Kosovo a česká apokalypsa

21. 02. 2008 | 18:53
Přečteno 17252 krát
Píši tento blog ve chvíli, kdy čeští vojáci KFOR, podle zpráv agentur Reuters a B 92, poprvé čelí organizované provokaci bývalých vojáků jugoslávské armády, kteří se – někteří dokonce v armádních uniformách - snaží v jejich úseku proniknout na území Kosova. Pokud je nezadrží, může dojít k „lokálnímu etnickému incidentu“ právě v čase, kdy srbští nacionalisté na masové demonstraci v Bělehradě mobilizují uražené národní cítění ještě jednou proti všem.

Rád bych se mýlil, ale překvapivě dlouhý seznam nešovinistických srbských politických stran, hnutí a osobností, které se odmítli tohoto nacionalistického festivalu zúčastnit, se v českých sdělovacích prostředcích a v řečech českých politiků určitě neobjeví. V české politice není důležité vědět. Důležité je mít názor. Naši vojáci by měli mít jistotu, že politici doma vědí, proč je tam poslali, a stojí za nimi. Mají smůlu. Pro mnohé české politiky je pronášení nezodpovědných velkých slov o nespravedlnosti světa a dějin důležitější.

1999 – pár dní po zahájení letecké operace NATO proti Miloševičovi proběhlo na poslaneckém klubu ČSSD ve Sněmovně zvláštní jednání. Ministr zahraničí Jan Kavan tam na domluvenou hodinu přivedl experta na balkánské konflikty, který měl poslancům přednést základní informace. Zasedání řídil Stanislav Gross, který se kolegům poslancům nejprve omluvil, že budou muset počkat s obědem, protože se jim protáhla debata o předchozím bodu a bylo by dobré „do oběda stihnout ještě to Kosovo“. Expert udělal osudnou chybu, když si v úvodu dovolil vyslovit politování, že se problematikou Balkánu a Kosova ctihodní poslanci zabývají těsně před obědem, až ve chvíli vypuknutí války, a ne o tři o čtyři roky dříve. Na debatu o faktech pak už nedošlo. Uražení poslanci strávili zbytek vyhraženého času emocionálním obhajováním svých názorů, přetíženosti a domnělé zodpovědnosti. Fakta je nezajímala. Většina z nich sedí ve Sněmovně i dnes. Nejsou o nic informovanější, a o nic zodpovědnější.

První únorový víkend roku 2008 se v Českém domě v Bruselu sešlo na sedmdesát studentů College of Europe z Brugg na konferenci o politice a lidských právech. Společně ji uspořádali čeští a slovenští studenti této fantastické mezinárodní vysoké školy, kde momentálně studují lidé padesáti osmi národností. Společně s profesorem Miro Kusým z Bratislavy a Jacquesem Rupnikem z Paříže jsme v diskuzi se studenty nevyhnutelně narazili na problém Kosova. Týden před tím o stejné otázce v plénu debatovali i poslanci české Sněmovny. Škoda, že naši poslanci nemohli zažít diskuzi těchto studentů. Museli by se stydět. Tito o generaci mladší Evropané o problému věděli řádově více, než absolutní většina poslanců, kteří v České republice svým hlasováním ovlivňují politiku. A co bylo nejpozoruhodnější – jakoukoliv otázku či jakkoliv nesouhlasný názor studenti – včetně Srbů a Albánců - dokázali, opět na rozdíl od našich poslanců, formulovat a přednést klidně, bez patetických emocí a sentimentální agresivity. Je to prostě skvělá škola. O to smutnější je poznatek, že z deseti pro Českou republiku pro tento rok otevřených studijních míst dokázal byrokratický nesoulad mezi ministerstvy vnitra, zahraničí a školství obsadit pouze tři – a to je vůbec nejvíc za posledních deset let. Poláci svých dvacet míst obsazují rok co rok jako hodinky - po obrovské soutěži a výběrovém řízení.

V roce 2000 uvedla Česká televize původní český dokumentární film o Kosovu. Vzbudil na chvíli trochu diskuze. Autorům se dostalo pár pochval, pár nadávek a i pár výhrůžek. Poslanci odmítli možnost promítnout film ve Sněmovně. Přesto někteří politici film napadali kvůli zveřejnění údajně neprověřených informací – v tomto filmu totiž například vůbec poprvé zazněla informace o tom, že v době války na jaře 1999 zvláštní jednotka jugoslávské armády v bílých montérkách na různých místech Kosova vykopávala hromadné hroby a mrtvá těla zavražděných albánských civilistů odvážela v mrazírenských kamionech do Srbska. Minulý týden pokračoval v Bělehradě soud s takzvanou „Kosovskou šestkou“. Do všech detailů potvrdil devět let starou informaci tohoto českého dokumentárního filmu. Jediná jeho nepřesnost byla v tom, že nešlo o jednotku jugoslávské armády, ale ministerstva vnitra.

Stát Kosovo je realitou a vztek ani skřípění zubů už to nezmění. Nemuselo k tomu dojít. Kdyby Západ trval na vyřešení kosovské krize v rámci daytonské mírové konference v roce 1995. Kdyby v Daytonu Západ pragmaticky, cynicky a mnichovansky nesouhlasil s rozdělením multietnické Bosny a Hercegoviny podle jediného, a to etnického klíče, ve velmi „nepraktickém“ vnuceném teritoriálním uspořádání, které dlouhodobě těžko může přežít. Tady je jediné platné srovnání s Mnichovem 1938. Představitel legitimního a zásadně nenásilného autonomního hnutí v Kosovu Ibrahim Rugova, opírající se o jednomyslnou podporu poslanců Miloševičem protiprávně rozpuštěného parlamentu, výsledky Daytonu označil právě za nový Mnichov. Do roka po Daytonu se objevila Kosovská osvobozenecká armáda a legitimita nenásilného dlouhodobého vyjednávání byla zničena.

Na internetové stránce Sněmovny www.psp.cz lze najít přepis zmíněné poslanecké debaty o Kosovu. Z poslanců pouze jeden, Jan Schwippel (ODS), o problému a jeho kontextu něco věděl. Zmínil i to nejzákladnější – pokud chceme pomoci hledat řešení etnicky vyvolaného a argumentovaného konfliktu, musíme se vyhnout dvěma druhům argumentů, a to historii a mezinárodnímu právu. Na půdorysu historie vzájemných křivd nelze najít kompromis. A mezinárodní právo není uceleným systémem. Jeho části se mohou i navzájem vylučovat – každý si v něm proto najde odůvodnění svojí pozice. Ostatní poslanci hovořili, jako by problém Kosova vznikl právě teď, a do oběda je potřeba se s ním vyrovnat. Mnoho velkých prázdných slov a stejně zbytečných apokalyptických varování.

Psychologie zná termín apokalyptické myšlení. Ve zkratce mu podléhají jedinci, věřící ve svoji nadřazenost ostatním, vnímající svět kolem sebe ne podle vztahu k nějakým principům, ale podle toho, jak odpovídá jejich představám. Často je kombinován pocity sebelítosti a ohrožení, stejně jako vynucování pozornosti a potřebě moci, nebo alespoň uznání. K apokalyptickému myšlení se úzce váže nezodpovědnost především ve slovních projevech, pathos a, jemně řečeno, neúcta k faktům. Nedej bože, když se něco takového přiblíží politické moci. V české politice zřejmě pod vlivem volby prezidenta a vyhlášení kosovské nezávislosti propukla epidemie apokalyptického myšlení. Je však nutné uznat, že můžeme být rádi, že namísto Václava Klause, Lubomíra Zaorálka nebo Jaroslava Foldyny za nás nemluví slovenský fašista Ján Slota, který kvůli Kosovu straší svět rovnou vypuknutím třetí světové války.

Máme v Kosovu pět stovek vojáků, kteří tam i kvůli nám a ve jménu Evropské unie a Severoatlantické aliance brání vypuknutí násilí. Kosovo bylo, je a ještě nějakou dobu bude problematickým bodem mezinárodních vztahů. Mezinárodní vojenský zásah tam před devíti lety zastavil genocidu a páchání válečných zločinů – zde, prosím pěkně, mluvím o definicích mezinárodního práva. Přes sedmdesát tisíc vypálených domů, zničení tří čtvrtin všech škol a zdravotnických objektů, vyhnání jednoho a půl milionu lidí z jejich domovů, hrozba kolapsu nejméně dvou sousedních států a destabilizace Evropy pod náporem uprchlíků. Více než jedenáct tisíc mrtvých civilistů jako důsledek tažení postkomunistického diktátorského režimu proti jeho vlastním občanům. Přitom to byla už čtvrtá válka za osm let, protože daytonský úplatek beztrestnosti za tři předchozí nezafungoval. Pět stovek našich vojáků tam dnes stojí na silnici u přechodu Gate 3 a snaží se zabránit, aby ani jalový hněv nešťastných nepřerostl v další vlnu násilí. Záleží nám na nich?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

oposum napsal(a):

Díky za výborný článek pane Urbane, ale trochu mne ta fakta naplňují marností :-(
21. 02. 2008 | 19:14

Franta napsal(a):

Samostatné je kosovo jen díky naprostému diletantismu Busche, je to precedens,který vyvolá války ,neštěstí a bídu v mnoha částech světa.Je vidět,že tento svět vedou lidé Vám podobní pane Urbane,který jste schopen napsat takto ignorantský článek,co jste měl z dějepisu?
21. 02. 2008 | 19:18

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Urban,
na téma "humanitární bombardování" a Srbsko jsem měl nespočet příspěvků a tak to nebudu opakovat. Řada přispěvatelů - třeba Pepa Řepa - měli nespočet příspěvků odhalujících fakty prolhanost celé kampaně proti Srbů. A na německých satelitech jsem viděl řadu pořadů - např. Na začátku byla lež - které dávaly obrázek spíš opačný, než jaký nám naše media udávají. A Miloševič se hájil 4 roky v Haagu ze 64 obvinění ... a po 4 letech zemřel, aniž mu to dokázali. Neskutečná ostuda a samozřejmě zrození národního hrdiny a mučedníka.
Ale o tom dost. Pandořina skříňka je otevřena. Všechny menšiny začnou zvedat hlavu a budou chtít vlastní státy - v okamžiku krizí to nikdo nezastaví. A co je horší, byl dán návod na destrukci v podstatě kteréhokoliv státu. Stačí se namnožit, vytvořit enklávu a pak použít právo sebeurčení.
A argument, že my jsme ti hodní demokraté a Srbové ti zlí rudí ďáblové? Obávám se, že spíš budou umírat smíchy ...
21. 02. 2008 | 19:24

Čochtan napsal(a):

Srbové osídlili velkou část Balkánského poloostrova na konci šestého století. Největšího rozmachu dosáhli za vlády cara Dušana Velikého ( 1331 – 1355 ), který vládl z města Prizren, ležícího v Kosovu. Srbsko se tehdy po staletí rozkládalo na území dnešních zemí Srbsko, Černá hora, Bosna, Hercegovina, Makedonie a části Slovinska, Chorvatska, Bulharska a Rakouska. Na všech těchto územích žili převážně Srbové.

Kosovo bylo centrem středověkého srbského státu až do konce čtrnáctého století. Roku 1389 byli Srbové poraženi expandujícími Turky v bitvě na Kosově poli a přišli o mnohá území.
Kosovo Turci dobyli v r. 1459, Bosnu v r. 1463 a Hercegovinu 1482. Turci tehdy dobyli rozsáhlá území v celé Evropě a ovládali je až do konce dvacátého století (např. celé Bulharsko). Turkům se však nikdy nepodařilo, zcela ovládnout všechna srbská území.

Turci na obsazených územích místní slovanské obyvatelstvo systematicky „poturčovali“. Přes značné úsilí si však Turci nikdy nezískali přízeň obyvatel Balkánu. Srbové necítili Osmanskou říši jako svůj stát a často vypukaly menší a vetší povstání, která bývala krvavě potlačena. Po takových povstáních Srbové v několika vlnách kolektivně prchali na sever, a na vylidněných územích se usazovali příslušníci národů Turecka.

Na konci devatenáctého století však Osmanská říše ztratila svoji sílu a povstání Srbů v Bosně v roce 1875 bylo úspěšné. Od Turků osvobozené území si postupně začali nárokovat Habsburkové, kteří tato území v roce 1908 násilně anektovali. Násilné připojení Bosny a Hercegoviny k Rakousko-Uhersku vyvolalo značnou nevoli na straně Srbů, kterým toto území před nadvládou Turků po mnoho staletí patřilo.

Turci byli společnými silami Balkánského svazu (Bulharsko, Srbsko, Řecko, Černá Hora) poraženi a v březnu 1913 byla uzavřena mírová smlouva, která Turecko zbavila veškerého evropského území kromě nejbližšího okolí Istanbulu. Balkánské země se dohodly na rozdělení dobytého území Makedonie, Thrákie a Albánie. Podle této dohody měla Albánie připadnout Srbsku. Rakousko-Uhersko chtělo dohodám zabránit a začalo vyhrožovat Srbsku vojenským vpádem.

Arcivévoda Ferdinand navštívil bosenské Sarajevo, hlavní město okupovaných území v den výročí rozbití Srbska Tureckem a dával tím najevo pohrdání Srbskem. Atentát byl reakcí na agresivní politiku Rakousko-Uherska. Po slavném atentátu zaútočilo Rakousko-Uhersko s podporou Německa na Srbsko a téměř ho celé dobyli.
21. 02. 2008 | 19:57

Čochtan napsal(a):

Pokračování:
Spojenci Srbů (Velká Británie, Rusko, Francie) vstoupili do konfliktu s Rakouskem-Uherskem a Německem na východě i západě. Itálie zpočátku spolupracovala s Rakousko-Uherskem a Německem, brzy však přešla na vítězící stranu.

Srbové dokázali vlastními silami vyhnat oslabené cizí agresory ze svého území a obnovili svá původní území. Na srbských územích se však za čtyři století nadvlády Turků mnohé změnilo. Mnoho Srbů konvertovalo k islámu a etnická skladba obyvatel se zkomplikovala, což přináší problémy dodnes.

Němcům, kteří na počátku druhé světové války snadno ovládli kontinentální Evropu, nikdy nepodařilo dostat srbská území zcela pod kontrolu (i když oficiálně Srbsko dobyli). Na okupovaném území po celou dobu konfliktu operovaly početné ozbrojené síly dvou skupin Srbů, které vedl Draža Mihajlovič a Josip Broz Tito. Nutno dodat, že mnoho „poturčených“ obyvatel Srbska se stalo vydatnými pomocníky Němců a mnoho jich sloužilo u muslimských jednotek SS.
(21. Waffen Grenadier Division der SS Skanderbeg)

Ke konci druhé světové války, si Srbové svá území znovu bez cizí pomoci dobyli zpět. Nepodřídili se ani Stalinovi, který na Tita činil značný nátlak. „Poturčence“ a německé přisluhovače ze svých území nevystěhovali (jako my Němce), ale dali jim určitou autonomii ve formě federace.

Koncem devadesátých let se začalo stupňovat násilí muslimských radikálů z UCK v Kosovu. V Kosovu, kolébce Srbska žilo a žije mnoho Srbů, kteří neutekli na sever. Srbové si to nenechali líbit a zavedli na svém jižním území (v Kosovu) pořádek. Neobešlo se to bez násilí a pomstou motivovaného krveprolití. Jednotky NATO pod záminkou humanity a ochrany kosovských Albánců vybombardovali Srbsko. Velkoryse přitom Srbům slíbili, že když stáhnou svá vojska z Kosova, nehrozí jeho Srbským obyvatelů újma, a že odtržení Kosova od Srbska nepřichází v úvahu (rezoluce rady bezpečnosti OSN 1244 ).

Srbové se s Kosova stáhli, před násilím UCK přitom z Kosova uteklo přes 300.000 Srbů, kteří tam zanechali své majetky. Srbové s Kosova utíkají už 6 století. Přesto ještě dnes žije v Kosovu stále ještě mnoho Srbů, kteří ještě neutekli. Podpora vyhlášení samostatnosti Kosova je dalším vítězství musulmanů. To co nedokázala armáda Turků za čtyři sta let, vykoná pár ukřičených a agresivních tlup „poturčenců“ s podporou EU a USA za pár let.

http://vasicek.blog.idnes.c...
21. 02. 2008 | 19:58

Čochtan napsal(a):

Co z toho plyne ?
"Nezávislé" albánské Kosovo je zločin, je to krádež, a pachatelé a jejich podporovatelé (Clinton, Fischer, Madléna, a jiní patří před soud).
Srbové dřív nebo později Kosovo si vezmou zpět. Čím později, tím hůř pro Albánce.
21. 02. 2008 | 20:02

Čochtan napsal(a):

Pane Urbane,
Takhle je to správně:
pokud chceme pomoci hledat řešení etnicky vyvolaného a argumentovaného konfliktu, NEMUŽEME se vyhnout dvěma druhům argumentů, a to historii a mezinárodnímu právu.
21. 02. 2008 | 20:06

Zacheus napsal(a):

V každém případě je zřejmé,že vyhlášení samostatného Kosova je flagrantním a neomluvitelným porušením mezinárodního práva.

Jinak zrovna dnes je Právu připomenuto, že na území Kosova bylo hrdinnými albánskými bojovníky za svobodu srovnáno se zemí 150 pravoslavných srbských klášterů - střet civilizací v praxi.

Je naprosto ostudné, že některé členské státy již formálně uznaly Kosovo. Odtržení Kosova je asi tak legální, jako bylo odtržení Sudet po Mnichovské dohodě v roce 1938.
21. 02. 2008 | 20:08

Ladislav napsal(a):

Ti byvali vojaci jugoslavske armady jsou lide kteri hajili svoji vlast, za to byla jejich zeme rozbombarovana velmoci a ted si ta velmoc kousek uloupla. Jestli je tam nekdo hrdinou jsou to oni, ne vsemozni zoldaci kteri odtrhnuti posvecuji.
21. 02. 2008 | 20:20

Čochtan napsal(a):

„Stát Kosovo je realitou“

Co je to za realitu, co je to za stát, který nemá vládu, vláda tvořená narkomafií není vláda, který nemá justici, tu mu špenduje Německo, který nemá policii, který není životaschopný ? Jenom Německo bude do něj pumpovat každý rok 1 MILIARDU euro !!!!

Přitom v Německu musí dělat nutně potřebnou práci v knihovnách a institutech akademici za 1 Euro na hodinu !! K tomu dostanou socku. Činži a asi 300 euro měsíčně. Prostě na normální zaplacení nejsou peníze, ale 1 miliarda pro narkomafii se najde !

Tohle není možné delší dobu udržet. To nemůže dobře skončit !
21. 02. 2008 | 20:22

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Čochtane,pane Muellere,
jaké je vaše současné řešení? Použijete snad na současné obyvatele Kosova PLYN?Nebo je snad převálcujete tanky,vytlačíte radlicemi za hranice do Albánie,nebo použijete malé atomové hlavice,nebo co?Co chcete dělat?Co chcete,řekněte to hned.Vaše názory už znéme.Když vás to tak irituje běžte vypálit ambasádu Usa,pomůže-li vám to zmírnit váš spravedlivý hněv. Ivan.
21. 02. 2008 | 20:26

orel, holohlavý napsal(a):

"Stát Kosovo je realitou", píšete. Bohužel, píši já.
21. 02. 2008 | 20:28

Orel holohlavý napsal(a):

Pro Ivana Hochmana:
Vypálit ambasádu USA, to asi nepůjde. Know-how na napadání cizího území mají jen velmoci, v současné době v čele s USA. My na to nedosáhneme. :-( Někdy si ale říkám - "bohužel" :-) Říkal jsem si, že na rozdíl od nich budeme mít alespoň čisté svědomí, ale teď, s našimi žoldáky v Kosovu, už si tím nejsem tak jistý.
21. 02. 2008 | 20:32

Petrman napsal(a):

MNICHOV 1938 = KOSOVO 2008
21. 02. 2008 | 20:46

Čochtan napsal(a):

Řešení:
1. Kosovo vrátit Srbské republice.

2. Zločince z UCK postavit před soud. UCK odzbrojit, žoldnéře z islámských zemí zatknout a předat Srbům.

3. Návrat všech vyhnaných a uprchlých Srbů. Vrátit jim jejich majetek.

4. Zlikvidovat albánskou narkomafii v celé Evropě. Při razii v evropských bordelech postřílet albánské obchodníky s bílým masem.

5. Odsun všech Albánců, kteří se do Kosova přistěhovali z Albanie v posledních 20 letech.

6. Umožnit bezpečný návrat do Albanie všem Albáncům, kteří si to budou přát.

7. Zavést opět národnostní a kulturní podmínky, které měli Albánci za vlády Tita.

8. Zavést kontrolu porodnosti. Vaginy Albánek nesmí být zneužívány jako biologická zbraň.

Stačí pro začátek pane Hochmane ?
21. 02. 2008 | 20:48

vlk napsal(a):

Pane Urbane, marně pátrámnad tím, co nám svým blogem chcete sdělit.
Vezmu to po odstavcích. V prvním zřejmě neberete na vědomí informace o plných náměstích a ulicích Bělehradu, kde je zřejmé, že Srbové všech politických směrů na Kosovo mají shodný názor.Ze je srbské. Pro vás šovinisté a tvrdíte cosi o dlouhém seznamu nešovinstických srbských organizací, které mají jiný názor. Už neuvádíte, jakou že podporu obyvatelstva mají. Nejspíš 0,nic. S pravděpodobností hraničících s jistotou. A já dodávám, že i za okupace zde působily, řečeno vvaším slovníkem - české nešoviniostické organizace.Jmenovali se Vlajka a Národní souručenství. A pak ještě nešovinsté sice oorganizovaní leč v utajení. Mámnamysli konfidenty gestapa. Tolik moje sdělení k vašemu prvnímu.
Sdělení druhé - semináři vBruggách. OK. Sestava vy, Rupnika Kusý je špičková.Bez vyjímky. Nedivím se, že studenty zaujala. Na tohle bych šel také. Ovšem rád bych, kdyby to bylo možné žádat efektivně, chtěl nějaký důkaz , že při diskusi o Kosovu u toho byli zástupci Srbů a Albánců. A bez emocí. A jen tak matně vytahuji střípek například o komunistických intelektuálech,infiltrující diskusní fora západních universit. Nesrovnávám vás s bolševikem.Ale oni tenkrát narazili u studentůna stejnou chápavost.To jen abychom ěli jasno v tom, že mladí univerzitní posluchači jsou přemýšliví a inteligentní referent vždycky vzbudí jejich pozornost. Moje sdělení druhé.
Třetí s etýká parlamentu. Tady si nemusíme nic vykládat a nesmíme nic očekávat. To snad je zřejmé a jasné. Toť moje sdělení třetí.
Sdělení čtvrté - televizní film a četa uklízečů mrtvol vbílých montérkách. o její existenci je hovořeno, nikoliv dokázáno. Ale co horšího. V minulé diskusi vám jasným znalcem místní problematiky bylo předloženo svědectví o hromadných vraždách kosovských Srbů. Jenže - jejich hroby nikdo nehledá a nikdo s nimi neoperuje. Nezapadají do politického konceptu kosovských mnichovanů. Ani vašeho. Prostě - jde o nevhodné mrtvé. Tedy mrtvéméněcenné. druhé kategorie. Nestydíte se?
Kde se ovšem pro mne láme chleba absolutněnepřijatelně je vaše zmínka o apokalyptickém myšlení.Tohle je vaše vlastní berlička, jak se vypořádat s Kosovem. A berlička všech ostatních smiřpvačů. Prodávajících z cizího. Chápajícíchnepochopitelné. Ti , kteří to vidí jinak přece věří ve svojí nadřazenost, trpí sebelítostí, podléhají emocím a jsou nositeli falešného patosu! A je vymalováno. A po problému.
Nemáme pane Urbane, nemáme. Už jsem vám to jednou napsal - zksute pochopit, že jsou hodnoty, s kterými s e prost+ě a jednoduše nekšeftuje. A pro Srby a také pro mne je takovou hodnotou srbské Kosovo. A český Cheb. A francouzský Strassburg, například.Stejně tak jako třžeba osobní svoboda. A řaada a řada dalšího.

Jsem osobně přesvědčen, že Srbové si jednou, až hlavní protektor kosovské nezávislosti dostatečně zeslábne, si vezmou Kosovo násilím zpět. A jsme si zároveň jist, že další a další následovníci kosovské varianty už plní arzenály, aby získali přesně totéž,c o Albánci.
Zažijeme to. A může z toho být ne apokalyptické myšlení nýbrž apokalypsa!
Ona to není jediná nepřijatelná věc ve vašem blogu. Je tam ještě jedna. Totiž že Mnichovem je Bosna,nikoliv Kosovo! Sic! Jen nevěřícně zírám. A dovoluji si napsat následující. Řešení v Bosně bylo funkční. Mělo li být akceptováno všemi stranami. A Bosna nějak funguje, protože všechna etnika tam mají dostatečný prostor. Kosovo fungovat nebude nikdy. Jedno etnikum tam ztratilo reálnou šanci na existenci. Práva Srbů jsou virtuální. Mluvit o vlivu Rugovy , ve světle faktů je naprosto zavádějící.Rugova jako president nic nedokázal a mladí vlci zUCK by ho byli stejně odstranili. Neměl šanci.

A teď ještě o něčem, co v blogu nebylo, ale co tam patřilo.Kdyssi jste v jedné odpovědi psal o salonních nacionalistec. Přihlásil jsme se k tomuto titulu. Píšete o 11 000 mrtvých. Mohlo jich být i víc. Ale nebylo jich tolik jako ve Rwandě, Kongu, Darfuru. "Vyhánění" Albánců zdaleka nemělo takový rozměr jako vyhánění bílých farmářů a jejich rodin v Zimbabwe. Já jsem salonní. Vy jistě nikoliv. Pane Urbane - co jste učinil proti výše uvedeným genocidám, co jste k nim napsal? A zejména proč USA a ostatní vyhlašovatelé nezávislého Kosova ani prstem nehnuli a nehnou o skutečně hrůzných šíleností se stovkami tisíc mrtvých v uvedených regionech.Jaký je rozdíl oproti Kosovu?

Na závěr - v otázce Kosova se nikdy nemůžeme shodnout.
21. 02. 2008 | 20:53

OBILIČ napsal(a):

to URBAN
pane URBANE KOSOVO je SRBSKO !
vypálení USA ambasády je kolaterální chyba ... nic víc nic míň.
mluvčí nato v roce 1999 takto komentoval vraždu ..Milice Rakic, která se v dubnu 1999 stala první dětskou obětí náletů NATO na Jugoslávii. Byla zabita kazetovou bombou v Batajnici nedaleko Bělehradu. Byly jí tři roky. Před devíti roky 17. dubna 1999, byla v Batajnici nedaleko Bělehradu při nočním leteckém útoku NATO zabita kazetovou bombou Milica Rakič. Tehdy jí byly tři roky, letošního 9. února by se dožila dvanácti let.
Pane URBANE !
Kde vás mohu navštívit a říci vám do očí co si o vás myslím ?
Vy obhajujete zločin ! Včera, dnes ..zítra ..
Já obhajuji pravdu..včera, dnes ..zítra.
KOSOVO je SRBSKO a vy obhajujete jeho uloupení SRBSKU. KDY A KDE vás mohu navštívit, abychom si názory vyměnili z očí do očí ?
21. 02. 2008 | 20:53

Ivan Hochmann napsal(a):

Jasně že stačí.většinu z toho napsaného bych bral všemi deseti.Jak toho chcete dosáhnout? Ivan.
21. 02. 2008 | 20:55

Karel napsal(a):

Pane Urban,
v roce 1938 si také henleinovci stěžovali na surovosti českých vojáků a v Mnichově to naši spojenci odsouhlasili. Nejste potomek nějakého hrdinného henleinovce?
21. 02. 2008 | 20:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Obilič ,nezastřelil by jste pro pravdu Ferdinanda d¨Este?
21. 02. 2008 | 21:00

Orel holohlavý napsal(a):

Pro vlka:
Chtěl jsem tu něco napsat, ale po vašem textu je to zbytečné, napsal jste to za mne a lépe než já. Díky. Z širšího pohledu bych ale připoměl ještě ostudnou roli našich vojáků v Kosovu. Jsou nástroji v rukách, v nichž nemají co dělat. Mají mandát OSN, ale rezoluci OSN tam nehájí.
21. 02. 2008 | 21:01

Jag napsal(a):

Největší pitomost je,že někdo řekne,že někdo nemá na své území morální právo.Albánci mají táhnout odkud přišli.Největší hnus je,že se tady hrají studeno-válečnické hrátky jako nějaký argument.Jakoby i Rusko,Srbsko nebo jíný nemohlo mít v něčem pravdu.Albánci mají svůj stát a když se jim v Srbsku nelíbí,tak ať táhnou.Řekněme si to na rovinu.Evropská unie má jen zajistit menšinám odškodnění,když někde nechtějí s někým žít a nejsou to jako Sudeťáci pátá kolonie.Uznat Kosovo by naše vláda v žádném případě neměla.Je to ostuda.Tady je úplně jedno jestli někdo někho zabil nebo dělal etnickou čistku.Války jsou běžné,etnické čistky se dějí i dnes.viz Afriky.A je zajímavé,že v Africe se nebere někomu území,nebo se nekecá o morální právu.Bush je v tomhle vůl a nedá se jinak.Pan Hofman se zase hloupě na zdejším blogu zviditeňuje a morálně obhajuje neobhajitelné.Prostě sprostou krádež kusu území.Kdyby u nás v repuiblice někdo někomu ukradl kus domu nebo bytu,bude tady asi pan Hofman plédovat taky.Albánec s holou řití jen bude viset na všech,kdo ho budou muset v Evropě živit a dotovat.měli bysme se už té Havlovy falešné morálky zbavit a žít konečně v pravdě.Havel byl jen vizionář,pro republiku nepoužitelný a páni Hofrmanové,Dienstbierové a jiní jen zakuklení komunisté,kteří měli tehdy smůlu a dnes nám kážou prý pravdy.
21. 02. 2008 | 21:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,nechceš mě také odpovědět na moji otázku.Krátce.Jen mě prosím neposílej někam.Ivan.
21. 02. 2008 | 21:03

Jag napsal(a):

Pane Urbane,s Kosovem se mýlíte a nejde jinak.Krádež je prostě krádež.
21. 02. 2008 | 21:06

Jag napsal(a):

Pane Urbane,s Kosovem se mýlíte a nejde jinak.Krádež je prostě krádež.
21. 02. 2008 | 21:06

vlk napsal(a):

Obiliči a nechcete udělat Urbanovi to co sultáu Muradovi, že ne?
21. 02. 2008 | 21:07

Čochtan napsal(a):

Jaká je alternativa ?

1. EU se nepodaří v dohledné době udělat z Kosova samostatný, životaschopný, fungující stát.

2. Srbové na Kosovo nezapomněli ani po 540 letech turecké okupace. Nezapomenou ani těch pár let, co ještě bude EU Kosovo okupovat.

3. Poslední Putinův projev (český radar a polské rakety) ukázal, že se Rusko jen třese na to ukázat EU kdo v tomto vztahu pánem. Závislost EU na ruské energii a situace v Afghanistánu svazují EU ruce, ruská armáda je v úplně jiném stavu než byla před deseti lety. Rusko a jeho armáda bude v příštích letech dále sílit. USA se v dohledné době nevymotá z iráckého angažmá.

4. EU hospodářsky chřadne a dřív nebo později neunese kosovskou zátěž. Rusové nabídnou vojenskou pomoc Srbsku a dostanou letecké základny v Srbsku. Pak přijde doba srbského úderu. 2 miliony Albánců se octnou na útěku. Kolik jich ho přežije ? 90% ?
21. 02. 2008 | 21:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Jag,
"HOCHMANN" je starej dědek a nepotřebuje se zviditelňovat ani prosazovat svoje mnohdy hloupé nápady.
Jen se ptám.Nechtěl by jste mě poučit a odpovědět třebas na moji výše uvedenou OTÁZKU?Ivan.
21. 02. 2008 | 21:09

vlk napsal(a):

Ivane H.

na tu jak řešit Kosovo?
Plně souhlasím s Čochtanem. Napsal to za mne. Resp. zopakoval v bleděmodrém / protože on je zprava/ to, co jsem napsal na posledním nebo předposledním Urbanovi na stejný dotaz někoho jiného.
Proč bych tě někam posílal? Stejskal tě zcivilizoval, stejně jako mne.Takže není důvod.
21. 02. 2008 | 21:10

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmane, tohle bylo pro mne ?
Ivan Hochmann napsal(a):
Jasně že stačí.většinu z toho napsaného bych bral všemi deseti.Jak toho chcete dosáhnout? Ivan.
21. 02. 2008 | 21:13

vlk napsal(a):

Orel holohlavý

orle no já na ty české vojáky zapomněl! Jsou naší smutnou vizitkou. Politiky nesamostatných duševních tragedů. Jsou tam ve stejné pozici jako kdysi vládní vojsko v Itálii. Jen zatím nikdo nedezertoval.
Takže Kosovo neuznat a vojáky stáhnout! Hned. Ať si je tam dodají uznávači.
21. 02. 2008 | 21:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane,
1.Třeba se podaří..
2.???????
3.Na Rusko zapoměň.Mají jiné zájmy a hodili Srbsko za hlavu.
4.Nespekuluj s válečnými ambicemi Srbska nebo Ruska.Nebo tím chceš říci že schvaluješ vyvraždění 2.milionů albánců? Přesně podle afrického vzoru(jak tady někdo rádobyvtipně podotkl)?Ivan.
21. 02. 2008 | 21:18

Čochtan napsal(a):

"Takže Kosovo neuznat a vojáky stáhnout! Hned. Ať si je tam dodají uznávači"

Tohle by mohl být první krok.
Nechtělo by to udělat petici, podpisovou akci a demonstraci za stažení našich vojáků z Kosova ?
I když na druhé straně pokud teď chrání těch pár set tisíc zbylých Srbů...
21. 02. 2008 | 21:21

OBILIČ napsal(a):

to vlk
:o) Murad byl bojovník a sultán ..
URBAN je jen mediální žoldák a takový nestojí za to.
21. 02. 2008 | 21:25

Čochtan napsal(a):

Ivane Hochmane,
já nic neschvaluji, já jen vidím logické následky.

Útěk není vyvraždění, a vzhledem k velikosti Kosova (jako jihočeský kraj), od srbské hranice k albánské je to něco slabě přes 100km, by absolutní většina stihla návrat do albánské vlasti včas.

Takže "vyvraždění 2.milionů albánců" je absolutní nesmysl.
21. 02. 2008 | 21:27

Čochtan napsal(a):

Ivane Hochmane, co se ti nezdá na bodu 2.: Zločince z UCK postavit před soud. UCK odzbrojit, žoldnéře z islámských zemí zatknout a předat Srbům. ?
21. 02. 2008 | 21:29

Čochtan napsal(a):

Bod 3. Rusové mají sice mnoho starostí, ale mnoho z nich se snáze vyřeší, když Rusové ukážou bicepsy. Proč by jinak Putin měl tak ostrý projev ? Putin není žádný blbec, jako byli senilní soudruzi, ale vysoce inteligentní a vzdělaný člověk. Ví co chce, a ví jak toho dosáhnout.
21. 02. 2008 | 21:35

kritik napsal(a):

jsou nějací kosovci? nebo kosované? podle mě ne. proto nechápu proč by měli ukrást kus uzemí a založit si tam nějaký stát ketrý namá základní rysy samostatného státu..... a v čele teroristu se který by slušní lidé ani neměli jednat
21. 02. 2008 | 21:38

McL napsal(a):

Jak ubohá diskuse milí bolševici.Prostě se budete muset smířit s tím, že svět se mění.Srbové mají na svém účtu celou řadu zločinů spáchaných v posledních desetiletích a nyní za ně platí.Uvědomte si , že rozpoutali válku.To už jste všichni zapomněli?
21. 02. 2008 | 21:51

vlk napsal(a):

McL
nezapomněli. Válkuv Kosovu rozpoutala UCK.
21. 02. 2008 | 21:53

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane,reagoval jsem na body z formy "jaká alternativa".
Je nutné postavit balkánské vrahy před soudy(Nikoli pouze srbské soudy).Putinova inteligence mě nezajímá.Už tady bylo několik takových a doplatilo na ně miliony mrtvých.Zatím staví ropovod se Schroederem a vyhrožuje Česku.To už tady jednou bylo.Ivan.
21. 02. 2008 | 21:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,už zase?
21. 02. 2008 | 21:56

stejskal napsal(a):

Dobrá debata, pánové Hochmanne, vlku, Muellere a Čochtane. Mám z Vás radost
;-) Opravdu. Doufám, že to vydrží.

Libor Stejskal
21. 02. 2008 | 21:58

Aleš Jakeš napsal(a):

Vážený pane Čochtane,
vždyť Vy svými argumenty jen podporujete názor pana Urbana, že argumentovat mezinárodním právem a historií nevede nikam, protože lze s jejich podporou najít argumenty pro obě /všechna/ řešení. Váš obšírný exkurz do historie je stejně subjektivním výkladem dějin jako každý jiný, záleží na úhlu pohledu, zaujetí, subjektivnosti...Stejně by se dalo například argumentovat, že Miloševič zrušil kosovským Albáncům autonomii, kterou měli za Tita a to byla hlavní vyvolávající příčina krize, kterou dovršily bezesporu Daytonské dohody. Fakt je, že Kosovo je fakticky samostatné už několik let a teď probíhá pouze formální osamostatnění. To je status quo, ten je nutné přijmout a ne pitvat se v příčinách a následcích.Jediné, co je možné a nutné dělat je pokusit se zabránit případným konfliktům a násilnostem.
21. 02. 2008 | 22:03

vlk napsal(a):

Ivane
co jako už zase?
21. 02. 2008 | 22:06

Čochtan napsal(a):

O.K. Ivane, Putinova inteligence by nás zajímat měla. Už jen proto, že je (podle mne) nejinteligentnější vládce Ruska od Petra Velikého.

Zatím staví ropovod se Schroederem, to ano, a co ten ropovod dokáže ? Zvýší závislost EU na ruských dodávkách ropy (a plynu), zajistí a zvýší příjmy Ruska. Vyhrožování Česku je jen začátek.

Vděčné Srbsko, (a okolní státy, ohrožené albánskými menšinami) by byly skvělými základnami pro ruskou expansi vlivu na Evropu.
21. 02. 2008 | 22:07

Čochtan napsal(a):

Díky za ocenění pane Stejskale, nepřidáte se ?
21. 02. 2008 | 22:11

Lena napsal(a):

Pánové,

navrhuji, abychom si začali vyžadovat navrácení veškerých území, které jsme měli za dob Karla IV.! Krádež je krádež. Proč se tu máme tísnit v nějakých mrňavých Čechách, na Moravě a Slezsku? Současné obyvatelstvo nových území může zůstat, získá význačná místa dělníků a uklízeček, co s nimi taky jiného, když časem nebudou mít žádné vzdělání, protože univerzity si přesuneme do českého srdce této nové říše. Německé sexturisty pochytáme a vykastrujeme, aby se nám zbytečně nemnožila nežádoucí rasa. Už se těším, jak nám tu pak bude hezky. A když to nepůjde dostatečně rychle, můžeme zatím zapálit nějakou ambasádu.

Jako spojence je třeba oslovit americké Indiány, kteří budou mít pro naše snahy jistě pochopení a podpoří nás. Recipročně pak my budeme intervenovat za to, aby získali zpět veškerá svá území, která po staletí spokojeně obývali až do protiprávní anekce v 15. století.

To jen tak v reakci na některé příspěvky zde. Čekám, že se na mě sesypete, ale snad někdo pochopí, co tím chci říct.
21. 02. 2008 | 22:13

Čochtan napsal(a):

2 Aleš Jakeš:
Samostatné Kosovo ?
Jak "samostatné" by bylo bez amerických a NATO jednotek ? Bez EU miliard ?
21. 02. 2008 | 22:15

Ivan Hochmann napsal(a):

No co čemu se divíš?McL píše o kůzlátkách a ty si piluješ jazyk.Ivan.
21. 02. 2008 | 22:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Lena se na mě zlobí,že jsem odmítl její zahrádku.Dobrý den paní Leno.Ivan.
21. 02. 2008 | 22:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane Ty jsi rusofil větší než Bigjirka(jaktože tady není?).Ivan
21. 02. 2008 | 22:20

Čochtan napsal(a):

Milostpaní Leno, tady diskutujeme vážně. "pr..l" si děláme jinde. K tomuto účelu si dovolím Vám nabídnout debatu :
http://www.romea.cz/index.p...

V dokonalé úctě
zelený mužík Čochtan
21. 02. 2008 | 22:22

Karel Mueller napsal(a):

vlk:
Ahoj vlku, znovu opakuji, že by jsi měl mít blog.
Ivan Hochmann:
Proč bychom měli jít vypalovat ambasádu USA? Mělo by to nějaký smysl? Asi sotva.
My konstatujeme holé skutečnosti, nikoho k násilí nepodněcujeme. A ani by to nemělo žádný smysl. Samozřejmě to Srbové nakonec budou muset přijmout, co mohou dělat? Kosovo by mohli dostat zpět jen vojensky a to nemohou bez krytí zad Ruskem. A to to nemůže udělat, ano kdyby chtělo, ještě na to nemá dost sil. Zatím ...
Ale plynou z toho pro Rusy nezanedbatelné možnosti v mezinárodní politice i ve vztahu k Srbům. Pokud budou chtít, tak by tam mohli mít i raketovou základnu. A ta se může náramně hodit ...
21. 02. 2008 | 22:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Dobrý den pane Mueller,
máte prvdu.Rusům by se základny po celém světě hodily.Budou je potřebovat až se zase budou handrkovat s Čínou o Ussuri a s Iránem o náboženství a ropu.Ale přesto bych Vás a Vlka chtěl vidět vypalovat americkou ambasádu.Kdoví zdali jste na onom blogu nenačichl antiamerikanismem.Ivan.
21. 02. 2008 | 22:31

Čochtan napsal(a):

Ivane, vůbec nejsem "rusofil" !!!
Já jsem jen realista, vidím rapidní degeneraci demokratické Evropy, její hospodářský propad, který už postupně nastává, perversní politiku vůči agresivnímu islámu.

Já vidím, že Rusko není schopné demokratizace, a zřejmě budeme jednou muset volit mezi autokrativním, silným, nationalistickým Ruskem a zničenou, islámem ovládnutou Evropou.

V tom případě vidím silné Rusko jako menší zlo a záchranu před tím nejhorším ze všech zel. Před islámem.
21. 02. 2008 | 22:31

Čochtan napsal(a):

Ivane, politika je jako šachy. Dnešní šachovnice obsahuje celý svět mezi jižním a severní pólem.
Takže silná pozice na Balkáně kryje Rusku záda ve střední Asii a na Kavkaze.
21. 02. 2008 | 22:38

Aleš Jakeš napsal(a):

V okamžiku, kdy Srbové vtrhli v roce 1999 do Kosova a začali s etnickou čistkou /ať byla příčina jakákoliv, o Daytonu a UCK už bylo napsáno hodně/ nebyla už pro kosovské Albánce cesta zpátky do společného státu se Srby. A že je v Kosovu jsou mezinárodní jednotky? Jaké jiné řešení v tu chvíli bylo? Stále se všichni vrtáte v řetězci křivd a následků, kdo za to všechno může, co kdo neměl dělat, ale to je jen rozněcování vášní a mlácení prázdné slámy. Kosovo je samostatné už dlouho a při všech řešeních je nutné to brát jako fakt a z toho vycházet, jak to dělají představitelé většiny zemí. Že se spousta věcí měla řešit jinak a k osamostatnění dojít nemuselo je fakt taky, ale už se stalo, bohužel. Ale v dějinách kdyby neplatí.
21. 02. 2008 | 22:39

Čochtan napsal(a):

Paní Leno, vidím že ten link nefunguje, tak tedy znovu přílěžitost pro dělaní srandy, pr..le a jiných nepřístojností:
http://romea.cz/index.php?i...
21. 02. 2008 | 22:42

Čochtan napsal(a):

Aleši Jakeši
Kosovo samostatné není, je míň než loutka, je méně samostatné, než byl Protektorát Böhmen und Mähren.
21. 02. 2008 | 22:43

Karel Mueller napsal(a):

Ivan Hochmann:
Ale no tak ... ta raketová základna se může náramně hodit z hlediska obrany, nikoliv útoku. Obklíčeni základnami jsou již dostatečně a zdá se, že ještě budou.
Co je to antiamerikanismus? To je programové odmítání americké společnosti, jejich "way of life" a jejich vlivu ve světě. Do toho já i vlk máme daleko, já třeba už jen proto, že je pro mě svatým právem každého státu mít svoji suverenitu a zcela rozhodovat o svých věcech. To ovšem předpokládá mít SVOJÍ politiku. Přebrat si to můžete jakkoliv.
Znechucení z americké i evropské politiky nemůžeme zapřít. Není to tak dávno, kdy kancléřka prohlásila, že by ze SRN měli odejít všichni, kdo nechtějí respektovat německé zákony a pravidla. Hmm ... poněkud úsměvné při vědomí, jak SRN zasprintovalo k uznání Kosova, že?
21. 02. 2008 | 22:45

Čochtan napsal(a):

Přidávám se ke Karlu Muellerovi.
Do posledního slova.
21. 02. 2008 | 22:54

Čochtan napsal(a):

2 Jakeš:
Koncem devadesátých let se začalo stupňovat násilí muslimských radikálů z UCK v Kosovu. V Kosovu, kolébce Srbska žilo a žije mnoho Srbů, kteří neutekli na sever. Srbové si to nenechali líbit a zavedli na svém jižním území (v Kosovu) pořádek. Neobešlo se to bez násilí a pomstou motivovaného krveprolití. Jednotky NATO pod záminkou humanity a ochrany kosovských Albánců vybombardovali Srbsko. Velkoryse přitom Srbům slíbili, že když stáhnou svá vojska z Kosova, nehrozí jeho Srbským obyvatelů újma, a že odtržení Kosova od Srbska nepřichází v úvahu (rezoluce rady bezpečnosti OSN 1244 ).

Srbové se s Kosova stáhli, před násilím UCK přitom z Kosova uteklo přes 300.000 Srbů, kteří tam zanechali své majetky.

K čemu je tedy resoluce Rady Bezpečnosti OSN ?
21. 02. 2008 | 22:58

Zacheus napsal(a):

Copak by asi řekl zapálenému americkému velvyslanectví zavražděný prozápadní premiér Zoran Džindžič? Autor slavného výroku, že " Člověk musí mít přátele jak v nebi, tak i v pekle?"

A co tomu dnes říkají odsouzení atentátníci, kteří jej z vlasteneckých důvodů odpráskli?
21. 02. 2008 | 23:00

Čochtan napsal(a):

V případě, že by se Rusům povedlo vrátit Kosovo Srbsku, pak by určitě dostali to, po čem touží už pár set let. Po námořní základně ve středomoří. Černá Hora a Boka Kotorská, to by se jim móóc hodilo. K tomu EU s ocasem staženým mezi nohy, Amíci s ostudou,... to si dřív nebo později nenechají ujít.
21. 02. 2008 | 23:04

vlk napsal(a):

Čochtane
už se zase strašíš Rusy?
Tentokrát ve Středomoří?
To by fakt byl průšvih. V éře balistických raket...
A nějak nechápu, kudy že by tam ty lodě jako propašovali a udržovali. Bosporem? přes Suez? Nebo snad Gibraltarem?
A Boka, pokud vím je chorvatská..
21. 02. 2008 | 23:10

Lena napsal(a):

Čochtane,

tak těch 5 % (krade - nekrade) je fakt dobrých!
A jinak máte pravdu v tom, že EU miliardy můžeme použít i lépe (třeba tady v Česku).

Ale vážně. Taky se mi to samostatné Kosovo moc nezdá, jenže Srbové mají vůči nim dost másla na hlavě. Pokud vím, kosovští Albánci neměli pořádný přístup ke vzdělání na VŠ a srbská vláda s nimi nekomunikovala. Srbové měli problémy i s jinými národnostmi v regionu, že? Například s Chorvaty. Kamarádka má v Chorvatsku rodinu. Srbové v jejich okolí tam klidě bydleli dál, nic se jim nedělo. Chorvati se s nimi celkem normálně bavili. Ale několikrát s ní ze strany Srbů bylo jednáno stylem: "s tím se nebav, to je jenom Chorvat" - a to, prosím, v Chorvatsku. Jestli oni to Srbové s tou národní hrdostí trošku nepřehánějí a nedělají si tak zbytečně nepřátele. O Miloševičovi a jemu podobných snad ani nemá cenu se bavit. A malá poznámka nakonec: pálit americkou vlajku bývá zvykem u islámských radikálů a všichni to vždycky hned uraženě odsoudí. Jak to, že to u Srbů najednou nikdo nezmiňuje? Zvláště když přitom zapálili rovnou i ambasádu?

Ještě něco, co tady zatím nepadlo (myslím). Mám příbuzné v Makedonii a asi před 3 lety se snažili dostat ze země, protože se obávali války, minimálně mobilizace a případných místních bojů. Z toho důvodu, že tam také žijí Albánci, kteří měli snahy se trhat. Nyní v souvislosti s osamostatněním Kosova se může situace vyhrotit i v Makedonii.

Samostatné Kosovo je realita, i když zatím ne zcela uznaná. Bude z toho mela? Doufám, že ne, protože na Balkáně už těch válek snad bylo dost.
21. 02. 2008 | 23:11

vlk napsal(a):

Ivan Hochmann

Ivane, proč bych měl jít rabovat americkou ambasádu?

To mne sskutečně nenapadlo.
Ale štve mne něco jiného. Dneska prý byla v Mostecké demonstrace na podporu Srbska. Uniklo mi to. Byl jsmev Práglu. Byl bych býval rád připojil, pokud bych to věděl.
Takže před americkou ambasádou bys mne byl hledal marně. Srbská by s emi dnes byla zamloouvala daleko více.
21. 02. 2008 | 23:14

Čochtan napsal(a):

Vlku,
Bosporus to jsou mezinárodní vody, a Turci musí, alespoň v mírových dobách, ruskou flotilu propustit. Ta je ve Černém moři silně isolovaná a základna v Kotoru by se hodila.
Kotor jsem si dal do Googelmaps, a mám dojem, že leží v Černé Hoře.
21. 02. 2008 | 23:17

vlk napsal(a):

Lena

omyl Albánciměli unioversitu v Prištině. Bylo to ostatně centrum albánské iredenty. A ani se tím nijak moc netajili.

No Karkule má zase příbuzné v Srbsku. Dříve ili v Krajině. Aby zachránili holý život, před těmi přátelskými chorvaty, utekli. Jen s tím co měli na sobě a s dětmi v náručí. Fakt, přehnaný srbský nacionalismus.
21. 02. 2008 | 23:17

vlk napsal(a):

Čochtane
ano v mírových dobách. proto jsem psal, jak ji asi budou udržovat...
A jsmenadále názoru, že Boka je chorvatská.
21. 02. 2008 | 23:19

Čochtan napsal(a):

Vlku:
http://maps.google.com/maps...

Jednoznačně Černá Hora.
21. 02. 2008 | 23:21

Čochtan napsal(a):

Vlku:http://maps.google.com/maps?f=q&hl=de&q=Heidemannstra%C3%9Fe+220,+80939+m%C3%BCnchen&sll=37.0625,-95.677068&sspn=37.273371,71.015625&ie=UTF8&z=16&ll=48.199349,11.614244&spn=0.007666,0.024376&om=1&iwloc=addr

Třeba tohle funguje líp
21. 02. 2008 | 23:24

Ivan Hochmann napsal(a):

No to je právě pane Karle ten problém.Já zase vím,že mohu sice vyjádřit svůj názor ,ale nikdy rozhodovat nebudu.Také mě není jasné,kde jste přišel k pojmům o VLASTNÍ POLITICE A ROZHODOVÁNÍ, když už 60let tady rozhodují jiní.Znechucení zaznamenáváme hlavně z politických kruhů České republiky.Jestli paní Merkelová,prohlásila řečené pouze to svědčí o faktu,že si nemusíme o Evropu dělat starosti.
Čochtane,víš?V Britanii už dostávají islámské komunity rozum a začínají obracet,ještě pár vyhoštěných grázlů a budou mit v Londýně pokoj.Pařížská policie si konečně přestala brát servítky a islámské bandy pěkně decimuje.Taktéž Holandsko a Belgie si začíná uvědomovat islámskou hrozbu.Myslím,že ještě jeden násilnický exces a Islám v Evropě bude mít po chlebíčku.Takže silné Rusko potřebují tak čeští komunisté,aby mohli v klidu spřádat svoje sviňské plány na revoluční obnovu Klausem a ODS zničené České republiky. Ivan.
21. 02. 2008 | 23:28

Čochtan napsal(a):

Boka Kotorska leží přímo za hranicí s Chorvatskem v Černé Hoře. Perfektní místo pro námořní základnu, měl ji tam už Franz Josef.
21. 02. 2008 | 23:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane,proplouval jsem Bosporem na ruské lodi doprovázené tureckým dělovým člunem.Po pravé straně(od Helespontu)jsou břehy poseté dělovými střílnami a kulometnými bunkry.Takže Černomořská flotila nemá šanci.a to je dobře.Ivan
21. 02. 2008 | 23:34

vlk napsal(a):

Čochtane

konstatuji, že máš pravdu. Boka je opravdu asi černohorská. A že to byla základna K.u K. Kriegsmarine vím. Máme pár ulic ve městě pojmenovaných po účastnících vzpoury.
21. 02. 2008 | 23:38

West napsal(a):

Jedno je jisté: tlak v kotlíku jménem Balkán zase narostl o pár atmosfér a až jednou bouchne budou vedle něho všechny dosavadní konflikty jen dětskou hrou! V Bosně se roztahují fanatičtí muslimové, v Kosovu mafiáni a všude jinde se bojí jak na jeho samostatnost budou reagovat jejich menšiny(a to včetně zemí EU)!Ony opravdu hranice jak se nám snaží nakukat mnoho "pokrokářů" ještě pro mnoho lidí znamená mnoho a může docela slušně rozložit i celou slavnou EU! A není to opravdu problém jen té "nové", ale i té staré Evropy!Ono by se na krásně mohlo stát, že by minimálně ze tří států mohlo být států 8 a některé regiony by mohli změnit vlajku! I ten supermoderní multikulturní beznárodnostní západ má svoje národnostní problémy, které mohou být (a jsou) docela krvavé!
21. 02. 2008 | 23:40

Lena napsal(a):

vlku,

zajímavé, jak se ty zkušenosti místo od místa liší.
Moje rodina v Makedonii je opravdu multikulturní: bulhaři a češi - rodiče a prarodiče, děti si vzali - albánce a makedonce a teď už jsou i vnoučata s mixpravnoučaty. Co do počtu jedinců jich není tak moc, co do počtu národností až dost. Ale vzájemně se mají rádi a nikdo na nikoho nevraží kvůli národnosti. Zajímalo by mě, kdo pořád takové národnostní nenávisti rozdmýchává, jak to, že se to tak úporně drží? Ale fakt je, že Srby obecně nijak zvláště nemilují.
21. 02. 2008 | 23:41

Čochtan napsal(a):

Ivane,
znám to tam taky, Turecké pobřeží mám projeté na 15m plachetnici. V mírových dobách nemohou Turci odepřít proplutí černomořské flotily Bosporem. Prostě ji pustit musí !

A v napjaté době by se spolehlivá základna na Jadranu velice hodila.
21. 02. 2008 | 23:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,
asi změním názor na obyvatele Srbska.Koukal jsem chvíli na CNN a další zahraniční media a musím říci,že srbové a mírová koexistenční vůle jim naprosto cizí.Jsou asi zvyklí myslet s kvérem v ruce.Kdo chce kam pomožme mu tam.Pokud měli málo krve,tak jdem a začneme házet šutry,potom vytáhneme nožíky,kalašnikovy a skončíme u atomu.To jsou mě vyhlídky. Ivan.
21. 02. 2008 | 23:46

Čochtan napsal(a):

West:
velice dobrý odhad !!!
21. 02. 2008 | 23:46

Čochtan napsal(a):

Ivane, Srbové mají jinou historii než my. Proto jsou zvyklí myslet s kvérem v ruce.
21. 02. 2008 | 23:49

Karel Mueller napsal(a):

Milý Ivane,
Váš pohled mi řipadá poněkud naivní. Postoj SRN může - a bude - v budoucnu patřičně připomenut, o tom nepochybujte. A GB? Jde jen a jen o počet, pokud teď zavřou pusu, tak to znamená jen jedno - ještě jich není dostatečný počet.

Základní otázka se týká jejich integrabiliy do daného prostředí. A tady je vcelu možné bezpečně uzavřít, že většina z nich dává svou jinakost přímo na odiv. Hodnotovým systémem, vírou i stylem života.
21. 02. 2008 | 23:50

Ivan Hochmann napsal(a):

V 82.jsem se čirou náhodou dostal do Julek tak jsem si projel po pobřeží do Boky kotorské a zpět vnitrozemím.Hovořil jsem tam s místními mám odtud (Tolmin,Slovinsko)dobrého přítele a všichni věděli,že je čeká něco zlého.Tehdy ještě viseli ve Splitu na nábřeží Titovy obrazy v nadživotní velikosti.S pádem komunismu se konstrukce rozsypala jak domeček z karet.A zlo přišlo z Bělehradu.Neříkám ze Srbska,rozumějte prosím.Ivan.
21. 02. 2008 | 23:58

LEVAK napsal(a):

Ad Franta:tady je otázkou i to co měl pan Urban z češtiny.Co článek to chyba,že to aspoň nedá někomu opravit než s tím jde na veřejnost!Jinak podle mého názoru je pan Urban píšící žoldák na objednávku.Ty jeho nepravdy,kterými se nás snaží obalamutit jsou až neskutečné.On zapomíná,že v době internetu jsou možná důkladná porovnání!
22. 02. 2008 | 00:02

Čochtan napsal(a):

Ivane, jak domeček z karet. Jugoslavie byla slepenina národů s velice rozdílnými historickými zkušenostmi. Proto se to tak rychle rozpadlo. Problém byl hlavně ve velké promíchanosti a nejasných hranicích.

Gentlemen, dobrou noc všem !!!
22. 02. 2008 | 00:11

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Dobrou noc i Vám.
22. 02. 2008 | 00:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere,myslím,že muslimů v Evropě asi moc nebude.Musí se jim ale dát jednoznačně najevo,že o jejich zvyky a boha zde nestojíme.Jako anglosaské i slovanské společenství máme jiné priority a nenecháme si násilím vnucovat cizí božstva a manýry. Už jim to bylo řečeno zbraněmi mnohokrát a slovy ještě víckrát.
Navíc nám pomůže příroda.Navzdory panu Klausovi bude v Saudské Arabii sněžit a muslimové budou muset pracovat a přestat myslet na sex a podobné hovadiny.Hodnotový systém je takový jaký jim okolnosti dovolují.Je to stejné jako u nás.Jenže my jsme už moc zpovykaní.Takže když dostaneme párkrát po držce,jen nám to pomůže.Ivan.
22. 02. 2008 | 00:14

ventos napsal(a):

komentovat parlament snad ani nemá smysl, dodnes si pamatuju, jak jakási poslankyně v r. 2005 prohlásila že je krásné že už 60 let v Evropě nebyla válka
ale zato pořád nemůžu rozluštit, kdo vlastně je za tvrzením, že úpně za všechno můžou Srbové, přitom jsou v tom namočení přimnejmenší skoro všichni stejně, a přitom to nejspíš všechno začalo jednostranným odtržením Slovinska a Chorvatska - tam i s vyhnáním statisíců Srbů a celé to provázely intriky některých evropských zemí a USA, a výsledkem je mafiánský pseudostát skoro uprostřed Evropy
... a problém určitě není v tom, že mezinárodní právo má mezery, ale v tom, že ti silnější je prostě čím dál tím častěji nechtějí dodržovat
22. 02. 2008 | 00:29

Karel Mueller napsal(a):

Ivane, na související témata jsme měli nespočet diskuzí a tak bychom byli jinde. A tak jen dovětek k Srbům: Já na nich obdivuji, že jsou národ. Nikoliv směšní a dost opovrhování vlezprdelisti, jejichž ženy jsou pověstné tak leda tím, že vítají cizince otevřeným rozkrokem.
A teď už nejen Vám dobrou noc.
22. 02. 2008 | 00:34

antiHOCHMANN napsal(a):

Hele Hochmanne a co udelame se Slovenskym Madarskem? Zijou tam utlacovany, pod vladou Slovaku, takze bysme to asi meli rozseknout, co? Hele, Hochmanne, a Baskove? Ja bych to videl na novej stat, co rikas? A clovece, Hochmanne, ted me napada... myslis, ze kdyz ty Albanci budou mit konecne to svoje Kosovo, ze prestanou kseftovat s bilym masem, drogama a zbranema, a zacnou konecne budovat ekonomiku albanskeho typu? Hele, kdyby se jim to nedarilo, tak jim skakni helfnout!
22. 02. 2008 | 01:07

antiSTEJSKAL napsal(a):

Ted kdyz na to koukam, Stejskale, tak ten Urban v textu pise o Slotovi jako o fasistovi. Stejskale, myslim, ze je to proti Kodexu, co rikas? Zkus na to splodit nejakou analyzu a dej vedet jak to vypada!
22. 02. 2008 | 01:11

r.m. napsal(a):

Správně by Kosovo měly obsadit jednotky členských států, vyčistit od albánských geril a vrátit Srbsku.
Takhle by to v Evropě kdyby plnily sliby, pratilo čestné slovo a byly v prdeli ryby.
jeníku, jeníku, tak se mi zdá, že tvá krátká diplomatická kariéra ve Finsku za Pražského jara a hlavně její konec, ti omezují obzor až do dneška. Prober se z toho šoku, přestaň vnímat jakoukoliv levici za ďáblův prd.
Kosovo patří Srbsku a jestli ne, tak se brzo cikáni z Předlic dohodnou z Chánovskejma na vytvoření federace a vytvoření humatitárního tunelu mezi Ústím nad Labem, Teplicema a Mostem. Jeho trasa bude pochopitelně vyňata z pravomocí České republiky.
A když nebudeme souhlasit, přiletí američani a budou nám tři měsíce denně bombardovat elektrárny, železnice, zničí všechny mosty, páteřní datové kabely, včetně budovy České televize na Kavčích horách.
Urbane, jděte už do prdele.
22. 02. 2008 | 01:32

r.m. napsal(a):

členských států EU, jsem myslel - jasně že vím, že vlastně neexistujou
22. 02. 2008 | 01:34

Ládik napsal(a):

Kosovo zůstane Srbsko, okupanti na to jednou doplatí - doufám. A pan Slota není žádný fašista, setkal jsem se s ním osobně.
22. 02. 2008 | 06:50

trn napsal(a):

Za intervencí USA a NATO do Kosova stojí ekonomické a vojenské zájmy. Vytvořením samostatného Kosova si firmy, napojené na Bílý dům, otvírají dveře k privatizaci (rozuměj loupeži) nerostného bohatství Srbska. Ano, mluvím o Srbsku, protože Kosovo a Metochii považuji stále za jeho součást. Vývoz z dolů v Trepće přinesl ještě v roce 1996 kolem 200 milionů dolarů. Niklový komplex ve Vućitrnu vydělal za rok zhruba 50 milionů dolarů. Kosovo produkuje ročně také asi 30.000 tun uhlí, jehož zásoby se odhadují na 15 miliard tun. Předpokládají se také značné zásoby ropy. Dále má Kosovo pod zemí skrývat zhruba 46 milionů tun zinku a olova i 18 milionů tun niklu. Z hory Rogozino se těží zlato a měď, u Kliny bauxit.“
http://cz.altermedia.info/z...
Další věc, pro kterou stálo za to Američanům válčit, je vytvoření vojenské základny, kterou je Camp Bondsteel. http://cs.wikipedia.org/wik...
22. 02. 2008 | 07:47

trn napsal(a):

Britská společnost Lydian International Ltd. oznámila minulý týden nález ze vzorků projektu Rajovec v Kosovu. První vzorky indikují potenciálně značné množství zlata v úložišti. Tentýž vzorek rovněž obsahoval nezanedbatelné množství niklu a kobaltu. „Tohle je vzrušující objev v oblasti, která byla dříve známá pouze tím, že se v ní vyskytuje nikl, kobalt a měď (v originále Cu-(PGE), skupina kovů kolem platiny včetně),“ řekl Tim Coughlin, prezident a výkonný ředitel. „Půdní geochemie identifikovala velkou oblast vhodnou pro vrty.“ Oblast se nachází na východě Kosova obsahuje minerály niklu, kobaltu a mědi, což je podobná kombinace, jaká byla nalezena v západní Austrálii a v severní Kanadě.Na stránce media3.marketwire.com/docs/lydianfig1.pdf (PDF dokument) si můžete prohlédnout anomálii zlata nalezenou v Rahoveci. Na stránce media3.marketwire.com/docs/lydianfig2.pdf (opět PDF dokument) si můžete prohlédnout anomálii niklu nalezenou v Rahoveci. Geologický průzkum v oblasti probíhá už dva roky. Mimo výše uvedených prvků se tam rovněž nachází olovo, zinek, uran, stříbro a měď.Což může vysvětlit, proč prezident Bush a hlavní představitelé EU podpořili požadavek na nezávislé Kosovo, hlavně mezi Brity.
Slíbili podpořit nezávislé Kosovo výměnou za preferenční výběr britských firem při výzkumech a těžbě kosovského nerostného bohatství? Politická rozhodnutí jsou určována především a hlavně ziskem. Není pochyb, že Londýn na této dohodě vydělá. Ostatně stejně jako vydělal v minulém století, když Rothschildovi, rodina Oppenheimerů a jejich anglo-americká společnost, začala vysávat zlato a diamanty z Jižní Afriky. Článek Significant Gold Deposits Discovered in Kosovo vyšel na serveru thetrueseeker.co.uk 20. 2.
22. 02. 2008 | 07:48

Otazka napsal(a):

Jde prece predevsim o ODS o to ze to jsou byvali clenove KSC a s tim spojenou mafii. O tu KSC, v niz byla Livie Klausova , otec Vaclava Klause, matka Vaclava Klause, otec soudruha nadporucika Topolanka.
Jsou to klany byvalych estebaku a bolseviku. Otec soudruha nadporucika Topolanka byl jeden z nejvyssich funkcionaru KSC na Morave. Kdyz sem prisli rusaci, nemel soucasny premier nic jineho na praci, nez vlezt na vojenskou skolu a vstoupit do svazu Ceskoslovensko sovetskeho pratelstvi....
Zde je jeho vyjadreni k teto veci:

http://www.topolanek.cz/139...

Citace z Topolankova webu xxxxxxxxx
Cituji:
"OTÁZKA (Hmm)
Proč jste studoval vojenské gymnázium ?

ODPOVĚĎ (11.09.2006 10:17)
V roce 1968 měl můj otec velké politické problémy a jak už tehdy bylo zvykem - v širokém dalekém okolí Vsetína nebyla škola, která by mě z kádrových důvodů přijala. Paradoxně to nakonec bylo Opavské vojenské gymnázium, které trpělo velkým nedostatkem zájemců, a po předchozím nepřijetí mě nakonec vzali. V důsledku normalizačních praktik mě a řadu mých kolegů z politických důvodů nakonec vyloučili. To, že mě milostivě nechali odmaturovat mně umožnilo studovat na civilní vysoké škole. Jinak na Opavu vzpomínám rád. "

Koneccitacexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Co bolo, to bolo, terazky som premierom....

Kdypak se to podava prihlaska na skolu a kdypak to vlastne bratri z vychodu prisli?

V Kosovu to bude brzo vypadat jako v Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Palestine a vsude jinde, kde to ridi neviditelna ruka CIA.

Vy verite na ZHN v Iraku? Na to ze budova cislo 7 WTC 11 zari 2001 spadla jako domecek z karet jen tak, sama od sebe?
Zde se podivejte na zabery teto budovy a jine podobne budovy, ktera horela NESROVNATELNE vic a DELE a samozrejme vubec nespadla...Trva to dve minuty:
https://www.youtube.com/watc...

Verite, ze v tonkinskem zalivu opravdu zautocili vietnamci? Verite tomu, ze 6.6.1944 byl ten rozhodujici moment druhe svetove valky a ze to Evropu zachranilo?

"Neni dulezite, na ci strane konfliktu stojis, dulezite je, aby tech stran konfliktu bylo co nejvice" George Bush junior
Nebo-li po cesku:
" Ono tak nejak soudruzi zalezi na tom, na ktere strane barikady nam ti smejdi tak nejak stoji, ze" porucik Tronik Cerni Baroni

EU je nejvetsim nepritelem USA. Zadny fousaty strejda z afganske jeskyne, zadny Putin, urcite to neni nejvetsi veritel v dejinach lidstva Cina....Euro je nejvetsi strasak dolaru. Mate internet? Tak se podivejte na svetove burzy. Ceska mafie v mediich nepodava informace, ale to soudruh Milan Hejl vysoky funkcionar KSC na FF UK Praha nyni majitel Ami Communications, ten vam myslenky obcanu nikoliv podava informace..
Vas prispevek je toho dukazem.

Kdyz soudruzi z ODS reknou, ze na vas miri rakety z Iranu, tak vy vezmete mavatka a hura na Teheran.
Armada USA je jenom kolem Iranu v techto zemich:
Bahrajn, Turecko, Irak, Afganistan, Turkmenistan, Kuvajt, Saudska Arabie a Pakistan. Iran je podle vas darebacky stat?
Jak je mozne, ze to je darebacky stat, kdyz nema zadne jaderne zbrane? Pristoupil na smlouvu o jejich nesireni a Izrael, ktery nepodepsal smlouvu o nesireni jadernych zbrani, ktery ma vice, jak 200 jadernych hlavic a pravidelne zacina nejakou tu "spravedlivou" valku neni darebacky stat?

Zdravim timto soudruha Milana Hejla a preji cest jeho praci a hodne podobnych blogu...
22. 02. 2008 | 08:11

Jahůdka napsal(a):

Nevím, proč pan Urban říká, že odpůrci vzniku nového státu jsou neinformovaní (blbí žvanilové). Dějiny lze interpretovat různě. Kdo je interpretuje jinak než pan Urban, je asi vůl. Mně se ale zdá, že to může být i jinak.
Srbům naprosto rozumím. Dopřejme jim aspoň trochu toho kraválu, když už díky mnichovanství většiny Evropy nemohou více. Solidarizujme se s nimi, nikdy nám to nezapomenou - a to může být v budoucnosti k nezaplacení. Obávám se ovšem, že budeme bučet se stádem, že Kosovo uznáme a Srby zklameme. Pochválí nás za to někdo? Ano? Ach, to bude blaho...
Jo a ještě něco - k demonstracím se nepřidaly některé politické strany, ale jsou to takové nicky jako ty, v nichž se u nás chtěl prosadit pan moudrý Urban.
Srbové jsou naši příbuzní, a příbuzní si mají pomáhat. Ale pan Urban bude zřejmě Kelt...
22. 02. 2008 | 08:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Hele Antihochmanne,
ty s tím nemáš co do činění.Ty bys to jenom akorát tak zprasil.Nech tuto problematiku odpovědným poslancům a vládám zemí,kterých se to týká.Pokud máš pocit sounáležitosti,nebo národností patřičnost,vrať se odkud jsi přišel a přilož TAM ruku k dílu.Jak víš,Česká republika vyřešila svoje problémy se Slovenským nacionalismem(díky odpovědnému politikovi)sice s problémy,ale nenásilně.Tím,že se vzdala území,na kterém se teď roztahují Mečiarové a Slotové.To by nám ještě scházelo. Ivan.
22. 02. 2008 | 08:37

Gerd napsal(a):

Když uznáme samostatnost Kosova, je nutné uznat i samostatnost dalších etnických skupin, které mají stejné právo na samostatnost - Severní Irsko, Skotsko, Wales, Valoni, Baskové, Maďaři v zemích kolem Maďarska, Srbové v zemích kolem Srbska, Albánci v Makedonii, Řecku, Turkové na Kypru, italské jižní Tyrolsko, Podněstří, separatistické republiky v Rusku, Gruzii, arménský Náhorní Karabach a spousty a spousty dalších států a národů. Měřit se má všem stejně a stejným metrem.

Jediným spravedlivým řešením je ponechat kosovo srbsku, ale pod nucenou správou tak dlouho, dokud se obě národnosti Srbové a Albánci nenaučí žít spolu. Teroristy z UCK, včetně premiéra Kosova pochytat a poslat na soud do Haagu, stejně tak i podobné lidi na straně Srbů.
Národy a národnosti, které neumí žít v míru s jinými nemají místo v Evropě.
Muslimové získali další bod k dobru a jestli se někdy rouhodnou vytvořit na území Německa nebo Francie samostatné muslimské státy, doufám, že k tomu Německo a Francie přistoupí stejně jako v případě Kosova.
22. 02. 2008 | 09:08

Aleš napsal(a):

Zajímavé jak se shodují v názoru na Kosovo - Rusové, komunisté, prezident a většina diskutujících. Je signifikantní, že by se stejně shodli na zákazu neonacistických demonstrací?
Kosovo není Mnichov, ano Bosna a Hercegovina je Mnichov.
Kosovo po tom , co se stalo v roce 99 nepochybně nemůže zůstat součástí Srbska.
A ještě jedna provokativní otázka- samostatnost Kosova uznaly velké Evropské demokracie a problémy s ním má Čína, Rusko, země se separatistickými tendencemi národních menšin a kupodivu i u nás převažuje ve veřejnost podpora Srbska. O čem to svědčí- demagogie, resentimenty a nedostatek úcty ke svobodě vítězí v ČR v roce 2007 v převažující části nejen veřejnosti, ale i politického spektra.
Ano komunistické myšlení stále pod kůží- Německo a 2. světová válka, svoboda shromaždovací a neonacisté a Kosovo.
Není to veselé, ale je to česká realita roku 2008.
22. 02. 2008 | 09:11

Jan Urban napsal(a):

Všem kolegům blogerům a pro vlk zvláště:

1) Podívejte se na kontroverzi v srbských sdělovacích prostředcích o důvodech, proč policie nebyla přes předchozí varování rozmístěna před rizikovými budovami, a na místo dorazila až po více než dvaceti minutách po vniknutí dobře organizovaného davu do budovy americké ambasády. Podívejte se i na výroky ministra vnitra Iliče po prvním kraválu, kdy fotbalové chuligány Partizanu a Crvene zvezdy obhajoval a veřejně protestoval proti jejich označování právě za chuligány. V každé jiné zemi by po takovém profesionálním selhání ministr musel rezignovat.
2) Podívejte se na stránky haagského tribunálu a přečtěte si o rozsudcích proti pachatelům prokázaných zločinů ze strany UCK. Zvláště doporučuji případ Haradinaj a spol - když už je řeč o těch srbských hromadných hrobech, které, podle vlka, nikdo nehledá. V tom případě byli nejdůležitějšími svědky proti premiérovi kosovské vlády sami Albánci.
3) Přečtěte si třeba internetovou stránku rozhlasové stanice B 92 a pochopíte, že existuje i jiné, než šovinistické Srbsko. Každý by měl obdivovat tohle Srbsko, které dokáže přiznat a soudit zločiny podle práva - ne podle zákonů lynče. Můžete si tam přečíst a dostat se i do detailního důkazního materiálu ohledně oné jednotky na uklízení mrtvých těl z Kosova. Ono je to dokázané soudem, a ta těla srbskými úřady znovu exhumována z tajných hromadných hrobů na letecké základně Batajnica u Bělehradu, většina identifikována a odevzdána příbuzným.
4) Demonstrace v Bělehradě byla pro organizátory zklamáním. Přes masívní mobilizaci a bezplatné jízdné do Bělehradu, přišlo pouze dvě stě tisíc lidí. Čekali milión. Odmítly přijít i některé strany vládní koalice, většina stran z Vojvodiny, prezident Tadič raději odjel na neplánovanou cestu do Rumunska a řada osobností poslala organizátory rovnou do háje. Tohle fiasko představuje fantastickou naději pro evropské a klidné řešení problému do budoucna. Stačí nebýt zaslepený.
5) Historické a právní argumenty nefungují - jak ostatně dokazuje i tato diskuze. Zkuste navrhnout pozitivní řešení, které nebude znamenat masívní výměnu obyvatelstva, a pokud ano, tak za jakých podmínek. Nezdá se vám, že se tiše a nadšeně z obou stran pracuje na odtržení, tuším, že tří severních okresů se srbskou většinou populace od Kosova?
22. 02. 2008 | 09:20

Otazka napsal(a):

To soudruh Urban
Nove Mexiko vyhlasilo samostatnost.
CR bude prvnim statem, ktery uzna samostatnost Noveho Mexika.
Konckoncu Nove Mexiko patrilo indianum, pqak Spanelum, tak vsechny historicke a pravni argumenty proti odtrzeni Noveho Mexika nefunguji.....

USA maji velky problem. Timto problemem je euro. USA maji take nejsilnejsi armadu sveta a davaji na zbrojeni vice, jak zbytek planety dohromady.

Dolar je kryty pouze a jedine vyrobky firmy Halliburton. USA potrebuji rozestvat Evropu a pak "pomahat"....

George Bush mladsi a soudruh Urban vypousteji dzina z lahve. Tedy zakony dzungle, zakony silnejsiho. USA chystaji velka jatka, i pro vas soudruhu Urbane....
Nebo mate obcanstvi USA? Podivejte se do obcanky jste obcanem EU.
22. 02. 2008 | 09:28

Peol napsal(a):

Presne tak- pandorina skrinka byla otevrena, nasili vuci neasimilovanym mensinam, strach ze separatismu atd. to je mozna tak ze zacatku tak nadejne vypadajici evropa. Nejhorsi je ze to nikdo nedokaze pochopit ...
22. 02. 2008 | 09:33

Jan Urban napsal(a):

Všem kolegům blogerům:

A ještě jedna zpráva z rána:
Nenad Čanak, předseda sociálně demokratické strany Vojvodiny a předseda poslaneckého klubu v srbské skupštině, obvinil premiéra Vojislava Koštunicu, že je osobně odpovědný za podněcování násilností, ke kterým došlo včera večer v Bělehradě. "Pokud se potvrdí, že bylo nalezeno mrtvé tělo, je Koštunica vrahem, a ne jenom tím, kdo k vraždám nabádá jiné", prohlásil Nenad Čanak. Obvinil zároveň ministra vnitra a předsedu strany Nové Srbsko Iliče z provokování násilí. Podle podrobnějších informací dav včera vyloupil i několik obchodů, zničil vozy městské hromadné dopravy a veřejné kiosky. Policie odrazila útok na redakci rozhlasové stanice B 92. Došlo i k anapadení několika novinářů. Všechny informace převzaty ze srbských zdrojů.
22. 02. 2008 | 09:46

Gerd napsal(a):

Pane Urbane,
píšete, že v každé jiné zemi by ministr vnitra musel rezignovat. Nemáte pravdu, v naší určitě ne. S ministry nehly jiné kauzy, tak nějaké vypálení americké mabasády by v naší zemi prošlo jen s pár titulky v novinách. Což je pochopitelně špatně.
Našemu ministru projde i vyhrožování v parlamentu, tak se tolik nedivte, že v Srbsku je na tom stejně. Třeba se učil z příkladu Ivana Langera. :-)))
22. 02. 2008 | 09:52

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan : Vaše vidina ruské námořní základny v Boce Kotorské vyvolává pralelu s pocity Hitlera, který při pohledu na mapu Evropy velice trpěl existencí českého klínu vraženého zcela surově do podbřišku zbožňovaného Německa.Likvidace tohoto klínu se však Němcům velmi vymstila.
Přemýšlejte také o tom, proč se Srb Josip Broz Tito nikdy nepodřídil sovětskému vůdci Stalinovi ? A o čem svědčí výsledky posledních srbských voleb ?
22. 02. 2008 | 10:16

František z Asisi napsal(a):

Pane Urbane,kdo mysíte,že pro naši republiku po hospodářské stránce užitečnější?Já si myslím,že určitě SRBSKO.
To by si měla uvědomit i naše min.zahraničí.Se Srbskem máme již rozvinuté hospodářské vztahy a uznáním kosova mohou přijít v niveč.Co nám může nabídnout Kosovo.Jenom to,že stane základnou pro islámské bojůvky AL Kaidy,vzroste pronikání drogových mafií do ČR ale i do Evropské unie.
Kdo podepsal Mnichovskou dohodu?Francie,Velká Británie ,Itálie a Hitlerovo Německo.A poto,že se dějiny neopakujouBudou-li přerušeny diplomatické styky se Srbskem,pocítí to mnoho našich turistů směřujících do Řecka,třeba jen tím,že se zvednou enormně poplatky za průjezd.Od Chovatska to byl truc,že uznalo Kosovo.
22. 02. 2008 | 10:21

Karel napsal(a):

Al Jouda
Jen takovou zajímavost Josip Broz Tito byl Chorvat.
22. 02. 2008 | 10:37

Karel napsal(a):

Pane Urban
Co je šovinostického na tom, že Srbové protestují proti trhání své země západními mocnostmi.
V roce 1938 také u nás jistě byli osobnosti, které říkali, že Německu se v zájmu své budoucnosti musíme podřídit a bylo jen tak, tak.
Proč by se svět měl podřizovat USA? Ta země má na to právo? Ta vlastní zeměkouli?
22. 02. 2008 | 10:45

Al Jouda napsal(a):

To Karel : Tak se omlouvám, střelil jsem, nechtělo se mi to ověřovat. Byl však vůdcem mnoha srbských partyzánů a později prezidentem i Srbů, kteří mu vděčili za relativní svobodu v době, kdy nás svírala železná opona.
22. 02. 2008 | 10:53

Český synek Nguyen napsal(a):

Dobrý den
Kosovo má být Srbské.
Vyhlášení samostatnosti Kosova na Srbsku a uznání některými světovými mocnostmi je ostudné.
Civilizovaný svět se otočil zády k Srbům..
Palestína cítí šanci.
22. 02. 2008 | 11:05

Milan napsal(a):

Problematiku sleduji mnoho let.
Pan urban se ve svém článku opět snaží dezinterpretovat kořeny diskutovaného konfliktu. Opět černo-bíle. Doufám, že v roce 2008 již nenajde tolik příznivců, jako v neblahém období 1998/99. Nakonec si dovolím podotknout, že absolutně nesouhlasím s jeho tezí relativizace mezinárodního práva.
22. 02. 2008 | 11:20

jazve napsal(a):

"musíme se vyhnout dvěma druhům argumentů, a to historii a mezinárodnímu právu."To je zajímavá rada,ale co potom zůstane jedině právo toho kdo má momentálně v ruce větší klacek.Touto radou se momentálně řídí spojené státy,ale ty si to mohou dovolit,protože jsou to oni kdo má ten největší klacek.Pro malé státy mezi něž počítám i nás nezbývá než lpět na dodržování mezinárodního práva.Protože dnes je to Srbsko a zítra to můžeme být opět my.
22. 02. 2008 | 11:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji diskutujícím, že se i u takto ožehavého tématu snaží udržet nervy na uzdě.

Libor Stejskal, editor blogů

Paní či pane, který se podepisujete jako Otazka.

Pokud vím, není nic, co by Vás opravňovalo nazývat pana Urbana soudruhem. Nikdy nebyl členem žádné strany, která by podobné oslovení používala. Naopak mu různí soudruzi vždy dost komplikovali život (včetně brutálních výslechů a zadržení). Mohu se zeptat: Také jste aktivně vystupoval/a proti soudruhům?
22. 02. 2008 | 11:58

NevericiTomas napsal(a):

Staci si precist hlavni stranu tohoto zpravodajskeho serveru a mame odpoved, kam tato pitomost vede. Ze neco takoveho vzejde z Londyna, Parize nebo Berlina by me neprekvapilo. Ze ale nekomu ve Washingtonu rupne v bedne a tak okatym zpusobem si nakali do vlastniho hnizda, to me dostalo.
22. 02. 2008 | 11:58

martin21 napsal(a):

Rád bych věděl,proč se někdo stará o bývalou Jugoslávii?Co jsem živ a pamatuji se ,věčně se ty pitomci perou a zabíjejí.Jsou to podle názoru více lidí nenapravitelná hovada.Nikdy nepřestanou,protože to mají v krvi.Stačí se podívat kolem sebe a vidíte jak se chovají tady u nás,hnus..Tak ať to tam oplotí,hodí mezi ně granáty a oni sami ukážou,kolik je v nich dobroty a co dokážou..
22. 02. 2008 | 11:59

Čochtan napsal(a):

Pane Urbane,
problém, který má historické kořeny, a kosovský problém je má, nemůže být bez nich vyřešen !

A mezinárodní právo ? Pokud jej ponecháme stranou, jaké "právo" ještě zbyde ? Právo silnějšího ! Tohle chcete ? Jak dlouho bude ještě EU tím silnějším ?

EU začíná silně zahnívat. Globalizace ji bere hospodářskou sílu, muslimská immigrace ji rozkládá vnitřně, Evropani pociťují stále silněji nevýhody, energetická závislost na ruské naftě a plynu ji také na síle nepřidává. Jak dlouho může ještě na Balkáně mávat klackem ?

A co pak, až Evropani ztratí důvěru, povolají zpět své syny z Afghanistánu, nakopou do řiti své dnešní vlády, nezmění se pak politika ?
22. 02. 2008 | 12:01

Čochtan napsal(a):

Už se to rozjíždí:
Bosenští Srbové chtějí být jako Kosovo. Nezávislí!
22. 02. 2008 | 12:11

Milo napsal(a):

Pane Urbane,

1) Stejně málo jako čeští poslanci byli v 90. letech informováni lidé, kteří ve State dpt. rozhodovali Balkán ( ...to eliminate the biggest bully on the playground ...)

2) Nejbrutálnější komenář o Kosovu pronesl německý velvyslanec v Londýně ( It is not about legality, but about politics....). Navázal tak na pana Genschera a jeho spěch uznat kdysi Chorvatsko.

3) Nezlobte se, ale Srbové jsou dnes a v této chvíli obětí hloupé a předsudečné politiky. Vzbuzuje to strach. Ve snaze o řešení se situace na Balkánu vrací na začátek nového cyklu tenze (přinejlepším).
22. 02. 2008 | 12:15

ekonom napsal(a):

Stejskale, v blogu pana Urbana je Jan Slota oznacen za fasistu. Ma modry bratr Urban nejake jasne dukazy, ze Jan Slota je, ci byl clenem NSDAP popripade jine fasisticke nebo neonacisticke strany? Nebo mu Slota pouze pripada jako fasista? V tom pripade zas nekdo jiny muze povazovat Urbana za soudruha!
22. 02. 2008 | 12:20

Řeřicha napsal(a):

Ach jo, pane Urbane, a co si počneme třeba s početnými šovinisty mezi Turky? To je iné kafe, že ano...

Zkrátka a dobře Balkán byl Evropě s odpuštěním čert dlužen... násilí je tam kulturou, nejlepším argumentem kalašnikov, jediným možným odpuštěním je fyzická likvidace.

Berte můj prostřední odstavec s maximální nadsázkou, ale teorie, že nezávislé, EU a USA sponzorované Kosovo povede Balkán, potažmo Evropu k světlým zítřkům, prostě nemáte šanci obhájit.
22. 02. 2008 | 12:33

Karel Mueller napsal(a):

Pane Urban,
Vy stále vycházíte z předpokladu, že vina je na straně Srbů a jen oni tam páchali zločiny. Ale my Vám dáváme i jiný obraz a Pepa Řepa, Čochtan a i jiní Vám přinesli přesvědčené i jiné argumenty - stačí se podívat nakonec i na Váš poslední článek. A pokud jde o Srby ... je to krásný a hrdý národ, který je schopen za svojí vlast přinášet oběti, včetně té nejvyšší. V roce 38 stál za námi, v roce 68 také. Nepodvolili se ani Němcům, ani Rusům, nespočet lidí emigroval přes Jugoslávii a dostali tam azyl. Byli to snad naši jediní přátelé v porovnání s pohrdáním, které k nám vzhledem k absolutnímu nedostatku sebeúcty chová kdekdo. Ale tou skutečně historickou zásluhou bylo, že dokázali svrhnout vládu a postavit se Hitlerovi. Plán Barbarosa se tím zpozdil o 5 týdnů a generálové Bláto a Mráz mohli v rozhodujících chvílích zasáhnout do boje o Moskvu. Možná díky tomu tady jsme ... zejména Poláci, kteří pro masakr Srbů tolik horovali. Za války Srbové zachránili nespočet Židů, včetně jedné malé Židovky z Prahy.
Ale valily by ze mě emoce a vím, že nic nenadělám ...

Eine kleine Abschiedstraenne ...

Je to krásný a hrdý národ ... proto musel být sražen na kolena.
22. 02. 2008 | 12:33

Aleš napsal(a):

Ekonome každé nálepkování připomíná tu dobu soudružskou ,naštěstí dávno za námi. Pan Urban byl vždy člověk se svými názory a jeho označování jako modrého bratra nebo soudruha spíše vypovídá o vás.
Srbské myšlení není nepodobné tomu ruskému a pokud zde dostává takovou podporu /a to je prosím server a blog, který nepochybně vyniká relativní tolerancí a moudrostí / naznačuje to mnohé nejen panu prezidentovi a řadě lidí je ruské a srbské myšlení mnohem bližší než to francouzské, německé, americké. Je to smutné, ale je to realita a proto jsme nepochybně s přeměnou uvažování a myšlení k demokratickému stále jen na začátku a tak málo pokročili.
22. 02. 2008 | 12:37

luba napsal(a):

V době války na Balkáně v roce 1991 při "čištění"Chorvatského území Jugoslávskou armádou bylo"vyčištěno i město Daruvar s nejpočetnější českou menšinou v Chorvatsku. To jen pro informaci. Zajímavé také http://www.svet-cloveka.com...
22. 02. 2008 | 12:42

Luba napsal(a):

citováno z
Srbskohttp://www.svet-cloveka.com/view.php?cisloclanku=2005110602-
albánský konflikt v Kosovu je staršího data, ale za extrémní zhoršení situace nese nepochybně vinu Slobodan Milošević, který se koncem 80. let snažil vyloučit dva milióny etnických Albánců ze systému etnické rovnováhy vytvořené za éry Tita. Ústava z roku 1974 poskytla dala Albáncům určitou formu samosprávy uvnitř Srbska a Jugoslávie tím, že Kosovu dala statut „autonomní provincie“. V letech 1989-1990 zbavil Milošević provincii autonomie a vytvořil v Kosovu policejní stát založený na etnickém apartheidu. V roce 1990 vyhlásili Albánci Kosovo nezávislou „Kosovskou republikou“ a v roce 1992 zorganizovali své vlastní volby. Pokojná politika Albánců v Kosovu nebyla Západem podpořena, což vedlo k její radikalizaci a vzniku militantní Kosovské osvobozenecké armády (UCK) v roku 1993. V roce 1998 se její početní stavy odhadovaly na 20 000 až 25 000 vojáků. Zpravodajská služba CIA ji označila jako „teroristickou organizaci“. Cílem všech složek UCK je Velká Albánie zahrnující Kosovo, část Černé Hory a Řecka a Makedonii.
Tady bych zdůraznila že Ibrahim Rugova nebyl podpořen až bývalí představitelé UCK tedy radikálové dosáhli uznání západu to je opravdu chyba .
22. 02. 2008 | 12:57

Karel Mueller napsal(a):

Aleš:
Co to je ruské a srbské vs. německé, francouzské a americké myšlení? Proč tímto sám nálepkujete, když nálepkování odmítáte?
Je to ono myšlení, že se odvažujeme uvádět fakta? Je to ono myšlení, které nazývá jevy pravými jmény? Je to ono myšlení, které dokáže domýšlet dopady? Je to ono myšlení, kdy se odvážíme připomenout, co pro nás a nejen pro nás byli Srbové?

Pokud to považujete za ruské či srbské myšlení ... tak já se za toto ruské myšlení nestydím.
22. 02. 2008 | 13:02

Roman Harenčák napsal(a):

Jednou mi právník řekl:" To máš tak, jeden problém, sto právníků a sto výkladů".
Takže i na Váš článek takto pohlížím. Po přečtení The Kosovo Report a využití mých zkušeností s popisovanou oblastí Vám musím napsat následující:
Využiji Vašeho osobního motta.
Za tento blog jste určitě chválen mocnými, ba přímo poplácáván po zádech, možná i nějaký ten "The medal" zbyde.
Váš výklad / popis problematiky zaslepený plošným pohledem na svět přes brýle značky "hnutí za svobodu národnostním menšinám" s jednoúhelným zhodnocením historie mne opravdu mrzí.
22. 02. 2008 | 13:07

Aleš napsal(a):

Karle- Příklady rozdílů-jaké jsou ony srbské hodnoty- národ a to několikrát včetně touze po velkém Srbsku a nerespektování hodnot západní civilizace- svoboda, demokracie, právo a "slušnost" a tolerance
Nálepku jsem použil, pro zdůraznění rozdílu mezi východem-Balkánem a Ruskem a západní civilizací- francouzskou, německou, anglickou.
Každý ať si vybere hodnoty jemu bližší- já si mnohem více vážím těch západních.
22. 02. 2008 | 13:12

Aleš napsal(a):

Karle- Příklady rozdílů-jaké jsou ony srbské hodnoty- národ a to několikrát včetně touze po velkém Srbsku a nerespektování hodnot západní civilizace- svoboda, demokracie, právo a "slušnost" a tolerance
Nálepku jsem použil, pro zdůraznění rozdílu mezi východem-Balkánem a Ruskem a západní civilizací- francouzskou, německou, anglickou.
Každý ať si vybere hodnoty jemu bližší- já si mnohem více vážím těch západních.
22. 02. 2008 | 13:14

Roman Harenčák napsal(a):

Pane Urbane,pro jistotu dodávám, že můj komentář je k Vašemu článku EVROPA: Kosovské mýty
29. ledna 2008.
http://blog.aktualne.centru...

Roman
22. 02. 2008 | 13:18

Marko napsal(a):

Pane Urban!
Máte pravdu v tom,že se samostatností Kosova je nutno počítat jako s faktem se kterým kromě protestů nic nenaděláme.To vědí i Srbové.Jsem ale zvědav,co budete psát až Albánci,kterým se samostatností nenaplní, po případě zhorší jejich ekonomické podmínky.Až z těchto zklamaných nadějí začnou vinit jiné etnikum/příkladů v historii je víc než dost/.Až ve snaze si polepšit začnou zabírat srbský majetek a Srbové se postaví na odpor.Až bojovníci UCK/z UCK se nevystupuje,bývalí bojovníci jsou buď invalidé nebo mrtví/ vezmou do ruky zbraně,které mají na zdi a dají se do práce pro kterou byli vytvořeni.
22. 02. 2008 | 13:26

stejskal napsal(a):

To samozřejmě může, pane ekonome.

Mně jen zajímalo, z čeho tak soudí (ale uznávám, že jsem to neformuloval jako otázku).

Zatímco výroky pana Sloty (např. „nasadneme do tankoch a zrovnáme Budapešť“ apod) navozují jisté implikace, stále se mi nedaří najít na pokusu Jana Urbana o rozbor situace kolem Kosova nic soudružského.

Ale možná je to určitým deficitem mé inteligence či nedostatkem představivosti.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 13:31

Karel napsal(a):

Aleš.
Která země uznává hodnoty tzv. západní civilizace?
USA - vyhlazení Indiánů, podřízení si Latinské Ameriky ( Hoovera doktrína ), vyvolávání konfliktů ve světě při prosazování svých zájmů - Vietnam, Kambodža, Laos, Irák, podpora diktátorských režimů ve Střední a Jižní Americe, podpora teroristických organizací - Talibán.
V.Británie - kolonizace a vysávání půlky světa
Francie - kolonizace a s ní spojené války v Indočíně, Alžírsku apod.
Německo - rozpoutání dvou největších válečných konfliktů v dějinách,vyhlazování Židů a Slovanů
Španělsko - vyhlazení desítek milionů Indiánů, vydrancování Latinské Ameriky
Tak jaké hodnoty má tato západní civilizace a co chtějí kázat Srbům.
22. 02. 2008 | 13:31

Karel Mueller napsal(a):

Aleš:
Do analýzy stavu těchto položek - zejména práva a "slušnosti" - ve světě bych se nerad pouštěl, na tento blog to ostatně ani nepatří. K té "slušnosti" např. nelhat.
Ale vznešenými hesly lze přikrýt všechno, že? Zejména, když ne ně máte patent.
22. 02. 2008 | 13:33

stejskal napsal(a):

Pane Karle, nebylo by lepší přestat pomalu přemýšlet v kategoriích "národ", ale v kategorii "člověk a jeho právo na slušné zacházení"?

Většina Američanů už dnes Indiány nestřílí, napalm na Vietnamce nehází a dokonce ani nepodporuje Tálibán.

Britové už toho také moc nevysají, drtivá většina Francouzů na Alžírsko či Indočínu radši ani nevzpomíná a německé trauma z holocaustu tu také asi nemusíme rozebírat.

Nemohu Srbům nic vzkazovat jako národ či civilizace (necítím se být ani národem, ani civilazací), ale mohu doufat, že lidé jednou přestanou přemýšlet v kategorii "moje země, a ty táhni."

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 13:46

Karel napsal(a):

Pane Stejskal, ale to jste měl napsat spíše panu Alešovi, který se tak zasvěceně rozepsal o Srbském národu.
Američané sice dnes Indiány už nestřílí, protože je jejich předci vystříleli a na Vietnamce napalm nehází, když je Vietnam porazil. Ale celkem nedávno ( to si možná pamatujete ) vlítli do Iráku, aby nás uchránili před zbraněmi hromadného ničení. Kupodivu je nenašli, ale našli tam ropu a to jim zřejmě ke štěstí stačí, ale destitisícům Iráčanům, kteří v konfliktech zahynuli to moc nepomůže. A znovu nás Američané v zájmu civilizačních hodnot přesvědčují o tom, že snad zítra na nás Irán vypustí balistické střely, které sice momentálně nemá. A tak pro jistotu u nás proto postaví radar,který z neznámého důvodu bude asi hledět více do Ruska, kde je na co a ne do Iránu, kde není na co. A my podle vás nesmíme myslet v kategorii, abychom řekli Američanům, to je naše země táhněte. Ale oni mohou mysle v kategorii, to je naše země a my vám vízum nedáme. Jsou to paradoxy.
22. 02. 2008 | 13:58

Pepa Řepa napsal(a):

Opět stejná písnička.
Proč podsouváte , pane Stejskale větu"moje země, a ty táhni?"

Kdo jí říká?
A co věta"naše země, když budeš respektovat naše pravidla, klidně si tu žij, když ne vrať se odkud jsi přišel ?"

Pane Karle, nebylo by lepší přestat pomalu přemýšlet v kategoriích "národ"....
a jsme u naší předchozí debaty o Palackém, Národní řídě atd.

Skutečně by nebylo lepší vytěsnit slovo národ. Ta cesta vede pouze k totálnímu rozkladu společnosti. Aspoň podle mého, xenofobního názoru.
22. 02. 2008 | 14:14

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Urbane,
vykašlete se na to, co vám sem ti lídé píšou.

Podívejte se, v životě člověka je nejdůležitější zdravíčko. A vy musíte být zdravý jako řípa. Soudě alespoň podle stavu vašeho žaludku. Protože přečíst vaši serii článků o Kosovu, vyžaduje opravdu dobrý žaludek.

Jak dobrý žaludek musí mít člověk, který takovou serii napíše a po sobě přečte? Pokud ovšem čte to, co napíše.

Takže hlavně zdravíčko. A ať chutná Albáncům. A Srbové? Vždyť je to jedno.
22. 02. 2008 | 14:24

Aleš napsal(a):

Karle- ten rozdíl hezky vystihnul pan Stejskal- jde o to jakou dnes hodnotou zůstává národ jako hodnota sama bez zmiňovaných hodnot západní civilizace, pokud ve jménu národa mohu rozpoutat válku proti okolním státům, dokonce s genocidou obyvatelstva vypovídá to mnohé. Srovnával jsem civilizace v roce 2008- to ale samozřejmě víte a ten bil před 200 lety černochy to také leccos vypovídá.
JInak bych připomněl z doby nedávno minulé jak Rusko podobně jako Srbsko vedlo válku v Čečensku, jak se postavilo proti Gruzíncům, jak se staví např. k mezinárodní kontrole voleb a pod. Ty signály blízkostí srbského a ruského myšlení a jednání pro většinu lidí jsou evidentní. Omezená dmokracie, pěstování kultů osobnosti, nenávisti proti všemu jinému, přisadím si není nepochybně náhodné, že " velký bojovník za Evropu a svobodu" náš pan prezident má tak blízko k Srbsku a Rusku.
22. 02. 2008 | 14:24

XYZ napsal(a):

Pozoruhodnou neúctu k faktům projevuje hlavně pan Urban. "Více než jedenáct tisíc mrtvých civilistů..." - skutečnost je taková, že Mezinárodní Červený kříž uvádí ve svém posledním sčítání 2.047 zmizelých osob v souvislosti s válkou 1998-1999, včetně přibližně 500 Srbů, 1.300 Albánců a 200 příslušníků. Z nich většina byla ozbrojenci. ICTY uvádí čísla o něco vyšší (2788). Přesný počet obětí nebude nejspíš nikdy znám, ale s jistotou lze říct, že je někde mezi 2 a 3 tisíci, že oběti byli na obou stranách konfliktu. Podobně to je s počty vyhnaných.
22. 02. 2008 | 14:24

Jan Urban napsal(a):

Vážení kolegové:

Co kdybychom se pokusili hledat alespoň nejmenší prostor společné shody? Dovoluji si tedy navrhnouti pokus k tomuto směřující: Zkusme si v další diskuzi odpovědět na otázky číslo 1 - 3:

1) Je lepší násilný nebo nenásilný postup řešení vztahových problémů současného západního Balkánu?
2) Jaký konkrétní argument by měl zaznít, aby 95 procent obyvatel Kosova dobrovolně zrušilo vyhlášenou samostatnost a nedošlo k násilí? Nebo na jejich názoru nezáleží?
3) Lze předpokládat, že podobně, jako koncept Evropské unie pomohl překonat evropské historické šovinismy a animosity, i balkánské národy s rozvojem hospodářské a institucionální spolupráce budou reagovat stejně smířlivě?

Zkuste nechat emoce stranou a pokuste se odpovědět.

Děkuji

Jan Urban
22. 02. 2008 | 14:25

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo, proč by někdo měl respektovat Vaše pravidla v zemi, kde žije od svého narození a žili v ní i jeho předci do desátého kolena?

A když je nerespektuje, tak má jít kam? Nebo na něj pošleme paravojenské jednotky, které jej budou terorizovat tak dlouho, až někam opravdu uteče (nemluvím o národu, mluvím o jednotlivci)? Jsem přesvědčen, že ne.

Pokud budeme takto přemýšlet, nemuselo lidstvo svoji často krvavou historii prožít. Ale já věřím, že člověk byl nadán rozumem a schopností poučit se. A stále více lidí to svým jednáním i způsobem dokazuje.

Proč byste měl vytěsňovat slovo národ? Má svůj význam. Chcete vymýšlet nějaké novotvary?

Ale žádný národ nemá - tedy podle mého názoru - právo rozhodovat o jiném národu resp. o konkrétních lidech na základě jediného kritéria, i.e. toho, že nejsou jeho příslušníky.

Jsem příslušníkem národa, ale to mne nedává žádná privilegia. A samozřejmě mne to ani nijak nediskvalifikuje. Mohu se jen těšit z toho, co lidé, kteří mluvili či mluví stejnou řečí, dokázali. A to není málo.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 14:25

stejskal napsal(a):

Pane Karle, chtěl jsem Vám odpovědět, ale udělal to pan Aleš. Nemám k tomu, co dodat.

Už jsme to tu probírali mnohokrát. Současná židovsko-křesťanská civilizace a jí rozvinutá forma správy věcí veřejných není není bez chyby a do ideálu má jistě daleko. Ale věřím (ano, je to víra, i když podložená studiem a životními zkušenostmi), že je to to nejlepší, čeho jsme na současném stupni vývoje dosáhnout. Ve vztahu k principům této civilizace i výše zmiňované demokracie je myšlení v kategorích "národů" kontraproduktivní.

Základní autonomní jednotkou musí být člověk (pak rodina, pak společenství) a ne etnikum.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 14:33

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
mám pocit, že se vytvořily dva "tábory", jeden obhajuje neobhajitelné, druhý pláče nad rozlitým mlékem. Ale to je minulost, je třeba se dívat do budoucna.
A tady je třeba jasně říct, že byla spuštěna časovaná bomba - hodiny začly odtikávat. A je jedno, že v nejbližších letech se ještě nic nestane. V nejbližších desetiletích ale zcela jistě ano. A to si museli uvědomit i ti, kdo spěchali s uznáním Kosova.
A museli si toho být vědomi lépe, než kdokoliv jiný, v jejich analytických týmech přeci nesedí hlupáci.
Pokud se k tomu odhodlali, tak jen proto, že jsou přesvědčeni o své drtivé vjenské převaze a že každou "rebelii" snadno zpacifikují.
Z mého pohledu má tato úvaha dvě vady na kráse. Především začne nové kolo zbrojení, pokud už nezačalo. Kdyby na chleba nebylo, tak na vodíkovky, odpovídající nosiče a jaderné ponorky prostě bude. To platí pro všechny hlavní hráče. A od jistého stavu - kdy planetu spolehlivě zničíte - už dál zbrojit nemusíte. Druhá je ještě podstatnější - v multi kulti světě "bez hranic" se nebude hrát podle technologické převahy. Bude se hrát mnou zmiňovanými 5 kartami, nebo jinak: Vyhraje ten, kdo těmito kartami bude hrát, to je naprosto jasné. Důvody jsem uvedl nesčíslněkrát.
Proto je vysloveně k smíchu, když nás různí pindálkové nazývají kryptokomunisty, bolševiky, ruským agenty a já nevím čím vším.
22. 02. 2008 | 14:37

Karel Mueller napsal(a):

Pane Urban,
máte prvdu v tom, že emoce už nemjí smysl. Nic nenaděláme.
Ale tu Vaši 2. větu si dobře pamatujte. Bude připomeneta v okamžiku, kdy mimoevropské menšiny dosáhnou v určitých oblastech majoritu.
Jsem pak na západní politiky zvědavý.
22. 02. 2008 | 14:49

Jan Urban napsal(a):

Pro XYZ.

Mohl byste mi dodat zdroje údajů, které uvádíte? Mám od ICTY i ČK čísla úplně jiná - zkuste prohlédnout a okomentovat metodiku, kterou použila naše expertní komise.

Děkuji
22. 02. 2008 | 14:50

stejskal napsal(a):

Pane Muellere,

toto je myslím naprosto legitimní úvaha. A z velkou částí postřehů souhlasím, byť je v některých případech jinak interpretuji.

Globalizace pramenící z překotného rozvoje technologií je faktem, se kterým nikdo z nás nic nenadělá. Tento mimojiné společenský fenomén sebou nese i změny ve způsobu myšlení a sebeidentifikaci.

Miliardy lidí se ještě ani nedostaly k tomu, aby utvořily svůj vlastní "národní" stát v intencích 18. a 19. století a řadě lidí jsou už tyto státy těsné. Těch druhých bude přibývat tak, jak bude globalizace nevyhnutelně potupovat kupředu a zasahovat čím dál víc lidí.

Co s tím? Věřím tomu, že svět má šanci přejít pokojnou cestou od národních států ke světě regionů. Ty se pak budou opět sdružovat do větších celků. Nevím, jak je to velká šance, ale myslím, že je jediná.

Ano, je třeba dělat na této cestě co nejméně chyb. Je třeba brát ohled na ty, kteří se cítí poníženi. Trpí velmocenskými komplexy atd.

Ale nedá se tomu zabránit. A žádný národ tomu nemá právo bránit násilím ve jménu jakýchsi svých posvátných nároků.

Nové kolo zbrojení? Může být. Už jsem to tu psal. V současné době (a ani v dohledné budoucnosti) nemá nikdo šanci získat absloutní strategickou převahu. Jaderný arsenál jak USA tak Ruska mnohonásobně stačí na to, abychom celou tuto kouli zničili.

Další kola zbrojení, kterými by vojenské velmoci chtěly získat převahu jedna nad druhou, jsou nesmyslné. Smysl má bránit se šílencům a lokálním diktátorům, Rusku, Americe (a velmi záhy i Číně a Indii) se nikdo neubrání. Ani jedna druhé.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 14:59

Aleš napsal(a):

Nepochybně další konflikt na Balkáně je o to nebezpečnější, že největší spojenec Srbska Rusko získal za uplynulých 10 let sebevědomí a hospodářskou sílu a také islámské státy se radikalizovaly a zejména díky konfliktu v Iráku vyhrotily postoje k Západní civilizaci. Proto by tento konflikt byl velmi nebezpečný- Bosna Hercegovina je výbušný prostor a také Makedonie s velkou albánskou menšinou není stabilním regionem. To by si každý měl uvědomovat a tlumit vášně a ne eskalovat napětí.
O oddělení Kosova se rozhodlo při útoků Srbů v roce 99- cesta zpět žádná není- jde jen o to jak , co nejvíce utlumit tento konflikt- nepochybně nejlepším tlumením konfliktů je blahobyt, minimalizace etnických a politických křivd- proto postupné vítězství hodnot na , kterých stojí evropská civilizace nesporně pomůže- ale je to cesta dlouhá. A žádné hodnoty nelze importovat- o této iluzi a jak tragicky dopadne jsme denně svědky v Iráku. Hodnoty se postupně musí prosadit samy o to je to těžší.
A jak je vidět vášně i tady v unylém Česku planou.
22. 02. 2008 | 15:01

Karel napsal(a):

Pane Stejskale a Aleši
Já o voze a vy o koze.Sami si vytvoříte odpovědi diskutéra a pak jej roznesete na kopytech. Ale na světě není jenom židovsko-křesťanská civilizace a zdaleka není nejpočetnější. A tvrdit o ní, že je nejlepší může pouze fanatik. A to nic nevypovídá o tom, že Srbové mají právo hájit územní celistvost státu, zvláště, když Američané si sami dávají právo zasohovat na celém světě ve jménu svých zájmů. To bohužel nejstre schopni argumentačně vyvrátit jako nadšení obdivovatelé USA.
22. 02. 2008 | 15:02

YETKA napsal(a):

pane Urbane táhněte do hajzlu člověka tak stranícího americkým darebákům jsem ještě neviděl
vaše názory nelze vůbec brát jako něco objektivního
a jestli se vám odstěhujte se do jejich ghetty protknutého ráje po americku
jinak jste pro mě fuj a hnůj

a vám doporučuji občanům , dělejte si na věci vlastní názor , nevěřte zdejším médiím
a takovým to lidem jejich cílem je pravicově orientovaná propaganda
22. 02. 2008 | 15:03

Důchodce68r napsal(a):

Pane Stejskal, právě jsem Vám bezděčně hodně nahlas zatleskal. Teď musím rodině vysvětlit, proč.
Zdravím vespolek.
22. 02. 2008 | 15:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane YETKO,

snažíme se na těchto stránkách diskutovat, ne se posílat do hajzlu a častovat někoho urážkami. Proto zde platí i určitá pravidla http://blog.aktualne.centru... Příště takovýto text smažu.

Libor Streskal
22. 02. 2008 | 15:09

Karel napsal(a):

Pane Urban
K Vašemu bod 2 ) se dá říci jenom toto - proč vycházet až z okamžiku, kdy území Kosiova bylo násilně etnicky vyčištěno. Proč nepřihlížet k názoru těch lidí, kteří byli z Kosova vyhnáni?
22. 02. 2008 | 15:09

Aleš napsal(a):

Myslím, pane Stejskale, že se na vývoj díváte hodně západníma očima- síla západní civilizace- vojenská a hospodářská se s nižuje, také spolu se zahníváním spojeným s blahobytem. O vývoji světa bude stále více rozhodovat indická a čínská civilizace a zde evropské hodnoty-svoboda, demokracie, vláda práva neplatí. Proto o uspořádání světa a národních celkům budou spíše rozhodovat než požadavky lidí , názory elit těchto zemí a to nemusí být předvídatelné.. Pokud by islámská civilizace dokázala najít cestu k blahobytu může být náboženský radikalismus a nenávist vůči západní civilizaci velkým rizikem pro pokojný vývoj celé lidské civilizace.
Je pravda, že postupující globalizace a síla Microsoftů, Coca Col a spol. si vynutí mnohé a můžeme být překvapeni
a nezapomeňme, že např. nedostatek pitné vody a vláhy může způsobit konflikty ještě tragičtější.
22. 02. 2008 | 15:12

Jan napsal(a):

Pokus o odpovědi na otázky pana Urbana:
1) Ano.Pro všechny strany je lepší nenásilný postup řešení -bez ztrát na životech.
2)Ano.Argument pro obyvatele Kosova lze najít,ale obnovit důvěru v argument bude těžší. Takže další otázka zní: Jak obnovit důvěru mezi oběma stranami?
3)Ano,lze očekávat že z rozvojem různých forem spolupráce budou i tyto národy reagovat smiřlivěji.
22. 02. 2008 | 15:14

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere,
hodiny odtikávají lidské populaci už od jejího vzniku.Nechte je tikat,lidé ono tikání stejně ignorují.
Nejsem si tak jist,že se v této oblast bude nutně odvíjet Váš krizový scénář.Nebudu se opakovat.Také mě chvíli povídejte o hrdých národech.Naši hrdí Husité převálcovali půl Evropy,kde se objevili drancovali,kradli,znásilňovali a pálili.Šla z nich taková hrůza,že celé kraje před nimi utíkali do pevností a tvrzí.Následek byl jednoznačný.Jan Hus byl sice pomstěn,ale Evropské civilisační centrum tak těžce vybudované Otakary a hlavně Karlem IV,se přestěhovalo do Vídně a Basileje.
To prosím nejsou známy případy ,že by Husité vypichovali očí,uřezávali jazyky,uši a genitálie jako hrdé balkánské národy.Jděte s nimi k šípku i s jejich ruskými bratry.Nebudu se opakovat, nebo citovat Aleše.Má naprostou pravdu.Ivan.
22. 02. 2008 | 15:30

Čochtan napsal(a):

Pane Urbane,
k bodu 1: Nenásilný postup musí vrátit Srbům jejich historickou vlast. Pak by mohl vypadat takto:

1. Kosovo vrátit Srbské republice.

2. Zločince z UCK postavit před soud. UCK odzbrojit, žoldnéře z islámských zemí zatknout a předat Srbům. Zlikvidovat albánskou narkomafii v celé Evropě. Při razii v evropských bordelech postřílet albánské obchodníky s bílým masem.

3. Návrat všech vyhnaných a uprchlých Srbů. Vrátit jim jejich majetek.

4. Odsun všech Albánců, kteří se do Kosova přistěhovali z Albanie v posledních 20 letech.

5. Umožnit bezpečný návrat do Albanie všem Albáncům, kteří si to budou přát.

6. Zavést opět národnostní a kulturní podmínky, které měli Albánci za vlády Tita.

7. Zavést kontrolu porodnosti. Vaginy Albánek nesmí být zneužívány jako biologická zbraň. Konflikt vznikl kvůli organizovanému přemnožení albánců.

To je velice nenásilné. Jiný postup, který by nevrátil Srbům ukradené území skončí dřív nebo později hrozným krveprolitím.

Bod 2: pokud řešíme krádež, záleží na názoru zloděje ?

Bod 3: „koncept Evropské unie pomohl překonat evropské historické šovinismy a animosity“ Jó ? a kdepak se to stalo ? Francie a Německo se smířili za Adenauera a de Gaulla.
22. 02. 2008 | 15:32

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
nahoře jsem uvedl výrok kancléřky. Musela to říct, v SRN začly takové nálady, že to bude muset říct každý, kdo bude chtít vyhrát volby. A ty nálady budou narůstat.
Zrušení národních států a vytvoření oněch regionů znamená jen jedno: Naprosto bezmocné a bezbranné jednotky, které budou doslova vydaní na milost a nemilost těm několika silným hráčům. Směr možná není ani tak k Huxleymu, jako zpet k Orwellovi: Unifikovaný občan vyrobený medii a na dodržování politické korektnosti dohlíží velký bratr.
Co je to globalizace? Volný tok technologií a kapitálu. K tomu nepotřebuji multi-kulti ani multietnickou společnost. A pokud chce někdo někde žít, tak se musí přizpůsobit. A ve většině světa to tak platí, nic si nenalhávejme. Pepa Řepa několikrát zmiňoval Japonsko, kde nemáte ani šanci dostat občanství.
22. 02. 2008 | 15:34

Jiřina napsal(a):

Ano, naši politici neví proč tam máme vojáky a proto si kdejaký huhňa u PC je nazývat žoldáky a vysmívat se jim. Ano, měla jsem tam syna od loňského července do letošní půlky ledna. Pro něho to byla dobrá zkušenost do života a velmi dobře věděl proč tam je a co tam může očekávat.Ti vojáci v Kosovu a ostatně i jinde na misích, jsou rozumově vyspělejší a charakternější než naši politici.
22. 02. 2008 | 15:35

Čochtan napsal(a):

Jiřino,
souhlas s Vaším míněním o politicích, bylo by zajímavé se dozvědět, co váš syn zažil.
22. 02. 2008 | 15:41

stejskal napsal(a):

Určitě se na svět dívám západníma očima, pane Aleši. Každý jsem determinován prostředím, ve kterém vyrůstáme a žijeme.

Vůbec netvrdím, že mnou předestřaná vize se naplní (mám-li být zcela úpřímný, spíš se obávám nějaké globální katastrofy, kterou si způsobíme sami).

Napsal jsem jen, že přechod od národních států mi zatím přijde jako jediná šance, v níž by ani západní civilizace nemusela nutně zaniknout. Mám za to, že bychom se o tento projekt měli zasadit ve vlastním zájmu. Ale je jistě spoustu věcí, které nevidím, nejsem schopen dohlédnout. Ono si lidstvo stejně nakonec udělá, co bude chtít ;-)

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 15:42

Čochtan napsal(a):

Kosovo můžeme vidět jako jednu kapitolu 1300 let trvajícího boje s agressorem – islámem. Nebýt turecké expanze na Balkán, bitvy na Kosovském poli, a obsazení Kosova albánskými poturčenci, nebylo by dnes o čem psát.
22. 02. 2008 | 15:50

Jiřina napsal(a):

Pane Čochtane, moc toho nezažil, protože tam byl ještě v klidné době tj. červenec 2007- leden 2008.V každém případě tam neměl nijak ostudnou roli jak tady někdo píše. Vycházel dobře jak se Srby tak s kos. Albánci. Má fotky a poděkování jak od Srbů, tak od Kosovanů - obyčejných lidí.Češi jsou tam oblíbeni u obou etnik.Pomáhali jim bez rozdílu zda Srb či Albánec.Oč byli požádání to splnili / rozvoz vody, hašení požárů atd/, dle rezoluce OSN.Nejsou tam vysláni proto, aby stranili tomu či onomu etniku. Každá armáda tam má na starosti určité území a své úkoly a ty plní, takže nic na tom nevidím ostudného.
Skutečně mu to dalo hodně do života, to sám přiznává/ 28 let/.Jednak si ověřil, že se bez spousty věcí se dá klidně žít, viděl tam bídu,vysokou nezaměstnanost,skoro žádné silnice, továrny.Vrátil se s pocitem, že tam k něčemu byl a bohužel tady se teď setkávám s tím, že je žoldák, neplnil rezoluci OSN, že si tam akorát nahrabali atd..Právě to je chyba našich politiků, kteří nedokázali od r.1999 lidem pořádně vysvětlit proč tam jde i naše armáda.
22. 02. 2008 | 15:57

stejskal napsal(a):

Pane Muellere,

ty nálady budou narůstat zcela bezpečně. Možná dorostou do rozměrů, které se změní v katastrofu. Rozpad národních států určitě není na pořadu dne. Mluvil jsem o něm jako o konceptu, ne o projektu pro blízkou budoucnost.

Stejně tak posuzuji Kosovo. Nejsem si vůbec jist, zda-li jeho osamostatnění správné. Ale argumenty o srbském posvátném území a jejich nezadatelných právech mi přijdou jak volání dávných věků.

Jistě, s ohledem na myšlení lidí bude ještě hodně dlouho nutné pracovat s národními idejemi. Nejblíž má k regionalizaci západní Evropa a i ta k ní má ještě hodně daleko (a hrozí nebezpečí, že snaha zrychlit tento proces bez pochopení mentality a nálad většiny {Le Bon: Duše davu} jej může ještě hodně oddálit).

Ale stavět budoucnost na konceptu národních států je podle mne překonané a krátkozraké. Budoucnost - možná vzdálená - je jinde. Pokud se jí ovšem dožijeme. Samozřejmě vyloučen není ani Orwell ani Huxley. I když nebezpečí, která tak jasnozřivě popsal Orwell, už měli lidé možnost pečlivě studovat v praxi.

Volný tok technologií a kapitálu musí doprovázet i volný pohyb mozků. Jinak jsou Vám kapitál a technologie k ničemu.

Máte pravdu, že pokud někdo chce někde žít, musí se přizpůsobit (stejně tak je jasné, že dosavadní západní emigrační politika byla dost naivní).

Ale teď tuto tezi aplikujte na Kosovo? Kdo komu? Srbové Albáncům, Albánci Srbům? Umíte na to odpovědět?

Přizpůsobit se obecně platným normám v zemi, kam přijíždíte, je něco jiného, když člověka, který se někde narodil a narodila se tamm i celá pokolení jeho předků chete násilím k něčemu nutit.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 15:59

VK-Can. napsal(a):

Je zde mnoho napsano na pro a proti uznani Kosova, tak nebudu pridavat svuj rozbor. Byl by hodne dlouhy a ani jedna strana, podle meho nema ciste ruce.
Pokud ale shrnu vsechny fakty a zvazim obe strany, tak uznani Kosova je projev kolektivni politicke slabomyslnosti a statnicke kratkozrakosti, jehoz negativni dopad na Evropu bude velmi neprijemny a dlohodoby!
22. 02. 2008 | 16:41

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Já se jen divím, že se autor tohoto blogu ještě nechytil za nos. Pokračuje a pokračuje. Je to trochu jako z Horáčka: Parník se potápí, kapela hraje...
22. 02. 2008 | 16:54

honza napsal(a):

Vechny komentáře přečíst nelze, proto paralela. Jak bychom se tvářili, kdyby třeba na Jížní Moravě se během sta až dvě stě let zvýšila populace Cigánu řekněmě na 60% jenom díky naší slabé natalitě. A za těch dvě stě let by Cigání požádali o samostatnost a od EU by ji dostali. Co bychom tomu říkali je asi nasnadě. Takže celé to bude asi složitější. Měnit hranice státu na základě etnika jen tak jednoduše určitě nejde. Potom by Slovesko přišlo minimálně o 20% území. Za tím vším bude asi něco jiného, protože to hodně zavání politickým diletantismem.
22. 02. 2008 | 17:02

stejskal napsal(a):

Pane Honzo,

pokud by proti nim v té době legitimní česká vláda podněcovala veřejné mínění a podporovala paravojenské jednotky, aby je terorem přiměly k odchodu do jiné země, byl by jejich případný požadavek vytvoření samostatného státu pochopitelný. Myslím, že bych jej chápal, i když by mi z toho bylo smutno.

A nic by na tom neměnil fakt, že různé bojůvky složené z tamních Romů by naopak terorizovaly neromskou menšinu.

Česká státní reprezentace by za takových okolností ztratila mandát tyto lidi nutit setrvat pod její vládou.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 17:15

Boleslav D. napsal(a):

stejskal:
Myslim, ze neni tak docela pravda, ze srbska vlada se snazila vyhnat Albance. Jejich exodus nastal kdyz srbska armada zacala zasahovat proti albanskym partyzanum (UCK), kteri terorizovali i umirnene Albance. Nemyslim, ze cilem srbske vlady bylo vyhnat vice nez milion Albancu za hranice; tito lide se snazili uteci z oblasti boju. Paravojenske ilegalni organizace existovaly na obou stranach, ale situace se zacala vyostrovat teprve tehdy, kdyz UCK zacala pouzivat nasilne prostredky v usili o osamostatneni.
22. 02. 2008 | 17:42

Boleslav D. napsal(a):

Jeste neco - poruseni mezinarodniho prava je zde NAPROSTO EVIDENTNI. I kdyby byla pravda, ze se Milosevicuv rezim snazil Albance vyhnat (cemuz neverim), nebo na nich spachat genocidu (uplny nesmysl), rozhodne to neplati o soucasne srbske vlade, kterou kratkozrake uznani nezavislosti Kosova jednoznacne podrazi nohy ve snahach o zapojeni do Evropy.
Myslim, ze hlavnim duvodem toho uznavani je existence velke americke vojenske zakladny v Kosovu a mozna i surovinove zdroje (kobalt, nikl...).
22. 02. 2008 | 17:47

honza napsal(a):

pane Sejskale, nezlobte se , ale v téhle rovině s Vámi nebudu diskutovat, domnívám se totiž že je to úplně zbytečné, Vaše argumentace navíc nechápu pokud se chceme bavit s určitým nadhledem nad historii i nadhledem do budoucnosti. Pokud se budeme bavit v této rovině tak se nikdy a nikde nedobere přijatelného konce.
22. 02. 2008 | 18:01

scinetist napsal(a):

Čochtane, vy se dejte na politiku. Zejména váš "originální" nápad kontrolovat porodnost nepohodlných skupin je výtečný a v ČR by se po příslušné úpravě na zdejší podmínky jistě ujal.
Jenom upozorńuju, že tento typ uvažování, které tady horlivě prezentujete, nás stál před padesáti miliony mrtvých. Ale třeba by se to tentokrát "nezvrtlo", že?
22. 02. 2008 | 18:04

On napsal(a):

Tak se opět, jen na přechodnou dobu, podařilo realizovat staré teutonské tužby. Stejně jako posledně, u toho asistuje v minulosti nacistické a fašistické Německo, Rakousko, Italie a katolický klerofašistický Vatikán. Zvláště role posledního aktéra nebývá v balkánské tragedii dostatečně doceněna.
22. 02. 2008 | 18:06

Čochtan napsal(a):

Scinetist:
a co je na tom špatného ?
Nebo snad jsi nadšen z toho, že většina cikánek u nás začíná rodit mezi 15 a 18 lety a pak vrhá jedno cikáně za druhým ?

V Kosovu to bylo podobně. Před 2.sv. válkou byl podíl albánců 30 - 35%. A kolik je dnes ? Jak získali většinu ? Nasazením nejsilnější zbraně, biologické zbtaně, vaginami Albánek ! (slova óbrmafiána Thaciho)
22. 02. 2008 | 18:23

Ivan Hochmann napsal(a):

Honzo,
můžete mě říci,co by dělali cigáni se "svým" státem?Posvinili,posrali a rozkradli.A šli zase zpátky na Slovensko.
Nedávejte prosím příměry,kterým sám nevěříte.
Boleslave D,
typická argumentace pro anti americké odpírače.Jste jako kolovrátek,jeden jako druhý.Za vším stojí zasraná Amerika a ten zlý Bush.Srbové jsou neviňátka,za nic nemohou a všichni jim křivdí.Proč máte takový zájem o tuto záležitost?Vy jste TI SPRAVEDLIVÍ,co zachrání lidstvo?Nebo chcete jen mít důvod pro svoje levicové antinázory?
Pokud pane,Srbská vláda a parlament odmítne podanou ruku EU a zamítne integraci do evropských struktur,bude to jejich věc a Vám je po tom lejno.Ivan.
22. 02. 2008 | 18:29

Jesper napsal(a):

Díky za skvělý článe. Máte pochopitelně úplnou pravdu. Xenofoby neuspokojíte, ale to je jen dobře.
22. 02. 2008 | 18:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Krom toho Honzo,
můžete mě říci co bychom tady jako živočišný druh dělali za 200let? Ivan.
22. 02. 2008 | 18:32

stejskal napsal(a):

Ano, pane Boleslave, paravojenské jednotky používaly obě strany. Zvěrstva UCK jsou taktéž dostetčně zdokumentována.

Problém ale začal zhruba v okamžiku, když Miloševič řekl před kamerami televize několika tisícům kosovských Srbů: "Nikdo vás nesmí bít." Tuto větu pak bělehradská televize mnohokrát odvysílala ve zprávách. Srbský národ objevil nového vůdce.

Rozumíte? Neřekl nikdo nikoho nesmí bít. Ani UCK, ani Arkan, ani nikdo jiný nesmí bít Srby, Albánce či Bosňáky.

Politický oportunista Miloševič roznítil srbský nacionalismus a obratně jej využíval k tomu, aby se udržel u moci. Poté, co si Srbové s Albánci z velké části jeho zásluhou navzájem provedli, nedokáží žít ve společném státě. Divíte se jim?

Ano, je to vůči současné srbské vládě dost kruté, ale i ona mohla udělat daleko více a ne jen křičet: Kosova se nikdy nevzdáme. Ale tu šanci na pokojné soužití zmařil zřejmě už Miloševič.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 18:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale neházejte hrách na zeď.Jistě - je to Vaše věc.Ivan.
22. 02. 2008 | 18:36

stejskal napsal(a):

Pane Honzo, nemůžu Vás samozřejmě k diskusi nutit.

Přeji hezký večer.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 18:36

stejskal napsal(a):

Pane scientist,

pan Čochtan už tu několikrát rozvíjel svojí teorii o nutnosti kontrolovat porodnost některých méně kvalitních etnik. V případě, že by to nepomohlo, navrhuje jejich odsun.

Prosím, abyste s ním - pokud možno -o těchto věcech nediskutoval. Už se mu takto podařilo zničit nejdnu diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 18:40

Čochtan napsal(a):

„ Poté, co si Srbové s Albánci z velké části jeho zásluhou navzájem provedli, nedokáží žít ve společném státě. Divíte se jim ?“

Pane Stejskale nedivím se jim. Ale pak musí odejít. Musí odejít ti, jejiž předkové do Kosova přišli s tureckými agresory, i ti kteří přišli sami z Albanie. Když nemohou se Srby žít, musí odejít. U nás to bylo podobně, Sudetští Němci se nezachovali, tak museli odejít. A problém byl vyřešen. A to nesrovnávám kvalitu sudetských Němců a albánských muslimů !

Ano, je to vůči současné srbské vládě dost kruté. Ale proč to má být kruté vůči Srbům a ne vůči Albáncům ? Kosovo je přece srbské území ! Stejně jako Chánov je české území, dočasně zavšivené jiným etnikem.
22. 02. 2008 | 18:51

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Jesper:
Nemáte příbuzné v Tiraně?
-FK-
22. 02. 2008 | 18:52

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
že takřka všechny problémy lidstva mají kořeny v obrovském přelidnění, to nemůžete popřít.

Jak chcete vyřešit problém přelidnění než kontrolou porodnosti ?

Já zničil nejednu diskuzi ? A kterou ?
22. 02. 2008 | 19:00

vlk napsal(a):

JAnu Urbanovi

k blogům se ,bohužel, dostávám až navečer, takže mohu odpovědět až teď a je otázka, jestli vás moje odpověď dojde.

První a ovšem i trvalý odjem z vaší odpovědi je - rozčarování.
Vy jste napsal bllog o Kosovu. Nebo také o Kosovu. Z kterého jsem si vybral pět nebo šest premis, z nichž nejdůležitější pro mne byly dvě-
apokalyptické myšlení a váš zcela rozdílný přístup ke skutečným současným genocidám a ko Kosovu.

V tomto směru nepřišlo od vás NIC.. ŠKoda. Ale každý z nás může odpovídat jak uzná za vhodné.
Prostě Kosovo je katastrofa celosvětového rozměru a její důsledky podle mého názoru v delším horizontu bohatě překonají 11.září. A vy na to odpovídáte - demonstrace nebyla tak úspěšná jak se říká, exiszuje určitá menšina, která má výrazně odlišný postoj, zejména v další autonomní republice, kde je velká maďarská menšina a dokonce jedno rádio vysílá v tomto duchu a také, co to je za protesty, když se jich účastní fotbaloví chuligáni a bezpečnostní síly nedokáží zabránit excesům....
Použijí srovnání - někdo někomu podpálí chalupu, ukradnemu kus zahrady a vy argumentujete, že siči byli sprostí na známého podpalovače, kterého nelze pohnat k odpovědnosti ,a dokonce mu vyrabovali psí boubu. Skutečně si za svými dvěma replikami z dopoledne stojíte?
Budu opředpokládat že ano.
Takže se pokusím vypořáda i s nimi, jakkoliv je mi to hodně proti srtsi.
Na dnešní kosovo nejlépe sedí Mnichov. Ten je dokonalý. Lečani vy ani já nemáme autentické vzpomínky. Oba však pamatujeme 21.srpen.
Takže si půjčím tuhle paralelu.
ANo i tenkrát demonstrace NEBYLY ZÁLEŽITOSTÍ 100% . Dokonce i tenkrát byla miniaturní menšina, která souhlasila s okupací. dokonce byl i jeden kraj, který se výrazně postavil na jejich stranu totiž Východoslovenský. a dokonce byla i rozhlasová stanice, která je podporovala- totiž Vltava, kde pracovali také Češi. A zcela nepochybně byli v Praze mezi těmi, co zkoušeli podpálit ruské tanky i příslušníci tehdejšího tvrdého sparťanského jádra. A zcela určitě by se nebyly naše bezpečnostní síly přetrhly, pokud by byl chtěl a mohl někdo vypálit sovětské velvyslanectví nebo Červoněnkovu residenci.A myslím, že ani vy ani já bysme nešli hasit a mysleli bysme si , že se dobře stalo! Zkuste napsat, že to vidím špatně.
A ve spáleništi se našla mrtvola. Víte pane Urbane, tahle mrtvola nejde na konto Srbska nebo rowdies. Tahle jde plně na konto těch, kteří umožnili samostatnost Kosova. Kdyby jí nebyl, ten člověk žil. Kdyby jí nebylo, nikdo nezapaloval americké velvyslanectví v Bělehradě. A to je teprv začátek.
Dneska vtrhli masivně Turci do Iráku. Aby si to vyřídili s Kurdy. Není sporu o tom,že kdyby nebylo Kosovo, počínali by si Turci výrazně opatrněji.
A mám pro vás otázku *- zksute mi prosím vysvětlit rzdíl mezi postavením Kurdů a postavením kosovských Albánců. Pokud vím, kurdština není v Turecku uznána za úřední jazyk. Pokud vím nemají Kurdové v Turecku žádné své školy. Míním střední a a vysoké. O tom, že by měli autonomní oblast nemluvě. Jsme velmi zvědav.
22. 02. 2008 | 19:20

oren napsal(a):

Vážení diskutující, toto je velmi zajímavá debata. Jsem udiven tím, že opravdu téměř všichni dodržují alespoň elementární pravidla slušného chování. To za prvé. A za druhé: Mám jedinečnou možnost hovořit s oběma zúčastněnými stranami tohoto problému. Jak s kosovskými albánci tak se Srby. S kosovskými i těmi kteří žijí trvale v Srbsku. Musím říci, že ani oni sami nemají v mnoha věcech jednotný názor. Natož abyste k němu dokázali dospět Vy v této debatě. A přitom pro ně je to opravdu palčivá otázka blízké i daleké budoucnosti. Vy můžete zavřít počítač a máte klid. Oni to udělat nemohou a přesto mnozí z nich dokáží přijmout soužití s jiným národem. Dokonce bych řekl že většina lidí, kterých se tento problém opravdu týká, na rozdíl od Vás "akademiků" ,ho přijímají klidněji než Vy. Tak se tolik nerozčilujte a berte to co se stalo s větším klidem. A ještě něco: Jak to že to tak docela dobře vím? Jsem totiž jedním z těch "žoldáků" v Kosovu. Mimochodem KFOR tady má u obou národů (čímž se nechci dotknout ostatních národnostních menšin zde žijících, o kterých jsem se já ale ani nikdo z Vás, nezmínil) velký respekt. Rozhodně větší než ho k nám vojákům má většina z Vás. Jednou jsme tady a vez ohldedu na velká politická slova je naší prací to aby nebylo víc mrtvých než kdybychom tu nebyli. Bez ohledu na to jakou národnost ten mrtvý má, a do kterého ráje se dostane. A ti lidé tady to vědí. Přeji pěkný den.
22. 02. 2008 | 19:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane oren,
kde jste byl tak dlouho?Vaše slova by snad možná dodala váhy této debatě.
Vyslovil jste jeden argument,který má větší důležitost než celý tento blog.
Cit:"Vy můžete počítač zavřít a máte klid......" Dík Ivan.
22. 02. 2008 | 19:27

oren napsal(a):

A ještě maličkost: Těch překlepů jsem si všiml až poté co jsem příspěvek odeslal. To jen proto, aby mě někdo nenapadl za negramotnost. Nejsem písař. Jde zde doufám víc o obsah než o formu...
22. 02. 2008 | 19:27

stejskal napsal(a):

Mám k Vám velký respekt, pane orene.

Ne jen jako k vojákovi KFOR, ale především kvůli tomu, co jste napsal.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 19:27

oren napsal(a):

Dobrá ještě dodatek k dotazu kde jsem byl tak dlouho....byl jsem cca 12 hodin v práci tak jako předchozí dny a jako stovky mých kolegů tady a nyni jsem si sedl k icq a netu abych poslal domů vzkaz že jsem v pořádku. A úplně náhodou jsem při sledování zpráv na aktuálně.cz zahlédl blog o Kosovu a nevím ani jaká marnivost mě popadla abych řekl svůj kousek...ale teď už dobrou noc vstávám ve čtyři.
22. 02. 2008 | 19:32

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

na velkou část toho, o čem mluvíte, jsem již odpovídal ve svých dřívějších vstupech. Jen bych se opakoval.

Kontrola porodnosti? Já bych spíše sázel na osvětu. A to bez ohledu na barvu pleti a "kvalitu" lidí.

Pane Čochtane, znám Vaše rasové teorie velmi dobře, už jsme je tu mnohokrát probírali.

Naposled kvůli Vám a několika dalším lidem přestal psát blog a navštěvovat diskusi pan Kostlán a řada lidí, kteří s ním sympatizovali. Pak jste se poněkud nesmyslně pokusil otevřít diskusi o Romech pod blogem slečny Lin. Mohl bych pokračovat, ale už mne to věčné dohadování na toto téma s Vámi poněkud unavuje. Pokud se budete se mnou chtít bavit o čemkoliv a budte přitom ochoten upustit od rasových předsudků, jsem k dispozici. V opačném případě nemám o diskusi zájem, už v ní vše zaznělo.

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 19:35

stejskal napsal(a):

Takhle ne, pane imunologu. Prosím!

Libor Stejskal
22. 02. 2008 | 19:36

Čochtan napsal(a):

Imunolog: kromě dětinských nadávek by nic nebylo ? Třeba argumenty ?
22. 02. 2008 | 19:38

dej2 napsal(a):

@oren.Mohu vzkázat jenom v tichosti a s úctou DĚKUJI.Přeji Vám i Vašim kolegům službu bez nehod a vraťte se po skončení mise domů zdrávi.
22. 02. 2008 | 19:48

vlk napsal(a):

Janu Urbanovi v odpovědi na jeho 3 otázky:
1) Je lepší násilný nebo nenásilný postup řešení vztahových problémů současného západního Balkánu?
2) Jaký konkrétní argument by měl zaznít, aby 95 procent obyvatel Kosova dobrovolně zrušilo vyhlášenou samostatnost a nedošlo k násilí? Nebo na jejich názoru nezáleží?
3) Lze předpokládat, že podobně, jako koncept Evropské unie pomohl překonat evropské historické šovinismy a animosity, i balkánské národy s rozvojem hospodářské a institucionální spolupráce budou reagovat stejně smířlivě?

1-pokud máme na oba na mysli Kosovo, nenásilný způsob řešení neexistuje a neexistoval. Nejméně od okamžiku, kdy někdy na začátku 90 let narost Albáncům hřebínek vlivem odstředivých tendencí Chorvatů a Slovinců. Pak už to bylo jen o jejich tehdejších požadavcích na nezávislost, logické obraně )územní celistvosti z Bělehradu, nastartování UCK, přitvrzení ze strany Bělehradu atd. atd. Albánci měli v ruce klíč ke smírnému řešení. Zahodili ho. A svět /rozuměj některé velmoci/ jim dali za pravdu. Takže tu máme Kosovo! Není lepší řešení. Je jediné řešení - silové. V obou možných variantách konečného vyřešení.
2- jaký argument měl zaznít , aby 95% obyvatelstva dobrovolně pochopilo, že tudy cesta nevede? Je to celkem jednoduché - zásadní neuznání Kosova. Stejné jako vpřípadě Severoturecké kyperské republiky. Doprovázená hospodářskou blokádou. Tohle by většina z těhc 95% pochopila velmi rychle. Je realizován pravý opak.
3- pokud jde o EU, je to nepochybně úžasný projekt a v historii nemá obdoby. Leč nenechte s eklamat současnou situací. i EU se jednou rozpadne. Protože se vyčerpá a přežije, protože je snadným terčem všech pokoutních politikářů, protože žít vizí vyžaduje dlouhý dech, vytrvalost, věřit svému snu. A obětovat se v zájmu vyššího principu. Což nejsou vlastnosti ani politiků, tímméně voličů.
Jde pouze jen o to, kdy se tak stane. Za sebe doufám, že někdy v příštím století. Takže balkánské národy nejspíš se už budou smiřovat ve slábnoucí EU. S neslábnoucími pocity historických křivd. Té kosovské šlo se vyhnout. Celkem snadno. kdyby ovšem jistý Clinton nepotřeboval odvést pozornost od svého problémus Lewinskou. A kdyby osučasná americká administrativa měla dost předvídavosti a rozumu aby zásadně korigovala Clintonovu kosovskou politiku.
22. 02. 2008 | 19:58

vlk napsal(a):

Víte orene,nepochybně děláte záslužnou práci. A nemyslím, že tu je někdo, kdo by se vám a vašim kolegům poškleboval nebo na vás hleděl skrz prsty. A všichni respektujeme to, co píšete.
Ale spor, který tu běží,není primárně, alespoň u některých z nás o Kosovu. My totiž říkáme, že Kosovo je strtérem dalšíchh a dalších národnostních konfliktů nespokojených etnických menšin se svou většinovou populací. Kdyby nebylo humanitárního bombardování, nebyl byste vyani vaši kolegové v Kosovu. A protože je dneska Kosovo samostatné, počítejte s tím, že misí bude jen a jen přibývat a budou čím dál nebezpečnější. Zejména tam, kde menšina nebude dostatečně spokojena s řešením.
Takže pro nás, co zaklapmem počítadlo a máme klid platí nakonec totéž co pro vás. Budoucí Kosova nás dohoní všechny. Každého ale možná jinou formou.
Přeji vám a vašim kolegům hodně štěstí a konstatuji, že na sebe můžete být hrdí. Na rozdíl od těch, kteří vás tam poslali. A kteří se s vámi rádi budou fotografovat, až se vrátíte.
22. 02. 2008 | 20:09

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale, osvěta je krásná věc. Zkuste ji provozovat v Chánově. Osvěta je u určitých, Bohem méně obdarovaných etnik, poněkud neúčinná.

Slečna Lin ? Chytrá holka ! A sympatická ! Už nevím co jsem v jejim blogu napsal o cikánech, ale protože patří také do jedné menšiny,... asi jsem její etnikum pochválil.

To jako že cikáni a problémy s nimi jsou tabu ? Takže nejen nedotknutelní, (to byli už ve své vlasti, v Indii), ale i nezmiňovatelní ? No to je specielní kasta !

Kostlán ? Toho je škoda ! Jak ten uměl krásně nadávat ! A jak jsme se vždy nasmáli ! Tedy ne jeho pokusům o vtipy, ty jeho byly dost ubohé .... no, nechme ho chudáka na pokoji. Requiescem in Pacem ! Amen.
22. 02. 2008 | 20:10

Čochtan napsal(a):

Vlku,
klobouk dolů, moc dobře napsáno ! K tomu není co dodat !
Budoucí Kosova nás dohoní všechny ! Tak to bohužel bude.
(jen maličkost, zkus dělat odstavce, lépe se to čte a je to přehlednější)
22. 02. 2008 | 20:21

vlk napsal(a):

Čochtane,děkuji za květiny.
Ale koukám, že zavděči se ti není snadné. Já asi dva odstavce udělal, ne?
22. 02. 2008 | 21:06

Jejda napsal(a):

Dobrý večer. Vlku, díky, souhlasím. Jen si dovolím svých pár slov - domnívám se, že konflikt v té podobě, v jaké ho vnímáme dnes my, začal na konci 60. let. Vezmu to stručně - na protesty tehdy již početnějších Albánců (v Kosovu) na přelomu let 1968 a 1969 reagovali Srbové (především komunistické vedení Srbska) až nepochopitelně smířlivě - domnívali se, že dalším národnostním konfliktům zabrání hospodářským rozvojem Kosova (s preferencí Albánců na klíčových pozicích); dále se domnívali, že k uklidnění dojde podporou kulturního (i církevního) života Albánců (v té době byla například z názvu regionu vypuštěna "Metohije" - symbol srbské historie).

Bohužel - Albánci si toto gesto nevyložili jako svou šanci na lepší život v rámci Srbska, ale jako příležitost osamostatnit se v rámci (dle jejich názoru) oslabené Jugoslávie, a to v podstatě za jakoukoliv cenu.

PS.: S Evropskou unií bych možná nebyl takový skeptik; i ona si možná uvědomí, že kromě "států" a Ruska je tady nově i Čína, Indie, stále bohatší arabský svět ...
22. 02. 2008 | 21:15

jar napsal(a):

Panove, co nam ty vyjevene emoce pomohou.Vetsina z nas jsme bezvyznamni pioni.Samozrejme prizpevky pana Urbana a Hochmana jsou smysluplne;ti jsou za svoje nazory placeni.
To, kdyz jeden jednu z mnoha sviaren mezinarodni politiky odsoudi, si urcite trochu ulevi,ale snad nikdy veci nepomuze.V 1938 a 1968 byly sympatie svetoveho verejneho mineni jiste na ceske strane, ale ani za gros to nepomohlo.
O osud Jugoslavie, potazmo Kosova, bylo zrejme rozhodnuto jiz v roce 1990 prijetim americkeho zakona o kraceni pomoci Jugoslavii a masovou podporou CIA Ustasovcum.
Oboji s cilem podnecovani nacionalismu a separatismu. Tady slo castecne o podkopani komunismu ale predevsim o destabilisaci Ruska jako velmoci a jako zasobarny nafty. Ten posledni cil s postupem casu, kdy je zrejme,ze boj o energii se stane daleko nejvaznejsim mocenskym problemem,nabyl jenom na aktualnosti. Zkusenosti s Irakem ukazuji, ze dostat se k arabske nafte neni realna alternativa.
Jisteze rozdrobeni Jugoslavie bylo i pratelske gesto k Nemcum, pro jejchz usi zpochybneni povalecneho usporadani Evropy bylo rajskou hudbou.
22. 02. 2008 | 21:16

jar napsal(a):

Panove, co nam ty vyjevene emoce pomohou.Vetsina z nas jsme bezvyznamni pioni.Samozrejme prizpevky pana Urbana a Hochmana jsou smysluplne;ti jsou za svoje nazory placeni.
To, kdyz jeden jednu z mnoha sviaren mezinarodni politiky odsoudi, si urcite trochu ulevi,ale snad nikdy veci nepomuze.V 1938 a 1968 byly sympatie svetoveho verejneho mineni jiste na ceske strane, ale ani za gros to nepomohlo.
O osud Jugoslavie, potazmo Kosova, bylo zrejme rozhodnuto jiz v roce 1990 prijetim americkeho zakona o kraceni pomoci Jugoslavii a masovou podporou CIA Ustasovcum.
Oboji s cilem podnecovani nacionalismu a separatismu. Tady slo castecne o podkopani komunismu ale predevsim o destabilisaci Ruska jako velmoci a jako zasobarny nafty. Ten posledni cil s postupem casu, kdy je zrejme,ze boj o energii se stane daleko nejvaznejsim mocenskym problemem,nabyl jenom na aktualnosti. Zkusenosti s Irakem ukazuji, ze dostat se k arabske nafte neni realna alternativa.
Jisteze rozdrobeni Jugoslavie bylo i pratelske gesto k Nemcum, pro jejchz usi zpochybneni povalecneho usporadani Evropy bylo rajskou hudbou.
22. 02. 2008 | 21:16

LEVAK napsal(a):

V charakteristice pisatele článku je uvedeno "bývalý disident".Při této příležitosti se pozastavme ještě při jednom mýtu, který dodnes koluje o signatářích Charty 77. Současná propaganda je vykresluje jako trpící lidi, kteří ztratili zaměstnání a možnost obživy...
Je nepochybné, že anonymním podporovatelům tohoto dokumentu se žilo opravdu velmi těžce. Právě oni přinášeli skutečné oběti. Toto však rozhodně není možné říci o hlavních disidentech. Havel se bezprostředně po revoluci dlouho bránil obviněním, že bral peníze z fondů amerických tajných služeb, zlehčoval je, dělal si z nich dokonce žerty a označoval je za úplné zmatiny – až do té doby než se k této podpoře hrdě nepřihlásili sami Američané. Je tedy jasné,že pan Urban nemůže psát jinak a proti názoru a konání svých chlebodárců.Nikdo přece po něm nemůže chtít aby udělal takové salto mortále!Jak jde o peníze tak jde pravda,čestnost do pryč a takový člověk se nám tu projeví v plné nahotě!
22. 02. 2008 | 21:20

Karel Mueller napsal(a):

Jar:
Při zpochybnění poválečného uspořádání Evropy by bylo první na řadě Polsko. Nejsem si jist, jestli by třetinu Polska tak snadno "navalili" a němečtí politici asi také ne. Určitě to je však rajskou hudbou všem menšinám žijícím na celém světě a v Evropě všem minoritám, které si uspořádají ve svých regionech vše podle svých představ. A to velmi rychle.

VK Can.:
V noci jsem se sice s Vámi na jiné diskuzi rozloučil a tak zdravím ještě jednou :-). Asi bylo všechno řečeno a už se rýsují předpokládané následky, které si i dítě snad muselo spočítat. A tak zde zbývá otázka "proč".
Napsal jste v jedné diskuzi, že republikáni se ve volební kampani předhánějí v tom, jak ukáží Putinovi, kde je jeho místo. Je tedy možné, že zvítězia touha si do "těch zas... Ivanů" jen tak kopnout a ukázat jim, že jsou husí zelené a budou jen držet zobák.
I kdyby šel svět ke všem čertům.
Obávám se, že při tomto přístupu svět ke všem čertům opravdu jít může.
22. 02. 2008 | 21:36

Poznámkový blok napsal(a):

Pane Čochtane, Váš pohled na svět svou jednoduchostí připomíná jednostupňové čerpadlo. Navíc je Vaše tvrzení "...pokud chceme pomoci hledat řešení etnicky vyvolaného a argumentovaného konfliktu, NEMUŽEME se vyhnout dvěma druhům argumentů, a to historii a mezinárodnímu právu..." naprosto neproduktivní už na první pohled. Zkuste to v Haló novinách, nebo v RUDÉM KRÁVU, promiňte - právu, nebude to tam bít do očí.
22. 02. 2008 | 21:37

zdesta napsal(a):

Hochmann.Již v polovině70 let byla samostatnost hlavním programem chorvatských krajanských spolků žijících v USA.(Zbytky ustašovských prominentů)Podpora Vatikán+Německo.První začali střílet slovinské paravojenké oddíly vyzbrojené z arsenálů bývaléNDR. Rusko se nebude hádat s Čínou o Usuri. Existuje Šanghajská organizace spolupráce.Rusko,Čína,Indie, Pakistán, Kazachtán.Rusové již měli s čínskou armádou společné manevry.Rusko,Čína,Indie,Pakistán, vlastní jaderné zbraně.Všechno je poněkud složitější než se domníváme.Samostatnost Kosova je v každém případě nebezpečný precedents.
22. 02. 2008 | 21:40

Čochtan napsal(a):

Během 2. světové války většina Kosova připadla k tzv. Velké Albánii pod italskou správou. Po obnovení Jugoslávie dostala provincie status autonomní oblasti v rámci SFRJ. Podíl Albánců na populaci provincie tvořil v té době 35-40 procent.

V roce 1974 byla autonomie Kosova zakotvena v nové ústavě. Kosovo získává vlastní ústavu, sněmovnu a vládu. Rozhodující funkce obsazují Albánci, jejichž počet i díky obrovské porodnosti prudce roste a blíží se k 70 procentům populace Kosova.

Stále početnější Albánci se radikalizují a požadují změnu statutu Kosova na svazovou republiku s právem odtrhnout se od Jugoslávie. Roku 1981 propukly v Prištině národnostně motivované nepokoje ústící v řadu mrtvých následné represe státních orgánů.

Zároveň ale přibývá stížností kosovských Srbů na útlak ze strany autonomních orgánů, které jsou zcela v rukou místních Albánců. Tisíce Srbů dobrovolně či pod přímým nátlakem Kosovo opouštějí. Na konci 80. let dosáhl podíl Albánců už 80 procent. Srbové, kteří zůstali, žádají Bělehrad o zákrok.

Reakcí je nová srbská ústava. Ta v roce 1989 ponechala Kosovu územní a kulturní autonomii, ale odebrala mu atributy státu. Po nové vlně nepokojů roku 1990 srbský parlament zrušil i autonomní status Kosova.

Takhle se útisk nepředstavuji. Nemáme přísloví: "pro dobrotu na žebrotu" ? Dovolit cizímu etniku množit se jako ....., to se nevyplácí ! Zvlášť ne když se jedná o etnikum, které považuje demokratické jednání za slabost.
22. 02. 2008 | 21:47

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
ještě jsem Vám dlužný odpověď.
Dotkl jste se v rámci globalizace velmi vážné věci: Volný pohyb mozků. Ten bohužel probíhá tak, že jdou "za lepším", to znamená z východu a třetího světa na západ, z třetího světa na východ. V zásadě jde o početně zanedbatelnou a zcela sociálně integrabilní položku. I když jsem vlastenec, tak uvedu příklad: Kdybych se rozhodl žít v SRN, tak by stačilo říct: Čumák máš prakticky stejný, německé jméno máš, takže jsi od této chvíle Němec s tím, že kompletně převezmeš naše zvyky a budeš plně respektovat všechna pravidla. OK. A toto platí v této kategorii pro drtivou většinu lidí, toto tedy není problém. Je to však katastrofální problém pro ty chudé státy, neboť propast se rozšiřuje.
Pokud jde o národnostní státy, jejich zrušení by bylo na pořadu tehdy, kdyby někdo převzal světovládu a mocensky ji zajistil (o tom jsme mockrát mluvili). Zatím však nikdo nic lepšího nevymyslel a na pořadu dne je jejich urychlené posílení (nikoliv na bázi nacionalismu) a spojenectví v rámci EU pod praporem Evropanů. Jinou možnost nemáme, pokud nechceme zaniknout, Asie ani nenaznačuje, že by hodlala své národnostní rtáty rušit, spíš naopak.
22. 02. 2008 | 22:03

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Zdesta,
kdo s kým je 14.pád konkubinativ.Tak dalece moje konspirační teoretisování nedosáhne.Všechny ty kolosy na hliněných nohách o kterých píšete padnou naznak jako Golem.Šém ham Foráš je naistalován jinde.Zapomeňte na svoje slátáná přání o hegemonii komunistických ,šikmookých,atomovky vlastnících divokonárodů.
Naše Euro-atlantická společnost,přestože částečně v krizi,má dosti intelektuálního,mocenského a technologického potenciálu,aby mohla čelit excesům vyplývajícím z uvedených i dalších (třebas islámských)hrozeb.
A na Kosovo zapomeňte.Pokud nebudete vy všichni starostliví a vám podobní v jmenované oblasti systematicky a programově přisírat na hromadu,bude za pár let vše v pohodě.Ivan.
22. 02. 2008 | 22:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Karle Muellere,
máte pravdu, bylo by načase ,aby už někdo zavřel Putinovi jeho nevymáchanou hubu.Už si toho panáček dovolil dost.Jestli se někdo domnívá,že by se přitom jeho Veličenstvo mohlo rozčílit a jen tak z plezíru zlikvidovat půl světa,tak to jenom svědčí o nedůvěryhodnosti jeho situačních závěrů.Hegemonie dvou bloků je dávno minulostí a nikdo z nových potenciálních hráčů na světovém si tak nefouká jako Putin a Bush.
Bush půjde brzy k čertům a Putin by měl zmizet taky.Třaskavou atmosféru ke klidnému životu nepotřebujeme.Ivan.
22. 02. 2008 | 22:50

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmanne, pokud jsem vám porozumněl tak chtěl jste říct: "Posrali jsme co se dalo, teď se už nic dělat nedá, tak na Kosovo zapomenem. Vono se to už nějak vysejří. Nakonec budou Srbové ve stejný pohodě, jako dnes sudetští Němci." ???
22. 02. 2008 | 22:53

Karel Mueller napsal(a):

Milý Ivane,
vidím, že máte vskutku vybraný smysl pro humor. Nevím, co Putinovi z hlediska mezinárodní politiky tak dalece vyčítáte, ale o majiteli tisíců vodíkovek i s nosiči a jaderných ponorek někdo prohlásí, že je mu třeba zavřít hubu, tak není nijak zřejmé, jak to chce udělat.
Pokud jen pindá - ať už cokoliv - tak je to pořád neskutečně skvělé. Blbé by bylo, kdyby začal jednat ...
22. 02. 2008 | 22:58

Důchodce68r napsal(a):

Proč je tak těžké docházet k dohodám, porozumění? Mám na mysli nejen Kosovo. Dovolím si zde "ústřel" podle neinformovaných, "věcnou poznámku" podle snad obeznámených.
Jde o " způsob myšlení " občanů a politiků.
Málo se bere v úvahu, že s postupem civilizace se změnila kvalita stravy. Došlo k dlouhodobému všeobecnému významnému nedostatku hořčíku. Je chybou vnímat jeho dopad jen na fyzické zdraví Má výrazný vliv i na funkci nervů. To jest i na funkci mozku, tím i na způsob myšlení. Již mírný nedostatek hořčíku se u lidí projevuje podrážděností, napětím, vznětlivostí, kverulantstvím, hádavostí (při vyšším pak postupně: nespavostí, zastřeným myšlením, zmateností, desorientací, depresí, až delirium tremens).
Nejde pouze o hořčík. Podobný vliv má skupina vitamínů B, méně častý je vliv nedostatku vápníku, ještě méně častý nedostatek některé z asi desítky dalších prozkoumaných látek.
Výživa jistě není jediným vlivným faktorem, je však silným, daleko nad všeobecné očekávání. A v řadě s dalšími je na samém začátku jejich řetězce. Zdá se mi že i před dědičností, postupně se totiž ukazuje, že mnohé děděné vlastnosti jsou jen důsledkem děděné vyšší potřeby té které živiny, která není dostatečně pokryta.
Proto - zlobím se na: odborné orgány EU, že se dostatečně nestarají o zdraví, naše lékařské fakulty, že podíl disciplin o výživě při vzdělávání lékařů je mizivý, ministerstvo zdravotnictví, že se nestará o nápravu, prevenci, osvětu. Zlobím se na politiky, mající za to vše odpovědnost. Konečně se trochu zlobím i na kuchaře a kuchařky - hlavně těch politiků - měli by to i sami sledovat.
I když nejsem věřící, opakuji si "bože bože, kdy si tohle lidi dají do pořádku". Trvání nápravných procesů tohoto druhu bývá zatím kolem 50 let.
Tak pardon, pardon, nejsem historik. Ale snad neodvádím úplně od tématu! Zdravím vespolek.
22. 02. 2008 | 23:05

Čochtan napsal(a):

Putin není demokrat, ale to v Rusku zatím nebyl žádný politik. Navíc je Putin nejschopnější ruský vládce od Petra velikého.

Putin chce z Ruska udělat silnou velmoc. Pro Rusa je to legitimní přání. Jen aby nechtěl zpět to co SSSR ztratilo. Pokud zůstane v Rusku a nechá okolí na pokoji.... (pobaltí, střední Evropu,..)

Obávám se ale, že si "panáček dovolí" ještě víc, a nikdo proti tomu nebude moct něco udělat.
22. 02. 2008 | 23:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane,když jsi to postavil takto nebudem hledat další příměry.Sudetští němci mohou hovořit o velkém štěstí,že pan Beneš podepsal Dekret na základě kterého byli vyhnáni,odklizeni za opět platné hranice Československa.Představ si co by s nimi provedla ta komunistická tlupa pod vedením ruských politruků.Mohou děkovat Bohu,že odsud vypadli jak z kina a nemuseli snášet 40let bolševické hrůzovlády.Žili si v poklidu v Bavorsku,vybudovali nové spokojené a šťastné existence a jen koukali¨přes ostnáče do českého koncentráku.Takže vem rozum do hrsti a přestaň šílet.Ivan.
22. 02. 2008 | 23:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane už toho nech,jsi jako divoký Vlk.Rusko by toho chtělo.Hlavně to co mu nikdy nepatřilo.Nech rusáky na pokoji a nešťourej pořád do hoven.Už to tady docela pěkně smrdí.Ivan.
22. 02. 2008 | 23:32

Ivan Hochmann napsal(a):

A teď jsem si všiml že Vám tykám.Omlouvám se.Ale asi to bylo způsobeno tím, že máme na několik témat shodné názory.Ivan.
22. 02. 2008 | 23:35

Čochtan napsal(a):

Vždyť taky jsou rádi, že nemuseli snášet socialismus. Tedy alespoň ti, kteří přežili například brněnský pochod smrti.
Ono to moc často nebylo "vypadnutí jak z kina". Navíc první léta v Německu byly velice hladový, až do zavedení marky.

Co myslíš tím: "vem rozum do hrsti a přestaň šílet" ?
22. 02. 2008 | 23:35

Čochtan napsal(a):

Nic proti tykání. Když se většinou shodneme,...

Já Rusy na pokoji nechám, ale jestli oni nechají na pokoji mne ? :-)))
22. 02. 2008 | 23:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Karle,
co může mít český důchodce proti Putinovi.Nic.Je mi ukraden.Jako Gorbi,Brežněv,Stalin,Lenin a buhví kolik dalších rusů.
Jó - kdyby tak byla řeč o L.N.Tolstém,D.Šostakovičovi,V.Baranovovi,I.Čajkovském,a spoustě dalších ruských velikánů - to by byla jiná.Ale Putin?
A může mít ropy až mu bude stříkat z ..uší.Ať si ji strčí a zakuká.Kdybych měl o chlebu a vodě dožít.Ivan.
22. 02. 2008 | 23:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Čím více zlu ustupuješ,tím více je agresivní a tím více ztrácíš na sebeúctě.Naši předkové říkali:"Kdo se bojí ,sere v síni.".
Dušan:
Pane ,můžete mě říci jak by jste kvalifikoval výroky pana Sloty na adresu českých vážených a slušných lidí? Jak by jste pojmenoval jeho vystupování před kamerami a celkové jeho chování?Můžete po slovensku my rorumíme. Ivan.
22. 02. 2008 | 23:57

Ivan Hochmann napsal(a):

Dobrou noc.Ivan.
22. 02. 2008 | 23:59

Čochtan napsal(a):

Gentlemen, dobrou noc !
23. 02. 2008 | 00:10

Petr napsal(a):

Pane Urbane... budíček! Miloševič je po smrti, taky už nějaký pátek nevládne a i když Vám to možná není úplně po chuti, Srbsko směřuje k normálu a může se stát, že má taky někdy pravdu. Všimněte si, že na bezpráví Srbsko nereaguje agresí, přečtěte si stanovisko presidenta Tadiće, nakonec sám připouštíte, že jsou Srbové schpni soudit excesy konce devadesátých let. Je na čase odolat tomu svůdnému pokušení mít tak parádně stanoveného nepřítele a nakládat mu co se do něj vejde. Albáncům v Kosovu už dnes od Srbůnic nehrozí, rozhodně ne víc než hrozí těm odvážným zbytkům Srbů co z kořenů nikdo nevyrval (vím, ten apokalyptický patetismus!). Zkrátka ani ve vašem textu nenacházím důvod. Důvod k tomu, proč má být Kosovo navzdory právu odtrženo od Srbska.
23. 02. 2008 | 01:44

Dušan napsal(a):

Pre:Ivan
Samozrejme že chovanie Slotu nie je v žiadnom prípade to "pravé orechové". Ale pre sklony k poháriku ešte nie je fašista.To je silná káva, nemyslíte?A je zaujímavé, že s obsahom jeho výrokov na adr. p.Švejnara (asi to ste mal na mysli )dosť veľká časť čechov ako tak súhlasila.Skôr mi je proti srsti forma , ktorou prezentoval tento názor.
23. 02. 2008 | 02:06

skeptický napsal(a):

Takže recept na šťastnou budoucnost je dát na index slova jako etnikum ,a národ.To ovšem platí jen pro nás starousedlíky,
nově příchozím se to vysvětlovat nebude.To by je mohlo urazit.

To už se tu zavádělo za normalizace.V televizi se nesměla hrát Ta naše písnička česká,nebyli jsme nacionalisti,ale internacionalisti.Národní podvědomí,vlastenectví,náboženství jsou síla,která dokáže vzburcovat lidi jít bránit,co jim předkové odkázali.
Bez toho jsou stádo na porážku.

Nezbývá,než poslechnout agitátory nových zítřků,nechat nacpat vlky,lvy a beránky do jedné ohrady,a čekat na ráj na zemi,kde se bude beránek s lvem pást bok poboku.Snad uvidíme i jednorožce.
Unie se rozpadne,jen co se pohádají o peníze,blaze těm,kteří nebudou na Euru.
Jako malý národ se musíme spoléhat na sebe.Doufat,že se budeme kamarádit s velikány se nám vymstilo už dvakrát za posledních 70 let.Nepoučitelní.
Ale uživí to jistou část prodejné populace.
23. 02. 2008 | 03:14

zdesta napsal(a):

Hochmann.Vážený pane.Nejsem ani vnejmenším obdivovatelem Ruska,Číny a.t.p.Nejsem ani obdivovatelem Putina a jemu podobných.Chtěl jsem upozornit, že konflikt mezi Ruskem a Čínou je nepravděpodobný.Nejsem také přesvědčen o tom,že Rusko a Čína jsou kolosy na hliněných nohách.Nejsem takovým expertem jako jste vy.Můj názor na Kosovo jste nazval podsíráním.Děkuji za upozornění,protože podsírat není hezké a tak musím učinit nějaké pokání. Dám si pivo. Ahoj.
23. 02. 2008 | 05:11

Václav Kršek napsal(a):

Pan Urban se nám snaží podsouvat, že zdaleka ne celé Srbsko bere ztrátu Kosova nějak tragicky. Opak je pravdou! Všechny ta věc velmi bolí.
Nevím, co Urbana k této chorobné aktivitě vede, co sleduje - pohodila ho snad v dětství srbská matka? Přebral mu v dospívání nějaký Srb milované děvče?
23. 02. 2008 | 08:11

Luba napsal(a):

Kdo je proti samostatnému Kosovu?
Co je na samostatném Kosovu špatného? Proč chtějí být Kosovci samostatní? Řekl bych, že Kosovci mají právo dělat své vlastní chyby a nadávat na své vlastní politiky.
Co je špatného na samostatném Kurdistánu? Co je na samostatném Kurdistánu špatného? Řekl bych že i Kurdové mají právo na své vlastní chyby a své vlastní zkorumpované politické vyžírky.
Proč na těchto věcech, jako jsou zadrátované státní hranice, lidem v 21. století ještě záleží? Ve století, bourajícím všechny bariéry, mimo jiné také informační dálnicí internetu?
Proč pan Klaus, pan Zaorálek, pan Ransdorf aj. hovoří o nebezpečí "osamostatňovací vlny"? Není to tím, že oni své velké ideály a ideje o svobodě a právu na sebeurčení už dávno ztratili, nebo je nikdy neměli? Že jsou to v podstatě konzervativní výlupci, kteří mají raději smrádek a teploučko národně a národnostně jednotného státu? Jak mohou politici, kteří nebyli schopni snášet názor a jinakost jiného národa ve společném státě, radit jiným, jak mají svou státnost uspořádat, nedej Přírodo, radit přímo kosovským Albáncům? Co takle ještě poradit Kurdům, po staletí usedle žijícímu indoevropskému národu, kteřím různí divocí nájezdníci, posledně Turci, upírají i právo na fyzickou existenci?
Díval jsem se na poslední "akci Barbarossa" tureckého Wehrmachtu v televizi a na internetu. Říkám si, proč tam "půlměsícoví fašouni" vyrazili osvobozovat právě v zimním marastu a v době, kdy Kurdové z radikálních vojenských uskupení již pár měsíců neútočí? Nabízí se, že Turci využili zmatení světového veřejného mínění o Kosovu k likvidačnímu "konečnému řešení".
Po genocidě Arménů, která se stala v době vlády nejosvícenějšího ze všech Turků Mustafy Kemala Atatürka, teď zřejmě dojde k podobné akci proti Kurdům, na kterou mají turkotataříni samozřejmě právo, protože Spojené státy zavedly do práva mezinárodního nový precedent preventivního zásahu proti státům a národům, kteří se jim nelíbí. USA a Turecko staví na své vojenské síle, na jejíž zvyšování vydávají tyto státy vzhledem k ostatním, obrovské prostředky (Turčíni samozřejmě relativně). Vypadá to, že USA a Turecko jsou fašisty a nacisty dneška. Dokonce i přilby jejich vojáků mají ten správný, náckovský design.
23. 02. 2008 | 08:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Dušan,
už len pre sklony k poháriku nemá pan Slota v politike čo robiť.Ďakujem pekne.Ivan
23. 02. 2008 | 08:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě se vracím ke včerejší replice o Mnichovu.
Ještě dnes mám sto chutí nakopat panu Poselltovi a jeho sudeťákům do zadku.Oni byli součástí prvotních příčin.Jejich Henlein,Hitler,tisíciletá Říše.Drang nach Osten,neu lebensrau byly ony tragické začátky.Mnichov1938 byl pouze ustupek před zlem,který nikterak neovlivnil podstatu.Přiznávám- ač mohl.
Podíváte-li na Kosovo a zárověň posoudíte celé souvislosti násilného rozpadu Jugoslavie(nemusíte do daleké historie),dojdete k názoru,že přirovnání k Mnichovu přinejmenším kulhá.
Máme ale jistotu,že se na Kosovo hned tak nezapomene.Stejně jako na Mnichov. Ivan
23. 02. 2008 | 09:22

Luba napsal(a):

Chtěl bych upozornit laskavé přispěvatele a čtenáře, aby nepoužívali termín Sudety a sudeťáci. "Sudetenland" je vynález pánů Henleinovců z SdP, kteří se jeho založením snažili o vyvolání dojmu přirozeného historicky daného nároku na část
území společného státu s převážně německým obyvatelstvem.
Už jen to, že název sám nemá germánský, ale keltský kořen, který znamená "divá svině" naznačuje, jak to s tou legitimitou bude. Keltové tak označovali zalesněné horské a podhorské pásmo na severozápadě, kde žila pouze černá zvěř. A tento fakt pak zaznamenali písmaznalí Římané. Ještě v devatenáctém století o existenci nějakých Sudet nikdo nic nevěděl, včetně "sudeťáků".
Užívejme tedy spíše termínu čeští Němci.
23. 02. 2008 | 09:48

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Zdesta,
neberte moje slova příliš osobně.Ja také nejsem přesvědčen o mnoha věcech a přesto o nich vedu řeč.Každý máme jiné přístupy k faktům.To znamená,že ne vždy musíme mít pravdu.Pokud jsem třebas řekl poznámku o kolosech na hliněných nohách,vycházím z historií ověřených skutečností.Komunistické režimy podkopne vždy jejich nedemokratický a vlastně nepřátelský vztah k vlastním občanům.
Poslední odstavec vlastně Vám pane ani nebyl adresován.Přestože se snažím zůstat nad věcí a příliš se nerozohňovat problematikou,občas ujedu.Příčinou je mnoho nenávistných a konfrontačních opositur.Však to vidíte sám.Nic ve zlém .Zdravím Ivan.
23. 02. 2008 | 09:49

sip napsal(a):

pro ty kteri umi anglicky:

http://www.counterpunch.org...
23. 02. 2008 | 10:22

skeptický napsal(a):

Němci z Říše označovali Sudeťáky jako Sudeten Kuh,Sudetská kráva,nebo kráva ze Sudet.To by dávalo nový tvar Schweinkuh.

Spolu s Schweinhund,Schweinkerl a Schweinbűbli bychom,když dáme hlavy dohromady,mohli obohatit
sousedův jazyk.
Dva mozky jsou lepší než jeden,i když jsou ovčí.
23. 02. 2008 | 10:22

Čochtan napsal(a):

No, co jsem říkal ? Už to začíná ! Ale že to půjde tak rychle ,...

http://www.tyden.cz/rubriky...

Rusko nevylučuje užití síly v Kosovu, pokud Severoatlantická aliance či Evropská unie poruší podmínky mandátu Organizace spojených národů, varoval ruský ambasador při NATO Dmitrij Rogozin.

"Pokud EU vypracuje jednotné stanovisko anebo NATO překročí mandát v Kosovu, octnou se v konfliktu s OSN a tehdy, myslím, začneme také jednat podle předpokladu, že kdo chce být respektován, musí užít síly," citovala Rogozina ruská agentura Interfax.
(konec citátu)
Uznání samostatnosti Kosova JE v rozporu s rezolucí rady bezpečnosti OSN !
23. 02. 2008 | 10:23

sip napsal(a):

pro autora aby vydel ze problem Kosova nezacal s Milosevicem...
23. 02. 2008 | 10:25

Čochtan napsal(a):

Sipe, mazej do školy nebo uvyďýš !!!
23. 02. 2008 | 10:31

Pepa Řepa napsal(a):

Když čtu debatu, samostatnost Kosova bude mít ještě jeden efekt.Srbové jsou zahnaní do kouta, nezbývá jim nic jiného než se opřít o Rusy.

A lidé, kteří moc Rusy v lásce nemají (a já patřím mezi ně) si budou přát, aby Rusové zasáhli.
23. 02. 2008 | 10:40

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo
"A lidé, kteří moc Rusy v lásce nemají (a já patřím mezi ně) si budou přát, aby Rusové zasáhli." Mluvíš mi z duše, Pepo !

A Rusové tuto příležitost získat silnou pozici na Balkáně a přístup k Středozemnímu moři, deklasovat NATO a politicky znemožnit islamofilní vládnoucí kliku v EU,
TOHLE si Rusové ujít nenechají !
23. 02. 2008 | 10:53

Luba napsal(a):

Pepo,
Vaše myšlenkové pochody jsou naprosto logické a správné.
Rusové mají s podobnými záchrannými pracemi letitou zkušenost. Už zachraňovali před škodlivou samostatností kdekoho. Tak například Maďary v letech padesátých, Čechy a Slováky v roce 1968, Čečence v devadesátém čtvrtém aj. Snad nám pro "civilizovaný svět Zlaté Hordy" zachrání i to Kosovo :)
23. 02. 2008 | 11:00

sip napsal(a):

Cochtane bude to tim ze cestina neni moje materstina...
23. 02. 2008 | 11:05

Čochtan napsal(a):

Dovolím si ocitovat část skvělé analýzy Tomáše Loskota, uveřejné dne 19. února t.r. v deníku Právo:

"Zásadní totiž je, že kosovské dobrodružství se odehrává bez souhlasu Rady bezpečnosti která po skončení náletů NATO na Jugoslávii v rezoluci č. 1244 výslovně potvrdila územní celistvost Jugoslávie,jejímž je Srbsko nástupnickým státem. Nikde v rezoluci není o nezávilosti Kosova zmínka".

a dále: "V Kosovu se neudála žádná genocida(!!!). Kosovští albánci nás dokonale využili" prohlásil v souvislosti s válkou proti Jugoslávii bývalý velitel sil UNPROFOR (!) generálmajor Lewis MacKenzie. Vše korunoval výrokem " Bombardovali jsme nesprávnou stranu" (!).

a ještě jedna klíčová citace:

"Ruský generál Ivašov jako svědek v procesu se Slobodanem Miloševičem v Haagu prý ohromil před časem výrokem, že ministryně Madelaine Allbrightová slíbila podle Thaciho telefonických odposlechů kosovským Albáncům nezávilost už v roce 1998. Podmínkou mělo ovšem být vyvolání povstání, jemuž by pak NATO mohlo přispěchat na pomoc. Ivašův výrok, jehož obsah nikdo nedementoval, bez zájmu zapadl" (...)
23. 02. 2008 | 11:08

Čochtan napsal(a):

Sipe, beru, máš rozhřešení!
23. 02. 2008 | 11:10

Bender napsal(a):

Ja jen doufam, ze cela situace kolem Kosova nebude jeste horsi. Ted sice maji vlastni stat, ale s nim take hermeticky uzavrene hranice.
23. 02. 2008 | 11:12

sip napsal(a):

:-)
23. 02. 2008 | 11:12

Čochtan napsal(a):

Lubo,
Rusové už jednou balkánským národům hodně pomohli, nagoogluj si třeba průsmyk Šipka, http://cs.wikipedia.org/wik...
osvobození Bulharska atd,..
Dnešní Rusko není identické se SSSR, i když má mnoho společného.

Nerad bych musel jednou volit mezi muslimskou Evropou a silným nacionalistickým Ruskem. Asi bych zvolil menší zlo. Rusko.
23. 02. 2008 | 11:17

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Mueller.
Je toho zde napsano dost, tak nechci opakovat.
Nicmene se obavam, ze problem Kosova v soucasne svetove situaci muze mit jeste horsi nasledky, nez je na prvni pohled zrejme.

Srbove, kteři v minulosti vzdy pri nas stali a mnoha českým uprchlikum v dobe nouze pomohli, velmi utrpeli vladou Milosevice. Sledoval jsem vyjednavani v roce 1999, kdy EU mu nabizela skutecne vyhodne reseni Kosova s tim, ze Albanci by meli urcitou autonomii a ochranu, ale Kosovo by patrilo Srbsku. Jedine co chybelo byl jeho podpis! Nepodepsal!

Potom jsem sledoval na CNN jeho soud. Na toho hajzla musel mit clovek zaludek. To byl zpupny nabob, jehoz urazky soudu zachazely velmi daleko! Cetl jsem zde nekolikrat, ze s nim bylo spatne zachazeno ve vezeni. Staci si kliknout jeho jmeno na Google a je tam nekolik zajimavych informaci, jak "spatne" s nim bylo zachazeno.
Byl to nebezpecny a bezohledny velikašsky populista, ktery pro sve zajmy rozdmychal vasne v oblasti, kde to nedalo moc namahy! Navic obycejny zlodej, ktery, jak se ukazalo pri jeho soudu, tak Srby okradl o stovky milionu dolaru, ktere ulil na sva konta po svete.

V cem vidim silny nedostatek soucasneho rozhodnuti udelit Kosovu samostatnost je predevsim v tom, ze to podporily evropske zeme!
Evropa, ktera se potrebuje vice nez kdykoliv pred tim sjednocovat a nikoliv drobit! Evropa, slozena z velke mozaiky kultur, zvyku a historie, kterym jsou treba pomalu a s "citem" dat moznost se sejit v jedne velke rodine, tak ta Evropa schvali reseni, ktere nejen, ze nic neresi, ba naopak vec podstatne zhorsi!
Nad tim se mi zastavuje rozum!

Co se tyce vztahu USA a Ruska, to je skutecne otevrene nekolika variantam. Bude zalezet, kdo bude zvolen v USA. Uz ted jsou jasne rozdily v pristupu reseni tohoto vztahu.
Bude hodne zalezet take, jak se bude chovat "nove" Rusko s Putinem v posici predsedy vlady.
Putin nastoupil tvrdy kurs a ten nebude jednoduche zmenit, hlavne kvuli vnitrnim "potrebam"!
Svet je skutecne v pohybu a clovek muze casto jen spekulovat a doufat.
23. 02. 2008 | 11:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Zapomeňte na OSN.Tu světovou trafiku odložených neschopných gerontů,nám byl čert dlužen.Divím se američanům,že je dávno z USA nevyprovodili?třebas do Číny.
Čochtane přestaň se ztrapňovat výroky ruských generálů.Jsou to prachsprosté ometálované trhovkyně.Jejich slova mají tak cenu zlámané grešle.
Pepo Řepo,
srbové se dostali do této situace ,právě pro svoje zásadní chyby vyplývající z ruských komunistických manýrů a opor.Kdo chce kam,ať jde....Pokud dají přednost ruské"opoře",bude to jejich volba.Já jim to sice nepřeji,ale zas tak rád je nemám ,abych si o ně dělal takové starosti jako vy oba pánové.Stejně by mě zajímalo,co vás vede k přehlížení zásadních fatů pro údajnou spravedlnost pro SWrbsko.
23. 02. 2008 | 11:26

grőssling napsal(a):

Nikde nefunguje stát s více než jednou národností. Pokud více méně ano, jde o výjimku danou mimořádným postavením ekonomickým a mezinárodně politickým ( Švýcarsko ), nebo o dosud slabé aktivity národnostních menšin ( dané nízkým procentem v majoritní populaci, nedostatečnou kulturní rozvinutostí atd. atd. ).
Ve 21. století nad tím jevem kroutíme hlavami. Můžete být jak chcete dobří, můžete mít skvělé nápady, ale protože mluvíte jinak my s Vámi nebudeme, natož abyste nám vládli, protože za 1.,2.,3. atd.. To je prostě sociologická realita. Kosovo je proto reálně pro Srby ztracené a změnit to může pouze válka, nebo změna natality Albánců a Srbů v Kosovu. Stejně jako pro Německo je ztracené české pohraničí po Mnichovské dohodě ( a to se s tím dodnes, ani to oficiální neumí smířit, viz. dopravní značení s použitím názvosloví z přílohy Mnichovské smlouvy "Aussig (Usti ), Tetschen ( Decin ) ).
Ta pandořina skříňka je už dávno otevřená, například na demonstracích mexických přistěhovalců na jihu USA vloni bylo vidět mexické vlajky. Už ani ten tavící tyglík nefunguje. Pokud tedy majoritní národ nechce přijít o svá uzemí, musí si své menšiny ohlídat, jinak pracuje na své záhubě. Je to drsné, ale pravdivé jako jakýkoliv přírodní zákon. Řeči o
multikulturní společnosti jsou pěkné, ale bohužel utopické jako všechny myšlenky sociálních inženýrů.
23. 02. 2008 | 11:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane VK-Can,
Vaše slova jsou ta pravá,až moudrá.Potřebovali by však přeložit do srbštiny a poslat do Bělehradu.Každopádně moje oponenty zde na tomto blogu ani Vaše rozumné informace o ničem nepřesvědčí. Ivan.
23. 02. 2008 | 11:37

Anonymous napsal(a):

Všechno bude tak jak rozhodne supervelmoc. Kdo se nepodřídí-jak pravil Švejk v podobné souvislosti- dostane přes držku. To polistopadové vlády o samostatném Kosovu již dříve - rovněž nepřímo rozhodly.
23. 02. 2008 | 11:46

grőssling napsal(a):

Pro Luba a pojem Sudety. Absolutně správně. Němci jsou v tomto příslovečně naprosto důslední vůči nám ( viz. moje předešlá poznámka o dopravním značení z německé strany nebo při pokusech s pojmem Staatsgrenze v deklaraci atd. atd. ) zatímco u nás i političtí intelektuálové používají pojem Sudety docela oficiálně. Naposledny mne tím nepřekvapil pan Hvížďala a velmi překvapil pan Jan Švejnar v jejich právě vydaném knižním rozhovoru. Bohužel i jenom tato neznalost zásadní politologické reálie jej diskvalifikuje v soutěži o funkci prezidenta České republiky. Jak by asi pochodil americký prezident, pokud by pro názvy oblastí a měst z jihu USA dnes anglická, použil původní španělský ekvivalent ?
23. 02. 2008 | 11:49

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
nenašel by se někdo,kdo by tuto diskuzi, alespoň podstatné části z ní, přeložil do srbštiny a zveřejnil v srbských novinách ?
Aby Srbové viděli, že většina Čechů je na jejich straně.
23. 02. 2008 | 12:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Dušane,

snažíme se na těchto stránkách diskutovat, ne urážet jeden druhého. Váš výpad proti autorovi tohoto blogu jsem proto smazal.

Děkuji za pochopení

Libor Stejskal
23. 02. 2008 | 12:23

stejskal napsal(a):

To, nevím pane Čochtane,

ale jestli chcete, poskytnu Vám na texty pod tímto blogem copyright.

Libor Stejskal
23. 02. 2008 | 12:27

Karel Mueller napsal(a):

Ivan Hochmann:
Bohužel se musím připojit k Čochtanovi: Mezi muslimskou Evropou a Putinově Ruskem bych dal přednost tomu Rusku. Ovšem je otázkou, jestli vůbec Ruskem zůstane, proces degenerace je pokročilý v Rusku stejně jako v Ecropě. I když na obhajobu Putina musím říct, že se snaží seč může.
groessling:
Bohužel máte pravdu v plném rozsahu. Jen bych to doplnil: Multietnické a multikulturní společnosti explodují v okamžiku krizí. Spolehlivě se najde někdo, kdo ukáže na ty druhé prstem jako na někoho, kdo za to může...
23. 02. 2008 | 12:30

Pepa Řepa napsal(a):

To grossling
Ano, přesně tak. Navíc se pod řečmi o multi-kulti skrývá faktická islamisace Evropy. Sociální inženýři vytěsňují cokoliv, co souvisí s pojmem národ do království holých hlav.
Utopická představa. Erdogan odsoudil pokus asimilovat Turky v Německu. Selhal melting pot, selhává multi-kulti.Pokus o asimilaci do většinové společnosti se stává zločinem.
Čekám, že některá chytrá hlava přijde s nápadem nakoupit deset tisíc kočovných vozů, abychom neničili kulturu asimilací.
23. 02. 2008 | 12:49

Karel Mueller napsal(a):

Hezké sobotní ráno pane VK :-).
Přečetl jsem si Vaši odpověď a měl bych následující připomínky:
- Nechci se pouštět do dějin celého konfliktu, to popsali mnozí z obou stran. Je možné, že můj postoj je vůči Srbům méně kritický, je to prostě dáno historickými zkušenostmi. Ale jak píše Čochtan, Srbové tam autonomii zrušili kvůli guerille ze strany UCK. Ta měla v plánu odtržení od samotného začátku. Neznám ta jednání s EU, ale určitě Miloševič chtěl určité záruky, že se guerilla nebude opakovat. Opravdu, musel bych to jednání vidět.
- Pokud jde o Miloševiče v Haagu ... nechci ho obhajovat, ale musel bych vidět celý proces. je jasné, že media vyberou jen to, aby vypadal co možná nejhůř. Také nevím, co předcházelo, jestli mu neselhávaly nervy atd. Vždyť tam byl 4 roky ... Pokud se na to však podívám srbskýma očima, tak se vůbec nedivím, že se stal národním hrdinou a mučedníkem. Vždyť za 4 roky mu to nebyli schopni dokázat! To ho raději měli nechat dožít v Moskvě.
- Je jasné, že to tak nakonec skončit muselo. Rozhodlo to ono bombardování. Ovšem stát byl vytvořen podle práva na sebeurčení menšiny. Srbové v Kosovu budou chtít připojení k Srbsku. Není jasné, jak budeme chtít zatarasit hranice a bránit Srbům vykonávat správu v oněch enklávách. To opravdu může být roznětkou.
- Svět je rozdělen. V důsledku na tom vidělala Čína a Rusko, to je jasné. Nejen ve vztahu k Srbům, především ve vztahu ke všem státům, které dostaly strach ...
- Putin tvrdě nastoupil kurs k posílení státu a záchraně národa. To je fakt, proto za ním - fanaticky - stojí ženy.
Pokud jsme se rozhodli pro jiný kurs ... tak se nedá nic dělat.
23. 02. 2008 | 12:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Muellere,my se prostě musíme rozhodnout pro jiný než ruský kurz.Přikazuje nám to historická zkušenost.Divím se Vám pane,že při Vaší vysoké vzdělanosti máte vůbec nějaké pochybnosti.Jistě respektuji,Vás i když je mi s podivem.Ivan.
23. 02. 2008 | 13:19

Karel Mueller napsal(a):

Milý Ivane,
takto otázka vůbec není. Byl jsem v islámském světě a než to, tak raději Putinovo Rusko, říkám to zcela otevřeně. Kromě toho ta islamizace znamená také náš etnický zánik. Nás i celé původní Evropy.
Asi takto bych to upřesnil, snad je to dostatečně přesné a snad z toho neplyne, že bych si přál návrat ke starým časům či dokonce ruskou soldatesku zde.
23. 02. 2008 | 13:23

Čochtan napsal(a):

Pane VK-Can,
dovolím si v jedné věci nesouhlasit. Píšete: „EU mu nabizela skutecne vyhodne reseni Kosova s tim, ze Albanci by meli urcitou autonomii a ochranu, ale Kosovo by patrilo Srbsku“
ALE vžyť TOHLE Albánci už od roku 197č měli !!!!

V roce 1974 byla autonomie Kosova zakotvena v nové ústavě. Kosovo získává vlastní ústavu, sněmovnu a vládu. Rozhodující funkce obsazují Albánci, jejichž počet i díky obrovské porodnosti prudce roste a blíží se k 70 procentům populace Kosova.

Stále početnější Albánci se radikalizují a požadují změnu statutu Kosova na svazovou republiku s právem odtrhnout se od Jugoslávie. Roku 1981 propukly v Prištině národnostně motivované nepokoje ústící v řadu mrtvých následné represe státních orgánů.

Zároveň ale přibývá stížností kosovských Srbů na útlak ze strany autonomních orgánů, které jsou zcela v rukou místních Albánců. Tisíce Srbů dobrovolně či pod přímým nátlakem Kosovo opouštějí. Na konci 80. let dosáhl podíl Albánců už 80 procent. Srbové, kteří zůstali, žádají Bělehrad o zákrok.

Reakcí je nová srbská ústava. Ta v roce 1989 ponechala Kosovu územní a kulturní autonomii, ale odebrala mu atributy státu. Po nové vlně nepokojů roku 1990 srbský parlament zrušil i autonomní status Kosova.
Teď už nevím, kde jsem to našel, autentický názor člověka který tam žil:

„Všechno, co v Kosovu existuje - doly, silnice, fabriky, termoelektrárny, zemědělské kombináty, školy, nemocnice, telekomunikace a spoustu dalšího - investovaly a zaplatily od r. 1945 do rozpadu SFRJ Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, z čeho nejvíce Srbsko jako největší republika.

Stovky pravoslavných kostelů a středověkých monastýrů, dědin a měst byly budovány dávno předtím srbskými králi postupně od 12. století.

Kosovští Albánci (říká se jim a též si samí sobě říkají "Šiptari"- vyslovuje se česky "šiptary", jednotné č. "Šiptar", je to od slova "Squiperia" což znamená "Albánie") se za tu dobu více-méně pouze rozmnožovali (průměrná rodina má 6-8 dětí, často 12-15) a přemýšleli, jak vytvořit Velkou Albánii - viz Prizrenska liga z konce 19. století a vytvoření Velké Albánie.
Za vlády jugoslávského prezidenta J. B. Tita 1945-1980 Šiptaři byli na vrcholu - měli to, co ŽÁDNÁ národní menšina v tu dobu ve světě neměla - měli autonomii v rámci republiky Srbsko, měli své předsednictví, prezidenta autonomie plus rovnocenného člena v 8-členém předsednictví Jugoslávie po smrti Tita.

Dále měli vlastní základní a střední školy a univerzitu v Prištině se všemi fakultami, učilo se v albánském jazyce. Dokonce, což byla obrovská především srbská chyba - bylo jim povoleno ve školách používat albánské učebnice tištěné a dovezené přímo z Albánie, což je neuvěřitelné.

Dále měli vlastní vydavatelstva s desítkami novin, časopisů, knih a pod., měli vlastní radiová vysílání v albánském jazyce, též vlastní albánskou televizi. Měli červený jugoslávský pas, se kterým neomezeně cestovali do prakticky celého světa.....

Jakmile něco bylo na Kosovu třeba vybudovat, opravit, doplnit a pod., okamžitě bylo provedeno ze strany "bohatých" - Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko. Kolikrát na Kosovu byla vybudována technika nebo byla zavedena technologie, kterou ti "bohatí" ještě neměli, jenom ať je klid.

Odkud to vím - protože jsem v tu dobu tam žil a vím téměř všechno.
Perlička - v r. 1984 jsem byl na návštěvě Kosovu u šiptarského kolegy z univerzity, po skončení studia se stal jedním z vedoucích kosovských ředitelů a politiků. Jako kolegové z univerzity v N. Sadě jsme pokecali a ptal jsem se ho co a jak - řekl, že v rámci investic do potravin. průmyslu proinvestoval obrovské peníze a už neví co dál. Přitom m.j. postavil fungl nový automatizovaný sklad totožný skladům, které dnes staví po ČR npř. Lidl - kamion vleze do skladu, počítač ho náloži dle plánu a za 1/2 h auto vyleze plné. Není to ještě konec - jelikož šiptarští kluci, kteří byli vyškoleni obsluhovat m.j. i tento sklad našli zaměstnání jinde - v Srbsku, Chorvatsku a pod. - a teď nikdo neuměl s tím pohnout. Co se stalo - automatika byla ODPOJENA na věčné časy a pracovalo se ručně. Šmitec. „
Konec citátu.

Problém bude asi v tom, že kosovským Albáncům nešlo o slušné zacházení, o národnostní práva, o autonomii, o samosprávu, ALE o odtržení Kosova, o Velkou Albánii !!!
23. 02. 2008 | 13:23

Luba napsal(a):

Ptám se: "Kdo je to nacionalista?"
Nacionalista je člověk, který za svou největší hodnotu považuje příslušnost k většímu celku s atributy velký, společný, silný.
Patně proto, že sám se cítí být slabým, ohroženým a neschopným.
Jeho schopnosti jsou schopnostmi příslušníka stáda s mnoha rohy a kopyty. Jeho vlastním rohům a kopytům je pak dovoleno vše.
Kdo je pak vlastenec? Vlastenec je člověk, který se svou prací a angažovaností snaží přispět ke kulturnímu, vzdělanostnímu a politikému povznesení svého národa. Povědomí lidské vzájemnosti mu ale nedovoluje, aby práva svého národa povyšoval nad práva národa jiného. Jelikož sebe vnímá jako odpovědnou individualitu, nevnímá pak "jiného" jako příslušníka nepřátelského stáda, ale jako jedince se stejnou odpovědností.
Kéž je mezi námi více vlastenců a méně nacionalistů!
23. 02. 2008 | 13:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě více Vám oponuji ve Vašem názoru o muslimské Evropě.EVROPA NIKDY MUSLIMSKÁ NEBUDE.Za to dám ruku do ohně.Pokud by nastal takový problem bylo by mé ruce jedno zdali leží v ohni,či svírá kalašnikov.
Žádná silná slova,pouze vyjadřuji,co by nastalo a co může v důsledku nějaké třebas přírodní katastrofy přijít.Ale na takové scénáře jsou tady jiní experti. Ivan.
23. 02. 2008 | 13:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Milý Karle vybíráte ze dvou zel to menší.Já nechci žádné a nebudu ani žádné teoreticky akceptovat.Dáte-li před nevychovaným psem najevo svoji bázeň zcela jistě budete pokousán.
Proto opustila Evropa nacionalistické platformy.Aby si lidé uvědomili,globalitu a SVOJI odpovědnost v ní.Ivan
23. 02. 2008 | 13:36

stejskal napsal(a):

"Střílet do imámů a jiného dreku" tady na těchto stránkách nebudete, pane Čochtane. Váš text jsem smazal.

Nechcete přeci jen změnit diskusní fórum, pane Čochtane? Tady to myslím opravdu není pro Vás odpovídající prostředí.

Libor Stejskal
23. 02. 2008 | 13:36

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Hochmann.
Diky za slova uznani. Rozhodne se nesnazim nikoho presvedcit, jen vzdy predkladam k uvaze to, co vim. Stejne tak i ja beru v uvahu, co pisou jini.
Myslim, ze to je nejlepsi cesta se dostat co nejblize k pravdě.
23. 02. 2008 | 13:43

VK-Can. napsal(a):

Pane Mueller i Vam hezke sobotni odpoledne.
To o tom Milosevicovi jsem napsal jen mimochodem, protoze si tu dobu dost dobre pamatuji. Bylo to denne ve zpravach.
Neni to ovsem to podstatne.
Jako podstatne vidim to vyhlaseni nezavislosti.
Je to navod, jak rozdmychat po cele Evrope spoustu nepokoju!
Jak uz jsem psal drive, v samotne otazce Kosova si myslim, ze maji obe strany spinu na rukou.

Sestrelenim sveho satelitu na prvni pokus USA opet demonstrovaly, ze vojensky jsou stale cislo 1. Ted pujde o to, jak teto prednosti bude pouzito !
Zde nam lezi odpoved prave v nastavajicich volbach v USA.
Existuje vseobecny nazor, ze volby mnoho nezmeni, protoze uz je vse rozhodnuto predem. Je v tom kus pravdy, ale ne cela!
Muj pocit je, ze prave v techto volbach bude teprve rozhodnuto to dulezite, co predem rozhodnout nejde.
Muze to byt ovsem jen moje predstava.
23. 02. 2008 | 14:04

Luba napsal(a):

Čochtane,
to, co píšete o kosovských Albáncích, tedy, jak jim ostatní členové jugoslávského soustátí všemožně pomáhali, to by se dalo napsat také o Slovácích v Československu. V roce 1918 bylo Slovensko po všech stránkách zaostalou zemí, která prakticky neměla své školy, kromě těch maďarských. Dnes je Slovensko zemí, která v některých aspektech přeskočila své "dobrodince" Čechy. Také díky investicím českých učitelů, kteří učili babičky a dědečky nynějších Slováků slovensky. Zkusme se podívat na "Kosovo" podobným pohledem. I když jazykově a kulturně jsou Albánci i Srbové od sebe vzdálenější, než naše dva národy, a mentalita je po balkánském způsobu přiměřeně divoká. Jisté je, že kdyby Turci uchvácené národy kompletně poturčili a islamizovali, podobné problémy by zřejmě nebyly. Tato relativní tolerance měla svůj dobrý důvod. Lidem, kteří se mezi sebou neustále sváří se vládne daleko lépe, než jazykově a kulturně sjednoceným vazalům.
23. 02. 2008 | 14:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane grössling,
paralela s americkým Jihem,tak jak jste ji presentoval(pravdivě) bude precedentem pro celý svět.Neumím si představit jak ji vláda USA vyřeší.Znám podrobnosti a mohu k tomu dodat,že daleko větší toleranci k nelegálům má afrokomunita.Nemohu říci proč.Neví to ani evropští navrátilci,kterých s každým dnem přibývá.Mezi jinak velmi tolerantními lidmi na Jihu vzniká třaskavé ovzduší už z důvodů znehodnocování kvality životního prostředí právě nelegály.Chtělo by to podrobnou rešerši a na to zde není místo.
Budeme se muset zasazovat a to docela vehementně,aby naši politikové a zákonodárci pečlivě ochraňovali náš životní prostor,úroveň,prostředí.Každý přišelec by měl v sběrných táborech podepsat loyalitu k našemu způsobu života,náboženství,zvykům.To není rasismus.To je životní nutnost.Ať se to pánům Kostlánům líbí - nebo ne!Ivan.
23. 02. 2008 | 14:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Luba : Perfect !
23. 02. 2008 | 14:29

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pane Cochtan.
Diky za obsahlou a podrobnou reakci.
Nedovolim si argumentovat s Vasimi fakty. Jsou prilis dukladne a pokud se nebudete zlobit, tak ve smyslu o kterem jsem psal i méně dulezite.
Ja totiz se nesnazim resit, zda byla pravda na strane Srbu ci Albancu. Zamyslel jsem se nad principem toho vyhlaseni. Jakym principem ? Takovym, ze to vyhlaseni samostatnosti vlastne nejen podpori, ale dokonce odmeni narodnostni nepokoje a trenice. V tom vidim velkou chybu, zvlaste v pripade Evropy a to bylo zamereni me uvahy.
23. 02. 2008 | 14:31

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmanne,
takovejch už bylo, kteří strkali ruku do ohně a pak se nestačili divit !
Vy žijete v nezamořených Čechách, ale já ? Znáte Berlin ? Kolín nad Rýnem ? Tam se v mnoha čtvrtích německy nedomluvíte. Parchanti na vás plivou a řvou Scheissdeutsche, ale vaše daně ty kasírujou. Znáte to v Holandsku ? Ještě horší !
23. 02. 2008 | 14:53

Čochtan napsal(a):

VK-Can:
souhlas, vyhlašení nezávislosti kosovskými Albánci a hlavně jeho uznání některými (důležitými) evropskými státy je KATASTROFA !

Nejen že je to špatný příklad který BUDE následován, ale bylo odměněno ZLO ! Od samého začátku se tu snažila menšina (35%) ukrást většině její území. I když dostala od většiny všechny možné výhody a ústupky, (jak jsem je nahoře popsal) nakonec za použití biologických zbraní (vaginy Albánek) a vyhánění Srbů stala se menšina 90% většinou.

A tohle bylo odměněno, ačkoliv se jedná o návod pro muslimy jak převzít Evropu.
23. 02. 2008 | 15:06

Čochtan napsal(a):

Lubo,
na jedné straně máte pravdu, že jsme Slovensko "vypiplali" a sklidili za to jen nevděk.

Spojit se se Slovenskem byla chyba, která se v roce 1918 NEDALA NEUDĚLAT !

Znovu se se Slovenskem spojit v roce 1945 byla po zkušenosti se Slovenským štátem velká chyba,která nás stála naštěstí pouze peníze. Obrovské peníze. Naštěstí žádné životy.

Škoda, že si Rusové nevzali Slovensko a Amíci Čechy a Motavu. Kde jsme mohli dnes být. Na úrovni Švýcarska.
23. 02. 2008 | 15:12

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmanne,
píšete: ".... vybíráte ze dvou zel to menší.Já nechci žádné a nebudu ani žádné teoreticky akceptovat"

Problém je v tom, že to zlo se Vás nebude ptát zda ho akceptujete. Prostě tu bude a konec.
23. 02. 2008 | 15:32

Pepa Řepa napsal(a):

Na řadě je Republika srbská
http://aktualne.centrum.cz/...

Můžeme si otevřít sázkovou kancelář. Kdo a kdy bude následovat.
23. 02. 2008 | 15:43

Luba napsal(a):

Čochtane,
nejen, že nepovažuji soužití se Slováky a pomoc Slovensku za chybu, ale jde podle mne o příklad ideálního vzájemně se obohacujícího "bytí ve světě".
V našem případě to bylo jednodušší, protože mentalita je sice jiná, ale jazyková blízkost na úrovni nářečí téhož jazyka.
Lidé, kteří se mezi sebou žení a vdávají a mají shodné obyčejné lidské starosti a strasti se mezi sebou vždy po sousedsku domluví. Měli by tedy méně naslouchat často úchylným autisticky a egoisticky myslícím "elitám", které na nejvyšší úrovni řeší svá "vězeňská dilemata" a vítězí u nich vždy osobní prospěch na úkor jiných. To pitomci v čele národů a států rozdmýchávají sebevražedné konflikty a zástupně tak řeší vlastní nedostatek lidskosti.
Nedávno byl jeden deprivant za své řádění v nemocnici odsouzen k doživotnímu trestu. Jiní lidé s podobným myšlením nám však zcela beztrestně vládnou a naše životy dalekosáhle ovlivňují. Dokonce i nejvyšší post na ministerstvu zdravotnictví je obsazeno podobným úchylem, a dotyčný za své řádění bere vysoký plat. Možná se časem dočká i podobného "nanebevstoupení", jako sám otec-zakladatel "jediné pravicové".
23. 02. 2008 | 15:53

Čochtan napsal(a):

Lubo,
lidské soužití se Slováky vůbec nikdo nepovažuje za chybu, vždyť to funguje i dnes, i když jsme dva nezávislé státy.

V roce 1918 jsme se Slováků prostě museli ujmout, to nešlo jinak.

V roce 1945 jsme ale mohli trvat na pokračování rozdělení, mělo by to pro naší zem jenom výhody.
23. 02. 2008 | 17:16

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Já Vám rozumím, projel jsem celé jižní SRN a tak mi nikdo nemusí vykládat, jak to tam vypadá. Ale Němci se bojí, stále mají na talíři holokaust. Přitom jen ruských zajatců zemřelo hlady přes 4 miliony a wermachtu zlomila hřbet rudá armáda, řečeno Churchillem. Přes to inferno, které Rusové v důsledku 2. WW prožili jim Putin dal oficiálně pardon, minulost prohlásil za uzavřenou a Rusové ze SRN vypadli. Leckterý Němec to zaregistroval, to si nemyslete.
Tím, co současná vláda SRN udělala, dala zelenou k tomu, aby tyto enklávy, které narůsají, chtěly vlastní pravidla hry v plné rozsahu. Kosovo se ještě Němcům vrátí ...
23. 02. 2008 | 17:31

Karel Mueller napsal(a):

Pne VK.,
myslím, že si v tomto směru rozumíme, takže lze jen čekat, co to udělá.
Jinak pozoruji stále ostřejší útoky na Írán. Je možné - ale to je jen domněnka, že celé uznání Kosova je gesto vůči muslimskému světu před napadením Íránu. Možná se čekalo, že se nechá Rusko vyprovokovat. Možná ... je to samozřejmě spekulace. Ale všimněte si, že všechny tři hlavní spojenci USA, GB, F a SNR vystoupili jako na povel ... taková jednota je pouze před velkou akcí.
Opakuji, že je to jen moje spekulace.
23. 02. 2008 | 17:37

Čochtan napsal(a):

V pátek v 17:00 v Bělehradě před budovou „Skupštiny“. Na shromáždění promluvili premiér Vojislav Koštunica, předák opozice Tomislav Nikolić, předseda vlády Republiky Srbské Milorad Dodik, lídři srbských stran z Černé Hory a celá řada významných umělců, sportovců, děkané Bělehradské a Prištinské univerzity (která dočasně sídlí v severní Kosovské Mitrovici) a představitelé studentů z Kosova. Z nejznámějších lidí, kteří zde hovořili k demonstrantům, jmenujme režiséra Kusturicu nebo tenistu Djokoviće.

Premiér Koštunica z pódia mj.prohlásil: „Co je Kosovo? Kde je Kosovo? Čí je Kosovo? Je mezi námi někdo, kdo není z Kosova? Je mezi námi někdo, kdo si myslí, že Kosovo není naše? Kosovo vždy bylo, je a vždy bude Srbsko! Neexistuje síla, výhružka nebo trest, který by nás přiměl říci něco jiného, než že Kosovo je Srbsko. Nikdy nikdo od nás neuslyší, že Pečká patriaršie, Visoki Dečani nebo Gračanica nejsou naše. Že Kosovo není místo kde se narodil náš národ, náš stát a naše církev!… Existuje na světě národ, po kterém požadují, aby se zřekl svých kořenů? Požadují po nás, abychom se zřekli svých bratrů z Kosova. Oni, aniž by vyšli ze svých domů, prý odešli do jiného státu. Neodešli a nikdy neodejdou!“

A pokračoval: „Který jsme to Boží, lidský nebo evropský zákon porušili? Který slib jsme nesplnili? Komu jsme nenabídli ruku přátelství a spolupráce? Nabídli jsme to, co nikdy nikdo nikomu nenabídl. To prý nestačí, říkají nám světoví siláci. Stačit bude až to, až vy, Srbové, budete zcela poníženi a dáte k tomu svůj souhlas. Nikdy ho nedostanou! Nikdy nikdo od srbského lidu nedostane mandát, aby ho podepsal!“

Koštunica dále řekl, že srbský parlament anuluje každý akt prohlášení nelegálního státu na jeho území, a dodal: „S námi Srby se vždy mohlo přistoupit s přátelstvím. Nikdy ne silou! To máme po předcích. Jestli přikývneme na sílu, každá oběť našich předků, kteří bojovali za svobodu naší země, byla zbytečná.“

To nebyla prázdná slova.
23. 02. 2008 | 18:01

Luba napsal(a):

Čochtane,
tvrdím, že si tzv. obyčejní lidé vždy porozumí. Problémy vznikají, když se nějaký tělocvikář či psychiatr rozhodne svůj národ zachraňovat před tyranií těch, co mluví jinak, takže "našim" problémům samozřejmě nerozumí. A zachraňují své národy před "tyrany" z Prahy, z Prištiny, z Beogradu, či z Bruselu, a lidé si začnou říkat, že ten soused s trochu jiným přízvukem jim na kuří oko včera nešlápl omylem, ale úmyslně! A lidé začnou přemýšlet o tom, proč se jim v životě nedaří tak, jak by chtěli. A za všechny nespravedlnosti najednou nemůže samo uspořádání světa, kde je spravedlnost jako taková záležitostí vrtošivou, ale může za to ten jiný, co se modlí jinak, co jí polévku až po hlavním jídle a je proto samozřejmě naším nepřítelem.
Pocit ukřivdění pak roste do iracionálních rozměrů a lidé si začnou podřezávat, v duchu kulturní tradice, krky. Ona nakonec je ta střelba na pohyblivý terč docela zábavná a také celkem anonymní. Krev si dnes nechají po noži s rozkoší stékat jen skuteční labužníci boje za svobodu a spravedlnost.
Ovšem, jsou na světě místa, kde např. lidé bojují za to, aby se z otroků stali respektovanými lidskými bytostmi. Bojují za to, aby ženy nebyly "černými hlavami", spoutanými středověkým islámským právem. Bojují za zachování svého jazyka, kultury i samotné fyzické přežití. Takovým národem jsou třeba Kurdové. Kosovským Albáncům je samostatnost přána. A to přes skutečnost, že mají již dlouho svůj vlastní stát. Kurdům je upírána. Ptám se, proč?
Je totiž vysoce spravedlivé, že Britové založení Kurdistánu po první světové zamezili a podporovali rozdrobení kulturně a národnostně celistvé oblasti do hranic sousedních vznikajících států. Proč? Protože se obávali vzniku státu, na jehož území se nachází ohromné surovinové bohatství, a chtěli si uchovat maximum vlivu i podíl na jeho využívání. Mezinárodní politika je vskutku nesentimentální a špinavá záležitost a vždy se najde mnoho špinavců i v řadách politiků vysoce demokratických zemí.
Podotýkám, že když se ženy zcela dobrovolně chopí zbraní, značí to, že je něco ve výrazném nepořádku. Jako je tomu třeba v Izraeli. Zde je jeden výmluvný klip o kurdských ženách ve zbrani:
https://www.youtube.com/watc...
23. 02. 2008 | 18:18

balu napsal(a):

Otázka pro Luba co myslíte výrazným nepořádkem v Izraeli v souvislosti se ženami ve zbrani jasně že to tam není ok ale nějak to specifikujte děkuji
23. 02. 2008 | 19:48

Luba napsal(a):

balu,
ženy obyčejně mají, jako dárkyně života, ke všem zbraním výrazně negativní vztah. Ale když jde o život jejich dětem, není nesmiřitelnějšího protivníka, než jsou právě ony. Když se zbraní dobrovolně chopí ženy, znamená to, že čelí konfliktu charakteru genocidy! Že jde o fyzické přežití národa, který vzdoruje výrazné, brutální přesile.
To platí i pro ženy v izraelské armádě. Izrael má ale výhodu v technologické vyspělosti a přímé pomoci ze strany Spojených států. Kurdové se nyní svými samopaly a kulomety brání tankům a letadlům. Stát, který je součástí "našeho" NATO navázal na "tradice Wehrmachtu", a ostatní v něm sdružené státy k tomuto zločinu nemají co říct!?
23. 02. 2008 | 20:14

grőssling napsal(a):

Pane Hochmanne, mám stejné informace o změnách za posledních 20 let z první ruky z oblasti LA. Že melting pot už nefunguje není dobrá zpráva, ale většina z nás asi nejsou odborníci politologové a sociologové, tak jen konstatujeme .
Pane Lubo, náš vztah se Slováky je opravdu světově ojedinělý a také si myslím, že jsme nechybili. Zajímavé je rozporuplné hodnocení posledních devadesáti let slovenské historie bez poručnictví Maďarska samotnými Slováky. Slovensko je dnes 2. ve tvorbě HDP na obyvatele mezi zeměmi V4 ( uniká Maďarsku a Polsku ), čehož nebylo možné dosáhnout bez patřičné intelektuální infrastruktury. Opravdu obdivuhodný vývoj. Samotní Slováci jsou ale rozpačití, která že to etapa posledních 90ti let se o to víc zasloužila ( Masaryk, Tiso, Beneš, Husák, Mečiar nebo snad Dzurinda )?
23. 02. 2008 | 20:18

oren napsal(a):

Ano máte pravdu můj příspěvek byl trošku mimo hlavní diskutovaný problém. Za podporu a respekt děkuji. Přečetl jsem Vaše reakce mým kolegům a velmi je to potěšilo. K přímému jádru problému se vyjádřit nemohu. Měl bych být nestranný. Jako každý, kdo je jmenovám rozhodčím v těžkém sporu. Přeji příjemnou zábavu. Nakonec z takové to debaty vychází jako vítěz i poražený, neboť odchází poučen. Pěkný den.
23. 02. 2008 | 20:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Lubo,
Vaše zmínka o funkci britské koloniální správy od Číny po Kurdistán je naprosto patřičná.Obzvláště Východoindická Společnost se vyznamenávala na každém kroku.Četl jsem několik studií převážně kolem Ghándího revolty a nestačil jsem se divit.Ono to sem nepatří,ale vše souvisí se vším.Jen ještě podotknu,že je angličanům velmi vytýkáno překotné opuštění přední Asie.
Upozorňuji na zajímavý článek v dnešních LN od Zbyňka Petráčka:Usáma slavil Nagano.Ivan
23. 02. 2008 | 21:16

Luba napsal(a):

Nedá mi to, abych zase drobně neodbočil od tématu, protože aktuální dnes není jen vyhlášení nezávislého Kosova, ale i vpád desetitisícového tureckého vojenského kontingentu na území kurdského severního Íráku. Kurdové jsou asi v celosvětovém měřítku největší "menšinou" bez vlastní státnosti. Odhadem je jich asi 30 miliónů, z toho zhruba 15 miliónů žije na jihu Turecka. Žádný ze států, na jejichž území žijí (správněji: které kurdské území zabraly pro sebe), Kurdům nepřiznávají ani právo na občanskou existenci. Nemají své školy, nedostanou se do orgánů samosprávy, nemají ani tu nejmenší autonomii. Jsou bezprávnými lidmi. Přitom jsou potomky z antických dob známých indoevropských Médů a na zhruba stejném území žijí usedle po tři tisíciletí. Narozdíl od kočovných předků nynějších Arabů a Turků, kteří si jejich území podmanili. Rozdíl mezi Kurdskými jazyky a turečtinou či arabštinou je takový, jako mezi češtinou a maďarštinou. I když někteří Kurdové vyznávají islám, jejich poměr k němu je spíše vlažný a právo šaríja u nich nemá žádnou váhu. Kurdské ženy jsou rovnoprávné s muži, i když nikoli v takové míře, jako v Evropě. Myslím si, že Kurdům ani nejde o vytvoření nějakého velkého Kurdistánu, protože nedokáží postupovat jednotně. Jako národ, žijící v různých enklávách, mluví množstvím nářečí, které se co do rozdílnosti podobají například češtině, slovenštině a polštině. Kurdům jde především o právo na sebeurčení. Tedy o to, aby je většinová společnost jejich domovských zemí začala považovat za své jinak mluvící, ale plnoprávné občany. Chtějí respekt, a okolní země jim nedávají zatím jinou možnost, než je silové řešení. Jestli státům NATO jde snad o nějakou elementární spravedlnost, nemohou Turecku tento nevybíravý vojenský zásah tolerovat a postarají se o ochranu lidských práv dokonce i pro nedůležité a nevýznamné Kurdy, kteří pro některé vlastně ani neexistují. Ona ta Priština je "centru civilizace" přece jen blíže, že?
Když nepočítáme starověkou Mezopotámii ... :)
23. 02. 2008 | 21:52

Zacheus napsal(a):

Také upozorňuji na článek Zbyňka Petráčka v dnešních Lidových novinách. Je naprosto perfektně napsaný - a z jeho jde obsahu mráz po zádech.
23. 02. 2008 | 22:26

Čochtan napsal(a):

ad Zacheus:
díky za link, opravdu jde z toho mráz po zádech.
24. 02. 2008 | 00:01

Jan napsal(a):

Dobré ráno,dobrá zpráva. Srbsko ve vztahu ke Kosovu opravdu není jednotné a objektivní pohled na vlastní selhání v průběhu posledních 20 let je nepřehlédnutelný. To je posun, který v debatách pod články pana Urbana ještě nenastal. Lze říci,že mnozí zde diskutující už by v Srbsku narazili na odpor. Je to dobře a situace není beznadějná.
24. 02. 2008 | 06:54

Okurek napsal(a):

Srbsko není jednotné v tom, co dál, Jane. Jednotné je v tom, že je to hrozná nespravedlnost. Takže nepište lišácky o "nejednotném vztahu ke Kosovu".

Pan Urban svým příspěvkem manipuluje, a usvědčuje ho už tučně zvýrazněný úvod článku, do kterého zakomponoval slova ovlivňující vytváření názoru méně přemýšlivého čtenáře:

- organizovaná provokace
- bývalí vojáci jugoslávské armády
- srbští nacionalisté mobilizují
- uražené národní cítění proti všem

Zaujatost pana Urbana není normální. Co ho žene? Něco osobního?
24. 02. 2008 | 07:31

Ferda napsal(a):

Orenovi:
S jistým patosem píšete: vy můžete zavřít počítač, ale národy na Balkáně ne... Tak na to vám povím, že i KFOR jednou "zavře počítač" a odejde - uvidíme, co bude pak, balkánská nenávist propuká i po letech.
Dále vyzdvihujete postavení KFOR, že "má respekt obou stran". Pane kolego, kdo má klacek, má respekt, odjakživa. Nedojímejte se nad tím.

Nu, vezměte si nějakou kosovskou Srbku a žijte v Kosovu jako civil. Až KFOR odejde napište, jak se vám dýchá.

Ale nejdříve byste měl jet pomoci křísit další stát - Kurdistán.
24. 02. 2008 | 07:43

vlk napsal(a):

Ferda

váš výpad na orena je zbytečnýa totálně unfair!
On se tam neposlal sám. On dostal rozkaz. A splnil ho.

A ten rozkaz dostal od těch, co jsme si vy a já zvolili nebo alespoń nedokázali zabránit jejich zvolení.

Ne na orenovi , ale na nás je vina, pokud hledáte mermo mocí viníky.

Kdyby bylo po mém, oren dneska odpoledne zabalí, s ním všichni ostatní a vypadnou z Kosova. A´t si ho hlídají ti, co tuto situaci zavinili. A co dnes uznali Kosovo.
24. 02. 2008 | 10:29

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Lubo,
kurdové jsou další hanbou vyspělých civilisovaných států.Jak je možné,že Turecko,které má vést přístupové rozhovory s EU si s posvěcením amerických velitelů NATO dovoluje trestání kurdů za údajné útoky na turecké území.Jsou tyto útoky údajné nebo pouhou smyšlenkou?Množství lidí není informováno.Každý nemá CNN a nezná anglicky.Naše media mají zájem pouze o bulvární hnusy(už jsem přestal sledovat naše televisní vysílání).
Poněvadž máte naprostou pravdu i s nepochopitelnou tolerancí k tureckému zásahu na víc na území druhého státu.
Nabízí se konstrukce,že akce Turecka jsou prologem k mnohem závažnějímu aktu celého Atlantického společenství proti Iránu.To však bude zase další kapitola a další debatní forum pro lidi u plných stolů.Ivan.
24. 02. 2008 | 10:53

Ferda napsal(a):

Vlku, Oren je žoldák - na mise se jezdí kvůli penězům. Nic jiného v tom není. Snad ještě touha chodit s flintičkou a v uniformě, mít "respekt" sprostného lidu, užít si trochu toho dobrodružství. Znám dva takové ze svého okolí, a žádní velcí vlastenci to nejsou. Jsou ale vážení "veteráni" (mimochodem: podle mě toto pojmenování musí urážet skutečné veterány, kteří válčili řadu let za osvobození vlasti).
Jinak souhlas: ať si tam Srbsko udělá pořádek samo, bez KFOR. Turecko, člen NATO, si také v Kurdistánu dělá pořádek samo, vraždí kurdské vlastence - a nikomu to nevadí.
24. 02. 2008 | 10:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy