Proč chtějí boháči platit vyšší daně?

06. 09. 2011 | 23:49
Přečteno 4915 krát
Warren Buffett je jedním z nejbohatších lidí světa. Jednou byl dokonce vůbec nejbohatší. Je to geniální investor. Má nos na peníze. A zrovna tenhle pán si v New York Times stěžoval, že platí moc mírné daně. Že on a jeho miliardářští kamarádi jsou Kongresem zbytečně hýčkáni. Říká, že oni, američtí miliardáři, jsou přece slušní lidé. Nechtějí proto nadále platit ze svých příjmů výrazně menší procento, než platí střední třída. Nastal čas na spravedlivé sdílení nákladů.

Buffettův přístup není nijak výjimečný. Německé vyšší kruhy usoudily na počátku krize, že mají v obětech jít příkladem. Zvýšily si daně. Přitom v Německu nevládne levice. Pro vyšší daně se vyslovili bohatí Francouzi.V Británii mají nového premiéra. Po třech volebních obdobích levice, má Albion ministerského předsedu pravicového z Konzervativní strany. A představte si, že tenhle předseda vlády nechal bohatým daň z nejvyšších příjmů 50 %. To je opravdu hodně, čeští pracháči platí jen patnáct.

U nás doma jsme o dost střízlivější. Češi se do placení daní nijak nehrnou. Ti zazobaní prakticky nemusejí platit daně z majetku. To je daň třeba z nemovitostí nebo z dědictví. V řadě zemí je tahle položka rozpočtových příjmů významná. U nás bezvýznamná. Zástupci světových finančních institucí nad tím kroutí hlavami, ale my si z toho nic neděláme.

Zdanění osobních příjmů patří k nejnižším v Evropě, Leckde ti bohatí platí víc než třikrát tolik.Ale i zdanění firemních příjmů patří k rekordně nízkým. Sazba daně činí sice 19 %, ale skutečná (efektivní) sazba je pod třináct... Máme mnoho výjimek a jsme velkorysí v uznávání nákladů a odpočitatelných položek. Nízké daně nevedou k žádnému růstu investic nebo podnikání. Rekordní výkony a investice zaznamenala naše země s daleko vyšší úrovní příjmových daní. Jediným výsledkem rekordně nízkých daní jsou tedy rekordně veliké přesuny zisků z Česka do zahraničí. Zisky monopolů, které vydělávají i v krizi, jsou exportované díky nízkým daním. Právě tyto peníze pak chybí zdravotnictví a školství.

Přestože civilizované země mají daňovou progresi a příjmové daně se tam platí nižší z nižších příjmů a vyšší daně z vyšších příjmů, v souhrnu daní jsou daňově nejvíce procentuálně zatíženy střední vrstvy. Bohatí odvádějí více peněz ale mnohem menší procento příjmů. To si uvědomuje Buffett. Na druhé straně stojí stále se zvětšující skupina chudých. Kruh recyklující se bídy daný nedostatečným vzděláním, nedostatečnou příležitostí, sebekázní, ale i fyzickým, psychickým, popř. morálním rozvratem. Pro společnost je ztrátou, že i tito lidé daně neplatí. Ale bez pomoci společnosti tento kruh jen málokdo dokáže překročit. Propast mezi kvalifikací a nekvalifikovaností roste.

Proč se boháči klíčových zemí domáhají, aby mohli platit víc? Vidí si dále než na špičku svého nosu. Uvědomují si, že jejich svět je ohrožen. Společnost se radikalizuje a hledá "viníky" nebo spíš oběti zloby. Společnost plná střetů pak ztrácí ekonomický výkon, ohrožuje demokracii a vlastnictví. Bohatí tohoto světa si chtějí koupit slušnější, výkonnější a bezpečnější budoucnost. To je rozumné.

Přesto anebo právě proto bychom se měli zeptat: Vidíme na špičky svých nosů?

Psáno pro stránky Jakuba Škody

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Samozřejmě že chudí odvádějí percentuálně méně na daních než boháči, jelikož máme fixní odpočitatelnou položku na hlavu.

Daň z převodu nemovitostí a daň z dědictví je nic než prvoplánová krádež a s daněmi nemá nic společného, v ostatních zemích se to drží jenom díky setrvačnosti.
Progresivní sazba daně není znak civilizované společnosti, nýbrž vrchol sprosté krádeže, v ostatních zemích se drží jenom díky tomu že se to zavedlo za první světové války a dodnes to nikdo nezrušil.

Boháči ovšem částečně zvýhodňováni samozřejmě jsou, jsou to třeba daňové odpočty na úvěry a hypotéky, na životní pojištění/spoření, některé investiční nástroje mají dokonce daň nulovou a tak by se dalo pokračovat. Pokud zdaňovat boháče, tak právě zde.

Únik firemních peněz do zahraničí se dá snadno zabránit jinými prostředky, zvyšování daní je v tomto případě nevhodné.

A s pravděpodobností hraničící s jistotou na zvýšení daní pro boháče Buffett vydělá velké peníze pro sebe, zaručeně se nejedná o nějakou charitu nebo solidaritu.
07. 09. 2011 | 00:08

Viola napsal(a):

Proč chtějí boháči platit vyšší daně?

Asi jsou věřící a chtějí projít uchem jehly do nebe.
07. 09. 2011 | 00:17

Viola napsal(a):

Martine

a to neznáte, že větší peníze dělají ještě větší peníze?
07. 09. 2011 | 00:18

Ives napsal(a):

Je třeba si uvědomit, že podnikatele v zemi udrží v dnešní době ne výška daně, ale celkové podmínky k podnikání. Pokud se tu bude měnit daňový systém každé volby, vymahatelnost rozsudků 0,00nic, délka soudů nekonečná, plus horentní částky za soudy (procenta ze žalovaných částek), pak se nelze divit, že podnikatelé budou přesouvat sídla firem mimo ČR. Je to podobné jako se zvýšením DPH na PHM. Všichni autodopravci nyní tankují v zahraničí a stačí jednoduchý výpočet proč je to pro ně atraktivní.
07. 09. 2011 | 00:26

jíra napsal(a):

Autore,
jasná a rozumná věc, ale bohužel jak pro koho. Jenže USA, Německo, Spojené království, to jsou již stovky let vyspělé emancipované země a lidi jsou tam přece jen o notný kus dál. Lidi, co přemýšlí dál do budoucnosti naž jen na zítřejší VIP párty a co bude dnes k večeři. Lidi vnímající odpovědnost velkoryseji. Samozřejmě jsou tam i takoví, kteří takoví nejsou a klidně v honbě za mamonem přivedou svět do krize. Podstatné je ale to, že ti slušní tam jsou, že jsou už v hojném počtu a nikoli jen jako první vlašťovky a že podnikají i jiné praktické zajímavé osvícené aktivity už delší dobu.

Takže srovnávat to s našimi zlatokopy, kvůli nimž se navíc z veřejných a státních financí v ČR včetně fondů EU ročně ztrácí 100 mld, možná i několikrát tolik, nemá smysl. Spíš než vyšší daně z majetku je proto asi aktuální zejména zákon o prokázání původu majetku svého a příbuzných, asi by se mnozí museli chytit za nos.

I kdybyste se ptal stále dokola našich zazobanců, jak se oni k tomuhle miliardářskému trendu ve světě postaví, asi by byli mimo mísu úplně stejně, jako zde na tomto blogu první přispívající Martin. Podobně by asi vůbec nepochopili, o čem je řeč, kdybyste se obrátil na ty, kteří o těchto věcech ve vládě či v parlamentu rozhodují. Slyšeli by slova, ale nikoli myšlenky a nejspíš by si ťukali svorně na čelo a vychrlili by něco podobného jako on.

Ostatně když to porovnáte s duchem balíků hladce schvalovaných zákonů připravovaných reforem, nebylo by se vůbec čemu divit. A někdo ty strany a poslance musel volit, aby jako koalice vyhráli, takže to dost vypovídá i o našich občanech. Že by si tito ťukali na čelo svorně taky?

Třeba se k plnohodnotnějšímu člověčenství časem a ještě včas většina našich občanů přece jen dopracuje :) Jen jestli je toho času dost na tak dlouhou dobu. Dnes bych měl ještě obavy, že by je v případných mnohem těžších časech zaujali spíš nějací extrémní populisté honíci si trika, jak vše dají rychle do pořádku :( Nevzdávejme to, láska a víra hory přenáší... :)

Hezký den všem.
07. 09. 2011 | 01:20

Buvol napsal(a):

řebíčkové, topolánkové, dalíkové aspol. jsou jenom prachmizernými, hloupými a ubohými veksláky-zlodějíčky .. ti si na tu špičku nosu rozhodně nevidí .. ti možná prohlídnou až v lochu .. nebo na šibenici ..
07. 09. 2011 | 02:11

kočka šklíba napsal(a):

Ives, Jíra souhlas. Havel se samozřejmě ptá právem. Jenže Kellner, Bakala, a spousta dalších z těch max.10% obyvatel(spíše méně než 10%) sponzorují ty gaunery v politice, takže naopak chtějí co největší výhody pro sebe tedy i daňové, a jednak ti sponzorovaní se přece musejí odvděčit a připravit si bezstarostné žití pro sebe a potomky na dlouhou dobu. Takže holenkové, žádné vyšší zdanění. A tady to i chápu, i když jsou to většinou ti největší parazité na SR.

Ale co je k smíchu, že si zde můžeme přečíst od kuličkářů (no válejí si ty své kuličky z drobků hozených jim těmi gaunery), že progresivní daň je trestem schopným. Že SR na progresivním zdanění téměř nic nezíská, podle nich. Proč tedy ti bohatí ve jmenovaných zemích, kde to progresivní zdanění ale přitom je, chtějí ještě větší daně, když tím stát nic nezíská? Podle Neů, SuPů, Jarporů, Hawků, krále šašků Rumcajse, a také podle zřejmě brigádníků ODS Cestovatele (Bc.Martina, liberála)a ghándího(hovénka) zřejmě jsou tamní miliardáři a milionáři masochisti a chtějí se nechat trestat ještě víc.
Takže mnou jmenovaní a dalších asi tak minimálně dalších 20% voličů ODS a TOP09 jsou zárukou, že ti gauneři budou nejen dál přisátí na SR a budou krást jak straky ale ani ty daně se jim nezvýší. Hlavně že oni, ti užiteční alternativní chytří lidé nepřijdou o svých pár čudlíků na daních. Tedy přímých. Že o hodně víc zaplatí na nepřímých daních a na zpoplatněných veřejných službách a na rozkrádání SR, to jim , našim skvělým a správným pravounům vůbec nedochází. A pokud ano, jejich ideologie jim to rychle rozmluví :D.
07. 09. 2011 | 03:36

Libor napsal(a):

Buvole,
problém je v tom, že žádný loch nebo šibenici pro řebíčky, topolánky, dalíky nevidím v dohledu a rozhodně ani veselý docent, ani samotná ČSSD neslibuje, že by obrovskou hydru korupce měla zájem trestat po případném návratu k moci. Takže se asi musíte smířit s tím, že se nic nezmění....
07. 09. 2011 | 03:52

Divobyj napsal(a):

Autor

U nás se zázrační zbohatlíci nechystají platit vyšší daně?

Už jste někdy viděl,aby sprostý zloděj dobrovolně vrátil část lupu?
07. 09. 2011 | 06:10

Míval napsal(a):

Problém je v tom, že u nás nemáme boháče, ale zbohatlíky. Ti připomínají tak trochu hrdiny z francouzského filmu o sedmé rotě. Obyčejní vojáci shodou okolností navlékli uniformy vyšších důstojníků. Ovšem odpovídající chování chybělo, jak ukázala scénka s dělením potravy v zajateckém táboře.
Bohatí neurození si již dávno transformovali šlechtické "Vznešenost zavazuje" na heslo "Majetek zavazuje". Jenže naši zbohatlíci to většinou chápou jako závazek k dalšímu hromadění majetku, ať to stojí, co to stojí. (Výjimky pouze potvrzují pravidlo.)
07. 09. 2011 | 06:29

Občan napsal(a):

To je celkem jednoduché, pane Havle. Teče jim totiž do bot a zjistili, že už ty svoje hromady tak nějak nemají za co utrácet a že je to v podstatě nuda.
nehledejte v tom, probůh vůbec nic altruistického a filantropického. Jsou to LIDÉ a tudíž nejprohnanější bestie v živočisné říši.

Buffetové, Sorosové už mají všechno vyzkoušeli všechno, ovládají všechno. Už nemají kam expandovat, jsou staří, při tenisu už je bolí kolena a zoufale se nudí. Když pustí chlup, stát dostane víc na daních, rozdělí víc peněz, ty někdo utratí,čímž se pohnou trhy zbožové i finanční a bude aspoň nějaká zábava. To je celé.

Jestli v Africe v tu samou minutu zhebne hladem a žízní 100 dětí, v Jižní Americe se upracuje v cihelně dalších 10 šestiletých prcků, v Thajsku usouloží k smrti parta obézních Bavoráků pět osmiletých prostitutek a v Rumunsku si parta Izraelců rozebere půlku dětského domova na náhradní díly, tak to je jim fakt úplně jedno. Jde jim jen a jen o to, aby se kšefty začaly zase trošku hejbat.

Možná bych uvěřil, kdyby se takových zbohatlických "investorských" vyžírků ozvalo třeba 10 000. To bych byl ochoten připustit, že když ne vlády a korporace, tak alespoň někteří bohatí si osobně uvědomili, že se svět jejich vinou v pr..l obrací, jsou ohroženi i oni sami, a proto tahají za záchrannou brzdu.
Jo, te´d koukám, že to máte v závěru také.

Jinak vcelku souhlas, až na to "my". I Vy patříte mezi ty bohaté kteří platí velmi nízké daně a odvody, pane Havle. Pokud tedy hovoříte pouze za svou sociální skupinu, pak i zde souhlas.
Protože jinak většinu tohohle svinčíku financují svými daněmi zaměstnanci. Máme zdaněno úplně vechno, zatím kromě luftu a dešťové vody, a vedle daní platíme ještě mraky všelijakých poplatků. A nemáme žádnou šanci se tomu jakkoli vyhnout. na rozdíl od podvodnikatelů a příživnostníků, kterí platí málo nebo nic a ještě pořád skuhrají.
07. 09. 2011 | 07:22

veverka napsal(a):

Tak já myslím že daň 50% pro nejbohatší v GB zatímco u nás jen 15% hovoří za vše.Problém je že ti naši zbohatlíci jsou prakticky zloději a vexláci,co si nakradli při privatizaci při které se zhaslo.Tihle parazité si daně nikdy chtít na západní úroveň dorovnat nebudou a jelikož majetek(lhostejno jak získaný) rovná se moc,takže si to už zařídí a příslušné politiky zaplatí(viz Bakala co si platí pro jistotu všechny tři týmy ODS(TOP,VV)) aby zůstaly daně tak jak jsou,tedy pro ně skandálně nízké.Ano na západě už boháči dostali strach,vidí co se mezi lidem děje a bojí se.Bojí se o své (často nakradené či jinak pochybně získané,spekulacemi a pod.)majetky.Příklady z historie jsou jasné,francouzská nebo komunistická revoluce je děsí ve spánku čím dál víc.Když se šlechta,buržoazie nebo dnes tzv. velkopodnikatelé příliš utrhne od ostatních lidí,je zaděláno na celospolečenský otřes a pak může přijít třeba znárodňování.A to je to čeho se tito parazité k smrti bojí.To je jediný důvod proč se Buffet a jemu podobní snaží zachránit si zadek a dobrovolně nabízejí zvýšení svých daní.Není v tom absolutně žádný altruismus,ale strach.Strach z hněvu a vzpoury otroků.Prostě mezi ně rozhodí pár hrstí dukátů navíc.Jen tím ovšem oddalují nevyhnutelné,historii nelze zastavit.
07. 09. 2011 | 07:32

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Velice správně.
Historie nám to potvrzuje taky,když si boháči uvědomili.že jenom investováním a vzděláním lze docílit pokroku a lepších výsledků,tak se to také potvrdilo.Jenomže,jak už někde bylo napsáno,proč platit daně této vládě,která to stejně rozkrade.Musí přijít jiní a zodpovědný,tak přemýšlejte.
Pane veverka.
Naprosto souhlasím.
To jim ještě Kalousek chce odpustit daň s dividend.Moc vy mě zajímalo jak to u dividend,které odchází do ciziny,uvádí se částka asi 200mld.Ta částka 60mld,jsou dividendy vyplácené u nás.
07. 09. 2011 | 08:12

Jetotak napsal(a):

Konečně se s tím smiřme. Je to přirozené. Pravicové strany straní v celém světě boháčům. To bylo, je a bude. Jen v Česku si při volbách většina lidi, kteří nepatří k oněm nejbohatším, myslela, že se bude mít líp, když bude volit pravici. Tvrdé procitnutí.

Česká pravice se kromě toho liší od té, kterou popisuje pan Havel, tím, že vznikla takovým nějakým podivně českým způsobem. Inu Klaus chtěl budovat kapitalismus a neměl kapitalisty. Spravedlnost musela jít stranou. Vzpomeňte si, jaké zákony vznikaly v této podivné době. Takřka přes noc se stali beztrestně ti, kteří na to měli žaludek, kapitalisty. A ostatní pak platili vytunelované podniky a banky. Podivný kapitalismus. Bohužel, lidé mají krátkou historickou paměť. Ti, kteří to všechno způsobili, jsou dnes na Hradě, ve správních a dozorčích radách a vlastní obrovské majetky. Ti nám dnes skutečně vládnou a vysmívají se postiženým. A postižení si dále utahují opasky. Bůh je za jejich blbost trestá.

Bohužel trestá i ty, kteří to nechtěli.
07. 09. 2011 | 08:28

Petr z Tábora napsal(a):

Autor nezapře levičáka a tak je jeho pohled jednostranný.
Měli bychom se ptát, jaký má význam nalévat od občanů do hladového neefektivního státního systému více peněz přes síto ? Síto, kterým utíkají prostředky do korupce, zbytečných institucí, vyloženě hloupých výdajů atd. Ať bohatí zaplatí více, ale na konkrétní akce které si vyberou, obdobně jako zakladatel Microsoftu a jiní.
Vlády pravicové ani levicové nejsou u nás zjevně schopné zjednat nápravu. Zřejmě proto, že mnozí jejich podporovatelé mají prospěch z těchto nepořádků.
07. 09. 2011 | 08:41

neo napsal(a):

Kočka šklíba:

milá číčo, zdravim a pozdravuji. Opět jsi mě zmínila ve svém příspěvku a nařkla naprosto lživě.

Víš , u nás je problém v tom, že progresivní sazby nikdy necílily na Bakaly a Kellnery, ale na lidi s běžnými příjmy 20-60000. Toto byli za své schopnosti socialistickými vládami vždy trestáni.
Co se týče toho nesmyslu, který jsi napsala o nepřímých a přímých daních, cituji: "Hlavně že oni, ti užiteční alternativní chytří lidé nepřijdou o svých pár čudlíků na daních. Tedy přímých. Že o hodně víc zaplatí na nepřímých daních a na zpoplatněných veřejných službách..." , musím podotknout, že nemáš pravdu. Zaplatí buď míň a nebo zhruba stejně, ale alespoň mají možnost sami rozhodovat.
07. 09. 2011 | 08:42

Doug Badman napsal(a):

Jestli on ten Bufet nebude taky nějakej vekslák?
07. 09. 2011 | 08:49

Ládik!!! napsal(a):

V našich podmínkách je boháčem každý poslanec, nedejbože europoslanec. Jak byste se zdanil Vy?
07. 09. 2011 | 08:51

lijuti napsal(a):

Nezdálo se mi že by autor vzýval progresivní zdanění u lidí s příjmem 20-60000.
07. 09. 2011 | 08:52

neo napsal(a):

milý lijuti, lituji. Autor k tomu nevyzývá, autor je členem strany, za jejíž vlády toto progresivní zdanění bylo.
07. 09. 2011 | 08:59

Pravda napsal(a):

Pane Havle - ta otázka je blbost. Problém je prostě v tom, že máme čím dál nesmyslnější systém státu a výběru daní.
Za středověku se chodilo dělat na panské 1 den v týdnu přes sezonu- na stát/ vrchnost se tedy dělalo nějakých 40 dnů. Další známý systém je desátek -tedy desetina příjmu. Dnes děláme na stát více než půl roku a stát je čím dál méně schopen plnit alespoň základní funkce- např. dodržování zákonů a bezpečnost na ulicích, obrana státu atd.

Stát chrání podle ústavy všechny stejně/ alespoň teoreticky /a své služby dává opět všem, proto by stát měl říci jaké služby poskytne, poděli to počtem práceschopných a vybrat to přímou daní od každého- kdo nemá peníze, odpracuje si.veřejně prospěšnou prací vše by bylo přehledné a lid by ve vlastním zájmu kontroloval. Současný systém vede k nepřehlednému stavu kdy stát bují a krade a lid jen trpí.

Poctivě vytvořené bohatství jednotlivce je jeho vlastní věc a nevím proč by ho stát za to, že více pracuje nebo je chytrý a úspěšný, měl trestat zvýšením daní. Každý podnikatel časem zjistí že 10 steaků k obědu nesní a v 10 autech naráz také sedět nemůže, ale většina z nich dává peníze do dalšího rozvoje firmy, aby si zabezpečil co největší prosperitu i do budoucna. Podnikatel je JEDINÝ kdo vytvoří smysluplná pracovní místa pro jiné, stát ty peníze umí jen rozkrást nebo utratit za nesmysly a nebo za zbytečnou parazitující administrativu. ŽEHNÁM KAŽDOU KORUNU KTERÁ ZŮSTANE PODNIKATELŮM, ZTRACENÁ JE KAŽDÁ KORUNA SEBRANÁ STÁTEM
07. 09. 2011 | 09:00

Stařeček napsal(a):

nemám strach, že by se naši velkopodnikatelé k panu Buffettovi přidali.
07. 09. 2011 | 09:04

R u m c a j s napsal(a):

Chtějí vyšší daně, aby to mohli politici rozkrást.

Tůdle nůdle !
07. 09. 2011 | 09:15

stále rebel napsal(a):

Warren Buffett hlavně kritizoval nízké daně z dividend, v USA 21,2 % a to příčinou toho, že lidé žijící z dividend (vlastnící podniků) platí nižší daně než střední třída.
U nás je daň z dividend 15 % a má být dokonce zrušena.
07. 09. 2011 | 09:31

RA napsal(a):

nyní odvádíme státu 60% z vydělaných peněz a stála je to Havlovi málo, asi aby se mohlo víc rozkrádat na veřejných zakázkách., platit policajtum a podobným netáhlům větší výsluhy.
07. 09. 2011 | 10:17

Jee napsal(a):

Pravda
Věty jak z čítanky.

"Poctivě vytvořené bohatství jednotlivce je jeho vlastní věc..."
To "poctivě" ovšem není zdaleka samozřejmé slovo, jak se s ním zachází.
Rozhodně to není synonymum pro výraz "v souladu se zákonem".
Podobně jednoduše argumentovali soudruzi. "Kdo bude poctivě pracovat, bude se mít dobře!"

V této zemi je bohužel důvodné podezření, že většina boháči nahromaděného majetku byla získána nejen nepoctivě, ale z velké míry i protizákoně.

Vaše vzletná obhajoba bohatých a pravdy by neměla ponechat stranou skutečnou pravdu, zakotvenou v rčení "poctivý člověk nemá co tajit". Již zde někdo zmínil, že v českých poměrech jsou vhodnější majetková přiznání než zavádění progresivních daní.
Ani to pro vás ale není alternativa. Ani pro ty, kterých by se to týkalo. Proč se vy poctivci nehlásíte dobrovolně alespoň k tomuto kroku, který by minimálně výrazně přispěl ke snížení sociálního napětí a z toho vyplývajících latentních hrozeb v brzké budoucnosti?

Je evidentní, že vaše věty využívající bezobsažné či zprofanované výrazy se pak stávají obyčejným klišé a to až do doby, než nabydou svého autetentického významu.
07. 09. 2011 | 10:17

xx napsal(a):

Víte pane Havle, co by jste poradil člověku ze střední třídy, který hledá řekněme ve 30 letech způsob jak si zajistí stáří. Státní důchod je už dnes almužnou, v budoucnu ještě nižší a vzdálenější, tzv. druhý pilíř je jen politický pšouk který ani nestojí za pozornost, a třetí pilíř taky nemá potenciál zajistit slušnej důchod.

Drahé kovy také nejsou řešením na 100% ale spíše jen na 10.

Tak co zbývá pro perspektivu 30 a více let ? Akcie ? Fondy ? Třeba ty dluhopisové ? Dnes již výsměch. Kdo by si dnes zajišťoval důchod nákupem "řeckých" dluhopisů ?

Dlouhodobě při znehodnocování měn jsou sporné i akcie samotné. Krátkodobě se dá vydělávat, dlouhodobě je to obtížnější.

Zbývají nemovitosti. Koupím tedy na dluh nemovitost. Až půjdu do důchodu, bude zaplacená a budu jí moci pronajmout nebo prodat a zajistit si tak příjem.

A vy by jste chtěl i tuto možnost lidem ztížit, zdražit kvůli těm několika bohatým, kteří se placení daní z nemovitosti stejně nějak vyhnou ?

Nedávno jsem byl na Jizerce. V novinách psali že tam má chalupu Kellner, ten náš miliardář. Místní mi jí i ukázali. Kouknu do katastru a hle ? Heliport leží na státním pozemku. Chalupa patří akciové společnosti Board Show a.s. jejímž jediným akcionářek je jakási kyperská společnost JR HOLDINGS LIMITED.

Takže kdo zase bude plnit státní rozpočet pomocí daně z nemovitosti ? Kyperská společnost nebo Josef novák z Horní dolní který vlastní rodinný domek na který celý život vydělával a splácel hypotéku s krvavými úroky ?

Už si ty kecy o zdanění především bohatých nechte pro sebe. My občané nejsme pitomí a ve světě internetu jak můžete vidět, si lze vše snadno ověřit !
07. 09. 2011 | 10:18

Colt napsal(a):

pane Havle
svatá a známá pravda, mnohokrát v historii prověřená.
Jen je mě jaksi záhadou, proč si přechytralí čecháčkové tu horší variantu ve volbách dobrovolně volí?
Že by byli Češi takoví idioti?
07. 09. 2011 | 10:18

ali napsal(a):

Havel
jako zazobanej zbohatlík píšete sám proti sobě..už začíná předvolební kampaň?
07. 09. 2011 | 10:43

jogín napsal(a):

Kompenzaci za podstatně snadnější zisky generované bohatsvím nazývají někteří loupeží. Asi ty prachy opravdu milují. Terminologie ovšem nic nemění na starém faktu, že peníze dělají peníze.
07. 09. 2011 | 10:53

Béda napsal(a):

"Warren Buffett chce, aby nejbohatší Američané platili vyšší daně. V komentáři pro deníku New York Times s názvem "Stop rozmazlování superbohatých", tento věštec z Omahy obhajuje názor, že by zdanění v USA mělo pro 99,7 procent Američanů zůstat, tak jak je, „ale pro ty, kteří vydělávají více než 1 milion dolarů – a v roce 2009 bylo takových domácností 236 883 - bych zvedl sazby na zdanitelné příjmy přesahující 1 milion dolarů, samozřejmě včetně zdanění dividend a kapitálových výnosů. A pro ty, kteří vydělávají 10 a více milionů dolarů, kterých v roce 2009 bylo 8 274, bych navrhl další zvýšení sazby.“
Dnes ráno jsem měla čilou e-mailovou korespondenci, při níž jsem se pokoušela přijít na to, jaké množství peněz by mohlo zajistit Buffettovo zvýšení daní, ale narazila jsem přitom na malý problém: Věštec neupřesnil, jak vysoké by tyto sazby pro ultrabohaté měly být. Dobře víme, že podle Rozpočtové komise Kongresu (Congressional Budget Office) a Společné komise pro plánování daní (Joint Committee on Tax), které ponechaly v platnosti Bushovo snižování daní nejbohatším dvěma procentům Američanů přesně tak, jak to bylo naplánováno, by výběr daní byl v průběhu příštích deseti let o takřka bilion dolarů vyšší. Odhaduji, že tento Buffettův plán by pravděpodobně vedl k získání toho samého bilionu, ale opíral by se o to, že jeho hlavní břímě by nesli milionáři a miliardáři, ale ušetřil by lidi s příjmy mezi 250 tisíci a jedním milionem dolarů.

Když to takto řekneme, je jasné, že Buffettův argument spíše cílí na všeobecnou spravedlnost v daňových zákonech, než nalezení léku na neduhy spojené se státním dluhem. Podle údajů IRS z roku 2007 ze zprávy Institutu hospodářské politiky (Economic Policy Institute ), platí horní jedno procento daňových poplatníků 40,4 % z celkových daní z příjmů vybraných federální vládou, přitom dolních 95 procent platí 39,4 % všech nákladu daně z příjmu. Takové je zadání progresivního daňového systému: nejbohatší platí vyšší podíl, než všichni ostatní...
07. 09. 2011 | 11:03

Béda napsal(a):

Taková matematika mění potom poměry v daních z příjmů, jež jsou převážně placeny osobami s příjmy pod 100 000 dolarů ročně. Buffett k tomu poznamenává, že ze svého zdanitelného příjmu 46 milionů dolarů odvedl v loňském roce 17,4 %, zatímco jeho 20 zaměstnanců platí mnohem větší podíl – „jejich daňové zatížení se pohybuje v rozmezí od 33 do 41 procent s průměrem na 36 procentech“.

Buffett o tom mluví už dlouho, ale jednání o zvýšení dluhového limitu mu dala další šanci upozornit na skutečnost, že sazby daně pro bohaté klesaly po více než dvě desetiletí. Pokles těchto sazeb dělal ultrabohatým dobře - od roku 1980 do roku 2005 více než 80 procent z celkového růstu příjmů Američanů šlo nejbohatšímu procentu amerických daňových poplatníků.

Tento trend se zrychlil díky daňovým škrtům Bushe v letech 2001 a 2003. Podle Základního scénáře (The Baseline Scenario) Jamese Kwaka „65 procent z peněžní hodnoty daňových škrtů šlo hornímu příjmovému kvantilu a ohromujících 20 procent (což byly desítky miliard dolarů) nejbohatší desetině procenta daňových poplatníků.“ A když se na to podíváme i z hlediska podílu, bohatí získali více, než je jejich podíl na populaci: příjem po zdanění vzrostl pro nejnižší kvantil o 0,7 procenta, u prostředních tří kvantilů o 2,5 – 2,6 %, o rovná 4 procenta u nejvyššího kvantilu a o 8,2 % pro nejvyšší promile.

Zdanění bohatých nevyřeší trápení našeho národa s dlouhodobým dluhem - není jich prostě dost na to, aby zaplnili díru o velikosti 14 bilionů dolarů. Jenže s Buffetovým hlavním tvrzením, že systém přestal plnit svou funkci, bude zřejmě souznít 99 procent Američanů."
zdroj http://www.outsidermedia.cz/Buffett-o-danich-Bohati-by-meli-platit-vice--1.aspx
07. 09. 2011 | 11:05

Béda napsal(a):

Ještě 2 poznámky:
1/ Jedna již byla zmíněna. P. Havel by mohl pohovořit o svém návrhu /pokud něco takového vůbec existuje/ na půdě EU o vyšším zdanění královsky přeplácené eurobyrokracie.

2/ Buffett ve svých návrzích zajisté zohledňuje obecně známé ústavou garantované právo občana USA na vlastnictví zbraně. A že těch zbraní mezi obyvatelstvem USA napříč sociálními skupinami koluje! Řekl bych, že Buffett jedná velice uvážlivě a profylakticky. Jistě by nerad, až půjde do tuhého zůstal v hledáčku zbraní běsnícího občanstva.

V závěru ještě jeden pohled: 7.9.2011 "Volební pochod skřetů Chris Hedges
Jediné zboží, které skřetí stát nabízí, je strach. - Všechny sentimentální výzvy adresované Obamově administrativě, aby použila peníze z fiskálního stimulu na veřejné investice jako jsou školy, knihovny, silnice, kliniky, veřejná doprava a oprava přehrad, a k tvorbě pracovních míst, jsou asi stejně účinné jako upřímné výzvy Stalinovi v éře Sovětského svazu. - Postarají se o to, abychom se navzájem sežrali..." Více viz
http://www.blisty.cz/art/60119.html
07. 09. 2011 | 11:17

Mac napsal(a):

naši i světoví pracháči, kteří jsou nadšeni ze své nenažranosti a z dramaticky se zrychlujícího rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, by si KONEČNĚ MĚLI UVĚDOMIT ELEMENTÁRNÍ SKUTEČNOST:

- to, že je zde pořád ještě kapitalismus, je zásluhou především sociálně demokratického úsilí v posledních sto letech, toho úsilí, které obrušovalo největší zhovadilosti trhu bez přívlastků, pomohlo ustanovit jakž takž fungující sociálně tržní ekonomiky a dalo té chudší většině snesitelné podmínky pro život.

Nebýt toho, žádnej kapitalismus by tady už dávno nebyl.

A dnes, kdy je dovedeno polarizování společnosti nad maximálně únosné hranice, hrozí reálně (a ne že bych si to přál), že se blíží skutečná SVĚTOVÁ REVOLUCE spojená s válečným konfliktem. Co by toto mohlo přinést raději nedomýšlet.

Takže místní pravotočiví komsomolci, kteří berete většinou + - průměrnej plat, dál braňte stav, kdy 5% nejbohatších vlastní 90% světových aktiv.

To je totiž do budoucna ta nejlepší pojistka světové rovnováhy :-))))
07. 09. 2011 | 11:23

Mac napsal(a):

ali

ne každej zazobanej zbohatlík je nepřemýšlející dement
07. 09. 2011 | 11:26

ali napsal(a):

Maci
no, to zní jako ne každá chudá socka je přemýšlející inteligent :o) ..
07. 09. 2011 | 11:32

Skogen napsal(a):

jó, když se okolo bufetu začíná rojit armáda hladových, je rozumné začít vydávat polévku pro chudé a udržet si je od těla. Bufet to pak třeba přečká a jako bonus bude moci mít na zdi vylepen certifikát ligy nezměrných humanistů.

To ti naši majitelé pyšných hromádek, co předevčírem svlékli fialová saka a bílé ponožky, když si ještě v opojení Jimem Beamem vyzkoušeli orgasmus z marlborky zapálené tisícovkou, se po Ládíkovsku a SuPovsku začnou shánět po pistolkách a v do závětí nechají dopsat, ať se jim to nahází do hrobů - však se to tam na rozdíl od bufetu vejde. Image je na nic, následuj žízeň.

Z čehož vyplývá, že ti na západ od ráje, kteří nikdy nenosili fialová saka a bílé ponožky pouze na tenis, mají přece jen za ušima a to bohatství si dokáží zařídit.
07. 09. 2011 | 11:38

Petr napsal(a):

Pane docente,
proč chodit po příklady k imperialistům do USA. Proč takové gesto neudělá třeba jeden expředseda ČSSD co je ze svými obrovskými prostředky (jistě legálně vydřenými) zrovna na Floridě? Nebo druhý expředseda nesdělí kde jsou příjmy z ropných polí pedofilních princů?
Zkusím za Vás odpovědět: Protože i kdyby to udělali, tak by peníze nešly na investice a pro skutečně nemocné a staré lidi, ale získali by je především různí korupčníci a také jinak práce schopní příjemci všech možných i ve světě nemožných sociálních dávek a pak hlavně také různí ti koordinátoři, speciální sociologové a pedagogové a pod., pro něž je současná situace to vynikající job.
07. 09. 2011 | 11:46

xx napsal(a):

Béda: Bruselská byrokracie, jakkoli je královsky přeplacená, nemůže být nikdy zdaněná. Prostě to technicky nejde udělat. U těhle lidí placených státem se musí vždy uvažovat o snížení platů a nikoli o zvýšení daní.

Prostě když máte hromadu peněz ze které platíte zaměstnance, ta hromada se vám nezvýší ani o haléř, pokud svým zaměstnancům napaříte srážku ze mzdy (daň). Hromada peněz na mzdy zůstane stejná, zvýší se vám pouze to co zbude po výplatě mezd. Jenomže pokud kvůli těm srážkám musíte přijmout dalšího člověka, který ty srážky bude propočítávat, i zbylá hromada po výplatě se vám zmenší, takže to ztrácí smysl a daleko jednodušší je prosté snížení mezd.

Daně státních zaměstnanců jsou jen hraním si s čísly na papíře. A dělá se to zřejmě kvůli lidem, kteří nechápou jak to ve skutečnosti je a kdyby se doslechli že státní zaměstnanci neplatí daně, mohli by se dopustit emocemi hnaného jednání.

Kdysi jsem se o tom bavil s nějakým účtařem, jinak celkem bystrý člověk, ale tohle prostě nebyl sto pochopit. Daně přece musí platit všichni.
07. 09. 2011 | 11:57

Béda napsal(a):

Ještě malá drobnost. Podle reportu německé TV, průměrný příjem europoslance činí: diety - 7339 Euro + nezdaněný paušál - 3980 Euro + (284 Euro za každý zasedací den x 12 zasedacích dnů) 3408 Euro za odpracované dny. přitom někteří europosRanci se chodí v pátek ráno pouze zaprezentovat a pak prchají "vstříc svým eurovoličům" = na prodloužený víkend, za což ovšem euromzdy nepobírají). Celkový průměrný příjem europosRance tedy za 12 pracovních dnů činí 14.727 Euro.

Co s tím p. Havle?
07. 09. 2011 | 11:59

TomášL napsal(a):

Při čtení jsem jsi vzpomněl na Borovského a jeho vzdechnutí nad daněmi....
Jedna otázka: proč se Buffett nepřihlásil o zdanění v době, kdy byl mladší a méně bohatší v dobách předešlých krizích?
07. 09. 2011 | 12:08

jenicek napsal(a):

Havle, sosani jako vy nedokážou nikdy pochopit, že pokud mluví Bufét za sebe, ať si platí třeba 1000%. Ale ať nemluví za ostatní.
07. 09. 2011 | 12:14

Sio napsal(a):

Pro Martina. Pokud mezi daně počítáme sociální a zdravotní pojištění (a to pravice dělává ráda a správně) a vezmeme v úvahu jeho zastropování, pak platí, že člověk s průměrnou mzdou zaplatí na daních vyšší procento, než člověk s platem 1 milión měsíčně. Račte si to spočítat na daňové kalkulačce, na netu je jich dost.
07. 09. 2011 | 12:26

Sio napsal(a):

Já bych řekl, že superboháči mohou mít i další motivace. Kolik jejich majetku mají v dluzích států? Asi by nechtěli, aby jim ten stát zkrachoval jako Argentina a vyplatil jim 10% dluhu. Tak chtějí tomu pomoci. Samozřejmě nejen ze svého.
07. 09. 2011 | 12:29

jozka napsal(a):

jenicku, skutecne mluvil Buffet jen za sebe? Predpokladam, ze jako nesocan vite, co skutecne rekl...
07. 09. 2011 | 12:40

Rumcajs napsal(a):

Zdanění boháčů je populistická žvejk, který zadlužování států neřeší a jenom má zakrýt rozkrádačky a sociální dárečky politických mafií.

Každý dobyvatel a světový drancovník moc dobře věděl, že o lup se musí dělit se svou hordou loupežníků. Proto nyní politici volají po nájezdu na bohaté, by mohli plnit své osobní a stranické pokladničky. Za masovou podporu lůzy se pak odvděčí nějakým tím sociálním dárečkem, který bude pár let fungovat, by nakonec znovu skončil ve schodku státního rozpočtu.

Rozdíl mezi tímhle pseudokapitalismem a socialismem jak ho známe je ten, že on jde do prde.. pomaleji jak socialismus a to díky tomu, že někteří jedinci podlehli iluzi, že mají ekonomickou svobodu a tak tu ekonomiku táhnou jak soumaři.

Až téhle "soli" společnosti dojde trpělivost, zhroutí se státy jak domečky z karet.
"Hladová" státní lůza zvyklá na pravidelnou měsíční mzdu za prd a čišté nehty se pak bude marně dožadovat v ulicích setrvání těchto privilegíí.

Společnost bude muset projít revoluční a možná krvavou katarzí, kde ať zvítězí ten nebo onen, nakonec se společnost vrátí ke kapitalistické směně zboží, kde bude platit, že bez práce nejsou koláče.
07. 09. 2011 | 12:52

Bavor napsal(a):

Míval napsal(a):
Problém je v tom, že u nás nemáme boháče, ale zbohatlíky. Ti připomínají tak trochu hrdiny z francouzského filmu o sedmé rotě. Obyčejní vojáci shodou okolností navlékli uniformy vyšších důstojníků. Ovšem odpovídající chování chybělo, jak ukázala scénka s dělením potravy v zajateckém táboře.
Bohatí neurození si již dávno transformovali šlechtické "Vznešenost zavazuje" na heslo "Majetek zavazuje". Jenže naši zbohatlíci to většinou chápou jako závazek k dalšímu hromadění majetku, ať to stojí, co to stojí. (Výjimky pouze potvrzují pravidlo.)

Balzac řekl, že za každým velkým majetkem je velký zločin. Pokud se týká otázky boháčů a zbohatlíků, tak základem dynastie boháčů je vždy zbohatlík. Příkladem je dynastie Kennedyů. Jejím zakladatelem byl gangster a pašerák alkoholu. A o tom šlechtickém "Vznešenost zavazuje" lze úspěšně pochybovat. Příkladem je sám veliký kníže Schwarzenberg, který podle vlastních slov při jisté restituční kauze dal úplatek. Jak vznešené! A jak čestné! Ale peníze a majetek jsou vše a když jde o peníze, vznešenost a čest musí jít strnou, že?
07. 09. 2011 | 13:06

Bavor napsal(a):

To Runcajs: Pokud svá slova, že "někteří jedinci podlehli iluzi, že mají ekonomickou svobodu a tak tu ekonomiku táhnou jak soumaři" vztahujete na sebe, bylo by na místě použít místo "soumar" slova "osel". Protože jenom osel může napsat, že "nyní politici volají po nájezdu na bohaté". Zejména pokud jde o tento stát a tuto vládu. Jste pane zcela mimo realitu.
07. 09. 2011 | 13:12

jenicek napsal(a):

jozko, já bych řek, že moc dobře rozumíš o co mi jde.
07. 09. 2011 | 13:38

Rumcajs napsal(a):

Bavor:

Ale jdi ty brebto. A on Havel není politik ?
A co dělá naše opozice ? Populisticky vykřikuje, že státní rozpočet vytrhne ze spáru dluhů progresivní zdanění a zdanění firem.

To je typická ukázka levičáckého myšlení.
Tuhle se vrhnete na židy tu zase na bohaté.
Hlavně abyste sami nemuseli něco dělat.
07. 09. 2011 | 13:39

jozka napsal(a):

V tom pripade sis jenicku vybral hodne blbej priklad :-)
07. 09. 2011 | 13:41

Mac napsal(a):

Rume

kvalitní blábolení, hodné řáholeckého, zablešeného opilce - manipulanta s úencéčkem
07. 09. 2011 | 13:45

ali napsal(a):

Rumcajs
dobře jste to vysvětlil..k tomu není co dodat :o)
07. 09. 2011 | 13:48

volven napsal(a):

Havel lže. 15% je u nás jen daň z dividend; firma ovšem vyplácí dividendy až ze zisku po zdanění, takže daň činí celkem 34%. Když pak vydělané peníze chcete použít, musíte připočítat DPH, spotřební daně (benzín a pod.), dálniční poplatky, silniční daň, nemravné majetkové daně (např. z nemovitostí) a pod.
S nepatrnou trochou snahy rychle zjistíte, že i navzdory zastropování sociální a zdravotní daně (a relativně přijatelné výši daně z dividend) platí u nás střední a vyšší příjmové skupiny mnohonásobně vyšší daně, než skupiny nízkopříjmové (a to ani nezdůrazňuji fakt, že mnozí chudí neplatí přímé daně žádné, naopak od státu přijímají nejrůznější sociální dávky).
Přitom zejména díky spotřebě bohatých a reinvestování jejich peněz vznikají pracovní příležitosti; mnozí z nich je vytvářejí i přímo ve svých firmách, zatímco chudí se často (prostřednictvím odborů) snaží vytváření pracovních příležitostí sabotovat.
Ekonomický „expert“ Havel tady na sebe mimochodem prozrazuje, že je nejen lhář, ale i nevzdělaný a nemyslící trouba, protože ve svém věku už by dávno měl vědět, že jediné, čeho může dosáhnout programovou snahou o eliminaci bohatství, je rovnoměrné rozprostření bídy.
07. 09. 2011 | 14:02

stále rebel napsal(a):

„Platí bohatí důchody chudým a nebo je to naopak?
…..
„Co z toho vyplývá? Naprosto jednoznačný závěr, že lidé s nižším vzděláním a příjmy dotují důchody lidí s maturitou a vysokoškolsky vzdělaných lidí s vyššími příjmy. Takže díky nekompetentnímu Ústavnímu soudu a diletantské vládě máme solidární důchodový systém, kdy podporovanou skupinou jsou lidé s vyššími příjmy. Pokud by tempo prodlužování dožití bylo pomalejší (díky zdařilé zdravotní reformě), pak by sponzorování bohatých bylo ještě výraznější.
Co je tohle za stát, kde chudí sponzorují bohaté?“

http://rusy.blog.idnes.cz/c/208746/Plati-bohati-duchody-chudym-a-nebo-je-to-naopak.html
07. 09. 2011 | 14:10

stále rebel napsal(a):

Pro volven.
Z těch tvých volovin mne pobavily tvé počtářské schopnosti.
Podle tebe pokud by jsi zaplatil například 50 % daně z příjmu a následně 50 % DPH, tak jsi zaplatil 100 % daní.
Vrať se tak do sedmé třídy ZŠ.
07. 09. 2011 | 14:19

jm09 napsal(a):

Trocha demagogie, trochu ohneme pravdu, trocha nenavisti a spetka zaviste a cele to zabalime do nahnevaneho havu - tohle je vazne dobry clanek (a myslim to uprimne).

Ale nalijme si cisteho vina - celkove prijmy do verejnych rozpoctu nejsou extremne nizke (jak je naznacovana), jsme cca na prumeru OECD a pod prumerem EU.
07. 09. 2011 | 14:22

jenicek napsal(a):

Ale prd, priklad je to dobrej (krome toho i priklad, ze nejvetsi nebezpeci pro kapitalismus jsou kapitaliste). To ze se mezi ostatnimi najde spousta takovych kteri s nim souhlasi, neznamena ze neni spousta takovych za ktere by zcela jiste mluvit nemel.
07. 09. 2011 | 14:25

Rumcajs napsal(a):

Mac:

Nepoužívej výrazy, kterým nerozumíš. V tvém případě to znamená nemluvit vůbec.
07. 09. 2011 | 14:26

Petr z Tábora napsal(a):

to stále rebel 14:10:
Vaše úvaha o tom, že chudší doplácí na důchody bohatších vychází z teorie, že se vzdělanější lidé dožívají vyššího věku, takže suma jejich důchodů je vyšší. Takto byste ale mohl stavět proti sobě muže a ženy, Pražáky a venkovany atd.
07. 09. 2011 | 14:31

Mac napsal(a):

Rum

jak jsem byl pravil prve - kvalitní nekonečné řáholecké blábolení. V tom tvým lese musí řádit nějakej virus mozkožrout, nebo co...
07. 09. 2011 | 14:41

stále rebel napsal(a):

Pro Petr z Tábora.
V žádném případě. Já jsem zde již mnohokrát psal, že o tom, kdo na důchodovém systému tratí nebo získává rozhoduje především to, po jakou dobu bude důchod pobírat a pokud zde zveřejňuji podobné propočty, tak jen proto, aby vyvracel to, že chudí a nemocní vydělávají na těch bohatých. Zastávám názor, že na důchodovém systému vydělají především ti, kterým bude dopřán delší život. Je celkem zřejmé, že například ženy, které se dožívají vyššího věku čerpají mnohem více, ale já jim to přeji a tuhle věc vůbec neřeším. Pro mne je důchodový systém především sociální záležitost, někdo platí a důchodu se nedožije, někomu bude popřáno hodně, tak mu budeme muset přispět na život. Kdybychom věděli, kolika let se z nás kdo dožije, tak bychom si na to mohli našetřit, ale že nevíme, zda se důchodu vůbec dožijeme nebo budeme žít do stovky, tak to musí jít přes pojištění.
07. 09. 2011 | 14:48

Jan napsal(a):

Jak krátká je paměť lidí.
Dnešní pravice křičí, že rovná daň je spravedlivá. A společnost pomalu a jistě směřuje do ...
Přitom ještě v roce 1981 byla daň pro boháče 80% /USA/ a všichni žili v naději/opravněné/ , že bude líp.
Neoliberalismus je náš /západu/ hrob.
A jeho obhájci si jak píše autor nevidí na špičku nosu.
Díky jim totiš patří budoucnost komunistické Číně....
07. 09. 2011 | 15:07

Koplkop napsal(a):

Warren Buffett je šéfem společnosti Berkshire Hathaway, která kontroluje celý konglomerát pojišťovacích, leteckých, potravinářských a řady dalších, velmi dobře prosperujících firem.
A co kdyby, místo hloupého nabízení vyšších daní, snížil rozumně ceny u všech jeho společností? Lidé by měli levnější potraviny, letenky, pojištění ........
Ale to ne! Lidem je třeba vytáhnout z kapsy co nejvíce peněz a pak tyto nesmírné zisky pomocí vyšších daní dát státu a ten bude rozhodovat jak jejich už menší část rozdělí zpět mezi lidi.
To je blbina co? Nojo, ale pro politiky (zejména těch více nalevo) je to krásná představa :-)
07. 09. 2011 | 15:25

Věra napsal(a):

To co je v Číně nemá s komunismem ba ani socialismem nic společného. Pro obyčejné lidi je to kapitalismus 19. století bez jakýchkoliv práv a svobod.
07. 09. 2011 | 15:42

Terry napsal(a):

A proč nechtějí naši boháči platit vyšší daně?

Proč se vláda "nezmůže" na progresívní zdamění?

Protože KDO se tady po dvaceti letech zadlužil? KOMU rozesílal "nejlepší ministr financí" Kalousek před volbami složenku:
"Podívejte se, blbečci" jak jste se zadlužili!!"

KDO "vyžere" vládní reformy nejvíc?

HLOUPÝ PLEBS !!

A NA PLEBS MUSÍ BÝT PŘÍSNOST!!

Že se "tam nahoře" stále plýtvá a rozhazuje (viz staré a nové kauzy), to je asi "normální".

Že "ti nahoře" dokázali za dvacet let rozfofrovat (prošustrovat, vytunelovat...) 3 bilióny korun, je taky asi "normální".

"Máme demokracii, ne, vole?!"
07. 09. 2011 | 17:00

Cestovatel napsal(a):

Havel:

Asi jste si nevšiml že zatím bankrotují jen země s progesivním zdaněním ,které mají daně pro bohaté (nejvyšší daňovou sazbu) kolem 40% (Řecko,Portugalsko,Španělsko) zatímco státy s nízkými daněmi ČR,Slovensko,Polsko krize tak výrazně nezasáhla. To jste tak slepý že tento evidentní fakt nevidíte?
07. 09. 2011 | 17:09

Rosanellus napsal(a):

Majetkova dan. Jiste by se mela zvysit.
Mozna blahova myslenka, ale dokud bude Schwarzenberg ve vlade, nedockame se toho. (Podotykam, ze je mi knize jinak vicemene sympaticky.)
07. 09. 2011 | 17:12

Rumcajs napsal(a):

Cestovatel:

On není slepý ani blbý. On jenom potřebuje, aby Brusel měl na jeho výplatu.
07. 09. 2011 | 17:13

Rumcajs napsal(a):

Levouni !

To jste takový nýmandi, že se neumíte uživit sami ?
To umíte žít akorát z výpalného ?

Hamba by vás měla fackovat od rána do večera!
07. 09. 2011 | 17:16

ALT napsal(a):

Tooooo
Proč chtějí boháči platit vyšší daně?

aby byly ovce spokojené a mohly klidně přežvykovat,
a až se ovečky zklidní tak to těm "postiženým" zase pan Havel nějak vynahradí,a spolu s přáteli ovečky zase ostříhají třeba tak nějak jako při sanaci bank, protože je důležté hlavně aby byly ovečky spokojené,(protože kdyby se ty banky nesanovali tak by na to doplatili hlavně ty ovečky), aby jim pěkně dorůstala vlna a měly správné přírůstky

a teď tu o karkulce, nebo tu o selhání tzv.elit např. těch co učí na vysokých školách a nebo taky tu o jezinkách a bruslení, nebo ty jsou jen pro přátele mých přátel?
07. 09. 2011 | 17:40

ALT napsal(a):

to Rumcajs,

zdravím,
co je špatný na výpalným?:)
a jak se vede v Řáholci?
07. 09. 2011 | 17:48

SuP napsal(a):

S našima "chudýma" levounama je sranda. Veselý docent, všech sosanů futrál jim tu zamává šlupkou od buřtů a oni začnou slintat při představě, že snad ten jejich mejdan zaplatí někdo jiný. Jenže milánkové, Lafferova křivka jasně dokládá, že kdykoliv vláda přepískne daňové požadavky, výběr daní se sníží.
Zajímavé je, že i chytřejší z Vás tu argumentují, jakoby nevěděli, co to obnáší ta daňová progrese a jak málo to cokoliv změní. A že i kdyby nakrásně se vybralo daní o 3,80 víc, tak z toho chudý nedostanou ani halíř, jen to prošustruje jejich nadřízená státní správa. Tak slintejte, slintejte, dokud máte ještě málo starostí o živobytí.
07. 09. 2011 | 19:00

jozka napsal(a):

Cestovatel:

CR a SR krize nijak vyrazne nezasahla? Chapu, bakalari, za zed ustavu, kde jsi hospitalizovan toho moc neproniklo...
07. 09. 2011 | 20:42

ilyich napsal(a):

Voni chtěj, Havel, platit vyšší daně?
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55
Když za rok pberou to, co nám slintající poradci z důchodových fondů in spe staví před oči jako cíl, který máme pětatřicetiletým utrháním si od huby našetřit, abychom v důchodu nechcípli hlady, mohli by.
07. 09. 2011 | 21:51

UmKab napsal(a):

Já bych se spíš ptal zda Jiří Havel vůbec někdy pracoval mimo veřejnou sféru.Aspoň nějaký to malý posekání trávníku sousedovi kterej by o to stál aniž by to dostal úřednim příkazem.Osobně si totiž myslim že stvoření jako Jirka Havel snad muselo vzniknout někde ve sklepech VUMLu z vyšlechtěnýho genomu Pavlíčka Morozova za působení specialních cviků Dimitrije Michajloviče Moskalenka.
07. 09. 2011 | 21:52

pv napsal(a):

Pokud je u podnikatele zdrojem zisku podvod, lichva, krádež..., mělo by mu to být soudně dokázáno a nespravedlivý zisk odebrán. Může mi však někdo zdůvodnit, proč by měl být o zisk připraven Tomáš Baťa či Bill Gates? Oba dali práci řadě zaměstnanců. Oba používali zisky na rozšíření podnikání (a další nárůst počtu pracovních míst). Jakou logiku má sebrat takovým lidem jejich zisky?

Daň ze zisku není jedinou daní. Je tu ještě daň z přidané hodnoty. Mají-li boháči vyské příjmy, mají také vysokou útratu a zaplatí takto vysokou sumu na této dani.

Mnozí boháči se věnují charitativní práci (včetně Warrena Buffetta. Není rozumější, když Buffett podporuje hladovějící děti v Africe, než kdyby většinu zisku odvedl státu, který to pak rozhází?
07. 09. 2011 | 22:53

slayer napsal(a):

Havle, vy jste tak hloupy az to mlati dverma. Ano Buffett vsude vyklada o tom, jak male plati dane, ale s radosti prijal "bail out money" od americke vlady, jinak by jeho firmy asi zkrachovaly. Tzn. ctete mezi radky, uvedomte proc kdo co rika a co tim sleduje. V CR plati asi 40% ze svych prijmu na danich. Vam se to zda malo. Chapu, vy z dani jinych lidi zijete. My co si na sebe musime vydelat sami to vidime jinak.
08. 09. 2011 | 05:18

nike air max napsal(a):

http://www.mynikeairstore.com/
08. 09. 2011 | 12:36

Jiřka napsal(a):

Mac
človíčku nebohá a to mám říci vnoučatům, že se mají nechat celý život nechat ožebračovat a lízat erdel bohatým ???
08. 09. 2011 | 17:25

Manka napsal(a):

Rumcajs

docela by mě zajímalo co jsi zač a čím se živíš ša-ku jeden.
Když se někdo dotne bohatých jsi jak vosa, ta je také jedovatá.
Svoji přezdívkou urážíš milého Rumcajse.
Že bys byl jen obyčejný loupežník co chudým bere a bohatým líza erdel ?
08. 09. 2011 | 17:34

český maloměšťák napsal(a):

slayer
Berkshire Hathaway že přijal bailout money z TARPu ? O tom nic nevím.
Pokud vím , tak Buffet půjčil hotovost /v rámci preffered shares a warrants/ GE a také GS - v době , kdy banky nebyly ochotny půjčovat korporacím a kdy GS obdržel pomoc z TARPu.
Pokud máte důkazy o tom, že díky těmto transkacím, či jinak BRK.A získala TARP money - sem s nima. Zajímalo by mě to.
08. 09. 2011 | 17:37

Majda napsal(a):

pv
a kdes to četl, že Buffett podporuje děti v Africe ?
pokud vím, zkouší na nich vakcíny a mnozí na jejich testy zemřou.
Nečti co ti vyblijí média, aby ti vymyli mozek ?
Používej mozek. Takoví lidé nedělají nic z dobrého úmyslu.

Skogen
miluji Vaše příspěvky
08. 09. 2011 | 17:38

Yosif K napsal(a):

Pane Dozente Jiri Havle - laskave se podivejte na slozeni bohacu prosicich o vyssi zdaneni VSECH bohacu:
1) VSICHNI skoro uplne vsichni maji budto silne dominantni pozici na trhu (kosmetika apod)
2) nebo meli cely zivot z P....ele kliku (slavny WB - nebo je proste investicni genius nad genie - oboji je statistiucky mozne) a maji vydelano NADOSMRTI po haluzi.

HAHA:
1) Nevolaji po vyssim zdaneni jenom sebe samych - pritom dobrocinnosti se meze nekladou, mohou vse dat na charitu a nekteri davaji....
2) Volaji po vyssim zdnani tez SVYCH SLABSICH KONKURENTU!!!!!

Kam tato podnikatelska mazanost vede skvele demonstruje priklad nejvetsi US korporace GENERAL ELECTRIC. Jejich reditel leze soudruhu Obamovi s prominutim do z.......u - a pak se vsichni divi, jake ma GE nizke efektivni zdaneni korporatnich zisku
a HLAVNE jak prosperuji divize GE vyrabejici za statnich podpor ruzne vetrne mlyny a podobne zelene nesmysly......

Nektere blogy na aktualne.CZ jsou skvelou prehlidkou "dobre myslicich" ale ponekud neduvtipnych oranzovych pseudopratel lumpenproletariatu.

Pane Dozente - napadlo Vas nekdy, ze ne kazdy kapitalista je tak bohaty jako Warren Buffet - a ze ti kapitaliste kteri nahodou neco vyrabeji a soutezi na globalnim trhu napriklad ve vyrobe sroubu a matek nebo vrtacek a elektrickych kladiv malych skutru atp atp by Vas za Vase (a Buffetovy) rady s chuti nakopali do zadnice????? He pane docente???? Pane docente? Co rikate na TOHLE????? Zeptal jste se nejakeho podnikatele o kolik vice vytvori pracovnich mist, kdyz mu oranzovi soudruzi zvysi dane?

A to za jakym ucelem? Aby se jeste zvysili socialni davky? Aby jeste vice lidi usoudili, ze je lepsi brat soc davky nez pracovat? Aby socdemacti volici meli mensi incentiv pracovat a mohli si koupit vice cigaret a alkaholu?????
08. 09. 2011 | 23:01

Rumcajs napsal(a):

Docente, dáreček pro Vás.
To jefakticky síla !
Ta Vaše honba na bohaté je fakticky nechutná, zvlášť, když si člověk prohlédne toto:

http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

Fůůůůůjjjjjjj !!!!!
A pozdravujte Bohouška. Silně mi ho to připomíná.
09. 09. 2011 | 09:11

ali napsal(a):

Rumcajsi
to už není síla..to už musí někde vybouchnout..myslíte, že se docent na to podívá?
Normálně se mi udělalo fyzicky zle..

Manka
víte proč se Rumcajs zastává bohatých? Protože frustrace závistivců je krásná a děsně to dráždí provokovat..
09. 09. 2011 | 10:21

Rumcajs napsal(a):

Manka:

Zastávám se jich proto, že nesnáším vyžírky jako jsi ty. Já se o sebe umím postarat sám, aniž bych musel parazitovat na cizím úspěchu.

Nauč se to taky. Je to lepší jak pořád dokala někomu závidět.
09. 09. 2011 | 10:42

Rumcajs napsal(a):

ali:

Visí to ve vzduchu. Těžko říci, jestli to bouchne, ale je to dost pravděpodobné.
09. 09. 2011 | 10:45

SuP napsal(a):

ali -
Obávám se, že než by to bouchlo, spíš si odsouhlasej zákaz vstupu novinářů do jednacích prostor.
09. 09. 2011 | 20:40

Jaroslav Skopal napsal(a):

Proč chtějí boháči platit vyšší daně?

Protože valná vštšina z nich (s výjimkou dědiček impérií a burzovních spekulentů) zbohatla (ať už přímo, nebo nepřímo) z přerozdělování, tedy z veřejných peněz ;) ;)
10. 09. 2011 | 11:07

reCAPTCHA napsal(a):

Havel stalinista

ještě jednou to video z Brusele
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

Havlíčku Havle, vy jste nebyl v záběru, to je vyhodili kvůli vám, když jste jeli s tátou Falbrem výtahem? To jste zařídil "mistrně", přece jen jste kapacita. ☺☻
10. 09. 2011 | 11:09

důchodce Krnov napsal(a):

Já bych chtěl vědět jak to dělál BAŤA,že byl tak oblíbený u všech.
15. 10. 2011 | 16:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy