Balkanizace výrokem soudu

27. 07. 2010 | 15:42
Přečteno 11386 krát
Stoupenci výroku haagského soudu o oprávněnosti kosovské nezávislosti se radují, že se snad konečně po deseti letech zbaví problému, který si sami vytvořili bombardováním Jugoslávie, jeho podporou nebo podlehnutím mediální a mocenské masáži. Nezbavili se ničeho. Soud navíc vytvořil precedens, když balkanizaci nabídl jako možný model pro separatisty a extrémisty využívající slabosti nebo rozpadu státní moci kdekoli ve světě.

Pro verdikt hlasovalo deset, proti čtyři – soudci ze Slovenska, Ruska, Maroka a Brazilie, tedy zemí, které nemíní podlehnout mocenské masáži. Také u ostatních soudců korespondoval právní názor s postoji jejich vlád. Jejich svědomí to ulehčila skutečnost, že výrok soudu není právně závazný. A také argument, že mezinárodní právo neobsahuje žádný „zákaz pro vyhlášení nezávislosti“, který uvedl při vyhlášení usnesení předseda soudu Japonec Hisaši Owada. Vepsat paragraf zakazující nezávislost do mezinárodního práva zřejmě dosud nikoho nenapadlo.

Argument je proto pravdivý, a také roztomilý. S jeho použitím by mohly vyhlásit nezávislost třeba městská část Praha 2 nebo obec Hrubá Skála. To asi nehrozí. Ale kdosi spočítal, že ve světě je až 250 možných konfliktů plynoucích z rozdělení národů, etnických, náboženských a jiných skupin hranicemi států. Některé z nich o svých separatistických ambicích otevřeně mluví, jiní jejich naplnění prosazují a někde se už bojovalo (jako třeba v Náhorním Karabachu), bojuje a zřejmě bude. Abcházský prezident řekl, že to, co má platit pro Kosovo, platí stejně pro jeho zemi. Nikdo si netroufá s jistotou odhadnout jak to dopadne v Iráku, v Bosně a Hercegovině, Makedonii. Seznam by zaplnil několik stránek.

Soud se výběrem tohoto argumentu elegantně vyhnul mnohem podstatnějším ustanovením mezinárodního práva, především principu zakotveném v Závěrečném aktu helsinské konference z roku 1975. Ten zakazuje změnu hranic, s níž nesouhlasí všichni, kterých se to týká. Tento princip byl respektován při rozdělení Československa, Sovětského svazu nebo Jugoslávie počátkem devadesátých let. Uznávání Kosova bez srbského souhlasu tedy hrubým porušením významného principu mezinárodního práva je. Kličkování kolem rezoluce Rady bezpečnosti 1244, která Kosovo uznala jako součást Jugoslávie, je už desetiletým projevem pokrytectví významné součásti takzvaného mezinárodního společenství.

Aktéři tohoto pokeru, s vědomím, že hrají hazardní hru, občas napnou svaly a řeči o budování demokratické a multikulturní společnosti v provincii doplní činem. Tak byl právě zatčen pro korupci guvernér kosovské ústřední banky. Byl také znovu obviněn Ramush Haradinaj, jeden z nejkrutějších velitelů Kosovské osvobozenecké armády, původně v Haagu osvobozený pro nedostatek důkazů (původní svědci odmítli vypovídat, když jiné, kteří nestihli odmítnout, sklála svou kosou zubatá).

Kosovo je mezinárodní protektorát, v němž se protektorům za deset let nepodařilo vytvořit řádnou státní správu, základy ekonomiky a jejího rozvoje, vymýtit korupci a zaručit fyzickou bezpečnost občanů. Za této situace je jeho území základnou pro cestu drog do Evropy, albánského separatismu, ohrožujícího všechny sousední státy a také pro pronikání islamistického fundamentalismu. Zatím na Balkán, do Makedonie, Sandžaku, Bosny a Hercegoviny, kde se mudžahedíni stejně jako v Kosovu podíleli už na válce devadesátých let. Dnes se tedy z Afghánistánu a Pákistánu, přes Kavkaz a jiná jižní asijská území bývalého Sovětského svazu, Jemen, Sahel, další africká území a enklávy mezi přistěhovalci v západní Evropě, blíží islamistické nebezpečí, bohatě financované z Blízkého východu, ke Střední Evropě, k našim hranicím.

Čelit této expanzi mohou jen silné státy. Víme, jak obtížné je to i ve Francii, Holandsku nebo Británii. Ve Střední Evropě se zatím cítíme bezpeční, ale ani my se nemusíme vyhnout přinejmenším teroristickým útokům. Na rozdrobeném Balkáně je nebezpečí aktuální. V makedonském Skopje už fundamentalisté ovládají tři mešity a jejich školy, v Bosně musely ozbrojené síly zasáhnout proti obci, kde vyhlašovali šariu, imámové v Sandžaku a v Sarajevu kážou o cíli islamizace Evropy. Ani obyvatelům Kosova neprospívá izolace, do níž se s pokryteckou politikou významné části světa odtržením od Srbska dostali.

Perspektiva zapojování balkánských států do Evropské unie a vytváření podmínek nutných k jejich přijetí, vyžaduje stabilitu. Uznávání nezávislosti Kosova, nefunkční provincie, v níž se ani mezinárodnímu protektorátu nedaří deset let zabránit působení sil, destabilizujících jižní Balkán, vede opačným směrem. S možnými důsledky pro mnohé části světa, včetně nás.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

blue jay napsal(a):

Jiří Dienstbiere?
Myslitye si ze se Vas synacek doveze na Vasem jmene az do senatu? Rozumel bych tomu kdyby byl herec..viz Jane a Peter Fonda...atd, ale splhat se po fraku sveho otce do vysoke politiky? To uz vypada ze je to takovej ceskej Bush junior akorat ze ani nebyl guverner zadneho ceskeho okresu.
27. 07. 2010 | 15:54

kopřík napsal(a):

Je smutné, že ministr zahraničí, který za ČR uznal nezávislost Kosova, je u nás mnohdy považován za morální autoritu, je to jeden z nejvíce oblíbených politiků a v roli předsedy své strany se v podstatě stal faktickým vítězem voleb.
27. 07. 2010 | 16:02

Kája napsal(a):

NÁVOD, JAK ZALOŽIT NEZÁVISLÝ MAFIÁNSKÝ NARKOSTÁT:
1/ infiltrujte se na cizi uzemi
2/ zacnete se nekontrolovatelne mnozit
3/ nepracujte a vse svadejte na rasovou diskriminaci
4/ zalozte polovojenske oddily
5/ syny poslete do vycvikovych taboru a dcery prodejte jako bile maso
6/ ziskate teroristicke jednotky a penize na nakup zbrani
7/ zacnete prepadat puvodni obyvatelstvo
8 / svou agresi stupnujte az bude vyslana armada
9/ prejdete na zakopovou valku, budte agresivnejsi
10/ po prichodu mezinarodnich jednotek se stahnete a udelejte, ze vy jste chudaci obeti
11/ nechte to par let odstat
12/ pak zacnete vydirat
13/ zvyste objemy obchodu s drogami, zbranemi a bilym masem
14/ provadejte natlak na stupidni zeme typu USA, Velka Britanie, Nemecko, Francie
15/ Jednostranne vyhlaste stat
PS: uz se tesim az pojedu do Nitry, ktera se bude nachazet na uzemi Severniho Magyarorszagu
27. 07. 2010 | 16:03

mb napsal(a):

Dienstbiera jsem měl rád vždycky (i jeho OH), není důvod na tom cokoli měnit ... jeho názory jsou vždy jasné, nekličkuje, snadno čitelné a dobře vyargumentované ... jako politik je ovšem v menšině ---
27. 07. 2010 | 16:09

Sladký napsal(a):

Blue Jay,vysoce inteligentní absolvent několika prestižních severoamericxkých univerzit- Co říkáte na Marka Bendu? Autora Náhubkového zákona,předsedu právního výboru Parlamentu s podvodně získaným titulem?
27. 07. 2010 | 16:15

Bobík napsal(a):

Jako obvykle jednoduše,trefně a k věci, jen je škoda že nemáme více Dienstbierů a méňe těch ostatních ....
27. 07. 2010 | 16:28

Čochtan napsal(a):

„...Kosovo je mezinárodní protektorát, v němž se protektorům za deset let nepodařilo vytvořit řádnou státní správu,..“
Není divu. Z hovna bič neupleteš, a když, tak nezapráskáš. (Z mudrosloví národa českého)

Kája to popsal přesně. Kosovo bylo vždy srbské a Srbové udělali velkou chybu, že přijali albánské immigranty. Z toho se musíme poučit a musíme vrátit všechny neevropské immigranty tam odkud přišli.

Evropa musí zůstat čistá, bez islámu !
27. 07. 2010 | 16:40

Targus napsal(a):

Cože? Legrační fraška s Haradinajem by měla začít znovu? Kolik lidských životů to bude stát tentokrát, aby mu slavnostně vlepili podmínku?
Anebo mu fláknou tři měsíce natvrdo a dalšího půl roku, co bude trvat soud, se mu velice dobře zaplatí z financí EU?
27. 07. 2010 | 16:57

void napsal(a):

Bohužel musím alespoň částečně souhlasit (ještě před 2 roky jsem si myslel, že tohle je nejlepší cesta jak z toho ven). Tenhle experiment se zřejmě nepovedl, takže teď je třeba vymyslet co bude dál. To se týká i Bosny, která se potýká s obrovskými problémy.
27. 07. 2010 | 17:08

Popovič napsal(a):

Dobře napsáno. Ale která česká vláda schválila nezávislost Kosova, pane Dienstbiere? A nebyl to váš přítel, který stvořil nestvůrné spojení "humanitární bombardování"? Co jste tehdy udělal?
Velmi si vás vážím... ale tyhle otázky položit musím.
27. 07. 2010 | 17:09

Vilém napsal(a):

Bombardování Jugoslávie byl začátek dalšího stupně patologické arogance západu.

Pan Dienstbier ovšem upadá do opačného extrému - zřejmě by teroristická vláda nepřátelské etnické většiny nad utiskovanou menšinou měla pokračovat do nekonečna, dokud se utlačovatelé sami velkomyslně nerozhodnou dovolit svým obětem vyhlásit nezávislost. Na to určitě uslyší čecháčkové, protože tady máme taky potenciální Kosovany. Rozumný člověk ovšem nemůže pominout, že stát může tvořit jen skutečné společenství občanů, a proto v něm nemohou zůstat rozsáhlé regiony obydlené odlišným společenstvím, pokud se rozhodnou odejít. Chorvatsko, Slovinsko a další nové státy taky měly čekat s vyhlášením státnosti na milostivý souhlas Bělehradu? V tom případě by se v Jugoslávii válčilo dodnes. Je jistě diskutabilní, jak velký musí určitý celek být, aby měl právo na vyhlášení státu, ale Kosovo takovým celkem určitě je.
27. 07. 2010 | 17:10

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Výrok Vámi jmenovaného soudu je ohnutím paragrafů napotřetí (2x už ohnutý je).

to blue jay:
Ale fuj, to vás není důstojné.
27. 07. 2010 | 17:20

Mean napsal(a):

Bill Clinton byl před volbou: Další Srebrenica krát sto, obrovský masakr Albánců který už začal přesunem vojenských i polovojenských oddílů ze Srbska. Masové hroby se už plnily, a to i v okolí Bělehradu. Druhá možnost byla obětovat životy NATO vojáků aby se tomu zabránilo. Clinton pod vlivem paní Albrightové zvolil druhou možnost, a udělal dobře. Obě možnosti vedou vždy k ztrátám na životech, ale myslím že Clintonem zvolená varianta minimalizovala oběti na minimum. Pán Dinstbier je propagátor Miloševičovské zločinné politiky odjakživa, a tak jeho článek o hodných Srbech kterým krvelačný zlořád Clinton ublížil ani číst nemusím. Samostatné Kosovo dnes, pochopitelně, nemá žádnou alternativu. Miloševič svojí zločinnou politikou zajistil právo Albánců na vlastní stát a pokud Srbové lituji odtržení Kosova, ať si to vyřídí s nebožtíkem Miloševičem.
27. 07. 2010 | 17:29

vilček napsal(a):

Pro českou diplomacii je
uznání Kosova uznáním legality Mnichova. Z ostudy kabát!
27. 07. 2010 | 17:30

krokus napsal(a):

Popovič:

Je vidět, že jste dění moc nesledoval. Nezávislost Kosova uznal Schwarzenberg a Topolánkova vláda v roce 2008. A v roce 1999 (od kdy se datuje termín "humanitární bombardování", viz http://cs.wikipedia.org/wik...) byl Jiří Dienstbier pozorovatelem OSN v Kosovu. Psal a vystupoval nejen u nás, ale i na mezinárodních fórech) proti tomuto bombardování i proti nezávislosti Kosova. Vždy s naprosto logickým, jasným a srozumitelným zdůvodněním.
Zkuste si zagooglovat.
27. 07. 2010 | 17:30

Čochtan napsal(a):

Viléme,
Srbové byly a jsou v Kosovu doma ! Albánci jsou v Kosovu přistěhovalci, immigranti, tudíž nemohou být "utiskovanou menšinou".

Ano, máme tady potencionální "Kosovany", přivandrovalé parazitující cizince, a proto je třeba se poučit a immigrantů se zbavit dokud je čas. Všemi prostředky.
27. 07. 2010 | 17:33

Mean napsal(a):

Čochtan: Ne, m83 to popleten7, Albánci na Kosovu byli dávno před Slovany. Ne že by natom záleželo. Hnutí za samostatné Kosovo získalo přízeň albáncu poté co se předsedou Komunistické Strany Srbska stal Miloševič - zločinec. Albánci, podle jeho rétoriky správně usoudili že jím pšenka nepokvete a že je čeká etnická čistka. Po válce v Bosně zase pochopili že pokud nevybudují ozbrojené oddíly (UCK), čeká je masové vyvraždění, podobně jako se to stalo "chytrým" Bosňanům, kteří se zkoušeli se Srbskem rozloučit mírově a spoléhali na demokratické referendum a rozhovory. Kam to vedlo víme a věděla to i M. Albrightová v roce 2000, kdy Miloševiče jasně upozornila co bude následovat pokud na Kosovu zvolí cestu násilí.
27. 07. 2010 | 17:40

čáryfuk napsal(a):

Souhlas a díky za článek.
27. 07. 2010 | 17:43

Targus napsal(a):

To Mean:

Vážený, proberte se a gůglujte, eventuálně zkuste sehnat nějakou historickou literaturu. Střety ve významném rozsahu domácího obyvatelstva (nejen Srbů!!!) se severoalbánskými přistěhovalci se datují již nejméně od šedesátých let. Na počátku 70. let hořely v Prištině domy a mrtví se povalovali po ulicích.
O vašich výšplechte v Bosně nemá naprosto cenu se bavit. Je otázkou, zda-li sám nenosíte hadr na hlavě, když zde plácáte "o chytrých Bosňanech".
27. 07. 2010 | 17:48

Čochtan napsal(a):

Mean,
aha, a cikáni byli v Čechách ještě před praotcem Čechem.
27. 07. 2010 | 17:52

Targus napsal(a):

To mean:

Ještě bych také rád věděl, proč byla UCK zařazena na seznam teroristických organizací, z něhož byla vyňata po tzv. vyřešení konfliktu v Bosně, to jest v čase, kdy přišel na řadu scénář demontáže Kosova ze svrchovaného území Srbska.
27. 07. 2010 | 17:52

Carlos V. napsal(a):

Mean: nedivim se, ze neznate praktiky jednotek kosovskych Albancu, a zejmena jejich pratel vycvicenych spretelenymi organizacemi v Afganistanu, Sudanu a Jemenu. Nase media o tom moc neinformovala.

Ovsem obdivovat chrabrost americkych pilotu, mackajicich knipl ve vysce deseti kilometru, to chce opravdu kuraz.

Zasah americke armady by logiku mel - paklize by pechota oddelila bojujici strany. Takhle to byl srabsky boj na strane Al-Kaidy a zlocincu pro pokojnym civilistum ve vnitrozemi Srbska.
27. 07. 2010 | 17:52

Mean napsal(a):

A ještě něco: Srovnávat jižní Slovensko s Kosovem je absolutní nesmysl. Aby se situace stala Srovnatelnou, premiérem Slovenska by se musel stát naprostý šílenec. Ten by ve všech Maďary obývaných vesnicích i městech jmenoval Starosty, ředitele všech škol atd. tak aby to všechno byli Slováci. Z policie a dalších státních úřadů by propustil všechny Slováky maďarské národnosti (poznají se podle příjmení). Školy v maďarštině by zakázal. Pak by toleroval polovojenské oddíly Slováků kteří obyvatele sem tam některé maďarské vesnice hromadně vyvraždí, všechno zapálí, vyženou, znásilní. Ano, pak by nastala takova situace která by opravňovala USA aby maďarům na jihu Slovenska vytvořila "Maďarské Kosovo", kde nebude mít v žádném případě přístup šílení vojáci ze Slovenska. Ale je jasné že se to nikdy nestane, už proto že Slováci by Miloševiče za prezidenta nikdy nezvolili a vyvraždění nebo vyhnání Maďarů nemá v plánu ani ten Slota který jednobarevnou vládu nikdy nesestaví. Maďarskou menšinu která na Slovensku užívá veškerá občanská práva, manipuluje nová Maďarská nacionalistická vláda, a to je diametrálně odlišná situace než je Kosovo.
27. 07. 2010 | 18:02

Pepa Řepa napsal(a):

Dovoluju si připomenout, že pouze dva vrcholní politici-Klaus a Dientsbier- nanasazovali balkánské brýle mámení.
Pozoruhodné je, jak k legalizované loupeži mlčí Česká obec eurohujerská.

Za tento postoj si obou vážím.To, že oba dělali kroky, za které si je vážit nemohu je jiná kapitola.Ostatně, kdo je nedělá.

Posazení Jiříčka do první lavice FS a jeho současná kandidatura do Senátu, která-podle mne-skončí fiaskem je úletem jako hrom.
27. 07. 2010 | 18:04

Béda napsal(a):

Autor,

tisíckrát omletá fakta (i zde v diskusích).

Ve vztahu k tomu co se děje v Haagu ovšem nezaškodilo zopakovat si některá základní fakta i možné dopady: destabilizační precedent (nejenom pro Evropu ale i různé regiony ve světě), rozvrácení doposud platného mezinárodního práva, vážné ohrožení bezpečnosti Evropy - integrací islámských států, zvýšením kriminality plynoucím z otevření a rozšíření drogové cesty skrze Kosovo...

Otázkou je - komu to prospělo, kdo byl iniciátorem tohoto "řešení", které etnický konflikt jak se ukazuje nevyřešilo, akorát Kosovo "očistilo" od nealbánců, jak je možné, že teroristická organizace napojená na muslimské teroristy, se kterými západ válčí v jiných regionech se najednou stala objektem jejich pomoci...
27. 07. 2010 | 18:05

Béda napsal(a):

vsuvka - AFGHÁNSKÉ drogové cesty...
27. 07. 2010 | 18:06

Mean napsal(a):

A ještě dodám: občas srbské úřady připravují "informační kampaně", a vidím že v Česku jím spousta lidí naletěla. Tu Albánci vytahují prodávají orgány Srbů, tam je Kosovo centrum distribuce Narkotik (ve skutečnosti je to celý Balkán a hlavně Srbsko i s Kosovem, ještě od dob bývalé Jugoslávie), tu jsou bojovnici Al Kajdy (zvlášť moderní po 9/11, koho zajímá že Albánci jsou vesměs ateisté a z třetiny Křesťané) pak je zločinec Albánský politik (Haradinaj, Thaci) ale nejde ho usvědčit protože Haagský tribunál OSN, včetně soudců z Japonska, Česka i Peru je, pochopitelně, pro-Albánský! A on zavraždil svědky! V státní srbské televizi občas vysílají leccos, a některý politik jim i na to skočí, ale nakonec se ukáže že je to další lež, další nesmysl. V dobách války v Bosně vraždění civilistů v obklíčeném Sarajevu omlouvali na státní Srbské TV (sic!) tak že Bosňané házejí srbské děti lvům v ZOO. Je to smutný když tomu někdo věří. Tady je ten záznam: https://www.youtube.com/watc...
27. 07. 2010 | 18:20

xxxx napsal(a):

Mean , jseš mimo. Kosovští politici nebyli souzeni, protože
svědci buď byli na čas umlčeni nebo zmizeli.A nyní byl proces s jedním jmenovaným obnoven. Klikni si, která národnost významně dealuje v ČR
a je souzena pro obchod s bílým masem. A koukni, jakým tempem
počet křesťanů v albánské části Kosova klesá, jak roste podíl muslimů a jak se k albánským! křesťanům chovají!
27. 07. 2010 | 18:31

Béda napsal(a):

Mean,

Nevíte náhodou, čím to, že území, kde se pevně rozkročí noha amerického vojáka je obvykle velice vstřícné k výrobě, případně distribuci, resp. obchodu s drogama.

Na mnoha servrech jsem kupř. četl, že talibán drogy na území Afghánistánu drasticky omezil. S příchodem svobody
a demokracie výroba a obchod s drogama v Afghánistánu dramaticky narůstají, "osvobozené" Kosovo
se stává neoficiální hlavní
drogovou cestou do Evropy.
Podobně to bylo za války USA ve Vietnamu - tzv. zlatý trojůhelník.

V tom asi budou nějaké čáry.
27. 07. 2010 | 18:34

hovorka11 napsal(a):

S panem Dientsbierem se dá pouze souhlasit.
K čemu tedy Hagský soud je ?
Připadá mě, že od upálení mistra Jana Husa se zas tolik nezměnilo.
Je to zklamání, právo a demokracie selhává v samých základech.
Mám pocit, že nemáme světu možnost nabídnout vzor zdravé společnosti. To je problém, ne islamizace, kterou se záměrně straší, ačkoliv je jen důsledkem našeho selhání a pokrytectví !
27. 07. 2010 | 18:36

hovorka11 napsal(a):

Bohužel, je pravda že v Afgánistánu se nesmí ničit pole s mákem na výrobu drog!
V Mexiku je zase válka gengů s distribující drogy do USA!
Není paradoxní, že CIA dovede uhlídat každého islámského teroristu v USA, ale nedokáže uhlídat stovky, možná tisíce drogových cest? Nevidíte tu účelovou absurdnost s islámským terorismem ?
27. 07. 2010 | 18:45

Mean napsal(a):

xxxx: Ten svědek (jeden), Rom jménem Kujtim Beriša, byl v Černé Hoře přejet opilým místním 67-letým Srbem Aleksandrem Ristovićem který jel hodně rychle a přejel i další 2 lidi. Žádné indicie které by snad nasvědčovaly nějakému temnému spiknutí, policie ani novináři kolem Ristoviće nenašli. Haradinaj, když byl obžalovaný, se okamžitě sbalil a jel do Haagu. Srbští zločinci obvykle utíkají a provádějí plastiky, to také o lecčems svědčí, když se nad tím zamyslíš.
27. 07. 2010 | 18:47

Krásnoočko napsal(a):

Vlastně je to pořád stejné. Historie,mocně tlačena aktuálními supervelmocemi, směřuje k tomu, že se ustaví samostatné Kosovo, drtivá většina států jej uzná a nakonec se tento narkostát sloučí s Albánií. Nelíbí se nám to, ale proti kolu dějin se bojovat nedá. Chápu, co se mi můj otec snažil říct, když říkal, že proti komunistům se v roce 1948 bojovat nedalo a kdo to zkusil byl semlet a odstraněn (ať již skutečně či v přeneseném smyslu). Rusové rozhodně nic kromě diplomatického nesouhlasu neudělají, kvůli Srbům si pálit prsty nebudou (nepálil si je Západ kvůli nám, ani kvůli Maďarům). Tak se s tím už smiřte, jo?
27. 07. 2010 | 18:52

LEVAK napsal(a):

Ad Vilém:že nevíte proč byl D. ve sporu s H.?
27. 07. 2010 | 18:56

Béda napsal(a):

hovorka11,

Jenom mě napadají takové záludné otázky: jak je možné, že bosonozí ručníkáři udělali v krátké době v Afghánistánu drogám utrum a koalice v čele se světovou velearmádou disponující vyhledávacími a špionážními prostředky, nejmodernějšími leteckými prostředky, která tuto zemi okupuje není schopna udržet drogy v Afghánistánu alespoň na úrovni kdy zde vládnul Talibán? Vždyť pěstování máku je dnes pokud se nepletu hlavním výrobním a obchodním artiklem afghánské ekonomiky. Žeby vláda Karzáího s pomocí západních financí a armád byla tak bezzubá?

Další otázka - jakým způsobem asi probíhá transport a distribuce těch afghánských drog do Evropy? V čem (na čem) Afghánci ty drogy přepravují? Jak je možné, že Američanům, kteří zarputile potírají drogy ovládajícím Kosovo uniká ilegální obchod takového rozsahu?

Nějak tomu přestávám rozumět.
27. 07. 2010 | 18:56

skura napsal(a):

Jiří Dienstbier:
Máte smutnou pravdu..
27. 07. 2010 | 18:58

LEVAK napsal(a):

Stát nebyl, není a nebude posvátnou krávou evropských dějin. V moderních dějinách evropských národů se střetávaly dva právně-konstituční principy: státní a přirozený. Zásadní problém nenese secese jako taková, proběhneli nenásilně a ve snaze minimalizovat případné negativní následky pro obyvatele, nýbrž její využití cizími státy v zájmu velmocenské, imperiální politiky.
Nikoliv Kosovo, nýbrž Jugoslávie jako taková a role Německa, Vatikánu, USA, Británie, Francie a dalších při jejím rozbití znamenají osudný precedens na přelomu 20. a 21. století. Nynější volání po respektu k mezinárodnímu právu a zachování územní integrity Gruzie z úst těch státníků, kteří přitom připravili Srbsko o třetinu jeho území, zní jako hodně špatný vtip.
Není první svého druhu. Když bylo v roce 1999 bombardování Srbska a Černé Hory v plném proudu, došlo ve francouzské Bretani k několika separatistickým akcím. Na dotaz reportéra televizní stanice TV5, jak se Paříž bude stavět k eventuálním autonomním požadavkům Korsičanů, Basků, Bretoňců či Alsasanů, odpověděl tehdejší ministr vnitra Chevenement, že o Bascích, Bretoňcích a Alsasanech neví nic – Kosičany pro jistotu vynechal – on že zná pouze Francouze. Je otázkou, kolik takových „vtipů“ ještě svět zažije.
27. 07. 2010 | 18:59

Targus napsal(a):

To mean:

Kosovský scénář propukne na Slovensku v okamžiku, kdy bude mimo jiné slovenské obyvatelstvo násilně vytlačováno ze své půdy vypalováním domů a stodol, vraždami policistů a věšením obrazu slovenského przidenta pod oslí a koňské ocasy takovým způsobem, aby exkrementy zvířat padaly na líc obrazu.
27. 07. 2010 | 19:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Dienstbier,

nemám co dodat, své stanovisko v této věci jsem na netu uváděl mnohokrát.

Vašich postojů v této věci si velmi vážím.
27. 07. 2010 | 19:03

Mean napsal(a):

Béda: Náklady USA v Afghánistánu jsou takové že by každý její občan si mohl koupit docela slušnou zásobu drog, pokud by USA skutečně šlo o pěstování drog. Ano, na Kosovu je obchod s narkotiky "populární" z několika důvodů: Stát je to extrémně chudý s velkou nezaměstnaností (i když se situace rapidně zlepšuje) a je na drogové cestě z Asie do Evropy. Netřeba dodávat že do náruče chudoby Kosovo uvrhl Srbský Diktátor Milošević, ostatně stejně jako i celé Srbsko.
27. 07. 2010 | 19:04

Karel Mueller napsal(a):

Pane Dienstbier,

nemám co dodat, své stanovisko v této věci jsem na netu uváděl mnohokrát.

Vašich postojů v této věci si velmi vážím.
27. 07. 2010 | 19:09

Targus napsal(a):

To Mean:

Nerad tapetuji. Maličký citát z Haradinajovy knihy:
"Příběhy o válce a svobodě" píše: "Likvidoval jsem srbské policisty, zabíjel jsem srbské civilisty a neposlušné Albánce. Už jako dítě jsem pochopil, že se albánský a kosovský problém může vyřešit pouze silou. Od mala jsem se připravoval na finální střet se Srby. Má aktivní úloha začíná v roce 1994. Tehdy jsem se skupinou svých přátel ze Švýcarska, přes Albánii, došel do Kosova. Nepočítaněkrát jsme přes Albánii, tajnými kanály, přepravovali zbraně do Prizrenu, Peći, Djakovice... Někdy v jedné zásilce bylo i přes sto pušek a samopalů. Pořád jsme napadali srbské síly, na každém místě, ve dne i v noci. Každý den jsme zabíjeli srbské policisty..."

A ještě něco málo od svědkyně:
Nejvýznamnější svědectví podali dva kosovští Albánci. Dvaačtyřicetiletá Lj. K. vypověděla, kterak byla v květnu 1998 spolu s několika dalšími Albánkami a Romkami unesena do tábora na horu Junik blízko hranice s Albánií.

Ihned po vstupu do tábora se jim naskytl hrůzný pohled - ke stromu byla přivázána dvě zmasakrovaná těla srbských policistů. Později zjistila, že se jedná o muže unesené z města Rastavica. Popsala, že jejich těla byla rozřezána, oči vydloubnuty a na rány jim byla sypána sůl. Ještě byli živí a sýpali bolestí. Haradinaj k nim pak přistoupil, jejich vysílačkami srbsky něco vzkázal jejich kolegům, vytáhl nůž a oba dva podřízl. Srbští policisté tak museli slyšet i poslední děsivý vřískot svých kolegů.

Haradinaj se poté obrátil pozornost k uneseným ženám. Svázal je ostnatým drátem, z čehož má svědkyně ještě dnes viditelné jizvy. Několik, včetně jí, znásilnil a během (zlo)činu je po těle pořezával nožem, kterým zabil policisty. Po několika dnech svědkyni Lj. K., spolu s dalšími ženami, nechal vyvést na popravu. Jeden z Albánců, kteří dostali úkol toto provést, však ženu znal z dřívějška a umožnil jí utéci. Uprchla z Kosova a později slyšela, že Haradinaj osobně uřízl hlavu jejímu otci. Byl totiž loajálním občanem Srbska, nepodporoval teroristy z UCK a odmítal jim během války pomáhat.

Tolik o svatouškovi Haradinajovi.
27. 07. 2010 | 19:14

Targus napsal(a):

To Mean:

A ještě o soudu v Haagu

Do soudní síně přišlo svědčit 82 lidí, z nich jen někteří našli odvahu z něčeho konkrétního Haradinaje obvinit. Neuvěřitelných devět oznámených svědků totiž do začátku tohoto procesu přišlo o život. Podle slov obžaloby byl "korunní" svědek na ulici přejet džípem, sedm jich bylo zastřeleno a jeden ubodán. Dva ze zastřelených byli bývalí Haradinajovi spolubojovníci. Automobil, ve kterém se nacházeli, byl po "exekuci" polit benzínem a zapálen. Za porážku "Haagu" se rozhodně může označit fakt, že z těcho devíti zabitých lidí se tři nacházeli v "programu ochrany svědků" a přesto byli nalezeni a zlikvidováni.

Dalšího komentáře, doufám, netřeba.
27. 07. 2010 | 19:21

Tribun napsal(a):

Není nad to, když o věci mluví někdo, kdo jí rozumí (což není totéž jako mít pevný a vyhraněný názor). Díky za disent, pane Dienstbiere.

Nález soudu je jen další důkaz toho, že právo a spravedlnost jsou jen vzdálení příbuzní, kteří se zhusta nesnášejí. Spravedlnost je z hlediska geopolitiky zcela irelevantní, rozhodující je právo – právo silnějšího. A to stojí na straně Kosova. Stačí se podívat, kde vlaje vlajka USA.

http://tribun.bloguje.cz/85...
27. 07. 2010 | 19:22

Béda napsal(a):

Mean,

jako znalce reálií bych se vás chtěl zeptat. o co opíráte své tvrzení, že se situace v Afghánistánu rapidně zlepšuje? V čem se dramaticky zlepšuje? Jsou tam lidé spokojenější? Jestliže ano, jak je možné, že Talibán získává na popularitě a kontroluje stále větší část území? Prý jeho vliv postupně proniká i do tradičních enkláv koaličních spojenců - na území severních kmenů.

Pokud jde o Kosovo. Toto je již nějakou dobu "svobodné" (téměř prosto nealbánců). Dostává se mu štědré pomoci z evropských zdrojů. Mohl byste v krátkosti popsat obrovský hospodářský a společesnký pokrok, kterým tato země mezičasem - po osvobození od "diktatury" prošla? Co je základem ekonomiky tohoto území? Je to demokratická země?...
27. 07. 2010 | 19:28

hovorka11 napsal(a):

Béda:
Nepochybuji, že je vše sledováno aby nedošlo k problémům.
Cesty velkých peněz jsou v drogách a vojenském materiálu, proto se to nezatrhne, nikdy nechytí Usáma Bin Ládina a neustále se bude bojovat proti někomu v islámském světě.
Mám pocit, že Rusko už z nouze bylo z tohoto kolotoče nepřátel vyjmuto a postupně je mu dovoleno stát se částečný spojenec USA a EU. Afgánská armáda má být vybavena cca 21 ruskými vrtulníky Mi 17 za peníze spojenců !
-----------------------
Všechno je jen taková hra o peníze a tím i moc.
27. 07. 2010 | 19:34

zemedelec napsal(a):

pánové semleli jste tady kde co ale uniklo vám to podstatné proč musí vdycki řešit tyhle problémi usa neuvědomujete si kolik mohlo byt utečenců s celé jugoslávie určite by neutíkali do ruska zas by to museli řešit západní státy a usa jenom pripomenu kolika lidem museli pomoct od konce druhé světové války a mi nejsme schopni ani jim poděkovat natož pomoci když máme zodpovídat za dění v evropě tak otáčime rukama mi nic ale jak se jedná o peníze tak máme nastaveny obě ruce a takoví lidi jako p dinsbír jenom matou lidem hlavu
27. 07. 2010 | 19:35

Targus napsal(a):

To zemedelec:

Kdyby se USA nes*aly do Kosova, k ničemu takovému by tam vůbec nedošlo. Naprosto totoéž platí i o Bosně. Ta byla rozjeta v rámci účinného oslabení Srbska před předem pečlivě plánovanou anexí.
27. 07. 2010 | 19:47

takezemedelec napsal(a):

To zemedelec:
Za co komu patri dik, je slusne podekovat, za co komu patri ostuda je ostuda s ni souhlasit.
Za pomoc svobode Evropy patri USA i ostatnim spojencum dik!
Ostuda patri tem, kteri po uzavreni primeri v Kosovu slibili Srbum respektovani jejich uzemni integrity
a pak jim /uznanim Kosova/ naplili do tvare.
Stejne USA jak Francie.
To Mean: kecy!
27. 07. 2010 | 20:29

Suchec napsal(a):

Mean: a kam patříte Vy?

Brněnský Saddám. Tak přezdívají čerstvému předsedovi českých muslimů Muneebu Hassanovi Alrawimu někteří brněnští muslimové. Kritizují jeho neprůhledné zvolení, hospodaření v brněnské mešitě a tvrdí, že drží moc nedemokratickými prostředky. Alrawiho příznivci se ale hájí a upozorňují na propojenost některých oponentů s nacionalistickým hnutím.
Diktátor a nacionalisté. Tak silná slova volí dvě strany, které se nemohou shodnout na tom, jak by muslimská náboženská obec měla fungovat. „Říkáme mu brněnský Saddám. Nedá ostatním šanci, aby se vyjádřili. Chceme se v islámu řídit demokratickými principy, ale Alrawi vidí jen své jméno a svoji politiku,“ tvrdí Hani Baloush, který býval předsedou Islámské nadace v Brně .
Odpůrcům vadí, že Alrawi stojí v čele tří muslimských organizací v Česku: Islámské nadace v Brně, Muslimské obce v Brně a před měsícem se stal také předsedou Ústředí muslimských obcí v České republice.
Na hlavu čerstvého vůdce muslimů z celé republiky padají také další obvinění. „Při nástupu do funkce předsedy brněnské Islámské nadace vymazal ze seznamu asi sedmdesát členů. A také svoje předsednictví neustále prodlužuje. Doteď to byla to brněnská záležitost, ale nyní, když se stal vůdcem všech muslimů v republice, stojíme na křižovatce. Pokud věc necháme být, může zůstat vedoucím všech českých muslimů až čtyřicet let,“ myslí si Bader Mea Eknaifith, který vede v Brně školu arabštiny Alfirdaus. Ten také proti politice brněnské mešity zorganizoval petici, která nese už dvě stovky podpisů.
Podle statistik je v České republice asi tisíc praktikujících muslimů. „Zvolili ho lidé, které si sám dosadil do muslimské obce v Brně. My jsme se o jeho zvolení dozvěděli až z vašich novin. Každý pátek jsem v mešitě, ale nikdo mi nic neřekl,“ říká Eknaifith.
Alrawiho přívlastek „brněnský Saddám“, kterým ho častují jeho odpůrci, pobavil. „Doufám, že se nestanu terčem americké vlády jako opravdový Saddám,“ žertuje Alrawi. Pak ale zvážní. „Chtějí mě poškodit. Žádnou petici jsem neviděl. Tito lidé nechodili na pravidelné schůzky muslimské obce, a tak byli vyloučeni. Eknaifith musel odejít i z Islámské nadace, protože poškozoval její dobré jméno. Volit předsedu mohou jen aktivní členové, takže není divu, že o tom nic neví,“ vysvětlil Alrawi.
Muslimové, kteří podepsali petici, usilují o změnu stanov muslimské obce. A hrozí, že pokud jim to ústředí nepovolí, založí si ústředí nové. K tomu jim stačí tři stovky podpisů z celé republiky. „Budeme se jmenovat Svaz muslimských obcí. Nechceme tak dlouhé volební období, které si může někdo donekonečna prodlužovat,“ tvrdí Eknaifith.
Alrawi ale jednoznačně tvrdí, že tak dlouhé volební období odmítl. „Po zvolení jsem požadoval, aby se doba zkrátila na jeden až dva roky. Proč si alespoň neověří fakta?,“ zlobí se Alrawi.
Vysvětlení pro útoky proti brněnské mešitě má Lukáš Lhoťan ze sdružení muslimů a jejich přátel Libertas Independent Agency. „Převážná část muslimů kolem školy Alfirdaus jsou šíité, zatímco brněnskou většinu tvoří sunnité, kteří stojí při Alrawim. Ti druzí poporují arabský nacionalismus, zatímco my dáváme přednost islámu jako náboženství,“ uvedl Lhoťan.
Rozbroje uvnitř muslimské komunity nepovažuje za přílši závažné politolog Miroslav Mareš z brněnské fakulty sociálních studií. „Podobné osobní rozpory se vyskytují v každé organizaci. Nelze z nich vyvodit závěry, které by platily pro muslimskou komunitu,“ myslí si Mareš.
27. 07. 2010 | 20:29

Suchec napsal(a):

Kosovo je Bond Steel a 70000 US Army. O to šlo především. Jo, a mám dojem, že kobalt a ještě cosi. Wolfram?
Tedy kromě drog, jak se kdysi proflákl Holbrooke.
27. 07. 2010 | 20:35

Xavier napsal(a):

Pane Dienstbiere!

Dal jsem vám svůj hlas, když jste vedl Evropské demokraty a jsem tomu moc rád! Díky za váš článek, se kterým se naprosto ztotožňuji!
Díky za to, že nepřestáváte snít o Evropě založené na respektování práva a rovnosti všech před zákonem a ne na právu silnějšího.
27. 07. 2010 | 20:46

Honza napsal(a):

... TGM by "jenom" souhlasně pokýval hlavou,...
děkuji Vám pane Dienstbier

hezký den, dni, ...
27. 07. 2010 | 20:49

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Jirko, možná by bylo zajímavější, kdybys nás seznámil s Tvým možným členstvím v StB (leccos prosáklo i přes media) a konečně potvrdil informaci, že Havla mohla na "převzetí moci" připravovat jedna ze západních zpravodajských služeb. Možná tento národ blbý vypadá, ale blbý není. Myslím, že i Tobě byly příjemné peníze ze zahraničí, které jste s "kamarády z Charty" utápěli v chlastu a cigaretách. A co říkáte na toto? Je to pravda anebo podáte trestní oznámení? (mlčení by ve Vašem případě znamenalo souhlas ...)

http://www.euportal.cz/Arti...
27. 07. 2010 | 20:54

Admirál napsal(a):

Nikdy jsem nezažil tak hluboký pocit studu, jako když minulá vláda z iniciativy dnešního ministra zahraničí uzanala Kosovo.

Je smutné, když má někdo rodokmen knížete a dělá lokajské skutky

Na to se nezapomíná.
27. 07. 2010 | 21:01

Lex napsal(a):

"Posazení Jiříčka do první lavice FS a jeho současná kandidatura do Senátu, která-podle mne-skončí fiaskem je úletem jako hrom."
Asi komentář převzatý z doby před dvěma lety?
Ale pravda, jak skončí senátorská mise Jiřího Dienstbiera za ještě více než čtyřmi roky, těžko předvídat.
27. 07. 2010 | 21:16

voroshilov napsal(a):

Nevim kdo to tady citoval Beda nebo Hovorka11"Rusko z nouze bylo postupne vyjmouto z kolotocu nepratel a jemu dovoleno stat se spojencem USA a EU"ale to je mismas!
Rusko bylo vzdy spojencem stareho jadra EU ale nepritelem NATO a proamerickych rezimu,kdyz mluvime o nouzi tak nezapomente kdo urcuje energetickou politiku v Evrope a nesrovnavejte 1999 a 2010 rok-to jsou uplne ruzna Ruska,to USA a NATO bylo dovoleno pouzivat tranzitni koridory a logistickou pomoc,novy president Medvedev obecne pripomina raneho Gorbaceva,ale jeho protejsek na tom neni o moc lepe!
27. 07. 2010 | 21:22

Midori napsal(a):

Admirál
Cítím to stejně.
Autorovi děkuji za tento blog.
27. 07. 2010 | 21:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Kosovo je mezinárodní protektorát" Ano. A nick ´mean´ je jeho zaměstnanec v oblasti propagandy.
27. 07. 2010 | 21:39

Targus napsal(a):

To Suchec:

Opomněl jste uhlí tak na 40 - 50 let těžby, jediný významný olověný důl v Evropě a zejména blízkost ropovodu, ktrý by jinak procházel jinak dosti nestabilní oblastí.
27. 07. 2010 | 22:19

antoninovy napsal(a):

Jiří, jistý pan Bob Holbrook byl kdysi velký kamarád s jistým Miloševičem, psal o něm nadšené zpravy do State Department. I to vypovídá o kvalifikaci lidí, které tam posílají. Langley, žel, taky ne moc velká kvalifikace a sláva, prostě si na mapě něco zakroužkují a jdou do toho, a to jak a s kým a s jakým výsledkem...
27. 07. 2010 | 22:50

Targus napsal(a):

To antonínovy:

Můžete sám za sebe říci něco o Miloševičovi, kromě obvyklých frází, že rozpoutal největší konflikt od dob blablablabla....?
Dal jste si tu práci a analyzoval jste jeho projevy a následně jeho politické činy v kontextu s vyhodnocením stávající situace v rámci Jugoslávie a přilehlých teritorií?
Anebo se vážně zabýváte pouze pindy odposlouchanými z Novy?
V době, kdy se dostal k veslu jistý Slobodan Miloševič, bylo již na mezinárodním fóru dávno rozhodnuto o demontáži Jugoslávské federace. Četl jsem jistou analýzu v r. 1990 a nevěřícně jsem zíral na papír, kde byl do nejmenšího puntíku popsán průběh a scénář války v Bosně TŘI ROKY PŘED JEJÍM ZAPOČETÍM!!!
Tato analýza pocházela z pera jistého amerického novináře, jehož jméno jsem si bohužel nezapatoval, neb jsem to považoval za totální blábol. Totéž tam bylo psáno i o zde propíraném Kosovu, což mne tehdy příliš neudivilo, neboť problémy s Albánci tam byly prakticky od skončení války.
Miloševič byl lump co se týká rozkrádání státního majetku (a kdo není, že?). Ale přišít mu rozpoutání občanské války je velmi slušně řečeno značně neadekvátní ocenění jeho úlohy Kašpárka v této balkánské tragikomedii.
27. 07. 2010 | 23:12

antoninovy napsal(a):

Milý pane Targusi, můj maličký příspěvek se netýkal hodnocení role pana Miloševiče v oněch nedávných balkánských dějinách, nýbrž zvážení role americké diplomacie jen tak en passant. Nejsem tak hluboce vzdělán a poučen, abych se mohl opravdu kvalifikovaně vyjadřovat k oné nedávné balkánské záležitosti, ale jen proto, že jsem mohl komunikovat z lidmni z americké administrativy, kteří byly pohoršeni slabinami jejich diplomacie jsem dovolil si zde přednésti tento poznatek. Tak se nehněvejte, v dobrém, an
27. 07. 2010 | 23:19

antoninovy napsal(a):

a hrome - lidmi, kteří byli, přece, taková hrubka, sorry, uspěchal, polepším se...
27. 07. 2010 | 23:21

antoninovy napsal(a):

P.P.S. Pane Targusi, ano, žiji v jeskyni, jsem řeholník, i když chodím do zaměstnání, ale věřte mi, ten ďábelský vynález tu teliviziu nemám v jeskyni, nevlastním a co to je to Nova, prosím? to je nějaký kanál? Neznám. Ale pozdravuji, ale už končím transimissio.
27. 07. 2010 | 23:26

Targus napsal(a):

To antonínovy:

Já se spíše domnívám, že mistr Holbrooke psal nadšené zprávy do doby, než byl náležitě poučen, co se od něj vlastně očekává. tak se tomu děje i v diplomatických službách jiných států.
Btw. Těch slabin by se dalo najít daleko více.
Máte-li zájem, o směřování Miloševiče se dá mnohé nalézt i na netu, či v knihovnách. Odhlédneme-li od faktu, že se hlásil ke komunistům a tvrdohlavě razil kurz ala Tito, do balkánského řezníka, jak byl s oblibou titulován, mu proti takovému Thacimu, Haradajovi, či Oričovi, chybí značný kaval (kus).
27. 07. 2010 | 23:32

antoninovy napsal(a):

To Targus, asi tak jak píšete, ono je to asi všechno v jiné optice, když sedíte ve W. D. C. a pak si zajedete si do na prima večeři do Gergetownu, kde je to všechno celkem free a fine a pak Vám ti prima lidi vykládají, jak to chodí na tom strange Balkáně, že. Nu co s tím. Nevím. Just insight.

Nejsem nyní v rozpoložení, abych tady něco vykládal a pokoušel se vynášet nové myšlenky, snad někdy příště, co však považuji za hodné pozornosti, chaty pod články zde na aktu.cz., tolik rozporných, reaktivních názorů, to zde dosud ještě nebylo. Nevím zatím co s tím, zdá se však, že schyluje se k jakémusi fenomenu občanské neposlušnosti. Uvidíme.
27. 07. 2010 | 23:46

hoven napsal(a):

srbové mužou byt radi, že jim USA vytahli trn z paty. to by byla nekonečná válka jako v palestině. al-kajdu bysme měli za humny. kosovský albanci by se v EU vyhazovali do vzduchu. takhle je klid.
28. 07. 2010 | 00:10

Da.Rock napsal(a):

mean: člověče, ty to nemůžeš mít v hlavě v pořádku! O obchodování s orgány unesených Srbů neinformovala srbská média, ale soudkyně Carla del Ponte, známá jako "Lovkyně Srbů". I ji chceš podezírat ze lži?
Kosovci jsou sebranka nejhoršího kalibru. Albánec z Kosova bylo vždy synonymem pro mafiána a grázla non plus ultra.
Něco ti povím - tihle ksindlové měli být drženi vždy pořádně na uzdě. Miloševič byl po dlouhé době jediným člověkem, který věděl, že po dobrém s nimi nic nesvede. Bylo velkou chybou NATO, že jej odstaranili, tak jako bylo chybou odstranění Saddáma, který byl poslední hrází před rozpínavostí militantního islámského fundamentalismu.
28. 07. 2010 | 00:18

antoninovy napsal(a):

Pane hoven, ale ta věc není dokončena a běží dál, ten Balkán hoří a nedej Bůh, aby EU jej přitáhla k sobě! Ty krátkodobé cíle us států, z blbých myšlenek nedoučených, nevzdělaných v podstatě, absolventů mizerných universit tamtéž, dělají neuvěřitelné těžkosti celému světu i Evropě. Ty lidi jsem zažil, jsou tupí, nevědomí, americky ego zaměření, nemají empatii pro cokoli. Ti jsou nebezpečím současného světa, jsou jen vděční za prima employment. Tak je, žel.
28. 07. 2010 | 00:19

stranický ahasver napsal(a):

hlavně že bylo funkční kosovo s 95% albánskou většinou.proč jste tedy tuhle věc nevyřešili, když se tam zabíjelo. a nejen v kosovu. vy jste ani nedokázali udržet v celku československo, kde mimochodem byly vyhnány nebo pozabíjeny všechny menšiny, které při jeho vzniku na jeho území žily.tak si raději strčte svůj panslavistický kozáček za valašský klobouk.
28. 07. 2010 | 00:19

antoninovy napsal(a):

Ale Jiří D., když jsem ještě snad při smyslech v tuto pozdní hodinu, jak víš, byl jsem svědkem tolika klíčových událostí po roce 89 a také té podivné události, kdy jsi přivezl letounem ČSA squadru albánských "disidentů", bylo to nějak ku noci, v Ruzyni staré a koukali jsme, co to z toho Tupoleva leze za partu divošských mafiánů. Ty jsi se poněkud skrýval a byl na rozpacích a celá ta noční scéna byla děsivá, jeden vrahounský obličej za druhým. Všichni tito líbezní hošíci se organisovaně rozptýlili po západní Evropě, aby snad založili buňky jajich maffia organisace. Milý Jiří, buď prosím tak hodný a vysvětli nám dovoz onoho kontigentu albánských mafiánů do Česka. Co to bylo, jen jedna z dalších propagandistických akcí OF, nebo co. Máme to perfektně zdokumentováno fotograficky, byla by to dobrá story do týdeníku. Těším se na odpopěď a objasnění.

Salut

an
28. 07. 2010 | 00:49

antoninovy napsal(a):

P.S. Jiří, pokud se na nás Petr Geisler kouká z té vejšky, ostatně myslím, že to není vejška, je to paralel, tak se tím svým suchým způsobem docela baví, a občas i trochu uchechtne. Když zesnul, byl jsem tam blízko, vykonal co třeba vykonati bylo i když trochu protestně mával ručkou a pak, jak se mi to stává, viděl ho, blízko, nebo daleko? stál tak nějak bokem a nechrěl se bavit o ničem, pak se začal vzdalovat do šedovovomodravého teskného příšeří a horizontu, tak bokem a už s ním nebyla řeč. Menší a menší až už nebyl vidět, hrome, kam se tak vzdálil. Už se pak neukázal. Jen občas nějaký podivně romantický sen se zjeví. Bublina tvrdí, že se mu může volat, prý to občas zvedne. Já nezkoušel, Jižž, vyřízeno. A znova čtu všechno od Franze Werfela, a to jest to léčivo na duši.

Pax vobiscum

an
28. 07. 2010 | 01:18

Rezek napsal(a):

Ambice Velkého Srbska, skončili Srbskem Malým.A je to jedině dobře.Rozpoutali několik válek proti menším sousedům, vedli je s mimořádnou brutalitou a pro svou neschopnost utrpěli v každé válce porážku.Navíc okupují Vojvodinu.Jak k té asi přišli? Pokrytci a váleční neumětelové, nenávidění téměř všemi okolními etniky.
28. 07. 2010 | 01:37

Béda napsal(a):

mean, rezek...

pár údajů z Wiki:
- Obyvatelstvo: "První moderní census se v Kosovu odehrál v roce 1921. Ten registroval 439.010 obyvatel, z toho 280.440 Albánců (tj. 63,9 % všech obyvatel). Podobné výsledky vykázalo i sčítání lidu z roku 1931, které registrovalo 552.064 obyvatel, z toho 347.213 Аlbánců (62,9 %).

Za druhé světové války, kdy se Kosovo stalo součástí Velké Albánie, bylo zhruba 100 tisíc Srbů vyhnáno a 10 tisíc zavražděno, čímž došlo ke snížení srbské populace (část vyhnaných se po válce ovšem vrátila). Někteří srbští historikové tvrdí, že v průběhu druhé světové války se do Kosova přistěhovalo až 100 000 Albánců z Albánie, tento údaj je ovšem patrně značně přehnaný." (Zde bych jenom připomněl, že Srbové se za války postavili proti německérozpínavosti, naopak Albánci, stejně jako Chorvaté podporovaly státy Osy.)

Ekonomika (Zde je Wiki velice strohá a skoupá na slovo)
"Před vleklými nepokoji, bombardováním a válkou byl rozvinut těžební a cementárenský průmysl, hlavní složkou ekonomiky bylo přesto ale stále zemědělství. Dnes je i dříve velmi chudá země kvůli válce na tom ještě hůře. Oficiálním platidlem v zemi je Euro, stejně jako v Černé Hoře, přestože Kosovo není členem eurozóny. Dříve se zde používala německá marka a ještě před ní oficiální jugoslávský dinár."

Otázka: Nevybrala si náhodou západní koalice vzhledem k válkám, které vede, vzhledem k budoucnosti Evropy v případě Kosovského konfliktu (a snad i Bosny) čirou náhodou špatnou stranu?
28. 07. 2010 | 06:52

Béda napsal(a):

omluva za gramatické chyby
28. 07. 2010 | 06:54

gaia napsal(a):

Když přišel Milorad Cavic srbský plavec na závody v tričku s nápisem "Kosovo je Srbsko"

byl Mezinárodní plaveckou federací okamžitě diskvalifikován a ze závodů vyloučen.
A já se ptám: Kde je svoboda slova základní lidské právo?
To už se nemohou nosit trička s nápisem?
28. 07. 2010 | 07:14

Admirál napsal(a):

Rezek - Ambice velkého Srbska skončily Srbskem malým?

Multietnický projekt Jugoslávie byl z vnějšku mocnostmi rozeštván a nahrazen slabými národními státy. Rozděl a panuj v přímém přenosu.

okupují Vojvodinu?

Byl jste někdy ve Vojvodině? Podle mého osobního poznání je Vojvodina příklad, jak se dá dobře zajistit soužití mnoha národností v jednom státě.

Nenáviděni téměř všemi okolními etniky?

Víte, s kým sousedí? Co soused, to ambice roztáhnout se na úkor souseda. Balkán a potažmo Everopa néní zrovna selanka.
28. 07. 2010 | 07:20

Targus napsal(a):

To Beda:

Jen malé doplnění - v Kosmetu pracovali rukama ve většině Srbové a Turci, proto celkem logicky došlo po jejich exodu k zastavení ekonomiky. Po Albáncích můžete těžko chtít, aby chodili do práce do státního podniku, když z každé rodiny někdo dealuje nebo je nucen odvádět 30% ze mzdy vydělané v zóně EU.

To Rezek a Admirál:

Na cinty o velkém Srbsku nemá smysl reagovat, snad jen tolik, že o velkém Srbsku se samozřejmě mluvilo, avšak téměř nic nekonalo. Podpora Srbů v Chorvatsku a v Bosně byla téměř nulová.

Vojvodina jako provincie Srbské republiky měla zvláštní status v rámci SFRJ. Měla svůj parlament, rozpočet, dokonce i svůj fond na vyplácení starobních důchodů. Dalo by se říci, že jí chyběl pouze ten statut republiky. Ve Vojvodině žijí Maďaři, Slováci, Češi, Rumuni, Chorvati a Srbové bez jakýchkoli problémů. Všichni ovšem respektovali zákony SFRJ a dnes Srbska. Bezpečnostní problémy tam nebyly, pouze při pohybu jednotlivých uprchlických vln se logicky zvyšovala kriminalita, utečenci brali cokoli, co se dalo sníst či zpeněžit.
Vojvodina byla mimo jiné jedna z nejbohatších částí SFRJ, vpodstatě zásobovala většinu federace potravinami.
28. 07. 2010 | 07:47

Targus napsal(a):

to gaia:

Kdyby přišel v triku s nápisem I love USA nebo I like Shquipëria, asi by si ho celkem nikdo nevšímal...
Taková je doba. Svoboda slova samozřejmě existuje, pokud vyslovujete správná slova ve správném pořadí.
28. 07. 2010 | 07:56

gaia napsal(a):

ano svoboda slova a její divné pojetí:

příběh z USA vyčtený z internetových novin Baltimorské slunce.

Nebohým rodičům padl syn den po nabytí zákona o službě homosexuálů v armádě USA. On homo nebyl.
Phelpsova ortodoxní církev však uznala že ta smrt je trest boží za ten zákon a když nebozí rodiče svého syna pochovávali tak s transparenty řvali u hrobu a vykřikovali hesla rodiče nemohli ani syna v klidu pochovat a že byli křesťané tak to těžce nesli.
Dali proto tuto církev k soudu za neohleduplnost a narušování privátních práv.
Soud se táhl 3 roky a vyhrála kupodivu ta církev neb svoboda slova a projevu je vyšší právo než právo mít na pohřbu klid.
Církev zažalovala tyto nebohé rodiče o náhradu soudních výloh ve výši 143 tisíc dolarů. Pán je trhovec a vydělá 50 tisíc dolarů ročně. Nemohl zaplatit. Přišel exekutor vše zabavil z rodičů jsou bezdomovci. V USA je celonárodní sbírka na pomoc této rodině.

Vivat Ať žijí lidská práva svoboda spravedlnost a nezávislé soudy.

Žijeme v podivné době.
28. 07. 2010 | 08:10

scallop napsal(a):

Autor:

"Pro verdikt hlasovalo deset, proti čtyři – soudci ze Slovenska, Ruska, Maroka a Brazilie, tedy zemí, které nemíní podlehnout mocenské masáži."

Rusko a Slovensko se boji vlastnich narodnostnich mensin, o masaz nejde. Takze uz v prvnim odstavci signalizujete: "Pisu to jako propagandu a tak to taky vy, ctenari, berte." Ok, beru to tak.

Ale blog je uzitecny z jineho duvodu. Nedavno probehla zprava a vyroci masakru ve Srebrenici. Celkem bez zajmu, holt to tam OSN ci EU nezvladly. (Kdo si ma dneska pamatovat, kdo tam ty mirove vojaky (ci ma psat humanitarni valecniky?) posilal.

Ale Kosovo ma v pameti kazdy.

Neni tenhle narod plny pokrytcu ?
28. 07. 2010 | 08:31

Béda napsal(a):

Schwarzenberg: "Česká republika sdílí názor vyjádřený v prohlášení vysoké představitelky EU. Vyjádření ICJ potvrzuje stanovisko vlády ČR o tom, že vyhlášení nezávislosti Republiky Kosovo není v rozporu s mezinárodním právem."

Vyhlášení samo osobě skutečně nepředstavuje žádné porušení mezinárodního práva. Každý si může vyhlásit co chce. Porušení práva představuje uznání státnosti Kosova. Je to v rozporu s rezolucí OSN 1244 a se závěrečným aktem Helsinské konference. K. Schwarzenberg, který spoluzakládal
Helsinský výbor pro lidská práva a dlouho byl v jeho čele, by to mohl vědět - i když je to už dávno. Protože je náš staronový ministr aktivním členem trilaterální komise Brzezinského a Rockefellera a účastníkem "neformálních pokeců" tzv. Bilderbergského klubu, stojí zato připomenout mu klíčové pasáže Závěrečného aktu helsinské konference, na kterém je postavena také naše svoboda, hodnoty, které oficiálně zastával do r.1989:

I. Svrchovaná rovnost, respektování práv vyplývajících ze svrchovanosti
"Zúčastněné státy budou vzájemně respektovat svou svrchovanou rovnost a osobnost, jakož i všechna práva, která z jejich svrchovanosti vyplývají a která tato svrchovanost zahrnuje, mezi něž patří zejména právo každého státu na právní rovnost, územní celistvost, na svobodu a politickou nezávislost."

III. Neporušitelnost hranic
"Zúčastněné státy považují vzájemně veškeré své hranice, jakož i hranice všech států v Evropě za neporušitelné, a nebudou proto nyní ani v budoucnu tyto hranice napadat. V souladu s tím se rovněž zdrží jakéhokoli požadavku či kroku se záměrem zmocnit se nebo uchvátit část nebo celé území kteréhokoli zúčastněného státu."

IV. Územní celistvost států
"Zúčastněné státy budou respektovat územní celistvost každého ze zúčastněných států. V souladu s tím se vystříhají jakéhokoli jednání proti územní celistvosti, politické nezávislosti nebo jednotě každého zúčastněného státu, které by bylo neslučitelné s cíli a zásadami Charty OSN, zvláště takového jednání, které by představovalo hrozbu silou nebo použití síly. Zúčast-něné státy se rovněž vystříhají toho, aby učinily území jiného zúčastněného státu předmětem vojen-ského obsazení nebo jiných přímých nebo nepřímých násilných opatření v rozporu s meziná-rodním právem, nebo předmětem přivlastnění pomocí takových opatření nebo vyhrožováním jimi. Žádné takové obsazení nebo přivlastnění nebude uznáno za zákonné."
28. 07. 2010 | 09:13

Tribun napsal(a):

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř - Kosovo má prý otevřené dveře do EU http://www.czechfreepress.c...
28. 07. 2010 | 09:21

Béda napsal(a):

Karel Schwarzenberg: Jsou to teroristé, alhttp://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2200:karel-schwarzenberg-jsou-to-teroriste-ale&catid=58:evropa&Itemid=448e..."
28. 07. 2010 | 09:30

Béda napsal(a):

Omluva: článek "Schwarzenberg: Jsou to teroristé, ale..." je zde:

http://www.czechfreepress.c...
28. 07. 2010 | 09:32

hoven napsal(a):

antoninovy,
amerika zachránila evropu před nacismem a komunismem. myslim, že bys měl američanum z vděčnosti líbat p...l. co se týká balkánu, to je prostě narazník, který evropu po staletí chránil před islámem. tam se vždycky bojovalo, kde jsou muslimové, tak je prostě bordel. to je uplně jedno, jestli je to palestina, nebo kosovo. ta věc nebyla řešitelná. srbová samozřejmě nemohli napochodovat do kosova a srovnat to tam se zemí bez ohledu na civilní oběti jako rusáci v čečně. tady je evropa a ne asie. já ze samostatnýho kosova nemam radost, ale nevidim jiný řešení. ty jo????
28. 07. 2010 | 09:54

Charlie napsal(a):

Jiří Dienstbiere,

dovolím si shrnout Váš pohled na věc - Srbové jsou naši slovanští bratři a ti si mohou dovolit cokoli.
Kosovští Albánci (Bosňané) jsou méněcenní přičmoudlíci a s těmi mohlo Miloševičovo Srbsko zacházet jako se Židy Hitler.

Můj názor: za vznik Kosova mohou poděkovat tamní Srbové ne Clintonovi/Bushovi ale Miloševičovi.

Budete ozdobou a posilou pokrokového křídla v levicové politiky -:))
28. 07. 2010 | 10:03

Béda napsal(a):

Charlie,

namísto podsouvání svých smyšlenek p. Dienstbierovi a ideologie bych vám doporučoval seznámit se s názory staronového ministra zahraničí - odkaz jsem nechal v 09.32:58
28. 07. 2010 | 10:38

Targus napsal(a):

Z rozhovoru s Karlem Schwarzenbergem:

„Takže vy jste před demokratickým Srbskem dali přednost narkomafii a zločincům, kteří dnes ovládají kosovsko-albánskou společnost?"

„Částečně ano. Mně nemusíte o lidech z UČK mnoho vyprávět."

Karel Schwarzenberg nám trochu vyrazil dech -- ví, že zločinci z UČK drží všechny hlavní a důležité posty ve strukturách samozvané Republiky Kosova, přesto navrhl české vládě mafiánské Kosovo uznat.

To hoven:

Srbové tam nepohli napochodovat a srovnat to se zemí, tak to místo nich udělala UCK za plné podpory NATO
A je to v pohodě. Srbské svině nesmějí nic, NATO všechno. Pochopil jsem to správně?

To scallop:

O tzv. masakru ve Srebrenici ví už naprosto každý, že většina obětí pochází z okolních srbských vesnic, kde byla i zakopána.
Btw. vy jste schopen zdůvodnit, proč by někdo tahal mrtvoly ze Srebenice ke své vesnici a tam si je za humny zahrabával?
Holandský kontingent o 600 mužích neměl s ručními zbraněmi a pár obrněnci šanci Srebrenicu ubránit. To ostatně nedokázalo ani asi 2.500 mužů muslimské strany bez adekvátního velení, neboť jak známo celé velení od velitelů rot nahoru a kompltní oddíly mudžáhedínů byly staženy těsně před útokem bosenskosrbské armády.
28. 07. 2010 | 10:48

scallop napsal(a):

Beda:

Cetl jsem to. Schwarzenberg podle textu "bruci", "vztekle boucha pesti do stolu" a podobne. Neumite udelat levicovou propagandu trochu mene okate ? To uz obdivne clanky k top09 v MFdnes pusobily verohodneji. Jeste se mate od pravicovych novinaru hodne co ucit !
28. 07. 2010 | 10:48

Targus napsal(a):

To scallop:

Paní Carla de Ponte - předsedkyně mezinárodního tribunálu v Haagu také dělá levicovou propagandu?
Já jen abych si to utřídil.
28. 07. 2010 | 10:52

scallop napsal(a):

Targus:

Nejprve ke Srebrenici - lisime se v tom, co vnimame jako zasadni. Pro je to fakt, ze srbskem vybudovana armada pobila tolik nevinnych lidi. Mohli nechat ty lidi odejit, ale neudelali to.

"vy jste schopen zdůvodnit, proč by někdo tahal mrtvoly ze Srebenice ke své vesnici a tam si je za humny zahrabával ?"
Vite jak je pohrbivali ? Jestli (v pripade muslimu) neni obvykle provest obrad blizko jejich sidel ? Jestli nebyla preprava mrtvol jednoducha a pohrbeni blizko vesnic tedy take ? Duvodu Vam vymyslim plno bez blizsi znalosti veci. A budu se za ne bit s Vasim elanem !

Ja jsem ale psal o necem jinem. Me fascinuje kolik Cechu citi nutnost se vjadrit k bombardovani Kosova, to je vnimano jako "hrozne bezpravi", "zlocin", "americke valecnictvi" etc - zkratka je to neco duleziteho. Srebrenica a vubec vetsina blakanske valky je neco politovanidnohe ale jde to mimo nas. Zajimave, ze ?
28. 07. 2010 | 11:00

scallop napsal(a):

Targus 28.07.2010 10:52:06

Komentoval jsem odkaz Tribuna, nikoliv paní Carla de Ponte. Soustredte se, chlape !
28. 07. 2010 | 11:02

hoven napsal(a):

targus,
ne nepochopil si nic, protože seš b...c. nemaš ani šanci to pochopit. budeš jako flašinet furt dokola omílat ty tvoje sockomoušký blbosti jako soudruh foldyna a s tím si vystačíš. o tebe se myšlenka ani neotře. foldyna to má z boxu, u tebe nevim jak to vzniklo.
28. 07. 2010 | 11:14

Béda napsal(a):

scallop,

nevím čím to je, ale spod všech článků p. Blaževiče zmizely mé odkazy, kde jsou fotky zmasakrovaných bosenských Srbů.
Takže pouze pro osvěžení (doufám, že nejste po jídle)
ještě jednou:

http://www.prop.sk/agresia_...
28. 07. 2010 | 11:14

scallop napsal(a):

Beda:

Pusobi to mnohem hur nez hromady lebek z Kambodze ci zabery rozkladajicich se tel z kostelu ve Rwande. Proto jsem rad, ze uz se na Balkanu nestrili.
28. 07. 2010 | 11:18

Béda napsal(a):

scallop,

jenom pro pořádek, když už jste zmínil Kambodžu. "Pol Pot - výrobek Made in USA"
http://jirousek.blog.idnes....
28. 07. 2010 | 11:27

Admirál napsal(a):

scallop - můžete mi vysvětlit, co je na různých způsobech vnímání balkánského konfliktu a vzniku Kosova levicového či pravicového?
28. 07. 2010 | 11:33

scallop napsal(a):

Beda:

Pol Pot studoval ve Francii kde obhajil ne dizertaci o tom, ze zapadni ekonomika neni pro Kambodzu vhodna a naopak kolektivni vyroba je pro ni mnohem lepsi. Tady pol Pot je produkt Francie. Pochopi i dite, omlatite tim kazdeho oponenta v mistnich debatach.

Ale klidne uznam Pol Pot - výrobek Made in USA, kdyz Vas to potesi a debatu s Vami to ukonci.
28. 07. 2010 | 11:34

scallop napsal(a):

Admiral:

"můžete mi vysvětlit, co je na různých způsobech vnímání balkánského konfliktu a vzniku Kosova levicového či pravicového?"

Z podstaty veci nic. Ale ze argumantaci ze Tribunova odkazu pouzivaji zejmana levicove hnuti je fakt. Tedy nez "levicova propaganda" je presnejsi "propaganda lidi hlasicich se k levici", coz je ale moc dlouhe.
28. 07. 2010 | 11:38

amdg napsal(a):

Jestli by se nedalo vyzkoušet nezávislost Karlových Varů.
Nevím, je mi smutno. Děkuji za blog a autora podporuji.
28. 07. 2010 | 11:39

hoven napsal(a):

myslim, že zločiny, kterých se na blakáně dopouštěli srbové, chorvati, kosovský albánci a bosnáci sou všem dostatečně známý. debata o tom, kdo z nich je větší psychopat je podle mýho nazoru zbytečná. asi je to tak nastejno.
28. 07. 2010 | 11:41

hoven napsal(a):

amdg,
a nebo obnovení rakouska uherska. proč ma mít nějaký česko samostatnost???
28. 07. 2010 | 11:43

Targus napsal(a):

To scallop:

Já se neptám na tribuna, já se ptám, jestli paní de Ponte také vede levicovou propagandu. Je vidět, že máte přehled a já se rád poučím.

Srebrenica - zde si, prosím, zase doplňte znalosti vy. Tzv. masové hroby obětí byly nalezeny u okolních vesnic, kde žili a byli masakrováni po dva roky Srbové jednotkami Nasera Oriče, složenými z místních muslimů a mudžáhedínů z afrických a asijských muslimských států. Vy máte představu, že tito popravčí pohřbívali srbské oběti podle svých obřadů?
Ze Srebrenice byl pod pohrůžkou popravy zajatého Holanďana Srby vytlačen bez boje kontingent modrých přileb. Přitom zahynul další Holanďan, když jim v odchodu bránily muslimské milice. Ty už cítily velký problém, protože se mudžáhedíni a vyšší velitelé zdekovali. Na to Srbové uzavřeli cesty a propouštěli pouzeženy a děti. Většina muslimských mužů (asi přes 2.000) bránila obklíčenou Srebrenicu a padla v boji. Následně byli zahrabáni v hromadných hrobech v bezprostřední blízkosti Srebrenice. Malá část mužů se stihla vrátit z pozic a začlenit se do civilního obyvatelstva. Zde pak celkem logicky proběhla čistka - ti, kteří byli poznáni přeživšími Srby z okolních vesnic, byli bez milosti popraveni. Pochopitelně už dnes nikdo nerozřeší, kdo z nich byl nevinný a kdo to pouze tvrdil. Nedělejme si ale iluze, že nebyli i tací, kteří se srbských pogromů účastnili z donucení oričovou sebrankou.
28. 07. 2010 | 12:23

Targus napsal(a):

To hoven:

hoven napsal(a):
targus,
ne nepochopil si nic, protože seš b...c

tak to je opravdu argument, na který nelze nic říci.

Snad jen popřát nicku hoven slůvkem NÁPODOBNĚ.
28. 07. 2010 | 12:26

scallop napsal(a):

Targus:

Nemam tuseni, jestli pani del Ponte vede jakou propagnadu. Jestli mate chut o teto pani debatovat, nezbyde Vam nez si najit jineho partnera.

Co se tyce Srebrenice, oficialni verze http://en.wikipedia.org/wik... je duveryhodnejsi. Ale klidne si myslete, ze jsem obeti mocenskeho natlaku ci imperialisticke propagandy USA a jejich evropskych loutek. Me to vadit nebude.
28. 07. 2010 | 12:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Co je tedy problémem ?
To, že je Kosovo samostatné ?

Problémem je, že vyhlášení samostatnosti předcházely mikromanévry Pentagonu na území Evropy, teror UCK, bojkot srbských úřsdů albánskou menšinou, váhavý anebo naopak agresivní nacionálně laděný postup Miloševičovy vlády...

Tedy žádná poklidná dohoda tak jako v případě rozdělení Československa. Nenávist, teror, zločin, zmar...

Kdo je viníkem dnešního stavu? Kdyby tomu nebylo na Balkáně, řekl bych, že je to jedno.
Zde je ale stále v oblibě fundamentální nacionalismus , často explodující v instituci krevní msty. Takže to jedno není. Zde je důležité odkrýt viníky a alespoň je tak pojmenovat. Nebo raději je jen pojmenovat. S ohledem na výše zmíněnou krevní mstu.

A pokud "mezinárodní společenství" nedovedlo zemi za deset let k žádoucímu stavu, mělo by odejít a ponechat Nezávislé Kosovo své Nezávislosti. Protože jinak prohraje i to "mezinárodní společenství".

Takže problémem není Nezávislé Kosovo.
Problémem je Kosovo samo o sobě.
Jako území se svou historií, kulturou, tradicemi, se svými elitami a organizovaným zločinem.
Což by měl být jeho problém.
Jinou věcí je pronikání mafií a teroristů z Kosova na území jiných států.
Ale což na válku s terorismem a organizovaným zločinem nevykládáme dost prostředků ? Tak je třeba je buď lépe využít , nebo lidi, kteří tyto prostředky využívají, nahradit jinými.

P.S. Obecně vzato , jde stále o týž problém - způsob výchovy, výběru, instalace a kontroly vládnoucích elit.
Ať již jsou srbské, kosovské či české.
28. 07. 2010 | 12:45

Targus napsal(a):

To scallop:

Vy jste zde označil za propagandistické levicové žvásty konstatované skutečnosti, o nichž v podobném duchu hovoří i tato paní, proto jsem vznesl dotaz, za paní, která osvobozovala řezníky z tábopra muslimů a Albánců, zde šíří levicovou a prosrbskou propagandu. Toť vše.

A ještě ke Srebrenici. když už umíte zdatně gůglit a wikovat, zkuste si zjistit, kolik měla Srebrenica obyvatel před vypuknutím konfliktu. A dejte pozor, aby se Vám při těch počtech nezadřely kolečka.
pokud totiž sečtete všechny lidi, kteří tamtudy měli projít, zjistíte, že to jaksi nebylo technicky možné a zvladatelné.
28. 07. 2010 | 12:47

scallop napsal(a):

Targus:

Hodnotil jsem tribuna - Schwarzenberg byl popsan negativne, protoze "bruci" a "boucha pesti do stolu" etc.

Co se tyce Srebrenice, kazdy verime jine pravde. Lepsi uz to nebude.
28. 07. 2010 | 12:56

Karlík napsal(a):

Pěkný článek.

Jsem zvědav, jak rychle se ozve propagandista Jan Urban:-DDD
28. 07. 2010 | 12:59

scallop napsal(a):

Tencokida hnuj:

Balkan byl po smrti Tita sud prachu. Tu prvni jiskru zazehl Milosevic.

Problem je skutecne nacionalismus, jakkoliv je to prirozeny pud. S konce Rakouska-Uherska vznikly narodni staty. Ale narody tam byly porad promichane. Po naslednych valkach ci jen "mirovych" pogromech se tyhle male staty narodnostne vycistily (Cesko docista docista). Jugoslavie nikoliv, tam se tento rpoces dokoncil se zpozdenim v 90. letech.

Nejsem cynik a nevim, jak moc protipravni je samostatne Kosovo. Ale jsem rad, ze tam uz lide neumiraji. K tomu manevry Pentagonu pomohly.
28. 07. 2010 | 13:10

jozka napsal(a):

scallop:
Ale jsem rad, ze tam uz lide neumiraji. K tomu manevry Pentagonu pomohly.

Skutecne?
28. 07. 2010 | 13:19

scallop napsal(a):

Jozka:

Po bombardovani Kosova se Srbova nakonec stahli. Toto jsem mel na mysli.
28. 07. 2010 | 13:20

Targus napsal(a):

To scallop:

Nevidím nic špatného na tom, když někdo řekne o druhém, že bručí. Není to ani urážka, ani negování autorova výroku.

Chcete-li se přít o Srebrenici, či dokonce někomu věřit, je nejlépe se osobně dostavit na místo a posoudit věrohodnost údajů. Já jsem tam byl několikráte, přes Bratunac jsem projížděl a jelikož jsem měl čas, zastavil jsem a pokecal, i když lidé samozřejmě o tom mluvit příliš nechtějí.
Každopádně ve Srebrenici vaši návštěvu ocení, ceny jsou mírné, lidé přívětiví. Pokud se odvážíte do okolních jen částečně odminovaných lesů, uděláte si názorný obrázek, o tom, co se zde mohlo odehrát.
28. 07. 2010 | 13:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"amerika zachránila evropu před nacismem a komunismem" Nepravda. Většinu Evropy před nacismem zachránil Sovětský svaz. To je prostě fakt, můžete prskat, jak chcete, svazáku.
28. 07. 2010 | 13:38

Targus napsal(a):

To scallop:

Vy jste strašná kecka. Opakuji, prostudujte si, co a kdy řekl Miloševič a jak probíhalo dělení Jugoslávie. Zejména doporučuji pasáž o chorvatském odmítnutí uznání jakýchkoli práv početné srbské menšiny na území chorvatského státu s následnými akcemi Ustašovců ve Vukovaru atd. atd.
Nebo si myslíte, že Miloševič jezdil osobně do vukovarských kasemat za účelem mučení a vraždění místních Srbů tamtéž?
A nestyďte se si něco najít o nepokojích v Kosovu v 60-ých, 70-ých a 80-ých letech.
28. 07. 2010 | 13:39

Targus napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:

Teda vy jste tomu dal. Hovena z toho trefí šlak.
28. 07. 2010 | 13:40

veverka napsal(a):

Čochtan

Dnes s tebou naprosto souhlasím.

A za sebe ještě jen dodám ,že lidmi jako je Schwarzenberg hluboce pohrdám a stejně tak všemi kdo volili tu jeho TOP 09.
28. 07. 2010 | 13:40

scallop napsal(a):

Targus:

Tribunuv odkaz by sel lehce prepsat v obdivnem duchu ke Szhwarzenbergovy s pouzitim stejnych citaci jeho slov.

Asi nemam takovou predstavivost jaky Vy. Bohuzel si myslim, ze neco takoveho musi clovek prozit.
28. 07. 2010 | 13:43

jozka napsal(a):

scallop:

Ale jsem rad, ze tam uz lide neumiraji. K tomu manevry Pentagonu pomohly.
Po bombardovani Kosova se Srbova nakonec stahli. Toto jsem mel na mysli.

To jsou ale dve ruzna prohlaseni o dvou ruznych vecech.
28. 07. 2010 | 13:46

Targus napsal(a):

To scallop:

"Nejsem cynik a nevim, jak moc protipravni je samostatne Kosovo. Ale jsem rad, ze tam uz lide neumiraji. K tomu manevry Pentagonu pomohly."

Odhlédnu-li od Vašeho ignorování nejméně dvou pogromů na Srby v době údajně zaručeného míru a bezpečnosti a zjevného prosazování US zájmů a cílů, Pentagon odpomohl vraždění na Blakáně asi tak, jako byste vjel na malém dvorku tankem do hejna slepic, v němž zápolili dva kohouti.
Kohouti se opravdu přestali prát, ale dvorek zůstel pokryt drůbežími plackami, krvavými flekanci a spoustou rozvířeného peří.
Pěkně děkuju.
28. 07. 2010 | 13:49

hoven napsal(a):

zbynek matyas,
SSSR a USA byli ve valce proti německu a japonsku spojenci. do stupidní komunistický debaty, kdo vystřelil vic kulek se nenecham zatahnout. nebýt USA, SSSR by válku nevyhrál. a naopak. po válce američani bránili komunistum, aby se rozlezli po světě a tak stačili komunisti zdevastovat jenom pulku planety a ne celou.
28. 07. 2010 | 13:50

scallop napsal(a):

Targus:

"prostudujte si, co a kdy řekl Miloševič a jak probíhalo dělení Jugoslávie."

Ta jiskra byl Milosevicuv pojev na Kosove poli v roce 1987. On se hnal k moci na vlne nacionalismu a po takovych silackych slovech uz to neslo zastavit. On ma jasnou vinu.
28. 07. 2010 | 13:51

Targus napsal(a):

To scallop:

Asi nemam takovou predstavivost jaky Vy. Bohuzel si myslim, ze neco takoveho musi clovek prozit.
28.07.2010 13:43:57
Naprosto správně. Na rozdíl od vás jsem měl tu pochybnou čest se v prostoru většiny konfliktů pohybovat. Nebylo to nic hezkého.
28. 07. 2010 | 13:54

Targus napsal(a):

To scallop:

Správně, teď si ho ještě přečtěte a zjistěte si, co se v té době dělo např. v Kosmetu.
K tomu si dovolím jen podotknout, že kdyby takto postupovali Slováci a Maďaři, už by dnes kvůli pár siláckým kecům byla v plném proudu vyhlazovací válka na obou stranách Dunaje.
28. 07. 2010 | 13:58

Targus napsal(a):

To hoven:

Miloševič bohužel Albánce nevyhnal. Za to sklidil ztrátu této části Srbska.
Btw. odkud se tam vzal ten druhý milion? Ten je tam tak akorát na papíře kvůli vyšším dotacím z EU.
28. 07. 2010 | 14:01

Tencokida Hnuj napsal(a):

28. 07. 2010 | 14:07

scallop napsal(a):

Targus:

Me zajimalo, proc Cesi vnimaji Kosovo jako mnohem silneji nez treba Srebrenici (kde se neshodnem o tom, co se tam stalo) a vubec vetsinu balkanske valky, viz muj prispevek 28.07.2010 08:31:56. To me zajima porad. Ale chapu, ze tot neni tema pro Vas. Treba se chyti nekdo jiny.
28. 07. 2010 | 14:12

jozka napsal(a):

hoven:

Tak to asi vite vic nez historici. Ti se dodnes prou jestli Sovetsky svaz valku vyhral nebo ne. A predhazuji si cisla, fakta a scenare. Jak blahovi jsou. Staci se narodit hovnem a hned by VEDELI. A pro pripad, ze by nekdo opovazlive zkusil argumentovat proti, oznaci takovoi diskusi za stupidni a komunistickou a je po zizalkach.

Svet hovnu musi byt krasny. Oni totiz VEDI.
28. 07. 2010 | 14:12

scallop napsal(a):

Tencokida Hnuj:

???
28. 07. 2010 | 14:12

jozka napsal(a):

uf ...jestli BY Sovetsky svaz valku...

Pardon.
28. 07. 2010 | 14:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ještě lepší přehled zde :

http://www.historycommons.o...
28. 07. 2010 | 14:14

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pardon - takto je to přehlednější :

http://www.historycommons.o...
28. 07. 2010 | 14:21

Targus napsal(a):

To scallop:

Jak to vnímají Češi, nevím. Já to vnímám asi takto.

Srebrenica - cca 5.500 prokazatelných mrtvol s neprokazatelným podílem muslimů. Toto číslo nezpochybníte ani vy.

Kosovo - cca 300.000 prokazatelně vyhnaných Nealbánců (Srbové, Turci, cikáni) podle registrů nemovitostí a katastrálních map, o 100.000 nezvěstných se nebudem bavit, ti můžou být třeba někde na pivě. Rozprodané mrtvoly taky nic, nejsou důkazy, rovněž údajné zločiny Albánské UCK jsou podle vás levicovou propagandou.
TZv. humanitární bombardování je jen pověstnou třešničkou na dortu. Kdyby vás napadlo, že to je propaganda, osobně jsem viděl vybobardovanou školu, nemocnici, sestřelený civilní autobus, několik mostů ve Vojvodině.
28. 07. 2010 | 14:31

hoven napsal(a):

jozka,
bez americanu by rusaci neska už neexistovali. hitler se je chystal vyhladit jako židy. rusaci neměli nejmenší šanci, nesmime zapomínat, že existovala osa berlin -řim-tokio. rusaci byli v permanentnim ohrožení z východu od japonců. stalin si mohl na východě oddechnout a soustředit všechny síly na zapadní frontu až po tom, co japonci napadli pearl harbor a američani začali japoncum v pacifiku zatapět pod kotlem. bez američanu by z rusáku nezbylo nic .takže nech těch d.......ch komunistických propagandistických blabolů z padesátých let, hnupe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
28. 07. 2010 | 14:33

Targus napsal(a):

To hoven:

Albánci byli vyháněni paravojenskými soukromými rabovacími jednotkami po započetí tzv.humanitárního bombardování. Došlo k několika málo střetům s UCK, která pro jistotu vzala nohy na ramena. V tomto punktu si byli oba národy rovny.
O hovně zde píšete spíše vy.
28. 07. 2010 | 14:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
"bez americanu by rusaci neska už neexistovali" ☺☺☺
28. 07. 2010 | 14:44

jozka napsal(a):

Vic vykricniku nepomuze hovne, jen naznacuje ze jste bud dusevne ne zcela vyrovnany nebo uz takhle brzo pomerne dost ozraly. Cert vi, co je horsi.
28. 07. 2010 | 14:45

Čochtan napsal(a):

Hoven má pravdu. Bez Američanů by Hitler zvítězil.
28. 07. 2010 | 15:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Obávám se, že bez Rusů by neexistoval ani Pán hoven.

Nebo jo, ale ohlodával by teď mrtvolku zdechlé ryby kdesi na pobřeží Patagonie.

Role konvojů jistě sehrála ve 2. sv. válce svou roli. Ale i německým generálům začlo docházet, že svou věc prohráli po bitvě u Stalingradu. I díky konvojům. Ale zejména díky ruským vojákům a ruské zimě.

Druhá fronta Hitlera dorazila. Samotný konflikt Japonsko - USA neměl na události v Euroasii nějaký významnější vliv.
Povídačky o Ose jsou sice zajímavé, ale z hlediska reálných ozbrojených střetů na rusko - německé frontě jsou jen povídačkami.

Japonsko a 2. sv. válka, respektive "japonsko-ruská fronta" např.:

http://www.japonsko.info/dr...
28. 07. 2010 | 15:13

LEVAK napsal(a):

Ad Targus:
Srebrenická tragedie - jen srebrenická??
Stále je a to i v těchto dnech celé Evropě připomínán tkzv. "srebrenický masakr". Tehdy před lety došlo k zabití několika tisíc bosenských muslimů. Všichni poukazují na Srby jako původce masakru. Ale nikdo nechce vzpomínat na to, jak to všechno začalo dávno - před rokem 1995.
Bylo to po roce 1989, po pádu socialismu ve východní Evropě. Všechny nástupnické státy v režii WTO a SB vesele privatizovaly na Západ všechno, co vybudovaly jejich předchůdci v posledních 50 letech. Všechny státy - až na jeden. Byla to Jugoslávie, která se rozhodla pro vlastní cestu.
Rozhodla se místo výprodeje národního majetku předat jej vlastním občanům. Jugoslávie preferovala družstevní vlastnictví a předání akcií velkých podniků vlastním zaměstnancům.
Jugoslávci se rozhodli jít opět vlastní cestou - jako před 50 lety, kdy neposlechli Stalina a způsobili roztržku. Tehdy se v podstatě nic nestalo. Stalin je pomlouval, ale nezasáhl. A Jugoslávci budovali svůj vlastní socialismus s tržním hospodářstvím a různými druhy vlastnictví. Jenže brzy se ukázalo, že západní "demokracie" nejsou jako Stalin. Musí dostat, co chtějí. A mají na to dost prostředků. Začaly podporovat v Jugoslávii stále latentní nacionalismus. Jako první se rozhodly odtrhnout od Jugoslávie Chorvaté. Okamžité podpory se jim dostalo od Německa. Pohrobci fašistů, kteří nikdy Srbům neodpustili, že Srbsko bylo jediná země okupované Evropy, kterou se jim nepodařilo obsadit a zotročit.
Němci ovládali sice v Srbsku velká města, ale mimo ně se nemohli ukázat. Na venkově vládli partyzáni Josifa Brose Tisa. Teď jim to vrátili a podpořili své někdejší spojence - ustašovce. Byli to chorvatští ustašovci, kteří spolu s německými fašistickými armádami drancovali a vraždili Srby. A jejich pohrobci po osamostatnění se okamžitě pustili do očištění země od Srbů. Skoro čtyřista tisíc Srbů z východní části vyvraždili či vyhnali ze země. Na jihu vyvraždili a vyhnali dvěstě tisíc Srbů do Bosny. A to vše za blahosklonného přihlížení celé Evropy.
Ale to byl začátek konfliktu. Je samozřejmé, že si to Srbové nemohli nechat líbit. Začala jugoslávská občanská válka, ve které válčil každý s každým. Proti Srbsku se postavili bosenští muslimové, Chorvaté i Slovinci. Konflikt vypukl v Bosně, protože tam žili společně Srbové, muslimové i Chorvaté. Symbolem této války se stalo Sarajevo, kde bojovaly všechny tři strany. A tam se poprvé ukázalo, kdo řídí tuto válku.
Na tržnici v Sarajevu v muslimské části vybuchl na tržišti minometný granát a zabil několik lidí. Média ihned označila za pachatele Srby. Americký senátor se jel podívat do malé neznámé vesničky Račak. Čirou náhodou s ním jelo asi 50 novinářů a několik televizních štábů. A čirou náhodou tam pan senátor našel masové hroby zavražděných muslimů. Samozřejmě, že na vině byli Srbové. Televizemi celého světa proběhly záběry vyhublého muslima za ostnatými dráty. Zprávy mluvily o srbských koncentračních a vyhlazovacích táborech. Srbové byli přirovnáváni v médiích k německým fašistům. To vše bylo důvodem k zásahu USA a NATO do války. Do války proti Srbsku. US Air Force bombardovala Srbsko.
NATO vyzbrojovalo Chorvaty a bosenské muslimy.
V té době došlo k srebrenickému masakru, když vojáci OSN, kteří měli obyvatele bránit, je bez boje předali do rukou bosensko-srbské armády.
V této době, kdy se Srbové bránili proti celé Evropě, v době, kdy umírali srbští civilisté bombami agresora, došlo ve Srebrenici k tomu, k čemu nikdy nemělo dojít. Pravdu se nikdy nedozvíme. Pravda totiž ve válce umírá jako první. Teprve po válce jsme se dozvěděli, že granát na sarajevské tržiště vypálili sami muslimové, aby ho mohli použit v propagandistické válce proti Srbům.
Po válce jsme se dozvěděli, že americký senátor spolu s televizními štáby jel do Račaku "najisto" do prostoru, kam mu svezli mrtvé bojovníky z celé Bosny, aby je ukázali jako oběti Srbů.
Dozvěděli jsme se, že žádné koncentrační tábory neexistovaly. Že televizní štáb vyrobil propagační šot požadovaný propagátory války. Žádní muslimové nebyli za ostnatými dráty, ale televizní štáb byl za ostnatými dráty trafostanice a filmoval lidi hrnoucí se po cestě do města.
28. 07. 2010 | 15:15

LEVAK napsal(a):

Našel se i tuberkulozní muslim, kterého vydávali za vyhladovělou oběť.

Ale to nebyl konec této války. Daytonské dohody nechaly ještě Srbsko nedotčené a neposlušné. Miloševič stále nechtěl prodávat národní majetek novým západním vlastníkům. Proto musela začít druhá etapa války.

Achilovou patou Srbska bylo Kosovo. Tam se přemnožená albánská komunita snažila dosáhnout připojení k Albánii, aby vytvořila Velkou Albánii, zahrnující i Kosovo a půlku Makedonie. Vedoucí silou byla teroristická organizace UCK. Teroristická byla v té době podle údajů ministerstva zahraničí USA. Tato organizace nejprve vraždila Albánce, kteří ji nechtěli podporovat a chtěli žít v klidu a míru se Srby. Po vypuknutí konfliktu se rozhodla pro ozbrojený boj za nezávislost. A to se hodilo Američanům. Přes noc se z teroristické organizace stala národně osvobozenecká armáda, které se dostalo plné podpory.
Jenže tito lidé nebyli schopni tuto válku vyhrát. Srbové se bránili, začali osvobozovat území, obsazená UCK. To západní spojenci nemohli připustit. Nejprve rozpoutali mediální válku, tak úspěšnou v Bosně. Začalo se mluvit nejprve o padesáti tisících zavražděných Albáncích, později stotisících a nakonec američtí senátoři v Kongresu mluvili o dvoustech tisících zavražděných Albáncích.

Půda byla připravena a další kolo války mohlo začít. Spojené státy začaly bombardovat srbská města a podniky. Povraždily mnoho tisíc žen a dětí ve městech. Bombardovaly nemocnice, mosty, školky, televizi. Jediné, co Spojené státy nebombardovaly, byly podniky určené k budoucí privatizaci. Ostatní srovnaly se zemí.
Po válce vojáci OSN našli v Kosovu 2650 mrtvých, kteří zemřeli v inkriminovanou dobu včetně obětí amerického bombardování. Jenže v té době pravda už nikoho nezajímala.
Stejně jako etnická čistka, kterou prováděla UCK pod patronací OSN.
Všech zbylých 200 tisíc Srbů bylo vyhnáno ze země jen s tím, co měli po kapsách. Cíle bylo dosaženo. Po pádu Miloševiče nová vláda začala s privatizací všeho, o co měly Spojené státy zájem.

Miloševiče postavili v Haagu před soud za válečné zločiny, kterých se dopustil, když bránil svou vlast před agresorem. Zpočátku byl soud veřejný a v televizi. Teď je ticho po pěšině. Skuteční váleční zločinci sedí klidně ve Washingtonu a v Londýně. Bill Clinton, Marlene Albrightová, Tony Blair, Cook a další spokojeně spřádají své sny o světovládě bez nepohodlných vládců, pro které je vlastní národ více, než zahraniční kapitál. V Haagu mají asi problémy, protože o soudu s Miloševičem jsme už neslyšeli více než rok.
Lež vítězně táhne naším svobodným světem. Lež byla na počátku války se Srbskem, lež byla na počátku války s Irákem. Ctihodní lháři dál vládnou a lidem to nevadí.
Na stranu agresora se postavila i česká vláda, ačkoli Srbové vždy stáli na straně Československa a pomáhali nám v nesnázích. Prezident Tito do Československa přijel podpořit obrodný proces v červenci 1968. A český prezident o několik desítek let klesl tak hluboko, že vymyslel termín "humanitární bombardování" pro ospravedlnění vražd žen a dětí.
Tomu se říká demokracie.
28. 07. 2010 | 15:17

scallop napsal(a):

Targus, Tencokida hnuj:

Vy se mne, sohajove, snazite presvedcit, ze UCK byla parta lumpu. Netreba namahy, to je vseobecne znamo.

Kdyby NATO nezasahlo, Srbove by Kosovo obsadili. Nebo mate jiny pocit ? Ty narody se nenavidely a srbska armada byla jednoznacne silnejsi. To by znamelnalo obrovsky presun Albancu do Makedonie a cele Evropy. Valka by se pak pravdepodobne do Makedonie prenesla.

Zasah NATO toto zastavil. Ze to bylo nefer ? Jiste, tam uz spravedlive reseni davno neexistovalo. Valka odchodem Srbu skoncila.

To je muj pohled. Chapu, ze Vy citite nespravedlnost k Srbum silneji. Neberu Vam to, ale dejiny nejsou spravedlive. Ja vnimam mrtve ve statistikach citliveji nez dejinnou spravedlnost.
28. 07. 2010 | 15:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

scallop
Nesnažím se nikoho přesvědčit.
Pouze jsem zde dal odkazy a můj komentář výše.

Vaše kdyby je k ničemu. V historii není kdyby.

Nespravedlnost vůči Srbům ? Kdy jsem něco takového řekl ?

Nespravedliví jsou lidi sami vůči sobě. Když vychovávají, vybírají, věří a nedůsledně kontrolují své vládnoucí elity.
Tedy žádný fotbalový zápas - jen mrzkost a nízkost mas.
Toť vše.

Válka USA - Japonsko skončila svržením bomb na Hirošimu a Nagasaki. Jen tak na okraj.
28. 07. 2010 | 15:27

hoven napsal(a):

tencokida hnuj,
rusové by bez spojenců prohráli. komunisti ti vygumovali mozek
28. 07. 2010 | 15:33

Admirál napsal(a):

Skallop - "Kdyby NATO nezasahlo, Srbove by Kosovo obsadili."

Myslím, že by to bylo lepší řešení.

Válka odchodem Srbů neskončila, alespoň ne pro Srby v Kosovu.

Doufám jen, že se "dějinná spravedlnost" otočí tváří konečně k strůjcům "dějinné nespravedlnosti".
28. 07. 2010 | 15:38

Targus napsal(a):

To scallop:

Vyhánění Albánců z Prištiny a okolí začalo v den následující po dopadu první letecké pumy na srbské, potažmo Vojvodinské území.
Jinak Srbové by Kosovo neobsazovali, oni tam totiž do té doby pořád byli, a to jak civilisté, tak policie i protiteroristické jednotky.
Jste fakt úplně mimo mísu.
A válka odchodem Srbských branných sil opravdu skončila a započal masakr srbských civilistů. Ten vy ovšem taky neuznáváte, naštěstí existují ty katastry nemovitostí, ve kterých se to dá dohledat.
28. 07. 2010 | 15:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pán hoven
Vyjadřuji tímto hlubokou lítost Vašim stávajícím či potenciálním potomkům.
V tom druhém případě byste vykonal pro lidstvo velký čin, kdybyste od svého záměru nakonec upustil.

Vaše výklad dějin jako fotbalového zápasu si pak nechte pro ty skutečné polítovánihodné ubožáky - tedy ty prvně jmenované.

Mě vynechte. Nemám na ho..a ech, pardon, tedy na hovadiny čas ani chuť.
28. 07. 2010 | 16:11

scallop napsal(a):

Tencokida hnuj:

Vase odkazy jsem bral jako polemiku s mym pohledem. Evidentne to tak neni. OK.

Kdyby skutecne neni. NATO mohlo nedelat nic nebo zasahnout. Nedelat nic by bylo jednodussi. Ale nemyslim, ze spravnejsi.
28. 07. 2010 | 16:21

Targus napsal(a):

To scallop:

Když už vnímáte jen mrtvé ve statistikách - po odchodu srbských branných sil bylo nalezeno v hromadných hrobech něco málo přes 2.000 mrtvol. Jak na potvoru ovšem neměly štítky, kdo je zabil, zda UCK nebo Srbové.
Trochu málo na tvrzení o genocidě Albánců, nemyslíte?
28. 07. 2010 | 16:22

scallop napsal(a):

Targus:

Opravdu si myslim, ze bez zasahu NATO by byla Makedonie plna uprchlych Albancu. A zabijeni v Kosovu by pokracovalo, bylo tam uz prilis mnoho zbrani a nenavisti.
28. 07. 2010 | 16:23

Karlík napsal(a):

scallope

Makedonie byla plná uprchlých Albánců už před zásahem NATO. Zčásti to byli Albánci neloajální k UCK. A na to, co si myslí Makedonci o "ubohých" Albáncích se jich zeptejte. Třeba změníte názor.
PS. na druhou stranu je nutné přiznat, že hodně Makedonců je rádo za vznik Kosova, protože ta největší albánská sebranka (mafiáni, vrazi, kuplíři a dealeři drog) z Makedonie odešla do svého narkostátu. Ale jako důvod vzniku protektorátu Kosovo je to trochu málo :-(((
28. 07. 2010 | 16:37

xxxx napsal(a):

To scallop: Ono v Kosovu zabíjení nepokračuje? Zprávy
odtamtud říkají něco jiného.

To hoven: Wermacht došel po Moskvu. Pro tvou informaci:
Do Vladivostoku je to ještě
nkrát dál. A průmysl měli Rusi přesunutý za Ural! Ve větším nebezpečí byla(dle vlastního přiznání) Anglie.
28. 07. 2010 | 16:40

Targus napsal(a):

To scallop:

Miloševič příliš dobře věděl, že kdyby spustil etnickou čistku jako první, následky pro Srbsko by byly nedozírné. Byl to souboj nervů, neb byl na druhé straně tvrdě tlačen do kouta nestoudnými návrhy tzv. dohod z Rambouillet. Kývnutí na tyto návrhy ovšem znamenalo faktické dobrovolné uznání samostatnosti a svrchovanosti Kosova. Na druhé straně to byl trochu závod s časem, protože se Srbové rozhoupali hodně pozdě k nasazení elitních jednotek proti UCK, která v té době tvrdě decimovala stavy policie a pohraničních jednotek, v nichž byli vojáci v prezenční službě s minimem znalostí a dovedností použitelných v boji s teroristy z UCK.
Na zbytek otázky za mne odpověděl Karlík, dodat k tomu lze jen málo.
28. 07. 2010 | 16:49

Targus napsal(a):

Vidím, že Mistr Stejskal chrápe na vavřínech. Pán hoven zde chrlí jednu tečkovanou urážku za druhou a mazací komando nikde.
Haló, Stejskal, mám tu začít sprosťačit já, abyste se vzbudil?
28. 07. 2010 | 16:52

scallop napsal(a):

Targus & Karlik:

Nemam iluze o Albancich v Makedonii ani nikde jinde. Ale myslim si, ze valka by se tam preneslo nebyt zasahu NATO. Karlikuv nazor je tomuto blizky.
28. 07. 2010 | 16:54

scallop napsal(a):

Targus 28.07.2010 16:22:58:

Niz jsem o genocide nepsal. Dejte si kafe, at ctete pozorneji.
28. 07. 2010 | 16:55

Karlík napsal(a):

scallope

Záleží na tom, čemu říkáte válka. Jestli stačí deset mrtvých nebo to musí být tisíc. Pro vaše info - makedonská armáda na svém území s Albánci bojovala již několikrát.
28. 07. 2010 | 16:57

scallop napsal(a):

Karlik:

Jan opakuji jiz vyrcene: nebyt zasahu NATO, bylo by to mnohem horsi. Mam temer pocit, ze se na tom shodneme.
28. 07. 2010 | 17:04

Karlík napsal(a):

scallope:

To jsou jen spekulace... Zase si musíte uvědomit, že právě bombardování Jugoslávie Srby ještě více utvrdilo v nenávisti k Albáncům a "západu" všeobecně.
28. 07. 2010 | 17:08

Targus napsal(a):

To scallop:

Doplním jen Karlíka, boj proti albánským separatistům probíhal více méně stejným způsobem, jako v Kosmetu.
Rozdíl byl v přístupu NATO - Makoška v podstatě vyměnila svou dočasnou celistvost za umožnění vstupu pozemních jednotek NATO. Za to se nedostalo žádné podpory makedonským Albáncům. Bojovalo se ale prakticky na předměstí Skopje.
Makedonští policisté jen čekali na vhodnou příležitost a uprchlíky směřovali na území Albánie, jak jste správně napsal, ve většině je to stejná svoloč, jako v Kosovu.
O chudácích Albáncích nám tady píšete v jednom kuse a o jejich genocidě informují všechna média, ke kterým chováte důvěru.
28. 07. 2010 | 17:16

Targus napsal(a):

To Karlík:

Scallop si bohužel neuvědomuje, že Srbové neměli více než 10 let na výběr.
Neodůvodněná ekonomická blokáda, vyloučení z naprosto všech mezinárodních organizací, odepření nástupnického práva po Jugoslávii, atd. atd.
28. 07. 2010 | 17:21

buldatra napsal(a):

Můžeme konstatovat, že naše péče o narkostáty za naše peníze je příkladná a účinná.
Následováníhodná.
Efektivní a propracovaná. Téměř dokonalá.
Četné dopisy pochvalné z Kosova. I z Afghánistánu. I odjinud.

A tak pečujme pilně a ze všech sil o prosperitu krásného nezávislého Kosova a také Afghánistánu a v budoucnu, až něco našetříme, třeba přibereme i Kolumbii. Atlantická pečovatelská služba dnes a denně sbírá cenné zkušenosti za nemalé peníze, které jsou tak smysluplně využity.
Odměnou je nám vznik mnoha nových zajímavých pašeráckých narkotických stezek, které se postupně mění ve víceproudé drogové rychlostní komunikace, zajišťující plynulý a rychlý a levný bezcelní transfer žádaného zboží, bez zbytečných prodlev.
Zboží se tak dostává na trh a na stůl (popř. do injekční stříkačky)spotřebitele čerstvé a v dostatečném množství.

I přísun podnikatelů v tomto oboru z opečovávaných států se podstatně zjednodušil, čímž jest okořeněn multikulturní způsob našeho obohacování se.

A to vše s laskavým svolením našeho pana knížete.
28. 07. 2010 | 17:28

scallop napsal(a):

Targus:

"O chudácích Albáncích nám tady píšete v jednom kuse a o jejich genocidě informují všechna média, ke kterým chováte důvěru."

Me proste vadi, kdyz lide umiraji. A ktera media mate na mysli ? Uvedte prosim odkaz.

Obecne: jsem nesvuj ze kseftu se zemi, ve ktere se valci. Krome toho Srbove meli k obchodu (minimalne ke zbranim) lepsi pristup, nez ostatni. Rusko blokadu prilis nedodrzovalo.

Srbova maji vinu v tom, ze podporovali Milosevicuv nacionalismus. Jak se jeden nacionalisticky hlas dostal do televize a novin, odstartovalo to nasili. Sud prachu vybuchl.

Ja vim, ze bylo tezke se ovladat, kdyz byli bratri Srbove jinde utiskovani. Ale tenhle pocit meli vsechny Jugoslavske narody.
28. 07. 2010 | 17:34

antoninovy napsal(a):

Ad hoven 28.07.2010 09:54:01
... s Amerikou nemám problém, cítím se napůl jako amík, jen mne štve, že blbové se zmocňují zase a zase mocenských pák, tam i zde, takže nemám s tím jaksi faktický problém.

Léta již napůl žiji tam a zde a moji nejlepší přátelé žijí tam, takže jste pane hovene asi mířil mimo.

Pěkný den, či zbytek onoho a pak dál...

an
28. 07. 2010 | 18:39

LEVAK napsal(a):

Pro tu „humanitární intervenci“ a z ní v únoru 2008 vzešlý stát, který více než dvě třetiny členských zemí OSN neuznávají, je termín „ostuda“ slabý.
Kosovská hymna je beze slov, aby se prý nedotkla citů „multietnické republiky“ (z níž Albánci vyhnali 287 tisíc lidí, především Srbů). Jmenuje se – ta hymna totiž – Evropa, protože drzost kosovské vládnoucí mafie a pokrytectví evropských lídrů, dané černým svědomím, nezná snad mezí. Evropa, má kostlivce ve skříni. Je to pořádný macek, a
tak občas nepřeslechnutelně zachrastí.
Třeba tvůrci polské edice digitální verze francouzského měsíčníku Le Monde diplomatique nazvali v březnu 2009 vlastní stať o obou výročích pádně: Deset let aliance s válečnými zločinci.
Do týdne týž článek nesl název nový: Deset let tomu, co poprvé od druhé světové války padaly bomby na evropskou zemi. Diametrální rozdíl, ne?
Ještě po 11-ti letech sypou nám do očí písek agenturních přehledů o „podstatě věci“. Znovu letos bylo v těch souhrnech zamlčeno, že každý stát světa – nejen Jugoslávie autokrata Miloševiče – by zvedl boj proti teroristům; albánští separatisté z UČK jen v jediném roce před intervencí NATO spáchali 1884 teroristických útoků, zabili 115 příslušníků policie a 173 civilistů. Unesli 292 osob, z nichž osud 142 dodnes není znám.
Po „humanitární intervenci“ (mezi 10. červnem 1999 a 17. březnem 2004) Albánci unesli a zabili 2500 lidí, zničili 80 tisíc domů a 150 svatyň.
Znovu se neřeklo, že žádný stát světa by nepřijal provokativní „dohodu z Rambouillet“, která dávala NATO právo na operace po celé Jugoslávii. Znovu bylo tak nějak „vypípáno“, že intervence neměla mandát OSN.
Loni na jaře zmínila Carla del Ponteová, exprokurátorka haagského tribunálu, že vládnoucí celebrity Kosova byly zapleteny do obchodu s tělesnými orgány srbských vězňů.
Nedávno se rozmluvili bývalí příslušníci UČK, že zajaté Srby a Romy vozili do Albánie, kde pak tito byli mučeni a pomalu, velmi pomalu zabíjeni. Že prosili o rychlou smrt.
Tohle jsou nová fakta. Ale sotva otřesnější než důsledky bombardování NATO, než 2000 při tom zabitých civilistů (z toho 90 dětí), 6000 raněných a materiální škody za 30 miliard dolarů. Copak to nejsou zločiny či aspoň ta ostuda?
Kostlivec se ze skříně evropských hodnot nevyklízí v noci a nezahrabává potajmu v lese. Ve věrohodné demokracii začíná úklid pojmenováním.
28. 07. 2010 | 19:11

Béda napsal(a):

scallop,

stran Pol Pota navrhuji kompromis. Francie jej vyškolila, USA vytvořily podmínky, aby se ujal v Kambodži k moci. (Zde bych učinil poznámečku - u USA nejde o žádnou neobvyklost - vzpomeňte na Tonkin, důvod k válce v Iráku - hrozba Saddámovými ZHN, vznik Talibanu a Al Kaidá...)
28. 07. 2010 | 19:41

hoven napsal(a):

lenina vyškolili němci. gottwalda rusáci. a co??? maže to snad z nich odpovědnost za jejich zločiny???
28. 07. 2010 | 19:49

Béda napsal(a):

hoven,

holt každý má své máslo na hlavě. Důležité je, aby se k němu dokázal přihlásit.

PS: Kdoví, jak to bylo s 11/9/2001? (ale to již odbočuji, podobně jako scallop s Pol Potem)
28. 07. 2010 | 19:56

LEVAK napsal(a):

Ad hoven:Franca vyškolili Němci,Castra Američané,Piłsudského Britové,Tisa Vatikán a Němci,Miklóse Horthyho de Nagybánya Němci,Bin Ladina Američané,etc.
28. 07. 2010 | 20:20

hoven napsal(a):

nechápu jak to může někdo tak peheovsky překrucovat. to je snad jedno, kde pol pot studoval. třeba v p...i. podstatne přece je, že uplatnoval zločinou ideologii marxe a mao ce tunga. to byla jeho studnice vědomostí.
28. 07. 2010 | 20:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Hoven má pravdu pouze tehdy, přizná-li, že bez Rusů by Američané nezvítězili.
28. 07. 2010 | 21:20

hoven napsal(a):

zbynek matyas
to už sem tu psal.
28. 07. 2010 | 21:42

Béda napsal(a):

hoven,

takže specielně pro vás ještě jednou.

"Kobercové bombardování ze strany USA však dle analytiků mělo svůj podíl i na vstupu hladového obyvatelstvo do náručí Rudých Khmérů."
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wik...

PS: jak je vidět nic se neděje samoúčelně - všechno má své příčiny, podmínky...
28. 07. 2010 | 21:51

Targus napsal(a):

To scallop:

Proti Srbsku byla zavedena blokáda ihned po vypuknutí nepokojů v Chorvatsku, takže fakt nevím, o jakých obchodech píšete, ledaže byste psal o kšeftech s lidskými orgány.
Do Srbska se pochopitelně dostávaly zbraně a přes Srbsko následně do ostatních zemí. Bylo to však podstatně menší míře (najděte si údaje o zablokovaném Dunaji), než tomu bylo u jiných států. Do Chorvatska a Bosny proudily zbraně letecky na drzovku přes Německo, Maďarsko, čachrů se dokonce účastnil i Vatikán. Izetbegovič se dokonce neštítil si nechat dovézt nezvladatelné mudžáhedíny, aby měl dost lidí na špinavou práci s vyčišťováním území. O obchodních blokádách v ostatních zemích nemohlo být ani řeči. V Chorvatsku nebyl naprosto žádný problém s pohonnými hmotami ani s jakýmkoli zbožím, tedy pokud nevázla distribuce z důvodu bojů. Chorvati jednoduše do nebezpečných oblastí naftu jednoduše nedodávali a kašlali na své lidi.
Kecy o Miloševičově nacionalizmu jsou opravdu jen kecy. Už jste si sehnal ten jeho projev z Kosovo Polje z r. 1989? Kromě toho Miloševič používal rétoriku naprosto totožnou s rétorikou představitelů ostatních států a provincií.
Proč si nepřečtete něco od Izetbegoviče nebo Tudjmana a neporovnáte to s Miloševičem? Proč si nepřečtete pár skazek od kosovských Albánců z 80. let, kdy o Miloševičovi ještě nikdo nevěděl?
28. 07. 2010 | 22:09

hoven napsal(a):

béda,
zločiny komunistů v kambodži nemužeš svalovat na američany. tuhle logiku nepřijímám. to byly činy rudých khmerů a jejich vraždění a mučení. to by potom každej vrah mohl řikat, že za to mužou jeho rodiče, který mu nekoupili hračku. to je pravda, že američani bombardovali, ale proto snad nemuseli komunisti ve jmenu beztřídní společnosti vyvraždit a umučit 3 miliony lidí. ti neměli s bombardovánim nic společnýho.
28. 07. 2010 | 22:38

Béda napsal(a):

hoven,

malé tajemství: Jest otázkou, jestli by se Pol Pot vůbec dostal k moci bez "pomoci" Američanů.
28. 07. 2010 | 22:58

hoven napsal(a):

béda,
takhle se mužeš ptát donekonečna. jest otázkou jestli by se pol pot dostal k moci, bez pomoci starý pani pol potový a stareho pana pol pota. možna ho taky v dětství nějaký doktor vylečil ze spalniček. bez jeho pomoci by se taky k moci nedostal. to jest otázka.
28. 07. 2010 | 23:18

Targus napsal(a):

To scallop:

Jsem si dal práci a našel jsem názvy Iztbegovičových děl, abych nebyl za mluvku.

Islámská deklarace
Islám mezi východem a západem

Dosti jasné názvy. Dovoluji si přetapetovat větu, či spíše ideu, která tam zaznívá dost často.

„Nemůže být míru mezi vyznáním muslimským a jinými“

Haló, Stejskal, nemazat! Je to citát z díla významného politika spřáteleného státu. Na něj a na pána hoven se kodex slušnosti nevztahuje!!!
28. 07. 2010 | 23:18

Targus napsal(a):

To scallop:

A ještě poslední hřebíček. Chorvatské milice, které zahájily boj proti JNA byly vyzbrojeny (západo)německou výstrojí a výzbrojí. Při pašování tohoto zboží je zachytila jugoslávská rozvědka na celuloidový pásek. Říká se tomu film. Jeho pravost dokladují pozdější nálezy zbraní a výstroje u příslušníků těchto paravojenských jednotek.
Ale vy budete stejně tvrdit, že to na ně narafičil Miloševič.
28. 07. 2010 | 23:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

hoven:
Rudí Khmérové byli komunisté??
29. 07. 2010 | 00:23

hoven napsal(a):

zbynek matyas,
jo
29. 07. 2010 | 01:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Aha. A Vietnamci, kteří od Rudých Khmérů Kambodžu osvobodili, byli komunisté?
29. 07. 2010 | 01:27

hoven napsal(a):

zbynek matyas,
vietnamci byli taky komunisti, ale ne tak radikální jako rudy khmerové. žiška taky upaloval moc radikální husity. tim nechci řict, že husiti byli komunisti. například i v německu zdaleka ne všichni nacisti byli tak radikální a šílení jako hitler. třeba goering si nepřál válku. vždycky je to v lidech. zla ideologie je lehce zneužitelná zlýma lidma. každá totalita muže lehce skončit tyranií.
29. 07. 2010 | 01:51

Targus napsal(a):

To hoven:

Mám značné obavy ve vztahu k poslední vaší větě, že totéž platí i o tzv. demokraciích západního typu.
Jen tak mimochodem připomenu, že demokracie = vláda lidu. To, co dnes vládne ve většině států, nemá s vládou lidu naprosto nic společného. Je to obyčejná zvůle mocenských špiček, které zmanipulují jednou za 4 roky 60% voličské základny, aby je legitimizovali na další období.
29. 07. 2010 | 07:43

Targus napsal(a):

To stejskal:

Pane Stejskale,
úrovní článku, který jste zavěsil na aktuálně.cz 28. 07. 2010 ve 23:25 jste se zařadil do klasické novinářské mainstreemové žumpy rozhazující kolem sebe smrduté výkaly na všechny strany.
Uvádět názory jediného diskutujícího, které nejsou ničím podložené a odporují všem dostupným faktům, mi připadá více než neprofesionální. Je to hnus, ze kterého se mi chce normálně zvracet. Doufám, že Zrovna vy si neosobujete právo hovořit o sobě jako o hlídači demokracie.

"Separatismus Kosovanů je podle nich pouze zločinné politiky někdejšího srbského vůdce Slobodana Miloševiče, který postupně rozpoutal na celém Balkáně teror."
Kromě nesmyslné věty, kde vám zřejmě vypadlo nejméně jedno slovo, zde šíříte vyložené lži. Když už chcete kydat vůkol hnůj, aspoň si to po sobě přečtěte, eventuálně si zaplaťte někoho, kdo vám ve vyších zvratcích bude opravovat chyby.

Jste normální duševní čuně.
29. 07. 2010 | 08:13

hoven napsal(a):

targus,
s tím rozdílem, že podstatou demokracie je vytvoření kontrolních pák proti zneužití moci. vláda na čas, ochrana menšin, opozice, svoboda tisku atd...ačkoliv i v demokracii k zneužívání moci dochází, nikdy to nemuže skončit genocidou jako v kambodži.
29. 07. 2010 | 09:36

Petr napsal(a):

Nekolik drobnych poznamek na okraj. Vasne zde v diskusi (ale i v nazorech pana Dienstbiera) jednoznacne prevladaji nad fakty. O co jde? Jde o spor dvou principu mezinarodniho prava, prava naroda na sebeurceni a prava statu na teritorialni integritu. V pripade Kosova je treba si uvedomit nekolik veci, v jugoslavske ustave z roku 1974 byly Kosovu dany vsechny atributy svazove republiky krome jmena republika, protoze meli jugoslavsti komuniste strach dat jmeno republiky uzemi, kde prevladaji muslimove. Rozpad Jugoslavie rozhodne neprobehl podle principu, ze vsechny strany se museji dohodnout. Srbsko (pod hlavickou uchovani Jugoslavie) se na nicem dohodovat nechtelo a zacalo nekolik valek, ktere skoncily rozdelenim Jugoslavie, ktere je jednoznacne vysledkem valecneho konfliktu a tudiz nechapu, jak stat, vznikly z tohoto konfliktu (Srbsko) upira jinemu statu (Kosovu) pravo vyhlasit samostatnost i kdyz to sam ucinil. Podle jugoslavske ustavy totiz Kosovo nebylo soucasti Srbska uvnitr Jugoslavie, ale autonomni soucasti Jugoslavie- to je podstatny rozdil). Pokud upirame Kosovu pravo na samostatnou existenci, meli bychom poprit pravo Ceskoslovenska v roce 1918 na vyhlaseni samostatnosti, protoze Rakousko-Uhresko take s vyhlasenim republiky nesouhlasilo a vznik Ceskoslovenska byl take dusledek valecneho konfliktu. Ano, Kosovo ma velmi daleko k demokraticke spolecnosti, ale tim, ze neuzname jeho samostatnost se situace nezlepsi. Kosovo bylo stejnym problemem , pokud jde o organizovany zlocin, i v ramci Jugoslavie, tedy jeho "navrat" Srbsku by jiste tento problem nevyresil. A jedna otazka na zaver, jak chcete demokraticky donutit uzemi, kde ma jeden narod 90% obyvatel, aby zil pod nadvladou jineho naroda, ktery se ho snazil pred dvaceti lety ze zeme vojensky vyhnat? Srbsko je bohuzel stale jeste zemi, kde iracionalni symboly hraji mnohem vetsi roli, nez realisticke hodnoceni situace, protoze kdyby tomu bylo jinak, tak by uz davno muselo Srbsko byt rado, ze Kosovo, se svou hospodarskou zaostalosti, je pro Srbsko mnohem vice pritezi, nez cimkoli jinym. Nemecko se po prohrane 2. svetove valce muselo smirit s mnohem vetsimi uzemnimi ztratami a to uzemi, ktere pro Nemecko rozhodne nemelo mensi emocionalni vyznam, nez Kosovo pro Srbsko a presto nikdo z obhajovatelu navratu Kosova do naruce Srbska nevola po navratu vychodniho Pruska Nemecku.
29. 07. 2010 | 09:37

Jozef napsal(a):

Pan Dienstbier,
damy a pani,dovolte pripomenut,historiu tureckej expanzie do Europy.
V r.1352 Turci,pozvani jednou zo stran obcianskej vojny v Byzancii,dobyli pevnost Dodymotechion na pravom brehu Marice.
Tato pevnost sa stala predpolim tureckej expanzie.Nasledovali postupne porazky Zikmunda Luxemburskeho,Vladislava 111,dobytie Carihradu a nakoniec bitka pri Mohaci.

Damy a pani,je to kriciaca analogia: z hladiska Ciny vedieme "europske obcianske vojny" s pozvanim "Turkov"do hlbky uzemia Europy.
"Turci"expanduju rychlym tempom,dobyli nielen Kosovo,Cecensko,expanduju v Rusku,expanduju agresivne v Nemecku a inde /vratane tohto serveru,zrejme!/.
Washingtonsko-izraelska rimska risa sa topi v dlhoch,"Turci" bohatnu.Len sam Kaddafi, znamy strateg dobyjania Europy makkou silou,disponuje 120 miliardami dolarov a jeho sila rastie...

"Balkanizace vyrokem soudu".
Je to znasilnenie desiatich sudcov v priamom prenose,znasilnenie desiatich sudcov v dosahu moci Washingtonu.
Tato moc vsak pada,vyrastli uz konkurencne a stabilne zastity prava.Nielen v Cine a v Rusku.
Preto dufam,ze balkanizace vyrokem soudu bude uz skor debalkanizaciou.Europy a sveta.

Krvavou sa stala balkanizacia Europy z vole elity severoatlantickej rise,presadzujucej pred 20 rokmi "pravo na sebaurcenie"- v jednotnej Europe od Atlantiku po Ural.

Bol to vtedy boj na dvoch frontoch.
"Tragedia","katastrofa" - takymito slovami odradzal Zapad ceskych,slovenskych, slovinskych,belgickych,srilanskych i montrealskych a mnohych inych politikov od uplatnenia tohto svateho prava na sebaurcenie.Opacne vsak motivoval vo federacii Gorbacova i Jelcyna.
Strategia divide et impera,strategia plasta a dyky v dobyjani vychodnej a juznej Europy bola uspesna,uzemie bolo zruinovane,obyvatelstvo padlo Washingtonu k noham.

Myslim,ze prezivame posledne mesiace tejto kolabujucej machiavellistickej rimskej rise.
Znasilnenie niekolkych sudcov je len sprievodnou fraskou.
Treba vsak pripomenut slova casto pripominane politologmi pri trhani rise Gorbacova,plnej zbrani hromadneho nicenia: ked padaju rise,tecie krv!
Ked padaju rise,tecie krv!
Pripominajme si,aby tiekla co najmenej.
29. 07. 2010 | 09:39

P. napsal(a):

Targus:

Je to zvláštní. Proč byl vybrán výrok nicku "mean", který tu vykládá dlouhou řadu nesmyslů. Jako třeba, že účast Al-Kaidy v Bosně má být snad produktem srbské propagandy. Jak tomu mám rozumět? Že si pan Holbrooke více než tisíc bojovníků Al-Kaidy v Bosně prostě vymyslel?

http://www.pbs.org/newshour...

Reportáž SkyNews - mudžáhedíni v bosenské armádě:
https://www.youtube.com/watc...
29. 07. 2010 | 09:46

stejskal napsal(a):

Neosobuji, pane Targusi.

Přeji hezký den.

Vaše čuně.
29. 07. 2010 | 09:51

stejskal napsal(a):

Jen na vysvětlenou (tedy pro ty méně emotivní debatéry):

Jedná se o tento text: http://aktualne.centrum.cz/...

Postavil jsem vedle sebe názory proti samostatnosti Kosova (pánové Dienstbier, Koudelka) a pro ni (za všechny debatující Mean, žádný bloger zde v poslední době z tohto úhlu pohledu nepsal, texty např. Jana Urbana jsme nechtěl použít kvůli jejich staršímu datu vydání).

Jediným cílem bylo konfrontací dvou různých pohldů vyvolat slušnou a korektní debatu o daném tématu (ne všichni však o slušnou a korektní debatu stojí).

Přeji všem hezký den.

Libor Stejskal
29. 07. 2010 | 09:58

Petr napsal(a):

Pane Targusi,

kdyz uz nekoho sproste osocujete, tak byste si mel fakta overit. Je jednoznacnym faktem, ze separatismus Kosovanu dramaticky narostl pote, co Milosevicova vlada zrusila autonomii Kosova, kterou obsahovala jugoslavska ustava z roku 1974. To je nepopiratelny fakt a vsechno, co nasledovalo, bylo dusledkem tohoto kroku.
29. 07. 2010 | 10:01

Targus napsal(a):

To Petr:

Srbsko nevzniklo jako produkt válek na Balkáně, Srbská rep. byla členem Jugoslávské federace, kdežto Kosmet by pouhou provincií, byť s neuvěřitelně velkými regionálními pravomocemi, stejně jako Vojvodina. Nikoli však suverénním státem, jako ostatní republiky ve federaci.

LŽETE!!!!!!!!!!!!!!!!

Důsledně zamlčujete, že z Kosmetu byli vyháněni Srbové min. od prvních velkých nepokojů v r. 1968 za blahosklonného přihlížení části Kosovské samosprávy obsazené tehdy poměrnou částí Albánců.

Zcela ignorujete události v r. 1980, kdy zemi houfně opouštěla inteligence - zejména z Prištiny - v důsledku pogromů na nealbánské obyvatelstvo.

Lžete tvrzením o nadvládě Srbů v Kosmetu, do r. 1989 zde byli Albánci zastoupeni ve všech složkách státní správy.

Separatismus Albánců v Kosmetu byl srbskou kontrarozvědkou zaznamenáván již v pol. 50. - slovy padesátých - let, kdy byly zakládány aktivistické spolky podporované z Albánie.
V této souvislosti si dovolím připomenout tolikráte omílaný výrok Miloševiče z r. 1987, kdy na srbské demonstranty, které nemilosrdně zmlátily jednotky albánské pořádkové policie zvolal: "Nikdo vás nebude bít!"
Tito srbští demonstranti protestovali u příležitosti návštěvy stranického politbyra z Bělehradu proti liknavému či zcela nulovému postupu místních úřadů proti tehdejší kriminální činnosti Albánců vůči všemu nealbánskému.
Vypalování nemovitostí, vraždy, loupeže, zastrašování, znásilňování, únosy. To se nezrodilo v r. 1989, to zde bylo provozováno již od konce války.
29. 07. 2010 | 10:43

Targus napsal(a):

Milé Čuně Stejskale,

Pokud zrovna vy chcete vyvolávat slušnou a korektní debatu, bylo by záhodno, abyste pro příště:

1/ vybíral texty, které alespoň vzdáleně odpovídají realitě, nikoli žblepty, které lze úspěšně definovat větou - co slovo, to lež.
2/ alespoň napomenul pána hoven, když už jej netepáte za tečkované sprosťárny, tak jako druhdy moji maličkost.
3/ poopravil chyby ve svém výpotku, na které jsem vás upozornil, aby tento alespoň dostal jakýsi smysl (i když blbý).

P.S.: ještě vám chybí na konci poslední věty interpunkční znaménko.
29. 07. 2010 | 10:55

Petr napsal(a):

Targusi,

vy nechcete vecne diskutovat, vy chcete klackem pres hlavy ostatnich prosadit svou jedinou pravdu. Proc mluvite stale jen o jedne strane konfliktu a nezminite cca 800 000 kosovskych Albancu, ktere se Milosevicova armada pokusila z Kosova nasilne vyhnat? Dejiny neskoncily v roce 1989, ale pokracovaly i nadale a tam uz byste musel zacit mluvit o jednoznacne prokazanych zlocinech Srbu, jenze to se vam nehodi do kramu. A prectete si, prosim, jugoslavskou ustavu z roku 1974, Kosovo bylo podle ni autonomni soucasti JUGOSLAVIE a nikoli SRBSKA. Vase tvrzeni, ue Kosovo bylo soucasti SRBSKA je lez, tady lzete vy a nikoli ja.
29. 07. 2010 | 11:08

Targus napsal(a):

To Petr:

800.000 Albánců bylo vyháněno v den započetí agrese NATO proti Srbsku, Černé Hoře a Vojvodině, která měla mimochodem stejný statut jako Kosmet, tudíž neměla podle Vás zhola nic společného se Srbskem a podle Vaší logiky tedy neměla být zahrnuta do tzv. hmanitárního bombardování.
Není mi známo nic o zločinech Srbů proti Kosovským Albáncům po r. 1989, pokud nepovažujete za zločin prostý akt obrany proti akcím UCK, tj. únosům, vraždám, vypalování nemovitostí, násilných záborů, vyhrožování, vydírání, které se tady usilovně s nickem mean a pánem hoven , jakož i Mistrem Čunětem Stejskalem snažíte zpochybňovat.
Dále zde byly srbskou stranou povražděny stovky a pozavírány desítky příslušníků UCK, jimž byly prokázány válečné zločiny. Tito byli posléze na nátlak NATO propuštěni.
Pokud žijete v domění, že Albánci se proměnili púo roce 1989 v partu beránků, jsem schopen Vám dodat relevantní nikým nezpochybněné počty obětí ze strany nealbánského obyvatelstva i se zdroji. Ale až někdy večer, teď nemám čas.
Abych se vrátil k onomu vyhánění, lépe řečeno etnické čistce, byla prováděna policejními oddíly, protiteroristickými jednotkami a paravojenskými jednotkami, které překročily hranici Kosmetu již několik dnů předem za účelem zmapování situace, tj. vyhotovení seznamů a lokalizace albánských obyvatel, u kterých se pokládalo vyhnání za zvláště potřebné a důležité, tj. inteligence, politických aktivistů (nikdo z nich nikdy neodsoudil alespoň verbálně činy UCK), jakož i příbuzných příslušníků UCK.
V žádném případě se této akce neúčastnily jednotky regulérní srbské armády, jak tvrdíte.
29. 07. 2010 | 11:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

Petr
Není to tak černobílé jak tvrdíte.
Přečtěte si něco o UCK (KLA) - jejich motivacích, financování, teroristických činech ještě před eskalací konfliktu.
Zjistěte si, jak se chovali k Srbsku loajálním občanům albánské národnosti.
Zjistěte si, před čím utíkali Albánci během manévrů Pentagonu na Starém Kontinentě a kdy začli houfně utíkat.
Zjistěte si, jak se během těchto manévrů chovali příslušníci UCK a jejich spolupracovníci.

Chce to ale práci. A odfiltrovat propagandistický balast.

Jako první vodítko doporučuji pár otázek na J. Dienstbiera. On totiž ví o čem mluví.

Nejsem na straně Miloševiče. Ale nemám rád demagogie.
29. 07. 2010 | 11:54

Jozef napsal(a):

Pravda 21.10.1998

PODPORA PRE UCK

S cielom rozsirit nemecky vplyv na Balkane zohrala nemecka spravodajska i kontraspionazna sluzba rozhodujucu ulohu pri nabore,vycviku a vyzbrojovani separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armady /UCK/.
Napisal to britsky tyzdennik The European.Vznik UCK sa podla neho casovo kryl s nastupom Hansa Jorga Geigera do funkcie sefa nemeckej tajnej sluzby BND.
Medzi jeho prve kroky patrilo vytvorenie jedneho z najvacsich regionalnych spravodajskych stredisk v Tirane.BND spolupracuje s vedenim albanskej tajnej sluzby SIK a jej ageti vyberali kandidatov na velitelske funkcie v UCK.
Nemecka spravodajska sluzba MAD a osobitna vysadkarska jednotka bundeswehru KSK organizovali vycvik kosovskych teroristov a materialne ich vybavovali.MAD napriklad dodala Albansku odpocuvacie a komunikacne zariadenia z arzenalu byvalej vychodonemeckej tajnej sluzby Stasi.Cast tohto vybavenia prepasovali kosovskym separatistom,napisal The European.
Podla francuzskych spravodajskych zdrojov vyvolala nemecka pomoc kosovskym separatistom vazne rozpory medzi BND a americkou CIA.Washington podla nich pochopil,ze podnecovanie kosovskych Albancov do vojnoveho konfliktu s Belehradom moze destabilizovat region."
Londyn,Pariz,TASR,jl.

Konstatujme:
Washington nemal zaujem na dalsom podpalovani Juhoslavie,mal plne ruky prace so stabilizovanim Jelcynovho Ruska,krajiny s bezprizornymi atomovymi zbranami,krajiny v chaose.
Nemecko vsak pokracovalo spolu s Tureckom vo svojej politike z konca 90-tych rokov,ked nadviazalo kontakty s ustasovcami.
Verejne obvinila Nemecko z "rozputania vojny na Balkane" aj M.Thatcherova.Media boli nutene sa k tomu vyjadrit,vinu Nemecka redukovali na rychle uznanie Chorvatska Nemeckom.
Mozno par hodin pred Nemeckom uznal Chorvatsko aj Vatikan.Aj Vatikan je tazko vinny na ucasti v politike divide et impera.

Konstatujme,ze dennik SME v obdobi,ked UCK este bola na zozname teroristickych organizacii v celostranovej reportazi z Kosova napisal,ze "takmer polovicu" albanskych obeti obcianskej vojny tvorili Albanci zabiti Albancami kvoli"kolaboracii" so Srbmi!
Konstatujme,ze zakratko bola UCK vyskrtnuta zo zoznamu teroristov - a media zacali pisat v zasade opacne...
29. 07. 2010 | 12:37

Targus napsal(a):

To Tencokida Hnuj:

tady se nebude nic číst.
tady se nebude mic zjišťovat
tady se nebude nic filtrovat
tady se nebudou dávat nikomu žádné otázky

Tady se bude hlásat jediná přípustná pravda, že za všechno může komunistická sv..ě Miloševič a jeho rudá banda a že je vlastně dobře, že Srbáci dostali na budku.

Kdokoli si dovolí napsat něco, co nezapadá do oficiálního obrazu, je prohlášen za mlátiče klackem, tečkovaného b..ce či ču..ka neschopného jakékoli diskuze, či za rudého propagandistu nebo někoho na ten způsob.
A pan Stejskal na to dohlíží a říká se tomu svoboda slova.

Jsem dalek toho, abych obhajoval Miloševiče, jemuž byla rudá knížka, stejně jako našim komoušům, pouhou zástěrkou k uzurpování moci a ke špinavým finančním čachrům dostihujícím, ba předstihujícím čachry našich současných politických špiček.
Ale každému, co jeho jest. Proč by měl být Miloševič označová za balkánského řezníka, když hlavní odpovědnost nesou politické reprezentace EU a NATO, byť pochopitelně ne každý rovným dílem.
29. 07. 2010 | 12:52

Targus napsal(a):

To jozef:

Vy máte jediné štěstí, že na Vás Stejskal, Petr a mean nedosáhnou.
Joj to by se mlátilo klackem...
29. 07. 2010 | 12:55

voroshilov napsal(a):

Jozef:
Slys,ty klaune,jeste nam podrobneji rozved' o besprizornich atomnych zbranich(kdo,kde,za kolik?)a o tom jak USA se snazili o nase dobro(stabilizovat Jelcinsko Rusko)-z toho mista detalneji,cobolaku co nerpzpozna generala od marsala!
29. 07. 2010 | 13:07

Jozef napsal(a):

Musel som si najst cas a vratit sa k teme.

Chcem vyjadrit p.Dienstbierovi uznanie.
Doteraz nie som si isty,ci tusim motiv jeho vtedajsieho vynimocneho vystupovania proti chystanej vojne.
P.Dienstbier rezignoval slovami,ktore mi potom dlho lietali hlavou:
"Vojna je nevyhnutna,lebo ma totalne medialne krytie".
Iniciativu totiz plne prebral Washington,medializovane spory zanikli,zafungovala opat masmedialna totalita.Jednotne protisrbska.
Konstatujme,ze prvou zamienkou na vojnu bolo zmasakrovanie Albancov."Zmasakrovani" vsak boli obleceni v neprestrelenych civilnych satach,zahynuli strelou z dialky.
Druhou zamienkou bolo nepodpisanie mierovej zmluvy "zlocincom" Milosevicom -tuto zmluvu by nepodpisal ziaden Srb.
Ziaden Srb obleceny do uniformy by ani nevzdal vojnu,ak by nedostal zaruky uzemnej celistvosti.Tie zaruky su posliapane,udupane.
Chcem podat aj vlastne svedectvo.
V r.1991 viedol som iniciativu Necakajme ani den! Za bezpecnost a spolupracu vsetkych narodov,kultur a hospodarstiev Europy.
V jeseni r.1994 oslovil som osobne premiera Meciara s prosbou sprostredkovat v Juhoslavii mierove rozhovory.
"Urobim vsetko,co budem moct!"- povedal Meciar tonom naozaj odhodlanym.
Premier Meciar pozval o.i. Milosevica na rokovanie do Tatier.
Kontaktoval som aj ine osobnosti slovenskej politiky.A.M.Huska.podpredseda slovenskeho parlamentu:"nedovolia nam,aby nejake Slovensko hralo nejaku ulohu na Balkane".
Pytal som sa na jednanie v Tatrach.A.M.Huska:"Milosevic mu /Meciarovi/ povedal: Zapad nam vnutil vojnu".
Zapad Juhoslavii vnutil vojnu,Slovensko sa nesmie angazovat - asi take depresivne odpovede som dostaval.

Konstatujme,ze na Slovensku ma Kosovsky stat podporu len v masmediach /u slobodnych sukromnych zoldnierov/ a u predstavitelov madarskej mensiny.Dovodov je niekolko,vratane dobre spolunazivajucej slovenskej mensiny v Juhoslavii,vratane tradicnej solidarity Srbov so Slovakmi a Cechmi, vratane 80-percentneho podielu kosovskych Albancov na distribucii drog a ich obchodovania so zenami.
29. 07. 2010 | 13:12

Petr napsal(a):

"Abych se vrátil k onomu vyhánění, lépe řečeno etnické čistce, byla prováděna policejními oddíly, protiteroristickými jednotkami a paravojenskými jednotkami, které překročily hranici Kosmetu již několik dnů předem za účelem zmapování situace, tj. vyhotovení seznamů a lokalizace albánských obyvatel, u kterých se pokládalo vyhnání za zvláště potřebné a důležité, tj. inteligence, politických aktivistů (nikdo z nich nikdy neodsoudil alespoň verbálně činy UCK), jakož i příbuzných příslušníků UCK."

Nemohu si pomoci, ale musim zkopirovat citat toho, co Targus napsal, protoze jeste porad nemohu uverit tomu, ze to mohl s plnym vedomim napsat. Tak to, ze etnickou cistku (dekuji za uziti tohoto slova, cizim slovem se tomu take rika genocida) provedly policejni jednotky, paramilitaristicke bojuvky a protiteroristicke jednotky a nikoli regulerni armadni jednotky ma pro me byt omluvou tohoto zrudneho cinu? A tyhle jednotky v totalitarnim rezimu Milosevice se jako bez jeho vedomi rozhodly samy etnickou cistku zacit? Nedejte se vysmat, musite prece vedet, ze kdyby se to Milosevicovi nehodilo do kramu, tak by s nimi jeho UDBA ale velmi rychle zatocila. Stydte se, je mi z vas k zbliti. Aby bylo jednou pro vzdy jasno, vsichni jednotlivci, kteri se dopustili zlocinu v tomto konfliktu a to na kterekoli strane by meli podle me meli byt potrestani. Ale ze konflikt na Balkane zacal proto, ze Milosevic se jako spravny bolsevik se za zadnou cenu nechtel vzdat moci a odmitl uznat pravo nejen autonomniho Kosova, ale i ostatnich republik na samostatnost a vojensky na ne zautocil, je nepopiratelny fakt a muzete ho zkouset zastirat jak budete chtit. A nezkousejte mi argumentovat, ze JNA nebyla srbska, ale jugoslavska armada. Uz na samem zacatku konfliktu v ni z nesrbskych dustojniku nezustal prakticky nikdo, takze je mozne ji zcela korektne oznacit za armadu, hajici jen a jen srbske zajmy.
29. 07. 2010 | 13:13

Karlík napsal(a):

Voroshilov:

Pokud sis nevšiml, tak Jozef citoval britský tisk, což neznamenané, že autorem té věty je on. Příště dvakrát měř a jednou řež, jak praví české přísloví. :-D
29. 07. 2010 | 13:16

voroshilov napsal(a):

Karlik:
USA vzdy se snazili o nasi likvidaci,nasadili nam bandu postgorbacevskych reformatoru(v 1993 jsme uz nemeli co zrat krome brambor a testovin)aby provedli sokovou terapii,jenom zemrelo 2 miliony duchodcu a pulmilionu divek odjelo na zapad zivit se prostituci,tak potom nebudu cist jake blaho nam prinesla americka demokracie!
29. 07. 2010 | 13:25

Karlík napsal(a):

Voroshilove,

jen píšu, že Jozef citoval britský tisk. Chápeš?
29. 07. 2010 | 13:36

voroshilov napsal(a):

Karlik:
Jsem barbar,nejsem idiot-Pravda 21.10.98, Pravda je oblibene noviny britskych konzervativcu.
29. 07. 2010 | 13:43

Jozef napsal(a):

To Targus:
pripustam nielen teoreticky,ze vsetci mame svoje dni a muchy.
Zatial nemam informacie o lepsich moderatoroch,ako p.Stejskal.
Vasu terminologiu chapem i obcas pouzivam.
P.Stejskalovi/a obetiam jeho pozornosti/ prajem este vela,vela invencie a stastia v praci.I v sukromnom zivote.

To Voroshilov:
ruske devusky boli velmi ziadane aj v Turecku a v sirokom svete,ruski vedci aj v Irane a inde.Za par dolarov.
Padla ponuka kupit Sibir za 3 miliardy dolarov...
Jacques Atalli,sef Europskej banky pre obnovu a rozvoj, 1992: europania dobyjaju Europu,ako pred 500 rokmi dobyjali Ameriku.

Dykou pod plastom,jedom podavanym s usmevom.
Krasnymi recami,lakavymi slubmi poziciek - a nivociacimi poziadavkami.
29. 07. 2010 | 13:43

hoven napsal(a):

já si myslim, že kosovo (nebo například poválečný odsun němců z českosloveska) je typický příklad toho, že ve vyjimečných situacíxh nastanou okamžiky, kdy se žadne právo aplikovat nedá. právo je lidskej výtvor a tudíž nedokonalej jako sam člověk. samostatnost kosova nemá smysluplnou alternativu, at už je to podle práva nebo ne. občas se v životě vyskytnou rovnice, které mají pouze jedno nesprávné řešení. např.starý cepl, budiž mu lehka země , patřil k pravním dogmatikum, a tvrdil, že právo je vždy a za všech okolností nad člověkem. což je ale pouze ideální stav, kterého nikdy nemuže lidaká společnost dosáhnout. to by musel právo vytvařet buh a ne člověk. pokud ale přijmeme tezi, že ne vždy se musíme řídit podle práva, dostáváme se na tenký led počátku chaosu a anarchie, což je taky špatně, čili tuhle tezi přijmout nemužeme. čili otázka vzajemneho vztahu práva a člověka je rovnice která nemá racionálního řešení ale pouze instinktivní. právo stojí ve všech případech nad člověkem, ale zaroveň existují velice vzacné vyjímky, kdy právo nelze aplikovat.
29. 07. 2010 | 13:47

LEVAK napsal(a):

Ad hoven:Vy jste zřejmě ctitel místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery,který svého času prohlásil: „Nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům“,
(2007) což považuji za vrchol neoliberalismu!
PS:Případ Čunka byla velice vzacná vyjímka, kdy právo nešlo aplikovat?
29. 07. 2010 | 13:52

voroshilov napsal(a):

Jozef:
A jeste rozporcovat Rusko na 50 samostatnych statu,Rusum mela pripadnout Moskva a okoli,rikali ze 20 milionu etnickych rusu uplne staci,a take Madlenka rekla ze rusaci nezakonne vlastni prilis mnoho prirodnich zdroju-ja tu dobu pamatuji!
Dekuji Putinu i kdyz do Stalina ma hodne daleko!
29. 07. 2010 | 13:55

Béda napsal(a):

hoven,

Uvidíme, jestli bratři Albánci zůstanou pouze u dvou států v Evropě.

Jak to tak prozatím vypadá, jejich mírumilovné společenství se zdatně šíří v Evropě stmeleno společným podnikáním, náboženstvím a zákonem krevní msty. Po přijetí do EU bude situace zajisté ještě lepší. Třeba se skoncentrují v některé západní zemi a po nabytí majority opět vyhlásí svůj stát. V nejbližší perspektivě bych podobný vývoj očekával v oblasti Balkánu.
29. 07. 2010 | 15:29

hoven napsal(a):

beda,
já tvrdim, že pokud by kosovo nedostalo samostatnost, měla by evropa daleko horší bezpečnostní problem. neměli bysme tady jenom albanskou narkomafii, ale i al-kajdu spojenou s UCK. díky samostatnosti ty teroristi z UCK odložili kalašnikovy a navlíkli si kravaty.
29. 07. 2010 | 15:44

Béda napsal(a):

hoven,

nebyl bych takovým pesimistou. Třeba by situaci vyřešilo standardním způsobem (v rámci stávajích zákonů a mezinárodního práva) na svém území Srbsko.
29. 07. 2010 | 15:50

hoven napsal(a):

beda,
no právě, že nevyřešilo. jak by to srbsko řešilo??? jedině silou jako rusáci v čečně. a byli bysme v bodě před zasahem NATO, statisíce kosovských albánců uprchlích v albanii, makedonii a celé EU, UCK by měla 100% podporu a byla by aktivnější a silnější než kdykoliv předtím. a netrvalo by dlouho a zapojila by se do toho bud al-kajda nebo iran. a srbsko by mělo problem jako ma israel v gaze nebo rusáci v čečně. nemyslim si, že většina srbů zrovna o tohle stojí. alespon ty rozumější ne.
29. 07. 2010 | 16:37

Červ napsal(a):

Není pochyb, že samotné Kosovo je stále velký problém, dost možná i trvalý.
Nejhorší ale je, že takto byl vytvořen nebezpečný precedens, kterým se nyní budou moci ohánět všichni potencionální separatisté na celém světě. Stabilita všech států, které na svém území hostí početné národnostní menšiny je tak ohrožena. Možná bude někdo namítat, že je celkem jedno, jestli bude na světě států dvěstě, nebo dva tisíce.
Nikoli, nebude to jedno. Jsem přesvědčen, že toopravdu tak docela jedno není. Pravděpodobně totiž taková rozdrobenost povede v ještě větší míře k ostrým mezistátním konfliktům než dosud, podobně jak tomu bylo i v rozdrobené středověké Evropě (ale i jinde v tehdejším světě), kdy období míru prakticky neexistovalo, protože "svoji" válku měla každá generace.
Samostatnost Kosova byla stoprocentně chyba, která se dříve či později vymstí všem.
Tupí pologramotní politici, historickými vědami zřejmě zcela neosvícení, to však evidentně nechápou a zjevně ani chápat nechtějí. Bohužel však pravděpodobně stihnout ti šílenci natáhnout bačkory dřív, než plně sklidí trpké ovoce své vlastní hlouposti a bezcharakternosti.
Takže doufejme, že se jim tedy náležitě odmění aspoň mystické peklo záhrobní, když už uniknou tomu pozemskému, peklu které sami způsobili.
29. 07. 2010 | 16:59

Targus napsal(a):

To Petr:

Vážený, až vám odstříkne pěna od huby, naučte se rozlišovat pojmy etnická čistka a genocida. Jedno není druhé ani náhodou. Genocidu prováděli nacisti na židech v Osvětimi, Češi provedli etnické vyčištění Sudet. Pak spolu můžem zase pohovořit.

Chtěl jste informace, potažmo mé nazírání na akt faktického vyhnání albánského etnika z Kosmetu, které probíhalo souběžně s bombardováním civilistů letouny NASA v odlehlých částech Jugoslávie, které podle vaší logiky neměly naprosto nic společného se Srbskem.
Nikde jsem neuvedl, za co může či nemůže Miloševič.
Takže buďte tak laskav a nevytrhávejte z kontextu či nepodsunujte mi výroky, které jsem nikdy nenapsal.

V kontextu výše uvedeného se zase já zeptám vás, zdali máte ponětí, kolik nealbánského (nikoli jen srbského) obyvatelstva muselo opustit Kosmet:
A/ v letech 1968 - 1989
B/ v letech 1989 - 1998
C/ v letech 1998 - 2004
D/ od r. 2004 dodnes.

Až budete doplňovat ta čísla, nezapomeňta dopsat, že si za to můžou Srbové sami. Třeba tím, že se nechtěli učit albánsky praktikovat krevní mstu.
29. 07. 2010 | 17:15

Targus napsal(a):

To Petr:

ještě k vašemu blábolu o útočení JNA na - tady nevím, na koho. Na civilisty asi těžko, na nelegálně ozbrojené jednotky by snad zaútočila každá regulérní armáda na světě. Ve Slovinsku byly napadeny konvoje směřující k hraničním přechodům a kasárna. Chorvatsko - totéž. Bosna - totéž.
podotýkám, že v té době to byla ještě jugoslávská armáda složená z příslušníků všech národů SFRJ.
Máte v rukávu další lež, chcete-li mystifikaci?
29. 07. 2010 | 18:27

Admirál napsal(a):

Červ - "Stabilita všech států, které na svém území hostí početné národnostní menšiny je tak ohrožena."

A nemůže to být nakonec cíl?
29. 07. 2010 | 18:32

Targus napsal(a):

To hoven:

Samostatné kosovo má smysluplnou alternativu v okřídlené větě, že s teroristy se nevyjednává.
Anexe Kosova byla bezesporu plodem několika desetiletí organizovaného teroru proti nealbánské - pozor, nikoli jen srbské - části obyvatelstva.
Jakékoli vítězství teroristům dodává odvahy k pokračování svého tažení. Buďte si jist, že toho pokračování se Evropa, potažmo EU, dočká.
Klidně mi zase vynadejte do blbců, pomůže to max. vašemu egu, nikoli však evropě, která se jednoho dne probudí do další krvavé lázně. Mnohem větší, než byla ta v Kosmetu.
29. 07. 2010 | 18:34

hoven napsal(a):

targus,
jenže v případě jugoslávie nebylo jasný, kdo je větší terorista. jestli socialisti v čele s miloševičem nebo UCK. to , co si napsal platí v právním demokratickém státě.
29. 07. 2010 | 18:46

Béda napsal(a):

hoven,

představte si situaci,že v některém z regionů ČR získá majoritu (jakým způsobem ji získali historicky Albánci jsem popsal výše - masová migrace z Albánie, pogromy vůči Srbům v průběhu historicky vypjatých období...) jiné etnikum, nespokojí se s autonomním postavením (částečně se nabízí analogie se sudetskými Němci)a začne sabotovat správní orgány státu, vést tichou, nepsanou válku - sabotáže, útisk, zastrašování, násilí... A nakonec se dožaduje vlastního státu (bez toho, že hned za hranicí regionu má pro své etnikumsvůj vlastní stát).

Přesně to se stalo v Kosovu.

Jak plyne z výše psaného - vy jste na straně takového etnika. Budu zvědav, na které straně budete stát, až se to bude dokola opakovat podle právě posvěceného scénáře v jiných státech v jiných regionech.
29. 07. 2010 | 18:47

hoven napsal(a):

beda,
každý srovnání kulhá. ja sem byl proti samostatnýmu kosovu, ale čim vic sem o tom přemejšlel ze všech stran a uhlů, vidim to jako nejmenší zlo. mam akorát jednu výhradu, myslim si, že sever kosova, kde žijou srbové by měl bejt připojenej k srbsku. srbové se přece musí rozvíjet jako každá jiná evropská země a ne donekonečna bojovat s takovou chátrou. to by byl nekonečnej příběh jako v gaze.
29. 07. 2010 | 18:57

LEVAK napsal(a):

Ad hoven:
"Od počátku druhé světové války bylo cílem Československa v oblasti mezinárodního práva oduznání mnichovské dohody z roku 1938, která mu odňala pohraničí Čech, Moravy a Slezska.
Podstatou čs. právního stanoviska bylo, že nemůže být státu odňato pod hrozbou síly a proti jeho vůli území, byť na něm má většinu národní skupina, jež má svůj národní stát jinde. Tedy, že Němci v pohraničí nemohou jednostranně prosadit odtržení tohoto území.
Zásluhou prezidenta Edvarda Beneše tuto právní podstatu přijala většina tehdejších států včetně účastníků Mnichova, kteří prohlásili mnichovskou dohodu za neplatnou od samého počátku s výjimkou Británie.
Ta užívala národních třenic a politiku síly při budování svého impéria a nechtíc problematizovat vlastní mezinárodní smlouvy, neuznala neplatnost mnichovské dohody od samého počátku, ale až k okupaci zbytku Čech a Moravy Německem 15. března 1939, kdy Německo porušilo v Mnichově dané záruky Československu. Ať byl jakýkoli vztah poválečných čs. vlád k Edvardu Benešovi, všechny zastávaly tuto jeho koncepci. Podle čs. požadavků ji uznala i SRN roku 1973. Vědomo si Mnichova Československo prosazovalo nepřípustnost změn hranic bez souhlasu dotčených států i v helsinském procesu o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.
Tento právní vztah k Mnichovu byl po rozdělení Československa vlastní České i Slovenské republice. Dohoda se sice nedotkla území Slovenska, ale v jejím důsledku došlo k následné vídeňské arbitráži odebírající jih Slovenska a Podkarpatské Rusi ve prospěch Maďarska.
Slovenské právní stanovisko je v obhajobě svých hranic důsledné, i proto Slovensko neuznalo mezinárodní protektorát pod názvem Republika Kosovo za samostatný stát. Česká republika uznáním tohoto protektorátu za stát odmítla Benešovu koncepci nepřijatelnosti změny hranic iniciovanou národní menšinou, která již má svůj národní stát, bez souhlasu státu, o jehož území se jedná."
29. 07. 2010 | 18:59

Targus napsal(a):

To hoven:

Asi by bylo lepší nepřemýšlet a zajet se podívat a pak si udělat názor. není to až tak daleko, jak si myslí většina lidí.
Samozřejmě, že Srbové ze zbytků území kosova budou vytlačeni, stačí jeden dva pogromy za přímé podpory UNMIK, jako v r. 2004.
Btw. jste úplně marný v tom plácání, kdože je větší terorista.
Vám fakt nestačí počet mrtvých a vysídlených, ani délka období, ve kterém se to dělo? Umíte počítat nebo jste vyšel z páté obecné?
Jestliže zvládáte gůglování, najděte si ta čísla a ověřte si je z několika zdrojů.
Ideální zdroj je zveřejněný záznam Miloševičova projevu před soudním tribunálem v Haagu. Tento tribunál nebyl schopen zpochybnit vůbec nic z toho, co zde Miloševič přednesl a ten si dával velký pozor, aby se v číslech nepletl, jinak by mu to okamžitě řádně omlátili o hlavu a znevěrohodnili by celou jeho obhajobu. On si prostě nemohl dovolit žádné lhaní, ani předkládání důkazů, kde hrozila možnost sebemenšího zpochybnění.

Pokud se nyní povolí a umožní tato praktika získání území, posiluje se postavení teroristů v jejich dalším boji. Další na řadě je Makedonie, pak i Řecko, i když to má malou výhodu, že sousedí s méně bojovnými klany na jihu Albánie.
Jestliže se velice naivně domníváte, že nyní stačí nechat Šiptary v Kosovu a bude od nich klid, jste naprostý blázen.
Je to asi stejné, jako byste věřil, že přeučíte bengálského tygra na spásání čtyřlístků a budete jej moci dojit.
29. 07. 2010 | 20:08

hoven napsal(a):

levak, targus
vaše myšlenky a aragumenty se pořád pohybujou v kruhu. ja momentálně ani do budoucna v kosovu nevidim jiný reálný řešení, než který tam vnutilo NATO.
jedna strana musí ustoupit a jelikož albanci toho nejsou schopný, tak to musí udělat srbové. kdyby v devadesátých letech seděl v kremlu president typu miloševiče, tak se sssr utopí v krvi....a rozpadnul by se stejně. jugoslávie si na zádech nese kříž titovo totality. to je podstata toho problemu.
29. 07. 2010 | 20:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zde evidentně není LEVAK a targus schopen ustoupit.
Musí to tedy udělat Pán hoven.
29. 07. 2010 | 21:32

hoven napsal(a):

kydac
ja to klidně udělám. blahoslavený buď ten, kdo se ve sporu odmlčí jako první.
29. 07. 2010 | 21:42

Kritik napsal(a):

Mluvíte všem lidem toužícím po spravedlnosti ze srdce.

Nuže, následujme doporučení mezinárodního soudu a pojďme do toho. Dům a pozemek máme oplocený, vyhlašme tedy nezávislost! Hlavní krédo - nulové daně a poplatky za vodu, plyn a elektřinu!
29. 07. 2010 | 22:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Hm, no, oni by Albánci byli schopni ustoupit a určitě by ustoupili, kdyby jim padaly bomby hustě na hlavy, jenomže k ustoupení byli předem určeni Srbové. Kdyby Kosovo zůstalo srbské, jistě by tam nebyla vojenská základna USA.
29. 07. 2010 | 22:00

Targus napsal(a):

To hoven:

já zde nepíšu žádné své myšlenky, pouze fakta, která se tu téměř nikomu nelíbí.
Ještě pořád jste si nepřečetl Miloševičův projev z r. 1989 a plácáte tu nesmysly o tom, že někoho topil v krvi.
Ještě pořád jste se nepřesvědčil o jediném faktu, které zde byly nejen mnou uvedeny, a stále melete dokola, že se musí Srbové podvolit Albáncům.
Tady nejde vůbec o to, kdo se komu musí podvolit. Na to je teď pozdě. Tady jde o to pojmenovat věci správnými jmény. Jinak nás čeká to, co potkalo Srby. Nic více a nic méně.

Vy zde obviňujete Tita z totality. Další z Fanklubu UCK a NATO - nick Petr - zde vykládá, že v SFRJ měli tu nejlepší ústavu, jaká kdy existovala a že Kosovo bylo vpodstatě svrchovaným státem, kde si Albánci mohli dělat - také dělali, co chtěli.

K situaci za Tita a před r. 1989, kdy se dostal k veslu Miloševič.
Nejsem historik, ani ekonom, abych si mohl dovolit hodnotit stav ekonomiky v SFRJ. Proto si dovolím jen pár postřehů.
Ze všech států bylo na tom ekonomicky nejlépe Slovinsko. Důvodem byla blízkost Itálie a Rakouska, kde Slovinci jednak pracovali, jednak zde byla dosti hluboká hospodářská spolupráce s těmito státy. Chorvatsko více méně žilo z turistiky, Slavonie a Podráví ze zemědělství. Totéž Vojvodina a centrání části Srbska. Bosna a Černá Hora byly chudé jak kostelní myši a poskytovaly zejména pracovní sílu pro průmyslové oblasti a zahraničí, např. Rakousko, Německo, atd.
Jelikož se Tito a spol opravdu snažili o jakousi svou střední cestu, neměli příliš na růžích ustláno. Ze socprc. RVHP s nimi nikdo nechtěl či nesměl mít a západní země se zase bránily vývozu nejmodernějších technologií. Z oborů, ve kterých se pohybuji, mohu zodpovědně prohlásit, že SFRJ byla opravdu technicky na chvostu.
Značné množství peněz přinášeli gastarbeitři, za éry Miloševiče to dokonce v Srbsku dopadlo tak daleko, že která rodina neměla někoho na západě, měla vážné existenční potíže.
Zcela logicky mělo toto zaostávání odraz i v ekonomice země, která nebyla schopna exportovat a tím generovat adekvátní zisky, které by se investovaly do vědy, výzkumu, infrastruktury.
Zvláštní postavení zde zaujímal Kosmet, který trpěl průběžným exodem Srbů, takže zde paradoxně chyběly kvalifikované pracovní síly, neb Šiptaři byli vždy více na pich a na boj, než na práci rukama. Proto tato provincie zaostávala i přes občasné finanční pobídky od federální vlády.
Po Titově smrti už bylo celkem jasné, že stav je neudržitelný a bylo několik pokusů nastartovat jiný kurz ekonomiky. Asi nejdále se zřejmě dostala vláda Tuším Ante Markoviče. Úměrně se zvětšujícími se hospodářskými problémy se stupňovala nespokojenost v jednotlivých republikách s přerozdělováním daňových výběrů a současnými zvyšujícími se rozdíly mezi jednotlivými státy a regiony.
V době, kdy Miloševičovi spadla funkce do klína, již bylo zcela jasné, že SFRJ to má spočteno. Silové rezorty dávno a dobře věděly, že se už schyluje k ozbrojeným pokusům o převzetí moci, nicméně federální vláda nekonala nic, či jen velmi málo. Dnes jsou dostupné informace z bývalé federální zpravodajské služby, že se již pašovala vojenská výzbroj a výstroj, zakládaly se tajně nové politické strany s jasně definovanými cíli o demontáž SFRJ a verbovali se muži do paravojenských jednotek, které zpočátku vedly boj proti JNA, později prováděly vyčišťovací akce či rozpoutávaly teror vůči Srbům.
Zde byl pochopitelně na vině Miloševič, který chtěl pro Srby právo na sebeurčení stejným způsobem, jak jej pro sebe chtěly ostatní tzv. národy. TZV. užívám proto, že národnostní sebeurčení zde neprobíhá podle jazyka, který se liší asi tak jako čeština a moravština, nýbrž podle náboženské příslušnosti, vyjma Slovinska, které se liší asi tak, jako čeština a slovenština.
29. 07. 2010 | 22:24

Targus napsal(a):

Jinými slovy Miloševič požadoval pro Srby možnost zůstat v případné federaci, případně zajistit jim stejná práva, jako měli Bosňáci a Chorvati.
Odpovědí Chorvatů bylo započetí vyhotovování seznamů Srbů. Stejných seznamů, které dělali za války Ustašovci a podle kterých pak chodili dům od domu a loupili, vypalovali a podřezávali Srbům krky, protože jim bylo líto kulek. Je nabíledni, že Srbové započali s občanskou neposlušností, co od nich mohl kdo čekat, když se za bílého dne producírovali nezákonně ozbrojení žoldnéři a po nocích se začínali ztrácet lidé, aby se nenašli vůbec či jen jejich hlavy někde v příkopě či na plotě.
Abych nezabředával do nechutností, většina politických představitelů jugoslávských států se rozhodla pro bezpodmínečné přijetí kapitalizmu se všemi klady a zejména zápory, tak jako se tomu stalo u nás. Naproti tomu Miloševič nechtěl připustit nekontrolovaný vstup kapitálu do země. Určitě nikoli proto, že by byl kovaný komouš, právě naopak. Možná měl strach, že by pak nebyl schopen docílit tak pohádkových zisků pro sebe a svou rodinu, pochopitelně na úkor obyčejných lidí. Je mj. jedním z původců hyperinflace, která byla v Jugoslávii na poč. 90. let, která naprosto ožebračila všechny obyčejné Srby.
Proto se nehodil do karet politikům EU a NATO, navíc Německo mělo Jugoslávii co vracet z války. A vrátilo jim to i s úroky.
29. 07. 2010 | 22:39

Targus napsal(a):

Ještě malou poznámečku k těm jazykům, které jsem zde nakousl. Srbové a Chorvati žijící v jedné lokalitě zcela samozřejmě mluví naprosto stejným dialektem, není to tak, že by někdo poznal podle mluvy, kdo je Srb, Chorvat, či Bosňák.
Výjimkou jsou samozřejmě oblasti, kde je menší hustota obyvatelstva, resp. izolované vesnice. Zde je možno podle dialektu poznat, kdo z které vesnice pochází. Totéž je ještě dnes možno pozorovat i v ČR u starých obyvatel lašských, valašských a slováckých vesnic. V Čechách jsem se s tímto jevem nesetkal, nářečí se zde již téměř zcela ztratila.
29. 07. 2010 | 23:12

Béda napsal(a):

"Už je konec mezinárodnímu právu, jede se podle pravidel USA!"

http://www.outsidermedia.cz...

(K tomu bych pouze dodal, že USA samy se necítí být vázány jurisdikcí mezinárodního soudního dvora. Jeho rozhodnutí se vztahují na všechny kromě USA, které jsou - včetně svých občanů, vojáků, politiků...) vyjmuty z jeho pravomocí.)
30. 07. 2010 | 05:59

Targus napsal(a):

Hodně se mi líbí citovaná výpověď Nasera Oriče, takto bývalého velitele srebrenické muslimské osádky:
:„Když jsme vzali tu skupinu zajatou v Zalazje z vězení (ve Srebrenici), abychom je vzali zpátky do Zalazje, a když začalo zabíjení, dostal se mi do rukou soudce Slobodan Ilič. Vylezl jsem na jeho hruď. Byl zarostlý a vlasatý jako zvíře. Díval se na mě bez jediného slova. Vytáhl jsem bajonet a zabodl ho přímo do jeho oka, a otočil s ním tam a zpět. Nevydal ze sebe jediný zvuk. Potom jsem ho trefil nožem do druhého oka… Nemohl jsem věřit tomu, že nereaguje. Abych řekl pravdu, to jsem se poprvé vylekal, tak jsem mu hned potom podříznul krk,“ popsal Orič .

Žádal bych zdejší profesionální srboplivače, aby se k tomu vyjádřili. Tedy kromě toho, že označí tuto výpověď za můj výmysl.
Kromě toho si zde dovolím přivěsitodkaz na stránky, který zde již byl několikráte.
http://www.prop.sk/agresia_...
30. 07. 2010 | 07:42

LEVAK napsal(a):

Ad hoven:kdyby daly USA,Německo Velká Británie ruce pryč od Kosova tak není co řešit.Oni je však raději nechají šmelit s drogama než by ztratili strategickou výhodu.Prostě převzali Hitlerovo heslo "Kam vstoupí noha německého vojáka....!"
30. 07. 2010 | 08:42

Targus napsal(a):

To LEVAK:

Obávám se, že v kontextu s tím, co se děje na polích (hliněných, nikoli válečných) v Afghanistánu, je úloha Kosovských Albánců, coby hlavních evropských dealerů vítaným vedlejším, ne-li dokonce hlavním požadovaným efektem.
30. 07. 2010 | 08:53

trapper napsal(a):

Petr (29.07.2010 11:08:24):

„ A prectete si, prosim, jugoslavskou ustavu z roku 1974, Kosovo bylo podle ni autonomni soucasti JUGOSLAVIE a nikoli SRBSKA. Vase tvrzeni, ue Kosovo bylo soucasti SRBSKA je lez, tady lzete vy a nikoli ja.“

Zde je znění zmíněné ústavy – http://sr.wikisource.org/sr...Устав_Социјалистичке_Федеративне_Републике_Југославије_(1974).
V úvodu (článek 2) se píše:
„Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju sačinjavaju Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina, Socijalistička Republika Makedonija, Socijalistička Republika Slovenija, Socijalistička Republika Srbija, kao i Socijalistička Autonomna Pokrajina Vojvodina i Socijalistička Autonomna Pokrajina Kosovo koje su u sastavu Socijalističke Republike Srbije, Socijalistička Republika Hrvatska i Socijalistička Republika Crna Gora.“

Myslím, že to ani není třeba překládat...
30. 07. 2010 | 09:48

Targus napsal(a):

To trapper:

Děkuji, že jste se namáhal. Myslím však, že zde, na rozdíl od přání pana Stejskala, o žádnou debatu nejde. Ať se rýpne kamkoli, stále vychází jiný obrázek, než ten, který je servírován veřejnosti.
Prostě debatovat jaksi není o čem.
30. 07. 2010 | 10:35

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Targus:
Ano.
30. 07. 2010 | 11:59

Pája napsal(a):

debata je zajímavá, nejsem sice příznivec konspiračních teorií, ale není nakonec příběh Kosova a Jugoslávie vůbec jenom takovým tréningem a zácvikem "mezinárodní veřejnosti" ze strany nadnárodních elit na zrušebí a destabilizaci "národních" států vůbec? Uvidíme zda se podobná metoda nasadí také na Rusko a Čínu, které v dnešní době jsou jedinými reálnými oponenty jistých kruhů na světovládu. Rusko je defakto soubor stovek různých etnik, taktéž Čína.
Co se Jugoslávie týče, dle mého názoru její rozpad nepřinesl nikomu ze zůčasněných nic dobrého, je ale faktem, že kdyby lidé Jugoslávie opravdu drželi pohromadě tak žádné velmoci byse nepodařilo ji rozložit. Smutná historie.
01. 08. 2010 | 11:29

tonda napsal(a):

V mnohém souhlasím s "pájou" - ale vliv Jugoslavie na mysl lidí a dění v ČR byl obrovský- bez něj by nebylo roku 1968,a asi ani 1989. Rozhodnutí mezinárodního tzv. soudu bude mít za následek, že na 250 místech na zemi nedojde k "osamostatnění" a všechny náznáky budou již v zárodku brutálně potlačeny po vzoru Severní Irsko.
01. 08. 2010 | 19:01

Rita napsal(a):

Nemyslím si, že Jugoslávci spolu nedrželi, proto byli rozloženi, jak říká Pája. Je nerozložil ni na minutu Hitler natož tak někdo jiný,je to v něčem jiném.Civilizaci ovládají psychopaté a psychologicky normál. lidé se začnou pobíjet kvůli bezvýznamným rozdílům(vzpomeňte na Rwandu 1994, Izraelce a Palestince) zatímco devianti u moci tahají za nitky a profitují. Za všemi utrpeními stojí psychopatické osobnosti, lidé bez svědomí. Je netrápí, že se navzájem vraždí bratr s bratrem. Není to až tak příliš složité pochopit o co těmto lidským predátorům jde, dychtí po bohatství a po moci.Obyčejní lidé jsou psychopaty manipulováni a oklamáni, předstírají loajalitu místní populaci. Tady je zakopaný pes přátelé....
06. 08. 2010 | 15:15

vuk napsal(a):

Tak to jistě mají právo na nezávislost i Srbové z Kosova, z Bosny a z Chorvatska.
07. 08. 2010 | 22:03

JZ napsal(a):

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vás požádal o vyplnění dotazníku, jehož výsledky se stanou podkladem pro praktickou část mé diplomové práce na téma „Chování politických stran v souvislosti s vlivem médií na rozhodování občanů a jejich socio-ekonomické dopady˝.

Za Váš čas při spolupráci Vám předem děkuji.
http://spreadsheets1.google...
10. 08. 2010 | 12:20

Ivan napsal(a):

Čochtan napsal(a):
„...Kosovo je mezinárodní protektorát, v němž se protektorům za deset let nepodařilo vytvořit řádnou státní správu,..“
Není divu. Z hovna bič neupleteš, a když, tak nezapráskáš. (Z mudrosloví národa českého)"

Ja to trochu modifikujem:

Z hovna bič neupleteš, a když, tak se zapráskáš.
11. 08. 2010 | 16:42

mat napsal(a):

Autor nepřekvapil ... opět se dozvídáme, jak chudák Srb k úhoně přišel, jak je Rusko ten jediný správný spravedlivý. To že měl Miloševič (rozuměj Srbsko) prsty ve všech válkách na Balkáně v 90tých letech mu nějak uniká. Je zajímavé, že stejně horlivé články o porušování mezinárodního práva nepíše o Abcházii případně o Jižní Osetii.
13. 08. 2010 | 11:54

Herbi (herbix@seznam.cz) napsal(a):

Cochtan napsal:
"...Albánci jsou v Kosovu přistěhovalci, immigranti, tudíž nemohou být 'utiskovanou menšinou'.
Ano, máme tady potencionální 'Kosovany', přivandrovalé parazitující cizince, a proto je třeba se poučit a immigrantů se zbavit dokud je čas. Všemi prostředky."

Lidi, kteri se chteji zbavovat nekterych mensin vsemi prostredky, jsou dobre znami jiz z dob 2. svetove valky a bombardovani je jediny spravny a ucinny postup proti nim. Jsem rad, ze to aspon ty zlotrile USA po padesati letech pochopily, kdyz uz osvicena Evropa je plna Dienstbieru a Cochtanu.
15. 08. 2010 | 07:53

Vaši Chamberlain a Churchill. napsal(a):

Vy si vážně myslíte,že uznáním Kosova nespustíte v Evropě dominový efekt? Vždy´t Ma´daři jsou hrdýa bojonný národ,který se nikdy s Trianonskou smlouvou nesmířil/ne,že bych jim fandil,jsou to nesmírně krutí bojoníci bez demokratických tradic.A nyní navíc chudí,jako Němci před 2 světovou válkou.
Historie má tendenci se opaakovat.V politice v míru se vždy prosadí lidé průměrní a komprosivní-cena je pak straščlivá.
15. 08. 2010 | 12:44

VOLIL JSEM ZEMANA napsal(a):

V Afghánistánu se konečně začalo bojovat proti heroinu. Plíseň tam zničila polovinu makových polí.
Špatná zpráva pro Albánce.
18. 08. 2010 | 12:56

Sláma napsal(a):

To Petr:
Srovnával jste uznání samostatnosti Kosova s vyhlášením samostatnosti Československa. To jste ale, podle mého názoru vědomě, manipulovat se čtenáři této diskuze. V době osamostatnění Československa nebyla v platnosti ani Charta OSN, ani Helsinská deklarace. Uznání samostatnosti Kosova je v rozporu s těmito prameny mezinárodního práva. NATO značně znevážila svoji vážnost, když nejprve dosáhla dohody se Srbskem o stažení jeho vojsk na podkladě rezoluce RB č. 1244, která deklarovala řešení v rámci Srbské svrchovanosti a pak se aktivně podílela na vyhlášení albánského Kosova (a vyhnání nealbánského obyvatelstva).
Těch manipulací jste se dopustil více. Např. Srbsko neválčilo s Bosnou ani s Chorvatskem. Tam válčily milice místních Srbů, kteří byli vyháněni muslimy a Chorvaty. Podpora Srbska těmto oddílům byla nedostatečná, na rozdíl od podpory muslimům ze strany wahábitů a Chorvatů ze strany Němců a Američanů, proto nakonec etničtí Srbové své války prohráli. Z Chorvatska byli vyhnáni a v Bosně dostali taky na frak.
20. 08. 2010 | 02:16

Sláma napsal(a):

To Petr:
Obecně je známo, že boje v Jugoslávii začaly sestřelením Jugoslávského vojenského vrtulníku slovinskými milicemi. Paradoxem je, že ten vrtulník pilotoval Slovinec.
20. 08. 2010 | 02:27

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 07:53

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy