Ruská agrese se netýká jen Ukrajiny, její důsledky pociťujeme i v České republice, aktuálně například v podobě drahých energií. Z dlouhodobého hlediska pak výrazně ovlivní bezpečnostní uspořádání celého kontinentu. Vláda na tuto situaci reaguje úpravou dokumentů ohledně bezpečnostní a obranné strategie státu.
Slova z proslovu Sira Winstona Leonarda Spencer-Churchilla před členy Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, kdy se 13. května 1940 ujal úřadu britského ministerského předsedy. Téměř na den přesně před 82 a půl lety jeho řeč pokračovala, cituji z veřejných zdrojů: „Čekají nás nejtěžší zkoušky. Máme před sebou mnoho, mnoho dlouhých měsíců bojů a utrpení. Tážete se, jaká je naše politika? Řeknu to takto: vést válku na moři, na pevnině a ve vzduchu, s celou mocí a ze všech sil, které nám Bůh může dát. Vést válku proti zrůdné tyranii, nikdy nepřekonané v temném žalostném seznamu lidského zločinu. Tak vypadá naše politika. Ptáte se, jaký je náš cíl? Mohu odpovědět jedním slovem: vítězství – vítězství za každou cenu, vítězství navzdory všem hrůzám, vítězství, byť by cesta byla dlouhá a těžká; neboť bez vítězství není přežití.“
Evropská unie se budovala s jasným úkolem, a to, aby Evropa byla bezpečný a prosperující region. Nutno dodat, že Evropa takovou konstrukci potřebovala. Když se ohlédneme do historie našeho kontinentu, je poznamenaná velkými válečnými konflikty.
Dlouhodobě mám rád Izrael a v podstatě vše, co je ho týká. Vím to a ví se to o mně. Sleduji, respektuji a v mnohém obdivuji historii Státu Izrael, jeho kroky k dosažení světem uznané autonomie, většinu jeho osobností a představitelů minulosti i současnosti, jeho zahraniční politiku, jeho... Avšak! Jsem poslanec a v rámci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mj. i předsedou meziparlamentní skupiny přátel ČR – Stát Izrael. To jen na okraj a pro dokreslení dalšího.
Minulý týden jsem si společně s dalšími připomenul 79. výročí bojů o Kyjev a pravobřežní Ukrajinu, kterého se v listopadu 1943 zúčastnili také Čechoslováci. Jsem hrdý na úspěch našich vojáků, konkrétně 1. československé samostatné brigády pod velením plukovníka Ludvíka Svobody! Tuto část naší minulosti je nutné připomínat s veškerou úctou a respektem k tehdejší složité válečné době a všem obětem 2. světové války.
Radikalismus, extremismus, terorismus, ale i nacionalismus, xenofobie, antisemitismus, fašismus, stejně jako zdánlivě nevinné ideologie, populismus… Ve společném jmenovateli jsou toxický obsah i forma, extrémní riziko zneužitelnosti, nebezpečná rychlost šíření, znásobená téměř neomezenými možnostmi on-line prostředí atd. Navíc jde o internacionální a celospolečenský problém jak z hlediska věkového, genderového, tak sociálního.