Rok 5784
Jak je to možné? Židé se totiž řídí přísně lunárním kalendářem a roky počítají od počátku světa, alespoň podle standardních biblických výkladů. Dalo by se říci, že od nepaměti, ale z historicky doložených dokumentů vyplývá, že je tomu tak nejméně od 10. století před naším letopočtem. Z té doby pochází nejstarší židovský kalendář, který byl nalezen v kdysi v kanaánském městě Gezer, ležícím dnes mezi Jeruzalémem a Tel Avivem.
Stvoření světa je – jak známo – popsáno ve Starém zákoně v knize Genesis. Ve druhé kapitole se mimo jiné píše, že tehdy Bůh stvořil i první lidi, Adama a Evu, a usadil je v zahradě Eden. Podle Bible se tak stalo před necelými šesti tisíci lety, tedy konkrétně před 5784 lety. Možná to v někom budí otázku, jak mohou Židé, mezi kterými je celá řada špičkových vědců a nositelů Nobelových cen, věřit v něco takového? Jak mohou vůbec takovou myšlenku přijmout, když je jednoznačně vyvrácena vědeckými důkazy? Třeba tím, že nejstarší pozůstatky druhu homo sapiens, známé jako „Omo I“, byly nalezeny v Omo Kibish v jihozápadní Etiopii a nedávný výzkum ukazuje, že jsou staré asi 230 000 let. Ještě starší jsou nálezy z Maroka, které lze datovat do doby před 360 000 lety, i když v tomto případě nebyl jednoznačně stanoven lidský druh. Další paleontologické a archeologické důkazy hovoří o tom, že již před více jak 50 000 lety tito předchůdci moderního člověka pohřbívali své mrtvé a uctívali svá božstva. Lovci a sběrači se postupně začali usazovat a budovat svá sídla. To se dělo přinejmenším před 20 000 lety. Vždyť nejstarší město světa, Jericho, se nachází právě v Izraeli a vědci datují jeho vznik do 10. století před naším letopočtem. Tak proč tedy rok 5784 od vzniku světa a stvoření Adama a Evy?
Jedna z možných odpovědí je jednoduchá – tradice. Ale jsou i odpovědi složitější. Například Cvi Gluckin píše v internetovém magazínu Aish toto: V Talmudu je pasáž, která tvrdí, že před tím, než Bůh stvořil Adama, stvořil 974 předchozích generací, ale ty zavrhl. Zachoval z nich jen některé jedince, které pak postupně zasazoval do každé následující generace. Jsou to ti drzí a arogantní. Jiné zdroje jsou jasnější. „Bůh řekl Izraeli: „Můj synu, jsem ten, který tu byl po 974 generací, než byl stvořen svět.“ A dále: „Vytvořil jsem 1000 generací. A kolik jich bylo vymazáno? 974.“ Důvod? Až teprve Mojžíš byl hoden toho získat Tóru. Jinými slovy, podle tradičních židovských zdrojů byla Tóra dána Mojžíšovi, který – podle počtu generací, uvedených v Tóře – žil 26 generací po Adamovi. Samotná Tóra, tedy Starý zákon, existovala již 1000 generací před tím, než byla Mojžíšovi předána. 1 000 minus 26 se rovná 974.
Jistě, můžeme se dohadovat, jak dlouhá doba vychází na jednu generaci. Může to být 25 až 30 let. Ale nikoli podle knihy Genesis, kde vychází na 130 let, a to do průměru nepočítáme Metuzaléma, který se dožil 969 let. Ať už je to s těmi generacemi jakkoli, je důležité se občas zamyslet nad tím, jak vypadal náš svět dřív, odkud jdeme a kam směřujeme. Vždy to pro nás bude obohacující a poučné, ať už držíme tradice, či věříme vědeckým poznatkům. Máme za sebou první týden roku 5784, tak ať je celý šťastný a úspěšný, a to nejen pro naše „starší bratry ve víře“.
Jan Bartošek
(Zdroj: https://aish.com/were-adam-and-eve-the-first-people/)