Kosovo - nic nedělat je zločin, ne politika.

15. 04. 2008 | 13:23
Přečteno 13579 krát
Pokud prý nevíme, co s uznáním Kosova, je lepší nedělat nic. Tento, s prominutím, „názor“ se šíří českou politikou jako chřipka. Namísto zaujetí promyšleného a dlouhodobě platného proevropského stanoviska - a převzetí v této chvíli za všech okolností nepopulární a obtížné zodpovědnosti - je nám předkládáno nicnedělání a appeasement jako konečné řešení problému. Stačí zavřít oči – a problém zmizí. Je to lež.

Před našima očima se hroutí mezinárodní systém hodnot a na nich vystavěných institucí mezinárodního práva, který měl v devadesátých letech nahradit nemravnou pseudostabilitu studené války. Návrh nedělat nic tuto situaci jenom zhoršuje a v Evropě rozšiřuje prostor nepředvídatelného. Kosovo je totiž na krok od konfrontace, která bez promyšlené aktivity Evropské unie jenom dále posílí extrémisty na obou stranách sporu a přiblíží tak rozšíření etnických konfliktů mimo kosovské území.

Mezinárodní tribunál pro vyšetřování zločinů v bývalé Jugoslávii pro nedostatek důkazů zastavil vyšetřování třiceti sedmi konkrétních obvinění proti bývalému kosovskému premiérovi Haradinajovi a jeho dvěma bývalým podřízeným velitelům UCK. 274 stran detailního materiálu obžaloby neprokázalo, podle mínění soudu, vinu nad „jakoukoliv smysluplnou pochybnost“, jak vyžaduje právo. V takovém případě je soud povinen obviněné osvobodit. I při detailní znalosti obtížnosti dokumentace a prokazování válečných zločinů, spáchaných neregulérní guerillovou skupinou bez formální struktury velení, minimálním technickým spojením a žádnou dokumentací, je rozhodnutí soudu překvapivé.

Ve svém důsledku je přiznáním další porážky práva ve střetu s mocenskou politikou. Je porážkou celého demokratického mezinárodního společenství, že haagský tribunál byl, po nechutném odmítání pomoci velmocí při zadržení více než deset let obviněných nejdůležitějších válečných zločinců z války v Bosně Karadžiče a Mladiče, donucen zapomenout i na zločiny Ramuše Haradinaje. Nezáleží na tom kolik možných svědků bylo v tomto případě zavražděno nebo zastrašeno. Jisté je, že takoví byli a mezinárodní právo je nedokázalo ochránit. Legitimita mezinárodního tribunálu je tím nenapravitelně otřesena. Tribunál nikdy na Albánii nedokázal vyvinout tlak, srovnatelný s tlakem na Chorvatsko, Srbsko nebo Bosnu a Hercegovinu. Extrémisté na všech stranách teď jásají. Jejich zločiny budou zapomenuty. Tribunál už jen doklopýtá do roku 2010, kdy zanikne, protože nikdo v Radě bezpečnosti už nenavrhne prodloužení jeho mandátu. Dnes tolik citovaná připravovaná kniha Carly del Ponte přichází příliš pozdě a nic nezmění.

Navrhovaná pasivita české a mezinárodní politiky je v takové situaci cestou k provokaci násilného konfliktu. Nejde o střet zla a dobra. Jde o zabránění násilí a vytvoření podmínek pro dlouhodobou trpělivou výstavbu institucí právního státu v rámci přibližování k Evropské unii. Srbská volební komise vyhlásila, že dvanáctého května zorganizuje volby i na území nezávislého Kosova. Mise OSN v Kosovu i kosovská vláda to prohlásily za protiprávní porušení rezoluce Rady bezpečnosti. Objevují se spekulace o možnosti vyprovokování násilností na severu Kosova, či ve zbývajících srbských enklávách uvnitř jeho území. Nejdrsnější z nich uvádějí možné preventivní vojenské obsazení severu Kosova buď jednotkami NATO, nebo Ruska ještě před dvanáctým květnem. A extrémistická srbská Radikální strana výmluvně ve volební kampani navrhuje přijetí zákona, který by srbské vládě napříště a navždy zakázal vydat jakéhokoliv Srba mezinárodnímu tribunálu.

Čeští komunisté zase navrhují zákonem zakázat vládě uznání kosovské nezávislosti. I další politici tvrdí, že nejlepší je nedělat nic. Kdo bude vystupovat na obranu zásad lidských a občanských práv, včetně příslušníků srbské menšiny v Kosovu, když si i my s naší zkušeností appeasementu zločinců raději přetáhneme duchnu přes hlavu?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Čunek se snažil něco udělat, a jak dopadl. Ani kolo si o něj nikdo neopře.
15. 04. 2008 | 13:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Diplomatické neuznání samostatnosti Kosova je aktívním výrazem podpory mezinárodního práva.
15. 04. 2008 | 13:54

martin.k napsal(a):

jan urban: at se na to divam, jak divam, vychazi mi, ze "nezavisle kosovo" vzniklo mimo ramec mezinarodniho prava, cili ilegalne a tedy de iure NEEXISTUJE. pokud neexistuje, je zbytecne ho uznavat. protoze neexistuje, je jeho uzemi stale soucasti svrchovaneho uzemi srbska, cili zejmena ma srbsko nezadatelne pravo si tam poradat volby, jake se mu zlibi...
proto by mela ceska republika oficialne zcela jasne vyhlasit, ze kosovo vnikle tak, jak vzniklo (tedy bez souhlasu srbska) neuzna. nikdy.
ostatne s odtrhavanim casti uzemi ve prospech jiste mensiny mame sami sve zkusenosti. a nejsou prijemne...
15. 04. 2008 | 14:03

pavel napsal(a):

to ceske nic nedelat je ve skutecnosti klasicka ceska zbabelost z vyjadrit nas nazor, ze Protektorat Kosovo neuznavame, nebot vzniklo v rozporu s mezinarodni pravem, natlakem nekterych velmoci, ktere sami sebe prohlasuji za demokraticke.

Nicmene horsi nez nase zbabele nic nedelani je jeste zbabelejsi popreni vlastniho nazoru a uznani tohota zlocineckeho utvaru.
15. 04. 2008 | 14:10

Al Jouda napsal(a):

Je to složitý problém a naši diplomaté se asi řídí heslem : Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Můžeme se jim divit ?
15. 04. 2008 | 14:11

Anastázie napsal(a):

Mezinárodní tribunál měřil od samého počátku každé straně jiným metrem. Ponteová když věděla o svinstvech s lidskými orgány, měla jednat. Američané jako vždy se chovali jako slon v porcelánu. Komentář pana Urbana je poněkud zmatený. Kosovo nemělo být nikdy uznáno jako samostatný stát. Albánie si pohrává s EU a USA jak chce.
15. 04. 2008 | 14:14

Okurka napsal(a):

Vážený pane Urban,
škoda slov. Tak tendenční článek, kdy v současné i minulé Srbsko přirovnáváte k nacistickému Německu zatímco všechny ostatní zainteresované strany (a že jich nyní je na Balkáně požehnaně) jsou buď oběti nebo "ochránci práva". Co tím sledujete? Na domácí scéně nenacházíte dost čarodejnic pro hon nebo vám dělá radost poukazovat prstem z tepla svého domova na morální nedostatky druhých? Hanba a skvělý příklad standartního "UI".

ANASTÁZIE: "Albánie si pohrává s EU a USA jak chce."

OKURKA: Nesouhlasím. Naopak silná proamerická Albánie na úkor všech sousedních zemí se hodí jistým mocenským zájmům. Naopak Německu/Francii vyhovuje silné Chorvatsko a Rusku silné Srbsko.

Jen jedna věc by se dnes při "krájení medvěda" nehodila nikomu: Silná, nezávislá Jugoslávie.

Okurka
15. 04. 2008 | 14:38

kešu napsal(a):

Moc hezky napsané, ale vo co Vám pane Urbane vlastně kurva de.
15. 04. 2008 | 14:43

Saliven napsal(a):

"Před našima očima se hroutí mezinárodní systém hodnot a na nich vystavěných institucí mezinárodního práva, který měl v devadesátých letech nahradit nemravnou pseudostabilitu studené války."

Ne před našima očima, my sami uznáním Kosova ten systém hodnot zničíme.
15. 04. 2008 | 15:05

Nallthaniell napsal(a):

Uznat Srbsko bude velmi podobna chyba jako bylo vytvoreni izraele. Ten stat sicu bude na oko samostatny, ale plny konfliktu, takze vzhledem k nevelke sile srbska, bude muset byt spravovano nasimi jednotkami.
15. 04. 2008 | 15:10

ivanT napsal(a):

Narody ktere silne citi potrebu vymanit se ze sveho soucasneho spolecenstvi to vetsinou udelaji tak ci onak. Vetsinou pouziji nejake formy nasili, ktera nakonec pres pocatecni odpor vede k jejich vseobecnemu uznani. Viz vznik USA (obcanska valka), Israel (forma terorismu), Irska Republika (totez), a mnoho dalsich. Neni jednodussi takove narody uznat za samostatne radeji drive nez pozdeji? Nestoji to nakonec mene zivotu a nevede to k mensi nevrazivosti mezi narody?

Pokud jde o mezinarodni pravo - celkem nic o nem bohuzel nevim, ale neporusily je v podobnem smyslu v minulosti mnohe dnes dobre zavedene moci a velmoci?

A neni jeden ze zakladnich principu prava neco obdobneho obcanske neposlusnosti - totiz ze kdyz zakon neodpovia soucasne realite, je opravnene porusit ho?
15. 04. 2008 | 15:48

Petr Svoboda napsal(a):

Jan Urban: "Namísto zaujetí promyšleného a dlouhodobě platného proevropského stanoviska - a převzetí v této chvíli za všech okolností nepopulární a obtížné zodpovědnosti"
Ano, je na nás abychom převzali odpovědnost a v zájmu promyšleného, dlouhodobě platného a proevropského řešení, kterým může být pouze řešení postavené na dohodě obou zainteresovaných stran jednoznačně odmítli jednostrannou deklaraci, jako destabilizující prvek na jehož základě prostě Balkán nebude a nemůže být klidný. Do té míry s Janem U. dnes souhlasím i když znaménko onoho finálního rozhodnutí je evidentně opačné.Bělo by ohromnou logiku danou naší historickou zkušeností, pokud bychom se jednoznačně postavili proti jakémukoliv řešení územních otázek v Evropě formou diktátu. Kéž naše politická reprezentace najde sílu k takto odvážnému a dlohodobě proevropskému rozhodnutí. Do té doby je nečinnost lepší alternativou než nevratné uznání motivované vágním pocitem, že musíme jít proti naší cti a historické zkušenosti v jedné řadě s většinou EU i v případě, kdy nám sama EU ponechává v rozhodnutí svobodu.
15. 04. 2008 | 15:53

Blue Jay napsal(a):

Co je zlocin,
Je sireni propagace komunistickych myslenek pod praporem Paroubkove CSSD. Jen cekam kdy tohle zacne chrochtat ta uzasne sopcialisticka strana. Tenor Paroubek povede celej zbor.

https://www.youtube.com/watc...
15. 04. 2008 | 15:57

Blue Jay napsal(a):

Pro Salivena, Martina a m&m..atd.
Když jsme si v dílne povesili
Paroubkuv obraz nad svuj stul,
jako by utajené síly,
verte si nebo neverte,
se v každém náhle probudily
...

Jak usmívá se ten náš milý,
v hukotu naší továrny!
Až nekdy myslíváte chvíli,
verte si nebo neverte,
že jeho oci promluvily.

Paroubkuv úsmev vyrovnaný
nám v dílne svítí nad stolem.
Chválíte naše smelé plány?
Verte si nebo neverte,
ty všechny budou prekonány!
15. 04. 2008 | 16:05

František z Asisi napsal(a):

Nejprve by se muselo svolat mimořádné zasedání OSN,které by muselo zrusit svou rezoluci,že Kosovo je nedílnou součástí Srbsko a je tam ještě další rezoluce,jejíž číslo nevím.
Kosovo se nikdy nestane členským státem OSN bez souhlasu Ruska a Amerika to ví,že Kosovo do OSN nikdy neprotlačí.Možná,že Kosovo se bude hodit pro umístění radaru nebo raket,pokud neprojdou v parlamentech v Polsku a ČR.Kdyby se chtělo,tak by se mohlo Karadžice a Mladiče dávno dopadnout.
15. 04. 2008 | 16:09

bukowsky napsal(a):

Pane Urbane, po tolika lžích, co jste napsal od devadesátych let doteď o jugoslávském konfliktu Vám zbývá jediné - MLČET a zpytovat svědomí, jak jste přispěl k zamlžování pravdy a tím i k umožnění vraždění. Vezměte své články a místo zpovědi je předložte faráři. Ten Vám možná vymůže odpuštění. Obelhaní lidé nikoliv.
15. 04. 2008 | 16:18

Saliven napsal(a):

Moucho ty si prostě na hlavu. Se z toho Paroubka jednou zblázníš. Kdyby ses radši staral o kanadskou politiku, do té české ti jako kanadskému občanovi nic není.
15. 04. 2008 | 16:22

bukowsky napsal(a):

Pane Urbane, Váš článek:Poklona panu Tomáši Klvaňovi.
Přečtete si ho dnes a zjistíte, jak jste se zesměšnil.
Máte zapotřebí se živit tímhle obskúrním způsobem? Copak už jste se navždy zalekl pravdy? Že zvítězí? Nebojte, jestli budete pokračovat v dikci posledne uveřejněných článku, tak nehrozí.
15. 04. 2008 | 16:30

Blue Jay napsal(a):

Ale je Salivene!

Ja tu totiz pracuji. A vsadim ze odvadim CR na danich daleko vic nez ty. Ty jen zbrblas.
15. 04. 2008 | 16:30

Okurka napsal(a):

BLUE JAY: "Co je zlocin,
Je sireni propagace komunistickych myslenek pod praporem Paroubkove CSSD. Jen cekam kdy tohle zacne chrochtat ta uzasne sopcialisticka strana. Tenor Paroubek povede celej zbor."

OKURKA: S názorem na Paroubka/ČSSD mohu souhlasit, ale jak to souvisí s Kosovem nebo osobou pana Urbana? Pokud argumentujete, že odporem proti radaru/tichou podporou Srbska, pak vám důrazně připomínám, že "humanitární bombardování" zajišťovala už ČSSD (tehdy u kormidla), podobně jako jednání o základně před volbami v roce 2006.
15. 04. 2008 | 16:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ivanT:
"kdyz zakon neodpovia soucasne realite, je opravnene porusit ho"
Jaké realitě? Realitou je, že Kosovo fakticky je protektorátem EU a samostatné existence by snad bylo schopno až po etnické homogenizaci, a to ještě z valné části s ekonomikou na kriminálním podkladě.
15. 04. 2008 | 17:02

Blue Jay napsal(a):

OK Okurko,

Ja s uznanim Kosova souhlasim. Verim ze vetsina ethnica v te zemi ma pravo se svobodne rozhodnout. Proc je dnes Slovensko svobodne? I kdyz pod Ficem je to otazka.
15. 04. 2008 | 17:06

Blue Jay napsal(a):

Otazka pro Cechy,

Proc je porad v CR povine mit "trvale" bydliste? A co to vlastne znamena? Napriklad v Canade se mohu prestehovat a nic nemusim nikomu hlasit. Pokud tedy nechci ,lol. K cemu to tu vubec je?
15. 04. 2008 | 17:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blue Jay:
"vetsina ethnica v te zemi ma pravo se svobodne rozhodnout"
I v Quebecku?
15. 04. 2008 | 17:24

ivanT napsal(a):

Matyas:

- Realita je, ze velka vetsina Kosovaru si nezavislost preje, bude o ni bojovat, a dosahne ji. Neuznani nezavislost oddali ale nezabrani ji. Proc radeji nepracovat na podminkach za nichz k ni dojde a za jakych bude fungovat?

- Ziju 40 let v Kanade a ne v Quebeku a jsem kanadskym obcanem a ma odpoved na narok Quebecanu na suverenitu je: I kdyz bych si nic takoveho nepral a udelal bych vse abych je presvedcil ze to neni v jejich zajmu, uznavam jejich pravo na suverenitu. Vetsina Kanadanu je stejneho nazoru.
15. 04. 2008 | 17:40

Blue Jay napsal(a):

Huh Matyas?
To nevis ze v Quebecu uz bylo referendum 2 x? A Quebec je porad casti Canady. Co si o tom ty Cechacku myslis? Vy jste opustili Slovensko na prvni pokus. Co jako chces rict?
15. 04. 2008 | 17:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blue Jay:
Omlouvám se, všechno opravdu nevím.
Stojí quebecká ekonomika také z valné části na distribuci drog jako např. v Kosovu?
15. 04. 2008 | 17:50

Blue Jay napsal(a):

To ivan T
Tomu nejakej Matyas stejne nebude rozumet. Jsme na tom asi stejne. Byl jsem v Canade behem Meech Lake Accord a dalsich krizi. Ale Canada je demokraticka zeme. Co je CR je tezke rict pokud tu nevymrou stari komuniste. A ze jich tu porad je! Staci se podivat do poslanecke snemovny. Tam sedi i bachari z minuleho rezimu. A pobiraji za to platy. V cele 2 opozicnich stran jsou 2 komuniste kteri se nadsene hlasi k odkazu Vitezneho Unora 1948......
15. 04. 2008 | 17:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ivanT:
"Realita je, ze velka vetsina Kosovaru si nezavislost preje"
Kosovarové? Kdo to je? V Kosovu žijí Albánci, Srbové, Romové a další etnika, území Kosova je po staletí součástí Srbska. Realitou je, že Albánci usilují o vytvoření velké Albánie přidružením Kosova, části Makedonie a dalších území.
V podstatě se jedná o iredentitu.
15. 04. 2008 | 17:57

Blue Jay napsal(a):

Matyasi?
To ty drogy z Kosova dovazeji primo tobe? Aspon tak znis. Hele chlapce. Najdi si nejblizsi poradnu. Mozna to v CR i prezijes.
15. 04. 2008 | 17:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blue Jay:
"Tomu nejakej Matyas stejne nebude rozumet."
Ono to spíš vypadá, že podobně jako většina průměrných zámořských občanů dění v Evropě nerozumíte Vy. A k tomu ještě nafoukanost mnohých emigrantů....
15. 04. 2008 | 18:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blue Jay:
Pro informaci: drogoví dealeři v Evropě z valné části se rekrutují z kosovských Albánců.
Pro poučení (možná): K nezdvořilosti a drzosti v diskuzi se zákonitě uchylují lidé, kterým došly rozumné argumenty.
15. 04. 2008 | 18:08

nikdo napsal(a):

Pane Urbane, číst vaše příspěvky je opravdu komické. Minule jste obhajoval vznik Kosova proti všem a dnes brojíte proti špičkám kosovské loutkové krimivlády. Vy přece víte nejlépe ze všech jak vznikl problém této srbské provincie. Je to opět klasická ukázka špinavé velmocenské politiky USA a dalších rádoby velmocí. Mezinárodní právo neexistuje ! Rozbití Jugoslávie a ovládnuti Balkánu to je celý problém ! Albánská menšina v Kosovu byla pouze využita.
P.S. Blue Jay- bylo by opravdu lépe, kdyby jsi se věnoval problémům Kanady, má jich dost !
15. 04. 2008 | 18:09

Blue Jay napsal(a):

Jaka nafoukanost Matyasi?

Covece! Cesi vychlastaj nejvic piva na osobu na svete. A vykourej vic tabaku nez drtiva vetsina obcanu EU. A za to chtej zdravotni peci zadarmo. Nepripada ti to bizzarni? Jo a jeste prej jim nekdo nabizi prcgumy zdarma. To je uzasne!

P.S. No mozna tomu nerozumim, lol.
15. 04. 2008 | 18:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den všem,

dovoluji si Vás upozornit, že pan Blue Jay alias Fly on the Wall alias Moucha na zdi alias Fanda Ratha alias Mandrake s Vámi nechce diskutovat. Je to tzv. stalker, který se baví tím, že napadá a provokuje v internetových diskusích ostatní.

Nemohu zablokovat jeho IP adresu, umí můj zásah obejít.

Doporučuji jej ignorovat, neboť tím, že mu odpovídáte, prakticky děláte přesně to, co se snaží vyprovokovat. Co jej naopak děsně irituje, je naprostý a důsledný nezájem o jeho provokace.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 04. 2008 | 18:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Dobrý večer, pane Stejskale,
děkuji za informaci. Alternatívou k ignorování zjevně mentálně nevyspělého provokatéra může snad být i ledově zdvořilá přiměřená reakce. V podstatě mi je toho pána očividně frustrovaného ze své argumentační impotence docela líto.
15. 04. 2008 | 18:44

Blue Jay napsal(a):

No vidis Stejskale,

Zatim co tu ja diskutuji, ty cenzorujes. Zoufale chranis ty sve Socdemaky kteri ti tu nejvic prispivaji. Co by jsi Stejskale delal bez Zaoralku, Paroubku, Sobotku, Havlu, Rathu...atd. Nemel by jsi blog! A tak se nedivim ze je chranis.
15. 04. 2008 | 18:51

Blue Jay napsal(a):

Matyasi?
Tobe spis nepripada zjevne nepoliticky nevyspelej clovek jako Stejskal? Vzdyt tenhle blog se stal piseckem kde si hlavne diky Stejskalovi hraji decka z CSSD. Ty to nevidis? Chces vedet kolikrat tu napriklad otisknul sve tiskove prohlaseni Paroubek? Vzdyt si na to stezuji i dalsi! Ale Stejskal to stejne dovoluje!
15. 04. 2008 | 18:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Blue Jay:
Nepřipadá.
Na rozdíl od Vás.
:)
15. 04. 2008 | 19:01

Blue Jay napsal(a):

A ted uprimne Stejskale,

Kolik Vam Lidovy Dum plati za to ze tu nechavate otiskovat jejich tiskove prohlaseni? Vzdyt se to tu deje skoro denne! Neco se nekde otiskne co se Paroubkovi nelibi, a tak pribehne ke Stejskalovi. Ten mu to s radosti vytiskne. A jeste sprdne ty co Paroubka kritizuji. Mas za to premii Stejskale?......
Normalne bych nepsal tolik slov, ale opravdu si myslim ze pan Stejskal byl koupen.Vse tomu svedci.
15. 04. 2008 | 19:08

stejskal napsal(a):

To je samozřejmě pravda, pane Matyáši.

Snad jen ještě poznámku: pokud se stalkerům dostává odpovědi na jejich provokace, zahlcují diskuse dalšími. Viz třeba tuto. To někdy může odrazovat ostatní od debaty.

Ale je to samozřejmě Vaše volba. Dokud pan Blue Jay neporušuje kodex, nezasahuji.

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 19:08

IvanT napsal(a):

Pane Matyas:

- 'Kosovar' - tak se tady rika obyvatelum Kosova. Nevim jaky je oficialni cesky termin, muzete mne opravit.
- 'Obyvatele jsou Albanci, Srbove, ...' Pravda. Obyvatele Svycarska jsou Italove, Nemci, Francouzi, .. - v cem je ten problem kdyz se jich velka vetsina shodne, ze k sobe patri a ze jsou odlisni treba od Rakouska?
- 'Kosovo je uz staleti soucasti Srbska.' Irsko bylo staleti soucasti UK, Spojene Staty take, a tak dale, a jsou z nich ted docela sporadane staty. To nepovazuji za vazny argument proti samostatnosti.
- 'Cilem je Velka Albanie'. No, oficialne to jak Albanie tak Kosovo popiraji tak tohle je jen domnenka. Ale rekneme, ze je pravdiva. Byl by vysledek vetsi nez treba Nemecko? Spanelsko? Italie, Francie, Britanie? Polsko? atd. Jako soucast EU se kterou by se dohodli na pravidlech clenstvi (pokud by ta rekla 'dobra, ale tady jsou nase podminky'), v cem by tedy byli vyhledove zavadni?
15. 04. 2008 | 19:16

Blue Jay napsal(a):

Opet Stejskale?
Bud uz konecne uprimnej! Kolik ti CSSD prispivava na udrzbu tveho blogu? Vzdyt je to skoro kazdemu jasne.
15. 04. 2008 | 19:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Nic nedělat!

Alfa a omega všech dobráků využívajících mediální přízně.Každý průměrně inteligentní člověk ví,že zaujímat stanoviska,nacházet řešení,nosit svoji kůži na trh je nerozumné.Člověku,který se dopouští slastného nic nedělání tak naopak zbývá mnoho sil k poukazování na špatné výsledky,popřípadě k přivlastnění úspěchů.

Kdo nic nedělá údajně nic nezkazí.Je to lež jako věž.

Pštrosa s hlavou v písku patří nakopnout do prdele.
Ivan.
15. 04. 2008 | 20:52

vlk napsal(a):

Pane Urbane, svůj blo g myslíte vážně? Opravdu ho myslíte vážně?
Že neuznání Kosova je appessemnt? Že je to podpora extremistů a ženeuznání zhoršuje situaci a podporuje extremisty?

Asi žijete v jiné Evropě a vůbec - v jiném vesmíru.
Kosově je stát umělý, vytvořený zločinným způsobem. Způsobem, který porušil jak Chartu OSN, tak její rezoluce k bývalé Jugoslávii, tak kodifikovaný a mezinárodně uznaný systém trianonských hranic, tak závěry OBSE, prostě všechno ,c o zde platilo a platí od r. 1918!
A podle vás neuznání takto vytvořeného státu je téměř zločin! Naprosto neuvěřitelné. Kdyb svět měl rozum, nikd yžádné Kosovo nevzniklo.
S appessementem je to přesně naopak. Tím je uznání Kosova.
15. 04. 2008 | 20:54

vlk napsal(a):

Moucho,

dokonale předvádíš, jak vypadá realita stařecé demence. Nechápu, proč s ní exhibuješ právě tady. A proč se navážíš do Stejskala.
Pokud chceš , jsme ti rád k disposici. Pan Stejskal ti jednak nemůže odpovědět způsobem,který si zasloužíš. Jednak proto, že je rozený gentleman a ednak proot, že jako editor ,určený majitelem tohoto fora musí být korektní. I na takové duševní puchejře jako jsi ty. Já tyhle limity nemám.
Ovšem dal bych také přednost tomu, aby jsi se odebrla třeba naVirtually. Tam budeš mezi svými a bude ti dobře. Tam skutečně najdeš pouze podobné mozky. Normální člověk tam nepáchne. Nemá proč.
15. 04. 2008 | 21:00

Blu Jay napsal(a):

To vlk,
Mate pravdu. Stejskal je gentleman. Zato vy nejste. Jste vlci mlade z doby normalizace. Cpi to z vas.
15. 04. 2008 | 22:01

sasa napsal(a):

pane Urbane, nejlepsi bylo nechat v roce 1999 udelat srbsko-cernohorskou armadu jeji praci a nechat nastolit v Kosovu moc srbsko-cernohorskeho statu. EU a USA mely pomoci kosovskym uprchlikum zacit v Albanii novy zivot. Tak jak to udelaly se sudetskymi Nemci v Nemecku.
Samozrejme, kdo z obyvatel Kosova by se nasledne chtel vratit, mel by zarucen navrat po slibu vernosti Srbsku.
15. 04. 2008 | 22:20

Okurka napsal(a):

MANDRAKE/MOUCHA: Ja s uznanim Kosova souhlasim. Verim ze vetsina ethnica v te zemi ma pravo se svobodne rozhodnout. Proc je dnes Slovensko svobodne? I kdyz pod Ficem je to otazka.

OKURKA: Ale já ne a padlo tu desítky dobrých důvodů proč (mimochodem bylo v případě nezávislosti Slovenska po vzájemné dohodě porušeno mezinárodní právo?) Nechme to plavat.

MANDRAKE/MOUCHA (Vlkovi): "Mate pravdu. Stejskal je gentleman. Zato vy nejste. Jste vlci mlade z doby normalizace. Cpi to z vas."

OKURKA: Neučili tě v tý Kanadě, že s lidmi, které neznáš se jedná tak jak chceš, aby oni jednali s tebou?

Měl jsi vůbec rodiče nebo tě v tý kanadský tundře "vychovávali" meďové v lese? To je samozřejmě jen řečnická otázka. Názor jsme si už udělali.
15. 04. 2008 | 22:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to IvanT:
" 'Cilem je Velka Albanie'. No, oficialne to jak Albanie tak Kosovo popiraji tak tohle je jen domnenka. Ale rekneme, ze je pravdiva."
Je pravdivá, z taktických důvodů oficiálně nepřiznaná. Po albánské etnické majorizaci Kosova, která probíhala valnou měrou infiltrací Albánců z Albánie, albánské nacionální hnutí se sjednocuje pod albánskou vlajkou, Kosovo žádnou vlastní vlajku nemá.
"v cem by tedy byli vyhledove zavadni?"
Tedy polopatě: V tom, že nelze nějakému státu násilím odejmout část území. My zde v ČR máme podobnou historickou zkušenost, kdy za přispění politiky appeasementu před 70 léty bylo Československo okradeno o třetinu svého území.
15. 04. 2008 | 23:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to IvanT:
"'Kosovar' - tak se tady rika obyvatelum Kosova."
Umělý pojem v praxi u nás nepoužívaný. I takovým způsobem lze veřejnost indoktrinovat.
15. 04. 2008 | 23:21

IvanT napsal(a):

Pane Matyasi, 'nejak' se obyvatelum provincie, kraje, regionu prece rikat musi, ne? To je otazka jazyka a ne indoktrinace. Jak obyvatelum Kosova rikate vy?

Kosovar je to proste v anglictine, v cestine pro to jiste take je termin.
15. 04. 2008 | 23:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to IvanT:
Jak se nazývají obyvatelé Quebecku? Quebeckars?
Tady nás také mnozí indoktrinují názvem Kosované, ten se však neujal á je umělý zrovna tak, jako Středočeši pro obyvatele Středočeského kraje (btw. velkostí zhruba odpovíajícímu Kosovu).
15. 04. 2008 | 23:49

IvanT napsal(a):

to Z. Matyas:

Ano, Quebecers (nebo Qubecois francouzsky). Nesouhlasim ale s vami, ze mit jmeno pro obyvatele regionu (nebo jak tomu chcete rikat) je indoktrinace, zejmena kdyz jsou etnicky odlisni. Muzete nesouhlasit s jejich usilim o nezavislost, treba si i myslet, ze jsou to spatni lide, ale to neznamena, ze nemaji mit jmeno.
16. 04. 2008 | 01:18

West napsal(a):

Kosovar to je skoro jako samovar a až tento neblahý samovar bouchne bude na celém Balkáně pořádně horko! Západ zase udělal pořádek ala Berlínský kongres 1878-dovoluji si připomenout, že právě tam si Bismarck a jiní pánové nakreslili hranice, ze kterých jsou do dnes spory a už nejméně 10válek a miliony mrtvol! Teď jsme opět kreslili do map a dokud tam budou naši vojáci a dokud bude USA tak silné jak je, bude tam ozbrojený klid. Pak jakmile zakolísají naše silové pozice rozlučte se s mírem, Kosovem a půlkou Balkánských státu a národů! Utopí se ve vlastních tělních tekutinách!
16. 04. 2008 | 02:42

Okurka napsal(a):

IvanT: "Nesouhlasim ale s vami, ze mit jmeno pro obyvatele regionu (nebo jak tomu chcete rikat) je indoktrinace, zejmena kdyz jsou etnicky odlisni. Muzete nesouhlasit s jejich usilim o nezavislost, treba si i myslet, ze jsou to spatni lide, ale to neznamena, ze nemaji mit jmeno."

OKURKA: Pletete se. Oni už dávno jméno MAJÍ - Albánci popřípadně "Šiptáři". Etnicky, jazykem ani kulturou jak tvrdíte se ty osoby ničím neliší (snad kromě ještě nižší životní úrovně) od Albánců v Albánii. Proč je tak špatné nazývat věci pravým jménem?

Můžete argumentovat, že "Kosovar" je i Srb žijící v Kosovu. Na to vám odpovím: "A cítí se tak?" Jsou snad Srbové žijící v Bosně, Bosňáci? Nebo Čečenci žijící v Rusku, Rusové? Turci žijící v Německu, Němci?

WEST: (příspěvek)

OKURKA: Bohužel musím souhlasit. Momentální "nestabilní stabilita" stojí a padá s hegemonií Spojených Států.
16. 04. 2008 | 07:08

milo napsal(a):

Nedělat nic je v tomto dramaticky nestabilním prostředí lepší.
16. 04. 2008 | 09:13

ivan napsal(a):

Pane Urban, mohl byste tedy navrhnout, co by se mělo udělat?
Jedno skvělé řešení už zde bylo. Bombardovali jsme Srbsko.
Výsledek: 250 000 vyhnaných Srbů a dalších nealbánských obyvatel z Kosova. Stovky, možná tisíce zavražděných Srbů,Romů a dalších. Vypálené školy, kostely,staleté památky. Totální likvidace srbské kultury v Kosovu. Absolutní moc mafiánských struktur. Navíc se dnes otevírají další neskutečná zvěrstva albánských teroristů - obchod s orgány Srbů a to včetně žen.

To vše za přihlížení OSN. A samozřejmě korunu tomu nasadil "soud" s panem Haradinajem. Jeho verdikt byl ovšem znám již v době, kdy pan Haradinaj odjížděl do Haagu. Je proto pokrytecké a ubohé se dnes divit, že vše dopadlo tak, jak dopadlo.

Rozumím velmi dobře Vašemu názoru. Je třeba celou záležitost rychle ukončit (tzn. uznat nezávislé Kosovo). Čím déle bude trvat tato krize, tím více svinstva ještě vyjde na povrch. A lidé by se potom mohli ptát - kdo je zodpovědný za zločin, kterého jsme se dopustili na Srbsku. A jeden z těch zodpovědných jste i vy...
16. 04. 2008 | 10:10

Karel napsal(a):

Američané prosazují netzávislost Kosova v zájmu svého lidu. A tak v Kosovu něco zajímavého a užitečného pro Ameriku bude. Jinak by se tak neangažovali.No jo kluci americký mají za ušima.
16. 04. 2008 | 10:47

sidney napsal(a):

Kosovo bych neuznal , ani nahodou. Evropske zeme mely podporit Srby, jiz proto, ze jsou to krestane a bojovoli s cizi civilizaci. Podtrhli jsme je a to se nam drive ci pozdeji vrati.
16. 04. 2008 | 11:02

Marko napsal(a):

Pane Urbane!
Ano nic nedělat je zločin,ale ještě větší zločin je uznat
Kosovo se současným vedením.Důvody lépe než já napsal na svém blogu p.Čarnogurský na aktualne.sk.Potíž je,že vy,zastánci "humanitárního"bombardování jste vypustili džina a teď nevíte co s ním.Důležité je co bude.Vývoj může být dvojí:1./ Podaří se zajistit demokracii a lidská práva pro všechny a to včetně práva na život a majetek.Osobně o tom pochybuji,když se to nepodařilo za téměř deset let mezinárodní správy/kdo v Kosovu byl ví,že situace se spíše horší/.
2./Ony tisíce imigrantů ze severní Albánie spolu s místními bandity natěšení na majetek zbylých Nealbánců /Srbové,Turci,Romové,Bosňané a pod./ztratí trpělivost a začnou si to brát silou.Při koncentraci zbraní mezi civilisty jim v tom není schopen nikdo zabránit.Srbové v roztroušených enklávách zemřou určitě,v souvislých oblastech možná.Pokud bez boje,bude to hrůza,pokud budou bojovat,bude to ještě horší.
Při současném angažmá NATO a USA v Iraku a Afganistanu nemaji tyto státy sílu zasáhnout a veřejné mínění by další ztráty na životech neuneslo.A to se nebere schopnost Srbů bojovat až do sebezničení.
Doufám,že jako novinář jste si všiml časového souladu "humanitárního"bombardování s jednáním Italské vlády o uzavření amerických leteckých základen v Itálii po známých průšvizích USAF.
16. 04. 2008 | 12:21

Jan Urban napsal(a):

Váženým kolegům blogerům,

dovoluji si předložit několik tézí k další diskuzi:

1) Jakýkoliv historický argument je v současné situaci nesmyslný, protože existují dvě naprosto protichůdné neobčanské etnické historie.
2) Totéž platí pro mravní rozhořčení a opakované uvádění údajné mafióznosti pouze jedné strany sporu.
3) Soustředění diskuze na problém formálního uznání již fakticky existujícího státu pod mezinárodním protektorátem je slepou uličkou. Uznání či neuznání je jenom symbolickým gestem. To, co naopak důležité je, je převzetí české spoluzodpovědnosti za zabránění násilí, dodržování občanských a lidských práv, výstavbu institucí právního státu a přibližování celého Západního Balkánu Evropské unii.
4) Česká republika v tomto ohledu nedělá dost.
5) Argumenty proti neuznání Kosova jsou mimo realitu, neboť nenavrhují aktivní alternativu, která by dosáhla v bodě 3) navržených cílů nenásilnými prostředky.
6) Pokud mezinárodní společenství, a s ním i Česká republika, neprosadí neetnický, a tedy občanský model soužití, je jedinou myslitelnou variantou dalšího vývoje rozdělení Kosova podle etnických hranic, a to znamená obětování srbských enkláv na jih od řeky Ibar, další zesílení ruského vlivu na Balkáně, a oslabení EU.

Ne, že by to Evropa a USA už v minulosti neudělali. Obětování bosenských enkláv, jako byly Srebrenica a Žepa, v roce 1995, jako zjednodušení situace vedoucí k podpisu Daytonské mírové smlouvy, je perfektním příkladem. Tady máte svůj Mnichov. Kosovo je jenom důsledek. Slyšet znovu stejné argumenty pro nicnedělání nebo ustoupení etnickému principu i po dalších třinácti letech je poněkud nekonstruktivní a únavné. A to platí i pro mé kamarády Jána Čarnogurského a Jiřího Dientsbiera.
16. 04. 2008 | 14:03

ivanT napsal(a):

Okurka: Musim se vratit k diskusi o jmenu pro obyvatele Kosova. Neni mi jasne, proc vadi, ze by nejake meli mit - vsechno na svete ma jmeno, aby se o tom mohlo mluvit.
Je jasne, ze mluvit o obyvatelich Kosova jako 'Albancich' tento ucel neplni: Jednak tam neziji jen Albanci, a dale Albanci jsou spise obyvatele Albanie. Francouzum zijicim ve Svycarsku nebo Kanade se take obvykle rika Svycari a Kanadani, kdyz chceme identifikovat skupinu lidi zijicich v te zemi. Co je tedy zavadneho na tom mit jmeno pro vsechny lidi zijici v Kosovu? A jestli se Srbove zijici v Kosovu citi tak nebo onak, je take v tomto ohledu vedlejsi. Nerikali jsme Albancum zijicim v Kosovu v dobe Srbska 'Srbove' kdyz jsme o nich mluvili jako o obcanech Srbska?

Matyas: Parafrazuji: Pojem samostatneho Kosova je zavadny v tom, 'že nelze nějakému státu násilím odejmout část území'.
Ma otazka: Odkdy? Nebyly Spojene Staty odejmuty Velke Britanii? Nebyly africke kolonie odebrany domorodcum? Nebyla Belgie odejmuta nekomu? Nebyl Israel odebran nekomu dalsimu? A co Irak? A tak dale. 'Odejimani' je stalou casti historie - dochazi k nemu zcela pravidelne vzdy je nekomu neprijatelne kdyz k nemu dojde, skoro vzdy vede ke krvavym bojum a niceni, a skoro vzdy je nakonec prijato. Jak uz jsem rekl - proc to neprijmout dohodou radeji nez sporem (jako v pripade Ceskoslovenska), kdyz je jasne ze k tomu musi dojit?
16. 04. 2008 | 15:23

Okurka napsal(a):

Vážený pane Urbane,
děkuji za věcný příspěvek k diskuzi, nicméně myslím, že někteří lidé (mně zatím nevyjímaje) Vám tady mají za zlé jednu konkrétní záležitost.

Pokud by tu na rovinu zaznělo - Kosovskou Albánii podporuji, protože je proAlbánská tudíž proAmerická a Američané jsou v Evropě stabilizujícím prvkem... pak bych nemusel souhlasit a zcela určitě bych se dožadoval argumentů PROČ... ale Váš názor by z mé stany byl plně respektován. V současnosti nicméně pouze konstatujete, že konflikt nebyl tak černobílý jak se z televizních obrazovek zdálo a dále oklikou podporujete expanzi satelitů USA. Apelujete tu na naše svědomí, abychom zabránili násilí na němž nemáme (a ani jsme neměli) žádný podíl, narozdíl od lidí, jež prý máme při jednostraném překreslování evropských hranic morálně podpořit. To není fér a dle mého to není ani stanovisko hodné důvěry. Na jednotlivé Vaše body pane Urbane budu reagovat dále.
16. 04. 2008 | 15:27

Okurka napsal(a):

JAN URBAN: "1) Jakýkoliv historický argument je v současné situaci nesmyslný, protože existují dvě naprosto protichůdné neobčanské etnické historie."

OKURKA: Souhlasím s tím, že ty dva národy (byť pochybuji, že Albánci by byli schopni žít ve stejném prostoru s kýmkoliv) jsou nekompatibilní. Druhá část argumentu zaznívá nejčasteji od Anglo-Sasů ("Srbové spolkněte už konečně tu hořkost a jedeme dál!"), zapomínají, že první kontakt s realitou ho rozbije na kusy. Američan Gary Brecher dává dobré důvody, proč ve svém článku - "Kosovo: Brave tribes are doomed" ("Kosovo: Odvážné kmeny jsou odsouzeny k zániku")

http://www.exile.ru/article...

Ve zkratce pane Urbane, né nad každou historickou událostí se dá mávnout rukou jako nad "neaktuální" sentimentalitou. Každý svébytný národ má svůj mýtus u kterého se stmelí: Američané "Čajovou slavnost", Little Big Horn, Pearl Harbor. Češi "Bílou horu" nebo "Pražské jaro". Rusové mají svou bitvu na Kulikovo poli, no a Srbové právě Kosovo. Historie je relevantní.

JAN URBAN: "2) Totéž platí pro mravní rozhořčení a opakované uvádění údajné mafióznosti pouze jedné strany sporu."

OKURKA: Tím myslíte Srby? Teď, ale vážně pane Urbane - NAPADLO VÁS už, že je pouze PŘIROZENÁ REAKCE veřejnosti? Prakticky od pádu Berlínské zdi jsou Srbové (jež tradičně Čechům spíše pomáhali než naopak - a zase ta nepříjemná historie) u nás preferovaným západním tiskem přirovnáváníí k německým nacistům. Výkřiky typu: "Dobrý Srb, mrtvý Srb" na denním pořádku. Je opravdu k neuvěření, že když se ukáže pravá povaha albánského vedení, tak se alespoň někteří z nás s prominutím naserou?

JAN URBAN: "3) Soustředění diskuze na problém formálního uznání již fakticky existujícího státu pod mezinárodním protektorátem je slepou uličkou. Uznání či neuznání je jenom symbolickým gestem. To, co naopak důležité je, je převzetí české spoluzodpovědnosti za zabránění násilí, dodržování občanských a lidských práv, výstavbu institucí právního státu a přibližování celého Západního Balkánu Evropské unii."

OKURKA: Zase ten apel na svědomí lidí, jež nemají ruce od krve. MY nemusíme dělat nic! A už vůbec né kvůli tomu, že soudruhům na západě se ideálně nepovedla jejich pětiletka. Žádné dohody mezi ČR a USA o podpoře všech mezinárodních kroků (zvláště těch, jež hrubě porušují směrnice OSN) neexistuje.

JAN URBAN: "4) Česká republika v tomto ohledu nedělá dost."

OKURKA: Nesouhlasím. VŠECHNY současné problémy západního Balkánu za posledních 100 lze naopak přičíst naprosto neprozíravým, samolibým zásahům zvenčí. Jen umocnili nestabilitu, jež vyplývá z tamní rozstříštěné kultury dané geografií (hornatý terén mezi Evropou a Asií podobně jako Kavkaz). Naši západní přátelé se od nás v tomto ohledu mají, co učit. Žij a nech žít, resp. nepleť se sousedovi do zelí pokud nemáš v úmyslu celé snažení domyslet i se všemi důsledky. Co takhle respektovat stále PLATNÉ rezoluce OSN?

JAN URBAN: "5) Argumenty proti neuznání Kosova jsou mimo realitu, neboť nenavrhují aktivní alternativu, která by dosáhla v bodě 3) navržených cílů nenásilnými prostředky."

OKURKA: Pokud na tomto bodu trváte, pak neexistuje jediný důvod pane Urbane, proč neuznat Svobodný Kurdistán, Nezávislou Palestinu, Turecký Kypr a v neposlední řadě Lakostkou (indiánskou) Ameriku.

O uznání zmíněných zemí je zájem a budete moci argumentovat zabráněním násilí. V neposlední řadě (a to v případě Albánců neplatí), jedná se v daných případech "de jure" i "de facto" o PUVODNI OBYVATELSTVO.
16. 04. 2008 | 16:15

Okurka napsal(a):

JAN URBAN: "6) Pokud mezinárodní společenství, a s ním i Česká republika, neprosadí neetnický, a tedy občanský model soužití, je jedinou myslitelnou variantou dalšího vývoje rozdělení Kosova podle etnických hranic, a to znamená obětování srbských enkláv na jih od řeky Ibar, další zesílení ruského vlivu na Balkáně, a oslabení EU."

OKURKA: Jak vytvořit fungující "občanskou" společnost v níž došlo těsně před jednostaným vytvořením k nezákonému odsunu "nepřizpůsobivých" (zn. Srbů, Rumunů, Rusů, Romů) bez nároku na uhrazení ukradených majetků? Roku 2004. Navíc v rozporu s platnými rezolucemi OSN? Tady si nechám poradit.

Vážený pane Urbane, dovolte mi prosím na konec jednu otázku: Myslíte, né věříte, že současná Kosovská Albánie může existovat i bez vojenské hegemonie USA/VB? Bez financování z EU? Pokud ano, tak proč?

Neptám se jen tak do větru - buď se alespoň v budoucnu bude jednat o svébytný stát a nebo si řekněme na rovinu, že jde jen o JAN URBAN: "6) Pokud mezinárodní společenství, a s ním i Česká republika, neprosadí neetnický, a tedy občanský model soužití, je jedinou myslitelnou variantou dalšího vývoje rozdělení Kosova podle etnických hranic, a to znamená obětování srbských enkláv na jih od řeky Ibar, další zesílení ruského vlivu na Balkáně, a oslabení EU."

OKURKA: Jak vytvořit fungující "občanskou" společnost v níž došlo těsně před jednostaným vytvořením k nezákonému odsunu "nepřizpůsobivých" (zn. Srbů, Rumunů, Rusů, Romů) bez nároku na uhrazení ukradených majetků? Roku 2004. Navíc v rozporu s platnými rezolucemi OSN? Tady si nechám poradit.

Vážený pane Urbane, dovolte mi prosím na konec jednu otázku: Myslíte, né věříte, že současná Kosovská Albánie může existovat i bez vojenské hegemonie USA/VB? Bez financování z EU? Pokud ano, tak proč?

Neptám se jen tak do větru - buď se alespoň v budoucnu bude jednat o svébytný stát a nebo si řekněme NA ROVINU, že jde jen o přechodný protektorát NATO.

ivanT: "Je jasne, ze mluvit o obyvatelich Kosova jako 'Albancich' tento ucel neplni: Jednak tam neziji jen Albanci, a dale Albanci jsou spise obyvatele Albanie. Francouzum zijicim ve Svycarsku nebo Kanade se take obvykle rika Svycari a Kanadani, kdyz chceme identifikovat skupinu lidi zijicich v te zemi. Co je tedy zavadneho na tom mit jmeno pro vsechny lidi zijici v Kosovu? A jestli se Srbove zijici v Kosovu citi tak nebo onak, je take v tomto ohledu vedlejsi. Nerikali jsme Albancum zijicim v Kosovu v dobe Srbska 'Srbove' kdyz jsme o nich mluvili jako o obcanech Srbska?"

OKURKA: Ivane, je mi sympatické jak věcně se snažíte argumentovat. Ale neshodneme se - tím, že těm lidem dáme svébytný název "de facto" uděláme další krok k uznání otržení. Na realitě (7/10 osob se považuje za Albánce) to nic nezmění.

Přirovnání se Švýcarskem neuznávám ze dvou důvodů:

1) Na samosprávě (včetně přerozdělování dotací, viz. chátrající srbská ghetta, zatímco domy Albánců rostou jako houby po dešti) nepodílí POUZE JEDNO etnikum.

2) Pokud jste Ivane ve Švýcarsku někdy byl, pak víte, že mezi švýcarským Němcem a našimi sousedy existují skutečně výrazné rozdíly (v jazyce, kultuře i historii). Z podobného důvodu je nesmysl nazývat Australany a Angličany jedním etnikem. Nebo Albánce a kosovské Albánce etniky rozdílnými.

Mám Ivane věcnou otázku - jak řeknete obyvateli Tureckem nezákonně okupované části Kypru? Severo-Kypřan? Jedná se o národ? Poznamenávám, že v místě i dnes žijí lidé, jež se považují za Řeky/Kypřany.
16. 04. 2008 | 16:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Urban:
"diskuze na problém formálního uznání již fakticky existujícího státu pod mezinárodním protektorátem je slepou uličkou"
Kosovo fakticky není schopno trvalé samostatné existence, je to t.č. administrovaný a financovaný protektorát EU.
Opravdu to nevíte, pane Urbane?

to IvanT:
"Nebyly Spojene Staty odejmuty Velke Britanii? Nebyly africke kolonie odebrany domorodcum? Nebyla Belgie odejmuta nekomu? Nebyl Israel odebran nekomu dalsimu?"
Nebyly.
16. 04. 2008 | 18:29

actor_publicus napsal(a):

To Jan Urban,

1) Historii píší vítězové - vždy
2) Nemám potřebu se mravně rozhořčovat. Pouze kategoricky nesouhlasím s uznáním samostatnosti Kosova v jeho nynější podobě.
3) ČR převzala spoluzodpovědnost za zabránění násilí, dodržování občanských a lidských práv v Kosovu. Od 12.7. 1999 se účastníme mise KFOR v operacích JOINT GUARDIAN a JOINT ENTERPRISE.
4) Názor, že ČR nedělá dost - směšné. Cca 4000,- vojáků AČR se již účastnilo těchto operací. Vzhledem k tomu, že se účastní ČR také operací v Afgánistánu a Iráku dochází v současné době armádě dech v lidských zdrojích. Upřímně pochybuji, že by jste byl zastáncem navýšení počtu vojáků AČR a navýšení rozpočtu resortu MO.
5) Úsměvné - Vy jste zastáncem samostatnosti Kosova, proto jakékoli argumenty proti jsou pro Vás mimo realitu.
6)Opravdu si myslíte, že může existovat samostatné Kosovo v nynější podobě? Připravte se na to, že Kosovo bude dále rozděleno etnicky. Ať už za cenu ústupků na obou stranách (bez konfliktu) a nebo za cenu konfliktu.
16. 04. 2008 | 21:16

Orel holohlavý napsal(a):

Pane Urbane, ono je to tak....
Pokud vnímám (a vnímám, věřte, každodenně), tak vás už žádné novin netisknou. Moc se nedivím. Zbývá vám už málo volného prostoru, kde se můžete uplatnit jako "publicista"... Tak si to užijte, ani tady už to dlouho trvat nebude, tyhle bláboly lidé přestanou číst už úplně... a editora k tomu potřebovat nebudou.
16. 04. 2008 | 23:06

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Urban,
rád čtu Vaše blogy, některé jsou velmi dobré. Také jsem Vás zařadil do "silné trojky" v oblíbenosti blogerů.
Nicméně Váš postoj je pro mě v tomto směru naprosto nepochopitelný. Nebudu opakovat to, co bylo řečeno.
Bylo jasné od začátku, že řada silných hráčů nikdy Kosovo neuzná: Rusko, Čína, Indie, Kanada, Izrael, Brazílie a další ... v Evropě Španělsko. Nejsou sebevrazi. Zejména první dva jsou v této věci značně zaangažováni, důvody jsou nabíledni. K nim se přidruží žada dalších, prostě stačí hodit mrtvého brouka s odkazem na protiprávnost toho činu. Do mezinárodních organizací má Kosovo cestu zavřenou, zůstane tedy jakýmsi protektorátem a to tak dlouho, než Rusko a Čína patřičně zesílí.
Předpokládám, že to Američané měli promyšlení řadu tahů dopředu. Tak proč bychom se zrovna my měli angažovat. Paní Albright prohlásila po zahájení onoho bombardování, že se Miloševič vzdá za pár dní ... tomu se musel smát každý, kdo Srby trochu zná. A nemusel být žádný expert s tituly zepředu a zezadu. A opírat se o analýzy věhlasných pracovišť.
Neopakuje se situace trochu?
V tom připadě to do budoucna s těmito analytickými schopnostmi opravdu nevyhrajeme, to máte pravdu.
Nedávno jsem slyšel analýzu, kdy jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo plakat. Řeč šla o Putinově jednání s Bushem a analytik J. F. poukázal na čtyři želízka Bushe, které ani nemusel vytáhnout a Putin kapitoval. To myslel vážně? Jedno z nich bylo údajně Kosovo.
Omyl, Kosovo i Srbsko bylo americkou kartou a stalo se ruskou právě tím vyhlášením.
Nemyslím si, že by pohled do hisorie nic nevážil, zmiňoval jsem se o tom. A právě z toho důvodu by na seznamu států, které Kosovo uznají měla být ČR poslední. Uznáním Kosova ničemu nepřispějeme, ti hlavní protihráči svoje stanoviska nezmění. Uděláme si však ostudu. O dalších důsledcích nemluvě.
16. 04. 2008 | 23:18

Pepa Řepa napsal(a):

Obdivuji pana Urbana!!!!!

Pro jeho nestydatost.

Nemá význam to více komentovat.

To, že si na jeho dílo opět sedla moucha, mluví za vše.
17. 04. 2008 | 07:45

Jan Urban napsal(a):

Váženým kolegům blogerům:

Přečtěte si, prosím, ještě jednou téze, které jsem předložil k diskuzi.

1) Historický argument je nesmyslný, protože pokud mezinárodní společenství přijme tento z obou stran čistě etnický výklad minulosti, nemá jinou možnost, než se postavit na stranu jedné etnicky definované politiky. To, co říkám, že by mělo proti těm dvěma etnickým interpretacím prosazovat řešení problému na občanském a integračním principu v rámci institucí a hodnot Evropské unie.

2)ČR nedělá v tomto ohledu prakticky nic. Posílat vojáky - jak argumentuje actor publicus -je to nejlacinější a nejméně zodpovědné. Proč má Slovensko několikanásobek pracovníků v diplomatických, často i nejvyšších, funkcích v misích OSN a EU? Proč si ČR nevezme na starosti právě ochranu práv menšin a zveřejňování případů jejich porušení?
3) Argument o neschopnosti Kosova k samostatné existenci obstojí jen těžko. Stejný argument zazníval, když se osamostatňovala Makedonie i Černá Hora. Opět nejde o to, postavit se na hranice a říkat: "Tak teď nám to ukažte", ale dlouhodobou přítomností přitáhnout celý Balkán do rámce EU.
4) Za nejpozoruhodnější moment celé diskuze považuji fakt, že se nikdo z diskutujících nezabýval tím, co je pro pochopení problému západního Balkánu v posledních dvaceti letech to nejdůležitější - důsledky a metodami velmocenských chyb a dohod - především je to likvidace Bosny a Hercegoviny právě na etnickém principu, ponechání tzv. bezpečných zón pod explicitně vyhlášenou ochranou OSN na pospas etnickým čistkám, provedeným v roce 1995 bosensko srbskými silami s prokázanou podporou Miloševičova režimu.

Vážení kolegové blogeři,

teď už jen pro čistotu argumentu - pokud vám nevadilo etnické rozdělení BaH, které sankcionovalo řádově větší etnické čistky, včetně vyvraždění srebrenických civilistů a násilného obsazení zón pod ochranou OSN, proč by Vám mělo vadit samostatné, rozdělené a etnicky dočištěné Kosovo? Ostatně přesně tento nesmysl navrhoval Jiří Paroubek jako premiér České republiky.

Má předpověď je, že pokud převládne český názor, že není třeba dělat vůbec nic, tak za pár měsícům pár desítek až pár tisíc mrtvých, dojde na Paroubkova slova. A nebude to vina ani Albánců, ani Srbů. Ti si jenom potvrdí každý svoji vlastní historickou pravdu, a budou pokračovat na cestě k bídě svoji dosavadní politiky.
17. 04. 2008 | 08:49

buldatra napsal(a):

Pro pana Ivana T:

Abychom se vyvarovali dalších sporů a nejasností ohledně pojmenování obyvatel nově vzniklého útvaru v provincii Kosovo,navrhuji vytvořit název zcela nový,oficiální.Od tohoto názvu pak odvodit přirozeným způsobem,jak se bude obyvatelům říkat.

Navrhuji proto následující demokratický postup:
Nový název pro tento nový samostatný nechť se stane předmětem výběrového řízení.Pod záštitou dejme tomu OSN,aby byla dodržena tradice.Při té příležitosti může zcela přirozeným způsobem vykristalizovat i příslušné pojmenování pro obyvatele tohoto útvaru.Tím budou zabity dvě mouchy jednou ranou(mouchy z tohoto blogu se to netýká).
Hlasovat by měly jen státy,které tento útvar již uznaly a mají tedy nehynoucí zásluhy.Ostatní o výsledku pouze informovat.To proto,aby měli příležitost uznat tento stát později i s jeho novým oficiálním názvem.A také kvůli korespondenci a tak.
Pomůcka pro bezradné hlasující.
Není nikdy od věci ,při vymýšlení zcela nového názvu,zamyslet se nad tím,co je pro danou oblast typické,nad tradicemi té,které oblasti,jež stává se novým státem.Vhodný nový název pak umožní,aby každý ihned věděl,oč jde.
17. 04. 2008 | 10:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Urban:
ad 1) Samostanost Kosova byla určena právě na etnickém základě;
ad 3) Kosovo nikdy nebylo a fakticky ani nemůže být samostatným ekonomicko-politickým útvarem, srovnávání s historickými zeměmi Černá Hora a Makedonie je zavádějící;
ad 4) V BaH se prosadil týž etnický princip jako v Kosovu.
Souhlasím s Vámi, pane Urbane, že nedělat nic je při řešení problému Kosova velmi špatné. Proto je třeba se postavit proti uznání státu Kosovo.
17. 04. 2008 | 11:07

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
konečně konstruktivní návrh!

Kosovaři? Eurokosáci? Multikosi? Kosí bratři?

Pro útvar bych navrhoval název Al-Kosonostra. Vlajku už si vybrali:Albánskou.

Erb je jasný. Když Kosovo, tak kosočtverec symbolizující čilý obchod s jistým orgánem. Na erbu stříkačka a bílý prášek.Tradiční atributy.

Kde je skeptický?
17. 04. 2008 | 11:19

Pepa Řepa napsal(a):

Zdeněk Matyáš
pana Urbana se musím zastat.

Je potřeba poslat víc vojáků.Ovšem na druhou stranu.
17. 04. 2008 | 11:22

buldatra napsal(a):

Tak,první návrhy tu máme.
A pak,že nic neděláme.Naopak!Tvoříme.Narozdíl od těch,co boří.Abychom po nich nakonec dávali věci do pořádku.
K erbu bych si snad jen dovolil podotknout,že z heraldického hlediska by možná bylo lepší nahradit bílý prášek zelenou makovicí,nebo makovicemi skříženými.Ten prášek by si mohli někteří spojovat se skrytou reklamou na prací prostředky.Jen důvtipnější by viděli možnou spojitost s praním špinavého oběživa.
17. 04. 2008 | 14:53

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra
mám radost, že jste nezpochybnil tvar erbu nově vzniklého útvaru.

Jen letmý pohled na mapu dosvědčí, že je málo států s tvarem kosočtverce, jako Kosovo.

To ovšem zpochybňuje verzi, že Kosovo nebude životaschopné.
Tento útvar je schopný postarat se sám o sebe.Potvrdily mi to dámy z Perlovky. Nemám to prý ale říkat pastýři Hashimovi. Nevím, co tím myslely.
17. 04. 2008 | 15:11

ivan napsal(a):

Jan Urban:
6) Pokud mezinárodní společenství, a s ním i Česká republika, neprosadí neetnický, a tedy občanský model soužití, je jedinou myslitelnou variantou dalšího vývoje rozdělení Kosova podle etnických hranic, a to znamená obětování srbských enkláv na jih od řeky Ibar, další zesílení ruského vlivu na Balkáně, a oslabení EU.

Pane Urban, srbské enklávy již dávno byly obětovány. Pokud nebudou jejich obyvatelé vyhnáni či rovnou vyvražděni, odejdou v průběhu několika let sami z ekonomických důvodů. A pokud tam už ti staří dožijí, odejdou všechny jejich děti. Tvrdit cokoliv jiné je buď neskonalá naivita anebo další lež.

Bát se o další posílení vlivu Ruska je dnes rovněž poněkud komické. Na to jste měli myslet dříve. Pokud někomu utrhnete nohu, těžko se budete divit, když se proti Vám domluví s Vaším nepřítelem. Obzvláště tehdy, když se mu ještě budete smát do obličeje - viz zmanipulovaný soud s teroristou Haradinajem.

A co se týká Vašeho slavného občanského modelu soužití - jaksi jsem Vás neslyšel, když bylo vyhnáno 200 000 Srbů z Krajiny a Slavonie. Tam přece toho prostoru k vytvoření občanského soužití bylo neskonale více než v Kosovu. Tam to nešlo? Proč? Byl snad někdo v pozadí proti? Kdo?

A teď tomu ve velké Albánii má být jinak. A proč tedy neuplatnit ten Váš občanský princip soužití naopak třeba v severním Kosovu, vrácenému do Srbska. Proč by to nešlo třeba takto?

Pane Urban, od Vás jsme vždy dostávali pouze naprosto jednostranný výklad problematiky Kosova. Přesně ten, který byl v danou chvíli plně v souladu s politikou USA. Paní Silvermannová je proti Vám naprostý břídil. Jenže my jsme mezitím také nezaháleli a občas jsme si cosi nastudovali.
Třeba o albánské divizi Skanderbeg, masakrující Srby za druhé světové války. O pronikání Albánců do Kosova za dob Envera Hodži s cílem odtrhnout toto území od SFRJ. O vyhánění Srbů v 80. letech minulého století. O vraždách jugoslávských policistů ve stejné době. Atd.atd. Na všechno toto jste jaksi při Vašem PŠM zapomněl. Takže dnes Vám už jaksi nevěřím.

A pokud mě zajímá stanovisko USA, rád se s ním seznámím přímo a nepotřebuji žádného tlumočníka ani jejich místního PR specialistu na kamufláže jejich průšvihů.
17. 04. 2008 | 16:22

actor_publicus napsal(a):

To Jan Urban -

"Posílat vojáky - jak argumentuje actor publicus -je to nejlacinější a nejméně zodpovědné."

Upozorňuji Vás, že pokud tam Ti vojáci nebudou, do několika týdnů dojde k takové eskalaci napětí a výsevu makových semínek, že i otrlým narkomanům po celé Evropě budou vyskakovat injekční stříkačky z rukou.

Nejlacinější ve smyslu nejlacinější finančně - divil by jste se na kolik nás mise vyjdou.
Nejlacinější ve smyslu nejlacinější politicky. Chacha, protože pro SR je sakra jednoduší posílat pozorovatele.

Pane Jane Urbane,
pojal jsem podezření, že jste humanista. Humanista s kytičkou v ruce a kázající o opojném soužití muslimů a křesťanů na občanském a integračním principu v rámci institucí a hodnot Evropské unie.
Křesťanská Evropa musí být velmi obezřetná v přílivu muslimů do struktury EU a musí zůstat křesťanská! To jsou ty hodnoty hodné následování. Musulman se nikdy nepodřídí křesťanským hodnotám. Vám nestačí poučení z Francie?
17. 04. 2008 | 19:17

actor_publicus napsal(a):

k přílivu
17. 04. 2008 | 20:54

bigjirka napsal(a):

a hele... zase jsem něco napsal špatně
18. 04. 2008 | 22:10

stejskal napsal(a):

No, vidíte, pane bigjirko, jak jste vnímavý.

Časem se třeba domluvíme, že zde nebudeme celá etnika či národy označovat jako kriminálníky, protože to může ty slušné mezi nimi urážet. A tady se urážet nesmí.

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 23:36

Pavel Urban napsal(a):

Momentálně můžeme udělat dvě věci : uznat Kosovo, a tím se připojit k přiznání mezinárodní bezmocnosti. K appeasementu, který možná pomůže uklidnit situaci. Nebo naopak - to nebude záviset na vůli velmocí, tím méně naši.
Nebo neudělat nic, a tím akceptovat dosavadní status quo. To jest, Kosovo jako samostatný stát pro nás neexistuje a je součástí Srbska. Je-li toto nicnedělání zločinem, jaká další možnost se nám nabízí ? "zaujetí promyšleného a dlouhodobě platného proevropského stanoviska a převzetí v této chvíli za všech okolností nepopulární a obtížné zodpovědnosti" ? Jsem pro. Co to konkrétně znamená ? Třeba taky vůbec nic.
Ad diskutující : pokud se někomu nelíbí polomafiánský kosovský stát s klanovou populací (mě taky ne), pak si tu populaci představme rozptýlenu po celé Evropě. S pocitem ztráty, kterou je záhodno pomstít, s nenávistí vůči těm, kteří je hodili přes palubu. Ani Srbové totiž neměli moc na vybranou : buď Albánce vyhnat nebo se odsud dříve či později stáhnout. A existující Albánie neuživí pořádně ani vlastní populaci, takže zde by uprchlíci trvale nezůstali.
Chceme-li obviňovat kohokoli včetně Američanů z prosazování vlastních zájmů (které skutečně existují), měli bychom napřed zvážit, co dotyčný mohl doopravdy dělat a s jakými následky. Politika je hrou zájmů, především je to ale umění možného.
Ad Okurka : nevím, jestli by se někomu hodila silná, nezávislá Jugoslávie. Vím jen, že takováto Jugoslávie zašla na úbytě během deseti let po Titově smrti. Jugoslávie v roce 1990 byla fakticky slabší (a pro mocenské zájmy méně nebezpečná), než dnešní malé, poražené, izolované, ale jednotné Srbsko.
19. 04. 2008 | 08:39

Šťoural napsal(a):

Jednoznačný výrok. Kosovo neuznat. Uznání = obdoba Mnichova. Islámští parchanti nechť zůstanou tam kde jsou. Do Evropy by neměli mít přístup. Pouze na dovolenou. A to ještě dodržovat evropské zvykosti. Ne my jejich. Oni jsou tu a byli by na návštěvě. Od kdy se hostitel podrobuje móresům hosta? V tom případě je host vykázán domů. Až se budou moci v hašašírárnách stavět křesťanské kostely, pak se dá uvažovat po sto letech zkoušky o vstřícnosti k hašašírům. Nemít ropu, nikdo o nich neví. Pásli by ovce jako za dob Ježíše. Nejsem rasista, ale realista. Obojí je na "r".
19. 04. 2008 | 10:12

bigjirka napsal(a):

Jasně, pane Stejskale, musíme si dát bacha, abychom neurazili těch pár slušných pasáčků ovcí v horách, kteří to tu stejně nečtou.
19. 04. 2008 | 11:57

Otazka napsal(a):

Mučení v táboře Guantánamo prosadili vysocí Bushovi poradci

Nejvyššího amerického generála ošálili vysocí činitelé Bushovy vlády, kteří byli rozhodnuti prosadit agresivní vyšetřovavcí techniky osob, podezřívaných z terorismu a zadržovaných v táboře Guantánamo na Kubě. Tak se stalo, že americká armáda opustila od nepaměti platný zákaz zacházet s vězni krutě a nelidsky.

Generál Richard Myers, předseda spojeného velení americké armády v letech 2001 - 2005 se mylně domníval, že vězni v Guantánamo a v jiných věznicích jsou chráněni ženevskými konvencemi před násilím, které se rovnalo mučení. Ošálili ho vysocí činitelé americké vlády ve Washingtonu, kteří byli přesvědčeni, že jsou Ženevské konvence a další tradiční zákazy mučení "zastaralé".

Ve své nové knize Torture Team (Mučicí skupina) dokazuje Philippe Sands, profesor práva na University College v Londýně, že

* Vysocí činitelé Bushovy vláday prosadili dosud zakázané vyšetřovací metody za pomoci nezkušených důstojníků v táboře Guantánamo
* Myers je přesvědčen, že se stal obětí "intrik" vysokých právníků na ministerstvu spravedlnosti, v kanceláři viceprezidenta Dicka Cheneyho a na ministerstvu obrany, které vedl Donald Rumsfeld.
* Právníci, kteří vypracovali výslechové metody, se při tom inspirovali činy Jacka Bauera z amerického televizního seriálu 24.
* Generál Myers se mylně domníval, že se používá vyšetřovacích technik, jak jsou popsány v platné armádní příručce.

Právníci, kteří prosadili mučení, byli všichni jmenováni do vládních postavení na základě svých politických názorů. Byli to Alberto Gonzales, David Addington a William Haynes. Na věci se také podíleli Doug Feith, Rumsfeldův náměstek, a Jay Bybee a John Yoo, dva náměstkové generálního prokurátora.

< Tato zjištění vyvolala zuřivou reakci v USA od osob, seznámených s obsahem nové knihy. Ti jsou rozhodnuti pohnat Bushovu vládu k odpovědnosti za porušování mezinárodního i domácího práva schválením týrání a mučení vězňů.

Bushova vláda se pokusila vysvětlit nepřijatelné zacházení s vězni v zálivu Guantánamo a ve vězení Agu Ghraib selháním nižších důstojníků. Sandsova kniha dokazuje, že tlak vyžadující agresivní a kruté zacházení s vězni pocházel seshora a že ho schválili nejvyšší právníci americké vlády.
19. 04. 2008 | 17:45

VOSA napsal(a):

radko mladiči, chci být vaše VOSA
19. 04. 2008 | 21:02

LEVAK napsal(a):

Já žasnu,Jan Urban je proti samostatnosti Kosova a vidí zločinnost i na druhé straně!Zřejmě CIA mění kurz!
20. 04. 2008 | 23:48

Peol napsal(a):

Mate pravdu v tom, ze nedelat nic proti dodrzovani lidskych nadnarodnich umluv, napr. Hranice statu, je to netrestuhodnejsi co lze. Znamena totiz temer jistou valku.
21. 04. 2008 | 09:30

Marko napsal(a):

Pane Urban!
Dlouho jsem váhal,jestli mám ještě reagovat.Z vašeho blogu a další reakce čiší bezradnost a to jak vás i vám podobné od Madlenky poV.H.začíná po nocích tlačit krev nevinných Srbů i Albánců prolitá během a po "hum.bombardování.Co dál?Ze strany společenství především důsledně splnit svá vlastní předsevzetí:
1./Rozpustit UCK,nyní Kosovský ochranný sbor
2./Odevzdat všechny zbraně v držení civilistů.
3./Zločince obou stran zatknout a postavit před soud a to v Prištině a nikoli v Hagu.
Nyní rozvedu: Kosovo nyní ovládá asi 1000-1500 ozbrojených banditů z nichž jen asi několik málo stovek má na rukou krev.Žijí z mezinárodního org.zločinu,výpalného od místních ale i zahraničních krajanů a rozkrádání mezinárodních fondů pomoci.Jejich eliminací se obyvatelé Kosova zbaví strachu.A to je spolu s poznatky FBI a CIA,evropských a srbských tajných a policejních služeb předpoklad pro naplnění bodu 3.Pro naplnění odzbrojení je nutno uskutečnit razii ve všech domech a bytech v oblasti včetně zničení tajných skladů zbraní vybudovaných UCK pro případ part.války a to i po obou stranách Kosovsko-albánské a makedonské hranice.
Potrestáním zločinů se poněkud otupí hrot nenávisti,do čela státu budou zvoleni noví lidé.Jen malá část Kosovských albánců v soukromých rozhovorech podporuje Thaciho a Haradinaje jen mají oprávněný strach o život.
Potom možná bude fungovat etnické rozdělení po vzoru BaH.
Závěrem promiňte moji ještě nedonalou češtinu.
21. 04. 2008 | 12:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Marko,

to zní velmi dobře. Jak se ale podaří postavit zločince všech stran před soud v Prištině, když například Karadževič či Mladič dodnes unikají?

Dokáži si představit tento zásah na území Kosova. Ne tak už na území Albánie resp. Srbska, kam se zločinci rozprchnou či tam už žijí.

Ale kdyby toto šlo provést, byl by Váš návrh podle mne velmi dobrý. Minimálně je to skvělý námět do diskuse. Asi máte pravdu, že světové společenství do vzdalo příliš brzo.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 13:19

buldatra napsal(a):

Pro pana Stejskala:

Dovoluji si poznamenat,že pánové Karadžič a Mladič jsou označováni za zločince těmi samými lidmi,kteří zprvu za zločince a teroristy označili dnešní nejvyšší představitelstvo Kosova.
A později z nich onen cejch sejmuli a učinili z nich to,čím jsou dnes.Tedy totéž,čím jsou u nás náš prezident,premiér atd….
Zvláštní.
A zvláštních je více věcí.
Pan Marko uvádí 3 kroky,které by bylo dobré učinit.Kroky 1a2 měly být učiněny již dávno.Ostatně,proč tam tedy vlastně jsou vojáci z celé Evropy?Co důležitějšího mají na práci?Snad jedině krok 3.
I ten lze provést.Musí se ale chtít.Není lehké polapit zločince,nicméně,je-li zločinec alespoň na útěku,nenadělá tolik škody jako v prezidentském křesle.Dříve,či později bude stejně polapen.
Až budou zločinci na útěku,zbraně odevzdány a lid obecný v Kosovu zbaven strachu o život,teprve potom ať se vysloví o samostatnosti.Podotýkám,že samostatnost Kosova není otázkou jen pro ty,kteří jsou v Kosovu dnes.Je to i záležitost těch,kteří museli své domovy nedobrovolně opustit.I ti mají přece právo rozhodovat.Má-li být někdy tento stát mezinárodně uznán,musí se tak stát demokratickým způsobem.Ne způsobem mafiánským,jako dnes.

Světové společenství je z pohledu prostého vesničana pouze spolkem s důležitým názvem.A tím to končí.A pokud se na něčem tento spolek usnese,o něčem rozhodne a neudělá to,bezvýznamným zůstane.
Pořádek v Kosovu neudělal.Zločince neodchytil a nepotrestal.Jak to změnit?
21. 04. 2008 | 15:05

stejskal napsal(a):

Pane buldatro, já s tím naprosto souhlasím. Všechny tři kroky, které pan Marko navrhuje mi přijdou správné.

Souhlasím i s tím, co jste napsal Vy. Prakticky bezvýhradně.

Dívám se ale na věc realisticky.

Ke všemu tomu, co říkáte, musí být vůle. A to nejen na straně Srbů a kosovských Albánců, ale především těch, kteří by měli tento plán důsledně prosazovat (NATO? OSN? EU).

Jediný, kdo měl nějaký plán, byla EU. Ahtisaariho plán. Jistě ne ideální, pravděpodobně by též vedl k postupnému osamostatnění Kosova, ale nikdo nic jiného - pokud vím - nepředložil.

Ahtisaari na něm pracoval několik let. Pak se o něm jednalo, hledaly se kompromisy a Srbové řekli, že už dál jednat nebudou. Tady měla Evropa a světové společenství být možná tvrdší a pořádně je přitlačit (jestli to ale vůbec šlo). Ale nebyly.

No, a najednou nebylo vůbec nic, vše zase na začátku. A Albánci toho měli už dost (a samozřejmě toho i využili ke splnění svého snu - nezávislého státu).

Řekli, vyhlásíme nezávislost. A basta. Myslím, že Evropa a USA 1) dostaly trochu strach, aby tam Srbové nevlítli, 2) byly na Bělehrad trochu naštvaní za to, že zcela opustil jednací stůl.

A závěr: uznání Kosova, aby tam Srboví nemohli vlítnout a tak trochu i jim na truc.

Ano, světové společsntví mělo postupovat razantněji. Jsem pro.

A kdy to naposledy udělalo? Snad v roce 1991 v Zálivu, od té doby ne. Ani náznak. Od té doby vezme sem tam "spravedlnost" do svých rukou USA (když se svět nemůže dohodnout, jak dál a Washington má za to, že je třeba jednat - to nyní říkám bez nároku na hodnocení, jak jedná) a podstaná část lidí na této planetě mu za to spílá.

OSN je nemohoucí, na ničem se není s to dohodnout (právo veta v RB, diktátorské nedemokratické režimy, které nikoho nereprezentují, hlasující propti všemu konstruktivnímu, a řada dalších aspektů). Ale o to víc chce všchno schvalovat, do všho mluvit. A pak to zablokuje jeden stát či převáží skupina diktátorů z Afriky, Kuba, Vietnam, KLDR a další.

EU? Něco zkusilo (možná ne úplně, šťastně, ale zkusilo). A neuspělo. Ano, můžeme mu vyčítat, že nezkoušelo dál. Stejně by to nedokázalo prosadit, žádné jednotky nemá (tedy kromě jedné malé společné francouzsko-německé). Kdo by tomu velel, jak bychom se na tom dohodli, jak dlouho by to trvalo, než bychom se dohodli?

NATO? To jsou především USA se svým obrovským vojenským potenciálem a ochotou posílat vojáky a dávat peníze na mezinárodní akce. Jenomže USA už nás myslím mají plné zuby. Proč by měly pořád někde krvácet jen ony a ještě to celé platit, když ostatní se jen hádají. A pak jim svorně nadávají.

Samostatné Kosovo je špatné. Opravdu stojí na lidech a strukturách spjatých se zločinem.

Ale byli jsme s to (my všichni) nabídnout a zajistit lepší alternativu?

Vždy je rozdíl mezi tím, co bych chtěl, a tím, čeho mohu dosáhnout. V případě Kosova je ten rozdíl alespoň z mého pohledu tragicky velký.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 15:41

buldatra napsal(a):

Pane Stejskale:
Jenže.
Celé to řešení-neřešení v režii USA,kterým došla trpělivost je bohužel k ničemu.Je to hurá akce,je to uspěchané a špatné.Jediné pozitivum by se dalo najít v tom,že se na čas odložilo střílení.
Hledání cesty kompromisu a uvádění věcí na správnou míru,to je správná cesta.Cesta klikatá,cesta dlouhá a namáhavá.
Proč bylo nutno vyřešit něco šmahem,když to něco vznikalo dlouhá léta?
Zkratkovitá řešení vedou zpravidla do pekel.

A navíc.Nejedná se o vznik státu na nově objeveném pustém ostrově.Tento stát vznikl proti vůli majitele.Území je nemovitost.Každá nemovitost má majitele.Alespoň v civilizovaném světě to tak je.Porušení této zásady je porušením základního principu.
Naše zahraniční politika má šanci,ba povinnost pustit se do boje,nekompromisního boje za účelem dosažení práva mezinárodního a také spravedlnosti.K tomu je potřeba umění diplomacie.Snad máme alespoň nějaké diplomaty,kteří by stáli za řeč.A kteří by se pustili do práce,za kterou jsou placeni z našich kapes.
Je jim snad jasné,co si naše veřejnost žádá.Ať jednají v našem zájmu.Ať se vymaní z pozic kývacích panáků,ať nemají strach a dělají to,co mají.

Autor blogu pak může napsat článek o tom,jak se naši diplomaté snažili ze všech sil dát věci dopořádku a ne o tom jak jsme seděli za bukem a čekali až zahřmí.

Považuji za dobrou věc,že z naší strany nebyl doposud tento stát uznán.A doufám,že se tak ještě nejméně 100 let nestane.S jedinou výjímkou a tou je souhlas Srbska.
A má-li se tak někdy stát,je třeba pracovat na tom dlouho a poctivě.

Alternativou ,dobrou alternativou,by mohla z naší strany být nabídka zprostředkování dalšího jednání.Věřím tomu,že tato nabídka z naší strany by byla Srbskem akceptována.
Jestliže se ale nic na dnešním stavu nezmění,budou muset zůstat milí Evropští vojáčci v Kosovu na věčné časy.Protože jakmile odtud vytáhnou paty,nastane mela(jako výsledek výše uvedené hurá akce).
21. 04. 2008 | 17:07

Jan Urban napsal(a):

Kolegům blogerům pro oživení diskuze:

Diskuze o uznání či neuznání Kosova je i na tomto blogu opravdu mimo realitu. Nezáleží totiž na tom, zda Česká republika tuto malou zemi formálně uzná, ale zatraceně záleží na tom, zda Česká republika bude tvrdě pracovat na tom, aby celý Západní Balkán přestal být nástupištěm mafií a korupce. A zda v tomto ohledu bude aktivně ovlivňovat partnery v EU. Srbsko totiž také není nemafiózní demokracií - stačí si jen přečíst tamní noviny. Bulharsko, Rumunsko, Černá hora, Makedonie - a, s prominutím, ono ani Řecko není etalonem transparentnosti.

O tomhle by se měla vést diskuze, ale nějak se nevede. Mávat prápory, domnělou historií a ještě spornějším mezinárodním právem je, samozřejmě, mnohem jednodušší - a bez námahy či zodpovědnosti.

Kde byly dnes tak hlasité argumenty, když se v devadesátých letech na několikrát a skonečnou platností v Daytonu v roce 1995 sankcionovaly milionové etnické čistky a rozbíjel členský stát OSN Bosna a Hercegovina? Vedení Republiky srpské v roce 1995 bylo živo jenom z mafie a podpory Bělehradu, nejdůležitější cstou narkotik do Evropy bylo polní letiště u Mostaru, ovládané bosensko-chorvatskou mafií. Nepamatuji se, že by tehdy někdo v neexistující české diskuzi k tomuto problému bratry Slovany z něčeho obviňoval.

Tady, a jenom tady, prosím, hledejte příčiny dnešního stavu na Západním Balkáně.
21. 04. 2008 | 17:54

stejskal napsal(a):

Pane buldatro,

pokud považujete území za nemovitost, kterou má jednou pro vždy někdo propachtovanou (národ, etnikum, úředník atd), byť na ní sám nebydlí, ale naopak se tam třeba chová jako barbar, nemůžeme se dohodnout.

Já vnímám vztah k zemi (půdě), místu, které obývám, poněkud jinak. Prostřednictvím lidí, kteří na ní žijí.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 20:49

jogín napsal(a):

Asi není jiné rozumné řešení, než rozdělit Kosovo podle etnického složení. Území se srbským obyvatelstvem připojit k Srbsku, území s převahou Albánců k Albanii. Poměr etnik se nezmění, jedině snad v případě genocidy či vysídlení. A vysídlení Srbů probíhalo a probíhá.
22. 04. 2008 | 09:44

Sekyra napsal(a):

Jan Urban:
Proc zpochybnujete mezinarodni pravo???
Takze nejake rezoluce RB jsou jen pro legraci a nemusi se dodrzovat? Zasady helsinske OBSE o moznostech zmeny statnich hranic take uz neplati? VSECHNO TOTO UZ NAHRAZUJE JEN ROZHODNUTI PREZIDENTA USA???
Clensky stat OSN Bosna a Hercegovina alespon formalne nebyl rozbit, ale federalizovan; tak by se mel resit i problem Kosova.
22. 04. 2008 | 12:41

buldatra napsal(a):

Pane Stejskale:

Nemohu než uznat,že s tou nemovitostí máte recht.
Vyjádřil jsem se nediplomaticky.Kostrbatě.To se nám venkovanům občas stává.
Zkrátka,je to asi proto,že každá nespravedlnost a lidská tragédie mě trápí.A nemohu s tím nic dělat.

Pokusím se tedy k věci vyjádřit jinak.Území,o kterém je řeč,jedni obývají a zůstávají.
Druzí obývali,ale museli odtud zmizet.Byli k tomu donuceni,šlo jim o krk.Přesto ono území považují právem za své,za svůj domov.Neodešli dobrovolně.Ani z důvodů,že by se území zřekli,nebo,že by odmítli občanství státu,ke kterému ono území náleželo,neprodali ho.Nestalo se tak ani na základě nějakého mezinárodního aktu.Prostě a zkrátka k tomu byli násilím donuceni,měli strach a měli důvod mít strach.

Ti lidé již v Kosovu nejsou.Zůstal tam jejich majetek(i nemovitosti),jejich historie a vztah.
Ale pak ti první využili(zneužili) situaci a vyhlásili samostatnost.Což by měla být jakási velká slavná tečka,jakési ukončení celé záležitosti.Vítěz bere vše,ostatní mají smůlu.
Nový princip?Nový způsob řešení podobných situací ve světě?Příklad,jak se to dělá?
Anebo něco,s čím se už nedá nic dělat,protože by to vyžadovalo obrovské úsilí a prostředky a čas?

Zdá se mi,že někdo zasel vítr.

Pane Urbane:

V roce 1995 se diskuze mohli zhostit toliko naši vrcholní představitelé.Jejich činnost-nečinnost je věcí jejich schopností , vůle a svědomí.
Snad nebudou neschopní navěky.

Lid prostý do těchto věcí nemohl,ba ani dnes nemůže nijak zasáhnout,nemá nástroj,jak cokoliv ovlivnit.Dnes,v roce 2008 máme alespoň možnost vyjádřit se k danému problému a sdělit si navzájem své poznatky názory a zkušenosti v tomto virtuálním prostoru.
I na tomto blogu,díky za to.Nyní alespoň znáte názory těch,kteří se k danému problému rozhodli vyjádřit.
Jednou se snad dočkáme přímé demokracie.Pak i naši kormidelníci pochopí,co a proč mají dělat a v čích zájmu to mají dělat..Jinak budou odvoláni.Ale to až jednou,až skončí demokratura a začne demokracie.
22. 04. 2008 | 13:16

af napsal(a):

Nevím co tím pan Urban chtěl říct nebo předstírat, ale jak je dobře vidět, lidi nepřesvědčil ani náhodou. Ke křivárně s uznáním Kosova bych se nepřidal taky.
22. 04. 2008 | 22:29

Vladimir napsal(a):

Bývalo zvykem ve středověku, že zloději usekli ruku - tu, která kradla. Tomu, kdo znásilnil ženu, usekli příslušný úd.
Tady p. Urban znásilňuje právo (mezinárodní - např. rez. OSN 1244), morálku, ba i city a ptám se, co useknout panu Urbanovi ? Otázkou je, zda p. Urban tohle píše sám nebo mu to posílá nějaká PR agentura, aby to pod svým jménem zveřejnil.
Je přece známo (aspoň mezi těmi, kteří nejsou úplně neinformovaní), že Německo (min-zah.: Gencher, Kunkel) , ale i Rakousko, měli eminentní zájem o změnu (nápravu dle sebe) poměrů v Evropě po Versailes (po 1. sv. válce). Připomínám, že po 1. válce vznikla Jugoslávie, Československo, ale i tzv. Sovětský svaz (který ovšem není výslednicí Versailes).
V 90. letech pak s uspokojením zaznělo, že se podařilo to, že 3 slovanské federace padly. Takže lze podle známého latinského přísloví (česky: vraha hledej tam, komu to prospělo) tak zhruba najít směr, kde sídlí příslušná PR agentura, která úkoluje p. Urbana.
25. 04. 2008 | 18:05

Tx napsal(a):

Z diskuse vyplývá, že jeden uznává právo Kosova na samostatnost, jiný se přiklání k srbskému stanovisku. Dovoluji si prohlásit, že toto je přesně ten případ, kdy není komu držet palce.
V r. 81 jsem v Srbsku pár měsíců pracoval, a to se všemi národnostmi Jugoslavie. Když jsem poznal „lásku“ mezi nimi, zejména mezi Srby a Chorvaty, řekl jsem ženě „až to tady jednou praskne, pozdrav pámbu“. Slovince měli všichni docela rádi (taky měli jediní plusový rozpočet a živili ostatní), k Albáncům měli vztah cca jako Češi k Cikánům. Ono to i s jejich touhou po vzdělání a práci bylo podobné. Určitá část dobrá, ale těch ostatních o dost vyšší procento než v ostatní populaci. A že se v Kosovu děly věci: na univerzitě v Prištině se běžně prodávaly diplomy (vč. lékařských!) lidem, kteří ani kolem univerzity neprošli, z albánského vojáka si kolegové dělali srandu a on jich v noci všech 6 ve stanu podřízl, 50tiletý muž si koupil dvě patnáctky, uvázal je v kozím chlívku a tam je chodil asi 3 roky „obšťastňovat“, dostal „celé“ 2 roky (to jsou zprávy z tisku – černá kronika), Albánci tvrdou šikanou vyštvali Srby z vesnice a poslední 1 – 2 rodiny, které se vystěhovat nechtěly, někdo vystřílel (policie – Albánci – nikdy nikoho nedopadla) – to byl běžný postup, ne jeden případ, atd.
Původně byla v Kosovu většina Srbů. Vlivem podstatně vyšší porodnosti a imigrace Albánců se v průběhu staletí poměr dramaticky změnil (jak mi jeden Srb řekl: přešukali nás…). A pak, v době krvavého rozpadu Jugoslavie jim to Srbové i s úroky vrátili. Obě strany jsou příšerní nacionalisté. Nevím, proč se stavět na některou z těchto stran. Pravda je, že v Srbsku je nahoře taky trochu mafie (no, a u nás??? Kde ne…), ale Kosovo (a obávám se, že i Albánie) je na ní přímo postaveno. Kromě toho vyrobit si další muslimský stát v Evropě je vskutku prozíravé. Toto nemá dobré řešení. Jugoslavii držel pohromadě Tito (megaloman, zatímco král měl před válkou po Jugoslavii 4 rezidence, spíše vily, Tito jich měl cca 50 se silně chráněnou zónou kolem. Anglická královna připluje na státní návštěvu na křižníku. Tito na křižníku, doprovázeném celou flotilou atd.).Když zemřel, pár let to jeho kult (a armáda) ještě trochu držel pohromadě, no, a pak to ruplo…
26. 04. 2008 | 15:39

Michal napsal(a):

Mezinárodní právo i celá OSN je zastaralá. Nedokáže bránit ani národnostní menšiny před genocidou ani jednotlivce před totalitářskými režimy. Celé to blokují totalitní či polototalitní státy jako Čína a Rusko. OSN si od nich nechává diktovat jejich podmínky a "kulturu". Jaké výsledky pak čekáme?
28. 04. 2008 | 11:56

TT napsal(a):

americká vláda je zločinecká.
Taky jste si všimli že má zastání už jen jen mezi hlupáky a prospěcháři??
28. 04. 2008 | 22:37

micko napsal(a):

tak konstruktivneho vas ne znam,p.urban!
duvodi takove situace na balkane jsou hlavne turecka 500lete vladnuti na balkane a promichanost tolika etniku na tak malem prostoru a pak velmoci vzdy experimentovali na balkane ci delali dohody na nas ucet(jsem bosenski srb).
tady v c.r.neexperimentovali jelikoz je to moc blisko jejich hranic(deutschland,france,benelux...).
vsechny cekaji jak dopadnou volby v srbsku a pak budou rozhodovat!
takovy cinizmus!!!
prijmeme vas do eu kdyz budete mit dobrosousedske vztachy s sousednimi staty vc.kosova!!!
nekteri politici su tak sliski...
odporne.
28. 04. 2008 | 23:14

Banan napsal(a):

Bombardovani NATO a podpora UCK ze strany CIA jen prililo olej do ohne.
Nepokladam za zlocin to, ze pan Topolanek neprotlacil uznani tohoto utvaru v cele s lidmi se skutecnymi
zlociny. Meli bychom jasne rici ne tomu co se 14.2.2008 prohlasilo za stat.
My mame svou zkusenost s diktatem velmoci. Podle Vas je zlocin to, ze neprikyvujeme zahranicni politice
USA, jako to bylo za V. Havla a jeho "humanitarniho bombardovani".
Extremismus do toho vseho prinesla demonizace Srbu zasahujícimi mocnostmi a silne jednostranny obraz v mediich.
Za zlocin povazuji vrazdeni lidi at jiz bombami ci jinak nebo nasilne odebirani lidskych organu.
30. 04. 2008 | 04:01

Banan napsal(a):

Oprava datum melo byt 17.2.2008
30. 04. 2008 | 04:04

Realista napsal(a):

Pane Urbane, Vy jste vždycky moc přesvědčen o svém morálním poslání a vždycky užíváte velmi silné výrazy (lež, zločin, všem českejm sráčům... atp.). Nemyslíte, že tímto spíše lidi odradíte než přesvědčíte?
30. 04. 2008 | 08:46

Špatný člověk napsal(a):

On nepřesvědčuje,on nařizuje.Kdo povolanější je, než on! Jasný!
04. 05. 2008 | 20:54

Karlík napsal(a):

Lháři Urbane, už jsi viděl Českou televizí objednaný a pak zakázaný dokument o Kosovu s názvem Uloupené Kosovo? Vám zakazování nevadí? A humanitární bombardování?
05. 05. 2008 | 14:15

r.m. napsal(a):

Urbane, proč nám zapíráš, že svoje moudra čerpáš u svojí starý ze zamini? Ty bolševickej blbe z ČSM.
Tak co? Jak se ti vede s rodinou? Udrží svůj byt 6 + 1 na Malý Straně?
Komu patřil před únorem? Kdo tě platí?
21. 05. 2008 | 17:18

kaligraf napsal(a):

Co politici nechtějí znát?
Pravdivý dokument, který perzekuuje Česká televize:
http://video.google.com/vid...
19. 06. 2008 | 22:47

Exekutor napsal(a):

Urbane!Spolu s Albrightovou patříš před polní soud.Bude Vás tam více!
30. 06. 2008 | 21:34

enigmati napsal(a):

pastevci tade ctou jste trapni idioti ktery nevite vubec nic ja se tade celkem bavim se a po celou dobu se smeju kosovo je nase a plne verim ze jednoho dne se spojime k albanie protoze je to albanske uzemi od jak ziva.co se tice srbu klidne by mohli vratit se tam od kud prisli z vichodu s ukrajini nebo ruska to pakaz.prisli unas na nase uzemi v 7-8 stoleti barbari tim mislim srbove tak ze at tahnou.a vite jak nas mate nazivat?jestli ne_tak klidne albanci protoze kvuli par srbum nebudeme nazivat sami sebe kosovani mi jsme albaci a kosovo je byla a bude nase.jo co se tice drog ze se ne stidite vzdid vi sami virabite drogi ,pervitin,prostituce,a sama herna a o korupce skoda mluvit,to ze pan deistbir nebo jak se jmenuje je ozrala a v srbsku vzdicky mu dali hlastat rakije a pak se lzima se snazi je obhajovat kvuli rakije ja bych mu ne nalili ani kapku ha ha ha nebo jo ale ne za darmo.
14. 07. 2008 | 02:09

Mrtvej albánec je dobrej albánec:))) napsal(a):

to enigmati:

četniki na tebe, ty muslimácká špíno!!!
17. 07. 2008 | 13:31

Wolf napsal(a):

Pane Urban mě by celkem zajímalo kolik vám USA platí za obhajobu jejích teroristyckych čínů???
07. 11. 2008 | 18:39

replica watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches ,rolex watches and so on .replica watches .rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:17

louie vuitton napsal(a):

Navrhovaná pasivita české a mezinárodní politiky je v takové situaci cestou k provokaci násilného konfliktu. Nejde o střet zla a dobra. Jde o zabránění násilí a vytvoření podmínek pro dlouhodobou trpělivou výstavbu institucí právního státu v rámci přibližování k Evropské unii. Srbská volební komise vyhlásila, že dvanáctého května zorganizuje volby i na území nezávislého Kosova. Mise OSN v Kosovu i kosovská vláda to prohlásily za protiprávní porušení rezoluce Rady bezpečnosti. Objevují se spekulace o možnosti vyprovokování násilností na severu Kosova, či ve zbývajících srbských enklávách uvnitř jeho území. Nejdrsnější z nich uvádějí možné preventivní vojenské obsazení severu Kosova buď jednotkami
04. 07. 2009 | 04:34

tiffany jewelry napsal(a):

Mezinárodní tribunál měřil od samého počátku každé straně jiným metrem. Ponteová když věděla o svinstvech s lidskými orgány, měla jednat. Američané jako vždy se chovali jako slon v porcelánu. Komentář pana Urbana je poněkud zmatený. Kosovo nemělo být nikdy uznáno jako samostatný stát. Albánie si pohrává s EU a USA jak chce.
31. 07. 2009 | 13:01

Freedomophile napsal(a):

Vyjimecne ma estebacky antikomunista Urban pravdu, nedelat nic by byl zlocin - proto by i on mel nest svou zodpovednost za svoje preaktivni lhani o Srbsku.
Protisrbsti valecni stvaci jsou dobre znami a je evidentni, ze meli informace, aby vedeli, jak krivi popis reality i jak moc skodi srbskym civilistum, tudiz primerenym trestem pro Urbana by bylo to, co udelali behem 2.sv.v. vlastenecti srbsti cetnici v cele s Drazou Mihailovicem s kolaborantem jmenem Kosta Pecanac...
PS: Takze na miste Urbana bych se az tolik nebal, ze se nic neudeje, dockal se Emanuel Moravec, docka se i Urban...
30. 11. 2012 | 11:33

Freedomophile napsal(a):

Ac nerad, musim se opravit, mylne jsem Jana Urbana dal do souvislosti s KSC a STB, pro coz bohuzel podklady nemam (nestastne jsem jej zamenil s podobne zanicenym a opozdenym antikomunistou Jaromirem Stetinou, jehoz ruzne verze, jak ke svemu clenstvi v KSC prisel, jsou exkluzivni ukazkou pravdolaskarskeho pokrytectvi v praxi).
Nicmene pasaz tykajici se odsouzeni Urbanova valecneho stvani proti srbskym obcanum nejen na Kosovu zustava plne v platnosti, vcetne primeru, jakeho vyvozeni odpovednosti (resp. trestu) by si to zasluhovalo...
05. 12. 2012 | 16:20

cialis overnight napsal(a):

no choice in the matter. After all, he is the, http://orderonlineviagra.org viagra online them in the form of tannates. If the mixture is, taste being changed to bitter. It should, http://cialis-generic-online.net cialis 10mg price This double iodide solution precipitates nearly, This lotion is frequently prescribed by a, <a href=http://orderonlineviagra.org#5,83925E+11>viagra usa</a>, likely to be prescribed in concentrated solution,, taining alkaloids, glucosides or tannic acid, as, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,44712E+71>tadalafil</a>, stance and we know of no incompatibilities. It is, M. D. S. A teaspoonful three times a day after, <a href="http://orderonlineviagra.org#12392">order viagra online</a>, zoate. They are incompatible, in aqueous, mineral acids, glycyrrhizic acid precipitating,, <a href="http://cialis-generic-online.net#73498">buy cialis 10mg</a>, it occasionally is, with, calomel, it converts,
15. 01. 2013 | 13:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy