Jak přežít černé judo? (jaro, léto a podzim 2009 v Čečensku)

27. 09. 2009 | 09:52
Přečteno 7982 krát
Od začátku června se situace v Čečensku začíná vyvíjet tak strašidelně, že se o tom prakticky nedá ani psát.

Neklid na Severním Kavkaze je tamější normou už mnoho let. Jeden by se nedivil, kdyby ti, kteří se snaží tam povzbuzovat nějaké veskrze pozitivní a smysluplné procesy, ztratili už docela dech – udržet si potřebnou dávku optimismu k jakýmkoli altruistickým aktivitám si žádá už ne jen vůli plavce přes La Manche, ale někdy nastavení na režim nemyslícího robota...

„Komu tohle pomůže?“
... je otázka, kterou často slyším v posledních dnech od našich Grozněnek, jejichž každodenní nedávnou realitou se stala série nedávných sebevražedných bombových útoků. Veskrze morbidní a nepochopitelné je i to, že je páchá nikoli homogenní skupinka osob, ale věkově netypický a různorodý vzorek společnosti: Jeden ze srpnových atentátníků byl teprve šestnáctiletý, před několika dny se odpálila na rušné ulici ve středu města před Domem módy, žena ve středních letech...

Otřesné vraždy představitelek nevládních organizací, jejich ojasnění nepřichází v úvahu už jen proto, že přestože se odehrály takřka veřejně, svědci mlčí. Řada pravidelně se opakujících sebevražedných bombových útoků na rušných místech v centru města: Skoro se zdá, jakoby se tam šílenci předháněli kdo spáchá hřích s větší drzostí... Je to proti všem tradicím, proti náboženství, proti pudu sebezáchovy. Po dvou letech usilovné a impozantní rekonstrukce, kdy se zdálo, že vitalita a zdravý rozum národa sbírají body, kdy se oficiální čečenské garnituře v podstatě podařilo vydobýt si faktickou (nikoli statutární) samostatnost, lidé padají zpět do marasmu života pod dekou strachu a teroru. Tentokrát nikoli v přiměřených kulisách zbořeniště ale na pozadí města zářícího novotou, leskem a luxusem, který si ostatně málokdo z obyčejných lidí může dovolit. Na této forbíně teď a k tomu ještě během svatého měsíce Ramadánu - řádí zlá džin, pohrdající životem.

Díky
„Každou minutu přemýšlím o tom, nakolik se nám snažíš pomoct. Nikdy se mi nepovede ti opravdu vyjádřit dík. Ty víš, že moc neumím říkat pěkná slova. Nejsem měkký člověk, jsem stručná. V našich podmínkách musíš být tvrdá, jinak tě zadávěj... Prakticky teď není den, kdyby to kolem nás nebouchalo. Když jsme vyšli poprvé v tomto roce na Pěrvomajskuju- výbuch. Před třemi dny jsem šla domlouvat něco do školy, zase výbuch, slyšela jsem ho, když jsem vycházela z domu. Stalo se to vedle největší školy – přímo vedle nás. A dnes v centru Grozného, 100 m od naší banky zase. Takhle žijem. Posílení milice teď na svátky – říká se, že zvlášť teď - na Ramadánový svátek - mají naplánovanou řadů útoků. Je to strašný. Nebojím se o sebe, ale o blízké a děti...“

Už dlouho jsem je neslyšela děkovat. V posledních letech jsem si zvykla na kolegiálně-přátelský tón, zmizelo to věčné děkování, které mi vlastně trochu lezlo ne nervy. Nečekaná slova díků jsou milá, ale zároveň vyvolávají spíš pocit provinilosti - znějí jako zoufalý alarm, pod nimi je cítit obava z toho, co bude zas příští den, pocit nepatřičnosti, trapnosti, studu z toho, co se děje, že se ostatní musejí koukat na způsob, jakým tento malý národ likviduje sám sebe. Někde jsem se nedávno dočetla, že sportu, kdy pointou je zlikvidovat sama sebe se říká „černé judo“... Čečenci jsou národem sportovců, ale že budou takto ambiciozní ve snaze zalíbit se velkému sportovci z Kremlu...?

Co a jak dál
Ale píšou taky – o nás se neboj, děláme svou práci dál. Jenom nás naši muži hlídají i ve dne. Jim i mně je jasné, že zbývají jen dvě možnosti – buď rezignovat, na všechno se vykašlat , nebo se dál věnovat každodenním záležitostem, při nichž si člověk zachová sebeúctu a zdravý rozum. Takzvaně si krmit vlastního „nezmara“.

Nedávno se z Grozného vrátil jeden český turista, zlákaný „bezbariérovým“ přístupem do Grozného, který se byl podívat i do našeho podniku – Komunitního centra Doezal. Přiznávám, že v této situaci pro mne jeho postřehy byly povzbuzením:

„Řada lidí Vám dnes na Kavkaze bude hustit do hlavy, jak brzy vydělají miliony: smělé finanční transakce, zázračné léčivé horské rostliny, jaké svět dosud neviděl, nafta a suroviny... A dámy z výukového střediska Semja místo toho učí mladé lidi takové zdánlivě obyčejné věci: pracovat na počítači, mluvit anglicky, základy cukrářského řemesla... Ale kdo viděl poválečné Čečensko tuší, že svět se skládá hlavně z malých každodenních věcí..."

Roli bojovníka vystřídala role hospodáře a tak to tam chce většina „normálních“ lidí. V srpnu jsem „vyměkla“ a napsala jsem jim, ať to na čas zavřou a vezmou si „placené volno“. Odmítly, že to nepřichází v úvahu. Nepřekvapilo mne to. Tak tam dál zdarma učí mladé holky jak prostřít slavnostní stůl, jak sázet okurky, rajčata, česnek atd, jak uvařit český bramborák či tradiční čepalgaš, jak se domluvit anglicky, jak používat internet, grafické programy, excelové tabulky, jak si ušít sukni, tričko, šaty, kostým, jak rehabilitovat strejdu po mozkové mrtvici, jak se nalíčit, učesat, jak zavázat ránu, jak provádět umělé dýchání a masáž srdečního svalu....a právě teď zahajujeme program doučování dětí s mozkovými dysfunkcemi či jiným postraumatickým druhem postižení, a to díky příspěvku jednoho z mála českých soukromých sponzorů, který nám zůstal a stále sleduje a podporuje naše donkichotské počínání už od r. 2003... Tohle je taky důvod.

Zkrátka, jedeme dál. Jak pojedeme dál příští rok, zatím není jisté – ve vzduchu visí otázka, kde seženeme financování na nájem, benzín, internet, na ochranku, na lektorky... a je otázka, jestli podpora tohoto kontinuálního programu stojí i nadále Čechům za to, nebo jestli se nám podaří sehnat osvíceného sponzora někde jinde, třeba „na východ od pekla“...

Chcete li vědět víc, chcete li přispět, (jakýkoli příspěvek či komentář či rada potěší a pomůže) zdrojem informací vám může být i www.cecna.cz. Jinak na dokreslení výše napsaného doporučuji na www.watchdog.cz číst články o čečenské euroturistice, zastupitelských úřadech a novým Svátkem čečenské ženy...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Ano,

je potřeba ještě hodně vykonat v zemích a regionech jako jsou Čečna, Kosovo, Aghánistán, Irák.

Dá se říct, že všude je to velice podobné. Náboženský konservativismus místních a okovaná bota velmoci s vnucováním cizích pravidel.
27. 09. 2009 | 10:22

Béda napsal(a):

Ještě jsem na zdejších stránkách neslyšel vyprávění někoho, kdo by měl podobné zkušenosti třeba z Gazy, Fallůdže, pomezí Pákistánu... Žeby tam nepůsobila žádná humanitární organizace s českou účastí?
27. 09. 2009 | 10:41

cnd napsal(a):

Neřekl bych, že je to podobné, možná jen při nepodrobném pohledu zvenčí, v Čečně je to podstatně horší....viděl jsem na netu strašnou galerii z Čečny na nějaké italské stránce, už bohužel zmizela, ale to co v ní bylo neuvidíte nikde na světě(leda v Kongu či Darfúru), vykuchaní mrtví v hromadných hrobech, mrtví tažení na drátu za náklaďákem, ženy bez hlav a podobné strašlivosti,. takové věci vojáci NATO nepáchají, ani nemůžou, jsou podstatně lépe kontrolováni vedením
27. 09. 2009 | 10:52

Béda napsal(a):

cnd,

odkaz na něco podobného jsem zde nechával. Akorát se jednalo o Bosnu a Kosovo.

Predátoři si nevybírají.
27. 09. 2009 | 10:58

Targus napsal(a):

"Skoro se zdá, jakoby se tam šílenci předháněli kdo spáchá hřích s větší drzostí..." - moje milá, co je pro někoho hříchem, pro druhého znamená cestu do věčné blaženosti, říká se tomu úhel pohledu. S tím nic nenaděláte, ledaže byste se vrhla na studium Koránu, abyste se konečně něco dozvěděla něco relevantního o svých miláčcích.
Ovšem plkat o tom, že atentátníky verbuje Valóďa z Kremlu, tak to už jste fakt přestřelila, anebo byste potřebovala odfrknout tak na tři měsíce, nejlépe v Bohnicích. Vypotit ideu, že Rusáci budou chtít destabilizovat region, do kterého cpou dolárky proudem jen proto, aby tam byl klid, to už chce fakt řečnické umění Pepka Goebbelsů, aby Vám to někdo zbaštil.
No hlavně, že budou umět všichni anglicky, to je na Kavkaze opravdu důležitá věc. Připomíná mi to letošní výlet do Polska. Přestože mluvím polsky téměř bezchybně a manželka je rodilá mluvčí, nejsme schopni se zbavit jihoslezského akcentu. Navíc jsme mezi sebou hovořili dialektem nesrozumitelným jak Polákům, tak Čechům, což přesvědčilo obsluhu restaurace, že na nás musí nutně mluvit anglicky. Došlo tak ke komické situaci, že jsme nebyli schopni se domluvit v manželčině rodném městě. Totéž se opakovalo při placení na čerpací stanici a při nákupu zmrzliny pro potomky. A taky jsem si vzpomněl na zcela zblblého malého Pražáčka ranně školního věku, který začal mluvit anglicky na mého bratrance ze Slovenska. Nejkomičtější ovšem na tom je že 99% těchto lidí by se v Anglii absolutně nedomluvilo.....
27. 09. 2009 | 11:07

Targus napsal(a):

To cnd:

Tažení člověka za autem na drátě je zcela obvyklým trestem v muslimských zemích, zrovna jako stínání hlav. Nevím, čemu se divíte.
Jediná inovace je výměna pravých koní za koně pod kapotou, jinak to je stále stejná nuda.
27. 09. 2009 | 11:13

Murry swipe napsal(a):

Připadá mi že článek neni primárně o situaci v Čečensku, ale o Vaší nadaci, ok, nevadí. Taky píšete o tom, jak se země v posím roce rekonstruovala, jak získávala "body" - a najednou tohle. Divíte se tomu, ale neni to proto že toto pomyslné získávání bodů bylo jen přetvářkou, jen hrou, jen inkubační dobou poválečné nemoci, a že jste jedna z těch kteří na to skočili?Nebo je to naprosto jinak? děkuji za doplnění!
27. 09. 2009 | 11:50

jahrad napsal(a):

Targus:Dobrý den. Myslím, že jste si můj text vyložil po svém,takže i když bych ráda, není zde o čem diskutovat. S tou angličtinou - ne, všichni nebudou umět anglicky, pouze těch pár, kteří se do kurzu přihlásili. Pár lidí tam znalost angličtiny pokládá za užitečnou, co mi připadá téměř neuvěřitelné je to, že to zde považuje někdo za nesmysl
Murry swipe: Máte pravdu, situaci v Čečensku ale moc nejde pospat formátem blogu, tedy já bych si na to netroufla. Ale existují kvalitní aktuální zdroje, ze kterých se dají čerpat informace - viz odkazy na konci článku. Jestli jsem na něco skočila... skočila neskočila, v tomto regionu se člověk brzy naučí v podstatě počítat se vším možným. Je to tak trochu jako když přihlížíte pimprlovému divadlu zezhora z hlediště i zevnitř.
27. 09. 2009 | 12:32

RUS neboruka Moskvy chcete lí napsal(a):

Takže nakonec stejne jde o penize!A to Vaše zapadní chlebodarce už na Vas kašlou?Krize a jako nasledek omezení statnich vydaju?
Tak mužete prodat vlastní nemovitost,nastehovat do horšiho bydlení a penize poslat sve nadace,co Vy na to?
27. 09. 2009 | 12:34

RUS nebo ruka Moskvy chcete lí napsal(a):

A ješte co znamena ten blabol o
"Tak tam dál zdarma učí mladé holky jak prostřít slavnostní stůl, jak sázet okurky, rajčata, česnek atd."?
Vy jste snad pomatla?Mlade holky na Kavkaze pomahají v domacností a rodičum od doby co naučí chodit!!!!V 12-13 každa holka dokaže postarat o domacnost a mladší sourozence,to je fakt,ktery ví každy kdo byl na Kavkaze.
Takovou činnost byste mohlí provozovat spiš v česke kotline kde bežne i dospela žena umí uvařit pouze "McDonald"))takže najdete radejí jine argumenty,takovy blabol.učí vařit pry!!!!)))))))tak to musim okamžite zavolat kamaradum,takový for ješte neslyšelí!!!))))))
27. 09. 2009 | 12:49

jahrad napsal(a):

RUS ...ano, na Kavkaze se opravdu každá holka dokáže postarat o zahradu, sourozence atd... ale ne tam, kde není nikdo, kdo by ji to naučil - tj ani rodiče, ani prarodiče, ani tety.V rámci úspory slov mi asi vypadla informace, že tuhle pedagogickou službu poskytují naše Grozněnky sirotkům a dětem z normálně nefungujících rodin - a těch je v Čečensku po válce hodně.
27. 09. 2009 | 13:11

Béda napsal(a):

jahrad,

Zde výše zmíněný odkaz:
http://www.protiprudu.info/...

Myslíte, že je to v Čečně jiné?
27. 09. 2009 | 13:22

jahrad napsal(a):

Všem dosud diskutujícím:
1. Můj blog neměl jiný obsah než:
- reflexe situace, ve které jsou teď lidé v Čečensku. Stav, vyjadřený výrazem "černé judo" - tj samolikvidace, znamená, že se tam jedná o poměrně rizikový proces, kdy jsou lidé místo toho, aby byli semknuti ve společném úmyslu ŽÍT, proti sobě. Přesto, že tam tečou velké peníze z Moskvy, přesto, že jsou tam stanovena určitá pravidla, ten sebedestruktiní moment tam je stále, i když v jiné formě než dřív. Nic jiného neříkám a nechci říkat. Přemýšlím o tom, proč tomu tak je, protože to patří k mojí práci.
Moje práce spočívá v hledání způsobů, jak co nejefektivněji naložit s finančními prostředky, které jdou z kapes českých občanů. Proto je nutné, abych byla pokud možno v kontaktu s realitou.POkud zjistím, že mne ti lidé podvádějí a nakládají s tím málem, co jim poskytneme, jinak, než jak se dohodneme, končím. Zatím se to nestalo. Vím, že dělají užitečné věci, takové, které patří k normálnímu životu každého člověka v civilizovaném světě.
O tom je moje práce, o tom byl tento článek. O ničem jiném. Ráda budu diskutovat o smysluplnosti takového počínání.
27. 09. 2009 | 14:05

Tree Ardy napsal(a):

"Je to proti všem tradicím, proti náboženství, proti pudu sebezáchovy."

Možná víte o docela profláklé knize "The Quranic concept of war" od pákistánského důstojníka S. K. Malika

“… in Islam war is waged to establish the supremacy of Lord only when every other argument has failed to convince those who reject His will… ”

“Islam views the world as though it were bipolarized in two opposing camps – Darus-Salam facing Darul-Harb”.

*Comparing all nonbelievers with “cancerous malformation”, Brohi wants them to be killed – “It thus necessary to remove the cancerous malformation even if it be by surgical means.”

Brohi advised that Muslims should “invite non-believers to the fold of Islam” by using “persuasion” and “beautiful methods.” He continues, “the first duty” of a Muslim is dawa, a proclamation to conversion to Islam by “handsome ways.” It is only after the nonbelievers refuse dawa and the invitation to Islam, as Brohi specified “believers have no option but in self-defense to wage a war against those threatening aggression.”

(komentář ke knize je na http://www.faithfreedom.org... )

Qur’an (2:216) says “Fighting is prescribed for you… and you dislike it but it is possible that you dislike a thing that is good for you and you love a thing that is bad for you. But Allah knows and you know not”. According to author, this injunction adds new aspects and depths to the concept of total war. Author calls all the Muslims to take arms and fight saying “A Muslim citizen is answerable to Allah in the fulfillment of Divine obligation”

Terrorism, war and devastation are integral parts of Qur’anic instruction. The author is very specific on this when he openly concluded, “The Qur’anic military strategy enjoins us to prepare ourselves for war to the utmost in order to strike terror into the hearts of the enemies, known or hidden, while guarding ourselves from being terror –stricken by the enemies” (Page 58). Terrorism is Allah’s will and hence Divine. Author concluded, “When God wishes to impose His will upon his enemies He chooses to do so by casting terror into their hearts” (Page 57) and again, “Terror struck in the hearts of the enemies is not only a means; it is the end in itself … Terror is not a means of imposing decision upon the enemy; it is the decision we wish to impose upon them”

pokud chcece něco přímo z hadísů: Abu Hurayrah reported that Allaah's Messenger, peace be upon him, asked: "Who do you consider to be a martyr?" They said: "O Allaah's Prophet, he who is killed fighting for the cause of Allaah." The Prophet, peace be upon him, said: "(If this is so) then very few in my community will be martyrs!" They asked: "Who else are they, O Allaah's Messenger?" He said: "He who is killed fighting for Allaah's cause is a martyr, he who dies in the cause of Allaah is a martyr, he who dies in an epidemic is a martyr, he who dies from a stomach disease is a martyr, and the one who dies of drowning is (also) a martyr." [Muslim]

a pokud chcete důvod, proč muslimové zabíjejí muslimy: neřízení se příkazy alláha (například k jihadu) a akceptování nadvlády a zákonů nevěřících v místě, kde to není nutné, je vnímáno jako popření víry, tedy odpadnutí od islámu (viz kategorizace Al-Kufr ul Akbar: Kufrul-Kurh a Kufrul-Istibdaal). Nehledě na to, že pokud to náhodou byli dobří muslimové, tak jako tak by v případě smrti pro islám (pokud je vyhodí do povětří nějaký jiný mučedník) stali se mučedníkem. Pročež žádná škoda, ale naopak výsada.

takhle to obecně vnímají: ""At 12:55 this afternoon, a martyr from the Ezzedine al-Qassam Brigades took bus number 4 and blew himself up amid the Zionist passengers," the group said in a fax received by AFP here." http://www.islamweb.net/ver...

Vidíte - martyr.

Pořád si myslíte, že vyhazování (se) do povětří nemá nic společného s islámem?
27. 09. 2009 | 14:56

strýc montér napsal(a):

ten malý, zdegenerovaný nárůdek pomatených násilníků a mafiánů si nezaslouží žádnou pozornost.
kéž byste svou energii investovala do něčeho jiného a smysluplnějšího.
27. 09. 2009 | 15:16

Medikolog napsal(a):

Smysluplnost takového počínání? Hm, připomínáte mi starý biblický výrok:"Nehledej smítko v oku bližního svého. Trámu ve svém vlastním oku nevidíš?" Již Charles Dickens v Bleak House popsal mimo jiné paní organisující sbírky na podporu christianizace a zcivilizování domorodců v nějaké snad ani neexistující africké díře, kteří o to zaručeně nestáli. Tehdejší Británie byla přeplněna vlastními neexotickými a tudíž nezajímavými potřebnými. Těm se pomoci od této dámy nedostalo. To je typické pro Evropu. Stát je totálně zadlužen, nejsou peníze pro naše vlastní lidi, ale jet jim pomoci tramvají nebo jednu stanici vlakem je neefektní a nezajímavé. K vyprávění o tom se špatně shání publikum o sponsorech nemluvě. O to je taková práce záslužnější. To taková akce v Africe, v Asii, nebo v Jižní Americe... Holt exotika paní Jahrad. Exotika. Nebo z té země Čečenské pocházíte a máte tam kořeny? Do roku 1988 tam byla minimální násilná zločinnost (ve srovnání s dneškem) a o řády nižší ztráty na životech. Proto Čečenci nepotřebují rádce, ale pevnou ruku - která by tam OBNOVILA POŘÁDEK, ZÁKONNOST a důsledně trestala zločinnost. Jakákoliv pevná ruka vedená osvíceným rozumem. Když si chtějí kavkazané v boji o moc a o koryta podřezávat po kavkazsku krky, vyřizovat staleté krenví msty, ať to dělají ZA SVÉ. Pak je to snad přestane bavit. I když do roku 1957, kdy je Ukrajinec N.S.Chruščov velkoryse vrátil na Kavkaz, měli dost času začít si vážit i cizího života a naučit se sebeovládání. Ta úcta k životu chyběla kavkazanům již dávno před sesláním Islámu a ani Islám je nedokázal po této stránce zcivilisovat, takže teď muslim zabíjí muslima... i džaury. Jakýkoliv příliv prostředků do oblasti takového konfliktu jej jenom zbytečně prodlužuje "o další kola" a zvyšuje ztráty. Ztráty na životech, i morální ztráty na obou soupeřících stranách - protože MOC MŮŽE MÍT NAKONEC STEJNĚ JENOM JEDEN. Jenom jeden jediný z nich.
27. 09. 2009 | 15:57

smart napsal(a):

Problém je islám. Dokud Čečenci neodmítnou islám, je další pokrok k míru nemožný....
27. 09. 2009 | 16:01

Fire napsal(a):

Paní Hradilková proč podporujete čečenské teroristy? Víte přece že jsou to fanatici schopní všeho. Víte že tam Saudi staví mešity a verbují lidi a platí jim za džihád? A vy jim kryjete záda když náhodou neco nevyjde a kulka ruského či čečenského policisty si najde svůj cíl. Jaké to je zastávat se a podporovat lidi, kteří jsou schopni v noci postřilet přes okno rodiče od třech dětí? A to jen proto že to jsou Rusové, ikdyž tam žijí x generací. Čečensko ze všeho nejvíc připomíná Kosovo. Stejný scénář, stejní účastníci.
27. 09. 2009 | 16:27

Laník napsal(a):

Je třeba rozlišovat mezi národně osvobozeneckým bojem muslimů v Afghanisthanu či Iráku , kteří jsou napadeni imperialistickou mocností a čečenskou teroristickou klikou, která se jen snaží znemožnovat Rusku jeho emacipační vliv na zaostalou společnost, která je ovšem obyvatelstven kavkazkých národů vítaná z hlubokou důvěrou.
27. 09. 2009 | 16:43

lucifer napsal(a):

Paní Hradilková, USA a NATO (včetně ČR) procházejí největším bahnem z kterého se jen tak nevyhrabou. Válka v Iráku je již dávno prohrána. Po odchodu USA a NATOvských žoldáku vypukne peklo, které bude mít nepředstavitelné následky ve světě - největší v USA.V Afghánistánu jestliže nezasáhne Rusko vznikne ještě větší peklo, kde budou probíhat exesy, které ani Sovětšti vojáci nezažili. USA opouštějí žoldáci západní Evropy, nikdo nechce zvyšovat kontingenty, protože vidějí, že tam nelze zvítězit.V bývalé Jugoslávii opět vypukne občanská válka spojená s terorem muslimských Albánců.Vy píšete o Čečensku o kterém nic nevíte.
27. 09. 2009 | 17:13

erpy napsal(a):

Já si na stránkách aktuálně a hlavně v tomhle blogu připadám jako v jiné daleké galaxii . Před dvěma měsíci jsem byl čtrnáct dnů ve Vladikavkazu , navštívil jsem na dva dny i Groznyj a kde nic tu nic . Všude normální klid , lidi se ve městech normálně pohybují , nakupují a žádné teroristy jsem nezaznamenal . Včera mi z Kavkazu mejloval známý , že se chystá do lázní v Soči .
27. 09. 2009 | 17:54

tom napsal(a):

to targus: myslet si že když rusové cpou do regionu dolary je především jistota jejich snahy o "stabilizaci" dění v této oblasti je opravdu hodně brutální a naivní názor...
27. 09. 2009 | 18:44

tom napsal(a):

čečensko je především klanová záležitost,dokavať se bude rusům dařit mezi klany udržovat rivalitu pomocí "korupčení" sebe sama na "kontrolovaných pozicích" kde se rozhoduje od A do Z o všem co se v čečně hýbe, dýchá a pašuje přes hranice,,bude mít na vrch,,, (Rusko)
27. 09. 2009 | 18:50

tom napsal(a):

pro rusy je především důležité ,že kontrolují surovinové zdroje a jejich trasy,zbytek čečenska jako svébytného národa na kavkaze je pro ně méně než osud pírka ve větru,, ostatně v téchto věcech Rusové po pádu kom. režimu který především vyvážel ideologii a pak teprv myslel na nějaký ekonomický užitek už dávno předhonili tolik nenáviděné "americké žoldácké rozsévače demokracie",,,
27. 09. 2009 | 19:05

klauní nos napsal(a):

Snad by jste svou víru ve vámi konané dobro mohla obrátit i směrem do českých luk a hájů. Ovšem to by snad chtělo přehodnotit nikoli náhledy těch druhých na vaše aktivty. Nybrž svůj. Držím palce a až s tím začnete, nepište o tom. To bude holt prostě váš "tajem".
27. 09. 2009 | 19:16

jahrad napsal(a):

Tree Ardy - neřeším, jestli je vyhazování se do povětří slučitelné s islámem, nebo ne. Pro mne je to vražda a ta není slučitelná se životem ani s vírou v Boha.
Erpy - díky. TO moc ráda slyším.
Medikolog: Myslím, že pro mne tato práce není exotika. Čečenci žijí všude v Evropě, i u nás. To, jak se u nich situace vyvíjí, se týká nejen jich samotných, a Evropané by se sakra měli zajímat o to, aby tam byl klid. Pomáhat lidem vytvářet "normalitu" znamená obracet jejich pozornost k pozitivním stránkám života. To je prosím obnovovací proces. Je samozřejmě veliká otázka, do jaké míry má naději na úspěch.
Podívejte se - Evropa má problém - strach z muslimů. Udržovat kontakt s obyčejnými lidmi tam,jezdit tam, pracovat tam, resp. hledat způsoby jak tam podpořit normální život, je velkou školou pro OBĚ strany, nejen pro nás, nebo pro ně.
27. 09. 2009 | 19:25

jan Novák napsal(a):

Podpora islámismu v Rusku v oblasti Kavkazu je součástí politického a hospodářského boje západní aliance s cílem získat trhy a nadvládu v Evropě a v Ásii za pomoci oslabení Ruska. Příklady: USA jsou v Afganistanu 27 let. Zprvu zbrojili afgánské muslimy, Al-Kajdu aby vytěsnili vliv Sovětského svazu, nyní bojují i proti těm zbraním kterými Afgánce vyzbrojili. V oblasti kolem Grozného jsou také muslimové z vnějšku podporováni v jejich náboženském fanatismu. Cokoliv tam stát zainvestuje to bude zdevastováno, bohužel. Je to humanistická západní hra s ohněm. Vzpomeňme na výcvik a vyzbrojování muslimů v Kosovu. Cílem bylo rozbití Jugoslávie. Nikdy nezapomenu na šťastné palestiské rodiče, kteří svému dítěti daly trhavinu do aktovky do školy. Dítě ve třídě výbuch roztrhal spolu s ostatními dětmi. Stěny třídy zakrvácené. Před školou hapenink muslimských souvěrců, rodiče dítěte šťastní, druzí jim záviděli, že dítě bude u Aláha.
27. 09. 2009 | 19:30

Béda napsal(a):

"Kadyrov: USA a Británie podporují povstalce na Kavkaze"

http://www.czechfreepress.c...
27. 09. 2009 | 20:46

Jozef napsal(a):

Strasidelny vyvoj od zacatku cervna - to je restartovana politika Zapadu voci Rusku.
Posledny pokus o rozlozenie krajiny v situacii tazkej hospodarskej krizy.

Dajte tym zenam a detom dolare - a odpalia sa.Aby uzivili rodinu a zachranili svoju cest.

Politika Zapadu voci Vychodu je ex definitione satanska: divide et impera!

Autorka nie je Petra Prochazkova.Autorka nebojovala s mudzahedinmi za slobodu Cecenska,nie je nacionalny a vojnovy stvac.
Ale je sucastou dobyvatelskej tretosektorovej armady Washingtonu.Zial.
27. 09. 2009 | 20:54

petr napsal(a):

To by snad nestálo ztrácet čas na odpověď, kdybyste nebyla zářným příkladem zmanipulované existence. Samé nesmysly. Islám ovládne Evropu do 30-40 let. Jestli někdo v EU má představu, že se muslimy postarají o české a jiné důchodce-ale rozhodně jim přijde správnější důchodce, k nimž nemají žádný vztah, okrást a zakroutit jim krkem. V Evropě probíhá další experiment se sociálním inženýrstvím, a lidé jak jste vy jste schopni všeho za zlaťáky. Nerozumíte Kavkazu, Čečensku už vůbec ne. A kde jste byla když Čečeni vyhnali statisíce nečečenů? Odkud se vzali ty tisíce nekavkazských sirot na Kavkaze? Vám do toho nic není, z nich vám žádná koruna nekouká. Jste Svině, a vám přejí, aby vaše děti se brodily sněhem v zimě v keckách, jak ty siroty
27. 09. 2009 | 22:16

Targus napsal(a):

To tom:

Ve svém příspěvku jsem nikde netvrdil, že Rusku jde o uklidnění poměrů v evropském smyslu slova. Pokud jsem měl na mysli stabilizaci, pak jde o stabilizaci současné proruské vlády, která má zájem s Moskvou spolupracovat. Bezpečnostní situace, jakož i vztahy mezi klany je zajímají jen potud, pokud nejde o ničení průmyslových objektů sloužících k těžbě a transportu ropy, resp. samotné ohrožení lidských zdrojů potřebných k této činnosti a z toho plynoucího ekonomického efektu. Tvrdit cokoli jiného by bylo lhaním si do kapsy.
Úhrnem lze možno říci, že se naše názory zas až tak moc neliší.
27. 09. 2009 | 22:52

petr napsal(a):

Tree Andy
vaše názory se zdají být kompetentní.
Napište mi na gargamelusz@centrum.cz
Samozřejmě, Jugoslávie byla předehrou, co všechno lidé spolknou jako humanitární bombardování.Gruzie byla zkouškou, ne však generální.Bude pokračování.
Evropané ukrutně trpěli za 1. světové, ztratily kromě 10mil. životů majetky,postavení, další válka byla ještě horší.Abychom rozuměli voč go, nejdřív musíme provést analýzu, kdo je tedy ten "německý průmysl", který údajně potřeboval suroviny. Právě kdo.Když začnete rozplétat souvislosti, dojde Vám i jak a proč se to děje dnes.
27. 09. 2009 | 23:05

Ara napsal(a):

Hm, koukám koukám že už i na "diskusích" pod blogy se scházejí pěkní pitomci. Sic ne všici ale zdá se že většina.
Ach jo.
27. 09. 2009 | 23:08

Go napsal(a):

Cecna. Cecenci jsou, snad historicky, na Euroasijskem regionu nejvetsi bestie.
Cetl jsem mnohokrat o nich. Vrcholem bylo, kdyz vojaci, Rusaci, otriskani valkou dostali posili v Cecny a tak pomalu ani nespali, obavali se, ze je ti kujoni podrezou.
Chyba byla v tom, ze porad maji Rusaci sovetsky punc (a kdo ve vychodni Evrope ne) a kdyz tam sli vojensky, nasklo se mnoho a mnoho takovych lidicek, co snad ne z rozumu, ale z jakehosi vzteku na sovety vedli kampan proti Rusakum, jako ze se c Cecne chovaji jako okupanti ( pritom je to 1000 let ruske uzemi) a surove ( kde se s muslimakama nevalci surove). A tak je jeden z nejvetsich vredu v romto regionu temer stabilizovan do saria.
27. 09. 2009 | 23:11

joan napsal(a):

No jistě.Čečna je asi takové odnepaměti ruské území jako někdejší Ťežkoslovensko vy vymaštěněj rusofiilní komunisto
27. 09. 2009 | 23:17

petr napsal(a):

TOM i Targus
Asi jste přemýšliví lidé, ale... Když policajt šetří vraždu, první otázka: komu to prospělo?
Když zrovna v Čečně (neříkám na Kavkaze) se život trochu dostává na rozumnou kolej, tak co je třeba? Skandál!
Ani ty zaprodané novinářky nejsou ze železa, jednou zakolísají, některé věci bijí do očí. Co potom? Chtěl by snad chlebodárce, aby začaly žvánit?
Co znamenali všichni tito pisálci (pardon "novinářky") jako Jana Hradilová a ty dříve zavražděné pro Kadyrova a státní moc? Otravný hmyz, nic víc.
Má snad Kadyrov, Putin, Medvěděv atd. nějaký zájem na skandálu? Tak si pokládejte otázky a hledejte na ně odpovědi!
Všechny humanitární organizace v Čečensku jsou napojeny na zločin a bandy, jinak by tam nešlo fungovat. Tak si odpovězte komu se co hodí, když tam po 20 letech začal fungovat stát.Ano, nelžu, paní Jana Hradilková docela klidně může následovat osud té předešlé oběti, jestli se tam zase objeví.Však novináři z MFdnes, kteří pevně vědí kde mají krmítko, hned druhý den napíšou že za tím stojí "Putinův režím". No nazdar!
27. 09. 2009 | 23:51

Tree Ardy napsal(a):

jahrad:
"Tree Ardy - neřeším, jestli je vyhazování se do povětří slučitelné s islámem, nebo ne. Pro mne je to vražda a ta není slučitelná se životem ani s vírou v Boha."

Výborně, tedy buď nepovažujete islám primázně za náboženství, což je značně pokročilé chápání této expanzivní supremacistické ideologie, nebo specifikujte, že se jedná o Vaše soukromé pojetí Boha a náboženství, protože leckteří islámští učenci by s Vámi nesouhlasili, evidentně ve vyhazování (se) do vzduchu a náboženstvím konflikt nevidí. Koneckonců někteří fanatičtější pro-life aktivisté (tedy anti-potratáři) taky nemají až takový problém ve jménu náboženství vraždit.

Chtěl jsem jenom poukázat na fakt, že Váš idealizovaný pohled na náboženství není sdílen velkou částí věřících, zejména muslimů (podle průzkumů to vychází řádově ve stovkách milionů těch, kteří souhlasí, že při obraně islámu je třeba využít i krajních možností).

kdo se chce pobavit, mrknětež na tutoho pána:
https://www.youtube.com/watc...
(neboli islám zakazuje zabíjet nevinné, ale evropané jsou nevěřící, odmítli přijmout islám, pročež nemohou být považováni za nevinné)

a tahle debata je taky ilustrativní:https://www.youtube.com/watch?v=HTmmVQxd2-U
Volně překládám: "kdokoli se rozhodne odejít od islámu, je blázen a měl by skončit v blázinci, protože to nemá v hlavě v pořádku. Pokud neskončí v blázinci, měla by mu být ta hlava odejmuta, aby nekontaminoval svým bláznovstvím ostatní.
(s tímhle souhlasilo 76 procent převážně mladého obecenstva v diskusním pořadu)

tihle jsou ještě mladší, ale mají taky jasno: https://www.youtube.com/watc...
28. 09. 2009 | 00:34

Kurt Müller napsal(a):

Vážení, blábolit z jedné i druhé strany nemá velký užitek, jeden se snaží překřičet druhého, každý z vás má svou pravdu. Ovšem nikdo z vás se dosud nezamyslel nad problémem zla. Zlo je stejně hnusné, ať jsou to podvody a tunely bílých límečků, tak i zločiny ¨zfanatizovaných muslimů, kteří jsou tak zblblí od muláhů, že nedovedou přemýšlet lidsky. Skutečnost, že takto se musí svět vyvíjet, skutečnost, že lidé musejí poznat, že takto dál to nejde, je naprosto zřejmá.
Tak nad tím přemýšlejte, jak to řešit. Možná, že dojdete ke stejnému názoru.
28. 09. 2009 | 08:29

Baba napsal(a):

Ještě rychlejší, než uspořádávat myšlenky, je tzv. medvědí objetí. Objímaný má paže podél těla, takřka bezvládně a odevzdaně spočine v objetí člověka, kterého považuje za bezpečného, bez jakékoli odezvy. Jiným pomáhá přikrýt se na nějakou dobu dekou i přes hlavu.
28. 09. 2009 | 09:07

jr napsal(a):

Jahrad.
Nenechte se rozhodit,chovanci mají volno ohledně papeže.
Držíme Vám palce.
28. 09. 2009 | 12:37

eM napsal(a):

Naší prioritou je postavit hodně vysoké ploty a minové zátarasy - ne abychom nesměli ven, ale aby takoví, které milujete, nemohli k nám. Něco jako plot mezi USA a Mexikem. Bohužel vy a vám podobní budou tvořit východním barbarům pátou kolonu na našem území a podrývat naše oprávněné zájmy; co od toho čekáte, to nevím, ale pokud myslíte, že za odměnu nebudete muset nosit burku a čádor, tak bych skoro řekl, že se mýlíte.
28. 09. 2009 | 20:26

jahrad napsal(a):

eM
na vysoké ploty je trochu pozdě, vážený.Ostatně, jsou tu už dávno - jinak nelze vysvětlit ten naprostý nedostatek soudnosti vsech, kteri mi pricitaji podobne jako vy zcela zcestne pohnutky. Ja nejsem nic vic nez osoba samostatne vydelecne činná, ktera vykonavá svěřenou práci.To jest - že se stará o to,aby prostředky vynaložené dobrovolně z kapes VAŠICH krajanů a českého státu (nedobrovolně z vašich daní - vyjde vás to tedy řádově na cca setinu nebo tisícinu halíře ročně) - nikoho jiného - byly racionálně využity. Postoj českého státu, který podporuje vznik dosud neexistujících sociálních služeb v rizikové zemi, považuju já za ekonomicky a sociálně racionální - mj. i proto, že toto je jden ze způsobů, jak předcházet nelegální migraci.
To, že k tomu, co dělám, občas napíšu blog (možná nepatřičně citově zabarvený, připouštím) na aktuálně, neznamená vůbec nic jiného (NEJSEM novinářka, nebyla jsem a nebudu), než že jsem zvědavá, co si o takové činnosti v takové zemi myslí jiní moji krajané. Míra produkované agresivity v příspěvcích je překvapující ale pro mne velmi poučná - než si otevřu lokál, budu si muset najít asi pro příště svého vyhazovače.
V diskusi pod tímto svým článkem jsem se zatím dozvěděla že jsem pátá kolona východních barbarů, zmanipulovaná kráva, svině, součást dobyvatelské armády Washingtonu... Super výsledek - díky. Dobrou noc.
Pokud by sem náhodou zabloudil nějaký pošetilec, který se stejně jako já, obyčejná osoba, zajímal o život obyčejných osob momentálně obývajících tento region Jižního Ruska, ráda odpovím.
28. 09. 2009 | 23:52

Jozef napsal(a):

Jahrad

Vysielaju Vas z nepriatelskeho statu nepriatelske organizacie.
Aka je velka pomoc a ake su personalne naklady? "Pomoc" je mikroskopicka.

Ako obcan nepriatelskeho statu, clen nepriatelskej organizacie: dajte ruky prec od Ruska!!!

Porovnajte, ako zili v Groznom pred prichodom zapadnych misionarov.
29. 09. 2009 | 01:17

žena napsal(a):

Ještě jednou díky, paní Jano.
Teď je konečně jasné, že žádné kvóty nepotřebujeme.
Ahoj. Měj se
žena
29. 09. 2009 | 06:40

žena napsal(a):

Jano,
myslíš, že je už teď čas navrhnout reformu školství?

Já bych to teď neřešila. Maj před sebou volby.

Obdivuju Tě. Je to děs. Těch mrtvých.

HOMO SAPIENS SAPIENS

Furt si myslí, že je pán všehomíra, že jsou důležité informace a vzdělání.

Že jsou z nich inteligentní ovladače (ovládají veškerou techniku - počítače..),
že nepoužívají mozek, takže jsou pak lehce ovladatelní, to si vůbec neuvědomují.

Tak teď aspoň taky vidí, že stačí mít
ZDRAVÝ ROZUM.

Vždyť stačí jen stavět na vztazích.

Teď jdu něco dělat. Pokecáme jindy
Ahoj

žena
29. 09. 2009 | 06:55

žena napsal(a):

Jani,

jen jim ještě prozradím, že stačí žít v souladu s moudrostí Toltéků.

Viz:

Don Miguel Ruiz - Láska, vztahy přátelství a Čtyři dohody.

Drž se. Hodně štěstí

žena
29. 09. 2009 | 07:00

Béda napsal(a):

Janhrad

Jenom na okraj. Nesuplujete v Čečně náhodou roli prezidenta Kadyrova (obdoba Karzáího v Afghánistánu)? Nesnaží se p. Kadyrov o totéž, co vy? Vyrvat obyvatelstvo ze zaostalosti, vybudovat infrastrukturu, školství, nemocnice?

Myslíte, že ti lidé o to skutečně stojí? Nemyslíte, že prvořadým cílem konzervativního náboženského fundamentalismu je zabránit jakýmkoliv cizím vlivům? Co myslíte, že se stalo v Afghánistánu po odchodu sovětských vojsk s celou sověty vybudovanou infrastrukturou - smíšenýma školama, nemocnicema...? Proč myslíte, že americká armáda má dnes a denně v Afghánistánu samé vítězné porážky a odpor se stupňuje? Proč myslíte, že po vyhnání sovětů se obrátili proti novému impériu, které se chtělo pevně rozkročit mariňákovou nohou na jejich "posvátném" území?

Otázka nakonec: Proč se vy, zvídavá matka čtyř dětí nejdete angažovat spíše do Afghánistánu, Iráku, kde naši vojáci při šíření "Trvalé svobosdy" očekávají každou pomocnou ruku? Proč odjíždíte zrovna do ruského Čečenska?
29. 09. 2009 | 08:49

Tree Ardy napsal(a):

Madam, na osobní rovině vám přeju hodně štěstí. Nezapomeňte, že na "jejich" území jste v roli misionáře mezi lidožrouty. To, že pomáháte místním, vás v těchto podmínkách nemusí před místními zachránit. Na těch ostatních rovinách si nejsem jist, jestli by ty peníze nebylo možno vynaložit stejně nebo více efektivně třeba zde. To je ovšem otázka názoru. (Somálci například nyní protestují proti učebnicím dodávaným UN, že to je křesťanská diverze, protože informace jsou v rozporu s islámem.)

PS: co si myslíte, to tom, že prý "přesvědčení o rozdílné míře pracovitosti jednotlivých národů je alarmujícím dokladem rasismu a xenofobie"?
29. 09. 2009 | 12:54

poťouchlík napsal(a):

Milé děfče,
Lermontov ani Puškin nebyli bolševici, nebo carovi imperiální agenti.
Ale již oni měli velice špatné zkušenosti s Čečenci (Kavkazký zajatec). A dobré slovo pro ně neutrousili.
Tak bych to nechal v pohodě na Rusech, ať si to s nima vyřídí.
Zbraní, munice a vojáků na to mají dost.
A humanitární organizace do vyřízení celé záležitosti doporučuji preventivně vyhostit z Čečenska. (To aby si probůh neudělali nějaké to bebíčko...)
29. 09. 2009 | 14:43

jahrad napsal(a):

Tree Ardy:Role misionářky? I snad . kdepak. Moje práce není ani humanitární prací.Nepobývám v Čečensku, nemám tam ani žádnou organizaci. Současné možnosti komunikace přes internet či mobil a občasná krátká návštěva buď moje tam nebo jejich zde nám umožňuje společně dělat takovou práci, kterou považuji já a ti, kteří ji financují, za efektivní. (Popis toho, co a jak dělám najdete na našich stránkách viz článek) Samozřejmě se ale ani tak nevyhnu "lidožroutům" a "lidožroutství". To jste uhodil hřebík na hlavičku, je to moje osobní téma. Ano, i mezi Čečenci je mnoho lidí, kterým podáte-li ruku, budou vás chtít sežrat i s chlupama. Jenže takových lidí je mnoho i jinde na světě. Infantilní schopnost žít na úkor někoho jiného se ovšem nakonec vždy obrací proti tomu, kdo tak koná - alespoň tak praví prostá životní zkušenost. Takže pokud je něco mojí misí, tak je to naučit praxí lidi tomu, aby žili v souladu se svými možnostmi a aby se naučili brát stejně jako dávat. Vyžaduje to hodně silnou schopnost si lidi držet od těla, a přitom být zároveň "s nimi", aby člověk pochopil, co skutečně potřebují. Věřte, že tento zcela jednoduchý princip může fungovat stejně dobře v Čečensku jako kdekoli jinde. Ad vaše PS: to považuji za pustý blábol.
29. 09. 2009 | 17:39

jahrad napsal(a):

Béda: odpověď na vaši otázku -pokud to byla otázka (ale já taky skočím každému na špek):Není to moje kopyto, a navíc mám spoustu milé práce tady- doma.
Ad Kadyrov - ano, doufám, že se financování toho programu, který tam teď podporujeme, brzy zhostí on. Už se na to těším.
29. 09. 2009 | 17:55

argun napsal(a):

jahrad
Jasně, že svět se skládá z malých každodenních věcí. Jenže to blábolisti nikdy nepochopí a tak se na ně vyprdněte.

Chlapi mají někdy zvláštní dar podělat vše co jen lze. Ne že bych byl výjimka. Pak holt musí nastoupit ženské a spravit svět. Tak se mějte, příště bude líp. Myslím tady, v Čečně spíš ne. Už dlouho říkám, že je otázka času, kdy to tam zas bouchne. Třeba se pletu.
29. 09. 2009 | 20:33

Tree Ardy napsal(a):

2 jahrad:
tím, že to PS považejete za pustý blábol, se ovšem zjebně řadíte k těm ošklivým zlým etnocentrikům, rasistům a xenofobům...

"PRAHA Někteří studenti pedagogických fakult, tedy budoucí učitelé, smýšlejí xenofobně, rasisticky a etnocentricky. Ukázal to průzkum organizace Člověk v tísni, který v tomto školním roce probíhal na patnácti fakultách v Česku a kterého se zúčastnilo 283 studentů navštěvujících kurzy multikulturní výchovy. [...]

Jedna z dalších otázek zněla, zda by se děti ze sociálně a kulturně odlišných rodin měly přizpůsobit prostředí českých škol. S tímto tvrzením souhlasilo dokonce 57,3 procenta studentů, pouze 16 procent budoucích učitelů bylo proti. „Toto tvrzení dokonce popírá ideje multikulturní společnosti,“ dodala Hajská.

Přestože většina budoucích učitelů odpověděla na silně rasistické tvrzení „Evropané mají v povaze větší pracovitost než Afričané“ negativně (60,3 procent dotazovaných), třináct procent se s tímto výrokem ztotožnilo a vyjádřilo tak svůj rasistický postoj."

atd. zeptejte se, jakou mají zaměstnavatelé u nás nebo zkušenost s pracovní morálkou některých minorit (nebo v británii s u jiné minority) a zjistíte, že cca 90% zaměstnavatelů je zlých, etnocentrických, rasistických a xenofobních.

http://www.lidovky.cz/vyzku...
30. 09. 2009 | 00:40

Tree Ardy napsal(a):

sorry, mám fat fingers a b hned vedle v na klávensici. řadíte se zjevně. :-)
30. 09. 2009 | 00:42

jahrad napsal(a):

tohle je neštěstí doby. Víte co, mě přijde momentálně jako naprosto zbytečné plýtvání energie tohle "škatulování" a průzkumování komentovat. Je to jen úkaz, jak se pečou paskvily a deformuje realita. Už jenom položení té otázky (Evopané mají v povaze větší pracovitost...)ve veřejném průzkumu je s odpuštěním kreténské - to je můj názor. jestli se někdo takovým prů(vý)zkumem živí, pak je mi ho upřímně líto, asi podobně, jako je mi líto těch lidiček co vám v metru vnucují letáky na voňavky a já nevímco ještě.
30. 09. 2009 | 01:00

hrad napsal(a):

ale zjebně je moc hezké slovo...! já si to neberu osobně, mne to jako milovnici novotvarů naopak pobavilo!
30. 09. 2009 | 01:03

Tree Ardy napsal(a):

nejhorší je, že se mi to slovo nepřihodilo poprvé. asi bych si to měl vykládat psychoanalyticky.

mimochodem, jednou jsem na mizerné klávesnici psal něco o pracovní pozici a vynechalo to "a"...

a když už jsme u těch novotvarů - muslimky zababušené do lajntuchu tady mi připadají nepřípadné - jako kdyby sem tím zahajlováním chtěly přitáhnout ten svůj střevní východ.
01. 10. 2009 | 18:10

kristyna napsal(a):

Paní Hradílková máte můj obdiv a držím Vám palce. Připadá mi, že si tu dali sraz milovníci konspirativních teorií... Paní Hradílková pomáhá lidem v nouzi... a to je to hlavní. Někdy mám dojem, že je-li někdo muslimem, Čečencem, bydlí za hranicemi nebo jen v jiné ulici, tak už pro někho přestává být člověkem... Tož tak...
06. 10. 2009 | 14:40

Tree Ardy napsal(a):

nikoli krystyno, to my nejsme plnoprávní lidé, neb jsme jenom kuffar. Takový kafir harbi jako vy nebo já nemá nárok podle islámského práva absolutně na nic. ani na svůj majetek, ani na život. naopak muslimové jsou národ nejvznešenější. viz korán a jeho aplikaci krzevá shariu. brzy i ve vašem městě :-)
07. 10. 2009 | 17:28

žena napsal(a):

Dobrý nejen dnešní den, paní Hradílková,

připojuji se k paní Kristyně (líp napsat bych to asi nesvedla). Asi jako téměř všechny ženy bych chtěla, aby už konečně byl mír na celém světě.
Vřele Vám děkuji za všechny, kterým pomáháte.
Mějte se krásně. Držím Vám palce.
Zdravím. S úctou
žena
09. 10. 2009 | 04:37

Tree Ardy napsal(a):

"Asi jako téměř všechny ženy bych chtěla, aby už konečně byl mír na celém světě."

Slza dojetí mi skanula na límec. Znamená to, že u mužů je to jinak? A nebo z jiného konce - když pobijeme všechny nevěřící a na světě zavládne konečně islám (viz korán a otevřené mohamedovo vyhlášení cíle), nebude to přesně to, co "téměř všechny ženy" chtějí? Celý svět bude Dar al-Islám, neboli dům míru. (Druhá slza na límci... smrk)
14. 10. 2009 | 21:50

žena napsal(a):

Pane Tree Ardy,

napsala ženy, protože podle mého názoru jsou muži agresivnější než ženy. Už jako děti se chováme odlišně - kluci si hrají na vojáky, holky zase s panenkami. To podávám jen jako příklad, samozřejmě existují vyjímky. Mám kamaráda a ten je zapřisáhlý pacifista.

Jsem proti zabíjení lidí a jako nehoráznost považuji, když se lidi pobíjejí kvůli víře (např. křížové výpravy, dodnes boj protestantů proti katolíkům,...) nebo kvůli fanouškovství, což je vlastně taky druh víry - že můj oblíbenec zvítězí.

Já osobně se řadím k taoistům, uznávám Ježíšovy myšlenky a nebojím se islamistů.
Bojím se pouze ZLÝCH NÁSILNÍKŮ, ať jsou kteréhokoliv vyznání.

Zajímalo by mě, kolik lidí se hlásí k hinduismu, buddhismu, konfucianismu, taoismu, islámu, judaismu, křesťanství, náboženství přírodních národů nebo ateismu.

Jestli budeme žít v míru zavisí jen na nás LIDECH.
15. 10. 2009 | 09:48

slayer napsal(a):

Hezky clanek. Jinak diskusi jsem jen tak prolit, cele se to cist neda. Mame v Cechach spoustu "hodnych" lidi, ze? Zvlaste pan Go me "pohladil po dusi".
06. 11. 2009 | 06:42

jahrad napsal(a):

slayer - no,i kdyz po tehle diskusi jsem si rikala, ze sem uz zadny clanek o Cecne nedam ("mam ja tohle zapotrebi"?) nakonec v ramci otuzovani a uzemmneni to asi smysl ma. Na druhou stranu samozrejme opacne, normalni a lidske reakce nakonec dojdou, takze ten ucel - ziskat zpetnou vazbu - to ma.
Zeno, zdravim a diky. Nedavno jsem dostala z Grozneho dopis od jedne pracovnice z naseho programu, odpovidala na ma ponekud nepracovne cituplnejsi slova (zastrelili ji sestrenici, a mne to proste rozhodilo) ve kterem napsala mj: ... "zivot nezastavis"...
08. 11. 2009 | 23:18

Mara napsal(a):

Proboha, pani Jahrazad, nevzdavejte!

Mne uz pred casem Pepa Repa laskyplne prejmenoval na Sahrazad, troufam si tvrdit, ze se na veci zrejme divame podobne.
Ja jsem semu totiz snazila vysvetlit, ze straseni takzvanym stretem civilizaci je skvelym nastrojem jak sirit strach a nenavist a ze neni muslim jako muslim...to jsem si dala....
Jen o Cecne piste dal. Drzim palce. Moc si vazim Vasi prace.

tree ardy
ve sve jiste dobre minene horlivosti se bohuzel dopoustite velkych prehmatu. Pouzivate totiz uplne stejnou taktiku jako primitivni polovzdelanci, kteri sama sebe pasuji za znalce kultury sve i te kaffirske.
15. 11. 2009 | 23:38

Pavla napsal(a):

Milá Jano! Díky za postřehy z Čečny! Těším se na další, je to potřeba.
Neméně podnětné jsou pro mne i "jisté" komentáře - kolik to agresivity, nahromaděné nenávisti, osobního zoufalství z toho čiší - no tomu bych snad ani nevěřila, kdybych to tady nečetla - no prostě úžasně inspirativní!
22. 11. 2009 | 20:10

otto jaro 2010 napsal(a):

Zajímalo by mě, kolik lidí se hlásí k hinduismu
07. 01. 2010 | 21:34

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
03. 02. 2010 | 04:54

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you so much
10. 03. 2010 | 09:05

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 06:12

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:13

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:55

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:57

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
19. 03. 2010 | 04:11

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
20. 03. 2010 | 02:17

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:29

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy