Rozhlas proti tankům/7

24. 08. 2008 | 10:00
Přečteno 3354 krát
(Místo epilogu)
V úterý 27. srpna vzkazuje Fatra Napajedla do Xaverova, že má připraveno dostatečné množství silonových sáčků pro balení drůbeže. Paní Jarmila Štulcová z Prahy oznamuje synovi: „Otec umřel. Pohřeb ve čtvrtek.“
V 7.00 oznamujeme: Moskevský rozhlas hlásil, že jednání v Moskvě skončilo a že se československá delegace v čele s prezidentem republiky Ludvíkem Svobodou vrací do vlasti. Další zprávu jsme zatím nezískali. Jakmile nějakou podrobnost zjistíme, vstoupíme do vysílání.“
V New Yorku jednal ministr zahraničí Jiří Hájek s generálním tajemníkem OSN U Thantem. Novinářům potvrdil, že má spojení s delegací v Moskvě a že přerušení jednání o Československu v Radě bezpečnosti je v zájmu moskevských rozhovorů.



Iva Janžurová u rozhlasového mikrofonu upozorňuje: „Třeba bude nutné ještě dlouho vydržet. Přeju vám proto mnoho síly a vtipu.“ Vtipy se ještě rodí. Ćeské Budějovice hlásí nový nápis na náměstí: „Okupace přiměla Brežněva napsat trilogii: Bylo nás pět, Muži v offsidu, Žiji na Čukotce.“
Po osmé hodině vstupují do vysílání Střední Čechy: „Dnes, v časných ranních hodinách přiletěla naše delegace z jednání v Moskvě. Odjela v čele s prezidentem republiky Ludvíkem Svobodou na Pražský hrad. Spolu s prezidentem přijeli Dubček, Smrkovský, Černík, Kriegel, Špaček a Šimon.“
Redaktor na Československu I komentuje: „Teď jste tady a myslím, že budeme společně bojovat za to, aby Československo bylo svobodné, demokratické, socialistické...Neděláme si iluze o tom, v jakém prostředí jste museli jednat. Umíme pochopit, jak těžké budou další dny, ale my je vydržíme. Doufejme, že se v Moskvě podařilo mnohé. Zřejmě ne všechno, jestli jsme vydrželi šest dnů, sedmý den my vydržíme. My vydržíme tak dlouho, jak je to jen potřeba.“
Rozhlas zaplavují telegramy z celé republiky, požadující informace o výsledku moskevských jednání. Nikdo z navrátilců se k tomu moc nemá. Rudolf Zeman a Magda Kolárová, kteří šest dní informovali z parlamentu, se přemístili na Hrad. Podařilo se jim zachytit na okamžik Smrkovského: „Těžko se mi mluví,“ říká předseda parlamentu. „Chci prostřednictvím rozhlasu poklonit se před naším národem a naší stranou.“
Komentátor v rozhlase na to reaguje: „Ať bylo dosaženo jakéhokoli kompromisu, postoj národa je tak jednotný, že i z pozic kompromisu najdeme časem cestu vpřed.“ Věněk Šilhán, zastupující z pověření 14. sjezdu Dubčeka, na Hradě zpravodajům říká: „Věřím, že budoucnost, která nás čeká, nás zastihne jako lidi, kteří si zachovají všechny ty úžasné a obdivuhodné kvality, které vyrostly v nás všech během těch posledních sedmi dnů.“ Nezní to právě nadějně od člověka, který už byl seznámen.
Na sjezdu slovenské komunistické strany v Bratislavě na žádost Gustáva Husáka z Prahy odložili obsahové otázky. Odsunuli i požadavek vyzvat okupační vojska, aby ihned uvolnila komunikační prostředky a návrh Mira Kusého, aby sjezd vyslovil uznání pracovníkům tisku a rozhlasu, kteří v posledních dnech jako jediní udržovali spojení mezi národy.
Komuniké o moskevských jednáních, vysílané po druhé hodině působilo jako když spadne kámen. Dokument končil slovy: „Rozhovory probíhaly v ovzduší otevřenosti, soudružství a přátelství“. Zklamání, úžas, lítost a vztek jen posílil projev prezidenta, který se odvolával na možné „nejtragičtější důsledky“.
Příval rezolucí stranických a státních orgánů, společenských organizací a továren zaplavoval rozhlasová studia a odmítal potupné podmínky.
Lánský:
„V ulicích to vřelo a hrozilo výbuchem. Kdybychom v rozhlase mlčeli, vznikl by neuvěřitelný zmatek Narychlo jsme vyslali do studia historika Karla Bartoška, pofesora právnické fakulty Františka Šamalíka a rozhlasáky Dienstbiera, Jezdinského, Poddaného a Neffa, aby besedovali o situaci u kulatého stolu. Z Hradu mi volal náměstek předsedy vlády František Hamouz a sděloval: „U soudruha prezidenta je právě velvyslanec Červoněnko a stěžuje si na nepřípustné napadání komuniké. Dost mě to namíchlo. Rozhodně jsem ho vyzval, aby tlumočil panu prezidentovi, ať požádá Červoněnka hlavně o uvolnění hlavní rozhlasové budovy.“
Dienstbier:
„V pochmurné náladě jsem vezl svou červenou oktavií, do níž mi vojáci na dvoře Státního nakladatelství technické literatury nalili benzin, Bartoška, Šamalíka a Jezdinského do vinohradské Koněvovy vily. O čem máme k čertu besedovat? Znali jsme v té chvíli jen příšerné komuniké, jen o něco lepší projev prezidentův a pár dosud neuveřejněných podrobností – hlavně tu, že nebyl uznán 14. sjezd KSČ.
Ve studiu nás čekal kopec rezolucí. Všechny obsahovaly totéž: odmítaly zbavit funkcí vedoucí představitele, trvaly na „bezpodmínečném a úplném a okamžitém odchodu cizích vojsk“, na uznání výsledků 14. sjezdu KSČ, na odvolání zrádců z jakýchkoli stranických a státních funkcí a na právu Československa jít k socialismu vlastní samostatnou cestou.
Nevím, co ostatní kolegové u mikrofonu, ale myslím, že tentýž názor sdíleli všichni do jednoho. Avšak intuice napovídala, že právě to, co rezoluce odmítají, je pravým záměrem sovětského vedení.
Měli jsme vyplnit dvouhodinový čas do předpokládaného vystoupení Alexandra Dubčeka. Bohužel záznam celé této besedy se nepodařilo najít. Když jsem v září 1968 odjížděl jako korespondent rozhlasu do Spojených států – když nastoupili do svých funkcí vedoucí představitelé, měli nastoupit na svá určená místa i ostatní – zastavil jsem se na pár dní v Paříži. A.J.Liehm, který tam besedu poslouchal, mi říkal, že měl obavy, že naženeme lidi proti tankům. Nevím, chtěli jsme uklidňovat, věcně hodnotit situaci, tlumit emoce. Uchované dvě stránky zaznamenaly slova Karla Bartoška: „Všichni lidé by měli dát znát, že není možno jednat o nás bez nás. Měli bychom si říct, že budeme bojovat, i když nás třeba bude málo, proti novému mnichovanství, proti poraženectví. Zemi je možno zardousit dvojím způsobem. Zardousit ji zvenčí a zardousit ji vlastníma rukama. A já budu dělat všechno, aby lidé, kteří by ji snad chtěli zardousit vlastníma rukama, neuspěli. Za naši svobodu a za naši státní suverenitu nelze bojovat metodami ozbrojeného boje. Ale máme řadu legálních možností, abychom neztráceli naději.“
Konečně vystoupil v půl šesté v rozhlase Alexander Dubček. Spíše než obsahem zapůsobil bezprostředností projevu, z níž vyzařovala osobní tragika těch, kteří se nejprve stali ze státníků vězni, obviněnými z kontrarevoluce, pak se změnili ve vyjednavače a nyní byli činiteli, odpovědnými za vývoj mezi mlýnskými kameny moci a svědomí. K dojmu z projevu přispělo nejen Dubčekovo vzlyknutí, ale také hlasatel ve studiu, který spontánně doplnil odhlášení: „Víme, že jste to neměl lehké. A přísaháme vám, že za vámi celým srdcem i svými životy plně stojíme. Doufáme, že nás slyšíte. Jsme přesvědčeni, že budete-li s námi se všemi, s celým naším lidem důsledně bojovat za to, zač jsme všichni v těchto těžkých dnech a už od ledna vlastně bojovali, že náš lid bude stát i v těchto nejtěžších chvílích v pevné jednotě za vámi.“


Když se tuto jednotu nepodařilo uchovat, zaplatili jsme za to dvaceti lety úpadku celé společnosti.
Post scriptum:
Snažil jsem se alespoň ve stručnosti přiblížit týdenní zápas Československého rozhlasu v okupačním týdnu, který jsme obsáhleji popsali s Karlem Lánským v knížce Rozhlas proti tankům. Trvalo ještě několik měsíců než se podařilo po nástupu nového generálního ředitele Chňoupka v květnu 1969 rozhlas „normalizovat“, postupně vyházet většinu jeho redaktorů, techniků a dalších zaměstnanců, kteří v šedesátých letech a v Pražském jaru z rozhlasu učinili jeden z hlavních nástrojů šíření svobody slova a informací. Dnes je toto období našich dějin minulostí, ale vysoká profesionalita, odhodlání, obětavost a chápání novinářské práce jako poslání a naplnění vlastního života může být inspirativní pro současnou novinářskou generaci. K tomu může být tento stručný výtah z někdejší samizdatové knížky jen skromným příspěvkem. Mohu pouze doufat, že alespoň u někoho vyvolá zvědavost pohlédnout hlouběji do dějin české žurnalistiky v letech, kdy se svým vytrvalým působením podílela na vytváření atmosféry, jejímž vyvrcholením byl celonárodní zážitek svobody v Pražském jaru.
JD

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy