Dosti bylo české malosti

09. 07. 2008 | 00:13
Přečteno 17281 krát
Česká vláda se chlubí, že zastavením ratifikace podpořila malý ostrovní národ proti masáži ostatními členy. Ve skutečnosti je její postup zástěrkou nejistot o českém osudu a jednání v Evropě. Vůli Irů nelze ignorovat, ale na rozdíl od Čechů nekličkují. Nehlásají, že smlouva je mrtvá a netvrdí jako český prezident, že výsledek referenda je „vítězství svobody a rozumu“.

Na summitu se odpovědně zavázali do října přijít s konstruktivními návrhy. Kromě toho průzkum mínění v Irsku prokázal, že sedmdesát procent Irů je přesvědčeno, že referendum se bude opakovat stejně jako po odmítnutí smlouvy z Nice. Odpůrci smlouvy doufají, že získaný čas jim umožní vyjednat si některé výjimky. Její stoupenci upozorňují na nesourodé důvody odporu a budou vysvětlovat, že smlouva neohrožuje neutralitu země, že v katolické zemi neruší zákazy potratů, nezavádí homosexuální manželství a eutanazii nebo – demagogie občas nezná mezí - „zadržování dětí od tří let pro vzdělávací účely“.

Náš problém proto není Irsko, ale česká politika. Protože smlouva k 1. lednu nevstoupí v platnost, český premiér bude předsedat unii stejně jako jeho předchůdci a nebude mít nad sebou prezidenta ani přejmenovaného ministra zahraničí. Za normálních okolností je to příležitost k posílení významu státu při dirigování evropského koncertu. Některým se to povedlo, jiným moc ne. Česká republika se bude muset předvést při řešení mimořádně náročných úkolů. Čekají ji volby do Evropského parlamentu, jednání o financování unie, změnách zemědělské politiky, energetické bezpečnosti, rozšiřování na Balkán a kdoví, co se z pohyblivých písků dnešního světa ještě vynoří. Ale především bude muset uspět jako moderátor nezbytné reformy institucí.

Stav české politické scény to neulehčuje. Nejenže si senátní většina ODS zaparkovala Lisabonskou smlouvu u ústavního soudu, ale někteří politikové ODS oznámili, že smlouvu odmítnou, i když soud potvrdí její soulad s ústavou. Jiní doufají, že smlouvu potopí ještě někdo jiný. Někteří vládní představitelé si myslí, že svým postojem zůstávají v hlavním proudu. Ve skutečnosti nejsou nikde.

Při předsednictví bude záležet také na diplomatických schopnostech a tvůrčím přístupu. Ale především je třeba vědět, co chceme a zda vláda dokáže české postoje sjednotit natolik, aby přesvědčila ostatní, že eurofobní postoje prezidenta republiky a jeho věrných, které nás představují jako kazisvěty, patří na bezvýznamný okraj politické scény. Samotné heslo „Evropa bez bariér“ zní pěkně, ale nestačí.

Lisabonská smlouva je kompromis, dosažený představiteli 27 států. Už proto je demokratická, protože kompromis je demokratickým protikladem autoritativního diktátu. Bruselská byrokracie se nijak neliší od té domácí. Ale především bez akceschopné Evropy, jejích institucí, a také schopné byrokracie, důsledně kontrolované evropským a domácími parlamenty, jejichž kompetence smlouva posiluje, nelze úspěšně řešit na globálním hřišti ani mnohé české problémy. Rostoucí bezpečnostní rizika, včetně energetického, migrace do evropského prostoru, takový pořádek ve světové ekonomice, který bude usilovat o vytváření rovných podmínek pro všechny a mnoho dalšího můžeme ovlivnit jen tehdy, stane-li se Evropa významným světovým hráčem. Rozdrobená Evropa nedokáže nic.

Po irském referendu napsal Robert Kagan, že si Evropa vybrala bezmocnost. Považuje to za nejnovější projev setrvalého úbytku evropského sebevědomí, uzavírání do sebe a pesimismu ve vztahu k budoucnosti. Přední americký politický autor chce Evropu jako silného partnera Ameriky, Ruska a Číny a obává se, že pokud si Evropané přejí Evropu, postrádající vedení a teď i novou smlouvu, bude „21. století, které Evropa rozhodně nebude řídit, pro Spojené státy velmi ožehavým obdobím“.

Česká politika se před válkou spoléhala na západoevroské mocnosti, které ji v Mnichově opustily. Po válce zvolila stalinistické dubisko s důsledky, s kterými dodnes zápasíme. Zvláštní vztahy se Spojenými státy, k nimž se dnes někteří Češi upírají a chtějí si je pojišťovat bezvýznamným radarem, jsou iluzí. Supevelmoc má zcela jiné priority. A také prostřednictvím Kagana nás upozorňuje, že pro ní může být skutečným partnerem jen silná Evropa.

Nemáme-li být jen trpným vykonavatelem cizích rozhodnutí, máme jen jedinou možnost. Zalezeme-li do kouta české malosti, ostatní nás tam nechají a vytvoří si silný evropský klub bez nás. Maďaři a Slováci prokázali, že to vědí. Také naším vítězstvím „svobody a rozumu“ bude, staneme-li se jedním z předních tahounů společné evropské politiky. České předsednictví nám nabízí příležitost to dokázat.

(Právo, 8. 7. 2008)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Žižka napsal(a):

Je to tak!
09. 07. 2008 | 00:40

Rozhodný napsal(a):

Klaus škodí České republice !!!...škodí celé Evropě !!!...není mým prezidentem !!!
09. 07. 2008 | 01:15

Honza napsal(a):

Náš pan prezident má hrůzu že by on Jeho výsost musek podávat do Bruselu nějaká hlášení nebo nedej Bože být někomu podřízený.Ale kdyby mu dali vrcholné koryto v EU tak by jste viděli jakým by byl evropanem!Prosím Vás v evropských volbách nesmí být převaha poslanců z ODS,dělají ČR svojí rozbíječskou politikou jen ostudu.Klaus patří do důchodu a ODS na smetiště dějin jako odstrašující příklad toho jaká nemá být pol.strana
09. 07. 2008 | 05:33

Ročník 53 napsal(a):

Je neuvěřitelné, že za tento stav v ČR je zodpovědný jeden, jedinný člověk. Vždyť vůle českého nadstranického prezidenta je stranický program ODS.
Nemáme diktaturu, tak na co se budeme vymlouvat? Že jsme poslouchali rozkazy toho ješitného dědka?! Vždyť zcela správně řekne, že on nám nic, ale opravdu nic nepřikazoval.
09. 07. 2008 | 06:01

MA-FU napsal(a):

I presidentská volba byla vítěztvím a rozumu a vítěztvím neřízené střely ? Smutné
09. 07. 2008 | 06:36

Apeoffice napsal(a):

"Vůli Irů nelze ignorovat, ale na rozdíl od Čechů nekličkují"

dejte nám referendum a nebudeme kličkovat taky, prostě to potopíme a hotovo!

Irové přišli s konstruktivními návrhy ... Irové nebo jejich zvolení zástupci? těm totiž tváří tvář unii nic jiného nezbylo.
09. 07. 2008 | 07:27

jarpor napsal(a):

Autoru

Dobrý den

"Vůli Irů nelze ignorovat, ale na rozdíl od Čechů nekličkují. Nehlásají, že smlouva je mrtvá a netvrdí jako český prezident, že výsledek referenda je „vítězství svobody a rozumu“."

Ano Irové nekličkují. Prostě smlouvu odmítli.
U nás je v procesu ratifikace parlamentem. Říkáte každému procesu v parlamentu "kličkování" ?

Ale proč se Vás vlastně ptát, když pod posledním blogem píšete : "Milí bloggeři, nebudu polemizovat s odlišnými názory, na které má každý právo a je dobře, že už si to můžeme vychutnávat."

Ročník 53

Jak je to hezké a snadné, když za vše může jeden člověk ! Dovolím si malou parafrázi : Je neuvěřitelné, že inteligentní člověk může tomu věřit.

Hezký den i Vám.
09. 07. 2008 | 07:34

neo napsal(a):

Ročník 53 :

Pan prezident Klaus byl zvolen a menšině nezbývá než se s tím smířit. většina to vítá.

Doufám, že parlament odhlasuje i změnu ve způsobu volby a lidé si příště zvolí sami.
09. 07. 2008 | 08:23

jarpor napsal(a):

neo

Ač s Vámi povětšinou souhlasím, ve změnu způsobu volby presidenta nevěřím. A ani ji nechci - vzpomínáte na popularitu pana Fischera, pana Švejnara a dalších ?
Jak vrtkavá je popularita a obdiv veřejnosti a jak snadno se manipuluje s davem !

Hezký den
09. 07. 2008 | 08:35

hombre napsal(a):

Neo, o jaké menšině to mluvíš? Nebo snad dokonce věříš intitutům pro výzkum veřejného mínění? Sundej si ty klapky z očí, ať si ti lumpové táhnou tu káru sami, člověče...
09. 07. 2008 | 08:39

Prda napsal(a):

Já na celém povyku kolem LS nechápu dvě věci.
1. ČSSD vytýká p. Topolánkovi, že nedokáže prosadit smlouvu v parlamentu. Je ČSSD pro nebo proti? Jak bude hlasovat? Pokud p. Paroubek všechny nažene do "protábora", smlouva přece bude schválena. Pokud ne, tak jak může ČSSD (a tábor kolem ní) vytýkat ODS málo evropanství?
2. A co by se stalo, kdyby naši zákonodárci smlouvu odmítli? Vyhnali by nás z EU? Nepřišly by peníze z fondů? Přece podpis premiéra (jakkoliv má silnou váhu) neznamená, že za ním stojí vždy nadpoloviční většina parlamentu. K neratifikaci nějaké smlouvy snad ještě může dojít, nebo ne?
3. Pokud bude radar schválen, tak většinou 1-2 hlasů tzv. "přeběhlíků". ČSSD spustí pokřik. Dobrá, to k tomu patří. Ale co když ČSSD se postaví negativně k LS a ta bude schválena opět jen těsnou, dle p. Paroubka nedemokraticky ustanovenou, většinou?
Dle mého tedy stačí aby protopolánkovská část ODS společně s ČSSD vyvolaly hlasování o LS v parlamentu a tato bude schválena. Premiér dodrží slovo, ČSSD vystoupí jako státotvorná strana a jede se dále močálem temným kolem bílých skal.
09. 07. 2008 | 08:39

Ročník 53 napsal(a):

Jarpore,
postavila se někdy ODS odmítavě k názorům Klause?
Euroskepsi, odmítání principů EU v naší zemi šíří ponejvíce kdo?
Také vám vychází ten jeden člověk? Je totiž rozdíl, jestli je proti EU a LS nějaký Franta, jehož hlas nemá žádnou váhu, a potom nadstranický prezident republiky - kladeč věnců. Tak si on představoval roli Václava Havla, pokud si dobře vzpomínáme.

Můj názor není pro nikoho důležitý, ale Klausovi svědci ho berou jako rozkaz boží, o kterém se nepochybuje. Alejůjá...

To neo.
Vy neustále tvrdíte nějaké věci, které nemůžete doložit, které jen předpokládáte. Naučte se říkat "možná, asi, dle mého názoru" a pak bude váš názor v pořádku.
09. 07. 2008 | 08:51

Ročník 53 napsal(a):

Sakra, moje špatná formulace.
Klausovi svědci přijímají pochopitelně Klausův hlas, jako hlas boží. Na můj hlas oni přímo ... ho nesnášejí.
09. 07. 2008 | 08:53

Kluk napsal(a):

Ja si pamatuji, co delal pan Klaus, kdyz se vstupovalo do NATO. Malem by se stavel na hlavu, jen abychom tam nebyli. Ukazalo se, ze to bylo jedno z nasich nejlepsich rozhodnuti.
Ted Klaus hlasa, ze nebudem suverenni stat... no, za par (desitek) let se ukaze, ze opet mlel jen z vody....jsem pro LS.
09. 07. 2008 | 08:57

Kluk napsal(a):

Pan prezident Klaus byl zvolen a menšině nezbývá než se s tím smířit. většina to vítá.

Vetsina koho? Cele republiky? Ale jdete, vzdyt podle pruzkumu, by spise byl zvolem pan svejnar, chytroline:)
09. 07. 2008 | 09:00

lock napsal(a):

Je legrační, jak je u nás irské ne LS prezentováno jako výsledek rozumu :) Že by opravdu 70 procent Irů lisabonskou smlouvu četlo a vyhodnotilo ji jako nevyhovující? Nedalo spíš na strašení euroskeptiků, že jim EU výrazně zvedne daně a určitě zruší potraty? - viz. např. článek v Respektu...
09. 07. 2008 | 09:03

jarpor napsal(a):

Ročník 53

Ne nevychází.
Na položenou otázku o odmítavý postoj ... se zeptám : Znáte nějakou politickou stranu ( kdekoliv, ne jen u nás), která by podobně "odmítla" názory své osobnosti ? Absolutně stejným způsobem, jak byste to rád viděl ve vztahu ODS - Klaus ?

A že ne ve všem jde ODS úplně stejně Klausem - vezměte si třeba jeho názory jeho ekonomickou reformu a porovnejte, jak se děje.

Neberu Vám Váš názor, netlačím Vám svůj.
Jen si skutečně myslím, že ačkoliv může být úloha osobnosti velká, tak přesto tato osobnost nezpůsobí vše - ať dobré či špatné. Záměrně nepersonifikuji.

Ale je nepoměrně snadnější vidět běh věcí jako výsledek činnosti jednné osobnosti, než jako výsledek tisíce procesů, kroků tam i zpět, doprava i doleva, které spolu s tou osobností dělají jak jeho příznivci, tak jeho odpůrci.

Hezký den
09. 07. 2008 | 09:19

StandaT napsal(a):

Autore, jen malé otázečky: A k čemu je nám evropská demokracie, když doma nesmíme říci ne? K demokracii přece patrí jak právo říkat ano, tak právo říkat ne. Demokracie je o tom, že jak ano, tak i ne mají stejnou důležitost a váhu danou pouze počtem hlasů. Pokud většina senátorů řekne ne, znamená to, že nebudete jejich právo říci Ne ignorovat?
Viděli jsme, že v Irsku demokracii mají. Máme jí i u nás? Jsme schopni/ochotni akceptovat ne? A poslední otázečka. Když Irové budou donuceni vnějšími tlaky opakovat referendum a říci Ano, ctí EU dostatečně silně demokratické principy? Nebo můžeme říci, že ve vyším zájmu demokracii klidně potlačí?
09. 07. 2008 | 09:19

StandaT napsal(a):

oprava: ...znamená to, že budete jejich právo říci Ne ignorovat?...
09. 07. 2008 | 09:21

jipindripich napsal(a):

Pan Stejskal promine, doufám, že nebudu příliš vulgární.
Ještě jednou a doufám naposled.
Irské "NE" je strach s uniformity a zařazení do stáda jisté "irské chovné kravky".
Tedy něco, co lze vykomunikovat (zlicitovat, chcete-li).
Naše cukání je o něčem jiném. Je postaveno na ideologickém základě vybrané skupiny vůbec ne "chovných volů". Chovný může být jenom býk, a to aby jste tady pohledali.
09. 07. 2008 | 09:27

jarpor napsal(a):

P.S. pro Ročník 53

Abych byl dobře pochopen, nepolemizuji s Vašim :
Je totiž rozdíl, jestli je proti EU a LS nějaký Franta, jehož hlas nemá žádnou váhu, a potom nadstranický prezident republiky - kladeč věnců.

Polemizuji prvním Vaším textem :
Je neuvěřitelné, že za tento stav v ČR je zodpovědný jeden, jedinný člověk.

Hezký den
09. 07. 2008 | 09:32

noctem napsal(a):

Standa T:
člověče, uvědomuješ si vůbec, že těch Irů přišla k referendu necelá polovina? A ty tvoje slavné senátory volelo nějakých dvacet procent oprávněných voličů - a ti ostatní k volbám nepřišli proto, že nikdo slušný na té kandidátce jednoduše nebyl? Jak velká je většina z menšiny?
09. 07. 2008 | 09:32

StandaT napsal(a):

noctem: no a co? To přece není vůbec relevantní. Nebo snad Ústava (jak naše tak irská) je jen kus papíru v okamžiku, kdy se nám to nehodí?
09. 07. 2008 | 09:44

buldata napsal(a):

to autor:

Když ptáčka lapají,pěkně mu zpívají.
A že zpívali tenkrát před léty móc pěkně.Tak jsme vstoupili do unie,protože většina si to přála.
Menšina uznala,že bylo rozhodnuto demokraticky.Nikdo po nikom nestřílel,nic se nezhroutilo,nikdo nezešílel.Chleba nebyl lacinější.Jelo se dál.
Euroskeptikové existují i dnes a je to dobře.Bez opozice a kritiky demokracie fungovat nemůže.

Dnes nám zpívají pěkně o LS,ale narozdíl od tenkrát,do toho už nemůžeme kecat.Což je přinejmenším podezřelé.Kecat mohou jen zvolení,kterým dnes věří málokdo z nás.Otázkou je,zdali kecají jen tak cvičně,aby vzbudili jakési zdání čehosi,anebo to myslí vážně.
Ať je to jak chce,stejně s tím volič-občan prostý nic nenadělá,neboť jeho rozhodovací možnost=0.
Já bych přitom rád věděl,co vlastně chceme.Chceme více,nebo méně demokracie?
A chci znát názor všech ostatních Evropanů.Zatím znám jen názor Irů.
Znamená LS více,nebo méně demokracie pro mě a ostatní obyvatele EU?
Je LS jedinou možností pro rozšiřování unie a její lepší fungování?
Je resuscitace smlouvy opravdu nutná?A proč?Tedy,proč skutečně.

Moje malost se nejvíce projevuje tehdy,když se nemohu podílet na demokratickém rozhodovacím procesu.Tehdy,když za mě rozhodují jiní.To si připadám menší a ještě menší,až doztracena.
Tak tomu bylo i v minulosti.Lidé nemohli,než sklonit hřbet a v koutě tiše brblat.Pak byli nuceni žít a smířit se s tím.A žili a žijí.Malost jim byla někým vnucena a připsána na účet.Je otázkou,jak si autor představuje,že se malosti národ zbaví.Bude to tím,že sám v malosti půjde příkladem?Což činí a zřejmě si to ani neuvědomuje.

Malosti se zbavíme jen tím,že se budeme podílet aktivně na rozhodovacím procesu a současně poneseme za naše rozhodování odpovědnost.
Ale toho se ti,kteří vládnou,bojí ze všeho nejvíc.
09. 07. 2008 | 09:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 07. 2008 | 10:02

noctem napsal(a):

Standa T:
nezpochybňuji (aspoň v tomto případě) demokratičnost ústavy, ale demokratičnost voleb. Volíme senátory, kteří nejsou senátory většiny - výrazná většina vůbec nechce senátory. Náš stát je v pachtu pětibarevné pakáže a my, blbci, jedny zatracujeme, abychom druhým mohli tleskat. Náš parlament je pětizubý tibetský hlasovací mlýnek. A všechno, co nám demokracie dává, je naprostá politická bezmoc. Člověče, nench se tahat za nos...
09. 07. 2008 | 10:10

Mard napsal(a):

Lisabonská smlouva je cestou ke konci a rozpadu Evropské Unie. EU musí být založena na rovnosti a rovnoprávnosti. Není možné aby EU zafixovala takové nesmysly jako je britský rabat, francouzské dotace do zemědělství, italské vztahy s bývalými koloniemi, atd. Problémem také je, že současná integrace se děje proti vůli obyvatel. To není nadále možné. Lisabonská smlouva je chybou zaslepených bruselských úředníků a politiků EU.
09. 07. 2008 | 10:17

neo napsal(a):

ročník 53:

průzkumy poukazují na důvěru VK 2/3 občanů.
09. 07. 2008 | 10:23

StandaT napsal(a):

noctem: míra demokratičnosti voleb nemá žádnou úměru počtu voličů. I nevolit je volba. Soce blbá a krátkozraká, ale volba. Pokud je volba v souladu s Ústavou, je demokratická a to na 100%. Pokud Senát pošle LS do kytek, bude to demokratické a náš pocit z toho je naprosto irelevantní.

Chceme-li být relevantní, prosaďme změnu Ústavy nebo přesvědčme ostatní, nechť zvednou zadky a jdou taky volit. Stran a hnutí je tady, tuším, ke čtyřiceti.
09. 07. 2008 | 10:31

tata napsal(a):

pane StandaT

Mate tentokrat bohužel pravdu.Nestěžujme si kolik voliču přišlo a že oponet ma disciplinované voliče tudíž vyhral.To že pro dem. není moc dobré drtiva většina je něco jiného.Mužeme kritizovat některá rozhodnutí,malost politiku a kratkozrakost,že v rozhodnutí na dlouha období nerespektují nazor druhych.Což se jim muže vratit jak bumerank.Ale nezpochybnujme legitimnosta da se říct neschopnost vyhrat.
09. 07. 2008 | 10:53

noctem napsal(a):

Poslyš,Stando, nemá cenu tě přesvědčovat o tom, do jaké míry nedemokratická je hned tvoje úvodní věta, kterou píšeš jen proto, že s důvěrou volíš a obdivuješ Václava Klause s Mirkem Topolánkem a uznáváš jejich panování. Nepleť příčinu a následek a ptej se, proč nejde většina voličů k urnám! Není to proto, že to stejně nemá cenu? Pro tebe skutečné mínění většiny irelevantní?
09. 07. 2008 | 10:55

StandaT napsal(a):

noctem: OK. Nechme toho. VK ani MT neobdivuji, ale sklouzá-li diskuse k tomu, že si vymýšlíme o druhém co je či není zač, nemá to cenu - toto už diskuse není. Mějte se.
09. 07. 2008 | 11:04

StandaT napsal(a):

tata: ano. ani slovo nelegitimní bych nepoužíval. Byl-li někdo zvolen v souladu s Ústavou, je jeho vládnutí legitimní. A legitimitu, stejně jako demokratičnost nelze měřit na procenta. Buď je, nebo není. O čem se můžeme bavit, je míra zodpovědnosti, soudnosti, malosti.... My dva se mnohdy neshodneme. Ale to, že současná vládní garnitura je nezodpovědná, malá a krátkozraká s Vámi plně souhlasím. Za sebe klidně dodám i přídavné jméno katastrofálně. S čím ale nesouhlasím, je to, že by musela brát v potaz názory druhých. Může, ale nemusí. Co ale musí, je nést plnou zodpovědnost za případné následky. Upřímě řečeno, s vyjímkou oposmlouvy nevidím žádné volební období, kdy by byl brán v potaz názor druhých.
09. 07. 2008 | 11:16

vlk napsal(a):

Bezchybná analýza!

Nejtragičtější na celé věci je, že jsme kazisvěty z narcisistního orzmaru jednoho politika. který , jak doufám, za necelých 5 let zmizí tam , kam už dávno patří.

On sice podal přihlášku do EU, leč intrikáni ho zbavili dovést zemi na základ ě té přihlášky do EU.
Pak je Eu jistě špatně. Protože on u toho nebyl. Takovýhle jednoduchý základ má český euroskepticismus.

Ten pán 08.03.2013 skončí. Ale spoň doufám. Otevřu dobrou láhev. Hodně dobrou láhev. A připiji na světlou budoucnost tohohle státu bez něj.

Ovšme zatím budu žít v Absurdistánu, kde premier něco slavnostně podepíše za Českou rpeubliku, aby mu zákonodárci z jeho vlastní strany a ti kteří legitimizují svými hlasy jeho vládu s dělili, že dle jejich názoruje v podezření, že jednal protizákonně. A chtějí na US ohledně toho dobrozdání. Domyšleno do konce - pokud jednal proti zákonům sé země, pak je to něco,co se dá kvalifikovat jako velezrada? Budu rád, když mne Monika uvede na pravou míru.
09. 07. 2008 | 11:38

tata napsal(a):

pane Jarpor

Dost dobře nechapu vaš přispěvek:citace:
Ač s Vámi povětšinou souhlasím, ve změnu způsobu volby presidenta nevěřím. A ani ji nechci - vzpomínáte na popularitu pana Fischera, pana Švejnara a dalších ?
Jak vrtkavá je popularita a obdiv veřejnosti a jak snadno se manipuluje s davem !

Takže date radši přednost zaslepenosti politiku:A jedno jaké.Není demokratičtější nechat hlas lidu.PÍšete třeba Švejnar.ale v případě většiny třeba čssd by ho protlačili.Nebo spolehate že jí nikdy nebude mýt.Nejsem moc pro hlas lidu v radaru ,moc emotivní, ale v případě volby jedina spravná věc.Přece volba je otom přesvědčit ,,zmanipulovat,, lidi otom svém kandidatu.Volba polit. je jen čistě stranická zaležitost?

NA druhy příspěvek ste si sam odpověděl i když tou druhou větou popírate.Ano pan Klaus ma rozhodující vliv na ODS,samozřejmně že v maličkostech se liší ale v te zasadni strategii se malokdo odvaží,nebo lepe řečeno většina se ztotožnuje s jeho nazory,je to i pochopitelné vudce ma vždy tu sílu prosadit svuj koncept,v tomto nevidím nic špatneho.Co mně mrzí, že nevidíte ,že to prostě ani nestrany prezident nemuže byt.On je tak silná osobnost,ŽE nazor druhych prostě vyhodnocuje jako špatny,tudíž je přesvedčen že je nestraný.VY také ,jeho nazory se ztotožnují s Vašimi tudíž nepřipustíte něco jineho.Už s vašeho nazoru na pana Švejnara vyplíva ovlivnění V.K.VY si neumíte představit někoho jineho než V.K.ANIŽ mužete věrohodně rozhodnout, ho diskvalifikujete.A prezident by měl byt nestrany což bohužel v tomto v žadném případě nejde je příliš spjat z jednou stranou.Ja bych chapal všechno ODS ma moc prosadit tudíž je to legitimní,ale hlavní argument byl jeho nestranost a to se nezlobte to je vysměch.
09. 07. 2008 | 12:00

Pepa Řepa napsal(a):

Také bych pro smlouvu hlasoval, kdybychom si vymohli pár drobných, přímo malinkatých výjimek.

Třeba zrušení jednotné zahraniční politiky, anulování uznání samostatného Kosova nebo zrušení jednotné imigrační politiky s příslušným přídělem nikdy se nepřizpůsobivých jedinců.
Kdyby se upustilo od plánovaného propojení se zeměmi Maghrebu, připojení Turecka,Gruzie či atolu Mururoa, protože si nemyslím, že Evropa sahá až k iráckým hranicím.
Také bych oželel nějakou tu řepku olejku a podporu francouzským zemědělcům.Myslím, že se dá žít i bez protifackovacích zákonů nebo adopce dětí lidmi odlišné sexuální orientace.Mohl bych pokračovat dál.

Moc se mi líbí podobenství o kličkování.To se autorovi povedlo.

Fuj! Kličkovat-to se přece nedělá!!!
Zajíc určený k odchytu nebo odstřelu nemá co kličkovat.Má běžet hezky rovně, moc se nevrtět.Aby honec mohl v klidu zamířit a bác!

No nakonec, když se netrefíme napoprvé, zajíc si to zopakuje. Poběží znova.Hezky demokraticky.
09. 07. 2008 | 12:00

tata napsal(a):

pane StandaT

Ano vaše je přesnejší,bylo to myšleno nezodpovědné,ano pravo na to ma ,že je to kratkozraké a dělaj to všichni mate pravdu.

To je naše tragedie že i rozumny nazor se zahodí jen že ho podal oponent.ČINÍ TAK OBA.
09. 07. 2008 | 12:08

Pepa Řepa napsal(a):

To vlk
a sakra velezrada.Silný kalibr.

Které země? Té budoucí Eurábie?
Spiklenecké centrum nebo zrada jedince?
09. 07. 2008 | 12:14

tata napsal(a):

PANE VLK

Myslím že tentokrát převýšili vaše antipatie to rozumné.Až tak ješitný není.on je svou pravdou tak přesvědčen,že neuznává názor druhých.Nepodsouvejme mu hloupost.I když mam opačný názor na hodně věcí.Věřím že on o své pravdě je přesvědčen a bohužel přesvědčil i plno lidí a to musím respektovat at se mi to líbí nebo ne,to že tu lahev bych otevřel taky je jiná,ale jen že ma skorem na vše jinej názor a s jeho konáním nesouhlasím protože konná jednostranně.
09. 07. 2008 | 12:19

Huprecht napsal(a):

ZAVÉST EURO !!! Jako na Slovači !
09. 07. 2008 | 12:26

Pepa Řepa napsal(a):

Inspirující podnět. Je potřeba připravit a honem ratifikovat zákon o velezradě EU.

Že to ještě nikoho nenapadlo.Možná, že napadlo. Možná už je v paragrafovém znění. Bude mít 310 stran a stačí, když jej schválí jen komisaři.
Hezky, demokraticky.
09. 07. 2008 | 12:28

vlk napsal(a):

Pepa Řepa

proč silný kalibr. Zkuste, vážený příteli domyslet logickou souvislost.
Premier podepíše a před tím dojedná smlouvu. Tato smlouva je shledána US jeho země, kam to předá nikoliv oposice, ale jeho vlastní zákonodárci, protiústavní. ÚStava je základním zákonem. Premier jednal, vědomě / neumím si představit nevědomé jednání premiera/, proti nejvyššímu zákonu země.Jak tohle chcete označit?

tata
no mám pěknou historku, vlastně dvě,proč si myslím, co si myslím. Historka první. Tu znáte také - nejmenování Dr. Langera soudcem. Přes porážkuo dvou soudů, včetně nejvyššího správního! Tohle je prostě malost. Mstivá malost. Nikoliv přesvědčení o své pravdě. Ostatní původně nejmenovaní už dávno soudci jsou.
Historka druhá. Kterou nejspíš neznáte. Kolem jistého města měl být dálniční obchvat. Aby mnoho desítek tisíc kamionů neprojíždlo oním městem.
Když s e po cca deseti letech tvrdých bojů okruh otevíral, odmítl onen velikán na otevření přijet. S tím, že mu kdosi , kdysi vyčet, že nijak nepodpořil i snahu poslanců ze své strany problém obchvatu řešit. A tudíž na otevření nepojede.

Mohu mít repekt, a mám, k hájení své pravdy až za hrob. Což není případ toho pána. Podle mne ne. Jak nazvete případ Dr. Langera vy?
09. 07. 2008 | 12:29

Pepa Řepa napsal(a):

To vlk
no já nevím, znalec práva nejsem.

Ale pokud Kníže dojednal a včera podepsal smlouvu o radaru a ta neprojde ratifikací, půjde za velezradu ČR před veleradu EU?

Přijde mi to jako hodně odvážná konstrukce.
09. 07. 2008 | 12:38

tata napsal(a):

pane VLK

Otom první vím ,tam je to pochopitelně ješitnost že ho někdo nutí co nechce,ale brzděme tu ješitnost mame všichni chlapi.To L.S. je něco jiného tam vždy byl ohledně E.U MÍRNĚ ŘEČENO OPATRNÝ,tam respektuji jeho názor akorát by měl chlapsky říct ne E.U.to že mam už jiny názor je jiná s počatku sem taky nesouhlasil.O tom druhém nevím.VÍte u velikanu je normalní že hořce přijímaj poražku,takže bohužel některé činy sou jejich malostí.Ale opravdu je to muj názor s L.S .JE to podle mě jinak.V tomto s Vámi nemohu souhlasit
09. 07. 2008 | 12:46

Pepa Řepa napsal(a):

I smlouvu o radaru může snad dát někdo k US. A zakládá hypotetický nález, že ne vše je v souladu s ústavou dedukci, že jde o protiústavní jednání, z něhož lze vyvodit velezradu?
Jsem také zvědav na nález syndikátu Monika,
09. 07. 2008 | 12:53

vlk napsal(a):

Pepa Řepa

správně příteli. Jste evidentně vzdělaný humanista. s právní absencí.

Pokud smlouva neprojde ratifikací, není kníže velezrádce. Je pouze neúspěšný politik.

Ratifikace v parlamentu nic nevypovídá o ústavnosti nebo protiústavnosti.
Náůez US ano.

No a pokud vím, na knížete byl ostatně podán podnět , zda se nedopustil velezrady.. Takže o aktu podpisu budeme mít úřední přezkum. Samozřejmě jen s dočasnou validitou.Teoreticky možný zvrat společenských poměrů je schopen, retroaktivně rovněž způsobit, že pan kníže bude před soud postaven jako velezrádce.
Nic nového. Tady už jsme ovšem na půdě, kde najdete dostatek vhodných příkladů sám.
09. 07. 2008 | 12:55

Vico napsal(a):

jarpor : Jestli jste názoru, že hlas veřejnosti je vrtkavý a s davem se dá manipulovat, předpokládám, že výsledku referenda v Irsku dáváte minimální vypovídací hodnotu. Jste-li odpůrcem institutu referenda buďte důsledný, aby jste nebyl směšný.Příjemné odpolední zažití.
09. 07. 2008 | 13:01

vlk napsal(a):

tata

je vaším právem nesouhlasit.

Mne život naučil, že pokud někdo jedná podle něčeho dvakrát, mám plné právo od něj podle stejného schematu očekávat podobné jednání vždy.

a klišé s chlapskou ješitností sem prosím netahejte. Odmítám posvětit svojí osobou případ dr. Langera.

Váš názor vám nijak neberu. Hraje te fér a já s emnechodím,abychkázal jednotno víru. Sděluji svůj názor na věc. A odpovídám na repliky, které jsou mi adresovány.Způsobem,kterým jsou i adresovány. A s vámi s enecítímbýt ve sporu. Čas nepochybně ukáže,kdo z nás dvou měl pravdu.A budu jen rád, pokud se ukáže , že jsme mu křivdil. protože to vzbuzuje naději, že vykoná něco užitečného pro tuhle zemi. Zatím , s vyjímkou rozluky se Slovenskem jsem nestihl nic v tomto směru jednoznačně pozitivního zaznamenat.
09. 07. 2008 | 13:02

bob napsal(a):

Pan neúspěšný prezidentský kandidár a bývalý ministr zahraničí Dienstbier píše hezky ale ne vždy pravdu. Populismus je jeho zbraň pro ty, kteří nečtou, nestudují a jenom se dívají na ČT1 a ČT24, protože oni papouškují socanské Právo a Dienstbier také... EU je krásná věc, ale co my, češi z ní máme tak světoborné, co my tím vstupem dosáhli? Všechno a nic, protože populisté EU straší a ti druzí ji preferují, aniž by věděli, co činí.A pok jsou tady ti nerozhodní, co jsou jako Zaorálek, když se nám to hodí, tak jsme evropané a když né, tak jimi nejsme.
09. 07. 2008 | 13:03

jarpor napsal(a):

Vico

Výsledek referenda v Irsku čtu : NE.
Já nejsem ten, který spekuluje o jeho vypovídací hodnotě.

Máte pravdu, v našem ústavním pořádku zastáncem referend "na všechno" nejsem. Ústavní systém Irska jsem nestudoval, proto také nemám žádné dodatky k výsledku.
Je to hodně směšné ?

Příjemné odpoledne i Vám
09. 07. 2008 | 13:10

jarpor napsal(a):

tata

Začnu od zadu. Pokud jste přesvědčen, že Vy víte, koho JÁ si umím či neumím představit tam či onde, co připustím či nepřipustím, pak navrhuji skončit debatu. Tvrdím někde já o Vás co připustíte a co ne ? Diskutujeme nebo se nálepkujeme ?

Nejsem pro přímou volbu presidenta – tím jsem vlastně začal a na to zareagovali další.
Některé důvody jsem uvedl. Nic víc, nic míň. Pokud Vy v tom spatřujete podobnost s tím nebo oním, je to VAŠE interpretace. Nebudu Vám ji vyvracet, nebudu Vás přesvědčovat, že se mýlíte.

Zvolili jsme si parlament a senát. Máme zde ústavu.
Nevidím nic demokratičtějšího na přímé volbě oproti volbě parlamentem. Je opět VAŠE interpretace, že dávám přednost zaslepenosti politiků. Považuji naše volené zástupce za stejně chytré, hloupé, zaslepené …, jak chytří, hloupí, zaslepení … jsou lidé, kteří je zvolili. Rozhodnou-li zastupitelé, že změní ústavu a stane-li se tak, zařídím se podle toho. Halt budu chodit volit presidenta patrně i já.

Je-li president zvolen, akceptuji ho. Nekřičím, když nebude „můj šálek kávy“, že není mým presidentem.
Ani já, ani Vy, ani nikdo jiný a ani president není nestranný. Každý máme nějaké životní postoje, něco preferujeme, něco nemusíme. Kdo říká něco jiného – podle mne nemluví pravdu. Na nezávislost a nestrannost příliš nevěřím.
Tolik obecně, a teď o osobách :
Byl-li by zvolen pan Švejcar, nevyčítal bych mu jeho preference a nepreference. Může se mi líbit, či nelíbit. Toť vše. Když se mi bude líbit, pokusím se ovlivnit volitele, aby jej zvolili opět. V opačném případě, pokusím se ovlivnit volitele, aby volili jiného.
Jeho jméno a Fischera ( a mohl bych jmenovat další ) jsem použil pouze k demonstraci, jak v jisté době „vyletěla“ jejich oblíbenost ve veřejnosti. Jak si vedou dnes ? Stále je veřejnost „tak bere“ ? Nedopadlo by to třeba podobně s přímo voleným presidentem ? Chceme mít presidenta zvoleného nějakou „vlnou oblíbenosti“, třeba i hezky organizovanou ?

Věty, že za vše může Klaus, jsou mi, promiňte, k smíchu. K čemu máme historiky, když je to tak jednoduché ?

Hezké odpoledne
09. 07. 2008 | 13:26

jarpor napsal(a):

Pepa Řepa

Zase bingo - a nejen pro zajíce a jeho kličkování ...
09. 07. 2008 | 13:29

Pepa Řepa napsal(a):

Každý zajíc (pokud to není absolutně zpitomnělý a vůči honci servilní jedinec) se snaží, ve svém vlastním zájmu kličkovat.

Za sebou mám puštěnou TV, která uvádí, že k otázce základny v Polsku se Mc Cain vyjádřil, že ano, základna bude, pokud on bude prezident.

Obama se nevyjádřil. Co dělá? Taky kličkuje, nebo ne? A že to je pořádný ušák. Možná kličkuje právě proto, že má za ušima.
09. 07. 2008 | 13:49

Mirka napsal(a):

Navrhuji, aby každý kdo podepsal internetovou petici proti vybudování USA radaru u nás, nosil ode dneška trikoloru, ja nás 130 000 ať jsme vidět!
09. 07. 2008 | 15:30

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý nápas Mirko
vzhedem k podobným barvám určitě potěšíte toho ruského generála (nas mnogo), který včera na tiskovce ČSSD (!!!!!) vykládal, jak Irán musí učinit ještě 184 kroků, aby mohl Evropu ohrozit.O pakistánském arzenálu pomlčel.Jedním z argumentů bylo i to, že Irán nemá možnosti střely testovat.

A ejhle, copak provedli kluci v turbanech druhý den.

http://aktualne.centrum.cz/...

Pravda na doletu musí chlapci ještě zapracovat.
09. 07. 2008 | 15:45

Kritik napsal(a):

Předsednictví EU konečně přinese možnost definitivně prokázat, že naše prezidentská standarda s nápisem "Pravda vítězí" je myšlena jen jako švejkovina, kteráž se v tuzemsku považuje obvyklý obraz tzv. "vítězství svobody a rozumu".
Dalším příkladem švejkovského růstu svobody za současné vlády je přizvání cizí armády - když bude chtít někdo pustit větry v Brdech, bude muset žádat o povolení prezidenta USA nebo jeho pověřence. Jinak ho zřejmě střelí ... (někam).
09. 07. 2008 | 16:13

JC napsal(a):

Pane Dienstbier,
Připadáte mi jako šípková Růženka, která s Hans-Dietrichem Genscherem před 18 lety přestřihla dráty usnula a snila svůj sen o Evropě. Dnes se probudila a neuvědomila si,že je o 18 let starší a ta Evropa, kterou si vysnila se setsakramentsky změnila.
09. 07. 2008 | 17:14

třebakarel napsal(a):

Promiňte jestli říkám něco co už bylo řečeno , ale nejpodstatnější mi připadá to , že smlouvu jsme SPOLUVYJEDNÁVALI /Zahradil a ostatní / a PODEPSALI /Topolánek .
Jak to že někomu jejich současné postoje nepřipadají jako kličkování můj rozum tedy nebere .
09. 07. 2008 | 21:34

třebaKarel napsal(a):

Jarpore , jen čtu Vaše vysvětlení proč nejste pro přímou volbu .No že jsou naši zástupci stejní , to asi ano .Jenže rozdíl je v tom , že v malém vzorku se dá obchodovat ,jak jsme to /někteří/ letos v zimě viděli .
Ale že by nás deset milionů dostalo igelitku , o tom pochybuju .Tak proto je ta přímá lepší .Když dovolíte .
09. 07. 2008 | 21:41

Ročník 53 napsal(a):

To Neo.
Klaus může dvoutřetinovou podporu maximálně v ODS. Mezi občany tomu tak není. Zde na anketě u článku http://aktualne.centrum.cz/... , má podporu 20 procentt.

To Jarpor.
Za tento stav je skutečně zodpovědný jeden jediný člověk. Tak jako třeba Stalin v SSSR. Když vynecháme diktátory tak Bush je zodpovědný za válku v Iráku.
Klaus je hlavním šiřitelem euroskepse a ať se vám to líbí nebo ne, ODS v tomto ohledu zcela přejímá jeho názor.
09. 07. 2008 | 21:43

třebakarel napsal(a):

Ročníku 53 , myslím že to těm kdo mají oči k vidění je jasné a těm ostatním se to vyložit nedá . Možná by ta formulace mohla být - potažmo může .A s přejímáním názoru - myslím že se trochu bojí svého názoru .Ale že by si to opravdu mysleli stejně se mi moc nezdá . Aspoň doufám .
09. 07. 2008 | 21:59

jarpor napsal(a):

třebaKarel

Tím obchodování v zimě myslíte jistě tvrzení pana senátora Novotného .. :-) ... stejné, jako s těma igelitkama ...
09. 07. 2008 | 22:07

TřebaKarel napsal(a):

jarpor
Ne .
09. 07. 2008 | 22:14

jarpor napsal(a):

Ročník53

Mě se především líbí Vaše "porovnávací teorie" ...
jednoduché, jasné, finito ...
Gratuluji.
Hezký večer
09. 07. 2008 | 22:15

jarpor napsal(a):

třebaKarel
Tak co ?
09. 07. 2008 | 22:20

tata napsal(a):

pane Jarpor

trochu jste dost věcí otočil,v jednom mate pravdu že sem nepochopil ze ŠVEJNAREM.Žadne nálepkovaní ,něco vyvodíte napíšete a bud je to vyvraceno,že jste to špatně pochopil a pod.nor. diskuse.Takže rozhodně sem nepsal že za vše muže V.K.ALE že je silná osobnost a v těch duležitych věcech tvoří,formuje názor a většina bud souhlasí nebo se přisbusobí.dost podobně jinymi slovy VY:CITACE:Znáte nějakou politickou stranu ( kdekoliv, ne jen u nás), která by podobně "odmítla" názory své osobnosti ?
Polemizuji s Vašim názorem že je lepší aby volili politici.Protože pak z toho muže byt vždy fraška což u přimé volby nehrozí.Ano muže byt určité nebezpečí pop. vlny ale pak si nemá kdo stěžovat je zvolen národem a,ne jednou polit. stranou,,není narážkou na ODS,,

Nepsal sem že není mým prezidentem ale že nerespektuje i názor druhé strany a to že by měl.

POKUD jde o nestranost je to vyřízeno jasně jste odpověděl.Tím vlastně je vše řečeno .A NEJSME ohledně V.K. ve sporu.Oproti špičkam ODS ,a prohlašením i jeho že je naprosto nestrany prezident.Protože pak je legitimně zvolen většinou kterou ODS MA a zakonitě prosazuje její zajmy.To je otazka ,jestli sem to dobře pochopil?
09. 07. 2008 | 23:37

tata napsal(a):

určitě si neosobuji že musím myt pravdu.Jen si opravdu myslím že V.K.ohledně L.S. je přesvědčen ,že ma pravdu, protože podle mně není ani příznivcem E.U.ale to je asi silné kafe to říct naplno,vždy se mu něco na e.u. nelíbilo a tak toto Irsko přivítal s radostí protože někdo něco udělal za něj.
09. 07. 2008 | 23:53

prirodovedec napsal(a):

jarpor: I Vy si uz delate legraci? Kam ten svet speje ... :)

Recaptcha napovida 84 senators ...
10. 07. 2008 | 00:45

Ročník 53 napsal(a):

Jarpore,
odmyslete si Klausovu osobu. Jako kdyby nikdy neexistoval. Nebo si představte, že by byl v tomto ohledu podobný Havlovi.

Jaké by potom byly názory politiků a veřejnosti na EU a LS? Pokud dojdete k závěru, že odlišné, pak je nepopiratelným faktem, že za tuto situaci může skutečně jen Klaus.
Je to jen prostá logika, nic jiného. A nechytejte mě za slovíčka. Je logické, že Klaus nemá ta výkonná práva jako parlament. Ovšem pravá část parlamentu naslouchá Klausovi jako evangeliu.

Píšete "jasné, jednoduché, finito". Tak mi tedy vyvraťte, že Klaus za tuto naši euroskepsi není zodpovědný. Nejsem jediný, kdo je o tom přesvědčen.
10. 07. 2008 | 07:02

jarpor napsal(a):

Ročník53

Tak naposled : Má polemika byla k Vaší větě : „Je neuvěřitelné, že za tento stav v ČR je zodpovědný jeden, jedinný člověk.“
Já si prostě myslím, že tak jednoduché to není.
Že „ovlivňuje“, to jistě ano, že je „zodpovědný“ to je silný termín, to si nemyslím. Tečka.

Vy víte, jaké by byly názory politiků bez Havla, bez Klause, bez Paroubka ? Možná stejné, protože by zde byli jiné, stejně rozdílné „osobnosti“, možná jiné. Realita je taková, že zde jsou.

Paradoxně, Vy vaší zodpovědností za všechno děláte z Klause „všemocného boha“, přisuzujete mu větší moc než já, názorově mu asi bližší než Vy.

Je-li Klaus zodpovědný za euroskepsi, kdo je zodpovědný Vaší logikou za euronadšence ?
Míním, že euroskepse přece také generuje názory proevropské, něco jako akce-reakce, a to je dobře. Dobu kdy všichni museli mít jeden názor jsem si již „užil“. Díky, nechci.
Já si nemyslím, že Klaus, Havel, já, Vy, … nositelé nějakých názorů jsme zodpovědni za ty, kteří se k našim názorům přikloní a tím nebo oním směrem ovlivňují dění ve společnosti.

tata

Nemám co dodat, ne vše, co jsem psal, byla reakce jen na Váš příspěvek. Takže, pokud to tak vyznělo, má chyba a omluva.

prirodovedec
Někdy vážně, jindy humorně – změna je život … :-)

Hezký den všem
10. 07. 2008 | 08:21

tata napsal(a):

pane Jarpor

Nejsem haklivej a omluva není třeba.I já bohužel píšu a jinak to myslím .psané slovo je pro mě hendikep.Není nato si to vysvětlit.Rozhodně to není snaha Vám něco podsunout spíš pochopit proč já to cítím jinak.

Oceňuji že jako jeden z mála jste řekl plnou pravdu o nestrannosti.Také si myslím,že není a každý z nás má své mantinely přes které se nepřenese.A za ten mantinel je pro každého z nás opravdu těžké se dostat.Jen každý máme jinej koridor,někdo uzkej někdo širokej.

Jinak také si myslím,i když silná osobnost ovlivňuje opravdu hodně.Je to příčina. Ale následek

to znamená vinu si musí rozdělit co sním souhlasí at se souhlasem nebo ze strachu.I když historici vždy viní tu osobnos
10. 07. 2008 | 10:13

tata napsal(a):

oprava : to psani a myšlení bylo myšleno né lhaní ale že neumím formulovat myšlenky do slov
10. 07. 2008 | 10:16

buldatra napsal(a):

To tata:

Dovoluji si podotknout,že politik a to tak,že politik hodně vysoce postavený (ať Klaus,nebo Švejnar,ať padouch nebo hrdina,všichni jedna rodina) je politikem zkušeným.Vyznačuje se absencí toho,co nazývá se pevný názor.Neboť komunikuje dnes a denně s různými jinými vysoce postavenými a ti jeho kdysi snad pevný názor dříve,či později vsáknou,rozmělní a odpaří.
Pak vidíme neslýchané a slyšíme nevídané.
Nehledě k tomu,že všecko na světě se vyvíjí,přizpůsobuje se to okolnostem,bojuje to a spolupracuje tu s jedním proti jinému a pak naopak.Což rovné páteři politikově neprospívá.
Nezúčastnil jsem se ještě nikdy pohřbu vysokého politika.Ale jestli se tak někdy stane,nebudu se divit,když hrobníci mu budou vrtat hrob vývrtkou.

Proto zapomeňte na mantinely.Ty člověka jen omezují a berou mu možnost poznání.Názor může být konstantní,přesto bez hranic.Může být totiž i chybný,což většinou prokáže jen čas.

Názor na politika je jako názor na vesmír.Tam se dějí věci napohled jasné,ale jasné jsou jen potud,pokud si nepořídíme silnější dalekohled.
S politikou a politiky je to stejné,protože dělají věci na základě toho,co vědí oni a my o tom nemáme potuchy.Problém je v tom,že tady nepomůže silnější dalekohled.Tady pomůže snad jen bič,nebo podobný nástroj.

Zvolit do vysoké funkce zasloužilého „čitelného“ znamená nechtít změnu.Zvolit nového a neokoukaného,znamená cosi jako věřit.Být věřícím.A pak,časem,nevěřit vlastním očím a uším.
Jediné,co bych viděl jako možnost,je odvolatelnost těchto lidí a to kdykoliv se zpronevěří tomu,na základě cehož byli do korýtka svého díky hlasům voličským umístěni.
Čili odvolatelnost a zodpovědnost.Zodpovědnost rovná páteř a bystří paměť.

Toš chlapi pome raději vymyslet,co s tím.
10. 07. 2008 | 13:26

VK-Can napsal(a):

Vazeny buldatra.
Dovolte mi slozit poklonu za nejen vynikajici a hlavne vystrizny rozbor, ale i za vtipnost s jakou je psan.
Pokud dovolite, rad bych se pod Vase slova podepsal.
10. 07. 2008 | 19:42

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Dientsbier.
Osobne mohu v mnohem, co pisete v tomto clanku s Vami jen souhlasit.
Neodvazuji se posuzovat, kolik je ve Vasich slovech realnych moznosti a kolik jen zbozneho prani. Jen dalsi vyvoj to muze ukazat.

Osobne si myslim, ze dost prevazuje jen zbozne prani. Proc ?
Po skonceni 2 sv.valky se Evropa rozdelila. V zap. casti sel vyvoj normalni evoluci, kdy podnikaví se stávali majetnymi a skutecny demokraticky proces dal moznost schopnym politikum jako Adenauer, DeGaule, M. Thatcher a mnoho jinych privest zap. Evropu na vrchol mozností politických i ekonomických. Dokonce zvitezit i nad komunismem.
Bez vystrelu a zcela demokraticky!

Prisel rok 1989 a pad "zelezne opony".
Tato udalost otevrela dvere uplne novemu vyvoji, ktery uz bohuzel nema nic spolecneho s evoluci!
Vznikem EU se otevrela stavidla velkych moznosti rychlych a casto pohadkovych vydelku. Pro zabehle podnikatele byv zap. Evropy i pro novopecene podnikatele byv vych. Evropy.

Vody sporadaneho podnikani se rozbourily a rukavice sly dolu. Lokty a hole pesti se dostaly ke slovu.

Jak zabehli, tak i novopeceni podnikaltele zjistili, ze v tomto nelitostnem boji jsou politici žádoucí "verzajk" k dosazeni cilů. A tak se poslusnym politikum nalilo do koryt!
Vysledek ?
Schopny politik v Evrope ? Snad jedine na obrazku z minulosti!

A soucasni politici? Docela hlasitě mlaskaji u koryt a davaji pozor, odkud by mohla prijit dalsi porce zradla!
A pokud se snad nekdy ozve kvikot nejakeho politika, tak to neni pro to, ze by mu nahle prislo na mysl blaho volicu, ale proto, ze mu jiny politik zacal chrochtat nad jeho korytem!

A cesky volic ? Stoji zmaten, jak je mozne, ze stejny polit.a volebni system je v cele Evrope a nekde to pracuje a v Cesku ne. Proc? Protoze zeme byv. zap. Evropy nemely nomenklatury komunitickych aparatciku, kteri po "zmenach" zcela spolehlive obsadili vedouci posice v "novem" politickem deni.
Ve vsech polit. stranach!! Jistota je jistota. Nic se neponechalo nahode!!

Korunu tomu dava fakt, ze to vse se deje zcela demokratickou cestou!!
Co s tim ? Mozna zkusit volebni system sousednich Nemcu. Neni idealni, ale byl by to krok spravnym smerem.
10. 07. 2008 | 21:21

tata napsal(a):

pane buldatra

Nevím sice jinými slovy ale podstatu máme stejnou.Jen ty mantinely u lidí vidím .Samozřejmě je plno lidí dokáží kvůli něčemu zbourat at v dobrem nebo negativním.Asi u politiku je to jiné nevím nejsem .Ale je fakt že neznám jediného o kterém bych měl jen kladné hodnocení.Možná to ani nejde.
11. 07. 2008 | 00:29

jarpor napsal(a):

VK-Can

Dovolím si oplatit Vám stejnou mincí k příspěvku adresovaném panu Diestbírovi, jako jste vy učinil (tak trochu i mne) k budatrovi. Děkuji Vám za Váš pohled, inspirující, dodávám.

Hezký den
11. 07. 2008 | 07:42

VK-Can napsal(a):

Pro jarpor.
Jsem velmi potesen, ze jste shledal me radky inspirujici.
Byl bych mnohem radeji, kdybych to mohl psat v minulem case.
Bohuzel.
Casto ctu Vase debaty. Rozhodne zajimave.
Hezky den i Vam.
11. 07. 2008 | 19:48

HF napsal(a):

Pokud má být Lisabon demokratický, tak by měl být ve všech zemích schválen referendem. to že se na tom dohodli premiéři ještě neznamená že s jejich názorem souhlasí většina evropských občanů.
myslím že výzva českého předsednictví by měla být odmítnutí Lisabonu a začátek diskuse o dalším směřování Evropy, řešení by byl například výcerychlostní model, který byl použit například při vzniku USA
16. 07. 2008 | 13:09

Honza napsal(a):

Jistě, že má pan president pravdu. Pane D. přečetl jste si průzkum, ktrý byl proveden v celé EU? Prakticky ve všech zemích by v případě referenda šla LS do háje. Prakticky ve všech zemích je zásadní požadavek na zmenšení pravomocí Bruselu. Atd...
16. 07. 2008 | 15:47

petrxh napsal(a):

Tak nevím, smlouva měla platit, pokud bude schválena jednomyslně. Tato podmínka je díky odmítnutí Irska neplatná, tudíž další schvalování nemá smysl. Jiná věc by byla, kdyby se už od začátku řeklo, že bude stačit většinové schválení... Opakované hlasování o dříve zamítnutém návrhu, dokud nebude schválen mi moc demokraticky nezní. Trochu mi to připomíná shánění stáda do ohrady.

Mimochodem opravdu si myslíte, že nikdo nebude tlačit Iry k toleranci k potratům, homosexuálům a imigrantům? Zvlášť když se Německo s Francií potřebují zbavit nepohodlných a nepřizpůsobivých imigrantů? Opravdu si myslíte, že Německo s Francií nevyužijí své hlasovací síly a neprosadí společnou daňovou politiku (za účelem zvýšit daně ve státech kam od nich utíkají jejich firmy)? Opravdu si myslíte, že např. nápad se softwarovými patenty zamítnutý díky pravidlu jednomyslnosti teď nebude vzkříšen?
16. 07. 2008 | 19:35

Ladic napsal(a):

Dost bylo české malosti.....jsem pro radar...
16. 07. 2008 | 23:06

vasa napsal(a):

Dobrý den soudruhu Dinsbiere.
Ve Vaší vizitce chybí zásadní charasteristika. Absolutně nejméně úspěšný politický turista v polistopadové době a to nejen v ČR ale i v evropě. I ten soudruh, estebák Kavan, splnil co se od něho očekávalo. Ale,to Vy vlastně taky. Nic pořádného z Vás nevyleze, jenom jedovaté sliny chudáka, o kterém Evropa nic neví. O Klausovi se mluví všude. To člověka, jako jste Vy, musí strašně srát. Nezávidím Vám, že zemřete nasraný. To ten život vlastně neměl cenu. Ale to je Váš problém. A ooo toom to jeé!!
17. 07. 2008 | 07:38

fk napsal(a):

No hlavně že pan Dienstbier, coby tehdejší náš ministr zahraničí, nechtěl dráždit Němce a pro-sral možnost při sjednocování Německa získat od BRD prohlášení neplatnosti Mnichovské dohody od počátku. TAk kdo zde chce mluvit o naší velikosti nebo malosti?
17. 07. 2008 | 09:19

petrF napsal(a):

"Nejenže si senátní většina ODS zaparkovala Lisabonskou smlouvu u ústavního soudu..." Že v německu to také zkoumá ústavní soud, to už pan pravda a láska nepíše
17. 07. 2008 | 10:43

Vojta N. napsal(a):

Pane Dienstbiere je opravdu čas skoncovat s tou českou malostí,ale jinak než vy se domníváte ... schválit radar
17. 07. 2008 | 11:16

Nový napsal(a):

"Irové neprohlašují výsledek referenda za vítězství rozumu." Zapomněl jste dodat kteří. Ta většina která hlasovala proti asi ano. Nemám pravdu ?

Naším vítězstvím svobody a rozumu bude, podle Vás, když se necháme dirigobvat a peskovat z Bruselu. Děkuji pane Dienstbier. Už jsem si toho užil dost. Fakt dobý.
17. 07. 2008 | 15:27

do roka a do dne napsal(a):

Vaše uprskaná oprýskaná malosti,krrrásně jste to sesmolil.Jiříčku pacholíčku máš další demenci a nebo delirium tremens.Micky mouse tě honí po obýváku ,že jo.
17. 07. 2008 | 16:08

Václav napsal(a):

Pro Jarpor.
Vážený pane,naše volby, bohužel, jsou sázka do loterie. Pokud opravdu osobně nikoho neznáte, z těch povrchních frází a předvádění nikoho lépe nepoznáte. Nakonec zklmán zjistíte, že se Vámi volení jedinci chovají úplně jinak, než slibovali. Je to důsledek komunistickým režimem zkažené morálky, která zatím jako plíživá epidemie ničí i děti těch, kteří tu dobu zažili a ve které dopustili svou morální devastaci. Nejsem zvláštní pánbíčkář, ale bible je velmi chytrá kniha. Ma jsme dnes na té poušti, nás nyní některý Mojžíš vede pouští. Myslím si ale, že mu někdo dal hřebík pod střelku kompasu.
Nemohu s Vámi souhlasitm že jedinec nedělá dějiny. připomeňmě si Cesara, Napoleona, Hitlera, Stalina a mnoho jiných. Je pravda, že jsou jakousi ručičkou přístroje, ale bez ní by přístroj nefungoval. Pokud je ten jedinec nepohodlný těm vzadu, jteří hrají milionovými bankovkami poker, tak se ho zbaví (Kennedy, Lenini zmíněný Cesar a jiní). Ale ten jedinec do značné míry udává směr a manipuluje davy jako vlk ovčím stádem.
Mám kamaráda, který se často jako náměstek ministra zůčastňoval porad Klausovy vlády. Tvrdil, že nic tak arofantního, nafoukaného a sbstředného nikdy nepotkal.Vláda byla zbytečná, vládl Klaus. Když jsem mu namítl, proč si to nechají líbit, odvětil, že je těžko mu oponovat, podobně jako Mečiarovi.Druhý kamarád s ním hrával v době, když byl úžedníkem ne Prognosťáku, tenis. Říkal, jak byl arogantní a asprostý, když prohrával. A tu sprostotu a aroganci do politiky zavedl on a jeho nohsledi.
18. 07. 2008 | 14:07

yxz napsal(a):

Pro Václava
Vy ale máte kamarády.
18. 07. 2008 | 16:32

Santa napsal(a):

Dosti bylo především huráevropanství. Buďme rádi, že jsme se zbavili Rusů a necpěme se hned do jiného poddanství.
Z principu je přece jasné, že kdo něco/někoho ovládá, také toho obvykle využívá ve svůj prospěch.
EU může být k něčemu jen pokud se bude zodpovídat suverénním státům. Bez práva veta pro každou zemi je to nesmyslný slepenec na který budeme doplácet tak jako dřív na Sovětský Svaz
18. 07. 2008 | 17:42

Martin Bažant napsal(a):

Diskuzi jsem jen tak prolétl, k tomu Klausovi: je jasné že zajistil bohatství části společnosti , a spojuje ho s touto částí společnosti ideologie. Co mě ovšemzaráží je: že mu procházejí naprosto nehorázní ( a extremistické ) výroky jako například ČLOVĚK NENIČÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ a nikdo rozumný ani nemůže říci, že by k tomu kdykoli v minulosti docházelo ... a podobné perly. Myslím že v normální civilizované společnosti by si takovýto člověk ani neškrtnul ... prostě by se s ním nikdo nebavil... nebo by si před ním maximálně uplivnul na zem ... ne toliko u nás ... Václav Klaus přejiže vše ... VK forever ... VK rulezz ... smutne no ... měl být dávno vyřízen ... a není ...c´est la vie ... :-))
19. 07. 2008 | 13:31

Kem Azbrna napsal(a):

Potěšila mne celkem kvalitní diskuze. Překvapilo mne, jak komentátoři berou článek vážně. Rád bych věděl, kolik politiků, případně zdejších komentátorů, ve skutečnosti smlouvu četlo, aby o ni mohli s takovým zápalem a erudicí mluvit.

Myslím, že je jednodušší, a asi důležitější, posoudit motivy českých zastánců a odpůrců smlouvy. Proč je prezident euroskeptik? Ze šprajcu? O tom pochybuji. Pro slávu? Myslím by pro něj bylo schůdnější hezky na všechno kývat.

Já se zkrátka nenechám mást řečmi o budoucnosti Evropy a blahu Česka ležícím na srdci našim politikům. Co jim leží na srdci je kam je jejich vlastní budoucnost. Ta má pramálo společného s prospěchem kohokoliv jiného než jich samotných.
20. 07. 2008 | 08:09

Kemor napsal(a):

Zaposlouchejte se do slovníku mluvčího pana V.Klause a jeho kancléře. Z jejich verbálního projevu na mně prská atmosféra projevů z doby normalizace. Jejicj zásadním argumentem je lid, jeho vůle, ... co je to Evropa ...a podobné nesmysly. Stači je chvilinku poslouchat a víte všechno o lidech kolem V.Klause.
Tito čelní představitelé,dnes už věčinu obyvatel ČR, tlači do kouta produkuji a vytvářejí ksenofobii a co je nejhorší prohlubuji v mnohých silný pocit malosti a a tzv "čecháčství". Chtěl bych upozornit, že to co produkují na hradě s tím nesouhlasí regiony a určitě ne většina moraváků.
20. 07. 2008 | 09:10

Michal napsal(a):

Opravdu nádherné jak dokáží tihle antievropští, nikoli proevropští, politici všechno překroutit. Kličkování tady předvádí právě nejvíce tvůrci toho dnes již mrtvého dokumentu, nejenom že ignorují hlasy, které jsou proti téhle smlouvě, ale ještě navíc mají tu drzost říci, jak vlastně tomu nikdo který je proti nerozumí.

Dejte referendum ve všech státech EU a pokud projde ve všech státech, tak teprve poté je možno smlouvu respektovat. Bez této smlouvy se totiž EU obejde.
20. 07. 2008 | 12:15

Jenda napsal(a):

Michale můžete mi napsat proč Vám tato smlouva vadí, nebo co Vám vadí na EU. Mám pocit, že se bojíte napsat co si myslíte. Nebojte se, napište, nikdo Vám nic neudělá.

Václav Klaus píše, že by mu vyhovoval současný stav, ale vývoj nelze zastavit, pouze ovlivnit jeho směr.
21. 07. 2008 | 21:24

hochceit napsal(a):

Nejsem už voličem ODS, ale mám jiný názor než má Jiří Dínstbír.Neopičím se po Klausovi.S Lisabonskou smlouvou není kam pospíchát.Je zde mnoho věcí,které je třeba důsledně prostudovat a vyjásnit si,aby pak naši potomci nás neproklínali.Spekulovat se zavedením EURA již nemá význam.Protože ceny základních potřeb jsou s porovnáním se západní Evropou v řadě případů u nás vyšší než na západě.V současné dobe můžeme jenom nadávat na Klause,Havla, ale i na Dínstbíra atd. za podraz při určování kursu vůči marce a dolaru.Stejně bychom nic nezískali i kdybychom je poslali do šatlavy.Tam byla loupež tisíciletí na poctivých občanech tohoto státu.PROTO NESPĚCHEJME!!!
22. 07. 2008 | 22:20

maru napsal(a):

Nechapu, jak lide mohou verit tomu, ze se v EU budou vsichni citit Evropany. Samozrejme, ze se budou snazit jednotlive narody prosazovat predevsim sve vlastni zajmy.Viz napr. uzavreni Siemesu v Praze a ponechani pobocek v Rakousku a Nemecku.
1.Lisabonska smlouva se mi nelibi, protoze krati pripady, ve kterych lze pouzit pravo veta a ve vetsine rozhodovani zavadi vetsinove hlasovani s tim, ze i to rozhodovani vetem, ktere jeste zustalo, lze klickami prevest na vetsinove.
2.Nikdy neni dobre, kdyz o vas rozhoduje centrum nekde v cizine - jen si to zkuste, jit tam nekam organizovane protestovat. Jak chcete jako maly stat ovlivnit, kdo o vas v takovem centru bude rozhodovat - kolik budou mit nasi zastupci vlivu pri vetsinovem hlasovani?
Myslet si, ze najednou zmizi narodni citeni, ktere trvalo stovky let, je naivita.
Meli bychom byt vdecni, ze muzeme rozhodovat sami o sobe - a to rikam s vedomim,ze nase soucasna vlada opravdu neni kvalitni.
Rozhodovani by se melo vzdy uskutecnovat co nejblize lidem, kterych se tyka.
24. 07. 2008 | 12:32

Pia napsal(a):

Domnívám se, že Evropa a EU se za posledních let změnila natolik, že představy o silné Evropě která se vyrovná hráčům jako USA, kterou pan Dienstbier sdílí, je již těžkým anachronismem. Evropa již žádnou úlohu na evropské scéně nesehraje a její prioritou by mělo být spíše přežití na světové scéně a aby se co nejdéle uchovaly snesitelné podmínky pro evropské občany bez dramatických krisí. Žádná cesta vpřed před Evropou není.
24. 07. 2008 | 12:39

denda napsal(a):

Soudruhu Dienstbiere,
znovu voláte po socialistické internacionále, neboť pro Vás Moskva= Brusel či naopak.
Jak jsem šťasten, že na hradě nesedíte Vy, ale člověl ! byť s chybami a tu a tam protivný svými nestandardními názory. A o české malosti být Vámi - tichounce je slabé slovo.
Čest !
24. 07. 2008 | 15:37

Tom231 napsal(a):

Já si tedy myslím, že vy jako rudoch, pokud tedy máte kapku cti a slušnosti, by jste vůbec neměl na veřejnosti vystupovat.Nevím kde jste vzal titul odborníka na něco, ale já vás považuji za uslintaného tlučhubu, který se svezl na vlně historické události.Vaše vyniknutí bylo umožněno pouze na základě komunistické defenzivy.Zkuste uvést jedinný přínosný čin.Tím mám na mysli opravdový přínos a ne jen bohapusté tlachání.
25. 07. 2008 | 00:03

gejza napsal(a):

Pane Dinsbíre,ve všem s vámi souhlasím, česká malost je veliká,s námi Romy se zachází stejně. Sudet. Němce jsme vyhnali, se Slovákami jsem se sametově rozešli a teď jsme na řadě my. Náš národ zakusil ladacos, my se jen tak nedáme.
Děkujeme vám za podpůoru. Gejza.
25. 07. 2008 | 09:45

Trautmberk napsal(a):

Vážený pane Dienstbiere. Jste mi jeden z nejvíc sympatických. Netvdím, že jste anděl ale aspon tolik neškodíte
25. 07. 2008 | 13:52

já napsal(a):

hrozný eurohujer ten dienstbier - zas by chtěl aby nějaký totalitárně socialistický megastát (nebo snad rovnou Reich?) řídil nejen svět ale rovnou i století jako takové - a počasí zřejmě k tomu , je to veš jako všichni eurofašounci
25. 07. 2008 | 22:30

Dokument o Kosovu.... napsal(a):

26. 07. 2008 | 09:01

zdena napsal(a):

Lidi snad to nikdo nečte!
To fakt někdo má tolik času nebo hlouposti ,aby četl Dienstbiera
26. 07. 2008 | 11:55

realysta napsal(a):

Netleskal nadšený mladý uvědomnělý komunista Dienstbier v padesátých letech silně prosovětské orientaci naší země? Nemá pan Dienstbier neustálý pocit, že jsme maličtí a musíme mát svého protektora, kterého posloucháme a necháváme rozhodovat za sebe?
A všem, kteří tady napadají Klause - Kdyby Klaus podpořil přijetí Euroústavy (Lis. smlouvy) tak byste ho napadli za to, že zaprodává suverenitu, samostatnost a národní zájmy. vám nejde o myšlenku, nejde o principy, které by měla ČR sledovat - vám jde o to být za každou cenu v opozici proti Klausovi. Kdyby Klaus řekl, že smrk má jehličí - vy budete tvrdit, že má listí!
28. 07. 2008 | 12:43

I_H8_Reds napsal(a):

DOST BYLO DIENSTBIEROVA MUDROVÁNÍ, PŘEVLÉKÁNÍ KABÁTŮ A STŘÍDÁNÍ POLITICKÝCH STRAN.....

PRO MNE JE ZCELA NEDŮVĚRYHODNÝ !
28. 07. 2008 | 13:16

Mik napsal(a):

V Irsku ziju 6 let problem byl ten ze to podcenili a nikdo jim to poradne nevysvetlil a je logicke ze se verici bali tech nesmyslu o potratech o homosexualite atd...a myslim ze to nikdo nevysvetluje poradne ani obcanum CR k LS je treba zaujmout pozitivni stanovisko..nakonec Bruselu dnes veri 58% obcanu CR a vlade asi 21 % coz je zalostne male cislo...Klaus dalsich 5 let na hrade je katastrofa...navic zpusob jakym byl nakonec zvolen zavani necistym zpusobem..doufam ze to lide pri dalsich volbach oceni a KDU-CSL ani Zeleni nebudou mit v pristi vlade co pohledavat... jejich vinou tam ted sedi Klaus... Svejnar neni spasitel ale CR uz mohla uvazovat o prechodu na euro jako Slovaci a mohla ziskat v EU trochu prestize,,,nevim proc se porad divam jednou na Rusaky podruhe na Amiky ale Evropa a sousedi nas nezajimaji...proto je CR tam kde je...na 144 miste v hodnoceni 177 statu z hlediska dodrzovani zakonu cestnosti spravedlnosti korupce...rozvoje..bohuzel jjsou pred CR i rozvojove zeme..nechapu jak muze EU souhlasit aby ji predsedal stat s protiunijnim prezidentem v cele...
29. 07. 2008 | 02:01

rbursik@gmail.com napsal(a):

v EU jsou asio podnapilý, svěřitz nám takovou pravomoc to je víc než dobrodružné. Sami nemám epořádek doma a my povedeme Evropu?
Radim Buršík
29. 07. 2008 | 15:18

Václav napsal(a):

Pane Stando, problém je v tom, že současná politická "kultura" nahrává zase komunistům, jako to bylo v roce 1946 a 1948. TAkže my musíme patřit někam, kde jsme zašítěni, abychom zase nzapadli do ještě většího bahna, kde jsme byli a kam zase upadáme
31. 07. 2008 | 08:48

Václav napsal(a):

Pane realysta, je směšné, že si tak říkáte a hájíte nerealystické bludy. Klaus měl jít dávno z politiky, neboť jeho jméno a klika zašpinili tak politickou scénu a život v této republice, že v podstatě velmi nahrává komunistům, kteří byli vždy výbornými kritiky, ale pokud jste to zažil, v praxi jejich realizované myšlenky dopadly jinak.
31. 07. 2008 | 08:54

Klingon napsal(a):

...a v čem vlastně spočívá "velikost" Čechů? Třeba v tom, že se podaří někomu málem pozvracet H.Khola ?
03. 08. 2008 | 09:02

Kemor napsal(a):

Z toho co jsem měl možnost si v této diskusi přečíst, vyplývá jediné ... jsme prokazatelně zakomplexování maloměšťáci. Jako kdybych seděl u piva a slyšel ty rádo by zasvěcené pivní řeči. Čeho se všichni bojíte, Evropy .... To nám EU nebo Evropa něco udělá. Copak nikdo z Vás nevidí a nežije v tom legislativním nepořádku, nevidí nevymyhatelnost práva a hlavně zpolitizovanou korupční struktúru moci. To si opravdu euroskeptici myslíte, že pod vlajkou nacionalistů máme nějakou šanci. Nejste schopni vidět pár roků do předu.
Do deseti patnácti let tady máme Čínu se vším všudy. Před deseti léty Čínu nikdo nebral vážně. Vy uvažujete o škodlivosti lisabonské smlouvy a EU. Položte si otázku, co bude za 10 - 15 let, jak dopadne Evropa když nebude sjednocená, to není fantasmagorie to je realita. A pokud skutečně chcete separované samostatné Čechy,tak doporučuji si je vytvořit v Praze kolem hradu. Doporučuji vyhlásit referendum na samostatný Český stát s prezidentem V.K. Věřím, že v Praze referendum dopadne skvěle.
Berte na vědomí, že více než 50% národa o tuto samosttatnost nestojí, a my ostravaci sakra víme kde patříme.
Váš kemor.
03. 08. 2008 | 14:56

Karel napsal(a):

Lisabonská smlouva je nesmysl! Bude se zas rozhodovat o nás bez nás ! To že to schválili naši socialisti v Lisabonu opravdu neznamená, že je to pro nás dobré ! Argument, že je to "demokratické" když to schválilo podobným stylem dalších 27 zemé je směšný. Ano , byrokratům to dalo hodně práce protlačit. No a co???
03. 08. 2008 | 20:15

maresak valencia napsal(a):

Prima volba prezidenta!Pryc s Klausem.Defenestrace!Cesi maji po ziskani vyhod vstupu do EU ukazat,ze jsou za ne vdecni a byt zodpovedni.Klaus je sasek a kral v jednom.Inu Kocourkov!:/
04. 08. 2008 | 04:28

Pavel napsal(a):

Pane Dienstbiere, po revoluci jste mi byl moc sympatický ale vaše role v dějinách našeho státu už fakt skončila. A proto mi nezbývá než napsat "Děkujeme, odejděte".
05. 08. 2008 | 22:58

Kraken napsal(a):

Co jste si v listopadu 89 odcinkali to tu nyní máte.zase komunisty a svazáky,ale přeběklé do různých politických,,demokratických,, parlamentních stran.kteří ač jinde,ale zase jdou tvrdě za velkými penězi a kariérou.Kopou někde jinde !!!
06. 08. 2008 | 13:58

Kraken napsal(a):

Současná situace v Č.r. je kritická.Vládne tu mafie.Běžnou zažitou věcí je tu korupce.Vše může řešit jen národní povstání,které může rozprášit nepoctivé arogantní zbohatlíky od vládně koaličních politiků,státních úředníků,velkopodnikatelů,soudců,právníků,kteří všichni se ženou za velkými penězi,nezákonně se skoro veřejně obohacují.Příkladem mohu uvést malý příklad,kauzu Katarského prince ve které jede sám velký bývalý ministr spravedlnosti němec společně se špičkami našeho soudnictví a pak malý Český ekzot černý soude nagy,který předvedl ,jak to v soudnictví dnes chodí.Udělal to hloupěji a blběji než to dělají ostatní jeho kolegové. Tak to,ale mezi nimi dnes v Č.r. bohužel chodí !!! A tito dárečkové,kteří sami nectí České zákony soudí lidi !!! Nejsme bohužel ,už právním státem a nikdo s tím nic nedělá !!! naši zákonodárci poslanci a senátoři také se chovají amorálně a vyžírají státní peníze hrozivým způsobem !!! Lidem ukrajují stále z jejich posledních sociálních výhod !!! Vládní koalice,poslanci,senátoři,státní úředníci,soudci,právníci,velkopodnikatelé to jsou spojené mafiánské nádoby ,které si tu dělají co chtějí !!! Bují tu socialisticko komunistický kapitalismus !!! Vše co tu vládne se rekrutuje z bývalých totalitních struktur. Vše je v prdeli. Lidé to jste si nacinkali v listopadu 89 do svých bot !!!
06. 08. 2008 | 14:17

Kemor napsal(a):

Krakene,
vím že jsi naštvaný, v mnohém máš pravdu. Ale odběhl si od tématu. Patříme do Evropy, anebo by nám slušela samosttatnost a neutralita o kterou usilují na hradu. Přímo se nevyjádří, ale jejich zarputilost a negace vůči UE je zřejmá.
Tak co nám prospěje podle Tvého uvážení. Silná integrovaná Evropa, které budeme sebevědomou a aktívní součásti, nebo samosttatné a neutrální Čechy.
07. 08. 2008 | 16:11

Kleofas napsal(a):

....nejasejte,EU se rozpadne a bude si sama vina.Davam tak do deseti let.Vyvoj jde neuveritelne kupredu.Velke a bohate staty se znovu spoji a nedaji ekonomickou sanci tem mensim a budou je zanedbavat.Lapidarne receno,ale rozpad bude aktualni v dobe,kdy jiz budou E-komisari i clenove E-Parlamentu diktatory nad sebou samymi.Nekotrolovatelni,bez Ustavy a prislusnych zakonu.Jiz nyni je EU diktatorem a jeste se upevni v pozici stejne jako USA.
Jiz nikdo neda tento svet dohromady:Bohuzel jen nejaka konflagrace prijdouci z USA,nebo
z nejake dnes nepatrne a nezajimave zeme.
07. 08. 2008 | 18:56

Kemor napsal(a):

Takže Ty jásaš nad rozpadem EU. Nějak Ti nedošlo, že ty velké státy jsou někde jinde než v Evropě. Pokud nemáš představu o tom co se děje v Číně a Indii, potom můžeš uvažovat o velkých státech v EU. Chceš li porovnávat miliardy s miliony, můžeš. To je ovšem největší problém euroskeptiků. Naši hradni páni si tak vidí maximálně na špičku nosu. Za deset max. patnáct let se zřejmě EU rozpadne, ale potom nás ekonomicky a posléze politicky pohltí Čína. A my máme tu odvahu si hrát na regionální hrdiny.
08. 08. 2008 | 17:29

Zoro napsal(a):

Vy obyčejný ožralo, komu chcete ukazovat směr a smysl života, když ho sám nevlastníte, kdo už Vás viděl zdecimovaného alokholem a to i v okamžiku, kdy jste zastupoval stát a nikoliv jeno sebe, což bych mohl s jistou tolerancí pochopit, tak vašim kecům nemůže uvěřit i kdyby byli psány zlatým písměm. Táhněte i s ostatními Havlovci pěkně hluboko do řiti, jste stejně bezcení jako jeho hry.
08. 08. 2008 | 20:34

Zoro napsal(a):

OPRAVA: Vy obyčejný ožralo, komu chcete ukazovat směr a smysl života, když ho sám nevlastníte, kdo už Vás viděl zdecimovaného alokholem a to i v okamžiku, kdy jste zastupoval stát a nikoliv jenom sebe, což bych mohl s jistou tolerancí pochopit, tak Vašim kecům nemůže uvěřit i kdyby byly psány zlatým písměm. Táhněte i s ostatními Havlovci pěkně hluboko do řiti, jste stejně bezcení jako jeho hry.
08. 08. 2008 | 20:36

Moe napsal(a):

Pri prvni navsteve vlasti po 22 letech (1980) se kamaradi neustale ptali "jak dlouho to bude trvat nez dohonime zapad?" odpovedel jsem ze to bude trvat aspon 2 generace.
Po precteni komentaru musim uznat ze jsem se zmylil. Bude to trvat aspon 5 generaci.

Mate dobreho prezidenta, zijete si lepe nez v cele historii naroda, zadna valka, zadne vrazdeni muzete si zit kde chcete na celem svete, vase deti se budou mit lepe nez vy, svet vam zavidi. Budte hrdi na to co mate a na to co jste. My "exulanti" vam do toho kecat nechceme, ale radu vam dame "Potrebujete dospet a vyrust".
V Demokraciji vladne jenom 51% lidi, snazte se videt to co je dobre, ne to co je zle, protoze tech 49% se musi smirit s tim ze nedovedou presvedcit ten zbytek. Proto je nutne videt sklenici piva na pul plnou a ne na pul prazdnou!
03. 10. 2008 | 03:31

James napsal(a):

07. 05. 2009 | 02:36

Marcela napsal(a):

Dobrý večer,stále se tady mluví o tom proč prezident Klaus nepodepsal LS??,zda na to má právo a co to pro nás bude zmanenat.Já osobně stojím za rozhodnutím prezidenta,ne proto že je to především představný našeho státu,ale také proto,že jsem měla možnost číst LS.Možná by bylo dobré aby si ji přečetli hlavně ti lidé,co tady házejí špínu.Dost podstaná část se týká našeho soudnictví,zákonů.Takže pokud budeme chtít změnit nějaký zákon a Lisabon s tím nebude souhlasit,tak půjdeme pěkně do háje a zase to bude o nás bez nás.To pak rozhodně není demokracie.Tak se nad tím už konečně zamyslete!!!
11. 10. 2009 | 18:57

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:09

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy