Prohra hnutí ANO v senátních volbách

03. 10. 2022 | 16:08
Přečteno 2484 krát
Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

Minulý týden oslavovalo hnutí ANO vítězství v komunálních volbách. Bylo v komunálních volbách úspěšné téměř ve všech velkých a větších městech. A proto bylo, co do počtu odevzdaných hlasů z politických stran nejúspěšnější.
To, co se ovšem hnutí ANO zejména povedlo v té lokální a městské politice, je, že skončila doba jeho politické ostrakizace. Vzpomeňme si, že ještě před čtyřmi lety, po komunálních volbách, „zavedené“ politické strany nechtěly na místní úrovni utvářet s hnutím ANO povolební radniční koalice a hnutí se tak nedostávalo do rad zastupitelstev.
Nejtypičtějším příkladem toho se stalo Brno, v němž před čtyřmi lety hnutí ANO zvítězilo, a jeho kandidát se nejen nestal primátorem, ale on se nestal ani členem městské rady a ANO strávilo celé čtyři roky v opozici. A takových případů byly desítky.
Dnes je ANO v jiné situaci. Lidé se v zastupitelstvech „oťukali“, zjistili, že k sobě mají blízko či daleko a že mohou či naopak nemohou spolupracovat. A pokud bude A. Babiš trpělivý, už za dva a nejpozději za čtyři roky bude mít hnutí ANO dostatek vyprofilovaných kandidátů pro senátní volby. A výsledek voleb může dopadnout úplně jinak než tentokrát.
V podobné situaci byla ostatně i sociální demokracie v roce 2006, kdy významněji pronikla do komunální politiky (získala primátora jak v Ostravě, tak v Brně a zastoupení v radách mnoha českých a moravských měst) a v letech 2008 – 2012 představila celou „baterii“ zajímavých kandidátů pro senátní volby. A v senátních volbách slavně vítězila.
Média se dnes vracejí k „oranžové tsunami“ v roce 2008 a celkem nepřípadně vzpomínají na ten údajně hlavní důvod tehdejšího grandiózního úspěchu sociální demokracie (získala 23 senátorů z 27 kandidujících), který se prý opíral o boj proti poplatkům u lékaře. Marketing tehdejší sociální demokracie byl tvořen v zásadě na vědeckém základě. Vycházel z poměrně exaktních a pravidelně prováděných sociologických analýz. Kromě boje proti poplatkům ve zdravotnictví (ty ostatní poplatky ve zdravotnictví byly podobně hloupé jako ten poplatek za návštěvu lékaře) byl velkým tématem boj proti umístění americké základny v Brdech, 50 km od Prahy. 70 až 80% občanů bylo proti umístění cizí vojenské základny na našem území. Kromě toho vláda M. Topolánka dělala průběžně obrovské politické chyby, kde stačilo jen sedět – jak říkal někdejší předseda ČSSD Jiří Horák – se svěšenýma rukama a čekat.

A pokud se toto (ne)čekání spojilo ještě s aktivními ataky na největší programové chyby Topolánkovy vlády, mohly být vyhlášeny krajské a senátní volby sociální demokracií jako referendum o vládě.
Při vší úctě k hnutí ANO a kvalitě jeho dlouhodobého marketingu, musím říci, že tentokrát nemělo ani dobou strategii, ani dobrou taktiku vedení politického boje. Tak především si A. Babiš nechal vnutit bojiště. Tím se stal volební obvod Jihlava s celkem pevně usazeným kandidátem ODS, Vystrčilem. Pokud by A. Babiš opravdu chtěl porazit Vystrčila, rozhodně by se nepustil do experimentu s kontroverzní kandidaturou Jany Nagyové, ale nabídl by kandidaturu bývalému populárnímu hejtmanovi kraje Vysočina, Běhounkovi. Jsem přesvědčen, že Běhounek by si Vystrčila ve volbách strčil do kapsy u vestičky. A to bez velkého úsilí... A. Babišovi šlo o něco jiného. Chtěl zjistit, jak veřejnost příjme kauzu Čapí hnízdo, projednávanou momentálně u soudu. Pokud by Nagyová zvítězila, byl by to dobrý signál i pro jeho prezidentskou kandidaturu...
Je škoda, že marketingoví experti, které ANO má, neporadili šéfovi hnutí, aby alespoň v týdnu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb nechodil do soudní síně. Každému soudnému člověku, musí být jasné, že načasování zahájení soudního procesu s A. Babišem těsně před volbami bylo politickým rozhodnutím, majícím za cíl šéfa hnutí ANO dekoncentrovat a poškodit. A poškodit tak celé hnutí.
Je nesporné, že ANO přicházelo dlouhodobě s náměty na řešení inflace a energetické krize rychleji a s realističtějšími náměty a návrhy nežli koalice Spolu. Ale toho podstatného se voliči nedočkali. Marketingoví experti měli svému šéfovi doporučit, aby se opřel o tu většinu veřejnosti, která chce jít při řešení energetické krize maďarskou cestou. Přitom A. Babiš a V. Orbán jsou osobními přáteli. Nebyl by jistě problém, kdyby A. Babiš veřejně řekl, že bude hledat nejlevnější dostupný plyn a ropu po celém světě. Vždyť podle průzkumu Kantar CZ před pár týdny zveřejněnému si většina českých občanů přeje (49%:43%, kteří si to nepřejí) přímo jednat o ceně a dodávkách energetických surovin s Moskvou. To, že by to vyvolalo hysterické útoky české pravice, která zemi dovedla do dnešní krizové situace (jsme stále ještě JEN na počátku obří krize, která nám hrozí), je jasné. Ale bez politické odvahy nelze zvítězit.
Varujícím signálem pro celou politickou třídu je ale nízká účast v druhém kole senátních voleb. V roce 2008 byla účast voličů téměř 30%. V tomto roce necelých 19,5%.
Prostě hnutí ANO nemělo témata takového kalibru, která by vyvolala ve společnosti potřebu zdeptat pravicovou vládu v druhém kole senátních voleb. Více než 80% voličům – občanům to bylo úplně fuk.

ANO prostě nepřišlo s novým paradigmatem české politiky. A to je příčinou jeho porážky v senátních volbách, kdy celkově získalo pouhé tři mandáty. Přitom v pěti volebních obvodech prohrálo velmi těsně (z toho ve dvou obvodech se jednalo o společného kandidáta s ČSSD). Zvítězila jednoznačně pravicová koalice SPOLU. Nejvíce mandátů získala ODS (8), dále KDU-ČSL (7), TOP 09 (3) a STAN s jedním mandátem. Pokud to pro ANO byly špatné volby, tak pro hnutí STAN to byl naprostý debakl. Hnutí STAN obhajovalo 6 mandátů a získalo pouhý jeden mandát. Nepochybně se projevilo to, že STAN byl pronásledován seriálem trapných kauz, jehož vyvrcholením byla kauza Dozimetr, která prokazuje propojení tohoto hnutí s organizovaným zločinem.
Hnutí STAN sice neodchází z politické scény zcela. Jeho klub v Senátu je stále velmi silný, ale pokud bude STAN pokračovat v současných chybách, dopadne podobným způsobem jako sociální demokracie. Ztratí postupně důvěryhodnost i voliče.
Výsledek ve druhém kole senátních voleb a také výsledky pravice ve dvou největších českých městech, v Praze a Brně, jistě povedou vládu a vládní politiky k nerozumnému závěru, že jsou vlastně mistři světa a že nemusí nic na své politice měnit. To, co hrozí tuto zimu je jednak obří zdražení všech energií, plynem počínaje, přes elektrickou energii a teplem konče. To bude ekonomický knock-out pro řadu českých domácností.
Zničení tří ze čtyř „trubek“ plynovodu Nordstream 1 a 2, může přivést už v lednu celou zemi k situaci, že bude mít nedostatek plynu jak pro průmysl, tak pro domácnosti. Nechci takovou situaci ani domyslet.

A během podzimu budou pokračovat masové demonstrace organizované neparlamentní opozicí a odboráři a důvěra ve vládu bude padat k historickým minimům. Je otázkou, jak se za takové situace dá vládnout zemi plné milionů stresovaných a naštvaných lidí.

Jiří Paroubek

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy