Vášeň

18. 03. 2010 | 15:06
Přečteno 6162 krát
I když jsem studovala matematiku, žádnou vášeň pro čísla nepociťuji. Tu jsem, jak se začíná ukazovat, patrně pouze předala svým dětem. Mám úchylku na docela něco jiného.

Na sešity a diáře. Povalují se mi jich doma spousty. Píšu do nich. Anebo (častěji) je mám v pohotovosti, kdybych něco napsat potřebovala. Trpím neodbytným pocitem, že mne jednou napadne nějaká hluboká myšlenka a nerada bych o ni přišla.

Pak, když sešit někam založím, koupím nový. Starý najdu, nový založím, založím i starý a tak to jde pořád dokolečka.

Můj syn má také vášeň. S tím, jak roste, jeho úchylky a vášně se mění. Úchylka týkající se jeho nezvladatelné touhy lísat se na nahé ženské tělo je evergreenem.

Zrovna včera jsme v čekárně u doktora seděli vedle vysportované a upravené maminky, která držela na klíně několikaměsíční miminko. Hned mne napadlo, jestli si ho náhodou před dvěma týdny neadoptovala, že ona, jeho matka, vypadá tak dobře. Prsa měla zvýrazněná hlubokým výstřihem. Takových věcí si všímám rychle, protože musím zabránit včas Ríšovi, aby do úplně cizího výstřihu nezavrtal nos. I včera jsem zachytila jeho mlsný pohled, naštěstí ale v tu chvíli vyšla logopedka ze dveří a opustili jsme nebezpečnou čekárnu.

Ríšově asistence přistál nos mého syna na holém břiše, když jsme šli společně poprvé na plavání a ona se před ním vysvlékla do plavek. Vzala to sportovně, ale u cizích lidí si opravdu nejsem jejich reakcí jistá.

Tak hlídám výstřihy a odhalené pupky.

Letos v létě to bude jistě obzvlášť krušné. Ríša má pět, vypadá na sedm. A tak kluk, který před rokem byl ještě „roztomilej chlapeček“ bude jistě letos už „nevychovaný spratek.“

A on je přitom jenom autisticky autentický. Nemůže si jednoduše pomoct.

Podobnou, ne tak nebezpečnou vášeň, má posledních pár měsíců pro vodu. Stala se z něj medúza. Viděl v nějakém filmu medúzy plavat pod vodou a od té doby s poznámkou "Ríša udělá medúzku," potápí hlavu pod vodu.

Na plavání, které jsme začali navštěvovat, chodí několik různě, většinou tělesně postižených dětí. Jsou to malí prcci, které maminky drží za hrudníčky a v kroužku všichni svorně zpíváme vodní písničky a doprovázíme to různým plácáním do vody. Děti jsou ponořené po ramena ve vodě, koukají jim jen hlavičky. Dívají se na sebe a napodobují ostatní. Jenom moje dítě vypadá trochu jinak. Moje dítě se nesměje. Držím ho za hrudníček, ale jeho hlava v kroužku není. Ríšova hlava je potopená pod vodou po celou dobu hrátek. Jen občas ji vynoří, aby se nadechl.

Často si doma odchází sednout do chodby a žadoní typickou větou, která je jen sledem slov a slovních spojení, které zná:
„Nasadíme čepici, šálu, rukavice, do auta, do bazénku, na medúzku, “a přesně tak popisuje sled činností, které by probíhaly při cestě na bazén.

Jeho schopnost se vyjadřovat se výrazně zlepšuje s jeho motivací.

Ríša od malička miloval čísla. Jeho úplně první slovo, které řekl, bylo „tři“. Ukazoval to zároveň také na prstech při slosování v televizi.

Bylo mi trapně, že jeho první slovo nebylo „máma“ nebo „táta“ a tak jsem to lékaři ani nepřiznala. Na otázku:
„Nějaká první slova? Říká „máma“ nebo tak něco?“ jsem odpověděla: „Ano, říká „máma“ a ještě „tři““. To mi připadalo trapné o něco míň.

Ríšovo „tři“ přišlo, když mu ještě nebyly ani dva roky.

Jindřišek nevypadá zdaleka tak chytře jako Ríša. Má tři roky a nemluví.

Zdá se, jakoby nic nechápal, žádné souvislosti. Nezdá se, že by mohl být v něčem tak vyjímečný jako jeho starší bratr.

„Nebudeš na to sahat!“ křičí na Jindřiška taťka už snad popadesáté u stejné věci.
„Kolikrát ti to mám říkat, abys to pochopil?!“

„Je blbej, tak se s tím už smiř,“ vysvětluju nepříjemně trpělivým tónem hlasu.

Anebo opačně. Já křičím a taťka vysvětluje.

„Má IQ 2, „ říká někdy taťka a dodává. „Rozlišuje světlo a tmu“

Je pravda, že když chceme Jindru lehce přesunout z jednoho rozsvíceného pokoje do druhého, stačí v tom, odkud má odejít, zhasnout světlo. Přesune se okamžitě za světlem do rozsvíceného pokoje.

Rozlišuje světlo a tmu.

Poslední tři měsíce se zdálo, že už to každou chvíli přijde. Že první slova budou pod stromečkem, pak na oslavu Nového roku, na oslavu mých narozenin, tátových narozenin...

Také jsem měli našlápnuto s plenami. Každou chvíli bude můj tříletý syn mluvící chlapeček bez plen, říkala jsem si.

Jenže po dvou dlouhých měsících učení na nočník, kdy už se zdálo, že jsme téměř u cíle, přišel najednou regres. Jindra se začal zase počůrávat. Místo jedněch punčocháčů za den jich bylo najednou pět. Navíc jsme odjeli na týdenní hospitalizaci do Motola a pleny jsem mu musela vrátit úplně. Co bych tam dělala s tou horou počůraného oblečení?

V Motole Jindra absolvoval magnetickou rezonanci mozku. Bála jsem se narkózy, ovšem ta byla kupodivu naprosto bez problémů. Dokonce se zdálo, že to byl pro Jindru tak trochu doping.

Když se otřepal z té úmorné hladovky a žízně, prospal se a zase prozřel. Vedle sebe měl položenou dětskou mluvící kalkulačku, o kterou se s bráchou v nemocnici prali už čtvrtý den. Kalkulačka po zapnutí zazpívá nepříjemně vlezlý popěvek:

„Čísla, čísla, čííísláá“

Podíval se na ni a řekl:
„Čísla“

nebo přesněji: „Čifla“ a ještě asi třikrát to zopakoval. Nebylo pochyb. Opakuje po kalkulačce.

Jenže dalších 14 dní to neřekl.

Až před pár dny.

„Podívej se, co dělá, “ řekl taťka a přivedl Jindru. Myslím, že ukazuje čísla na prstech,

„Jindřišku ukaž tři,“ vyzval ho.

„Či,“ řekl Jindra, odpočítal tři prsty na ruce a dodal.

„Čifla.“

Poté jsme to od něj už neslyšeli.

Ale tohle se fakt stalo. Hned jsem si to zapsala do sešitu.

Je to totiž moje vášeň.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

take se rad odmalicka tulim k zenskemu telu - chcete rict ze jsem uchyl??? :)))
18. 03. 2010 | 15:41

janamakovcova napsal(a):

To já nevím, jak vy to máte :o)
18. 03. 2010 | 16:09

Čochtan napsal(a):

Paní Makovcová,
tohle je v medicíně známo jako tulení nemoc. Nevěřila byste, kolik chlapů ji má. Se mnou taky už přes půl století cloumá. Asi jsem ji chytil při kojení.
18. 03. 2010 | 16:10

F. Adamec napsal(a):

Muj petilety vnuk, syn me dcery, sbalil blondynku meho syna a nekolik tet z materske skolky. Je stidlivy po mnie, take sem mel ty problemy od materske skolky.

A ted babo mozesh radit.
18. 03. 2010 | 16:32

Stařeček napsal(a):

paní Makovcová. Přeji vám každým dnem nová a nová slovíčka od Vašich synů. Přečetl jsem to celé. Trnulo ve mně ale po celou dobu. Přeji mnoho štěstí a ještě více pokroků u dětí. Stařeček.
18. 03. 2010 | 16:33

ld napsal(a):

Autorka,

až zde bude (ale asi nebude) hlasování o nejpitomější příspěvky, jejíchž autory/ky lze v pohodě ignorovat, máte můj hlas.

I tak přeju vše dobré.
18. 03. 2010 | 17:18

Markéta Bowe napsal(a):

Pani Makovcova, přeju Vám z celeho srdce hodně sil a smyslu pro humor. Děkuju že ještě stihate se s nami podělit o aspekty peče o Vaše chlapečky. Kdybych Vas někdy potkala, tak me břicho i vystřich jsou Ríšovi k dispozici, Marketa
18. 03. 2010 | 17:21

Baba napsal(a):

Vidíte, máme jiné zkušenosti, přesto porovnatelné. My začali chodit na plavání, až když moh´ chodit každý sám za sebe. Ale poslouchat celý týden od rána do večera pořád dokola jedno slovo anebo slovní spojení a odpovídat a ně, nevíte, čí jste.
18. 03. 2010 | 17:28

ertep napsal(a):

Hlavně ať se už nerozmnožuje! Naštěstí (možná) je pryč doba kdy se ve Spartě házeli podobní z útesu, jsme moderní společnost, ale proč se takové děti nesterilizují...
18. 03. 2010 | 17:49

Michal Macek napsal(a):

ertep:

clovece prosim vas vite vubec neco o genetice???proc by se mely sterilizovat???vasi rodice byli predpokladam naprosto zdravi a koukejte co se jim narodilo!
18. 03. 2010 | 17:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane Macek,

trefné, máte +, malé a bezvýznamné :)
18. 03. 2010 | 18:25

Ruth napsal(a):

Paní Makovcová,
náhodou jsem si přečetla Váš příspěvek. Napadá mi k tomu: Znáte knihu Antropoložka na Marsu od Olivera Sackse? Je to neurlog, který píše o zajímavých případech, jsou mezi nimi dva autisti.
Přeji Vám hodně sil, ráda bych Vás jednou pozala osobně.
V úctě
RuthJ.W.
18. 03. 2010 | 20:49

kdo ví napsal(a):

Paní Macková, pro některé děje v našich životech není slov. I to "držím palce"a "hodně sil a trpělivosti" se někdy zdá povrchní, ale i přes to, Vám ano. A máte můj obdiv i z toho důvodu, že jdete "s kůží na trh" a nebojíte se takových reakcí, jaké Vám tu něktří předkládají. Chjo, kdyby někteří naši spoluobčané byli alespoň natolik vyspělí, aby drželi to, čemu se slušně říká ústa a nebo se alespoň trochu zamysleli než z nich vypadne taková hovadina jako třeba z pisatele/ky pod přezdívkou? ertep nebo Id
18. 03. 2010 | 21:32

Eliška II napsal(a):

koukám, že ani zde se to neobejde bez podivných individuí! A to jsem se sem přišla schovat před tím předvolebním šílenstvím! Ida a ertep, zaběhněte na nějakou politickou diskuzi a zůstaňte tam, to je místo pro vaše dušičky, tam se vyblbnete, fakt!!!

Paní Makovcová, hodně štěstí:))
18. 03. 2010 | 22:26

janamakovcova napsal(a):

Kdo ví.. kdo ví, ale asi si začínám zvykat (na některé nepěkné reakce)

Všem, co mne chápete, děkuju.

Ruth, knihu znám, dokonce ji prodávám :o)

Markéto, toho břicha si považuju!

Čochtane, máte pravdu, asi je to dost rozšířené, ostatně manžel tvrdí, že tu vášeň zdělil syn po něm.
18. 03. 2010 | 22:31

im napsal(a):

Co by byl život bez vášní. Jano, pěstujte si je. Píšete vášnivě, umanutě, vtipně, čtivě. Věnujete se vášnivě svým dětem a povzbuzujete je v krůčcích životem. Máte ve svém muži dobrou oporu. Rodinko, jste moc fajn lidi.
18. 03. 2010 | 22:33

hutor napsal(a):

Hmm, dobre.
I dobre napsane.
Jestli muzu pridat skromnou radu, ignorujte knizni rady a doporuceni doktoru, psychiatru a psychologu a ridte se svym rozumem a citem. Nevykam, myslim i otce. Jeho smysl pro humor je vynikajici. S radami odborniku a jejich ignorovanim mam osobni rodicovskou zkusenost s dobrym koncem.
Hodne stesti.
19. 03. 2010 | 00:42

Lexa napsal(a):

Vždy si Váš blog rád přečtu a je mi tak nějak lépe.
Dík
19. 03. 2010 | 08:12

dennis napsal(a):

K blogu o letajicich miminech jsem napsal dve jizlive poznamky na tema instinktu v zivocisne risi. Ptal jsem se, zda mavani s tak malymi tvorecky ma nejaky ekvivalent v chovani tvoru, kteri se ridi z vetsi casti instinkty. Dnes je mi to lito. Je mi lito te ironicke formulace. Dnes si kladu zcela jinou otazku: Z jakeho pramene se rodi materska laska? Jak to, ze v kazde historicke etape lidstva, v jakekoli hospodarske situaci; at uz v nejvetsi bide a nebo v prostredi rozmaru a vseobecneho upadku mravu; vzdy znovu (a leckdy bez evidentni vazby na predchazejici "stastne - nestastne" detstvi) se rodi matersky cit, ktery bez naroku na uznani nebo snad odmenu se bezpodminecne venuje svemu ukolu - v lasce vychovavat deti. Tento, pro mne nepochopitelny, zdroj materske lasky je jedinou nadeji, ze nakonec se lide "nepozerou" a lidsky rod nezanikne sebeznicenim.
Drzim autorce blogu palce a preju ji kazdy den radu drobnych i velkych radosti.
19. 03. 2010 | 08:19

alfalfa napsal(a):

Paní Makovcová, moc bych Vám přála, aby se k "tulení" nemoci přidaly "sprostničky".
19. 03. 2010 | 11:25

sesame napsal(a):

Tak mě tedy napadlo, jestli fakt, že autorka má dvě postižené děti, nemá s létáním miminek přímou souvislost.
23. 03. 2010 | 07:30

janamakovcova napsal(a):

Sesame, ne, nemá to souvislost. Zkuste si ten článek, co jsem psala o létání miminek nejdříve přečíst, než budete spekulovat.
23. 03. 2010 | 16:46

Peťulína napsal(a):

Jani, tvou vášeň naprosto chápu a držím pěsti, abys byla vždycky taková, jaká jsi - chci Žlababu, rozumíš, takže tady buď :o).
23. 03. 2010 | 20:54

dita napsal(a):

Jste statečná,úžasná máma. A vím, že Vám nezbývá než takovou být.Hodně sil do dalších dní.
26. 03. 2010 | 11:35

šÁri napsal(a):

milá jano, děkuji za požitek ze čtení a vjemů za slovy:) Hodně mě baví zvláštnosti. Zdá se mi svět tak šťavnatější. A vy máte krásný a vtipný nadhled, bez nehož se podle mne zvláštnosti nedají vychutnat:) Jako maminka 11 vodnáříka si ho též každodenně pěstuju. jednou jsem někde četla, že vychovat některé děti je, jako byste měla hranatý kolík zastrčit do desky plné kulatých děr:) Musíme si poradit netradičně:) a jak někdo v odpovědích už napsal, podle svého srdce a intuice. Asi znáte knížku Indigové děti, že? Třeba byste na ní taky shledala něco zajímavého:) Mějte se krásně, št
27. 03. 2010 | 12:49

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:43

Links of London sale napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it. All I had to do was change Allie's name so that nobody would know it was my brother and not Stradlater's.
31. 03. 2010 | 07:59

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 07:43

Debt management napsal(a):

I was very satisfied with the bag. I was a little nervous because the picture was not clear. The bag exceeded my expectations. I would definately recommend this bag.
05. 04. 2010 | 17:34

replica watches napsal(a):

My začali chodit na plavání, až když moh´ chodit každý sám za sebe. Ale poslouchat celý týden od rána do večera pořád dokola jedno slovo anebo slovní spojení a odpovídat a ně, nevíte, čí jste.
06. 04. 2010 | 04:49

cheap watches napsal(a):

I dobre napsane.
Jestli muzu pridat skromnou radu, ignorujte knizni rady a doporuceni doktoru, psychiatru a psychologu a ridte se svym rozumem a citem. Nevykam, myslim i otce. Jeho smysl pro humor je vynikajici. S radami odborniku a jejich ignorovanim mam osobni rodicovskou zkusenost s dobrym koncem.
06. 04. 2010 | 05:02

replica watches napsal(a):

již jsem vám to psal- smažte úplně všechno. v těch příspěvcích nebylo nic vulgárního, ani jinak sprostého, prostě vyjadřovaly prudký nesouhlas s myšlením a jednáním toho pána - ne o homosexualitě ale o homosexuálním narcismu a agresi. takže sprosťáctvím byl maz. ano, je jasné, že se považujete za nadčlověka s právem posuzovat druhé. pokračujte v tom.
20.09.2008 17:41:00
08. 04. 2010 | 03:24

replica watches napsal(a):

jen bych si dovolil přidat, že i Mladý Svět a My 66 měli také svůj podíl na průnik paprsků svobody do komunistického temna.

Jak jste uvedl - komunisté si po nenávistné fázi padesátých let začali uvědomovat stále více potřebu schopných lidí. Zvláště po velmi úspěsném Expu 58 v Bruselu.
08. 04. 2010 | 03:26

Bell&Ross watches napsal(a):

at the right price is to check the retail prices against whats offered at the auction, mark the auction end date, and keep an eye on the prices on the indicated last date of the auction, and bid within your range.
09. 04. 2010 | 03:44

Potty Training napsal(a):

that is very true. I have to agree with you there on that one.
12. 04. 2010 | 04:50

cartier replica watches napsal(a):

irkin and Kelly bags are known for by hand, but the combinations of size around this designer handbag. Find out what makes this handbag unique and appealing to the richin, is beautiful, material, and colors that they are available in is staggering their timeless and elegant
12. 04. 2010 | 09:00

Replica handbags napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 09:03

cheap jordan shoes napsal(a):

good post!!!
thank you....
13. 04. 2010 | 04:09

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:12

nike sb napsal(a):

Thanks fou you share the blog and It's very useful for me.
14. 04. 2010 | 04:17

Bar Mitzvah napsal(a):

take sem mel ty problemy od materske skolky
14. 04. 2010 | 11:20

nike shox shoes napsal(a):

buy nike shoes,Save 50% to 80% and free shipping at http://www.shox-nike.com

<p>Online Selling <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox</a>, <a href="http://www.shox-nike.com/">nike shox Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox OZ,Nike Shox NZ</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox R4</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Classic Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Experience Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Turbo Shoes</a>,<a href="http://www.shox-nike.com/Ni...">Nike Shox Medallion EU Shoes</a>,Paypal Accept,Free Shipping and Best Discount.</p>
17. 04. 2010 | 10:02

marhule napsal(a):

Moc Vám fandím. Před časem jsem náhodou narazila na Váš web a ráda se sem vracím. I když jste studovala matematiku, máte neskutečný cit pro jazyk a humor, který je opravdu úžasný. Přeju hodně síly Vám, Vašemu manželovi a klukům.
05. 05. 2010 | 13:04

Lenka napsal(a):

Chtělo by to, aby Vám pomáhali co nejvíc příbuzní, kamarádi a kamarádky, osobní asistenti a asistentky. Zkuste si to nějak zařídit.
Docela by mě zajímalo, do jaké školky chodí Ríša - jestli do specializované na autizmus nebo běžné MŠ. A Jindra taky chodí do školky? Pokud ne, mohl by snad chodit do nějaké specializované na postižení.
24. 05. 2010 | 17:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy