Z kufříku 1 - Krize jako postapokalyptikum

12. 02. 2009 | 11:42
Přečteno 3771 krát
Ikonické předměty naší doby

Náš dobrodějný spolek Berkat byl onehdy vyzván ke společnému posezení s opravdu milou a noblesní dámou. Bývalá paní americká vyslancová se před časem doslechla o našich altruistických výpadech směrem k obětem válečných vřav v Afghánistánu i jinde, a majíce srdce otevřené i povědomost o tamějších lidských trablech vydala signál, i sešly jsme se ke krátké debatě na téma pomoci při vynikajícím občerstvení z kuchyně našich kolegyň - migrantek.

Řeč šla o tom, jak by Amerika mohla pomoci nám, Češkám rozvíjet dál svou životní nadstavbu a být i nadále užitečnými ve prospěch chudých a se životem se peroucích žen z vesnic nebezpečných končin Afghánistánu. Během ševelení nad rozinkovou rýží mne pobaví především dva momenty. Poprvé když paní vyslancová nahlas a nabádavě přemýšlí nad možnostmi jak efektivně pomoci například dovozem nějaké mladé afghánské ženy na zkušenou do našich zemí, načež jako inspirující příklad podobné dřevní pomoci uvede případ mladé slovanské studentky, ocitnuvší se na zkušené v USA. Jak se z ní nakonec stala nejen senátorka, ale skoro i prezidentka! Ovšem základem bylo co? Inu- přece kufřík a kostýmek jakožto kouzelný katapult v pákymocné kruhy. Co při pohybu v kostýmku a s kufříkem v ruce mladá žena kráčící za lepšími zítřky svými či národa říká, už prý není tak důležité, důležitý je odpich, a k tomu jsou formální civilizační atributy jako je kufřík a kostýmek absolutním základem, učí nás stále ještě Amerika. Obdařeny inspirací pokračujeme v konverzaci dál, spějíce k momentu druhému, kterým byl nelíčený úžas spolustolujících diplomatů nad tím, když my se zkusmo vytasíme s návrhem pořídit malé notebooky napájené sluneční energií do dívčí školy kdesi v Hindúkuši. Na co že prý to tam potřebují, vždyť tam mají problém se vůbec uživit, nemají ani na židličky, a my bychom jim chtěli pořizovat počítače? (Ten nápad podotýkám nevyšel od nás, Češek, ale od našeho kolegy - rodilého Afghánce.)

Následovaly krátké řeči o významu současné globální ikonizaci elektronických přístrojů, přičemž jsem si v duchu připomněla své návštěvy v kavkazských domácnostech Ingušska, Osetie, Čečenska, Náhorního Karabachu, Arménie... jak mne vždycky udivilo, s jakou pečlivostí jsou v často nouzových příbytcích vydělena přímo ústředně posvátná místa elektronickým přijímačům. A ovšem – nejen na Kavkaze - volným asociačním tokem plují mé myšlenky i k satelitům v okně vybydlených domů některých českých ghett...

Mají či nemají zázračné manažerské kufříky odzvoněno? Ale ty ikonizované předměty jako počítač, televize, satelit – jistě mají stále silnější další důvod k pevnému poutu s životy osob ve městech a obcích, ba i v poušti či na horách kdekoli, ne? Jsou nejen instrumentem komunikace, leč i příslibem propojenosti, vábničkou pohádkových skutečností a jako sugestivní omamná zrcadla fikaně mažou v mozcích lidstva hranice mezi skutečností a virtuální realitou, která líbezně pěje – i ty jsi součástí našeho společného sku-teč-né-ho života na této zemi, húúúúú...

Útok slev, palba služeb

A jak dodatečně ve své domácí kanceláři v myšlenkách přežvykuji téma civilizačních a ikonických atributů, zvoní mi skutečný telefon: Pevná. Na ten mi volá už skoro jen maminka nebo Markéta z Berkatu. A většinou to podle zvonění už poznám. Tentokrát to nebude ani ta ani ona, říkám si, a tón hlasu a první slova mě taky v mžiku nakrknou! Zase si mě nějaká oprsklá kufříkatá našla v telefonním seznamu! Zatímco se trápím dilematem, jestli praštit telefonem hned nebo se slušně omluvit, že je to omyl, představuji si, jak asi vypadá ta osoba, jíž patří hlas v telefonu- jedno je, jestli kope za O2, za megaupíra GEMoneyBank, pojišťovnu, nebo z firmu prodávající rehabilitační pomůcky, společným jmenovatelem jsou magická slůvka SLEVA či oběd ZDARMA...

Telefonát dodá mé mysli adrenalin a katapultuje ji od manažerských kufříků k téměř postapokalyptickým otázkám - je tu skutečně nějaká krize, nebo už dávno proběhla a to, o čem se píše dnes v globálním tisku je jen ono vzrušené ševelení nad (stále plným) talířem? V posledních letech trpím neodbytně krizovým pocitem, že v našem světě je zoufale PŘESLUŽBOVÁNO – vždyť spotřebitel je Bůh i zaměstnavatel v jednom. Naučili jsme se dělat ze sebe i z ostatních méněcenné a nesvépravné, aby bylo čemu sloužit, aby byl OBRAT. Proč já si pořád nechám líbit, že ze mne dělá někdo debila? Kolik lidí přijde o práci, až jednou konečně zkrachují všechny ty odporné ohromné krabice nabízející plesnivějící mandarinky ze španělských skleníků na jedno použití, krabice kauflandů, tesk, lidlů, plusů, penymarketů, požírající půdu a krajinu okolo českých měst? Kde sice superlevně nakoupíte, ale pak často polovinu produktů nelze vzhledem k jejich nechutnosti spotřebovat natož si jich v radosti užít? A kolik žen a mužů s manažerskými kufříky se octne na dlažbě, až nebude nač lákat spotřebitele?

A kdo se bude sociálně hněvat a bouřit dříve – spotřebitel, nebo poskytovatel, potažmo vnucovatel služeb či produktů? Jaký je mezi nimi rozdíl, a kdo koho zde drží v šachu?

Krize jako barbucha, homeopatikum, antiastmatikum, antidepresivum...

Brouzdám si ráda v blozích řízným slovem obdařeného makroekonoma Tomáše Sedláčka, který se teď přirozeně věnuje úvahám o možných způsobech pomoci zadýchané ekonomice a zmocňují se mne poněkud bláznivé myšlenky: Cožpak sama tato krize není lékem a pomocí ?! Otevřeným oknem dlouho nevětraného zasmrádlého pokoje? Jen krize promítnutá do každodennosti, jen tato krize, ke které má kromě prvních obětí končících firem ostatně většina národa ještě daleko, leč katapultovat se k ní možná bude problémem menším, než by se zdálo – jen tato krize nás naučí se dívat jinak na své vlastní potřeby – individuální i kolektivní. Každodenní praxe v krizi možná přiblíží analýzu makroekonoma se zkušeností mikroekonoma a dojde i na kufříkáře, kteří ještě rádi čas od času zahodí kufřík, vypnou mobil, počítač, rozhlídnou se JINAM, vyčistí mozek, možná objeví i půvab sou-citu a při štípání dřeva či obdělávání zahrádky nechají plynout myšlenky o nesamozřejmosti samozřejmého... a večer místo brouzdání internetem přečtou dětem pohádku na dobrou noc. Změní se rytmus života? Přehodí se alespoň na chvilku marketingová výhybka do sfér skutečného skutečna ? Dojde snad dokonce na překopání některých hodnot žití vezdejšího?

Protože marketing je výrazem kultovním, určitě hned tak nezmizí, však je to přece jen komunikace. (Ještě nejsme všichni zlobry.) Jenom se změní styl a kultura marketingu...nebo je to jenom má náhlým pohybem povzbuzená představivost?

Nicméně nelze mi jinak, než si zrovna juchnout – vítej a konej, ctěná Krize!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Naďa napsal(a):

Velmi vtipně a výstižně napsaný. Američani chtějí zkrátka klonovat své ideály často formované tím, jak vypadáme a co konzumujeme, a to chtějí vyvážet do toho nerozvinutého světa. Chudák Afgánka, která by měla projít takovýmto "převýchovným" pobytem...
12. 02. 2009 | 11:54

Krupská napsal(a):

Jano, já s vámi souhlasím a prožívám v součanosti podobné pocity, že krize nás naučí méně konzumovat, a nejen nás, hlavně Američany, kde jedna průměrná domácnost s průměrnými platy vlastní minimálně dvě auta, nebo alespoň vlatsnila. A proč by si Američani teď neměli trochu víc utáhnout opasky a netříct se aspoň těch nadbytečných věcí jako dvě auta a dvě oůjčky, a proč by se měla ekonomika nadále oživovat, když je vystavěná na kreditech a půjčkách, ale blbý na tomhle uvažování je, že spoustu lidí kvůli tomu přijde o práci a domovy a doslova skončí na dlažbě. A v USA bohužel stát je z tý dlažby nezvedne.. my tu mám sociální sítě, oni ne... to mne trochu na té krizi vadí - přát někomu podobné neštěstí..
12. 02. 2009 | 12:01

Líný černý pes napsal(a):

Ono se řekne obrat, ale koho?
A o tom je ten marketing.

Jinak my, co sekáme dříví pravidelně, abychom si mohli zatopit (byť profesí třeba také manageři), obvykle tiše vyjeme smíchy nad výkomy "kostýmků s kufříky" při konání téhož. Nebo chystáme lékárničku.
12. 02. 2009 | 13:00

Kačislava napsal(a):

Paní velvyslancová vycházela pouze ze své národní zkušenosti, není třeba se jí smát - je to stejné, jako když někam vyjede Čech a také předpokládá, že mají všude pivo. V USA existuje nezisková organizace Dress for success, která půjčuje chudým ženám oblečení na pracovní pohovory. Tato organizace už funguje i v některých evropských zemích, především tam, kde je výrazná multietnická a multikulturní společnost (Británie, Nizozemí). Pro mnoho žen z velmi chudých podmínek je vhodné oblečení do práce skutečně problém, takže to není zas tak úplně blbost a "americký výmysl", i když nám se to zdá nezvyklé a možná až směšné.
12. 02. 2009 | 17:23

Jana Hradilková napsal(a):

re kačislava:
rozhodně se paní velvyslancové nesměji a souhlasím s vámi."Je to pravda odvěká - šaty dělaj člověka" a je to důležitá součást života vezdejšího.
Sama si na stará kolena též pořizuji kostýmek a kufřík už mám také.

re líny černý pes:
díky za příjemný obraz syntézy bytosti složené z líného černého psa, managera, zálesáka a citlivého člověka, připraveného vždy pomoci méně nadaným! pokud máme takové, pak na tom jsme přece skvěle.
marketing jako nekoho obrat - to je bezva bonmot
13. 02. 2009 | 09:52

Líný černý pes napsal(a):

To ator :

Milá zlatá, to není bonmot, to je, bohužel, životní zkušenost.

Jo, když máte sousedy, přátelsky zvané Pat a Mat, kteří vám spadnou na pozemek i s lešením a plotem ... (nic se nikomu nestalo, jen pár třísek) ...
13. 02. 2009 | 12:11

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Omluva, v minulém oslovení vypadlo "u"
13. 02. 2009 | 15:55

MHradistko napsal(a):

Čau ty jedna Barbucho. Já už jsem si několik měsíců tak jako občas posteskla, že by ses tu měla snad už každou chvíli objevit a trošku to tu "rozseknout". Teď mám radost, že jsem tě tu objevila! Přeji ti radostné psaní a plodné diskuse! Nám čtenářům to přeji také, už se těším na další buřičsko novátorské příspěvky.
Jinak z vlastní zkušennosti mohu potvrdit, že při krizi skutečně vůbec není na škodu odložení kufříku a při štípání dřeva člověk kolikrát v sobě vyhrabe nejlepší myšlenky, kolikrát lepší, než ty ze sezení na WC, či ležení ve vaně...
PS: TŠ je "řízek"
13. 02. 2009 | 20:42

felis napsal(a):

To je zajímavé, že každý hnedle ví, že krize je k něčemu dobrá. Že se z ní společnost poučí a že se zase ode dna odrazí a zas bude dobře. Ale copak tohle je krize č.2? A nenapsalo už se o systémech a krizích v nich hromady literatury? A pokud ano, tak jak je možné, že se společnost zase do ní dostala? A nevěřím, že si společnost jako jeden celek řekne, že je potřeba zvolnit, ubrat, uskrovnit se a že se začne zajímat o jiné hodnoty.
17. 02. 2009 | 16:48

letemsvetem napsal(a):

Zajímavá úvaha myslím.

to Felis:
Mne (nakonec) život naučil přijmout skutečnost, že i všechno špatné může být nakonec v dlouhodobém horizontu k něčemu dobré:-).
Ano, je pravda, že o nástupech krizí, jejich průběhu a jejich mizení byla v minulosti sepsána hora knih. Ale vtip je v tom, že s vývojem ekonomik a společenství, globální propojenosti ekonomik... vznikají zcela nové situace, které by před sto lety nebyly vůbec myslitelné, proto o této krizi studie a analýzy teprve vznikají a budou o tom psány nové memoáry:-). A také pozor, společnost se neřídí podle toho, co se píše v knihách...
Společnost se skládá z jednotlivých lidí a ti se každý řídí, jak všichni víme svým vlastním rozumem.
No a možná právě to, nebo spíše i díky tomu, že jednotlivci se řídí vlastním úsudkem povede také i ven z té krize. A společnost jako celek jistě ne, ale mnozí se díky krizi jistě uskrovní, prostě čistě z nutnosti.

to autorka:
no jasně, marketing, to je hrozná hydra. Možná teď časem více lidí přijde na to, že nejlepším marketingem na světě, je poctivá práce, člověk a jeho svébytný produkt!
Ostatně marketing čím dál tím více postrádá obsah, nikdo o něj vlastně nestojí, a stává se spíše nástrojem, zejména u velkých korporací, jak smysluplněji užít přebytky ze zisku, které by jinak padly na daně. Tak se místo na daně utrácí za PR a marketingové triky, které většině normálních lidí otravují život. Takže, vítej krize!:-)
17. 02. 2009 | 17:45

xxx napsal(a):

To jsou šílený plky! Ta paní má volební právo? To je tragédie.
29. 03. 2009 | 00:55

air jordan shoes napsal(a):

A společnost jako celek jistě ne, ale mnozí se díky krizi jistě uskrovní, prostě čistě z nutnosti.
25. 05. 2009 | 04:22

basketball shoes napsal(a):

A společnost jako celek jistě ne, ale mnozí se díky krizi jistě uskrovní, prostě čistě z nutnosti.
25. 05. 2009 | 04:22

jordan shoes napsal(a):

Jo, když máte sousedy, přátelsky zvané Pat a Mat, kteří vám spadnou na pozemek i s lešením a plotem ...
25. 05. 2009 | 04:23

Bisnis Online napsal(a):

thanks for this usefull informations..
now i find what i want to know..
thanks..
09. 06. 2009 | 02:17

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:20

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 10:48

plážové šaty napsal(a):

Řeč šla o tom, jak by Amerika mohla pomoci nám, Češkám rozvíjet dál svou životní nadstavbu a být i nadále užitečnými ve prospěch chudých a se životem se peroucích žen z vesnic nebezpečných končin Afghánistánu.
25. 01. 2010 | 21:04

online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 23:16

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
20. 03. 2010 | 02:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy