Svět není černobílý

03. 01. 2008 | 17:23
Přečteno 36431 krát
Při vyhlášení kandidatury na prezidenta republiky jsem řekl, že naše země potřebuje otočit list za transformací devadesátých let a rozejít se s černobílým viděním světa. Je na místě blíže osvětlit, co jsem tím měl přesně na mysli.

Pod vlivem předlistopadové komunistické ideologie si mnoho lidí zachovalo černobílé ideologické myšlení. Jen v něm vyměnili hodnoty, klíčové teze a ideologické ikony - Marxe a Lenina nahradil třeba Hayek. Dogmatičnost a hledání nepřátel zůstaly. Skvěle to ilustroval volební slogan „Doleva, nebo s Klausem“. Představa, že nesouhlas s jedním politikem nutně znamená zařadit se na úplně druhou stranu politického spektra, je absurdní. Přesto toto heslo poměrně zafungovalo.

Mnoho témat nepodléhá jednoduchým pravolevým schématům. Tvrdit například, že starost o životní prostředí nebo ježdění na snowboardu jsou projevem levicového myšlení, je nesmysl. Když Václav Klaus prohlašujeŽádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci“, snaží se předem vyloučit jakoukoli diskusi. Kdokoliv by se do ní odvážil vstoupit, je předem odsouzen jako neseriózní a nerozumný. Tento styl uvažování a myšlení je většině lidí naprosto cizí. Žádný z vrcholných evropských státníků se nevyjadřuje podobně dogmatickým způsobem. Černobílé je i schéma „my“ versus „naši nepřátelé“ v oblasti věcí veřejných. Vyhlašovat tu občanskou společnost, tu zastánce Evropské unie, tu ochránce životního prostředí za nepřátele svobodné společnosti, to je dogmatický přístup, který znehodnocuje volný „trh myšlenek“, znemožňuje demokratickou výměnu názorů a poškozuje tak demokracii samu.

Na černobílé vidění světa ovšem Václav Klaus nemá monopol. Následná diabolizace jeho osoby je jen jiným projevem obdobně černobílého myšlení. V Klausově bilanci najdeme jak zásluhy, tak chyby a neúspěchy. Černobílé vnímání světa, jehož je Klaus subjektem i objektem, nás od věcných témat odvádí k nekonečným sporům o jednu osobu. Vezměme příklad Evropské unie: loajalita vůči Václavu Klausovi tlačí ODS k černobíle eurofobní ideologii, která je zcela odtržená od profesionální praxe většiny politiků ODS.

Někteří viděli v mé tezi o černobílém vidění světa narážku na postoj ke komunistické straně. Můj přístup byl obecnější, ale tuto tezi lze vztáhnout i na KSČM. Existuje zde totiž bludný kruh: dokud mnozí komunisté vnímají věci černobíle („vše po roce 1989 je špatně“), zbytek politické scény je přirozeně vnímá stejně černobíle. KSČM by měla naznačit, zda směřuje k definitivnímu oproštění se od toho, co nutí zbytek politického systému se od ní distancovat: nejednoznačné odmítnutí násilí jako politického prostředku, neochota přijmout základní principy a závazky zahraničněpolitické orientace státu, lpění na dědictví totalitní KSČ. Prezidentská volba k tomu může být příležitostí. Rozetnout tento bludný kruh znamená riziko i naději pro obě strany. Zkušenosti z Maďarska, Polska, ale také z Německa nebo třeba z Jihoafrické republiky ukazují, že v určité fázi vyrovnávání se s minulostí je prospěšné podstoupit přechod z černobíla do barevna.

Stejný přechod z černobíla do barevna znamenal zásadní zlom ve vývoji jednoho ze symbolů modernity - filmu a televize. Je to podobné i s naším veřejným děním - černobílé archivní záběry nás zajímají i dojímají, ale od večerních zpráv už čekáme něco jiného. K transformačnímu období patřilo zjednodušené vnímání reality. Ta doba je však za námi a na dogmatický styl myšlení můžeme začít tvrdě doplácet. Realita je totiž nejen pestrobarevná, ale také tvrdohlavá. Když ji budeme v jakémkoli ideologickém zaslepení popírat, daleko se nedostaneme. Moderně smýšlející lidé se dnes pohybují ve světě širokého a barevného spektra názorů. Přijmout tento svět a umět se v něm prosadit, to je dnes výzva pro naši republiku.

www.jansvejnar.cz
Článek také vyšel 31.12.2007 v MF Dnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miki napsal(a):

Výborně napsáno, doufám, že Vám pane Švejnare ta kandidatura vyjde!
03. 01. 2008 | 17:32

Zuzana napsal(a):

Mily pane Svejnare,
zrovna na techto strankach se potkate s obdobou toho o cem jste psal - na tomto foru vetsina lidi vidi oranzovo - modre.
Co se tyce komunistu - uz davno meli byt verejnosti a predevsim politiky dotlaceni k priznani zlocinu a k projevu litosti nad nimi. Obavam se, ze nyni se takove moznosti jiz jen vzdalujeme a sami si tak skodime. Mit takovou nereformovanou stranu ve vladu je jen pro ostudu.
03. 01. 2008 | 17:34

Martin napsal(a):

Diky pane Svejnare, bohuzel se obavam, ze budete zde ritualne ukrizovan prave lidmi, kteri cernobilost vyznavaji.
03. 01. 2008 | 17:37

Saliven napsal(a):

Já musím s panem Švejnarem souhlasit. Na internetových diskuzích se s takovým fenoménem potkávám často - stačí nesouhlasit s ODS nebo Klausem a hned je z člověka komunista. :-(
03. 01. 2008 | 17:41

Karel napsal(a):

Dekuji za blog a drzim Vam palce!
03. 01. 2008 | 17:47

Jan Koutný napsal(a):

Dávám za jedna. Škoda že není přímá volba, můj hlas by jste měl zajištěn! Pevné nervy a hodně zdraví přeje Jan Koutný.
03. 01. 2008 | 17:51

Zdeněk napsal(a):

Díky za naději - věřím, že čím dál více se bude prosazovat nečernobílé vidění světa, nezatížené minulostí. Většina dnešních politiků, včetně Všeználka na Hradě, jsou lidmi minulosti.
Držím palce a ještě jednou díky!
03. 01. 2008 | 17:55

Ouuu napsal(a):

Ono je v určitém smyslu jedno, jestli vyhrajete nebo ne. Důležité je, že kandiduje slušný člověk. Držím Vám palce.
03. 01. 2008 | 17:59

car napsal(a):

komančov OO8:Je to psano pěkně pravdivě na realitě se toho moc neda měnit dal se jit musí prostě žit.Ale aby bylo ukolem čechu se prosadit je trochu malo je to uzavřeny prostor proto jsme snad vstoupili do EU aby jsme prosazovali se všema společně EU a jde to sice pomalu ale musí to je realita jen svobdna evropa je schopna jit dal hledat a poznavat sve schopnosti neomezovat jedny na ukor druhych, ono potom se neda křičet kdyš něco nevyjde a svadět to jeden na druheho tim si musime projít a řešit problemy a taky umět v krizi se zastat slabších a nečekat že se to srovna samo jen silní jsou schpni pomahat a to nejen ekonomicky ekonomika eu nic moc hrozně omezení a dotaci ktere ji jen škodí.Česka hlava statu jake ma vlastně pravomoci jen sinbolu.A dovolte jestli se česky prezident necha volit takovyma lidma jako jsou Přiklad lidovci v čele Člověk ktery chodí na socialku jsme asi omezení kdyš nechapeme ani to co proved a chceme mu věřit.Paroubek proboha co ten ma společneho s politikem ten vas navrhl ajako předseda vlady se tu předvedl a dodnes si myslí že nebyt jeho nežijem.sklenikovy efekt schovat se a svadět vše na jine budete jiny.OO8 komančov hurá
03. 01. 2008 | 18:01

Lajosz Bacs napsal(a):

Podle doposud nejkomplexnějšího hodnocení stavu životního prostředí na Zemi ovlivnili lidé během posledních 50 let povrch planety a biodiverzitu více než za celou předchozí historii. Podle tzv. Millennium Ecosystem Assessment je znehodnoceno nebo neudržitelně využíváno 15 z 24 služeb zajišťovaných ekosystémy na Zemi. Lidstvu se podařilo zlepšit dostupnost potravin, ale klesá kvalita pitné vody. Lidé také loví příliš mnoho ryb a způsobili zhoršení regulace přírodních pohrom a škůdců.

http://suta.blog.respekt.cz...
03. 01. 2008 | 18:01

Tupelo napsal(a):

Preji Vam uspech v prezidentske volbe a diky za Vase clanky.
03. 01. 2008 | 18:01

klaaarka napsal(a):

Vážený pane profesore,

pokud čtete diskusi pod svým blogem, byl byste prosím tak laskav a zareagoval na informaci zveřejněnou dnes v článku pana Haase o tom, že údaj ve Vašem životopise ohledně členství v nominační komisi pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie není pravdivý?

Odkaz na článek pana Haase je zde: http://neviditelnypes.lidov...

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem Klára Bechyňová
03. 01. 2008 | 18:02

Pumprlidentlich napsal(a):

Klaus zcela zastínil takové osobnosti, jako jaderný fyzik Mgr.Kuchtová. To nikomu nevadí, že takový člověk může být ve vládě? Jaký je rozdíl mezi Klausem a Stranou zelených? Jak barevné je spektrum názorů Strany zelených? Pokud je Klaus Všeználek, co je potom Jihočeská matka Mgr. Kuchtová? Kde je objektivita?
03. 01. 2008 | 18:05

kopřík napsal(a):

Článek je přesně takový, jaké bych čekal celé případné působení pana Švejnara ve funkci prezidente - věcný, střízlivý, klidný, a přitom vcelku jasně vyjadřující nějaký postoj. Jen tak dál!
03. 01. 2008 | 18:09

JakubTac napsal(a):

to klaarka:

Zajímá me také odpoved p.Švejnara, vlastní hlavou mám tento názor:

1) pořad s Krausem jsem viděl - neudělal jsem si závěr, že se snad jedná o nějaký "výbor" či "komisi" v pojetí, jak je známe my tady (bohužel už z komunismu - komise musí být úředně stanovena předpisem, nařízením apod. - jinak nemá nikdo jiný do ničeho co kecat :-)

2) Je mi více než podzřelé, že p.Haas je poradcem stávajícího prezidenta Klause. O jeho záměrech nemůže být pochyb...

Uvidíme.
03. 01. 2008 | 18:10

Žižka napsal(a):

Konečně někdo normální má odvahu stát se presidentem.
Kdyby to ti naši poslanci opět zvorali, pane Švejnare prosím, vydržte. Příště Vás snad budeme volit my a my Vás zvolíme.
03. 01. 2008 | 18:12

Tupelo napsal(a):

rovnez bych pozadal o odpoved Klaaarce.

Jinak jeste jeden namet k zamysleni, neuvazujete o tom, ze pokud prezidentska volba dopadne diky politickym handlum v pozadi neuspesne, ze byste zalozil novou politickou stranu v CR? Vas styl s jakym vystupoujete a vecnost mi imponuje a myslim ze nejsem sam. Procisteni politicke sceny v CR by za pokus jiste stal.
03. 01. 2008 | 18:16

RiCH napsal(a):

Děkuji za Vaše komentáře a modlím se za vaše zvolení (v duchu Vašeho příspěvku budu určitě pro mnohé okamžitě "pánbíčkář":o)!
03. 01. 2008 | 18:18

Docilis napsal(a):

Pane profesore, někde mezi bigotní černobílostí a taktickým relativizováním všeho je to důležité třetí... jasný směr.
Proto bych do této serie víceméně uznalých komentářů trocu kriticky podotkl : i pří vší vaší metodické otevřenosti myšlení by tehle vektor u tak zralé osobnosti mohl být víc zřejmý.
03. 01. 2008 | 18:21

rrrrr napsal(a):

Držím palce pane Švejnare.

A přeji hlavně do dalších týdnů pevné nervy, sílu k vytrvalost pro vyjednávání s tupýmí černobílýmí poslanci podporující Klause.

Podle mého názoru člověk, který v 90. letech umožnil rozkradení republiky patří za mříže a ne do politiky a už vůbec se neměl stát prezidentem. Ale bohužel jeho zastáncům především z ODS to stále nedochází.
03. 01. 2008 | 18:25

bigjirka napsal(a):

Co se mi na článku nelíbí: místo vlastních úvah se pan profesor odpichuje od Klause. To je přesně také to, k čemu chtěl idiotboardovou debatu: použít Klause místo squashové stěny. Takže něco nosného prosím: co po švejnarovsku, nikoli po neklausovsku? Nadávat na Klause umí každej prevít, jak je vidět zde pod blogy. Někteří vůči němu mají i vážné opodstatněné výhrady, jako MIki. Vy jste ten, kdo ho chce nahradit. Tak ven s něčím originálním!
03. 01. 2008 | 18:33

rr72 napsal(a):

Článek je přesně takový jak bych čekal - antiklausovský... opravdu si myslíte, že negace protikandidáta, je ten nejlepší předpoklad pro kandidaturu. Opravdu chcete tohoto upsaného, nevýrazného a odjinud přicházejícího chytrolína za prezidenta, to Vám nestačí, ten co teď naštěstí sedí jen v parlamentu.
03. 01. 2008 | 18:35

Honza Český napsal(a):

V zásadě s panem Švejnarem souhlasím.
Jen mi není jasné, proč v jeho barevném světě nemohou být i odpůrci nynější české zahraničněpolitické orientace.
Třeba stoupenci neutrality
Ledaže by se pan Švejnar cítil být znalcem té jediné správné zahraničněpolitické cesty
Tak ideologicky zaslepeného presidenta však již máme
03. 01. 2008 | 18:35

JC napsal(a):

Pane profesore,
Nic si nedělejte z toho, že letos skončíte jako druhý. Budete dobrým presidentem v příštím volebním období.doporučuji se příliž nenavážet do Václava Klause a ODS. Příště budete jejich podporu potřebovat.
03. 01. 2008 | 18:35

Martin napsal(a):

Bigjirko, to je ale americky styl kampane, navic Klaus ho vyuziva take, pri svych recich o nejakych profesurcich
03. 01. 2008 | 18:36

honza napsal(a):

No tohle jsou pravdo-láskové sny a myšlenky o třetí cestě. Život už je takový, bu´d chcete mít jistoty a někdo se o vás a o to musí starat, nebo vezmete život do svých rukou a zkusíte to. Pan Švejnar je profesor ekonomie, takže jistě ví, že na druhém způsobu myšlení je Amerika založena, taky na to, včetně svobody přísahal, když přebíral americké občanství s rukou na srdci, tak proč tady káže hlouposti o možnosti nějakého smíření.......buď lhal, když přísahal věrnost USA a jejím idejím, nebo lže te´d. Vyberte si sami.......
03. 01. 2008 | 18:38

george napsal(a):

Přestože se na mě vrhnou ihned zastánci oranžova ( vidí svět nikoliv černobílý), chtěl bych jen vědět, jak jako prezident s těmi bídnými pravomocemi můžete ovlivnit a zajistit to Vaše slibované. Protože neznáte tento politický svět u nás, zapadnete do těch sraček zrovna tak, jako Havel. Ten byl také osvícený a jak skončil. Nezmohl se na nic a za chvíli tancoval ve stylu politiky, u nás nastolené. Velmi rád bych Vás naopak viděl ve funkci premiera, to by byla jiná píseň, ale tohle je pro Vás zatím nedůstojná role.
03. 01. 2008 | 18:38

Karel Č. napsal(a):

Držím Vám palce!
03. 01. 2008 | 18:40

fafnir napsal(a):

pane Švejnare
jít do voleb s podporou lidí,kteří tvrdí,že zadrátované hranice a na nich střílení lidí kteří chtějí odejít,ústavně zakotvená vedoucí úloha jedné strany,nejsou totalita/Paroubek a dalších 56 vašich volitelů/chce hodně silný žaludek.A nazývat to černobílým viděním světa je sproťsárna nejhoršího typu.
03. 01. 2008 | 18:41

bigjirka napsal(a):

Článek obsahuje 6x jméno Klaus. Sorry, ale Klause jsem přes všechny jeho chyby soupeře dosud pomlouvat neslyšel.
03. 01. 2008 | 18:41

fafnir napsal(a):

oprava:sprosťárna
03. 01. 2008 | 18:43

Martin napsal(a):

Bigjirko, koho myslite ze se tykala tato slova Vaclava Klause ?

Shodou okolností, možná to nikdo neví, na stejné škole, kde studoval také pan doktor Švejnar, jenomže já jsem tam byl asi dva roky před ním, takže jsme se tam nemohli potkat. Takže pro mě otázka, že bych tam chtěl přežívat jako profesůrek na té, či oné univerzitě, anebo být tady s jasným vědomím, že ten život tady nebude růžový, to pro mě bylo vždycky jasné.
03. 01. 2008 | 18:47

Iva napsal(a):

Drzim palce,máte představu jako já,kéž by vaše kandidatura vyšla
03. 01. 2008 | 18:56

Martin napsal(a):

A bigjirko pripomenu jeste neco, co i klaus velmi dobre vi. Svejnar si emigraci nezvolil, protoze nebyl plnolety. Tu za nej vybrali rodice. To dela z Klausovych slov extra sprostarnu.
03. 01. 2008 | 18:58

query napsal(a):

Krásný článek pane Švejnare. Potřebujeme sklidnění politické scénu a Vy byste se o to mohl zasloužit. Václav Klaus celý národ rozděluje a to není dobře.
03. 01. 2008 | 18:58

Docilis napsal(a):

no, bigjirko - když Klaus v médiích naznačuje, že by nějakého amerického profesůrka nechtěl dělat a ironizuje J.Švejnara jako "pana ekonoma", tak to není moc decentní.
Taky mi trochu vadí to anti-vymezení tohoto článku, ale rozhodně není Švejnarův tón tak hašteřivý.
03. 01. 2008 | 19:00

Luba napsal(a):

Je poněkud legrační, že někteří fanoušci Klause Václava považují velmi střízlivé hodnocení jeho působení od pana Švejnara, který dokonce v článku vyzývá k tomu, aby byla "angažovanost" současného Hradního pána některými méně démonizována, za pomluvy.
Sledoval jsem tu příšerně devótní audienci pana Šimůnka u našeho nejvyššího, a tak jsem mohl slyšet přímo z pokřivených samolibých úst pana Klause cosi o bezvýznamných profesůrcích, co si emigrací do Emeriky usnadnili život, o jakémsi doktorovi Švejnarovi, kterého nezná a nic zajímavého od něj nečetl, a že byl v Princetonu již dva roky před Švejnarem (o kterém jinak samozřejmě nic neví), atd.
Prostě - obvyklá snůžka polopravd a pololží od nejvyššího z narcisů, jako vždy. Co od tohoto postiženého muže, přetékajícího vlastní sebechválou čekat, že?
Pane profesore Švejnare - zasloužíte si vyhrát už proto, že jste "normální" a jako úspěšný přiměřeně ambiciózní člověk budete našim spoluobčanům lepším vzorem, než byl Klaus.
03. 01. 2008 | 19:02

x napsal(a):

to bigjirka: pomlouvání jsem tam nevidělo ..., to že se několikrát vyskytuje jménu druhého kandidáta je celkem přirozené ...

ad článek p.Švejnara: díky za zajímavou a konsistentní úvahu
03. 01. 2008 | 19:07

RA napsal(a):

pane Švejnare, divím se, že jste přijal kandidaturu od osob, jako je Rocco Paroubek a Falmer Filip. Jistě víte, co to byla STB, a toto jsou její konfidenti. Opravdu s nimi nechceme mít nic společného, ani pravdu a lásku.
03. 01. 2008 | 19:08

Martin napsal(a):

RA vyber si radej konfidenta Kluka co uz na Hrade sedi :)
03. 01. 2008 | 19:10

x napsal(a):

to bigjirka: předem se omlouvám - pokaždé, když něco čtete, tak počítáte, kolikrát je tam napsáno Klaus? :o)
03. 01. 2008 | 19:10

Viki napsal(a):

Pane Švejnare, Váš komentář se mi líbí jak obsahem tak formou. Málokdy je k vidění a ke čtení věcný text, v němž není použito klasických klausovských podpásovek a trapných zdrobnělinn - profesůrek, slova a slovíčka apod. Kdyby byla volba přímá, rozhodně bych Vám s kldiným svědomím dal hlas.
03. 01. 2008 | 19:25

tak napsal(a):

Čo dobré urobil Klaus, to je v poriadku, ale že došlo aj k rozkrádaniu i jeho zásluhou tiež pravda. Mal by už odísť z politiky, načase
03. 01. 2008 | 19:46

Nechci byt Cechem napsal(a):

Hezky vecer preji p.Svejnarovi i vsem ostatnim
Jiz nekolikrat jsem na ruznych forech napsal:
"Bohuzel, prubeh diskusi je jakymsi obrazem Nasi soucasne bojove naladene spolecnosti, kde neni se schopen domluvit nikdo na nicem a pak " tu mame co chceme", pouze bojove skupiny (ODS/CSSD, levice/pravice, duchodci/mladi, zamestnani/nezamestnani, ap.,.....)."
I kdyz o Vas toho moc nevim (pouze z medii, bohuzel, tam muzou byt informace znacne pokroucene) mate muj hlas. Je jiste, ze s clankem, ktery jste napsal souhlasim a jeden z hlavnich problemu nasi soucasne spolecnosti vidite podobne jako ja.

Mam na Vas, jako na kandidata presidenta CR jednu otazku:
"Jak se stavite k postaveni Moravy a Moravanu v CR?

Pokud by jste o tomto problemu napsal blog, byl bych Vam moc vdecny. Proc? Odpovim jednoduse:

USNESENI
Federalniho shromazdeni Ceske a Slovenske Federativni Republiky ze dne 9.kvetna 1990 o obnoveni moravsko-slezske samospravy

Federalni shromazdeni Ceske a Slovenske Federativni Republiky
povazuje zruseni zeme moravsko-slezske od 1.ledna 1949 v ramci noveho uzemne spravniho usporadani za akt nespravedlivy a poplatny totalitni byrokratickocentralisticke praxi, za krok, ktery byl v rozporu s principy demokracie a samospravy a ktery tak podstatne prispel k deformovanemu vyvoji ceskoslovenske spolecnosti
vyslovuje proto pevne presvedceni, ze ustavni usporadani republiky, ktere vzejde z jednani svobodne zvolenych zakonodarnych sboru, tuto nespravedlnost napravi
vyzyva zaroven vladu CSFR, aby podstatne urychlila vypracovani nove danove soustavy zajistujici samostatny rozvoj obci, mest a vsech svebytnych uzemne spravnich celku republiky."
Na to, jake je postaveni Moravy jako zeme s tisiciletou tradici a Moravanu jako narodem se specifickou kulturou dnes, si udelejte usudek sam.
Osobne by me zajimalo, zda znate jako kandidat na presidenta stovky let uzivane tradicni symboly Moravy, moravskou vlajku a moravskou hymnu. Verim ze ANO.
S pozdravem
Nechci byt Cechem
03. 01. 2008 | 19:59

Suchma napsal(a):

Jsem velice překvapen,že Jste,za tento sloupek,doposud nebyl nařčen z populismu,který si lidé černo-bílého vnímání reality tak často berou jako účinnou proklamaci.Avšak obávám se,žě je to pouze otázka času a reakce tohoto typu lze s určitostí očekávat.
Přeji Vám,ale hlavně českým občanům,uspěšnou kandidaturu a vítězství ve volbě. Šuchma
03. 01. 2008 | 20:00

fafnir napsal(a):

Suchma
co jsem vám proved,že mi přejete úspěch Paroubkova a Filipova kandidáta.Přejte to sobě,ale mě do toho netahejte.
03. 01. 2008 | 20:18

bohous napsal(a):

slabé , je to to samé jak to vidívával V.Havel , kázal, moralizovval a ...a nic.
03. 01. 2008 | 20:33

RA napsal(a):

ani černý, ani bílý, já Vám rozumím, musíte obsáhnout vše, od bolševika až po lidovce. Znamená to absenci jakéhokoliv názoru.
03. 01. 2008 | 20:35

bigjirka napsal(a):

@x: pokaždé ne. Bylo to tu tolikrát, že mne to zaujalo.
03. 01. 2008 | 20:38

notblue napsal(a):

Obava pana Klause z přímé konfrontace s panem Švejnarem v případné televizní debatě je naprosto na místě. Velmi mě mrzí, že není přímá volba. Můj hlas byste měl jistý, pane profesore, kdyby to náhodou nevyšlo letos, těším se za 5 let.
03. 01. 2008 | 20:40

Ondra napsal(a):

Dřív mi byl Václav Klaus sympatický. Ta sympatie byla ale hodně povrchní, limitovaná na tzv. reprezentativnost a jeho zdánlivé charisma. Čím déle je ve funkci, tím jasnější na něj mám názor. Dle mého je to vězeň té své ideologické dogmatičnosti, která mu nastavuje mantinely. Prostě se pohybuje mezi čtyřmi zdmi své ideologie a dál se nedostane. A to netvrdím, že nutně prezentuje špatné názory. Nesouhlas s Klausem neznamená nesouhlas s pravicí. Znamená to nesouhlas s jeho stylem uvažování.
03. 01. 2008 | 20:45

obz napsal(a):

Není autorem jistý Miller?
03. 01. 2008 | 20:50

charmer napsal(a):

Pane Svejnare, drzim palce a pokud nebudete zvolen, doufam, ze neprestanete byt videt.
03. 01. 2008 | 20:53

RUMCAJS napsal(a):

Dobrý den vašnosto!
Váš článek mi přijde, jako volání po souhlasu se vším a se všemi.
Taková Strážná věž, nebo chytrá Horákyně.

Zatím jsem od Vás neslyšel jediné jasné stanovisko,jediný jasný názor k věcem ke kterým se Klaus staví čitelně a
které dnes dle Vás rozdělují společnost .
Mě to celé přijde, že pokud se stanete Vy prezidntem, pak budeme slyšet z Hradu:
-Globální oteplování je a není,
- národní identita je dobrá a není
- s komunisty a bez nich
- radar je dobrý ale taky není ....atd.

Vašnoste, udělejte mi radost, najděte v sobě špetku chlapáctví a vysvětlete jasně svoje postoje k problémům, výše uvedeným.
Přesvěčte mě o opaku, a řekněte j
03. 01. 2008 | 20:56

RA napsal(a):

o čem psát ? Snad jen o tom, že některým lidem je jedno, jestli na Hradě bude sedět Švejnar , nebo Mickymaus . Jim jde o to, aby tam nebyl Klaus, protože je vinen tím, že jim nezajistil bezpracný blahobyt.
03. 01. 2008 | 20:56

mueller napsal(a):

No, vazeni: chcete mit za presidenta krivopriseznika, synka z prominentni bolsevicke rodiny, co slavnostne odprisahne vernost Spojenym Statum a pak se na prisahu pri prvni prilezitosti vy..re ? Milostiva pani Svejnarova se citi povolana poucovat ceske "Krovaky" o tom, co je spravne a co neni, sama ovsem neumi cesky ani kvaknout. No, kdo chce kam, pomozme mu tam.
03. 01. 2008 | 21:16

Pepek napsal(a):

Pane Švejnare, velmi si vás vážím a přeji si vás za
prezidenta. Držím palce ať to vyjde. Pro vás i pro tuto zemi.
03. 01. 2008 | 21:24

Petr Nezval napsal(a):

Považuji se za obyčejného člověka, řídícího se selským rozumem, nejsem ani politocky angažovaný. Konstatuji však, že jsem Klause přejeden a za těch 18 let už jej mám opravdu plné zuby a nejen já. Mylím, že většina českého národa Klause nesnáší pro jeho aroganci, bohužel ta většina národa - jakoby náhodou nezahrnuta v průzkumech veřejného mínění a podivných anketách... Předvolební regulérní televizní diskuze by Klausovi definitivně srazila vaz. Moc bychom Vás, pane Švejnare, chtěli za prezidenta,ale bohužel se v našem parlamentu opět kují politické čachry a plichta pro Klause je již dávno dohodnuta.Ale smekám klobouk před vaší noblesou.
03. 01. 2008 | 21:25

Karel (také) napsal(a):

Synka z prominentní bolševické rodiny? Netušil jsem, že Klaus přísahal věrnost USA...
03. 01. 2008 | 21:26

Petr napsal(a):

Klaaarka:

Nemohu presne mluvit o Nobelove cene za ekonomii a panu profesorovi Svejnarovi, ale mohu zminit co vim o udelovani Nobelovy ceny za Biologii/Medicinu.
Nekolik let jsem pracoval ve spickove laboratori na univerzite v Zurichu ve Svycarsku, a muj sef (profesor) je rovnez clenem nominacni komise. V praxi to znamena, ze dostane e-mail (pravdepodobne od nekoho z akademie ze Svedska) s zadosti o navrhnuti kandidata. Predpokladam, ze tuto zadost dostane relativne velke mnozstvi lidi v danem oboru (tisic???), v kazdem pripade se ale jedna o spicky a vyznamne osobnosti. Vlastni vyber je pak pochopitelne na svedske akademii ved. Odbornici mimo tuto akademii tedy prispivaji timto "doporucijicim" zpusobem.
03. 01. 2008 | 21:30

bohous napsal(a):

Petr Nezval :neměl byste mluvit o svých přáních jen sám za sebe ? Při čtení Vašeho příspěvku mi to však tak nepřipadá a nevím , kdo Vás pověřil za tu většinu národa , abyste p. Švejnarovi lezl do řiťky ...
03. 01. 2008 | 21:37

Saliven napsal(a):

fafnir:
Úplně nejhloupější argument jaký si může kdo vymyslet je - vadí mi proto, že ho volí X nebo Y. To je prostě argument duševních chudáků - a je to zcela v souladu dob dávno minulých, kdy nerozhodovalo co člověk umí, ale kdo za ním stojí (resp. bylo důležité, aby za ním stála KSČ).

Osobně mě vůbec nezajímá kdo daného kandidáta volí, ale co ten kandidát umí. A i když se tomu spousta lidí tlemí - Paroubek měl stoprocentní pravdu, když hlaholil, že dobrý zákon bude schvalovat třeba s marťany.

Pane Švejnare, držím palce a doufám, že zvítězíte, i když si myslím, že vzhledem k tomu, jak Klaus zlegitimizoval KSČM je jasné, kdo bude vítězem. Přeji Vám vše dobré.
03. 01. 2008 | 21:51

bohous napsal(a):

Už zase ? !!! Saliven
03. 01. 2008 | 22:03

Jarda napsal(a):

Nedocetl jsem ani prvni vetu, hned na zacatku lez a pretvarka...
"že naše země potřebuje otočit list". Nevazeny pane profesore, muzete mi rici kde jste travil Vanoce? Ano, DOMA. DOMA jste je travil, tak jak je travi kazdy normalni a slusny clovek. A kde je vase doma? Za velkou louzi. Tak jak jste tam travil vetsinu sveho zivota.
Tak se tam vratte a nekecejte o nasi zemi. Protoze tohle neni vase zeme, jste zde jen na navsteve. Tak se podle toho chovejte.
Muj prezident, pokud budete zvolen, nikdy nebudete, protoze ja cizacke privandrovalce neuznavam...
03. 01. 2008 | 22:04

Čochtan napsal(a):

Pane profesore,
pokud si dobře vzpomínám, dostal byste velké problémy s US-úřady, kdybyste vstoupil do armády cizího státu. Jak to vidí US-zákon s presidentstvím cizí země ?

Když jste dostal US-občanství, tak jste automaticky ztratil původní občanství. Je to poměrně stará dohoda, už z první republiky. Nebude vám to vadit ? Můžete se vůbec stát presidentem této země ? Jak to máte s občanstvím ?

Děkuji předem za odpověď !
03. 01. 2008 | 22:07

mnich napsal(a):

pane o Vás nestojí ani Paroubek-je zvláštní,že jste to dosud nepochopil !
03. 01. 2008 | 22:08

Docilis napsal(a):

no střet klausofilů a klausofobů je tradiční, ale zajímavé, že nikdo nediskutuje v čem by měla být ta změna, když prof. JŠ vystřídá prof. VK (kromě zjevně méně aroantního stylu, ale to je primiňte druhotné).
Např. v čem se projeví jeho vztah k americkým demokratům oproti současné servilitě k americkým republikánům. Nebo jak si představuje suverénější vztah EU k USAi k Rusku.
Ale třeba jakou poltikou dostat českou ekonomiku z nerovnovážného stavu do kterého se propadá. prostě ne proti čemu, ale o čem. Na rozdíl od klause který proti kdečemu - od europeistů přes homosexuály či knihoivnu na Letné až po nebhé ekologisty.
Ty, kteří zkoumají jestli byl víc z bolševické rodiny Klaus a nebo Švejnar, ale není třeba ani vnímat. Skoro nemožné aby jste v čechách neměli někoho takového v přízni. Ale platí snad ono "podle skutků poznáte", ne ?
03. 01. 2008 | 22:12

Čochtan napsal(a):

Jardo, emigrant není "cizácký přivandrovalec", zato ty jsi sprostý blbec.

T.G.Masaryk byl emigrant. Legionáři byli emigranti a navíc zradili císaře pána.
Edvard Beneš byl emigrant.
Svině Gottwald žil v moskevské emigraci a i ten komouš Svoboda byl emigrant.

Celkem čtyři presidenti byli emigranti. Počítal jsem správně ?
03. 01. 2008 | 22:13

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale, aby jste měl klid, nahrazuji slovo "Svině Gottwald" výrazem "vrahoun Gottwald".
03. 01. 2008 | 22:16

Jarda napsal(a):

to Čochtan
Uz se Svejnar vzdal americkeho obcanstvi? Ne? Na co ceka? Proc jasne nedeklaruje kam patri? Kde je jeho domov?
Mame mit za prezidenta krivopriseznika? Mame mit za prezidenta nekoho kdo prisahal vernost jinemu statu? Kdo se zavazal ze jej bude branit se zbrani v ruce? Co bude delat az jej Spojene staty vyzvou, aby vzal zbran na jejich obranu do rukou? Da sam sobe vyjimku? Aby mohl slouzit v cizi armade? Zaveli nasi armade, coby vrchni velitel, a pujde branit cizi zemi? On prisahal vernost a to je vazny akt. Nesnazte se to bagatelizovat.
Kdyz je to takovy strasny vlastenec a tak strasne zde chce zit, proc nezije? Kdo mu v tom brani?
Pokud ty chces mit nekoho takoveho za prezidenta, klidne, ja ne. Me se takovito dvojaci prizdi()ci hnusi...
03. 01. 2008 | 22:19

Josef Ok napsal(a):

Bible: Světlo ve tmě svítí a tma ho nepohltila.
Díky pane Švejnare za vnější pohled a trochu světla. Přeji Vám Vaše zvolení. On čestný předseda již dávno vyčerpal tvůrčí invenci a nemá lidem co říc. Vyhýbá se odpovědi a odpovědnosti a hodně žije zminula. Politické handlování ho drží stále u moci.
Až bude přímá volba máte můj hlas. Nevzdávejte, jestliže budete druhý. VK bude předposlední a později po něm, ani pes neštěkne.
03. 01. 2008 | 22:24

Čochtan napsal(a):

Ještě něco pane profesore,
na presidenta je vás škoda.
President v této zemi nemá takřka žádné pravomoci, které by stály za řeč.
Ale v české politice bych vás rád viděl.
03. 01. 2008 | 22:25

bigjirka napsal(a):

Docile, rodina bolševického diplomata je zcela určitě opravdu výrazně bolševická. Takto postavených, jako jeho rodiče, bylo tak max. pár tisíc lidí. Vy máte nějaký měřič arogance?

Čochtane, s tím občanstvím mi to taky furt vrtá hlavou. President je vrchním velitelem české armády... a to asi jako americký občan nesmí... Ještěže k tomu nedojde a on to vlastně ani nechce, tu řádku v CV už má zajištěnou a kdovíjak by si bral akademické prázdniny na tolik trimestrů...
03. 01. 2008 | 22:25

bigjirka napsal(a):

Opět máš Čochtane pravdu... vždyť jak už jsem víckrát řekl, může přijet a angažovat se tady FT.
03. 01. 2008 | 22:27

zdesta napsal(a):

Jarda.Pane, Vy jste sůl země.Ještě pár stovek tisíc podobných, a můžeme uzavřít smlouvu o těsné spolupráci s Běloruskem.
03. 01. 2008 | 22:29

outsider napsal(a):

Pan Švejnar je celkem OK, hrozné sle je, s kým se spojil k dosažení svého cíle. Tím nemyslím KSČM, jejich hlasy budou (v různém množství :-)) potřebovat k úspěchu oba, ale J.Paroubka a spol.

Vás netlučou do očí rozdíly, formální (americký, úspěšný, vzdělaný, korektní, ... versus upocený funkcionář RaJ bez sebekontroly) i názorové?

Myslím, že má JP dobře rozehranou další kapitolu svého seriálu "Moje slavné prohry".

Razantní předvolební kampaň pro JŠ a systematické hanění VK směrem k veřejnosti (Proč? Rozhodují volitelé a ti už asi mají jasno, tedy nakoupeno) způsobí to, že se případné vítězství současného prezidenta bude jeho oponentům těžko vysvětlovat. Jak mohl takový nýmand porazit takovou superstar?
03. 01. 2008 | 22:30

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane profesore,
omezím se jen na poznámku k onomu černobílému vidění.
Máte samozřejmě pravdu. K tomu barevnému vidění je nutné chápat jevy v jejich souvislosti a to zase vyžaduje dobrou znalost dějin a dosažení jisté úrovně kritického myšlení. Nad výkladem dějin dnes nevíte, jestli se máte smát nebo začít plakat, kritické myšlení se zrovna nepěstuje, ani ve školství, kde se mj. zrušila povinná maturita z matematiky, ani TV pořady typu Vyvolených. V případě vyrovnání se s komunismem, jak o tom slýcháme, bychom museli začít, proč se v 19. stol. objevil, jaké byly jeho zásadní omyly doktrinální a kde se Marx nemýlil, proč přišel únor 48 atd. Rád uvádím příklad amerického otrokáře, kterému evropští liberálové vyčítali černé otroky. A on se zde rozkoukal a pak umíral smíchy: Vždyť moji otroci mají ráj proti situaci Vašich dětí, kteří dřou za trochu chleba přes 12 hodin denně a unírají po několika letech ... A měl pravdu. Jeho otroci byli majetek a podle toho o ně bylo postaráno. A nebýt onoho obcházejícího strašidla, tak by tento stav svaté otce příliš nevzrušoval, zdá se.
Prostě by jste požadavkem odhození černobílého vidění chtěl něco, co je nad možností značné části populace. Kromě toho je svět úplně jinde a klasická politologická a ekonomická schémata ztrácí svůj význam. Západ se v mnoha směrech blíží vizím Huxleyho: Viz N. Postmann: Amusing Ourselves to Death.
To není tragedie samo o sobě. Tragedií je, když podobní lidé mají moc a odpovědné funkce. Protože moudro praví, že kdo se nepoučí z historie, musí si je zopakovat.
03. 01. 2008 | 22:30

Čochtan napsal(a):

Já bych se na vašem místě amerického občanství nevzdával. Znamená víc, než presidenský úřad téhle země.
03. 01. 2008 | 22:31

Ročník 53 napsal(a):

Dobro došli...
03. 01. 2008 | 22:34

Čochtan napsal(a):

Outsider:
že by to byla socdemácká tradice ?
Zeman: "Jak jsem se mýlil v politice"
Cože to píše Paroubek ? :-))
03. 01. 2008 | 22:35

Jarda napsal(a):

to zdesta
Jasne. Jeste na me hod Hitlera a bude vsechno v pohode...
Sakra, to nemate ani trochu hrdosti? To vam ani trochu nevadi ze cela ta antiklausovska koalice je tak neschopna, ze v cele nasi zemi neni schopna najit jednoho kvalitniho kandidata? To na tom sme opravdu tak strasne bidne, ze na Hrad musime cpat americana? Ktery je bud nerozhodny nebo vycurany, ale obcanstvi se proste nevzda? Hlavne ze ma plnou hubu cesstvi a vlasti?
Sakra, vzdyt mame tolik kvalitnich lidi.
Je mi z toho na bliti. Klaus nebo Svejnar. To sme to dopracovali. To uz radeji toho Klause nez nekoho kdo se pri prisaze vzdal sve rodne vlasti...
03. 01. 2008 | 22:35

Saliven napsal(a):

Jarda:
Jak víte, že se občanství nevzdá? Jeho manželka dnes v rozhovoru pro MF prohlásila, že by se vzdát občanství měl - to pro mě dává jasnej signál. Bohužel těch kvalitních lidí vhodných pro tuto funkci je mnohem méně, než bychom si všichni přáli.

A jinak doba, kdy se pan Švejnar vzdával občanství byla jak víme dost pohnutá - sovětská okupace, pak normalizace - kdo zvenku mohl tušit, že socialismus padne v roce 89? O jeho dobrém vztahu k vlasti svědčí fakt, že se navrátil do ČSSR hned po revoluci, aby se podílel na ekonomické transformaci.
03. 01. 2008 | 22:39

Jarda napsal(a):

Prisaha, jiz skladal i Svejnar:
I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God.
03. 01. 2008 | 22:39

Javít napsal(a):

Pane Švejnare.
"Naši" komunisté jsou nereformovatelní. Nejsou jiní než dříve.
Svědčí o tom účast předsedy Filipa na oslavách VŘSR v Moskvě.
03. 01. 2008 | 22:39

Jarda napsal(a):

Preklad prisahy, skladane pri prijimani americkeho obcanstvi:
Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem, že budu podporovat a bránit Ústavu a zákony Spojených států amerických přede všemi nepřáteli, cizími i domácími, že budu věrným a oddaným Ústavě a zákonům, že budu věrně a oddaně sloužit Ozbrojeným silám Spojených států, když k nim budu zákonně odveden, že budu vykonávat všechny nebojové služby pro Ozbrojené síly Spojených států, pokud mi to bude zákonně nařízeno, že budu pracovat pro národ v rámci jednání civilisty, kdykoli mi to bude zákonně nařízeno, a že jsem tuto přísahu složil svobodně a bez jakýchkoli skrytých či otevřených výhrad či úmyslů ji později nedodržet. K tomu mi dopomáhej Bůh.
03. 01. 2008 | 22:40

Saliven napsal(a):

Jarda:
Nicolo Machiavelli - "Moudrý muž tedy nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestli pominuly okolnosti, za nichž je dal. Kdyby všichni lidé byli čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržovat. Byl by sám proti sobě."
03. 01. 2008 | 22:43

Jarda napsal(a):

to Saliven
A kdy se jej vzda? Az vyhraje? Nebo ani pote ne? Dekuji, ale zbabeleho prizdisrace, ktery spekuluje, co mu vice vynese, a nechava si pootevrena zadni vratka, za prezidenta nechci...
Je snad jasne ze uz kandidaturu mel ohlasovat jako obcan jen jednoho statu. A to Ceske republiky... Pokud si neni jist, tak at vubec nekandiduje a dal se venuje sve kariere. V tom mu preji hodne uspechu... Ale jako potencionalni prezident u mne skoncil...
03. 01. 2008 | 22:45

Čochtan napsal(a):

Outsider:
podle nepodložených zpráv se Paroubkovo dílo bude jmenovat:"Jak jsem pros..l co se dalo" a vyjde v ten den co ho opustí Madam Paroubková II.
První kapitola se jmenuje "Jak jsem sbalil Zuzanku".
Pokusím se proniknout do tresoru nakladatelství a budu referovat o dalších kapitolách !
03. 01. 2008 | 22:45

Jarda napsal(a):

to Saliven
Chapu, nevadi ti ze budes mit pripadne za prezidenta krivopriseznika a cizince...
Me je z toho na bliti...
Tohle mu budu dale opakovat. Toto prisahal
"Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem"
03. 01. 2008 | 22:47

Saliven napsal(a):

Jarda:
I Masaryk byl cizinec. Já chápu, že doba ve které ta přísaha proběhla bylo ČSSR totalitní zemí, obehnanou ostnatým drátem, kde se potlačovala lidská práva. Proto bych mu to i odpustil, pokud se US občanství vzdá.
03. 01. 2008 | 22:49

car napsal(a):

a je tu někdo kdo ho bude volit.ježiš maria ja zapomněl komančově je velitelem ozbrojenyvh sil prezident OO8 se hlasí taky byla čile ja chci byt general co kdyby nahodou zavelel k boji kdo vada roskazy kam kdo bude utíkat. OO8 beru huráááááááááá
03. 01. 2008 | 22:52

Jarda napsal(a):

to Saliven
Kdy se ma americkeho obcanstvi vzdat? Az vyhraje?
Ja rikam ze uz jako kandidat na prezidenta melvystupovat jako obcan jednoho jedineho statu... Svoji sanci propasl....
03. 01. 2008 | 22:52

vlk napsal(a):

Pane profesore, parádní článek.
Ovšem dvoubarevní vám jej neodpustí. Resp. nikdy ho nepochopí. Držitelé jediné pravdy a jediné pevné víry jsou nepřesvědčitelní. A je jedno jestli se maskují třešní nebo špačkem.
03. 01. 2008 | 22:59

Backtoschool napsal(a):

Pro Čochtana: Dáváte ve svých příspěvcích spoustu dobrých rad na všechny světové strany. Dám vám taky jednu i když jen maličkou. Aby jste si nemyslel, že kdybyste napsal abyste, že to bude málo spisovné: Tak byste se mohl i s několika dalšími na chvíli vrátit do školy a pak teprve se zapojit do veřejné diskuze, abychom ty vaše dobré rady mohli brát vážně a vy byste (nebo by jste? hádejte!) mohl být na své rady pyšnější.
03. 01. 2008 | 23:00

Jarda napsal(a):

Svejnaruva prisaha pri ziskani americkeho obcanstvi:
"Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem, že budu podporovat a bránit Ústavu a zákony Spojených států amerických přede všemi nepřáteli, cizími i domácími, že budu věrným a oddaným Ústavě a zákonům, že budu věrně a oddaně sloužit Ozbrojeným silám Spojených států, když k nim budu zákonně odveden, že budu vykonávat všechny nebojové služby pro Ozbrojené síly Spojených států, pokud mi to bude zákonně nařízeno, že budu pracovat pro národ v rámci jednání civilisty, kdykoli mi to bude zákonně nařízeno, a že jsem tuto přísahu složil svobodně a bez jakýchkoli skrytých či otevřených výhrad či úmyslů ji později nedodržet. K tomu mi dopomáhej Bůh."

Slib prezidenta Ceske republiky:
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

Komu vlastne bude verny? Jakou prisahu bude plnit? Nebo je to pro nej jen mlaceni prazdne slamy? Jen nejake trapne fraze? Jak si ma clovek vazit nekoho kdo je schopen obracet kabat jak se mu zamane a zrovna hodi? To, ze se stale nevzdal americkeho obcanstvi jen dokresluje jak se k volbe stavi. No co, tak ja do toho pujdu a ono to nejak dopadne... :-/
03. 01. 2008 | 23:01

car napsal(a):

v televizi hovno ještě že budeme volit. OO8 komačovske prava podepsatse hadat z ruky neni komu je to vidět je to v haji volit budou v rukavičkach neni komu hadat OO8 znate svoje prava petice a referendum většinovy sistem už nebou se hadat sliby chyby poznaš hned a nezastavi se ten svět bez vlady se obejdeme OO8 nahradi ji hned hura zni tu s komančova.
03. 01. 2008 | 23:02

outsider napsal(a):

To Čochtan:
A on to píše sám? Jeho projevy a články mají tak různorodou úroveň a jazykovou strukturu, že se za nimi jistě skrývá několik psavců.

Pokud budete mít nějaké pikantnosti, sem s nimi. A na knihu se moc těším. Už aby měl čas ji psát.
03. 01. 2008 | 23:06

Václav napsal(a):

Je jasné, že 90% komentáře nepochází z hlavy Švejnara. Znova se přesvědčujeme proč president nejde do diskuze. V článku se jen vymezuje vůči Klausovi. Bože chraň nás před touto neupřímnou osobou. Očima hladí a zezadu vráží dýku do zad. Typický Havlovec. Plno řečí a skutek utekl. Musí nás varovat, kdo je jeho kmotrem. Věřím, že v poslancích zvítězí zdravý rozum a nenechají se ošálit:
03. 01. 2008 | 23:07

Petr napsal(a):

Autor článku píše o světě širokého a barevného spektra názorů. Zdá se mi ale, že pokud má někdo na něco nějaký názor a nebojí se ho veřejně prezentovat, tak je označen za člověka, který vidí svět černobíle. Pokud někdo na něco názor nemá, nebo se bojí ho veřejně prezentovat, tak je považován za člověka, který se v moderním světě širokého a barevného spektra názorů umí úspěšně pohybovat.
03. 01. 2008 | 23:10

beduin napsal(a):

Dobrý článek nepotřebuje chválit.
A že zavilí šakali a o kus dále zas smrdutí kojoti vyjí jako o život ještě neznamená, že by karavana měla brzdit. To vy ale přece víte, že?
Přeju hodně štěstí.
03. 01. 2008 | 23:18

Fidel napsal(a):

pane Švenare!

nikdo nemůže podporovat teroristy z USA a KSČM to neudělá...jestli stojíte za USA nemáte tu co dělat. Sociální témata, když na ně nemáte vliv jsou k smíchu. S bohem, další US loutku tu nechci...volič KSČM...končíte dle mě....PS: lituju ČSSD že si vás vybrala...wolfowitz rauz! rozumíme si?
03. 01. 2008 | 23:21

advokat napsal(a):

Většina lidí, co zde pochlebuje panu Švejnarovi, pochlebovala za socialismu komunistům, v devadesátých ledech Klausovi, a teď Švejnarovi. Průměrně myslícímu občanovi přeci musí být jasné, že Klaus nebo Švejnar na Hradě je jedno a totéž. Úlisný Klaus s minulostí rozkradení státního majetku nebo neupřímný amerikánský Švejnar nominovaný bezcharakterním Paroubkem. Občané, raději přemýšlejte než pište.
03. 01. 2008 | 23:23

outsider napsal(a):

To Jarda:
Až mu skončí mandát, vrátí se zpět do USA? To bych pak doporučoval u nás oblíbenou formulaci: Odvolávám co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.
03. 01. 2008 | 23:25

Fidel napsal(a):

pro blbé...švejnar je zelenej:)
03. 01. 2008 | 23:26

Fidel napsal(a):

komunisti volí Klause! a tak to prostě je....bohužel není lepší volba, dobrou:)
03. 01. 2008 | 23:28

Antimacek napsal(a):

Přesně tak pane Švejnare,
někteří zaslepení příznivci V.K.
Vás vidí tak jak ve skutečnosti vypadá a jedná V.K. (např Václav
zde o něco výše.
Držím Vám palce, ale známe hady!!!
03. 01. 2008 | 23:35

outsider napsal(a):

por compaňero Fidel:
Zelenej, s jasně oranžovými skvrnami, zřetelnými červenočernými puntíky a místy slabě modrým nádechem. Tak a teď nevím. Jakou barvu má J.Štětina?
03. 01. 2008 | 23:37

Jarda napsal(a):

to outsider
To jako ze by se v pripade zvoleni vubec nevzdal americkeho obcanstvi?
Tak co tu chce? At se vrati do USA, dal pokracuje ve sve kariere. Sbohem, nazdar, nikdo mu kriveho slova nerekne...
Ale on chce byt prezident Ceske republiky. On se do toho hrne. Takze at se konecne rozhodne a zachova se jako chlap. A do volby at jde uz jen s jednim obcanstvim, kdyz uz to nestihl do vyhlaseni kandidatury. Prizdisrace, ktery si sem prijde jen zaprezidentovat a pak zase odtahne pryc si ja vazit nebudu... A nejsem sam...
03. 01. 2008 | 23:39

outsider napsal(a):

Jardo, neprožívejte to tak. Jednak to dobře dopadne, a pak, nestojí to za to rozčilování.
03. 01. 2008 | 23:47

Jarda napsal(a):

to outsider
Jo, to si rikam porad dokola... Asi sem si to mel dat jako novorocni predsevzeti. Nerozcilovat se nad stupidni politikou... :-)
03. 01. 2008 | 23:50

car napsal(a):

jeden den předvolební šou v komančově oo8 velky vyběr šašku mame hned svět je šedy jako každy jiny den je barvou se třptí ten co vyje kříčí nazna klidu nema a nebo mu došel med zrcadlo se stratilo ten co viru nema nenajde ji ´hned OO8 komančov se plaší žemu vaclav na koni vždy stačí v unoru je lepší měnit podkovy nejlepší je ad neskouzne přidat řetězy vaclave zaber cizinci tě straší už začali šetřit na novy karluv most co kdyby pod starym bylo uhlí dost koruna se třepe strachy s era a dolarovy manik hraje barvami že se koně bojí že on netančí že si počka a že se dočka parobkova hned OO8 ale vyskočí a mlynek se otočí OO8 hura zitra je taky den ani pod sochou svobody nejsou všichni svobodní bojise ji radit jezdi OO8 s takovyma zatočí hura cotě zveda je to víra a stoho se neumirá tam se nosi oběti
03. 01. 2008 | 23:50

bigjirka napsal(a):

Marně si hlavu lámu, jak by panem profesorem kritisované "Doleva, nebo s Klausem", znělo v adaptaci na Švejnara... Zkusím.. "Tam vpravo, vlevo příč se Švejnarem"?
03. 01. 2008 | 23:59

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: ted jste na to kapl :), ono by to totiz neznelo nijak, proste by neexistovalo. To je prave ten prototyp cernobileho uvazovani, jehoz demonstrace v prispevcich pod timto blogem byla predpovidana jiz ve tretim prispevku. Uz jen pro doplneni, po kratkem volebnim pusobeni onoho hesla 'doleva nebo s Klause' byly fleky rozdeleny a zacala oposmlouva...
04. 01. 2008 | 00:15

IvanT napsal(a):

To Jarda

Pokud jsem neco neprehledl, v te prisaze se nikde nerika, ze je to navzdy. Rozumi se 'pokud budu americkym obcanem'. V okamziku kdy se obcanstvi vzda tedy prestava prisaha platit.
04. 01. 2008 | 01:15

vacek napsal(a):

Pane Švejnare, hezký literární kousek jste vyfabrikoval. Rozvádíte doširoka uměle vytvořenou tezi o černobílém vidění. Jako filozoficko-kavárenskou dišputaci bych to bral, jen kdyby to nebylo tak výrazně vágní. Co třeba kdybyste se stejným nadšením definoval další (běžné) jevy z české kotliny? Témat by bylo hodně. Myslím si, že hezky napsané "nic" je sice dobře čtivé, okouzlený čtenář přitom zapomene, že takhle by prezidentský kandidát asi psát neměl. Měl by přestat filozofovat a raději začít pracovat na své čitelnosti.
04. 01. 2008 | 03:02

J. Vaníček napsal(a):

Švejnar: "Moderně smýšlející lidé se dnes pohybují ve světě širokého a barevného spektra názorů."

Jinými slovy: moderní člověk se nedrží svých názorů. Na druhou stranu - je to napsáno tak nejasně, že to může mít i jiný význam. Totiž ten, že s výrazem usměvavého pštrosa a s pevnými názory těkáte mezi okolím, které má barevné spektrum názorů.
04. 01. 2008 | 05:36

zdesta napsal(a):

Již 17let pozoruji nýnějšího hradního pána.Jeho mimiku,gestikulaci,mluvu, chůzi a.t.d.Odlidštěný naprogramovaný kariérní robot, kterému schází vřelost,srdečnost,smysl pro humor a úcta k druhým.Svým fanatismem a neodstranitelností mě připomíná kremelské fosilie z bývalého SSSR.Švejnar nevyhraje.
04. 01. 2008 | 05:54

Jarmila napsal(a):

Ach, zdesto, máte vy to mindrák ...
Ale že Klausovi chybí smysl pro humor? Naopak - je velmi vtipný, umí rozchechtat plný sál posluchačů. A vzpomeňte třeba na přijetí u Alžběty, bylo to nedávno ve zprávách, jak pohotově zavtipkoval. (Mimochodem, pana švejnara si u královny představuji takto: toporně vchází, zakopává o práh a zaboří pštrosí hlavu překvapené panovnici do břicha.)
04. 01. 2008 | 06:30

Radek M. napsal(a):

Já si myslím, že instalace Švejnara na Hradě jakožto občana USA by významně posílila naši bezpečnostní pozici.
Spojené státy svoje občany chrání. Vystřel, Ruse, atomovku - a dostaneš přes prsty.
04. 01. 2008 | 06:34

Morgenstein napsal(a):

Držím Vám palce. Byl byste lepší prezident než ten ten současný prozatimní.
04. 01. 2008 | 06:56

Meňo napsal(a):

ŠVEJNAR NA HRAD !
Zavane svěží vánek do naší za-
tuchliny, změna obnoví život tam
kde bylo jen přežívání. Ať se
ta změna povede !
04. 01. 2008 | 07:28

Jan Zahrada napsal(a):

Pane profesore,
děkuji Vám. Vydržte - chceme barvy a hlavně už svěží vzduch bez korupce a s morálkou. Bylo zhasnuto už dost dlouho, pojďme všichni konečně rozsvítit.
04. 01. 2008 | 07:42

Jasa napsal(a):

E.H. napsal: "Nebyl to zly clovek, nebyl to dobry clovek, byl to moderni clovek."
04. 01. 2008 | 08:01

zdesta napsal(a):

Jarmila. Pokud budeme považovat jízdu na snowboardu a pití nápojů z pet-láhví za identifikační znak socanů a komoušů,pak nepochybuji že V.K.má neobyčejný smysl pro humor.Mindrák opravdu nemám a zmíněný pán mě může být ukradený.Mě je totiž úplně jedno kdo na hradě bude excelovat.
04. 01. 2008 | 08:01

Evina napsal(a):

Páni poslanci, páni senátoři, čtěte, čtěte, čtěte! A při volbě se rozhodujte rozumem a přáním občanů! Je nám naprosto jedno, zda má pan Švejnar ještě americké občanství. To je člověk, který patří na Hrad!!!
04. 01. 2008 | 08:02

Jasa napsal(a):

Technicka poznamka. Proti spamu staci opsat jedno slovo
04. 01. 2008 | 08:03

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den paní Zuzano
máte pravdu.Ihned se diskuse rozdělí na klan modrého ptáka a klan rudé růže. Nemá cenu všechny příspěvky číst.O tom nakonec ten článek je.

Proti panu Švejnarovi nic nemám, ale mám pocit, že by mu slušela spíše funkce premiéra, páky presidenta na ovlivnění ekonomiky silné nejsou. A hledat v něm mesiáše, který změní klima ve společnosti je dost naivní.

Pokud jde o poslední projev VK, připadal mně velmi dobrý, koneckonců mu nic jiného nezbývalo než zabrnkat proti "cizákovi" na národní strunu.
Není zanedbatelná ani funkce první dámy, tím myslím partnerky všech vrcholných politiků.A v té snad vedle Olgy Havlové, Livie Klausová obstála slušně. Tady pan Švejnar i jeho partnerka totálně před volbou zaspali.
Takže volba mne nechává v klidu.

Pokud jde o komunisty, když jsme je nedokázali zakázat, zbývá jediná možnost. Aby se znemožnili sami tím, že se dostanou do vlády.I mně je tato představa odporná, ale když vidím zelené, jak se svým diletantismem v praktické politice sami znemožńují, tak je vidina sebeznemožnění dost reálná.
A navíc u svých dětí vidím, že už je moc nebere to, kdo byl a nebyl bolševik.
04. 01. 2008 | 08:17

Meňo napsal(a):

TO BOGJIRKA :
Promiňte - umíte číst? V tom
článku prof. Švejnara bylo
mnoho originálních (vlastních)
myšlenek - už jen název uvádí
nový styl myšlení. Tak jaképak
odrážení se od Klause ? O něm
to už vůbec není, ten patří už
dávno do klubu důchodců.
04. 01. 2008 | 08:26

jan kral napsal(a):

Jinými slovy:
Pokud bude KSČM hlasovat pro p. Švejnara, tak se "definitivně oprostí od toho, co nutí zbytek politického systému se od ní distancovat?" To snad ne, proboha. Ale možná jsem to jen špatně pochopil...
04. 01. 2008 | 08:27

Marina napsal(a):

Souhlasím. Popravdě řečeno p. Švejnar pro mě pojmenoval problém, který mě dlouho "štval", ale neuměla jsem ho popsat. Je mi 22 let a celkem hodně cestuji. To, co vidím doma (ať už chování politiků či obyčejných lidí) mě hodně dráždí. Lidé jsou negativní, superkritičtí (bohužel málokdy sami k sobě), nejsou schopni diskuze a kastují (přesně jak je řečeno v článku).

Souhlasíš s obavami mezinárodní věděcké obce, že stav klimatu je kritický? - SI ZELENÝ!!!! Jsi volič ODS? Pak CHCEŠ KLAUSE NA HRAD a ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE V POŘÁDKU!!!

Přiznám se ... jsem volič ODS. Klause si vážím, ale už bych ho poslala do důchodu a vyměnila za p.Švejnara. Studuji obor příbuzný ekologii a NEJSEM "ZELENÝ", ale vím (na základě důkazů nikoliv víry), že klimat naší planety je zaneřáděný člověkem a mělo by se s tím začít něco dělat!!!
04. 01. 2008 | 08:38

PetrQ napsal(a):

Vcelku souhlasím až na NAIVNÍ představu páně Švejnara o možnosti "polidštění" komunistů. To už tady snad jednou bylo???
Možná by prof. Švejnar mohl nejvíce prospět zlepšení politické kultury tím, že se vrahům z 50. let nebude podbízet jako prodejná děvka.
04. 01. 2008 | 08:45

Čochtan napsal(a):

Meňo:
" ten patří už
dávno do klubu důchodců."

Jak starý byl Masaryk v roce 1918 ?
04. 01. 2008 | 08:54

Čochtan napsal(a):

PetrQ:
moc hezky řečeno !
Komouše ale nelze "polidštit". To je stejné jako u členů NSDAP.
04. 01. 2008 | 08:55

PetrK napsal(a):

Pane Švejnare, držím vám palce, abyste nebyl zvolen, protože mi váš profil nevěští nic mimořádného, co by vás opravňovalo k usednutí na prezidentský stolec.
04. 01. 2008 | 09:12

Český synek Nguyen napsal(a):

Myslím že Klaus nemá momentálně v panu Švejnarovi velkou konkurenci, navíc když tak pěkně zabrnká na národní strunu..
Já mám proti Klausovi hlavně to, že navzdory politickým tlakům neřekl nic při své návštěvě Číny o dodržování lidských práv. /Dneska se už najde čím dál tím méně odvážných politiků schopni tuto záležitost vzpomenout/. I když novináři tvrdili že se tak stane, Klaus se nechal vyfotit na velké zdi všude rozdal úsměvy a odjel.
04. 01. 2008 | 09:32

Honza napsal(a):

Pane Švejnare, mluvíte mi z duše. Václav Klaus za to nemůže. Je prostě jen typický produkt komunistického režimu minulého století, v kterém žil. Pořád potřebuje někde hledat nepřítele a bojovat proti němu, aby se realizoval a zviditelňoval.
04. 01. 2008 | 09:32

StandaT napsal(a):

Pane profesore,

věřím, že to, co píšte o komunistech (co musí splnit) myslíte upřímě. Nevěřím ale, že v případě, že se presidentem stanete, dokážete toto (spolu)realizovat. Na to by jste potřeboval mít zkušenosti s každodenní politkou, ne jen povrchní znalosti politků z toho titulu, že se s nimi už nějaký ten pátek stýkáte. Ani Váš tým ve mě nevzbuzuje naděje, že by svou úlohu na Hradě plnil dobře.

Pokud po neúspěšné volbě v Únoru zůstanete v Česku a zapojíte se do běžného politického života (např. jako senátor), budete za pět let vynikajícím uchazečem na post presidenta České republiky.
04. 01. 2008 | 09:33

Petr napsal(a):

To Jarda: no a já právě vidím výhodu v tom, že Švejnar má dlouholeté kořeny jinde, Podle mne tady v rámci ČR není ve vrcholné funkci žádný neušpiněný politik - tady každý na každého něco ví, kdo mohl, tak kradl a dnes je vydíratelný a je vydírán - no vlastně lobbován :o)
Jsem rád, že tu je někdo, kdo nepochází z toho našeho špinavého rybníčku.
P.S.: To co především vyčítáš Švejnarovi - to bys mohl stejně tak v roce 1918 vyčítat TGM. Také přišel z emigrace v USA a byl na ně vždy silně vázán. Přesto o pozitivní úloze TGM v našich dějinách nikdo nepochybuje.
04. 01. 2008 | 09:38

Tupelo napsal(a):

@Cesky synek Nguyen: Vas postreh je pravdivy, ale kdyz se rozhlednete po svete a jeho vztahu k Cine, pripomina to vztah ceskych pravicaku ke komousum. V obou pripadech plna pusa moralnich odsusku, ale jakmile jde o neco praktickeho (at uz volba prezidenta u nas, nebo obchodni vztahy s Cinou ve svete) tak se pristup meni. Bohuzel.
04. 01. 2008 | 09:45

Čochtan napsal(a):

Petře, "neušpiněný politik" by tu byl. Je nejen senátorem, ale i ministrem. Hádej který !
04. 01. 2008 | 09:46

Al Jouda napsal(a):

Dobrá úvaha, která věští jinou dimenzi funkce prezidenta ČR. Pokud jde o americké občanství, není třeba z toho dělat vědu, protože se jedná o obyčejný střet zájmů, kterého si je pan profesor Švejnar vědom a s kterým se musela v pohodě vypořádat již dříve celá řada našich politiků, kteří získali nějaký mocenský post. A proto opakuji : Klaus je fosilie, Švejnar naděje !
04. 01. 2008 | 09:46

komar napsal(a):

Pane Svejnare, hodne stesti a uspechu do volebniho roku!

DOufam, ze se vydrzite nenamocit do naseho maleho ceskeho moralniho bahinka do ktereho Klaus neustale pridava ingredience.
04. 01. 2008 | 09:49

Meňo napsal(a):

FIDELOVI - Váš příspěvek je
právě takovým černobílým viděním
světa, zjednodušujícím mnohačet-
nou realitu. Američani nejsou jen
válečnická Ramba, ale i obyčej-¨
ní lidé, kteří mají už toho
Bushe plné zuby. Taky ho už volit
nebudou a alespoň částečně na-
praví chyby, které se za něj
staly....
04. 01. 2008 | 10:00

Český synek Nguyen napsal(a):

To Tupelo:
Mohlo by se zdát. Jenže čeští komunisté jakkoliv tahají za všemožné nitky politických provázků, nevězní už momentálně v pracovních táborech desetitisíce vyznavačů cvičení Falun Kung, nebo neunášejí disidenty a odpůrce čínkého režimu, neovládají sdělovací prostředky či necenzurují internet.
Otázka je ,jak by se k tomuto postavil třeba pan Švejnar.
04. 01. 2008 | 10:01

Ing. Pavel napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
po přečtení Vašeho blogu se nemohu zbavit určitého dojmu falešnosti.
1. "citujete" pana prezidenta např. ohledně otázky klimatu. Je znát, že ve skutečnosti jste nikdy jeho celé prohlášení neslyšel ani podrobně nečetl.Věřil jsem, že budet jednat férově-což se ovšem neděje.
2. Uplynulo 18 let od pádu komunismu.Jak je možné že jste po celou dlouhou dobu nevěděl,že Vám tak leží na srdci blaho naší republiky ???
3.Pokud jste dobře seznámen s vývojem situace v ČR ( jakož jste dokázal že víte velice málo) je Vám jasné jako vysoce kvalifikovanému ekonomovi ,že nelze sloučit slibovanou sociální politiku (vše zdarma a hodně) proklamovanou některými stranami za současné ekonomické situace, bez dalšího skokového zadlužování.
Nevím, co Vám vše naslibovali , ale mát-li v těle jako američan trochu cti, nepapouškujte líbivá slova, na která sice spousta národa slyší,ale oto větší je poté sklamání...
Vaše šance je pouze v tom, že jako občané nevolíme prezidenta přímo, ačkoliv si to přejeme.
Pro většinu národa NIKDY nebudete prezidentem.Vraťte se, prosím tam, kde jste žil doposud, a nenechávejte se nadále zneužívat lidmi,kteří prostřednictvím Vaším pouze hájí vlastní sobecké zájmy !!!!
A´t už volba prezidenta dopadne jakkoliv,přeji Vám hodně pracovních úspěchů.
04. 01. 2008 | 10:07

Javít napsal(a):

Pepa Řepa napsal:
"Proti panu Švejnarovi nic nemám, ale mám pocit, že by mu slušela spíše funkce premiéra, páky presidenta na ovlivnění ekonomiky silné nejsou."
Ten nápad se mi docela líbí.
Jako ekonom by mohl být na postu premiéra přesvědčivý a úspěšný.
Přitom by to mohl být pro něho zkušební post na funkci budoucího prezidenta.
Rovněž by bylo zajímavé, za kterou politickou stranu by chtěl jako premiér "fungovat".
04. 01. 2008 | 10:11

Saliven napsal(a):

Ing.Pavel:
Polemizovat s Vámi vzhledem k vašemu přesvědčení asi netřeba, nicméně myslím, že se hluboce mýlíte v tom, že pro většinu národa nebude nikdy prezidentem - pro Vás a fandů ODS zůstane Klaus možná nepřekonatelnou ikonou, pro jiné však bude Švejnar uznávaným prezidentem (pokud se jím stane o čemž pochybuji, když Klaus tak oteveřeně pochlebuje komunistům a Topolánek mluví veřejně o návratu Čunka do vlády). Pokud se stane prezidentem, když nic, alespoň nebude dělat ostudu v zahraničí - pan Klaus svým projevem v OSN zřejmě zapříčinil, že do RB OSN usedlo Chorvatsko a je též zajímavé, že jezdí do Ruska kritizovat EU, právě do toho Ruska, kterému se EU nehodí do krámu.

Já jsem popravdě řečeno také nikdy moc Klause nečetl, ale utkvěl mi v hlavě následující výrok: "Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký rozumný člověk by to mohl říci."
04. 01. 2008 | 10:15

Javít napsal(a):

Český synek Nguyen napsal:

"Jenže čeští komunisté jakkoliv tahají za všemožné nitky politických provázků, nevězní už momentálně v pracovních táborech desetitisíce vyznavačů cvičení Falun Kung, nebo neunášejí disidenty a odpůrce čínkého režimu, neovládají sdělovací prostředky či necenzurují internet."

Čeští komunisté to opravdu nedělají. Jenže ne proto, že by nechtěli, oni, bohudík, nejsou ve vládě, a proto nemohou.
Proto také se velmi ochotně účastnili oslav VŘSR v Moskvě !!
Těmiti oslavami si alespoň připomněli, jak byli slavní a mocní, a jak by bylo "príma", kdyby zase byli mocní a slavní.

Pane Švejnare, probuďte se, poznejte naše komunisty blíže, a potom teprve kandidujte na post prezidenta.
04. 01. 2008 | 10:21

Tupelo napsal(a):

@Cesky synek Nquyen: v tom mohu jen souhlasit, slo mi spise o to, ze ve svete soucasne politiky az prilis casto jdou moralni proklamace stranou pokud se jedna o praktickou politiku. Nelibi se mi nic z toho co pisete (a mohl bych pridat Tibet), nelibi se to verbalne temer zadnemu politikovy demokratickeho sveta, lec kazdy se muze pretrhnout s Cinou obchodovat...
04. 01. 2008 | 10:22

Ing.Pavel napsal(a):

Saliven:
Vážený pane, mýlíte se v tom že jsem příznivec jakékoliv strany . Pana Klause si vážím z následujících důvodů : -Jako jediný politik veřejně převzal zodpovědnost na kroky v 90.letech
- nebojí se obhajovat vlastní názor bez ohledu na líbivou politiku , což je dnes skoro zázrak
Jistě jako každý člověk se ve svých názorech může mýlit a mýlí.
Vámi a dalšími citovaný výrok o ničení planety zcela vytržen z kontextu a lehce upraven tak, aby mohl být zneužit. Celkový text říká, že změny klimatu zde byly,jsou a budou bez ohledu na činnost člověka, a že dochází ke zneužívání tohoto tématu k jiným cílům.
I když ne zcela s p.Klausem v jeho výrocích souhlasím...
Cestuji v rámci své profese téměř po celém světě a na své svědomí Vám mohu říci : není vše zcela tak, jak nám média a někteří politici předkládají...
O ostudě p. prezidenta jsem slyšel pouze od určitých skupin zde v ČR. Od českých občanů žijících v zahraničí či zahraničních kolegů jsem tento názor nikdy nezaznamenal.
Ale těžko však s některými přesvědčenými příznivci jistých stran polemizovat...
Což není v ČR schopný a kvalitní člověk na funkci prezidenta ČR ??? Nebo češi potřebují , aby jim vládl cizinec ??? Prof. Masaryk a jemu podoní proti tomu, myslím bojovali....
04. 01. 2008 | 10:43

Český synek Nguyen napsal(a):

Tupelo
Když jste vzpomenul Tibet , všiml jste si i u našich pravicových politiků , že ani z bezpečí svých politických pelechů nemají zájem symbolicky podpořit Tibet vyvěšením vlajky?
Jinak by mě celkem zajímal postoj pana Švejnara k "demokracii" v Číně.
04. 01. 2008 | 10:43

Tupelo napsal(a):

@:ceský synek Nguyen: vyvesovani Tibetskych vlajek je v CR v rezii mistnich zastupitelstev (vyssi urovne jsou zasveceny pouze verbalnim cvicenim ;)), myslim, ze zdaleka neplati ze pravicove zastupitelstvo = alespon symbolicka podpora Tibetu, je to pripad od pripadu a rok od roku jine. Nazor profesora Svejnara na tuto otazku by mohl byt ovsem zajimavy. Svoboda x Pragamatismus.

PS. reCaptcha mi nyni nabidla slova: President Victor, ze by nekdo v pozadi, Viktora znam jen jednoho :)
04. 01. 2008 | 10:55

Tunel napsal(a):

Javít napsal(a):
Pane Švejnare, probuďte se, poznejte naše komunisty blíže, a potom teprve kandidujte na post prezidenta.

A vy víte že KSČM není KSČ?
Že se KSČ na na svých stránkách distancovala od politiky KSČM?
04. 01. 2008 | 10:57

Saliven napsal(a):

Ing.Pavel:
Profesor Masaryk sám byl v tomto kontextu cizincem - několik let žil v Lipsku, Paříži a New Yorku než se vrátil do Čech - jeho manželka byla američanka, taky původně neuměla česky. A přesto to byl nejlepší dosavadní prezident.

Mimochodem netvrdil jsem, že jste v nějaké straně.
04. 01. 2008 | 11:02

Ptáček napsal(a):

tato http://media.novinky.cz/210... fotografie stačí k tomu, že vás za presidenta nechci. Nashedanou.
04. 01. 2008 | 11:07

MUDr. Pavel Poštulka napsal(a):

Vážený p. Švejnare, blogy čtu dost často, ale takový kvalitní už dlouho ne. Vaše názory se mi velmi líbí a byl bych OPRAVDU RÁD, kdyby hegemonie do sebe uzavřené kliky demagogů Klaus-Hájek-Jakl skončila a na jejím místě nastoupily osobnosti otevřené, světové, proevropské a veselé... Hodně štěstí v prezidentské volbě. Bral bych Vaše zvolení jako šťastné znamení pro další vývoj naší země
04. 01. 2008 | 11:10

Bobo E napsal(a):

Hezký blog pane Švejnare. Ač fandím vašemu protikandidátovi, musím vám dát v mnohém za pravdu. Na druhou stranu, ač ve svém blogu kritizujete "černobílost" myšlení a názorů, v některých odstavcích právě takový pohled uplatňujete sám (není překvapující, že na ODS a VK). Dovedeno do důsledků, vaše kandidatura je výsledkem právě tohoto "černobíleho" fanatismu pánů Bursíka a Paroubka. Vždyť vás původně navrhly ne pro vaše kvality, ale proto, že nejste VK, a to podle logiky VK=absolutní zlo a proto kdokoli, kdo není VK musí být "dobro".
04. 01. 2008 | 11:29

david Lister napsal(a):

Dobrý den, není mi jasné, proč ve svém CV uvádíte, že jste emigroval do Švýcarska a pak USA. Pocházíte z kované komunistické rodiny, Váš otec byl po roce 1948 vysoce postavený diplomat režimu, který byl extrémně totalitní. Vy jste neemigroval, Vaši rodiče prostě "změnili stranu" a klidně vycestovali na misi, a už se nevrátili. V této zemi jste nikdy nežil, žádný vztah k ní nemáte, nesdílel jste nikdy českou realitu a zkušenost. To, že nevíte co je na prezidentské vlajce (což ví každý druhák) jasně ukazuje na to, že na "to" prostě nemáte.
04. 01. 2008 | 11:32

tak napsal(a):

Klaus je macher, je to hlalvička pánove to vám poviem, ale mal by už odísť...uvoľniť miesto v politike. Nie tak ako to robili komunisti na 20-30 rokov na politickom výslni, už je prejedený divákmi, a poslucháčmi...
04. 01. 2008 | 11:34

Jirka K. napsal(a):

Dobrý den,
držím Vám palce.
Patologická ješitnost pana Klause je mnohem nebezpečnější pro ČR než si je kdo vůbec ochoten připustit. K upřesnění, k onomu proklamovanému heslu „Doleva, nebo s Klausem“ bych chtěl jen podotknout, že pan Klaus si sám podával třikrát přihlášku do oné "zločinecké strany" jak tady někdo plamenně píše.
04. 01. 2008 | 11:44

Jasa napsal(a):

Z mnoha prispevku primo cisi, ze si od noveho prezidenta slibuji to co zadny prezident v zadne zemi nemuze dat.
04. 01. 2008 | 11:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Upozorňuji, že zde nejsou tolerovány ani výkřiky typu "mrtvý příslušník jakékoliv politické strany=dobrý příslušník stejné politické strany."

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2008 | 11:52

Jirka napsal(a):

Konečně někdo, kdo nám řekl, jak máme myslet. Měli bychom myslet všichni stejně, nebo aspoň podobně a hlavně se moc nelišit od myšlení vrcholných evropských politiků. Postupně se sladíme i s myšlením komunistů. Ubohé, nízké, stupidní.
04. 01. 2008 | 12:17

pravicový volič napsal(a):

když se tady tak probírají různé přísahy, tak by mě zajímalo, kdy pan Klaus zrušil své přísahy věrnosti bolševikovi před svými cestami na západ za komančů. To ale Klausofilové neviděj a nechtěj vidět, že kdo tenkrát se svolením komanče studoval na západě, musel tak činit poté, co vypadnul komanči z (cenzurováno)otvoru. Pro mě pan Klaus zavání soudružstvím a tupou arogancí komoušského pohlavára do dneška. Navíc čerstvě vyznamenanej rusofil, chacha.
04. 01. 2008 | 12:20

Janes. napsal(a):

Je to určitě to co potřebujem,takhle smysluplné představy a střízlivý náhled je to co nám schází a vždy scházelo.Je vidět,že je to prostě náš člověkPro nás je to obrovská šance a proto držím všechny palce,nic moc jiného dělat nemůžu.ODS se konečně musí uvědomit,že podpora kandidatury p.Švejnara a zvolení presidentem, je pomoc ve světě i doma,pro celý naš národ i pro nich.
04. 01. 2008 | 12:22

hernandez napsal(a):

Možná si profesora Švejnara nezasloužíme, ale určitě ho potřebujeme. Přeju mu hodně zdaru.
04. 01. 2008 | 12:23

Mariana Nova napsal(a):

Já vám také držím palce. Všechny, co mám.
04. 01. 2008 | 12:24

Echlad napsal(a):

Vážený pane profesore,
udělal jste na mě skutečně dojem - chytrý, vtipný a výstižný článek, který nemá potřebu křečovitě činit z kohokoliv hlupáka. Opravdu moc si přeji, aby do české politiky vstoupilo více tak inteligentních a otevřených osobností jako jste vy. V případě přímé volby prezidenta by byl můj hlas stoprocentně váš. Opravdu neidelogicky a nedemagogicky tady vystupoval naposledy Václav Havel - a ten také sklidil ovoce neporozumění. Velká část populace i politické reprezentace bohužel není schopná porozumět významu delšího souvětí s hlubším významem. Zatím je snazší nachytat příznivce na velmi jednoduchá a laciná gesta či slogany - viz. ten, který jste uvedl ve svém článeku. Stupidní, ale funguje. A to je smutné.
04. 01. 2008 | 12:29

Jarmila napsal(a):

Pane Švejnare, přeji Vám hodně štěstí při prezidentské volbě.
04. 01. 2008 | 12:31

Meňo napsal(a):

Pro ING. PAVLA :
Respektuji Váš názor, i když s
Vámi nesouhlasím. Totéž chtěl
asi říct i prof. Švejnar. Jak
říkal TGM - Demokracie je disku-
se. A já bych dodal, že ZMĚNA je
atributem demokracie. Setrvávání
ve stojatých vodách, toho jsme
si užili za KSČ dost a dost. Ať
žije změna !
04. 01. 2008 | 12:33

Kritik napsal(a):

Dobrý den, pane Švejnare,
také Vám držím palce. Nicméně, velká část české populace bude vidět svět jen černobíle. Takových lidí vláčených médiálními a politickými manipulátory předkládajícími jednoduchá řešení je bohužel hodně (40 % a u dalších 55 % je ovlivnitelnost značná). Netýká se to však situace tady a teď nebo jenom Čechů. Připomeňme si nadšení starověkých římanů pro gladiátorské zápasy.

Jste si vědom, pane Švejnare, že Václav Klaus právě na tuto notu již hrát začal a snížil se (zřejmě ve své bezbřehé touze po moci) k využití těchto jednoduchých triků k ovlivnění voličů a veřejnosti? Jste připraven čelit nesmyslné víře tak zvaně ateistického národa, ve skutečnosti věřího nesmyslům jako jsou osmičky v letopočtech 1918-1938-1948-1968? Prosím, nepodceňujte to!
04. 01. 2008 | 12:34

mordechaj napsal(a):

Vrána k vráně, že.
Když to shrnu... Proklausovci velmi často používají agresivní argumentaci opřenou o mnohdy nelogické výroky, dogmata (př. lpění na občanství).Prošvejnarovci spíše jen vyjadřují souhlas a sympatie k J.Š, a to celkem nenásilně a v klidu.
Dále Švejnar je neustále obviňován ze spiklenectví s komunisty, ale vždyť vítěz prezidentské volby bude muset být volen také zástupci této strany. Tedy ani Velký Kormidelník se nevyhne spolupráci s nimi.
04. 01. 2008 | 12:56

pramel napsal(a):

I já vám držím palce, jakkoliv jsem skeptický k vašim šancím být zvolen tímto parlamentem. Už to, že kandidujete a nabízíte kvalitativně odlišnou alternativu je dobré a demokratickému smýšlení u nás to jen pomůže. Jednu pochybnost ale mám a rád bych vbrzku slyšel či četl vaše vyjádření: Nezdá se vám problematické, pokud by se Vrchním velitelem Armády ČR měl stát občan USA (nebo jakéhokoliv jiného státu)? Očekával bych podobné vyjádření, jako ohledně vašeho členství v dozorčí radě ČSOB, ovšem stále nepřichází...
04. 01. 2008 | 13:04

Saliven napsal(a):

pramel:
Mýlíte se, vyjádření ohledně ČSOB přišlo. Sám pan Švejnar prohlásil, že má od listopadu "pozastavené" členství v dozorčí radě - neúčastní se jednání a nepřijímá informace. V případě zvolení okamžitě odstoupí.
04. 01. 2008 | 13:09

Vanek napsal(a):

Taticek dotatickoval

Komunisté Václava Klause v nadcházející prezidentské volbě nepodpoří. Pokud by nebyl zvolen jeho soupeř ekonom Jan Švejnar, zamýšlejí, že by vyvolaly nové volby, kterých by se účastnili jiní kandidáti.

http://www.novinky.cz/clane...
04. 01. 2008 | 13:16

Herbi napsal(a):

Souhlasím s tvrzením článku. Není primárně o Klausovi, nýbrž o našem černobílém vidění světa. Klaus je zmíněn proto, že je protikandidátem a toto vidění často reprezentuje.

Musím ale taky souhlasit s hlasem co tady zazněl v komentářích, že by Švejnar v naší politice dopadl podobně jako Havel. Ale to není zas až tak špatná představa.
04. 01. 2008 | 13:29

Jan Zdražil napsal(a):

Občas si říkám, ať Klaus zůstane raději prezidentem, než aby vyhrál Švejnar a Klaus se vrátil do vlády:D Ale teď vážně, panu Švejnarovi držím palce ať to vyjde a Česká republika bude mít po pěti letech zase prezidenta, jakého má mít. Nicméně, myslím si že na hradě je mít člověka s takovými znalostmi ekonomie škoda. Raději bych p. Švejnara viděl ve vládě a uplatnil své ekonomické zkušenosti zde. Bohužel, byla by to v podstatě profesionální sebevražda, známe babky kořenářky:)
04. 01. 2008 | 13:35

Petr Dvorak napsal(a):

Prestoze jsem spise pro Klause, a tudiz se mi nelibi to, ze se o nej v textu opirate, ten text me v mnoha ohledech pozitivne zaujal a myslim si, ze mate v mnohem pravdu. Rozhodne neni pravda, ze kazdy kdo jde proti Klausovi je levicak, stejne tak ze kazdy levicak je nutne hloupy.

Kdyz se to, o cem mluvite v souvislosti s panem Klausem trochu vice zobecni, je do celkem dost presne...
04. 01. 2008 | 13:40

majolenka@volny.cz napsal(a):

Pane profesero, přeji mnoho štestí a duševní i fyzické síly do volebního klání. Myslím, že je málo pravděpodobné, že uspějete a budete "dosazen". Zcela záměrně užívám toto slovo, jelikož se o volbě, neřkuli přímo o svobodné volbě, v pravém slova smyslu, z mého pohledu hovořit bohužel nedá. Je myslím jasné, že klientelismus a "já na bráchu brácha na mě", je v nás velmi zakořeněn a bohužel nás jen málokdy pobuřuje.
04. 01. 2008 | 13:43

Hannosh napsal(a):

Taky bych se rád připojil k týmu pana Švejnara a přidával děkovné příspěvky do diskusních fór.

Na koho se mám prosím obrátit?
04. 01. 2008 | 13:47

whocares napsal(a):

Pan Švejnar se drží oblíbeného rčení - Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A tudíž ho není za co kritizovat.
Ale cĺověk, o kterém nevíme, jak reaguje v běžném politickém životě, bez jakékoliv politické praxe, by měl kandidovat rovnou na nejvyšší funkci v zemi ???
To se může stát jen v kocourkově, nenapá mě žádná civilizovaná země, kde by to bylo možné, a doufám, že ani u nás ne.
Švejnar je naví nedůvěrzhodný, pokud sám sebe na svých sstránkách označuje jako "světoznámého" ekonoma a člena jakési komise, která neexistuje. Proč toto neuvádí ve svém anglickém CV ? Vychází mi z toho, že nás považuje za hlupáky.
04. 01. 2008 | 13:56

Pepa Řepa napsal(a):

To Nguyen
v otázce Číny bych souhlasil s Tupelem.
Kdysi jsem viděl film s Peterem Sellersem.Jmenoval se Myš která řvala. Jakýsi ministáteček schválně vyhlásí válku velmoci, s úmyslem rychle kapitulovat, nechat se velmocí obsadit a tím se postavit na nohy.
Česká republika je v pozici myšky.Mohlo by se stát, že by si akorát zapištěla, rychle kapitulovala, ale na nohy by se pragmaticky postavily jiné, vypasenější krysy.Je to smutné, ale je to tak.
Pokud jde o Tibet, tam mě to hodně mrzí. Ve hře jsou ale jiné kalibry. Spojenectví Číny s Koreou, možné předání atomových hlavic dalším státům.
Před třemi týdny vybombardovali Židé železniční transport na území Syrie. Za normálních okolností by ihned jednala Rada bezpečnosti, byla by z toho celosvětová krise.Syřani ani necekli. Můžete jenom spekulovat, odkud pocházeli hlavice, či komponenty, které v transportu byly.
04. 01. 2008 | 14:34

HRB napsal(a):

Změnu to chce jako sůl a narovnání páteře, která bolí od
těch hrbů taky.
04. 01. 2008 | 14:38

Pepa Řepa napsal(a):

To Jarda
divím se, že všichni přešli kolizi obou přísah. Máte text americké ověřený?
04. 01. 2008 | 14:47

Totem napsal(a):

Malá ale typická ukázka Klausova vidění světa ("O tom, že je Petr Pithart nejzapšklejším a nejzatrpklejším člověkem v této zemi, ví snad každý...") je zde:
http://www.klaus.cz/klaus2/...
04. 01. 2008 | 14:47

hu napsal(a):

Pan Švejnar není zatížen bolševickou minulostí lidí žijících v tomto státě,dokázal se prosadit v západním demokratickém světě,je odborníkem,slušným člověkem.Klaus je odpovědný za rozkrádání země v 90-tých letech ,za pokračující bolševickou demoralizaci českého prostředí a za uchvácení ekonomické moci exponenty bývalého režimu.O jeho rodině kolují fámy,nic nevíme o jeho rodičích,rodičích jeho manželky atd.atd.Myslím,že je zázrak,že se dnes vůbec někdo slušný najde,kdo má chuť se takto angažovat a měli bychom za to panu Švějnarovi -obrazně řečeno- líbat ruce.
04. 01. 2008 | 15:16

porad dokola napsal(a):

Hura novy mesias!!!!!!! Dik za objev toho, ze svet neni cernobily, to musela byt fuska na to prijit!!!
A neco jineho, jako napr. vizi smerovani CR, byste tam nemel. To ze rypete do Klause, jako vsichni, neni ta prava kvalifikace na funkci hlavy statu!!!!!!!
Lide se reci Klause preberou, ale nejaky Vas kontroverzi nazor by nebyl. Cloveka, ktereho pritaka vetsine, nemusime dovazet z USA, tech je tady habakuk!
04. 01. 2008 | 15:30

Tribun napsal(a):

Je mi líto, pane Švejnare, ale asi vám to nevyjde. Na české poměry jste příliš rozumný, nad věcí, a nadto liberál v tom dobrém slova smyslu (kterému u nás nikdo nerozumí, a plete si ho s doktrinářským libertariánstvím).

Ale i tak díky za odvahu jít proti Ikoně, díky za naději, že i v Čechách (a na Moravě a ve Slezku) může být lépe, civilizovaněji.
04. 01. 2008 | 16:11

Honza napsal(a):

Moc Vam fandim pane Svejnare! Lidi jako vy, kteri maji zajem se vratit ze zahranici (aniz by museli), a potykat se s premyslenim naseho naroda, je velmi malo. Proto vitam kazdeho, kdo do nasi zeme prinese zkusenosti ze sveta. Neuznavam levne fraze typu: "Kdyz jsi tady nebyl, tak nas neznas a nemuzes mit pridanou hodnotu". Naopak, lide, kteri tu nezili a sbirali zkusenosti v zahranici nejsou poznamenani komunismem a take 90tymi lety, ktere priznejme si byly hodne nestandardni. Dekuji!
04. 01. 2008 | 16:36

Michal J napsal(a):

Dekuji za tento clanek, jsem rad, ze alespon jeden kandidat na prezidenta ukazuje, v cem je jeho sila a kam by mohl tuto spolecnost posunout. Zrovna jsem si precetl rozhovor s ministrem Necasem v MF Dnes a byl to des a hruza. Agresivni napadani Svejnara, prekrucovani faktu, zaslepena nenavist. Ucebnicova ukazka maleho cloveka, ktery si nevidi na spicku nosu.

Jelikoz jsem z oboru, tady je muj nazor na profesury panu Svejnara a Klause: Vedecke prace se pisou proto, aby se obohatila veda. Ve vyspelych zemich byva zvykem, ze prace, za ktere byla obdrzena profesura, visi v tech nejlepsich svetovych zurnalech. Profesura je transparentni. Viz Svejnar. Naproti tomu Vaclav Klaus obdrzel profesuru za podivnych okolnosti a podobne jako u prace Stanislava Grosse, jeho profesorska prace je tajna (asi je tak kvalitni, ze by posunula vedu prilis dopredu a lidstvo by to melo prilis lehke, a proto je nepristupna verejnosti a jeji okopirovani neni ani pro studijni ucely povoleno). Ja osobne si myslim, ze clovek s takovym moralnim profilem by prezidentem byt nemel. Suma sumarum: Svejnar: profesor z prestizni univerzity. Klaus: papirovy profesor z neprestizni VSE.

Necas napadal Svejnara kvuli CSOB, takze asi tolik: Svejnar je predsedou dozorci rady (nikoli spravni rady). Pokud ma firma nejaky spor, tak spravedlive rozhodnou soudy. Pokud stat firmu poskodil, ma zaplatit. Pokud ne, nema. Co je na tom? Je tu snad vlada prava.

Ad odmitani TV debaty Klausem: Cteni projevu v Parlamentu je neco jineho nez stret vizi a nazoru pred publikem. Tam se musi reagovat ihned, nikoli jen hazet do vzduchu prazdne fraze. A na to jen tak nekdo nema. Muj pocit je, ze Klaus byl dlouhou dobu velkym kaprem v malem rybnice a ted s hruzou zjistil, ze prisel nekdo, komu nesaha ani po kotniky. I zalekl se a radeji snasi trpke ponizeni z toho, ze se mu cely narod smeje jako zbabelci, protoze je presvedcen, ze to je pro nej stale vyhodnejsi. Do duelu se boji, ale v predtocenem poradu na Prime se neostychal podpasove rypat do Svejnara. Je to uz pouze specialista na monology a dle meho skromneho nazoru teto zemi uz nema co dat.

Necas taky Svejnara osocoval z toho, ze je prehnane ambiciozni a chce byt pouze ministr ci premier ci prezident. Tak zaprve: Na rozdil od Necase na to Svejnar pravdepodobne ma, intelektualne mu Necas nesaha ani po kotniky a Svejnar sve kvality prokazal ve spouste funkci, at uz akademickych ci vedecko-manazerskych. Zadruhe: Pokud clovek Svejnarova formatu prijde do ceske politiky, bude to pro nas pro vsechny pouze dobre. Svezi vitr nezatizeny minulosti, ktery prinese hodnoty z vyspeleho sveta (viz muj nazor na profesuru Klause uvedeny vyse, to nas radi spise k bananovym republikam, nebo to, ze neformalnim poradcem Vaclava Klause je moralni nula Miroslav Macek).

Spousta lidi se do Svejnara pousti hlava nehlava, a vlastne na nej nemaji nic negativniho. Je to presne kvuli polarizaci ve spolecnosti, kterou lide jako Vaclav Klaus udrzuji. Presne ono cernobile videni sveta, ktere v moderni spolecnosti nema co delat. Ironii je, ze tito Klausovi skalni priznivci (kterych umne vyuziva) si neuvedomuji, ze typem lidi, jako je vetsina z nich, Vaclav Klaus cely svuj zivot hluboce pohrdal...
04. 01. 2008 | 16:50

straka napsal(a):

...ač volič ODS /nebo snad právě proto/ držím panu Švejnarovi palce! Změna v myšlení /především politiků/ by nám prospěla...
04. 01. 2008 | 17:36

Petr T napsal(a):

Děkuji Vám pane profesore Švejnare za to,že jste přijal tuto kandidaturu.Už to samo umožňuje nastavit zrcadlo současnému prezidentovi a naší politické scéně.Přeji Vám úspěch,ale raději bych Vás viděl jako předsedu nové politické strany v Čechách.
04. 01. 2008 | 17:46

Miki napsal(a):

Děkuji Michalovi J za velmi pěkný příspěvek.
Malá, ale velmi důležitá poznámka - pan Miroslav Macek, který je neformálním poradcem pana Václava Klause má rovněž své "poradce". Mezi nimi je rovněž agent a bývalý důstojník STB pan Bořivoj Tušl. Vím to naprosto bezpečně, protože jsem s panem Tušlem osobně jednal. Dost mne to tehdy překvapilo - jakými lidmi je pan prezident "obklopen". Svůj k svému....
04. 01. 2008 | 17:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale nejste poslední dobou nějak cimprdlich?Můžete mě říci jaký je rozdíl mezi zemřelým a mrtvým komunistou?Klidně si mažte ,ale řekněte panu Švejnarovi,že malovat barevnými pastelkami černobílé (rudé)svinstvo si klidně může.Ale v Americe.Ivan.
04. 01. 2008 | 17:51

Petrucciani napsal(a):

Jedina vec, ktera na adresu Svejnara jeste nezaznela je, ze to je snad Paroubkuv martan.

Svym zpusobem Svejnar pro nas narod martanem je, to proto, ze jste cizinec a ten bohuzel neni nasinec. Leda kdybyste vsem slibil vse, i kdyz e svych prispevcich se o to snazite, sec muzete. ;o) Dale, snazit se barvoslepe presvedcit, ze krome cerne a bile, mohou videt i jine barvy, je marne. To by mohlo vyvolat nepokoje a dalsi revoluci. Jeden nevydareny pokus jsme tady uz meli, a mel hezke kredo: Dekujeme odejdete! Hadejte kdo odesel a kdo nakonec zustal. ;o)

Zaverem bych chtel dodat, ze vas po volbe odchod ceka tez, jen nevim kterym smerem, jestli na hrad nebo zpet na planetu Mars.
04. 01. 2008 | 17:56

Petr Dvorak napsal(a):

Ja bych jen dodal, ze to, o cem se zde v clanku mluvi, totiz o zjednodusenem vnimani levice plati i naopak, viz diskuze na:

http://blog.aktualne.centru...

Citace nekolika malo diskutujicich z teto diskuze (chcete-li, najdete si):

"Vážení modrásci, včera jsem poslouchal na ČRo 2 mluvčího ministerstva zdravotnictví a bylo mi z jeho proslovů nevolno."

"Zatím doporučuji proti poplatkům 2 opatření :
1) Při každém zaplacení pronést větu : Proklínám ODS !
2) Schovávat potvrzenky, neboť poplatky budou muset lékaři vracet."

"Správný příznivec pravice by měl dnes dostat orgasmus nad dražším pečivem a jako antisocka by měl dbát na to, aby jeho nákup byl co nejdražší. Protože jedině tudy vede správná cesta ke blahobytu, neboť tak pravila ODS. Byl den šestý a ODS stvořila zvláštní daně, poplatky k nim a Klaus viděl, že je to dobré..."

"Myslím si, že principiálně dobré opatření je bezplatná zdravotní péče založená na všeobecném zdravotním pojištění. Současně jsem pevně přesvědčen, že pro změnu ústavy není v tomto státě potřebná politická vůle! Žádná zbožná přání ODS a jejích kejvalů ji nemohou nahradit."

... a mnoho dalsich...

Mrzi me, ze pan Svejnar neukazal na to, ze mince maji dve strany...
04. 01. 2008 | 18:04

uctivý služebník napsal(a):

Jen pro pořádek , s těma křivýma přísahama - nikdo si už nepamatuje na soud s Liborem Novákem , kde "někomu" pod přísahou zcela selhala paměť ? A Švejnar to myslím nebyl .
04. 01. 2008 | 18:09

Vladimír napsal(a):

Děkuji za analýzu, držím Vám palce a chtěl bych Vás za prezidenta naší republiky.
04. 01. 2008 | 18:25

David napsal(a):

Přesně tak jak je to v článku řečeno - Kdo nejde s námi jde proti nám. Nejsi ODS - jsi sockomouš apod. bláboly. Švejnar musí být prezident. Minimálně to neni předseda žádné strany, které by přitakával jak tuneldědek.
04. 01. 2008 | 18:27

hp napsal(a):

Moderně smýšlející lidé se dnes pohybují ve světě širokého a barevného spektra názorů.

Teda Svejnare, nahore kritizujete, ze Klaus predem vylucuje diskuzi odkazem na rozumne lidi a ejhle, na konci udelate to same.

Ani to nejbarevnejsi videni nezakryje skutecnost, ze jste oficialnim kandidatem jak Roka Paroubka tak stalinistickych fizlu pod vedenim agenta Falmera.

Relativizace vseho je ted v mode, v tom jste skutecne moderni. Pro stat byste byl ale spise ostudou.
04. 01. 2008 | 18:42

Pepa Řepa napsal(a):

To Michal J
Píšete:
"Naproti tomu Vaclav Klaus obdrzel profesuru za podivnych okolnosti a podobne jako u prace Stanislava Grosse, jeho profesorska prace je tajná"

Trochu jste mne překvapil, ona existuje také tajná profesorská práce Stanislava Grose? Šikovný kluk.

To Petr Dvořák:
Citujete:
Správný příznivec pravice by měl dnes dostat orgasmus nad dražším pečivem a jako antisocka by měl dbát na to, aby jeho nákup byl co nejdražší. Protože jedině tudy vede správná cesta ke blahobytu, neboť tak pravila ODS. Byl den šestý a ODS stvořila zvláštní daně, poplatky k nim a Klaus viděl, že je to dobré..."
To mně přijde docela vtipné, má to jiskru, autorovi poklonu.

To Miki:
Macek má rovněž své "poradce". Mezi nimi je rovněž agent a bývalý důstojník STB pan Bořivoj Tušl. Vím to naprosto bezpečně, protože jsem s panem Tušlem osobně jednal.
Proč jste machisticky nezmínil rady a porady harému, zvláště paní Blochové? Styďte se.
04. 01. 2008 | 18:49

Petr Dvorak napsal(a):

Pepa Repa: Ja jsem se tomu taky smal, ale pak mi doslo, jak to je v podstate smutne... Presne to, o cem ostatne mluvi pan Svejnar, jen v opacnem gardu...
04. 01. 2008 | 19:01

Hernandez napsal(a):

To Michal J.
Perfektní komentář.
04. 01. 2008 | 19:16

kopřík napsal(a):

To hp :
příslušnost ke světu širokého a barevného spektra názorů právě obsahuje ochotu k diskuzi automaticky. Ochota k diskuzi je zároveň automaticky jednou z vlastností rozumného člověka.

Na okraj :
ČT v prosinci vyzvala prezidentské kandidáty k televizní debatě. Václav Klaus prostřednictvím tajemníka Ladislava Jakla debatu již 27.12. odmítl :
"...Jakl se nedomnívá, že by taková diskuze byla přínosná, snad jen pro sledovanost televize, která by ji vysílala, uvedl. Nebyla by podle Jakla ani vhodná. Není žádoucí prostřednictvím médií cosi vzkazovat zákonodárcům nebo dokonce na ně touto cestou činit nátlak, tlumočil Klausův názor..." (Právo, 4.1.2008)

Zřejmě je lepší činit nátlak nikoli veřejně, ale v kuloárech.
04. 01. 2008 | 19:33

RA napsal(a):

pan Švejnar je dalším generálem po bitvě, který říká, že by to byl dělal lépe. Proč to tedy nedělal ? Asi by to bylo moc práce, že, získat podporu dostatečně silné politické strany, a prosadit reformy. Ono přednášet studentům je jednodušší.
04. 01. 2008 | 20:36

Zdenek Rosenblum napsal(a):

Konzistentnim obhajcum Klause, kteri se reflexivne, tedy podvedome (nebo ze i jinak?) pri kritice Klausovych NAZORU, JEDNANI schovavaji za osoceni, ze se kritik daneho Klausova nazoru atd. do Klause "navazi", ze "nema Klause rad" atd. prosim, aby sobe, republice i skutecne, lepsi, pravicove politice udelali laskavost a alespon se snazili, ukazali take ze jsou lepsi nez nejake emotivni "levicacke socky" a oddelovali kritiku nazoru, ktere Klaus zastava nebo protlacuje od toho, zda ho kritik ma nebo nema rad (coz je take spekulativni a tipnul bych si, ze drtiva vetsina kritiku Klause, ostatne kazdeho jineho politika nebo cloveka, neznamena, ze ho, jako osobu, cloveka nema rad, ale ze nesouhlasi s jeho nazory, politikou, jednanim).

To, jakou uroven debaty Klaus, radoby debater svetoveho formatu nejen nyni, ale po cela leta, i pres moznosti studovat, poznavat svet a vrcholnou diplomacii, akademicke prostredi ma, je pro mne, priznam se otevrene, zklamanim. Je to o to horsi, ze je, jako sttanik atd. mnohym, vcetne mladeze, at to chce nebo ne, tak ci onak prikladem.

Jeho tak ci onak skyte nebo otevrene, vedome nebo habitualni utoky ad hominem, prilis casta snaha dat nazorovemu oponentovi nelichotivou nebo i urazlivou nalepku, falesne volani po "seriozni, opravdu vazne" diskusi, kdyz on sam ji velice casto neni schopen vest, nikomu, rozhodne ne republice, ale ani pravicove politice, nepomaha.

Skoncim tim, ze Klaus, ktery prokazatelne, opakovane, po leta vola po "vice diskuse" (hlavne tam, kde diskuse probehla ale jemu se nelibi prijata reseni), k diskusim vyzyva kdekoho, doma i ve svete, se domniva, ze by uspel v debate s Gorem, kdyz si zcela evidentne netroufa ani na Svejnara. A pritom domaci prostredi, dosud ne plne navykle na debaty v ramci pravidel, beznych na Zapade, by mu zajiste nevycitalo jeho habitualni podpasovky, metody, ktere s debatou gentlemanu ani politiku ve svete, kam se vydavame nebo vracime nemaji moc mista.
04. 01. 2008 | 20:39

Vasja napsal(a):

Jako Čech bych zvracel z toho, že mně prezidentuje taková nula s americkým občanstvím.

Mimochodem: Švejnar sice občas přednáší na vysoké škole, ale na rozdíl od Klause není profesor. Je takový profesor, jako náš pan profesor matematiky na gymnáziu.
04. 01. 2008 | 20:58

Jan G. napsal(a):

Pan Švejnar jezdí z USA pro svoje miliony z ČSOB. ČSOB chce navíc ze státu vyrazit miliardy. Z toho státu, kterému chce pan častný Švejnar dělat uctívanou hlavu.
Já bych ho, drzouna, pakoval!
04. 01. 2008 | 21:02

Miki napsal(a):

To Pepa Řepa :
nemám nic s paní Blochovou, tak nemůžu sloužit.
Byl jsem ale hodně překvapený, když jsem na čestném místě viděl v zlatě zarámované fotografie pánů Klause, Macka a Tušla. Připadalo mi komické, že takoví lidé jako Macek a Klaus spolupracují s bývalým důstojníkem STB. Zdá se, že peníze nesmrdí a nejsou ani špinavé - zejména tehdy, když tečou do jejich kapes.
04. 01. 2008 | 21:03

Miki napsal(a):

To Jan G.:
Pan Švejnar jezdí za vlastní, ne za peníze daňových poplatníků. ČSOB je soukromá a ne státní banka a je na jejím vlastníkovi, zda a komu platí odměny.
Pokud se ČSOB soudí se státem o pohledávku za společností J RING a.s., která vytunelovala IPB a.s. je to v pořádku. Stát měl skřípnout jediného akcionáře společnosti J RING a.s. - ing. Jaroslava Roušala, bývalého generálního ředitele Vojenských staveb. Pohledávka vznikla podvodem a když stát podvod nedokáže potrestat, tak ať zaplatí. Tato situace vznikla právě proto, že pan Klaus "zhasnul" a tvrdil, že neexistují špinavé peníze. Takže svoji zlost vybíjíte špatným směrem !!!
04. 01. 2008 | 21:09

Al Jouda napsal(a):

To Ing.Pavel : Jak můžete tvrdit, že, cituji : "Jako jediný politik veřejně převzal zodpovědnost na (nebo spíše za?) kroky v 90.letech" ? Převzetí odpovědnosti by totiž znamenalo jeho rezignaci a na věčné časy odchod z politiky ! Podle Klause by se nikdo nemusel bát převzít odpovědnost i za vraždu.
04. 01. 2008 | 21:17

Petr Dvorak napsal(a):

No vida, nasel jsem na Klausovych strankach docela pekny clanek/rozhovor s P. Hajkem (od Pecinky), tak to sem dam. Az budete znechuceni, prectete si - neni to az tak o politice, tak na zamysleni...

http://klaus.cz/klaus2/asp/...
04. 01. 2008 | 21:39

Petr Dvorak napsal(a):

Jeste poznamka k clanku: nepochybuji, ze duvod, proc visi u Klause je tato veta:

... kontext...
"Podobně je to s takzvaným globálním oteplováním, způsobeným lidskou produkcí kysličníku uhličitého, které se sice nekoná, ale vzhledem k nepřetržitému mediálnímu rachotu o ní lidstvo nepochybuje."
... kontext...

Tu prosim preskocte a venujte se tomu ostatnimu co tam je...
04. 01. 2008 | 21:55

ing Spurný napsal(a):

Pane Švejnar,vyjasněte svůj vztah k vládní administrativě USA a k tajným službám spojených států CIA. Já osobně bych byl rád kdyby jste měl s těmito službami spojení. Je všeobecně známo proč.Jako prezident by jste měl a my s Vámi účiné krytí ze strany USA. Ale taky chápu pana prezidenta Klause, že se nechce kompromitovat ve veřejné Tv rozpravě, má li nějaký signál o Vašem napojení. Bylo by to pro něho zničující.Věřím, že budete dobrým proamerickým prezidentem.Přeji hodně pracovích i životních úspěchů.
04.01.2008 21:54:43
04. 01. 2008 | 22:05

Nečuč napsal(a):

K televizímu duelu Klaus versus Švejnar:
Je na výsost jasné, že Klausovi televizní duel nevyhovuje, protože podle vyjádření p. Jákla by "tato debata nnebyla vhodná,jedině tak pro sledovanost televize!" Výstižně řečeno, proč by se měl Klaus v televizi strapňovat,když nemá šanci mít vrch. Kromě toho je pro něj daleko důležitější přednést svůj předvolebně-agitační proslov přímo před poslanci,které (jak asi předpokládá) může jeho proslov ovlivnit více a především účelněnji s nadějí,že bude natolik přesvědčivý,že budou volit jeho. Při vědomí,že jej nebude volit národ v přímé volbě,což mu v dané situaci vyhovuje, neuznává za vhodné či potřebné národu sdělit to,co je běžné v předvolební kampani zvlášť, když by to bylo v přímém duelu se svým protikandidátem. Snad si i vědom,že by si víc uškodil,než si tím prospěl a snad i ví,nebo si toho je vědom, že náklannost lidu českého a moravského nejlepší. Dalo by se říct:chytřejší ustoupí, ale to tomto přpadě nepllatí,protože z boje ustupuje jen zbabělec. Hawk,domluvil jsem!
04. 01. 2008 | 22:25

vENDeta napsal(a):

Pane Švejnare, po přečtení vašeho článku jsem na pochybách, kdo je tu větším dogmatikem: že byste to byl Vy? Bojím se, abych nebyl nařčen z toho, že jsem "modrým pretoriánem" apod.
Pokud VK tvrdí: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci“, je to jen oznamovací věta, která je základem pro jakoukoliv další diskuzi. Je to jeho osobní názor a právě ve svobodné společnosti (ne v demokratické!!!) by měl býttakový názor slyšen (ale i jeho opak). Místo toho, abyste VK osočoval, že je dogmatikem, měl byste ty jeho názory vyvrátit seriózními argumenty.
04. 01. 2008 | 22:25

RA napsal(a):

vítězství pana 3vejnara by znamenalo návrat Paroubka a jeho šibalů , a to opravdu nechci.
04. 01. 2008 | 22:37

Nečuč napsal(a):

To vENDeta:
Moc jsi toho neřekl a co jsi řekl, nestojí za nic.Jestliže to,co řekl VK o ničení planety nazýváš větou oznamovací věz, že on sám to myslel jeko větu DEFINITIVNÍ, protože jestliže dodává, že cituji"...nikdy v životě jsem neviděl (ono, to co se říká,když se jenom dívá, se dost špatně chápe, ono se to totiž musí slyšet!!!) a nemyslím,že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci".A v tom je ten problém, on totiž neřekl, že by nikdy v životě NESLYŠEL, ale pouze NEVIDĚL někoho takové to říci. Chceš ještě oponovat o relevantnosti jeho slov? Jednak k takovému blábolu se dost těžko diskutuje a když už, tak jenom tolik,že ač uvádíš, že je to jen jeho názor, tak dle jeho představje to názor neomylný.Diskuze, jak po ní voláš,zvláště s Klausem je opravdu,ale opravdu zbytečná! Dle Tvého už jen vyslovené názory p. Švejnara je osočováním ač měl třeba v úmyslu s V.K. touto formou (osobní V.K. vylučuje)diskutovat, ale Ty to nazýváš osočováním. To, že p. Švejnar nepoužil SEIOZNÍ ARGUMENTY bude asi tím, že si nechce hrát na něco, čím není.To p.Klaus zase rád a veřejně. Mám radu, dej si velkého panáka, slez z MODRÝCH obláčků a popřemýšlej o tom, co a vlastně koho obhajuješ.Přeji příjemné procitnutí!
04. 01. 2008 | 22:56

Čara napsal(a):

To RA:
To nemyslíš vážně, šibale?A co jsi dělalnebo děláš ty,když vyčítáš Švejnarovi že dělal to,co umí a živilo ho to? Jen neříkej, žes byl na barikádách. A dnes? No přiznej se,co děláš ty, žes tak horlivý kritik. Čekám!
04. 01. 2008 | 23:04

bigjirka napsal(a):

Svět není černobílý! Je rudoranžový!
04. 01. 2008 | 23:26

Jirka Jedlička napsal(a):

Švejnar for president! Letos to sice nevyjde, protože jsou tu rozjeté nějaké obchody (ODS-KDU), které je třeba dokončit. S tím se moc dělat nedá, politika je obchod. Ale netřeba být smutný. Za pět let si řekneme Pan prezident Švejnar je ok.
04. 01. 2008 | 23:53

r.m. napsal(a):

Naše vidění může být jakkoliv barevné. Kámoši kámošů u zdrojů a zákonů mají vidění hlavně plasticky přepínací.
Pokud bude 8.2.2008 zvolen Klaus, budeme mít za sebou v dějinách dva Vítězné únory.
Budeme horkými kandidáty na nejblbější národ planety.
Je moje vidění černobílé? Nebo mi jenom barvy všech partají splynuly do dvou? Hnusnou nebo ještě hnusnější.
05. 01. 2008 | 00:07

IvanT napsal(a):

Vyborny clanek. Dodal bych jen, ze cernobile videni neni jen vysadou Cechu. Staci se podivat treba na soucasnou volebni kampan v USA. Pravda ovsem je, ze se mi zda, ze v Cechach je (hlavne soude podle komentaru na ruzne blogy) tato perspektiva zvlast rozsirena.

Jako jeden z bodu vize pro tento narod povazuji mnohabarevne videni za skvely napad. Kdyby se k jeho uskutecneni Cesi priblizili, razem by stanuli v cele osvicenych narodu a mohli by na sebe byt pysni.
05. 01. 2008 | 01:28

Petr Dvorak napsal(a):

IvanT: "Jako jeden z bodu vize pro tento narod povazuji mnohabarevne videni za skvely napad. Kdyby se k jeho uskutecneni Cesi priblizili, razem by stanuli v cele osvicenych narodu a mohli by na sebe byt pysni."

Utopie, priteli... Utopie... :o)

Tak si predstav situaci - a vim, ze to je totalni sci-fi, vymyslel jsem to prave proto, ze to je totalni kravina - ze by IPCC vydalo zpravu, kde rika, ze zadne oteplovani se nedeje, ze meli spatnej teplomer, nebo co, a ze CO2 vlastne vubec nevadi, ze by Gore rekl, ze to vse delal jen aby se zviditelnil, ze by Merkelova rekla, ze chtela oprasit euro-ustavu jen proto, aby omezila demokracii - jinak receno, ze by se velke otazky, ktere nastolil pan Klaus zodpovedely tak, ze by nadevsi pochybnost bylo jasne, ze mel pravdu (opakuji - je to totalni sci-fi). Myslite, ze by nekteri zdejsi diskuteri a cesti politici uznali, ze mel Klaus pravdu? Nebo ze by rekli, ze to Jakl musel urcite nejak uplatit, aby si mohl starik vrnet blahem? Proste ideologicka rozpolcenost na dva tabory podle me nikdy nevymizi...
05. 01. 2008 | 02:17

MASH napsal(a):

Dobry den,
diky za zajimavy a predevsim i(bohuzel) vystizny clanek.
Preji Vam hodne stesti (nejen v prezidentske volbe).
05. 01. 2008 | 03:06

Ariana Zuniga napsal(a):

Mě je v podstatě celkem jedno, zda vyhraje p. Klaus či p. Švejnar, myslím oba jsou velmi dobří a roli prezidenta by zvládli - ten první repeté a ten druhý poprvé. Mě spíš mrzí to silné až nepřátelské rozdělení ve společnosti na dvě nepřátelské skupiny. To, jak napsala paní výše, klima ve společnosti. V podstatě proti sobě stojí dva tábory (sakra to je jak z Rychlých šípů:-), jeden z hrubě tržně liberálního a druhý ze sociálního. A nevypadá, že by mohly kdy dosáhnout konsenzu. Před 10 lety to ještě nebylo tak znatelné, ale nyní za JP a MT je to prostě tichá válka občanů. A ta bude samozřejmě narůstat. Přečtete-li si diskuzi na Novinkách, není to diskuze, ale proud nadávek za jiným proudem nadávek. Kam to půjde dál a může se to ve společnosti ještě někdy zmírnit? Nebo ještě přiostří? Podobné rozdělení společnosti bylo v římské říši po zrodu křesťanství - až do samého pádu byla společnost rozdělena na pohany a křesťany, již se nenáviděly. A co když se to naše české dělení vyhrotí ještě víc a dočkáme se římského konce? :(
05. 01. 2008 | 03:11

SOS napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
pokoušíte se překazit opětovnou kandidaturu na prezidentský post člověku, který se obklopil bývalými komunisty či alespoň svazáky, v době svého vládnutí umožnil rozkrást státní majetek lidmi velmi pochybných kvalit, v době opoziční smlouvy umožnil vznik mafiánského prostředí a tím, že prezidenta volí parlament, stal se prezidentem i poté, co stát pod jeho ekonomickým vedením málem zbankrotoval.
Když je prezidentem zvolen někdo, kdo napomohl ke zločinům, není divu, že mu to stouplo do hlavy a jeho vystupení doma i ve světě jsou už vlastně diagnostikovatelná minimálně jako narcisismus. Češi jsou zvyklí sklánět hřbety, mlčet a myslet si své.Nejste zasažen marxismem ani totalitou, je pěkné, že nevyjednáváte jen v Parlamentě, ale že se představujete národu jako celku. Bohužel, můžem jen němě fandit a obávat se nejhoršího, čili, že VK bude i dalších 5 let popírat realitu planety včele tohoto Kocourkova, kde vrabec v hrsti je lepší než holub na střeše a po nás potopa. Odhaduji, že dalších 5 let pod opaterou VK nás odžene od Evropy a znovu vrazí do náruče Ruska. Z Vašeho blogu jsem vyčetla, že to taky tak vidíte a proto si Vás přeju za prezidenta už nyní, vnesl byste na tento post nadhled, velkorysost a slušnost,rozhled a právní cítění.
05. 01. 2008 | 04:17

Mila napsal(a):

Preji hodne zdaru ve volbach. Skoda jen ,ze nejsou prime volby, jak sliboval pred 5 lety Klaus. take sliboval korespondenci volby pro Cechy pobyvajici v cizine. Nic nesplnil, jen lhal. zakon o volbach neschavlilo prave ODS ruku v ruce s KSCM.Strany jsou stejne, neda se jim verit a ani prezidentovi. Tyto dve veci ve volenim zakone by mely byt uzakoneny. Good luck.
05. 01. 2008 | 04:50

Václav Abrahám napsal(a):

Pan Švejnar správně uvádí,že pravd může být současně několik a vzájemně se nevylučují a platí,uznáváme je.Důležité je,která pravda v tom tzv.pestrobarevném světě je nejvyšší,která pro národ je následováníhodná a která ho vede ke šťastnému životu.Jednoduše řečeno:k nejmoudřejšímu řešení.
A tyto pravdy má hledat vláda a sdělovat je svému národu.
Naši vádnoucí činitelé nejsou natolik moudří, aby před národem řekli: "Toto je moje chyba, ano, toto jsem zavinil já ,uznávám to a nechtˇ tuto práci dělá někdo,kdo je schopnější!" Po malém dítěti toto chceme, vychováváme je k tomuto postoji a dospělí- vládnoucí toto nesvedou!"Nemohou proto dobře vládnout,chybí jim základní předpoklady pro moudré jednání.Proto i když budou svět vidět pestrobarevně, chybí jim tolerance, sebepoznání,morální úroveň a to hlavní-motivace! A ta by měla být v tomto duchu: hlavním cílem mého snažení je,aby se celý národ cítil lépe, aby žil v míru,aby zažíval štěstí ve vzájemné pospolitosti. A bude-li to tak,budu i já spokojen ba šťasten. Osobní prospěch až na druhém místě!!Pokud je za tímto článkem skryta tato idea u pana Švejnara,tak může být dobrým prezidentem!
V tom případě je hoden volby do této funkce!
05. 01. 2008 | 07:57

Hernandez napsal(a):

Rád bych požádal oponenty profesora Švejnara, aby se pro větší důvěryhodnost svých příspěvků vystříhali kritiky za každou cenu, realizované podle pravidla, čím větší malichernost jsme si vycucali z prstu, tím agresivněji ji budeme pranýřovat. Dále zmíněným rozborům škodí zavilá sofistikovanost, kterou neodlehčí ani pokusy o křečovitý, upocený sarkasmus, o urážkách nemluvě. Pěkné české jelimanství, vycházející z přesvědčení, že naší tak úžasně, záviděníhodně specifické kotlince, může rozumět jen někdo dlouholetě zasmrádlý v hovniválské, řevnivé VIP politické garnituře působivě dokresluje rozhled přispivatele. Za všechny podobně se vyjadřující, ponejvíce patrně modré komsomolce, bych uvedl například (s použitím jeho vlastních oblíbených výrazů, které unikají vaší ostražitosti pane Stejskale) pana Idiotboarda Trimestra (Bigjirka).
05. 01. 2008 | 08:08

MichalŠ napsal(a):

Přeji Vám pane Švejnare aby Jste byl zvolen prezidentem ČR.
Doufám, že jako prezident ČR ukážete i ostatním politikům, že ne Vše co má nálepku Made in USA, je správne, a vše co má nálepku Sdělano v Russii je špatné.
Mě Vaše americké občanství osobně vadí, ale Vaše racionalita na rozdíl od Klausoveho modrého vidění světa převažuje nad tím, že Vás na služební cestě v USA jako prezidenta ČR mohou zatknout jako občana USA za to, že neplatíte daně.
05. 01. 2008 | 08:10

Varel F. napsal(a):

Doufám, že se pan Švejnar nebude muset vzdát výnosného místečka u ČSOB. Neumím si totiž představit, že by v čele našeho národního státu stál americký občan. Jakkoli proti USA nic nemám (naopak!), byla by instalace Švejnara ranou mému národnímu cítění.
Navíc: Švejnar mě svým podlézáním na všechny strany zklamal tak, že mě přestal zajímat jakýkoliv jeho názor.
05. 01. 2008 | 08:29

Karas napsal(a):

To by bylo u Švejnarů radosti, kdyby se father stal čéskim prezidentem! Na oslavě v rodinném kruhu by od stolu létaly jako zátky šampaňského veselé výkřiky hrdelní američtinou: Táto, miluji tě - příště do toho jdi v Německu nebo rovnou v Unii! Chachá, víte, jak se řekne česky (padají různá slova, čekému překladu se společnost směje)...děsivá představa.
05. 01. 2008 | 08:42

Pepa Řepa napsal(a):

To Ariana Zuniga
přesně jste to vystihla mám stejný pocit.Paralela se situací před pádem Říma je namístě a to nejen v ČR.Je to o ztrátě nebo alespoň o potlačení tradičních hodnot, o zbabělosti, vytěsňování pojmů jako rodina, vlast, národní identita, čest.
U nás bych to ještě přirovnal ke schizmatu.Obě skupiny přitom vědí, že ani ten jejich papež, ať MT nebo JP není to pravé ořechové,jde jenom o to polepit toho druhého lžipapeže.
Důležitější než volba presidenta budou podzimní a možná i předčasné volby.Pokud to pan Švejnar i ČSSD myslí vážně, ať jej tedy postaví jako lídra budoucích parlamentních voleb.Byl by to zajímavý posun v politice ČSSD.Při současném systému volby presidenta je bez šancí.
05. 01. 2008 | 08:42

J. Pařízek napsal(a):

Nevím, proč ve svém stručném životopisu (viz výše) Švejnar uvádí poradenství V. Havlovi, ale nevešla se tam informace o působení v ČSOB. Asi ze skromnosti.
Nebo je pan doktor pragmatický podlejzák a polopravďák?
05. 01. 2008 | 08:48

Vláďa napsal(a):

Pepo Řepo,

to je opravdu dobrý nápad. Jestli si chce Švejnar prezidentství zasloužit, měl by se nejdřív postavit do čela ČSSD. A ČSSD by to prospělo, Paroubek je směšný.
05. 01. 2008 | 08:52

Čochtan napsal(a):

Kdyby se panu Švejnarovi podařilo udělat z ČSSD volitelnou partaj, očistit ji od Paroubka, Škromacha a jiných ???? (opravdu nevím jak je pojmenovat aby to Stejskal nesmazal) pak by si (na stará kolena) presidenství zasloužil.

Ale pasuje vůbec do téhle partaje ? Nebo je jen jimi nastrčenou loutkou "Antiklausem" ? Je pan Švejnar politik ?
05. 01. 2008 | 09:20

Pavel napsal(a):

Ano,ano.Tomuto fandím,věřím,že pan Švejnar bude hlava státu.Pan Klaus mě nepřesvěčil a lidsky zklamal,stejně jako jeho pojetí bezprávní privatizace se sloganem:"Trh vyřeší vše".Pane Švejnare,držím palce!!
05. 01. 2008 | 10:27

František I. napsal(a):

Milí soudružčíci, na článku pana Švejnara je krásně vidět, proč se občas na vás hnusní pravičáci koukají s nadhledem. V celém materiálu není jediná podstatná informace krom té:"Já chci být antiklausem a kdo je víc". Věřím, že na zdejším narudlém blogu moc sympatií nezískám, ale lidé, kteří rozmýšlí srdcem a nikoliv mozkem, jsou mi k smíchu. Dovedu pochopit hlubokou nenávist těch, kterým Klaus svými činny rozbil sny o socialistické společnosti. Ty ostatní jsou srandovní. Ani si nevšimli několika drobností, jako to, že pan Švejnar je díky postavení v jisté bance ve sporu s republikou o několik víceméně stovek miliard(až to zase proflákneme, dotyční dutohlavci se budou bít v prsa a svádět na Klause), má jiné občanství, kterého se nejspíše nevzdá, a i v tak hloupém životopise uvedl zřejmé lži (např. o členství v komisi Nobelovy ceny). Ale lidem, kteří berou lež jako bernou minci a navíc je jim libá, to stejně vadit nebude. Jinak pane Švejnar(e), doufám vřele, že nebudete mým presidentem.
05. 01. 2008 | 10:31

Pan Mravec napsal(a):

to Hernandez:
Milý Jelimáne, určitě jsi chtěl oslnit vodopádem cizích slov. Pro příště doporučuji kouknout do slovníku cizích slov a hledat jejich významy. Některé telebylo tvým článkem ohromeno, nicméně lidem chytřejším uniká, co jsi chtěl říct. Zamyslí se nad sebou.

Jinak: Ukázala se trapnost debaty, kdy z počátečního tématu o prezidentském kandidátu, diskutující poklesli k mrzké idskuzi o akademických titulech prezidentských kandidátů. Charakterové vlastnosti však unikly.
05. 01. 2008 | 10:40

Kateřina napsal(a):

Pane Václave Abraháme, podle mne jste vystihl co je nejdůležitější:)
05. 01. 2008 | 10:51

kuku napsal(a):

Proti názorům pana Švejnara nic moc nemám ,je to zcela jistě chytrý člověk . Mám ovšem dosti proti tomu ,s jakými lidmi se spojil . Paroubek a jeho enkláva jsou nezreformovanými komunisty a ať si pan Švejnar tento fakt opisuje jak chce . Pokud ovšem pan Švejnar jako dost výrazná osobnost bude působit jako pátá kolona v současné dosti komunistické tzv. sociální demokracii ,tak ho chápu . V opačném případě tedy ne .
05. 01. 2008 | 11:01

prirodovedec napsal(a):

Nu ano, je to takove post-Commodovske: "Kdo toho rimskeho cisare vezme? Pojdme drazit ..."

Prezidenta zkratka potrebujeme, mame ho v ustave (CR n]ikoliv v Bohnicich) a koho bychom veseli na hacek (ve skolnich tridach).

Nikomu se to delat nechce (nasli se zatim jen dva) a odhaduji, ze by to nikdo z diskutujicich nevzal ani za ty penize. Toho ceremonialne ztraceneho casu, to omezeni casu na blogy na aktualne... Ta nutnost tu jmenovat prilis mlade soudce, priste prilis stare profesory prespriste kamarady nejakych kamaradu do ustavniho soudu ci do CNB. A jeste k tomu ty milosti a projevy.

Kdyz si navic v sobotu dopoledne predstavim ty jejich prvni damy, jak je komanduji, aby honili sve lidi pri uklidu na Hrade nebo v Lanech, tak mne pri poctu pokoju jima hruza.

A koho pri svych setkanich musi potkavat! Normalni clovek se tem ostatnim pitomcum muze vyhnout, ale jak nas obvykle sebevedomy prezident (dosavadni ci ten mozny budouci, ten je take sebevedomy) musi trpet, kdyz se na ty druhe pitomce jeste musi usmivat a rikat jim "chau duuu juuu duuu" c]i "kak u vas pozivajete".

A ty novinarske hyeny kolem cihajici na ruzne detaily i ze zi]zovata deti. K tomu ty vetne rozbory jejich prezidentskych vet od zapsklych blogeru a diskuteru zde. Brrr...

Ja si hluboce vazim obeti obou panu a jsem velice rad, ze jejich presvedceni a osobnostni charakteristiky je vedou k tomu, ze ten urad vnimaji nikoliv jako obet pro nas, ale jako poctu od nas a ze nehrozi, ze by to oba vzdali.

Pevne vezim, ze nasi poslanci zvoli toho nejlepsiho, sam bych si ale pral, abychom meli nahore toho vetsiho srandistu, abychom se nenudili. Jsem presvedcen, ze mne nezklamou.
05. 01. 2008 | 11:06

kuku napsal(a):

Nerozumím panu Švejnarovi v mnohém ,jsem jen obyčejný člověk , a hlavně mu nerozumím v tom ,jak nevidí ,co je pan Paroubek zač - průměrný ,bez dobré vůle , negativista ,demagog téměř komunistického ražení a to slovy i činy i metodami . Nebo o tom pan Švejnar ví a chce z něj udělat ( podle mě nereálné ) někoho ,kdo bude myslící bytostí s dobrou vůlí a dobrým srdcem ? To je stejné ,jako když si holka myslí, že s notorického alkoholika po svatbě udělá abstinenta !!!! Nelíbí se mi to celé ani za mák . Pan Švejnar je osobnost s mozkem ,ale to nemusí nic říkat o moudrosti a selském rozumu a dobré vůli !!!!!
05. 01. 2008 | 11:10

Javít napsal(a):

Tunel napsal:
"A vy víte že KSČM není KSČ?
Že se KSČ na na svých stránkách distancovala od politiky KSČM?"

To je nějaké popletené, ne ?

Tvrdím, že KSČM je naprosto stejná co bývalá KSČ.
Jen jsou ve svém vyjadřování podstatně opatrnější.
Nicméně jim nevadilo účastnit se oslav VŘSR v Moskvě !!!!!
05. 01. 2008 | 11:14

vaan napsal(a):

Pane Švejnar to jste celý Vy, říkáte otočme list a pojďme dál a přitom sám stále čtete slova z minulé stránky. Kdy jste přijel do Ostravy zapřednášet o ekonomii? nevím o žádné takové veřejné akci, jste totiž neveřejný člověk, a to máte být prezidentem českého lidu. Úpřímně doufám, že ne. Nicméně pokud byste se jim náhodou stal, snad nebudete sedět jen v Praze jako doteď. Jo a k tomu oteplování a vlivu člověka--takové lacinné šťouchnutí, k čertu podívejte se z okna, tam není nikde žádná příroda(všiml jste si třeba jak jsou v lesech stromy vysázené v previdelnýžch linkách? co je tedy příroda), to je všechno člověk a jeho práce. Takže jestli se chcete vrátit do chýše a rádoby šetřit planetu, proč by ne, ale já o to nestojím a nevěřím v cestu udržitelného přežití, věřím v ekonomii ruku v ruce s technologiemi, nebo věříte snad a to mi přijde to nejujetější na té debatě o ekologii, že dvacet let ekologického života téhle betonové planetě pomůže, tak omezený rozlhed snad nemáte.
05. 01. 2008 | 11:35

Ludvík napsal(a):

Výborný článek!
Už se nemohu dočkat změny a ten pocit až zase budu hrdý na svého prezidenta :)
05. 01. 2008 | 11:45

bigjirka napsal(a):

Docela by mne zajímalo, jestli má pan Švejnar naplánované přednášky na příští trimestr...
05. 01. 2008 | 12:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

A pro pana bigjirku: jistě jste si všiml, že nemažu jen vulgarismy, ale i hrubé osobní útoky.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 01. 2008 | 12:53

Pepa z Honkongu napsal(a):

Za topné oleje ,za umožnění podvodů při transformaci,za povodnou kuponovou privatizaci,za tajemné podvody ve finacování ODS za které nechal
hrdinně zavřít Libora Nováka,/byl mlady a šlapal mu v popularitě na paty/,za ztrátu paměti při vyšetřováníz za prosazování svého kultu,atd.by měl soudruh Václav Klaus sedět jinde a ne na hradě.
05. 01. 2008 | 13:08

Miki napsal(a):

Doporučoval bych hrad Mírov, případně Valdice. Povolil bych čučení na televizi, kde by program představovaly záznamy ze všech jeho vystoupení sestavený do nekonečné smyčky....
05. 01. 2008 | 13:20

Miki napsal(a):

Stačilo by odsouzení za podvod při odkupu pozemku o Magistrátu hl.m. Prahy. Škoda způsobená obci přesahuje 5.000,- Kč, takže jde jednoznačně o trestný čin.
05. 01. 2008 | 13:23

Silvie napsal(a):

Jsem přesvědčená o tom, že Švejnar naším příštím prezidentem nebude. Nelíbí se mi jeho agresivním způsobem vedená předvolební kampaň. Klaus si vede mnohem lépe, nesnižuje se k hrubým urážkám a k osobě svého protikandidáta se v podstatě nevyjadřuje. Nechci za svého prezidenta člověka, který nemá ani české občanství, jehož žena a dcera neumí můj rodný jazyk. Ačkoliv je můj manžel cizinec, moje dítě je bilingvilní a ovládá perfektně oba jazyky, protože to pokládám, jako Češka, za důležité. Zásadním problémem je pro mně ale Švejnarův pragmatismus , tento pán "chce komunisty ve vládě, protože jsou parlamentní stranou". Je zjevné, že bude jednat s kýmkoliv, kdo mu umožní si u nás zavládnout. Je zajímavé, že těm, kterým vadí u Klause to, že byl zvolen i hlasy komunistů , nevadí nepokrytá nabídka spolupráce komunistům od Švejnara.
05. 01. 2008 | 13:23

Miki napsal(a):

Silvie,
kdy Vám spadnou ty šupiny z očí?
05. 01. 2008 | 13:36

Saliven napsal(a):

Silvie:
Doporučuji sundat modré klapky a podívat se na Klausovo vystoupení na primě (to k té agresivní kampani a urážkám - mimochodem kdy Švejnar někoho hrubě urazil????). Když řekne Švejnar, že komunisti jsou OK je špatnej, když to samé řekne Klaus (on to říkal už v roce 2003, jak se lze dočíst na blogu pana Dolejše) tak je to OK.
05. 01. 2008 | 13:41

vENDeta napsal(a):

to silvie: velmi dobrý komentář. Perfetkně to vyjádřil David Prokop ve svém článku na http://www.eportal.cz. Tvrdí, že "zatímco u Klause při jeho volbě v roce 2003 mnohým strašně vadilo, že pro něj s velkou pravděpodobností MIMO JINÉ hlasovalo několik komunistů, u Švejnara je to samé, ovšem prováděné zcela otevřeně s cílem získat pokud možno VŠECHNY komunisty (o socialistech nemluvě), mnohými vykládáno téměř jako čin osvíceného ducha. Zkrátka u mnohých pokrytců platí, že když dva dělají totéž, není to totéž.ˇ"
A diskuze nemá vůbec žádnou cenu, pokud je tématem, zda pan Švejnar má titul profesora ekonomie či nikoli. Z jeho vyjádření vůbec nevím, jaké má názory na radar, jaký je jeho postoj k EU, velmi zamlženě se vyjadřuje o pseudoproblému globálního oteplování.
Zkrátka jediným, kdo má adekvátní schopnosti pro výkon prezidentské funkce a zárověň o ni usiluje, je, nezlobte se na mě, Václav Klaus.
05. 01. 2008 | 13:43

pauluskozak napsal(a):

Pane Švejnare, já ani moje rodina opravdu nechceme za prezidenta Američana. Nejste Čech a neprojdete-li si spletiou cestou dospělého života v této zemi, nikdy už jím nebudete. A kdo jiný než Čech by měl být prezidentem svobodné České republiky. Nepleťte se nám do života, pošlapáváte tím principy svobody a ustávnosti této země. Je mi z Vašeho pokusu lidsko hodně mdlo.
05. 01. 2008 | 13:50

Silvie napsal(a):

Nemám na očích žádné klapky, nejsem v současné době právě unešena tím, co předvádí na politické scéně ODS s koaličními partnery. Ale jsem přesvědčená o tom, že Klaus se své prezidentské funkce zhostil se ctí a je nadstranickým prezidentem (na rozdíl od Havla). O Švejnarovi jsem až dosud neslyšela, o jeho odborných schopnostech mi není nic známo. Jasné mi je pouze to, že ten pán není žádný hráč a frajer v tom dobrém slova smyslu - nechce riskovat ani své občanství, ani své vazby na ČSOB. Rád by seděl na dvou židlích a to opravdu nejde. Měla-li bych tedy volit kohokoliv jiného, než Klause, raději bych zvolila prof.Pačese, který je skutečným profesorem, intelektuálem, vědcem, Čechem, ale hlavně je to formát!
05. 01. 2008 | 13:56

Honza napsal(a):

Těžko bych skousl aby prezidentem mého státu byl někdo, kdo nemá české občanství... To že by první dáma nebyla českého původu a spolu s dcerou neuměla česky bych skousl, ale to občanství fakt nee, sorry
05. 01. 2008 | 13:57

Saliven napsal(a):

vENDeta:
Jste bohužel svou opičí láskou k panu Klausovi naprosto pomýlený a pan Prokop, který jednoho politika nazývá "drzý bolševický geront Jičínský" moc slušnosti taky nepobral. Hodím sem pár vět, která váš omyl zjeví v celé nahotě:

"Prezident Václav Klaus v Nedělní partii na Primě uvedl, že bude v nadcházející volbě hlavy státu usilovat také o hlasy zákonodárců z jiných stran než ODS, která ho nominovala, a to včetně komunistů. Prohlásil, že je třeba rozlišovat mezi érou komunismu a současnou KSČM. Pořad byl natočen už v sobotu a vysílal se ze záznamu."

"Nynější boj s komunismem považuje (Klaus) za směšný. Takoví bojovníci to měli dělat před 20 nebo 30 lety, uvedl. "

"Prof. Václav Klaus tehdy ještě jako kandidát navštívil i poslanecký klub KSČM a dlužno říci, že se choval velice komunikativním a nekonfliktním způsobem. Co na některé poslance za KSČM zvláště zapůsobilo, bylo, že označil antikomunismus v chování ODS za historickou etapu. Sám také označoval silácký antikomunismus některých za laciný a prázdný." - to je prosímpěkně ještě z roku 2003.

I když nálepku "toho, kdo se s komunisty baví" dáváte Švejnarovi - byl to právě Klaus, kdo jako první pozval (Grebebíčka) na hrad a tím zlegitimizoval KSČM jako akceptovatelnou politickou sílu.
05. 01. 2008 | 14:02

Hernandez napsal(a):

To pan Mravec.
Nepochopil jsem z vašeho odkazu o mnoho víc, než vy z mého. Snad jen myšlenku, že já píšu pro teleta, ale vy jste ta chytřejší sorta. K takovému postřehu vám samozřejmě blahpřeju.
05. 01. 2008 | 14:14

Karel 22 napsal(a):

Přechod z "černobíla" do "barevna" je zajisté chvályhodný. Ve Vašem případě je dost zpochybněn tím, že jste kandidát Paroubka, který toto svým jednáním v politice každý den popírá.
05. 01. 2008 | 14:15

vENDeta napsal(a):

Pane Salivene, doporučuji vám, abyste si ještě jednou přečetl můj komentář! Udělejte tak prosím ihned. Tak máte? Teď se vás na něco zeptám: Říkám v něm snad, že se mi líbilo (a líbí), jak se VK vyjadřuje na adresu komunistů? Myslím, že ne.

A to co napsal v tom článku David Prokop, je pravda, ačkoliv si myslíte opak.
05. 01. 2008 | 14:23

Pan Mravec napsal(a):

to Hernandez: Děkuji. To je od tebe milé. Je ale smutné, že nechápeš jazyk krásné jednoduché češtiny. Je to až k pláči. Ale všichni nemůžou být tak chytří, jak pravil Švejk. To by potom všichni chytří byli rázem úplně blbí.
05. 01. 2008 | 14:31

kuku napsal(a):

Také si myslím ,že pan Švejnar prezidentem nebude . A bude to jenom dobře .Nelíbí se mi ,s kým se tento člověk spojil , a napadá mě jediná věta ,kterou bych to popsal - vrána k vráně sedá ,rovný rovného ........ Pan Švejnar může být analyticky chytrý ve svém mozku ,ale tím ,s kým se daldo holportu je poměrně velmi nejistý v otázkách morálky a dobroty lidského srce . Spojil se totiž s nezreformovanými komunisty s ČSSD a nakonec asi i z KSČM .Je mi líto ,měl jsem o něm větší mínění ,nyní už nemám .
05. 01. 2008 | 14:44

bigjirka napsal(a):

No, to se Vám pane Stejskale povidlo, líp už se nemehlo. Opět příklad jak vyšitej. Smažete mou odpověď na Hernandezovu sviňárnu. Fuckt dobrý. Že na rozdíl od té kreatury víte, co je idiotbox? A co je trimestr? že to není sprosťárna, že to není tripl?

Zato toto jeho hovadství:
Pěkné české jelimanství, vycházející z přesvědčení, že naší tak úžasně, záviděníhodně specifické kotlince, může rozumět jen někdo dlouholetě zasmrádlý v hovniválské, řevnivé VIP politické garnituře působivě dokresluje rozhled přispivatele. Za všechny podobně se vyjadřující, ponejvíce patrně modré komsomolce, bych uvedl například (s použitím jeho vlastních oblíbených výrazů, které unikají vaší ostražitosti pane Stejskale) pana Idiotboarda Trimestra (Bigjirka).
žádným osobním útokem podle Vás není. Já volám Bravo!!!!! Máte to v paži, jen takhle dál.
05. 01. 2008 | 14:47

bigjirka napsal(a):

P.S. A dál s koněm za vozem! Příčina, následek, vždyť je to fuck!
05. 01. 2008 | 14:49

paroubek_ml. napsal(a):

Emigranty zásadně nevolím, přesto si myslím, že budete důstojným křovím pana Klause.
05. 01. 2008 | 15:05

stejskal napsal(a):

Ano, pane bigjirko,

přesně tak. Tudy zhruba v mém případě vede ta pomyslná a velmi nezřetelná hranice mezi osobním hrubě urážlivým výpadem a figurou, kterou nepovažuji za příliš vkusnou (a sám bych ji vůči nikomu nepoužil), ale mazat ji ještě nehodlám.

Vaše oslovení "vy oligofreniku a kreaturo" už je za ní, pan Hernandez se pohybuje těsně před ní.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 01. 2008 | 15:20

kuku napsal(a):

Chtěl bych se zastat pana editora těchto blogů (ať mi to promine )- aniž bych se mu tím chtěl nějak zavděčit a mazat med kolem jeho úst .Neznám ho ,ale jedno vím jistě -nemá to zcela jistě lehké ,tu napadán zleva ,onde zprava,nebo tamto stahován do středového kotle průměru a šedi . Mě se ale jeho práce líbí a fandím ji ,i když dokonalý zcela jistě není nikdo z nás .A děkuji mu za možnost vyjádření se k čemukoli . To zde před rokem 1989 neměl nikdo a je zajímavé ,jak málo lidí si to uvědomuje a jak ještě méně lidí je za to vděčná a úplná hrůza je ,jak hodně lidí toho zneužívá k vulgaritám a naprosto podprůměrným urážkám .
05. 01. 2008 | 15:31

Rebel napsal(a):

Pane Švejnare,
Vaše ekonomické názory i politický styl jsou mi sympatické, přesto mám jisté pochybnosti.
Rád bych znal Váš názor a postoje na agresi USA vůči Iráku. Nejen současné, ale hlavně postoje před zahájením agrese.
05. 01. 2008 | 16:08

archie goodwin napsal(a):

Pane profesore,
"buďte tak laskav" a poražte toho arogantního ješitu se pseudoaurou nad hlavou, který má "vždycky" pravdu. Je třeba už konečně vytvořit nové image české státnosti, aby se nám přestali za hranicemi konečně smát jako národu "švejků".
Právě díky Vašemu "zahraničnímu angažmá" na to máte. O mnohých poslancích a senátorech si myslím své, přesto vím, že kdyby se měl každý z nich rozhodovat takříkajíc "s biblí v ruce", nedostal by pan Klaus ani bodík.
05. 01. 2008 | 16:18

bigjirka napsal(a):

Už tomu rozumím. Takže když napíšu "přispivatel" je zasmrádlý v hovniválské, řevnivé VIP politické garnituře oranžových svazáků, která působivě dokresluje rozhled. Hernandezi, vy jste typický přispivatel (přispivatel je slovo, kterým ten přispivatel přispěl do mateřštiny), bude všechno OK. Děkuji za vysvětlení. Pišu také do svého notysku, že nemáte rád slovo oligofrenik, jakož i ignorant, kreatura byla až příště... :-)))) Bude tedy české slabomyslný nevzdělanec lepší?
05. 01. 2008 | 16:24

váva napsal(a):

Pane Švejnare, Vaše úsměvná, spíše naivní snaha po polidštění komunistů vyzní asi tak, jako když vyzvete neonacisty, aby se nechali zarůst. Potom tito budou pro Vás taky přijatelní?
05. 01. 2008 | 16:27

bigjirka napsal(a):

P.S. Jsem tedy poučen, pane Stejskale, použít slovníku zapalovače flamu se může.. Já bych na Vašem místě utínal flamy u příčiny a ne až u následku. Už jsme o tom mluvili víckrát. Práce by Vám nepřibylo, protože Vaše aktivity mají vliv na chování hráčů... a místo kreatury tedy stvůra? :-))) nebo stvoření :-))) minimálně to druhé je zcela neutrální...
05. 01. 2008 | 16:30

Al Jouda napsal(a):

Po přečtení všech diskusních příspěvků jsem získal dojem, že to s přízní našich občanů k panu Švejnarovi nebude tak špatné a obdobné by to mělo být i u našich poslanců.Naděje umírá poslední !
05. 01. 2008 | 16:40

Hynek napsal(a):

"Od počátku devadesátých let též působil v řadě správních a dozorčích rad, například ČSOB, Společnosti pro vědu a umění..."

Toto je citát z oficiálního Švejnarova životopisu. SVU je občanská společnost, podobně jako svaz zahrádkářů nebo společnost přátel Afriky. ČSOB je - však víte. Autor životopisu to psal halabala, v jedné větě spojil nespojitelné.
05. 01. 2008 | 16:52

Silvie napsal(a):

Je-li pan Švejnar takové "světlo" a navíc Američan, proč tedy nekandiduje v amerických volbách? Že by to pro nás dělal z altruismu , má snad mesiášské sklony?! Domnívá se, že právě on , přicházející z "civilizovaného světa" povýší naši českou křováckou společnost na patřičnou úroveň? To už tady, sakra, jednou bylo - jenom se tomu říkalo "transcendentálno". Být prezidentem je v Čechách pokládáno za velmi významnou, prestižní funkci(možná i trochu přeceňovanou) a pro většinu občanu je tedy nepřijatelné, aby jím byl nějaký "cizák". A netahejte sem tatíčka Masaryka, tehdy byla zcela jiná politická situace, on sám byl velkou osobností a nikdy nepřestal (na rozdíl od Švejnara) být Čechem. Občanství přece nemůžeme svlékat jako obnošený kabát, který znovu vytáhneme z půdy, když se nám to zrovna hodí.
05. 01. 2008 | 17:23

kuku napsal(a):

Mě je ve skutečnosti jedno ,jestli Klaus nebo Švejnar - pokud v této zemi bude demokracie ,svoboda slova ,ekonomická prosperita , budou platit zákony tak ,že darebáky budou honit a poctivé a pracovité chránit a pokud zde nebude tolik zbytečných úředníků a mafiánů a lidí ,kteří žijí jako parazité na úkor těch pár jedinců ,kteří opravdu umějí dělat - ať zde vládne třeba Karel IV . Ale komunisté zde už nesmějí vládnout nikdy a to myslím i komunisticky "myslícího " i konajícího pana Paroubka i jeho spolusoudruhy v demagogii , rozeštvávání slušných lidí proti sobě ,v neustálé zakyslosti a polozamlžených polopravdách a ve snaze zavést k nám znovu socialismus a rovnostářství !!!
05. 01. 2008 | 17:26

karuser napsal(a):

je to do cela pěkné okecávání a lžikandidáta na presidenta i kvalitní. Nemá cenu se nějak rozšiřovat,lháři se vždy vylžou
05. 01. 2008 | 17:46

Jan Novák napsal(a):

Tak pan DOKTOR FILOSOFIE Švejnar už vzdal svoji funkci v komisi pro jmenování Nobelovy ceny za ekonomii? Ještě by měl vzdát toho "Profesora ekonomie" (s velkým P), co si také na svých stránkách přivlasťnuje. A ten děkovací dopis (jménem studentů děkujeme...), vyvedený ve zlatě, to je opravdu cenný dokument :-)
05. 01. 2008 | 17:57

veteranus napsal(a):

Vážený pane profesore Švejnare, vzal jste si za téma příspěvku do svého blogu jistou definici toho, co potřebuje naše země: „otočit list za transformací devadesátých let a rozejít se s černobílým viděním světa“. A protože jste protikandidátem (zatím) Václava Klause na funkci prezidenta republiky pro příštích pět let, snažíte se nás přesvědčit, že Václav Klaus zejména téma černobílého vidění světa zosobňuje. Naše země toho jistě potřebuje moc a moc, třeba k tomu, aby se mohla nazývat demokratickou zemí a dávat poučení jiným. Pokud se ale týče diskuzí, kterou jste jistě chtěl svým příspěvkem vyvolat, pak se mi jen potvrzuje, že to, co potřebují diskuze v této zemi o jakémkoliv tématu (jako součást toho, co naše země potřebuje), je oprostit se od nešvaru vytrhávání slov či celých vět z kontextu toho, co řekl oponent. Kontext je jak známo významová souvislost v jazykovém projevu. Takovou souvislost lze těžko najít, jestliže nejsou uvedeny myšlenky, které dané větě předcházejí či za ní následují. Nerespektovat kontext myšlenek, kterým Vy se snažíte oponovat, ve snaze přesvědčit o své pravdě, by neměl žádný debatér, tím méně pak debatér akademicky graduovaný. Chápu, že v tak krátkém příspěvku nelze celou šíři problému osvětlit. Tím spíše je pak neseriózní, jestliže na takové metodě- vytrhávání myšlenek z kontextu- zakládáte svou polemiku s Václavem Klausem. Měl byste pochopit, že ne všichni v této zemi jsou ochotni konzumovat do omrzení opakovaná klišé, na nichž staví zejména víceméně současná žurnalistika, aniž by si dali námahu přečíst celý projev či celou knihu, v nichž V. Klaus vyjadřuje názory na určité problémy.
Pokud svou kandidaturu míníte vážně, pak byste měl říci nejen, co naše země potřebuje, ale co Vy jako prezident byste v rámci svých ústavních pravomocí konkrétně udělal k tomu, aby tyto potřeby země byly realizovány! Jinak Vaše myšlenky zůstanou jen zbožnými přáními! A hlavně byste měl vyložit, jak byste pomohl k tomu, aby tyto potřeby země byly definovány a posléze realizovány za co nejširšího konsensu občanů, tedy lidu, který je „zdrojem veškeré státní moci a vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní“
Ústava České republiky, čl. 2)! Stačí se jen podívat, jaká část toho „lidu“, která se chce na výkonu státní moci podílet tím, že přichází k volbám, je zákonem, v podstatě protiústavním, vyloučena z podílu na moci zákonodárné. O moci výkonné a soudní nemluvě!
05. 01. 2008 | 18:20

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý večer Bigjirko
berte to s humorem. Byl jste zabanován,tak jste puštěn na podmínku.Na vás jsou kladeny přísnější nároky.Buďte rád, že se nemusíte při každém novém článku, hlásit na policejní služebně.Ale bez vás tady bylo smutno.Jak když vytáhnou Golemovi šém.

Jen nevím, jak jste si vykoledoval to označení. Vím, co je idiotboard, silvestr, semestr i trimestr,ale co má znamenat Idiotboard trimestr to fakt nevím.
05. 01. 2008 | 18:53

Kajda napsal(a):

Představa šťastného a vítězně rozesmátého socialisty Paroubka po eventuálním vítězství americké šelmy Švejnara je nesnesitelná.
05. 01. 2008 | 19:10

Miki napsal(a):

Kajdo,
ještě chybí několik slov o imperialistických štváčích a zaprodancích.....

Nezapoměl jste se v 50. letech?
05. 01. 2008 | 20:00

bigjirka napsal(a):

Pepo, to ví snad jenom sám "přispivatel" :-DDDDDD

Děkuji za uznání, dělám, co můžu. Jak je vidno, některé to stolicuje :-/

Ale snažím se ad rem, ne ad personam, jako některé slabomyslné stvůry...

hehe, ještě jsem si vzpomněl na jeden pěkný výraz (slonovina se v něm vyskytuje... :-) )
05. 01. 2008 | 20:05

bigjirka napsal(a):

Miki, kdo za to může, že není lepší kandidát než ti dva... Švejnarův elektorát je wirklich tristní
05. 01. 2008 | 20:06

Miki napsal(a):

Bigjirko,
tristní je, že by mohl být opět zvolen nemravný Papá Tunel.
05. 01. 2008 | 20:10

psycho-logic napsal(a):

Položme si otázku, co bylo pro pana Švejnara důležitějšího v posledních měsících, než včasná kandidatura na jakéhosi prezidenta. Jsem si jist že načasování kampaně, kterou Švejnar odstartoval zdánlivě tak pozdě, je tvrdý kalkul. Pan „Import“ přináší všechny strategie amerického stylu. Využívá momentu překvapení, počítá s nízkou úrovní nezkušené, velmi labilní a nevyzrálé české občanské společnosti. Experti STB znají duši průměrného člověka, jeho tolerantnost k nespravedlnosti, sklony k povrchnosti, jeho snadnou náchylnost k manipulovatelnosti. Průzkumy rostoucí popularity před nedávnem neznámého Čechoameričana to dokazují. Formulace, že o panu Švejnarovi toho víme více je hrubě chybná. Pan Švejnar,coby napůl cizinec nebyl prověřen žádným státním orgánem. Ani tolik, kolik bývá prověřován zájemce o místo nočního hlídače. O panu Švejnarovi víme jenom tolik, kolik on připustí a jenom to, co nám ON o sobě říká. Množí se případy, kdy pan Švejnar o sobě přehání. To je diplomatický výraz pro termín lže. Typická je jeho snaha nás oslnit. Tajemný emigrant, ekonom, působící. jako spasitel světa, toho z desáté řady. Je nám sugerováno, že byl poradcem tolika vlád a politiků, publikoval svá vědecká pojednání o cizím, pro Ameriku nepodstatném světě na východ od ráje. Nikde se nedozvíme jak a zda jeho vědecké práce vůbec někomu pomohly a jestli byly vůbec někde použity. Jako pádný příklad vezměme jeho chvástání o jeho ideovém otcovství naší transformace. To zase sugeruje americkému publiku. Ona se vůbec trochu liší česká a americká verze jeho nedostižnosti. To stejné platí i pro paní Katy Terrell. Ta lže o tom že se jmenuje Svejnar. Mám takový dojem, že tento člověk dokázal velmi dobře zpeněžit své teze na tématech pro Ameriku okrajových, bez konfrontačního náboje a získat při tom uznání v akademickém světě. Kritické dotazy odbývá svým bohorovným "v tom nevidím problém". Pan Švejnar poukazuje na to, že V. Klaus nepublikoval tolik ve vědeckých časopisech jako on. May be. Nabízí se otázka, zda by se panu Švejnarovi, coby chlapci z Pardubic dostalo tolik příležitostí jako z kolumbijské university. Ostatně nekandidujeme do akademie věd. Zprvu instinktivně, postupem s přibývajícími informacemi a vyjádřeními pana Švejnara zcela analyticky se u mně projevuje nechuť věřit panu Švejnarovi. Věřit jeho lidumilství, jeho holubičí povaze, čistotě a neposkvrněnosti jeho motivů. Faktem zůstává, že Švejnar se vědomě a cíleně postavil do čela antiklausovské koalice. Při každé příležitosti se nezapomene primitivně otřít o V. Klause.
05. 01. 2008 | 20:22

Jan Boleslav napsal(a):

Klaus nemusí pomlouvat své soupeře: na to má svou všehoschopnou stbáckou hradní suitu.
Klaus nemusí nic říkat MF Dnes, Nova a ČT ho propaguje sama od sebe.

Úsili pana Švejnara vidím spíš jako boj Dona Chichota proti větrným mlýnům. A jelikož politické rozložení sil v parlamentu a v senátu vysoko favorizuje Klause jeho usílí je záslužné.

Švejnar velkou část svého života prožil v cizině. Ano, ale Masaryk také a navíc to nebyl to Čech, tak jako největší Čech Karel
IV.

Svým chováním a vystupováním také provokuje své odpůrce kteří jsou vidět i tady na fóru. Je to slušný člověk a to naše čecháčky provokuje.
05. 01. 2008 | 21:19

Anna napsal(a):

Miki asi ti uniklo že by tam byl ještě Milošek a na každý návštěvě by ho chytal Šloufik jako chytali Jelcina....za to by ses ta frikulíne nestyděl?
05. 01. 2008 | 21:23

mueller napsal(a):

Jene Boleslave, Don Chichota, to je pekna prezdivka, ale nejste na Svejnara neumerne ostry ? To od vas neni hezke.
05. 01. 2008 | 21:23

bajo napsal(a):

to psycho-logic

Hele tebe ta práce v Rudém Právu dost poznamenala, nejsi náhodou Klausův poradce???
Takovýhle šmejdský pomlouvačný články tam dost často vycházely.

Máš rovnou napsat že je to Havloverc, intelektuálská špína a že si republiku rozvracet nedáme!!

Jo a ješte napiš kolik Švejnar bere ať to má šmrnc.
05. 01. 2008 | 21:24

Miki napsal(a):

To psycho-logic:
Experti STB pracují pro současného prezidenta. Například pan Bořivoj Tušl, krycí jméno Borek, agent a důstojník STB. Ten se tím dokonce chlubí...

Primitivně se o pana Švejnara otírá Papá Tunel. Celý tým jeho poradců hledá jakoukoliv hnidu, aby mohli vsugerovat občanům naší země, že není vhodným kandidátem. Ale moc toho zatím nevyhrabali...

Doporučuji všem obdivovatelům Papá Tunela nahlédnout do Katastru nemovitostí : budova-Praha-Libeň-č.p. 2185 a vytáhnot si z KN znění smluv o odkoupení uvedeného nemovitého majetku manželi Klausovými(2 byty a 3 garáže převedeny do vlastnictví v roce 2000, pozemek převeden do vlastnictví v roce 2005). Také si případně ověřit (na stavebním úřadě) datum vydání stavebního povolení (1994) k tomuto objektu a porovnat toto datum se zněním usnesení Magistrátu č. 45/37 ze dne 12.8.2002, kde je uvedeno datum 1991 !!!
Na výstavbu 5 objektů s uvedenými byty byla uvolněna Magistrátem hl. m. Prahy neoprávněně dotace na výstavbu technické vybavenosti ve výši cca 1 milion korun na jednu bytovou jednotku, což znamená, že manželé Klausovi dostali od Magistrátu hl. m. Prahy dárek cca 2 miliony korun.
Pan Klaus byl v té době ministrem financí a zřejmě ovlivňoval rozhodování úřadů - například došlo k ovlivňování vedoucího OV MÚP ing. Linharta, odvolání místostarosty Prahy 8 a vedocího stavebního úřadu....

Citace z jednoho dokumentu adresovaného na Ministerstvo financí ing. Markovi dne 12.5.1993 :
"Vážený pane inženýre,
následně faxuji dopis MF na MÚP, který dle názoru MÚP, Rady pražských družstev, i názoru mého neodpovídá potřebám. To znamená, chtěli jsme slyšet, resp. přečíst si, že MÚP je podle 136/85 povinen ...., zejména u staveb zahajovaných do 1.8.1992 ... hradit technickou vybavenost.
Silně prosíme, pokuste se ještě o jeden dopis a nejlépe by bylo tyto dopisy na MÚP vyměnit.

Děkuji s pozdravem JUDr. Karel Vašíček"

Text je doslova opsán i s těmi podivnými tečkami a není nic vynecháno!!!

Stačí???
05. 01. 2008 | 21:32

maru napsal(a):

Pane Švejnare, vaše kandidatura mě vysloveně uráží. Cítím z Vás pouze kariérismus a nic jiného. Vraťte se do USA, kam patříte a do naší země se necpěte - máme zde svých vlastních kariéeristů a vychytralců až dost.
05. 01. 2008 | 21:32

Miki napsal(a):

A tak lze pokračovat citací dalších zajímavých dopisů adresovaných zúčastněným osobám a mnoha dalších dokumentů Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva financí atd....
05. 01. 2008 | 21:35

Miki napsal(a):

V Praze dne 11. května 1993

K Vašemu dotazu ze dne 15.4.1993, zn. HPRM-845/93, týkajícímu se financování technické vybavenosti pro družstevní bytové domy ve smyslu vyhlášky č. 136/1985 Sb. ve znění pozdějších předpisů sdělujeme :
Družstevní bytová výstavba podle výše uvedené vyhlášky byla ve velmi omezeném množství povolena naposledy v roce 1991. V roce 1991 bylo možno náklady na vybudování objektů základní technické vybavenosti k družstevním bytovým domům hradit z účelové státní subvence na KBV, v roce 1992 pak z prostředků obligací na KBV.

Ing. Rudolf Prokop, v.r.
ředitel odboru 12
05. 01. 2008 | 21:42

mach napsal(a):

Pane Svejnare, nebyt cernobileho videni v nasi spolecnosti, tezko byste ziskaval u verejnosti stejnou oblibu, ktere se nyni tesite. Verte, ze Vase body jsou dilem predevsim cerneho videni Klause casti nasi spolecnosti, nebot jste bohuzel u nas personou opravdu malo znamou a predevsim diky soucasnemu vystupovani malo citelnou. Zkuste prosim obarvit ceskou politiku jinak a vyznamneji, nez umoznuje post prezidenta, zalozte novou politickou stranu a pustte se do boje o parlament, odkud budete moci ovlivnit deni ve spolecnosti mnohem vyznamneji nez z vicemene cestneho hradniho kresla.
05. 01. 2008 | 21:49

morskaapanna napsal(a):

Přeji panu Švejnarovi hodně štěstí. I kdyby to tentokrát nevyšlo, příště to třeba vyjde a ledy se pohnou. Každopádně byl hezkým dárkem pod hradní stromeček.
P.S. Jen tak na okraj, nebylo by výhodné pro náš chudičký stát presidentskou funkci outsourcovat?
05. 01. 2008 | 21:57

Miki napsal(a):

V Praze dne 8.3.1995

Vážená paní Klausová,

promyslel jsem náš poslední telef. hovor z Vašeho pohledu, ovšem i z mého, poněvadž mám tutéž smlouvu na byt nad Vámi. Zdá se, že rozptýlit Vaše obavy je neřešitelné.

1. Smlouvou o výstavbě dle zák. 72/94 Sb. se rozumí smlouva mezi stavebníky, kteří také žádají o stavební povolení, toto vše se zakládá do katastru. Předmětné stavební povolení však zní na družstvo, neb v té době nebyl ani zákon 72/94, ani dnešních 30 stavebníků. Měnit dnes stavební povolení?

2. Dejme tomu, že ano, pak je nutné pro založení do katastru alespoň vyjádření vlastníka pozemku, že se stavbou souhlasí. Jediné vyjádření MÚP bylo vydáno pro územní rozhodnutí (přikládám).
Podmínka v poslední větě byla při vydání stavebního povolení "přehlédnuta", abychom mohli po 12ti letech zahájit.
Toto vyjádření je pro katastr evidentně nedostatečné a obrátíme-li se na MÚP, nabídnou nám zásadně pozemek k odkupu (3000 m2 min. za á 1700 Kč) tedy značné prodražení pro všechny stavebníky.

3. V tomto případě zpochybníme vztah MÚP-OMI-VIS ke družstvu jako vyššímu dodavateli TV, kterou magistrát financuje ve výši cca 20 mil. Kč. Mimoto je již profinancováno cca 10 mil. Kč.

4. Řádná smlouva o výstavbě tedy sebou nese nebezpečí zaplatit pozemek a TV. Uvážíme-li již započaté vztahy, musela by stejně smlouva pověřit nějakou organizaci. A tady připadá opět v úvahu Vaše obava, poněvadž zbankrotuje-li tato organizace, jsou minimálně neprostavěné zálohy součástí konkursní podstaty, jak je tomu vždy u vztahů, kdy poskytujeme nějakou zálohu.

5. Jedinný způsob jak vyloučit Vaše obavy je poskytnutí bankovní záruky. Na to nemáme. Bylo by však možné, aby se stavebníci dohodli na průběžné kontrole, zda, kdy, komu a jak poukazujeme od nich vybrané částky, zda úhrady odpovídají prostavěnosti atd. Na tom se můžeme 30. t.m. dohodnout.

Uvažte, prosím, uvedené okolnosti a vyčkejte do 30. t.m., do té doby s jistotou nezbankrotujeme, myslím ani dodavatel, jemuž byly dosud vybrané částky poukázány.

S úctou

JUDr. Karel Vašíček
předseda družstva

Pozemek byl odkoupen 30 stavebníky (nebo jejich nástupci) v roce 2005 za pouhých 280,50 Kč za m2. Z výše uvedeného dopisu je snad zřejmé, že došlo k podvodu .....
05. 01. 2008 | 22:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy