Václav Klaus nemluví pravdu
Přemýšleli jsme, jakým způsobem dotyčný text zprostředkovat Vám, čtenářům Aktuálně.cz. Nakonec mne napadlo, že panu profesorovi založím blog. Trochu atypicky, bez jeho vědomí. Za což se mu tímto omlouvám. Je tedy možné, že tento první příspěvek je zároveň i posledním. Jeho autor se k ničemu nezavázal. Ani nemohl. Nicméně panu profesorovi napíši. Napadá mne i optimističtější scénář, co se další existence tohoto blogu týče. Uvidíme...
Libor Stejskal, editor blogů
Pan profesor Švejnar napsal:
Deník Právo přinesl ve středu 28. listopadu 2007 zprávu o návštěvě prezidenta Václava Klause v úterý 27. listopadu na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V odpovědi na otázku jednoho ze studentů ohledně Jana Švejnara řekl Václav Klaus:
"Na webové stránce pana doktora Švejnara je první věta v angličtině, že byl jeden z hlavních architektů české ekonomické reformy na počátku 90. let minulého století. Tato první věta v jeho životopise je nepravdivá. On se na ekonomické transformaci u nás prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil. To říkám s plnou zodpovědností, protože jsem tehdy byl ve všech orgánech a komisích, které to řešily."
Toto prohlášení je nepravdivé.
Termínem „architect of reforms“ se všeobecně myslí ideový tvůrce reforem, nikoli výkonný inženýr. Na konci roku 1989 jsem přišel s jedním z hlavních návrhů ekonomické reformy, který vyšel pod názvem Strategie ekonomické přeměny Československa nejdřív v PlanEcon reportu (v prosinci 1989) a pak v edici Archy Lidových novin (1990). Tento návrh jsem předložil československé akademické obci v lednu 1990 a ministrům federální a české vlády a guvernérovi Národní banky na víkendovém zasedání na zámku v Kolodějích 2.- 4. února 1990. Na rozdíl od Vladimíra Dlouhého, Tomáše Ježka, Dušana Třísky, Jana Vrby, Josefa Tošovského, Jana Vaňouse a Josefa Zieleniece se Václav Klaus těchto jednání neúčastnil. Můj návrh významně ovlivnil následnou diskusi a koncepční vývoj transformace, ale metoda doporučená mnou a kuponová privatizace provedená pod vedením Václava Klause se lišily převážně v tom, že já jsem dával velký důraz na přednostní vytvoření silného právního systému, aby nemohlo docházet k rozkrádání majetku a jiným nelegálním činům. Též jsem důsledně navrhoval, aby občané dostali silné minoritní podíly akcií podniků, avšak aby většina akcií zůstala pro financování důchodů, zdravotnictví a vstup strategických partnerů.
Text mého návrhu je přístupný na mé webové stránce, www.jansvejnar.cz, v sekci Akademické působení, Publikace.
Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl.
Zásluhy za realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem „tunelování“, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze.