Janeček, Landa a touha po konečném řešení

01. 12. 2012 | 18:40
Přečteno 21973 krát
Pozitivní evoluce není utopií proto, že se pokouší o zlepšení společnosti, ale proto, že boj proti zlojedům nadřazuje všemu ostatnímu.

Jsem taky naštvaný jako Karel Janeček. Jsem taky utahaný z práce v protikorupční organizaci, která přináší jen dílčí úspěchy. A taky pořád přemýšlím o tom, jak z toho politického marasmu ven. Ale upřímně: radši současný marasmus, než aby naše společnost fungovala podle některých Janečkových představ.

„Společnost lze vyladit stejně jako jiné systémy, když ne na 100%, tak na 97% ano.“ „Kvalifikovaným odhadem lze průměrnou morální kvalitu současného poslance na škále od 0 do 1 stanovit na 0,3.“ „Spravedlivý volební systém je spolu s probuzením aktivity a zodpovědnosti širokého spektra voličů postačující podmínkou obnovy demokracie.“ „Důležité kvalitní zákony se implementují do jednoho roku od prvních spravedlivých voleb podle nového volebního systému. Korupce vymizí velmi rychle, do dvou let po spravedlivých volbách."

Představa nalezení jednoho konečného řešení problému je lákává a plodná. Bez této lidské ambice by lidstvo asi sotva mělo k dispozici tolik geniálních vynálezů. Ale měli jsme také už opakovaně možnost se přesvědčit, jak je zhoubné aplikovat tento styl myšlení tam, kde jsou ve hře lidé.

„Za vybíjením jednotlivců na oltářích velkých historických idejí – spravedlnosti, pokroku, blaha budoucích generací, svatého poslání anebo osvobození národa, rasy či třídy anebo dokonce samotné svobody, která požaduje oběť jedinců pro volnost společnosti – zodpovídá především názor, že kdesi – v minulosti či budoucnosti, v božském zjevení nebo v duchu osamělého myslitele, v soudech dějin či vědy anebo v prostém srdci nezkaženého dobrého člověka – existuje konečné řešení. Tato starodávná víra spočívá na přesvědčení, že veškeré pozitivní hodnoty, ve které lidé kdy věřili, musí být v posledku slučitelné a možná ze sebe dokonce navzájem vyplývají.“ (Isaiah Berlin)

Společnost nelze „vyladit stejně jako jiné systémy“. Proč? Protože ve společnosti (na rozdíl od pokeru, burzy a dalších systémů, které Janeček úspěšně ladil) existuje nevyhnutelný konflikt mezi dobrými věcmi. Soukromí, volnost pohybu i bezpečí jsou hodnotné věci. Ale zvyšuji-li bezpečí instalací kamer a letištními kontrolami, omezuji prvé dvě hodnoty. Nezbývá než průběžně hledat nějaký vhodný kompromis a vyjednávat ho s lidmi, kteří mají jiný názor. Žádná rovnice ani nauka nemůže ideální poměr stanovit, protože hodnoty jako svoboda, spravedlnost, štěstí, nezkorumpovanost atd. zkrátka nejsou nijak lineárně souměřitelné, a nedají se proto v nějakém ideálním poměru maximalizovat jako na pokeru či na burze.

Liberální společnost tento konflikt respektuje a snaží se stanovit pravidla pro to, aby se lidé mohli dohadovat na nějakých dočasných kompromisech. Utopie se snaží tento konflikt popřít tak, že si vybere jedinou hodnotu, a všechno ostatní jí podřídí. Někdy je to ve jménu sociální spravedlnosti, tentokrát ve jménu boje proti korupci.

Pozitivní evoluce není utopií proto, že se pokouší o zlepšení společnosti, ale proto, že boj proti zlojedům nadřazuje všemu ostatnímu. "Pokud by chtěly strany blokovat společenskou obnovu, já osobně budu ochoten podpořit například dvě politické strany na opačných koncích politického spektra, které změnu volebního systému budou chtít podpořit." „Jestli budete někdo zlobit krále Karla, já vám ublížím." Neboli: když se kácí les, lítají třísky. Kdyby nic jiného, právě tuhle nebezpečnou víru v konečné řešení, kterému všechno podřídíme, mají Janeček a Landa společnou.

***


A když už jsem takovej chytrej, jaká je moje neutopická představa o boji s korupcí? Vytvářet na politiky co největší veřejný tlak, aby přijali účinné protikorupční zákony - ČR má jedny z nejděravějších v Evropě. A neříkejte mi, že to nejde. Po téměr dvou letech kampaně EPS například nedávno poslanci schválili změnu Ústavy, která umožní nezávislé kontroly ve státních a obecních firmách. Jde to. Jenom je to prostě dost práce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

Tento pohled možná doplní rozhovor s jedním z mála lidí, kteří berou svůj úřad jako službu a možná i poslání - nikolivěk jako pašalik nebo pžíležitost k státnímu pychu. S panem Kalou /NKU/ - s osinou v prdeli mnoha.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=764569

A.cz: A jak z toho tedy ven?

Ukažme si, kudy cesta nevede. Nedávno pan premiér řekl, že ODS nebude podnikatele obtěžovat kontrolami toho takzvaného "švarcsystému" - a co to znamená? Švarcsystém je zakázaný nebo povolený? Zákon musí být přeci nějak nastavený, a pokud něco zakáže, tak přeci ani předseda vlády nemůže zabránit v činnosti úřadu, který má za povinnost chodit kontrolovat a vymáhat povinnosti.

Může říct: "Změníme ten zákon a povolíme to", ale nemůže říct, že budeme dělat, jako že nic.

V zákoně o veřejných zakázkách jsou poměrně přísná pravidla, jak co má být formálně provedeno - což je správně, aby se ochránila veřejná soutěž. Ale na druhou stranu je tragické, když zájemce s nejlepší nabídkou je vyloučen jen pro formální nedostatky.

Zákon nikdy nebude dokonalý, ale musí být správná jeho aplikace - to je to, co u nás podle mého názoru chybí.
01. 12. 2012 | 18:51

aga napsal(a):

Pozitivní evoluce je nejen utopií, ale hlavně velmi nebezpečnou manipulací, a to zejména proto, že jedině prorok Janeček rozhoduje o tom, kdo je a kdo není zlojed. Na to má právo, dokud to zůstane v rovině jeho osobních názorů, jakmile ale napře síly a prachy na likvidaci takto subjektivně definovaných zlojedů je zle.
01. 12. 2012 | 18:59

český maloměšťák napsal(a):

http://www.lyricon.net/texty-pisni/daniel-landa/neofolk/blanicti

"Řekni kde tak dlouho jsou, Pane, kdy už vyjedou.
Otče, proč tak dlouho spí, jezdci blaničtí?
Matko, popros už je čas, už se jede na doraz.
Prosím, Bože o zázrak, než nám fakt ujede vlak.
Není lid a není král, jenž by zemi zachoval
A tak Čechy v sekáči skoupí boháči.
V čem tkví peklo...."

Hmm - to mně nějak neštymuje. Že by nebyl boháč jako boháč ? A sekáč jako sekáč...

Ostatně sponzorské dary jsou vždycky dobré na zasmání, že .....

http://tn.nova.cz/sport/motorsport/automobily/landa-alias-kouzelnik-zito-shani-penize-chce-jezdit-rallye.html

Ha, ha, ha.... :
" ...Nemá pořádné auto, nemá dost peněz, ani tým. Přitom účast v tomto prestižním seriálu stojí pořádný balík. Podle expertů může jít třeba o 50 milionů korun. Landovi tak nezbývá, než shánět sponzory.
"Máme jich rozjednáno celou řadu," tvrdí sebevědomě. A pozor, přestože zatím žádný výrazný úspěch nezaznamenal, věří si. "Já jsem řekl, že chci být do čtvrtého místa. V zásadě je ale jedno, jak dopadnu. Důležité je, že budu před kamerou představovat ten svůj systém."
Ptáte se, jaký systém? Landa si rallyový šampionát, který požívá obrovské mediální pozornosti, rozhodně nevybral náhodou. Chce se bavit a přitom ale dělat byznys..."

Ale na druhé straně - sranda to je, ne ?
A humoru není nikdy dosti. Čím více humoru se do politiky dostane - tím je ten kabaret zábavnější.
Když už nic kromě toho , že.

Prej boháči...kouzelnická hůlka kouzelníka Žita a šup - rázem jsou z boháčů sponzoři.

A co tak místo blanických koníků přiject třeba v Subaru ? Zaplaceném " boháči co si nás koupí v sekáči" ?
Neber to, že.
Dyť je to přeci určeno lidem , ne ? Nebo že by LIDEM ?
:))
01. 12. 2012 | 19:16

Carlos V. napsal(a):

český maloměšťák :
vy teda nejste Peakovec oddaný LIDEM ?
to jste tedy určitě zůstal věrný B&B (Bárta & Babák), páč to jsou ty jediné správně VV ?

;-)
01. 12. 2012 | 19:32

Občan napsal(a):

Pane Boudale,

jste sociolog a filosof. Pak byste ovšem měl být schopen rozpoznat, že Janeček si zcela nepokrytě buduje sektu.
Pokud jste to nerozpoznal, vraťte diplom a jděte se živit prací.

S vlivem EPS si dost fandíte.
"Nezávislá" kontrola obcí bude stejně nefunkční, jako jsou dosavadní kontrolní mechanismy. Obce totiž už nyní mají povinnost nechat účetní závěrku přezkoumat auditorem nebo orgánem finanční kontroly.
Pokud snad máte na mysli NKÚ, pak vězte, že kontrola jím prováděná bude zcela formální, protože na ni nemá a nebude mít dost lidí. 1) Vyházel většinu zkušených kontrolorů nikým je nenahradil 2) Má hluboký podstav a navíc značnou fluktuaci, o čemž se můžete skoro celoročně přesvědčit na jeho stránkách.

Žádná kontrola s korupcí nehne a Vy to moc dobře víte. Na to jsou jiné nástroje (majetková přiznání, registrační pokladny, důsledná finanční správa), ale ty vláda striktně odmítá.
01. 12. 2012 | 19:40

Petr Havelka napsal(a):

Pane Boudale,

píšete

"""A když už jsem takovej chytrej, jaká je moje neutopická představa o boji s korupcí? Vytvářet na politiky co největší veřejný tlak, aby přijali účinné protikorupční zákony - ČR má jedny z nejděravějších v Evropě. A neříkejte mi, že to nejde. Po téměr dvou letech kampaně EPS například nedávno poslanci schválili změnu Ústavy, která umožní nezávislé kontroly ve státních a obecních firmách. Jde to. Jenom je to prostě dost práce."""

Tesal bych to bilboardů :)

Pane Janeček by udělal lépe kdyby své peníze investoval do think tanku, který by ten "veřejný tlak" vytvářel. Napravo je thinktanků plno, nalevo se vyskytují také.

Je tu potřeba vytvořil zvláště z mladých, (co si budem namlouvat bude to trvat) tedy perspektivních, novou elitu. Nezávislou elitu, "politické" thinktanky podchycují mladé na tu "svou" stranu. Osobně je pro mne mladý člověk, který nalézá zalíbení v obleku a setkávání na stranických sejšnech velmi opravdu velmi podezřelý. K mládí přece patří touha po nezávislosti, po změně a podobné mladé věci :)

Nevím k čemu bude na jaře nějaká janečkovic konference. Konference nikdy nic nevyřešily!

Tady se potřebuje netříštit síly, občanské iniciativy potřebují spolupracovat a mít odborné zázemí. Politiky je potřeba podrobně odborně sledovat, předbíhat je v jejich "konání". Taková "sledovačka" vyžaduje investice v penězích a čase.

Do toho se hodí investovat, je to investice do státu, do toho aby si se státem nevymetali ti co jsou u toho a ti co potřebují něco pro sebe, tím nemyslím jen osobní obohacování, ale také různé "vylobované" výhodičky pro korporace nebo odvětví, třeba onen hazardní "průmysl".
01. 12. 2012 | 19:47

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jiří Boudake,
váš pohled na věc je mi bližší než Janečkův. Dnes se mi náhodou dostal do rukou výtisk Mf Dnes, kde Janeček hájil svého nového poddaného Landu a vůbec se mi to nelíbilo. Navíc mě umrtvil doznáním, že už jako kluk chtěl hodně zbohatnout. To by mě v klukovských letech nenapadlo, já měl všelijaké telecí nápady, ale na bohatsví jsem nepomyslel, spíš jsem se průběžně zamilovával do krásných spolužaček a krásné muziky. Lidi toužící od mládí po bohatsví považuji za velmi nebezpečná individua. Maslím, že jsou zdrojem většiny neštěstí na tomto světě. Budu aktivity tohoto podivného chlapíka ostražitě sledovat. Dalšího Klause už bych si nepřál.
01. 12. 2012 | 19:49

xyzy napsal(a):

Pane Boudale, díky za realistický pohled. Řešení českých problémů díkybohu nespočívá ani na D. Landovi, ani na p. Janečkovi. Teď je to ale na vás mladých!
01. 12. 2012 | 20:07

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

za boj proti korupci se u nás dá schovat všechno. třeba založení politické strany za učelem rozkrádání státních zakázek "docenta" bárty nebo touha po moci a slávě rychlozbohatlíka janečka. naštestí jeden bojovník proti korupci ze středočeského kraje už sedí ve vazbě.
01. 12. 2012 | 20:15

silspok napsal(a):

Me stacilo shlednout toto:

http://www.pozitivnievoluce.cz/cs-CZ/projekty/pozitivni-mesta/praha/lucerna-velky-sal.html

Zvednul se mi zaludek a dostal jsem strach ... To je horsi nez jakykoliv korupcnik.
01. 12. 2012 | 20:18

vico napsal(a):

Jeden z nejlepších komentářů, které jsem tu na dané téma četl.

Zdejší víra, že když už vše nevyřeší blaničtí rytíři, tak alespoň Karel Janeček, který byl před několika dny pasován na krále Karla.

Zde v kotlince se sice kromě divadelních prken nečeká na Godota, ale na nějakého anděla s direktem Ramba, mozkem Einsteina a srdcem matky Terezy.

Z takových, jsou-li nějací, se však parlament nenaplní, leda tak maximálně dvanáct židlí kolem stolu krále Artuše. Z takových nikdy nevznikne demokratická politická strana západního střihu, ale buď sekta zasmušilých Landů anebo nějaká lóže zasvěcených držitelů ohnivého meče poznání.

Na Výbory obecného blaha anebo Lóži neposkrvněných či stranu polských Kačerů se opravdu netěším. Mně stačí jeden Čistej - bohatě:-)
01. 12. 2012 | 20:47

Radkin Honzák napsal(a):

Dnešní titulek říká: „Na rozsvícení vánočního stromu přišlo 40 tisíc lidí“.
To je o mnoho víc než na halasně svolávanou protivládní demonstraci 17. listopadu na Václavské náměstí.
Proč? Protože už těm svolavatelům víc lidí nevěřilo.
Kdo tady chybí? Integrující osobnosti. Když se tak všichni ošklíbají za Václavem Havlem; kdo má jeho kvality artikulovat jak problém, tak řešení? Kdo má jeho integritu? Tu snad tykadlový řidič Smetana, ale tomu se nedostává toho prvního.
Již staří Řekové... říkali, že Chaos je otcem pořádku. Jaký pořádek nám kyne? V případě pokračování současné politiky, ten Putinovský.
Odboroví bossové s hodinkami za miliony neslibují nic lepšího.
Až Janeček svolá 40 000 lidí, bude zajímavé, co udělá dál. Moc leckdy oblbuje, Okamura už říká, že v něm Češi vidí spasitele...
01. 12. 2012 | 20:55

Pšenice 88 napsal(a):

Král Karel a Žito SS je snad nejkomičtější dvojka za X let, která bojuje o své místo na slunci. Jsem zvědav, co nám toto duo ještě předvede. Podpory šírší masy se neobávám, jedná se o spojení natolik neuchopitelné a absurdní, že jen těžko najde někoho, kdo by se jal je následovat.
01. 12. 2012 | 20:58

ld napsal(a):

Janečkovi zpívá Landa.
Kdo bude pět Babišovi? Hejma, Nohavica, Jim Čert?
Petr Havlík i zde brojící vypiplával tuto korupční hydru.
Bez několika konkrétních kroků, o nichž se zmínil Občan, zůstane jako vždy u keců.
01. 12. 2012 | 20:58

Digi napsal(a):

To Autor:
Děkuji!!!!!!
01. 12. 2012 | 21:07

Glosator napsal(a):

Žádné zákony nepomohou, pokud jsou soudci zkorumpovaní. Nebude li potlačena korupce, nebude u nás fungovat NIC!
01. 12. 2012 | 21:11

Vlkodav napsal(a):

Krásná diskuse, je vidět, že většina "kritiků" se nezajímá o to co kritizují, ale že kritizují.

Pan Janeček (a někteří další "bohatí") přestali jen planě kecat a začali něco dělat. Mám pocit, že to je přesně to, po čem tady voláte. A ejhle, zase se vám to nelíbí.

Držím panu Janečkovi palce a chápu i pana Landu. Jsou to lidé co něco dokázali a kterým není lhocstejné, co se děje za jejich dveřmi. Kéž by takových bylo )a je) víc.
01. 12. 2012 | 21:13

Dr. Krejzyber napsal(a):

Skutečný liberalismus jako základ evropské moderny není neoliberalismus, nepleťme si pojmy, liberalismus nevytváří sekty, to tedy především. Žádná morální obroda jako masové hnutí totiž nebyla a není možná, autor blogu má pravdu. Za svůj život musíme nést odpovědnost sami, jinak se stáváme vazaly toho, kdo nám slíbí druhořadé vytržení a morální trans jednoduchých řešení. Lidé se podporují z přirozené potřeby tak reagovat, za jistých okolností vám může vrah zachránit život a světec vás svou láskou uštve k smrti. Evropa není nesena podvodným církevním mesianismem, ale původní Kristovou péčí o všední život nevěstek a celníků, být solí země neznamená obracet ji naruby. Vykupitele vyrábějí politické ideologie, příroda se vykupuje sama tím, že se přirozeně přetváří za plné účasti všech tvorů, kteří se rozhodli z ní růst. Nesvěřujme se do jiných rukou než do těch vlastních, ukazovat prstem na zlojedy je morální kýč, břevno ve vlastním bělmu. Netřeba náboženství ani chladné morální exhibice všlijakých kouzelníků, Havlova občanská společnost není ztracená varta.
01. 12. 2012 | 21:16

na kompromis musí být dva napsal(a):

Jelikož na tom, že z nás Kalousek za příštích 18 měsíců udělá ekonomickou černou díru nic změnit nelze, je vcelku v pořádku, že lidé soustředí pozornost k zlojeďům.
Aspoň až nebudou mít co do huby a čím si doma zatopit, budou mít přibližné seznamy, koho honit s montpákou v ruce po ulici.

Landa to rád povede. Rallye beztak chce jezdit proto, že jde o jediný legální způsob, jak zabíjet náhodné kolemjdoucí.

Pan Boudal se takového (dočasně) konečného řešení, kdy se bejsbolky a bombry stanou formálním solečenským oděvem bojí.
Drastickou početní redukcí zlojeďů se totiž jeho práce (stejně jako mnoha jiných, paní Píkovou počínaje) stane zbytečnou.

Pokud nedokáže rozeznat, že je to pořád jedna skupina lidí, která si přes šest let vede svou a nechce nikoho slyšet, snaží se takjakotak zbytečně.
01. 12. 2012 | 21:20

MartinO napsal(a):

Pane Boudale,

boj proti korupci je jistě chválihodný. Ale jak sám Janeček po dvouletém působení jeho fondu i přes jeho nesporné úspěchy poznal, je pouze honěním za vlastním ocasem který samozřejmě nikdy nedoženete. Uvědomil si, že daleko účinnější je zaměřit se na samotné kořeny korupce. Tím jsou podle jeho názoru morálně pokleslí politici, kterým se umožňuje dostat k moci a hlavně desítky let se u moci držet současný, zřejmě špatný volební systém. Proto vyvinul jeho vlastní volební systém který je podle jeho názoru daleko dokonalejší a spravedlivější a problém by měl systémově řešit.

Janeček nic nenadřazuje všemu, jak mylně píšete. Pozitivní evoluce není politickou stranou která se chce dostat do parlamentu a nemá ambici řešit zdravotnictví, sociální politiku, armádu atd. Byla vytvořena pouze za účelem změny volebního systému kterým si lidé zvolí zástupce kteří tyto problémy budou následně řešit.

Pan Janeček neříká o součsných politicích v podstatě nic jiného 90% místních diskutérů. Ale když on je to ten "rychlozbohatlík", "fofrspekulant", "gambler" a kdo ví co ještě. Není to prostě jeden z nás a musí to být pěkný hajzlík. Od takového řešení nebereme. Spolehneme se raději na ČSSD, KSČM, odboráře a podobné borce. Ti ten svinčík určitě vyřeší. HA HA HA.
01. 12. 2012 | 21:28

Princ Drsoň napsal(a):

Havlova "občanská společnost" je horší, než NSDAP. Má menší legitimitu, než Vůdce, vyvolený Prozřetelností.
Bursíky, Káči Jau Jau, Džamily a Kocáby opravdu ale opravdu nepotřebujeme! Nikdy nic dobrého nepřinesli a nepřinesou. Jde jen o lidi, snažící se přisát na státní rozpočet. Protože ale své postavení odvozují od pomatených ideologií, MUSÍ pro zajištění svých prebend napáchat mnohem větší škody, než "obyčejný" tunelář!
Havel sám neměl být presidentem 12 let, ale jen 7. Poslední presidentské období už byl "mimo."
01. 12. 2012 | 21:29

Zlojed napsal(a):

MartinO

Proč Janeček nabízí systém, který není ozkoušený nikde na světě? Proč raději nevolí funkční řešení, třeba Švýcarska? Jakto že se jako člověk jemuž vadí extremisti spojuje s Landou?

Promiňte, ale je dobře, že lidé jsou k něčemu podobnému nedůvěřivý. Naštěstí.
01. 12. 2012 | 21:34

zk napsal(a):

Teď na sebe sice strhl pozornost Landa, ale podle fotek ze silspokova odkazu mi to připadá spíše jako reinkarnace aktivit typu Děkujeme, odejděte nebo Impuls 99. Tedy záležitost politicky zmatených lidí, kterým se ekluje technokratismus a materialismus "reálného kapitalismu" a současně trpí těžkými předsudky vůči levici. Zbývá jim proto jen romantické blouznění o čistých a nezkažených jedincích - stojících mimo jakoukoli ideologii - kteří vymetou Augiášův chlév. Je snadné vytvořit jakýsi základní konsenzus nadáváním na zlojedy, obávám se ale, že ten by se rychle rozpadl ve chvíli, kdy by bylo třeba přejít k praktickým záležitostem. Tedy začít konkrétně řešit co se zdravotnictvím, co se školstvím, co s důchody, co s daněmi... bohužel Bělohradský má pravdu, v ČR ze všeho nejvíc chybí smysl pro racionální politický diskurz. Je to nejspíš důsledek toho, že Češi si skoro nikdy sami nevládli, dějiny je naučily buď lézt těm nahoře do zadku, nebo na ně s větší či menší sofistikovaností nadávat. Cynický oportunismus nebo moralizování. Stále chybí to podstatné - politika.
01. 12. 2012 | 21:35

Pavel napsal(a):

Velice inteligentní rozbor.Chybí mi tu,ale pochvala,že někdo investuje energii a peníze do snahy něco změnit k lepšímu. Je to současně i hozená rukavice pro takovouto diskuzi,kdy se může vytříbit ten správný postup.
Z mého pohledu je to spojení všech občanských iniciativ pod jednou střechou, vybudování otevřeného diskuzního panelu odborníků, laiků i iniciativních osobností,kde by se měl formulovat společný postup vedoucí ke změně.
Principielně,ale souhlasím s autorem,že změna může nastat jen pokud se probudí velká část naší populace z jejich pasivity,kdy jsou maximálně schopni něco kritizovat u piva nebo na internetových diskuzích, ale už ne např.kontrolovat své zastupitele i na těch místních úrovních,posílat na úřady kritické maily, publikovat prohřešky půolitiků.Ať pan Janeček zainvestuje např. internetová fora v jednotlivých krajích k těmto problémům s tím, že výstupem k jednotlivým kauzám bude třeba i podání trestního oznámení.
01. 12. 2012 | 21:40

Zlojed napsal(a):

Jiří Jasín
To taky nechápu. Ono už je stejně pozdě, Landovi už se povedlo udělat i z Janečka blázna. Nikdo normální se k PE už nyní nepřidá. Bude to podobné jako s Holešovickou výzvou, kterou svým vystoupením v Hydeparku dokonale zdiskreditoval pan Popelka. Landa je Popelkou Pozitivní evoluce.
01. 12. 2012 | 21:56

MartinO napsal(a):

Zlojed:

Protože u nás nežijí uvědomnělí lidé se švýcarskou mentalitou. myslíte, že by lidé u nás v referendu odhlasovali třeba tohle?

http://www.lidovky.cz/svycari-v-referendu-odmitli-delsi-dovolenou-fm8-/ln_zahranici.asp?c=A120311_193840_ln_zahranici_sk

Předpoklad, že když někde něco dobře funguje tak to bude fungovat stejně dobře i kdekoli jinde je prostě mimo. Důkazem jsou například arabské státy kam se snaží Západ násilně naroubovat demokracii a vůbec to nefunguje.

Pan Janeček má zřejmě matematické a analytické schopnosti aby vymyslel něco co bude sedět našim potřebám. Dokázal to ostatně ve svém podnikání. Jestli bude stejně úspěšný i v tomto a jeho systém je nejlepší možný nedokážu posoudit.
01. 12. 2012 | 22:00

Kresta napsal(a):

Jiří Boudale, s některými vašimi dílčími myšlenkami se třeba i dá souhlasit, pokud by jste si ale v mnohém neprotiřečil.
Píšete např.: "....hodnoty jako svoboda, spravedlnost, štěstí, nezkorumpovanost atd. zkrátka nejsou nijak lineárně souměřitelné, a nedají se proto v nějakém ideálním poměru maximalizovat jako na pokeru či na burze."
Pokud to tak skutečně i myslíte, tak proč v rozporu s tím maximalizujete možný vliv nějaké jedné, a nutno dodat že určitě taky potřebné, občanské iniciativy? V. Klaus jr. (trochu vás předběhl) totéž téma před pár dny ve svém blogu dopracoval v jeho pohledu až k přirovnání s fašismem. Nic se nedá v praxi maximalizovat, třeba už jen proto, že i ta představa, co je oním maximem, je zcela fiktivní a navíc, ještě před dosažením domnělého maxima začne realita (zpravidla) prudce padat do minima, někdy do zániku. Samozřejmě vnímáme přitom odlišnost v chování jevů společenských a fyzikálních. Není tedy potřeba ani zatracovat, ani do nebes vychvalovat to, co se žačalo rodit či vyvíjet, protože nelze ani předem naprogramovat schopnost adaptability vyvíjeného na prostředí a na aktuální podmínky.
A váš výrok o utopii má v tomto případě hodnotu výroku o konci světa. Dá se říci, že všechno, co dnes ať ve společenské, politické či technické úrovni užíváme, povětšině bylo považováno v počátcích také za utopii.
Není potřeba, aby jste svůj blog hned mazal, ale určitě by si ta problematika zasluhovala, pokud jste chtěl skutečně něčím přispět, více promyslet a propracovat a některé vaše vývody poopravit.
01. 12. 2012 | 22:05

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem dva násilnické příspěvky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2012 | 22:07

Jiří Jasín napsal(a):

Typická propaganda kapitalistů. Delší dovolená by žádný systém nepoložila. Podívejte se na čisté zisky firem - Čez, Veolia, Plynárenské spol. HUYNDAI, ŠKODA, Vodafone, apod. Chcete tady tvrdit nesmysl, že týden navíc by je položil, když mají miliardové zisky.
01. 12. 2012 | 22:11

reppop napsal(a):

K danému tématu doporučuji také článek:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/14443-otravena-medicina-krale-karla

Vybírám důležitou část:

Zásadní nebezpečí celé pozitivní rétoriky tkví především v psychologizaci, depolitizaci a černobílém vidění světa. Úplně mimo debatu se tak dostávají systémové příčiny, jakými může být třeba neoddiskutovatelný vliv různých ekonomických subjektů nebo institucí na politiku, stejně jako vliv iracionálních pohnutek a emocí v lidském jednání. Pokud začneme svádět krizi politického a ekonomického systému na psychopaty v elitách, elegantně se tak zbavujeme otázky po systémovém řešení. Stačí přece psychopaty vyměnit za slušné lidi a všechno bude príma.

Hrou na depolitizovanou kartu se zase můžeme vyhnout otázce často protichůdných zájmů jednotlivých skupin a představám o uspořádání světa, o které se v politice vede boj. Neproblematickým rozdělením světa na „nás“ a „je“ – tedy dobré a špatné – se pak Janeček a spol. staví do role soudce a moderátora celého procesu proměny. Na to, že chce usilovat o obnovu demokracie (i když to slovo nepoužívá), vychází vlastně z velice elitářských a nedemokratických základů
01. 12. 2012 | 22:31

Prastrýc Čech napsal(a):

Kdy už to jednou lidé pochopí. Češi si prostě vládnout nemohou. Nemají na to. Masarykův a Benešův projekt se prostě nepodařil. Nemají dostatek smyslu pro vlastní stát. 23 let svobody to jasně prokázalo. Nechají si všechno rozkrást, nechají se zatáhnout do nesmyslného odporu k EU, nechají se lehce zmanipulovat. A to bez jediného náznaku vážně míněného odporu. Jenom šaškují. Maximum jejich vyjádření odporu je zvolení zpěváka protestního popěvku zlatým slavíkem. Z ho.. bič neupleteš a když upleteš tak nezapráskáš.
01. 12. 2012 | 22:43

JF napsal(a):

autor: jistě dobrý postřeh ohledně přístupu Janečka a jeho zvěstování honu na zlojedy (pominemeli teoretickou eventualitu že může být i jedním z nich ;-). Ten neidealistický přístup je ten, který uvádíte pouze lehce pod čarou a sice obor zájmu pana Janečka v burzovních spekulacích ... z toho se odvíjí okruh jeho vlivu a peníze a tato "ekonomika" má blízko k politice. Pak se není potřeba pozastavovat když z okruhů Janečků je podpořen kandidát na prezidenta jako onen blanický rytíř těžkooděnec ale spíše tlustokožec Dlouhý. Ano, pak se ideály rozplývají dřive než vzniknou.

facit: Janeček je figurka těch samých kteří zde předehrávají divadlo pluaritní demokracie (dle trendu - ti sami dle poptávky zahrají cokoliv). Dnes pod jiným blogem zaznělo že čas nastal vyhlásit další židovský stát. No Netanjahu přijíždí a Nečas ještě nedohrál svou superfigurkovskou roli a Klaus ještě potřebuje završit svou hromádku (už tak už úctihodnou mnoha směry) Každopádně bych Klausovi nekazil radost z jeho výdělku. (... co jste si vydělal si také vemte ... viz Blaničtí rytíři ;-)

Co asi Nečas nabídne praktického krom pravověrných heců - no určitě bude podrbán za uchem ... no budí dojem, že by to mohl mít rád.
01. 12. 2012 | 22:56

classic napsal(a):

Protikorupční zákony jsou k ničemu, podívejte se na Itálii, tá je má a jak to tam vypadá.
Pan Janeček toho změnil už dost, mnoho z těch co se nám smáli do ksichtu (např. Rittig) už tak nečiní. Důležitý je na špínu poukazovat.
01. 12. 2012 | 23:01

reppop napsal(a):

To Prastrýc Čech
Asi máte hodně pravdy. Malý národ mezi velkými přežil jen díky různým adaptacím. Jednou z nich je kolaborace se silnějšími sousedy a lokajství. Bohužel nyní v relativně svobodných podmínkách, které v rámci EU skutečně panují, se to obrací proti národu. Úspěšní jsou totiž především kolaboranti a lokajové nadnárodních korporací a zbohatlíků, tj. ti, kteří jim pomáhají vysávat bohatství českého státu. Pokud Češi byli pod přímou patronací třeba Rakouska-uherska, mělo centrum ve Vídni odpovědnost i za Čechy. Jenže nadnárodní korporace a místní zloději žádnou odpovědnost nemají. Tu má dejme tomu Brusel. Ten však je příliš demokratický na to aby mohl účinně zasáhnout. Tj. bez evropské federace není šance s tím pohnout.
Proto největší polistopadový škůdce, který na počátku zloděje k nám pozval a vytvořil pro ně vhodné podmínky, tak brojí proti federalizaci Evropy.
01. 12. 2012 | 23:03

JF napsal(a):

dodatek: svůj blog značně podpíráte i citací židovského filozofa. Tak jako tak do filozofa se odráží jeho víra. Židovství je kolébka vypjatého liberalismu (dnes označovaného za neoliberalismus) - směru kde se předem neurčuje výsledek - tedy jednání bez ideí (či oněch utopií) Ale ono tou utopií či ideálem může být i ta občanská společnost. A v tom je kámen úrozu - jedno totiž může být deklarované a druhé reálné až zjistíte že stát ovládá úzka skupinka samovládců hlasatelů liberalismu a ještě a ještě větší svobody a členů sekty ODS (dnes si říkají strana) Proto mirně konfliktní považuji cokoliv vyvozovat z Janečka - protože k tomu by mohl posloužit proto považuji i tento blog osobně za velice rozporuplný.
01. 12. 2012 | 23:14

Radio Gaga napsal(a):

Pane Boudale,
Zajimavy prispevek. Dovoluji si polemizovat s nekterymi Vasimi nazory.
Pisete, ze premyslite jak ze soucasneho politickeho marasmus ven. Nejde o politicky marasmus. Jde o moralni marasmus obyvatel tohto statu. A nikoliv soucasny, ale problem trvajici jiz nekolik set let.
A proto mate pravdu v tom, ze spolecnost nelze vyladit. Bud se jednotlivci rozhodnou, ze spolecne budou neco delat, neco ne a budou vyzadovat po vsech dodrzovani prav a povinnosti nebo ne.
Mame vsemozne zakony, pravidla a vyhlasky. Vetsina naroda k nim pristupuje asi takto: at zakony zacne nejdriv dodrzovat nekdo jiny a ja se pak MOZNA pridam. Malokdy se pridaji.
Pokud jde o boj napr. proti korupci, tak tlacit na politiky muzete jak chcete, ale protoze je v nepravostech podporuji obyvatele statu, tak to vypada jak to vypada. Obcane tohto statu se rozhodli, ze jsou jim korupce, kradeze vseho druhu, ignorovani pravidel hry, svejkovani a podvadeni jeden druheho, blizsi nez dodrzovani pravidel hry.
Podle nazoru spousty lidi, ktere jsem slysel jim nevadi, ze jini kradou, korumpuji atd. ve velkem. Vadi jim to, ze se na tom nepodileji. To ovsem neni problem politiku, ale vetsiny Pepiku a Marenek.
02. 12. 2012 | 00:32

Abuelo napsal(a):

Pane Boudal, jste velmi mlád a zřejmě bez historické paměti, jako celá vaše generace vychovaná a vzdělávaná importovaným pokleslým americkým vzdělávacím systémem. Proto jistě neznáte novodobé dějiny svého národa a novodobé dějiny ostatních národů ve světě. Když se vás zeptám na 11.září, tak mi jistě odpovíte rok 2011. Které 11.září předcházelo, tak jistě nebudete vědět. Já Vám napovím, 11.září 1973. Když se Vás zeptám, co se stalo na náměstí Nebeského klidu v Pekingu 4. června 1989. Tak to budete jistě vědět. Ale když se Vás zeptám, co se stalo 2. října 1968 (několik dní před Olympiádou v Mexico City) na náměstí Třech Kultur (Tlatelolco) v Mexico City, tak se vsadím, že to nevíte. Zahynulo tam při stejném scénáři mnohem více studentů než v Pekingu. Tak bych mohl pokračovat. Vaše generace ani nezná významné a neslavné datum pro náš stát 15.březen. Teď je na místě otázka: Proč Vaše generace nezná novodobé dějiny? Odpověď je jednoduchá. Protože žije v demokracii. A co to je ta demokracie? Rafinovaná diktatura KFO (Kriminální Finanční Oligarchie) prostřednictvím psychopatického loutkového divadla zkorumpovaných a arogantních politiků ... Je to trochu dlouhá definice. Tak to pro začátek stačí. Jestli bolševík přepisoval dějiny, tak KFO je přepisuje ještě více a rafinovaněji.
Korupce je inherentní demokracii. Jestli ji chceme odstranit, tak musíme demokracii (rozuměj: rafinovanou diktaturu KFO) změnit na demokracii reálnou. Co to je? To je do diskuse think-tanků, které neslouží KFO, ale chtějí sloužit bezdomovcům, nezaměstnaným, okrádaným, podváděným a vyvrhnutým mimo naši společnost a civilizaci. Tyto oběti demokracie nemají stamilióny a miliardy, aby si zaplatili lobbisty. Těším se na Vaši reakci.
02. 12. 2012 | 01:45

ld napsal(a):

Honzák,

vám asi praskla na káblu bužírka a dostal jste u elektrošoku šlehu, že?
To s tím Okamurou jste si ohnul dle svých potřeb, neb se skutečností to má prd společného; on řekl krapet něco významem odlišnějšího.
Jestli někomu závidíte nadto svou malostí i hodinky, tak zkuste být pilnější a prospěšnější. Obávám se však, že vás to dále neposune, když jen zaparkovat auto je pro vás zapeklitá věc.
02. 12. 2012 | 05:40

Fougas napsal(a):

4Abuelo: škoda absence 5. pádu. Ale upozornění na selektivní historii je dobré. A díky za reminder Tlateloco.
02. 12. 2012 | 06:14

zemedelec napsal(a):

Pane Boudal.
Také oceňuji Váš blog.
S tím Janečkem se moc netrapte,jenom chce plavat po větru.Považuji jeho jednání za velice primitivní,jak zlegalizovat peníze.Za ním se také táhne dosti tmaví stín.
02. 12. 2012 | 07:10

Baba Jaga napsal(a):

Bylo by docela zajímavé, kdyby se zástupci všech našich bohulibých protikorupčních a jiných iniciativ sešli u kulatého stolu a pokusili se sjednotit. Pokud chtějí všichni totéž, měli by najít společnou řeč a ve svém úsilí potom postupovat rychleji. Kdo ví, proč se tak neděje... Že by příliš mnoho individualit či různé cíle?
Stejně by mohly učinit i všechny dobročinné spolky, kterých je ale mnohem více a kolem jednoho kulatého stolu se nevejdou. Objem peněz, kterým disponují, není zanedbatelný. Jejich činnost, jak je patrné z výročních zpráv, bohužel také není zadarmo.
02. 12. 2012 | 09:19

vasja napsal(a):

Baba Jaga napsal(a):
Bylo by docela zajímavé, kdyby se zástupci všech našich bohulibých protikorupčních a jiných iniciativ sešli u kulatého stolu a pokusili se sjednotit. Pokud chtějí všichni totéž...........
--------------------
O místo u žlabu by se servali.
Krásnej příklad je pan Havlík a Hnízdil. A to se ke žlabu ještě ani nedostali. :-))
02. 12. 2012 | 09:54

Bazzy napsal(a):

Zajímavé. Považuju za nezbytné hledat cca 95% shodu v tom, jak bude vypadat naše soužití do budoucna. Definovat pojmy jako veřejný zájem a veřejné blaho pokud možno objektivně.

Přesunout se od elitní demokracie k participační a proximitní.

Pokud se toto snaží pan Janeček, pak činí dobře a měli bychom jej podporovat.

Pokud bude chtít něco za to pro sebe, pak už to tak dobře není ... to ukáže čas.

Společnost JDE vyladit. Činí se tak výchovou a vzděláním. Třeba na to Janečkovci příjdou.

Nehledá se konečné řešení. Hledá se to, co máme všichni společné, co jsme ochotni pěstovat, rozvíjet a chránit, co nám je a bude svaté v nejlepším smyslu tohoto slova. Hledají se argumenty pro odmítnutí současného stavu, který přestává vyhovovat.
02. 12. 2012 | 11:26

resl napsal(a):

Spíš byste se měl s Janečkem spojit.
Korupce čeká právě na hádky mezi těmi, kdo ji chtějí odstranit a vše pak "klekne" na ješitnosti jejich vůdců.
02. 12. 2012 | 12:01

pavel v napsal(a):

Pane Boudale,

napsal jste: "A když už jsem takovej chytrej, jaká je moje neutopická představa o boji s korupcí? Vytvářet na politiky co největší veřejný tlak, aby přijali účinné protikorupční zákony - ČR má jedny z nejděravějších v Evropě. A neříkejte mi, že to nejde. Po téměr dvou letech kampaně EPS například nedávno poslanci schválili změnu Ústavy, která umožní nezávislé kontroly ve státních a obecních firmách. Jde to. Jenom je to prostě dost práce."
KONEC CITACE

Pan Janeček dělá přesně to, co navhujete: vytváří tlak na politiky, aby přijali protikorupční zákony. Jeho návrh změnit volební systém je také protikorupční. Tak proč mu házíte klacky pod nohy?

Chtěl bych připomenout, že Karel Janeček se nesnaží získat politickou moc. Nechce založit politickou stranu. Lidé, kteří tvrdí, že on chce rozhodovat, kdo je zlojedem, jsou buď neiformovaní nebo úmyslně klamou. Až bude přijat Janečkův nový volební zákon, rozhodovat budou voliči. Ne Janeček.

Jestli si myslíte, že stávající volební zákon je dobrý, tak mi vysvětlete, proč jsou znovu a znovu voleny strany s hroznou pověstí.
02. 12. 2012 | 13:12

Mick napsal(a):

Jakýpak Janeček a pozitivní revoluce.Nebo rozumbradové ,kterým se nelíbí janečkovský humanismus.My potřebujem německé ,americké nebo švýcarské uředníky a policii a justici.A postavit několik poměrně velkých věznic pro zloděje a podvodníky všeho druhu.Proto jsou jen dvě možnosti,budˇemigrace nebo protektorát.Český systém bude fungovat tak za 50 let a ještě špatně.
02. 12. 2012 | 14:01

český maloměšťák napsal(a):

Carlos V.
My - čeští maloměšťáci nejsme věrni nikomu. Zajímají nás pouze tučná věna našich dcer a jejich tvorba.
A tak tu věrnost...ať už je to věrnost KSČ, ODS či LIDEM...přenecháváme jiným.
Například Vám a tak.

My dokonce i v časech, kdy 99, 9 % lidí /byl jste mezi nima ???/ vyjadřovalo svým hlasem podporu a věrnost kandidátům Národní Fronty, věrnost SSSR, politice KSČ a její vedoucí úloze při budování socialismu....pžedstavte si, Carlosi V.....my tam vůbec nešli !
/jak říkám - nás prostě zajímá hlavně tučnost věn našich dcer/
02. 12. 2012 | 14:01

Jednání Veřejně Prospěšného Významu napsal(a):

JVPV - Janeček, Landa a touha po konečném řešení
Za prvé Bárta nebyl a není Janeček

Bárta byl nastrčený a dlouho " úmyslně utajený projekt" lidí, kteří si nepřejí změnu v tomto státě. Od samého začátku byl pod jejich plnou kontrolou, aby pak ve vhodné chvíli nastčili Bártu jako lotra veřejnosti. Zabralo to, veřejnost uvěřila a navíc s tím efektem, že každá podobná je nyní veřejnosti podezřelá.

Za druhe Janeček není a nikdy nebude Bártou.

Janeček je spontání a od samého začátku otevřený projekt lidí, kteří nejsou pod kontrolou těch, co si nepřejí změnu. Proto také se zvedla zuřivá propaganda proti této aktivitě. A Landa bohužel skýtá mnoho negací, co efektivně napomáhá snaze kmotrů zdiskreditovat Janečkem vedený projet.
02. 12. 2012 | 14:16

Az napsal(a):

Janeček je jen jeden z mnoha samozvaných mesiášů, kteří slibují spásu. 99 ze 100 podobných exotů (naštěstí) mizí v propadlišti dějin a z toho zbývajícího jednoho procenta povstávají Hitlerové, apod.

Janeček má nulové charisma a samotný populismus mu stačit nebude, takže se ho nemusíme bát.
02. 12. 2012 | 15:04

fler napsal(a):

Připadá mi moc zajímavé, že hned přesně odhadneme někoho s "podivnými aktivitami". Proč tedy volíme Klausy, Zemany, Nečase, Kalousky a jim podobné? Proč se nelíbí zrovna Janeček? Možná, že chce moc velkou změnu. TAké bych udělala vše pro to, abych ten marast, co tu vznikl, byl pryč.
02. 12. 2012 | 15:13

Az napsal(a):

fler: A co vlastně chce Janeček? Chce měnit volební systém, ale odmítá tuto změnu prosazovat politicky. Chce ovlivňovat politiku, ale přitom odmítá do politiky jít (resp. bojí se jít do politiky).
Je to prostě umanuté děcko, které mlátí nočníkem a křičí jak je všechno špatně a jak jediné řešení je všechno změnit - a hezky od základů a po jeho - a kdo mu ublíží dostane od Landy po hubě.
02. 12. 2012 | 15:22

resl napsal(a):

Přece jen bych se bál víc Klause, než Janečka. Zloděje znám víc.
02. 12. 2012 | 15:41

hynek napsal(a):

1 | Děkuji p. Boudalovi za dle mého pregnantní popis skutečnosti.
2 | V souvislosti s přihlášením se p. Landy k fondu a osobě p. Janečka, mně neustále přepadá představa tiskové konference fondu ...
... uprostřed sedí Král králů, po pravici má tajtrlíka mystického, něco o bílé lize mumlajícího a po levici Občana Krause, s rodinným pozadím holocaustu a sourozencem který se aktivně účastní míchání ras ...
02. 12. 2012 | 15:46

MartinO napsal(a):

Az:
Kdyby chtěl jít Janeček do politiky tak by zase pro změnu odpůrci vřískali, že mu jde jen o moc a o koryta.

Proč vříská Klaus ml. je jasné. Ten je přímým produktem tohoto zkorumpovaného systému.
Proč vříská část diskutérů je také zřejmé. Janeček dal jasně najevo že nemá rád Komunisty. No to teda pokadil. A taky má ty miliardy které oni nemají, že.
Druhá část vříská sama neví proč. Zřejmě proto, že i když si to samozřejmě nepřiznají, tak se jim současný smrádek vlastně líbí, protože mají na koho nadávat a shazovat všechny svoje neúspěchy.
Různí politologové a sociologové vřískají proto, že si jim někdo dovolí fušovat do jejich "vědy".
A pánové jako Boudal zase nechtějí korupci skutečně řešit. Oni proti ní chtějí jen bojovat. A z tohoto boje si udělat dobrý byznys, pokud možno na celý život.
02. 12. 2012 | 15:53

Az napsal(a):

MartinO: Já "vřískám" protože Janeček je obyčejný populista sektářského typu. A takoví lidé jsou sakra nebezpeční, zvlášť když mají dostatečné prostředky na masivní propagandu své sekty. A to, jakými lidmi se obklopuje to jenom dokládá.

Jeho návrhy jsou navíc velmi nebezpečné a jejich prosazení by nevedlo k odstranění korupce, ale totalitnímu systému.
02. 12. 2012 | 16:31

Lucifer Zlojedov napsal(a):

MartinO
A co "vřískání" lidí, kteří mají z podobných experimentů prostě strach? Kteří si i přes chyby uvědomují, že status quo je demokracie a svoboda, tedy hodnoty, které není radno ohrožovat. Lidé mají už teď v rámci volebního systému široké možnosti. To že i přesto tupě opakují volbu zdiskreditovaných stran je ukázkou, že sebelepší systém v nich nevytvoří kritické myšlení a schopnost se kompetentně rozhodnout.
02. 12. 2012 | 16:37

pavel v napsal(a):

MartinO

Vystihl jste to zcela přesně.

Zažil jsem mnohokrát, že lidé po straně naříkali na nějaký chlív, ale v okamžiku, kdy to chtěl někdo dát do pořádku, postavili se proti němu. Asi jim vadilo, že pak by se už neměli na co vymlouvat.
02. 12. 2012 | 16:41

Lucifer Zlojedov napsal(a):

pavel
A nestačí se jako ochrana před "chlívem" před volbami trochu zamyslet? Proč hned dělit společnost tlustou čarou na hodné pozitivní lidičky a zlojedy? Nepřijde Vám podobné nálepkovaní nebezpečné? Co když zrova Vám dá souded nálepku zlojed?
02. 12. 2012 | 16:45

pavel v napsal(a):

Az

V čem je jsou Janečkvy návrhy nebezpečné? Jak by mohly vyvolat totalitní systém?
02. 12. 2012 | 16:46

Lucifer Zlojedov napsal(a):

pavel
V tom že král Karel a jeho šažek Žito SS budou lidi kastovat na (dle nich!) hodné a zlé.
02. 12. 2012 | 16:50

pavel v napsal(a):

Lucifer Zlojedov

"....status quo je demokracie a svoboda, tedy hodnoty, které není radno ohrožovat. "
KONEC CITACE

Vysvětlete mi, jak Janeček svými návrhy ohrožuje demokracii a svobodu.
02. 12. 2012 | 16:50

Az napsal(a):

Pavle, on když chce někdo "dávat věci do pořádku" tím, že chce rušit demokratický systém, resp. nahrazovat ho "jiným-lepším" a nechce to prosazovat ve volbách jako demokraticky zvolený politik, ale zvenku, demonstracemi na Václaváku, tak z toho jde strach. Stejným způsobem se dostal k moci např. Hitler - ten taky brojil proti chybám systému, také našel viníky a také vymyslel způsob jak s nimi zatočit.

Před chvílí jsem viděl Landu, jak ze sebe dělá šaška a s jasným gestapáckým SS na čepici a několika holými lebkami v pozadí opakuje dokola, že on není nacista.
02. 12. 2012 | 16:56

pavel v napsal(a):

Lucifer Zlojedov

Mnohokrát jsem na těchto stránkách četl, že Klaus je otec tunelářů. Když totéž řekne Janeček, je to kastování? Vždyť přece všichni ví, že Klaus prosadil soudní nepřezkoumatelnost velké privatizace.

Janeček se také vyjádřil o komunistech, že jsou v parlamentu pouhý balast, protože nikdo nechce s nimi vytvořit koalici. V tom také vidíte kastování?
02. 12. 2012 | 16:59

Lucifer Zlojedov napsal(a):

Obhájci Janečka
Proč když je tady dle Janečka takovává poptávka po změně, lidé stále opakují volbu ODS, KSČM nebo ČSSD? Současný systém umožnuje volit nové strany. A to kdo je nebo není zlojed, kdo je pro stranu prospěšný bych nechal na vnitřní diskusi těchto stran. Je to jejich boj, koho do voleb pošlou, volič by měl být na tolik inteligentní, že to rozliší sám.
02. 12. 2012 | 17:00

Al Jouda napsal(a):

Náš volební systém je šibalský ! Je třeba ho změnit po vzoru Švýcarska. Dále je třeba, aby lid měl možnost referendem odvolat poslance, vládu i prezidenta, když provedou něco, co se většině nelíbí. Dnes je typická situace pro použití takového referenda, protože podle průzkumů veřejného mínění věří vládě cca 8% občanů !!!
02. 12. 2012 | 17:07

pavel v napsal(a):

Az

Nevím, jak jste přišel na to, že Janeček chce rušit demokratický systém.

Pořádat demonstrace patří k demokracii - viz např. demonstrace odborářů proti vládě. Naznačuje jim snad někdo, že se chtějí dostat k moci jako Hitler?

Janeček není Landa. Vaše nálepkování je zcela liché. Kdybyste nedal na zprostředkovanou informaci a poslechl si Janečka sám, zjistil byste, že je to slušný člověk a je proti násilí.
02. 12. 2012 | 17:07

český maloměšťák napsal(a):

"...A pánové jako Boudal zase nechtějí korupci skutečně řešit. Oni proti ní chtějí jen bojovat..."

MNo - přiznám se , že tuhle větu moc nechápu.
Leda , že by autor tohoto výroku byl Robur Řešitel a Pán Světa...

Připadá mně jako třeba výrok typu :
Vojáci armád Spojenců nechtějí Hitlera skutečně řešit. Oni proti němu chtějí jen bojovat.
02. 12. 2012 | 17:17

pavel v napsal(a):

Lucifer Zlojedov

Na rozdíl od vás si myslím, že současný systém nové strany volit nedovolí. Lidé volí zavedené strany, jelikož mají strach dát hlas straně, která není známá, že by takový hlas propadl. Tak se radši rozhodnou pro "menší zlo", protože by se mohlo stát i to, že volby by vyhrála extremistická strana. I kdyby se povedlo zvolit nezkompromitovanou stranu, nic by se nevyřešilo. V současné době jsou poslanci nekontrolovatelní (většinou ani nevíme, kteří byli zvoleni za náš obvod) a jsou si toho velmi dobře vědomi. Nic jim nebrání za úplatu vyhovět různým lobbistům.

Stále mi dlužíte vysvětlení, jak Janeček ohrožuje demokracii a svobodu. Že jste jen tak plácl a teď hrajete mrtvého brouka?
02. 12. 2012 | 17:20

pavel v napsal(a):

český maloměšťák

MartinO to asi myslel tak, že boj pana Boudala je v podstatě neúčinný (a tedy neřešitelný), dokud v parlamentu sedí zkorumpovaní poslanci.
02. 12. 2012 | 17:25

ujo napsal(a):

pro pavla v:
vždyť už "nezavedené" a " nezkompromitované" VV dostaly v posledních volbách slušný podíl hlasů a jen díky jim se ustavila a stále existuje tato vláda.
Takže? Lidé se nechají oblbnout!!
A může se to zdařit i Janečkovi s jeho VV v novém balení.
Janeček je oproti Bártovi nebezpečnější o to, že mu jde především o moc, nikoliv o peníze
02. 12. 2012 | 17:34

Lucifer Zlojedov napsal(a):

pavel
Nelíbí se mi celé to dělení na dobré a zlé. Bude se to týkat jenom politiků nebo postupem času všichni od Janečkovy komise dostanem cejch se svým koeficientem (dobra/zla)? Nelíbí se mi marketingová manipulace vnucena lidem, kdy není připouštěna diskuse, ale kdy je velkým guru nalajnována cesta a po lidech se chce jenom pozitní souhlas. Myslím, že pokud by změna byla pro lidi skutečně palčivá, přišla by zdola na základě celospolečenské diskuse. A ne skrze manipulativní hesla o dobru a zlu v televizní reklamě. Nemluvě o tom, že v poslední době se na palubu přizval Žito SS.
02. 12. 2012 | 17:36

pavel v napsal(a):

ujo

O Janečkovi nevíte absolutně nic. Jinak byste nemohl napsat, že mu jde o moc. On chce pouze prosadit změnu volebního zákona a nechce se angažovat v žádné straně. Nevím, jak by tímto způsobem získal politickou moc.
02. 12. 2012 | 17:43

mb napsal(a):

... dobrý blog ...
02. 12. 2012 | 17:46

MartinO napsal(a):

Maloměšťák:

příklad:

Je hezké, že někdo bojuje proti krysám tak, že sem tam nějakou chytí do pasti. Řešením tento boj ale není ani omylem. Je to jen honění za vlastním ocasem který nikdy nedoženete. Jednu krysu chytnete a hned přijde na její místo další. Zničit hlavní hnízdo krys je už o mnoho lepší a účinnější, ale stále to ještě není řešení. Řešením je například zajistit aby lidé nevyhazovali zbytky potravy do odpadu. Ale chce deratizér s dobře fungující a vynášející živností problém skutečně vyřešit a o svou živnost tak přijít? Nebo chce s krysami jen bojovat?
02. 12. 2012 | 17:48

pavel v napsal(a):

Lucifer Zlojedov

"Nelíbí se mi celé to dělení na dobré a zlé."
KONEC CITACE

Vy víte, že politické strany neustále haní své politické konkurenty, zatímco o sobě hovoří jako o těch dobrých. Tohle dělení na dobré a zlé vám nevadí?

Janečkův výraz zlojed je výraz pro člověka páchajícího korupci. Je to zloděj veřejných peněz. Já si myslím, že je docela správné úplně černobíle dělit společnost na zloděje a slušné. Odhadem se takto ročně rozkrade 100 mld Kč. Janeček hledá cestu, jak tomu zabránit. To je důvod, proč stojím při něm.
02. 12. 2012 | 17:55

Lucifer Zlojedov napsal(a):

pavel
Politické strany ano (dělají to), jsou na stejném hřišti. Janeček však na tom hřišti být odmítá, pouze ho chce přelajnovat a ještě k tomu rozdávat žluté a červené karty. Jasně také neříka s jakým vlivem se spokojí, nebude chtít nakonec i přestavovat tribuny a měnit diváky?
02. 12. 2012 | 18:18

pavel v napsal(a):

Lucifer Zlojedov

Jak jste přišel na to, že Janeček chce rozdávat žluté a červené karty? Vždyť to vůbec není pravda. Tyto karty budou rozdávat voliči stejně, jako to dělají dnes. Janečkův volební systém však umožní, že voliči se budou ve volbách rozhodovat na základě znalosti kandidátů (jelikož jich bude velmi omezené množství, nebude problém sehnat si informace). Pokud se mezi nimi vyskytne zloděj veřejných peněz (zlojed), nebude mít šanci.
02. 12. 2012 | 18:28

Az napsal(a):

A teď se Petře nemohou voliči rozhodovat na základě znalosti kandidátů? Jak je možné, že kandidátů bude s novým volebním systémem méně? Jak se to jako zařídí?

A když se vám ta šílenost opravdu podaří, tak v parlamentu nebude 200 politicky čitelných lidí, kteří se před volbami jasně profilovali příslušností k té či oné straně, jak je tomu nyní. Namísto nich tam bude 200 "nezávislých" lidí, kteří budou hlasovat tak jak jim kdo zaplatí, nebudou totiž vázáni vůbec ničím, protože se předem nepřihlásili k žádnému zásadnímu ideovému směru a bude řádově snazší jich pár desítek zkorumpovat.
02. 12. 2012 | 18:33

M.Š. napsal(a):

Kdosi napsal,že když se najde někdo,kdo navrhne nějaké řešení nebo možnou cestu,tak se najde množství pisálků a kecálků,kteří se zhostí důkladné kritiky a nastíní možné hrůzné důsledky....takže je vlastně vše v pořádku,lháři,podvodníci,zloději,politikové a justiciáni za nic nemohou,to jen ti kritikové otravují ovzduší a překážejí v poklidné práci pro společnost marasmu a lží.
Správní,poctiví a inteligentní jsou dehonestovaní a znemožněni za každou cenu(to by bylo,aby nám se tu ukazovali...),zato lumpové a kumpánové od zlaté pípy,s těmi tento potento národ není schopen si vyříkat,ve svatém přesvědčení,že co kdyby na mě něco měli a já to vodnes(asi má každý nějaké to svinstvo za nechtama,které by panstvo mohlo použít,vdyť tu byl kdekdo u komunistů,že jo vašnostové)....říká se,jaký pán,taký kmán a kdo neskáče nenní blb.
02. 12. 2012 | 18:35

Az napsal(a):

MŠ: A jak víš, že zrovna to tvoje úžasné řešení nezpůsobí něco mnohem horšího než je současný stav? Nestálo by za to těm kritikům, alespoň trochu, naslouchat, než na ně začneš kydat špínu?

Hlavně, že máš jasno v tom, kdo je "Správný, poctivý a inteligentní" - v tomto případě to budou pánové Janeček, Babiš, "SS" Landa, Barták, apod. že?
02. 12. 2012 | 18:42

radana napsal(a):

pavel v a MartinO děkuji za Vaše trpělivé vysvětlování!!! Jste skvělí, ještě jednou díky!
02. 12. 2012 | 18:42

Pavel Sch. napsal(a):

Pane Az, nemáte správné informace.mPodle návrhu pana Janečka budou ve volebních obvodech navrhovat své kandidáty především současné politické strany.
02. 12. 2012 | 19:00

Radegast napsal(a):

Pavel Sch.: + 5000 občanů.
02. 12. 2012 | 19:12

Baba Jaga napsal(a):

To: Pavel Sch.
Pozitivní revoluce navrhuje, aby do sněmovny mohl kandidovat každý, kdo si sežene 1000 podpisů. Tak se o tom alespoň v krajských městech mluvilo a asi to mají i na svých stránkách.
A každá politická strana může navrhnout max. 2 kandidáty - zda by i ti potřebovali 1000 příznivců, to jsem věru nezkoumala.
Mě tedy pan příjemný a milý Janeček o svých úmyslech nepřesvědčil, neb volby by byly ještě více metoda pokus - omyl. Když nyní budou příznivci na setkáních debatovat o tom, co bude příštích 12 let...
Proč se raději pan matematik nezaměří na modelování nápravy krize, když to dle něho snad jde... Fakt bych mu tu Nobelovku přála ze srdce. (Povídal o tom tuším v Pardubicích.)
02. 12. 2012 | 19:13

ujo napsal(a):

pavel v napsal:
"Janečkův výraz zlojed je výraz pro člověka páchajícího korupci. Je to zloděj veřejných peněz"
Naskýtá se otázka, zda Janeček, který má na kontě miliardy (?) aniž by cokoliv hmotného příp. pro lidi užitečného vytvořil není zlojed svého druhu
02. 12. 2012 | 19:19

pgjed napsal(a):

Pane Boudale,
Já bych tak přísný na pana Janečka nebyl. Bral bych ten jeho postoj jako iniciační vstup do diskuse těch, kteří s tím vše prorůstajícím svinstvem chtějí něco dělat. Buďme si vědomi toho, že těch, kterým korupce, klientelismus, kmotrovství a ostatní svinstva prorostlá do všech úrovní politiky a správy vadí, je možná menší části společnosti. A bude-li se tato menšina mezi sebou hádat, nedůtklivě na sebe útočit, je bez šance čehokoliv dosáhnout. Zatímco korupční blok je pevně semknutý. Je iluzí, že si na stávající garnituře můžeme cokoliv jakkoliv vynutit. Mají hroší kůži a nic s nimi nehne, cítí se být naprosto beztrestní. Vždyť se podívejte třeba na metanolovou aféru. Dlouhodovým zanedbáváním zákonných povinností státních institucí a jim nadřízených ministerstev. V oběhu ČR je množství metanolu, které by stačilo několikrát spolehlivě otrávit všechno obyvatelstvo republiky. A děje se něco? Neděje se zhola nic. týdně zemře několik lidí, kteří s vypitou lahví zaplatili státu za to, že garantuje kvalitu a bezpečnost lihovin. A? A nic. Nebo rozdělování trafik. Tentýž Nečas, který svého času kritizoval Tvrdíkovo trafikantování v ČSA, které nás všechny stálo miliardy a znehodnotilo do té doby jedny z nejkvalitněji řízených aerolinií Evropy, cpe do těchže aerolinií a do Čezu a kdo ví kam exodeesácké trafikanty ze sněmovny.
Prostě jsou bez studu a soudnosti, bez ohledu na to, čím se zaštiťují.
A jediná obrana proti nim je a na tom se snad shodnem, NEVOLIT! Nesedět doma, nefrflat planě u piva, jít s celýni rodinami, s přáteli, se známými k volbám a tam volit kohokoliv, jenom ne ani jediného kandidáta ODS, socdem, Top09, VV, lidem, KSČ, ani nikoho z těch, které tyto oposmluvní smečky vyprodukovaly, Fischery, Zemany, Dlouhé, Dientsbiery, Bobošíkové, Okamury, Sobotky. Tím jim sebereme moc, otevřeme možnost potrestání lumpů podle práva a na těch, které tam zvolíme si předem vynutíme závazek vytvořit průhledné neobejitelné protikorupční systémy. Na tom se snad můžeme shodnout. A o všem ostatním pokojně, věcně a se zájmem a se vzájemným pochopením diskutujme.
02. 12. 2012 | 20:28

český maloměšťák napsal(a):

pavel v
Jak se tedy vybere nezkorumpovaný poslanec ?
02. 12. 2012 | 20:31

Shan napsal(a):

Chlapče, tys to vystihl! Díky!
02. 12. 2012 | 20:39

slavwin napsal(a):

Je to složité, systém koalic se neosvědčil, spějeme k zodpovědnosti jedince nebo malé skupiny, jde jen o to, aby nedošlo k trvalému uchopení moci. Myslím že budeme muset řešit problém nějakého samouživení, protože vývoj společenský a technický nemůže dát práci všem a prodávat produkty líným a zaostalým, kterým zpeněžitelný produkt vypadne ze země, nebo spadne z nebe není řešení. Janeček a Landa - proč je zahánět, diskutujme o jejich návrhu na změnu politického systému, něco skusme, zavrhujme a braňme se konečným řešením.
02. 12. 2012 | 21:01

český maloměšťák napsal(a):

pavel v
Jestli se nepletu, tak jste se velmi zastával tkzv. církevnívh restitucí ve znění, v jakém byly nakonec přijaty. Je to tak ?
Co o nich soudí pan Janeček ?
A nevadí vám , že prošly díky hlasům poslanců jako je Peake se svým tunelspolkem LIDEM, díky Parkanové, díky Pekárkovi ?

Odpovězte prosím. Alespoň na první a třetí otázku.

A na tu , co jim předcházela - tedy jak se volí " nezkorumpovaný, respektive nezkorumpovatelný" poslanec.
02. 12. 2012 | 21:05

Twist napsal(a):

Jsou to výborné myšlenky. Kdo to odnese do vlády? Stejskal?
02. 12. 2012 | 21:09

pavel v napsal(a):

český maloměšťák

Janečkův semiproporční volební systém je následující: Poslanci se volí jednokolově v 81 dvoumandátových obvodech. Každá strana smí delegovat 2 kandidáty. Volič může přidělit 2 kladné hlasy a jeden záporný komukoliv. Záporné hlasy se odečítají od hlasů kladných. Vítězi jsou 2 kandidáti s nejvyšším počtem kladných hlasů. Strany jsou nuceny stavět kandidáty s dobrou pověstí, protože zkorumpovaní by kvůli záporným hlasům neprošli.
02. 12. 2012 | 21:21

český maloměšťák napsal(a):

pavel v
Vyhnul jste se odpovědím.
Věřím, že takovéto jednání nepovažujete za " dobrou informovanost voličů".

Odpovězte na otázky - neptal jsem se jak se má rozdělit moc. /volební systém/
Apropo - udělování záporných hlasů může být čistě účelové...tedy motivováno nenávistí k té které straně. Tím se z toho stává fraška.
02. 12. 2012 | 21:39

pavel v napsal(a):

český maloměšťák

Tážete se mě na stanovisko ohledně církevních restitucí. Jejich odpůrci tvrdili, že církevní majetek byl ve skutečnosti majetkem státním, protože ho zestátnil již Josef II. Tomu odporuje skutečnost, že podle zákona o pozemkové reformě z roku 1947 měl být církevní majetek zestátněn za finanční náhradu (k její výplatě nikdy nedošlo). Kdyby církevní majetek byl majetkem státním, proč by stát za něj platil? Také ČSSD měla v plánu odškodnit církev za ukradený majetek vytvořením jakéhosi fondu. Proč by to dělala, kdyby šlo o státní majetek? Naštvala by tím o hodně svých voličů. Rozhodující je, zda vrácení církevního majetku bylo spravedlivé, či nikoliv a ne to, zda pro vrácení hlasovali důvěryhodní lidé. Kdyby vám někdo ukradl majetek, jistě byste si ho vzal zpět i od vlády (úřadu), kterému nevěříte.

Co soudí o restitucích pan Janeček, nevím. Pravděpodobně nic. On se netváří jako Klaus, že rozumí úplně všemu.
02. 12. 2012 | 21:45

pavel v napsal(a):

český maloměšťák

Ptal jste se mě nejprve jak se volí nezkorumpovaný poslanec. Odpovídal jsem vám nejprve na tuto první otázku poukazem na to že záporné hlasy neumožní stranám dávat na kandidátky taková esa jako Řebíček, Palas, Vaňhová atd. Tvrdíte, že záporné hlasy mohou být použity účelově. Ano, máte pravdu, jejich účel je jasný.
02. 12. 2012 | 21:54

jana napsal(a):

Je důležité, že to celé trochu probudilo naší zaprděnou lhostejnost, a je hodně zajímavých komentářů.
02. 12. 2012 | 21:55

Selen napsal(a):

Nechápu smysl článku. Je to nějaké varování před tím, co by se teoreticky mohlo stát? To mi připadá dost kontraproduktivní, když jak Boudalovi, tak Janečkovi (a mnoha z nás čtenářů) jde o stejnou věc. Nejsem si tedy jistý jak ten článek mám vlastně chápat. Nějaké spekulace o omezení svobody nemají smysl. Až nějaká hypotetická Janečkova strana bude vést volební preference a její návrhy nabudou reálných obrysů, tak můžeme začít diskutovat. Do té doby mi to připadá trochu jako žárlivá scéna.

Dále nerozumím tomu, jak kamery omezují moji osobní svobodu a volnost pohybu.

"Vytvářet na politiky co největší veřejný tlak, aby přijali účinné protikorupční zákony" se myslím prokázalo jako tristní. Naše neangažovaná "občanská společnost" žádný velký tlak vytvořit nedokáže. A i když trochu ano, polici na něj z vysoka kašlou. Anonymní akcie máme roky, IZIP se podporoval roky, Vondra odstupoval rok(y).

Nějaký větší a rychlé změny by neškodily, beztak tu nemáme demokracii v pravém slova smyslu, takže ani není co ohrozit. A Janečkovi návrhy mají zatím do diktatury tak daleko, že ji tam ani nevidím.
02. 12. 2012 | 22:02

český maloměšťák napsal(a):

pavel v
Vy zde usilovně propagujete myšlenku, že až ti " správní" , " nezkorumpovaní" poslanci mohou věci napravovat - a stejným dechem vyřknete, že je vám jedno, KDO odhlasoval tkzv. církevní restituce v podobě , v jaké byly odhlasovány ?
To může ale implikovat myšlenku, že "hlavně ať to hjsou pak takovím poslanci, kteří budou hlasovat tak, jak my chceme.
Což pak staví vvše do poněkud tragikomické roviny.

Spravedlivé to není. Ale to vy moc dobře víte. Pokud tedy má být spravedlnost slepá - tedy má stejně přistupovat k církvi, jejíž příslušníci byli ponecháni ve službě /až na excesy - ale ty nastaly i např. u sedláků /, jimž stát vyplácel mzdy, kteří ohli vykonávat povolání , pro které se rozhodli.
A stejně mají být odškodněni -a to v rozsahu větším než ostatní restituenti.
Dokonce sezde operuje i s inflačním vyrovnáním.

Takže jak je to s tím negativním hlasem ? Co když se prostě pravicoví voliči pustí do Sobotky B. a levicoví do Sobotky Př. ? V případě jejich kandidatury ? A budou jim přidělovat masivně negativniohlasy ?
To není fraška ?
Jak chcete toto ošetřit ?
-------------
Pravdu má samozřejmě Boudal. Vy s tím vašim trapněním o tom, že Boudal " jen " bojuje - ale Janeček " zvítězí" - protože ta jeho cesta je ta správná....jak se ukazuje v dalším / i našem virtuálním rozhovoru/ - jste možná zábavní - ale to je vše.
Vy máte prostě své zájmy a chcete své poslance.
Což ale dělají i ostatní strany.
Vy píšete o tom, že vy přinesete do politiky ty nezkorumpované - což ostatní strany dělají taky.

Prostě dodejte lidi - a nechte na voličích - ať se rozhodnou. Jistě máte po ruce celé armády nezkorumpovaných...kterým nevadí, KDO CO co schválí...hlavně že to je dobré na zub či pro zasmání.
Lidem dole už se to vysvětlí - třeba jako " obrovské zlepšení oproti minulým dobám".

Zkluste radši poprosit pana Janečka ať zainvestuje do osvěty lidí - co se týče bankovnictví, tax havens, Velké čtyřky, daňových systémů, pribatizací veřejných služeb....a vlivu těchto faktorů, subjektů a zájmů na životy obyčejných lidí.
Nějakou takovou knihu ať vydá - a řádně ji zpropaguje.
Je přeci odborníkem na finance , ne ?
Anebo je snad ode dneška spíše odborníkem na volební systémy ?
02. 12. 2012 | 22:08

český maloměšťák napsal(a):

pavel v
Jak znemožní negativní hlasy dávat stranám na kandidátky kandidáty zkorumpované či zkorumpovatelné ? Vy sám píšete, že bude jen věcí stran - jaké kandidáty na seznamy dají. Nerozumím tomu.

Mlžíte. Moc dobře víte o co jde , že tedy ta účelovost s největší pravděpodobností u skalních voličů strany X bude vyjádřena tak, že budou masově dávat negativní hlasy leaderům strany Y - aby se dopředu dostali nevýznamnější ze strany Y. A naopak - skalní z Y nadělí červené karty leaderům ze strany X.
Prostě fraška.
Jak chce toto Janeček vyladit ?
/vy sám píšete, že bude možno rozdávat červené karty - záporné hlasy - transstranicky/
Moc dobře víte, že skalní jádro představuje gro voličské základny.

Apropo - jak se tedy pozná nezkorumpovaný poslanec ?
Např. Šnajdr jde do dozorčí rady ČEZ.
Pekárek či Parkanová pomohli vaší " spravedlivé " restituci. /což představuje několik desítek miliard CZK/.
Co LIDEM jako celek ?

Já vím...voliči rozhodnou, že...
Ale to rozhodovali i předtím. A rozhodli vidíte sám jak....

Já se nechci do Vás navážet - jen bych chtěl , abychom se pohybovali v realitě - ne v nějakém dalším snu. /sám jsem bůl obelhán - VV,,,a to přesto, že jsem si dal práci a mluvil s některými z jejich představitelů face to face, pročetl jejich program..../.

Podle mě když už - tak bez nutnosti být na kandidátce politických stran. prostě kandodovat může každý, koho k tomu opravňuje jeho věk, přináležitost k státnímu útvaru(ale i to bych opominul - v radikální variantě) či stav /nesvéprávnost atd./.
Protože tam je jádro pudla. Tam ty mafie lepí dohromady své zájmy.
A vydírat se dá každý, pane pavle v...stačí když pořádně zmáčknete citlivou strunu.
Těžko nějaká mafie bude schopna vydírat jednotlivce - kteří nejsou formálně sdruženi ničím jiným, než odpovědností / a ta by samozřejmě musela být skutečná - ne imaginární/vůči lidu této země. A nebudou mít žádný svůj seznam.

Ale i tak si mylsím, že koncepce posílení pravomocí a vybavení úřadu ombudsmana je daleko nejlepší variantou. Tak bude možno dělat demokracii skutečně zdola - a každý den. Účinným způsobem. Tak může proběhnout kultivace narovnání, zefektivnění a demokratická kontrola toho, co chtějí mafie získat -
institucí.
Tak nebude ukrást co - jak chcete ukrást efektivní a spravedlivě distribuovanou službu občanům ...kdy ji vytvářejí samotní občané ?
To nejde - leda skutečně nějakým fašistickým stylem vládnutí - kdy se v paramlentě např. utvoří takové spolky jako je LIDEM - takovým způsobem, jakým se utvořil. Ale i tak by to měli těžší.
Protože nikdo z Mafie by nevěděl, CO SE ZROVNA v institucích děje . Jakou novou kvalitu získávají.
02. 12. 2012 | 22:30

Franta napsal(a):

Něco tak nivního jako je pan Selen jsem dlouho neviděl
02. 12. 2012 | 22:30

hynek napsal(a):

citace pavel v:
"Janečkův výraz zlojed je výraz pro člověka páchajícího korupci. Je to zloděj veřejných peněz. Já si myslím, že je docela správné úplně černobíle dělit společnost na zloděje a slušné. Odhadem se takto ročně rozkrade 100 mld Kč. Janeček hledá cestu, jak tomu zabránit. To je důvod, proč stojím při něm."

Ano naprosto černobíle - kdo krade veřejné peníze je zlojed a patří zastřelit. Pakliže nekrade veřejné peníze ale je pedofil, jezdí po D1 220 km/h, případně krade soukromé peníze (ale ne Karlovy) je to ctihodný občan, nejlépe člen Karlova fondu :D

Fakt Vám to nepřipadá ujetý? Kdo je p. Janeček, že může říkat kdo jo, kdo snad a kdo ne? Bůh? Král? Kim? Velký vezír?
Věřím v sílu demokracie vypořádat se s takovým chucpe. Osobně předvídám, že spousta veřejně známých lidí,který ho od počátku podporují postupně odpadnou, protože nebudou chtít být v thiktanku s individuama typu Landy.
02. 12. 2012 | 22:35

český maloměšťák napsal(a):

hynek
Ale proč ? Proč by nemělo být takové pojmenování jen rozšířením kategorie pojmenování jiného druhu?
A pan Janeček tvrdí, že hledá cesty...pokud tedy tomuto můžeme věřit...tak netvrdí, že je zná.
Proto také snad diskutujeme, ne ?

K Landovi, který zpívá o boháčích, co si to tady koupí....a o jeho touze jezdit rallye /kdy pak potřebuje bohaté sponzory/...jsme psal už jinde. To nemá cenu komentovat. To je fraška.
Stejně jako se mi jeví fraškou ty záporné hlasy - pokud mají být volně transpartajní. V polarazivaném politickém diskurzu a při známé pokleslosti českého zeitgeistu se to prostě zvrhne v negativismus nikolivěk racionální - ale emoční a právě že partajmafijně účelový.

Zlojed mně připadá trefné.
Pokud je tedy zlojed usvědčen soudem - nikolivěk Janečkem.
Nebo eliminována jeho role občany - například díky podpoře ombudsmanova úřadu - ale i jiných.
02. 12. 2012 | 22:47

Zlojed Janeček napsal(a):

Janeček má jediný cíl: zachovat status quo. Pracuje pro stejné lidi, jako Kalousek a spol. Jeho úkolem je kanalizovat nenávist lidí do projektu, který budou mít Kalouskovi a Janečkovci chlebodárci pod kontrolou.
Navrhuje změnu volebního systému. Ano, změna je pro vyřešení situace nutná. Ale jakákoli změna, která neodstraní současný absolutní vliv médií, je zcela zbytečná(tzn. pokud se výrazně nezmenší volební obvody, aby je mohl poslanec oslovit aniž by potřeboval média). A Janečkova změna přesně taková je. V podstatě kopíruje volby do Senátu, se stejným počtem volebních obvodů, jen s dvojnásobným počtem senátorů. Takže Janečkovi může věřit jen člověk přesvědčený o tom, že současný Senát je galerií důvěryhodných, schopných a neúplatných osobností.
02. 12. 2012 | 22:56

hynek napsal(a):

Kdysi, v době kdy to nebylo úplně samozřejmé jeden člověk (a nemá smysl se tady teď hádat o osobě tohoto hudebníka) v masovém médiu prohlásil, že "Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží". Chtěl tím samozřejmě povzbudit tu část národa, která o sobě sice pochybovala ale zároveň věděla, že její vedení s kůlem v plotě ve svém středu není pro smích jen jí ale celému svobodnému světu.
Ten výrok je podle mně pravdivý stále "Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží". Vidím to ve dvou rovinách.
Jednak je úplně jedno jaký svobodný volební systém bude - nevěřím, že národ, který si dlouhodobě volí do svého čela v tak masivní míře (chcete-li) zlojedy a naletí tak průhledné kokotině jako jsou VV, zvolí v systému pana Janečka menší šejdíře než doposud.
Ta druhá rovina je možná tragičtější - vždy, když vidím ty poslední spravedlivé, pány odborářské bosse a jimi za buřta a pivo zverbovaný (řekněme radši jen dav bez adjektiv), říkám si jak mizivé procento z nich by asi prošlo, kdyby byli postaveni před možnost být zkorumpováni...
02. 12. 2012 | 23:14

whocares napsal(a):

Zlojed Janeček - přesně , pane. Pavlik s MartinemO jsou členové sekty.
02. 12. 2012 | 23:54

whocares napsal(a):

A myslím, že v pozadí téhle šaškárny jde o Temelín. S Jandou šlápli vedle, nakonec i s Janečkem, je totálně mimo, kdyby neměl ten placený kompars kolem sebe, nikdo by po něm ani neštěk. Stálo to už za to i soudružce Clintonové zvednout zadek a dojet do kolonie, bude další jednání...
03. 12. 2012 | 00:00

Kolemjdoucí napsal(a):

Tak jsem to pročetl celkem odpovědně ty vaše názory a boj o ego se nezapře.Jediným vhodným prostředkem bude naše vymření.Vedeme to zde všichni bez rozdílu k ničemu.Když si rozdáme hokejky, tak dojde více lidí na náměstí.Jsem obyčejný člověk a zatím 1+1 budou dvě, ale nikdo není,až tak naštvaný a nevadí mu to, protože by se k tomu postavil jinak.Ano, pár se jich najde a řeknou názor, ale ta většina se stará jen o sebe než o společné žití a problém není v jedincích, ale té většině. Pěkný večer
03. 12. 2012 | 00:00

Libor Supcik napsal(a):

Zdravim z Dublinu ahoj ahoj
Konecne reseni neni, ale lze po kouskach bojovat, pokud by se napriklad povedlo zrusit akcie na dorucitele hodne medu na postech se stane mene atraktivnim.
V 1996 jsem na EsF MU v Brne psal o korupci diplomku ...
Vcelku jsem objekt videl jako prirozenou vec spojenou s ego, ethno az antropocentrismem, ktera je nekde vic a nekde mene pristrizena. (Viz vyvoj lichvy a otroctvi ci prav zvirat) Lze rici ze vznika s prechodem od pospolneho sberu do zemedelstvi (viz treba kniha Sex at dawn)

Doporuceni:
-transparence v systemu (vse srozumitelne ./soutez-(paralelni vyklady pravidel) v interpretaci/ na netu
-rotace postu
-neslozite eticke kodexy
-lokalizace rozhodnuti
-split testing: namisto tradicniho vyberu jednoho reseni, soutez nekolika nejlepsich,(hl v statni sprave)
...zde bych podotkl ze tento princip je vhodne delat uz od vyzkumu, cili zadat hledani metod jak a kde aplikovat kdysi nemyslitelny split testing vice konkurencnim resitelum ..jeden treba hleda cesty konkurence reseni mezi kraji (jeden kraj ma takove maturity ci byrokraticke tradice jiny zas sve) jiny hleda konkurcni reseni dle zpusobu jejich volby (plebiscitem, radou moudrych...) jiny dle oboru systmatizuje znama svetova reseni...

Libor Supcik
03. 12. 2012 | 00:04

Libor Supcik napsal(a):

Jinak to co jsi psal o Janeckovi nechapu jeho citace ano
03. 12. 2012 | 00:07

aga napsal(a):

Libor Supcik

Vašemu návrhu chybí to podstatné - sdělení, která skupina lidí má zároveň vůli i reálnou moc a prostředky jej prosadit. Já takovou nevidím široko daleko.
03. 12. 2012 | 00:11

Daniela Ernestová napsal(a):

Vážený pane Boudale, díky moc za článek. Zvláště od člověka, který se s korupcí denně potkává více než my "obyčejní :-)", kdy věřím, že frustrace musí být pořádná. Přeji pevné nervy a neutuchající nadšení!
03. 12. 2012 | 01:48

Yossarian napsal(a):

Janeček je hlavně novodobý Hitler. Jeho pokusy o sociální inženýrství spolu s pokusy označit "ty, co za to můžou" (zatím tedy bez potřeby fyzické likvidace) mi nahánějí hrůzu.

Tím ovšem nerozporuji, že se v ČR podvádí, lže a krade v míře větší než malé.
03. 12. 2012 | 07:02

Pavel K. napsal(a):

Vidim ze aktualne uz nevi kde by bralo nekoho kdo by napsal neco proti Janeckovi, posledne Klaus mladsi, ted autor, sami zkuseni a vzdelani experti v oblasti socialnich ved. Kazdopadne Janeckovi drzim palce, jde videt, ze saha oligarchii na paty a ti se brani jak muzou. Tak panove z aktualne, koho nam predlozite priste, zase nejakeho odbornika?
03. 12. 2012 | 10:54

český maloměšťák napsal(a):

Pavel K.
Janeček ve srovnání s EPS /např. Boudal/ udělal proti korupci prd.
Dokonce ani kauzu Drobil nedokázali dotáhnout dokonce.
03. 12. 2012 | 12:06

Princ Drsoň napsal(a):

Podotýkám, že novodobý Hitler by korupci zlikvidoval v horizontu měsíců, ne li týdnů. Ale pak by musela být možnost ho odvolat včas z funkce.
Korupce je daleko, daleko, největší problém, skoro všechno zlo pochází z korupce, na drujém místě jsou pomatené ideologie.
03. 12. 2012 | 12:13

Pedersen napsal(a):

Milý mladý příteli,
Janečkovi se nedivte. Ono to tu vážně stojí za prd, víte. Co přesně zrovna pan Janeček sleduje si nedovolím soudit, ale proč při tom má tolik příznivců je zcela zřejmé. Nebo snad chcete tvrdit, že není žádná krize, že se v Česku nekrade, že se tu správně sčítají hlasy pod prezidentskými peticemi, že se...
Ne, mladíku, bohužel ne. A proto může fungovat Janeček.
A jen na okraj, přesně to, co dnes o Janečkovi, mohli jsme my starší slyšet o Havlovi, Chartě, disentu. Takže pozor, ona se historie docela ráda opakuje.
03. 12. 2012 | 13:14

MartinO napsal(a):

maloměšťák:

Vy jste hroznej tlachal. NFPK může na korupční případy upozornit, podat trestní oznámení a nějaké důkazy a to je asi tak všechno. Ale NEMÁ pravomoci vyšetřovatelů, státních zástupců, soudců. Tudíž dotažení kauz nespočívá na NFPK, to jste si s něčím popletl.

Ohledně záporného hlasu byste udělal líp kdybyste si místo psaní slohovek tady pročetl ten návrh, podíval se bez předsudků třeba na záznam třeba z Lucerny a pokusil se pochopit jeho vnitřní logiku. To si fakt myslíte, že Janeček je úplný ňouma kterého něco napadlo na záchodě?
03. 12. 2012 | 13:15

Ferda napsal(a):

Blog Boudala je trapný nejen z formálních důvodů, kdy nezasvěcenénu se ani nesnaží naznačit, co ten janeček vlastně hlásá a přesto s ním polemizuje, ale i z věcného hlediska, kdy snahu Janečka bojovat s korupcí haní. Připadá mi to jako při zveřejnění Charty 77, kdy se hojně odsuzovala a nikdo v podstatě nevěděl, o co jde. Také angažování se autora ve spolku Inventura demokracie je tak troch vypovídající, protože mi připadají jako produkt naší kleptokracie, která jim dávala velkou mediální podporu, zvláště ve dnech výročí plyšáku, aby stávající poměry jakoby kritizovali. Sám na vlastní uši jsem je slyšel na Václaváku mluvit při výročí 17. listopadu, kdy byli poprvé představeni veřejnosti. A pamatuji si, jak jsem byl hluboce zklamán jejich nicneříkajícími názory.
03. 12. 2012 | 13:23

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
Tak odpovězte na ty otázky - co se jim pavel v vyhnul.

Dělat troubu/propagaci/ Janečkovi pak umím každý . To se nemusí jmenovat MartinO. To máte pravdu. Pokud to tedy dělá takovým stylem jako vy.

Ostatně doporučte Janečkovi, ať se především zbaví takových jako jste vy - co ty, kdo tvrdí, že až nezávislý soud může rozhodnout, že je Rath vinen - nazve " slizkými křiváky stejnými jako je Rath a ta jeho zlodějaká banda". (parafráze)
Myslím si, že tímto výrokem jste se odkopal tak, že pokud skutečně patříte k Janečkovu táboru - a on s takovými výroky souhlasí...že jde o jakéhosi nového fíru - jak zde někteří napsali. Pak by ani pan Václav Klaus nebyl daleko s tím svým označením.

Já ale věřím, že vy jste jen takový celkem mizerný vysvětlovač a glosátor Janečkovy iniciativy - a že takové jako jste vy ze své inociativy včas vykope- řádným a rychlým kopem - do té části těla, které se slušně říká hýžďový sval.
A že mu tedy jde skutečně o věc. Kdy nevychází z takových předpojatostí jako lidé vašeho formátu.
------------------------
MartinO napsal(a):
Kdokoli se tady pokouší jakkoli omlouvat a zlehčovat zlodějinu tohoto ŠÉFA ORGANIZOVANÉ ROZKRADAČSKÉ BANDY drancující kraj po desítkách milionů, vymýšlet přiblblé konspirační teorie a odvádět pozornost jinam, tak je stejně slizský křivák jako on. Vrána k vráně....
16. 05. 2012 | 12:19
---------
Takový názor vyjádřil aktivní zastánce Janečkovy platformy MartinO poté, co mu bylo několikrát sděleno, že zatím je Rath nevinný/presumpce neviny/ a že je tedy podivné, že ve vazbě nejsou takoví lidé jako Drobil, Parkanová, Janoušek, Bém...(kteří jsou zase nevinní dle Martina O - což je ale správně)

Ostatně myslím si, že MartinuO jde výhradně o další bič na ČSSD a levici vůbec.
Janečkovi možná ne...ale právě proto by se měl takových jako je MartinO zavčas zbavit. Pokud mu do jeho iniciativy chtějí nalézt.
Diskreditují jej.... a jeho snahy (pokud je skutečně veden úmysly čistými - tedy že mu nejde o politikaření, ale o politiku - ve významu původního významu - rozumné a efektivní správy polis).
03. 12. 2012 | 13:45

roman napsal(a):

To bychom snad ani nebyli v česku, aby se hned názor jednoho nezpochybnil. Vědecky, lidsky, politicky, to je jedno. Hlavně, že já mám jiné řešení.
Že, Pane Boudale. Vy neslyšíte co Janeček říká? Jednoduše? Malá změna volebního systému? On dává peníze a žádá o podporu. Vám to nestačí?
Vlastně nestačí. Promiňte.
03. 12. 2012 | 13:57

Linda napsal(a):

Tak tenhle blog je tedy zklamáním. Nechápu, proč člověk, který o sobě tvrdí, že se snaží s korupcí něco dělat, podřezává větev někomu, kdo chce taky bojovat proti korupci. Stejně jako ve většině článků proti Janečkovi mi zde chybí pořádné argumenty a konkrétní příklady. A název blogu? To je prostě nevkus na nevkus. O co jste, pane Boudale, lepší než hulvát Topolánek s jeho náckovskými přirovnáními?
03. 12. 2012 | 14:05

Karel_ napsal(a):

Princ Drsoň:
Zdrojem zla jsou spíš ideály, ideologie a "hodnoty", které politici (a vedoucí jedinci obecně) hlásají. Kladou totiž do centra důležitosti samy sebe, namísto objektivních zájmů lidí. Kdykoli lidé volí "hodnoty" bez vztahu k vlastnímu prospěchu, škodí si. Jedno zda jde o levicový kolektivismus a všeobsáhlou pomoc menšinám, nebo pravicovou "zodpovědnost" a nezadlužování našich dětí. Vždy se to nakonec obrátí proti nim. Fanatické ideologie jsou extrémem téhož principu - čím víc vychýlí obecné mínění od reality, tím horší bývají následky.

Vysvětluje to i korupci. Lidé zmanipulovaní ideologiemi a mobilizacemi, hledí na politiky víc jako na reprezentanty ideálů než jako na lidi. Systém (a voliči zrovna tak) mlčky předpokládá, že politik bude něco jako robot řízený svým stranickým programem. Zastupitelský systém tak obhajuje svou nevěcnost a nedostatek kontroly. Právě jeho důsledkem je zvůle a korupce. Po každé aféře se všichni hrozně diví. Nejvíce konkurenční politici, kteří se tím pasují do role morálních autorit a vytloukají tak politický kapitál.

Společnost uznala vlastní prospěch jako motor ekonomiky. V politice však jakoby stále byli jen idealisté. Jenže praxe ukazuje opak. Dokud si lidé nevydupou demokratický systém umožňující jim volit v jednotlivých otázkách dle svých konkrétních zájmů, zůstane vše při starém. Předpokládá to "jenom" oprostit se od spasitelských pravd, morálních blábolů a univerzálních receptů.
03. 12. 2012 | 14:07

MartinO napsal(a):

Maloměšťák:

Jestli chcete opravdu odpověď na nějaké otázky (očividně je ale nechcete) tak je napište bod po bodu a já na ně odpovím. Hledat něco ve vašich A4 slohovkách nemám čas ani náladu.

Zbytek nestojí za komentář, spojte se z Janečkem a doporučte mu ať se zbaví nějakého MartinaO o kterém v životě neslyšel, když vás to tak trápí.
A abych vás potěšil tak to napíšu ještě jednou a důrazně:
RATH JE SLIZSKÝ KŘIVÁK
stejně jako Dalík, Rittig, Gross, Janoušek, Bém... Na to opravdu nepotřebuju výrok soudu. Doufám že vám teď nepraskla žilka.
Ostatně je poněkud srandovní číst tyhle žvásty od někoho, kdo o 5 minut dříve napíše pod jiný blog, že na to aby věděl, že LIDEM je neústavní nepotřebuje výrok Ústavního soudu :-D
03. 12. 2012 | 14:21

Ales napsal(a):

Vážený pane,
se zájmem jsem si přečetl váš článek a i když s ním nesouhlasím, jsou tam zajímavé myšlenky, které mě inspirovaly k zamyšlení :-)
Myslím si, že cíl snahy pana Janečka není boj se zlojedy, ani vyladění společnosti, ale informační propojení lidí, kteří mají snahu pozitivně měnit společnost. Problém současného systému je, že prakticky jediná možnost, jak vytvářet tlak na politiky, je mediální tlak. Volby do poslanecké sněmovny fungují velmi omezeně, protože pány situace jsou politické strany, senátní volby fungují lépe, akorát ta instituce nemá žádnou moc, vypsat referendum o zásadních věcech je prakticky nemožné, vlaštovkou budou prezidentské volby.
Je pravda, že Landa nasadil panu Janečkovi korunu, pro media skvělá věc. Podstatné věci budou překryty mediálním obrazem krále Karla a jeho landovského vojska :-) To ilustruje pouze jednu věc a to tu, že masmédia nejsou dobrou platformou, jak vyvíjet občanský tlak na politický systém.
Já s vámi v podstatě souhlasím, také si myslím, že je nutné vyvíjet tlak na politiky. Otázka zní jak? Já bych určitě uvítal více než mediální tlak, abych mohl volit v parlamentních volbách osobnosti, stejně jako v senátních (když odhlédnu od faktu, že většinu lidí nezajímají, protože má senát velmi omezenou moc), chtěl bych volit přímo prezidenta (hurá), chtěl bych možnost vypsat referendum (když se najde rozumné množství lidí), atd. A snaha pana Janečka, umožnit lidem, aby o takových věcech přemýšleli a diskutovali a tím pádem cítili odpovědnost mě připadá jako velmi záslužná.
03. 12. 2012 | 14:21

Ostravak ostravski napsal(a):

Jo,kluci a děvčata tady by pomohl takový s knírkem,alespoň na pět let.Von už by si s parazity a zloději uměl udělat pořádek.Jináč tady může každý mlít co chce,změní se v tomhle systému veliký pšouk.Diktátora a velký bič-to je řešení!!!!
03. 12. 2012 | 15:32

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
To, že jste líný přečíst krátký text - to je vaše věc. Já vá ty otázky - svodku z nich dělat nebudu.
Ale baví mě, jak na druhé straně tady kdekoho vyzýváte ať si prohlédne několikahodinový dokument ze sjezdu nebo co to bylo - té Janečkovy iniciativy.

ostatně když chcete - tak mým textem listujete...bohužel pak z něj uděláte tkzv. hastroše, kterého pak formou pomluv šíříte po zdejších blozích.

Čímž ale pouze zvýrazňujete své podlé návyky.

-------------
Napsal jste to jinak - nyní pouze zbaběle uhýbáte. Napsal jste, že ti, kdo se nějakým způsobem zastávají Ratha - z diskuze je pak patrno , že i ti, kteří tvrdí, že až soud může dokázat vinu....že jsou stejně slizcí křiváci jako on.
Tedy že jsou prolhanými zloději.

Ještě jednou - ale už naposledy - vám dám onu radu :
Požádejte pana Janečka, ať v žádném případě do svého hnutí neengažuje vám podobné, To je to nejlepší, co vy a vám podobní můžete panu Janečkovi poradit.

A pročtěte si ještě jednou zdejší diskuzi - mnoho lidí vyslovilo podezření, že pan Janešček bude ten, kdo bude rozhodovat o tom, kdo je ten zlý a kdo dobrý.
Podle mě jsou ty obavy zbytečné - pod jednou podmínkou. Pokud se pan Janeček zavčas zbaví takových jako jste vy.

Ano - LIDEM je neústavním činitelem v parlamentu. V rámci ústavy chápané jako společenská smlouva - nikolivěk v rámci ústavy pojímané jako návod k tomu jak je možno podvádět voliče /moc lidu/.
Stejné jsem tvrdil ve vztahu k Drábkou programu " arbeit macht frei" - nuceným pracem.
Jak se ukázalo - tak jsem měl pravdu.
/už nevím jestli jste i vy patřil mezi ty, co tento PROTIÚSTAVNÍ čin hájili (což by pak vaše hysterická vystoupení stavělo ještě do komičtějšího světla než je tomu nyní)....nicméně snad objektivní čtenář chápe o co tu jde - pro jistotu připomenu Aristotelova ?? slova , že tedy on by žil stejným způsobem i kdyby došlo ke zrušení VŠECH zákonů..../
---------
Kdo neumí odpovědět na otázky z toho důvodu, že je líný si je přečíst - sám sobě je hlupákem.
03. 12. 2012 | 17:47

Jan Friede napsal(a):

Pane Boudale
Účelem a smyslem demokracie je široká účast veřejnosti. Na základě politických
deformací v ranném stadiu transformace z komunistické diktatury proletariátu do demokracie a tržního hospodářství bez adjektivu (V.Klaus) došlo k vývoji české společnosti, jež málokoho uspokojuje a mnohé dokonce morálně hnusí. Vaše úvahy mne zaujaly. Jen mi připadá, že v české debatě převládá filipika a uplatňování egomanských potřeb. Tím nemyslím v první řadě vás příspěvek, ale mnohé repliky.
Demokratické smýšlení vyžaduje především schopnost naslouchat svému
protivníkovi. Zvážit jeho argumenty, vyjádřit se k věci (vecně) a
utvořit tak postupně své mínění. V Česku bohužel už ve značné míře tato
schopnost chybí. Asi jsme se za komunismu naposlouchali a nakývali ažaž a
myslíme si, že demokracie spočívá v překřičení druhého. Mám asi oprávněný
dojem, že zásadní problém postkomunistické společnosti se skrývá v totální
ztrátě pocitu zodpovědnosti. V totálně regulovaném systému socialismu nenesl v principu nikdo za nic zodpovědnost. Když nefungovalo tohle, mohlo za to
tamhleto či támhleten. Všechno se to pěkně naplánovalo a když byl někde
zádrhel, tak to spadlo celé a nikdo za to nemoh. Rozkrádání státního majetku
bylo jakousi zárukou skromného blahobytu, jež nikoho moc nebolelo, protože jsme to dělali skoro všichni.
Tři generace prošly touto komunistickou očistou a jsou poznamenány.
Kombinace vžité bezodpovědnosti a tržního hospodářství liberálního kapitalismu je v určitém smyslu peklo na zemi. Volný trh a liberalismus jsou ve své podstatě zobrazení jedné z podstat lidského člověčenství. Výkon, uplatnění,
egoismus a zodpovědnost. Ano zodpovědnost. Liberalismus bez zodpovědnosti je fraška, která bohužel, a to nejen v Češku, v podobě krutého neoliberalismu
ovládá scénu. Troufal bych si tvrdit, že rozměr bezodpovedmosti je v Česku ve
srovnání se západní Evropou nadměrný. Korupce, jak víte určitě sám, není českým výmyslem. Nejde nakonec o to korupci zcela vymýtit. To je, jako bychom chtěli vymýtit lidskou hloupost. Jak už Jan Werich moudře říkal, hloupost se vymýtit nedá a přesto se denně proti ní musí bojovat. Jde hlavně o to, aby se značně zmenšila akceptovanost tohoto neduhu. Zákony jsou důležitým krokem (jak sám uvádíte), nejsou-li však podchyceny společenským vědomím, zůstanou plané.
Z toho důvodů mne akce pana Janečka zaujala. Nemám (zatím) pocit, že mu jde jen o předložení hotových receptů na řešení stávajících problémů české společnosti. V první řadě mu jde o zintenzívnění komunikace ve veřejnosti o těchto nedostatcích. Že navrhuje, co nejdřív zreformovat volební zákon, je též lechce pochopitelné. Volební zákon jako takový ještě toho moc nezmění. Vytvoří ale předpoklady k pozitivním změnám. Většinový volební systém přes všechny jeho nevýhody zesiluje vazbu mezi voličem a reprezentantem, vede jednoznačně k větší zodpovědnosti zvoleného zástupce. Proporční systém preferuje stranické kariéristy a ponechává reprezentanty lidu v pohodlné bezodpovednosti. Jetli jsou nutné negativní hlasy nebo ne, to je předmětem veřejné diskuze.
Česka malomyslnost a negativismus mají dlouhou tradici a jsou z dějin tohoto
národa do značně míry i opodstatněné. Přesto by ale snad stálo za to, nehledat
v polévce vlas, ale stále a stále zkoušet to možné. Pokud se panu Janečkovi
podaří vyvolat trvalejší debatu o hodnotách v našem soužití, pak před ním rád
smeknu klobouk. Zatím bych rád přispěl svým názorem na věc.

Jan Friede
03. 12. 2012 | 18:02

Az napsal(a):

Díky Pavlovi jsem nakonec prozřel. Pan Janeček má úplnou pravdu, zkorumpovanou politiku je třeba změnit změnou volebního systému a kdyby náhodou byli opět zvoleni nevhodní politici, tak budeme volební systém měnit tak dlouho, až získáme takové politiky, které nám Janeček s Landou schválí. To by v tom byl čert, aby se nakonec takový volební systém neuskutečnil.
03. 12. 2012 | 18:45

MartinO napsal(a):

Maloměšťák:

Ani celou tu vaši další slohovku nebudu číst. Zcela jistě je jen plná dalšího napadání, což je ostatně celodenní náplní života vás, zakomplexovaného důchodce. Exhibovat "moudry" která krom vás nikoho nezajímají, hádat se, napadat, kopat kolem sebe.

Pokud máte zájem tak si místo čtení blábolů typu "Chobotnice Ročíldů" přečtěte ten návrh. Dole jsou i odpovědi na nejčastější otázky, zcela jistě i na ty vaše. Dokud si to nepročtete tak už neotravujte a neplácejte moudra o čem zhola nic nevíte. Pokud vás to nezaujme, jako že ne protože to přece není váš návrh a vaše moudro, tak se nedá nic dělat.

http://www.pozitivnievoluce.cz/cs-CZ/projekty/navrh-volebniho-zakona.html
03. 12. 2012 | 18:56

Karel Rada napsal(a):

Jenom krátce. Není zlojedem spíše ten, kdo se vyhýbá placení daní, byť pololegální fintou? Chápe pan Janeček, že daně stát stejně vybere, ale od těch pitomců, co to neumí "odklonit"? A daní o to vyšších, o co pan J. nezaplatí.
03. 12. 2012 | 19:10

MartinO napsal(a):

Az

Ale však vás nikdo do ničeho nenutí. Seďte dál na gauči jako jste seděl dosud, sem tam si upšoukněte jak vás "ti nahoře" štvou a že by se s tím mělo něco dělat. Prototyp dokonalého "ovčana".
03. 12. 2012 | 19:14

pavel v napsal(a):

Az

Tušil jsem, že se mi podaří vás přesvědčit. Nečekal jsem ovšem, že to půjde tak snadno. Jestli však očekáváte, že pan Janeček vám bude násilím vnucovat "vědecký světový názor", jste na špatné adrese.
03. 12. 2012 | 19:19

MartinO napsal(a):

Karle Rado, jste jen další kydač hnoje. Věci se mají takto.

Vy sám jste byl kritizován, že vaše firmy jsou v zahraničí, že využíváte daňových rájů. Uvažoval jste o tom, že zkrátka je přestěhujete opravdu do České republiky…

Host (Karel Janeček):
Toto tvrzení je naprosto zavádějící, to je lež. My daníme vše podle českých daňových zákonů a daňových rájů pro účely daňové optimalizace v žádném případě nevyužíváme. Situace je pouze taková, že my máme náš fond, fond, kde investujeme jako kvalifikovaní investoři, registrovaný v zahraničí, ale to je proto, že když jsme iniciovali jeho založení, když jsme ten fond potřebovali v roce 2004 nebo 6, pardon, 2006, tak to u nás nešlo prostě.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale teď už to jde, uvažovali jste o tom…

Host (Karel Janeček):
To jde od září minulého roku…

Moderátor (Václav Moravec):
Uvažujete o tom, že byste ho přesunuli do Česka, aby vy sám jste veškerá podezření, která kolem vás…

Host (Karel Janeček):
Chystáme se k tomu, chceme to udělat, já bych ale rád upozornil, pokud to udělám, pokud to přesuneme sem a uděláme investiční společnost, tak od příštího roku budeme platit celkové daně nižší. Je třeba si uvědomit, budeme platit nižší daně, když to přesuneme sem, protože prostě fondy jsou instituce, to není firma, to je nástroj na investice. Pokud …

Moderátor (Václav Moravec):
A tady to zdanění těch fondů je nižší?

Host (Karel Janeček):
Tady od příštího roku je nulové, tady jde o to, že v současné době platí daně společnost RSJ jako správce aktiv fondu, platí daně, ano? Pokud to přesuneme sem a uděláme si investiční společnost, tak ta daň od začátku příštího roku bude nulová, to znamená, nebude platit daně ani RSJ. Takže to je tak absurdní, to obvinění je úplně scestné prostě.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale přesunete firmu do Čech?

Host (Karel Janeček):
Pravděpodobně ano, už z těchto mediálních důvodů. Ten jediný důvod, proč je samozřejmě to trochu problém, jsou administrativní důvody, není to jednoduché. Jako není legrace založit fond kvalifikovaných investorů a tak dále. Ale chystáme se na to a pokud nenastane něco, nějaká nečekaná překážka, tak to uděláme.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže to je váš veřejný závazek, abyste nečelil této kritice, že máte investiční fond v zahraničí?

Host (Karel Janeček):
Ale znovu zdůrazňuji, ta kritika je prostě nesmyslná.

Moderátor (Václav Moravec):
No vidíte, tak dokonce na tom budete lépe, že nebudete platit žádné daně.

Host (Karel Janeček):
Pokud uděláme investiční fond a pravděpodobně investiční fond uděláme, takže dokonce na tom budeme lépe. Ale znovu říkám, to jsou zavádějící lži, které prostě…
03. 12. 2012 | 19:20

pavel v napsal(a):

český maloměšťák

Jste zastánce stávajícího volebního systému. Sám však dobře víte, do jaké hrůzy nás uvrhl v r. 1948. Kolik nevinných lidí přišlo o život. Popravdě, nebylo to zaviněno jen systémem. Byl to důsledek strašlivého morálního úpadku národa.

Systém poměrného zastoupení má celou řadu vad:

Volíme lidi, o nichž nic nevíme. Při tom množství nejsme schopni zjistit, co mají za sebou. Pokud jsou za náš volební obvod nějací poslanci zvoleni, nevíme nic o tom, jak v parlamentu hlasují. Netušíme, zda plní to, co slíbili. Poslanci jsou si velmi dobře vědomi, že v podstatě nikdo neví, jak tam hlasují. Jejich hlasování se dá sice dohledat na stránkách poslanecké snšmovny, na to však nikdo nemá čas. Hlasování poslanců je téměř anonymní. Ba dokonce v některých případech poslanci hlasují tajně, aby se jejich voliči určitě nic nedověděli.

Voliči se bojí dát hlas malé straně, že takový hlas propadne. Velké strany manipulují průzkumy veřejného mínění, aby v tom voliče ještě utvrdili. Velké strany mají korupčním způsobem nakradeny stamiliony, které používají k uplácení novinářů, aby je prezentovali jako celebrity. Tím silně působí na voliče bez vlastního úsudku (těch je, žel, většina). Velké strany prolezlé korupcí skrznazkrz nemůže nikdo ohrozit.
03. 12. 2012 | 19:53

info.crew napsal(a):

V době kdy národ zmírá hlady
s Janečkem jsme zase tady
přišli jsme vás potěšit, jsme dobráci od kosti
jak jsme známí, tak jsme krásní
jak jsme krásní, tak jsme chytří
naše písně jsou studnice moudrosti.

Jsme mladí, krásní, a inteligentní
každý nás bude mít rád
jestli se rozlobíme nebudem zlí
možná se budeme i smát...... ;-)
03. 12. 2012 | 20:39

martina napsal(a):

Myslím si, že cílem pana Janečka je dát lidem odvahu se ozvat. Nevidím v tom sektu. Pozitivní myšlení existuje léta, jen o něm řada lidí neslyšela. V ČR vidím hlavní problém a tím jsou "žáby na prameni" - lidé, kteří nepodporují rozvoj svých podřízených či jinak závislých osob, často buď kradou, nebo mají vytvořeny celé systémy prebend a prebendiček. Korupce je zde na každém kroku.
Z aktivit pana Janečka zatím necítím touhu stát se žábou na prameni a to je pro mne směrodatné. Ozývejme se!!!!!
03. 12. 2012 | 21:16

Glosator napsal(a):

Hádejte, kdo to napsal
Každá vládní moc si nárokuje povinnost udržovat státní autoritu, ať je sebehorší a i kdyby tisíckrát zradila zájmy národa. Proto národní pud sebezáchovy může používat v boji za nabytí svobody či nezávislosti stejná zbraně, jakými se ji pokouší protivník zadržet. Boj "legálními" prostředky je veden jen tak dlouho, dokud i hroutící se moc takové používá, ale není třeba bát se použit i jiné prostředky, používá-li je i protivníci. Obecně se nemá nikdy zapomínat, že udrženi státu nebo dokonce vlády není nejvyšším cílem lidského bytí, cílem je uchování druhu. Je-li ale druh v nebezpečí, je-li utiskován, nebo hrozí-li mu dokonce odstraněni, potom otázka legality hraje jen podřadnou roli. Může se pak stát, že i když vládnoucí moc tisíckrát používá ve svém konání takzvané "legální prostředky", přesto je pud sebezáchovy utiskovaných vždy vyšším ospravedlněním jejich boje všemi dostupnými zbraněmi. Lidské právo ruší státní právo. Je-li ale národ ve svém boji o lidská práva poražen, znamená to, že byl na váhách osudu shledán příliš lehkým pro štěstí udržet se dále na tomto pozemském světě. Neboť kdo není ochoten nebo schopen bojovat za své bytí, tomu určila věčně spravedlivá prozřetelnost jeho konec.
03. 12. 2012 | 21:42

jíra napsal(a):

Pane Boudale, máte pravdu v tom, že v dnešní naší situaci není jednoduché se dobrat smysluplné cesty pozitivní evoluce.

Varování před řeckou cestou nás vlastně vede k ní začarovaným kruhem pouze opticky zvyšovaných daní a nášupem reforem, které jsou spíš cestou do tmy dalších tunelů, než vidět to světlo na konci, pomineme-li různé nespravedlnosti toho. Mr Bárta byl odhalen jako další Bonaparte, Mr Kalousek jako anděl strážný bílých koní netransparentních notně ztrátových zakázek a Mr Nečas jako superman v dlouhodobější neschopnosti. A začal to kdysi Mr Klaus poklepáním panu Koženému na ramena jako na základní kámen tunelu až na Bahamy, s čímž prý on nemá nic, ale vůbec nic společného, leda snad ty neviditelné ruce trhu neviditelných špinavých peněz... Komentoval to svého času příhodně pan Topolánek, jenž na své cestě do politiky tušil, že je to jakési od přírody svinstvo (například špinavé koaliční a opoziční obchody), ale že je to až tak velké svinstvo (že musí nastrčit ministrovi náměstky jako chapadla od kmotrů), to že netušil...

A tak se objevují různí borci, kteří vědí, jak to zázrakem vyřešit. Pravda, Janečkova bleskurychlá cesta k mravnosti a prosperitě působí tak trochu jako "Blitz-Frieden", tedy vlastně jako ministerstvo lásky ve slavném poválečném románu "1984". Ale může to být jen slyšet trávu růst.

Také pravda, na jedné straně založil mravně zajímavé fondy, podpořil odvážného člověka pana Michálka. Pokud jde o možnou podporu donkichotského tykadlového řidiče Smetanu, jenž naznačil konkrétně, že když si političtí lídři zapomenou ráno doma svá spásonosná tykadla, proměňují se v politické prostituty, tam už tolik vidět protikorupční tah těchto fondů na branku není. Přičemž tím nemyslím přímo podpořit od začátku pana Smetanu, on se snažil zprvu naopak ukázat názorně, čeho všeho je schopná ta současná mašinérie, když se jí nechá volný prostor. Spíš se pustit konkrétně do těch, kteří se takto historicky znemožnili a do jimi vytvořeného údajně nedobytného principu vládnutí.

A že vůbec kdysi začal pan Janeček uvažovat o bratrské spolupráci v mravní oblasti v politice s panem Vladimírem Dlouhým, svědčí buď o politické naivitě, nebo o jiných záměrech, než které hlásá. Úspěšný bankéř považuje za plus svou chytrou nemorálnost, politik by to vystrkovat na veřejnost svým počínáním nemusel, leda že by to bylo v českých zemích jaksi fuk, jenže jak pak může jít vlastně o morálku, že...

Já se přiznám k tomu, že nevím, o co jim skutečně jde.
Možná ta květnatá hesla jsou jen nepovedené bonmoty, slogany a myslí to upřímně. Že teprve hledají svou cestu. Než lidé něco dokážou, jsou to pořád jen slova.
Možná kritika jejich volebních népadů je pouze zástěrkou udržet status quo, kde vítězí zkorumpované strany. Jenže ve většinovém systému to může být ještě horší, viz třeba volby v USA, ty jsou skoro jen o penězích a té správné kravatě v TV.

V každém případě lze konstatovat, že různé dobře míněné snahy mohou jít na věc různou cestou. Pak opravdu vážně říkám: Buďte každý nejlepší na své cestě a dejte pak všichni ty nejlepší hlasy do kupy - ale ne jako chaotické těsto, nýbrž jako kompletnější sílu tvořící z různých částí pevnou podporu, která nás vytáhne z té břečky. Nemíchat se, neopičit se, nepoplivávat se, neprat se tolik, ale vytvořit přirozeně takovou tu duhu, cestu k plnohodnotnému světlu, k smysluplnému celistvějšímu řešení.
Tento článek spíš vnímám jako ujasňování si toho, oč jde vám, a to je dobře, své si chraňte.

Možná z toho všeho nakonec vznikne nějaká širokopásmovější zlatá střední cesta, která si spíš bude volit politické partnery, než aby byla jen takovým korytovým chloupkem na chvostu, který si vznešeně říká jazýček na vahách, i když nějací obrození lidovci by asi u toho chybět zrovna nemuseli. V Evropě hrají celkem důležitou úlohu vedle různých "zaručených" levic a "těch pravých" neoliberálů křesťanskodemokratické strany.

Třeba je čas v postmoderním věku ke vzniku dobré postkřesťanské strany...

Co je opravdu tím dobrým dílem v dobré politice, tím "charašó", "well done"?

Hezký den.
04. 12. 2012 | 01:14

jíra napsal(a):

Bazzy
"Společnost JDE vyladit. Činí se tak výchovou a vzděláním. Třeba na to Janečkovci příjdou."
Jak říkáme my Češi, ein direkter KöpfchenNagelHammerAnschlag :-)
Pokoušejme se o to rovněž sami.
04. 12. 2012 | 02:05

ing. František Korbel napsal(a):

Podporuji pana Janečka z důvodu, že jde v současném volebním systému za prakticky jediným a správným cílem. Reálnost bude dána podporou velké části veřejnosti a především mladých lidí s využitím internetu. Obavu musí mít z účelové diskreditace od politických stran a jejich prodloužené ruky veřejných sdělovacích prostředků (MFD, ČT ...). Pro větší pochopení záměru doporučuji detailní seznámení na web Pozitivní evoluce o.s.
04. 12. 2012 | 06:09

Elvíra napsal(a):

Zajímavé, že zatím nikdo nezmínil nejjednodušší cestu, jak omezit korupci...-))Čím méně peněz proteče státní pokladnou, tím menší prostor pro korupci...a nižší počet státních úředníků
04. 12. 2012 | 09:36

miro napsal(a):

Myšlenka pana Janečka je dobrá . Jeho snaha diskutovat a informova, navrhovat nějaké řešení a rozhýbat lidi k akci je chválihodné. Kritiků je jak vidno jen zde mraky, ale těch, kteří chtějí pro změnu něco udělat je jen málo. Pan Janeček to dělá nejen založením protikorupčního institutu, ale aktivací lidí, nabídkou určitého konkretního řešení , které třeba není hned ideální, ale dává inpuls a je na nás, jestli se připojíme a aktivně podpoříme, nebo budeme jen kritizovat, kecat a pak zvolíme ty , které nám nadiktují ti zlojedi.
04. 12. 2012 | 09:44

Jan Friede napsal(a):

Elviro, korupce neni jen ve statnim sektoru. Ta je v nas. Ne snad ve vsech, ale v mnohych. Nestydme si to priznat. Delejme ale neco proti ni. Boli to, avsak jde to.
04. 12. 2012 | 10:59

Otta napsal(a):

Je k nevíře kolik lidí s průměrnou inteligencí uvěří "evoluci" Janečka. Hitlerjugend také vznikala zfanatizováním těch nejprimitivnějších, flustrovaných a nespokojených sami ze sebou.
To jsou u nás fandové Landy ! A na tyto cílí Janeček. Jak může někdo uvěřit chabé inteligenci s rétorikou prodejců, paktováním se s flustrovaným nikdy nedospělým Landou a doufat v lepší zítřky? Před dvěma roky nikdo o Janečkovi (lišce Zrzavé z pověsti o kouzelníku Žitovi)nikdo nevěděl, odkud spadl ? Stačí se velmi pečlivě podívat kdo se kolem Janečka šikuje a googlovat! Nebude se stačit divit....Vladimír Dlouhý GS, Karel Randák, Ivan M. Havel, Martin Hausenblas, Ing. Tomáš Mitáček a spolumajitel Jurgen Gutman, Josef Mádl, Tomáš Marada, Ctirad Hemelík aj, aj. Stačí si porovnat symboly a znaky, a zapátrat v minulosti Janečka. Ono na článcích Petry Bostlové bude také něco pravdy. Nebo nejsme schopni poučit se z historie ???
04. 12. 2012 | 11:08

Elvíra napsal(a):

miro, já bych doporučovala panu Janečkovi zkušenost třeba jen z obecního zastupitelstva.Jinak jsou to jen "panské rady".problém je v tom, že co člověk, to jiná představa "dobra"
04. 12. 2012 | 11:29

Elvíra napsal(a):

Jane Friede, ale jistě, zkorumpovatelný je prakticky každý, lišíme se pouze "laťkou" za kterou už je pro nás korupce přijatelná
04. 12. 2012 | 11:35

kakarel napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=A4jAJVb47YM
04. 12. 2012 | 12:48

T.Paine napsal(a):

Libi se mi, ze autor uvazuje v souvislostech. Kazda vyhrana bitva proti korupci je uspech. Ovsem cesti politici, neziskove organizace a media ziji v iluzi,ze staci prijmout zakony a bude po korupci. Kdo ty spasitelske zakony bude vymahat ? Ti sami lide, co je "vymahaji" dnes. Obcane vedi, kdo ty polit.loutky, loutkare a staronove prominenty rezimu kryl, kryje a bude kryt. Soudci, prezident a reditele policie a statni zastupci. Politici vedi,proc nedali obcanum pravo primo volit sve kandidaty do techto funkci.

V nejstarsi demokraticke republice soucasnosti, na kterou spousta Cechu s chuti plive a kterou treba ani nenavstivili, maji obcane ustavni pravo na nestranny a nezaujaty obcansky porotni soud a obcane skoro ve vsech 50-ti statech USA voli sve soudce,ustavni soudce,serify,statni zastupce,guvernera,zastupce guvernera,ministra financi,ministra vnitra, ministra auditora, poslance a senatory primo uz zhruba 200 let.

Lze popsat v zakone vsechny eventuality a kombinace, ktere mohou nastat ? Ceska vymlouvacnost a vynalezavost je nechvalne svetoznama. Mame dostatek zakonu. Zalezi, kdo a jak ty zakony (ne)interpretuje a (ne)vymaha ? Obcany nevoleni a obcany neodvolatelni soudci, prezident a reditele policie a statni zastupci. To jsou ty zaby na prameni. Take nemame v ustave obnoveno pravo na obcansky porotni soud, ktere nam z ustavy vyskrtli komunisti v r. 1948.
Dnesni zpravy: chamtivi ustavni soudci navrhujici si luxusni navyseni luxusnich platu. Porad budou mit malo, dokud je volici nevysoupnou z kresla a nebudou mit protikandidaty. Pak poznaji, jak lid vydelava na chleba a jak chutna sucha kurka.

Lidska spolecnost vsude na svete se stale vyviji a meni. Kdyby nasi predkove a vsechny minule civilizace nasly recept na stastnou spolecnost trvajici naveky, davno bysme v ni uz zili.

Nekdo rika, ze cesta je cil. Nekdo rika, ze musime definovat jediny cil (ideologii, nabozenstvi,atp.) a pak k nemu vytycit cestu. Rikaji, ze ucel (cil) sveti prostredky (end justifies the means). Ptam se: "Je, v prvni rade, mozne dosahnout onoho jedineho cile? Kdyz dosahneme onoho vytceneho cile, toho stavu veci ve spolecnosti, obetovanim vseho ostatniho, co nastane potom ? Staticky raj na zemi ? Dal uz se spolecnost nebude vyvijet a menit ? Co kdyz skody zpusobene obetovanim vseho ostatniho prevazi benefity jedineho cile ?" When in doubt, look at nature. Kdyz si nevis rady, podivej se na prirodu.

"Study the past if you would divine the future." Studuj minulost,jestli bys zboznoval budoucnost. Confucius
04. 12. 2012 | 13:47

Vlad Naiva napsal(a):

Autor Jiří Boudal se mi jeví poněkud rozpolcenou osobností. Považuje za utopii "boj proti zlojedům", ale přitom sám se "zaměřuje na protikorupční legislativu". Buď jedno anebo druhé nemyslí upřímně.

Janečkův ryze racionální návrhu změny volebního systému totiž skutečně řeší to, že máme parlament plný zlodějů. Jde o to, že dosavadní systém nominace kandidátů pol.stran umožňuje bossům ovládnout okresní buňky i vyšší stranické orgány a výsledkem je parlament plný korupčníků. Občan si dnes totiž může vybrat pouze jednu kandidátku a pouze v jejím rámci vybírat kandidáty.
Janeček navrhuje mj. možnost zvýhodnit či znevýhodnit kandidáty VŠECH kandidátek a tím eliminovat vliv bossů, odstranit zvýhodnění rovnějších z rovných a vrátit tak občanům právo vybrat si své zástupce bez ohledu na to, kolik milionů "investovali" různí zbohatlíci do svých politických loutek.

Janečkův systém proto VADÍ VŠEM TECHNOLOGŮM MOCI. Prvním krokem je dle Janečka NEVOLIT PARLAMENTNÍ STRANY. Následně schválený volební systém by pak vrátil demokracii do rukou občanů. Všichni, kteří argumentují ad hominem, jsou automaticky podezřelí z demagogie. Všichni, kteří a priori posuzují Janečkovy návrhy jako neuskutečnitelné, podezřívám z manipulace v zájmu zlojedů.

Návrhy jsou racionálně propracovány, žádná utopie. Nelze je ale shrnout zde (a pan Boudal se o to typicky ani nepokusil, aby spořádaní občané odmítali stejně jako někdejší socialističtí přitakávači horlivě protestovali proti Několika větám aniž odsuzovaný text četli).

Co tak aspoň zveřejnit odkaz, pane Boudale? To by vaše manipulace nebyla aspoň tak okatá.

www.pozitivnievoluce.cz/cs-CZ/projekty/navrh-volebniho-zakona.html
04. 12. 2012 | 15:15

pavel v napsal(a):

Elvíra napsal(a):
Zajímavé, že zatím nikdo nezmínil nejjednodušší cestu, jak omezit korupci...-))Čím méně peněz proteče státní pokladnou, tím menší prostor pro korupci...a nižší počet státních úředníků. KONEC CITACE

Milá slečno Elvíro, hluboce se mýlíte, když si myslíte, že tato cesta není známá. V daných podmínkách je však nerealizovatelná. Politické strany potřebují obrovský rozpočet, aby jeho rozkrádání nebylo tak zjevné. Získat korupční peníze je pro ně otázkou života a smrti. Peníze potřebují na volební kampaň, která se vede hlavně psychologickými zbraněmi, aby získaly nerozhodnuté voliče. Jsou to následující metody:
1. Podplácení průzkumů preferencí politických stran. Vychází se z předpokladu, že většina lidí není schopna samostatného úsudku a za správné považují mínění většiny. Takovým lidem pak jen stačí vnuknout, že vaši stranu podporuje hodně lidí a máte vybráno. Dalším efektem jsou obavy voličů, že hlas, který dají malé straně, propadne.
2. Podplácení novinářů, aby líčili lídry platící strany jako odborníky, kterých si všichni váží. Duševně omezený volič pak snadno uvěří, že se jedná o mimořádně nadané lidi, když vidí jak jsou plácáni po ramenách.
04. 12. 2012 | 16:59

pavel v napsal(a):

Otta

Landa fandí Janečkovi a ne Janeček Landovi, jak se nám zde snažíte nenápadně podsunout. Kdyby se vám jako váš fanda přihlásil člověk, který je vám třeba i nesympatický, taky byste ho hned asi neodsoudil jen kvůli tomu, abyste si zachoval imidž (image).

Janeček nepodporuje ani Vladimíra Dlouhého, ani Randáka, jak tvrdíte. Jsou to lži lidí, kteří jsou placeni za Janečkovu diskreditaci. Jsem přesvědčen, že různí kmotři mají z Janečka a jeho evoluce řádně zatažemo.
04. 12. 2012 | 17:11

Realita napsal(a):

2 pavel
Nemáte pravdu PE je na konci s dechem. Proběhli debaty a nyní je ticho, Facebook PE mrtvý, žádná gradace spontánní přidávání se lidí, aktivizace společnosti, nic. Velkou měrou za to lze určitě poděkovat Landovi, který ač nevědomky všechny rozumné lidi před Janečkovým projektem varoval. Janeček může začít nanovo - televizní reklamy, bannery - spousta utracených penět. Po Vánocích po PE neštěkne ani pes, šance že by příští volby byly podle Janečkova systému je nulová. Janeček asi umí kouzla na burze, ale v otázkách uspěšného marketingu je hodně naivní, ulepená pozitivnost není sexy. :/
04. 12. 2012 | 18:22

Jan Friede napsal(a):

Realita má vždy pravdu. Ono to možná tak bude, že po vánocích po PE neštěkne
ani pes. Jestli to tak ale dopadne, tak to není chyba pana Janečka, ale české
veřejnosti. Nebudeme-li mít opravdu chuť pustit se do diskuze o změnách naší
společnosti, ať už s Janečkem nebo bez Janečka, tak si ty změny nezasloužíme.
Realita je, jaká je. Změna je ale taky realita.
04. 12. 2012 | 18:45

Petr Havelka napsal(a):

Pane jíro,

ad 04. 12. 2012 | 01:14

Dlouho jsem něco tak tzrefného nečetl. Děkuju
04. 12. 2012 | 20:09

Jan Haška napsal(a):

Dekuji panu Janu Friedovi (snad sklonuji spravne) za zajimave nazory, dle meho presne identifikoval vinika soucasneho marasmu = slabou obcanskou spolecnost, bohuzel je mi z toho trochu smutno, jelikoz s dnesnimi technikami (spis zkusenostmi) manipulace a navic s prihlednutim k krivce vyjove inteligence ve spolecnosti, se mi jiz nechce moc verit v reformovatelnost zdejsiho systemu. Mame opravdu to co si zaslouzime, snad si to pristi generace budou uvedomovat vic a alespon po malych kruccich se opet vytvori pocit sounalezitosti a opravdoveho patriotismu, ktery povede k silnemu a fungujicimu statu.
04. 12. 2012 | 23:15

eliška napsal(a):

dobrý den,

Váš článek vystihuje jistě mnoho obav, které Janečkovo hnutí vyvolává. a tyto obavy můžou být způsobeny právě stovkami různých interpretací medií.
zaujal mě váš návrh řešení problému korupce a ráda bych věděla o nějakých konkrétních krocích a plánech, jak tuto vaši ideu hodláte realizovat a prosadit, a jakou máte podporu. a nejedná se o rýpání, ale o reálný zájem..přiznám se, zajímá mě především to, jestli vůbec na této realizaci pracujete.

nejviditelnější a pro společnost nejzásadnější změna, o kterou Pozitivní evoluce usiluje, je změna volebního zákona. proto se tolik v diskuzích vyzdvihovala.
háček je v tom, že v rámci diskuzí Pozitivní evoluce se zdaleka neřešily pouze "utopické" návrhy reforem Karla Janečka. byla jsem například účastna diskuzi v Ústí nad Labem, kde jsme si povídali převážně o osobních hodnotách a snaze chovat se dobře v každodenním životě (počínaje nemračením se na lidi v přeplněné tramvaji), či o tom, jak důležité pro jedince i společnost je, aby zaměstnáním člověka bylo to, co jej baví..toť pouze argument proti vašemu tvrzení, že Janeček nadřazuje boj proti zlojedům všemu ostatnímu.

velmi prostě, Janeček se snaží udělat první nejdůležitější krok: zaktivizovat lidi a prosadit návrh změny volebního zákona. tento návrh je rozumný, proč jej nepodpořit? nic tím nezkazíme.

nikdo po nás nežádá, abychom se stali stoupenci nového hnutí. můj závěr směrem k pozitivní evoluci je velmi prostý: přistupovat k jejím záměrům s rozumem, přijmout některá její stanoviska neznamená stát se zaslepeným stoupencem. zkrátka, je potřeba nezavírat před tím apriori oči a zároveň se z toho neposrat.

a pro pana Jana Hašku: jedinou větou (tou poslední) dokážete zahodit všechno! proč by měly postupovat po malých krůčcích až příští generace?? to s prominutím považuji za výmluvu. přesně v tomto vašem přístupu tkví ona slabost dnešní občanské společnosti. pojďte být patriot už dnes a nevzdávat to jen kvůli několika jedincům, kteří sedí na prameni. tím budeme pro příští generace mnohem přínosnější.
05. 12. 2012 | 02:24

Lspeedy napsal(a):

Veřejný tlak, říkáte...ten co se mu již dvacet let všichni politici a mafiáni smějí do ksichtu? Ale zároveň ten, o kterém Vám prázdné tlachání přináší obživu? Rozumím, představa, že by se něco začalo konečně řešit a přestalo se pouze výnosně plkat, pro Vás a Vaše kolegy musí být děsivá...
05. 12. 2012 | 11:31

Meloe napsal(a):

Vážený autore,

vážím si toho, co děláte, a vážím si toho, co dělá pan Janeček. Nevím, čím Vás p. Janeček tak rozdráždil, že v souvislosti s ním používáte výrazy jako "konečné řešení", a tím ho spojujete s fašismem. Janeček přece usiluje o to, aby zde vůbec mohla fungovat demokracie a nazývá věci pravými jmény - kdo krade, je zloděj a lump. A proč by nemělo jít společnost vyladit? Myslíte, že my Češi jsme nějaká prasata už navždy neschopná žít v demokraticky fungující společnosti? Lze přece nastavit vhodná pravidla, národ vzdělávat a pozvednout politickou a morální kulturu. Že to je dlouhý proces, neznamená, že je žádoucí očerňovat někoho, kdo má dost kuráže se do toho angažovat.
05. 12. 2012 | 14:12

beta napsal(a):

tohle story je tak "cinklý"
že, česky řečeno,
jistě na dost dlouhou dobu poslouží
odvedení pozornosti od.......,
řádnému pomotání kebulí,
včetně vzájemneho rozesírání ovčánků :-))
05. 12. 2012 | 15:09

pozorovatel napsal(a):

"Po téměr dvou letech kampaně EPS například nedávno poslanci schválili změnu Ústavy, která umožní nezávislé kontroly ve státních a obecních firmách. Jde to. Jenom je to prostě dost práce."

Pane Boudale, Váš článek se mě líbí, nicméně, psát, že díky EPS byla přijata novela čl. 97 Ústavy - rozšíření kompetencí NKÚ, to přeci jen přeháníte. Lobbying EPS byl samozřejmě pozitivní, ale ten hlavní tah na bránu šel zcela mimo něj. Buďte prosím trochu skromnější. HOdně energie a štěstí do Vaší práce!
05. 12. 2012 | 16:54

on napsal(a):

Meloe

až se vy a vám podobní proberou bude s národem totální ámen.
ten člověk nemá jediný bohulibý úmysl !
Jeden už tu byl minimálně v 89, když si odpustím podobnou manilulaci z třicátých let.
06. 12. 2012 | 12:06

otmar napsal(a):

Pro mě je korupce i Janečkovo plácení za informace. Kdy lidé pochopí, že mu jde jen a pouze o moc. Celá jeho "bohulibá" činnost boje s korupcí je jen o "kupování" informací.
Díky pane Boudale !
06. 12. 2012 | 12:16

X1TiW0FEux napsal(a):

Dobrfd den, kontejner byl skutečně přistaven 7.4. ve sraadntdnedm čase od 8:30 do 10:30 hod. V předpadě, že si předem nejste jiste1 hodinou, raději volejte v předstihu Obecned fařad, kde tuto informaci vždy věded. Hezkfd den. Administre1tor.
23. 08. 2013 | 20:14

tDAvgi3XKZO7 napsal(a):

That's a smart answer to a <a href="http://rhyyqrrgu.com">dicflfuit</a> question.
24. 08. 2013 | 16:28

6YkcyqLP0zB napsal(a):

Shiver me timbers, them's some great intoimafron. http://oqoxwqeu.com [url=http://rbbytb.com]rbbytb[/url] [link=http://bprmqv.com]bprmqv[/link]
26. 08. 2013 | 14:48

Yi4z6I0fVVC0 napsal(a):

This could not <a href="http://yrdjikep.com">possbily</a> have been more helpful!
28. 08. 2013 | 22:19

YorgNe1f8Q4W napsal(a):

And to think I was going to talk to soeomne in person about this. http://zwjtmy.com [url=http://iwdqnkaoae.com]iwdqnkaoae[/url] [link=http://ihtwvuvo.com]ihtwvuvo[/link]
06. 09. 2013 | 18:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy