"Sláva Ukrajině" není "nacistický pozdrav"
Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, obvinila německého spolkového kancléře Olafa Scholze, že při předávání ceny Karla Velikého v Cáchách prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému použil na závěr "nacistický pozdrav Sláva Ukrajině" (Právo, 17. 5.).
Toto tvrzení mluvčí ruského MZV je ale zavádějící; je součástí ruské propagandy o tom, že na Ukrajině jsou "nacisté" a ruská armáda zde musí prvést "denacifikaci".
Pozdrav "Sláva Ukrajině" má tradici sahající až do 19. století. Poprvé jej použil ukrajinský básník Taras Ševčenko, a to už v roce 1839: k tomtuo roku byl literárními vědci později objeven v jednom nepublikovaném rukopisném konceptu. V roce 1860 se toto zvolání objevilo v Ševčenkově tiskem vydané básnické sbírce "Kobzar" (kobzar je tradiční ukrajinský lidový zpěvák doprovázející sám sebe na strunný hudební nástroj - kobzu; kobza se podobá loutně). Pozdrav potom postupně zdomácněl. Používal se tedy už dávno před tím, než se narodil Adolf Hitler a v než v Německu vznikla nacionálně-socialistická dělnická strana (NSDAP). Byl celkem běžný v ukrajinských ozbrojených formacích během ukrajinského boje za nezávislost v letech 1918-1920. Ve dvacátých letech jej převzala Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). Tehdy také zřejmě vznikla na pozdrav odpověď "Sláva hrdinům". Za druhé světové války převzala pozdrav Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojující jak proti Rudé armádě, tak proti Wehrmachtu a podzemní polské domácí armádě (Armija Krajowa).
Je pravda, že ideologie OUN a potom UPA neměla nic společného s demokracií; nemusí se nám líbit (a mně se skutečně nelíbí) avšak rozhodně nebyla "nacistická". Opírala se o myšlenky Dmytra Donceva, tvůrce teorie ukrajinského integrálního nacionalismu, který po obsazení Ukrajiny bolševiky utekl do Polska. Doncevův integrální nacioanlismu byl ovlivněn Mussoliniho fašismem, učením rakouského sociologa Othmara Spanna a jeho ideje "stavovského státu", Salazarovou koncepcí "nového státu", kde vládne inteligence a odborníci a později také uspořádáním frankistického Španělska; to jistě nejsou vzory hodné následování, ale je třeba říci, že z německého nacionálního socialismu nepřevzal Doncev prakticky nic. Samotní Ukrajinci německý nacionální socialismus odmítali, protože pro ně byla nepřijatelná jeho rasová podstata, která z nich dělala lidi nižší kategorie.
Pozdrav "Sláva Ukrajině" byl převzat po obnovení samostatnosti Ukrajiny v roce 1991 ukrajinskou armádou. Asi si měli raději zvolit nějaký jiný, který by neevokoval válečnou činnost UPA, ale na to už je pozdě. Po zahájení ruské agrese proti Ukrajině totiž celkem pochopitelně ožil narativ boje UPA proti nadvládě Moskvy.
Doncevova teorie "integrálního ancioanlismu" byla totalitní a nedemokratická a dnešní Ukrajina se k ní nehlásí. To v Rusku dnes ožily nehorší tradice velkoruského šovinismu, jaký existoval u krajní ruské pravice před první světovou válkou. Tvrdit, že pozdrav "Sláva Ukrajině" je nacistický, je asi tak smysluplné, dnbeskdybychom tvrdili že náš pozdrav "Nazdar", používaný původně v sokolském hnutí, je komunistickým pozdravem, protože se ve formě "Nazdar, soudruzi" používal za socialismu v Československé lidové armádě.
Jan Rychlík
Právo, 19. 5. 2023, roč. 33, č. 115, s. 6.