Tak pravil Špidla

19. 09. 2007 | 14:16
Přečteno 7493 krát
Vladimír Špidla se doma moc uznání nedočkal. Stále sklízí posměch za nezdařenou volbu prezidenta, která vynesla odepsanému Václavu Klausovi novou kariéru. Nikdo nepostřehl, že zatracovaný Špidla udělal reparát: Dnes patří mezi nejrespektovanější evropské komisaře. Doma po tom ani pes neštěkne.

Při nedávné návštěvě v ČR přednesl projev na konferenci o rovných příležitostech. Mimo jiné se zabýval faktem, zdali jsou sociální transfery bariérou konkurenceschopnosti. Na datech Davoského fóra prokázal, že tomu tak není. Svůj výklad uzavřel slovy: „… sociální politika vůbec není v rozporu s ekonomickou výkonností. Respektive – že sociální transfery rozhodně nejsou brzdou konkurenceschopnosti. Právě naopak…“

Záhy se začalo diskutovat o tom, co Špidla vůbec neřekl, že prý vyšší přerozdělování vede k vyšší výkonnosti. Špidla na datech pouze dokázal, že mnohé země s vysokým přerozdělováním jsou na špičce konkurenceschopnosti. V pořadí davoského fóra pro rok 2006/7 jsou v první čtyřce pouze evropské země a mezi nimi právě tři země s tradičně nejvyšší hladinou sociálních transferů, Finsko, Švédsko a Dánsko. Teprve za nimi najdeme Singapur a USA.

Nad tím, co Špidla řekl i neřekl, se rozpoutala diskuse. Ctihodní kolegové ekonomové Ševčík a Mach pravili, že všechny ekonomické teorie takovou možnost vylučují. Je to prý nesmysl. Zdá se, že Ševčíka s Machem zapomněli pozvat do Davosu. Zřejmě už pár let, protože tam zařazují Dánsko, Finsko a Švédsko mezi nejkonkurenceschopnější země drahnou dobu.

Konkurenceschopnost zemí se neřídí tím, kolik země přerozdělí. USA má nejvíce soukromého sektoru ve zdravotnictví. Je to vůbec nejdražší zdravotnictví na světě. Jeho výkony nejsou ovšem v průměru nijak oslnivé. I Kuba rozvrácená Fidelem Castrem a hospodářským embargem má dnes podle oficiálních údajů CIA nižší dětskou úmrtnost než USA. V přepočtu na 1000 dětí. Kuba vynakládá na zdravotnictví čtyřiatřicetkrát méně, ČR asi pětkrát méně. V ČR je dětská úmrtnost vůči USA zhruba poloviční…

Není žádný problém zrušit polovinu zdravotního pojištění a těšit se z menšího přerozdělování. Zdravotnictví potom ale bude dražší a méně výkonné. Lidé budou kupovat léky a operace podle reklamy. Dnes je hitem lék proti nachlazení. Zaplatíte za něj stovku a vlastně je to paralen s trochou kofeinu. Před lety se prodával podobný lék, kombinace acylpyrinu a kofeinu a stál dvě padesát.

Není problém snížit důchody na polovinu, jak to svého času navrhovala ODS. Mandatorní výdaje by tak klesly v nejvýznamnější položce. Je to důvod k radosti? Není přece jasné, o kolik se díky tomu budeme mít líp. Náklady na stáří nám tím rozhodně neklesnou. Jenom se budou jinak platit.

Vladimír Špidla také uvedl, že sociální výdaje USA představují zhruba 23,5 % hrubého domácího produktu, zatímco v ČR pouze 19,2. Mají tedy USA vůči naší zemičce co dohánět. Nezdá se, že by to Hillary Clintonovou nebo George Bushe příliš trápilo. Naší vládní koalici však náskok přijde nedostatečný, a proto ho bude zvyšovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

lexus napsal(a):

se těším na první ´přízpěvek nějakýho intelektuála co se omezí jen na nadávky o rudých socanech:))
19. 09. 2007 | 14:35

neo napsal(a):

Dobrý den,
jako ekonom mi určitě dokážete odpovědět:

jaký je rozdíl:
1) když si školství, zdravotnictví budu platit přímo, živit své děti za své peníze, spořit si na důchod z mých peněz.

2) když peníze na toto vše odevzdám státu a stát mi to milosrdně vrátí (snížené o platy úředníků a též o část, kterou přerozdělí jinam) a zbytek rozhází za předražené zakázky a rozkrade

podle mě na tom jednoznačně prodělám.
19. 09. 2007 | 14:39

dejv napsal(a):

To je zase demagogie. USA ma standardni detskou umrtnost okolo 6, coz je min nez Slovaci, Reci, Polaci, Madari ...., Kuba ma 5 - ovsem to nic nevypovida o urovni zdravotnictvi - nebo jste videl, ze by se v jedne z hlavnich newyorskych nebo waschingtonskych nemocnicich promenovali pacienti naboso a brodili se lidskymi exkrementy a do nemocnice si museli nosit vlastni jidlo a povleceni na postel? viz
http://www.therealcuba.com/...
Jestli je to to, co jste nam chtel rict, tak jste jeste vetsi i.... než jsem si myslel.
A co třeba takova Venezuela vaseho idola
Chaveze, ta ma 3x vetsi umrtnost nez USA .
Dale proc asi jezdi tolik lidi kvuli nekterym nemocem ze zoufalstvi do USA? Proste protoze tam ta spickova medicina je. A kdyz vam jde o zivot, tak date vsechen majetek, abyste se uzdravil. Na Kube, tam si jsou vsichni rovni - pochcipa chudy i bohaty, pokud to ovsem neni vas guru Fidel a nepozve si na banalni vysetreni doktora az ze Spanelska. Asi proto, aby to vytecne kubanske nezdrzoval od sluzby lidem. Jinak az se proberete ze vcerejsi opice, v niz jste vas prispevek - ostatne jako vzdy psal - zvazte jestli je dustojne, aby clovek vaseho "intelektu" pusobil jako docent na UK a tahl tim jiz tak dosti pofiderni kvalitu teto institute jeste vice ke dnu.
19. 09. 2007 | 14:45

Mirek napsal(a):

Ať máte Lexusi radost:

SOCANI JSOU RUDOŠI

Mimochodem přízpěvek se píše příspěvek.
19. 09. 2007 | 14:46

lexus napsal(a):

To Neo:

Chcete si platit školství ze svého?? Fajn, souhlasím a teším se na Váš výraz až dojde faktura za 1 ročník základní školy a pak dalších 13 faktur než Vaše dítko alespoň odmaturuje. Jo a kdyby Vaše dítko mělo jen tak čistě náhodou třeba špatnou ledvinu a skončilo na sále jsem teprve zvědav na Váš ksicht jak vytahujete z kasičky 100, 150 a možná i více tisícovek....fááákt bych chtěl vidět jak by jste se u toho tvářil:))
19. 09. 2007 | 14:47

lexus napsal(a):

To Mirek:

Jo díky moc......se mi dnes bude báááječně usínat:))

příZpevek/příSpěvek - co mužete čekat od nevzdělané, neschopné a líné "socky"......
19. 09. 2007 | 14:50

neo napsal(a):

lexus:

tak jinak:
z čeho si myslíte že je to placeno? ze vzduchu?nebo je to zadarmo? a ZŠ vynechte..je povinná, takže všichni platí za službu.

U SŠ a VŠ ale máte na výběr (využít nebo nevyužít) a tady platí i ti, kteří nevyužijí.

co se týče zdravotnictví tak od toho jsou pojišťovny aby náklady na plnění rozmělnily mezi pojišťence (víte, tak funguje totiž každé pojištění)
19. 09. 2007 | 14:53

lexus napsal(a):

Neo:

omlouvám se za svoji nedůvtipnost, ale : .......1) když si školství, zdravotnictví budu platit přímo, živit své děti za své peníze, spořit si na důchod z mých peněz.........
Chápu to tedy tak, že si chcete zdravotnictví platit přímo stejně tak jako střední a vysoké školy, aby jste neprodělal. Předpokládám tedy že pro Vás jsou zdravotní pojištovny zbytečné......
19. 09. 2007 | 14:57

dejv napsal(a):

Předpokladam, že umite anglicky pane Havle, tak si neco prectete o tom slavnem kubanskem zdravotnictvi, dozvite se, ze Kuba dostala za posl. 4 roky 150 milionu dolaru humanitarni zdravotnickou pomoc od USA a ze je to vic nez zbytek sveta dohromady. Normalni lidi nemaji ani na antibiotika.
Navic Fidel provozuje tezky kapitalisticky byznys v kvalitnich nemocnicich pro zapadni turisty, kteri plati cash. A pro cleny strany, samozrejme. Vsak to zname i od vasich rudych bratru - mozna jste se sveho casu take lecil v SANOPSU.
Nez zacnete srovnavat CR nebo USA s Kubou, nejdriv si tam prosim zajedte, mozna byste si uvedomil ze se nejen hloupe tvarite, ale ze stejne tak i myslite.

Since the passage of the Cuban Democracy Act, the U.S. has become the largest donor of humanitarian assistance to Cuba. Much of the humanitarian assistance by U.S. non-governmental organizations consists of medicines and medical equipment. The U.S. Government has licensed more than $150 million in humanitarian assistance to Cuba over the last four years. That is more than the total of worldwide foreign aid to Cuba during that period.

U.S. humanitarian assistance has been distributed throughout the island, including to medical clinics. Monitoring is not required for donations of medicines for humanitarian purposes to non-governmental organizations in Cuba.

In addition it is believed that the single largest source of medicines used in Cuba today is the large volume of "care packages" sent to Cuba by family members living in the U.S. These "care packages" are worth millions of dollars each year.
19. 09. 2007 | 14:57

Josef K. napsal(a):

Přiznám se, že považuji pana Špidlu za nejvýraznější politickou osobnost posledních let a je mi smutně, že není více jemu podobných. V sociální demokracii zvítězila opravdu podivná klika "grossů a paroubků", ODS takové osobnosti mít nemůže z principu. Bohužel se potvrzuje, že české prostředí takové silné a nesporné osobnosti nepřijímá, nehledá a nepomáhá k jejich růstu. Ostatně reakce na pana Špidlu o tom více než svědčí...
19. 09. 2007 | 14:58

dejv napsal(a):

A pro ty, kteri neovladaji anglictinu jeste dodam preklad posledniho odstavce. Mluvi se tam o Kubancich, kteri v exilu na Floride tak trpi, ze to vede k jejich dusevni chorobe, ktera se projevuje tim, ze posilaji z nejakeho neznameho duvodu dohromady miliony dolaru na zdravotni peci pro sve pribuzne, kteri meli to stesti a mohli zustat v peci zdravotnictvi na ostrove svobody.
19. 09. 2007 | 15:03

dsf napsal(a):

Soudruh Havel standartně míchá jablka, hrušky a účelovou demagogii. Nezbývá než závidět to drahé a špatné zdravotnictví v USA :(
19. 09. 2007 | 15:03

ghfg napsal(a):

Špidla nestojí ani za komentář, jeho článek o libře se stal už legendou.
19. 09. 2007 | 15:04

ddd napsal(a):

spousta lidí se jezdí léčit do USA.Jen Matuška, kterému se dle jeho slov po revoluci skvěle daří i ekonomicky, se jede léčit do Čech...
19. 09. 2007 | 15:10

neo napsal(a):

Jiřina:
děkuji za kompliment
19. 09. 2007 | 15:11

neo napsal(a):

lexus:

platba přímo nebyla samozřejmě myšlená hotově nebo jinak na ruku, ale indikuje platbu, která nejde skrze státní rozpočet.

bylo by nerozumné neplatit si dobrovolně zdravotní pojištění, ale i ta možnost by tu byla. Pak by samozřejmě taková faktura překvapila.
19. 09. 2007 | 15:13

ghch napsal(a):

jsem patral v cem ten Spidluv reparat spociva ci spocival: ze umi odprezentovat udaje z davoskeho fora? Trochu malo ne? Ze patri v Bruselu k nejrespektovanejsim komisarum? Nejaky dukaz? Socialni politika zmizela temer z agendy EU (coz nemusi byt spatne) a pokud vim, Spidluv komisariat proslul predevsim nesmirne nakladnymi pruzkumy, ktere neprinesly zadne prakticke vysledky. Na reparat malo, ne?
19. 09. 2007 | 15:13

Apeoffice napsal(a):

to lexus:

naprostý souhlas, mám podobnou ne-li stejnou logiku při chápání věci.

stále přemýšlím, kde ten neo žije, asi ve virtuálním světě a problémy druhých jej jen štvou a to je jediný způsob jak se jej dotýkají.

jsem vděčný, že se všichni tak nějak spolu složíme na to aby děti vyšly ZŠ a já nemusel nadávat že je to 9 let povinosti platit ze svého, a co pak, nebudu mít na střední, dítě zůstane se základním vzděláním. Už teď jsme kritizováni za malý podíl vysokoškoláků v populaci. Při minimálních mzdách rodičů, kteří nejsou schopni zaplatit dítěti další studium, zde prudce vzroste počet vysokoškoláků, neboť to má neo a jeho ruka trhu spočítané.

Souhlasím s tím, jak píšete o tom, že až zruší vše co neo zrušit navrhuje, budu se dobře bavit jak mu polezou oči z důlků, ale bude to smích s hořkou pachutí.
19. 09. 2007 | 15:19

neo napsal(a):

IGOR:

spasibo Ruski obšane. radaru zdar Igorovi zvlášť
19. 09. 2007 | 15:21

Apeoffice napsal(a):

to neo:
a ty pojišťovny to nebudou přerozdělovat a živit tím svoji armádu úředníků? stále si protiřečíš, nebo stále nedokážes vysvětlit bez hluchých míst co máš na srdci.
19. 09. 2007 | 15:21

neo napsal(a):

Apeoffice:

platíš to úplně stejně akorát nepřímo.

mimochodem...vysokoškolák bude mít vyšší plat, takže už chudý nebude aby si školné zaplatil...nepleťte sem rodiče.
19. 09. 2007 | 15:24

neo napsal(a):

Apeoffice:

máte havarijní pojistku na auto? životní pojistku? úrazovou pojistku? pojištění domácnosti?
19. 09. 2007 | 15:25

ddd@cz.cz napsal(a):

využít údaje k tomu abych něco dokázal - není odprezentování.Pokud nechápeš tohle, pak je zbytečné vysvětlovat, zda je to málo nebo moc.Nic není dogma,ale zřejmě má i sociální politiku vyřešit trh...Trh věrný spojenec a všemohoucí fenomén ODS již od revoluce. Díky živelné kuponové privatizaci, bez potřeby zákonů, máme dodnes zkušeností a poznatků snad dost..a nejen stíhaných "taky podnikatelů", kteří toho využili není málo. S morálkou a svědomím se dnes nepracuje, vážíme si jen peněz. Pravda vítězí, protože to co zvítězí prohlásíme za pravdu.
19. 09. 2007 | 15:25

michal napsal(a):

..."I Kuba rozvrácená Fidelem Castrem a hospodářským embargem má dnes podle oficiálních údajů CIA nižší dětskou úmrtnost než USA".... Tak to je vtip roku!! Gratuluji, "pane docente", myslím, že tímto jste překonal i zpěvačku Parkanovou.
19. 09. 2007 | 15:34

Rumburak napsal(a):

Michale

Na Parkanovou mi nešahej, to je ta nejhezčí a nejchytřejší zrzavá čarodějnice co jsem kdy viděl !
19. 09. 2007 | 15:39

jirka napsal(a):

Soudruh Špidla je jednička a ti blbci francouzi omezují své sociální výdaje ...
19. 09. 2007 | 15:41

alex napsal(a):

To Neo: musim reagovat na tuto poznamku
"mimochodem...vysokoškolák bude mít vyšší plat, takže už chudý nebude aby si školné zaplatil...nepleťte sem rodiče. "
Takovou pitomost snad nerekl ani Milous Jakes, kdyz mel sva nejplodnejsi leta! Pokud by si dneska mel ten vysokoskolak hradit studium v plne vysi, zajimalo by me, kde by na to vzal penize. A kde mas ostatni naklady na bydleni, jidlo, osaceni, studijni materialy apod?? A nepletu sem rodice..
19. 09. 2007 | 15:42

mach napsal(a):

2 lexus

zrejme jste odbornik na pojistovnictvi :-)

nejsem presvedcen, ze by jakekoliv pojisteni slouzilo k rozmelneni nakladu na plneni, u jakehokoliv jineho pojisteni si mohu vybrat, co si pojistim, na jake plneni atp., to mi nase zdravotni "pojisteni" urcite nedovoluje

jinak predpokladam, ze neo a dalsi vasi oponenti, narozdil od vas uz na par ledvin prispeli
19. 09. 2007 | 15:42

Pedant napsal(a):

Lidi !
Nezdá se vám, že neo je nějak moc chytrý a že by měl být místo Kalouska ?
19. 09. 2007 | 15:45

Ludva napsal(a):

Máš zcela pravdu Pedante.
19. 09. 2007 | 15:47

neo napsal(a):

alex:
ty ostatní náklady jsou i dnes, kdy školné platíš nepřímo.(takže je vynechme).

vysokoškolák tedy dostuduje a jde pracovat....cca 40let odvádí část svých příjmů do státního rozpočtu (počítejme část, kterou pak stát vynakládá na vysoké školství).

při "přímé platbě" by ovšem peníze určené na vysoké školství neposílal do státního rozpočtu (ze kterého jsou nyní přerozděleny ) ale přímo školám.
19. 09. 2007 | 15:48

alex napsal(a):

To Mach: Nechci se zastavat 2 lexuse, ale zda se mi, ze si nepochopil to co napsal. A jinak poznamka, podle toho co zde pise Neo je prave dosti zrejme, ze ten si do dneska neplati ani litacku...! Na toho bohuzel prispivaji!
19. 09. 2007 | 15:52

jan napsal(a):

Špidla byl poslední soc. demokrat. Nikdy se nechtěl špinit s komunistama.
19. 09. 2007 | 15:55

alex napsal(a):

To Neo: Takze bych pozadal o vysvetleni, od kdy,jak dlouho a jakou asi castku by odvadel student za sve studium na VS?
19. 09. 2007 | 15:56

neo napsal(a):

alex:

podle výše školného, doby studia a záleželo by čistě na něm za jak dlouho by to chtěl splatit.
19. 09. 2007 | 15:59

Pepa napsal(a):

Prosím vás jak se zbavit profláknutýho komunisty Ševčíka z katedry marxismu leninismu na VŠE,který plácá své nesmysly dokonce i v televizi.Kdo ho tam zve ??
Větší korouhvičku jsem neviděl a teď dokonce v tomto rektálním alpinismu vyučil i svého syna. To jsme to dopracovali.
19. 09. 2007 | 16:09

Milanius napsal(a):

Antisocialistický manifest naleznete zde: http://www.virtually.cz/?ar...

Takhle bych to napsal, kdybych to uměl ;-)
19. 09. 2007 | 16:12

Právník. napsal(a):

Pane Havle - a kdo štěkne po vás ? Že by po vás snad štěknul Votroubek ?
19. 09. 2007 | 16:16

alex napsal(a):

To neo: tak to by byl poradny ranec, pokud by na jedne strane si splacel penize za sve studium a na druhe strane platil adresne zdravotni peci (to by najednou vzniklo sbirek), nebavim se o nakladech za bydleni, energie, sluzby, jidlo apod, dle tveho modelu. Pak jsem opomenul, pripade, kdyby by se jednalo a mlady par, ktery by si i poridil dite nebo deti, ale radeji neporidil? Nastesti tenhle model neplati a platit nebude. Neni to tak jednoche jak pises, je treba to brat z vice hledisek.
19. 09. 2007 | 16:22

neo napsal(a):

alex:
já to narozdíl od tebe beru s více hledisek.

ty pořád vycházíš z dnešních příjmů, já vycházím z příjmů zvýšených o peníze, které na tyto účely odevzdáváš státu. (SP a ZP = 47.5% platu (důchody a zdravotnictví) a ještě nějaká ta koruna z daní (školné)
19. 09. 2007 | 16:26

radek napsal(a):

Že se LUX nešel léčit místo do USA na Kubu.
Mohl být ještě mezi námi.
Asi se nechal oblbnout západní propagandou,hlupáček.
19. 09. 2007 | 16:36

radek napsal(a):

Když to říká světoznámý ekonom Špidla,musí to být pravda.
19. 09. 2007 | 16:37

neo napsal(a):

radek :) to nepotřebuje další komentář..........

je jasné že si toho i Američani všimli a tak se houfně stěhují na Kubu aby jim děti neumíraly a měly zdravotnictví zadarmo.

z Kuby naopak nikdo neutíká a nesnaží se plavat na Floridu, protože je tam blahobyt a Fidel vše zařídí (i posmrtně)
19. 09. 2007 | 16:38

radek napsal(a):

Švédové konkurence schopný ?
To jako v čem ?
Zatím je moje osobní skušenost taková,že jejich výrobky při prosazení na našem trhu naráží na vysokou cenu,ve které je příliš "sociálna".
19. 09. 2007 | 16:40

OO napsal(a):

Navrhuju pro všechny socialisty jednu užitečnou exkurzi na Kubu, aby si ji pak zbytečně nebraly do huby. Chtěl bych vidět pana Havla jestli by svěřil své dítě do péče v kubánské, nebo americké nemocnici.

PS: Na Kubě jsem byl, takže to nejsou žádný kecy.
19. 09. 2007 | 16:46

radek napsal(a):

neo:
Taky jsem četl, že Kubánci se chystají vybudovat 5m-ovou betonovu stěnu podél celého pobřeží, aby zabránili přílivu amerických emigrantů.
Ale maj to mít Američani pitomí.
To maj za to, že málo přerozdělujou a neposlouchaj, co jim tady už drahně let vysvětluje pan docent Havel.
19. 09. 2007 | 16:47

Chavier napsal(a):

Diskutéři, Fidel prodal hotely na Varadero, posral všechny, Němci to kubánským zběhlíkům nevydají v restituci jako poddaní v Česku. Fidel natrhnul všem prdel. A naši ideologové se nic nedozví, jen dostanou příkaz od CIA aby štvali. Posluhové.
19. 09. 2007 | 16:50

J.W.Bulík napsal(a):

Radku nevěř všemu co nějaký idiot řekne. Amíci vybudovali berlínskou zeeď na mexických hranicích, 4 700 km. Střílejí tam mexikánce a mají to jako zábavu. Aparteid údajně v USA zkončil v šedesátých letech dvacátého století. Možná. Teď šikanujín hyspánce. Vždy musí - jako Hitler - rozdělovat lidi do ras. Podřadné rasy a nadlidi - to jako amíci. To je vzor pro všechny jetý vymaštěnce v česku.
19. 09. 2007 | 16:54

Ivan napsal(a):

Děkuji pane docente, nejde o stranickou příslušnost, jde přece o slušnost. Musím s Vaším článkem plně souhlasit.
19. 09. 2007 | 16:55

lexus napsal(a):

Machu, Machu, nevzpomínám si že bychom se znali....a už vůbec si nevzpomínám že bych se někomu svěřoval kolik přizpívám do zdravotního pojištění. Tudíž otázka zní" Jak víte že Neo zaplatil ve zdravotním pojištění více ledvin než já??, pracujete snad v tajných službách? nebo jste tak geniální analytik??....a nebo vyrukujete s takovou blbostí že podle toho co píšu je jasný že Neo je uspešný a schopný, platí vysoké pojištění a já jsem opak??.....
19. 09. 2007 | 17:00

pinus napsal(a):

"Vladimír Špidla také uvedl, že sociální výdaje USA představují zhruba 23,5 % hrubého domácího produktu, zatímco v ČR pouze 19,2."

Tak nevim, podle OECD (http://stats.oecd.org/wbos/...) je to za rok 2003 pro USA 16.2% a pro Ceskou republiku 21.1%. Mozna by stalo za to uverejnit, odkud Spidla cerpal.
19. 09. 2007 | 17:01

radek napsal(a):

Hlavní guvernér Kubánské národní banky se rozhodl zvýšit úrokové sazby z důvodu přehřátí Kubánké ekonomiky.
Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejsilnějších ekonomik světa(Protože nejvíc přerozdělujou),rostou u ekonomů obavy z negativního dopadu i na Česko. Jeden z nějvětších ekonomů pan Docent Havel před tímto varuje a navrhuje obezřetnost. Před čím ?
To si zatím nechává pro sebe.
19. 09. 2007 | 17:05

lexus napsal(a):

Neo

Pořád to nechápu, prve mluvil o přímých platbách do školství, zdravotnictví, šetření na duchod apod.......a ted zase příme platby přes zdravotní pojištovnu....nevím nevím, ale bud je platba přímá (150litrů keš za ledvinu) a nebo je si platím ZP.....vnímám to jako dvě dost rozdílné věci.....nebo Vás už snad nenapadá jak se z té blbosti vymluvit??
19. 09. 2007 | 17:07

JC napsal(a):

Pane Havle,
Jako pedagog byste mohl vědět, že reparát dělají ti nejslabší studenti.
A k těm pana Špidlu já počítám.
19. 09. 2007 | 17:12

lexus napsal(a):

Zvláštní že tu všichni frfláme na Kubu a na to jakej je Fidel darebák....což o to pravda to je...ale v porovnání průměrnýho Kubánce s průměrným Somálcem si Kubánec žije hodně luxusně.........není to tím, že nadávat na Kubu a Fidela je docela populárním koníčkem. Musíme mít přeci nějakýho nepřítele......a nějací Somálci??...vždyť jsou tam jen šutry, písek a hromady hladových polomrtvol....proč by nás měl zajímat Somálskej diktátorskej režim když máme lumpa Fidela.......
19. 09. 2007 | 17:12

PatientO.T. napsal(a):

K charakteristice V.Špidly lze použít slova F.Peroutky o K.Teigem: "...muž, který se mýlil skoro ve všem, ale měl charakter...". Škoda, že nástupci se panu Špidlovi rovnají pouze svými omyly.
19. 09. 2007 | 17:21

Apeoffice napsal(a):

to neo:

zklamu vás, nemám žádné pojištění, krom důchodováho a i to mi jednou stát ukradne.

stále nechápu váše vysvětlení o těch platbách na VŠ, jsem-li v prváku na V3 z čeho a jak si zaplatím studium bez rodičů? z brigády? to budu dělat v ministerské kanceláři?
Nebo si vezmu půjčku a následně ji budu po ukončení studia splácet VŠ? z čeho budu-li bez práce, nebo ve vašem ideálním světě za zrcadlem tyto možnosti nepřipouštíte?

Nakolik mne zadlužení kvůli studiu omezí v založení rodiny, vlastního bydlení adt?

Jak si můžu určit jak dlouho chci studovat když je škola jasně dána např. na 5 let? to jako si předplatím inženýra za tři roky?

Už jsem Vás neo prokoukl, jste malej cajzlík, co tu jen tak z prdele vážnýma kecama nasírá lidi a baví se nad tím jak pění.

Na jednu stranu mluvíte o přímých platbách a na druhou stranu mlžíte s kvalitami politika či pana Klvani.
Přímou platbu chápu jako rovnou zaplacení částky školného škole přímo na její pokladně a je jedno jestli najednou či čtvrtletně.

Stejně tak zákrok u lékaře, chci se prohlédnout, na ručku vysolím prachy a doktor řekne je vám asi to a to ale chce to rentgen, přisolíte si, a já že ne a on jako že tady máte mastičku a prášky na bolest, v lékárně si je komplet zacálujte a sbohem a já pak chcípnu na slepý střevo, protože jsem neměl prachy na další vyšetření.

Jenže vy furt že prachy přímo a potom že nepřímo, už si to ujasněte co vlastně chcete sdělit, klidně se i rozepiště budete-li chtít a já si to klidně přečtu budu-li chtít.
19. 09. 2007 | 17:31

Bruselskej napsal(a):

Pane Havle, kudy to po Bruselu chodíte, když si troufnete tvrdit, že komisař Špidla patří mezi nejrespektovanější komisaře. Odpusťte si propagandu. Pracuji tady od našeho vstupu do EU a ještě jsem se s tímto názorem nesetkal. Je považován za jednoho z peti zcela bezbarvých a nejslabších. Vzpomínají tady na úplně jiného českého komisaře a není jim Kužvart.
19. 09. 2007 | 17:34

ok napsal(a):

Proč tento "pseudovědec", který každým svým slovem znovu a znovu dokazuje, že nemá o ekonomii ani potuchy, neuvádí pro svá tvrzení prameny, jak tomu bývá dobrým zvykem. Číst jeho člámky je opravdové utrpení, jsou to účelově zkreslené polopravdy a lži.
19. 09. 2007 | 17:36

radek napsal(a):

Ještě bych doplnil Bruselského.
Soused byl nedávno v Bruselu a jméno Špidla ,s těmi co mluvil ,nikdo neznal. Skoro každý ale znal Teličku.
Asi to bude tím, že každý chodíme do jiných hospod.
19. 09. 2007 | 17:41

Jindrich napsal(a):

Musí to být ale sebranka ti komisaři, když ekonomický hazardér Špidla (viz. jeho výplody o vlivu regulace pracovního trhu na růst konkurenceschopnosti ekonomiky) patří mezi ty nejlepší.
19. 09. 2007 | 17:47

Marty napsal(a):

Apeoffice: jak to delaji se skolnym v USA?

Mluvilo se tady o hrozivych platbach za ledviny apod. Kde se ale dnes ty penize na ty ledviny berou? Ze vzduchu? Nekdo je musi zaplatit. Dnes nejsou zadarmo. Nekdo tomu rika solidarita zdravych s nemocnymi. Ale neni na solidarite bez prvku dobrovolnosti a svobodneho rozhodnuti neco divneho? Opravdu je v poradku, kdyz zdravy a dobre vydelavajici clovek do systemu jako "odmenu" za svou pracovitost odvadi nasobne vic nez druzi a pritom do nemocnice jde jen ve vyjimecnych pripadech a kdyz uz tam jednou jde, tak za svou "solidaritu" dostane jako "odmenu" uplne to same jako nekdo, kdo do systemu neprispel ani korunou? Me to zni spis jako trestani uspechu.
Pak se muzeme pozastavit i nad efektivitou samotneho systemu, ktery i pres masivni prispevky od obcanu neni zdaleka schopen poskytnout adekvatni sluzby. O ziskovosti ani nemluve.
Je tento system skutecne lepsi nez osobni odpovednost obcanu, kteri si vyberou zdravotni pojistovnu a nechaji si usit pojistny program na miru svych potreb? Pokud pak nekdo toto zanedba, tak samozrejme ledvinu dostane, protoze lide se na ulicich umirat nenechavaji, ale pak bude za svou nezodpovednost platit. Stejne jako by platil, kdyby nezaplatil svuj dluh.
Zdravotnictvi by pak konecne zacalo pacienty chapat jako zakazniky, kteri za sve penize ocekavaji odpovidajici sluzby. Dnes jsou jen obtezujici polozkou.
19. 09. 2007 | 17:49

Apeoffice napsal(a):

to Marty:

efektivnost systému je mizivá souhlasím, a školství USA? to si snad děláte prdel, tolik analfabetů nemáme snad ani my. To sem netahejte.
A jste si jisty ze v USA neumírají na ulici lidé jen proto že nemají na zdravotní péči? Já nikoliv.

Krom toho poukazuji na něco trochu jiného než Vy.
19. 09. 2007 | 18:28

radek napsal(a):

Špidla= výborný ekonom-analitik.
V jednom televizním pořadu uvedl, že zvýšení odvodů sociálního a zdravotního o procenta, znamená zvýšení nákladů firem o zlomky procent. Odůvodnil to tím, že mzdové náklady firem tvoří asi 20% jejich celkových nákladů.
Nějak mu ale v nadšení nad vlastní genialitou uniklo,že ty ostatní náklady taky vyrábějí lidé.

Je to ale hlava ten náš Špidla.
19. 09. 2007 | 18:31

Sraffa napsal(a):

To Radek: Vaší poslední poznámce nerozumím. Můžete mi to nějak vysvětlit?
19. 09. 2007 | 18:34

radek napsal(a):

Sraffa:
Že je Špidla hlava ?
Tak to jsem chtěl říct, že císařpán a Špidla jsou volové.

Doporučení-
čtěte rychle, za chvíli to bude vymazáno.
19. 09. 2007 | 18:41

radek napsal(a):

Ještě prosba pane docente.
Mám slíbenou flákotu masa, když se vyjádříte k článku pana Kohouta o platnosti Lafferovi křivky v MF-dnes.
Nabízím půlku té flákoty, když to uděláte.

Dík!
19. 09. 2007 | 18:54

heine napsal(a):

Nuly se mají k sobě přiřazovat vždy po dvou - ať je jasné kam ukazují, např. autor článku plus euroemisar= 00. A je to.
19. 09. 2007 | 18:56

Karlos napsal(a):

neo:

počkej, počkej. Já ti nerozumim. Z tvých příspěvků cítím, že jsi neoliberál. Dobře, to je směr, který uznává velká část velkých ekonomů...Stejně jako třeba Keynesse ta druhá část. Ale to nechme být. Jen mi prosím, vysvětli ( zda ti mohu tykat, prý jsi mladý- já taky), jak by sis to představoval, kdyby opravdu přišel člověk do nemocnice a řekli mu, že je nemocen a operace stojí pět mega. Nebo když zůstanu invalidní, na to si mám také šetřit? Silnice si budem platit z veřejný sbírky až už bude celá obec případně fakt naštvaná? Nebo jak. Já se nechci hádat nebo nějak rejpat, jen bych fakt chtěl vidět tvůj názor na tohle. Já osobně si také nejsem jist nějakou velkou regulací státu, ale to, že by nebyla skoro žádná, je asi blbost, ne. Protože solidarita a lidskost je jedna z vlastností, co nás dělá lidmi narozdíl od zvířat. Již odnedávna se v tlupě dobří a urostlý lovci podělili s méně zdatnými, aby i oni přežili. K tomu je nikdo nenutil, to jim kázal lidský pud...
19. 09. 2007 | 18:59

Líný černý pes napsal(a):

to radek :
Neuvádějte kolegy diskutjící v omyl, to není flákota, to je doma vyprodukovaná voňavá, šťavnatá a chutná šunka na kosti. Hele, nabízíte docentovi podíl, možná tedy odpoví. Taková domácí šunčička od kosti je argument, kterému se obtížně odolává.
19. 09. 2007 | 20:57

Smart napsal(a):

Přerozdělování a konkurenceschopnost se nemusí vylučovat.Pokud na na špičkové vzdělání bude mít jen hrstka vyvolených, bude celková vzdělanost obyvatelstva nízká. A totéž platí i o zdravotnictví atd. Finsko (které má větší míru přerozdělování než USA) je na špici v počtu registrovaných patentů, počtu uživatelů internetu na 1tis. obyvatel atd. Co se týče kvality života, umíésťují se skandinávské země mezi prvními 5.
19. 09. 2007 | 20:59

bigjirka napsal(a):

Špidla je snílek, na rozdíl od mnohých jiných politiků asi čestný.

Karlosi, zapomínáš na pojištění - pojištění nikdo nezpochybnil. Třeba sociální platíme jako mourovatí a stát je už dlouhá desetiletí vykrádá. Liberální přístup neznamená, že nebude pojištění.

Co se týče silnic - vinou nepéče obce o vody odtékající z vozovky na mé zahradě spadla opěrná zeď a když se s tím nic neudělá, spadne druhá i s vozovkou. Můžeš třikrát hádat, co udělá obec.
19. 09. 2007 | 21:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

opět jsem byl nucen smazat několik vulgárních a urážlivých příspěvků, které odporovaly pravidlům Kodexu diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 09. 2007 | 21:54

Anba napsal(a):

Vážený neo: nechce se ti dávat daně státu k přerozdělení (ve všech tvých příspěvcích v každé diskusi), protože proděláváš, raději bys platil hotově. SŠ a VŠ jsou nepovinné, každý má dle tebe na výběr, jestli je použít či ne. Ale proč zůstáváš jen u školství a zdravotnictví? Já kupříkladu nikdy nepoužiji dálnice a stát na ně vynaloží dle dnes schváleného rozpočtu 830 miliard - pročpak mi raději nezvýší důchod? A z tvých daní a z mého NEpřídavku k důchodu se platí vyzbrojování naší profesionální armády, což tebe jistě blaží, ale mně vadí, protože jsem proti válkám. Pročpak jsi se zaměřil právě na školství a zdravotnictví? Vždyť to je civilizační základ státu. Vzdělaný a zdravý člověk je bohatstvím, které nejde vytunelovat a do smrti vrací státu,jiným lidem a své rodině ve své práci i v daních a odvodech, to co do něj bylo vloženo. Proč neprotestuješ proti přebujelé byrokracii, korupci, úplatkům, chybným zákonům a jiným nešvarům? Na to tvé daně (pokud je vůbec platíš), také jdou.Uvědom si, že pokud stát nebude nic přerozdělovat, řídit, nemusí tady být.Jestli to chceš, to bys byl revolucionář, ne neokonzervativec.
19. 09. 2007 | 21:58

Marty napsal(a):

Apeoffice: davat do souvislosti system VS a analfabetismus je nesmyslne. Poukazoval jsem na to, ze VS v USA patri k absolutni svetove spicce a studenti plati vysoke skolne. Jak to asi delaji?
Ocividne o systemu zdravotnictvi v USA mnoho nevite. Pred nemocnicemi tam rozhodne nikdo neumira. V USA maji take napr. duchodovy system, ktery je stedrejsi nez ten cesky. A podobne bych mohl pokracovat.

Anba: napr. soukrome dalnice jsou v jinych statech realitou.
Nikdy jsem si nevsiml, ze by Neo brojil za zruseni zdravotnictvi nebo skolstvi. Z Vaseho prispekvu vsak lze nabyt dojmu, jakoby tak cinil.
19. 09. 2007 | 23:04

radek napsal(a):

Amerika nestačí s dechem na Kubu.

Amerika má nejhorší zdravotnictví.

Amerika má jednu z nejslabších ekonomik.

Připravme se na exodus Američanů.

Zaveďme vízovou povinost, jinak nás zaplaví.

Toto jsem si odnesl z článku pana docenta.Nebo jsem něco pochopil blbě ?
19. 09. 2007 | 23:18

KJ napsal(a):

Jsem vdecny za tento blog, dekuji Vam pane Havle. Konecne nekdo pripomnel jak pana Spidlu a jeho praci a tak skandinavske zeme, coby nejzarnejsi priklad fungovani socialniho statu. Zil jsem rok v Dansku a nyni konci muj rocni pobyt ve Velke Britanii. Dansko vychazi ze vzajemneho porovnani zivotni urovne jako neotresitelny vitez.
Jen tak dale prosim!
Takoveto osvety je tu ohromny nedostatek.
19. 09. 2007 | 23:21

radek napsal(a):

jij:
Tak že by to bylo přesně obráceně ?
19. 09. 2007 | 23:27

Milan napsal(a):

Pan Špidla je natolik slušný (někdo z vás to tady řekl...), že poté co přemluvil Teličku, aby se stal eurokomisařem (a zachránil nás tak po ostudě s dalším sociálním demokratem Kužvartem), tak v momentu, kdy musel skončit jako premiér, neváhal na poslení schůzi své vlády milého Teličku odvolat a sám se nechat jmenovat do Bruselu.... Opravdu čestný chlapík!
20. 09. 2007 | 06:12

Zach napsal(a):

Panu docentovi se asi polámal ochraný štít proti kosmickému záření,cestou s Marsu se mu zase pomíchaly instrukce.
20. 09. 2007 | 06:46

Josef K. napsal(a):

Among the six nations studied—Australia, Canada, Germany, New Zealand, the United Kingdom, and the United States—the U.S. ranks last, as it did in the 2006 and 2004 editions of Mirror, Mirror. Most troubling, the U.S. fails to achieve better health outcomes than the other countries, and as shown in the earlier editions, the U.S. is last on dimensions of access, patient safety, efficiency, and equity. The 2007 edition includes data from the six countries and incorporates patients' and physicians' survey results on care experiences and ratings on various dimensions of care.Citation
K. Davis, C. Schoen, S. C. Schoenbaum, M. M. Doty, A. L. Holmgren, J. L. Kriss, and K. K. Shea, Mirror, Mirror on the Wall: An International Update on the Comparative Performance of American Health Care, The Commonwealth Fund, May 2007
20. 09. 2007 | 06:58

Petr napsal(a):

Radku, tady asi nejde o to jestli je to obráceně nebo ne. Tady jde o to, že jste to nepochopil a Váš poslední příspěvek to jenom potvrdil.
20. 09. 2007 | 07:09

Petr napsal(a):

Vůbec nechápu diskuse o sociálních výdajích. Tyto výdaje by se měly beze zbytku zrušit. Tím, že se vyživují neúspěšní si lidská společnost jenom zapleveluje genofond a zpomaluje tempo ekonomického růstu. Proč si nevzít příklad z chovu dostihových koní: úspěšní do chovu, neúspěšní do řízků. Logicky by se ekonomickým tygrem stalo Švédsko, protože má ve svých cenách nejvíce "sociálna", jak už tady někdo napsal.
20. 09. 2007 | 07:24

Tomáš napsal(a):

Že Špidla patří mezi nejrespektovanější evropské komisaře je úplný nesmysl. Špidla je stále známý s tím, že neumí dát dohromady téměř žádný výrok, který by trochu dával smysl. Ze začátku si novináři mysleli, že je tak chytrý, že ho jen nechápou. Teď už moc dobře vědí, že špatný obraz Špidly není jen ve vyjadřovacích schopnostech, ale jednoduše v tom, že Špidla vůbec svou práci nechápe.
20. 09. 2007 | 07:39

neo napsal(a):

Apeoffice:

Pochopil jste to velice správně.Vezmete si půjčku (od banky, státní bezúročnou-jak navrhuje MŠ, nebo někde jinde) a po ukončení studia začnete splácet. Nebojte rozpočet Vám to nenabourá (nepočítáte totiž s tím, že nyní ty peníze tak jako tak odvádíte(splácíte) jen skrze státní rozpočet,kdežto v "mém" modelu Vám zůstanou a použijete je na splátky)

Zdravotnictví: omlouvám se za pojem přímá platba-měl jsem na mysli dobrovolné ZP soukromým pojišťovnám.(já si zvolim kolik kam kde zaplatim a ne stát za mě),přímá platba by se vztahovala na drobnosti (analogie př. s havarijní pojistkou)

toAnba: protestuji i proti byrokracii, nelíbí se mi radar a ani chybné zákony. Dálnice by se měly stavět a opravovat za peníze z mýtného a známek. Uředníci by měli být placeni ne z daní, ale přímo od občana,když jeho službu využije.

jen chci upozornit na fakt, že stát od nás vybírá peníze,které neúčelně přerozděluje a velká část je spotřebována na pitomosti, nevýhodné státní zakázky a platy úřednictvu. občan by měl být samostatnější a odvádět státu jen minimum a zbytek buď platit samostatně, nebo se alespoň s velké části podílet.

proč dávám státu 34%platu na důchod a nemohu si je spořit radši sám? (nebo alespoň z poloviny?) proč mi stát říká kolik si mám platit ZP? Proč mi vezme peníze na školné a pak mi dá školu zdarma?
20. 09. 2007 | 09:38

neo napsal(a):

Apeoffice:

Pochopil jste to velice správně.Vezmete si půjčku (od banky, státní bezúročnou-jak navrhuje MŠ, nebo někde jinde) a po ukončení studia začnete splácet. Nebojte rozpočet Vám to nenabourá (nepočítáte totiž s tím, že nyní ty peníze tak jako tak odvádíte(splácíte) jen skrze státní rozpočet,kdežto v "mém" modelu Vám zůstanou a použijete je na splátky)

Zdravotnictví: omlouvám se za pojem přímá platba-měl jsem na mysli dobrovolné ZP soukromým pojišťovnám.(já si zvolim kolik kam kde zaplatim a ne stát za mě),přímá platba by se vztahovala na drobnosti (analogie př. s havarijní pojistkou)

toAnba: protestuji i proti byrokracii, nelíbí se mi radar a ani chybné zákony. Dálnice by se měly stavět a opravovat za peníze z mýtného a známek. Uředníci by měli být placeni ne z daní, ale přímo od občana,když jeho službu využije.

jen chci upozornit na fakt, že stát od nás vybírá peníze,které neúčelně přerozděluje a velká část je spotřebována na pitomosti, nevýhodné státní zakázky a platy úřednictvu. občan by měl být samostatnější a odvádět státu jen minimum a zbytek buď platit samostatně, nebo se alespoň s velké části podílet.

proč dávám státu 34%platu na důchod a nemohu si je spořit radši sám? (nebo alespoň z poloviny?) proč mi stát říká kolik si mám platit ZP? Proč mi vezme peníze na školné a pak mi dá školu zdarma?
20. 09. 2007 | 09:38

alex napsal(a):

To Neo:
Porad mi to dle tvych vypoctu nevychazi, pokud si spocitam naklady a kolik dneska odvadime statu. Nepocital jsem realne ceny za lekarske ukony jako jsou treba operace, treba banalni operace slepaku stoji kolem 7 tis atd, Pokud bychom meli fungovaat tak, jak pises, stat by se dostal do krachu, protoze by nemel na svuj provoz. Nechci se bavit o tom jak ucelne s penezi danovych poplatniku naklada, ale forma, kterou navrhujes neni v nasich podminkach realizovatelna, i kdyz nepopiram, ze v nekterych bodech, tykajici se adresnych plateb bych souhlasil. Jen jde o to nastavit si tu spravnou miru, resp. u ceho to lze a u ceho to nelze aplikovat.
20. 09. 2007 | 10:22

neo napsal(a):

alex:
jistě, nelze než souhlasit.

můj pohled je až extrémně liberální, ale samozřejmě by byl možný kompromis. Lidé by měli být co nejsamostatnější.

pokud jde o krach rozpočtu (existují ještě jiné daně než z příjmu FO) takže bych to tak tragicky neviděl.
pan Havel ovšem směřuje k pravému opaku. A to vlastně všichni socialisté...co nejvíce vybrat a co nejvíc přerozdělit....prostě mít tu moc ovládat lidi a nenechat je rozhodnout se.

je jasné, že části to samozřejmě vyhovuje, pořád je tu vliv(ačkoli se zmírňuje)totality...." o nic se nestarej, stát to udělá za tebe. Ještě že nechtěj zavést fixní ceny,platy a nedejbože umístěnky
20. 09. 2007 | 10:37

bigjirka napsal(a):

Některé věci by stát měl řešit jako infrastrukturu. Připadá mi jako středověká blbost platit za kousek jízdy po silnici. Určitě je potřeba stát notně přiškrtit, nějak je třeba optimalizovat ty transakční náklady. Jsem zastáncem realistického liberalismu. Prodiskutovat bychom to chtěli v rámci naší připravované liberální strany. Zájemci přihlaste se, pacičku na nicka.
20. 09. 2007 | 12:19

Fanda Ratha napsal(a):

Jsem udiven. V CR neexistuji "student loans" ? Jednoduche a efektivni reseni.
20. 09. 2007 | 12:41

Fanda Ratha napsal(a):

to bigjirka,
Nevede uz podobnou stranu nejakej Big Jirka? A nebo mas neco necekaneho cim ochromis volice?
20. 09. 2007 | 12:44

alex napsal(a):

To Neo:

Ja bych to nevidel tak tragicky, je tu vice pohledu, liberalni, socialne liberalni a konzeravtivni, ktery se moc neosvedcil. Tzn. jedni kteri solidaritu odmitaji a druzi co s ni pocitaji a ja jsem presvedcen, ze oba smery maji i ty dobre stranky. Presto se domnivam, ze nejlepsi je najit prunik techto dvou modelu, aby to melo ten spravny efekt pro vsechny, je dulezite mit na vyber.. Pak objevit stranu, ktera by tento program i realizovala. Jsem optimista, takze treba za 20 let se z casti necoho takoveho dockame..:)
20. 09. 2007 | 14:50

Marty napsal(a):

bigjirka: tak zrovna infrastrukturu bych statu na starost radeji nenechaval. Tam se ztraci miliardy jako na bezicim pasu ...
20. 09. 2007 | 17:21

Tibor napsal(a):

Zdroje jsou :D
20. 09. 2007 | 20:55

bigjirka napsal(a):

Marty, veřejné kontroly je málo... Já si myslím, že tam, kde dodavatel značně přesahuje rozměr jednotlivce (banky, školství, sítě,... nelze spoléhat jen na funkce trhu, stát musí chránit spotřebitele) liberalizovány mohou být taxíky, zelináři, železářství, vidíme, že tam trh všude docela dobře funguje. Pokud je problém třeba s taxikáři, problémem není malá regulace, ale netečnost ke kriminálnímu prostředí. Hospodářství C.K. bylo liberální, ale dráhu stavěl císařpán a na poštu dával licenci.
20. 09. 2007 | 21:25

bigjirka napsal(a):

Fando, nerozumím...
20. 09. 2007 | 21:26

skeptický napsal(a):

Háček v individuálním soukromém pojištění je,že je velmi drahé.

Lékař,místo aby vás léčil osvědčeným způsobem,na vás dělá soukromý výzkum pro farmaceutickou firmu třeba pár let,a vyrábí statistiky úspěšnosti,aniž by vám pomohl.Více než na měsíc vám léků nepředepíše.Posílá vás kolem na vyšetření,čímž udržuje v chodu spřízněné kolegy.Jestli to mají od receptu,nebo prebendy od lékáren či farma firem nevím,ale každý odchází z lékárny s taškou léků.

Srovnávají se s platy zahraničních kolegů,a zapomínají,že většina tu vystudovala za dělnické peníze.(Nejsem komunista,to se jen tak říká).
20. 09. 2007 | 22:49

J.Švorčík napsal(a):

Nejsem příznivcem ČSSD, ale domnívám se, že pan Špidla byl nejlepší předseda této strany. Já mám totiž rád lidi, kteří vypadají seriózně a argumentují slušně a věcně. Jenže lid si žádá charizmatické osobnosti. Pan Paroubek a Rath mi nepřipadají ani tak charizmatičtí,spíš jako
populisté. Když si občan takové lídry přeje, jeho problém.
20. 09. 2007 | 22:52

bigjirka napsal(a):

pane Švorčíku, myslím, že to byl celkem slušný člověk, ale nijak skvělý politik. Zaměřením dost velký levičák.

Skeptický, pojišťovny by si měly lékaře kontrolovat, stát by měl kontrolovat pojišťovny. Porovnávat se se zahraničními kolegy by uměl každý. Za čí peníze kdo studoval, je dnes celkem fuck. Otázkou je, co nám dovolí zdejší trh, který je dost deformovaný.
21. 09. 2007 | 07:53

Al Jouda napsal(a):

To Bigjirka :Jaký máte názor na opětovné zdražení elektřiny vysoce ziskovým podnikem se státní účastí ČEZem ? Přece u nás může být levnější elektřina než v Německu, když jí máme dostatek. Pro tu si Němci nemohou jezdit o víkendech přes hranice jako např. pro benzin!
21. 09. 2007 | 09:17

bigjirka napsal(a):

Joudo, pokud si všímáte mých příspěvků, tak opakuji, že síťová odvětví by měla být regulována. Samozřejmě, že kombinace, kdy naše platy jsou násobně menší než platy západních kolegů a za všechno máme platit západní ceny, je poněkud podivná.
21. 09. 2007 | 10:13

Marty napsal(a):

bigjirka: statni sprava je neefektivni jiz ze sve podstaty. Logicky pak nemuze byt efektivni ani kontrola, kterou bude provadet.
21. 09. 2007 | 10:24

bigjirka napsal(a):

Marty, v principu je to pravda. Nicméně v praxi si myslím, že čistý liberalismus může fungovat mezi subjekty srovnatelných magnitud. Že není dost dobře možné říct klientovi zkrachované banky nebo pojišťovny, že si ji měl ohlídat. Jak asi? Zrovna tak se nemůžeš jít podívat do skladu supermarketu atd. O tom, jak nastavit a provozovat tyto kontrolní mechanismy je třeba diskutovat. Pojď se s námi bavit o založení liberální stany. písni na mejlík
21. 09. 2007 | 10:57

Marty napsal(a):

bigjirka: funkcnost liberalismu neni omezena pouze na vztahy v horizontalni linii.
Banky krachuji i dnes. Navic chteji liberalove navrat ke zlatemu standardu, cimz se odstrani hrozive pomery v bankovnictvi, kdy kazda banka je v kazdem okamziku zbankrotovana.
V pripade ochrany spotrebitelu je jista role statu na miste. Napr. by mel stat zamezit vstupu zivotu nebezpecnych vyrobku na trh. Ale uz je zbytecne, aby objizdel urednik sklady a kontroloval, zda dany vyrobek ma opravdu 90% obsahu masa a nebo o 2% mene ... statni sprava pak na sebe zacne nabalovat vselijake dalsi a dalsi pravomoce a vznikne tak snehova koule, ktera jednou uvedna do pohybu, jiz nelze zastavit. Toto nelze zeefektivnit. Jde proste stanovit mantinely, ktere statni sprava nesmi prekrocit.
Vyrobce a zakaznik spolu hraji Veznovo dilema. Podvodny vyrobce na volnem trhu neuspeje. Lepsi ochranu spotrebitele zadny urad nezajisti. Ve zkratce bych videl roli statu ve veci ochrany spotrebitele pouze potud, pokud by stat spotrebitele chranil pred primym ohrozenim jeho zivota, zdravi nebo majetku.
Dekuji za nabidku, ale aktivni ucast v politice je neco, cemu se budu vzdy radeji vyhybat.
21. 09. 2007 | 13:27

bigjirka napsal(a):

Nabídka platí, i když asi nebudeme tak liberální, jak by sis přál :-)
Osobně si myslím, že čím je magnituda subjektů rozdílnější, tím opatrněji se s liberalismem musí zacházet a v případě nadnárodních spekulantů... hodně opatrně...
21. 09. 2007 | 15:02

bigjirka napsal(a):

podívej na kafilerii Albert.. ta měla dostat likvidační pokuty. Lidi tam chodí dál...
21. 09. 2007 | 15:03

Marty napsal(a):

bigjirka: liberalismus nelze rozmelnovat podle rozdilneho postaveni subjektu. Liberalismus stoji na osobni svobode jednotlivce. Tato svoboda neni jina jen kvuli tomu, ze se potyka se subjektem v jinem postaveni.
Je treba cist autory jako je Bastiat. Nekdo liberaly hani a nekdo se za liberala sam prohlasuje. Oba casto o liberalismu maji pri nejlepsim pouze povrchni znalosti.
21. 09. 2007 | 15:27

bigjirka napsal(a):

Přiznávám se Marty, že se někdy budu muset zastavit a některé věci si přepromyslet. Připadá mi ale, že nechat jednotlivce mravenečka bezbranného proti bance, která zkrachuje a pak mu říct, že si měl líp vybrat, mi připadá surové. Rozhodně by mělo být liberalizováno vše, co bez většího rizika lze. Ovšem třeba koupi Telecomu českého Telecomem španělským... to nějak hlava nebere. Zatím mi připadá, že úplný liberalismus i pro největší žraloky by znamenal zotročení drobných. Ale určitě je to zajímavé téma pro diskuse a určitě je to něco, co bychom jako strana chtěli poctivě řešit. Protože se domnívám, že dnešní pravidla jsou ad hoc, často málo a někdy taky až moc liberální. A zahraniční spekulativní kapitál nejen že není dobře regulován, ale je ještě podporován.
21. 09. 2007 | 20:14

Jirka napsal(a):

Takže větší přerozdělování vlastně vyvolává větší konkurenceschopnost. LOL. Skandinávské země mají vysoké přerozdělování, u úspěšnosti už to není tak jednoznačné. Zaprvné nelze dávat do jednoho pytle současnou ekonomickou pozici a současný stav. Např. Švédsko mělo ještě před několika desítkami let velmi liberální prostředí, v té době mělo Švédsko druhou nejvýkonnější ekonomiku v Evropě, dnes má tuším 12. Takže ze super pozice se "dopracovali" akorát ke slušné pozici. Dále jsou tu další vlivy, např. podstatně větší nerostné bohatství než ČR. Těží z toho Švédsko, ale především Norsko, pro jehož ekonomiku je ropa velkou oporou. V neposlední řadě jde o mentalitu lidí a společnosti. Ve Skandinávii je např. podstatně nižší tolerance korupce, pro kterou je přerozdělování živnou půdou. To, že ve 4 skandinávských zemích jakštakš funguje socialismus, ještě není žádný důkaz toho, že je socialismus obecně funkční. Naopak je docela jednoduché naopak uvést desítky příkladů z celého světa, kde poslal socialismus ekonomiky do kolen. Zatímco sociální politika slaví úspěchy (a to ještě hodně diskutabilní) ve Skandinávii, liberální kroky se pozitivně projevují prakticky ve všech ekonomikách světa.
22. 09. 2007 | 15:04

Marty napsal(a):

bigjirka: banky dnes krachuji (mimo jine), protoze pokud se v jednom okamziku rozhodne vetsina klientu vybrat sve penize, tak zbankrotuje kazda banka na svete. Zadna banka neni schopna dat "na stul" vsem svym klientum penize, ktere si u nich ulozili. Rika se tomu "virtualni penize". Proto jsem mluvil o zlatem standardu. Navazujicim tematem pak je free banking, emitovani soukromych penez atd. :) Moc zajimava temata :) Bohuzel pouze teoreticka, protoze jejich realizace by byla bolestiva a vyzadovala by notny kus odhodlani.

U podniku jako Telecom nebo CEZ vznika absurdni situace, kdy stat napred takove mamuti podniky sam vytvori a pak chce tento problem resit stejnym zpusobem, kterym ho vytvoril. Svym zasahem do trhu.
Obecne receno vychazi liberalismus i s osobni odpovednosti jednotlivce. Racionalne premyslejici clovek si napred o bance neco zjisti, nez tam da penize. Kvalita banky se pozna i na kvalite informaci, ktere svym potencionalnim klientum poskytne. Bohuzel silny stat tuto osobni odpovednost (s cimz souvisi i ta racionalita) potlacuje. Zacina to jiz na zakladni skole, kde se uci pouze podle statem schvalenych osnov.

Nelze rict, ze se mavne kouzelnym proutkem a mame tu najednou liberalismus. Dnes je zadouci aplikovat liberalni myslenky v ekonomii, ale aby liberalismus dostal i sveho spolecenskeho rozsahu, je treba zacit u lidi a kazdy musime napred zacit sam u sebe. Proto je treba byt moralne natolik silny, abyste odmitl zneuzivat system, i kdyz Vam to sam umozni. Je potreba prevzit odpovednost za svuj zivot a uzivat si ho. Osobne si velice vazim Ludwiga von Misese. V zivote to mel tezke, ale byl to clovek ohromne moralne silny. Kdyz byl o necem presvedcen, neuhnul ani o centimetr. At jiz stal proti nacistum nebo odepreni spolecenskeho uznani, ktere si vsak bezesporu zaslouzil. Mohl sve teorie trochu poupravit k libosti jinych a pravdepodobne by pak take dostal Nobelovu cenu jako Hayek (ktery ji dostal za teorii, kterou Mises v podstate vypracoval). Mises neco takoveho vsak za cely svuj zivot nikdy neudelal. Na neho si vzpomenu, kdyz se mi do neceho nechce, nebo vidim, ze bych si mohl mensim podvudkem ulehcit cestu.
23. 09. 2007 | 02:00

Marty napsal(a):

Omlouvam se za hrubky :) Jiz je pozde ...
23. 09. 2007 | 02:02

bigjirka napsal(a):

Marty, jistě se shodneme na tom, že roli státu je nutno minimalizovat. Já si ovšem plným liberalismem na úrovni gigantů jist nejsem. Ano, ti giganti vznikli na bázi státu. Mj. proto, že nikdo jiný nebyl schopen finacovat velké sítě.
23. 09. 2007 | 13:43

bigjirka napsal(a):

run na banku ovšem nevzniká z ničeho nic. víš, já si myslím, že každý má úplně jiné starosti, ať zaměstnanec či podnikatel, než aby pátral v ekonomické situaci banky. proč by obyčejný zaměstnanec či řemeslník měl umět analyzovat rozvahu, výsledovku a portfolio banky, spoustu údajů, z nichž k některým nemá ani přístup? Podobně s pojišťovnami...
23. 09. 2007 | 19:01

Marty napsal(a):

bigjirka: to dnes za tebe udelaji jini. Ja se napriklad taky nevyznam v elektronice, ale neni nic snazsiho, nez si koupit nekolik odbornych casopisu.
24. 09. 2007 | 10:05

bigjirka napsal(a):

Marty, trefils kozla. Já jsem radiotechnik. Takže: když si koupíš odborný časopis, nebudeš tam rozmět ani pozdravení. Když si koupíš vědeckofantastický populárně naučný časopis, zase nejspíš najdeš PR píčoviny. Rozhodně ne nic, co by se podobalo objektivní informaci. Pojďme raději hledat kritéria toho, co a proč má být regulováno.
26. 09. 2007 | 00:17

Marty napsal(a):

bigjirka: taky nechci na zaklade toho casopisu rozumet radiotechnice. Pouze se dozvim informace, ktere jako bezny spotrebitel potrebuji k vyberu zarizeni, ktere nejlepe vyhovuje mym narokum. Stejne jako ekonomicky zamereni casopis pomuze vybrat vhodnou investici.
30. 09. 2007 | 20:11

fayxeswdjq napsal(a):

Hello! Good Site! Thanks you! gwczivqlzqs
01. 10. 2007 | 15:35

wtnnxydpei napsal(a):

Thanks for this site!
<a href=http://uedeu.bcavgnc.cn/ >uedeu.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://sruh.bahrcbhnv.cn/ >sruh.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://yvl.bcavgnc.cn/ >yvl.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://uuedymt.kaiayan.cn/ >uuedymt.kaiayan.cn</a>
<a href=http://lvys.bahrcbhnv.cn/ >lvys.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://zgeezd.bahrcbhnv.cn/ >zgeezd.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://tlkpqj.bcavgnc.cn/ >tlkpqj.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://erqn.bahrcbhnv.cn/ >erqn.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://drolta.bcavgnc.cn/ >drolta.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://nxjqvvn.bcavgnc.cn/ >nxjqvvn.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://sccjov.kaiayan.cn/ >sccjov.kaiayan.cn</a>
<a href=http://rtemst.bcavgnc.cn/ >rtemst.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://hmaq.bahrcbhnv.cn/ >hmaq.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://zyur.bahrcbhnv.cn/ >zyur.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://kdhdt.kaiayan.cn/ >kdhdt.kaiayan.cn</a>
<a href=http://ckvkor.kaiayan.cn/ >ckvkor.kaiayan.cn</a>
<a href=http://iyqvdf.bcavgnc.cn/ >iyqvdf.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://njhy.kaiayan.cn/ >njhy.kaiayan.cn</a>
<a href=http://kjll.bahrcbhnv.cn/ >kjll.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://hddoic.kaiayan.cn/ >hddoic.kaiayan.cn</a>
<a href=http://jyxpe.bahrcbhnv.cn/ >jyxpe.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://xuvarv.bahrcbhnv.cn/ >xuvarv.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://dwfdvp.bcavgnc.cn/ >dwfdvp.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://mfj.bcavgnc.cn/ >mfj.bcavgnc.cn</a>
<a href=http://pogg.bahrcbhnv.cn/ >pogg.bahrcbhnv.cn</a>
<a href=http://keqimkc.kaiayan.cn/ >keqimkc.kaiayan.cn</a>
<a href=http://jjxz.kaiayan.cn/ >jjxz.kaiayan.cn</a>
01. 10. 2007 | 23:48

papo napsal(a):

No, já se do toho nechci míchat, ale tak pro legraci jsem po přečtení této místy zvláštně nenávistné diskuse zadal do Googlu "CIA", "mortality" a "infant" a vypadl na mě mimo jiné tenhle odkaz: https://www.cia.gov/library...

A co byste řekli, je to tam, United states - 6,37 z 1000, Cuba - 6,04 z 1000 živě narozených. A jen pro pořádek, EU - 4,8 a Czech Republic - 3,86 z 1000. No tak nevím. Ještě štěstí, že máme internet. Tak nevím, nechtělo by to od některých diskutujících omluvu?
03. 10. 2007 | 23:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy