Václav Klaus nemluví pravdu

01. 12. 2007 | 22:15
Přečteno 436041 krát
Do redakční pošty dorazil mejl s následujícím textem: Vazeny pane redaktore, Jeste jednou se omlouvam, ze nam nevyslo vysilani z Michiganu. Uskutecnime neco v budoucnu. Mezitim bych ocenil, kdybyste mohli zverejnit prilozeny text. S pozdravem Jan Svejnar

Přemýšleli jsme, jakým způsobem dotyčný text zprostředkovat Vám, čtenářům Aktuálně.cz. Nakonec mne napadlo, že panu profesorovi založím blog. Trochu atypicky, bez jeho vědomí. Za což se mu tímto omlouvám. Je tedy možné, že tento první příspěvek je zároveň i posledním. Jeho autor se k ničemu nezavázal. Ani nemohl. Nicméně panu profesorovi napíši. Napadá mne i optimističtější scénář, co se další existence tohoto blogu týče. Uvidíme...

Libor Stejskal, editor blogů

Pan profesor Švejnar napsal:

Deník Právo přinesl ve středu 28. listopadu 2007 zprávu o návštěvě prezidenta Václava Klause v úterý 27. listopadu na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V odpovědi na otázku jednoho ze studentů ohledně Jana Švejnara řekl Václav Klaus:

"Na webové stránce pana doktora Švejnara je první věta v angličtině, že byl jeden z hlavních architektů české ekonomické reformy na počátku 90. let minulého století. Tato první věta v jeho životopise je nepravdivá. On se na ekonomické transformaci u nás prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil. To říkám s plnou zodpovědností, protože jsem tehdy byl ve všech orgánech a komisích, které to řešily."

Toto prohlášení je nepravdivé.

Termínem „architect of reforms“ se všeobecně myslí ideový tvůrce reforem, nikoli výkonný inženýr. Na konci roku 1989 jsem přišel s jedním z hlavních návrhů ekonomické reformy, který vyšel pod názvem Strategie ekonomické přeměny Československa nejdřív v PlanEcon reportu (v prosinci 1989) a pak v edici Archy Lidových novin (1990). Tento návrh jsem předložil československé akademické obci v lednu 1990 a ministrům federální a české vlády a guvernérovi Národní banky na víkendovém zasedání na zámku v Kolodějích 2.- 4. února 1990. Na rozdíl od Vladimíra Dlouhého, Tomáše Ježka, Dušana Třísky, Jana Vrby, Josefa Tošovského, Jana Vaňouse a Josefa Zieleniece se Václav Klaus těchto jednání neúčastnil. Můj návrh významně ovlivnil následnou diskusi a koncepční vývoj transformace, ale metoda doporučená mnou a kuponová privatizace provedená pod vedením Václava Klause se lišily převážně v tom, že já jsem dával velký důraz na přednostní vytvoření silného právního systému, aby nemohlo docházet k rozkrádání majetku a jiným nelegálním činům. Též jsem důsledně navrhoval, aby občané dostali silné minoritní podíly akcií podniků, avšak aby většina akcií zůstala pro financování důchodů, zdravotnictví a vstup strategických partnerů.

Text mého návrhu je přístupný na mé webové stránce, www.jansvejnar.cz, v sekci Akademické působení, Publikace.

Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl.

Zásluhy za realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem „tunelování“, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ročník 53 napsal(a):

Máte to marné pan profesore. Pan Klaus ještě nikdy nepřiznal, že by se mohl vůbec mýlit.
Když by tak měl učinit, jsou otázky mířené k němu opravdu, ale opravdu falešné a špatně položené.
Já vím, ozvat jste se musel, ale pro tu část lidí, nazývající se "Svědci Klausovi", je to absolutně nesrozumitelné. Oni jsou zvyklí jen chválit svého boha.
01. 12. 2007 | 22:39

bigjirka napsal(a):

Tak už vím, kterého kandidáta na presidenta úplně zásadně nechci.
01. 12. 2007 | 22:44

LEVAK napsal(a):

Václav Klaus motivoval ODS aby nikdy nepřijala zásadu, že každý člověk má právo na přiměřenou životní úroveň pro sebe i svou rodinu včetně dostatečné výživy, šatstva a bydlení a na zlepšování životních podmínek. Závazek ČR, že státy, které ratifikovaly mezinárodní pakt tuto zásadu obsahující, zajistí i uskutečňování tohoto práva, je Klausovi a tedy i ODS cizí. Její politiky to zatím ani nenapadlo.
Je v souladu s úsilím ODS - více zvyšovat nájemné.
01. 12. 2007 | 22:48

Axlboy napsal(a):

to levak: každý má nárok na to na co si vydělá, víš? ne na to, co je někomu ukradeno.....
01. 12. 2007 | 22:55

LEVAK napsal(a):

ad bigjirka:v tomto případě platí přísloví,že psí hlas do nebe nevolá!V rámci uplatňování demokracie v Čechách a na Moravě přímá volba prezidenta nebude.Ordo Dominum Sanctorum přece rozhodlo,že dolních 10 miliónů občanů ještě nemá nárok na takové svobody!
01. 12. 2007 | 22:56

Mila napsal(a):

Vsak Klause obcane ocenili a to spravedlive. Ziskal v soutezi cenu Nejvetsiho padoucha stoleti a to hned v zavesu za Klementem Gottwaldem. Klaus je odporny lhar a tunelar!
01. 12. 2007 | 23:09

Martin napsal(a):

Milo, Klaus byl 3, po Grossovi - i kdyz tomu bych dal spis nez titul padouch titul neknuba nebo hlupak. :)

Jinak to co pise pan Svejnar je delsi dobu znamo, navrhoval kuponovou privatizaci oprenou do civilizovaneho zapadniho pravniho ramce. Triska a jeho Klaus dali prednost zhasinani svetel.
01. 12. 2007 | 23:15

Jan Boleslav napsal(a):

Jan Švejnar je dobrý kandidát a jeho vystupování, zkušenosti a praxe v mezinárodních institucích dává záruku vyjímečné reprezentace státu v případě jeho zvolení.
01. 12. 2007 | 23:23

LEVAK napsal(a):

Vážení vy nevíte,že Sanctus Venceslaus Secundus vulgo Clausus vyznával teorii loupeživých rytířů?
01. 12. 2007 | 23:25

kapitanAchab napsal(a):

Nevím, jestli pro nás je štěstí jeden či druhý prezidentský kandidát. To co mne děsí je naprostý nedostatek skutečných osobností v naší zemi. Prvotřídní zboží jaksi vymizelo a místo něj se tak snaží tvářit zboží pochybného původu. Takové politiky nemusím.
01. 12. 2007 | 23:38

Fext napsal(a):

Klaus je podvodnik a ekonomicky zlocinec !
Andy Schwartz, ekonom z prestizni university V Berkley (Kalifornie) uz v roce 1992 napsal studii " Tunel na konci sveta" kde predpovida dusledky Klausem zvolene strategie.
Andy Schwartz chapal od zacatku,ze zavedeny transformacni scenar musi skoncit katasrofou, nebo vaznym ekonomickym otresem.Rozumel fungovani kapitalovych trhu, ale zejmena rozumel tomu co znamena vykon vlastnicke funkce a vedel, ze ho nemuze nahradit ani rozhodovani drzitelu investicnich kuponu, ani pseudovlastniku kteri se dostali ke kontrole pres uvery.
Byl presvedcen, ze z takto stvorenych vlastnickych prav nemuze byt radna pece o rozvoj podniku jak se tomuto rika,ale "assets stripping",vykradani aktiv podniku , bank atd.,jak se tomuto jevu bezne rika v ekonomicke literature a cemu se u nas zacalo rikat tunelovani.
Vsichni akteri tzv. privatizacniho kuponoveho projektu dobre vedeli, ze se jedna o podvodne protizakonne jednani ! V zahranicnich kuloarch se o tom mluvi jako o "zidovskem spiknuti", protoze hlavni akteri Klaus,Jezek,Triska, Dlouhy,Salzman atd.jsou vsichni zid. puvodu.
Vsichni tito panove jsou ekonomicti zlocinci a meli by skoncit ve vezeni.
Tento zpusob zachazeni s aktivy podniku, uvery a financnimi instrumenty by skoncil v USA pro tito aktery mnohaletym vezenim,konstatoval dnes jiz bohuzel zemrely ekonom Andy Schwartz.
01. 12. 2007 | 23:39

GJ napsal(a):

Otec bývá ten, kdo se stará a ne ten kdo přihlíží z poza rohu, i nevlastní otec starající se je "otec" víc než ten, co je otec a "nestará se.
01. 12. 2007 | 23:40

Jago napsal(a):

Takoví to byli komunisti.... povzdechla si stará paní, matka mého kamaráda,na chatě u ohýnku, kde jsme opékali, vuřty. Ta paní už nežije, bylo to před deseti lety, ale dobře znala rodinu Klasových, protože s nimi sousedila na Tylově náměstí. Rodina Václava Klause byla pevně zakotvena v komunistickém systému, zejména matka. Proto Vašík mohl v tvrdém režimu profitovat na všech výhodách, které byly dostupné. Dnes si hraje na mustr pravičáckého politika, ale všechno je jinak. Působení Václava Klause v politice je neštěstím pro tento národ.
01. 12. 2007 | 23:50

Zdeněk napsal(a):

Je mi velmi smutné že pán, který lže, je prezidentem České republiky. Ve své aronganci a ješitnostni lže o transformaci československého hospodářství. Je zodpovědný za marasmus privatizace stejně jako za politický marasmus způsobený tzv. opoziční smlouvou. Také jeho titul profesor, na které si velmi zakládá, byl získán za velmi podivných okolností. Zkuste náhlédnout do jeho habilitační práce. Není to možné. Je to jen inřenýr, ne profesor. Ale hlavně je to ostuda naší země.
01. 12. 2007 | 23:53

Vilém napsal(a):

Václav Klaus a ODS není o nic asociálnější než ČSSD.
ODS počátkem devadesátých let za vlády Václava Klause vybudovala sociální systém evropského typu, s nárokovým zajištěním bydlení, výživy a ošacení.

Tento humánní systém byl zničen diletantem Škromachem v době vlády ČSSD po roce 2002 a nahrazen paušálním obviňováním chudých z opilství a flákačství, a to s plnou účastí všech poslanců ČSSD včetně Paroubka.

Současná vláda ODS v této politice pokračuje, a Jan Švejnar to schvaluje. Jako prezident by v tomto směru stejně nemohl prakticky nic podniknout, protože Škromach při svém téměř kriminálním reformním řádění ponechal osud sociálně potřebných na libovůli obcí, které se chovají jako Vsetín, Bohumín (starosta Vícha z ČSSD) atd.

Proto nelze očekávat zastavení sociální destrukce od žádného z prezidentských kandidátů a vnášení těchto otázek do diskuse je typickou demagogií stoupenců ČSSD.
01. 12. 2007 | 23:58

Dolfi napsal(a):

A čekal někdo od Uko Ješity něco jíného :)?
01. 12. 2007 | 23:59

Emil napsal(a):

Argument Klause proti Svejnarove transformaci byl, ze pravo nemuze predbihat zivot, ze musime vyckat, jak se lide budou chovat a pak delat zakony. To je samozrejme nesmysl. 1. Nemusime cekat jak se budou chovat Cesi, kdyz mame zkusenosti jiz od jinud. 2. Klaus a spol. neragovali ani v dobe, kdy bylo jasne jakym zpusobem se kredity v KB a CS davaji a ze to musi zkoncit bankrotem tech bank. Nepodnikli proti tomu nic tri , ctyri roky. Na jake zkusenosti jeste cekali?
02. 12. 2007 | 00:00

Fext napsal(a):

Zivotopis Svejnara :
czsk.net/clanky/osobnosti/svejnar.html
Privedl ho nynejsi jeho pritel J.Zieleniec ( KGB ) byvaly rusky obcan co nikdy nemel ceskoslovenske obcanstvi az ceske.
Svejnar pracoval jako poradce pro ministra K.Dybu ktery se podilel na rozkradani a de vastaci narodniho majetku.
Z techto duvodu se jeho cistota ztraci v nekonecnu a na kandidaturu by mel zapomenout, stejne jako Klaus.
Jenze,ale......?
02. 12. 2007 | 00:15

Milan napsal(a):

Jste hlupáci! Řekněte jeden stát, kde se ekonomická transformace povedla lépe než u nás Klausovi! Polsko, Madarsko, NDR, Slovensko nebo máte vzor v SSSR? Tak který? Ani jeden pánové, takže se i se svym Švejnarem běžte vycpat.
02. 12. 2007 | 00:17

Bývalá modřinka napsal(a):

Jak postupem doby zjišťuji, v ODS lžou snad všichni. Asi to mají nařízené. A ten, kdo nelže, aspoň mlží a překrucuje.Ať jdou všechny barvy ( modrá, červená, zelená.. ) do bažin. V olte nezávislé kandidáty
02. 12. 2007 | 00:35

jardas napsal(a):

Tento pán je pro mne nevolitelný, protože to je přizdisráč. Když byl tak dobrý ekonom s tolika dobrými nápady, proč se nevrátil do Česka, aby tyto nápady mohl realizovat a odstavit Klause? Zvláště, když jednal s Dlouhým, Ježkem, Třískou, Tošovským a dalšími? Jak to, že ti všichni, které jmenoval nedali přednost jemu, ale Klausovi? Buď to podle jeho představ nešlo, nebo stáhnul ocas mezi nohy a vrátil se do USA na teplé místo na universitě.
02. 12. 2007 | 00:38

kapitanAchab napsal(a):

Milanovi: Nejsme hlupáci. A nikde jsem neobjevil nic konkrétního o tom, že by nějaký Klaus dělal jakoukoli ekonomickou transformaci. (jestli se tento vskutku chaotický proces dá nazvat ekonomickou transformací). Pokud vím šlo o proces za kterým stála řada person včetně výše uvedeného pána a s různými názory a s různou silou ho, většinou ku svému prospěchu, prosazovala. A vycpat se muže jít pan Klaus...aby ho v jeho budoucím muzeu Ješitnosti měl kdo obdivovat. Jeden takový případ tuším už je v Moskvě.
02. 12. 2007 | 00:40

SOS napsal(a):

V.K. už nesmí být prezidentem dalších 5 let! Zničil nejdříve hospodářství ČR tím, že dal zelenou tunelářům, ze kterých se později utvořily mafie, které nyní ovlivňují jednak zákonodáství ČR, jednak se rvou o státní zakázky..Socialismus byl ryze hmotařský systém, český "kapitalismus" v pojetí p. Klause a jeho poskoků z ODS přesáhl všechna očekávání. Stát je zmítán boji mafií a lobby o miliardy,práceschopní se pachtí za mamonem též, to aby vůbec přežili, staří lidé vysloveně překážejí, mladé rodiny částečně také, protože matky jsou vytíženy péčí o děti a neúčastní se pracovního procesu. Politici si účastí na polit. kolbišti také snaží něco si přivlastnit, co mají jen spravovat. Inteligence tiše hledá možnosti, jak emigrovat za lepším.. Prostě šikana peněz, která postihuje všechny, kdo zde zůstali. Žádné vize, žádné duchovní přesahy. K tomu Klausův euroskepticismus a mimoňovské výstupy v zahraničí.
Kam nás ještě zavede tento Narcis a jeho smečka?
Na prezidentský stolec byh doporučovala právníka p. Motejla. Leč, přímá volba nám není umožněna. Pan Švejnar je ale skvělý též.
02. 12. 2007 | 00:51

Milan napsal(a):

kapitanAchab: tak ale řekni, kde se přechod od socialismu povedl lépe než nám? I bez Švejnara jsme byli nejlepší.
02. 12. 2007 | 00:51

Fext napsal(a):

Vaclav Klaus nema lidske a moralni kvality aby zvladal funkci prezidenta republiky ku prospecchu naroda.
Viz jeho vyroky v debate vprave poledne s Bubilkovou - Cernym :
"Bylo by treba, zapotrebi zhasnout a co kdo bude mit bylo by jeho po rozsviceni !"
Nebo:
Lide krast mohou, ale nesmi se nechat chytit !

Na prvnim miste nesmi byt moralka ani pravo ale penize !

PS. Na to uz jste zapomeli ?

Tvrzeni pisatele Milana , ze privatizacni Klausova transformace byla uspesna je patologicky nesmysl.Uspesna byla pro darebaky zlocince, protoze se rozkradlo za statisice ceskeho narodniho majetku !
Bylo bychom daleko dale kdyby k teto zlodejne stoleti nedoslo !!!
02. 12. 2007 | 00:51

Milan napsal(a):

Fext: ty výroky sis vymyslel, to trochu moc fantazíruješ! A stále čekám na stát, který byl v transformaci úspěšnější.
02. 12. 2007 | 00:54

Martin napsal(a):

Milane, kde se transformace povedla lepe ? Vsude, jen v Ceske Republice doslo k propadu HDP v roce 1998 (a pardon, jeste v Rusku a na Ukrajine).
02. 12. 2007 | 00:57

kapitanAchab napsal(a):

Milane, upřímně nevím...mohl bys to nějak statisticky nebo logicky dokázat? Prostě své tvrzení doložit?
02. 12. 2007 | 00:58

all napsal(a):

To Milan: Máte pravdu, Klausovi a spol. se podařilo připravit podmínky pro beztrestnou krádež desítek bilionů Kč několika úspěšnými "podnikateli". "Více takových Kožených" - pamatujete? To by Švejnar asi fakt nedokázal. Trumfli nás jen Rusové!
02. 12. 2007 | 00:59

Milan napsal(a):

Martine to myslíš vážně? I přes zakolísání v roce 1998 byl u nás propad jasně nejmenší! Zjisti si prosimtě informace. A taky si zjisti jakou inflací a nezaměstnaností si ostaní státy prošly.
02. 12. 2007 | 01:00

roman napsal(a):

pro Milana!
V roce 1989 jsme měli mnohem lepší ekonomickou situaci než Polsko, Maďarsko, pobaltské země apod. Ten náskok jsme téměř ztratili, takže otázka, kde se povedla tranformace lépe mi připadá jako nějaký vtip.
(a to nemluvím o Slovinsku, které již přešlo na euro)
02. 12. 2007 | 01:02

Martin napsal(a):

Milane, takze chcete data. OK.

Hrubý domácí produkt na obyvatele

parita kupní síly, EU=100

1990 1996 2000 2002
ČR 69 65 59 60
Maďarsko 52 47 52 57
Polsko 33 36 39 39
Slovensko 50 46 49 47
Slovinsko 69 66 69 74
Vsiml jste si takove zajimavustky, ze v roce 2000, CR mela nejhlubsi propad vuci roku 1990 ?
Jak je to s tim nasim nejmensim propadem ?
02. 12. 2007 | 01:04

Sandra napsal(a):

Jen nechápu jak se Václav Klaus, nastrčený komunisty, může držet tak dlouho zuby nechty v takové oblibě. Bylo a je mi opravdu smutno z toho, že v období "velkého nadšení ze sametové revoluce"po roce 1989 nebyly přijaty doporučení pana Švejnara a dalších .... .Byli bychom všichni(nejen ti...) na tom určitě lépe než dnes - už po 18 letech. To je vlastně Klausovi a spol. jedno, už jsou všichni za vodou...
02. 12. 2007 | 01:08

Blackwater napsal(a):

Po pročtení diskuzí tohoto typu nezbývá, než dát prezidentovi (a konzervativcům obecně) za pravdu v tom, že přímá demokracie je cesta do pekel... Někdo fňuká, že mu v politice chybí morální autority (nebo něco s "duchovním přesahem"). Já naopak chci, aby politici spravovali věci veřejné a co nejmíň mi přitom ztěžovali život. Někdo se totiž chce realizovat po svém, vydělávat slušné peníze a věnovat se svým blízkým- a ne nasávat pravdu a lásku od "morálních autorit" (a pak ji ve jménu "Dobra se" sektářským fanatismem vtloukat lidem do hlavy).
02. 12. 2007 | 01:26

all napsal(a):

To Blackwater Teď jste se právě předvedl jako typický odéesák: "Vydělávat slušné peníze, věnovat se svým blízkým" - a kálet na morálku!!!
02. 12. 2007 | 01:36

Jájínek napsal(a):

Martine, mám zato, že v roce 90 jsme byly feserální republika.
02. 12. 2007 | 01:38

Marie napsal(a):

Je to drobnost, ale zaujalo mě, že pan Klaus v odpovědi studentům hovoří o profesorovi Švejnarovi jako o "doktorovi Švejnarovi". Zajímavé u člověka, který si na svém vlastním "profesorství" tak zakládá. Už tahle dětinská drobnost o něčem svědčí, nemyslíte?
02. 12. 2007 | 01:38

Martin napsal(a):

Jajinku, ale ekonomicke udaje se daly vypocitat pro kazdy stat federace zvlast.
02. 12. 2007 | 01:39

Johan Rey napsal(a):

Tento blog mi připomíná stínání hlav.Je zde mnoho příznivců pana prezidenta Klauze,ale též pana profesora Švejnara.Proč odsuzovat člověka pro to,že má svůj trvalý názor na život kolem nás?Pan prezident Klauz nemění názory podle žebříčku,který sestavují spřátelené agentury,ale stále tvrdí to,co si myslí,že je správné.Tím nechci říci,že je to pravda.Ale jedno si z toho můžeme vzít.Je to člověk,který si za svým názorem stojí a nemění ho tak,jak si partaj a ulice přeje.Na konec,ale zakončím dost překvapivě.Přeji si,aby příští prezident,byl pan profesor Švejnar.Proč?Jde o pouhé srovnání.Pokud pan profesor Švejnar dokáže být lepší prezident,tak jsem se rád mýlil.Tento národ si zaslouží mít konečně v čele osobnost,ale tím nesnižuji osobnost pana profesora Klauze.Prostě,politické strany v této zemi nedorostly zodpovědnosti vůči svým voličům a nechovají se jako hospodáři.Chovají se jako lapkové,kteří dostali příležitost.Víte,tady z venku je to méně dramatické než u nás doma,ale jsem přesvědčen,že Češi jsou národ který nezhyne kvůli pár hlupákům,kteří se momentálně dostali k moci.Tím nenapadám ODS,ani ČSSD.Co nechápu je,že stále volíte komunisty,ale snad je to folklór,a generační problém.
02. 12. 2007 | 01:40

Martin napsal(a):

A Jajinku i kdyby se prijalo, ze s udaji federativnich republik se musi zachazet opatrne, tak si useknete pulku tabulky a zacnete od roku 96.

1996 2000 2002
ČR 65 59 60
Maďarsko 47 52 57
Polsko 36 39 39
Slovensko 46 49 47
Slovinsko 66 69 74

Vidite, ze i mezi rokem 1996 a 2000 vsude roste a u nas v "nejlepe zvladnute transformaci" HDP silne klesa ?
02. 12. 2007 | 01:43

jana napsal(a):

Stojím za prof. Švejnarem a stydím se za to, že to v našem státě došlo tak daleko, že máme za prezidenta lháře a podvodníka s komunistickými manýry (cokoli prohlásím je pravda a budu to tak dlouho opakovat, až to pravda bude, nezávisle na faktech)a jen trneme (každý, koho znám), kde to zas příště"pohnojí". Stačí si přečíst co si o jeho řečech při tamní náštěvě myslí Američané nebo Němci.
02. 12. 2007 | 01:46

Frantisek Adamec napsal(a):

Klausovy národní tunely a vyhlídky
---
Hlavní vlastníci světových energetických zdrojů ropy a zemního plynu opouští USD. Saudská Arábie, Jižní Korea, Čína, Venezuela, Sudán, Irán, Rusko, Irán, Katar, Spojené Arabské Emiráty mohou svou ropu a zemní plyn prodávat za rostoucí národní měny a dlouhodobě za stabilnější Euro. Rostoucí ekonomiky jsou méně závislé na Měnovém fondu, otevřely trhy s ropou, plynem a nerostnými surovinami za rostoucí národní měny nebo za stabilnější Euro. 70–80 % ekonomiky ČR je taženo vývozem, Ekonomika ČR je závislá na obchodu v EU, ze 70–80 % na exportu. Klausova vláda nemá Energetickou koncepci ČR nasmlouvánu v EU, na další prezidentské období. Rozhodla se skokem zvýšit ceny elektřiny, tepla a potravin.
Klausovy tunely a vyhlídky: Kontinuita komunismu a euroterorismu ODS - ČNB > Deficit veřejných financí, fiskální destabilizace ČR, rozpočtové schodky, nízká energetická účinnost ekonomiky ČR > Odklad přijetí Eura > Reakce 75% podniků a téměř 100% zahraničních subjektů v ČR > Nezávislost na Pražské burze a CZK, přesun investic do zahraničí > Skokové zvýšení cen elektřiny pro domácnosti o 10%, tepla o 20% a potravin o 40% > Sociální neudržitelnost a pokles koupěschopnosti obyvatel regionů, měsíční příjem 21600 Kč/obyvatele - medián ? > Rostoucí inflace CZK > Zahraniční investoři očekávají propad Pražské burzy a koruny > Neudržitelnost obchodovatelnosti a hodnoty CZK/EUR nárust daní a tunelování penzijních, sociálních a zdravotních fondů v ČR > Mezinárodní izolace a odsouzení Klausova komunistického režimu.
02. 12. 2007 | 01:48

Frantisek Adamec napsal(a):

Euroterorismus Klause
---
1) NATO a ODS organizuje své "Slety" vojenskými speciály, v postdiktátorských zemích s militantními aktivisty, potomky bolsheviků a rasistů, kteří nedávno obsadili Staré město v Praze. Humanitárně bombardovali Balkán. Ústavním a válečným zločincům se postupně zvyšuje militantní deviace a frustrace z narůstající svobody různých národů a států.
2) Armádní letka ČSA, Topolánek a Vondra, cvičí své piloty nalétávat na civilní horská letiště v EU, která jsou podobná polním letištím v Afganistánu (29.11. 2007, ČT2 - Nečas).
3) Klaus a ODS ingnoruje Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN.
4) Klaus a ODS ingnoruje Chartu základních práv EU, přestože ji europoslanci výraznou většinou přijali.
5) Havel, Klaus a komunisté ústavní zločinci půjdou k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, za neústavní dosazení důstojníků a agentů StB a KGB do vlád ČSFR a ČR, za český rasismus a komunismus, za utajování zločinů komunismu, zabíjení běženců na CZ-SK hranici, za organizované rozkrádání kulturních památek, restitučních nároků 300 000 vlastníků pozemků a dalších nemovitostí.
02. 12. 2007 | 01:50

Petr napsal(a):

Klaus se akorát snaží aby mu komouši pomohli ve znovuzvolení a moc dobře ví, že už je nikdy nebude potřebovat a ihned se na ně vy.ere, možná je nepozve ani na hrad :))) je to intrikán, podrazák-ani amnestii nedal a tu dávali i kom.prezidenti, arogantní , hloupý chlap, s účty ve Švýcarech v době kdy je měl i ohlásit-navíc FÚ nezkoumal ani původ peněz nebo jiný orgán. Ať žije pravice!A tady jeho ODS
02. 12. 2007 | 01:51

lary napsal(a):

Pan Švejnar je kandidát Národní fronty. Po návštěvě parlamentního klubu ČSSD, Zelených a KSČM navšívil ÚRO nebo jak se to dnes jmenuje.Teď ještě chybí zahrádkáři, včelaři a Svazarm a má to kompletní.
02. 12. 2007 | 01:56

vladimir.karfik napsal(a):

Tak tohle jsem si přečetl, je to z reakcí nejméně vulgární.
Taky abyste doma měli co číst.
02. 12. 2007 | 02:05

SOS napsal(a):

Komunismus nás omezoval duševně a nemohli jsme na Západ.
Český kapitaslismus" nás drtí silou také nebezpečnou: kdo si nenakradl, aby mohl podnikat, je pouhý zaměstnanec. Ti, kteří chtějí vedle uhrazení nezbytných výdajů na život také ještě nedej Bože žít kulturou a cestovat, musí mít těch zaměstnání více,protože jsou hodnocena často podprůměrnou mzdou (i mzdy středoškoláků a vysokoškoláků).
Nemůže celý národ podnikat a na na to se "politické elity" včele s V. K. - neohlížejí.
Není jen ekonomický pohled na život a přesto "Peníze jsou od r. 1989 - až v první řadě" - cituji V.K.Prezidentem by měl být neekonom. Tečka
02. 12. 2007 | 02:10

Acidburn napsal(a):

To Petr - amnestie jsou volovinou, obzvláš´t, pokud jsou díky ní propuštěni i vrazi (pane exprezidente Havle, díky). Účty ve Švýcarsku neexistovaly - existovala pouze fáma o nich (stejně jako o vile tamtéž), která posloužila nespokojeným, zato však ambicechtivým lidem v ODS rozštěpit ODS a založit vlastní stranu "pravdy a lásky" s podporou Václava Havla. Jak dopadli, je dnes již zcela nesporné. Takže vás slušně poprosím - nežvaňte.
02. 12. 2007 | 02:10

Acidburn napsal(a):

Když před několika měsíci Jiří Paroubek přišel se jménem ekonoma Jana Švejnara, byl to velmi zajímavý tah, protože v té době měl Švejnar pověst profesora ekonomie, který působil a dodnes působí především v USA, kam emigroval před komunisty. Jeho profil se až donedávna zdál pravicovým, jeho politické názory byly prakticky neznámé. Kromě toho stihl založit institut CERGE – ze kterého zatím nevyšel jediný blbec (institut má velmi vysokou úroveň). Ideální kandidát na rozložení vládní koalice, možná se zalíbí i poslancům ODS, spekulovali novináři.

Jenže, dnes je vše zřetelnější – Švejnar nebyl vybrán náhodou, a jeho názory, donedávna neznámé, díky výstupu Václava Klause na Ekonomicko – správní fakultě MU v Brně konečně dostávají zřetelnější obrysy. Na serveru aktualne.cz se objevil jeho blog s reakcí. Co Švejnara vyprovokovalo? Následující výrok Václava Klause:

„Na webové stránce pana doktora Švejnara je první věta v angličtině, že byl jeden z hlavních architektů české ekonomické reformy na počátku 90. let minulého století. Tato první věta v jeho životopise je nepravdivá. On se na ekonomické transformaci u nás prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil. To říkám s plnou zodpovědností, protože jsem tehdy byl ve všech orgánech a komisích, které to řešily.“ (citát je zkreslený, Klaus neřekl, že byl ve VŠECH KOMISÍCH A ORGÁNECH, pouze že „tam tehdy seděl a proto to ví“ – novináři tento výrok absolutizují, nejspíše se dočkáme dalšího dementi Co Klaus nikdy neřekl).
02. 12. 2007 | 02:11

Acidburn napsal(a):

A Švejnarova reakce? Na to, jak je stručná, si dokáže vnitřně odporovat. Švejnar tvrdí, že: „Na konci roku 1989 jsem přišel s jedním z hlavních návrhů ekonomické reformy, který vyšel pod názvem Strategie ekonomické přeměny Československa…Můj návrh významně ovlivnil následnou diskusi a koncepční vývoj transformace,“. A tady je dobré říct, že Švejnar sice vypracoval koncept privatizace, ale jím navrhovaný způsob nakonec nebyl realizován, byl „pouze“ diskutován. Z toho jasně vyplývá, že se profesor Švejnar na ekonomické transformaci u nás prakticky nepodílel, byl pouze jedním z hlasů. Otci kupónové privatizace byli – velmi zjednodušeně řečeno – Ježek, Tříska a Klaus. Pokud vím, tak teoretické návrhy na způsob privatizace, resp. ekonomické transformace, podávali i komunisté, socialisté a nebo exoti typu Waltra Komárka (marka za 4 koruny) – podíleli se dle pana Švejnara také oni na transformaci tím, že jejich návrhy (nikoli však ucelené návrhy transformace) byly diskutovány? Nejspíš ne.

Konečně, Švejnar se demaskoval jako demagog, který svými výrazy dokonale zapadá do legendy vytvořené Milošem Zemanem a jeho souputníky z ČSSD (papouškované do zblbnutí dodnes). Ano, jde o legendu o „spálené zemi“. Pokud totiž Švejnar tvrdí, že: „…já jsem dával velký důraz na přednostní vytvoření silného právního systému, aby nemohlo docházet k rozkrádání majetku a jiným nelegálním činům.“ a „Zásluhy za realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem „tunelování“, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze.“, jde jen o další pokračování snad tisíckrát opakovaných lží. Už chápete, proč se Švejnar tak líbí Paroubkovi a lidem z ČSSD? Vždyť on hlásá totéž, co oni vytrubují už desítky let.
02. 12. 2007 | 02:11

Acidburn napsal(a):

Švejnar tímto svým výrokem prokázal naprosté nepochopení faktického fungování práva. Právo, pokud má plnit své funkce ve společnosti, musí pružně reagovat na změny faktického stavu a na tyto změny adekvátně reagovat. Právní systém je vytvářen lidmi, je to výtvor nedokonalý, který nikdy nepřinese absolutní spravedlnost – což ovšem neznamená, že se o tento ideál není třeba snažit. Právo ovšem – což nejen Švejnar nechce pochopit – nefunguje na bázi přehrady, kdy napřed postavíte hráz právních předpisů a pak do ní odkládané reformy napustíte. To je nemožné, protože za dobu potřebnou k vytvoření právních předpisů se společnost posune o kus dál, takže musíte začít vytvářet nové právní předpisy reflektující daný stav, ale to zabere nějaký čas atd.

Pokud Jan Švejnar tvrdí, že byl pro „pomalou, opatrnou transformaci“, měl by také schopen jasně dodat, jaké důsledky měla tato pomalá transformace na ekonomiky ostatních postsocialistických zemí ve střední a východní Evropě, jak obtížné bylo vybřednout z komunisty zděděných státních dluhů (viditelných i skrytých) a jak potřebné bylo co nejrychleji reagovat na v některých odvětvích propastné rozdíly v technické úrovni. Díky rychlé transformaci podle profesora Václava Klause jsme z tohoto měření sil vyšli nejlépe, bez vysoké míry nezaměstnanosti, bez většího propadu v životní úrovni. Jenže, tohle Švejnar říct nemůže – to by totiž dokázal, že legendy o spálené zemi a zemi tunelářů jsou lživé – a v boji o post prezidenta není žádný úder nedovolený. Václav Klaus se na tunelování nijak nepodílel, na to zde byli jiní experti, jejichž pokračovatelé dokonce Švejnara prosazují za kandidáta (šibalové z ČSSD panu Švejnarovi nevadí – samozřejmě, nezavedli nový termín, vystačí se starou známou korupcí). Účelem privatizace rovněž nebylo tunelování a jiné nekalé praktiky umožnit – a pokud je umožnila nedokonalá legislativa, pak by měl Švejnar kritizovat především tehdejší právníky a právní experty, kteří ty zákony pomáhali vytvářet. Jenže, to by pak nemohl kritizovat svého protikandidáta Klause.
02. 12. 2007 | 02:12

Acidburn napsal(a):

Jan Švejnar měl na výběr – mohl se projevit jako slušný člověk a říct celou pravdu, nebo se mohl projevit jako demagog. Vybral si druhou možnost a proto říkám zcela jasně – takového člověka za prezidenta nechci. Nechci, aby se prezidentem stal člověk, který desítky let žije mimo tuto zemi a nemá proto bezprostřední zkušenosti s poměry v ní. Nechci člověka, jehož politické názory na stovky problémů (potraty počínaje a radarem USA konče) jsou neznámé. Nevím, co tak výrazného Jan Švejnar udělal pro tuto zemi, že se uchází o prezidentský post, a aby toho dosáhl, musí se uchylovat nejen k vyjednávání s komunisty (kteří ho z této země kdysi vyštípali), ale také k omílání logicky nekonzistentních polopravd.

Je vidět, že Václav Klaus svými výroky provokuje blbce a že se ti blbci na jeho úkor rádi zviditelňují – což neimplikuje, že Švejnar je blbec, pouze že se jako blbec projevil. Pokud je toto Švejnarova představa o průběhu 90. let, pak by měl raději zůstat profesorem ekonomie v USA – zamezí svému totálnímu ztrapnění podobnými výroky.
02. 12. 2007 | 02:12

er napsal(a):

stojime za Vami, pane profesore... a vime moc dobre, kdo je PAN PROFESOR...vyhrajte...:)
02. 12. 2007 | 02:15

Martin napsal(a):

Acidburne, opakujete nepravdu fandu Vaclava Klause, o tom jak u nas vse bylo zvladnuto nejlepe. Tabulku HDP dokazujici ze nejhure v regionu mate vyse. A falesne udrzovana nezamestnanost krachla presne s ekonomickou potemkinovou vesnickou Vaclava Klause a dostala se na urovne dosti priblizene k sousedum. Nejlepe transformaci zvladlo Slovinsko. A zvladlo ji prave onou zatracovanou pomalou privatizaci.
02. 12. 2007 | 02:16

Acidburn napsal(a):

To Martin - to, že v roce 2000 byl propad HDP největší z vámi srovnávaných zemích, není zásluha Klause, ale Miloše Zemana a jím uplatňované realizace politiky ČSSD. Srovnávejte data za roky 1990 až 1997. Budete se divit, ale ČR na tom byla z těch zemí nejlépe.
02. 12. 2007 | 02:17

Acidburn napsal(a):

Slovinsko mělo jiné startovní podmínky, třeba fakt, že se vyčlenilo po asi 8-denní válce z Jugoslávie a že neměla zdaleka takový zahraniční dluh jako Československo.
Nejvíc mě zaráží, že jste politku uvolňování přezaměstnanosti odsoudil - to jsme měli startovat s dvojnásobnou nezaměstnaností? Víte doufám, jak obtížné by byly reformy za takových podmínek? Dokážete si to vůbec představit?
02. 12. 2007 | 02:20

Acidburn napsal(a):

A jen tak mimochodem - kde je Slovinsko a kde jsme my dnes?
02. 12. 2007 | 02:21

MASH napsal(a):

Pro lary: Nastesti, ale demokraticke "fronty". Chtel bych se zeptat, jestli jste take kricel, kdyz profesor-inzenyr-cestny doktor-predseda-prezident Kalus, kandidat... skemral o hlasy KSCM a v minule volbe dokonce jen diky hlasum komunistu prosel na Hrad?
02. 12. 2007 | 02:22

Martin napsal(a):

Acidburne, k poklesu HDP doslo v roce 1997 a 1998. Cili naprosto jasny konec Klausovych vlad. Z tabulek vyse si muzete vycist, ze od roku 90 do roku 96 tady k zadnemu zazraku nedoslo.
Tady Vam ji kopiruji znovu
1990 1996 2000 2002
ČR 69 65 59 60
Maďarsko 52 47 52 57
Polsko 33 36 39 39
Slovensko 50 46 49 47
Slovinsko 69 66 69 74

Cechy pokles 4 procenta
Madarsko pokles 5
Polsko rust 3
Slovensko pokles 4
Slovinsko pokles 3

Muzete mi ukazat kde je ten ekonomicky zazrak ? Kdyz pricteme to, ze v vyse zminenych statech nedoslo od roku 97 ke kolapsu jako v CR, tak jasne vychazi, ze nase transformace dopadla nejhure.
Dokonce i v te vychvalovane nezamestnanosti po padu Klausovy potemkinovy vesnice cili v roce 98 Madarsko melo 9.5 procent, Polsko 10 a Cechy 7.5. Cili zadny zazrak. A inflace sla naprosto mimo vladu, tou se zabyvala Klausem proklinana Narodni Banka.
02. 12. 2007 | 02:25

Acidburn napsal(a):

Jenže Klaus před komunisty neemigroval do USA, víme? Notabene, Klaus neřekl, že považuje komunisty za normální stranu (pouze že je nutné je respektovat jako existující stranu). Švejnar považuje komanče za normálníKlaus byl zvolen hlasy napříč politickým spektrem - volilo ho taky 13 socanů - prošel tedy pouze díky hlasům ČSSD?

A poslední věc - Klause tehdy nevolili všichni komunisté, zato aby byl zvolen Švejnar, tak by pro něj museli hlasovat všichni komunisté - vidíte ty rozdíly?
02. 12. 2007 | 02:26

Acidburn napsal(a):

To Martin - víte co, mě nezajímá vývoj v roce 2002, mě zajímá konkrétní pohyb HDP vámi zvolených zemí za JEDNOTLIVÉ roky 1990, 1991, 1992 atd.
Nevím, odkud kopírujete tuto tabulku, ale zkuste navštívit weby statistických úřadů těchto zemí, nebo aspoň CIA factbook, apk poctivě vypište HDP za jednotlivé roky a bude to jasné. A notabene rok 1997 byl dost abnormální - slabá vláda, poté úřednická vláda - takže bych ta data bral s velkou rezervou, navíc tyto příčiny nebyly způsobeny transformací jako takovou, která v té době byla již u konce.
02. 12. 2007 | 02:29

Martin napsal(a):

Acidburne, to v ODS nesmi hlasovat podle sveho vedomi a svedomi a musi povinne dat hlas cestnemu predsedovi ? Jestli ne, tak pan Svejnar nemusi mit hlasy vsech komunistu, muze dostat i hlasy z ODS.
02. 12. 2007 | 02:30

Martin napsal(a):

Acidburne, pokud zpochybnujete mnou podane udaje, prosim predstavte lepsi. Protoze to co rikate jsou dosti prazdne fraze a rekneme falesne veticky bez argumentu.
02. 12. 2007 | 02:33

Acidburn napsal(a):

A z údajů o nezaměstnanosti z toho ČR vyšla nejlépe - pouze 7,5 místo třeba 10 procent. Dnes je nezaměstnanost zhruba na úrovni 7,9 procent (po 8 letech vlády ČSSD).
02. 12. 2007 | 02:35

Martin napsal(a):

A mimochodem mate aspon zaklady ekonomickeho vzdelani ? Jestli ano, tak nepiste o tom jak za ekonomicky vyvoj v roce 1997 mohly politicke zmatky. Ekonomika neni na baterky a neprepina se okamzite podle sarajevskych atentatu. Vzdy je tam nejaky dojezd minimalne pul roku spise rok az dva.
02. 12. 2007 | 02:35

Martin napsal(a):

Nezamestnanost je ted zhurba na urovni 6 procent, cili jedna z nizsich v regionu mezi postkomunistickymi zememi.
02. 12. 2007 | 02:36

Acidburn napsal(a):

Bude to zábavné - tak Slovinsko mělo tento růst (na počátku roku 1993 dokonce záporný) hdp: http://www.stat.si/eng/indi...

Polsko: od roku 1990 do roku 1999 mělo tento vývoj hdp: -11.6 -7.0 2.6 3.8 5.2 7.0 6.1 6.9 4.8 3.5.
http://www.one-europe.ac.uk...

Maďarsko:
1996 - růst 1,3 %
1997 - 4,6 %
1998 - 4,9 %
1999 - 4,2 %
02. 12. 2007 | 02:55

Acidburn napsal(a):

Však taky úřednická vláda vládla asi půl roku, mimochodem, mohl byste vědět, že politická nestabilita se na vývoji ekonomiky daného státu podílí a že ji ovlivňuje...
02. 12. 2007 | 02:56

Martin v. napsal(a):

to acid.
dokazete pochopit ze se tu skrze statni, resp. polostatni banky v podstate um,ele udrzovalli roky lidi a instituce a podniky,...a z toho potom se meli dobre a maji vsichni tunelari, kteri to tu rozkradli!!
02. 12. 2007 | 02:58

sara napsal(a):

Vážený pane Švejnare, byla bych velmi ráda, kdybyste se stal prezidentem ČR, byl by to výborný začátek pro změny k lepšímu. Vyplývá to jednoznačně ze všeho, co jste v této věci dosud podnikl.
Pro Marii shora : bezvadný postřeh, drobnost, ale výstižná. Jenže nejde jen o dětinskost, je to promyšlený krůček ke zpochybňování prof. Švejnara (protože vždycky se najde někdo, kdo se toho chytí...). A takto "přesný" a "poctivý" - vlastně "férový" je p. Klaus ve všem co dělá a říká, bez výjimky.
Pro Johana Reye : je vidět, že žijete v zahraničí. P. Klaus si cokoliv zásadně vykládá po svém, jak se mu to hodí, a to je jediné, v čem je opravdu důsledný.
02. 12. 2007 | 02:59

Acidburn napsal(a):

Slovensko:
1994 až 1999
hdp: 5,2 6,5 5,9 5,8 4 1,4

A jen tak mimochodem, nezaměstnanost klesla, inflace se zvýšila. Holt vždycky bude něco.
02. 12. 2007 | 02:59

Jana napsal(a):

Milanovi - transformace ve všech třech pobaltských zemích se povedla lépe, v Estonsku dokonce mnohem lépe. O tom nemůže být pochyby. Důležité ovšem je, jestli uvažujeme opravdu celou dobu transformace, tj. pro dnešní nové členské země EU období do počátečních let tohoto tisíciletí (zahrnující i finální odkrytí většiny nákladů transformace a jejich zahrnutí do veřejných financí), anebo snad jen dobu, kterou za transformaci prohlásil V. Klaus (1991-1994). To je stejné, jako když důsledky letecké havárie sčítátě v momentě, kdy letadlu začnou selhávat motory, anebo až ve chvíli, kdy je definitivně po všem. Pokud uvažujeme celou transformaci, lze argumentovat, že i Slovinsku a Slovensku se povedla lépe než nám. Pokud jde o náklady transformace na hlavu v ČR, Maďarsku a Polsku, ve všech zemích byly vysoké, jejich odhad a srovnání je předmětem zajímavých výzkumů a v těch odhadech nevychází ČR dobře. (V Polsku ovšem ještě neskončila transformace zemědělství, ani některých méně významných sektorů ekonomiky.)
02. 12. 2007 | 03:00

Martin v. napsal(a):

..urednicka vlada byla preci sestavena diky problemum ve kterych se republika, resp ekonomika objevila..a na to nasledovaly balicky..tzn...politika na to vliv nemela v te dobe
02. 12. 2007 | 03:00

Martin napsal(a):

Acidburne, rika vam neco slovo balicky ? Vite na co reagovaly ? Asi vse nebylo v poradku a za vse nemohla urednicka vlada co prisla PO zacatku krize, ze ?

Vase statistiky mne sice tesi, ale nijak nezpochybnily ty co jsem uvedl ja. Tak sem s dalsimi pokud jste nesouhlasil s mymi, ktere je konecne vyvrati.

Mimochodem k te nezamestnanosti u nas od roku 96 do roku 98 narostla o 4 procenta, u Madaru klesla o necela 2 a u Polaku klesla o 6 procent v tomto obdobi. Opravdu zde byl raj ?
02. 12. 2007 | 03:02

Acidburn napsal(a):

To Martin V. - váš komentář nedává smysl - z čeho se měli roky dobře oni "tuneláři". Nebo že by to byli zakuklení úředníci a pracující, kteří, než byli postupně propuštěni, si připravili plány na vytunelování státních podniků a bank? A kteří to byli prosím? Můžete jmenovat?
Nemůžete, bodejť byste mohl, neb tunelovali jiní lidé než "přezaměstnaní" (ti na to neměli IQ ani peníze ani vliv).
02. 12. 2007 | 03:02

Martin v. napsal(a):

..a co se tyka toho pravniho ramce, jako pravnik bych k tomu malo rict mohl......samozrejme ze je tezke upravovat oblasti ktere jsou pro nas nove..ale co si budeme povidat..nove pro nas a jinde zname..a velmi dobre zajistene..
tzn. pri akci kuponova privatizace se mozna mohlo podivat do koli...do starych demokracii, a ekonomickych velmoci a na jejich pravni upravy predevsim otazek v oblasti ekomickeho prava..mozna jsme si mohli usetrit nejake spolecne finance
02. 12. 2007 | 03:03

Martin napsal(a):

Martine v. balicky zavadela Klausova vlada jako reakci na recesi, ktera se v regionu neobjevila. Tehdy jeste o politicke nestabilite jakou sugeroval Acidburn nebyla rec. Ta prisla prave az s balicky a definitivne bouchla po sponzorske afere.
02. 12. 2007 | 03:03

Jana napsal(a):

Za CEP má dnes noční Acidburn, diskuze to odráží. V Lidovém domě dnes buď noční neobsadili (rozpočtová tíseň?), anebo blogy na aktualne.cz nově ignorují. To ovšem není pravděpodobné.
02. 12. 2007 | 03:06

Martin v. napsal(a):

..no tak bud to byli takovi ti dobraci co si pujcili "mizernych" 20 "mega"...zalozili si sro, nepovedl se jim podnikatelsky plan..a oni proste vse prevedli na sve blizke dobre...a pak to poslali ke dnu..a nikdy nic bance nevratili.....

druha skupina..poldi kladno, skodovka v plzni..a tito vyuzili toho ze banky-polostatni pujcovatele proste pujcili na cokoliv a kolik bylo libo....idealne hodne a kdyz neco nechali "doma"..pujcilo se jeste vic. a dotceny podnikatel prisel,..bez planu, bez toho aniz by dokladal proc,jak..atd a dostal penize...z nich platil predevsim zamestnance misto podpory sveho podnikani(vyroba, vyzkum,...) ..coz zde umele podporovalo prezamestnanost..a dale podporoval..a tim v podstate vytunelovaval svuj podnik...
uprimne receno...pokud byste vlastnil podnik(popr. banku) vy..no vlastne vy asi ne..ale dejme tomu nejaky "ZLY" zapadni vlastnik (pozor na nej!!!) tak vam garantuji, ze nikdo z techto podnikatelu nedostane ani petnik.protoze podnikatel,..soukromy vlastnik(pan Klaus se soukr vlastnictvim rad ohanel) by nikdy v ramci sveho podnikani nepujcil nekomu kdo z pujcek nevyrai=betvori kapital, zisk,..ale kdo jen chce platit zamestnance.
02. 12. 2007 | 03:10

Acidburn napsal(a):

To Martin V. - no, mohli, ale obávám se, že řadu věcí byste z těch zákonů z cizích zemí prostě nemohl použít, neboť s transformací zde nebyly praktické zkušenosti, byl to problém zcela nový, byl to důsledek rozpadu SSSR a znovuobnovení demokracie ve střední Evropě - ta inspirace tu byla možná jen v omezené míře.
02. 12. 2007 | 03:13

Martin v. napsal(a):

martin...no ale balicky..resp..pocatek nejakych ozdravnych opatreni zacal reagovat na to co mu predchazelo..a to byla predevsim politika "utahneme si opasky"..ke kterym ale ve skutecnosti nikdy nedoslo!

co jsem nikdy nepochopil,jak Klaus vzdycky mluvil pravicove..a bla..abla..ale pritom se choval stredove az levicove..proste se dle myho bali ze by tu mohli lidi stavkovat...byt proti nim..a proto se bali vcokoliv tvrdeho delat
02. 12. 2007 | 03:14

Martin v. napsal(a):

..zde abni nebyla snaha o to, pouzit zakony..tady proste zadne poradne neexistovali..a v podstate dosud poradne neexistuji.a bohuzel tu i chybi soudci,..kteri alespon to co je..dusledne nevymahaji,..a boji se aplikovat
02. 12. 2007 | 03:16

Martin napsal(a):

Martin v. jiste, ono prave nejlepsim prikladem klausovy potemkinovy vesnice je nezeamestnanost. Ve chvili kdy statem ovladane banky prestaly pumpovat penize do vytunelovanych firem, tak velmi rychle se zacala dostavat na uroven jinych stredoevropskych postkomunistickych zemi. Nechapu, jak kdokoliv dnes muze brat nasi neprirozene nizkou nezamestnanost vubec za klausuv uspech. Jeji cenou byl rust spatnych uveru, naprosta nestabilita bankovniho systemu a samozrejme hrala roli i v hospodarskem krachu v 97 a 98.
02. 12. 2007 | 03:19

Martin v. napsal(a):

mne osobne stve na Klausovi:
ze nedokaze nest odpovednost za byt i minimum spatneho co se stalo..a nebudeme si tu povidat ze to byla prochazka "rozkvetlou moskvou"

ze je to jesitnej dedek kterej si nevidi do ust...mysli si ze je on mistr sveta a nikdo mu nesaha po paty

je to reprezentant CR ale mluvi za sebe..a to mi v soucasne chvili vadi nejvic. on mluvi usty VK ne usty CR...a to je zasadne spatne..kazdy dle meho kdo ma nejakou funkci tak se proste v urcitych otazkach musi stahnout se svym nazorem..a respektovat nazor vetsiny kterou reprezentuje..az pujde do duchodu..at si rika a dela co chce!
02. 12. 2007 | 03:20

Martin v. napsal(a):

martin..naprostej souhlas..o tom jsem mluvil..proste tady normalne stat jeste leta po tom uz preci byla transformace uzavrena..a uz vse bylo oK..pral statni penize do soukr podniku..a nic za to nechtel!!!!!to naprosto odporuje logice podnikani.
ja ti pujcim..ale neco za neco..ja dam..ale ty musis vratit s uroky...a pujcim ti jen..kdyz budu videt ze se mi to muze vratit..a z toho ze platim lidi..se nevrati nic kdyz nevytvarim zisk!!
02. 12. 2007 | 03:22

Martin napsal(a):

Mozna jedine co jeste k tomu umelemu financovani zamestnanosti by se melo dodat, ze kdyby aspon sly ty uvery na zamestnance, ale co si pamatuji, tak vetsina padajicich firem zaroven statu za zamestnance dlouhodobe vubec nic neplatila. Vetsinu pohlcovaly ruzne manazerske odmeny a jine tunelarsky legalni produkty.
02. 12. 2007 | 03:27

Biondi napsal(a):

Pane Švejnare, děkuji Vám, že jste našel dost odvahy ucházet se o úřad prezidenta republiky a svým vystoupením přesvědčil poslance ČSSD, že jste opravdová osobnost a jste hoden se o tento úřad ucházet. Doufám, že nezklamete důvěru spousty slušných občanů, vzhlížejících k Vám s nadějí, a kandidaturu, i přes nejasnou podporu, přijmete.
02. 12. 2007 | 03:54

SOS napsal(a):

Ekonomika v roce 97 klekala, prezidentský úřad, zastávaný V.K.dostává ČR pozvolna do izolace.:V.K. je proti všem, kteří nepapouškují jeho "konzistentní " názory, tedy jeho pojetí světa - Al Gore, pí Merkelová., směřování Evropské unie..Podobně v ODS kdysi dával vyniknout a umetal cestičky k moci papouškům.
Reprezentuje dokonale pouze sám sebe, ať dělá co dělá. Takový člověk se stal, přátelé, předsedou, čestným předsedou a prezidentem ČR a má ambici řádit dalších 5 let.Je to šílené, absurdní a občané mohou jen nečinně přihlížet, co udělají parlamenty.
02. 12. 2007 | 03:58

Milan Benes napsal(a):

Pane Stejskale, zrejme vam chodi nejruznejsi dopisy podobne "kvality"...

...ja bych pro zmenu ocenil, kdybyste je nezverejnoval. Korektni je udelat s panem Americanem rozhovor, NE mu delat agitku...
02. 12. 2007 | 04:54

icu napsal(a):

Martine, docela by mě zajímaly zdroje, odkud čerpáte své údaje o HDP v ČR. Pokud se podívám na Eurostat, dostávám tato čísla:

1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
EU-27 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0 100.0
CZ 73.2 70.7 69.8 68.7 70.6 70.8 73.8 76.1 77.0 79.3
HU 51.7 52.9 53.7 56.3 59.1 61.7 63.6 63.9 64.8 65.3
PL 47.0 48.0 48.8 48.5 47.8 48.5 49.1 50.8 51.0 52.9
SLO 75.9 76.9 78.8 78.9 79.0 81.3 82.5 85.0 86.6 88.8
SK 51.5 52.2 50.7 50.3 52.5 54.3 55.7 57.0 60.4 63.6
Zdroj: Eurostat, http://epp.eurostat.ec.euro...

Nejedná se tedy zdaleka o tak dramatický pokles HDP, jak naznačujete. Bohužel, v tomto rychlém přehledu Eurostatu nejsou zobrazeny roky 1990 až 1996, přesto ukazují poněkud jiné údaje. Takže, odkud své údaje čerpáte vy?

Jinak souhlas, Pobaltí i Slovinsko zvládlo svoji transformaci lépe, je nutno připomenout, že se jedná o podstatně menší ekonomiky, než je ta česká.
02. 12. 2007 | 05:43

Jan Havrda napsal(a):

Pane Švejnare, je velmi laciné vozit se po Klausovi tím, že umožnil při privatizaci "tunelování" nepřipraveností zákonů. To je dlouho opakovaná naprostá hloupost. Uvědomte si, že při obrovském množství příležitostí se prostě našlo vždy dost vykutálenců, kteří zneužili příležitosti a obohatili se mimo rámec zákonů.
Já jsem naopak přesvědčen, že při druhé takové situaci, kdyby se přecházelo ze socialistického na soukromé vlastnictví, při všech dnešních znalostech, by podíl rozkradeného majetku k nerozkradenému byl mnohem, mnohem větší.
A to ani nedomýšlím, jak by to dopadlo při vedení privatizačního procesu někým, jako jste vy (při vší úctě)s ideály, že dobré zákony vše vyřeší.
02. 12. 2007 | 06:05

Martin napsal(a):

Icu, statistiky mohou byt ruzne, podle toho co zahrnuji ci kdo je publikoval a s cim porovnaval, ale i ty vase potvrzuji to co jsem psal, u nas doslo k poklesu v jinych zemich regionu nedoslo.
http://www.vlada.cz/files/r...

To je jasny znak toho, ze u nas nebyla nejlepsi, ale spise nejhorsi transformace.
02. 12. 2007 | 06:06

Vašnosta napsal(a):

Klaus už nikoho mimo komunistů a Pražáků nemůže zajímat.Nezáleží na tom jestli lže nebo mluví pravdu, jestli si ho někdo, kdo je mimo běžný život zvolí, nebo nezvolí.
02. 12. 2007 | 06:17

tomas napsal(a):

to acidburn rozdil mezi tim, zda nekooli vsichni komuniste , nebo jenom nekteri, vidi jenom ten, kdo opravdu chce a jasnovidec,ktery dokaze pri tajne volbe rict, kdo jak hlasoval, ale i nejasnovidec by mohl videt rozdil mezi predvolebni mobilizaci proti nejake strane a naslednou spolupraci s touto stranou, nefanousek by v takovem pripade dokonce mohl mluvit o podvodu a zrade na volicich, od prislusniku sekty, kteri jsou ochotni sveho mesiase nasledovat i nekam do amazonske dzungle, to neocekavam, tem to dojde az ve chvili, kdy se zacnou rozdavat ampule s jedem
02. 12. 2007 | 06:25

Vladimír napsal(a):

Ale ale, pane profesore... Vždyť sám píšete, že jste pouze podal návrhy, ale ono to pak proběhlo jinak... Takže jste se nezúčastnil. Nemám pravdu ?
02. 12. 2007 | 06:42

Jan K. napsal(a):

Pan Švejnar v únoru 1990 něco nejasně navrhnul, ono se to ale tak nedělalo, a pan Švejnar přesto říká, že se podílel měrou významnou.

Možná má štěstí: kdyby bylo po jeho, mohlo všechno dopadnout mnohem hůř.

Ať se schová, chlapec chytrý.
02. 12. 2007 | 06:47

Mirek napsal(a):

Pan profesor Š. chtěl nejdříve pevný právní rámec ... Génius! Ale jak by to zařídil, to už neříká. Vzpomínáte, jak to tehdy vypadalo, na tu bandu ve FS, ČNR, SNR atd.?
02. 12. 2007 | 06:52

Martin napsal(a):

Mirku, pan Svejnar tento nazor zastava uz velmi dlouhou dobu. To co ted napsal, je jen opakovani toho co rikal cela devadesata leta. A ohledne pravniho ramce navrhoval, aby se prevzaly uspesne vyvijene mnoho let pravni normy ze Zapadni Evropy. Ale pan Triska a jeho hoch Klaus vedeli sve a meli lepsi pravo, pravo zhasnuteho svetla a neviditelne ruky ve tme :)
02. 12. 2007 | 06:56

Mirek napsal(a):

Martine, já si na tu dobu vzpomínám docela dobře. Švejnar mohl říkat, co chtěl, stejně tak jsem to mohl říkat já nebo kdokoliv jiný. Ale udělat to tak prostě nešlo. V politice se pohybovaly nuly, idioti, nacionalisté, Moravané. A díky Havlovi s Čalfou všechno zdatně torpédovali komouši a STB...
Konkrétně si vzpomínám na úvahy, že bychom mohli všechno převzít od Rakouska. V š e o b e c n ě zaznívalo, že máme svoje specifika, jiný vývoj, že jsme zkrátka chytří dost, abychom to udělali po svém. Pan Š. tedy opravdu mohl moudře kvákat, co chtěl. Ale ať dnes, proboha, nenaznačuje, že kdyby bylo po jeho...
02. 12. 2007 | 07:05

Martin napsal(a):

Mirku, diky Havlovi s Calfou ? Reknete mi kdo byl pan hlavni otec kuponove privatizace pan Triska ? Kdo byly spicky v ODS nasosle na finance jako treba pan Kocarnik ?

S odstupem casu to vypada, ze si rudi hosi rozdelili majetek a pan Klaus jim v tom vydatne pomahal.
02. 12. 2007 | 07:07

obr napsal(a):

Švejnar, který je ochoten koukat z poslaneckého zadku komunisty Vondrušky či Rokovi s Falmerem a zároveň být kandidátem těch"kdo s komunisty nemluví" není charakterní ani důvěryhodný.
02. 12. 2007 | 07:16

Otazka napsal(a):

Vsem fanouskum Vaclava Klause. Vite, jake jsou nejtajnesi dokumenty Ceske republiky? Jsou to odborne clanky Vaclava Klause a hlavne jeho habilitacni prace.
Za kopii habilitacni prace nejvetsiho hochstaplera v teto zemi zaplatim sto tisic korun. Berte to jako inzerat.
Ani Bilak ani Jakes ani Gottwald si nedovolili byt jmenovani radnym profesorem. Uko jesita vsak byl jmenovan v dobe, kdy byl soucasne predsedou vlady. Proc se narod nemuze seznamit s habilitacni praci tohoto genia?
02. 12. 2007 | 07:19

obr napsal(a):

Mirku, ano máte pravdu. Klaus a ODS svým prosazováním svodbodného trhu, kuponovky a politických stran ohrozili dohody pravdalásky s komunisty o rozdělení moci a majetku. Proto se snaži tahle havlobolševická koalice "všichni proti ODS" Klause/ODS tolik let odstranit a při každé příležitosti se spojuje. Po komoušovi Čalfovi či estébákovi Tošovském nasazuje Švejnara, synka z podobného hnízda jako Pithart, Ruml a další. Švejnar starší jako komunista a diplomat čssr v r. 1970 "emigroval" ze Ženevy...
02. 12. 2007 | 07:21

obr napsal(a):

otázko, pokud máte o práce V.Klause(vč. jeho přednášek, habilitace atd.) zájem, stačí navštívit jeho WEB http://www.klaus.cz a případně si dojít do knihovny VŠE...tedy pokud byste jim vy byl schopen rozumět..:)
02. 12. 2007 | 07:24

tomas napsal(a):

to obr, web jsem navstivil, habilitacni praci jsem nenalezl,a si tomu nerozumim
02. 12. 2007 | 07:33

hamar napsal(a):

Bohužel je to tak, že "náš" kapitalismus vzešel z velké "rozkrádačky" a velký podíl na tomto měl prof. Klaus a jeho ODS ... Prakticky dovedená teorie "zhasnutí*" bude možná ještě téma mnohých prací historiků ...
*vytvoření takových zákonů, které záměrně umožňovaly tunelování ...
02. 12. 2007 | 07:33

baf napsal(a):

Zajímalo by mě na jaký "pořádný právní" rámec se mělo při transformaci čekat. Na tento současný (po 18 letech) policejně-zastupitelsko-soudní bordel a bezpráví? Zaplať pánbůh že se nečekalo...
02. 12. 2007 | 07:33

obr napsal(a):

bafe, hamare - ano, žvanit o tom , že se mělo čekat na právní rámec je demagogie. Ten není dodnes, to bychom dodnes měli ty dotované státní podniky či socialistické samoobsluhy ? nebo jinka - kdy tedy ten právní rámec nastal ?
Dnešní realita dává Klausovi za pravdu, svobodný trh ekonomiku pročistil, neschopní krachují, schopní se rozvíjejí - rozhodují lidé svými peněženkami. Tedy pokud do toho nezasahuje Roko a jeho bratři dotacemi, pobídkami, státními zakázkami, regulací. Mimochodem ve čtvrtek jsem koupil v "řetězci" Bille belgické máslo za 24, to naši socialističtí agrárníci radost mít nebudou..
02. 12. 2007 | 07:55

A nebuďte pokrytci, také jste to slyšeli napsal(a):

Ale prosím vás, ty vaše komentáře o špinavých penězích, to jsou skutečně nepěkná slovíčka. Co to jsou ty špinavé peníze? To jsou nějaké umazané? Více takových Kožených!!!
02. 12. 2007 | 07:58

Pepa napsal(a):

Rozhodně sympatizuji s panem Švejnarem. Pan Klaus na postu prezidenta nemá se svými "single" názory, které poškozují jméno naší republiky, ROZHODNĚ co dělat.
02. 12. 2007 | 08:11

obr napsal(a):

"špinavé peníze". Dnes už je připomínání tohoto výroku spíše testem IQ, toho kdo to píše.
Pokud se jedná o konkrétní špinavé peníze, tak těmi je například těch přes 130 mld z IPB, které v ČSOB dozoruje Švejnar
02. 12. 2007 | 08:22

honza napsal(a):

No pane Svejnar to bychom si dali. Nemci prevzali skveli zapadonemecky pravni system a podniky na vychode to nerozdejchaly.

Neexistoval zadny narodni majetek. Ty podniky nebyly konkurence schopne. Takze v konecnem dusledku bychom za ne nedostali vubec nic. Jsou to kecy.
02. 12. 2007 | 08:27

fooggyy napsal(a):

Kdo nic nedělá, nic nezkazí.
02. 12. 2007 | 08:29

Ivan Sommer napsal(a):

Nechápu, proč se diskutující dohadují, kdo je lepší ekonom zda Švejnar nebo Klaus. Pravděpodobně Acidburn a další nepochopili, že president je představitelem státu, všech občanů a že naši nejvýznamnější presidenti Masaryk, Beneš nebo Havel ekonomové nebyli. Dokonce míním, že by president neměl do ekonomiky zasahovat, to je vyhrazeno výkonným orgánům. Jak si Švejnar představuje, že by ekonomiku ovlivňoval?
02. 12. 2007 | 08:36

Martin Trso napsal(a):

Ziji slusnou radku let mimo CR, a tak jiz nemusim byt uplne "in". Jak se vsak denne procitam Ceskymi sdelovacimi prostredky, casto se tazi k cemu je dobre davat slovo tisicum a tisicum ctenarum, uz jenom proto ze drtiva vetsina z nich vystupuji inkognito a -povetsinou- dovoluji si tim (sami sobe) mrhat ve svych komentarich slovy (a nasim casem). Copak se takto vede diskuze na tak seriozni temata jako volba prezidenta ci politika, anebo zhodnoceni vysledku jejich prace? Osobne si myslim, ze v takovem narodu je skoro jedno kdo jej oficialne vede...vzdyt je to patrne z toho, jak je vetsina prispevatelu presvedcena o sve vlastni pravde, mnohdy na ukor pravdy tech druhych. Osobni (and humble) rada panu Svejnarovi: mam pro Vas respekt (z toho jak vystupujete v mediich), ale radsi to s tim kandidovanim nechte byt...akorat ztratite cas a nervy...v CR jeste neni doba na lidi vaseho profilu. Ale za 15 let, kdo vi?
02. 12. 2007 | 08:42

Marina napsal(a):

Jsem volič ODS. Klause jsem na postu prezidenta uvítala. Je to člověk reprezentativní. Ale myslím, že už toho bylo dost. Jeho názory na životní prostředí jsou do nebe volající!!! Největší vědci světa mu řeknou, ZEMĚ JE KULATÁ!!! A on bude stejně tvrdohlavě tvrdit: Ne, nemáte pravdu ZEMĚ JE PLACATÁ!! Já tomu rozumím lépe než vy!

Profesor Švejnar se podle mě na post prezidenta hodí perfektně. A myslím, že to je důvod, proč ho ČSSD navrhla. Moc dobře věděli, že se takový čověk bude líbit i inteligentním (obvykle ODS volícím) občanům.
02. 12. 2007 | 08:44

kovar.frantisek@seznam.cz napsal(a):

To se to kecá, chrochtat si v Americe a na stará kolena se vrátit takzvaně do své vlasti.
02. 12. 2007 | 08:46

obr napsal(a):

pane Trso, proč do této diskuze píšete vy ? A že by přišla znova doba lidí ala Švejnar, který žadoní, aby mohl vlézt do poslaneckého zadku komunistického bachaře Vondrušky, tak takové přání opravdu nemám. Na rozdíl od Vás chci v této zemi žiju a chci žít. Komunisty a kryptokomunisty už opravdu ne !
02. 12. 2007 | 08:49

František napsal(a):

Ješitnost pana Klause je neskutečná .
02. 12. 2007 | 08:49

Jára napsal(a):

Kdokoli jiný jen né Klauz. Klauzovi vyčítám, že pustil svými výroky o neznalosti špinavých peněz hon za majetkem právě ty kteří ty špinavé peníze vlastnili. Pro mě to byl a je prezident bývalých vexláků a budoucích podvodníků typu Kožený. Kožený alespoň slíbil za Klauzem podepsanou knížku 10000 ale ostatní podvodníci ve fondech někde nedali vůbec nic jen se nastěhovali do správních rad podniků a ty postupně ovládli a nebo rozprodali a zametli po sobě stopy likvidací privatizačních fondů.
02. 12. 2007 | 08:52

pravak napsal(a):

2 Levak: Zvysil bych ti najemne tak, abys na nej nemel ani omylem a pak bych te za to zavrel.
02. 12. 2007 | 08:53

obr napsal(a):

járo - s kuponovkou mohl nakládat každý DIK dle svého rozhodnutí. Taky ji nemusel kupovat. Já a statisíce lidí z kuponovky máme nějaký tisíc, spíše desetitisíce. Kuponovka se soudruhům nemohla líbit, přišli o úplatky a podniky za babku z přímých prodejů mezi sebou.
Co máte z přímých prodejů a privatizace za vlád čssd ? Těch největších podniků (Telecom, Unipetrol, ozdravené největší banky prodané bez méně, nežli je jejich dnešní roční zisk ? Nikdo nic - jen daňoví poplatníci platějí dluhy, dotace, investiční pobídky a miliardové arbitráže...
02. 12. 2007 | 08:58

František napsal(a):

Že ambice pana Václava Klase jsou za zenitem,to on nikdy není schopen pochopit,neboť jeho emoční inteligence je na nule,proto jedná tak jak jedná.Pan Jan Švejnar je jeho důstojným protikandidátem na prezidentský úřad,pana V.Klause převyšuje po všech stránkách .
02. 12. 2007 | 09:01

PePa napsal(a):

Jestli si ten chlap myslí, že tímto způsobem získá podporu politiků a veřejnosti .... no neví, nevím ... připadá mi to takové směšné a ubohé ....k tomuto způsobu sebeprezentace by se Klaus asi nikdy nesnížil.
02. 12. 2007 | 09:08

Beda napsal(a):

Nemáte pravdu pane Švejnar slovo "tunel, tunelování" bylo v hovorové češtině používáno dávno před revolucí v 89...měl byste si zjistit fakta, než začnete útočit, děláte tak tím ze sebe troubu...
02. 12. 2007 | 09:09

Terry napsal(a):

pro GJ napsal(a): "Otec bývá ten, kdo se stará a ne ten kdo přihlíží z poza rohu, i nevlastní otec starající se je "otec" víc než ten, co je otec a "nestará se."

Když pan Švejnar pochopil, že nemá šanci prosadit (svoji) verzi legislativně zajištěné privatizace, tak se na zvolené formě NEPODÍLEL, na rozdíl od ostatních aktérů (Klaus, Dlouhý, Dyba, Tříska, Kočárník...).
Navíc pouze pan Ježek (který z vlády odešel v roce 1992 a už tehdy kritizoval fakt, že nad kapitálovým trhem není žádný dohled. Teprve po pěti letech se mu podařilo prosadit vznik Komise pro cenné papíry) po 15 letech veřejně přiznal chybu nedostatečného právního zajištění procesu privatizace (na což prý on také upozorňoval tehdejšího ministra financí Václava Klause) a škod, které to způsobilo. Ostatní pod vedením pana profesora zorganizovali 10. ledna 2006 OSLAVNOU (jak jinak, že :-)) ) konferenci na téma „15 let od obnovení kapitalismu v naší zemi – liberalizace cen a zahraničního obchodu a zahájení privatizace očima tehdejších aktérů“ (samozřejmě přenášeno TV).
Tomáš Ježek hodnotí celou privatizaci známkou 3.

GJ nejmenoval ještě jednu kategorii "otců":
nevlastní a nestarající se
02. 12. 2007 | 09:13

Terry napsal(a):

pro Beda:

Ale díky panu proferorovi a spol, se výraz tunelování stal stejně "mezinárodním" jako Čapkův výraz robot.
Alespoň nějaký přínos.....
02. 12. 2007 | 09:17

obr napsal(a):

Švejnar nemá šanci být zvolen prezidentem, do 141 jistě umí počítat, havlobolševická koalice Roko+Falmer+Bursík prostě ty hlasy nemá.
Podstatou jeho kandidatury je něco jiného - smyslem je připravit veřejnost na to, že ksčm je už "moderní" stranou, se kterou bude moci pravdaláska po příštích volbách bud přímo sedět ve vládě, nebo se otevřeně komunisty nechat podporovat.
02. 12. 2007 | 09:20

obr napsal(a):

terry - výraz tunelování začali takoví jako vy papouškovat po Zemanovi, Grossovi, kakaoBobovi, Zgarbovi a dalším šibalům...
02. 12. 2007 | 09:22

Jag napsal(a):

Nevím o co se tady páni profesoři přou.O to,kdo má větší podíl na vytvořené vrstvě tunelářů a komunistických zlodějů?Pokud si pamatuji já,tak žádný z těchto profesorů nevystupoval v televizi k lidem,aby je vyroval před riziky tunelářství a zlodějen u žádné metody kuponovky.Pokud to plácali někde na nějakém foru,bylo to k ničemu,protože Kožený v televizi nabídl desetinásobek a bylo hotovo.Tedy se ukázala síle televize.To páni profesoři buď podcenili,nebo prostě jen kecali akademicky na forech.Tedy jsou to oba političtí hochštapleři,když neviděli,že hlavně v televizi to měli lidem vysvětlit a říct jim rizika.Pak pochybuji,že by byl národ tak blbý,aby volil zlodějnu a zloděje z podnikatelského prostředí.Takže místo do politiky jděte žvatlat na akakdemické půdy a tam se obviňujte.Lidi už to pramálo zajímá,kdo to sprznil a proč.
02. 12. 2007 | 09:27

Spačka napsal(a):

Pane Švejnare fandím Vám ať jste naším prezidentem.Tady musí být právní ,západní ,ekonomický a ,,sociálně" spravedlivý stát.Klaus má plnou pusu abych to slušně řekl toho západního,ale tak mafie Itálie a na obyčejné lidi kašle. Privatizaci využili lumpové-já nevidím do okresního-krajského-státního sektoru,ale vidím ty lumpy v mém rodném městě-zbohatli samí komunisté,milicionáři a abych nekřivdil všem poctivým-ti pracují a mají hov..Zakázky v našem městě korupce-korupce-korupce-korupce-korupce- a zase korupce,Starosta -místostarosta a pracovníci MÚ,kteří mají co činit ze zakázkama-vidím tu jejich poctivost na vlastní oči.Opravené baráky,bazény letní kuchyně s letním parkováním,lyžování ve firemních střediscích,zaplacené dovolené a tak bych pokračoval dále,to vše za "babku" firmami ,které zakázky švindlem výběru dostaly.Nedívejme se daleko od města kde bydlíme ,ale co se děje ve městě.Vládu je třeba kontrolovat a všechny úředníky nevyjímaje.Opozice je na to aby kontrolovala.Ne jak ODS je proti komunistům-s tím souhlasím ,ale oni se, myslím ODS chovají ještě horší.Kde je ta demokracie a svoboda?Když nesnesou kritiku ať jdou od válu.Umění je i prohrávat.Novináři ve světě hlídací pes demokracie-u nás žumpa dle slov Topola,kterého nemá rád ani Klaus.Atak bych mohl pokračovat.Jdeš do politiky -přiznej co máš -končíš v police co máš mínus cos měl a zdůvodni majetek.Všichni to hlásáte ,ale přijde hlasování a ejhle opět to neprošlo.Příčina oni-my to nepotřebujeme ten zákon-my jsme čestní.Spačka ještě nezvoníme klíči ale může se to stát.Cink-cink-cink
02. 12. 2007 | 09:31

občan napsal(a):

V noci byly ty komentáře adresné, po ránu se vzbudili dědci-klausovci
02. 12. 2007 | 09:37

Horolezec-29 napsal(a):

Pane Švejnare, tvrdit, že jste (soudě dle této Vaší odpovědi) hloupý člověk by bylo velmi troufalé, a proto se budu držet raději při zemi. Nicméně jste úplně obyčejný muž-ješita, který nepochopil, že VK je silný protihráč, který umí držet "nervy" na uzdě. Vám se to v tomto Vašem článku nepodařilo, Vaše nevhodná poznámka o "tunelování" Vás zkrátka ukázala v pravém světle a diskvalifikovala z prezidentské volby již takto dopředu.. Bohužel. Domnívám se, že pod pojmem "tunelování" nemůžete občanům a médiím předhodit jen VK. Aby to bylo spravedlivé, musel byste jmenovat ještě další, kteří za onu situaci nesli mnohem více zodpovědnosti než VK. Manipulujete s fakty, protože se Vám to právě hodí "do Vašeho krámu". Proto ta Vaše vlastní NEOBRATNÁ diskvalifikace.
02. 12. 2007 | 09:41

Hudryper napsal(a):

Někteří zastánci Klause se ohánějí specifičností transformačního procesu
a nemožností právního rámece ze zahraničí.Mýlí
se. Až na historicky skutečně posledním zasedání Federálního shromáždění předložil V.Klaus 4 klíčové zákony ,tedy právní akty,jimiž byla kuponová privatizace uzákoněna.Víte kdo je napsal? Resp.kdo je přeložil z angličtiny? Že šlo o zákony převzaté
z jiného práv.systému - nejspíše některého z amerických států z konce 19.-zač.20 století? Že se po zkušenostech z r.1929 muselo vědět,k čemu jejich aplikace u nás povede? Hlavní na nich ovšem bylo,že umožňovaly krást v souladu se zněním zákonů,
npř.Zákon o investičních společnostech,o cenných papírech a dal. V.K. je předložil v okamžiku,kdy měli každý z poslanců zajištěnu výnosnou trafiku zato,že se dohodli seberozpustit.Pak už šlo všechno jak na drátku!Češi u TV už jen čekali na slíbené dividendy.Ha,cha,chacha
02. 12. 2007 | 09:45

Ervín napsal(a):

Joj, to je hezké čtení a doufání, že by se na post prezidenta mohl dostat opět slušný člověk a ne komunistická rychlokvaška, která podraz povýšila na základní normu jednání.
02. 12. 2007 | 09:50

RA napsal(a):

pane Švejnare, to je opravdu hrůza , co děláte. V tomto má Klaus pravdu. Vy jste byl schován na univerzitě v USA , neprošel jste těmi diskusemi zde, politickými boji o prosazení reforem, a chcete se přihřívat na rozvoji české ekonomiky ? Máte tady jen zubaře, to je všechno. Také snad to , co se nepovedlo chcete hodit na Klause, a to dobré vyžrat ? Nechutné.
02. 12. 2007 | 09:53

PJM napsal(a):

Česká republika již ztratila kredit ekonomické štiky z poloviny devadesátých let a velký guru ekonomických reforem, prof.Václav Klaus na tom není lépe. Jeho obdivovatelé a oponenti se vzácně shodují, že je jediným kandidátem na udělení Nobelovy ceny za destruktivní ekonomii . Klausův model české kupónové privatizace se dnes na universitách ve světě přednáší jako příklad výrazného neúspěchu a sám autor je, občas i veřejně, mezi ekonomy a politiky terčem lehkých posměšků.Jedno prvenství však nelze našemu prof.Klausovi upřít, jeho experiment udělal z pár tisíc "rudých " správců státního majetku, pár desítek "rudomodrých" miliardářů.
Prof.Klaus patří mezi sortu lidí, která zaníceně hovoří o tom, co všechno pro obecné blaho ve svém životě udělali. Bližší pozorování však prozradí, že neudělali nic, či lépe řečeno, že to, co zdánlivě vytvořili, považují za výsledky své nadprůměrné inteligence, kterou sice původně vůbec neměli či nepotřebovali. Teprve vákua v jejich životě se začala plnit tou či onou činností, kterou nakonec dovedli k určité dokonalosti a která je vyzdvihla na společenském žebříčku.
02. 12. 2007 | 09:53

JO napsal(a):

Pan Švejnar uvádí: Můj návrh významně ovlivnil následnou diskusi a koncepční vývoj transformace, ale metoda doporučená mnou ...... vytvoření silného právního systému, ...... (od) Václava Klause se lišila.
No tak to je jasné, pan totiž Klaus není žádný idiot, protože kdyby se privatizovalo podle Švejnara, tak tady ještě dnes máme národní podniky. Silný právní systém, který by zabránil tunelování, tady totiž do dnes chybí. A to se Švejnarovi divím, co tedy v té Americe dělal,že neví, že zločin má před zákonem vždycky předstih. Asi jen frofesorsky teoretizoval. Takže, jestli tedy vůbec nějaká diskuze k jeho(?) návrhu byla, tak jedině taková, jejíž závěr prohlásil Švejnarovy náměty za úplnou blbost (tedy teorii odříznutou od reality).
02. 12. 2007 | 10:06

Jarek napsal(a):

Pro Milana :
Nemám rád, když někdo nazývá někoho hlupákem jen proto, že má jiný názor. Za druhé srovnávat ekonomiky s Maďarskem, Slovenskem apod. není korektní, protože jsme měli úplně jinou startovací pozici.A kromě toho jste zapomněl na Slovinsko, s kterým bychom se srovnávat mohli.Podle mě nejde ani tolik o diskusi typu, čí ekonomika je v tuto chvíli lépe transformována, ale jestli to nešlo lépe. Navíc si myslím, že největší chyba nebyla kupónová privatizace, přestože byla v kontextu toho co považuji za největší chybu. Tou podle mě bylo to, že se nevyužil potenciál odhodlání a nadšení pro změny, který mezi lidmi byl. Velice rychle díky Klausovým vládám lidé pochopili, že cíl je sice dobrý, ale metoda kašle na morálku a etiku. Viz.výrok "nerozlišuji penize černé či šedé od jiných...". V tu dobu bylo jasné, že kdo využije toto období, ke svému obohacení, tak se nikdo již nebude ptát, jak to udělal.
Výsledkem bylo sice zaplnění regálů. ale pokračování morální devastace národa. Výsledek je ten, že nyní sice možná za dvacet let ekonomicky dostihneme "západ", ale morální
vyspělost budeme opravovat ještě několik generací. Kromě nevěřím nikomu z politiků (ať je modrý, čí červený), který se začne vymlouvat na předešlé vlády. Protože, když neví co s tím, tak tam neměl chodit. Myslím, že Václav Klaus v roli prezidenta je to nejhorší co nás potkalo a lituji, že nemáme více politiků typu Schwarzenberga, který je nasáklý západní etikou, nepotřebuje nikomu dokazovat, že je nejchytřejší a nepotřebuje si rychle zajistit bydlení.
02. 12. 2007 | 10:07

Pozorovatel napsal(a):

Václav Klaus vykonává své nynější zaměstnání lépe než svá zaměstnání předchozí.
Po převratu udělal chybu když přišel s nápadem, že dobrou životní úroveň nám zajistí banky.
Prosadil proto výhody pro bankéře. Václav Havel v podstatě souhlasil, ale trval na tom, že spravedlivé rozdělování zisků nám zajistí právníci. Proto pro ně hned vymyslel zákon o jejich výhodách.
Pokud někdo víte o bankéři, který Česku pomohl anebo o právníkovi, který pomohl spravedlnosti, tak to napište.
02. 12. 2007 | 10:10

Emi napsal(a):

Závoj neznámého se poodhaluje. Novináři rádí považují Švejnara za emigranta. Není to tak. Jenom my, pravověrní emigranti, kteří jsme se museli spoléhat pouze na sebe a bez cizích vlivů se etablovat v cizím prostředí máme na toto označení právo. Pana Švejnara v 17-ti letech jeho komunisticko-prominentní tatíček v diplomatických službách přeemigroval ze Ženevy do Spojených států. Je to prominentní synek, kterému byla vydlážděna cesta. Tento zdánlivě nepodstatný detail má zřetelně vliv na jeho myšlení a jeho skutečný politický postoj.
Ve svých úvahách jsem ještě donedávna hypoteticky pochyboval o tom, zda pro funkci prezidenta stačí být dobrým, akademicky uvažujícím ekonomem, štíhlé postavy, tu a tam se skromně vyjadřující k reformám, daním a EURU, jehož manželce by se prý líbilo být první dámou v cizí zemi, kde by s roztomilým emervickým přízvukem dokázala pozdravit, dobrvy večř a všichni by se servilně usmívali
02. 12. 2007 | 10:12

Emi napsal(a):

Několik málo diskusí novinářů s panem Švejnarem mě dává jistotu, že kandidát na vrcholný politický post, který nezná politickou realitu a především hráče na politické scéně nesmí mít tu drzost na kandidaturu vůbec pomýšlet.
Pan Švejnar měl možnost v r. 2013 kandidovat v souladu se svými liberálními názory za středo-pravé uskupení. Byla by to důstojná nominace a důstojná volba.
U Paroubka se pan Švejnar, dříve kategoricky odmítaný, nyní náhle přijatelný, kvalifikoval nikoliv pro svoje liberální postoje, ale díky neskrývaným negativním postojům vůči V. Klausovi, který mu možná v minulosti ublížil tím, že ho nevzal do party. Tady hledejme logiku švejnarova poradenství u V. Havla. Pan Švejnar s plným vědomím a veřejně kandiduje za ČSSDKSČMSZ, TEDY ZA LEVICI.
02. 12. 2007 | 10:13

Emi napsal(a):

Myslím si, že o Paroubkově charakteru a motivech nemůže mít trochu vnímavý slušný člověk žádné pochybnosti. Paroubek obklopen kohortou svých karieristů tvořících alianci mstivých a nemravných, nedělá politiku, nýbrž demontáž. Snaží se o soustavnou destabilizaci koalice a státu. Je to jeho osobní válka vedená chorobnou touhou po pomstě. Akce Antiklaus je jedna z jeho psychopatických genialit. Do této koalice vstoupil veřejně i pan Švejnar, i když se snaží hrát obojživelníka. To je otázka charakteru.
02. 12. 2007 | 10:14

josikava napsal(a):

Já se nebudu nějak divoce rozepisova. Toto je naprosto účelová záležitost a divím se, že se Václav Klaus nechal vyprovokovat, aby něco takového vůbec komentoval. Musí přece vědět, že je bez šance. A dpkpnce mám pocit, že v tom nejede ani pan Švejnar. Teď už to mají v ruce jiní a použijí jakýhkoliv peostředků. Smutné je, že na obou stranách. Václav Klaus má myslím výhodu, že ví čeho jsou schopní, ale myslím, že ny pana Švejnara čeká ještě nejedno překvapení a nejen od protistrany.
02. 12. 2007 | 10:17

Emi napsal(a):

Pan Švejnar nikdy nešel s kůží na trh v historické době transformace jako V. Klaus, nýbrž ze závětří akademické pozice amerického profesora udílel rady. Pravděpodobně už tehdy na počátku 90-tých let měl ambice, dostat se do politiky. Bylo obsazeno.
Pan Švejnar měl na první pohled člověka z venku jistě rozumnou teorii, provádět ekonomické transformační kroky až po legislativních reformách. V. Klaus, žijící v ČSR vědom si tvrdé reality, že nomenklaturní komunisté, coby pátá kolona, jsou pevně zapuštěni ve všech sférách státního aparátu, justici nevyjímaje nemohl bojovat s justičními větrnými mlýny a musel transformaci uvést do chodu, aby česká ekonomika vůbec mohla nastartovat a stát existovat. Obraz stavu justice a státní správy do dnešních dnů mu jistě dává za pravdu.
02. 12. 2007 | 10:18

Emi napsal(a):

Pan Švejnar byl zastáncem kuponové privatizace. V. Klaus měl svoje pochybnosti, vzhledem k české povaze. Koho to dnes zajímá. Komunistická propaganda z něho udělala málem zločince, jako-by řídil Koženého on a ne jeho STB bosi stejně jako ostatní vykuky, kteří z komunistického účtu 611 vytvořili podnikatelskou sféru první linie.
Možná se dočkáme toho, že se pan Švejnar k tomu někdy vyjádří.
Pan Švejnar podpásovým populistickým způsobem naznačuje, že V. Klaus není nadstranickým prezidentem. Co to je? Senilní kladeč věnců? V. Klaus založil ODS, tedy stranu, jejíž programem je tržní hospodářství a principy, které se neslučují s komunistickou ideologií. Proč má tyto hodnoty jako prezident hodit za hlavu? To přece není ani v zájmu většinové společnosti, pouze úzkého fragmentu levice.
02. 12. 2007 | 10:18

josikava napsal(a):

omluvte chyby, nějak se nemohu rozkoukat
02. 12. 2007 | 10:19

Emi napsal(a):

Pan Švejnar poukazuje na to, že V. Klaus nepublikoval tolik ve vědeckých časopisech jako on. May be. Nabízí se otázka, zda by se panu Švejnarovi, coby chlapci z Pardubic dostalo tolik příležitostí jako z kolumbijské university. Ostatně nekandidujeme do akademie věd. V. Klaus si svůj díl tvrdě odpracoval na poli neoraném., za což sklidil jenom nevděk.
Pan Švejnar, nominován levicí, (ČSSD, KSČM, SZ) bude jejich Antiklaus, ať se mu to líbí, nebo, ne. Zavázat se zrovna Paroubkovi a Filipovi, tedy být vydiratelný a zneužitelný jen pro karieru je chyba. To vypovídá o charakteru .Velmi pobuřující je způsob jakým se vtírá do přízně komunistů. Pan Švejnar překonal i Paroubka v legalisaci KSČM. Ne název této strany, ale pupeční šňůra, která tuto stranu spojuje se svými zločinnými předchůdci vadí slušným a hrdým čechům.
02. 12. 2007 | 10:19

Vendys napsal(a):

Nebudu operovat čísly.
Pojem "tunelování" vznikl takto:
Ve V.B. Lady Margaret Thatcherová, velký vzor pana Václava Klause, privatizovala velké státní podniky. V ČSFR pan Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se firma prodala za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby. Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu a vybrala zájemce. Tomu předala podklady. Zájemce si nechal subjekt posoudit znalcem. Hodnota,určená znalcem, několikanásobně převyšovala prodejní cenu. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky. Úvěr bez problémů dostal. Za úvěr ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.
Podnikatel "zlatokop" si po převzetí majetku založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního podniku. Pak přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního podniku zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu "nevyšel podnikatelský záměr." A na státu bylo, aby mu dokázal záměr. Pan podnikatel to jistil převedením majetku na osoby blízké. Takhle vznikl pojem "tunelování." A takhle se tady "narodili" noví kapitalisté.
02. 12. 2007 | 10:27

Kadlous napsal(a):

Pane profesore to, že Václav Klaus je lhář a podvodník ví celý národ (ta převážná část co nemá modré brýle). Tento člověk nemá žádné právo (především morální), aby se opět ucházel o post prezidenta tohoto státu.
Za poslední léta se dopustil nejméně čtyř základní a neodpustitelných zločinů:
1) rozvrátil stát
2) zdevastoval ekonomiku státu a napomohl k jejímu rozkradení
3) založil ODS
4) podepsal zákony, kterými bude okradeno 80% slušné části národa ve prospěch 10 % - t.j. jeho podporovatelů.

Takový člověk by měl být dosazen ze zákona na jiný hrad.
02. 12. 2007 | 10:27

Zacheus napsal(a):

Pan Švejnar v obtížných dobách ( v roce 1970) opustil dobrovolně tento stát a své spoluobčany. Emigrace znamená také útěk od odpovědnosti za dění doma. Takový člověk pak podle mého názoru nemá morální právo se ucházet o funkci hlavy státu. Navíc nemůže být zcela v obraze o dění v České republice. Jeho vyjádření, že při hokeji v USA vždy fandil Čechům, je trochu málo...
02. 12. 2007 | 10:27

Emi napsal(a):

V předešlých diskuzích byly vzhledem ke snížené HDP opomenuta jedna podstatná maličkost. Rok 1997 byl rokem velké světové krize. To postihlo mimo jiné i BRD s kterou máme čilý obchodní kontakt. Sponzoři ODS a plamené řeči o spálené zemi kalily jenom hladiny českých rybníků, ale nezpůsobily vlny
02. 12. 2007 | 10:31

Hernandez napsal(a):

Stydím se za politika, který je zodpovědný za drancování státního majetku kuponovou metodou, za ekonomický propad a morální marasmus v naší společnosti. Stydím se za politika, který se prezentuje spojenectvím s tuneláři a korupčníky, lhaním a arogancí. Stydím se za politika, který mě na mezinárodní scéně reprezentuje svými diluviálními názory. Stydím se za svého prezidenta.
02. 12. 2007 | 10:31

MV napsal(a):

Smutné čtení, velmi smutné...
Nicméně dobré si přečíst, abychom věděli, koho jistě nechceme.
02. 12. 2007 | 10:33

MV napsal(a):

Lidi, neberte to tak vážně...
Byl přece jen dlouhá léta mimo. Má na to nárok, být mimo i teď.
02. 12. 2007 | 10:35

Hynek napsal(a):

Emi, přestaňte s frázemi. Teď přece jde nejvíc o to, aby se komunisté smířili s tím, že pan Švejnar kandiduje na prezidenta, byť není na jejich straně a byť je z Ameriky. Václav Klaus není ekonom v pravém slova smyslu a nadělal spousty škod. Jde o to, aby byl pryč. A i když jistě existuje lepší kandidát než je pan Švejnar, pán Bůh zaplať aspoň za něho.
02. 12. 2007 | 10:36

Ford napsal(a):

Chudák Švejnar! Kejhá jak potrefená paroubkova Petra.

Prezident je v našem systému figurka, která nic neovlivňuje, takže je to jen záminka pro ubožáky, aby se mohli ventilovat!
02. 12. 2007 | 10:37

koren napsal(a):

Škoda, že hodně lidí nemá paměť. 90tá léta nebyla přece jen kuponovka (pro rozumné lidi kteří neskákali na každy špek byla přínosná)ani nějaké tunely, ale především skutečná transformace extenzivní socialistické ekonomiky na nové podmínky. Řada podniků prostě nebyla vstavu pro své výrobky najít v novém prostředí trhy a nakonec krachovaly pro předlužení. Jejich agónie vrcholila právě v 2. polovině 90tých let.Byly zastaralé, nekonkurenční, řada oborů byla v útlumu, stagnoval vývoj, lidé odcházeli. To nebyly tunely, ale jednoduše neschopnost přežít v nových podmínkách. Mluvit o poklesu HDP za těchto okolností je mimo mísu - to přece vyplývá z logiky té fáze vývoje transformace a ta nakonec byla v zásadě úspěšná. A o to šlo. Tady se ale stále blábolí o tunelech a co kdo kde ukradl - jenže dobře fungující ekonomiku nejde v zásadě rozkrást - zdroje vznikají rychleji, než lidi dokážou krást.
02. 12. 2007 | 10:39

jJurášek napsal(a):

Ta první poloviny února 2008 bude velice zajímavá. Čeho všeho se ještě dočkáme? Kdo bude víc pomlouvat toho druhého? Politika je svinstvo, říkal můj otec. ASsi měl pravdu. My, obyčejní malí, blbí, zastrčení, to jistě ovlivnit nemůžeme, i kdybychom chtěli. Ale takový už je život.Vět¨šině Čechů je to stejně jedno, kdo bude na Hradu a v Lánech.
02. 12. 2007 | 10:43

Emi napsal(a):

to Vendys. Ten popis vystihuje tehdejší situaci. Snad, ještě detail, že některé peníze mohly být vyvedeny nenávratně do zahraničí.Já se ale bráním z logiky věci tomu zjednodušování , že za absolutně všechno, co se tady dělalo za zavřenými dveřmi může jedině V. Klaus a všichni ti zákopoví, dobře organizovaní bojovníci zastrkaní do všech sfér státní správy, bank, katastrálních úřadů a pod. jsou ostentativně přehlíženi.
02. 12. 2007 | 10:48

blumfeld napsal(a):

Docela by mě zajímalo, co mají společného kuponová privatizace a "tunelování". Předpokládám, že prof. Švejnar ví co tyto pojmy znamenají. Myslel tím snad, že důsledkem kuponové privatizace bylo "tunelování"? A tam kde kuponová privatizace nebyla, tam se netuneluje? Je smutné, že pan profesor používá podobné metody očerňovaní politického soupeře, protože o jeho odbornosti nelze pochybovat. Na plebs, který kvůli Klausovi nenávistí ani nespí podobné podobné výkřiky jistě zapůsobí, na ty, kteří ho budou volit asi už tolik ne.
02. 12. 2007 | 10:54

Hernandez napsal(a):

To MV, Emi, Ford, Obr, Acidburn, Horolezec & com. Přečtěte si prosím příspěvek od Vendys. Pokud nedojde ke zlepšení světonázorů, bude nutné hledat příčinu ve vleklé mentální degradaci. Pokuste se změnit, co ještě lze. Přeji mnoho štěstí.
02. 12. 2007 | 10:59

Tom napsal(a):

Dobrý den,
poznámka pro pány Acidburna a Martina:
Kdo kdy měl co dočinění s hospodářskou politikou, tak vám řekne, že dívat se jen na HDP je naprosto nedostatečné. Co třeba se podívat které složky HDP se na poklesu podíleli? Proč byla měnová krize 97? Jaké účinky měli balíčky po ní?
A ještě je zajímavé podívat se nakolik byla situace v 97 způsobena reálnými ekonomickými těžkostmi a nakolik tím, že naši nevyvinutou ekonomiku zasáhl odliv spekulativního kapitálu, které tu těžil z vysokých sazeb - což je věc, která je ovlivněna mimo jiné i politikou.
Martine, mám rád že používáte data, ale přikládáte jim jiný význam než mají.
Jinak Švejnar má pravdu, podle mého názoru.
02. 12. 2007 | 11:02

Javít napsal(a):

Možná, že kdyby se po r. 89 postupovalo dle pana Švejnara, nebude privatizace dokončena dodnes !
Privatizaci nedělal jen samotný Klaus, ale mnoho dalších.
Nedělejte z toho jen problém Klausův.
Ostatní politické strany u toho snad byly také, ne ?
02. 12. 2007 | 11:02

Jogín napsal(a):

Klaus je jednička v politice, tj. v technologii moci. Jako ekonom je katastrofa, ovšem jako prezident nemá příliš možností škodit, takže by mě moc nevadil. Švejnar je otázka, jeho líbivé ksichty na všechny strany se mě moc nelíbí. Chyba je, že není kandidován Pačes, je bezúhonný, jako vědec dává přednost faktům před ideologiemi a je přijatelný pro všechny kromě zelených a Klausových stoupenců, takže by nejspíš vyhrál. Kandidaturou Švejnara Klaus zvítězil.
02. 12. 2007 | 11:05

Javít napsal(a):

Švejnarovo napadení Klause se mi nelíbí, i kdyby měl pravdu.
Vytahovat věci staré 17 let se mi jeví jako nefér podpásovka.
Takto "nesoutěží" fér politik.
02. 12. 2007 | 11:07

P.H. - také trochu blogger napsal(a):

Pane Libore Stejskale, to že jste Janu Švejnarovi svévolně zřídil na aktuálně.cz blog je nekorektní až nechutné. Uvědomujete si to? Proč jste to udělal? Pane - měl jsem o vás lepší mínění.
02. 12. 2007 | 11:09

Jag napsal(a):

Povšimněte si všichni,že když se v České kotlině v politice něco řeší a o něčem se diskutuje,je to většinou z minulosti a není zde žádná možnost cokoli změnit.Pokud se diskutuje o současných problémech,tak jen v hospodě nebo na ekonomických forech.Stejné je to se směnným kurzem EURA.v podstatě za dnešních podmínek to znamená měnovou reformu a okradení všech,kteří se po revoluci rozhodli se o sebe starat,spořit na stáří nebo si pojistit sebe nebo majetky.Všechno půjde v podstatě do hnoje,protože při přechodu na EURO zaplatí dluhy státu.Debaty o tomto jsou plytké,když tak nicneříkající a lživé.Pan Švejnar je zastánce rychlého přijetí EURA a to je jen další okradené lidí.S korunou pochopitelně tato republika riskuje apreciace a depreciace,ale s EURO bude mít chudobu fixovanou.Takže další tunel?Zřejmě.Když se něco zafixuje,znamená to,že dluhy se nesplatí,ani kdybysme pracovali jako včeličky,protože se koruna s EURU nijak nezhodnotí a tak nezbude nic jiné,než čekat na to,co přijde z fondů EU.Víme všichni,jak čerpáme.Mizerně.Po pár letech už budeme jen plátci do EU,ten rok se rychla blíží a co nevyčerpáme teď,pak už se zafixovanou chudobou a EUREM,kam budeme jen platit,nedoženeme.Ostatně čerpání z fondů je také jen o tom,kdo má kamarády.Takže korupce.O tom se nám páni profesoři nepřou,protože to je současnost a budoucnost.Raději se jako všichni naši politici hrabou v minulosti,protože vědí,že to nikomu neuškodí,akorát to lidi rozeštvává.Nakonec kdo by jim dnes na jejich nadace,fondy a jiné aktivity dával prachy,když ne jejich společní tuneláři.
02. 12. 2007 | 11:16

Zacheus napsal(a):

Pro P.H. - také trochu bloggera. Když už se to stalo, a pan Švejnar má možnost ovlivňovat veřejné mínění prostřednictvím svého blogu, pak by jistě bylo politicky korektní totéž nabídnout Václavu Klausovi, nebo někomu z jeho blízkých spolupracovníků ( panu Jaklovi,panu Hájkovi). Jinak nezbývá, než s Vámi souhlasit, že jde o krajně nekorektní postup v rámci "kampaně" za zvolení do funkce prezidenta.
02. 12. 2007 | 11:16

JO napsal(a):

To Hernandez:
Že si nevezmeš jed na krysy? Pan Klaus bude prezidentem i v příštím prezidentském období, takže to ukonči raději co nejdřív...
02. 12. 2007 | 11:16

blumfeld napsal(a):

Pro ty, kteří kvůli Klausovi nenávistí nespí: kuponová privatizace je naprosto standardní transformační nástroj a jako takový nemůže být příčinou tunelování. Tunelování bylo (a je) možné jen díky nedostatečné legislativě. Jediné s čím lze polemizovat je to, zda-li byla kuponová privatizace zahájena příliš brzy, bez nutných úprav legislativy. Vzhledem k tomu jak všichni tehdy řvali - socky především - a chtěli hospodářský zázrak pokud možno hned, nebylo politicky přijatelné dále transformaci, tedy i privatizaci, odkládat. Ale socky budou řvát furt, tehdy jako dnes - skoro je to jejich smysl života.
02. 12. 2007 | 11:17

Evžen napsal(a):

Pan Švejnar neměl utéct ze země jako krysa, pak by mu jistě věřilo více lidí, ten kdo utekl ze země by podle mě v žádném případě nemá naprosto žádný nárok být ve vládě tohoto státu a ti kteří tam jsou (utečenci), bych okamžitě vyhodil zrovna tak všechny komouše a jejich posluhovače, potom by tady měla vláda velkou vážnost, doposud to není ve stávajícím stavu možné !!!
02. 12. 2007 | 11:19

Jiri D. napsal(a):

Pan Klaus je uzavřen ve svém světě (rozuměj Hradě) a obávám se, že z tohoto jeho světa už ho dostane jen velmi zkušený psychiatr.
Pane Švejnare, hodně štěstí.
02. 12. 2007 | 11:19

Jirka napsal(a):

Jak nechutným se stává tento blog. Pane Stejskale jak nízké začíná být Vaše chvání. zas tu delší dobu nebudu chodit.
02. 12. 2007 | 11:19

Larus ridibundus napsal(a):

Ono je to složitějši. Pan Švejnar může říkat a dělat co chce, fajn. Jenže proti panu Klausovi nemá šanci. Poslouží leda tak jako křoví, či trumbera pro zdání jakési "demogracyje" a podobně, stejně tak, jako posloužili v minulých volbách pánové Sokol, Dientsbier, či paní Xxx (no ta doktorka s vizáží baby Jagy), atd.
Je s podivem, že to pan Švejnar s jeho nespornou inteligencí neprohlédl a dál ze sebe dělá národního tajtrdlíka.
Oni totiž presidenta budou volit páni posranci a senilátoři, víme?? A korýtko je až na prvním místě. Lid český, prostý, obecný, a tedy nesvéprávý volit pana presidenta nebude. U toho lidu by pan Švejnar mohl možná uspět. Ale takhle ani náhodou.
02. 12. 2007 | 11:22

Karton napsal(a):

Jak je známo, zákony schvaluje poslanecká sněmovna, ta byla v po roku 1989 v rukou národní fronty a nebyla schopná swchválit nové zákony. Guvernérem ňárodní banky byl pracovník STB a komunista ing. Točovský, který dával bankovní lice ce všem svým komunistickým kamarádům. Havel zvolený komunistickou poslaneckou sněmovnou dal milost všem nekalým živlům. Předseda vlády byl komunista a přítel Havla Čalfa. Za to ovšem nemůže minist financí V. Klaus.
02. 12. 2007 | 11:24

Katerina napsal(a):

Za prezidentku bych chtěla Marii Haisovou. Nominuji ji. Je to člověk, který ví co je v životě skutečně důležité. Tady jsou některé její názory.
http://www.blisty.cz/2007/8...
02. 12. 2007 | 11:26

Rudolf napsal(a):

zkouším to
jsem zvědav
02. 12. 2007 | 11:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové P.H., Jirko a Zachee,

nic nekorektního na svém postupu nevidím. Jasně jsem v úvodu deklaroval důvody svého rozhodnutí a přiznal, že se jedná o atypický krok (kdybych si to nechal pro sebe, mohl jsem se Vašim poznámkám zcela vyhnout, ale přišlo by mi to nefér).

Aktuálně.cz nemá rubriku komentářů a názorů, kde by mohlo podobné stanovisko zveřejnit. Pokud se bude pan prezident či někdo z jeho okolí k tomuto textu chtít vyjádřit, dostane samozřejmě stejný prostor.

Musím říct, že mne vždy velmi překvapí, jak někoho může tak rozčílit zveřejnění jakéhokoliv názoru, byť třeba odlišného a kontroverzního. Nevedu ani nepodporuji ničí kampaň, jen poskytuji (tedy lépe řečeno Aktuálně.cz) prostor pro výměnu názorů.

Libor Stejskal
02. 12. 2007 | 11:27

Karton napsal(a):

prof. Švejnar je zcela mimo mísu; je z jiného světa a naší zemi nerozumí. On a jeho přítel Zieleniec se hledali; jeden občan USA a druhý občan SSSR. Ani jeden neumí pořádně česky. A ti mají reprezentovat naši zemi, když k ní nemají žádný vztah, jsou to internacionalisté.
02. 12. 2007 | 11:30

Katerina napsal(a):

Znovu zkouším poslat odkaz, kde jsou uvedeny názory člověka, kterého chci za prezidenta : http://www.blisty.cz/art/36...
02. 12. 2007 | 11:35

Evžen napsal(a):

Švejnare zveřejni svou e-mailovou adresu a čti co píše národ a pak budeš možná chytřejší
doposud jsi stejný zbabělec jako když si utekl za hranice, takového představitele našeho státu nepotřebujeme, tento člověk
by udělal podraz opět kdyby nastal sebemenší problém ve státě
tak opět uteče jako parchant !!!
Švejnare netlač se na post presidenta !!!
Raději jdi odkud si přivandroval do čech !!!
02. 12. 2007 | 11:42

Jaroslav. napsal(a):

To že Václav Klaus postrádá minimální míru sebereflexe dnes ví každý slušný občan této země.Stejně tak je obecně známo , že Václav Klaus nebyl myšlenkovým otcem transformace, pouze si mpřivlastnil a posléze i deformovaně realizoval myšleneky "osvícenců" typu Tříska,Ježek,Dlouhý,Dyba a dalších. Proč tito geniové zůstali v zapomenutí je otázkou a je jenom paradoxem doby, že se jejich zásluhy ve veřejnosti nedočkali náležitého ocenění.Mám na mysli vězení.Paradoxem doby je i to, že zpackaná privatizace, vytunelované hospodářství a všudypřítomná politická korupce se staly pro Václava Klause výtečným doporučením pro ty, kteří ho dosadili do presidentského křesla.Zde v této funkci tento zkrachovalý ekonom a politik se stává symbolem nepoctivosti, mravního úpadku, lží a korupce.Pokud by měl ve funkci pokračovat byla by to víc než tragedie.
02. 12. 2007 | 11:43

Ford napsal(a):

Hernandez: Mentálně retardovaný budete vy a Vendys! Srovnávat privatizaci v kapitalistické Británii a postsocialistickém Česku může jen retard!

Před deseti lety byl slavný jeden bankéř, jak položil jednu celkem velkou anglickou banku s dlouhou historii. Asi to byl Klaus! Nebo v té době byla bankovní krize v Asii a zasáhla i vznikající tržní ekonomiky?
02. 12. 2007 | 11:56

prokes napsal(a):

Kdybyste byl p.Švejnare alespoň trochu sebekritický,tak nemůžete ani v nejmenším chtít reprezentovat zemi ve které jste prakticky nežil a nic ani dobrého ani zlého,abych Vám neublížil,jste pro ni nevykonal.Myslím,že je to přinejmenším od Vás nesolidní .Zamyslete se nad svými ambicemi.Kdyby měli volit občané,tak nemáte nejmenší šanci být zvolen.
02. 12. 2007 | 11:59

karbanátek napsal(a):

Prosím nerozčilujte se, nepanikařte. Hochštaplerům, podvodníkům, lhářům a mimochodníkům bude asi vyhovovat zase jen hochštapler, podvodník, lhář a mimochodník. Pomýšlejte třeba na hřadující vrány, hledající sobě rovné. Nebo na pověstné vlky, s nimiž je třeba výt, chce-li se s nimi existovat. Hlavně žádné změny a "klid na práci", přebroušení soudruzi každé z barev.
02. 12. 2007 | 12:00

kintetsu napsal(a):

jak vetsina prispevku k teto diskusi, tak i stav ceske spolecnosti me pripomina vyjadreni meho slovenskeho pritele: cehun po cehunovi lieze, vlastna hlupost ich pohana
02. 12. 2007 | 12:02

Yossarian napsal(a):

prokes: to je právě výhoda. Není zasažen tím českým morem tak jako třeba Klausík. Bohužel český národ je tímto morem rovněž sdostatečně promořen, takže je silně xenofobní, nesamostatný, sobecký, závistivý a nepřejícný. Obávám se, že Švejnara je pro nás, jako národ, škoda...
02. 12. 2007 | 12:09

Yossarian napsal(a):

Karton: můžeš nám sdělit číslo tvé legimitimace ODS? :-)
02. 12. 2007 | 12:11

Terry napsal(a):

Zacheus napsal(a): "Pan Švejnar v obtížných dobách ( v roce 1970) opustil dobrovolně tento stát a své spoluobčany. Emigrace znamená také útěk od odpovědnosti za dění doma. Takový člověk pak podle mého názoru nemá morální právo se ucházet o funkci hlavy státu."

Osmnáctiletý Švejnar odešel v roce 1970 za svými rodiči. Věřím, že kdyby tuto možnost mělo více lidí, tak by to - na začátku nejtužší komunistické "normalizace" - také udělali.

Navíc po roce 1989 je profesor Švejnar již - kromě plnění svých profesních povinností v zahraničí - již velmi účasten dění v ČR (viz jeho CV http://www.jansvejnar.cz/?p...).

Oproti mnoha našim současným (i vrcholným) politikům, kteří neemigrovali a v různých pozicích a funkcích a s různou podporou režimu (viz třeba známý Paroubkův rozhovor oslavující Únor 1948) tuto éru "úspěšně" prožili, má pan Švejnar rozhodně vyšší morální kredit.

Trocha soudnosti a objektivity by neškodila.
02. 12. 2007 | 12:18

Milda napsal(a):

Vynikající článek, plně popisující m.j. mentalitu pantáty "tunela"! Plně s Vámi, pane profesore, souhlasím!!! Již tehdy bylo všem (soudným) lidem jasné, že privatizace potřebuje silnou a kvalitní právní úpravu - není a nebyla doposud, což je (a bylo) ovšem důkladně zpřátelenými analytiky z té "správné" strany připraveno tak, aby v budoucnu na nikoho nic nebylo...Díry v zákonech byly nachystány záměrně, opozice navrhovala změny a bila na poplach, avšak zcela marně..., což je možné lehce dohledat v dobových materiálech. Ovšem "běžnému" našinci toto unikalo a uniká, s čímž ovšem ta "správná" strana neustále počítá!
02. 12. 2007 | 12:31

Hujer napsal(a):

Tak jsem si přečetl Vaše příspěvky a už vím,proč česko i češi spěje tam kam spěje.Neb Vaše napadání jeden druhého zobrazuje komplexní situaci tady.A je samozřejmé,že když se nedohodnete,bude to pořád k ničemu,bohužel...
02. 12. 2007 | 12:47

windvitr napsal(a):

Je naprosto nezbytne, aby co nejdrive byl president volen primou volbou lidi a ne senatem, jelikoz tak se stava jeho volba hrickou polityku. Klaus by nemel byt zvolen, a to pro blaho naroda. Doufam ve Svejnara, ale za soucasneho volebniho systemu v jeho vyhru neverim, ale pral bych si ji.
02. 12. 2007 | 12:49

xyz napsal(a):

Nebyl architektem, tím méně hlavním.
To nevylučuje slohová cvičení na téma ekonomické reformy.
Útoky typu tunelování jsou skutečné hodny světového ekonoma
02. 12. 2007 | 12:55

josef.prazsky napsal(a):

Až dosud bylo řečeno mnohé z toho co se zakládá na pravdě, na spekulacích, ale rovněž jsou ostatní nejen diskutující mateni. Předně je nepopiratelné, že na místo deklarované demokracie, ( co by způsobů správy země ) vítězí partokracie.( To jest partikulární zájmy penězochtivců a prospěchářů odkudkoliv.)Osmnáct ler po té co bývalá moc pustila vcelku ochotně veslo jsme svědky programového odnárodňování jednoho z nejstarších národních států Evropy.To vše ve virtuální iluzi Evropanství a světovosti. Úloha prezidenta v tomto prostředí má marginální rozměr i význam. Nejenom proto, že má dojít k dalšímu okleštění jeho pravomocí.Prezident je degradován spíše na prezenta. Bude kladečem věnců, figurou na šachovnici, přičemž prozatím není zřejmé jakou hodnotu tato figura bude mít.Kladu si otázku zda bude i on ,,Velkým mystifikátorem".Obávám se jeho úzkého pohledu na správu země z pozice teoretizujícího ekonoma amerického střihu. ( Engliši probuď se,nespi a přijeď z toho Blaníka.)
02. 12. 2007 | 12:58

Martin napsal(a):

Xyz pokud nekdo prokazatelne prijde sem prvni s konceptem, ktery pozdeji v prepracovane forme se realizuje tak je kym kdyz ne jednim z architektu ?
02. 12. 2007 | 12:58

abc napsal(a):

Hlavním ekonomickým Havlovým ekonomickým guru byl Vlasák a jeho pomocnou rukou Švejnar. Ještě dnes bychom se brodili po kolena v třetích cestách.
02. 12. 2007 | 12:59

Martin napsal(a):

A xyzi, je podle vas hodne prezidenta skutecneho profesora zarputile nazyvat doktorem ?
02. 12. 2007 | 12:59

Martin napsal(a):

Abc, pral bych si abychom se brodili v jinych cestach. Tam kde pristupovali opatrneji jak navrhoval pan Svejnar dopadli lepe. U nas se transformaci zvladlo nejhure
02. 12. 2007 | 13:00

abc napsal(a):

Martine, kde to bylo? Kde byla 100% nacionalizace a nulový soukromý majetek?
Kde postupovali uváženě a zvládli to lépe.
02. 12. 2007 | 13:08

Vendys napsal(a):

To Ford: Popsal jsem jenom tehdejší způsob privatizace, tedy páně Klausovu "třetí cestu." Proto jsem tedy mentálně retardovaný?
Dovolte tedy, abych reagoval po svém: Pane, mne může urazit jedině inteligent. A to vy očividně nejste. Přesto vám přeji všechno dobré.
02. 12. 2007 | 13:10

Ford napsal(a):

Milda: Já vás upozorňuju, že příští týden zemře na silnici víc jak deset lidím a bude okradeno několik set obyvatel ČR! Tak za 10 let budete uchcávat ,že jsem měl pravdu a zvolíte mě prezidentem!
02. 12. 2007 | 13:10

Slunce napsal(a):

pro-xyz...........
xyz,bryndáš si pentli,určitě sám nechodíš na WC.
Pan Švejnar si zaslouží obdiv za kulturní přímé,průhledné jednání se všemi politiky v Česku...............
02. 12. 2007 | 13:10

Petr Bouzek napsal(a):

To, že je prezdentem Václav Klaus je urážka demokracie a lidské slušnosti a poplivání akcí studentů v roce 1989. Je to člověk, který u nás dal zelenou ekonomickým loupežníkům. Jeho negativní působení bude na naší zemi patrno ještě dlouho a dlouho.
02. 12. 2007 | 13:11

Martin napsal(a):

Na soukromy majetek se muze clovek odvolavat jen v transformaci zemedelstvi. V jinych oborech na tom jsme byli stejne,v jinych zemich neexistoval zadny soukromy prumysl atd. A i u nas byly moznosti drobneho podnikani, taxikama pocinaje na pronajmech hospod konce. Mimochodem zemedelstvi zrovna jsme zvladli presunout k trznimu celkem slusne. Nedopadlo to tak otresnou bidou na vsi jako v Polsku kde s komunisty zilo v symbioze soukrome.
02. 12. 2007 | 13:11

Karton napsal(a):

To Yossarian:
Nemám žádnou stranickou legitimaci. Je mi 75 let a zažil jsem dvě okupace. Cítím se být občanem české republiky a i když jsem to měl za komunistů těžké, nikdy bych svou zemi neopustil. Teprve po roce 1989 jsem začal volně dýchat a zvýšila se mi životní úroveň. Internacionalisty nesnáším, ať už to jsou amerikanofilové, rusofilové, germanofilové, eurofilové nebo komunisti.
02. 12. 2007 | 13:14

Ford napsal(a):

Vendys: S retardováním začal hernardez nebo jak se přezdívá. Z čeho usuzujete že nejsem inteligent? Blbost jste napsal vy! Uváděl jste dvě rozdílné prostředí!
02. 12. 2007 | 13:14

ff napsal(a):

Ještě k výrazivu ješitného světového ekonoma, kterého vyhodili z ředitelského univerzitního postu.
Jako ekonom a Čech (sic!) by měl použít přesnější termín než je podprahově působící termín tunelování. Ale to on vlastně nechce.
Moc by mne zajímalo, co na toho Švejnara mají nebo naopak, co mu naslibovali.
Nemluvě o tom, zda americký občan může být českým prezidentem.
O férovosti pana světového ekonoma svědčí i to, že tají plat z DR ČSOB, kterou stát daroval více než podezřele belgické bance.
Vzpomínáte na kódovanou komunikaci?
02. 12. 2007 | 13:15

Pepan napsal(a):

NEROZUMIM TOMU ????
Buď je pravda to co tvrdí pan prof.Švejnar ve svém článku a v tom případě Pan president Klaus, ne že nemluvil pravdu ale lhal. Pokud jsou k tomuto důkazy. Patřím ke generaci, kdy se mluvila pravda nebo se záměrně lhalo. A kdo lhal, ten také kradl a nikdy se mu nevěřilo. Výraz nemluvit pravdu vznikl za socialismu a hodně dnešních bývalých soudruhů ztratilo pamět, tak začalo používat místo výraz lhání výraz není pravdou..Pokud došlo i u vysokých politických představitelů uznání této změny, pak navrhuji aby bylo na prezidenskou stantartu uvedeno místo Pravda vítězí (Kdo nemluví pravdu vítězí). Jinak to považuji za pokrytectví. A slušnost vyžaduje, aby byl každý za své jednání odpovědný a pokud ztratil paměť tak ať se alespoň omluví. Přeji dobrý den všem slušným občanům této republiky. Važme si slušných a čestných spoluobčanů.
02. 12. 2007 | 13:18

Jag napsal(a):

Nejvíc kdo selhal byl v polistopadovém období exprezident HAVEL.Místo aby předpokládal,jako určitě Masaryk,že přechod od jednoho režimu ke druhému,nebo při rozpadu států, se objeví zloději a vychcánci a tedy se nesmí pravomoci prezidenta rozdělit tak,že to nehraje mafiím,tak HAVEL pravomoci rozložil a pak svedl všechen bordel na Klause.Masaryk byl jiná bedna.Nechal si pravomoci silné a když se mafie v parlamentu usazovali tak,že chtěli krást,tak rozpustil parlament a udělal nové volby.Tím nebylo dovoleno se mafiím spolčit a kořistit.Za to si zaslouží Masaryk obdiv a úctu,zatímco HAVEL se stal jen plkalistou republiky,kterého už nikdo nebere vážně.Bohužel.
02. 12. 2007 | 13:19

Martin napsal(a):

Ff, vy jste s prominutim maly zavistivy clovicek co vic zvani nez vi. Svejnar rekl, ze pozada CSOB aby mu umoznila zverejnit svuj plat. On to sam ucinit NESMI. Dnes vetsina smluv ve vsech moznych oborech ma klauzuli, ze se o vysi platu nesmi mluvit.
02. 12. 2007 | 13:20

Karton napsal(a):

Na kuponové privatizaci jsem kupodivu vydělal, i když jsem nebyl tunelář. Problém kuponové privatizace byl v naprosté neznalosti prostých lidí. Každý kdo měl zájem dostal stejný počet kuponů a ani o trochu více a mohl si s nimi dělat co chtěl. Že to dali do chřtánu tunelářu, to byla jejich blbost a ne nedostatek zákonů. Je to jako když se chamtivý člověk nechá nachytat falešným zaměstnancem vodáren, který mu údajně vrací přeplatek a okrade ho o úspory. To samé platí o chamtivých střadatelích, kteří se nechali nachytat na vysoké úroky v obskurních bankách a záložnách.
02. 12. 2007 | 13:23

IN napsal(a):

Vrana k vrane seda.
02. 12. 2007 | 13:26

Vladimír Z. napsal(a):

Je trapné, jak se pan Švejnar snaží zalíbit se všem. Fakt nevím, co se mu v té Americe nelíbí, že se tak pchá sem, a hned na nejvyšší post.
Prezident má být především autorita, ne třesprdelka.
Ale jinak: jsem pro Pačese.
02. 12. 2007 | 13:26

radši neuvádím napsal(a):

Naprostý souhlas s:
Ročník 53, Yossarian a mnoha dalšími. Zejména s "Obávám se, že Švejnara je pro nás, jako národ, škoda..."
Ale kolegové nebuďte smutní. Když většina národa nemá přiliš chytrosti a sedá na lep "profesorům" z VŠE, tak máme komparativní výhodu a to znamená více peněz a lepší situaci pro nás.
02. 12. 2007 | 13:26

Foundryman napsal(a):

Panu Švejnarovi bych k jeho radám ohledně právního rámce vřele doporučil letmý pohled do Dederonie. Převzali kompletní právní rámec, k tomu pak bilion DEM jako bonus a odebrali se do hajzlu. Proti čachrům Treuhandu je i Kožený hošík z nedělní školy.
02. 12. 2007 | 13:27

Martin napsal(a):

Foundryman, to nam by nekdo misto transformace nalil penize ? Neporovnavejte nesrovnatelne, tady a v jinych zemich slo o transformaci tam o integraci. To jsou uplne jine veci. Jako priklad muze slouzit mezivalecne polsko kde integrovali 3 ruzne systemy do jednoho statu a zabralo jim to patnact let.
02. 12. 2007 | 13:29

Foundryman napsal(a):

O Slovinsku bych se moc nezmiňoval, kontinuálně tam existovalo privátní podnikání, čili měli úplně jiné startovní podmínkyTak rigidní postátnění jako u nás bylo snad už jen v Rusku a v Mongolsku.
02. 12. 2007 | 13:33

RA napsal(a):

kdo by ten lepší právní rámec před privatizací vytvořil ? Ty bolševiky prolezlé soudy ? Ti bolševičtí soudci tam přece díky Havlovi sedí dodnes. /doživotní jmenování soudců /. Švejnar evidentně není z tohoto světa. Asi to bude Paroubkův Marťan.
02. 12. 2007 | 13:34

blumfeld napsal(a):

Pane slušný občane Pepane. Druhou větu jste nedokončil. Pokud je něco "buď" musí být něco "nebo". Možná jste měl napsat jen "Nemám rád Klause." a ušetřit si čas - prostě proto, že nevíte proč, ale proto, že Klaus, Klaus, Klaus. To že Švejnar "nemluví pravdu" ohledně tunelování Vás, jako "toho správného slušného občana" nechalo klidným.
02. 12. 2007 | 13:36

Foundryman napsal(a):

2 Martin - nesrovnávám nesrovnatelné. Šlo o úplně stejnou transformaci ekonomiky. O jiných aspektech se radši nezmiňuju.
Je tu přece řeč o ekonomice, nebo ne?
Proč "místo transformace"? DDR dostala peníze na transformaci. A bylo to plat prdné :-)
02. 12. 2007 | 13:37

Ford napsal(a):

Martin: Teď jste se pěkně vybarvil! Fakt jste ubožák! Jak nejde srovnávat NDR, tak nejde srovnávat ČR! Tudíž nemůžete plácat, jak to dělali blbě protože to nemáte k čemu přirovnat!

Váš problém a všech co pořád fňukají je, že se nedokážete vyrovnat se změnou systému po roce 1989. A hledáte vyníka co za to může a logicky jste si jej našli v těch kteří změny prováděli. Měl byste se léčit.
02. 12. 2007 | 13:41

Don napsal(a):

Opravdu nepochopim, proc by tento clovek mel byt prezident CR. To je proste vrchol, aby nekdo v r. 1970 opustil republiku a potom se vratil jako nejvetsi mistr a myslel si, ze nas tady vsechny spasi. Profesor Svejnar je proste na naprosto neprijatelny. At si klidne pokracuje v tom, co delal doposud, at si klidne uci dal, ale hlavne at se nehrabe do cesky politiky. Ta proste pro nej neni. Doufam jen, ze prezidentem bude opet zvolen pan profesor Klaus, kteremu bych v CR pral absolutni moc, aby mohl zamest s celou cssd, ktera vlastne vymysli podobne napady, jako je treba kandidovani Svejnara na prezidenta. To uz je fakt moc tohle. Lidi vzchopte se, prece nam nebude diktovat levice nebo tzv. ekonom, ktery se od levice necha narvhnout na prezidenta.
02. 12. 2007 | 13:43

206 RC napsal(a):

Nejlepší je Klaus. Kéž by mohl vládnout absoluticky do konce života. Nikdo ho neporazí. Je nejlepší. Švejnar ať si raději zůstane v Americe. To si říká ekonom když podporuje čssd. Je to socialistický odborář a ty nesnášíme. FUj.
02. 12. 2007 | 13:43

Hernandez napsal(a):

To Ford. Jen na okraj. -Rozdílná- nikoli -rozdílné-. V zásadě jde ale o fakt, že obhajovat skutkovou podstatu činů pana Klause může jen osoba zcela infantilní, nebo naopak zralá pro gerontopsychiatrické vyšetření. Například argument vycházející z případů, kdy došlo k ještě horším propadům ekonomiky při transformaci v zahraničí, má stejnou logiku, jako když vám při operaci křečové žíly chirurg amputuje nohu a posléze vás úspěšně uchlácholí sdělením, že na vedlejším sále v podobném případě uřízli pacientovi hlavu.
Václav Klaus s jistotou skončí na smetišti dějin a je smutnou skutečností, že pro tolik lidí s platným volebním hlasem je ještě stále tento bývalý konfident STB, tunelář a aktuálně narcisicko-kleptomanský Franc Josef tím ideálním vůdcem a reprezentatem státu.
02. 12. 2007 | 13:47

qwertz napsal(a):

proste prezident Klaus haji nazory jakehosi pochybneho prof. Klause misto aby vyjadroval nazory vetsiny obyvatel CR jakozto jejich zastupce , kde jsou jeho sliby vyslovene pri jeho jmenovani do funkce? nac je nam takovy prezident , pryc s nim !!!!
02. 12. 2007 | 13:51

Karton napsal(a):

Souhlasím s Foundrymanem. NDR byla na tom v roce 1989 mnohem lépe než my (Po stránce zestárnění jsme byli z LD zemí na tom nejhůře, v NDR dokonce existovaly soukromé továrny, nemluvě o obchodech). Pokud si pamatujete, všechny podniky u nás byly druhotně zadlužené, nemluvě o jejich fyzické a morální zastaralosti. Oni převzali "dokonalé" zákony, NSR do nich nalila biliony a východní spolkové země jsou na tom ještě teď hůř než my; většina továren zkrachovala.
02. 12. 2007 | 13:51

windvitr napsal(a):

Panove, sem neco napsat, je ztrata casu...Bezte se s Klausem vyfotit
02. 12. 2007 | 13:52

Horolezec-29@seznam.cz napsal(a):

Pan Švejnar jen ukázal, že nemůže býti dobrým prezidentem. Na místo toho, aby připravil a před občany obhájil svou nekonfliktní, reálnou, jasnou a pro celou ČR přínosnou vizi jeho kandidatury na nejvyšší ústavní funkci v zemi se jen pustil do VK, aby ho svým článkem a hlavně nadpisem lacino znedůvěryhodnil. Možná je to tím, že převážnou část času žije pan Švejnar v USA a tak neví, že domácích politických "půtek" a "bojůvek" tu máme každý den habaděj a že to vlastně nikoho už nebaví. Pane Švejnare, VK není má modla, ale jestli bych si já měl vybrat mezi Vámi a VK, pak jednoznačně VK. Důvody jsou výše.
02. 12. 2007 | 13:53

elia napsal(a):

Dovedete si předtavit co by bylo, kdyby se transformace ekonimiky byli zmocnili komunističtí právníci a naprosto všecho skončilo v rukou nomenklatury?
Zaplať pánbů, že jim to Klaus překazil.
02. 12. 2007 | 13:54

bigjirka napsal(a):

Marťana presidentem ne!
02. 12. 2007 | 13:54

Petr napsal(a):

Proč by neměl být V.Klaus prezident ? Protože v civilizovaných zemích se po prokázaném přijetí úplatku (Bácz, Sinha) nestane předseda zkorumpované strany prezidentem. Korupce z té doby je objektivně prokázána, Pravda, na otázku soudce, zda úplatek přijali v bankovkách nebo metrácích mincí si nevzpomněli ani Klaus, ani spolustraníci. Přitom - jak dopadl po korupci strany Helmut Kohl ? Politik jehož význam je s tím Klausovým nesrovnatelný... Odstoupil ze všech funkcí a neštěkne po něm pes. Jedno ze základních kritérií na funkci prezidenta by dle mého názoru měla být nezkorumpovanost. A druhé - kandidát by měl mít schopnost rozlišit mezi penězi pocházejícími z trestné činnosti a těmi "čistými". Klaus prohlásil, že mezi nimi rozdíl nevidí.
02. 12. 2007 | 13:55

206 RC napsal(a):

TO Hernandez: jak můžeš psát takový blbosti ty jihoamerickej kolaborante. Ty seš asi spolustraník diktátora cháveze ne? Už tu raději nic nepiš.
02. 12. 2007 | 13:55

Horolezec-29@seznam.cz napsal(a):

Ale Petře, jste dosti naivní. Jistěže Váš názor je obecně správný, ale chápete, že podle vaší teze by museli opustit českou politickou scénu SKORO VŠICHNI ČEŠTÍ POLITICI? Tedy 95%, proto píši slovo "skoro". Tudy cesta nevede.
02. 12. 2007 | 13:57

bigjirka napsal(a):

Petře, Klausův výrok o špinavých penězích zněl doložitelně jinak. Jste neinformovaný, hloupý, nebo hnusný?
02. 12. 2007 | 13:57

george napsal(a):

Velmi souhlasím s Kartonem. Každý dostal kupony a jak s nimi neložil, byla jeho soukromá věc. Chytří na tom vydělali, blbci vše ztratili a nyní řvou, že byli vytunelováni.A dávat osobu VK stunelováním je právě jejich argument, na který sází oranžovorudí. Mě stačí výsledek trvalých průzkumů, že VK má podporu tří čtvrtin národa. Kdyby se Paroubek a spol nebáli dát zvolení do rukou "lidu" (jak v jiných případech halasně prosazují), tak nemají o čem dál diskutovat.
02. 12. 2007 | 13:57

Ford napsal(a):

Hernadez: Ajaj? Je vidět že zkušenosti a logika je vám cizí! Když bude dělat operaci, kterou před váma nikdo nedělal a výsledkem bude, že váš pacient přežil. Má hlavu a je na tom velmi dobře než pacienti ostatních, které operovali ve stejnou dobu, tak je to vynikající výsledek!!!
02. 12. 2007 | 13:59

Don napsal(a):

Myslim si, ze kazdy trochu inteligentni a alespon trochu ekonomicky smyslejici clovek vi, ze pan profesor Klaus je pro CR nejlepsi prezident. Copak vy chcete, aby nasim prezidentem byl clovek, ktery zaseda v nekolika dozorcich radach? Pokud vim, tak si porad nekdo stezuje na to, ze ten a ten dela politika a pritom je v dozorci rade. A najednou tady podporujete cloveka, ktery to dela taky a chcete aby byl prezidentem. To fakt prilis tohle. Vsichni akorat dokazete na pana Klause nadavat. Co kdyby jste si to sli zkusit misto nej? By me zajimalo, kdo z vas je tak chytry a udelal toho pro CR tolik. Jenom blafat a blafat, nic vic neumite. Vzpamatujte se!
02. 12. 2007 | 13:59

bigjirka napsal(a):

Btw., ministerstvo privatizace i fond držela ODA...
02. 12. 2007 | 13:59

jan konig napsal(a):

No nevím.... Nechci se pouštět do polemiky o pojmu "architect", ale to závěrečné páně Švejnarovo plivnutí (obohacení o pojem tunelář atd.) je dosti ubohé... Ten gentleman musí mít velmi slabé nervy.
02. 12. 2007 | 14:07

Ford napsal(a):

Petr: Proč lžete? Byl to úplatek jaký dostávají všechny strany a byl zaevidován. A pokud si pamatujete, tak z toho vyvodili politickou odpovědnost! A to se jednalo o pár set tisíc korun za celou stranu. Po té socani kradli miliony pro sebe a s odstupováním se ani neobtěžovali!
02. 12. 2007 | 14:09

vlk napsal(a):

Stejskalovi

Skvělý nápad! Tenhle blog tu chyběl!
Velmi se těším na další texty profesora Švejnara. A to i v jiných věcech, než jeho vlastní.

Prostě parádní nápad. A panu profesorov, ale spíš sobě přeji, aby sebral rukavici a nastoupil , do zdá se marného boje o presidentsví.Protože pár z nás potřebuje mítalespoň nějakou naději, že se ve vrcholné politice může objevit člověk velkého formátu. Karel Schwarzenberg zatím funguje jako ona bohužel povětsná výjimka , potvrzující pravidlo. Dva už by vyjímkou nebyli.
02. 12. 2007 | 14:10

Karton napsal(a):

To Hernandez:
Je mi 75, ale nejsem ještě zralý pro gerontopsychiatrické vyšetření. Tady vůbec nejde o Klause, ale o to, jestli by právní rámec, opsaný na př. z NSR zabránil tunelování (kdyby jej ovšem bylo možné přijmout, což min. finací namohlo ovlivnit). To že nerozeznám čisté peníze od špinavých ještě neznamená, že souhlasím s podvody (ty se musí řešit při vzniku špinavých peněz). To že nesouhlasím s americkým útokem na Vietnam, Srbsko a Irák a že nevěřím tomu humbuku o vlivu člověka na ochlazování (Římský klub) nebo oteplování země ještě neznamená, že jsem blbý, anebo že tupě poslouchám Klausovy názory; říká mi to můj rozum a zdá se, že je ještě zdravý protože se ukázalo, že všechny akce, s kterými jsem nesouhlasil (kromě globálního oteplování) se ukázaly jako naprosto nevhodné. Holt čůrat proti větru je obtížné, ale někdo to umí.
02. 12. 2007 | 14:10

Horolezec-29@seznam.cz napsal(a):

Jan Konig: přesné a výstižné .-) Dal VK na konci podpásovku, takže se děsím, jak by reagoval jako prezident???
02. 12. 2007 | 14:17

Radek napsal(a):

Do prčic, už jsme snad někde jinde, dál, než abychom spoléhali jako na někoho z Ameriky! Jsme snad mužici z Berjezovky (viz Dostojevský)???
02. 12. 2007 | 14:17

blumfeld napsal(a):

"Ten gentleman musí mít velmi slabé nervy." - tak pod to bych se mohl podepsat.
02. 12. 2007 | 14:19

bigjirka napsal(a):

ten gentleman asi vůbec nebude gentleman
02. 12. 2007 | 14:22

bigjirka napsal(a):

A Američany, co chtěli kupovat Karlštejn už jsme tu taky měli :-(

prý architekt reformy..
02. 12. 2007 | 14:23

Ostravak napsal(a):

Velkou pravdu řekl Jan Kraus:"Já bych nechal všechny politiky zavřít do basy a pustil bych je, až by prokázali svou nevinu. A to by se jich ven dostalo strašně málo, dodávám já!
Pan "Hujer" napsal 02.12.2007 ve 12:47:45 celkem krátký, ale velmi výstižný příspěvek.
Prostě v takovému lidu nelze najít prezidenta. A to, že Klaus se stal "hradním pánem", bylo i díky komunistům, kteří by v podstatě měli být opozičně nastaveni nejvíc proti němu. Tak kde to žijem, když opozice volí soka a ČSSD shodí svého zástupce Zemana?!
02. 12. 2007 | 14:32

windvitr napsal(a):

Cesko se potrebuje zbavit Santa KLAUSE na hrade, kteremu naramne vyhovuje, ze vlady padaj co dva roky,jinak je co globalne oteplovat....a Putin, si uz jen mne ruce.
02. 12. 2007 | 14:38

tomas napsal(a):

to don, zprava pro oziveni pameti:
Manželka prezidenta Livia Klausová se rozhodla odejít z dozorčích rad společností Česká spořitelna a ZVVZ Milevsko. Klausová to v úterý řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. Rezignační dopisy na místa v dozorčích radách chce zaslat v nejbližší době. "Chtěla bych dělat všechno pořádně a asi bych to všechno nezvládla," zdůvodnila Klausová své rozhodnutí. Nyní se chce věnovat zejména nové roli manželky prezidenta a rodině. Klausová dříve působila i v dozorčí radě společnosti ČEZ. Její členství však vyvolalo ostrou diskusi veřejnosti o tom, zda je vhodné, aby rodinní příslušníci politiků byli ve vedení státních firem. Klausová reagovala, že jakmile bude existovat zákon, který toto označí za střet zájmů, odstoupí.
02. 12. 2007 | 14:43

Adam napsal(a):

Před lety jsem působil na jedné americké univerzitě, kde jsem vyslechl přednášku pana Klause, který tam byl na návštěvě. Studenti se ho ptali proč zastává jenom jeden názor a to pana Friedmana. Chtěli vysvětlení, nic víc. Pan Klaus ale nebyl schopen vysvětlit vůbec nic a kromě toho se ukázalo, že to není žádný odborník v ekonomických vědách. Přednáškový sál opustil předčasně za bučení studentů. Američtí kolegové pak se moc divili, jak může někdo takový rozhodovat o ekonomice v mé zemi a proč si to necháme líbit. Výsledek jsme pak poznali všichni a ještě dlouho poznávat budeme.
02. 12. 2007 | 14:44

blumfeld napsal(a):

2Adam: možná by bylo vhodné uvést datum a jméno té "jedné americké univerzity", co říkáš? Jen tak, abychom to ověřili.
02. 12. 2007 | 14:49

Jarek napsal(a):

K Adam
Přidávám se k dotazu "blumfeld".
02. 12. 2007 | 14:50

pozorovatel napsal(a):

Určitě by velmi pomohlo naší zemi, aby v jejim čele stanul tak slušný, kultivovaný a vzdělaný člověk jako je profesor Švejnar. Ale obávám se, že zrádní lidovci vymění návrat svého předsedy do vlády za další podporu současného ješity na Hradě. Je mi to líto!
02. 12. 2007 | 14:53

Karton napsal(a):

Havel byl volený komunisty pokaždé a nikomu to nevadilo; v posledních volbách prošel většinou jednoho hlasu kvůli zavření Sládka (který by ho nevolil). V době, kdy byl volen Klaus prezidentem, neměl protikandidáta, zvítězil ve všech kolech, jen mu chybělo pár hlasů do nadpoloviční většiny. Kdyby pro něj nezdvihlo hlasy pár komunistů, musely by být nové volby; poslanci, kteří nejsou schopni zvolit prezidenta nemají nárok na mandát. Od komunistů to byl pouhý pud sebezáchovy.
02. 12. 2007 | 14:54

Ford napsal(a):

Adam:A ještě byste mohl uvést jaký výsledek myslíte a s čím porovnáváte? Zřejmě s nějakou další Českou republikou, která měnila poroce 1989 systém, nebyl tam Klaus a teď si tam žijí jak v Rakousku?
02. 12. 2007 | 14:56

Karton napsal(a):

K Adam:
Přidávám se k dotazu "blumfeld".
02. 12. 2007 | 14:57

Ford napsal(a):

pozorovatel: z jakého důvodu je pro vás tak důležitý prezident? Budete mít z toho nějaké výhody, když dojde ke změně?
02. 12. 2007 | 14:59

hamar napsal(a):

Obr, baf ... ad právní rámec: To, že dodnes neexistuje právní pořádek padá na hlavu ODS a posléze opoziční smlouvy, tudíž i na hlavu ČSSD. Bohužel je to u nás tak, že slova se říkají, viz např. předvolební heslo "akce čisté ruce" a činí se něco jiného. Uvidíme, co se podaří mladičkému Pospíšilovi, ale vypadá to, že je snad nakročeno správným směrem ...
02. 12. 2007 | 15:00

Acidburn napsal(a):

To Adam - tak která univerzita to byla a kdy jste tam přednášku navštívil? Měl byste schopen to dohledat a zveřejnit, protože na mě to dělá dojem, že tohle story jste si sprostě vymyslel...proto nemůžete konkretizovat, protože by to mohlo být někým ověřeno přímo na stránkách oné univerzity...
02. 12. 2007 | 15:14

windvitr napsal(a):

Dle Vasich nazoru je patrno, ze kdybychom volili prezidenta primo, potom by to nebylo tak jasne, jak je to ted. Ted je jasne, ze si ho politici ponechaji, nez ho menit za Svejnara a nevedet jak to s nimi bude. Cili...DEMOKRACIE je v pytli, kdyz nas nenechaji volit primo, je to ostuda. Klaus...je prohra uz od zacatku.
02. 12. 2007 | 15:16

bigjirka napsal(a):

Adam, wake up :-))))
02. 12. 2007 | 15:30

jo napsal(a):

Klaus, spolutvůrce divoké privatizace je odpovědný za vývoj v zemi po roce 90 a následný právní, ekonomický a společenský marasmus, je brzdou ve vývoji země.

Pokud tam nebude, poměry se mohou pohnout, to i žádoucím směrem. Pokud tam bude, čeká nás pouze strnulost jako v sssR za Brežněva. Nerozlišování špinavých peněz, další skandály ODS, parta pochlebníků bude svého Vůdce přesvědčovat o neomylnosti, protože by bez něj nebyli ničím, ten se takto bude prezentovat na mezinárodním písečku a ČR se budou všichni smát. Klaus ve funkci zosifikoval, nyní je pouze jak žaba na prameni, brzda celospolečenského vývoje, jako kdysi po 3 obdobích Havel. POTŘEBUJEME ZMĚNU
02. 12. 2007 | 15:37

Michal J napsal(a):

Drzim palce pane Svejnare, ocenuji odvahu postavit se celem k vyzve a aspon se snazit vyjednat podporu, i kdyz to asi bude tezke. Nicmene nechat pana Klause a ruzne primitivy, kterymi se obklopuje, rozsirovat lzi o jinych, by bylo chybou a je dobre, ze jste se ozval. Jsem doktorandem ekonomie na jedne zapadni univerzite a muzu ctenarum rict, ze Vase jmeno ma ve svete zvuk a Cesko(slovensko) v tomto oboru proslavilo. Coz se o panu Klausovi ani trochu rict neda (jako ekonoma by ho dnes do kapsy strcil kazdy prumerny doktorand, ale to on asi tusi, proto kolem sebe v afektu kope). Jsem rad, ze aspon jeden (potencialni) kandidat na prezidenta je na urovni. Preji hodne zdaru.
02. 12. 2007 | 15:40

baf napsal(a):

Ano "jo", Klaus může nejspíše i za Vás.
02. 12. 2007 | 15:59

mueller napsal(a):

Michale, Michálku, na ktere ze to zapadni univerzite jste doktorandem, a u ktereho profesora ? Ja bych se na vas tam rad mrknul. K tomu samozrejme prosim cele jmeno. Abyste dodal svym tvrzenim patricnou vahu, jinak jsou to jenom takove kváky. Nebo jste dalsim prevtelenim Adama, co poslouchal prednasku hloupeho Klause taky na jedne zapadni univerzite, nekde v Americe ?
02. 12. 2007 | 15:59

Spačka napsal(a):

Jag-odpověď
Kdyby nebylo Havla-tak tatíček Klaus by disponoval jako předseda ODS a politici parlamentu nad bankami-Havel to dal ústavnímu soudu a ten návrh Klause byl zamítnut a takových věcí je do dneška více ,že si poslanci dělají co chtějí a k tomu senátoři a je tu modrá tcunami , která vše smete-tam kam chcou.Když malý český človíček něco provede za měsíc je za mřížemi.Co Krejčíř,Mrázek,Pitr,Chvalovský, a další funkcionáři fotbalu,hokeje a sportů a nadací.občanských sdružení a mohl bych jmenovat.Tam je zakopavý pes-vrchnost je nebo byla s nimi spolčena a tak se to zametá pod koberec.
02. 12. 2007 | 16:09

hernandez napsal(a):

Také přeju hodně zdaru profesoru Švejnarovi!
02. 12. 2007 | 16:09

xara napsal(a):

Takže už začala američanova volební kampaň? To ať si vypravuje američanům, jak byl aktivní a kdesi cosi. Proč, když byl takovým autorem, tady nezůstal, aby ovlivňoval další vývoj? Ono napsat " já jsem vymyslel něco jiného " zpoza oceánu je hrozně jednoduché. Dlo by se na to říci: Hic Rhodos, hic salta. Neboli, volně řečeno, pan profesor si to zjednodušil: tady dal něco do placu a když nad tím nebyli všichni nadšením v extázi, zase se odporoučel. O takového prezidenta, tedy, jak nsnáším Klause, vůbec nestojím.
02. 12. 2007 | 16:11

REX napsal(a):

Pevně doufám, že zvítězí tentokrát rozum a že se konečně odřízneme od rozporuplné minulosti 90.let nezvolením Klause a naopak zvolením Švejnara. Naprosto souhlasím s argumenty a interpretací Švejnara ohledně ekonomické transformace u nás. Toto totiž není názor pouze Švejnara, ale i celé řady dalších bankéřů a ekonomických odborníků. Nejtragičtější byla úmyslná rezignace na vytvoření právního prostředí, před začátkem transformace. Peníze jsou prostě silnější než svědomí a odpovědnost. Nechci nějak adorovat Rumla a další, kteří udělali Sarajevský atentát, ale díky nim se ten morální průser aspoň trochu zbrzdil a někteří lidé se probudili. Sice ten průser potom pokračoval a ještě se prohloubil dál v podobě oposmlouvy a později vlády ČSSD, ale myslím, že to pomohlo řadě lidem vystoupit z transu a nebýt tzv. pouze ve vleku událostí. Většina lidí je ale dlouhodobě znechucena a moc se ve veřejném životě neangažuje, což samozřejmě ty největší strany chtějí, protože si pak mohou dělat co chtějí. Je to proto, protože si tady dlouhodobě pěstujeme takovou tu svou zaprděnou lokální politickou kulturu a pevně věřím, že ten Švejnar to aspoň trochu pomůže vyvětrat. Klaus už to nedokáže, je to muž minulosti.
02. 12. 2007 | 16:15

Milfired napsal(a):

Ještě dnes odešlu magistrátu města Prahy návrh na postavení národní knihovny ve tvaru velkého hovna .... oni tento návrh samozřejmě zamítnou, ale já už si do smrti budu psát v životopise: "Jeden z hlavních tvůrců Národní knihovny v Praze" ....
02. 12. 2007 | 16:17

AeroKarel napsal(a):

Já bych moc rád viděl, jak by ten silný právní rámec s tím, co bylo tehda v parlamentu, na soudech a v prokuratuře vznikl a fungoval. Nejspíš bychom dosud nakupovali v Pramenu a Prioru, pokud by bylo co, neboť by se kradlo ještě veseleji než při kuponovce.
Tímto je pro mne Švejnar jako kandidát odepsán. Potřebujeme politika, ne lehce ulhaného teoretika.
02. 12. 2007 | 16:17

petr napsal(a):

Pane profesore fandíme Vám Hlavně ta poslední Vaše věta je vystižná.
02. 12. 2007 | 16:36

lajtnant Dub napsal(a):

Vážení, jeden za 18-Papá Tunel a druhý za 20-2 - Švejnar-byl také poradcem Dyby-chyby a jejich nohsledů! Takže bych chtěl z těch bývalých svazáků,kandidátů a bývalých členů KSČ,kteří si dnes říkají ODS-pravice-včetně zkrachovalého lampasáka Topolánka vyhozeného od armády za chlast a zlodějnu vidět jenom jediného,který nemá máslo na hlavě! Bohužel pro tento stát a tyto obyvatele!
02. 12. 2007 | 16:43

Standa napsal(a):

Skoro se p.Klausovi divím, že se raději od tzv.ekonomické transformace devadesátých let nedistancuje, ale že se k ní hrdě hlásí. Odhadem bylo rozkradeno a jinak zašatročeno téměř 1000 miliard Kč. Teď nemáme 2 mld na platy učitelů nebo policistů či lékařů, pořebné částky na na dostavbu dálnic, železnic, čelit stále klesající životní úrovni důchodců. A šlo o národní majetek. vytvořený několika předchpozími generacemi, např.p.Škodou v Plzni (tak se jmenovalo i ministerstvo, Fond nár.majetku a pod.)Tato tzv. transformace zplodila Koženého, Pitra, Krejčíře a další co dosud neutekli. Rozkradení a znehodnocení národního majetku patří k nejtemnejším stránkám našich dějin po r.l989 a kdo se k ní hlásí jako její tvůrce by si toho měl být vědom, ne se tím chlubit.
02. 12. 2007 | 16:43

citizen napsal(a):

ad Habilitační práce V.K. Byla o tom debata výše. Může někdo z jeho fan klubu uvést konkrétní odkaz, kde ji najdu? Nebo aspoň jak se jmenuje?
02. 12. 2007 | 16:46

Javít napsal(a):

Někdo tady napsal, že prof. Švejnar nemůže rozumět naši zemi.
Je to pravda, nemůže.
On je natolik noblesní a slušný, že některým zdejším nenávistným "žvástům" rozumět ani nemůže. Nepochopí je, zrovna tak je nepochopí ani stejně noblesní V. Klaus.
Já prof. Švejnara tímto nehájím, pokládám jeho vyjádření za "podpásovku", není tedy můj favorit, ale "kvalita" některých "názorů" je ubohá, pro slušného člověka nepochopitelná.
Nějak se zapomíná, že nejde o post hlavního ekonoma tohoto státu, ale o post prezidenta, což není totéž.
02. 12. 2007 | 16:50

Pepan napsal(a):

Vážený pane Blumfelde, Děkuji za Vaší reakcí na můj příspěvek do diskuze. A hodně moc se omlouvám pokud došlo k nedorozumění. Já předpokládám, že pan prof.Švejnar je velmi slušný a vzdělaný člověk a je zcela vhodný na post prezidenta naší republiky. Ale z uvedeného článku je zřejmo, že dnešní pan prezident lhal a ne že nemluvil pravdu. U takového světově uznávaného vědce jako je náš prezident je to dost závažná informace. Pokud k tomu skutečně došlo, tak by se měl jako slušný člověk omluvit. Nebo pan prezident už není občanem a nemusí uznávat základy slušnosti. Měl by tak učinit přímo panu prof.Švejnarovi. Omlouvám se Vám. Nechtěl jsem nikoho urazit nebo se někoho dotknout. Přeji příjemný večer.
02. 12. 2007 | 17:01

pokud možno řádný blogger P.H. napsal(a):

Opakovaně upozorňuji na nekorektnost editora Libora Stejskala. Poněkud svévolně "stvořil" nového bloggera Švejnara, což je akt nebývalý a podle mého názoru nekorektní. Tím nesnižuji význam vyjádřeční Jana Švejnara, jeho text může být i pravdivý.
Souhlasí Jan Švejnar s takovým postupem editora Stejskala? Nezajídá se mu nestandartní vstup do řad řádných bloggerů? Je mi to divné, ostatně poukazuji na tuto skutečnost na blogu lidovky.cz.
02. 12. 2007 | 17:05

Diblík napsal(a):

Nebudu polemizovat, kdo by byl lepším prezidentem. Klaus prostě jim být musí. Nedovedu si představit, že by se zase někde nacpal na důležitý společenský post a dále by vedl k totálnímu chaosu tuto zneboženou republiku. Takto jako prezident nemá skoro žádné pravomoci, kromě možnosti blbě kecat.
02. 12. 2007 | 17:06

Jiří Krupař napsal(a):

Musíme nebo alespon by jsme si měli uvědomit,že jak Václava Havla tak Klause v podstatě zvolili komunisté.Tak co je to za politiky,když podle těchto pánů je komunistická strana zločinecká organizace,ale její hlasy se jim ohromě hodí.Kde je totiž morální přístup.Kdysi jsem slyšel krásný ftip. Paní učitelka se ptá dětí ve škole na zrádce českého národa Pepíček odpovídá Zikmund,Mařenka Hácha,Karlík sim Václav Klaus.Na to paní učitelka"Kolikrát ti mám Karliku řikat abys ses neučil napřed
02. 12. 2007 | 17:06

Martin napsal(a):

Forde a Foundrymane, nedelejte si srandu, reknete ktera ze zemi s vyjimkou NDR mela silneho partnera financujiciho integraci (cili podpory pro lidi z nevydelecnych fabrik misto donuceni tech podniku k cinnosti), pracovni trh pro ambicioznejsi atd. Nehodlam porovnavat zeme, ktere si vybrali nejakou verzi transformace a volneho vyberu cesty a zemi, kde se pokouseli o stoprocentni splynuti s druhou casti.

To uz bych mohl byt podobny zvanil jako pan Kohout a rovnou porovnavat problemy trzni ekonomiky ve Finsku a transformujicich se statnich ekonomik. Mne hrusky a jablka michat nebavi, divim se ze vas jo.
02. 12. 2007 | 17:09

Karton napsal(a):

K Pepanovi:
Můsím bohužel konstatovat, že Klaus nejen že nelhal, ale měl pravdu. Švejnar se ekonomické transformace nezúčastnil a vůbec se na ní neůučastnil. To, že se musí provést reforma věděl každý, to nebyla žádná idea; reforma byla ale provedena diametrálně jinak než si myslel Švejnar. Kuponová privatizace byla výborná myšlenka, rozdat majetek ukradnutý komunisty celému národu, ale bohužel autoři nepočítali stím, jak moc je národ zblbnutý komunizmem. Ten majetek, který byl našim lidem dán téměř zadarmo, oni místo toho, aby z něj něco vytěžili, dali za pár šušní spekulantům a teď nadávají, že je někdo okradl. Naopak, oni okradli sami sebe.
02. 12. 2007 | 17:23

Martin napsal(a):

Kartone, pokud vas nekdo nenauci pocitat nevysvetli funkci penez, pak vam da tisicikorunu a vy pri prvni transakci zaplatite vse co mate za utratu 10 kc a nedostanete zpatky je to vase vina ? Nebo je to vina toho kdo vas nenaucil pocitat a take toho, kdo vam nejdrive peclive nevysvetlil fungovani penez ?

Myslite si, ze autori kuponovky nemeli vubec poneti o tom, ze lide u nas jsou ekonomicky naprosto nevzdelani ? Presneji ze ekonomicky vzdelani jsou v 90 procentech jen sami komunisti, zvlaste z vysokych nomenklaturnich funkci a estebaci ?
02. 12. 2007 | 17:31

mueller napsal(a):

No, pane Krupar, ten vtip se vam teda nejak nepoved, nebo poved, jak se to vezme. Zikmund zradce jak znamo nebyl, byl pravoplatnym dedicnym vladcem Kralovstvi ceskeho. Hacha taky zadny zradce nebyl, kohopak ze zradil a prodal ? No a Klaus teda holt taky ne. Vlastne jste ho tim srovnanim se Zikmundem docela pochvalil, Sigismund/Zikmund byl jak znamo hlava otevrena a velmi schopny vladce, po tatinkovi Karlovi/Vaclavovi, ne jako jeho opilecky bracha Vaclav, co Cechy privedl cugrunt. Asi jako Vaclav Havel, chlast, vrhcaby a zenske a povrchni filosofovani.
02. 12. 2007 | 17:31

Karton napsal(a):

K Martinovi:
To chcete říci, že spojení NDR a NSR bylo obtížnější, než transformace naší zaostalé a vnitřně zadlužené ekonomiky s výrazně znečištěným životním prostředím na konkurenceschopnou ekonomiku s čistou vodou a vzduchem bez dotací zvenku?
02. 12. 2007 | 17:36

Hudryper napsal(a):

Z diskuse na tomto improvizovaném blogu přinejmenším plyne,že valná část účastníků v době hasnoucího světla v
hospodářství této země chodila do mateřské školy
Vzpomenou si ti starší,že ona tisícikoruna za účast na
kuponovce šla na zvláštní konto(okolo 10 mld),za kteréžto prachy si Tříska koupil nejen
hardware a software pro
evidenci /tz,RM systém/,
ale hned při té příležitosti vybavil svůj
soukromý podnik ,který
se ujal funkce obchodníka s cennými papíry? Tak vyluxoval od
lidí i ty akcie,které nebyly k dispozici tzv. investičním fondům.
Byla to karetní hra,ve
které účastníci kromě bankéře museli držet své
karty obráceně-lícem k
bankéři a sami koukali na
jejich rub.Viz s.r.o SOFTWARE A.G.a jeho přičinlivý ředitel ,
původně český emigrant z NSR.
02. 12. 2007 | 17:37

mueller napsal(a):

Jo, kuponova privatizace byla vlastne skvela vec. Jednak byl majetek "vseholidu" tomu lidu rozdan, kazdemu stejne (to byla ta kuponova knizka), a potom byl "lid" prinucen jednat podle sve inteligence vlastni hlavou. Nezaplatitelna zkusenost. Ruzni poradenkove a poradci lidu radili ruzne, co s kuponovymi knizkami udelat. A jak se pravi v jednom historickem romanu ceskeho klasika (volna citace:), "(kandidati) Septali si pomoc, Kampanus vsak nezasahoval. Zastavalt nazor, ze chytry uzije pomoci chytre, hloupy hloupe a pravy pomer tak prece jen se vyjevi." A presne tak to bylo s kuponovkou.
02. 12. 2007 | 17:41

Pepe napsal(a):

Pro citizen

Habilitační práci neseženete. Na VŠE se bojí tuto skvělou práci světového ekonoma vydat komukoliv k prostudování. Četl jsem na webu, že když se k tétopráci dostal jeden člověk pod záminkou studia, tak mu bylo zabráněno práci kopírovat a musel si ji prostudovat pouze na místě.
02. 12. 2007 | 17:44

Martin napsal(a):

Kartone, spojeni NDR do NSR bylo necim uplne jinym nez transformace. Je zabavne, ze jediny kdo pouziva tento argument je V. Klaus a CEP. Jinak neexistuji jedine seriozni mezinarodni studie opravdovych ekonomu porovnavajicich NDR a x let transformace s Ceskou Republikou a jinymi zememi v regionu. Proc jen nejgenialnejsi V. Klaus si toho vsiml, a hloupi ekonomove celeho sveta se tim nezabyvaji ?

Naznacim vam, proc hlupaky ekonomy genialni teorie pana Klause s NDR nezajimaji. Vsechny samostatne zeme byly pod tlakem socialne politickym, aby se podniky transformovaly, ale pokud mozno nelikvidovaly. V NDR tento tlak neexistoval, protoze misto sloziteho udrzovani dvou nezavislych systemu se stare zrusilo, co nebylo hned konkurenceschopne se zavrelo a lidem se zaplatily penize. Zadny jiny stat si tohle nemohl dovolit. Zadny jiny stat take nemel za sebou velkeho strycka, kteremu se sice infrastruktuou a politikou stoprocentne prizpusobi a on ho za to nakrmi a nic vic nechce.
02. 12. 2007 | 17:46

Rampa napsal(a):

Horolezec je opravdu nešťastný ťunťa - 02.12.2007 13:53:46 . Nebo je profesionální desinformátor. Horolezec si vůbec nevšiml, že Jan Švejnar se nikam necpal a jen se ohradil proti pomluvě od Václava Klause. Nemlčel a nenechal se zastrašit Klausovou agresivitou. To ze Švejnara dělá věrohodného protikandidáta, který sám nelže a Klausovy výmysly dokáže vyvrátit. Díky pane Švejnare.
02. 12. 2007 | 17:48

Pepe napsal(a):

Pro Acidburna
Jste zaslepený a trpíte zjevnou klausománií. Podobně jako několik dalších zmatených přispěvatelů tohoto blogu (např. bigjirka a několik dalších)
02. 12. 2007 | 17:49

Pepe napsal(a):

Pro pana Švejnara :

Doufám, že neodstoupíte a přijmete kandidaturu. Máte velkou šanci, i když to není na první pohled zřejmé.
Václav Klaus bude mít ještě před volbou zřejmě velké problémy a je otázkou, zda deklarace o podpoře všech senátorů a poslanců ze strany pana Tluchoře nebyla předčasným jásáním.
A i kdyby Vás volilo 100 % komunistických senátorů a poslanců, tak si z toho vůbec nic nedělejte. Poukazování na podporu těchto volitelů je pouhá demagogie v režii ODS!!!
02. 12. 2007 | 17:55

Hudryper napsal(a):

to Mueler Nepochybně jste
investoval do fondu,a pak jej přetransformoval na A.S coby jeho správce?Že tohle neumělo dalších 10 mil.lidí,to nebyla jejich hloupost.Byli mezi nimi mnozí,kteří na rozdíl od Vás uměli operovat nádory válcovat ocel nebo psát dobré knihy.Chcete říct,
že i tihle lidé byli hlupáky? Vaše arogance je
nejlepší známkou hodnoty
Vašeho příspěvku.
02. 12. 2007 | 17:58

Martin napsal(a):

Pepe, ono fandove Klause nam sugeruji, ze v ODS je hlasovani pro taticka povinne :) Nedokazou si predstavit, ze by se nasel nejaky zradce, co by hlasoval podle sveho vedomi a svedomi a Klause by nepodporil.

Ale meli by si pamatovat, ze volba je tajna, mozna pan Svejnar nebude potrebovat jediny komunisticky hlas, pokud milovnici Klause nepracuji v senzibilnim oddeleni pana Langra, tak nemuzou snad vedet jak kdo bude hlasovat :)
02. 12. 2007 | 18:01

Pepe napsal(a):

Pro všechny klausofily

Bylo by vhodné mít jako prezidenta člověka, který není nijak spojen s divokou transformací naší ekonomiky. U pana Švejnara o tom není pochyby. Poukazování, že je členem dozorčí rady ČSOB jenom ukazuje na ubohost pana ministra Nečase a dalších hlupáků, kteří nejsou schopni nalézt nějaké relevantní argumenty. Zato u pana Klause nedošlo nikdy k tomu, aby se přihlásil ke spoluzodpovědnosti za podivné sponzory z Maďarska a Indie. Šrejber byl nepochybně nastrčen - aby se aféra příliš nenafoukla. Skutečný sponzor nebyl ani Maďar, ani Ind, ani Šrejber. Za těmito komickými sponzory byl ve skutečnosti schován Magistrát hl. m. Prahy. Nepřímé důkazy této skutečnosti existují !!!
02. 12. 2007 | 18:05

Pepe napsal(a):

Pro Martina

No o té tajné volbě lze mít pochybnosti - to lze také dělat tak, aby se odpadlíci našli.
Ale bylo by to hezké, kdyby nedostal všechny hlasy z ODS - to by jsem se skutečně zaradoval.
02. 12. 2007 | 18:08

Pepe napsal(a):

Naprostý souhlas s Rampou
02. 12. 2007 | 18:09

Martin napsal(a):

Pepe, vim, ze ODS si dovede sve poslance pohlidat, napriklad ze budou zas chodit v paru a ukazovat si hlasovaci listky :) Spis mi ale jde o to, ze nikdo nemuze tvrdit, ze pan Svejnar potrebuje hlasy vsech komunistu, protoze patent na vesteni budoucnosti nemaji.
02. 12. 2007 | 18:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy