Žere asistenční pes poukázky na sociální služby?

14. 07. 2010 | 09:32
Přečteno 15248 krát
Pane ministře Drábku, tahle prémiová kvízová otázka je určená pro Vás. Doufám, že znáte správnou odpověď, protože pro Vámi plánované škrty v dávkách pro zdravotně postižené a vyplácení příspěvků na péči ve formě poukázek na sociální služby je klíčová.

Asistenční pes poukázky nežere.

Je to opravdu chytré zvíře, které dokáže rozsvítit světlo, otevřít dveře, přinést rodičům plenku pro přebalení inkontinentního dítěte, umí ohlásit blížící se epileptický záchvat.

Ale poukázky na sociální služby nežere.

Jsem rozezlená z toho, co plánuje vláda této země. Jsem rozezlená, z toho, jak plánované snížení příspěvku na péči vysvětlujete tím, že řada lidí dávky zneužívá.

Je to, jakoby mi někdo prohlížel kabelku u poklady v supermarketu, jestli jsem náhodou něco neukradla. Takové bezdůvodné podezření mne uráží. Vás by neuráželo?

Nebylo by lepší místo necitelných škrtů, při kterých není jasné, zda jste někoho bezdůvodně nesrazili na kolena raději reorganizovat přebujelou administrativu kolem vyplácení příspěvků zdravotně postiženým?

Zvažovali jsme, že pro mé dvě postižené děti pořídíme od organizace, která cvičí asistenční psy, jednoho takového pomocníka. Psa, který by pomáhal dětem ve jejich rozvoji.

Můžeme jezdit na canisterapii (to je terapie psem) k poskytovateli sociálních služeb a platit za každou hodinu sto korun. Mohli bychom ale také našim dětem dopřát takovou canisterapii celodenně doma, když si pořídíme asistenčního psa.

Výchova těchto psů je velmi finančně nákladná. Přispívají na to různí dárci, firmy, které chtějí handicapované podpořit. Zdravotně postižený pak dostává takového psa zdarma.

Psa pak ale musí živit rodina. A najednou ouha. Ačkoliv terapie je to stejná, už se nejedná o sociální službu, která se dá platit plánovanými poukázkami.

A takových příkladů bych mohla dát hromadu.

Vy snad vůbec nevíte, že sociální služby jsou nedostupné! Nedostupné v místě, kvalitě a druhu, jakou ten který handicapovaný potřebuje.

Takový zdravotně postižený člověk by mohl sednout do auta a dojet na vzdálené místo, kde se služba poskytuje.

Ale ouha. Ani na benzínce poukázky na sociální služby nechtějí.

Mohla bych si pro své děti zaplatit odlehčovací službu. Ale představte si pane ministře, že u nás ve vesnici žádný takový poskytovatel není. Moc bych se divila, kdybych na tom takhle byla sama.

Argumentujete, že postižení dávky zneužívají tím způsobem, že z nich platí, co nemají. Že mají platit sociální služby a ne z příspěvku na péči kupovat chleba.

Nebude to třeba tím, že jim ty ostatní dávky, které pobírají, na běžný život nestačí?

Nestačilo by třeba, kdybychom lékařské zprávy donesli na úřad jenom jednou a nechodili tam třikrát? Nestačil by jeden posudek od posudkového lékaře místo tří (u dětí – průkaz ZTP, příspěvek na péči, rodičovský příspěvek)? Udělejte raději něco s tou nesmyslnou administrativou a jistě hodně ušetříte.

Zrušením prvního stupně příspěvku na péči docílíte jediné věci. Ta armáda desetitisíců lidí, kteří první stupeň pobírají si zažádá o druhý stupeň. Zavalíte v jednu chvíli úřady desetitisícemi žádostí a bude snad muset přijmout další úředníky, kteří to všechno budou administrovat.

Už teď, když jsem se odvolávala proti rozhodnutí o výši příspěvku na péči mi bylo sděleno, že mé odvolání přijde na řadu asi za rok a půl.

Já vím, že plánované škrty se zatím dětí netýkají. Zatím. Ale jak se jednou začne, kdoví jak to bude pokračovat.

A moje děti také jednou budou dospělé. Bojím se o ně.

Prosím, začněte opravdu pracovat jako ministr sociálních věcí.

Dělejte něco pro sociálně potřebné.


Dodatek:
Níže je mail pana ministra Drábka, který mi poslal jako odpověď na tento článek, jež jsem mu zaslala mailem:

Vážená paní Makovcová,

děkuji Vám za zprávu. Souhlasím s Vám, že administrativní nároky na zajišťování sociální sítě jsou neúměrné a budu postupovat tak, aby byly co nejrychleji zefektivněny. Také beru velmi vážně Vaše výhrady k převedení části vyplácených prostředků na poukázky.

Nemohu však souhlasit s Vaším pohledem na zneužívání sociální sítě. Mne pohled do tašky v supermarketu neuráží, naopak takový postup oceňuji (pokud je na to zákazník předem upozorněn), protože tak dostávám informaci, že se na takovém pracovišti netoleruje podvádění a že v ceně nebudu platit přirážku za zboží, které někdo jiný ukradl. A o podobný postup se budu snažit i ve svém resortu, protože ti, kteří podvádějí, jednoduše ubírají prostředky určené jiným.

Přeji Vám pěkný den a prosím o zveřejnění mé odpovědi na Vašem blogu, za což předem děkuji.

Jaromír Drábek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SansLogique napsal(a):

Jdete na to moc zhurta. Panu ministrovi hlavě podnikatelů nejdřív budou muset vysvětlit, co to jsou vůbec henté také oné ty sociální věci. Aby věděl, co to vůbec bude rušit, škrtat a likvidovat.
14. 07. 2010 | 10:21

pepan napsal(a):

Co jste si ve volbách vybrala, to teď budete "konzumovat".
14. 07. 2010 | 10:27

Morová rána napsal(a):

Helejte se, paninko!
Ti, co pobírají sociální dávky, jsou socky! A se sockami, je třeba řádně zatočit. No, a vzhledem k tomu, že poslat vás všechny do plynu je politicky neprůchodné, seškrtáme vám kde co a budeme doufat, že sami umřete hlady.
Nicméně, propadat panice hned nemusíte, za Prahou už vám prý staví moc pěkný koncentrák. Nebudete sice moci ven, ale dostanete tam prý tři teplá jídla denně...
14. 07. 2010 | 10:42

Kleofáš napsal(a):

Máte pravdu, nebylo by od věci napsat na poukázku třeba vysvětlivku: použitelné na žrádlo pro psa.
14. 07. 2010 | 10:49

lusk napsal(a):

Slova paní Makovcové v předchozích článcích.coli
Zvažovali jsme, že pro mé dvě postižené děti pořídíme od organizace, která cvičí asistenční psy, jednoho takového pomocníka. Paní Makovcová, proč už jste to neudělali? Vůbec si neumím představit, to co Vy zažíváte, klobouk dolu. Ale tohle všechno dělal už Nečas, když byl ministrem sociálních věcí. Teď jako premiér na to bude i s nějakým Drábkem házet bobek. Milionový Véčkaři už tam jsou, že Vy drahá dámo jste je volila, co? Brečíte dobře, ale na blbém hrobě. Není třeba jiné řešení?
14. 07. 2010 | 10:55

Acada napsal(a):

To Morova Rana: Dobre tedy. Definujme, ze treba spodnich 10% obyvatelstva jsou socky (trideno podle prijmu). To jsou ti, treba co nemaji na bydleni vetsi nez 70m^2, nemaji na auto... A to z jakehokoliv duvodu. Odstranime je. Ale vznika tu nova skupina a ta ma taky spodnich 10%. To budou ti, kteri nemaji na druhe auto, bydleni nad 125m^2.

Co s nima? Taky odstranit. A zase 10% a zase... Kdo zbyde? Vy?
14. 07. 2010 | 11:00

almost glossed™ napsal(a):

Nejhorší na tom všem je, že předlouhá řada lidí, kteří TOTO a horší věci zažívají, volila tzv. "pravici" a "knížete" a "nové strany", protože je to free, cool a in. Protože jsou zodpovědní. Protože Paroubek má bradavici. Protože zlí socani zadlužili zemi. Protože prý pro budoucnost našich dětí se musíme obětovat. Protože to psali v MF Dnes, v Reflexu a v Právu. Protože ČSSD nerozumí srandě a nenechá po sobě házet vajíčka a lahve.

A nyní zjišťují pravý obsah slov "free", "cool" a "in" a diví se.

A pointa je, že příště zase zvolí "pravici" a budou hledat "nové strany". Protože kdyby nebyli tak hloupí a ovlivnění masmediální propagandou, měli už nejméně čtyři roky na to, aby pochopili o co české tzv. "pravici" jde. A jde o hodně a nápovědi v posledních čtyřech letech už byly HODNĚ nápadné.
14. 07. 2010 | 11:08

almost glossed™ napsal(a):

Ostatní diskutéři: Jak víte, že právě autorka volila "reformátory"?
14. 07. 2010 | 11:12

čtenář X napsal(a):

Acada,
jste tu nový/á nebo aspoň ne moc častý/á návštěvník/návštěvnice, takže Morovou ránu neznáte, od ní je to ironický příspěvek.

Osobně už zde nechci, po zkušenostech, přispívat do diskuse, natož psát své jméno, toto je výjimka.
14. 07. 2010 | 11:16

Acada napsal(a):

to almost glossed™: Nase volba padla skutecne na reformatory. A to z jednoduche matematiky: Statni zadluzeni je takove jake je. My vydrzime pracovat jeste tak 20-30 let. Nasi synove zrejme nebudou schopni pracovat ani za tech 20-30 let (mozna jo, ale nevime to). V soucasne dobe je pomoc statu postizenym nejaka. Vzali jsme do uvahy fakt, ze pokud poroste statni dluh urcitym tempem, tak stat zbankrotuje (at si rika Paroubek co chce, i statni dluhy se plati). Pokud nastane bankrot, pak urcite nebudou penize na socialni potreby. No a pokud tohle vsechno nastane za tech zminenych 20-30 let, pak bude cela nase rodina v pekny pr***i. My jako starici uz nebudem schopni pracovat a nasi synove (byt cca 30-leti) mozna taky ne. Budu tedy radsi kdyz ten cely stroj zvany stat vydrzi bezet. (ale zacina mi vrtat hlavou, jestli by to nebylo lepsi bez statu)

Takze reforma je pro nas nutna TED. Ale to co se zacina dit pripomina reformu za pomoci reznicke sekyry.
14. 07. 2010 | 11:22

Acada napsal(a):

To čtenář X: Jsem zacal radsi taky psat pod prezdivkou a mate pravdu Morovou ranu neznam. Jsem zde presne od doby co Jana zacala psat tenhle blog ;)
14. 07. 2010 | 11:24

Bunny napsal(a):

to almost glossed™ :
přiznala to v některém z předchozích blogů. Měl bych být na tyto naivní jedince naštvaný, protože nám díky jejich vidinám šťastných reformovaných zítřků stejně jako dalším s malými dětmi opět (po kolikáté už) klesne životní úroveň, ale je mi jich spíš líto. Díky různým okolnostem to zatím jde a v okamžiku, kdy budeme padat na ústa, budou mít ti, o kterých píšete, už hlínu i v uších.
14. 07. 2010 | 11:24

almost glossed™ napsal(a):

Bunny: Jestli je to tak, nemá bohužel žádné morální ani jiné právo si na COKOLIV stěžovat. Kdo si zvolil cestu "oběti pro budoucnost a pro děti", musí se "obětovat pro budoucnost a pro děti" bez reptání, a to i kdyby jeho vlastní děti umíraly hlady. Komu je bližší imaginární budoucnost NĚJAKÝCH imaginárních dětí než budoucnost jeho vlastních dětí, tomu není pomoci.

Acada: Podle mého názoru je ve Vašem příspěvku více logických a faktických chyb, nemám však čas ani chuť je nyní rozebírat. Učinil jsem tak už mockrát pod jinými blogy dříve.

Každopádně brojit proti zadlužování tím, že volím toho, kdo způsobil (mj. i nečinností a popíráním vlivu krize) největší meziroční nárůst dluhu v historii ČR mi připadá MIMOŘÁDNĚ hloupé.
14. 07. 2010 | 11:38

almost glossed™ napsal(a):

Autorka: Je to pravda?
14. 07. 2010 | 11:39

jmeno napsal(a):

Obavam se ze to neni ani tak o tom jestli pes zere poukazky, ale spis o tom ze ten pes se da akreditovat a postizeni se tomu vzpiraji, Takze poukazky jsou nutnosti, tam se da akreditovat ten co poukazky vydava ten co je muze prijimat a uplne nejlepsi job bude mit ten akreditovany, ktery ty poukazky bude menit zpatky na penize. To prece nejde aby se penize ktere ministerstvo vyda nevracely do systemu (rozumej: tomu co o tom rozhoduje)
14. 07. 2010 | 11:40

AB napsal(a):

např 20.6.2010 v blogu napsala "Jsem voličem pravice, ač mi to má hodně rodičů postižených dětí za zlé. Nerozumím tomu, proč by pravicová strana nemohla vedle zákonů tržní ekonomiky ctít také lidství a soucit s potřebnými."
14. 07. 2010 | 11:44

Morová rána napsal(a):

Acada:
Ujišťuji vás, že já půjdu do plynu jako první :-)
Jsem totiž pouho pouhá chudá doktorka před atestací a jsem ráda, že jsem se zmohla alespoň na bycikl.
14. 07. 2010 | 11:57

neo napsal(a):

almoste neboj, dočkáš se. Jiří Paroubek oznámil návrat do vedení čssd
14. 07. 2010 | 11:57

almost glossed™ napsal(a):

AB: No vážně. Nevěřím vlastním očím: http://blog.aktualne.centru...

V tom případě nezbývá, než autorce a jí podobným popřát statečné snášení onoho "boje se zadlužováním".

Ale důležité je, aby to byla statečnost tichá, mlčenlivá. Jistě by nechtěla onu oběť naordinovat jen jiným a sebe z "obětovacího programu" vynechat. To by bylo extrémně pokrytecké.

Blahopřeji jí tedy tímto ke šťastné volbě a přeji jí úspěšné oddlužování a radost z každé nepatrné koruny, kterou díky její oběti i stát (tedy i já) ušetří. Byl jsem sice ochoten jí na péči postiženého dítěte ze svého zdravotního pojištění přispět (klidně i za cenu mírného zvýšení pojistného), protože vím, že stejný osoud může kdykoliv potkat i mé děti či mne, ale když o to nestojí a aktivně proti tomu vystupuje(viz její stížnost na míru - ve světě podprůměrné - daňové zátěže), co se dá dělat...

Je to hrdinka. komu čest, tomu čest. Musí si ten kříž nést sama. Na stát, který se nyní vyvíjí podle jejích představ, se zlobit nemůže.
14. 07. 2010 | 11:59

almost glossed™ napsal(a):

neo: Už jsem dal vícekrát najevo, že mi to vaše soudružské tykání (o lhaní ani nemluvím) vadí. Vím, síla zvyku, ale stejně...
14. 07. 2010 | 12:03

janamakovcova napsal(a):

Jsem voličem pravice. To přeci ale neznamená, že musím se vším, co tato vláda vymyslí souhlasit do poslední nitky, nebo snad ano?
14. 07. 2010 | 12:08

Morová rána napsal(a):

BTW: Čtenáři X, my se známe?
14. 07. 2010 | 12:09

Al Jouda napsal(a):

Vím o jedné celkem zdravé ženě, které bohatý manžel získal plný invalidní důchod uplacením lékaře. Tak jsem zvědav, zdali v rámci boje proti zneužití sociálních dávek na ní dojde. Bude to takový prubířský kámen nového ministra soc. věcí pana Drábka.
14. 07. 2010 | 12:15

jj napsal(a):

Paní Makovcová, musím přiznat, že článku nerozumím. Já jsem si myslel, že poukázky na sociální služby tvoří součást celkových nákladů, a že jich je vždycky systémově málo. A vy tady řešíte problém, že se z nich nedá platit na psa (krmení? boudu? pelech? co vlastně) a na benzín.
14. 07. 2010 | 12:18

janamakovcova napsal(a):

Jsou-li opravdu lidé, kteří příspěvky pobírají neoprávěně, bylo by lépe zaměřit se na to, aby systém fungoval spolehlivěji a ne sebrat plošně příspěvky všem hlava nehlava.

Nebo ne?
14. 07. 2010 | 12:18

Dana napsal(a):

Kdyby byli všichni lidi poctiví, nemusel by sedět člověk u kasy či v trafice, lidi by házeli peníze do kasičky. Kdyby všichni lidi věnovali sociální příspěvek na potřeby těch, komu je určen, nemusely by být kontroly a poukázky. Ale nejsou všichni příbuzní postižených takoví. Jsou také lidé, kteří nechají postižené dítě či dospělého člena rodiny ležet bez péče, a peníze spotřebují pro sebe.
Pak stát platí 22tis Kč měsíčně na dvě nemohoucí děti, se kterými nikdo necvičí, nerozvíjí je, nechají se ležet, a rodiče nemusí chodit do práce.
Případy jsou různé a individuální, někdy opravdu musí člen rodiny vzdát svou kariéru a zůstat s dítětem či rodičem doma. Někdy by ale bylo lepší (když ne finančně, tak pro vlastní uspokojení)si z příspěvku zaplatit sociální služby (hlídání, praní, úklid, donáška jídla) a chodit do práce či podnikat.
Záleží na nastavení podmínek, ale to můžete ovlivnit. Třeba si vyřídíte registraci na službu, kterou poskytujete vlastním dětem, a tím poukázky odčerpáte. Nejde o formalitu, ale někdo by měl kontrolovat, že tuto službu skutečně a kvalitně svým dětem poskytujete. Ne že bych nevěřila Vám osobně, ale z obecně se každému věřit nedá.
Když jsem pečovala o nemohoucího otce, vůbec by mi nevadilo, ba naopak, kdyby podmínka příjmu oněch 11tis měsíčně bylo absolvování školení, jak ho ošetřovat, a návštěvy odborníků. Tj, že bych pak dostávala proplacení poukázky za služby, které jsem svému otci coby kvalifikovaná a prověřená osoba poskytovala.
14. 07. 2010 | 12:28

čtenář X napsal(a):

Morová rána:
Trošku, virtuálně z diskusí na aktuálně.cz, hlavně u KVS.

Po zkušenostech s rasisty se mi momentálně nechce psát jméno.

Pokud máte zájem, tak napište na anticochtan(zavináč)volny.cz
14. 07. 2010 | 12:32

neo napsal(a):

almost:

vadit ti to může,ale nic s tim nenaděláš. A pouze upozorňuji na fakt. Jiří Paroubek oznámil, že se chystá vrátit do vedení čssd.
14. 07. 2010 | 12:34

janamakovcova napsal(a):

Dani, musím Vám vzít iluze, ale na jedno předškolní nemohoucí dítě dostanete 3 tisíce příspěvku na péči, když budete mít štěstí, tak 5 tisíc. Chtěla bych vidět koho byste si mohla za ty peníze zaplatit na celý měsíc.
Za takové peníze je ochotná pracovat jenom matka toho dítěte.

Jedině, že by snad péči o dítě zvládl ten asistenční pes. Ale to už jsem hodně cynická.
14. 07. 2010 | 12:35

Socka napsal(a):

Paninka nám volila pravici, aniž by četla její program.
Nyní s hrůzou zjistila, že ten kdo pobírá sociálku je "socka".
A my úspěšní nebudeme podporovat neúspěšné.
A příště to dám opět pravici.
14. 07. 2010 | 12:45

Tribun napsal(a):

Vážená paní Makovcová,
nechci se vás dotknout, ale jste buď naivní, nebo absurdně optimistická, pokud od této buržoazní (sic!) vlády čekáte něco jiného. Šetří se přece nejlépe na těch nejslabších a nejbezbrannějších, kteří nemají, na rozdíl od korporací a zbohatlíků, čím vyhrožovat. Pro ně jste člověkem jen do výše svého konta.

Úkolem reprezentanta zaměstnavatelské lobby Drábka není pomoc potřebným, ale oslabení vyjednávací pozice zaměstnanců ve prospěch zaměstnavatelů (krycí název akce "Flexibilita") a tím vytvoření ještě silnější závislosti (ergo osobní nesvobody) zaměstnanců na zaměstnavatelích. Nečekejte, že tato vláda udělá něco proto, aby lidem, kteří se dostali - často ne svojí vinou! - do tísně, pomohla udržet se na vlastních nohou. Naopak, kdo se dostane na pokraj, bude nemilosrdně doražen, zadupán až na dno.

Kult úspěchu se s jakýmkoliv handicapem nesnáší a žádné objektivní důvody neuznává. Chudí, staří, slabí a nemocní nezapadají do obrazu mladých a úspěšných, a tak musejí být vytěsněni.

Každý ať se stará sám o sebe a pokud to někdo nedokáže, tak jedině proto, že nechce. Máme přeci svobodu a každý může podnikat.
14. 07. 2010 | 12:46

andreas napsal(a):

paní Makovcová, a to vás po tom, co vám odeberou příspěvek na péči ještě v budoucnu čeká cash placení u lékaře, za vzdělání a ostatní veřejné služby, které budou zprivatizované. Ale protože jste si toto pro sebe a své děti přála (jinak byste přeci nevolila VV), není důvod vás litovat.
14. 07. 2010 | 12:49

Tribun napsal(a):

V podstatě se na předestřené kauze ukazuje princip presumpce kolektivní viny.

P.S. Paní Makovcová, pravice se nemůže chovat jinak, to by potom nebyla pravice. Takže pokud se hrdě hlásíte k pravici, jsem nucen odvolat tu řečnickou omluvu za naivitu, kterou jsem vám výše adresoval.
14. 07. 2010 | 12:50

almost glossed™ napsal(a):

Neo: To je pravda, nic s tím nenadělám, ovšem bystřejším soudruhům by už došlo, že automatická soudružská tykačka je jen jejich vlastní buranská vizitka.

(Viz jedna typická scéna z filmu Pelíšky.)
14. 07. 2010 | 12:53

Bunny napsal(a):

to Tribun:
pěkně shrnuto. Sice považuji námitky paní Makovcové v konkrétních případech za pochopitelné, ale přeci by nestála o pochopení od levičáků, socek, nevzdělanců, pobíračů dávek a uživatelů dotovaného bydlení. To jsou atributy, které si diskutující pravidelně vyslouží při vyjádření pochybností o ušlechtilých úmyslech představitelů tzv. "pravicového" stylu správy země.
14. 07. 2010 | 12:55

almost glossed™ napsal(a):

Autorka:

Pro volné chvíle - http://www.blisty.cz/art/51...

http://www.denikreferendum....

Oba texty myslím přesně vystihují Vaši pozici, volbu a způsob její obhajoby.
14. 07. 2010 | 12:58

neo napsal(a):

almost:

neřikej, že znáš Pelíšky.

Určitě u toho nostalgicky vzpomínáš na ogary v tanku co přišli zemi vysvobodit:)

Taky sestavuješ děckám jídelníček?
14. 07. 2010 | 13:00

Socka napsal(a):

Vono je to tak, že principiálně se volič rozlišuje na pravicového, levicového a NAIVNÏHO.
Někteří lidé zústávají naivními celý život a pak se diví, je "to" tak a "vono" onak.
14. 07. 2010 | 13:01

pepan napsal(a):

ahoj lidi,
zkuste nereagovat na výlevy tkvz. Nea.
14. 07. 2010 | 13:05

eva tanzi kočí napsal(a):

Příspěvek na péči měl pomoci zdravotně postiženým, aby místo v ústavech byli doma s rodinami (pokud si to přejí, pochopitelně).
Vysvětlete mi tedy prosím někdo na co bude např dostávat poukázku můj těžce mentálně postižený syn..který se jinak pohybuje, udržuje celkem čistotu, jen má IQ ve svých 20ti letech asi na necelé dva roky (určil soudní znalec)
K čemu a na co budou poukázky zaměřené ??Krčím ramenama.¨
Dát ho do ústavu a těmi poukázkami to zaplatit?
Dost směšné, kruh se uzavřel a jsme zase na počátku..plné ústavy
14. 07. 2010 | 13:06

neo napsal(a):

pepan:

kontrolní otázka, co znamená tkvz.?
14. 07. 2010 | 13:06

almost glossed™ napsal(a):

neo: Zvát sem jakékoliv armády, ať ruskou (KSČ), americkou (ODS09) či jakoukoliv jinou, mi připadá zhovadilé.

Jste ovšem poněkud off-topic.
14. 07. 2010 | 13:10

almost glossed™ napsal(a):

pepan: Přidávám se. Dostal za úkol rozbít diskusi, tak se činí.
14. 07. 2010 | 13:12

Tribun napsal(a):

K odkazu na Deník referendum a kognitivní disonanci, který sem dával almost glossed, si dovolím doplnit obšírnější výtah na téma manipulace, který jsem před časem pořídil http://tribun.bloguje.cz/82...
14. 07. 2010 | 13:14

Rudolf T. napsal(a):

S autorkou paní Makovcovou soucítím. Jen připomínám, že to byla z politických stran ČSSD, která chtěla zavést přísnější kontroly majetných (doložit příjmy nad 10 mil.Kč, postupně snad nad 1 mil.Kč), a né jako dosud právě nemajetných (několikanásobné kontroly každé vyplácené koruny na sociální účely). Takže jsme si zvolili né ČSSD, ale opět pokračování toho marasmu v modrém bolševickém převleku, který tady už byl.
Paní autorko, Vaši synové dorostou, a vezmou osud této země do svých rukou, to si buďme všichni jisti ! A nedopustí opakování oněch antisociálních hříchů zodpovědných rádoby pravicových pomazaných hlav. I kdyby to mělo jít násilím......
Zdraví Rudolf
14. 07. 2010 | 13:19

almost glossed™ napsal(a):

Tribun: Pěkné. Oceňuji srozumitelnost podání.
14. 07. 2010 | 13:20

Acada napsal(a):

to almost glossed™: Diky za ty linky. Jsou hodne poucne. Zvlaste se mi libi ta cast na BL, ktera poukazuje na fakt, ze kdyby se nerozkradalo ve velkem, tak by bylo i na socialno daleko vice prostredku. TO je xakru totiz to co s Janou chceme. Podle toho co se slibovalo pred volbami, tak prave zminovane strany chtely zatocit s korupci atp.

Pokud to tak nebude... Tak se ptam KDO nastoli poradek? Ja nechci nejak zvyhodnovat sebe a svou rodinu. Jen chci aby vsechny ty penize, ktere stat pod pohruzkou nasili vybere na lidech a firmach (zase lidech) byly pouzity tak jak maji. Ted jsem jeste zahledl clanek, kde se srovnavaji castky ukradene pri predrazene zakazce elektraren a castky potrebne napriklad pro platy vojaku, ucitelu...

Dopr***ele, to fakt nemuzou byt lidi slusni? Jsem naivni, kdyz to chci, doufam v to? Ja se chovam slusne ke vsem co okolo sebe mam, pujde to i opacne?
14. 07. 2010 | 13:22

SuP napsal(a):

Dobrý den paní Makovcová.
Všímáte si KDO a jakým způsobem se Vás tu zastává? Není Vám z toho úzko?
Podle Vaší prezentace je Váš případ zřejmě značně speciální a ojedinělý, už jste určitě zjistila, že jej musíte řešit zcela ojedinělými postupy. Nicméně opravdu si myslíte, že zákony, tvořené našimi experty, mohou být schopny hned v prvopočátku řešit i ojedinělé případy? A to ještě nezmiňuji, že se obracíte na vládu, která "vládne" již celých cca 5 hodin.
14. 07. 2010 | 13:28

Dolmina napsal(a):

Vy jste odkázána finačně pouze na sociální dávky??? Určitě ne a i když je Vaše situace
tristní a nezáviděníhodná,nechcete mi snad tvrdit,že si nebudete moci dovolit koupit dětem hračku,oblečení - nebo na co poukázky fasovat nebudete.Abychom z našich daní platili ještě žrádlo pro psa,to už chcete po společnosti opravdu moc./postižené dítě mám a psa taky,není sice asistenční,ale NÁM stačí/
14. 07. 2010 | 13:32

Dolmina napsal(a):

Ad Morová rána: velmi výstižné jméno,paní kolegyně,zvláště v souvislosti s tím nebohým dvoukolým "BYCIKLEM" To jste tedy udeřila!
Jen doufám,že to byl překlep,jinak bych Vás ani k atestaci nepustila.Protože napsat
bymaleolární fraktura nebo ciklický průběh
bypolární poruchy může jenom ignorant.
14. 07. 2010 | 13:38

Morová rána napsal(a):

Čtenáři X!
Tak jsem vám tam hodila maila. Doufám, že jsem si správně opsala adresu.
14. 07. 2010 | 13:38

almost glossed™ napsal(a):

Autorka: Už je to tady. Soukmenovci usoudili, že:

1. Si za vše můžete sama, protože jste se dostatečně neinformovala a nesnažila si svou záležitost vyřešit individuálně ojedinělými postupy. Přece byste nechtěla, aby Vaši situaci řešil zákon. Obracíte se na nesprávné adresáty. Skryté sdělení: "Jen neschopní, neinformovaní a líní trpí."

2. Chcete toho moc. Plýtváte penězi na nesmyslné hlouposti, místo abyste dítěti koupila hračku. Já mám na psa, z toho vyplývá že i Vy máte na psa. Já nepotřebuji asistenčního psa, proto Váš požadavek na asistenčního psa je nehoráznou drzostí.

Takové je uvažování lidí, které volíte a s nimiž sdílíte volbu. Už rozumíte? (Ne, nerozumíte...)

Acada: O.K. Zkuste jiné možnosti volby. Třeba ty, o kterých zatím z neznámých důvodů vůbec neuvažujete. Třeba by alespoň úplně nerozbili, co alespoň trochu funguje. Myslím, že by to bylo víc než dost. Reformátoři už tu byli. Jen si říkali jinak. Budovatelé, svazáci...
14. 07. 2010 | 13:40

Dolmina napsal(a):

Jak píše hned vedle pan Kuras,humoru není nikdy dost,předem se omlouvám,nechci se opravdu nikoho dotknout.
Do zvláštní školy přijde inspektor a paní učitelka říká dětem: Děti,teď zazpíváme.
a třídou zazní:"Až nás půjdou miliony..."
14. 07. 2010 | 13:43

Čochtan napsal(a):

Al Jouda napsal(a):
Vím o jedné celkem zdravé ženě, které bohatý manžel získal plný invalidní důchod uplacením lékaře. Tak jsem zvědav, zdali v rámci boje proti zneužití sociálních dávek na ní dojde. Bude to takový prubířský kámen nového ministra soc. věcí pana Drábka.
----------------------------------------
Al Joudo, už jsi o tom pana ministra Drábka informoval ? Ne ? A jak má chudák něco dokázat, když mu lidi nepomohou ?
14. 07. 2010 | 13:49

neo napsal(a):

almost glossed™ napsal(a):
neo: Zvát sem jakékoliv armády, ať ruskou (KSČ), americkou (ODS09) či jakoukoliv jinou, mi připadá zhovadilé.

Jste ovšem poněkud off-topic.

za prvé: neznám ODS09

za druhé: nevím o tom, že by sem někdo po revoluci zval armády.

za třetí: když něco takového tvrdíš, měl bys podat nějaký důkaz. Kolik armád sem má přijet?
14. 07. 2010 | 13:50

Čochtan napsal(a):

Dolmino,
Ygnorant !!!
:-))))
14. 07. 2010 | 13:52

Venus napsal(a):

Nároky některých "sociálních případů" jsou někdy až bezbřehé, někdy mám pocit, že zdravé děti jsou v naší republice až na posledním místě, podporovat např. zdravé a nadané děti se nenosí...myslím to všeobecně a pro ty, co mi budou lát: pánbů už mě potrestal...
14. 07. 2010 | 13:52

Tribun napsal(a):

Rudolf T. To majetkové kádrování, na které narážíte, je skoro až "zeitgeist" "asi nejlepšího možného období naší země" ((c) Jeho výsost Václav Klaus). Zatímco majetek bohatých (zbohatlých) je tabu a každá pochybnost o jeho původu je kriminalizována jako závist, potřebný (záměrně nepíši chudý, mám na mysli člověka, který potřebuje jen momentální pomoc, aby nepadl na dno, ale jinak se rád a ochotně o sebe postará sám) je ponižován, kádrován, podezírán a lustrován velmi důkladně. Asi aby na okamžik nepochyboval o tom, kdo je v závislém postavení na kom a že je mu prokazována nezasloužená milost. Přitom by stačila zavést nějakou formu občanské renty a odpadlo by nejenom to nedůstojné lustrování, ale i nutnost zaměstnávat x tisícovek úředníků.
14. 07. 2010 | 14:04

Morová rána napsal(a):

Venus: Asi málo...
Ale nesmutněte, úplně stačí přerazit děcku páteř a to pokud možno i s míchou.
A taky si budete moci užívat štědrých sociálních dávek...
14. 07. 2010 | 14:05

Dana napsal(a):

To janamakovcova:
Dobrý den, chtěla bych připomenout, že každí rodiče se musí starat o své děti (vychovávat je, vozit do školy a na další aktivity, kupovat jídlo, pejsky, hračky atd.) a stojí je to čas a peníze.
Sociální příspěvek je jen pomoc společnosti na pokrytí navýšených nákladů s postiženým členem rodiny.
A když společnost tuto pomoc poskytuje, může si také klást podmínky.
14. 07. 2010 | 14:07

energy star napsal(a):

V Lidových novinách, jejichž redaktoři jsou ve vztahu k socdem politikům velmi kritičtí, nedávno napsali zajímavý článek o V. Špidlovi:

http://www.lidovky.cz/spidl...

Ač v jiných případech pravicoví novináři sociální demokraty zesměšňují, je tento článek ve vztahu k Špidlovi korektní a dokonce zdůraznili jeden názorů V. Špidly jeho umístěním na konec článku, viz:

-------
"Musím říct, že v současném momentě je ohrožen projekt solidární společnosti, protože lidi akceptovali, že je třeba být šťastný na hromadě mrtvol, že mám-li vyniknout, tak musím na někoho šlápnout,"

uvedl Špidla, který za ČSSD na podzim kandiduje do Senátu . "A to (lidé) akceptovali jako princip," dodal.
----------

Možná, že i některým z pravicových novinářů dochází, že naše společnost jde špatným směrem...
14. 07. 2010 | 14:11

Morová rána napsal(a):

Dolmino, a vy jste doktorka, nebo učitelka češtiny? Pokud to druhé, pak vás upozorňuji, že z jazika čezkého zkutečňe atestacy vikonávat nebudu...
14. 07. 2010 | 14:11

jk-jiny napsal(a):

Volič/ka pravice má být spokojená, že se jí dostane toho, co volila.
Lidem se předhodí zneužívání dávek, přesun 2mld Kč učitelům... jenom plánovaný tunel pro Kapsch (elektronické časové dálniční známky pro auta do 3,5 tuny) by ČR připravil o 9.3 miliardy do roku 2016, v Praze se budou (aby nám vnutili Bemcard)za cca 3 mld. dávat turnikety do metra, 1 mld. tunek Bemkarta, zvyšovýní mostů na Labi pro Řebíčkův Viamont za 3 mld...
Na chudou pakáž musí být přísnost, abychom mohli nahoře krást v klidu ve velkém. A blbečcci, kteří si umění představit zneužitých pár tisíc, ale částky, o které opravdu ne, se přimknou k pravici s pocitem, že jsou také "lepší lidé".
Paní autorko, není mi vás líto. Líto je mi těch, kteří Panskou koalici odnesou a nevolili je. Vám to patří. Doufám, že vaše děti budou nadané a zaplatíte za ně tučné školné.
Jelikož nebudou perspektivní, dostane se jim řízené péče (najděte si co to znamená).
Vy platíte za svou blbost, já za vaši.
No mercy.
14. 07. 2010 | 14:12

almost glossed™ napsal(a):

Dana: "A když společnost tuto pomoc poskytuje, může si také klást podmínky."

Ano, třeba takovouto: "Chceš-li příspěvek na psa, klekni před úředníkem na všechny čtyři, třikrát se otoč na místě, zaštěkej a na zadních hezky panáčkuj a pros. Úředník má pak právo kdykoliv projít tvým bytem a ukázat na cokoliv, co ještě můžeš z vybavení prodat než příspěvek dostaneš."
14. 07. 2010 | 14:16

Dolmina napsal(a):

Ad Morová rána: Od kdy je"bicykl" české slovo??? Čeho že jste vlastně doktorka?
14. 07. 2010 | 14:21

Dolmina napsal(a):

Ad Čochtan:děkuji za podnětnou připomínku :))
14. 07. 2010 | 14:24

Kanalnik napsal(a):

Dolmina:

Na Morovou ranu nam tu nesahejte. Takove ty reci o nepousteni k atestaci atd. kvuli gramaticke chybe.... no, holt nejsme vsichni na takove vysi jako vy.

Ale presto je nam dobre.
14. 07. 2010 | 14:25

Dolmina napsal(a):

Ad autorka: Postižená husa se vždycky ozve,tím myslím sebe.
1/ nemáme nikdo na asistenčního psa,nicméně někdo jeho výcvik zaplatit musí a Vy to nejste.Tak když už si chcete pořídit Hl,musíte počítat,že si bere 20 l/1OO km.My si v této relaci/H1ˇ= veeliikéé a drahé auto/
pořídili "trabanta"...Chápete?
14. 07. 2010 | 14:31

Iva na vozíku napsal(a):

Morová rána napsal(a):
Ale nesmutněte, úplně stačí přerazit děcku páteř a to pokud možno i s míchou.
A taky si budete moci užívat štědrých sociálních dávek...

Není pravdou, co píšete. Z vlastní zkušenosti .. páteř jsem si přerazila před 25 lety, jsem kompletně ochrnutá od prsou dolů, odchází mně také levá ruka - omezená hybnost artrózou, potřebuju pomoc druhé osoby ve velké míře. Přesto jsem pro sociálku zázračně se uzdravující případ, příspěvek na péči mi snížili na nejlehčí stupeň. A teď bojujte proti větrným mlýnům pravice, kde každý svého štěstí strůjcem.
14. 07. 2010 | 14:32

DD napsal(a):

Česká pravice to jsou jenom egoističtí hulváti, pro které je cokoliv sociálního (případně empatie apod.) pouze sprosté slovo. Jejich modlou je vlastní ego a peníze.

Český národ je pro ně jenom banda simulantů. Ja ja. Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande. A jako takový si zaslouží to nejpřísnější zacházení.

Ostatně si to sám zvolil.
14. 07. 2010 | 14:32

Jerry napsal(a):

Vždycky jsme říkali, že optimismus je pouze nedostatek informací. Takže paní Makovcová, do příštích voleb máte domácí úkol, doplnit si vzdělání o jednotlivých stranách, aby Vás ten optimismus konečně přešel.
14. 07. 2010 | 14:33

Dolmina napsal(a):

Ad kanalnik: Nono,sáhnout bych si opravdu nechtěla :).A že je Vám dobře,to jsem vždycky ráda slyšela. A teď jsem v důchodu s je mi nejlíp! Nemusím vstávat do práce a poslouchat
tu mě bolí,tu mě píchá.
14. 07. 2010 | 14:38

Dana napsal(a):

To almost glossed:
Společnost jsme my všichni. Svou vůli vyjadřujeme určitými postupy (volby, občanské iniciativy atd).
Jestliže někdo navrhne Vaši podmínku, nebudu souhlasit.
Budu ale souhlasit s podmínkou kontroly, že poskytnutý příspěvek je efektivně a optimálně využíván pro potřeby jeho příjemce.
Konkrétní rysy nechť jsou předmětem konstruktivní diskuse. Na této stránce jsem mimo žvástů mnoho diskuse nenašla.
14. 07. 2010 | 14:39

Al Jouda napsal(a):

To Čochtan :
Kdybych onu ženu udal panu ministrovi, tak by se vyřešil pouze jeden případ z tisíce. Chce to přijmout systémové řešení - například následnou zdravotní kontrolu u jiného lékaře, než je ten, který doporučil důchod.Ale tak chytrý je snad i nový pan ministr, předpokládám.
14. 07. 2010 | 14:47

energy star napsal(a):

Dano,

píšete:

"Budu ale souhlasit s podmínkou kontroly, že poskytnutý příspěvek je efektivně a optimálně využíván pro potřeby jeho příjemce."

To je velmi naivní názor, zřejmě založený na předpokladu, že ve státní správě a zejména v jejích sociálně a zdravotně zaměřených organizacích jsou mimořádně schopní lidé, kteří tyto věci umí neomylně posoudit. (A do současné doby jim v tom bylo zřejmě dle Vás bráněno.)

Je zřejmě, že o těchto věcech nic nevíte, ale o to raději moralizujete.
14. 07. 2010 | 14:48

Dana napsal(a):

To eva tanzi kočí :
Ptáte se, k čemu použije příspěvek Váš mentálně postižený syn, který žije ve Vaší rodině. Napadá mne třeba:
Půjčka garantovaná státním příspěvkem na stavební úpravy a nábytek ... např. pokud má problémy s docházkou na WC, aby měl vlastní sociální zařízení). Nebo je-li na vozíku, tak bezbariérové stavební úpravy. Nebo vycházky či návštěvy pracovníků sociální služby, abyste mohla odejít z bytu.
Nebo registrace Vás osobně jako pečující osoby, což by obnášelo kurs a návštěvy - je to jednak kontrola, protože opravdu existují případy, kdy je postižený člověk týrán zanedbáním, a jednak je to pomoc a rada, protože nějaké postupy a pomůcky neznáte.
To jsou jen náměty, jak může být myšlena pomoc postiženým, nejsou to jen peníze a nejsou to jen poukázky.
14. 07. 2010 | 14:48

almost glossed™ napsal(a):

Dana: Tak v tom případě si pečlivě, ale opravdu pečlivě přečtěte příspěvek Ivy na vozíku. Protože to je přímá a konkrétní ukázka té "podmínky kontroly, že poskytnutý příspěvek je efektivně a optimálně využíván pro potřeby jeho příjemce." Protože podobných situací znám osobně z blízkosti několik, musím chtě nechtě prohlásit, že ta "vůle, kterou vyjadřují lidé Vám podobní společnými postupy" je mi z duše odporná.

Píšete o žvástech, ale v málokterých příspěvcích je tolik frází na tak malém prostoru jako v tom Vašem.
14. 07. 2010 | 14:49

Dolmina napsal(a):

Naopak mám dojem,že jediná Dana tady z nás píše k věci a s její hlubokou znalostí.
14. 07. 2010 | 14:51

SansLogique napsal(a):

jk-jiny - výtečně napsáno!
14. 07. 2010 | 14:52

energy star napsal(a):

Dolmino,

dojem mít můžete, já s tím mám celoživotní zkušenosti.
14. 07. 2010 | 14:53

Dana napsal(a):

To energy star :
postižené děti díky Bohu nemám. Pouze jsem tři roky pečovala o starého otce, který byl "ležák" a běžně by ho lidi nechali v LDN, kde by záhy zemřel.
Takže mám jen něco málo zkušenosti, není to ovšem péče o zdravotně postiženého, ale přirozená povinnost posloužit starému člověku. Nicméně jsem si mohla nějaké názory vytvořit.
14. 07. 2010 | 14:55

energy star napsal(a):

Dano,

ano, jistě jste si mohla na základě Vaší péče o nemocného otce vytvořit nějaké osobní zkušenosti.

Ale to neznamená, že máte pravdu ve svých názorech "jak by to mělo správně fungovat".
14. 07. 2010 | 14:59

Dana napsal(a):

Někteří se tváří, jako by neexistovalo týrání postižených osob v rodinách, kvůli neznalosti či dokonce úmyslně.
To nemusí být zlí lidé, ale mohou být psychicky na dně z toho, že záchod je dnes už potřetí podělaný včetně cesty k němu, že jste už měsíc nebyli na krok venku ...
Chcete-li si koupit zvíře jako mývala či opičku, musíte mít povolení, prokázat, že zvládáte péči o něj, že máte pro něj vhodné ubytování atd. Tak proč by společnost neměla klást aspoň stejné požadavky na to, když má někdo ve své péči bezbrannou osobu.
14. 07. 2010 | 15:09

energy star napsal(a):

Dano,

píšete:

"Chcete-li si koupit zvíře jako mývala či opičku, musíte mít povolení, prokázat, že zvládáte péči o něj, že máte pro něj vhodné ubytování atd. Tak proč by společnost neměla klást aspoň stejné požadavky na to, když má někdo ve své péči bezbrannou osobu."

Dokud se nezmění (ne)lidský přístup velké části úředníků (významně ovlivňovaný vedením státních organizací - v nastávající době panem Drábkem) k rodinám starajícím se o nemocné nebo postižené lidi tak zvětšením kontrolních pravomocí úředníků, spolu se snížením celkové částky na rozdělení, se zvětší pouze buzerace a stres těchto rodin nikoliv efektivita pomoci.
14. 07. 2010 | 15:39

Dana napsal(a):

To energy star :
Samozřejmě, každý má osobní zkušenosti a z nich vyvozuje své názory.
Vidím zde dva body - 1. nedostatek peněz pro ty, kteří mají opravdu problémy, 2. protest proti poukázkám na sociální služby místo hotových peněz.
Myslím si, že pokud poukázky omezí zneužívání dávek, zbyde ve stejném balíku na ty, kteří ty peníze opravdu potřebují.
Když chcete přivézt do zverimexu bedničku s křečky nebo andulkami na vzdálenost nad 50 km, musíte mít licenci přepravce zvířat. Její získání je docela jednoduché, ale když porušíte zákon na ochranu zvířat proti týrání, přijdete o ni.
Tak si myslím, že podobně by každý mohl získat snadno licenci pečovatele, a tudíž poskytovatele sociálních služeb, který může přijímat ony poukázky.
Ale pokud by se zjistilo, že osoba v jeho péči je zanedbaná či dokonce týraná, o licenci a tím i o peníze přijde.
Taková formalita by snad normálního rodiče postiženého dítěte neobtěžovala.
Navíc by se mi zamlouvala možnost, aby tento rodič žádal o navýšení dotace na službu, kterou dítěti poskytuje, ve Vašem případě na asistenčního psa.
14. 07. 2010 | 15:47

SuP napsal(a):

almost glossed™ -
Chcete-li, aby Vás tu měli za inteligentního debatéra, nepište blbiny a nepřekrucujte význam sdělení, která notebene nebyla směrována Vám....
Díky
14. 07. 2010 | 15:47

almost glossed™ napsal(a):

Sup: Rozkaz.
14. 07. 2010 | 15:50

Morová rána napsal(a):

Dolmino, píšete:
"Čeho že jste vlastně doktorka?" A já vám na to odpovídám otázkou: Co je vám vlastně do toho, drzá osobo?!
Ale víte co? Pojďme si vyjasnit, jak je to s tím pravopisem.
Vy, vážená paní takydoktorko, pámbů za to zaplať, o mém (ne)připuštění k atestaci nerozhodujete, ale čistě teoreticky, kdyby tomu tak bylo, odpověděla bych vám asi takto: Na to abych mohla do chorobopisu napsat "bymaleolární fraktura, ciklický průběh bypolární poruchy", nebo třeba obsedantně kompulzivní porucha osobnosti (což je diagnóza, která mi, kdo ví proč, vytanula na mysl v okamžiku, kdy jsem dumala nad vaším úzkostným jazykovým purismem) musím umět napřed toto vše diagnostikovat. Což je docela podstatné, dokonce mám dojem, že přeci jenom o něco podstatnější.
Nicméně, ať to probírám z kterékoliv strany, stále se nemohu zbavit dojmu, že hlavním důvodem mého případného nepřipuštění, by nebyla ani tak má pravopisná chyba, jako spíše můj levicový světonázor.
14. 07. 2010 | 15:52

janamakovcova napsal(a):

Pan ministr Drábek mi právě odpověděl mailem, přečtěte si, přidala jsem dolů k článku, aby to nezapadlo v komentářích.
14. 07. 2010 | 15:58

energy star napsal(a):

Dano,

mám zvířata rád a jsem kvůli tomu i vegetarián. Přesto mě Vaše srovnávání podmínek péče o zvířata a nemocné či postižené lidi uráží.

Co se týká mně, jsem naprosto soběstačný a mohu se díky svému povolání dobře postarat i svou rodinu.

Vaše návrhy ohledně licencí pečovatele apod. mají zásadní vadu v tom, že k péči o lidi přistupujete příliš mechanicky tj. předpisy, kontroly, postihy apod.

Péče o nemocné postižené lidi není totožná s péčí o zvířata. Když chovatel přijde o licenci, protože (dle rozhodnutí úředníka) není schopen splnit předpisy pro jejich chov, může nechat zvířat utratit, či je darovat do ZOO.

To chcete dělat i s lidmi?
14. 07. 2010 | 16:07

energy star napsal(a):

Paní Makovcová,

v podstatě pan Drábek apriory předpokládá, že pokud se na základě svého uvážení úředník (podobně jako prodavačka v supermaketu) rozhodne že vypadáte jako podvodnice, tak jej musíte přesvědčit, že podvodnice nejste. Důkazní břemeno je na Vaší straně.

Inu dávky nejsou jen tak pro každého a kdyby takových podvodníků byly tisíce tak nebude na stavbu tunelů, dálnic ani na zaplacení zakázky o odstranění ekologických škod za cca 30 - 100 Mld, nevím přesně, kdo by ty milardy počítal, že....
14. 07. 2010 | 16:17

AC napsal(a):

energy star

Pochopil jsem příspěvek Dany úplně jinak.
Porovnává pouze podmínky, nic víc. Poukázala na to, že v případě péče o zvíře (opice?) je zapotřebí splnit přísnější kritéria než o člověka. Nic urážlivého v tom nevidím.
14. 07. 2010 | 16:23

Dana napsal(a):

Proč srovnávám s předpisy na ochranu zvířat: protože jsou propracovanější než předpisy na ochranu lidí.
Když například řeknu, že zvíře při přepravě musí mít tolik místa, aby si mohlo vstát, sednout a lehnout, tak co je na tom urážlivého ve srovnání s přepravou lidí.

Představme si, že lékaři uloží rodiči pečujícímu o postižené dítě, aby s ním cvičil konkrétní cviky, aby s ním někam docházel. Ale on/a nechá dítě ležet celý den na zádech s rohlíkem v ruce a jde pryč: je Vám to jedno, nebo si myslíte, že by společnost měla to dítě chránit?
Pokud takovému rodiči odeberete pečovatelskou licenci a nárok na peníze, uvidíte, jak rychle poveze dítě do ústavu.
14. 07. 2010 | 16:24

karla napsal(a):

podstatne nyni je, aby spolecnost, aktivne, silne a otevrene vyjadrila spolecenskou solidaritu se socialne slabymi a protestovala proti dalsimu snizovani zivotni urovne pro socialne slabe. protoze nejde jen o utok na ne, ale v dlouhodobejsi perspektive na celou spolecnost, vyjma nekolika desitek nejvyssich prijmovych skupin, jez ze situace budou tezit. socialne slabi a zadluzeni lide jsou zastraseni a ochoceni lide, ne sebevedoma obcanska spolecnost.
14. 07. 2010 | 16:24

rebel napsal(a):

Paní Makovcová, vedle nás v domě bydlí rodina která má pět dětí.Otec je mentálně postižený,matka je mentálně postižená,a těch pět dětí?Ano uhádla jste,všichni jsou mentálně postižení.A všech sedm lidí pobírá nějaké dávky,protože pracovat nemohou,což znamená,živíme je my všichni.Zaráží mě na tom jedna věc,jak to že takovým lidem dovolí mít děti,přestože je jasné co s toho vyroste.Pracovat nemůžou,ale děti dělat umí?Myslím si že takovým ženám by měl být udělán zákrok,aby nemohli děti mít.Protože už předem je jasné že budou rodit pouze parazity.A to dokonce má otec řidičský průkaz,jak jej získal,je mi záhadou.O příspěvek na auto od státu si samozřejmě požádal,tito lidé moc dobře ví,co všechno můžou na státu vytřískat,a také toho bohatě využívají.S pozdravem
14. 07. 2010 | 16:25

Gren napsal(a):

Na sociálkách praskají kanceláře ve švech co tam už sedí posuzovatelů různých soc.dávek!!Miliony jdou na jejich platy,další na vybavení a poradce.
Kocourkov bledne závistí...
14. 07. 2010 | 16:25

AC napsal(a):

Chtěl bych zažít xich...pardon, obličej pana Drábka v obchodě, až by ho vyzvali před lidmi (nejlépe známými od vidění, sousedy atd.), aby laskavě svou nákupní tašku předložil-jakožto potenciální zloděj k nahlédnutí. Jistě by měl radost a vůbec by ho nezajímal názor ostatních přihlížejících (šklebících se a přemýšlejících, že na každém šprochu bude pravdy trochu, oni už toho Drábka asi mají prodavači prokouknutého).
Ale možná se mýlím a byl by na kontroly svých tašek skutečně hrdý, kdo ví:-)
14. 07. 2010 | 16:39

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro paní Janu Makovcovou. Chcete svým dvěma chlapcům opatřit asistenčního psa? Mít psa je báječné, je to další dítě do rodiny, přilnete k němu, milujete ho, on vám to vrací svou bezmeznou láskou. Ale, jako je nemocné dítě, onemocní i pes. Stojí to někdy spousty peněz, nechcete ho nechat trápit, léčíte, veterinární medicína je docela drahá. Měla jsem a mám psy, některý nemarodil, některý ano. Pokud přes to byste chtěla psa koupit, zaplatím ho Vašim dětem jako dar. Vyberete si chovnou stanici, napíšete její adresu, to lze,je to veřejná instituce, já dojedu pejska před odběrem zaplatit, vy si ho pak odvezete. Trvám na tomto postupu, chci zůstat stále jen obyčejnou tužkou.Už jsem jednoho asistenčního psa kupovala, cena byla třicet tisíc, nevím, jak je to nyní, pokud budete pejska vybírat, ať jsou u toho děti, vyberou si pejska a on je. Tužka.
14. 07. 2010 | 16:39

AC napsal(a):

Tedy Tužko, smekám.
14. 07. 2010 | 16:43

energy star napsal(a):

Dano,

vy zřejmě žijete v nějaké jiné zemi, kde jsou státní úředníci schopní, laskaví, kde je mnoho míst v ústavech péče o nemocné atd...

Asi další diskuse s Vámi nemá smysl.
14. 07. 2010 | 16:47

Karel Bláha napsal(a):

Paní, a vy jste nečetla plakát pana knížete, kde bylo napsáno: "Nemocní chtějí uzdravit, ne ušetřit" ?
14. 07. 2010 | 16:54

energy star napsal(a):

AC,

ano, předpisy jsou jedna věc, možnosti konkrétních rodin jiná.

Chov zvířat je věc dobrovolná a proto je na místě jejich chov regulovat a kontrolovat.

Péče o dloohodobě nemocného člena rodiny je věc osudu, to si snad nikdo jako koníčka nevybírá....

Proto nemůžete tyto věci srovnávat ani nemůžete striktně stanovovat jaké předpisy mají členové rodiny spľnovat aby jim stát laskavě "povolil" starat se o nemocného.

Naprostá většina nemocnic, LDN splňuje hygienické a další předpisy, ale přesto tam lidé umírají na podvýživu, žízní a jsou ponižovány.

V rodinách sice nemusí být vždy splněny všechny předpisy pro péči o nemocné, ale jsou obklopeni laskavými a obětavými lidmi.

Tak proč to těm rodinám stát ještě chce stěžovat?
14. 07. 2010 | 16:57

energy star napsal(a):

Opravuji: ...ponižováni..., ...ztěžovat...
14. 07. 2010 | 16:58

Vilém napsal(a):

Drábek uboze deklamuje, ale nic jiného se od podnikatelského řezníka ani nedá očekávat, protože o sociální problematice neví nic, kromě toho, že proti sociálnímu systému bojoval jménem podnikatelských zájmových skupin. Taky už vypustil do médií panikářskou zprávu o tom, že během několika let bude systém péče neúnosnou zátěží.
http://www.lidovky.cz/senio...

Samozřejmě že pro naše TOPáky je neúnosné všechno, co by vyžadovalo zvýšení daní majetným a firmám na úroveň civilizovaných zemí, když si zvykli na lehký život. Dráb Drábek je jen ztělesněním nových trendů, kdy po likvidaci sociálních práv zdravých občanů přicházejí na řadu nemocní, invalidé, závislí ad. Pomlouvačné kampaně v minulosti proběhly úspěšně, dnes si běžný neinformovaný občan asociuje sociální systém prakticky výhradně s parazity, zejména když mu někdo slíbí úlevu na odvodech ve výši padesáti korun za to, že bude tolerovat škrty s drtivými dopady na potřebné. V takovém prostředí nelze očekávat rozumná řešení.
14. 07. 2010 | 17:10

Iva na vozíku napsal(a):

energy star: Připojuju se k Vám. Samotní postižení i jejich blízcí mají svých každodenních starostí více než dost. Proč jsou tedy apriori stavěni do role prosebníků, ne-li v očích úřednického šimla "potencionálních podvodníků". Proč jim na základě jejich postižení není poskytnuta základní pomoc. Vždyť i tito lidé mají právo na slušné zacházení, a dokáží žít také hodnotný život. Mít děti, slušně je vychovat, zabezpečit prací, která je často na úkor zdraví, sebe i svou rodinu. Proč jsou nyní považováni za přítěž.
14. 07. 2010 | 17:12

AC napsal(a):

energy star

Už vaše první věta ukazuje, že tady něco nehraje. Pač jestli jsou předpisy jedna věc a možnosti konkrétních rodin jiná, pak je na těch předpisech evidentně něco špatně. Snad máme úředníků dostatek a tak by mohli ve volných chvílích o této neshodě zapřemýšlet. K čemu jsou nám špatné předpisy? Kdyby byť jen jedna jediná rodina nespravedlivě trpěla, stojí zato přemýšlet proč.

Dobrovolný chov zvířat porovnávat s mnohdy nedobrovolnou péčí o rodinného příslušníka bych neporovnával. Jinak v druhém případě nejde o věc osudu, jak píšete, ale o vztahy mezi lidmi, etiku, morálku, nutnost postarat se o nemohoucího člena společnosti. Na jiné planetě jak vidím žijete vy anebo už jde o profesionální deformaci.

A že naprostá většina nemocnic, LDN splňuje hygienické a další předpisy, ale přesto tam lidé umírají na podvýživu, žízní a jsou ponižovány ještě neznamená, že to je správné i když to tak chodí.

Jinak souhlasím, že v rodinách jsou nemohoucí obklopeni lidmi laskavějšími a obětavějšími, tak proč to těm rodinám chce stát ještě ztěžovat? Vidíte, vaše vlastní slova. Souhlasím.
My zde nemáme být pro úředníky, ale naopak. A pokud nedokáží zajistit rozumné podmínky všem, pak jsou zbyteční a měli by být vypráskáni a nahrazeni.
14. 07. 2010 | 17:19

Standa napsal(a):

Hergot, jak to dřív dělaly rodiny s nemocnými dětmi, když žádné sociální dávky nebyly? Dokonce ani neměly několik let rodičovské dávky.
14. 07. 2010 | 17:24

... napsal(a):

No božínku, u vás na vesnici nejsou sociální služby.

To mají být v každém vidlákově kde aspoň jeden postižený žije? A platit to bude kdo?
14. 07. 2010 | 17:30

00 napsal(a):

no nevím proč se nejde s dobou a místo poukázek se nepoužije vymoženost 21 st. jíž je platební karta s přesně specifikovanými komoditami jež na ni lze získat..jenže to by bylo asi moc jednoduché a mnozí by se museli začít dívat po jiné práci
14. 07. 2010 | 17:30

AC napsal(a):

Standa

Ano, jak to dělaly? Tehdy to byly rodiny s velkým R, i početnější a příbuzenstvo taktéž, členové drželi při sobě a vzájemně se podporovali mnohem obětavěji, alespoň tak si to pamatuji já. Dnes lítáme všichni s vytřeštěnýma očima a stejně nejenže méně stíháme, ale žijeme bezmála v permanentním stresu.
Ale každý na to může mít jiný názor, to je jasné, pač jednoduchá odpověď bude vždycky nedostatečná.
14. 07. 2010 | 17:34

Jirků napsal(a):

Milá paní Makovcová,
jak je vidět, Váš článek vzbudil mnoho emocí. Ale nyní k podstatě věci. Zcela s Vámi souhlasím.
1. Sociální služby jsou často nedostupne, protože v místě bydliště postiženého buď vůbec nejsou a nebo nejsou poskytovány v dostatečném rozsahu. Často se zapomíná, že mezi sociální služby patří i "Pečovatelská služba", která poskytuje rozvoz obědů a obstarávání nákupu pro seniory. Pokud senior bydlí na vsi, má vystaráno - nikdo za ním z města nepojede.
2.Dát dítě do ústavu je sice také systémové řešení, ale pouze pro informaci: Pobyt 1 zdravého dítěte stojí v ústavu 22 000 - 25 000 měsíčně.
3. Příspěvek na péči není určen pro přímou spotřebu, ale na nákup sociálních služeb ( to znamená na podporu zaměstnanosti). V krajním případě jeho využití na žrádlo pro asistenčního psa, nákup kompenzačních pomůcek a dokonce i léků je jeho zneužitím.
4. Pokud je mi známo, tak postižená osoba pobírá příspěvek proto, aby byl postižený v rodině a byla mu zajištěna péče v rámci rodiny. To však znamená, že pečující osoba není zaměstnaná a příspěvkem vlastně postižený platí služby svým nejbližším, kteří za něj hradí své základní životní potřeby. Sociální pracovnice jsou ze zákona poviné chodit několikrát do roka na kontrolu do rodiny. Pokud tak nečiní hrubě porošují zákon.
5. A na závěr ještě něco z jiného soudku. Pravděpodobně jste naštěstí vdaná a máte výdělečně činného manžela. Vycházím z toho, že se nezmiňujete o sociálním příplatku, který bude zrušen bez náhrady. Byla to dávka vyloženě pro nejchudší rodiny, v rámci tohoto příplatku bylo i navýšení pro zdravotně postižené děti. Z tohoto příplatku se měla platit lékařská péče, diety, kompenzační pomůcky atd. např. v našem případě stojí doplatky na léky pro dítě přes 1000 Kč za měsíc.(Pojišťovna je vůbec neproplácí a nedají se nahradit ničím jiným.)
6. Výše zmíněné sociální dávky jsou přiznány pouze když je schválí posudkový lékař na podkladě posudků odborných lékařů. Copak všichni odborní lékaři a posudkoví lékaři nejsou schopni poznat simulanty?
Zdravím a přeju hodně sil.
14. 07. 2010 | 17:39

Eva napsal(a):

Také něco přidám. Ten pes bývá dobrý přítel pro ty děti. Ale v případě autismu je asi třeba vyzkoušet, co to udělá, jak děti budou reagovat, a to dříve než by se pes koupil. Ale pozor! Pes je další dítě do rodiny. A to mohu, jako pejskař/minulý/ potvrdit. Je s ním práce a také výdaje se musí počítat. A ještě něčeho jsem si zde všimla. A sice nabídka od přispivatele pod "Tužka". Jsem ráda, že jsem to našla, potože v dnešní společnosti je člověk, který chce pomoci, brán jako divný. Já jsem si právě ty asistenční psy a vůbec podporu slepcům vybrala, jako něco, kam jsem se rozhodla posílat peníze. Jako národ jsme prý štedří, zejména při různýmch pohromám ve světě, ale i u nás doma někdo potřebuje přispět. Pro mne to jsou slepci. A to i za vědomí toho, že se k původnímu účelu část příspěvků rozhodně nedostane. O politice se zde hodně napsalo. Je jasné, že pravicové strany mají ten svůj postoj "řeším situace sám". Ale co mne zaráží, když projedu internet a to, co obchází naší společností, jsou ty neurvalé hlášky typu "důchodcům nic nedat, hloupé socky a pod". Takhle píše pravicové mládí aniž ví, zda někdy také nebude v tísni. V západních zemích často funguje občanská společnost, ale něco takového u nás moc nezakotvilo.
14. 07. 2010 | 17:40

Ted napsal(a):

Tato zločinná vláda má za cíl pokračovat v likvidaci nemocných, tak jim nebude přeci pomáhat. A nejde jen o poukázky. Tisícům zdravotně postižených jsou odpírány ID úplně i jakákoliv sociální pomoc. Mnoho jich už takhle povraždili. Škoda slov, takový sociální teror tu nebyl snad ani za nacistů.
14. 07. 2010 | 18:31

Dana napsal(a):

To energy star :
Skutečně věříte tomu, že nemocný a postižený je v rodině vždy obklopen lidmi laskavými a obětavými?
Jelikož výskyt nemoci v rodině je náhodný v celém obyvatelstvu, toto tvrzení by mělo za důsledek další tvrzení, a to že všichni lidé jsou laskaví a obětaví. Ale to prostě není pravda.
Proto si myslím, že společnost má hledat způsoby, jak nemocné a slabé chránit, pokud jejich rodina se o ně stará špatně. Resp. učit rodinu, aby to dělala a musela dělat lépe.
Podívejte se, kolik rodin nedokáže ani zajistit, aby jejich zdravé děti chodily do školy. Tak co teprve, když ty děti potřebují speciální péči. Je sice těžké nutit rodiny, aby jim tuto péči poskytovaly, ale lze jim aspoň za neprovedenou péči nezaplatit.
14. 07. 2010 | 18:40

almost glossed™ napsal(a):

Odpověď pana ministra je pozoruhodná. Představme si slušný supermarket, který si zloděje ohlídá sám tím, že si zboží dobře elektronicky zabezpečí, proškolí personál, jak preventivně bránit krádežím, nainstaluje nějakou tu kameru a jednou za čas vyšle mezi regály detektiva v civilu. Říkejme tomu např. slušný supermarket.

A vedle je jiný supermarket, kde na vás někdo neustále někdo neurvale pokřikuje, u vchodu vám obrátí kapsy, mezi regály vám hledí na ruce, u pokladen musíte předložit výplatní pásku a teprve podle ní je vám stanovena konečná cena nákupu. Předkládáte tašku a po celou dobu nakupujete s vědomím, že jste personálem považováni za parazity a potenciální zloděje. Pokud potřebujete s čímkoliv pomoci, musíte si podat oficiální písemnou žádost a tu do x dnů posoudí centrála řetězce. Vedení supermarketu je bytostně přesvědčeno, že, že jedině tak je to správně, protože tak nakupující dostává informaci, že se na pracovišti netoleruje podvádění a že v ceně nebude platit přirážku za zboží, které někdo jiný ukradl. Krádeže na centrále jsou tolerovány a započítávány do rozpočtu firmy jako nutné plánované ztráty a "investice". Říkejme tomu třeba Drábkův supermarket.

Každý si může vybrat, do kterého supermarketu se bude chtít vracet. Přeji panu Drábkovi příjemnou buzeraci.
14. 07. 2010 | 18:52

energy star napsal(a):

AC:

s Vaším posledním příspěvkem souhlasím a s Vaším příspěvkem Standovi také.
Nejsem profesionálně deformovaný, pouze jsem dobře informovaný a nejsem lhostejný, stejně jako Vy, vůči zbytečnému utrpení ostatních lidí.
14. 07. 2010 | 19:00

energy star napsal(a):

Dano,

i s Vašim posledním příspěvkem zcela souhlasím.

Jinak, pokud to nebylo patrné z mých předchozích příspěvků tak jen znovu zdůrazním, že efektivitu by měl ministr Drábek zlepšit především uvnitř státní správy a ne primárně snížením příspěvků a zvýšením buzerace nemocných lidí a jejich rodin.
14. 07. 2010 | 19:05

Tlapa napsal(a):

Z Vašeho rozhovoru na Ona.idnes.cz: "Když se ale zeptám, koho bude volit, rozhodně říká, že pravici. "Určitě ne Paroubka. Sociální politiku je potřeba řešit koncepčně, a ne rozdat i to, co nemáme." "

Tak tady máte tu Vaši zvolenou koncepčnost v praxi ...Síla, co ?
14. 07. 2010 | 19:07

energy star napsal(a):

Ivo na vozíku,

přeji Vám mnoho sil pro Váš život, a ať se Vám daří co možná nejlépe. :-)

.
14. 07. 2010 | 19:21

tečka napsal(a):

Autorce:
Psala jste, že vaše postižené dítě trpí epilepsií - dám vám několik rad pokud to již neudělal někdo jiný:
1) Budete nutně potřebovat tohle:
http://www.meyra.cz/katalog...
popřípadě něco obdobného, vím že existuje ještě výrobce v Německu. Než to seženete postačí alespoň hokejová nebo cyklistická helma. Nesmát se nepodceňovat. Až povezete dítě s rozmlácenou hlavou do nemocnice - což vás čeká a nemine - pochopíte. Každým úderem je hlava křehčí a epilepsie horší.
2) pořiďte si chrániče na kolena a lokty. Nemusí je tahat pořád, ale když si nějak zle pochroumá koleno nebo loket - což vás čeká - hodí se.
3) Pořiďte si zápisník a pečlivě si zapisujte čas a počet záchvatů. To pak konzultujte se svým lékařem.
4) Zkuste se nasáčkovat do Krče nemocnice a alespoň konzultovat s Mudr. Zárubovou. Ta dělala výzkum epilepsie, na mentály je zvyklá a pokud vás nevezme jako pacienty tak určitě poradí. Zlatý člověk.
5) Zapomeňte na to ho teď cpát někam do školy či školky. Spíš kontaktujte nějakou organizaci s dobrovolníky co se starají o mentály ať s ním chodí na procházky. Hezky přilbu, zápisník na záchvaty, číslo na záchranku a ať šupajdí si orazit mimo vaši všeobjímající maminkovskou náruč.
6) Diazepanem nešetřete. Je sice návykový, ale až po dlouhé době a normální felčar by měl umět tenhle návyk ukočírovat. Až váš chlapec bude brát diazepan v čípcích + tablety po seriích záchvatů pak snad ....

Nevím jestli tohle budete číst, když v diskusi dostáváte takový čoud, ale jsou to rady z praxe. Tak kdyby náhodou ne tak bych rád poprosil pana Stejskala či jeho alter ego pana Mihalcu či někoho jiného vám blízkého ať vás na to upozorní. Díky

P.S. jsem levičák
14. 07. 2010 | 19:54

eva tanzi kočí napsal(a):

to Dana, reakce na přísp. 14.07.2010 14:48:35
-----------------
Je to rok a půl co jsme se na "stará kolena" trochu zadlužili a koupili starý domek se zahradou a dvorkem na vesnici.
Mně osobně na paneláku nic nechybělo, ale pro našeho Pétu se už stal "malý" :(
Domek jsme upravili jako bezbarierový, včetně toho dalšího wc jak radíte.
Půjčku od sociálky jsme si nebrali, jen úvěr k stavebku.
Sice z toho dluhu mám někdy noční můru, ale pohled na štastného syna mě za to stojí.
Pod kontrolou úřadů jsme, neb je syn zbavený svéprávnosti a tak vyúčtování dávám 1x ročně k příslušnému soudu podle bydliště.
naše svědomí je opravdu čisté.
14. 07. 2010 | 20:01

L.Metelka napsal(a):

Dolmina 14.07.2010 13:32:39:
Věty jako "Abychom z našich daní platili ještě žrádlo pro psa,to už chcete po společnosti opravdu moc." mě spolehlivě vytočí. Vy nic nechápete.
1. Tohle funguje už řadu let u vodicích psů. Příspěvek do 800,- Kč měsíčně na krmení a veterinární péči o psa. U asistenčních to z neznámých důvodů není.
2. Myslíte si, že najdete někoho, kdo bude 24 hodin denně a 365 dní v roce připraven něco přinést, odnést, podat, otevřít nebo zavřít dveře, rozsvítit, zhasnout a ještě hlídat Vaše dítě, jestli nemá epileptický záchvat? A to vše za byt a stravu (která, mimochodem, stojí víc než 800,- měsíčně)? Kdyby měl člověk dělat jen část toho, nedoplatíte se a zbytečně budete využívat sociální nebo asistenční služby. 800,- Kč měsíčně a předat část povinností asistenčnímu psovi je z hlediska celkových finančních nároků na tyhle služby jednoznačně úspora.
14. 07. 2010 | 20:11

SuP napsal(a):

tečka -
Odpusťte že se vměšuji. Ale jako "P.S.levičák" jste si mohl všimnout, že v této debatě dostává od Vaší fronty čoud akorát tak nechtěná vláda. Paní autorce se tu vyjadřuje pouze podpora a účast (pokud něco).
Jinak ale Váš vstup je skutečně jeden z mála věcných.
14. 07. 2010 | 20:12

L.Metelka napsal(a):

Dolmina 14.07.2010 14:31:55:
O to, kdo platí výcvik asistenčních psů, se fakt starat nemusíte. Napovím Vám - stát (prostřednictvím vašich daní) to NENÍ...
14. 07. 2010 | 20:14

Dana napsal(a):

Dobrý večer, řešili jsme to podobně - jelikož u nás je místa málo, postavili jsme pro otce u našeho domku garsonku s bezbariérovou koupelnou a terasou do zahrady. Stálo to dost peněz, ale míň, než stát platí za pobyt v LDN na 6ti lůžkovém pokoji. S tou půjčkou jsem to myslela tak, že by pomohlo, kdyby banky braly jako záruku víceméně jistý příjem ze sociálních dávek garantovaný státem ... nemusela byste mít noční můry, když by si to strhávali z jeho příjmu a ne z Vašeho. Je tolik lidí, co si svého člena nevezmou z ústavu jen proto, že by neprojel vozíkem ze svého pokoje na záchod nebo by příliš narušoval provoz domácnosti.
14. 07. 2010 | 20:15

pečovatel napsal(a):

Některým z vás,kteří se v této problematice,jak vidím z vašich příspěvků,vůbec neorientujete se pokusím vysvětlit aspoň to základní.Pro lepší pochopení popíšu postiženého ve 4.stupni,který je úplně odkázán na pomoc druhé osoby,protože sám vůbec nechodí a není schopen ani rukama něco dělat atd.Takto na tom je má manželka ( 18 let RS ).
Smyslem zákona o soc.službách bylo aby postižená osoba,která potřebuje pomoc druhé osoby,mohla i nadále pobývat ve svém domácím prostředí v kruhu svých blízkých,samozřejmě pokud tito blízcí o ní budou chtít pečovat a ona nemusela být nutně v ústavu,kde na péči o ní je třeba větších fin.nákladů státu.Tato postižená osoba pobírá příspěvek na péči a za něj si v tomto případě od manžela kupuje služby,které potřebuje.Tato blízká osoba se ale musí vzdát svého zaměstnání,tudíž je bez jakéhokoliv příjmu a o postiženou osobu pečuje, vzhledem k postižení,po celých 24 hod.
Zavedení poukázek má fungovat tak,že za ně může postižená osoba kupovat služby jen od registrovaných poskytovatelů služeb,kterým budou následně poukázky proplaceny. Mně jako pečovateli jsou k ničemu,já si za ně nic nekoupím a nikdo mi je neproplatí.V konečném důsledku při zavedení poukázek by došlo k tomu,že já budu stále bez příjmů,ale naše rodina příjde o hotové peníze.Nutné si uvědomit,že naše rodina má jen tyto dva příjmy,které pobírá jen manželka.Je to její invalidní důchod a příspěvek na péči.
Největším problémem je,že všichni registrovaní poskytovatelé v našem okolí provádějí služby takovým způsobem,že jsou schopny několikrát v prac.době k postiženému dojet a to je vše,postižená osoba je jinak sama a bez pomoci..V sobotu či neděli mají volno.Takto postižená osoba,ale potřebuje každou chvíli něco.Napít,přiobléct,za chvíli zase naopak částečně odstrojit,najíst,Wc atd.Není to tak jednoduché a na podrobný popis situace tady není prostor.
14. 07. 2010 | 20:26

eva tanzi kočí napsal(a):

Ale já ŽÁDNÝ příjem nemám.
Já "jenom" dvacet let pečuju o zdr. post. syna.
-----
před jeho narozením mám odpracováno 15 let v zaměstnání, které jsem těžko opouštěla..ale do ústavu jsem syna dát nechtěla.
14. 07. 2010 | 20:29

L.Metelka napsal(a):

tužka 14.07.2010 16:39:34:
Málokdy používám tohle slovo, ale ta nabídka je opravdu šlechetná.
Nicméně dalo by se to udělat až v okamžiku, kdy bude mít paní Makovcová definitivně vybranou organizaci. Některé totiž cvičí psy hlavně z vlastních, dlouhodobě specializovaných chovů a psy "zvenku" nakupují spíše výjimečně.
Ale i tak je možná další věc - sponzoring (plný nebo částečný) výcviku jednoho konkrétního psa pro jednoho konkrétního člověka. Tam sponzor ty výsledky může sledovat během výcviku a pak i v praktickém životě.
14. 07. 2010 | 20:29

StandaT napsal(a):

L.Metelka: píšte, že 800/měs je málo. Kolik (přibližně) jsou náklady na psa? Děkuji za odpověď.
14. 07. 2010 | 20:36

L.Metelka napsal(a):

Standa T:
800 měsíčně, to je tak na granule střední kategorie. Plus k tomu několik set ročně na veterinu (očkování, vakcinace, atd.). Když přijde nějaký zdravotní problém, léky, operace apod., jde to dost nahoru.
U starších psů je to víc, za našeho asistenčního důchodce platíme jen za granule asi 1300,- měsíčně (speciální granule, které musí mít) + léky asi za 500-700 měsíčně. Suma sumárum dva tisíce měsíčně odhadem.
14. 07. 2010 | 20:48

janamakovcova napsal(a):

Tužko,
já vám velice děkuji za nabídku. Na přemýšlení o psovi mne původně přivedl pan Metelka tady na blogu- Zdála se nám ta myšlenka báječná.

Myslela jsem, že psa budeme platit, ukázalo se ale, že organizace hradí výcvik ze sponzorských darů a nestál by nás nic.

Přiznám se, že už jsem měla vyplněnou i přihlášku.

Pak jsme se na to ale podívali realisticky, a uvědomili si, že na "provoz" psa nemáme finance. Je to závazek na mnoho let a když vidím, co chystá tato vláda, nemůžu pořídit psa, který zatíží náš rodinný rozpočet. Nevíme, jestli nakonec nedostaneme jen paklík pro nás bezcenných poukázek.

Takže zatím jsme se rozhodli, že ne. Ale třeba se naše situace nějakým zázrakem za pár let zlepší a pak to bude možné.

Takže ze srdce Vám děkuji, ale my jsme nyní psa zavrhli.
14. 07. 2010 | 20:51

L.Metelka napsal(a):

Paní Makovcová, pokud by vás to opravdu mělo dostat do finančních problémů, je asi ten odklad rozumný. "Provoz" psa něco stojí a dokud na něj stát nepřispívá, je to určitě zásah do rodinné pokladny. Nicméně probíhají jednání o tom, že by těch 800,- měsíčně stát dával i na asistenční psy. Ještě to nějaký čas potrvá, spíše nějaký rok než měsíce, v dnešní době se do toho úřadům moc nechce, ale zatím to nikdo "neodstřelil".
Sledujte si situaci, případně se mi občas ozvěte na metelka(at)chmi.cz (snažím se to sledovat) a pokud nastane příhodnější situace, zvažte to znovu. Pokud by to už nenaráželo na tu ekonomickou bariéru, pak už to má jasně víc kladů než záporů...
Zdraví Vás
L.Metelka
14. 07. 2010 | 21:02

Eva napsal(a):

Vim že jsou asistenční psi, vodící psy a nevím jestli správně nazvu /zde jsou znalci/ kanesten terapie, to jsou psi, kteří se vodí do ústavů, kde jsou děti s různým postižením,
domovů důchodců a ten blízký kontakt s nimi má mít příznivý vliv na nemocného.
14. 07. 2010 | 21:17

AC napsal(a):

energy star

"Nejsem profesionálně deformovaný, pouze jsem dobře informovaný a nejsem lhostejný, stejně jako Vy, vůči zbytečnému utrpení ostatních lidí."

Děkuji. Jsem tomu opravdu rád. Myslím to vážně.
14. 07. 2010 | 21:34

eva tanzi kočí napsal(a):

Nemáme asistenčního psa, máme obyčejného NEOBYČEJNÉHO voříška =)

http://zena-in.cz/clanek/jm...

Tady je názorně vidět jeho "práce" s našim aut. synem s těžk. MR
14. 07. 2010 | 21:36

Tribun napsal(a):

Teda ten Drábek to zazdil. Zase to provařené: "Slušný člověk nemá co skrývat, nemá se za co stydět, takže mu vůbec nemusí vadit, když ho někdo šmíruje. Naopak, je rád šmírován, protože to je pro jeho dobro." Bože, lidi, co jste to zvolili. Nejvíc to musí srát komunisty, kteří šli od válu vlastně pro nic ve srovnání s tím, co vyvádí nová elita.
14. 07. 2010 | 21:41

AC napsal(a):

Tribun

Z tohoto úhlu pohledu máte bohužel pravdu.
A právě proto se obávám důsledků.
14. 07. 2010 | 21:59

Iveta napsal(a):

Neměla jsem sílu číst všechny příspěvky, možná to zde už někdo napsal, ale s tím psem to asi někteří nepochopili. Asistenční pes je forma sociální pomoci a bez žrádla zhyne. Prostě jako věc na baterky, občas potřebuje baterky vyměnit.
Pes na canisterapii, je forma terapie. Kam ji zařadit nevím, ale i ta se jistě pohybuje na poli sociálním.

Jak může někdo porovnávat psa, kterého si koupí jen tak pro pobavení a psa, který musí být vyškolený, a který je pořizován za speciálním účelem.

Ještě jinak. Pokud nebudu mít na psa, obecně, tak si ho nepořídím.
Ale u nemocného dítěte či dospělého jde o jistý způsob, jak jim pomoci, tudíž potřeba nutná. Zde bych už nemluvila o zvířeti - domácím mazlíčku.

Dále se domnívám, že Jana Makovcová použila právě psa, aby lépe ilustrovala, že tento systém má velké trhliny.
14. 07. 2010 | 22:26

L.Metelka napsal(a):

Iveta:
Vodicí psi jsou považováni za kompenzační pomůcku. Je to hrozné, když takhle někdo zařadí psa, ale na druhou stranu to vyjadřuje funkci toho psa a k čemu ten pes je.
14. 07. 2010 | 22:44

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro paní Janu Makovcovou, pro L.Metelka, děkuji, mám takový zvyk, že ráda dávám dary, které jsou konkrétní a potěší. Dobrá, dáme tomu odklad, kdybych neměla ještě spoustu pracovních závazků, nabídla bych Vám sebe jako asistenční pomoc třeba do lázní, dokonce nejsem úplný laik, něco o funkcích lidského těla vím. Pokud, časem,... a já ještě budu na živu, člověk nikdy neví dne ani hodiny, budu někde tady psát, zachyťte mne, připomeňte slib, splním ho.Tužka, přeji zdraví a mnoho sil do budoucna.
14. 07. 2010 | 22:49

AC napsal(a):

Iveta

O nic jste nepřišla, pač pod tímto blogem každý chápe, že pes-ať už asistenční či jakýkoli jiný žrát potřebuje a také že jejich strava není zadarmo. Ovšem ne tak úřední kobyla, byrokrati.
Proto se domnívám, že ne systém má trhliny, ale naopak, že z velkých trhlin čouhají systému už jenom ty jeho vyšmajdané boty.
Jenom doufám, že ne nadlouho-tedy na delší čas.
14. 07. 2010 | 22:56

tečka napsal(a):

SuPe napsal jsem to blbě, je vedro moc mi to nemyslí.
Ta věta měla znít PS. Jsem levičák právě kvůli lidem jako jste vy. Pak jsem tu větu chtěl a vymazat a nedomazal. Přišla mi zbytečná. No moc mi to nemyslí.

Autorce:
s tím psem si to prosím ještě rozmyslete. Víte pokud byste BARFovala:
http://www.baron.cz/pes/pri...
tak to zas tak draho nepřijde vlastní zkušenost. Jen je s tím víc práce, ale jestli vaříte tak vám to zachvíli ani nepřijde.
Pokud byste byla granulářka tak bych na vašem místě normálně na drzovku poprosil o sponzoring firmy produkující granule. A na svém blogu bych na tuhle situaci popisoval. V situaci ve které jste vy je koneckonců mnoho lidí. Ale to už se dostáváme do oblasti knížecích rad a to já nerad.
V každém případě musíte počítat s tím, že co se týká stresu, tak se málo co vyrovná starání se o epileptika. Záchvat dostane při jídle, na záchodě, v obchodě, když přechází vozovku, v kině, když na vás Drábek pošle kontrolu a vy se s ní budete dohadovat za co že jste utratila poukázky na sociální služby..... Stres má mrcha tendenci se kumulovat, nevím jak jste odolná vy ale do roku budete z toho na prášky. Asi bych se také rozmýšlel kdybych neměl zkušenost s opatrováním epileptika, ale dnes vím, že bych do toho psa šel na tisíc procent. Už jenom to , že vás varuje před nadcházejícím záchvatem je něco co je naprosto nedocenitelné. Ale zkušenost je nepřenositelná.
14. 07. 2010 | 23:21

im napsal(a):

Tečko,
vnímavý rodič časem vypozoruje, kdy hrozí větší pravděpodobnost záchvatu (před bouřkou, při výrazné změně počasí, po dlouhém koukání na TV, apod.) a na svém dítěti blížící se záchvat pozná, takže se může i připravit....
14. 07. 2010 | 23:54

Jan Vaculík napsal(a):

Je-li tomu tak, jak naznačila autorka a jak podrobněji popsal Pečovatel (20:26),tak je řešení s poukázkami skutečně blbé a zavání tím, že někdo chtěl přihrát kšefty profesionálním pečovatelským službám. Na druhé straně nemohu s autorkou souhlasit v jedné věci: když někdo pobírá z veřejných zdrojů příspěvek za nějakým bohulibým účelem,tak by neměl považovat za narušení svého soukromí, pokud bude kontrolován, jestli penízek tomuto účelu skutečně používá. Svoboda a právo na soukromí přece nemůže fungovat jednosměrně. Mělo by být v zájmu všech, kdo nějaký příspěvek pobírají, aby byli účinně odhaleni všichni, kdo příspěvek zneužívají.
Samozřejmě,že když jdu nakupovat do samoobsluhy, tak počítám s tím, že musím být ochoten na požádání ukázat tašku. Vždyť činnost neodhalených zlodějů v konečném důsledku zvyšuje ceny zboží i v mém košíku. A pokud na tuto hru nejsem schopen přistoupit, mohu jít nakupovat do klasického obchodu.
15. 07. 2010 | 00:11

Honza999 napsal(a):

Ten Drábek je ale...

No, slušný výraz mne nenapadá, tak budu pokračovat.

Ta jeho hláška:
"protože tak dostávám informaci, že se na takovém pracovišti netoleruje podvádění a že v ceně nebudu platit přirážku za zboží, které někdo jiný ukradl."

tak to je superperla.

Ona informace je totiž úplně jiná. Je to informace, že v ceně zboží budu platit přirážku na živení šerloků prohledávajících kabelky a na odměny pro nad špiclováním dohlížejícího manažera a že tato přirážka bude tak 3x vyšší, než kolik by toho malí lapkové stačili v samošce sebrat...
15. 07. 2010 | 03:47

mos napsal(a):

Dělají se blbosti, paní má pravdu. Přitom je jasné, že jde hlavně o cikány, kteří si klidně udělají 8 dětí a nechají se od státu živit aniž by hnuli prstem. Přitom by stačilo omezit dávky jen na 2 děti(na další bych dal úlevy na dani) a nemuselo by se šahat na peníze postiženým.
15. 07. 2010 | 07:32

Dolmina napsal(a):

Lidi,stačili jste toho napsat dost.Co kdybychom následovali pana Tužku a složili se na příspěvek p.Makovcové i my? Řečnit,to nám jde,ale činy? Schválně.Paní Makovcová,lze nějak zařídit aby zde byl uveden Váš bankovní účet?Odpoledne se sem mrknu a bylo by fajn,kdybychom to zvládli.Co Vy ,Morová ráno?
15. 07. 2010 | 07:34

Majka napsal(a):

mos napsal(a):
Dělají se blbosti, paní má pravdu. Přitom je jasné, že jde hlavně o cikány, kteří si klidně udělají 8 dětí a nechají se od státu živit aniž by hnuli prstem. Přitom by stačilo omezit dávky jen na 2 děti(na další bych dal úlevy na dani) a nemuselo by se šahat na peníze postiženým.

No a jsme u toho. Chudý volič pravice si myslí, že "jde hlavně o cikány" a pak se diví, že to postihne jeho, zatímco on očekával, že se "cikánům" vezme a jemu, který to potřebuje a zaslouží si to, se přidá. No, jak říkal klasik, nikdy se neptej, komu zvoní hrana...
15. 07. 2010 | 07:48

jepice napsal(a):

ÚTERÝ, 13 DUBEN 2010:
"Debata o poukázkách v první a možná i druhé skupině postižení je zcela legitimní. Velká část lidí pobírá příspěvek, aniž by za něj kupovala sociální služby. Vyplácení části tohoto příspěvku v poukázkách by vedlo k zefektivnění výdajů na sociální péči a navíc by byly tyto výdaje lépe kontrolovatelné," vysvětluje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

To jen tak na okraj k uštěpačným poznámkám o bláhovosti paní Makovcové jakožto voličky pravice.
Poznamenávám, že s plošným převedením podpory pro postižené na poukázky nesouhlasím, ale domnívám se, že v některých /možná ojedinělých/ případech by to účelné bylo.
15. 07. 2010 | 08:28

nebojsa@seznan.cz napsal(a):

Milé děti,i když jste rozum braly za kapitalismu,jako by nasáty mateřským mlékem socialismu si stěžujete na nadostatek pravicové solidarity.Paní Makovcová, ,pravice je pro individualismus,pomozte si jak umíte sama,dejte o sobě vědět veřejnosti,ať na vaše děti nasbírá.Pochopila jsem,že nejste-li schpni se postarat,jste chudí.
15. 07. 2010 | 08:31

Elena napsal(a):

A proč máte postižené děti?
Neměla jste možnost se rozhodnout, jestli je mít, nebo ne? Pokud se člověk dobrovolně rozhodne postižené dítě přivézt na svět, měl by se plně podílet na jeho zajištění, bez jakýchkoliv příspěvků. Protože pak na bezohlednost matky, která se rozhodla postižené dítě a vy dokonce "postižené děti" (jak píšete) privézt na svět, doplácí všichni ostatní lidé, kteří zodpovědní jsou, ženy, které třeba nemohou mít děti, protože nechtěli na svět přivézt děti postižené! Nedala bych vám ani korunu!!! Něco jiného je, když se dítě narodí jako zdravé a pak z nějakého důvodu k postižení dojde. Ale vědomé narození a život postiženého človíčka, by si měli jejich rodiče platit v plné výši, bez přispění nás všech ostatních.
15. 07. 2010 | 08:32

jepice napsal(a):

Eleno, trhněte si nohou.
I se všemi těmi zdravými nešťastníky, které jste přivezla na svět.
15. 07. 2010 | 08:40

Ivo Peterka napsal(a):

Acada: Nechal/a jste se nachytat gloriolou reformátorů. Ti lidé, co jsou v ODS a TOP09 vždy lhali, podváděli a kradli. Lze očekávat, že nadále budou lhát, podvádět a krást.
15. 07. 2010 | 08:46

m.k. napsal(a):

Paní Makovcová, srdečně zdravím. Starám se o 13-ti letého ment. post. autistického syna a je mi jedno, jestli dostanu za péči o něj poukázku, kterou mi někdo proplatí, jestli mi příspěvek sníží, jestli budu muset projít nějakým školením, jestli mě bude stát ještě více kontrolovat. Budu to nadále dělat za jakýchkoliv podmínek. Prostě se přizpůsobím. Jen mi to místo úspory přijde jako pro stát administrativně a tím i finančně více zatěžující.
Nevím, jak spotřebovávají přípěvek na péči dospělí lidé,u dětí je to jasné - bud' jsou v péči rodiny nebo jde část příspěvku nebo i celý na internátní či přímo ústavní péči či opravdu nějaké organizaci, poskytující odlehčující služby. U dospělých - a to není žádným tajemstvím nebo neznámou skutečností - se stává, že berou PNP jako přilepšení k důchodu a je prostě určité procento lidí, které příspěvek pobírá a žádné služby nevyužívá. Tady mi zavedení poukázek dává smysl a řekla bych, že na místě, kde budou vyčerpané poukázky propláceny, by bez potíží mohly být uplatněny skutečné náklady na výživu asistenčního psa. Ale jak už jsem napsala - jen vzroste - a to výrazně -administrativa.
K vašemu povzdechu o chybějící odlehčovací službě ve vašem okolí - paní Makovcová, a co vám brání sama něco zorganizovat, případně založit? V našem okrese také není situace nejrůžovější, ale třeba jedna maminka postižené dcery sama založila stacionář, jiné maminky z našeho okresu založily občanské sdružení a se svými postiženými dětmi se scházejí a pořádají pro ně různé akce a dokonce se jim povedlo dostat na tuto činnost dotaci z fondu EU. Také je možné založit dobrovolnickou organizaci, je spouta lidí, kteří by rádi někomu pomáhali.
Co mi přijde špatné, je rušení sociálního příplatku, což je dávka sociální pomoci nízkopříjmovým rodinám, zejména tedy rodinám, kde jeden rodič nepracuje z důvodu péče o dítě/děti, at' už zdravé nebo postižené a rodina žije dlouhodobě jen z jednoho platu a nebo se to týká pracujících matek samoživitelek. Lidem, kteří se práci vyhýbají, se toto nijak nedotkne, vícečlenná rodina, kde se ani jednomu z rodičů nevyplatí pracovat, protože jsou doplácení do životního minima, to nepocítí, o sociální příplatek sice příjdou, ale jejich životní minimum zůstane stejné, takže, co jim stát ubere, to jim sám doplatí ... Postihne to jen nízkopříjmové pracující rodiče.
15. 07. 2010 | 08:52

Karamela napsal(a):

to Makovcová:
To jste to schytala, co? No myslím, že volba "pravice" byla zásadní chyba, ale co už včil... Nicméně: Elena je odporná, Tužka úžasná jakož i Eva Tanzi Kočí se svým pesanem a mnozí další. Skládat se na Vás nechci, platím daně jak mourovatá, jen ať stát dá tam, kam je potřeba! Snažme se hlavně o tlak na něj, aby konal, co konat má!!!! Přesto taky podporuji Pomocné tlapky, tak třeba se všelijak zamotaně dostane můj příspěvek i Vám, protože toho máte teda dost - klobouk dolů.
15. 07. 2010 | 09:04

Majka napsal(a):

Jepice, pokud by se jednalo o "ojedinělé" případy, kdy by to "účelné bylo", nebylo by pak "účelnější" se na celé opatření vykašlat?
Protože pokud se jedná o "ojedinělé" případy, potom by náklady na aparát, který by kontroloval, kdo si "zaslouží" peníze a kdo pouze poukázky, by daleko překračovaly náklady, které vyplývají ze zneužívání systému.
15. 07. 2010 | 09:11

Acada napsal(a):

To Dolmina a ostatni: dotkla jste se problemu, ktery nas take stve. PROC neni umoznene zde v CR udelat prave to co rikate? Zverejnit ucet pro postizeneho (prcka) a pozadat o pomoc? A klidne i verejny ucet at je videt, kolik penez priplulo a za co se utratily. Proc to jde napriklad 100km od nas na vychod a u nas ne?
15. 07. 2010 | 09:16

neo napsal(a):

Paní Karamelo:

jepice napsal(a):

ÚTERÝ, 13 DUBEN 2010:
"Debata o poukázkách v první a možná i druhé skupině postižení je zcela legitimní. Velká část lidí pobírá příspěvek, aniž by za něj kupovala sociální služby. Vyplácení části tohoto příspěvku v poukázkách by vedlo k zefektivnění výdajů na sociální péči a navíc by byly tyto výdaje lépe kontrolovatelné," vysvětluje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
15. 07. 2010 | 09:16

Blanka napsal(a):

Mila pani Makovcova, stacilo by, kdyby ti, co vydavaji poukazky, se rozjeli za prijemci poukazek a temi, kteri se o prijemce poukazek staraji. Videli by, ze kupovat si socialni sluzby muze stezi prijemce poukazek, ktery si nemuze nebo nedokaze koupit ani chleba. Piste co muzete, pisete skvele. Jestli mohu pomoci, napiste mi odpoved, poslu vam na sebe kontakt. Blanka
15. 07. 2010 | 09:17

wwwww napsal(a):

jen pro ty co píšou o sockách..kdyby byla práce pro všechny možná bych ty socky tady nebyly...reaguji na článek že děti má,a psa má obyčejného a ne asistenčního a pozná ten jeho pes že ditěti přichází epileptický záchvat???Jo a kdyby jsi naši politici sebraly všechny výhody co mají a ubraly si polovinu platu tak by byla státní pokladna hned plná...já jsem volit nebyla protože jestly je tam ODS nebo ČSSD a pod.tak jsi stejně hrabou jen do svých kapes...sociálku žadnou neberu,a daně s manželem taky platíme a mám 4 děti tak to nepíšu jen proto že bych byla nějaká socka.Ale jen pro ty co tu někoho pořád uraží....protože do situace v které jsou ostatní se může dostat i ten co jsi dnes žije dobře...neříkám že nejsou takový co socialní nepotřebují a pobírají je...ale šeky bych dala jen těm r....m tak jak to udělaly na slovensku...
15. 07. 2010 | 09:18

Sommero napsal(a):

Je na čase se opravdu zamyslet nad výhodou paušálního vůči diferencovanému systému a naopak.Zda se lépe osvědčí ultrajednoduché pravidlo nebo diferencované poskytování přiznámím úředně.
V Německu probíhá intensívní diskuse o možnosti jednotného jedné výše "základního platu"-bez ohledu na to,zda jsi student,důchodce,svobodná matka,nemocný,invalida,...i pracující-budeš brát přijatelný plat.Ne nadměrný,ne minimální.Kdo chce více si dovydělá:u většiny to bude potřeba.Systém tohoto typu předpokládá-dostatečnou ekonomickou výkonnost v té zemi.Něco financí se ušetří na dosud fungující státní správě,dosud provádějící přiznání zatímního diferencovaného přístupu.U lékaře-nebylo by pro všechny přínosem,kdyby místo hodin věnovaných smlouvě,vyúčtování s pojišťovnami,daňovými triky,zvládáním účetníctví a daní vůbec-se zdokonaloval v samotném lékařství? Tedy zde by mohl mít paušální přístup-bezplatnosti služeb i odbornou převahu.Skutečně,možná,že bychom zjistili,že zavedení jednoduchých finančních pravidel,by zdvojnásobilo nebo ztrojnásobilo HDP,příjmy společnosti a státu.Na ty difenrencované principy,jejich účetnictví a obsluhu se možná (asi) dává víc než na jiné.Že by přibylo žen v domácnosti místo úřednic? Nebojte se! Žena se na rozdíl od muže vytíží a zaměstná vždy daleko více než muž-už i v rámci rodiny.Chybí zdravotní sestry,pečovatelky apod.
15. 07. 2010 | 09:21

janamakovcova napsal(a):

Jestli chcete pomoci, napište raději panu ministru Drábkovi, že s chystanými změnami nesouhlasíte. Konktakt má na svém webu. O mne konkrétně nejde. A navíc se nás zatím chystané šetření ani nedotkne, protože příspěvek se bude brát podle všeho jen dospělým, ne dětem.

Abych si založila sociální službu mi tady někdo už navrhoval. Tak šílená opravdu nejsem. Je mnohem jednodušíí v této zemi podnikat než se utápět v těch lejstrech, co se sociálními službami souvisí a čekat každý rok, kdy konečně ministerstvo pošle dotaci. Jsem sama zvědavá jak dlouho ještě poskytovatelé sociálních služeb vydrží.
15. 07. 2010 | 09:22

route66 napsal(a):

Měl jsem napsán příspěvek ale rozhodl jsem se, že raději tento blog nebudu komentovat.Mohl bych se nas..ehh..rozzlobit.

Jen snad..splácáno páté přes deváté, sloučeno neslučitelné..nepochopena základní myšlenka příspěvku.
Ani se nedivím Drábkovi, že odpověděl to, co odpověděl.

Blog připomíná blogy Veroniky Vendlové. O všem a o ničem.
15. 07. 2010 | 09:45

Debré napsal(a):

to Sommero:

diskutovaný německý přístup neodporuje tomu,co se tu učilo do r.1990 : socialismus=účetnictví+kontrola,komunismus=podle potřeb a schopností pracovat.Další možnost hlásala tehdejší KSČ:komunista je skromný.To by asi ulehčilo přechod k jednotnému platu jak ve skupině pracujících tak i nepracujících.
15. 07. 2010 | 10:16

hanabanana76 napsal(a):

To Elena,8:32
Sice Vas neznam, ale Vy musite byt hodne zla zenska, kdyz jste schopna napsat takovy blabol!To si myslite, ze se da na vsechno postizeni prijit uz behem tehotenstvi?Neprala bych ani svemu nejvetsimu nepriteli tu hruzu, kdyz vsechny testy behem tehotenstvi jsou v poradku a pak se narodi postizene dite.Co Vy by jste v takove situaci delala, hodila ho do odpadkoveho kose?
Jinak preji vsem pekny den a rodicum postizenych deti nadeji na lepsi zakony:-)
Hana
15. 07. 2010 | 10:56

pečovatel napsal(a):

Jan Vaculík 00:11:39
Jen se krátce vyjádřím ke kontrolám,které by zjišťovaly na co byl příspěvek na péči použit.
Tyto kontroly by splnily účel jen u postižených v 1.a 2.stupni.V našem případě (postižení ve 4.stupni ),který jsem uvedl,ke zneužití příspěvku,domnívám se, ani nemůže dojít,protože postižená osoba není schopna bez pomoci druhé osoby se o sebe vůbec postarat.Na lůžku se sama ani neotočí,musí se polohovat,sama si nesedne,neobleče se atd.Tato osoba bez pomoci druhé osoby sama jen dýchá,mluví,vidí, slyší.Příspěvek na péčí slouží právě k tomu aby si postižená osoba mohla koupit služby,které sama nezvládne,což je těchto případech vlastně,jak už jsem uvedl úplně vše.Aby ale stále jen neležela,jak by si někdo mohl myslet,máme u nás denní režim.Ráno vstáváme,po hygieně se oblékáme,snídáme,potom čteme časopisy,které ji zajímají,luštíme křížovky atd.Po obědě jdeme na vycházku,do obchodů,parku apod.
15. 07. 2010 | 11:04

Bobek napsal(a):

almost glossed™ napsal(a):
Bunny: Jestli je to tak, nemá bohužel žádné morální ani jiné právo si na COKOLIV stěžovat. Kdo si zvolil cestu "oběti pro budoucnost a pro děti", musí se "obětovat pro budoucnost a pro děti" bez reptání..

Vítězství pravice umožnila masivní propaganda ve všech médiích. Proti ní hlupák nemá obrany a následuje ji jako krysy píšťalku krysaře. K tomu, aby se v ovčana stal občan je zapotřebí aby začal kriticky posuzovat informace, které k němu doléhají ze všech masmédií. Jak si má vytvořit realistický obraz o vládnoucí pravici? Vidím dvě hlavní možnosti: začít používat internet a začít se aktivně zajímat o komunální politiku (veřejná zasedání). Kolik občanů však nepoužívá internet ?Hlupákovi nemůzete zazlívat, že je hlupák. Hlupáka musíte soustavně poučovat. A nestačí osvěta v internetových diskuzích. Ty totiž ovčan nečte.
15. 07. 2010 | 11:08

janamakovcova napsal(a):

Jen bych se vyjádřila k těm kontrolám. Můj příměr se supermarketem se týkal toho, že vládá plánované škrty dělá proto, že lidé dávky zneužívají.

Pár lidí dávky zneužívá a tak přestaneme první stupeň - 2000 Kč vyplácet všem, kteří ho pobírají a místo toho dostanou poukázky na služby v hodnotě 800 Kč.

Prostě se ten příspěvek vezme všem, i těm, kteří ho nezneužívají a potřebují. To je opravdu postavené na hlavu.
15. 07. 2010 | 11:12

Dana napsal(a):

To pečovatel:
Práce, kterou děláte, je obdivuhodná.
Jak jsem napsala výše, podle mého názoru by se oba postupy tj. péče příbuzného a péče cizí osoby daly formálně sjednotit tím,že obojí budou mít registraci pečovatelské služby (první individuální, druhá hromadnou či komerční). Prostě byste dostal kartičku pečovatele a na ni dostal proplacenou poukázku. Ale kdyby někdo o svého příbuzného pečoval špatně, o kartičku by přišel.
Je to od Vás velká obětavost,a nezdá se mi spravedlivé nechat v tom rodinu bez šance na volbu. Tj. že když je v rodině nemocný či postižený, a nechtějí ho dát do ústavu, musí se jeden člen rodiny obětovat, vzdát se kariéry a zůstat doma.
Měl byste mít možnost si vybrat a buď plně o paní pečovat, nebo chodit do práce či podnikat či dělat jiné vlastní aktivity, a platit si služby někoho jiného.
15. 07. 2010 | 11:20

almost glossed™ napsal(a):

Autorka: Je to postavené na hlavu a díky voličům tzv. pravice, tedy i Vám, se to stane.

To je potřeba neustále opakovat, připomínat, rozebírat.

Protesty nepomohou, na občanské iniciativy tzv. "pravice" kašle a má je díky toku financí z velké části pod palcem. Zatímco Vy máte tuto situaci neustále za jakousi výjimku (poruchu) z pravidla, já ji vidím jako PODSTATU "pravicového" myšlení a přístupu. Viz příspěvky stoupenců tzv. "pravice" pod tímto blogem (nejen).

Zdá se, že pořád nechcete přistoupit na myšlenku, že to údajné zneužívání není DŮVOD ale ZÁMINKA k rozbití sytému.
15. 07. 2010 | 11:22

Evžen napsal(a):

Hlavně že má každý z ministrů plnou kapsu a na ty potřebné se tady sere, naše prachy se posílají do kdejaké díry třetího světa ze kterých nikdy nebudeme mít žádný užitek, vyhazujeme peníze za kdejakého křováka ve zbytku necivilizovaného světa, to se nám nikdy nevyplatí, jenom se sami dostáváme do srabu, a potom nějaký pitomec Kalousek rozešle našemu obyvatelstvu že má každý dluh nad stotisíc, přitom je on jeden z těch loupežnických zlodějů kteří nám tyto částky ukradli a chtěli by je ukrást ještě jednou, zloději sráčovský !!!!!!!!!!!!
15. 07. 2010 | 11:35

tečka napsal(a):

Jano Makovcová to není postavené na hlavu. Ministr Drábek je ekonom bývalý šéf Obchodní komory. Jeho úkolem není vám pomoci, ale udělat čistku na ministerstvu a snížit počet vyplácených dávek.
http://aktualne.centrum.cz/...
Bez ohledu na to zda to postiženým uškodí. A za ušetřené peníze postaví jiný ministr jezy na Labi. Betonářská loby musí mít zisky. Vše je promyšlené a ne že ne.

A tohle jste volila. almost glossed™ má pravdu.
15. 07. 2010 | 11:36

Pipinek napsal(a):

Společnost, která se bez mrknutí oka chová genocidně ke svým obyvatelům,o nichž tvrdí, že je jich jak šafránu,při čemž importovaným cizím otrokům bude muset přece také platit důchody z pojištění, jež tak ukázkově od cizinců vybírá,chacha,je špatně řízena a všichni, kdo se tohoto sajrajtu pod jakoukoliv záminkou zúčastňují,by za to měli být souzeni.Nedodržují Listinu práv občana.Howg.
15. 07. 2010 | 11:38

Katerina napsal(a):

To Im:
citace: "vnímavý rodič časem vypozoruje, kdy hrozí větší pravděpodobnost záchvatu (před bouřkou, při výrazné změně počasí, po dlouhém koukání na TV, apod.) a na svém dítěti blížící se záchvat pozná, takže se může i připravit...."

Ach, kdyby byl zivot takto jednoduchy!
15. 07. 2010 | 11:45

pečovatel napsal(a):

Dana 11:20:53
Díky za uznání,od nejbližších jsem se uznání ještě nedočkal,bojí se o tom jen mluvit aby náhodou nemuseli něco dělat.
Já si myslím,že by v našem i v jiných podobných případech k žádnému vyplácení poukázek nemuselo docházet.Kontroly fungují už teď a jsou dle mého názoru velmi jednoduché.Když úřednice při návštěvě vidí,že postižená osoba je upravená,čistá a usměvavá a její domácnost je uklizená,tak jistě rychle pochopí,doufám,že tady ke zneužívání příspěvku na péči nedochází.Proč člověka ještě zatěžovat nějakou administrativou při směňování poukázek na peníze.
15. 07. 2010 | 12:13

pečovatel napsal(a):

Dodatek:
již dnes platí,že při zjištěných pochybeních a nedostatcích pečující osoby při péči,může úřad pozastavit výplatu příspěvku do doby než dojde k nápravě nebo zastavit jeho výplatu úplně než si postižená osoba najde jiného pečovatele.
15. 07. 2010 | 12:18

Jan Vaculík napsal(a):

Pečovatel
Děkuji za reakci.
Samozřejmě, že kontrola je tím jednodušší, o čím těžší postižení se jedná: ten stav je prostě evidentní. Proto mi připadá logické, že by se stát neměl bát prověřovat skutečný stav, místo aby budoval administrativní omezení typu poukázek atp.
Farní charita v naší obci pomáhá řadě postižených v okolí. Osobní kontrola skutečného stavu je úplnou samozřejmostí, i když se dělá pod nějakou jinou záminkou, aby si obě strany nemusely připadat trapně.
15. 07. 2010 | 12:25

jepice napsal(a):

Majko, mohou se vyskytnout okolnosti, kdy by poukázky na péči namísto vyplácení celé dávky v penězích byly k dobru toho postiženého. Ale na to by stačilo, aby v zákoně byla zakotvená možnost přiklonit se k takovému řešení při dobré znalosti konkrétního případu.
Ale u nás je zvykem brát to šmahem.
15. 07. 2010 | 12:33

AC napsal(a):

almost glossed™ :

"Protesty nepomohou, na občanské iniciativy tzv. "pravice" kašle a má je díky toku financí z velké části pod palcem. Zatímco Vy máte tuto situaci neustále za jakousi výjimku (poruchu) z pravidla, já ji vidím jako PODSTATU "pravicového" myšlení a přístupu...

...Zdá se, že pořád nechcete přistoupit na myšlenku, že to údajné zneužívání není DŮVOD ale ZÁMINKA k rozbití sytému...."
Vidíte to naprosto přesně. Souhlasím.
15. 07. 2010 | 12:58

jepice napsal(a):

almost glossed™:

Zajímalo by mě, jestli byste tady dnes vedl řeči o záminkách k rozbití systému, kdyby vládu sestavila ČSSD a zmíněný návrh /viz můj vstup 15.07.2010 08:28:47/ by kontinuálně rozvíjel Bohuslav Sobotka.
15. 07. 2010 | 14:00

Ares napsal(a):

janamakovcova: „Pár lidí dávky zneužívá a tak přestaneme první stupeň - 2000 Kč vyplácet všem, kteří ho pobírají a místo toho dostanou poukázky na služby v hodnotě 800 Kč. Prostě se ten příspěvek vezme všem, i těm, kteří ho nezneužívají a potřebují. To je opravdu postavené na hlavu.“

Tady je asi problém. Vy věříte, že je to pár lidí. Když jsem mluvil s lidmi od poskytovatelů či úřadů, tak vykreslovali trochu jiný obrázek.

Ten příspěvek zavedli v domnění, že když lidem dají peníze, tak si oni sami rozhodnou jaké služby a od koho si nakoupí. Jenže se ukázalo, že oni ty peníze do služeb neinvestují. Někde jsem četl, že až 80 % těchto příspěvků je využito na něco jiného než nákup služeb. Poskytovatelům snížili dotace, protože věřili, že peníze se k nim dostanou od klientů, ale ti u nich nenakupují a tak místo rozvoje sociálních služeb se dostali spíše do problémů.

Ten systém nezavedli primárně proto, aby přilepšili postiženým, ale jako změnu financování sociálních služeb. A v tom naprosto selhává. Tak se hledá nějaké systémové řešení.
15. 07. 2010 | 14:23

L.Metelka napsal(a):

Ares:
Jen na dokreslení: Přítelkyně si zařídila dovoz obědů přes nějakou pečovatelskou nebo asistenční službu. Vozili blivajzy, studené, každý den jindy. Tak si raději začala jezdit s nosičem na jídlo pro daleko lepší obědy do blízké restaurace. Za stejnou cenu.
Měla smlouvu s pečovatelskou službou na úklid. 3x týdně po 1 hodině, 100 Kč za hodinu. Ta paní, když nebylo co dělat, klidně odešla o 15 minut dříve, ale když to jindy neměla ani po hodině hotové, odešla a nikdy se nezdržela ani o minutu déle. Dělala jen věci, které byly ve smlouvě (jinak: "Tohle dělat nebudu, to nemám ve smlouvě"), co udělala to zrovna kvalitní nebylo. Tak přítelkyně tu smlouvu vypověděla a dohodla se se sousedkou. Sousedka chodí taky asi na 3 hodiny týdně, kvalitně, rychle, flexibilně, udělá všechno, co je třeba. A dělá to levněji.
Jen BLBEC by si kupoval služby, které jsou dražší a méně kvalitní...
Takže se musí najít bič, který donutí lidi, aby si ty dražší a méně kvalitní služby museli koupit.
Je něco špatného na tom, že si člověk dokáže sehnat ty služby levněji a kvalitněji, než co poskytují ty organizace?
15. 07. 2010 | 14:47

pečovatel napsal(a):

Ares:
píšete,že ten příspěvek zavedli v domnění, že když lidem dají peníze, tak si oni sami rozhodnou jaké služby a od koho si nakoupí. Jenže se ukázalo, že oni ty peníze do služeb neinvestují. Někde jsem četl, že až 80 % těchto příspěvků je využito na něco jiného než nákup služeb.
Jenže zákon o soc.službách umožňuje nákup služeb i u rodinných příslušníků a většina lidí této možnosti využívá a tudíž není takový zájem o služby registrovaných poskytovatelů služeb.
15. 07. 2010 | 15:01

Pepa napsal(a):

Vážená paní Jano Makovcová je mi Vás upřímně líto , ale budete sklízet jen "ovoce" své volby a můžete mi věřit že bude hůř , mnohem hůř. 90% státního dluhu vzniklo neuvěřitelným rozkrádáním všeho co vybudovaly generace před námi i my samotní , ale zaplatíme to my všichni Vás nevyjímaje. No tak neplačte a radostně plaťte . Za 4 roky uvidíte výsledek "šetření" a jak se zatočí s korupcí. :-)) Mějte se hezky a držte se pojedeme fofrem z kopce .
15. 07. 2010 | 15:03

Ares napsal(a):

L.Metelka: Jistě a teď bych mohl přihodit příklad rodičů, kteří berou příspěvek na mentálně postižené děti, ale raději je nechají doma u televize než aby je posílali někam, kde se s nimi bude pracovat a mají vyhlídky na nějaký pokrok.

To co popisujete je přesně to, co měl řešit původní záměr. Peníze má klient a pokud není spokojený se službou najde si někoho jiného. Jenže ten systém rovněž má i své negativní důsledky. Úřady je nejsou schopny eliminovat kontrolou a tvářit se, že nejsou také nejde.

Takže se musí najít systém, který pokud možno umožní to, co udělala vaše přítelkyně, ale zároveň omezí případy jako v mnou uvedeném příkladu.

Mimochodem, nedomnívám se, že je to systém, kde 100 % peněz je v poukázkách.
15. 07. 2010 | 15:04

matka napsal(a):

V ČR se řeší sociální podpora zdravotně postižených i mentálně postižených, lépe či hůře. Neřeší se ale dostatečným způsobem podpora duševně nemocných, a to zejména schizofreniků, u michž nemoc propuká mezi 20.- 30. rokem, tedy většinou během studia nebo na počátku pracovní kariéry, kdy tento člověk nemá ještě odpracované potřebné roky pro výpočet invalidního důchodu, a dostává v podstatě jen životní minimum. Můj syn dospěl po 10 letech této těžké nemoci k částce 3.210 Kč plného invalidního důchodu. Na žádné další sociální dávky nemá nárok, protože zatím žije u nás - u rodičů /jsme už staří/. Až zůstane sám, skončí na ulici, protože s touto částkou nezaplatí ani nájem. Vzhledem ke své nemoci nemůže ani sám žít, ale u duševně nemocných nemají rodiče nárok na žádný příspěvek na péči. Zajímavé je, že u mentálně postižených / např. Downův syndrom neboli mongolismus/ pobírají rodiče nejvyšší možný příspěvek 11 000 Kč, příspěvek na auto, na benzín, na telefon, jeho matka celý život nechodila do zaměstnání a dostala důchod atd. atd.
Přitom nemocných se schizofrenií je cca 1 % populace. Táži se nového pana ministra, zda je o tomto problému informován,zda se touto problematikou bude zabývat a co tomu říká jako člověk?
Své dítě mám ráda, udělala bych pro něj vše na světě, ale věčně tady nebudu, co pak?
15. 07. 2010 | 15:13

L.metelka napsal(a):

Ares:
Ano, ty pečovatelské služby se dostaly do konkurence a v té často neobstály. Jde o to, aby si člověk v té konkurenci mohl vybrat, jestli "oficiální" pečovatelská služba, nebo nějaký soukromník. Podle toho, co mu více vyhovuje, co je kvalitnější a levnější. A jestli ty pečovatelské služby nemají zákazníky - ať je zredukují a ne ať vymýšlí, jak jim tam ty lidi (přes různé poukázky) zase nacpat.
To s tím dítětem je ale jasné zneužívání. To není o tom, jestli si tu službu koupit tam nebo onde, ale jestli ji koupit nebo ty peníze prochlastat. Proč úřady nejsou schopny tohle kontrolovat?
15. 07. 2010 | 15:14

Ares napsal(a):

pečovatel: Samozřejmě. To nebylo myšleno tak, že se 80 % financí rozkrade.

L.metelka: „Proč úřady nejsou schopny tohle kontrolovat?“ Nabízí se otázka, zda jsou úřady schopné vůbec něco kontrolovat :-).

V tomto případě, byla třeba služba, která po zavedení PNP skončila pro nezájem. S tím, že rodiče budou samozřejmě poskytovat těm dětem to, co tato služba. Realita ale byla jiná. Bohužel něco takového nemůžete z pozice úřadu nijak ohlídat, protože to stojí v podstatě na tvrzení rodiče.
15. 07. 2010 | 15:29

jepice napsal(a):

Ten příspěvek zavedli v domnění, že když lidem dají peníze, tak si oni sami rozhodnou, jaké služby a od koho nakoupí, a snížili dotace profesionálním poskytovatelům péče.
Jenže, jak tu pravili předřečníci, lidi radši využívají možnosti, že jim péči mohou poskytovat rodinní příslušníci. A nejenom to: o poskytnutí příspěvku najednou požádalo velké množství starších lidí, o které se doposud staraly jejich rodiny, a to bez jakékoli podpory. Takže se ohromně zvýšil počet nemohoucích lidí, kteří se vešli do daných kritérií, a to způsobilo růst celkových nákladů, přestože do zařízení sociálních služeb šlo peněz méně. A ze strany těchto zařízení pochopitelně stoupal tlak na navyšování dotací.
Když je vláda nebude financovat podle jejich představ nebo je bude dokonce rušit, bude v očích lidí špatná taky.
Zákon o sociálních službách není špatný. Je proti předchozí úpravě velkorysý. Jen nebyl dost dobře odhadnut dopad na státní kasu ani na stávající síť sociálních služeb a s tím se teď začne potýkat třetí vláda v pořadí. Není příliš divu, že se ministerstvo chápe návrhu, na kterém se dokázala před několika měsíci shodnout ČSSD s ODS.
15. 07. 2010 | 15:39

pečovatel napsal(a):

jepice:
ano,máte pravdu.Před účinností stávajícího zákona bylo celkem všech postižených na pohybové ústrojí cca 64 tis.Po účinnosti tohoto zákona na 1. stupeň dosáhl téměř každý důchodce,který měl nebo tvrdil,že má problémy s klouby,nohama atd.a hned jich je téměř 120 tis.a s takovými náklady stát nepočítal.Někde jsem už četl,že stávající vláda chce mimo jiné zavést vyšší odpovědnost rodiny o péči svých starých a nemocných blízkých,což možná způsobí to,že žádný příspěvek na péči se vyplácet v budoucnu nebude,bude to povinnost např.dětí,pakliže ty nebudou,tak teprve nastoupí na pomoc stát.Toto je prosím jen má hypotéza.
15. 07. 2010 | 16:16

Pavel K napsal(a):

Zaráží mne, s jakou samozřejmostí paní Makovcová bere, že bude pro výchovu svých autistických a retardovaných dětí používat peníze jiných.
Ač to tak dnes spousta lidí bere, samozřejmost to ale není. Kupříkladu mi se líbí představa co nejmenších daní a následně takřka žádných dávek. Uživí-li je, ať pak rodiče mají (postižených) dětí, kolik chtějí.
15. 07. 2010 | 17:00

otokar napsal(a):

Jak bude ubývat peněz,bude problémů přibývat.To, co vidíme, je pouze řečnické cvičení.Jak jsme přežili od praotce Čecha dodnes, bez dávek, lékáren na každém rohu a jiných vymožeností?
Zrovna tak přežijem i dále, ale ne všichni. Tak přestaňme bečet, že nám hrozí nízký důchod a naučme se rozdělávat oheň třením.
15. 07. 2010 | 17:51

Sab. napsal(a):

Tady diskutují v převážné míře zlí, závistiví a hloupí komunisti a paroubkovci. Asi se sem mnozí přesídlili z novinek.cz
15. 07. 2010 | 18:49

Sab. napsal(a):

i mnozí "pravičáci" a la Pavel K. jsou ukázkou mimóznosti a blbosti
15. 07. 2010 | 18:51

martin napsal(a):

Podstata problému tkví hlavně v tom, že vůbec dopustíme, aby se postižené děti rodily.
15. 07. 2010 | 20:29

Acada napsal(a):

to Pavel K, 15.07.2010 17:00:42: Nemylte se, neni to zadna samozrejmost. Rozhodne vime, ze muze byt hur. Ale znova se ptam. Co xakru dostavame za to, ze platime statu vice nez pulku toho co vydelame?

Muj zamestnavatel uvadi na vyplatni pasce i polozku "Mzdovy naklad". Tudiz to, co on odvede za me statu aby mi pak mohl dat mzdu, ze ktere zase statu neco odvedu a nasledne treba o vikendu jedu autem do obchodu, kdy pri nalivani nadrze zaplatim dalsi dan a v obchode zase. Mezi mnou a statem je neco jako smlouva (sic uzavrena pod pohruzkou nasili). Ja zaplatim x penez a za to se bude udrzovat stat ve smyslu zdravotnictvi, dopravni struktura, bezpecnost atp. A ano uvadim zde dane. Ale soc a zdrav pojisteni nejsou pojisteni ale zase jen dalsi dane.

NIKDE v te smlouve neni neco o tom, ze zaplatim x penez navic do neci kapsy jen kvuli neci blbosti nebo zlodejine. Blbosti v rozhodovani a zlodejina jsou prave ty doury, kudy odtekaji penize. Zacelit je a vsichni se mame lip.

Pokud ani tento novy kabinet neudela nic, ptam se kdo tedy?

Myslim ze pravicove zamereni neni jen styl "Urvi co muzes a na ostatni ser". Je to jen jedna jeho odnoz. Bohuzel vzhledem k nasi historii se tu ujala prave tahle a bude dlouho trvat, nez tu bude jina.
15. 07. 2010 | 20:47

Sab. napsal(a):

Děti se budou postižené rodit ještě dlouho, pokud vůbec prenatální medicína někdy dokáže zabránit narození dětí s genetickými a vrozenými vývojovými vadami....

I kdyby se děti postižené nerodily, v průběhu života se lidé postiženými budou stávat: nemoci ani následky těžkých úrazů a nehod se nikdy nevymítí, leda by se lidské vědomí nastěhovalo do křemíku a čipů a součástky se daly vyměňovat a opravovat.

Největší problém podle mého je, že se existují takové mentální zrůdičky jako je Elena a spol. Také se tomu nedá zabránit. Co naděláme?
15. 07. 2010 | 21:00

Zuzana napsal(a):

Reakce na komentare pani "Dany":
docela rada bych vas nepoznala osobne - z vasich sofistikovanych argumentaci mne beha mraz po zadech, zde vidno, ze bez zkusenosti skutecne neni moudrost - ve vasi reci: inteligence.
Vase trileta pece o nemohouciho otce Vam oci prilis neotevrela.

Pani Makovcova, dekuji za Vasi obcanskou angazovanost!
15. 07. 2010 | 21:24

Pepa napsal(a):

To Martin.
Máte pravdu . Nejen postižené děti ,ale i sociálně slabší,barevní ,bezdomovci a třeba i důchodci . To už tady bylo - chcete to znovu ? Pokud ano dávejte velký pozor aby to nesemlelo i Vás.
15. 07. 2010 | 22:20

prirodovedec napsal(a):

martin: Ano pri Vasem pohledu je zrejmou otazkou, kdyz uz jste se narodil, zda jste nemel byt spartansky utracen svrzenim z vysehradske skaly s ohledem na zde prokazanou socialni hloupost.

V dnesni dobe jsou zrejme postizeni asocialove jako Vy pro vsechny ostatni i zdrave asi vetsi zatezi nez zde diskutovane telesne postizene deti autorky.

Obvykle sebestredni ambiciozni jedinci jsou pro ostatni naprosto nepotrebni svymi ambicemi, ktere realizuji na jejich ukor. Proc by je meli ostatni respektovat, kdyz z nich nic nemaji? Asi je jednodussi je "utratit" a nahradit jinymi.

Vasi myslenku by bylo mozne tak rozvinout a doporucit utracet prubezne vsechny postizene mocichtive deprivanty.
15. 07. 2010 | 22:56

jarda napsal(a):

Problém je v tom,že celý ten projekt sociálních služeb se zhroutil a je finančně dál neudržitelný.Není to vinou postižených osob,ale je to výsledek z MPaSV.který tento systém takto nastavili a práce posudkových lékařů,kde došlo k prudkému nárustu uživatelů dávek.Tedˇ nastal problém jak z toho ven a začalo se medializovat,že dávky jsou používány k jiným účelům než byly určeny a proto se tedˇ dělá opatření,že v prvním stupni se dávka podstatně sníží, a to je špatně mělo by se to upravovat celoplošně ve všech stupních individuelně.Jsou rodiny kde finančně nestradají a vůbec tu dávku nepotřbují.Mělo by se také posuzovat majetkové poměry rodiny postiženého a tím by záměr splnil svůj účel, protože to korigovat jen v prvním stupni je dost zavádějící.Celá tahle uměle vyvolaná hysterie závistivců proti invalidům je zcela zbytečná,protože oni ten šlendrián nezavinili.
16. 07. 2010 | 01:16

kočka šklíba napsal(a):

Ano téměř to samé mě přírodovědče napadlo již po přečtení příspěvku Eleny. Takovíto lidé totiž již ani lidmi snad nejsou, stejně jako ti co se kdysi pod blogem Paroubkové vyjadřovali v tom smyslu, že jí přejí narození"mongoloida".
Co se to stalo? Ano hádejme se, případně i nevybíravými slovy se vyjadřujeme třeba kvůli politice, ale tohle? Rodiče, kteří pečují o postižené děti, děti co pečují o nemocné rodiče, je to jen a jen hodno obdivu. Jsou mezi námi neskutečné zrůdy.
16. 07. 2010 | 02:59

mery napsal(a):

Nedávno jsem četla dopis ředitele charity,ve kterém si stěžuje vládě, že služby charity nikdo nevyužívá a tyto služby krachují. Žiji ve stejném městě jako pan ředitel a mám autistické dítě. Přitom rodiče autistických dětí si stěžují, že služby pro autisty chybí, tyto organizace poskytují služby jiným, ale autisty nechtějí - třeba chráněné bydlení, chráněné dílny, podpora zaměstnání je pro ostatní skupiny ale ne pro autisty. Ty nikdo nechce.
Řešení bych viděla v tom, že ta krachující charita pozmění služby - bude naslouchat třeba rodičům autistických dětí a vytvoří jim služby na míru. Že by místo služeb, o které není zájem, poskytovala ty služby, které postižení potřebují.
Pan ministr Kalousek je bývalý lidovec, kolega pana ředitele charity. Teď ovládá finance. Mám pocit, že až se bude porcovat medvěd, tak by chtěl přihrát nějakou tu medvědí tlapu svému kamarádovi. Nemohl by být i toto tak trochu důvod, proč si postižení budou muset kupovat služby, které jim moc nevyhovují.
16. 07. 2010 | 06:01

Helika napsal(a):

Vážení, nikdo z Vás co tady píšete ty nesmysly nemá postižené dítě !
Lepší jsou nucené práce, vězení / tam se starají bezvadně i o vrahy / a já se celý život musím dívat na svého těžce postiženého vnuka a ptám se PROČ??? Já jsem taky chtěla aby běhal v loužích když poprší, pouštěl si lodičky na potoce, pouštěl draka, odřel si kolena a brečel mi v náručí říkal mi babičko...takový zázrak se nikdy nestane, má Angelmanův syndrom...
Patříme do klubu, který jsme si nevybrali a členství v něm je nezrušitelné...Zavažte si na jeden den oči, posaďte se na invalidní vozík a skuste se dostat bez pomoci do pekárny pro chleba, to možná začnete chápat a mluvit jinak
16. 07. 2010 | 08:12

Helika napsal(a):

Milá paní Makovcová,

dík, že jste napsala a jak jste to napsala. Držím Vám palce !
16. 07. 2010 | 08:15

Helika napsal(a):

Eleno, vy asi nemáte děti, že ?
Čtu Váš komentář a je mi Vás opravdu líto, Pocházím z velké rodiny kde se rodili zdravé děti a vychovávali se chudě ale s největší láskou jakou rodiče můžou dětem dát. Mám 80 letou mamku, je nejstarší z 9 detí, táta pocházel ze 6 dětí, já mám 4 sourozence, nikdo postižení nikdo neměl. Moje dcera má 29 let a její synek se narodil postižený. Můžete si být jistá ,že dostane veškerou lásku a péči po celý svůj život.
Je vidět, že ve Vašem životě prošla láska kolem a Vás si ani nevšimla...Je mi Vás líto...
Být rodičem postiženého dítěte je nejtvrdší povolání na světě a zvládnout to bez poradenství a pomoci vyžaduje nesmírné množství odolnosti a odvahy. Jsou to neobyčejné - speciální mamimky!
16. 07. 2010 | 08:43

janice napsal(a):

pokud mu nevadi, ze ho apriori nekdo v krame povazuje za zlodeje, pak je pan ministr vul.
16. 07. 2010 | 10:41

Lola napsal(a):

Četla jsem pečlivě blog a celou diskusi a mám truchlivý pocit, že se bavíme jeden o koze a druhý o voze, a nejvíc ze všeho mne vytáčí, jak se do debaty o řešení reálného a důležitého problému vnáší ideologie a politika. To nás přece všechny tak irituje u našich politiků, že míto věcných řešení politikaří a kecají o nesmyslech, není-liž pravda????
Pokusím se shrnout fakta:
1. Je fakt, že rodiny starající se o postiženého člena si zasluhují, aby jim stát zabezpečil důstojné podmínky pro život a kompenzoval finančně nemožnost zaměstnání nebo podnikání pro ty, kteří postiženým věnují veškerý svůj čas.
2. Je fakt, že hodně lidí sociální systém zneužívá, nejrůznějšími způsoby (ať už zveličováním svých skutečných problémů, nebo utrácením sociálních podpor na věci a služby s péčí o postiženého související a zanedbáváním postižených, které mají ve své péči)
3. Je fakt, že odstranění zjevných nesmyslů typu: přípěvek na slepeckého psa ano, příspěvek na asistenčního psa ne, nebo byrokratické zhovadilosti typu 1 potvrzení vystavované 3x, když by stačilo jedno, by snad nemělo být tak složité odstranit, ale to jsou jen jednotlivosti.
4. Je fakt, že vyvážení parametrů sociálního systému tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání, ale zároveň se dostalo důstojné péče postiženým a jejich rodinám, je komplikovaný úkol, a rozhodně se jeho řešení nepřiblížíme tím, že na sebe budeme pořvávat ideologické pindy typu: asociální pravice zlikviduje podporu postiženým, lidumilná levice je všechny zachrání.
Jediným řešením je trpělivé a klidné vyjednávání zástupců hendikepovaných a zástupců poskytovatelů služeb se zástupci státu (MPaSV) bez ohledu na to, která politická strana ho má zrovna v referátě, což není nijak mediálně atraktivní, ale je to jediná možná cesta.
16. 07. 2010 | 10:59

pečovatel napsal(a):

Lola:
Dle mého názoru rozumné zhodnocení této problematiky.Díky
16. 07. 2010 | 11:14

Pepa napsal(a):

Je to sice z roku 1993 ale pokud budete pozorně poslouchat uslyšíte co jsme nechtěli slyšet ani tehdy ani teď.
https://www.youtube.com/watc...
16. 07. 2010 | 14:07

Karla napsal(a):

Možná by stačilo nazývat věci pravými jmény: Vyplácí stát sociální příspěvek postiženým, nebo poukázky na podporu umělé zaměstnanosti?
----------------------------------
Helice - trochu na obranu Eleny: mít jedno dědičně postižené dítě je osud, dejme tomu. Mít dvě takové děti - je to neodpovědnost,nevzdělanost, vítězství sexu nad rozumem, nebo vítězství naděje nad rozumem? Neumím se rozhodnout. Mučednictví jako životní povolání se mi však také nezamlouvá. Člověk není zvíře, aby se řídil jen city, pudy a instinkty, pářil se a plodil, protože to dovede.
16. 07. 2010 | 17:35

Sab. napsal(a):

Další kravka Karla, která neví jak to bylo a přesto sprostě rýpe.
Víte, že DMO není dědičné postižení? A co víte o autismu?

http://www.dobromysl.cz/scr...
16. 07. 2010 | 18:51

Karla napsal(a):

Sabe, o dětské mozkové obrně, jakož i o dalších postiženích a hlavně následně o situaci rodin / resp. žen, které s postiženými dětmi zůstaly po rozpadu rodiny / toho vím tolik, že by mi bylo milejší, kdybych na tom byla jako vy a mohla se vyžívat v proklamovaném soucitu, lítosti a empatii. Ale tím se na situaci těchto matek vůbec nic nezmění.

Ve své útlocitnosti jste mě nazval jen kravkou - což svědčí o tom, že své emoce alespoň trochu ovládáte, když jste užil tu zdrobnělinu.. Příhodnější by bylo, kdybyste dokázal přečíst můj příspěvek a reagoval skutečně na to, co v něm je. Já v něm píši právě o poukázkách( o kterých je blog) a pak o krátkozrakosti odmítat námitku Eleny bez přemýšlení a ještě sprostě - ale Vy mi podsouváte, o čem ten příspěvek není, totiž o p. Makovcové a jejím osobním příběhu.
= Diskuse takzvaná zbytečná. Nadávky jste si mohl ušetřit pro vlastní potřebu.
18. 07. 2010 | 00:10

prirodovedec napsal(a):

Karla: Zaujalo mne Vase doporuceni precist si Vas prispevek, byt adresovane sabovi a reagovat na to, co v nem skutecne je. :)

"Možná by stačilo nazývat věci pravými jmény: Vyplácí stát sociální příspěvek postiženým, nebo poukázky na podporu umělé zaměstnanosti?"

Polozena otazka podle mne mozna naznacuje Vase zjednodusujici videni problemu. Proc?

Pojmenovani: diskutujici snad vyse prokazali, ze vnimaji podstatu - jen pojmenovani podle mne nepomuze - to je od Vas povrchni recnicky obrat.

Spojka nebo: Mozna je cilem oboje. I kdyz spojka nebo to nevylucuje, zde se domnivam, ze to pisete, jako bud-anebo.

Umela: Nalepka. Mozna ta zamestanost z pohledu postizeneho nema byt umela.

"Helice - trochu na obranu Eleny:"

Pokud jde o zdejsi castou Elenu, diskutujici podle mne jeji prispevky zde berou v kontextu jinych prispevku. To nemusite vedet.

"mít jedno dědičně postižené dítě je osud, dejme tomu."

Je zde asi krestansky pohled (viz Sarah Palin budouci prezidentka USA :) ).

"Mít dvě takové děti - je to neodpovědnost,nevzdělanost, vítězství sexu nad rozumem, nebo vítězství naděje nad rozumem? Neumím se rozhodnout."

Mozna ten krestansky aspekt.

"Mučednictví jako životní povolání se mi však také nezamlouvá."

Jinemu asi jako danost od Boha ano.

"Člověk není zvíře, aby se řídil jen city, pudy a instinkty, pářil se a plodil, protože to dovede. 16.07.2010 17:35:33"

Mozna se ridi virou a uslechtilejsimi pohledy ...

Zkratka Vase puvodni vyjadreni vyznelo bezohledne i mne. Kazdy si muze precist a usoudit v jakem tonu jste to napsala.

Ke skutecne napsanemu: pudum, pareni a jiste rychlosti v tom, jak jste hotova z usudkem mi sabova reakce pripadala pripadna. Jako takovy trefny doplnek Vaseho puvodniho textu.

Navic jste svym psanim nevyloucila moznou sabovu interpretaci - ze pisete k autorcine pripadu.

Neni proto prekvapive, pokud Sabovo vyjadreni Vam vyznelo podobne vuci Vam. Proc se durdite? Zdrobnelina je skoro lichotiva a temer se rymuje? :)

Asi Vas to zasahlo tak, jako Vase psani jine, coz Vam umoznuje se vcitit ... :)
18. 07. 2010 | 12:47

bigjirka napsal(a):

Zdravím, přírodovědče. Je to všechno trochu složité. Ano, primárně je odpověden každý sám za sebe a s klesající intensitou za své okolí. Postižený je postižen, jak vyplývá z názvu samého. Postiženo je i jeho okolí, zejména rodiče. Sociální dávky jsou určeny k tomu, aby se takovým rodinám jejich úděl poněkud usnadnil, ne proto, aby se jejich životní úroveň vyrovnala ostatním. Jinak tomu ani být nemůže. Je samozřejmě na postiženém a jeho okolí prokázat postižení - nebo se budeme domnívat, že po domácnostech by měli běhat úředníci, zjišťující, zda někdo není poškozen? Tedy mechanismus je zcela standardní - jsem-li postižen, žádám a prokazuji. Moje matka je v stáří skoro nepohyblivá - ano, vím, že je s tím se vším spousta starání, se kterým jí musíme pomáhat. Teď zrovna se příspěvek přezkoumává - úřednice ze sociálky je vstřícná a přišla domů to sepsat a ještě to musí potvrdit doktoři. Příspěvek víceméně pokrývá náklady na pečovatelské služby a je na ně tedy v plném rozsahu utrácen a změnou na poukázky nebo kartu bychom nebyli nijak zasaženi.
18. 07. 2010 | 20:35

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Zdravim. Ja byl pouze ponekud osloven formou reakci pani Karly.
18. 07. 2010 | 20:53

bigjirka napsal(a):

Téma paní Makovcové je extrémní a tudíž vyvolává všeliké reakce včetně soucitných, šílených a debilních.
18. 07. 2010 | 23:02

Helika napsal(a):

Dobrý den Karlo, děti se rodí z lásky, dcera Hanka otěhotněla rok po svatbě, oba jsou zcela zdraví a maximálně zodpovědní.
Můj vnuk má vzácné genetické onemocnění, kde postiženému chybí 15 chromozom viz http://www.angelmanunas.cz,
Dětí v ČR s tímto onemocněním je asi 30. V září budou Hance i jejímu manželovi dělat znovu genetické testy, aby se ujistili, že další miminko bude zdravé, věřím že všechno dobře dopadne.
Ze svých daní platím vězně, injekční stříkačky aby narkomani nedostali žloutenku, dotujeme psí útulky….já bych ráda svoje daně dala svému vnukovi a tím pádem nebudu od státu nic požadovat pro svého těžce postiženého vnuka.
Odsouzeným každé ráno někde přiveze čerstvé rohlíčky, mají vyváženou stravu jinak budou stávkovat, za svoji situaci si můžou oni sami…pro pejsky v útulku je očkování zadarmo, pro mého vnuka ne.
Chci si se svou daní hospodařit sama, nechci platit státní dluhy , státní dluh platí i můj vnuk a proč ??? . Každý politik který zklamal, by do konce života měl vykonávat veřejně prospěšné práce za minimální mzdu a bydlet v sociálním bytě bez záchodu a vody, to by bylo spravedlivé.
Moje babička vždycky říkala : „ Koho pán Bůh miluje, toho křížem navštěvuje „ my jsme o jeho návštěvu nestály !!!
19. 07. 2010 | 08:33

janamakovcova napsal(a):

Heliko,
moc děkuji za Váš komentář.

Ono je lehké soudit, když nemáte postižené dítě v rodině. To se pak Vaše životní hodnoty přeskupí nebývale.

Líbí se mi Vaše poznámka o politicích. Včera jsme o tom s manželem diskutovali. Kde je chyba? Poskytovaté sociálních služeb mají málo prostředků na svůj provoz, hadicapovaní mají málo prostředků na svůj život, přitom peníze, které platíme státu jsou opravdu obrovské.

Zkuste si to někdy spočítat. Kde se ta obrovská spousta peněz ztrácí?
Ztrácí se špatným hospodařením státu.

Politici a státní úředníci, které platíme s našich daní, špatně hospodaří. Neměli by, když se tak stane, být nějak potrestáni? Tak jako zaměstnanec, který přijde o prémie?

Pak je tu ještě otázka sbírek pro rodiny postižených dětí. Představte si, že náš stát žádnou takovou přímou sbírku neumožňuje.

Na Slovensku je možné, aby si rodina s postiženým dítětem nebo sám postižený zveřejnili číslo účtu pro příspěvky. Podnikatelé si potom mohou dar odečíst z daní.

U nás nic takového možné není. Přímé zveřejnění účtu je protizákonné. Protože sbírku může vyhlásit pouze právnická osoba - nadace.

Psala jsem panu Drábkovi, jestli by nepřehodnitili taky tuto věc. Protože já myslím, že většina společnosti s handicapovanými soucítí, jenomže politici to nějak nechtějí slyšet.
19. 07. 2010 | 09:23

Milda napsal(a):

Soudruzi ministři nemyslí. Oni prostě jdou a seberou dávku a nebo jí alespoń zkrátí minimálně na polovic.
Minulý soudruh ministr sebral invalidům polovičku peněz na provoz auta. Z 6000 za rok dostali jen 3000. Přitom soudruh senátor z Prahy dostává 22.500 měsíčně na benzin a přitom může do senátu jet metrem či tramvají.
Tahle banda pražáckých ministrů neví nic o těžkém životě handicapovaných. Nejraději by zavedli hitlerovy praktiky. Zavřít ty lidi a nechat zemřít.
19. 07. 2010 | 22:31

Petr K. Břeclav napsal(a):

Musím reagovat na Morovou ránu.Je to neuvěřitelné jaká je ta osoba plná jedu a čpí žlučí. S takovými bludy by mohla žít,tak před tisíci lety a vrátit se zpét na strom jako opice.Vy asi nevíte,že vyspělá společnost se hodnotí i podle toho jak se dokáže postarat o sociálně slabé,ale to Vám asi nic neříká. Vy byste nejraději tuto skupinu lidí naházela do Macochy zalila betonem a nahoru dala desku s nápisem,zde je ta verbeš co přivedla zemi ke krachu. Je mi Vás opravdu líto a přeji Vám,abyste byla zdravá a nemusela prosit o pomoc druhých je to ponižujicí a nedůstojné.
20. 07. 2010 | 00:12

Petula napsal(a):

Pan ministr Drábek (dle mého názoru) usoudil, že když několik desítek "postižených", převážně nepřizpůsobivých občanů zneužívá soc. dávky, je třeba odebrat je všem, protože je "zneužívají". Nejlépe kontrolu a výplaty předisponovat časem na soukromé agentury. Pracovala jsem v sociální oblasti a s těmito lidmi jsem se setkávala, je mi jich moc líto, nemůžu jim pomoct a ještě víc líto toho, jak s nimi tato vláda jedná, právě proto, že se nemohou bránit.
01. 08. 2011 | 00:04

Pena35Essie napsal(a):

freelance writer
01. 08. 2011 | 12:20

McmillanMELBA33 napsal(a):

freelance writer
16. 09. 2011 | 07:31

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 13:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy