Buďte prosím na obtíž

20. 02. 2011 | 13:06
Přečteno 9562 krát
Mládí není přednost a stáří není handicap. Stáří má výhodu , že má mládí za sebou a ví. To moudré stáří ví.

Mládí teprve ke zkušenostem stárne. A moudré mládí tuší. Proto díky sdružení ELPIDA, které se zastává starých lidí (akce: nech babičku na pokoji…) Kolem sebe tak často slyšíme nejen od starých a nemocných lidí: nechtěl bych být nikomu na obtíž. Ano, zní to velmi nesobecky. Má to však jeden háček, ne-li hák. Nedáte-li dětem a mladým lidem možnost a „být jim na obtíž“, okrádáte je o nenahraditelnou zkušenost milosrdenství , soucitu a oběti. Proto prosím, nemluvte tak!
Byly vám snad „na obtíž“ vaše děti? Těhotenství, plínky, probděné noci, puberta, šetření na studia, výběr partnerů, jejich rozvody a s nimi spojené časté ztráty vnoučat… Přidejte podle svého. Byly to obtíže? Nebyly. Jsou to přece vaše děti. A kde se mohou naučit a vyučit milosrdenství, soucitu, ochotě obětovat se a mnohé ztratit, než když sami budou mít někoho „na obtíž“. Když se musí o někoho starat, být s ním, věnovat mu čas, někdy i ty plínky vyměnit, pohladit, poděkovat… Ne proto, aby vám, rodičům, vraceli ty vaše plínky, peníze a čas. Láska je přece bez zásluh. Je to tíže, která nadlehčuje. Ta rodičovská i ta láska dětí k rodičům. Stejně je to přece i s láskou Boží.
Mediální svět bohužel ukazuje z jedné strany stáří , jemuž jakoby se dalo vyhnout zdravou životosprávou, fitcentrem, dostatkem koníčků či pilulkami. Z druhé strany pak Alzhaimerem, inkontinencí, LDNkami a podprahovými výhrůžkami, kdo to bude platit, když starých lidí bude přibývat. Proto se nedivím obavám, kdo se postará, když budeme „na obtíž“. Přesto prosím, buďte na obtíž. Protože jinak v budoucnu nebude mnoho lidí, kteří budou chtít , umět , unést a zvládat péči o potřebné. Nedali jsme jim šanci k tomu dorůst.


Jana Šilerová

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Ano, paní Šilerová.
Dokud lidé, kteří jsou na ODPOVĚDNÝCH místech a jsou za odpovědnost placeni neponesou žádnou osobní odpovědnost, nic se k lepšímu nezmění.
Týká se to manažerů, bankéřů, politiků i úředníků.
20. 02. 2011 | 13:27

Sladký napsal(a):

Mám na mysli osobní odpovědnost za s chybná nebo pochybná rozhodnutí.
20. 02. 2011 | 13:28

olga napsal(a):

Napsala jste to moc pěkně, paní Šilerová. Nikdy nám nemůže být na obtíž ten, koho máme rádi.
20. 02. 2011 | 13:40

Martin napsal(a):

Napsala jste to poměrně dobře, ale spletla jste se ve slově Potřebný. Zejména proto, že potřebný je dneska kde kdo potom nejsou peníze na kvalitní péči o staré lidi.
20. 02. 2011 | 13:55

Ládik!!! napsal(a):

Výměnek komunisti nahradili kolektivním domovem důchodců. Sami pro sebe měli totéž, ale s jiným standardem. Už aby všichni pomřeli a nechali prostor normálnímu vývoji, kde se každý stará sám o sebe.
20. 02. 2011 | 14:19

Luboš Konečný napsal(a):

Tak je to takový pěkný článeček o tom jakbychom měli být hodní.

Myslím, že je samozřejmé že se od rodiče postaráme. U lidí, kteří to tak nevidí nemá cenu něco vysvětlovat bu´d mají roidnný důvod nebo jsou prostě zlí. Spíš si myslí, že normální děti řeší otázku jak se postarat o rodiče, když je to problematické.

Lepší by bylo se asi zamyslet nad tím, jak se postarat o starého člověka který to odmitá a nebo je péče o něj natolik náročná, že jí člověk v souběhu s prací nemůže zvládat.
20. 02. 2011 | 14:21

Tceld napsal(a):

Ano, vystihla jste to přesně.
Svědomí vzniká (sebe)omezováním, takže nerozmazlujme děti malé, ale ani ty dospělé.
A je jedno, jestli si myslíme, že nad námi je Bůh, nebo není...
20. 02. 2011 | 14:22

honolulu napsal(a):

Stari lide ve sve psychicke vyrovnanosti, v zivotnim nadhledu a v pametech - v tom co zazili a videli, maji obrovskou cenu.
Je proto zakladni povinnost kazde zeme, jim zajistit hmotny dostatek !
Mirove klidne ziti ! 100 % pohodli ! Moznost spolecenskeho zivota ve svych klubech ! Inspirovat je k hobby a zajistit jim hodnotnou dovolenou treba na Floride, nebo na otrovech, ktere ozdravuji a osvezuji.
Ja se moc tesim na stari, ale rikal doktor, ze jsem "opozdeny" tak, ze se do penze asi nedostanu.

Pani Silerova, napsala jste moc pekny clanek. Ted je treba zaridit a postavit zakladnu pro stare ceske lidi na Floride. Aby meli dostatek vitaminu "D", Folic Acid a k obedu Mahe-Mahe coz je zazracna ryba po ktere si chce kazdy zatancit - Rock and Roll.
Napiste Kalouskovi dopis, ze zkracovani duchodu je je zverstvo proti lidskosti. Studujte zivot starych Amiku na Hawaii ci na te Floride a poznatky zaridte v Cesku.

Preje Vam uspech - nedopatrenim prirody, vecne mlady Honolulu.
20. 02. 2011 | 14:43

Dočekal napsal(a):

Autorka - díky za pohlazení po duši.

Teď jen aby nepřiletělo víc jedinců, kteří kolem sebe vidí jen samé komunisty a milicionáře.

Na obtíž nejsou lidé. Na obtíž jsou informace, které se nikdy neměly dostat na světlo tohoto světa.
Právě z tohoto důvodu se nám snaží naši politici a s nimi sympatizující sdělovadla předhazovat zástupné problémy. Ta uměle vyvolávaná nenávist k nemocničním lékařům jen v plné nahotě ukázala, kam až za ty roky dospěla debilizace této společnosti.

To, že jistým jedincům stačí ukázat, kdo že to může za to, že oni mají holou řiť a oni už se postarají, aby si od těch "označkovaných" pes kůrku nevzal, svědčí jen o tom, že většina našich občanů nedohlédne dál, než jen na špičku svého nosu.

Ti, kdo se projevují alespoň takto, mi strach kupodivu nenahánějí. Mnohem větší obavu mám z té takzvané mlčící většiny. Tady totiž stačí, aby se našel nějaký vůdčí typ s nosnou myšlenkou a ukázal, kdo může za to, že se tito lidé nedokázali ani za dvacet let dostat ze srabu. Když pak tento "Vůdce" ukáže na domnělého viníka, najde se dost těch, kteří budou ochotni si praštit.
Pokusy svést tohle všechno na důchodce naštěstí brzy utichly. Opakované pokusy svádět dnešní marasmus na komunisty už má po dvaceti letech nádech tragikomična. Paroubek už je také mimo hru a přitom tato vládní garnitura tak zoufale potřebuje nepřítele!
Zatím jsou tím veřejným nepřítelem nemocniční lékaři. Otázkou je, kdo přijde po nich.
Mám z tohoto vývoje naší společnosti docela velké obavy. A určitě nejsem sám.
20. 02. 2011 | 16:12

zemedelec napsal(a):

Pani Šilerová.Velice pěkne napsané díky.To co se po stáletí praktikovalo,nám najednou někdo vyvrací.Když dítě vidí jak rodiče,jednají a starají se o svoje rodiče,tak se to samo sebou přenáší s pokolení na pokolení a nemám obavu,že by to bylo jinak.Jenomže,když vidí neco jiného,tak to určite odvedou zase svím ,je to prokázané a ověřené.No nevím co Vám napiše k tomu Rut Bizková,jaké měla obavy,aby náhodou dědeček s babičkou nevykládaly vnoučatům nejaké nesmysly o pravdě,lásce,zbožnosti a pravdomluvnosti.Vdytˇve většine případů,nemusí jít o tů peněžitou pomoc,stačí dobré slovo,zajem o člověka a vyslechnout neco ze života atd.
20. 02. 2011 | 16:40

Ládik!!! napsal(a):

Dočekale,
ty taky... už běž.
20. 02. 2011 | 16:58

Baba napsal(a):

Kromě generační determinace jsme každý obdadařen individuálními dispozicemi. Péče o jiného člověka anebo jiného člověka vaše rozhodování pozmění.
20. 02. 2011 | 17:01

Anita napsal(a):

Šilerová
Opravdu "nechtěla bych být nikomu na obtíž", hezké zamyšlení, ale tak trochu zaměřeno pouze z jedné strany. Osobně jsem opravdu dala vše a snažila nejen své děti vychovat k úcte a lásce k postiženým, starým a nemocným lidem.
Největší murou v mojem životě a myslím ,že ne jen mojí je stát se zavislým na druhém, tedy nemoci se o sebe postarat a to tedy ani o svoji hygienu. Nemám strach z toho, že by to moji nejbližší nezvládli, dokonce nejsem sobecká a náročná osoba, která by je i zato buzerovala. Opravdu by mi vadila ta nemohoucnost, která by zákonitě vadila i mojim dětětem. S nikým víc nemůžeme sdílet pocity než s milovaným člověkem. Jeho bolest a trápení je naše bolest a naše trápení. Beznaděj nemoci pomoci svému nejbližšímu je možná více bolestivá než sám nemohoucí prožívá.
Mám v paměti, kdy jsem před smrtí pomáhala babičce. Bála jsem se, že něco udělám špatně, trápila se, že nejedla a když jsem do ní něco dostala šlo to hned ven. Nevadilo mi to vše uklízet a pomáhat ji převléct, namasírovat záda,postarat se o jeji hygienu..... vadila mi ta moje bezmoc. Nikdy a už vůbec svým dětem bych nepřála tento zážitek, který v sobě nosím desítky let.
Ano, já opravdu se bojím být bezmocná a je jedno jestli použiju u toho slova na "obtíž", protože působit psychické trauma bez optimistického konce je opravdu na obtíž.
20. 02. 2011 | 17:04

Dočekal napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Dočekale,
ty taky... už běž.
20. 02. 2011 | 16:58
-----------------------
To se opravdu nezmůžete už ani na tu uniformu Lidových milicí?
20. 02. 2011 | 17:17

Ládik!!! napsal(a):

Dočekale,
jsi na obtíž. Jdu pro repelent.
20. 02. 2011 | 17:35

Ládik!!! napsal(a):

Nejhorší je, že na obtíž je mi stát. Za to můžou lidi jako Dočekal.
20. 02. 2011 | 17:36

tata napsal(a):

pane LADIK

JDĚTE,A postřikněte se ten přispevek o domově duchodcu to byla velka ubohost
20. 02. 2011 | 17:40

Ládik!!! napsal(a):

Pane tata,
domovy důchodců zasloužilých komunistů bych opravdu desinfikoval.
20. 02. 2011 | 18:01

tata napsal(a):

pane LADIK

nevim ty opravdu zaloužily si uživaj ,,opravdovy kapitalismus,,ty okterych hovořite tak cinicky jsou většinou bežny stařenky a stařečkové,kteří si nezaslouží takovy cinismus neznam je ani vas a vy take ne takže je sprostactví takto soudit,to většinou dokaže jen křupan odsoudit šmahem lidi co nezna třeba jen kvuli jeho pohledu na život,chapu nadlidi to zde mnohokrat bylo.
20. 02. 2011 | 18:12

pich napsal(a):

Blahoslavení modří, chudí duchem ...
20. 02. 2011 | 18:14

Ládik!!! napsal(a):

pane tata,
nikdy nesoudím lidi, jen opovrhuji jejich zločineckou ideologií.
20. 02. 2011 | 18:47

camponotus napsal(a):

pich
z Vašeho citátu čpí rouhání. Jsem nevěřící, ale Bibli znám lépe než mnohý věřící. A dal jsem si práci, abych našel původní citaci v aramejštině a hebjejštině. Když se to přeloží přesně v duchu tehdejší doby, tak ta věta zní: Blahoslavení chudí, neboť duchem jejich je království nebeské. Tedy blahoslavení nejsou primitivové, ale v jejich duši je království nebeské. Ta čárka za chudí totiž plyne ze slovosledu. Ten měl kardinální význam, protože to jisté slovo obvykle mělo více významů a najít ten správný vyžaduje mnoho let studia i nejschopnějším rabínům. A spojovat Modré šmlouly s citáty z Bible je hrubost a necitlivost k odkazům dávné minulosti. Já bych to napsal jinak: Těch pár hňupů, kteří modré žerou, nenahradí masy, které na ně s.... Na hrubý pytel hrubou záplatu.
Jinak paní biskupko bravo, vynikající článek. Jako neznaboh Vám činím velkou poklonu, pohladila jste mě po duši!
20. 02. 2011 | 18:50

tata napsal(a):

pane LADIK

opravdu nesoudite lidi ale ideologii....................citace
Výměnek komunisti nahradili kolektivním domovem důchodců. Sami pro sebe měli totéž, ale s jiným standardem. Už aby všichni pomřeli a nechali prostor normálnímu vývoji, kde se každý stará sám o sebe.

TO JE MI NOVINKA ŽE VDOMOVĚ duchodcu žijou komunisticky papalaši
20. 02. 2011 | 19:33

Holubář napsal(a):

Paní Šilerová,
máte chybu hned v první větě. Stáří totiž JE handicap, to se nedá nic dělat.
To neznamená, že se na staré lidi máme vykašlat. Vím o péči o ně dost, neb mám v nejbližší rodině hned šest SKUTEČNÝCH seniorů a péče o ně mě i moji ženu (je sama už seniorka a já to mám za pár) neuvěřitelně vyčerpává.
Skoro to vypadá, že to s námi, vzhledem k nasazení, sekne dřív než s nimi :-) a bude pokoj....
Ještě jednou - stáří handicap JE, bohužel.
20. 02. 2011 | 20:33

Fialenka napsal(a):

Chci aby se měli moji nejstarší dobře, protože je mam ráda. A od toho by se odvíjelo moje starání se o ně. Tedy kdyby to potřebovali … často jsou lidi soběstační do poslední chvíle.
O životě si myslím, že v některých důležitých věcech se člověk během života zlepšuje. Říkají to staré babky … že život je jako procitání. Má se rozvíjet umění bděle myslet. A na to existují ještě účinnější věci než vitamínky. Třeba tanec.
Velkou moc i takové věci ovlivňovat mají politici. Taky by se měla přizpůsobit architektura, aby se měli moudré stařeny a staříci kde scházet a bavit se o tom co je baví a čemu rozumí, třeba o uspořádání světa.
20. 02. 2011 | 23:48

skura napsal(a):

Jana Šilerová:

Moc pěkně napsáno!!
21. 02. 2011 | 01:31

Sladký napsal(a):

Tato, s ladíkem je zbytečnémdiskutovat.Není schopen se nad sebou zamyslet a nikdy ho ani nenapadne (a když ho to napadné,nikdy nepochopí), jak dokonale se jeho názory podobají těm vycházejícím ze "zločinecké ideologie". Že nejsou ničím jiným,než jejím zrcadlově převráceným obrazem.A i kdyby to přece jen pochopil, nikdy si to nepřipustí.
21. 02. 2011 | 08:11

Sladký napsal(a):

Ladíků, kdyby se lidé řídíl tvým názorem (že každý se má postarat sám o sebe) lidstvo by NIKDY NEVZNIKLO. Postaraly by se o to šelmy a nemožnost se uživit.
I dnes je to naprostý nesmysl. Od rána do večera jsi naprosto závislý na práci jiných lidí.Robinson se o sebe dokázal postarat-ale jen díky tomu,že se opíral o znalost práce jiných lidí a o nástroje, které vyrobili.
21. 02. 2011 | 08:15

LEVAK napsal(a):

Dědova mísa.
V kamnech praská, dědek každou chvíli
zvadlé ruce sobě zahřívá,
kolo vrčí, syn si s prací pílí,
nádobu si z dřeva vyrývá.

Kolečko si divnou píseň šumí,
vnoučeti se očka kmitají -
"Hlele, co náš táta všecko umí,
jak mu tříšťky z rukou lítají!

Dřevo ukradl jsi v panském lese -
komu děláš z něho koryto?"
"Dědovi; - již se mu ruka třese,
nádobí už všecko rozbito."

"Nauč mne to!" - "Vida toho kluka,
nač by tvá to ruka uměla?!"
"Až se tobě třásti bude ruka,
koryto ti synek udělá!"

V kamnech praská, dědek shrben pláče,
zvadlé ruce syn mu zulíbá,
kolo mlčí, vnouče kolem skáče -
"Táto, proč se kolo nehýbá?"

Před fortnou milosrdných.

"Nech, hochu, nech - zde lávka - jenom chvíli!
Můj život sice chvatem k hrobu pílí,
však kdo se naposled již na svět dívá,
snad přece nějaká mu chvíle zbývá.
Já sice po odpočinku již práhnu,
však tato fortna děsně vábivá
mne nevypustí více zaživa -
jen chvilku ještě, na zvonec než sáhnu!

Už dobíhají moje staré síly!
Chléb pro rodinu žádá velkou píli
a pracoval jsem, jak jen otec může,
vždyť ruka má, hle, mozol, kost a kůže!
Ty ještě neznáš, milý hochu blahý,
ty ještě neznáš, seznáš teprve,
až rozpracuješ ruce do krve,
že lidský život jest až příliš drahý.

Dej mně svou ruku, milý dobrý hochu,
tys jediný měl pro mne chvíle trochu,
ač otec pro synáčka život sází,
syn sotva otce k smrti doprovází!
Ach odpusť starci, že si stýskat zkusí!
Vím - nejednali ke mně nevděčně,
a loučili se se mnou srdečně,
a také vím, že - vydělávat musí.

Tys jediný vždy slouchal děda hlasu,
ostatní neměli chudáci času!
Dej dědu čelo, ty můj hochu zlatý,
ne rty! - vždyť starcův dech je jedovatý -
a jedno políbení na tvé líce,
už je to políbení poslední,
a ještě jednou na mne pohledni, -
teď, hochu, zazvoň - nemám síly více."
21. 02. 2011 | 10:15

olgag napsal(a):

LEVAK
Děkuji za báseň. Jako dítě jsem ji znala. Už jsem si nedokázala vybavit celý text. Udělal jste mi radost. Ještě jsem znala báseň o třech dcerách. Jako: "Měl tatíček měl tři dcery ..." Neznáte ji náhodou?
21. 02. 2011 | 10:21

olgag napsal(a):

LEVAK
Dovolila jsem si překopírovat báseň do mého blogu. Omlouvám se a děkuji. olgag
21. 02. 2011 | 10:28

Schlemihl napsal(a):

Ládik...
Míra blbosti obsažená ve Vašich příspěvcích potvrzuje přesnost citátu jistého A.E. ..."Dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost."
21. 02. 2011 | 15:18

Schlemihl napsal(a):

...u té první si tím však nejsem tak jist,u té druhé ve Vašem případě ano :-)
21. 02. 2011 | 15:24

Baba napsal(a):

Zatímco nadbytek vjemů jakkoli rušivých si uvědomíme brzy, k odstranění nedostatku vlivů dříve příznivých nám zpravidla nestačí síly.
21. 02. 2011 | 16:36

Baba napsal(a):

S libovolnou úspěšně saturovanou potřebou se ta následující vynoří vzápětí.
21. 02. 2011 | 17:17

LEVAK napsal(a):

Tři dcery
Měl tatíček, měl tři dcery, všechny se mu provdat měly.
Nejstarší jak dceru vdával, tři sta tolarů s ní dával.
„Tu máš moje dcerko milá, bys mě v stáří obživila.“
„Však vám toho nezabudu, na rukou vás nosit budu.“
A jak druhou dceru vdával, dvě stě tolarů s ní dával:
„Až nebudu robit moci, přispěješ mi ku pomoci ?“
„Však vám toho nezabudu, do smrti vás chovat budu“.
Když tu nejmladší měl vdáti, neměl jí už čeho dáti:
„Zdaliž i ty dcero milá, v stáří bys mě pohostila?“
„Tatíčku vás nezabudu, vždycky vaší dcerou budu.“
Neminulo sedm roků, šel tatíček v slabém kroku.
A šel k první milé dceři, klobouk sňal u jejích dveří:
„Nemohu již pracovati, chceš-li, dcero, stravy přáti?“
Ona do komůrky vešla, starý provaz odtad nesla:
„Když dělati nemůžete, oběsit se někam jděte.“
Hůlečku vzal a šel z dveří, k prostřední své milé dceři:
„Budeš-li mne ty chovati, když už nemohu dělati ?“
Ona do komůrky vešla, starý sotorek mu nesla:
„Když Vám nelze pracovati, jděte chleba vyžebrati.“
Hůlečku vzal, pozaplakal: „Jakých jsem to časů dočkal!“
Hůlečku vzal a šel z dveří, samý strach k té třetí dceři:
„Dcero, stár jsem, všeho třeba, dáš-li pak mi kousek chleba
„Vítám vás milý tatíčku, vítám, sivý holoubečku!“
A hned do komůrky vešla, bílý koláč otci nesla:
„Do smrti tu zůstávejte, děti mé mi kolíbejte !“
20
„Dcerko, dcerko moje milá, jak jsi ty mě potěšila!
Nejvíc jsem tě trestal z mala, věna jsi ty nedostala, jedinás mne uvítala!“
„Dosti jste mi věna dali, že jste zmlada trestávali, v bázni boží vychovali.“
21. 02. 2011 | 21:50

Baba napsal(a):

Soužití je kumšt. Členové rodiny, kteří spolu nežijí, se odcizí, ti kteří spolu žijí dnes a denně, se až tolik neprobírají.
21. 02. 2011 | 23:42

olgag napsal(a):

LEVAK
Moc děkuji. Hned si je dám na můj blog. Mějte se moc pěkně. Olga
22. 02. 2011 | 08:07

Rumcajs napsal(a):

Buďme na obtíž především těm, které jsem milovali a vypiplali.

Nezbavujme se své odpovědnosti odhozením svých nejbližších na stát. To je ubohost, dle mého Božím očím nemilá.

Přece se nestačí jenom modlit. Musíme i konat.

P.S.

Někdy mi socan v tomhle připomíná lehkomyslného křestˇana.
Křesťan si dá svých pár zdrávas Maria a dobrý. No a socan si jde zanadávat na Václavák a taky dobrý.
Dle mého je tohle málo.
23. 04. 2011 | 16:03

xyzy napsal(a):

Paní Šilerová, děkuji za pravdivá slova a posílám velikonoční pozdrav do Holomóca :-).
25. 04. 2011 | 12:29

argun napsal(a):

Paní Šilerová,
asi už to nevíte, ale hovořila jste na pohřbtu mojí babičky, bylo to ještě když jste působila v Plzni. Dosud nepřekonaná slova. Díky.

Váš skvělý text byl pro mě tématem celý uplynulý měsíc, kdy umírala maminka. Doma. Velmi těžce a bolestně. A jsem strašně rád, že u toho byla i moje dcera, vynášela nočník, utírala zvratky i konečník a prala špinavá prostěradla stejně jako já se setrou. Nikdo jí o to nemusel žádat a dělala to s láskou, řekl bych.

Jste teď hodně daleko, škoda... Bylo by hezké, kdyby se historie zopakovala. To je jen takový nápad..

Anita
"Ano, já opravdu se bojím být bezmocná a je jedno, jestli použiju u toho slova na "obtíž", protože působit psychické trauma bez optimistického konce je opravdu na obtíž."

Velmi se mýlíte. Já myslím, že je to přesně naopak, žádné trauma, ale skutečné obohacení. Nenhraditelná, neocenitelná a nesdělitekná zkušenost. Zásadní chyba je v tom, že naše kultura se smrtí nepočítá, že v té chvíli, když přijde, jsme všichni samouci. Mystérium smrti je pro život strašně důležité a ty chvíle s umírajícím jsou nehraditelné. Myslím, že to jsou ty nejintimnější a nejněžnější chvíle v životě, kdy se může říci úplně vše. Ale je těžké se v nich, jsme - li nepřípravení, zorientovat, pochopit je, dělat správně věci a správně se rozhodovat, zejména, když času obvykle není nazbyt. Je dobré to naplno prožít, je dobré s loučením nespěchat. Je dobré zemřelého zaopatřit, umýt, obléci a je dobré u něj se svíčkou setrvat. Kdysi ti bylo samozřejmé. Proč ne dnes?

Holubáři,
je handikepem mládí? Narození? Střední věk? Stáří je fyzický stav. Tečka. Vaše vyčerpání, které plně chápu, není měřítkem čehokoliv.
26. 04. 2011 | 11:33

argun napsal(a):

Věčně mladý honolulu,
já myslím, že nejde ani tak o tu Floridu a Havaj a hmotný dostatek, byť to všechno je jistě fajn. Mou maminku by na Havaj nikdo nedostal ani párem honolulů. Déčko totiž chytala na zahradě ve widlákově. Ba dokonce nejde ani o rybu Mahe - Mahe, někdo totiž rock and roll nerad. Jde o něco mnohem jednoduššího, podstatně levnějšího, ale neskonale těžšího. Jde o to, aby staří lidé byli naprosto běžnou a samozřejmou součástí našeho života. Stejně podstatnou jako naše děti. To by myslím pro začátek úplně stačilo....
26. 04. 2011 | 11:51

gsgg napsal(a):

====== http://www.yessoso.com======
Will bring you different surprise.

Dear friends, do you want to have some different things? Whether you want to give your relatives and friends,
take a few different exotic gifts? Whether you want to buy some cheap benefits of thing? So please, let us
begin now!
28. 04. 2011 | 05:16

Slimák napsal(a):

POMOC BLOGERŮ
Je v silách blogerů a internetu vyvolat celostátní akci
VÁNOCE BEZ AMERICKÝCH FILMŮ
01. 07. 2011 | 19:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy