Páni podnikatelé, že by to přece jen šlo?

14. 02. 2010 | 22:52
Přečteno 6243 krát
Jak se ukázalo v Brně - Žabovřescích, když se investor, developer, obecně podnikatel vzepře platit zavedené desátky, Policie ČR dokáže konat. Což tedy brněnské metody přinést do Prahy? Ono to ovšem není tak jednoduché.

Pan generální ředitel Skansky se nedávno v médiích přihlásil k „neuplácení“ komunálních politiků. Něco jiného by ovšem bylo, kdyby byl ochoten k aktivní spolupráci s policií.
Nejásejme také nad Brnem tolik, není to obecně tak snadné, a to pan ředitel ví také – ono předávání milionových odpustků z ruky do ruky je totiž dost málo sofistikovaný systém „odměny za odstranění problému“ se stavbou. Kdo dneska nosí peníze v hotovosti?
Jinak ale model „vytvořím problém“ a pak jej za odměnu „odstraním“ je obecně známý a mnohokrát popsaný. Kompenzace za tuto pomoc prý probíhají daleko rafinovaněji – přes konzultace a mediální agentury, faktury za neexistující aktivity, nejraději poradenství…, před lety jsem předal policii obdržené (bohužel anonymní) upozornění na to, že úplatek radnímu za zábor na Staroměstském náměstí se realizoval formou půjčky ve výši cca 10 milionů korun splatné v pěti ročních splátkách jedné advokátní kanceláři…
Tohle prokázat, není tak snadné jako chytit - s prominutím - troubu starostu s milionem v obálce.
Ale přes to všechno jsem rád, že se pánové v brněnské ODS okamžitě ozvali a obviněné navrhli vyloučit a škrtnout z kandidátek. Třeba to mysleli i upřímně.
A možná by aspoň tohle šlo v Praze aplikovat okamžitě!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yen napsal(a):

Pane Kasle, určitě máte větší zkušenosti s pražskou ODS než já. Ale i mně je jasné, že zkorumpovanost známých es Bém-Jančík-Bratský sahá daleko dále než jen k těmto jménům; jinak by bylo absudrní, aby se tito lidé tak dlouho udrželi na svých postech. Nezbývá než je nevolit, co bohužel převážná většina jejich voličů stále nepochopila.
14. 02. 2010 | 23:22

Ládik napsal(a):

Zakázek s veřejnými financemi se od počátku 90. let neúčastním. Stačil mi náznak, a jen jednou (o 2 řády míň, než se popisuje). Od té doby pracuji jen pro soukromníky, se státem nechci nic mít. Nejsem blázen - "nechoď Vašku s pány na led...."
15. 02. 2010 | 06:09

ivo napsal(a):

Všechny státní zakázky jsou zkorumpované , stačí projít centrální adresu a přečíst si podmínky soutěží.Vše je šité přímo na vítěze.Keci stran o boji proti korupci jsou jen zastírací manévry protože v tom jedou všichni.
15. 02. 2010 | 06:20

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrá úvaha pane Kasle.Zejména to připomenutí sofistikovaných forem úplatků, které jsou těžko vystopovatelné a ještě hůře prokazatelné.
Nicméně v této cause se nemohu zbavit dojmu, že si pan starosta ten problém (pokud to proběhlo medializovaným způsobem) způsobil sám přílišnou nenažraností - kdyby chtěl menší částku, tak bychom se to možná nedozvěděli....
Chyba je systémová. Měl by se zákon o veřejných zakázkách změnit tak, aby byly formou aukce a vše bylo veřejné - tedy i otevřené nabídky, podepsané smlouvy atd. Pak by nikdo neměl důvod dávat úplatky.
15. 02. 2010 | 07:19

Soused napsal(a):

No, jestli to není třeba spíš součástí vnirostranického boje v ODS, a snaha definitivně odstřelit Venclíkův "klan".

Ale to je jen tak na okraj.

Petr z Tábora:
Víte, někteří si myslí, že už jsou nedotknutelní, a že jim projde všechno.
15. 02. 2010 | 09:10

Ládik napsal(a):

Soused:
to není jen ODS, je to nezávisle na tom, kdo sestavil vládu. Na radnicích se mafie domlouvají - každý chvilku tahá pilku. Stranickost má vliv jen na to, kdo má zrovna vizitku na dveřích v úřadu. Zlodějina je nadstranická - moderně "napříč politickým spekterm".
15. 02. 2010 | 09:35

muf napsal(a):

Tak zrovna Kasl má tak právo někoho mentorovat.... kozel se chce stát zahradníkem ???
15. 02. 2010 | 09:52

Huhna napsal(a):

muf-e - trochu konkrétněji by to nešlo?
15. 02. 2010 | 09:57

Suchec napsal(a):

Ládík:
No, jenže dokud bude platit, že za "odstoupivšího" poslance, zastupitele nastupuje "náhradník" z té samé partaje, a nevypíšou se doplňovací volby, pak se to rozbíjí hůř.

V tom celkem souhlasím s Cibulkou, a to s odvolatelností politika, zastupitele.
Jenže ani ten Cibulka neřekne jak, za jakých podmínek.
15. 02. 2010 | 13:09

černovláska napsal(a):

obávám se, že nevyužili sofistikovanější způsob ne proto, že by byli méně "připravení", ale z důvodu toho, že si byli NAPROSTO jistí a ničeho se nebáli, kolik je tu podobných kauz a kolik "aktérů" za to sedí? Brno má také pár diskutovaných projektů (už za dob páně Duchoně, který už seděl v evropském parlamentu a vedle toho ještě pobral primátorský plat), kde si radní dělají (li) co chtějí proti vůli voličů (Špalíček, stěhování nádraží, nemocnice, aj.) Někdy si říkám, že je vážně škoda, že jsme "civilizovaní" a není tady alespoň zvyk pranýře, o useknuté ruce ani nemluvě...
15. 02. 2010 | 13:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

Že by se po Čunkiádě přece jen blýskalo na "lepší" časy? Ale "nesuď dne před večerem".
Zatím to mají v rukou policisté. Jenže Vesecká, Nagy a spol. jistě nikdy nespí.
Jinak souhlasím s černovláskou. Zloději daní si prostě věří tak, že nás mají za osly, kteří to v květnu přijdou odkývat,nezmění se vůbec nic a oni budou krást beztrestně dál. S tím pranýřem taky souhlasím, ale myslím si, že ztráta majetku by pro ně byla trestem daleko větším. Neboť na pranýři dochází k ztrátě cti. Jak ale může kurva přijít o panenství ?
Volím VV. Uvidíme.
15. 02. 2010 | 17:01

ED z Čakovic napsal(a):

Pane architekte, nechcete se alespoň na chvíli do pražské komunální politiky "vrátit"?
Mám ověřeno, jak je těžké vysvětlit opravdu hrůzné zkušenosti - kupř. s přidělováním dotací - extra věrným souputníkům - jako odměny a vysvědčení jejich (všeho)schopností. V Praze vyvádějí dotační peníze ti správně zavedení starostové i na nerealizovatelné, či evidentně předražené akce!
18. 02. 2010 | 10:25

OS ED napsal(a):

Pan exprimátor Arch. J. Kasl ví co říká… Děkuji…

Jako málokdo má J. Kasl právo na hrůzy ukázat, pojmenovat, i varovat... Po letech znovu naznačuje, co by mělo být úkolem investigativců a Policie. Dnes funkční poslanecký sbor vydrží o bojích s korupcí polemizovat, meditovat i několik desetiletí...
Možná by stačilo ověřit, kdo a jak si korupční pravidla připravil... Praha je podle svého zákona gubernií, kde !!! nelze užít / uplatnit !!! zákon o obcích! Viz § 150 z 128/2000 Sb.
Nebo třeba vyhledat, jak si opozičně smluvení poslanci pro Prahu vytvořili podmínky jako v centru vládnoucí strana, - kdysi KSČ v 5 čl. Košického vládního programu...
Co myslíte v které době bylo zaděláno na dnes odhalované hrůzy? V letech 2000 až 2006 vykonával dozor nad dodržováním zákonnosti v samosprávách - politicky ustavený, nepřímo volený , neveřejně jednající a v kolektivu rozhodující orgán - Rada hl. m. Prahy !
Vzpomínáte, jak pan primátor Kasl opakovaně žádal jednání radních Prahy zveřejnit, alespoň pořízené záznamy... ?
Musel odejít, ale i po letech mu patří dík - ukázal kam to jeho nástupci vedou - a bohužel se nemýlil...
18. 02. 2010 | 10:27

Brejcha napsal(a):

Kasl se snaží, ale - navzdory letům v politice (polis=věc veřejná) - podstata mu utekla. "Boj Proti" by se měl nahradit "Bojem Za", konkrétně za skutečnou veřejnoprávnost medií veřejné služby. Kdyby totiž nejenom záznamy z jednání Rady byly veřejné, ale kdyby fungovaly nezávislé Rady sdělovacích prostředků, a ne dnešní agentury ČEZu či ODS-ˇ%CSSD, zřízených ze zákona a placených koncesionáři, tedy kdyby tato media fungovala civilizovaně, tedy normálně, a šlapala politikům na paty, den za dnem, pracovní hodinu za hodinou, požadovala by například výpis z telefonátu Íčka Sekyrovi. Apod. Tato mediální "prevence" by byla silnějším nástrojem než dnešní agenti provokateři apod. Když totiž policie i nakrásně někoho chytí, Vesecké navzdory, justiční mafie ho zase omilostní. Atd. A jsme doma.
18. 02. 2010 | 13:09

ED napsal(a):

Diskutujícímu p. Brejchovi - probuďte se prosím. Právě Arch. Kasl zaplatil za pokusy i otevřenost jednání Rady hl. m. Prahy nepřízní samotného guru ODS.
A až se proberete, ověřte si, že musel z funkce primátora aby po něm - do roku 2006 vykonávala dozor nad zákonností v samosprávách právě Rada hl. m. Prahy!!!
Možná víte, že Rada HMP je politický, neveřejně jednající, rozhodující kolektivně a paradoxně v rozporu s Ústavou a volebním zákonem - nepřímo volený orgán !!! A včíl mudruj, jak kázat dobro a pakáži nastavovat druhou tvář!!!
18. 02. 2010 | 17:55

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:02

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:42

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 05:31

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 05:35

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:14

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:18

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:03

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:08

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:26

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:27

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 07:57

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:02

breitling colt napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 07:35

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 07:38

breitling cockpit napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 07:42

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:08

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 08:56

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:25

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:23

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:32

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 08:59

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
04. 04. 2010 | 22:00

ouyang napsal(a):

Thanks that you share all this whit us. I hope you bring more news.<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">wholesale cheap MBT shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">wholesale women dress shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">women footwear</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">women's MBT shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">womens walking shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">Air Max shoes</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">Nike Air Max 2009</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">Nike Air Max 90</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">wholesale Air Max</a>
19. 09. 2010 | 02:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy