Koho volí vzdělanější?

07. 02. 2009 | 13:49
Přečteno 11960 krát
Podle tradovaných starých pověstí českých prý vzdělanější volič dává přednost pravicové ODS. Analýzy volebních výsledků STEM z podzimu minulého roku však boří mýty, které průzkumů neznalí dosud trousí v diskusích: Naše voličská aristokracie zásadně změnila preference.

Voliči ODS z podzimu 2008 už vůbec nejsou vzdělanější. Z vysokoškoláků na podzim 2008 volilo ČSSD plných 41 %, ale ODS o celých devět procent méně. To je zásadní změna. Ztráta voličů ODS mezi vysokoškoláky je přímo osudovým masakrem, zmizely jich více než dvě pětiny.

Tvrdí se často, že volební vítězství ČSSD v krajských volbách způsobilo Paroubkovo „demagogické“ tažení proti poplatkům ve zdravotnictví. Zdá se potom, že požadavek zrušení Julínkových poplatků ve zdravotnictví vůbec nejvíc účinkoval na „prostomyslné“ české vysokoškoláky. V žádné jiné skupině totiž nebyl propad voličů ODS tak výrazný.

Není to jediná skupina, která reaguje na údajný populismus. Vždycky se tvrdilo, že studenti nesnáší levici a budou stále volit napravo. No vidíte, a v minulých volbách o tři procenta studentů více už volilo ČSSD než ODS.

Výrazné změny zaznamenaly i další skupiny. Pokud jde o podnikatele, stále jich výrazně víc volí ODS. Nicméně počet voličů v této kategorii klesl ODS o více než třetinu, zatímco u ČSSD vzrostl téměř o polovinu.

ODS zatím zůstala jen většinová podpora u nejbohatších skupin obyvatel. Střední a nižší střední třída volila s převahou ČSSD. ČSSD drtivě vyhrála boj o voliče, kteří se deklarují jako politický střed. A celá desetina těch, kdo v roce 2006 volili ODS, na podzim 2008 dokonce volila ČSSD.

Časy se mění. Určitě ale není žádný důvod zpychnout. Opakuji, že důvodem volebního výsledku byl katastrofální výkon ODS. Topolánkova ODS byla opravdu velice špatná. Pokud chce ovšem ČSSD výsledky udržet, musí být do budoucna mnohem lepší. Výsledky v dlouhé řadě totiž ukazují, že volič ČSSD není až tolik ideologický. Chce výsledky. A trestá ztrátu důvěry.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Pozor na hlasování poslanců ČSSD v Parlamentu ! Vysvětlete, prosím, proč většina vašich lidí hlasovala pro zákon, který omezuje novináře ve zveřejňování získaných informací !!!!! Udělejte o tom zvláštní příspěvek do blogu.Jak by asi hlasoval pan Paroubek, který nebyl přítomen ? Jak jste hlasoval Vy ?
07. 02. 2009 | 14:01

Stanislav Křeček napsal(a):

Nikdo neomezuje noviře v publikování v získaných informacích. Ale v celém demokratickém světě je zakázáno publikovat části trestního spisu které byly - jak jinak - získány protiprávně. Nikde jinde si to novináři nedovolí a nikdo to za zásah do svobody slova nepovažuje.
07. 02. 2009 | 14:08

PRD napsal(a):

Že ČSSD volilo tolik vysokoškoláků jste dosáhli tím,že jste opět slepě slibovali školství zdarma.Z jakého důvodu by mělo být studium na vysoké škole zdarma?Zaplatíte to zase z vašeho (našich daní)?To už jste tímto způsobem začarovali se zdravotnickými poplatky!Kde na to chcete hergot brát?To si zase půjčíte,nebo co?Já vím,váš Jyrka prohlásil,že se dluhy platit nemusí a bohužel si na tento životní styl zvyká díky vaší propagandě spousta lidí a ktomu jsou navíc ještě ochotni si jednou měsíčně vystát frontu na sociálce kvůli různým přídavkům,jenom aby nemuseli makat!Raději okradete návrhem zvýšením daní pro lidi s "nadprůměrným příjmem",což jsou mimo jiné i lidi s vysokoškolským vzděláním jen pro to,aby jste mohli rozhazovat nemakčenkům!Zkrátka,makáš,seš schopnej,tak zaplať!Seš k ničemu,flákáš se,neboj,my se o tebe postaráme!To je vaše politika!
07. 02. 2009 | 14:14

Admirál napsal(a):

Pane Havle, zajímá mne prosím, co udělá vaše strana s radarem. Již dlouho jsem neslyšel jasné vyjádření. Před volbami do EP by to bylo dobré slyšet.
07. 02. 2009 | 14:17

BL napsal(a):

Křečku křečku, toto už jste říkal. A to že to je zakázáno všude znamená že se to má zakázat i tady? Kdyby všude kastrovali křečky, zvedl byste pro takový zákon taky ruku?
07. 02. 2009 | 14:18

Vilém napsal(a):

Tahle údajná analýza je jen lacinou demagogií. Podstatný je podíl jednotlivých vzdělanostních skupin mezi voliči dané strany, ne podíl strany získaný mezi voliči s určitým vzděláním. Ostatně je nesporné, že pokud podíl lidí s VŠ vzděláním v populaci vinou rozbujení typicky socanských oborů jako sociální práce neustále narůstá, zanedlouho nebude možné stupeň vzdělání použít ani orientačně jako ukazatel vzdělání skutečného, protože primitivní socialistický úředník ohánějící se titulem a prostituující se za mrzký peníz s ČSSD není ani náhodou stejně vzdělaný jako nějaký technik nebo jiný produktivní člověk, který by se k volbě ČSSD ani náhodou nesnížil.
07. 02. 2009 | 14:22

ar napsal(a):

No vidíte, vy jste zrovna takový případ prostomyslného vysokoškoláka. Zkusil někdo udělat průzkum volebních preferencí u těch, kteří ekonomii vystudovali?
07. 02. 2009 | 14:32

Kamil napsal(a):

Pane Havel
vysvětlete mi prosím tuhle větu:
" Pokud chce ovšem ČSSD výsledky udržet, musí být do budoucna mnohem lepší."
To jako, že budete více špinit Topolánka? Nic jiného mě nenapadá.
Hezký den.
07. 02. 2009 | 14:37

MerryMan napsal(a):

Pane Viléme,
Vaše názory mne velmi zaujaly. Nerozumím ale větě:"Podstatný je podíl jednotlivých vzdělanostních skupin mezi voliči dané strany, ne podíl strany získaný mezi voliči s určitým vzděláním." Mohl byste upřesnit?
Rovněž Vaše tvrzení "...protože primitivní socialistický úředník ohánějící se titulem a prostituující se za mrzký peníz s ČSSD není ani náhodou stejně vzdělaný jako nějaký technik nebo jiný produktivní člověk, který by se k volbě ČSSD ani náhodou nesnížil." Já jsem technik a vím, že studium techniky je náročnější, než studium humanitních oborů. Do dnešního dne jsem si ale netroufl tvrdit, že absolvent humanitního oboru "není ani náhodou stejně vzdělaný" jako já. Je vzdělaný v jiném oboru, to ano. Ale více nebo méně vzdělaný? Mohl byste ho doložit nějakými statistikami.
07. 02. 2009 | 14:39

pumprlidentlich napsal(a):

Nic neobvyklého. Obrovské množství tzv. vysokoškoláků typu kurz mezinárodních studií a podobných netáhel nic jiného volit nemůže. Jejich kvalifikace jim dává jedinou možnost seberealizace, seděním na státním úřadě a buzerováním lidí. Kariéra každého socialisty. Velká část těchto "všechno vím, všechno znám" se realizuje i v dnes módním klimatickém boji (evolucí vzniklého z třídního a rasového boje). Jsou i základem pro další typ kolektivizace. Opět se stejným výsledkem.

Havel má pravdu. Nejsou použitelní vysokoškoláci. Chybí především technici. Ti schopnější odcházejí za lepším. U nás zůstávají například odborníci na jadernou energetiku typu Mgr. Kuchtová.

Místní socialistické panoptikum jistě předvede, co tvoří základ voličů socialismu. Všeoborový genius vlk je učebnicový příklad.
07. 02. 2009 | 14:40

akl napsal(a):

Kamil: nene navrhne více ekonomický skvostů tak jako v tom jejich programu řešení ek.krize, v plánu na intelektuální úrovni Ratha, Havla, Paroubka, Sobotky a patolízala Hořejšího.
07. 02. 2009 | 14:41

Vertigo napsal(a):

Ano, určitě by bylo velmi zajímavé t vysokoškoláky roztřídit na humanitní a techniky. U těch humanitních bych se nedivil ani 70 procentům.
07. 02. 2009 | 14:44

Neopřemyslovec napsal(a):

...Z vysokoškoláků na podzim 2008 volilo ČSSD plných 41 %, ale ODS o celých devět procent méně...
Je nutné rozlišit vysokoškoláky. a) živící se z privátních zdrojů. b) živících se z mandatorních zdrojů. ODS volilo 99% vysokoškoláků existujících z privátně vydělaných zdrojů. ČSSD volilo 99% vysokoškoláků existujících z dodaných zdrojů. Člověk se univerzitně vzdělává proto, aby byl kapitalista. Teprvé když se neprosadí, tak utíká pod kolektivická "křídla". Pro vysokoškoláky z ČSSD je nejdůležitější "přetransformovat" elementární, sofistikované atd. informace, do parametrů zpracovatelné občanům s nižším chápáním. Léčím postižení, kterým jsou postižení ti s základním vzděláním, tak ti s vysokoškolským vzděláním. Proto musím metodiku výkladu přizpůsobit rozumovým parametrům.Pané J. Havle! Měl by jste se naučit přizpůsobovat své články k parametrům občanů podobným vašemu vzdělání. Pokusy s vcítěním se do parametrů proletářských vám nejdou. Škoda, že jako v případě poloviny Rátha a poloviny Hitlera nejde udělat vaše foto z poloviny Stalina a z poloviny J.Havla!
07. 02. 2009 | 14:49

Vilém napsal(a):

Merryman
Čemu na tom nerozumíte? Pokud chceme obraz typického voliče určité strany nezkreslený velikostí elektorátu, pak samozřejmě musíme zkoumat, jaký je podíl lidí určité vzdělanostní skupiny mezi voliči dané strany, ne kolik voličů z dané vzdělanostní skupiny volilo danou stranu. Konkrétní hypotetický příklad, kde se výsledky rozcházejí (zdůrazňuji hypotetický, protože skutečné údaje neznám a jde mi jen o ilustraci rozdílu): Humanistická strana - 95% studentů a VŠ vzdělaných, 5% ostatních, ČSSD - 25% studentů a VŠ vzdělaných, 75% ostatních. Podíl na vzdělanostních skupinách - Humanistická strana 1% u studentů a VŠ vzdělaných 0,1% u ostatních, ČSSD 20% u VŠ vzdělaných, 40% u ostatních, což by naznačovalo, jako by voliči ČSSD byli vzdělanější.
Právě takto ale argumentuje pan Havel ohledně ČSSD a ODS - prostě zneužívá toho, že ČSSD volilo loni víc lidí než ODS.

Pokud jde o vzdělání, pak musí být samozřejmě hodnoceno podle nějakého ukazatele, ale nelze ho s ním ztotožnit. Student humanitních oborů samozřejmě nemusí být méně vzdělaný než student techniky, ale lze říci, že humanitní obor lze absolvovat s menší sumou výsledných znalostí a schopní než techniku, což zřejmě platí zejména pro osoby se sklony k volbě ČSSD, a právě tyto obory se díky nižší náročnosti nadproporčně rozbujely. ;-). Pak formální stupeň vzdělání ztrácí hodnotu jako ukazatel vzdělání skutečného.
07. 02. 2009 | 14:54

Jedla napsal(a):

Když se Julínkovi postavili doktoři (komora)i university (za nesmyslný návrh o fakultních nemocnicích), tak jste to dostali zadarmo. Školství už jste měli, tam ta změna nebyla.
Ale modří příště na pouhé snižování daní nevsadí. Už vědí, že neopravené silnice, nefungující úřady, soudy a policii, nefungující školství a placené zdravotnictví lidé za dvě tři procenta dolů z daně nevymění. I modří už vědí, že lidé vnímají ČR jako stát (institucionálně), ne jako plochu území. Proto ten odklon k nacionalismu a náhlý zájem o národní zájmy. Jsem vážně zvědav, jak zareaguje oranžová.
07. 02. 2009 | 15:07

lenox napsal(a):

Pane profesore,
píchl jste do vosího hnízda, ale s pobavením jsem si přečetl názory Vašich oponentů, kteří jsou Vámi uvedenou statistikou zhrzeni. Není divu, nahlodal jste jim přesvědčení, že jejich stranu volí elita.
To Neopřemyslovec :
je to možná z důvodu koncekventní negace kulminující k absurdnímu antagonismu, vůči reálnému nazírání na positivní rezultáty a jejich momentální eventuality.
07. 02. 2009 | 15:10

Rumcajs napsal(a):

Jestli to není tím pane docente, že VŠ už dávno není výběrová škola ale prachsprostá "masovka".

Taky by stálo za to znát, jak se stranické sympatie dělí u VŠ vzdělaných lidí dle věku a typu školy.

Dal bych si tip, že u technicky vzdělaných lidí nad 30 let jste takřka bez šance.
07. 02. 2009 | 15:12

bigjirka napsal(a):

Viléme, občas z Vás žasnu.. a teď Vás částečně podpořím. MerryMane, humanitní vzdělání nejsou jen špičkové obory na UK. Dnes kdejaká vesnická "universita" vyučuje všeliké sociopatologie, humanoidismus a cikánologie, poblitkologie a další trotllogie, které se vzděláním mají společného to, že se při učení rovněž sedí na prdeli.
07. 02. 2009 | 15:14

BudaFriend napsal(a):

Priklon vzdelanych lidi a studentu zvlaste k liberalni pravici byl po konci komunismu celkem logicky. Za dvacet let se kyvadlo vratilo do tradicni ceske polohy "lehce vlevo" od stredu. Ta poloha je asi prirozena, protoze u nas chybi politicke vrstvy (aristokracie, krestansti konzervativci, tradicni bohate rodiny), ktere tahaji politiku jinych zemi vyrazneji doprava.
Kdyz se clovek podiva na ceskou politiku optikou globalniho pravo-leveho spektra, tak zjisti, ze - pres vsechno stekani mezi ODS a CSSD - mame jen dve socialni demokracie - modrou a oranzovou. Volici proste nedovoli extremistum v ODS stahnout partaj prilis doprava. Snad je to dobre, neb je nadeje, ze spis nez ideologickych debatach bude ceska politika o pragmatickem reseni problemu a vyzev, ktery celime.
07. 02. 2009 | 15:14

abra napsal(a):

to pumperlidentlich:na tom co říkáte je dost pravdy.Rozlišíme-li vzdělance kvalitou,zaměřením,potřebností.Sesociálními inženýry nezmodernizujeme výrobu a výzkum,spíše ji v lepším případě humanizujeme,ne produktivizujeme.
Ovšem jinak bych to co J.Havel říká očekával,protože mezi podnikateli moc VŠ není.Bohatí za ODS,vzdělaní za ČSSD.V době husitských Lipan to bylo zcela obdobné-sirotci velmi vzdělaného Prokopa Holého imponovali Evropě až k mezinárodnímu uznání-Basilejská kompaktáta.O rok později je husitští zbohatlíci a monarchisté upálili ve stodolách.Hodně tomu napomohl váhající politický střed-Čapek ze Sán svou neutralitou.Česká politická polarizace má neušlechtilé a nebezpečné kořeny.K vlastní škodě.Měli bychom se polarizovat jinak než bohatstvím nebo vzděláním.Na první místo -produktivita a úspěch celku nad partikulární zájmy.Ty nakonec vždy vedou k odstředivým silám,extrémům, pustošení,divergenci.Každý kdo může a pracuje je potřebný,kdo lépe-ještě víc.Ne se tomu ještě vysmívat,považovat je za hlupáky.
07. 02. 2009 | 15:18

JD napsal(a):

Autorovi:

Velice relevantní, aktuální i nadšasově platná statistika s fajt, že pravice, rozhodně také ta česká, si v demokratických zemích nemůže ani zdaleka nárokovat monopol na volební hlasy a politickou podporu vzdělaných, profesně nebo i podnikatelsky úspěšných voličů.

Ostatně nejen Obamova kampaň, ale i Blairovi Lauboristé v USA, pochopitelně SPD v německu atd. vyhrávali, nejednou drtivě a opakovaně právě díky podpoře vzdělaných tříd.

Uvažovat a volit středolevě nění znak bolševismu, nevzdělanosti nebo nepspěšnosti.

Je dobré, že v tomto ohledu i u nás zaznamenávámě celospeolečensky a skutečný národní zájem také sledující posun. A nadcházející volby do Europarlamentu, kdy je v národním zájmu vyhodit Zahradilovce, s nimi proti potřebné integraci EU bojující komunisty, bobolinu i Vovku Železného, tedy tyto pseudovlastence, jsou dobrou příležitostí k projevení se právě těchto vzdělaných, úspěšných vrstev, které právěm vidí své uplatnění se a zájmy v integrované Evropě.
07. 02. 2009 | 15:33

green napsal(a):

Milý docente,
tentokrát musíte být korigován, a to fakticky. Z rozpočtu podzimní kampaně věnovala ČSSD až 10 mil na výzkum, jehož cílem bylo, zejména to, čeho se lidé obávají. Dvorní výzkumná agentura čssd STEM zjistila leccos, nicméně americká firma PSB, která kampaně čssd zcela ovládá a řídí jak obsahově, tak politicky vybrala zdravotní poplatky a vsadila opět na negativní kampaň jako v roce 2006. A protože modří hejtmani odmítali celostátní kampaň a obranu a chtěli jen své regionální kampaně, PSB trefila a trfu neustále prohlubovala dalšími koly výzkum-kampaň- výzkum. Práce se strachem samozřejmě vedek posunům v preferencích voličů, ustrašené reakce jsou jiné, zvláště pak když z druhé strany stojí takoví machři jako pan Bendl, nebo nezkorumpovatelný hejtman Šulc, nebo Liberceký Syner- Skokan atd. Chápu, že toto ani zarytý volič modrých jaksi nechtěl a že mnozí se opravdu dostali pod tlak PSB. Otázka však milý Jiří zní platáí, že ČSSD=americká PSB, je předseda Paroubek jen převlečený Penn Cambel nebo Mark Schoen? A může STEM donekonečna tlačit i v situacích, kdy se karta otáčí jako nyní? Jste leader Jiří, tak přemýšlejte, odpověď opravdu, ale opravdu nebude snadná.
07. 02. 2009 | 15:47

MerryMan napsal(a):

Vilém a bigjirka:
Pánové, já jsem chtěl fakta. nedodali jste je. Pokud nejste schopni na podporu svého názoru uvést nějaké statistky, tak si ponechám svůj názor, to je: "Lze možná hodnotit náročnost jednotlivých studijních oborů, z rozdílné náročnosti není ale možno vyvozovat že humanitní obor se absolvuje s menším počtem znalostí". Je to jako kdybyste měli rozhodnout, jestli je Jágr lepší hokejista nebo Nedvěd lepší fotbalista. Nebo kolik dějepisných dat se rovná 3 Newtonovým zákonům. A navíc si pánové musíte uvědomit, že průměrný absolvent mat.-fyz. fakulty zná z matematiky a fyziky více než Newton a Einstein dohromady. Se schopnostmi by to asi bylo jiné, ale nelze to prokázat.
07. 02. 2009 | 15:57

Vilém napsal(a):

Merryman
Samozřejmě si ponechte svůj názor, mně zase připadají věrohodnější tvrzení bigjirky. Pokud vzdělání nechápeme zcela formálně jako počet let ve škole, pak udělení stejného titulu nemůžeme považovat za důkaz, že jde o stejně vzdělané osoby. Vychovatelka v MŠ při vší úctě k její práci není stejně vzdělaná jako bakalář technického oboru, což obdobně platí pro různé sociální pracovníky a úředníky s pseudovzděláním vynuceným standardy a dosaženým třeba dálkově.
Hezký den
07. 02. 2009 | 16:05

MerryMan napsal(a):

Vilému:
Buď nechcete, nebo nemůžete pochopit. Lze napsat spoustu slov na toto téma, ale já zopakuji dvě prosté otázky:
"Je Jágr lepší hokejista nebo Nedvěd lepší fotbalista."
"Nebo znalost kolika dějepisných dat se rovná znalosti 3 Newtonových zákonů."
V každé otázce máte dvě možnosti. Pokud je pravda to, co tvrdíte, musíte být schopen rozhodnout a své rozhodnutí odůvodnit.

Nepíši tento příspěvek ani tak pro Vás, vy svůj názor stejně nezměníte ale možná si to přečte i někdo jiný.
07. 02. 2009 | 16:20

Vilém napsal(a):

Merryman
Pak bychom tedy nemohli ani říci, že třeba VŠ vzdělaný člověk je vzdělanější než někdo vyučený jako kuchař.
Možná by neškodilo uvědomit si, že kategorizace společenských jevů je určitým dobře zdůvodněným postupem, ale nikoli dogmatem hodným bezduchého a nekritického přijímání.
Vaše kritérium uvedené v tom protipříkladu by udělalo v hodnocení vzdělání takový chaos, že ho nelze použít, a tím pádem nemá hodnotu ani pro pozitivní nebo negativní odpověď na otázku, zda je humanitní (ostatně sociální práce není humanitní obor) vzdělání v podmínkách ČR rovnocenné technickému nebo přírodovědnému.

Osobně samozřejmě nehodnotím strany podle vzdělání jejich voličů, ale s touto snobskou myšlenkou dnes vyrukoval pan Havel.
07. 02. 2009 | 16:29

Pocestny napsal(a):

MUHAHA , to je mi řečnění okolo lapidárního demografického faktu....

Levici před dekádou ještě vedli ti vymírající VUMListé a kováci odboráci, dnes na jejím čele řádí normalizační lehkoživky a oduševnělí osmašedesátníci (dnes i věkem)

Levici volí ti, kteří visí státu za kapsu, tedy "pracující inteligence eráru" zejména, a hlavně, když jim táhne na důchod.

Poslední volby byly dobrou ukázkou toho, jak občas volí ti, kteří normálně jedou na chatu a nevolí ti, kteří normkálně tak činí.

Synergie nízkosti, která ovšem na obou stranách má opačné projevy. V obou případech jde o reakci na obdobnou míru úpadku na jedné či druhé straně.

Zatímco od modrého buranství se odvracejí všichni, kteří na něm nezávisí, rudooranžová agrese naopak sbírá malomyslné do obrovského kotle negativního tlaku.

Odbržďuje v lidech to, co jim kultura zapovídá, i když to do ní balí...
07. 02. 2009 | 16:36

Řeřicha napsal(a):

A co vysokoškoláci, kteří nevolí ani jednu z obou partají? Zanedbatelný zlomek, pane docente? ;)
07. 02. 2009 | 16:41

fafnir napsal(a):

MarryMane
vy byste svůj názor nezměnil,i kdyby vám bylo dodáno několik desítek stran statistických údajů,minimálně byste je označil za nevěrohodné,tak nemlžte.
Druhou věcí je,kdo je dnes považován,tedy spíše se považuje za vysokoškoláka.Zhusta jsou to absolventi bakalářských studií,velmi často sotva dosahujících kvalit průmyslováků,a to ještě v oborech tak zásadních,jako je škola sociálně právní a jí podobné.Proto se sám veliký Rath tak zhlédl ve svém projektu tak zvané středočeské university. Nakonec,sám nadrom Ščuka jednu takovou "vysokou školu "provozoval.Tito absolventi opravdu soc. dem. a levici vůbec, velmi často volí,neb kdo jiný jim dá zaměstnání,kde se nemusí pracovat,než zbytečně zbytnělá krajská a státní správa.Příznačný je její nárůst v krajích po posledních volbách.
07. 02. 2009 | 16:53

zdesta napsal(a):

Takže absolventi medicíny,ekonomie,přírodních věd a dalších oborů které nejsou exaktní volí spíše levici.Absolventi věd které nepatří mezi humánitní zase pravici. Takový matematik,fyzik,chemik a další volí raději neoliberální pravicový směr,protože politická ekonomie a filisofie je věda "exaktní" a tudiž ji lépe rozumějí. Tak takové tvrzení považuji za nebetyčnou demagogickou pitominu.Člověk si formuje svůj světonázor nebo politický postoj úplně něčím jiným než titulem.Výchovou,prostředím,životními zkušenostmi a celou řadou dalších vlivů.Navíc se postoje můžou měnit nezávisle na nějakém získaném vzdělání,či titulu.Divim se p.Havlovi,že vůbec reaguje na takové pitomosti.
07. 02. 2009 | 16:58

Nuba napsal(a):

MerryMan

Domnívám se, že příklon k určitému politickému názoru není ani tak věc rozumu jako spíš srdce. Vzdělání v tomto ohledu hraje roli marginální.

Je příznačné, že srdce bije nalevo. A s tím se hnout naštěstí nedá :)
07. 02. 2009 | 16:59

Pocestny napsal(a):

Jinak , titulaturní bitka o "pitomce s diplomem" je plně poplatná těm, kdo jí tu rozjíždějí.

Prosím pány technokraty, aby drželi uzdu svých mindráků pevně a neztrapňovali se tu před zbytkem titulovaného světa trivialitou, která je hodna leda vyučenců z nějakého Učení (jakkoliv vysokého)
Bez respektu k jiným druhům "duševního umění" se nedočkáte respektu k vám, jakkoliv si ho tu budete vynucovat.

Vzhledem k tomu, jakou mám zkušenost se spolužáky mých kamrádů z gymplu, kteří odešli na ekonomku nebo vut, mohl bych tu podobně napsat, že každý absolvent přírodovědy, medicíny, práva či matfyzu by tímto musel na stavaře či strojaře hledět jako řečený na krmiče dobytka či lopatistu.

Kvalita školy se měří šíří záběru, hloubkou znalostí a schopností toto vložit do hlav studujících.

Proto je potřeba rozlišovat studium kulturologie a rekreologie, a třeba tlumočnictví, psychologii, a jiné obory, na které mozek technokratův nestačí pod heslem "co mi neni rovno, po tom je mi ..vno"

Pořád si ale myslím, že tyhle tituloválky jsou jen projevem narcistní ješitnosti těch, kterým ta roura zbyla jako poslední atribut jejich individuality.

Nebo je to jen pyšně nadřazenej fašismus těch, kteří se shlukují pro pocit převahy?
07. 02. 2009 | 17:01

Admirál napsal(a):

Vilem, pumprlidentlich, Pocestný - K volbě stran představující dnešní pravici není třeba velké vzdělání ale silný žaludek.
07. 02. 2009 | 17:01

Železnohorský napsal(a):

Jo, pane Viléme, nadhodil jste věčné téma. Kdo je vzdělanější - inženýři, nebo doktoři filosofie? To bylo hádek, když jsme se jako studenti obou směrů na tohle téma v hospodě dostali. Jenže pak jsme tak nějak dospěli a zjistili, že kvalita člověka se nedá měřit úrovní vzdělání, a inteligence už vůbec ne (proto mě udivuje, že to pan Havel vůbec vytáhl). Pátrat, kdo je v tomto kontextu vzdělanější, je opravdu nesmyslné; přesně jak tvrdí MerryMan. Sčítáte jablka s hruškami - a že to nelze, je látka prvního stupně základní školy...
07. 02. 2009 | 17:08

Pocestny napsal(a):

zdesta,
na hlavičku.... hezká rána.

Nuba, vedle jak ta jedle, to vám říkám jako levák a to orthodoxní! (pravici mám k rukotřesu")
07. 02. 2009 | 17:10

Vilém napsal(a):

Železnohorský
V blogu není možné rozhodovat takové otázky, ale přeci jen bych podotkl, že tu záležitost nemístně zvěcňujete - že v minulosti mohly být tyto druhy oborů stejně náročné a tím pádem poskytovaly rovnocenné vzdělání (pokud tomu tak bylo) neznamená, že tomu v současnosti vinou nových faktorů nemůže být jinak.
Ale zcela souhlasím, že hodnota člověka se neurčuje podle jeho vzdělání, jenže mne naopak vůbec neudivuje, že s tím (v tom to není deklarováno, ale je to tam implicitně obsaženo) socialistický politik vyrukoval.
07. 02. 2009 | 17:18

Lena napsal(a):

Takhle hrát s čísílky si umím taky. Praxi mám z vykazování dotované instituce, aby vypadala dobře, a z vyplňování statistiky pro ČSÚ a banky za podnikatele. Proč tu není připojena tabulka s konkrétními čísly od STEMu? Pak by bylo nad čím přemýšlet a diskutovat. Ale takhle? Radši jdu ven se psíky.

Existuje
07. 02. 2009 | 17:19

Rumcajs napsal(a):

Pocestný:

Nejedná se o to, jestli někdo vládne více vědomostmi. Ale určité zaměření předurčuje již přístup k řešení problému.

Jinak k problému přistoupí technik a jinak absolvent teolgické fakulty.

Někdo použije více rozum, někdo zase srdce.
07. 02. 2009 | 17:26

Železnohorský napsal(a):

Viléme,
to jsme si asi nerozuměli, nebo jsem to špatně pochopil. O náročnosti (!) studia nebyla řeč, to může být rozdílné; a bylo i za bolševika. Reagoval jsem na tvrzení, který absolvent je vzdělanější. Nelze přece tvrdit, že když je studium ekonomie náročnější než studium divadelních věd, je obsolvent DAMU méně vzdělaný než absolvent VŠE. Nedvěd není větší sportovec než Jágr a naopak. Jo, populárnější možná, ale to je jiná kategorie...
07. 02. 2009 | 17:35

Pocestny napsal(a):

Rumcajs, zaprvé si myslím, že sofistiku logiky farářovy přemůže jen ženská, tak bych ho nepodcenil.

Potom, neodporujte své genbialitě, protože právě jde o to, VLÁDNOUT co největším množstvím informací, o nic jiného.

Všichni začínáme šplhat u kořene stromu v kašičce, už tam jsme si nerovni podmínkami na startu, končíme usazeni na "své větvi", ale jak vysoko v koruně to bude, to prokáže až život, když nás z ní neshodí. Protože, kdo neleze, ten se chystá spadnout.
07. 02. 2009 | 17:38

Vilém napsal(a):

Železnohorský
Hovoříte o neporovnatelnosti oborů. Pak je třeba konstatovat, že podobně neporovnatelné je vzdělání vyučeného kuchaře a třeba právníka, protože nechápu, jak porovnat hrušky schopnosti vařit s jablky schopnosti řešit právní otázky.
Jenže tento argument neplatí jako absolutní vyloučení jakéhokoli srovnání, když se srovnání provádí a obecně uznává, proto nevylučuje ani srovnání oborů stejné délky. Pak je přinejmenším jasné, že je třeba porovnávat mj. podle náročnosti a zejména různé úřednické a sociální obory nejsou rovnocenné třeba přírodovědným oborům. Pak nevidím důvod, proč trvat na mechanické rovnosti při hodnocení vzdělání jejich absolventů.
07. 02. 2009 | 17:46

StandaT napsal(a):

Volí Vás vzdělaní? Gratuluji.

Největší prase jaké jsem v životě potkal - lidsky i hygienicky - byl CSc.

Důležité je, koho volí lidé moudří. A u moudrosti jsem žádnou korelaci se vzděláním nenašel. Minimálně u generace, která dospívala v režimu partajního aparteidu.
07. 02. 2009 | 17:50

Marty (the real) napsal(a):

Vilém, Neopřemyslovec atd.
Pozor, kádrováci zase vystrkují růžky. Chtělo by to tady psychologa, aby Vilémovi a podobným udělal profil...a hned by bylo vidět, která bije!
07. 02. 2009 | 17:53

Líný černý pes napsal(a):

Vzdělání, ineligence a intelekt NEJSOU synonyma.

A "oceňovat voliče podle toho, jakého vzdělání dosáhli, je nesmysl, pane Havle. Přece víte, že při sčítání hlasů je to kus jako kus. Blbec jako profesor, pes jako kočka, jen když je hlas platný.
07. 02. 2009 | 17:55

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Sakra to chceš po absolventovi teologie aby vymyslel nějaký vrtací přípravek,nebo aby při obrábění určil jestli bude vhodná čepová fréza nebo nástrčková? Nebo aby vymyslel technologii? Ty jsi schopný vyklusat na kazatelnu a kázat? Většina testů IQ (kombinační schopnost,logika a.t.p.)není o vzdělání ani o oboru.Je to o přirozené inteligenci.Dej si raději 2dcl nebo dobré pivko a vykašli se na ty hovadiny.
07. 02. 2009 | 17:59

vlk napsal(a):

Nechápu, nad čím se zde diskutuje. A co je tady vlastně k nepochopení.
Autor jen odprezentoval dva ze základních závěrů, které obsahovala studie ODS o tom proč poslední volby dopadly tak jak dopadly.
a ty dva závěry jsou následující:
1-ODS ztratila většinové postavení u vysokoškolsky vzdělaných
2- PDS má s vou pevnou voličskou základnu mezi nejbohatšími.
Ten blog neříká ani o písmeno více.
Ovšem zdejší vykladači modrého větru i sebestřední ředitelé vesmíru /samozřejmě stojící vysoko nad těmi přízemními červy/ okamžitě začnou klohnit své filipiky ohledně kvality diplomů. studia a schopností jejích držitelů vůbec nějak slušně přežít příští den jinde , než na městské skládce...

Může mi někdo z ěchhle vyšších mozků vysvětlit, jak je vůbec , mezi námi nedokonalými, přežít normální všední den? Vyrovnat s e s tím vším utrpením, které podstupuje, kdykoliv musí nějak být v interakci s nějakým tím odiplomovaným, levicovým úchylem?
Zajímalo by men, jestli , než prošle dítě do školy, prozkoumá volební preference učitelského sboru. Zajímalo by men jestli udělá totéž, když musí někdo z jeho blízkých do nemocnice. Nebo když si kupuje třeba auto, protože onen primitivní odiplomovaný poloidiot mohl třeba konstruovat brzdy...

Teb průzkum prostě a jednoznačně říká, pro všechny, kdo chtějí číst co vněm je asi tohle:

ODS získala výrazné image kořistnické strany. Proto má pevnou voličskou základnu mezi nejbohatšími. těch je řádově oněch pověstných 10%. A v drtivé většině tahle sorta chodí k volbám.Protože celková volební účast je max. 70% celkového elektorátu, má DS zaručené tvrdé jádro okolo 15%. Zbytek je měkký obal. A z něj prostě většinově vyšuměli vysokoškoláci. protože praktická politika ODS jim prostě nekonvenovala.
A skutečně men nenapadá jeden jediný důvod, proč by například učitelé / většinově odiplomovaní/ měli volit Topolánkův estrádní soubor... Případně nemocniční lékaři, kteří s e seznámilina vlastní kůži s důsledky privatizace krajských nemocnic. Ostatně na Varsku šli dokroři tak daleko, že si založili vlastní politický blok a jsouv krajském parlamentu. Většinově odešli od podpory ODS.
Autor s e však mýlí, pokud by soudil, že z vysokoškolsky vždělaných s e stalo tvrdé voličské jádro soc dem. Poslední výkon ve sněmovně, ohledně pendrek odposlechového zákona jim ukazuje , že jaksi nejspíš není žádný rozdíl. A mnozí z nás ještě nezapomněli na poslední verzi zákona o dani z příjmu fyzických osob z dílny soc dem a na oficiánílní komentování diskriminace všech, co tenkrát vydělávali na d 30 tisíc z úst jak Paroubka, tak Sobotky.
07. 02. 2009 | 17:59

Železnohorský napsal(a):

Viléme,
ale vždyť si snad neodporuju. Úředník se učí držet pero, přírodovědec pipetu. Nevím, jak chcete porovnávat, kdo to umí líp. Asi se to porovnává, asi existují obory, které to zkoumají, co já vím, ale v praxi je to asi k ničemu. Představte si, že bychom přijali zákon, který by výši příjmů odvozoval od vzdělání. Kdo by byl vzdělanější, dostal by víc. Absurdní, co? Víc argumentů pro obhajobu svého názoru nemám...
07. 02. 2009 | 18:05

Vico napsal(a):

Každá statistika se dá zpochybnit nebo zrelativizovat.Elektorát voličů je prostě takový, jaký je /teď jsem vyslovil tedy moudrost/. Jeden hlasuje na základě svého politologického/poblitologického?/vysokoškolského vzdělání, druhý si hodí losem až pět minut před vhozením hlasovacího lístku do urny.Někoho ovlivní zpráva policejního plukovníka, že Jirka možná šuká čtrnáctky /a žere psy/někdo sáhodlouze řeší své priority, někdo se ptá svého srdce, někdo žaludku a někdo se řídí hladinou žluče ve své krvi.
Všechny ty diskuze, kdo by měl být ve veřejném prostoru a kdo by měl odpochodovat, jsou totálně k ničemu. Je to zoufalství, které zřejmě cítilo i stádo divokých prasat, než popadalo do vod brněnské přehrady a utopilo se /viz zpráva z dnešního tisku/.Hra na kádrováky pokračuje vesele dál, ale karavana těch, na které se nadává, jde klidně dál. Vytí je příšerné, ale už ani ti koně se neplaší. Možná, že je tak dobře. Alternativní způsoby řešení se zdají být dost děsivé.
07. 02. 2009 | 18:08

MerryMan napsal(a):

fafnir:
Netvrďte, že nedokáži pochopit a akceptovat důkazy. Předložte je. Do té doby je Vaše tvrzení nedoložitelné. A zatím zkuste odpovědět na dvě otázky, které jsem položil, nebo vysvětlete, proč jsou nesmyslné.

Vilém:
Nedáte si pokoj, stále chcete škatulkovat lidi. Dal jste příklad vychovatelky MŠ. Zadáním tohoto hesla na Googlu se Vám jako jedna z prvních školek http://www.maata.cz. Tam pracuje jedna učitelka MŠ, je to středoškolačka. Jinak jsou tam absolventky VŠ. Např. FFUK obor pedagogika/psychologie..
Jaký je rozdíl mezi touto absolventkou a její spolužačkou, která šla na min. školství. Která je vzdělanější.
Můj spolužák po promoci odešel do Anglie. Zde začal jako uklizeč v domácnosti vzdělání=0?, potom jako dělník na montážní lince, vzdělání =0,1?, a stal se geodetem, vzdělání =0,6? a vedoucím geodetem, vzdělání=1. Snad pochopíte, jaká je ta Vaše představa nezvyklá.
Neodpověděl jste mi na dvě otázky. Nechcete, nebo to nejde?
07. 02. 2009 | 18:16

Vilém napsal(a):

Pochopitelně jako pouhý sebestředný ředitel vesmíru se ani zdaleka nemohu měřit s univerzálními všeoborovými génii, kteří se něčím tak přízemním jako tématem článku nebudou zatěžovat a raději na počkání v jediném příspěvku zgruntu posoudí všechny souvislosti a zanalyzují všechno od pokleslých postojů pravičáků až po levicové úchylky v daňové politice ČSSD.
Prostě jsem jen poukázal na to, že tvrzení o vzdělanostních kvalitách voličů ČSSD je zkreslené a pokřiveně podané, a navíc jako kritérium pro hodnocení - kterékoli - strany krajně pochybné. Nevidím důvod, proč si kvůli tomu nechat dělat psychologický profil (ale klidně si někoho angažujte a rozebírejte si moje příspěvky, když to chcete platit) nebo někomu vysvětlovat, jak přežívám všední dny, když navíc nemám nejmenší pocit nějaké nadřazenosti nad svými spoluobčany.

Myslím že jsem k tomuto tématu napsal všechno, co jsem chtěl, a protože mám práci a hrozně nerad bych tady zabředl do nekonečné debaty, "si dám pro dnešek pokoj" a na dvě Merrymanovy otázky ani žádné další už nechci odpovídat.
Zdravím všechny
07. 02. 2009 | 18:23

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vím že dnešní pravice není zrovna v ideální formě, minimálně jednu generaci to bude ještě přetrvávat, ale především, nebýt německé a ruské okupace a čtyřicetileté vlády komuny, tak bychom se rozhodně dnes nemuseli znovu brodit blátem ranného kapitalismu a zároveň též číst některé rudooranžové příspěky. Dávno bychom patřili mezi nejvyspělejší státy světa. Jinak sockomunisté celého vesmíru se dodnes nevzdali myšlenky na totální odstranění soukromého vlastnictví. To bez totální krádeže ovšem nejde. A zlodějna je, jak je všeobecně známo kriminiální čin. Takže ideologie založena na principech zlodějny je..., tajenku doplňte sami..
07. 02. 2009 | 19:04

horina2 napsal(a):

Nevím, jestli je lepší vzdělání na právech nebo na stavárně, každopádně diskuze tom mi připadne dost ujetá. Ten posun o kterém píše pan docent je spíše obecně v tom, že přestává působit ODS heslo o návratu komunismu. Ještě před několika roky, pokud jsem se bavil se známými, kteří volili ODS, tak v okamžiku, kdy jim došli argumenty, tak velice rádi nositele opačného názoru onálepkovali jako komunistu či bolševika. Bylo dost těžké volit levici v ČR a hlásit se k tomu.

Mohu jenom doufat, že ten posun od čistě ideologické volby k volbě jako ohodnocení vládnoucí garnitury bude nadále pokračovat. Já čtu výsledky krajských voleb jako nespokojenost s vládou. Pokud by tomu tak bylo, tak by to znamenalo do budoucna nadějné vyhlídky, protože by konečně začala fungovat ve větší míře odpovědnost politických stran vůči svým voličům a to by mohlo znamenat i lepší vládnutí.

Pan docent si to podle závěru ve svém článku uvědomuje. Pokud by tomu tak bylo i v ODS, pak jedině dobře pro všechny.
07. 02. 2009 | 19:12

zdesta napsal(a):

wbgarden:Souvislosti proč se zde na 40let usadili sověti jsou myslím jasné. Jen si přesně určit příčinu a následek.Dnešní komunisti jsou určitě proti odstranění soukromého vlastnictví.Jsou zaháknutí ve spoustě kšeftů a tolik prachů za funkce v době Jakešů a Husáků neměli. O tom se jim ani nesnilo.Kapři si sami rybník nevypouštějí.
07. 02. 2009 | 19:26

Marty napsal(a):

Cely zivot se pohybuji mezi lidmi s VS vzdelanim a CSSD az na par vyjimek nikdo nevolil. Podobne zkusenosti maji i moji znami. Kde tedy ti vzdelani volici CSSD jsou?
A pokud ma pan Havel pravdu a CSSD ma skutecne vetsinovou podporu mezi absolventy VS, tak je na tom nase VS skolstvi mnohem hure, nez jsem myslel.
07. 02. 2009 | 19:34

FF napsal(a):

Důkaz o úpadku českého vysokého školství (a nebo manipulovatelnosti statistikou)
07. 02. 2009 | 19:34

Hugo napsal(a):

Marty:
a kdopak byli ty vyjímky? Oni pověstní šprti?
07. 02. 2009 | 19:35

Marty napsal(a):

Hugo: povetsinou mladi politogove :) Po nastupu Paroubka vsak i rada z nich zmenila sve preference.
07. 02. 2009 | 19:39

Samota napsal(a):

Dobrý den pane docente,

vaše analýza je myslím si v pořádku, ale varování na konci, že vítězství ČSSD bylo dosaženo jen díky katastrofálnímu výkonu vlády vedené ODS je více než pravdivé. Djte si na to pozor! Hlasy, které ČSSD získala v posledních volbách jsou velmi vrtkavé a voliči, když uvidí špatný výkon soc.dem.(hlavně v krajích) klidně přejdou zase jinam. Zdá se, že soc.dem. je však stále v opojení z volebního vítěství a chová se někdy jak utržená ze řetězu (např. Rath ve středočeském kraji) nebo zachází do zbytečných konfrontací (zahr. mise, poplatky,...). Dám vám jednu radu. Voliči daleko více ocení konstruktivní přístup k problémům, které je trápí, než konfrontace s vládou a její negace za každou cenu.
S pozdravem S.
07. 02. 2009 | 19:51

Neopřemyslovec napsal(a):

to Marty: Na severu Prahy vznikly v Ďáblicích a Chabrech lokality uspěšných. Je zde uskupení krásných půvabných domečků. Určitě v nich žijí v drtivé většině absolventi s VS vzděláním. Fotbalisté Berger či Šmicer jsou vzácnou vyjímkou. Jsem hluboce přesvědčen, že než aby dali hlas ČSSD, to raději svépomocně opustí tento svět. Bohatství, úspěšnost, rodinná dokonalost (Šmicer má kouzelnou rodinku) se nehodí k voliči ČSSD. Pan J.Havel by se měl stydět za manipulaci s čísly. Měl by být hrdý na voliče s původem kopáčů, cestářů, dřevorubců atd.
07. 02. 2009 | 19:59

Fibonucci napsal(a):

Naše korouhvička Paroubek si nejspíš nechá udělat průzkum, proč ztárcí procenta. Potom se namíru situaci ušije rétorika, politka, program, prostě všechno. Takle se dělá moderní marketing. Žádnou myšlenku, kde to žijete, hezky zjistit, co chtějí tupounci slyšet.

http://zpravy.idnes.cz/paro...
07. 02. 2009 | 20:02

ver napsal(a):

Viléme , překvapil jste , zdravím
07. 02. 2009 | 20:21

hombre napsal(a):

A teď nám ještě, Neopřemyslovče, vysvětli, proč hůl do vody ponořena zdá se býti nalomena.
07. 02. 2009 | 20:52

Javít napsal(a):

Průzkum veřejného mínění = soudruzi, kolik chcete aby to bylo ??
V příštích volbách to může být vše úplně jinak.
Přízeň voličstva je velmi vrtkavá a o českém lidu je známé, že vlastně neví co chce.
Největším přáním lidu je, aby pečení holubi létali všem rovnou do hub...(úst) a aby se co nejméně nadřeli.
07. 02. 2009 | 21:32

bobr napsal(a):

Je velice zajímavé sledovat reakce na vývoj a změny volebních preferencí.
Když rapidně stoupaly preference ČSSD a naopak výrazný pokles byl u ODS, modří ptáci hlasitě vykřikovali o zmanipulovaných výsledcích prý na objednávku Paroubka.
A hle. Nyní když částečně poklesly podle průzkumu jiné agentury preference ČSSD a o něco se zvýšil výsledek ODS, modráci náhle výsledky div ne oslavují jako důsledek
Topolánkovy prozíravé politiky v čele EU.
Ale preference se statist. odchylkami jsou stále jen preference a o výsledku parlament. voleb rozhodnou voliči. Dám pravou ruku na špalek, že výsledek bude ještě přesvědčivější než v nedávných volbách senátních a krajských. A to riskuji, že hlavní esa z rukávu modré státostrany budou padat až těsně před volbami. Nevylučuji ani novou Kubiceho zprávu v jiném balení.
07. 02. 2009 | 21:33

Germanicus napsal(a):

"Tak to chodí na tom světě,
každou chvíli jinak..."
To už se přece tady dávno diskutovalo. Vyděšená střední třída v čase krize utíká pro pomoc ke státu a volí socany (u nás) nebo Obamu (USA). Pochopitelně u nás k tomu přispělo i znechucení veřejnosti krajskou i celostátní politikou (či spíše praktikami) ODS (viz vlkův příspěvek). Teď začíná (dost brzo) být část veřejnosti znechucena praktikami některých socanských lídrů (opět viz vlkovy příspěvky a stanoviska).
No a co teď?
Jóó, kdyby mi bylo pod třicet let - "anarchia mať porjadka", prostě do ulic...
Ale co má dělat stárnoucí páprda?
Apropos pane docente, co na to (politickou situaci) říkají Vaši studenti? Jak si mezi nimi stojí ODS a soc. dem. (abych furt neříkal socani)?
07. 02. 2009 | 21:44

tomas.p napsal(a):

Bylo by tu ještě jedno řešení a to bez ohledu na získané vzdělání, pohlavní příslušnost, rasu a barvu pleti, nevolit z našeho laskavě roztodivného spektra od leva do prava a od spodu do hora nikoho. Moje babička by je poslala na pastvu, ať se jdou nažrat trávy a to by to vyjádřila v rámci svého slovníku ještě dost slušně.
07. 02. 2009 | 21:56

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: No jo chlape... Ty hodiny statistiky jste neměl prospat...

Pak byste věděl, že Váš osobní názor na Vaše okolí je ze statistického hlediska naprosto bezcenný.

Ale to byste tu Statistiku musel mít... Každý kdo ji kdy měl, to ví...

Hezký večer
07. 02. 2009 | 22:11

Martin napsal(a):

Bravo, dokud vysokoskolaci volili pravici, tak se je nekadrovalo. Bylo to znakem nadrazenosti pravice. Dnes jak se situace meni, tak mame vysokoskolaky moudre, drzi se pravice a vlastne primitivni blbecky kteri voli levici. Ja jen doufam, ze tahle nafoukanost volicum pravice vydrzi, protoze pak zjisti, ze je nevolilo 30 procent, ale ani 20 ale ani 10 ale jen nejakych sotva pet procent vysokoskolaku - i kdyz to budou asi ti nejinteligentnejsi :)

Mimochodem jestli se nepletu, pan Hindls rektor VSE, hlupak, primitiv volici za jidasovych tricet kacek a kdo vi co jeste byl nezavislym kandidatem za cssd pred dvema lety v praze :)
07. 02. 2009 | 22:35

Kamil napsal(a):

Pánové
podle mých zkušeností se levicový volič přesouvá doprava tehdy, když je přinucen začat používat ke své obživě mozek. Dokud chodím do práce jako zaměstnanec, tak většinou vykonávám vůli druhých a výsledek mé práce nekončí v mé kapse. V okamžiku, kdy všechno stojí a padá na mě, tak i výsledek zůstane doma. Pak zjišťuju, kolik omezení pro mě vymýšlí levicivá státní politika, která preferuje posilování všelijakých regulací, protože většina úředníků nemá ani potuchy co podnikání obnáší, takže se automaticky začnu obracet napravo. Problém v Česku, ale je, že u nás žádná pravicová strana není, max. středová ODS. ČSSD se sice tváří jako středolevá, ale tak jak se předvedla, tak se chová jako komunisti na maškarním.
Pane docente, poslední volby byste si neměli moc idealizovat, spíš než Vaše výhra, to bylo síš Topolánkovi varování, kvůli naprosté nejednotnosti ODS. Váš naprosto nekonzistentní program, založený na průzkumu voličských nálad, voliči v případě Vašeho zvolení rychle prohlédnou, ovšem nápáchané škody budou likvidovat naši vnuci, a to bych jim nepřál.
Hezký večer.
07. 02. 2009 | 22:39

karaalfons napsal(a):

Proti ČSSD nic nemám, jenom se mi nelíbí jejich političtí představitelé a taky to, že nemají žádný program. Proti ODS mám výhrady. Ignoruje voliče, chová se jako by nevěděla o problémech obyčejných lidí, špatně komunikuje. Má ve vládě některé osobnosti jako pan Pospíšil, Parkanová, Kalousek Schwarzenberg a snad od Nového roku i Topolánek. Suma sumárum, volitelná je pouze ODS. Taky se mi líbí StranaZdravéhoRozumu, ale nevím, jak to zařídit,aby se dostala do vlády.
07. 02. 2009 | 22:49

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: Lukasi, Lukasi. Nez neco napisete, tak se radeji dvakrat zamyslete, at ze sebe zase nedelate blba.
07. 02. 2009 | 22:53

Hajný napsal(a):

Vzdělaní lidé volí Balbínovce a Pepu Řepu!
Tedy aspoň po druhém džbánku vína.
07. 02. 2009 | 23:03

Marty napsal(a):

Hajny: protoze vzdelani lide se nenechaji utahnout na gulasi :)
07. 02. 2009 | 23:16

vojnov napsal(a):

Marty: no pak je to jednoduche... namisto dlouhych let studia bude stacit jen ukazat stranickou knizku. Uz to tu tusim nekdy bylo, jen si nejak nemuzu vzpomenout, jakou ze to barvu mela...

PS: a tlusteho penezenka byla co?
07. 02. 2009 | 23:26

Líný černý pes napsal(a):

to Hajný :

Tomu se říká otevřené doznání :)

Jenže pes po druhém džbánku nenajde volební místnost ;)
07. 02. 2009 | 23:26

Neopřemyslovec napsal(a):

to hombre:..., vysvětli, proč hůl do vody ponořena zdá se býti nalomena. ...
To je jasné. Nad vodou je životní realita a pod vodou vizualizační představivost. Nad vodou je lidské vědomí, myšlení, paměť, zkrátka duše mozkového mikrosvěta. Pod vodou lomené nehmotno. Nechte si voperovat žábry a odhalí se vám nehmotno.
07. 02. 2009 | 23:27

Železnohorský napsal(a):

Tady je dneska legrace... Jako zaměstnanci prý "výsledek mé práce nekončí v mé kapse". V té mé rozhodně končí. Proměněný na peníze. Nevím, jak jiní, ale já svou práci zaměstnavateli prodávám. A draze...
07. 02. 2009 | 23:44

stále rebel napsal(a):

Pro Lukáše Bušinu.
Marty je génius, který ví, jak kdo volil v tajných volbách.
Když čtu ty jeho výplody, tak si myslím, že Marty možná ví, koho chtěl on sám zvolit, ale už si ani nemůže být jistý tím, že se mu to taky podařilo.
Při jeho schopnostech bych se vůbec nedivil, kdyby do bedny omylem hodil Paroubka.
08. 02. 2009 | 00:12

ila napsal(a):

Dnes se ovšem za VŠ-vzdělance vydává kdekdo....
08. 02. 2009 | 00:29

Lukáš Bušina napsal(a):

stále rebel: :))))))) Nepokládám to za pravděpodobné, ale pobavilo mě to :-)

Díky :-)
08. 02. 2009 | 00:44

Marty napsal(a):

stále rebel: Vase zavery na zaklade jedne recnicke otazky jsou skutecne az dechberouci. Bohuzel uplne mimo, jak je u Vas zvykem.
08. 02. 2009 | 00:58

Vasja napsal(a):

Hajný,
Balbínovce volej ty, co se styděj volit Paroubka.:)
08. 02. 2009 | 01:11

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku,
díky za brilantní shrnutí (17:59). Taky jsem se tady chvilku brodil ve změti dojmů a pojmů, a přemýšlel, jak v tom nadělat pořádek, když pravdu mají všichni.

Pěkně to řekl wbgarden: "pravice zrovna není v dobré formě"; nu, snad dojde ke katarzi a zbrchá se. Levice formu jen předstírá; tedy ne moc zdařile, ale dost troubů jí na to naletí.

Prošel jsem různýma profesema v různých soc.vrstvách a nabyl jsem dojmu, že procento troubů je ve všech přibližně stejné.
08. 02. 2009 | 01:21

Jan Vaculík napsal(a):

Kamil (22:39), Karaalfons (22:49)
Ano, výstižné. Pod to bych se podepsal.
08. 02. 2009 | 01:52

Frante napsal(a):

Podzimní volby: ČSSD zvítězila a získala 36% hlasů a ODS jen 23%. Takže ODS měla o 13% méně hlasů. Jestliže vysokoškoláků měla méně jen o 9%, neznamená to, že mezi voliči měla ODS větší proceno VŠ než ČSSD? Takže přeci jenom že by nakonec platilo "Paroubkovo „demagogické“ tažení proti poplatkům ve zdravotnictví" více na ty hlupáčky? (Říká se tomu statistikulace - prezentování statistických dat tak, aby zdánlivě vyzněla opačně než je realita :-)
08. 02. 2009 | 02:07

Tomas Vlnka napsal(a):

Výborně! "Výsledky v dlouhé řadě totiž ukazují, že volič ČSSD není až tolik ideologický. Chce výsledky. A trestá ztrátu důvěry." Já v to plně doufám. Pokud se vám podaří rozvrátit a zničit systém českého zdravotnictví, budete nám vyhrožovat zestátněním, propouštěním, přepadovými kontrolami atd., tak doufám, že vás za tuto zlovůli voliči pořádně potrestají. A to je jen zdravotnictví! Ta vaše lidová tvořivost musí všem myslícím a vzdělaným lidem v této zemi nahánět hrůzu.

Už jen to, jak zacházíte s daty. Procento sem, procento tam. Jaká je ovšem statistická významnost rozdílů se kterými žonglujete, to už nám nenapíšete. On totiž i rozdíl 13% může být statisticky nevýznamný a ve skutečnosti žádný neexistuje. Nechce se mi věřit, že to jako ekonom nevíte. Myslíte, že jsme opravdu takoví idioti? Mou důvěru už jste ztratili dávno, doufám, že budou následovat i ostatní. Pokud si ale najmete zase dobrou marketinkovou firmu jako minule a vyhrajete volby, tak nás ochraňuj Bůh.
08. 02. 2009 | 02:49

Carlos v. napsal(a):

Pane Havle, vzdelanejsi nevolili ODS, protoze casto nevolili vubec. Nechteli podporit Topolanka.

Ted maji SSO a k volbam prijdou. Teste se, pravice celkove posili ....

i kdyz ... Topolankovci s mozna radi udelaji koalici, kdyz jim to prihraje kus kolace :-(
08. 02. 2009 | 02:52

Tomas Vlnka napsal(a):

A ještě dotaz. Jako jeden ze špičkových ekonomů této země doufám Vaše příspěvky na aktuálně.cz zařazujete do seznamu svých vědeckých publikací. Ať tam máte aspoň něco. Tenhle server sice nemá žádný impact factor, ale tím je dosud Vaše dílo naprosto nepoznamenáno. Tak můžete jet alespoň na čárky.
08. 02. 2009 | 02:53

Tomas Vlnka napsal(a):

Carlos v.
Co máte proti Topolánkově sociálnědemokratické politice? Je docela user friendly:) Když ta naše ČSSD to má jen v názvu, ale ve skutečnosti za svých vlád dělala politiku spíše protisociální a diskriminační a hodlá v tom dokonce pokračovat, tak tady někdo normální být musí. Tedy chraň nás Bůch nejen před prostoduchými a vyprázdněnými trouby z ČSSD, ale i před pravicí. Tolik nebezpečenství na jednou.
08. 02. 2009 | 03:01

Trn napsal(a):

Komediante !
Chcete být politik nebo šmíra u divadla? Obojí vám jde asi stejně, vy komunistická ulhaná nulo.
Stejskale, proč sem může psát takový bezpáteřník svoje ulhaná lejna a odpovědi stejného ražení (významově) jsou mazána? Úroveň tohoto člověka je stejná jak ti blbci na vojenské katedře při VŠ.... těleso je ve vodě nadlehčováno podle ohmova zákona... vode vře při 90 stupních... ne 90 stupňů je pravý úhel ... bla bla bla
08. 02. 2009 | 03:05

Jana K. napsal(a):

Ale víte, kdo by byl nejlepší ministr financí? Hele Tvrdík. Ten by nám to tady pěkně všechno zařídil. Dopadli bychom jako ČSA, které řídil tak skvěle, až je úplně uřídil. Nebo Svoboda, když už ho pustili z kriminálu. Ale já bych chtěltadyhle Havlovic chlapíka. Kdyby se pustil školství a obrany a šel raději na finance. A právník Sobotka by mohl dělat ministra zdravotnictví. A Arbeit macht Rath by byl super na ministerstvu obrany. Třeba by nám domluvil prodej Albatrosu a nějaké další nepotřebné techniky tomu Chávezovi. Hele oni tam mají tolik schopných lidí, že si člověk fakt těžko vybírá. A Paroubek prezidentem. To by se mi taky moc líbilo. By se sice Pupík nevešel na normální známky, tak bychom tiskli větší a to by se na burzách jako zoubkovaná anomálie dobře prodávalo. A tím by se nám aspoň pozvedl akciový trh. A všem bych dal 13. plat. Nejen důchodcům! Ale i kojencům a batolcům a nezaměstnaným. A Chrena bych zavřel do basy, až by zčernal. A za skonfiskované peníze bych postavil kromě těch dvou dálnic z Lipníku do Ostravy, které už ČSSD začala před lety stavět, další 3. Ale ne jen tak nějaké. Ne jen nejdražší v celé Evropě, ale i na celém světě. Ať můžeme být hrdi na to, že jsme nejen evropští, ale i světoví. Nedávno jsem slyšel, že ÚV ČSSD je banda vychcánků a troubů. Já si ale osobně myslím, že jsou to největší mozkové, jaké tato země má. Už podle toho, jak tadyhle pan Havel píše ty blogy. Má to šťávu a každý musí cítit to intelektuální pnutí, které pan stínový ministr nemůže udržet v sobě a chrlí jej ven zas a zase ... mám ho moc ráda a moc mu děkuji za sebe i za své tři syny. Oni jsou už sice všichni dospělí a odstěhovali se pryč z ČR, takže by se jich to, co pan Havel vymejšlí s ostatníma ekonomama ČSSD moc netýkalo, ale kdyby jo, tak by byli určitě moc rádi. Už jen za ty dryáčnické hanebne poplatky. Tak vám držím palce. Míru Nazdar!
08. 02. 2009 | 03:21

Jana K. napsal(a):

Trne fuj, styďte se!
08. 02. 2009 | 03:23

Ares napsal(a):

Tak nevím, ale když jsem četl tu zprávu, ze které Jiří Havel cituje, tak bych neřekl, že to byla nejšťastnější interpretace dat. Pár poznámek k závěrům uvedených v blogu.

Jak už tu kdosi psal, „mýtus o vzdělaných voličích ODS“ není dán tím, jaký podíl vysokoškoláků ji volí, ale tím, jaký podíl mají vysokoškoláci mezi jejími voliči. To že ČSSD volilo 41 % vysokoškoláků a ODS jen 32 % tedy nic neznamená. Zpráva uvádí, že ČSSD získal 41 % všech hlasu a 41 % hlasů vysokoškoláků. ODS naproti tomu 25 % všech hlasů a 32 % hlasů vysokoškoláků. Přestože tedy rozdíl není příliš velký, ODS má mezi svými voliči větší podíl vysokoškoláků než ČSSD.

S tím je ale spojena jedna chyba. Procenta, která zde Havel uvádí, nejsou skutečné podíly, jakých bylo dosaženo ve volbách (ty nikdo nezná), ale výsledky výběrového šetření, které STEM provedl, se vzorkem 701 respondentů. Problém je, že zatímco ve volbách získala ČSSD 36 %, tak ve vzorku má 41 %. To znamená, že uvedené podíly jsou v odpovídajícím poměru nadsazeny. ODS je zde rovněž nadhodnocena, ale asi jen o 1,5 %. Při porovnávání těchto stran, tak ČSSD získává vždy pár procent k dobru, vlivem ne zcela reprezentativního vzorku.

Zpráva porovnává výsledky voleb do poslanecké sněmovny 2006 a výsledky voleb do krajů 2008. Vzhledem k tomu, že se jedná o jiný typ voleb, nejde rozdíly vysvětlovat pouze jako vývoj. Lidi nevolí ve všech typech voleb stejně. Pokud tedy Havel píše, že ČSSD něco ubylo či přibylo, pak to zahrnuje jak reálné změny, tak i odlišnosti způsobené tím, že jsou porovnávány rozdílné typy voleb. Přičemž není možné ve výsledcích tyto dva vlivy oddělit.

Havlovo ironické „Zdá se potom, že požadavek zrušení Julínkových poplatků ve zdravotnictví vůbec nejvíc účinkoval na „prostomyslné“ české vysokoškoláky. V žádné jiné skupině totiž nebyl propad voličů ODS tak výrazný.“, zpráva staví do jiného světla. Vysokoškoláci volící ČSSD jako hlavní uváděli zastavení privatizace nemocnic a ne zrušení poplatků. Trochu nešťastná formulace odpovědí na tuto otázku a zobrazení jejich výsledků, to ale neumožňují příliš rozvést a říct jistě jak se poplatky podepsaly na volbu vysokoškoláků.

U studentů platí to stejné co u vysokoškoláků. V absolutních číslech vede ČSSD, ale u ODS jich je větší podíl mezi jejími voliči.

Havel rovněž píše „Střední a nižší střední třída volila s převahou ČSSD.“ Naměřený rozdíl u střední třídy je ČSSD 37 % proti ODS 32 %. Při zohlednění zmiňovaném nadsazení výsledků ČSSD, jsou rozdíly zcela minimální. A ne že s převahou ČSSD ve střední třídě vede.

Pomíjím zde fakt, že výběrové šetření už ze svého principu pracují s určitou přesností (+/- pár procent). Takže uvedené hodnoty nelze brát jako dané. Představují pouze střed intervalu, ve kterém se s velkou pravděpodobností reálný výsledek nachází.

Pár věcí by se dalo vytknout přímo STEMu, ale Havel si to tu trochu přikrášlil.
08. 02. 2009 | 05:05

Jan K. napsal(a):

"Vždycky se tvrdilo, že studenti nesnáší levici a budou stále volit napravo." ???
Kdepak jste toto vyslechl? Já se naopak pamatuji, že studenti vždycky byli považováni za spíše levicové až za anarchisty a teprve s věkem dostávali rozum. Pochopitelně u nás, za komunistické totality, byli proti levici, ale to byl prakticky celý národ.
08. 02. 2009 | 06:26

Jag napsal(a):

Určitě né tebe,ty politickej tlučhubo.
08. 02. 2009 | 10:12

Jag napsal(a):

Trne,to jste trefil.Pan Havel se považuje za inteligenta a je to obyčejný tlučhuba,komunisticko-partajní učitel,politická kreatura nejhrubšího zrna.Nemá cenu se s ním dohadovat,protože je to odborník podle hesla,že blbec ví "fšechno" a na "fšechno" je odborník.Ten jestli něco naučí studenty,tak jen akorát,že charakter se nevyplácí.Kdo může fungovat s politickým turistou Rathem a ještě si s ním notovat,tak jen potrvzuje heslo,že vrána k vráně sedá,rovný rovného si hledá.Bláboly tohoto pána na tiskovkách ČSSD často připomínají jen útok pro útok a kritiku za každou cenu.Prostě ubožák.
08. 02. 2009 | 10:17

František Zákostelský napsal(a):

Souhlas s tim že vzdělanější budou volit vitěze to jest ČSSD a KSČM.Za komančů to bylo stejné,bolšan vedle bolšana.Proto je to tady tak hnusný.
08. 02. 2009 | 10:24

patriot napsal(a):

Ha ha ha ... STEM pobočka ČSSD hlásí ... populisty volej hlupáci a je jedno jestli jsou vzdělaní nebo nikoliv ...
08. 02. 2009 | 10:24

prduch napsal(a):

To Jag:

Ne, JH je, byl a bude "lihuprosty" pragmatik. Kdyz je potreba, i Stalina pochvalim. Ted vrti ocasem vzhlizeje k velkemu (tedu spise vyzranemu) Guru
vsech spasitelu chytrych, vzdelanych,
inteligentnich, atd. obeti zlovolneho modro-fasismu.
08. 02. 2009 | 10:27

deda napsal(a):

Vzdělání není patent na rozum pane Havel ...
08. 02. 2009 | 10:29

mati napsal(a):

ČCSD strana intelektuálů za 30 korun ... jste opravdu k smíchu
08. 02. 2009 | 10:31

honza napsal(a):

Pane Havle,
agentura STEM dlouhodobě pracuje pro ČSSD, to ví už každé malé dítě. Ostudné je, že se tím nezabývá jejich asociace. To, že jste vyhráli krajské volby je fakt, to že jste je vyhráli za 30 stříbrných taky. Ihned jste na krajích zajistili fary - viz. Foldyna a řada dalších. V poplatcích je zvláštní chaos, nehledě k tomu, že řada věcí je protizákonných. V zákoně není, že je někdo bude platit později, při opakovaném daru je nutno hradit daň, nehledě na konkurenční výhody /jistě zde je váš pan Pecina, který to kryje/. Myslíte, že lidé to nevidí?
08. 02. 2009 | 10:52

MerryMan napsal(a):

Český volič volí jako každý jiný volič v Evropě. Podle peněženky a podle toho, jak odpudivé chování má vláda. Chování vlády může snad být někomu sympatické, někomu ne ale rozeberme si ty peněženky.

My jsme již jen dvoučlenná rodina a manželka si vede domácí účetnictví. Z výdajů vyplývá, že náklady na stravu pro 2 lidi se v r. 2008 zvýšily oproti r. 2007 o cca 6 000 Kč. Přitom do 06/2008 zůstávaly zhruba stejné, jako v 01-06/2007. Ke zvýšení o cca 500 Kč/osobu/měsíc došlo až ve druhém pololetí 2008, tj. těsně před volbami. Ve zvýšení není započítáno nájemné (družstevní byt), teplo, voda atd. Pro vícečlenné rodiny je dopad významnější.

Takže podívali jsme se do peněženek, zjistili nárůst výdajů a šli jsme volit do krajských a senátních voleb. Hádejte, koho jsme volili a jaké argumenty by nás dokázaly přesvědčit, abychom volili jinak.
08. 02. 2009 | 11:00

george napsal(a):

Pro Merry Mana: Jako voliče pravice jste mě včera nazval pravicovým bolševikem. Mám dvě vysoké školy a předpokládám, že i vy máte VŠ. Táži se vás tedy, kdo z nás je "vzdělanější", resp. když má někdo dvě VŠ a druhý jen jednu, zda to lze takto odlišovat. Už samotný název článku J. Havla je podle mě pitomost. Znal jsem profesora, doc. Ing.xxx CSc, a byl to vůl jak anděl. Znám také dělníky, co volí pravici a mají ZŠ. Proto samotné rozdělování voličů podle jejich vzdělání je blbost, asi nemají co dělat. Je to stejné, jako předpokládat, že důchodci jsou "naši" - máme je pod palcem. Vždyť i ten důchodce může být současně také vysokoškolák a může mít každý z nich jiný politický názor. Proto tvrdím, že dělnická třída nemusí být automaticky levicová a "vzdělaní" lidé automaticky pravicoví, je to jen sprostý úmysl našich politiků společnost takhle rozdělovat.
08. 02. 2009 | 11:03

Petr S. napsal(a):

"Statistika veda je, da nam presne udaje. Neklesejme na mysli, ona (oni?) nam to vycisli." :-)

Nejak mi v clanku chybi uvaha o tom, proc stale mene lidi chodi k volbam a kolik vysokoskolaku je v teto dnes casto vetsine "nechodicu k volbam" zastoupeno.

Taky treba nejaky udaj o tom, kolik stredoskolaku a vysokoskolaku v dusledku "otevreni hranic" a znalosti jazyku odeslo pracovat do zahranici.
08. 02. 2009 | 11:08

eM napsal(a):

Obhajovat poplatky tím, že mezi voliči čssd přibylo vysokoškoláků je demagogie nejhrubšího zrna a není hodná člověka pyšnícího se akademickým titulem v oboru vyžadujícím analytické myšlení jako je ekonomie.
08. 02. 2009 | 11:13

Smart napsal(a):

Přesně tak. Nyní už většina vysokoškoláků voli ČSSD, protože umějí počítat a vidí, že na reformách ODS tvrdě prodělali. Naštěstí mýty našeho prav. tisku vzali za své.
08. 02. 2009 | 11:19

george napsal(a):

Pro MerryMana: Velmi se mě líbí váš poslední odstavec: "Takže jsme se podívali do peněženky, zjistili nárůst výdajů a šli jsme volit do krajských a senátních voleb". Hádat koho nemusím. Vždyť přece ta škaredá pravicová vláda zavinila, že máte v peněžence nyní průvan, tak jste jí to spočítali v krajích, i když s tím kraj neměl nic společného. A to jsou přesně ti voliči, které socialisté tak milují. Nadělají sice dluhy, které jsme prožrali, potom to za ně tato vláda vrací a naše peněženky přitom hubnou. Na to nepotřebujete ani vzdělání, vždyť vy už čekáte, až vám ti, co jste je volil, nasypou do vás peníze zpět. Sice to budou platit naše děcka (vnuci), ale co, po nás potopa. Ubohost sama.
08. 02. 2009 | 11:19

Ládik napsal(a):

Lžete, pane Havle.
Střední třída nevolila nikoho. Vzdělaní lidé jsou převážně ve střední třídě.
Vyšší příjmové skupiny jsou zejména gauneři, jejichž kvalifikace je RSDr.
08. 02. 2009 | 11:20

Radim napsal(a):

Koho volí vzdělanější? Vás určitě ne!
I průměrně inteligentní člověk musí prohlédnout ten váš idiotský populismus! Děláte ostudu ostatním sociálním demokraciím ve světě...
08. 02. 2009 | 11:26

Ivo Peterka napsal(a):

Viléme, docela se bavím vaším sporem s MarryManem, ale nejvíc mě asi dostal váš výrok:
"Osobně samozřejmě nehodnotím strany podle vzdělání jejich voličů, ale s touto snobskou myšlenkou dnes vyrukoval pan Havel."
Byla to vždy ODS, kdo se bil do prsou s tím, že oni jsou ta strana, kterou volí především vzdělaní lidé. Tak kdo je tu pak snobský ... ;-)
08. 02. 2009 | 11:27

george napsal(a):

To Ivo Peterka: Ano, máte pravdu, byla to dříve ODS, co mluvila o svých voličích z řad vzdělaných a BYLA to chyba. Vaše chyba ( a dost populistická) je však v tom, že už dávno tohle opustila a že to je nyní spíše rétorika socialistů. Jinak si myslím, že vzdělání je jedna věc a zkušenosti ze života věc druhá. Pravda, s "chudým" lidem se lépe manipuluje, viďtě - viz poplatky.
08. 02. 2009 | 11:42

Pedagog napsal(a):

Někdy mi diputace a komentáře připomínají rabíny ve starozákonní synagoze.Dovedli se roky hádat s náležitou vervou až pranicí,ale když se na problému a jeho resumé usnesli,vydrželo jako zákon dlouhodobě.Zkuste se tedy na něčem usnést a prosaďte to ve prospěch všech.
08. 02. 2009 | 11:50

Marty napsal(a):

Ares: pekna analyza :) Pruzkumy vol. preferenci jsou v CR ponekud nespolehlive. Proto jsem s nadsazkou odvolaval na osobni zkusenost, ktera je diamttralne odlisna.

Zkousel jsem chvilku hledat, zda existuje nejaky slusny pruzkum (vice nez par stovek respodentu) ohledne volebnich preferenci lidi s VS vzdelanim a bohuzel nic nenasel. K dispozici jsou jen tradicni pruzkumy z parl. voleb. V tech mela ODS nejen vetsi podil VS, vedla i v absolutnich cislech. Zmena nastala az v techto krajskych volbach (proto se to pan Havel snazi tak rozmaznout). Podle meho nazoru ty preference nemuseji v prvni rade vyplyvat z dosazeneho vzdelani. Napr. CSSD vede u ucitelu, lekaru st. nemocnic a vedeckych pracovniku - lide napojeni na statni rozpocet. Naopak ztraci mezi podnikateli, manazery a dobre placenymi zamestnanci. Jestli ony ty preference nebudou zase jednou o penezich a ne o vzdelani (skola verejne volby se mi dostava na mysl):) Ona se CSSD ve svem programu ani nesnazi ziskat vyse zminene skupiny volici ODS.
08. 02. 2009 | 11:50

Ivo Peterka napsal(a):

george, oč je ODS lepší než ČSSD? Sice to vypadalo, že máme v posledním roce vyrovnanější rozpočet, avšak jak se ukázalo, šlo pouze o účetní fintu. A co se týče populismu za účelem získání voličů, mohou si ČSSD a ODS podat ruce. Stačí, když si přečtete smlouvu s voliči: http://www.ods.cz/volby/web... . Doporučuji vaší pozornosti především body 2, 3, 4, 5, 6, 7, 15 .
08. 02. 2009 | 11:54

občan napsal(a):

Dobrý den pane docente, zase jste si zasloužil svou socanskou skývu chleba. Gratuluji!!!! :-))) Jen si myslím, že Vás to není hodno, všechny tyto tendenční články. Ale koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Jen by Vaše osoba neměla být ve spojení s kastou, která neuznává zákony republiky. Už to by mělo všechny varovat, jak se na Vás a vaši partaj dívat.
08. 02. 2009 | 11:56

SuP napsal(a):

MerryMan, Smart -
Na Vaše ekonomicko-politické úvahy a z nich plynoucí rozhodovací procesy docela trefně sedí jeden citát:
"Lidi nečtou. Lidi na filosofii serou zvysoka. Jim jde o jediný - aby jim vláda dala takový platy, aby se dostávali výš a výš. Rok za rokem. A když se jim platy přestanou zvyšovat, tak si zvolí novou vládu. To chtějí lidi. Tohle, kamaráde, je demokracie...."
08. 02. 2009 | 12:01

Henry napsal(a):

Tak nějak mi z autorova statistického běsnění vypadli lidé. Kvůli nim přeci žije a dýchá.
Dále autora upozorňuji, že ve výčtu aktivit v úvodu blogu postrádám zmínku o šťastném období, kdy lektoroval výuku marxismu-leninismu.
08. 02. 2009 | 12:02

george napsal(a):

To Ivo Peterka: Nevím, proč mě pokládáte tuto otázku. Já jsem netvrdil, že ODS je lepší než ČSSD. Jen si myslím, že takhle vyostřený spor mezi nimi nikdy nebude sloužit ku prospěchu této země. Proto by mělo platit, že vítěz bere vše, ukaž co umíš a za 4 roky ti to spočítáme. Bez házení klacků vládě pod nohy, bez pidistran, co jenom překážejí. A nastala by doba, že výměna vlády z modré za oranžovou (nebo naopak) nebude znamenat úplný obrat země a vyhazování úředníků z míst pro uvolnění místa kamarádům. To je ale troufalost si to přát, viďte?
08. 02. 2009 | 12:10

Jan Mikula napsal(a):

Vysvetleni vysledku STEMu je jednoduchy, nevolila Praha, ktera ma vyrazne nejvyssi pocet vysokoskolaku. Mnohem prukaznejsi budou samozrejme volby do EP, kde bude volit cela republika..
08. 02. 2009 | 12:22

ERTZ napsal(a):

Z toho je jasné,že žádná škola není patent na rozum. Strejdo.
08. 02. 2009 | 12:23

nick napsal(a):

to, že někdo má za sebou vysokou školu vůbec neznamená, že je normální. Zvláště lituji ty budoucí vzdělané, které učí Havel.
08. 02. 2009 | 12:27

Jan napsal(a):

Kolik procent vysokoškolsky vzdělaných lidí volilo maďarské socialisty? Počítali tito vysokoškolsky vzdělaní lidé, že se Maďarsko dostane působením socialistů na pokraj státního krachu? Myslím, že ne.
Jasně se ukazuje, že i vysokoškolsky vzdělaný člověk je schopen podlehnou demagogii a bludům.
08. 02. 2009 | 12:37

MerryMan napsal(a):

Sup:
Děkuji za vynikající postřeh. Já svoje vyjádření trochu upravím, i když smysl je zachován:
Na valné hromadě akciové společnosti předloží správní rada zprávu o hospodaření za minulý rok. Vyplývá z ní že společnost má ztrátu místo zisku, dividendy nebudou žádné, z toho důvodu poklesly i ceny akcií odměny vedení firmy se zvyšují.
Akcionáři odvolají vedení firmy. Ó ti hlupáci.
Zkuste na to aplikovat Váš citát, pokud možno bez vulgárních výrazů. Já vulgární příspěvku čtu pouze k prvnímu vulgárnímu slovu, dále ne. Takže pokud mne chcete poučit, musíte slušně, jinak to nejde.
08. 02. 2009 | 12:37

MerryMan napsal(a):

george:

Odpusťte prosím, že jsem se Vás dotkl. Nevěděl jsem, že máte dvě vysoké školy. Od té chvíle co to vím, tak Vás budu oslovovat pouze Vaše Vysokovzdělanosti protože s tak vysokou úrovní vzdělanosti se nemohu rovnat. Netušil jsem ale, že ukázkou vysoké vzdělanosti je používání slov jako "vůl" při "hodnocení" člověka, "je blbost" atd. atp.

Vaše Vysokovzdělanosti, omlouvám se, ale na mé úrovni vzdělání takovéto vyjadřování není považováno za vhodné a názory lidí, prezentované tímto způsobem se neberou vážně.

Jako velkého znalce v oblasti vzdělanosti Vás Vaš Vysokoučenosti žádám o posouzení, kdo je vzdělanější: min. vnitra Langer- 2 VŠ (má medicínu a práva) nebo Vy. Odpověď prosím napsat s ohledem na moji nižší úroveň vzdělání.
08. 02. 2009 | 12:49

Pocestny napsal(a):

Je škoda, že diplomy jsou kusy papíru....

Trvá totiž nekonečně dlouho se jimi navzájem umlátit....
08. 02. 2009 | 13:36

Ares napsal(a):

Marty: Jasně. To že vzdělanější volí pravici je pravda. Jenže rovněž je pravda, že vzdělanější mají větší příjmy a lidi s vyššími příjmy volí více pravici. Takže volí vysokoškoláci pravici kvůli svému vzdělání nebo kvůli svým příjmům?

Takových vzájemně propojených faktorů je víc. A volební orientace bude ovlivněna určitě více než jen jedním z nich. To znamená, že tyto jednoduché statistiky nemohou říct, zda je tam skutečně vztah příčina – následek. A to že existuje takový vztah ještě nestačí, protože je potřeba určit jeho sílu. Každý z těch faktorů vysvětluje jen část „pravicových sklonů“ a ne všechny stejně. Jeden může mít vliv ze 60 % druhy třeba jen ze 3 %. Bez odpovídajícího výzkumu a analýzy dat, se to nedá nijak rozhodnout.

Nevybavuju si, že bych někde takový výzkum četl. Třeba by ho Havel mohl zadat STEMu a napsat nám o tom blog :-).
08. 02. 2009 | 13:55

MerryMan napsal(a):

george: 08.02.2009 11:19:41 Opět jste mne odhalil Vaše Vysokovzdělanosti (...vždyť vy už čekáte, až vám ti, co jste je volil, nasypou do vás peníze zpět...). Jak to víte? Jediné vysvětlení, které mne napadá jsou ty Vaše dvě vysoké školy. Na mé nižší úrovni vzdělání se ke mně dostala zpráva (rozhovor s Topolánkem v sobotním Deníku) že vláda si půjčila 200 mil. eur,tj. dle kurzu 5-6 mld. Kč. Těmito penězi pomůže vládě Lotyšska řešit finanční krizi. Na mé nízké úrovni vzdělanosti mi vychází, že poplatky budou kraje dotovat částkou (prý) 750mil. Kč, tyto peníze budou rozděleny mezi občany ČR, nemocní, rodiny s dětmi a důchodci dostanou více - jak zavrženíhodné. Mohl byste mi Vaše Vysokovzdělanosti vysvětlit, co budou mít občané ČR z těchto 5-6 mld. Kč a jak radostně to budou naši vnukové/vnučky splácet?

Na závěr bych si Vám dovolil Vaše Vysokovzdělanosti dát dvě rady.
Pokud se někdy dostanete do styku s Iry, nepoužívejte slovo "george". Oni tak říkají Angličanům a považují to za nadávku.
Pokud při prezentaci svého návrhu použijete argument "já mám dvě vysoké školy" nemusíte se nemáhat s jeho čtením. Návrh už je zamítnut akorát Vy to ještě nevíte.
08. 02. 2009 | 14:01

Marty napsal(a):

Ares: preferenci VS bych v konecnem dusledky svedl na penize. VS si spise nez nekdo s nizsim vzdelani vypocita, ze z ekonomickeho heldiska nejsou recepty levice nic moc. Ale v konecnem dusledku ho zajima, kolik jemu zustane penez. Muze klidne vnitrne nesouhlasit z trestanim uspesnych a podporou flakacu, ale stejne bude volit levici, pokud mu to prinese vice penez. Viz. uz mnou zminovana skola verejne volby.

Faktoru je habadej, ale jsme na internetu a ne na odborne konferenci :)
08. 02. 2009 | 14:27

noblesse_oblige napsal(a):

Dobrý den, pane Havle, za svou osobu říkám, že Vás, "děda Vševěda" ČSSD (nadsázku jistě pochopíte), jistě ne :-)
08. 02. 2009 | 14:30

Mard napsal(a):

Havle, jsi osoba se sníženou rozpoznávací schopností, která by se měla stydět a zelézt někam do kanálu. Hlásat jak šikovný byl vožď Stalinissimus, je koncem osmdesátých let opravdová hnusnost! Měl by ses stydět, děláš svým rodičům hanbu!
08. 02. 2009 | 14:45

oranzovej vlk napsal(a):

Havel se opet tvari hloupe,
Jirí Havel (1957) trochu ucí na Institutu ekonomických studií FSV. Obcas neco napsal o Stalinovi, ale žádná sláva. Kdysi byl clen KSC a ucil tehdy na VUML. Jirí Havel si z toho moc nedelá, dnes je clen CSSD a nadále se tvárí hloupe.

Volici CSSD, kterí jsou na rozdíl od ostatních stran méne sociálne a demograficky ukotveni a vyjadrují nejnižší loajalitu, mají podle prezentovaného pruzkumu spíše strední vzdelání bez maturity, ci jsou vyucení, je jim více než 45 let a jsou to více ženy z Jihomoravského ci Moravskoslezského kraje. Volici sociální demokracie jsou predevším mezi nepracujícími duchodci a ostatními zamestnanci a jejich príjem ve vetšine nepresahuje 12 000 korun.
Stranický pohled prinesl politolog a reditel Masarykovy delnické akademie Lukáš Jelínek. Strana je v soucasnosti, kdy stojí po osmi letech v opozici, dle Lukáše Jelínka a jím prezentovaného výzkumu konfrontována s nekolika problémy, hlavne neschopností oslovit mladé vzdelané volice a živnostníky, image konzervativní strany bez modernizace spolehající na populistickou rétoriku.
08. 02. 2009 | 14:49

Petr S. napsal(a):

Marty:

Mozna se budete divit, ale existuji VS, kterym je docela jedno, za ktere vlady (strany) budou mit vic nebo min penez, nybrz hodnoti (voli/nevoli) je podle toho, jak jsou ty strany verohodne, podle slusnosti a urovne vystupovani, jednani, podle znalosti, dovednosti, poctu jejich skandalu a jinych kriterii.

No a to se ten vyber posledni dobou SAKRAMENTSKY snizil (matematicky vyjadreno se limita vyberu blizi k nule).
08. 02. 2009 | 14:50

Ivo Peterka napsal(a):

george 08.02.2009 12:10:44 : To je v ČR naprostá utopie. A na druhou stranu můžeme být rádi, že ani jedna z velkých stran nemůže nikdy naplno naplnit svůj volební program. V obou případech by to byla naprostá katastrofa.
08. 02. 2009 | 14:57

oranzovej vlk napsal(a):

to nick MerryMan,
Mel by jste se prejmenovat na SillyMan. "Pokud se někdy dostanete do styku s Iry, nepoužívejte slovo "george". Oni tak říkají Angličanům a považují to za nadávku." Lol!! A take je pravda ze Irove rikaji uplnym hlupakum MerryMan.
08. 02. 2009 | 14:59

MerryMan napsal(a):

oranžovej vlk:
Gratuluji Vám k Vašemu zařazení mezi pravicové bolševiky. Splňujete základní podmínky: Nediskutujete k věci. Snažíte se urazit. Nepřekáží Vám nedostatek znalostí. Nesnažte se mne urazit. Urazit mne může pouze slušný a inteligentní člověk a ten by to neudělal. Irové opravde říkají Angličanům "george" a nemyslí to lichotivě. Angličané Iry označují "Pat", "Paddy", Němce "Krauts", Square Heads", Italy "Greasy dagos" atd. Na závěr si dovolím poznamenat, že obdivuji Váš způsob vyjadřování. Pokud budete diskutovat tímto způsobem, budou Vás brát vážně pouze osoby Vám podobné.
Otázka: Kolik znáte Irů?
08. 02. 2009 | 15:26

Dave napsal(a):

To MerryMan
,,Urazit mne může pouze slušný a inteligentní člověk,,

,,Gratuluji Vám k Vašemu zařazení mezi pravicové bolševiky,,

No vidim, ze vy mezi ty inteligentni lidi rozhodne nepatrite kdyz takto primitivne a za pouziti tak imbecilniho vyrazu (pravicovy bolsevik) urazite vsechny pravicove smyslejici lidi.o
08. 02. 2009 | 15:46

oranzovej vlk napsal(a):

Dear friend MerryMan,
Irish say, "Put silk on a goat and it is still a goat"...
You are still a goat.
08. 02. 2009 | 15:56

Lena napsal(a):

MerryMan tu dneska dělá slušného inteligenta? Chachacha. Bylo by dobré se podívat pod jiné blogy na jeho příspěvky.

--------
Ares:
díky, moc pěkný příspěvek.
08. 02. 2009 | 16:05

Captain Temarks napsal(a):

Irish also say Merryman, "You'll never plow a field by turning it over in your mind"

And one more Irish wisdom ,
God invented beer to keep the Czechs from ruling the world.
08. 02. 2009 | 16:17

MerryMan napsal(a):

Lena:
Dobrý den,
už jste prosím předala svoje zkušenosti z hledání zaměstnání Novoborským sklářům? A další diskutující se Vás na stejném blogu ptal na zážitky z pionýrského tábora v Artěku. Stále nic?

Prosím dejte odkazy na ty Vaše "jiné příspěvky".
08. 02. 2009 | 16:17

MerryMan napsal(a):

oranžovej vlk:
Tak co jsem "Pute man" - angličtině je to špatně nebo goat. Já nejsem narozen ve znamení Berana. Opět se mýlíte.
Vyberte si co tedy vlastně jsem, nebo si vymyslete ještě něco dalšího.
Zkuste k mému příspěvku 08.02.2009 14:01:53 uvést něco věcného.
08. 02. 2009 | 16:23

oranzovej vlk napsal(a):

Hey MerryMan?

Can you say something in Irish?, lol? It seems that you can only manage a silly mumble in Czech. Aren't you a George? Hej MerryMan, I expect of someone who give himself an english nickname that is at least capable of communicating in English. Would Irish suit you better you MerryFool?
08. 02. 2009 | 16:27

Lena napsal(a):

MerryMan,

proč bych to dělala? Protože se Vám nelíbily moje příspěvky, překroutil je, přimyslel blbosti a pak mi něco rozkázal? Rozkazujte si manželce, jestli Vám to baští, ale ne mě.

V Artěku jsem nebyla, Vy to víte. Nebo možná neumíte číst nebo máte problémy s chápáním a pak to nevíte. Nejpravděpodobnější je však to, že překrucuje tak, jak se Vám to hodí. Stejně jako teď tady. Na zážitky jste se mě neptal a ani nikdo jiný.

Krom toho máte problémy se ženami, že? Tejkalová je hloupá, Gelbartová je hloupá (tam Vás napomenul i p. Stejskal), já jsem taky hloupá... Možná, že byste sám měl využít služeb, které jste sám (naprosto slušně, korektně a jistě s "dobrým úmyslem") komusi doporučoval, tedy služeb psychologa.

Doufám, že jste to dočetl až sem, Vy slušňáku, neb jsem se záměrně vyvarovala (i když s jistým sebezapřením) jakýchkoliv impertinencí.

Ovšem neberte moji současnou odpověď Vám jako námět do diskuze a odraz mojí chutě s Vámi jakkoliv i nadále komunjikovat. To si myslím, že k tomu zde mám mnohem kvalitnější protějšky.
08. 02. 2009 | 16:28

jojo napsal(a):

Nejvzdelanejsi voli Havla, to je jasne. Takovou proziravou inteligenci ktera chvali na konci stoleti Stalina a uci marxismus, aby clovek pohledal.
08. 02. 2009 | 16:28

MerryMan napsal(a):

Dave:
Výraz pravicový bolševik není mým výmyslem. Je převzat z článku francouzského pravicového listu Le Monde, který v době, kdy ve východní Evropě vznikaly nové politické strany (u nás hlavně ODS, ODA atp)tak tento list napsal, že to nejsou pravicové strany ale (výraz překladatele) pravicoví bolševici. Proto prosím adresujte Vaše poznámky k tomuto názvu "...imbecilniho vyrazu (pravicovy bolsevik) urazite vsechny pravicove smyslejici lidi". Určitě se jim ten výraz bude líbit.

Pravicový bolševik nejsem. Nesplňuji podmínky, které jsem uvedla v příspěvku publikovaném těsně před Vaším. Snažím se diskutovat věcně, uvádím prameny a neurážím ostatní diskutující. Pokud považujete za urážku nesouhlas s názorem někoho jiného vyjádřený bez vulgarit a osobního napadání tak se s tím musíte nějak vypořádat sám.

A mne doopravdy může urazit jen slušný a inteligentní člověk. A já sám se nevyjadřuji o inteligenci jiných lidí. Na rozdíl od Vás.

Jinak se mějte dobře a prosím sdělte mi odpověď od listu Le Monde.
08. 02. 2009 | 16:36

MerryMan napsal(a):

oranžovej vlk.
Pokud svůj poslední diskuzní příspěvek přepíšete do slušné řeči a požádáte mne o to, tak Vám Vaše chyby vysvětlím a odpovím. Jinak buďte zdráv a diskutujte s lidmi, kterým se tento způsob vyjadřování líbí.
08. 02. 2009 | 16:43

oranzovej vlk napsal(a):

Opet otazka "Merry Man",
Ty moc veselej nejsi. Spise smesnej. Irove urazeji Anglicany ze jim rikaji George? No to by take museli urazet Cechy a rikat jim MerryMan. Ci MerryMen kdyz uz chces byt gramaticky spravny. Hele Gorgi MerryMane, umis vubec anglicky? Rekl bych ze ne. Ty mas potize i s cestinou. Jedine co ti jde je puking. Preloz si to .
08. 02. 2009 | 16:45

MerryMan napsal(a):

Captain Temarks:
Thanks. Witty remarks. You are perhaps the only one who grasped, that I do not take these discutions too seriously so that I never get angry.
08. 02. 2009 | 16:48

MerryMan napsal(a):

oranžovej vlk:
stejná odpověď jako předtím. Další už nebude, pokud nezměníte styl.
08. 02. 2009 | 16:50

oranzovej vlk napsal(a):

Hej MerryMan,

I am Irish! Fools like you are in Ireland called Czechs. Answer me in English you silly know nothing puke.
08. 02. 2009 | 16:52

bobr napsal(a):

To MarryMan:
doporučuji vám nereagovat na bláboly české i anglické, jejichž autorem je známý provokatér, který vystupuje ze zahraničí na téměř všech stránkách Aktuálne pod různými nicky, nejčastěji jako" mandrake", " Blue Jay" a nyní také "oranžovej vlk", nevylučuji i jiné. Společným jmenovatelem jeho příspěvků jsou většinou vulgarismy vůči diskutujícím majícím jiný než modrý názor.
08. 02. 2009 | 16:59

oranzovej vlk napsal(a):

Lol, MerryMan,
Nedavno jsem mluvil se svym kamaredem Irem, ten me rekl ze Cechum se nadava MerryMan.Prej je to neco jako George.
08. 02. 2009 | 17:02

MerryMan napsal(a):

Bobr:
Děkuji za upozornění. Nick Blue Jay znám a jeho příspěvky nečtu.
Ony ty jeho dotazy v angličtině i češtině byly dost zábavné. V Irsku se totiž nemluví Irsky ale anglicky. Když se Ir učí mateřskou řeč (tj. řeč, kterou se učí od matky) tak se učí anglicky, Irsky až ve škole. A z irštiny si pamatuji jedno slovo (psáno foneticky) slónťa. Nevím, jak se to píše, nevím co to znamená, ale vždy když v hospodě někdo zvedl půllitr, řekl slónťa a napil se udělal jsem totéž.
Ještě jednou děkuji.
08. 02. 2009 | 17:07

Tupelo napsal(a):

MarryMan, pripojuji se k bobrovi, ignorujte jeho (pripojuji jeste jeho dalsi maskovani jako Fanda Ratha, moucha na zdi a fly on the wall - i kdyz si zvoli dalsi nick je pomerne jednoduche ho, z dikce prispevku, odhalit:)) prispevky i v pripade nejvetsich urazek. Prestane ho to bavit a diskuze se tim procisti ;).
08. 02. 2009 | 17:08

oranzovej vlk napsal(a):

Good show beaver,
Let's all stand behind MerryPuke. Ja mel bobry doma na svem pozemku. Roztomile zviratka s velkejma zuby. Ale take dost skodlive. Vetsinou jsem zavolal county wildlife officers. Prijeli a snazili se je odchytit. A obcas jich par museli odstrelit. Jen ti chytrejsi bobri prezili. Ty nejsi ale moc chytrej, co? Ty zijes v CR. A pritom jeste nadavas na stromy. Ale, ale bobre.
08. 02. 2009 | 17:10

Lena napsal(a):

bobře,

MerryMan se jinde choval podobně jako oranžovej vlk, i když bez použití vulgarismů, víte? Teď si naběhl s georgem a někdo se do něj opřel stejným (jeho) způsobem - tedy zesměšňováním a ponižováním. Je zábavné vidět, jak najednou dělá slušného.
08. 02. 2009 | 17:11

george napsal(a):

To MarryMan: Svoje vzdělání jsem tu neuváděl proto, abych se chlubil. Jen proto, že pan havel nadepsal svůj článek o vzdělanosti a jeho vlivu na voby. To však neznamená, že i člověk s dvěma VŠ nemůže použít slovník nižší cenové kategorie, zvláště ve spojení s příkladem o mém známém profesorovi. Šikovně jste to vytrhl z kontextu mého vyjádření, ostatně tak to dělají právě socani. I člověk středního vzdělání může být nakažen politickými názory a bezbřehého fandění něčemu, co přináší prospěch jen určité části občanů na úkor druhých. Zcela je tu totiž odvedena pozornost od obsahu článku, totiž vliv vzdělanosti na výběru politické strany. U vás to myslím je jednoznačné, měl by jste si doplnit své vzdělání dálkově VŠ atřeba přejdete od oranžové k modré, když to má vliv podle pana Havla.
08. 02. 2009 | 17:13

zdesta napsal(a):

Merry Man: Nehádejte se s vašimi odpůrci moc dlouho.Mohl by vzniknout dojem,že mezi vámi není žádný rozdíl.
08. 02. 2009 | 17:22

ok napsal(a):

Bylo by zajímavé vědět, kolik absolventů VŠ, kteří získali vzdělání po 89 volilo ČSSD. Jinak přeji panu Havlovi hezký pobyt v Bruselu a už aby tam byl. Aspoň si od jeho demygogie oddechnem.
08. 02. 2009 | 17:26

oranzovej vlk napsal(a):

Zdesto?
Vy me fascinujete. Jak jse stara pani Zdesto? Me pripada ze se Vam porad velice stejska po socialistkem RaJi. Vam se ted v te Demokracii asi moc dobre nedari. Porad na neco nadavate a si stezujete. Me to rika ze jste velice neuspesna a frustrovana. Asi si prejete aby jste se vratila do minulusti. Holt to nejde Zdesto. A to vase neustale upeni vam take nezlepsi vasi zivotni uroven.
08. 02. 2009 | 17:41

MerryMan napsal(a):

zdesta:
děkuji, dobrá rada. Koho zajímá diskuze s lidmi kteří všechno vědí protože mají 2 VŠ atd. Měl jsem to ukončit už dřív, protože to pro ostatní musí být nudné.

Smysl snad mělo alespoň vysvětlení pojmu pravicový bolševik a odkud to pochází. Já jsem se pokusil něco vysvětlit ale nepodařilo se mi to.
08. 02. 2009 | 17:51

zdesta napsal(a):

Oranžový vlk:Jsem rodu mužského.Na tu snůšku kravin které jste napsal nemíním reagovat.Přeji hezký večer.
08. 02. 2009 | 18:05

frankon napsal(a):

no asi ne moc socany a hlevne ne byvaly bolseviky jako jste vy pane Havle!
08. 02. 2009 | 18:08

Jagoda napsal(a):

Panu Havlovi vyrazil z hrdla překotný jásot na statistickým složením voličů - inteligence volí ČSSD. Kdo tedy zůstal ODS? Dělníci, rolníci a jiní blbové? Za povšimnutí spíš stojí postupné ztrácení voličských preferencí, kterým naše nejlepší strana trpí. Pololetní vysvědčení měla nejlepší ze třídy, na konci roku může zklamat. Pak budou všichni ti Paroubkové a Haškové koukat jako ropuchy z listí. Lidem začíná docházet, že ODS trochu ukřivdili, že socanské rozhazování na dluh špatně skončí. Vskutku: hloupá ODS! Proč teď v každé chvíli nezdůrazňuje, kdo nás tak příšerně zadlužil?
08. 02. 2009 | 18:08

Ládik napsal(a):

Opakuji, že VŠ voličů levice je VUML, titul je RSDr (rozhodnutím strany doktor). Nepochybuji, že všichni tito volí Paroubka a poběží zvolit JH do Brlu.
08. 02. 2009 | 18:18

oranzovej vlk napsal(a):

Sorry Zdesto,

Ja si opravdu myslel ze jste do nekonecna ubrecena zenska. Mylil jsem se. Jste ubrecenej muz.
08. 02. 2009 | 18:25

Jirka napsal(a):

Hmm... soudruhu Havle, ještě by to chtělo zmasírovat studenty na těch vašich ekonomických školách. Podle jednoho průzkumu tam totiž měla ODS 55 %, ČSSD 10 % a KSČM 3 %. Čím to? Že by lidi, kteří studují ekonomii dokázali prokouknout tu vaši filozofii spočívající v tom prožrat všechno dnes a po nás potopa?
08. 02. 2009 | 18:32

Saliven napsal(a):

Vida, ODS prohrává v boji o VŠ vzdělanného voliče a modří hned přispěchají s vysvětlením, že levici volí jen ti blbí vysokoškoláci, absolventi pseudoškol, případně savci státních peněz. Ti chytří, schopní a úspěšní vysokoškoláci samozřejmě nadále volí ODS, to je jasné. Fakt k smíchu, že Vám to nejni blbý chovat se jako vůdcové ODS naprosto neschopní jakékoliv sebereflexe. :-)))
08. 02. 2009 | 18:36

Saliven napsal(a):

Ládik:
Že by 41 procent voličů s VŠ vzděláním mělo VUML? Pitomější vysvětlení už nebylo? :-)))
08. 02. 2009 | 18:41

Saliven napsal(a):

oranzovej vlk:
Ten průzkum, kterým se oháníte je o trendech někdy z let 2003 až 2005, i lehce podprůměrný čtenář mohl zachytit, že Doc. Havel píše o průzkumu z podzimu 2008. :-)
08. 02. 2009 | 18:43

Ládik napsal(a):

Salivene, máte v tom guláš.
Ti blbí vysokoškoláci jsou ti, co pracují a většina už nevolí, ti chytří a úspěšní jsou ve státní správě a jiných zaopatřovacích ústavech.
08. 02. 2009 | 18:44

Sraffa napsal(a):

Jediná stranická škola, co školí něco jako VUML nebo RSDr je teď CEVRO. Patří ODS a založil to Langer. Mezi jejími absolventy opravdu silně převažují voliči ODS. Jste si jisti, že jsou to z tý CEVRO LangerSchule ti opravdu chytřejší vysokoškoláci?
08. 02. 2009 | 18:48

Saliven napsal(a):

SuP:
Vážený SuPe, ještě Vám dlužím odpověď v debatě ke šrotovnému, dostal jsem se na to až teď. Tedy:
To, že stimulace spotřeby vyvolá poptávku po zboží, mj. tom dovezeném je prostě fakt. :-) A když budou všichni šetřit
v krizi, tak se nestane nic jiného, než že se utlumí poptávka, podniky nebudou vyrábět a vzroste nezaměstnanist. To jsou
taky fakta. Ale souhlasím, že investovat do bydlení (já bych přidal tedy hlavně vzdělanost) je dobrá investice. S těmi
bankami je to trochu problém, bojí se půjčovat, na druhou stranu nakupují peníze prakticky zadarmo, takže půjčovat musí, jinak by přišli pupkáči o miliony na odměnách. Celkově si myslím, že stimulovat poptávku je třeba, jinak bude recese dlouhá víc než bude zdrávo.
08. 02. 2009 | 18:58

Martin napsal(a):

Saliven, ja si rikam, cim to je ze takhle volici ods drive nedelili vysokoskolaky na ty chytre a spatne ? Nebylo to tim, ze drive mela ODS vetsi podporu vyskoskolaku a proto nebylo nutno je kadrovat ?
08. 02. 2009 | 19:22

Eve napsal(a):

A co takhle obyčejný selský rozum? Na to abych viděla co se děje, nepotřebuje nikdo harvard ani nic podobného. Je to katastrofa a lidé volit pomalu přestávají a bude hůř. Lidé volají po změnách, ale jákých? s jakými lidmi? Obávám se, že na několik,,moc,, generací je jasno.
08. 02. 2009 | 19:37

Saliven napsal(a):

Martin:
Já se spíš divím, kde se tu tolik těch "špatných" VŠ obyvatel vyrojilo tak najednou. :-))) Máte recht - je to tím. Někteří už neví, jak by ODS omlouvali a jak by pošpinili ty, kteří mají jiný názor. Zkrátka nemůžou pochopit, že někdo na jejich milované vůdce zanevřel, kvůli tomu všemu co tu za uplynulé skoro 3 roky předvedli.
08. 02. 2009 | 19:49

Saliven napsal(a):

Eve:
Tady ale primárně nejde o školy - jak správně píšete o tom to není. Článek doc. Havla je jen rýpnutí do ODS, která se vždy oháněla vzdělanými voliči a ohrnovala nos nad levicovou lůzou.
08. 02. 2009 | 19:50

Luba napsal(a):

Pan docent pravdu dí.

Skutečně, za svůj vynikající volební výsledek ČSSD vděčí zejména katastrofálnímu promenování koaličníků pod nadvládou ODS.

Bohužel, soc-dem pravidelně nominuje na špičková místa tupé nevolitelné tlamy z předlistopadového katalogu.

Personální situaci v ČSSD považuji za tu nejbídnější ze všech nadpětiprocentních.

Kdy už konečně nastanou doby, kdy nebudou do předních pozic navrhováni kamarádíčci kamarádíčků, co to chtějí dělat, ale tací, co to budou dělat dobře, slušně, i pro jiné.
08. 02. 2009 | 20:19

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé komentáře, které byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
08. 02. 2009 | 20:38

karel napsal(a):

Rozesmál mne pan Vilém. Jsem 40 letý vysokoškolsky vzdělaný ekonom, živící se tvrdou dřinou v manažerské pozici v české dceřinné společnosti německého nadnárodního koncernu. Kdo ví jak se musí pracovat a s jakými výsledky v německé firmě, má představu o tom že nejsem povaleč a hlupák také ne - tedy dle modrých svazáků typický volič ODS. A považte, volím čssd, a vzdělaní pracovití lidé z okruhu mých známých také. Sice si nedělám o čssd žádné iluze, ale vím, že sice kradou, ale o několik řádů méně než odesáci a dokážou schopně a pragmaticky vládnout. A ikdyby to nedovedli, nebudou bránit tomu aby nám vládla EU, což modré neschopné mafii vadí, neb standardní evropské poměry jim překáží v jejich nestandardních kšeftech. ODS volí buď zloději všeho druhu, kteří zbohatli pochybným způsobem během privatizací, lidé kteří legálně dosáhli toho že jsou lépe situovaní, ale jsou nadmíru sobečtí a bezohlední, dále lidé zapojení do místních podnikatelských sdružení lidí kteří spolu mluví a přihrávají si státní peníze, pak skupina některých živnostníků, kteří si hrají na něco víc než jsou a svou příslušnost k lepším lidem si dokazují nekritickou podporou ODS a pak ještě pár primitivů, Zapoměl jsem na pár psychopatů ustrnulých v době před 50 lety, kteří teď opožděně nesmiřitelně bojují proti komunismu ( normální člověk by žil dávno něčím aktuálnějším ). Tak není divu, že normální , nesobecký,vzdělaný, inteligentní a pracovitý člověk ( okrádaný daňovými přesuny z dílny ODS )nechce mít s výše uvedenou sebrankou nic společného.
08. 02. 2009 | 21:58

karel napsal(a):

Rozesmál mne pan Vilém. Jsem 40 letý vysokoškolsky vzdělaný ekonom, živící se tvrdou dřinou v manažerské pozici v české dceřinné společnosti německého nadnárodního koncernu. Kdo ví jak se musí pracovat a s jakými výsledky v německé firmě, má představu o tom že nejsem povaleč a hlupák také ne - tedy dle modrých svazáků typický volič ODS. A považte, volím čssd, a vzdělaní pracovití lidé z okruhu mých známých také. Sice si nedělám o čssd žádné iluze, ale vím, že sice kradou, ale o několik řádů méně než odesáci a dokážou schopně a pragmaticky vládnout. A ikdyby to nedovedli, nebudou bránit tomu aby nám vládla EU, což modré neschopné mafii vadí, neb standardní evropské poměry jim překáží v jejich nestandardních kšeftech. ODS volí buď zloději všeho druhu, kteří zbohatli pochybným způsobem během privatizací, lidé kteří legálně dosáhli toho že jsou lépe situovaní, ale jsou nadmíru sobečtí a bezohlední, dále lidé zapojení do místních podnikatelských sdružení lidí kteří spolu mluví a přihrávají si státní peníze, pak skupina některých živnostníků, kteří si hrají na něco víc než jsou a svou příslušnost k lepším lidem si dokazují nekritickou podporou ODS a pak ještě pár primitivů, Zapoměl jsem na pár psychopatů ustrnulých v době před 50 lety, kteří teď opožděně nesmiřitelně bojují proti komunismu ( normální člověk by žil dávno něčím aktuálnějším ). Tak není divu, že normální , nesobecký,vzdělaný, inteligentní a pracovitý člověk ( okrádaný daňovými přesuny z dílny ODS )nechce mít s výše uvedenou sebrankou nic společného.
08. 02. 2009 | 22:00

Hajný napsal(a):

Pane docente!
Těm statistikám bych zase tak moc nevěřil.Do průzkumu může každý napovídat co chce!
Neberte to ve zlém,ale moc si přeji,abyste v eurovolbách dostali na budku.Ne vy osobně,ale jako strana.Abyste si nejen ušetřili játra(pan Nešpor by z vás měl radost),ale abyste se zastavili,zamysleli co v krajích děláte špatně.Jinak se klidně může stát,že v r.2010 volby v mnoha krajích totálně projedete.Ostatně s tímto varováním na tomto blogu nejsem sám.
08. 02. 2009 | 22:01

chetgar napsal(a):

Kde vzal pan Havel tu povídku o "pravicových studentech"? Co já vím, je politicky aktivní studentstvo obecně radikální a levicové, s malou menšinou reprezentovanou třeba kravaťáky z Mladých Konzervativců. Naprosté většině studentů je pak politika šumák, anebo se kdyžtak zabývá něčím méně komplikovaným než je politka domácí. Třeba Tibetem, válkou v Iráku, Dárfúrem aj. Pamatuji si, že když jsem kdysi přicmrndával při petici proti válce v Iráku (zřejmě jsme tehdy žili v domnění, že názor x českých studentů někoho zajímá), organizovali to snad nějací trockisti - teď se tuším účastnili i toho povyku proti radaru. Každopádně to s pravicí nemělo nic společného. Jenže nechte absolventa vydělat pár peněz, socialisticky mu to zdaňte a pak ať ze zbytku zaplatí tržní nájem kvůli tomu, že socani trpí regulované nájmy a argumentují sociální situací poslance Křečka a máte tu pravicového voliče z přesvědčení a dlouhou pamětí. Osobní zkušenost a závist, to je třaskavá kombinace, oranžoví pánové :o))
08. 02. 2009 | 22:38

Vasja napsal(a):

Karliku, Karliku.
To spektrum voličů ODS je dokonalé.
Chyběj tam už jen volové, voslové........
ale to má svůj důvod.
Ti volej socany.
08. 02. 2009 | 23:53

honza napsal(a):

Jestli je to pravda, tak to není pozitivní vizitka Sociální demokracie, ale naprostá ostuda těch "vzdělaných", kteří jsou schopni skočit na vějičky za 30Kč. Soc. demokracie si tu kupuje voliče za peníze nás všech. Není nic snažší, než rozdávat peníze, které nevydělám. Naprostý vrchol je pak způsob, jakým poplatky vrací paní Emerová, za složenku zaplatí 25 Kč, aby občanovi poslala 30 Kč. Naprosto učebnicový příklad, jakým způsobem dokáže "hospodařit" stát s penězi daňových poplatníků. Pane Havle, Vám a vašim spolustraníkům ani korunu!!!!
09. 02. 2009 | 00:02

Waldemar napsal(a):

to: Stanislav Křeček -
máte pravdu, pane poslanče, že ve skutečném demokratickém světě se nesmí používat protiprávně získaných informací, ale zapomínáte na zásadní věc: U NÁS SE NIKDY NIC NEVYŠETŘÍ! Propletenec politiků, businessu, org. zločinu a ev. sportovních činovníků je takový, že se vzájemně drží v klinči! Jediný, kdo to v takové situaci může jakž takž řešit jsou novináři svou publikační činností a musí to být tak pádné indicie, aby nebyly ignorovány. A když je někdo jediný, kdo to může řešit, tak musí!
09. 02. 2009 | 02:51

Waldemar napsal(a):

Rozesmál mne pan Karel. Z jeho projevu trčí formulace, které ho prozrazují, čím se živí. Ne dřinou na zahraniční firmu, ale psaním příspěvků do diskuzí a to patrně přímo z Lidového domu. :-)
O takových se právě pan Vilém zmiňoval....
To mu však nikdo nedokáže, snad nějaký odposlech...LOL
09. 02. 2009 | 03:07

Oponent napsal(a):

Poznámku PRDovi: Současná Topolánkov a vláda má v programovém prohlášení napsáno, že nezavede školné.

A jinak: Omíláte stále ničím nepotvrzená pravicová kliše, příliš nadáváte a rozčilujete se - pozor: mohlo by vás to klepnout.
09. 02. 2009 | 04:25

KROKODYL napsal(a):

Nebojte se soudruhu, STRANA SVOBODNÝCH OBČANŮ vude tim, co Vas ted krome ODS bude strasit. Ano Vas volebni vysledek byl velice dobry a uzijte si tech par 'minut slavy'. Propad ODS byl jak sam pisete ne vasi kvalitou ale tom, ze ODS odradila i radu skalnich volicu. nova pravicova strana SSO vsak tyto znovu sjednoti a spolecne s hlasy ODS budete mit najednou sakra silneko soupere. Takze zatim si uzivejte...
09. 02. 2009 | 04:46

jan napsal(a):

Vážený pane Havle,
čísla, která uvádíte, svědčí o tom, že ČSSD má v současné době obrovskou šanci získat voliče, kteří dříve volili středové strany. Dnes středové strany vlastně neexistují a ODS je i po částečné deklausizaci pro tyto voliče nepřijatelná (Lisabon, euro, Kaplický, divadelní krize). Proto ve mně vyvolává úžas, že Jiří Paroubek v době po krajských volbách dělá všechno pro to, aby tyto voliče odradil (zejména postup v otázce zahraničních misí, naprostý nedostatek velkorysosti a noblesy). Nemohl byste mu v jeho vlastním zájmu domluvit? Děkuji.
09. 02. 2009 | 06:17

anellus napsal(a):

Lidé s opravdu solidním vzděláním a životní praxí volí výhradně komunisty. Na mnoha příkladech se totiž přesvědčili, že ČSSD je ve skutečnosti středopravicová strana, která v předvolebním období používá lehce levicovou rétoriku a po volbách na všechny sliby rychle zapomená a věnuje se jen politikaření a vytváření míst u státního koryta, v tom se shodne s ODS a Lidovci vždy.
09. 02. 2009 | 06:31

bob napsal(a):

Myslím, že jsem vzdělanější, když řeknu, že mám VŠ a učím na VŠ. Rozhodně ale nebudu volit populisty z ČSD, kteří zavádějí strach a hrůzu, kteří by dali na frak i Gottwaldovi. Paroubek je s komunisty jedna ruka, je samolibý a egocentrický. Mám ještě pokračovat, asi nemusím, protože ČSSD nikdy volit nebudu, abych nemusel s rodinou na Západ...
09. 02. 2009 | 06:49

Karel (taky) napsal(a):

Pane Havle, zapomněl jste napsat, že ODS volí především zloději, defraudanti a tuneláři. Přece jen slovo "podnikatelé" je příliš obecné, dobrá pětina z nich patří mezi slušné lidi.
09. 02. 2009 | 06:55

Bleet napsal(a):

A nevolí ČSSD hlavně absolventi VŠFS, kde se titul běžně bez jakýchkoli znalostí kupuje a jejiž akademické rady jste členem, pane docente?
09. 02. 2009 | 07:14

Vladiab napsal(a):

Pane Havle, já sám patřím k těm vysokoškolákům, kteří kdysi za předsedy Špidly volili ČSSD. Jenže ČSSD nám pod předsedou Paroubkem na můj vkus až moc zrudla, takže hlas ode mě těžko už někdy opět získá. Jsem totiž pro radar, pro nízké daně, pro spoluúčast ve zdravotnictví a pro slušnost v politice. Nic z toho mi ČSSD nenabízí. Z politiků jako je předseda Paroubek, hejtman Rath a konec konců i Vy dostávám kopřivku. A mohu Vás ujistit, že v mém okolí je takových jako já mnohem víc.
09. 02. 2009 | 07:47

Saliven napsal(a):

Vladiab:
Docela by mě zajímalo, proč jste v minulosti ČSSD volil..nic z toho, po čem toužíte ČSSD nikdy nenabízela (tedy když pominu tu slušnost, ale to není tak jednoduché). :-)
09. 02. 2009 | 08:45

Aleš napsal(a):

Jan - to je přesné- ČSSD nepochybně vydělala na katastrofální politice ODS, ale pan Paroubek v poslední době dělá vše proto, aby voliče středové odradil- neuvěřitelné tanečky kolem zahraničních misí, lpění na zrušení regulačních poplatků přesto, že v případě pohotovostí, pobytu v nemocnici nebo levných léků na předpis tato optaření prokázala prospěšnost a vzhledem k tomu, že spoluúčast na zdravotnictví musí u nás stoupat, jinak bude klesat úroveň /nízké platy lékařů, nové léky a přítroje/. Tento bezbřehý populismu nutně odradí střední třídu a té zbude jediné k volbám nejít, protože nenalezne alternativu pro svou volbu.
ODS katastrofa arogantních tupců, popusté na levo a v klinické smrti se nacházející KDu a SZ.
09. 02. 2009 | 09:04

Saliven napsal(a):

Jan:
Sdělím Vám takovou malou perličku, která možná změní Váš náhled co se týče misí. Když pominu to, že vláda přišla s misemi do sněmovny 13 dní před termínem, kdy se v případě neprodloužení měli začít vojáci rovnou stahovat, tak před oním prvním schvalováním existovala mezi ČSSD a ODS dohoda, že se půjde na kompromisní návrh lidovců s omezením poplatků a ČSSD podpoří mise. Ráno před hlasováním vydala pak ODS stanovisko, že žádný kompromis nebude, tak holt ČSSD prohlasovala návrh komunistů na úplné zrušení poplatků a mise odmítla. Když není vůle ke kompromisu u ODS, tak se těžko dá od ČSSD čekat, že by ODS všechno odkývala co myslíte?
09. 02. 2009 | 09:16

Pepa Řepa napsal(a):

To Vladiab
Inu kolego, to, po čem toužíte Vám může nabídnout jedině Balbínova poetická.

Buďte v klidu. Pan Havel je náš první potenciální přeběhlík. Když stojí vedle Paroubka a poslouchá ta jeho moudra je vidět jak trpí.
09. 02. 2009 | 09:17

Jarda napsal(a):

Typický volič ODS je do sebe zahleděný člověk bez smyslu pro solidaritu. Mně osobně nevadí zaplatit poplatek u lékaře nebo v lékárně, ale musím se zeptat komu má takový poplatek sloužit a koho má vlastně regulovat. Z mého pohledu je to rovná daň z práva na život pro sociálně slabé občany a důchodce a proto z principu s těmito poplatky nesouhlasím. Proč by měl „chudý“ důchodce do zdravotnictví přispívat stovkami korun měsíčně za nesmyslné poplatky a bohatý člověk vydělávající 50 000 měsíčně zaplatit 2x za rok 30 Kč. Od toho tu máme zdravotní pojištění, aby každý do systému přispíval podle svých možností. Regulační funkci by neměli plnit poplatky, ale přímo lékař
09. 02. 2009 | 09:43

Javít napsal(a):

Česko je komická země.
Polovina lidí doleva, polovina doprava.
Každá z těch polovin si o té druhé myslí že "nemyslí" když volí levici či pravici.
Každý je přesvědčen, že jen on má pravdu. Titulují se "modrými mozky" či "rudooranžovými mozky" a pod.
Jeden říká: "Voliči ODS jsou lidé do sebe zahledění bez smyslu pro solidaritu".
Druhý říká "voliči ČSSD se nechají koupit za 30 Kč a nevadí jim rozhazování a zadlužování státu" atd.

No řekněte, nejsme komický národ ?
Vždyť my nevíme co chceme a nedáme pokoj, dokud to nebudeme mít.
Někdo diskutuje slušně, někdo neslušně, někdo k věci někdo o ničem.
Jeden pisatele blogu chválí, druhý ho zatracuje (týká se nejen tohoto blogu).

Nejvíc se té komičnosti asi smějí naši politici a nakonec si stejně dělají to co chtějí.

A tak to má být. "Vo tom to je".
09. 02. 2009 | 11:30

SuP napsal(a):

Saliven -
zdravím a jen ještě na okraj - investovat do vzdělání JE NUTNÉ v dobách prosperity. Pokud totiž to má nějaký efekt, je nejen doluhodobý, ale ODLOŽENÝ. V době krize, zejména v této zemi, byste potřeboval nevímjaký kontrolní mechanismus na to, aby investice do vzdělání nebyl zase jen především způsob, jak se několik let flákat na úkor ostatních.
09. 02. 2009 | 12:12

stále rebel napsal(a):

Voliči ODS – příslušníci rodu homo sapiens nebo agresivní protofašistická lůza?

Jak je to s voličskou základnou ODS? Každý, kdo je alespoň trochu v obraze, ví moc dobře následující: i když o sobě voliči ODS tak rádi s arogancí sobě vlastní prohlašují, že jsou údajně tou inteligentnější a vzdělanější částí národa, všechny okolnosti jednoznačně svědčí o pravém opaku.

http://www.modre-bratrstvo....
09. 02. 2009 | 17:17

Vilém napsal(a):

Karel
Zdravím Vás, ale přeci jen souhlasím jen zčásti. Kritika ODS je na místě, ale zřejmě vinou nadměrného pracovního vytížení jste nezaznamenal dalších přibližně 50 politických stran, které jsou většinou lepší než ČSSD i ODS dohromady, protože tvrdíte, že nevolit ODS znamená volit ČSSD.
09. 02. 2009 | 20:57

Skogen napsal(a):

Vysokoškoláci volí hlavně ODS. No tak dobře, tak tedy ti kvalitnější vysokoškoláci volí ODS. Nebo přesněji ti kvalitnější vysokoškoláci, navíc z privátního sektoru, volí ODS. Ani to neplatí? No tak aspoň ti s velkým penisem.. Zkrátka vždycky něco extra ;o)
09. 02. 2009 | 23:01

Milan napsal(a):

Majitelé pravdy i z ODS by měli volit neomylného a vševědoucího V.K. Ale ten už namá rád své ztracené dítě, takže by se naši vševědoucí všeználci a polobozi z ODS mohli vrátit od víry k rozumu.
09. 02. 2009 | 23:32

vysedlina pathologická napsal(a):

Vy jste mě rozesmál, pane Havel,
vo čem jste jako chtěl napsat?
Pořád si myslíte, že vzdělaní jsou chytřejší - ať již voliči nebo volení a jsou zárukou dobré vlády? Ještě jste si nevšiml, že vzdělání s inteligencí nemá mnoho společného?
10. 02. 2009 | 12:37

Morová rána napsal(a):

Vzdělanější... no, jo! Mezi mými přáteli a známými převládají vysokoškoláci. Ostatně i já sama se mohu pochlubit jistým diplomem a nekecám, všichni jsme levicoví voliči.
Tak nevím, asi opravdu patříme všichni sborně do té nekvalivní sorty vzdělanců. Anebo se nám tu nahloučila skupinka vzácných vyjímek?
No, nevím!
Každopádně faktem je, že výše inteligence s mírou vzdělanosti nijak nekoresponduje... Nebo ano? To paní pathologická vysedlina neví!
Jo a mimochodem, pane Havel, vo čem jste to jako chtěl psát? Že by o změně struktury pravicového voličstva?
11. 02. 2009 | 09:43

ali napsal(a):

socanům teče do bot, tak holt se domluvili a píšou "inteligentní" blogy a dělaj si čím dál tím víc do bot..jen pište, soudruzi, pište, je to lepší než Dikobraz a potápěč v sodovce..kdyby nebylo poplatků, o čem byste hovořili? Jste neschopná banda budižničemů. ČSSD v začátcích byla opozice ve vší úctě. To, co jste z ní udělali dnes je děs..
11. 02. 2009 | 15:22

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik, který byl v rozporu se záměry těchto stránek - tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
11. 02. 2009 | 16:57

fafnir napsal(a):

Morová rána
Ano,ti starší ,honosící se titulem RSDr,rozhodně volí levici.A i ti mladší,absolventi Gender studies na KU rovněž.Uchazeči o práci ve státní správě s jakýmkoliv netechnickým titulem také.
11. 02. 2009 | 20:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Konečně tady padla ta správná věta.

VZDĚLÁNÍ MÁ MÁLO SPOLEČNÉHO S INTELIGENCÍ.

Netvrdím ,ale vše tomu nasvědčuje.Ještě,kdyby tak někdo jadrně podotknul,:

"Čím větší vzdělanec,tím větší pitomec".

A mohli bychom rozebírat úvahu ,jakáže je to úměra?

Prý přímá.Jasně - parlament je přeplněný vzdělanci a na těchto stránkách se etablují také samí profesoři a docenti.Také je zřejmá úroveň.

Jak v parlamentu - tak na Aktuálně.cz !

Pak běžte volit ?!Ivan.
11. 02. 2009 | 21:51

jaryn napsal(a):

Mě by víc zajímaly odpovědi na tyto otázky:

- Jak se projevuje vliv inteligence a vzdělání voličů na schopnost překonat ten šílený odpor jít k volbám a hodit hlas KTERÉKOLIV dnes v parlamentu obsažené straně?

- Je průměrná inteligence našich parlamentních a státních představitelů relevantní s průměrnou inteligencí jejich voličů? Jestliže ne, proč?

- Má soustavné lhaní a ohlupování voličů, prováděné politiky, horší vliv na inteligenci voličů, než pravidelné sledování TV Nova?

- Je možné, že po dvaceti letech reforem našeho školství už nemusí mít vzdělání a inteligence naprosto žádnou spojitost?
12. 02. 2009 | 10:42

ali napsal(a):

jaryn:
1) odpor k volbám je daný přirozenou inteligencí..takže vzdělaný člověk může být do normálního života zcela nepoužitelný..těch nepoužitelných je docela dost
2)bohužel je..a proč? Protože politiku nedělají politici na slovo vzatí, ale demagogové a populisti. Politiků na slovo vzatých je jak šafránu. Takže podstatnost I.Q. politiků a voličů je skoro totožná
3)bohužel,nemá..sledování TV Novy je souvztažnějším k lidovým masám
4)je to možné..klasickou ukázkou tohoto je mistr Rath. Sice náznak I.Q. tam je, ale jen pro sama sebe, ovšem E.Q. nějak postrádá
12. 02. 2009 | 11:37

Javít napsal(a):

Jo vážení, předpokládám, že již značná část z vás se setkala s vysokoškolsky vzdělanými pitomci ?! Já alespoň ano.
No ale hádejte se dále, kdo že má vlastně pravdu. Levice či pravice ? Nebo každý trochu ?
Nebo nikdo ?
Nebo Marťani či pánbůh ?
Nebo je to ve hvězdách ?
Co to je proti velikosti světa ??
12. 02. 2009 | 16:14

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Javíte,

jsme stejné krve Vy i já.Toto Kypplingovské pravidlo zůstane v platnosti až do konce světa.Zvíře,či člověk?!Prostá biologická huspenina.Všechny pravdy byly už vyřčeny,teď si jen každý vybírá která se mu hodí lépe k omluvě vlastních zhovadilých způsobů.Pro levý ksindl jsou levé pravdy.Pro pravý jsou pravé pravdy.Cítíte ten rozdíl v intonaci??

Tak to je i ve skutečnosti,pravdu sice máme málokdo a pouze vyjímečně když pravdy jiných dostanou zácpu.

Pro pravdu se už nakupilo tolik mrtvol,že mě z té úvahy trnou zuby.Pravdu tedy nebrat.

Důležité je všímat si těch kteří o Pravdě tak vehementně žvaní a za pravdu "bojují".

Nejde tedy o pravdy - jde o vyčurané chytráky,kteří si z pravd, potažmo z PRÁVA udělali "job" a neustále nás oblažují svými zvěstmi.

Zdravím Vás pane Javít.Ivan.
13. 02. 2009 | 10:09

Javít napsal(a):

Pane Hochmanne,
díky, i já Vás zdravím.
Prostě někdy člověk s někým souhlasí, někdy ne. A to je to pravé zajímavé. Kyby byli všichni stejní, to by byly asi nuda. Nejdůležitější je, zůstat i v tom nesouhlasu slušným (pokud možno, někdy to dá hodně přemáhání).
Zdravím Vás a přeji pěkný podvečer.
Javít
13. 02. 2009 | 17:27

Kakt napsal(a):

Je to jen dusledek inflace VS vzdelani, pane autore,dnes ma kazda druha urednice Bc.
13. 02. 2009 | 18:32

SuP napsal(a):

Pokud vzdělanější studenti volí ČSSD, svědčí to o dvou věcech. Zaprvé - platí, že studenti, dokud nepoznají alespoň začátek praktického života a zač je toho loket, jsou ZPRAVIDLA levicoví nebo anarchističtí.
Zadruhé je tedy zřejmé, že vzdělanost má s inteligencí pramálo společného.
13. 02. 2009 | 20:39

jh napsal(a):

Marty:Cely zivot se pohybuji mezi lidmi s VS vzdelanim a CSSD az na par vyjimek nikdo nevolil. Podobne zkusenosti maji i moji znami. Kde tedy ti vzdelani volici CSSD jsou?

Milý Márty , tady jsme :

tchán Ing. elektro, manželka Mgr. učitelka, švagrová MUDr. hematoložka, já Ing. IT OSVČ už řadu let nedáme ni hlas ODS - především proto kteří lidé ji v našem okolí reprezentují, obhajují a skrze ní k zajímavým kšeftíkům přišli .Tak už delší dobu volíme levici.
13. 02. 2009 | 22:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy