Poučení z vrbětického vývoje…

12. 05. 2021 | 15:16
Přečteno 1862 krát
…aneb, proč se „někdo“ za každou cenu snaží udržet tuto lžikauzu v chodu?

Základní teze známého divotvorce a vypravěče pohádek Kroupy ve vztahu k Janu Hamáčkovi zněla takto:

Chtěl vyměnit s Rusy ututlání vrbětické kauzy za milion Sputniků V a uspořádání summitu Biden-Putin v Praze.

Již v minulém týdnu jsem v několika svých článcích zpochybnil tuto bludnou a lživou Kroupovu tezi, která nevychází ani z prosté logiky a už vůbec ne z faktů.

Proč vlastně ten rozsáhlý útok na sociální demokracii?

První snahou o změnu politické orientace sociální demokracie letos byl pokus Pocheho a Pokorného skupiny převzít tuto stranu do svých rukou na online sjezdu ČSSD v březnu. Oba hoši pro to udělali opravdu všechno, čeho byli schopni. Ještě pár dní před sjezdem obcházel zjevně spokojený Poche některé „velké kluky“ s plachtami se jmény delegátů sjezdu a tvrdil jim, že pro Petříčka má zajištěno 58% hlasů. Problém obou chlapců „předsedotvorců“ je, že svým bludům sami uvěřili.

Tak například z Ústeckého kraje jim kmotr Havelka slíbil 21 hlasů delegátů sjezdu a Poche je jistě zakalkuloval v plném rozsahu. Ale skutečnost při hlasování na sjezdu byla jen jedenáct delegátů. A to měl být kraj se 100% podporou pro Petříčka.

Šlo tedy o to, převzít sociální demokracii a vyvést ji z vládní spolupráce s hnutím ANO. A vyloučit do budoucna jakoukoliv spolupráci s A. Babišem.

Když se realisticky podívám na průzkumy veřejného mínění (a pominu tendenční průzkumy agentury Kantar CZ, které dlouhodobě preferují opoziční pravici), je zřejmé, že volby do sněmovny na podzim mohou dopadnout úplně jinak, než jak si dnes namrskávají gatě strany české pravice. Průzkumy vypadají, vezmu-li obě vládní strany plus komunisty a SPD (tyto dvě strany jsou pro opoziční pravostředové strany „fujtajbl“), velmi vyrovnané. Ba dokonce s mírným deficitem hlasů těch pravicových stran.

A to je klíč k pochopení útoků na J. Hamáčka a ČSSD. ČSSD pod Petříčkem by zmizela z vládní spolupráce s A. Babišem, proklela by spolupráci s ním a vyloučila ji na věčné časy. A s velkou pravděpodobností by se s Petříčkovou topáckou frazeologií na podzim nedostala do příští sněmovny. Pokud by se nějakým zázrakem snad do sněmovny přesto dostala, skončila by pod prapory boje proti A. Babišovi. A tedy v jednom politickém táboře s českou pravicí.

Prostě, je to jednoduché, jak složité politické dedukce a triky někdy bývají. Když se teď podaří zničit Hamáčka, bude zničena i sociální demokracie, která během několika málo týdnů nedokáže vygenerovat jiného věrohodného lídra. A byl by to další stavební kamínek do mozaiky vítězství pravice v podzimních sněmovních volbách.

Plánovači lžikauzy, se kterou přišel Kroupa s podporou svého šéfredaktora Kubíka, už sami vidí, že se celá argumentace obou skandalistu prakticky zhroutila. Většina médií si už ale kauzy nevšímá anebo ji dokonce zpochybňuje. Drží se jí jen Seznam Zprávy, Právo, částečně ČT a lídři koalice SPOLU.

Právo a Seznam Zprávy proto na to jdou od lesa (podobně jako česká pravice). Organizují "ankety" mezi funkcionáři ČSSD, nípají se v detailech, zda Hamáčkem uvažovaná cesta do Ruska byla kamufláží či nikoliv.

To je ovšem zcela podružný detail ve vztahu k závažným tvrzením, které vyplynuly z Kroupova článku z minulého týdne, jež ovšem popřeli všichni šéfové českých zpravodajských služeb a také český velvyslanec v Rusku Pivoňka.

A tak Poche s Pokorným museli opět zaktivizovat staré kádry. Na Seznamu se objevil rozhovor se Šmerdou, epizodním bývalým místopředsedou ČSSD, jinak osobním přítelem B. Sobotky. A v Právu se objevila vyjádření známých antihamáčkovských recidivistů: Dienstbiera, Štěcha a Pavlíka. Možná, že by bylo upřímnější, kdyby se objevila rovnou vyjádření Pocheho a Pokorného. Skutečnou perlou vyjádření v Právu je ovšem blábol předsedy pražské ČSSD, Pavlíka. Ten již není daleko od tvrzení, že se J. Hamáček choval vlastizrádně.

Myslím, že mít takového člověka, který je kdykoliv schopen vrazit "své" straně dýku do zad v předvolebním období, jako je předseda ČSSD v Praze Pavlík, je opravdu přehnaný luxus. Vedení strany by mělo konat. Politicky vzato, odchod Pavlíka z jeho současné funkce žádnou ztrátou nebude. Je to člověk, který pražskou organizaci ČSSD, kdysi kvetoucí organizaci této strany, přivedl v komunálních volbách v roce 2018 ke kolosální a katastrofální porážce. ČSSD v Praze dnes není zastoupena ani v jednom z 58 pražských zastupitelstev (1 celopražské a 57 městských částí).

Opravdu vzácným spolubojovníkem Pavlíka je právě již výše zmíněný Šmerda. Po přečtení jeho rozhovoru, který čerstvě poskytl pro Seznam Zprávy, by nebylo tak složité stanovit rychlou lékařskou diagnózu.

Vyjmu jen některé jeho myšlenky z interview: …"bondovka z televize“, …"vedení strany uzavřelo (po sjezdu) politický pakt s Hradem…“, …"atmosféra v soc. dem. je provázena nervozitou, vyplývající z turbulentního dění kolem předsedy…“, …"kdyby se prokázalo, že šéf ČSSD lhal…“, …"strana se vydala levicově konzervativní cestou (pozn. autora článku: to je politologicky úplný nesmysl, levicový nemůže být zároveň konzervativní)…“, …"zdráhá se (prý) uvěřit té nejtvrdší verzi…“, …"hrozí (prý) otočka v zahraniční politice směrem na Východ…“.

Tento svůj poslední blábol trochu zmírňuje tím, když říká: „…nejsem odborník na zahraniční politiku“. To tedy opravdu není.

Nejsrandovnější částí jeho famózního rozhovoru je ovšem ta část, kde rádoby vtipně mluví o tom, že "kamufláž" ve vztahu k Rusku prý J. Hamáček plánoval s ruským velvyslancem (?), svou sekretářkou a hlídačem parkoviště ministerstva vnitra. Ha ha ha, to jsem se nasmál.

A prý by se k této verzi měly vyjádřit tajné služby. Já jen doufám, že se tajné služby zabývají poněkud důležitějšími záležitostmi, nežli je tento pšouk z úst bývalého místopředsedy ČSSD.

Všiml jsem si Šmerdy už na sjezdu ČSSD, kde byl zvolen místopředsedou této strany, tuším před dvěma lety. Je to skutečný krasořečník. Jeho řeči se dají ihned tisknout. Povrchní pozorovatel by si v jeho případě ani nevšiml určitého deficitu vzdělanosti. Ale pokud bych si vytištěnou řeč znovu přečetl, zjistil bych, že je to úplně o ničem.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy zaznělo také Šmerdovo politické krédo: …(ČSSD by se měla vydat cestou) "spolupráce na levici a cesty moderním směrem a vstříc výzvám, které 21. století přináší“. Zlatá slova. Šmerda ale nikdy tohle své krásně znějící „politické krédo“ nevysvětlil. A nezůstalo po něm nic - jediný kloudnější čin, který by ve vedení strany s více než stočtyřicetiletou historií vykonal.

J. Hamáček už by si tohoto vytí šakalů organizovaného Seznamem Zprávy a Právem ve spolupráci s Pochem a Pokorným, neměl všímat. Měl by se koncentrovat na dokončení programu strany k podzimním volbám a zejména na dokončení práce na kandidátkách. Na kandidátních listinách nemohou být zajisté lidé, u kterých hrozí, že např. tři dny před termínem konání voleb z kandidátní listiny pod malichernou záminkou a s velkým humbukem v médiích odstoupí. Tím je řečeno vše.Jiří Paroubek

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy