Nová ruská pohádka Ležanky aneb Pelíšky II. ve východním pojetí
Soudruh vyšetřovatel: Jistě, byl to narušitel… A nejspíš vrah… A s takovými se musí jednat bez milosti! To není jako práce s buzolou, soudruzi!
Ruský pilot stíhačky: Jen, co dozněl první výstřel, začali jsme se se soudruhem pilotem naší druhé stíhačky hádat, že prý jsme k útoku nedostali rozkaz...
Bylo to stejné jako letos v březnu, kdy se objevil bezpilotní letoun amerického letectva. Dron MQ-Reaper. Logicky jsme to i tenkrát brali jako jasný rozkaz. Vzdušným prostorem nesmí proletět za žádnou cenu. Nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo, co je co!
Soudruh vyšetřovatel: Chceš říct, soudruhu kapitáne…
Ruský pilot stíhačky: Jo, dvě dávky… No, já už musím běžet, služba je služba!
Pelíšky z roku 1999 jsou podle stručné anotace česká filmová komedie, dějově zasazená do Prahy 60. let 20. století. Za mne tedy spíš hořká komedie, ale to už je slovíčkaření… Dialog výše, s úctou a obdivem k autorům scénáře originálu a s poděkováním za prominutí absentující žádosti o další zpracování, je odtud vypůjčen a „naroubován“ aktuálními informacemi z kauzy „Ruské operace nad Černým mořem 2023“. Kdo sleduje tisk, ví. Září 2023 pokus o sestřelení britského letounu. Březen 2023 poškození amerického dronu. V prvním případě se střílející ruský pilot hájil tím, že se na základě komunikace s pozemní stanicí domníval, že k útoku dostal povolení. Moskva stejný incident označila za technickou chybu… V druhém případě pak ruská tisková agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany odmítla kontakt ruských stíhaček s americkým dronem a uvedla, že po něm stíhačky nestřílely. A korunu tomu dodal argument, že americký dron spadl vlivem špatného manévrování.
Vyspělý Západ se vší zodpovědností chrání bezpečnost všech svých operací, zároveň se ale cíleně snaží vyhnout jakékoli zbytečné eskalaci – a to jak v kritických oblastech, ke kterým právě mezinárodní vzdušný prostor nad Černým mořem patří, tak ve všech kritických situacích, jakými byly a jsou jednotlivé vyhrocené momenty současné bezpečnostně složité doby.
Ale každého asi napadnou dvě jednoduché otázky: Kam až povedou lživé výmluvy Ruska? a Jak dlouho to ještě bude Západ takto přijímat? Protože všichni víme, že jde o lži, jen nikdo nechce „skočit na vějičku“ a spustit mezinárodní válečný konflikt daleko fatálnější, než je současná situace na Ukrajině.