K Palachovu výročí

14. 01. 2014 | 20:29
Přečteno 12114 krát
Jan Palach studoval na FF UK, kde přednášel filosof Jan Patočka, který považoval za nejtragičtější rys naší doby neochotu k oběti. Každý člověk má mít ve svém životě něco, za co je ochoten život položit. Před touto základní existenciální otázkou stojí každá generace. Na věku nezáleží. O ochotě obětovat se (ne být obětí!) nelze ani při sebelepším dobrém úmyslu intelektuálně tlachat, analyzovat a interpretovat obětavost druhých. To si musí každý sám v sobě v noci pod peřinou přiznat a ujasnit. Až se život „zeptá“, tak vydat ovoce. Co vedlo české parašutisty k výsadku do týlu nepřítele, je totéž, co vedlo Husa do předem prohrané Kostnice nebo Kolbeho místo otce rodiny do plynové komory… Ochota nasadit sebe, statečnost, odvaha vzít na sebe riziko nepochopení s důsledkem často osudovým… Ne tragickým! Tragické není obětovat se! Tragické je být obětí! Palach se obětoval, abychom my nebyli obětí svého pozvolného přitakávání egyptským hrncům zhoubné „normalizace“. Už ten pojem „normalizace“ mi přišel absurdní. Copak je normální nechat se okupovat cizí armádou, ponižovat ostnatým drátem hranic, nesmět vycestovat, žít ve strachu, v nesvobodě názorů, přitakávat lžím a učit děti „držet hubu a krok“?

Další Jan našich dějin chtěl probudit z ponižujícího strachu. Neodhadl, že při naší neochotě k oběti nás každý, kdo je ochoten se obětovat, po čase pobuřuje. Davové emoce dlouhého trvání nemají. Jan Palach nemohl tušit, že kilometrová řada národa putující k jeho rakvi se časem stane směskou ostychu, zármutku, zahanbení, strachu, vnitřní i vnější emigrace a protáhne se na dalších dvacet let. Po roce 89 se k tomu přidá zklamání, že zvonění klíčů nestačilo. Jenže tak to přece funguje jen v pohádkách. Učí nás však, že než dobrák dobrého k dobrému použije, syčák dobrého využije a zneužije dřív a rychleji. A tak dnes mladí lidé mohou k tehdejší nenormalitě a nemoralitě přidat ty dnešní. Asi proto vídám u pomníku Jana Palacha nejčastěji právě mladé. Rezonuje v nich stejná základní otázka: Co bych já byl ochoten…? A za co já bych položil život? Určitě to nebude internet, hadry, kariérní vzestup… spíš rodina, děti, snad i nadosobní ideály – svoboda, vlast, pravda, láska…

Díky Bohu není dnes třeba obětavosti až tak důsledné. Stačí jen umět žít v osobním sebenasazení a mít odvahu říct NE! A unést důsledky. I v tom je ohromná záchranná síla.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ja sem ochoten polozit zivot za spoustu veci...ne vsak muj...:)
14. 01. 2014 | 20:39

Michal Macek napsal(a):

ne to byl blbej ftip...rek bych ze sem ochoten polozit zivot kdyz by to nekomu zachranilo bezprostredne jeho zivot ( i kdyz s vyjimkama - 80letyho strace bych nezachranoval - jako mladsi muzu byt spolecnosti dele uzitecny) ale za idealy? tam vychazim z predpokladu ze zivej macek muze idealum poslouzit vic nez mrtvej macek...cetl sem o podobnem problemu ktery resili zidovsti rabini - mam pravo poslat na smrt 100 lidi kdyz vim ze to zachrani 10000 tisic jinych zivotu?
14. 01. 2014 | 20:43

ibreexp manors napsal(a):

a jeste bych ho byl ten zivot ochoten nastavit ve valecnem konfliktu - treba pri napadeni republiky - tak to bych se hned hlasil na vojenske sprave ze chci kver a rozkazy abych moh zabijet nemce (nebo rusy, polaky atd podle toho kdo by nas napad...) takze asi tak...
14. 01. 2014 | 20:46

Kolemjdoucí napsal(a):

Jan Palach se upálil kvůli tomu, abychom měli v Čechách volný trh bez přívlastků.
14. 01. 2014 | 20:53

Občan napsal(a):

Nechte už toho nešťastného kluka na pokoji.

Jestli Patočka motal hlavu těsně postpubertálním holobrádkům řečmi o potřebě přinášení absolutních obětí, není divu, že to někteří vzali doslova. Pak ovšem padá vina za Palachovu smrt na jeho hlavu. Jak se mu s tím asi žilo; a došlo mu to vůbec někdy?

České parašutisty vedla k výsadkům jednak právě probíhají světová válka a jednak hnusné vydírání "londýnské československé vlády" britskou vládou

Vy jste, autorko, za "kruté" normalizace vystudovala gymnázium, bohoslovectví a věnovala jste se po celou dobu do r. 1989 tomu, čemu jste se věnovat chtěla. Mnozí takové štěstí neměli a o své vzdělání a uplatnění museli usilovat studiem při zaměstnání a hledáním skulinek; a někteří nedostali ani takovou šanci.
Pokud máte potřebu obětovat život za nějaký idál, udělejte to; jděte příkladem.
Ale nevyzývejte k tomu jiné.
14. 01. 2014 | 20:56

JenTak napsal(a):

Musím smutně konstatovat, že zbabělci přijali za svou komunistickou interpretaci Palachovy oběti jako čin pomateného a zmanipulovaného člověka. Často se setkávám s odsudkem jak Palacha, tak disidentů (vždyť to prý byli samí opilci) a omluvou socialistické nesvobody jako času, kdy lidem bylo dobře.
Mám obavu, že alespoň někteří zdejší odvážlivci se projeví stejně.
14. 01. 2014 | 20:56

dennis napsal(a):

Jiste neni dustojne, abych pri vzpomince na Palachuv odkaz pripominal nasi nejstarsi generaci a jeji ochotu se obetovat.

Nemohu se ubranit, abych nepripomnel slova jedne proste duse v parlamentu, ktera spolehala na nejstarsi generaci duchodcu a jejich ochotu se obetovat. Podle jejich slov se duchodci s nejmensimi duchody obejdou bez vyrovnavani inflace, protoze oni uz pamatuji bidu valecneho hospodarstvi. Pri zalostnem prirustku obyvatel nebude zanedbatelna sila nejstarsi generace a jeji ochota se obetovat.

Jak se to rika? Kdo nam byl dluzen posledni vladu uspornych opatreni a protikorupcniho boje? Ale ze ma kazda mince dve strany zase jsme tem predchozim vladam (nejen te posledni) vdecni za prilezitost se obetovat.
14. 01. 2014 | 21:12

Viola napsal(a):

Michale Macku

já se obětuji pro stoletou babičku a kdybych na sebe vztáhla ruku, tak bych jí pomohla leda do hrobu o něco dříve. Kdo vztáhne sám na sebe ruku, pro nic se neobětuje. Je mi líto, že to říká věřící člověk jako je paní biskupka. I starým lidem je potřeba dopřát přirozeného dožití.
14. 01. 2014 | 21:19

Viola napsal(a):

A stejně byl Palach pro komunistickou lidskou tvář a kdyby žil, tak by jej označovali za dubčekovce a možná v nějaké zatáčce by jeho auto vjelo do pole.
14. 01. 2014 | 21:22

dennis napsal(a):

Take bychom nemeli zapomenout na obeti nejvyssi. Jako jsou kazdou zimu umrzli bezdomovci, padesat statecnych zivotu, ktere byly obetovany slendrianu ministerstva financi, tedy tech, kteri si v legalnim obchode koupili metylalkoholovy ostrikovac v zakolkovanych lahvich. Kdybychom vsechny obeti neviditelne ruce volneho trhu pochovali do jedne aleje, myslim, ze by to byla vskutku dustojna prochazka.

Take chci podekovat za obet bez naroku na poplatek za sluzbu tech duchovnich, kteri s takovymi obetmi nezistne rozloucili. To bych musel byt opravdu zly jazyk, kdybych tvrdil, ze takove obetavosti bychom marne hledali.
14. 01. 2014 | 21:23

Pochodééééň vchod! napsal(a):

Kucííí, hurá za ním!

Zejtra u koně.
Sirky a hořlavinu ssebou.
14. 01. 2014 | 21:23

Drzá zrzka napsal(a):

V době, kdy tu půl roku byla dočasně umístěna vojska spřátelených armád, čin Jana Palacha vyzněl poněkud jinak než v době dnešní.

Za bych položila život? Za cokoli, co má smysl...neb za nesmrtenost smrtí se platí.
14. 01. 2014 | 21:39

Eva Stančíková napsal(a):

Pochodééééň vchod! napsal(a):

Kucííí, hurá za ním!

Zejtra u koně.
Sirky a hořlavinu ssebou.
14. 01. 2014 | 21:23

*****************************************************
Vpravdě je "tragické být obětí",je-li současník schopen takové reakce.ES
14. 01. 2014 | 21:43

K.M. napsal(a):

"...možná bych už tady nebyl..., ale mělo se bojovat...",
říkával můj kamarád, který zakořenil v Jižní Africe, když jsme se po roce 1968..., někde... v Evropě..., zase jednou setkali...

"...ano...,i kdyby to měla být jen hodina...",
dodával jsem se skřípěním zubů...,
14. 01. 2014 | 21:46

Michal Macek napsal(a):

tak ted sem cetl v jednom clanku ze v 16 stoleti v janponsku se mlady knize Jošiacu Miura proslavil tim ze spachal seppuku tak ze - a ted pozor - si sam usekl hlavu!!! se vsi uctou, Palachu, na tohle nemas....
14. 01. 2014 | 21:54

Čochtan napsal(a):

Jak nazvat některé komentátory, (Pochodééééň vchod!) aniž by to Stejskal hned nesmazal ?
14. 01. 2014 | 21:55

Michal Macek napsal(a):

viola

bud vam nerozumim nebo si odporujete - jak byste zachranila 100 letou babicku aniz byste na sebe vztahla ruku (nebo treba tatru na prechodu)?
14. 01. 2014 | 21:57

mb napsal(a):

... super blog ...
14. 01. 2014 | 22:00

Komu se hodí ... napsal(a):

Mašín o Palachovi:

"Nepovažuji za zodpovědné a za dobrý příklad mládeži oslavovat čin sebezmrzačení, sebeupálení z jakýchkoli důvodů," říká Mašín.

Podle jeho názoru byl Palach labilní mladý muž, který trpěl depresí. Jeho čin nic smysluplného nepřinesl a ani pro odboj proti okupantům nebo domácím kolaborantům neměl žádný význam.

"Představme si vojenské jednotky nebo odbojové skupiny, které jdou do boje vyzbrojeny plechovkami s benzinem nebo s úkolem se při střetnutí s nepřítelem zmrzačit nebo spáchat sebevraždu. Myslím, že Hitler i Stalin by takové protivníky s radostí přivítali," říká Mašín.

A odkazuje na amerického generála Pattona, který zastával stanovisko, že položení života za svou vlast bez patřičné protiváhy – tedy dopadu na nepřítele – není účelem boje."

http://zpravy.idnes.cz/masin-palach-byl-labilni-a-v-depresi-oslavovat-by-se-meli-jini-p5m-/domaci.aspx?c=A120120_205025_domaci_abr

https://www.youtube.com/watch?v=T5mIZsdK10g

Grebeníček o Palachovi:

"... tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící.
Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti komunistické straně Československa, ... jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i všech strukturách svazu vysokoškolského studentstva. ...

Ano, Jan Palach se stal po své smrti rukojmím celé řady prapodivných negativistů, například těch, kteří v nahnědlé tónině opakovaně volají po odstoupení členů KSČM, kteří po demokratických volbách loni na podzim usedli v krajských radách ..."

http://zpravy.idnes.cz/miroslav-grebenicek-projev-o-jan-palach-fc0-/domaci.aspx?c=A130208_174001_domaci_mhk
14. 01. 2014 | 22:05

mb napsal(a):

Kolemjdoucí napsal(a):
Jan Palach se upálil kvůli tomu, abychom měli v Čechách volný trh bez přívlastků.
14. 01. 2014 | 20:53

... to je ovšem pouze Klausův cíl a interpretace ...
14. 01. 2014 | 22:07

Čochtan napsal(a):

Sebeobětování parašutistů chápu. Smrt Heydricha byla velkým ziskem.
Chápal bych, kdyby naletěl plně natankovaným letadlem do plně obsazené zasedačky UV KSČ. Taky by uhořel, ale zisk by byl nesrovnatelně větší.
14. 01. 2014 | 22:09

Popel a dým napsal(a):

Nesouhlasím s tzv. církevními restitucemi.

Co kdybych se na protest zapálil?
Nejlépe v Dučí katedrále.

Čeho bych dosáhl?
Jedině toho, že se bude u sv. Víta dočasně více větrat.
14. 01. 2014 | 22:15

mb napsal(a):

"Představme si vojenské jednotky nebo odbojové skupiny, které jdou do boje vyzbrojeny plechovkami s benzinem nebo s úkolem se při střetnutí s nepřítelem zmrzačit nebo spáchat sebevraždu. Myslím, že Hitler i Stalin by takové protivníky s radostí přivítali," říká Mašín.

https://www.youtube.com/watch?v=NUHk2RSMCS8
14. 01. 2014 | 22:17

mb napsal(a):

Popel a dým napsal(a):
Nesouhlasím s tzv. církevními restitucemi.

Co kdybych se na protest zapálil?
Nejlépe v Dučí katedrále.

Čeho bych dosáhl?
Jedině toho, že se bude u sv. Víta dočasně více větrat.
14. 01. 2014 | 22:15

... myslim, že by se o vás aspon nějakou chvilku mluvilo ...

ale předpokládám že život za ( = proti) církevní restituce nepoložíte ...

... zkuste mě přesvědčit o opaku ...
14. 01. 2014 | 22:18

Viola napsal(a):

Michale Macku

věnuji jí svůj čas, který bych mohla věnovat zajímavějším záležitostem. Kdybych na sebe vztáhla ruku, tak nepomůžu ani jí ani sobě.
14. 01. 2014 | 22:20

Ve stylu Šimka a Grossmanna napsal(a):

Zásadní rozbor zásadního článku "Jedovatá slina":

https://www.youtube.com/watch?v=WdkmfUGpS_A
14. 01. 2014 | 22:23

Viola napsal(a):

Drzá zrzko

Nesmrtelnost je špatně, jde o pokračování života.
14. 01. 2014 | 22:25

Hoří, má panenko! napsal(a):

"... zkuste mě přesvědčit o opaku ..."

Klidně!
Přesvědčím Vás, pomažu hořlavinou kašovité konzistence a škrtnu.
14. 01. 2014 | 22:26

mb napsal(a):

... ja se upalovat proti cirkevnim restitucím nechci ...

... byť s nima rovněž nesouhlasím ...

... prostě naše generace je vyměklá, ani upálit se to již nedovede nebo dokonce nechce ...
14. 01. 2014 | 22:29

Viola napsal(a):

Hoří, má panenko!

rozumnější by bylo sebeobětovat se třeba tak, že se stanete knězem a začnete kázat jinak. Tak složitou oběť byste nebyl schopen. Škrtat sirčičkama umí každý labilní.
14. 01. 2014 | 22:36

Nepochopený Patočka napsal(a):

"... Jan Palach studoval na FF UK, kde přednášel filosof Jan Patočka, který považoval za nejtragičtější rys naší doby neochotu k oběti. Každý člověk má mít ve svém životě něco, za co je ochoten život položit ..."

No vídíte,
jak může být pedagog špatně pochopen.

"... Patočka ... přijímá Heideggerovu diagnózu, ale Heideggerovo čekání na milost bytí a hledání naděje v umění mu není dost radikální.

Konflikt v bytí musí být řešen konfliktem.
Patočka obdivuje disidentský postoj Solženicyna a Sacharova a přichází s výkladem o oběti.

Technické porozumění bytí nás ohrožuje na životě, ale zároveň nám brání, abychom se od něj oprostili, protože disponuje vším, co uspokojuje naše potřeby. Proto taky boj proti jeho vládě musí vycházet z platformy „až do konce – a může to přijít kdykoli“. ...

Situace je podobná jako na počátku dějin. Je to situace problematičnosti.

Co nyní Patočka navrhuje, je neopakovat metafyzicko-náboženské pokusy o nalezení pozitivního celkového smyslu, nýbrž tuto problematičnost konečně jednou vydržet a převzít.

Vydat se na cestu hledání, odhodlat se „žít ve stálých otázkách a ve stálé nejistotě“, přihlásit se k „tomu základnímu, co asi člověka dělá člověkem, totiž..., že o této problematičnosti ví“.

http://www.cts.cuni.cz/soubory/reporty/CTS-06-14.pdf

Tou obětí Patočka rozhodně nemyslel sebezabití, ale život v konfontaci s nepříznivými okolnostmi, s nepřízní sociálního okolí, bez možnosti zachytit se jistoty dogmatu. Tou obětí Patočka myslel neustálou toleranci nejistoty s potřebou aktualizovat poznání - tedy víru nenáboženského moderního člověka v poznatelnost a nekonečnost.
14. 01. 2014 | 22:46

Sam je tajtrlík napsal(a):

"... Tak složitou oběť byste nebyl schopen ..."

To je fakt. Tajtrlíka ze sebe dělám nerad.
14. 01. 2014 | 22:50

Komunistické procesí k Palachovi napsal(a):

Od soudruha Grebeníčka je pěkné,
že je ochoten přijmout za svaté své církve krom Lenina, Stalina, Marxe, Engelse a Pavky Morozova i Jana Palacha.
14. 01. 2014 | 22:53

Oběti Vstupců napsal(a):

Každopádně je zajímavé,
že všichni fanglíčkáři a hrobničky tak rádi vzpomínají na Jana Palacha, a přitom si nikdo nepřipomene lidi, zavražděné okupantskou armádou v roce 1968.

Třeba touhle sketou, co se nedávno přihlásila ke svým zločinům:

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/veteran-z-roku-1968-%E2%80%9Eeuromajdan-bych-rozstrilel-jako-cechy%E2%80%9C

Přestože to normalizační komunistický režim popíral, došlo v průběhu srpnové invaze k velkým ztrátám na životech a na zdraví československých obyvatel.

Teprve v posledních dvou desetiletích bylo možné začít se zabývat vyčíslením materiálních a lidských ztrát. Dodnes se však nepodařilo a s největší pravděpodobností už ani nepodaří
určit zcela přesný počet usmrcených a zraněných osob, které si invaze a následný pobyt sovětských vojsk na našem území vyžádaly.

Problémy vznikají zejména při zjišťování počtu zraněných, protože mnozí z nich nevyhledali lékařskou pomoc a dobové
nemocniční záznamy nejsou ucelené a v některých případech se podstatně liší. ...

Dne 6. září 1968 byla vládě předložena první souhrnná zpráva o incidentech s vojsky pěti států Varšavské smlouvy a o podmínkách jejich řešení a zajišťování veřejného
pořádku. ...

Ve zprávě se uvádí, že zejména počáteční dny invaze si vyžádaly poměrně vysoký počet obětí a zraněných. V té době měla bezpečnost informace celkem o 72 mrtvých (tři děti do 15 let, devět mladistvých 16–18 let, dvacet sedm mladých lidí 19–30 let,
jedenadvacet lidí ve věku 31–60 let a dvanáct občanů nad 61 let), 266 těžce a 436 lehce zraněných.

Tato zpráva byla průběžně doplňována a aktualizována, poslední hlášení o škodách, sestavené v roce 1968, udávalo stav k 17. prosinci, kdy bezpečnost evidovala 94 mrtvých, 345 těžce zraněných, počet lehce zraněných se neuváděl.

Zastřeleno mělo být do té doby 53 lidí, 38 zahynulo při dopravních nehodách13 a tři jinak, 208 lidí střelná zbraň těžce zranila, 119 jich zemřelo při dopravních nehodách a 18 jinak. ..."

http://www.ustrcr.cz/data/pdf/publikace/sborniky/prazske-jaro/barta-milan.pdf
14. 01. 2014 | 23:14

Targus napsal(a):

To: Jana Šilerová

A za co já bych položil život? Určitě to nebude internet, hadry, kariérní vzestup… spíš rodina, děti, snad i nadosobní ideály – svoboda, vlast, pravda, láska…

To radši za ten internet a hadry, než za pravdu a lásku. Tyto pojmy zdegradoval Havel na dlouhé desítky let.

Ale zpět k oběti. Podobným povzbuzovačům a roztleskávačům, jako byl Patočka a doposud je vaše maličkost, je určena celá hora knížek. Například moje oblíbená NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID. Tam je přesně a detailně popsáno, jak se umírá za pravdu, lásku, vlast. Ať je to sebevznešenější ideál, vždycky to končí stejným způsobem, jen málokdo má tu výsadu zemřít okamžitě a pokud možno ne příliš bolestivě. Většinou se to táhne dlouhé, nekonečné hodiny, spíše pak i dny a týdny.

K Palachovu činu samotnému - jen blázen si mohl myslet, že takovým činem, jako je demonstrativní sebevražda, byť velmi bolestivě provedená, něco změní na předem určeném politickém vývoji.
Ale samozřejmě fantastové a snílci nechť fantazírují a sní svůj velký sen, co by, kdyby...
14. 01. 2014 | 23:25

Targus napsal(a):

To: Oběti vstupců

Co kdybyste si to po sobě přečetl a opravil nasekané chyby?

38 zahynulo při dopravních nehodách13 a tři jinak,... 119 jich zemřelo při dopravních nehodách a 18 jinak. ..."
14. 01. 2014 | 23:29

Sázka na třináctku napsal(a):

Targus,
jelikož jste všeobecně znám svou zabedněností, vysvětlím Vám, že "13" není počet, ale pořadové číslo informačního zdroje.

Račte si kliknout:
http://www.ustrcr.cz/data/pdf/publikace/sborniky/prazske-jaro/barta-milan.pdf
14. 01. 2014 | 23:39

Oběti sovětských okupantů napsal(a):

Na základě ... výzkumu bylo nově zpřesněno, že okupace Československa v roce 1968 má na svědomí 108 mrtvých, na 500 těžce a stovky dalších lehce zraněných.

Nelze však vyloučit, že se seznam obětí ještě dále rozšíří. Nejvíce, celkem 26, jich bylo zaznamenáno v Praze, následuje Severočeský kraj se 14 mrtvými, Východoslovenský se 13 oběťmi a další kraje. ...

Celkem 44 osob bylo zastřeleno nebo smrtelně zraněno v důsledku nesprávného a neoprávněného použití střelných zbraní vojáky invazních sil, především v prvních dnech okupace.

K jejich zasažení docházelo nejen při přímé střelbě vedené proti
skupinám osob nebo jednotlivcům, ale i odraženými střelami či střepinami při střelbě na vozidla a objekty, kdy byli zasaženi lidé v bytech a na balkonech.

Palbu vojáci zahajovali z nejrůznějších příčin, často šlo o nepřiměřenou reakci na protesty obyvatel, kteří na projíždějící kolony házeli prkna, rajčata, kusy papíru apod.

Dále se jednalo o špatně řízenou či neřízenou výstražnou střelbu, nedbalé zacházení se zbraní, použití zbraní při
loupeži nebo v opilosti.

Vojáci později často tvrdili, že pouze opětovali střelbu, což se však nikdy neprokázalo.

Do 17. prosince 1968 stříleli okupační vojáci podle statistik Veřejné bezpečnosti na československé občany celkem v 261 případech.

Na druhé straně se nepodařilo dohledat jediný případ, kdy českoslovenští občané použili zbraně proti vojákům, jedinou výjimkou se stala vražda bulharského vojáka Nikolaje Cvetkova na Rakovnicku v noci z 9. na 10. září.

Nejvíce životů občanů, celkem 55, si vyžádaly dopravní nehody, které většinou zavinili okupační vojáci.

Jejich řidiči hrubě porušovali dopravní předpisy, zejména pokud
šlo o řidiče obrněné techniky a těžkých nákladních automobilů. ... Jsou doložena tvrzení svědků, podle nichž někteří řidiči najížděli do lidí zcela záměrně. ...

Řidiči okupačních armád z místa nehody často ujížděli bez poskytnutí první pomoci raněným nebo umírajícím, které nechávali na místě jejich osudu. ...

Drtivou většinu mrtvých (103) mají na svědomí sovětští
vojáci, tři dopravní nehody se smrtelnými následky zavinili řidiči maďarské armády a dva občany zastřelil opilý polský voják v Jičíně. ...

Československé orgány činné v trestním řízení se zpočátku pokoušely vyšetřovat trestné činy spáchané vojáky a viníky potrestat. Jejich situaci však většinou velmi komplikovala neochota příslušných orgánů okupačních vojsk spolupracovat. ...

Podařilo se zjistit pouze čtyři případy, kdy byli pachatelé za smrt československých občanů potrestáni. ...

Československá veřejnost na oběti okupačních vojáků nezapomínala, pohřby se často měnily v demonstrace proti okupaci a účastnily se jich tisíce lidí. ...

Během normalizace se pak oběti okupace nesměly připomínat, pomníčky a pamětní desky byly odstraňovány. Pozůstalí docházeli při výročích úmrtí svých blízkých na hřbitovy a často i na místa úmrtí, kde je sledovali příslušníci bezpečnosti a květiny a věnečky odstraňovali.

Pobyt sovětských vojsk na území Československa si však vyžádal řadu obětí i v následujících letech. Po roce 1968 umírali českoslovenští občané především při dopravních nehodách způsobených sovětskými vojáky nebo se stávali oběťmi kriminálních deliktů páchaných dezertéry či vojáky mimo službu."

Zdroj:
http://www.ustrcr.cz/data/pdf/publikace/sborniky/prazske-jaro/barta-milan.pdf
15. 01. 2014 | 00:04

mb napsal(a):

je jaro a karty sou rozdané
a země voní
nic už nikdy nebude
tak jako loni ...

... důchodkyně u vývěsky
studují parte
a kávovary se začínají zahřívat
obláčky dechu startují na rtech
a já tě nikdy nepřestanu milovat ...
15. 01. 2014 | 00:22

Občan napsal(a):

Výstupy ÚSTRku dokazují, že se vesměs jednalo o náhodné oběti nedbalosti, zbrklosti, eventuálně kriminální činnosti okupačních sil.
Kdyby okupační vojska Varšavské smlouvy postupovala stejně jako USA+EU v Iráku, Jugoslávii, Libyi nebo Afghanistánu, výsledkem by byly TISÍCE mrtvých a DESETITISÍCE zraněných.
15. 01. 2014 | 05:28

Anna napsal(a):

Jana Šilerová
"Jan Palach studoval na FF UK, kde přednášel filosof Jan Patočka, který považoval za nejtragičtější rys naší doby neochotu k oběti. Každý člověk má mít ve svém životě něco, za co je ochoten život položit."
------------------------------------------------------------------------------------

Souhlasím s tím, co napsal Nepochopený Patočka 14. 01. 2014 | 22:46
Podle mě smyslem života je život a proto protestní, burcující.. sebezničení neoceňuji.

Jan Patočka, Kacířský filosof --Historie.cs
https://www.youtube.com/watch?v=RyYN_25jpUk
---

Paní Šilerová,
domníváte se, že Jan Patočka nebyl ochoten položit život nebo neměl ve svém životě něco, za co byl ochoten život položit?
15. 01. 2014 | 07:34

Bob napsal(a):

Osobně si myslím, že upálení(upalování) někdo organizoval.
Jan Palach byl idealista a přihlásil se.
Jan Palach byl čestný a splnil úkol....
Toto je můj osobní výklad.
15. 01. 2014 | 08:25

zemedelec napsal(a):

Paní Šilerová.
Nejdřív Vás sepsuji za ten článek v Parlamentních listech.
Opravdu nic nevidíte co se děje ve společnosti,čekáte snad až budou zástupy hladových bušit na kostelní vrata?Pokud je Vám líto Palacha,mělo by Vám být i líto lidí,kteří jsou hlady,nemožnosti se o sebe postarat a pod,dohnáni k sebevraždě.
15. 01. 2014 | 08:27

Bestia triumphans napsal(a):

zemedelec:
Raději se věnujte orbě a rozhazování hnoje po poli, přemýšlení nebude evidentně vaše parketa...
15. 01. 2014 | 08:33

patriot napsal(a):

Palach je toliko politicky zneužívaná figurka…

Dnešní režim je kriminální, mnohem zločinnější než normalizační socialismus.

http://www.zvedavec.org/komentare_3541.htm
15. 01. 2014 | 08:40

K.V napsal(a):

ŠILEROVÁ, TO JE ŠLÁPNUTÍ DO LEJNA. Takové věci je lepší nevytahovat
- oslavovat zbytečného sebevraha je podivná vlastnost čecháčků, všude jinde mají hrdiny kteří něco vybojovali nebo vybudovali
-
- pořád se nevyhnete tomu že Palach se upálil na PODPORU REFORMNÍCH KOMUNISTŮ, Dubček, Svoboda, Smrkovský. A z toho se naši hurá antikomunisti podělají děsem

Oběti sovětských okupantů- no samozřejmě že se seznam obětí bude rozšiřovat tím více, čím déle budeme platit ÚSRRK a podobné. Nějakou činnost vykázat musí.
češi mají tradici. Heydrich si liboval že nikde jinde nemělo Gestapo tolik spolupracovníků, potom největší schromáždění v historii Václaváku bylo k uctění Heydricha r 41, ale měsíc po osvobození jsme měli partyzánů víc než stromů za které by se skryli.
Stejně tak ještě na 7 listopadu 89 byli všichni s lampionem oslavit VŘSR, 2,2 miliony členů KSČ, ALE PO CINKÁNÍ KLÍČI za týden najednou zbyl Husák Jakeš a 10 milionů "disidentů" kteří za minulého režimu trpěli ale byli v aktivním odboji
15. 01. 2014 | 08:42

resl napsal(a):

Kdo nechce slyšet o Palachovi, kdo nechce číst, kdo nechce psát, kdo nechce na ten čin vzpomenout ? Je to pořád bolševická banda, která by tak ráda dělala tlustou čáru spolu s Klausem, abyste zapomněli, neptali se, nediskutovali. Pěkně po česku hodit problém za hlavu a tiše čekat za záclonou až to utichne. Pak se těmto komoušům uleví, oni zvednu hlavu a vyjdou do ulic s drzým požadavkem pro tu jejich "demokracii," komunistickou.
15. 01. 2014 | 08:53

TomášL napsal(a):

Dobrý den,

ani jsem si nevzpomněl, že je nyní. Schválně se pokoutně budu ptát, kolik lidi mé generace si na to vzpomene.

PS: Myslm, že pro naší generaci nemá ani význam. Ale schválně zkusíme, zdali se někdo najde.
15. 01. 2014 | 08:56

Targus napsal(a):

To: Sázka na třináctku

Zabedněný možná jsem, ale ta čísla mrtvých z dopr. nehod máte dvakrát a významně se rozcházejí, pročež je zřejmě jeden ze zdrojů nevěrohodný.
A vy se naučte pracovat s textem.
15. 01. 2014 | 09:05

Martin1 napsal(a):

Jan Palach studoval na FF UK, kde přednášel filosof Jan Patočka,
--------
K tomu: Pěkný oslí můstek
--------
který považoval za nejtragičtější rys naší doby neochotu k oběti. Každý člověk má mít ve svém životě něco, za co je ochoten život položit.
--------
K tomu: Takto ne, musí vzít s sebou minimálně jednoho z těch, který je tyranem, který je symbolem útlaku - pak ano.
--------
Před touto základní existenciální otázkou stojí každá generace. Na věku nezáleží. O ochotě obětovat se (ne být obětí!) nelze ani při sebelepším dobrém úmyslu intelektuálně tlachat, analyzovat a interpretovat obětavost druhých.
--------
K tomu: A co tu já i vy děláme?
--------
To si musí každý sám v sobě v noci pod peřinou přiznat a ujasnit. Až se život „zeptá“, tak vydat ovoce. Co vedlo české parašutisty k výsadku do týlu nepřítele,
--------
K tomu: Ano - to je boj, tam bych šel, ale s plenkou, ale šel a těch parašutistů si vážím, i když víme, že to bylo také pěkně nepovedené a to jak po stránce technické - logistické, tak po stránce morální - někteří selhali - Čurda. Dodnes se vedou spory, zda to mělo smysl za ti tisíce nevinných obětí.
---------
je totéž, co vedlo Husa do předem prohrané Kostnice nebo Kolbeho místo otce rodiny do plynové komory… Ochota nasadit sebe, statečnost, odvaha vzít na sebe riziko nepochopení s důsledkem často osudovým… Ne tragickým! Tragické není obětovat se! Tragické je být obětí! Palach se obětoval, abychom my nebyli obětí svého pozvolného přitakávání egyptským hrncům zhoubné „normalizace“.
---------
K tomu: Ani jedno z toho není stejné s Palachem a ani ty další příklady nesedí vše bylo z jiných pohnutek - Palach - to je demonstrativní sebevražda za účelem zvednutí lidí z podlehnutí okupaci - normalizaci a nyní to zkuste přiložit k jiným příkladům - nic nesedí.
Účel to ve své době nesplnilo - měl třeba zastřeli Husáka. Takto to spíše vypadalo, že řešení je vzít si prádelní šňůru a hledat dobře rostlou švestku.
Teprve připomínání toho v roce 1989 mělo nějaký účel.
---------
Už ten pojem „normalizace“ mi přišel absurdní. Copak je normální nechat se okupovat cizí armádou, ponižovat ostnatým drátem hranic, nesmět vycestovat, žít ve strachu, v nesvobodě názorů, přitakávat lžím a učit děti „držet hubu a krok“?
---------
K tomu: Není se za co stydět, když se pohnuly armády RVHP do ČSSR, tak měl celý západ hlavně strach, aby se zastavily armády u nás a nepřešly na západ. Moc by mne zajímaly ty tajné rozhovory, které asi Rusové vedli se západem, aby ho uklidnili, že se zastaví u nás. Západ mimo skutečně jen pár kidů neudělal nic - měl sevřeno a v podstatě nám předvedl zase druhý Mnichov bez Mnichova a bez Němců - s Rusy. Naši zákonní zástupci byli svázáni a odvlečeni do Moskvy - tehdy tímto aktem skončil komunismus definitivně - zbytek byla jen vojenská paráda až do roku 1989.
Udělali jsme nejlepší, co jsme mohli - pasivní rezistence mimo pár horlivců. Selhali jsme naprosto až v dnešní době, kdy jsme si mohli o sobě rozhodnout svobodně? Bylo to opravdu svobodně - nedrží zase někdo špagátky? Není to jen šikovnější - nejsou jen loutkovodiči vyměnění za manipulátory černého divadla? Nejsme demokracií jen ozáření, a kdybychom obrátili reflektory na scénu, tak bychom možná spatřili staré firmy jak s námi pohybují?
----
Závěr k prvnímu odstavci: Život je to nejcennější, co máme a i největší průsery se v životě už zítra mohou obrátit v naši výhodu, važte si svých životů. Protože vy co je obětujete, pak stejně sloužíte jen těm tlachalům, kteří se vždy schovají pod peřinu a co vy vybojujete si přisvojí, obrátí ke svému obrazu, zneuctí, pokřiví a vůbec - klidně mne mezi ně zahrňte.
Když se vám něco vy mladí nelíbí, tak si najděte pěknou dívku a holky kluka a vymilujte se někde v parku k padnutí. V žádném případě si nesahejte na život, jen na to, co vám a druhému dělá potěšení. Svět je stejně váš, my prďolové vám ho musíme předat a bude líp!
K druhému odstavci bych se asi již opakoval - nechám to na někom jiném.
15. 01. 2014 | 09:17

důchodce napsal(a):

Paní Šilerová
Maxmilián Maria Kolbe nešel do plynové komory. Místo otce rodiny odešel v Osvětimi s dalšími devíti pomalým umíráním hladem. Nepište nepravdy.
15. 01. 2014 | 09:18

gaia napsal(a):

Tak Patočka, pedagog a takhle blbnul dětem hlavy? Doufám, že ho hanba fackuje a já alespoň vidím opět příklad,co byli ti disidenti zač.
A ten Hejdánek, co učil ve sklepě Payneho, taky hnus. Strom se pozná po ovoci.
Podsouvat dětem, že sebevražda ve 20 něco vyřeší, by mělo být trestné. Zničený mladý život a celá rodina.
15. 01. 2014 | 09:41

Terry Fox napsal(a):

Paní blogerko, když opomeneme takové věci jako záchrana rodinných příslušníků nebo jiných ohrožených lidí (to člověk udělá snad bez rozmýšlení automaticky), vy vidíte v "dnešní době" něco na celospolečenské úrovni, za co by se oplatilo položit život? Tak aby člověk nebyl za b.bce? Po všech historických zkušenostech, kdy obyčejní lidé přinášeli oběti, a ti nahoře, kteří je o potřebě obětí přesvědčovali, si v klidu a v bezpečí užívali, bych řekl, že pro budoucnost se už radši na přinášení nějakých obětí vybodneme. Ale kdybyste vy osobně našla důvod proč se zapálit (podle vašeho článku snad takové důvody někde vidíte) - to je na vaší dobré vůli. Klidně.
15. 01. 2014 | 09:45

K.V napsal(a):

Resle, z Palacha mají dnes děs především hurá antikomunisti.!!!
.
Kdybyste sledoval realitu, věděl byste že na půdě Parlamentu se projednávalo udělat z toho hrdinný sváteční den, a skončilo to protože Palach se upálil na podporu REformních KOMUNISTŮ v čele s Dubčekem a Smrkovským. A z toho faktu mnozí dostávají osypky
.
Máte v hlavě pěkný zmatek
15. 01. 2014 | 09:54

Ládik!!! napsal(a):

Nejvíce lidí dobrovolně položilo život za stranu.
15. 01. 2014 | 10:02

Pepa Řepa napsal(a):

Někdy je lepší argunovo mlčení, než psát kraviny.
Zvláště pokud je o Jana Palacha.
Výjimečný člověk. Šilerová je jediná, kdo si vzpomněl.
15. 01. 2014 | 10:03

zemedelec napsal(a):

Pro Ládik!!!
Máte tam překlep,,na stravu,,
15. 01. 2014 | 10:06

gaia napsal(a):

Kazda matka se obětuje pro své dítě, kde by ženy mohly byt, kdyby nepodlehla tomu biologickému puzení a věnovaly místo dětem všechnu energii sebe rozvoji a kariéře.
A pak jim nějaký intoš začne do děcka ve škole hustit, že by se mělo obětovat kvůli politice?

Za 2. světové bylo obětováno 50 milionů lidských životů, dnes v ČR páchají sebevraždy 3 lidé denně.
Duka chce obětovat na 30 let všechny mladé, aby mu platili.
Jděte už s těmi oběťmi někam. Člověk přeci je na světě proto, aby žil a něco prožil.A ne aby ho obětovali politikům a prelátům.
15. 01. 2014 | 10:07

Targus napsal(a):

To: KV

resl je těžce zastydlý antikomouš, pokoušet se o diskuzi s tímto kolíkem, je přehlídkou ztraceného času.
15. 01. 2014 | 10:13

gaia napsal(a):

Pepa Řepa

vloni spáchali každý den v ČR sebevraždu 3 lidé. Je to velká osobní a rodinná tragedie pro každého, osobní selhání i selhání cele rodiny. Nic, co by napovídalo, že sebevrah byl výjimečný. Jen duševně nemocný, čehož si okolí nevšimlo. Bohužel.
Oslavovat to nelze a dávat za vzor už vůbec ne.
15. 01. 2014 | 10:15

kokoshka napsal(a):

Olga Lomova ktera zabila osm lidi na zastavce MHD ješte nema sve vyroči?
To je nehoraznost,vždyt to jasne udelala na protest proti krvave tyranii.
Jestli nekdo videl skvely hvezdny americky scifi film Gattaca pochopi muj sarkasmus.
15. 01. 2014 | 10:17

Martin1 napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Nejvíce lidí dobrovolně položilo život za stranu.
15. 01. 2014 | 10:02
Ládik!!! napsal(a):
Nejvíce lidí dobrovolně položilo život za stranu.
15. 01. 2014 | 10:02
--------------
Ne - ne - stále střílíte těsně vedle.
Podle lékařských statistik to bylo na straně, ano tam prý směřovaly kroky těch, co pocítily velkou bolest v břišní krajině a byl to infarkt.
Do nemocnic pak zase vozí ty, kteří si myslí, že bolest je infarkt a občas jsou to jen ty zaražené větry a měli jít na ten záchod - na stranu!
15. 01. 2014 | 10:19

Ládik!!! napsal(a):

Počet sebevražd teď trvale klesá http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/sebevrazdy_zaj
V blahobytně pospolné společnosti nemají cenu.
15. 01. 2014 | 10:21

Martin1 napsal(a):

Oprava: (neuveden druhý příspěvek a výměna y za i
Ládik!!! napsal(a):
Nejvíce lidí dobrovolně položilo život za stranu.
15. 01. 2014 | 10:02
zemedelec napsal(a):
Pro Ládik!!!
Máte tam překlep,,na stravu,,
15. 01. 2014 | 10:06
---------
Ne - ne - stále střílíte těsně vedle.
Podle lékařských statistik to bylo na straně, ano tam prý směřovaly kroky těch, co pocítili velkou bolest v břišní krajině a byl to infarkt.
Do nemocnic pak zase vozí ty, kteří si myslí, že bolest je infarkt a občas jsou to jen ty zaražené větry a měli jít na ten záchod - na stranu!
15. 01. 2014 | 10:23

Ládik!!! napsal(a):

Kdyby ti komunisti nebyli takoví stydliví a vzali za to pořádně....
15. 01. 2014 | 10:23

Ládik!!! napsal(a):

Martin1 -
chtěl jsem tam napsat "za stranu, za lidi" - jako zkomolenní výkřiku "zasrané náledí" - ale to by byl blbý fór.
15. 01. 2014 | 10:24

HLINKA napsal(a):

Gaio, ano, málokdo ví, že sebevrahů máme více než např obětí autonehod. a nikdo ani neštěkne, nemluví se o tom. O to ubožejší je to co se dělá kolem Palacha. Zvlášť když tehdy šlo jen o soubohj dvou křídel komunistů- Dubčekovo versus Husákovo, které šikovně využilo vstupu vojsk WS. PROČ O TOM MLUVIT DNES NAPROSTO NECHÁPU
15. 01. 2014 | 10:25

Targus napsal(a):

To: PŘ

Dovolil bych si nesouhlasit.
Palach udělal to, co pokládal za správné. Kupříkladu já bych toto neudělal nikdy, protože uvažuju natolik logicky, abych pochopil, že nic nezměním. Lidi všeobecně se*ou na utrpení druhých. A jelikož takto uvažuje drtivá většina lidí v české kotlině, nevědí si s Palachem rady.
Oslavovat nebo zatracovat?
Dodnes jsou z toho na větvi, protože ten čin je mimo jejich chápání světa, mimo evropskou realitu, mimo kulturu euroatlantické civilizace. Ten čin není ani hodný následování, ani zavrženíhodný, je to průnik jiného světa k nám.

A madam Šilerová mi připomíná zeleného mužíka, který má namísto občanky marťanský průkaz totožnosti a pouze plácá fráze pochycené v rychlokurzu pro imigranty, nic více a nic méně.
15. 01. 2014 | 10:26

mladej hloupej napsal(a):

Kdyby toho Palacha zachránili doktoři, jak dnes tu Natálku, bylo by hned jasno.Prožil by smutný život zohyzděnce v invalidním důchodu plném zdravotních problémů a kdyby se dožil dneška, musel by si rvát vlasy, jestli by mu nějaké zbyly, jak byl mladej a blbej.
15. 01. 2014 | 10:29

stejskal napsal(a):

Čistě pro Vaší informaci, pane kokoshko:

Na tramvajové zastávce nezabíjela v roce 1973 zdejší autorka Olga Lomová, ale Olga Hepnarová.

Hezký den.

Libor Stejskal
15. 01. 2014 | 10:31

Martin1 napsal(a):

Ládik!!! 10:23
Já bych to nepřivolával Ládíku !!!, pak by jsi možná poztrácel křikem a úprkem i pár vykřičníků :).
Oni nejsou srandisté - určitě už nají seznamy. A Grebeníček tu rákosku po tátovi udržuje stále v provozu schopném stavu a kdo by se jí chopil - to si dovedu představit - k tomu se najde vždycky dost ochotných! Tak je raději nechte dřímat jen v poslaneckých lavicích - ale oni jsou aktivnější i tam než profik spáč č.1
15. 01. 2014 | 10:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text (cosi o "hrdinském činu Olgy Hepnarové"), který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro korektní a věcnou debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 01. 2014 | 10:34

gaia napsal(a):

HLINKA

Kolik jen mladých lidí každoročně ukončí svůj život jen kvůli zvráceným státním maturitám. Pes po nich neštěkne ani nikdo nepoukáže, že se v ČR dělají pokusy na dětech.
Čest jejich památce a tichou vzpomínku obětem státních matrit.
15. 01. 2014 | 10:36

kokoshka napsal(a):

Tak se pani Lomove srdečne omlouvam!
15. 01. 2014 | 10:37

Martin1 napsal(a):

stejskal napsal(a):
Čistě pro Vaší informaci, pane kokoshko:
Na tramvajové zastávce nezabíjela v roce 1973 zdejší autorka Olga Lomová, ale Olga Hepnarová.
Hezký den.
Libor Stejskal
15. 01. 2014 | 10:31
-----
To nevadí, je to taky Olga! :) Přijde možná zase doba, kdy to bude možná zase stačit?
Na to bych se už fakt raději koukal z druhé stany břehu.
15. 01. 2014 | 10:37

Ládik!!! napsal(a):

Chtěl bych umřít s tatarákem v hubě. Jinak ne.
15. 01. 2014 | 10:43

Anna napsal(a):

Josef Hlavatý
* 4. prosinec 1943, Křimice
† 25. leden 1969, Plzeň

„Zdravotní stav jest kritický. Při převozu do nemocnice řekl Hlavatý pouze své jméno, adresu a na dotaz lékaře, proč svůj čin spáchal, uvedl, že tak učinil na protest proti Rusům, že Rusy nemá rád.“

Ze zprávy o mimořádných událostech hlášených Veřejnou bezpečností, 21. ledna 1969

Dne 20. ledna 1969 se v Plzni polil petrolejem a zapálil pětadvacetiletý dělník Josef Hlavatý. První následovník Jana Palacha o pět dnů později v nemocnici zemřel.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

Jan Zajíc
* 3. červenec 1950, Vítkov
† 25. únor 1969, Praha

„Rozmarné odpoledne. / Kolem vezou víc než Prométhea. / Oči jsou prolomená hráz. / Pláču – v dešti – na chodníku. / Pro všechno. / Pro těch jednadvacet let, / pro cizími vojáky sražený jarní květ, / pro Člověka, co odmítl jít zpět, / (…) Je leden roku 69.“

Jan Zajíc, z básně Janu Palachovi

Dne 25. února 1969 se v jednom z domů na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil student železniční průmyslovky v Šumperku Jan Zajíc. Vědomě navazoval na sebezapálení Jana Palacha z ledna téhož roku. Zemřel na místě, nepodařilo se mu vyběhnout z budovy ven.

++++++++++++++++++++++++++++++

Evžen Plocek
* 29. října 1929, Jihlava
† 9. dubna 1969, Jihlava

Po cestě k socialismu jsme šli za Sovětským svazem. Protože jsme šli těsně za Sovětským svazem, tak jsme se mu dívali do zad. Když si zašel on, zašli jsme i my. Možná, že kdybychom se dívali kupředu k cíli, a dál, a uvědomili si, že každý máme na tuto cestu jiné boty, tak jsme nebyli tak utrmáceni jako nyní.

Evžen Plocek, 5. března 1969

Na Velký pátek 4. dubna 1969 se v domovním průjezdu na jihlavském náměstí Míru polil dvěma lahvemi ředidla a zapálil devětatřicetiletý tovární pracovník Evžen Plocek.

+++++++++++++++++++++++
+++++++++++++++++++++++

Vasyl Makuch

* 14. listopad 1927, Kariv
† 6. listopad 1968, Kyjev

Pryč s komunistickými kolonizátory! Ať žije svobodná Ukrajina! Pryč s okupanty Československa!

Vasyl Makuch, 5. listopad 1968

Dne 5. listopadu 1968 se na hlavním bulváru v Kyjevě polil benzínem a zapálil čtyřicetiletý bývalý člen Ukrajinské povstalecké armády a politický vězeň Vasyl Makuch. Učinil tak na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa.

++++++++++++++++++++++++++

Ryszard Siwiec
* 7. březen 1909, Dębice
† 12. září 1968, Varšava

Lidé, v nichž ještě tkví jiskřička lidského citu! Vzpamatujte se! Slyšte můj křik! Křik šedivého, obyčejného člověka, syna národa, který vlastní i cizí svobodu miloval nade všechno, i nad vlastní život! Vzpamatujte se! Ještě není pozdě!

Ryszard Siwiec, 7. září 1968

Dne 8. září 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí polil rozpouštědlem a zapálil na protest proti účasti polských jednotek na okupaci Československa devětapadesátiletý úředník Ryszard Siwiec.

+++++++++++++++++++++++++++

Norman Morrison
* 29. prosinec 1933, Erie
† 2. listopad 1965, Pentagon

„Věřím tomu, že Norman Morrison se sám zapálil, aby svítil pro nás ostatní. Chcete-li, aby pro nás nebylo možné zavírat oči nebo je odvracet od drsných skutečností válek. Aby nám ukázal odlišnou cestu…“

Anne Morrison Welsh

Dne 2. listopadu 1965 se na protest proti vietnamské válce polil benzínem a zapálil před budovou Pentagonu jednatřicetiletý Norman Morrison.

V polovině šedesátých let začalo být sebeupálení jako radikální forma politického protestu spojováno s odporem proti účasti americké armády ve vietnamské válce. Výrazně k tomu přispělo několik případů sebeupálení z politických důvodů, které se odehrály přímo v USA. Tyto kauzy byly sice ojedinělé, ale vzhledem k velké medializaci měly značný dopad také v zahraničí.
http://www.janpalach.cz/cs/default/zive-pochodne
+++

Hořící Tibet. Živé pochodně poprvé vzplály i ve Lhase
Tibetští mniši - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
28. května 2012 10:00 | Lidovky.cz

LHASA - V centru tibetské metropole Lhasy se v neděli zapálili dva Tibeťané a jeden z nich zemřel. Potvrdila to oficiální agentura Nová Čína, podle níž je druhý muž ve vážném stavu. Je to první sebeupálení ve Lhase.

Od začátku roku 2011 protestovalo upálením proti čínské nadvládě již 34 Tibeťanů. Nejméně 24 z nich zemřelo.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/ve-lhase-se-zapalili-dva-tibetane-jeden-zemrel-fog-/zpravy-svet.aspx?c=A120528_094830_ln_zahranici_jv
15. 01. 2014 | 10:44

gaia napsal(a):

Za 3 roky provozování zpackanych státních maturit je již desítka jejich obětí.
Posíláme děti do školy, aby přinášely oběti zrůdným ideologiím?
15. 01. 2014 | 10:45

kokoshka napsal(a):

Martin1:
Nebudte protivny,to je Vas nedustojne!
15. 01. 2014 | 10:46

Martin1 napsal(a):

kokoshka
Ani ve snu mne nenapadlo, že by se vás to mohlo nějak dotknout. Ale podle vaší reakce vidím že ano. Já myslel, že ne a považoval jsem vás za kamaráda "od letectva". Pokud se vás to dotklo - že něco nechutného vám bylo blízké, tak se vám neomlouvám. :)
15. 01. 2014 | 10:56

kokoshka napsal(a):

Voland(dabel)v Mistru a Marketce povida tomu spekulantu,vlastne ne Satan ale asi Fagot z jeho svity:
"Ma rakovinu,zemře za tři mesice v Obuchovske nemocnici"
Voland na to:"Proč se mučit umiranim na nemocnicničnim lužku?Nebylo by lepe ukončit svuj život dustojne jako Sokrates,zavolat blizke a přatele na posledni setkani a potom vypit čiši bolehlavu?"
"Ne,sire"-odpovida Fagot-"Ten kupec nema poneti o dustojne smrti..."
15. 01. 2014 | 11:03

HLINKA napsal(a):

Pane Stejskale, ona ta Hepnarová do těch lidí najela také kvůli své nenávisti k lidstvu a systému ve státě. To že třeba Mašíni zavraždili také nevinné a jsou vyznamenáni jako hrdinové, vám nevadí?? Jak jste vymazal premiéra Topolánka a disidenta Promopro Vondru, popište nám prosím detaily. Proč jste tu tedy na Aktualne měli už cca 5 blogů na téma Mašíni, a diskusi jste vy osobně usměrňoval "správným směrem"???
.
Vypadá to že jedete podle oficiálních ideologických směrnic, logika a pravda vás nezajímá
15. 01. 2014 | 11:03

kokoshka napsal(a):

Martin1:
Citujete muj přispevek a pak"každa Olga je Olgou"-to jsem nepsal.
Nedelejte ze mne zlobidlo!
15. 01. 2014 | 11:08

stejskal napsal(a):

Ano, pane HLINKO.

Hezký den.

Libor Stejskal
15. 01. 2014 | 11:12

marie napsal(a):

Palach si ověřil,že studený oheň,který vymyslel Oldřích Nový nefunguje....
15. 01. 2014 | 11:14

HLINKA napsal(a):

To byl opravdu omyl
Olga Lomová se dobře živí přednášením Japonské poezie a rozhpodně nemá asi v úmyslu obětovat svůj život pro vlast.
.
U té Hapnarové bych se ale rád zeptal ostatních . Jak hodnotíte její čin ve srovnání třeba s Mašíny.? Ti si za peníze od zabitého pokladníka koupili motorku a nábytek, přesto byli vyznamenáni. Hepnarová šla na sebeobětování, pro sebe nechtěla nic než tu krátkou vteřinu pomsty, i když také bohužel na nevinných
15. 01. 2014 | 11:16

marie napsal(a):

oprava né Oldřich,ale Vilém Nový
15. 01. 2014 | 11:17

Joza napsal(a):

Dejte uz s tim Palachem pokoj. Je to nuda, uz kazdej zapomel. Ostatne na pomateneho sebevraha, co nic nedokazal se zapomina snadno. Holt neni o cem psat ze?
15. 01. 2014 | 11:21

Ládik!!! napsal(a):

HLINKA -
ta baba byla vraždila s úmyslem. Mašíni v sebeobraně.
15. 01. 2014 | 11:23

Napřed se naučit číst, pak psát ... napsal(a):

"... Zabedněný možná jsem, ale ta čísla mrtvých z dopr. nehod máte dvakrát a významně se rozcházejí, pročež je zřejmě jeden ze zdrojů nevěrohodný. A vy se naučte pracovat s textem. ..."

Targus,
naučte se více používat tu nervovou uzlinu, co máte na horním konci těla. V textu je jasně řečeno, že první údaje byly aktuální -z roku 1968, a pak byly počty obětí následným výzkumem zpřesněny.
15. 01. 2014 | 11:31

Joza napsal(a):

Ládik!!!: svazanyho chlapa v sebeobrane? no tvl!
15. 01. 2014 | 11:32

Targus napsal(a):

To: Ládik!!!

"Mašíni v sebeobraně."

Tak tohle tesám do skály! Suverénní první místo na ACZ v plcích do dálky.
:-) :-) :-)

A teď tu O Smolíčkovi.
15. 01. 2014 | 11:34

HLINKA napsal(a):

Ládíku- SEBEOBRANOU myslíte počkat si na pokladníka jak nese tržby a zastřelit ho. A v sebeobraně si koupit nový nábytek. Nebo zapálit stoh a střílet na požárníky kteří jdou hasit???
ASI mu zkazili umělecký dojem z toho požáru, to si obtanu za cenu lidských životů zaslouží
15. 01. 2014 | 11:35

Targus napsal(a):

To: Napřed se naučit...

Už jste se doslechl tu úžasnou novinku? Klávesnice mívají občas i mezerníky a řádkovače. Na nich je dokonce napsáno ENTER. Povídala to stará Blažková od vedle.

Já jí to nevěřím! Já ne. Ale to víte lidi, lidi o tom povídaj...
15. 01. 2014 | 11:38

strýc virus HxNx napsal(a):

HLINKA

Olga Lomová se zabývá literaurou čínskou, nikoliv japonskou.

Občan

nemohl byste to upřesnit to s tím hnusným vydíráním české exilové londýnské vlády vládou britskou?
15. 01. 2014 | 11:39

HLINKA napsal(a):

Ládíku a neříkej jí baba, jmenovala se Olga Hepnarová.
Tobě taky říkáme jménem i když se na jazyk dere jiné pojmenování
15. 01. 2014 | 11:41

Ghándího Indie? napsal(a):

"... Kdyby okupační vojska Varšavské smlouvy postupovala stejně jako USA+EU v Iráku, Jugoslávii, Libyi nebo Afghanistánu, výsledkem by byly TISÍCE mrtvých a DESETITISÍCE zraněných ..."

Óóó, hlouposti, tvé jméno je Občan.

Jak můžete porovnávat vstup vojsk Varšavské smlouvy do státu, který byl její součástí? Do státu, jehož občané se na nikom nedopouštěli žádného násilí. Do státu, který začal odmítat i mírnější formy toho násilí - a zrušil proto cenzuru a toleroval opozici.

Zkuste najít v historii podobný stát - a pak porovnávejte.
Pochybuji, že takový najdete.
15. 01. 2014 | 11:41

argus napsal(a):

Taky se mi moc líbí obrana podříznout policajta omámeného chlorofomem jako ovci. To je jasná a úplně čistá sebeobrana.
Co sebeobrana, to je přímo humanitární čin! Už jen za to si zaslouží Mašíni tu medaili. Ne za boj proti nepříteli, ani za chrabrost, ale za humanitu a soucit. Hotové Matky Terezy v chlapské mutaci.

Amen.
15. 01. 2014 | 11:43

Martin1 napsal(a):

kokoshka
Martin1:
Citujete muj přispevek a pak"každa Olga je Olgou"-to jsem nepsal.
Nedelejte ze mne zlobidlo!
15. 01. 2014 | 11:08
-------
Já tím kritizoval tu dobu, kdy u nás mohly děti za své rodiče, dědečky, pradědečky. Za "špatný" původ. Nebo dokonce, že bylo podezřelé i stejné jméno s někým "na indexu".
A vy, že jste si popletl ta jména - vražedkyni s autorkou (vždyť vám muselo dojít - že to není možné (půjčím si od Ládíka ty tři !!!), tak jste vlastně nechtěně - nechtěně! na tu "minu" také šlápl.
Byl v tom z mé strany tak troch vtip, ale i připomenutí té hrozné komunistické doby.
S vaší osobou to mělo společného jen něco naprosto vzdáleného! Kdybych v tom viděl nějakou bližší souvislost Rus - Ukrajinec - komunismus, tak by to jen znamenalo, že zastávám tu teorii: Olga jako Olga. To přeci ne!
-----
P.S. Uznávám, že pro "cizince" mé vyjadřování může být nepřekonatelná překážka. Ale zase pro odborníka na češtinu taky - ten omdlívá z pravopisných chyb.
15. 01. 2014 | 11:45

kokoshka napsal(a):

Martin1:
Ted važne!
Jednou mne ma draha poprosila TŘI TSICE EURO na lečeni nejakeho nemocneho ditete co potřebuje operaci,videla to v televizi,ja to
oveřil žadna kravina,dite chlapeček mel seriozni zdravotni problemy od narozeni.Na operaci rodina nemela,do detailu jsem nechtel vnikat,z toho tematu začinam blinkat,bohudik moje dcera je zdrava!
Dal jsem jim tři litry euriku(to pro mne nejsou velke prachy)všechno dopadlo dobre,operace byla uspešna,jeho maminka mi ted malem chce libat boty,nic,to se stane.
Je to o nečem jinem,zavolal jsem drahou polovičku a promlouvil:Sluničko,tvoje miloserdnstvi je pochvalne,rozumiš tomu kolik je na svete zla a bolesti?Když budu každemu pomahat nemalou častkou budeme skoro bezdomovci pod mostem?Rozumej ja nejsem Buh ani Harry Potter,budou jich stovky,tisice...a co ja tisknu penize?
Chceš naš majetek dat na charitu a jit do klaštera řadovou sestrou?
Nemužeme pomoct všem,jsou jich miliony!,přestan blbnout,mame vlastni dite!"
Draha milovana se urazila ale už na teto temat nikdy nic neřekla,takto,přatele!
15. 01. 2014 | 11:48

Pepa Řepa napsal(a):

HLINKA
Lomová je sinoložka,přímo militantní, Japka v lásce nemá. Dokonce je dusí jako jako jablka v županu. Tam to vede(vedla) její švagrová, jméno raději nepíšu, Maxík by se chytil.
Ale nevadí, takhle se rodí legendy, které pak žijí svým životem.
:-)

Matko, když vydal Goethe utrpení mladého Werthera stoupl počet sebevražd.
Co z toho vyvodit moudrého?

Když nedokážete pochopit rozdíl mezi oběťí vlastního života pro jiné-možná marné, možná příliš idealistické, spíše buddhistické..-ale přesto pořád oběti, burcující, nenásilné, proviňující se jen na sobě a svůj život obětující, od podřezání žil a naložení s vlastním životem z pocitu marnosti,či abs´táku z nedostatku koksu, je to těžký.

Když si v 18 ti přečtete Camuse, nechá vás holka a zdá se vám, že je všechno na h.v.o napadne to ledackoho.
To má ale s Janem Palachem pramálo společného.
A vy ještě do toho napatláte státní maturity....panenko skočická, tady jsou zase věci.
:-)
A to prej jsem za senilu.
Možná jo, ale takové kraviny bych nevypotil.
15. 01. 2014 | 11:49

Targus napsal(a):

To: Ghándího Indie

Hrábněte do archívu CIA, co tři roky průser jak vrata. Od Mexika po Ohňovou zemi, od Gibraltaru po Střelkový mys, od Egejského moře, po Žluté. Všude války a převraty, kdo neskákal, jak zapískali, šel od válu, kulka v palici byla bonusem. Že špinavou práci dělali žoldáci, tím hůř. Ti se s tím tak nebabrali.
15. 01. 2014 | 11:50

HLINKA napsal(a):

Ghándí, ano , o tom to je.
Tady nebyla v roce 1968 žádná válka a okupace. Nepřijeli sem nikoho zabíjet a vraždit. Pokud byli mrtví, byly to dopravní nehody nebo se sami připletli někam kam neměli. Skákat před tank není šťastný nápad v žádném režimu
Cílem WS bylo obsadit a vytvořit posádky jako protiváhu USA posádkám v Německu. Tím se upevnila rovnováha a mír.
Vedlejší produkt- v souboji mezi komunisty "reformními" ¨Dubček, Smrkovský, versus křídlo Husák, Bilak Štrougal, posílili ty pravověrné. V každém případě vnitřní spor komunistů, cokoliv nekomunistického ( např. KAN) bylo tehdy naprosto mimo zájem veřejnosti
15. 01. 2014 | 11:50

Josef Novak napsal(a):

Sebevrah = dusevne nemocny clovek. Pokud by to prezil, lecil by se na psychiatrii. Nechapu ty oslavne nazory.
15. 01. 2014 | 11:53

neo napsal(a):

Paní Šilerová:

copak můžete chtít po lidech (viz příspěvky výše) chtít se bít či obětovat za nějaké ideály jako je svoboda, vlast, pravda, láska , když jim stačí pivo, párek, hadry a internet ?
15. 01. 2014 | 11:53

Terry Fox napsal(a):

to Ghámdího Indie? -
Máte to hezky ošetřené. Tak jak to podáváte vy, lze omluvit všechny agrese USA a NATO. Co vám říká taková Grenada, kam tisíckrát větší USA vtrhly bez varování a v noci do pokojné mírumilovné země, prý aby "ochránily své občany". Ó, Hlouposti, tvoje jméno je Ghándího Indie!
15. 01. 2014 | 11:54

Roni napsal(a):

Je smutné že se momentální vládnoucí mafie musí schovávat za tento čin za tohohle kluka, opravdu rád bych věděl co by říkal na veřejné sbírky na obědy dětí matek samoživitelek, opravdu rád bych si poslechl jak by obhajioval dobu kdy pracovníci polostátního podniku "čez" berou melouna deně a na vozejček pro postižené není.
No to by ho asi zdejší cenzor típ.
Palachu, Zajíci - čest Vaší památce, a díky.
15. 01. 2014 | 11:56

HLINKA napsal(a):

Pepo, ta Lomová se tu objevila jako vedlejší omyl. správně se mluví o osobě Olga Heparová- měla v hlavě nenávist k lidem a zemi, režimu, najala si náklaďák a nahoře cca 300 m nad ŠTROSMAJERÁKEM SMETLA NA ZASTÁVCE LIDI.
Diskuse je o tom, že to bylo stejně protirežimní jako Mašínové, ale ne tak zbabělé a nehrabala pro sebe, chtěla opravdu jen pomstu.
Tehdejší režim to ututlal, na rozdíl od zmateného činu Palacha se kterého se dnes dělá bůhvíjaké hrdinství. Nemluví se o dalších v pořadí za ním.
.
Prostě klasická ukázka jak jsme zmanipulovaní. Ani se nedozvíme kdo A PROČ to rozhodl, ale o některých výročích mlčíme, u jiných naprosto bezvýznamných uděláme málem akci kdo neskáče není čech.
15. 01. 2014 | 12:00

Slídič napsal(a):

Neznám většího českého hrdinu od 16.1.1969 než Jana Palacha.
15. 01. 2014 | 12:03

jiří napsal(a):

Pravdoláskaři jsou takoví,že jen mluví o Palachovi,ale že se např.upálil v roce 2003 na protest ten student Adamec z Humpolce o tom ani muk.Tak takhle si ty šm.jdi představujou svobodu a demokracii.Nak.pat pravdoláskaře a chartisty!!
15. 01. 2014 | 12:04

M.Emanuel napsal(a):

Mnohdy je mnohem těžší, žít dál, nežli ten život ukončit. Kolik lidí denodenně bojuje s bolestí těla nebo duše. Kolik lidí žije - vlastně jenom pro jiné.

Při vzpomínkách na Palacha si vždycky vzpomenu na lidi, kteří v té době trpěli ve vězení a v lágrech. Těch je mi líto mnohem, mnohem víc.
15. 01. 2014 | 12:04

HLINKA napsal(a):

Slídiči, tak se zapalte taky, třeba za Kááárla číro.
Nechci tedy navádět, ale šanci být 1-2. největší český hrdina, to bych nepustil.
Když už to tedy takhle vidíte
15. 01. 2014 | 12:06

Pepa Řepa napsal(a):

Tarqus
zdegradoval.
A zvláště jeho pohrobci, až se z toho stala směšná, zneužitá fráze kašparů.
To nepochybně! Škoda.

Ale Palach byl dávno před tím.Z toho jej ne,můžete vinit.

To heslo o pravdě a lásce nebylo odžité u Havla vlastním příkladem. Respektive jen částečně, láska je holt láska a hormony jsou hormony.
Ještě tam chyběla věrnost.

Pravda, láska a věrnost zvítězí nad lží, nenávistí a zahejbáním,
hlásal by Karel se slečnou Vopěnkovou.Ale Borgia to vytruboval obdobně. Nic nového.
To by byl slogan na billboardy.
No...nekup to.

To heslo, částečně převzaté od TGM má ještě jednu vadu.
Sám sebe se prohlásíte za majitele pravdy, neomylného, pravdu si usurpujete-o těch směšným následnících nemluvě-a druhého stavíte automaticky do role lži nenávistníka.

Tady jsme to my nějak nedomysleli asi jako soudzi v NDR se lžičkama.
Ale opět z toho nemůžete vinit Palacha.
Ten u toho nebyl.
15. 01. 2014 | 12:07

Martin1 napsal(a):

To: Ládik!!!
"Mašíni v sebeobraně."
---------
Ládíku!!!, vy budete asi bojovník k pohledáni!
Vám by to bylo ještě asi málo pro rovný boj, vy byste musel mít proti sobě svázané pětileté komunistické dítě, pak byste měl asi šanci - Ó - náš hrdino Ládíku - bojovníku - nositeli třech - vykřičníků !!! Nevolal byste i pak Pomóóóc !!!!?
15. 01. 2014 | 12:08

HLINKA napsal(a):

EMANUELI, MÁTE TOTÁLNÍ ZMAETEK V hLAVĚ. v ROCE 68-69 U NÁS NIKDO NEVINNÝ V KRIMINÁLE NETRPĚL, bylo to období stejné jako těsně po cinkání klíči, samá amnestie, víra jak všichni kriminálníci jsou ušlechtilí a nevinní.
Tehdy to Rusové a Husák utnuli a udrželi stát za cenu normalizace, takže se nepodařilo PROHLÉDNOUT a dopracovat k jasnému pohledu jak "nevinní a ušlechtilí" jsou kriminálníci a "disidenti". Kriminalita se tehdy nestihla tak rozvinout jako dnes.
Dnes už jsme chytřejší
15. 01. 2014 | 12:11

Pepa Řepa napsal(a):

HLiNKa
ale nebyl mimo KAN.
Cosi o tom vím, neb jsem se k zakládání KANu na Slovanském ostrově jakýmsi omylem na jaře r.68 přimotal.
V průvodu jsem byl jen 2x, jednou jako dítě, které šlo i na lampionový průvod, než mi starší bratr vrazil facku a podruhé s Ivanem Svitákem v r.68.
Víte co jsme řvali?

Se Svobodou za svobodu.
Takoví pitomci jsme byli.
:-)
Palacha ctili všichni.
Když byly sešlosti naproti Fildě, koukal jsem z okna UMPRUM. To jsem si nikdy nenechal ujít. Mám k Palachovi obrovský respekt.
Vydávat ho ovšem za bojovníka za reformovaný komunismus je chucpe.

Ale už toho nechám, měl jsem raději mlčet, nejsem argun.
15. 01. 2014 | 12:17

Osvobození Grenady napsal(a):

Terry Fox,
tady si přečtěte něco o té Grenadě, abyste tak netápal:

"... V září 1983, Bishop odjel na soudružskou návštěvu do Československa a v říjnu v rámci vnitrostranické rozmíšky byl svržen a uvězněn.

Podařilo se mu uprchnout, ale byl lapen a odstřelen spolu s dalšími soudruhy. Jeho těhotnou milenku a ministryni školství Jacquelinu Creftovou nezastřelili, ale utloukli k smrti.

Noví vládci a Bishopovi staří spolupracovníci Bernard Coard a Hudson Austin vyhlásili stanné právo a stav věru mimořádný, totiž totální zákaz vycházení z domu, 24 hodin denně. Kdo se ukáže na ulici, bude zastřelen.

Dokonce i Fidel Castro charakterizoval ultraradikála Coarda jako Pol Pota karibské oblasti.

Celý národ byl de facto uvržen do domácího vězení. V něm dlel též Sir Paul Scoon, oficiální hlava státu. Jemu se podařilo vypašovat prosbu o pomoc k regionální organizaci (Organization of East Caribbean States), OEEC se obrátila na Washington a ten promptně vyhověl.

Však se na ostrově přítomní Američané, včetně 700 studentů mediciny, dostali do krajně nebezpečné situace. Jaká to příležitost zmocnit se rukojmí dle iránského precedentu s diplomaty!

K invazi došlo 25.října a za tři dny bylo po všem. ..."

http://www.otaulc.com/text/777.htm
15. 01. 2014 | 12:21

kokoshka napsal(a):

Moc se mi libi postoj Lucase-
Americka hlavička režiseru nepochopila proč Hvezdne Valky maji tak podivne titulky na začatku,odhora dolu a přisudila Lucasovi pokutu za nejake porušeni.
Lucas pokutu zaplatil a navždy odešel ze svazu řežiseru,a potom založil vlastni studium Lucas Films.
15. 01. 2014 | 12:26

patriot napsal(a):

V roce 2003 se na protest proti režimu v Česku upálilo několik mladých lidí.

Dnes ticho po pěšině, nehodí se to do krámu…

http://www.novinky.cz/domaci/5210-klaus-vyzval-mlade-lidi-aby-se-neupalovali.html
15. 01. 2014 | 12:30

Ládik!!! napsal(a):

Soudruzi!
Nazad - zbraň! Odchod!
15. 01. 2014 | 12:30

jiří napsal(a):

Neznám většího českého hrdinu od 6.března 2003 než Zdeňka Adamce.
15. 01. 2014 | 12:31

Pepa Řepa napsal(a):

Odcházím obohacen poznáním, že Oldřich Nový s Olgou Lomovou-Hepnarovou vymysleli podpalovač Pe-Po a nápad jim zlovolní pejzatí kapitalisté, kteří vyslali mandelinku bramborovou i mírovou misi r. 68 do Čech a rangers řevlečené za soudruhy-a Grenadě ukradli.

Poznání obohacuje.
15. 01. 2014 | 12:34

HLINKA napsal(a):

Pepo ŘEPO, ALE VŽDYŤ SI PROTIŘEČÍTE.
Sám říkáte- hulákalo se SE Svobodou za svobodu a brečelo za Palacha.
a potom řeknete že to bylo chucpe. Nebylo,!!!!!
tehdy se opravdu bojovalo za reformní komunisty Dubček, Smrkovský Svoboda. Bylo tady dobře, A NIKDO NECHTĚL NIC JINÉHO, než větší otevření hranic. v té době jsme ještě byli i ekonomicky srovatelní s Rakouskem, naše auto Tatra a Felicia byla na špičce Evropy, na Expo v Bruselu jsme oslnili svět.
.
Jenže pak přišli ti Rusové a tak se národ duševně zasekl v nějaké duševní strnulosti a pasivní resistenci, dělala se z každé pitomosti legenda, A TAK VZNIKL SVATÝ MASARYK ( toho jsme si drželi už za Hitlera) A SVATÝ PALACH- NAPROSTO NESMYSLNÉ, švejkovali jsme, a začali upadat i ekonomicky . A představte si že nějakému Brežněvovi to bylo šumák jak se hádáme mezi sebou a jsme pasivní.
.
Tohle mně na čecháčcích vadí, pitomé legendy, my čecháčci jsme úžasní ale pořád nám někdo ubližuje.
a KDYŽ NEMÁME NIKOHO KDO NEUBLIŽUJE - ZA Masaryka a po cinkání klíči r 89, je to největší průšvih, nastal vždy ekonomický a morální rozvrat. Ale to modlení za pochybné existence nám zůstane
15. 01. 2014 | 12:38

K. napsal(a):

Patriot jako patriot komunistů ?
15. 01. 2014 | 12:40

Viola napsal(a):

neo

asi jste také špatně pochopil význam " obětovat za nějaké ideály"
znamená to žít a dělat, co je možné. Důležité je žít, ne zemřít.
Oslavovat máme život a ne smrt. Oslavovat máme ty, kteří vytrvali a ne ty, kteří to vzdali jako Palach.
Ve vztahu také opustíte toho, kdo vám vyhrožuje sebevraždou, protože žít s takovým člověkem by bylo utrpení.
15. 01. 2014 | 12:42

Bestia triumphans napsal(a):

Nezničitelný troll a fanoušek Adolfa Hitlera, nick K.V., Sobol a jiní, se opět transformoval v nick HLINKA.
Zachraň se kdo můžeš.
15. 01. 2014 | 12:42

resl napsal(a):

K.V. : Resle/ protože Palach se upálil na podporu REformních KOMUNISTŮ v čele s Dubčekem a Smrkovským/.
------------
Nic jiného od komunisty čekat nemohu, přece nepopřete své soudruhy grenbeníčky. Vás nezajímají poslední slova Palacha, vás zajímá strana a jejich analfabeti, kteří se víc, jak dvacet let kroutí jako hadi, jen aby nemuseli nést aspoň dílek odpovědnosti za svou komoušskou minulost.
15. 01. 2014 | 12:43

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Diskuze je mizerná, blog je také nevalné hodnoty.
V tomto případě totiž platí ad fontes, tedy slova Husova, Palachova...
s interpretátory jsou neblahé zkušenosti, věří zhusta jen tomu, čemu chtějí věřit, původní výroky si tomu přizpůsobí, kontexty též.
Někdy je lepší mlčet, otevřít si knihu a přečíst si pár slov , např. od Husa - jehož čin měl význam velký i ve faktické rovině jeho poselství, na rozdíl od Palacha. Ale to se právě že srovnává nesrovnatelné...a nezapomeňme , že Hus byl jeden čas rektorem university, Palach byl studentem. A vražda není totéž co sebevražda. Vraždou je oběť umlčena vnějším zásahem, on ten Hus by dál jistě bojoval...sebevrah se dobrovolně vzdává dalšího boje, je tak i výtkou sám sobě - nejen těm, na které se obrací.

V obou případech je nešťastné to, že předčasně zemřeli, ale to se někdy stává - když se jde pouhým slovem proti masivní přesile a proti dějinám coby souboru okolností, které jsou takovým lidem většinou nepříznivě nakloněny.

Luther na to šel jinak - a uspěl.
I Klaus na to šel jinak - a také "uspěl".
Papež František na to jde také jinak...a neuspěje.
:(

Pro pád byrokratického centrálního kapitalismu sovětského typu vykonal nesrovnatelně více komunista Teng Siao Pching - než např. Reagan /Palach už vůbec ne/. A možná Nixon, který jsa býti " záhadným" motivován, vydal se tehdy za Mao Ce Tungem.
Zní to cynicky, ale je to pravda, krutá sice, ale pořád lepší než falešný a naivní romantismus - takové to oplakávání symbolů v jakémsi kvaziradostném modu pozdního souznění...s čím vlastně ? S osobní tragédií a s osobním utrpením, až tak moc osobním, že je možná až nemravné to slavit ?!?

Takže když tak Palachovy věty si přečíst... a pak o nich přemýšlet. Svíčku donést a zapálit.... a jinak nic.
Což se mi nepovedlo.
15. 01. 2014 | 12:47

Viola napsal(a):

Pepo Řepo

obět, burcující, nenásilné - burcující ano, ale násilné, vražda na sobě je násilná. Nenásilí je tak, jako to ukázal Ježíš. Bil někdo Palacha?
15. 01. 2014 | 12:48

Karel napsal(a):

Tento režim, převážně mafiánský, nechutně zneužívá památku Jana Palacha !
15. 01. 2014 | 12:49

Viola napsal(a):

Tak "nemravné to slavit" a zvláště je to nemravné od věřících křesťanů, kteří ví, co musel zakoušet Ježíš.
15. 01. 2014 | 12:51

Viola napsal(a):

Poslední slova Palacha:

"„Přičiňte se živí v boji!“

pozdní poznání.
15. 01. 2014 | 12:53

Vašek napsal(a):

Trochu mne udivuje, že p. biskupka (už to označení ve mě vyvolává rozpaky - vím totiž, kde má drůbež biskupa), srovnává Husa s Palachem. Měla by snad nejlépe vědět, že Hus - jedouc do Kostnice neměl jistotu, že ho upálí, i když jistě věděl, že tam je veliké riziko, uvěznění a snad i smrti -nebyl hlupák.
Oproti tomu Paach ukončil svůj život dobrovolně a velmi demonstrativně, takových jedinců má každá generace,každý národ konečný počet - kdo z nás by toho byl schopen, a kdo z těch jež by byli, by toho byl schopen -nevěda, zdali to bude mít zamýšlený efekt? Z 10.000.000,- jednotlivci.
Myslím, že je velký rozdíl i mezi parašutisty a Palachem , ti nejprve splnili svůj cíl a poté měli ještě šanci o svůj život bojovat - i když uznávám, že malou.
Zkrátka domívám se, že Palachův čin lze těžko s něčím srovnat nebo porovnat, jde o zcela jedinečný čin, o osobní dobrovolné rozhodnutí jedince , jaké nemá obdoby, snad až na J.Zajíce nebo onoho poláka -jméno si nevzpomenu.
15. 01. 2014 | 12:57

Vašek napsal(a):

Violo !

Máte pocit, že někdo "slaví" , vidíte někde vystřelovat rachejtle?
Slavit nebo uctíva a připomínat je velký rozdíl.
15. 01. 2014 | 13:00

Různé podoby hrdinství napsal(a):

Na připomínání Jana Palacha je špatný způsob a skryté motivy, které tyto pamětníky vedou.

V šedesátých letech si lidé mysleli, že máme právo na vlastní cestu, na vlastní myšlení, na vlastní svobodu, a že jsou ta hesla o bratrství mezi spřátelenými národy myšlena vážně.

Ale tvář soudruha Brežněva lidská nebyla. Stejně jako jiných fašistů z Kremlu.

Jan Palach byl člověk s ideály, vlastenec, mladý muž, který zřejmě nezažil mnoho ponížení a o gulazích "v zemi kde zítra znamená již včera" asi nevěděl. Jinak by neměl žádné iluze.
Palach chtěl vzburcovat lid hlavně kvůli sobě.
Kvůli svému čistému svědomí, protože neuměl žít v hanbě a deziluzi, kterou nepociťoval jen psychicky, ale i fyzicky.

Asi příliš nemyslel na své rodiče. Správně tušil, že se svým činem proslaví. ... To jsou jen spekulace.

Rozhodně - každý zdravotník, který se kdy staral o popálené, takový čin nemůže schvalovat. Ví totiž, kolik utrpení, doslova doživotního utrpení, tito postižení lidé zakouší. A věru žádnou slávu za to nesklidí - ač jde o doživotní bojovníky se sebou samými, jakož i s nechápavým okolím.

Pro mě vždy bude hrdinkou malá Natálka - hrdinkou, která je ke svému hrdinství doživotně odsouzena.

Nikdy pro mě hrdinou nebude Jan Palach.

http://www.novinky.cz/domaci/257558-popalena-natalka-uz-nastoupila-do-skolky-zatim-stale-nevi-co-se-ji-stalo.html
15. 01. 2014 | 13:00

HLINKA napsal(a):

Vašíku, ano, my máme lidí ochotných upálit se za svoji zemi dost málo.
Takoví muslimocvé jich mají o hodně více- sebevražedný atentátník skoro každý den.
Ale co tím chcete říci to nechápu
15. 01. 2014 | 13:01

Viola napsal(a):

gaio

"Tak Patočka, pedagog a takhle blbnul dětem hlavy?"

prý v tom měl prsty i Havel.
15. 01. 2014 | 13:02

Martin1 napsal(a):

Prosím Vás všichni si své politické názory přihřejte nad plamenem z Palachova těla. Ohně a tepla je tam pro všechny dost. Jsem na 100% přesvědčen, že kdyby mohl a probudil se a ožil a viděl vás, tak by tentokráte zvolil plamenomet.
Víme všichni naprosté nic, co se mu honilo hlavou, do čeho byl možná vmanipulován, pak už nemohl couvnout, nevíme nic. Jeho rodiče jeho rozhodnutí určitě nesdíleli - nevěřím tomu ani vteřinu. Jim a všem, kteří ho měli rádi zničil život. K nim měl větší povinnost, než k nám, k vám - ke mně - já bych ho na kolenou prosil, aby to nedělal, klidně bych ho skopal, svázal a nedovolil bych to - vzal bych vám vašeho hrdinu ve jménu jeho života.
-------
Tady to někdo propojil s Mašínama, nevím proč, ale dobře, tak k tomu. Kdyby například zabili mého tátu, který bývalý režim vůbec nemiloval, ale byl také jeden čas "na smůlu" pokladníkem (já později také), tak věřte, že ve své soukromé válce bych bych vraha svého otce vyhledal a dopřál mu neopakovatelný zážitek.
15. 01. 2014 | 13:05

Viola napsal(a):

Vašku

slavit v tomto případě znamená o tom psát článek. Autorka by se měla spíše věnovat oslavě svatých. Který svatý má dnes svátek? Ne nadarmo se v kostele říká
"hřeším, nedělám, co mám dělat".
15. 01. 2014 | 13:07

Vstanou noví bojovníci napsal(a):

Martine,
ten Palach s plamenometem se Vám poved :)

Tleskám!
15. 01. 2014 | 13:11

Vašek napsal(a):

To HLINKA,
je to prosté, (i když pochybuji, že se muslimové upalují), v naší současné "křesťansko-konzumní" chceteli společnosti, panuje značné sobectví, strach ze smrti a nochota udělat něco navíc pro druhé (rozuměj ne příbuzné,ne klientelisticky spřízněné, ne ty z nichž mám přímý užitek..), natož položit život za ideál a ještě navíc tak trýznivým způsobem, tato společnost má strach ze smrti - neřkuli z bolesti apávě proto je v kontextu tento čin zcea vyjímečným prjevem osobní odvahy. Mnoho z diskutérů zde vyjadřuje svoje "rozumy" mne nevyjímaje, ale každý by si měl položit jednoduchou otázku - byl bych toho také schopen ? Odpovězte si upřímně - sám sobě.
15. 01. 2014 | 13:13

Suchec napsal(a):

Asi před pěti lety se v Chebu upálil šestnáctiletý kluk a byla o tom jenom lehká zmínka v regionálním rádiu mezi informací, že se přemnožili slimáci a že se bude konat májová veselice.
15. 01. 2014 | 13:14

Viola napsal(a):

Svatý Pavel poustevník má dnes svátek a bylo by hodné jej připomenout před Palachem:
http://catholica.cz/?id=120
15. 01. 2014 | 13:15

Vašek napsal(a):

Violo,
je vidět, že vše poznání světa je dosti povrchní, ČCH nemá stejně jako ostatí protestantské církve žádné "svaté". Na článku samotném nic oslavného nevidím.
15. 01. 2014 | 13:16

Viola napsal(a):

Vašku

mít strach ze smrti je velice dobré, jen tak lze přežít a mít život věčný
(nepřetržitý)
15. 01. 2014 | 13:17

Vašek napsal(a):

Viola,

strach ze smrti a ochota obětovat vlastní život jsou dvě zcela rozdílné věci.
15. 01. 2014 | 13:21

Viola napsal(a):

Vašku, co je sláva - oslava

Sláva je překladem hebrejského slova „kabod.“ Kořen tohoto slova vyjadřuje tíhu, která způsobuje fyzickou námahu: jde o břemeno či obtíž. V přeneseném smyslu vystihuje tento pojem úctu či vážnost. Hebrejský kořen znamená také hodnotu či význam nějaké věci, události nebo osoby. Můžeme tedy říci, že slovo kabod označuje to, co je těžké, co má váhu. I v češtině používáme slovní spojení „vážit si někoho.“ Tím říkáme, že je pro nás někdo významný a budí v nás úctu.

Sebevrazi zásadně úctu nemají budit. to vychází z křesťanské víry, která je o životě a ne smrti. O smrti mluví satanisté a ti ji také uctívají.
Proto by si někteří duchovní měli přísně uvědomit, co ctí, jestli život, nebo smrt, podle toho se pozná pravá víra Boží a ne uctívaní Satana. Jen satan našeptává sebevrahům, aby skončili se žiovotem
15. 01. 2014 | 13:24

Pepa Řepa napsal(a):

Prdlajs dobře Hlinko.
Byli jsme blbí, pouze proto že jsme toho Svobodu neprokoukli dříve. Mě do toho bolševického blahobytu netahejte.Pro mne byl vždycky symbolem Tigrid nebo Medek.To byli frajeři, ti si to odžili vlastním životem.příkladem.

Pak jsem jednou seděl U pštrosů te´d je z toho hotel s jedním starým dědou. Prošel se Svobodou až do Prahy.
To byly příběhy o Svobodovi, ale o mrtvých jen dobře.
A Smrkovskýho sí pamatuju jak zadním vchodem utíkal ze Staromáku, před študákama, už ho měli plné zuby.Hlavičku vidím i dneska.
Ale možná jsme se potkali v proluce Myslbek. Chodili jsme tam s cedulí Hledáme komunistu k diskusi.

No...abych byl upřímný, moc o diskusi nešlo:-), dostal sodu.
Asi málo, je nezničitelný.
Dneska už je to mimo emoce, je to historie jako u filmu Všichni dobří rodáci.
Nenávist v kapse nenosím
15. 01. 2014 | 13:24

Leksise napsal(a):

"... strach ze smrti a ochota obětovat vlastní život jsou dvě zcela rozdílné věci ..."

Vážně?
Tak zkuste obětovat vlastní život beze strachu ze smrti.

Kdyby nebylo strachu ze smrti, nebylo by ani hrdinů.
15. 01. 2014 | 13:26

Viola napsal(a):

Vašku ochota obětovat vlastní život - smysluplně, to ano, ale ne vztáhnout sám na sebe ruku bez jakékoli pomoci komukoli.
15. 01. 2014 | 13:26

Viola napsal(a):

Vašku - "ČCH nemá stejně jako ostatí protestantské církve žádné "svaté".

to je docela škoda a je to i ukázka špatné církve.
15. 01. 2014 | 13:31

Milan napsal(a):

To období si velmi dobře pamatuji,pracoval jsem v Pragovce a můj spolubydlící Franta z Čáslavi přišel rozrušen z toho co viděl na Václáváku.Studenti jsou vždy radikální.Bylo jasné ,že obsazení Československa je na dlouho a v té době nikdo nedovedlo odhadnout ,na jak dlouho.Jen si pamatuji jeden názor z té doby ,ani nevím v jaké hospodě jsem ho slyšel,"tohle skončí až se to v Rusku začne měnit".Trvalo to 21 let a opět naše elity nebyly připraveny stejně jako v r.1968.To je alfa a omega tohoto národa ,že má elity,které nedovedou vyjednávat.Vždy radikalizují národ až dostanou pořádnou nakládačku.Nebo jednají tak,že se nezeptají národa zda to chce tu jejich vizi.A tak jdeme dějinami jak vandráci v průjezdu od zdi ke zdi.Frantovi nakopal ruský řidič prdel,když přecházel na Krejcárku a ´tukl si na čelo,ležel potom na břiše na posteli a naříkal "Ty svině", sám důstojník v záloze,který ví co je rozkaz.V noci z 20 na 21 .8.1968 jsem neměl parťáka na pivo ,tak jsem zůstal na svobodárce a tak se mi chtělo.Taxikáři jezdili na hranice i třikrát za noc,jak mi to jeden potvrdil a hranice do Německa byla otevřená,velitelé PS ji otevřeli.Kolikrát jsem si to připomínal ,když mi bylo zle z té naši politiky.
15. 01. 2014 | 13:34

Vašek napsal(a):

Trochu mne mrzí, že místo vlstní hlavy "googlíte" původní významy slov a pak se s nimi snažíte operovat, vaše argumentace je pak téměř bezcená, protože je jasně vidět,že nemá reálný základ.
Například v tomto případě je hloupost porovnávat pvodní význam slova (včetně doložení jeho vzniku a různýh významů) se současným významem tohoto slova, skutečně ale nehodlám "Googlit" , abych Vám dokázal, že se mýlíte.
Netuším, kde berete tu jistotu(nejspíše je to právě ta obava ze smrti , o které jsem psal), zda mají sebevrazi budit úctu nebo ne. Ovšem velmi mne baví, jak se oháníte křesťanstvím (vy víe, zdabyl Palach věřící křesťan?), o kterém nevíte skoro nic, tipoval bych, že nebudete ani pokřtěná - trochu pokrytectví ne?
15. 01. 2014 | 13:34

Kritéria svatosti napsal(a):

"... to je docela škoda a je to i ukázka špatné církve ..."

Nikoli! To je právě dobře.

Špatné církve uctívají Jana Sarkandera, Terezku z Avily, Marxe, Engelse a Lenina.
15. 01. 2014 | 13:35

Vašek napsal(a):

Leksise,
dobře, tak jinak. Každý, kdo obětuje svůj život má ze smrti strach (neměřme jak velký), ale obětuje také život každý,kdo se bojí smrti?
15. 01. 2014 | 13:40

K.V napsal(a):

Kritérium- ach jo, kdybyste alespoň tušil že Marx se přednáší na všech vyspělých universitách na světě, na fakultách ekonomie, filosofie a i dalších společenských věd.
Víte , kvůli tomu že u nás opilý dav cinkal klíči a prohlásil vše co bylo před rokem 1989 za zločinné a špatné, se ještě nezastaví zeměkoule. Ta pár hlupáků ještě unese, jenom ti hlupáci škodí především sami sobě
15. 01. 2014 | 13:40

Vašek napsal(a):

Violo,

dle čeho zrovna Vy posuzujete "správnost" církví ? To by mne tedy skutečně zajímalo - odpovězte mi prosím.
15. 01. 2014 | 13:41

neo napsal(a):

Viola:

to jen vy špatně chápete. Jděte si raději pálit porno.

Já psal o obětech a boji za svobodu. Za tu se vždycky umíralo, jen dnešní zhýčkaní lidé svobodou neví co mají a každou chvíli by ji někdo vyměnil za pivo, párek i dárek.
15. 01. 2014 | 13:47

slow train comin’ up around the bend napsal(a):

Paní biskupka se nás snaží čímsi omotávat.
Ale líbilo se Izákovi být obětován mlsné hubě Hospodinově?
A, koneckoncú, líbilo se Abrahámovi v jeho požehnaném věku vraždit syna, když druhého předtím z pokrytectví vyhnal?
Arabové si dodnes myslí, že Izák byl sežrán a jejich předkem je Ismail.
Oni ovšem boha nezatěžují žádnými překážkami morální povahy.
Může bejt pěknej hajzl, oni jen doufají, že je slitovný, když mu zrovna nelupá v bedně.

To my si myslíme, že za modlitbičku koupíme místo v nebi.
Když pěkně vydržíme řádění normalizačních bl bců, budeme mít embéčko a chatu a 2+1 v paneláku.

A když přežijeme nálety Kalousků, Švancnberků, Drábků, Hegerů, Sobotků a všelijakých chovanců, budeme nakonec do důchodu mít placatou televizi s Dietlovými seriály a naslouchátko. Možná.

Dilema je, jestli syna máme nechat podepsat u armády a cpát se na mise. Ale i kdybychom mu to chtěli rozmluvit, nedal by se.
Viděl, jak to dopadlo s Palachem.
Kohout, Havel (Oldřich Nový u toho vyjimečně nebyl), bílej mercedes, prochlastanej minimax (marně jim estébák u baru řikal, že ho maj vzít) a dvacet let idiotismu, který by možná bez té pohřební demonstrace a bitvy s lidovými milicemi na Lenince (brácha spolužáka si přinesl polámaná žebra, říká se, že devět mrtvých, nevím, nehledal jsem to) nebyl tak hluboký.

Protože by nebyly tak ostré čistky, vyhozených půl miliónu lidí neschopných říct jednu prostou větu. To jsou ti, podle nichž dodnes měřím.
Ne bezpartijní hrdinové práce, kteří přišli v jednasedmdesátém k volbám jak jeden muž.
Ti, co koncipovali v jednapadesátém petice ovšem čekali, že přijde rok 1937, takže vzali kramle včas. S nimi ti, co věděli, že se uživí i jinde, než ve Svobodné Evropě. Což byl ten brain drain, který nás měl těžce stát, alespoň jak říká antropolog Klíma.
Zhoršení genového poolu. Já jsem teda potkával v sedmdesátejch letech chytrejch holek hafo.

Naštěstí znal doktor Husák sklepy v Kolodějích zevnitř a vídal na chodbách ÚV svíjející se klubka hadů za bílého dne. Mám to sice z druhé ruky, od synka jeho psychiatryně, ale z faktu, že se honem ještě v devětašedesátém vdala ven bych soudil, že jde o fakt.

Takže bych řekl, že člověk nemá kol sebe pásat semtexové vesty, jak navrhuje paní Šilerová.
Spíš má ze svinstev, která se mu staly a která musel udělat být schopen dělat závěry.
Určitá stadia kulturního vývoje už může dosáhnout jen každý sám za sebe. Čím se dostane dál, tím větším je zatížen hendikepem vůči těm vždy ochotným, omyvytelným, poteflonovaným.
Jestli k tomu potřebuje ta klubka hadů, má je mít.
Lepší než klubka Robejšků a Šilerových, kteří by rádi, abychom se za ně obětovali.
15. 01. 2014 | 13:49

Uctívači s.r.o. napsal(a):

Klimente Vorošilove,
uctívat je přece něco jiného, než číst.

Uctívač se k Marxovi modlí. Ekonom ho čte.
15. 01. 2014 | 13:50

K.V napsal(a):

Pepo ŘEPO, Z části mohu souhlasit, také nepovažuji socialismus 70 a 80.tých let za ideál
. ale zrovna Tigrid a Medek- hlasatelé kteří z venku z tepla popichují lidi ve vlastní zemi??
A jejich "přínos" po cinkání klíči
Medek alespoň zůstal jako Kancléř důstojný tím že se moc nevměšoval, a dokázal dokonce projevit i nesouhlas s tím co se děje a s Havlem. Udržel alespoň zdání noblesy
Tigrid zůstal štvavý poděs, jeho působení na ministerstvu Kultury patří k temným obdobím té instituce, a myslím že sebevraždou si vyřešil to, aby se neztrapňil a z legendy se nestal veřejně provařeným hňu....pem. Ostatně jeho pokus dostat se do Senátu byl velmi trapný
15. 01. 2014 | 13:51

Viola napsal(a):

Vašku

je to jednoduché, jak jsem napsala výše, církev oslavující život je ta správná.
Ta církev, která si všímá smrti, správná není.
15. 01. 2014 | 13:57

stejskal napsal(a):

Ano, pane Bestia triumphans,

ta dikce je nepřehlédnutelná. Navíc příspěvky podepsané jako K.V, sobol či HLINKA přícházejí ze stejné IP adresy.

Libor Stejskal
15. 01. 2014 | 14:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Pepa Řepa:

Vzpomnělo si nás víc. I text byl napsán. Nakonec jsem zvolil silentium a jsem tomu rád.
15. 01. 2014 | 14:02

fler napsal(a):

Palach byl mladý, zřejmě naivní a jednal ve vypětí emocí. Takže ano, už ho nechte na pokoji, ať je mu země lehká. Takovýto výkřik do tmy nikomu nepomohl a ani nikdy nepomůže. To bychom se museli upálit všichni. Raději čiňme, dnes máme demokracii, alespoň se to tak říká, takže se můžeme svobodně rozhodovat, zda si koupíme banány v Bille nebo v Kauflandu. Případně jinde. To je tak asi vše.
15. 01. 2014 | 14:03

Vašek napsal(a):

Violo,

koukám, že máte život velmi zjednodušený..........
15. 01. 2014 | 14:10

Viola napsal(a):

Vašku

"Netuším, kde berete tu jistotu(nejspíše je to právě ta obava ze smrti , o které jsem psal), zda mají sebevrazi budit úctu nebo ne"

Je smutné, že někteří už zapomněli na to, že sebevrazi neměli místo na posvěcené půdě, že už i někteří duchovní opěvují sebevrahy, je to ukázka vstupu satana na místa, která by měla být od něj čistá a prostá.
To, že jsem svými slovy vám hned nenapsala o té slávě se omlouvám, ale snad vám to tak nevadí, mi je milejší, když mi někdo napíše něco přesnějšího, než by on sám hned vytvořil.

P.S. pokřtěná jsem
15. 01. 2014 | 14:11

Viola napsal(a):

Vašku

zastávám názor, že v jednoduchosti je krása.
15. 01. 2014 | 14:13

kilo keců za 50,- haléřů napsal(a):

Tjó svoboda.
Za tu neo vždycky umíral.
15. 01. 2014 | 14:16

Vašek napsal(a):

Violo,
nikdo nic nezapoměl........, ale vy se musíte konečně rozhodnout, zda chcete arguentovat jako křesťanka (pokřtěná tedy) - k tomu vám ale podle mého chybí mnoho znalostí o víře a křestanství nebo jako ateista, pak však nemůžete užívat na podporu svých teorií ty tmářské církevní pověry. Vy si však vybíráte odkud se vám co hodí - výsledek je bramboračka bezjakékoliv konzistence.
15. 01. 2014 | 14:18

Vlado napsal(a):

Dost nicků zde dehonestuje památku mladého člověka studenta Palecha, který se rozhodl svým činem vyburcovat národ z letargie.
Obětoval svůj mladý život a k tomu bylo třeba hrdinství. Zoufalství ho tedy dovedlo k hrdinství a stal se nejvyšší morální autoritou. Té se rády dovolávají polistopadoví politici, kteří zapřičinili morální a hospodářsko-ekonomický úpadek.
Položmě si otázku zda by souhlasil, že státní majetek je vyprodán. Země zadlužena 1,7bilionem Kč a nezaměstnaných je na 700 tis. Mnohé z nás ten podvod na národní třídě s mrtvím studentem Šmídem a demokracie v podání těch polistopadových "národohospodářů" nás přišla draho.Ne tak např.Koženému Bakalovi Pitrovi atd. V každém případě škoda jeho života a čest jeho památce.
15. 01. 2014 | 14:19

Vašek napsal(a):

"zastávám názor, že v jednoduchosti je krása"

To ovšem platí o designu, nikoliv o stavu dcha.............
15. 01. 2014 | 14:20

neo napsal(a):

multinick 14:16 :

s multinickem se nebavim.
ne já, já jsem měl veliké štěstí, že svobodu vybojovali mí rodičové a jejich vrstevníci a tak jsem zatím převážnou část života prožil ve svobodě.
15. 01. 2014 | 14:23

Pepa Řepa napsal(a):

fler
třiďte odpad....má to smysl.
:-)

Nebyla to marná oběť, marnou oběť z toho mohou jen udělat usurpátoři odkazu oběti nebo konzumenti banánů.
Byl jste někdy na Massadě? T
Tam se zasebevraždili všichni až na pět, které zalezly do nádrží.Pořád to visí ve vzduchu, i po 2000 letech.
Přijde na situaci. Na důvodech proč. Ale odkaz to je.
Už jen proto, že když budete muset cosi obětovat, řeknete si Palach obětoval víc.
Vzpomenete si na něj.
To stačí.
Pro učitelskýho i jako výuka k ideálům. Má snad přednášet o Fierlingerovi nebo Chovancovi?
Pro křesťana je taky jeden, co se obětoval. Ale to je o něčem jiném.

P.S.Kupuju bánány v Lidlu
15. 01. 2014 | 14:24

Viola napsal(a):

Kam jste oči dal Pepo Řepo?

Samooběť Palacha nejen že byla zbytečná, ale napomáhající ďáblu.
A je stokrát lepší si vzpomenout, co musel vytrpět Ježíš na kříži, než na Palacha. A vůbec dávat ty dva dohromady je šílené.
15. 01. 2014 | 14:31

Na Massadě, tam na tom vršíčku ... napsal(a):

"... Byl jste někdy na Massadě? T
Tam se zasebevraždili všichni až na pět ..."

A měli snad massadští na výběr?
Nechat se ukřižovat by bylo lepší?

"Zasebevraždili" je trochu zavádějící. Losovali mezi sebou, kdo z nich má být vrahem ostatních a sebevrahem, a kdo obětí.
15. 01. 2014 | 14:32

Pepa Řepa napsal(a):

"Ale to je o něčem jiném", Violko
kupte si lepší brejle.
Čtecí. Jsou ve slevě.
:-)
15. 01. 2014 | 14:34

Viola napsal(a):

Vašku

kupodivu obdivuji design složitý, ale myšlenky prosté a jednoduché.
15. 01. 2014 | 14:35

Viola napsal(a):

Pepo Řepo

rozhodně čtecí brejle nepotřebuji ani ve slevě.
Tolik jste toho napsal na adresu muslimů a teď obbajujete defakto jejich taktiku.
15. 01. 2014 | 14:38

juvel napsal(a):

Paní Šilerová píše: "Tragické není obětovat se ! Tragické je být obětí." Jako křesťan s tím mohu jen souhlasit. Problém spočívá v tom, pro co se člověk obětuje. Někdo se obětuje pro získávání majetku, nebo moci. Jiný zase pro svou vášeň k ženě, adrenalinu, pro slávu, pro falešné ideály a.t.d. a.td.

Jako křesťan nutně srovnávám oběť J.Krista s obětí J.Palacha. Kristus ve své době byl členem národa, který byl okupován a ovládán cizí mocností - Římem. V době, kdy rostl odpor Židů proti Římu a kdy již docházelo k ozbrojenému odporu proti Římu. Na tomto odporu neměl J.Kristus žádný podíl, ale celým svým životem odporoval nátlaku světa, aby se dopustil hříchu, t.j. sobeckého, zištného, pokryteckého, lživého, násilnického jednání. Nedopustil se takového jednání ani pod tlakem nespravedlivé, potupné, kruté popravy, jako by byl zločinec. Kristus nebyl obětí tehdejšího politického, mocenského, a nacionálního soupeření. Jeho obětování nebylo tragické, mělo nedozírné dobré následky ve prospěch všech lidí, kteří milují pravdu a spravedlnost.

Ve srovnání s tím vidím Palacha jako tragickou oběť tehdejšího politického a mocenského soupeření. Jako mladého, ještě nevyzrálého člověka. Jeho láska k pravdě a spravedlnosti, jeho idealismus a obětavost byly svedeny falešnými filozofickými, politickými a nacionálními koncepty. Je to tragická obět mladého, čestného, obětavého a úctyhodného člověka.
15. 01. 2014 | 14:39

Pepa Řepa napsal(a):

O to víc u Palacha.
Svobodná volba.
15. 01. 2014 | 14:39

Viola napsal(a):

Pepo Řepo k panu Bromovi "Pro učitelskýho i jako výuka k ideálům. "

Jenom to ne, to bych si na takového učitele musela stěžovat.
Naštěstí, jsem si své vychovala a vnoučata jsou ještě daleko.
15. 01. 2014 | 14:41

Viola napsal(a):

juvel - přesně.
15. 01. 2014 | 14:42

Pepa Řepa napsal(a):

Vaše věc Vilko, já bych Bromovi klidně smrady svěřil.
Nemáte dobrý den. Že Vám nemusím vysvětlovat mezi sebevražedným Ahmedem, proč to dělá, jaké má motivy, co mu je přislíbeno, na koho míří a kolik jich sebou vezme a Janem Palachem?
Že ne?
15. 01. 2014 | 14:47

falešné vědomí a ideológije napsal(a):

Hesla, iluze, legendy, symboly.
Už tenkrát jsem se jim vyhýbal, a to mi bylo 13.
Věděl jsem, že všechna teatrální gesta, veřejné projevy, průvody pedelů a rektorů s řetězy jsou manipulace.
Stejně jako první tajemníci skákající na titulce MS do bazénu.

Jména padlých u rozhlasu nikdo neoslavuje.
Jednoho jsem znal, hodný kluk, vedoucí pionýra u nás na škole.
Nepsal žádné dopisy ani nevydával prohlášení.
Prostě myslel, že je tu obludnost nutné nějak zastavit.
Umřel takový, jaký byl.
Ne jak mu nějaký Patočka nakukal.
15. 01. 2014 | 14:47

Utrpení mladého Palacha napsal(a):

Je fakt,
že charismatičtí učitelé by měli být při výkladu činu Jana Palacha opatrní - aby glorifikací sebeupálení nespustili pochodňovou vlnu.

To Goethe příliš opatrný nebyl:

"Utrpení mladého Werthera" vyvolalo velký ohlas i vlnu sebevražd. Lidé se v románu poznávali a zjišťovali, že jejich vlastní prožitky nejsou banální a že osobní problémy mohou mít obecnou platnost.

Mladí lidé se bouřili a toužili po velikých činech, ale nedokázali tuto touhu uplatnit a realizovat.
Werther jim ukázal cestu: je možné nepodrobovat se nízkým požadavkům doby, je možné se vzepřít, vzbouřit se a před skloněním hlavy dát přednost hrdému odchodu ze života.

http://www.eaurora.cz/knihy/075_c.htm
15. 01. 2014 | 14:50

Pepa Řepa napsal(a):

Brom
učiteli Hnízdo, až budete probírat Palacha vykupte všude pe-po a sirky, seberte zapalovače a nevo´dte žáky na kopec, mohli by losovat.
:-)

Faktem je, že křečovitá nalejvárna může znechutit mladou, po sexu prahnoucí duši, která byla na Nymfomance.
15. 01. 2014 | 14:56

Goethe korrigiert napsal(a):

Wertherovský příběh se svému tvůrci vymkl z rukou. V druhém, přepracovaném vydání (1787) proto považoval Goethe za nutné umístit jako motto výstrahu pro senzitivní čtenáře:

"Buď muž a nenásleduj mne!"
15. 01. 2014 | 14:57

karel napsal(a):

Nejdříve konstatování,že každého mladého života je škoda.Teď k příběhu Jana Palacha.On neprotestoval proti nějaké okupaci,jemu se zhroutil jeho osobní svět.Byl to jeden z největších rusofilů na fakultě.Rusko a jeho komunisté bylo pro Jana něco jako božstvo.Ve své mladé hlavě neunesl myšlenku,že jeho božstvo může spáchat tak hrůzné činy,v době míru a proti neozbrojeným civilistům.Kdepak nějaká odvaha,pouze osobní selhání.Odvahu měly ty stovky lidí,s kterými husákův režim vymetal kriminály dalších dvacet roků.Také ty tisíce,kteří zde všechno nechali a začali nový život,třeba na druhém konci světa.Jan to měl vyřešené za několik dní,ostatní dvacet let se museli dívat na špinavé ruské okupanty.A pohled to byl krutý,Milovice,Libavá,Olomouc,Bohosudov,Ralsko aj.To všechno už Palach neviděl.Kdo tedy byl odvážnější,ty milióny "obyčejných",nebo jeden mrtvý ????
15. 01. 2014 | 15:03

K.V napsal(a):

Utrpení, já bych to neřešil.
Učitelé dějepisu jsou dnes podělaní už když mají učit Bílou Horu, husity. Raději ani neprozradí kdo osvobodil jejich město v roce 1945, takže nějakých velkých seminářů o Palachovi bych se v našem školství nebál
15. 01. 2014 | 15:05

Pepa Řepa napsal(a):

"Buď muž a nenásleduj mne!"
dobré heslo pro toho, kdo odchází z hampejzu, kde selhal.

Možná to vyslovil, když šel Johan ve Varech od Ulriky-nebo jak se jmenovala.
njn. stane se.
15. 01. 2014 | 15:05

semjon napsal(a):

Kdy už konečně vyjde skutečná pravda o smrti Jana Palacha? Tady jsou uveřejněny polopravdy a není řečeno vše jak se skutečně stalo. Ještě však ale žijí pamětníci, ale ti nemají slovo .....
15. 01. 2014 | 15:06

dříve čtenář napsal(a):

Diskuse na poměrně hloupý blog se line z úplného levičáctví - proreformního komunismu až po absolutní pravičáctví protikomunistický odpor.

V roce 1969 jsme vnímali čin Jana Palacha úplně jinak. Byl to pro nás člověk, který dal najevo, jak svůj odpor proti ruské okupaci, tak svou podporu proreformnímu vedení. Oba aspekty nelze oddělovat. Pokud to tehdy pepa řepa dokázal, musel být vševědoucí! Že Smrkovský byl takový a Dubček onaký? No a havel je takový a drábek onaký?
Palach byl člověk, který na rozdíl od drtivé většiny nás všech nesklapnul kufry, a něco udělal. Že to byl zoufalý čin, který nemohl způsobit ani odchod rusů, ani návrat reformních komunistů? Že z něj média, na rozdíl od desítek dalších padlých tak, či onak, udělaly hrdinu? Že je z něj dneska udělaný kovaný pravdoláskař? Že mašínové jsou za ještě větší hrdiny?

Že paní Šillerová chce po nás sebeobětování za svoje spoluobčany? Za koho? za kalóska, knížete, řebíčka, rittiga, bohouše, babiše?
Že mi je Camus daleko bližší než řepa, Patočka, Palach ještě neznamená, že musím páchat rituální sebevraždy.

Paní šillerová, myslíte si, že kdyby obyvatelé Tibetu spáchali hromadnou sebevraždu a nikdo z nich nezůstal naživu, změnilo by to něco v jeho okupaci Čínou?
15. 01. 2014 | 15:08

takový Poc vyhání biologické okupanty napsal(a):

PS.
Viola vs. PŘ, jasný k.o.
Obětovat SE nebo kohokoli jiného je obscénní.
Ježíš padl za to, co chtěl dosáhnout.
Nedosáhl a navíc nahrál vyžírkům pěknou legendu k zpeněžení.
Přesto idea žije.
Palacha rozebírat nemíním, pieta mi nedovolí.
15. 01. 2014 | 15:16

Sepeškozující chování mládeže napsal(a):

"... Faktem je, že křečovitá nalejvárna může znechutit mladou, po sexu prahnoucí duši, která byla na Nymfomance ..."

Po čem prahne mladá duše?

"... Lukáš má se záměrným sebepoškozováním zkušenost. „… no tak jsme s klukama v hospodě vždycky zkoušeli tipnutí si cigaretu o kůži, jako na vrchní část ruky. … zkusil jsem to taky.“

Na otázku, co ho k tomu motivovalo, odpověděl, že nechtěl být „… měkota. Ne, že bych se snažil jim dorovnat, ale dokázat jim, že to zvládnu taky. Nemrzelo mě to. Dokázal jsem, že to jde. Bolelo to, přebolelo a už to nikdy neudělám.“

Téměř všichni chlapci, kteří se účastnili našeho výzkumu, mají nějaké zkušenosti ze svého okolí se záměrným sebepoškozováním.

Například Denis uvedl, že „na základce se nám tam řezalo asi pět holek“. Adamův spolužák zase používal jako sebepoškozující nástroj kružítko. „… ve třídě jsme měli jednoho kluka a ten se píchal kružítkem do ruky.“

Lukáš si vzpomněl, že „… na internátě byla jedna holka, … rozváděli se jí rodiče a podřezala si žíly. Udělala to asi 3x. … Prostě špatně snášela rozvod rodičů. Pak se dostala
až do léčebny“.

S problematikou záměrného sebepoškozování si někteří z našich respondentů spojili se styl emo, ačkoliv souvislost obou jevů nikdy nebyla dokázána. „… to jak si hrajou na ten styl emo …“ (Denis). „… emo? Tak to mě hned napadne řezání a sebepoškozování“(Adam).

„…ale potom, co přešla na ten styl, … úplně se změnila. Byla taková víc uzavřená do sebe, jinak se chovala a reagovala na věci. Přišlo mi, že má ten mozek vymytý tím“
(Denis o své spolužačce). ...

Překvapilo nás jednání učitelů, kteří, ač věděli o problému, který se na škole objevil, nevyvinuli podle Denise téměř žádnou aktivitu, aby se s tímto problém vypořádali.

„… učitelé na základce to hlavně přehlíželi. … třeba tělocvikářka se jednou snažila domluvit té holce, ale vůbec to nepomohlo. …všichni jí říkali, proč to dělá a ona říkala, že je to pro ni psychické uklidnění. Že tu bolest, co má v srdci… přenese do fyzické.“ (Denis)

Motivy sebepoškozujících se adolescentů k uveřejňování svých jizev na internetu chápou naši respondenti, tak že se tím snaží na sebe upoutat pozornost.

„… ty emo blogy zakládají a chlubí se tam s tím. … že na sebe chtějí upoutat pozornost“ (Denis). Honza vidí v uveřejňování na internetu velké nebezpečí. „Co když se k tomu dostanou děcka, že, … aby potom neudělali nějakou hloupost“. „Já takové věci na internetu nevyhledávám, na to nemám žaludek.“ (Adam)

A kde spatřují naši respondenti hranici mezi záměrným sebepoškozováním a chováním, které je společností akceptované?

Honza uvedl „… no jako já myslím, že když se někdo jen tak klidně štípne, nebo třeba že když dělá něco kvůli stresu, něco malého, jo, co není vidět, tak klidně.

Ale jakmile prostě už teče krev, tak už je to špatně.“ David „… ze začátku by mě ani nenapadlo řadit konvenční, které jsou jako by zažité ve společnosti … myslel jsem, že se v souvislosti se sebepoškozováním jedná jen o ty patologické formy, kde
viditelně poškozuješ tělo. … ale teď se na to dívám jinak“. ...

Ve stručnosti uvedeme názory našich respondentů na sebevraždu.

„… neschopnost vyřešit problém. Jsem spíš proti tomu, ale když to chce někdo udělat, tak ať to udělá. Ale první bych spíš volil jiné možnosti“ (Denis)
„… myslím, že každý má právo se sebou naložit jak chce. Měl by si to každý vzít na svědomí, jaké to má následky nejen pro něho, ale i pro ostatní“ (David)
„záleží, jestli je to nevyhnutelné ... ale přijde mi to jako blbost. … Nejdřív by měl určitě vyhledat odbornou pomoc“ (Adam)
„… nevím, proč to lidi dělají. Asi nepřekonají stres, nebo třeba tak řeší ztrátu někoho v rodině. A neví, jak to vyřešit jinak…“ (Ondra)
„Nerozumím tomu, nevím proč. Tolika lidem se dějou stejné věci a někdo to řeší takhle. Proč?“ (Lukáš) ..."

http://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/13234/kov%C3%A1%C5%99ov%C3%A1_2010_dp.pdf?sequence=1
15. 01. 2014 | 15:17

dříve čtenář napsal(a):

juvel : Kristus nebyl obětí tehdejšího politického, mocenského, a nacionálního soupeření. To myslíte skutečně vážně? A kdopak jej odsoudil? Římané?

Pilát Pontský pouze musel stvrdit Ježíšovo ukřižování, jinak hrozil vznik občanské války! Židé si bohužel zcela sami mohli za ukřižování Ježíše. "Nějaký Ježíš" jako osobnost v tehdejší době neznamenal pro římany absolutně nic. Vnímali jej pouze jako buřiče (v současné době organizátora stávek)v bitvě židů mezi sebou o moc a majetek.
15. 01. 2014 | 15:17

Viola napsal(a):

Pepo Řepo

"Že Vám nemusím vysvětlovat mezi sebevražedným Ahmedem, proč to dělá, jaké má motivy, co mu je přislíbeno, na koho míří a kolik jich sebou vezme a Janem Palachem?"

Nade mnou vám to vysvětlili. Celkem mezi tím moc rozdíl není. Pokud by Palach byl věřící, možná by si to rozmyslel s vědomím, že peklo bude zažívat věčně. Pravděpodobně mu někdo podsunul, že také zažije ráj, ikdyž tam nebude mít desítky panen.
15. 01. 2014 | 15:22

K.V napsal(a):

Kdyby každý kdo tu kydal o Palachovi hodil jenom 10 lopat hlíny, tak už je tunel Blanka prokutaný
15. 01. 2014 | 15:28

HLINKA napsal(a):

Violo, a jak tedy vyhodnotíte tu Olgu Hepnarovou.? Pořád zůstává to důležité, ona bojovala proti socíku, kdežto Palach se upálil na podporu reformních komunistů- i když byl tak mladý a hloupoučký že to nechápal co dělá
15. 01. 2014 | 15:31

Dobové dokumenty napsal(a):

Jan Palach v posledním rozhovoru:

https://www.youtube.com/watch?v=3KNJZGXVAlI

http://janpalach.cz/cs/default/archiv/vystava
15. 01. 2014 | 15:31

Viola napsal(a):

A vůbec

aby někdo nedokázal snést ruskou okupaci, když ná čekají zajímavější setkání třetího druhu? Je třeba šetřit síly pro větší věci.
15. 01. 2014 | 15:34

Viola napsal(a):

Pane Hlinko, ta žena byla šílenec na entou, to není třeba jinak hodnotit.
15. 01. 2014 | 15:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Pepa Řepa:

V Táboře je v parku před nádražím pomník Jana Husa, který vytvořil František Bílek. Je na něm i nápis:

Skrze plameny ku Pravdě se ubírati.

Záleží na každém, jak pro sebe vyloží ty plameny, kterými cesta vede. Žít ideálem a hledat k němu cestu, tak to cesta plná plamenů mnohých podob. Každý poutním to brzy pozná. Je skoro dobré, když ho na to někdo upozorní předem.

Palachův čin jaksi vyčnívá z obvykle známého a chápaného. Každý se s tím vyrovnává po svém. Především hledá interpretaci, která zařadí tento čin do jeho hodnotového systému tak, že si ho vyloží, pochopí a zařadí.

Zatím jsem zjistil jediné. Nemá smysl soudit, ale naslouchat.
15. 01. 2014 | 15:39

Slovy básníka napsal(a):

Proslov Jaroslava Seiferta

"Vám chlapci, kteří jste se odhodlali zemřít (20.1.1969).

Nechceme žít v nesvobodě, a proto v nesvobodě žít nebudeme.
To je vůle nás všech. Všech lidí, kteří zápasí o svobodu národní, a o svobodu vlastní.

Nikdo nesmí zůstat sám. Ani vy, studenti, kteří jste se rozhodli k nejzoufalejšímu činu, nesmíte mít pocit, že není jiná cesta, než kterou jste si sami zvolili.

Prosím vás, nemyslete si ve svém zoufalství, že naše věci se dají vyřešit jenom hned, a že se řeší jenom tady.

Máte právo udělat se sebou sami co chcete.
Nechcete-li však, abychom se zabili všichni, nezabíjejte se."

https://www.youtube.com/watch?v=Aq83WiwnfBM
15. 01. 2014 | 15:41

HLINKA napsal(a):

Violo, velmi nesouhlasím
- čím se lišila od PALACHA, KROMĚ TOHO ŽE STRHLA DO SMRTI I NEVINNÉ?? Ale o to byl její protest důraznější. Nebýt Hlasu ameriky, jednoho upápeného sebevraha by si nikdo nevšiml

- čím se lišila od vyznamenaných Mašínů,??? kromě toho že oni ukradli také peníze a použili pro sebe, ale zavraždění nevinných stejné
15. 01. 2014 | 15:44

juvel napsal(a):

dříve čtenář 15:17
To, že Kristus nebyl obětí tehdejšího mocenského, nacionálního a politického soupeření ukazuje zpráva o této události zaznamenaná v Bibli. Motivace jeho jednání je zde důkladně popsána a v žádném případě se nejednalo o mocenský, politický boj. To, že byl falešně obviněn je jiná věc. Jeho náboženští odpůrci se neštítili podsouvat mu vzpouru proti Římu. To nakonec pochopil i římský místodržící zbabělý Pontský Pilát, který si byl vědom, že v případě J.Krista se jedná o nevinného člověka.
15. 01. 2014 | 15:50

Hrdinství všedního dne napsal(a):

Rozhodně je pro lidi pohodlnější pochodovat za rakvemi hrdinů, než se vzepřít svému šéfovi a podpořit šikanovaného kolegu či kolegyni.
15. 01. 2014 | 15:50

Jaka napsal(a):

Jan Palach si zaslouží úctu a vzpomínku na naši tragédii, a mnohem větší jeho a jeho rodičů. Vždycky mě ty vzpomínky děsně rozesmutní. Hlavně to, jak se o něm hodně Čechů vyjadřuje s despektem.

Zoufale mu šlo o to, aby úsilí o demokracii nebylo zatlačováno do kouta. To nebyla sebevražda REZIGNUJÍCÍHO člověka s depkou, právě NAOPAK to byla VÝZVA, která měla silou šokujícího extrémního činu vytrhnout lidi z letargie !

Palach vůbec nechtěl umřít, chtěl to přežít. On dokonce VĚŘIL, že se mu to povede!

Vymyslel si JAKO POHRŮŽKU REŽIMU, skupinu následníků, pokud nebudou splněny jeho podmínky. Napsal a říkal: Aby se ten řetěz zastavil, MUSÍ být splněny mé podmínky. Musí být zastavena cenzura a zastaveno šíření sovětského informačního plátku, který tu kolportovaly cizí armády. Věřil, že pokud se to zastaví a lidi nebudou tak manipulováni, nebudou tak lehce upadat do letargie a nenechají se tak snadno zglajchšaltovat. Zoufal si nad rostoucí kolaborací, nechtěl pokračovat ve zbabělosti, která zase citelně narůstala jako národní model přežívání v obdobích "temna" - protektorát, komunismus, "normalizace" různých režimů. Byl to zoufale šílený pokus zabránit, abychom upadli do stejného marastu, jako jsme padali v minulosti už víckrát.

I když mu ten pokus vlastně nevyšel, nikdo mu jeho podmínky nesplnil, zaslouží si úctu. Jeho heslo - Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.
A jelikož se v Čechách začalo říkat: Proboha, jenom to nějak ututlejme, toho Palacha, jinak Rusi přijdou s dělnicko-rolnickou vládou. Reakce na Palacha byla úplně stejná a charakteristická jako vždycky, i jinde.
Bezútěšnost. Protože Palach, bohužel, nedokázal ten mechanismus zbabělosti zastavit. Pro mně je Palach provždy připomenutím, že není možné touto metodou reagovat na těžké chvíle v našich dějinách. Pro mě je Palach někým, kdo šel proti této nebezpečné tendenci. A jestli jeho připomínání postačí, abychom si toto uvědomili a nedovolili, měl jeho čin smysl. ČEST JEHO PAMÁTCE..
15. 01. 2014 | 15:55

K.V napsal(a):

Pane Brome 15,39 Naslouchat??!!!! to jste zase uhnul do polohy jak nic nevědět, nic neříci ale vypadat při tom jako humanista a filosof.
Buď si Palacha vůbec nevšímám, jako nevnímám miliardy jiných událostí na světě.
Nebo budu přemýšlet a naslouchat, potom ale buď jen čumím jako deb.il, nebo zaujmu stanovisko.
A to jste neudělal.
.
Vím že to není jednoduché, ale já mám jednoduché kriterium
- kdyby totéž co osoba X udělalo mnohem více lidí, BYLO BY TO PROSPĚŠNÉ, UŽITEČNÉ pak je to SPRÁVNÉ JEDNÁNÍ, V PŘÍPADĚ NEBEZPEČNÝCH OKOLNOSTÍ DOKONCE HRDINNÉ
- pokud by ke změně k lepšímu nedošlo, nic užitečného by se nezlepšilo, pak to nestojí za přemýšlení
- pokud by tím nastaly negativní jevy, je tpo nesprávné a škodlivé.
.
.
A teď už jen zbývá ta představa co by se stalo kdyby se každý den sebeupálilo 10 nebo 50 lidí. Bylo by tu o hodně lépe??
15. 01. 2014 | 15:56

jak u kolotočů, eště novinářské hyeny... napsal(a):

ZB
A znáte jména nějakých táborských radních (kteří mistru Bílkovi zaplatili za hezké ztvárnění jejich poetické myšlénky) co se krze ty plameny někam ubírali?
15. 01. 2014 | 15:58

marxík napsal(a):

A máme tu opět proslulého sebevraha Jana Palacha. Dovolím si odhadnout, že kdyby chudák věděl, kdo všechno se bude hlásit k jeho odkazu, určitě by svojí zádumčivost řešil jinak, bez škrtání.
Na tomto místě mívám ve zvyku připomínat politické sebevrahy aktuálnější. Jak časově, tak co do politických motivací živé pochodně.
Všeobecně známým případem takového druhu, který se upálil na protest proti totalitě peněz, a kterého ve svobodné neově demokracii už ani nevygůglíte, je Zdeněk Adamec.

V čem vězí informační bariéra na takováto výročí by nám mohl možná osvětlit místní cenzorický pracovník.
15. 01. 2014 | 16:01

Havel o Palachovi napsal(a):

Asi nejlepší reakcí na čin Jana Palacha bylo toto prohlášení Václava Havla:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/videovzpominky-na-vaclava-havla/157686-vaclav-havel-k-janu-palachovi/
15. 01. 2014 | 16:01

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Berte to asi tak, že jsou lidé, kteří hned všechno ví, mají v tom jasno a tak zaujímají stanoviska.

No a pak jsou lidé, kterým to nejde tak rychle.
15. 01. 2014 | 16:02

mb napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
Někdy je lepší argunovo mlčení, než psát kraviny.
Zvláště pokud je o Jana Palacha.
Výjimečný člověk. Šilerová je jediná, kdo si vzpomněl.
15. 01. 2014 | 10:03

není jediná řepo ... v LN je o Palachovi celý seriál ...

A MNĚ STEJSKIČ BLOG NEDAL ... A ANI NEDÁ ...

hezký den ...
15. 01. 2014 | 16:04

Zdeněk Brom napsal(a):

marxík:

Napište takový text a pošlete ho do Čtenářova blogu.
15. 01. 2014 | 16:05

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
"....Zatím jsem zjistil jediné. Nemá smysl soudit, ale naslouchat...."

Konečně.
Probůh ale, proč i tady (míněno toto téma) ti největší duševní naháči zase mají levicové názory?
15. 01. 2014 | 16:05

K.V napsal(a):

embéčko, vy ten blog pořád nemáte????
Vždyť to je tak snadné- pochvalný text na židy, cigány, Havla a disidenty- a jste tam. Podívejte se na Hokeše, podívejte se na blog jak jsou češi geneticky hendikepovaní, Palach se také hodí do stylu. A ještě to funguje tak, že Stejskal u začáítečníků počká tak 5 vstupů diskutujících a potom sám napíše že je to nejzajímavější letošní blog, takže vám zajistí i ovace- to jste si nevšimnl??
Máte silný žaludek .... máte blog
Chcete hlásat svoji pravdu ... i bez lásky ... nemáte blog
15. 01. 2014 | 16:12

dříve čtenář napsal(a):

juvel - vidíte, jak se "krásně lišíme" v chápání dějin z tohoto období.
Já tvrdím, že Pilátovi nezbylo nic jiného než Ježíše Nazaretského ukřižovat. Zabránil tím vzniku občanské války v provincii a krveprolití svých římských legionářů. To že židé byli znesvářeni, rozhádaní, na pokraji vzniku občanské války, lze myslím hodnověrně doložit. Ježíš byl v této době pro židovské duchovní pouze velice vážným nebezpečím v jejich mocenském souboji. Měli se na tehdejší poměry výborně a "nějaký" buřič jim přece jejich prebendy nevezme. Dokonce si myslím, že oni tehdy ani netušili, že by mohl být novým Mesiášem.
No hlavně, že už se může o tom diskutovat. Ve středověku by za takové řeči mučila církev zase mne...
15. 01. 2014 | 16:13

kokoshka napsal(a):

mb:
Da...proste jste zvolil špatny přistup,jdete na navštevu domu k panu redaktoru,dortiky whisky darečky malym klukum...delejte komplimenty pani domu,ukažte fotky z čundru,mužete vzit svoji holku pokud ji mate.
Pan Stejskal bude rad,moc často do nich navštevy nechodi a pani Stejskalova se za vas přimluvi:Skvely kluk,proč mu nedaš blog?
Ja vas musim učit deti jak se to dela...?!
15. 01. 2014 | 16:19

Drzá zrzka napsal(a):

Viola
Nesmrtelnost je špatně, jde o pokračování života.
------------------------------------------------------

Ještě jsem nikdy mrtvá nebyla. Tak nevim. :-)
15. 01. 2014 | 16:20

mb napsal(a):

kv ... ja mam rad židy, cigány, Havla i disidenty ...a stejně blog nedostanu ... takže to mate jedno, na mem prikladu vidite, že ls měří všem stejným metrem ... (ON) je spravedlivý (veliký farao, či jak to řepa napsal) ...

hezky den ...
15. 01. 2014 | 16:22

kokoshka napsal(a):

Mne by dal pan Stejskal blog po pulhodine ve smichovske hospode,ovšem ja mam spisovatelske ambice a ne novinařske.
mb.
A o čem vlastne chcete psat?
15. 01. 2014 | 16:27

Karel napsal(a):

Jsem otřesen jaká galérka zneužila zneužívá Palachův čin - Havel, Vondra, Bém, Schwarzenberg, Nečas. Herman a další a další včetně snaživců z České televize
15. 01. 2014 | 16:29

kokoshka napsal(a):

mb:
Jestli o stavu českeho školstvi na to je tady Zdenek Brom.
Jestli o sudetske otazce na to je tady Adam Prohazka.
Snad ne o komiksu jako pan Vhrsti?
Nebo nas překvapite povidkou?:-)
15. 01. 2014 | 16:34

Viola napsal(a):

Pane Hlinko

přečtěte si tohle a snad vám to bude jasné
http://cs.wikipedia.org/wiki/Olga_Hepnarov%C3%A1
absolutní šílenec, vhodný na psychiatrii.
15. 01. 2014 | 16:37

kokoshka napsal(a):

Viola:
Netreba nic čist v odkazu,Hepnarova byla neščastna osamela sexualne frustrovana žena,to se stava.
15. 01. 2014 | 16:41

mb napsal(a):

kokoshka napsal(a):

mb.
A o čem vlastne chcete psat?

... o cem se mi bude chtit ... to je prave vysada blogeru :-))

spravne cesky je to o čem by se mi (bývalo bylo) chtělo ...

but it doesn´t matter ... hezký den ...
15. 01. 2014 | 16:44

kokoshka napsal(a):

mb:
Prave to je ten duvod proč jsem byl proti vaši kandidatury na staly blog.
Jste moc mlady,"nezrale maliny",nemate zavazky-to ke mnohemu zavazuje!,dokonce nemužete odpovedet na jednoduchou otazku ve Vašim zajmu-co chcete NAM ŘICT.
Ubohe napadky ohledne gramatiky,to je uroven!
15. 01. 2014 | 16:55

729 napsal(a):

Bratře Jene, ty to vidíš. Čím jsme si přáli kdysi být a čím jsme dnes. Ač se to dnes nezdá, nadarmo neumírals.
15. 01. 2014 | 16:55

K.V napsal(a):

embéčko, tak to jste vedle, o čem chce může psát Lipold, pánbůh a Fendrych, a to ještě jen proto že stejně víme dopúředu co budou chtít napsat.
.
pokud chcete blog, musíte být ideově čitelný
Urban má blog, Heller také Klíma také, Hokeš také, je jasné že nebudou zlobit.
Trochu méně o čem chce si může dovolit psát Burian a Honzák, opět čitelní hoši, je jasné že nezklamou.
.
Ale pardon, já tu zadarmo vysvětluji něco, dělám Stejskalí práci, a to mně nepřísluší.
15. 01. 2014 | 17:00

Z českých náměstí ... napsal(a):

Podívej se Gusto, jak je tady husto.
15. 01. 2014 | 17:03

Divobyj napsal(a):

K.V.

V zájmu objektivity bych uvedl např.jména-Brom,Robejšek,Hamplová...další prominou...

Já vím,jsou v drtivé menšině.
15. 01. 2014 | 17:17

Perestrojka neboli přestrojení napsal(a):

Paní biskupko,
díky za tento Váš článek, který mně donutil sehnat si o Janu Palachovi více informací a zamyslet se nad jeho skutky.

Proč předpokládal, že jeho sebeupálení nastartuje reformu společnosti zdola?

Reformní Pražské jaro totiž vykvetlo z oficiálních stranických a státních struktur. A jiná stranická klika ho se zapojením Kremlu zase udusila.

A co lid? Co ti dole? Remcali ... to je pravda. Ale jinak nic.

Musela přijít až další reforma shůry - soudruh Gorbačov.

Pak se plnila náměstí - to je pravda.
Ale pak se nám to zase nějak znormalizovalo. A co lid tam dole?

Dřív bylo jasné, kde je nepřítel.
Teď už to tak jasné není.

Asi jsme sami sobě největšími nepřáteli ...
15. 01. 2014 | 17:28

marxík napsal(a):

Jak já mám odpozorováno, základním a nepřekročitelným předpokladem blogátorství nejen na aktuálně je nepřehlédnutelná antikomunistická jiskra v oku.
Dokonce i pan Dolejš tuto podmínku částečně splňuje.
Mnoho místních myslitelů ani nechce věřit tomu, že je komunistou.
15. 01. 2014 | 17:36

mb napsal(a):

ad marxík 17:36 ... to já bych právě polemizoval s (panem) Hellerem ... a myslim, že by to mohlo být zajímavé ( a treba i prinosne ) ... pro stranky a diskutery ... ale treba ne ... viz. i polemiky s (panem) Dukou ...

njn, nestane se ... je jako diskuter ... ale ani to není marné ...

hezký den ...
15. 01. 2014 | 17:40

K.V napsal(a):

Divobyji, vy si myslíte že Brom, Robejšek či Hamplová napíší někdy blog který by nevyhovoval????
Robejšek si dovolí že ekonomika v rámci EU není ideální, ale rozhodně za komunistů- o tom ani nemluvit. Takže je to nakonrec v podstatě dobré.
Brom občas poškádlí Stejkala jako diskutér, asi nějaké hrátky mezi nimi, ale jinak je také jasný, blog mu lze svěřit kdykoliv, spolehlivý jako by seděl v té montovně v Karlíně a čekal na rozkaz. Učitel musí být korektní a správný, chce li dostat plat i přes prázdniny
15. 01. 2014 | 17:48

Lila napsal(a):

jak u kolotočů...

Dovolím si vám odpovědět za pana Broma.
Pomník Jana Husa v parku před nádražím v Táboře je z roku 1928, a byl pořízený ze sbírky, kterou iniciovali obyvatelé města. Autor pomníku - významný český sochař a rodák z Chýnova František Bílek - zemřel v roce 1941.
15. 01. 2014 | 17:51

Lila napsal(a):

Jaka

Děkuji za Váš příspěvek, k Janu Palachovi rovněž chovám velký respekt a úctu.
15. 01. 2014 | 17:53

Divobyj napsal(a):

K.V.

Nevím,jak jste tu dlouho,Váš nick,přiznám se,mi moc neříká.
Neřeším,zda je někdo pravý,nebo snad levý,ale dlouhodobě sleduji jeho názory.S lidmi,které jsem uvedl,se dalo v drtivé většině jejich článků souhlasit....
15. 01. 2014 | 17:57

Viola napsal(a):

"jemu se zhroutil jeho osobní svět.Byl to jeden z největších rusofilů na fakultě.Rusko a jeho komunisté bylo pro Jana něco jako božstvo." -napsal Karel

jeho sebevražda by se dala přirovnat k demonstrativní sebevreždě zhrzeného milence.
15. 01. 2014 | 18:11

xyzy napsal(a):

Padl zde tento, pro mne velmi scestný názor:

"80letyho strace bych nezachranoval - jako mladsi muzu byt spolecnosti dele uzitecny"

Nejde o délku "užitečnosti", tu samozřejmě nezpochybňuji, i když i to jiostě šlo... mladý se rozseká na motorce, půjde do ID a jeho pracovní post klidně může zaujmout 80letý čipera důchodce.
Mě jen mrazí, když podobné názory slýchávám u nás často: no co chcete, vždyť je mu UŽ 80, jo, kdyby mu bylo 30, to by ta péče (lékařská, sociálnich služeb atd.) byla nutností, ale v jeho věku???
15. 01. 2014 | 18:29

K.V napsal(a):

Divobyj- mluvíme každý o něčem jiném. embéčko chce napsat blog a marně mu vysvětlujeme že na to musí být buď politicky vlivný nebo hodně politicky vhodný a korektní, i řiťolezecký.
Uplně jiná věc je že se sem občas dostanou i blogeři s jejichž některými názory lze souhlasit nebo alespoň rozumně diskutovat
15. 01. 2014 | 18:30

xyzy napsal(a):

A paní biskupce děkuji za vzpomínku na Jana Palacha!
I po tolika letech člověka stále mrazí...
15. 01. 2014 | 18:34

Občan napsal(a):

Pane Brome,
Hus také nevěřil tomu, že si z něho preláti udělají Pe-Po. Do Kostnice naopak jel přesvědčen, že to dá. No, nedal.
Jeho dopisy z Kostnice, o nichž velmi zajímavě informuje web husitstvi.cz - http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=784, jsou dopisy člověka zcela lidsky šokovaného mírou nepochopení jeho myšlenek a tupostí kostnických prelátů. Ke konci už je z nich cítit rezignace.

V Táboře Bílek vyplodil jedno ze svých obvyklých rozervanostně- mysticistických děl, na objednávku a v době, kdy už vesele bujel Masarykův kult osobnosti a jím zavedená hyperpropagace a glorifikace vybraných částí husitství. Protože ne komunisté, ale právě Masaryk a jeho legionářští hejčkánci zprofanovali husitství.
Ten reliéf je mimořádně nepravdivý. Hus byl obtloustlý prcek, který zatraceně nerad chodil pěšky a ani omylem to nebyl blouznivý asketa; přesto jej přesně takhle Bílek zobrazil.
Bílkova vychrtla by ostatně na počátku 15. století nepřežila ani 14 dní.
15. 01. 2014 | 18:39

Höschl chválí Palacha a ODS napsal(a):

Prof. Höschl je nepochybně zajímavý muž se zajímavými názory. Např. je zajímavé, že obdivuje technologa moci Václava Klause, a zároveň chválí člověka tak idealistického, jako byl Jan Palach.

Je to zvláštní. Palach byl založením disident, a Klaus disentem vždy okázale pohrdal.

Ale přistupme k výňatkům ...

Höschl a našich politicích a politice:

O Klausovi:

"... Získal si část nehynoucích zastánců i část militantních odpůrců. Ale všichni uznávají, že je úžasným technologem moci. I když ležel chvíli v prachu u cesty, třeba po takzvaném sarajevském atentátu, pak se zvedl a neměnil se na naříkajícího skuhrala. Cestou demokratických mechanismů se i potom vždy do nějaké funkce dostal. ...Nevyužívá jen sociálních dimenzí politiky, ale i určité schopnosti kalkulu.

Odráží se v tom i to, že umí hrát šachy, je v tom částečně i ta sportovní anamnéza, rvavost. Pořád se zdůrazňují jeho osobní vlastnosti, jako je určitá míra narcismu, ale on je bez ohledu na to nesmírně odolný vůči politickému stresu, kterému je každý, kdo vyčuhuje, vystaven."

O sympatiích ke členům vlády:

"Já říkám: Co takhle Saša Vondra? Odpověď: No, to je druhá (pozn.: sympatická) výjimka. Jako třetí výjimka se pak objeví například Jiří Pospíšil. Mirka Němcová. A najednou zjistíme, že výjimkou je mnoho členů vlády či parlamentu, i když si pod vlivem médií o nich vytváříme šmahem obraz generátora skandálů a nevýkonnosti. Jenže v detailech je to možná nejpozoruhodnější vláda, jakou jsme kdy měli. ... Podívejte se na neuvěřitelně mladého ministra spravedlnosti. Je sice pro někoho kontroverzní, ale po čase poznáte, že to je nezkorumpovaný, poctivý a do toho oboru zažraný člověk.

Politik, kterého si Höschl obzvláště váží:

"Dnes takovým dojmem na mě působí například Petr Nečas. Přitom jeho ministerstvo může být z pohledu obyvatelstva kontroverzní a nepopulární, protože odpovídá za blahobyt lidí a rozděluje miliardy korun. Mám pocit, že v rámci ODS patří k těm nejrozvážnějším, má generální inteligenci. Je schopen třídit informace a použít v pravý čas logické a správné argumenty, má dobrou paměť.

Co je na Češích špatné:

"Češi jsou trochu víc remcalové. ... Naše povaha má víc než u jiných tu charakteristiku "před pány stýská si, za vraty výská si".

Co je na Češích dobré:

"... odoláváme patetizaci a ritualizaci veřejného života. Jsme i flexibilnější a rychlejší při řešení některých problémů. Hodně věcí u nás jsem dnes kritizoval, ale celkový umělecký dojem ze společnosti je vlastně dobrý."

Zdroj:
http://zpravy.idnes.cz/hoschl-klaus-je-uzasnym-technologem-moci-fp4-/domaci.aspx?c=A080118_123239_domaci_ton

Höschl o Palachovi:

"Okupace a zejména sebeupálení Jana Palacha mě i celou mou generaci zasáhly velmi drsně a významně. ...

Palachova stopa se tedy v Československých dějinách udržela po desetiletí. Nabízela totiž lidem spoustu znepokojivých otázek: do jaké míry má být člověk konformní s režimem, v němž žije?

Jaké hodnoty stojí za to, aby pro ně obětoval život? Anebo zda je normální spolupracovat s StB, kolaborovat a udávat? Mezi těmito dvěma extrémy se po sebeupálení Jana Palacha pohybovaly celé generace.

... já chápu Palachovu oběť jako neobyčejně symbolickou. Jako kdyby za ty přeživší snímal jejich hříchy. A jako kdyby se oni svou účastí na jeho pohřbu chtěli vykoupit za to, že oni podobnou sílu neměli, že tu zůstávají... a že mnozí z nich možná dál s režimem kolaborují. ...

Mladší generace má dnes to štěstí, že není podobným dilematům vystavována, takže se ji charakterové poklesky aktérů událostí roku 1969 velmi lehce kritizují.

A je tomu tak i proto, že se dnešní mladí nedostali do situací, kdy by byli vystaveni takovým zkouškám. Kritizovat z dnešního pohledu toho, kdo byl práskač, kdo byl u komunistů a kdo kolaboroval a prostituoval s režimem... to je velmi snadné. ..."

Zdroj:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=799288

Jedno je z výše uvedených vět jasné.
Cyril Höschl je kolaborantem přímo ukázkovým :)
15. 01. 2014 | 18:55

gaia napsal(a):

xyzy

nojo, ale co chcete na 80 letých lidech léčit? Lék proti stáří a na omládnutí ještě nikdo nevymyslel.
15. 01. 2014 | 18:58

gaia napsal(a):

Höschl chválí Palacha a ODS

sebevražedné sklony jsou psychiatrická diagnóza, přijde mi divné, když renomovaný psychiatr napíše, že u Palacha to nebylo nic patologického, že patologická byla doba.
15. 01. 2014 | 19:05

mb napsal(a):

Jedno je z výše uvedených vět jasné.
Cyril Höschl je kolaborantem přímo ukázkovým :)

... on nemusí být kolaborant ...

Eric Blair to popsal jako doublethink ...

noa pokud to není doublethink, tak je to jen myšlenková nedotaženost, která nevylučuje, že Hoschl může obdivovat jak Klause tak Palacha ...

protože v Klausovi se vidí (jakožto sám rovněž vyjímečný člověk)

a Palacha prostě uznává, bez toho že by jeho činy či ideály postavil do protikladu k činům a ideálům Václava Klause ...

nakonec proč by to C.H. dělal, že ...
15. 01. 2014 | 19:10

gaia napsal(a):

mb

proč by to dělal? Aby v Praze přežil, tam je to in.

Jako Bára Basiková v Top star magazínu řekla přímo do kamery
celá naše branže volila Karla Švarcenberka
myslíte, že v doktorské branži by mohl mít jiné názory a být zároveň renomovaný?
Ani náhodou. Kdo chce s vlky býti musí s nimi výti, jak říkávala moje babička.
15. 01. 2014 | 19:18

pepa napsal(a):

Paní Šilerová lžete, lžete a lžete!!! Chudák Jan Palách se obětoval za ty, co jej
poslali na smrt.Myslite si , že Palach chtěl obnovit zločinecký mafiánský kapitalismus, kde je větší kriminalita než v USA, kde byl rozkraden veškerý majetek
lidu a ještě jej kradete i Vy a nejvíce katolický klér, jenž jejich předchůdci
se neščtítili upalovat nejen muže , ale i ženy.Katolický klérus poslal jen v
Evropě na hranici desítky tisíc mladých žen. Jménem Krista poslali i 12.letou
dívenku, kterou obvinili z čarodějnictví, že se následkem toho potopila loď.Katolický klérus, organizoval války,loupil majetky, týral a vraždil odpůrce, znásilňoval a znásilňuje chlapce a dívky.Katolický kůlérus má na svědomí stovky
/STOVKY/ milionů občanů ve válečních střetech. Vždy za Boha a císaře, nebo za Boha
a Tisu atd.Katolický klérus na čele s Vlkem a Havlem hnal americké bombardéry do
války proti Běšlehradu,Afghánistánu,Iráku a ... . Kolik bylo zavražděno, upáleno, rozsekano děti,žen a starců. Neslyšel jsem, aby jste povznesla hlas. Neslyšel jsem, že by jste odsoudila zločinecké havlovské amnestie, kde vrah puštěny na svobodu znásilnil osmi měsíční dívenku. Kde byl Váš Bůh,když vrah omilostěny Havlem
znásilnil dvě učnice a bestiálně je zavraždil.Kde byl Váš Bůh, když americký žoldák
znásilnil mladičkou Iráckou dívenku,pak vyvraždil celou rodinu.
Proti mafiánskému zločineckému kapitalismu se upálilo několik našich občanů.A Goebbels-havlovská média mlčí, Vy také mlčíte.
Palách, prosil,prosil, aby jej zachránili.ON uvěřil zločincům,kteří jej vyslali na smrt,že to bude jen jakýsi studený oheň.
Nakonec, většina Čechů vnímá Jana Husa jako největšího národního buditele, který hájil
chudé vrstvy obyvatelstva.Bohužel Vy asi jste na druhé straně barikády-hájíte zločince.
15. 01. 2014 | 19:20

Höschl do Ústavu napsal(a):

"... nakonec proč by to C.H. dělal, že ..."

Proč? :)))

Protože se to vyplácí!!!

Hleďte:

"V Klecanech u Prahy roste Národní ústav duševního zdraví za 971 milionů korun. Povede jej psychiatr Cyril Höschl. ..."

http://zpravy.idnes.cz/cyril-hoschl-o-narodnim-ustavu-dusevniho-zravi-f5i-/domaci.aspx?c=A130930_190443_domaci_hv
15. 01. 2014 | 19:21

Občan napsal(a):

To "Höschl chválí Palacha a ODS"

Höschlovi bylo v r. 1969 sotva 19 let a byl-li normální (čím je starší, tím víc o tom pochybuji), pak revoltoval, kveruloval a současně byl citově rozervaný jako všichni ostatní normální holobrádci. Takže okupaci asi vnímal způsobem odpovídajícím jeho nezralému věku.
Poklidně vystudoval všeobecné lékařství se specializací na osteologii a pro nedostatek míst v novém oboru se vrtnul na psychiatrii. Po plyšáku se stal agresivním hanobitelem českého národa, za což nafasoval i profesuru.
Docela "lahůdkovej" kousek...
15. 01. 2014 | 19:21

mb napsal(a):

trošku se míjíme gaio ... mířil jsem spíš k tomu, že Hoschla nikdo a nic ( dosud ) nenutilo Palacha a Klause postavit proti sobě ... případně to nějak do hloubky promyslet ...

... nakonec někdo tu napsal, že Palach se upálil za volný trh bez přívlastků ...

... patrně pro někoho i tato interpretace bude pravdivá ...

njn ...

(Palach by byl patrně pravdoláskař, ale nikdo to nemůže s určitostí tvrdit ... mohl by být třeba i konzervativec s věkem ... podobně jako C. Hoschl ... )
15. 01. 2014 | 19:25

Různé formy kolaborace napsal(a):

Je smutné,
že lidé tak mimořádně intelektově vybavení a pracovití, jako je pan Höschl, vyznávají machiavelismus a neváhají se "pro bohulibý účel" spolčit s těmi nejhoršími vejlupky mafiánského kapitalismu.
15. 01. 2014 | 19:30

Ulka napsal(a):

Jan Palach měl SVÉ důvody, a podle nich konal. Mám k tomu respekt, ale to je všechno. Nemohu svému synovi říct: "podívej, to je hrdina". Protože chci, aby až bude mít tu potřebu udělat dobrou věc, ji udělal tak, že na něčem dobrém bude pracovat, snažit se o něco, za cokoli bojovat. Tím pro druhé může vykonat daleko více než jedním demonstrativním a šokujícím činem.
Sama píšete "co bych já byl ochoten obětovat" .. tímto činem Jan Palach současně obětoval ty, kteří ho měli rádi. Tohle zcela logicky bylo vedlejší externalitou celého činu pro ty, kteří si o tom nemohli ani rozhodnout.
15. 01. 2014 | 19:34

pivník napsal(a):

Ano, Palach se upálil proto, že o tom co nastane neměl ani potuchy. Kdyby jen trochu tušil, jak zde bude řádit klaus a ti ostatní. Asi by šel raději na pivo nebo podnikat.
15. 01. 2014 | 19:50

Anellus napsal(a):

Prožitek svobody u mladého studenta, jako byl Palach (já jsem stejný ročník) je jen zprostředkovaný, indoktrinovaný školou a autoritami a nevychází z praktické zkušenosti. Jak jde život dál, je u každého postupně korigován a racionalizován na základě sociálních prožitků. Prostě kolik lidí, tolik sociálních zkušeností a stejně tolik různých názorů na svobodu a každý má ten svůj za jediný. Dnes se ukazuje, že Palach byl v podstatě obětí své exaltovanosti a zřejmě též filosofické indoktrinace. Za sebe musím říci, že husákovská normalizace, která zajišťovala existenční jistotu většině, byla pro mne a pro mnoho obyčejných pracujících skutečně svobodným obdobím a v porovnání s dnešním osvobozením od práce a sociálních jistot, tak, jak ho prožívá část dnešní mladé a střední generace vím, že jsem se nemýlil. A naši rodiče a prarodiče,kteří ještě pamatovali dobře svobodu pro některé za 1.republiky a šestiletou hrůzu existenční nejistoty a totálního nasazení za okupace si akademické otázky o svobodě vůbec klást nepotřebovali. Oni totiž po válce svobodou žili a to, jak v těch dnes proklínaných 50.tých letech, tak i později. A Palacha většinou považovali rovnou za cvoka. Když jsem v 69.roce, jako vysokoškolák své matce vypravoval o tom, jak v Praze demonstrujeme proti okupantům nedostalo se mi souhlasu. Chytil jsem pohlavek a máma mi řekla větu, kterou si dodnes pamatuji: "Ty koukej studovat ! Až tady bude nějaká okupace, řeknu ti to včas, já a táta jsme totiž jednu zažili.".
15. 01. 2014 | 20:15

Martin1 napsal(a):

"Ty koukej studovat ! Až tady bude nějaká okupace, řeknu ti to včas, já a táta jsme totiž jednu zažili.".
---------
Já jsem to za okupaci považoval, plakal jsem u rádia, ale už v těch 16 letech jsem věděl, že pro některé ostatní lidi si nemá cenu popálit ani prst a ohrozit tak kvůli nim, že se nebudu moci týden pořádně pošťourat v nose.
15. 01. 2014 | 20:25

Targus napsal(a):

To: Anellus

ještě štěstí, že jste to napsal až teď, jinak si tu z vás udělali rohožku na boty.
Moje babi mi povídala, jak musela za války podstupovat osobní kontroly při přechodu z jedné části Ostravy do druhé. A taky jak tam nějaký německý lajtnant odpráskl jednoho chlapa. Jen tak, prostě se mu nějak nezdál, asi udělal něco, co neměl, tak vytáhl parabelum a ustřelil mu kus hlavy.
Tenkrát prý babi přinesla ten pašovaný kilový pytlík mouky, za který byl v případě nalezení koncentrák, celý počůraný.
Njn. tenkrát byla jiná doba, říkali tomu okupace...
15. 01. 2014 | 20:27

Ave Maria napsal(a):

kvůli té své mámě to dělat neměl, té zkazil život.
Na tu vůbec nemyslel a to je špatné
15. 01. 2014 | 20:31

Martin1 napsal(a):

Anellus
" Oni totiž po válce svobodou žili a to, jak v těch dnes proklínaných 50.tých letech, tak i později. A Palacha většinou považovali rovnou za cvoka. Když jsem v 69.roce, jako vysokoškolák své matce vypravoval o tom, jak v Praze demonstrujeme proti okupantům nedostalo se mi souhlasu. Chytil jsem pohlavek a máma mi řekla větu, kterou si dodnes pamatuji: "Ty koukej studovat ! Až tady bude nějaká okupace, řeknu ti to včas, já a táta jsme totiž jednu zažili.".
15. 01. 2014 | 20:15
--------
Měl jste tam v závěru napsat, že při té řeči k vám máma tátovi zrovna žehlila tátovi milicionářskou uniformu.
50.léta přeci odsoudili i samotní komunisté už v 60.letech. Inscenované procesy, popravy, Horáková, atd. Vaše rodina tedy musela asi patřit k těm, kteří určitě nepovažovali příjezd Rusů k nám za okupaci, ale za "Internacionální pomoc".
P.S. Jsem rád, že jste to tu "oživil" - už to tu skomírá.
15. 01. 2014 | 20:44

patriot napsal(a):

Anellus:

Napsal jste to dokonale…

Tu německou okupaci, šestiletou, nepřežilo v tehdejším Československu 360 000 lidí.

Není okupace jako okupace.
15. 01. 2014 | 20:51

Martin1 napsal(a):

"Není okupace jako okupace."
Ano:
1) Účelem té německé bylo využít veškerý výrobní potenciál, poněmčit a co nebude vhodné k poněmčení později zlikvidovat. Jsou i lidé, kteří i tuto okupaci hodnotí "dobře". Prý jsme nemuseli jít do války a největší škody v průmyslu nám udělali až spojenci při bombardování a Němci nás naučili prý pracovat. Během jednoho dne převedli levosměrný systém v dopravě na pravosměrný - prý jsme jen o tom mnoho let jen "pindali" .Ano i takové hodnocení jsem slyšel.
2) Účelem té ruské okupace bylo "jenom" nás udržet v komunistickém systému, protože, pokud bychom se z toho vytrhli - hrozilo, že nás budou další státy následovat a že to postihne i celý Sovětský svaz.Tak se pak stalo až po perestrojce od Gorbačova. Nemohli a nemuseli nás likvidovat - potřebovali nás i pro naši výrobu (stejně jako Hitler), propagandu a opravdu neměli v úmyslu nám ublížit - jen nás "umravnit" podle Brežněvovy doktríny - tedy že naše a všech společná bezpečnost vyžaduje poslušnost všech jen podle střihu SSSR a snaživců z NDR.Kteří prý na okupaci - její provedení nejvíce tlačili.
15. 01. 2014 | 21:10

Bestia triumphans napsal(a):

Mám takový pocit, že se tady nick Anellus objevuje pravidelně na Palachovo výročí. Soudruzi z Halo novin asi musí vykázat nějakou aktivitu. Tyhlety neuvěřitelné kydy milicionáře (bingo, Martine!), ale sežere sotva někdo.
I když, prosťáček Targus snaživě sekunduje, aspoň někdo...
:-)
15. 01. 2014 | 21:13

Ave Maria napsal(a):

jsem vděčná, že ta sovětská vojska oddálila ten dnešní bordel o 20 let. Stihla jsem v klidu vystudovat, založit rodinu, získat bydlení, aniž bych se zadlužila na zbytek života a vychovat děti, bez starosti o ztrátu práce a co s nimi bude, az vyrostou.
15. 01. 2014 | 21:16

My jsme mládež nová ... napsal(a):

Anellovu příspěvky chybí k dokonalosti jen věta o tom, že svoboda je poznaná nutnost, a odkaz na brožurku "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti":

http://iksz.fsv.cuni.cz/IKSZ-25-version1-08a_seminar_vytah_z_Pouceni.pdf
15. 01. 2014 | 21:29

Liquidambar napsal(a):

pamatuji na smuteční průvod na pohřbu Jana Palacha, na jeho zdrcenou maminku, neměl to dělat, už kvůli ní, a dnes se On musí otáčet v hrobě, žádné ideály,které pak nastupující vládní garnitura zneužije, za to nestojí! Dokonce se objevil jakýsi záznam z toho činu, kdy hořel a volal o pomoc, takový záznam nepustili ani komunisti, to až liberální všeho schopní poskomunisté takto jeho obět dehonestovali,ale klást pokrytecky věnce v době Jeho výročí to se jim neeklovalo!
15. 01. 2014 | 21:47

Martin1 napsal(a):

Ave Maria napsal(a):
jsem vděčná, že ta sovětská vojska oddálila ten dnešní bordel o 20 let. Stihla jsem v klidu vystudovat, založit rodinu, získat bydlení, aniž bych se zadlužila na zbytek života a vychovat děti, bez starosti o ztrátu práce a co s nimi bude, až vyrostou.
15. 01. 2014 | 21:16
----------
S dnešním "nočním podnikem", jak náš stát správně nazýváte, také nesouhlasím, ale popravdě, kdybychom do "řeky demokracie a kapitalismu" vstoupili tehdy, například v roce 1971, tak jsme vstoupili do jiné "řeky".

- Bez současných dotací EU - RVHP v západním střihu, který ten výkonný kapitalistický režim, který byl příčinou "německého ekonomického zázraku" pokřivily, kdy se rozbujela korupce (vždy je nejvíce u přerozdělování) a my bychom byli asi úplně někde jinde. My jsme si pro přechod na nový systém vybrali nejhorší dobu - dobu krize.

Otázkou však je, zda krize si nevybrala nás - tedy, že ty státy nás potřebovaly v předtuše krize pro odbytiště svých výrobků, levnou pracovní sílu a "uplácnutí" svých volných finančních prostředků.

Ale je to jako s těmi rybami a rybníky a tím, přes co by to neprošlo korekturou sprosťáren.
15. 01. 2014 | 21:47

Targus napsal(a):

To: BT

Vy nemáte ani na hraní tercek, vy dokonce ani nevíte, co to ty tercky jsou.
Ale to neva. Bl-bých a silných je potřeba v každém režimu.

Uzavřem to tak, že jedině vy to správně víte, jak to tenkrát bylo, jo?

A co se týká přítomnosti "spřátelených" vojsk - žádná křeč. Dojčeři je tam mají dodnes, mají i ty mrtvé z dopravních nehod a z neoprávněné střelby a žijou v klídku. Oni měli vždycky tuhletu vyšší kulturní úroveň, u nás se tomu říkalo FEINE LEUTE.
15. 01. 2014 | 21:49

Targus napsal(a):

To: Martin 1

Zcela správně, byli jsme spotřebováni pro oddálení ekonomické krize "na západě". Západní Evropa byla v pasti jak s produkcí, tak s volnými objemy financí, které neměly z čeho dělat úroky, zatímco my jsme se potáceli v zoufale předimenzované výrobě všeho možného, ale hlavně nepotřebného, což znamenalo totální zadlužení výroby a následnou druhotnou platební neschopnost na straně jedné a sklady narvané haraburdím na straně druhé.

Pochvala - jste jeden z mála střízlivě zde uvažujících, kteří jsou schopni dojít k objektivně nejméně pokřivenému předobrazu listopadu 89.
Žádná studentská revoluce, organizované předání politické a následně i hospodářské moci, tiše - přetiše zařazená zpátečka, aby nedošlo ke krácení o hlavu.
Průser je v tom, že kapitalizmus nemá kam ustoupit. Proto to bude bolet.
15. 01. 2014 | 22:00

Ave Maria napsal(a):

a nejdojemnější je, že v tomhle b...byla dokonce i zničena nahrávka s rozhovorem Palacha na smrtelné posteli, neb psychiatrička Kmoníčková, která ji dělala najednou chtěla po Českém rozhlase, který ji měl v archivu, peníze za autorská práva

40 let po smrti a takovýto happyend
15. 01. 2014 | 22:10

Pa daróge napsal(a):

Martine,
Targus Vás pochválil.

Měl byste se tudíž nad svými ekonomicko-geopolitickými náhledy raději více zamyslet. Neboť jsou nepochybně ujeté ... jako Targus sám, na své cestě do Putinovy p.dele.
15. 01. 2014 | 22:14

Výslech Jana Palacha napsal(a):

Marío,
ty nahrávky Kmuníčkové, dotírající na trpícího Palacha, jsou na internetu běžně k dosažení. Např. zde:

https://www.youtube.com/watch?v=V0mz_9msSFE

Hlas té baby na mě působí hodně nepříjemně ...
15. 01. 2014 | 22:21

Ave Maria napsal(a):

YouTube asi autorská práva nikomu neplatí, v každém případě originály jsou fuč
15. 01. 2014 | 22:28

mb napsal(a):

"Ty koukej studovat ! Až tady bude nějaká okupace, řeknu ti to včas, já a táta jsme totiž jednu zažili.".

... no bať anelus ... jaka vokupace, internacionální pomoc to byla ... sešli se tchoř, jezevec a liška a dohodli zajícovi že ho navštíví ...

jakápak okupace ...

až tady bude nějaká okupace tak to mamka a taťka řeknou ...

no a to je symptom stane se ...
15. 01. 2014 | 22:29

Ze zdravotnického hlediska napsal(a):

Z magnetofonové nahrávky a dobových fotografií je zřejmé, že tehdejší lékařská péče o pacienta s rozsáhlým popáleninovým traumatem je s tou dnešní nesrovnatelná.

Vypadá to, že popálení 85% tělního povrchu považovali lékaři za neslučitelné se životem, a tak Palachovi podávali jen léky na tlumení bolesti a nechali ho zemřít.

Dnes by takového pacienta uspali, napojili ho na umělou plicní ventilaci a masívně hradili iontové a vodní ztráty.
Žádné hovory by vůbec napřipadaly v úvahu.

Dnešní popáleninová medicína dokáže zachránit i pacienty s tak rozsáhlým traumatem, které utrpěl Jan Palach.
15. 01. 2014 | 22:38

Martin1 napsal(a):

Pa daróge

Úvodem: To "pa daróge" znamená "po cestě" - Puť - cesta - Putin?
Pochvala: "Vzal jste mi z ní poslední radost dnešního dne":)
Putin je Rusů a jejich záležitostí. Myslím, že jim žádnou ostudu nedělá - je jejich a hájí jejich zájmy a chová se docela civilizovaně (neusíná, nekrade pera, nechlastá). A je skvělý na moři, pod mořem archeologem - loví jednu amforu za druhou, ve vzduchu ve stíhačce dělá obraty, na tatami se mu nepostaví - nikdo, prostě to je ten správný Bond - to musíte uznat i Vy? :)
Rusové: nikdy nehodnotím celé národy a etnika, jen toho jednoho "Ivana", s kterým zrovna mluvím a když si můžu vybrat, tak raději tedy s "Mášou", kór, kdyby se jednalo o tu cestu, kam mne snad také směrujete s "Targusem"? Tak pak jen a jen - "Máša" - pěkná Máša. Pak i tato cesta by mohla být příjemná.
15. 01. 2014 | 22:58

29 pochodní napsal(a):

Novinář Pacner o psychologicko-psychiatrickém výzkumu popálených, prováděném doc. Černým a dr. Kmuníčkovou (1966-69):

"... V rámci tohoto úkolu jsme rovněž začali spolupracovat s oddělením popálenin kliniky plastické chirurgie v Praze, které tehdy bylo v Legerově ulici," říká doc. Černý.

"Zjišťovali jsme, jaký druh chorobných psychických reakcí a jak často se objevuje u popálených lidí, protože takové poškození představuje těžký tělesný stres. Současně jsme si ověřovali, jakým způsobem - farmakologicky a psychoterapeuticky - se dají tyto projevy ovlivnit.

Od roku 1966 jsme proto zajistili stabilní konsiliární službu, ve které se střídali lékaři z naší výzkumné psychiatrické laboratoře.

Dne 16. ledna 1969, kdy se pokusil o upálení na Václavském náměstí student Jan Palach, měla tuto službu MUDr. Zdena Kmuníčková. Tato lékařka pak o něj pečovala po psychiatrické stránce, strávila u něj téměř všechny poslední dny a noci jeho života.

Ve spolupráci s redaktorem Tůmou se jí rovněž podařilo natočit na magnetofon rozhovor s Janem Palachem. Je to jediný záznam jeho hlasu - pokud nepočítáme odposlechy pořízené estebáckým mikrofonem pod postelí, který lékaři a sestry, jakmile ho objevili, neustále zastavovali, kopali do něj a podobně."

Mimochodem, jednu kopii tohoto záznamu spolu s rozsáhlou objektivní lékařskou dokumentací schovával doc. Černý na svých příbuzných. Stále hledal možnost, jak tuto unikátní nahrávku dostat za hranice, ale chyběla příležitost, protože nesměl jezdit za hranice.

Teprve když mu v létě 1989 povolili výjezd na odbornou konferenci do Holandska, domluvil se s kolegou-emigrantem dr. Jiřím Diamantem na složitém vyvezení záznamu, což se mu pomocí několika zahraničních kolegů v průběhu podzimu podařilo.

Ale přišel konec komunismu u nás, takže v lednu 1990 vysílala poslední Palachova slova nejen Svobodná Evropa, ale i pražský rozhlas.

"Jan Palach byl naprosto duševně zdravým člověkem," potvrzuje doc. Černý. "Vyplývá to z rozmluv, které s ním měli jeho ošetřující lékaři, i z mnoha objektivních zpráv od členů jeho rodiny, jeho přátel a známých. Jeho čin nebyl sebevražedným pokusem, nebyl činem zoufalce - byl to promyšlený burcující akt. ...

Když ho přivezli na oddělení popálenin, byl v těžkém šokovém stavu, ale psychicky byl natolik vyladěn, že s ním bylo možno hovořit.

Opakoval, že si přeje, aby se lidé postavili za požadavek zákazu vydávání okupačního časopisu Zprávy a proti nastupující cenzuře domácích sdělovacích prostředků. Měl velký zájem o to, jak veřejnost reaguje na jeho čin, lékaři a sestry mu museli číst noviny, pouštět mu rozhlas.

Překvapilo nás, jak se i v tomto těžkém stavu dokázal zkoncentrovat k tomu, aby ošetřujícímu personálu vysvětloval motivy svého činu. Mluvil také o tom, že je připravena celá skupina sebevrahů, kteří se rovněž zapálí, pokud nebudou jeho požadavky splněny.

Ale nejspíš to byl od něj jenom psychologický nátlak - existenci žádné skupiny budoucích »živých pochodní« se nepodařilo prokázat.

Vzhledem k rozsahu popálenin, které utrpěl, ho nebylo možno zachránit a tak čtvrtý den zemřel."

A potom psychiatr doc. Černý zdůrazňuje:
"Jan Palach byl člověkem s výrazným smyslem pro přímost, čestnost, pravdu a spravedlnost. Nebyly u něho zjištěny žádné chorobné znaky osobnosti. V době, kdy mnozí selhávali, kdy se ukazovala slabost lidí, se Palach projevil jako mimořádně statečný člověk, připravený k nejvyšší lidské oběti. ...

Ovšem od 20. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo o sebeupálení ještě dalších 26 lidí v České republice, z toho sedm jich zemřelo.

Aspoň podle informací, které doc. Černý a dr. Kmuníčková dostali od velitelství VB; později už příslušníci VB nechtěli anebo nemohli spolupracovat.

"Ale ani jeden z těchto lidí k tomu nebyl podnícen nadosobní motivací jako ti tři, o kterých jsme mluvili," upozorňuje doc. Černý. "Udělali to z různých důvodů – někteří pod vlivem alkoholu, někteří následkem duševní choroby, někteří z afektu.

Většinou tím chtěli řešit své osobní potíže, u některých měly tyto pokusy jenom demonstrativní ráz. K sebeupálení se rozhodli proto, že před sebou měli příklad Jana Palacha s jeho velkou odezvou.

Tímto způsobem totiž mnozí chtěli zlepšit hodnocení svého činu v očích ostatních, někteří dokonce počítali, že tím zesílí nátlak na své okolí. ..."

http://www.karelpacner.cz/?str=hom&id=244&n=ojedinela-epidemie-sebeupalovani
15. 01. 2014 | 23:05

marxík napsal(a):

Targus
" Žádná studentská revoluce, organizované předání politické a následně i hospodářské moci, tiše - přetiše zařazená zpátečka, aby nedošlo ke krácení o hlavu.
Průser je v tom, že kapitalizmus nemá kam ustoupit. Proto to bude bolet."

Naočkovaná mládež neova typu vám takový výklad nezbaští.
Představa, že krutý diktátor zařadil dobrovolně zpátečku, aby nemohl být krácen o hlavu, je natolik absurdní, že je to schopna rozpoznat i analyticky slabší sametová mládež.
15. 01. 2014 | 23:06

mb napsal(a):

Putin je Rusů a jejich záležitostí. napsal martin ...

neni ty vole ... loví mláďata kosatek až je z toho Schlesingerovi blbě ...

jako správný car by měl říci: nelovte kosatky ... není to správné ...

nelovte kosatky, nelovte kosatky, nebo se z toho zblázníte ...
15. 01. 2014 | 23:14

Martin1 napsal(a):

mb
Japonci loví velryby jen pro výzkumné účely. A jaké jsou ty výzkumné účely? No přece zda a jak lidem chutnají? Zatím prý ano, ale musí se to stále ověřovat.
Někomu chutnají čuníci, někomu psi, někdo se s čuníky jen mazlí - prý jsou stejně inteligentní jako psi a někteří lidé (např. mb)
Španělé zase zapichují býky pro sportovní účely a k pobavení diváků.
Jo - jo - furt se něco děje - a vo tom to je!
15. 01. 2014 | 23:33

mb napsal(a):

uveznete kosatky martine vas musi nasrat i dojmout zaroven ... schlesa borec ...
15. 01. 2014 | 23:38

mb napsal(a):

philosophy + maths: kolik uvězněných kosatek připadne na jednoho mrtvého člověka politého benzínem aby se míra zločinnosti, zla či neštěstí vyrovnala ?
15. 01. 2014 | 23:44

Martin1 napsal(a):

mb 23:38
Tak to už vám nestačím, mám si loknout, abych navštívil vaši mokrou čtvrť a poznal lépe váš jazyk - já jsem ale abstinent, tak zůstanete mnou nepochopen - omlouvám se vám.
15. 01. 2014 | 23:49

mb napsal(a):

for martin1 ... nedokážu vám dohlad odkaz na zdroj, myslim že to bylo na novinkách ale ted to nedokazu najit ... ze Schlessinger odsoudil brutalni odchyt 2 mladat kosatky do delfinária v soči, ... ( a bylo tam jak to kosatky vnímají ) ...

tak se ptám ... když tu litujeme čin J. Palacha či se mu snažíme porozumět a interpretovat jej ...

kolik kosatek to zabere ... abychom vyrovnali míru zla, či neštěstí, které stihlo Jendu ...

kolik kosatek budeme muset ulovit od mamek, abychom vytvořili na světě tolik zla (či neštěstí), které se rovná zlu ( neštěstí ) upálení jednoho člověka v roce 1969

ale možná ten příklad s kosatkami není správný ...

jen prostě ... zlo jako zlo ... viz. současný způsob mafiánského kapitalismu ...

zatím hezký večer ...
16. 01. 2014 | 00:29

antoni.n napsal(a):

Dobrý večer

tak jsem vstoupil sem až dnes, neodhadnul jsem to a netušil, jaká bouře by se zde mohla strhnout. Zírám. Můj špatný odhad. Nakouknul jsem do několika příspěvků.

Co si mohu dovolit dodat ?

Jen asi od srdce upřímně, vzpmomínání, již slabé, na onu dobu.

Byl jsem tehdy ještě stále nějak zpravodajsky účasten na těch čs. dějinách a měl celkem přehled o událostech. Potkával jsem Dubčeka, Smrkovského a další, ovšem bez ilusí. Měl jsem i reflexe ze západních médií, ještě stále jsem působil v ČTK, měl jsem živé styky s korespondenty světových medií.

Zaznamenával jsem, že vlastně efemerní zájem západních medií o okupaci ČSSR opadává, že Johnson když odejel na svoji farmu v srpnu 22., 1968, nás odepsal.

Zajímaly mne rozhovory s top zpravodaji a jejich komenty. Jaksi mne to utěšovalo, osobně.

A do toho přišla zpráva o upálení jakéhosi studenta nahoře na Václaváku, kousek od četky. Přiznávám, nebyl jsem otřesený, dojatý čímsi, o čem jsem ještě dopodrobna nevěděl, byť líto lidské bolesti.

Připadlo mi to nepatřičné, nevhodné, vlastně vzhledem k situaci, nedobré.

Nemám rád exekuce na životě, sebevraždy nemám rád, špatné slovo... nemám to výrazivo, omlouvám se. Připadlo by mi tehdy vhodnější, kdyby se lid pochlapil a šel do ulic, jako tomu bývalo dříve a hlasitě zvolal, tak takto ne. To se nestalo však a proto do toho Jan Palach šel.

Dnes to vidím, jako osamělý a zřejmě heroický čin jednotlivce, ale to není ten nejsprávnější čin, který by měl representoval odpor národa k situaci po okupaci sovětskými vojsky a následné adaptaci novely stavu většinou národa. Je to však zřejmě adekvátní akt v situaci, kdy ostatní se vyhýbají aktivní účasti na řešení společenské krise.

Palach protestoval proti onomu přizpůsobování, oné poslušné, rabské sehnutosti češství, přeci, ostatně dodnes nevysvětlené pozvání vojsk, mikdo nebyl dovyšetřován, odsouzen. Hanba.

Upalováním se u Musea však nikam nepokročíme, byť to může znít cynicky a tvrdě.

Je dobré vzpomenout Jana Palacha, ale nebudujme z něho slovutný pomník, tento pomník by nás nikam neposunul, je jen smutným, žalostným mementem.
16. 01. 2014 | 00:34

Naštvaný napsal(a):

" .....neochotu k oběti...":Děkuji, paní farářko. Vysvětlila jste mi, proč prof. Patočka a jeho stoupenci kráčeli mimo mě. Jen byste se měla snažit výraz oběť z křesťanského hlediska řádně vysvětlit a uvést na pravou míru.
16. 01. 2014 | 06:04

K.V napsal(a):

Martine 1- Účelem Ruského vstupu bylo vytvoření posádek jako protipol USA jednotkám v Německu, jako vedlejší produkt upevnili svoji moc na území určeném jim Jaltskou dohodou. Jinak na nás kašlali, zalezli do svých posádek a nevšímali si nás, kromě nějaké družby.
Takže to opravdu NEBYLA OKUPACE v pravém slova smyslu, stejně jako není okupace že v Německu jsou dodnes jednotky USA..
.
K vaší polemice s Ave Maria 21,47- souhlasím s ní. Přestože rok 1968 byl vnitrostranickým bojem mezi křídly komunistů, a zastánci kapitalismu neměli vůbec žádnou podporu ve veřejnosti ( např KAN byl z nich nejsilnější ale ve státě naprtosto marginální a zapomenutý), projevovaly se i tady ty neblahé vlivy které znamenaly devastaci republiky.
Předevčím uvolněním morálky a vymahatelnosti práva. I tehdy se projevovalo to co nás dnes ničí nejvíce- kdejaký kriminálník, parazit vykřikoval jak mu utlačovali lidská práva a mohl se dostat k moci, poctiví pracovníci, odborníci mnoha oborů, vedoucí pracovníci a zejména vojáci, policie, soudci, dozorci byli veřejně hanobeni.
Ave Maria má pravdu- Rusové nás před ekonomickým, sociálním a morálním rozvratem uchránili na dalších 20 let . Jakkoliv je vstup cizích vojsk na naše území odporný, sami bychom to nezvládli
16. 01. 2014 | 07:52

Targus napsal(a):

To: Martin 1

daróga - doroga, je silnice, vozovka.
Cesta ve smyslu putování, pouti je puť.

Po doroge je z ruštinářského hlediska významově dost nesmyslný výraz.

Jinak se divím, že na takový chrchel vůbec reagujete.

To Marxík:

Zoufalou omladinu typu "produkt neo" neberu vážně, proč vysvětlovat někomu něco, nač jeho intelektuální kapacita prostě stačit nemůže?
16. 01. 2014 | 07:53

neo napsal(a):

Targus:

No jo, když dělnická třída hovoří o intelektuální kapacitě, je to malinko k smíchu. To nic, raděj zkontrolujte pořádně gumy ať v kopcích u Meziříčí nejste však víte kde.

Hlavně nezapomeňte porovnávat vězně a svobodné občany pro které jste chtěl nějakou milost. Nadutost z vás přímo prýští.
16. 01. 2014 | 08:57

neo napsal(a):

Znovu 89

http://www.lupa.cz/clanky/cesky-rozhlas-pripomina-rok-1989-v-retro-prenosu-znovu89-na-socialnich-sitich/
16. 01. 2014 | 09:14

Martin1 napsal(a):

Targus
"Jinak se divím, že na takový chrchel vůbec reagujete."
----------
To bude pocházet asi ještě z doby - dávno před internetem, kdy desítky (možná stovky) nadšenců mělo malé vysílačky po republice, ale i v zahraničí.
Tito lidé, patřil jsem k nim také, měli velké všesměrové antény a komunikovali mezi sebou na různá témata.
Bylo v tom větší dobrodružství, než nyní na netu, protože tam hrála podstatnou roli i ta technická složka spojení.Byli tam doslova malí kluci i staří radioamatéři kolem 80let. Všichni jsme tam k sobě zachovávali úctu a měli jsme jeden k druhému pochopení. Podle hlasu a způsobu vyjadřování jsme většinou poznali, do jaké skupiny lidé patří. Někdy jsme tvořili i takové stálé kroužky, kdy byl jeden člen řídící - pouštěl hudbu, vyprávěl nějaký příběh, nebo mluvil o srazu, o nových vysílačkách, atd. O politice jsme moc nemluvili - nyní zpětně přemýšlím proč. Protože jádro těch lidí tvořili radioamatéři, ti to měli za bývalého režimu zakázané a v novém prostředí (bylo to už po revoluci, kdy toto pásmo CB bylo uvolněno) jim navyklá autocenzura asi nedovolila toto "tabu" porušit.
Vysílačky měly výkon kolem 4W, domluvit se dalo na vzdálenost podle toho, v jaké výšce kdo byl - čím výše - tím dále. Přes "opakovač" (signál zachytí, zesílí a pošle dál) i dost daleko - celé Česko - vyšší polohy. Při mimořádných podmínkách, inverze, výbuchy na Slunci - 11leté období a jiných anomáliích třeba až do Itálie, Ukrajina, Moskva - já jsem měl kuriózní spojení s moskevským hasičem - tato spojení byla však náhodné - ale velice ceněná.
To byla exkurze do problematiky a zpátky - proč reaguji?
Ano i tam se vyskytovali lidé různí, co do toho jenom něco sprostě vykřikli, nebo jen zaklíčovali, ti ostatní v jejich blízkosti pak neslyšeli nic - jen šum a silné ticho, nebo jen velice slabě někoho jako z dálky - byl třeba jen 2 km od něj. Našim úkolem bylo i tyto lidi vtahovat mezi sebe, zařadit je, zkultivovat - dát jim šanci se projevit - uplatnit. Často to byli samotáři, třeba i tělesně postižení, naštvaní na svět a my ostatní jsme se cítili být ne jen radioamatéry, ale také amatéry psychology, atd.
A z té doby mám asi naučené, že reaguji i na blbost i urážku - vždy tam vidím toho stejného člověka, třeba nějak zklamaného životem - tak si ten "chrchel" setřu a jede se dál a ať se mu daří. On možná pochopí a příště to už neudělá.
A já si dokonce myslím, že ten způsob by mohl být dobrým příkladem pro jednání lidí mezi sebou i jinak - "v civilním životě". Vždy není nutné sebe nebo i druhého (ještě horší) pálit. Mluvit - mluvit - mluvit. Jsme lidé, ne paliči!
16. 01. 2014 | 09:59

papone napsal(a):

Byl příliš mladý a příliš velký idealista, co si myslel, že všichni jsou hodnotní nejméně jako on sám. Opak je bohužel pravdou. Většina má cenu v.přů.
Souhlasím spíše s bratry Mašínovými. Čin to byl v pořádku, pouze objekt byl vybrán špatně.
16. 01. 2014 | 10:41

Digitální generace napsal(a):

Paní autorka zapomněla uvést,
že stejný text publikovala i na stránkách České televize:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/blogy/258403-palach-a-digitalni-generace/
16. 01. 2014 | 12:21

gaia napsal(a):

joza prosek
ze statistik také vyplývá, že když má někdo sejít ze světa vlastní rukou, u mužů je největší pravděpodobnost, že to udělají kolem 20 let. Toto období je pro kluky asi dost těžké si jím projít a zpracovat ho. Další vlna sebevražd pak začíná před 50 lety věku, kdy se objevují sebevraždy bilanční.
16. 01. 2014 | 12:41

Kobera napsal(a):

Martine, to jste se ale dost odkryl. Povolení mít vysílačku se dávalo jenom hodně prověřenm soudruhům.
Alespoň víme odkud se bere u některých tak zuřív hurá antikomunismus
16. 01. 2014 | 13:00

xyzy napsal(a):

to gaia napsal(a):

" nojo, ale co chcete na 80 letých lidech léčit? Lék proti stáří a na omládnutí ještě nikdo nevymyslel."

Ale řeč vůbec nebyla o nějakém "léku proti stáří"! navíc se hluboce mýlíte, i lidé mnohem starší, než je uvedený 80letý, jsou např. na kardiologiích v celém světě podrobováni zákrokům, stejně jako pacienti o několik desítek let mladší.
Jste-li laikem, zbytečně se nezesměšňujte a nemluvte prosím o oboru, o němž nemáte zřejmě ani ponětí.
16. 01. 2014 | 13:03

xyzy napsal(a):

* podrobováni zákrokům (a léčeni), stejně jako pacienti o několik desítek let mladší.
16. 01. 2014 | 13:08

Martin1 napsal(a):

Kobera napsal(a):
Martine, to jste se ale dost odkryl. Povolení mít vysílačku se dávalo jenom hodně prověřeným soudruhům.
Alespoň víme odkud se bere u některých tak zuřív hurá antikomunismus
16. 01. 2014 | 13:00
------
Musíte lépe číst, tak znovu ta inkriminovaná část - jednalo se až o dobu po revoluci.
"O politice jsme moc nemluvili - nyní zpětně přemýšlím proč. Protože jádro těch lidí tvořili radioamatéři, ti to měli za bývalého režimu zakázané a v novém prostředí (bylo to už po revoluci, kdy toto pásmo CB bylo uvolněno) jim navyklá autocenzura asi nedovolila toto "tabu" porušit."
16. 01. 2014 | 13:10

gaia napsal(a):

xyzy

že jsou podrobování zákrokům, tomu věřím, ale jestli jim to něco vyléčí, o tom silně pochybuji.
16. 01. 2014 | 13:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy