Ztráty státu, zisky do privátu…

28. 09. 2008 | 21:22
Přečteno 4914 krát
Finanční krize, která zatřásla světovou ekonomikou, ukazuje meze neoliberálně konzervativních představ o fungování hospodářství. Pokud se ekonomické reálie vyvíjejí pozitivně, slýcháme záplavy argumentů o tom, že trh a jeho finanční géniové umí všechno lépe než viditelná ruka státu. Jen dojde k nějakém hlubšímu otřesu, stojí zde stejní finanční géniové s výhružně nataženou prackou jako ty poslední nezaměstnané socky. A žádají takové peníze, o jakých se všem sockám dohromady nikdy nezdálo.

Zisk, jakkoli veliký, patří soukromému sektoru, zatímco velké ztráty hradí sektor veřejný. Taková je realita fungování ekonomiky, verbálně založené na bezmezné víře v trh. Všichni to víme a vždycky to platíme. Kdybychom neplatili hned, obdrželi bychom jen podstatně větší účet. Nažehlení vyděrači z finančního sektoru vám sami a velmi názorně vysvětlí, jaká nastane apokalypsa, nebudete-li klopit.

Měl jsem onu smutnou příležitost podílet se na řešení finanční krize České republiky, která vypukla před deseti lety. Stála nás desítky miliard dolarů. Ozdravení českého finančního sektoru stálo něco nad čtyři sta miliard korun. To se rovná podpoře v nezaměstnanosti na více než šedesát let… Skřípal jsem zuby a podepisoval desítky miliard finančních injekcí, vyhazoval manažery a najímal nové. Nic jiného jsem nemohl dělat. Zároveň jsem trpně poslouchal úsměšky těch, kteří tu šlamastyku nadrobili a dlouhou dobu aktivně podporovali. Kdo si za to nechali zaplatit… Od té doby je ovšem náš finanční trh vyčištěný, a krize by se ho měla dotknout spíš okrajově či sekundárně.

Vyspělý svět dnes dělá to samé, co my před osmi lety. Utrácí stovky miliard dolarů a ví, že celkový účet bude ještě o řád vyšší. Na dveře klepe zpomalení růstu, a zřejmě recese. Mohl bych cítit uspokojení, že všichni ti nafoukaní světáci, kteří nám dávali hraběcí rady a zdůrazňovali, že jim by se to nemohlo nikdy stát, jsou teď na kolenou s rukama poctivě sepjatýma. Neraduji se. Světová krize se týká i nás a i my ji zaplatíme klesajícími zisky, veřejnými příjmy a nezaměstnaností. Kontrakce světové ekonomiky sníží náš odbyt.

Příčinou všech krizí je hlad po hospodářském výsledku, lidově řečeno „nenažranost.“ V touze dosáhnout větších zisků vstupují finančníci do stále rizikovějších projektů. A všechny nenápadně nutí, aby tu jejich hru přikryli. Žadatelé o úvěr malují svou situaci v nejrůžovějších barvách. Auditoři nejsou bdělí, ratingové agentury vstřícně hodnotí bonitu. Dozorové orgány kontrolují formální nesmysly, mizerné obchody přehlížejí. Finanční teoretici vyvíjejí sofistikovanější produkty, které stále lépe skrývají reálná podkladová aktiva. Lidé předstírají, že tomu rozumějí. Ve skutečnosti se průhlednost finančních trhů vytrácí a rizika rostou.

Co zbývá? Poděkovat někdejšímu ministrovi financí Pavlu Mertlíkovi, že profesionálně prosadil bolestné, ale úplné vyčištění českého finančního trhu, které se stalo základem pozdější rekordně vysoké a dlouhé prosperity naší země. Poděkovat českému dozoru a dohledu, že poté už patřil k těm nejpřísnějším. Konečně bychom se i my bezvěrci měli modlit za to, aby světová finanční krize byla kratší a levnější, než se čeká.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Pane Havle,
a nestálo za to, tenkrát nechat banky zkrachovat a pomoci podnikům, jejichž ekonomická situace za pomoc stála? Pak mohly být náklady řešení krize daleko menší. Je také možné, že by si hochštapleři, jejichž spoléhání na dobré známe z Poslanecké sněmovny v záchvatu posledního zbytku marnivosti před bankrotem vzali kvér a vyřídili si to s těmi, kdo jim k finačním podvodům pomáhali.
Došlo by k očištění české politiky a to by bylo rozhodně levnější, než nynější situace.
Takto jste jen napomohli přikrytí vysoké hry politiků nejhoršího zrna. Zlobte s e či nezlobte, ale s Vaším čechráním peří dnes nemohu osuhlasit.
28. 09. 2008 | 21:31

BH napsal(a):

a tyhle revolverové kecy mají být lepší než čechrání peří ? Velké peníze. velké hry .. a vaše řešení ?
Pružnost a nebo regulace diskutují ekonomové - pružnost v čem, regulace v čem. K tomu směřuje nějaké řešení.
Tohle vaše ulevování už je kousek od toho Sládkova namést to všechno do Vltavy a heilovat.
28. 09. 2008 | 21:43

Lukáš Bušina napsal(a):

I ty Vaše stesky, jako všechny ostatní Vaše blogy se dobře čtou pane docente :-)
28. 09. 2008 | 21:58

jarpor napsal(a):

Už jen ten název blogu je opravdu hodný člověka s ekonomickou erudicí ... Není nad "navozením", čím byl problém způsoben, není-liž pravda.

"V touze dosáhnout větších zisků vstupují finančníci do stále rizikovějších projektů. A všechny nenápadně nutí, aby tu jejich hru přikryli. Žadatelé o úvěr malují svou situaci v nejrůžovějších barvách."

A zde by měl stát jasně deklarovat : riziko si ponesete sami, vážení finančníci, nikoli politicky tlačit, že ve jménu rozvíjejícíc se ekonimiky může na úvěr dosáhnout každý. No aspoň je vidět, že tupani nejsou jen u nás.
Pěkně zavádějící název !
Ze zisků privátu stát nic nemá, pane ekonome ?
28. 09. 2008 | 22:03

Al Jouda napsal(a):

Ne vězení pro dlužníky, protože to jen zatíží státní kasu, ale pořádný veřejný výprask ! To byste viděli, jak by si pak takto vytrestaný člověk pečlivě rozvažoval své podnikatelské kroky !A ti přihlížející jakbysmet.
28. 09. 2008 | 22:22

BH napsal(a):

no přeně tohle jsme měl na mysli s těmi revolverovými kecy ....zanadávat si na finačníky ? A co dál - vzít na ně kvér, dát jim veřejný výprask, možná kamenovat.
JH naznačuje, že naší výhodou je lepší regulace, někdo by mohl říci že u nás je méně rozvinutý trh s novými sofistikovanými deriváty.
Ale buď to vyčistí trh za cenu množství krachů a nebo se to bude sanovat z rezerv a pod tlakem státu. Nebo zná někdo jiné řešení ?
28. 09. 2008 | 22:59

jogín napsal(a):

Mechanizmus vzniku americké krize je jednoduchý. Banka pujčuje více peněz než má svého kapitálu- a sama získává půjčkou peníze od jiných bank, protože její dlužník zaplacením něčeho zase peníze do finančního systému vrací. Takže základní kapitál funguje jako rezerva pro případ náhodné větší ztráty. Zisk je pochopitelně dán množstvím rozpůjčených peněz. Banka si nemůže dovolit víc rezerv než její konkurenti, měla by nižší zisky než oni a konkurence by ji zlikvidovala. Výsledkem je postupný růst poměru kapitál/pujčky, zvaný také leverage nebo těžkopádný český překlad páka. S růstem leverage samozřejmě klesá odolnost proti náhodným výchilkám v ceně spravovaného majetku. Větší výkyv na finančních trzích pak způsobí bankrot. Vidíme, že nestabilita je generována samotným trhem. Další faktory mohou nestabilitu systému poněkud modifikovat- například způsob odměňování managementu s prémiemi za zisk vede k ještě riskantnějšími chování. Představy tržních fundamentalistů o nápravě pomocí odpovědnosti a morálky jsou mimo mísu- trh opatrné chování trestá nižšími zisky (a nižšími odměnami managementu). Morální chování nemá šanci, když je odměňováno sankcemi. K tomu se samozřejmě přidávají operace na hranici podvodu- špatné uvěry pojistím a prodám dál, vydělám sice jen zlomek procenta, ale riziko má někdo jiný a investice je hned zpátky. Patří sem i třeba nadhodnocené akcie (dot com, Enron) atd.
Popsané mechanizmy mají ovšem další důsledky. Zvětšuje se množství peněz ve finančním sektoru a to mnohem víc, než tisk peněz centrální bankou. Jsou to peníze virtuální. Nadbytek peněz vyčerpá vhodné investiční příležitosti a vede k rozsáhlým špatným investicím. Snadné zisky finančního sektoru odsávají peníze vzniklé reálnou produkcí ve prospěch „kreativního finančnictví“. Tato éra končí, když se další expanze kreditu už nedá podporovat. Důkazem je krach všech investičních bank, které měly podstatně menší regulace a vytvořily si nové nástroje, na které se žádné předpisy nevztahovaly. Je vhodné zmínit i úlohu FEDu v americké krizi, který úvěrovou expanzi podporoval neúměrně nízkými úroky, alespoň od r 2000. Pochopitelně na ní mají zásluhu i lobbisté, co v zájmu větších zisků svých chlebodárců úspěšně bojovali za zrušení regulací u zákonodárců i v mediích. A plně tržní řešení, které doporučuje aby stát do finanční sféry nezasahoval? Nepochybně by mělo dočasný úspěch, ale finančníci by museli používat nové yellowbucky v nominálech vyjádřených bušly kukuřice.
Tahle interpretace je hodně podobná „australské theorii“, uvedené Fraserem v blogu R. Millera
28. 09. 2008 | 23:11

sokrates napsal(a):

Krize tím nekončí.
Nalitím státních peněz do soukromých institucí se vytvoří precedens pro pokračování v rizikovém chování bankéřů a kdo ví jak se projeví vzrůst státního dluhu USA o 50%? Devalvací dolaru,tím poroste cena ropy a dalších surovim které se obchodují v dolarech, celosvětová ekonomika se zpomalí a sklouzne do recese.Kde se to zastaví nikdo neví.Hostina končí,problém je v tom,že ůčet zase zaplatí ti nejchudší.
28. 09. 2008 | 23:13

Lex napsal(a):

Co říkáte, pane Havle, na majstrštych Nomury? Dohoda s vládou "o nestíhání a neútočení", stažení vzájemných pohledávek (no, stažení - ta vzájemnost nás stála, pokud se nepletu 3,6 miliardy Kč). Jenže věděli pappenheimští, že Nomura mezitím své pohledávky šikovně prodala Švýcarům (netušíte za kolik?), kteří teď za ně požadují kolem 300 miliard korun s tím, že pokud se s nimi vyrovnáme mimosoudně, bude jim stačit 80 miliard? Co na to premiér a ministr financí, nemáte informace? Naše media statečně mlčí.
28. 09. 2008 | 23:31

JC napsal(a):

Když pár let po revoluci se začaly vznikat nové banky jakp houby po dešti dle hesla co Čech to bankéř, Klaus zvedal prst a říkal, že se mu to moc nezamlouvá,protože ne každý může být bankéřem. Byl okamžitě osočován, že brání volné soutěži a kapitalismu. Když po čase banky stejným tempem krachovaly, byla to zase vina Klause, neboť dle kritiků i ze strany ČSSD zde nebyl žádný bankovní dozor a jako vzor dokonalosti byly uváděny USA, kde by se něco takového přece stát nemohlo..že ? Pane Havle váš názor, že náš trh jste očistil a že se munic podobného nemůže přihodit, se ve světle toho jak snadné si je dnes u nás půjčit peníze, kdo si je půjčuje a a co velmi najivní.
28. 09. 2008 | 23:36

tomas p napsal(a):

Obávám se, že na modlení je už zatraceně pozdě.
28. 09. 2008 | 23:44

Martin napsal(a):

Cela dnesni situace je neprijemna az smutna, ale jisty komicky nadech ji nedava jen to, ze ti co poucovali najednou stoji se stazenymi gatemi a nevedi co delat. Oni totiz si stahli gate, vytahli kyblik s vazelinou a prosi ty, kteri na jejich liberalni rady dlouhodobe kaslali o podporu.
29. 09. 2008 | 00:19

Jan Vaculík napsal(a):

S článkem p.Havla mohu souhlasit jako s většinou jeho článků (cítím to také tak), ale k podstatě krize doporučuji přečíst si taky poslední blog Kohoutův.

Je trochu laciné říct "vy jste nám dávali hraběcí rady, a teď na kolenou prosíte..." Má-li to platit doslova, tak by to chtělo říct konkrétně: jmenovitě kdo jakou radu kdy dal a byla-li špatná či dobrá, a zda je to opravdu týž, kdo teď prosí. Anebo to má být jenom takové plivnutí za americkým finančnictvím? No dobrá, pak je ovšem zároveň třeba vidět, že tenhle sektor posledních pár desítek let dobře sloužil ekonomice, která se s jeho pomocí mohla velkolepě rozvíjet. Takže teď se bude vracet jen malý díl toho, co se v minulosti odvedlo na daních.

Ale jinak s panem Havlem ve všem souhlasím. Swapové deriváty bych si nikdy nekoupil, a co se půjčování peněz týče, tak se držím starosvětské zásady, že důvěryhodným přátelům se má půjčovat zadarmo, a nikomu jinému peníze nedávat!
29. 09. 2008 | 01:52

tazatel napsal(a):

Stávající ekonomika je založena na zisku, který přináší lichva.
I když se tomu říká jinak. Akcie už dnes neznamenají podíl na konkrétní firmě a z toho vyplývající práva. Je to pouze druh losů.
Zisk není v žádné závislosti na hodnotě zboží.
Příkladem je reklama. Nikdo ji nepotřebuje. Nezvyšuje žádnou hodnotu a většinou nepomůže ani odbytu. Vydělávají na ní pouze ti co se podílí na její tvorbě a jejím šíření.
Výsledkem je skutečnost, že množství virtuálních peněz převyšuje množství peněz, které jsou něčím konkrétním podloženy.
29. 09. 2008 | 06:54

RUMCAJS napsal(a):

Správně pane Docente, srovnáváte naši krizi a tu Americkou.
Mají společný základ. Státní a polostátní vlastnictví.
Mertlík se Zemanam banky zprivatizovali a tím bankovní sektor vyčistili.
Američany nyní čeká to samé.
Jem rád, že jste to neopoměl zdůraznit.

P.S. Jsem zvědavý, jestli Američané budou tu pomoc selektovat. A pokud ano, jestli je nějaká Nomura taky zažaluje.
29. 09. 2008 | 06:56

RUMCAJS napsal(a):

Jo a s tou lichvou poněkud unavujete. Byl bych rád, kdyby jste uvedl čísla. Když jsem se díval kdysi na zhodnocení zákl. jmění třeba KB, pohybovalo se to na 2%. Tak jestli tomu se říká lichva ?
Chtěl bych vidět, kdo ze zdejších pisatelů by byl s takovou mírou hamižnosti spokojen.
Pokud jste tou hamižností myslel platy zaměstnanců bank, měl jste to zdůraznit. Určitě znáte nějaký bankovní odboráře, tak jim můžete domluvit.
29. 09. 2008 | 07:03

kanibal napsal(a):

George Soros ve své knize Úvěrová krize 2008 (vydané před fin.krachem v USA) varoval:

„V podstatě jde o to, že jsme vybudovali velmi mocný globální finanční systém, avšak založili jsme ho na falešných premisách. Totiž na představě, že trh má tendenci vytvářet rovnováhu a že výstřelky jsou jen náhodné. Takhle ale trhy nefungují. Pokusil jsem se vysvětlit pojem odrazu. Jak zaujaté názory účastníků tržních transakcí ovlivňují základní fakta, která trhy mají odrážet. Takže trhy propadají extrémům. A vytvářejí umělé finanční bubliny.
To, čeho jsme svědky nyní, je ovšem SUPERBUBLINA. Protože během nedávné doby docházelo k rozšiřování úvěrů a vládlo přesvědčení, že je možno nechat trhy, aby si samy dělaly, co chtějí. Říkám tomu TRŽNÍ FUNDAMENTALISMUS. A právě proto, že trhy propadají extrémům, vznikla celá řada finančních krizí. Avšak pokaždé zasáhly vlády a zachránily krachující instituce, stimulovaly upadající ekonomiku a přežili jsme pokaždé bez větších šrámů. Takže jsme přijali víru, že trhům je možno dát svobodu, že si mohou dělat, co chtějí. Tak tomu ale není.“
29. 09. 2008 | 07:18

Kamil napsal(a):

Co zbývá? Poděkovat někdejšímu ministrovi financí Pavlu Mertlíkovi, že neprofesionálně daroval očištěnou IPB soukromému subjektu ČSOB.
Co zbývá dál? Poděkovat někdejšímu ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi, že v roli ministra ČSOB (pardon financí) všemožně tento subjekt podporoval.
29. 09. 2008 | 07:49

radek napsal(a):

Pěkný a trefný příspěvek.

Zdravím p. Havla.
29. 09. 2008 | 08:05

radek napsal(a):

to Kamil
na rozdíl od modráků neměla soc. dem. příliš času na vymýšlení optimálních řešení, musela regovat rychle, z čehož samozřejmě vyplynuly některé chyby, modráci (kteří krizi primárně zavinili laxním a možná i dopředu kalk. přístupem )umí jenom ohrnovat nos nad jinými názory (a netýka se to jen bank)...
29. 09. 2008 | 08:09

SuP napsal(a):

Ó náš Velký Zachránče -
a co kdybyste se na ten problém zkusil podívat taky trochu "z druhého břehu"?
Pokud se soukromému sektoru daří, plní státní kasu on. Těžko ji plní obyvatelstvo tím, že utrácí za všecko o DPH víc. Pokud krize, nebo "chyba" přijde 1x za X let, není náhodou od státu trochu solidární se nápravy zúčastnit (on ten podíl státu na sanacích je vždycky jen opatrný podíl)?
Solidarita je, když se všichni snaží udělat co je v jejich silách, aby systém fungoval. Já osobně například nevidím solidární, když v okamžiku vyšší inflace začne ze všeho nejdřív řvát 10% pracujících ve státních službách, že se jim de facto snížily reálné příjmy. A ostatním snad ne?
29. 09. 2008 | 08:09

Slav napsal(a):

Ten systém by měl být nastaven tak, jak se něco začne čistit z veřejných prostředků, měl by ten nejvyšší manažer bručet natvrdo a škodu uhradit, něco jako odpovědný vedoucí v samoobsluze je jedno, kdo mu to rozkrade jestli jeho zástupce, prodavačky nebo zakázníci. Každá komplikovanost se dá rozložit do nějakého úplně jednoduchého výkladu, a ty miliardové arbitráže by měly hrazeny tím, kdo ty záruky dal. Stát je abstraktní pojem, když každý občan z jehož financí se bere se nemůže obrátit se žalobou na stát, tak ať se nemůžou nějací podvodníci za stát schovávat.
29. 09. 2008 | 08:33

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Proč nejliberálnější zeměUSA neopustí ten nefunkční státní model.(stát-balast)Stačí zprivatizovat armádu, policii,justici,senát, parlament,FBI.CIA,Zrušit státní symboly hymnu,vlajku a podobné hovadiny.Přece jakýkoliv státní zaměstnanec (president, ministr,senátor,běžný státní úředník) je neschopný iodiot, brzdící obyvatele před vstupem do ráje.Pravým opakem je soukromý sektor.Každý bankéř,manežer,makléř,obchodník,soukromý podnikatel je příkladným vzorem ctností.(svatozář nad hlavou)Tak to Rumcajs bohužel nefunguje.Všechny ideologie i ty nejlepší, padají na účasti lidí.Charakterové vlastnosti člověka nejsou státní,ale ryze soukromé. Byl bych v tomto případě trochu opatrnější.Zavání to mírnou demagoii.
29. 09. 2008 | 08:37

Slav napsal(a):

Pojištění v soukromé pojišťovně je na místě, ona pojišťovna by ho možná banku řídit.
29. 09. 2008 | 08:38

Slav napsal(a):

Divím se proč se DIAG HUMAN neřeší přes Stránského nebo Bojara, když se nenechali pojistit a rozhodovali mají smůlu.
29. 09. 2008 | 08:58

Teo napsal(a):

Vzpomínám v této souvislosti na případ jednoho známého, který si chtěl od banky před deseti lety půjčit 1000 000Kč na své podnikatelské záměry. Banka mu dala vědět, že si musí půjčit 5000 000Kč, jinak mu nepůjčí. Do pěti let zkrachoval a dodnes se potácí na pokraji bídy. Banka mu zhabala úplně všechno.
To je jeden z malička příkladů ukazující na neserioznost majitelů bank. Je to v podstatě lichvařina, upírské jednání s klienty. TAM by měl zasahovat stát preventivně a ne alibisticky čekat na dopady takového chování bank. Stát by měl jistit serioznost jednání a restat velmi tvrdě neseriozní!
Po pádu podnikatelů pro chamtivost bank, po pádu bank pro jejich přehnané ambice, tak to už je velmi pozdě na zásahy ozdravného charakteru. Pan Havel by měl upřesnit CO v této věci podnikl on a ne se chlubit jak se trápil svědomím při podpisu sanace bankovních průšvihů!
29. 09. 2008 | 09:02

jogín napsal(a):

Sup: 80% daní USA pochází ze zdanění fyzických osob.
29. 09. 2008 | 09:07

RUMCAJS napsal(a):

Zdesta:
Bohužel tady někteří směšujou dvě věci dohromady. Někdo z neznalosti, někdo proto, že mu schází logický myšlení a někdo, že mu to nařídil Tildozer-Jirka.

Stát, jako tvůrce zákonů,pravidel, dozorčí , soudcovská,represivní funkce atd, to nikdo nezpochybňuje.
Co zpochybňuju já a nejsem sám, je role státu coby podnikatele.

To znamená vytváření celních bariér,dotační politika, vlastnictví výrobních podniků,služeb či bankovních domů......

Já už jsem prosil prof. Hořejšího, ať mi napíše jméno liberála, který tvrdí, že trh nepotřebuje stát. Nikoho nenapsal, protože nikdo takový není. Můžeme se zeptat i docenta Havla, jestli někoho takového nezná. Dopadne to stejně.
Podsouvání liberálům, že nechtějí stát , to dělají pouze troubové, když jim dojdou argumenty, nebo lépe řečeno, když žádný nemají.
29. 09. 2008 | 09:25

Slav napsal(a):

Teo:
Před deseti léty je doba Klausovy slávy a těch příkladu by jste tady nasbíral spousty. Jedná se o dobu kdy lidé a stát přicházeli o hodně, zadlužení státu rostlo, ale bylo relativně malé. Nastartovalo to úpadek viz tento blog. Macek a další to více méně přiznávali, říkali tomu něco jako objevování. Ti kteří to řeší jsou napadání poučkami objevitelů, objevitelé jsou stále silnou politickou silou lidé je mají rádi a volí je.
29. 09. 2008 | 09:29

jogín napsal(a):

Sokrates: Američané už platí a to nejen nejchudší. Po nástupu neoliberalistů s jejich heslem Greed is good aneb hrabivost je dobrá je roční nárůst reálných platů za posledních ca 20 let kolem 0,3%, takže si ročně polepší o jednu návštěvu kina. Od roku 2000 je úplná stagnace reálných mezd i u absolventů univerzit s hodností Msc. Od r.1980 skončilo 80% navýšení příjmů u 1% obyvatelstva. Životní úroveň se udržovala rostoucím zadlužením a zvýšenou zaměstnaností žen. Ani u střední třídy nedošlo k verifikaci tvrzení, že zvýšení příjmů podnikatelů povede k obecnému blahobytu.
29. 09. 2008 | 09:44

Honza napsal(a):

Slyšel jsem jeden úsměvný příběh z jedné české banky z poslední doby, kdy padaly akcie. Jeden cikán tam investoval v rámci privátního bankovnictví 3 mil. Kč. Když se přišel zeptat , jak to vypadá, sdělil mu privátní bankéř, že už tam nemá 3 ale jen 2 mil. Kč, protože zainvestoval do akcií. Cikán mu tedy řekl, že za týden tam budou 3 nebo toho bankéře zabije. Údajně to banka dorovnala. Tak mě napadá: nebylo by lékem na finanční krize víc takových cikánů?
29. 09. 2008 | 09:46

neo napsal(a):

Honza:

asi další Urban legend :)
29. 09. 2008 | 09:54

Rejpal napsal(a):

Článek se mi líbí, řešení problému nikoliv.

Proč musí mít nezaměstnané socky horší životní standart kvůli zkrachovalým finančníkům? Proč se zbytek života zhorší důchodcům jen pro čísi nenažranost a jeho touze po nepřiměřeném zisku?

Myslím si, že problém bude trvat tak dlouho, dokud budou "úspěšní zbohatlíci" ve společnosti považováni za slušné spoluobčany, nikoliv za nepotrestané kriminálníky náležející do horší kasty lidí, než jsou nezaměstnané socky.
29. 09. 2008 | 10:24

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
mně se to zdá trochu nářek nad tím jaký to bývávalo .
Moje zkušenost s trhem je , že každý se snaží fixlovat . Jak ? podívej se na ten dnešní "trh" .
Zažilo se , že nikdo neuvádí ceny .Dřív bylo běžný že ceny byly u všeho dostupný . Dneska požádáš o katalog s ceníkem a přijde ti katalog s tím že ceník je strašně rozsáhlý ,když něco chceš - obrať se na nás ! Zajímavý , zboží se tam vejde , cena ne ,viď ? A to už třeba i z Tchaj-Wanu , kde tyhle manýry nemívali .
Je jasný že tímhle způsobem se opravdu neobchoduje ale zkouší tvoje blbost a nervy .
Tohle umožňuje dát ceny každýmu jiný ,kdo je vytrvalej postupovat shora dolů. Přitom cena je naprosto základní informace .
Kupodivu se tohle zavedlo , dneska dozvědět se cenu je tak zamlžovaný různými "bonusy","malusy" a jinými pindy , že ti znemožní prakticky srovnání .
Ten "trh" z pohádek a literatury 18. století fungoval snad poměrně průhledně .
Potíž je , mluví - li dnes někdo o trhu , myslí jenom jinak strukturované "čachry" .
K tomu jednoduchému se ale nikdo vracet nechce , protože to nejde , navíc jsme z toho všichni víceméně živí .
Problémem státu se ale asi trochu stává , že je jeho reprezentace v rukou privátu .
Když vidíš jak se platí za to když někdo jde proti vůli mocných firem , neudiví to .
Takže na tom jak by to "MĚLO" vypadat se určitě shodneme , důležité spíš je , co je možné .
Takhle vidím i řeči o tom jak se máme bránit před Ruskem vojensky .
Propána vždyť kdyby to opravdu potřebovali tak si nás koupí i s Řáholcem několikrát .Pěkně v bílý košili .A na to nám žádný rakety nepomůžou .tK
29. 09. 2008 | 10:31

RUMCAJS napsal(a):

tK.
Karle,věř mi, ty veliký firmy,jsou ty poslední, kdo by si přál volný trh.Kdybych nebyl záprdek, ale firma s deseti tisíci zaměstnanci, choval bych se asi takto.

Pane Rumcajs, nemáte zaplacený zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance.
Sory pánové, ale snad počkáte, nebo chcete mít o 10000 nezaměstnaných navíc..... a politik přiskočí a řeší na úkor mé konkurence.
Pánové,sory, ale to Čínské zboží je levné. Co takhle nějaké clo ? Nebo chcete mít .....

Hoši, potřebuju státní zakázku, nebo.... Vzpomínáte na to, jak jsem Vám financoval skrz důchodce volební kampaň,ne ?

Karle, přesně takhle to dělal sladký Tony, Fico, Topolánek,Zeman.....

Místo aby buclatá ,drahá firma padla a rozbila se na tisíc kousků, budeš nucen nakupovat její služby skrze pokroucené státní zásahy . A sociální cítění, to je to poslední, co tyto zásahy sledují.

A ty nešťastné ceníky. Tak ty Karle netiskneme ani unás v Řáholci.
Důvody jsou zhruba 2. Ad.1 se vstupy neustále mění a tisk ceníků taky není zadarmo. Ad.2 tím dáváš konkurenci výhodu "informace". Ale nevidím v tom problém. Od každého můžeš dostat nabídku, která má omezenou časovou platnost a najdeš tam vše , co potřebuješ.

P.S. Doufám Karle že nejdeš k volbám !
29. 09. 2008 | 11:44

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
Vstupy se sice mění , ale když jde aspoň o to mít +-nějaký srovnání , pomůže i loňský ceník .V mým oboru aspoň jo .
Co si mám pak myslet když ti napíšou na objednávce uvádějte číslo nabídky ?
Maji tam ještě ke všemu bordel a bojeji se že by nevěděli kolik ti maji vyfakturovat .
Jinak s potěšením vidím že tě to od včerejška ještě nepustilo , máš ještě zbytkovej magnetizmus .Mně to už zas neva .Jsem asi podobnej trouba .
Ahoj , tK
29. 09. 2008 | 11:55

Ford napsal(a):

No apoň jste se přiznal, že máte podíl na rozkradení státního rozpočtu pod záminkou asanace bank. Ještě pár takových přiznání a možná by šel pro vás zloděje udělat extra tribunál.
29. 09. 2008 | 15:56

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi, o libertarianech a Rothbardovi jste slysel ?
29. 09. 2008 | 16:04

Martin napsal(a):

ups omlouvam se trebakarlovi, nejak mne to podepsalo za nej vyse Martin
29. 09. 2008 | 16:04

třebaKarel napsal(a):

Pane Stejskale ,
asi v prúběhu toho "vyjímečnýho stavu " , stalo se že někomu přilítla moje přezdívka třebaKarel .
Jsem na to sice docela hrdý , jelikož se tam autor zmiňuje o něčem , o čem nemám já ani ponětí , ale už jsem si to užil dost a pořádek musí bejt .

třebaKarle druhý,
Pokud je to ale tak , že se Vám líbí moje jméno , opravdu mi to lichotí .Pokud mně požádáte, uvolním Vám svoje jméno za symbolický obulus moc rád .
Stejně už mám vymyšlený lepčí , Heč !
A hlavně si pamatujte , Rumcajsovi TYKÁME !
Váš tKprvní
29. 09. 2008 | 17:54

třebaKarel napsal(a):

Martine ,
vidíte , to je z toho mýho systematizmu , řádek po řádku , shora dolů . Kdybych četl odzadu , ušetřil bych si to vyšetřování .
Ale fakt mně to potěšilo . Já už jsem viděl jak nějaká cizí tajná služba svolala tajnou schůzku a dohodli se že s tim tK museji už něco udělat .Takovej že je to ledoborec .Že mám napíchnutej telefon a do vířivky nemůžu ani náhodou .Radši snad ani do koupelny .Tak se mějte , škoda ,mohla bejt legrace , Váš tK
29. 09. 2008 | 18:02

Kritik napsal(a):

Autor píše: >>Příčinou všech krizí je hlad po hospodářském výsledku, lidově řečeno „nenažranost.“ <<

Není však příčinou všech finančních krizí stále vzrůstající "nenažranost" těch nejbohatších?
29. 09. 2008 | 18:22

Ada napsal(a):

Problém všech socanů je v tom, že do státní kasy hrabou až na její dno, pak se poroučejí. No a pak, pane Havle, zase musí přijít někdo, kdo aspoň zakryje její dno...
29. 09. 2008 | 18:59

Wonderland napsal(a):

Vážený pane podepisovači tisíce finančních injekcí, srovnáváte tu nesrovnatelné.
Zatímco banky v US se dostaly do krize díky benevolentním hypotékám, které poskytly milionům obyčejných lidí, u nás se úvěry rozdaly kamarádům - pár jedincům z řad Kožených, Krejčířů apod., kteří s miliardami skončili za hranicemi.
Na ně čeští daňoví poplatníci přispěli NEVRATNĚ téměř bilion korun.
V US jde o pomoc vratnou, vláda problematická aktiva odkoupí a po pár letech až dojde k stabilizaci finančních trhů opět odprodá.
Takže s tím vychvalováním sociálně demokratických vlád bych byl opatrný...
29. 09. 2008 | 21:55

chemba napsal(a):

Pane Havel,trefný a výstižný příspěvek.Ono to totiž jinak asi nikde ve světě nejde.Jak říká klasik: Nemusí se vám to líbit, nemusíte s tím dokonce ani souhlasit, ale to je to jediné co se s tím dá dělat.
01. 10. 2008 | 14:50

Jirka napsal(a):

Nemáte na splátky? Nevadí. Jednu za vás zaplatíme a potom se nestačí divit. Skvělý článek. Jako vždy z vaší klávesnice.
04. 10. 2008 | 21:17

peso15 napsal(a):

Nikdo nerekl narovinu:
Nekrestansky urok, je ten zadrhel.Urok je ten previt.
05. 10. 2008 | 07:52

Taar napsal(a):

Je opravdu úsměvné, kde "modří chlapci" ještě dnes berou tu drzost hlučí, poučují a pochopitelně útočí na ČSSD.
Řekl bych to asi takto, vážení "modří chlapci":
Nejen že do lejna šlapete, ale dokonce už i po sobě ho mažete.

Jinak Vám přeji krásný a stále "modrý" den.
08. 10. 2008 | 13:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy