Nemocná společnost a bezradní lékaři.

08. 02. 2012 | 17:21
Přečteno 31499 krát
V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané. Medicína jim nemá co nabídnout. Ví někdo, co bude dál? Poradí někdo bezradným lékařům?


Drtí nás ekonomická krize. Politici našli řešení. Ve státní správě se bude dál propouštět. Od policie a hasičského sboru by mělo odejít 3600 lidí ve službě a přes tři stovky civilistů. Rušit se budou místa celníků, diplomatů, zaměstnanců ambasád, ve státní veterinární správě a na krajských hygienických stanicích. Politici mluví o „zeštíhlování“ a úsporách. O žádné úspory ale ve skutečnosti nejde. Ztráta zaměstnání je dramatickým zásahem do života. Zoufalí lidé obléhají úřady práce, trpí nemocemi stresu. Spolu s nimi stůňou rodinní příslušníci i zaměstnanci pracovních úřadů. V ordinacích lékařů jich rychle přibývá.

Paní Janě je čtyřicet a nikdy nestonala. Půl roku ji sužují bolesti zad, závratě, únava, nespavost. Vystřídala řadu lékařů, má za sebou odběry, rentgeny, cétéčka, magnetické rezonance. Nic se nenašlo. Spolykala desítky balení léků. Nic jí nepomohlo. Jen na chvíli ulevila antidepresiva. Náklady na vyšetření a léky se pohybují v řádech desítek tisíc. Doslova vyhozených z okna. Jana byla policistka. Práce ji bavila. Je rozvedená, stará se o sedmiletou dceru Mirku. Propuštění pro ni byl šok. Se slzami v očích hovoří o „životním trestu“. Je zoufalá, bezmocná, bezradná. Její zdravotní potíže to potvrzují. Do ordinace přišla s dcerou. I ona má objektivně „nevysvětlitelné“ nemoci. Od podzimu trpí záchvaty bolestí hlavy, celkovým sevřením, křečemi, občas omdlí. Diagnóza epilepsie je nepřesvědčivá, léky proti ní nezabírají. Co Mirčin mozek tak zatěžuje? „Maminku mám moc ráda. Trápí mne, že přišla o práci, to, jak se sama trápí. Bojím se o ni, mám toho plnou hlavu, ráda bych jí pomohla, ale nevím jak.“, svěřuje se mi o samotě. To, co nedokáže ovlivnit, řeší tělo za ni - bolestí, mdlobou.

Paní Marie má pár let před penzí a sedí na opačné straně přepážky. Je vedoucí úřadu práce. Celý život se obešla bez lékařů. Teď si to vynahrazuje. Štítnou žlázu, ústřední orgán stresu, má naprosto vyčerpanou. Trápí ji záchvaty bušení srdce, arytmie, občasný kolaps. Lékaři se třikrát pokusili upravit srdeční rytmus elektrickým výbojem, spolykala kvanta léků. Nic jí nepomohlo. Teď hrozí operace. Náklady už přesahují stovku tisíc. Žádné objektivní vyšetření příčinu neodhalilo. Přitom stačí otevřít noviny. „Systém vyplácení sociálních dávek kolabuje…důvodem je nefunkčnost IT programu, který není propojen s ostatními databázemi… Úředníci, kteří dávky vyplácejí, jsou kvůli nefunkčnímu systému před zhroucením.“, píše prvního února server IHNED. cz . Srdce paní Marie běží na plné obrátky, přeskakuje, hrozí zástavou. V podmínkách, které panují na pracovních úřadech, se není čemu divit. Antidepresiva, která jsem jí předepsal, varovné příznaky jen na chvíli potlačí.

Denně přitom v novinách čteme o milionech „odkloněných“ ministrem Kocourkem, náhlém zbohatnutí matky šéfa pražského Dopravního podniku Dvořáka, miliardách skrytých v daňových rájích Karibiku, o neprůhledných finančních transakcích manažerů a politiků kolem plzeňské Škody Power, Appianu, ČEZu. I tito lidé jsou vážně nemocní. Nakazili se syndromem hybris. Podle bývalého britského ministra zahraničí a lékaře Davida Owena, autora knihy Nemocní u moci, jde o: „Zpupnost z povolání. Postižená osoba, naplněná bezohlednou pýchou a sebevědomím, se k ostatním chová povýšeně a záštiplně, ztrácí soudnost a kontakt s realitou. Navzdory tomu si ponechává výhradní právo rozhodovat.“. I tito lidé už začínají vyhledávat lékaře.

V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané. Depresivní nezaměstnaní, v čekárně ordinace, bok po boku s vystresovanými politiky a manažery. Ty první společenský systém drtí, ti druzí jeho káru s vypětím posledních sil táhnou. Ani jedni, ani druzí už nemohou dál. Spásu hledají u lékaře. Marně. Medicína jim nemá co nabídnout. Ví někdo, co bude dál? Poradí někdo bezradným lékařům?
MUDr. Jan Hnízdil

P.S.
Na četné dotazy, proč již nepřispívám do Lidových novin, sděluji, že jsem tento text, podobně jako některé předchozí (např. Buď pochválena krize. Buď vítán bod obratu.) LN nabídl,odpovědi jsem se nedočkal.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Buvol napsal(a):

Začněte u sebe, pane doktore! pokud vím jste orthopéd a tady furt děláte psychiatrické diagnozy§ to podle mě taky není normální!
08. 02. 2012 | 17:27

janhnizdil napsal(a):

Vážený pane Buvole,

pro upřesnění uvádím, že nejsem ani ortoped, natož psychiatr,jak lze snadno zjistit v mém krátkém CV na blogu.

Srdečně. Jan Hnízdil
08. 02. 2012 | 17:33

Drzá zrzka napsal(a):

Buvol

Tělo a duše jedno jsou. Celostní medicína nahlíží na člověka jako na celek.
08. 02. 2012 | 17:35

Sladký napsal(a):

janhnízdil: "Listy nelze obviňovat z toho, že usychá strom." Antoine de Saint Exupery. Citát možná není uplně přesný, je to už dlouho, co jsem jej přečetl.
08. 02. 2012 | 17:36

Občan napsal(a):

To Buvol:

Jenže tentokrát, ačkoli s ním většinou nesouhlasím, to trefil úplně přesně. Příčiny i a následky.
Tzv. "civilizační choroby"...
Důsledky přepínání, vynervování, permanentního napětí, existenční nejistoty, vyčerpání, ponižování, neustálého podřizování se někomu nebo něčemu.
Vyhoření, únavový syndrom, nemoci metabolismu, psychické poruchy, zhroucení, smrt - vítejte v "moderní společnosti" 21. století.

Ty lidi, co mu posedávají v čekárně, já totiž potkávám v jednačce. Možná potkáváme ty samé...
08. 02. 2012 | 17:39

Analytik napsal(a):

Příští vývoj je naprosto jasný.
Úbytkem policistů klesá kriminalita (oficiálně jich není nedostatek).

Propouštěním pracovníků Úřadů práce klesá nezaměstnanost (nezaměstnaní bez podpory umírají hlady a tím mizí ze statistik).

Poklesem počtu aktivních lékařů se procentuálně zlepšuje zdravotní stav obyvatelstva (pacienti na patologii už se nepočítají mezi nemocné).

Záleží jen na tom, jestli vláda dotáhne reformy až do plánovaného konce!
08. 02. 2012 | 17:41

Buvol napsal(a):

Pane autore, děkuji za odpověď a omlouvám se za nepřesnosti ve svém příspěvku ..
08. 02. 2012 | 17:44

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Oblíbeným rčením v Česku je "co mě nezabije, to mě posílí". Zdá se, že "ocaď pocaď". Těch posílených je čím dál míň. A těch zabitých?...
08. 02. 2012 | 17:44

melčákova pohanka napsal(a):

Naprostý souhlas s p.Hnízdilem!!! Jen se mi zdá,že právníci jsou docela spokojení. A nebo to platí i o nich? U nás v domě nechal majitel vystěhovat již téměř všechny nájemníky a během roku tu je asi šedesát právníků a oni se pořád smějí.....
08. 02. 2012 | 17:56

Barney napsal(a):

U některých "Husákových dětí" lze zaznamenat názor, že za minulého režimu byla prostě větší pohoda. Já si to také myslím, ačkoliv to může být jen můj subjektivní dojem. Ale z objektivního hlediska lidé byli zbaveni existenčních starostí a i honby za mamonem.
08. 02. 2012 | 17:58

Vlkodav napsal(a):

Poradí někdo bezradným lékařům?

Pokud jste na tom, páni lékaři, tak špatně, pak se nemůžete divit, že politici neumí vládnout, manažeři vést a dělníci pracovat, když vy neumíte léčit!
08. 02. 2012 | 17:59

Drzá zrzka napsal(a):

Oblíbené rčení se též vyskytuje v inovační podobě: "co tě nezabije, to se tě pokusí naštvat zítra znova"

Bude těžké najít rovnováhu, protože u některých lidí dlouhodobým působením pouze jedním směrem, došlo k trvalé deformaci. Snad ještě není pozdě.
08. 02. 2012 | 17:59

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Tady je především krize demokracie, ta ekonomická teprve přijde.
Jak bude vypadat lze vidět v dnešním Řecku, tam jsou napřed se zkorumpovaným mafiánským kapitalismem ovládaným mafiemi a oligarchy.
08. 02. 2012 | 18:00

Sladký napsal(a):

Barney- nejen větší pohoda, ale větší i "praktická svoboda". Kdybych si dnes dovolil vytknout nadřízenému to, co jsem dřív běžně vytýkal, mohl bych hned hledat nové zaměstnání.:o))) to je legrácka-ale ted vážně.Ano, můžeme si říkat,co chceme.Jednak je nám to prd platné, jednak tvrdě narazíme, pokud se naše svoboda projevu nelíbí nějaké vlivné osobě. A nádavkem můžeš dostat náleku EXTRÉMISTA.
08. 02. 2012 | 18:02

český maloměšťák napsal(a):

"....Prvním a rozhodujícím krokem k tomuto cíli je zaměření výroby v zájmu ,,zdravé spotřeby".

Tradiční formule „výroba pro užitek a nikoli pro zisk" je nedostatečná, protože se neuvádí, jaký druh užitku se tím míní: zdravý nebo patologický? Zde vzniká složitá otázka: kdo má určit, které potřeby jsou zdravé a které patologické? Jednou věcí si můžeme být jisti: nutit občana, aby konzumoval to, o čem rozhodne stát, že je nejlepší — i kdyby to nejlepší bylo — nepřichází v úvahu. Byrokratická kontrola, která by důrazně spotřebu omezovala, by způsobila, že by lidé byli lačni konzumovat ještě více. Rozumná spotřeba by byla možná jen tehdy, kdyby stále více lidí chtělo změnit své konzumní návyky a svůj životní styl. A to je možné jen tak, nabídneme-li lidem typ spotřeby atraktivnější, než je ten, jemuž navykli. To se nemůže stát přes noc, ani nadekretovat, to je pomalý výchovný proces a v něm musí vláda sehrát důležitou úlohu.
Stát by měl stanovit normy zdravé spotřeby v protikladu k spotřebě patologické a indiferentní. V zásadě by to bylo možné. Americká Správa pro potraviny a léky (U.S. Food and Drug Administration = FDA) nabízí dobrý příklad; určuje, které potraviny a drogy jsou škodlivé; opírá se přitom o expertízy vědců nejrůznějších oborů. Podobně by bylo možné prozkoumat hodnotu ostatního zboží a služeb za pomoci sborů psychologů, antropologů, sociologů, filosofů, teologů a zástupců společensky významných skupin a spotřebitelských organizací. Avšak posoudit to, co je životu prospěšné a co škodlivé, vyžaduje nesrovnatelně větší výzkum, než jsou problémy, jimiž se zabývá. FDA. Základní výzkum povahy potřeb, sotva započatý, bude muset vykonat nová věda o člověku. Bude nutné určit, jaké potřeby mají původ v našem organismu; jaké jsou výsledkem kulturního rozvoje; jaké jsou výrazem individuálního rozvoje; jaké jsou umělé, vnucené jedinci průmyslem; jaké „aktivizují" a jaké vyvolávají „pasivitu"; jaké mají zdroj v patologii a jaké v psychickém zdraví.
Na rozdíl od závěrů FDA by rozhodnutí navrhovaného humanistic-kého sboru expertů nebylo závazné podle zákona, ale sloužilo by jen jako vodítko, předkládané občanům k diskusi...."

Erich Fromm - Mít nebo být /1976/
08. 02. 2012 | 18:03

Sladký napsal(a):

Ach jo! Tady zas někdo něco hrubě nepochopil....
re Captcha ntsabr down (NÁRODE TUPÝ,ŠAVLI DOLŮ?) Dík, asi to působí.
08. 02. 2012 | 18:05

český maloměšťák napsal(a):

"...Zdravá spotřeba je možná jen za předpokladu, že pevně udržíme na uzdě práva akcionářů a vedení koncernů rozhodovat o výrobě výlučně z hlediska zisku a rozpínavosti.

Takové změny by mohly být účinné jen za pomoci zákona, jenž by ani nevyžadoval změny ústav západních demokracií (již dnes existuje řada zákonů, které v zájmu veřejného blaha omezují vlastnická práva). Záleží na moci usměrňovat výrobu, nejde o kapitálové vlastnictví. Později, až dozní sugestivní nápor reklamy, bude rozhodovat o tom, co se má vyrábět, vkus spotřebitelů. Buď budou muset existující podniky přebudovat svá zařízeni, aby uspokojily novou poptávku, anebo tam, kde by to nebylo možné, by musel nutný kapitál pro výrobu požadovaného nového zboží (včetně služeb) poskytnout stát.
Všechny tyto změny mohou probíhat jen postupně a se souhlasem většiny obyvatelstva. Konečným výsledkem bude hospodářský systém, který se bude lišit od dnešního západního kapitalismu stejně jako od centralistického státního kapitalismu sovětského ražení a od švédské byrokracie totálního blahobytu.
Je jisté, že velké korporace od počátku nasadí všechnu obrovskou moc, aby takové zásahy udusily v zárodku. Jen převládající občanské požadavky zdravé spotřeby by byly s to jejich odpor zlomit.
Účinným prostředkem, jak mohou občané prokázat svou spotřebitelskou moc, je vytváření bojových spotřebitelských hnutí s použitím hrozeb „spotřebitelskými stávkami" jako zbraně....
...Velkou předností spotřebitelských stávek je, že nevyžadují vládní akce, že je nesnadné proti nim bojovat (vláda např. nemůže jít tak daleko, aby přinutila občany kupovat to, co nechtějí) a že není třeba čekat na souhlas 51 % voličů, jako je tomu při politických akcích. Ve skutečnosti by už 20 % menšina byla nanejvýš účinná k zavedení změny. Spotřebitelské stávky by mohly působit bez ohledu na politické linie a hesla; mohli by se jich zúčastnit jak liberálové, tak „leví" humanisté, neboť by je všechny spojoval jediný motiv: přání domoci se racionální a lidsky důstojné spotřeby. Prvním krokem k odvolání stávky by bylo vyjednávání vůdců radikálně humanistických spotřebitelských hnutí s velkým průmyslem (a vládou) o požadovaných změnách. Byla by to v podstatě stejná metoda, jaké se používá při jednáních o pokračování či ukončení dělnické stávky.
Problém je v tom, že si spotřebitelé musí uvědomit:
1. svůj zčásti podvědomý protest proti nadbytečné spotřebě;
2. potenciální moc, kterou mají humanisticky smýšlející spotřebitelé ve své organizovanosti.

Takové spotřebitelské hnutí by bylo projevem pravé demokracie: jednotlivci se sami přímo vyjadřují a snaží se o změnu společenského vývoje aktivní a neodcizenou formou — vše spočívá na osobní zkušenosti, nikoli na politických heslech.
Avšak ani efektivní spotřebitelské hnutí nepostačí, pokud moc velkých koncernů zůstane tak velká, jako je nyní. Dokonce i tomu zbytku demokracie, který tu ještě je, hrozí, že padne za oběť technokratickému fašismu, společnosti dobře krmených, nemyslících robotů — právě typu společnosti, která byla tolik obávaná pod jménem „komunismu" — ledaže se zlomí veliká moc obřích koncernů nad vládami, (jež je den ode dne silnější) a nad obyvatelstvem (jehož myšlení je ovládáno „praním mozků"). Spojené státy mají tradici v omezování moci mamutích podniků protitrustovým zákonodárstvím. Veřejné mínění by mohlo prosadit, aby se duch těchto zákonů aplikoval na existující koncernové velmoci tak, aby se rozpadly v menší jednotky..."

/opět stejný zdroj - téměř 40 let starý...zdroj /
08. 02. 2012 | 18:08

J. napsal(a):

P.S.: Pane Hnízdile, k Vašemu Post Scriptu:
Noviny jsou dnes přece v podobné situaci jako před třiceti lety.
Ani tehdy ani dnes se přece na neduhy vládnoucího kabinetu nesmí otevřeně poukazovat.
Smí se pouze psát to, co se nevyřeší.
To jste si nevšiml?
08. 02. 2012 | 18:13

český maloměšťák napsal(a):

"...Abychom vybudovali společnost na bytí, musí se na tom podílet všichni lidé — ve svých ekonomických funkcích i jako občané. To znamená, že se můžeme osvobodit od vlastnického způsobu existence jen tehdy, podaří-lise nám plně realizovat průmyslovou a politickou demokracii přímé účasti.

Tento názor zastává většina radikálních humanistů.
Průmyslová demokracie znamená, že každý člen velké průmyslové nebo jiné organizace hraje aktivní úlohu v životě této organizace; že každý je plně informován a účasten na rozhodování, které se týká úrovně jeho vlastního pracovního procesu a souvisí se zdravotními a bezpečnostními opatřeními (to se už úspěšně provádí v některých švédských a amerických podnicích) a že se eventuálně podílí i na rozhodnutích, jež se týkají všeobecné politiky na úrovni podniku. Je podstatné, aby se dělníci a zaměstnanci zastupovali sami, než aby je zastupovali odborářští byrokrati mimo závod. Průmyslová demokracie tedy znamená, že podnik není chápán pouze jako ekonomická a technická instituce, ale i jako instituce společenská, na jejímž životě a způsobu fungování se podílí aktivně každý její člen a tudíž je na ní zainteresován.
Tytéž principy platí i pro politickou demokracii. Demokracie se ubrání hrozbě autoritářství, změní-li se pasivní „demokracie diváků" v aktivní „demokracii účastníků" — v níž považuje jednotlivec potřeby celku za stejně blízké a důležité jako své vlastní, nebo lépe: v níž se obecné blaho stává vlastní záležitostí každého občana. Spoluúčastí při řešení veřejných problémů člověk poznává, že se jeho život stává zajímavějším a povzbudivějším. Skutečně, pravou demokracii je možné definovat jako takovou, v níž je život zajímavý. Taková opravdu přirozená účastnická demokracie je na rozdíl od demokracií „lidových" nebo „centralistických" nebyrokratická a vytváří klima, v němž se demagogům skutečně nedaří.
Vypracovat praktické metody pro účastnickou demokracii je pravděpodobně mnohem obtížnější, než bylo vypracování demokratické ústavy v 18. století. Formulace nových zásad a prováděcích metod pro výstavbu účastnické demokracie si vyžádá obrovské úsilí mnoha schopných lidí. Jako jeden z četných možných podnětů pro dosažení cíle bych rád přeformuloval to, co jsem napsal před více než 20 lety ve The Sane Society: bylo by žádoucí, aby se vytvořilo na statisíce sobě blízkých skupin, které by se ustavily jako stálá poradní a rozhodovací společenství (každé asi o 500 členech) se zřetelem k základním problémům v oblastech ekonomiky, zahraniční politiky, zdravotnictví a výchovy včetně prostředků pro dobré bytí (well-being): Tyto skupiny by dodávaly informace (povahu informace popisuji dále), na jejichž podkladě by proběhla diskuse (bez vnějšího zasahování) a hlasování o jejím závěru (vzhledem k běžným technologickým metodám by se daly všechny hlasy shromáždit v jednom dni). Souhrn těchto společenství by tvořil jakousi „dolní sněmovnu": jejich rozhodnutí by spolu s usneseními politických orgánů měla určující vliv na zákonodárství.

---- pokračování -----
08. 02. 2012 | 18:15

český maloměšťák napsal(a):

---pokračování------

„K čemu tyto složité plány", možná se někdo zeptá, „když je přece možné zjistit názory obyvatelstva stejně rychle průzkumem veřejného mínění?" Tato námitka se dotýká jedné z nejproblematičtějších stránek zjišťování veřejného mínění. Co je toto „mínění", na němž jsou založeny dotazníky, než úsudky, nepodložené dostatečnými informacemi, kritickým uvažováním a diskusí? A dále: tázaní vědí, že jejich „mínění" jsou nezávazná a proto neúčinná. Taková mínění jsou jen myšlenky, které napadnou člověka v danou chvíli; nevypovídají nám nic o utajených sklonech, jež by mohly vést k opačnému mínění za změněných okolností. Podobá se to voliči při politických volbách, který ví, že jakmile odevzdá svůj hlas pro některého kandidáta, nebude už mít na události žádný vliv. V některých ohledech je to s hlasováním při politických volbách mnohem horší než s průzkumem veřejného mínění, protože myšlení ohlupují volební techniky, které člověka napolo uspávají. Volby se stávají vzrušujícím divadlem mazání medu kolem úst, přičemž nejde o politické otázky, ale o naděje a usilování kandidátů vyhrát v sázce. Voliči se mohou na tomto dramatu podílet tím, že dají své hlasy kandidátu, jemuž straní. I když se část obyvatelstva tohoto gesta vzdává, většina je fascinována tímto moderním římským divadlem, při němž v aréně místo gladiátorů bojují politikové.
Utváření pravého přesvědčení zahrnuje dva požadavky: přiměřenou informaci a vědomí, že vlastní rozhodnutí má účel. Mínění bezmocného diváka nevyjadřují jeho přesvědčení, ale jsou hrou, jako když se dá přednost určité značce cigaret před druhou. Z těchto důvodů názory, vyjádřené při průzkumu veřejného mínění a ve volbách, vykazují spíše nejhorší než nejlepší úroveň lidského úsudku.
To dosvědčují dva příklady nejlepšího lidského usuzování, tj. toho, že jejich osobní rozhodování jsou na daleko lepší úrovni než jejich rozhodování politická: a) v jejich soukromých záležitostech (zvláště v obchodních, jak jasně ukázal Joseph Schumpeter) a b) jako členů poroty. Porotci jsou průměrní občané, kteří se musí rozhodovat v případech, jež jsou často velice složité a těžko srozumitelné. Ale členové poroty dostanou všechny příslušné informace, mají možnost dostatečné diskuse a vědí, že jejich úsudek rozhodne o životě a štěstí lidí, které mají soudit, výsledkem celkem vzato je, že jejich rozhodnutí prokazují vysoký stupeň proniknutí do problematiky a objektivity. Naproti tomu neinformovaní, polohypnotizovaní a bezmocní lidé nemohou vyjádřit žádná opravdová rozhodnutí. Bez informací, bez zralé úvahy a bez moci učinit rozhodnutí účinným, je demokratické mínění stěží něčím víc než potleskem při sportovním utkání..."

/opět věty staré cca 40 let/
08. 02. 2012 | 18:16

český maloměšťák napsal(a):

etc etc etc...

na závěr malé upozornění :

"...Eichmann byl extrémní příklad byrokrata. Neposílal statisíce Židů na smrt z nenávisti; on k nikomu necítil nenávist, ani nikoho nemiloval. Eichmann „konal svou povinnost": když posílal Židy na smrt, byl poslušný v plnění povinností; stejně plnil svou povinnost, když byl pověřen rychle zařídit jejich vystěhování z Německa. Šlo mu jen o dodržování předpisů; cítil se vinen, jen když je porušil. Vypovídal před soudem (a sám si tím uškodil), že se cítil vinen jen ve dvou případech: když jako dítě šel za školu a když neuposlechl pokynu jít do krytu při náletu. To neznamená, že Eichmann a mnozí jiní byrokraté by snad neměli sklon k sadismu, tj. k uspokojení, že mají v moci jiné živé bytosti. Ale tento sadistický rys je druhotný v porovnání s primárními podstatnými vlastnostmi byrokrata —jejich nedostatkem lidského pochopení a jejich zbožněním předpisů.
Netvrdím, že všichni byrokraté jsou Eichmannové. Za prvé, mnozí lidé v postavení byrokrata nejsou byrokraty, pokud jde o jejich charakter. Za druhé: v mnoha případech jejich byrokratický postoj nezachvátí celou bytost a nesprovodí ze světa její lidskou stránku. Nicméně je mnoho Eichmannů mezi byrokraty, jenom s jedním rozdílem, že nemuseli zahubit tisíce lidí. Když byrokrat v nemocnici odmítá přijmout těžce nemocného, protože podle předpisu má mít doporučení od lékaře, nejedná jinak než Eichmann. Nejinak je tomu u sociálních pracovníků, kteří svým rozhodnutím nechají svého klienta vyhladovět, než aby porušili některou směrnici ze své byrokratické sbírky předpisů. Tento byrokratický postoj však neexistuje jen u správních úředníků; sejdeme se s ním u lékařů, sester, učitelů a profesorů — tak jako u mnohých manželů ve vztahu k jejich ženám a u mnoha rodičů ve vztahu k jejich dětem.
Jakmile se jednou lidská bytost redukuje na číslo, praví byrokraté s ní mohou zacházet s největší krutostí, nikoli proto, že by je k tomu doháněla vlastní krutost, přiměřeně velká k jejich skutkům, ale protože ke svým obětem necítí žádné pouto. Ačkoliv jsou byrokraté méně odporní než praví sadisté, jsou daleko nebezpečnější, protože nepociťují konflikt mezi svědomím a povinností: jejich svědomím je plnění povinností: lidé jako objekty vcítění a soucítění pro ně neexistují.

Staromódní byrokrat se sklonem k nepřátelství stále ještě existuje v některých staromódních podnicích nebo velkých organizacích, jako jsou správy sociální péče, v nemocnicích a vězeních, v nichž jediný byrokrat má značnou moc nad chudými či jinak bezmocnými lidmi. Byrokrati v moderním průmyslu nejsou nepřátelští a pravděpodobně mají malé sadistické tendence, i když jim moc nad lidmi působí potěšení. Ale i u nich najdeme typickou byrokratickou oddanost věcem — v jejich případě systému: oni v něj věří. Jejich úřad, podnik, jsou jejich domovem a jejich pravidla jsou jim svatá, protože jsou „racionální".
V účastnické demokracii však není místa ani pro staré, ani pro nové byrokraty, protože byrokratický duch je neslučitelný s duchem aktivní účasti jedince..."

motto /velmi aktuální/:

"...Mnoho zla v dnešních kapitalistických a komunistických společnostech by se mělo odstranit zavedením zaručeného minimálního ročního příjmu.

Jádrem této myšlenky je, že všichni lidé, bez ohledu na to, zda pracují či nikoli, by měli mít nepodmíněné právo, aby nehladověli a nebyli bez přístřeší. Měli by dostat ne více, než to, co je žádoucí jako nutné pro udržení se při životě, ale také ne méně. Toto právo představuje dnes něco nového, i když je ve skutečnosti velmi starým požadavkem, který stanovilo už křesťanství. V praxi se už u mnoha „primitivních" kmenů uplatňuje, že člověk má nezadatelné právo na život bez ohledu na to, zda svoji "povinnost ke společnosti" plní či nikoli. Toto právo přiznáváme svým oblíbeným zvířatům, nikoli však svým bližním...."

/Opět Erich Fromm - Mít či být (1976)/
08. 02. 2012 | 18:24

AC napsal(a):

Autor:

"Víte někdo co bude dál?"
Ano víme, ale to by se Vám pane doktore jistě nelíbilo:-)
Dýchejme zhluboka, naše kolektivní hloupost nás bezpečně dostihne.
08. 02. 2012 | 18:28

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Vlkodav
Já jsem článek pana doktora Hnízdila pochopil tak, že potíže jeho pacientů mají původ v životních a pracovních podmínkách, za které nemohou. Není v moci lékaře tomu zabránit, natož vyléčit.
08. 02. 2012 | 18:35

Josef N. napsal(a):

Naše vláda má historické poslání uskutečnit nezbytné strukturální reformy, nemůže se proto ohlížet na lidské náklady, tady jde o zájem společnosti, pardon multimilionářů a investorů. Pokud se někomu ze situace dělá špatně, zřejmě není konkurenceschopný a bude jen dobře, když skončí na smetišti dějin. Takoví lidé jako Drábek, Nečas, Kalousek nebo Bárta spí dobře, Schwarzenberg dokonce ani nedělá nic jiného.
A nemůžeme si stěžovat, že to zavinila Vídeň, Berlín, Moskva nebo Brusel, zvolili jsme si je sami. Nejsou to nějaké anonymní poměry, kdo to přivodil, vždyť organizátoři dnešních opatření získali málem ústavní většinu od našich občánků, volili je takzvaní slušní lidé, kterým se hnusil Paroubek pro údajně diktátorské sklony a populismus, komunisté jsou pro ně dodnes zločinci a mnozí jsou i prodchnuti morálkou nebo aspoň sentimentálním moralizováním. Naši občané chtěli ukončit ten nezodpovědný režim, který preferoval cikány, dávkaře a lenochy na úkor pracovitých a budoucnosti, vsadil bych se, že i ta paní Jana volila své likvidátory, protože se jí ta hesla líbila, a kdejaký žurnalista dodnes papouškuje vládní fráze a bez nátlaku shora vychvaluje třeba církevní restituce. Pak logicky nezbývá na lidi a nezbude ani na něj, až to bude potřebovat.
08. 02. 2012 | 18:38

Viola napsal(a):

Ale vždyť to je jednoduché, pane doktore. Stačí jedny dosadit na místa těch druhých. Přece změna je život a kdo je nahoře, bude dole a kdo je dole, bude nahoře. Paní vedoucí úřadu práce nechť se stane nezaměstnanou a z nězaměstnaného nechť udělají vedoucí úřadu práce. Není nad střídání činností. Vy to přece musíte znát, jednou ortoped, jednou psychiatr, jednou psycholog, jednou politik, jindy písmák do aktuálně.cz, a pak zase internista a rehabilitační lékař. Vždyť právě rehabilitační lékař musí nejlépe vědět, že změna polohy léčí, jednou doleva, jednou doprava, jednou nahoru, jednou dolů. :-)

P.S. Jen se nebát to těm lidem doporučit.
08. 02. 2012 | 19:03

Saltzman napsal(a):

Zatím neregistruji, že by se začali chovat králíci a slepice v domcích příměstských částí, ale ani na vesnicích není nějaký nárůst zvýšeného chovu a pěstění. Daleko větší se mi jeví spotřeba velmi nekvalitních potravin, které cenově jdou až nad možné maximum v normální společnosti vzhledem k jejich pochybné kvalitě. Osvěta se šíří reklamou a to ve smyslu, že když se jí právě to nekvalitní, člověk je zdráv. Nabídka zboží odvádějící lidi od práce i plodné zábavy je obrovská, doprovázená masivní reklamou ze všech médií. Přestalo být i zvykem si u manuální práce jen tak zazpívat, ba mládež se povětšinou už nevěnuje praktikování muziky, tedy té ruční, při které je třeba krom talentu i hodně dřiny v trénování.

Co z toho všeho mi vyplývá? Že by bylo zle v ordinacích lékařů, ikdyby byla sociální jistota, výdělky dobré a ceny mírné. Lidé dávají přednost pohodlnému způsobu života, kdy se ovšem za pohodlí vyžadují peníze. Ten kdo tráví většinu času prací kolem svého bydlení a potravin z vlastních zdrojů, ten nejeví žádné psychiatrické příznaky. Až na statisticky bezvýznamné výjimky. Dnes se štve většina lidí za penězi, kterými si chce zaplatit pohodlí. Nestíhá ale naprostá většina tolik peněz získat a naopak roste menšina, která těžce profituje z nadspotřeby ostatních. Tento rozpor prohlubuje emoční neklid a vzrůstá averze jedněch proti druhým. Kdo se dokáže vymanit z té honičky na prachy, ten získává duševní rovnováhu.

Není samozřejmě všechno vpořádku. Systém státu by nutně potřeboval upravit k rozumu a od rozkrádání, ale život jedince v systému nemusí nutně být odvozen od kvant vydělaných peněz v čase. Také dluhy jsou past a těžce se člověk vrátí do nezávislosti na honičce za prachama. Je to o rozumu především. Respektive o rozumnosti. Nezávidět druhým, co kdo má víc než já a co si vydřu, to si i užiji. Nemusím mít všechno, protože kam bych to dal!

Skutečně blbě jsou na tom invalidní! Ti rozhodně nemají na to, aby vzali naplno život do hrsti a jsou těžce závislí na systému. Systém na ně ale moc nepamatuje. Ani doktoři o nich moc nemluví. Raději se rýpou v psychiatrii co má s honičkou za penězi co dělat.
08. 02. 2012 | 19:11

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Viola
Až si přečte Ládik váš příspěvek, jistě vás, co se týče těch poloh, doplní. On je takový jadrný chlapík, který těmto věcem dost rozumí.
08. 02. 2012 | 19:16

Viola napsal(a):

Šašku

mám na mysli polohy společenské, polohy v postavení ve společnosti. Ale i takové, co máte na mysli vy, můžou něco léčit. Ale to je zas pro sexuologa, Ládík je sexuolog?
08. 02. 2012 | 19:21

cooley napsal(a):

Postavte se doprostřed proudu dějin,který se nikdy nezastaví a volejte svá přání,aby otočil směr.Bude dělat zejména věci,které vaším přáním nebudou.
Kam jsme se odkud dostali:
Je za námi třeba posledních 100 let jakéhosi vývoje,který neměl jednoznačný směr.Byly jednotlivé pokusy směr určit,převzít kormidlo.Ale byly provázeny množstvím menších,nikam nevedoucích kormidel.Poté co dosáhly jistého stupmě vytrácely se dlouhými tendencemi.Dnešní vláda je jedna z těch mnoha,kdo se snaží s tendencemi vypořádat.Stále se hovoří o Euru,EU,globálním kapitalismu.Vidí se vše jako příčinně v co nejširším rámci,v kabátu ,ne košili.Tato česká vláda otevřela privatizací s časem lineárně rostoucí státní dluh a proti zisku z růstu produktivity práce nechala se otevřít tunelům,které zisk odváději mimo společnost.Součtem dvou opačného směru toků zisku je nula.Ale státní dluh roste.Uškrtat lze společnost k odumření většiny.Sociální stát sociální demokracie jako přídavný ventil k nerostoucímu společenskému bohatsví je morální,ale ekonomicky neuskutečnitelný.Škrty berou vrch,naopak sociální stát odumírá s celou společností.Občané spokojeni se vznikem odstředivé síly proti soudržnému spolupracujícímu kolektivu -formální demokracie- sklízejí plody v tom,že prožívají historicky nejnižší životní úroveň (ne nejnižší možnou,ta přijde),při níž by Franze Josefa,Masaryka,Beneše,Gottwalda,Novotného a Husáka při dřívější mentalitě smetli za hodinu,dvě.Vůbec by se s nikým nebavili.
Nesměšujte nemoc s prachobyčejnou mizérií.Šlamastikou pramenící z přerodu lidí dřívě schopných vidět realitu ve slepouny a budižkničemy.Subjektivisty,mátohy neschopné vcelku v ničem.
08. 02. 2012 | 19:33

cooley napsal(a):

výše má být : "jistého stupně"
08. 02. 2012 | 19:37

Jemnický napsal(a):

Hnízdil

Řekl bych, že se blížíme do stavu "dejte jim do rukou pušky, střílet už budou sami".

Lékaři tady nic nezmohou, ztrácí se vodní živel (cit, láska, empatie, soucit - tmel individua a každé society). Na úrovni tělesné to nutně vede k disbalanci činnosti ledvin a nadledvin, psychickému hroucení, vychýlení imunitního systému a toleranci k nádorovému bujení. Karel Kryl to vyzpíval v albu Rakovina.

Rozpad mezibuněčné komunikace vede k nestabilitě a apoptóze buňky, nebo k jejímu malignímu zvrácení.
Rozklad mezilidských vztahů ve společnosti je předstupeň k zažehnutí plamene revoluce.

Jak nahoře, tak dole.

S pozdravem,

Jemnický
08. 02. 2012 | 19:48

olda napsal(a):

neviem čí tá ráda pomože ,
ale lekar by mal častejšie použivať moment prekvapenia, dokonca to mate aj vo filme vesnička má strediskova,
prijde vam pacient so sťažnostou , najlepšý liek je práve to prekvapenie, stači povedať božinku, božinku a čo maju povedať tie chudatka na kube alebo v severnéj koreje, pacient sa zamysli a doktor spetri prvé príznaky vyliečenia :))
08. 02. 2012 | 19:57

Petr B. napsal(a):

Ale co se s tím nechá dělat? Ti ponižovaní zaměstnanci před vyhazovem, zoufalí nezaměstnaní, duševně a fyzicky nemocní...přece tyto hrůzy pro sebe chtěli, jinak by pro ně v tak hojném počtu nehlasovali ve velbách v květnu 2010 (118 mandátů oproti 100 z předešlých voleb). Lidé si v květnu 2010 také odhlasovali, aby Kocourek a spol. mohli dále odklánět k sobě paníze, protože zřejmě období od roku 2006 či téměř celá 90. léta našim občanům k nějakému prozření nestačila. Nápravu mohou přinést pouze další volby a ty budou až za 2 roky a 4 měsíce. Doufám, že tito postižení budou hlasovat tentokrát s rozumem, ale po zkušenostem posledních 22 let moc tomu nevěřím.
08. 02. 2012 | 20:04

dita napsal(a):

Jilemnicky,jak nahoře tak dole....ale tomu rozumí jen někteří.Já nemám recept, ale pořád je kolem mě dost práce právě na poli toho soucítění a ne soucitu.
Hezký večer všem

Dita
08. 02. 2012 | 20:04

Frante napsal(a):

"Ani jedni, ani druzí už nemohou dál"
To je zevšeobecňování z několika případů, spousta lidí dál může (třeba já). Mimochodem jak vy byste ozdravil společnost? :)
08. 02. 2012 | 20:16

Pepa napsal(a):

Petr B. ...a koho by měli podle vás volit? Je někdo, kdo nebude odklánět peníze? Možná Smolíček, to je taky hezká pohádka. Já se s rozumem na volby vykašlu, protože jsem zjistil, že nemohu volit buď stranu nebo lidi. Budu se snažit přežít.
08. 02. 2012 | 20:17

Kony napsal(a):

"Ztráta zaměstnání je dramatickým zásahem do života. Zoufalí lidé obléhají úřady práce, trpí nemocemi stresu. Spolu s nimi stůňou rodinní příslušníci i zaměstnanci pracovních úřadů. V ordinacích lékařů jich rychle přibývá".

Žvásty a hájení vyžírek, jejichž tzv. práci nikdo nepotřebuje a kteří k ničemu nejsou, tak proč je živit! Je prostě neudržitelné tyto lidi uměle zaměstnávat na úřadech, kde jenom škodí. Jsou to parazité jako kdokoli jiný, kdo se přisál na několik málo z nás, kteří pracují ve výrobě! Ať se rekvalifikují a dělají něco pro rozvoj společnosti, ne pro její úpadek. Propouštět z úřadů by se měli mladí, kteří jsou schopni zvládnout novou práci a staré nechat dosloužit, pokud na to mají schopnosti!
08. 02. 2012 | 20:18

ghándí napsal(a):

kdyby nás čssd nezasdlužovala v době ekonomického růstu, tak paní janu nemusí bolet záda. zdroje jsou! pamatujete?
08. 02. 2012 | 20:28

Kyle napsal(a):

Take it easy.
Člověk by si měl pravidelně dělat radost. V době krize to platí trojnásobně. Pořídit si nové Porsche 911, psa, myčku nádobí, barák... Já si například do krize pořídil milenku. Je ještě hezčí než nová Carrera, přítulnější, voňavejší, a v praktikách zdatnější než pes, a myčku nádobí a barák si může v klidu užívat manželka. Člověk má pak hned lepší náladu, že udělal radost nejen sobě, ale i svým blízkým.
08. 02. 2012 | 20:29

Ládik!!! napsal(a):

Chyba lávky. V těžce nemocné společnosti mohou žít zdraví občané, a v hojném počtu. Zdravý se musí umět bacilonosičům vyhýbat. Těžce nemocný je pouze státní sektor. A může si za to sám. Paní Jana je policajtka (tedy byla). Je to normální? Co ji to napadlo? Policajti jsou chlapi. Snad šla za vidinou definitivy, jistot služebního postupu a tím nárůstu peněz. Kdyby zůstala doma s dětmi, provdaná za zdravého OSVČ, mohla být zdravá jak řepa. Paní Marie je vedoucí Úřadu práce. To taky není normální. Její tatínek musel být jistě v KSČ - a to je horší, než rakovina. Takových nemocných je plno. Je to jejich problém - mou starostí je jen to, aby mě nenakazili.
K těm změnám poloh: mezi výše jmenovanými lidmi a profesemi existovala vždy rotace kádrů. Všichni rotovali ale jen nahoru. Patrné to bylo zejména u ČSLA, kde se značkovali hvězdama. Nakonec bylo více podplukovníků, než roťáků a vyšších pošťáků. Společným znakem všech těchto lidí je to, že nic neumí. Tedy nic potřebného. Při vstupu na volný trh zjišťují, že jejich práce má cenu suchého z nosu. A z toho mají osypky a obtěžují doktory, kterých potom musí být zbytečně moc.
08. 02. 2012 | 20:37

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Kyle:
tak Tvoje milenka je v praktikách lepší než Tvůj pes? Tak to Ti gratuluju, teď jsi jistě velmi happy, to bych byl taky... :-) se psem jsem to ještě fakt nedělal.

Společnost je nemocná, autor má zcela pravdu.
08. 02. 2012 | 20:40

Ládik!!! napsal(a):

Bohužel ti nemocní vyžadují od zdravých transfuzi krve. Proto je dobré mít po ruce slivovičku a před plánovaným odběrem si dát štamprli.
08. 02. 2012 | 20:40

AC napsal(a):

Bývám šťastný, jako např. teď po přečtení příspěvku Kony, že máme tento diskusní svět opravdu virtuální a ne reálný s fyzickým kontaktem, neboť při vší mé mírnosti a zbožnosti by tenhle přispěvatel naše setkání stoprocentně nepřežil.
Když čtu moudra jeho a jemu podobných, mé vědomí odmítá bránit násilí, a dokonce ho i chápe a připouští jako nutnost.
Proto příspěvky některých nicků přeskakuji, abych si zachoval zdravou, nenásilnou mysl.
08. 02. 2012 | 20:45

Kyle napsal(a):

Orchestrovič Bregovič:
Ale prdlajz, pust si Melancholii. Nejhorší je podlehnout blbý náladě a nechat si loserama vykecat do hlavy černou díru.
08. 02. 2012 | 20:52

Jan Holý napsal(a):

Velice jsem vítal pád komunistů při "revoluci" 1989. V průběhu doby samozřejmě vyšlo najevo, že to nebyla žádná revoluce ale převzetí moci lidmi připravenými Vojenskou kontrarozvědkou pro rozkradení Československa a zavlečení do dluhové pasti na věčné časy. Po 22 letech budování této "demokracie" protože můžu porovnávat oba systémy a vzhledem ke svým životním zkušenostem říkám: komunisti nasírali jste lidi, nepouštěli jste je za hranice, vaše propaganda stála za starou belu, ale DALO SE DOBŘE ŽÍT a nikdo neumíral hlady, nikdo nebyl ekonomicky ničen, nikdo se nemusel bát jít v noci po ulici. Předpřevratoví komunisti promiňte a vraťte se!
08. 02. 2012 | 20:54

Čtenář napsal(a):

"Tohle dokáže vyřešit národní socialismus. A je pozoruhodné, že za tento výraz se u nás TRESTÁ. Jediná SKUTEČNÁ opozice proti Systému."
akorát nevím, kdo to řekl.
08. 02. 2012 | 20:55

český maloměšťák napsal(a):

Jestli ale je Ládík!!! etalonem zdraví/jak se tady exhibuje/ - například toho duševního...tak to pak nepomůže ani milenka - ani pes.
To jsme pak totiž vážně nemocní všickni - a je pak jedno jestli konzumujete milenku nebo psa.
08. 02. 2012 | 20:55

Platan napsal(a):

"Ví někdo, co bude dál? Poradí někdo bezradným lékařům?"

Babiš...??

Nebo už "nefrčí"...?
08. 02. 2012 | 20:55

kyle napsal(a):

český maloměšťák:
Canisterapii jsem shledal podvodnou metodou.
Na baráku nebazíruju.
08. 02. 2012 | 20:57

Čtenář napsal(a):

Pane Holý, víte, že za normalizace bylo o polovinu více sebevražd, než dnes???
08. 02. 2012 | 20:57

M.Š. napsal(a):

Koukám,koukám,že pomalu a jistě dozrává čas....čas nových totalit(je jedno jak se budou jmenovat...)a jako bájní fénixové povstanou z polela noví souzi Hitlerové,Stalinové...a jim podobní,kteří opravdu ale opravdu najdou tu pravou míru lidského soužití...a bude vám velmi zle,udatní pisálkové a rozumbradové.
No nic,je vidět,že než se z demokratůry stane demokracie,tak zásluhou spolehlivě fungujících trapných a hloupých omylů a případných ideologií(např.neoliberalismu),
každá demokracie v totalitu se zhroutí,podobně jako se hvězda zhroutí v černou díru.
A tak zběsilá lidská společnost funguje pořád dokola v běhu času,aniž by byla schopna poučit se ze svých perverzních ideologických omylů,jen se ten běh času v poslední době nějak očividně zrychluje.
08. 02. 2012 | 21:00

habrav napsal(a):

zvolené příklady mě tedy udivují - potíže, které obě dámy uvádějí, by se (bez ironie)daly vysvětlit nastupujícím, nebo už probíhajícím klimakteriem. Neboli něčím, čím ženy procházejí v souvislosti s věkem, nikoliv se ztrátou zaměstnání, nebo s přetěžováním. Potíže se štítnou žlázou má drtivá většina žen kolem padesátky, je otázka, jak dalece je to záležitost výrobců Letroxu a pod.
A že je neudržitelné, aby stát utáhl tolik nejrůznějších byrokratů a pod., je snad už také jasné. Že rozkrádání je úděsné, o tom snad diskuse není nutná.
08. 02. 2012 | 21:00

Čtenář napsal(a):

to český maloměšťák
"...Mnoho zla v dnešních kapitalistických a komunistických společnostech by se mělo odstranit zavedením zaručeného minimálního ročního příjmu."
A kdo na ten minimální příjem bude vydělávat???
Třeba v mnoha afrických zemích by tento systém vedl k tomu, že prakticky všichni by přestali pracovat.
Všichni chcete pohodu, ale co až přijde VÁLKA? Schválně píši "až," nikoliv "když," jelikož, také citát "Protože na zemi není dost místa k tomu, aby všichni, kdo chtějí vládnout, mohli být uspokojeni, čekají nás války i v budoucnu."
08. 02. 2012 | 21:07

Kyle napsal(a):

To MUDr.J. Hnízdil:
Poradí někdo bezradným lékařům?

Já Vám poradím. Vybodněte se na dobřichovickou psychosomatiku a nechte se zaměstnat ve špitále. Internistů s atestací II. stupně je všude málo. Při pátrání po zdroji sepse, při řešení diabetické ketoacidozy nebo kardiogenního šoku nemusíte poslouchat ty věčné neurotické bláboly klientek a ze zachráněného trpícího budete mít fakt radost. Někdy je lepší vykašlat se na zachraňování společnosti a zachránit jen tak , pro dobrej pocit, jednoho nemocného. Je to sice malý krok pro společnost, ale velký krok pro lidstvo.
08. 02. 2012 | 21:09

Miloš napsal(a):

Já jsem rozhodně zdravý pane Hnízdile. A dělám všechno proto, abych tím nakazil ostatní.
08. 02. 2012 | 21:14

Eva napsal(a):

Habrav je pravý muž a otrokář. Sám je v klimakteriu, ze kterého není úniku.
Pan doktor Hnízdil má pravdu. Nejvíce je zdraví ovlivńováno socioekonomickými podmínkami. Teprve na dalším stupni je životní styl, dále životní prostředí atd.
Bohužel-ani já, ani pan doktor tuto situaci nezměníme. veškeré protesty proti současnému stavu jsou voláním žíznivého na poušti. Jakmile se někdo ozve, je považován za blázna a ti, kteří na systém zatím nedoplatili, ho sprostě okřikují. Totéž je na jiných internetových diskuzích. Ani novináři nemají o seriozní články zájem. Je zajímá jenmo bulvár.
Ví někdo z vás, jak z toho ven?
08. 02. 2012 | 21:16

AC napsal(a):

Kyle

Vaši poslední větu bych upravil na "...ale velký krok pro zachráněného", neboť je jediným, kdo měl to štěstí a utekl hrobníkovi z lopaty.
08. 02. 2012 | 21:16

Platan napsal(a):

Čtenář napsal(a):
Pane Holý, víte, že za normalizace bylo o polovinu více sebevražd, než dnes???

V poměrně krátkém období to byl téměř dvojnásobek, ale už od roku 1970 až do současnosti je trend (s výkyvy) přibližně lineárně klesající. V posledních 2-3 letech jsme podle grafu navzestupu.

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/sebevrazdy_zaj
08. 02. 2012 | 21:18

Eva napsal(a):

Kyle:
když jsem praktikovala kdysi na interně, zachránili jsme starou paní z klinické smrti po infarktu. Pak umírala na dekubity. A neměla se kam vrátit, neměla nikoho, kdo by se o ni, lékaři na interně zachráněnou, postaral. Tak zemřela.
Vaše medicína, pokud nebude spojená se sociálními podmínkami, je k ničemu. Doufám, že si to uvědomujete.
08. 02. 2012 | 21:19

Kyle napsal(a):

AC :
nebo taky tak. A rozhodně by to mohl být velký krok pro pana doktora Hnízdila.
08. 02. 2012 | 21:19

AC napsal(a):

Eva

Snad si nemyslíte, že tenhle stav potrvá věčně? Bohužel pro nás skončí děsným násilím a dostat ze z tohoto marastu ven už je pozdě, protože prostě stalo se, spousta lidem bylo ukřivděno, ještě více jich pak čeká na mstu....tak si nedělejme iluze. Ta tzv. velká privatizace nás přijde velice draho. Tomu klidně věřte, vím o čem mluvím.
08. 02. 2012 | 21:22

Eva napsal(a):

Platan:
Za socíku nebyli lidé na zakázku farmafirem dopování tunami antidepresiv. A ta čísla o počtu sebevražd dříve a nyní jste vzal kde? Seriózní čísla?
08. 02. 2012 | 21:23

AC napsal(a):

Kyle

No to jistě, nemusel by se tolik nervovat:-)
08. 02. 2012 | 21:23

Eva napsal(a):

AC:
Já si taky myslím, že po dobrém to už s těmi zloději a vrahy nepůjde. Pro ně je člověk nula. Jen prachy, prachy, prachy.
Tak je budou mít. Prach jsi a v prach se obátíš.
08. 02. 2012 | 21:28

Eva napsal(a):

Je bohužel smutné, že ti, kteří se zatím mají jakž takž a zatím na ně nedošlo, stávající systém stále hájí.
Až na ně dojde, bude pozdě.
08. 02. 2012 | 21:30

Kyle napsal(a):

AC:

Přesně tak. Řešení kritických stavů je proti psychosomatice zábavnej mejdan :-)
08. 02. 2012 | 21:30

český maloměšťák napsal(a):

Čtenář
Jednak jsem to nenapsal já - ale Erich Fromm a jednak financování tohoto se samozřejmě musí opírat o změnu dosavadního rámce. Což ale nebylo prvoplánovým účelem citace. Cílem bylo poukázat na to, že kočku - když nechytá myši...nevyhodíte z domu a nenecháte ji umrznout pod mostem. Nebo psa. Nebo osla.

Jedním z konceptů je takzvaný grundeinkommen.

http://dokumentarni.tv/penize-ekonomika/zakladni-prijem-kulturni-impuls-grundeinkommen-ein-kulturimpuls

V podstatě jde o to, že jedinou daní i odvodem bude daň ze spotřeby/DPH/. V úvodu se o tomto konceptu vyjadřuje pozitivně jeden z šéfů tuším že UBS /myslím, že je to stále největší švýcarská banka/.
V podstatě k tomu směřujeme - a korát že nuceně, bezkoncepčně a s pasivní akceptací čínského typu společenské smlouvy.

Nebavíme se o afrických zemích. Nebo snad ano ?
Myslím si, že Erich Fromm si nečinil ambice na to, být globálním Mesiášem. Jak jistě jste i vy z textu musel vyrozumět.
08. 02. 2012 | 21:32

Platan napsal(a):

Eva:

Čísla jsou z Českého statistického ústavu (máte tam odkaz).

Nakolik antideprsiva statisticky ovlivňují počet sebevražd by bylo zajímavé vědět, ale zatím jsem na takovou studii nenatrefil. Fakt je, že jsem ji zatím ani nehledal... :-)
08. 02. 2012 | 21:33

Kyle napsal(a):

Eva

Pro Vás to mohlo platit taky : Péčí o dekubity bližních proti blbý náladě !
08. 02. 2012 | 21:36

Kyle napsal(a):

Platan

To z nějakého statistického úřadu nezjistíte.

Zadejte si do Googlu klíčková slova " antidepressants" a "suicidality"
08. 02. 2012 | 21:41

antoninovy napsal(a):

Pane Hnízdile, díky za tento blog, míří dobrým směrem, k lidskosti a té skutečné solidaritě.

Jen bych podotknul, k Vámi zmíněných pacientech, tam by mohla pomoci alternativní medicina, míním těch několik healerů, ktěří se empaticky ponořují do svízelí chorých. a kteří nepožadují horentní hopnoráře, či dokonce nic.

Jinak, silně doporučuji vyslechnutí songů Leonarda Cohena, z jeho nového alba Old Ideas, lze na Novinkách bezplatně naplno vychutnati.

Dobrou Noc

an
08. 02. 2012 | 21:42

Radovan napsal(a):

Pan MUDr. Hnízdil má pravdu. Česká společnost je nemocná, proto je tu tolik rakoviny a infarktů.Slušní a inteligentní občané nemohou takové nepořádky co tu jsou, strávit. Někomu to nevadí,nemá svědomí a na těchto nepořádcích se třeba i podílí.
A jsou to často lidé ve funkcích vysokých i v malých městech. Urvi co můžeš, dokud jsi ve funkci a po mně potopa.Někteří jsou nemocní z pěněz a chtějí stále více a více.Ty určitě potkají ty nejhorší nemoci, protože nemají radost někomu pomoci, ale právě opačně, někoho potopit. A takové doufáme, nebudete ve volbách volit. Takoví mají i deset funkcí a nikde nedělají nic, ale berou pořádné prachy. Už se jednou se začít s takovými občany zatočit a hlavně se jich nebát a informovat o tom vyšší orgány.Jinak budeme do vánoc v Africe.
08. 02. 2012 | 21:45

Eva napsal(a):

S prominutím, Kyle, vy máte pořádný dekubitus na mozku. Vám nepomůže už ani doktor Hnízdil.
08. 02. 2012 | 21:49

Čtenář napsal(a):

Evo, s privatizací to celé skoro nesouvisí. Zato to velice souvisí s ekologismem a multikulturalismem, který likviduje pracovní místa po celé Evropě i v USA.
08. 02. 2012 | 21:49

Ossiris napsal(a):

1)Chtěl jsem zde uvést pár informací z výborné knihy Mým marodům, když jsem si uvědomil, že jste její autor!
2)Pracuji v soukromém zdravotnickém sektoru a denně jsem svědkem toho, jak k nám lidé přicházejí s prkotinami, které se dají léčit velmi jednoduše, bez léků, za použití čaje, ovoce a klidového režimu. Místo toho lidé přijdou k lékaři a myslí si, že ten je spasí. Ano, spasí, ale jen na chvíli, než se problémy objeví znovu. Některé matky se s dětmi objednávají k lékaři i několikrát týdně! Ani by je nenapadlo, zda je problém jejich ratolestí natolik vážný, aby s ním chodili k lékaři, natož aby si uvědomily, že pokud je to chronické, "něco" není v pořádku. A to "něco" odmítají řešit, protože se jedná především o problémy v rodinách či ve škole.
To a mnoho jiného jsou důvody, proč jsou dnes nemocnice a ordinace lékařů přeplněné pacienty, kterým nic není. A státní kasa skomírá, nemocnice skuhrají.
08. 02. 2012 | 21:55

antoninovy napsal(a):

Radovan, asi tak, dvacet, dvacet dva let se začne projevovat na zdraví zlatokopů, brunátné tváře, tučné zátylky, vysoký krevní tlak, žluté bělmo v očích, cholesterol, zničený játra a slinivky se začnou hlásit.

Začínají odpadávat a manželky a tchyně se rvou mezi sebou a s potomky.Celkem nechutné situace to bývají.

Ještě k tomu Cohenovi, taky skoro dojel na nějakou ženskou, sekretářka ho odrbala skoro o všechny pfinance, ale pojal to dobře, vys... se na to a šel na dva roky do kláštera.

Pak zase do světa, ale lepší, než kdykoli předtím. A teď to nádherné album - Old Ideas.

Takhle se to má dělat. Chlapíček, je mu 77, all good to him.

an
08. 02. 2012 | 22:02

Kyle napsal(a):

Eva:
Vážená dámo, vy jste skutečně neskutečně frustrovaná. Něco s tím udělejte, nebo se brzy zhroutíte.
08. 02. 2012 | 22:04

Naštvaný napsal(a):

"spoluautor publikací „ píše o sobě ten Hnízdil.Především by si měl uvědomit a přiznat, že je spoluautor blbé nálady v naší zemi. Dokud si to nepřizná a nezmění své nenávistné vystupování a působení na veřejnosti, naše země se té blbé nálady nezbaví. Aby se omluvil za své rozeštvávání společnosti, to by na něho už bylo příliš. Ale nevystudoval-li za rudou knížku či něco podobného, měl by si uvědomit nezbytnost takového kroku.
08. 02. 2012 | 22:06

Marty napsal(a):

Vláda reformuje revolučně místo evolučně, přesně jak říkali komunisti: "Když se kácí les, létají třísky...".
Kolaterální škody reforem jsou teprve na začátku ...
08. 02. 2012 | 22:08

jituš napsal(a):

tolik nenávisti, zloby,neochotě pomoci druhému jsem nezažila ani za stále opovrhovaných komunistů. Opravdu se dalo slušně žít. Teď se jenom přežívá. Mladým není co závidět.
08. 02. 2012 | 22:14

Othello napsal(a):

Téhle nemocné společnosti pomůže jedině radikální změna systému,kterou povedou "jiní" politici.
Otázkou je,jak dlouho si nechají lidé srát na hlavu,než pochopí,že tou změnou není výměna oranžových za modré a opačně.
08. 02. 2012 | 22:17

Platan napsal(a):

Kyle napsal(a):
Platan
To z nějakého statistického úřadu nezjistíte.
Zadejte si do Googlu klíčková slova " antidepressants" a "suicidality"

To je mi jasné. Nemám ani tak problém - kde hledat, jako spíš - kdy hledat... (tedy kde na to vzít čas). :-)
08. 02. 2012 | 22:37

Jara napsal(a):

Lumpové se snaží ovládnout pivovar - Budvar. Snad už dojde na poučku ještě z časů minulých, že vláda, která (tehdy se sice říkalo zdraží)šáhne na pivo, padne!
08. 02. 2012 | 22:46

mb napsal(a):

nechte zpívat Myšíka, ( nechte publikovat Hnízdila v LN ...)
08. 02. 2012 | 22:51

Platan napsal(a):

Naštvaný napsal(a):
"spoluautor publikací „ píše o sobě ten Hnízdil.Především by si měl uvědomit a přiznat, že je spoluautor blbé nálady v naší zemi.

Tak to byste asi význam "toho Hnízdila" silně přecenil... :-)
08. 02. 2012 | 22:52

vl napsal(a):

Othellovi: Tohle (prý) bylo před válkou volební heslo sociální dmokracie: Soudruzi, dlouho jsme si nechali s.át na hlavy, ale teď otevřeme huby!
08. 02. 2012 | 22:55

Tý jo! napsal(a):

Vážení mudrlanti, den poté, co mi byla ukončena nemocenská a já se stal nezaměstnaným bez nároku na podporu (protože jsem 3/4 roku před tím dostal odstupné), jsem dostal tak kruté bolesti zad, že jsem týden nebyl schopen vstát, ani dojít k lékaři. Lékař mi poté napsal léky plus antidepresiva.
Takže psychosomatické problémy v souvislosti s nezaměstnaností existují a mohou být velmi vážné.
Mimochodem z práce jsem byl vyhozen poté, co jsem odmítnul podepsat předražené faktury přítele pana ředitele státní organizace.
08. 02. 2012 | 23:03

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

antoninovy 22:02

pěkné, velmi pěkné, zrovna dneska jsem si říkal, jak je ten Nečas a většina z té tlupy už neuvěřitelně nateklá až zpuchlá...

Zkusím Cohena.
08. 02. 2012 | 23:05

AC napsal(a):

Naštvaný

Bohužel vy naprosto nechápete realitu a proto ji nedokážete pravdivě ani interpretovat. Kdyby se Hnízdil či kdokoli jiný postavil třebas na hlavu, nebude to mít vůbec žádný efekt. Lidi totiž v týhle podělaný rozkradený republice potřebují osmihodinovou práci, mzdy v relaci s drahotou, školky pro děti za přijatelný peníz, atd.atp., ale základem je práce ohodnocená tak, aby mohli normálně žít, jako lidi. Panstvo rozdává knížecí rady na všechny strany, ale z daní si pro svoje potřeby ukrajují nehorázné sumy a ještě se nestydí tvrdit, že si je zaslouží! Tudíž nestačí si sypat popel na hlavu, ale jednat a začít tam, kde je pijavice přisáta k tělu.
08. 02. 2012 | 23:08

mb napsal(a):

(( off record ad ... vy jste utahal hanah ... reakce: vy jste přinutil buvola se omluvit, klobouk dolu ... :-))
08. 02. 2012 | 23:09

Jirka napsal(a):

A to pane doktore stále ještě žijeme na dluh více než 100 mld. Kč ročně, tzn, relativně nad poměry. Jak na tom budou zdravotně naše děti které to budou muset splácet. Přitom by stačilo zastavit zlodějny našich politiků v řádu desítek mld. ročně, přesně o tom píšete. Bohužel nevidím jinou možnost než že to musí znovu rupnout, na Slovensku už to začíná, a tentokrát to nebude sametové.
08. 02. 2012 | 23:14

Professimo napsal(a):

ad Buvol (úplně nahoře)

Buďme upřímní, byly to spíše chabé pokusy o psychiatrické diagnosy!
http://spiknutilekaru.wordpress.com/korespondence-lekaru/

P.S. Přiznejme si, že nebyly nikterak úspěšné.www.fragmenty.cz/iz000994.html
08. 02. 2012 | 23:15

mb napsal(a):

Spoluúčastí při řešení veřejných problémů člověk poznává, že se jeho život stává zajímavějším a povzbudivějším. Skutečně, pravou demokracii je možné definovat jako takovou, v níž je život zajímavý. Taková opravdu přirozená účastnická demokracie je na rozdíl od demokracií „lidových" nebo „centralistických" nebyrokratická a vytváří klima, v němž se demagogům skutečně nedaří.

...hezké...
08. 02. 2012 | 23:33

katalyzátor napsal(a):

Dát českému otrokovi svobodu je jako dát dítěti břitvu.
08. 02. 2012 | 23:40

Professimo napsal(a):

Ad Čtenář

Jistě, a za války (a to byla věru hrůznější doba) bylo sebevražď nejméně!
08. 02. 2012 | 23:42

Divobyj napsal(a):

Je to tak.Tuto vážně nemocnou společnost již acilpirinem vyléčit nelze.Jsme zralí na kompletní chemoterapii se vším všudy.
Jinak řečeno,spasí nás jen vláda pevné ruky,na EU závislá jen do určité míry.(věřím,že EU se radikálně změní,po vzoru bývalé EHS.)
08. 02. 2012 | 23:45

aaa napsal(a):

Dobra rada pro p. dr. Hnizdila: Je nutne spojit Lekarskou komoru s komorou veterinarnich lekaru a prevzit jejich "konecna reseni leceni" nemocnych krav . Pacient necht zabuci, nesvede-li to, poslat na porazku! Vhadne zejmena pro ceskou
vladu rozpoctove odpovednosti i nemocnou spolecnost. Vyjimky typu jednoho Bc.
by mohly mit tu porazku i zdarma.
09. 02. 2012 | 00:01

hlava mi vás nebere napsal(a):

Víte, co mne udivuje? Že tenhle pan "doktor" se s takovou vervou nepustí do čtení zákonů o zdravotnictví a že za ta léta, co se nám svým vtipem předvádí, se nepokusil seriozním způsobem ten nepořádek změnit. Takový typický švejkování, žádná konstruktivní práce ve prospěch pacientů. Jen přihlouplé rady a konstatování toho, co stejně každý ví. Ještě chvíli, a tenhle pan "doktor" celý národ přesvědčí, že k lékaři se chodit vůbec nemá, neboť všichni trpíme nevysvětlitelnými nemocem na které zabírá jen pobyt v Dobřichovicích. Cvičením si vyléčíte slepé střevo, prasklý žaludeční vřed , srdeční arytmie i tříštivou zlomeninu.. taky zánět mozkových blan se dá zvládnout bez léků, a veselou myslí.. Mimochodem, státní kasa skomírá i díky tomu, že i lékař je jen člověk a z něčeho živ musí být.. a každá třicetikorunka se přece hodí.. vždyť obvoďák trvá na tom, aby se u něho pacient stavil s každým papírem od specialisty.. ti morálnější aspoň změří tlak, aby si těch 30 Kč nevzali zcela protiprávně.. Vždyť to lékaři za zájezd do hor nebo k moři cpali svým pacientům hromadu léků, léta budovali v lidech povědomí, že na vše je nějaká kulička..mikrovlnka se přece taky hodí.. Oni už páni doktoři ztratili paměť? Vážně zapomněli jak nás v ordinacích nechávali i hodinu čekat než se vykecají s vekslákem , co měl kufřík plný prospektů na různé léky?
Jestli by se tenhle pan "doktor" neměl věnovat raději víc doktořině než novinařině a politice.
09. 02. 2012 | 00:12

Rosťa napsal(a):

Dík za článek pane doktore. Tolik pravdy na jedné kupě se hned tak nenajde. Místní sociopati sice plivnou slinu jedovou, nicméně pravdu nepřekřičí.
09. 02. 2012 | 00:17

honolulu napsal(a):

To je exoticky svet ta Ceska republika....
Jak muze byt nekdo takovy super OSEL a onemocnet psychicky kvuli ztrate zamestnani ?..Ha, ha, ha, ha.
8x se to stane za zivot kazdemu Amikovi.

Poseroutkove, to musite nalozit nakladak s tim co vam patri a odjet tam, kde je prace.

POMOC, mam depresi. Pane doktore, nejsem nikdy stavu sezrat celeho krocana sam...A milenky ? Nezvladnu vice nez dve...
A posral jsem se po kaviaru...Ma cenu zit ?
Nejstrasnejsi deprese vsak je, precist si super slataniny do Ceskeho Malomestaka, jinak znameho jako Tencokyda Hnuj, nebo Slapka. Tak to je tedy opravdu maler....
Potrebuji Burgundy, ha, ha, ha,
09. 02. 2012 | 00:23

mb napsal(a):

Staromódní byrokrat se sklonem k nepřátelství stále ještě existuje v některých staromódních podnicích nebo velkých organizacích, jako jsou správy sociální péče, v nemocnicích a vězeních, v nichž jediný byrokrat má značnou moc nad chudými či jinak bezmocnými lidmi. Byrokrati v moderním průmyslu nejsou nepřátelští a pravděpodobně mají malé sadistické tendence, i když jim moc nad lidmi působí potěšení. Ale i u nich najdeme typickou byrokratickou oddanost věcem — v jejich případě systému: oni v něj věří. Jejich úřad, podnik, jsou jejich domovem a jejich pravidla jsou jim svatá, protože jsou „racionální".

asi Drábek
09. 02. 2012 | 00:25

Ajaj napsal(a):

Ajaj, antidepresiva. Přečtěte si místo keců pana Hnízdila raději knihu Johna Virapena - Nežádoucí účinek:SMRT... Zajímavé čtení právě o antidepresivech. A je zajímavé, že právě lékař na celostní medicínu je tak hojně dle toho, co píše, předepisuje.
09. 02. 2012 | 00:50

mb napsal(a):

ajaj ... on je urcite predepsal jen jako ´prvni pomoc´ ...
09. 02. 2012 | 00:56

skeptický napsal(a):

Každý lékař,který u sebe objevil potřebu a nadání škodit,a cítí se vázán či omezován etiketou aby dával najevo pacientům co jsou zač,ať se dá na politiku.To líkařství musí být hrozná řehole.
Z čehož následně plyne,že se jeho bývalí kolegové nebudou stačit divit.

Co si to prohodit?Lékaře do politiky,politiky na OUNZY.
Medicinsky nevzdělané politiky pošlete léčit lidi,zatímco společnost se pod lékařskými politiky uzdraví.
Možná by si toho moc lidí nevšimlo.Prý někde v době lékařské stávky prudce klesla úmrtnost.
Ale ne,jsou mezi nimi i dobří.
09. 02. 2012 | 01:12

karel napsal(a):

Asi chce obříznutý zločin odlidnit planetu Země! Jedno jakým způsobem a ta skupina polobohů užije všechny dostupné metody v kombinaci s nenažraností sobě vlastní:
09. 02. 2012 | 01:56

Terry napsal(a):

to Buvol - 08. 02. 2012 | 17:27:
Buvol - to je něco jako dobytek, vůl... ?
(to není urážka, jen zoologický dotaz)
09. 02. 2012 | 07:10

Terry napsal(a):

Léčení nemocné společnosti - dvacet let úspěšně tunelované, obrovsky zadlužené, s mafiánskými znaky (špatné zákony, špatně pracující vyšetřovatelé a státní zástupci, skvěle fungující justiční mafie..), zdevastované ekonomicky, ale hlavně MORÁLNĚ - není na lékařích!!!

Postdemokratickou (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Postdemokracie: postdemokracie jako postupné nahrazování právního státu a parlamentní demokracie strukturou lobujících mocenských skupin, jejichž cílem je smlouváním prosadit taková pravidla hry, která jsou výhodná pro nejmocnější ekonomická uskupení) společnost nejde "léčit" pseudodemokratickými volbami.

Tady musí nastoupit nedemokratické metody, a - "po poučení z krizového vývoje" - hlavně NE SAMETOVÉ .

Rakovinový nádor je třeba vyříznout, jinak dále metastázuje.
09. 02. 2012 | 07:25

Terry napsal(a):

Projev Olivera Cromwella vůči Sněmovně reprezentantů při rozpuštění Dlouhého parlamentu

20. 4. 1653

„Je nejvyšší čas, abych ukončil toto vaše zasedání, jež jste zostudili svým opovrhováním všeho dobrého a poskvrnili svými neřestmi; jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.

Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky? Je mezi vámi jediný muž, který alespoň nepatrně hájí zájmy Commonwealthu?

Vy mrzké děvky, což jste svými nemorálními taktikami a podlými činy neznesvětili toto posvátné místo a neučinili z Božího stánku doupě zlodějů? Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!“
(konec citace)

Nutno dodat, že Cromwell měl tento svůj slušný (tak slušný, že by mu mnozí naši současní poslanci ani nerozuměli) projev „podšprajcovaný" zbraněmi; proto uspěl.

Totéž bude jednou nutné i u nás; na výzvy „Děkujeme, odejděte!“, eventuálně na nějaké „cinkání klíči“ je a bude (!) dnešní politická „demokratická“ svoloč hluchá.
09. 02. 2012 | 07:26

Othello napsal(a):

To Terry:Z toho je zřejmé ,kde se právě nachází tato společnost.Tedy v sedmnáctém století!
09. 02. 2012 | 07:33

savana napsal(a):

Na chvíli zapomeňme na analogii mezi Gorbačovovou pěrestrojkoj a BCS teorií supravodivosti,kterou nakonec proti vůli dvou Nobelových cen lidstvo s mobilními telefony vyvrátilo.Kdyby býval Lenin neřekl,on vystudovaný carský právník,že "kdyby nebylo této jeho revoluční doby,byl by fyzikem,nevěřil bych v tuto asi motivaci Gorbačova -jeho glasnosti,fyzikálně fononů v proudění.
Vraťme se k paradoxům historie:
V Čechách jsou z kolaborace s nacisty podezíráni:
rodina V.Havla,E.Erban,Wiliam Široký a Karol Bacílek.Poslední dva,že utekli z Ilavské věznice čtvrt hodiny před vyvražděním vězňů.
Menšími paradoxy jsou:-
-Sovětsko-finská válka 1939-1941, v níž 180 tisíc Finů usmrtilo 800 tisíc sovětských vojáků,dokud se na stranu Rusů nepřidala roku 1940 Velká Británie proti Němcům.
-Obrat v 2.sv.válce Rumunů od spojenectví s Němci u Stalingradu po zatčení rumunským carem diktátora Antonesca -ztráta 3 milionů životů v boji s Němci
Nejvíce otazníků však vyvolává předehra 2.sv.války -občanská válka ve Španělsku:
-účast oficiální sovětské vojenské delegace roku 1936 na přehlídce Mussoliniho armády v Itálii
-účast 200 000 italských vojáků a všech ponorek proti španělským socialistům za gen.Franco
-boj německých a italských socialistů proti španělským socialistům
-bombardovaly sovětská letadla nad Španělskem jinak než omylem někdy pozice
socialistů?
-televizní pořad ruské televize po roce 1990 s dvacítkou sovětských pilotek-žen ,které bojovaly ve Śpanělsku
-vynechání generála Franco v Norimberku přes žádost Stalina
-neustálé poválečné popravy Francem antifašistů vs.přátelské kulturní styky SSSR se Španělskem
-odmítnutí Francem vstupu vojsk Hitlerovi do Španělska roku 1944,naopak posílení družby Hitler-Mussolini
-lítost Lenina roku 1922,že "talentovaný soudruh jako Mussolini" opustil řady italské sociální demokracie
-poprava Mussolinuho neznámo kým za přítomnosti USA
-svědectví přímého antifrankistického bojovníka,pozdějšího francouzského poválečného ministra kultury Malraux,že Francovu armádu a poravčí čety tvořili muslimové s turbany na hlavách,jeho svědectví,že Madrid do poslední chvíle proti frankistům bránili hlavně anarchisté,sebevrazi najíždějící osobními auty do tanků:židovsko-socialistická vláda prchla?
-účast francouzského F.Mitteranda v Petainově kolaborantské vládě ve franci do roku 1943 jako ministra
-konflikt Husáka-slovenského antifašisty-odbojáře s antifašistou -Španělákem Smrkovským a Kriegelem po roce 1968
-známý chilský komunista ,básník Pablo Neruda,nositel Nobelovy ceny,velvyslancem Chile ve Španělsku asi ještě frankistickém
-Dollores Ibarruri a její legální(?) komunistická strana ve Španělsku po 2.sv.válce
-Poprava četou NKVD v jižní Francii uprchlíka-antifašisty z Paříže,švýcarského němce,přítele Lenina z doby pobytu Lenina v Curychu 1916,později pracovníka Kominterny,který odmítl emigrovat do SSSR na pozvání Waltera Ulbrichta z SSSR.Zakládal antifašistické hnutí v Paříži 1938,poté co bojoval ve Španělsku proto frankistům.
09. 02. 2012 | 07:44

paprika napsal(a):

V Lidových novinách doktora Hnízdila tisknout nebudou, přednost mají ideologicky nepomýlené osobnosti typu Ševčík, Macek, Kříž apod. vzorové typy. Tyto noviny má hradní partička ošetřené...
09. 02. 2012 | 08:09

resl napsal(a):

fakt je, že se dramaticky zvyšuje nechuť lidí k této vládě, která vůbec korupci neřeší a tam ji utíkají neuvěřitelné miliardy. nebo slyšel někdo, že by aspoň někdy se prezident vyjádřil ke korupci ? ne, pro něj je důležité válet se v Lánech s rodinkou a příbuzenstvem, případně naplánovat výlet do míst, kde ještě nebyl.
09. 02. 2012 | 08:19

savana napsal(a):

dodatek: -1926-řád Bílého Lva od Masaryka Mussolinimu
-účast španělské armády u Stalingradu proti Rusům
-účast francouských socialistů roku 1938 na podpisu Mnichovské dohody
-házení rajčat po presidentu Benešovi při jeho vystoupení z letadla na letišti Orly v Paříži-první pokus o emigraci se nezdařil,musil do USA a Británie.Vystudoval gympl v Dijonu ve Francii a byl přítelem francouzského presidenta Poincaré (bratrance známějšíhomatematika)za 1.sv.války s nímž formoval protirakouské legie za slib československého státu
09. 02. 2012 | 08:19

Daňový poplatník napsal(a):

Víte, bývaly časy, že když byli občané nespokojeni s vládou, udělaly se volby,nebo revoluce a vládu vyměnili.
Dnes, když jsou vládci (majitelé států a občanů)nespokojeni s občany, provedou skrytou genocidu, nastaví sociální podmínky tak, aby původní obyvatelstvo vyhynulo, a mohli prostor Evropa osídlit vhodnějším obyvytelstvem.
No ale objektivně uznejte, že smrt ze stresu, případně sociální sterilizace je humánnější, než plynové komory.
09. 02. 2012 | 08:19

Pepa Řepa napsal(a):

Škoda dottore, že Vám LN odmítly tak kvalitní text.
Něco mezi Vovkou (psala mi pacientka z Brodu), Přemkem Podlahou a tetou Saly z Mladého světa.

Zkuste Rytmus života, jedno oko nezůstane suché.
09. 02. 2012 | 08:20

resl napsal(a):

paprika
už to cítím delší dobu taky, jen bych přidal z LN Kaisera. V reflexu vyměnili šéfredaktora nějakého Hamšíka. v tu ránu má hlavní slovo komunista a svazák tuším V.Buchert z mf a samozřejmě hradní Pečenka.
09. 02. 2012 | 08:22

Pepa Řepa napsal(a):

Ke kvalitě LN bych podotknul, že odebírám pouze sobotní Orientaci a ta je-podle mého- velice kvalitní. Ne pokaždé, přirozeně.
Od komentářů o situaci na BV, které jsou aspoň trochu v obraze. Přes Bystrova a jeho recenze muziky až po obvyklé celostránkové rozhovory (poradce Sarkozyho, finský ministr zahraničí.....etc), které jsou mimořádně otevřené až po kulturní výběr.
Že by to bylo jednostranné říct nemohu, o čemž svědčí vějíř od Petráčka přes Turečkovi, Putnu až po bratra Wěnczelaua Hořejšího.
Ne vše se vyvede, ale v bídě české žurnalistiky bývá-občas-sobotní vydání kvalitní.
Nevím, čím by čtenáře uvedený článek, který jako by vypadl z pořadu Vovky Železného "Dolejte řediteli" obohatil.
09. 02. 2012 | 08:43

ali napsal(a):

pane doktore Hnízdile
kašlete na LN..Vaše knihy čtu a prezentuju všude, kde to jde. Vaše knížky se v knihovně neohřejou a jsou už značně ošoupané a vždy se těšíme na novou..
09. 02. 2012 | 08:57

Pegas napsal(a):

Jak může být společnost zdravá, když má těžce nemocné doktory!
09. 02. 2012 | 09:33

argun napsal(a):S LN to vidím stejně. A taky jen sobotní s Orientaci.

skeptický, honolulu

Bingo!
09. 02. 2012 | 09:37

LM napsal(a):

Jaký autor článku takový článek a takový diskutéři ....
09. 02. 2012 | 09:54

olda napsal(a):

argun:
Nebať sa cestovať za zamestnaniem stovky a tisicky km od domova,si vpohode može dovoliť človek bez rodiny, autor blogu napisal že paní je samoživiteľka svojho dieťaťa, ak by odcestovala za pracou a nechala nedospelé dieťa napospas bez dohľadu a starostlivosti, kroté povínna vykonavať zo zákonu o rodine , by sa jednalo o porušenie zákona.
09. 02. 2012 | 10:19

Martin napsal(a):

no ona cela psychosomatika je takove trosku carovani, jak je mozno odvodit z textu a z interpretaci pana doktora. mel jsem podobne problemy nekolik let, podstoupil jsme ruzna mozna vysetreni a terapie, ale nic moc nepomahalo, nakonec jsem zoufaly odjel na vysetreni do zahranici. Vysledek vysetreni znel-chronicka neuroborelioza. Oni lekari, kdyz nevi, tak radi uzavrou pripad, ze se jedna zrejme o psychosomatiku a pak uz se pacient veze. Duse ma urcite velky vliv na telo, ale neni to tak jednoduche a primocare, jak to tady pan Hnizdil prezentuje. Jsou to takove trosku fantazie a psychosomatika je vsemocne zaklinadlo dnesniho lekarstvi, ktere se dostalo do slepe ulicky a lekari ji casto pouzivaji jako berlicku, misto aby se snazili najit pricinu nemoci. MS
09. 02. 2012 | 10:51

adrenalinn napsal(a):

Tak asi pár lidí naštvu, ale já jsem spokojený, i když svět kolem mě stoji za hovn*, ale přesto jsem šťastný, dokonce jsem dal výpověď v práci, kde jsem měl průměrný plat a jistotu. Je fakt, že ta výpověď měla svůj důvod, abych mohl podniknout určité věci, což by v pracovním poměru nešlo, ale bylo nutné překonat strach a jít životu naproti, nevím co mě čeká, ale ať to bude cokoliv těším se na to. Už vidím spoustu lidí, jak si říkají to je ale šílenec, ale spokojený šílenec, na to nezapomeňte. Takže všichni v této společnosti nejsou v prdel*, jak vidíte :-).
09. 02. 2012 | 11:01

hypotesa napsal(a):

KLement Gottwald 1936:- "U Madridu se bojuje za Prahu"
- Milada Horáková 1951: Ta,která bourala Mariánský sloup v den vzniku ČR 1948,ta která se nyní schází tajně na faře s kýmsi ač je členkou SČSP a navštěvují cizí vyslanectví západu.Asi tak.Pravděpodobně.Peňkovskij za podobné-trest smrti od Brežněva ještě v sedmedsátých letech .

G.Husák-SNP kontra J:Smrkovský,vůdce Pražského povstání 1945 :Pragocentrismus vs.slovenský nacionalismus

Jisto je z historie:lidé jako Masaryk a Beneš,nacházející se na vrcholku formální demokracie s volnou hrou politických sil a neřízenou (slabší forma téhož je glasnost a pěrestrojka-bohulibé tolerantní absolutní zbídačování),tedy ani minimálně kolektivní ekonomikou jsou schopni končit krizi jako poslední (ČR o dva roky později tehdy za ostatní Evropou) a podlehnout posléze fašismu.Tak se stalo.
Na více nemají.Kormidelníci národních katastrof.
Mussoliniho heslo,po jeho osobním odtržení se od sociálních demokratů roku 1922 bylo chyné:"Kapitalismus ANO,liberalismus NE"-vedlo k italskému fašismu
správně mělo být stručně : Liberalismus NE
Oslavou novodobých generálů Vlasovů postkomunismus nikam zatím než blíže k tragédii národa nikde nedošel.
09. 02. 2012 | 11:05

hypotesa napsal(a):

Oprava na "Vzniku 1918"
09. 02. 2012 | 11:07

hypotesa napsal(a):

oprava na "1922 bylo chybné"
09. 02. 2012 | 11:09

Severanka v roce Draka napsal(a):

Rada vas poznavam, pane Hnizdile! Jeste vcera jsem nemela tuseni o vasi existenci.Pred rokem jsem se blize seznamila s tvorbou Igora Chauna, posleze V. Poltikovice a nakonec jsem objevila i Jaroslava Duska. Jaka uzasne vydarena trojice, rikala jsem si a uz je tu dalsi do party - z meho pohledu. Protoze v cechach jiz 14 let neziji a nic moc nesleduji, tak to jsou skutecne objevy! Zatimco Chaun to lidem ukazuje na platne, z poltikovice vyzaruje neskutecny, az nadlidsky klid a Dusek si z toho dela genialnim zpusobem sradnu, tak vy mate odvahu jen tak psat/mluvit o tom, jaka je skutecnost. Klobouk dolu!V zemi, kde ziji, jsou na demokracii velmi hrdi, ale to co vy, by se tu nikdo neodvazil rict ani septem!
Nemocna politika, nemocni lide, nemocni lekari, nemocna spolecnost....Jak z toho ven? O ceske politice si z lonska vybavim jen to, ze nekdy v lete prezident Klaus ukradl pero a myslela jsem ze to byl for :-) Smutnou zpravou pak nedavno odchod pana Havla. Jenze nemoc nemaji jen cechy, ma ji skoro cely svet! Prave pan Havel rikal :"Pravda a laska..." Je tedy bajecne, ze nekdo u vas uz zacal verejne rikat tu pravdu a ted jde o to, jak dal..??????
Nemoci nemame jen proto, ze je potrebuji lekari, ani jen proto, ze je potrebuje politika aby tim lidem davala najevo, ze to nejsou oni, kdo maji moc a zivot ve svych rukou ale i proto,aby nas nemoc dovedla nekam jinam. Jak je snadne byt stale aktivni a necim se ZABYVAT tak je nesmirne obtizne to vsechno nahle prerusit, pustit z rukou a vydrzet treba i jen 5 minut plne v pritomnem okamziku a prostem vnimani toho, co se vlastne deje. Nemoc nas ma dostat do spojeni s hloubkou nasi vlastni bytosti,v pozadi za myslenkami a chaosem, do vnitrniho klidu a do stredu. Kolektivni uzdravovani nefunguje, kazdy to musi provest sam za sebe a vyhazet vsechno stare a shnile i navzdory veskeremu odporu. Nejdriv pravda, potom klid, ticho a prostor, potom samotne hojeni. Pobavil me fakt, ze jste byl driv ve spolku Sisyfu, ale ono i na ne dojde!
Az se nam tu opet prohodi zemske magneticke poly, a do toho treba i probudi vesti blizke sopky ,kosmicke a slunecni zareni, tak bude konec legrace. Nejspis jen uz ti zahojeni a celistvi jedinci budou mit sanci prezit...Na krecovite az nasilne hledani dukazu proti vsudypritomne existenci Boha/svoritele uz jaksi nebudou mit ten cas.
Preju hodne uspechu ve vasem boji na domaci scene - pravda je prosta, ale nejvic provokativni..a drzim vsechny 4 palce, radsi i malicky!
09. 02. 2012 | 11:15

ek napsal(a):

pane doktore, pozor! S takovym negativnim pristupem si muzete taky nejakou nemoc privodit :)
09. 02. 2012 | 11:32

regenerator napsal(a):

pro Týjo : upřímnou soustrast :-( co budete dělat? Sice vás považuji za hrdinu naší doby, ale pro ostatní teď budete "nezaměstnaný" se všemi konotacemi. Řekněte někde, že jdete ze státní správy a rovnou vás ocejchují jako neschopného..co máte v plánu?
09. 02. 2012 | 11:36

evix napsal(a):

Saltzman napsal(a):
Zatím neregistruji, že by se začali chovat králíci a slepice v domcích příměstských částí, ale ani na vesnicích není nějaký nárůst zvýšeného chovu a pěstění.
-----------------------------------------------------------------------------
Už jste to někdy zkoušel? Na to musíte mít i čas! A na to ho většina nemá, a pokud už si ho najdou chtějí si odpočinout. Na králíky musíte mít seno, seno se suší s távy a tu musí někdo posekat. Kosit trávu v době kdy dlouhodobě prší je blbost. Myslíte si snad že vám dnes dá někdo dovolenou na sušení trávy??? To je omyl vážený, dovolenou musím plánovat dlouhodobě a jak mám půl roku dopředu vědět jak bude.
Se slepicemi je to to samé, soused je musel kvůli mrazu dát do sklepa, ta vůně z kuřinců..................
09. 02. 2012 | 11:37

olda napsal(a):

Severanka v roce Draka :
milá paní, ak ste paní Grossová, Železná alebo Koženná, prosím vás nevysmevajte sa nam, majte s nami aspoň trochu súcitu.
09. 02. 2012 | 11:38

jih napsal(a):

Kde jsou ty krasne casy socializmu kdy jsme vsichni byli uvedomeli a hykali radosti. Dnes se zdravotni stav obyvatelstva prudce zhorsuje a umerne tomu se prodluzuje prumerny vek doziti, kazde desetileti o tri roky. Za padesat let se tedy lide budou dozivat prumerne 225 let a budou nemocni jeste nez se narodi. V takove spolecnosti nebude mit duchodova reforma sanci. Co se tyce nefunkcnosti IT tak se autore obratte na B.Gatese, ktery fantasticky zbohatnul na tom ze zaviroval cely svet. Mnoho zavaznych spolecenskych problemu vznika tim ze lide ctou noviny a koukaji na TV. Zacalo to tim ze se jisty dusevne labilni rytir Don Quijote de la Mancha zacetl do rytirskych romanu a tak hluboce o nich premyslel az se z toho pomatl. Lide by si meli uvedomit ze kapacity psychiatrickych leceben jsou omezene a nemeli by tedy na sebe privolavat nestesti.
09. 02. 2012 | 11:40

crowley napsal(a):

Napriklad v Recku statni zamestnanci jiste ve stresu nejsou. Stat by mohl vubec zamestnat vsechny nezamestnane ze...

Nedivim se, ze seriozni noviny uz vas nevydavaji. Pisete uz jen nekonstruktivni zapskle clanky mimo jakoukoliv realitu.
09. 02. 2012 | 11:43

jih napsal(a):

evix
Jako starousedlik jsem zazil jak novy soused vykladal jak si vypestuje zeleninu pro svoji potrebu, ale vzdy to dopadlo nejak opacne nez v krasnych televiznich poradech o zdravem zpusobu zivota a o samozasobovani.
09. 02. 2012 | 11:47

olda napsal(a):

jih :
ste majster v prkrucovnií , tak ako sa vam hodí,

omyl socializmus v postkomunistických krajinach neskončil,
22 rokov sú u moci byvalé komunisti, možno ak by sme vtedy boly tvrde v 89, zakazali komunisticku stranu a jej metody vladnutia , možno sme vtedy prepasli šansu...
09. 02. 2012 | 11:50

irena napsal(a):

Plně s vámi souhlasím, zažila a zažívám to na vlastní kůži. Jak je možné, že si to lidé neuvědomují.
09. 02. 2012 | 12:03

rejpal napsal(a):

olda
jak chcete zakázat metody vládnutí? Ty jsou pod kůží daleko hlouběji než rudý nátěr navrchu.
KSČ nešlo zakázat. S čím by šly některé pravicové strany či kandidáti do Senátu do voleb? KSČM stejně jako každoroční evergreen - její zákaz - tady bude dávno po tom, co vymře poslední pamětník listopadu 89. Pro pravici by byl zákaz KSČM obrovský průšvih. Donutili by ji udělat to, nad čím přešlapuje - změnit název a zapomenout na Lenina. Čímž by vyšla z izolace, masochistické Bohumínské usnesení by ztatilo smysl, a levice by mohla klidně sestavit většinovou vládu. Ať mi nikdo neříká, že tohle by si přál i senátor Štětina.
09. 02. 2012 | 12:09

Pepa Řepa napsal(a):

Mr. Copy alias maloměšťák alias F.Adamec II.
Proč tak krátké?
Příště bych prosil zkopírovat celou knihu.

český maloměšťák napsal(a):
Jednak jsem to nenapsal já - ale Erich Fromm¨...
------------
No né! Neříkejte! To je ale překvapení!
To by jeden nepoznal!
:-))))
09. 02. 2012 | 12:20

Matematik + cenzor napsal(a):

Pro Savana:
Kdepak zformoval Fidel Castro sve siky? Z ktere zeme se vylodil na Kube?
Kdy Fidel oslavoval v prvnich dne v Havane, Moskevska Pravda psala o latinskoamerickych dobrodruzich a teroristech. Fidel zakazal komunistickou stranu Kuby okamzite po vitezstvi. Jeho prvni zahranicni cesta jakozto viteze a vudce byla kam? Do Washingtonu D.C. ....

Dnes ani Rusko ani USA nemaji nejmensi zajem na tom to nejak rozmazavat. No aFidel, ten uz vubec ne. A co na to ivetsigativni demokraticka media?
"Takhle se mava, takhle se bije" Návod k plácačce na mouchy ve filmu Tři veteráni.

Dle teorie her i dle kybernetickych schemat systemu je jasne, ze diagnoza systemu ukazuje na verejny prostor, media sdelovaci prostredky.

Princip PR a ruznych idologii a pseudoideologii zcela ucpal kanaly zpetnych vazeb. Afera Wattergate je nemozna. Koukneme na Gorilu vedle. System je pevny, pevnejsi nez by se zdalo.
Nikoliv CEZ, strany, vselike mafie farmaceuticke nebo stavebni atd. Ne .
Media, verejny prostor, zde je zasadni problem.

Syndromy:
Nula zprav o izraelskych jadernych hlavicich
Naopak kanonada medialnich PR kampani proti Iranu, ktery nikoho nikdy neprepadl.
Apriorni prezentovani krize jakozto nehody, nahody, mozna jako omyl. Nikdy se neobjevi paradigma hybatele podobneho treba Georgi Sorosovi a jeho utoku na britskou libru.
Nikdy media ani naznakem neresi zfalsovane satelitni snimky irackych laboratori predlozene pri hlasovani o invazi do RB OSN.
...atd. atd.
Nejde o ideologicke interpretace. Jde o kriticke mysleni, jez bylo zcela vymyceno a odstraneno. Kdyz se zeptam, kde jsou zabery letadla, narazivsiho 11 zari 2001 do nejstrezenejsi budovy sveta Pentagonu, zjistim, ze vetsina obcanu anui nevi, ze je nikdy nevidela.Podbne na nevedome urovni jim byla vnucena myslenka, ze 11 zari a iracky rezim jsou v souvislosti.
Proc nelze zverejnit dokonce se ani verjne zminit v main st(r)eamu o seznamu majetku na zaklade ktereho a k jakemu datu byl proveden vypocet k loupezi stoleti nazvane cirkevni restituce?
Kdo , kde jak to spocital? Kde je nejaky seznam majetku o ktery vlastne jde?
Co stim ma radovy katolik udelat?

Kdo vi, mozna Imanuel Kant a cele obdobi mysleni bylo jen jakousi historickou uchylkou....Evidentne vchazime do doby temnych ideologickych proudu.

"Svoboda je pocit viny za krivdy pachane na druhych"
09. 02. 2012 | 12:22

MA-FU napsal(a):

antoninovy
Díky za anonci na L.Cohena.už poslouchám....nááááádhera,jako ostatně vždy.
09. 02. 2012 | 12:22

olda napsal(a):

rejpal ,
prvá a druhá vlná kuponovej privatizacie bolá o odovzdanií majetku výbraným papalašom, všetké fabriky a závody sa pretranformovali na akciové spoločnosti , hlavnymi akcionarmi boli riaditelia fabrik a závodov, prosím Vás , kto na začiatku 90 rokov bol riaditelov fabriky alebo závodu? disident? politický vezeň? asi ťažko, byvali komunisti okamžite prebrali ekonomickú a spolu s nej politickú moc, vytvorili imunitu poslancov na seba ochranu a tak ten serial pokračuje dodnes, úkažkový príklad vytunelovanie fondu národného majaetku , vid kauza gorila.
09. 02. 2012 | 12:36

Matematik + cenzor napsal(a):

Pro rejpal
zijeme v absurdistanu a je to tim, ze komunikacni, verejny prostor byl zabran vsehoschopnymi hordami.Cenzura ve smyslu 20 stoleti celkem neni, ale nyni zijeme ve svete reklam na praci prasky. Je jedno, kdyz nejaky pomatenec nekde vykrikuje, ze ten Vizir je obycejny a ze docista vypere i destova voda...
Spoty, grafiky na Aktualne,cz, CT24,NOVA....tady se hraje jina hra.

Senator Štětina je bývalý člen KSČ a prokázaný spolupracovník STB.
Tento pacholek mi vzdy pripomene jeden americkej film, kdy policita v civilu honi zlocince v obrovske budove plne lidi a ten honeny clovek zacne volat na ochranku, ze ho pronasleduje mus s pistoli v ruce. No, je to pravda. Ochranka zastavi policajty, zlocinec ziska ceny cas atd atd. Proste takovy senator Štětina.
Nebo Topolánek, po invazi 68 sel na vojenskou skolu do Opavy. Besedovat s krasnoarmejci...Dnes se to tezkyo vysvetluje, ale to fakt musel bych masinovec jak remen....
A co media? Distala zadani a ukol splnila na vytecnou...
09. 02. 2012 | 12:41

rejpal napsal(a):

olda
V tom nejsme ve při. Ale nemá to spojitost s rušením KSČ a jen velmi mlhavou s metodami vládnutí - k těm bolševickým se uchyluje u nás každý, kdo má kdekoli absolutní většinu. Včetně lidí, kteří minulý režim zažili v předškolním věku.
09. 02. 2012 | 12:42

rejpal napsal(a):

Matematik + cenzor
Souhlas. Asi proto jsem tak obezřetný vůči militantním antikomunistům.
09. 02. 2012 | 12:44

olda napsal(a):

rejpal
09. 02. 2012 | 12:42
odpovedal ste na problematiku nastavenú autorom blogu a na jeho otazky.

Majte sa veľmi pekné.
09. 02. 2012 | 12:53

rejpal napsal(a):

olda
I vy.
09. 02. 2012 | 12:55

Filo-id napsal(a):

Český maloměšťák

Vaše citace (E.Fromma) mě vede k odpovědi na Vaše psaní. V jedné etapě života, řekněme v mladistvé, jsem byl prácemi Vámi zmiňovaného E.Fromm velmi okouzlen. Tenkrát zaujímal autoritu toho největšího kalibru. I dnes se velmi rád vracím k jeho knihám, ačkoiv je čtu již coby ovenčen řadou životních zkušenotí. Chtěl bych zmínit, že někteří jeho kolegové (neo)psychoanalytikové (včetně jeho expřítelkyně K.Horneyové) v reakci ně některé jeho návrhy poznamenali, že E.Fromm upadl do pozici "common sense". Abych to přeložil, tím se mu nepřímo vysmívali. Někteří čeští psychoanalytici mi navíc sdělili, že sice svým žákům některé jeho prace doporučují, leč zároveň dodávají, že si nejsou vědomi, čím E.Fromm přispěl ke klinické činnosti. Co prý ovšem umí dobře je tzv. "chytit za srdce" (což ovšem může znamenat odbornou dehonestaci, neb vlastně říkají, že se snaží autor líbivě podbízet širší veřejnosti). Nabízí se otázka, jak jsou na tom další antipsychiatři typu Szase, Lainga (které p. Hnízdil často cituje). Vrátím se ještě k Frommovi, přesněji řečeno z vystřízlivění ze zaujetí jeho texty. Přiznám se, že se mi tehdy fundované reakce našich dvou psychoanalytiků nečetly úplně dobře, protože E.Fromm na mě učinil mimořádný dojem (byl to vzor). Mimochodem, v jedné ze svých prací poznamenal, že vlastně lže (nyní netuším, co tím přesně obsáhnul). Každopádně Vám děkuji za tu vsuvku o Frommovi, protože jeho knihy (přečetl jsem takřka všechny včetně životopisu od R.Funka) jsou pořád inspirativní. Fromm má s V.Havlem mnoho společného (oba snílci, stoupenci neomarxistické "třetí cesty", ani jeden z nich neměl své vlastní dítě).
09. 02. 2012 | 13:05

ajeto napsal(a):

Výstižný blog, souhlas.
09. 02. 2012 | 13:46

Yosif K napsal(a):

Barney napsal(a):
U některých "Husákových dětí" lze zaznamenat názor, že za minulého režimu byla prostě větší pohoda. Já si to také myslím, ačkoliv to může být jen můj subjektivní dojem.

Pane Barney - hon za mamonem byl ale byly mirnejsi existencni starosti. Pokud jste nerekl neco "skodliveho" mohl jste zustat v jednom podniku od vyuceni az po duchod. Pokud byla v nejakem okrese nizka nabidka prace, komanci tam postavili fabriku a jeji provoz dotovali, at to stalo co to stalo (Kovona Karvina pro zeny hroniku atd atd). Plus minus proletariat o praci nouzi nemel. Samozrejme to neco stalo - na spotrebnim zbozi byla obratova dan okolo 500-600%. Televizor stal 6 mesicnich platu.
09. 02. 2012 | 13:53

Terry napsal(a):

to Othello - 09. 02. 2012 | 07:33:
Kéž by v sedmnáctém století! Tehdy to řešili...

Nadpis blogu by měl být

Nemocná společnost a apatičtí občané.

"Máme demokracii, ne, vole?!"

Dokud nevyjdeme do ulic (ale ne kvůli cinkání klíči), tak nemá současná "demokratická" politická svoloč důvod měnit svoje "vládnutí", způsobující pouze větší a větší škody.

A "nejlepší ministr financí" umí jen škrtat a škrtat.

To je to nejjednodušší a blbý plebs to - sice s blbláním - "spolkne".

"Máme demokracii, ne, vole?!"
09. 02. 2012 | 13:53

český maloměšťák napsal(a):

Filo-id
Dík za reakci.
I Ježíš byl snílek. Nebo Konfucius. Asi i Erasmus. Nebo Greenspan . :))

Jistě - vím, že po světě pobíhají většinou hašteřivé Pepky Řepky, nikoliv Frommové.
Ale tak nějak mně to připadlo... jako dobrá reakce - na Hnízdilovu otázku. Jak teda léčit , když medicína nezabírá.

Apropo - Fromm dítě neměl....zato Pepka jich má šest. V tom asi bude ten problém.

Mějte se.
09. 02. 2012 | 14:18

Kimmy napsal(a):

Ačkoli souhlasím, že společnost na tom není nejlépe, rozhodně nemám pocit, že by lékaři byli bezradní - přijdou mi stále stejně nadřazení a vševědoucí jako dřív, samozřejmě s čestnými vyjímkami.

Uzdravit společnost nemohou lékaři a nebudou to ani politici. Lék na zlodějnu, ztrátu hodnot a morálky, nedostatek zodpovědnosti a slušnosti je v omezení nekonečné svobody dělat beztrestně cokoli a v pevném nastavení mantinelů. Tak jako se rozmazlené dítě nezačne samo od sebe chovat slušně, neudělá to ani společnost. A čím dříve si to přiznáme, tím dříve se můžeme začít léčit.
09. 02. 2012 | 14:41

Mysl napsal(a):

Pan doktor Hnízdil má pravdu a krásně ji vystihl.
Atmosféra tu houstne. Čeká se jen na impuls. Dostatečně silnej. Pak to začne. Vinou sobecký pravice skončí demokracie. Tu nelze zprivatizovat či ukrást.
09. 02. 2012 | 14:50

CestaVen napsal(a):

TO CO HLEDÁŠ J.Z.
Člověče, co stále hledáš? Proč jsi neklidný a proč svůj osud, který žiješ, cítíš jako břemeno? Proč si stále uvědomuješ, že se ti nedaří v životě dobře? Když vše, co na světě je, má svoji příčinu, má ji i tvoje nespokojenost. Přemýšlel jsi někdy o té příčině?
Nebo stále jen hledáš násilná východiska? Chceš být bohatý, nebo vážený občan, chceš, aby ti po smrti postavili pomník? Nebo sis uvědomil, že jsou vyšší okultní síly a chceš je zvládnout? Chceš svojí vůli ovládat jiné pro svůj prospěch?
Uvědom si, že to ještě nikdy nikomu nepřineslo nic dobrého.

Když se slepec pohybuje v neznámé krajině, má stálé obavy. Každý krok, který udělá, může mu uškodit nebo ho přivést do záhuby. Může zakopnout a zlomit si nohu, ale může také spadnout do propasti a zabít se. Právě tak je to s člověkem, který jde životem a o životě nic neví. Nepoznal jeho zákonitosti, a proto ten strach. Nezná ani příčinu proč žije, nezná příčiny a vývoj svých dnešních myšlenek a činů, a nezná také jejich následky a zpětný dopad na svůj osud. Proto ten strach.

Možná, že nejsi slepec. Snad ve svém životě nevidíš jen proto, že jsi neotevřel oči. Snad ses jen nerozhlédl po životní pravdě. Snad jsi poznával jen běžný hmotný život a nezajímal ses doposud o vyšší návaznosti a hloubky bytí.
Zastav a zamysli se. Každý tvor, který žije volně v přírodě svým přirozeným životem, má ke svému žití vše, co potřebuje. Je o něho plně postaráno. Žije v těsném spojení s prostředím a je pro život plně vyzbrojen. Jen člověk ne. Přesto, že svojí inteligencí dovedl si zjednat naprostou bezpečnost vůči ostatním tvorům a nepřátelským živlům, přesto není spokojen. Žije svůj život příliš křečovitě. Má zbytečné a mnohdy nesmyslné požadavky, které se staly jeho plánem a on jim otročí. V jejich zajetí není svobodným. Když přijde jeho čas a on umírá, může si položit otázku „Proč jsem vlastně žil? A žil jsem vůbec, nebo jsem si život otrávil zbytečnými – spěchem, nervozitou, zbytečným honěním se za stíny a chimérami, a v tom jsem žít zapomněl?“

Je to tak. Zastav se a zamysli se. A pak jednej, jak sám uznáš. Vždyť máš svobodnou vůli. Já ti mohu jen nabídnout pomocnou ruku. Ty jí můžeš přijmout, nebo odmítnout…
09. 02. 2012 | 14:56

Yosif K napsal(a):

Pan Hnizdil napsal:
"Paní Janě je čtyřicet a nikdy nestonala. Půl roku ji sužují bolesti zad, závratě, únava, nespavost. Vystřídala řadu lékařů, má za sebou odběry, rentgeny, cétéčka, magnetické rezonance. Nic se nenašlo. Spolykala desítky balení léků. Nic jí nepomohlo. Jen na chvíli ulevila antidepresiva. Náklady na vyšetření a léky se pohybují v řádech desítek tisíc. Doslova vyhozených z okna. Jana byla policistka. Práce ji bavila. Je rozvedená, stará se o sedmiletou dceru Mirku. Propuštění pro ni byl šok."

Je to smutne, propisteni je sok pro vetsinu lidi, pouze mensina ma naturu na to, aby se okamzite oklepala a zacala neco noveho.....
Na druhe strane - zadna spolecnost se bez propousteni neobejde. I za totace, ktery VELMI DBAL NA TO ABY VSICHNI MELI PRACI se propoustelo. CFasto za blbosti, nekdy take z dovodu reorganizace - tak nalehave evidentni, ze i opatrni soudruzi, pro nez bylo heslo cislo 1 "aby se nenas...li delnici" museli propoustet - pardon reorganizovat.

Pani Jana - jako byvala policistka - by mela dostavat nejakou dozivotni vysluhu - a ta by ji mela pomoci prekonat tezkjosti s nizsim platem v civilu. Rekl bych ze tomu tak i skutecne je. Dale - u G4S a podobnych firem beou nove lidi furt. Pravda plat nic moc - ale pani Jana snad ma tu vysluhu......

Sorry - propousteni je smutna vec, ale lide jsou propousteni z nejruznejsich duvodu i za plne konjunktury. Rozpumpovat hospodarstvi dalsimi a dalsimi dluhy a navysovanim platu statnich zamestnancu a socalnich davek stat jak to cinil
Sobotka v dobe sveho vladnuti - to uz si dnes netroufne asi ani Sobotka. ( Take my v CSSD se hlasime k zabrzdeni zadluzenosti huhly huhly..... huhly huhly...)
09. 02. 2012 | 14:57

Miroslav Pivoda napsal(a):

Hnízdil: "... Na četné dotazy, proč již nepřispívám do Lidových novin, sděluji, že jsem tento text, podobně jako některé předchozí (např. Buď pochválena krize. Buď vítán bod obratu.) LN nabídl,odpovědi jsem se nedočkal."

Uklidnil jste mne touto větou, pane doktore. V LN ale i jinde jsem na stejném seznamu zakázaných autorů jako vy. Možná, že by to chtělo založit nový diskusní web.
09. 02. 2012 | 15:22

JARLE HALSNES napsal(a):

Jen pro doplnění pana Hnízdila: k té zpupnosti ani nepotřebujete být tak "vysoko" jako zmiňovaní politici či manažeři. Moje švagrová je vystudovaná (dálkově "za totáče") učitelka, švagr má průmyslovku. Dnes podnikjí (fotografují svatby) a vzhledem k daňové politice tohoto státu jim to doma vychází na peníze lépe, než naší rodině, kde jsme oba zaměstnanci, jeden s průmyslovkou, druhý inženýr. Přál bych Vám vidět, co to s nimi dělá....Jen ty rozhodovací pravomoce naštěstí chybí.
09. 02. 2012 | 15:44

Pepa Řepa napsal(a):

český maloměšťák
nezoufejte mudrci, i Vy se ještě můžete namnožit či naklonovat-věda jde kupředu-, bylo by škoda, kdyby o potomky tak bystrého jedince planeta přišla.
Držím Vám palce i když vím, že najít protikus bude obtížné.

S tím Frommem jste mne překvapil. Myslel jsem, že to je Vaše dílo.
Nebuďte tak skromný, píšete stejně i velikost ducha je podobná,leckdo Vás zamění. Snílek jste zajisté také i když srovnání s Ježíšem či Konfuciem se mi jeví jako poněkud odvážné.Malinko.
Ale i je současníci nechápali.
Jako Vás.

JARLE HALSNES
Hlavu vzhůru, nezáviďte švagrovi.
Chce to nápad.
Zkudste fotit rozvody, to ještě nikdo nedělá.
09. 02. 2012 | 16:09

Alena Vrbová napsal(a):

Dobrý den, pane doktore,

mluví se a píše, že my, lidé, jsme věčně nezdraví, protože se musíme neustále rozhodovat mezi dvěma možnostmi. Tudíž nám vždy něco chybí, vzdáváme-li se jedné možnosti, pokud chceme uskutečnit druhou. (Thorwald Dethlefsen)

Připustím-li toto tvrzení, že jsme, my lidé, věčně nezdraví, znamená to tedy, že společnost je věčně nemocná a tím pádem je pochopitelné, že i lékaři, při pohledu na takovýto stav věčně nemocné společnosti, jsou či mohou být věčně bezradní.

Nevím, pane doktore, co bude dál. Myslím si a pevně věřím, že v mocnější společnosti si i lékaři vědí rady.:-)

Děkuji Vám za blog. S pozdravem Alena Vrbová
09. 02. 2012 | 16:28

Vlado napsal(a):

Pane doktore Hnízdile blog je to pěkný, pravdivý a vypovídá něco o atmosféře doby plné demokracie a svobody. Tyhle poznatky měli naši prarodiče také. Tak to po krizi 30cátých let min.stol, po zradě Mnichovanu pak po 2svět.válce zkusili se socialismem. Zařil jsem jako dítě konec prvé republiky, konec války a konec socialismu. Takže mám možmost jako nepriveligovaný občan srovnávat. Jeví se mi, že reforma socialismu by tolik nebolela tolik lidí. Pravda je, že by k mání nebyli bohatí politici a miliardáři. Jestli by byl národ zdravější se mohu jen dohadovat.
Každý systém má své klady nejen zápory jak se nám to politici snaží vsugerovat.
09. 02. 2012 | 16:45

Sprosťák napsal(a):

Nelze opět nic jiného, než brát Dr.JH vážně.Vždyť viditelně i na této stránce je plno psychicky vyprázdněných a chorobou necitelnosti postižených.Ono jinak voní seno spoluvinníkům zpraseného systému, z něhož se některým jedincům dobře žije,zatímco davy padají na hubu.Pan Dr. totiž pamatuje ještě i doby, v nichž dokonce i prohnilí kapitálisti ctili hygienu práce, kromě lety budovaného a tříbeného Zákoníku práce.Zloději se spřáhli jak proti lidem ve mzdách, tak také proti jejich ochranné bariéře odborům.A kdo že to je?Inu ti, kdo se naučili v systému ještě lépe krást,vždyť teď to stojí docela zato,a Bahamy, ráje v moři jsou za peníze k mání.Je přece paráda, když se nemusí původci zla dívat na ty skomírající socky,které umí akorát vstát za kuropění,odkroutit směnu a dokonce jsou tak drzé,že chtějí za práci pláci.To přece žádný kapitalisticky motivovaný zloděj nemůže připustit.Z čeho by byl tak dobře živ?Z práce a její užitečnosti rozhodně ne.Raději bude prodávat v dražbě Karlův most.No a podle některých hochštaplerů se to nazývá postkomunismus-pro někoho ráj nami,pro většinu pohroma.A běda všem JH a jemu podobným, když to pojmenovávají a nějak protestují.
09. 02. 2012 | 17:01

Krteček napsal(a):

Pane doktore Hnízdile, vždyť Vy svou upřímě míněnou aktivitou pracujete v neprospěch HDP - přesněji řečeno v neprospěch současné struktury HDP (nejen ve sféře zdravotnictví). Sám koneckonců prohlašuejte, že svou upřímnou snahou pacientům pomoci jste se ocitl v řadě nezaměstnaných. Kdybyste svým pacientům neříkal prostou pravdu, mohl jste být v balíku! Nedjdříve vystupujete proti nadopovaným sportovcům a posléze si vezmete na paškál celé naše zdravotnictví. aby toho nebylo málo, ryjete do celé politiky. Tak k čemu to je? Tou svou "mesiášskou upřímností" tomuto státu příliš neprospíváte, a nadto škodíte své psychické vyrovnanosti:-)

P.S. Držím palce, leč obávám se, že lidi jsou nepoučitelní.
09. 02. 2012 | 17:26

Krteček napsal(a):

Pane doktore Hnízdile,

máte po ruce nějakou releventní explikaci, proč vám nechtějí vaše "mesiášské expertízy" Lidovky zveřejnit? Jistě to není náhoda. Možná jdete proti zájmům zadavatelů reklamy. Anebo čím to podle Vás je?
09. 02. 2012 | 17:31

janhnizdil napsal(a):

Vážený pane Krtečku

díky za držení palců, budeme to všichni potřebovat a nejsem si jistý, jestli to bude stačit. V mlčení LN nevidím nic osobního. Předpokládám, že redaktoři řeší a komentují mnohem závažnější problémy, než kterými se zabývám v ordinaci. Je také možné, že už jim začal můj mesiášský komplex (pochopitelně) lézt na nervy.

Srdečně. Jan Hnízdil
09. 02. 2012 | 17:41

todi napsal(a):

Pane Hnízdile,

už jen ze setrvačnosti LN beru a tak vím, že se jim se svou lidskou empatií hodit nemůžete.
Mou manželku v 57 letech potkalo podobné. Ve zdravotní pojišťovně (!) ji dva roky nevybíravě ponižovali a uráželi a nakonec propustili. Také přišly potíže se štítnou žlázou, deprese, zhroucení, částečná invalidita, pracovní neschopnost. Po lékařích ji vodím sám a vynutil jsem si do lékařské správy konstatování, že potíže jsou důsledkem útlaku na pracovišti. Toho se trochu polekali a tak to přehráli Zdravotnímu ústavu, který nám odpověděl "povídali, že mu hráli". Odvolali jsme se, oni manželku nechali komisionálně znovu vyšetřit se stejným výsledkem jako poprvé a reakce na odvolání stejná jako poprvé. Dál se s nimi tahat nebudeme, manželku to jen více stresuje.
Tato společenská atmosvéra vyrábí drahé marody a invalidy a když už je všechno o penězích, tak právě tito stojí miliardy a bude jich stále víc (lidí i miliard). Když si z důvodu havarijního stavu schodiště zlomíte na pracovišti nohu, je to pracovní úraz samozřejmě, když duši, tak je to vaše vina. Kdo prožil obojí volí raději všechny polámané údy než nalomenou duši.

Zdraví už ne zdravý Todi.
09. 02. 2012 | 17:42

Krteček napsal(a):

JanHnízdil

Asi ano, furt se opakujete, tak to asi nezveřejnují. Souhlasím s Vámi, ale nevím, jak realitu změnit. Prostě život je z velké části boj (i ze sebou samým).
09. 02. 2012 | 17:47

Krteček napsal(a):

JanHnízdil

Došel jsem k názoru (který se Vám asi nebude líbit), že prostě změnu asi nechceme (přestože jí do vnější reality projektujeme). Zřejmě je současná realita pro nás libidiozně vzrušující. Působí proti nám Thanatos (pud smrti). Nebylo bez důvodu, když Freud - http://en.wikipedia.org/wiki/Freud - po pětatřiceti letech klinické zkušenosti, říká, že dvěma základními pudovými hybateli lidí jsou Eros a Thanatos. On cítil velmi zřetelně, co přichází. Ve 20. letech, kdy tuto tezi formuloval, ještě nebyla žádná druhá světová válka na obzoru, i když válečné reparace, jimiž bylo zatíženo Německo, nebyly žádnou maličkostí a určitá nespokojenost ze středoevropské společnosti cítit byla. Následující výbuch doslova šíleného násilí ale nejde vysvětlit jen ze stavu společnosti, stejně jako nenajdeme dostatečné vysvětlení u jiných epizod masové ničivosti, které propadaly velké skupiny lidí. Zkrátka v lidech ničivý pud jako jakási konstanta je přítomen stále. Společnost ho může svým vlivem modifikovat, ale nemůže ho úplně odstranit. Kde se vzal, k čemu je toto zlo dobré, to jsou kardinální otázky. Na ně vám nedokážu dát odpověď.“ ( Proč nemůže mít sociální darwinismus za všech okolností pravdu ) Znamená psychoanalytická hypotéza o existenci pudu smrti, že lidská destruktivita je nutná, protože každý z nás má v sobě touhu zabíjet? Je-li tato touha obecně lidská, není pak většina z nás dokladem toho, že tato touha nemá pudově neodbytný ráz, protože tak často nepřechází v čin? http://tippelt.wordpress.com/category/eseje/psychoanalyza-eseje/globalizace-valka-a-pud-smrti-psychoanalyza/
09. 02. 2012 | 17:58

Sprosťák napsal(a):

Ještě dovětek.Nebylo by východiskem stmelovat se kole Hnízdilů a nepodporovat tolik jednoho proto, že je s ním sranda, jiného, protože nemá bradavici a dalšího proto, že věří na boží spravedlnost?Je třeba ji vzít do vlastních rukou a pořádně s ní vytřískat všechny bařtipány a zloděje od koryt.Ale to se musí dát najevo a nahlas a viditelně,ba dokonce nahnat strach.Slušnost je v této zemi považována za slabost a zbabělost.Tak raději jako sprosťáci,ale svobodnější než jako trpěliví hlupáci a servilní kývalové.
09. 02. 2012 | 18:02

janhnizdil napsal(a):

Vážený pane Krtečku,

ten názor se mi opravdu nelíbí, což ale nic nemění na tom, že po Hybris následuje Nemesis.

Srdečně. Jan Hnízdil
09. 02. 2012 | 18:08

Krteček napsal(a):

JanHnízdil

Stačí se zamyslet hluboce nad tím, proč drtivá většina zdejších přispěvatelů vystupuje pod nicky (tedy anonymně), ačkoliv by se mnozí za své názory nemusely stydět. Jenom tohle svědčí o tom, že vnější realita není "procházkou růžovou zahradou". Lidé jsou připosraní a bojí se pravdy (reakce okolí). Bojí se reakce rodiny, šéfů atd. Nic moc se nezměnilo. "Drž hubu a krok" platí anachronicky i dvacet let od pádu komunismu. Ale ono se není čemu divit, když náš pan prezident (a jeho spřízněnci) veřejně zostouzejí lidi typu Michálka atd. Naštěstí jsou zde lidé jako Vy, kteří se nebojí veřjně zvolat "císař je nahý!". A kolik jejich je proboha? Vždyť za komančů tady bylo zhruba pouhých tisíc disidentů!
09. 02. 2012 | 18:10

zahradník napsal(a):

Tak zase cenzura? A v Lidových novinách? Měl jsem je za celkem solidní. Je čas, zrevidovat názor. To jsme se ocitli zase někde v dobách, kde jen jeden názor bude ten správný. Myslím, že budu muset obnovit kontakty se cvokařem, deprese zase budou, ne že ne. .-)
09. 02. 2012 | 18:41

krestan ja napsal(a):

Skvely prispevek ... toto, co je dnes, je hnus, v kazdem pripade hodne take zalezi na vire lidi. Krestan to az tak vazne nebere jako neverici, kteremu se zhrouti svet. Kapitalizmus v podstate popira existenci neceho, co je prirozenou soucasti zivota kazdeho ... lidskou spolecnost.
09. 02. 2012 | 19:03

Mudrc napsal(a):

Neprečítal som si všetko, ale jedno viem. Birokracia je zbytočná a pripravuje nás o peniaze. Treba prepustit 90% štátnych zamestnancov, nech si nájdu prácu, kde budú niečo produkovať a nie len vysedávať a robiť zbytočnosti.
Štát a teda aj my ušetríme kopec peňazí. Samozrejme že treba obmedziť korupciu a potom sa ušetria miliardy... Zbaviť sa zadĺženia štátu a bude pohoda.
09. 02. 2012 | 23:45

Hannah napsal(a):

Velmi smutny, ale pravdivy souhrn dnesni situace. Tomu se rika bilance kapitalismu.
10. 02. 2012 | 04:39

Hannah napsal(a):

Pane Dr, mluvite mi z duse.
10. 02. 2012 | 04:41

Hannah napsal(a):

Pan z Honolulu mluvi jako uplny idiot. Prominte, ale po precteni vaseho prispevku mi nenapada jina poznamka, Jeho vyrazy o tom co je deprese mne privadi primo k silenstvi , Jaci hlupaci ti co si mysli, ze ziji v demokracii (kde si zrejme zlodejinama nahrabali) jen aby na takova esa jednou neprisla bida a s ni beznadej. Ne stroj nejsem.
10. 02. 2012 | 04:59

rejpal napsal(a):

Mudrc
Je třeba začít od hasičů, policistů a učitelů.
10. 02. 2012 | 07:15

Radovan napsal(a):

Na Hnízdile, politici jsou nemocni na hlavu a to z mamonu a my občané jsme nemocni ze zlosti a nemohoucnosti něco změnit. Svoboda je v naší zemí na pendrek,můžeme nadávat jak chceme psát všude, ale naši politici jsou slepí, hluší a arogantní.
Tak proč jsme je v 1989 vyměňovali, když se má většina hůře ! Jen vyvolení, tuneláři a uzká skupina lidí na úkor nás velmi zbohatla.
Politiky doporučte k CHocholouškovi a pak i my budeme zdravější.
Mnoho úspěchů.
Have nice days.¨
P.S. Čekal jsem pane Stejskale, že opačný názor nemůže projít na poprvé. Hold je to česká svoboda slova. Kam jsme to dospěli ? Kam ....................
10. 02. 2012 | 12:13

Radovan napsal(a):

Na Hnízdile, politici jsou nemocni na hlavu a to z mamonu a my občané jsme nemocni ze zlosti a nemohoucnosti něco změnit. Svoboda je v naší zemí na pendrek,můžeme nadávat jak chceme psát všude, ale naši politici jsou slepí, hluší a arogantní.
Tak proč jsme je v 1989 vyměňovali, když se má většina hůře ! Jen vyvolení, tuneláři a uzká skupina lidí na úkor nás velmi zbohatla.
Politiky doporučte k CHocholouškovi a pak i my budeme zdravější.
Mnoho úspěchů.
Have nice days.¨
P.S. Čekal jsem pane Stejskale, že opačný názor nemůže projít na poprvé. Hold je to česká svoboda slova. Kam jsme to dospěli ? Kam .................... Stroj je nikdo jiný a je to modrý hloupý odesák.
10. 02. 2012 | 12:15

Radovan napsal(a):

Na Hnízdile, politici jsou nemocni na hlavu a to z mamonu a my občané jsme nemocni ze zlosti a nemohoucnosti něco změnit. Svoboda je v naší zemí na pendrek,můžeme nadávat jak chceme psát všude, ale naši politici jsou slepí, hluší a arogantní.
Tak proč jsme je v 1989 vyměňovali, když se má většina hůře ! Jen vyvolení, tuneláři a uzká skupina lidí na úkor nás velmi zbohatla.
Politiky doporučte k CHocholouškovi a pak i my budeme zdravější.
Mnoho úspěchů.
Have nice days.¨
P.S. Čekal jsem pane Stejskale, že opačný názor nemůže projít na poprvé. Hold je to česká svoboda slova. Kam jsme to dospěli ? Kam .................... Stroj je nikdo jiný a je to modrý hloupý odesák. Hned píší do TV
10. 02. 2012 | 12:17

Severanka v roce Draka napsal(a):

CestaVen : to jste krasne vcera napsal(a)!

Krtecek :
Myslim, ze soucasna realita neni obecne libidiozne vzrusujici.
Vsechno na Zemi/se Zemi souvisejici/ ma dva opacne poly/principy - napr .muz-zena, den-noc,zivot-smrt...Clovek ma take obe dve dimenze : lidskou(pudovou) a bozskou. Lide se boji vic sve bozske casti ,protoze ji neznaji. Nasili apod. v ruznych formach znaji od prichodu na svet, jako sve boty...Nekdy(casto?) radsi trpi v prisernych podminkach, nez by udelali jediny krok stranou - do neznama...Takze otazka asi nezni : jsme stvury nebo Bozi? ale : kdy budem chtit videt a prijmout a poznat toho Boha, ducha, laskavost(na jmenu nezalezi) v nas? Az to udelame, tak se promeni i okolni realita /At uz to rika E.Tomas nebo E.Tolle/..
Kdyz by to udelalo 5mil. Cechu, tak jim pak tech zbyvajicich 5 mil. prestane vadit (muj skromny odhad). Mozna by stacil i jen 1 milion..
10. 02. 2012 | 19:51

katastr napsal(a):

Nepomůže skuhrat. Chcete změnit, co vypadá nezměnitelně?
Zapojte se do činnosti Hnutí za přímou demokracii(www.hzpd.cz), jen tak bude lepší svět možný. Jen tak se stane skutečností.
10. 02. 2012 | 20:53

Bauer napsal(a):

Kdyz se potkaji dva Britove tk mluvi o pocasi.
Kdyz se potkaji dva tuzemsti Cesi tak mluvi o svych nemocech.
Tak to bylo vzdycky. Proto je to upadkovy narod !
Lide v jinych statech vi, ze kdyz maji malo penez, tak musi jit a vydelat vic ! Vzit si dva nebo tri joby.
Cesi jak vidite z prispevku budou plakat a laterit, svadet vinu na vsechny na svete, ale aby si zvysili kvalifikaci nebo si vzali dalsi placene povinosti - to je vubec nenapadne !
Je povinnosti statu jim utirat zadky, je dobre platit, a to v mistech jejich bydliste !
A musi opatrit vsechny nalezitosti jako jesle, verejny bazen, a v miste nemocnici.
Jinak brek - takovy zivot se neda zit !
To jsme to dopracovali !
Nejlepsi je hodit do hluboke vody - jak zazili emigranti !
Budto budou plavat, nebo se utopi !
Nebojte se , oni se rychle nauci plavat !
11. 02. 2012 | 08:31

Petr P. napsal(a):

Pane doktore Hnízdile, domnívám se, že pro svá tvrzení nemáte dostatečně verifikovaná data. Pokud by Vaše východisko (viz těžce nemocná společnost) bylo objektivním faktem, musel byste označit za nemocný celý západní svět (i epochy předešlé). Vy se příliš zaměřujete na negaci tohoto světa, zdá se mi. Vy tady smícháte nějaké mediální kauzy s nějakými psychiatrickými poznámkami o lidech s poruchou osobnosti. Vy jste snad telepatický soudce, že již dopředu víte, jak je to s kauzou kolem p. Dvořáka? Jak dalece znáte pány Kocourka, Dvořáka atd.? Nemám o těch dvou lidech přílišné iluze, avšak dal bych si pozor naznačovat, že mají poruchu osobnosti. Já jsem si také jako divák u televize bohorovně myslel, že kupříkladu p. Jourová je zcela jistě vinná (ty reportáže nejen na ČT byly měly tak jasnozřivý doprovod!). A jak celý případ dopadl? Buďte proboha více opatrný. Mě prostě přijde, že se doupouštíte unáhledných závěrů a že promítá sám sebe (své intrapsichické nálady) do svých článků. Máte snad potíže s depresemi? Podívejte se na země kolem nás. Vy si myslíte, že to tam probíhá zásadně jinak? Vy neustále přetrášáte ´patofilní indukce´ o těžce nemocném světě, ale východisko nejste schopen přinést. Ale možná na blogu děláte chytrou reklamu své profesi, jen někteří (včetně mě) to pořád nechápeme (nutno přiznat, že vaše články jsou velmi čtené!). Život kolem nás není černobílý, pane doktore. Nechci se Vás nějak dotknout (asi to myslíte dobře), ale číst Vaše příspěvky je opravdu lekce s patofilismu.
11. 02. 2012 | 15:23

Stáňa napsal(a):

Především je nutné se zamyslet, proč p.Hnízdil píše stále tyto přihlouplé články. Je to tím, že je zakomplexovaný, že se v této nové době stále nemůže " chytnout ". Proč ? Protože je špatný lékař, nikde ho nechtějí, proto dělal dopingového komisaře, u toho také nevydržel. Kdyby něco uměl a nebyl líný, tak si mohl otevřít soukromou ordinaci jako dr.Rath / ten jich má více a navíc polikliniku / a na tyto nic neříkající blafy by neměl čas a nemusel by dělat ranhojiče, nebo nějakého psychosomatika, či-li šamana. Stále platí staré přísloví : " když nic neumíš a neznáš, tak jdi učit, nebo dělat kritika ".
11. 02. 2012 | 17:48

todi napsal(a):

Společnost je nemocná i patologickou žvanivostí. Většina blogů zde i jinde je toho důkazem. Žádná věcná diskuse, jen sebestředné slovní exhibice. Úplně vidím ty truhlíky, jak řičí nadšením, když si po sobě své výtvory čtou.
Užijte si to. Sbohem.
11. 02. 2012 | 19:03

Pírko napsal(a):

Před momentem jsem ve zprávách na ČT zhlédnul reportáž o novodobém trendu v podnicích - o tzv. Open Spacech. V reportáži jste podával svědectví i Vy. Osobně jsem zakusil podobné prostředí oněch Open Spaců. V jednom případě se jednalo o malou továrničku na balení ošacení. Původně tam neměl majitel instalovaný kamerový systém, takže sice šéfik viděl na své zaměstnance (podřízené), ale přece tam nebyl přítomen nepřetržitě. Jakmile si tam nainstaloval několik kamer, mohl zaměstnance šmírovat i na dovolené (stačilo, aby si zapnul svůj notbook). Takže se třeba stalo, že jel někam do zahraničí a jednoho z mistrů urgoval slovy "co to tam děláte". Mohl být třeba až ve Francii, a přesto měl své ovečky pěkně pod kontrolou. To je ta moderní technika, p. doktore! Samozřejmě skýtá mnoho výhod, ale zároveň jí lze zneužít.
Pracoval jsem také ve dvou hypermarketech. V obou nás sledoval kamerový systém, ale třeba v Globusu jsem ještě zažil velký hluk (od propagačních videí, vyvolávání z infa atd.). Co jsem slyšel, ředitel měl přístup ke kamerovému systému, který byl v Globusu velmi sofistikovaný. Pozorovatel byl schopen kamerou přiblížit váš pohyb natolik, že šlo zaznamenat, jestli máte šmouhu na prac. oděvu (sám jsem to viděl na vlastní oči, když jsem chodil čas od času do kanceláře ostrahy). Na druhou stranu je fakt, že zaměstnanci strašně kradou, takže kdyby tam ten kamerový systém nebyl, ukradlo by se toho mnohem více. My prostě nemáme japonskou kultůru (tady se krade zvesela včetně lidí z ochranky, kteří mají až příliš často delikventní minuslost). Moje dojmy z prostředí: domnívám se, že ono prostředí není zdravé. Už takto je člověk pod tlakem zákazníků (i svých kolegů), a nyní do toho ještě ty oka Velkého Bratra. Je to prostě veřejná práce a váš pohyb je sledován. Je to prostě nepříjmené, přestože nedělátě nic proti vnitřním předpisům (nekradete, neflákáte se atd.) Je to jako kdybyste byl celou pracovní dobu (často 12 hodin) na náměstí, odkud je na vás vidět z mnoha stran. Podpásovka může přijít ze strany zákazníků (ty si často stěžují Vám, ačkoliv problém většinou vznikl někde v ústředí), dále může přijít od kolegů z jiných oddělení (oddělení jsou prostupné), samozřejmě kamery (ke kterým má přístup i ředitel). Všude je to jinak, ale my než jsme přijeli s paleťákem ze skladu, museli jsem projet několik oddělení cirka 250 m ze skladu (to znamená, že zákazníci nás často obtěžovali s dotazy na výrobky z jiných oddělení). Je to prostě blázinec. Zvláště když ten obchodní dům má více pater. Zajímavé je ovšem, že tyhle hypermarkety ne vždy respektují prává kuřáků ( Byl jsem nucen chodit na přestávku do místností, jež byly zakouřené od ohleduplných kolegů). Toto mi vadilo ještě více, i když v jiných podniích je tohle také častý nešvar.
11. 02. 2012 | 20:11

Pepa napsal(a):

todi přispěl podstatnou myšlenkou, nepřehlédněte ji:))))
12. 02. 2012 | 15:01

Pepa napsal(a):

Petr P.: člověče, když jsem strčil nos do okolních zemí, mám na mysli ty vyspělejší, měl jsem pocit, že to tam opravdu probíhá zásadně jinak. Tady se příliš často uplatňuje princip padajícího trusu, tj. z vyšších míst je shazována odpovědnost dolů a zakrývá se to blábolením o větší samostatnosti. Ve Francii, Rakousku a Německu jsem měl pocit neskonale většího pořádku a větší sociální inteligence, už podle toho, jak se chovají řidiči na silnicích, jak se ctí právní předpisy, jak se pohlíží na vzdělávání, jak si lidi nemusí tahat práci domů, jak mají dost času a sil na setkávání s přáteli, jak jsou vstřícní a stojí o váš zájem - tady je každej jak kyselá p.del a když projevíte zájem o něčí práci, jste div ne podezřelý ze špionáže...

On je opravdu západní svět nemocný, vy ten pocit nemáte? To je divné... Východisko Vám asi neposkytne nikdo, ale abychom problém mohli řešit, musíme ho napřed popsat, co říkám popsat, my si ho musíme vůbec uvědomit! A to se neděje. A že ministr Kocourek před kamerou lhal a za kamerou podváděl, to pozná člověk i bez doktorátu z psychologie. Mně spíš vadí, že se člověk už nedoví, jak do s těmi odstoupivšími ministry, co už stojí ve frontě, dopadne. Protože ono nejspíš nijak.
12. 02. 2012 | 15:12

Somebody clever napsal(a):

Pane Hnízdile - docela by mne zajímalo kolik invalidů na milion obyvatel máme my a kolik německo, Dánsko, a jiné vyspělé země
Jinak ale souhlasím s Hnízdilem v tom že pro běžné slušné lidi se tu posledních 22 let živit neobyčejně prudce zhoršuje a na duševním zdraví to asi nepřidá
12. 02. 2012 | 18:06

slavwin napsal(a):

Kdysi dávno jsem viděl španělský film, byl z dob pádu frankovy totality. Řešila se tam taková ta - být prorežimní spořádaný občan na prvním místě - oproti být především výkonný. Byl tam infarkt z přepracování, ale nakonec všichni spokojeni, nebylo vidět, že by někdo byl nepotřebný propuštěný. Nevím možná že tehdejší společnost potřebovala výkon od každého, když ho dosáhl zlepšila se životní úroveň. Došlo k tomu že maximální výkon jednotlivců nestačí jsou vyřazeni, k tomu přibyla být osobně loajální k šéfům kterým je v mnoha případech dovoleno krást. Chybí jenom peníze u těch kterým to není dovoleno. Řešení vidím potlačit tu zlodějnu, podstatně zvýšit příjmy těch u kterých je tlak na výkon - nejen manažéři, paraelně vytvořit ekonomiku bez tlaku na výkon, do které by vešli všichni, kde by průměr byl platově nižší tak o 30-45 nižší než v té výkonné - přestupy pády možné. Zadarmo zdravým mladým nic. Hlavně spravedlnost dilema buď zvládneš být výkonný pokud to nesvědčí tvému zdraví musíš trochu ubrat na spotřebě. Ta třetí skupina bez cizinců, tam předpokládám dotace.
13. 02. 2012 | 18:16

mexxican@centrum.cz napsal(a):

CO dělat? Vždyť je to naprosto jednoduché! Bojovat se musí!

Na všech frontách, každý na té svojí. Uvědomit si zoufalost aktuálního stavu je sice pouze první krok, ale také velké vítězství. Bojovat s lidmi kolem sebe a pokusit se je obrátit k víře v realitu.
Kdo v sobě najde odvahu, ať zakládá spolky, kluby, lidi setkávejte se reálně a ne virtuálně. Nestyďte se za svůj názor a projevte svůj nesouhlas hlasitěji než bušením do klávesnic. Nebuďte stádo ovcí. Petice nikdo nečte a iniciativy nezabírají... to neznamená že nemají smysl. Ale chce to jasný, rázný a odhodlaný odpor. Chce to lidi, kteří se z dnešních špiček nepodělají... a takové u nás najít bude fuška.
Ale pan Hnízdil je jedním z nich a myslím že svými postoji přiměje mnohé, aby jej následovali. Držím nám palce.
14. 02. 2012 | 13:34

mexxican@centrum.cz napsal(a):

@slavwin
Na tohle musím zareagovat. Vy sdílíte ten nemocný pohled na svět, že se lidé dělí na výkonné a ty ostatní? A že ti výkonní jsou jakýmisi lepšími lidmi, zatímco ostatní jsou lidé nižší kategorie? Proč proboha pořád slyšíme jen výkon, rychlost, zisk... To opravdu věříte že jsou tyto čistě kvantitativní ukazatele hodnotami, na kterých svět stojí?

1) To, že je někdo pomalejší v úsudku neznamená, že nemůže udělat více práce. Oni ti snaživci dost často pracují na věcech, u kterých se později zjistí, že vlastně nebyly potřeba. Poté, co se někdo pořádně zamyslí...

Pár supervýkonných kolegů jsem zažil a musím říct, že jde často o lidi buď psychicky narušené nebo s psychopatickými sklony. Lidi, kteří nemají žádné hranice a "pořád se někam ženou." Jeden norský sociolog to nazývá slovy "Naše společnost neustále někam běží, aniž by kamkoliv doběhla". Tzn. ještě než dorazíme do cíle, cíl se vždy změní. Trvalý sprint. To je neudržitelné.
Je tedy důležité rozlišovat lidi, kteří jsou schopni zjednat nápravu typově od těch, kteří nás do dnešní situace v první řadě dostali... a stále je jim to málo! Málo konzumu, málo spotřeby, málo peněz...
Výkon je naprosto subjektivní věc. Jeden spisovatel popíše 1000 stránek a nepostihne ani polovinu toho, co druhý na 100 stránkách. U dělníků je to měřitelnější, ale ne tak jednoznačné, více neznamená často lépe.

Pojďme spíše rozlišovat mezi pracovitými a méně pracovitými. Nejsem socialista a nedokážu pochopit proč by se všichni měli mít stejně. Ale neuctívejte proboha hrubý výkon nebo bohatství jako měřítko úspěchu, to jsou hodnoty z jiného století...

2) Vemte si nějaké jednoduché příklady a zamyslete se jak vlastně systémy fungují. V přírodě nejsou jen ti silní ani jenom ti pracovití, každý má své místo. Stejně tak ve společnosti. Nebo ve fotbale. Je přeci dávno známo, že tým složený ze samých hvězd nemůže fungovat dobře, chybí "nosiči vody", dříči. Totéž platí i naopak.
Stejně je tomu i ve společnosti a v práci. Úspěšní-zrychlení-agilní se navzájem pozabíjejí, potřebují mezi sebou spoustu "normálních" lidí jako katalyzátor. To je přeci naprosto základní poznatek...

Je tedy třeba naopak zajistit, aby dnešní systém vládnoucích, strašících a stresujících "výkonných" psychopatů byl od výkonné moci odstaven nebo alespoň aby byl pod důkladnou kontrolou, jinak je náprava zhola nemožná.
Dnes se mluví často o transparentnosti, je to oblíbené slovo. Bohužel čím více se o ní mluví, tím méně se s ní setkáváme. Transparentnost se musí prosadit zespoda, nahoře je pochopitelně nevítána.
Je třeba myslet více a mluvit méně. Sledovat dlouhodobé perspektivy a trendy, sestavovat precizní strategie a ne měnit rozhodnutí z hodiny na hodinu, jak je dnes moderní u manažerů i politiků. A to chce zcela jiný typ vedení, zcela jiný typ lidí.
14. 02. 2012 | 14:08

Vysedlina napsal(a):

Jan Hnízdil
Souhlasím s Vámi.

Mám na Vás prosbu. Nevíte, prosím, kde by se dala ještě sehnat kniha Artróza v komlexním přístupu? Děkuji mockrát.
16. 02. 2012 | 10:52

Důchodce68r napsal(a):

Mám jen tuto radu pro paní Janu (viz článek):
- denně porci jater, jakkoliv připravených,
- denně min.6 dkg kvasnic, do vroucí vody, lépe syrových,
- denně 1-2 lžíce čerstvých pšeničných otrub,
- tyto 3 věci v úměrném množství i dceři,
- dál usilovně hledat práci, nebo vymyslet vlastní živnost.
(po sametové jsem ztratil práci, po podesátce o mně vůbec nikdo nestál, 4 "děti" na vysoké, vymyslel jsem neobvyklou živnost, a po pěti letech jsem poprvé i platil daň. A tehdy jsem ještě moc nevěděl, jak důležité jsou B vitamíny.

A radu pro paní Marii z prac.úřadu:
ihned, a denně ráno,
- alespoň 1-2 gramy draslíku, (chlorid nebo síran do vody, v nouzi dietní sůl s draslíkem, nebo hodně tablet)
- alespoň 200 mg hořčíku,
a také ty B vitamíny jako výše, alespoň v polovičním množství.

A radu pro lékaře - nemám, snad jen - studujte zdravou výživu, už jen k vůli sobě.

A radu k odstranění příčin, snad: reformovat i terorizmus - ne mladí na nevinné oběti, ale staří na oběti vinné.
Zdravím vespolek.
17. 02. 2012 | 06:57

Aktiv napsal(a):

Někde se musí začít zdravě i bez lékaře, vytvářet ostrovy a ostrůvky! Stačí ty, kteří kryjí zločin(Klaus, Nečas, a mnoho dalších), na ně ukázat a vyžádat si jejich odstoupení!Angažovat lidí s čistým, briliantovým štítem, tedy, co se týče vztahu k veřejným prostředkům, k říkání a dělání reálných a obecně prospěšných a společensky přínosných věcí, názorů a myšlenek!
Není potřeba ideoologií!!!Když děláte věci,aby prospívaly celku, tedy bezeztrát, plýtvání a ze ziskem. Zatím společnost jen ztrácí, už 22 let!Schodek za schodkem! Kam jen ty peníze mizí!

Obecně je zajímavé, že tzv.tržní ekonomika přináší jen dluhy, nezaměstnanost a krize! Kde je chyba-chamtivost, výsostně špatné zacházení s prostředky! Ti, kteří je vydělávají i ve spojení s finančními cestami(penězovody) z veřejných rozpočtů jen zbytečně společnost zadlužují, zatímco tyto společnosti extrémně i ze záhadných neodpovědí na nízké daně bohatnou! I při minimálním zaměstnávání lidí-Kalousek se opravdu plete, že nízké daně přinesou nová pracovní místa:-)hahahaha. Musí existovat rozumné daně, i větší podíl firem na společenském utváření!
Nízká nezaměstnanost, větší vzdělanost=větší zdraví....
17. 02. 2012 | 16:34

Miky napsal(a):

Pane doktore !
Dovolte,abych "částečně"nesouhlasil.
V ČR žije několik set tlup kterých se Vaše teorie naproso netýká.
Dovolte mi proto,abych na těchto demonstroval částečnou chybnost Vašeho tvrzení.
Tyto komunity se nikdy neživili prací a když,tak jen velice málo a opatrně..
Je tomu tak proto,že práci zásadně nepokládají za cosi co by je mohlo eventuálně
a nedej-Bože i živit !
Silně pochybuji,že si proto chodí stěžovat k lékaři.Jestli se sem-tam ukáží u lékaře,tak jen proto,aby si vymohli invalidní důchod!
Rovněž si dovoluji zapochybovat na tím,že by tito lidé nemohli usnout, či by je bolela hlavička jen proto,že nemají práci !
Když vidím jak se kolem poledne vyvalí z ubytovny,vysmátí,odpočatí a vypaseni,tak mi promiňte..asi jdou k lékaři na hromadnou prohlídku ,potřebnou pro vstup do zaměstnání...
Jinak přeji vše dobré a zase něco zajímavého napište.
Zdravím. M.N.
17. 02. 2012 | 23:02

občanka napsal(a):

Celý život je jedna veliká nejistota. Bohužel příliš mnoho lidí uvěřilo na "pozitiva a sociální jistoty" a ani dalších 20 let jim nestačilo na přizpůsobení novým podmínkám. Ukazuje se, že proti problémům se ztrátou zaměstnání dobře funguje rodina (to znamená musím si vybrat partnera, se kterým se za pár let nerozvedu) a sociální vazby, o které je ovšem třeba pečovat. Současná propagace single kultury přinese do budoucna více takových problémů.
No a k tomu druhému případu: člověk, který léta pracuje ve státní správě nemůže očekávat, že něco funguje. Na druhou stranu když se mění systém, tak jsou samozřejmě problémy. Možná by stačilo, kdyby naše média nehýkala radostí nad problémy, které zveličuje a podpořila lidi, co to zavádějí, aby to zvládli. Ostatně pracovní víkendy znají všichni OSVČ a dobře si vzpomínám na stres, když jsem vedla vlastní vzdělávací firmu a věděla, že v září, kdy získávám klienty na další školní rok, si nemohu dovolit onemocnět. Víte, že to asi fungovalo? Opravdu jsem za 10 let neměla v září a říjnu žádnou nemoc. Prostě psychika zřejmě vybudila obranu organismu. Ovšem státní úředník, který lpí na pracovní době, pečlivě počítá hodiny přesčasu a zjišťuje, co bude dnes v závodce k obědu, aby přišel včas, může mít výše uvedené problémy. Je to proto, že propadl bludu, že práce je jenom od - do.
18. 02. 2012 | 10:20

santawizard napsal(a):

Zdraví a finance,léčitelství a sport:Jsou přírodní a synthetické léky jako lidoví léčitelé a akademičtí lékaři??Je doktor House z televize obyčejný doktor a psychiatr v jedné osobě?Dělá doktor Hnízdil psychoterapie a fyzioterapie dohromady v jednom sezení?Je lidové léčitelství zakázané jako máfie hlavně v oblasti psychiatrie?
Je křesťanská marijuána více pohostinná a léčivá a spirituální než křesťanské víno?Proč myslíte ,že židé nevěří v Ježíše stejně jako atheisté ,kteří nevěří v Boha?
Co to jsou čajové ceremonie,kávové rituály,tabákový mági,opiový farář,marijuána guru a hospodský kaplan?Měl by to být majetek církve a theologické fakulty a nebo majetek nějaké narkomáfie?Všechno může být podle vzoru křesťanského vína jako pomazání a nebo podle vzoru alkoholu ,který je tou drogou ve víně.Něco jiného je býti opilý vínem a duchem svatým a něco jiného je býti opilý kristovou krví a alkoholem.I když v bibli není nic napsáno ani o vojenských kaplanech ani nic o hospodských kaplanech ,křesťanské církve nikdy v životě nesměli seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky museli seminovat jenom a jenom vojenské kaplany.Proč asi?Aby chudí alkoholici museli za trest zmrznout na ulici ale bohatí alkoholici museli platit červenému kříži velké peníze?
18. 02. 2012 | 14:30

santawizard napsal(a):

Dodatek:Ježíš Kristus ve svém evangeliu léčil nemocné,kříšil mrtvé,vymetal ďábla,kázal království boží,odpoštěl hříchy a modlil se otčenáš.On byl de fakto lidový léčitel,kterého jsme pro naše hříchy ukřižovali jako mučedníka v těle ,aby se stal válečníkem v duchu.!?
18. 02. 2012 | 14:55

santawizard napsal(a):

Konec:Všechno je napsáno v bibli.Bůh ho obětoval lidem a lidé ho obětovali Bohu.Nejprve Bůh miloval svět víc než svého syna ,ale nakonec mu dal celý svět pod jeho nohy!!
18. 02. 2012 | 14:59

myrta napsal(a):

V jednochuchosti je síla.Jednoduché slovíčko a dělá zázraky. ROVNOVÁHA. Rovnováha vztahů,rovnováha způsobu života.Máme ji?Ne.Ze všech stran se na nás valí negativa.V pracovních vztazích,politických situacích,v denních starostech stále složitější najít chvilku pro sebe.Valí se na nás existenční starosti,nejistota budoucnosti.Zachovat rovnováhu je už téměř nemožné.Jak,že si ještě letos budu moci dovolit dovolenou?Ale hned si radši říci,radši ne,co když bud potřebovat ...novou pračku nebo pod.Je tohle život ?Stress na denním pořádku.Logicky dojde k nerovnováze a tělo se tomu nemůže bez rovnovážného množství pozitivních vjemů bránit.Jsme nemocná společnost a vyhlídky prachbídné.
K zachování rovnováhy budeme muset začít úplně jinak.Třeba začít jinak politicky a morálně myslet.Někdo nám vládnout musí,ano.Ale to neznamená,že si od něho nechám všechno líbit.A už to je pozitivní vjem-nejsem prostě ovce a mám sílu to změnit.Základ k nastolení rovnováhy je tu.
22. 02. 2012 | 18:51

člověkzlidu napsal(a):

Souhlasím! Ten kdo žije v realitě ví moc dobře o čem tady MUDr. Jan Hnízdil píše.To co se ve společnosti vytváří je neudržitelné. Musí nastat změna systému. Kdyby k tomu nedošlo tak by zde mohla propuknout občanská válka. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.Uvidíme jak to nakonec dopadne.
22. 02. 2012 | 23:37

JC napsal(a):

Pan "doktor" Hnízdil, který se pokusil zneužitím psychiatrie/ ve jménu vlastních nenaplněných politických ambicí/ rozbít demokratický systém patří za mříže.
Ano tato společnost je nemocná protože ho tam nedokáže poslat.
23. 02. 2012 | 10:26

dalimír napsal(a):

Barney máte pravdu ,lidé za socialismu starost existenční žádné neměli , no a právě proto měli více času na zlodějny ,třeba v menším měřítku jak se děje dnes ale zato podle hesla,kdo nekrade ,okrádá svou rodinu ! Ani potírací zákon něco jako rozkrádání majetku v sos.vlestnictví tomu nezabráníl ! Na koumáka čecháčka prostě neměl ! Tak jak to pak vše mohlo normálně celé naše hosp.fungovat ? Dnes je vše ještě daleko horší a návíc ta nejistá budoucnost ! Chtěli jste mnozí demogracii a kapitalismus "svobodu" ? Tak ted nebrečte ! Dl.
25. 02. 2012 | 12:28

aninap napsal(a):

dalimír napsal(a):
Máte pravdu,chtěli jsme opravdovou demokracii a ne a ne najít slovo,které by vyřklo to co se u nás v ČR DĚJE.To slovo snad neexistuje.
27. 02. 2012 | 12:28

antoninovy napsal(a):

Milý pane Hnízdile

měl jsem tu zvláštní priviledge, že jsem přes nějaký čas opatroval byt svých blízkých a oni tam mají takovou tu velkou tv screen Samsung, kde je spousta volitelných programů.

Připadal jsem si jako Alenka v říši divů, s onou krabičkou - voličem, vskutku, ale proč se o tom zmiňuji, nějak jsem to navolil tak, že před pár dny mi naskočil pořad Planeta 2012, či tak nějak.

Nevěřil jsem očím a sluchům, že to jde, naplno, dobře, přímo předávat tolika lidem napojených na signál dobré zprávy.

Vibrovalo mnou souznění s těmi, kteří byli jako diváci připojeni, řada skvělých vstupujících, výborný i moderátor Moravec. Překvapila dobře paní soudkyně z Brna, Eliška Wagnerová z Ústavního soudu, jako přemýšlivá, klidná persona, doufejme, že ji potkáme v nějaké významné státotvorné funkci, poté, co ji skončí mandát. A jistě řada dalších, netřeba jmenovat, kdo viděl, podrží v paměti.

Dramaturgie nebyla dokonalá, ale to je marginalismus, i tak to zvládli skvěle, dobré bylo, že se dal prostor i ekonomismu a jeho zastáncům, také mají svoje pravdy, že pane Kohoute a Tomáši Sedláčku, řekněme i pochybným činitelům z právní sféry, ale možná mělo to dramaturgicky dospět k tomu začátečnímu ladění zpátky.

Pana kardinála Vlka známe, nijak neohromil, ale dobře že jeho hlas zazněl, byŤ nijak překvapivě. Dobře zvolené spektrum účastníků.

Škoda, že na závěr nezazněl ještě onen Apama, či jak se jmenuje onen souputník český jihoamerických Indiánů. A je dobré, že Moravec, či kdo, dal prostor všem možným stranám, tak by to mělo být, nebýt proti někomu a priori, říkat, že třeba Šlouf ne, a Halík ano, dát jim prostor a všichni se pak nějak slušně projeví a vyjádří. To je totiž ta pravá demokracie.

Váš vstup byl výborný a pokud budete mít možnost, vystupujte i nadále veřejně.

Ať se daří

an
27. 02. 2012 | 20:21

jíra napsal(a):

Jan Hnízdil

Ano, souhlas, společnost JE nemocná. Celistvý přístup může být asi dobrá cesta, jak Z toho ven, nabízí se jen:

1/ otázka: Je ten přístup již celistvý dost? Tj. nabízí již dost osvícenosti k procitnutí? Svítí na cestu dost jasně? Nebo klopýtáme stále ještě v mlze a šeru?

2/ všeobecnější postřeh: Je optavdu nutné dospět vždy tak daleko a hluboko do marasmu, že pak trvá náprava desítky let? Ode zdi ke zdi? Proč vadí střízlivá střední klidná síla?

3/ výstraha: Jak to, že to mnohé ještě netrklo a smějí se nejen vám? Jsou vysmátí? Nebo jen mají pocit, že když měli to štěstí si nějak pomoci, na rozdíl od 70% lidí ostatních, že jich se to nikdy týkat nebude a netýká se jich to ani teď? To se ošklivě mýlí. Sociální bouře vždy dopadají na všechny...

Hezký den
02. 03. 2012 | 23:50

jíra napsal(a):

hlava mi vás nebere 09. 02. 2012 | 00:12

Víte, v tom je právě ta potíž, v chápání.
Vy jste vůbec třeba nepochopil, že článek není o lékařích, ale o prevenci. O lepší společnosti, která ty milióny případů na prášky neplodí...
03. 03. 2012 | 00:01

Radovan napsal(a):

Nejvíce nemocných na hlavu je v Praze, ne na počet obyvatel, ale na to, že vůbec nemyslí, Mají platy o 10 tisíc větší než jinde, a důchody mají také velké a velké možnosti zaměstnanosti. S plným břichem zapomněli na ostatní občany v celé republice. Proto nejdou do ulic.kde je ta historická revolučnost Pražaků, bohužel ti správní už vymřeli, teď jsou to jen kariéristé. I am sorry.
Svědčí to o jejich menší inteligenci. To samé s dá říct o hercích. Dříve to byla avangarda pokroku, teď jen sbírají prachy. Neslyšel jsem, že by udělali sbírku ze svých ohromných platů na nějakou charitu a podobně. Ty koncerty to nezachrání a herci mají takové platy jak naši politici. BOhužel.
Obyčejní lidé také pracují od vidím do nevidím, ale mají sotva na obživu.
Dále proces s VV je fraška. VV se nezastávám, ale měl by to být soud s ODS, a dalšími rozkrádači státního majetku za 22 let. Toto je účelový soud a všichni rozumní občané to vědí. Otec Krejčí je přední pražský podnikatel, který pořádně zvoral program pro Úřady práce - také to dostal po známosti. A Škarka to je směšná figurka. Úplacení v jiných stranách, ve vládě a jinde je 100 větší a nikdo je nesoudí. VIP si dělá z národu pr.... pocenňuje inteligenci českého národu.
Doufejme, že po volbách figurky ODS a další skončí aspoň v krajích a příště i ve vládě. Udržitelnost vlády pravice je neudržitelná - vytunelovaná země za 22 let, připomínající SAHARU.Nemaž to censora, pravda někdy bolí.
06. 03. 2012 | 07:18

Paulusl napsal(a):

Když by se přeci někdo pokoušel řešit danou situaci, lhostejnost a pasivita mezi lidmi je tak velká , že si toho ani nevšimnou. Ale nadávat , kibicovat, nebo dokonce urážet a rozvádět různé teorie to jim jde stále dobře!

http://holesovskavyzva.zacit.cz/
07. 03. 2012 | 17:09

Paulusl napsal(a):

Když by se přeci někdo pokoušel řešit danou situaci, lhostejnost a pasivita mezi lidmi je tak velká , že si toho ani nevšimnou. Ale nadávat , kibicovat, nebo dokonce urážet a rozvádět různé teorie to jim jde stále dobře!

http://holesovskavyzva.zacit.cz/
07. 03. 2012 | 17:12

Radovan napsal(a):

Pane doktore, pěkně Vás zdravím,
společnost je nemocná. Diagnoza jsou prachy a znovu prachy. Všechno se za 22 let převedlo na prachy i morálka, a to je smutné. Bohatí kvetou, kvetou jejich majetky a chudí jsou nemocní z přemýšlení jak vyjít s výplatou a východisko žádné.Roste počet depresí, nemocných žlučníků, žaludečních vředů a bohužel i rakoviny. Tohle všechno se bohatým většinou vyhýbá, mají jen starosti co s majetkem a navíc mají nadstandartní léky.
Co s tím uděláme pane doktore?
Inteligenci, herce a další VIP stav naší země většinou nezajímá. Kdo jsou ti Havlíčkové, B. Němcoové, co vždy byli osobami pokroku. Teď usnuli ne na vavřínech, ale na penězích. Když slyšíme jaké mají honoráře, tak jsou stejní jako politici.
Oni snad ani nevědí, že víc jak 70% občanů nevlastní vinou žije od výplaty k výplatě a musí se stresovat, zda vůbec s penězi vyjdou a často dřou od vidím do nevidím. A kdepak ja pak Kalouskovo spoření na důchod, na bydlení a na školné. Bevýchodnná situace. Musíme naklonovat CHocholouška, už pacienty sáme nezvládne.
Politici, poslanci, senátoři žiji v pohodě, nepředřou se a mají pěkné platy a to často i tři a více.
Chce to radikální řez : snížit platy vládě, poslancům, senátorům a všem, které platíme z našich daní. Plat do 100 tisíc v krizi je dost velký a je stále 5 x větší než je průměrny. Censore nemaž to, doba je vážná.
07. 03. 2012 | 17:37

Bauer napsal(a):

Co se vam na vasem zivote nelibi - atheisti ?
Uz ani doktori nepomahaji ?
09. 03. 2012 | 20:37

dedthun 626314 napsal(a):

Pane MUDr. Hnízdile, někde jsem četl, že obdivujete Halíka. Možná byste si měl přečíst i jiný názor: http://www.zvedavec.org/komentare_4863.htm
12. 03. 2012 | 23:05

občan napsal(a):

Právě jsem dočetl knihu Mým marodům, dal jsem za ni 199 Kč;-)
takovou snůšku slátanin jsem už dlouho neviděl. Ale věcně: v celé knize je jen jeden článek, kde autor nabízí všeobecné rady jak se vyléčit. Když dočtete na konec, zjistíte, že je i to nadsázka, protože se dle autora tento léčebný režim "nedá dodržet". Takže asi 199 Kč není moc na to, aby člověk aspoň trochu pochopil, co se pak odehrává v ordinaci v Dobřichovicích. Asi něco velmi podobného jako v této knize, tzn. najdu aspoň jeden psychický problém u nemocného, řeknu mu, že jeho potíže vyplývají z něj a zbytek už vyřídí na kase. Pacient má radost, že si s ním někdo popovídal.
Aby bylo jasno, psychiku vůbec nepodceňuji, ale míra, s jakou ji pan Hnízdil uplatňuje, je přehnaná.
26. 06. 2012 | 08:55

Zuzka napsal(a):

Když onemocní duše, fyzicky se to projeví v nemoci, když je nemocná duše našeho státu, nemůže fyzicky dobře fungovat, ne-moc-i řádně fungovat.
Dokud bude myšlení fungovat dle zastaralých programů, dokud my lidé toto budeme podporovat neúčastí a pouhým stěžování si, nic se nezmění- nikdy. Na každém jednom z nás velice záleží a každej jeden znás, může změnit - sebe, svůj přístup.
Mám za sebou sračky všeho druhu, včetně nemocí a dluhů, když jsem si zvolila dno mé propasti, pochopila jsem, že pokud chci změnit svůj život, musím nejdříve změnit sebe, jsem tu sama za sebe, zodpovědnost mám jen za sebe, jasně, když jsou malé děti, tak i za ně, nicméně, přesto, že se mi nelíbí fungování našeho státu a jsem pro změnu zřízení, nejprve ale tu změnu činím v sobě, ne každý pochopí co tím myslím, neb jsme se naučili ukázzat prstem na viníka, kterej může za naše problémy, že život je krutej a je nám ubližováno a atd..., myslíme na problémy, utápíme se vnich, ale již nám nezbyde prstor na řešení, věřte, že pokud budete chtít něco změnit ve svém životě, začněte u sebe, není možné chtít měnit jiné lidi okolo nás... prezident havel toto chápal, dalajláma taky, až to pochopí každej jeden člověk, pak se stane zázrak...
Nesoudím a neodsuzuji a totéž čekám od Vás lidi :-)))
06. 09. 2012 | 20:14

escort nice napsal(a):

Gratulujeme s jedním z nejvíce sofistikovaných blogů jsem narazil na nějakou dobu ! Je to jen neuvěřitelné , kolik si můžete vzít od něčeho jen proto, že o tom, jak vizuálně je to krásné . Youve dát dohromady skvělý blog prostor skvělou grafiku, videa, rozložení. blog.aktualne.centrum.cz je rozhodněmusíte vidět blog!
09. 06. 2013 | 11:12

Danabol 10 mg napsal(a):

ZMA je doplněk, který zvyšuje vaše hladiny testosteronu ... V tom to , ale také zvyšuje libido , stejně .... . Doufám, že to pomáhá ! ;) ;)
05. 07. 2013 | 12:14

buy deca napsal(a):

JeTribulus pilulka dobré zacházení pro stimulaci testosteronu zpět do normální úroveň po dokončení Sustanon cyklus ? .
24. 07. 2013 | 15:23

d6crvyPXV napsal(a):

jeej ta baretka je zlate1:) Je to skf4r ako takfd hredbik :DKre1sna farba. Nikdy som nič nlaema v takej farbe...mhmm... možno nabudface. Ale kre1sne fotky :)
22. 08. 2013 | 18:18

NyLM9VdFIZ napsal(a):

What a beautiful loaoitcn! Congrats to them both! I love both the engagement photos, and their lovely wedding! SO many beautiful details! I look forward to seeing more!
23. 08. 2013 | 05:50

znSDLJ1ubqZ0 napsal(a):

Yes I will get you pricing. All the info is under<a href="http://vcjtowocnnw.com"> sverices</a> up top you can check out . I will email you. Is there one you want me to email since its a surprise? Let me know. Thanks so much.
24. 08. 2013 | 14:49

UosXgxBcTr7 napsal(a):

Kourt, these are so amazing!!!! Thank you so much!!!! I rellay think you've found your lifes' work!:D Your blog post was so sweet it brought tears to my eyes. I rellay love these so much and can't wait to get them up on the wall! Love you! http://jomoqqrv.com [url=http://iaxcglc.com]iaxcglc[/url] [link=http://nmctubw.com]nmctubw[/link]
26. 08. 2013 | 12:54

dbjcNmkrj napsal(a):

I'm usually not a fan-girl, but I have to say that this <a href="http://jdbbjr.com">prduoct</a> is awesome! It was worth every penny. I've purchased way too many templates over time, and I thought long and hard before I bought this one. It's well-designed, easy to use, and it's working! Thanks for a great and well-priced <a href="http://jdbbjr.com">prduoct</a>. Keep them coming!
28. 08. 2013 | 18:44

STJagYkLRl7Z napsal(a):

I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the elxlecent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site . http://vposvnvp.com [url=http://romgab.com]romgab[/url] [link=http://evoqzjvqj.com]evoqzjvqj[/link]
06. 09. 2013 | 16:29

d ball steroids napsal(a):

magnifiques soumettre, très instructif. Je me demandais pourquoi les experts opposé de ce secteur ne remarquent pas cela. Vous devez continuer votre écriture. Je suis sûr, blog.aktualne.centrum.cz ont une base de lecteurs énorme »déjà!
16. 10. 2013 | 21:38

Jaymie napsal(a):

Combien de disciples peut être de votre blog à l'adresse blogspot? a Šťastný Nový Rok !
06. 01. 2014 | 11:25

Skalsky tour in paris Ling napsal(a):

How can I get a blogger to remove a defammatory post on a blog?
15. 01. 2014 | 06:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy