Strašidelná konformita ČSSD
Kolega Zahradil byl natolik laskav, že sepsal pro čtenáře Aktuálně zprávu o projednávání tzv. Klausovy výjimky v Ústavně právním výboru Evropského parlamentu. Smyslem jeho jinak argumentačně poněkud chudého textu bylo říci, že za všechno mohou sociální demokrati. S tím bych se samozřejmě neodvážil polemizovat.
Přestávám stíhat sledovat české politické dění
Než jsem v pondělí stihl dojet do Štrasburku, už zase jednou se nám rozpadly Veřejné věci. Zdali v tuto chvíli máme nějakou vládní koalici nebo nemáme, je nejasné. Z prohlášení, která jsem následující den vyslechl, usuzuji, že to v současnosti neví ani český premiér.
Brusel: problémy s čerpáním fondů jsou na české straně
Položil jsem dotazy komisařům Evropské komise odpovědným za čerpání strukturálních fondů. Obsahem interpelace byl požadavek vysvětlení současné situace, protože česká vláda nám léta tvrdila, že žádné problémy fakticky nejsou a zprávy o potížích jsou jen věčnou opoziční kritikou.
… byl odporný lump
Dělají to, aby byli slavní. My jim tu slávu dopřáváme. Jejich činy mají zápornou polohu. Ničí a zabíjejí, aby se zapsali do dějin. Vraždí zákeřně, často bezmocné oběti, které nepochybně nenesou žádnou vinu. Destruují, aby šířili destrukci.
Nejhorší doba pro rušení Ministerstva pro místní rozvoj
Naivní populismus současné vlády, která umí jen škrtat, škrtat a zase škrtat, dosáhl dalšího vrcholu. Nyní je ohroženo i Ministerstvo pro místní rozvoj, Nečas ho chce zrušit.
Dědictví odstoupivšího ministra školství
Britové mají za to, že politik má zvládat jakýkoli resort bez toho, že by v něm měl formální odbornost. Ačkoli ve světě bývají ministry financí zpravidla právníci nebo ekonomové, Gordon Brown, úspěšně vykonávající tuto funkci, byl historik. Zatímco Brown měl doktorát (PHD), současný konzervativní strážce pokladny Osborne vystačí s bakalářským titulem z moderní historie.
Brusele, Brusele, nech si své peníze!
Líbí se mi, že česká pravice si už našla způsob, jak omluvit svou neschopnost v čerpání evropských peněz. Připomeňme si, že jsme v šestém roku sedmileté finanční perspektivy a zbývá nám pouhých dvacet měsíců na uzavření smluv. To je doba krátká, vzhledem k tomu, že dosud jsme reálně vyčerpali kolem dvaceti procent. Navíc jsme v situaci, kdy jsme uzavřeli džentlmenskou dohodu, že o žádné peníze až do června žádat nebudeme. Kdybychom totiž požádali, Evropská komise by nám čerpání oficiálně pozastavila.
Demokracie v současneli
To máte tak: Jak mohu ještě někdy něco věřit policii? Když naboural kmotr Janoušek, policii nevadilo, že byl ožralý. Nevadilo jí, že utíkal z místa činu. Nevadilo jí, že odmítl komunikaci s paní, jejíž auto poškodil. Nevadilo, že odmítl krevní zkoušku. Policii nevadilo, že Janoušek na tu paní najel autem. Ani nějak moc nevadilo, že ji tím autem úmyslně přejel! Vlastně tak moc nevadilo, že té paní způsobil vážné zranění. Policii nenapadlo, že by na Janouška mohla uvalit vazbu. Že by mu mohla zakázat telefonovat.
Názor Bruselu na české čerpání peněz
Komisař Johannes Hahn odpověděl na mou interpelaci ohledně otázky čerpání tří operačních programů v jeho působnosti (Doprava, Životní prostředí a Regionální OP Severozápad) ze strany České republiky. Odpověď má diplomatickou podobu. Zaznívají v ní přesto skutečnosti, které mají alarmující charakter. Obsah koresponduje s tím, co komisař sdělil na své návštěvě v Praze tento týden premiéru Nečasovi.
Důvěrný vládní poločas
Po parlamentních volbách v roce 2010 jsem pochopitelně nejásal. Sociální demokracie byla sice nejsilnější stranou, ale volby projela. Nemá smysl rozebírat příčiny. Nezbylo než hledat kladné prvky v nastalé situaci. Ty se zdály jasné. Poprvé po roce 1996 se konstituovala mohutná vládní většina 118 hlasů, která se zdála být zárukou stability.