Člověk politický – věčný problém demokracie

13. 07. 2022 | 19:09
Přečteno 1699 krát
Německý psycholog a politický badatel Oscar A. H. Schmitz ve vydání Peroutkovy Přítomnosti z 5. srpna 1926 zkoumá, kam se z demokracie vytratil státník a do jakých podob se naopak odívá člověk politický. Svět politiky nadto, v tom i svět politiky demokratické, líčí jako plný paradoxů.



„Římské impérium, ba i carství, ponechávalo tomu, kdo právě neohrožoval trůn daleko větší osobní svobodu, než to činí dnešní svobodná Amerika, kde vládne veřejné mínění, nebo tak zvaný sociální stát, kde vládnou neindividuelní předpisy a zákony“.

Kdo trůnu neškodil, mohl si žvanit, co si zamanul, hlásat utopie bez omezení rozsahu a dopadu. To platí dodnes. Bezbřehá žvanivost moderátorů ruské státní televize je toho přesvědčivým dokladem. Zejména zasvěcují-li nás do poměrů evropského Západu. Politickým člověkem se může tak stát kdekdo. Jen nesmí praktikovat politiku. Bláboly o čemkoli jsou přípustné.

Člověk demokratický vázaný tradicí, zvyklostmi, ústavou, zákony, a především veřejným míněním, tedy názory voličů sice politiku praktikovat může, cosi takového dokonce od něho očekáváme, jen se v jeho řadách nerodí státníci. Patrně i proto, že ho svazuje vědomí přemíry zodpovědnosti

Nutkavé vyhlížení státníků

Touha po znovuobjevení státníků je přitom všudypřítomná. Nutkavé vyhlížení, zda se neobjeví kdesi na politickém horizontu, nás stíhá dodnes. Sotva zaznamenáme postavu, vyznačující se jistým politickým talentem, zpravidla její hodnocení zklamaně uzavíráme, že do státníka má daleko, a zapochybujeme, zda něčeho takového vůbec kdy dosáhne. Schmitz nás na příkladu Německa, jež mu bylo nejblíže, rázně vyvádí z omylu, že by se státníků nedostávalo.
Pravda, za určitých okolností:
Pruský král Bedřich Veliký či pruský kancléř Otto von Bismarck byli nefalšovanými státníky. U nich, jak tomu bylo v Německu pravidlem, „se (musel) původ z předních společenských vrstev sloučiti s genialitou“. Jen tak se zrodil státník. Nejen, že „právě toto sloučení je ... velmi vzácné“, dovídáme se, ale nabízí se i otázka, zda popsané „sloučení“ je pro politiku tak životně nezbytné. Zejména pak původ sociální, jestliže „v zemích, kde má společenský život určitou kulturu, není k státnictví zapotřebí ani genia, ani vznešeného původu“.

Takovými byli určitě britská premiérka Margareth Thatcherová, dcera majitele koloniálu, a americký prezident Ronald Reagan, původně filmový herec většinou epizodních rolí. O obou bychom mohli souhlasně s autorem říci, že byli přesto „typem více duchovním, intuitivním, ... (že byli) tvůrci, kteří své ideje nebéřou z intelektu a z obchodní prakse, ale z nejhlubšího povědomí jako básník, umělec a mudřec...“.

Straník – člověk po výtce politický

Daleko častější je ale případ demokratického politika, který „se dovede osvědčit v čele státu“, přestože je „vzdálen (jeho) ideálu..., jejž si jeho strana vysnila“. To proto, že „u něho jako u většiny politických lidí myšlení nehraje příliš samostatnou roli ... (a) ... jejich hlavní silou je čin“. Schmitz tím nechce říci, že by politiky toho typu podezříval z duševní otupělosti či omezenosti, i když i takové případy se v demokracii hojně vyskytují, naopak i oni „myslí..., ale myšlenkami, které přejímají hotové z okolí“ a „nepociťují potřeby čas od času tyto myšlenky zrevidovat“.

Autor tak vymezuje jeden z typů člověka politického. Straníka. Názorným příkladem je mu první demokratický prezident Německa po první světové válce, Friedrich Ebert. Považuje ho za „čestného sociálního demokrata“, byť „na něho myšlenky (nijak) silně nepůsobily“, tudíž „politické názory jeho činnost ve funkci říšského presidenta“ nijak nerušily.

Bylo by samozřejmě velkým zjednodušením, kdybychom straníky považovali za politické ignoranty, kterým ideje jejich strany nic neříkají, ba co hůř, sdružují se v politické straně proto, aby se jakýmkoli idejím vyvarovali. Naopak můžeme zaznamenat časy, kdy „politik viděl přes svou stranu také celek“ a kdy „výrazy jako blaho národa nebo vlast se z určité dávky cudnosti neužívaly, protože označovaly ... hodnoty samozřejmé a vznešené“.

Veřejný zájem – klacek na politickou konkurenci

Jenže prohlubující se stranická demokracie vytváří lidi politické, kteří „měří svou výši počtem volebních hlasů nebo počtem demonstrantů...“. Není pak divu, že se rodí „jednostranná stranická politika na úkor celku“ a že „musí býti hodnoty (jako vlast a veřejný zájem) stále znovu zdůrazňovány“. O to více v situaci, kdy jsou redukovány na sebestředný stranický zájem a kdy se z nich stávají nástroje, s jejichž pomocí strana útočí a hodlá jimi utlouci své politické konkurenty. Nemusí to být nutně Tomio Okamura, šermuje vášnivě národními zájmy, skrývaje za nimi nenávistný nacionalismus a šovinismus, stačí Andrej Babiš, který se jako premiér pravidelně z evropských summitů vracel, velkohubě hlásaje, že opět „pro nás cosi vybojoval“, místo aby skromně řekl, že se s druhými přátelsky dohodl.

Člověk politický – „tvořivý“

Nesmíme tu ale zapomenout ještě na jeden typ člověka politického, navíc přesvědčeného, že je typem tvořivým. Jeho ctižádostí je pomocí zaváděného politického systému „skutečnost teprve stvořit“. Schmitz zmiňuje anglického novověkého fantastu Thomase Mora, maje na mysli jeho pojednání Utopie, stejným dechem pak Lenina. My o osmdesát let poučenější můžeme přihodit Donalda Trumpa nebo Vladimíra Putina. Ti všichni, ač se považují za lidi „obzvláště tvořivé“, ve skutečnosti „činí pravý opak tvořivosti, ... svými požadavky (totiž ucpávají) pramen života a zamezují jeho plodnost“.

Jejich myšlení nenavazuje na „skutečnost a vyznačuje se primitivními znaky“ a schopností „dokonale ovládat světské prostředky“, jimiž se dokážou „vnutit světu“. Lenin restaurací carského samoděržaví po nesmělém Kerenského pokusu o demokracii, zneuživ západní myšlenky sociální emancipace člověka práce, světu vnutil cestu ke spasení po bolševickém způsobu. Putin, obnoviv carské samoděržaví po nešikovném Gorbačovovu pokusu o demokratizaci Ruska, se pokouší vnutit světu válkou na Ukrajině spasení rázu „pax russica“, Trump návratem k izolacionismu pod heslem „Amerika především“ se otočil zády k demokratickému Západu a otevřel náruč autokratům všeho možného druhu.

Všechny tyto postoje Schmitz označuje za projev fanatismu, spojeného s „politickým nadáním“. Nejsa sám fanatikem, nemůže přiznat „velikost Robespierrovi“, za to Cromwellovi, podobnému fanatikovi sice upírá velikost státníka, uznává však, že v jeho případě byl fanatismus „dějinně nutný a mohl jedině vyrvati Anglii ze zmatků revoluce, a dal tak ostrovní říši pevný podklad, na němž se pak ono pravé velké britské státnictví, vzdálené všeho fanatismu vyvinulo“. Nepřímo říká, že fanatik Robespierre naopak Francii vehnal „do zmatků revoluce“ a Francii pak trvalo bezmála jedno století, než se z uštědřených ran vzpamatovala a mohla začít budovat plnohodnotnou demokracii.

Kategorický imperativ demokracie – nepřekážet

V případě Cromwella však šlo o vzácnou výjimku z pravidla. Proto buďme vděčni za lidi politické, jako byl autorem zmiňovaný první německý demokratický prezident, Friedrich Ebert. Chtít po demokratických politicích, aby byli současně státníky, je do jisté míry pošetilé. Chtějme po nich jen jediné: aby nepřekáželi svými „požadavky pramenům života a nezamezovali jejich plodnost“. Často z jejich strany půjde ve světle té stále nekončící řady „tvořivých“ lidí politických, demokracii ale ohrožujících, o počin rázu po výtce historického.

Psáno pro časopis Přítomnost (https://www.pritomnost.cz/)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy