Proč se chci plést do politiky

13. 12. 2007 | 10:18
Přečteno 47705 krát
Občas zaslechnu, že se jako akademik nemám do politiky plést. Že to prý nebudu umět a tak podobně. Je možná přirozené, že ti, kdo mne znají pouze z médií, si představují nepraktického profesora, který buď přednáší v aule studentům, nebo je zalezlý kdesi v kanceláři a píše odborné články, pro normální smrtelníky nesrozumitelné.

Je pravda, že významným zdrojem uspokojení v mém dosavadním životě byla pedagogická a vědecká práce. Mnohé jsem v životě obětoval ambici proniknout na stránky nejuznávanějších světových ekonomických časopisů – v tom určitě jsem a zůstávám akademikem. Avšak toto rozhodně nebyl jediný smysl mého dosavadního profesionálního života. Naopak, největší výzvou v posledních letech pro mne bylo pomáhat budovat a řídit instituce, které mohou něco dlouhodobě přinášet výzkumu a vzdělávání.

Mezi zakladatelsko-manažerskou prací v akademickém světě a prací zodpovědného politika existuje nespočet paralel a podobností. Vezměme příklad mému srdci nejbližší: zakládání akademického pracoviště CERGE-EI v Praze počátkem 90. let. Z vlastní zkušenosti velice dobře vím, že domluvit kompromis a vytvořit ve finále velice úspěšný konsensus mezi Univerzitou Karlovou, Akademií věd a řadou mezinárodních podporovatelů nebylo vůbec lehké. Při budování CERGE v letech 1990-91, jako zakladatel a ředitel Národohospodářského ústavu (EI) Akademie věd ČR v letech 1992-1999, ale i při pozdějším zakládání a řízení Davidsonova institutu na univerzitě v Michiganu a v dalších podobných projektech jsem si ověřil platnost jednoduchého receptu na úspěch: klíčem je umění lidi sjednocovat, hledat a nacházet styčné body. Všem zúčastněným nabídnout jasnou, atraktivní, ale zároveň věrohodnou dlouhodobou vizi a neúnavně pomáhat hledat kompromisy ve všech dílčích problémech, které se na cestě objeví. Zbytečně nespěchat, ale přitom neztrácet iniciativu a krok za krokem mířit k cíli. Nesnažit se demagogicky či arogancí vnucovat lidem svou představu, ale pozorně naslouchat, věcně argumentovat a umět i ustoupit – ovšem nikoliv v tom zásadním. Zajistit, aby nikdo nebyl zostuzen za ústupky a případnou prohru, a aby se nikomu nedostalo neoprávněných jednostranných výhod. A samozřejmě je důležité vybírat si klíčové projekty, aby pocit odpovědnosti mohl převážit nad egoistickými zájmy jednotlivých zúčastněných.

Z uvedeného je zřejmé, že akademický svět se tomu politickému velice podobá. V obou prostředích hrají velkou roli argumenty, schopnost přesvědčit a vést, osobní ambice, ale jsou zde i méně příjemné lidské vlastnosti, jako jsou ješitnost zúčastněných, boj o moc a samozřejmě i o peníze. Ne náhodou se často říká, že nejtvrdší politika se dělá právě na univerzitách.

Jak bych tento recept použil v politice?

Chtěl bych být prezidentem, který se plete jen do toho, čemu dobře rozumí, a to také prosazuje, a který přenechává každodenní politiku na parlamentu, vládě, politických stranách a místních samosprávách. Chtěl bych být prezidentem, který dokáže poukázat na témata, která jsou zásadní pro celou společnost, a následně neúnavně pracovat ve prospěch dosažení dostatečného konsensu napříč politickým spektrem. Tématy mám na mysli významnou pozici České republiky v EU a Atlantické alianci a také velmi důležité téma – důchodovou reformu. Nebude pro mne důležité prosadit jednu určitou vizi důchodové reformy, ale přispět k dosažení toho, aby se v České republice efektivní penzijní reforma uskutečnila s podporou co nejširšího politického a společenského spektra.

Od roku 1989 jsem působil jako ekonomický poradce prakticky všech vlád v ČR. Za dobu své třicetileté kariéry jsem také působil jako poradce vlád řady dalších zemí a projezdil svět křížem krážem. Jsem přesvědčen, že nyní přišla vhodná doba na to, abych zúročil nabyté znalosti a zkušenosti ve prospěch mé rodné země.

www.jansvejnar.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

Pane Švejnare,proti výstavbě americké vojenské základny u nás je dle dnes zveřejněného průzkumu CVVM 68% Čechů.
http://domaci.ihned.cz/c1-2...
Hodláte to stejně jako arogantní pan Klaus ignorovat,a nebo budete na rozdíl od něj zastupovat vůli více než dvou třetin národa?
13. 12. 2007 | 10:38

hv napsal(a):

Pane Svejnare,

dekuji za vas blog.

Pri cteni radku me napada, zda soucasna politicka reprezentace chce prezidenta angazovaneho, ktery nebude stranit zadnemu z hracu, ale bude usilovat o kompromis se zdravym jadrem? Neni to spise diskvalifikace u vasich volitelu? Prave z jednani dolni komory ma vetsina lidi pocit, ze vyhravaji zajmy partikularni a nikoliv zajmy vseobecne, v Senatu je to o mnoho lepsi. Neni to tedy duvod lamat hul, ale ani to neni velky duvod k optimismu.

Verim, ze kandidaturu prijmete a pokud neziskate dostatecnou podporu pro vase zvoleni, doufam, ze vas to neodradi pro vase dalsi mozne angazovani v ceske politice.
13. 12. 2007 | 10:45

Tomáš napsal(a):

Držím Vám palce, pane Švejnare. Je přímo životně nutné dát zdejšímu politickému prostředí nový impuls. Jste pro mne zárukou toho, že byste zastával úřad prezidenta věcně, nadstranicky, bez arogance a se slušností. Hodně štěstí!
13. 12. 2007 | 10:50

jipindripich napsal(a):

"Nesnažit se demagogicky či arogancí vnucovat lidem svou představu, ale pozorně naslouchat, věcně argumentovat a umět i ustoupit – ovšem nikoliv v tom zásadním."

Toliko Vaše citace.
Je výstavba radarové základny to zásadní, nebo budete hájit většinový názor "svého" národa?

Děkuji za odpověď.
13. 12. 2007 | 11:02

moucha na zdi napsal(a):

Mr. Svejnar?
What is driving you in your ambition to become the president of CR? Let's be honest Jan. It would be a nice retirement, huh?
13. 12. 2007 | 11:04

Al Jouda napsal(a):

Rozumný názor. Změna je život, ale také naděje a tu potřebujeme v dnešním zablokovaném politickém životě nejvíce ! Držím Vám palce v souboji o prezidentské křeslo ČR !
13. 12. 2007 | 11:07

moucha na zdi napsal(a):

To Al Jouda,
Vy by jste drzel palec i Hurvinkovi pokud by kandidoval. Svejnar nema sanci. Doporucuji vam pockat az CSSD vyhodi Paroubka a on se v budoucnosti bude snazit stat presidentem. A doufam ve volbach kde obcane CR budou mit sanci rozhodovat.
13. 12. 2007 | 11:15

jipindripich napsal(a):

To fly:

Ruské přísloví:

"Máš-li vodku, opíjej se, nemáš-li vodku, dělej opilého, budou tě mít za bohatýra."
13. 12. 2007 | 11:18

Tupelo napsal(a):

Zda se ze je (zatim alespon neoficialne) odstartovano. TV debata zrejme nevyjde, mozna byste mohl zacit prezentovat sve nazory na nejdulezitejsi otazky (smerovani EU a NATO, radar, duchodova reforma, volebni system,...) zde na svem blogu.

Preji Vam mnoho stesti v nadchazejicim obdobi.
13. 12. 2007 | 11:20

Ročník 53 napsal(a):

to jipindripich.
Nejhorší co může být v otázce bezpečnosti národa je jeho většinový názor. O zahraniční politice a naší obraně musí rozhodovat odborníci.
Poženu to do absurdna. Budete mít zánět slepého střeva a amatérský řezník nechá hlasovat neodborníky o tom, ja vás má řezat. Je dost pravděpodobné, že umřete na většinový názor. Nebylo by lepší se svěřit vystudovaným chirurgům?
13. 12. 2007 | 11:20

Jarda napsal(a):

"Když už bychom měli prezidentskou volbu prohrát, tak alespoň musí být jasné, že Václavu Klausovi nedal hlas žádný sociální demokrat. A jak to zařídit? Budeme své poslance a senátory kontrolovat, jak volí. Přesto, že jde o tajnou volbu a kontrola hlasovacích lístků je protiústavní."
http://www.lidovky.cz/cssd-...
Stydel bych se, kdybych se mel stat kandidatem CSSD a KSCM...
13. 12. 2007 | 11:24

moucha na zdi napsal(a):

To pindrichjindrich,

Znas tohle?
Language is the most imperfect and expensive means yet discovered for communicating thought.
13. 12. 2007 | 11:24

moucha na zdi napsal(a):

To Jarda,

Mr Academic se stydet nebude. Jde mu o moc a letani po svete zadarmo. A on to moc dobre vi. Vzdyt vyrostl v Americe. Jo a o docela dobrej duchod az prestane ve funkci presidenta.
13. 12. 2007 | 11:28

jipindripich napsal(a):

To Ročník 53:

Souhlasím přesně v otázce bezpečnosti národa. O tom není sporu. Nicméně radar není "naše obrana" je pouze zahraniční otázkou. Ze své podstaty totiž jeho rizika převyšují jeho pozitiva. Je bezesporu posuzován minimálně ze 4 hledisek: takticko-operační(armáda), zahraničně politické, hospodářské (možné offsety?) a samozřejmě hledisko finanční.

Každé má interně přisouzeno jistě určitý procentuelní význam.

Já si myslím, že celé je to v rovině 20 - 50 - 20 - 10.

S obranou nehodlám skutečně polemizovat. To s Vámi souhlasím.

V zahraniční politice si dovolím i jako volič participovat. Třeba referendem.
13. 12. 2007 | 11:31

Al Jouda napsal(a):

To Moucha : Tak opět nepodařené srovnání Hurvínka s panem Švejnarem. Vymyslete něco lepšího! A jste vůbec Čech, když můžete napsat takovou hrubku ?
13. 12. 2007 | 11:34

jipindripich napsal(a):

To fly:

Nepochopit obsah myšlenky není důvodem vydávat verbální projev za nedokonalý a drahý.
13. 12. 2007 | 11:34

moucha na zdi napsal(a):

To Al Jouda,
Cech nejsem. Nakonec jim neni ani kandidat na presidenta CR.
13. 12. 2007 | 11:41

moucha na zdi napsal(a):

To 53,

Dobre! Ale prece v CR jsou mladici s nausnickami co by s Vami nesouhlasili. Aspon Svejnar je American. Jeho par nausnicek neovlivni. Ale co s komunisty? Tam to bude mit ten Acadamic tezsi. Jak si je koupit? Ale pocitam ze jako American zna business. Slibi Filipovi ze nebude vysetrovat jejich zlociny. Voila!
13. 12. 2007 | 11:43

Hernandez napsal(a):

Hodně zdaru pane Švejnare!
13. 12. 2007 | 11:46

moucha na zdi napsal(a):

Proc se chci plést do politiky ?
Se pta Svejnar. Odpoved je jednoducha. Pocit moci a pak skvelej duchod. Svejnar neni blbej ekonom,lol.
13. 12. 2007 | 11:54

Martin napsal(a):

Pane Svejnare, Vas jediny problem je, ze vstupujete do postkomunisticke zeme, ktera cti sve neomylne vudce. Je nepredstavitelnou drzosti, ze se vubec chcete postavit nejgenialnejsimu mozku 20. a 21. stoleti. Mel byste nadsene mavat praporkem a kricet Klaus je dokonaly a Kozeny viceprezidentem, nebot nase zeme jich potrebuje mnohem vice :)

Jinak vase kandidatura je blahodarna. I kdybyste pro malost nasich politiku neprosel, tak konecne byly media donuceny priznat, ze v 90. letech zde nebyl zadny raj. Ze nedoslo k situaci kde genialni Klaus chtel dobre ale zlomyslna banka mu to pokazila. Ze proste dnes si vyzirame veskere patalie ze zacatku transformacniho obdobi. Mozna to s postupem casu dojde i fanatickym volicum jedine modre strany.
13. 12. 2007 | 12:04

moucha na zdi napsal(a):

Martin ma dilemma,
Ma fandit loutce Paroubka a nebo radsi ne? Svejnar a nebo Svejnar? Martinka ma problem.
13. 12. 2007 | 12:11

moucha na zdi napsal(a):

Martin napsal,

Mozna to s postupem casu dojde i fanatickym volicum jedine modre strany.

Je to tezke Martine kdyz ti modri musej bojovat proti 2 rudym. Ze ty si Martine prejes KSCM ve vlade?
13. 12. 2007 | 12:17

My napsal(a):

Od roku 1989 jste byl poradcem všech vlád.Říkáte Vy. Proto jsme to tak dopracovali. Nezaměstnanost, bída, chaos,agresivita, kriminalita, nespokojenost, zadluženost, tunely všeho, zvýšená úmrtnost,nemocnost,vražednost a sebevražednost. Před rokem 89 nás bylo patnáct milionů, vězněných bylo cca dvacet tisíc. Dnes je nás deset milionů s více než dvaceti tisíci vězněných a kolik je trestaných a kolik je kriminalizovaných! Co se dá od Vás očekávat? Nic jiného než že budete pokračovat v započatém díle. Děkujeme nechceme.
13. 12. 2007 | 12:17

SuP napsal(a):

Pane profesore,
pokud jste byl ekonomickým poradcem všech našich vlád od roku 1989, mohl byste nám tu vyjevit, jaké chyby která vláda udělala?
A jak by to už SAKRA dělat měla?
Děkuji.
13. 12. 2007 | 12:17

SuP napsal(a):

Martin -
mohl byste nám tu ve stručnosti nastínit, o čem se v tomto článku píše a jak to autor myslel? Abychom diskutovali na úrovni a k věci?
13. 12. 2007 | 12:24

moucha na zdi napsal(a):

to SuP,

Ptate se na neco co Martin nemuze vedet. Co ocekavate od robota z Lidoveho Domu?
13. 12. 2007 | 12:29

My napsal(a):

A o čem chcete diskutovat na úrovni když na úrovni není autorův článek?
13. 12. 2007 | 12:36

Lora napsal(a):

Pane Švejnare, já vám opravdu fandím a přeji si, abyste do té volby určitě šel. Co je nám platný tatík Klaus, jestliže nepředvedl nic, co by za to stálo! Opravdu, po celou dobu, co se objevil na politické scéně, ten člověk kopek pouze sám pro sebe. Je ješitný, to je pravda a o občany, o ty mu až zas tolik nejde. Nevidím nic pozitivního v jeho působení. Chci proto, aby měl už při této volbě soupeře! A pevně věřím v že poslanci použití zbytky svého rozumu a půjdou do toho!!!
13. 12. 2007 | 12:44

Meňo napsal(a):

ZMĚNA JE PŘEDNOSTÍ DEMOKRACIE.
Konzervatismus, pragmatismus a
setrvávání na zažitých "pravdách"
jsou atributem neživotných sto-
jatých vod. Život je změna a
život musí pokračovat, nemůže se
zastavit jen kvůli jednomu z nás.
13. 12. 2007 | 12:50

Aleš napsal(a):

Přeju vám , ať naleznete odvahu kandidovat a přeju vám i úspěch, i když naději nemáte velkou.
Jste pro mne reprezentantem lidí, jejich hlavním cílem není moc, její udržení, výhody, politikaření. Nemám iluze , nezměníte české politiky, lidi ale řadě lidí by vaše slova a činy mohla přibližovat svět"normálních zemí", kde platí dohoda, zásady a právo v daleko větší míře než u nás.
13. 12. 2007 | 12:51

Pavel napsal(a):

Mate moji podporu....
13. 12. 2007 | 12:51

moucha na zdi alias fly on the wall napsal(a):

Jan Svejnar,

"Obcas zaslechnu, že se jako akademik nemám do politiky plést. Že to prý nebudu umet a tak podobne."

Hey Jan. It is the truth. You are no politician. Stay away buddy. Don't get dirty.
13. 12. 2007 | 12:53

totem napsal(a):

Ano, ano, každý Váš dobrý skutek bude v této zemi po zásluze potrestán, pane profesore...
13. 12. 2007 | 12:53

janek napsal(a):

2Lora: "Co je nám platný tatík Klaus, jestliže nepředvedl nic, co by za to stálo!"

To se ale velmi mylite. Predvedl - kuponovou privatizaci. A ta tedy stala za to!
13. 12. 2007 | 12:54

Hernandez napsal(a):

To My.
Poradce není vykonavatel. Obvinit Švejnara a pominout vládu současnou i minulé, jakož i stávajícího prezidenta, je v kontextu projev zhůvěřilosti k Václavu Klausovi.
13. 12. 2007 | 12:57

IN napsal(a):

Al Joudovi. Mate pravdu, jakepak srovnavani s Hurvinkem . Vzdyt Hurvinek je Cech srdcem i dusi a nikdy tuto zem neopustil. Pane Joudo, Vam by nevadilo mit prezidenta s dvojim obcanstvim ? Mne ano .
13. 12. 2007 | 12:57

Ládik napsal(a):

Pane Švejnare,
Vaše vize jsou chvályhodné, bohulibé a následovánívhodné. Mají ale jednu podstatnou chybu:
předkládáte je na "plac" coby loutka či paňác oranžového komunisty Paroubka. A mezi akademickým světem a politikou je v ČR velký rozdíl - lidé vidí politiky jako "papaláše" a "pampuně", kterým jde jen o koryto a nic jiného, zatímco o akademiky se téměř nikdo nezajímá. Kdybyste kandidoval sám za sebe, fandil bych Vám.
13. 12. 2007 | 12:59

ll napsal(a):

"abych zúročil nabyté znalosti a zkušenosti ve prospěch mé rodné země"

Co tak ještě se zúročováním pár let počkat.
A není nad skromnost, kterou zřejmě vynikáte.
13. 12. 2007 | 12:59

Karel napsal(a):

Držím Vám palce!
13. 12. 2007 | 13:00

Anti napsal(a):

Nemyslim ze by mel byt prezidentem nekdo, kdo zije temer cely zivot mimo CR.
13. 12. 2007 | 13:02

xyz napsal(a):

Jak pan profesor v 18 v roce 1970 emigroval. Ví to někdo? Nebo se vystěhoval s prominentními rodiči?
13. 12. 2007 | 13:05

Petr napsal(a):

Pane Švejnare, pokud už se nutně potřebujete ztrapnit a znemožnit, tak proč k tomu proboha musíte kandidovat zrovna na prezidenta a dělat Paroubkovi návnadu na voliče? Jděte učit, bádat, přednášet, řídit nějakou neškodnou instituci nebo něco takového co asi umíte.
Vy snad do té volby jdete opravdu s čistou hlavou i srdcem, ale pak nejste politický pragmatik, který by tam měl být nebo jste normálně falešný. Jinak to nechápu.
13. 12. 2007 | 13:08

PM napsal(a):

Promiňte,ale myslím si ,že by jste měl zůstat,tam kde jste.Pokud jste už jednou emigroval,tak nemáte nárok ucházet se o prezidentský post.Zaráží mě, že Vás někdo osloví a Vy by jste se hned přetrhnul.Nejste mi zkrátka sympatický a nechápu podle jakých kritérií Vás navrhli.
13. 12. 2007 | 13:08

mueller napsal(a):

Ale pane Svejnare. Uz se k vam doneslo, ze presidenty CR muzou byt jenom lide, kteri na urad presidenta kandiduji ? Tak co nam tady predvadite za tanecky, mate nas za blbce ? Mam - nemam - mam - nemam - no, uvidime, a pak to vemu jako vedlejsak. Guys like that I don't want, buddy. A mimochodem - co se z vasich porad kde uskutecnilo a s jakym vysledkem, o tom byste neco nemel ? "Od roku 1979 poskytuje profesor Jan Švejnar rady vládám v oblasti hospodářské a sociální politiky." - mimochodem, byly ty rady vyzadane nebo nevyzadane, jak ty rady vypadaly, kde byly a s jakym ohlasem predneseny a byly realizovany a s jakym vysledkem ? Jinak vznika dojem, ze takovychle radilu je plna kazda hospoda.
13. 12. 2007 | 13:08

moucha na zdi napsal(a):

To Honza Svejnar,
Be patient. Wait 5 years. I'll vote for you.
13. 12. 2007 | 13:10

mueller napsal(a):

O jeho emigraci jsem cetl - zatim nikde nevyvracenou - verzi, ze v roce 1972 nasedl se sestrou v Praze na vlak a odjel za svymi rodici do Ameriky. Zajimave.
13. 12. 2007 | 13:10

hernandez napsal(a):

To Anti.
Já nechci za hlavu státu bývalého STBáka, kamarádíčka tunelářů, korupčníka a prospěcháře, který cpal manželku do správních rad institucí ze kterých jemu sypalo, stát z nich krvácel a daňoví poplatníci zatáhli ztrátu. I čestný, ekonomicky vzdělaný černoch z Afriky by byl lepší než Klaus. Švejnar není alternativa, je výhra.
13. 12. 2007 | 13:10

petr napsal(a):

nejsmutnější na celé věci je to, že za prezidenta budeme mít asi jednoho nebo druhého. (klause nebo švejnara) spíše asi toho klause. protože volba je tajná a ten lidovecký "milionář" je ochoten udělat cokoliv aby se zase dostal k lizu. Lízat totiž se už naučil. Klaus ví že nyní může zvolit i taktiku, která se lidem nebude líbit, ale 5 let života na výsluní samolibosti je velké lákadlo
13. 12. 2007 | 13:12

moucha na zdi napsal(a):

You know John,
It's better to say no now. And in 5 years time come back as a winner. Be smart.
13. 12. 2007 | 13:14

kritik napsal(a):

Vážený Pane profesore,když jste byl poradcem všech našich vlád od roku 1989,a oni vás poslouchali,tak jste vlastně ten skutečný kmotr tunelář.Během vašeho poradenství se ztratily miliardy a likvidoval se hnusným způsobem majetek státu.Vítejte kmotře Švejnoreoni zpátky do rozkradené země.Pokud se stanete prezidentem ak si hned sám sobě udělte milost a jste za vodou.Nemáte na to aby jste na základě svých přiznání spolupráce při rozkrádání státu byl jmenován třeba i hajzlpucem .
13. 12. 2007 | 13:14

Emi napsal(a):

Zprvu instinktivně, postupem s přibývajícími informacemi a vyjádřeními pana Švejnara zcela analyticky se u mně projevuje nechuť věřit panu Švejnarovi. Věřit jeho lidumilství, jeho holubičí povaze, čistotě a neposkvrněnosti jeho motivů. Faktem zůstává, že Švejnar se postavil do čela antiklausovské koalice. Při každé příležitosti se nezapomene primitivně otřít o V. Klause (nebudu se plést do témat.......) Ne Švejnare, já chci slyšet tvůj názor ekonoma na vliv člověka ve vztahu ke globálnímu oteplování.
13. 12. 2007 | 13:16

x napsal(a):

mě ne, v tomto případě rozhodně nevadilo
13. 12. 2007 | 13:17

Honza napsal(a):

to moucha na zdi:

moucho, zatim jsi se tu zmohl na par slov v anglictine a "urazky" vetsiny autoru komentaru. Jsi typicky volic Vaclava Klause, za aroganci schovavas neznalost.

ke kandidature p.Svejnara. je to malomestactvi tohoto naroda, ze nedokaze akceptovat kandidata, ktery ma dobre jmeno a je uznavan po celem svete? ja p.Svejnara jednoznacne pokladam za velmi dobrou volbu pro tuto zemi. Narozdil od pana Klause ma potencial "pritahnout" do ceske politiky lidi, kteri maji ve svete jmeno a neco dokazali. Myslim, ze arogantnich, nevychovanych a zprofanovanych politiku uz mame vsichni dost. ... Mrzi me, ze p.Svejnar bude prezidentem pouze, kdyz ho podpori CSSD i KSC (mj), ale to je ostuda zejmena ODS, ktera tvrdosijne a nesmyslne trva na p.Klausovi, misto toho, aby se snazila do politiky vnaset nove, pozitivni impulsy.
13. 12. 2007 | 13:18

jiří ševčík napsal(a):

Ačkoliv si vás velmi vážím, nefandím vám a doufám, že prezidentem se nestanete. Vaše slova jsou hezká a vzhledem k dlohouleté akdemické a pedagogické praxi je očekávatelné, že slovem vládnete perfektně. Jinak řečeno, ta slova nejsou pro vás žádnou významnou investicí. Politika je však neskonale složitější prostředí, než si představujete. Má-li ovšem být efektivní. Vaše VIZE VŠEOBJÍMAJÍCÍCH KONSENSŮ je prakticky zcela nerálná. A proto mám o efektivnosti vašeho působení v prezidnetském úřadu velmi vážné pochybnosti. Jistě, byl by jste hezkou a dobře přijímanou figurou na "evropském nebi". To je ale vše. Od prezidnta však očekávám mnohem více. Nevím o tom, že by kdekoli v demokratickém světě bylo možné, aby se prezidentem stal někdo bez jakékéliv politické minulosti. Nebyl to případ ani Václava Havla. Vaše názory pokud jsme měl možnost nějaké číst dost zvláštním způsobem oscilují mezi českým socialismem a americkým liberalismem. Pozoruhodné. Václav Klaus je velmi dobrým prazidentem a domnívám se, že právě jeho v současné turbulentní době naše republika potřebuje. Mou podporu má tedy on, nikoliv vy.
13. 12. 2007 | 13:18

x napsal(a):

předchozí příspěvek byl adresován ID "IN", mezitím tu leccos přiskočilo ...
13. 12. 2007 | 13:19

Petr napsal(a):

To že, někdo nechce Klause, není důvod chtít Švejnara.Už teď působí jako Neználek na měsíci. A to tam ještě doletí Paroubkovou raketou. Snad se mu přistání nezdaří a po úspěšném obletu zase přisatne tam, odkud vystaroval. Celkem nic proti tomu pánovi nemám, ale za prezidenta ho nechci ani omylem.
13. 12. 2007 | 13:19

x napsal(a):

to jiří ševčík: je až obdivuhodné, jak se Vám podařilo vyjádřit opak k mému názoru ;-) (až na několik úvodních slov - také si pana Švejnara vážím, možná dokonce velmi vážím)
13. 12. 2007 | 13:23

abc napsal(a):

Honzo, já jsem taky pro Kluse, a moucha na zdi se mi taky nelíbí. Co teď?
13. 12. 2007 | 13:23

Mi napsal(a):

Škoda, že nemáme přímou volbu
prezidenta, nemůžeme sami volit.
To bychom jistě volili ZMĚNU,
to je to podstatné. Zda k lepší-
mu či horšímu, to ukáže budouc-
nost. Ale ZMĚNU to chce !
13. 12. 2007 | 13:25

ns napsal(a):

To moucha na zdi: mně se to nějak nezdá, že bys nebyl Čech. A nebo se tu aspoň nenarodil a čeština nebyla tvým jazykem od dětství. Oni se nerodilí mluvčí češtiny nevyjadřují jako ty. A nezdáš se mi ani na lingvistu, i když se předvádíš takovou pěknou lingvistickou poučkou v angličtině. Proč píšeš do diskusí, když se v nich jen prázdně předvádíš?
13. 12. 2007 | 13:29

Maruska napsal(a):

Ted ctu jeste dalsi hit..
poradce prezidenta Havla ..
v cem mu proboha radil?A to chce
na hrad po te zkusenosti?Hanba!
Zustante si u svych knizek,prosim.
13. 12. 2007 | 13:30

Emi napsal(a):

Já chci slyšet , jak se postavíš k rozpínavosti Ruska, ovládání evropského trhu Čínou, jenom proto, že parta euroúředníků z toho má prospěch. Já chci slyšet jasně že zavedení eura nepřinese snížení životní úrovně obyvatelstva. Já chci slyšet, co jsi radil ČSOB ve sporu proti státu, kterému chceš presidentovat. Já chci slyšet názor na skutečnost, že bývalý aktivní spoluppracovník STB dosud osobně propojen na svého bývalého šéfa zastává vysokou parlamentní fukci a je předsedou strany, z které již jednou zdvořile dveřmi vyveden, znovu prolízáš oknem a který bude jazykem na vahách při volbě českého presidenta. Tvůj názor na písemný program ČSSD a osobu J. Paroubka.
13. 12. 2007 | 13:31

Jitča napsal(a):

Pane Švejnare, velice si Vás vážím, jste pro mě typ člověka, který v naší tuzemské politice zoufale chybí. A tak Vám držím palce a přeji hodně štěstí, pevné nervy a ocelové zdraví - obávám se, že to vše budete u nás v Čechách nutně potřebovat pro své přežití.
13. 12. 2007 | 13:32

jarpor napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
nic proti Vám, ale Váš blog na mne zapůsobil jen propagandisticky. Měl byste si uvědomit, že tak rychle, jak se k Vám předseda ČSSD přiklonil, když nedlouho před tím jste nebyl jeho favoritem, tak rychle se od Vás i odvrátí.
Nevím, co Vás nutí, že sebou necháte takhe manipulovat, a upřímně se Vašemu postoji divím.
Nevím proč jako odvážný člověk jasně neřeknete - jdu do toho, prohra není hanba. Zatím na mne působíte nikoliv jako politik či akademik, ale, promiňte, jako jeden z radičů či kecalů z hospody IV. cenové kategorie, jakých je tu tisíce.
To není dobrá kvalifikace pro presidenta.
Hezký den
a doufám, že prokážete jistý stupeň odvahy, když laskavě sdělíte, jak to s tou Vaší "kandidaturou" bude. Dle mého názoru, příležitost lepšího "vstupu" na scénu tohoto divadla jste již propásl.
13. 12. 2007 | 13:33

Honza napsal(a):

to ABC:

moucha je nepodstatna cast reakci na blog p.Svejnara, takze bych ho uz nechal byt. Myslim, ze vetsina ucastniku tady si uz udelala nazor o jeho pridane hodnote do tohoto blogu.

Klause doopravdy nemohu. Predstavuje pro me politickou gardu 90tych let, kdy byla arogance a povysenost na poradu dne.

Ja chci do politiky lidi, kteri nam zlepsi obraz ve vyspelych zemich, kteri prinesou otrkanost, zkusenosti. ne styl politiky, kdy mame zrdcadla na hranicich a jsme pupek sveta.
13. 12. 2007 | 13:34

Pavel napsal(a):

Né že by byl V.Klaus vypálené jaderné palivo, ale jakási zkostnatělost je očividná. Nové tváře, nové idee, nový vítr v této zemi je okamžitě nutný. Děsí mě jen že máme tak málo lidí tohoto kalibru na skladě. Pane Švenaj jen do toho, držím vám palce!
13. 12. 2007 | 13:38

moucha na zdi napsal(a):

To ns,
Protoze mam srandu s lidi jako ty. Se vsadim ze ty jsi ten spravnej Cech,lol.
13. 12. 2007 | 13:42

moucha na zdi napsal(a):

To John Svejnar,

Don't be silly. Wait. Right now you are only a Paroubek's puppet. Your time will come.
13. 12. 2007 | 13:46

Michal napsal(a):

Švejnar píše: "...zajistit,...že se nikomu nedostane neoprávněných jednostranných výhod." To je opravdu k pobavení od předsedy dozorčí rady ČSOB - viz dáreček v podobě IPB.
13. 12. 2007 | 13:47

saveres napsal(a):

Pane Švejnare, vy chcete přizvat komunisty do vlády. Tím jste pro mne jedním z nich, to zn. jako člověk nemáte žádnou hodnotu.
13. 12. 2007 | 13:52

Jan Balcar napsal(a):

Muž, který se nerozhodne za hodinu se nerozhodne nikdy. Kdo čeká na jistotu a bojí se jít s kůží na trh, má zůstat tam kde je. Buď do toho jděte, a nebo jděte od toho, ale už by to chtělo slovo muže.
13. 12. 2007 | 13:52

Jirka1 napsal(a):

Stydím se za příspěvky nicků Hernandez a Petr, je to ubohost vyjadřovat se tímto způsobem.Ani trošku pokory ve Vás není.
Jinak pan Švejnar volby prohraje, neboť názory lidí jsou sice nějaké,leč k ničemu.Nejsme v USA,kde je jiný způsob voleb,tady je pouze 200+81 volitelů a ti rozhodnou.V horším případě rozhodnou asi stranické sekretariáty a pak poslanci a senátoři budou loutkami jejich vedení.
13. 12. 2007 | 13:54

moucha na zdi napsal(a):

Hey Johny,
Think. Czechs don't like losers. And there is no doubt that you will lose. Why would you want it? It makes no sense. It's better to enter next presidential election as someone who considered than someone who lost. Think!
13. 12. 2007 | 13:54

Tono napsal(a):

Problém vidím v tom, že institut prezident viděn u lidí jako kompromis mezi "tatíčkem národa", "opravdovým vzdělancem" a "švejkem". No a Klaus je pro mě nepřijatelný z toho důvodu, že je morálně odpovědný za to podnikatelské bahno, veksláckou kulturu. Ten má nejmenší právo někoho poučovat. Vzdělanec není ani náhodou, bohužel je schopný demagog a dogmatik. Nepochopil, že ekonomika a vztahy ve společnosti jsou dynamické a setrvávat na ceteris paribus - to dělali naposled před ním komunisti. Opravdu jsem zatím nečetl z jeho pera pořádné vědecké rozbory, od vstupu do politiky z jeho prací kouká zásadní chyba: nepoužívá vědecké metody, tj. on už ví výsledek a snaží se na to napasovat načtené toerie. Klasická past, místo aby zkoumal (objektivně při práci vrcholného politika nemůže, ale to si musí přiznat on sám) a došel jedno k jakému (i překvapivému) výsledku. Z jeho jednání je zřemá priorita: jako narcis chci být pouze chválen, a je evidntně frustrován, že skutečná akademická obec ho moc nebere. Mám respekt k instituci prezidenta, ale k osobě Klause ani náhodou. Škoda, že není přímá volba...
13. 12. 2007 | 13:56

x napsal(a):

to jarpor: důvod, proč Švejnar ještě neřekl definitivní ano, je podle mne jednoduchý - chce donutit komunisty, aby jej jednoznačně podpořili - je to matematika:
- když Švejnar řekne ano bez podpory KSČM, prodá KSČM hlasy Klausovi (jako minule)
- když Švejnar řekne ne, jediným kandidátem zůstane Klaus a KSČM nic nezíská - ani vděčnost Klause
- když KSČM dá Švejnarovi podporu, nebude moci cuknout a přitom riskuje, že stejně vyhraje Klaus (když jej podpoří např. část ČSSD)

čili jediná šance Švejnara je počkat na podporu KSČM, do které se komunistům logicky nechce, ale když Švejnar nepovolí, pro komunisty bude lepší mu podporu vyhlásit.
13. 12. 2007 | 13:58

pavel napsal(a):

Podivejte se se na pripad pana Jelinka, byvaleho sportovniho ministra z Kanady, necpal se do politiky, ale do Sportky a jak to dopadlo?
13. 12. 2007 | 13:58

Vasja napsal(a):

Ty Honziku tebe potrkala koza nebo ten Švajnar když je podle tebe votrkány? Taky podřadny šmudla z Ameriky se zadkom špinavém od křídy? To ti imponuje jo? Dyk on musi kandidovat anšto to tam těm demenum ve škole už vykecal a oni si ho tam kvuli reklamě držejo jinak by ho davno vyhodili.No jo.Do Čech sa vraci světoznamí profesór a sunda ta zrcadla na hranicach a uděla dalši architekturu ekonomiky a potom řekne že s ňou nic neměl a pak pude kandidovat do Pobřeži Slonoviny a tam už zustane páč tam je jeho místo pod palmou s Havlem a Bursíkem taky a budó tam tak dlouho až je to globalně oteplené moře zatopi a bude pokoj navěky a dokažou že se Klaus plete Amen.
13. 12. 2007 | 13:58

artur napsal(a):

Pane Švejnare, jsem volič ODS. Přesto si dovedu představit změnu. Změnu, která bude mít vizi a ne vizi-antiklaus. Předpokládám, že pro výkon presidenta musíte znát politické reálie této země. Potom nechápu proč děláte stafáž panu Paroubkovi, který bezprecedentně popírá mnohé prvky demokracie a jde pouze za svým cílem. Myslím, že pravicově smýšlejícímu ekonomovi by nemělo být jedno jak se politicky chová jeho politické "garde". Za jiných okolností bych Vám fandil, třeba i proti Václavu Klausovi.
13. 12. 2007 | 13:59

ODS napsal(a):

Pane profesore budete velmi kvalitním křovím při volbě pana Klause, za to Vám vřelý dík.
13. 12. 2007 | 14:00

Emi napsal(a):

Vážený pane profesore, Jak se hodláte smířit s proklamovaným vyjádřením šéfa vašeho týmu volitelů o tom, že aby on vyhrál (ne vy pane Švejnar, ale Paroubek s nožem na krku Škromachova křídla.) bude nutno najít způsob, jak znásilnit volitele k poslušnosti. Těšilo by vás případné zvolení za těchto okolností? Co morálka? Bezcharakterních hajzlů má tento národ dost. Další import není žádoucí. Spočítejte si sám, kolika skutečnými hlasy byste byl zvolen. Za pět let pane kandidovat, to by byla jiná situace. Necítíte to?
13. 12. 2007 | 14:02

x napsal(a):

to artur: nesouhlasím - podle mne v tuto chvíli proti V.Klausovi nelze kandidovat jiným způsobem - ODS svého tatíčka nezradí, ani nepřipustí diskusi, čili jiný kandidát může "pouze" přesvědčit úplně všechny ostatní (navíc Švejnar ve všech svých projevech odmítl roli "antiklause"). Ač je mi Paroubek značně nesympatický, Švejnara kvůli tomu nezatratím, naopak fanatická podpora Klause v řadách ODS až nahání strach.
13. 12. 2007 | 14:04

Todorovicova napsal(a):

Ano, zmena je zivot.Zmenu (mladsiho,ve svete vyskolenyho)potrebujeme.
13. 12. 2007 | 14:07

moucha na zdi napsal(a):

I think

that mr.Svejnar is a worthwhile candidate. It is just a little bit to soon. In 5 years yes. But not now. I hope that he understands it. It would be a pitty to see him as a loser.
13. 12. 2007 | 14:08

JakubTac napsal(a):

Nezní to rozumně? Například: "Nesnažit se demagogicky či arogancí vnucovat lidem svou představu, ale pozorně naslouchat, věcně argumentovat a umět i ustoupit"
Už jsme na to málem zapoměli s hradním odborníkem na všechno, který se nikdy v životě nemýlil (vzdor faktům a následkům neomylnosti). Změna prospěche atmosféře v téhle zemi, a to za to stojí!
13. 12. 2007 | 14:09

stejskal napsal(a):

Pane moucho,

Vaše opakované monotematické příspěvky považuji za spam a žádám Vás, abyste s nimi přestal (svůj názor jste již vyjádřil dost přesvědčivě). Od teď je budu s ohledem na Kodex diskutujících mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2007 | 14:13

Jar napsal(a):

Je zajímavé, jakou animozitu chovají přívrženci Klause třeba k Putinovi. Ten se přitom opírá o stejné argumenty, které používají Klausovy příznivci. Dominantním z nich je "obliba u většiny národa". S dalšími společnými argumenty se můžeme setkat ve vyjádřeních typu "toho známe nejlépe..." či "ten již něco dokázal...". Stejně tak je v Rusku zažité a oceňované to, že se Putin přeci "nemusí nikomu zpovídat". On ví nejlépe co je správné. Byť srovnávám poněkud jiné osobnosti i z poněkud jiného světa, některé podobnosti v jejich oblibě jsou přinejmenším zarážející. Z tohoto konkrétního pohledu nikdo v diskuzi nedokázal vyjmenovat souhrn Klausových, pro národ výrazně pozitivních počinů během jeho prezidentského období.
13. 12. 2007 | 14:13

x napsal(a):

to Emil: možná, ale co my - občané - to máme vydržet dalších 5 let s Klausem, když můžeme mít Švejnara ??? Necítíte to?

P.S. omlouvám se, že reaguji, ač nejsem profesor
13. 12. 2007 | 14:15

jarpor napsal(a):

pro x

Můžete mít pravdu. Jen se mi těžko chápe, že odpůrci Klause, kteří "kšeftování" Klausovi nemohou překousnout, u Švejnara "kšeftování ani nepřipouští, když už to nevidí.
V podstatě jsem rád, že Paroubek tlačí Švejnara proti Klausovi, řekl bych, mohlo to být horší. Nicméně, myslím, že nejen u mne, ale i jiných ztrácí Švejnar image. Je to Švejnar, nebo poskok někoho ? A když se stane presidentem - bude poskokem koho ? Vaše úvahy chápu, mám však dojem, že jeho vyčkávání se obrací proti němu samotnému.
Jako osobnost, mne tedy zklamal.
Hezký den.
13. 12. 2007 | 14:16

obr napsal(a):

především prezidentem nebudete, snad umíte počítat do 141.
Smyslem vaší kandidatury je jen prezentovat "polepšené" komunisty jako možného partnera pro vládu havlobolševické koalice. Na to musíte mít hodně mizerný charakter, a taky silný žaludek. To, že žadoníte u poslaneckého zadku komunistického bachaře Vondrušky a vykládáte, že se "polepšil", je k zblití...za takového prezidenta bych se opravdu styděl
13. 12. 2007 | 14:16

JC napsal(a):

Pane Švejnare,
Nu co zkuste to, ze to nic nedáte.
Raději jako Klausova protikandidáta vidím Vás než Paroubka.
13. 12. 2007 | 14:17

JFD napsal(a):

Moucho, mas tam chyby jak cesky, tak anglicky. Ostuda!!!
Az prijdu z prace domu, musim se zeptat rodicu, proc me taky neposadili do vlaku a misto toho nas tu nechali celou rodinu v tech komunistickych sra+kach a proc nas jako deti nenechali jet samotny ani k babicce, kdyz se klidne mohlo s chlebnikem na zapad.Presidentem by stejne mel byt Jirka Bartoska. Ma na to xicht...
13. 12. 2007 | 14:22

Eduard napsal(a):

Není důležité kdo bude presidentem !Daleko důležitější je aby novodová "Charta 2007"Kdy známé osobnosti podepisují petice proti nesmyslnému nařízení,nehumániho aktu,jakou je přímá platba u lékaře !!Věřím,že "chartisté" zvitězí a vše bude řešeno zdravotním pojištěním !!
13. 12. 2007 | 14:24

x napsal(a):

to jarpor: jen pár poznámek
- kšeftování s komunisty bych Klausovi vyčítalo jako to poslední ...
- z toho, co jsem psalo vyplývá, že Švejnar v tuto chvíli komunisty spíš vydírá ...
- když se stane prezidentem, nemusí být poskokem, jako jím není Klaus
- jako osobnost mi vždycky Švejnar připadal jako průměrný, až v posledních týdnech se mu podařilo mne přesvědčit (:-) o to jistě velmi usiloval :o) ), že by mohl být jako prezident celkem prospěšný.
13. 12. 2007 | 14:24

x napsal(a):

P.S. naopak potenciální podpora u komunistů je to, co nejčastěji je slyšet u Klausových obhájců, přitom u současného prezident kšeft s KSČM přehlíží ... (viz např. teď obr)
13. 12. 2007 | 14:27

majolenka@volny.cz napsal(a):

Jít proti kultu osobnosti pana Václava Klause je téměř stejně odvážné a riskantní jako výlet mezi lidožrouty. Tak přeji pevné nervy a stálé zdraví pane profesore Švejnare
13. 12. 2007 | 14:28

fly on the wall napsal(a):

Mr Stejskal,
Co to jsou ty monotematické príspevky? Rad bych se toho vyvaroval.
13. 12. 2007 | 14:28

x napsal(a):

a P.P.S. vyčkáváním sice ztrácí, ale když s vyčkáváním nevydrží do deklarování podpory KSČM, tak nemá šanci a nemusí kandidovat vůbec.
13. 12. 2007 | 14:30

Cira napsal(a):

Pane Švejnar, píšete, že se nechcete plést do toho očem rozhodují politicy a celou vládu nechat na parlamentu - výborně, tleskám - tak že budete hrací figurka s kterou si polityci dělají co chtějí a budou vás dirigovat.To je lepší když zůstanete tam kde jste protože když se o něco chcete pro lidi zasadit tak touto cestou to nejde.
Další věc je ta, že se mi nezamlouvá, že se nám sem cpete celá leta jste si hřál zadnici někde v Americe a ted se sem cpete. To aby byla naše zem ještě více pro Americká než je? Tak mi to připadá že je to stejné jako za Komunismu to nám sem rusáci strčily nějakého vybraného prezidenta aby loboval za rusáky a teď se to opakuje nastrčená figurka narozená v Praze která emigrovala ted bude lobovat za amiky. To sme dopadly jen sme prevlíkly kabát sotva se otocil vítr. Lidi dělejte s tím něco snad si nenecháme diktovat od nějakyho privandrovalce z USA.
13. 12. 2007 | 14:30

jarpor napsal(a):

Pro Eduarda

Nepatří to sem, ale když jste s tím začal, nejvíce se bavím tím, jak poslanci a i senátoři, nabádají občany aby porušovali zákon. Zákon, přijatý většinou jich samých ! Opravdu inteligence, že by pohledal !

- Mě se nelíbí dávat přednost jedoucím na hlavní silnici. To porušuje má práva rovnosti občanů ! Lidi nedodržujte to !
Takto si to představujete ? -
13. 12. 2007 | 14:32

Jar napsal(a):

Považovat odjezt vlakem z komunistického Československa za hanlivou či špinavou věc, takový názor je hoden úplného ubožáka. Nositelé takových názorů. kdyby byli počati například na kupce hnoje, zřejmě by na ní zůstali až do svého konce. Takto posuzovat osobnost, jakou je pan Švejnar, nutí člověka stydět se za své spoluobčany.
13. 12. 2007 | 14:32

PetrK napsal(a):

Jestli se budete ve všem tak dlouho rozhodovat, jako v případě přijetí prezidentské kandidatury, pak nás potěš pámbu. Raději toho nechte.
13. 12. 2007 | 14:33

jarpor napsal(a):

pro x

Vidím, že i když každý uvažujeme trochu jinak, nemáme moc problém s tím, ať je tam Petr nebo Pavel.
Aspoň takto Vám rozumím.
Hezké odpoledne.
13. 12. 2007 | 14:36

moucha na zdi napsal(a):

To JFD,

Can you correct me? Since you know English better than me.
13. 12. 2007 | 14:36

frapso napsal(a):

Vážený pame Švejnare,
doufám, že zvítězí lidský rozum a Vy vyhrajete. A až vyhrajete, tak myslete i na chudé. To jsou také lidi. Přeji Vám úspěch při volbě presidenta.
13. 12. 2007 | 14:39

moucha na zdi napsal(a):

Protoze me Stejskal vyhrozuje,
ze me zacne mazat, tak se pokusim rict cesky co si o Svejnarovi myslim. Je 5 let brzy. Mel by pockat. A ted nebyt Paroubkovym manaskem. Za 5 let bych ho volil i ja.
13. 12. 2007 | 14:43

ujo napsal(a):

pro mouchu: pomohl byste mně rozřešit jednu hádanku? P. Švejnar velmi dobře komunikuje slovem i písmem česky, diskuse se vede česky, proč, proboha, své vzkazy píšete anglicky?
13. 12. 2007 | 14:46

pripominka napsal(a):

jeste jste se p.Svejnare zapomnel ve svem blogu zminit o vasich aktivitach v CSOB :-)
13. 12. 2007 | 14:51

OBČAN napsal(a):

VÝBORNĚ, PANE PROFESORE! Prosím perte se, nedejte se otrávit, občané Vás myslím nakonec podpoří. Jsem přesvědčen, že je nejcvyšší čas, aby Česká republika vstoupila do vyspělého světa i osobou prezidenta. Děkujeme!
13. 12. 2007 | 14:55

moucha na zdi napsal(a):

Well dear ujo,

Because Svejnar is first of all an American. He speaks better English than Czech. I am amazed that you don't understand it.
13. 12. 2007 | 14:56

Mariana napsal(a):

Držím Vám palce. Jste naše jediná naděje jak se zbavit arogatního, stranického a demagogického prezidenta.
13. 12. 2007 | 14:56

x napsal(a):

to jarpor: no, asi to přežiju, ale vítězství Švejnara by mi udělalo radost.

ad Hezký den - nápodobně.
13. 12. 2007 | 14:59

Emi napsal(a):

Zn x. Na to, že s V. Klausem to nelze vydržet dalších 5 let jme přišli až poté, když nám to Paroubek s Bursíkem vsugerovali. Jinak si každý vzpomíná, že drtivá většina politiků i občanů byla velmi mile překvapena, jak se V. Klaus ve funkci presidenta vyjímal.70% oblíbenosti. Já na rozdíl od Paroubka jsem byl V. Klausovi vděčen, že tomu hulvátovi nedal šanci vládnout této zemi. Vážené, neposkvrněné x já jsem ročník 1943, tedy na svém těle jsem prožil všechny "výdobytky" socialismu a potom v emigraci pod vedením CDU-CSU jsem ze dne na den zažil příjemný šok života ve svobodné společnosti . To bych přál svým vnukům i vám.
13. 12. 2007 | 14:59

mueller napsal(a):

Svejnar argumentuje, jako by se chtel stat predsedou statni planovaci komise. Jak bude vsecko spravedlive ridit. Asi se mu po takovem postu v Emerice stejskalo (no pun intended !).
13. 12. 2007 | 15:04

moucha na zdi napsal(a):

to Emi,
Vazeny pane. Muj otec opustil v 1968 raj na zemi. A vzal me se sebou. Byl jsem sice trochu mladsi nez Svejnar. Ale myslim si ze Svejnaruv otec to udelal ze stejnych duvodu. Me dnes pripada bizarni ze se pan Jan Svejnar snazi lisat ke komunistum a Paroubkum. He should have a little bit more class.
13. 12. 2007 | 15:08

Ota Kodym napsal(a):

Vážený pane profesore, jak se prosím vyrovnáte s přísahou, kterou jste složil při přijetí občanství USA: Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem, že budu podporovat a bránit Ústavu a zákony Spojených států amerických přede všemi nepřáteli, cizími i domácími, že budu věrným a oddaným Ústavě a zákonům, že budu věrně a oddaně sloužit Ozbrojeným silám Spojených států, když k nim budu zákonně odveden, že budu vykonávat všechny nebojové služby pro Ozbrojené síly Spojených států, pokud mi to bude zákonně nařízeno, že budu pracovat pro národ v rámci jednání civilisty *, kdykoli mi to bude zákonně nařízeno, a že jsem tuto přísahu složil svobodně a bez jakýchkoli skrytých či otevřených výhrad či úmyslů ji později nedodržet. K tomu mi dopomáhej Bůh.
13. 12. 2007 | 15:08

Bobo E napsal(a):

Váš blog se hezky čtě, ale mám s vaší osobou jeden problém - říkáte nám, jaký to chcete být skvělý prezident, ale ještě jste se nerozhoupal k tomu, abyste tu kandidaturu vlastně přijal. Je to trochu paradox.

Vehementně se snažíte sehnat podporu u lidovců a komunistů, a až pak snad oznámíte, zda-li kandidovat vůbec budete nebo ne. Doufám, že jste si vědom, že v Českých zemích přislíbená podpora nic neznamená. Tak už nám řekněte, zda budete kandidovat, nebo ne. Takhle se to jeví, jako že se ješitně bojíte, aby vás náhodou VK neporazil.
13. 12. 2007 | 15:09

Vladimír napsal(a):

Pane Stejskal
orosím Vás nemohl by jste říci nebo napsat diskutérum že klávesnice obsahuje i háčky v psaném projevu?Myslím si že tato diskuse je vedena v českém jazyce.Občasné výlevy v angličtině jsou hruzné.Bud se někdo chce někdo ukázat nebo to je totální hnup.
13. 12. 2007 | 15:10

Emi napsal(a):

Ve svých úvahách jsem ještě donedávna hypoteticky pochyboval o tom, zda pro funkci prezidenta stačí být dobrým, akademicky uvažujícím ekonomem, štíhlé postavy, tu a tam se skromně vyjadřující k reformám, daním a EURU, jehož manželce by se prý líbilo být první dámou v cizí zemi, kde by s roztomilým emervickým přízvukem dokázala pozdravit, dobrvy večř a všichni by se servilně usmívali. Předpokládám, že v případném televizním duelu, by pan Švejnar využil všech Hollywoodských postupů, od padnoucího obleku, krátkého šotu na ženušku se zářícíma očkama půl kroku před svými potomky, prolínačka na tleskající vědce na neznámém kongresu, detailní záběr do kouřové clony a z ní vychází ON celý v bílém.
13. 12. 2007 | 15:12

Blanka napsal(a):

Vážený pane,
mě nejvíce vadí, že nejste jedním z nás. Nežil jste tady, s námi v socialismu, nemáte představu, jaké to opravdu bylo. Znáte to jen z vyprávění. Jste z jiného světa a tam byste se měl ucházet o post prezidenta. Nebo alespoň zkuste žít pět let v ČR a být soustavně součástí veřejnéhio života i s Vaší ženou a dětmi. Abychom měli představu o tom, jaký jste a jaká je Vaše rodina. Pak se zkuste ucházet o tento nejvyšší post. Jste naprosto cizí člověk, nikdo neví, jaký opravdu jste. Říci můžete cokoliv, ale pravdu se dozvíme až sami po nějaké době.
13. 12. 2007 | 15:15

mueller napsal(a):

Mily Vladimire, zahledte se nejprve do sebe a piste SÁM hacky a carky tam, kam patri. A ne "diskutérum", "hruzné" a "hnup". Jinak se vystavujete nebezpeci, ze za totalniho hnupa tu budete vy. Kdo nechape obsah, kritizuje pravopis, obvykle pak pomoci vlastnich hrubek. Jinak - dela vam to potize, cist cesky text bez diakritiky ? Odpomohu vam radou: studujte a trenujte. Pomyslete treba na Cinany pouzivajici pinyan, co oni, chudaci.
13. 12. 2007 | 15:18

moucha na zdi napsal(a):

To Vladimir,

Orosis Stejskala? Co to je orosit? Je to neco jako watering? Explain.
13. 12. 2007 | 15:19

Gerd napsal(a):

Doufám, že Jan Švejnar bude kandidovat na prezidenta, a nakonec by možná mohl být i zvolen. Mám k němu výhrady, ale pořád mně přijde jako lepší volba než Václav Klaus. Všichni zde píší, jakého kdo komu dělá šaška a jaký je Václav Klaus skvělý prezident. Není! V zahraničí je vnímán jako nikoliv jako důstojný prezident, ale jako pomýlený narcis. Prezident reprezentuje zemi hlavně navenek a proto raději Jana Švejnara než Václava Klause. Alespoň se nám cizinci přestanou řehtat, co to máme za Švejka na Hradě.
Václav Klaus již předvedl, co umí a děkuji, nechci. Je třeba dát šanci někomu jinému.

Švejnarovu lavírování docela rozumím, nemá moc na výběr a ODS nepřesvědčí. Jednotná vůle poslanců této strany silně připomíná zasedání parlamentu před r. 1989, který jednohlasně odsouhlasil, co ústřední výbor KSČ, nyní ODS rozhodl. Panáci na zvedání rukou.
Doufám, že se na všech stranách najdou poslanci, kteří nebudou respektovat rozhodnutí partajního výboru.

Ještě je tu jedna možnost. Co kdyby se Paroubek a Topolánek dohodli a "Jirka" šel prezidentovat? Stejně zemi řídí oni dva a ostatní jen přicmrndávají. Včetně V. Klause.
13. 12. 2007 | 15:20

mueller napsal(a):

No jo, az ted jsem si toho vsimnul, to je zajimavy. Orosí ho nebo ho neorosí, tot otazka zapeklita.
13. 12. 2007 | 15:22

Emi napsal(a):

zn moucha. Ten rozdíl je zřejmě v tom že tvůj otec emigroval skutečně, kdežto Švejnarův tatík byl exponovaný komunistický kádr pracující jako vyslanec v Africe a pod. Pana Švejnara v 17-ti letech jeho komunisticko-prominentní tatíček v diplomatických službách přeemigroval ze Ženevy do Spojených států. Je to prominentní synek, kterému byla vydlážděna cesta přes kontakty otce. Tento zdánlivě nepodstatný detail má zřetelně vliv na jeho myšlení a jeho skutečný politický postoj. Byl vychován ve velmi exponované komunistické rodině. Patrně zdědil obojživelnictví po svém otci. Ty. stejně jako já víš co skutečná emigrace obnáší. Jenom bych ti chtěl poradit, to nikoho nezajímá. Nemá cenu nikomu vysvětlovat, proč my, emigranti jsme tak citliví, na ty komunistické zmetky, že nasáklí anglosaským vlivem demokracie mnohé cítíme citlivěji. Diskutuj raději česky, nedráždi, diskutuj, argumentuj, bude to mít větší váhu.
13. 12. 2007 | 15:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Vladimíre,

komunikace v jiných jazycích není na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících. Je věcí každého, jakým jazykem zde píše.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2007 | 15:27

moucha na zdi napsal(a):

Thanks Stejskal,
I am in your debt.
13. 12. 2007 | 15:33

Václav napsal(a):

Drtivá většina emigrantů, kteří se vrátili do Čech, nesrostla s národem. Nerozumí mu. Pan Švejnar není "originálním Čechem". Instinktivně ho vnímám s nedůvěrou. To jak se chová k socialistům a komunistům, musí národ varovat. Bděme před jeho legálním "huj" a ilegálním "fuj". Očima hladí a zezadu vráží dýku!
13. 12. 2007 | 15:38

moucha na zdi napsal(a):

To Emi,
Muj otec byl stihan tehdejsim rezimem. V 1968 se mu naskytla sance odejit s celou rodinou. Do konce zivota mu za to budu vdecny. Nevim nic o rodine Svejnaru. Ale asi jak pisete tak se asi Jan Svejnar nebude citit divne se libat s komunisty. Ja bych to nedokazal.
13. 12. 2007 | 15:42

váva napsal(a):

Při vší úctě pane Švejnare. Zvolil jste tu nejbídnější roli, být Paroubkovou loutkou. Takže doufám, že se vám to nepodaří. S veškerou úctou Váš V.V.
13. 12. 2007 | 15:42

Bobo E napsal(a):

To Gerd: Neví, kde jste sebral, že VK je považován v zahraničí za Švejka nebo narcise. Mám spíše opačné zkušenosti - od svých známých v Anglii, USA a Švédsku jsem vždy slyšel, že máme suveréního prezidenta, který nepapouškuje pouze názory ostatních, ale nebojí se říci i nepopulární názor. Smyšlenky o jeho "katastrofálním" vlivu na image ČR v zahraničí jsou pouze fabulace pana Paroubka, Zaorálka a Bursíka.
Ale pokud si prezidenta představujete jako loutku, kladeče věnců a bruselského vlezdoprdelku, tak to je pro vás opravdu VK špatný prezident.
13. 12. 2007 | 15:43

Emi napsal(a):

zn. Gerd. Můžeš citovat zahraniční argumentační zdroj, ve kterém se V. Klausovi někdo kvalifikovaně vysmívá. Uvědomme si, že úředníci EU jsou vesměs poskládáni z druhořadých, nepohodlných trafikantů vyrábějících nařízení nápadně výhodná pro BRD a Francii. Pak jsou přilíplí taliáni &. My ze sovětské zony jsme splnili jejich přání, odtrhnout se od Rusáků. Musíme si ale být vědomi toho, že máme právo držet hubu a kupovat jejich zbytky a i jinak jim servilně lézt do análu. Každý náš politik, který jim vidí do karet bude pranýřován. Neškodného blbce rádi pohladí. V. Klaus ve svých publikacích a některých názorech je tolik vpředu, že ho mnozí ani nedohlédnou. A že je arogantní? Kdyby nebyl, tak nemá šanci milí souzi.
13. 12. 2007 | 15:48

Emi napsal(a):

Bobo sorry, nějak jsme se sešli.
13. 12. 2007 | 15:51

Blanka napsal(a):

Pane Švejnar, držím Vám palce, aby jste toho nafoukance,ješitného arogantního šaška porazil a posílám Vám jeden klasický životopis jednoho českého nejmenovaného politika.

Profesní životopis českého poplitika.

Byl jsem ředitelem jednoho velkého koncernového podniku.
Kávu mi vařila sexy sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 613.
Jednou za mnou přišli, abych zaplatil 5.000,- Kčs na pohřeb člena ÚV KSČ.
Řekl jsem, že za 5.000,- Kčs pochovám cely ÚV sám.

Od té doby jsem pracoval jako řeaditel malého podniku.
Kávu mi vařila stará sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 603.
Jednou mi vyčítali, že jsem nebyl na poslední schůzi KSČ.
Řekl jsem, že kdybych věděl, že je poslední, přišel bych s transparentem.

Od té doby jsem dělal mistra.
Do práce jsem jezdil vlastním autem, kávu jsem si vařil sám.
Na stěně jsem měl obraz Husáka a Lollobrigidy. Řekli mi, abych tu kurvu sundal.
Sundal jsem Husáka...

Od té doby jsem pracoval ve výkopu.
Do práce jsem jezdil na kole a kávu jsem si nosil v termosce.
Když jsem kopal, prišli za mnou, abych si kolo schoval, že tudy půjde sovětská delegace.
Řekl jsem, že se nemusí bát, kolo mám zamčené a pojištěné.... a od té doby jsem nezaměstnaný ....

.... no byl jsem dlouhé roky nezaměstnaný, ale pak přišla Sametová revoluce ...
Od té doby pracuji v politice.
Kávu mi vaří sexy sekretářka, do práce mě vozí řidič Audi.
Raději držím hubu a zvedám ruku, jak mi řeknou.
13. 12. 2007 | 15:55

Englishman napsal(a):

Pane Švejnare, až vás koncem druhého období Václava Klause bude navrhovat nějaká nebolševická strana, tak vám budu držet palec. Prozatím přeji dobrý den :-)
13. 12. 2007 | 15:57

hukeR napsal(a):

Pane, v první větě jste zapomněl uvést, že jste též emigrant. Pokud by měl někdo pocit, že emigrnant je někdo jiný, nechť mne omluví.
13. 12. 2007 | 16:01

moucha na zdi napsal(a):

Pani Lubo,

Vzdy kdyz slysim nekoho kdo nekoho nazyva magor, tak si rikam jake ma asi on ci ona vzdelani.
13. 12. 2007 | 16:01

Petr Svoboda napsal(a):

Dobrý den, příliš Vás neznám, jen sem tam nějaký článek ale v podvědomí máte můj respekt. Řekl bych, že reálný vývoj Vás už tak trochu kandidátem učinil, nemáte pocit, že nyní nominaci nepřijmout by bylo vnímáno už jako slabost? Hodně zdaru.
13. 12. 2007 | 16:02

RA napsal(a):

konsenzus myslíte od komoušů a udavače ROCCO Paroubka až k lidovcům ? Pěkně děkuji. Tak, jak podlézáte komunistům, to bych si od kandidáta na prezidenta nepředstavoval.
13. 12. 2007 | 16:05

Standa napsal(a):

Vážený pane Švejnare, moc Vám fandím a držím Vám palce. Je nutné dát zdejšímu postkomunistickému prostředí nový impuls. Jste pro nás zárukou toho, že byste zastával úřad prezidenta věcně, nadstranicky, bez arogance a se slušností. Je potřaba z hradu vymýtit současnou stranickost a aroganci. Opakovaně požadujte TV duel. Věřím, že to dokážete. Přeji Vám hodně štěstí!
13.12.2007 10:50:08
13. 12. 2007 | 16:06

klaaarka napsal(a):

Vážený pane profesore,

píšete: "Jak bych tento recept použil v politice?
Chtěl bych být prezidentem..."

Přitom v úterý jste se vyjádřil, že s oznámením své kandidatury počkáte, až budete mít větší podporu mezi voliteli.

Přestaňte nám zde tedy psát o tom, jakým byste chtěl být prezidentem. Pro mne jste zbabělec, když chcete jít do "boje" pouze tehdy, když bude jisté, že vyhrajete.
13. 12. 2007 | 16:09

Standa napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
nenechte se odradit ani postrašit. Kandidaturu prosím přijměte. Přeji Vám štěstí a úspěch.
13. 12. 2007 | 16:09

Gerd napsal(a):

To Bobo E a EMI:

Pro mé potřeby stačí cizinci, se kterými se stýkám. Zřejmě se stýkáte s jinou sortou lidí, ale podle toho nelze usoudit na názor všech.
EMI, zahraniční argumentační zdroj (jak ošklivý novotvar!) citovat nehodlám, jistě si jej vyhledáte sám. Můj názor na V. Klause je takový, že jako ekonom neuspěl a v posledním roce se vyjadřoval ke kdečemu, co nikdo raději nekomentoval. Jak diplomaticky říct hlavě státu, že je hluboce, ale opravdu hluboce mimo mísu?
Na Váš názor máte právo, ale podle mých informací prakticky je Václav Klaus mezi obyčejnými smrtelníky v zahraničí zhusta neznámý (díky za to!) a mezi těmi, kdo znají jeho názory není oblíben.
Václav Klaus, pokud lidé poznají jeho názory nezanechá nikoho kldiným. Na jedné straně má své odpůrce více či méně kritické (např. já), na druhé straně má své nekritické obdivovatele (např. EMI a Bobo E). Žijte si ve svém obdivu k V. Klausovi, osobně bych rád viděl změnu na postu prezidenta a nechci čekat dalších 5 let, až vyprší druhý mandát. Stačilo, dejme šanci dalšímu. Možná bude Jan Švejnar lepším prezidentem, ale Václav Klaus zůstane stejným, protože nedokáže přiznat své chyby a poučit se z nich.
13. 12. 2007 | 16:12

Standa napsal(a):

Myslím, že už i mnozí z ODS mají dost Čuňačinek a přikloní se k Vám. Současná vláda živoří a zkomírá.
13. 12. 2007 | 16:13

moucha na zdi napsal(a):

To Petr Svoboda,
Slabost by spis bylo prijmout predem prohrany zapas. Svejnar by pak byl znam jako "loser". Lepsi je pockat 5 let a pak vyhrat.
13. 12. 2007 | 16:14

moucha na zdi napsal(a):

To Gerd,

Ale ty nemas sanci volit koho chces! To nechapes? Je to par poslancu a senatoru. Co si myslis je nepodstatne.
13. 12. 2007 | 16:17

Standa napsal(a):

Pana Klauze je pro nás škoda, u nás je nevyužitý. Zvolme jej prezidentem vesmíru. Je u nás nedoceněn. Je to známý ekolog a světoznámý architekt (viz jeho názory na oteplování a knihovnu na Letné):o((( !!
13. 12. 2007 | 16:17

Pa: napsal(a):

Pitomikum coloseum debilium on by chtěl zúročit své zkušenosti získané ve světě. Proboha jak,když jako president nemá žádné pravomoci.Paroubkův Kašpárek ,ČSSD a jejich piprdlové divadlo!STEJSKAL stále maže mé příspěvky asi je přičouzený do červena!
13. 12. 2007 | 16:17

sara napsal(a):

Pro Emi : padám smíchy, to je tedy argument "jak se V. Klaus ve funkci presidenta vyjímal"...nemám slov. Vy tedy musíte být těmi výdobytky socialismu i svobodné společnosti opravdu zle poznamenán, člověče.
Vážený pane Švejnare, vidíte, že nikdo to tu nemá snadné, takže ani prezident, ale zkuste to, jste jako svěží vzduch, který tato poněkud zabzdělá společnost velmi nutně potřebuje. Držím Vám palce !
13. 12. 2007 | 16:18

Emi napsal(a):

Paroubkova hra která uniká investigativcům a politologům.
Tady vůbec nejde o Švejnara ekonoma. Paroubek odříznut od svých kšeftů a penězovodů, od policie a vybudované sítě s mafií všude vykřikuje hesla o modré totalitě. Odlákat pozornost od podstatného je jeho taktika, kterou mu naivkové baští. K funkci šéfa parlamentu a dalších důležitých parlamentních funkcí, které jsou obsazeny jeho vyvolenými potřebuje nutně prezidenta, který mu půjde na ruku. Z vděčnosti. Spolu s Filipem díky dobrým profíkům z řad bývalých STB využili Švejnarovu dávnou skrytou touhu stát se politicky činným. A jak ho ti dva šponují. Švejnar svými dosavadními výstupy ukazuje, že je vnitřně slabý, nerozhodný, neprůbojný až zženštile trucovitý. Paroubek tento handicap umí využít, udělá ho presidentem. Ten ho pak udělá premierem. No a je to.
13. 12. 2007 | 16:20

spet napsal(a):

Jsme malý stát, nejsou prostě lidi, a proto v duchu pohnutých tradic tohoto národa ,je v tomto státě volen vždy 1 prezident z celkového počtu 1 kandidáta, kterého vždy navrhuje 1 velká strana našich jedniček. Z tohoto výběru je zvolen tajnou volbou demokraticky, což je dle našich tradic velmi napínavé i pro samotného kandidáta (třeba takový Antonín Novotný se po volbě dojetím rozplakal). Volba je tajná, ale jsou zde možnosti zjistit, kdo byl proti. Proto běda mu ! A také voláme : Ami go home ! Ale mezi námi : chce to konečně radikální řez. Vy byste byl přímo super.
13. 12. 2007 | 16:21

Jarda napsal(a):

Svejnar konci jeste drive nez zacal. Osobne si myslim ze oficialni kandidaturu ani neprijme. Bude do historie zapsan jako naivni trouba, ktery se nechal zmanipulovat do politicke hry na kterou nema...
Skoda, nezaslouzil si to....
Paroubek hlasy pro Svejnara neziskal
http://zpravy.idnes.cz/paro...
13. 12. 2007 | 16:21

Standa napsal(a):

Starý pán z hradu by patrně v TV duelu neobstál. Velmi rád bych jej chtěl sledovat a národ by si udělal svůj názor.
13. 12. 2007 | 16:22

SeeM napsal(a):

Pane Švejnare,
pro lidi co utečou před komunismem a pak se jimi chtějí nechat zvolit máme tady u nás oslovení "prospěchář".
Jste bezpáteřní tudíž si titul "homo sapiens" nemůžete zasloužit.
Omlouvám se za anonym ale nyní nám vládnou komunisté více než za "totality"(obrazně řečeno).
13. 12. 2007 | 16:23

Standa napsal(a):

V této současné politické situaci je nejlepší kdokoliv jiný na hrad ... jenom ne Klaus !!
13. 12. 2007 | 16:24

Jarda napsal(a):

to Standa
Hlavne by to chtelo sehnat konecne protikandidata. Protoze pres vsechny reci, kecy, urazky a plivani Klaus STALE NEMA OFICIALNIHO PROTIKANDIDATA!!!! Takze by to chtelo vice myslet a mene nadavat...
13. 12. 2007 | 16:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2007 | 16:24

moucha na zdi napsal(a):

To sara,
Kdo jste ze urazite jineho diskutujiciho? Co vam na to dava pravo? Jste lepsi nez on? Je Vas nazor ten jedinej a pravej? Kdo jste saro?
13. 12. 2007 | 16:25

Gerd napsal(a):

To moucha na zdi:
Chápu, že poslanci a senátoři na můj názor kašlou, ale možná si některý z nich přečte tento blog a komentáře zde a pochopí, že Václav Klaus by v druhém prezidentském období zemi nepřinesl vůbec nic. Možná jim osobně ano, ale to spíše stranický sekretariát.
Změna je už nutná a žádoucí, Václav Klaus už raději ne. Ve své funkci reprezentoval sebe sama a nikoliv ČR. Mám pochyby, zda kdy pracoval pro blaho ČSFR nebo ČR.
13. 12. 2007 | 16:28

Goral napsal(a):

Klaus musel projít ke svému presidentskému úřadu křížovou cestu od poslance,předsedy strany,ministra,předsedy vlády,předsedy parlamentu ....
Vás navrhují političtí amatéři , kteří se nestihnou na domácí politické scéně ohřát a už budou někde v Evropském parlamentu , nebo na vejminku v lepším případě . Zde platí leninské : "učit se,učit se,učit se ". Následujte příkladu Klause , kterého ctí většina národa .Proč tedy změna kvůli nějakým trpaslíkům , kteří nesahají Klausovi ani po kotníky a jejichž falešné ego je neuspokojeno a hledají své nové a nové partnery . Vy jste jejich návnada - sami se nedokáží tváří v tvář Klausovi postavit! Práci a presidentovi čest!!!
13. 12. 2007 | 16:29

x napsal(a):

to Emi: ano, přiznávám, že mne nejprve Klaus příjemně překvapil, ale to neznamená, že jej považuji za nejlepší dostupnou variantu, ta podpora veřjnosti mu začala klesat, když se stal popíračem oteplování.
13. 12. 2007 | 16:31

důchodce napsal(a):

Moucho na zdi, říkal jsem Ti už jednou, nebzučet, nelétat, poslušně se zaradit do fronty. Budou se přistřihávat křidélka.
13. 12. 2007 | 16:32

moucha na zdi napsal(a):

Dedo duchodce?

Ty porad trhas kridelka moucham? Jsem si myslel ze se o tebe lepe staraji.
13. 12. 2007 | 16:35

Standa napsal(a):

Pro Goral - Klaus musel projít ke svému presidentskému úřadu křížovou cestu od poslance,předsedy strany,ministra,předsedy vlády,předsedy parlamentu ....
Ještě jste zapomněl nepsat, že cesta byla dost kostrbatá a úspěchy nejsou po "jeho" "úspěšné privatizaci" vidět :o(((
13. 12. 2007 | 16:35

mueller napsal(a):

Paroubek jednal s KSČM, hlasy pro Švejnara nezískal
Švejnar byl u komunistů. Jejich verdiktu se nedočkal
Švejnar sehnal senátory, kteří ho navrhnou na Hrad
Švejnar s rozhodnutím vyčkává, vyjádří se příští týden
Švejnar si už sestavil tým pro boj o Hrad
ČSSD rozhodne o Švejnarovi za týden
13. 12. 2007 | 16:38

Standa napsal(a):

Kdyby pán z hradu poslechl pana profesora Švejnara, tak moh být stát o mnoho miliard bohatší !!
13. 12. 2007 | 16:38

Emi napsal(a):

znGerd Je zábavné, jak jistá skupina „obyčejných lidí argumentuje“ proti V. Klausovi několika bláboly, které se konečně naučila po neustále se opakující masáži jakž takž nazpamět. Čím víc se jim ty slogany podaří zkomolit, tím lépe. Méně zábavné je, z jakou zlobou a nenávistí jsou tyto bludy šířeny. Gerde, tato země má jiné problémy než ten, zda bude na hradě Klaus, nebo Švejnar Mně na tomto divadle vadí to, jak si Paroubek a levice postupně budují zpátky pozice, po té, co celou dobu jako pátá kolona vedli zákopovou válku, pod heslem, čím hůř pro stát, tím líp pro nás. Prostě nemůžu se dívat na to, jak vymytí papouškují hesla a kolik negativního se podařilo navěsit na Klausův účet. Rozhodně mám spousty výhrad i na Klause ale musím rozlišovat podstatné od nepodstatného. Vadí mi drzost studentů Blesku, jak kritizují prezidenta svého státu o to hlasitěji, čím větší hovno sami o problému vědí.
13. 12. 2007 | 16:40

mueller napsal(a):

Pane Svejnar, nevedel byste o nejakem protikandidatovi k Vaclavi Klausovi ? Ten Svejnar to furt nechce vzit, tak jestli byste nekoho neznal ?
13. 12. 2007 | 16:41

Standa napsal(a):

Pro mueller
Zde je vidět, že Klaus není pro KSČM nebezpečí. Oni se vždy dohodli. Pokud už nesepsali smlouvu o vzájemné bratrské pomoci :o))
13. 12. 2007 | 16:42

Jarda napsal(a):

to Emi
NAPROSTY SOUHLAS
13. 12. 2007 | 16:42

Michal napsal(a):

První veřejná diskuze mezi Švejnarem a Klausem k nahlédnutí zde:

https://www.youtube.com/watc...
13. 12. 2007 | 16:45

Karim napsal(a):

Pane Švejnare, my si Vás nepředstavujeme jako nepraktického profesora, co by to v politice neuměl. To je pouze Vaše představa o lidu.
Prostě nám (většině) nesedíte a jste pan Nikdo z Ameriky (i když profesor atd.).
13. 12. 2007 | 16:48

Standa napsal(a):

pro Emi Dostal jste se někdy do blízkosti pana Klauze ?? Já ano. Vše odmítá... všem neguje a přitom o konkrárním problému nic neví. Možná, že už leží na Letné připoután ke stromu a brání se nové knihovně. Můžete mu nosit čaj.
13. 12. 2007 | 16:48

Standa napsal(a):

to Karim - jeden nepraktický profesor sedí již na hradě. Nyní tam nastoupí schopnější !!
13. 12. 2007 | 16:51

Mrštík Jenda napsal(a):

K čemu, proboha, veřejná debata Klaus - Švejnar? Má snad někdo pocit, že Klause málo zná?
Sám Švejnar, chudák, by lidi nezajímal, snad by si aspoň mohl nacvičit nějakou básničku a udělat před kamerami sólo kotoul vzad.
13. 12. 2007 | 16:52

kk napsal(a):

Text svědčí zejména o jednom: Pan Švejnar je naprosto mimo českou realitu. Těmi moralizujícími plky a snahou představit se jako zachránce morálky a prosperity v Česku by možná uspěl u amerických paniček, ale tady narazí. Text je ukázkou toho, co se anglicky dá popsat slovem bullshit.
13. 12. 2007 | 16:53

mima napsal(a):

Vazeny pane profesore,

Jiste byste byl skvely prezident, ale ceska politika je hnus, od ktereho se muzete jedine zaspinit. Z Vaseho blogu mam dojem, ze v sobe mate jeste mnoho idealu, ale kdybyste v teto zemi skutecne trvale zil, uz byste tyto idealy davno ztratil. Cesti politici maji tendenci zadupat do zeme kazdeho, kdo by je mohl treba jen o neco prevysovat. Vy byste mezi nimi cnel jako Mount Everest, a to oni nikdy nedopusti. Ceska malost a zavist je nekonecna. Dokud nebudou prezidenta volit obcane teto zeme v prime volbe, Vase sance stat se prezidentem je bohuzel naprosto minimalni.

S pozdravem,

Milena z Prahy
13. 12. 2007 | 16:54

Valaška napsal(a):

Jsem prostá občanka a mé vyjádření tomu odpovídá, ale přesto píši můj názor v tom smyslu, že ve všech veřejných průzkumech přesvědčivě vítězí pan prezident Václav Klaus. Většina občanů si ho váži pro jeho velkou pracovitost,korektnost a rozhodně je našim velkým zastáncem. U Vás se mi nelíbí, že Vaši záštitou jsou nezásadoví poslanci - ANTIKLAUSOVCI, kteří se nijak dobře neuvedli, jen nereálnými sliby, zadlužením a chovají se destruktivně.Navíc neberou v potaz přání občanů, aby byl zvolen stávající prezident. Za takových podmínek, byt Vámi, bych nepřijal kandidaturu.
13. 12. 2007 | 16:55

Pa: napsal(a):

Koukám dámy a pánové a z vašich příspěvků to přímo září,že za zástěrkou vol. Švej.se vám stýská po vašem komunistickém ráji válet se v kancelářích a předstírat práci. Ale ta slavná doba již je pryč a nevrátí se vám ani z vaším Švejnarem.Běžte makat ať práce nestojí!Já už nikdy nebudu na nikoho z vás makati,dělati a pod.neboť se právě válím doma v důchodu ! Tak tu moc nečumte a makejte ať ten stát k něčemu Vypadá!
13. 12. 2007 | 16:57

Standa napsal(a):

to Mrštík - při debatě v TV by jste viděl ten rozdíl !! Na jedné straně "nadstranický" milovník ODS - na druhé straně světový rozhled, přehled a zájem o lidi !! Nová krev !!
13. 12. 2007 | 16:59

Jarda napsal(a):

to Standa
Uz se konecne uklidni. Ta tvoje nove krev nema ani odvahu k tomu aby konecne oficialne prijala kandidaturu...
A tusim ze budes asi hodne zklamany, protoze si osobne myslim ze Svejnar kandidovat vubec nebude... Takze nez zacnes plkat o nejake debate, sezen si konecne nejakeho protikandidata. Kecy a nadavky by ti sly, ale to je tak vsechno. Jsi proste klasicky antiklausovec...
13. 12. 2007 | 17:02

Standa napsal(a):

pan Klaus byl protipól k panu bývalému slušnému, lidskému, vnímavému prezidentovi V. Havlovi. Být protipól ke slušnosti je arogance, a tu bych na hradě již nechtěl !!!
13. 12. 2007 | 17:05

Emi napsal(a):

Stando, na lidi vašeho typu normálně nereaguji, ale udělám výjímku. Ještě jsem se s panem Klausem nesetkal, ale rád by si s ním na svém ranči zahrál tenis.Při té příložotosti bych mu jistě rád nabídl Esspresso segafredo, s hustou pěnou, jako všem mým hostům. Věřím, že by to nebylo nudné setkání. Slyšel jsem od svých přátel, že V. Klaus dokáže být velmi příjemný společník. Ostatně se mnou je také větší sranda než jak to vypadá na netu.
13. 12. 2007 | 17:09

Standa napsal(a):

To Jarda - nejsem antiklausovec. Chci být objektivní. Od dob opoziční smlouvy již někomu (VK)nevěřím !!!
13. 12. 2007 | 17:11

Jarda napsal(a):

to Standa
doporucuji ke studiu termin objektivita...
13. 12. 2007 | 17:12

JM napsal(a):

Ad !muller! o Janově emigraci: nebylo to v roce 1972 a nebylo to do Ameriky. Ale vy nemůžete za to, že naše sdělovací prostředky jsou často tak podobné legendě - Rádiu Jerevan.
13. 12. 2007 | 17:12

RA napsal(a):

vše chce své. Zatímco Klaus procházel mnoho let politickými boji, ať úspěšně, nebo neúspěšně, Švejnar šířil svá moudra studentům na univerzitě. Nemá zkrátka kvalifikaci pro tento úřad. Je to zkrátka parašutista, shozený shora konfidentem STB ROCCEM Paroubkem. Tady má parašutista jen zubaře, protože je to levnější, než v USA. Americké platy, a české zdravotnictví, poněkud moc vyčůrané.
13. 12. 2007 | 17:15

Standa napsal(a):

To Emi - děkuji za milý mailík. Pan Klaus je dobrý společník, určitě by jste si popovídali.. káva by mu chutnala.. nesmí však dojít na rozdílné názory.
13. 12. 2007 | 17:16

student napsal(a):

Emi, víš kde si tu hustou pěnu můžeš nalít? A ať Ti ji Klaus pofouká. To bude sranda, viď?
13. 12. 2007 | 17:16

eli napsal(a):

dEminte, když čtu vaše příspěvky, vidím nápadnou podobnost vašeho vyjadřování se stylem narcise.
Kritici VK jsou studenti Blesku, kteří vědí o problému h...,
Stando, "na lidi vašeho typu zásadně neraguji, ale udělám vyjímku"
Je vidět kdo je váš vzor.
13. 12. 2007 | 17:25

Standa napsal(a):

To Emi - nevím jakou máš farmu. nevím jak se Ti daří. Věřím že dobře. Ale myslím si, že podle obvyklých připomínek a rad pana Klause to vedeš špatně :o(( !
13. 12. 2007 | 17:27

Standa napsal(a):

to RA - Není dobré se brodit a topit v našem politickém marastu a objevovat co je již dávno ve světě objevené, a setrvávat na starém pánovi na hradě. Chce to mladou a neopotřebovanou krav
13. 12. 2007 | 17:37

Standa napsal(a):

Všem !! - přátelé, bylo mi ctí si s Vámi popovídat. Povinosti volají. Stále však jsem pro pana Švejnara. Příjemný večer přeje Standa - Praha
13. 12. 2007 | 17:41

Kateřina napsal(a):

Líbí se mi, že jste se pane Švejnare takto představil. Podobně jsem si volbu prezidenta představovala. Kandidát by se lidem představil pomocí různých médií a lidé by pak prezidenta zvolili přímou volbou.

Píšete, že témata zásadní pro celou společnost jsou tato: významná pozice České republiky v EU a Atlantické alianci a také důchodová reforma. Dobře, ale to jsou jen prostředky. Mne by zajímaly obecnější cíle. Také by mě zajímaly Vaše životní hodnoty.

V rámci té důchodové reformy bych přizpůsobila stavební architekturu tak, aby se měli moudré stařeny a staříci kde scházet a hovořit o osudech světa.
13. 12. 2007 | 17:41

car napsal(a):

co vim na schuze KSČ chodili komouši poučte mě a k panu švejnarovi zajimalo by mě co jimradil těm vládam a nejen u nas kde vubec radil proto to tak dopadlo jak se mam ptat kdyš to nenapíše v česku vim jak to vypadá.
13. 12. 2007 | 17:46

prokes napsal(a):

Pane profesore,jestli jste tak morálně čistý jak se presentujete,tak byste měl ještě před volbami zasáhnout do morálky a svědomí vašich navrhovatelů,kteří zasahují hrubým a nemorálním způsobem do čistoty tajné volby,kdy chtějí kontrolovat, zda tajně všichni volili jejich kandidáta.Být takto zvolen je degradující.
13. 12. 2007 | 17:47

RUMCAJS napsal(a):

car:
Co vím, šla pondělí zitra šok.Snad někdy doběhne slepice kohout,bude vejce, neděle oběd.
13. 12. 2007 | 17:53

Neo napsal(a):

Pane Svejnare, jdete do kandidatury, prosim, naplno! Je potreba zvirit bahno v tom zasmradlem ceskem politickem rybnicku, plnem polomafianskych pijavic. Toho se oni soudruzi i modri ex-soudruzi velmi boji, ze by zavladlo chovani a etika bezna v evropskych vyspelych zemich.
A mala rada - necekejte vdek - u nas se i skutecne dobre ciny pomluvi a zesmesni.
13. 12. 2007 | 18:07

Emi napsal(a):

Můj příspěvek byl adresován Standovi a ten moji nadsázku pochopil, zatímco ali to sežral i s navijákem. student (Blesku?) reagoval dost primitivně.
Jinak tento hrob už můžeme zaházet. Filip plní stranický úkol a demonstruje KSČM jako suverenní stranu, která nemusí (ale může) slepě poslouchat Paroubka. Studente, ty kluku šikovnej, nenapadá tě nic. Napřed Paroubka vyrazí z ústeckého aktivu. Pak Filip a Škromach nastiňují samostatnost... Budu neskromný, když připomenu, že jsem tento scénář před časem předpovídal?
13. 12. 2007 | 18:11

Ondřej Nezdara napsal(a):

Boze, napsal nekdy Klaus takhle kvalitni text?
13. 12. 2007 | 18:13

Ivan napsal(a):

Jste odvážný, přestože Vám strašně fandím, nezávidím. Jdete do toho v situaci, kdy tento stát to potřebuje. Přeji úspěch v této odvaze a mnoho sil. Tato země má svým myšlením u většiny občanů ke skutečně demokratickému myšlení zatím daleko, přestože hodně pokročila. Myšlení většinu lidí pochopitelně bolí, proto se omlouvám za spoluobčany, kteří svou kulturou vyjadřování Vás i urážejí. Přeji mnoho sil, na této započaté pouti.
13. 12. 2007 | 18:19

Twisted napsal(a):

No, co rict k teto diskuzi. Jsou tu typicke vzorky populace. Pan Svejnar napise clanek do blogu a dostanou se mu odpovedi typu "vratte se tam, odkud jste prisel", "proc bychom vam meli verit", "na me pusobi vas clanek propagandisticky" apod. Je zvlastni jak moc dokazou nekteri lide lpet na tom, co znaji, i kdyz je to dost spatne, misto toho, aby se podival dal nez na spicku sveho nosu a zjistili, ze ten svet je jeste o trosku sirsi nez jejich vlastni bublina, sirsi, nez jak ho znaji z medii a predevsim sirsi nez hranice CR. Ale s touto omezenosti, ktera je pro nas narod charakteristicka se asi neda nic delat. Tento narod z jeho bubliny asi nikdo nedostane. To by musela prijit nejaka rana, aby vetsinu lidi napadlo, ze vsechno muze byt i trochu jinak.

Pane Svejnare, sice vas neznam, ale vzhledem k tomu, ze jste pricichl i k necemu jinemu nez k moralne a hodnotove devastujicimu komunismu a postkomunismu, Vas podporuji. Nic si nedelejte ze zdejsich komentaru. Kdyz clovek v CR napise o tom, co dokazal a co umi, je to brano jako ze se chlubi, i kdyz to tak autor vubec nemyslel. Budte hrdy na to, co jste dokazal, vsak vy jste. Pokud budete prezidentem, prosim, pokuste se lidem vstepovat do hlavy, ze mohou byt hrdi na to, co dokazali a na to, co delaji. U nas se to nenosi, kazdy se boji. Dekuji.
13. 12. 2007 | 18:20

kapitanAchab napsal(a):

Marně si kladu otázku, co vlastně je tak deklarovaná politika, kterou někdo zvládá a jiný ne, někdo ji vytváří a jiný boří. Kdo je povolán posuzovat takováto kriteria a hodnotit výsledky: "Prospěl či neprospěl." Pro mne, prostého člověka je politika prosazování názoru. Každý z nás, kdo prosazuje názor je politikem. Ať doma, nebo v restauraci, na úrovni kraje, okresu, lavičky pod lipou či bílého domku kdesi za mořem. A proto vím, pane profesore, že si s politikou rozhodně poradíte. O čem pochybuji je, že si poradíte s čecháčským politikařením. To provozují ony osoby, jejichž přízeň či nepřízeň získáváte a kteří Vás budou volit či nevolit. A tak jen podotýkám: Nechodím volit, protože si přeci nemohu s čistým svědomím vybrat mezi "lotry". A zrovna tak bych nechtěl být těmito "lotry" s čistým svědomím kamkoli volen.
13. 12. 2007 | 18:24

Luba napsal(a):

"moucho na zdi", magor je terminus pro člověka, který se chová "nadstandardně". S intelektem to nemá co dělat. Jak dokazuje velmi viditelný člověk v tomto státě, pan Klaus, i otitulovaný a velebený muž může být ve skutečnosti docela dobře a jednoduše stupidní - když si začne myslet, že možnosti jeho poznání jsou dokonalé. Pan Klaus se dopustil mnoha prohřešků nejen proti morálce, ale jeho vystupování je dokonce urážkou kritického myšlení. Pan Klaus se opakovaně zaštiťuje odkazy na pozoruhodné lidi, jako je ekonom von Hayek, filozof Popper, ale on myšlenky těchto lidí chápe poněkud jinak (v důsledku svého základního postižení) a dává je do kontextů, které mění jejich původní význam. Navíc opakovaně zneužívá viditelnosti svého prakticky nekritizovatelného postu k propagaci své strany. Vážení nemodří občané, račte se konečně probudit a uvědomit si, zda si tu deklarovanou 70% oblibu pan Klaus skutečně zaslouží, nebo jde na konto vaší vlastní stupidity.

Vzkaz pro pana Stejskala:
Pane Stejskale, jste trapnej!
13. 12. 2007 | 18:32

Hudryper napsal(a):

Pro Emi
Nedá mi to a budu reagovat na Vaši společenskou rubriku této
diskuse.Musím se vrátit v čase a připomenout Vám a všem ostatním oslavu 28.října 2007.Letošní spektákl"zdravím kypícího
sportovce v letech",pohy-
bujícího se po pódiu jak
predátor před zraky stáda
pasoucího se dobytka,tak
nesmírně,ale opravdu velmi kontrastujícího s naprosto nedostatečnými pohybovými schopnostmi obdarovávaných stařečků
vnucovalo podvědomě jeho
samozřejmé vítězství v nadcházejícím handlu. Dalo by se říci koňském.
Kompars byl vybrán více než dobře. Hrdinové jako
sportovní masér,hráč na
píšťalky všeho druhu či
zelenobaretní zabijáci do
nebohého Afghánistánu se
v tom chumlu vyvolených
zjevně necítili nejlépe.
Ono se není co divit.1.
dáma v úboru,který již tradičně evokuje vzpomín-
ku na kostýmy Polívkova
kusu "Šašek a královna",
či zkamenělý veškrnovský škleb,přikrytý úsměvem z makeupu,to chce skutečné
tvrďáky.
Ale pak ten projev !
Osobní přítomnost zasmu-šilého dramatika zřejmě jistila ústřední "státní
zájem",totiž nezbytnost
bzučící koule v Brdech !
Z celého projevu se mi nakonec neustále vracela
jediná otázka.Proč pan
prezident oslavoval 28.říjen 1927 ?Zpočátku
jsem to měl za přeřeknutí,ale když to ještě zopakoval! Googl
mi s tím datem nepomohl,
akorát se prý narodil jeden z česko-amerického
rodu Khódl,jehož genealo-
gii jsem bohužel zbytečně prostudoval a -
nic!Ten člověk oslavoval docela standartní,pravda
sváteční,denI.republiky!
A všichni přítomní tomu
byli rovněž rádi,protože
tomu zatleskali.Věděli
asi,že Václavovi Poslednímu jde potlesk k
pleti.I já bych zaplácal
kdyby šlo o derniéru.
13. 12. 2007 | 18:36

Javít napsal(a):

Pane Ondřeji Nezdaro:
Vy jste již četl něco od pana Klause ??
Text pana Švejnara není nijak kvalitní, je pouze trochu informativní, nic víc.
Nevysvětlujte si to špatně, pana Švejnara si vážím.
13. 12. 2007 | 18:36

RA napsal(a):

pan Švejnar bude vždy jen vděčným poskokem soudruhů Paroubka a Filipa. Jeho podlézání komoušům je nechutné, a věřím , že , alespoň zatím ,pro většinu nestravitelné. Jakýkoliv kandidát navržený spolupracovníkem STB Paroubkem s krycím jménem Rocco, a agentem STB Filipem, s krycím jménem Falmer, je pouze nasrčenou figurou, která se v lepším případě neorientuje v situaci, a vidí jen koryto, nebo je jí už všechno jedno.
13. 12. 2007 | 18:40

McDonald napsal(a):

Pane Švejnare,
velice si vás vážím a fandím vám, dokonce nepochybuji, že byste prezidentskou funkci dobře zvládnul, ale ze českého prezidenta bych si vás nepřál. Prezidentem má být Čech, který tu stabilně žije.
13. 12. 2007 | 19:02

netopýrka napsal(a):

Tato diskuze ukazuje, že moucha není evolučně příliš vysoko. Pro mouchu je největším štěstím hromada hnoje. Ta zdejší by si na ni taky ráda sedla, bohužel ale sedí jen na zdi.
13. 12. 2007 | 19:21

hernandez napsal(a):

Paní Lubo. 70% podpory pro Václava Klause je bůhví jakým způsobem pořízený nesmysl na úrovni pseudovědeckých blekotáží zmiňovaného. Nejsme zas tak natvrdlí jak by nás pan klimatolog rád měl. Hezký den.
13. 12. 2007 | 19:44

alx napsal(a):

Odkud se vzalo to úžasné slovo volitel
13. 12. 2007 | 20:02

fafnir napsal(a):

jeti na tygru se nevyplácí.Váš tygr pane Švejnare se jmenuje Paroubek a KSČM
13. 12. 2007 | 20:20

straka napsal(a):

... at ziji panove Klaus, Topolanek, Paroubek, Filip, Cunek, Nohavica, Gott, Bursik, Skromach, Zeleniec, Kozeny, Zelezny a Novak vod naproti!!!
13. 12. 2007 | 20:21

Kem Azbrna napsal(a):

Ach jo! Zase jsme nepochopili, že si z nás někdo dělá srandu. Je sice pěkné, že by Klause mohl mít protikandidáta a je to jistě medálně zábavné. Prezidentem ale bude Klaus a nic, na co tady marníme energií, na tom nezmění. Nebo si vážně myslíme, že naše příspěvky někdo čte a dokonce si z nich snad vezme nějaké poučení?
13. 12. 2007 | 20:31

McDonald napsal(a):

:-)
Já jsem ale nikde nepsal, že stupidita souvisí s intelektem. Já jen psal, že obojí souvisí s Vámi...
13. 12. 2007 | 20:33

Lojza ze Zlina napsal(a):

VSEM m u d r l a n t u m.... Uz babicka rikala Barunce:"Neni na svete clovek ten, aby se zachoval lidem vsem" ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cesky narod po dlouhych letech [ANO 281 volitelu, kterym jsme dali nas hlas zastupuje nasi otcinu] ma sanci mezi dvema kandidaty. Zrejmne proti Klausovi nastoupi Svejnar.Ze Vam ani jeden nevyhovuje? O tom uz kdysi psala Bozena Nemcova, tak to bylo a zel bude.... Mame na vybranou. Prospechare, jesitu, exhibicionistu, nebo charizmatickeho, sveta znaleho bezpartijniho cloveka ? UZ JSI KONTAKTOVAL CLOVEKA, KTERY DA I ZA TEBE h l a s V UNORU osmeho 2008?
13. 12. 2007 | 20:34

Michal J napsal(a):

Pane Svejnare,

drzim Vam palce a preji hodne uspechu. Je videt, ze jste se uz rozhodl do toho jit a je to dobre. I kdyz to bude tezke a sance nejsou diky politickemu uplaceni velke, doufam, ze to bude zajimava volba. Vaclav Klaus neni spatnym prezidentem, ale domnivam se, ze je mnoho jinych, kteri by byli lepsi. Vy mezi ne dle meho nazoru bezesporu patrite a mate moji podporu.

Z prispevku zde si nic nedelejte:
1) Vasi protivnici plati 'diskutery', kteri se pripojuji pres ruzne proxy servery na vsechny diskuse v hlavnich internetovych mediich a snazi se vytvaret iluzi 'verejneho nazoru'.
2) V CR mame pres 10 milionu lidi, dobra polovina snad umi cist a psat, ale na internetovych diskusich pise porad dokola par desitek ci nanejvys stovek lidi. Reprezentativni vzorek to tedy asi nebude.
3) Je tu hodne zamindrakovanych xenofobu, ktere je potreba ignorovat. Sami tu za komunismu moc hrdinstvi neukazali a tzv. se 'vezli s dobou' (eufemismus :-), ted jsou z nich ovsem hrdinove, kteri tem, co se rozhodli odejit, nepreji, protoze oni to tu museli trpet. :-) To je ale legrace, jeste ze jsem mladsi rocnik..., az se za bricho popadam... No nic.
4) Dle urovne nekterych diskutujicich to vypada, ze nektere hospody v ramci konkurence umoznuji online pristup za provozu...
5) Inteligentni a pracujici lide jsou vytizeni, a proto na takoveto diskuse moc neprispivaji. Proto nenavistne prispevky (bez jakehokoli duvodu) pravdepodobne pochazeji od lidi, kterych bychom si asi vazili mene. Chytry fanda Vaclava Klause proste akceptuje soupere a nema duvod ho napadat a zesmesnovat. Divim se, ze Vase kandidatura vyvolala tolik negativnich emoci.

Nic bych si z toho nedelal, pamet vetsiny naroda je asi tak 2 tydny, takze doufam, ze ted budete mit moznost se v mediich konecne predstavit. Vidim, ze nekteri zacali kritizovat jeste predtim, nez o Vas poradne neco vedi.

Tak to byl muj skromny pohled.
13. 12. 2007 | 20:43

občan Chmelař napsal(a):

Jen tak dál... Nic proti profesoru Klausovi, ale titul profesor mu sluší víc než prezident. Ať si zůstane na VŠE... Švejnar je nejlepším kandidátem - ne ze všech, ale z těch dvou... menší vysvětlení: http://chmelar.blogspot.com...
13. 12. 2007 | 20:57

Karton napsal(a):

Pane Hernandezi:
Předpokládám, že pod názvem jste myslel Klause. To je ovšem pro něj urážka, protože současní klimatologové stupňují hysterii o vlivu člověka na globální oteplování. Klaus je naopak proti výrobě biopaliv z potravin). Klimatologové asi neznají přírodní zákony, jinak by věděli, že CO2 se rozpouští ve vode tím více, čím je chladnější. Teď žasnou jak je to možné že obsah CO2 v atmosféře roste rychleji než kolik lidé produkují. Oni neví, že vždycky v dobách meziledových koncentrace CO2 stoupala (přestože tu nebyli lidé), protože v mořích je rozpuštěno takové množství CO2, jaké si neumíme představit. Klaus je jako Galileo Galilei, který naboural tehdejší vědecké teorie o tom, že slunce se točí kolem země. Nikdo nemohl pochopit, že země se točí kolem slunce, když každý blbec vidí že je to naopak. Doufám, že v dnešní době nehrozí Klausovi inkvizice.
13. 12. 2007 | 20:59

Karton napsal(a):

Oprava - má být pod názvem klimatolog
13. 12. 2007 | 21:01

SOS napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
podle shora přečteného usuzuji,
že zasmrádlý český rybníček i v 21. století nesnese větší duchy, než je jeho vlastní průměr.Spatří-li průměrný český člověk - ať už politik či hospodský tlachal, někoho, kdo jej profesně i lidsky převyšuje - kopne si, plivne, zostudí.
Nedejte se, prosím, odradit od soupeření s průměrným nadutým klientelistou Klausem. On mimochodem dobře ví, proč s Vámi nechce dikutovat před kamerami!Porazil byste jej před očima celého národa, kterým on pohrdá.Kandidujte, prosím, protože jinak nás vystavíte dalšímu řádění tohoto člověka na dlouhých 5 let.Bohužel nemáme přímou volbu prezidenta a tak mohu jen říci - fandím Vám!
13. 12. 2007 | 21:06

McDonald napsal(a):

Občan Chmelaři, kouknul jsem na váš blog... Býval jste redaktorem Rudého Práva, že?
Ten styl si ještě dobře pamatuji.
13. 12. 2007 | 21:08

brana napsal(a):

Preji hodne uspechu pri nejtezsi drine - akvizici volebnich hlasu i mezi jinoverci.
13. 12. 2007 | 21:14

vlk napsal(a):

Vážený pane profesore Švejnare,
zítra prý máte na tiskovce oznámit svoje rozhodnutí, zda prezidentskou kandidaturu přijmete nebo ne. Rozhodování Vám osobně vůbec nezávidím. Je zřejmé, že pokud vše poběží jak se dá očekávat, jdete do prohrané bitvy.
Navíc jdete do bitvy, kde budete očerňován, tupen a haněn a to jen proto, že se odvážíte kandidovat.
Pravověrní totiž chtějí svého ajatolláha za každou cenu. Připravte se na kýble špíny. Ostatně vzorek toho, co Vás čeká, vidíte tady.
Pokud získáte velmi nepravděpoddobné vítezství, budete dále haněn a tupen. Politické strany a politici vČechách totiž nestojí o osobnost, která je mimo klany, je čistá, je nadstranická a umí. Oni, podle barvy dresu stojí o aktivistické prezidenty. Veřejnost svým způsobem také. Nebudete ctěn a budete mnohými nenáviděn. To by byla cena za případné vítezství.
Ovšem cenu zaplatíte i při očekávaném výsledku. Velmi si Vás umím představit jako vhodného kandidáta i za pět let. Nebo jako předsedu vlády, či guvernéra ČNB. Jakmile se ovšem okolo některé z těchto funkcí mihnete, bude Vám sgustem připomínána eventuální prohra a Vaše jednání na poslaneckém klubu KSČM.
Ovšem ani to není všechno. Svou cenu zaplatíte i pokud kandidovat nebudete. Budete mít co do činění se zklamanými nadějemi - nás , co bychom Vás za prezidenta moc chtěli. Stejně tak budete od těch co Vám dnes spílají posmíván, že jste se nakonec nepostavil. Nesnadná ,velmi nesnadná volba.

Já osobně přesto doufám, že zítra oznámíte , že výzvu přijímáte. Možná se zeptáte proč, když to vidím tak černě. Ten důvod je prostý - já potřebuji v téhle beznadějné přehlídce českých politikářů aspoň záblesk naděje. Za 18 let od Listopadu jsem totiž zanamenal jen dva politiky, kteří nemistrovali národ, nešli do politiky kvůli osobním ambicím a politiku chápali jako službu voličům a měli elementární poctivost. Jmenovali se Vladimír Špidla a Karel Schwarzenberg. PArdon, byl ještě třetí - politik zástupný- Josef Tošovský. Každý vždy osamoceně ve své době. Takže vlastně náhoda. Žiji nadějí, že kdybyste se objevil Vy ještě ve funkční době K. S. Což by znamenalo, že už se nejedná o výjimku potvrzující beznadějné pravidlo, že český politik je skutečně chodící katastrofa.Představujete naději, že skutečně to může být jinak!

Právě kvůli této naději zvedněte tu rukavici. Chci totiž prezidenta, kterého nikdy nenapadne, že by svůj obrovský nadživotní portrét měl umístit na Letné na místě bývalého Stalinova pomníku!

P.S: doufám, že se nenencháte otrávit části zdejších diskutujících a my budeme mít i vbudoucnu potšení číst Vaše příspěvky.
13. 12. 2007 | 21:17

McDonald napsal(a):

What`s the buzz?
Pro mě jsou Klaus i Švejnar skvělí kandidáti!
Pravicový volič
nemůže prohrát! :-)
Plnou PAROUback holt na levici nikoho schopného nenašel ( kde by se tam také vzal ), tak šáhnul po kvalitě! Po zmlácení těch feťáků, kteří okupovali cizý pozemky, teprve druhé skvělé rozhodnutí. Thank you, Džordžíno!
13. 12. 2007 | 21:20

McDonald napsal(a):

Vlku, Špidla je největší nýmand, který se kdy v politice ukázal a Tošovský není také vůbec dobrý příklad.
Schwarzenberg je opravdu člověk, kterých je v politice nedostatek. Kde je ale vzít? Vždyť politici jsou "vzorek" české společnosti...
13. 12. 2007 | 21:26

Luba napsal(a):

Tedy Kartone,
přirovnat konzervativního elitáře Klause ke Galileovi, to chce vážně silný žaludek!
V časech komunistické inkvizice si pan Klaus jezdil po světě a více-méně svobodně přednášel své mantry o revizi socialistického hospodaření, zatímco Švejnar emigroval a Havel bručel v cele.
Do KSČ Klause nevzali, protože se od Stalinových dob patrně obávali nového kultu osobnosti.
Nakonec k tomuto neblahému vývoji situace skutečně došlo - pan Klaus si k tomu ovšem musel založit vlastní stranu - ze samých vděčných DIKů. V ODS to podle toho také vypadá. Totalitní myšlení je těmto lidem vlastní - a někteří mají ještě tu drzost nazývat svůj ideologický paskvil liberalismem.
Konzervativci z ODS mají vlastně ke komunistům svou mentalitou nejblíže.
13. 12. 2007 | 21:30

Soudný napsal(a):

Pro SOS alias blba! Jseš sám produkt zasmrádlého čs. rybníčku, jseš zřejmě i hospodský tlachal (do které hospody kolegy Paroubka z RaJ alias Šuplíka vulgo ROKO si chodil? Prof. Klaus řekl JASNĚ, kdyby byla jiná forma volby, OKAMŽITĚ by do "duelu" šel. Tak tu, blbe SOS, nedělej STB propagandu falešných údajů!
13. 12. 2007 | 21:32

Tendr napsal(a):

Pane Svejnare, drzim vam palce at uz volba na prezidenta dopadne jakoliv. Podle stylu vaseho prispevku je videt,ze jste clovek s nadhledem, ktery se nema za co stydet, a v zivote se jiste neztrati. Jeste jednou pohodoveho Jeziska a hodne stesti v pracovnim i osobnim zivote do Noveho roku 2008.
13. 12. 2007 | 21:40

vlk napsal(a):

McDonalde

Špidla nýmand? Zajímavé. Klause natřel naprosto s přehledem. Ovšem třeba nepamatuješ ještě volby v r. 2002.

Ovšem o to,že vyhrál volby, zas až tak nejde. Alespoň mně ne. Mně jde o to, že Špidla byl jako člověk naprosto poctivý a snažil se dělat politku poctivě. Ani nehrabal pod sebe, ani narcisistně neexhiboval. Takže byl souvěrci zaříznut v domácí zabijačce. Protože překážel všem.
Tohle je pro mne důležité!
Prostá poctivost. Nic víc.
13. 12. 2007 | 21:44

McDonald napsal(a):

Pane Švejnare, mám jen obavy, že většina těch, co vám tu dnes blahořečí, by vás brzy chtěla kamenovat. Řeknete jim svůj názor na školné a máte rozbitou hlavu dřív, než Baroš ujede sto metrů ve svém Ferrari. Tady jste v Čechách, tady žádná tolerance a svoboda názorů neplatí ( viz příspěvky výše ). Nechtějte ty volby vyhrát - to myslím v dobrém. :-)
13. 12. 2007 | 21:49

Hudryper napsal(a):

Milý Vlku,
dovolte,abych připojil svůj absolutní souhlas
s tím,co jste přesně a
lidsky prof.Švejnarovi napsal.Rovněž máte můj
naprostý souhlas s charakteristikou pana
Špidly coby jediného politika ve vrcholné funkci,kterému nebylo nikdy možné ani naznačit nějakou korupci.Dokázal
vydržet dva roky !! na
čele státu a zároveň té
nejrozhádanější partaje
plné oposmluvních oblud.
Je moc dobře,že reprezen-
tuje ČR v Bruselu.On si to zasloužil,zasloužili
jsme si jej my?
13. 12. 2007 | 21:54

McDonald napsal(a):

Vlku, Špidla byl dobrý knihovník, ale jako politik - tragéd. Já se nepřu o jeho poctivost ( v tom máte pravdu ), ale o schopnosti. Ty neměl žádné. Naučil se jednu větu ZDROJE TU JSOU a s tou si vystačí dodnes. Navíc nebyl schopen se ji ani dodnes naučit v angličtině. Jeho zvolení eukomisařem ( a odvolání Teličky ) byla mezinárodní ostuda a jako trafikant je také bídný...
Klause nenatřel on, ale voliči. Špidla byl loutkou "našeho" Standy. Zkuste se zeptat někoho zasvěceného, co se dělo v ČSSD...
Další takový odborník Špidlova typu byl pan Tvrdík... Zeptejte se v ČSA :-)))
13. 12. 2007 | 21:55

Lojza ze Zlina napsal(a):

Soudny - KECAS. Klaus uz 3x /nejmene/ odmitl Tv show panu Krause a Moravce. Jen "profesor-jesita" dobre vi proc... :))))
13. 12. 2007 | 21:55

McDonald napsal(a):

A ještě ke Špidlovu zákulisnímu slovníku - myslím, že byste koukal. I dlaždič by koukal!
13. 12. 2007 | 21:59

petr přehazka napsal(a):

Nemyslím si , že člověk který se stydí za nedostatek vlasů a nosí proto přehazovačku je vhodným kandidátem na prezidenta ČR.
13. 12. 2007 | 22:03

McDonald napsal(a):

Ale jeden kousek se panu Špidlovu opravdu "povedl" a to právě poslední prezidentská volba!
:-)))))
To je navěky zapsáno v historii politické neschopnosti!
Možná, že to byl i právě Špidla, který Klause volil. Otázka je, zda si jen nepopletl lístky:-)))
13. 12. 2007 | 22:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik textů, v nichž si diskutující nadávali do blbů a inteligenci oponenta odhadovali na hranici debility. Urážky jsou na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 12. 2007 | 22:12

McDonald napsal(a):

to nebyl odhad, ale diagnóza!
13. 12. 2007 | 22:15

McDonald napsal(a):

Navíc svoji práci děláte dost nedůsledně, když koukám na výše uvedené vzkazy. A taky to trvalo. Asi jste se díval na Banánové rybičky, že?
13. 12. 2007 | 22:18

jojo napsal(a):

Pane Švejnare, pokud chcete politiku přenechávat na parlamentu, jak si mám vysvětlit politiku parlamentu, která vás nominuje na prezidenta? Politika vás nominuje, proto po vašem zvolení nemůžete nechat politiku na parlamentu. Jelikož Paroubek s Bursíkem parlamentní většinu v ČR nemá.
13. 12. 2007 | 22:42

McDonald napsal(a):

Přeji všem, ale opravdu všem dobrou noc!
A krásné sny.

- Klausovcům o potopě světa a Noemově arše, kterou bude řídit Bursík (jak mu Havel přikázal)

- Antiklausovcům o Václavu Klausovi jako novém předsedovi OSN a o ODS jako nejsilnější europarlamentní straně...

- Paroubkovcům - socialistům
o slušnosti, poctivosti a toleranci...
13. 12. 2007 | 22:49

vlk napsal(a):

McDonalde
pochopit, že špidla byl jeden z mála poctivých politiků za posledních 18 let je zřejmě nad vaše síly.
Tohle je to o čem píši.
Pokud jde o Špidlův slovník - myslíte , že dosahoval alespoň poloviny brisance toho vydání, co si zpaměti osvojil Topolánek?

No a pokud jde o presidentskou volnu, tu špidla skutečně nezvládl.Mimo jiné i proto, že věřil , že lidé, tedy poslanci jeho vlastní partaje budou držet slovo a také proto, že neposílal emisary s obálkami. Například.
Ale tohle všechno je podružné. Důležité je ta sentence ,která vám buď nic neříká nebo uniká. Stačí, když si budete pamatovat slovo poctivý. Nic víc není třeba.
13. 12. 2007 | 22:52

vlk napsal(a):

Hudryper
děkuji za podporu.
13. 12. 2007 | 22:53

bigjirka napsal(a):

Pane Švejnare, já s Vámi souhlasím. Vraťte se, věnujte se tuzemskému politickému dění pět let a potom kandidujte na presidenta. Když to hned teď uděláte, můžeme vyjednávat o fúzi s naší připravovanou liberální stranou. I když Vy dáváte přednost socanům a komančům?
13. 12. 2007 | 22:59

Hudryper napsal(a):

Pro Vlka
Je zajímavé,kolik lidí s emigrantskou minulostí tady vykřikuje po celou
dobu dnešního blogu na
Švejnara své "rady" a
zároveň přesvědčují jeho
i ostatní,že se k tomu chudák nehodí,nebo mu z
nich někteří dokonce vyčítají to,že poslechl rodiče a odjel za nimi.
Podle této primitívní logiky není dost Čechem
k tomu,aby kandidoval.A
oni jsou tedy ti Češi ?
Klaus odjel v 65. do Itálie k ročnímu studijnímu pobytu.Tohle se nemohlo ani zdát npř.
Štětinovi,i když měl otce
velvyslancem v Číně ,o
jiných ani nemluvě.V tom
čase bylo Švejnarovi 13
a zcela jistě nemusel
za své cesty na Západ pustit ani chlup.Berete
něco takového na zřetel?
13. 12. 2007 | 23:37

Transmutátor napsal(a):

Milý pane Doktore Švejnare, zatím co mě tiskárna chrlí množství balastu z této diskuse mě zarazil Váš titulek blogu: ,,Proč se chci plést do politiky". Ten titulek je špatný jednak proto, že se obvykle ve staré kulturní zemi,( jednoho z nejstarších národních států Evropy ) očekává od presidenta, že se ,,do politiky nebude pouze plést", ale, že jí bude aktivně silou své osobnosti spoluvytvářet.( Odhlédněme prosím od špatných vzorů.)a jednak proto, že být presidentem země, jejíž název je pouze dekorativním vývěsním štítem ,,nad vykradeným krámem se mě zdá pro mužem Vašich kvalit ponižující." Mám za to, že deklarované společenské prostředí DEMOKRACIE je ve skutečnosti PARTOKRACIÍ. A ta usiluje o další okleštění presidentských pravomocí.Proč chcete být presidentem státu, který pod sebou osmnáct let vytrvale podřezává větev, proč chcete být presidentem země, která pod falešným pláštíkem evropanství,světovosti, svobody a světoobčanských ,,ctností/ resignovala na svojí tisíciletou historii a stejně tak dlouho trvající vůli o přežití ? Říkáte, že chcete být vstřícný kompromisům. To by mě velmi zajímalo. Jakým ? Z duší našich národů bylo odnárodněno a vykořeněno vše co stálo za zmínku. Na hromadách bývalých bludů si budujeme nové mýty a lžeme si společně do kapsy. Předstíráme něco, co ve skutečnosti neexistuje. Pokud kompromisy, jděte do učení k JUDr. Pithartovi.Ten může dělat presidenta pod jakýmkoliv jhem.Je mistr relativisace a umí to. Je mi líto, když musím říci, že dělat presidenta zemi která resignovala na důstojnou a autentickou existenci mezi všemi kteří si jí koupily mě vede k přesvědčení, že ona naše země, tolikrát pokořená stařena rozhodila nohy do praku a řekla všem : ,,Přeřízni mě a vykraď mě kdo chceš a kdo víc zaplatíš".Chcete být presidentem země, která se prodala kdo na to měl ? Buďte! Neposloužíte ani jí, natož sobě.
14. 12. 2007 | 00:13

Petr Dvorak napsal(a):

Dobry den,

vim, ze je to sice jiz k zaveru diskuze, takze se az sem nikdo nedostane (dekuji "mouse na zdi", kez bych si ho mohl odfiltrovat), ale coz...

Vasi pripadne kandidatury na pozici prezidenta CR si velice vazim, protoze panu Klausovi budete predstavovat vice nez dustojnou konkurenci. Zaroven se neobavam, ze byste v pripade sveho zvoleni nebyl dobrym prezidentem, a uz vubec ne ze byste byl prezidentem spatnym.

Nicmene, jako velkou vyhodu pana Klause (celkove - musim priznat, ze bych v prime volbe asi volil spise jeho, je to tezke vybrat si, ale asi je to tak) vidim to, ze byl dlouhou dobu osobne ucasten v parlamentu CR, a tudiz zna dukladne jednotlive procesy, ktere tam probihaji (a to zajiste vcetne prubehu "debat bez dozoru medii"). Proto si myslim, ze si bude jakozto politicky prezident schopen vice si uvedomit svoje pravomoce a aplikovat je v souladu s jeho znalostmi prave tech parlamentnich procesu (priklad, no pojmu jej tak spise pro zasmati - Klaus: "Kdyz tenhle zakon Z napoprve nepodepisu, jeho opetovne projednani parlamentem bude trvat X dni, coz povede sice ke zdrzeni udalosti Y ale zase to umozni vznik alternativy W, o ktere mi Merkelova mezi ctyrma ocima rekla, ze ta by se ji libila..."). Nevim, do jake miry byste byl (myslim i moralne) schopen provadet napriklad takoveto "spekulativni" a treba nejen docasne odmitnuti zakonu (strhlo by to pozornost medii a bylo by spousta otazek jestli jste mel pravo to udelat, ale dusledek by pripadne prinesl vetsi benefit). V tomto verim vice prave Klausovi... podle me on je na podobne "klickovani" u nas nejvetsi odbornik a ja to - prestoze me za to diskutujici nize asi smetou - povazuji spise za vyhodu...

Co se tyce Vasich managerskych schopnosti, pevne verim, ze jsou na vice nez dostatecne urovni. Pokud se totiz nekomu podarilo zorganizovat a zesynchronizovat "mlade a dynamicke" instituce jako je UK a AV (to prosim berte jako zhusta tezkou ironii), a zalozit na tom neco, jako je ekonomicky institut "CERGE", je to absolutne neuveritelne. Myslim, ze stereotyp nepouzitelneho akademika je ten nejhorsi stereotyp, a je typicky utuzovany lidmi s nizsim IQ, kteri nechapou, ze na slozite otazky je minimalne jedna trivialni, zato vsak zcela spatna odpoved...

Takze Vam pane profesore drzim palce (v ramci sveho vyse uvedeneho presvedceni - cili prohra 49.9 ku 50.1)...

BTW: Kdyby to bylo jen na me, prezident by byl asi Paces
14. 12. 2007 | 00:25

McDonald napsal(a):

Myslím, že ani pan Švejnar by nestál o podporu takového ubožáka jako je Radim Klekner. Co vůbec vede takové lidi k takovým ústním průjmům? Komplex, méněcennost? Kde je teď ten editor, aby vymazal ty splašky?
14. 12. 2007 | 00:45

Zelená žaba která kašle na zelený napsal(a):

Pa pa ra pa pa pozor cenzura !!! od 01,30 h a vlastně 24 hodin cenzura ja za komančů asi to bude Lenin a Trocky a AURORA!!!
14. 12. 2007 | 01:33

VK-Can. napsal(a):

Zdravim bigjirka.
Byl jsem na Vasi web strance http://strana.liberalcz.cz a podle meho to je velmi dobra myslenka.
Doufam, ze se neurazite, kdyz napisi sve postrehy.
1 Po precteni dela spise dojem "humorneho pokusu" nezli vazne myslenky.
2 Chybeji konkretni jmena . Myslim, velmi dulezity fakt, pokud se to ma brat vazne!
3 Login ( registrace) v teto fazi odradi MNOHO eventualnich zajemcu !!
Rozhodne bych Vam fandil, protoze si myslim, ze ta myslenka ma potenci .
14. 12. 2007 | 02:41

IvanT napsal(a):

To Petr Dvorak:

Kdyby se president volil strategicky na zaklade drivejsi zkusenosti kandidata, svet by nikam nepokrocil a vse by se jen opakovalo ve stale opatrnejsi forme. Myslim, ze co ceska politicka scena potrebuje je prave zmena a nove pristupy, i kdyz obcas mohou vest k prehmatum z nezkusenosti.

Myslim proto, ze bych daval prednost kandidatu novemu, mladsimu, otevrenemu diskusi a novym myslenkam pred kandidatem zkusenym ale opotrebovanym a uveznenym ve vyzkousenych stereotypech.
14. 12. 2007 | 05:27

Důchodce Miroslav napsal(a):

Pane profesore Švejnare.
Trochu jsem se zdržel do této noční hodiny prohlídkou Vašich webových stránek. Myslím, že Vám rozumím. A máte zcela moji důvěru.
(Coby fyzik jsem do r.90 pracoval ve výzkumu, pak v něm pokračoval jako živnostník, nyní jako důchodce.)
Podobně máte důvěru i mých čtyř dospělých dětí a jejich partnerů (vnoučata jsou ještě malá.)
S překvapením pozoruji , jak i v tuto noční dobu roste ono velmi pěkné číslo v záhlaví blogu "přečteno 8487x". To přece něco znamená, mějte z něho radost!
Věřme, že kdyby se každý z tohoto počtu alespoň jednou větou vyjádřil, vypadal by obrázek o názorech nás občanů na volbu prezidenta dost jinak. Ale i tak, aspoň vidíte, jak moc Vás a vaše výchovné působení potřebujeme.
Takže, děkuji Vám za Vaši práci a úsilí, a moc Vám držím palce.
14. 12. 2007 | 06:17

Miki napsal(a):

Mc Donalde, slezte z toho lustru, vidím Vás! A sundejte si tu modrou košili, abychom viděli vaše rudé tričko se srpem a kladivem. Radim Klekner má totiž pravdu!!!
14. 12. 2007 | 07:55

divák divadla napsal(a):

Pane Švejnar v rukách těch kteří vás navrhujou se stanete vlastně jejich loutkou jakmile je praštíte přes jejich prsty v jejich nekalé hře apolitikaření, touze po penězích a korytech ,naivita této zemi dělat presidenta vás vyléčí,ti co byli poraženi se znovu tlačí k moci.Vemte si jejich proklamace a skutečné chování a činy..pohrdání voliči jakoš i laciné keci před volbama, to vypadá,že jste stratil vlastní úsudek nebo je to touha po moci za cenu že budete dělat ze sebe ČSSD kašpara pro zakrývání jejich skutečné tváře..
14. 12. 2007 | 08:28

Al Jouda napsal(a):

To IN : Být občanem Spojených států není žádná ostuda, spíš čest. Pokud by se stal prof. Švejnar naším prezidentem, asi by se musel této cti vzdát, protože by mohl těžko plnit přísahu, kterou při získání občanství USA složil.
Zajímavé je, jak naši emigranti, kteří nemohou pociťovat tíhu dnešní politické situace v ČR (moucha a emi) dávají hraběcí rady panu prof. Švejnarovi. Divím se, že VLK jim na to také skočil a radí prof. Švejnarovi 5 let počkat, jako by nevěděl, že kdo rychle dává, dvakrát dává.
14. 12. 2007 | 09:43

Daniel Kühnl napsal(a):

Vážený pane Švejnare,
protože jste se zprofanoval jednáním s KSČ, nejste podle mého názoru hodný prezidentského úřadu v této zemi.
14. 12. 2007 | 09:50

Miki napsal(a):

Danieli Kuhnle, když byl hlasy KSČM zvolen Klaus, tak Vám to zřejmě tehdy nevadilo. Pokud nebyla KSČM zakázána (a mělo se to udělat), tak jí nelze nedemokraticky bránit dělat politiku. A pokud dají své hlasy pro dobrou věc, tak ty hlasy vůbec nesmrdí. Volba profesora Švejnara pomocí hlasů KSČM vadí pouze sympatizantům ODS!!!

Pane profesore Švejnare, nenechte se odradit a zkuste to! Myslím si, že v tajné volbě budete mít velkou šanci. A ta šance je mnohem větší, než by jste si mohl myslet!!!
14. 12. 2007 | 10:00

Miki napsal(a):

Divákovi divadla :
Prezident po svém zvolení může jednat nadstranicky a bez ohledu na to, kterými hlasy byl zvolen. To je to, co Václav Klaus nedokázal, i když to proklamoval.
Doufám a věřím, že pan profesor Švejnar bude jiný - právě proto že není umazán bahnem, kterým je současná politická scéna. Myslím si, že mnoho lidí to cítí stejně jako já.
Je potřeba změnu a mravnost!!!
14. 12. 2007 | 10:07

Karton napsal(a):

To Luba:
Měl jsem na mysli jen symbolický příměr. Samozřejmě vím, že Galileo Galilei nebyl politik, který zbabral privatizaci. Měl jsem na mysli jeho názory, které byly v rozporu s tehdejšími vědeckými poznatky a proto je musel odvolat, jinak by byl upálený jako Giordano Bruno. S kuponovou privatizací to nemá nic společného; spojitos vidím v tom, že Bursíci chtějí, aby také Klaus odvolal své názory a ostatní se mu smějí a myslí si jak je hloupý, když se staví proti "vědeckým" poznatkům. Ale pokrok spočívá v neustálé konfrontaci protichůdných myšlenek a o tom je i demokracie, která by bez opozice neexistovala.
Ke Švejnarovi:
Funkce prezidenta je práce jako každá jiná. Není sice placená hodinově, ale vyžaduje určitý čas. Každá profese vyžaduje nejen určité vzdělání, ale i určitý talent a praxi. Proto se prezidenty stávají lidé, kteří mají zkušenosti v politické činnosti, aby mohli pochopit práci vlády, poslanců a senátorů i soudců. Švejnar by měl vědět, že i v USA začínají prezidenti svoji práci většinou až od piky; když nejsou senátoři, nebo guvernéři, tak jsou alespoň bývalí starostové. Pokud neí prezidentem zkušený politik, stává se pouze hadrou, která se plácá ve větru zákulisních politických intrik.
14. 12. 2007 | 10:11

Keny napsal(a):

Hodně se toho řeklo, hodně napsalo. Nebudu tady literárně exhibovat dlouhými odstavci. Můj názor - bez příkras a zbytečné omáčky je ten, že p. Klaus nemusí být v očích řady lidí ideálním prezidentem. Nicméně - pro mne je hlavním argumentem to, že ten člověk žije tady, v CZ, a má alespoň nějaký kontakt se životem a děním v Čechách. Pan Švejnar - při vší úctě k jeho vzdělání - je skutečně pouze akademik a teoretik, kterého si v tak vysoké politické funkci neumím (a ani nechci) představit. Už jen proto, že nikdy v politice nebyl, čili šlo by pouze o další nastrčenou loutku, u které by za provázky tahali zcela jiní lidé v pozadí. V tom je obrovský rozdíl s p. Klausem - ten si za svým názorem stojí, ať se to ostatním politikům líbí, nebo ne. A prozatím se většinou později ukázalo, že měl pravdu...
Mimochodem - to je nějaká nová módní vlna, že lidé, kteří kdysi opustili republiku, se teď se zvednutým nosem vrací se svými radami, návrhy, myšlenkami a vizemi v domnění, že se všichni posadí na zadek a řeknou s vyvalenýma očima "Tak to jsme nevěděli! Ještě že vás máme a že jste nás přišel zachránit před vlastní neschopností!". Díky, pane Švejnare, díky pane Kaplický, díky další, v Česku nežijící Češi! Zkuste své schopnosti uplatnit tam, kde se nacházíte v současnosti. Ale tady vás nepotřebujeme...
14. 12. 2007 | 10:42

Karel Prokopič napsal(a):

Pane profesore, na celé "věci" vidím pro Vás pozitivní snad jenom to, že Vám to v USA přidá "body".
Pan Paroubek skutečně nehledá Vás, názorově je NYNÍ (on to dost mění...) úplně jinde.
A hledá AntiKlause. Na Vaše vítězství v prezidentských volbách bych nevsadil ani pětník. Důvody? Pro poslance jste: a/s prominutím cizák b/nečitelná osoba b/člen DR ČSOB. To jsou velké mínusy.
Píšu to pár vteřin, co jste dle očekávání svoje přání stát se prezidentem ČR vyhlásil.
14. 12. 2007 | 11:02

Standa napsal(a):

To Keny - pro mnoho lidí je názor nana Keny naprosto nepřijatelný. Čeští politici jsou postkomunismem příliš prosáklý a postižení. Na hradě se v současné době příliš politikaří vše je zde příliš modré. Je potřeba na hradě trochu vyvětrat a vpustit nové myšlení. Před malou chvílí pan Švejner přijal kandidaturu !!! Věřím, že čestně obstojí a naváže na tradici slušnosti Václava Havla.
14. 12. 2007 | 11:07

Standa napsal(a):

Klaus na Čunka ... Čunek na Klause.. To by mělo skončit. Naučme se trochu slušnosti od pana Švejnara.
14. 12. 2007 | 11:11

Keny napsal(a):

to Standa: souhlasím, nikomu svůj názor nevnucuji. Prostě - co člověk, to názor. Já zase naopak pevně doufám (a myslím, že se nemýlím), že p. Švejnar ve volbě neobstojí - viz komentář od Karla Prokopiče těsně před vámi, který jinými slovy řekl to, co si přesně myslím já... Opakuji, že si pana Švejnara opravdu vážím jako odborníka, ale do politiky nepatří.
14. 12. 2007 | 11:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
14. 12. 2007 | 11:34

Standa napsal(a):

to Keny - děkuji za slušný mail. Mě se občas zdá, že u nás se nedělá politika. U nás se hokynaří. V politice se kšeftuje !! Pan Švejnar udělal dobře, že kandidaturu přijal. Nebude to mít však lehké. Mám obavu, že pan Klaus se už s komunisty dohodl. A ODS má v rukávu další zaplacené přeběhlíky. Chtěl bych však vidět duel v TV. Tam by musel starý pán z hradu reagovaj jasně a stručně. To už by se nemohl vykrucovat a každého umravňovat. Jsem pro Švejnara !!
14. 12. 2007 | 11:43

Standa napsal(a):

Nezmám všechny, kteří podepsali kandudaturu pana Švejnara, ale vesměs všem těmto lidem věřím. Nikdo z nich neprošel aférou po vzoru Čunka.. Macka atd.
Alena Gajdůšková, ČSSD
Ladislav Macák, ČSSD
Josef Novotný, SNK
Soňa Paukertová, KOD
Petr Pithart, KDU-ČSL
Jiřina Rippelová, ČSSD
Richard Sequens, KOD
Jaromír Štětina, nezávislý za SZ
Josef Vaculík, KDU-ČSL
Jiří Zlatuška, LiRA

a proto jsem s nimi pro pana Švejnara
14. 12. 2007 | 12:02

Gloom napsal(a):

toto pro mě není dostatečným vysvětlením proč se chce plást do politiky
14. 12. 2007 | 12:56

Hubert napsal(a):

V této diskusi mi velice vadí neslušní a neobjektivní diskutující, kteří se skrývají za anonymitou.
Já osobně pane Švejnare jsem rád, že kandidujete a přeji Vám pevné nervy a volební úspěch.
14. 12. 2007 | 13:00

Hudryper napsal(a):

Věštím z kamen jako posel z Liptákova.A kamna říkají,že o dva hlasy zvítězí ve třetím kole prof.Švejnar.Rozhodnou to pochopitelně Komunisti a byli by blbí,kdyby to takhle neudělali.Tak si každý, bez kandidátských předvolebních slibů uvědomí,že bez nich se nedá v této zemi udělat nic zásadního,včetně Vítězného Listopadu 1989!
Tohle ví každý Odéesák i
Socialista a kecy o handlu s Komunisty jsou jen pokryteckým pokřikem
proti tomu,že slušní lidé je nedělají ani s komouši modrými.
Pán Kraus promine za použití pojmu jehož je autorem z roku TV 2000.
14. 12. 2007 | 13:49

dvorlubor napsal(a):

Jelikož volba prezidenta republiky ještě stále není přímá, nemůžu svou podporu novému kandidátovi vyjádřit vhozením hlasovacího lístku s jeho jménem do urny.
Využívám k tomu tedy tento blog.

V situaci, kdy jakékoliv jméno na dnešní politické scéně je pro mě synonymem špatné volby, jsem vcelku neprotestoval proti tomu, že nemůžu prezidenta volit, protože nerad volím menší zlo.

Pan Švejnar je ve světě uznávaná osobnost s vysokým kreditem a za posledních 18let na něm zatím neulpěla žádná špína typu korupce, populismu, zneužívání moci,...
Kdybych dnes měl na výběr mezi volbou Klause a Švejnara, vybral bych si mladšího z obou profesorů. Čerstvá neokoukaná politická krev je pro mě lepší variantou než Klaus, přestože pan Švejnar je pro mě do značné míry velkou neznámou.

Oceňuji jeho krok a přeji mu úspěch ve vyjednávání podpory. Pokud sežene dostatek hlasů v parlamentu (při aktuálním rozložení barev vskutku těžká práce), budu to považovat za dostatečný důkaz toho, že je tím pravým mužem/člověkem na pravém místě.

Lubor Dvořák
14. 12. 2007 | 15:02

Karton napsal(a):

S Hudryperem většinou nesouhlasím, ale tentokrát uhodil hřebík na hlavičku. Komunisti musí stále dokazovat, že bez nich to nikdy nešlo a ani teď to nejde. Proto dali v patové situaci hlasy pro Klause a pokusí v téže patové situaci prosadit Švejnara. Doufám, že jim to nevyjde.Nladý nezkušený politik by jim zobal z ruky.
14. 12. 2007 | 15:32

Petr Dvorak napsal(a):

IvanT: Proto ostatne kandidat smi byt prezident jen 2x za sebou... Myslim, ze v "pozitivni historii" CR (tj. historii bez komunismu) byla vetsina (ne-li 100%) prezidentu zvolena 2x za sebou...
14. 12. 2007 | 15:41

Miki napsal(a):

Petře Dvoraku, a právě proto je na čase tuto pitomost neopakovat a porušit zaběhnutý řád.
Klaus se svými podivnými názory, které mění jako chameleon barvy, by post prezidenta obhájit neměl - pokud ovšem opozice a malé strany nechtějí spáchat politickou sebevraždu.
Zvolit Klause není v zájmu Zelených, ČSSD, KSČM ani KDU-ČSL. Volba Klause je v zájmu pouze ODS, přeběhlíků Pohanky a Melčáka a Čunka, který jistě vyjádří volbou Klause svoji vděčnost k ODS, bez které by byl již postaven před nevyzpytatelný soud.
14. 12. 2007 | 16:38

straka napsal(a):

... fakt se zda dost pravdepodobne, ze to komuniste daji Klausovi a ODS "sezrat"!!! Bude to jeste zajimave...
14. 12. 2007 | 17:47

straka napsal(a):

Pro Stejskala: texty, v nichž se diskutující oznacovali za blby a inteligenci oponenta odhadovali na hranici debility mi jako urazky nepripadaly /a verim, ze ani strany sporne to tak nebraly/. Docela jsem se pobavil a zasmal!!!
14. 12. 2007 | 20:11

Jirsak napsal(a):

S nejtvrdisi politikou na akdemicke pude souhlasim. CVUT FEL je toho jasnym dukazem. O korektnich volbach do akademickeho senatu se nam muze leda zdat. Vedouci kateder daji povel a 200 poslusnych akademickych pracovniku voli cleny akademickeho senatu podle diktatu se seznamem v kapse.
http://www.fel.cvut.cz/senat/
14. 12. 2007 | 20:50

Špaček napsal(a):

Již v dávné historii se Češi nedokázali shodnout na českém králi a zvali na český trůn cizince.Nyní se situace opakuje a volá se po zvolení cizince Švejnara,který si žil a studoval ve svobodných zemích, zatímco místní obyvatelé si prožívali socializmus a normalizaci v plné parádě.
14. 12. 2007 | 20:52

haga napsal(a):

Vážený pane profesore Švejnare, máte před sebou hodně těžkých a bouřlivých dnů - ale vydržte to, skutečně máte velký ohlas mezi lidmi a už i politiky. Váš styl, klidný, vyrovaný (tak si pamatuju Vikiho Vavrouška, bývalého ministra) se bude v našem politickém bahně hodně vyjímat. Zbytečně neútočit, ale argumentovat, to je ono. Hodně sil a zdraví, to Vám ze srdce přeji.Těším se, až budete v Plzni.
14. 12. 2007 | 21:06

vlk napsal(a):

Hudryper

víte, co jiného prof.Švejnarovi vyčítat? Je vždělaný, má skvělé renomé, má svtový rozhled a respekt vmezinárodní ekonomické komunitě, je pravicový,. Dokonce - nemá bradavici, nemá ndváhu, prostě dobře vypadá...
Fakt není Do čeho jiného se strefovat?
14. 12. 2007 | 21:17

vlk napsal(a):

Prof. Švejnarovi
pane profesore, za sebe i rodinu děkuji, že jste ohlásil kandidaturu. Držím vám/ nám palce.
14. 12. 2007 | 21:18

bigjirka napsal(a):

VK, opravdu dík za názor a za podporu, moc si toho vážím. Pociťujete to správně - začalo to trochu z hecu. A teď občas pro to něco udělám, spíš dávám ten portál technicky dohromady a čekám, že se kolegové z přípravného výboru zapojí trošičku víc a že zformulujeme myšlenky... portál je zatím určen spíš pro shluknutí "skalních příznivců" ...
14. 12. 2007 | 21:20

Zacheus napsal(a):

Pane Švejnare, podle opakovaných průzkumů veřejného mínění si nadpoloviční většina veřejnosti v České republice ( voliče ČSSD nevyjímaje) přeje, aby i v druhém období byl prezidentem České republiky Václav Klaus. Nemyslíte si,že by bylo vhodné se nad tímto faktem trochu sebekriticky zamyslet a naopak- myslíte si, že bude politicky a morálně vhodné, jestliže se stanete prezidentem prokazatelně proti vůli většiny národa?
14. 12. 2007 | 22:18

Hudryper napsal(a):

Pro Vlka
A po dnešním pořadu Honzy Krause se Švejnarem
se konečně národ dověděl,
proč ten náš úžasný inženýr na předpisy o monopolu zahraničního obchodu nedostal Nobelovku za ekonomii.
Vždyť o tom rozhoduje do
značné míry ten Švejnar!
A že po Čapkově robotovi
máme dalšího českého vynálezce pojmu,který nás
světově proslavil-tunelování!Zdá se,že V.K.
přecejen vejde do učebnic
a sice jako ekonomický domovník,který dohlíží na
to,aby se zhasínalo a neplýtvalo energií při nastolování nového řádu
z 19.století ale s monopoly století 21.
14. 12. 2007 | 22:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane strako,

chápu, co mi chcete říct a za určitých okolností jsem schopen také i já takováto označení akceptovat.

Snažím se ale, aby se toto fórum na první pohled odlišovalo od jiných. Zejména pro nově příchozí. Do "blbů a debilů" si lidé nadávají prakticky na každém webu. A zhusta to u toho nekončí. Myslím, že není na škodu, když je na první pohled patrné, že zde se diskutuje poněkud jinak. Nedokáži si představit jiný způsob jak zabránit, aby debata poměrně rychle nesklouzla do "standardů" běžných na většině tuzemských internetových diskusí.

Libor Stejskal
14. 12. 2007 | 22:30

vlk napsal(a):

Hudryper
no asi vás zklamu. Nebo možná zklamu kandidáta na Nobelovku. Autorství slova tunel v jeho specifickém významu nelze připsat jemu. prostě nelze. Proč?Bylo to slovo , které používala jistá skupina oybvatel hzejména hlavního města a to už před Listopadem. Říkalo se jim veksláci. A označoval přesně to, co pod ním rozumíme dnes.
Ovšem fakt je, že Mrázek a spol. slovo tuneling do mezinárodní odborné hantýrky nedostali.
14. 12. 2007 | 22:48

Martin napsal(a):

Držím palce!!! Konečně opravdový kandidát s otevřeným myšlením. Díky, díky za ochotu kandidovat i kdyby to třeba nevyšlo.
14. 12. 2007 | 22:56

šj napsal(a):

Dobrý den. Píšete:
"Chtěl bych být prezidentem, který dokáže poukázat na témata která jsou zásadní pro celou společnost a následně neúnavně pracovat ve prospěch dosažení dostatečného konsensu napříč politickým spektrem."
Je pro Vás takovým tématem, kromě jiných,zákaz kouření všude, kde není výslovně povoleno, např. v uzavřených a do komína odvětraných prostor?
15. 12. 2007 | 10:39

Karton napsal(a):

Dali jsme světu slovo tunel a robot a přesto se u nás nejvíce ani netuneluje, ani nerobotizuje.
K Švejnarovi:
Doporučoval bych mu, aby začal jako senátor; pokud ho zvolí lidé z jeho obvodu, potom může kandidovat na prezidenta; samozřejmě za 5 let. Mohl by se stát i předsedou vlády. Ale o to on zřejmě nestojí.
15. 12. 2007 | 11:10

Michal J napsal(a):

Myslim si, ze spousta diskutujicich ma predem jasno, aniz by dala Janu Svejnarovi prostor se poradne predstavit. Je to skoda.

Jedna se o mimoradne kvalitniho kandidata a neni to zelenac, pokud jde o politickou taktiku. Nemejte obavy, ze nema vsechny scenare promyslene. :-) A to, ze doposud nebyl siroke verejnosti znamy, vubec nic neznamena. Jinak by totiz nejlepsimi kandidaty byli herci a zpevaci ci zprofanovani politikove. Jan Svejnar je prislibem cerstveho vanku a otevreneho zpusobu mysleni. Podle meho nazoru by bylo vyborne, kdyby se stal prezidentem. Sjednocoval by, nerozdeloval by. To druhe je bohuzel znamkou soucasneho prezidenta.
15. 12. 2007 | 15:10

hu napsal(a):

Profesor Švejnar je nadějí pro zatuchlé postkomunické,zkorumpované a nemravné politické české prostředí,kterému stále vládne velice pochybný Klaus.Pan Švejnar není zatížený komunistickou minulostí,není vydíratelný,má zažitou morálku západní civilizace a kupodivu chuť se poprat s místními estébáky a postkomunisty.Kéž by to vyšlo a Klause z Hradu vyhnal.
15. 12. 2007 | 16:59

Ales J.Janko napsal(a):

Vazeny pane, rad bych se zeptal, na Vasi politickou orientaci v USA a zda byste volil senatorku pani Clinton.
15. 12. 2007 | 17:19

Karel Prokopič napsal(a):

Jsme svědky následujícího divadla: 1/Pan Švejnar VÍ, ŽE NEMÁ ŠANCI. Ale účast ve volbách bude pro něj další promo. Zvýší se rating a cena za přednášku. Výsledkem může být kupa článků, vystoupení v TV - jak zde, tak především v USA.
2/Ani pan Paroubek nevěří, že by p. Švejnar vyhrál. A DOKONCE SI TO ANI NEPŘEJE. Důvod je na snadě: Až za 5 let V. Klaus skončí, pak má šanci Paroubek. Jenom první dáma bude o něco starší, to jo. Kdyby to teoreticky vyhrál p. Švejnar, tak by svoji kandidaturu opakoval. A to je vždy plus pro dosavadního prezidenta. A kolik let by bylo panu Paroubkovi za 10 let?
15. 12. 2007 | 19:06

vlk napsal(a):

Mikyskovi z KSČ
díky bolševické hlouposti a předpojatosti byl před pěti lety zvlolen Klaus presidentem
Díky bolševické hlouposti bude Klaus zvolen opět na dalších pět let.
Bolševik Mikyska a celý UV bolševiků není schopen pchopit zásadní důvod, proč by speciálně bolševik měl hlasovat pro Švejnara. Totiž , že má první reálnou šanci stát se obecně dokonce hoffaehig partají. Jakkoliv mi to hoffaehig smrdí,je to tak.
Pokud bude nově zvolen Klaus ,může se stát, že vpříštích volbách bude mít soc dem a bolševik dohromady většinu. Jsem ochoten se vsadit o cokoliv, že Klaus i v téhle situaci společnou vládu soc dem a bolševika jmenovat nebude. Udělá z toho případ, ochrromí stát. a dožene ho možná až někam na okraj občanské války.
Myšlení bolí bolševiku,bolí, ale je nutné. Doba se změnila. Znalost Lenina dneska nepomůže.
15. 12. 2007 | 19:20

Sokrates napsal(a):

Pane Švejnar vy jste pro mne již ted pan President ! Držíme vám palce celá rodina.
15. 12. 2007 | 20:16

bab napsal(a):

Mám dotaz: proč jste nezůstal pane Švejnare a nevstoupil do KSČ, když jste v nich teď objevil své voliče a tudíž se jim snažíte slíbit modré z nebe? Definitivně jste se mi zprotivil. A že budete dle vaších slov menší zlo než václav Klaus? Vaše samochvála opravdu smrdí. A už taky nechte toho státnického kývání hlavou,jste směšný. Souhlasím s názorem, že byste byl jen presidentem Zničehonic.
15. 12. 2007 | 20:44

kwai napsal(a):

Pane profesore ,proti Vám nic nemám .A dokonce by mi možná ani nevadilo ,kdyby jste byl prezidentem - ale mám rozhodně spoustu a spoustu výhrad proti lidem ,se kterými jste se spojil . A hlavně proti panu Paroubkovi ,který je podle mě nezreformovaným ,demagogickým a ne příliš demokratickým komunistou . Je to také člověk velmi průměrně socialisticky šedivý - vůbec nic pozitivního nikdy nevymyslel a také nevymyslí - prostě na to nemá .
15. 12. 2007 | 21:00

RA napsal(a):

Švejnar je pouze teoretik. A to jak v ekonomii, tak v politice. Naslibovat může samozřejmě cokoliv, ale vy , co jste dnes neúspěšní, a viníte z toho Klause, tím úspěchu stejně nedosáhnete. Musíte se podívat sami na sebe, a neobviňovat jiné.
15. 12. 2007 | 21:27

Radek J. napsal(a):

Švejnar by přitáhnul komunistům otěže. Nejdřív se sice musí ohnout, ale pak se narovná. Myslím, že by mohl národu přiblížit, jakou úlohu hrají komouši v prosperující demokratické zemi, jakou jsou USA - nulovou.
15. 12. 2007 | 21:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy