Není a nebude koho volit

18. 05. 2011 | 05:00
Přečteno 5128 krát
...aneb proč se nahoře tak rychle zapomíná, jak se žije dole?

Hlavní problém dnešních politiků je to, že si pletou politickou moc, která má být pouze prostředkem k prosazování politiky jako péče o veřejné záležitosti, v její samotný a jediný cíl. Proto v okamžiku, kdy usednou do ministerských křesel, se starají hlavně o to, aby jim ta křesla zůstala, a už méně o to, že by v té funkci měli hlavně něco smysluplného dělat. Jejich žebříček hodnot je následující: já, ještě jednou já, pro jistotu ještě jednou já, pak rodina a přátelé, pak rodná strana, děj se v ní co děj, pak koalice, popř. opozice, a pak teprve volič – a to jen tehdy, pokud mne volil, a často právě a jen před volbami.

Slovo politika přitom pochází z řeckého z řeckého polis, což je v překladu město, a politiké techné, což lze přeložit jako správa obce. Nemám pocit, že naši politikové (lze-li je tak vůbec v tomto smyslu nazývat), spravují cokoli vyjma sebe a svých partají. Boj o problémy země se zúžil na boj mezi stranami, a uvnitř těch stran na boj mezi jejich jednotlivými křídly či dokonce jen jednotlivci. Správa země (ať ji dnes nazýváme reformy či jinak) se dělá jaksi bokem, mimochodem, problémy občanů jsou těm nahoře v podstatě ukradené. A že jich je. Máme zde tolik lhostejnosti státní správy vůči individuálním osudům lidí, že se až člověk diví, že není více sebevražd. Máme tolik nelogických zákonů a tak chaotický právní řád, že domoci se spravedlnosti začíná být čím dál obtížnější, ne-li nemožné. Státní správě včetně policistů a hasičů snižujeme platy, ačkoli každý dobrý a kvalitní úředník a poctivý policista a odvážný hasič je ve své podstatě pro tuto zemí potřebnější než kterýkoli ministr.

Lidé zvolení do Parlamentu, popř. ministři, se vstupem do vysokých pater politiky lidem až tak fakticky nevzdalují – ocitají se však v akváriu za silným sklem, z něhož je sice vidět ven a my vidíme dovnitř, ale není slyšet zvuk, ať sebevíc bušíte na sklo – komunikace je na bodě nula. A ani ty partaje nepustí ze spárů žádnou svou rybku – kdyby náhodou z toho akvária často vyskakovala, příště ji do akvarijní vody nepustí už v primárkách.

Zdá se mi, že začínáme být v začarovaném kruhu, a že do politiky dnes nikdo slušný a pracovitý nevstoupí. A pokud vstoupí, má dvě možnosti – buď se stát také neslušným, někdy téměř grázlem, nebo odejít. Hraje se jen o to, jak dlouho mu to rozhodnutí pro jednu z těch variant bude trvat. V překladu – politika začíná být postupně kořistí těch druhých – navíc se ukazuje, že mezi starými a mladými kmotry není rozdílu. Potvrzuje se nám to dnes každým dnem, a co dnem, každou hodinou. Není to bezvýjimečné, ale je to většinové. A běhá z toho mráz po zádech. Protože začíná být krutou pravdou – není a nebude koho volit.

Tak ještě do krajů a obcí a měst, kterých se musím zastat – tam to přes všechny občasné skandály komunálních politiků funguje nejvíc – asi proto, že říkat nehoráznosti do mikrofonu lze skutečně jen ve sněmovně, v kraji, a o to více v obci či městě, by autora vynesli v zubech.

Co vlastně dodat? Nechci premiéra, který útočí na Ústavní soud jen proto, že tento soud napravuje zákonné paskvily ze sněmovny, odmítám poslouchat výmluvy „já nic, já jsem „chlastal“, děsí mne statisíce v obálkách, cítím se trapně, když si VV se vší vážností kladou podmínky setrvání ve vládě, zatímco už dávno by jejich lidé měli opustit i poslanecké lavice, a nechovám sympatie ani k jejich rebelům, protože oni věděli, s kým a do čeho jdou, a šli…a případ slečny Kočí je už spíše pro psychiatra než politologa…A taky vím, že stovkám starostů se nelíbí název jejich funkce v názvu politické strany, a jsem rozpačitá z nastrkovaných maskotů typu knížete a investigativního novináře, kterému na rozdíl od jeho novinářské kariéry teď nelze věřit ani slovo…A jímá mne hrůza z levicového populismu dvou vůdců ČSSD, kteří byli odkojeni ne praxí v nějakém oboru, ale právě a jen politikou. A tito všichni lidé z akvária, střídající se před mikrofony s prohlášeními zejména o sobě sama (to nejčastěji), nás dnes všechny mají v rukou.

A jak to tak vypadá, nehrozí, že by kdokoli, kdo má zdravý rozum, váží si své profesní cti, a chce-li dělat něco skutečně užitečného, do politiky, založené na partajním systému, vstupoval.

Co dál – nepochybně a velmi brzy zahájit diskuzi o tom, zda je partajní systém pro veřejný život skutečně to nejlepší, a zda není na čase vnést na politického kolbiště i jiné možnosti. Aby i ti, kteří by měli této zemi co dát, mohli kandidovat, aniž by museli žádat o stranickou průkazku nebo zařazení na stranickou kandidátku. Ono by to šlo. Jenže to by si musely současné „ryby“ vypustit to akvárium. A v tom jsem velký pesimista. Jinak, protože přes ten všechen marasmus tu máme demokracii, jsem spíše optimista – ono nás to přinutí jednou k nějaké akci – tím nás myslím voliče. Protože čeho je moc, toho je už skutečně příliš. Vidím to na organizovanou a k dokonalosti dotaženou kroužkovací metodu. Je totiž jediná možná. Zatím.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Paní Hamplová,
myslím, že celý tenhle problém s politiky by vyřešila možnost je kdykoliv odvolat rozhodnutím voličů. Z rozhodnutí voličů byli zvoleni a z rozhodnutí voličů by bylo možné je odvolat. Např. prezidenta, premiéra, ministry, ústavní soudce a soudce vůbec, všechny nedotknutelné ikony a funkce by mělo být možné odvolat prostřednictvím referenda na celostátní úrovni nadpoloviční většinou hlasů. Pokud máme zastupitelskou demokracii, kde je největším pánem volič, pak by měl mít také právo zvoleného politika odvolat. Asi by nebylo účelné svolávat referendum každou chvíli, ale třeba třikrát ročně by je mohlo být možné svolat pro rozhodnutí voličů o více osobách.
Pro poslance by mohlo platit obhájení mandátu v jeho volebním obvodu, kdy by musel dosáhnout stejného nebo většího počtu hlasů jako v době, kdy byl zvolen poslancem. Pokud ne, byl by nahrazen dalším poslancem z kandidátky v pořadí.
A třetí bod by měl být v rozhodnutí voličů, zda kandidátka jim vyhovuje, prostě stranické primárky.
Platy ve státním sektoru pak odvíjet od výše průměrného platu (nebo mediánu) v ČR, např. poslanec by měl nárok na trojnásobek mediánu průměrného platu v ČR. Když se zemi bude dařit dobře, bude mít plat vyšší, jestli ne, nižší.
Rovněž zákaz kumulace platů poslanců v různých funkcích. Jsou již jednou z daní zaplaceni. Tedy jejich plat v dozorčích radách by měl být symbolický nebo žádný.
Posledním bodem by mohlo být, že od jistého věku by politik už neměl funkci vykonávat, viz usínající Schwarzenberg (když už sám psotrádá dostatek soudnosti). Kromě horní hranice by bylo vhodné omezit i tu spodní hranici, aby si někteří politici museli zkusit žít problémy obyčejných lidí (např. profesionální politici od kolébky Bohuslav Sobotka a Marek Benda, jen 2 příklady namátkou).
Protože ale politici mají kromě výkonné moci i moc zákonodárnou a dosti slušně řídí i třetí pilíř demokracie, justici, není šance na změnu současného stavu. Snad až umřou všichni politici, dostane se k moci někdo lepší. Možná.
Pěkné ráno
18. 05. 2011 | 05:22

AC napsal(a):

Jímá vás hrůza z levicového populismu dvou vůdců ČSSD, kteří byli odkojeni ne praxí v nějakém oboru, ale politikou?
A ta samá hrůza vás nejímá z "pravicového" premiéra, odkojeného Socialistickým Svazem Mládeže a SČSP? Čímpak jsou odkojeni mnozí další?
Co je tohle zase za nesmyslný přístup jeden druhého takto nálepkovat, kam až chcete zajít? Takové obludárium se pak těžko ubrzdí, milá paní Hamplová.
18. 05. 2011 | 05:48

Jetvart napsal(a):

Hezky jste to napsala. Osobně jsem byl vždy přesvědčen, že volit bychom měli lidi a ne strany. Kroužkování je sice krůček správným směrem, ale volby budou svobodné, až budu moct volit politiky z různých stran. Pokud volíme strany, které po volbách rozhodují, kdo se opravdu dostane ke korytu a kdo byl jen maskou, nemůžeme čekat, že volič bude pro politika důležitý.
18. 05. 2011 | 06:04

vasja napsal(a):

Paní Hamplová. Takhle to bylo a bude. Jiný lidi do politiky nepudou a na blanické rytíře věřej jen zoufalci. A to tady neni tak hrozný jako jinde. Třebas v tý Francii, kde klíďo na prezidenta se cpal znásilňovač a jinde znásilňovač prezidentem byl. Myslim toho izraelskýho Kacava.
18. 05. 2011 | 06:17

Maximus napsal(a):

Máte pravdu paní autorko, v současné době je až úsměvné jak politici se drží 100-tisícových korýtek
v PS a vládě, navzájem se nenávidí, ale aby se udrželi u koryt, zaklínají vše nutností provést reformy! Přitom přece nejde o reformy, ale o obyčejnou nutnost správně hospodařit a zejména správně
vynakládat veřejné státní peníze. Ale to jim nikdy dobře nešlo a nepůjde.
Pěkný den!
18. 05. 2011 | 06:21

SKANDÁL ! napsal(a):

Zlatá slova!
Osobně volit nepůjdu!Nechám to na komunistických voličích!
Současná pravice potřebuje akorát bič a pozavírat!
Otázka zní:Jak dlouho si necháme ještě kálet na hlavu ???
18. 05. 2011 | 06:59

skeptický napsal(a):

Kroužkovací metoda stejně skončí tím,že se ti nastrčení nějak domluví,anebo koupí potom.Viděli jsme to v posledních volbách.
Smetana se vždy dostane na povrch.
Kroužkování ptáků rtěnkou má větší budoucnost.
18. 05. 2011 | 07:03

Divobyj napsal(a):

Autorko-Vaše konstatování není nic nového pod sluncem.To,co jste napsala vědí dnes snad i malé děti.Poněkud mne zarazilo,že jste k závěru zamířila svá mířidla na VV a levici.Pročpak,když tím,o čem jste psala je kompletně infikováno CELÉ spektrum pol.stran zprava doleva?
18. 05. 2011 | 07:05

hovorka11 napsal(a):

Problém je už ve fungování naší vlády a premiéra Nečase!
Tak veřejně, jak ODS postupuje v hájení kmotra Alexandra Vondry ukazuje, že vláda udělá vše pro nepostižitelnosti korupce a rozkrádání ! Nikdo se nepozastavil nad krční páteří Vondry, která mu umožňuje vše, jen ne mluvit před poslanci o evidentním předražení o stamilióny z firmy Prompo a jeho aktivní pomoci při prosazení této firmy bez výběru!
ODS se tak staví na stranu rozkrádání a její beztrestnosti. Na VV se ukazuje, jak to funguje, ale bohužel je to pouze to, co každý dnes už víme, bez 5 na stole českých a dalších evidentně jasných úplatků a prosazování tunelování daní, jak nám ukázal Vondra !!!
Nečas je schopen jakékoliv rozkrádání u svých soukmenovců překrýt bojem proti nejmenším únikům. Tito hříšníci nesmí být trestáni, aby se nerozpovídali o velkých rozkrádačkách ostatních.

Řešení vidím:
Vláda musí být donucena přestat s podporou rozkrádání a Nečas by měl být nucen vše napravovat.
Změna strany nemá nyní smysl, je třeba zablokovat státní dotaci soukromým penzijní fondům a donutit vládu ustoupit od ochrany tunelů. To je ten nejtěžší úkol občanů. Nečas by se svojí partičkou trojkoalice pro tunely měl být vytlačen z politiky o volbách.
To vše jde prosazovat pouze velkými demonstracemi. V této protidemokratické společnosti jsou totiž napravovatelé přes odpor obyvatel vyhazováni ze státní správy a nahrazují je nezničitelní Drobilové. To vše vede u úpadku tržního prostředí a životní úrovně z odhadovaných cca 50 miliard, která díky nekrokům naší vlády mizí jako odměna u těch, kteří rozbíjí konkurenci a trh !
18. 05. 2011 | 07:41

Alex napsal(a):

Ale jděte. Paní Hamplová - dneska z Vás promluvila jen deprese a z toho vyplývající hluboký pesimismus. Ten přece není na místě. Pravdu s těmi osobnostmi mimo strany podle mého soudu nemáte. Nelze vykonávat politicé funkce bez potřebného odborného zázemí - a ten skýtá jen politická strana. Věci se přece daly do pohybu. Věčné paty nahradila 118-ka pravice. Ta se předvedla a už samy dnešní praference ukazují, že byl konečně nastaven stav politického kyvadla. Ostatní už zařídí podstata demokracie. Muselo to tak být. Lidé u nás se nejprve musí zbavit pseudokomunistického dědictví, kdy se půlka nechala zblbnout do jediné volby - stejně jako za komunistů - do volby jen pravice. Tím společnost zbavila tato část občanského charakteru. Především této části nevadil žádný marasmus jejich klubu. A to se mění právě v důsledku Bártových VV, které jsou jen zrcadlem celé pravice a toho, co si tu na pravici doslova jen hraje. Jediným cílem celé pravice bylo a je přece jen to jedno jediné, co naplno odhalil právě Bárta.
Jestliže celou pravici potká zasloužený osud, jak napovídají preference, levice už nebude stejná - jinak si vykope stejný osud. Jakkoli je to pomalé - ta demokracie začíná pomalu fungovat. jistěže si levice natluče také - na to tam má příliš mnoho Hulínských, Březinů či Palasů a třeba i Hašků či Sobotků. Zcela jistě nebude horší ani stejná. A jen změna pravice ji opět bude moci přivést ke kormidlu. Není žádných mesiášů ani svatých. Je jen podstat demokracie - možnost změny - důsledné změny. Jakkoli to půjde pomalu, prostě se to rozhýbalo. Česká pravice se přece dnes bez výjimky svými kroky a činy vysmívá především svým pravověrným voličům, jimž do palic vtloukala ty své ideologické žvásty a mantry, podle kterých nakonec vůbec nejedná.
Jsem dnes prostě větším optimistou. A Vy jste si dnes nevybrala ten správný den pro psaní. Opravdu si myslím, že Váš pesimismus není na místě. Věci jdou jen tak, jak jít mohou. Vše múže uspíšit jen skutečně občanské myšlení a občanské postoje - veřejné mínění. Čím dříve se lidé zbaví gheta možnosti volby jen pravice, tím dříve a rychleji budeme u nás v té demokracii postupovat.
18. 05. 2011 | 07:54

zemedelec napsal(a):

Pane AC.
Dobře a souhlasím.
Tyhle útoky na VV,jsou účelové i když si k tomu dost napomáhají.Tady vůbec nejde o puč vůči Nečasovi,ale vystrnadit VV z vlády.ODS a TOP určite to mají posichrované,aby mohli vládnout bez VV.I když Sobotka vylučuje jakoukoliv spolupráci s ODS a prosazuje předčasné volby,tak uvidíme.
18. 05. 2011 | 07:58

Alex napsal(a):

skeptický
Ale jděte. Samo sebou, že kroužkovací metoda sama o sobě nestačí. Ale jako součást je velmi účinná. Volím-li pravici a jsem-li skutečně občan, budu kroužkovat. Volím-li levici, platí totéž. To ale přece nestačí, je nutné dát stranám příležitost měit se - a to zmůže jen to kyvadlo. I pravičák volící levici přece může kroužkovat a opačně.
18. 05. 2011 | 08:05

Alex napsal(a):

Hovorka 11
Ale jděte. Vondra žádný kmotr nikdy nebyl. Rozhodně a zcela jistě je daleko poctivější než Kalousek. Politickou odpovědnost unést musí, ale v politice by zůstat mohl a měl. Drobil nikoli. Je v tom skutečně podstatný rozdíl. Je i mezi ním a Kalouskem s jeho odpovědností za padáky. kalousek to měl totiž pod sebou přímo, Vondra nikoli.
18. 05. 2011 | 08:09

Student napsal(a):

Paní autorka má ve všem pravdu. Pro začátek by prospělo kdyby někdo donutil naše oba prezidenty a stávající předsedy rozhodujících institucí aby si ten článek přečetli a odpověděli na něj.
18. 05. 2011 | 08:14

SuP napsal(a):

Gerd -
K Vašemu návrhu odvolatelnosti.
Politika instaluje strana na základě výsledků voleb - cca 50:50.
Jak si představujete, že by ho 50:50 odvolalo?
Druhá stránka této věci je, že by umožnila (pokud by nějakou shodou okolností zafungovala) neustálé hry s odvoláváním a hledáním "lepší varianty".
18. 05. 2011 | 08:17

Jedla napsal(a):

Úvod je dobře vystižený, závěr ovšem pokulhává.
1) "Jediné možnosti" nemám rád. Kdo tvrdí, že existuje jediná možnost, většinou vědomě či podvědomě manipuluje, a "přání bývá otcen této myšlenky".
2) Kroužkovací akce je zase jen pokus o zkratku. Bez námahy k úspěchu. Zkratka je sice horší cesta, ale zato delší (popřípadě nikam nevede). Jinými slovy, po vyčerpání všech nesprávných cest (zkratek) časem budeme nuceni jít i po té správné, po které se pracně a namáhavě trmácí demokratické země, a jsou už o dost před námi. (A nebo o demokracii opět přijdeme). Dohnat a předehnat, ale hlavně, hlavně co? Neztratit stopu, soudruzi!
3) Doměnka, že slušní lidé nemohou v této zemi kandidovat, je mylná. Mohou. Volební zákony jsou u nás stále bohudíky velmi liberální, stejně tak zákon spolčovací. Kandiduje v každých volbách spousta v celku bizardních straniček, uskupení, i sdružení nezávislých kandidátů. Jenže nezávislých na kom, na čem? Na programu, domnívám se. Podle čeho je tedy volit?
4) Selže-li všechno, přečti si návod. Co jiného považovat za návod, ne-li ústavu země? Listina základních práv a svobod zaručuje v oddílu druhém "politická práva". Článek 17: Svoboda projevu. 18: Petiční právo. 19: Shromažďovací právo. 20: Svobodné sdružování. 21: Volební právo. 22: Svobodná soutěž politických sil. 23: Právo na odpor.

Nehledejme tedy další slepé cesty v naději, že to už konečně bude ta vysněná zkratka do ráje. Demokracie nejsou jen volby, článek 21. Chceme-li stav posunout k lepšímu, bude to pracné, ale máme k tomu bohudíky stále politické svobody dle článků 17, 18, 19, 20, a 22. Pasivně se jich vzdáváme, a pak se divíme, že to jen volby dle článku 21 samy nevytrhnou, že není koho volit. Zvedněme zadky dřív, než nám zbude jen ten odpor podle článku 23. Začít můžeme třeba právem shromažďovacím, v sobotu na Václaváku. Vychází se symbolicky "za pět minut dvanáct" od domu odborů na Senovážném náměstí, je to kousek od hlavního nádraží, tak ahoj v sobotu v Praze...
18. 05. 2011 | 08:26

Jerry napsal(a):

Anarchisté před volbami 2010 vylepovali plakátky s textem : Kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zrušili. Nemám co bych dodal.
18. 05. 2011 | 08:39

trubač napsal(a):

Hlavně se musí kroužkovací metoda více rozšířit mezi voliče, musí se jim neustále opakovat, tlouct do hlavy, jsi volič pravice, správně - kroužkuj, kroužkuj, volíš levici, také správně - kroužkuj, kroužkuj. Toto není o něčí inteligenci, to je o podvědomí, z kroužkování se musí udělat naprosto automatická věc, i ten nejprostší človíček musí být přesvědčen o tom, že jen tak může plně využít své volební právo, spousta lidiček to ale hlavně musí denně slyšet, kroužkuj, kroužkuj, kroužkování je in, kdo nekroužkuje, jako by nebyl atd. atd.
Je to přesně to, co na nás mafie ve spolupráci s médii pořád používají, když i lži stále opakované se stávají pravdou, tak toho jednou využijme pro správnou věc. Podívejte se na Langra,jak se kroutí, jak se snaží oknem dostat tam, odkud ho dveřmi volič vysypal, takových musí být více, více, jen tak odstraníme dinosaury. Perme to lidem do hlav,někdo v novinách,televizi, na netu nebo třeba jen při debatách v hospodě, třeba se nám v těch našich palicích rozsvítí.
18. 05. 2011 | 08:43

hovorka11 napsal(a):

Alex:
Na Alexandra Vondru jsem upozorňoval dříve. Jeho lži o funkci radaru pro obranu ČR- dnes jasně vyvrácené byly dány jeho šéfovstvím ve firmě DUTKO. Prodával nás za peníze meričanům.
Dnes už zrušená firma DUTKO je na rejstříku firem s vlastnictvím americké firmy. Na stránkách této americké firmy se dočtete o jejich vojenském lobbingu (už jsem to dříve zjišťoval a uvedl jsem podrobnosti).
Jinak souhlasím s nebezpečností Kalouska a místopředsedy ODS Drobila s kterým je ODS spokojena za jeho snahu dostat něco do pokladny. Vondra do této party zapadl a pro peníze by udělal cokoliv. Jen je využíváno, že se chová jako tichošlápek, který není tak na očích.
http://www.alexandrvondra.cz/dutko.php
18. 05. 2011 | 08:43

Terry napsal(a):

"...proč se nahoře tak rychle zapomíná, jak se žije dole?"

Protože "tam nahoru" se nechodí proto, aby se myslelo na "ty dole".
Ti "nahoře" myslí především na sebe, svoji kapsu. Takto si to za dvacet let "vybudovali".

Problém je ten, že zdroj pro jejich kapsy už vysychá; stát je vytunelovaný (i když občas se stále "něco" najde) a obrovsky zadlužený. Tento stav, jehož vývoj byl zřejmý už dlouho, začal ohrožovat osobní zájmy (a potřeby) vrcholných poltiků.

Proto je nutno zdroje doplnit. A jak jinak než z kapes blbého plebsu.

Na horní palubě Titanicu se při tom stále "plesá", stále se rozdávají statisícové odměny za to, že "pracovníci si řádně plní své úkoly", stále se objevují nové a nové kauzy rozkrádání či jen nehospodárného hospodaření...

"Není a nebude koho volit"

Bohužel.
1) Politika se za dvacet let "vyprofilovala" jako nesnazší, nejrychlejší a naprosto bezpečná cesta k vlastnímu obohacení "zúčastněných", nejlépe co největšímu a doživotnímu.

2) Z tohoto důvodu se do politiky "natlačili" jedinci neschopní (a proto všeho schopní), namyšlení, arogantní, v posledních letech i amorální, sprostí, vulgární, ALE HLAVNĚ NESKUTEČNĚ CHTIVÍ PENĚZ, HODNĚ PENĚZ, JEŠTĚ VÍCE PENĚZ, v posledních letech i LACINĚ, SNADNO ZÍSKANÝCH TITULŮ....
Kde jinde než v politice by mladý mašinfíra k titulu a miliónům přišel?
Jak jinak než přes politiku se dá dostat do lukrativních křesel ve správních a dozorčích radách (i když pro některé "namlsané" politiky je patnáct tisíc měsíčně za "náročnou" práci v dozorčí radě málo...)?!

3) A pokud se jim v jedné straně nedaří postoupit do "výnosných" pozic, klidně stranu změní, naprosto bez ohledu na program (o ten přece politikovi vůbec nejde); politických "turistů" máme habaděj. Nebo si stranu založí, volitelná místa na kandidátce si zaplatí, mnozí si na to i vypůjčí; přece se jim to bohatě vrátí!
Takže volby nejsou řešením...

Ukazuje se (a vývoj dvaceti let to potvrzuje), že

ČESKÝ POLITIK = PŘEMNOŽENÁ ŠKODNÁ

"Demokratické" volby škodnou neodstraní. S přemnoženou škodnou je nutno se vypořádat jinak....

Čím dříve, tím méně škod napáchá...

PS. Doufám, že pan editor, úspěšně hlídající demokracii v nedemokratickém státě (demokracii jsme po "sametové" revoluci vůbec nevytvořili, pouze máme demokratické politiky, protože se to "nosí"; náš stát lze charakterizovat maximálně jako POSTDEMOKRATICKÝ), tento příspěvek nesmázne. Pokud ano, tak jen přispěje ke "správnému" dvacetiletému směřování našeho státu: do....
18. 05. 2011 | 08:44

Milan napsal(a):

Tragédií demokracie je nízká inteligence voličů a chamtivost a psychopatie politiků.
Platón je pozoruhodně aktuální.
18. 05. 2011 | 08:48

Alex napsal(a):

Hovorka 11
Zkuste si politické názory odstřihnout od poctivosti. Pro radar jsem byl. Proti němu poté, pro způsob, jakým jej prosazoval Topolánek. Ani v Kosovu se spolu neshodneme. Dle mého to bylo jediné možné řešení. A v tuhle chvíli pak už pro Vás při jakékoli zámince mohu býti zloděj. Zkuste opravdu věci oddělovat.
18. 05. 2011 | 08:54

Kvakin napsal(a):

Paní, co je to, prosím Vás, do dokonalosti dovedený kroužkovací systém (umožňující zásahy do soupisů adeptů zvolení do nějaké zastupitelské struktury), v němž spatřujete cestu k tomu, aby zastupitelské orgány opustily vazbu na politické strany a nebyli do nich voleni populisté, demagogové, případy pro psychiatra, profesionální politici od kolébky a rovněž geronti a ti, co nikdy nepoznali život obyčejného praktického člověka, atd. atd. Dále pokud vím, Aristotelova Politika pracuje hojně s pojmem polis, ten se však nepřekládá jako město ale jako obec (nebo se nepřekládá)s vysvětlením, že v případě Aristotelově jde o městský antický otrokářský stát, segmentovaný do statků (eukonomií)a dědin. A to, co je nejdůležitější, je umění řídit práci otroků ...; s tím asi, chytrá paní z národního výboru, budete souhlasit?
18. 05. 2011 | 09:10

modrý edvard napsal(a):

"Vychází se symbolicky "za pět minut dvanáct" od domu odborů na Senovážném náměstí, je to kousek od hlavního nádraží, tak ahoj v sobotu v Praze... "
tak přesně tohle udělat nesmíme: nesmíme si myslet, že náhradou pravicových kmotrů levicovými kmotry něco získáme. Musíme je nahradit všechny (co to půjde), a nevolit strany, kde se vyskytují. I za cenu, že se do parlamentu dostanou strany obskurní a okrajové - u nich existuje naděje, že tam nejdou jen kvůli vlastnímu obohacení a doplnění stranické kasy.
18. 05. 2011 | 09:17

vfischer napsal(a):

ANO, NENÍ KOHO VOLIT !!!!
A dlouho nebude !! Filozofování na téma zvrhlosti, zvrácenosti, chamtivosti a arogance vládnoucích garnitur a způsobů rozkradení a rozkrádání státu a veřejných rozpočtů je jen sebemrskačské samonasírání , na které nám všem blogerům, občanům a jiným křiklounům dělají novdobí zbohatlíci a papaláši dlouhý nos !!!

Proto není koho volit, protože marasmus uspořádání státu, legislativy a státní administrativy je jeden obrovský chaos, který ze všeho nejvíc vyhovuje klanům a klikám gangsterských lupičů ovládajících zákulisní kšefty s veškerou myslitelnou existencí současné reality - justice, policie, tituly, zdraví, doprava, školství atd. atd. ....

V desetimilonovém státě, který je svým počtem obyvatel menší něž mnohá světová města, máme 14 idiotských krajů, a gigantickou administrativu ministerstev a jiných úřadů, které se mezi sebou řežou o rozpočty a kompetence! Tento admistrativně správní paskvil posiluje a vytváří neřiditelný, nekontrolovatelný a neprůhledný chaos, do kterého vládnoucí šašci nekompetentně zasahují vytahováním svých kámošů z kanálů na klíčová místa, odkud se rozkrádají rozpočty v tisících předražených zakázek. Podle mého odhadu se 50 - 60 procent veřejných rozpočtů rozkrade.

Za základní změny (které jsou v současné době pouze nereálnými vidinami) považuji nasledující:
- návrat k administrativnímu uspořádání 7 krajů !
7 krajských soudů atd. veškerá navazující administrativa.
posílení daňových a rozpočtových kompetencí krajů,
- každé ministerstvo maximálně 100 úředníků
- poslanecká sněmovna max. 101 poslanců
- senát maximálně 25 senátorů (pokud vůbec nezrušit)

volby na všechny posty - přímé volby individuálních osob, podstatné zrušení imunity a možnost odvolatelnosti jednotlivých politiků (referendum, event. jiný systém).
18. 05. 2011 | 09:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tudle paní hradní partička a jejich poskoci v Dolní Seznamce a Spolku trafikantů ráda mít nebude. Politika bez politických stran !
Přiveďte ji a upalte.

Proč Arisoteles ?
Proč Platon ? /průser v Syrakusách/

Proč ne Kleisthenes ?

Jenže to by se nejdřív děcka ve škole vůbec musely dovědět, že Kleisthenes není minerál.

"Lidé dobré vůle, ať jste kdekoliv, spojte se! Lidé zlé vůle se proti
vám spolčili už dávno!"
(Jiří Žáček)

:((

P.S. Spoustu věcí - včetně odvolatelnosti ,ale i možnosti být do parlamentu zvolen jako nezávislý poslanec jmenuje Ekonomická reforma Ing. Schlimbacha.

Myslím si, že demokracie musí přijmout nové - moderní prvky. O kterých se starým helénům ani nesnilo. Nemá cenu to zde blíže rozvádět, jen zmíním jedno.
Žádnou reformu čehokoliv nesmí navrhovat a do praxe uvádět psychopati, zloději, alkoholici a narkomani.
Takže prvním a základním předpokladem jsou příslušné testy - jak zdravotní, tak psychologické a osobnostní. Popřípadě fyziognomické.
Jednoduše řečeno - ty vládneš za nás - tak se před námi musíš svlíct donaha, než vůbec začnem uvažovat o tom, že za nás - a za naše peníze budeš vládnout či tvořit zákony.

"Kdo může získat znalost nového oživením starého, je schopen být učitelem"
(Konfucius)

Pozn.
V Egyptě strážci a nositelé vědomostí v chrámech zkoumali Pýthagora po stránce fyziognomické velmi dlouho - než byl přijat do učení.
3 tisíce let potom stačí vytisknout seznamy, které sesmolily lokální a celostátní Mafie, vytvořit mediální gloriolu a máme pak v parlamentě TO, CO JSME CHTĚLI.
No - to fakt máme.
Ostudu v celém světě.
:((
18. 05. 2011 | 09:36

hovorka11 napsal(a):

Alex:
Já se ty věci snažím oddělovat, ale bohužel jsou často velmi propojené.
Názory si děláme na základě dostupnosti informací. V Kosovu jsem zásah vítal, protože jsem neznal fakta, která jsou dostupná těm, kteří o zásahu rozhodují. Dne je jasné, že Kosovo je v rukou vlády, kde členové iniciovali popravy civilních obyvatel a vyhnání srbů. NATO evidentně selhalo a čistky se provedli...

Radar je kapitola sama pro sebe. Jsem přesvědčen, že měl smysl dostat sem američany a mít výsostné postavení vůči EU i jejich protikorupčním snahám. Na našich zádech se tak mělo udělat větší napětí v Evropě. Radar byl pouze výsostně americký a spojený s jejich válečnou ideou prvotního úderu. Kdyby to byl radar, který nás chrání řízený vedením NATO bez amerického ovládání, tak bych neprotestoval.
Aby byl výsostně americký podporoval i zvací dopis američanům podepsaný i Vondrou !!!

http://www.lidovky.cz/havel-pise-obamovi-nehodte-nas-kvuli-rusku-pres-palubu-p1x-/ln_domov.asp?c=A090715_211852_ln_domov_mev
18. 05. 2011 | 09:37

Lop napsal(a):

Toto je klasická věta pravicových voličů. Když už se pravice v těch aférách totálně topí, řeknou tuto frázi.... a zvolí je znovu. Co už budou muset tito politici udělat, aby jim pravicový volič ten hlas nedal a aspoň zvolil "menší zlo"? I když nemám iluzi, že za vlády ČSSD se vůbec nekradlo, rozhodně kradení a "mystifikování" nebylo každý den, jak je to za této vlády.
18. 05. 2011 | 09:57

Jana Pechová napsal(a):

Souhlas s Jedlou. Rozumím sice steskům autorky, ale znějí mi (stejně jako všechny obdobné materiály) jako výkřiky lidí, stojících v davu u nějakého neštěstí: "Copak tu není nikdo, kdo by pomohl? To jsme to dopracovali!"
Žádná poctivá práce nenese výsledky hned. Necháte-li si zaplevelit zahradu (protože jste léta chodili jen na setrvačně rostoucí jahody či ovoce a nějaké obdělávání půdy a sázení či prořezávání stromů jste ignorovali), pak vás čekají léta pořádné dřiny, pokud tu zahradu budete chtít uvést do stavu, v němž ponese kvalitní úrodu. Funguje to tak ve všem. Pokud se neangažuji, nemám právo řvát - a to ani když chodím k volbám.
18. 05. 2011 | 10:49

Medikolog napsal(a):

Není podstatné, že nebude koho volit, když je nad Slunce jasné PROTI KOMU MUSÍME VOLIT! Kdo se nechá odradit a nevolí, zvolí vítěze voleb - ať jím je kdokoliv.

Ano dámy a pánové, nevoliči svojí absencí zvolili současnou triádu asociálního marasmu.
18. 05. 2011 | 11:03

gule do taláru napsal(a):

Tak paní autorka chce diskusi o přehodnocení politického systému založeného na politických stranách a volá tak i po přezkumu cesty k diktatuře.

A jakou diktaturu si ctěná advokátka přeje rozdiskutovat : lidově-demokratickou, fašistickou, ekologickou, feministickou.

Navrhuji udělat z České republiky kalífát. Nebudou zde ty "ošklivé politické strany". A paní autorka bude pěkně v teple, doma za sporákem klohnit jídlo. Jakou má autorka ráda barvu burky? To je vlastně jedno - barvu určí imám a pokud se jí to nebude líbit zvalchuje se jí hřbet.

Anebo, že by toužila po návratu komunismu? Ano řezaly se tenkrát hlavy moc hec hezky. Tak nějak romanticky, že, paní autorko.
18. 05. 2011 | 11:03

Karl von Bilderberg napsal(a):

Já vím , koho volit a koho vždy volím: Komunisty! Tu zlodějskou pravičáckou bandu ani OMYLEM!
18. 05. 2011 | 11:08

Terry napsal(a):

Jedla napsal(a) - 18. 05. 2011 | 08:26 :

"Doměnka, že slušní lidé nemohou v této zemi kandidovat, je mylná. Mohou. Volební zákony jsou u nás stále bohudíky velmi liberální, stejně tak zákon spolčovací."

1) Problém je ten, že slušný člověk nemá žaludek, aby se chtěl dostat mezi stávající politiky.
2) A pokud by slušný člověk ten žaludek měl a do politiky šel, tak slušného člověka stávající politici na úroveň, kde by mohl slušnost prosadit, nepustí.

Všechny proklamace stávajících politiků o boji proti korupci, o slušnosti v politice jsou jen "požadované" líbivé řečičky těch, kteří se na stávajícím politickém bahně, vytunelovaném a obrovsky zadluženém státu sami podíleli, nebo aspoň proti tomu nic nedělali, což je stejné provinění:

"nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990
"čistý" Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992
atd atd

V korupční mašinerii se v ČR ročně (!!) promrhá (odhady TI) cca 200 miliard korun.

DVĚ STĚ MILIARD ROČNĚ !!!!

A vláda snižuje platy, omezuje dávky, dokonce snižuje příspěvky těm nejubožejším a nejpotřebnějším = osobám ZTP a ZTP/P.

HNUS A UBOHOST !!!!!!

A ukázka (ne)schopnosti.
Ale hlavně že

"Máme demokracii, ne, vole?! Tak si můžeme dělat, co chcem!!"
18. 05. 2011 | 11:09

tata napsal(a):

dobry den

To začne fungovat až se nastolí zodpovědnost,to jak finační tak trestna,ktomu muže dopomoc zakon o statnich uřednikach bežny ve světě stači ho převzit proč asi se mu všichni braní,za každej prohranej spor u arbitraže je někdo zodpovědnej,ve fabrice taky platite za zmetek,každa smlouva ma kdo ji podepisoval,musi každy vědět že ho jeho lajdackost,uplatek muže dohnat třeba za 3 roky,ona by se řada lidí rozmyslela,ale finační postih i trestna zodpovědnost musí byt v souladu,ne že dostanu uplatek 40 milionu a trest podminku a 3miliony pokutu.

UŽ to tady psal pan CARLOS NA JINEM BLOGU,jednu vyhodu to ma začinaj stracet soudružnos a myt strach že je někdo nahrava proč asi většina žehra že nahravky ne?JEN HOUŠT A VĚTŠÍ KAPKY.

když nemam co skryvat ani nahravky se bat nemusim.Proč nikoho nezarazilo Nečasovo prohlašení že MICHALKA NEPŘIJAL z duvodu že si ho bude nahravat .....Tak zaprve hloupa vymluva nebot kdyby to tušil tak asi bude jednat a hovořit stim vědomim,za druhé kdyby to netušil zase se nic neděje přece by mu řekl jen to jak se ma premier chovat nebo ne?
18. 05. 2011 | 11:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

gule do taláru
Proč podsouváte autorce své vlastní zvrhlé představy ?
Má to nějaký účel ?

citace : "...Co dál – nepochybně a velmi brzy zahájit diskuzi o tom, zda je partajní systém pro veřejný život skutečně to nejlepší, a zda není na čase vnést na politického kolbiště i jiné možnosti. Aby i ti, kteří by měli této zemi co dát, mohli kandidovat, aniž by museli žádat o stranickou průkazku nebo zařazení na stranickou kandidátku...."

Kde je ten kalifát ? Anebo návrat ke komunismu ?
Vy jste vyrobil pouze hastroše. Proč ?

"Hastroš - Z protivníkovy argumentace se sestaví nějaký druh slátaniny vydávané za argumentaci původní, vytvoří se tedy "hastroš", jenž je obratem ruky zničen i s protivníkem."

A víte co ?
Neodpovídejte.
Já tu odpověď stejně dopředu znám

:---()
18. 05. 2011 | 11:45

pich napsal(a):

gule z 11.03 škoda že jsi už tenkrát nebyl, bylo by o jedno pako míň.
18. 05. 2011 | 11:55

Alex napsal(a):

Jedla
Ano palec nahoře. Zvláště se závěrem.
18. 05. 2011 | 12:29

gule do taláru napsal(a):

picha + Tencokydá hnůj

Jiná možnost než stranický systém NEEXISTUJE.

Jakákoliv jiná možnost je čirá utopie. Nebo snad víte o nějaké zemi, kde nejsou politické strany a mají demokracii?

Jen na chvilku se tu objevilo něco co bylo v demokracii mimo stranický systém - to bylo občanské forum v roce 1990. A jak dopadlo.

Kdo si myslí, že lze odstranit stranický systém náležitě volá po příchodu diktatury. A autorka po tom volá. Zdá se, že i Vám se její myšlenka revize stranického systému líbí. A jaký by jste chtěli?
18. 05. 2011 | 12:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jedla a Alex
Existují lidé, kteří by do politiky šli a jsou to lidé kreditibilní a koherentní.
Svými postoji a svým životem.
Ale nechtějí svázat svou osobu s žádnou politickou stranou.

Minimálně by se jim dala další možnost.

Ale naráží to na okolnosti, které jsem nastínil na jiném blogu :

http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/drama-a-frasky-ekonomie-o-cene-demokracie/

"...Lidé lichotí sami sobě, že (v demokracii) mají suverénní moc. To jsou však slova bez významu. Ano, lid volí své vládce; ale jak probíhají volby? V každé fázi voleb je masa voličů ovlivňována vládci samotnými, a to prostředky, které jsou v krajním protikladu vůči svobodné a nestranné volbě, na základě korupce a úplatků...."
---------------------------------
..prostředky, které jsou v krajním protikladu vůči svobodné a nestranné volbě, na základě korupce a úplatků...

Platí tedy úměra - čím méně takových prostředků - tím větší svoboda a nestrannost volby ?
Tím menší korupce ?

A co média ? Reklamní agentury ? Tiskárny....

Bude se jim to líbit ?

:---()

"....O tom, co je důležité, rozhoduje vydavatel novin a majitel televize. To jsou duše čisté. Lidé, kteří vydavatele platí, hrají s nimi golf, chodí na lunch, jsou pro ně č.1 na mobilu a mají s nimi společný sňatkový trh, nikdy nikoho ovlivnit nemohou. Sdělují vydavatelé.
Je možné voliče zpracovat opakovaným, pečlivě připraveným poselstvím podobně, jako sanitář na psychiatrii zpracovává poněkud vzdorovitého pacienta přesně dávkovanými injekcemi ? Jeden model o tom mluví. Kvalita kampaní odpovídá kvalitě a množství užitých prostředků, stejně jako talentům, které je vymýšlejí, spouštějí a udržují.
Jiný hovoří o rezonanci : pracuj zásadně ve směru toho, co tvůj cíl očekává, co si přeje, čeho se bojí. Má to zakotvené z dětství, moc se s tím nedá hnout. I nejnezávislejší individua jsou na něčem závislá.
A pak je ještě model strategický. Tomu už je naprosto jedno, co kdo povídá, jde o to, jak to povídá..."
/F. Koukolík : Homo Sapiens Stupidus/

-----------------------------------------------
Peníze od voličů směrem do stranických kas - skrzeva voliče koupené - díky penězům plynoucím do stranických kas. Gordický uzel.
Je známo, jak s ním Alexandr naložil. /žádné moc velké přemýšlení/

Když si prostě kapři nechtějí sami vypustit svůj rybník - a já se jim nedivím - kdo by chtěl - na místě kaprů ?!? - a to i když vědí, že dojde jen k jejich přelovení a nasazení jinde....tak zřejmě bude muset přijít hrázný a udělá to za ně.
Ale udělá to pak již tak, že kapři neskončí v řece či ve vodní nádrži...nýbržto na pekáči.

Panáčci si zahrávají s ohněm.
Ale to je u psychopatů, zlodějů, alkoholiků a narkomanů docela běžné.

Akorát že tendle rozmarný způsob vypuštění může odsrát velká část společnosti.
18. 05. 2011 | 12:55

Tencokida Hnuj napsal(a):

gule z pisoáru
/Tencokida Hnuj/ - měkké !!, hnuj - fonetický přepis z japonského příjmení hnui/

Jste v zajetí svých bludných představ a podsouvačských fantasmagorií, které jste si zřejmě uvykl považovat za realitu.
Až se osvobodíte /ah - já si myslím, že to nebude nikdy/ a naučíte se rozumět významu slov, vět a větných útvarů - takto psanému textu , tak přijďte.
/pokud ještě budete moct přijít po svých - jinak přijeďte, nebo buďte přivezen/

Maucta. Howgh.
18. 05. 2011 | 13:01

Aleš Řešitel napsal(a):

Plno diskutujících už o podstatě a možné změně a nápravě se zmínilo. Dokud nebude možná odvolatelnost, osobní, trestní a hlavně majetková odpovědnost, u politiků ctění presumce viny a po prokázání čistoty, bělosti lilie možný návrat, potom se nic nezmění. Musí být donuceni k morálnímu a zodpovědnému chování, není jiné cesty. Systém politických stran a s tím spojeno zachování demokracie, svobody nezměníme. Nelze se ovšem smířit s lživou předvolební propagandou, s tím, že po volbách jsou sliby, pro které byly strany voleny zapomenuty(smlouva s voliči, bezplatné ústavou zaručené zdravotnictví, boj proti korupci, dinosaurům, rozpočtové odpovědnosti atd.). Zde je potřeba najít korekci např. předložit na základě stanoveného počtu žadatelů k posouzení ombudsmanovi. Nejpodstatnější je zamezení korupce a zlodějen. Přepracování zákona o státních zakázkách je nezbytné vč. zákona o přiznání majetků. O akciích na doručitele nemluvě a znemožnění účasti firem sídlících v daňových rájích v soutěžích o státní peníze. Nepoctivost, lež a zlodějny se musejí přestat vyplácet. Včera byl podiv nad tím, že se nedaří předpokládaný výběr daní a neví se proč. Je to stejné, jako když pošlu bez peněz někoho nakoupit a divím se, že nic nepřinesl. Místo korekce institucí a zrušení nepotřebných( např.senát) zvolíme to nejjednoduší, sáhneme do peněženek občanům a hlavně těm co se nemohou bránit. Primitivní taktika lumpů co okrádají nemohoucí, nemocné a staré občany.Paradoxně nad těmito zprávami v tisku se pohoršujeme, aktéry lumpáren chceme lynčovat, politické garnituře provádějící to stejné tleskáme. Místo zamezení zlodějnám, vymyslíme nové zlodějny pod rouškou rozupočtové odpovědnosti, reforem zdravotnictví , důchodů atd.
18. 05. 2011 | 13:08

gule v taláru napsal(a):

Tencokydá všechno v japonsku

Až najdete svobodnou a demokratickou zemi, kde nejsou politické strany, dejte mi vědět.

Zatím jako správný důchodce jen blbnete. Tomu se nedivím ve vašem věku, s tím pytlem volného času a za ten důchod bych také na Vašem místě vymýšlel všelijaké vzpomínkové kočkopsy jako byla Národní fronta.

Sklerozé zdar!
18. 05. 2011 | 13:15

ZAM napsal(a):

Volit piráty!
http://www.ceskapiratskastrana.cz/
18. 05. 2011 | 14:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

gule z pisoáru
Jsi mimo. Nejsem v důchodu. Žiji z investic. Na které jsem si poctivě vydělal.
A když pracuji - radím malým firmám. Proto, že mě to baví, ne že musím.
Kterýžto pocit ty v životě s největší pravděpodobností nikdy nezažiješ.

Ale o tobě si začínám myslet, že jsi nejen podsouvačský hlupák, který si něco vymyslí /asi pod vlivem levné kořalky/ - neb nevím, kdo kromě tebe zde donekonečna mele své opilecké mantry - já ani autorka, ba ani nikdo jiný to nejsme - tedy , nejen že jsi pomatenec, ale myslím si, že někde pracuješ za pár šupů tak dvanáct hodin denně. A tak všem, kdo mají čas a peníze /paní Hamplová jako právnička si zřejmě na rozdíl od tebe na živobytí vydělá za pár hodin/ a nemusí se strachovat o to, že jednou, jako s největší pravděpodobností ty, skončí pod mostem - prostě závidíš.

Tykám ti proto, že jsi hastroš.
Ty vyrábíš propagandistické hastroše tak dokonale, že jsi se jim stal sám.
:((

Tvé příspěvky tady začínají "hastrošem" a lží /podsouváním něčeho, co ten, kdo marní svůj čas v diskuzi s tebou, nikdy nenapsal/ a přes několik nástrojů propagandy končí útokem ad hominem a cejchem...:

Nástroje propagandy /výběr/
Argumentum ad hominem - jedinec nechce vést diskuzi, ale jen protivníka osobně urazit a tak snížit jeho věrohodnost.
Argumentum ad nauseam - tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou.
Cejch - druh citově zaměřeného slovního a myšlenkového krátkého spojení./má na svědomí miliony lidských
životů - stačí vzpomenout holokaust/
Falešné dilema, trilema - nabízí pouze dvě, tři možnosti.
Démonizace - do rámce pojmu nestvůry lze doplnit cokoli, co je schopno lidi odpuzovat.
Dezinformace - součástí dezinformací je i lhaní, vytrhávání věcí z kontextu, manipulace, vytváření falešných
hypotéz, publikace žádoucích informací....
Efekt spáče - vliv negativní propagandy vyvolané podnětem s časem roste, přičemž lidé zapomínají, která
informace je původně ovlivnila.
Hastroš - Z protivníkovy argumentace se sestaví nějaký druh slátaniny vydávané za argumentaci původní,
vytvoří se tedy "hastroš", jenž je obratem ruky zničen i s protivníkem.
Jedna loď (též jedna rodina, případně mávání vlajkami) - "Takto přece uvažuje každý normální člověk !"
"Cítíme tak všichni, koukej cítit stejně !"
Obětní beránek - Jedinci nebo skupině se přiřkne vina za těžkosti, za které přinejmenším spoluzodpovídá
skupina zastupovaná propagandou.
Opakování - základní pilíř propagandy. Formuje duši davu. "Jednoduchá, dobře srozumitelná lež VŽDY porazí
složitou pravdu.
Oslnivé zobecnění : "Myslíme to dobře ! " /s Vámi, s vámi, s národem.../
Polopravda - bývá horší než prostá lež, je obtížněji rozlišitelná. /"Něco na tom je "./
Předsudky - založeno na mylném nebo nepružném zobecnění poznání.
Přenos - symbol, autorita či prestiž zamezí přemýšlení /hymny, kříž, Allah, láska a pravda, víra, věda.../
Racionalizace - nejpůsobivěji funguje zobecňováním pochybných činů a předtsva v rámci líbivých,
potěšujících frází.
Redukce na Hitlera - příklady : Rath, Paroubek, Klaus - cílem je takto snížit důvěryhodnost.
Red herring - propagandista uvede nápadné informace, které však s daným jevem nemají nic společného
/ a pak se směje, jak většina sedla na lep/.
Stereotypizace - mentální reprezentace jednoduchých nebo neúplných infornmací./často i lživých či chybných
informací/Např. v lidském vědomí nejsou příslušníci odlišných skupin uloženi jako jednotlivci, ale jako
prototypy, například "typický Žid, Arab,,,", spojené s asociačními sítěmi jejich vlastností.
Svatozáře - opak cejchů /dopad na životy spoluobčanů je ale často stejný, jako u cejchů/.
Strach a FUD - Fear, Uncertainty, Doubt, tedy řetězec strach-nejistota-pochybnosti. Cílem je vytvořit
občana, který získal pocit, že situaci zvládne jen když se bude držet našich rad a doporučení.

/informace čerpány z knih pana Koukolíka/

------------------------
Původně jsem chtěl vyzvat místní komentátory, abychom se za tebe společně pomodlili - ale bylo by to zbytečné mrhání časem. Raději ať se dloubou v nose nebo čumí do blba - je to rozhodně efektivnější způsob nakládání s časem.
:((

Nazdar. A už svými bludy nikdy neobtěžuj neznámé pány a dámy. Zejména ve skutečnosti - v reálu.
Mohli by ti nafackovat a alespoň částečně by tak napravili tu největší chybu, které se v marné snaze o tvou výchovu dopustili kdysi tví rodiče.
18. 05. 2011 | 14:10

Petr napsal(a):

"Státní správě včetně policistů a hasičů snižujeme platy, ačkoli každý dobrý a kvalitní úředník a poctivý policista a odvážný hasič je ve své podstatě pro tuto zemí potřebnější než kterýkoli ministr."
Jen bych chtěl podotknout, že tu státní, krajskou, městskou i obecní správu máme přebujelou. Ořezat ji min. o 80% by neškodilo. A ponechat tam 20% schopných, pracovitých, slušných a vstřícných úředníků s platem i o 300% větší než mají dnes.
Ale to česká byrokratická hydra nedopustí. Raději hodně lenivých a málo placených úředníků (tím je víc voličů), než méně dobře placených a vážených pracovníků státní a veřejné správy.
18. 05. 2011 | 14:19

dědek mirda napsal(a):

Petr souhlas
18. 05. 2011 | 14:45

mb napsal(a):

nepochybně a velmi brzy zahájit diskuzi o tom, zda je partajní systém pro veřejný život skutečně to nejlepší, a zda není na čase vnést na politického kolbiště i jiné možnosti. Aby i ti, kteří by měli této zemi co dát, mohli kandidovat, aniž by museli žádat o stranickou průkazku nebo zařazení na stranickou kandidátku.

to sou havlovy porevuleční teze ... vyhral klaus se ´standardní´ politikou ....

tak volte zelené ... zeleným nedělá problém nominovat osobnosti ...
18. 05. 2011 | 14:47

buldatra napsal(a):

autorka napsala:

Vidím to na organizovanou a k dokonalosti dotaženou kroužkovací metodu.

Ano, to je ono!
To určitě kvituje s povděkem (četné dopisy pochvalné) i nepostradatelný poslanec pan Marek Benda, který strávil v poslanecké lavici podstatnou část svého života.

Kroužkování, jednoduchý návod pro úplné začátečníky:
http://kurniczech.white-rabbits.cz/?q=node/79
18. 05. 2011 | 14:49

vasja napsal(a):

mb napsal(a):
tak volte zelené ... zeleným nedělá problém nominovat osobnosti
------------------------------
Jak tam nebude Kuchtová, nevolim.
18. 05. 2011 | 14:51

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, nechte toho hádání, protože jste jeden hot a druhý čehý. Nás PRACUJÍCÍ OBČANY ČR zajímá a sledujeme kroky tříkolky a 100% vidíme a víme, že všechno to zdržování bylo a je, protože chtěli zabukovat dění v armádě, NATO, bílá kniha, občanský zákon, tendry v v Lesích ČR, ekotendr, církev, atomová energie, a mnohé další kauzy byly rychle přizpůsobeny VYKOŘISŤOVÁNÍ PO JEJICH a ještě si to rozkradení a rozprodání NAŠÍ VLASTI uzákoniti a udržeti ve svém vlivu a vlastnictví NA VĚČNÉ ČASY. Doufáme, že to nevidí a nevnímá jen 4. odboj a Pepa z depa, a že jim IHNED MUSÍME UTRHNOUT TIPEC. Nejpozději do konce příštího týdne, než jim naroste zase hřebínek. A to všem od A do Z. Máme na to manuál v OBČANSKÉ ÚSTAVĚ ČR, kterou najdete na www.hzpd.cz a další rady na www.vymenilijsmepolitiky.cz. Tak žádnou paniku, máme je na HÁKU. Tak zatím, 4. odboj a Pepa z depa.
18. 05. 2011 | 15:37

Terry napsal(a):

Pravice je mnohem horší než komunistická strana
(http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=13170)
18. 05. 2011 | 15:58

Terry napsal(a):

to autorka a buldatra: "Vidím to na organizovanou a k dokonalosti dotaženou kroužkovací metodu."

1) Vykroužkovaní politici se z politiky nestáhli - viz
ODS rozdala trafiky vlivným straníkům, kteří propadli ve volbách
(http://zpravy.idnes.cz/ods-rozdala-trafiky-vlivnym-stranikum-kteri-propadli-ve-volbach-ph1-/domaci.asp?c=A101110_221147_domaci_vel)_11. listopadu 2010:
Voliči je vykroužkovali, o práci ale nepřišli. Někteří vlivní členové ODS, kteří neuspěli ve volbách, se dostávají na vysoká místa ve státních podnicích. Podle zjištění MF DNES obsadili například místa v ČEPS či dozorčí radě VZP. Někteří si dokonce na dohozené pozice stěžují.
Karlovarský Miloš Patera díky ní (straně) zasedl ve správní radě VZP, za což bere zhruba 15 tisíc korun hrubého měsíčně.
"Strana by měla chovat větší úctu k lidem, kteří pro ni pracovali. V mém případě tomu tak není. Pomohla mi sedět v jedné správní radě za pár korun, nejsou to žádné statisíce, padesátitisíce ani třicetitisíce. Samozřejmě, čekal bych víc," stěžuje si Patera, jenž byl osm let poslancem pravicové strany hlásající, že každý zdravý člověk se o sebe musí postarat sám.
(konec citace)

Ale totéž platí i pro vykroužkované politiky jiných barev.

2)Povolební koalice v Praze, v Brně a dalších městech dokazují, že politikům jde jen o setrvání u koryt a na volbami vyjádřené postoje voličů s..ou.

3) Předvolební sliby, na základě kterých se voliči mají orientovat, jsou po volbách ihned zapomenuty, často s poukazem na nutnost kompromisu s koaličními partnery. Ale míra kompromisu často nestoudně degraduje a falšuje závazky voličům.

4) I případné nové, pro voliče nadějné parlamentní strany (Věci veřejné, v předchozím volebním období Zelení) se ukazují jako falešné či nechopné slušně a odpovědně vládnout: jejich politické "špičky" jsou politicky nezkušené a morálně nepřipravené, nenadálý vzestup k moci (a penězům) jim zcela ochromil mozky...

Takže

zvláště poslední volby ukázali, že i rádoby demokratické volby (i s kroužkováním) NEJSOU ŘEŠENÍM. U "starých" stran jsou nabízeny stále stejné, mnohdy profláklé ksichty, nové strany se "začlení" do trendu, nebo jako nyní Věci veřejné nastoupí "svoji cestu" vládnutí, ze které je na blití.

Ale - kupodivu - pořád to s námi myslí dobře, pořád to jsou ti nejlepší, co nás povedou. Někteří to - neúspěšně - zkouší už dvacet let:

"nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990

"čistý" Petr Nečas - - ve vrcholné politice od roku 1992

Ale

"Myslí to upřímně" (podobně jako Standa Gross blahé paměti)
18. 05. 2011 | 16:25

gule v taláru napsal(a):

Tencokydá hnůj ve fukušimě

No výborně, zajímavý text, ale na tvé hulvátské výlevy, promiň, nebudu reagovat a zbytek tvého textu tak ztrácí koherenci smysluplnosti.

Do třetice se Tě milý a drahý tencokydáčku hnoje ptám : najdeš svobodný a demokratický stát kde nejsou politické strany?

Bohužel nedokážeš se moc soustředit na otázku, zřejmně pod silným tlakem z mozku o překot deroucích se různých myšlenek. Inu takové je stáří, dopadnu také tak jako ty a soustředěnost bude ten tam. K tomu ta očividná neschopnost udržet myšlenku. Ale stáří, tě omlouvá. A neboj na důchod Ti své daně budu dále posílat - nejsem nelida.
18. 05. 2011 | 17:14

AC napsal(a):

zemedelec napsal(a):

"Pane AC.
Dobře a souhlasím.
Tyhle útoky na VV,jsou účelové i když si k tomu dost napomáhají.Tady vůbec nejde o puč vůči Nečasovi,ale vystrnadit VV z vlády.ODS a TOP určite to mají posichrované,aby mohli vládnout bez VV.I když Sobotka vylučuje jakoukoliv spolupráci s ODS a prosazuje předčasné volby,tak uvidíme."

Odpovím Vám pane zemedelec.
Já bych nechtěl takto podrobně hodnotit, kdo chce koho vystrnadit, opravdu nevím a na výsledku to stejně nic změnit nemůže. Tím myslím konec koalice. ODS a TOP mohou sichrovat svou vládu bez VV jak chtějí, stejně dopadnou jako Véčkaři, tzn. předčasné volby.
A jedna důležitá připomínka - Sobotku, resp. ČSSD versus ODS hodnotíte pohledem současnosti, tedy nynějším rozložením sil, ale takový pohled nic neříká o tom, jak se budou chovat v případě, že se budou síly diametrálně lišit. ČSSD nebude mít zapotřebí uzavírat koalici se slabým partnerem, porozumí si lépe s KSČM. Koneckonců, pravice to má víc zapotřebí než pr...e drbání!

Díky za Vaši reakci.
18. 05. 2011 | 17:17

Gerd napsal(a):

SuPe,
netvrdím, že můj nápad je dokonalý, ale současná neodvolatelnost politiků a soudců právě umožňuje korupci - penězi, mocí, výhodami, zabezpečením práce (soudci navždy, poslanci na 4 roky). Ale pokud by bylo možné na úrovni volebního obvodu uspořádat volby ke konkrétnímu jménu politika, kde by musel obhájit svůj mandát, bylo by to cesta. Např. v řádných parlamentních volbách by politik dostal na stranické kandidátce např. 50 000 hlasů. Tedy dostala by je stranická kandidátka jeho strany, ale nebuďme puntičkáři. Při lokálních volbách by konkrétní politik, např. Bohuslav Sobotka, musel ve stjeném volebním obvodu získat 50 000 nebo více hlasů z celkového počtu např. 120 000 hlasů v celém volebním obvodu. Měl přeci možnost pracovat a přesvědčit tak své voliče, že jej do parlamentu nevyslali náhodou. Díky tomu by rozhodnul i jediný hlas zklamaného voliče, kterému nesplnil předvolební sliby. Pozice poslance obhajujícího mandát je výhodnější (je více v médiích a má placenu kancelář ve svém volebním obvodu) než nového politika v řádných parlamentních volbách, takže mně uvedený poměr přijde vhodný, když za dobu své politické kariéry musí přesvědčit své příznivce nebo některé ze svých odpůrců. Pokud by neobhájil mandát, šel by šupito presto z vyhřáté poslanecké sesle pryč a na jeho místo nastoupil další účastník v pořadí stranické kandidátky z řádných parlamentních voleb. Ministry, premiéra, prezidenta, ústavní soudce by pak mohlo být možné odvolat v celostátním referendu.

Důležitá není metoda, ale možnost voličů politika odvolat. Aby měli politici ten svůj klid na práci, mohla by se podbná shromáždění konat jen v určených termínech (lidé ze stejného volebního obvodu by hlasovali o více konkrétních jménech více obálkami), např. 1.4., 1.9., 1.12. (nebo 1.6. a 1.12.) a ve stejném termínu by mohlo být svoláno celostátní referendum. Aby se neopakovala stále stejná jména a témata, pokud by jednou referendum proběhlo, další by bylo možné o stjené otázce svolat až za 2 roky, dříve ne. Je to jen hodně hrubý nástin podmínek, ale dokud se politici nezačnou bát o své sesle, nic se nezmění. Taky by byli hůře korumpovatelní, když by nevěděi dne ani hodiny. Pokud by začali o to více krást, bylo by je více vidět a díky rychlosti by nasekali více chyb, za které by je bylo možné chytit.
Vox populi, vox Dei.
18. 05. 2011 | 17:51

camponotus napsal(a):

Ti nahoře šli "nahoru" jen z důvodu, aby je to, co je "dole" nemuselo zajímat a až se "napakují", "dolů" už se nikdy nedostanou.
18. 05. 2011 | 17:58

jíra napsal(a):

Paní advokátko, velmi aktuální téma. Nemyslím si, že by všichni politici byli takoví, jak píšete, jen nejsou tolik vidět. A problém je asi jinde než v existenci politických stran. Inspiraci k hlavní příčinám potíží naší politiky i k řešení hledejme spíš v odborných kruzích zabývajících se lidskou osobností. V diskusi se nějaká zmínka o tom párkrát mihla.

Určitě se ve své profesi aspoň někdy každý z nás setkal osobně s veřejně či ve vedení působícími lidmi, kteří se hodně odlišují od ostatních svým vystupováním. A to v tom smyslu, že by je odborník na osobnosti zařadil mezi psychopatické jedince. Ne mezi klasické zločince, zabijáky, to je jiná sorta. Ale mezi psychopatické bílé límečky, co dokážou bystře vyhodnotit situaci, co jako všeho schopné uplatňují nevybíravé manipulativní praktiky, používají nátlak i cukrbliky, někdy naženou strach ale umějí i charismaticky okouzlit, co se chovají k ostatním bytostně spatra a mají nosy vysoko nahoru, co umějí ostatní lidi vynalézavě zaskočit a umlčet šokujícími hláškami. Přes sdělovací prostředky či na mítincích se od ostatních typů osobnosti dají těžko rozeznat, různé psychopatické rysy jim nebrání do společnosti celkem zapadnout. Často teprve až skutky jsou u nich v rozporu se slovy. Porucha se asi může i delší dobu vyvíjet.

Co takové lidi nejvíc přitahuje? Získávat moc a prostředky. Snaží se působit, jako když mají všechny trumfy k řešení aktuálních témat v rukávu. Jednají bez skrupulí a používají to jako svou zbraň a výhodu, dávající jim náskok. Snad ani neprožívají opravdové city, takže nemají zábrany, svědomí, odpovědnost za moc svěřenou voliči, pověřením či jmenováním. Pokud nějaké výčitky přece jen občas cítí, přebíjí to např. alkoholem, i během dne. Cítí se stát nad zákony. Svým způsobem jsou dost jedineční, různí. Jsou schopní se mezi sebou účelově domluvit, spojovat se a získat tak ještě větší sílu.

Zahraniční prameny uvádějí, že jich je zhruba 1% v populaci každého národa. Takže u nás zhruba 100 000. I kdyby obsadili celý parlament, vládu, náměstkovské veřejné funkce, stále jich bude ještě velká rezerva zbývat na to, aby se mohli stát řediteli velkých firem, vedoucími úřadů, právníky s konexemi na soudy, atd. nebo čekat na svou velkou příležitost.

Po převratu se tito psychopaté nejrychleji zorientovali. Dokázali pružně hlásat, co voliči chtěli slyšet, umějí se zalíbit. Jeden den mohou být totalitními levičáky, druhý den se v jiném kabátu bijí za pravici, další den tvrdí, že zastupují všechny občany, prostě podle toho, jak se jim to aktuálně nejvíce hodí.

My ostatní jsme jako vykulení nováčci na svobodě dost důrazně nevyslyšeli varování ze zahraničí. Jaké? Že když hned od začátku připustíme díry v zákonech, když půjdeme cestou experimentálních velkých privatizačních skoků, když nezavedeme hned do praxe zákony omezující korupci, klientelismus, střet zájmů, když budeme benevolentní vůči špinavým penězům, chaosu při obsazování úřadů atd., že tito lidé velice brzy ovládnou pole a už se jich jen tak nezbavíme, budou v podstatě nezničitelní, nanejvýš nahradí jedni druhé. A po převratu už vyrostli noví.

Svoboda bez hranic je přesně to, co jim nejvíce vyhovuje. Proč asi dodnes nenabyl účinnosti zákon o státní službě, ač už existuje od r.2002, ale byl snad zhruba 25x novelizován? To by bylo pro ně určité ouvej. Svoboda vyžaduje i odpovědnost. Bránit ji před psychopaty, jinak si ji ochočí podle svého. Jinak se nám potomci pěkně poděkují.

Teprve až si lépe poradíme s tímto fenoménem - a je to asi běh na delší trať - může se politika stát skutečnou politikou a naše země pak může vzkvétat. Nechat je držet se vzájemně v šachu jako klín proti klínu nemá smysl, viz opoziční smlouva či různé radní antikoalice. Vzhledem k tomu, že tato porucha je prý v osobnostním profilu dost stabilní, je chyba jim umožnit, aby se oklikou vrátili do politiky - ti, co porušili pravidla hry v nějaké kauze, ti, o nichž je to veřejně známo a byli voliči vykroužkováni atd. Jednou to snad bude léčitelné, aspoň lehčí případy.

Hezký den.
18. 05. 2011 | 18:40

Ing. N. napsal(a):

Není a nebude koho volit?
Ale ano, budeme volit takovou stranu, která splní následující požadavky:

MANIFEST 11

- zajistí zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat
- přinutí k práci i ty jedince, kterým se práce protiví
a kteří raději kradou ať už v malém nebo ve velkém
- bude důsledně trestat korupci
- prošetří legálnost získání nabytého majetku občanů,
nelegální majetek zabaví
- sníží platy všem politikům, včetně poslanců a senátorů
- uzákoní odvolatelnost poslanců a senátorů
- zavede trestní odpovědnost za chybné rozhodování
politiků v posledních 20 letech
- omezí (zakáže) výdej finančních prostředků na
předvolební kampaně (povolí volební program stran
pouze na formátu A5)
- zavede bezplatné zdravotnictví a školství
- zavede tvrdý postih narkomafie a dealerů drog
- omezí hazard
- vyřeší problém bezdomovců
- zakáže kouření ve veřejných budovách, včetně restaurací
- podpoří české zemědělství s cílem zabezpečení
potravinové soběstačnosti země
- znovu zavede důkladnou kontrolu potravin
- uzákoní pouze jednu zdravotní pojišťovnu
- nepovolí zřizování soukromých penzijních fondů
- zavede kontrolu bank
- sníží platy všem manažerům
- zvýší minimální mzdu
- zvýší daně bohatým
- podpoří rodiny s malými dětmi
- zabezpečí důstojné stáří
- omezí zaměstnávání zahraničních pracovníků
- nebude vracet církvi majetek
18. 05. 2011 | 23:20

Medikolog napsal(a):

Ing. N.,

Vy takovou stranu znáte?
19. 05. 2011 | 00:17

Napoleon, Stalin, Hitler napsal(a):

Medikolog

Samozřejmě, že známe!
19. 05. 2011 | 05:44

Alex napsal(a):

Tencokida Hnuj 18. 05. 2011 | 12:55
Odpovím Vám jinak. Většina frustrovaných lidí z vývoje po roce 89 a zejména po r.92 právě ohledně voleb a teze, že není koho volit, chce volit ideální osoby a strany ideálních osob, což zajisté uznáte možné není. Věci jdou prostě tak, jak jdou a jdou podle toho, jaký je většinový volič. Nic více nic méně. Nelze než znovu odkázat na čl. V.Žáka týkající se onoho problému, co si ještě lidé od politiků nechají líbit.
19. 05. 2011 | 07:37

Medikolog napsal(a):

N.,S.,H.,

Myslíte TOP 09?
19. 05. 2011 | 07:41

N,S,H,... (aj. psychopati) napsal(a):

Medikolog

Jestli taky slíbí všechno rychle vyřešit a bude v ní dost tvrďáků, co se s tím moc nemazlí, proč ne? Voliči to přece chtějí. Pevnou ruku a vyřešit vše rychle. A takových stran je tu víc, vlevo, uprostřed, napravo, každý si vybere, vše je možné :)) Kvůli tomu přece jsme byli od r.1946 resp. od r.1992 tam, kde jsme byli, či teď jsme od r.2010 tam, kde jsme. :((
19. 05. 2011 | 09:17

rejpal napsal(a):

N,S,H,... (aj. psychopati)
Nástup podezřelých či totalitních stran je vždycky důsledkem totálního selhání stran demokratických - a často i selhání v oblastech, které nejsou veřejností primárně sledovány (ne jen toho selhání - vždy to ještě jde ruku v ruce se stavem ekonomiky země). To že tady se dostali komunisté k moci hladce a relativně legitimně, je i výsledkem neschopnosti, sobectví a sebestřednosti tehdejších nekomunistických stran. Nejdřív radostně připustily zákaz řady stran jiných a přistoupily na vznik národní fronty. Podílely se na spoustě věcí, které neměly s mravní stránkou moc společného. Bez odporu se nechaly zevnitř ovládnout lidmi s druhou legitimací. A nakonec totálním nepochopením celé situace umožnily Gottwaldovi převztí žezla oficiálně (i když po odmítnutí Marshallova plánu už šlo asi jen o způsob, jakým se KSČ chopí moci).
V Německu to před válkou vypadalo v mnoha směrech podobně (jen tu nebyla Moskva za zády). Nenacistické strany (pravicové!) ochotně vytvořily s NSDAP koalici a někteří z jejich předáků se ve vysokých postech dočkali i konce války (a Norimberského procesu). Oběma událostem předcházela sílící podpora veřejnosti a nevšímavost k věcem, které by unikat neměly.
Nemyslím, že doba už je tady zralá k masovému nástupu nějaké strany tvrdé ruky, ale některé symptomy tu jsou. A viníky jsou v první řadě politické strany, které ignorují základní demokratické principy nebo jimi dokonce pohrdají (to druhé platí v parlamentu především o VV). A jako i v minulosti, značná část veřejnosti opět ty nebezpečné signály příliš nevnímá - a média (včetně veřejnoprávních, bohužel), která by mohla a měla právě do těch principiálních věcí bušit, přistupují selektivně - někoho rozebírají na šroubky, o jiném (téměř) mlčí. Což nakonec může vést k trucpodpoře "ublížených" a víře ve spiknutí proti nim, (to spiknutí může i reálně existovat,ale na věcné podstatě problému to nic nemění).
19. 05. 2011 | 10:05

jíra napsal(a):

rejpal

Co je to vláda pevné ruky? Pevná ruka vlády psychopatů tu zavládla už brzy po převratu, právě ta se zasadila o to, že tu vládne taková míra korupce, tolik pod koberec zametených kauz, plejáda zvlášních přátelských vztahů na úkor transparentnosti veřejného hospodaření. Naprostá ať benevolence či domnělá bezmocnost společnosti ohledně nakládání s veřejným majetkem jim vyhovuje. Nemylme se, drží otěže trhu, co všechno sám vyřeší, pevně v rukou! Jankovského pokus posílit obranu proti korupci okamžitě nabral stovky a stovky námitek...

Ve snaze vidět věci jednoduše, tj. pevná ruka x demokracie, si neuvědomujeme, že je to ještě jednodušší. Za totáče si na zaměstnace otvírali ústa titíž otrlí generální ředitelé, posléze kapitalističtí. Takovému druhu psychopatů nečiní žádný režim příliš velkou překážku, vždy se tlačí k moci jako na slovo vzatý borec, který vše umí držet pevně v rukou, má zkušenosti a nápady (=bláboly, jenže pronášené přesvědčivě je lidi zbaští snadno) a je loajální vůči panující vládě. Nakonec se vždy ukáže, že "něco se zase přešvihlo" a je problém: lidi to už nechtějí, ale hlavní je: "My borci jsme si to ale užili".

Aktuálně je problém finanční i morální. Volání po reformách za stávající volnosti plynule měnit demokracii v demokradii nakonec může vést spíš k dalšímu vysávání vychytrale přerozdělených veřejných financí, než ke spáse ekonomiky a hospodářství, i když to navenek může znít pěkně. Bez výrazného omezení "kreativního" vlivu psychopatů stavících se nad ducha zákonů je cesta z bláta do louže.

Pokud se voliči ještě víc znechutí, mohou mnozí začít volat na stále masovějších demonstracích jako v r.1946 po jiných podobách vlády tvrdé ruky s ještě menším podílem demokracie. Je jedno, že většina bude chtít něco jiného, jen NEBUDE MÍT KOHO VOLIT a zůstane stranou. A při této společenské poptávce se nová rázná vláda vrhne ochotně do vlastních přešvihnutí něčeho, pokud se pozorně nezbaví psychopatických vůdců a jedinců. Bohužel ti se ale v našich končinách dokáží vždy nechat vystrčit nahoru k moci, jak nás učí dlouhodobá hiostorie, umějí se zalíbit, spálit staré mosty. A když jedni padnou, vstanou noví ke všemu ochotní borci.

Ty tři nickem vypíchlé "bratry v triku" já chápu jako obludně vyrostlé příklady všeobecně rozšířeného jevu obludného spíš svou vytrvalostí mít se k světu i přes více či méně blbou náladu občanů. Ač lze najít spoustu podnětných knih, komentářů, článků od zkušených specialistů i u nás (např. Fr.Koukolík - Vzpoura deprivantů), upozorňovat zas a znova na tento rozhodující osobnostní lidský faktor je zdá se marný, marný... marný.
19. 05. 2011 | 15:30

buldatra napsal(a):

Zvolení zas a znova v praxi dokazují, že je něco řádně shnilého ve volebním systému státu Českého.
Stále to nefunguje k spokojenosti většiny i kdyby se jeden ukroužkoval k smrti.
Když něco nefunguje (a ono to nefunguje už hódně dlouho) ku spokojenosti nečesané nemyté veřejnosti, neznamená to ještě, že se s tím nedá nic dělat.
Dělat se dá a hodně, chce to jen chtít a jít si za tím, už jen proto, že to funguje nedaleko a tak proč ne u nás? Protože nechceme, nebo nemůžeme?

http://setfree.sweb.cz/texty/svyc_demokracie.htm
19. 05. 2011 | 15:37

Tenco napsal(a):

buldatra
Švýcarsko ?
Pchéééé....
My si zajdeme pro inspiraci na Nauru a Kajmanské ostrovy.
Kam na nás s nějakým referendem.
My máme přeci osvědčený standardní model. Který funguje ke spokojenosti všech kmot...eh, tedy všeho lidu.
Nepotřebujeme nové prvky - a když tak si pro ně zajedeme na to Nauru.

Vy snad víte O NĚJAKÉ JINÉ ZEMI, KDE VŠECKO FUNGUJE TAK DOBŘE jakov ČEZku, na MOravě a v Slezsku ? /parafráze teze nicku "gule z pisoáru"/
No schválně ....!
19. 05. 2011 | 17:47

gule na gulách tencíčka napsal(a):

Tencíčku zdali pak víš, že ve tvém Švýcarsku mají také politické strany? No jo víď, to je rána.

Tak počtvrté se ptám - kde je svoboda, demokracie a nejsou politické strany?

A už nechlastej tu lacinou kořalku! Zase ti bude blbě.
19. 05. 2011 | 18:06

klekipetra napsal(a):

v tomto státě již není co řešit s politikou a jejími současnými stranami. Vše je v kelu a jiné to bohužel nebude, dokud tam bude taková reprezentace jaká je v současnosti. Řešení nevidím, ale jsou potřeba volby,ovšem ani ty to nevyřeší,bohužel. To je jasná věc, když rozumně každý uvažuje.
Na tyto zloděje nikdo nemá a asi mít ani nebude. Howgh.
23. 05. 2011 | 17:45

Těpéro napsal(a):

http://politikahumorem.webnode.cz/
28. 05. 2011 | 12:39

antoninovy napsal(a):

Vážená a milá paní,

díky za perfektní popis české situace. V podstatě totéž pokoušel jsem se na inetových stránkách i zde nastínit jako reflexi tohoto stavu.

Opravdu, myslím, soudím opatrně, že stranictví je v podstatě zhoubná záležitost, mělo by se jednat o osobnostech, charakterech, jako oné polis, kterou jsem zde tolikrát zmiňoval. Ad fontes.

Leč naše současné situace se přibližuje spíše k jaké džungli spodiny společnosti, kdy kdejaký bývalý parasit socíku se povznesl na statutu "podnikatele" a je mu možněno volně krásti. K této společenské spodině se přidružili noví dobrodruzi, kupodivu krajově vymezení, především ze severní Moravy, pak z bývalých Sudet, potomci to to hledačů zlata po vyhnaných Němcích, kteří tam bídačeli na původních jakž takž prosperujících gruntech, jenže tam bylo třeba pracovati, a nejen kopati jak posléze na zahradách a hledati ukryté poklady, úspory rolníků, kteří tam po staletí pracovali.

Potomci hledačů pokladů žel nikdy nezkoušeli řádně pracovati, byli to vlastně vyhnanci neúspěšní, ovšem dobrovolní, v jejich obcích je zpravidla nechtěli, měli jich dost, zloději a nemakačenkové, ze severní Moravy, ze Slezska, ze Slovenska, z Rumunska a Maďarska, dokonce i někteří zkrachovalí fašisté a vrahové židů z oněch oblastí. A teď se to pěkně vrací, ta lidská svoloč se žene do Prahy, protože cítí kořist, a dá se, stačí dát přihlášku do té správné partaje a už to jede, dáš? můžeš být náměstkem, nebo chce chceš Moraváku flek na pražském magistrátě? dej a pojedeš a pak se to mnohonásobně vrátí. A dobře tuší, že se jedná o poslední šanci, jak uchvátit pořádný kusanec ze zbytků zbývající kořisti.

Tak jsem v duchu si říkal, kdy Slováci a Maďaři a i Čechové, konečně uplatní zde svoje nakradené židovské jmění, všechny ty vyflákané zlaté zuby, šperky. diamanty ukryte v podpatcích, vždyť to přece již nešlo unést, bylo třeba to jmění realisovat, nu a tak přišel Velký Listopad a počaly se ty všechny prachy a loupeže realisovat, nové velké vily, satelity a všechna ta další hanba kolem.

Pěkně zdravím a poroučímn se v dobrém

an
28. 05. 2011 | 15:55

Pípa napsal(a):

Paní autorka, sotva se dostala ze stáje, kde dostávala jednotnou stravu, na louku, kde je na ní samotné, co si z nabídky rostlin, co na louce rostou, má vybrat, tak je bezradná, otrávená, nešťastná a touží se vrátit zpátky do stáje, kde to, co bude žrát, rozhodne někdo jiný, nějaká autorita a ona bude mít pokoj. Když byla dříve ve stáji, také jí všechno nevonělo, oknem viděla ven na kvetoucí louku a toužila po svobodě volit co ukousne, jenže, jak se ukázalo, ono je to těžké a namáhavé, ono je lepší, pohodlnější, nemít vlastní zodpovědnost a také jistější vědět, že za všechno špatné může někdo jiný a ne ona sama. A všichni diskutující, až na jednoho, v tom jedou s ní. Stádo. Zpátky s vámi do kravína. Na víc nemáte.
29. 05. 2011 | 00:12

Josef+ napsal(a):

Takhle to dopadá když se začnou plést do politiky advokáti. Fakta ignorují nebo překroutí. Ony třeba výsledky pár let vládnutí levice byly o dost lepší (stačí projít makroekonomická data za dvacet let) než výsledky kralování ODS a toho co se v průběhu posledních 20 let označuje jako pravice. Advokáti, právníci a lidé z justice okecají cokoliv jakkoliv.
29. 05. 2011 | 13:01

buřtík napsal(a):

Já jsem se dobře pobavil u hlavních hesel minulých voleb a u toho vymývání mozků od těch dvou příživníků (herců), jejichž jména už nevím...Tehdy jsem si říkal, jsou mladí a blbí...Volební právo by mělo být až tak od 30 let, až človíček pobere trochu rozumu a hlavně až bude rozumět psanému slovu!
29. 05. 2011 | 14:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy