Jak by to dopadlo, kdyby nás 1945 osvobodily USA?

30. 11. 2014 | 10:55
Přečteno 4825 krát
Je nutné si upřesnit pojmy. Sovětská armáda nás nikdy neosvobodila, nýbrž pouze obsadila. Vyhnala totalitní ozbrojené síly nacistického Německa z našeho území a nasadila tam svou vlastní totalitní armádu. Jedna brutální diktatura vystřídala druhou. Pouze ideologické barvy se změnily. Černý hákový kříž byl nahrazen rudou hvězdou. „Rudá“ diktatura komunistů nahradila „hnědou“ diktaturu nacistů.

Honesta quaedam scelera successus facit (Některým zločincům se dostalo cti za jejich úspěšnost). Takto zní prastarý římský výrok císaře Diokleciána. Jak je patrné, výrok má hodnotu nadčasovosti. Brutální sovětský stalinismus se stal úspěšným a 1945 vystřídal ve východní Evropě poražený německý hitlerismus.

Nám to trvalo v letech 1945 až 1990 celkem 45 roků než jsme se od onoho “osvobození Rudou armádou“ konečně osvobodili. Bilance “osvobození“ je děsivá: Stovky popravených, tisíce vězněných, zruinované národní hospodářství a definitivní úpadek křesťanské morálky, která byla nahrazena teorií “třídního boje“, tzn. každý proti každému!

Měli jsme však jiné vyhlídky? Jak vlastně k tak monumentálnímu úpadku a době společenského “temna“ došlo?

Ano, toho všeho je vinen president Edvard Beneš (Sidonia Dědinová: „Edvard Beneš - likvidátor) - to je bezesporu , ale tento argument bez hlubší analýzy, by byl příliš povrchní. Dále je nutné prouzkoumat, zdali měl Beneš na vybranou a pakliže ano, tak z čeho bylo, co vybírat?

Jakmile se v roce 1943 karta obrátila, bylo zcela jasné, že nacistické Německo válku prohraje. Katastrofální porážky u Moskvy, Stalingradu a Kurska znamenaly začátek konce nacistických úspěchů na východní frontě. Britské jednotky v Africe, pod vedením maršála Montgomeryho, uštědřovaly Hitlerovi jednu porážku za druhou. Ke všemu tomu se ještě navíc úspěšně vylodili americké jednotky v Itálii a tím se ozbrojené síly USA dostaly na evropskou pevninu. To znamenalo pro Hitlerovu III. říši blížící se konec!

Pro presidenta Beneše a exilovou vládu v Londýně vyvstala otázka o budoucím uspořádání ČSR. Zde začaly první zádrhely zaznamenávané Moravcovou výzvědnou službou. Situace se pro Beneše, jenž trval na zachování hranic ČSR z roku 1937, nevyvíjela dobře. Podle předběžných zpráv zpravodajských služeb britské MI-6, americké CIC a sovětské GRU by vypadalo “osvobození protektorátu a Slovenska“ ad hoc takto:

V případě obsazení této střední části Evropy britskými jednotkami Spojeného království: Slovensko, samostatným státem. Odtržení od Česka. Anglie je signatářem Mnichovské dohody. Pohraniční oblasti bývalé ČSR tedy zůstanou součástí poraženého Německa. Zbytek Česka a Morava se stane buďto královstvím nebo knížectvím. Podle zjištění MI-6, vláda jejího Veličenstva neuznává ČSR jako legitimní útvar. Čechy a Morava musí být monarchií, aby byla zachována historická kontinuita. To byla nabídka britských výzvědných služeb generálu Moravcovi. Když se tuto alternativu dozvěděl Beneš a exilová vláda v Londýně, šli na něho mrákoty. Něco takového bylo nepřijatelné.

Upřímně řečeno, americká alternativa nebyla o mnoho lepší. USA se sice necítily být vázány Mnichovskou dohodou, ale to bylo asi tak všechno. Ten zbytek připomínal britské řešení. Výzvědná služba CIC tlumočila Moravcovi stanovisko Bílého domu: Slovensko musí zůstat samostatné, protože má svojí legální vládu a je od roku 1939 samostatným státem. Americká vláda není signatářem Mnichovské dohody, a proto vrátí Sudety českému státu za předpokladu, že dojde k vystěhování německého obyvatelstva bez ohledu, zdali spolupracovalo s nacisty či nikoli.

Moravec informoval exilového presidenta. Beneš s posledním požadavkem “odsunu sudetských Němců“ nejen souhlasil, nýbrž ho dokonce uvítal. Rozdělení na dva samostatné státy - Česko a Slovensko, však rezolutně odmítal.

Poslední naději na zachování ČSR v hranicích z roku 1937 byl Stalin a jeho SSSR. Sovětské Rusko, nejenže Mnichovskou smlouvu nepodepsalo, ale dokonce proti ní i protestovalo na mezinárodní úrovni. USA zůstávalo v této záležitosti od roku 1938 naprosto neutrální.

Pakliže by Beneš a jeho vláda souhlasili s tím, aby bývalé území Československa bylo “osvobozeno“ Rudou armádou a bude přiřazeno do sféry vlivu SSSR, byl Stalin ochoten slíbit Benešovi a exilové vládě v Londýně všechno, co si přejí.

Vrchní velitel zpravodajské služby GRU v Moskvě, generál Ivan Iljičov, neprodleně apeloval na sovětského velvyslance v Londýně Fjodora Guseva, aby okamžitě zahájil konzultace s vedoucím zpravodajské služby exilové vlády v Londýně, generálem Moravcem s cílem dostat Beneše do Moskvy k podpisu oboustranné smlouvy.

Gusev sdělil Moravcovi stanovisko vrchního velitele GRU Iljičova, že Moskva naprosto souhlasí s požadavky presidenta Beneše a exilové vlády na vybudování poválečného Československa. Navrhl, aby se Beneš vydal do Moskvy v prosinci 1943 k podepsání smlouvy o “přátelství a vzájemné pomoci“.

Smlouvu vypracoval náměstek předsedy vlády SSSR Alexander Kornejčuk. Beneš na ní nezměnil ani slovo a bez komentáře jí podepsal. A tak dne 14.12.1943 odevzdal nikým nezvolený exilový president budoucí ČSR do rukou úspěšného válečného zločince a diktátora Josefa Stalina.

Tvrzení některých historiků, že na konferencích v Jaltě a v Postupimi jsme byli spojenci zařazeni do sféry vlivu SSSR jsou naprostou fikcí, neboť tyto konference se konaly v době, kdy jsme se již dávno sami o sobě do sféry vlivu SSSR katapultovali vlastní silou a nikdo nikdy nás k tomu nenutil. Samotný protokol Benešova tajemníka (dlouho přísně utajován) Jaromíra Smutného (Moskva 14.12.1943, 16:00 hod.) o vyjednávání mezi Benešem, Molotovem a Kornejčukovem zcela jasně demonstruje presidentovo až chorobné patolízalství, podlézavost a bezpodmínečnou loajalitu vůči totalitnímu komunistickému Rusku.

Britové a Američané považovali jednání Edvarda Beneše za skandální, neřkuli za zrádcovské. Bylo to Spojené království a Londýn, které poskytly exilové vládě politický asyl, nikoli Moskva a Stalin. Britská vláda podala na smlouvu stížnost, odvolávajíce se na dodatek k britsko-sovětské dohodě z roku 1942, kterým se obě strany zavázaly neuzavírat spojenecké smlouvy se spojenci “nižšího řádu“ a v první řadě žádné smlouvy o poválečném uspořádání Evropy, než budou tyto záležitosti vyřešeny mezi vítěznými velmocemi.

Kreml tento dodatek z roku 1942 ignoroval, neboť tolik mu záleželo na poválečné ČSR a Beneš mu de facto servíroval celou zem na stříbrném podnose, takže věrnějšího lokaje si Moskva ani nemohla přát. Podle pamětí jeho tajemníka Prokopa Drtiny později s uspokojením tvrdil, je prý dobře, že spojenci 1944 na Jaltě o Československu nejednali, neboť jsme se již před tím rozhodli sami.

Pobyt americké 3. armády generála Pattona v západních Čechách připravoval exilového presidenta o klidný spánek. Když už se tomuto stavu nedalo zamezit, dbal Beneš alespoň o to, aby se Američané nedostali do Prahy, neboť tím by mohly být poválečné možnosti moskevských komunistů značně omezeny.

Pozdější velitel Americké vojenské mise v Praze, plukovník Charles Katek v jednom rozhovoru s mým otcem (byl u něho ve funkci kurýra) se nechal slyšet: “Kdybychom osvobodili Prahu a se Sověty se nedohodli na tom, zdali bude ČSR podléhat Bílému domu nebo Kremlu, Slovensko by zůstalo vlastním komunistickým státem. Vznikly by Západní a Východní Čechy. Dělící hranicí by byla Vltava. Hlavní město by bylo Vltavou rozděleno na Západní a Východní Prahu. Přičemž bychom se průběhem času snažili se Sověty dohodnout na tom, oba celky spojit v neutrální Českou republiku podle finského vzoru. To v žádném případě neplatí pro Slovensko...“

Nelze dokázat, ani vyvrátit zdali se tyto plány Washingtonu dostaly k uším prezidenta Beneše. Pakliže ano, vůbec bych nevylučoval, že jedna z příčin jeho zoufalého zdravotního stavu byly ony plány USA na odtržení Slovenska a rozdělení Čech a Moravy.

Co mě na celé aféře zaráží, je notorický nezájem USA o Slovensko. Americká zpravodajská služba CIC neměla v žádném případě zájem o Slovensko a nikde se mi nepodařilo vypátrat, proč tomu tak bylo. To zůstává do dnešní doby naprostou záhadou. Též po „sametové revoluci“, když jsme se dostali do sféry vlivu USA, trvali Američané nekompromisně na tom, aby se Slovensko stalo samostatným státem, což se také v roce 1993 nakonec opravdu uskutečnilo. Kremelský lokaj, president Edvard Beneš, se obrací v hrobě rychlostí hospodského větráku!

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy