Kauza ohledně nákupu letadel CASA C-295M a zejména pak samotná otázka trestněprávní odpovědnosti bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové v současné době jednoznačně dominuje českému mediálnímu a politickému prostoru. Bohužel se však zásadně opomíjí podstata celé kauzy, a to že tehdejší česká vláda pořídila předražená dopravní letadla, která zásadně neodpovídala původním požadavkům armády.
Tak jak jsou obratně šířeny dezinformace a bez skrupulí odmítána jasná a nevyvratitelná fakta o kauze nevýhodného nákupu letadel CASA a roli bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, nelze než vyjádřit obavy, že bude i tento skandál nakonec zameten pod koberec. Vládní politici v čele s ministrem financí Kalouskem předvádějí jeden argumentační veletoč za druhým, aby se aféra ex-ministryně Parkanové, zastávající v současné době vysokou funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, nepřidala k pestré škále vleklých vládních skandálů, „obchodem“ ProMoPro ministra obrany Vondry počínaje a kauzou bývalého ministra životního prostředí Drobila konče. Ostrá mediální ofenzíva, jež je z řad vládního tábora vedena, má evidentně jediný cíl, a to bagatelizovat tuto aféru v očích veřejnosti. Samotná kauza a její průběh však v sobě skrývají daleko více než jen otázku jedné nehorázně předražené zakázky za peníze daňových poplatníků, a to je třeba neustále připomínat.
Současná debata o našem členství v Evropské unii je zastřena nespočtem mýtů a polopravd. Na tomto neutěšeném stavu neseme svou nezpochybnitelnou vinu i my politici. S trochou nadsázky se dá tvrdit, že pro jedny představuje EU nesmiřitelného soupeře, zatímco pro druhé zůstává vzorem všech ctností.
Ve svém článku Cena za Eurovizi (LN 1. června) se Petruška Šustrová pouští do ostré kritiky současné ázerbájdžánské vlády v souvislosti s televizní soutěží Eurovize, která v této kavkazské republice nedávno proběhla. Paní Šustrová se dále ohrazuje proti laxnímu přístupu mezinárodního společenství, které prý jen nečinně přihlíží porušování lidských a občanských práv v Ázerbájdžánu.