Dějepisáři usekli hlavu
Stalo se to ve stínu koronavirových opatření a prezidentských voleb v USA, takže naše média událost odmumlala tak ledabyle, že mi z kusých sdělení vůbec nedošlo, co se ve Francii právě děje. I já se teď pohoršuji hlavně nad Babišovým přístupem k našim životům a koronaviru, taky se s dětmi zabývám distanční výukou – pro prvňáka Pepu je to zvlášť těžké - , ale tohle si zaslouží naši pozornost. Ve Francii událost odstartovala vlnu veřejných protestů, které připomínají, že problémy se nestřídají jako dějství v divadle, kumulují se.
V pátek večer jste asi zaregistrovali krátkou zprávu, že „u Paříže“ došlo k teroristickému útoku. Novinky.cz stručně sdělily, že došlo k zabití jednoho muže, jehož útočník pobodal na krku. ČT informovala, že to měl být učitel – neřekli čeho – a že mu útočník možná až uřízl hlavu. Myslím, že další vývoj ve Francii naše média nesledovala, až dnes jsou na novinky.cz, nebo idnes.cz další zprávy o nedělní manifestaci, která měla uctít památku oběti. Včera večer, kdy jsem na webu listu Figaro četl o celém rozsahu dění, se o tom u nás pořád ještě nemluvilo, a i teď jsou zprávy z Francie poněkud v pozadí.
Hodina občanské výchovy
Stalo se to ve městě Conflans-Sainte-Honorine, jež je sice na řece Seině, severozápadně od Paříže, ale není to zcela blízko metropole. Na gymnáziu Bois d´Aulne měl mít 5. 10. 2020 učitel Samuel Paty hodinu nového předmětu „morální a občanské výchovy“, v níž měl probrat svobodu projevu. Je to povinná součást programu. Jako součást výuky měl ukázat karikatury proroka Mohameda, jelikož právě ty souvisely s nedávnými kontroverzemi a navíc byly v září znovu publikovány v časopise Charlie Hebdo a s pachateli probíhá proces. Před hodinou s dostatečným předstihem oznámil třídě, že bude ukazovat tyto karikatury a že muslimští studenti, které by to mohlo urážet, mohou z vyučování odejít. Přesto začali někteří doma a na sociálních sítích šířit zprávy o tom, že na škole byly ukazovány karikatury proroka Mohameda.
Organizovaný lynč
Jelikož se zpráva předávala dál a dál, vzrostla na sociálních sítích organizovaná aktivita muslimské mládeže i starších generací, kteří začali volat po odvetě proti panu učiteli. Začaly mu chodit výhrůžky smrtí, kvůli kterým kontaktoval policii se žádostí o ochranu. Nedostal ji. Tak došlo k události pátečního odpoledne 16. 10. 2020, kdy jej při východu z budovy školy překvapil 18letý Čečenec, který mu na veřejnosti nožem (!) usekl hlavu. Na útěku z místa činu bohužel narazil na jednotku BST (Brigade specialisée de terrain), která ho v potyčce zastřelila. Podle wikipedie je to už šestý islamistický útok ve Francii jen za letošní rok. O kolika mluvila naše média?
Zarážející jsou ale bezprostřední reakce jeho muslimských studentů a další mládeže. List Figaro v jedné z prvních zpráv znepokojeně konstatoval, že se na místě činu sešli krátce poté, zřejmě svoláni prostřednictvím sociálních sítí. Při nočním setkání prý žádnou lítost, ani pohoršení neprojevovali. Spíš bezcitnou senzacechtivost. Jedna údajná studentka začala nabízet na síti fotky jeho useknuté hlavy. Další dívka, která o sobě tvrdila, že je jeho studentkou o něm prý řekla, že byl „znám jako rasista“. Další student tvrdil, že „urazil našeho proroka“. Na to, že šlo o lynč zorganizovaný více osobami na sociálních sítích upozornil mluvčí vlády Gabriel Attal.
Pachatelé
Jak se ukazuje teď, akci organizovala mimo jiné rodina jedné studentky, jejíž otec Brahim Chnina je sám radikální muslim. Jeho sestra byla v roce 2014 v Sýrii, kde se připojila k Islámskému státu. Otec rodiny podal na učitele stížnost, protože prý v hodině ukazoval pornografii. Na karikaturách byla totiž nahá těla. Zveřejnil dlouhé video s názvem „Islám a prorok hanobeni na veřejném gymnáziu“ („L'islam et le prophète insultés dans un collège public“). Při vyšetřování stížnosti se ukázalo, že jeho dcera na oné hodině vůbec nebyla. Stížnost byla projednávaná komisí dne 14. 10., a po projití fakt byla zamítnuta. Stěžovatelé se tam vůbec nedostavili. Je dokázáno, že pachatel viděl videa šířená touto rodinou, osobní spojení s nimi ale zřejmě neměl.
Pachatel byl později identifikován jako Abdulah Anzorov z rodiny čečenských muslimů, kteří přijeli do Francie v roce 2008 jako uprchlíci. Dostal povolení k pobytu až do roku 2030. Francouzští muslimové z oblasti sice tvrdí, že prý vůbec nebyl radikální, ale server al-arabiya už zveřejnil, že prý už v září publikoval na twitteru fotky, kterými útočil na vládnoucí rod Saúdské Arábie pro jejich nedostatečnou zbožnost, opuštění džihádu a spojenectví s nepřáteli Talibanu. Další jeho texty, zveřejněné serverem al-arabiya potvrzují, že byl radikální až dost. Krátce po činu zveřejnil fotku useknuté hlavy na svém twitteru “@tchetchene_270“ (teď už je ten účet zablokovaný).
Do organizace patří ještě jeden člověk, radikální kazatel imám Abdelhakim Sefroui z Maroka, který videa také šířil a podpořil je duchovní autoritou. Do Francie se přiženil a v minulosti zde organizoval podporu pro Hamás. Konečně videa promítal také kazatel Mohamed Henich ve velké mešitě ve městě Pantin (u Saint Denis). S ním má být spojená celá síť radikálních kazatelů, z nichž jednomu už jeho mešitu zavřeli. Celkově bylo policií zadrženo 9 osob, včetně rodiny pachatele. Tento vysoký počet ukazuje na organizovaný čin a policie upozorňuje také na to, že Anzorova, který žije v Normandii, musel někdo dovést na místo činu autem.
Reakce francouzské veřejnosti
To vše ukazuje, že nešlo o čin osamoceného pachatele a Francie si toho je vědomá. Začaly veřejné protesty, ozvala se veřejná kritika zanedbaných opatření proti šíření radikálního islámu. Ozvali se i další Patyho studenti, kteří ho už líčí jinak, než senzacechtivá skupinka z pátečního večera. I když se k protestům připojili i muslimové, jejich reakce přeci není dostatečně silná a přesvědčivá. Nelze přehlédnout, že tento čin byl organizovaný a že nikdo z islámských duchovních, kteří podnětná videa šířili, nepřipojil výzvy k respektování zákonů a nemírnil vášně.
Ve Francii působí oficiální islámské „vzdělávací“ organizace Collectif contre l´islamophobie en France, Barakacity a Les musulmans, které šíří představu, že Francie je rasistická, nenávistná proti muslimům a je správné ji zničit.
V neděli byly velké manifestace na náměstí Republiky v Paříži, a také v Štrasburku, Lyonu, Lille a Marseille. Zúčastnil se i Macron a další představitelé státu. Bylo navrženo uložit ostatky zabitého do Pantheonu. A ano, po vzoru hesla #je suis Charlie, jsou populární tagy #je suis prof, #je suis enseignant #je suis Sam. Slíbila se opatření, pravice volá po zavření radikálních mešit a deportaci delikventů. Uvidíme, co se splní. Manifestace se množí, v úterý bude starosta Patyho obce organizovat „Bílý pochod“ a ve středu bude celostátní „Národní pocta“ k uctění zabitého.