Místo krácení dávek prodloužit odchod do penze

14. 08. 2009 | 16:16
Přečteno 6296 krát
Rozhovor o krácení dávek, prodloužení odchodu do penze, snížení mandatorních výdajů a dalších aktuálních otázkách dneška.


* Česká republika má problémy s rozpočtem, hrozí rekordní schodek. Ministerstvo financí proto teď pro vládu připravuje návrh, kde by se daly výrazně seškrtat mandatorní výdaje. Uvažuje se například o snížení některých sociálních dávek. Co tomu říkáte?

O potřebě snížit mandatorní výdaje se v ČR mluví už dlouho. Otázkou je, zda je pro to nyní nejvhodnější období, protože omezení státních výdajů může přispět k prohloubení krize. Osobně si myslím, že v období krize je vhodné se spíše než krácením mateřské zabývat možností skokově zvýšit věk odchodu do penze. To by mělo hlavně v následném období velký ekonomický efekt. Přilepšilo by se především stávajícím důchodcům a mohlo by se rovněž investovat do vědy. Tak trochu zapomínáme na to, že krize je také dobou, kdy se ekonomiky jednotlivých zemí připravují pro další období cyklu, tedy na prosperitu. Jednotlivé země provedenými změnami rozhodují o své budoucí konkurenceschopnosti.

* Nepovedou různé pesimistické scénáře, jimiž nás teď zásobují ekonomové a politici, k tomu, aby firmy i lidé začali ještě více šetřit, omezovat spotřebu a nepřímo tak přispívat k prohloubení krize?

Myslíte, že je možné občany a podniky tak trochu ošálit? Že kdyby se jim řeklo, že situace není tak zlá, tak by nezměnili svoje chování, neomezovali by spotřebu a krize by byla menší? Očekávání občanů i firem jsou v ekonomice velmi důležitá a dají se do určité míry ovlivnit. Ale celkově se lidé i firmy chovají dost racionálně. I kdyby na chvilku změnili svoje očekávání, následně si přesto uvědomí, jak situace opravdu vypadá. Učinit však naopak lze, aby vlády dočasně nahradily poptávku občanů a firem, která klesá, poptávkou vládní. Jestliže je tato vládní intervence věrohodná, mohou pak vlády úspěšně vyzvat podnikatele, aby se přidali a začali investovat. A lidé aby nakupovali, protože jsou ceny nízké.

* Dělají to tak někde?

Američané a Britové tak postupují a investují do toho obrovské sumy. Prezident Obama se během své nedávné cesty po Evropě snažil o dvě věci – zvýšit prestiž USA a motivovat politiky ke společnému koordinovanému postupu proti krizi a k masivním investicím. Prvního cíle dosáhl, druhého nikoli.

* V USA se již objevují náznaky, že dojde k zastavení poklesu. Žel jenom v oblastech, kde funguje fiskální stimul. Tam, kde není, ekonomický pokles pokračuje. Kdy tedy skutečně dojde k obratu?

Především se musí vyčistit a stabilizovat finanční trhy. Banky se musí zbavit špatných úvěrů a toxických aktiv. Bez tohoto globálního kroku bude těžké ekonomiky v jednotlivých zemích dlouhodobě nastartovat. Odhaduji, že pozitivní změny v USA se v Evropě projeví v rozmezí tří až devíti měsíců, v Česku tři měsíce za západní Evropou. Takže pro nás bude ještě několik čtvrtletí v ekonomice krušných.

* Prezident Václav Klaus nepodepsal zákon o šrotovném. Vycházejme z toho, že se v Česku nezavede. Budou další opatření, která již mají podobu zákonů či vládních rozhodnutí, dostatečná v boji proti krizi?

Ekonomiku z krize v prosperitu tato opatření samozřejmě neobrátí. Rozhodující bude vývoj v okolních státech. Přispějí ale ke změně situace. Já je však považuji jen za dílčí první kroky. Prosazoval bych dál větší odlehčení ceny práce, tedy radikální snížení sociálních a zdravotních odvodů. Největší ztrátu pro ekonomiku totiž představují noví a noví nezaměstnaní. Netvoří žádnou přidanou hodnotu, nic nepřidají k HDP, jen stojí peníze. Tuto ztrátu navíc už nikdy nenahradíme. Ekonomika, která má méně nezaměstnaných, je na tom v krizi lépe, než ta, která jich má hodně. Chybějící peníze z nízkých sociálních odvodů lze nahradit jinak, třeba zvýšením nepřímých daní. A protože se jedná o celosvětovou kalamitu, mělo by dojít k nějakému konsenzu, jaká efektivní opatření prosadit.

* Jenže v ČR o opatřeních proti krizi nerozhodují ani tak ekonomové, jako stranické sekretariáty, voličské preference. Přijímaná opatření jsou posuzována spíše z hlediska jejich volebního přínosu…

Za krize je ale třeba dosáhnout celonárodního konsenzu, který by překrýval partikulární zájmy. V globální krizi by měl být národní protikrizový program součástí programů a společných postupů v rámci celé Evropy, navíc v koordinaci s USA.

* Nemálo firem už muselo v ČR ukončit výrobu. Jde o ozdravný proces, jak někteří tvrdí?

Pozoruhodné je, že v ČR končí i celá odvětví průmyslu, jako je sklářství, ale málokoho to bohužel zajímá. Je přitom velký rozdíl mezi tím, když firma nebo odvětví drasticky sníží výrobu, a tím, když neodvratně zanikne. Proto se v USA tak přemýšlelo, jak nechat přežít automobilky GM a Chrysler. Některá výroba samozřejmě skončit musí. Třeba výroba obručí v minulém století, i když jsme je u nás dělali dobře. Ale některé jiné věci by se mohly vyrábět dál. Navíc technický pokrok, spojený s naší dovedností a tradicí, by umožnil zajistit takovou výrobu, která by konkurovala běžné masové asijské produkci. Potvrzuje se prostě, že ne vždy se ještě umíme zapojit do světové ekonomiky. Opakuji – právě teď se připravuje půda pro budoucí prosperitu. Tady a teď bychom měli táhnout za společný provaz. Trochu zatím ztrácíme čas. Utěšujeme se, že ke změně dojde po volbách. Tím by ale rozhodně nemělo být vše vyčerpáno.

Rozhovor Jana Švejnara s redaktorem Jiřím Vavroněm publikován v Právu 3.srpna 2009.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

skokové pozdější odchody do důchodu ?? Tak se ptám, je tu ekonomika pro člověka nebo člověk pro ekonomiku ? P0ořád budu tvrdit, že to jde i jinak, hlavně bez těch, kteří tuto situaci zavinili ... http://ekonomickareforma.sw...
14. 08. 2009 | 16:29

On napsal(a):

Existuje jednodušší cesta k vyrovnaným rozpočtům - návrat k socialismu. Je totiž zřejmé, že celkově zanedbatelné zvýšení životní úrovně většiny obyvatelstva za posledních 20. let bylo dosaženo na dluh.
14. 08. 2009 | 16:42

Pepi napsal(a):

Počet nezaměstnaných (hlavně v předdůchodovém věku) prudce roste. Koncem roku 2009 dosáhne 10%.!
Takže pozdějším odchodem do důchodu ještě zvýšíme nezaměstnanost starších, že..!!
14. 08. 2009 | 16:59

Lord Helma napsal(a):

On má pravdu:D.
Jenomže socialismus padl právě proto, že upadající ekonomika nebyla nadále s to zajistit úroveň, na kterou si lidé zvykli.
14. 08. 2009 | 17:00

schlimbach napsal(a):

on
socialismus v posledním modelu není řešením, řešením je pouze celková změna přístupu k nazírání na ekonomiku a vytvoření občanské společnosti, která respektuje právo na soukromé ale i celospolečenské vlastnictví a dovede nastavit vnitřní kontrolní, politické i ekonomické mechanismy tak, aby skutečně všichni jedinci v této společnsoti měli stejné materiální podmínky pro seberealizaci, díky které potáhnout za sebou růst životní úrovně celé společnosti. Záměrně zde hovořím o stejných materiál-ních podmínkách, protože ostatní podmínky, které determinují možnost seberealizace jednotlivce jsou již ryze subjektivní povahy daného jednotlivce. Ne každý má nadání dobře se učit, vymýšlet nové věci, věnovat se hudbě, sportu nebo podnikání ... více je zřejmé z mého návrhu ekonomické reformy - viz odkaz výše.
14. 08. 2009 | 17:09

Ládik napsal(a):

Brzy se objeví mesiáš s programem "kapitalismus s lidskou tváří"...
14. 08. 2009 | 17:47

Antropolog napsal(a):

ad LÁDIK: Před nebo po invazi "spřátelených" vojsk?
14. 08. 2009 | 17:59

Ládik napsal(a):

samo že před
14. 08. 2009 | 18:11

Béda napsal(a):

Ládík,

který ze signatářů zvacího listu pro "spřátelené" vojsko bude tím mesiášem? Havel, Vondra, Schwarzenberg anebo Dobrovský?
14. 08. 2009 | 18:28

RA napsal(a):

prodloužení odchodu do důchodu ? A kde budou pracovat mladí ? Dojde ke zvýšení nezaměstnanosti.
14. 08. 2009 | 18:46

Mc Cali napsal(a):

Švejnare Švejnare...už se těším, jak pomažu do důchodu v 75. Možná tak z futrálu.
Ovšem chápu, že Vám to je celkem jedno.
14. 08. 2009 | 18:58

Ládik napsal(a):

Paroubek nebyl u Putina jen na stakan vodky. Určitě kuli pikle.
14. 08. 2009 | 18:58

US marine napsal(a):

Bédare,
Zda se ze ti 200 americkych specialistu nahani hruzu. Posli na ne mandelinku bramborovou a zachran svoji vlast.
14. 08. 2009 | 19:03

jarpor napsal(a):

"Osobně si myslím, že v období krize je vhodné se spíše než krácením mateřské zabývat možností skokově zvýšit věk odchodu do penze. To by mělo hlavně v následném období velký ekonomický efekt. Přilepšilo by se především stávajícím důchodcům a mohlo by se rovněž investovat do vědy."

"Prosazoval bych dál větší odlehčení ceny práce, tedy radikální snížení sociálních a zdravotních odvodů. Největší ztrátu pro ekonomiku totiž představují noví a noví nezaměstnaní. Netvoří žádnou přidanou hodnotu, nic nepřidají k HDP, jen stojí peníze. Tuto ztrátu navíc už nikdy nenahradíme. Ekonomika, která má méně nezaměstnaných, je na tom v krizi lépe, než ta, která jich má hodně."

Hm... tak to s tím prodloužením odchodu do důchodu, když mladí se nutně stanou nezaměstnanými... s tím, že méně nezaměstnaných je lepší.... to nějak nehraje, ne ?

"Banky se musí zbavit špatných úvěrů a toxických aktiv. Bez tohoto globálního kroku bude těžké ekonomiky v jednotlivých zemích dlouhodobě nastartovat."

Hm... zbavit se špatných úvěrů... on to někdo zaplatí, že, prostřednictvím "nalití" peněz my všichni namísto toho, aby banky to zatáhly "ze svého" -ta je to myšleno ?

Tak nějak protichůdné a obecné, mám ten pocit...
14. 08. 2009 | 19:04

Béda napsal(a):

V souladu s autorem jsem pro snížení některých sociálních dávek. Míním tím tyto konkrétní případy: zrušení nesystémových a netransparentních výsluh policajtů a vojáků, míním tím zrušení nesystémové královské doživotní apanáže a výsad pro bývalé prezidenty (za max. 10 let "služby" vlasti, míním tím standardní nemocenskou pro doposud privilegované politiky, výpověď pro hrubé porušení pracovních povinností a zrovnoprávnění podmínek privilegovaných politiků při ukončení pracovního poměru s ostatními zaměstnanci podle Zákoníku práce, zrušení nadbytečného senátu (viz příklad Slovenska)...

Ke zvýšení doby odchodu do důchodu. Toto řešení je quáziřešením. O jakou dobu prodloužit odchod do důchodu? Na 70, 80, 90, 100 let? Kdo tak dlouho bude zaměstnávat přestárlé a churavějící lidi? Co takový 70 letý zedník, horník, řidič tramvaje, strojvůdce, pilot, baletka...? Nevypočítává se důchod po dosažení věku a odpracovaných let z dosaženého výdělku? Jak by to bylo u přestárlých a opotřebených 70- tníků, 80-tníků... v případě, že by poslední léta z nejrůznějších důvodů (zdravotní problémy, nezájem zaměstnavatelů...)nepracovali?

Vládní intervence? Proč ne? Třeba do budování infrastruktury to dává smysl - zvýší se zaměstnanost a do budoucna se buduje strategická páteř ekonomiky. Ponechání platů neproduktivním, nic neřešícím, za nic nezodpovídajícím státním šimlům (myšleno úředníkům) při poklesu ekonomiky a obecném zvýšení nezaměstnanosti ovšem nikoliv.

Jak se banky zbaví špatných úvěrů? Prodají je v balíčku nějakému naivkovi? Odepíšou je jako ztráty...?

Snížení sociálních a zdravotních odvodů. Není to z pohledu zaměstnance ze strany liberálních makroekonomů pouze obezlička? Snad tím není míněno, že při spadnutí do sociální anebo zdravotní sítě dostane člověk tu samou péči jako nyní při vyšších odvodech? Jestliže tomu tak není, pak odpovědný člověk "přidané" prostředky musí logicky uložit stranou "pro strýčka příhodu. U mladých se dá ještě počítat s hazardem. Ale co u těch starších, kteří jsou víc odkázáni na systém solidarity a na systém zdravotní a sociální péče? Co místo toho raději podle požadavků trhu - poptávky zkrátit pracovní dobu a tomu odpovídajícím způsobem mzdu?

Pan profesor se zřejmě pokouší vynalézt perpetuum mobile. Český, americký, západoevropský průmysl dusí bezkonkurenční výroba v Asii. Z pohledu makroekonoma, nadnárodního kapitalisty ideální investice, z pohledu zaměstnance v mateřské zemi původního kapitálu černá můra budoucnosti.
14. 08. 2009 | 19:06

blue jay napsal(a):

Chtel bych vsem pripomenout,
ze prof. Svejnar byl jeste do nedavna povazovan vedenim CSSD za skveleho ekonoma a dokonce i za kandidata na presidenta CR. Se neco v "mysleni" levice zmenilo? Pokud vim tak Svejnar je konsistentni v jeho nazorech. Ale levicaci se tocej jako korouhlicky ve vetru.
14. 08. 2009 | 19:12

blue jay napsal(a):

Bédo znas tuhle pisnicku?

https://www.youtube.com/watc...

Ps. Vis ze kdysi veselej docent J.Havel horoval pro spoluucast ve zdravotnictvi a skolne? Nevis co se mu stalo?
14. 08. 2009 | 19:19

blue jay napsal(a):

Hele Bedo?
Kdyz uz mluvis o duseni z Asie. Nevis kdo sem dostal ty desitky Asijskych montoven ktere dostaly neuveritelne nabidky kterym nemohly odolat? Nosovice, Hranice...atd. Ale ted se pry Paroubkovi nelibi ze "zaměstnávaji lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém,"
Tak co ted Bedo?
14. 08. 2009 | 19:29

Béda napsal(a):

blue jay,

já to nebyl jayi.

Já vždycky říkal, že příspěvek na rekvalifikace, pracovní sílu, úlevy, pobídky firmám (pokud vůbec)... mají být dány pouze v případě zaměstnání české pracovní síly, nikoliv aby se z českých daní hradily zaměstnavatelům a cizímu kapitálu pro českou ekonomiku nic neřešící dodatečné zisky (a dovozy otroků z Asie).
14. 08. 2009 | 19:34

blue jay napsal(a):

trotle,
Libi se me ze se neskryvas za svym nickem. Svejnar byl kandidat Paroubka na presidenta.
Ti neco prozradim trotle....

Ve vetsine vyspelich statu je duchodovy vek vyssi nez v postkomunistecke CR . Cim to je trotle? A vis ze CR ma skoro nejvice marodu v Eu? Opet se ptam trotle proc jsou Cesi tolik nemocni?
14. 08. 2009 | 19:49

Béda napsal(a):

blue jay,

nechci se vměšovat do vaší debaty, ale zdá se mi, že Švejnar byl původně Bursíkovým kandidátem na prezidenta. Až později si na této kandidatuře plácnul Bursík s Paroubkem, za což byl v průběhu prezidentské volby mile peskován Íčkem.
14. 08. 2009 | 19:53

kormoran napsal(a):

Tak tohle nema chybu!Komunisticko socanska dilna)))https://www.youtube.com/watc...
14. 08. 2009 | 20:02

trotl napsal(a):

blue yany
Líbí se mi jak dovedeš vypíchnout věci ze skutečnosti. Také tam mají už několik desítek let postavený důchodový systém jinak než je u nás. Také tam mohou za docela slušných podmínek odcházet do předčasných důchodů, což u nás není zatím nějak možné.

blue jay Zeptal jsi se na marodění doktorů, proč tomu tak je. Ti totiž vypisují nemocenskou a nikdo jiný. Fundovanou odpověď by ti dali oni. V mediích slyším od medicínských odborníků, že se nemá žádná nemoc zanedbat a raději při jakýchkoliv příznacích navštívit lékaře, pak slyším od dalších "odborníků" jako jsou ekonomové, že jsme v ČR šmejdi a mnohokrát navštěvujem doktora. Tak kdo má pravdu? Ti medicinští odborníci a nebo tzv. odborníci. Nějak tomu nerozumím.
14. 08. 2009 | 20:10

trotl napsal(a):

kormoran
Jsi přesvědčen, že se něco dneska změnilo. Ják to sleduji okolo sebe, tak tato slova platí dnes bezezbytku.
14. 08. 2009 | 20:15

Béda napsal(a):

kormoran,

nejsou to Dalík s Topolánkem před sepsáním Smlouvy s občanem?
14. 08. 2009 | 20:15

jarpor napsal(a):

Béda

Zajímavé...

Já v tom odkazu Kormorána... Jak nemáš na své straně ukřivděný, ublížený a neschopný... tak to dlouho nepovedeš ... tuším někoho úplně jiného...

Kormorán

Fakt to nemá chybu.. :-))

Hezký večer
14. 08. 2009 | 20:37

kormoran napsal(a):

Pane Trotle o to vic, je mi to lito!
Bedo v duchu Vasi ideologii , rad odpovidate otazkou, navic ja se Vas na nic neptal.
Pane Jarpore , taktez hezke dny..))
14. 08. 2009 | 21:45

blue jay napsal(a):

Hloupej Bedo,
Furt tu meles meco o Smlouve s obcany. ODS mela vladni partnery kteri ji znemoznili tu smlouvu dodrzet. Co sliby CSSD z roku 2002? Pamatujes?
-reforma duchodu
-samostatná duchodová pojištovna oddelená od st. rozpoctu
-príspevek 90 tis. na nákup nového auta
-45 - 50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol.
-príspevek 50 tisíc pro každé narozené díte
-plošné prídavky na deti
-racionalizace a zlevnení st. správy
-pro lidi nad 70 let léky bez doplatku
-atd, atd.
A to na to CSSD mela. Presto ....

B. SOBOTKA v r. 2003 k nesplneným slibum:
"Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí. Byli bychom blázni, pokud bychom trvali na necem, co není ekonomicky reálné, a tlacili zemi do vetších schodku jen proto, abychom prosadili naše politické sliby,"
Co ty na to rudeoranzovej Bedo?
14. 08. 2009 | 21:46

Gerd napsal(a):

blue jay,
máte pravdu, že ČSSD v 2002 slibivala nesplnitelné. A i Béďa má pravdu, že ODS nesplnila smlouvu s občany. Obě strany jsou si v mnohém podobné. Třeba tím, jak porcují ochotně medvěda.
14. 08. 2009 | 21:57

Eso Rimmer napsal(a):

takhle to má Švejnar vymyšlený:
http://uloz.to/2292393/duch...
14. 08. 2009 | 22:04

blue jay napsal(a):

Gerde,
Souhlasim. CSSD i dnes slibuje nesplnitelne. Myslite si ze s tim uspeje?
14. 08. 2009 | 22:08

jogín napsal(a):

Delší nástup do penze má své nezanedbatelné výhody. Spousta starších lidí stráví poslední roky před penzí jako nezaměstnaní a tím poklesnou částky vyplácené na důchody.
14. 08. 2009 | 22:33

kormoran napsal(a):

Bedo , ale opravdu bych se Vas ne neco zeptal, dle Vasich prispevku budete nejspis volit neobolseviky s oranzovym brkem. Vase presvedceni Vam neberu, ale muzete mi ukazat , kde ty vase "*HRABENKY" maji odkaz na vyjadreni obcanu?
Mnoo, protoze soudruh Sobotka v m.j. obtezujicim NETovem plakatu , ubezpecuje o nejake otevrenosti v nazorech, bohuzel odkaz postradam .
Mohli si virtualne ze "sacka" udelat omeletu, bude biiiida!!!!
To mi verte ,zacne pazourkovy obchod!
P.S. *(hrabenky), vysvetlivka- nikoli feudal , ale ti kteri se radi "hrabou" v penezenkach ostatnich.
14. 08. 2009 | 23:26

blue jay napsal(a):

Svejnar uz u CSSD neni popularni.

Prohral presidentske volby. A to Paroubek neodpousti. On ma jine poslani od vyssi bytosti.

Svejnar se stal Americanem. Mozna je i za radarem v Brdech.
14. 08. 2009 | 23:56

blue jay napsal(a):

Hey Mr. Svejnar,

It ain't easy to understand Czechs. They know everything better than most. So they think.
15. 08. 2009 | 00:05

kormoran napsal(a):

Pane Blue Jay, soudruh papalas Paroubek , muze mluvit o stesti , ze se Svejnar nestal prezidentem, mel by velke problemy!
Pan Svejnar, vzhledem k tomu , ze si "neco" prosel, by se urcite nedrzel hesla: "Kdo chce z vlky ziti musi s nimi vyti"
Paroubek by stale rad prodaval "bony")))) a stopro verim, ze v pripade oznameni slovutne STEM , ze 99% naroda se priposere , Tak Paroubek narodu oznami , ze si koupil ty nejkvalitnejsi pleny)))))
15. 08. 2009 | 00:43

kormoran napsal(a):

mam tam pravopisne chyby))))
15. 08. 2009 | 00:45

Béda napsal(a):

blue jay,

Smlouva ODS s občany ČR

II. Co garantujeme

1)Vláda jednoduchých a nízkých daní
- Daně klesnou 100 % daňových poplatníků, tedy nejen bohatým. Všem lidem stoupnou čisté příjmy a firmám zisky.
- Daňové přiznání bude možno podávat na jednom listu.
- Úpravy DPH nepoškodí žádnou skupinu obyvatel. U 70 % zboží a služeb daňová sazba klesne (mj. u tepla a energií). Případné zvýšení cen malé části zboží a služeb o několik procent bude kompenzováno vyššími čistými příjmy a důchodcům valorizací penzí ve výši 1000 Kč měsíčně.
2)Vláda vzdělání a skutečné solidarity
-Nezavedeme školné, ale změnou financování studia zvýšíme počet vysokoškoláků na průměr EU. Především zvýšíme podíl studentů z nízkopříjmových skupin, který je u nás až čtyřnásobně nižší než ve vyspělých zemích.
- Zastavíme současné snižování životní úrovně důchodců ve srovnání s těmi, kteří pracují. -- Změny penzijního systému se dnešních seniorů nedotknou.
- Finanční spoluúčast ve zdravotnictví se nebude povinně zvyšovat. Zachováme ústavní právo na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění.
- Výrazně snížíme celkové doplatky za léky proti současnému stavu, poškozujícímu hlavně chronicky nemocné a starší spoluobčany.
- Peníze ve zdravotnictví soustředíme především na co nejkvalitnější léčbu vážnějších onemocnění.
3)Vláda konce zbytečné byrokracie
- Zrušíme nesmyslné zákony a předpisy komplikující život našim občanům a firmám (mj. minimální daň, registrační pokladny, placení nemocenské firmami, zákon o neziskových zdravotnických zařízeních, omezení studentských brigád).
- Zjednodušíme zbytečně byrokratické zákony (mj. živnostenský zákon, školský zákon).

III. Čemu zabráníme

4)Konec vlády korupce
- Zabráníme současné snaze vládnoucí ČSSD zametat všechny vlastní kriminální kauzy pod koberec a brzdit jejich vyšetřování. Zasadíme se o co nejrychlejší došetření těchto afér do konce. Vůči korupci ve vlastních řadách povedeme nulovou toleranci a budeme ji řešit nekompromisně.
5)Konec vlády s komunisty
- Zabráníme nástupu rudé koalice KSČM a ČSSD v jakékoli formě. Zabráníme posilování vlivu komunistů.
- Zabráníme zrušení lustračního zákona. Znemožníme návrat příslušníků i spolupracovníků StB a dalších exponentů minulého režimu do vysokých postů ve státní správě.
6)Konec vlády normalizačních praktik
-Zabráníme návratu normalizačních praktik a omezování prostoru svobody, patrnému hlavně po nástupu Jiřího Paroubka. Zastavíme snahu ČSSD a komunistů vyvlastňovat, zestátňovat, zastrašovat média, schvalovat neadekvátní brutální zásahy policie bez následného potrestání viníků.
- Zabráníme politicky motivovanému zneužívání policie.

Občané České republiky mají právo na pravidelnou kontrolu plnění závazků Občanské demokratické strany a na neprodloužení mandátu v případě jejich neplnění.

Podpisy:
Tato smlouva vstupuje v platnost vhozením hlasovacího lístku č. 9 - Občanská demokratická strana - do hlasovací urny ve volbách do Parlamentu České republiky ve dnech 2. - 3. 6. 2006.

Mirek Topolánek
předseda Občanské demokratické strany

Občané České republiky
15. 08. 2009 | 06:27

typro napsal(a):

P. Švejnare, nejsem vzdělán v oboru ekonomie, život si oddřu rukama, vím však jedno! Jestliže stát utrácí takovou sumu, jako při ekonomickém růstu 4 % a přitom prožívá 4 % pokles , něco není v pořádku.Doma si to dovolit nemohu, hrozila by exekuce. Utratit 170 mld.korun při klesající výrobě i spotřebě ? Hrůza.Stát neumí reagovat a nemá chuť !!! Co by tomu řekli voliči, začneme tedy něčím , pro mnohé zatím vzdáleným. Odchody do důchodu a to bez reformy. Díky , nechci.
15. 08. 2009 | 08:30

SuP napsal(a):

Něco k pozdějšímu odchodu do důchodu.
Při čtení článku NP od Františka Vízka mě napadlo, že pokud vláda(y) budou stále "řešit" problém, jak to udělat, aby za 50 let příjmy mladých pracujících vygenerovaly dostatek prostředků i na důchody, budou nacházet pouze stupidnější a stupidnější řešení. Jako například přistěhovalce.
Přitom jediný správný směr je zachovat poměr mezi reprodukcí a úmrtností. Myslím tím, že dokud tento problém budou "řešit" vlády, které notabene ten problém zase tolik ještě nepálí, budou mladí pořád méně ochotní si připustit, že pokud ONI s tím něco neudělají, bouchne jim to v čase jejich důchodového věku jako nevymetený komín. Problém důchodové reformy je především problémem nedostatečného přírůstku obyvatelstva. Všechny jiné pokusy o "řešení" jenom prohlubují pocity beztrestné nezodpovědnosti mladé generace za další vývoj. Musí si VČAS uvědomit, že pokud se přírůstek vlastního obyvatelstva nevyrovná, bude to později neřešitelné.
Pokud tento problémbude řešen imigrací, je v současné době už dost studií, které ukazují, jak je toto řešení krátkozraké.
15. 08. 2009 | 10:58

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text (plus jednu poněkud vulgární reakci na tento text). Hrubě urážlivé texty jsou v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
15. 08. 2009 | 12:03

Petr z Tábora napsal(a):

Pane profesore je vidět, že žijete v cizině a o českých poměrech toho moc nevíte. Vy chcete prodlužovat věk odchodu do důchodu. Pokud je někomu přes 50let, byť je vzdělán vysokoškolsky, jazykově, PC...- a pošle někam životopis, tak ho ani nezvou na pohovor, protože mají dost mladších uchazečů. Váš návrh směřuje k "odepsání" starší generace, důchod by nedostali, zaměstnání také ne a byli na podpoře. Fujtajbl, ještě že Vás nezvolili prezidentem.
15. 08. 2009 | 14:35

ila napsal(a):

Na jaké podpoře? Půl roku by brali pár kaček a pak by doatávali asi tak 3,5 tisíce....
Takže z toho vyplývá, že by nebyli na podpoře, ale na pastvě :-)

Jo, málem bych zapomněla.Pane Blue Jyai, to co sdělujete panu Švejnarovi (ten text v angličtině), to zřejmě soudíte podle sebe, že?!
15. 08. 2009 | 21:04

SuP napsal(a):

Nejlepší tapety od firmy F.Adamec, ČR!!
Pane Adamče, mohl byste tu myšlenku trochu rozvést? Tento stručný nástin slibuje fundovanou informaci.
16. 08. 2009 | 14:21

Pepi napsal(a):

Pan Švejnar, který navrhuje pozdější odchod do důchodu, by se měl seznámit se současnou legislativou.
Ročníky 1950-55 odcházejí do důchodu cca v 63-letech.
A ročníky mladší než 1960 budou již odcházet do důchodu v 65-letech.
Dalším prodloužením odchodu do důchodu se jen zvýší nezaměsnanost mladých 20-25-letých a těch nejstarších 55-60-letých.
Ať se podívá na statistiky Nez-2007-2009.xls MP:
http://portal.mpsv.cz/porta...
a na 1/4-letní strukturu:
http://portal.mpsv.cz/porta...
Na jedno volné místo je 10-20 nezaměsnaných.!
-
Takže jedině podpora vytváření nových pracovních míst je řešení
současného propadu HDP ČR.
Podpora domácí výroby a služeb pro domácí, tuzemskou spotřebu a hledání nových eportních odbytišť..!!
Vše ostatní, zdražování a zvýšení DPH jen dále sníží koupěschopnost obyvatel a krizi prohloubí ..!!
16. 08. 2009 | 17:12

Maxa Píšová napsal(a):

Po přečtení tzv.diskuze je mi velmi smutno. Tolik zloby a nenávisti, nikdo není dost dobrý. Není nám pomoci až budeme úplně na dně.Pak si to snad uvědomíme.
Proč musejí podniky vč.ĆEZu vydělávat miliardy, zdražovat elektřinu. Nestačil by jen přiměřený zisk? Banky se také chlubí nemorálními příjmy, neměly by splácet také ty špatné úvěry? Proč musím za každým jménem mít v závorce jeho politickou příslušnost. Nestačilo by hodnotit člověka bez toho? Mnoho otázníků, ale žádné řešení. Chybí perspektiva organizace, koncepce budoucnosti. Zdá se, že nám to nevadí žít ze dne na den.Nemáme v čele žádnou silnou osobnost, které bychom si vážili a která by měla, u nás obyčejných lidí, zaslužený respekt.Neziskové organizace jsou přehlíženy, ale snad by také mohly do neutěšené rozhádané společnosti promluvit.
16. 08. 2009 | 18:01

schlimbach napsal(a):

pokud si nepomůžeme sami, nikdo to za nás neudělá -))
http://ekonomnickareforma.s...
16. 08. 2009 | 18:29

schlimbach napsal(a):

16. 08. 2009 | 18:30

Meňo napsal(a):

ŠVEJNARŮV NADHLED pana Profesora předem kvalifikuje do čela národního protikrizového týmu. PROČ tam už dávno není ??? Inu, naši politici se budou jen hádat, a o řešení krize jim vůbec, ale vůbec nepůjde, že ? Modří milionáři utečou na Karibik, a nás Čecháčky tady nechají v těch sr...ách se topit.
Odchod do penze je zajímavý, i když jeho prodloužení poněkud nepopulární. Ale kdyby na čas...
HLAVNÍ je ta solidarita, semknutost, jak píše Švejnar. Naopak dnešní rozhádanost nikam nevede (TO je "cesta do pekel"). Nějakej "celonárodní koncenzus" je zatím v český kotlině pouhou utopií - dokud asi v tom nebudeme tak špatně, že k němu budeme "dokopáni" vývojem. Jinak nevím. Podobně jako Švejnarovo "táhnout za jeden provaz" zní dnes jako hudba z jiných sfér.
Pomozme Š. prosadit jeho ideály !
17. 08. 2009 | 09:13

Vasja napsal(a):

Kdybybych já měl jen nějaký kontakty na Vatikán........
Dáfno by byl pan doktor a profesor Švejnar svatořečen. To by se jeho ideály lépe prosazovaly. Smolík.
18. 08. 2009 | 07:10

pgjed napsal(a):

Poslouchejte pane Švejnare, vy jste na to kápnul! Vy jste prostě geniální! Uděláme to tak, že zedníci budou umírat u kalfasu s fankou v ruce a šoféři, až nebudou vidět na cestu, nebo neudrží volant, budou skákat pod kola vlastního náklaďáku, ostatní pak přiměřeně odbornosti a letoře a máme vyhráno! Jen jsem zvědav, jak dlouho to Paroubkům, Kalouskům a Sobotkům vydrží na rozhazování a prožírání, než to znovu zalomí do dluhů a na státní krach?! :-o
18. 08. 2009 | 13:59

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
24. 08. 2009 | 08:06

Martin napsal(a):

Skokové zvýšení důchodů při rostoucí nezaměstannosti padesátníků a starších je pouze první opatření. Jsme svědky jevu, že na trhu práce (v podnicích, na personálních agenturách) se vytváří klika mladých, kteří z principu nepřijmou staršího zaměstnance. Jaké bude opatření, které selektivně umožní pracovat za odpovídající mzdu pouze této starší generaci?
24. 08. 2009 | 10:13

Ivo Patta napsal(a):

Jan Švejnar je jen profesorem ekonomie, to znamená že mu chybí znalosti ze sociologie, demografie a psychologie. Ptát se ho na důchodovou reformu je proto zbytečné.
08. 09. 2009 | 21:50

Mirčus napsal(a):

Co takle zkrácení pracovního týdne z nynějších pěti dnů třeba na čtyři,či dokonce tři dny.Mohlo by být zaměstnáno více lidí a tím méně by stát vynákládal prostředků na sociální výdaje.Někdo jistě namítne,že za takto zkrácený pracovní týden,nebude schopen pokrýt své výdaje na živobytí.Proč by vlastník výrobních prostředků (zaměstnavatel)měl bohatnout v řádech miliónů,či dokonce miliard,když by namísto takto vysokých zisků mohl napomoci zažehnati krizi tím,že by zaplatil zaměstnance tak,aby za čtyři,či dokonce tři dny měli prostředky k žití jako když pracovali dnů pět.Smyslem života přeci nemusí být v dnešní technicky vyspělé době trávit většinu času v práci,člověk by měl prožívat více času s rodinou,nebo mít čas na své záliby.Bohužel prioritou některých spoluobčanů zřejmě je a ještě dlouho bude shromažďování nesmyslného bohatství.Z tohoto pohledu není konec krize v dohledu.
12. 01. 2010 | 20:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jediným radikálním řešením je uzákonit prodloužení věku odchodu do důchodu až do okamžiku, kdy lékař, nebo nějaký autorizovaný ekonom, potvrdí klinickou smrt. To by se ovšem nemělo vztahovat na ekonomy a veřejné činitele. Těm by měl nárok na důchod vzniknout dnem, kdy se oni sami rozhodnou odejít do důchodu. Tímto zákonem by se také eliminovala možnost, že se nějaké větší uskupení nezodpovědných důchodců pokusí takový systém změnit.
Rozhodně by se hereze, jako je řešit celou věc změnou přerozdělení bohatství, zvyšováním produktivity, nebo ušetřením jinde, měly pronásledovat. Nebo alespň zahrnout všeobjímajícím institutem křesťanské milosti. Tedy chytit, vyslechnout, zavřít, mučit a upálit. :)))
P.S. Nekrofilní společnost je při hledání řešení bohužel vždy omezena vlastním paradigmatem.
Jinak Vám všem přeji pevné duševní a fyzické zdraví, přiměřené bohatství a neustálý pocit štěstí. Nejen v novém roce.
13. 01. 2010 | 10:49

Marinak napsal(a):

Předem chci podotknout, že si pana Švejnara velice vážím a být u nás zavedena přímá volba prezidenta, tak bych ovlil právě jeho. Ovšem zde si myslím, že šlápl trochu vedle. Skokové zvýšení odchodu do penze určitě načas vyřeší problémy s důchody, ovšem je třeba si uvědomit, že tito lidé, kteří budou dělat takzvaně "nad limit", budou zabírat místo mladé generaci, která má již ted velký problém sehnat práci. A pokud se věk odchodu dále prodlouží tento problém se ještě více prohloubí
31. 01. 2010 | 15:56

Marinak napsal(a):

Protože to co se ušetří na výplatách důchodu, se zase vyplatí na podporách v nezaměstanosti. Myslím si, že problém není ve větším počtu důchodců, ale v tom, že není práce.
31. 01. 2010 | 15:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy