ČSSD se snaží škrtnout 600 miliard ročně z povinného zveřejňování smluv

19. 05. 2014 | 21:20
Přečteno 5809 krát
Ve středu projednávají poslanecké výbory již naposled Nejkrásnější zákon o zveřejňování smluv na internetu. Hned tři poslanci ČSSD podali, každý zvlášť, pozměňovací návrhy, které by tyto firmy nové povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavily. Poslanec Birke z textu ani neodstranil, že pozměňovák napsal Svaz průmyslu a dopravy. Hlasuje se ve středu.

S poslancem Janem Birkem jsem se sešel před dvěma týdny. Vysvětlil jsem mu, proč návrh zákona návrh zákona neohrožuje konkurenceschopnost státních a obecních firem: návrh chrání obchodní tajemství a navíc žádná informace, která se dnes již povinně neposkytuje podle zákona 106, se podle něj zveřejňovat nebude. Jen to bude strojově čitelné v jednom registru a bude účinná sankce, pro ty, co zákon nedodrží: smlouva nebude platit. (Více v mém předchozím blogu)

Pan poslanec přikyvoval, nic nenamítl, a na otázku, jestli navrhne pozměňovací návrh Svazu průmyslu a dopravy, který by ze zákona vyjmul tyto firmy a který mu údajně leží v mailu, řekl, že ho ještě nečetl, ale že sám žádný návrh předkládat nebude. O týden později návrh podal. Návrh zbavuje firmy povinnosti zveřejňovat smlouvy dosti složitě a nenápadně, ale naštěstí je tak blbě napsaný, že by zhoršil ochranu utajovaných skutečností a že by vlastně ani nebylo jasné, jaké smlouvy se zveřejňují a jaké ne.

Právně lepší, a proto s větší nadějí projít, je pozměňovací návrh jeho kolegy z ČSSD a z hospodářského výboru Ladislava Velebného. Ten neřeší okolo a prostě z návrhu zákona vyřazuje obchodní společnosti vlastněné státem a samosprávami, včetně všech firem jen na papíře, které ani nemají konkurenci, prostě celých těch cca 600 miliard ročně, u kterých BIS rok co rok konstatuje masivní organizované rozkrádání.

Bílý psík a ČEZ

Každý pořádný lobbista musí bravurně ovládat taktiku bílého psíka. Toho je potřeba vypustit, aby na sebe přitahoval pozornost, energii a náboje všech zúčastněných. Nakonec je sice zneškodněn, ale to nevadí, protože jeho jediným smyslem od začátku bylo, aby odkládal pozornost od něčeho méně skandálního, co mezitím v klidu projde, protože odpůrcům už nezbyl čas síly proti tomu bojovat, a vůbec je to vlastně nic proti tomu, co taky mohlo projít. Takže teď včas přesuňme pozornost ke třetímu – výrazně uměřenějšímu – návrhu.

S tím přichází sám zpravodaj zákona Jan Chvojka. Ten podal pozměňovací návrh, který je už po léta takovým dobrý zvykem a nepsanou parlamentní povinností u každého protikorupčního zákona: výjimka pro ČEZ. V kuloárech jsem zaslechl, že to po něm ČSSD chtěla. U strany, jejíž předseda se přátelí s dvorním právníkem ČEZu Radkem Pokorným, by bylo divné, kdyby se o to nepokusila.

Bude teď zajímavým testem nových stran, jestli se skutečně zákulisní poměry na naší politické scéně mění. Hlasovat se bude už ve středu na výborech, a finálně potom v červnu.

Na www.rekonstrukcestatu.cz jsme teď spustili průběžné hodnocení poslanců a senátorů. Kdo dodržuje své předvolební závazky, kdo podává návrhy a kdo naopak zákony aktivně oslabuje atd. Každý volič se může na webu zaregistrovat k odběru hodnocení a dát tak poslancům najevo, že jejich sliby hlídá. A ti aktivnější můžou rovnou napsat svým voleným zástupcům v hospodářském a ústavně právním výboru, aby ve středu pro návrhy ČSSD ruku nezvedali.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jan chvojka napsal(a):

Pane Boudale, kolega Vondráček zas neodstranil ze u jeho PN jde o PN Rekonstrukce státu. Co s tim?
19. 05. 2014 | 21:54

jiriboudal napsal(a):

No co by se s tím mělo dělat? My se k lobbingu v této věci veřejně a hrdě hlásíme. Navíc ten návrh jsou jen námi zkompilované rozumné požadavky obcí (smočru) a návrh ministerstva financí - spíš ukázka toho, že rozumným věcem se nebráníme.
19. 05. 2014 | 22:28

Jan Chvojka napsal(a):

A proc je tedy spatne to ze Birke si neco osvoji??
19. 05. 2014 | 22:46

jiriboudal napsal(a):

Ne, to není špatně. Špatně je ten pozměňovák :)
19. 05. 2014 | 22:58

Jan Chvojka napsal(a):

Fer by bylo napsat: podle me je špatne....
19. 05. 2014 | 23:06

Marine LePen na titulech všech světových napsal(a):

týdeníků
PS k socanům. Rozprášit a postřílet tajnými samosoudními trojkami.
Naganem s tlumičem.
Solnou lobby a Solnou stezku (prodávající uzené za bitcoiny) taky.
Kalousek zavelí.

Ve Spiegel tv už nám ukazují, jak ve Spolkové retentononce musí důchodkyně s jednou pixlou milánských špaget (které jsme dříve posílali jako pomoc obětem zemětřesení, poněvadž se nedaly žrát) vydržet dva dny. Má trojnásobný důchod proti tomu, jaký bude mít po přechodu na euro průměrný Čech.

Jsem pro obnovení kandidatury JUDr. Samkové, nic jiného si EU nezaslouží.
19. 05. 2014 | 23:59

JK napsal(a):

Nevolte ČSSD
v eurovolbách
a žádných jiných volbách
počínaje vlasatým Kellerem
kterému, rofesorovi VŠ
stále nedošlo
ani mu to nikdo z okolí taktně nevysvětlil
že chce-li pomoci prosazování svého programu
nebude moci v EP
ůčinně vystupovat tak "upravený"
jak "upraveným" stále je.

Nakonec není gladiátor Jarda Jágr
ten nemá ani maturitu
a nepracuje v evropském nebo jiném parlametu
20. 05. 2014 | 00:41

Maximus napsal(a):

Proč napořád vymýšlíme nějaké české specifické zákony a prostě je s dovolením "neobšlehneme" či neokopírujeme od zemí, kde jsou se stavem demokracie a úrovní hospodářství prostě o nějakou tu koňskou délku dále, řečeno sportovní terminologií? Proč zase nějaká ta česká specifika? Samozřejmě, že je jasné proč, to aby se tam mohla udělat nějaká ta vrátka pro lumpárny a lupárničky. Ale to by měli právě politici ohlídat, jenže oni právě ty lumpárničky vytvářejí....
No a pak je tu ještě jeden problém, ten souvisí s okolností, že žádný zákon nemůže přesně vystihnout složitost života lidské společnosti a tudíž závisí také potažmo na úrovni lidí v té či oné společnosti, a tady máme zajisté co dohánět.
Hezký den v lumpákově.cz!
20. 05. 2014 | 03:56

Maximus napsal(a):

Pro JK z 00:41

Tak nějak souhlas. Pane Kellera si už nějaký ten čas všímám a sleduji ho např. ve vystoupeních v TV a musím ař nerad konstatovat změnu v jeho chování a názorech změnu. On se totiž už nějaký ten čas europřihrbil a eurohrbí a vlastně podporuje EUro-zavedený zbytňující se stav byrokracie a přerozdělovacího molochu a vůbec celý ten dnes už bych řekl dobře "někým" připravený projekt k ovládnutí a pokoření obyvatelstva území, co se zove Evropa. Navíc ta měsíční odměna a nasypání půl mega korunek do korýtka je dost lákavé a pan profesůrek se stává Ojropanem se vším všudy a buďte si jistí, že v jeho výstupech se pro nás nic nezmění, bude to novej táta Falbr.
Pozn. k Džegrovi. Jarda maturitu má, ale jinak on má VŠ života a to snad stačí. Jak jsem tak zkouknul stav tabulky nejlepších hráčů na MS hokeje, které nyní probíhá, tak nevěřím svým očím, on je zase z celé plejády našich borců na čele v kan. bodování, on ve 42 letech! Asi nebude něco s naším hojkejem v pořádku, ale proč také, že? Vždyť je to jen malý segment naší společnosti, která je pěkně down, kam se podíváte.
Hezký den.
20. 05. 2014 | 04:08

kdo chce být pěkně ve tmě? napsal(a):

No jo socani si svůj rybníček nevypustí.
A jak se rádi v něm rochní bylo slyšet např. z odposlechů čssd politiků v Břeclavi.

A to si jako říkaj "moderní levice". Moderní zloději to jsou!
20. 05. 2014 | 08:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Na socany musíme dávat pozor, na čele smečky se prsí pár bílých psíků a na křídlech už je rozvinutá skupina vlčáků, kteří jdou ve stopách Palasů, Fenclů, Zgarbů, Hojdarů a ostatních šíbrů, krytých líbivými hesly.
Pokud je pravda, že chystají pro Zaorálka post eurokomisaře místo Teličky, nezbyde než se vrátit k Babišovi, ten si aspoň na nic nehraje a bojuje se zdviženým hledím. Tichošlápkové, kteří kážou vodu a chlastají víno (Břeclavští to právě předvádějí v přímém přenosu) zřejmě chtějí následovat ODS a odejít do opozice.
Jana Kellera je mi líto, ale ještě má čas jim to hodit na hlavu. Pokud by se k tomu odhodlal, má o respekt postaráno.
20. 05. 2014 | 09:49

modrý edvard napsal(a):

autor: Jo!
šašek: Kellera mi není a nebude líto.
jk: maturita JJ http://hokej.idnes.cz/jagra-u-maturity-trapila-jen-cestina-dvj-/nhl.aspx?c=A020829_161514_nhl_hdv
22. 05. 2014 | 20:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy