Bilance 20 let postkomunistické transformace

12. 04. 2010 | 15:00
Přečteno 6698 krát
Co vidím jako hlavní výzvu pro naši republiku? Vrátit se co nejrychleji mezi ekonomicky a politicky nejvyspělejší země.

Není to nereálná výzva. Před II. světovou válkou jsme patřili mezi nejvyspělejší ekonomiky světa a ještě v 50. letech američtí a angličtí studenti standardně psali eseje o unikátnosti naší meziválečné demokracie.

Za posledních 20 let se proto aktivně zasazuji o to, abychom se co nejrychleji vrátili do skupiny zemí s nejvyspělejším hospodářstvím a demokracií. Za tímto účelem je potřeba vyvinout nové instituce a vytvořit efektivní hospodářskou a sociální politiku. Hned na počátku 90. let jsem proto s Josefem Zielencem a dalšími kolegy založil při Univerzitě Karlově a Akademii věd České republiky líheň špičkových moderních ekonomů a ekonomického výzkumu (CERGE-EI). Stovky absolventů této instituce nyní úspěšně působí na klíčových pozicích v republice a ve světě. Též jsem soustavně sdílel své zkušenosti a názory s veřejností, politiky a politickými stranami, a rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta republiky, abych mohl pozitivně ovlivnit náš ekonomický a politický vývoj. Mnoho lidí mne odrazovalo od prezidentské kandidatury s tím, že to nemá cenu, že Václav Klaus má znovuzvolení jisté. Již tyto samotné názory pro mne byly dostatečným důvodem k vážnému rozhodování se pro kandidaturu. Představa, že 20 let po obnovení demokracie na post prezidenta republiky kandiduje staronový kandidát sám, aniž by si kdokoli troufl nabídnout alternativu, mi přišla nepřijatelná. Proto jsem se rozhodl na sebe toto velké riziko neúspěchu vzít. A celý průběh kampaně mne utvrdil v přesvědčení, že jsem se rozhodl správně. Že naše politika potřebuje a občané chtějí alternativu, chtějí změnu, a to změnu racionální, odpovědnou, slušnou a konstruktivní. V úsilí prospět České republice jsem samozřejmě nebyl jediný.

Kde se tedy nalézáme po 20 letech postkomunistické transformace? Mnohé jsme dokázali, ale zdaleka dnes nejsme tam, kde bychom vzhledem ke své historické perspektivě měli být. A uvědomme si, že země jako Slovinsko, Slovensko a Polsko měly horší výchozí podmínky a za 20 let dosáhly stejného či lepšího výkonu.

Zasaďme tudíž naši situaci do širšího kontextu. Všichni vnímáme, že současná doba není jednoduchá. Mám na mysli nejen ekonomickou krizi, jejíž důsledky se velmi neblaze projevují na hospodářském životě, ale i krizi společensko-politickou, která rozhodně neprospívá zdravé atmosféře v naší zemi. Jsem přesvědčen, že Česká republika potřebuje změnu politického systému a stylu. Nastal vhodný čas pro generační obměnu. Je třeba otevřít dveře do politiky lidem, kteří tam nevstupují, protože se chtějí obohatit, ale protože chtějí odvést službu své zemi.

Česká republika potřebuje akceschopný politický systém: nemůžeme si dovolit i nadále fungovat s vládami, které závisí na jednom či dvou pochybně získaných hlasech, jak bývá bohužel od roku 1996 zvykem. Česká republika potřebuje obnovu důvěry občanů ve svou politickou reprezentaci - novou „společenskou smlouvu“, která vlije naší „příliš rychle unavené demokracii“ (Rupnik) do žil novou krev. K tomu vede program rozumných reforem, zásadní obnova politické reprezentace, a větší konkurence myšlenek a osobností.

Ze zdravice na konferenci strany Věci veřejné v Brně, dne 11. 4. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Elena napsal(a):

nevedela som že chcete patriť do činy, lebo momentalne čina je najvyspelejšia kajina sveta,

kto vie možno že sa milim , ale v čine sa všecko vyraba, čina poskytuje všeckím požičky, je tam poriadok, tak neviem
12. 04. 2010 | 15:10

orinoko napsal(a):

Pane Švejnare, jakou změnu politického systému u nás jste měl na mysli? Všeobecně se tvrdí, že máme demošku. Dokonce sametovou? Zastupitelský systém , partají tu je tolik, že možná ani nestíháte všechny objet se svými zdravicemi , tak jakou konkrétní změnu byste doporučil. To všude pronášíte tento projev nebo každé partaji šijete na tělo jiný? Už jste byl u Cibulky? A u Balbínů?
12. 04. 2010 | 15:15

xx napsal(a):

Eleno: to nejsou znaky nejvyspelejsi zeme sveta. To jsou mozna znaky nejbohatsi zeme sveta. Plest si bohatstvi s vyspelosti neni dobre.

Svejnar: neco tak obecneho a prazdneho jsem dlouho neslysel. Tenhle projev se da vytahnout kdykoli a kdekoli. Ach jo. Mimochodem, byt panem Svejnarem tak se tim CERGE-EIem moc nechlubim, jestlize to tu vedou ty stovky vami vychovanych odborniku, pak jsou vysledky prace CERGE-EI dosti zalostne a vypada to, ze si to snad ani neuvedomujete i kdyz to otevrene priznavate v druhe pasazi clanku.

ajajaj, takovej usouranej vlastnak.
12. 04. 2010 | 15:18

Elena napsal(a):

hmm dva križiky xx,

po sametovej sa každý hnal za bohatstvom, podnikaniem, mať lepšý barak za souseda, autičko, krajšiju manželku, že to vraj je bohatstvo=výspelosť, tak neviem neviem, či sa nepletieč ty dvojkrižik xx
12. 04. 2010 | 15:24

pgjed napsal(a):

Pane Švejnare, přidržím se jediného věcného faktu, který jsem ve vašem článku nalezl. Byl bych vám velmi zavázán, kdybyste statistický nárůst absolventů CERGE, mohl dát dospolečného grafu s nárůstem zadlužování a také klientelismu a korupce v NH. Případně graf vhodně doplnit seznamem privátních a státních subjektů, ve kterých absolventi CERGE působí. Myslím, že by to byla zajímavá ilustrace vašeho výroku.
12. 04. 2010 | 15:28

student napsal(a):

Pane Švejnare, jako politický projev dobrý. Ale řešení nenabízíte žádné.
12. 04. 2010 | 15:28

Taoiseach napsal(a):

Jan Švejnar

"země jako Slovinsko, Slovensko a Polsko měly horší výchozí podmínky a za 20 let dosáhly stejného či lepšího výkonu"
V tom máte pravdu. Ale...

"Mám na mysli nejen ekonomickou krizi, jejíž důsledky se velmi neblaze projevují na hospodářském životě"
Krize byla zneužita k dalšímu posílení těžkého průmyslu a velkých hospodářských skupin na úkor malých a středních podniků a technologických inovací. Nevšiml jsem si, že byste na to byl poukázal...

"Česká republika potřebuje obnovu důvěry občanů"
A jak byste to asi tak chtěl dosáhnout? "Věci veřejné" to opravdu nevytrhnou.

Zdaleka nejpitomější ze včech Vašich nápadů je ovšem zavedení školného na universitách. Zatím jsem nečetl jediný argument, který by se nedal velmi snadno vyvrátit.
12. 04. 2010 | 15:36

schlimbach napsal(a):

o čem ten článek vlastně je? Vytvořili jste stovky super vzdělaných odborníků na ekonomii a krize stejně přišla a byla vyvolána jinými super vzdělanými odborníky na ekonomii - možná by to pane profesore chtělo po všech těch letech nějaké konečně konkrétní řešení, nápad, jak z té mizerie ven - jinak jsou to všechno jen pusté fráze o ničem - co třeba http://ekonomickareforma.cz ?
12. 04. 2010 | 15:41

Stařeček napsal(a):

pane Švejnare Vy jste schopen najít u nás asi tři sta poslanců do obou komor, kteří se nebudou chtít obohatit a budou se řídit vlastním rozumem bez různých rádců o kterých momentální poslanci ani nevědí jestli jim radí špatně či dobře? Jak tak čtu jako ostatní Vy bohužel také nemáte řešení. Jenom popisujete momentální stav a to, že by se mělo. Za současného stavu společnosti a prorostení plitiků s ekonomickou mafií se nedá nic rozumného udělat. To by snad musel přijít nějaký rozumný diktátor. Byl ale někdy nějaký rozumný diktátor?
12. 04. 2010 | 15:44

Vico napsal(a):

Je až s podivem s kým, že to Václav Klaus málem prohrál. Trochu to připomíná klasický americký film RockyI.

Václav Klaus alias Apollo Creed - mistr v těžké váze nemá s kým boxovat a tak mu promotéři našli stárnoucího vymahače/vymítače/ dluhů Jana Švejnara alias Rocky Balboa, který je zároveň místním filadelfským boxerem. Původně pouťová podívaná s plánovaným KO v prvním kole se pak změnila v patnáctikolové martyrium, po kterém až bodoví rozhodčí připsali z obočí krvácejícímu "Apollo" Klausovi ušmudlanou výhru.

Tím však veškeré podobenství končí. Žádný Rocky II až VI nebude. Jen zdravice psané podle jednoho mustru.

p.s. A to přitom i "autista" Špidla s úsměvem měsíčka na hnoji dokázal dát Apollo Klausovi pěkně na pr..l.
12. 04. 2010 | 15:44

xx napsal(a):

Eleno: ja se nepletu, pletli se ti co se hnali za tim bohatstvim, bohatstvi je bohatstvi a ja netvrdim ze to je neco spatneho. Jenom to jaksi neni ta vyspelost, pro tu je bohatstvi jaksi malo.

Taoiseach: zavedeni skolneho se da snadno vybratit pouze politicko/demagogickou agitkou. Ve vecne rovine u skolneho se statni garanci dostupnosti pujcek nelze smysluplne argumentovat proti.
12. 04. 2010 | 15:54

Opitz napsal(a):

Bože můj, jsem rád že tento teoretik není českým prezidentem...

2. odstavec - prázdné klišé a trapné politické floskule
3. odstavec - potřeba zdůraznit svou vlastní důležitost ... ještě že tu tenkrát ten Švejnar byl, kde bychom bez něj byli...

4. a další odstavce - další prázdné floskule, neschopnost pojmenovat konkrétně, co se nepovedlo a co se povedlo.

Vše nakonec vysvětluje až zmínka na závěr, že tohle byla jeho politická zdravice na sletu VV, která na podobných prázdných frázích vystavěla celý svůj program...

Bože chraň, aby člověk jako Švejnar byl jednou českým prezidentem...
12. 04. 2010 | 15:56

Míval napsal(a):

Příliš rychle unavená demokracie - ta je všude tam, kde se sice ustaví demokratické instituce, ale obsah se ztratí někde v překladu. Nicméně myslím, že v takovém Iráku či Afghánistánu se unaví ještě rychleji.
12. 04. 2010 | 15:58

Reedoc napsal(a):

Ano, potřebujeme akceschopný politický systém. Jenže jak se kněmu dopracovat?
Po zkušenostech z doby budování komunismu tady byla šance. To by ovšem v politice nesměli být pohrobci KSČ a ruku v ruce s nimi ti, kteří do politiky šli jen za obohacením. Tito výlupci převálcovali hrstku lidí, kteří věřili, že něco změní k lepšímu. V české politice vládnou jen peníze, demokracie a politická kultura je na obtíž. Buď dojde k zásadní změně, nebo se tento stav bude jen prohlubovat až vyústí v opravdovou revoluci. Jestliže nejsme schopni respektovat základní principy politické kultury, budeme si muset pro její vznik nastavit zákonné prostředky. Problém je ovšem v tom, že to zase musí schvalovat poslanci. Tím jsme opět na začátku problému protože výše uvedení jedinci si už stačili vychovat zdatné nástupce. že by tedy revoluce?
12. 04. 2010 | 15:59

hanah napsal(a):

Švejnar

píšete

"CERGE-EI - líheň špičkových ekonomů. Stovky absolventů této instituce nyní úspěšně působí na klíčových pozicích v republice a ve světě....." Že by oni tu krizi....nezvládli?
"Jsem přesvědčen, že Česká republika potřebuje změnu politického systému......"

Jak to prosím myslíte? Pokud máte na mysli změnu volebního zákona, aby volby nedopadaly patem, proč jste to prostě nikdy neřekla jasně?

Kde je váš nový think-tank, který jste měl v úmyslu vybudovat ihned po neúspěšné prezidentské volbě?

Zdá se, že se opět ozýváte - jistě byste rád nějakou pěknou funkcičku, že?

Blog o ničem. Článek, který by napsal žák prvního ročníku gymnázia, kdyby dostal za úkol napsat něco o současné situaci v zemi.
12. 04. 2010 | 16:00

hanah napsal(a):

oprava:

.....neřekl a jasně
12. 04. 2010 | 16:06

Taoiseach napsal(a):

Vico

"A to přitom i 'autista' Špidla s úsměvem měsíčka na hnoji dokázal dát Apollo Klausovi pěkně na..."

Pro pořádek je třeba konstatovat, že potom už to nešlo, protože zmíněný Apollo už do žádných přímých voleb nešel...

PS pro hanah
To je jen jeden příklad důvodů, proč ho považuju za zbabělce.
12. 04. 2010 | 16:15

hanah napsal(a):

Tao

psala jsem o článku Švejnara, je mi lhostejné koho a proč považujete za zbabělce.
12. 04. 2010 | 16:22

Taoiseach napsal(a):

hanah

Trochu zkratkovitě jsem reagoval na Váš komentář pod páně Janouchovým příspěvkem
http://blog.aktualne.centru...
"Jestli starým zbabělcem myslíte Klause, tak si hluboce nevážím i vás", z něhož se zdá, že Vám to zase tak lhostejné není.
12. 04. 2010 | 16:44

Taoiseach napsal(a):

xx

Jsem připraven o školném diskutovat ve věcné rovině. Předesílám, že nemám nic proti garantovaným půjčkám pro studenty - na živobytí.

Obecně je co nejlepší vzdělání co nejvíce lidí prvořadým veřejným zájmem (tedy v zájmu všech občanů). Pokud mi co nejvěcněji napíšete důvody PRO zavedení školného, budu se snažit co nejvěcněji reagovat.
12. 04. 2010 | 16:53

češka napsal(a):

Pane Svejnare,
vyrostla jsem v antikomunistickém a komunisty persekuovaném prostredí.
Všichni muzi v naší rodině prošli komunistickým vězením, ale zenám a dětem nikdo strechu nad hlavou nevzal, to az "demokracie", z jednoho důchodu se dlo skromně zít a ne premýšlet, jestli jíst, bydlet nebo se léčit. Tuto moznost volby dal lidem teprve tento rezim.
Některí vyměnili koupání u Balatonu, v Bulharsku a Rumunsku nebo NDR za Chorvatsko, Spanělsko a Recko.
V ulicích je více domů s novou fasádou /většinou/.
V demokratických volbách není koho volit, protoze všichni politici jsou stejně bývalí komunisté a bílí koně neviditelných sponzorů.
Co se týče všelikých rádců a mudrců, preji jim z celého srde konec, jaký potkal jejih predstavitele ve filmu Síleně smutná princezna.
Chyba se stala jediná, zásadní a hned na začátku. Hned v 90 se měly zprístupnit a zverejnit archívy STB. Ze začátku by bylo mnoho kriku, ale pak by si lidi uvědomili, ze jsme jací jsme a zivot by šel dál bez postupného vytahování špinavého prádla a vydírání. Kdo ví, jak by se za stejných podmínek chovaly jiné národy?
Havel se snazil zničit náš zbrojní průmysl v době, kdy se bojuje jak nikdy drív, a naše místo na trhu hned svizně prevzali jiní. Zbrojní průmysl táhne vědu a výzkum...
12. 04. 2010 | 16:59

Vaclav napsal(a):

Vážený pane Švejnare,nijak nechci snižovat vaše kvality, pokud ale Vaše ekonomické výplody přirovnám k nic neříkajícím frázím?Dokonce jsem velice pečlivě studoval program strany VV, ale když jsem přečetl Vaši zdravici, múj zájem o tuto stranu ochabnul.A jak čtu diskusní příspěvky k Vaší zdravici, tak si myslím, že by si tato/možná nadějná/ strana měla zvolit jiného řečníka, než přijde o zbytek členů.Eventuelně bych kvitoval, kdyby se od Vás ona strana distancovala.Jak se můžete oslovovat presidentským kandidátem, když nezískáte ani jednoho příznivého diskutera k tomuto článku.Zkuste podat sportku, jinak to není možné, že by člověk,který toho tolik nastudoval, byl takový smolař?
12. 04. 2010 | 17:18

hanah napsal(a):

kontext, pane Tao, kontext vám chybí.
Většinou.
Jinak velmi aktuální....:-(
12. 04. 2010 | 17:20

orinoko napsal(a):

Není nad školné , kterým se studenti zadluží hned zkraje svého života, aby v tomto zadluženém živobytí mohli pokračovat až do smrti. V USA už na studia nikdo nepůjčí, protože není záruka , že dotyční seženou práci, aby mohli splácet. V Austrálii je už tolik vysokoškoláků, že se živí jako taxikáři. A u nás se za chvíli i na hajzlbábu bude požadovat vysokoškolské vzdělání.
12. 04. 2010 | 17:25

xx napsal(a):

Taoiseach: zavedeni skolneho samo o sobe pomaha zvysovat kvalitu a predevsim motivovat k lepsim studijnim vysledkum. Zaroven provadi predbeznou selekci tech kteri nejsou na studium dobre vybaveni a tudiz riskuji v pripade neuspechu dluh, ktery budou splacet bez pridanne hodnoty uspesneho VS studia.

Uspesne VS studium samo o sobe studentum skolne zaplati znazsim uplatnenim v budoucnu na trhu prace a vyssimi vydelky, takze student na tom rozhodne nic netrati.

Nutnou podminkou je samozrejme dostupnost uveru na skolne a moznost odkladu splatek po ukonceni studia.

Vse je v souladu s pozadavkem co mozna nejvice kvalitnich VS vzdelancu.

Samozrejme ze dnesnim stavem by to zahybalo a studentu by rapidne ubylo, ale jsem si jisty ze by slo prave o zkvalitneni.

Dulezite upozorneni nez zacnete vse vyvracet. Netvrdim, ze skolne vyresi vsechny problemy, netvrdim ze skolne vyresi vetsinu problemu, netvrdim ze skolne zvedne kvalitu vyuky samo o sobe a hned. Rikam pouze ze pomaha a prispiva a neni jedinym faktorem kterym je treba pusobit na zvysovani kvality vzdelani poskytovaneho nasimi VS.
12. 04. 2010 | 17:29

siven napsal(a):

"Nastal vhodný čas pro generační obměnu. Je třeba otevřít dveře do politiky lidem, kteří tam nevstupují, protože se chtějí obohatit, ale protože chtějí odvést službu své zemi."

Fakt, že drtivé většině diskutujících (nejen) tato věta nic neříká, respektive jí nerozumí, dostatečně ilustruje, proč jsme dnes tam, kde jsme.

Není třeba nic dodávat.
12. 04. 2010 | 17:31

Holubář napsal(a):

Á, volby jsou na spadnutí a po nich se budou rozdělovat křesla. Pan Švejnar se připomíná, haló, tady jsem...!

Co jsme se v textu dočetli?
1. Že mezi válkami tu byl demokratický režim. (Zajímavé, dodnes jsem to netušil)
2. Pan Švejnar zásadně přispěl k rozvoji naší země založením CERGE, jehož absolventi jsou na klíčových místech.
3. Chtěl přispět ještě víc a i když ho zrazovali, přesto kandidoval na prezidenta.
4. I když jeho absolventi i on sám hodně dokázali, tak nějak to pořád není ono - nějak jsme se dostali do společenské krize. (Naši vlast vovinuly nějaký mraky)
5. Potřebujeme novou "společenskou smlouvu" a generační výměnu.

No, proč ne. Dočítám se, že pan Švejnar je v ČR veřejně činný od roku 1992. Počítám, že bude tak asi můj vrstevník (padesát a něco navrch), tak mu, s dovolením, tyknu:
Ano, už bychom, to měli zabalit a přenechat místo mladším. Chápu tě správně?
12. 04. 2010 | 17:36

Taoiseach napsal(a):

xx

Uznávám, že je to taky věcí pohledu a že já mám většinou opačný; tedy ne že by na tom Vašem pohledu nic nebylo. Leč:

"Uspesne VS studium ... studentum skolne zaplati ... vyssimi vydelky"
Ovšem z těch vyšších výdělků se platí vyšší daně a ten rozdíl hradí náklady státu na vzdělávání (už teď). Je třeba to uznat, a pak se nemusí nic zavádět.

"studentu by rapidne ubylo"
Někteří zastánci školného naopak tvrdí, že by jich přibylo, že by školy musely brát každého (já jsem rozhodně proti tomu).

"pomaha zvysovat kvalitu a predevsim motivovat k lepsim studijnim vysledkum"
Může to fungovat i úplně naopak: "Já jsem si zaplatil, vy jste povinni mě naučit, i když se budu flákat, mám nárok na diplom".

"predbeznou selekci tech kteri nejsou na studium dobre vybaveni"
Pokud jsou ovšem bohatí, tak jim je to jedno. Myslím, že takovou selekci mnohem lépe zařídí náročné přijímačky.

Stručně řečeno vidím trh s excelencí tak, že nejlepší školy si budou vybírat nejlepší uchazeče a naopak. Kdo na to nemá, půjde na horší školu s horším následným uplatněním (což se týká i bakalářského studia). Abych alespoň trochu ustoupil, placené nulté ročníky bych bral.
12. 04. 2010 | 18:04

orinoko napsal(a):

Švejnar není jedna věta. Je to hodně vět . A každý si vybral tu svojí. Jen někdo s tím má problém. A tak hned začal pobolševicku kádrovat.
12. 04. 2010 | 18:05

Jerry napsal(a):

Jeden tesařský mist mi v lednu 1990 řekl : " v 18-tém jsme měli revoluci národní, v 48-tém komunistickou, v 68-tém nepovedenou, teď byla sametová a teď přijde už jen klacková. To až se národ nasere a požene je všechny sviňským krokem." Mám dojem, že se k tomuto bodu už pomalu blížíme.
12. 04. 2010 | 18:09

orinoko napsal(a):

Vzhledem k tomu, že bude platit zanedlouho i výprdné, tak chci vidět ty zástupy zájemců o školy , po jejichž absolvování se stejně nenajde práce. Někdo tu zjevně zanedbal slovenské diskuse, kde se absolventi škol rozčileně ptají: Proč jsme tu školu dělali , když pro nás není práce?
V USA je jedna šance, že vám vzdělání zaplatí armáda. Ale podepisujte, že pokud vás bude Army potřebovat třeba v Iráku, tak rukujete. Dobrý ne?
12. 04. 2010 | 18:12

antiekonom napsal(a):

Švejanar koukaj, Hned na počátku 90. let jsem proto s Josefem Zielencem a dalšími kolegy založil při Univerzitě Karlově a Akademii věd České republiky líheň špičkových moderních ekonomů a ekonomického výzkumu (CERGE-EI). Stovky absolventů této instituce nyní úspěšně působí na klíčových pozicích v republice a ve světě.
Kde že jsou ti slavní ekonomové? Jestli působí na klíčových postech, tak bych se tím nechlubil. To oni zapříčinili tu světovou krizi. Takoví to jsou osborníci.
12. 04. 2010 | 18:17

Holubář napsal(a):

orinoko:
Jasně, a za píejčdý si pak ještě moci odpráskonut nějakého toho muhadžedýna a když už to nepůjde, tak alespoň jeho spratka. Související ztráty, nebo jak se tomu říká. :-(

No jo, za vzdělání se nakonec stejně musí nějak zaplatit. Před převratem u nás nutností skládat zkoušky z marxismu a teď ....
12. 04. 2010 | 18:24

grőssling napsal(a):

Pan Švejnar je prý profesor, tak bych od něj čekal víc té profesionální profesorské nátury ve vyjadřování.

20 let postkomunistické transformace ? Tak buďme přesní pane profesore, my jsme se netransformovali z komunismu, nýbrž z reálného socialismu . V ČSSR žádný komunismus nikdy nebyl. Mezi oběma pojmy jsou jak v ekonomii, politologii, tak v sociologii setsakramentské rozdíly.

A další neprofesorské bláboly jak jsme na tom byli za První republiky dobře a teď špatně. Nastojte, dokonce země jako Slovinsko, Polsko a Slovensko nás předběhly.
Tak se podívejme jak jsme na tom byli v roce 2007 podle CIA v tom nejsyntetičtějším ukazateli, v HDP na obyvatele ( v tisících USD ) :

1.Katar (80,9), 2. Lucembursko (80,5), 3. Bermudy (69,9), 4. Jersey (57,0), 5. Norsko (53,0), 6. Brunei (51,0), 7. Singapur (49,7),8. USA ( 45,8 ), 9. Guernsey (44,6), 10. Kajmanské ostrovy (43,8),

11. Irsko (43,1), 12. Hong Kong (42,0), 13. Švýcarsko (41,1),14. Kuwait (39,3), 15. Andorra(38,8), 16. Island(38,8), 17. Holandsko(38,5), 18. Britské panenské ostrovy(38,5),19. Rakousko (38,4),
20. Kanada(38,4),

21. Gibraltar(38,2), 22. Dánsko(37,4), 23. Spojené arabské emiráty(37,3),24. Švédsko(36,5), 25. Austrálie(36,3), 26. Belgie(35,3), 27. Finsko(35,3), 28. GB(35,1), 29. Ostrov Man(35,0),
30. Německo (34,2),

31.San Marino (34,1), 32.Japonsko (33,6), 33.Francie (33,2), 34. Bahrajn (32,1), 35. Faerské ostrovy (31,0), 36. Itálie (30,4), 37. Španělsko (30,1), 38. Tchaiwan (30,1), 39. Monaco(30,0 ),
40. Řecko (29,2),

41. Macao (28,4), 42. E.Guinea (28,2), 43. Kypr (27,4), 44. Slovinsko (27,2), 45. Nový Zéland (26,4), 46. Izrael (25,8), 47. Bahamy (25,0),48. Falklandy (25,0), 49. Lichtenštejsnko (25,0), 50. Jižní Korea (24,8), 51. Česká republika (24,2)

A potom také

58. Slovensko (20,3), 69. Maďarsko (19,0), 70. Polsko (16,3), 75. Rusko (14,7), 132. Čína ( 5,3), 166. Indie (2,7), 228. Zimbabwe (0,2).

Když vyloučíme pidi ekonomiky a ty od kterých se těžko můžeme něco smysluplně naučit, protože bydlí na naftových polích a za svůj úspěch vděčí Alláhu, ubudou nám pozice: 1.2.4.6.7.9.10.12.14.15.18.21.23.29.31.34.35.39.41.42.47.48., takže 22 ekonomik, které ani jako samostatné v první polovině 20. století nebyly statistikami podchyceny. Jak dopadne letos Island ( 16. ), Irsko ( 11. ) nevím, ale jistě poletí dolů. O Řecku ( 40. ) to už víme také jistě.
Takže, suma sumárum podle řebříčku hodnocení zemí podobné tomu někdy ze třicátých let 20. století bychom měli být dnes kdesi na 25. místě na světě. Tehdy jsme mohli být tak 15tí . S Norskem, které našlo naftu v moři, Lucemburskem, které produkuje HDP z práce pendlerů ze SRN, také těžko co naděláme.
Takže bych to neviděl tak černě jako pan profesor. Jistě, je dobře dávat si vysoké cíle, ale my se tak jako tak o těch deset pozic ještě posuneme. Stačí se podívat na růsty HDP u nás a v ostatních zemích EU, včetně těch co jsou před námi díky švindlům se statistikami, nebo nafouknutému HDP díky různým bankovním produktům, jejichž bubliny vedly v následujícím roce k finanční krizi.
Zdroj : CIA, The World Factbook pro rok 2007
12. 04. 2010 | 18:54

xx napsal(a):

Taoiseach: Nevyvracite - je upozornujete na nekonolast tvrzeni, na coz jsem upzoornil v zaveru - netvrdim zeskolne u kazdeho zafunguje idelane.

k bodum:
"Ovšem z těch vyšších ..... Je třeba to uznat, a pak se nemusí nic zavádět."
To je pravda ze jsou vyssi vybery dani z vyssich prijmu. Ale tady nastupuje efekt prerozdelovani. Prerozdelovacum vzdy zustane cast. Skolne cili cast penez primo a cim vetsi zajem o skolu, tim vice penez a lepsi kvalita. Nedotuji se pres prerozdelovace spravedlive nefunkcni hydry.
"Může to fungovat i úplně naopak: "Já jsem si zaplatil, vy jste povinni mě naučit, i když se budu flákat, mám nárok na diplom". "
Nemelo by proto, protoze motivace nevychazi od statu, ale od studenta - je jeho zajmem se naucit a nemit jen diplom, ale znat a umet a v budoucnu tak ziskat lepsi uplatneni s vyssim platem a snazsi sanci dluh splatit. Naopak dnes funguje toto "kam pujde delat, nikam jdu na VS. Jaky obor ? To je jedno, kde mne vezmou. Prece nebud uz ted chodit do prace" Pak prijde z VS "humanitarni" student na brigadu a vy mate pocit, ze mate chranenou dilnu.

"Pokud jsou ovšem bohatí, tak jim je to jedno. Myslím, že takovou selekci mnohem lépe zařídí náročné přijímačky."
Pokud jsou bohati, jsou jim ukradene i ty prijmacky - koupit lze vsechno - viz Plzen. Bohatych je ale jen 10 tisic, vetsina je spisemene bohata a tam to bude fungovat. Kdybychom rezignovali na vsechno jenom kvuli tomu ze to nefunguje ve 100% pripadu, nikam bychom se nedostali.


Jak jsem psal, ideologicky se to vyvraci snadno, vecne ale vase argumenty maji zjevne vady, jako napriklad to ze kdyz neco nepokreje 100% je to udejne proto spetne.
12. 04. 2010 | 18:55

elf napsal(a):

Emigranti jsou odpad národa.
12. 04. 2010 | 19:05

Holubář napsal(a):

elf:
Jasně, třeba takoví šmejdi nevzdělaní jako byl Komenský, nebo zbabělci jako vojáci v legiích za 1. a na východní i západní frontě za 2. světové války.
Vyslovený odpad, zatímco doma zůstala elita...

Bože bože, do čehos to duši dal ?
12. 04. 2010 | 19:12

yara ze země krys napsal(a):

Škoda pane Švejnare, že jste se nestal presidentem ČR, horší by to s Vámi určite nebylo. V ČR za 20 let vývoje nabrala až moc
velkou sílu úřednická byrokracie
vč. zbytnění stavu "jalových" politiků, sloha a struktura ministerstev neodpovídá potřebám moderní demokratické společnosti! Citelně chybí např. min. energetiky místo jiných ministerstev, které často řeší duplicitně problémy a zdržují úřední rozhodnutí. Je třeba provést celou řadu razantních zásahů do struktury státních institucí včetně radikálního jejich omezení a zeštíhlení. Zadávání státních zakázek a zejména efektivita nákladů a výdajů státních institucí je příšerná. Na struky státní dojné krávy jsou přisáty vybrané firmy a jejich pozice je téměř neotřesitelná.Šance na provedení těchto zásadních společenských změn a provedení celé řady dalších kroků je malá, snad jen pokud se na vrchol výkonné moci dostane nějaký snílek a inteligentní vzdělaný naivní reformista (jako byl svého času např. Gorbačov) a jeho vyčůraní souputníci ve straně ho dostatečně neprohlédnou, aby pak už bylo pozdě. Většinou když se někdo u nás dostane na vrchol pyramidy moci, tak má zájem jen na stabilizaci své pozice a jeho pozornost provést nějaké potřebné zásady do struktury řízení společnosti a ekonomiky státu jsou "odvedeny" jinam. Nějaké reformy zůstávají pouze na papírech předvolebních slibů. Zatím se ale na pozice premiérů až na výjimky stejně nedostali lidé s potřebnou odbornou kvalifikací a potřebnými vlastnostmi a týmem lidí, kteří by toto byli schopni provést! Nic dobrého nás nečeká,
protože zase na post např. ministra financí se hlásí právníci a chemici a podobní "odborníci".Na ostatních ministerstvech to není a nebude lepší!
12. 04. 2010 | 19:15

Holubář napsal(a):

grössling:
To je zajímavé povídání, co jste napsal. Tak trochu nečeské, málo sebemrskačské. Díky.
12. 04. 2010 | 19:15

jarpor napsal(a):

Dost slov jež dohromady nic nesdělují... snad kromě "volání" po obměně...
Volby budou a uvidíme, jak s tímto voláním naloží voliči.

Mimochodem, platí ta obměna i na autora ?

pgjed a hanah "vypíchli" z té bídy aspoň něco... bohužel, asi zůstanou, jako obvykle, bez odpovědi...

Hezký den
12. 04. 2010 | 19:19

Karel napsal(a):

"Co vidím jako hlavní výzvu pro naši republiku? Vrátit se co nejrychleji mezi ekonomicky a politicky nejvyspělejší země".
...
Švejnare napiš taky něco o tom jakou cenu za to občané státu zaplatí.
Ekonomika temě je samozřejmě důležitá. K čemu však silná ekonomika když motivuje lidi k tomu, že se k sobě chovají jako dravci.
K čemu vyspělá ekonomika v zemi ve které není pro běžného občana vymahatelnost práva.
Proč se bavit vůbec o ekonomice v zemi kde nejvyšší politické špičky ovládá korupční zločinost.
Švejnare tvoje ekonomické vize jsou to poslední co běžného občana země zajímá.
Pracuj raději na tom aby se s nemalými prostředky které stát vydře prostřednictvím daní ze svých občanů nakládalo efektivně - EKONOMICKY.
Aby se tyto prostředky nerozkrádaly. Máš k tomu odvahu.
Ne? Tak raději mlč!
Zatím to co zde říkáš považuji jenom za předvolební alibistické kydy.
12. 04. 2010 | 19:22

Adam S. napsal(a):

Racionální, odpovědnou, slušnou a konstruktivní - ano, přesně taková změna by nás mohla posunout správným směrem, poslední dobou však mám pocit, že tyto hodnoty v naší zemi příliš lidí nezajímají, že většina voličů se nechá ráda strhnout siláckými řečmi dvou tradičních největších (dnes již názorově vyčpělých) stranických oponentů..

Připadá mi, že většina z nás potřebuje slyšet ,,svého" politika mluvit agresívně, že tento musí ovládat arogantní chování bez přiznávání vlastních selhání, musí umět urazit svého ideového oponenta a nevybíravě neustále nepřímo vyjadřovat - ,,není lepšího na světě, než jsem já".

Není náhodou, že právě tento přístup je pro většinu voličů ten nejlepší. Minulý režim vysál z mnoha lidí většinu dobrých vlastností. Od přirozené akceptace faktu, že jejich názor nemusí být vždy tím správným, kolem nich vytvořil neprostupné slupky vlastního ega, jimiž je zahalil a uvnitř těchto nechal kvasit nekorigované názory na svět (nekorigované proto, že tito lidé nejsou s to akceptovat existenci názorů ostatních a fakticky - tj. spravedlivou obhajobou - se vůči nim vymezit). To je potom hlavní příčina jejich sympatie s arogantním druhem politiků, kteří taktéž nepřijímají existenci čehokoliv jiného, než sebe sama.

Není přehnané k označení těchto lidí použít pojem ,,Ztracená generace", tito lidé se ze svých duševních zranění již nevzpamatují, stejně jako se nevzpamatovala generace účastníků první světové války, ze kdy tento termín pochází.

Možná budeme za 20 let ekonomicky atakovat silnější země Evropy, vyspělost státu, popřípadě národa se však neměří pouze v rozměrech hodnoty HDP, míry státního dluhu nebo objemem obchodních transakcí, nýbrž také (a hlavně) kulturou jednání a uvažování příslušníků daného národa. Obávám se, že v tomto aspektu budeme za zeměmi tradičně západními zaostávat ještě několik generací.

Sám jsem se narodil v době, kdy soudruhům a soudružkám u nás zbývalo asi rok života, byl jsem tedy této lidské degradace ušetřen, možná proto jsem schopen rozeznat odlišnost životní filosofie některých jiných členů našeho národa. Přijde mi, že je pořád někde uprostřed nás stádo ovcí, jdoucí tam, kam ho nohy zanesou, stádo, jež potřebuje někoho, kdo mu řekne jak a co má dělat, popřípadě ho pomůže nasměrovat zpět do stáda v případě, že se zatoulá.

Na předvolebních heslech si můžeme přečíst, jaké výhody slibují politické strany ,,obyčejným lidem". Podle čeho hodnotit, kdo je ,,obyčejný člověk"? Sociologie žádný takový ani podobný příměr neužívá. Každý člověk je jedinečný, každý má odlišné schopnosti, kde hledat zmiňovanou ,,obyčejnost"? Pouze v hlavách těch, které jsem popisoval v předchozích odstavcích. V hlavách těch, kteří jsou uprostřed stáda spokojeni.

Útěk ze stáda není jednoduchý, denodenně jsou ti, jež chtějí utéci, strháváni akulturním jednáním jiných, bombardováni nesmyslnými předvolebními billboardy a neschopností politiků naslouchat a vést kulturní debatu u nedělního oběda, porušováním zákonů bez morální viny, jakožto zcela rutinní věcí v naší kultuře.

Naše země se bude řadit mezi vyspělé až ve chvíli, kdy každý půjde svou cestou, uplatní své přednosti a předností druhých si bude vážit, jako svých vlastních. Chybí nám morální princip. Přál bych si, aby těch, kteří se rozhodnou ze stáda se vyvázat, bylo co nejvíce. 20 let po převratu již máme nejvyšší čas. Mohlo by se nám totiž stát, že někteří ze zoufalství přeběhnou na sousední louku.
12. 04. 2010 | 19:42

Holubář napsal(a):

Milý Adame S.,
píšete moc hezky, leč obávám se, že život vás postupně dovede k méně optimistickým názorům a k menší sebedůvěře.

Vývoj společnosti je totiž možno přirovnat k řečišti, v němž si voda sama hledá svoji cestu. Síla jedince stačí jen k tomu, aby se v něm držel více při levém nebo při pravém břehu. Směr a sílu proudu ale ovlivnit neumí, a pokud, pak zcela nepatrně.

Tato sentence není z mojí hlavy a není dána ani vlivem předcházejícího režimu. Je to parafrátovaná myšlenka velkého (a v naší zemi nedoceněného) politika - Jiříka z Poděbrad.

Masa se chová jako stádo, s tím nic nenaděláte. Zde platí (doufám, že vás to pobaví) tuším že Leninova myšlenka, že jedinec nevyvolá revoluční situaci, ale revoluční situace si najde svého jedince. Myslím, že situace v ČR revoluční není, jedinců se také nedostává.

Doporučuji ke studiu Elias Canetti: Masa a moc, Arcadia, Praha 1994
12. 04. 2010 | 19:56

Rumcajs napsal(a):

Pane Švejnare, až se od Vás dozvím něco konkrétního, udělám v Řáholci ohňostroj.
12. 04. 2010 | 19:56

Suchec napsal(a):

Rumcajs:
Tak v tomhle opravdu, ale opravdu souhlasím.

Zdar, loupežníku :-)
12. 04. 2010 | 20:06

Aktiv napsal(a):

Na to pane Švejnare zapomeňte,česká politika je nereformovatelná a zbytečná,drahá,neefektivní,nenovátorská...Já mám návrh,spolupracujme s Japonci na konstrukci ROBOTA-POLITIKA,který bude schopen pomocu UI řešit nejsložitější problémy ve prospěch lidského společenství,nikoli ve prospěch mafiánské nadnárodní loutkové scéně...
Jestli to nejde!
GARANTUJI,ŽE CO NEVIDĚT TYTO ROBOTI -POLITICI budou žádání a veřejností nejkladněji přijímanou skupinou umělých bytostí...Protože budou zastupovat věřejnost,a řešit to,co ji tíží,a to neodkladně!

Také zjišťuji,že už i samotní politici a jejich strany se jaksi ztrácejí mimo obzor REALITY,už jim jejich nicneříkající existence,a systém,který nazývají demokratický,tj.parlamentní NEFUNGUJE...

STÁVAJÍ SE STÁDEČKEM OVCÍ,STOJÍCÍM NA VYPRAHLÉM HORNATÉM KOPEČKU,OPUŠTĚNÉM MIMO JAKOUKOLI REALITU.

UŽ NEJSOU VĚROHODNÍ A PRO NÁS POTŘEBNÍ,UŽ JE NEPOTŘEBUJEME,PRO KOHO PRACUJÍ,CO ŘÍKAJÍ,JAK ŽIJÍ...

DESÍTKY LET JE ŽIVÍME Z NAŠICH DANÍ,A JE TO K NIČEMU.

ONI JSOU TI,KTEŘÍ JSOU AKTIVNÍ,KTEŘÍ ZA NÁS DĚLAJÍ ,CO JE POTŘEBA!

A MY JSME TA HLOUPÁ VĚTŠINA,ZBYTEČNÁ,KTEROU NEPOTŘEBUJÍ,PRO KTEROU SE PLAHOČÍ DO SVÝCH POSLANECKÝCH LAVIC...ALE Z DOBRÝM BIDLEM!

JSME VĚTŠINOU,KTERÁ SE ZTRATILA,STEJNĚ JAKO SE ZTRATILA PARLAMENTNÍ DEMOKRACIE.

JSOU ZDE JEN DVĚ SOUBĚŽNĚ FUNGUJÍCÍ SKUPINY OBYVATEL,ALE NIJAK NESPOLUPRACUJÍCÍ,NEŽIJÍCÍ SPOLU...JINAK ŘEČENO,jako manželé žijící v jedné místnosti,ale oddělení zdí,a s dveřmi pro každého z manželů. Jen z tím rozdílem,že obě dveře vedou do pouště-do neživé pláně z písku,kamení a žáru,bez vody a bez života.

KARTA SMRTI VYTVOŘENÁ POD KLAUSOVOU TAKTOVKOU,A ODS,ČSSD,KDU-ČSL,ODA,AD.kolaborujících stran,tančících na voze,taženém smrtihlavem s kosou...

Jak rád bych pěl písně oslavné,jak to v našem národě všechno dobře funguje,a jak profituje a rozvíjí se celá společnost-NEMOŽNÉ!

Možná,že bychom mohli dát hlas jen jediné straně v poušti bezobsažnosti,a to straně VV Radka Johna... To,co říkal na jejich konferenci teď v neděli bylo SUPER.ještě ,aby myslel radek j.na to,jak více zapojit občany do politiky a řešení problémů-POKUD VYHRAJE VOLBY NAD TĚMI DVĚMA NESCHOPNÝMI STRANAMI,tak ať nezapomíná na tuto důležitou věc-ZAPOJIT OBČANY,A TO NEJEN NA VEŘEJNÉ PROSPĚŠNÉ PRÁCE,ALE NA VÍC...

Nezapomeň Radku Johne-pokud to dokážeš strčíš ty dvě nabubřelé,bigotní,bezohledné,nenávistné,snobácké strany lehko do kapsy.
Doufám,že občané zase nebudou setrvační,a opřou se o paty,a zvolí tvoji stranu Věci Veřejné-snad jedinou stranu,která pojmenovává věci pravými jmény...

Máte moje ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Pokud i vy R.Johne nezmodernizujete náš stát,tak KARTA SMRTI padne na stůl,a světe se děj.....
12. 04. 2010 | 20:07

Suchec napsal(a):

Rumcajs
Ale na nákup rachejtlí je času dost a dost.

Jak se to říkalo? Do švestek? A to, kdoví jestli a vůbec.LoL
12. 04. 2010 | 20:07

Suchec napsal(a):

A jéje, už tu zase máme mesiáše v podobě VV.
12. 04. 2010 | 20:09

orinoko napsal(a):

Někdy mám dojem, že jsem zpátky v socíku. Jen trochu obměnit slova , adresáty , celkovou kompozici a kulisy ... a můžeme Věci Veřejné pojmenovat pravými jmény.
12. 04. 2010 | 20:35

Aktiv napsal(a):

Nestačí jen pojmenovávat věci pravými jmény,to platí i pro VV!!!!
12. 04. 2010 | 20:36

Rumcajs napsal(a):

Suchec:
Souhlasím. Času dost! Když zapátrám hodně dozádu, tak ze Švejnara kromě obecností nikdy nic nevypadlo.

Jak říkáme my ekonomové:

Zlatej Kohout!!!
12. 04. 2010 | 20:39

hanah napsal(a):

Rumcajs

přikoupím petardy.
12. 04. 2010 | 20:41

Rumcajs napsal(a):

hanah:

Díky! Každá pomoc je vítaná. Jestli se ještě někdo přiddá, můžeme to pojmout velkoryse.

Něco ve stylu Letohradské pouti.
12. 04. 2010 | 20:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs a spol.
Pošlu na Vás hygienu a udám Vás všechny Řáholecké sojce. Doufám, že to práskne Robátkovi.

Pyrotechnika Vám bude takto zabavena, vy všichni budete muset odpracovat 100 hodin veřejných prací pro CERGE a Spolek odložených samurajských děcek.

Kromě Manky. Na tu nedám, sám nevím proč, dopustit.

P.S. Na čepu je kromě mé oblíbené značky dnes i kvasnicový Rychtář, heč !
12. 04. 2010 | 21:00

slavwin napsal(a):

Potřebujeme změnu bez ohledu kolik pravdy má Švejnar. Tihleti zachránci komunistických karieristů už kromě zlodějny nejsou schopni nic vymyslet. Co by dělali kdyby byla potřena korupce, museli by vytvořit nová bratrstva, co to je? Asi novou korupci. Mladí žijí v nějakém omámeni, z klausovědců. Možná inteligetní lidé typu Radka Johna, by snad mohli něco nastartovat.
12. 04. 2010 | 21:01

stále rebel napsal(a):

Dnes bychom měli držet minutu ticha za chlapa s gulama.
12. dubna Gagarin pokořil vesmír a náš ogar zase v tento den spadnul na zem.
http://www.mediafax.cz/poli...
12. 04. 2010 | 21:04

Suchec napsal(a):

1,2,3,4,5,.....57,58,59,60. jauvajs.
12. 04. 2010 | 21:14

hanah napsal(a):

slavwin

jj, Radek John už nastartoval. To vy nevíte ?
12. 04. 2010 | 21:21

Adam S. napsal(a):

Holubář - Děkuji za kritiku, je to úplně odlišné od toho, co studuji, ale po zkouškovém si přečtu, mám to zapsané, přeji harmonicky prožitý večer..
12. 04. 2010 | 21:35

Aktiv napsal(a):

Já si myslím,že Sympatický Topolánek balí kufry a vrací se na Mars!Nečas kontruje,a říká mu,pozdravuj mého dědu,až dorazíš na MARSPRAG...
Bacha 99,9% českých politiků jsou čistokrevní MARSOCHODCI,většina z nich tu žije jen do dovolené,a z Alp odlétavají do své domoviny...
Paroubek možná na Marsu bydlí vedle Topolánka a Nečase.V poslaneckých lavicích sedí většina MARSOCHODCŮ snad ze stejného města MARSPRAG,novináří prý mají důkazy,které v nejbližší době budou zveřejněny...Nevím jestli odtamtaď pochází i Švejnar,ale je možné,že manželku má také z MARSU...
Takže čESKÝ NÁROD JE VEDENÝ KOMPLETNĚ MARSOCHODY,politika na Marsu prý neexistuje,tu nám vnucují jen tady na Zemi...Oni sami ví,že se lze bez ní zcela obejít,a užívat si sluníčka jako v Toskánsku,aniž by se věci kolem vás jen trochu hroutili-jak je to možné...MOŽNÁ NOVINÁŘI PŘINESOU PRVNÍ NEPUBLIKOVANÝ ROZHOVOR S TAJNÝM MARSOCHODEM,KTERÝ INKOGNITO BUDE POVÍDAT JAK TO FUNGUJE,A ŽE TATO CELÁ OBLBOVAČKA,ZVANÁ POLITIKA,JE KOMPOLETNÍ UMĚLOTINA VYROBENA MARSOCHODY,POČÍNAJE SUMERY A KONČE ŘÍMSKOU ŘÍŠÍ A VATIKÁNEM.
Proč se tolik používá červená barva-NÁCKOVÉ,KOMUNISTI,THAJSKO,MAOISTI,VATIKÁN,BUDDHISTI,apod?
Proč asi byl nejoblíbenější film-MARS ÚTOČÍ,pro nás děs a hrůza,a pro MARSOCHODY obrovská zábava?
Přemýšlejte občané zotročeného Česka a v budoucnu opět i Evropy?:-)
12. 04. 2010 | 21:38

grőssling napsal(a):

Ještě mne napadla jedna věc k tomu co jsem na základě CIA, The World Factbook pro rok 2007 napsal zde do diskuse 12.04.2010 18:54:00.

Jak bychom asi v tom celosvětovém srovnání poskočili vpřed, pokud bychom se zadlužili na úroveň trojnásobku ročního HDP jako třeba Belgie, která si před námi lebedí na 25. pozici.
Myslím zadlužili rozumně, například investicemi do infrastruktury. Tuším, že by to s námi pohnulo výš, ale nejsa ekonom, nedokážu odhadnout o kolik ( dtto před námi Řecko, ale i 35. a 36. před námi si lebedící na svých pozicích Itálie a Španělsko, tuším, že s dvojnásobným zadlužením k HDP než ČR ).
12. 04. 2010 | 21:46

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Hochu ty překvapuješ. To bylo docela vtipný !!!
12. 04. 2010 | 21:52

Rumcajs napsal(a):

Levice žádný program nemá.
Má jenom návod, jak se dostat ke korytu. Její program, to je něco ve stylu "Chcete nás ?", je milej,poslušnej.....
12. 04. 2010 | 22:00

Holubář napsal(a):

Adam S.
Klobouk dolů - já se trochu bál, že vás naštvu :-)
12. 04. 2010 | 22:02

Josef K. napsal(a):

Milý pane Švejnare, asi pěkná zdravice, ale dovolávání se 1. republiky je snad naprostý non sence. Nezdá se mi, že je možné nahradit přes 3 miliony Němců, po staletí budovanou kultru soužití mnoha národů, ono specifické stedoevropské klima, byť více než často problematické z obou stran, ale ani jistý republikánský zápal části československé veřejnsti. Na Hradě taky nesedí Masaryk, ale nezřetelná a poměrně odpudivá bytost podobná spíše Benešovi. 70% průmyslu patřilo Němcům, tehdy. Přesto RČS byla zemí osudově rozhádaných a poměrně neschopných elit a vůbec je na pováženou role doznívajících zvyklostí Rakouska-Uherska. Dnes to je země postnormalizační, plná Bémů, Klausů, Paroubků a navíc i oněch Johnů, poměrně hloupých reálsocialistických amorálních žurnalistů, z toho německého soužití zůstal tak kapr na štědrovečerní stůl a dary na opravy kostelů... Anglosaská kultura se neujala. Vliv Rusů je enormní. Kde máte základnu pro novou světovost? Žádný duch kooperativismu zde není ani společné hodnoty, které dokáží zázraky. Je mi líto.
12. 04. 2010 | 22:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tragédií této společnosti je, že neumí vybrat, potažmo vyzvat skutečné elity.
Musíme se pak takto spokojit s "tím co máme".
Dominový efekt, takto ve smyslu starého to českého přísloví, že "vrána k vráně sedá", který po této volbě nevolbě následuje, způsobuje stav, ve kterém se naše společnost nalézá.

V tomto kontextu jeví se mi pan profesor Švejnar vábnější osobou, než hofexperimentátoři typu Klause a jeho bývalé či současné suity.

O komunistických pohrobcích ani nemluvě.

Nezbývá tedy než slovy klasika povzdechnouti :

" Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí !"

P.S. Volím VV. Uvidíme. A pokud bude přímá volba prezidenta, budu volit pana Švejnara. Myslím si, že by kandidovat znovu měl. Věřím, že jej vyzve více lidí, než je jen hloupý samurajský synek, navíc odložený.
12. 04. 2010 | 22:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Politika tvořená a dělaná formou konsensu. A třeba i tou Vaší optikou levice/pravice.

Říká Vám to vůbec něco ?

Já osobně si myslím, že ano. Že nejste ten omezenec, do kterého se snažíte stylizovat.

I když uznávám, že originální humor Vám nechybí.
12. 04. 2010 | 22:28

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Ten příspěvek patřil jinam. Ale budiž. Já uznávám teorie či programy založené na číslech, historické zkušenosti, znalosti řízení a psychologie.

Nemám rád líbivé cancy. To co předvádí naše levice, to je prachsprostý populismus . Bohužel, ani o americké levici si nedělám iluze. Obamova předvolební agitka byl z mého pohledu hnus, určený pro lidi, co neumí do pěti.
12. 04. 2010 | 22:45

mb napsal(a):

Nepochopil jsem toto : ´Česká republika potřebuje akceschopný politický systém: nemůžeme si dovolit i nadále fungovat s vládami, které závisí na jednom či dvou pochybně získaných hlasech, jak bývá bohužel od roku 1996 zvykem. ´

Voláte tedy po většinovém volebním systému ???

Tedy tomu co chce a prosazuje paroubek a ods ???

Nerozumím ...

chcete zválcovat malé strany ???

Kdyby Klaus a Zeman nezdeformovaly volební systém , mohla v roce 2006 v pohodě vládnout pravicová koalice ...

Jak chcete mafiánům zabránit pronikat do a ovlivňovat politiku, to by mě skutečně zajímalo ....

Hledám index a spolužáky z Plzně, vaše I. Řápková .....

dvojka !!!! sic. !!!! kandidátky ods v ústeckém kraji .....

Průser pane Louka, těžkej průser .......
12. 04. 2010 | 23:07

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Historický diskurs sporu levice/pravice a přínosu každé ze stran k usnadnění a urychlení neustálého usilování lidstva o co nejsnazší cestu do pekel by byl jistě zajímavý.
Ojíněn několika pivy, se však účasti v této diskuzi pro dnešek vzdávám.

P.S. Můj nick je Tencokida Hnuj. Pro Vás pan Tencokida Hnuj.
12. 04. 2010 | 23:08

opčan napsal(a):

Adam S., Ano souhlas.

Lidé zde nejsou pro ekonomiku, ale ekonomika je pro lidi a je jen jednou částí lidského usilování. Pouze v dobře fungujícím společenství postaveném na důvěře může kvést ekonomika.

Demokracie není mechanismus jehož cílem je získání moci pro někoho, demokracie má zprostředkovat možnost spolupodílet se na rozhodování ve společných záležitostech obce. (občanská společnost) Taková rozhodnutí budou i lépe akceptována a společnost posiluje.

Na výročí 17.listopadu jsem se účastnil setkání na Václavském náměstí organizované studentskou iniciativou Inventura demokracie.
Poselství studentů je velmi realistické: Neočekávejte, že budeme (my studenti) lepší než naši rodiče. Naučili jsme se od vás (rodičů) pohodlný život splnění si svých nutných povinností odměnou za svůj klid. Nečekejte nějakou širší zodpovědnost nad rámec svých povinností.

Aktuálním tématem nastupující generace (25-40 let), domnívám se, je práce na základech pro rozvoj zdravého společenského života. Moc není cílem, moc je prostředkem.
12. 04. 2010 | 23:33

Holubář napsal(a):

opčane,
nic ve zlém, ale máte nedostatky ve vzdělání. Doporučuji nejdříve něco beletrie (třeba Mňačko: Jak chutná moc), pak publicistiku (třeba projev L. Vaculíka na IV. sjezdu Čs.spisovatelů 1967), pak něco z historie (nejlépe N.Michiavelliho Vladaře) a nu a něco modernějšího, ale ne moc, aby se to hezky četlo (třeba Jodlovu Teorii elity a problém elity).

Jestli i potom budete tvrdit, že moc není cílem ale prostředkem, jste nenapravitelný a bohové nechť se nad vámi slitují.
:-)
12. 04. 2010 | 23:53

Jan Vaculík napsal(a):

Vykydal
Ad "politika formou konsenzu":
A tak se všechna zvířátka v lese dohodla a nastolila konsenzus...
13. 04. 2010 | 00:09

opčan napsal(a):

Josef K.,ano souhlas.

Pan Švejnar poměrně lacině rozvíjí pohádku první republiky.

Necelých 20 let z jejího 20 letého trvání se na jejím politickém životě odmítlo podílet cca 3 miliony jejich občanů se 70% podílem na průmyslu státu.

Pane Švejnare, čeho se nedostává je lidský kapitál. Domnívám se, že stále je aktuální získat lidi se zahraničními zkušenostmi, kteří budou ochotni k velmi rizikové investici svého času a trpělivosti.

Zde je i kořen současných problému hromadících se za uplynulých posledních 20 let. Záměrně,účelově a zjištně (pro někoho) se odmítlo tzv. zasahování do vlastních záležitostí.
13. 04. 2010 | 00:16

opčan napsal(a):

Holubář,

no nechci Vám rušit Vaše kruhy, ale jestli nečtete moc těžkou literaturu. ;-)

Každopádně děkuji za tipy.
13. 04. 2010 | 00:23

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Ad1 to jméno máš dlouhý,ad 2 ty seš určitě mladej šušeň, co by mi na vojně dělal saharu a sháněl řízky.

Takže funguj mladej !
13. 04. 2010 | 07:09

Rumcajs napsal(a):

Prečo sa všetci boja Vykydala z 1.B ?
Lebo má otca v 8.A.
13. 04. 2010 | 07:22

scallop napsal(a):

To jarpor, hanah a pgjed:

CERGEI je skutecne ceska spicka - hodnoceno dla zajmu studentu (i ze zahranici), prechodu mnohych studentu na kvalitni zahranicni univerzity, pritmonost zahranicnich vyucujicich, poptavka po absolventech. Jakkoliv srovnate ceske ekonomicke VS, CERGEI vam vyjde na spici. Bez Svejnara by CERGEI nikdy nevznikl - neni na miste trocha vdecnosti ?

To pgjed:

"Byl bych vám velmi zavázán, kdybyste statistický nárůst absolventů CERGE, mohl dát dospolečného grafu s nárůstem zadlužování a také klientelismu a korupce v NH." Sice nevim, co znamena NH, ale absolventi CERGEI jsou hlavne v soukrome sfere, pripadne v zahranici. V (polo)statnich podnicich hledejte vyslouzile politiku a jejich kamarady.

Vybudovat seriozni think-tank vyzaduje cas (a penize). Bez prace kvalitnich lidi ze zahranici je to zbytecne. Organizace type CEP s nulovym renome va zaharnici (po mnoha letech cinnosti) jsou zvytecne.

Pro vsechny bijce Jana Svejnara:

Za timto clovekem stoji dobra povest a konkretni veci, ktere zde vybodoval (CERGEI). Za klausem stoji draze zaplaceny ekonomicky nacionalismus, opakovane nevery s mladymi blondynami, politicky standard "zatloukat, zatloukat, zatloukat", neschopnost se domluvit s vedenim vyspelych zapadnich statu a do nebe se dmouci ego.
13. 04. 2010 | 07:39

slavwin napsal(a):

scallop: Můj souhlas a dík. Jen bych prosil absolventy GERGE, ABY POMOHLI DÁT TENTO STÁT DO POŘÁDKU, proti zakousnutým parazitům to nebude jednoduché, prosperující společnost bez ožebračování mas za to stojí.
13. 04. 2010 | 08:15

pgjed napsal(a):

To scallop:

NH - zcela běžná zkratka pro národní hospodářství, s oblibou užívaná právě ekonomy.

Ohledně působnosti absolventů CERGE se zřejmě budete muset s panem Švejnarem dohodnout. Podle vaší verze by to byly jenom některé hospodářské pozice, nikoliv klíčové pozice.

K bijcům pana Švejnara nepatřím, často spíše naopak. Nicméně ekonomistická pýcha, která z jeho jinak výjimečně bezobsažného článku kouká, mě vyprovokovala k reakci v podobě návodu k jisté sebereflexi. Nemám rád, když si ekonomové (ale i jiné odbornosti) hrají na ředitele zeměkoule. Tím spíš, že ekonom ani nevytváří žádné hodnoty hmotné povahy. Může jenom hůře, nebo lépe evidovat a analýzovat nakládání s hodnotami, které vytvořili jiní.

Jinak za své poměrně vousaté manažerské praxe jsem se s absolventem CERGE v tuzemsku ani v zahraničí neměl příležitost setkat. Ani s jakýmkoliv geniálním produktem této instituce. Zato jsem potkal spoustu výborných účtařů a finančníků, kteří absolvovali úplně jiné vzdělání. :-)
13. 04. 2010 | 08:38

scallop napsal(a):

To pgjed:

Ti, co znam ja, zustali v zahranici (alespon nyni). Produkt jsou hlavne kvalitni absolventi a vedecka prace. Je samozrejme treba porovnavat mladou generaci (CERGEI existuje cca 20 let).
13. 04. 2010 | 08:47

slavwin napsal(a):

Tak nevím nepokoušel se Soudek v Plzni, nebo Stehlík na Kladně uskutečňovat klausovu národní ekonomickou politiku, proč se to nepodpořilo, proč se pořád kritizují montovny, kdo tady co umí dá se toto tvrzení scallopa vyvrátit:
Za klausem stoji draze zaplaceny ekonomicky nacionalismus, opakovane nevery s mladymi blondynami, politicky standard "zatloukat, zatloukat, zatloukat", neschopnost se domluvit s vedenim vyspelych zapadnich statu a do nebe se dmouci ego.
13. 04. 2010 | 08:52

slavwin napsal(a):

Nebo Soudka a Stehlíka zabili nezakousnutí paraziti, nová generace odesáku už nemá výraznější ekonomy, ti by měli financovat perspektivní projekty, když jsou dobří a účtovat spravedlivě, politika by měla ty dobré účetní protlačovat do státní správy, ať daňové úniky mají minimální šanci.
13. 04. 2010 | 09:06

Zlín napsal(a):

Jsem rád, že skoro všichni diskutující si všimli, že pan Švejner je absolutně bezvýznamný ekonom, kterých jsou v této branži tisíce. Nikdy nic konkrétního neřekne, všechno halí do frází a nic neříkajících pouček.Vzal jsem si na něho reference. Ve své vlasti tj.USA, niko neví pořádně kdo to je. Na universitě, kde se pár let motal to byl takový lepší ostřič tužek. Do Čech dojíždí jen proto, že by tu rád na konci kariéry rád chytil nějaký dobře placený džob. Podle mého názoru je to takový otloukánek, který se snaží přilepit vždy na nějakou partaj. Bohužel, vždy vsadí na špatného koně.
13. 04. 2010 | 09:33

slavwin napsal(a):

Co je Švejnar na tom přece tak nezáleží. Klausovi byla dána možnost převést ekonomiku na tržní systém, vyčerpal se, má ještě k tomu co říci, nebo jen otravuje ty kdo by to mohli posunout dále. Zakonzervovali se na jeho neschopnosti paraziti, kteří na dalším vývoji nemají zájem? Pořádek ve financích musí přece začínat efektivní státní správou, mít jistotu že z daní nejsou financováni paraziti všech stran, omezování sociálních výdajů je krok následný.
13. 04. 2010 | 09:45

xx napsal(a):

slavwin: jeste doplnim - dopoustite se stejne chyby jako taioseach v hodnoceni skolenho. Podle dilcich nimoritnich nedostatku odsuzujete cely komplexni system a zcela opomijite prednosti kterych je prevaha.

Jakoby snad existovaly varianty ktere netrpi zadnymi nedostatky. Nic takoveho neexistuje a my jen hledame varianty ktere budou co mozna nejmene chybove.

Ovsem v pripade tak sloziteho problemu jako je transformace ekonomiky centralne planovane na trzni zde nemame zadne moznosti predem si to zkusit, poucit se z chyb minulych nebo verit ze nekdo vi jak to delat lepe a s mensim poctem chyb. Byli jsme prvni na svete kdo neco takoveho delal. Nikdy v historii lidstva takovy proces v takove mire neprobihal. Jak muze kdokoli tvrdit, ze vedel jak na to, ze vedel jak se vyvarovat chyb a problemu, kdyz nemohl nikdo ani tusit, jake konkretni problemy to prinese.

Ad Klaus, staci nebyt liny a zalistovat v digitalni knihovne parlamentu a precist si jak Klaus kritizoval celou radu veci ktere se delali spatne.

To bychom si ale nejprve museli uvedomit, ze Klaus nerozhodoval jako jediny neomezeny vladce a co rekl to platilo. I za Klause rozhodovala vlada hlasovanim, jako rozhoduje dnes, i za Klause zakony dotvarel a upravoval parlament zcela v duchu dnesnich tolik kritizovanych metod. I za Klause fungovaly prilepky a pozmenovaci navrhy, ktere pak byli unizono prirceny Klausovi, kdyz se ukazalo ze pusobi potize.

Bohuzel je to prilis siroke tema, aby se dalo probrat a zhodnotit zde na nekolika radcich, jak to vy delate.
13. 04. 2010 | 10:23

xx napsal(a):

Z necpohopitelnych duvodu mi tenhle prispevek zmizel z dikuse, vkladam znovu a patri pred moje doplneni vyse:

slavwin: prosim, nedemonizujte toho Klause tolik. Uznavam jeho nesporne kvality, zejmena politicke, ale proboha Klaus nebyl nejakym strujcem nebo hybatelem transformace. Natoz aby to cele sam vymyslel ci jenom ridil.

On se na tom pouze podilel. Jeho zasluhou se transformace vubec rozbehla, to ano, protoze ji dokazal prosadit politicky. Ale nebylo to dilo jednoho muze probuh. Tak dobrej Klaus zase neni.

Chapu ze lide maji tendenci zjednodusovat, i v pripade odpovednosti a tu politickou na sebe Klaus vzal, to je fakt. V hodnoceni Klause jako takoveho je to mozna pripustne, ale v hodnoceni cele transformace je naprosto spatne spojovat ji jenom z Klausem a zjednodusovat. Ten proces byl komplexni a i pres dilci problemy velice uspesny. Uspesnejsi nez v Polsku nebo Madarsku.

Chapu, ze se to Svejnarovi nelibi a chtel by to nejak zdiskreditovat, protoze on tehdy prosazoval jinou cestu, ktera politicky nezvitezila a jemu to dodnes zjevne lezi v zaludku, ale to je jen jeho osobni boj, jeho selhani a politicky rivalismus s Klausem. Rozhodne ne realita.
13. 04. 2010 | 10:35

mb napsal(a):

xx ... jde ( u politika ) také o symbolická gesta a ´signály´...

slyšel jste někdy Klause říci : Krást se nemá, nesmí, nekraďte ... ?

Tunelování je špatné, ostuda a krádež ... ?

Vím že jsem to hodně posral tím, že jsem netrval na dodržení právního rámce ... ?

Já od něj slyšel jenom řeči o neničení ž.p. člověkem, o více Kožených a o útěku před právníky .....

to je smůla ...
13. 04. 2010 | 10:38

slavwin napsal(a):

xx: Opravdu nemám zájem zjednošuvat nebo vše hodit na jednoho. Udělal co považoval za dobré, ne vše bylo špatné. Co dál? Je tu symbol, kterým se ohánějí. Je nutné pokračovat nikoli předělávat. Kroky které naznačil R. John mají logiku, následnost. 1) Zastaví rozkrádání 2)Zasadí se o vrácení ukradeného za posledních 10 let 3)Zjistí co je standartní zdravotní péče a pak zkomerční nadstandart atd... Otázka zní nebudou Klausovci vytahovat jeho pseudovědecké rady, nebudou mít při brždění jeho podporu? Pokud vím jeho podpora jde vždy jen snižování sociálních dávek, jaký je jeho současný program a co chce prosadit ví to vůbec někdo?
13. 04. 2010 | 10:59

xx napsal(a):

mb: tezko jste to mohl slyset od Klause neco o uteku pred pravniky. To je pusta lez a pokud to nevite, jenom nevedomky opakujete jine lhare a demagogy.

Vyrok o "uteku pred pravniky" poprve pouzil Petr Pithart v roce 90. Podruhe tento vyrok pouzil Tomas Jezek, ktery prohlasil ze v 90tych letech ekonomove museli utikat pred pravniky jinak by transformace vubec nezacala ( Pecinka-Havlik, Politika z obou stran, s. 107 )

Tak copak jste jeste zarucene slysel od Klause pane mb ? A jiste, to ze "neexistuji spinave penize" ze ? Divim se ze jste to sem nenapsal, takova znama blamaz a vy jste ji vynechal.

Jeste pridejte tu pohadku jak se Klaus kamaradil s Kozenym at je demagogie kompletni.
Mimochodem, kdyz uz jsme u Kozeneho - vite o nem neco ? Vite ze Kozeny byl v CR velice uspesny a nebyt toho ze se zapletl do korupce pri privatizaci nekde v kazachstanu nebo kde, s nejvetsi pravdepodobnosti by byl davan za vzor podnikatele i vami !! Jeho fondy totiz pred znicenim fungovali presne podle scenare, slibovany 10 nasobek za knizku vyplaceli ( sam jsem jej obdrzel ) takze je treba duverovat ale proverovat nez se ztrapnite nejakou informaci z treti ruky ;)
Byl bych mnohem radeji, kdyby se podarilo najit nekoho, kdo by dokazal Klausovi vycitat jeho skutecne chyby a nepouzival tyhle myty a povery pavlacovych drben. Klaus rozhodne neni bez chyb ale nikomu se do nich jaksi nechce, protoze to holt vyzaduje fistrona.
13. 04. 2010 | 11:00

xx napsal(a):

Slavwin: Klaus prece ve volbach nekandiduje, tak jaky program hledate ? Kdo jsou ti Klausovci, myslite ODS ? Ta ODS ktera Klause sestrelila z vladniho kresla ?

Nechcete zjednodusovat ale pritom ve vasem prispevku nevidim nic jineho nez jen zjednodusovani. Kdo proboha jenom skrta socialni davky ? Socialni davky jsou unas velmi siroky pojem a kdyz to dovedu ad absurdum, i takovy Klaus by jiste mel narok na nejakou socialni davku, prestoze je prezidentem. I Bakala muze cerpat socialni davky s eraru. Pripada vam to normalni kdyz miliardar ma narok na socialni davky ? A pripada Vam tolik spatne seskrtani takovych socialnich davek ? Rekneme ze Bakala si treba na socialku nechodi, znam ale osobne byvalou manzelku jednoho mistniho privatizatora a tunelare nasi fabriky ve meste, ktera si jezdi novym terennim BMW na socialku pro podporu ( jeste se tim chulbi na verejnosti, ze tem panim na socialce vzdycky priveze kafe a bombosku a oni ji rady vidi ). Takove socialni davky bychom mely branit ?

Pridavky na deti, porodne to vsechno jsou plosne davky pro bohate. Statni kasa je v minusu, Paroubek pokrikuje porad jak zatoci s bohatymi, ale ze by jim sebral socialni davky, ho ani nenapadne.

Ma tohle nejakou logiku ?
13. 04. 2010 | 11:08

Taoiseach napsal(a):

xx

Snažil jsem se o co nejkonkrétnější formulace a budu v tom pokračovat:

"Prerozdelovacum vzdy zustane cast."
To je sice pravda, ale podstatné je, že když zavedete školné, dost těžko můžete potom absolventům o stejnou částku snížit daně - takže platit budou za jednu věc dvakrát.

"cim vetsi zajem o skolu, tim vice penez a lepsi kvalita"
Ne. Škola tím bude nucena přijímat co nejvíc studentů a ti slabší potáhnou úroveň výuky DOLŮ. Uznávám, že hodnotit kvalitu je obtížné, ale nesmíme na to rezignovat.

"...studenta - je jeho zajmem se naucit a nemit jen diplom"
Jenom někteří jsou takto motivováni (a samozřejmě už teď - bez školného). Jiní (např. někteří "studenti" plzeňských práv) potřebují jen ten diplom jako formalitu. Zajímavé, že v této souvislosti korupci bagatelizujete, zatímco jinde ji zdůrazňujete ("Pokud jsou bohati, jsou jim ukradene i ty prijmacky - koupit lze vsechno").

"Prece nebud uz ted chodit do prace"
Studium je samozřejmě finančně nevýhodné (i bez školného). Lepší je koupit si diplom z práv nebo z ekonomky a nechat se zaměstnat v poradenské firmě, která dostává od velkých firem za nic peníze, jejichž část potom přesouvá na soukromá konta vedoucích zadavatele.

"vase argumenty maji zjevne vady, jako napriklad to ze kdyz neco nepokreje 100% je to udejne proto spetne"
Až na to, že jsem nic takového nenapsal. To, co popisuju, nejsou žádné "minoritní" jevy, na školách jako práva nebo ekonomie to může být i polovina studentů. Takovéhle školy by navíc dostávaly zdaleka nejvíc školného, zatímco třeba mat-fyz skoro nic.

Pokud je Vaším jediným argumentem motivace, vězte, že část studentů má silnou motivaci už teď a část ji prostě nemá. Školné na tom nemůže nic změnit.
13. 04. 2010 | 11:51

Václav napsal(a):

Vážení, domnívám se, že za stav této společnosti jak po stránce ekonomické, tak po stránce morální si mohou z velké části sami voliči. Jenom voliči rozhodují o tom, jesli se např. Jiří Paroubek udrží v politice čtyři roky a nebo dvacet. Podle průzkumu preferencí zase a opět vyhrává ČSSD a ODS. Každému i nezasvěcenému musí být jasné, že politika těchto stran se občanům tohoto státu líbí,protože jinak si jejich vítěztví nelze vysvětlit. Skoro to připomíná dobu dávno minulou. Téměř všichni nadávali na komunisty a ti přitom měli ve volbach 90% hlasů. Dnes téměř všicni nadávají na ČSSD a ODS a tyto dvě strany s přehledem ve volbách vyhrávají.Takže- voliči,kde je ten zakopaný pes. Stěžovat si a plakat je nelepší začít u sebe.
13. 04. 2010 | 12:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Ač nerad, musím pro tentokrát oplatiti stejnou mincí, olysalý a břichatý loupežníku :
"Bla, bla , kikirík, ňamty, ňamty, chrochty, búúú, grc, grc, chrchhh, křupane.
13. 04. 2010 | 12:39

xx napsal(a):

Taoiseach:

Jen pokracujete v argumentaci extremy a nic vecneho nevidim.

"Škola tím bude nucena přijímat co nejvíc studentů"
Aha, takze dnes skola nedostava penize podle poctu studentu ??

"Jenom někteří jsou takto motivováni ..."
Ano dnes jsou takto nekteri motivovani a skolne k nim prida nektere dalsi. Skolne studenty typu plzenskych prav samozreme nevyresi stejne jako je nevyresi nezavedeni skolneho ano je nevyresi prisnejsi prijmacky, takze argumentovat s nimi je uplne bezpredmetne.

Studium neni financne nevyhodne, protoze je investici do sveho budouciho vyssiho vydelku.

Argument ze ekonomka by dostavala vice skolneho a matfyz nic je uplne zmateny. Proc by melo skolne motivovat studenty ke studiu ekonomie a odrazovat od studia matfyzu mi tedy neni jasne.

Jen pokracujete v te vasi aregumentaci typu, skolne nevyresi vsechno bezezbytku, tak je skolne spatne. Timto pro mne tato debata ztraci smysl, uz jsme si to rekli a nema smysl to opakovat stale dokola jinymi slovy a jinymi smyslenymi jakoby priklady bez konkretnich podkladu.
13. 04. 2010 | 13:24

scallop napsal(a):

To Tencokida Hnuj:

Budte na Rumcajse mily. Nebo se nastve a nacpe knizepanovy do fajfky strelny prach misto tabaku a ja nebudu mit koho volit.
13. 04. 2010 | 14:24

Taoiseach napsal(a):

xx

Bylo by velmi vhodné, kdybyste hodnocení našeho sporu laskavě přenechal nezaujatým. Já taky Vašim argumentům nepřiděluji body...

"dnes skola nedostava penize podle poctu studentu ?"
Ano, dostává, přičemž finanční náročnost výuky v oboru je zohledněna jen částečně. O nutnosti posuzovat kvalitu jsem psal.

"dnes jsou takto nekteri motivovani a skolne k nim prida nektere dalsi"
Pořád není jasné jak. Pokud někoho motivuje možnost dobrého uplatnění, motivuje ho už teď. Jaká další motivace přibude?

"Studium neni financne nevyhodne"
Je nevyhodné pro ty, co se na škole jen flákají, aby nemuseli pracovat (jen předstíráte, že jste to nepochopil).

"Proc by melo skolne motivovat studenty ke studiu ekonomie a odrazovat od studia matfyzu mi tedy neni jasne"
Nic takového jsem netvrdil. Na mat-fyz prostě je a vždycky bude relativně málo studentů, protože je tam studium dost náročné. V důsledku toho by získala relativně málo peněz ze školného. Mimoto dotace z rozpočtu by po zavedení školného automaticky poklesly - myslet si něco jiného by bylo projevem naivity.
13. 04. 2010 | 15:17

Rumcajs napsal(a):

Vykydale, viděl jsi někdy olisalýho Rumcajse ?

A Vykydal z opice,
uškrtil nám zajíce!

P.S. Tímhle jsem dorazil ve školce kohosi tak, že dva dny probrečel.
13. 04. 2010 | 16:07

mb napsal(a):

pro xx .... více kožených klaus řekl ... fakt .... člověk žp neničil a neničí a nikdo rozumný ani nemůže říci že by k tomu kdekoli na světě docházelo ... fakt .... útěk před právníky ... možná máte pravdu, ježek ... řekl bych že to klaus opakoval, ale přít se nechci ...

je tady jinej problém, totiž ten, že Klaus byl od začátku ( a je až do konce ) arogantní a mistr světa ....

on všechno ví nejlíp, on všechno dělá nejlíp .... a kdokoliv mu oponuje ( postaví se mu do cesty ) je idiot ....

tím dal do vínku transformace tuto negativní vlastnost .... nebetyčnou aroganci, nabubřelost, bezohldnost, neodpovědnost, nevstřícnost ....

toto jsou adjektiva ( uděláte li je z těch substantiv ) , která věrně vystihují Václava Klause a jeho transformaci ...

máte pravdu, že žádná transformace není beznákladová ... ale ta Klausova byla vysoce záporná ... a všechny ostatní ( s respektováním právního rámce) by měly mnohem blahodárnější vliv na emoční a etické prostředí ( nemluvě o hospodářském) panující v české republice ....

Klaus je šílený neoliberální postkomunistický exot .... přesvědčený o své jediné pravdě .... a to je špatně
13. 04. 2010 | 17:39

mb napsal(a):

xx .... klidně přispějte s chybami Klause do mlýna vy, já píšu jen co vidím, slyším, čtu, žiju ....
13. 04. 2010 | 17:57

Monte Christo napsal(a):

Zdravim chlapa jenz poznal americu jako posledni vyspu demokracie na svete...A neco take dokazal ve svem oboru...V kuluarech se mluvi o tom ze jednou budes prezidentem CR so sorry jestli Ti tykam ale znas to,v USA s cela normalni vec...V sichni emigranti se skoro znaji pokud ovsem nebyly nasazeni k vykonu jakehosi podivneho zamestnani...Ale o tom je politika...Nicmene Cr ma neschopne manazery a v tom vidim hlavni problem teto zeme...Protoze schopnost improvizece ma snad kazdy cech jenz se aspon chvilku pohyboval ci pracoval na zapadni strane sumavy...A to jsou manazeri...Nikoli ti co maji deset skol a vlastne o svete nevi nic...A prave ma tom je zalozena prosperita jakekoli inteligentni zeme...Monte Christo Ma zeme Me srdce
13. 04. 2010 | 18:01

mb napsal(a):

naposled pro xx ... :13.04.2010: Realismus a naivita (aneb O slušnosti)
Autor: Miroslav Žák Přečteno 112 krát Pošli e-mailem
I když nejsem příznivec hromadných sportů a zvláště ne fotbalu a hokeje, musím uznat, že čas od času se i v těchto oblastech společenského života stane něco, co by nemělo veřejnosti ujít. Snad právě proto, že se jedná o hromadné sporty, nastavuje dění v této oblasti české společnosti zrcadlo lépe, než v oblastech jiných.

Podle sportovního tisku se nedávno odehrálo přibližně toto: záložník fotbalistů z Příbrami Hušbauer se při zápase rozhodčímu přiznal, že míč do autu kopl on, a ne soupeř. Načež Příbram dostala gól. Na pravdomluvného Hušbauera se však sesypali jeho spoluhráči spolu s trenérem a Hušbauer vzápětí uznal, že udělal hloupou chybu a slíbil, že se mu to už nikdy nestane. Pokud má sportovní tisk pravdu, což ale nemusí mít, byl prý poučen, že ve fotbale vyhrává vždy ten nejvychytralejší.

Opět byl tedy poctivě jednající člověk obviněn z naivity a naprosto nerealistického vnímání světa. Po kolikáté již! Přesně v tom duchu, v jakém normalizační komunisté přesvědčovali zastánce myšlenky společenské spravedlnosti, že jsou naivními snílky. Pravé, tedy reálně uskutečnitelné myšlenky spravedlnosti přece vždy vyžadují násilí, koncentrační tábory pro ty nesprávně myslící a vše ostatní je prostě naivní a nereálné.

Stejně tak v současné době zastánci reálného kapitalismu přesvědčili velké množství občanů této země, že korupce a tzv. tunelování (tj. vzájemné okrádání jednoho podnikatele druhým) je objektivní daností. Nelze s tím prostě nic dělat. Musíme se s touto skutečností smířit a hotovo. A nejen to. Jestliže jsme realisté, musíme se reálně na této společenské praxi podílet, protože jen naivní člověk si může myslet, že se s tím dá něco dělat.

My realisté přece dávno víme, že v realitě není možné nic krásného hledat, natož třeba Pravdu a Lásku. A my ji tam také nehledáme, natož abychom ji tam vnášeli. Nemohlo by se nám přece stát nic horšího, než kdybychom ji tam (nedej Bože) přece jen náhodou našli.

Přesto všechno nadešla chvíle položit si základní otázku, která asi trápí mnoho důsledněji myslících lidí. Ta otázka zní: „Jak se to vlastně s tím naší světem má, vyplácí se poctivé a slušné jednání, nebo nevyplácí?“

Myslím, že pozoruji tento svět již dosti dlouhou dobu, abych se mohl pokusit o jednoznačnou a zcela nedvojsmyslnou odpověď. Odpověď zní: „Z dlouhodobého hlediska se poctivé a slušné jednání jednoznačně vyplácí, a to po všech stránkách. Tedy i finančně.“

Zbývá tedy blíže objasnit, co to znamená „z dlouhodobého hlediska“ a právě to není vůbec jednoduché. Někdy se jedná o hledisko pouhých několika let, jindy alespoň deseti, nebo dvaceti let (to je už období jedné generace), někdy ovšem třeba poloviny průměrného lidského života, nebo i celého lidského života. Jsou ale případy (a není jich tak málo), že ani to nestačí a je třeba vzít v úvahu období několika, ba i mnoha lidských životů. To záleží na povaze a typu problému, o který se jedná.

zbytek si dočtěte sám, příjemný den ....
13. 04. 2010 | 18:01

mb napsal(a):

zapomněl jsem dodat že Klaus svým arogantním chováním ´zkazil´celou ods ... neboť Klausovy kopie jeho chování ´úspěšně ´ napodobovaly ....

inverzní aroganci a nabubřelost ke Klausovi zosobňuje Jiří Paroubek, t.č. presumptivní president ......
13. 04. 2010 | 18:19

mb napsal(a):

naposled (?) pro xx ... :O takových krysách,jako je Kindl,hezky hovoří pan Cibulka.Takových Cibulků bychom v Č.r. potřebovali alespoň 100.Tato země je země,kde vládne mafie,komunisticko - svazácká mafie,kádrové rezervy bývalé KSČ,přeběhlíci,chameleoni.Máme tu komunisticko-svazácký - kapitalismus.Doslova přes noc se z kovaných komunistů a svazáků stali kapitalisté.V divokých Klausovsko - Ježkovských privatizacích si bolšani a jejich protekční strýčkové, přihrávali hluboko pod cenou státní a socialistické majetky.Jedni soudruzi šli do velké politiky a druzí šli podnikat.Před volbami podnikatelé/bývalí komunisti/ podporují politické strany a po volbách jim to, vítěz voleb vrátí na lukrativních zakázkách.A tak se to, stále točí.Nic se nezměnilo od totality.Jen se zahodily stranické legitimace a politickou moc vyměnila ekonomická.Komunisticko - socialistické totalitní kádry a jejich rezervy,už zase jsou na koni.
13. 04. 2010 | 18:34

mb napsal(a):

od nick šípek na aktualně ... ke ´kindlovi´....
13. 04. 2010 | 18:35

xx napsal(a):

mb: ze neco prohlasite jako fakt jeste nic neznamena. Ze neco nekdo napsal na internetu uz vubec ne.

Na mne Klaus nikdy jako arogantni mistr sveta nepusobil. Mozna je to tim, ze mi nevhani penu do ust, kdyz potkam nekoho vzdelaneho s rozhledem schopneho hovorit na jakekoli tema zasvecene. Troufam si tvrdit ze potkavam i daleko moudrejsi a vzdelanejsi lidi, kteri se s kymkoli daji do hovoru a vzdy budou nejen v obraze, ale vetsinou schopni i poucovat. Chapu ze takovi lide vyvolavaji jiste nelibe pocity, ale je to jenom emocni zalezitost.

To o tom zivotnim prostredi, takhle jsem to neslysel, slysel jsem to jinak. V kazdem pripade si ale myslim ze tyhle nedorozumeni prameni z prilisneho zjednodusovani velmi sloziteho tematu, ktere ovsem Klaus chape hloubeji nez vetsina lidi je schopna. Proto pak jeho vyroky, zejmena ty vytrzene z kontextu, budi pohorseni. Ale je to podle mne vetsinou jen nepochopeni.

Napriklad IPCC tvrdi ze clovek ovlivnuje svoji cinnosti zivotni prostredi z vice nez 90%. Nekteri klimatologove oteplisti jsou opatrnejsi a rikaji ze z vice nez 50%. Klimatologove skeptici rikaji ze jen neznatelne.

Kdo ma pravdu ?

Sledujte bedlive deni kolem globalni histerie jmenem zmena klimatu a hlavne kolem vsech tech prijatych nakladnych opatreni. Myslim ze budoucnost da za pravdu Klausovi a stovkam moudrych a serioznich vedcu a ne prohnanycm kseftmanum z IPCC.

Blaboly ze za vsechno muze Klaus a jeho arogance proste nejde brat vazne mily mb. To snad ani neni smesne, spis trapne. Nakonec toho Paroubka a Topolanka taky stvoril Klaus svym spatnym prikladem. A Zemana jakbysmet. Byt vami radeji se soustredim na vyjmenovani tech negativ ktera Klaus nezavinil. usterite si cas a klavesnici :-)
13. 04. 2010 | 21:10

mb napsal(a):

vy popíráte že klaus pronesl více kožených ???

a popíráte že klaus propaguje tezi o tom že člověk je součástí přírody, tudíž nemůže přírodu ničit ???

pak si skutečně nemůžeme porozumět, věřit a shnodnout ....

kdesi jsem psal že Klaus mohl se ctí zkončit / odejít .... v roce ´97 kdy zatloukal mrtvé sponzory ....

ne Klaus ... bojuje do hořkých konců .... s námi nebo doleva = s námi doleva .... mrzí mě že Klausovi prochází lži a sviňárny, není za ně trestán ... politicky, trestněprávně ....

Zavlekl sem morální cynismus a nihilismus .....

a lže aby ospravedlnil neospravedlnitelné ....

Prostě Klaus morálně nemá na to, aby byl dobrým prezidentem a to je ta smůla ....

Ale je to stejně jedno ne ?

Kindl, Řápková, Klaus, Jančík, Bém, Benda, Oulický, Řebíčkové, GAndalovič ....

elita národa .... no není to jedno .... njn .......
13. 04. 2010 | 21:30

xx napsal(a):

mb: ja nic nepopiram. Jen jsem ty vyroky takhle neslysel a to je rozdil.

V kazdem pripade obzvlast u Klause jsem velmi opatrny v prejimani jeho udajnych vyroku a vzdy se snazim overit, zda vubec o tom mluvi a v jakem kontextu to ci ono pronesl.

Ze by zrovna Klaus zavlekl nejake negativni prvky se mi nezda. Na to jsme meli a mame v politice jinaci sekace.

Stale se ohanite moralkou, jakoby snad v nasi zemi pred Klausem existovala nejaka moralka. Co vubec clovece cekate po 40 letech totalitni vlady delnicke pesti ktera systematicky likvidovala (casto i fyzicky) elitu naroda, toliko nositele moralky ? Kde se jako ta moralka ma vzit ?

A myslite ze jedna moralni ikona to vytrhne a ostatni se obrati na viru a pokani ? Prdlajs.

Tyhle skody ktere napachali komuniste prave na moralce celeho naroda se budou vracet jako bumerang jeste hodne dlouho. To nejakych 20 let nespravi. To bude trvat nejmene dve az tri generace. Vite ono dum dokaze zbourat za jediny den kde kdo a ani se pritom nemusi moc nadrit. Ale nikdo nedokaze tentyz dum za den postavit. Ani za dva dny, dokonce ani za tyden to neni mozne. A podobne je to i s tema skodama na moralce naroda, ktere tu komunisti napachali a ktere jsou v nas vsech, to si otevrene priznejme.

Svalovani viny na jedineho politika je opravdu hloupe. ( podotykam na jakehokoli jedineho politika )

A jeste malou poznamku. rozhodne bych Klausovi nevycital ze bojuje az do konce. To je spise prednost. Spise tedy kritizujte proc ho lide stale voli, proc mel jeste do nedavna 70%-ni oblibenost, proc lide voli ty kteri voli Klause prezidentem ?
13. 04. 2010 | 22:14

mb napsal(a):

to je prave to ... a v tom s vama mohu souhlasit ... bolševik kontinuálně ( 40 let) kurvil hospodářství i společenské klima ( jedná se o celý Klausův život, v tom Klaus vyrůstal a tím načichl) ... problém je ... že Klaus to nenarovnal ( to je můj názor ) naopak dorovnal / odrovnal .... asi jako když Svoboda a Snopková ´dotunelovali´ Libertu, kterou pustili žilou už ti před nimi ...

takto Václav Klaus navázal a dorozvinul odpudivé reálně socialistické ( normalizační ) schémata .... kdo nekrade, okrádá rodinu, hleď pouze na vlastní zájem ( buď bezohledný) , neohlížej se na žádné skrupule, když rozhodčí nepíská, žádný faul nebyl .... deregulujte všechno ....

ochromte stát, aby nemohl vyšetřovat lumpárny a velké ryby ....

nechci svalovat vše na jednoho ... ale Klaus je symbol ... a doplňte si symbol čeho, Klaus skutečně udával směr, doplňte si čemu .....

to že bojuje do konce, je jistě v určitém ohledu pozitivní vlastnost ....

ale jen někdy ... jsem li předsedou politické strany ... která přijímá sponzorské dary od mrtvých lidí .... ve skutečnosti třineckých železáren ... a jejich privatizaci (?) .... musím jako šéf partaje nést odpovědnost a vyvodit odpovědnost ....

je na místě odstoupit a je morální odstoupit ....

amorální je bojovat ... vytvořit fiktivní vizi sarajevského atentátu ... a celý příběh naprosto dezinterpretovat ....

opřít se o mafiánské struktury , vygradovat národovectví a bojovat dál, do je amorální ...

amorální je ve volbách mobilizovat proti levici a po volbách se s toutéž levicí utilitaristicky spojit ....

to je amorální, to je Klaus, toho všeho je symbolem Klaus ...

a Když Klaus prohraje 2002 volby, tak to není prohra ale je to nevýhra ... jak symptomatické .... takže to jsou ty chvíle, kdy bojovat do poslední chvíle a za jakoukoli cenu je kontraproduktivní a amorální .......

70% nezpochybňuji ... leč mě šokuje ... část zajištuje majestát prezidentské funkce pro obyčejné lidi, část zajištuje Klausův populismus, část zajištuje Klausovo národovectví ....

podle mě by se měl Klaus dávno smažit v nějakém politickém pekle ( asi bych srovnal se S. Berlusconim to bude asi podobná osobnostní / politická persona )

proč lidé volí ty kteří volí Klause prezidentem nevím, částečně jsem odpověděl ( populismus, národovectví ) ....

škody způsobené Klausem jsou nezměrné, žádná pozitiva nevidím ....

s pozdravem a příj. večer .....
13. 04. 2010 | 23:23

mb napsal(a):

opr. : které
13. 04. 2010 | 23:33

xx napsal(a):

Klaus to nemohl narovnat, to by nedokazal nikdo. Co Klaus, Jezek a dalsi udelali bylo ze zmenili smer a zmenili ho spravne.

Nejen Klaus byl ovlivnen temi 40 lety komunistickeho marastu, ale i vy i ja, my vsichni.

No vidim ze Vam Klaus opravdu lezi v zaludku tolik, ze nejste schopen racionalniho hodnoceni. Nevim co Vam on provedl, ale rozhodne jeho nelze vinit ze vseho co jste mu tady prirknul.
14. 04. 2010 | 00:02

mb napsal(a):

Ježek je poctivej, není fanatik a také na rozdíl od klause umi priznat chybu ... jezek rikal, ze upozornovali ( na zamernou ???) chybu o investicnich fondech ...

klaus nevidel / neslysel ... nebo to naopak dobre vedel a nekonal ....

dabel je v detailu ...

Klaus je dabel ....
14. 04. 2010 | 00:41

vasja napsal(a):

mb.
Klaus je ďábel a Vy rytíř. S brněním v hlavě.
Ale nic si z toho nedělejte. To jen Váš mozek tahá za brzdu.
14. 04. 2010 | 07:06

slavwin napsal(a):

Spise tedy kritizujte proc ho lide stale voli, proc mel jeste do nedavna 70%-ni oblibenost, proc lide voli ty kteri voli Klause prezidentem ?
Asi proto , že se umí kroutit. Havel bojoval proti komunistům, proti našemu zapojení do euroasijského bloku, systému. Jeden z prvních návrhů byl výstup z Varšavské smlouvy. Preference mu klesaly. Bazilišek K. by byl schopen obnovovat socialismus, jeho výroky jsou obojaké, mají různý výklad proto mu stoupají preference. Po krizi v ČSSD zaviněné Zemanem a nalezení velkého množství bývalých karieristů do té strany, další obojakou karieristickou stranou byl prosazen 2x prezidentem s velkou oblíbenosti lidu.
14. 04. 2010 | 08:21

češka napsal(a):

To Holubár

Komenský je výborný príklad emigranta.
Královně Kristýně dal presný seznam cenností, které má švédská soldateska v Praze ukrást, včetně tipů, kde budou schovány.
Proto Rudolfovy sbírky, včetně Dáblovy Bible, jsou ve Svédsku. Sochy ve Valdštejnském paláci jsou kopie, originály jsou téz ve Svédsku.
Legionári za 1. sv. nebyli emigranti, ale váleční preběhlíci a zajatci.
Za 2. sv. to téz nebyli klasičtí emigranti.
To,co prošlo jako emigranti vládami od 90. si téz hlavně mastilo kapsu, jinak by se k penězům nedostali.
Bývalí zaměstnanci amerických rádií se zpozděním zjistili, ze si na důchod nevydělali a tak to masivně dohání kde se dá.....
Opustíš-li mne, nezahynu,
opustíš-li mne, zahyneš.
14. 04. 2010 | 14:27

xx napsal(a):

mb: nezlobte se, ale myslim ze to vidite zkreslene.

Staci si otevrit digitalni knihovnu parlamentu a podivat se na projevy Klause, co a kolikrat kritizoval.

Opakuji, Klaus nebyl v te dobe absolutni vladce s monopolem na konecna rozhodnuti. Uz tehdy to fungovalo jako dnes, tedy vlada predklada navrhy a parlament je pozmeni a schvali nebo zamitne. Klaus ani ODS nevladla nikdy sama, vzdy slo o koalici. A vite dobre co dokazi koalicni pidipartneri udelat s vladnimi navrhy. Staci se poohlidnout 10 let zpet a zeptat se at uz ODS na zelene a lidovce, nebo CSSD na lidovce a ctyrkoalici. Tak to proste funguje, nemame zde prezidentsky system kde hlavni odpovednost za exekutivu nese jedna osoba, jedna strana. A i v prazidentskych systemech maji senat kde mohou vladni navrhy narazit.

Podivejte se na to jak vypada schvalovani zakona o hazardu dnes, do snemovny prijde nejaky navrh a vyleze z ni neco docela jineho.

Z toho duvodu vinit Klause ze vseho je neracionalni. Nektere chyby v zakonech mohly byt umyslne, ale pak se ptejme komu to prineslo prospech a tam hledejme i umysl a vinu.

Za cela leta se nikomu nepodarilo na Klause nic zasadniho vystourat. A ze by si na tom novinarska smecka rada smlsla to si piste. Stejne jako na Zemana ani na Klause nikdy nic zavazneho neprasklo. Vinit ho tedy z umyslu je prinejmensim kratkozrake.

Vzpomente si na enormni snahu Zemana o ciste ruce. A jak to dopadlo ? Jedinym potrestanym byl jeho vlastni ministr. Jediny clovek !! Pritom to podle Zemanovy predvolebni kampane vypadalo, ze minimalne pul republiky jsou zlodeji a tunelari a zaslouzi zavrit na dozivoti. Odtud si myslim ze prameni i ta obecna nalada s jakou se dnes hodnoti transformace.

Lidi nejsou do hloubky, hodnoti smahem a bez premysleni. Bohuzel. Myslim ze vy mate potencial se o ty veci zacit vice zajimat, jit do hloubky a pochopit jak to tehdy fungovalo a kde byl zakopany pes. A ze kdyz to zhodnotime z odstupem a v cele siri problemu, byla ekonomicka transformace veskrze uspesna, i kdyz se neobesla bez problemu a chyb.

Oplne jinou otazkou je transformace v moralni rovine a tam si kazdy musi zamest pred vlastnim prahem nejprve sam, to nelze ridit politicky nejak odshora. To musi prijit od zakladu a to potrva. Jak jsem psal, dum zborite za den ale nepostavite ani za tyden.
14. 04. 2010 | 15:46

mb napsal(a):

Klaus prosadil a realizoval českou cestu ( šokovou ) privatizace ...

za cenu bankovních úvěrů, které zaplatili všichni daňoví poplatníci na projekty ( často falešné ) některých ...

tak vznikla ( ne všechny ) česká finanční postkomunistická (často mafiánsky kapitalistická) oligarchie .... přečtěte si prosim noveho kohouta ....

Zeman byl velkým ( obrovským) zklamáním ....

četl bych to takhle ... zeman nenáviděl Klause ... ale ještě více nenáviděl ty, kteří se Klausovi postavili ( Zeman je totiž podobný velikáš jako Klaus ale myslím že je trochu lidštější a všeobecně lepší) a že se solidarizoval s Klausem ... jako lídrem na koho si někdo troufnul zaútočit ... takže na veškeré své výhrady vůči VK zapomenul .... nedokážu si vysvětlit Zemanovo selhání po úspěšných volbách v ´98 ( měl mj. i můj hlas .... protestní hlas proti Klausovi, hlas na kterém oba soudruzi vybudovali opoziční smlouvu )

transformace úspěšná nebyla, neboť vyhráli ti horší z nás ....

( to by řekl asi Ludvík Vaculík )

dám vám jeden odkaz, který považuju za důležitý, vypovídající ....http://www.lidovky.cz/vycho...

příjemný den
14. 04. 2010 | 16:28

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx

Je rychlost (v tomto případě vytvoření třídy kapitalistů) lepší uvážlivosti ?

Neopomine se tak něco, co se pak těžce a dlouho napravuje ?

Není potom ta rychlost čistě účelová ?

K čemu pak je takto ta rychlost vlastně dobrá ?

Jsem ale pouze hloupý samurajský synek, navíc odložený.
14. 04. 2010 | 20:33

xx napsal(a):

mb: ja opravdu odmitam podle dilcich neuspechu odsuzovat celek. Nepatrim mezi ty, kteri za slovem podnikatel vidi Pitra, Mrazka ci Krejcire. Vidim spise ty medialne neviditelne poctive podnikatele, o kterych se ale v novinach nedocteme. Vidim tisice poctivych lidi kteri se denodenne snazi tvorit hodnoty a kteri diky uspesne transformaci dostali sanci ukazat co v nich je.

Nikdo nemuze dokazat ze by transformaci zvladl lepe a chyby ktere se staly by dokazal osetrit, dokazal by jim zabranit.

Nemyslim si, ze vyhrali ti horsi z nas. Ti horsi z nas sice na chvili ziskali nejakou vyhodu, ale diky sve neschopnosti ji rychle ztratili. A tech nekolik vyjimek nelze brat jako vitezstvi tech hrosich nad lepsimi.

Jo ten odkaz je zajimavy a ukazuje prave na tem problem v moralni rovine, na kterem jsme se doufam alespon shodli. Ovsem jaksi nevidim souvislost s Klausem. Souvislot je daleko hlubsi a sirsi a jedna se o celkovy morlani upadek nasi spolecnosti, se kterym si musi poradit cas a nikoli nejaky Klaus nebo kdokoli jiny.

A v rukou to maji lide a media. Lide zvilili toho starostu ne Klaus. A lide ho budou volit znovu. A to je klic, nikoli pranyrovani nejakeho Kaluse jako dabla vsemocneho, ktery vsechny poctive uhranul a promenil v krvelacne prisery bez moralky a studu.
14. 04. 2010 | 20:42

xx napsal(a):

Tencokida Hnuj: Helejte, muzu vam odpovedet ze neni. Ze je lepsi ta rychlost, protoze uvazlive premytani o tom ci onom by mohlo zpusobit daleko horsi vysledky, vetsi rozkradeni a transformaci zabrzdit. Staci se podivat do Polska.

Ale v podstate musim priznat ze to nevim tak jiste, protoze ackoli Polaci postupovali ocividne pomaleji a uvazliveji nevyhnuli se problemum a navic jim transformace probihala evidentne hure. Alespon tedy co se 90 let tyce. Co nastalo po vstupu do EU uz nelze hodnotit protoze to probihalo vicemene stejne a za prispeni Evropskych penez.

Transformace byla proste unikatni projekt se kterym nikdo na svete nemel zkusenost a jen se mohlo odhadovat jak to asi bude probihat a co nastane.

A ted trosku rozumu do hrsti. Dovedete si predstavit, jak by to vypadalo kdyby se transformace provadela pomaleji a byl dostatek casu vsechno dukladne probrat v parlamentu ? Dovedete si prestavit jak by asi s transformaci nalozil parlament v soucasnem slozeni ? Co by s toho udelali ty dnesni poslanci ?

Z tohoto hlediska jsem rad ze se to stihlo hned zpocatku kdy jeste bylo v parlamentu dostatek nadsenych lidi schopnych alespon castecne dobre pracovat.

Kdybychom cekali s transformaci az se ustali v parlamentu vyzirkove a politicti sibri s lobbysty jako je to dnes, myslim ze bychom se teprve divili.
14. 04. 2010 | 20:50

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx napsal(a)
"Kdybychom cekali s transformaci az se ustali v parlamentu vyzirkove a politicti sibri s lobbysty jako je to dnes, myslim ze bychom se teprve divili."

Kdybychom transformaci prováděli uvážlivěji, nemuselo by se v parlamentu ustájit tolik vyžírků , politických šíbrů a lobbyistů jakými se to nejen tam jen hemží.

Pláč nad rozlitým mlíkem, z kterého vyvolení Klausovou suitou, privatizačními komisemi a Ćeskou konsolidační agenturou, pro sebe nadělali smetanu, je pouze mlácením prázdné slámy.

My můžeme jen jediné. Kultivovat to co je.

Snad ale souhlasíte s tím, že kromě Bible potřebujeme v tomto bohulibém procesu i silný klacek.

A lidi, kteří se nebojí a nekradou.

Což bude leitmotivem v květnových volbách.

Aspoň já tomu stále ještě věřím.
14. 04. 2010 | 21:16

xx napsal(a):

Tencokida Hnuj: "Kdybychom transformaci prováděli uvážlivěji, nemuselo by se v parlamentu ustájit tolik vyžírků , politických šíbrů a lobbyistů jakými se to nejen tam jen hemží"

s tim nemohu souhlasit, protoze to s ekonomickou transformaci vubec nijak nesouvisi. A v politicke transformaci si nedovedu zase jakykoli uvazlivejsi postup predstavit.

Souhlasim ze je treba lidi co se neboji a nekradou v politice ( jinak si myslim ze jich mame dost ). Ale v politice podle mne neplati ze ryba smrdi od hlavy ale naopak od spodu. To si troufam tvrdit ze mi nikdo nevyvrati.
Jeste k te transformaci. Zapominame tady na jeden veledulezity aspekt, ktery hral klicovou roli v tehdejsich udalostech. Ze Zde existovala a dodnes existuje silna zajmova skupina socialistickych politiku, kteri po roce 89 citilli druhou sanci na pokracovani z osmasedesateho, v budovani socialismu s lidskou tvari. Oni se nakonec po prohre nejak rozptylili po ruznych koutech stran, ale myslim ze svou vizi zdaleka jeste neopustili. Realne hrozili nebezpeci, ze liknavejsim pristupem k transformaci se tyhle proudy ujmou a budem pokracovat ve vyvoji jeste hrosim smerem nez jakym jsme se vydali.

Velmi zajimave o tom vypravel Pavel Tygrid, skoda ze uz nezije. Moudry pan.
14. 04. 2010 | 22:06

mb napsal(a):

xx nesouhlasím ... ten klacek je potřeba ale ten klacek neexistuje ....

Kolem Klause se v prvotní ods vytvořil negativní výběr ... macek, čermák, dyba .....

Souvislost s Klausem je jasná ... Klaus tomu všemu dal ksicht a šťávu .... náklady byly zbytečně vysoké ....

Jak pořád opakujete :´Nikdo nemuze dokazat ze by transformaci zvladl lepe a chyby ktere se staly by dokazal osetrit, dokazal by jim zabranit. ´

Tak stejně byste mohl hodnotit třeba kolektivizaci zemědělství, rozkulačení, krádeže ....

a mohl byste argumentovat ... nikdo nemůže dokázat, že by se to dalo udělat lépe ....

problém je jeden a to tento ... některé věci se nedělají ...

třeba že se nekrade ...

to jsem nikdy neslyšel Klause říci, naopak .... ( a už jsme o tom mluvili ... co rozhodčí nepíská ... to nebylo , to je K. přístup)

ta morálka asi symbolizovaná sporem Havel versus Klaus a rudolfinským projevem ....

prostě Klaus je s morálkou na štíru ... či přináší svou vlastní , osobitou třeba jako Friedrich Nietzsche ....

můžete soudit zda to přineslo dobro nebo zlo ....

já to mám zodpovězeno

( jak jste říkal toho starostu ... tak to musel být odeesák ..... připadně socdemák ... ti se to naučili za dob opoziční smlouvy ....

je veřejným tajemstvím že obě nejsilnější strany korupci programově podporují ... a jsou na ní navyklé a existenčně závislé ....

njn ... já s tim nic nenadělám a to nejsem ani hloupý samurajský synek, navíc odložený .....
14. 04. 2010 | 22:14

xx napsal(a):

mb: uz jsem napsal, souhlasim ze Kalus nese politickou zodpovednost. Proste ji na sebe vzal a tim je to dane. Nechci tvrdit ze za nic nemohl.

Ale nemuzu ho obvinovat z nejakeho umyslu rozkrast republiku.

Te vasi replice s kolektivizaci jaksi nerozumim.

Me v te argumentaci slo o to, ze vsichni ti radoby radci, kteri at uz tehdy nebo dnes po bitve tvrdili a tvrdi ze vedeli jak to udelat lepe a s mensimi naklady, se jen bohapuste honi triko, a mohou protoze se to neda jednoznacne prokazat. Nikdy predtim se takova transformace nekonala a vypada to ze v dohledne budoucnosti ani konat nebude, takze je to jen plane zvaneni nehodne pozornosti.
Uz jsem tu jednou v diskusich daval priklad. Cela rada lidi tehdy rikala a dodnes tvrdi, ze kdybychom radeji nez vymyslet vlastni spatne zakony, prevzali nejake fungujici zakony z vyspeleho sveta, mohli jsme predejit nejednomu tunelu a nejedne blamazi.

Ja na to rikam, ze jiz 10 let mame prakticky prevzatu legislativu z EU ( od tech vyspelych ) a pritom se z diskusi a obecneho hlaholu da soudit ze je to tady s korupci a zlodejinou cim dal horsi.

Takze tenhle dilci smer v udejane lepsim vyvoji transformace povazuji za vyvraceny a smeteny do kose.

S dalsimi uz to je jak jsem psal horsi, konkretni priklady neexistuji.

Mimochodem, polozme si otazku, kdo by tenkrat mohl byt zarukou nejakeho lepsiho postupu ? Klaus udajne selhal a sel spatnym smerem. Zeman sliboval zmeny a selhal take ( psal jste obrovske zklamani ) kdo tehdy byl schopen udelat to lepe ? Svejnar ? Proc si to myslite ? Jenom proto ze nedostal prilezitost to predvest. Takze je to jenom nejaka vira a nadeje ze by se nasel nekdo dokonaly, slusny a veskrze do morku kosti poctivec, ktery by vytvoril tym z podobnych slusnych a poctivych vyvolenych, kteri by nas provedli nastrahami transformace bez ztraty kyticky ?

Ten priklad s legislativou EU jasne ukazuje, ze muzete mit sebedokonalejsi zakony, pokud nemate rozsahly aparat na jejich dodrzovani a vynucovani, jsou vam k nicemu. A tady jsem zpet v devadesatych letech. Melo se cekat az vystuduji a ziskaji praxi novi soudci, policiste, politici ? Kolik let ? 5 - 10, to je malo, 30 let ? To prece sam musite uznat ze by neslo. No a pak nezbyvalo nez pracovat s tim co bylo.

A za techto podminek si myslim ze jsme dopadli docela dobre a proto si myslim ze transformace dopadla uspesne.

Neverim ze kdyz politik nema moralku, ze moralni lidi kolem sebe dokaze rychle zkazit. To je proces dlouhodoby a musi pusobit silne podnety, jako treba popravy vzoru, muceni a vezneni. Predevsim tedy fyzicka likvidace, protoze ksutecne morlaniho jedince jen tak moralky nezbavite. To pak neni morlani jedinec, kdyz se morlaky snadno vzda. Takze tvrdit ze Klaus prinesl spatnou moralku a ze zavinil ze se zacalo krast a podvadet je proste racionalne naprosto nemozne.

A vracime se v kruhu na to na cem jsme se shodli, ze cela ta desetileti devastace moralky fyzickou likvidaci moralnich elit naroda a vyzdvyzenim nemoralnich bastardu na vysluni je pravou pricinou dnesniho stavu i problemu transformace. A ze stejneho duvodu neni racionalni se domnivat ze by jakykoli jiny smer transformace probihal s mensimi problemy a naklady.
14. 04. 2010 | 22:38

mb napsal(a):

děkuji za tyto vaše věty:mb: uz jsem napsal, souhlasim ze Kalus nese politickou zodpovednost. Proste ji na sebe vzal a tim je to dane. Nechci tvrdit ze za nic nemohl.

to mi úplně stačí ke štěstí ...

ty eu normy tady mame až po vytvoření neokapitalistické vrstvy ( z vexsláků, estébáků a nomenklatury / karieristických straníků ) ...

a ta nova pseudoelita se v tom již naučila chodit ... srovnej viz. řecko ... kohout ...

Víte já to nevím .... vím že tam byly alternativní scénáře, krucifix já vám to jméno neřeknu .... byl tam nějakej jinej ekonom ... jiná ek. transf ... Klaus to myslím ukradl nebo se to nějak dopídil a bud to zapracoval do své .... nebo rychle prisel se svou verzí .... kruci to jmeno si nevzpomenu asi .....

Komárkova transformace by rovněž nedopadla hůř .....

myslím že ten alternativní ekonom začíná na M ....

někdy na to přišla řeč ale ja už si to nepamatuju .... ale vim že bylo několik týmů .... a Klaus si to pak nějak přivlastnil a upravil .....

hlavně byl agresivní, ukřičenej, působil seriozně ... asertivně a dokazal si to politicky prosadit, ziskat politickou podporu a pruchodnost ....

ten nedokonaly zakon o inf. spol. (?) by vam lepe vysvetlil Ježek ....

rozhodne Svejnar jako garant transformace by byl mnohem vhodnejsi ( slusnejsi ) nez arogantni Klaus , ktery nesnasi kazdeho sveho oponenta ( carismus jako prase )

bez ztraty kytky nevim ... ale s mensimi naklady a s mensim moralnim hazardem a moralni kocovinou zajisté .....

Klaus prinesl spatnou morálku, protože přinesl morálku neviditelné ruky trhu ... jednej tak aby se maxima tvé vůle mohla stát obecným zákonodárstvím .... starej se pouze o svůj vlastní prospěch ( buď bezohledný egoista ( v provedení ods ... tež bezskrupulozni a bez ohledu na zakony) a vše bude v pohodě zaříno jakoby neviditelnou rukou trhu ..... obětujme přírodu ... navíc člověk je její součástí, takže z definice přírodu nemůže ničit .....

Klaus prostě udal směr : kraďte, podvádějte, starejte se jen o vlastní prospěch, je to morální, úspěšní jsou dobří, neúspěšní jsou špatní a slabí, moralisté nás zdržují, rychle, rychle, útěk před právníky, právní řád nepotřebujeme, mravní řád nepotřebujeme, starejte se jen o vlastní prospěch, buďte bezohlední, neohlížejte se na nikoho a na nic, starejte se jen a pouze o vlastní prospěch ...

ďábelská ideologie ( neviditelné ruky trhu )

Klaus s těmito bastardy pracoval ... to je ta zkratka o koloběžkách a mercedesech ...

za komárů měli naakumulovány majetek jen veksláci a prominenti režimu ( spolupracující .... snaživí ...)

Klaus řekl : začněte soutěžit .... a někdo byl na startu v koloběžce a jinej v medaku ... at zije spravedlnost .....

Domnivam se že jakykoli jiný než Klausův system transformace by byl lepší ( méně nákladný) a s mensimi problemy než ten Klausův .....
14. 04. 2010 | 23:08

mb napsal(a):

v jednom dílu historie cs ... probírali ek tranf ... zaznelo tam i jmeno jinych ekonomu nez klause ... ja si to neumim stahnout ... tak se omlouvam ... pamet neslouzi .....
14. 04. 2010 | 23:09

mb napsal(a):

tak asi Vlasák ...
14. 04. 2010 | 23:14

mb napsal(a):

ies.fsv.cuni.cz/default/file/download/id/691
14. 04. 2010 | 23:16

mb napsal(a):

a to na M. byl asi Mlčoch Lubomír ....
14. 04. 2010 | 23:18

mb napsal(a):

ze zisků / nákladů transformace ... ( státního majetku .... jeho zaplacení / koupení od eráru .... měla být financována důchodová reforma ... na kterou nyní nejsou peníze ..... prachy za privatizace měly být alokovány a akumulovány do důchodového fondu .....

to všechno se nestalo ... prachy jsou utopené, nejsou, ... jsou v kapsách některých ....

njn .....
14. 04. 2010 | 23:24

mb napsal(a):

Možnost prosazení gradualističtější a méně
extrémní varianty transformace české ekonomiky s aktivní, cílevědomou úlohou státu tak
byla nakonec ztracena. Některé významné prvky původního scénáře, jako byl program
strukturálního rozvoje, industriální a regionální politika byly postupně z uplatňované
transformační strategie vypuštěny. Zejména v České republice se tak transformační strategie
de facto bohužel vrátila k původnímu návrhu Klausova týmu.
14. 04. 2010 | 23:26

xx napsal(a):

mb: nezlobte se ale pisete, ze zajiste za mensich nakladu by probihaly jine transformace. Jak to muzete vedet ? Podle ceho tak soudite ? To je cista spekulace bez sebemensiho realneho podkladu.

Proste nikdy nikdo tento experiment uz nezopakuje. Nidky nikdo jej predtim nedelal a nema tak patent, ani nemuze prohlasit, ja mam know-how. Nikdo. Ani Klaus samozrejme.

Ale my vime jedine, sli jsme cestou jakou jsme sli a dopadlo to jak to dopadlo. Co by bylo kdyby je proste jen spekulace bez jedineho podkladu. Ano, v Polsku sli trosku jinou cestou, v Madarsku take. Nezda se mi ze by na tom byli nejak vyrazne lepe. Pred 12 lety jsem byl v Polsku a pripadal jsem si jako bych cestoval casem nazpet.

---

Tenkrat ani Komarek, ani Svejnar a ani nikdo jinej nemel k dispozici zadnej jinej material nez jen ty vekslaky a bejvaly komunisticky kadry. Nevim nic o tom ze by na hranicich cekaly zastupy zahranicnich spickovych manageru pripravenych prevzit rizeni nasi ekonomiky s kufry plnymi penez a znalostmi transformacnich procesu takoveho rozsahu a stacilo je sem jenom pustit aby se hned ujali rizeni firem, soudcovskych stolic a rizeni policie.

Jak jsem napsal, hlavni problemy se neodehravali ve vlade ale v justici a v parlamentu. Proc to porad odmitate a stale jen hazite vinu na jedineho politika, jakoby byl buh vsemocny a vsichni se jim ridili ?

Kde berete presvedceni ze titiz soudci a titiz politici by z jakekoli jine cesty transformace neudelali stejny nebo jeste horsi vysledek jaky vznikl po transformaci kterou jsme prosli ?

Svejnar zarukou moralky. No nevim. Pominu-li jeho minulost a pomery z jakych vysel, a zhodnotim li jen jeho pusobeni zde v medialni rovine, pusobi na mne dojmem prazdneho sudu, ktery nejvic duni. Proste jeho obecne fraze muzeme cist kdekoli jinde, jsou toho plne noviny, nic prevratneho nikdy nesdeluje. Je to takova seda mys vezouci se s proudem a kdyz nahodou v necem vyboci, tak to rika pekne potichoucku a opatrne.
14. 04. 2010 | 23:44

mb napsal(a):

přečtěte si ten odkaz ....ies.fsv.cuni.cz/default/file/download/id/691
14. 04. 2010 | 23:50

mb napsal(a):

je dost šedivý no asi souhlas, ale je seriozní a není to ´svině´ jako VK ... VK zadnou moralku nema ... viz. druha prezidentská volba .....
14. 04. 2010 | 23:52

xx napsal(a):

Ano, skutecne byla na stole jak jsem psal jeste varianta budovat socialismus s lidskou tvari, vetsi uloha statu atd. Jo pred tou nas nastesti Klaus zachranil, ale pak jsem si nabehli na vidle sami vstupek do socializujici se EU, takze jsem tomu nakonec neunikli a zase budujem politicky ekonomicke svetle zitrky a zase si nabijem drzku.

Ale takove uz je to lidske hemzeni.

p.s. plati moje argumentace, proc si myslite ze kdybychom budovali od pocatky vetsi ulohu statu, bylo by mene korupce, mene podvodu a zlodejin a lepsi moralka ? Vzdyt ani ten statni aparat neni vuci temto jevum imunni, spise naopak ve vetsine prusvihu nejak figurovala cast statniho aparatu.
Myslim ze se snazite jednak naplivat co nejvice spiny na Klause. Prosim. Politicky na to mate pravo. Ale tim ze ze vsech chyb vinite Klause se sam stavite do ponekud zaslepene pozice, kdyz cokoli v cem by nebyl namoceny Kalus by nutne muselo dopadnout lepe. To je podle mne chyba a v tom je zalepenost. Jenom Klaus neni strujcem vseho transformacniho zla a proto je najivni se domnivat ze bez Klause by to muselo dopadnout lepe.
14. 04. 2010 | 23:55

xx napsal(a):

mb: jsem dalek oznacovat nekoho z vyse jmenovanych za svini. Ale kdyz uz se vyjadrujete takhle expresivne, kde berete tu jistotu ze Svejnar takovy neni ? Vy ho znate osobne ? Co kdyz jenom nedostal prilezitost ukazat se v pravem svetle ?

A co se tyce Komarka, jeho experimentalni navrhu a pevnem navazani korunu na marku kdybychom realizovali v devadesatych letech, nejspis bychom dopadli jako Argentina. Kdyz chudas v rozvratu prevezme tvrdou menu, obvykle to tak dopadne, viz dnes Recko.
15. 04. 2010 | 00:01

mb napsal(a):

nečtete pozorně .... ti ekonomové se od socialismu s lidskou tváří posunuli ...

jen nebrali stát jako nepřítele ...

Klaus je strůjcem většiny transformačního zla .,... a bez osobnosti Klause jako klíčové osobnosti transformace to muselo dopadnout lépe ....

Klaus je prostě špatný .... měl by sedět ... ale to by ho někdo musel obžalovat ....

jeho elita ( elita, kterou vytvořil, či ji pomáhal vytvořit ) ho má ráda a je mu vděčná ....

dobrou noc ....

ideologie neviditelné ruky trhu ( a nadto nic ... trh bez přívlasků ) je zvrácená ideologie, ideologií zvrácenou ...
15. 04. 2010 | 00:02

xx napsal(a):

mb: myslite si ze by Svejnar byl dost silny a urkiceny jako Klaus a dokazal by se prosadit proti tem vlcakum veklsackym a byvalym nomenklaturnim kadrum ? Obavam se ze na to neni dost silna osobnost aby se dokazal prosadit a udrzet. Z jeho vize by byl zachodovy papir driv nez bychom rekli svec.
15. 04. 2010 | 00:04

mb napsal(a):

mate pravdu ... jenom si to myslím ... že Švejnar není taková svině jako Klaus ... ale asi vám to nedokážu ( nedokážu dokázat )

už jsem to psal ... bezohlednost k druhým, k přírodě .... porušování pravidel ... otravování veřejného klimatu, boj proti občanské společnosti, boj proti lidskoprávismu, environmentalismu , lži , a tak no ,.... populismus, vypjatý nacionalismus ....

dobrou
15. 04. 2010 | 00:05

xx napsal(a):

socialismus je spatny ve vsech jeho podobach, protoze je dlouhodobe ekonomicky neudrzitelny. Vice zdroju spotrebovava nez produkuje. Muze fungovat jen na zaklade drive vybudovaneho bohatstvi a jen po omezenou dobu umernou onomu bohatsvi na zacatku. Zatim to tak vzdy bylo.

Neviditelnou ruku trhu mi sem prosim netahejte, pohadame se o ni, protoze vy zase nevite co to je.
To je jedna z veci kterou Klausovi lze vycitat. Ten termin uplne zazdil, uzival ho nespravne, media to zkreslila a nyni kdekdo mluvi o ruce trhu v souvislostech ve kterych nema co delat a je to pro rady neznalku malem synonymum pro zlodejinu ci tunelovani.
15. 04. 2010 | 00:10

mb napsal(a):

klidně se můžeme pohádat o neviditelné ruce trhu ... ale asi až zítra / dneska ....

( zlodejna a tunelovani ... to jste rekl vy .... projeveni nevid ruky trhu v praxi ....

taky třeba v orlické přehradě ...
15. 04. 2010 | 00:15

xx napsal(a):

no nic, zitra sem mrknu, dobrou noc.
15. 04. 2010 | 00:27

mb napsal(a):

ja jsem od vcerejska nic nevymyslel ... jen že za komárů nám vládli všehoschopní bezskrupulózní lidé a za kapitálismu nám vládnou všehoschopní bezskrupulózní lidé ....

a jinak dobre hodnoceni ma aktualne kdyz oslovuje různé lidi ( často disidenty za komunismu jak hodnotí dnešek, současnost ....

s pozdravem ....
15. 04. 2010 | 12:56

xx napsal(a):

mb: zdravim,

prosim nehodnotme minuly rezim jen timto zpusobem. To je nedustojne.

Jenom jsem chtel dat poznamku o te neviditelne ruce trhu. Uz jsem to zde psal nekolikrat. Neviditelna ruka trhu je termin ktery poprve pouzil Adam Smith a kterym popisoval schopnost lidi kooperovat pri cinnostech aniz by byli nekym systematicky rizeni a jejich cinnost planovana nejakym uradem. Je to neco jako prirodni zakon.

Neviditelna ruka trhu zpuzobuje, ze lide jsou schopni efektivne vyrobit automobil bez toho, aby nekdo zatimto ucelem planoval tezby surovin, vyrobu materialu a organizaci pracovnich sil. Chapete uz co je neviditelna ruka trhu a v cem se mylite ?
15. 04. 2010 | 13:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
S tou smradlavou rybou pod lavicí máte pravdu. Částečnou.
Neb média a umělecká obec v rukou voňavého bonvivána dokáže smrádek naředit na hygienicky přijatelnou hodnotu.

Takto očištěno, příslibem šťastných zítřků ojíněno, vrhá se občanstvo po hlavě z okna za svým novým guruem, aby později zjistilo, že guru, jeho suita, nohsledi a známí neznámí soukmenovci mají na zádech padáky, zatímco oni pouze nedbalky, které z nich navíc strhává tření a proudění vzduchu v podobě neviditelné ruky trhu via Privatizace metodou obíhající složky, bankovní realsocialismus a Česká konsolidační agentura.

Výsadkaři přistávají, rozcházejí se ke svým rodinám do úhledných vilek v dobrých čtvrtích. Na zahradě zakopou padáky, zavolají do České konsolidační agentury zda je již vše v pořádku a jdou kandidovat za konzervativní liberální stranu. Na předvolebních shromážděních pak udiveným, potlučeným naháčům slibují krev, pot a slzy. Neboť dluhy se zaplatit musí.

Ono totiž Goldman a Sachs nejsou takoví idioti, aby skákali jen tak za někým z okna, jen na základě jeho slibů a umně předstíraného patentu na rozum.
Oni rozhodují velice, velice uvážlivě, zda, kolik a jestli vůbec půjčí takovým zdůvěřilcům jako jsme my.Kteří navíc takto páchnou víc, než před tím slavným letem do všeobjímající prosperity.
15. 04. 2010 | 14:10

mb napsal(a):

myslim že se nemýlím ... byl tu Milton Friedman na návštěvě se svou paní ...

říkal ... že kapitalismus bez právního rámce a jeho rychlého a účinného vynucení nefunguje a fungovat nemůže ....

právní rámec = regulace

Klaus je úplný šílenec proti regulace .... on chytá kopřivku, když se slovo regulace vysloví ...

já asi nemám nic proti volné ruce trhu ....

nabídka a poptávka ...

ale musí se to k čertu regulovat ....

nebo poptávkou po dětech uspokojíš nabídku pedofilů

A to je prave to ... ta ´zkurvená´ redukce na deregulaci všeho ....

problem naší společnosti je ten, že zločinci nejsou potrestáni ...

a navíc spolu kooperují ...

organizovaný zločin ... bratrstva ... to o čem mluvil havel v rudolfinském projevu ...

a to proti čemu byl celou dobu ve slabsi pozici a s cim nehnul ...

Nepochybuji že zločinci / mafiáni se řídí neviditelnou rukou trhu ....

pravo silnejsiho, chytrejsiho ...

silnejsi a chytrejsi vyhrava ... a pravdu ma jenom bouchačka, pravdu ma jenom bouchačka ....

divoky středovýchod ... vivat ...

slava vitezum, cest porazenym ...
15. 04. 2010 | 14:13

mb napsal(a):

jo a jak byste chtel hodnotit minuly rezim ?
15. 04. 2010 | 14:15

xx napsal(a):

mb: s tou regulaci je to ponekud osidne. Je to daleko komplexnejsi vec. Rozhodne neplati ze pravni ramec = regulace. Regulace je mnohem sirsi pojem. Pravni ramec je spis neco jako pravidla.

Pravidla jsou potreba. Zakladni myslenkou liberalismu je, ze stat je od toho aby udaval a zajistoval dodrzovani pravidel a dbal na ochrani obcanskych prav a svobod.

Pod pojmem regulace si muzeme predstavit mnohem vice a dojit az do socialismu kde se regulovalo vsechno. Proto lze alergii Klause na slovo regulace pochopit.

Problem neni zda regulovat ano nebo ne, ale do jake miry, do jake miry regulace to jeste trh snese a zustane trhem a odkdy uz se to stane jen hrou na trh rizenou regulatory.

Musim smutne konstatovat ze jste opet nezachytil ruku trhu. Neviditelna ruka trhu neni nabidka a poptavka !!

Regulacema vznikaji nerovnovahy a cim vice je rovnovazny system rozkolisavan zasahy, tim vice vyvstava potreba regulaci. Trh a ekonomika je natolik komplexni system, vzajemne provazanych deju ze jakykoli regulacni zasah vyvola nekde jinde nejake vyboceni z rovnovahy. A v tu chvili nastane potreba regulace i tam. A muze se stat ze se dotanete do stavu uplne regulace - socialismu.
Minuly rezim nelze hodnotit jen tim jak se kdo mel, ci jaci gauneri se dostali ke korytum. To je opravdu malo na zhodnoceni 40 lete epochy naseho dejinneho vyvoje.
15. 04. 2010 | 14:29

mb napsal(a):

pravni ramec = pravidla ktera lze vynutit padni komu padni ...

to se u nás bohužel neděje ( nebo děje ?)

Adama Smithe načteného nemám, uznávám .... antiglobalisté by vam asi řekli že AS platil v podmínkách Skotska vomsnáctého století ... a ne v podmínkách globalizace a jejích projevů ...

pokud neviditelna ruka trhu neni to ze neco nekomu nekde prebyva a neco se nekde nekomu nedostava .... a dostane se to k sobe vedeno jakoby neviditelnou rukou trhu ... tak to potom nevím .... zakon nabidky a poptavky je trh bez regulací no ... ktery muze mit i kriminalni rozmer ....

k te ruce uz jsem si precetl definici .... museli bychom se presunout k pojmu zisk .... mravný zisk, nemravny zisk ... zisk z čeho ... ???

a pak bychom to asi mohli zhodnotit .....
15. 04. 2010 | 14:51

xx napsal(a):

Samozrejme, a prave to vynucovani je kamen urazu a proto rikam ze zde chybujete kdyz veskerou vinu hazite vyhradne na Klause. Proste muzete mit sebelepsi zakony ale kdyz nemate sporadanou silu ktera je vynuti a soudni spory se vlecou 10 let a vice, je vam to k nicemu.

Ale kde mel podle Vas Klaus vzit spravedlive a poctive soudce ? V zahranici ? Na kazde soudcovske misto neceka 10 zajemcu jako v jinych oborech.
Adam Smith byl velky myslitel ktery videl do budoucnosti.

Co se tyce te neviditelne ruky trhu, dobre to popisuje text nazvany "ja tuzka". Doporucuji precist.

A take nektere texty Frederica Bastiata.Taky pekne stary ekonom ale jeho texty plati dodnes vcetne globalizace. Na principech globalizace nic nezmenila.
15. 04. 2010 | 14:59

mb napsal(a):

ale Klaus to přece mohl vědět a tušit do čeho leze ... co způsobí ... proc to nejak nevaroval ??? a nedbal na ty hodnoty ... jde o hodnotu symbolu ... kdyz se ja jako predseda strany nesu mravni odpovednost za Singhu a Bacze ... prostě končím .....
jednalo se o systemovy prvek ziskavani penez pro politickou stranu ... Kohl rezignoval ... Klaus nerezignoval ... to není standardní postup od adoratora standardnosti ....

Kůrovec na šumavě .... Klaus ho bude regulovat ... i když je verbalně proti regulaci ... a i když si příroda s kůrovcem poradit dokáže a i když kůrovec není proti přírodě ......

( mimochodem je to paradox když komunismem vyfutrovaní vědci z prognostickeho ustavu komunismus demontuji)

jak tedy hodnotíte minulý režim ?
15. 04. 2010 | 15:06

xx napsal(a):

Jak rikam, politickou odpovednost Klaus nese. Tu z neho nesnimam. Ja pouze tvrdim ze vsechno spatne nebylo a kdyby kazdy mel rezignovat pri sebemensi chybicce, stridali by se vlady a ministri co 14 dnu.

Za toho Bacze a Singhu snad odesel ten co mel na starosti finance ne ?

Obecne ano souhlasim, kdyby to tady fungovalo jako ve vyspelejsich zemich, bylo by to fajn. Odchazet by politici pri prusvizich meli a sami s tim take souhlasim. A souhlasim ze to je otazkou moralky politika jako takoveho.

Ale nesouhlasim s tim, ze to je jen problem Klause, ze Klaus byl prvni ktereho pak vsichni nasledovali a byl pricinou dnesniho stavu politiky. Tak strasne to proste s nim nebylo. Nakonec byl taky z politiky temi sibry vystrcen, jako Zeman. Tyhle "spatni hosi" v politickych stranach se postupne vynorovali odspodu a probublali na povrch. Podle mne docela dobre to hodnoti zrovna Zeman ve sve knize, jak jsem se mylil v politice.

Ad kurovec, prosim to jsou uplne zmatene zavery a konotace. Klaus rika ze se ma hospodarit v tech lesich. ja do toho moc nevidim, ale faktem je ze kdyz jsem projizdel na nemecke strane, ty holiny jsem tam nevidel. Ale s regulacema to nesouvisi.

A kdo mel ten komunismus demontovat ? Delsnika trida ? Tady nebylo vzdelancu, kteri by nejak nebyli spjati s rezimem. To jsme uz probirali.

Co tim myslite, jak hodnotim minuly rezim ? Pokud mam srovnavat se soucasnym, tak rozhodne mame svobody o kterych by se nam v minulem rezimu ani nesnilo. A to je to nejcennejsi co rada lidi nechape a nedokaze ocenit a je pro ne podstatnejsi ze kostka masla stala 10kcs a dneska stoji 30 kc nebo ze za komunistu se staly fronty na banany.

Uz jenom to ze zde muzete napsat, ze Klaus je gauner a moralni odpad je prece obrovsky cenne !

Ale lide rychle a radi zapominaji na to spatne a uchovavaji vzpominky jen na to dobre, to je prirozene.
A jeste ke Klausovi. Ano nazory ktere prezentuje mi konvenuji. Nejsem zadny obdivovatel Kaluse bez vyhrad, napriklad v pohledu na registrovane partnerstvi se s nim vubec neshoduju, v pohledu na vychovu deti homosexualnimi partnery uz ano. Je to slozitejsi, nepatrim v politice mezi sportovni fanousky, kteri fandi jednomu klubu bezvyhrad a smrskavaji politiku jen na oranzove, rude nebo modre ci zelene. Z tohoto pohledu se mi take tezko hledaji volebni preference, protoze v kazde strane se najde neco s cim jsem nazorove ve shode. Musim pak hledat prevahu.
15. 04. 2010 | 15:41

mb napsal(a):

Klaus moh udat standard a smer ... (standardní) vyvodit tu odpovednost ... a ne ze sebe udělat a nechat udělat totem a sektu věrných ..... ( nacionalni postsarajevska pretopolankovska ods ) nestřídali by se co 14 dnu, oponuji ...

Nebyl z politiky vystrčen ... byl vystřelen do pozice 1. muže ve státě .... a do pozice symbolu .... prezident je symbolická funkce ...

měl tam být Jan Sokol nebo p. Moserová, Pitharta bych asi taky vydejchal .....

ale Klause ne .....

na toho kurovce zkuste Vl. Justa, prave v tom nemecku nezasahujou v parku ... ale samozřejmě zasahujou v nějakejch buffer pásmech a v hospodářskejch lesích ......

měl jsem pocit, že hodnotíte příkře mé hodnocení minulého režimu, tak jsem se ptal na vaše hodnocení ....

KLAUS JE GAUNER A MORALNI ODPAD

( teď ještě to řádně vyargumentovat, aby čl. nebyl za blbce )

mě nazory kt. K. prezentuje nekonvenují ...

myslíte , že václav klaus je latentní homosexuál, který neprošel comin outem a proto má psychické problémy ?

je asi dobre, ze si udrzujete politický nadhled ....
15. 04. 2010 | 20:24

xx napsal(a):

s tim kurovcem nevim. Nemam dost informaci k zhodnoceni. V kazdem pripade je fakt ze kdyz zajedete k pramenum Vltavy z Kvildy a kdyz projedete pres Bucinu na Nemeckou stranu je to jiny pohled. Smerem pres Prasily do Nemecka to taky vypada jinak. Ale to je prilis malo abych to nejak hodnotil.

Jinak co se Klause tyce, neshodneme se, ja proste od Vas citim spise emotivni nez racionalni pohled. No je to jen vase vec.

Kazdopadne doufam ze stejne jako ja berete vazne to srovnani minuleho rezimu a dnesniho, ze to neni primarne o gaunerech u koryt, ze to neni o drazsim masle nebo levnejsich bananech ci plnych obchodech. Ale ze je to prave o tom ze zde muzem verejne a otevrene psat co nas napada a ze muzem kdekoli svoje nazory zopakovat aniz bychom byli vystaveni nejake perzekuci ze strany statni moci.

Ze mame v rukou i nasi budoucnost a muzeme ovlivnit politickou situaci. I kdyz to zatim vetsinove neumime vyuzivat. Verim ze casem se to naucime a bude se to pomalu lepsit. Cas zhodnoti i toho Klause a myslim si ze s odstupem mi historici daji spise za pravdu nez Vam, protoze to budou hodnotit vice pragmaticky podle skutecnych vysledku a ty proste i pres nedostatky nejsou tak strasne.

Ale Vas nazor vam neberu. Slovy klasika, nesouhlasim s tim co rikate, ale az do smrti budu hajit vase pravo to rikat.
15. 04. 2010 | 20:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx
Kde měl Klaus vzít ty správné soudce ?

Nikde. Kdo nemá toho správného soudce uvnitř sebe, žádného správného soudce nikdy nenajde.

Jsem s pozdravem a sbohem (sklausem?).
15. 04. 2010 | 21:18

mb napsal(a):

na nemecke strane jsem nebyl ... jen pohled z čech ... jsou tam zmlazené stromy ( po bezzásahu ... bavorsky les jeho park maj prave cesti environmentaliste jako vzor ...)

ale tam uz to bezi asi 30 / 40 let ....

proste nechat tam ty stromy zetlít aby posloužili jako ochrana novym stromkům ( Klausovska ideologie ... kterou ovsem Klaus na prirodu nehodla aplikovat )

urcite ... svoboda je dobra a diskuze je dobra ....

na druhou stranu tlak režimu, vytvořil ostruvky poz. deviace ... tedy lidí , kteří jsou proti režimu, vystupují proti režimu, případně si vytvoří i svou vlastní alternativní kulturu ....

o tohle nas demokr. režim připravil ... protože proti němu protestují buď fašisté zprava nebo anarchisté zleva .....

nevim zda se to bude lepšit ( to ja havlovo teze ... a nevim zda platí , kdosi to vyvracel )

k tomu hodnocení Klause historií ... nevim ... uvidime, uvidite .... asi nesouhlasím ...

osobně budiž ... ať bohatí bohatnou a chudí chudnou ( neboť takto to funguje ... a má li to tak být, tak ať to tak je ...)

mrzí mě devastace životního prostředí člověkem ( žiju na severozápadě čech )

a věty o tom, že člověk žp neničil a neničí a nikdo rozumný ani nemuže řici, že by k němu kdekoli na světě docházelo ... je nejen stupidní, ale osobně mě uráží .....

takže aťsi je václav klaus tržním fundamentalistou a neoliberálem, to mě asi nerozhází ...

ale je li zároveň antienvironmentalistou ... vysmívá se všem, kteří chrání přírodu .....

hází jim klacky pod nohy a démonizuje je , a pojí se s těmi silnějšími ( a bezohlednými ) aby zadupal ty slabší ( a ty , kteří mají ohled)

tak to je ten pohár, který Klause ( alespoň pro mne ) diskvalifikuje .....

kdybych mu vše odpustil, tak přes klausův antienvironmentalismus nejede vlak ....

( není náhodou ... že britský konzervativismus se s environmentalismem (ochranou přírody ) pojí .... cameron, charles .... v čechách je prototypem autentického konzervativce s environmentálním rozměrem / cítěním / přístupem - ludvík vaculík ....

Klaus autentickým pravičákem (zřejmě ) není .....

ale třeba se pletu .... prij. vecer .....

( konzervativismus + trvala udržitelnost - schwarzenberk ... atd.)
15. 04. 2010 | 21:25

xx napsal(a):

Hm, ja jsem od malicka ochrancem prirody. Rad chodim do lesa. Vzdy se zucastnim akci uklizeni okoli mesta. Kdyz jdu do lesa nesu ssebou obvykle pytel na odpadky a vetsinou ho nesu ven plny.

Zucastnil sjem se globalni hry geocaching a usporadal jsem i event CacheIN/TrashOUT, zorganizoval jsem nasledny odvod nalezenych odpadku nekolika nakladaky. Prislo asi 30 lidi.

Skutecne mi lezi na srdci zivotni prostredi. Ale koho nemuzu vystat ja, jsou zeleni, greenpeace a klima alarmiste. Stale a znova se ukazuje, napriklad mnohaletou blokadou dostavby dalnice v ceskem stredohori, ze zasahy zelenych posuku ve svem dusledku maji dalekosahle skody pro zivotni prostredi globalne. Oni nemaji rozhled a nadhled. Tvrdosijne bojiuji za svou pidipravdu zcela v duchu hesla, zabij bobra, zachranis strom.

Tohle mne opravdu rozciluje.

Biopaliva, vetrniky, solarni elektrarny co vyrabi elektrinu i v noci z naftovych generatoru, protoze se to bohate vyplati. Braneni castecne modernizaci Prunerova protoze tam nedaji to nej nej lepsi tak at tam radeji je to uplne stare, a tak by se dalo pokracovat. Ze kamion jedouci po klikate okresce prez kopce vypusti do ovzdusi nekolikansobne vic skodlivin nez kdyz jede po rovne hladke dalnici konstantni rychlosti, tyhle ekoteroristy jak jim rikam, zjevne nezajima a kolik tim za 10 let obstrukci zavinili primo skodlivin, prachu a znicenych cest, asi zrejme spocitano nemaji.

Takze v tomto ohledu jsem opet, i kdyz ne bezvyhradne ale spise s Klausovym postojem. Ale nikoli jednoznacne, to je fakt.

Ted diskutuju paralelne jeste na jednom blogu o GO a psal jsem to tam, zivotni prostredi neni jen CO2 a obnovitelne zdroje energie, ale taky krajina a zemedelska puda, clovek ! Cloveka nepovazuju za skodnou jako nekteri blazni z ekoteroristu.
15. 04. 2010 | 21:50

Tencokida Hnuj napsal(a):

xx

Jsou věci, které Gaia nadělila všem. Vám, mým dětem, mb-ovým vnukům.
Já, Vy a možná i mb si však myslí, že patří jen jim.
To je špatné.

Tento pohled se ještě vyostří pokud já budu majitelem ropných polí v Saudské Arábii, Vy těžařem biomasy v Latinské Americe a mb předsedou správní rady NWR.

Jistě je správné, že zaléváte záhonky květáku na své zahradě, já vysadím alej jilmů kolem obecní cesty a mb si postaví nízkoenergetický dům.

Co však řekneme svým potomkům, až se nás zeptají, že sice mají k obědu ekologickou zeleninu, mohou si užívat stínu vzrostlých jilmů a platí nízké účty za elektřinu, ale o ropě, uhlí a deštných pralesech jim budeme takto vyprávět pouze pohádky ?

Pomyslí si o nás svoje. Květák nám zhořkne v ústech, pod jilmy dostaneme horečku a v nízkoenergetickém domě zůstaneme sami, jen se svým sobectvím.

Také nemám rád "ekoteroristy ". Ale více nerad mám drancování něčeho , co nejsme schopni nahradit, když existují technologie, jak to nahradit lze.
Jen se musí chtít.

Mějte se.
15. 04. 2010 | 22:10

xx napsal(a):

Tencokida Hnuj: To je sice hezke jako vize a obecne nelze nez souhlasit.

Ale zkusme zabrousit do konkretnich oblasti. Kde myslite ze existuji technologie k nahrazeni drancovani toho co nahradit nelze ?

At mluvime o vetru, slunci nebo i vode, i setreni, nedokazi pokryt nasi potrebu. Vyvoj bez ohledu na ekoteroristy a jejich dotace smeruje k uspornym technologiim. Pomatene spiklenecke teorie o technologiich zavrenych v trezorech ropnych Sejku jsou k smichu. Neviditelna ruka trhu k tomu lidi proste vede odnepameti. Jenze netrpelivy ekoteroriste prisli s tim ze se tomu da pomoct motivaci penezi. No a postupne zjistujeme ze to zase tak horke neni a penize se spis jen prosustrovavaji nez aby se za ne vyvijeli prekotne nove technologie.

Vyvoj nejde moc preskocit. Napriklad vodikovy pohon. Teoreticky je znam velmi dlouho. Ale teprve nedavno clovek vyvinul materialy a technologie schopne vybudovat vodikovy pohon pouzitelne ve vetsim mnozstvi. Stale ale zbyva vyvinout zpusob jak jej vyrabet. Stale je energeticky prilis narocny.

Chce to zustat obema nohama na zemi a rozhlizet se kolem a nevidet pred sebou jen ten uzky koridor ideologie.
15. 04. 2010 | 22:44

mb napsal(a):

těžko se na to reaguje ... vaše argumenty jsou asi argumenty mainstreamu ... většinové společnosti .... většinová společnost nechce slyšet, že by se měla uskrovnit, že by měla žít trvale udržitelně a ne na úkor budoucích generací ( jak pravil tckd) , klaus říká : předch. gen nám nic nedluží, my nedlužíme nic těm, kteří přijdou po nás, budoucnost přenechme sci fistům, po nás potopa .....

to středohoří .... tam je to jak jsou předražené ty dálnice na 1 km ... zločinné spolčení ods a čssd ... korupce při zadávání veř. zakázek betonářským firmám ....

kdyby zvolili ekologicky šetrnější variantu ( měl být myslím tunel ) ...

aktivisté by dostavbu neblokovali, ale toto je přesně arogance moci ....

že tu šetrnější ( ale dražší ) variantu prostě nezvolí a nerealizujou ...

můj přístup je, že je li něco cenného, tak abych to nezdevastoval, tak si prostě připlatím za ten luxus, něco ochránit ....

( a dálnice v čr jsou předražené ( systémově, korupčně, systémově korupčně) , byly o tom reportéři čt ....

takže ´slabí environmentalisté´ stojí v odporu vůči mafiánské, betonové ods-čssd lobby ....

nerovný boj ....

(to středohoří kdyžtak nastudujte .... já už si to zas nepamatuju ... ale zas si prosadili stavaři tu blbější variantu ... ač neměli ..... )

já jsem pro jádro, větrníky se mi nelíbí a hlučí .....

krajina, zemedelska puda, clovek ...

fajn ... proč je zemedelska puda zastavovana logistickými budovami a satelitními městečky ...

to jsou havlovy a havlovské výhrady .....

tak bude to krajina a zemedelska puda nebo to bude hamižný a slepý člověk ... ??

někdy krajina, zem. půda a člověk k sobě jdou ... jindy stojí proti sobě .... njn ...

ještě jednu doušku ....

zkoukněte maryčku : rekviem za 112 zničených vesnic ....

vypálili nám tu druhý nejstarší strom v republice ....

zvěrstvo nejvyššího kalibru ...

představte si ... strom roste tisíc let ....

pak přijdou těžaři a vypálí strom do kořenů .... protože se bojí, že by se strom mohl stát symbolem environmentálního odporu ( proti zbourání Libkovic)

bestia triumphants

tohle je ten průser, konflikt a clash ....

a Klaus stojí na špatné ( zlé ) straně ....

je to morální konflikt

souboj dobra a zla ....

Klaus je ten zlý ..... Klaus je zlo ....
15. 04. 2010 | 22:47

xx napsal(a):

mb: ale prece nejde aby vsichni zili asketicky zivot. Z tohoto pohledu je treba byt ralista. Muzeme se vratit na stromy a nebudem potrebovat ani elektrinu, ani ropu. Ale realne to neni.

Ja nerikam ze bychom nemeli vyvijet nove technologie, ze bychom nemeli setrit energii. Ale musi se to delat s rozumem a pokud mozno ponechat prirozenemu vyvoji. Ten k tomu smeruje, nove uspornejsi a lepsi technologie se neustale vyvijeji a pomerne uspokojivou rychlosti, pokud do toho nezacnou stourat nabubreli polobozi co si mysli ze jsou nejchytrejsi a vedi ja by melo lidstvo fungovat. Pak jen s otevrenou hubou civime na bilionove naklady po dvouletem radeni zelenych magoru a uspory veskere zadne.

K tomu stredohori, podle mne si trosku protirecite. Kdyz to vezmu logicky, prece by nebylo nic lepsiho pro betonarskou lobby a zlocinne spolceni CSSD a ODS, kdyby se stavela ta nejdrazsi varianta - tedy tunel plny betonu.

Tam hralo roli mnoho faktoru a uznavam ze hazet to jenom na ekoteroristy neni spravedlive. Lobby starostu o sjezdy ( z tunelu sjezd neudelate ), lobby kamenolomu o sjezd a dalsi a dalsi faktory.
Ty vetrniky, nedavno jsem cetl clanek, kolik vetrne elektrarny zabiji rocne ptactva. http://www.ekologickatolera... a pak si precte clovek toto http://www.hnutiduha.cz/vit...
a vysledek ? Kdo lze ? Jenom vira cloveku pomuze se zorientovat. Ale myslim ze tentorkat je Duha spise tim verozvestem. Protiargumenty prinasi vagni, zamlzene, zlehcujici, rikaji ze to neni tak moc a proti jinym usmrcovacum to neni tak hrozne a kdyby bylo globalni oteplovani tak dopadnou ptaci hur a podobne veci.

Kalus je zlo proste neberu. Tim nerikam ze zlo neni nebo ze Klaus je pouze dobro !
15. 04. 2010 | 23:28

mb napsal(a):

nechci se vracet na stromy ... ale proč dodevastovat to, co tady ještě máme ....

proč jsme vybili na šumavě všechny medvědy a dřív už všechny vlky ...

máme už jako lidstvo ( západní / vyspělé ) dost ...

proč nemůžeme přírodě něco vrátit, co jsme jí vzali ... ?

Když uděláme všude dálnice, kudy bude zvěř migrovat ???

proč se chováme, jako bychom tady byli sami, i když tu nejsme sami ,..... ???

proč nevidíme, že když se budeme chovat bezohledně k ostatním ( lidem i živočichům )

tak sami na takovou bezohlednost zajdeme .... ?
16. 04. 2010 | 13:52

xx napsal(a):

Za to jiste stoji bojovat a je treba budovat migracni mosty pro zver.

no co se tyce vybiti tech medvedu a vlku, ja nevim. Treba jsme je jenom vytlacili. Tahle zvirata nemaji moc rada spolecnost zejmena hlucnych lidi a jak se uzemi osidluje, nektere druhy proste ustupuji. Ale jak rikam, to bychom se museli skutecne vratit do jeskyni a muselo by nas ubyt.

Nekdo to bere tak ze i to je vyvoj a clovek je nedilnou soucasti prirody a jestlize se takto vyvinul, neudelal to sam z vlastni vule ale vzniklo to prirozene. Nestalo se to tak, ze by se homo habilis jednoho dne narovnal, protahl a rekl si, tak a ted zacnem systematicky pracovat na zniceni planety, uz mne ty predatori co nas zerou stvou a vyrobil pazourek jako prvni prispevek ke globalni zkaze planety zpusobene clovekem.

A vymirani druhu ? To je myslim take prirozeny proces. A ze tomu clovek pomaha, no opet je prirozene ze tu jsme a ze to delame. A mozna je i prirozene ze si to uvedomujeme a jednou to treba dokazem zvratit. Kdo vi kam se vyvoj zvrtne. Faktem je ze na zemi zilo za miliony let tolik druhu ktere dnes jiz neexistuji, a presto planeta i priroda stale existuje. A jestli se ma lidstvo svoji cinnosti znicit ? No treba je to take prirozene a ma to tak byt. Priroda to v kazdem pripade v nejake forme prezije. Kdyz se podivate do Cernobylu, cloveka to tam sice citelne zasahlo, ale prirodu to neznicilo. Ta si poradi s ledascim, nejspis i s clovekem.

Faktem je ze clovek nema prirozeneho predatora a neustale se mnozi, musi tedy existovat nejaky regulacni mechanismus, ktery jednou zafunguje.

;)

hezky vikend.
16. 04. 2010 | 20:52

mb napsal(a):

nevytlačili, vybili, zajeďte si na šumavu na medvědí kámen ... padá to i na krk šwarzenberkům nebot je to jejich panství ...

tehdy proste nebyla jeste ochrana prirody na vyši / na urovni ...

a tak to od*censored* medvědi a vlci ....

vim ze priroda ( planeta ) prezije tak jako tak ...

otazka je zda homo sapiens sapiens je na takove urovni aby 1. přežil i on
2. dovolil přežití i ostatním druhům a skupinám zvířat ....

i vam přij. vikend .....
17. 04. 2010 | 20:53

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:39

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:21

SNYDERBOBBI22 napsal(a):

freelance writer
01. 08. 2011 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy