Co jsme zbořili a co ještě stojí. Obrázky z holešovického industriálu

11. 09. 2012 | 15:00
Přečteno 8905 krát
Když si někdo troufá zbourat poměrně výstavní dům na Václaváku, vypadá vedle toho demolice bývalé fabriky v Holešovicích jako prkotina. Sice není, ale bohužel, stalo se. Klub Za starou Prahu nemůže ubránit všechno, že.

Tak se alespoň podívejme, co je v holešovickém industriálu nového.


Foto: Pražský industriál, vydalo ČVUT v roce 2007. Snímek je z roku 2006.

Továrnu lučebních výrobků a barev založili pánové Becker a Englert v roce 1882. V 80. letech 19. století postupně vystavěli kancelářské a výrobní budovy podle plánů Jana Seiferta. V roce 1914 jim firma Karel Kress postavila vodovod – užitková voda se čerpala z Vltavy. Roku 1923 byla zřízena skladiště minerálních olejů a zámečnické dílny na dvoře areálu, v roce 1924 přibyly kancelářské budovy. Projekty těchto adaptací zpracoval holešovický stavitel Antonín Žižka a provedla je firma Ehrmann a Steur. Po válce zde sídlilo několik podniků a institucí, roku 1995 byla budova na rohu ulic Komunardů a Tusarovy adaptována na prodejnu domácích potřeb. (Zdroj: Pražský industriál, ČVUT 2007).

To všechno už je jen zápis do kroniky. V srpnu 2012 byl celý areál řízeně zdemolován. Protože tu budou novostavby.
Budovy se sice nacházely v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace, ale nebylo jim to nic platné. Nebyly chráněné jako kulturní památka, ani to zřejmě nikdo nenavrhl.


Socrealistickou sochu horníka, která zdobila fasádu, nahradila surrealistická chobotnice. Zatím, než i ji odvezou náklaďáky.

Obrázky demolic jsou depresivní, ale naše procházka bohužel musí pokračovat stejným směrem. Tedy, tady se ještě nebourá definitivně, ale osud tohoto domu v Přístavní ulici je podle úředního oznámení, připíchnutého na dveřích, rovněž zpečetěn. (Aktualizace z 12.9. 2012: 11. září byl dům podle dostupných informací skutečně zbourán. Fotografie byla pořízena pouhé dva dny předtím.)


Jde o vilu od architekta Václava Neumanna z roku 1925. Sice různě přistavovanou a poněkud zpustlou, ale pořád ještě velmi působivou. Kus historie.


„Ono bude nutné podávat pružněji podněty k prohlášení za památku u hodnotných objektů dříve, než budou ohroženy. Ale nesmí se to přehnat, aby se úředníci na MK ČR nezasekli,“ komentoval neblahou zprávu Klub Za starou Prahu na Facebooku.


„Sdělení k ohlášení odstranění stavby“ s razítkem Městské části Praha 7. Sbohem, baráku. Má tu vyrůst „polyfunkční dům“.


Naštěstí, hodně bývalých továren, továrniček, dílen a garáží dopadlo v Holešovicích líp. Duch staré průmyslové čtvrti existuje. (Na snímku část bývalé továrny Karla Jeřábka na klempířské zboží po úspěšné konverzi).


Hned vedle sídlí klub a divadlo La Fabrika. (Dříve firma Karel Bendelmayer, slévárna umělecké litiny.)


Vida, zeleň!


Sklady velkoobchodu s železem (dříve Ferra, dnes Ferona), postavené ve dvacátých letech, dodnes slouží svému účelu. To by byl pane pozemeček pro developera!


V provozu jsou stále i Veřejná skladiště v holešovickém přístavu.


„Architekt František Bartoš, Gočárův žák, stavbu navrhl jako nekompromisní železobetonový skelet s plochými bezprůvlakovými stropy nesenými polygonálními sloupy s hřibovými hlavicemi a tuto konstrukci funkcionalisticky demonstroval na jejím průčelí.“ (Pražský industriál, ČVUT 2007.)


Nejlepší je nechat věci, jak jsou.


Hlavně facádní nátěry. Ruce pryč, památkově chráněno!


Tak jako holešovická vrata od garáží …


… a ploty …


… a silo v přístavu, které je za poločasem rozpadu.


Moje oblíbená zatáčka Buštěhradské dráhy u bubenského nádraží. Kulisy první republiky.


Nejkratší cesta z Holešovic na Mars vede tudy.

* * * * *

Jan Lipold na Facebooku

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vlkodav napsal(a):

Právě sedím v Holešovicích a koukám na První Pražský měšťanský pivovar. Ten je pěkně přestavěn. Ale některé "památky" je zde rozhodně lepší zbourat. Zachránit bych doporučoval jen těch pár, co za to stojí, a těch tu zas není tolik, stačí se projít ulicemi. Pak budou Holešovice pěkná čtvrť, kde se bude snoubit hystorie s modernou.
Ale je to pouze můj osobní názor, názor amatéra co na Holešovice každý den kouká.
11. 09. 2012 | 15:29

Josef K. napsal(a):

Hystorie se dobře nekloubí s historií, s hysterií ano. Nuž nechtěné vytváří úvahy o chtěném.
11. 09. 2012 | 15:35

Maximus napsal(a):

Vy nás ale dneska zásobujete pane doktore Chocholoušku! Hned dva blogy. (-:

Ale přece jen to má alespoň pro mne jistý význam resp. vyvolalo to u mě vzpomínku. Ten předposlední snímek mě připomněl dobu když mi bylo cca 18 let a chodil jsem za jednou mladou pěknou štíhlou blonďatou dlouhovlasou dělnicí vedle jedné velké severočeské fabriky. Bydlela v malém bytě s matkou a její tělo krásně vonělo. Její matka dělala na směny a tak jsem ten chudý byt ve správńý čas navštěvoval. Ani mě nevadil občasný závan toho známého charakteristického smradu z vedlejší známé chemičky. Z oken měla tzv. průmyslový pohled a fajnšmekr by si přišel na své. Mimochodem nedávno jsem tam jel okolo a byl tam stejný smrad, jen ten barák i s tou blondýnou i s její matkou zmizel. Docela bych chtěl vědět jak v životě dopadla, ale asi nic moc, tyhle holky si neodvádí princové a boháči..... Zřejmě to bude dnes dáma středního věku co je trochu při těle, co vychovala dvě děti a nyní má psíka nebo kočku a čeká na důchod......
11. 09. 2012 | 15:43

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nihil novi jako obvykle. Na světě toho bude ještě zbouráno. A furt to jede ...
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20roma%20pines/slides/wbgarden%20roma%20pines%20111.html
Starý Detroit pak tu ...
https://www.youtube.com/watch?v=P5MohVvbja8&feature=related
Veselé krizování ...
11. 09. 2012 | 16:00

snad se dočkám tisícileté vody napsal(a):

vlkodaf
Jen když se s tou modernou nesnoubí hysterie.
Na opravdu staré Holešovice je možno se stále ještě podívat v jednom Vávrově (taky dlouho holešovičák) filmu.
Včetně mostu, přes který jsem jezdil Křižíkovou tramvají na koncerty na Rokosku, v době, kdy se ve vnitřní Praze nic slušného nedalo slyšet, s vyjimkou jazzu a klasiky.
Most bolševik ze vzteku zbořil, tramvaj do Heydrichovy zatáčky zrušil a všude zavedl maďarské autobusy "čabajky", kterými už nebylo zábavné cestovat nikam.

Developeři, současní bolševikovi pohrobci likvidují zbytky Holešovic bez smyslu pro měřítko, atmosféru a patinu. A bez zdravého rozumu, takže se jim ty Mariny kroutí a praskají, nakonec je veme čert.
Město jsou cestičky lidských osudů, pletivo mezilidských vztahů, historie vsáklá do kamení a cihel.
Bolševik aspoň svá obludná (účelem a kvalitou) sídliště stavěl na polích a loukách. Současné podnikatelské housenky žerou živou podstatu města a tvoří sterilní krabice v kterých deodorizovaní nositelé poteflonovaných obleků čarují nad klávesnicemi a vytvářejí v powerpointu lživé obrazy světa. Ti inteligentnější možná v excelu falšují daňové údaje, ti jednodušší ve wordu píší články o tom, co vidí z okna.
Marnost, kam oko dohlédne.
11. 09. 2012 | 16:35

aga napsal(a):

snad se dočkám

Jistě, GB, Izrael a Německo jsou plné developerských bolševických pohrobků:

Developer projektu Prague Marina společnost Prague Marina, a.s. patří do skupiny Lighthouse Group, která v České republice úspěšně dokončila nebo připravuje celou řadu ambiciózních projektů - v r. 2004 dokončila administrativní výskovou budovu Lighthouse v pražských Holešovicích, připravuje rozsáhlý bytový projekt Zelené Město na pražském Jarově, vlastní a provozuje komerční areál v Praze 6, Vokovicích a budovu Bess na Praze 3, Vinohradech. Akcionáři společnosti Lighthouse Vltava Waterfront Towers jsou Deutsche Bank AG - Real Estate Private Equity Group London, GTC International Development Company, Scorpio BSG Ltd. a Alliance Holdings & Developments Ltd.

Naši pohůnci těchto firem prostě jen dostávají nabídky, které v žádném ohledu nelze odmítnout.
11. 09. 2012 | 16:55

snad se dočkám tisícileté vody napsal(a):

aga
Nemyslel jsem geneticky. Mentálně.
Bolševik byl technokrat (pokud nebyl normalizační blbec), věřil na rozvoj stejným způsobem, jako Deutsche Bank stále věří na růst růstu. Jen trochu zašifrovaný přes direktivy EK.

Jeden z prvních "moderních" bloků v Holešovicích prodal developer individuálním investorům od Itálie přes Irsko po Holandsko.
S historkou, že nikde nejsou mladí šílenci vyrazivší z Frýdku a Vítkovic za kariérou ochotni platit tak vysoké nájemné jako v Praze.
A že Praha je tím centrem, které převezme úlohu příliš drahé Vídně a nabalí na sebe centrály velkých firem pro východní Evropu.
Chudáci investoři! Nepoložili si otázku proč Praha a ne Varšava. A nezeptali se mladých napružených kariéristů proč by se měli zastavovat v Praze, kde chcípnul pes.

Ostatně, dejte mi nějakou nabídku, kterou nebudu moct odmítnout. Hyn sa hukáže.
11. 09. 2012 | 17:17

aga napsal(a):

snad se

Aha, tak to jo.

Myslel jsem to tak, že z pozice pohůnků nelze ty nabídky odmítnout.

Vzhledem k tomu, že se ale nejen v Holešovicích staví vesele dál, nevím nevím, pro koho se tu ty byty připravují...jak ta prázdná čínská města v odlehlých krajinách.. domečku, domečku, kdo v tobě bude přebývat?
11. 09. 2012 | 17:27

Sutech napsal(a):

Myslím si, že je to náš velký problém. Ano, byly jsme dílnami mocnářství, naše výrobky byly za první republiky vyhlášené kvalitou, po válce byl průmysl na slušné úrovni. Ale to neznamená, že bysme se měli k těm stavbám chovat tak, jak se chováme.
Nevím, čím je přínosnější staré haly strhnout a postavit místo nich cosi až sterilního. Jestli je strhávají jen aby získali místo, pak by haly mohly být klidně jen vhodně upraveny. Existují příklady, že to jde.
11. 09. 2012 | 18:59

zdenekb napsal(a):

Nevím jak teď, ale v poledne už z baráku v Přístavní byla ukousnutá půlka a bagr se činil... nejspíš dobouráno jest.
11. 09. 2012 | 19:48

Abe Normalni napsal(a):

Sutech A to mi povezte, jak takovou tovarni velkorozponovou halu upravite pro bydleni splnujici normove pozadavky :-D Treba jen na denni osvetleni a prosluneni.
Nebo zkuste vymyslet, co s nimi. A na prumysl rovnou zapomente, v Praze vam budou kecat i do karmy, ze moc kouri. Ono se mesto vyviji a rozrusta a co bylo kdysi okrajem a periferii se najednou stava sirsim centrem. Praha jak ji zname dnes je prevazne dilo 19. a 1. pol. 20 stol. a moc sentimentu v tom tehdy nebylo.
12. 09. 2012 | 02:11

Jan Lipold napsal(a):

zdenkub, díky za upozornění. To jsem to stihl jen tak tak (foceno v neděli), přitom jsem vůbec nevěděl, že se to má bourat. Článek aktualizuji.
12. 09. 2012 | 13:13

Sutech napsal(a):

to: Abe Normalni
To by záleželo případ od případu. Když pomineme moderní plechové haly bez oken, tak výrobní haly měly velká okna. Takže v první řadě by došlo k výmeně oken.
Pak máme také střechy, kde by mohy začínat světlovody. Pokud je hala dostatečně velká, jak na výšku, tak na šířku, pak ji můžeme udělat výceúčelovou, nahoře byty, dole obchodní ulice, kterou by osvětlovala velká střešní okna.
12. 09. 2012 | 17:41

Kytka napsal(a):

Does anyone know where there was a tobacco factory owned by the Vasicek family before WWII? Any history, photographs?
24. 08. 2013 | 04:29

Jana napsal(a):

Prosím, kde stojí ten dům s reklamou o facádním nátěru? Moc děkuji
08. 10. 2014 | 22:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy