Kosovo není precedens

29. 02. 2008 | 16:54
Přečteno 13183 krát
Bez zkoumání a jediného důkazu český prezident i komunisté, ČSSD a nově i lidovci vyhlašují údajný konec mezinárodního práva a zhroucení systému mezinárodních institucí jako důsledek vyhlášení samostatnosti Kosova. Vyhlášení samostatnosti Kosova na Srbsku prý vyvolá nekontrolovatelnou vlnu iredenty na celém světě.. Tento apokalyptický odhad nemá oporu ve faktech ani moderní historii.

Pomiňme, že formální vyhlášení kosovské státnosti bylo dlouhodobě připravovanou a vyjednávanou alternativou, které na základě řady mezinárodních projektů, včetně Ahtisaariho plánu, předem vyjádřily podporu klíčové země Evropské unie a Spojené státy. Česká republika byla o všech jednáních do detailu informována. Proč se tedy české politické strany diví až teď? Proč aktivně nevyjadřovaly názory v rámci mezinárodní expertní diskuze? Proč má dokonce i slovenská zahraniční politika na Balkáně řádově větší zastoupení ve vysokých funkcích v mezinárodních organizacích než politika česká? Pomiňme i licoměrnost dnešního postoje Jiřího Paroubka, který jako premiér prosazoval zahájení jednání o rozdělení Kosova.

Čeští pozdě probuzení politici pateticky vnímají srbsko albánské vztahy očima devatenáctého století a zjevně neznají ani ty nejzákladnější dohody a texty, vymezující a velmi podstatně omezující suverenitu nového kosovského státu. Uniká jim proto naprosto zásadní role a závazek Evropské unie (a tedy i České republiky) dohlížet, a případně vynucovat plnění ústavních závazků ochrany menšin, boje s korupcí a organizovaným zločinem, nezávislého soudnictví a svobody slova. Připočtěme dostatečně silnou mezinárodní vojenskou a policejní přítomnost a významná omezení počtů a výzbroje ozbrojených složek Kosova – a namísto strašáka nekontrolovatelného absolutně nezávislého hnízda narkomafie uvidíme bezprecedentně omezenou suverenitu a téměř úplný protektorát Evropské unie. Žádný jiný podobný model v Evropě neexistuje.

Otázkou tedy spíše je, nakolik je česká politická reprezentace vůbec ochotná a schopná aktivně převzít svůj díl spoluzodpovědnosti za úkol Evropské unie v Kosovu. Nic jí nebrání postavit se třeba i do čela evropských snah o ochranu menšin a vybudování právního státu. Kosovský faktický protektorát EU není a nemůže být precedentem, stejně jako se jím nestala vojenská intervence Severoatlantické aliance, která v roce 1999 zastavila etnickou genocidu Miloševičova režimu proti pětině občanů tehdejšího Srbska. Tehdejší odpůrci intervence dnes pouze používají stejné argumenty jako před devíti lety. Neexistuje jediná podobná situace, ve které by mezinárodní uskupení převzalo dlouhodobou právně zakotvenou spoluzodpovědnost za řešení problému. Neexistuje žádná jiná situace, která by stranám etnického sporu nabídla dlouhodobý cíl úplné integrace do fungujícího nadnárodního právního, ekonomického a politického rámce, tak jako je tomu v Evropské unii v případě Srbska a Kosova. Ani v Katalánsku, ani na Slovensku, ani v ruskojazyčných územích Gruzie či Moldavska. Česká politika by proto už konečně měla začít odlišovat fakta od propagandy.

Srbsko dostává historickou šanci zbavit se zátěže Kosova a odpoutat se jednou provždy od dědictví válek devadesátých let, které dodnes až příliš určují jeho vnitřní politiku a připoutávají je k Rusku. Urychlené dokončení modernizace a přiblížení se Evropské unii je také nejbezpečnějším a nejrychlejším programem znovuspojení s Kosovem na občanském principu, jak tomu - třeba i podle česko-slovenských zkušeností – začně nevyhnutelně napomáhat fyzické sousedství a ekonomický smysl, a navíc i vzájemná přítomnost menšin. Určitě to nebude snadné.

Aktivní proevropská česká politika může v Srbsku i v Kosovu mnohému napomoci. Zatím se zdá, že pomoci nechce, protože dává přednost nekonstruktivnímu kibicování a zapšklému slavjanofilství. Pokud Václav Klaus na svojí ohlášené návštěvě v Srbsku nebude ve shodě s EU požadovat vydání válečných zločinců do Haagu, připomene jenom doma i Evropě svoje bývalé sympatie k Miloševičovi - a obrátí se proti principům mezinárodního práva, na které se kritici samosprávnosti Kosova odvolávají. V Srbsku tím nepomůže proevropským silám. Určitě ovšem nadchne protievropské nacionalisty. Budou mezi nimi i ti z vedení Radikální strany, kteří dnes navrhují, aby sever Kosova jednostranně obsadily ruské vojenské jednotky. A spojovat se proti Evropě s Ruskem a srbskými fašisty, to by snad bylo až příliš nevkusné a komické i pro českou politiku a jejího prezidenta.

Ve zkrácené verzi otištěno v Lidových novinách.
Autor byl v letech 1999-2000 členem mezinárodní expertní komise pro Kosovo

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Kosovo není zátěž pro Srbsko, zátěž jsou přemnožení Albánci a fašistoidní narkomafie.

Těch se musí Srbové zbavit ! Ne své země.
29. 02. 2008 | 17:08

Čochtan napsal(a):

Evropa to jsou evropské národy, ne socialistická bruselská byrokracie.
29. 02. 2008 | 17:11

badatel napsal(a):

Vážený pane,
ačkoliv VK nemusím, nemyslím si o něm, že by se spojoval proti Evropě s Ruskem a srbskými fašisty.
To vy tady hovoříte o zapšklém slavjanofilství a protektorátu EU a nechápete, jak by asi ČR bylo, kdyby se přičlenili Sudety k Německu i pod protektorátem EU.
Ten protektorát si Češi už zažili,že?
Při otvírání této Pandořiny skříňky ČR by opravdu nemusela asistovat, stejně tak, jako neasistuje Slovensko, a mimo EU např.i Kanada.
29. 02. 2008 | 17:17

Ládik napsal(a):

dělat stejně nebudou, ale prachy si obstarají...
29. 02. 2008 | 17:26

Blue Jay napsal(a):

To badatel,
Odkud mate zpravu ze Canada je proti nezavislosti Kosova? Pokud vim tak se zatim nevyjadrila. "The Harper government has yet to take a public stance on Kosovo's declaration." Stejne jako CR a mnoho dalsich statu. Kdyz uz se snazite klamat tak to delejte chytreji.
29. 02. 2008 | 17:31

stejskal napsal(a):

Proti se, pane badateli, kromě Slovenska staví ještě Ázerbájdžán, Čína, Kypr, Rumunsko, Rusko, Španělsko a Vietnam. Tedy převážně země s poměrně hlubokou demokratickou tradicí.

Naopak transformující se společnosti resp. státní celky jako je Velká Británie, Německo, Austrálie, USA, Itálie, Francie a další méně významné země kosovskou realitu uznávají.

Myslím, že bychom neměli váhat. Ázerbajdžánská i vietnamská diplomacie zatím vždy prokázaly značnou dávku klidné a vyrovnané prozíravosti.

Omlouvám se za sarkasmus, ale přímo se v případě Vašeho textu nabízel.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 18:06

actor_publicus napsal(a):

Uf uf uf,

těžké sousto jste si dal pane Urbane.Takže popořadě:
1 odstavec - budiž. Otřít se líbivě do politiků je také umění.

2 odstavec - dosti silné kafe. Citace:
"téměř úplný protektorát Evropské unie. Žádný jiný podobný model v Evropě neexistuje." - a to je právě to co nemohu překousnout. Vám se zdá opravdu normální, že se zavádí protektorát a že jiný podobný model v Evropě není?

3. odstavec - demagogie.
Citace: "zastavila etnickou genocidu Miloševičova režimu" - to jste vzal proboha kde? Prosil bych konkrétní příklady s množstvím "vyhlazené" menšiny.

4. odstavec - děs běs.
Citace: "Srbsko dostává historickou šanci zbavit se zátěže Kosova " - no to je tedy perla. Ta zátěž je pro Srby něco jako pro nás Sudety.

5. odstavec - uf uf.
Citace:
"vydání válečných zločinců do Haagu" - 4 roky trval proces s Miloševičem a nic (že by nebyly důkazy?) Ok tak tedy zločinci srbští k mezinárodnímu tribunálu a co takhle do Haagu s představiteli UCK? To ne? To se nehodí? Jo pardon ona by tam skončila polovina kosovské garnitury.
Citace:
"srbskými fašisty" no to je perla.
Pane Urban promiňte, ale nemohu s Vámi souhlasit. Zkuste méně tendenční článek. Něco trošku objektivnějšího.
29. 02. 2008 | 18:17

skeptický napsal(a):

Píšete,že tento fakt nemá oporu v moderní historii.
Nemá OBDOBU.Chudáci děti.A to za "vzdělání" ještě platí?
29. 02. 2008 | 18:24

malinsky napsal(a):

Slovo neznalost je pro váš případ přeexponovaný kompliment.
Překrucujete základní fakta a souvislosti. K tomu není co dodat. Bohužel.
29. 02. 2008 | 18:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 02. 2008 | 18:34

Kája napsal(a):

Pane Urban, hezký pokus o propagandu, ale poněkud nekonkrétní. A nezapomeňte něco napsat o Kurdech, snad vám řídící důstojník napíše osnovu.
29. 02. 2008 | 18:43

actor_publicus napsal(a):

Pane Stejskale,

ten útok proti badateli nebyl argumentačně silný.

Jsem rád, že jste smazal ten slovní výpad na Čochtana. Děkuji
Ne, že bych musel Čochtana s jeho zjednodušeným pohledem na věc, ale přeci jen nemám rád slovní urážky bez argumentů.
29. 02. 2008 | 18:43

prog0473 napsal(a):

Vážený pane! jediné co k tomu dodat, je to opravdu na hodně studenou sprchu!
29. 02. 2008 | 18:46

On napsal(a):

Autor:"Srbsko dostává historickou šanci zbavit se zátěže Kosova" a On dodává "a mělo by se finančně podílet na nákladech EU spojených s odtržením a následnou bratrskou okupací Kosova. Jinak se Srbsko nebude moci podílet na dobrodiní EU. No a máme z toho dolonalé chcpe
29. 02. 2008 | 18:49

vlk napsal(a):

Pane Urbane, tohle už je ostuda! Svůj postoj ke Kosovu jste tu ventiloval mnohokrát. Drtivá většina z nás vám mnohokrát zopakovala nesouhlasný, radikálně nesouhlasný názor svůj a ono to ještě není dost?
Pořád potřebujete exhiobovatna tomhle tématu?

Dobrá takže opět půjdu odstavec po odstavci:
-jestliže kosovo vyhlásilo nezávislost před pár dny, ještě se apokalypsa, o které píšete, že se nekoná, ani nemohla roztočit! Buďte klidný, dočkáte se a nebude to trvat dlouho. Příkaldy táhnou. Tento zejména. Ale budete muset mít trpělivost. Za dvě odpoledne to stihnout nejde.
Ahtisariho plán- nic jiného než vyhlášení Kosova. Se souhlasem Srbů. Jenže oni mají ještě sebeúctu, takže tu dobrovolnou sebevraždu nespáchali. Podrobili se mezinárodnímu násilí. To ano. Protože USA a další velmoci nesmyslně angažované v Kosovu na nesprávné straně prostě nemohou couvnout a říci - udělali jsme chybu. Hroznou chybu. To přece velmoc neřekne. Takže Ahtisariho plán.

Odstavec třetí
Nezaznamenal jsem, že by některý český politik s vládní odpovědností se postavil proti samostatnosti Kosova. Nemusel tedy uplatnit žádnou z těch znalostí, které mu podle vás/ podle mne ne/ chybí. A pokud jde o odpovědnost EU. Albánci, pokud budou chtít, dostanou KFOR ze země velmi rychle. Stačí řada opakovaných atentátů, nejlépe v přímém přenosu CNN, BBC, N, ANtenne France, což se dá snadno zařídit, hodně krve KFOR vojáků a EU vypadne jak z Kosova pod tlakem veřejného mínění jako cukrář. Kosovští narkobaroni ale ještě nějaký čas potřebují krytí a administraci od těch, co to umějí a ještě si to platí. Úžasná nabáídka! Být šéfem kosovského gangu, jsem nadšen. O výkonosti EU policie a podobných složek v Kosovu si děláte iluze nejspíš jen vy.
Odstavec čtvrtý
Proč bychom měli brát zodpovědnost za Kosovo? Je v našem nejvlastnějším zájmu abychom s epostavili na stranu Srbů a Kosovo nechali těm, kteří to vyprovokovali. A případně vám. Jistě se svým postojem najdete odpovídající echo u usmiřovačů.
Odstavec pátý -promiňte , ale to myslíte vážně? Podobná situace v Čechách- Čechy by se měli vzdát dejme tomu Velehradu a okolí, tedy kolébky své kultury a státnosti, protože se tam přemnožila nějaká národnost? To si skutečně myslíte? Jsme zastánce občanské společnosti , ale ne takové , která je používána jako zástěrka k obrovské loupeži a neštěstí celého národa. A co do toho taháte Rusko? Co to s tím má co společného? %Ze je srbským spojencem? Aspoň někdo si vtéhle otázce zachoval zdravý rozum!
Odstavec šestý - to je tedy síla- zapšklé slavjanofilství§
Vidím, že jsem špatně pochopil Mnichov! Také zřejmě zapšklé slavjanofilství. K Hitlerovi jsme se měli přitulit dobrovolně a pro jistotu někdy v roce 34. A co jsme si mhli ušetřit!
A Klaus a srbští fašisté..no to je také moc pěkné.Moc. nemám Klause rád, nechtěl jsem , aby byl presidentem. Ale pokud řekne, že loupež je kloupež, a je to loupež, pak budu konstatovat, a s potěšením, že Klaus má jednou pravdu. A zaplať nejvyšší , že ji bude mít.

A srbští fašisté? To jako lidé, kteří chtějí hájit mezinárodně uznané a podle charty OSN igarantované hranice svého státu? Zajímavá definice fašisty!
A obsazení severního Kosova Ruskem? Zajímavý nápad. Pak by totiž musela začít skutečná jednání, jak problém řešit. Tady by už asi humanitární bombardování sotva fungovalo.
Ono by se do třetí ww nikomu nejspíš nechtělo. A může být, že by se najednou zjistilo, že to s tou samostatností neí zas až tak horké a že Hašim Tači a jeho drogoví boys mají prostě smůlu.

Usmiřovač je smutná figura, hodně smutná
A ještě jedna poznámka- váš postojby měl pro men relevancijenv případě, že byste rozdával ze svého. Tady rozdáváte srbské. Jde vám to docela dobře.
Ale může se stát, že nějaký jiný Urban bude z nějakého šíleného vyššího principu jednou rozdělovat vaše. Bez vás.
29. 02. 2008 | 18:51

stejskal napsal(a):

Pane žalobče,

to nebylo míněno jako útok, ale spíše sarkastická poznámka vycházející z konstatování faktů.

Zkušenost mi zpravidla napovídá, abych zvážil názor obou stran a přihlédl i k názorům ostatním řekněme ne přímo zainteresovaných.

Přisuzuju-li pak jednotlivým stanoviskům nějakou váhu, je pro mne důležité i to, kdo je vyslovil. A to zejména v souvislosti s jeho dosavadními postoji konforontovanými s vlastní zkušeností.

Pro mne má tento argumet poměrně velmi silnou váhu. Ale nijak Vám ho nevnucuji.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 18:54

Martin napsal(a):

Pane Urbane chapete rozdil mezi navrhem na rozdeleni napriklad podle etnickeho klice a odtrzenim celku ? To prvni je navrh k jednani, to druhe je fakt, ktery etnickou slozitost situace ignoruje.
29. 02. 2008 | 19:03

badatel napsal(a):

to Blue Jay,
ve stručnosti jsem do množiny neasistovat zařadil jak ty, kteří neuznali,tak i ty, kteří se ještě nyvyjádřili.
Nečinil jsem si v poznámce nárok na úplné třídění, jak mně sarkasticky vyčítá p.Smejkal.
Kanadu jsem tam uvedl ze své osobní zkušenosti. Když jsem byl v r.96 na universitě v Montrealu, viděl jsem po domech malůvky visících panáčků s "I hate Englishman", a kolegové mně podrobně vysvětlili v čem je problém separatismu.
29. 02. 2008 | 19:05

bdrkl napsal(a):

Tradiční dotaz pro p.t. odborníky na Kosovo:

Kdo z vás alespoň jednou v životě v Kosovu byl?

Ani to nemusí být v posledních třech letech.
29. 02. 2008 | 19:09

Martin napsal(a):

Takova hypoteticka otazka, proc bychom meli tlacit na vydavani jakehokoliv Srba tribunalu a zaroven uznat stat v jehoz cele stoji byvaly velitel teroristicke organizace, ktera se dopoustela mnoha zlocinu proti lidskosti ?
29. 02. 2008 | 19:13

actor_publicus napsal(a):

Nejsem žalobce a ani se do této role nechci stavět. Pokud to tak vyznělo - nemělo. Psané písmo má jednu nevýhodu, občas se chápe jinak než pisatel zamýšlí.

Jen sarkastické ataky nemám rád. Je to jako když diskutujícímu říkáte - jsi mi pro smích.
29. 02. 2008 | 19:14

vlk napsal(a):

Stejskalovi

máte zajíavou optiku. tedy rozdělení zemí, které uznávají a neuznávají.To není o demokracii. To je o tom,zda jsou v podobné pozici jako Srbsko, tedy jestli mají nějakou separatisttickou menšinu.
USA, Německo, Itálie zatím ne. Británie? Uvidíme, co udělá pravá IRA, třeba to pak uvidí jinak. Francie si zatím na Korsiku věří. Uvidíme jak dlouho.

Státy které jste jmenoval jako odpůrce vědí, co by to znamenalo u nich doma.
Protože mají své jižní Slovensko, Náhorní Karabach,Taiwan, Tibet,Mandžusko,Severokyperskou republiku,mnoho takových republik, Sedmihradsko,Baskicko, území horského kmene Meo.
Píši to bez sarkazmu. Jakkoliv by byl na místě.
29. 02. 2008 | 19:14

Jan Urban napsal(a):

Pro actor publicus:
1) bez komentáře
2) jaká je alternativa -nové kolo etnické guerily? Regionální konflikty Srbska se sousedy? Neomezená přítomnost vojenské okupace mezinárodních sil bez scénáře odchodu?
3) definice zločinu genocidia obsahuje několik kategorií, včetně masového vysidlování a vyhánění.
4) Kosovo nejsou Sudety. Československo nikdy na německy mluvící menšinu svých občanů nezaútočilo s pomocí velkých armádních a policejních jednotek, neposlalo do jimi obydlených oblastí polovojenské gangy, nezničilo úmyslně tři čtvrtiny školních a zdravotnických budov, nevypálilo desítky tisíc domů a až do roku 1945 se nepokusilo tuto menšinu vyhnat.
5) Vše lze najít na stránkých Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Důkazů proti Slobodanu Miloševičovi bylo víc než dostatek. Britská tradice due process znamená vždy pomalý průběh procesu. Najdete tam i rozsudek nad bývalým kosovským premiérem haradinajem a dalšími válečnými zločinci z UCK.

A k srbským "fašistům" prosím o prohlédnutí srbských zdrojů - například webů sdružených kolem Radikální strany, a z druhé strany třeba webovou stránku B 92.

Odtržení Kosova vůbec není nebolestivé a hezké - stejně jako byl z hlediska moderní evropské emancipace na občanském principu nesmyslný rozpad Jugoslávie. Viníkem jsou komunistické nomenklatury, které, aby nepřišly o moc, přeskočily k nacionalismu. Myslíte, že národy Jugoslávie, a především Srbové, chtěly války?Že by do ní v roce 1991 šly, kdyby věděly, že půjde o čtyři války, čtvrt milionu mrtvých a miliony uprchlíků?

Srbsko pro příštích několik desítek let nemůže Kosovo vojensky dobít a vyhnat dva miliony Albánců. Pokud z něčeho podobného někteří srbští nacionalisté ještě dnes dělají politický program, poškozují Srbsko a jeho životně nutnou modernizaci. Ani my v Československu jsme nebyli schopni najít skutečně fungující rovnoprávný vztah - tedy takový, který by jako rovnoprávný vnímaly obě strany. V Evropské unii můžeme bezbolestně najít vzájemně nejvýhodnější vztah - bez reminiscencí a za tak dlouho, jak budeme potřebovat. To říkám jako někdo, kdo zásadně s rozdělením Československa na etnickém principu nesouhlasil. Dodnes rozdělení považuji za historické intelektuální selhání elit na obou stranách.

s úctou

Jan Urban
29. 02. 2008 | 19:17

Věžák napsal(a):

Ještě, že těch disidentů, jako jste Vy, bylo jen asi 850 kousků. A skoro všichni jste to na cestě zaprodanosti, kolaborantsví, amatérismu, rozkladu společnosti, pospolitosti občanů a zrady českých národních zájmů dotáhli nečekaně daleko. Pěkné pozdravení Vašim chlebodárcům.
Text sám nestojí za uplivnutí.
29. 02. 2008 | 19:22

Martin napsal(a):

Pane Urbane, a procpak zautocili Srbove na UCK ? Jen tak se nudili nebo je nekdo zacal vrazdit ?

Doporucujete tedy kazde mensine, at zacne vrazdit vetsinu a pak zebrat o mezinarodni pomoc ?
29. 02. 2008 | 19:23

Boleslav D. napsal(a):

stejskal:
Vyborne! Jeste jste zapomne poznamenat jeden dulezity fakt, a to, ze prvnim statem, ktery novy mlady demokraticky stat uznal, byl Afghanistan!
Nezapomenme take, ze zeme s vyspelou demokratickou tradici, Spojene kralovstvi a Francie, podepsaly v roce 1938 jistou znamou dohodu, ktera se od te doby stala pravzorem tzv. realpolitiky, kterou zde p. Urban propagoval. Maji v tom tedy slavnou tradici, a je velmi spravne, ze se ji drzi! Historia magistra vitae!
Je jiste naprostou posetilosti, aby snad nezavislost a prijeti tohoto skveleho noveho demokratickeho statu jakkoli proverovala RB OSN - napriste k tomu bude stacit souhlas USA (a pripadne jeste nepovinne prikyvnuti UK, Francie, Italie, Nemecka, Afghanistanu a Saudske Arabie).
Pryc se srbskymi fasisty a nacionalisty, at zije svobodomilny a demokraticky kosovsko-albansky narod a jeho neunavny boj za svobodu a demokracii!
Zivijo!!
29. 02. 2008 | 19:24

RUMCAJS napsal(a):

Kosovo bude samostatné, nebo nebude vůbec.
Kdo to nevidí, je slepý.
Podobná situace neexistuje nikde. Ani sudety na tom nebyly stejně. Srbové a Kosovští Albánci se mydlili už od Adama a Evy. To např. mezi náma a sudeťákama (vyjma druhé svět.války) nebylo.
Jediný podobný případ vidím v Čečensku.
29. 02. 2008 | 19:30

Jan Urban napsal(a):

To Martin:
Návrh na rozdelení podle etnickeho klice mezinárodní společenství ani v jižním Srbsku, ani v Makedonii nepodpořilo - naopak diplomatická mise NATO v obou případech aktivně utlumila už začínající ozbrojené střety a pomohla najít uklidnění a politický kompromis.
Pokud vynuceně ( po čtyřech etnických válkách a totálním odmítnutí loajality albánského obyvatelstva vůči státu, který se je pokusil vyhnat) akceptujeme po dvaceti letech apartheidu odtržení celku, je to, moc se omlouvám, ve všech ohledech jednodušší - zvláště když jde o definované území s více než devadesátiprocentní většinou jednoho etnika. Opět - nepovažuji ani rozbití Jugoslávie, natož její poslední dějství, za skvělé řešení. Není to ovšem důvod, ale důsledek procesu, který koncem osmdesátých let začal - bohužel nejvíce na srbské straně -nadřazovat etnický princip nad občanským.
29. 02. 2008 | 19:32

Martin napsal(a):

Pane Urbane, mne slo o to, ze navrh na rozdeleni je stale jen navrhem k jednani a rozhodne nemuze byt srovnavan s akceptaci odtrzeni celeho uzemi. To snad dokazete uznat.

Vite ono to devadesatiprocentni etnikum se vrazdenim, palenim atd. postaralo o to aby bylo devadesatiprocentni, tomu mame tleskat a takovou situaci uznat ? Nevidim duvod.
29. 02. 2008 | 19:39

actor_publicus napsal(a):

Pane Urban,

děkuji za reakci.
Jaká je alternativa Kosova?
Autonomie v rámci Srbska.
Teď použiji protiotázku (nemám to rád, ale nemohu si pomoci)
Vaše citace: "Neomezená přítomnost vojenské okupace mezinárodních sil bez scénáře odchodu?" Copak si opravdu myslíte, že za této situace (vyhášení nezávislosti) je v dohlednu stažení mezinárodních sil (scénář odchodu)?
Ano genocidou je tedy vysidlování. Proč jen "náš" odsun není nazýván genocidou? (Vím, že budete argumentovat, že to bylo se souhlasem mocností) Víte kolik bylo odsunuto srbů z Kosova? To není genocida?
Pak mám problém s :
"Československo nikdy na německy mluvící menšinu svých občanů nezaútočilo s pomocí velkých armádních a policejních jednotek" - to není pravda. ČSR posílila v pohraničí jak policejní jednotky, tak vyslala armádu.

Ostatní argumenty stojí za hlubší analýzu.

Mě se jen prostě nelíbí postup USA a části zemí EU a jejich jednoznačné svalování viny na Srbsko.

Ale jinak děkuji za odpovědi (díky tomu už Vás neškatulkuji do naprostých demagogů :-)) Tak mi totiž Váš původní článek připadal.
29. 02. 2008 | 19:40

Martin napsal(a):

'We condemn very strongly terrorist actions in Kosovo. The UCK is, without any questions, a terrorist group,' Gelbard [Agence France Presse, 2/23/98]

In 1993, Thaçi became a member of the inner circle of the KLA.
29. 02. 2008 | 19:44

Martin napsal(a):

Thaci is also known as the organiser of the Drenica-Group. The group controlled between 10-15 per cent of criminal activities in Kosovo in connection with smuggling of arms, stolen cars, oil and cigarettes as well as with prostitution, the establishment and maintenance of connections with the Albanian, Czech and Macedonian mafia. Other than that, Thaci’s sister is married to Sejdija Bajrush, one of the leaders of the notorious Albanian mafia.
On the 25th of May, 1993, Thaci, along with the Drenica-Group members Rafet Rama, Jakup Nuri, Sami Ljustku and Ilijaz Kadriju, participated in the attack on the railroad crossing in Glogovac (central Kosovo) when four Serbian policemen were killed and three seriously wounded. Thereafter, according to the deposition of Rafet Rama on the 11th July, 1997 in the District Court of Pristina, Thaci and others went into hiding in wood in Drenica. Yet, they often visited Albania, Switzerland and Kosovo.
On the 17th of June, 1996, Thaci with other accomplices opened fire on a Serbian police car on the road Mitrovica-Pec in Sipolje (north of Kosovo). Same year, according to the deposition of Rama, Thaci and his gang threw hand grenades into the Serbian barracks “Milos Obilic” in Vucitrn (central Kosovo).
In July 1997, Thaci was sentenced, in absentia, by the District Court of Pristina to 10 years in prison for criminal acts of terrorism. In February 1998, a central arrest warrant was issued in his name. Thaci was condemned for having ambushed and attacked patrolling Serbian policemen.
29. 02. 2008 | 19:47

Martin napsal(a):

Od roku 1998 do roku 2001 mirumilovni albansti demokrate z Kosova zavrazdili nebo unesli vice nez 3000 lidi. Za odmenu si zaslouzi nezavislost
29. 02. 2008 | 20:00

badatel napsal(a):

to autor,
vážený, nejsem sice historik, ale můj dědeček, který velel pevnostem někde u Opavy, mně vyprávěl o akcích sudetoněmeckých ordnerů vůči Čechům, včetně zabíjení,až teprve naše armáda v 38 tomu udělala konec, bohužel přišel Mnichov. Neargumentoval snad Hitler tam, jak v Československu se sudeťákům ubližuje, včetně použití armády ?
Pokud se dědeček mýlil a bylo to jinak, rád se od Vás nechám poučit.
29. 02. 2008 | 20:30

Ivan napsal(a):

Pane Urban, četl jsem mnoho Vašich článků o problematice Kosova. Nikdy jsem se ale od Vás nic nečetl ani neslyšel o vyvražďování Kurdů ze strany Turecka, o jejich deportacích, o zákazu používat kurdský jazyk, o totální likvidaci jakékoliv kurdské identity, kultury atd. Co se týká lidských práv, byla i je situace Kurdů v Turecku mnohem horší, než situace Kosovských Albánců v dobách SFRJ. Vy jste ovšem vždy velmi důsledně mlčel i přesto, že jste byl v mnohokrát vyzván v internetových diskuzích k vyjádření Vašeho názoru. Máte opravdu od Vašich chlebodárců nařízeno k tomuto tématu poslušně mlčet anebo je podle Vašeho mínění genocida prováděná velmi významným spojencem USA naopak lidským právům prospěšná ?
29. 02. 2008 | 20:50

kritik napsal(a):

tenhle problém se at se to komu líbí nebo nelíbí bude řešit jedině silou!!! vojenskou nebo diplomatickou (která má stejně základ v té vojenské) - odkazy na nějaké mezinárodní právo nebo nějakou spravedlnost jsou jenom tlachání do větru....srbové holt udělali chybu a ted za ní platí....nic složitějšího na tom není....hranice všech států byly stanoveny vojensky nebo jako důsledek války!!!
29. 02. 2008 | 21:01

Čochtan napsal(a):

Pane Urbane,píšete:
"3) definice zločinu genocidia obsahuje několik kategorií, včetně masového vysidlování a vyhánění."

Po skončení 2.sv.války byl podíl Albánců asi 35%. Dnes hodně přes 90%. Kolik Srbů zbylo v Kosovu ?
Kdo koho vyhnal ? Kdo se dopustil genocidy ?
29. 02. 2008 | 21:04

stejskal napsal(a):

To je zřejmě nedorozumění, pane actore publiku.

Vycházel jsem z toho, že takto se v antickém Římě nazýval jakýsi předobraz veřejného žalobce. Proto jsem Vás tak oslovil.

Ale teď jsem si našel, že to byl jakýsi strážce nad otroky. Nevím, v jakém smyslu svůj nick vykládáte.

A samozřejmě to není podstatné. Píši to jen, abychom si rozuměli.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 21:06

stejskal napsal(a):

Děkuji za květiny, pane vlku (používám Váš oblíbený obrat ;-)

Máte naprostou pravdu, je to o menšinách. Některí státy mají strach, jiné ne. Ale ne proto, že by etablované demokracie své "menšiny" zlikvidovaly, a tudíž se jich už nemusí obávat.

Ale protože se chovají demokraticky, a ne na principu národnostní hegemonie. Proto vesměs nemají s menšinami velké problémy. A když se s nějakými fanatickými jedinci či skupinami vyskytnou, řeší je demokraticky (třeba jako v severním Irsku a ne tím, že pošlou do reginu armádu, která to pro jistotu začne "čistit" všechno). Nemusí tedy mít příliš velké obavy.

Takto jste myslel tu mojí zajímavou optiku? Mně přijde naprosto ordinérné až nudná. Nic světoborného ;-)

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 21:13

Martin napsal(a):

No pane Stejskale, s tim Severnim Irskem jste z prominutim trochu ujel. Zeme s dlouhodobou demokratickou tradici tam mnohem vice casu drzela vojsko a valcovala zlobive nez resila vec politicky. Politicke reseni je zalezitosti doslovne poslednich par let.
29. 02. 2008 | 21:20

Hubert napsal(a):

Přesvědčil jste mne, již Vaše blogy pane Urbane číst nebudu.Jsou bezvýchodné a s člověkem , který schvaluje novou Mnichovskou dohodu nejsem schopný diskutovat.
29. 02. 2008 | 21:26

Marko napsal(a):

to autor:Byl jsem v Kosovu v letech 1998 až 1999 dále pak 2006-2007.Ne ve městech,ale v zapadlých vesnicích a v horách/jsem geolog/.Asi jsem viděl jiné věci než Vy.Několik,možná set,bylo rozbořeno při náletech a při dobývání opevněných bojovníků UCK.Ale tisíce jich bylo vypáleno při vyhánění Srbů/byly vyháněny i jiné národnosti/ buď UCK nebo je při odchodu zapálili sami Srbové.Další tisíce patřily loajalním Abáncům nebo těm co chtěli žít se sousedy v míru.Jako msta!Jistěže ne každý Albánec je krvelačná bestie,ale s nožem na hrdle vašich dětí uděláte věcí........Moje babička říkávala a pan farář při hodinách náboženství to potvrdil/tehdy byly povinné/,že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.Možná máte pravdu s dalším vývojem,ale já si myslím,že násilí vypukne v dohledné době,protože se samostatností je spojeno příliš mnoho očekávání,ledaže by Had zincenoval další Noc dlouhých nožů.
29. 02. 2008 | 21:27

fafnir napsal(a):

ch jo.Ubozí Srbové,každý jim ubližuje,Amerika, Evropa,je to prostě hrůza.
Já bych řekl,že o Kosovo přišli v momentě,kdy poprvé hodili pár bomb na Lublanu,rozstříleli Dubrovnik,masakrovali v Srebrenici.Pak už jim nikdo neuvěřil,je jsou v tom v Kosovu nevině.Opravdu nejásám nad muslimským státem v Evropě,ale obávám se ,že změna součsného stavu je možná jedině celosvětovým konfliktem Rusko -NATO,a to snad raději ne,ať si toho Miloševiče a své velkosrbství vyžerou Srbové do dna.Konec konců,historicky máme blíž k Chorvatům a Slovincům.
29. 02. 2008 | 21:31

stejskal napsal(a):

Zapomněl jste ještě na poněkud ostudnou roli Velké Británie v Krymské válce a dreyfusiádu ve Francii, pane Boleslave.

Nicméně lecos se i o od roku 1938 změnilo. Od roku 1945 žije náš kontinent i díky těmto zemím v míru (Rumunsko, Slovensko či Kypr na tom zase až tak velkou zásluhu nemají).

Rada bezpečnosti je fajn, problém je, že současná OSN je poněkud nefunkční. Zejména když v ní mají hlasy diktátorské a nikým nevolené režimy.

Zkusíme příklad: Pokud se budu s někým radit o tom, jak zajistit bezpečnost v našem domě, budou to sousedi, o nichž vím, že žijí podobně jako já. Nekradou netluče celou rodinu, zachovávají elementární pravidla soužití, i když se s nimi občas hádám o místo na parkování.

A ne s člověkem ze suterénu, který terorizuje svou ženu a děti či s týpkem, o němž bezpečně vím, že v tramvaji šacuje lidem kapsy.

Pokud je ale systém založen tak, že i tito lidé mají v domě rovnocenné hlasy a já mám tu smůlu, že jich vedle mne žije zatraceně moc, budou asi neustále povinně otevřené domovní dveře a pár mých sousedů bude dávat tipy svým kamarádům, kdy nejsem doma.

Ta Vaše poslední věta mi přijde zbytečně exaltovaná. Nahradil bych ji zvoláním: ať má co nejvíce lidí šanci žít slušný a důstojný život bez ohledu na to, jaké jsou národnosti.

Hezký víkend.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 21:33

Čochtan napsal(a):

Pane Urbane:

"Srbsko pro příštích několik desítek let nemůže Kosovo vojensky dobít a vyhnat dva miliony Albánců"

Tedy vy máte sebevědomí ! Odhadovat vývoj v Evropě na "několik desítek let" dopředu, to chce alespoň křišťálovou kouli.

Před pouhou desítkou let, kdyby jste měl odhadnout vývoj Ruska, (to ještě nebyl Putin u moci), jak by jste to odhadl ?

Rusko před 10 lety a dnes, to je tak velký rozdíl, že se tehdy nedal předvídat. Jedno se nezměnilo. Ruský imperialismus.

Srbsko samo asi Kosovo zpátky nedostane. Ne proti silám NATO. Kdyby ale se podařilo KFOR držet v šachu, pak by bylo mnohé možné.

Vy mluvíte o desítkách let. mám dojem že bude stačit jen jedna desítka. Čas pracuje pro Srby.
29. 02. 2008 | 21:35

fafnir napsal(a):

pane Stejskale,nepřeceňujte schopnost některých zdejších debatujících rozeznat sarkasmus a ironii.Jinak gratuluji k některým vstupům.
29. 02. 2008 | 21:35

stejskal napsal(a):

Ale o tom mluvím, pane Martine.

Věci se vyvíjejí. Británie narozdíl od jiných zemí už nyní ví, že nemůže použít teror proti obyvatelstvu. Nedovolí jí to ani její vlastní občané. Bohužel Bělehrad tyto záležitosti viděl poněkud jinak a většina Srbů jej v tom podporovala.

Nicméně civilizovanější a nadějnější mi přijde ten britský postup, byť k němu civilizované země dospívají krkolomně a teprve v poslední době.

Řekl bych, že Bělehrad (ale i Moskva, Peking atd) se snaží řešit problémy tak, jak se řešily v té vyvinutější části světa před padesáti lety. A většina lidí u nás jim v tom tleská. Mně to naopak přijde poněkud zpozdilé.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 21:39

Martin napsal(a):

Vite pane Stejskale, Britanie je v te luxusni situaci, ze tam teroriste nepovrazdili tolik lidi v zadnem roce jako se to za rok podarilo demokraticke UCK. Nikdo nevi jak by se zachovali, kdyby IRA se chovala jinak treba jako jeji kolegove z Albanie.

A IRA asi dnes je vztekla, protoze kdyby vrazdila vice a mluvila mene, tak uz maji nezavisle Severni Irsko a pan Urban a pripadne i vy je plamenne budete hajit :)
29. 02. 2008 | 21:44

Čochtan napsal(a):

Po skončení 2. světové války, během níž bylo území Kosova anektováno fašistickou Itálií, resp. nacistickým Německem byla projednávána mezi zástupci Albánců a bělehradskou vládou možnost volné společné konfederace Jugoslávie a Albánie, čímž by došlo ke spojení staré Albánie a kosovských Albánců do jednoho státu. Tato jednání byla zmařena po odklonu jugoslávského prezidenta Tita od sovětského bloku a naopak radikálnímu příklonu albánských komunistů k Sovětskému svazu a později k Číně. I přes masivní finanční dotace na rozvoj zaostalého Kosova se tato část jugoslávské federace nerozvíjela – z důvodů nedostatečného vzdělání většiny kosovských Albánců a jejich indoktrinaci albánským komunismem.

Albánci dostali širokou míru autonomie Kosova, kterou však začali zneužívat pro komunistické cíle Hodžovi Albánie a začali napadat své nealbánské okolí – především Srby a Romy. K prvním větším nepokojům organizovaných Tiranou došlo během státního svátku Albánie ve dnech 27.-28.11.1968.

Centrem organizování těchto nepokojů byla albánská univerzita v Prištině, v té době prakticky pod kontrolou Tirany, která sem importovala marxistické učebnice a stalinisticky orientované profesory z Albánie.

Po těchto nepokojích došlo k první vlně odchodů Srbů a Černohorců z Kosova, kteří se začali bát o svůj majetek a životy. To mělo za následek hlubší propad celkové úrovně Kosova, neboť Srbové a Černohorci byli jednou z mála ekonomicky aktivních skupin na území Kosova. Povzbuzeni smrtí Tita rozpoutávali Albánci další kola násilí – srbští představitelé byli napadání a jejich ženy a dcery programově znásilňovány. Kolotoč násilí vyvrcholil v roce 1981, kdy se bělehradská vláda rozhodla proti albánským násilníkům poprvé zasáhnout silou. Výsledkem policejního zásahu bylo 11 mrtvých a 260 zraněných kosovských Albánců, což lze vzhledem k rozsahu násilností označit za minimální ztráty.

Na základech těchto násilnických albánských organizací začaly vznikat první polovojenské skupiny, které se cvičily v teroristických dovednostech s výraznou podporou Albánie. To mělo za následek pochopitelné zrušení autonomie Kosova, zákaz albánských médií, které živily komunisticko-xenofobní proudy mezi Albánci a propouštění Albánců, kteří odmítli vyjádřit loajalitu vůči bělehradské vládě ze státních úřadů.

V letech 1988-1991 útočily různé ozbrojené albánské skupiny (v té době bez jakéhokoli centrálního velení) na Srby a Černohorce po celém území Kosova.

Název „Kosovská osvobozenecká armáda“ UCK se poprvé objevil v roce 1992, kdy se tato nově vzniklá teroristická organizace přihlásila k brutální vraždě dvou srbských policistů v Kosovské Drenici. V roce 1995 zaútočila UCK v počtu několika desítek bojovníků na srbský uprchlický tábor na severu Kosova, kde byli umístěni srbští utečenci, kteří byli vyhnáni po bojích srbských a muslimských jednotek z Bosny. Po této události následovala lavina útoků na Srby, Romy a Albánce loajální k federální vládě. UCK tak získala konkrétní obrysy.

Bělehradská vláda však na teroristické útoky UCK zareagovala s velkou tvrdostí (zejména bez ohledu na civilisty) a největší chybou se stala neschopnost či neochota Bělehradu zabránit působení srbských polovojenských jednotek, které vzaly právo do svých rukou. Není třeba si celou situaci malovat na růžovo, tyto polovojenské jednotky zasáhly s neobvyklou razancí, skládaly se ze srbských dobrovolníků, kteří byli absolutně mimo kontrolu bělehradské vlády. Jejich zákroky na území Kosova měly však přesně opačný efekt, než původně polovojenské jednotky zamýšlely – vehnaly do otevřené náruče teroristické UCK tisíce členů, kteří pokračovali v etnických čistkách všeho nealbánského na území Kosova.

V té době došlo skutečně k „válečným zločinům“ ze strany Srbů – jejich příčinou však nebyli příslušníci srbské armády či policie, ale právě tyto polovojenské jednotky dobrovolníků, na jejichž činnost neměly oficiální orgány Srbska jakýkoli vliv. Viděno stejnou optikou, dopustilo se stejných válečných zločinů (ztráty na životech civilistů) i NATO na Srbech a Černohorcích.
29. 02. 2008 | 21:49

Blue Jay napsal(a):

Martine?

Mate poruchu prave hemisphery vaseho mozku? Jen levej pohled na svet? No ja Vam neco reknu. Jsem z Canady. Snad znate aspon trochu historii referend z roku 1980 a 1995 ohledne Quebeku. Quebec se rozhodl zustat casti Canady. A take to mohlo byt jinak. A Canada by byla o 6+ milionu obyvatel mensi. Ale urcite by jim v tom Federalni vlada nebranila. Proc by obcane Kosova nemohli mit tu samou volbu?
29. 02. 2008 | 22:08

fafnir napsal(a):

Čochtane
máte sice pravdu,ale :poslední odstavec"páchali polovojenské jednotky dobrovolníků,na které Srbsko nemělo vliv",ale poskytovalo plnou politickou a logistickou podporu,je nutno dodat.Tedy nese plnou zodpovědnost.Stejně jako za války proti Slovinsku,Chorvatsku,Bosně.Stejný scénář jako před první sv. válkou.
29. 02. 2008 | 22:09

Zacheus napsal(a):

V každém případě je Kosovo precedens. Jestliže porušíte mezinárodní právo a ještě se přitom tváříte, že jde vlastně o jeho legální použití, nemůžete zabránit tomu, aby i ostatní separatisté ( kteří měli doteď tu smůlu, že nebyli podporováni stejnou organizací jako byla teroristická tzv. Kosovská osvobozenecká armáda a polibky M.Albrightové pro zločince M.Thaciho), neuplatňovali svoje alespon subjektivně zdůvodněněné právo právě s poukazem na případ Kosova.

Pane Urbane, nelze měřit každému jiným metrem, pokud chcete mít alespoň elementární morálku jako novinář a smrtelný člověk.

Relativizování hodnot ( co platí pro Kosovo, neplatí již pro další národy usilující o o sebeurčení,např. Kurdy) je sice jistě metoda, která se v minulosti vyplatila ( jejím úspěšným propagátorem byl někdejší nacistický ministr propagandy), ale to ještě neznamená, že bude mít úspěch i v nynější době. "Pravda Vás osvobodí" napsal svatý apoštol Pavel. Možná, že se Vám - s ohledem na text Vašeho příspěvku - bude více líbit citát A. Gramshiho "Pravda je revoluční".
29. 02. 2008 | 22:11

LEVAK napsal(a):

Pane Urban Vy jste něco jako protektorátní Rozsévač!
29. 02. 2008 | 22:11

stejskal napsal(a):

Pane Martine,

kdyby žilo v Irsku takové procento Irů, jako žije Albánců v Kosovu, a drtivá většina z nich chtěla být součástí Irska, tak už ji nyní jsou. Jsem o tom přesvědčen.

Víte, kolik IRA povraždila řekněme od roku 1969, kdy se rozdělila, lidí?

A víte, kolik obětí se přisuzuje UCK?

Jste si jist, že ten rozdíl je dramatický?

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 22:12

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale:
kolik obětí se přisuzuje UCK ?

Dnes víc než Srbům. Bylo to ale jinak:

"...V roce 1999 noviny The New York Times jednostranně informovaly, že " v konfliktu, který začal zákrokem proti kosovským Albáncům, požadujícím nezávislost na Jugoslávii," bylo zabito 10.000 osob. Podle posledních informací, které potvrdil i Mezinárodní červený kříž, zahynulo v tomto období 2 až 2,5 tisíce Albánců. Britská parlamentní komise a OBSE zveřejnily šokující zprávu, že z oněch 2 tisíc zabitých, přičítaných na vrub Srbům, zavraždila 1500 osob Kosovská osvobozenecká armáda, aby vyprovokovala srbskou armádu k odvetě. Např. tolik medializovaný "masakr v Račaku," kde mělo zahynout 40 - 45 Albánců má tolik nejasností a rozporů, že se o něm radši přestalo mluvit..."

Ano v Kosovu proběhla genocida. Provedli ji Albánci na Srbech.
29. 02. 2008 | 22:18

Zacheus napsal(a):

Víte, pane Stejskale, obvykle nereaguji na vaše vstupy, ale myslím si, že nelze srovnávat tragédie (jakékoliv) počtem obětí. "Smrt každého člověka mne umenšuje, neboť jsem součástí lidstva. Proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana. Zvoní Tobě"- napsal John Donne. - Z tohoto pohledu je naprosto morálně nemožné ospravedlňovat jedno svinstvo ( počet obětí teroristické Kosovské osvobozenecké armády) druhým svinstem , tj. počtem obětí teroristických útoků IRA. Ani mě ten rozdíl nezajímá - obě organizace, pokud používají teror, jsou zločinné.A podpora (třeba i jenom politická) teroru, ať už ze strany UCK nebo IRY je také zločinem.
29. 02. 2008 | 22:23

Čochtan napsal(a):

Za válku a devastaci této oblasti Evropy je zodpovědné především NATO - tedy i my.

UCK měla být podle plánu přetvořena na civilní policii - tento plán byl dokončen a civilní policejní sbory v klidu pokračovaly pod apatickým dohledem KFOR ve vraždění a vyhánění všeho nealbánského z Kosova.

UCK se rozdělila do několika dalších částí - podle zeměpisné lokace a působila pod různými názvy v jižním Srbsku (okolí Preševa) a v oblasti makedonských hranic s Kosovem, kde terorizovala místní obyvatelstvo.

V současné době se již nahlas mluví o tom, že z Kosova jsou pašovány zbraně buňkám UCK v Makedonii s cílem vyvolat násilnosti v této balkánské zemi a její připojení ke Kosovu.
29. 02. 2008 | 22:25

Blue Jay napsal(a):

To Mr. Stejskal,

Pane Stejskale myslim ze Martina nepresvedcite. Snazil jsem se pouzit i prikladu Canadske provincie Quebec. Ale uprimne si myslim ze Martin je mimo spektrum jakekoliv logiky nez te ktere veri. Resistance is futile Stejskal.
29. 02. 2008 | 22:48

Martin napsal(a):

Blue Jay, jakozto clovek, ktery utoci ad hominem, zvlaste na priklade pristehovalecke zeme s jinymi podminkami, historii atd. nez ma evropa a bez zakladnich znalosti o Kosovu, mi laskave muzete polibit sos.
29. 02. 2008 | 23:00

stejskal napsal(a):

Pane Zachee, to si ale vůbec nerozumíme.

Já neospravedlňuji žádný teror. Ani irský, ani albánský, ani srbský (v tomto ohledu ospravedlňuji snad jen postup britské strany a to ještě velmi opatrně, neboť ani ten se nevyhnul excesům).

Reagoval jsem svým příspěvkem na pana Martina, který napsal "A IRA asi dnes je vztekla, protoze kdyby vrazdila vice a mluvila mene, tak uz maji nezavisle Severni Irsko a pan Urban a pripadne i vy je plamenne budete hajit :)"

IRA vraždila, jak nejvíc uměla. Nedělám si nejmenší iluze. Zabila mnoho lidí, stejně tak, jako Albánci a Srbové v Kosovu. To je neomluvitelné a neobhajitelné. Proto je potřeba podle mne obě strany v Kosovu oddělit. Nejsou v současné době schopny žít v jednom státě. Časem to možná zase dokáží. Snad v Eropské unii. Doufám.

Psal jsem to tu již několikrát. Vůbec nepodporuji Albánce či dokonce UCK. Tato organizace je jednoznačně teroristická, stejně jako IRA. Ale menší zlo je nyní s nimi jednat. Je to prostě pragmatické řešení. A nejrůznější resentimenty (zejména ty historické, národovecké či teologické) to jen brzdí.

John Donne byl velký básník a ještě větší člověk.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 23:07

stejskal napsal(a):

Pane sojko,

já pana Martina nepřesvědčuji, já s ním diskutuji. Vůbec necítím potřebu jej přesvědčit. (nakonec mohu se mýlit), spíš se snažím pochopit, co ho k jeho závěrům vede.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 23:10

Zacheus napsal(a):

Pane Stejskale, děkuji za Vaši odpověď. I když si nemyslím, že řešením současné krize je likvidace srbské státnosti ( jistě by stačila maximální míra autonomie), děkuji Vám za Váš názor a přeji Vám dobrou noc.Zacheus
29. 02. 2008 | 23:11

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, prve ono porovnani obeti jaksi nevychazi prislis dobre pro UCK. Severoirsky konflikt celkem za zhruba 30 let 3 a pul tisice lidi z toho republikanskym silam se pripocitava nejake 2 tisice obeti.

To co trvalo IRA (presneji republikanskym silam) 30 let, UCK sfoukla za roky 3 a to u severoirskeho konfliktu vime de facto presne a u Kosova ty dva tisice jsou presne dolozene ale kolik bylo nezvestnych, zmizelych atd. se asi nikdy nedozvime.

Pokud sectete presna skore tzv. srbske genocidy - ty dolozena - a postavite proti nim vrazdeni UCK a obeti humanitarniho bombardovani - zas jen ty dolozene pripady, cirou nahodou zjistite ze jde o velmi podobna cisla, a spise UCK spolu s NATO vytvorila mnohem vice prokazatelnych obeti. Co je tedy genocida ? Pripominam pro jistotu, ze jde o dolozena umrti a ne o odhady kolik by mohlo to byt, tam se Srbum pripisuje neco kolem 10 tisic (americka vlada operuje timto udajem) ale NATO ma skore za kratsi obdobi necelych 6 tisic a UCK spekulacne nikdo nepocital - pokud bychom pouzili stejny vzorecek jako u obeti Srbu, nemuzeme dolozit tudiz je to obet tak vyjde take asi neco kolem 10 tisic. To jsou ale jen spekulace.

Vubec tam je jedna zajimava vec, at by Srbove delali cokoliv tak o provincii prijdou. Nereagovali by na teroristicke utoky, tak je UCK vyvrazdi a nezavislost ohlasi jiz pred par lety. Zareagovali, tak jsme je decentne humanitarne zbombardovali a odlozili vyhlaseni nezavislosti. Kosovari dlouhodobe odmitali spoluziti. Chapu, ze muzeme dnes ctit aktualni situaci ale mensin na celem svete, ktere dlouhodobe odmitaji spolecne staty je spousta. Kazde mame kyvnout nebo je to nejak jinak ? Kdyby i v Kanade zacali v Quebecu vrazdit, myslite, ze by Kanadska vlada je pohladila po hlavicce a schvalila jejich jednani ?

Existuje zasada, ze teroristum se neustupuje. Kosovo znova dokazuje, ze tato zasada je falesna. Neustupuje se jen slabym teroristum, ti co jsou silni nebo maji kamarady jsou vhodnymi partnery a vytecnymi statniky.
29. 02. 2008 | 23:13

Martin napsal(a):

Mimochodem pane Stejskale, ja nejsem nejakym zastancem napriklad nasilneho udrzeni hranic. Jen odmitam situaci, kdy nasilim a terorem se nekdo stava vhodnym partnerem a toto je podkladem pro jeho nezavislost. Osobne bych si predstavoval napriklad dlouhodoby protektorat, dokud se obe strany nedohodnou. A pokud se nebudou chtit dohodnout tak obema stranam minimalizovat libovolne profity, jak politicke tak ekonomicke. Velmi rychle by se pan premier terorista uklidnil se svoji neustupnosti, kdyby z autority vlady nemohl ridit byznys a financovat sve zastance. A i na Srbsko by se dal vytvorit natlak napriklad formou nejakeho embarga, pokud nebude ochotno zasednout ke stolu.
29. 02. 2008 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale:
" Ale menší zlo je nyní s nimi jednat. "

To si mysleli Britové a Francouzi v Mnichově taky.
29. 02. 2008 | 23:26

badatel napsal(a):

Vážení,
můžete mně někdo vyjádřit pravděpodobnost lokální války v Evropě NATO kontra Srbsko+Rusko v nejbližších pěti letech. Děkuji.
29. 02. 2008 | 23:41

stejskal napsal(a):

Ale to je práve ono, pane Martine. Kdyby začal v Quebecu někdo vraždit, tak s ním bude tamní vláda zacházet jako se zločincem. Ale neznepřátelí si kvůli tomu celé etnikum, nebude štvát lidi proti sobě vykřikováním nacionalistických hesel o posvátné půdě všech anglofonních Kanaďanů a pod.

Asi víte, že stačilo daleko méně, a v Quebecu se konalo referendum. Co myslíte, umožnil by Bělehrad takové referendum v Kosovu?

Já jsem neříkal, že počet obětí vychází pro někoho příznivě. Nebo ano? Řekl jsem, že tam není až tak dramatický rozdíl. To asi uznáte, že není.

Použil jste poměrně výstižně výraz "provincie". Ano, Kosovo je srbskou provincí v původním antickém významu. Chápu tamní lidi, že jí nechtějí být. Proč by měli? A proč by Srbové neměli přicházet o své provincie? Většina evropských států se jich též vzdala. A víte jak dlouho byl třeba Alžír francouzskou "provincií." A také se tam nemělo ustupovat teroru. Ze zásady? Mělo se bojovat dál. Třeba by těch mrtvých bylo ještě víc. Tedy spíš v určitě. Jakož i v Kosovu. Žádná provincie za to v současné době nestojí. Bohužel si to uvědomují jen ty vyspělejší společnosti.

Evropa se snažila jednat, hodně dlouho. Možná měla na jednání trvat, ale Srbové řekli, že dál už jednat nebudou. To je konstatování, ne závěr. Chtěl bych znát řešení. Opravdu.

Myslím, že o tom protektorátu ale stálo za to uvažovat. A ještě víc na něj tlačit. To je zcela legitimní úvaha.

Já zde spíše oponuji názor, který často zaznívá: "Kosovo je srbské a basta". Prostě mi to přijde trochu složitější.

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 23:45

Blue Jay napsal(a):

To Mr. Stejkal from Sojka

Co vede Martina k jeho myslenkovemu procesu nepochopite neb nejste fanatik. Vy uvazujete a Martin existuje v nejake podivne placate existenci. Me trochu pripomina inkvisitory co pronasledovaly Nicolaus Copernicus a Galileo Galilei. Zeme se prece netoci.
29. 02. 2008 | 23:46

lectus napsal(a):

K reakci pana Stejskala z 21:33:32 - víte, to je právě problém, Vaše poznámka o sousedech se dá obrátit jako protiargument, základní otázka, na kterou nikdo z tábora "politické korektnosti" nereaguje, je ten podíl albánského etnika v Kosovu v letech 1945-2008. Bohužel, o tomhle se nedá mluvit téměř jinak než anonymně na netu, aniž by byl mluvčí minimálně označen za rasistu, extrémistu apod. Například před časem odsouzená kniha pana Bakaláře určitým způsobem stojí za zamyšlení (myslím, že to pojmenoval K versus R strategie - kontrast mezi společností založenou na plození kontrolovaného x nekontrolovaného množství potomstva). Myslím, že tohle je problém, o kterém všichni soudní lidé včetně politických elit vědí, ale nesmí se o něm veřejně diskutovat.
P.S. Úloha "mocnosti" Francie v poválečném světě - Francie jako "vítězná mocnost" posledních světových válek je asi každému, kdo si srovná, za jak dlouho padla Paříž ve srovnání s Varšavou, může být jen k smíchu, je to stejné, jako v případě ČSR.
29. 02. 2008 | 23:47

stejskal napsal(a):

To bych neřekl, pane Sojko.

Mně například jeho poslední text přijde velmi rozumný a rozvážný.

Fanatik? To je dost relativní. Jsem mpřesvědčen, že je zde spousta lidí, kteří si to myslí o mně či o Vás. A v mém případě mají nakonec možná i pravdu ;-)

Libor Stejskal
29. 02. 2008 | 23:50

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, proto jsem se vyhnul porovnavani s Quebecem. Je to pristehovalecka zeme s jinym nahledem na spoustu problemu. Ale vasi jistotu o nevykrikovani hesel, nevznikani nacionalistickych stran ktere trebas i vyhrajou volby bych ani tam nemel.

Na zacatku devadesatych let by jiste nikdo referendum neumoznil, zvlaste kdyz si vezmete, ze Milosevic vystoupil proti utlacovani a vyhaneni Srbu z Kosova a na tom postavil svoji uspesnou politiku. Procpak myslite ze to zabralo, kdyz Albanci byli mirumilovni a meli tak radi spolecny stat ?

No podle meho nazoru podobny pocet obeti terorismu za 3 roky jako za 30 je dramaticky rozdil, ale optika muze byt ruzna.

Souhlasim s vami, ze pristup Kosovo je Srbske a basta je nemozny a proto si stojim za onim protektoratem dokud nedojde k domluve. Pro mne jen je neprijatelny zpusob reseni z etickych i geopolitickych duvodu.

Termin provincie byl urcitou zkratkou, rozdil mezi provinciemi zapadniho sveta a Kosovem je asi dost jasny. A pokud by napriklad OSN vkrocila do Alziru a donutila obe strany dalsim protektoratem sednout ke stolu drive, mozna by mnoho lidi zbytecne netrpelo. Ale to je co by bylo kdyby.
29. 02. 2008 | 23:53

Blue Jay napsal(a):

My dear Martin,
Muzete me jako Canadanovi vysvetlit jak je Quebec pristehovalecka zeme? Jste blb pane Martine.A to jsem k vam schovivavej. Mel bych pro nekoho vasi mentalni urovne i jine odborne nalepky kterych se radsi vzdam.
01. 03. 2008 | 00:01

stejskal napsal(a):

Pane lecte (to je od lectus funebris?;-),

nemám závěry pana Bakaláře rád, přijdou mi velmi tendenční. Ale to, o čem mluvíte, je fakt (a nemyslím si, že by to byla až zas takové tabu).

Ale na sitaci to mnoho stejně nemění. Řada lidí tu nadhazovala hypotetickou situaci, že za 50 let budou takto chtít vyhlásit nezávislost Romové na Mostecku (s přihlédnutím k Vaší strategii R). Ano, ta hypotéza není až tak nereálná. Dokonce to může mít velmi podobný průběh.

A závěr: pokud se česká vláda bude snažit dělat všechno pro to, aby se Romové odtrhnout nechtěli. Pokud bude zasahovat proti extremistům, ale ne proti Romům jako etniku. Pak není důvod, aby integritu tohoto států udržela.

Pokud se naopak bude chovat jako teď, strkat hlavu do písku a nechat řešit tyto problémy s citlivostí vlastní např. panu Čunkovi. Budeme problému již brzo hodně blízko. Ale pořád to ještě není ztraceno. Pošle-li ale na Mostecko armádu, která tam bude mhouřit oči nad partičkami bílých vigilantes a sama si bude počíbat velmi nevybíravě, pak je to v pytli. Sympatie světa zcela oprávněně získá menšina, i když mezi ní budou jistě také pěkní dárečkové. A možná se dočkáme nějaké pěkné enklávy na severu Čech. Bude mi to dost líto, ale přijde mi to lepší, než kdyby se tam lidé navzájem vraždili.

P.S. Tak s tou Francií máte dost pravdu ;-)

Libor Stejskal
01. 03. 2008 | 00:10

stejskal napsal(a):

Myslím, že už se dost přibližujeme, pane Martine.

OSN to bohužel neudělala ani v Alžírsku, ani efektivně prakticky ani nikde jinde. Je schopna snad dávat pozor na příměří, které obě strany chtějí jakž takž dodržovat, ale sama nevymůže vůbec nic. Na to v ní hraje roli příliš mnoho protichůdných zájmů.

Přeji Vám i všem dobrou noc a hezký víkend. Jdu spát.

Libor Stejskal
01. 03. 2008 | 00:14

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, taktez dobrou noc. S vami je vzdy prijemne si vymenit nazory. Ke shode asi nedojdeme, ale svet plny lidi co maji jeden a ten samy nazor necham ruznym postbolsevikum jako Blue Jay ci fafnir. Oni diskusi nepotrebuji, jiz vse vedi a lidem z jinymi nazory dokazou jen nadavat.
01. 03. 2008 | 00:16

Martin napsal(a):

Hmm proc byl smazan muj prispevek, vyrazne jsem rekl ze na rozdil od Blue Jaye ho blbem nenazvu :)
01. 03. 2008 | 00:18

stejskal napsal(a):

No, chtěl jsem to tu trochu uklidnit, pane Martine. A Váš příspěvek byl i tak dost ostrý. Snad mne omluvíte ;-)

Libor Stejskal
01. 03. 2008 | 00:24

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, ostrost ? Kdyz mam si srovnat nepristehovalecky Quebec se Srbskem, tak si rikam, ze neblb (abych blby neurazil) by mel masirovat na zakladku. Klidne i v Canada, snad i tam to uci. To snad takova ostrost nebyla, jen apel na dovzdelani
01. 03. 2008 | 00:26

Blue Jay napsal(a):

Ze ty se rad vztekas Martine?

A dost trapne. Bych rekl ze tve vzdelani nema hodnotu ani decka v prvni tride v Canade. A take by tam nikdo nezvatlal jako ty.
01. 03. 2008 | 00:33

Martin napsal(a):

Blue Jay, rikal jsem ti, ze mi muzes polibit sos :) Na takove postbolseviky jako ty fakt cas ztracet nehodlam, argumenty nemate zadne jen spoustu urazek. Tak si uzij ten svet, kde frankofonni nepristehovalecti kanadane resili problemy mensiny napriklad behem stehovani narodu ci bitvy na Kosove Poli. Papa :)
01. 03. 2008 | 00:35

lectus napsal(a):

Asi dobrou noc, na notebooku stačí mít prst na nesprávném místě a vše se vymaže. Pane Stejskale, děkuji, že jste mě neodsoudil k vymazání, trvám na tom, že o mezinárodně-politických sympatiích rozhodují emoce (sám jsem slavjanofil a nic s tím nenadělám...). Lectus je jednak postel - ne nutně smrtelná - a jednak tvar slovesa legere=číst (jako v moderní italštině slovo letto) - záliba ve čtení v posteli :-) Pokračování někdy jindy.
01. 03. 2008 | 00:42

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
Nebudu opakovat všechno, co jsem sám řekl v minulých debatách a co je řečeno na tomto blogu. Vrátím se však ke dvěma věcem: K tomu, co jste řekl o situaci v SRN a výhledech do budoucna.
Ještě před rokem jste se na německých satelitech mohl dozvědět objektivní informace, dnes už není v porovnání s námi rozdíl. SRN pod Schroederem se snažilo o německou politiku, můžete polemizovat, jak dalece úspěšnou. SRN pod Merkel se stalo vzorným americkým satelitem, můžete tedy předpokládat, že se nikdo neodváží ani pípnout něco politicky nekorektního.
Technologická převaha USA je taková, že mohou zničit téměř kterýkoliv stát s minimálními ztrátami. To téměř znamená, že dva státy mohou zničit pouze za cenu sebezničení: Rusko a Čínu. Současná americká politika je zaměřena na třeba i násilnou "pacifikaci" kteréhokoliv státu kromě těchto dvou, který by chtěl dělat samostatnou politiku. Doufám, že se neplánuje termojaderná s Ruskem, pokud jsou správné teorie jaderného zásahu v neuralgických bodech, tak neexistuje žádná možnost, jak Rusku zabránit ve zničení planety. Bohužel termojadernou nelze vyloučit, protože lokální války a konflikty budoucna mohou přerůst v lokální jadernou a pak už je jen krok k totální jaderné.
Jestli čas pracuje pro Srby? V jedné variantě zcela nepochybně ano. Za 10 až 20 let může stát Evropa před vážnými konflikty etnického a náboženského charakteru, které budou tím ostřejší, čím větší budou řípadné hospodářské krize. Pokud se do té doby Rusko plně zotaví, tak může být pro Evropany tím, čím byly USA za Roosevelta: Modlou.
01. 03. 2008 | 00:48

Blue Jay napsal(a):

Jste hlupak Martine,
Jste neco cemu se rikalo kdyz se kdysi lide plavili po mori ""Here be dragons". Neznama zeme. V Canade by vam rekli jednoduse silly fool.Ale vy zijete v Cesku. Tam jste asi prumerne inteligentni cech co zna nic a mysli si ze zna vse. Mimo tedy Quebecu.
01. 03. 2008 | 00:49

stejskal napsal(a):

Pánové, běžte se prosím osobně napadat na nějaký jiný web. Tady to poněkud brzdí diskusi. Děkuji Vám.

Libor Stejskal
01. 03. 2008 | 00:52

Blue Jay napsal(a):

Ah, Karel Mueller "the doomsday boy"
Welcome Karle. Co takhle par Ruskych rockets namirenych do Yellowstone ? Covece s cim jeste neprijdes? Co neco o Cine? Ale kratce. Ty rad zvatlas.
01. 03. 2008 | 00:57

Karel Mueller napsal(a):

Blue Jay:
Vyjadřuj se konkrétně.
01. 03. 2008 | 01:04

Blue Jay napsal(a):

Sorry Stejskal, lol
Show has only began. Just wait what Karel Mueller comes up with. End of civilization as we know it! Fire and brimstone. Rockets flying everywhere. Lots of nuts in CR don't you think Stejskale? As I said, resistance is futile, you will be assimilated.
01. 03. 2008 | 01:05

Karel Mueller napsal(a):

Milý Blue Jay,
použil jsem podmiňovací způsob, zdůraznil jsem za předpokladu, že jsou tyto teorie správné. A věz, že bych o tom něco věděl.
Pokud jde o Yellowston, jedná se o porušení její poklice.
Pokud máš lepší a věrohodnější studie, rád s nechám poučit.
Ale NEŽVAŇ
01. 03. 2008 | 01:14

lieau napsal(a):

My dear Mueller,
OK honey. I have put your threat to USA to geological survay. I asked them if it is possible to blow up Yellostone with few Russian nukes. They laughed and asked where did such a silly question come from. I answered, from someone in CR.They laughed even more. Say thank you Mueller that I didn't reveal your name.
01. 03. 2008 | 01:30

Karel Mueller napsal(a):

lieau:
Why did You asked the geological survay? Are You sure they have got the close calculation?
01. 03. 2008 | 01:50

Blue Jay napsal(a):

Dear Mueller,
Because US Geological Survey has many freeky reports and theories from people like you. You are just a drop in the freeky pond. Don't think of yourself as something special just because you ere a Czech. There are thousands fools like you.
01. 03. 2008 | 02:02

Karel Mueller napsal(a):

lieau, Blue Jay:
Well, put the following question to Your experts:
What is easier: Yellowstone´s volcano cover or the rocky above Iranian nuclear reactor?
The second task has been solvable.
01. 03. 2008 | 02:10

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, jiz jsem napsal, ze se mu venovat nebudu. Bylo by to pod moji uroven :) Takze bez obav.
01. 03. 2008 | 02:44

standa napsal(a):

hm, takze bezostysne porusovani platnych rezoluci OSN pod vedenim americkych fasistu je OK. Ono, neni to poprve a uz jsme si na to zvykli. Za poslednich 7let je US ukazka arogance a potlacovani svobod.
No jo, pan uci na New York University of Prague, tak tim je receno vsechno.
Na jakem zaklady chteji Albanci druhy stat? Oni uz svuj stat maji, staci aby zvedli prdele a prosli se par kilaku na jih!
Jsem pro, aby "samostatnemu" Kosovu neprisla z mych penez ani koruna.
01. 03. 2008 | 07:53

badatel napsal(a):

to Stejskal
nemyslíte vážený, že jakýkoliv protektorát je omezení svobody v daném regionu protektorem ?
Domníváte se, že v ČR by nám bylo lépe se sudeťáky pod protektorátem EU?
Nechte si udělat průzkum u občanů ČR, aby z jejich peněz byl placen nějaký "protektorát".
To slovo u našich občanů vyvolává
neblahé vzpomínky.
01. 03. 2008 | 08:42

veverka napsal(a):

Samozřejmě že Kosovo JE precenens.Kdo to nechápe je mentálně zaostalý.
01. 03. 2008 | 08:47

badatel napsal(a):

to veverka,
máte pravdu, je to samozřejmě precedens a pro ČR zvláště nebezpečný.
Podle logiky některých pánů by president Beneš dnes zřejmě šel před Haagský tribunál za použítí vojska a policie před Mnichovem proti řádění části suděťáků, a také za vždy ne příliš korektní jejich odsun, včetně dekretů.
Jsem zastáncem EU, ale ten problém Evropy bez hranic nelze řešit protektorátem a pokud to EU myslí s pomocí vážně, at´ nabídne Srbsku a Albanii okamžitý vstup do EU s podmínkami stejnými jako má Anglie,Francie,Německo atd.
Ono totiž i známkování uvnitř EU na staré členy a nové členy je antievropanské.
Pokud bude existovat jakákoliv nerovnost(a to i ta vízová) mezi obyvateli Evropy včetně Schengenského prostoru, povede to k jejímu rozkladu.
Jó kdyby to viděl Jiřík z Poděbrad,visionář sjednocené Evropy, asi by radost neměl.
01. 03. 2008 | 09:42

F.Srbek napsal(a):

Mám pocit, že se pan Urban netrefil. Různá pravidla pro různé země upravovaná podle potřeby a zájmů toho nejsilnějšího nemohou dlouhodobě vést k politické stabilitě, i když jsou zakrývána pláštěm demokracie a humanity.
Inu koho chleba jíš, toho ....
01. 03. 2008 | 10:21

ten kdo tam byl napsal(a):

Autor clovek nevi o cem mluvi - staci kdyz tam vydrzi 1 rok a bude mluvit jinak - mel jsem moznost se setkavat s albanci v CR a nasledne i v Kosovu. To co se deje v Kosovu nechape nikdo - Thaci a jeho UCK nejdrive na seznamu teroristu a dnes je Thaci predseda vlady. USA ho nejdrive chteli soudit a ted jsou jeho partnerem - neco tu smrdi.to ze je propojen s mafii v kosovu je take verejne tajemstvi - vsichni o tom vi, ale kazdy se tvari, ze se ho netyka. Ono by se v USA divili, kdyby jeden stat rekl, ze chce vyhlasit nezavislost - potom bych chtel videt jejich demokracii.
Srby plne chapu a mam pochopoeni pro to co delaji a doufam, ze se jim to povede nejakym zpusobem zvratit diplomatickou cestou - cemuz ale moc neverim. Po tom co se ted kolem kosova deje uz nemam duveru v OSN ani EU - pokud oni mohou beztrestne porusovat mezinarodni pravo a rezoluci 1244 potom uz je mozne vse.
01. 03. 2008 | 10:35

Jahůdka napsal(a):

Jak rakety a radar, tak pokoření Srbska v režii USA a spojenců je namířeno proti Rusku. Jeho vliv roste, takže se rychle kolíkuje území.
Nechápu pana Urbana, to jeho až patologické zaujetí pro Srbsko. Co mu kdo udělal? Dala mu nějaká Srbka v pubertě košem?
Odtržení Kosova zraňuje snad každého Srba, kosovské Srby to doslova zničí. Tomu jako Slovan a tudíž příbuzný Srbů tleskat nemohu.
Pane Urbane, jste Slovan?
01. 03. 2008 | 11:07

Jan Urban napsal(a):

Kolegům blogerům:

Zkusme se domluvit, že na tomto blogu budeme, pokud možno, citáty zdrojovat. Je to férovější pro všechny a pomůže to nám všem lépe odlišovat fakta od propagandy jednotlivých stran sporu. Jak už jsem opakovaně uvedl, pokud cituji čísla, pocházejí z výzkumů mezinárodní expertní komise pro Kosovo a konkrétní zdroj a metodika získání každého údaje je k dohledání v závěrečné zprávě komise.

Pro Čochtan:

Znovu opakuji, Vaše číselné údaje neoidpovídají skutečnosti. Račak je podrobně popsán ve zprávě OBSE i ICTY - v žalobě proti Slobodanu Miloševičovi na straně 15. Podle zprávy týmu patologů, vyslaných EU, který vedla profesorka Helena Ranta, nemě ani jeden z mrtvých na sobě stopy, které by prokazovaly, že použil střelnou zbraň, ani jeden nebyl po smrti převlečen - střelná zranění, například, přesně odpovídala průstřelům několika vrstev oděvu, a nikdo z mrtvých nebyl definován jinak, než jako "neozbrojený civilista".
Údaj, pocházející podle Vás z Červeného kříže, se mi nepodařilo dohledat. Nemůže být správný, když jenom do zimy 1999 mezinárodní týmy stejný pošet těl vyzvedly z do té doby známých hromadných hrobů. Zjišťování počtu obětí a metodika jsou v podobných situacích velmi složité. Metodika naší komise je dnes obecně přijímaná a podrobněš popsána v závěrečné zprávě.

Pro actor_publicus :

Šance na řešení kosovské autonomie v rámci Srbska byla naposledy na stole - a to jen na krátkou dobu - po svržení Miloševiče. Kdyby tehdy nová srbská vláda dokázala státnicky velkoryse nabídnout omluvu státu jeho občanům, navrhla vytvoření společné vlády s nadreprezentací Albánců, navrhla vytvoření orgánu, který by společně vyšetřil všechny válečné zločiny a všem oprávněným - bez ohledu na národnost - nabídl kompenzace, které by se platily ze zvláštním zákonem ustanoveného fondu, pak možná mohlo dojít k průlomu. Pokud silnější Srbsko nedokázalo vystoupit z paradigmatu národnostního konfliktu, nikdo jiný to za něj udělat nemohl. Kosovským Albáncům, a především, UCK, to jenom vyhovovalo.
Ne, nemyslím si, že je v dohledné době možné uvažovat o stažení mezinárodních jednotek. Tato riskantní mezinárodní přítomnost ae má smysl, pokud je součástí dlouhodobého plánu - a tím je pro Srbsko i Kosovo - možnost modernizace a vstupu do EU.
Náš odsun sudetských Němců je nazýván genocidou dost často - ale jen na jedné straně. Ač to právně z definice sedí, obecně se to nepoužívá přesně, jak jste řekl - že to bylo se souhlasem mocností.
Československo, máte pravdu, až v okamžiku ohrožení ze strany Hitlera, vojensky obsadilo Sudety, ale snad se shodneme na tom, že není znám případ jediné v té době vypálené sudetské vesnice a vyhnání jejích obyvatel.

Nejsme v situaci, kdy se nám může něco líbit nebo nelíbit. USA (Lawrence Eagleburger)a část zemí EU mají velkou spoluzodpovědnost už za rozpoutání válek v Jugoslávii - přinejmenším je mohli okamžitě zastavit ještě předtím, než došlo k masovým etnickým čistkám a vyvražďování. Francie a Británie vlastně prodlužovali konflikt v Bosně odmítáním vojenského zásahu. A když si k tomu přičtete, že britští vyjednavačí lord Owen a Pauline Neville-Jones se okamžitě po skončení své mise stali privatizačními poradci Slobodana Miloševiče, nebo jak francouzská rozvědka předávala data bosenským Srbům, jednoznačné svalování viny na Srbsko určitě není na místě. Ale to všechno se "smazalo", nebo lépe řečeno překrylo tím šíleným pokusem Miloševiče zbavit se najednou dvou milionů občanů země jejich přehnáním přes hranice. Všichni - a Srbové nejvíc - teď platíme cenu za to, že jsme neuměli Miloševiče zastavit dřív.(podrobnosti v mojí knize "Všem sráčům navzdory aneb válka, o které nechcete nic vědět, Praha, G+G 1996)
01. 03. 2008 | 11:14

Jose napsal(a):

Z etického hlediska Kosovo je, bude, prostě musí být precedentem. Nelze jinak. Kosovo musí být precedentem především pro KURDY, na jejichž genocidu, utrpení, ponižování a nesnesitelné podmínky milionkrát horší než podmínky kosovských ALbánců (ti si i za Milosevice žili ve srovnání s Kurdy jako protekční děti) zaměstnanec vlivové agentury cíajej - URBAN kašle, ignoruje a sere. Sere, protože ho takto nezaúkolovali dárci jeho chleba.
Ale vězte - Kosovo - máte co jste chtěli, my teď chceme nezávislý KURDISTÁN ! A ten bude, ne že ne !
01. 03. 2008 | 11:18

Jose napsal(a):

Co znamená uznání Kosova ? Je možná jenom jediná interpretace. USA vzkazují: TERORISTÉ VŠECH ZEMÍ SPOJTE SE !. Terorismus se vyplatí, terorem dosáhnete i vytvoření státu v rozporu s mezuinárodním právem. Vlastně ne v rozporu, protože co je to mezinárodní právo? Dnes už nic jiného než vůle USA.
01. 03. 2008 | 11:22

Jost napsal(a):

Obávám se že mnoho lidí bere literu různých dohod jako dogma.Doporučuji navštívit pevnost ve městě NIŠ.Tam jsou vystaveny jehlance s lebkami Srbů které Turci hromadně stínali.Na to žádný Srb nezapomene na rozdíl od některých našich kteří jsou ochotni se spojit s kýmkoliv jen pro svůj prospěch.Mnoho diskutujících bohužel nemá vědomosti o Sudetech aspoň takové aby mohli o nich diskutovat.Některé děje pro ně jsou stále zastřené a jsou těžko sdělitelné.Jinak v každém národě a samozřejmě i v Srbsku jsou lidé radikální a jiné orientace pro nás nestravitelné.Viz dnešní pochod Plzní.Takový je život.Poznámka.Pracoval u nás bratranec pana Posselta mluvčího sudetských Němců.Když měl špičku tak říkal,počkejte Vy Češi,budete platit.A my platíme.Po roce 45 bylo v bankách veliké množství říšských marek.Ty v německu ještě platily dlouho po válce.Každému Němci mohlo být vyplacena za jeho majetek.Nás by to neohrozilo a jim by to nedalo do ruky argument že byli vyhnáni bez náhrady.Bohužel tady bylo velké množství občanů kteří se těšili na zábory a správcovství.Pak následné rozkradení a zničení nedozírných hodnot.Velkým paradoxem našeho státu je že dnes Ti bývalí osidlovači kterým se říkalo RG dostávají zpátky jakoby restituční majetek místo aby stát tento přijal do svého fondu a následně prodával.Takže opět náš stát provádí chybnou politiku.Můj děda bojoval na Srbské frontě za první světové války.Vyprávěl jaký měli strach ze Srbů.A dodával samozřejmě bránili svou vlast.Pro naše salonní intelektuály ovšem vlast není dost.Někdo psal že nám jsou blíže Chorvaté a Slovinci.Snad proto že tam jezdíme k moři a do hor?Historicky se ukázalo ke komu se tyto národy řadí.Je to stejné jako Maďaři a Bulhaři a několik jiných evropských národů.Jen tak kdyby se někdo dostal mezi ně a dobře jim rozuměl.To by se divili o čem je mezi nimi řeč.Jaký na nás a naše ukotvení v Evropě mají.My jsme prostě nepoučitelní.Bohužel je to i důsledek několika národností které jakoby tvoří jeden národ.Pokud by si někdo dal práci v tomto srovnávání jistě by dospěl k zajímavým názorům.Ač máme jistě různé názory je stále mít na mysli že Kosovo patří do Srbska.Zdravím Vás.
01. 03. 2008 | 11:23

Jan Urban napsal(a):

A ještě pro Jahůdka:

Je mi, s prominutím, trapné, být definován pouze jazykem, kterým mluvím. Byl jsem šťasten jako Čechoslovák - právě proto, že Československo bylo mnohem víc,než jenom součet Čechů a Slováků. Po třicetileté válce zůstalo v čechách jen deset procent předválečného počtu obyvatel. Doplněno přistěhovalectvím nám to - všem v této kotlině - klade zvláštní otázku: Jste si jistí, že jste skutečně Češi? Byl snad Karel IV Čech? Kdybych sám sebe definoval pouze jako Slovana, připadal bych si jako pitomec. Asi tak, jak dopadl Václav Klaus, když kdysi jako premiér na společné tiskové konferenci s rakouským kancléřem Vranitzkym v Lichtenštejnském paláci na Kampě odpovídal na otázku, zda česko-rakouské vztahy jsou nějakým způsobem zvláštní. "Ne, skutečně si nemyslím, že by byl důvod, aby to byly nějaké zvláštní vztahy" - pravil pan premiér. "Jsou to naprosto standardní vztahy dvou zemí, úplně stejné, jako třeba s Madagaskarem". Celá síň vydechla. Kancléř Vranitzky nehnul ani brvou a prohlásil: "Naprosto souhlasím s panem premiérem, snad jen že já se jmenuji Vranický, a on Klaus". A tiskovka začala tleskat. Nebo máte pocit, že být Slovanem znamená být něco lepšího než být NeSlovanem?
01. 03. 2008 | 11:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Jasně,pořád dokola.Když se vám tak líbí vraždění a střílení,vemte kvéry a běžte bojovat.Jako Ce Guevara.Za svobodu Kurdistánu,za Srbské Kosovo, co čumíte vemte kalašnikovy a jeďte do Irska,bijte angličany-jeďte do Pyrenejí,nakupte bomby pro ETA -za svobodu,za nezávislost.V Belgii vás také potřebujívykopte blažební kostky a nahažte je na vlámy na hazly,co mají v Belgii co dělat.
Většina z vás neví o čem je řeč.Hlavně,že všichni kolem sebe kecáte špínu,nenávist,demagogii a agresivitu.Už dokonce v cizích řečech.Táhněte bojovat a přestaňte kecat zbabělci.My ostatní se budeme snažit,aby se bezudně vraždit na Balkáně definitivně přestalo!A nejen na Balkáně.Ivan.
01. 03. 2008 | 11:40

stejskal napsal(a):

Pane Hochmanne, to nebyl argumentačně zrovna silný text ;-) Nic ve zlém.

Libor Stejskal
01. 03. 2008 | 11:49

ivan napsal(a):

Pane Urbane, mnohokrát zde padlo srovnání Kosovských Albánců s Kurdy. A Srbska s Tureckem. Opravdu se ve Vás nenajde ani špetka odvahy, abyste se k tomu vyjádřil? Opravdu nesmíte? Přestaly by Vám chodit penízky? Anebo byste musel hodně, ale opravdu hodně lhát ?
Pozn.: strávil jsem velkou dobu v obou zemích a problematiku znám velmi dobře.
01. 03. 2008 | 11:54

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmanne,
Kdyby ti pitomci z EU se do toho nesr..li, tak by dnes byli Albánci v Albanii, a Srbové v Srbsku (kraj Kosovo).
Takhle máme provedenou genocidu na Srbech.

Podle Urbana :
"3) definice zločinu genocidia obsahuje několik kategorií, včetně masového vysidlování a vyhánění."

Po skončení 2.sv.války byl podíl Albánců asi 35%. Dnes hodně přes 90%. Kolik Srbů zbylo v Kosovu ?
Kdo koho vyhnal ? Kdo se dopustil genocidy ?

To vše by nebylo, kdyby EU zločinci se nesra..i do věcí kterým nerozumněli.

Ano bylo by pár set tisíc Albánců přesídleno o maximálně 100km do Albanie, to by bylo "strašné bezpráví", ale co máme teď ? Mnohem horší bezpráví !!

Albánci měli v Kosovu od Srbů víc, než má jakákoliv menšina na světě. Nevážili si toho, chtěli víc, nechtěli výhody a autonomii, chtěli odtržení a velkou Albanii. Když začali tohle prosazovat násilím, dostali přes hubu. Plným právem.

Toho využili zločinci Clinton, Fischer, a Madléna k "humanitárnímu bombardování".

Žádám potrestání "humanitárních" zločinců !
01. 03. 2008 | 12:12

Čochtan napsal(a):

Nasral jsem se, ale doufám, že jsem použil "právě ještě přijatelná" slova. Pokud ne, tak pardon !
01. 03. 2008 | 12:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Můj text byla pouhá beznadějná nadsázka.Nehodlám už dikutovat,tady ne.Povím pouze svůj názor a sbohem.
Ještě podotknu,že oni "humanitární zločinci" si o nás musí myslet divné věci.
Čochtane použil jsi opravdu nepřijatelná slova a nejen tady.
Ivan.
01. 03. 2008 | 12:39

Čochtan napsal(a):

Ivane, s tím se nedá hnout, bombardování Jugoslavie bylo zločin.
01. 03. 2008 | 12:41

Čochtan napsal(a):

To bylo pro Ivana Hochmanna
01. 03. 2008 | 12:43

Ivan Hochmann napsal(a):

Jasně respektuji Tvůj názor.Ivan.
01. 03. 2008 | 12:46

Čochtan napsal(a):

Pane Hochmanne,
"...My ostatní se budeme snažit,aby se bezudně vraždit na Balkáně definitivně přestalo..."

A kde jste byl, kde a jak jste se snažil, když Albánci vyháněli Srby, než Miloševič pronesl svá "památná" slova, (nikdo vás nesmí bít) jimiž začala obrana Srbů před UCK ?
01. 03. 2008 | 12:47

Jose napsal(a):

Urbane, upřímně vás prosím, vysvětlete mi jaký je rozdíl mezi údělem kosovských Albánců(kteří svůj národní stát - Albánii mají)a Kurdy, kteří nemají nic ? Proč na vytvoření takzvaného Kosova mají tak eminentní zájem velmoci (kromě USA je v první řadě uznaly UK, Německo, Francie a Itálie -je to náhoda, že jde o státy, které v roce 1938 užjednou okradly Československo ?) a proč tytéž státy brání spravdlivému řešení kurdské otázky ? Vytvoření takzvaného Kosva bylo zdůvodňováno výhradně etickými důvody - že se měli špatně v Jugoslávii, že nechtěli žít se Srby, kteří jim vzali autonomii apod. Na straně Kudrů je to jiné ? Oni nějakou autonomii kdy měli ? Urbane tak toto opravdu nechápu... Mám proto důvodné podezření, že vaše fanatická advokacie takzvaného Kosova a patolgická srbofobie má kromě své iracionální roviny, které je zřetelná i jakési účelové, pragmatické motivy.
01. 03. 2008 | 12:56

Jose napsal(a):

Urbane, tak jak o tom řemýšlím, takzvané Kosovo přece není životaschopný útvar. Proč tedy mají USA takový zájem na jeho vzniku. Je to proto, že si v tom prostoru vytvoří svůj oddaný satelit, resp. že hlavním smyslem tohoto řešení je, že to bude Usastát či Natostán ? Tedy vojenská základna USA ?
Jinak se Urbane domnívám, že vytvoření takzvaného Kosova je zbabělost, podlost, zrada, zákeřnost, zvěrstvoa prasárna, kterého ani btežněvovské Ruskou nikdy schopno nebylo.
01. 03. 2008 | 13:03

vlk napsal(a):

Děkuji za květiny, pane vlku (používám Váš oblíbený obrat ;-)

Máte naprostou pravdu, je to o menšinách. Některí státy mají strach, jiné ne. Ale ne proto, že by etablované demokracie své "menšiny" zlikvidovaly, a tudíž se jich už nemusí obávat.

Ale protože se chovají demokraticky, a ne na principu národnostní hegemonie. Proto vesměs nemají s menšinami velké problémy. A když se s nějakými fanatickými jedinci či skupinami vyskytnou, řeší je demokraticky (třeba jako v severním Irsku a ne tím, že pošlou do reginu armádu, která to pro jistotu začne "čistit" všechno). Nemusí tedy mít příliš velké obavy.

Takto jste myslel tu mojí zajímavou optiku? Mně přijde naprosto ordinérné až nudná. Nic světoborného ;-)

Stejskalovi

Špatně jste si to vyložil*- po květinách ani stopy.
Protože vaše základní premisa - kde je skutečná demokracie, tam problém s menšinami nehrozí, naprosto utopická. Nejlepší příklad - dějiny ČSR.O demorkaciie v první republice snad není pochyb. Nebylo jí to nic platné.
Podobně Juboslávie a Kosovo zejména. Stupeň demorkacie za Tita, byl ve východní Evropě, právěs vyjímkou první ČSR naprosto unikátní. Nic takového nikdy neměli ani SLovinci, ani Chorvaté o Albáncích naprosto nemluvě. Přesto ten stát, který by s ebyl , pokud by se udržel pohromadě, velmi rychle demokratizoval v nejlepším slova smyslu, nacionálně rozbili. Co vytvoří Albánci v Kosovu lze snadno uhodnout- totálně zkorumpovaný stát s formálně demorkatickými strukturami.

A teď k oněm demorkaciím - Británie- příklad za všechny. Od kdy je pro vás Británie demokratickou zemí? Stanovte si datum.Sám. Jsme zvědav, které vyberete. Být vámibměl bych s tím problém. A nejspíš bych Británii,jako plně demokratickou zemi, která nemá skutečně žádný problém s menšinou, situoval někdy do r. 2003, kdy se podařilo jakž takž dohodnout příměří v Severním Irsku.
Všechyn datumy před tím jsou o menšinách a hodně problematické.
Počínajíc samostaností Indie nazpěrt. Přes válku v Irsku /mimochodem, mysíte, že by dnes USA sáhly k humanitárnímu bombardování, kdyby se v Severním Irsku měla vytvožřit situace stejná jako v celém Irsku v roce 1920?/, přes řadu koloniálních válek, a zejména válkou Búrskou.
Francie?
Od kdy je pro vás demorkatickou zemí Francie?
Od BienDien phu nebo až od Evianských dohod? A co zásah někdy před 15 lety na Nové Kaledionii? To už byla Francie demorkatická nebo ne? Jo a stejná otázka jako u Anglie , myslíte , že by USA humanitárně bombardovaly Francii, kdyby byla nová Alžírská válka?

Noa o počínání britské armády a polovojenských organizací protestantů - a budete se divit , já stojím, stejně jako ohledně Kosova na straně legitimistů, by se dalo jistě najít hodně zajímavého. Žádná velká demorkacie.

A o vypořádání s OAS ve Francii už jsme psal minule.

Takže platí - že používáte dost zajímavouz optiku. Není nudná. Z mého pohledu způsobuje částečnou slepotu.
01. 03. 2008 | 13:08

Jejda napsal(a):

Dobrý den, pane Urbane. Z informací, které o sobě uvádíte, vyvozuji, že se ve vás setkala mimo jiné "zvídavost" a "zájem o Balkán", v poslední době představovaný především problematikou "nezávislého" Kosova.

Dovolím si vám navrhnout k bližšímu prozkoumání několik témat, o kterých si myslím, že by bylo vhodné se (od vás) dozvědět více

a) vztah americké vojenské základny Camp Bondsteel poblíž Uroševace (nebo Ferizaje?), která byla vybudována americkou společností Halliburton & Co., a stavbou ropovodu AMBO

b) vlastnická práva k důlnímu komplexu Trepća nebo Stari Trg od roku 1990 (stejně by bylo možné zajímat se o niklový komplex ve Vućitrnu, o společnosti těžící v Kosovu zlato, meď, bauxit, olovo, zinek, o společnosti, které se zajímají o potenciální zásoby ropy, hliníku, chromu, stříbra atp.)

c) postavení bojovníků UÇK (Hashim Thaçi, Agim Çeku, ...) před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii.

Měl byste něco k těmto tématům, když ke srovnání "Kosovských Albánců" a "Kurdů" nemáte nic?
01. 03. 2008 | 13:20

Petr z Tábora napsal(a):

Mám opačný názor než Vy pane Urbane.
Z doufám důvěryhodných pramenů se můžeme dočíst, že v předchozích letech utíkalo z Kosova mnohem více Srbů než Albánců. Kdo tedy potřeboval ochranu a byl tím utiskovaným ?
Pokud zdůrazňováním jedinečnosti řešení Kosova nechcete vidět spoustu analogických situací po celém světě tak jste hodně zaslepený anebo Vám jde pouze o propagandu řešení na jehož stranu se stavíte.
01. 03. 2008 | 14:09

Jose napsal(a):

Albánci a Kurdové - to opradu není v Urbanově agendě. Tu mu píší dárci jeho chleba a jejich osvědčená stategie je: jedno téma - dvě tři fráze prázdné a falešné jako Topol - a opakovat dokola dokola dokola......až z toho zblbneme a přijmeme to jako normu. Jinými slovy - Josef Goebles a jeho: stokrát opakovaná lež se přece nemůže nestát pravdou.

No a zhroucení mezinárodního práva opravdu nehrozí - dnes mezinárodní právo představuje (z)vůle USA a to ti chtějí, to je zákon(mezinárodní).
01. 03. 2008 | 14:34

Jan Urban napsal(a):

Kolegům blogerům:

1) Opakovaně uvádím, že nejsem nadšen z rozpadu jakéhokoliv státu na základě etnického dělení. Studuji a přednáším o postkonfliktních společnostech a řešení konfliktů.
2) Absolutizace čehokoliv je pro vyrovnání se s násilnou minulostí, či konfliktem jen na škodu. Je to stejné, jako kdyby bylo znásilněné ženě vytýkáno, že v hysterickém posttraumatickém šoku rušila noční klid křikem a byl vznesen požadavek na její pokutování. Do této kategorie platí absolutizace historických, etnických a mezinárodněprávních argumentů. To, co důležité naopak je, je hledání možností nenásilného vývoje a nutné spolupráce bývalých protivných stran - zde připomenu úspěch německo-francouzské odvahy zapomenout na historii a vytvořit nadetnický rámec dohod a spolupráce. Zkuste si najít učebnice dějepisu na obou stranách před druhou světovou válkou. Tam uvidíte, jak grandiózní odvaha to byla - a že to možné je.
3) Potřeba relativizace se týká i konání mezinárodních organizací, velmocí a vlivných států. I tyto se dopouštějí chyb a zločinů. Příklad - spoluvina Lawrence Eagleburgera na vypuknutí války v Jugoslávii v roce 1990-91 je, podle mého názoru, více než jen politická.
4) Kosovo není bohaté na strategické suroviny. To je jen další z mnoha mýtů. Podívejte se na dostupná ekonomická čísla a najděte tam efektivně řízený a vydělávající výrobní provoz. To se týká i dolů v Trepče.
5) Tématiky Kurdů a Kurdistánu se vůbec nebojím. V roce 2006 jsem tam pracoval na několika projektech záchrany kulturních památek a vzdělání odborníků na památkovou péči. Jsem hrdý na to, že mohu spolupracovat s mimořádně zajímavou mladou a vysoce profesionální iráckou novinářskou agenturou Newsmatique, která v minulých dnech jako první na světě přinesla fotografie, prokazující, že turecká armáda při svém výpadu do Kurdistánu použila i kazetovou leteckou munici. Rád naopak o Kurdistánu napíši. Předem říkám, že analogie s Kosovem vůbec nefunguje - řečeno jinak, funguje výhradně jenom když absolutizujete "povinnost" mezinárodního společenství zasahovat proti nemorálnímu a protiprávnímu postupu státu proti etnické menšině. Jenomže tak to není - ať se nám to líbí nebo ne.
01. 03. 2008 | 14:38

Jiří Fiala napsal(a):

Optika mnoha diskutujících zastávajících se Srbska pravděpodobně vychází, ať už výslovně či podvědomě, z naší tragické zkušenosti se ztrátou pohraničí. Myslím však, že se můžeme této zkreslující optiky vzdát (aniž bychom se nutně stavěli na albánskou stranu).
Srovnávání Kosova a Sudet totiž velmi pokulhává, ať už z hlediska historického nebo geografického.

Němci přicházeli na území Českého království a byli si toho pochopitelně vědomi (stávali se poddanými českého krále). Jimi osídlené oblasti byly během té doby vždy součástí Čech nebo Moravy, které stále existovaly jako jasně definované území, ať už v rámci Českého království (a to i během vlády Habsburků) nebo od r. 1804 Rakouského císařství nebo od 1867 Rakouska-Uherska.

Kosovo bylo součástí Srbska "jen" v letech 1261-1459 (předtím střídavě pod vládou Bulharů a byzantských Řeků) a nově po srbském vítězství nad Turky v 1. balkánské válce v r. 1912 (v té době byl poměr srbského a albánského obyvatelstva již přibližně vyrovnaný).
Albánci nepřišli do Srbska, které v té době už neexistovalo (ani jako administrativní jednotka v rámci turecké správy), ale přestěhovali se či byli přestěhováni v rámci území jednoho státu (Turecké říše), a to do oblastí, které část srbského obyvatelstva opustila na útěku před tureckým útlakem.

A tzv. Sudety jsou geograficky pevnou součástí českých zemí, které bez svých pohraničních hor nemohou jako životaschopný celek dlouhodobě existovat, což se prokázalo v l. 1938 - 1939.

Kosovo je oproti tomu jednou z okrajových částí Srbska, jeho ztrátu bychom mohli (velmi slabě) přirovnat k hypotetické ztrátě Slovácka (pokud by se z něj Češi odstěhovali a na jejich místo přišli např. Rakušané), kde bylo centrum našeho prvního státu Velké Moravy, ovšem s tím rozdílem, že by tam místo "jen" vykopávek byly památky jako v Praze (Dušan Veliký, který vládl z kosovského Prizrenu, byl totiž významem i dobou obdobou našeho Karla IV.). Na další existenci státu by to (oproti ztrátě Sudet) výraznější vliv nemělo, byl by to však výrazný emocionální problém (a jižanský temperament Srbů je mnohem výraznější než náš) ve vztahu k vlastní historii, což se mi jeví být těžištěm problému ze srbské strany.
01. 03. 2008 | 15:56

Jiří Fiala napsal(a):

Aby nebylo téma Kosova ani v rámci Srbska tak jednoduché, lze poukázat na druhou bývalou srbskou autonomní oblast, tedy Vojvodinu, jejíž příslušnost k Srbsku je na základě zcela opačného důvodu, než je tomu u Kosova.

Vojvodina dříve nikdy k Srbsku nepatřila, součástí Uherska byla od 10., resp. 11. st. (pravobřežní a levobřežní část) mimo období turecké nadvlády (1541 - 1699, resp. 1718), tedy delší dobu, než bylo Kosovo součástí Srbska. Řeky Dráva a Dunaj tvořily přirozenou uhersko-srbskou hranici (Bělehrad byl původně pohraniční pevností). Srbové utíkali do Vojvodiny před tureckým útlakem právě z Kosova a jižního Srbska. Srbské osídlení Vojvodiny časově tedy zhruba odpovídá albánskému osídlení Kosova.

Uhersko podstoupilo Vojvodinu Srbsku po své porážce v první světové válce (tedy "dobrovolně") na základě příslušnosti většiny obyvatelstva k Srbům (původní Maďaři, kteří kdysi poskytli Srbům nový domov, již byli menšinou).

Jestliže si tedy Srbsko nárokuje Kosovo na základě historické příslušnosti, o to více by Vojvodina měla patřit Maďarsku, protože mu patřila delší dobu než Kosovo Srbsku.
Jestliže však Vojvodina patří k Srbsku oprávněně kvůli většinovému srbskému obyvatelstvu, o to více by Kosovo mělo patřit Albáncům, kteří tam mají mnohem výraznější většinu než Srbové ve Vojvodině.

Tyto teoretické úvahy nemají pochopitelně za cíl zpochybňovat příslušnost Vojvodiny k Srbsku, ani srovnávat současnou situaci Srbska se situací Maďarska po 1. svět. válce, ale poukázat na složitost situace, která zdaleka není jednoduchá, jak se tu mnohým diskutujícím jeví.
01. 03. 2008 | 16:06

Jose napsal(a):

A ak to tedy Urbane je ? S Kurdy ? Na kterých člen NATO a klíčový spojenec USA mohl po leta beztrestně páchat skutečnou genocidu (ne tu made in CIA prostřednictvím CNN), vypalovat kurdské vesnice, vyvražďovat kurdskou inteligenci prostě cokoli ? Zatím jste k tomu nic nenapsal.

A to z Kosovem byla bezprecedentní prasrna, kterou ani brežněvovské Rusko nebylo schopno. USA a spol.se ukázaly jako bezcharakterní lhář schopný podrazit kohokoli a lhát s ústy plnými Boha tak, že by to nesvedl ani JG
01. 03. 2008 | 17:25

JOse napsal(a):

Urbane, a používání kazetových bomb a bomb s ochuzeným uranem při bombardování Jugoslávie - k tomu byste neměl nějakou veselou historku z natáčení ?

Urbane, vy neříkáte vůbec nic. Ten příměr s tou znásilněnou ženou - no, Urbane příběh UCK spíš připomíná ženu, která si znásilnění i postraumatický šok vymyslela a pragmatičtí lháři to věděli a užiteční idioti jí to chtěli věřit. Nevím do které kategirie patříte vy
01. 03. 2008 | 17:31

Jose napsal(a):

UIrbane, vy jste tedy ten EXPERT nepostradatelný pro ty komise (vy byste rá sloužil i nebožtíkony lordu Runcimanovi, že ?) a opět hovoříte o genocide Miloševičova režimu na pětině obyvatel Srbska. Tedy Urbané, mohl byste být konkrétní a svá tvrzení doplnit fakty, čísly, kolik lidí byloMiloševičem zavražděno (před kampaní NATO, kolik jich bylo vyhnáno (před kampaní NATO) ? Děkuji Urbane za informace přímo od pramene.
01. 03. 2008 | 18:06

pgjed napsal(a):

Pane Fialo, plácáte spoustu nesmyslů. Pletete si totiž národnostní osídlení a příslušnost správní. Máte sice pravdu v tom, že Kosovo, podle toho, kdo tam vyhrál kterou válku, patřilo tam, či onam, ale i přes vyhánění srbů turky, to od cca 6. století n.l. bylo území obývané srby, v podstatě většinově. Současný stav je výsledek socialistické sociální politiky a také více než 20. let činosti UČK. Ještě před 30 lety neměli albánci a srbové nejmenší problém spolu žít. Ostatně znáte srbskou národní Onam Onámo...?
01. 03. 2008 | 18:30

vlk napsal(a):

JAnu Urbanovi
Další mystifikace, které se dopouštíte je francouzsko - německá spolupráce. Nepochybně existuje a oba státy jsou tzv. tvrdým jádrem EU. A oba státy se snaží o historické narovnání.
Ovšem co byo hnacím mottem této spolupráce?
Vedle snahy několika osvícených politiků z obou stran, zejména pak sovětská hrozba. Na tu nemělo ani samotné Německo,navíc rozdělené, ani smaotná Francie. Uvidíme, jak vzájemná vazba bud epevná bez této hrozby a se sjednoceným Německem. Za sebe doufám, že velmi pevná.
Jenže je tu jedno jenže, velmi subtilní, o kterém nikdo nemluví ,byť o něm všichni vědí.

A tím jenže je nezávislá francouzská atomová síla. O které Francie od samého počátku není ochotna diskutovat s nikým. A která není zapojena ani do NATO. Navíc Francouzi mají k disposici pouze nosiče s krátkým , maximálně středním doletem, pokud za takové budeme považovat Mirage 2000. Raketové prostředky jsou vesměs krátkého doletu. Francouzi se prostě tentokrát pojistili daleko lépe než Maginotovou linií. Schopnost zasáhnout cíle jen na krátkou vzdálenost hovoří jasně, proč si jaderný arzenál pořídili.
Dali jasně na jevo, že žádný nový Sedan se už konat nebude.

A to to vše o čem úpíšete je jen ajen nadstavba nad onu nezávislou jadernou silou. A Němci to velmi dobře vědí.

Ostatně - kdyby bylo Srbsko včas postupovalo jako Severní Korea,není sporu o tom, že by se dnes problém Kosova vůbec neřešil.
01. 03. 2008 | 18:49

vlk napsal(a):

PAne Fialo,

váš historický exkurz je zajímavý leč nic neřeší. Ukazujete na princip reciprocity. Ale ten neplatí.

Svět má za sebou dvě světové války. Výsledkem té první byl systém Trianonských hranic a výsledkem té druhé bylo potvrzení těchto hranic . A zajištění jejich neměnnosti. Aby nebyla válka třetí. Tedy světová.
Prootže pak už by nebylo nejspíš ani o co bojovat, ani kde bojovat a ani nikdo, kdo by bojoval.

TAkež se svět dohodl, že hranice lze měnit. Ale jen se souhlasem všech, kterých se to týká.

KKosovem byl tento systém zničen. Bylo řečeno a veřejně - staré smlouvy a závazky neplatí. Každý, kdo chce, má teď možnost silou a jednostraně změnit to, co se mu nelíbí.
Tohle je pro mne osobně jádro pudla!
To je to, proč nidky nemohu souhlasit s uznáním Kosova.

Existuje prý něco jako jaderné hodiny. Na kterých vědci simulují, ja daleko je svět od nuklleární apokalypsy.Která má na těchto hodinách vypuknout přesně ve dvanáct hodin. Nejblíže byl svět tomu pravému poledne v době Kubánské krize, Tam to prý bylo za minutu dvanáct. Celá era dvou bloků snad byla více méně na hodnotě za 5 minut dvanáct. po rozpadu SSR jsme se dostali někam výrazně zpět, sna dna půl dvanáctou. Nevím přesně. Dost by mne zajímalo, kde stojíme teď. Tipnu si - jsme nějakých 7-8 minut od Pravého poledne. Díky Kosovu.
Díky hledačům a usmiřovačům
A díky jednomu chlápkovi z Arkansassu, co se mu plašil hormon, až se za to dostal do těžkých potíží a potřeboval odvést pozornost jinam.
Dost drahý špás,nemyslíte?
01. 03. 2008 | 18:58

Dupor napsal(a):

Souhlasím s Vámi pane Urbane. Připomínám: Když jsem se ptal demonstrantů proti slovinské a chorvatské secese 1991 "Kolika uprchlíkům jste dali asyl?", tak mě chtěli lynčovat. Zrovna tak se mi stávalo 1999, když se demostrovalo proti intervenci NATO v Srbsku a ptal se: "Kolika Albáncům jste nabídli střechu nad hlavou?"
01. 03. 2008 | 20:20

Jose napsal(a):

Dupore, a kolika Srbům jsi dal azyl ? Boží prostoto
01. 03. 2008 | 20:50

Jose napsal(a):

Duporo, SLovince odněkud vyháneli ? Odkud proboha ?
Duporo, Chorvaty odněkud vyháneli ? Odkud proboha ? Zato oni si etnicky s Urbanovým přitakáním etnicky vyčistili Srbskou krajinu od Srbů stejně jako si Albánci s Urbanovým souhlasem čistí Kosovo od Srbů
01. 03. 2008 | 21:02

Jejda napsal(a):

Dobrý večer, pane Urbane. V odpoledních hodinách (14.38) jste reagoval na příspěvky několika diskutujících (a zřejmě i na můj).

No, jsem trochu zklamán - snažil jsem se vám nabídnout další aktuální "kosovská" témata k diskuzi a vy jste dvě pominul zcela (vojenská základna x "balkánský" ropovod, resp. velitelé UÇK x Haag) a jedno (investice "západního světa" do průmyslu Kosova) jste banalizoval textem "Kosovo není bohaté na strategické suroviny". No, pokud je to tak, jak píšete, je mi záhadou, proč se nerosty v oblasti Trepće těžily už za "osmanských dob".

Pane Urbane, píšete o sobě: "Dokud jsem zvědavý, žiji". Pak já pravím: "Buďte zvědavý, žijte!".
01. 03. 2008 | 21:18

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Když chvíli počkáme, tak uvidíme, jak se bude v Kosovu pořádat referendum o připojení k Albánii.
01. 03. 2008 | 21:20

Ladislav napsal(a):

Kosovo bori osvedcena pravidla pochazejici jeste z dob Vestfalskeho miru, totiz ze staty jsou suverenni a o vnitrni zalezitosti se staraji ony samy, ne nejaky cisar nebo cizi velmoc ci kdovi kdo. Tato pravidla, pokud byla dodrzovana, snizila pocet konfliktu a neprimo pomohla nastartovat prumyslovou revoluci a vzestup civilizace. Ted se vracime o staleti zpet, do doby kdy se kazdy mocny citil povolan strkat svuj ozbrojeny nos k sousedovi a valky probihaly permanentne.
01. 03. 2008 | 22:44

mirek chýlek. napsal(a):

pane urbane ve vší úctě , jste mimo , je otázka z jakého pohledu se na věc dívate , pokud z pohledu pana Solany a jeho plánováčů je to zlé a prvky tohoto myšlení nacházím u Vás . je to nebezpečné a degraduje to myšlenku celé EU , žádná rovnost , žádná důstojnost a protislovanské myšlení, inu není to dobré a nebude , zajedte se podívat do komárna pochopíte... je vidět , že některé osoby musíme púosuzovat k čemu a komu slouží.
02. 03. 2008 | 08:58

Dupor napsal(a):

Jose:Dupore, a kolika Srbům jsi dal azyl ? Boží prostoto

V květnu 1991 jsem psal panu Havlovi, že se ve Slavonii připravuje to, co připravovali Němci v Sudetách. On (a ještě více pan Dienstbier)na to reagoval tak, že tam poslal Dr.Emilii Hradskou, aby organizovala exodus Čechů ze Slavonie a tím pomohl Srbům v etnickém čistění.
A dopadlo to tam nakonec skoro tak, jak to bylo v Česku: Nejdřív vyháněli Srbi Chorváty a 6 let později to bylo obráceně.
02. 03. 2008 | 09:32

Pepa Řepa napsal(a):

To mirek chýlek
myslím, že jste to vystihl přesně. Nejen že touto serií článků o Kosovu degradoval pan Urban sám sebe jako novináře, ale vyhlášení samostatnosti Kosova je absolutní degradace, rovnosti a důstojmosti, tedy potlačení principů EU.

Pouze bych do toho netahal protislovanaské myšlení. Stačí, když autor používá termíny jako "zapšklé slavjanofilství", tím absolutně ztrácí kredibilitu.Panslovanství je to poslední,co hraje ve věci roli.

Představte si, že by v době odtržení Kosova byla ratifikovaná Lisabonská smlouva. Jeden prezident, jeden zmocněnec pro zahraniční politiku, jedna imigrační politika.
V ten moment nemáte ani prostor pro verbální odpor.
Chápu, že z hlediska ekonomického nemáme možnost stát mimo EU.

Otázka je, jestli taková Evropa, degradující státy na regiony a zbavující vás možnosti hájit národní zájmy je to pravé ořechové.
02. 03. 2008 | 10:09

buldatra napsal(a):

Diskuze všeliké (tuto nevyjímaje),říkají nám prostým vesničanům,že cokoliv lze vysvěttlit jakkoliv.Ve vysvětlování pak jednoznačně posty nejvyšší zaujímají intelektuálové.Jsou totiž v práci s argumenty,skutečnostmi i neskutečnostmi,s propagací čehokoliv a svého vidění světa zejména ,vybaveni nejlépe.Sledovat debatu,kdy jeden intelektuál obhajuje své vidění a současně oponuje jiným viděním jiných,nabízí příležitost nám jednodušším tvorům k celkem dobré zábavě.A Balkán je pro zkušené diskutéry opravdu chutným soustem.Zábava je zaručena.
V tom zpropadeném Kosovu žijí lidé,kteří tuto dnešní šlamastyku způsobili.A dobře vědí,co dělají a proč to dělají.Znají způsoby uvažování i těch,kteří by mohli jejich činnost ohrozit.A proto jsou stále o minimálně jeden krok napřed.Znají také velice dobře rčení zloděj křičí,chyťte zloděje.A také se dozajista dobře baví tím,jak jim to baští a baštit budou jejich dnešní mocní spojenci.No.není to k popukání?
V Kosovu také názorně vidíme,co znamená,když se řekne vývoj ode zdi ke zdi.Z teroristů a kriminálních živlů se přirozeným způsobem vyvinuli státníci a vhodní partneři k budoucím mezistátním rozhovorům,summitům a podepisování mezinárodních smluv.Budoucí spojenci a vůbec.Čili normální stav v normálním světě.Tak nějak vysoká politika v praxi.Nemá tudíž cenu ztrácet čas se Srby,kteří již v Kosovu téměř nejsou.Bavme se jen s Kosovany.
Nám zbývá vlastně pouze zvyknout si na nové Evropany,kteří nás obohatí o svou kulturu,jíž se budeme muset nějak přizpůsobit.Což není pro nás nic nového a neznámého.Není-liž pravda?
Uznávám,že tuto,pro mnohé, těžko stravitelnou budoucnost je třeba nečesané nemyté veřejnosti nějak vysvětlit.A zde je právě ideální prostor pro intelektuály,kteří se již této příležitosti chopili a začínají nás vzdělávat svým vlastním způsobem.Články pana Urbana jasně říkají,zač je a bude toho v Kosovu loket.Ale jsou to stále jen a jen články.Kromě nich však existuje i realita.
Dovoluji si podotknout,že není jednoduché jednoduše českému člověku zpívat falešnou písničku.Co Čech to muzikant.A zbaští-li někdo někomu něco i s navijákem,jak zbaštili mnozí návnadu pana rybáře Hada,neznamená to ještě,že se mu spousta lidí nesměje.Zkrátka,pan Urban by se měl naučit lépe zpívat.
03. 03. 2008 | 12:37

Jiří Fiala napsal(a):

"pgjed napsal(a): Pane Fialo, plácáte spoustu nesmyslů. Pletete si totiž národnostní osídlení a příslušnost správní."

Tvrzení o nesmyslném plácání je opravdu silný argument, že. Přitom se v podstatě shodneme, protože Kosovo se nedá se Sudety srovnávat právě proto, že u něj jde o historii osídlení, zatímco u Sudet o historii správní příslušnosti.
03. 03. 2008 | 21:14

Jiří Fiala napsal(a):

"vlk napsal(a): PAne Fialo,
váš historický exkurz je zajímavý leč nic neřeší."

Opravdu nic neřeší, bylo to jen na okraj diskuse. Snažil jsem se přijít na to, proč by mělo Kosovo za každou cenu patřit Srbsku. Důvody národní či správní příslušnosti nejsou jednoznačné.

Zůstává tedy neměnnost hranic v rámci mezinárodního systému, pokud se zúčastněné strany nedohodnou jinak. Souhlasím, že to je podstatná záležitost.

Doplním jen pár postřehů. Stabilních mezinárodních systémů bylo v novodobé historii několik (po r. 1815, po r. 1918, po r. 1945) a samozřejmě nebyly (a asi nemohly být) absolutně spravedlivé. Proto docházelo ke snahám o změnu, přičemž velmoci buď síly toužící po změně potlačovaly (např. ruská pomoc Rakousku proti povstaleckým Maďarům v r. 1848) nebo podpořily, ovšem s rozdílným úspěchem (Belgie 1830 versus Sudety 1938). Podpořená změna pak byla realizována po oboustranném souhlasu, netřeba však zdůrazňovat, že dotčená strana (v uvedených případech Nizozemí či ČSR) souhlasila pod nátlakem velmocí.

Na základě historické zkušenosti lze tedy říci, že hlavním problémem okolo Kosova je, že nebyl brán ohled na názor jedné z velmocí, Ruska, což do budoucna může být zdrojem mnoha problémů.

Neodvažuji se však hodnotit, nakolik byl dosavadní stav mezinárodního protektorátu nad formálně srbským územím dále udržitelný. Zdá se, že není žádné dobré řešení.
03. 03. 2008 | 22:07

Bojovník proti islmskému teroru napsal(a):

Prečo ste na strane albánských islamských teroristov?
Nie ste aj vy moslim?
Prečo súhlasíte s islamským terorom?
Do příchodu KFOR v červnu 1999 žilo v Prizrenu 10 000 Srbů, koncem 1999 už jen 102. Po „křišťálové noci" 2004 už žádný Srb v Prizrenu nežije. Takže 100% etnická čistka Srbů z Prizrenu se uskutečnila pod dozorem OSN. Ve dnech 17. a 18. března bylo v Prizrenu vypáleno až zcela zničeno: chrám Bohorodičky Ljevišské (z XII. století, památka UNESCO), kostely Sv. Nikoly (XIV. st.), Sv. Neděle (XIV. st.), Sv. Pantelejmona (XIV. st.), Sv. Kuzmy a Damijana (XIV. st.), Sv. Mučedníka Georgie (XIX. st.), nově budovaný klášter Sv. Archandělů (XIV. st.). Byla zcela zničena a vypálena Bohoslovecká škola Cyrila a Metoděje a sídlo raško-prizrenského vladyky. Nikdy nebylo takové soustavné drancování a ničení ani za Turecka.

Stejně ZBABĚLE JAKO NĚMCI SE ZACHOVALI I FRANCOUZI, jejichž jednotka měla chránit klášter Dević (XV. st.) nedaleko města Srbica. Albánská chátra klášter vyloupila, vypálila a zcela zničila a také znesvětila hrob Sv. Joanikije Devićského. Francouzi nehli prstem i když byly ničeny srbské domy vesnice Svinjare. STATEČNĚ SE ZACHOVALI ŠVÉDOVÉ, ČEŠI, SLOVÁCI, IROVÉ A FINOVÉ (velel jim švédský plukovník Hans Hekanson) při úspěšné obraně kláštera Gračanica (XIV. st., památka UNESCO) a osady Čaglavica, měli ale 35 zraněných. Vojáci byli vyznamenáni medailí za statečnost (podrobnosti z článku M. Zaremby v Dagens Nyheter, cit. dle BI, čís. 127, prosinec 2007).

Podobně zle byli postiženi Srbové z Peći, u které se nachází komplex chrámů pravoslavné patrijatšïje (sídlo patriarcha) z XIII. století. Ubytovací prostory (tzv. konak) vypálila albánská chátra už v r. 1981. Před okupací od KFOR žilo v Peći do června 1999 kolem 20 000 Srbů, pak koncem roku 1999 už jen kolem 1 000. Po „křišťálové noci" už tam nežije ani jeden Srb.

17. března 2004 albánská chátra napadla město a vypálila všechny srbské domy, jejich obyvatelé byli evakuováni na italskou základnu KFOR ve vesnici Zagrmlje. Došlo k ostrým střetům mezi policii UNMIK a chátrou, zahynul jeden Albánec z bývalé UÇK. Byly proto masové demonstrace Albánců, při kterých byla vypálena řada pravoslavných kostelů, pravoslavná fara, zničen pravoslavný hřbitov v Bílém poli. Kolem Peći bylo vypáleno 50 vesnic a vypáleno nebo zbouráno 2526 srbských nebo romských domů, v Peći samotné bylo po vyhození Nealbánců obsazeno 2555 rodiných domů.

Zatím co jsou soustavně ničeny pravoslavné svatyně, díky intenzivní pomoci Saudské Arábie a jiných islámských států, bylo postaveno na Kosmetu přes 100 nových mešit
06. 03. 2008 | 16:10

ivan vaško napsal(a):

Pane Urban, ve svém příspěvku z 1.3. jste opět "nezklamal". Kazetové bomby turecké armády jsou naprosto nepodstatný detail. Velmi dobře víte, jaké je zacházení s Kurdy v Turecku. Nikoliv s kurdskými povstalci ale s naprosto obyčejnými vesničany, kteří byli donedávna vražděni, přesídlováni, bylo jim zakázáno používat kurdštinu atd. a kteří jsou dnes a denně vystavováni naprosto ponižujícímu zacházení. To není analogie, to je totiž skutečná genocida.

Jenže o tom vy nesmíte...

Na druhou stranu máte skutečně silný žaludek. Asi tak, jako měl kdysi s.Kojzar z Rudého práva,když nám vysvětloval jak Sovětský svaz bojuje za mír a demokracii.

Mimochodem, Vaše tvrzení o absenci strategických surovin v Kosovu je samozřejmě hloupost. To, že se tam netěží neznamená, že tam nejsou jejich zásoby. Efektivně řízený a vydělávající výrobní provoz totiž s výjimkou narkomafie v Kosovu není ani jeden . Naopak v lokalitách Belo Brdo, Crnac, Stari Trg, Novo Brdo (Artana) a mnoha dalších jsou velmi perspektivní naleziště zinku, olova, stříbra, zlata, kadmia, bismutu a dalších prvků, do kterých je potřeba jen zainvestovat. Možná by Vás měli Vaši chlebodárci poučit o tom, jakým tempem roste spotřeba těchto surovin a zejména jak rostou jejich ceny.
06. 03. 2008 | 19:29

Petr B. napsal(a):

Ačkoliv nesouhlasím v řadě věcí s V. Klausem, jsem teď skoro rád, že byl zvolen prezidentem a že ho tedy pan Urban bude mít na očích až do roku 2013. Protože Klaus během balkánského konfliktu rozhodně neprojevoval tak černobílé myšlení, jaké tehdy i dnes projevují Urban, Havel a někteří další. Proto také Urban Klause tak zuřivě nenávidí. Velmi mne potěšilo, jak tehdy Klaus doporučil různým fanatikům a protisrbským bojovníkům k přečtení knihu V. Dražkoviče z 2. světové války "Nůž".
Co se týče S. Miloševiče, nikde jsem neobjevil, že by se našly nějaké důkazy o jeho vině během balkánských konfliktů. Proces byl právě proto protahován na tak neuvěřitelně dlouho dobu jen kvůli tomu, že se nenašel jediný důkaz. Asi i proto soudci s úlevou přivítali smrt obžalovaného.
06. 03. 2008 | 22:02

Ivan napsal(a):

Vaše propaganda je horší než Goebelsova !!!
Vy jste opravdu jen loutka v něčích rukou ,a neuznáváte objektivní fakta .Myslím ,že vaše jednostranné vidění ukazuje ,že koho chleba jíš ,toho píseň zpívej! Tak Vás platí ,pane Urbane ??
10. 03. 2008 | 16:58

Mord napsal(a):

Pane Urbane, mně už je normálně do smíchu, když čtu ty vaše názory. Já už opravdu nevím, jak tyhle vaše výplody nazvat. Je to utopie, slušně řečeno. Prý Srbští fašisté, hahahaha, to je dobrý vtip :D. Ale už ho prosím neopakujte, opakovaný vtip není vtipem jak říká náš národ, že :D? Píšete tady v jednom z přízpěvků, že jste čerpal ze zdroje B 92. HAHAHAAAAAHAHAHAHA!! Víte vy vůbec komu patří tato televizní společnost?????? 3,2,1...no přece AMERIČANŮM!!! Tato televize je názorným příkladem proti-Srbské propagandy. Divím se, že tu jejich budovu dodnes nezbořili. A co se týče genocidy na Albáncích, to vám budu muset něco sdělit. A to, že jste se stal obětí podvodu :). Tribunál v Haagu vyslal své vyšetřovatele do Kosova prozkoumat situaci ohledně masakru....tipněte si, s jakými výsledky přijeli vyšetřovatelé zpátky do Haagu..?
Ale neee, špatněěě! analýza zněla: ŽÁDNÁ GENOCIDA NEBYLA!! Je opravdu pozoruhodné, že vás to pořád baví, krmit lid takovými blbostmi. Jenže někteří lidé si nedají holt říci, to je fakt..
10. 03. 2008 | 21:02

Nazor napsal(a):

S odtrzenim Kosova nesouhlasim. Srbsko je suverenni stat a ma pravoplatne hranice. Nezpochybnitelnost uzemnich naroku na zaklade historie je to co by melo byt dulezite - ne to, ze se nekdo nekde premnozil: to umi i opice, krysy, c1kani... a to prece neni duvod PREKRESLOVAT MAPY!! Chapu to tak ze se jedna o politiku "velmoci" ve snaze "mirnit hnev muslimu" a proto ta angazovanost v Kosovu a Palestine ...... toto ale vidim jako chybne preference a strategii stejne jako v pripade Mnichovske dohody.

Je pravda, ze Srbove udeleli spoustu zverstva STEJNE TAK JAKO UCK na Srbech! Z toho vyplyva vzajemna nenavist. Presto je rozsahla autonomie (a klidne docasny apartheid Srbu a Albanci) maximalnim moznym rozumnym resenim. Samozrejme je to jen muj nazor ktery to, co se deje bohuzel neovlivni.
10. 03. 2008 | 22:06

vlek napsal(a):

Horší názory na kosovskou samostatnost jsem snad ani nečetl. Pane Urbane, to je asi jako by jste napsal že Španělsko má historickou šanci se zbavit Katalánska a Baskicka uznáním jejich nezávislosti. Ještě by mě zajímalo, jak s vašimi názory Vás někdo vůbec mohl nechat v mezinárodní expertní komisi. To musel být něčí kardinální omyl.
11. 03. 2008 | 02:01

Karel napsal(a):

Pane Urbane bylo by asi více než vhodné, kdyby jste se začal zájímat o to, jakým způsobem po roce 1945 vznikala pozvolna v Kosovu albánská většina, proč a za co tehdejší Jugoslávie přijímala albánské utečence, jak a kdy se začali přes albánskou komunitu v Kosovu do Evropy pašovat drogy, jak začalo dlouhodobé vytlačování Srbů z Kosova atd a ne být jen poplatný některým současným politikům
11. 03. 2008 | 12:23

koleis napsal(a):

nesmysl. kosovo je jedním z historicky nejstarších území srbska.
albánci se tam přemnožili, to ano, ale proč by to měl být důvod ke vzdaní se svého území??
nemělo by se třeba si slovensko vzdát některých svých jižních partií obývaných maďary?
souhlasíte snad s protektorátem b. und m. respektive s oddělením území obývaných němci od čr??
11. 03. 2008 | 15:01

petr napsal(a):

Urbane, kde se ve v tobě bere tolik zášti a nenávisti? Opravdu si myslíš, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou? Je mi z tebe na blití.
11. 03. 2008 | 19:37

Miroslav Janjus napsal(a):

P.Urban,
jste velmy"konstruktivni"novinar,možna kromě USDolaru dostanete i Pulitzerovou cenu(tu taky doděluji Amery?)!
Najdete smysl a opodstatněnost tam kde ji nikdo ne vidi.
Vaše kredo a cesta uspěchu je asi jak reklama-čim vice provokativni=tim uspěsnějši!

VAS FAKTA VUBEC NEZAJIMAJI,POUZE USPĚCH A USD!

Viděl jste Německi serial PONORKA?
Tam je skvěli dialog kde se vojin č.1 pta vojina č.2:"Vojine,odkud jste?"a vojin 2 odpovi:"ze věsnice X v Bavorsku"a vojin 1:"Nejaka divna věsnice,tam snad novorozene hodi do koše a placentu vychovavaji"

Odkud jste Vy,p.Urban?
Ze věsnice X v Bavorsku?
Janjuš
11. 03. 2008 | 21:54

Tomass napsal(a):

Kdo je Libor Stejskal?

Pochopil jsem správně fungování blogů na centru, tzn. že jsou tady blogy, do kterých jejich "majitelé" blogují a Libor Stejskal pak na dané téma diskutuje se zbytkem světa?
11. 03. 2008 | 23:10

Jaroslav Šebek napsal(a):

Jane Urbane, stydím se za Vás již velmi dlouho, a jak pozoruji, mám k tomu důvod i nadále. Degradoval jste se coby novinář již dávno na obyčejného politického pasáka.
Nejsem komunista, slavjanofil ani rusofil, ale nejsem ani bezcharakterní překrucovač pravdy, což vy s čistým svědomím tvrdit nemůžete. Ano, máte skutečně silný žaludek, jako s.Kojzar z Rudého práva ... jak zde někdo také podotknul. Potěš vás Ivan Hochmann.
12. 03. 2008 | 00:08

medvěd napsal(a):

Vážený pane Urbane Váš článek lze charakterizovat buď jako propagandu politiky EU nebo jako komentář člověka, který sice na Kosovu působil ale věcem moc neporozuměl a velice se mýlí. Dovolím si jen pár poznámek k několika bodům Vašeho příspěvku.
Píšete,že EU ( a USA) již dlouho připravovaly nezávislost Kosova s omezenou suverenitou a s ochranou menšin . Čili řečeno jinak západ usiloval o vyhlášení protektorátu nad Kosovem. To je bohužel pravda a jaké geopolitické cíle sledoval je také v podstatě jasné. Ale poněkud opomenul, že Kosovo s jeho širokou surovinovou bází bude sice částečně ovládat , ale že musí počítat s tím, že bude Kosovo leta i živit a že Kosovo nemá na desetiletí šanci na faktickou ekonomickou samostatnost a bude proto EU po leta ne-lidesetiletí vydírat a bude jen natahovat ruce. Jakákoliv ochrana menšin tj, Srbů na Kosovu je jen zbožné přání které nemůže dojít naplnění. Nějak se zapomíná , že Albánci resp. muslimští Šiptaři již po desetiletí vyháněli kontinuálně Srby z Kosova vydíráním i přímým násilím. Také se raději moc neuvádí kdo jsou vůdčí osoby Albánského Kosova a jaké mafie je podporují ( drogy , obchod s bílým masem atd). A pokud píšete o naději na nové vztahy Srbska a Kosova v EU , opět jde jen o zbožné přání ktrému snad ani sám nemůžete věřit. Rozdíl ve způsobu života a kulturních zvyklostech Srbů a muslimských Šiptarů je tak obrovský, že tato úvaha je zcela lichá. Kromě toho vznik Kosova přímo ohrožuje samostatnost Makedonie a navozuje myšlenky na velkou Albánii. Pokud pak píšete jak hrdinné síly EU a NATO bombardováním Jugoslávie v roce 1999 zachránily Albánce na Kosovu , opak je pravdou ( a i američemé již dnes přiznávají jak v tomto Alůbáncům naletěli). Byla to bohužel ( a jako Čech se za to hluboce stydím) sprostá agrese EU a USA resp. NATO na Jugoslávii která donutila většinu Srbů z Kosova utéci do Srbska čili de facto etnická čistka pod taktovkou NATO. Jinak všichni vědí,že současné vyhlášení Kosova jde zcela proti mezinárodnímu právu a může mít nedozírné řetězové účinky pro celou řadu států Evropy. Myšlenka práva na sebeurčení národů s právem odtržení území je zcela zcestná a její propagování je tragický omyl. kterýmůže vést ke konfliktům v řadě států Evropy . Pro nás Čechy navíc současná situace připomíná jednoznačně Mnichovskou dohodu . Doufám ,že Česká republika takto protiprávně vyhlášené nezávislé Kosovo ,(pokud nedojde k dohodě o oddělení se Srbskem dle mezinárodního práva) nikdy neuzná. EU ani USA situaci na Balkáně nerozumí a tak ji řeší metodou pokusu a omylu přičemž těch omylů bylo už až příliš. Když měli EU a USA tedy Nato zastavit Miloševičevu Jugoslávii při její agresi v Chorvatsku a Bosně , neudělo NATO nic. Když demokratizující se Srbsko chtělo bránit svoji územní integritu a zabránit odtržení Kosova,. NATO Jugoslávii Bombardovalo ,což bylo opravdu svinstvo. Nepsal bych tak ,kdybych situaci v Srbsku a na Kosovu neznal ze svého více jak 20-ti letého působení v tomto teritoriu z velmi častého styku se Srby i Albánci ze všech vrstev tamní společnosti. Proto musím konstatovat , že se ve svých závěrech mýlíte.
12. 03. 2008 | 00:28

frankie napsal(a):

J. Urban:
"nezničilo úmyslně tři čtvrtiny školních a zdravotnických budov"
Panebože, kdopak tam ty školní, zdravitnické a jiné veřejně prospěšné budovy postavil? Odpovíte-li, že si je postavili kosovští Albánci, smíchy se neudržím.
12. 03. 2008 | 10:46

Peol napsal(a):

Skotsko, Severni Irsko, Baskitsko, Katalanie, Madarska mensina, Morava, Cecensko... dnesni hranice byly vylity krvi nasich predku, zpochybnit je znamena otevreni nejhorsi pandoriny skrinky a mozna i navrat do stredoveku. Ale zvykejme pokud se naplni hrozby globalniho otepleni zarucene se dnesni hranice zmeni. Nic to nezmeni na tom ze Kosovo bylo ukradnuto Srbsku fakticky, moralne, historicky i dle Mezinarodniho prava.
12. 03. 2008 | 12:24

čtenář napsal(a):

Pane Urbane, Vy skutečně působíte jako učitel VŠ New York University v Praze, kde je ředitelem pan Pehe a kde se podle statistiky VŠ v ČR vyrobí nejvíce nezaměstnaných absolventů. Dopouručuji používejte pro své aktivity jiný kricí název.
12. 03. 2008 | 12:48

Jaromír napsal(a):

Pane Urbane,
V popisu Vašich osobních vlastností píšete, že pokud Vás chválí mocní, určitě děláte něco špatně. A nyní píšete články, kde mocní tohoto světa musí na Vaše články pět radostné ódy, jak si s nimi notujete doslova v "souznění duší". Ale ironie stranou: i průměrně inteligenstní člověk ví,že v případě Kosova jde o střet Amerických a západních států proti Rusku. Americké zájmy chápu - jde o vybudování vojenské základny a získání Balkánu pod svojí kontrolu. Postoj západu a zvláště severských zemí již nechápu vůbec. V tomto případě se podařilo Američanům rozbít EU, protože pochybuji, že se jim podaří zlomit všechny státy EU, aby albánské Kosovo uznaly. Tím pádem dostanou pod svoji kontrolu celou Evropu, což je hlavním cílem USA a jedná se např. o radaru u nás a raketách v Polsku.
Největší problém je pak legitimita tohoto konání, protože USA v čele s G. Bushem již porušili tolik mezinárodních zákonů, že by celá americká vláda měla být souzena za svoje zločiny.
Jste člověk, který má přehled i vzdělání, tak naprosto nechápu, proč jste se připojil k této demagogii, když viníte ze všeho zla Srby a přitom rozpad Jugoslávie nastartoval slovinský a chorvatský nacionalismus a všechno další se svezlo proti Srbům. Ale to je zase otázka na dalščí diskuzi.
P.S. Kdo Vás platí?
12. 03. 2008 | 13:20

Radek napsal(a):

Pan Urban hrozí prezidentovi, že se spojí se srbskými fašisty? Nejsem žádný příznivec VK, ale tohle je vážně vrchol demagogie. Sám Urban má v každém článku o Kosovu celou řadu fašizujících vět. Už té demagogie za peníze UCK nebo koho bylo dost Urbane. Chováte se jako sprostý fašounek, ačkoliv tímto termínem nazýváte dobrou polovinu Srbů. To co tady předvádíte je parafráze té nejtupější ideologie komunistických 50.let. Je tragédií, že někdo s tak extrémními názory mohl být v mezinárodní expertní komisi pro Kosovo. To snad ani v UCK neměli takové politruky!
12. 03. 2008 | 22:25

Rampa napsal(a):

Pan Urban - profesní i osobní přesvědčení:
Ve chvíli, kdy mě chválí mocní, někde dělám chybu.
.... změnil jste přesvědčení?
13. 03. 2008 | 13:29

koleis napsal(a):

Rampa: taky jsem si chtěl na téma tohoto rýpnout:)
ale diskutující panu urbanovi vesměs vysvětlili blábolovitost jeho myšlenkového potácení tak jasně a nevybíravě, že z toho vyšel jako z prominutím d**il.
snad tento článek nesmaže, ať mají muslimofilové co číst.
13. 03. 2008 | 23:21

koleis napsal(a):

*s prominutím:) jistě
13. 03. 2008 | 23:25

Špatný člověk napsal(a):

Pane Urbane.
Žijeme v obě,kdy potřebné informace,..kdo chce najde.Takže oblbovat můžete max.ty s nižším IQ.Rádím vám,nic nepublikujte,ta nestrannost z vás přímo čiší.Ledé nejsou tak blbí,jak si myslíte.Dělejte raději něco užitečného!
14. 03. 2008 | 07:10

Iwan napsal(a):

Pane Urbane, sám pro sebe si dělám takovou tabulku demagogů na naší scéně.Je jich dost, co tahají fakta z jednoho rukávu a druhý mají utažený. Tak - už vás tam mám také. Z kandidáta se stal řádným členem. Přeji vám zdraví a těším se na další vaše výplody.
14. 03. 2008 | 11:34

Václav C. napsal(a):

Máte pravdu, Kosovo není precedens,Precedens je Mnichov 1938. Tohle je už pokračování
14. 03. 2008 | 15:31

goethe.j napsal(a):

Vážený pane Urbane,
Váš článek je zajímavý, fundovaný, ale bohužel jednostranný. Zkuste prosím vyvrátit názor, že odnětí Kosova Srbsku je totéž co Mnichov - mezinárodní společenství, bez souhlasu a dokonce vyslechnutí názoru odebralo svrchované u státu část jeho území a zdůvodnilo to tím, že tam žije jiný národ. To je přesně Mnichov !
14. 03. 2008 | 16:23

František napsal(a):

Těžko právně ohodnotit míru provinění (a tedy i trestu) izolované události. Jedno je ale jisté : pokud se jednou užije určitý postup a dojde k analogické události někde jinde, musí se řešit stejně. Proč tedy nedat územím osídleným Srby v Bosně a Chorvatsku tytéž práva jako Kosovu? Proč pro ně pane Urbane nežádáte samostatnost? Situace je srovnatelná, navíc je to pár kilometrů od Kosova. Do té doby co nezajistíte těmto územím samostatnost (problémy a boje tam vznikly dříve jako v Kosovu) nemáte vůbec právo mluvit o samostatnosti Kosova.
15. 03. 2008 | 17:30

Vladimír Marc napsal(a):

Už první věta: "formální vyhlášení kosovské státnosti bylo dlouhodobě připravovanou a vyjednávanou alternativou, které na základě řady mezinárodních projektů" ve mě budí těžké pochybnosti. Ptám se: byli přitom vyjednávání Maďaři ze Slovenska a Rumunska a Baskové ze Španělska? Kdo tam tedy vyjednával, že o tom nepadla ani nejmenší zmínka? Nebo taky bude mít Slovensko "historickou možnost" zbavit se jižního území a Rumunsko až třetiny svého území, jako my jsme měli historickou možnost zbavit se pohraničních území v roce 1938? Kdo tam tedy vyjednával, že o tom nepadla ani nejmenší zmínka? Česká politická reprezentace by právě kvůli Mnichovu měla toto tvrdě odmítnou, ať si Anglie nebo Francie říkají, co chtějí. (A Amerika do toho už nemá vůbec co kecat.)
15. 03. 2008 | 17:33

Vladimír Marc napsal(a):

Už první věta: "formální vyhlášení kosovské státnosti bylo dlouhodobě připravovanou a vyjednávanou alternativou, které na základě řady mezinárodních projektů" ve mě budí těžké pochybnosti. Ptám se: byli přitom vyjednávání Maďaři ze Slovenska a Rumunska a Baskové ze Španělska? Kdo tam tedy vyjednával, že o tom nepadla ani nejmenší zmínka? Nebo taky bude mít Slovensko "historickou možnost" zbavit se jižního území a Rumunsko až třetiny svého území, jako my jsme měli historickou možnost zbavit se pohraničních území v roce 1938? Kdo tam tedy vyjednával, že o tom nepadla ani nejmenší zmínka? Česká politická reprezentace by právě kvůli Mnichovu měla toto tvrdě odmítnou, ať si Anglie nebo Francie říkají, co chtějí. (A Amerika do toho už nemá vůbec co kecat.)
15. 03. 2008 | 17:40

František napsal(a):

Navíc - kdysi jsem se zajímal o Nigérii. Přečetl jsem si, že tam žije přes 200 národů (některé mají jen stovky lidí) a mluví téměř 300 jazyky. Jsou si mnohem méně příbuzní jako Srbové a Albánci. Pokud vznikne z Kosova precedens a africké národy se toho chopí, tak všichni obyvatelé NATO, EU i USA, (včetně důchodců a kojenců) vyfasují kalašnikovy a půjdou do Afriky zajišťovat protektorát.
15. 03. 2008 | 17:46

Bosanac napsal(a):

Dobrý den, pane Urbane, jsem Srb z Bosny a žiji v Čechách, které jsou můj druhý domov již řadu let. Jen člověk, který je narozen a žil na Balkáně může pochopit Balkán a lidi, kteří tam žijí. Pokud vím pane Urbane, Vy jste se tam nenarodil, ani jste tam nežil, a proto nechápu, jak můžete psát s takovou jistotou o věcech, o kterých víte velmi povrchně. Samozřejmě máte právo na svůj názor a je mi z Vás smutno. Moji domovinu rozkouskovali, humanitárně bombardovali, prolili krev nevinných lidí a Vy a Vám podobní jste si z toho udělali dobrý byznys. To co se děje na území bývalé Jugoslávie je tragedie celého lidstva a ne jen národů na Balkáně. Pište o věcech, kterým rozumíte a Balkán nechte na pokoji i bez Vás tam máme dost problémů.
15. 03. 2008 | 19:05

Bosanac napsal(a):

Tady je jedna z mnoha stránek, kde lze získat nějaké informace o této problematice.
http://www.orthodoxia.cz/ju...
15. 03. 2008 | 19:40

James . . .vlastně . . . agent 007 napsal(a):

Pánové - vložil jsem celou vaši diskuzi do počítače CIA a zjistil jsem pomocí programu ukradeného NKVD a s pomocí databáze Mossadu, že nadáváte Mr. Urban zbytečně. On je sice placen USA a Thaci, ale ve skutečnosti je to doppelt agent a pracuje pro srbské nacionalisty. Má svými články vzbudit hnus s uznáním nezávislosti Kosova. Proto argumentuje tak protiprávně a nelogicky, aby to bylo nestravitelné i pro čtenáře s IQ=40. Máte být vděčni, že jsme vám přihráli (já a královna) takového sparingpartnera do diskuse!
15. 03. 2008 | 21:01

Špatný člověk napsal(a):

Jednoduře a rychle.
Teda,...vy jste ale hlava,pane vachmajstr.
Ta úvaha je vaše, nebo vám byla dána k uveřejnění.Konečně, hloupy jste na to dost!
15. 03. 2008 | 23:03

Tepličan napsal(a):

Bože,co máme myslitelů,znalců mezinárodního práva,historiků,ex-
pertů na to či ono,všeználků,kte-ří budou radit i kosmonautům.Je-
jich bláboly mají,naštěstí,pro
svět jednu důležitou výhodu.Jsou splozeny až po.Tito rozumbradové
totiž nikdy dějiny tvořit nebudou
Pane Jane Urbane,pište,prosím,dál
Vážím si Vás. Tepličan.
16. 03. 2008 | 11:44

František napsal(a):

Jen pořád nechápu, proč jste už dávno neodsouhlasili rozdělení Kypru. Mohli jste to schválit v USA, protože EU tehdy ještě nebyla, a bylo by - spousta lidí nemusela umřít, případně se přestěhovat přes celý ostrov.
16. 03. 2008 | 11:57

květa napsal(a):

• mám v Srbsku hodně známých, a tak vím, že násilně se chovali albánci /stříleli po sousedech Srbech, přepadali a znásilňovali srbské dívky/
už v letech šedesátých za Tita. Tehdy ještě měli Srbové šanci s tím něco dělat, vysidlovat albánce
a začít s masivním srbským osídlováním Kosova.
Nedělali nic..... Tak se jim tam šiptari přemnožili, každá rodina v průměru 8 dětí a Srbi se od šedesátých let vystěhovávali a odcházeli z Kosova, kde bylo nebezpečno. Tím jim dali šanci,která vyvrcholila v současnosti. Ze své zkušenosti se Srby vím, že by chtěli všechno mít, ale o nic se starat.
Je to bohužel tak.
17. 03. 2008 | 09:14

šakal napsal(a):

Byl jsem jako voják v kosovu v letech 2004 a 2006. Z vlastní zkušenosti vím, že Srbové se nikdy se ztrátou Kosova nesmíří.Velice často jsme hovořili při společných patrolách na hranicích se Srbskými vojáky a budili ve mně dojem velice kultivovaných a hrdých lidí, kteří považují jako velikou křivdu, ztrátu Kosova. Osobně vnímám vytvoření samostatného státu Kosovo jako velmi spornou a nebezpečnou záležitost. Jak říkám nějakou dobu jsem tam strávil a vím, jaké napětí tam je.Vůbec tady nebudu řešit aspekty kriminologické, protože to ce se bude dít v samostatném Kosovu si dá dohromady asi i malé dítě. Jestliže to do teď byla mekka drogových distributorů, tak nyní to bude velkospedice. Pan Komorous se má i u nás na co těšit!

Státům, které nikdy v historii neřešily podobné problémy se velice snadno uznává cizí samostatnost na úkor jiných, my češi bychom se na to měli dívat trochu citlivěji. Velice si vážím stanoviska některých našich politiků a zejména našeho prezidenta, že vyjádřil nesouhlas s uznáním samostatnosti Kosova.

Právě naopak pane Urbane, prezident není zbabělec,je to člověk, který se nebojí říct do světa svůj názor, ačkoliv není populistický, což je většinou doménou politiků. Jsem hrdý na to jakého máme prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil!
17. 03. 2008 | 14:01

Honza napsal(a):

Nezaměňujte důsledek a příčinu. Příčina je komunisty rozpoutaná občanská válka před 10 lety v bývalé Jugoslávií. Kdo toto nevidí, je ignorant! Ono je spoustě lidí pořád těch bolševiků nějak líto. Zvykli si na ně a teď jim chybí....
17. 03. 2008 | 14:06

Petr napsal(a):

Kosovo je precedent. Můžeme o tom polemizovat, můžeme s tím nesouhlasit ale to je ....známe klasikova slova. Ve chvíli kdy jednoznačně upřednostníte princip sebeurčení před principem svrchovanosti a principem historickým, zakládáte precedent jakkoliv je vám to třeba nepříjemné.
17. 03. 2008 | 17:26

Jurajda napsal(a):

Pročpak tu někdo smazal můj příspěvek že autor těchto nemožných slov je duševně nemocný člověk?Při zdravém rozumu kdyby byl tak by ten blábol neuveřejnil!
17. 03. 2008 | 23:33

Skardon napsal(a):

Pane Urban,
přál bych Vám na vlastní kůži zažít fungování mocenských struktur (policie, soudy)v Kosovu dodaných EU, kterážto sebranka má jejich funkci garantovat.
Pak byste si opravdu nedovolil produkovat takové duševní zvratky.
18. 03. 2008 | 10:49

alone napsal(a):

Poslední přežívající didsident.Všichni ostatní jsou jž na vedlejší koleji ne-li ve šrotu.Oni si nedají pokoj,po tom co zdevastovali tuto republiku ještě napadají mladé a talentované žurnalisty a politology.
18. 03. 2008 | 10:50

saltoangel napsal(a):

18. 03. 2008 | 19:08

Daňový poplatník napsal(a):

Kosovo opravdu není precedens, to byl Mnichov, to si jen Anglie, Německo, Itálie a Francie (na objednávku amerického zbrojního průmyslu)celou akci pro předchozí mimořádný úspěch zopakovala, a nám se to líbilo, tak proč s tím nesouhlasit....
19. 03. 2008 | 08:34

Jaroslav napsal(a):

Počkám si pane Urbane, až v nějaké oblasti např. v Německu či Francii převládnou Turci či Arabové a budou nejprve chtít autonomii a pak nezávislost. Upozorňuji Vás, že nejsem komunista a jsem pro spojenectví s USA ( EU nás neochrání před ničím). Srbové pod komunistou Miloševičem, který kvůli moci přešel na šovinismus bohužel nesou veliký podíl viny na balkánském válce. Ale to, že v nějakém státě či jeho části převládne určité etnikum nemusí vést hned k vyhlášení nezávislosti.EU a USA měli žádat , aby Srbové garantovali maximální možná práva Albánců( jít až na maximální možnosti federace), ale nezávislé Kosovo je trochu silný tabák a precedent to je. Vy sám předsi patříte k těm, kteří kategorie národ a stát považujete za přežilé a propagujete multikulturalismus ap.Tak proč najednou nový stát? Neprotiřečíte si trochu ?
A poznámka na okraj : my Češi, bychom- přes všechny výhrady - měli uvažovat i trochu historicky. Když hrozil Mnichov, ČR mobilizovala. V jediné zemi se hlásili dobrovolníci , kteří se hlásili k boji po našem boku. Byli to Srbové, shromáždění před naší ambasádou v Bělehradě. Ale minulost je za námi a Váš guru Havel to jistě neví.
19. 03. 2008 | 15:17

František napsal(a):

Odmítám protekci pro Čínu! Vzhledem k situaci v Tibetu požaduji, aby Američané okamžitě bombardovali Čínu a aby NATO (včetně českých jednotek)obsadilo Tibet a zavedlo tam demokracii, Pokud mají Srbové právo na bombardování, tak Číňani taky!
19. 03. 2008 | 15:36

MuadDib napsal(a):

"Tak podpoří-li soudruh Klaus soudruha Slánského, pardon, Miloševiće, měl by být po zásluze potrestán."

Ono je totiž vždycky lepší moc nad věcmi nepřemýšlet a raději držet hubu a krok s tupým stádem.

Je totiž směšné násilně protlačovat proevropský postoj vůči Srbsku, pořád blábolit o nějakých "proevropských silách", když se k němu Evropa takhle zachovala.
Srbsko je totiž loutka a fackovací panák v mnohem v hře s mnohem vyššími zájmy, než ty, o nichž mluví salonní "advokáti lidských práv".

A řeči o 2-ím metru jsou zcela namístě.
Kurdistán? Bah!
Severokyperská turecká republika?
Rebuplika srbská (v rámci Bosny a Hercegoviny)?
Atd. - a to spomínám pouze oblasti, které jsou v tom takřka "evropském geopolitickém prostoru".
23. 03. 2008 | 18:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujícího.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 03. 2008 | 11:27

xcy napsal(a):

Kosovo je Srbsko, nic víc se na tu slaboduchou breptandu napsat nedá...
23. 05. 2008 | 12:55

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:26

luis vuitton napsal(a):

klíčové země Evropské unie a Spojené státy. Česká republika byla o všech jednáních do detailu informována. Proč se tedy české politické strany diví až teď? Proč aktivně nevyjadřovaly názory v rámci mezinárodní expertní diskuze? Proč má dokonce i slovenská zahraniční politika na Balkáně řádově větší zastoupení ve vysokých funkcích v mezinárodních organizacích než politika česká? Pomiňme i licoměrnost dnešního postoje Jiřího Paroubka, který jako
04. 07. 2009 | 04:42

tiffany and co napsal(a):

Po skončení 2.sv.války byl podíl Albánců asi 35%. Dnes hodně přes 90%. Kolik Srbů zbylo v Kosovu ?
Kdo koho vyhnal ? Kdo se dopustil genocidy ?

To vše by nebylo, kdyby EU zločinci se nesra..i do věcí kterým nerozumněli.

Ano bylo by pár set tisíc Albánců přesídleno o maximálně 100km do Albanie, to by bylo "strašné bezpráví", ale co máme teď ? Mnohem horší bezpráví !!

Albánci měli v Kosovu od Srbů víc, než má jakákoliv menšina na světě. Nevážili si toho, chtěli víc, nechtěli výhody a autonomii, chtěli odtržení a velkou Albanii. Když začali tohle prosazovat násilím, dostali přes hubu. Plným právem.

Toho využili zločinci Clinton, Fischer, a Madléna k "humanitárnímu bombardování".
31. 07. 2009 | 09:44

order viagra cheap napsal(a):

S. Apply to the eyes once a day. http://orderonlineviagra.org viagra online without prescription quercus, rubus and wild cherry. chloric acid is added to a chlorate, free, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg naphthalene, pyrogallol, resorcin, salol and, is better to <a href=http://orderonlineviagra.org#9,81402E+49>order online viagra</a>, to make pills of it, the following method should, ide, liberates iodine from iodides, and bromine, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,35640E+18>daily cialis</a>, scribed alone, not only for pharmaceutical or, They are all prescriptions that were dispensed at, <a href="http://orderonlineviagra.org#27823">viagra online without prescription</a>, ferrous salts the precipitate is also dark. carbonate, as is so often done in cystitis and in, <a href="http://cialis-generic-online.net#41462">generic cialis</a>, plosion may occur.
16. 01. 2013 | 04:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy