KSČM chce tajné smlouvy. Zejména ty své. Přidá se zítra ČSSD?
Zítra mohou poslanci přehlasovat nefunční senátní verzi zákona o registru smluv. Tu chce podpořit KSČM, která patřila vždy k nejhlasitějším kritikům zákona o zveřejňování smluv veřejných institucí na internetu a jako jediná strana nepodpořila ani kompromisní verzi plnou výjimek, která byla schválena poslanci v září.
"Co tedy zachrání registr smluv, když v něm budu mít uveřejněny smlouvy ex post (po sepsání a uzavření)? Odpovězme si sami - nezachrání nic. Všichni uvidí smlouvy, ale už je nebudou moci změnit." (poslanec KSČM Jan Klán)
Proč ČSSD odmítla projednávat dnes zákon o zveřejňování smluv?
Už to začínalo vypadat dobře:
Bohuslav Sobotka, 4. března. „Do června 2015 bych rád prosadil zákon o registru smluv.“
Bohuslav Sobotka, 25. března „Na registru smluv jsme v koalici dohodnuti.“
Před chvílí se ovšem stala zvláštní věc. Ačkoli se koalice tvářila, že zákon je dohodnutý, ČSSD právě spolu s ODS a KSČM nehlasovala pro návrh na jeho zařazení jako pevného bodu na dnešní jednání. Přitom, pokud nebude zákon dnes nebo nejpozději zítra projednán, nebude se o něm moci hlasovat na květnové schůzi. (A tím pádem jej bude Senát moct projednávat nejdříve v červenci.)
Navíc, vzhledem k tomu, že účinnost byla v zákoně koalicí již dříve posunuta tak, že i při květnovém hlasování by zákon za této vlády platil jen několik měsíců, další odklad projednávání je již fakticky odkladem zákona na příští vládu.
Jak ještě vylepšit nejvylepšenější zákon o zveřejňování smluv?
Koaliční rada právě jedná o "vylepšovácích" v zákoně o zveřejňnování smluv.
163 poslanců před volbami veřejně slíbilo, že podpoří zákon, podle kterého bude smlouva veřejné instituce platná jen tehdy, když je zveřejněna v internetovém registru. Na Slovensku si to pochvalují: není to geniálně jednoduchá zbraň jen proti záměrně cinknutým smlouvám, ale taky jen proti zbytečnému plýtvání. Zjistilo se třeba, že některé obce nakupují zámkovou dlažbu za sedminásobek toho co jiné, a rozptyl se hned prudce snížil směrem dolů.
Proč koalice neprojedná zákon o registru smluv veřejně?
Zákon o registru smluv: šikovná zbraň proti očividně cinknutým smlouvám nebo také otevření veřejných zakázek větší konkurenci. Princip je jednoduchý. Smlouva veřejné instituce, která není zveřejněna v registru, je neplatná. Zákon, který Slováci schválili za tři měsíce, je dnes rok a půl od předložení nejdéle odkládaným návrhem ve sněmovně. Naposledy vzbudil emoce minulé pondělí, když jeden z představitelů Rekonstrukce státu napsal při projednávání zákona koalicí na svou osobní zeď, že ČSSD a lidovci právě „vyrábí problém na každé řešení“, načež jej dotčení napadli z toho, že dělá „píárko“ hnutí ANO. Tato Facebook Gate poněkud zastínila zprávy o osudu celého zákona, jistě trochu důležitější než osobní vzkazy.
Máme první: Sobotkův projev pro sjezd ČSSD!
Z Úřady vlády se nám podařilo získat draft kandidátského projevu předsedy ČSSD připravený pro nadcházející sjezd strany.
17 opravdu nebezpečných muslimů
My, slušní Češi z hnutí Islám v ČR nechceme, prohlašujeme, že Islám je skutečnou hrozbou pro naši zemi. Hrozbou, která hrozí při svém rozšíření převálcovat život, jaký známe a chceme.
Jen málo našich spoluobčanů si zatím tuto hrozbu dostatečně uvědomuje, proto jsme vybrali konkrétní příběhy, které jasně ilustrují zrůdné následky případného pobytu mohamedána na našem území.
Jak Blesk dělá kompro pro státní firmy
Od loňského roku, kdy české finanční skupiny začaly nakupovat česká média, je veřejná debata plná obav o jejich nezávislosti. S postupem času už můžeme postoupit od obav k faktům. Mám tu hezký ilustrativní osobní příběh, který se týká Ringieru, respektive Blesku.
Jde to a ne že ne. Prošel další zákon Rekonstrukce státu.
Senát schválil další z devíti zákonů Rekonstrukce státu. O zákonu, který poslancům zkomplikuje pokoutné přílepky do zákonů, se od roku 2009 hlasovalo čtyřikrát, teprve pátý pokus iniciovaný Rekonstrukcí státu byl úspěšný.
Zaslouží si TOP09 kouli za služební zákon?
Odpověď panu učiteli Petru Gazdíkovi na jeho otevřený dopis.
Songblog: To ta hypotéka...
Není to fér. O Nepřizpůsobivých spoluobčanech tu skládá písně kde kdo, národní provokatéři i národní bardové, ale pro Přizpůsobivé pořád nic. Aby nepřišli zkrátka, rozhodl jsem se jim věnovat dnešní díl songblogu. Životní situace jsou složité, a nikdo přece nemůže za to, že má hypotéku.
A vůbec, kam bychom dospěli, kdyby tu každý úředník neohroženě oznamoval korupci, a kdyby každý hned měnil zaměstnání, sotva má s něčím morální problém.