Jaká je naše ekonomická situace a jak dále?
Veřejné finance a státní dluh.
Toto je prioritní oblast. Stojíme si v ní stále ještě lépe než většina Evropy, ale od roku 1995 se naše situace zhoršuje. Měli jsme poměrně dobré výchozí podmínky, jejichž hodnotu systematicky promrháváme. Potřebujeme tudíž solidní střednědobou strategii, která nám během 2-3 let umožní dostát Maastrichtským kriteriím a pak vstoupit do eurozóny.
Pár příkladů důležitých reforem, které bychom měli uskutečnit:
1. Náš daňový systém je příliš komplikovaný a neefektivní. Několika zásadními změnami bychom mohli snížit deficit, zrychlit tempo ekonomického růstu a zvýšit blahobyt občanů. Mezi nejdůležitější kroky počítám zjednodušení celého daňového systému, odbourání vyjímek a neefektivních opatření typu nynějšího stavebního spoření, podstatné snížení daní a odvodů z platů, mezd a příjmů právnických osob, zavedení mírné progrese v dani z příjmu, a zvýšení daní z nemovitostí a spotřeby.
2. Příliš dlouho odkládáme reformu penzijního systému a zdravotnictví. Potřebujeme systém, který dobře zajišťuje opravdu staré občany, poskytuje zdarma základní zdravotní péči, a umožňuje vyšší míru penzijního spoření, připojištění a dokoupení luxusní zdravotní péče. Nynější systém bohužel není podnětný a adresný, plýtvá prostředky a neposkytuje dostatečnou péči občanům, kteří ji opravdu potřebují.
3. Boj s korupcí musí být prioritou, s důrazem na podstatný postih. Korupce je jako rakovina -- když se rozroste, naruší chod celé ekonomiky a ohrožuje demokracii. Tento boj by měl být součástí zlepšení funkčnosti právního systému.
4. Podnikatelské prostředí je stále nedostatečně příznivé. Je třeba jej zjednodušit a umožnit podnikatelům větší flexibilitu.
5. Pro úspěch ve středně- a dlouhodobém horizontu musíme dát značný důraz na zavedení kvalitního systému vzdělávání, vědy a výzkumu. Často se domníváme, že máme kvalitní systém, ale to je v nejlepším domněnka minulosti. Naše děti se dostatečně neučí od útlého věku jazyky (zvláště angličtinu, která je dnes světová lingua franca) a nemáme ani jednu univerzitu mezi prvními 100, ba ani prvními 200, podle většiny mezinárodních rankingů. Znamená to, že velká část našeho výzkumu není na úrovni a takový výzkum de facto nemá význam dělat, a tudíž financovat. Je lepší dělat méně a kvalitně, než hodně a špatně.
Ze zdravice na konferenci strany Věci veřejné v Brně, dne 11. 4. 2010