11 protikorupčních organizací sepsalo tzv. Pankráckou výzvu (podle sídla společnosti ČEZ), ve které žádají odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZ, kontrolu zakázek pro Škodu Power zahraničním auditorem a několik systémových změn, které zvýší transparentnost a kontrolu hospodaření ČEZu a dalších státem ovládaných společností. K výzvě se můžete připojit zde.
„Martin běží vepředu a někdo musí běžet za ním a celé to kultivovat,“ řekl před časem o svém vztahu k Martinu Romanovi nový šéf ČEZu Daniel Beneš, Romanova dlouholetá pravá ruka, někdejší spolužák a nynější soused. Daniel Beneš má nyní na žádost Miroslava Kalouska prověřit všechny zakázky ČEZu, které šly v minulých letech do Škody a zjistit, zda náhodou Roman neupřednostňoval zájmy Škody před zájmy ČEZu. Pana ministra asi zrovna nikdo vhodnější nenapadl, kdo taky, když šéfem dozorčí rady, která by asi logicky měla být něčím takovým pověřena, je zrovna (jako na potvoru!) sám Martin Roman.
Karel Schwarzenberg se nechal slyšet, že „je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany“, a média to označují za závažné nařčení. Schwarzenberga sice následně podpořil František Bublan, jenomže bez důkazů na takových tvrzeních ve skutečnosti není závažného nic – nejzávažnějším důsledkem budou případně soukromé právní spory o poškození dobrého jména. Skutečně závažný skandál by pan ministr způsobil, kdyby řekl, že současná legislativa pro státní a polostátní firmy typu ČEZ je natolik benevolentní, že černý sponzoring politických stran z veřejných peněz v těchto firmách velmi snadno umožňuje, a že se tomu jeho strana pokusí neprodleně učinit přítrž.