Kdo chce „otrávit“ učitele?

18. 09. 2007 | 09:00
Přečteno 52750 krát
Na počátku devadesátých let přestalo školství konkurovat soukromému sektoru. Mnozí a často nejschopnější učitelé odešli k zahraničním firmám, stali se bankovními úředníky nebo zakládali vlastní podniky. Z učitelů vysokých i jiných škol pochází dnes část elity našeho manažerského stavu.

Od roku 1998 došlo alespoň k částečné nápravě. Mzdy učitelů se alespoň trochu napravily. Reálné mzdy pedagogů mezi lety 1999 až 2007 rostly o 4 až 10 % ročně. Přesto nebylo tehdejšího cíle 110 % průměrného platu v ČR dosaženo. Učitelská mzda se pohybovala nejvýše na úrovni 105 %. V budoucím období proto ČSSD počítala s dalším růstem mezd učitelů.

Srovnání platů učitelů a ostatních vysokoškoláků nadále nevyznívá příznivě. Průměrný plat učitele střední školy je lehce nad 22 tisíci korun. Tento plat zdaleka ale nemají všichni. V tomto platu jsou i hodiny navíc, řídící a zájmová práce. Vysokoškolák v soukromé sféře vydělává zhruba dvojnásobek. Avšak i vysokoškolák ve veřejném sektoru vydělává v průměru 29 tisíc.

Občané často namítají, že učitel nemá odpovědnost. Jako náměstek primátora jsem mnohokrát četl i ty nepříjemné zprávy ze školství. Není nic smutnějšího, než řešit odpovědnost při smrti nebo závažném zranění dítěte. Veselé není řešit ani stížnosti rodičů na školy, které nepřipraví své žáky k přijetí na dobrou střední nebo vysokou školu. Řadový učitel má odpovědnost na úrovni středního managementu. Rektoři univerzit mají funkci srovnatelnou s ředitelským křeslem velké firmy.

Lidem se zdá, že učitelé mají kratší pracovní dobu a delší prázdniny. Srovnávají těch průměrných, zhruba pětadvacet odučených hodin se čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobou. Každý učitel vám ovšem potvrdí, že poctivě odučená hodina je spojena s další „neviditelnou“ hodinou přípravy, opravování úkolů a písemných prací, s administrativou a dalším vzděláváním. Dobří učitelé mají skutečnou pracovní dobu delší než většina populace.

V současné době vláda plánuje systematický pokles reálné mzdy učitelů. Růst platů nepokryje ani polovinu inflace. Předběžné rozpočtové údaje říkají, že platy učitelů porostou o 1,1 %, v regionálním školství o 1,5 %. Protože inflace v příštím roce bude nejméně čtyřprocentní, znamená to i při započtení možných úspor pokles reálných mezd ve školství o 2 %.

Vláda ale plánuje stejné nárůsty mezd ve školství v tříletém období. To znamená pokles reálných mezd o pět až šest procent. Ještě dramatičtější výsledek získáme, pokud srovnáme vývoj mezd ve školství s vývojem v ostatní ekonomice. Reálné mzdy rostly v minulých letech v průměru o 4 %. Trh práce ale už nemá rezervy, kvalifikovaných sil je silný nedostatek. Reálné mzdy tedy tempo nezpomalí, spíše zvýší. Propad školských mezd vůči ostatním mzdám bude tedy v reálném vyjádření o 5 až 6 % ročně. Protože se ale mzdové indexy nesčítají ale násobí, celkový propad reálných učitelských mezd proti ostatním se bude pohybovat mezi 16 až 19 %. Tolik čísla, která potvrdí každý analytik. To je ovšem větší rána než na začátku devadesátých let.

V obhajobě poklesu učitelských platů zaznívají často argumenty, které počítají s tím, že čtenáři o věci nic neví. Vládní přestavitelé mluví o tom, že další peníze přinese snižování počtu učitelských míst. Nejoptimističtější předpoklady možného propouštění učitelů připouštějí růst mezd z tohoto titulu tak o 0,4 – 0,5 %. S tím ale předchozí výpočty již počítají. Předpokládá to propustit kolem tisíce učitelů.

Vládní představitelé také tvrdí, že mzdy učitelů vylepší peníze z evropských fondů. Kdyby se někdy trochu zajímali o čerpání evropských peněz, věděli by, že peníze z EU nejsou použitelné na běžné mzdové a provozní náklady.

Korunu vládní argumentaci nasadil sám předseda vlády. Bezelstně vyhlásil, že vláda přece o mzdách učitelů nerozhoduje. Pane premiére, rozhoduje. Zkuste si někdy přečíst státní rozpočet. Budete se divit, najdete tam položku mzdy učitelů. Pokud by vás to zajímalo, tak odpovědnost za učitelské mzdy vsunul do vládní agendy známý levicový tyran T. G. Masaryk.

Poptávka po kvalifikované práci roste a absolventi pedagogických fakult mají dost nabídek mimo resort školství. Bylo kdysi zvykem, že děti učili ve školách armádní vysloužilci. Mají i naše děti učit důchodci?

Učitelé chtějí jen to, aby jejich platy nezaostávaly za ostatními. Nic víc.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

BRT napsal(a):

Nejjednodušeji to řeší čé eses dé .Na všechno si půjčíme,dluhy se stejně nemusí platit (říká Jyrka) a po nás potopa.
18. 09. 2007 | 09:20

pipin napsal(a):

Jirko, čím nás to tady zase krmíš. Měli jste dvě celá volební období, abyste to změnili a výsledek, kde nic tunic, jen kopa dluhů. Už nám radši nic netlač do hlavy ať nevypadáme jak ty.
18. 09. 2007 | 09:28

Jana J napsal(a):

Pane Paroubku, hezká slova, ale pět minut po dvanácté. Už je rozhodnuto.Od téhle vlády se nedá čekat nic jiného,než že bude odírat školství a jiné rozpočtové obory, ale od vaší vlády jsem čekala víc. Pan Sobotka se ovšem choval jako pověstný Skrblík a vy všichni jste s ním buďto souhlasili, nebo si netroufli odporovat. Co vám bránilo při rostoucí ekonomice navýšit nám mzdy na slibovanou úroveň? To, že jste byli lepší než současná vláda, je sice fakt, ale žádné velké umění,vedle nich je v Evropě kromě Balkánu lepší každý.
18. 09. 2007 | 09:31

Hektor S. napsal(a):

Jde o populismus pane Paroubek. Každý by rád vyšší plat a kvalitní trh práce. Na to si ale nelze donekonečna půjčovat, na to se musí taky vydělat a ušetřit. Na misce vah je Váš zobáček stále více nakloněn tomu zdroje rozdávat nikoliv přerozdělovat.
18. 09. 2007 | 09:32

Mleziva napsal(a):

Napřed zrušte "bezplatné školství", a pak budou mít učitelé platy jaké si zaslouží.
I ta Vaše ministryně školství Buzková to pochopila a raději dala svoji dceru na soukromou školu.

Takhle akorát učitelé předstírají, že učí a stát předstírá, že je za to platí. Jak za sociku.
18. 09. 2007 | 09:35

hawk napsal(a):

Pane Paroubku a co udělala KSČSSD za své vlády? Srazila školství definitivně na kolena, stejně jako drobné a střední podnikání. Současná ministerstva se snaží napravit vaše zhoubné zákony, ale vaše bolševické myšlení prorostlo tak hluboko do fungování státu, že bude potřeba opravdu dlouhého času k nápravě.

Kdybyste byl méně zahleděný do sebe, či své milenky, možná byste to viděl i vy.

Čím si tenhle národ ve Vaší osobě zasloužil druhého Gottwalda?
18. 09. 2007 | 09:39

neo napsal(a):

to snad neni ani možný. Ale pozorný čtenář si všimne a člověk znalý to ví.

V soukromém sektoru platy navyšuje trh, učitelům se zvyšuje uměle (každý ekonom ví, že umělé zvyšování není v pořádku.)

zrušte konečně státní školství (začněte s VŠ) a už nebudete mít problém jak učitelům platy navyšovat, ale oni si je navýší sami. A koneckonců ušetříte peníze i občanům, protože je rozdíl platit za školu 5 let nebo 40let jako dar státnímu rozpočtu,ze kterého se prostředky neúčelně přerozdělují skrz byroaparát (ten taky část "sežere"). Začněte se školným na VŠ a dejte tu moc rozhodovat o penězích školám (ZŠ a SŠ) krajům.
18. 09. 2007 | 09:43

Veterán napsal(a):

Pane Paroubek, od pondělka jste na návštěvě v Číně.
To skutečně při pracovní návštěvě máte čas psát blog?
To jste si sebou vzal všechny podkladové materiály?
Nebo vám to píší poradci a vy to jen zaštiťujete svým jménem?
Třeba si však všechno pamatujete, ale pak je záhadou, že neumíte odpovědět na otázky o rozdílu mezi svými příjmy a výdaji.
18. 09. 2007 | 09:53

hawk napsal(a):

neo:

máš recht, všichni to vědí, jen Paroub a jeho aparátčíci ne.
18. 09. 2007 | 09:55

Jana J napsal(a):

Jéžiš, chlapi, přestaňte s těmi výlevy, vždyť je to ubohé. Kdyby p.P. psal o církvích, napíšete zas to samé. Neo, vy nikdy nic nepochopíte, že, ani kdyby se vám to opakovalo a argumentovalo stokrát. Nejste robot?Trh vyléčí vše! Ve kterém století to žijete?
18. 09. 2007 | 09:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Veteráne,

a nemohlo by to být třeba tak, že pan Paroubek napsal svůj blog před odletem a pověřil některého ze svých asistentů, aby jej dnes do jeho blogu vložil?

Libor Stejskal
18. 09. 2007 | 09:58

Dracula napsal(a):

Mňau, mňau..
18. 09. 2007 | 09:58

hawk napsal(a):

Jana J:

nevím, ve kterém století žeje neo, ale vy určitě v dobách ranného komunismu.
18. 09. 2007 | 10:00

hawk napsal(a):

stejskal:

dobrý den, kdepak, socani to píší ve sněmovně, na jednáních, v Číně, a tak.....
18. 09. 2007 | 10:01

franta napsal(a):

cituji:
Reálné mzdy pedagogů mezi lety 1999 až 2007 rostly o 4 až 10 % ročně. Přesto nebylo tehdejšího cíle 110 % průměrného platu v ČR dosaženo. Učitelská mzda se pohybovala nejvýše na úrovni 105 %. V budoucím období proto ČSSD počítala s dalším růstem mezd učitelů.

Z demagogie jste určitě měl jedničku několikrát podtrženou. Ani jednou jste se nepokusil komukoliv vysvětlit, proč jste neskutečným způsobem za toto udávané období republiku zadlužili. Proč opravdu nebylo na platy těch co pracují a proč ti co nepracují se mají tak skvěle. Proč se rozrostla státní byrokracie do tak obludných rozměrů. Jistě je nutné podplácet voliče a lhát jim (a spousta učitelů vám na to skočila) ale ne tak bezbřehým způsobem. Takže, aniž byste jakýmkoliv způsobem naznačil nápravu věci zkusím to za vás ve vašem duchu. Zvýšit zadlužení země, zvýšit daně a vzít peníze těm co je umí vydělat a sebrat jim motivaci realizovat se v této zemi. Čím více peněz se bude přerozdělovat tím více se po cestě někde ztratí - no a co! hlavně že si koupíme hlasy voličů. Je mi smutno z toho kolik lidí vám na tento jednoduchý a primitivní trik skočí. Tímto to nezměním, jen vás chci požádat, příště napište učitelům jedno: "JAK VYSVĚTLIT ŽÁKŮM, ŽE BUDOU TRPĚT ZA DLUHY KTERÉ VZNIKLY V DOBĚ KDY BYLI MALÍ A MLADÍ". Co takto myslet na ty mladé a ne na své panděro!!!
18. 09. 2007 | 10:04

Výr napsal(a):

I když nemám nic proti ČSSD, přece jen si myslím, že platy učitelů nejsou až tak malé. Platy bohužel nejsou odstupňovány podle kvalifikace učitelů (vysoká škola, postgraduál, pedagogické minimum, jazyky atd.). Je sice pravda, že příprava na hodiny a opravy písemných prací zaberou nějaký čas, zase to není s ohledem na úvazky tak zlé. K tomu 8 týdnů prázdnin.
18. 09. 2007 | 10:08

neo napsal(a):

Jano J:

kdo mluví o trhu, který vyléčí vše? Je zajímavé, že platy v soukromé sféře "léčí" dobře.

Vy jako učitelka byste měla se mnou souhlasit, vždyť byste byla placena za odvedenou práci tak jako zaměstnanci v soukromém sektoru a nebyla byste závislá na státu, který platí učitele podle jakýchsi tabulek.
18. 09. 2007 | 10:10

Jana J napsal(a):

pro hawk - raný je s jedním N. Jinak je to tekutina vytékající z rány - tedy ranná.
Pro Neo - já už jsem na soukromé škole učila a vlastně stále učím - na soukromé VŠ. Naději, bohužel, tam žádnou nevidím. Je ovšem pravda, že já pracuju už teď za smluvní plat. Ale znovu opakuji - nevím, jak vytlouci většině ředitelů soukromých škol z palice, že učitelé nejsou jejich majetek a že škola není dojná kráva, nejlepší učitel pak ten nejlevnější. Jistěže jsou výborné soukromé školy, leč jsou to výjimky. I z hlediska výsledků pořád pokulhávají. Pravda je, že já mluvím o gymnáziích, u alternativních základek to asi bude lepší.
18. 09. 2007 | 10:24

Ivo napsal(a):

O ničem. Politik by neměl říkat je "Bylo by dobré" ale i to jak to udělat. Takže pane Paroubku, kde chcete vzít peníze na zvyšování platů se školství? A neříkejte, že "zdroje tu jsou", (flek eurokomisaře je už stejně teď obsazený ;-)), ale pěkně natvrdo. Chcete zvýšit daně?
18. 09. 2007 | 10:28

hawk napsal(a):

Jana J:

já vím, chtěl jsem vědět, zda si toho učitelka všimne:-) Ale vysvětlila jste to fakt pěkně:-)
18. 09. 2007 | 10:30

neo napsal(a):

problém neni v soukromém školství jako takovém...srovnáváte špatné školy. kdo si může dovolit poslat děti (i ty neschopné) na soukromou školu? jen člověk relativně bohatý. a tyto školy si konkurují pouze mezi sebou.

pokud ovšem státní školy zprivatizujete a nebo ani nemusí být soukromé, ale bude se platit školné...(tudíž peníze,se místo skrze rozpočet budou dávat přímo)bude si to moc dovolit každý...a konkurence bude o to větší a kvalita vyšší.
18. 09. 2007 | 10:32

neo napsal(a):

Hawku:

copak tě na základce netahala úča za kotlety a nebušila ti do hlavy "rané brambory"? :))
18. 09. 2007 | 10:33

bigjirka napsal(a):

Zběžně jsem Duceho blog přečetl a ejhle.. zčásti lze souhlasit. Ano koeficienty nárůstu se násobí... takže za dobu vlády KSČCSD to můžeme umocnit na osmou. To je docela pěkné.

hawku, paní Jana je zvláštní případ. Jistě inteligentní žena, ale z jejích příspěvků mi běhá mráz po zádech stejně jako z četby 5.1. Lenina neblahé paměti.

Já jsem dosti zavilý liberál, školství však považuju za infrastrukturní oblast, kterou trh nemůže tak úplně vyřešit, podobně jako síťová odvětví a banky. Nikdy jsem však neviděl, že by byla vedena odborně-veřejná diskuse na tato témata. "Privatizace" Telekomu do rukou španělského Telekomu mi připadá jaksi... Podobně s energetikou...
18. 09. 2007 | 10:41

Jana J napsal(a):

Víte, Neo, já si naopak myslím, že určité "komodity" si má ponechat stát, a školství patří mezi ně. Musí garantovat vzdělání pro každého. Ne že by to tak bezezbytku fungovalo, ale věřte, že bude hůř.Zatím máme na státním gymnáziu i děti, kde pracuje jen jeden rodič. Stačí, že udělaly dobře přijímačky. Na soukromém gymplu ba neprošly z oboru - už jsem to psala - kam a jak často jezdíte na hory? Víte, rodiny s dětmi, ty nebohaté, to mají těžké. Nemyslím si, že by jim zbývaly peníze na školné. A bojím se jejich sociální vyloučenosti.Bojím se zvýšení počtu dětí s prázdným výrazem v očích, bloudících ve školní době po ulicích. Bude to ještě trvat, než většina tržních optimistů včetně soukromých lékařů pochopí, že státní kasa je nejspolehlivější zdroj peněz a že to holt tak funguje, že výhodnější je připlatit si na daních než se každé ráno budit do stále dravějšího a dražšího světa. Nevím, jestli máte děti, až budete soustředěný i na něco jiného než na vlastní boj, možná to pochopíte.
18. 09. 2007 | 10:42

hawk napsal(a):

neo:

no dyť a tak mi to nedalo:-)
18. 09. 2007 | 10:43

bigjirka napsal(a):

neo, chceme založit novou liberální stranu, napiš mi, máš-li zájem. pacižka na nicka

myslím, že v těchto všech plošných odvětvích je potřeba to dobře promyslet.
18. 09. 2007 | 10:44

bigjirka napsal(a):

je pravda, že ani to vydání peněz na sociální služby do rukou postižených neudělalo moc skvělou práci - peníze jich většina spotřebovala jinak a na potřebné sociální služby nemají
18. 09. 2007 | 10:46

neo napsal(a):

Jano J, vždyť plácáte nesmysly.

uvedu příklad na VŠ.

5let optimální doba studia, školné 25000 semestr. za 5 let = 250 000. takový vysokoškolák nastoupí do práce za 25,30,40 000. a po celou dobu bude státu "splácet" svou školu na daních : nevím přesně kolik dělá ta částka, ale podle daňové zátěže je mnohonásobně vyšší než 250 000.

zatímco by mohl 5 let platit školné (půjčí si a bude splácet po škole) tak bude školné platit nepřímo po celých cca 40let.

tento model si pak vztáhněte na SŠ a ZŠ prozatím vynechme...jsou totiž povinné a člověk tam musí tak jako tak.
18. 09. 2007 | 10:50

hawk napsal(a):

Jana J:

Teď vážně. Ne, nebojím se bloudících dětí po ulici, protože k tomu nedojde a ani nedochází. (teď nemyslím cikány, ti to dělají ale záměrně)

Samozřejmě, že stát, popřípadě kraje budou mít školy, státní školy, nejméně ty základní. Ve středním a vysokém školství už jsem na vážkách, protože i v soukromém sektoru lze zajistit příspěvky od státu na sociálně slabé, nakonec máme přece takový zákon a nikdo se ho nechystá měnit.

Nevidím však jediný důvod, proč by vedle sebe na každém stupni nemohlo koexistovat školství soukromé i státní. Samozřejmě je v budoucím čase velmi pravděpodobné, že učitélé v tom soukromém budou mít lepší platy, než ti ve státním, ale to už je věc přece jiná. Stát je velmi špatný hospodář, protože si na nic nemusí sám vydělat, direktivně přikáže odvody zákonem a tak si peněz neváží, naopak jsou tyto peníze využívány spíše pro politickou než praktickou kreativitu.
18. 09. 2007 | 10:50

TEMELÍN napsal(a):

Hlásím se vám z Červeného Hrádku.

Generální tajemník odjel na soudružskou návštěvu do lidové Číny, a tak za něho píšou články jeho poradci. Možná si ho soudruzi zavolali na kobereček, že Čínu neuvedl na seznamu těch, co by měli s USA a EU a Ruskem jednat o "našem" radaru. Čínské hodnoty jsou přece dost podobné těm ruským, ne? Koneckonců, Čína je na seznamu diktatur jen pár pozic za "hybridním" systémem Ruska.

Někoho to možná překvapí ale je to tak: poradci jsou to gramotní a jsou schopni vytvářet komplikovaná souvětí souřadná i podřadná, jsou schopni držet se tématu, vyhýbají se oslím můstkům, neperlí špatně pochopenými a špatně použitými výrazy nalezenými ve slovníku cizích slov.

Po pravdě řečeno i míru demagogie drží v přijatelných mezích. Na zmiňovaných 105-110 procentech (EU socdem úrovně).

Co dodat? Článek lze pochopit, a je tedy možno s ním polemizovat. Hurá!!!!

Tedy k věci.

Mzdové relace školství-business jsou v celém civilizovaném světě obdobné jako u nás. IT specialista po 5 letech praxe bere v USA stejně jako vysokoškolský profesor. U nás je to také tak. A americké školství není špatné, není-liž pravda? Že se mýlím? Že jsou tam mnohé základní a střední STÁTNÍ školy podprůměrné? No ano. Ale soukromé university (i high schools) jsou v čele žebříčků, že?

Takže řešení je nasnadě. Je jím soukromé školství.

Pochopili to i leadeři ČSSD: Zeman, Gross, Buzková. Děti dali do placených škol. Svým voličům to ale raději neříkají. Dobře vědí, že kdyby se jejich pokrytectví odhalilo, přišli by o korýtka v parlamentu.
18. 09. 2007 | 10:53

hawk napsal(a):

neo:

šup do strany, mám ni nicku taky mail, jako Velký Jiří:-)
18. 09. 2007 | 10:53

hawk napsal(a):

Temelín:

dobrá práce.
18. 09. 2007 | 10:55

Ládik napsal(a):

Článek si vytisknu a večer s tím papírem zatopím, ať mu vdechnu nějaký význam.
18. 09. 2007 | 10:56

bigjirka napsal(a):

neo, hawk je spolupachatel. s námi štěká i Líná černá pes. Až Temelín přijede z červeného hrádku, moh by taky
18. 09. 2007 | 10:57

bigjirka napsal(a):

Ony ty komodity, jako školství, zdravotnictví, sociální péči, sítě -to chce dobře promyslet. Roli státu tam asi nelze zcela opustit - ale to je věc programových úvah, řešení musí být systémové
18. 09. 2007 | 10:59

hawk napsal(a):

bigjirka:

proboha, chtěj od KSČSSD, potažmo od Paroubka nějaké systémové řešení, to je jako bys chtěl od Červené Karkulky doktorát.
18. 09. 2007 | 11:01

hawk napsal(a):

Jirko, oslovil jsi už Stejskala?
18. 09. 2007 | 11:02

neo napsal(a):

bigjirka:

ne že bych nevěřil mladým perspektivním stranám:) ale víš jak... šancí moc neni něco změnit.

zkusím to spíše na komunální úrovni. třeba pak jak Čunek vyletim až do parlamentu:)

ps: je pravda, že ODS by potřebovala v koalici místo lidovců a zelených liberální stranu.
18. 09. 2007 | 11:05

hawk napsal(a):

neo, jsi srabák a je to od tebe nečestné a nesportovní!
18. 09. 2007 | 11:45

Pravda vítězí napsal(a):

Je zajímavé, kolik mdlých mozků se ozve, když si někdo dovolí uhodit hřebík na hlavičku. Pane Paroubku, nezoufejte, takových je jen malá část populace, byť o sobě dávají halasně znát. Nemají totiž jinou možnost, jak se zviditelnit - vždyť za nimi nikdy nezůstalo kloudné dílo, jen lži, pomluvy, zlo a zkáza.
18. 09. 2007 | 11:56

Mleziva napsal(a):

2 liberálové: a co takhle spíš vstoupit do ODS a tím ji postupně ozdravit než pořád zakládat další a další pravicové pidistraničky s programem sice moc hezkým, ale s procentem volitelnosti nula nula nic? Před takovými mít KSČSSD bláto na hřišti nebude :o)
18. 09. 2007 | 11:57

Jan K. napsal(a):

Pánové pravičáci, přestaňte se navážet do paní Jany J. Pravda je na její straně. Vždyť to, co ona píše, říkaly i větší kapacity, např. soudruzi Gottwald, Jakeš, Husák atd.
18. 09. 2007 | 12:00

TEMELÍN napsal(a):

Čau hoši,
díky za pozvání. Asi nepřekvapím: neni čas. "Flákám" se jako živnostník na projektech po EU. Teď zrovna hledám novej job a tak mám čas občas něco napsat na net.

Pochlubím se ale jedním: v minulejch komunálních volbách jsem přiložil ruku k dílu a pomohl nezávislejm pravičákům
vygumovat místní socdem. Díky nám skončila místní velká koalice. Byl to příjemnej pocit.
18. 09. 2007 | 12:01

Jan K. napsal(a):

Pane Paroubku, Vy jste mi otevřel oči, ode dneška volím pouze KSČM, nebo kde to jste.
18. 09. 2007 | 12:02

hawk napsal(a):

Mleziva:

chce to fištrón, víš? A co, za pokus nikdo nic nedá, jen peníze:-) Když vstoupím do ODS, tak budu jen stranický přispivatel a než se někam propracuju, abych "ozdravil", tak umřu:-(

Pravda vítězí:

hm, tak s tímhle heslem bolševici prohráli, historicky.
18. 09. 2007 | 12:02

hawk napsal(a):

Jan K.

nebo i větší myslitelé, třeba Lenin, Paroubek, Sobotka, Škromach......:-)
18. 09. 2007 | 12:04

neo napsal(a):

Pravda vítězí:

ukaž mi ten hřebíček uhozenej na hlavičku:)

Nezoufejte Paroubku, příští volby prohrajete s větším náskokem a pak zmizíte z povrchu domu za který stejnak dlužíte prachy
18. 09. 2007 | 12:09

Ivo Peterka napsal(a):

No, zcela konkrétní případ: na MFF UK jsme učitelství matematika-informatika dokončili 4 (z 28 zapsaných do prvního semestru). Kvízová otázka: Kolik z nás šlo za daných finančních podmínek ve školství učit?

a) Všichni.
b) Jeden neskutečný altruista.
c) Nikdo.

C je správně.

A tyto poměry se teď budou zhoršovat. Je mi jedno, co kdo píše, ale zajímá mě realita. A ta je taková, že nástupní plat učitele je výsměch.
18. 09. 2007 | 12:11

hawk napsal(a):

neo:

jo, jasně, přání otcem myšlenky, tady je nějak pořád dost lidí, co slyší na jeho bolševické sliby, které nikdy nesplní. Češi, no.
18. 09. 2007 | 12:11

Jana J napsal(a):

Jene K - co takhle zkusit něci jiného než nepříliš invenční urážky?Pane Stejskale, ci kdybyste dal do kodexu, že každý příspěvek musí obsahovat myšlenku. Vím, že když sem chodím, nemohu očekávat zacházení v rukavičkách, ale tahle kolektivní pánská onanie pod tímto blogem mě unavuje. Už se mi ani nechce napsat panu P., že už mu nevěřím a nebudu ho volit, protože myšlenkoví Titáni se svou jedinou pravdou píšou pořád to samé a je úplně zbytečné zkoušet věcnou diskusi. Omlouvám se Neovi a hawkovi,ti alespoň argumentují, i když v Klubu vzájemných obdivovatelů nevybočují.
18. 09. 2007 | 12:13

hawk napsal(a):

Ivo Peterka:

věřím a z toho vyplývá co? Pořád to samé, stát na to nemá, protože je špatný hospodář a tak pořebuje i školství konkurenční prostředí v soukromém sektoru. Tedy půjdu učit za:

a) 15 tis. hrubého
b) 20 tis. hrubého
c) 30 tis hrubého

každý si dodá odpověď sám. Proč? Protože ani učitelů jistě není nekonečné množství, ale co mají dělat, když plus mínus 1000Kč je to všude stejné?
18. 09. 2007 | 12:14

MUC. napsal(a):

Banda pravičáků fascinovaných Jiřím Paroubkem se zde opět fláká v pracovní době, reaguje na to, co v článku není, ptá se, proč učitelům nepřidali víc a v druhé větě zase proč máme takový dluh (na obyvatele 50x menší než USA). Jako odborníci fundovaní v dané problematice nabízí řešení (ale zjevně nechápou rozdíl mezi vzděláním a kvalifikací a tudíž smysl školství vůbec), stěžují si, že socani zničili školství i střední a drobné podnikatele (asi proto to HDP tak roste a česká věda se rozhodně od té západní nevzdaluje, spíš naopak) a tak dále a tak dále...

Mnoho slov, mnoho slov...
18. 09. 2007 | 12:16

hawk napsal(a):

Jana J:

jen se neomlouvejte. Spíš mi řekněte...hm... vy máte něco proti onanii? Nějaký, třeba křesťanský předsudek, že z toho chlupatí ruce, kazí se játra a tak?
18. 09. 2007 | 12:18

hawk napsal(a):

MUC:

muc muc, přišli včas:-)
18. 09. 2007 | 12:19

Jan K. napsal(a):

Paní Jano J, souhlasím s Vámi. Každý příspěvek by měl obsahovat myšlenku. Třeba tak hlubokou, jako jste napsala Vy 13.9.2007 v 14:31:31 : "Tupol je holt Tupol a jinou než blbou větu z něj nevyrazíš".
18. 09. 2007 | 12:30

Jana J napsal(a):

Jene - i mistr tesař...
18. 09. 2007 | 12:34

Unknown napsal(a):

Jirko, Jirko - poznávám Vás jen ve třetím sloupci od konce. Že se víc do SMS z Číny nevešlo? Nebo, že by Vám ve straně zapomněli říct, že internet je mezinárodní? Pokud tedy soudruzi v Číně Vaše blogy neblokuji !!!!!!
18. 09. 2007 | 12:41

Petr napsal(a):

Jano j, omlouvám se, že můj příspěvek nebude mít myšlenku, ale rád bych věděl, na základě čeho jste ohodnotila vlády na Balkáně. Myslím, že volíte stejný postup, který se nám nelíbí u některých obyvatel "západní Evropy", kteří nás také považují v EU za občany 2.nebo ještě horší kategorie.
18. 09. 2007 | 12:43

neo napsal(a):

Unknown:

:)))))) good. a nejen blogy, blokují vyhledávače a zavírají lidi za jejich používání.
18. 09. 2007 | 12:43

Lubo napsal(a):

Pracovitej kluk ten Jirka.Je v Číně a ještě to tady zamarasí takovýma blitkama.Ještě,že má tak šikovného syna,který ho v budoucnu jistě uživí,když už ted má tak veleúspěšnou firmu.Nebo,že by tam Jirka ulíval prachy?
18. 09. 2007 | 12:55

hawk napsal(a):

neo, Unknown:

Ale tohle přece Paroubkovi nepřekáží, ne? On přece taky myslí zcela rudě:-)
18. 09. 2007 | 12:57

stejskal napsal(a):

Paní Jano J,

tak to bych opravdu do Kodexu nerad zaváděl. Mohlo by se mi totiž stát, že bych byl mým zaměstnavatelem propuštěn s odůvodněním, že do diskusí pod blogy přestávají lidé psát... ;-)

Panu hawkovi za "rudého buřta" píši poslední velké varování. A dál už se zesměšňovat nebudu. Myslím, že jsem to kvůli Vám, pane hawku, dělal dost dlouho.

Libor Stejskal
18. 09. 2007 | 12:58

hawk napsal(a):

Stejskal:

Teď Vám to vadí a před tím asi tak 40x nevadilo? Ale dobře, jméno jsem k tomu nepřiřadil, chtěl jsem jen o té potrefené huse......:-)
18. 09. 2007 | 13:00

bigjirka napsal(a):

třeba se nám podaří založit nepidistraničku... Obě hlavní strany jsou příliš profláknuté a zdají se být nereformovatelné. Zkusíme nabídnout alternativu s čistýma rukama.

Jyrka se udeřil hlavičkou o hřebíček - co je na tom diuného?

Jano, nevím, proč do toho pletete gender či dokonce sex. Vy jste prostě leninistka takového ražení, že mě z toho tuhne krev v žilách. Dodneška se pamatuju na pocit šílené depky, když jsme museli takové věci číst a na vojně v MLP si z toho dokonce dělat "konspekty" jako sám 5.1.Lenin Přiznám se, že to není a nebylo úplně racionální - je to jakýsi pocit hrůzy jako s flintou za uchem.
18. 09. 2007 | 13:07

Mleziva napsal(a):

2 MUC: Růst HDP s platy učitelů spolu nijak nesouvisí. Paroubek se sice pořád vytahuje nebývalým růstem HDP za ČSSD, ale že za ním jsou hlavně hypošky a potom půjčky socek na "Vánoce s Houmkredit" a dovolené na Kanárech "leťte dnes plaťte potom" to nějak zapomněl dodat :o)
18. 09. 2007 | 13:09

bigjirka napsal(a):

A rudý buřt je co? To je popis nějaké osoby? Nebo barva buřtu? Pravda, buřt není moc česky, z hlediska čistonosoplenství. Hawku, příště musíš psát rudý špekáček, nebo rudá uzenka. Anebo genosse rotte wurst zase, aby to bylo v jazyce???
18. 09. 2007 | 13:15

neo napsal(a):

bigjirka:

mezi buřtem,vuřtem a špekáčkem je opravdu rozdíl....četl jsem o tom:) Pravej českej špekáček ale lidé nekupují, je v něm maso a špek a tak kupují ty shity z Lidlů apod.
18. 09. 2007 | 13:19

Petr napsal(a):

Právě jsem zahlédl nadpis článku "Učitelka jela se 4,56 promile na nákup". Ani se jí nedivím. S tak nízkým ohodnocením bych si také jel přikoupit nějakou tu lahvinku.
18. 09. 2007 | 13:21

Petr napsal(a):

Ještě dodám, že se mi to líbí i ve vztahu k nadpisu blogu p.Paroubka.
18. 09. 2007 | 13:22

MUC. napsal(a):

Vánoce na houmkredit, to je opravdu problém, s tím souhlasím. Půjčky na lichvářský úrok, obrovská reklamní masáž...

Ale hypotéky jsou velmi dobrým podpůrným nástrojem zajišťování růstu HDP a zvyšování kvality života občanů. Vezmete si hypotéku, děláte zisk; najmete firmu, děláte zisk, zaměstnáváte lidi; musíte dostatečně vydělávat, platíte daně...

Tím spíš mě štve, že současná vláda hypotéky znevýhodňuje (např. moje rodina obdržela daňovou vratku ve výši cca 20tis. korun díky odečtení úroků hypotéky).

Chemický technolog Kalousek asi považuje ekonomický růst ČR za příliš velký, a tak se rozhodl mu "zakroutit krkem".
18. 09. 2007 | 13:25

Mleziva napsal(a):

2 bigjirka: nové straničce samozřejmě fandím, čistě liberální strana z ODS ještě dlouho nebude (i když určité náznaky tu už naštěstí jsou), ale těch pokusů straniček tu už bylo a jak dopadly. Spolyká Vám to hrozně peněz jen než lidem namlátíte do hlavy, že existujete a ještě jim tam namlátit Váš program. Půjdete také zcela proti proudu populismu.

Navíc je po Paroubkově projevu jasné, že levice je nedělitelná, tedy mimořádně silná a tím pádem nebývale nebezpečná. Porazit ji může jen silná strana nebo silná koalice, čímž nemyslím s Lidovci a Zelenými. Tedy za předpokladu, že se do té doby nezmění volební systém.
18. 09. 2007 | 13:25

hawk napsal(a):

muc muc....
18. 09. 2007 | 13:26

Lokutus napsal(a):

Mě by spíše zajímalo vyjádření ohledně následujících dvou problémů:

1. Proč ČSSD cíleně blokovala jakékoliv snahy o vytvoření elitních škol pro nadané děti.
2. Proč sama Buzková, která byla největším odpůrcem soukromých elitních škol, své děti do takovéto školy umístila.

Má ČSSD vnitřně nějaký problém s nadanými a inteligentními lidmi?
http://lokutus.bloguje.cz/5...
18. 09. 2007 | 13:27

MUC. napsal(a):

ad Mleziva
Ano, souviset by neměly - v ideálním případě.
Například nově založený stát Izrael sice neměl pořádně peníze na nic, ale bohatě finančně podporoval vznik akademie věd. A tehdejší politici věděli, proč to dělají.
18. 09. 2007 | 13:29

Saliven napsal(a):

Kamarádka nedávno maturovala na soukromé škole, které dříve šéfoval jistý nynější hejtman. Místo učení celý svaťák prochlastala vědoma si toho, že si k maturitě může vzít stručné výpisky z maturitních předmětů. Jestli takhle fungují všechny soukromé školy, tak můžeme rovnou rozdávat diplomy a maturity bez nutnosti hnát děti do škol.
18. 09. 2007 | 13:30

Saliven napsal(a):

Lokutus:
ČSSD nic neblokovalo, každej si může udělat soukromou školu, nikdo mu nebrání. Jenže u nás by nejradši všichni podnikali za státní prachy, jako např. umělci.
18. 09. 2007 | 13:31

MUC. napsal(a):

18. 09. 2007 | 13:32

MUC. napsal(a):

Česko-anglické gymnázium a pan doktor Zahradník, jen se nebojme to vyslovit.
Kdo se nedostane na státní gymnázium, jde na soukromé, škole pro "elity", ale maximálně ty finanční.
18. 09. 2007 | 13:34

Jinoch napsal(a):

Paní Buzková má již druhé ditě? Jsem zvědavec AD Lokutus.
18. 09. 2007 | 13:35

hawk napsal(a):

Saliven:

lež, ministerstvo školství ignorovalo přihlášky soukromníků do systémů a když je náhodou zapsali, tak jim zase blokovali zákonné dotace, socánci jedni prolhaní.
18. 09. 2007 | 13:35

Saliven napsal(a):

MUC.:
:-)) Je vidět, že se vyznáte. Vidím to stejně.
18. 09. 2007 | 13:36

hawk napsal(a):

Jinoch:

bude to stejné AD Lokutus, to si piš.
18. 09. 2007 | 13:36

Saliven napsal(a):

hawk:
Dyť to říkám - soukromý školy by chtěly podnikat za státní prachy.
18. 09. 2007 | 13:36

Saliven napsal(a):

hawk:
Pokud berete jako blokování požadavek na určitou úroveň, tak vám opravdu nerozumím.
18. 09. 2007 | 13:37

Lokutus napsal(a):

Saliven: Ano, soukromé školy mají ve "státním" školství jistě velkou váhu.
18. 09. 2007 | 13:47

SPAČKA napsal(a):

Hawku-pro tebe - běž učit - nevím co děláš ,ale vůbec nemáš přehled-já se nedivím si ódeesák a modrý až po hlavu určitě dám na to svůj krk.To ČSSD nám oproti ,,Tatíčkovi Klausovi a slavné ODS zvedlo plat s 12 000.- na 22 000.Myslíš že udělali málo.Možná vyděláváš méně ale vysokoškoláci si to určitě zaslouží.Možná nejsi ani vyučen a mudruješ .PRACHY SE NEDÁVAJÍ KONEČNĚ ASPOŇ SI MYSLÍM ZA MUDROVÁNÍ A ŠPINĚNÍ,ale za kvalitní práci.
18. 09. 2007 | 13:50

Jiří napsal(a):

Přestože nejsem volič pana Paroubka, ani jeho strany, musím uznat, že v tomto článku trefil do černého. Mám právo tento názor vyslovit, doufám, že mi tu fanatici nebudou vyhrožovat zabitím apod.
18. 09. 2007 | 13:51

hernandez napsal(a):

Malá poznámka k závěrečným odstavcům. Zkusil jsem porovnat komentáře k článkům o TGM, napsaném při sedmdesátém výročí jeho úmrtí.
Část přispěvků ho hodnotila vysloveně kladně, část se vyjadřovala neutrálně, zbytek, zjevně pravicově laděný, mu vytýkal kromě jiného nedostatek základních potravin - prostě hlad, a přispivatele z první části tituloval podle možností mnimálně sockami. Takže asi takto: Kdo měl do žlabu vysoko za první republiky, byl pracovitý, ale Masarykem do země zadupávaný a zřejmě i mírně namodralý pravičák. Přece by se ortodoxní příznivce ODS nezastával socanů, lůzy, nemakačenků, prostě všech, kteří se dnes nehlásí ke garnituře s příjmem 60 tis. superhrubé mzdy?
Osobně si myslím, že Jiří Paroubek si zaslouží naši podporu. Potřebuje ji. Protože mi potřebujem jeho.
18. 09. 2007 | 13:54

hawk napsal(a):

Zákonné dotace...rozuměj podporované, uvedené v zákoně.
18. 09. 2007 | 13:54

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Že pravda vítězí? Omyl, pravda vyděsí.
18. 09. 2007 | 14:00

hawk napsal(a):

hernandez:

fajn a co z toho plyne pro nás, co už nechceme nového Gottwalda?
18. 09. 2007 | 14:00

Ludva napsal(a):

Neo,zdá se mě,že jsi všeználek. Jdi do háje a vrať se dávat rozumy do Matrixu !
18. 09. 2007 | 14:02

MUC. napsal(a):

hawku, myslíš pro vás, svazáky, co si sundali rudý šátek a nechali modrou košili? Co nadšeně budují ideální společenské uspořádání, socialismus (eh, tedy pardon, kapitalismus bez přívlastků). ...kupředu pravá!
18. 09. 2007 | 14:05

hawk napsal(a):

MUC

ne, myslím pro nás, co našim dědům a rodičům sebrali bolševici majetek, myslím nás, co pocházeli z buržoazních rodin a tak měli plot postavený, kam se podívali. Ale tohle tobě nic zřejmě neříká.
18. 09. 2007 | 14:09

MUC. napsal(a):

Vás, co budujete kapitalismus v internetových diskusích v pracovní době (jen ten kapitál nějak ne a ne vznikat).
18. 09. 2007 | 14:11

mary napsal(a):

Učitelé nejsou na tom o nic hůř platově než v jiných oborech.To co uvádíte na platech ostatních ,to mají možná v Praze ,ale ve městech kolem 50000t takové platy nejsou.To že se přihlíží k tomu že mají opravdu hodně volna to je fakt.Ty obory co v y uvádíte tam není ,že za 8 hodin je padla.To jsou spousty hodin a víkendů navíc.Proč je z učitelství tolik lidí mimo,protože je známo ,že pedagogická fakulta je jedna z nejlehčích vysokých škol.A chtěla bych vidět jak se tolik připravují ,když učejí 20 let jedno a to samé a stalo se mi ,že za 7let se nezměnilo v sešitě mé dcery vůbec nic.Mohla mít sešit té starší.A stresu je dnes vystavený při práci s lidmi každý.Chtěla bych vidět přípravu učitele např. tělocviku a zeměpisu? Kolik hodin tomu mimo školu věnuje? Všude jsou dobří a ty co nestojejí za nic.Tak je to ve všech oborech.Nemůžu mít hodně volna a ještě vysoký plat.Bylo by potřeba aby i učitelé dělali zkoušky např.po 10letech jak je to u jiných oborů.
18. 09. 2007 | 14:11

hawk napsal(a):

MUC

já si to můžu dovolit, víš? Udělám obchod a zbytek dělají lidi, co platím. Já chodím do právce, protože mě to baví a mí lidé proto, že musí. Tak je to správně.

Takže kdy píšu, do toho je každému velké prd. Píšu za vlastní a ne jako Paroubek za peníze daňových poplatníků. A ty taky nemáš co na práci, že nás oblažuješ pravým leninským myšlením?
18. 09. 2007 | 14:14

Saliven napsal(a):

hawk:
To je ta vaše neobolševická rétorika. Každej, kdo nesouhlasí s mainstreamovým názorem ODS, tak je komunista. I když silně pochybuju,že Paroubek má přes den čas psát nějaký blogy, i kdyby to dělal, tak mu nemůžeš říct ani popel, protože komunikace s veřejností je nezpochybnitelná součást práce každýho politika. Nemluvě o tom, že tys ho nevolil, takže ti chybí jakési morální právo peskovat ho za jeho chování - to přísluší jeho voličům.
18. 09. 2007 | 14:19

hawk napsal(a):

hm, nevolil, jen mu posílám peníze, tak jak je to s tím právem, troubo?
18. 09. 2007 | 14:27

MUC. napsal(a):

Hawku, kdyby se ti náhodou v nějaký nestřežený okamžik neblýskalo před očima modře, uviděl bys, že na mém myšlení není leninského vůbec nic.
A užívám si zasloužených prázdnin, než opět začnu v akademickém roce dělat 14 hodin denně čistého času.
18. 09. 2007 | 14:28

Axlboy napsal(a):

Kdo umí dělá, kdo neumí učí, a kdo neumí učit, tak učí tělák ;)
18. 09. 2007 | 14:29

hawk napsal(a):

MUC

hm, celkem tvoje věc, že? Nic mi do toho není.
18. 09. 2007 | 14:40

bigjirka napsal(a):

muc muc muc buc duc kdopak je takový trapňouš, že si dělá nicka z "titulu" nedoštudovaného doktora? Co myslíš, troupe, jak by to tu vypadalo, kdybychom tady rozepsali (skutečné) tituly všichni? To jsou mi tedy argumentáře levičáků. Ano, hernandezi, Parovotrobka budete potřebovat všichni, kteří neumíte napsat větu bez hrubky.
18. 09. 2007 | 14:41

pedro napsal(a):

Pane Paroubek, pokud jste to vubec psal, jak muzete po tom, co jste nedavno priznal, ze jste na mizine, se jeste vyjadrovat k tomu, jak ma resort skolstvi hospodarit a optimalizovat mzdovou politiku? Nechcete si na vase dluhy nekde pujcit? Vase prazdne demagogicke tlachani bude mozna jeste chvili nekdo poslouchat, ale vy sam jiz musite citit, ze Vam politicka zubata klepe na dvere. Pak se muzete sebrat a jit vyucovat ekonomii nekam do zvlastni skoly, pokud vas tam vubec vezmou.
18. 09. 2007 | 14:48

MUC. napsal(a):

Pátý pád, oslovujeme voláme, ale neoživujeme neživé věci. Vítej mezi voliči Jiřího Paroubka, bigjirko (jak vypovídající!).
Můj titul je dostatečně signifikantní a je to čistě moje věc. Kdyby tu měl každý jako nick "ing.", vymyslím si, samozřejmě, něco jiného.
18. 09. 2007 | 14:50

bigjirka napsal(a):

Jak správně napsal prof. Hořejší, ač s ním málokdy souhlasím, potřebujeme pravici i levici. Slovo pravice nemám moc rád, protože je to podle francouzského parlamentu, kde to byla strana velkokapitálu. My potřebujeme docela obyčejný liberalismus, ponechat co nejvíce peněz těm, co si je vydělali a omezit služby státu na funkce, které trh zajistit nemůže. Takovou reformu se zde po konci komunismu nepodařilo udělat - největší chybou Klause bylo, že se jí bál a neudělal ji v době, kdy k ní měl mandát. Takže k reformě na svobodnou ekonomiku došlo jen v nepatrném rozsahu, stát zůstal přebujelý a za socanů bujel dál. Tam, kde se zrušila místa na ministerstvech, vznikly CzechNěco, agentury, které již nejsou přímo ministerské. A jede se dál močálem černým kolem bílých skal.

Co se týče klientelismu a korupce, mohou si obě hlavní strany podat ruce. Hůř jsou na tom socani, protože posledních 8 let vládli, ale ODS se pilně snaží se jim vyrovnat.
18. 09. 2007 | 14:50

JC napsal(a):

Bóže - přečetl jsem první čtyři odstavace a dál nemám sílu pokračovat.Co věta to perla.Paroubek loví ve vodách učitelských potenciální voliče. Takže milí učitelé - volte Paroubka - to co ve věci vašich platů nepodařilo minule se určitě zdaří příště.
Za lepšími zítřka se soudruhem Paroubkem.
18. 09. 2007 | 14:51

Lokutus napsal(a):

MUC: 14 hodin? Kde a za kolik?
Já jako programátor dělám 10-12 hodin denně, občas i víkendy. Nějak vám to nevěřím. 14-16 hodin se dělá v hospodě, krátký-dlouhý týden.
18. 09. 2007 | 14:52

bigjirka napsal(a):

MUC.e, co to plácáš za ftákoviny? Jen jsem chtěl upozornit, že tady žádnej titul nedoštudovance, k ničemu nepoužitelnej, nikoho neohromí.
:-)
18. 09. 2007 | 14:55

MUC. napsal(a):

Na medicíně a lépe než za lidovku :) víkendy taky, bohužel trochu častěji než občas :) Ale nestěžuju si, v žádném případě. Mám zase výhodu vcelku dlouhých prázdnin...
18. 09. 2007 | 14:56

bigjirka napsal(a):

Lokute, asi lidi se signifikantním titulem dělají víc... styď se...
18. 09. 2007 | 14:57

neo napsal(a):

Ludva:

Ludvo a ty si pouze Ludva...nic víc.
18. 09. 2007 | 14:57

MUC. napsal(a):

bjirko, zrovna na Czechinvest bych rozhodně nenadával. Nebo ty investice za stovky miliard ti přijdou jako málo???
18. 09. 2007 | 14:59

PetrN napsal(a):

Znám několik otrávených učitelů. Všichni byli až do loňska otrávení z toho, jak se může v této zemi stát vepř premiérem...
18. 09. 2007 | 15:03

MUC. napsal(a):

Bigjirko, tobě by stačilo pracovat alespoň těch osm hodin a byli bychom všichni spokojení. Zejména tvůj zaměstnavatel. Nebo jsi taky rentiér či podnikatel, který už má tolik peněz, že roupama neví co by a tráví čas na diskusích?
18. 09. 2007 | 15:06

bara napsal(a):

to MUC

vzhledem k vasemu veku omlouvam vase videni spolecenskych problemu, o kterych nemate v praxi ani sajn. Jen aby vas ta realita praveho zivota nesemlela. Vy ji zatim vidite pouze akademicky.
Od studenta mediciny, ktereho se jiste dotyka vsechno trapeni nemocnych lidi a pomijivost lidskeho byti, bych cekala vice pokory. Ale ona casto prichazi az se zkusenostmi a vekem.
18. 09. 2007 | 15:10

bigjirka napsal(a):

MUC.e - nenadávám specificky na CI, možná, že patří k těm lepším. Přečti můj příspěvek důkladněji. Co se týče investic, tak je potřeba se podívat na jejich strukturu (nevím, co všechno šlo přes CI -toto je spíš obecně): podvody nebo podfucky: Flextronix, LG/P Hranice - tam šli na krev. Vyházené peníze z našich daní. Šedivé krabice, montovny kolem cest - v případě potřeby za hodinu sbaleno. Polokvalifikovaná práce. Vývoj a realizace zisku v Německu. Na delší povídání a jsem si jist, že o tom vím dramaticky víc.
18. 09. 2007 | 15:10

bigjirka napsal(a):

MUCe, já jsem podnikatel s titulem před i za jménem a rady nedostudovaného medika mají pro mne malou, ale opravdu malou hodnotu. A jeho vyprávěnky o průmyslu a hodnotě státních agentur, možno-li, ještě menší.
18. 09. 2007 | 15:13

Saliven napsal(a):

bigjirko:
Smím-li se zeptat, co máte za titul za jménem?
18. 09. 2007 | 15:14

MUC. napsal(a):

Pokory před člověkem, který mě uráží? Mám dát hlavu mezi kolena a nechat se s povýšeností urážet?

Co Vy, prosím, víte o mojí pokoře z internetové diskuse?
Mám pokoru a úctu před lidmi, kterých si vážím, samozřejmě. Ale i kdybych chtěl, tak si těžko někoho začnu vážit jen tak podle několika příspěvků.
18. 09. 2007 | 15:14

hawk napsal(a):

PetrN:

skutečně jste napsal o Paroubovi vepř? Pan editor Vás za to může vyloučit...z pionýra:-)
18. 09. 2007 | 15:15

bigjirka napsal(a):

Báro, těžko učit želvu běhat. Muclíkovi asi ze šprtání hráblo.
18. 09. 2007 | 15:15

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Co se týče LG, tak tam bych Vás chtěl vidět. Rozvoj LCD byl tak dynamický, že to nikdo nemohl předpokládat.
18. 09. 2007 | 15:16

hawk napsal(a):

MUC:

tak nějak mi, chlapče, zapadáš do těch lidiček, co chodí v kapucích....
18. 09. 2007 | 15:17

hawk napsal(a):

muc muc anarchistou?:-)
18. 09. 2007 | 15:17

Saliven napsal(a):

hawk:
:-)))) Správně, jakmile si student dovolil polemizovat s modrými geroji, hned je z něj týpek co chodí v kapuci a mlátí do výloh MacDonalda :-)))))))
18. 09. 2007 | 15:18

bigjirka napsal(a):

Žádnou urážku jsem nezaregistroval. Nebo už jsi chlapečku doštudoval?
18. 09. 2007 | 15:18

hawk napsal(a):

bigjirko

nedostudovaní doktoři se už cítí jako doktoři, to nevíš? A když už jsou doktoři, tak jsou pak z některých MUDratové-)
18. 09. 2007 | 15:19

JohnyMagor napsal(a):

hm, znám pár docentů z vše, co pobírají 40 měsíčně a choděj si do práce jak uznaj za vhodný.
18. 09. 2007 | 15:19

MUC. napsal(a):

Ano, souhlasím, to jsou kupříkladu ty Hranice.

Ale co dělá současná vláda, když zbytečně snižuje daně korporacím místo toho, aby je využila do produktů s vysokou přidanou hodnotou, jejichž know-how vzniká na univerzitách?

Není to nic jiného, než že chce v Evropě konkurovat nejlevnějšími náklady místo nejlepšími technologiemi a nápady. Montovna Evropy... (zní to skoro jako obilnice Evropy, že...)

Jinak že rozumíš byznysu víc než já, to je možné, ale to snad neznamená, že se k tomu nemůžu vyjadřovat?
18. 09. 2007 | 15:19

Saliven napsal(a):

Mně milí pánové přijde, že podnikatel je takové moderní zaklínadlo. Stanu se podnikatelem a rázem jsem se stal členem vyvolené elity. Kdo ještě k tomu volí ODS, tak je rázem geniální. Stát se podnikatelem je záležitost od 3 tisíc výše a jednoho dne stráveného na úřadech.
18. 09. 2007 | 15:19

hawk napsal(a):

Saliven:

je tam otazník a pro malinko vzdělanější to znamená, že se ptám, otázka, kapíro?:-)
18. 09. 2007 | 15:20

mafilipes napsal(a):

Jen par dotazu:
1.Vysokoškolák v soukromé sféře vydělává zhruba dvojnásobek tedy 44 000 hrubeho mesicne ? Velmi velmi zavadejici. Pokud Paroubek napise ze ucitel stredni skoly ma lehce nad 22 tkc a tento plat nemaji zdaleka vsichni, sluselo by se totez napsat o jeho predstave 44 tkc prumerneho platu vysokoskolaka v soukrome sfere.
2.Slib CSSD 2002: ucitele budou mit 130% prumerne mzdy. Opravdu tomu ucitele uverili natolik, ze ted nadavaji na koalici ?
3. Pri faktu 3 mesicu prazdnin a skolniho volna, je napsat vetu:"Dobří učitelé mají skutečnou pracovní dobu delší než většina populace." opravdu odvazne.
18. 09. 2007 | 15:21

Saliven napsal(a):

hawk:
hawk napsal(a):
MUC:

tak nějak mi, chlapče, zapadáš do těch lidiček, co chodí v kapucích....
18.09.2007 15:17:08 <-- prosil bych ten otazník ukázat. Jsem jen hloupej socan bez vzdělání, takže prosím intelektuála a geniálního podnikatele,aby mi ten otazník ukázal.
18. 09. 2007 | 15:22

hawk napsal(a):

Saliven: muc muc:

:-))))))))Jasně, republiku si rozvracet nedáme:-))))
18. 09. 2007 | 15:22

hawk napsal(a):

hned pod tím, pro ty, kdo umí číst, je muc muc anarchistou?:-)
18. 09. 2007 | 15:23

Saliven napsal(a):

hawk + bigjirka:
Jste duševní chudáci navážet se tady do študáka. I ten študák může vědět mnohem víc než starej fotr s 3mi tituly. Se styďte.
18. 09. 2007 | 15:23

bigjirka napsal(a):

Salivene, zkuste mne poučovat v elektronice, oba moje tituly pochází z ní. LG/P se sem přesunul z Holandska, aby podruhé vybral dotaci v době, kdy už obrazovkám jednoznačně zvodil umíráček, poté, co sousední Tesla Rožnov s nimi chcípla.

Myslím, že muc do ničeho nemlátí, že šprtá, až se mu mozek škvaří a odtud tohle. Mlátí jiný náš přítel Radek M. Asi nosí i kapucku, páč ho poliši kontrolujou... to je anarchista, ten Paroubka nechválí, sem nechodí. :-)
18. 09. 2007 | 15:23

Saliven napsal(a):

hawk:
Já nepsal o anarchistech, já psal o kapucích. Dělá ti problémy čtení? Já svůj příspěvek psal ještě před tím tvým dovětkem. Ukaž mi ten otazník, ty vzdělanej to určitě dokážeš.
18. 09. 2007 | 15:23

hawk napsal(a):

mafilipes:-) :-) :-) Dobrý argument, pro aparátčíka:-)
18. 09. 2007 | 15:24

MUC. napsal(a):

Že jsou i tací akademici, to je pravda a je třeba, aby se peníze vš rozdělovali ne podle počtu studentů, ael podle vykonané (vědecké) práce.

Hoši, to, že si děláte srandu z mého věku (závidíte mi mládí? :)) dokazuje na vaši argumentační ubohost. Je děsná pitomost si myslet, že čim starší, tím lepší. Je to možná váš komplex z vojny, kdy vás šikanovali jen proto, že jste zrovna přišli.

Těším se na vás ve své zubní ordinaci, to budete jinak mluvit :)
18. 09. 2007 | 15:24

hawk napsal(a):

Saliven:

a není a není a není, je to nečestné a nesportovní, přišli včas, mírová hráz a neviděl, psal jsem to před tím:-)))))))))))
18. 09. 2007 | 15:25

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Tak to pardon, já nevěděl, že jste takovej machr. Tak to jste určitě nakoupil akcie výrobců LCD obrazovek a teď jste multimilionář, že? Tohle nesouvisí se znalostmi elektroniky - je to o odhadu vývoje, o byznysu. Jestli je Váš titul CSc., tak zalezte a vůbec se neozývejte, protože bez požehnání strany nikdo CSc. neměl.
18. 09. 2007 | 15:26

hawk napsal(a):

Zubař??? To znamená nejdražší doktor v zemi? Nezapomeň muc muc rozdat potřebným:-)
18. 09. 2007 | 15:26

bigjirka napsal(a):

a což třeba něco k věci?
18. 09. 2007 | 15:28

hawk napsal(a):

bigjirka:

takhle ten komunismus nevybudujeme, soudruzi. Jdu domů, papa:-)

Je to dost k věci:-)
18. 09. 2007 | 15:29

Mleziva napsal(a):

2 Saliven: V té době jsem dynamický rozvoj LCD předpokládal i já a divil jsem se proč proboha stavějí v Hranicích montovnu na CRT obrazovky. Že by za tím byla nějaká malá domů někomu vysoko, když byli za paní Regecovou dokonce lidi z BIS? :o)

Takže odborník v této oblasti to měl tenkrát tvrdit s naprosotu jistotou a Philips prostě nedoporučit.
18. 09. 2007 | 15:32

Saliven napsal(a):

MUC.:
Vykašli se na ty dva namyšlený kašpary. Přeji hezký den.
18. 09. 2007 | 15:33

Saliven napsal(a):

Mleziva:
Tak to pardon, asi jste jeden z mála, který věděl, že za rok spadnou LCDčka na polovinu ceny. Ale co, komu čest, tomu čest. I takoví jsou.
18. 09. 2007 | 15:34

bigjirka napsal(a):

Samozřejmě, že neměl. Tak jako spoustu jiného ve své době. Tudíž se bez toho nikdo nemohl stát docentem, profesorem atd. Vás jsem tady Salivene neviděl dělat nic jiného, než útočit na druhé. Pokud opravdu nevíte, že v době příchodu LG/P byly již LCD a TFT technologie již na evidentním vzestupu a že již docházelo k útlumu CRT, tak nevím proč a o čem se bavíme.

MUC.e, všiml jste si, že bychom se já nebo hawk vyjadřovali zde k technologiím spravování zubů, což možná budete umět, až dostudujete? Jestli by teda nebylo lepší se na některé věci spíš ptát, než se k nim autoritativně vyjadřovat.
18. 09. 2007 | 15:34

neo napsal(a):

Muc:

v klidu, věk nerozhoduje, mě je 24:) ale s bigjirkou a hawkem se celkem shodnu:)
18. 09. 2007 | 15:35

bigjirka napsal(a):

Že to bude na polovičku, jasný nebylo. Ale že jsou CRT na cestě do prdele, jasný bylo. Dodnes si vzpomínám, jak jsem nadával u televize, co je to zase za tunel.
18. 09. 2007 | 15:36

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Tak to jste se špatně díval - útočím jen na vás, protože lidi vašeho ražení nemám rád. Rozhazujete tu rozumy a machrujete s titulama až hrůza - titul ještě z nikoho chytrýho člověka neudělal. Já mám titul a nějak si nepřipadám lepší. Nemluvě o vašem nestydatém nadávání do komunistů skoro každému, kdo nevolí ODS (JanaJ např.), přičemž jste na základě doporučení strany (možná i členství v ní) dělal CSc. Nejste hloupej člověk, o to méně se mi líbí vaše chování - jako kdybych viděl Prof. Klause.
18. 09. 2007 | 15:37

bigjirka napsal(a):

Ne, o věku to není. Nemám rád šprty :-D
18. 09. 2007 | 15:37

Saliven napsal(a):

bigjirka: Ano - souhlas. To, že jsou CRT před smrtí jasné bylo. LG ale položil právě ten náhlý cenový pád.
18. 09. 2007 | 15:40

MUC. napsal(a):

Ne, ale autoritativně se vyjadřujete k mé osobě a to vcelku primitivním způsobem.

K vrtání zubů si nikdo nefundovaný netroufne mluvit:))

bigjirko, někdo se školou prochlastá, ale někdo se učit musí. Šprty tady nemá rádo víc lidí mě nevyjímaje.
U flákače je šprt každý, kdo se učí líp než on. U mě je to ten, který kromě dobrých známek leze učiteli kamsi.

Mimochodem, těší mě tvoje fascinace mým obvyklým pracovním tempem. Taky sním o spoustě věcí (které mě fascinují).
18. 09. 2007 | 15:45

MUC. napsal(a):

LG byla jedna z mála nepovedených akcí CI, věnovat se těm povedeným, byli bychom tu ještě pár dní.
18. 09. 2007 | 15:46

bigjirka napsal(a):

Salivene, mezi námi je jeden velkej rozdíl. Já vás neposuzuju a nespílám vám zde. Zcela jediný, kdo zde máchá titulem (musím se podívat, zda takový existuje dle zákona), je zjevně nedostudovaný muc. Tož jsem ho upozornil, že jsou tu i dostudovaní a on mi sdělil, že jeho titul je signifikantní. Jinak si nevzpomínám, že bych tu o svých titulech něco uváděl.

Paní Janě J jsem nikdy nic ošklivého nenapsal. Ale její názory jsou leninské, i její dikce je leninská. Děkuji vám za hodnocení, že nejsem hloupej, bez vás bych asi z mindráku musel skočit z vody na most.

Ale tohle rytí celkem nikam nevede, zkuste něco k věci. LG/P už ne, to opravdu bylo už provařené. Sousední Tesla byla už zkrachovaná s tímtéž sortimentem. A pozor LG/P není ani LG, ani P, je to s.r.o. LG/P, na kterém si nikdo nic neveme a které případné vratné láhve nevyzálohuje.
18. 09. 2007 | 15:47

Petr napsal(a):

Ta slátanina, co jste napsal, je opravdu z vaší socialistické kuchyně, komu byste tak ještě přidali ? Resp.před volbami oznamte, komu ze státních zaměstnanců nepřidáte.
18. 09. 2007 | 15:49

MUC. napsal(a):

Hloupej je ten, kdo místo práce (tím spíš, když dělá na sebe) ztrácí čas na internetu. Já si to ještě před začátkem akademického roku musím pořádně užít, protože pak na to pár měsíců nebudu mít zase čas:)
18. 09. 2007 | 15:49

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Jen jsem vás chtěl přivést k zamyšlení, zdali je vaše chování hodné vašeho postavení (a dvou titulů). Machrovat na studenta umí s prominutím každý pitomec. Zde mi nespíláte, ale spíláte jiným nejen zde a do mě jste se už nejednou též opřel. Přitom se nestydíte používat fráze jako "vy na rozdíl ode mě nejste demokrat". Kdyby jste byl demokrat, tak by jste toleroval cizí názory. Tuto vlastnost jsem u vás nikdy neviděl, jen samé antikomunistické bláboly a hulákání typu - za všechno může Paroubek a ČSSD. Jeden velký německý filozof přelomu 19. a 20. století napsal: "Zlepšeme sami sebe, tím se zlepší vše." Věřím, že zlepšíte sám sebe, přesněji řečeno zlepšíte své chování, aby jste byl diskutujícím na úrovni a ne křiklounem hospodského typu.
18. 09. 2007 | 15:52

bigjirka napsal(a):

Ale já jsem na CI nezaútočil. To vy jste mne z toho obvinil.
18. 09. 2007 | 15:52

bigjirka napsal(a):

2 Saliven: EOC
18. 09. 2007 | 15:53

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Přesně jako pan profesor. Naprosto nesnesete kritiku.
18. 09. 2007 | 15:54

bigjirka napsal(a):

A já hloupej myslel, že hloupej je ten, kdo se ohání neexistujícím titulem (ZÁKON Č. 111/1998 SB.)... šmarjá, tady je hloupejch... no.. a k zubaři půjdu radši k šikovnýmu než přestudovanýmu.
18. 09. 2007 | 15:56

bigjirka napsal(a):

Já jsem si od vás žádnou kritiku neobjednal, ani vás nekritizoval a kromětoho jsem vám poslal EOC, takže prosím již mne neoslovujte
18. 09. 2007 | 15:58

MUC. napsal(a):

Salivene, dík za zastání, ale já na gj koukám opravdu s nadhledem.
Já totiž nejsem zahořklý životem či zakomplexovaný. Jsem zdravý a mladý. Mám milující rodinu. Studuji prestižní univerzitu. Čisté příjmy mojí rodiny jsou takové, že na daňové reformě vyděláme za rok téměř cca 40 000. Ale především žiji spokojený život podle mých představ.

Takže jakýsi pochybný frikulín mě z míry opravdu nevyvede:)

Louším se, jdu navštívit přítelkyni.
18. 09. 2007 | 16:00

MUC. napsal(a):

Ještě malá technická pro "šmarjá hloupejch".
Já žádný titul (natož neoprávněně) neužívám, je to pouze můj nick.
18. 09. 2007 | 16:02

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Demokrat chce upírat svobodu projevu? Zvláštní demokracie, taková neobolševická řekl bych.
18. 09. 2007 | 16:06

Saliven napsal(a):

MUC.
Ono se na to ani jinak než s nadhledem koukat nedá. Je fajn, že se máte dobře, přeji Vám to, mějte se hezky a pozdravujte přítelkyni :-))
18. 09. 2007 | 16:06

bigjirka napsal(a):

MUC.e přestože znáte latinské názvy všech kostí a svalů, nebo snad právě proto, spoustu jiných věcí neznáte. Takže zkuste být trochu skromnější a ve věcech, do kterých nevidíte, tak se radši ptát. to je všechno. Jinak radši diskutuju k věci. Jsem rád, že dneska synek dostal první (existující) titul. V neděli jsem ho přezkoušel a uznal, že to asi dostane.
18. 09. 2007 | 16:11

radek napsal(a):

Ředitel učiliště mi tvrdil, že na jedno učitelské místo se mu hlásilo cca 60 zájemců.
Jeden jeho bývalý učitel dělá u nás ve firmě a na léta strávená v tomto oboru vzpomíná se slzou v oku. Kolikrát máme co dělat, aby jsme mu stačili utírat slzy.

Takže jeden z Vás pěkně kecá.
S panem ředitelem si to vyřídím za chvíli, protože s ním jdu na tenis.
S Váma si to vyřídím později.
18. 09. 2007 | 16:11

eda napsal(a):

Tak včera pan Paroubek podkuřoval ekologům, dneska učitelům. A pořád ta stejná ohraná písnička. Řešení žádné.
18. 09. 2007 | 16:13

Petr186 napsal(a):

příští volby prohrajete s větším náskokem a pak zmizíte z povrchu domu za který stejnak dlužíte prachy.
To neo: LSHMBB
18. 09. 2007 | 16:31

LEVAK napsal(a):

Salivene to nevíte že toto individuum tituly se chválící upírá demokraticky svobodu projevu kde komu kdo si dovolí mu něco jen malinko připomenout!.Vykřikuje asi tak jak se to naučil v marxleninismu když studoval jen ten bolševismus natřel na modro!A studovat zřejmě mu bylo umožněno protože měl dobré stranicky prověřené zázemí.Diskuze s ním je naprosto zbytečná!Zřejmě v sobě tím křikem pořád přehlušuje
minulost tak jako Adolf Hitler maje židovské předky stále upřednostňoval židovskou otázku ve své politice a její konečné řešení!Tady lze použít jeden aforismus :"Čím více mu měkne mozek tím více mu tvrdne svědomí!"
18. 09. 2007 | 17:03

stefigraf napsal(a):

alealeale, tak dvě nejvyšší socanské sirény lákají učitelský stav (Rath ve svém blogu běduje stejně jako lojová koule Paroubek, jak jsou na tom učitelé špatně a jak by se to za nich nestalo). Máme se nadít věcí, věřím, že i mezi učiteli se najdou takoví zoufalci, kteří těm dvěma grázlům zase naletí.
18. 09. 2007 | 17:28

nesnasim Odesaky napsal(a):

se mi libi jak se tady 5 az 7 tupych Odeesesmanu bije do prsou a navzajem pritakava jak to tomu Paroubkovi zase nandali. Pritom jsou to maly, bezvyznamny slintalove po internetovych diskuzich, nic vic. Nejvic me ale pobavilo individuum zvouci se NEO - pry nastupni plat 35 000. JE videt ze jde o osobu tezce odtrzenou od reality - ukaz mi absolventa treba PrF UK s nastupnim platem 35 000. BTW. ty modry bezmozku, v Rakousku, kde jsou 3 az 3,5 krat vyssi mzdy se plati skolne ve vysi 380 EUR za semestr. Tvych 25 000 je tak pro Odesackou mladez.
18. 09. 2007 | 17:52

Jana J napsal(a):

Salivene, díky za zastání, ale už jsem si na bj zvykla.Myslíte, že mi u něj pomůže,když uvedu své tituly?
18. 09. 2007 | 17:58

Acidburn napsal(a):

A zase vobráceně, pane Paroubek!
K otrávení učitelů došlo - díky kvalitám vaší ministryně Buzkové - už v roce 1998, a ještě máte tu drzost zde blábolit něco o přidaných penězích a růstu učitelských platů.
Ten váš růst byl především účetním trikem: vy jste totiž díky své "rovnostářské politice" zcela zrušili rozdíl mezi platem učitele - lempla a učitele - pracanta, a to jednoduše: zatímco za vlád té "zlé" ODS existovalo poměrně vysoké osobní ohodnocení, kde se kvality učitelů mohly projevit na jejich výplatních páskách, vy jste za těch osm let dokázali osobní ohodnocení dostat na úroveń cca 500 Kč (je to pár set, předtím to bylo několik tisíc).

Tímto přesunem jste navíc uměle zvýšili platy učitelům - měli vyšší základ, ve všech médiích jste neopomenuli vypouštět bláboly o tom, že učitelé dostali přidáno.

Ano, měli stejný základní plat, přidáno dostali fakticky jen flákači, kteří měli malé nebo žádné osobní ohodnocení. Takže - přidali jste peníze nekvalitním učitelům. Bravo, to je opravdu skvělý krok ke zlepšení úrovně českých škol.

Takže závěrem - místo těchto blábolů a lží se raději začněte starat, z čeho zaplatíte advokátu Altnerovi za váš "Lihový" dům, který dodnes využíváte.
18. 09. 2007 | 17:58

Honza napsal(a):

Paroub má pravdu. Dodávám, že učit už půjdou jen nejméně schopní absolventi z peďáků, děti ze středních a nízkopříjmových rodin se budou musit spokojit s tím, že škola děti jen hlídá a neučí. Konkurenceschopnost ven nulová. Všichni dál volte ODS.
18. 09. 2007 | 18:01

Ládik napsal(a):

Když teda budu mít podle Paroubka 44000 čistého, budu fakturovat měsíčně cca 90000, ročně to je cca 1 080 000 Kč. Budu-li pracovat ročně 2200 hodin, mám hodinovku cca 500 Kč hrubého. To je u VŠ běžné? Paroubek trochu lže.
18. 09. 2007 | 18:17

o2 napsal(a):

To nesnasim Odesaky
Příště napište jen svůj nick a není co řešit.
Paroubkovi není třeba nandávat, ten si již nandal sám a pokud takto bude pokračovat ještě si toho nandá hodně. Prostě vždycky bude jen až ten druhý vítěz.
Topolánek svojí rétorikou není o nic lepší než JP nicméně vždycky je ten první vítěz a o tom to je. Musíte se s tím smířit. To je demokracie.
Nicméně jsem přsvědčen, že nikdo tady na webu není slintal...
18. 09. 2007 | 18:19

bigjirka napsal(a):

Paní Jano, vy proti mě potřebujete nějaké zastání? A já jsem někdy zpochybnil vaše vzdělání a inteligenci? Já jenom říkám, že jste leninistka a že tomu v roce 2007 u inteligentního člověka nerozumím. Nevzpomínám si, že bych vám kdykoli řekl něco škaredého. Takže co? Máme problém?
18. 09. 2007 | 18:19

Jenda napsal(a):

Teda blog na nic jen partajní blafání a do toho zapadá i impotentní diskuse.Jdu raději na malou.
18. 09. 2007 | 18:19

Mleziva napsal(a):

2 Honza: Podle Vás ODS může za to, že za 8 let vlády ČSSD mají učitelé platy takové jaké mají. Skvělá logika.
18. 09. 2007 | 18:20

mnich napsal(a):

Které skupině polezete do prdele zítra,kreatúro?
18. 09. 2007 | 18:22

bigjirka napsal(a):

o2 - proč se pokoušíte učit želvu běhat?
18. 09. 2007 | 18:22

ok napsal(a):

Z článku, který dle mě, nic nového nepřinesl, se mi zalíbilo prohlášení, že "průměrný plat, lehce přes 22 000, zdaleka nepobírají všichni". Dokazuje to, že Paroubek musel patřit už na VŠE mezi premianty. Že by snad "červený index"?
18. 09. 2007 | 18:42

akras napsal(a):

Nemyslíte si, že učitelé jsou taky VZSOKOŠKOLSY VZDĚLANI lidé jako například inženýři či právníci nebo lékaři? Podle toho by měli být taky odměňováni. Ne že po 25 letech praxe dostanete 18000 Kč!!!!!! To je výsměch.
18. 09. 2007 | 18:46

SPAČKA napsal(a):

Šel jsi domů?Tos toho moc neudělal-sedíš několik hodin u počítače a druzí na Tebe dřou.Že se nestydíš někoho kritizovat-jsi pravý kapitalista a ne demokrat.Ten Jirka to s námi chudšíma myslí tak jak to ty nemůžeš pochopit.Udělej si u sebe audit a asi spláčeš jak to provádíš.Neurážej nikoho - stačí jak Tě urážejí druzí.Ty jsi pravý apátčík ve své ,,firmě,,-
18. 09. 2007 | 18:54

SPAČKA napsal(a):

To předchozí bylo pro Hawka-ka-ka od Spačky
18. 09. 2007 | 18:56

Jindra napsal(a):

Vážení rádoby pravicoví vzdělanci,je mi
z vás smutno,někdy až na blití..
Snůška pomatených názorů,stále se opakující řeči o šetření.
Otevřete oči,nastavte sluch a začněte myslet.Pohlédněte statistice do očí,ať se konečně dozvíte kdo a kdy přinesl do této země prosperitu.Kdo promrhal státní majetek zpackanou privatizací,tunelováním bank,podniků a pod. kdo postavil zákony tak aby lidi co okradli stát o 600miliard Kč
na dani z topných olejů byli nepostižitelní.Kdo si stále přidává na platech a náhradách po desetitisících a na druhé straně volá po šetření.
Nemusím je ani jmenovat jen slepý a hluchý to neví.
A teď jednu smutno pravdu: Ano učitelé mají malé mzdy a to je prostě trestuhodné.Jednou se nám to všem vymstí.I kdyby na chleba, nebo na politiky nebylo,tak se musí do školství a vzdělání vkládat co největší prostředky aby naše země v brzké budoucnosti mnohem více prosperovala.
Tak jako je to v jiných vyspělých zemí světa.
Proto si myslím ,že průměrný plat učitele má být minimálně stejně vysoký jako průměrná odměna průměrného poslance,nebo senátora.Tedy tak 68000Kč.
No a když senátor Kubera za ODS a Sobotka za ODS volají po platu
280 000Kč.
Tak tedy i učitel má právo volat že chce razantně přidat.Asi se spokojí s menší odměnou něž senátoři ODS.
Vzácný příklad šetření státní kasy.
Už se konečně proberte a plácejte blbosti.Případně vycestujte do rozvinutého světa,nebo aspoň do IRSKA.
18. 09. 2007 | 19:02

radek napsal(a):

Milí učitelé !
Dělejte to jako pan Paroubek. Ten má také výdaje mnohem větší jak příjmy a nijak mu to nevadí.
Rozdíl údajně dorovnává jeho syn student.
Tak když student si může přividělat cca 40-50 tisíc měsíčně, tak proč né vy ?
18. 09. 2007 | 19:24

radek napsal(a):

Jindro !
Doufám že se zase nepoblinkáš !
18. 09. 2007 | 19:25

t.w.o. napsal(a):

2 MUC: A těch 14 hodin denně budete dělat co? Máte jako brigádu úklid na fantomárně?
18. 09. 2007 | 20:07

TEMELÍN napsal(a):

Ten Paroubek je dokonalý. Dostane se do učebnic populismu, to je zřejmé.

Školství má 138 vážných problémů, a on si "k řešení" naprosto neomylně vybere ten jediný, který mu může přinést politické body. Vždyť přece učitelé jsou voliči, tak proč je nepolitovat, že nemají takové platy, jaké by si představovali. Vždy podle hesla: nikdo vám nemůže dát tolik, kolik vám já můžu slíbit.

A že zrovna dnes bylo zveřejněno, že máme nejmíň vysokoškoláků na 100 obyvatel ze zemí OECD, a že tedy můžeme zapomenout na "znalostní ekonomiku", na "konkurenční výhody", atakdále?

To je mu přece zcela jedno. On by byl spokojenej, i kdyby byl premiérem v Severní Koreji.

Vlastně je to dokonce takhle: čím více vysokoškoláků, tím méně voličů čssd, jak ukazují statistiky.

Takže zvolejme radostně: "S Paroupkem do třetího světa na věčné časy a nikdy jinak!"
18. 09. 2007 | 20:08

Karhan napsal(a):

Radkovi - Vycítil jsem,že jsi zažraný ODéesák - Klaus,Dalík Topolánek a jím podobní mají také větší vydání jak příjmy a nikomu nevadí.Že tito pánové nejsou soukmenovci osočováni,když ne vedeni k odpovědi,kde na to berou.Najez se a běž koupit nákup-utratíš méně než nenajezený.Toho se drž,možná ti nepořádek ODS vyhovuje............................,
že asi máš nebo nemáš děti-tak Ti nemůžou dorovnat tvé vydání...Nevím zdali jsi skromný nebo závistivý
18. 09. 2007 | 20:31

TEMELÍN napsal(a):

Aby nikomu neuniklo: kopíruji text z webu čssd. Málokdo má žaludek tam chodit, že...

JP říká:
Bohužel z pohledu současné vlády vypadává celý segment Asie. Čínu musíme chápat jako zemi, která se rychle rozvíjí a každý soudný člověk musí vidět pokrok především v ekonomické oblasti. Znám vaše dějiny a vím, že jimi prolíná myšlenka společenské harmonie, která je mi velmi blízká,“ řekl při jednání předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Tak to je pravý JP, to je jeho větná skladba a hloubka myšlenek. JP is back (článek nahoře psal někdo jiný, to snad nikdo nemůže zpochybňovat).

"Segmentace zeměkoule", no není to projev brilantního mozku? Ale i světadíly je třeba segmentovat. Já o víkendu navštívil segment Rakousko, například.

A že ten "segment vypadává z pohledu"? No, hlavně že Asie zůstává v zorném poli, jak by řekl žák páté třídy a výše. "Z pohledu" holt "segmenty" občas "vypadávají". Chudák překladatel.

A ta "myšlenka společenské harmonie", to je taky dobrý. Asi mluví o kulturní revoluci a dvacet milionech obětí ne?

Chudák Klaus. Musel by žít 1000 let, aby zesměšnil zemi tak, jak Paroubek za jeden den.
18. 09. 2007 | 21:12

Jan-Michal Mleziva napsal(a):

Je možná milé, že pan Paroubek pronáší "politováníplná" slova nad růstem učitelských platů. Škoda jen, že reforma školství mající svůj počátek (včetně legislativního zakotvení) v době úřadování paní Buzkové nebyla kvalitně připravena. Mohlo se tak ušetřit spoustu drahocenného času učitelů. I čas jsou peníze.
18. 09. 2007 | 21:33

radek napsal(a):

Karhane, rád bych Vám ze slušnosti odpověděl, ale nemohu, protože tomu co jste napsal vůbec nerozumím.
Tak snad příště.
18. 09. 2007 | 21:52

Jana J napsal(a):

Bigjirko, nemáme problém, ale také se mi nelíbilo, jak jste se vytahoval na MUCe.
Zato se mi líbí, že za minulého režimu jsem byla "názorově nespolehlivá" a teď jsem u vás leninistka. Není to třeba tím, že říkám pořád, co si myslím, bez ohledu na režim?
pro Acidburn - dejte si pozor, abyste nebyl mimo mísu - paní Buzková nás sice otrávila, ale až po roce 2002. Za Zemanovy vlády došlo k největšímu a ojedinělému pokroku v učitelských platech - ministrem byl Eduard Zeman, ne Miloš.A o těch učitelích lemplech - že vás huba nebolí. Podle platů jsme největší vysokoškolští lemplové ve státě.Všichni.
18. 09. 2007 | 23:10

bigjirka napsal(a):

Jano, muclík se vytahuje na nás všechny. Jak si někdo může dát tak komického nicka? Jenom jsem mu trochu domlouval, že jako pouhý student specializovaného oboru by nás staré vlky neměl poučovat o ekonomice, byznysu a tak. Nemůžu za to, že to nějak nechtěl pochopit. Proti platům učitelů osobně nic nemám, (manželka je učitelka na průmce :-) ). Otázka stanovení je ovšem složitá, pod průměrem nechce být nikdo. A střed je bod, který je od obou konců stejně vzdálen. :-/ Vaše názory mi připadají leninské, dikce možná ještě víc. Přiznám se, že to na mě skutečně působí emocionálně, měl jsem z toho tehdy úplnou hrůzu. Buzkovou asi nemá smysl komentovat. Chystáme založení nové liberální strany - školství zcela zliberalizovat nelze.
18. 09. 2007 | 23:30

PUDR napsal(a):

Bigjirko, neodpověděl jsi na dotaz, jaký titul máš za jménem...
18. 09. 2007 | 23:50

PUDR napsal(a):

Bigjirko, oháníš se nějak moc často Leninem. Nemusel jsi ho nastudovat náhodou kvůli tomu titulu???
18. 09. 2007 | 23:52

PUDR napsal(a):

Mlčení bigjirky je taky odpověď
18. 09. 2007 | 23:55

Brunhild napsal(a):

Milý Salivene, zkus se u nás živit uměním! Ale především se umělcem stát: věnovat se třeba hře na nějaký nástroj již od dětství, často mu dětství obětovat včetně času, který jiní tráví s kamarády.Pak léta na konzervatoři, roky dřiny. A nepřetržité soupeření s ostatními a denní dokazování, že stále patřím k nejlepším. A po studiích přijde život, kdy u nás i ti nejlepší jsou rádi, když jim zavolá někdo z filmáku, aby přišli hrát hudbu k westernu. Umělci nikdy, na rozdíl od jiných profesí, nečerpali státní peníze. Ani za režimu ne. Umění je tradičně mizerně placený obor. To, jak na umění bohatnou a vydělávají jiní, bohužel umělcům nepomůže a nic z toho nemají. Věř mi, vím, o čem mluvím.
Umělec
19. 09. 2007 | 02:01

Ivo Peterka napsal(a):

Hawku, máte i nemáte pravdu. Soukromé školy u nás už jsou, ale z vlastní zkušenosti vím, že konkurence ve stylu, že soukromá škola je lepší, proto placená, zatím bohužel nefunguje. Sám jsem pracoval jeden rok na jedné soukromé VOŠ (a na tehdejší dobu jsem měl slušný plat). U závěrečné zkoušky, studentka, která tam byla podruhé a v případě VOŠ tedy naposledy, prošla, přestože skoro nic nevěděla. Argument zněl asi takto: "Přece ji teď nemůžeme vyhodit, když si to tři roky platila. To jsme ji měli vyhodit už dřív." Takže ta slečna si zaplatila titul DiS. A bohužel toto není výjimka. Slyšel jsem i o jiných školách (i vysokých), kde to podobně funguje. Prozatím to vypadá, že soukromý sektor české školství nezachrání, ale spíše znekvalitní.
19. 09. 2007 | 08:25

Ivo Peterka napsal(a):

mafilipes ad. 3: Je vidět, že o učitelské práci absolutně nic nevíte.
19. 09. 2007 | 08:30

bigjirka napsal(a):

PUDR, až budete diskutovat k věci, rád s vámi pohovořím. o diskusi k mé osobě nemám zájem, zpovědníka nepotřebuju. zkuste si představit, že zahájit diskusi požadavkem, aby vám někdo pověděl něco o sobě, je divné. Přiznám se, že MUC. mne trošku popudil uváděním toho, že je studentem medicíny na prvním řádku každého příspěvku, tož jsem mu sdělil, že dostudovaných s nejedním titulem by se nás tu našla řádka. že drobet přehání, když jako mladík, který se hodně učí specializovanému "řemeslu" dost přehání, když se vůči mnoha lidem s letitou zkušeností mj. manažerskou vyjadřuje dosti autoritativně o ekonomice.
19. 09. 2007 | 08:48

neo napsal(a):

to: nesnasim Odesaky.

tak za prvé, nikde jsem netvrdil, že nástupní plat učitele je 35 000.(máš jistě na mysli diskusi, kde jsem psal o 24letém učiteli,ale o tom že by se jednalo o nástupní plat jsem nic neřek a už vůbec ne, že by to byl plat bez funkce zástupce ředitele.) za druhé, školné na soukromých školách bývá normálně 25 000 na semestr.Ale jsou i školy se 150 000 na semestr.

takže čus
19. 09. 2007 | 09:17

kuk napsal(a):

Ivo Peterka:

neni to jen na soukromých školách. na státních bují korupce jak sviňa. pověstné jsou právnické fakulty....
19. 09. 2007 | 09:20

Baba Jaga napsal(a):

Jana J neuvádí tituly, ale zato se ráda chlubí, že má státnici z angličtiny, a to poněkud bez souvislosti. A mimochodem, neumím si představit učitele, který by dobrovolně odešel z gymnázia učit na učiliště. Něco o tom za 40 let ve školství vím.
19. 09. 2007 | 09:21

bigjirka napsal(a):

Pojďme to od osobních invektiv stáhnout do věcné roviny u vědomí toho, že jsou legitimní levicové i liberální názory. Domnívám se, že ve školství, podobně jako ve všech plošných infrastrukturních záležitostech, si stát musí ponechat silnou, přinejmenším regulační funkci. Domnívám se, že právě integrující a regulační funkce byla v posledních letech natolik rozbita, že vznikla nutnost organizovat "státní maturity". Jenže ty nebudou fungovat, bude-li pokračovat rozvolňovací tendence. Dnes dává "stejné" maturitní vysvědčení špičkovej gympl soukromej nebo státní, pochybnej pokoutní gympl stejně jako kdejakej učňák. No takhle to asi nepůjde. CERMAT vybral 190 mega na přípravu maturitních textů o hajzlech. Takové texty studenty uráží. Výběrové řízení na zakázku pro cermat, to bych vám přál vidět. Bez práva na jakékoli odvolání,... a tendr je pak stejně nakonec zrušen, know how z nabídek dostanou kámoši a jede se. Inu, kdo umí, ten umí. Ten cermat je jednou z těch institucí, vyrolovaných v rámci "úspor" z ministerstev, o kterých jsem psal výše.
19. 09. 2007 | 10:14

Baba Jaga napsal(a):

Po regulační a integrující funkci státu bych nesmutnila. Mnoho by toho mohla zvládnout silná osobnost ředitele a celé vedení školy. Ředitel má také možnost osobního hodnocení učitele až do výše 40% tarifního platu, tam je ovšem potíž, že se to na ten tarifní plat váže. Ale bohužel, nejsou lidi, resp. ředitelé, kteří by měli kuráž ohodnotit dobré a odeslat špatné a za svým rozhodnutím si stát. Platy ve školství malé nejsou , ve větších městech opravdu mají ředitelé ty šuplíky plné žádostí o místo. A pokud nebudou státní maturity , pak opravdu není žádný metr za současného stavu a úrovně některých vyučujících stav školství zlepšit.
Pro Janu J.- víte, ten internet je strašná mrcha
19. 09. 2007 | 11:03

bigjirka napsal(a):

Babuško, mnoho ředitelů nejsou silné osobnosti, ale debilní diktátoři. Takže ono se to asi nedá na pár řádkách. Platy ve školství jsou dnes cca na úrovni průměru, což ve skutečnosti není špatné. Ten průměr totiž velmi zvedají dobře placení lidé. Někteří zvlášť výkonní totiž, jako třeba ředitel ČSD zvládnou práci až za 50 obyčejných ajznboňáků! Maturita vždycky byla státní - pamatujete, jak rozhlas vysílal témata? Ovšem systém byl nadmíru rozvolněn. Podle které úrovně dělat maturitu? Podle špičkového gymplu, nebo podle učňáku? Ten se přejmenováním zas tolik nezměnil...
19. 09. 2007 | 11:12

bigjirka napsal(a):

Asi by bylo potřeba také posílit a zintenzivnit funkce školní inspekce a lépe podporovat evaluaci a autoevaluaci. Prostě ty funkce regulační byly rozvolněny dříve, než byly nahrazeny něčím lepším. Tak žádná plánovaná změna probíhat nesmí.
19. 09. 2007 | 11:15

Mleziva napsal(a):

2 bigjirka & Baba Jaga:
A proč vůbec zavádět státní maturity? Jak můžete srovnávat třeba SPŠ a gymnázium jedním metrem - státní maturitou? Na obou školách se učí něco úplně jiného, SPŠ má kromě humanitních ještě spoustu odborných předmětů a slouží jako příprava na zaměstnání kdežto gymnázium jako příprava na pokračování ve studiu na VŠ. Dovolím si tvrdit, že jak na SPŠ tak na gymnáziu mají maturitní zkoušky dost vysokou úroveň a maturitní vysvědčení ze SPŠ i gymnázia by mělo být rovnocenně vnímáno. Spíš je problém s učebními obory s maturitou, tam ta úroveň maturity je všelijaká a spíš tady tam bych maturitu úplně zrušil. Kdo by chtěl maturitu, musel by si udělat nástavbu při příslušné SPŠ. Pokoutních gymnázií bych se nebál, protože i když máte maturitu z jakéhokoli gymnázia a nepokračujete pak na VŠ jste téměř nezaměstnatelný.
19. 09. 2007 | 11:26

Jana J napsal(a):

Babo Jago, ohalila jste mě, byla jsem vyhozena pro neschopnost. Je to na internetu?Pro Jirku - s těmi řediteli je to pravda, až na osvícené výjimky. Kraje a obce upředmostňují ředitele tzv. manažerského typu, tedy ty, kteří sami už neučí a věnují se řízení a hlevně umí šetřit - na mzdových výdajích. Naopak, na betonu se nešetří, a který ředitel umí angažovat ty správné firmy, je zovněž oceněn.Systém a la Dalík. Jinak jsem momentálně čerstvě naštvaná na naše úžasné ministerstvo, protože na gymnáziu, na kterém podle baby J už neučím, koordinuji mezinárodní projekt spolupráce sedmi evropských škol a jediná naše zřejmě nedostane peníze. Zřejmě ty peníze, které pí Kuchtová nedikáže vyčerpat z evropských fondů, zato její náměstek zřejmě ano.
19. 09. 2007 | 11:31

Baba Jaga napsal(a):

Velmi souhlasím především s názorem, že regulační funkce byly rozvolněny dříve, než byly nahrazeny něčím lepším. Zřejmě v porevolučním nadšení. Bohužel si myslím, že cesta zpět není, viz problémy se státní maturitou. Na jedné straně učitelé nechtějí být omezováni, na druhé straně je pouze málo těch, kteří jsou kreativní a flexibilní, na věku nezáleží.
19. 09. 2007 | 11:37

Baba Jaga napsal(a):

Paní Jano, vycházím z toho, co sama jinde uvádíte, ne co jsem si vymyslela. S Mlezivou souhlasím plně, nechtěla jsem ty učňáky tak naplno uvádět.
19. 09. 2007 | 11:53

Baba Jaga napsal(a):

Ještě pro Janu. Proboha, přece musíte vědět, jak jsou školy financovány, tak co tady vykládáte o šetření mzdovými prostředky, to nemůžete myslet vážně.
19. 09. 2007 | 11:56

Jana J napsal(a):

Myslím - ušetřit 0,6 úvazku učitele celkem ze tří předmětů. Myslíte si vy, že ředitel lže? Nevím, kde ve školství děláte, ale na straně učitelů tedy moc nejste. Já osobně, když slyším slovo flexibilita, mám dokonalou představu, co se tím myslí - přizpůsobovat se jakýmkoli blbostem, které někdo vymyslí od zeleného stolu.Je pravda, že své údaje mám aktualizovat, ale na druhé straně nevím, proč se tak aktivně pídíte po mých nedostatcích. Za svou prací i ze svým životem si stojím, nemám se za co stydět. Doufám, že nalezené údaje už nebudete nikde používat.
19. 09. 2007 | 13:50

Karhan napsal(a):

Milí učitelé !Radíte-popichujete.
Dělejte to jako pan Paroubek. Ten má také výdaje mnohem větší jak příjmy a nijak mu to nevadí.
Rozdíl údajně dorovnává jeho syn student.
Tak když student si může přividělat cca 40-50 tisíc měsíčně, tak proč né vy ?
Teď odpovězte -když pomlouváte Jednoho Paroubka tak pomlouvejte Soukmenovce.
Modrá šance je zhoubný nádor na Česku.
Lumpi vítězí!?!?!?!
19. 09. 2007 | 14:23

Mleziva napsal(a):

2 Karhan: Když může Paroubek ml. mít poradenskou firmu v oblasti IT (ve skutečnosti má jen ŽL a žádná taková firma neexistuje), kde je největší konkurence jakou si dokážete představit, která měsíčně vydělá minimálně 50K, spíš víc. Na mne osobně to spíš dělá dojem, že synáček pere taťkovy prachy.
http://www.tyden.cz/rubriky...

A Modrá šance je fajn, škoda, že ODS nemá dostatečnou sílu ji prosadit. Třeba to vyjde příště, nesmutněte :o)
19. 09. 2007 | 14:43

Baba Jaga napsal(a):

Pro Janu: Na straně v š e ch učitelů opravdu nejsem, právě proto, že je moc dobře znám a to z různých pozic. Nalezené údaje jsou Vámi zveřejněné, musím vás proto zklamat a pokud si budete někde odporovat, používat je budu, ať se vám to líbí nebo ne, jméno neuvádím. Po nedostatcích nepídím, jistě je možné si Vás pro mnohé vážit, pro mnohé ne, především ne pro matení rádoby znalostmi ekonomie, práva a pod. Nelze Vám upřít sociální cítění, zřejmě proto jste si vybrala své původní povolání, ale prosím Vás, přestaňte vyžadovat, aby ta sociální politika byla prováděna z kapes pouze některých jednotlivců, postižených např. vlastnictvím nájemního domu. Mějte se hezky. Co se týká školství, vidím u vás něco jako "proti všem", a to příliš konstruktivní není.A poučte mě, prosím, jak je tím, v případě, který zde uvádíte, ten učitel poškozen? Neumím si představit ředitele, který by úmyslně mzdové prostředky nevyčerpal a vracel . Nevidím proto nejmenší důvod, proč by musel ředitelovat učitel, kterému se to pak může stát snadněji, než ekonomovi či právníkovi.Ještě také mi není jasné, jak by to u výběrového řízení vypadalo, zda se tam dotyčný bude zavazovat, že bude šetřit mzdové prostředky nebo jak si to představujete?
19. 09. 2007 | 15:08

Jana J napsal(a):

Babo jago, docela se už vám bojím oponovat, aby to pak někdo neodnesl. Všichni víme, že od té doby, co má školy kraj, je to s penězi horší. Že se školy nesmyslně ruší, optimalizují a nějak z toho skoro vždycky vyleze lokalita v centru města, volná pro investory.V tom příkladě, který jsem uváděla, nešlo o konkrétního učitele, ale část úvazku, který se podle počtu dětí měl ušetřit. Mně to tedy přišlo jako pitomost.Mé rádoby znalosti můžete vyvracet, takhle paušálně napsat, že je nemám, je dost laciné. No , možná, že si něco zjistíte a všem to povíte.A ještě - proč by ekonom měl být a priori lepší ředitel než učitel? Vždyť ekonomové a jejich knížecí rady a úvěrová politika bank nás přivedly tam, kde jsme. Zadlužení jde z velké části na jejich vrub.
19. 09. 2007 | 16:43

Baba Jaga napsal(a):

Paní Jano, ještě jednou a naposled, dostává se to do příliš osobní roviny a na to tady není místo. Něco tvrdit paušálně, to myslíte třeba vaši větu "všichni víme..."? Rádoby znalosti- opravdu usuzuji z jiných Vašich diskusních příspěvků, nechci je sem přetahovat. Když se někdo něco přiučí, protože musí překládat odborné texty, to opravdu nemohu považovat za solidní vzdělání.Přemýšlení- bohužel, také nevidím, viz "proč by ekonom měl být a priori lepší ředitel než učitel? Vždyť ekonomové a jejich knížecí rady a úvěrová politika bank nás přivedly tam, kde jsme. Zadlužení jde z velké části na jejich vrub." Copak mi to podsouváte? Nic takového netvrdím. Já Vás nechci umlčet, pouze byste měla psát diskusní příspěvky s větší rozvahou, tady Vám opravdu ledacos neprojde , stejně jako komukoliv jinému.
19. 09. 2007 | 17:26

qwert napsal(a):

Ach jo. To je lidí, kteří by vyřešili školství bez problémů. Bohužel asi každý jinak. A to se vždy chlubíme Komenským. Myslím, že se Komenský obrací v hrobě.
Toto není názor, to je pouhé povzdechnutí nad současným školstvím, které neví kudy kam.
19. 09. 2007 | 17:49

pedagog napsal(a):

Co může asi tak procházet hlavou člověku, který se rozhodl pro kantořinu?Proč všichni ti odborníci na tuto profesi,která je samé volno a prázdniny,za toto nicnedělání ty úžasný prachy,proč tedy všichni kritikové nejdou přiložit ruku k dílu právě za tu katedru?Asi to bude tím,že velmi dobře vědí,koho zplodili a sami vychovali tak,že se svým potomstvem nejsou schopni vydržet ani ty nejkratší prázdniny, které mimochodem učitelé, vyjma 8miměsíční dovolené tráví v pracovním procesu, i když bez dětí.A ti, kdo si myslí,že v té době polehávají na kanapíčkách a popíjí chateux, ať to jdou aspoň na 5 let vyzkoušet a neutečou do profesí neřízených zvoněním.
19. 09. 2007 | 20:24

Jana J napsal(a):

Babo Jago, naposled - osobní jste začal být vy, je to určitý způsob uvažování, snažit se najít si na internetu něco o pozadí dotyčného a pak ho z výše kritizovat. Mně by to za to nestálo, protože mě zajímají více názory, než kdo je říká.Ale vy si zřejmě musíte připadat nadřazeně. Nedivte se pak, že mám obavy, jestli nejste na nějakém vlivném postu a nemůžete někoho z mého okolí postihnout, o sebe strach nemám. Cenzor je tu pan Stejskal, a pokud mi nedá červenou on, mohu si psát co chci a vy si můžete myslet, co chcete, ale vyhrožovat, že mi to neprojde, to je slovník z minulých časů.Já jsem vás neoslovila, a budu ráda, když mě pro příště vynecháte.
19. 09. 2007 | 20:53

bigjirka napsal(a):

Já jsem Vám Jano říkal, že je blbost dávat tady svou plnou identitu všanc. Tedy Baba Jaga na mne nepůsobí, že by chtěla někomu něco zrovna vyvést. Já osobně jsem tu byl již více než jednou nechutně osobně napaden a tak si tu identitu dost pečlivě hlídám. Když jsou údaje k dispozici, nedivte se, že si je někdo vyhledá a srovná. Ne každý učitel je manažer, ne každý ekonom je manažer, ne každý ředitel je manažer, ale ředitel by měl dobrým manažerem být. Tj. je-li učitelem, měl by projít nějakými výcviky v manažerských dovednostech, vyjednávání, managementu kvality. Management kvality je ve školství popelkou, většina škol vůbec nemá vytvořený profil takového absolventa, kterého od nich někdo chce. Některé školy pravidelně vyvrhují nezaměstnané, přestože v přilehlé zóně je hlad po pracovních silách - ale po účetních a plánovačkách a ne učitelkách MŠ. Jiné školy učí obor výpočetní technika, aniž měly k dispozici jediného odborníka na IT (poznamenávám, že ředitelem je bývalý špatný učitel, dosud špatně, naštěstí málo učící). Schule je to státní.
19. 09. 2007 | 21:30

Jana J napsal(a):

jirko, tady nejde o srovnání.Není tam nic nepravdivého, jen je to mírnasi tři toky staré. Já vím, že kdo chce, může si to najít. Mě překvapilo, proč to ten dotyčný dělá. Něco jako mimo rámec pravidel, jako osobní nepřátelství. Proč? To svědčí spíše pro to, že pravdu mám, než nemám. Prostě jsem to jenom nečekala a mám obavy, jestli si někdo mé názory nebere tak osobně, že by se mohl mstít. Ale to jsem dělala vždycky, že jsem si otvírala hubu a párkrát už jsem přes ní dostala. Stejně už jiná nebudu. Ještě k těm manažerům - všichni ředetelé musí mít minimálně speciální kurs, ale hlavně musí umět pracovat s lidmi, až teprve pak s čísly. Protože školství je pořád hlavně pro lidi, alespoň doufám.
19. 09. 2007 | 22:09

Jana J napsal(a):

Čekala bych BABO JAGO, že se představíte, abych věděla, s kým mám tu čest, Stačí na mailu.
19. 09. 2007 | 22:16

bigjirka napsal(a):

Já to taky dělám. Prostě taková malinká lustrace, prohlídnu si IP adresu a tak, dostupné informace... Dvakrát jsem zde byl nechutně napaden, oba pánové pak byli velmi překvapeni "anonymitou" internetu. No... že byste měla pravdu... víte, že jsme se už párkrát shodli v otázkách víceméně odborných.. v pohledu na svět se dosti lišíme, Váš mi přijde opravdu krajně levicový - nechci se opakovat... ani do vás nijak nereju.. mě to fakt děsí.. a že nejsem neviňátko a ledacos jsem si vyzkoušel. Pokud vím, moc a moc ředitelů neumí pracovat ani s lidmi, ani s čísly. Manažerské dovednosti jsou hlavně o lidech. Na čísla má ekonomku.
19. 09. 2007 | 22:21

bara napsal(a):

Dobry vecer vsem,
tak jsem mela cestu na idnes a nasla jsem tam hezky blog.Kdo chce, muze se podivat.
[http://kriz.blog.idnes.cz/c...]
19. 09. 2007 | 22:47

bigjirka napsal(a):

docela dobrý :-)))
20. 09. 2007 | 00:01

Baba Jaga napsal(a):

Paní Jano, to, že vám to neprojde, je míněno obrazně. Lidé, kteří tady diskutují, nejsou žádní primitivové a určitě odhalí příspěvek plytký a mnohomluvný. A zkusila jsem vám to hned předvést. Že byste to mohla chápat takto, to mě opravdu nenapadlo. Budiž mi omluvou, že takové myšlení je mi opravdu na hony vzdálené.
20. 09. 2007 | 07:47

bigjirka napsal(a):

Já si Babo také myslím, žes to myslela jinak, že je Jana v zajetí toho leninského myšlení. Nicméně nechápu, že svou identitu takto zpřístupňuje. Já si dávám bacha, už jsem zde byl nechutně napaden.
20. 09. 2007 | 08:22

jima napsal(a):

Jana J- jsem rád , že jsem již dostudoval. Aby mě učila takto " zaměřená" kantorka, tak to tedy NÉ!!!! Moje děti studují, doufám, že takovou trosku nepotkají. Moje mamka byla učitelka- je po smrti- ale takovéto zbloudilé názory naměla!!. Panebože , kdo to učí náš národ!!!!!
24. 09. 2007 | 21:41

Pape napsal(a):

Velký kormidelník soudruh Roko
zapoměl, kdo v této zemi vládl, kdo byl ministrem školství i za jeho vlády a kdo
je zodpovědný.Státní školství je líhní voličů KSČSSD (ti ostatní s jiným názorem ať prominou)!
24. 09. 2007 | 22:58

jmeno napsal(a):

me se na paroubkovo blogu nejvic libi ze pan paroubek se ZASADNE nezucastnuje diskuze u svych clanku :D asi to pise jen tak.. sam pro sebe nebo co :D
25. 09. 2007 | 07:01

PePe napsal(a):

Nazdar modré straky ! Polovina z vás by se měla vrátit do základní školy. Vládnete sice naučenými slogany rádobyliberálů, ale pravopis vám nic neříká. Tak honem do školy a naučit se to ! A ty chudáky, kteří to do vašich tupých hlav budou rvát, ty zaplaťte tržně.
25. 09. 2007 | 09:40

ředitel napsal(a):

Tak jsem se náhodou dostal k těmto stránkám a "výlevům".Bohužel jsem neměl sílu,abych četl všechny opakované nesmysly od těch, kteří "nevědí co činí, neboť jejich je království nebeské..." Doporučuji všem těm,kteří chtějí učitelům a ředitelům radit,jak na to,aby opustili anonymní stránky a zašli na konkrétní školu s konkrétním návrhem. A věřím, že je žádný ředitel nevyhodí, když mu poradí, jak na to s financemi. A ještě lépe, když mu ukáží, jak bylo za vlády pana Pilipa(tehdy ODS) ve školství lépe.Ale to je již jiná kapitola. Jen pro statečné :-)
S pozdravem stresovaný ředitel.
P.S: Pedagog to docela vystihl. Je to o empatii a vzdělanosti
26. 09. 2007 | 00:57

Alois napsal(a):

Pane Paroubku, leč jsem učitel, musím poznamenat, že Vy by jste otrávil celý národ, tak raději mlčte!
26. 09. 2007 | 07:17

Dr.X napsal(a):

Vsichni mi pratele i se mnou povazujeme p. Paroubka za dusevne vazne nemocneho cloveka. Je tomu tak nejen pro jeho zjevne chorobne bludne predstavy o jeho "zvlastnim poslani od nejake nejvyssi bytosti", jeho zivotni drahu provazenou zjevne chorobnou touhou po moci, ale i pro nemravne manipulace a lzi, jichz se casto dopousti. (Nemluve o jeho pohledu silence, ktery jako dojem muze byt subjektivni.)

Je prekvapive, ze nikdo z clenu jeho kryptokomunisticke strany "sibalu" nema dost cti a odvahy, aby zretelne a nahlas vyjevil stav, ktery vidi i male dite: "Kral je nahy"...
26. 09. 2007 | 09:35

Martina napsal(a):

Paroubek by učitelům sice zvýšil plat, ale zároveň by rozhodně nezapomněl zvýšit také daně. A pak by se holedbal, jak učitelé dostali přidáno... Přesně jeho styl.
26. 09. 2007 | 09:59

Martina napsal(a):

Aloisovi. Ani učitelé už neovládají pravopis, učivo základní školy. Děláte učitelům vskutku výbornou vizitku...
26. 09. 2007 | 10:03

Kamil 13 napsal(a):

Pane Paroubku, můj děda říkával : To by němej neřekl ani kdyby mu hubu roztrhli.Pro vás abyste pochopil. Říkal to vždy když někdo řekl nějakou hloupost a věřte, že vám by to řekl taky.A určitě nejednou. Vy jste na nápravu problémů měli 8 let. A jediné co jste dokázali bylo přidat pár korun učitelům za cenu zadlužování státu. Ale peníze pro učitele se dají sehnat i systémovými změnami, kterých vy jste nebyli schopni. Např. vysoké školy se až teď mohou podílet na výzkumu a vývoji pro firmy za úplatu.Alespoň mají studenti smysluplnou praxi a ověření toho co se učí. Bohužel stále to ještě není ono neboť peníze, které škola vydělá přijdou do státního rozpočtu a oni čekají co dostanou. Ale vy jste dokázali jen zdůvodňovat proč to tak nejde realizovat. PRÁZDNÉ KECY ČSSD !!!
26. 09. 2007 | 10:04

Jirka napsal(a):

Jak nemám pana Paroubka rád, tak tohle má hlavu a patu. A některým bych poradil, aby se postavili na šest hodin denně za katedru.
26. 09. 2007 | 10:07

Jan H. napsal(a):

Rekl bych, ze tento clanek napsali poradci nekompetentniho p. Paroubka jako provokaci, aby se dozvedeli od populismem clanku rozezlenych ucitelu a jinych odborniku rady, jak je treba v teto oblasti pokracovat. Jinak si nedovedu vysvetlit jeho ucel.
26. 09. 2007 | 10:11

hovno napsal(a):

predevsim by nejdriv mel p.Paroubek vysvetlit jak je mozny ze nejakej ubohej posunovac vlaku,machinefurer to dotahne az na premiera a jako vstupenku mezi vsechny vsivaky a zlocince ziska akcie za 300mega .po totalnim skandalu s jeho bytem(mimochodem neni sam,napr. p.Bursika jeho pofiderni byt v parizske.p.Kalousek a jeho zajimave uvery,p.Topolanek a jeho "tajemne volvo"..)na ktery mu pujcil 1.5mega stryc,bylo jasne ze tento picus jmenem gross proste odejde a nebude se jiz vyskytovat v zadnem resortu vysoke ani zadne jine politiky.mezitim byla zatcena jeho zena pro zajimave uniky na danich v radech milionu korun..a prece se ptacek grossacek jako bumerang po par letech vratil..jako advokatni kocipient a zamozny akcionar.blizi se volby a "elita" potrebuje nove tvare..zkusite to jeste jednou p.gross az na premiera??
26. 09. 2007 | 11:03

Jozéfek Melhóba napsal(a):

Tak on je Jirka hanák! Preto on je taková palica dubová a huba nevymáchaná. A já myslél, že on je odkalsi z východa, podla tej jeho tmavšej pleti. Tož synku, menej hovor a vjacej makej! Keby ťa šly ruky jak huba, byl bys milionar!
26. 09. 2007 | 13:36

matematik napsal(a):

Pokud se dobře pamatuji, tak za bolševika byli vědci a vysokoškolští pracovníci placeni tak dobře, že se mi můj bratránek - popelář - smál, za kolik pracuji. Znal jsem odborného asistenta na MF UK, který si přivydělával jako řidič tramvaje. Ačkoli jsem měl mezi svými spolužáky vždy nejvyšší kvalifikaci, až na malé výjimky (učitelky na SŠ) jsem měl vždy nejmenší příjmy. Po VLSR (Velké Listopadové Sametové Revoluci) srazila vláda ODS platy vědců na úroveň ještě horší nežli byla za bolševika. Pan Tlustý sice tvrdil, že za jejich vlády jsme měli nejvyšší nárůst příjmů, ale zapomněl dodat, žemá na mysli příjmy nominální, nikoli reálné, které klesly na hanebnou úroveň. ČSSD splnila své sliby inteligenci a úplaty vyrostly skoro do výše před rokem 1989. Teď se zdá, že nám zase chce vláda utáhnout opasek podle hesla: "Chudý vědec (inteligent), dobrý vědec."

Ty bláboly o tom, že vysokoškolákovi se studium později zaplatí tím, že bude ve vyšších platových kategoriích a tudíž by měl platit školné, se mohou týkat jen humanitních směrů, ze kterých se rekrutují různí "trafikanti". Vzdělání, specielně vědecko-technického směru, se u nás nevyplácí. Já a moje rodina jsme ekonomicky přežili na relativně přijatelné úrovni jen proto, že jsem šest let učil v cizině, kde jsem ušetřil více, nežli jsem si za celý život spolu s manželkou vydělal doma. Tenhle postoj k vědecko technické inteligenci zákonitě vede k tomu, že se z naší země stává montovna pro ty, kdo do vzdělání svých občanů investují.
26. 09. 2007 | 13:52

bývalý volič napsal(a):

Ještě že tě jirko máme.Vždyť ty ji ten jediný co má pravdu.Všechno víš,všechno znáš,všude jsi byl a kde né tak tam se chystáš.Jo jo je to rak.Jen tak mimochodem,víte,že nás postihly dvě katastrofy 21.srpna? Jedna v roce 1968 a druhá dříve v roce 1952.
26. 09. 2007 | 15:38

Vulkán napsal(a):

Proč syn pana ing. Jiřího Paroubka studuje/studoval soukromou vysokou školu. Děkuji za odpověď.
26. 09. 2007 | 16:38

Erik napsal(a):

Naprosto souhlasím s matematikem.
V tomto článku má p.Paroubek naprostou pravdu.Stále se hovoří o investicích do vzdělání, ale skutek utek.Zde probíhá programová likvidace vzdělanosti se záměrem mít tupou armádu montérů u pásů za min. plat.A záměr ODS se zelenými kartami pro velmi lacinou otrockou práci, která má zabránit dalšímu zvyšování mezd našich občanů, je toho dostatečným důkazem.
26. 09. 2007 | 23:30

odborar napsal(a):

Kdo chce otrávit učitele? No přece vy politici, kteří je vždy používáte jako vzoprek státní správy, když chcete vypíchnout aspekt sociální, protože víte, že k učitelům jsou občané tolerantní. Podobně je zneužívají i odbory při přidávání platů státním úředníkům.Vždy se zaštiťují platy učitelů. Učitel se tak stal takovou mediální prostitutkou populistických politiků,který jeho profesi zneužívají ve své rétorice.A to je pro každého politika značně degradující ve volbách.Třeba si to jednou uvědomíte i Vy!
27. 09. 2007 | 07:48

Pepa napsal(a):

Odborar ma pravdu. Plat ucitele je vzdy jen politickym argumentem, proc vice utratit za statni zamestnance... Bohuzel za ucitele se utrati nejmene :( Ale je jich kupodivu nejvice potreba. Protoze davaji nasemu narodu sanci prezit v budoucnu!
27. 09. 2007 | 10:37

mra napsal(a):

Co udělaly pro učitele vlády ČSSD ?
27. 09. 2007 | 11:23

Jájínek napsal(a):

Soudruhu Paroubku, učitele (a nejen je) jste otrávil vy. Tak už s tím otravováním přestaňte a nechte nás žít.
27. 09. 2007 | 14:45

Gago napsal(a):

sam se o situaci ucitelu taky zaslouzil a ted se nestydi neco rozebirat. Kde bere tu drzost, asi vetsina z nas nechape
27. 09. 2007 | 15:48

mylena napsal(a):

Jyrko, s těmi platy učitelů máš výjimečně pravdu. Ale stejně tě volit nebudu....
úča Mylena
27. 09. 2007 | 19:37

Jouda napsal(a):

Dříve jsem učil až do roku 1993 na střední škole a odešel jsem, protože to nešlo dále, protože školství ovládli lidé nechopní, respektive lidi všehoschopni, tak jako za komančů. Dnes má dopravní firmu a vedeme si zatím celkem dobře, Kdybych byl dnes ve školství, tak bych v podstatě jen živořil jako ostatní učitelé.
Ve školství zůstávají jen ženské, protože mají 2 měsíce volna a mají tím pádem postaráno o děti. Chlapi, co tu jsou by se neuchytili v jiném povolání.
Jinak Paroubek a celá ČSSD měla dost času na to, aby vyrovnala platy učitelů a v podstatě je dnes zneužívá pro své nechutné politické hrátky.
27. 09. 2007 | 20:33

mirka napsal(a):

Kdy vyjdou Sebrané spisy soudruha Paroubka knižně?
27. 09. 2007 | 23:03

mirka napsal(a):

Jiřík si dal za úkol, že se bude vyjadřovat ke všemu. Ale člověku se z jeho příspěvků zvedá žaludek.
27. 09. 2007 | 23:04

AntiJouda napsal(a):

Joudo, jsi opravdu JOUDA:
"Nechutné politické hrátky"
tady používá jedna nejmenovaná, mně krajně nesympatická strana
a její velitel, náčelník komančů.
Souhlasím s MATEMATIKEM.

Joudo, hroudo, hroudo .......
27. 09. 2007 | 23:19

Učitel před penzí napsal(a):

ČSSD rozhodně více zvyšovala učitelům platy než ODS. To zvýení mohlo sice být ještě výššší, ale za dané situace dělalal skoro co mohla. Když si vzpomenu na ministrování Pilipa ještě z doby, kdy byl ministrem školství za ODS, tak je mně z toho úpně špatně. A nyní vláda ODS slibuje učitelům zvýšení o závratných 1,5% ročně při průměrné inflaci 4-6% a je mně z toho špatně podruhé!
29. 09. 2007 | 09:06

Učitel před penzí napsal(a):

Po opravě překlepů:
ČSSD rozhodně více zvyšovala učitelům platy než ODS. To zvýšení mohlo sice být ještě výšší, ale za dané situace dělalala skoro co mohla. Když si vzpomenu na ministrování Pilipa ještě z doby, kdy byl ministrem školství za ODS, tak je mně z toho úpně špatně. A nyní vláda ODS slibuje učitelům zvýšení o závratných 1,5% ročně při průměrné inflaci 4-6% a je mně z toho špatně podruhé!
29. 09. 2007 | 09:08

ketr napsal(a):

jasne paroube, zavrtej se ucitylkum co nejhloubeji do jejich prdeli, kdyz si myslis, ze to pomuze, aby ti daly hlas v pristich volbach...
pro me ses pruhlednej az hruza...
29. 09. 2007 | 12:58

Kejkla napsal(a):

11 let jsem dělal ředitele školy. Mohu potvrdit, že ve školství není nic v pořádku. A odvíjí se to od peněz. Resort školství je totiž velice početný a s relativně velkým rozpočtem. Tak když je potřeba na něco ušetřit, krátí se výdaje zde. A učitelé mlčí. Staří jaou tak zvyklí ještě ze socialismu a mladší vidí, že stejně ničeho nedosáhnout. Dobrovolně jsem z toho kolotoče vypadnul a musím Vám říci, že jsem udělal jenom dobře. Ze začátku mě všichni pokládali za blázna, ale teď po 7 letech mi dávají za pravdu. Člověk se jenom nemá bát, začít i v pokročilejším věku dělat něco jiného.
29. 09. 2007 | 15:25

socan napsal(a):

Pablbek je debil.
29. 09. 2007 | 16:42

O. Michálek napsal(a):

Dobrý den pane Paroubku. S vaším článkem souhlasím v plném rozsahu. Nejvíce se mi líbila část příprav a tzv. "neviditelná hodina". Já jakožto student 3 ročníku VŠ Pedagogické to již vidím teď, co se týká pouze příprav na praxi. A to ještě nejsem učitel. Troufl bych si tvrdit, že neviditelná hodina v sobě skrývá kolikrát i dvouhodinu (před (příprava hodiny)a po(oprava úkolů a písemek)). Avšak jak již psala čtenářka Jana J - "hezká slova ale pět minut po dvanácté...", doufejme, že budete mít možnost na tento problém ještě mnoho co říci z pozice, kde by se řeči měnily ve skutky. S pozdravem Ondřej Michálek.
30. 09. 2007 | 09:49

Wiki napsal(a):

Nadpis blogu "Kdo chce „otrávit“ učitele?" mě otrávil hned na začátku a tak se přiznám, že jsem nebyl pozorným čtenářem. Mohu však potvrdit některé stesky v diskuzi: ano, učitelé nejvíc doplatili a opět budou doplácet na vládu ODS!

Možná pro nepozorné čtení jsem nepochopil ten "titul" pro TGM: "Pokud by vás to zajímalo, tak odpovědnost za učitelské mzdy vsunul do vládní agendy známý levicový tyran T. G. Masaryk"

A pro pana Paroubka:
Nevím, jak moc sedí výčty procent, ale tyto věty:
"Bylo kdysi zvykem, že děti učili ve školách armádní vysloužilci. Mají i naše děti učit důchodci?"
jsou nepřesné. Na školách již několik let učí velmi mnoho bývalých vojáků, i když neskončili službu pro věk a naše děti učí spousty důchodců. Učili také i za vlády ČSSD a moc se v tom během ní nezměnilo.
30. 09. 2007 | 11:56

Hippo napsal(a):

Pane Paroubku jako obvykle hezky plácáte líbivé nesmysly - pro změnu se "lísáte" učitelům... Určitě se při své inteligenci (nepodezřívám vás že jste hloupý, to tedy určitě ne - vaše inteligence je evidentně nadprůměrná) musíte vědět, že to co navrhujete, si prostě naše ekonomika dovolit nemůže. Dokud bude mít ČSSD v čele takového populistu jako jste vy, nebude to strana dobrá ani pro zasmání a to bez ohledu okamžité volební preference
30. 09. 2007 | 20:48

Daemonius napsal(a):

Docela síla, ten hlas lidu tady, pozitivní příspěvky aby člověk pohledal. Nu, ne že bych je tu chtěl vidět. :)
30. 09. 2007 | 23:52

Tomas napsal(a):

Paroubku, chtnete se s Rathem, Sobotkou a soudruhem Zaoralkem kolem ramen, zacnete zpivat internacionalu a raznym, poradovym krokem se vydejte smer .....peklo, tak teto zemi udelate nejlepsi sluzbu. Posledni socialni demokrat uz vase rady opustil, zustali jen socialni certi. K certu s vami, Paroubku, k certu.....:o(.
01. 10. 2007 | 02:20

Petr napsal(a):

Pane Paroubku, udělejte něco výjimečně užitečného pro republiku: zmizte a už se nevracejte!
01. 10. 2007 | 07:00

Iva napsal(a):

to Neo: Vážený Neo, jsem samoživitelka a nejsem relativně bohatá, jak píšete. Lépe řečeno žiji od výplaty k výplatě. Přesto moje dcera vystudovala soukromé gymnázium a teď studuje v zahraničí VŠ, které je placené! Její spolužačka studuje ten samý obor u nás. Zdarma. Srovnám-li vybavení učeben a hlavně vědomosti obou v daném oboru po 2 letech studia, naše školství prohrává na celé čáře. Ono vždy záleží na tom, co jako rodiče považujeme pro děti za podstatné.
01. 10. 2007 | 09:59

Martin napsal(a):

Pěkný no.. za vlády ČSSD jsem ve školsví zrovna dělal. Zminimalizovali se prémie, některým se krátily platy (osobní hodnocení zejména), místo 13. platu jsme začali dostávat jen 10 procent a propouštělo se.
01. 10. 2007 | 13:32

Wiki napsal(a):

pro p. Stejskala:

mrkněte na 26.09.2007 09:49:32 - cssd hater - skoro normální mažete a tohle necháte? Takového idiota, co to napsal, už jste měl dávno odstavit!
01. 10. 2007 | 20:49

Warhal napsal(a):

Pane Paroubek?
Soc.dem. vládli dost dlouho a nahromadili moře problémů, na které se nyní doplácí. I za tak zvaného
"vašeho vedeni" řekněme upřímně, jste po pořádně pohnojil Rathovým hnojem.
Když už jste teda prohrál volby, proč ještě do toho kecáte, jako chlap, neumíte po prohře jít do ústraní a věnovat se te vaší nové?
01. 10. 2007 | 21:06

Novotný Karel napsal(a):

Někteří závistivý čecháčkové by si měli zjistit,že prázdniny je dovolená učitele.
Nemůžu si dovolenou vybrat kdy chci,ale podle prázdnin studentů.Každý chytrolín si myslí,že učitel má dovolenou a prázdniny k tomu.Pokud si čecháček myslí a domnívá se jak je učitelské povolání lukrativní a dobře placené,tak ať vystuduje pedagogickou fakultu a může jít učit.Méně závisti a osočování by nás posunulo k demokracii a pseudodemokracii.
02. 10. 2007 | 12:37

pozdní pláč na špatném hrobečku napsal(a):

Ach jak roztomilý článek od lidumila Paroubka! Učitele už nelze otrávit, ti jsou otráveni permanentně. Stačí jen zabrnkat na správnou strunu, a správná struna je kterákoliv, kde je zmínka o penězích. Kdo v tomto státě je slušně placen? Snad jen poslanci a úředníci na ministerstvu, ale všichni ostatní jsou nespokojeni, a to i kdyby měli 150% průměrné mzdy.
Zeptejte se lidí se mzdou okolo 50% průměrné mzdy, jak se jim žije? A je jich jistě víc než učitelů! Ale tihle lidé nemají internet, není snadné je oslovit, natož jim lézt do p..... pardon, populisticky je dráždit. Proto je daleko vděčnější zašťourat klacíkem v mraveništi školství. Stačí uvést pár nesprávných údajů a je to.
Jako VŠ s platem asi 20 tisíc musím podotknout, že ne všichni vysokoškoláci mají 22 tisíc, ale středoškolští učitelé mají v průměru asi 24 tisíc a zdaleka všichni nejsou vysokoškoláci. A jelikož je to průměr, tak to znamená, že někteří mají 18 tisíc, a někteří 30 tisíc - hlavně ti staří. To mi nepřipadá zas tak špatné v porovnání s jinými skupinami pracujících lidí.
Pane Paroubku, co jste jako premiér pro učitele udělal ve své funkci, například aby ti mladí a schopní měli víc???? Tipuji, že nic, že jste si na učitele ani nevzpomněl. A tak mě udivuje, že na ně myslíte teď. Pročpak asi? Že by svědomí? :))))
02. 10. 2007 | 14:41

Marcela napsal(a):

Vážení, jediné co mi v této problematice mrzí, je to, že si učitelé vzpomenou na nízký plat vždy v září. O prázdniny je to netrápí.Když čtu kdekoli články o problémech učitelů, mám pocit, že nikdo z nás nepracuje. Bylo by dobré je na dva měsíce zapojit do skutečného života (ráno brzy vstávat, celý den se nezastavit a když to dobře dopadne, tak si v létě vzít týden v celku dovolené).Pak by možná svůj postoj přehodnotili.Mám kolem sebe 7 učitelů (podotýkám uznávaných a vážím si jejich poctivé práce),ale nikdy jsem nezažila, že by byli v práci déle, než průměrně 6 hodin denně nebo doma opravovali písemky.Učitelé si neustále stěžují, ale drží se toho jako ..... košile.Myslím si, že mají možnost jako všichni si jít přivydělat, ale nejsem si tak jistá, kolik by jich v praktickém životě uspělo.
04. 10. 2007 | 12:42

Jiří ouzký napsal(a):

Který vysokoškolák má ve veřejné sféře v průměru 29 tisíc?
Odkud má pan Paroubek takové informace?
Pracuji ve veřejné správě a mám dvě vysoké školy. Přesto si o takovém platu mohu nechat jen zdát.
takový plat mají jen vedoucí ředitelé. Všichni ostatní mají plat ookolo 20 tis. a méně!
04. 10. 2007 | 12:44

Karel napsal(a):

Většina příspěvků je poplatna teorii pravicového primitivizmu. Taková debata namá praktovký význam. Je na úrovni pořadu Vyvolení.
04. 10. 2007 | 17:22

Tomáš napsal(a):

Během vlády ČSSD:
1) vláda vyhodila 7mld za tunel zvaný Indoš, přes zjištění NKÚ a fakt, že viníci byli známí, tunel na kraji průkaznosti... odmítla Buzková podat trestní oznámení,
2) ředitelé škol dostali nařízené rozdat víc peněz na platových tarifech aniž by na to dostali peníze - tedy omezili odměny a osobka.
3) místo, aby byl vzděl. systém liberalizovaný, byla nařízená reforma a to tak zpatlaným stylem, že se povedlo diskreditovat vše dobré, co obsahuje

A Parostroj tady bude něco blekotat. Ach jo.
04. 10. 2007 | 17:22

Karel napsal(a):

Pamatujete na "Stáníka" MYSLÍM TO UPŘÍMĚ. Jirka ho chce předhonit. Ve dne lhal a v noci krad, sociální demokrat.
04. 10. 2007 | 18:10

Karlos napsal(a):

To je ale volovina. Copak někde ve světě školství konkuruje soukromému sektoru? Na VŠ všude učí 1/ doktorandi (tedy startší učí mladší) a za druhé samozřejmě většina učitelského "sboru" jsou lidé z komerční sféry. Zaměstnanců školy je pouze menšina. Tj. zase Paroprase lže a oblbuje svoje přitroublé voliče IQ tykve. Ale kdo z voličské základny ČSSD ví, jak to vypadá na zahraničních vš? Málokdo.
04. 10. 2007 | 22:45

Karlos napsal(a):

A bláboly o tom, že učitelé pracují déle než ostatní, no to je klasika. Oba rodiče mám učitele (cca rok v důchodu), tak se s nimi můžu dobře pobavit o tom, jestli víc dělali oni nebo teď dělám já. :) Že se vzdělávají po večerech? No jistě. ALE: Zajímalo by mě, kdo platí čas vzdělávání zaměstnancům v soukromém sektoru. Tam se min 8 hod denně maká a když se chce někdo vzdělávat, má na to čas. Večer doma :) Prostě: Každý týden si vybere Paroprase jednu cílovou skupinu a namaže jí med (jed) okolo pusy. Věřit mu může jen líný a zbabělý vůl = defaultní duševní socan.
04. 10. 2007 | 22:51

lLuboš Tůma napsal(a):

všichni vysokoškolsky vzdělaní zaplaťte dluh za vaše studia(hlavně r.1945-1989)a bude dost pro nové studenty,ti budou pokračovat po vás.není to jednoduché řešení?
05. 10. 2007 | 09:07

Petr napsal(a):

Je mi z tebe na zvracení Paroubku. Ostatně jako vždy.
05. 10. 2007 | 13:21

Zed napsal(a):

Pokud jde o VŠ, SŠ nemyslím si, že by na tom byli učitelé výrazně hůře než zaměstnanci v soukromé sféře. Když se na ústavu vypisovalo volné místo odborného asistenta, okamžitě se všichni doktorandi splňující požadavky na daný konkurz přihlásili - což o něčem vypovídá.
Pokud mohu posoudit na nižší a střední úrovni (zaměstnanec vs. učitel) je na tom učitel určitě lépe. U VŠ a SŠ, mají učitelé často další práci bokem, což si většina zaměstnanců dovolit nemůže. Sám za sebe mohu říci, že vstávat ráno na 6 a vracet se (i s případným dojížděním) až k večeru opravdu mnoho volna nedává. Pokud se vrátím do minulosti tak pro inženýra s 3-letou praxí rok 2003 (kdy jsem odcházel)- 12500kč hrubého základ (a pozor nedařilo se firmě, tak žádné 12. a 13. platy) to opravdu nebylo terno. Já jsem to vyřešil tím, že jsem se vrátil zpět na VŠ jako PhD student + úvazek - peněz stejně, času mnohem víc, a to si dělám samozřejmě i přípravu k výuce, jezdím na konference, dělám na vlastní disertaci. Zároveň již "s nadšením" očekávám, kdy dokončím PhD a budu opět v "balíku" - možná mi firma dá nástupní plat 15 000 a za 10 let se dostanu na 20 000 hrubého).
Pokud jde o diferenciaci vidím ji spíše na úrovni vysokého managementu, ale tam je zároveň větší propast mezi řadovým zaměstnancem - ředitelem než mezi učitelem - děkanem či rektorem. A já na tomto blogu skutečně nebudu apelovat na to, aby rektoři, děkani a ředitelé ústavů či středních škol dostali 0,5mil platy, aby vzrostl průměr z 22 000 na 29 000 i u učitelů.
Také mě občas pobaví to, jak v případě, že se plat nezvedne budou učitelé, ale i úředníci odcházet do veřejného sektoru - určitě na ně všude čekají s otevřenou náručí a práce např. v "lukrativním" strojírenském odvětví se jim bude na pozici řadového zaměstnance velmi líbit :)
06. 10. 2007 | 12:54

Ivana napsal(a):

Přijde mi nehorázné říkat, že hodina odučená učitelem je spojena s další neviditelnou hodinou domácí přípravy a dalšího vzdělávání? Cožpak jiné profese domácí přípravu a další vzdělávání neznají?? Za sebe mohu zodpovědně prohlásit, že jako podnikatel věnuji práci v mimopracovní dobu rozhodně více času než můj bratr - středoškolský učitel (mimochodem, jeho plat je vyšší než můj). Poslanci doma nepracují, nepřipravují se a nevzdělávají se ve volném čase, pane Paroubku? To ovšem mnohé vysvětluje...
06. 10. 2007 | 13:20

Reo napsal(a):

Pane Paroubek, jestli jste vy jako strana u mě měli kdy jedinou (!) komparativní výhodu oproti ODS, ke které bych snad byl ochoten přehlížet, tak pak nyní jedině tu, že se učitelské platy přeci jen o něco zvedli. Je to však výhoda vznikající z pouhým individuálním nedostatkem u vašeho oponenta. Děsím mě tak jen, způsob kterým jste financování oněch potřeb kryli ... ve spojení s financování mnooohého, priority prostě nemohou být všude... Jak jsem sledoval tempo propadajícího se deficitu státního rozpočtu ... no coment .. víte jistě již :)) kam mne v tomto směru názorově zařadit.
Kdyby se školství nemělo řešit v budoucnosti hlubší reformou a ano jsem pro školné (byť jen za podmínky státem ručených půjček studentům - a to bez ohledu na vazbu na školné), tak kdyby se do budoucna nemělo financování školství řešit od základů - tak i přes to je zapotřebí aby platy nastupujících učitelů a vědců nebyly přinejmenším urážkou. Současné platy tomuto minimálnímu požadavku již jakž takž IMHO snad vyhovují, reálné platy by se však už opravdu neměli propadat hlouběji.

Každý hodlá pochopitelně tlačit na to aby oblast, kterou zastupuje, tak aby ona byla podpořena, protože ona to potřebuje, že? No, zdrojů je, ale vždy omezeně a i jejich vytěžování musí být umírněné aby to nevedlo k jejich sesychání - paltí i na vládu a daně , tak pak je to jen otázka váhy priorit. Zlepšit by bylo potřeba vše, ale na něco prostě nebude. Proč si myslím, že školství/věda by si měly vybojovat tak vysokou prioritu, aby "na ně bylo" i ve světě pravicově střízlivějších rozpočtů a byly schopny si udržet alespoň reálnou hodnotu současných platů (nehledě na tabulkovou nepružnost jejich reálného proplácení)?

Když člověk jako skoro třicetiletý ukončí PhD aby mohl pracovat ve vědě, pak je totiž skutečně tristní, že - ze svých prakticky prvních výplat (ve 27 - 28 (ale také 29)letech sic!) se teprve pokouší dohnat životní standard, který jeho vrstevníci už dávno mají, připočítá-li se ktomu, že jsou více, než vysoce kvalifikovaní a dále, že jim hrozí ve vědě podprůměrný plat, že mají věk na zakládání rodiny a dosud nebylo z čeho pořídit ani byt nebo třeba pro jiné v tomto věku samozřejmé auto a i bez školného jsou plní půjček (ne školné to už nemůže zhoršit - vím z vlastní zkušenosti) - tak jak pak očekávat, že zůstanou ve vědě / školství? Kdo chce být ve 30 letech home-less a v odrbaném kabátě (byť se 2-3 tituly?)

S učiteli učícími na základních a středních školác, to pak je o těch pár let, které netráví doktoranturou lepší a k výplatě se dostanou o něco dříve, jen je asi zas nástupní plat ještě nižší. ten problém je ve výšce nástupního platu, ne jen ve výšce platu v průměru. Bohužel člověku při nástupu do práce ve školství a vědě obzvlášť není 18 let, (v té době by to byl plat snad zajímavý)

Jak psal jeden z mých předřečníků, pozice ve vědě a na vysokých školách sebou nese zas jiné výhody než finanční, pokud to člověk chce vidět ve vzdáleném horizontu, je to zaměstnání velice zajímavé a slibné, jen ty první výplaty a první roky jsou děsivé.
06. 10. 2007 | 18:24

Reo napsal(a):

Korekce:
"že jim hrozí ve vědě podprůměrný plat" bylo myšleno ve vztahu k jejich vzdělání, ale dalo by se to vztáhnout i k platu mnohých jinak vzdělaných vrstevníků, nejde však o obecně podprůměrné platy.
06. 10. 2007 | 18:33

KSMDG napsal(a):

Zase někdo, kdo se nedávno chlubil svým platem, což komentoval slovy "žádný Čech nebere to co já" - no, učitelé tedy taky ne. Učitelé totiž poctivě pracují - narozdíl od Vás, pane Paroubek, Vy neděláte nic, máte čas na nevěru, milenku - a teď mě kamenujte, protože slečna překladatelka JE MILENKA - a dostáváte náhrady za nic - a pak jak mají chudáci učitelé dostat přidáno - takoví poslanci, ti si v klidu odhlasují zvýšení platu o desítky procent klidně i dvakrát do roka ... tak kdo tu potom má máslo na hlavě ...
07. 10. 2007 | 19:57

hlinik napsal(a):

Zná někdo v Evropě stát, kde mají všechny školy soukromé a je tam ráj na zemi ??? Četl či slyšel někdo z Vás od ODS něco o tom, že je třeba zvyšovat životní úroveň lidí, i učitelů? Myslím, že ne. Jejich cílem je opět vytvářet prostředí "ODS-svobody" pro jejich kejkle a krádeže. Takže budeme svodobně dýchat cigaretový kouř, svobodně nás budou likvidovat řidiči bez řidičáků, rozvrátíme policii a úřady, rozkrade se penzijní spoření a zdravotní pojišťovny a ve školách budou učit nekvalifikovaní lidé.
07. 10. 2007 | 21:41

brumlík napsal(a):

Pane Paroubku, nominuji Vás na medaily za ŘITNÍ ALPINISMUS.

Ono by se těch pár desítek, možná stovek, tisíc hlasů od pedagogů hodilo, že?
Nějak jste zamlčel fakt, že po Vaší vládě zbyla vybrakovaná státní pokladna, s obrovským červenům minus a mandatorními výdaji, které budeme stěží rovnat.
Tvrdit, že učitelé dělají přesčasy, je k smíchu. Pěkně od osmi do dvou, s celkem třemi měsíci prázdnin, za 22k hrubého to zas tak špatné není.
Mno a slibovat někomu peníze, aniž by se podíval na efektivitu a kvalitu jeho práce, by neudělal ani hodně podprůměrný manager. Nedej Bože, a to se fakt modlím, předseda vlády.

Že učitelé mají malé společenské renome, a i proto ti schopnější odcházejí, je fakt. Ale je to opravdu vina jen jejich údajně nízkých platů? Které v přepočtu na odpracovanou dobu zase tak otřesně nízké nejsou? Nebo si za to mohou školy a učitelé, v mnoha (jistě ne všech) případech sami?

(autor příspěvku pracoval dlouhá léta ve školství)
07. 10. 2007 | 23:59

čtenář napsal(a):

Každý, kdo někam píše, by měl povinně předložit výsledek psychiatrického vyšetření, protože některé vaše příspěvky, to je tedy síla,,,,,
08. 10. 2007 | 09:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy