Odbojáři?

16. 08. 2011 | 19:58
Přečteno 9987 krát
Podle dostupných zdrojů byl 28. září 1951 Ctiradem Mašínem podřezán po podání chloroformu svázaný příslušník SNB strážmistr Jaroslav Honzátko při přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní. Bratři Mašínové obhajují tento čin, stejně jako další případy fyzické likvidace, s nimiž se pojí jejich jméno, „válkou“, kterou vyhlásili zločinnému komunistickému režimu.

Jenže i kdyby šlo skutečně o „válku", pak ve výše zmíněném případě porušili Úmluvu o zacházení s válečnými zajatci z roku 1929, podle níž by se jednalo o popravu bezbranného zajatce, tedy o válečný zločin. I kdybychom připustili, že „válka“ Mašínů byla spíše jakýmsi partizánským odbojem, v němž ne vždy platí stejná pravidla jako v oficiálně vyhlášených válkách, i tak spoustě lidí bude vrtat hlavou, proč bylo nutné podřezat omámeného a spoutaného člověka, jakkoliv mohl, coby policista, symbolicky reprezentovat režim, proti němuž Mašínové bojovali.

Je samozřejmě možné argumentovat, že komunistický režim se s nepřáteli také nijak nepáral, a ve svých politických procesech i koncentrácích se nějakými mezinárodními úmluvami nebo principy lidskosti nezdržoval, jenže se tak dostáváme na velmi tenký led diskusí o tom, zda je v boji s nelidským režimem přípustné použít jakékoliv prostředky. Ať chceme nebo ne, poprava člověka, který byl už přemožen a je s nenáviděným režimem spojitelný jen symbolicky, je těžko ospravedlnitelná.

Nemá asi smysl se pouštět znovu do polemiky, která rozděluje český národ: tedy, zda byli Mašínové vrazi, kteří své v podstatě zločinecké instinkty skryli za boj s komunismem, nebo zda byli skutečně odbojáři, kteří podle jedné skupiny obdivovatelů použili zcela přiměřené prostředky, a podle skupiny druhé to možná trochu „přepískli“.

Bohumil Doležal kupříkladu píše: „Zemřel Ctirad Mašín . Byl to statečný člověk. K činnosti skupiny bratří Mašínů mám kritické výhrady,…nemyslím si ovšem, že by bylo možno je obviňovat z vražd.“

Mnozí mohou zase mít výhrady k tomu, aby byl označován za „statečného“ někdo, kdo podřezal bezbranného člověka, jakkoliv ho mohl považovat za „nepřítele“. Zatímco v případě zabití účetního Josefa Rošického, kterého zastřelil Josef Mašín, bude záležet na tom, zda uvěříme tomu, že Rošický byl ozbrojen a Mašíny přímo ohrožoval, podřezání strážmistra Honzlátka se jeví, ať si to člověk přebere jakkoliv, jako zbytečná vražda.

Lze jen opakovat, co bylo zřejmé už v diskusi po loňském skonu člena skupiny bratří Mašínů Milana Paumera. Ukázala totiž, kolik opožděných odbojářů mezi námi žije.

Bohužel poměr mezi mizivým počtem těch, kteří jsou hrdiny, když to má smysl, a těmi, kdo jsou hrdiny, když už o nic nejde, je v českém národě konstantně velmi nepříznivě vychýlen ve prospěch oportunistů, což jaksi komplikuje naše vytrvalé „vypořádávání se s minulostí“. Tím, že tito lidé projektují své opožděné a v případě těch mladších jen „teoretické“, neboť situací netestované, „hrdinství“ do někoho, jako jsou Mašínové, dost často se takříkajíc „nemažou“ se svojí argumentací.

Hranice mezi vraždou na jedné straně a (možná nezbytným) zabitím nepřítele ve válce či odboji na straně druhé, je přitom přesně to, co bychom měli definovat, než začneme mluvit o Mašínech jako o odbojářích a udělovat jim vyznamenání.

ČRo 6, 16.8.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

Odborari?
Knoflikari?
S teroristy se nevyjednava!
16. 08. 2011 | 20:06

žena napsal(a):

Byla-li to tedy válka, pak je namístě označit Mašíny jako zběhy, nikoliv jako hrdiny. A nestáhli se z jedné bitvy, nýbrž opustili natrvalo bojiště.

Doporučuju na toto téma blog pana Komárka. Je tam i odkaz na rozhovor s C.Mašínem.
16. 08. 2011 | 20:13

voroshilov napsal(a):

No a v Libyji jsou take stetecne odbojari,priskacou trochu postrilet na Tripolis pod krytim letadel NATO,pak utecou zpatky prohlasit ze plukovniku uz je konec za tri minuty,a Reupers se Euroflusem jim vzdy namaluji vitezny konec revoluce.
16. 08. 2011 | 20:20

Luba napsal(a):

I Vy, Pehe?
16. 08. 2011 | 20:27

voroshilov napsal(a):

Obama presedl z Air Force One na autobus za 1,1 milionu dolaru(ochranka pro jistotu poridila hned dva).Hehe,a co takhle zkusit obrneny tramvaj?
16. 08. 2011 | 20:31

argun napsal(a):

Autor
"Hranice mezi vraždou na jedné straně a (možná nezbytným) zabitím nepřítele ve válce či odboji na straně druhé, je přitom přesně to, co bychom měli definovat, než začneme mluvit o Mašínech jako o odbojářích a udělovat jim vyznamenání."

Milý pantáto Pehe, tak tohle je přesně to, co nikdy v dějinách válek či ozborjených konfliktů nebylo možné definovat. A nikdy nebude. Dějiny píšou vítězové a právní kodex rovněž.

Á propos - běžte do hajzlu s tím moralizováním. Nemáte na to kredit. Nejste ten, kdo může.
16. 08. 2011 | 20:31

Standa napsal(a):

Nehodnotím, neodsuzuji, ale rozhodně ani neobdivuji statečnost skupiny bratří Mašínů. Kdo z nás ale VÍ, myslím opravdu VĚDET, ne si jen MYSLET, jak by se zachoval v situaci, kterou prožívali? Vím jen, že vražda je jen výrazem strachu nebo nenávisti. Strachu z odhalení, dopadení, nenávisti k režimu, který nemohu citelně zasáhnout, tak si vybiji zlost na bezbranném. Opravdu nejsem "statečností", v jejímž základu leží vražda, nijak oslněn. Ale znáte to: "Kdo jsi bez viny, hoď první po ní (po nich, Mašínech), kamenem..."
16. 08. 2011 | 20:32

demagog napsal(a):

Pane Pehe,
co označujete jako "dostupné zdroje"?
Dobové články Rudého práva nebo vyšetřovací spisy StB?
A věříte jim?
16. 08. 2011 | 20:33

Stanislav napsal(a):

Dobrý postřeh, Demagoga. Plně sdílím!
16. 08. 2011 | 20:36

Luba napsal(a):

Pane Pehe,
držte se raději Klause.
Tomu rozumíte.

Klaus je jednoduchý případ.
16. 08. 2011 | 20:36

voroshilov napsal(a):

demagog:
Zabite vychodonemecke vojaky take nastrcila STB?
16. 08. 2011 | 20:39

voroshilov napsal(a):

Ted jeste prijde narkoman a psychopat Analgetik ktery vsude vidi ruku Moskvy.
16. 08. 2011 | 20:41

jarpor napsal(a):

Naivita / nebo je to něco jiného ? / autora stoupá do nebes...

Nejprve je potřeba najít hranice.... definovat ... a pak mluvit o Mašínech...

Je to přesně naopak, myslím. Ty konkrétní případy, vrahů a jejich obětí "z obou stran", ovšem nikoliv oprostěné od souvislostí, ale zvažované ve všech souvislostech a okolnostech mohou nezaslepencům a neideologům z obou stran onu hranici pomoci hledat... a přesto shoda, kde je ta hranice, kdo nebyl vrah... nikdy nebude.

Další forma peheismu ...

Hezký večer
16. 08. 2011 | 20:41

Argunová napsal(a):

Argun, jen když ty můžeš ..
16. 08. 2011 | 20:43

AC napsal(a):

Vražda zůstane vraždou, násilí vyvolá jen další spirálu násilí - z tohoto není rozumné východisko.
Je to cesta do pekel. Nehodná člověka.
16. 08. 2011 | 20:45

demagog napsal(a):

voroshilov
Ti se postříleli sami. Dovedete si představit, jak se dvacet tisíc kladných východoněmeckých policistů a sovětských okupačních vojáků snaží trefit pár českých záporných uprchlíků?
To musel být masakr. Ale vsadím se, že pak dělali balistickou expertízu všech zbraní přítomných na bojišti. Žádná z nich to nebyla, takže to museli být Mašínové ;-)
16. 08. 2011 | 20:45

voroshilov napsal(a):

Argunova:
Vzdyt vite,ze pan Argun uz davno nemuze...
16. 08. 2011 | 20:47

Béda napsal(a):

demagog,

co třeba vlastní přiznání Mašínů, Paumera v rozhovorech, svědectví svědků - dneska se již nemají čeho bát a jejich konfrontace s policejními zápisy...?

Standa,

po Mašínech nikdo nechce házet kamenem. Kdyby nebyla snaha je glorifikovat, pes by po nich neštěkl. Jestliže ovšem někdo chce z nich dělat morální vzory, musí být připraven na oponenturu. Přece jen tak bez ničeho nebudou prohlášeni za hrdiny lidé, kteří zabíjeli jiné lidi a přitom jsou podezřelí z loupežné vraždy, brutální vraždy a pod.? Než ke glorifikaci dojde musejí být objasněny všechny pochybnosti.
16. 08. 2011 | 20:47

Puck napsal(a):

No ano, hranici mezi vraždou na jedné straně a (možná nezbytným) zabitím nepřítele ve válce či odboji na straně druhé, je přitom přesně to, co bychom měli definovat.

Jen si myslím, že člověk, který nabízí také polemiku k činům Mašínů, by měl zřetelně říct,jak je posuzuje on sám, a jaké má pro svůj názor argumenty.
Jsou záležitosti, kdy jednoznačný názor a soud nelze určit, ale to není náš případ.
Právě jednoznačná, a vcelku spolehlivá svědectví, dávají možnost každému, aby jednoznačně řekl svůj názor. Vrazi, anebo hrdinové. Mám za to, že jedno vylučuje druhé.
Můj názor je - vrazi !
16. 08. 2011 | 20:49

Martin napsal(a):

Už po dvou prvních odstavcích je zřejmé že Pehe čím dál tím víc zapadá do bažiny pana Alzhaimera. Člověk se ctí by v takovém případě volil život v ústraní v kruhu rodinny.
16. 08. 2011 | 20:53

Buvol napsal(a):

Mně na celé věci připadá neuvěřitelně ubohé, že se někteří naší politici cítí být povinováni hlásit se k těmto "hrdinům" a že je chtěj dokonce vyznamenat! Než mít takové to "hrdiny", je lepší nemít žádné!
16. 08. 2011 | 20:54

Buvol napsal(a):

Martin
Vlastní zkušenost?
16. 08. 2011 | 20:56

demagog napsal(a):

Béda
Zajímavý postřeh.
U některých případů žádní svědkové nepřežili. Kdo tedy identifikoval vrahy?
16. 08. 2011 | 20:57

Béda napsal(a):

Buvol,

jsou to hrdinové, kteří "raději chodí kanály" v daleké cizině, než by přišli domů podívat se do očí obětem svých "hrdinských" činů.
16. 08. 2011 | 20:58

argun napsal(a):

voroshilov
Správně, rudý maršále. Ale babča to má moc ráda a nedá pokoj...
16. 08. 2011 | 20:58

Béda napsal(a):

demagog,

žeby oni sami? (tedy vrahové)
16. 08. 2011 | 20:59

voroshilov napsal(a):

demagog:
Jo,ten film ja videl,X-man se to jmenovalo,kdyz hlavni zloduch Magneto zvedal do vzduchu policejni vozidla a prinutil poldy mirit na sebe navzajem,tak oni Masinove jsou vlastne mutantni se superschopnostmi.
16. 08. 2011 | 21:02

demagog napsal(a):

Béda
Sakra, to mě nenapadlo.
A proč je hned nezavřeli? Jak se mohli dostat až ke hranicím?
16. 08. 2011 | 21:03

Petr B. napsal(a):

Když by Nečas se Schwarzenbergem, Kalouskem a předsedkyní Nejvššího soudu ČR Ivou Brožovou neocenili vrahy Mašíny, tak by zřejmě nemohli být pokládáni za ty správné pravičáky. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Na Ukrajině taky ocenil superdemokrat Juščenko, jinak miláček Západu, masového vraha Banderu. Stačilo, že Bandera bojoval proti SSSR a zapomnělo se účelově, že vraždil Židy (ďokonce pomáhal Hitlerovi vraždit Židy) a Poláky. Tzn. chtěl etnicky čistou Ukrajinu.
Takže na Ukrajině a v Čechách si jsou schopni ti "největší demokraté" účelově přetvářet minulost. Máme kromě Mašínů vůbec ještě další "odbojářeů? Žádný chartista to být nemohl, protože, jak víme, byl to povětšinou osmašedesátník, tzn. zase komunista a tím pádem zločinec. Co bratři Barešové? Co všichni ti, co se chtěli prostřílet na Západ? Anebo přece i ti banderovci, co se chtěli dostat do amerického zajetí v roce 1946?
16. 08. 2011 | 21:06

demagog napsal(a):

vorošilov
V NDR to bylo trochu jinak. Představ si 20.000 ozbrojenců v kruhu, když právě obklíčili pachatele a všichni na povel začali střílet. Každý měl šanci, že někoho zasáhne. Jenže ti zbabělci uprostřed kruhu se asi přikrčili. Jen dva to nestihli, takže konečné score bylo zhruba vyrovnané.
16. 08. 2011 | 21:08

Martin napsal(a):

Buvol: Nikoliv, osobní rozhovor s lidmi z třetího odboje.
16. 08. 2011 | 21:11

stále rebel napsal(a):

Odbojáři a protikorupční vláda rozpočtové odpovědnosti, hrdinové naší dnešní kleptokracie.
16. 08. 2011 | 21:12

dht napsal(a):

Tenhle režim je tak ubohej, jak ubohý jsou vrazi Mašíni.
16. 08. 2011 | 21:15

Karel Mueller napsal(a):

Pane Pehe,

už jsme se vypovídali u paní Alvarové.

Ale máte to marné. Nevydal jste povinný výkřik. A nastolit zde požadavek (po definici oné hranice), který je tak základní, že byl v minulosti osobnostmi světového významu nejednou dávno zdůrazněn?

To lze mezi lidmi s alespoň průměrnou inteligencí.
16. 08. 2011 | 21:17

Buvol napsal(a):

Martin
Tak Alzheimer byl ve třetím odboji? Tak to už se nedivím ničemu!
16. 08. 2011 | 21:18

dth napsal(a):

Jakej režim, takový hrdinové:-)
16. 08. 2011 | 21:19

Martin napsal(a):

Buvol: Nudíš.
16. 08. 2011 | 21:20

Michal Macek napsal(a):

no jo :) do srdce nepritele je treba zasit hruzu.driv se to delalo tak ze se katapultem vrhaly za hradby zohavena tela obrancu kteri padli pri protiutoku,cesi pod hradbami milana pekli z bileho testa postavicky nemluvnat ktere pak pojidali pred zraky obrancu aby si mysleli ze sou kanibalove co zerou deti.japonsti vojaci cvicne stinali americke zajatce aby "si vyzkouseli ostri na bilych hrdlech",americti vojaci zas ve vetnamu nosili nahrdelniky z usi,prstu a nosu,mexicka drogova mafie pohrbi bezhlava tela do jamy na jedne strane mesta hlavy do jamy na strane druhe.........
16. 08. 2011 | 21:27

Buvol napsal(a):

Martin
No jó. Asi proto, že nejsem z thilleru nebo spíš z hororu, že neuspávám ani nepodřezávám .. a dokonce to ani neschvaluju ..
16. 08. 2011 | 21:28

RUR napsal(a):

Mašín=Breivik
16. 08. 2011 | 21:29

demagog napsal(a):

Už aby nastoupil almost glossed™ a provedl vyhodnocení diskuse.
Už se mi nějak klíží víka a diskuse taky umírá.
16. 08. 2011 | 21:30

dht napsal(a):

to ani fašouni neměli tak zoufalý hrdiny:-)
16. 08. 2011 | 21:33

RUR napsal(a):

demagog
nikomu už se k týhle hovadině nechce vyjadřovat, vůbec se nedivím...
16. 08. 2011 | 21:35

almost glossed™ napsal(a):

demagog: Ještě počkám. :-)
16. 08. 2011 | 21:41

Konrad napsal(a):

Masini jsou a budou modlami predevsim militantnich pravicaku, nikdy se nestanou oficialnimi hrdiny celeho naroda, i kdyz se o to oficialni propaganda dost snazi.Necasova neoliberalni vlada se hlasi k Masinum, aby upevnila svoji antikomunistickou tvar, co na tom ze nekteri jeji clenove jeste pomerne nedavno behali ve svazackych kosilich, a zbesile mavali transparenty v prvomajovych pruvodech.. Z ohlasu na Masinovske "hrdinske ciny" je videt, ze slusni lide se od nich distancuji, jelikoz neni tak tezke rozlisit zlocin od odboje. Tech kteri tuto rozlisovaci schopnost nemaji, je mi lito.
16. 08. 2011 | 21:44

resl napsal(a):

Nedělejte z Mašínů bojovníky za svobodu českého národa. Byli jen mladí a to jim komunističní primitivové chtěli vzít. Žádné mládí, brigády zadarmo, slepou poslušnost, poplivání jejich táty a převelké zklamání z intrikána Beneše, slouhy Stalina. Málo, velmi málo byli bolševici potrestaní. Měli by jen a pouze mlčet.
16. 08. 2011 | 21:54

gándhí napsal(a):

pokud už chtějí komunisti kvičet něco o vrazích, měli by se zamyslet nad čiností komunistických "revolučních" gard při poválečném opdsunu německých civilistů. mašíni byli lidi, které chtěli komunisti zlikvidovat a oni se jim postavili. ohromné přesile a sfanatizované společnosti. pokud by holáska nezabili, skončili by na šibenici. byla to vákla, kterou komunisti vyhlásili třídním nepřátelům.
16. 08. 2011 | 21:57

demagog napsal(a):

almost glossed™
Tak jo, sejdeme se po Událostech, komentářích.
Tam to bude zajímavější.
Někdo chce zastavit krizi a jiný stíhat Jančíka.
16. 08. 2011 | 21:59

Marie napsal(a):

Proč se nikdo nezeptá arcibiskupa, jestli Mašíny nenavrhne na to církevní vyznamenání, třeba jako Anežku.
16. 08. 2011 | 22:01

Nemo napsal(a):

Není divu, že se k vrahům zabíjejícím bezbranné hlasí zrovna Ti, kterým chybí empatie a soucit k bezbranným lidem. Vždyť oni vlastně taky ekonomicky likvidují ty, kteří se nemohou bránit a je jim úplně jedno, že mnoho rodin přiváději na hranici existence. Je to prostě jejich morálka.
16. 08. 2011 | 22:22

kim napsal(a):

ODS a další modří zloději, kteří potřebují zdání legitimity, protože dnes je lidi nemaj rádi, potřebují vytvořit mašínovský mýtus a od něj si legitimitu pro sebe a svůj režim plný nesvobody, rozdmychávané mezilidské nenávisti a modrých krádeží a zločinů, vypůjčit...

Tak jsem čekal, kdo tu bude Mašíny chválit, kdo se k šaškandě modrého polytbyra přidá a politicky bude na mašínech parazitovat ---- A ejhle, zatím jen Alexandra Alvarová! :-))
A ještě to odflinkla, napsala manifestačně jen pár písmen, znamení to tvrdému jádru ODS, že je s nima. Dřív, než modré polytbyro vůbec zareagovalo! :-)
Politický parazitismus a vlezdop*delismus jako u nejhorších funkcionářů z 50 let...
16. 08. 2011 | 22:30

dalimír napsal(a):

Češi nebudou nikdy v ničem jednotni ,proto se zde budeme v budoucnu vzájemně zabíjet , důvod se vždy najde ! Je to hnus ! Jsme lidi nebo nejsme ?? Dl. Ps: Řešme raději naši vládu , Mašíni to už je historie ,sice mizerná ale je !
16. 08. 2011 | 22:33

ex-nemo napsal(a):

Každý sedlák, který tehdy odmítnul vstup do JZD, každý nádeník, co nepodepsal přihlášku do KSČ udělal desetkrát víc proti komunizmu než celí Mašínové.
Vlastně ani to není dobře; Mašínové komunistům vydatně pomohli.
Každý totalitní režim potřebuje teroristy; když nepřijdou sami,zorganizuje si je; ostatně to sami vidíme i dnes.Co byly Babické události, víte o tom něco ?
Proto také synáčci bývalých velkých komunistů ty Mašíny tak velebí ; pomohli jejich tatíčkům k moci.
16. 08. 2011 | 22:35

Dáša napsal(a):

ex-nemo
no právě že nic nevíme. Co se tedy v těch Babicích stalo?
16. 08. 2011 | 22:42

veverka napsal(a):

Mašíni byli obyčejní loupežní vrazi a když se to provalilo tak zdrhli.Žádné odbojové akce neprováděli,jen kradli a vraždili a za uloupené peníze si kupovali motorky.Současná křečovitá snaha mafiánské pravičácké vládnoucí tlupy vyrobit z nich uměle hrdiny má čistě politické pozadí.
16. 08. 2011 | 22:50

demagog napsal(a):

Dášo,
to bylo tak. Mašínové tenkrát neměli čas a režim nutně potřeboval nějaký zločin ze strany imperialistických záškodníků.
Tak zaskočili experti z StB a v Babicích povraždili pár komunistických funkcionářů. A všichni byli spokojeni, režim mohl pokračovat v budování lepších zítřků. Chyba byla, že se časem provalilo, kdo v Babicích zabíjel. To už soudruzi nějak nezvládli.
16. 08. 2011 | 22:51

Sid napsal(a):

no, můj děda se stal komunistou právě díky akci Mašínů, nemohl snést pohled na to, jak ti bratři vraždí české občany v žoldu USA a prochází jim to
16. 08. 2011 | 22:51

SuP napsal(a):

Zajímavé je, že se k těmto debatám o vraždě nevinného policisty nevyjádřil pokud vím žádný právník. Tak se z toho pomalu stává soutěž, kdo řekne větší hovadinu.
Lze to vidět i tak. Ozbrojený policajt byl přemožen neozbrojenými civilisty. Správné a etické by podle zdejších samosoudců zjevně bylo, kdyby při svém odzbrojování padl a věc by tím byla vyřízena. Nicméně pokud se ozbrojený příslušník ozbrojené složky nechá odzbrojit neozbrojenými civilisty, taky to o něčem svědčí. Zejména pokud má v popisu práce použít služební zbraň proti narušiteli. Osobně si myslím, že původně ho zabít nechtěli, ale situace se tak vyvinula. V každém případě nasazovali své životy za své cíle. Usmrtili ho až ve chvíli, kdy si uvědomili, že jako svědek by pro ně byl smrtelně nebezpečný. Podříznout někomu krk těžko může někoho potěšit. Jenže hoši před tím byli na vojně a kdoví, jakým výcvikem prošli. Myslím, že spousta i mladších parašutistů by mohla vyprávět (kdyby směla). Takže tyhle debaty mají asi tak stejnou vypovídací hodnotu, jako když se Viola rozčiluje, jak na Guantanamu "zacházeli" se zajatci z Al Kaidy bez ohledu na to, co ti zajatci byli za řízky....
16. 08. 2011 | 22:51

Tim napsal(a):

oSuplenče, zase mimo:))
16. 08. 2011 | 22:53

Sid napsal(a):

Mašíni jsou prostě vrazi, chovejme se tak k nim, měli vždy špinavé svědomí, proto se báli do ČR vrátit, kecy o třetím odboji si nechte od cesty, ten nikoho nezajímal (možno 0,0003 % populace) - hrdinové se však rojí od doby, kdy zjistili, že by jim z Topolánkova a Nečasova úřadu (ÚSTR) mohla cinknout nějaká ta zlatka, hlavně když budou před volbama hodně křičet proti levici a opěvovat ODS
16. 08. 2011 | 22:56

Rhisus sardonicus napsal(a):

Side,
jak váš děda snášel pohled na to, jak jeho soudruzi vraždí české spoluobčany (včetně soudruhů)?
16. 08. 2011 | 22:58

Zdeněk Brom napsal(a):

ex-nemo:

Znáte události v Koubalově Lhotě?
16. 08. 2011 | 22:59

Mard napsal(a):

Hlavně že komunistický režim tehdy na spravedlnost a poctivost dbal :-)
Když komouši mohli poslat Horákovou na šibenici, tak nevím, proč by nemohla parta bojující s režimem podříznout policajta. To je stejné, jako když se kritizuje vyhánění Němců ale zločiny páchané gestapem nebo SS jsou opomíjeny.
16. 08. 2011 | 23:04

SuP napsal(a):

Tim -
koukám, že je tu jeden, co jim k tomu svítil.....
16. 08. 2011 | 23:05

Rožnovský dědeček napsal(a):

Když se vezme do důsledků ta Nečasova a spol. podpora Mašínů, nepokládal by Nečas vlastně za chvályhodné, kdyby jej, coby komunistu, Mašínové zamordovali?
16. 08. 2011 | 23:05

Mard napsal(a):

Sid napsal: kecy o třetím odboji si nechte od cesty, ten nikoho nezajímal (možno 0,0003 % populace)

Taky jste kolaboroval? Sem tam někoho udal Veřejné Bezpečnosti, jak se tehdy policajti jmenovali, nebo případně dokonce jste jako čestný a hrdý držitel rudé knížky pomáhal budovat výdobytky po stranické linii?
16. 08. 2011 | 23:06

Mard napsal(a):

SuP napsal: Zajímavé je, že se k těmto debatám o vraždě nevinného policisty

Nevinný policista za minulého režimu :-) To je stejné, jako nevinný příslušník SS :-)
Člen Sboru Národní Bezpečnosti nebyl žádný lidumil, který by chtěl pomáhat a sloužit, ledaže by byl tak blbej že ani stovky hodin politického školení by nemělo v jeho lebce co ovlivnit.
16. 08. 2011 | 23:10

gándhí napsal(a):

já bych od komunistů čekal trochu sebereflexe a nabídku k usmíření pro tehdejší odbojáře. komunisti si pořád nejchtějí přiznat, že jsou zločinci.
16. 08. 2011 | 23:14

Mard napsal(a):

Sid napsal: no, můj děda se stal komunistou právě díky akci Mašínů, nemohl snést pohled na to, jak ti bratři vraždí české občany v žoldu USA a prochází jim to

Jo, je vidět že vy asi pro ten ten duševní rozhled máte v rodině genetické dispozice. Mašínové před úspěšným dokončením svého útěku nikdy nebyli "v žoldu USA", to jen vy (případně Váš děda) si pletete pojmy s dojmy a zbytečně se ztrapňujete. To spíš o Vašem dědovi by se dalo říct že byl připraven i vraždit v žoldu komunistické soldatesky.
16. 08. 2011 | 23:15

pv napsal(a):

autor

"Hranice mezi vraždou na jedné straně a (možná nezbytným) zabitím nepřítele ve válce či odboji na straně druhé, je přitom přesně to, co bychom měli definovat, než začneme mluvit o Mašínech jako o odbojářích a udělovat jim vyznamenání."

Zajímalo by mě, co podle vás měli Mašínové dělat. Bojovat nebo riskovat smrt zastřelením při přechodu hranic (neozbrojeni)? Nebo se tvářit, že komunistický režim schvalují, jak to činili zabitý pokladník a policisté?
16. 08. 2011 | 23:16

Mard napsal(a):

gándhí napsal: komunisti si pořád nejchtějí přiznat, že jsou zločinci.

Ono je to zatraceně těžké, když někdo byl indoktrinovaný komunistickou ideologií, co do něj tlačili za socialismu horem dolem a neměl přístup k pravdivým informacím. Západní rozhlas byl rušený, příjem televize z NSR a Rakouska byl možný jen těsně u hranic, výjezdní doložku dostal málo kdo. Mnoho lidí bylo totálně zblblých a dokonce tomu minulému režimu věřili. Takže mezi komunisty mohlo být dost lidí, kteří to skutečně dělali s tím, že si mysleli že dělají dobou věc. Věřím tomu, že ta Poledňáková, která také pomáhala navlékat oprátku Horákové na krk, myslela že pomáhá státu a ostatním lidem v ČSR. Úplně stejně jako mnoho nacistů. Zkrátka když se lidem vymeje hlava, tak uvěří že to nejlepší co pro stát můžou udělat je sednout do letadla a stát se kamikaze.
16. 08. 2011 | 23:20

Sezam 777 napsal(a):

k textu blogera

.. "podřezání strážmistra Honzlátka se jeví, ať si to člověk přebere jakkoliv, jako zbytečná vražda."

"Hranice mezi vraždou na jedné straně a (možná nezbytným) zabitím nepřítele ve válce či odboji na straně druhé"..

Zbytečná vražda, nezbytečná vražda - VRAŽDA.
Dnes na úrovni, když vás někdo dodatečně doslova přejede, pokud po sražení autem (ještě) žijete.
Pokud převládne konsensus, že Mašínovci jsou pašáci, ne pašíci, rovnou řada "kreténů" možná přejde do "odboje". Alespoň se budou moci zaštiťovat - když oni mohli, já můžu, a budu. A najednou, bez ohledu na schvalování diskutabilních projevů tehdy mladých, deprivantních kreténů, když budete poškození vy, adorující, to bude řevu! Dobře vám tak. Ale bohužel, i mně. Říkám nas.at! Jděte do p.dele.
Zdravím blbba, pana mb.
16. 08. 2011 | 23:21

veverka napsal(a):

Sup

"Osobně si myslím, že původně ho zabít nechtěli, ale situace se tak vyvinula."

Bohužel opět jen kecáš.

"Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ctirad-masin-komunisty-jsme-zabijet-chteli-na-co-bychom-meli-zbrane-1f4-/domaci.aspx?c=A110815_144259_domaci_js
16. 08. 2011 | 23:22

SuP napsal(a):

Mard -
Jenže tady se pomlouvaj Mašíni. Bolševický přisluhovači víc pochopení už nepotřebujou.
16. 08. 2011 | 23:24

gándhí napsal(a):

mašinové nam ukazáli cestu, že zlu se nemá ustupovat. všichni to vzdali, všichni se nechali zastrašit. škoda, že neoddělali gottwalda. to byl byl státní svátek. já bych to slavil každý rok.
16. 08. 2011 | 23:29

demagog napsal(a):

Doktor všech práv Jančík zazářil v Událostech ČT24.
Považoval jsem se za mistra v oboru demagogie, ale na Jančíka nemám.
Takže se vzávám svého nicku a jdu chrnět.
Dobrou noc, vespolek!
16. 08. 2011 | 23:32

SuP napsal(a):

veverka -
Kdybych měl věřit všemu, cos tady na blozích napříč tématy nakecal ty, tak už seš taky dávno mrtvej, abys už nebyl nebezpečnej. Jenže to si o tobě nikdo myslet nemůže, tak si můžeš plácat furt pryč.
16. 08. 2011 | 23:33

20.4 napsal(a):

Ubozí, smutných postav. Teď ještě adorujte Patriot Act, už se těším, až vás půjdu, mimo svoje pracovní povinnosti, osobně začipovat :) Potom se na vás podívám přes satelit. Obojek vám bouchne hned, až budete, nemorální šmejdi, chtít přejetého chudáka dorazit. Jinak to nepůjde.
Užijte si chvilku svojí prasečí svobody. Dokud to jde.
16. 08. 2011 | 23:39

Máša napsal(a):

gándhí
jste ghándí nebo gándhí?
Mášínové nám ukázali cestu...ještě štěstí, že nevedla přes pionýrský tábor.
16. 08. 2011 | 23:39

gándhí napsal(a):

mard,
já si myslim, že všichni nacisti , co sloužili v koncetračních táborech, moc dobře věděli, že dělají svinstvo, stejně dobře to věděli i všichni komunisti. ty kydy a ta komunistická propaganda jim akorát čistila jejich černý svědomí. navzájem se utvrzovali v tom, že ty zločiny dělají ve jménu lidu. ale měli z toho hlavně osobní prospěch. za těma všema ideema se nakonec vždycky najdou jenom peníze. nacisti okrádali židy, komunisti okrádali třídní nepřítele. vždycky šlo jenom o prachy. to byli lupiči a vrazi, který z toho loupení udělali státní ideologii. nic jinýho.
16. 08. 2011 | 23:40

ghándí napsal(a):

máša
obojí. bohužel existují slova, ve kterých dělám neustále stejný chyby a nemužu se toho zbavit.
16. 08. 2011 | 23:42

20x4 napsal(a):

20.4 napsal(a)

chvilku na chvíle
16. 08. 2011 | 23:47

veverka napsal(a):

Sup

To jsem neřekl já,ale přímo tvůj "hrdina" Mašín v rozhovoru pro MF Dnes.Ale chápu že je těžké smířit se s tím že je to psychopat a tak ti nezbývá než jen zoufale kvičet.
16. 08. 2011 | 23:50

Konrad napsal(a):

Porad nemuzu v cinnosti Masinu najit nic, co by aspon vzdalene pripominalo odboj. Proc za uloupene penize nepodporovali lidi pronasledovane gottwaldovskym rezimem ci rodiny zatcenych, proc si za ne nakoupili motorky, a jine zbozi vyhradne pro osobni potrebu? Proc netiskli letaky, ci jinak nepodryvali komunisticky rezim?..Tech par zapalenych stohu nestoji za rec. Ctirad potreboval alibi, jako mozek skupiny dobre vedel, ze pokud se jim podari utek za hranice,americani jich budou proverovat, pokud by zjistili ze jde o pouhe zlocince, mohli by jich vratit zpet do ceskoslovenska.... Vydavat partu dobrodruhu za hrdiny, a jejich loupezne radeni za odboj, to je opravdu sila. Ovsem v dnesni dobe, kdy se ucelove prekrucuje vsechno mozne, se neni cemu divit.
17. 08. 2011 | 00:02

Rumcajs napsal(a):

Fašisti a komunisti mají společné to, že málokdo se jim z domácího odboje dokázal postavit. Likvidaci domácí opozice dovedli k dokonalosti.

Buďme tedy rádi aspoň za to málo, co náš švejkovský národ dokázal vyprodukovat.
Nikdo jiný, kromě Mašínů se jim už nedokázal postavit.

Smutná bilance.
17. 08. 2011 | 00:15

slavwin napsal(a):

Nevím jaký je důvod se v tom pitvat. Bolševik měl propagandu a třídní boj. Propagandě podlehli třeba i židé před rokem 1941, které ruští bolševici exportovali přímo do rukou gestapa a ještě si přitom zahajlovali (viz dokument Sowiet Story). Mašíni byli lépe informováni bojovali měli strach z prozrazení. Viděl jsem nedávno starší film, kde angličané se chtěli dostat do nějaké německé tajné továrny, hlavní hrdina se vydával za nějakého už mrtvého anglického kolaboranta, Sofia Loren tam přišla o život, hrála manželku toho skutečného kolaboranta. Bolševismus stejně nacismus je sociální inženýrství, aby došlo k vytvoření nového člověka je třeba zlikvidovat 10% obyvatelstva. U nás to tolik nebylo, přesto se tu likvidovalo. Já ty venkovské strážmistry poznal, byli to lidé kteří byli policajti možná už za protektorátu, rádi si přihli, bylí veselí, nevím že by někoho bili. Studená válka je válka a ta měla i padlé.
17. 08. 2011 | 00:19

dědek mirda napsal(a):

je mě z vás nablití,jste typíčtí češi,jelikož jste zbabělci tak je vám každý kdo se nebojí hnusný,Pro mě jsou Mašínové-hrdinové !!!Byli ochotni za svobodu (i vaší) zaplatit životem.Zato vy jste hrdině vstupovali do milic a po 1968 i do svazu českoruského přátelství !!! A ti mladší neví která bije,vymyté mozky,nedovedou si představit jaké to bylo v roce 1950-1962
17. 08. 2011 | 00:22

Dex napsal(a):

Je vidět, že pan Pehe byl u toho, nejspíš stál tehdy při podřezávání Ctiradu Mašínovi za zády, takže přesně ví, jestli to bylo přiměřené. Je to asi jako odrhovačka o přiměřené sebeobraně. Když jde na mě útočník s nožem, je přiměřené na něj vystřelit, nebo by bylo vhodnější doběhnout si taky pro nůž, případně ho odzbrojit milým slovem?
Komunistiucký režim zcela oficiálně vyhlásil určitým skupinám obyvatelstva třídní boj. Není to tak, pane Pehe? A když někdo patří ke třídě, které vládnoucí třída vyhlásila boj, je logické a zcela legitimní se bránit všemi prostředky agresorovi. Nebo myslíte že třídní boj je "legitimní postup" a oběti by měly leda tak "držet a krok"?
Jen tak na okraj, Mašín senior byl odbojář odkráglovaný gestapem. Kdybych viděl s takovou zkušeností, že někdo páchá v podstatě stejné svinstvo co gestapo pod hlavičkou STB, tak taky sháním kvér a dynamit.
17. 08. 2011 | 00:43

tomeek napsal(a):

Mily pane Pehe ---
Jakkoliv do kostela nechodim, tak musim priznat, ze svata cirkev rimska ma ve veci kanonizace ci beatifikace velmi dobre promysleny postup (tedy od roku 1962). Navrhuji, aby se podobny postup uplatnil i v pripadech jako je tento. (Tedy na misto ode-zdi-ke-zdismu politiku snazicich se ziskat snadne body mezi svymi uz beztak fanousky...)
Oficialni kanonizace ci beatifikace mimo jine vyzaduje aby "kandidat svatosti":
- byl nejmene pet let mrtvy nez se vubec o veci da uvazovat,
- musi byt zrejmo, ze se nejedna o kultovni postavu,
- musi prokazatelne pachat dobro (a komise to musi dolozit),
- pokud nebyl prokazatelnym mucednikem, je nutne, aby zde byly dalsi zrejme vyjimecnosti hovorici pro nej (zazraky...),
- konecne pro prospektivniho svateho je nutno, aby se i po jeho smrti projevily alespon dva vyjimecne ukazy (zazraky) s nim spojene.
Navic je treba se zminit o primluvci i oponentovi (promotor fidei, advocatus diaboli) formalne ustanovenych atd.
Zkusme aplikovat neco podobneho u tohoto pripadu! Myslim, ze rada horkych hlav by rychle vychladla, politici, statnici i publiciste by se venovali tomu, cemu se poradne venovat maji atd.
17. 08. 2011 | 03:46

František Drvota napsal(a):

Pehe, ty ses teda vybarvil, nebarvíš po úplňku, nejseš náhodou kámoš Bátory a národovec a chalupář, nebo nějakej pingl, co to nikam nedotáhl a je mistr jenom jako plkánec na síti, jednou tak a pak nijak...
17. 08. 2011 | 06:09

Ládik!!! napsal(a):

Mašíni nikdy nebyli obviněni z vražd. Pane Pehe, nahlaste to PČR.
17. 08. 2011 | 06:14

Medikolog napsal(a):

Pane Pehe, vážení (i nevážení:) spoluobčané a spoluovčané:

Mají-li být loupežní a bestiální vrazi kanonisováni na piedestal národní "cti a slávy", navrhuji vyzvednout "zásluhy" 3. odboje nezištné slečny Olgy HEPNAROVÉ.. a až pak, po jejím státním vyznamenání se zabývat nějakými Mašíny nebo Jiřím STRAKOU a jim podobnými "hrdiny".
17. 08. 2011 | 06:51

Otázkář napsal(a):

Výborný článek mohu jedině podepsat. Opožděných odbojářů a salónních hrdinů u nás máme vskutku hodně.
17. 08. 2011 | 07:10

Ládik!!! napsal(a):

Otázkář -
za koho mluvíte? U koho máte hodně odbojářů?
17. 08. 2011 | 07:15

dedek napsal(a):

Vážení, nevím proč se opíráte do pana Pehe. To, že jsou Mašíni zločinci je zcela jasné a bez debat. Ono se totiž dnešním moci pánům vůbec nechce přiznat a hlavně ani zveřejnit to, že tito gauneři začali s loupením už v roce 1946 a tehdy pokud vím tady komunisté ani jejich hrůzovláda nebyla. Pokud mně smysli neklamou, tak převrat byl v roce 1948 nebo ne? Chce se to zajímat o archívy, třeba v Poděbradech. Víte, dnešní pravici se hodí cokoliv. A jedna ze zásadních otázek. Není náhodou dnešní režim také zločinný, když ožebračuje vlastní národ, rozprodal majetek republiky do zahraničí, zničil od první republiky budovaný a vyspělý průmysl? Co by asi řekli soudy na novodobé Mašíny, kteří by vystříleli zkorumpovaný parlament? A co Klaus? Myslíte, že by je vyznamenal, nebo by šli na doživotí do díry? A také by bojovali proti nenáviděnému režimu a myslím, že by byl tento boj legitimnější než tehdy, protože dnes tuto vládu podporuje necelých 10% obyvatelstva. Není ta podoba čistě náhodná, jen výsledek by asi byl jiný? Není to právě o tom co se komu hodí?
17. 08. 2011 | 07:35

dedek napsal(a):

Omlouvám se za hrubku.
17. 08. 2011 | 07:36

Marcus Agrippa napsal(a):

Za uloupené peníze (cca 900 000 korun) pořídili motorky, kožené boty, módní oblečení a jeden z členů skupiny si měl nechat zavést vodovod v domě a koupit rozkládací gauč. Tohle bude asi čistě specifický český odboj. Nezačalo se pak říkat - kdo nekrade, okrádá rodinu?! Jinak je zajímavé, že mladí kluci bez speciálního výcviku, bez bojových zkušeností dokázali projít přes území dvou států, které přece ( jak dobře víme ) měly být hermeticky uzavřené a na hranicích byla zóna volné střelby. A nějak si nedovedu představit, jak"odbojáři prchají"vyfiknutí jako M.Brando na čoprech za střelby německých veteránů z východní fronty.
17. 08. 2011 | 07:41

Zdenda napsal(a):

Každý režim a každý stát by Mašíny za takový "odboj" v té době odsoudil k trestu smrti a v USA by ho dostali ještě i dnes.
17. 08. 2011 | 07:46

Ritmo napsal(a):

Pane Pehe, proč tady rozebírate zločince? Normální lidé ví, že jimi Mašínovi jsou. Již dávno měly viset.
17. 08. 2011 | 07:52

dedek napsal(a):

Jen jeden úryveček z článku. Není to náhodou opravdu k zamyšlení?
mašínové vykradli r. 1946 muzeum.
Podle oficiální verze mašíni pro zahájení "odbojové" činnosti sháněli zbraně a za tímto účelem vyloupili poděbradské muzeum. Jenže tuto loupež provedli již v roce 1946. Nač a proti komu potřebovali těžké německé automaty a letecký kulomet, v demokratické republice? Hošánci měli prostě stálé nutkání k násilí.

Pročpak je v mašínovské literatuře tento kriminální čin označován jako odbojová akce a datum je zamlčováno?
17. 08. 2011 | 07:58

Zdenda napsal(a):

Ládík:
M a š í n Ctirad, nar. ll. 8. 1930, trvale bytem
7589 RACE ROAD, NEW RIDGEWTLLE,
OHIO 440393, USA
stíhanému dílem pro trestné činy
- sabotáže podle § 84 odst. 1 písm. a), b), odst. 2, odst. 3 písm. b) tr. zákona, - vraždy podle § 216 odst. 1, odst. 2 písm. a), b), c) tr. zákona, - pokusu trestného činu vraždy podle § 5; § 216 odst. 1, odst. 2 písm. a),b), c) tr. zákona,

M a š í n Josef, nar. 8. 3. 1932, trvale bytem
2335 SYCAMORE ROAD, SANTA BARBARA,
CALIFORNIA 93108, USA,
stíhanému dílem pro trestné činy
sabotáže podle § 84, odst. 1 písm. a), b), odst. 2 tr. zákona, písm.a),c) tr. zákona.

P a u m e r Milan, nar. 7. 4. 1931, trvale bytem
L 59 SW, 13 Str./10,
MIAMI, FLORIDA St, USA
stíhanému dílem pro trestné činy
sabotáže podle § 84 odst. 1 písm. a), b), odst. 2 tr. zákona, pomoci k trestnému činu vraždy podle § 7 odst. 2, § 216 odst. 1, odst. 2 písm. a), c) tr. zákona, zběhnutí podle § 273 odst. 1 pím. a), odst. 3
to vše dle tr. zákona č. 86/1950 Sb.
17. 08. 2011 | 07:58

demagog napsal(a):

Tenkrát byla vůbec divná doba. Všude samý fízl a estébák, ale agenti mohli podřezávat svázané a omámené policajty, vykrádat transporty peněz, ty pak utrácet za luxusní zboží (byl už tehdy TUZEX?) a nikdo si toho nevšiml. Po letech se prostě sebrali a spořádaně odešli za kopečky ověšeni zbraněmi.
Ještě že si jich všimli soudruzi z NDR!
17. 08. 2011 | 08:01

SuP napsal(a):

Ládik -
Myslím, že kdyby Mašíni měli možnost se seznámit s tímhle vzorkem svých spoluobčanů, odjeli by za hranice s Čedokem a tam si našli někoho, za koho má smysl bojovat.
17. 08. 2011 | 08:02

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Hele Zdendo
"Každý režim a každý stát by Mašíny za takový "odboj" v té době odsoudil k trestu smrti a v USA by ho dostali ještě i dnes."

Jakto, že náš milovaný režim je nechal svobodně odejít 7 let po vyloupení Poděbradského muzea? Přitom jeden z Mašínů bručel v uranovém lágru za přípravu nedovoleného opuštění. Není to celé nějak na hlavu?
Souhlasím s dedkem a demagogem. Kdo to tu tenkrát vlastně řídil a hlídal?
Sakra, já ten den zrovna hlídal u Domažlic!
17. 08. 2011 | 08:09

Béda napsal(a):

Myslím, že stojí za to orientovat diskusi na otázky psychosociální, kterým doposud nebyla věnována pozornost.
Zde by stálo zato zjistit:
- v jakém prostředí žili do konce války kluci Mašínovi po smrti otce +1942 (jednomu bylo v době smrti 12 a druhému 10 let)
- v jakém prostředí žili po skončení války (matka jak známo názorově zřejmě inklinovala ke komunistům - do KSČ nakrátko vstoupila v r. 1948
- co měla znamenat loupež zbraní z Poděbradského muzea v r. 1946? K čemu je potřebovali? (v právním státě by to znamenalo jasný kriminální delikt mladistvých) V ČSR v té době vládla koalice vedená komunisty - dnes bychom řekli (z nouze) pravo -levá koalice, ve které docházelo k významnému politickému pnutí...

PS: osobně si myslím, že již v r. 1946 měli kluci coby oběti 2.SV, žijící ve vypjaté době našlápnuto ke kriminální budoucnosti. Válka skončila a v jejich představách přežíval otec - hrdina, kterého chtěli V MÍROVÝCH PODMÍNKÁCH napodobit. Na jednu stranu bych je viděl jako frustrovanou oběť doby s dost pošmournou perspektivou. Ve svých představách zajisté pěstovali mýtus že jsou předurčeni k něčemu velkému. Zřejmě proto ta krádež zbraní již v r. 1946. Možná se pletu, ale jejich "odbojovou činnost" bych viděl spíše jako pokus přijít k velkým penězům a utéct tam, kde jejich činy budou z politických důvodů přehlédnuty (do americké zóny vlivy - v USA v té době vládnul MC Carthismus). To se jim sice podařilo, ale měnová reforma zbylý výtěžek loupežného přepadení podstatně umenšila. Pak jim již nezbývalo než se pokusit urychleně o útěk. Mýtus o politickém odboji vzhledem k popsanému, použitým prostředkům a cílům jejich akcí považuji za dodatečnou účelovou fabulaci podpořenou pouze účastí v amerických válkách - nic jiného jim totiž nezbývalo ani nebylo umožněno. Taky to byla jejich jediná perspektiva - z hlediska budoucnosti i psychologicky.

Pro mně bratři Mašínové na rozdíl od svého otce nebudou nikdy hrdiny.

PS:
http://www.novinky.cz/domaci/242018-cesti-politici-asi-na-pohreb-masina-nepojedou.html
nikdo z vlády se prý na pohřeb kontroverzního CVtirada mašína nechystá.
17. 08. 2011 | 08:10

rorýs napsal(a):

To Marcus Agrippa:
No a v tom to právě je.
Staří veteráni z východní fronty věděli velmi dobře, že jim nestojí za to někde s někým bojovat jenom proto, že to někdo přikáže. Notabene s pouhou pěticí. Použili tedy základní metodiku vedení boje v tomto případě. Protivníka svou silou zatlačit do úzkých a poté mu vytvořit koridor na ústup z bojiště. Na německé straně nechtěli bojovat. Šlo o zločineckou jednotku, nikoliv o vojenský vpád na cizí území.
17. 08. 2011 | 08:11

StandaT napsal(a):

Mašíni jsou mementem pro nejrůznější totalitáře. Mementem, které ukazuje, že i když ovládnou národ, tak se najde někdo, kdo na pěst odpoví pěstí. Proto tolik řízené hysterie a dehonestace. Ten zájem o mrtvé jinak lhostejnými a cynickými je příliš selektivní a okatý. Normální kampaň, nic víc.
17. 08. 2011 | 08:17

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Éra sockomu se zakládala hlavně na převlečencích ! Také to tak muselo dopadnout ! Těch pravých a hlavně poctivých komunistů byla jen hrstka ! Jsme prostě již takový národ ! Někdo v dobré víře vymyslí systém který by mohl být ku prospěchu většině ale nakonec to mezi lidmi dopadne opačně ! Spousta chytráků to začne zneužívat ve svůj prospěch ,ostatní začnou závidět protože to sami neumí a dílo zkázi dokonáno jest ! Tak to bohužel funguje v lidském společenství od nepaměti ! Nějací Mašínové to nemohli ovlivnit ! Dl.
17. 08. 2011 | 08:18

Marcus Agrippa napsal(a):

rorýs:
chápu, že s Banderovci měli naši lidi velké problémy - nepřehledný terén a dlouhé válečné zkušenosti ukrajinských bojovníků. Proti nim stáli mladí nezkušení kluci bez nejmenších zkušeností. Jenže u Mašínů to bylo přesně naopak. Je v tom něco hodně divného.
17. 08. 2011 | 08:19

Ládik!!! napsal(a):

kurňa Zdendo,
takovou jsi dal Ctiradovi vizitku.... a on bude pohřben s vojenskými poctami v USA. Jsem zvědav, kdo z Čechů bude takhle pohřben v Rusku. Přál bych si, aby to bylo alespoň milion českých komunistů.
17. 08. 2011 | 08:19

Ládik!!! napsal(a):

ahoj SuPe,
hotovo? Já budu končit až s mrazy,,,
17. 08. 2011 | 08:20

demagog napsal(a):

Béda
Pokud jde o jejich život, tak do roku 1948 kradli svačiny statkářským a továrnickým dětem, kterým vždy zdvořile poděkovali.
No a po únoru se zaměřili na děti komunistických funkcionářů, které ještě na rozloučenou nakopali do zádě.
Krušný život, což?
17. 08. 2011 | 08:24

demagog napsal(a):

Mašínova pohřbu se tutově účastní velvyslanec v USA Gandalovič.
Ostatní členové vlády projevoli zájem, ale ještě nejsou rozhodnuti.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=710972
17. 08. 2011 | 08:30

slavwin napsal(a):

Že sociální inženýrství může mít nějaký úspěch svědčí ta vytrvalá snaha mnoha diskutujících. Mírová doba v roce 1951 mi bylo 6, sice moc dobře nevím o co se jednalo, ale tu atmosféru strachu jsem cítil. Hlas z radia zněl jak válečné zpravodajství, ten venkovský rozhlas často chrčel před něčím varoval. My jsme měli v RD domku zadluženou hospodu. Neberu nikomu pokud mu to připadalo revolučně, jen děkuji Bohu, že nás ti revolucionáři nechali žít, aby to tak bylo matka vstoupila do KSČ. Tady se tak rychle nepodaří znormalnit, já už tomu moc nevěřím, někteří z nás se za totality stali Němci, Rakušáci, Američani u těch skalních zrádci. Jestli někdo má na to to udělat normální držím mu palce, ale ať se pokud možno vyvaruje bartovin, jinak ti chytřejší mají možno zakotvit i jinde a ty méně přizpůsobivé doplní nějací asiati.
17. 08. 2011 | 08:33

xx napsal(a):

Pan Pehe zapoměl ještě na jedno vysvětlení. Ten Policista je viděl a pokud by ho nechali být, mohl je identifikovat. Oni ale počítali s odbojovou činností a ta se děla hůř, když má váš popis a eventuelně kresbu každej pomocník VB u sebe.

Takže opět jen heldání argumentů pro předem daný názor, že to byli vrazi a basta. Důkazy schromážděné komunistickou policií a STB přece hovoří jasně.
17. 08. 2011 | 08:35

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Kdepak hotovo. Možná do mrazů budu topit, abych mohl pokračovat i v zimě. Když nechci zaměstnávat levné amatérské kurviče a raději si to kurvit po svém, nejde to tak rychle. Zejména když mezitím z ničeho nic musíš nakreslit měřicí stanici pro Škodovku, protože tam budou spouštět novou linku na převodovky. To pak sedíš 5 týdnů u počítadla a nenamícháš ani kbelík malty.
17. 08. 2011 | 08:37

Béda napsal(a):

xx,

a u loupežného přepadení Tudora s výplatama Kovolisu v milicionářských uniformách je nikdo neviděl?

Ani u žhářství na Moravě?
17. 08. 2011 | 08:38

pgjed napsal(a):

Pane Pehe, nejsem schopen se rozhodnout, zda jste opravdu tak hloupý, nebo ze sebe takového hlupáka děláte. V tom druhém případě bych dost dobře nechápal proč a čemu to má sloužit. Únor 48 a to co mu předcházelo, provázelo jej a po něm následovalo, nebyla, jak byste si mohl pamatovat ještě ze školy, klasická válka, vyhlášená oficiálně a podle nějakých konvencí. Byl to třídní boj, tvrdý, krvavý a nesmlouvavý, který nevyhlášeně vedli bolševici proti vlastnímu lidu. Metodami mnohem krutějšími, než záškodnické metody nejenom Mašínů. Ti, kterým díky nezodpovědnosti demokratických politiků v čele s Benešem a J. Masarykem, nezbyla jiná možnost odporu proti rozjeté mašinerii bolševismu, než záškodnictví, neměli příliš možností na výběr. A strážmistr SNB nebyl žádný nezúčastněný chudáček na špatném místě ve špatný okamžik, ani obyčejný policista. Byl to ozbrojený příslušník politické represivní síly, budované cíleně od r. 45 na čistě bolševickém stranickém a třídním principu, jako jedna z ozbrojených pěstí dělnické třídy. Jen si najděte přísahu, kterou esenbáci skládali. Jen si vzpomeňte, na důvod pro odstoupení demokratických ministrů v únoru 48. - propuštění nekomunistických velitelů z SNB. Důvod, který vedl k tomu, aby se někteří probrali, pro J. Masaryka a Beneše ještě ne dostatečný. Masarykovi to došlo teprve o pár týdnů později s takovou silou, že skočil z okna.

Metody odporu proti bolševizmu nebyly v rukavičkách, ale byla to odpověď na daleko tvrdší a nesmlouvavější praxi bolševické moci, kterou takovéto akce přinejmenším znejistily a těm, kteří z režimem nesouhlasili ale neměli dost sil a odvahy k odporu dodaly alespoň kapičku naděje. Čili vše co dělali ozbrojení záškodníci ze skupiny Mašínů, Světlana, Hory Hostýnské, Černý lev a mnohé další, které v drtivé většině navazovaly na protifašistický odboj, bylo plně na místě a plně oprávněné dobou, podmínkami a celkovou situací.
17. 08. 2011 | 08:43

Otázkář napsal(a):

Ládik!!!

V diskusích na aktuálně jich je víc než dost. Stačí si přečíst komentáře pod včerejším blogem Michala Komárka ;)
17. 08. 2011 | 08:50

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Pgjed má pravdu.
Tenkrát nebyla žádná válka. Jenom soutěž mezi námi-komunisty a imperialisty, kdo zavraždí víc nevinných Čechů. Ale my jsme to vyhráli o několik tříd.
Všichni jsme tenkrát dostali řád Klementa Gottwalda. To bylo těsně před tím, než ten neřád zašel na syfilis.
Ale jek všichni víte, je to státní tajemství, takže nikdo ani muk!
17. 08. 2011 | 08:53

Paterik napsal(a):

Všechno funguje na principu akce a rekace. Pokud režim používá brutální prostředky, není divu, že se nakonec najde někdo, kdo použije stejné prostředky proti němu. Hodnotit to z hlediska "spravedlivého nebo nespravedlivého" zabití je slabomyslné. V boji na život a na smrt si můžete s nějakými konvencemi a mezinárodními smlouvami tak leda podložit stůl.
17. 08. 2011 | 08:55

Béda napsal(a):

pgjed,

hele vy ozbrojená pěsti. nastudujte si něco o poslání policie ve kterékoliv zemi. Třeba i v prvorepublikové ČSR. Zde můžete prozkoumat i prostředky,které běžně používala. Ubezepčuji vás, že CzechTek a Samet jsou proti tomu úplná sranda.

Policie prostě za každého režimu chrání bezpečnost a majetek proti řádění "ulice" (samozřejmě nikoliv před politiky, kteří ten majetek rozkrádají ve velkém a mají na to imunitu) - taky před loupežnými přepady, žhářstvím, vraždama a pod..
17. 08. 2011 | 09:01

veverka napsal(a):

pgjed

Ideologické plácání o ničem.

"Čili vše co dělali ozbrojení záškodníci ze skupiny Mašínů..."

Uveď seznam činů těchto "ozbrojených záškodníků",kterými nějak ublížili komunistickému režimu. Např. na jakou odbojovou činnost konkrétně dali těch uloupených 800 000. Aha,oni žádné nejsou,viď? Koupili si za to motorky,kanape a kredenc. Takže to byli obyčejní loupežní vrazi a je úplně fuk jaký byl nebo nebyl tehdy režim. Vlastně ne,počkej,nebyli to obyčejní loupežní vrazi,to bych obyčejné loupežné vrahy urazil. Mašíni byli mimořádně brutální loupežní vrazi,protože své oběti vraždili mimořádně odporným a nelidským způsobem. Prostě psychopati.
17. 08. 2011 | 09:02

xx napsal(a):

Béda: no jo stále dokola, už jsme si to řekli včera a nemá asi smysl to opakovat. Nic nového asi nepřineseme.
17. 08. 2011 | 09:05

Paterik napsal(a):

Béda:

A co teprve pohaničníci, jak nás bděle chránili, že?
17. 08. 2011 | 09:05

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Bédo, myslíš tenkrát v srpnu za Čáslaví?
Tam jsem je viděl já a hned jsem je prásknul na ÚV naší pomocné jednotky PS-VB.
Dokonce jsem uvedl i jejich rodná čísla a bydliště. Ale kolegové z StB měli zrovna fofr někde jinde. Tak na Mašíny vlítli až asi dva roky poté.
Jenže už je nezastihli doma.
17. 08. 2011 | 09:05

tomeek napsal(a):

Mily pane pgjed-e ---
Pokud jste v Cesku mezi lety 1951 az 1989 zil, tak jste s vice nez 90-ti procentni pravdepodobnosti prosel zakladni vojenskou sluzbou. Pokud jste si ji nechtel odsedet v base, tak jste taky slozil vojenskou prisahu. Do roku 1961 jste tim prisahal vernost lidove demokratickemu systemu (cti "komunistickemu"), od roku 1961 navic jeste doslovne socialisticke republice vedene komunistickou stranou atd.
Takze i vy jste v tom pripade byl volky-nevolky jedna z ozbrojenych pesti delnicke tridy jak ji citujete ve svem prispevku 08:43.
Co vy na to?!
Mimochodem, tato vojenska prisaha z principu neni omezena jen na rok ci dva zakladni sluzby!
17. 08. 2011 | 09:05

veverka napsal(a):

Paterik

"Všechno funguje na principu akce a rekace. Pokud režim používá brutální prostředky, není divu, že se nakonec najde někdo, kdo použije stejné prostředky proti němu."

Mašíni nebojovali proti režimu naprosto nijak,naopak mu svým vražděním nevinných lidí velmi pomohli.Takže sis asi spletl téma,tvůj příspěvek nemá s Mašíny naprosto nic společného.
17. 08. 2011 | 09:06

Béda napsal(a):

Paterik,

pohraničníci byli policie? Nebyla to spíš armáda?

Kontrolní otázka: spustil ve Fultonu ŽELEZNOU OPONU Gottwald?
17. 08. 2011 | 09:08

Vandal napsal(a):

pgjed
naprostý souhlas!

bolševičtí demagogové, ubožáci, kteří nesahají Mašínům ani po kotníky, si tu vylívají své mindráky. Mašínové bolševikům pěkně nakopali p...l, na bolševiky nic jiného neplatí. Hrají si na ocelové hrdiny, ale jen když mají neomezenou moc. Když pak na ně nastoupí někdo, jako Mašínové, tak naříkají, a kvičí, jak prý Mašínové vraždí. A co vraždy, teror, likvidace nevinných lidí, bolševická likvidace celých "tříd", to je v pořádku? Vražda na tyranovi není vražda. Skupina bratří Mašínů byli mimořádní hrdinové, kteří v době bolševického teroru se dokázali postavit na odpor. Vina za mrtvé padá na hlavy bolševických teroristů. Kdyby nebylo bolševického teroru, nezabíjeli by Mašíni bolševiky.
Každý, kdo vlezl do zločinecké organizace KSČ byl spoluzodpovědný za vraždy nevinných lidí, za zločiny KSČ.
17. 08. 2011 | 09:08

Otázkář napsal(a):

Paterik

Slabomyslný je akorát Váš komentář. Pro mě je hrdina člověk, který si i za totalitního režimu zachová páteř a nezpronevěří se svým zásadám. Prostě zůstane člověkem. Nikoliv člověk, který pod záštitou boje proti režimu vraždí a okrádá své spoluobčany, kteří navíc nemají s režimem nic společného a poté uteče za hranice. Mašínové žádní hrdinové nebyli.

Btw. Na co konkrétně použili uloupené peníze, na jaký odboj? Jak přesně uškodili tehdejšímu režimu? Jak pomohli lidem, kteří tehdy trpěli? Jsem moc zvědavý na Vaše odpovědi.
17. 08. 2011 | 09:08

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Veverka má pravdu,
já jí viděl, jak tenkrát pomáhala Mašínům stěhovat ten kredenc.
Ale just jsem těm gangsterům nepomoh. Jen jsem si to napsal do notýsku.
17. 08. 2011 | 09:10

Paterik napsal(a):

veverka:

Jak mu pomohli? Opravdu režim potřeboval nějaké Mašíny, aby si upevnil své panství?

Béda:

Je v tom nějaký zásadní rozdíl, jak se která složka nazve? Každý přece sloužil své vlasti, ne? Konali svou povinnost.

Opravdu spustil tu železnou oponu Churchill?
17. 08. 2011 | 09:12

Otázkář napsal(a):

Paterik

Churchill železnou oponu nespustil, ale jako první pojmenoval situaci, která tehdy nastala ;)
17. 08. 2011 | 09:15

demagog napsal(a):

Konečně správné otázky od Otázkáře.
Taky bych měl jednu: Byli hrdinové i tehdejší členové ÚV KSČ, když si za svého totalitního režimu zachovali páteř a nezpronevěřili se svým zásadám boje proti třídnímu nepříteli? Prostě zůstali člověky?
17. 08. 2011 | 09:19

Paterik napsal(a):

Otázkář:

Nevzpomínám si, že bych je nazval hrdiny. Vy jste to u mně někde četl? Zkrátka když se je režim snažil udržet uvnitř, tak se prostříleli ven. Bílí se za občanské války taky s rudými nijak nepárali. Z tohoto pohledu nezbývá, než je všechny také odsoudit. A co českoslovenští legionáři? Kolik ti měli na svědomí nevinných vojáků?

Co se týče příslušnosti k režimu - myslím, že docela dobře to vystihl Morpheus v Matrixu.
17. 08. 2011 | 09:19

Otázkář napsal(a):

demagog

Členové ÚV KSČ neměli páteř a jelikož se podíleli na tehdejších zvěrstvech tak lidmi nezůstali. Dostál jste svému nicku ;)
17. 08. 2011 | 09:21

Béda napsal(a):

Paterik,

Ano. Psychologicky, ekonomicky i politicky poté co byl sovětskými satelity odmítnut Marshallův plán a přijata pomoc SSSR. Ostatně krátce poté založil Západ NATO.

Bylo to období horké fáze STUDENÉ VÁLKY - na obou stranách pomyslné hranice.
17. 08. 2011 | 09:21

Rumcajs napsal(a):

Mučili někoho Mašínové ?

To komunisti ano.

Velitelem vyšetřovny StB v Hradišti byl Ludvík Hlavačka, který nechal ve Zlíně vyrobit speciální přístroj na mučení elektrickým proudem. Vyšetřovatelé vězně týrali i "obyčejným" bitím, vydírali a okrádali i jejich manželky. Mezi Hlavačkovy podřízené patřil například Alois Grebeníček, otec někdejšího předsedy KSČM.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/abeceda-komunistickych-zlocinu-mucili-vezne-elektrinou-trestu-unikli-1m4-/domaci.aspx?c=A090403_184812_domaci_jw

Proti komunistickým zrůdám je vše dovoleno. Žasnu, že zastánci té nejzrůdnější ideologie, co kdy chorý lidský mozek vůbec vymyslel, mají tu drzost tady někoho soudit a poučovat.

Měli by spíš sedět v kriminále a modlit se, že nenarazí na bolševického bachaře.
17. 08. 2011 | 09:22

Otázkář napsal(a):

Paterik

Jen snůžka blábolů a uhýbání od tématu. Co jiného jsem také mohl čekat. Kokrétní odpověď žádná.
17. 08. 2011 | 09:23

Paterik napsal(a):

Béda:

Skutečně? Takže všechny ty konference, vymezující sféry vlivu, byly k ničemu? Skutečně měl západ na separaci větší zájem než východ? Stalin by přece sotva dovolil, aby mu do dění v jeho satelitech někdo mluvil.
17. 08. 2011 | 09:24

slavwin napsal(a):

Bolševici svoje lumpárny nazývají revoluční činy, nebo použijí přísloví " Když se kácí les létají třísky". Když jim někdo šlápne na kuří oko, tak se umí šťourat v občanském právu, sem tam zabrousí do válečného. Osamocený odbojář má brát někoho do zajetí, nebo i do psychologie.
17. 08. 2011 | 09:27

veverka napsal(a):

uvědomnělý pomocník PS-VB

Když někdo nemá argumenty,snaží se útočit osobně,nebo problém alespoň zlehčovat,že? Jsi trapný a děláš Mašínům medvědí službu.

otázkář

"Na co konkrétně použili uloupené peníze, na jaký odboj? Jak přesně uškodili tehdejšímu režimu? Jak pomohli lidem, kteří tehdy trpěli? "

Zásadní a klíčové otázky,kterým se zideologizovaní obhájci této loupežné bandy vyhýbají.Prostě je ignorují.Nejsou schopni na ně odpovědět.Ale i to je vlastně jasná odpověď.Zbývají jim jen vzletné fráze o neexistujícím hrdinství.
17. 08. 2011 | 09:28

Béda napsal(a):

Rumcajs,

co měl s nějakým Hlavačkou společného obecní policista Honzátko, potažmo Kašík? A co s tím měl společného účetní Rošický a ten hasič?

PS: byl jste v armádě? Složil jste přísahu? Co kdyby vás odveleli k pohraniční stráži? Odmítnul byste? Proč jste neodmítnul být "ozbrojenou antiimperialistickou pěstí" a sloužil v armádě? Co kdyby na vás natrefili Mašínové a zaměřili se na získání vaší zbraně? Co byste dělal?
17. 08. 2011 | 09:29

xx napsal(a):

Rumcajs: drzé čelo a dutá palice, to je základní výbava komunistického kádru. Ostatně komunisté se tím nijak netajili a je to součást jejich ideologie. A jejich zásahy proti elitám jsou jen důkazem.

Typickým projevem lidí, kteří stojí pevně a neochvějne svými postoji na straně bolševiků a bolševismu, je, že když jím to řeknete na plno rovnou do očí, že jsou bolševickými kádry, začnou se vykrucovat a bránit a na komunisty plivat. Ti slabší pak jen poznamenají že komunusty taky nemají rádi ale Mašínové jsou pro ně vrazi a demokracie nefunguje, Klaus je zloděj a republiku nám rozkradli zbohatlíci.

To se vždycky nasměju, když vidím tuhle argumentační linku.
17. 08. 2011 | 09:29

Paterik napsal(a):

Otázkář:

Jakou konkrétní odpověď byste asi chtěl? Nálepkování typu "hrdinové-vrazi". Já tvrdím, že nebyli ani jedno. Hodlali se dostat pryč za každou cenu a použili k tomu všechny prostředky. Všechno ostatní je jenom moralizování z pohledu člověka, žijícího v poklidu demokracie.
17. 08. 2011 | 09:30

Marcus Agrippa napsal(a):

Paterik:
volby do Národního shromáždění v roce 1948 - platných hlasů 7 420 000 ( 96,74% ). V Čechách získali komunisté 40% hlasů. Já myslím, že odboj je dnes spíš zbožné přání. V případě Mašínů navíc naprosto zcestné. Tihle pistolníci byli přesně to, co komunisté potřebovali do své politické skládanky. Ti kluci byli už dost staří, aby věděli jak se to propagandisticky zneužije. A vůbec bych se nedivil, kdyby jsme se za pár let dozvěděli, že je k tomu někdo navedl, a pak za nimi stál jako anděl strážný při jejich přechodu k Američanům ( jejich matka byla členkou KSČ ). Ono jim to totiž šlo až nějak moooc podezřele hladce.
17. 08. 2011 | 09:31

Otázkář napsal(a):

Rumcajsi tvá blbost je nekonečná. Přestaň už konečně vykřikovat hesla typu "Proti komunistickým zrůdám je vše dovoleno" a řekni mi co měl s komunisty společného účetní Rošický? A ještě mi řekni kolik Mašíni zlikvidovali komunistických soudců, kteří měli na svědomí justiční vraždy z 50. let, kolik zlikvidovali komunistických bachařů a vyšetřovatelů, kteří krutě mučili své oběti, kolik zlikvidovali vedoucích představitelů tehdejšího režimu a dalších lidí, kteří konkrétně meli na svědomí tehdejší teror? A také mi řekni kolika lidem, kteří tehdy opravdu trpěli Mašini pomohli? A jestli to nedokážeš tak přestaň vykřikovat podobné nesmysly. Díky takovým hlupákům jako jsi se k moci dostávají psychopati typu Stalina či Hitlera. Hlupákům se totiž nabulíkuje cokoliv.
17. 08. 2011 | 09:31

xx napsal(a):

Báda: soustavně lžete, proč ? Lecián nebyl žádný hasič, ale pomocník VB a člen požární hlídky. A pokoušel se Mašíny zadržet.

Používáte argumentaci STB a scénáristů seriálu 30 případů majora Zemana. Jak signifikantní. Nakonec se od vás dozvíme, že také nemáte rád komunisty a vaše rodina trpěla, ale to co udělali Mašínové je zločin.

Ach jo. Vy asi nechápete, že tímto svou argumentaci naprosto deklasujete do roviny propagandistických žvástů.
17. 08. 2011 | 09:33

slavwin napsal(a):

Tady krade bolševický zloděj jiný tu není, používá bolševické překrucovací metody.
17. 08. 2011 | 09:33

veverka napsal(a):

Rucajs

Sup ,Paterik,ani žádný jiný zastánce Mašínů tady nebyl schopen odpovědět,tak to zkus ty,jsi inteligentní a vzdělaný volič pravice,ty to jistě dokážeš.

Na co konkrétně použili Mašíni uloupené peníze, na jaký odboj? Jak přesně uškodili tehdejšímu režimu?
17. 08. 2011 | 09:35

Béda napsal(a):

Paterik,

svět byl v hektickém vývoji. USA získaly (taky dvakrát po sobě demonstrovaly) nakrátko jaderný monopol. Skrze Marshallův plán se snažily prohloubit ekonomické vazby a závislost sovětských satelitů -"pomocí" - půjčkou, které válečnými ujednáními připadly do sféry SSSR. Když to selhalo, byla vyhlášena "říše zla", založeno NATO a podle odtajněných směrnic probíhala příprava na masivní jaderné bombardování "říše zla".

Nic není tak jednoduché jak by se na první poghled mohlo zdát.
17. 08. 2011 | 09:36

Otázkář napsal(a):

Paterik

Otázky byly jednoznačné a netýkaly se žádného nálepkování. Čtěte pozorněji: 17. 08. 2011 | 09:08 a nick Veverka je připomněl zde: 17. 08. 2011 | 09:28

Takže naposledy, máte odpovědi nebo jen ideologické fráze?
17. 08. 2011 | 09:36

veverka napsal(a):

Marcus Agrippa

Bingo.
17. 08. 2011 | 09:38

Rumcajs napsal(a):

veverka :

Čemu prospěli Gabčík a Kubiš ? Jak přesně uškodili tehdejšímu režimu ?
A pokud měli peníze, na co je používali ?
17. 08. 2011 | 09:39

SuP napsal(a):

Pravdou taky je, že veverka je hlodavec a když mu vypadnou zoubky tak chcípne, protože se pacinkama neuživí.
Veverka - to není nic proti tobě, jen mě to tak napadlo.
17. 08. 2011 | 09:40

xx napsal(a):

Paterik: rozhodnutí že odejdou ze země padlo až v roce 53. Pokud by chtěli ze země pryč, odešli by daleko dříve, dříve než byla vybudované pohraniční stráž. Oni nechtěli pryč, chtěli bojovat s komunisty a porazit je. Oni neměli zkušenosti které máme dnes, nevěděli že to bude trvat 40 let, než se něco změní. Ostatně komunisti se tehdy chovali také jinak, než v době pozdější. Nebyli tak usazeni ve funkcích a neřídili vše, takže se to nejevilo tak moc beznadějné.

To je ta největší chyba, že to mnoho lidí hodnotí z dnešního pohledu, kdy víme že už tehdy byla situace beznadějná.

Když si přečtete program KSČ z voleb roku 1946 a projev Gottwalda po jeho zvolení, taky by jste je možná volil. Tehdy nebyla ta zkušenost, nebyl internet, lidi nevěděli mnoho souvislostí, které dnes všichni známe a proto nám připadá naprosto nepochopitelné, jak je mohli naši dědečkové dobrovolně volit ve svobodných volbách.

Komunisti slibovali podporu živnostníkům a podnikatelům, demokracii a svobodu. Lidi jim uvěřili. Dneska lidi taky věří ČSSD, ODS a spol, že zatočí s korupcí, uvěřili Zemanovi že potrestá tuneláře atd.
17. 08. 2011 | 09:41

zdenekb napsal(a):

Muži, kteří byli za minulého režimu, přísahali věrnost lidově-demokratickému zřízení. Lidi, kteří chodili do práce, toto zřízení pomáhali udržovat v chodu.
Stali se tím automaticky spolupachateli komunistů a legitimními cíli pro odbojáře? (Troufám si tvrdit, že se to týká většiny diskutérů nebo alespoň jejich rodičů...).

Zvlášť pikantní je obhajoba mašínovských činů od potomků z kovaných komunistických rodin... což jsou, jak známo, třeba pánové Nečas, Topolánek či John. Dávají svým postojem najevo, že by jim nebylo až tak proti mysli, kdyby jim někdo podříz tátu. Nebo by pro to měli alespoň silné pochopení. "Klobouk dolů".
17. 08. 2011 | 09:41

resl napsal(a):

Proč prosím pověsili vaši komunističtí dědové Václava Švédu, který chtěl s Mašínama utéct ze zadrátované země ? Co měla společného matka Mašínů s trestem, který ji stihnul od komunistických vrahounů a primitivů ? Jakmile napíše člověk větu "...vraždili v žoldu USA", netřeba více psát, jsem doma a vím s kým mám tu "čest." Vaši komunističtí dědové byli hezcí hajzlíci, jen jsem doufal, že to někteří nebudete mít po nich. Měli byste být šťastni, že vaši dědové neskočili na šibenici. Člověk s velkým "č", není totiž bezohledný, vrah a zloděj, jako komunista. No nic, myslím, že za mého života se už ta hnusná bolševická sebranka, nevzpamatuje.
17. 08. 2011 | 09:43

Paterik napsal(a):

Béda:

Stejně jako se tajně připravovala invaze na západ. Jakou mají takové tajné směrnice hodnotu? Čemu se taky chcete divit, když se pod vliv SSSR dostalo tolik území. Myslím, že další státy se do této sféry dostat netoužily. Pokud by Rusko mělo zájem o obchod, tak by mu západ byl mnohem příznivěji nakloněn, jako za dob NEPu.
17. 08. 2011 | 09:43

Béda napsal(a):

Rumcajs,

opakování matka moudrosti. Gabčík s Kubišem se pokusili (a taky se jim to povedlo) zlikvidovat říšského protektora v Protektorátu Böhmen und Mähren. Samozřejmě politicky šlo o "zviditelnění" londýnského odboje a jeho propojení s vnitřním odbojem.
"Odboj" bří Mašínů spočíval již od r. 1946! v kriminální činnosti zaměřené na lup a využití politických podmínek pro soukromé plány.
17. 08. 2011 | 09:46

zdenekb napsal(a):

*kteří byli na vojně
17. 08. 2011 | 09:46

xx napsal(a):

zdenekb: ovšem to je o emocích. Na druhou stranu, zlobíte se tu na Mašíny, že mají vztek na komunisty a dodnes nelitují co udělali. Jim komunisti taky umučili matku, zničili život, sebrali statek. Takže vlastně těmi emocemi hájíte i Mašíny :-)
17. 08. 2011 | 09:48

Paterik napsal(a):

Otázkář:

Neuškodili mu nijak. Bojovali předem prohraný boj. Proti státní moci vyhrát nelze. Stačí vám to takhle?
17. 08. 2011 | 09:48

achim napsal(a):

Mašínové byli osobně velmi nebojácní, jejich cesta do Berlína je veliký výkon. Odbojovou činností se nikdy nezabývali, chtěli proti komunistům válčit a těšili se na třetí světovou válku. Byli velmi mladí a chápali to všechno trochu jako western. Z rozhovoru s Ctiradem je vidět, že mu chyběla jakákoliv představivost a soucit. Z toho chladu mrazí dodnes - a z toho, že neměl nikdy rodinu a děti, je vidět, že jeden lidský rozměr mu chyběl.
17. 08. 2011 | 09:49

Otázkář napsal(a):

Paterik

Děkuji tohle mi stačí. Na příkladu Vás, Rumcajse, mb a dalších se ukazuje ta argumentační prázdnota a neschopnost doložit vlastní tvrzení.
17. 08. 2011 | 09:50

Paterik napsal(a):

zdenekb:

Dovedeno ad absurdum, řadoví vykonavatelé jsou stejnou obětí systému jako političtí vězni. Zlý je přeci vždy ten systém, a možná ještě lidi tam nahoře. Lidé dole přeci přísahali a jsou jenom kolečka v soukolí...
17. 08. 2011 | 09:51

dedek napsal(a):

Rumcajsi a další obdivovatelé Mašínů. Což takhle odpovědět na utázku, která tady byla několikrát položena a to jak použili 800 000 Kč k odboji? Co takhle něco nastudovat o skutečném odboji? Co vám říká třebas Černý lev 777? Ano to byli odbojáři nejenže opravdu útočili na komanče a jejich sekretariáty ( a v tomto případě k mrtvým mlčím) ale nikam nezdrhli, trvali si na svém a bohužel nakonec byli popraveni. Pokud by tito lidé byli vyznamenáni tak ani nepípnu ale zloději a vrazi, kteří neudělali proti komančům jedinou akci a ještě zdrhli se zbytkem prachů? Nejen, že jsou to sprostí lumpové ale jsou ostudou opravdových odbojářů!! Ti by měli být vyznamenáni a ne tito lumpové.
17. 08. 2011 | 09:53

Otázkář napsal(a):

achim

Myslím, že jste pravdě asi nejblíže. Osobně bych Mašíny za sousedy mít nechtěl. Z jejich "osobností" opravdu mrazí. Bez ohledu na jejich politické postoje to byli bezcitní tvorové. Ivan Medek to vystihl naprosto přesně.
17. 08. 2011 | 09:54

zdenekb napsal(a):

xx:

Nejde o emoce. Jde o to, zda KDOKOLIV kdo se aktivně nepostavil tehdejšímu režimu byl pro odbojáře legitimním cílem. Vybírat si k vybití vzteku ne agresora, ale náhodného člověka mi moc hrdinské nepřipadá.
17. 08. 2011 | 09:54

Béda napsal(a):

Peterik,

to nebyly pouze nějaké tajné směrnice. Těm směrnicím v praxi odpovídalo horečné zvyšování počtu jaderných bomb. V r. 1960 jich USA měly (pokud si to dobře pamatuji - nechce se mi to dohledávat - něco kolem 1000 a jadernou převahu podle amerického generála v poměru 17:1)

PS: myslím, že nic by se nemělo jednostranně idealizovat a vždy by se měly klást vedle sebe fakta. Komunistický režim byl totalitní a v padesátých letech (v USA byl v té době MC Carthysmus) velice zločinný. To nic nemění na tom, že ani západní společnost nebyla liliová pana a v mnoha ohledech si "říše dobra" neměla s "říší zla" moc co vyčítat.

Mašíni by měli bát posouzeni v kontextu doby v širší historické perspektivě a jejich činy věcně bez ideologických brýlí posouzeny a vyhodnoceny. Včetně krádeže zbraní v r. 1946, podříznutí spoutaného policisty v bezvědomí, loupeže peněz a zodpovězeno jak konkrétně bojovali v průběhu 3 let "odbojové" činnosti s komunismem v ČR. Jak jej oslabili, resp. posílili.
17. 08. 2011 | 09:55

Zdenda napsal(a):

Ládík!!!:

V USA to není nic divného, tam popravují většinou jen svoje zločince, pro ostatní mají celkem porozumnění a jak vidět, někdy jim složí i vojenské pocty...
17. 08. 2011 | 09:58

xx napsal(a):

zdenekb: ale copak Mašínové si vybírali náhodně ? Dva příslušníci SNB, pokladník bránící se zbraní peníze a Lecián, pomocník SNB co se je pokoušel zadržet při odbojové záškodné činnosti ? To se vám zdá jako náhodné nevinné oběti ?

Teze Bédy, že se jedná o obyčejné zloděje a kriminálníky je naprosto vyvrácená jejich dalším životem po odchodu z ČSSR. Po odchodu z ČR nikoho nevraždili, nepřepadali ani nekradli. Nevím o tom, že by kdy byli trestáni nebo ve vězení.

Taková proměna kriminálníků a chladnokrevných vrahounů ? To nebývá moc obvyklé.
17. 08. 2011 | 09:59

zdenekb napsal(a):

Paterik:

Jistě uznáte, že ta "kolečka v soukolí" byla různě velká a měla různou důležitost. Nevím proč oslavovat to, že se někdo vybil na těch nejmenších.
17. 08. 2011 | 09:59

Vandal napsal(a):

bolševici spustili nevídanou vlnu terorismu proti celému národu, zlikvidovali demokracii, plošně lidem ukradli majetky, nadělali ze svobodného národa národ nevolníků a otroků. Přisvojili si absolutní moc, a této moci zneužívali. Prostě stejně tak, jako nacisti v Německu. Tímto nesli a nesou dosud zodpovědnost za vše, co se stalo, včetně vzniku a působení skupiny bratří Mašínů. KSČ byla zločinecká organizace, a každý, kdo do ní vlezl, je spoluzodpovědný za její zločiny.
17. 08. 2011 | 10:00

Otázkář napsal(a):

Celou tuhle debatu o Mašínech bych docela chápal kdyby spáchali atentát kupříkladu na Gottwalda. To byl člověk přímo zodpovědný za tehdejší dění a symbol vládnoucího režimu. Takhle jen nechápavě kroutím hlavou.
17. 08. 2011 | 10:02

Rumcajs napsal(a):

dedek:

Nejsem obdivovatelem Mašínů. Pouze odmítám to, aby je posuzovali komunisti a lidé ztotožňující se s totalitním režimem.

Jinak zločince si představuju jinak. Pokud vím, v Americe žádný problém neměli.
17. 08. 2011 | 10:07

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
v té době neměli v Americe problém ani maníci z SS.
17. 08. 2011 | 10:09

demagog napsal(a):

Qtázkář
Sorry, jenom jsem aplikoval Vaši definici hrdiny: "Pro mě je hrdina člověk, který si i za totalitního režimu zachová páteř a nezpronevěří se svým zásadám. Prostě zůstane člověkem. " z 09:08
Zapomněl jste uvést definiční obor (pro které člověky platí a pro které ne :)
17. 08. 2011 | 10:10

zdenekb napsal(a):

xx:

Pokladník bránící peníze dělá svou práci, nebuduje totalitní režim. U toho hasiče měli žháři předem jistě nastudovaný životopis, a tak stříleli nikoliv náhodně, ale najisto - na pomocníka SNB. Co se týče esenbáků vůbec, jste ochoten připustit, že leckteří z nich nebyli "ozbrojenou pěstí dělnické třídy", ale docela normální policajti?

Otázkář:

Ale vždyť oni to plánovali!!! Pan Žáček poudal...
17. 08. 2011 | 10:10

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Například ?
17. 08. 2011 | 10:11

Béda napsal(a):

xx,

po útěku byli Mašínové nějakou dobu v žoldu americké armády - zřejmě byli sběrači raněných beze zbraně. Žádná jejich další odbojová činnost proti komunistickému režimu v ČSR z té doby není známa. Neníliž to velice zajímavé?

Pokud jde o jejich antikomunismus - tam je také, jak bylo naznačeno docela dost tvláštností. Počínaje jejich matkou a myslím, i dalších členů rodiny, kteří byli v KSČ.

A ještě jedna věc. Jak měl účetní Rošický vědět, že v mašínech nejde o loupežné zločince ale o osvoboditele a politické odpůrce? Jak měl vědět, že jej nevezou na jistou srt? (koneckonců nějakou dobu předtím bylo zaznamenáno podříznutí spoutaného policisty)
17. 08. 2011 | 10:11

zdenekb napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

"Nejsem obdivovatelem Mašínů. Pouze odmítám to, aby je posuzovali komunisti a lidé ztotožňující se s totalitním režimem."

Napsal(a) Rumcajs, obdivovatel generála Pinocheta, a patrně i pánů Gajdy, Franca a Salazara (dle jeho oblíbených stránek).
17. 08. 2011 | 10:13

Otázkář napsal(a):

demagog

Myslím, že jsem to vysvětlil dostatečně :)

zdenekb

tak to je potom jiná
17. 08. 2011 | 10:14

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Veverka
Když někdo nemá argumenty, sáhne do archivu RP nebo StB.
S tou kredencí jste přišla Vy.
17. 08. 2011 | 10:15

Paterik napsal(a):

Béda:

Pokud fakta, tak fakta - bylo ono jaderné bombardování někdy skutečně připraveno k realizaci nebo to vše bylo jen ve stádiu úvah o "nejčernějším možném scénáři"? Možná v roce 1963. Ale i tady nakonec vždy zvítězil rozum.

Říše dobra používala samozřejmě v mezinárdoní politice velmi podobné prostředky. Je ale otázka, jak postupovat v případě, kdy hrozí, že další země spadne pod nadvládu Moskvy? Nechat to být nebo tam poslat armádu a zabránit tomu násilím? Ten dominový efekt má cosi do sebe.

zdenekb:

Já neříkám, že je důvod něco oslavovat. Ale násilí prostě logicky plodí násilí a odnést to bohužel může i malé kolečko, když je na špatném místě ve špatnou dobu.
17. 08. 2011 | 10:16

SuP napsal(a):

Paterik -
Žádný malý kolečko. Kdo směl mít služební zbraň, musel být aspoň šestikolečko. Nenechte se ukecat.
17. 08. 2011 | 10:21

Rumcajs napsal(a):

zdenekb:

Můžeš mi říci jinou možnost, jak bojovat s komunistickou pakáží, než předvedl Pinochet ?
17. 08. 2011 | 10:21

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Správně.
Já nesměl mít na vojně zbraň. Soudruzi měli asi bobky.
17. 08. 2011 | 10:22

Béda napsal(a):

Paterik,

koncepci "rychlé smrti říše zla" bylo definitivně odzvoněno úspěšnou sovětskou zkouškou vodíkové bomby, která svojí ničivostí řádově mnohonásobně předčila dosavadní jaderné zbraně a Karibskou krizí (Turecko - Itálie - Kuba). Poté šlo již jenom o jaderné odstrašení.

Jenom pro připomenutí - ČSR tehdy byla v "říši zla" a odhadované okamžité oběti po jaderné smršti byly v řádu 350 až 530 milionů (2.SV měla tuším cca 60 milionů). Samozřejmě oběti by byly navžšeny časem nemocí z ozáření a radiace, genetickýma změnama...
17. 08. 2011 | 10:25

zdenekb napsal(a):

Rumcajs:

Možná jen správně odhadli tvou mentální výbavu. Venkovský fáša, který po pěti hanušovicích začne mít silácké nálady...

SuP:

Pochopitelně. Pokladník převážející podnikové prachy, to už byla panečku komunistická šarže... Tomu dali zbraň jen když přísahal na Klementovu fajfku.
17. 08. 2011 | 10:28

hawk napsal(a):

PEHE

...můžete mi říct, kdepak si měli obstarat zbraně? Bez nich to nešlo, komunismus byl opravdu tuhý.

Takže měli několik možností:

1. koupit si je v marketu
2. koupit si je na černém trhu
3. požádat o ně režim
4. požádat o ně v kasárnách nebo na policejní stanici
5. ukrást je i přes to, že je příslušník nechtěl vydat

Mno, takže, asi, podle mě, 5. je správně. Koupit si je nemohli, jako ani běžné potraviny, v té době, dobrovolně jim je asi nikdo nevydal, takže o ty zbraně museli bojovat. Tak nějak bych to viděl.

Jinak není třeba komentovat, souhlas s rumcajs SuP a další.

Pane PEHE (to je fakt jméno nebo nějaká zkratka?) další pitomost z vašeho pera, nakonec, co čekat od vás, že jo.
17. 08. 2011 | 10:32

jozka napsal(a):

Prdlajs, Supe, sluzebni kvery mely kolikrat i baby na brane ve fabrice.
17. 08. 2011 | 10:34

šlapka napsal(a):

Jak má postupovat člověk(je to jedno - zda jde o člověka ve službách císaře, papeže, Rotschilda, Komerční banky, národního podniku....), který tvoří ozbrojený doprovod při převozu peněz - když dojde k přepadení ?
Jak je instruován svými nadřízenými orgány ?
Co mu velí čest ?
Co mu napovídá rozum ?

Zcela jistě bude útočník reagovat ve směru svého záměru(ponechme stranou ten záměr). Tam není o čem diskutovat. Ale vytýkat pokladníkovi, že se zachoval tak jak se zachoval...a nezamyslet se nad tím...jen hloupě ideologicky kafrat...to je pro kočku.

Pro mě je via tato jedna akce důležité, že ostatní 3 lidi nechali ležet v lese.
Žádné podřezávání. Žádná kulka do hlavy. Velké plus.

Jiná věc je skutečný výsledek té akce - na co byly ty peníze použity.

Jinak souhlasím s tvrzením, že po bitvě se vždy vyrojí nejvíce generálů a partyzánů. Takových těch, co během bitvy seděli doma u televize, nebo nadávali nad poměry v hospodě.
Ti jsou zpravidla největšími a nejhysteričtějšími obdivovateli symbolizovaného odporu.

Paradoxní je, že pro rozpad sovětského bloku vykonal nejvíce jeden z nejvyšších předtsvitelů KSČ /Číny/. Z hlediska faktického - ne symbolického.
Ten dal ten příklad, on rozsvítil žárovku v hlavách komunistické věrchušky, to díky němu se zaplnila Letenská pláň. Paradoxní, že ?

Kdo se bojí seznámit se se skutečností jaká je a s jejím vývojem - ten se upírá k symbolům. Nejlépe skupinově promýšleným a formulovaným.
Proč ne - někdy je to jen naivita. Je to myšleno v dobré víře.
Někdy je to ale jen projikace vlastní zbabělosti ve směru "svých" vysněných hrdinů.
Zástupné pokání.
Tam už je to tak trochu na svěrací kazajku.

Už naposledy. ten masový lidový odpor se prostě nekonal. Nebyl. Fuč. Prázdno.
A ty důvody nejsou iracionální - proč k němu nedošlo.
Mají své základy ve skutečnosti.
Nazývat skutečnost/dobovou konstelaci/ zbabělostí je dobré leda tak pro hňupy.

Disclosure : Osobní i rodinné zkušenosti s režimem centrálního byrokratického kapitalismu sovětského typu jsou negativní - včetně perzekucí,zabavení majetku a existenčního pronásledování./ale žádný Jáchymov - to ne, jen doly a hutě/
17. 08. 2011 | 10:36

SuP napsal(a):

jozka -
Problém je v tom, že tobě ty baby nepřipadaly ničím zvláštní.
Ale byly.
17. 08. 2011 | 10:37

ali napsal(a):

komunisti byli a stále jsou vrazi..zavraždili na světě víc lidí, než celá válka..kdo se snaží očisťovat komouše a bolševiky, sám má pokřivenou páteř a myšlení..každý totalitní režim nese nevinné oběti, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Odsoudit bratry jako vrahy a následně opěvovat komunisty je odporné...
17. 08. 2011 | 10:39

Faust napsal(a):

pgjed:
"A strážmistr SNB nebyl žádný nezúčastněný chudáček na špatném místě ve špatný okamžik, ani obyčejný policista."
Ale prdlačky, pane...
To byli předváleční policajti a četníci, kteří byli převzati po únoru ´48.
To si skutečně myslíte, že všichni venkovští policajti byli okamžitě po únoru vyměněni??
Nebyli lidi, pane...
Táta mi vyprávěl, jak na četnické stanici v r. ´38 byli obléháni ordnery, kteří chtěli taktéž získat zbraně. Proti Československé republice.
Jestli Mašíny řadíte ke stejné kategorii, tak to teda pozdrav pánbůh...
17. 08. 2011 | 10:39

ali napsal(a):

jo, mimochodem, Pehe, proč jste emigroval?
17. 08. 2011 | 10:40

hawk napsal(a):

šlapka

omlouvám se vám za včerejší invektivy. Tohle je teda dobrý :-)

Ale včera jsem byl velice rozjařen, někdy to tak na člověka přijde.
17. 08. 2011 | 10:44

hawk napsal(a):

ali

no jo, dobrá otázka, proč bolševik emigroval.....že by nesoulad se soudruhy nebo ekonomická trestná činnost? :-)))
17. 08. 2011 | 10:45

Béda napsal(a):

ali,

kdo v diskusi kde opěvoval komunisty? Kdo je očišťoval (od zločinů)?

Pro pořádek pár kontrolních otázek:
1) proč vznikla 1. SV (snad ji nezpůsobili komunisté?)
2) proč došlo ke 2.SV?
3) co znamenal plán na "jaderné vybombardování říše zla", prakticky připravován Pentagonem?
4) co znamenají války v Iráku, Afghánistánu, Libyi po rozpadu "říše zla"?
17. 08. 2011 | 10:45

jozka napsal(a):

Cim byly zvlastni? Ze mely kvery? Trochu dukaz kruhem, ne? Nektere jsem znal. Normalni baby, co delaly na brane. Zadne agentky, zadne absolventky VUMLu, zadne fanaticke komunistky.
17. 08. 2011 | 10:49

hawk napsal(a):

Hitler, i ve své nacistické aroganci, nesahá komunistickým vůdcům ve statistice zavražděných obětí (dokonce vlastních lidí a lidí v okupovaných satelitech) ani po kotníky. II. světová válka zabila méně lidí, než

1. Stalin
2. Mao Ce tung
3. Kim Ir sen
4. Kim ˇCong Il
5. Klement Gottwald
6. Rudí kmérové
7. Daniel Ortega

a další, ten seznam je opravdu dlouhý. Jen se tomu neříkala válka, ale komunistická stabilizace společnosti.

To jen pro blby, ostatní to vědí. Pokud by tomu nějaký rudoch nevěřil, máme internět, např. wiki, tam se to dočtou !!!
17. 08. 2011 | 10:51

zdenekb napsal(a):

ali:

Pokud někdo odmítá oslavovat Mašíny, neoslavuje komunismus a neomlouvá jeho zločiny. Skutečnost je složitější, ale asi vám jednoduché rovnice vyhovují.
17. 08. 2011 | 10:52

Béda napsal(a):

Ještě bych doplnil:

co znamenaly miliony mrtvých britské državě (dnešní Indie) dávno před 1.SV. Kde se vylíhla rasová terie šlechtění, kdo zavedl v praxi první koncentrační tábory, díky komu a čemu získali moc v Rusku bolševici, kde a proč se vylíhnul marxismus...?
17. 08. 2011 | 10:57

ali napsal(a):

zdenekb
ano, skutečnost je složitější, teď jste to vyřkl..zrovna tak netvrdím, že každý, kdo odsuzuje Mašíny, opěvuje komunisty..ty jednoduché rovnice jsou vaší prioritou..
17. 08. 2011 | 10:58

Paterik napsal(a):

Béda:

Já bych spíš řekl, že zkouškou vodíkové pumy definitivně zmizela mořnost vynutit si díky jaderné převaze od SSSR ústupky. Když to nezmáčkli kvůli Koreji, neměli důvod to zmáčknout ani později. Dobře je to posáno v Jistě, pane premiére - kdy je ta posední možnost? No nikdy.
17. 08. 2011 | 10:58

slavwin napsal(a):

Beda
V diskuzi nemusíš zrovna očišťovat bolševika komunistu. Za jeho vlády šlo tak diskutovat jako teď? Mohls někdy bolševikovi když se rozhodl někoho oběsit mluvit o porušení zákona? Ty je jen legalizuješ asi stejně jako nebožka Jiřina Švorcová. V SSSR prý měli kvoty kolik nepřátel mohou v dané oblasti zlikvidovat, jestli v rámci kvot byl zastřelen komunista nebo kulak to se netrestalo. O zvýšení kvot se žádalo, žádostem bylo vyhovováno. Od této praxe se začalo ustupovat v roce 1953 po smrti Stalina. Proti tomu se Mašíni postavili, proč jich nebylo více soudruzi měli propagandu. Ty tu vytahuješ právo jak oni říkali nepřátelské. Za Novotného už třeba byla šance zaplatit si nějaký zájezd na západ a zdrhnout, možná to někomu vícenásobně odmítli, ale šance byla, ale my tu diskutujeme o jiné době a ta tu byla víceméně vnucena možná i se souhlasem Ameriky ale to už je jiný šálek čaje.
17. 08. 2011 | 11:10

Pereira napsal(a):

No a jak tedy bojovali vlastně Mašíni proti režimu?
17. 08. 2011 | 11:11

Al Jouda napsal(a):

To dalimír :
Svatá prostato ! Tak tuhle Vaší definici komunizmu si nechte patentovat :
"Někdo v dobré víře vymyslí systém který by mohl být ku prospěchu většině ale nakonec to mezi lidmi dopadne opačně !"
Zapomněl jste ovšem dodat, že ten "někdo" kvůli zavedení tohoto systému povraždí a uvězní spoustu nevinných lidí a zbaví svobody miliony dalších.
17. 08. 2011 | 11:13

hawk napsal(a):

Al Jouda

Dobře napsáno, nicméně, pro bolševiky to nic neznamená.
17. 08. 2011 | 11:15

Béda napsal(a):

slavwin,

nikoho neočišťuji. Vražda, loupežná vražda, žhářství, zinscenovaný politický proces, hladomor, koncentrák, válka, politický podvod, velkorozkrádačka vyvlastněním anebo naopak tzv. privatizací a koruopcí zůstane tímtéž ať jej provede komunista, nositel svobody a míru, "osvoboditel", Breivik anebo mudžaheddín.

Jednotné měřítko, pane. Stále je to o jednotném měřítku a nezyvírání očí.
17. 08. 2011 | 11:18

Kulak napsal(a):

glorifikátoři Mašínů zapomněli ještě zmínit, že oni také v rámci škodění komunistům zapalovali stohy... jedinými chudáky byly kravky a prasata nemajíce podestýlky...
17. 08. 2011 | 11:31

uvědomělý pomocník PS-VB napsal(a):

Kulak
Oni podpalovali jen stohy JZD. Vašim kulackým se zdvořile vyhýbali, protože je nestřežili žádní mí kolegové převlečení za hasiče.
17. 08. 2011 | 11:39

demagog napsal(a):

Bédo
ve svém vstupu v 10:57 jsi zapomněl na ty miliony mamutů, vyvražděných neznámými pachateli koncem doby ledové na území jižní Evropy a střední Asie.
17. 08. 2011 | 11:46

Kulak napsal(a):

Pomocníku, jedno, čí stohy zapalovali, ty kravky si stáje nevybíraly...raději měli odprásknout Gottwalda, když někde lozil po návštěvách JZD...snajpry snad už existovali...prý snad najaké zbraně šlohli už v 46 r.
17. 08. 2011 | 11:47

RA napsal(a):

pane Pehe, nechtě byste se chvilenku věnovat starému Grebeníčkovi ? Nebo je to snad váš třídní soudruh ?
17. 08. 2011 | 11:49

šlapka napsal(a):

Ještě maličký vzkaz těm, kdo odsuzují bývalý režim v ČSSR a velebí přitom Pinocheta :

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_intervention_in_Chile

http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB8/nsaebb8.htm

http://www.mbc.edu/faculty/gbowen/chile.htm

Pinochet byl loutka. Figurka. Nemá žádné faktické zásluhy. Kromě toho, že byl poslušný. Rozhodoval IMF, tedy US Department of The Treasury, tedy Wall Street.
Korigovalo veřejné mínění. A Kongres. Díky svobodným médiím, které přinesly zprávy o krutosti režimu.Pak nastoupil Reagan a neokoni. Až pak šlo Chile šla nahoru.
Až pak. /také se demokratizovalo - až pak....pozor !! - opět je Reagan loutka , formulační figurka !!/
Pojmy jako " Chile je na tom zase dobře díky Pinochetovi " jsou dobré pro hlupáky.
Kteří na jedné straně velebí a věří v kapitalismus a na straně druhé nevažují, jaké tedy mocenské síly formují a tvoří realitu kapitalismu.

Finanční toky, obchod, vlastnictví zdrojů, dodávky zbraní, sféry vlivu...o to tu jde.
po omylech pak přicházejí omluvy kvůli podpoře band hrdlořezů v Hondurasu a San Salvadoru, nebo naopak nastane strach z Frankensteina - Usamy bin Ladina a mudžahedinů, odsouzení chilské junty kvůli porušování lidských práv.../

Ale pomatenci tady budou pořád vykřikovat do nekonečna svoje moudra , vyčtená z titulků MF. Která jim nahradila jejich moudra kdysi vyčtená z titulků Rudého práva.
Furt. Imrvére. A takovým to nedojde nikdy. Barvitost skutečnosti. Její dynamika. Hybné síly skutečnosti.

Jsou ale zábavní.
Já mám ráda kašpárky.

Jenže : Na jedné straně není možné prolévat krokodýlí slzy nad lidmi, které umučili komunističtí zločinci v Československu a na druhé straně velebit Pinochetovu juntu, která umučila těch lidí možná daleko více.
Ten režim byl z hlediska univerzálií legitimní stejně jako ten komunistický, když už bychom šli do důsledků.

To už pak nejsou kašpárci - to jsou nemocní lidé. A ti už mohou být nebezpeční svému okolí. Jejich známí a příbuzní by je proto měli bedlivě sledovat...a při každém projevu nenormálnosti by se pak před nimi měli zamykat či přivolat sanitku.

http://www.fas.org/sgp/crs/row/R40126.pdf

http://www.reuters.com/article/2011/03/21/us-obama-latinamerica-chile-pinochet-idUSTRE72K60A20110321

Maucta.
/s primitivy, kteří pak vyvolávají spory o to, kteří zločinci zavraždili více lidí a tím měří jejich zločinnost a dokonce na tomto staví své "zákonitosti", je diskuze ztrátou času a mrháním neuronů...takoví lidé možná byli kdysi ideology KSČ či vyšetřovateli SNB - že, milý ..... ?/
17. 08. 2011 | 11:49

Vandal napsal(a):

je dost zajímavé, jak tady někteří chytráci obhajují mačetové vrahy, kteří rozsekali na šašlik své živitele, lidi, kteří přispívají svými daněmi na jejich bezstarostný život, tím, že říkají - kdyby kapitalisti nestavěli herny, tak by cigáni doma neměli mačety. A druhý den chytráci dělají vrahy z hrdinů, kteří se postavili na odpor a odkrouhli pohůňky zločineckého režimu. Jenže, zkřivit vlásek bolševikovi, který hlásá, že když se kácí les, létají třísky / myšleno lidi /, to je zločin. Když se ovšem odkrouhne kapitalista, tak proto máme všechny možné omluvy. Soudruzi, to byly jen nepatrné kolaterální škody. Čest památce velkého hrdiny.
17. 08. 2011 | 11:51

slavwin napsal(a):

Béda
Nerozumí si pane, samozřejmě se bojím doby, že by mne to muselo mrzet. Jinak jen na okraj je tu míra a účinek, který může vyvolat reakci. Nelíbi se třeba pořekadlo " Komu dal pán Bůh moc, tomu dal i pravdu"
17. 08. 2011 | 11:53

historie napsal(a):

Jo, pánové, stále se vracíme zpět. Posuzujeme, odsuzujeme a naše dišputace jsou o tom co by kdyby, jakby. A ani při tom nevzdechneme, jak se bude hodnotit to, co žijeme dnes. To bude jednou mela, zda všechny dnešní loupeže, odchody za prací do zahraničí /bude-li jaké/, vraždy, soudy, přepadovky, razie, represe, šikany, tunely a pod. nebyly náhodou výrazem odporu proti zločinnému režimu, který tvrdí, že máme svobodu a demokracii.
Ostatně to tvrdil téměř každý režim v kterékoliv době. A každý padl.
Ale i to je na delší povídání abychom se dopátrali "PROČ".
Zajímavé je, že nám jaksi uniká poučení z předcházejících chyb.
17. 08. 2011 | 11:55

SuP napsal(a):

hawk -
Omlouval ses předčasně .....
17. 08. 2011 | 12:03

Béda napsal(a):

Vandal,

něco se vám stalo? Máte na mysli snad mně, když tady plkáte o obhájcích nmačetových vrahů? Mohl byste doložit citací, kde jsem je podle vás hájil?
17. 08. 2011 | 12:04

SuP napsal(a):

šlapka -
..."Pojmy jako " Chile je na tom zase dobře díky Pinochetovi "..." jste vyčetla kde? Jedna taková už tady je, co si upravuje cizí výroky, aby odpovídaly jejímu intelektuálnímu hodnocení.
17. 08. 2011 | 12:10

jo napsal(a):

Ať se to veme odkud chce, chovali se stejně jako komunisti. V čem teda byli lepší a za co je chválit a vyznamenávat?
17. 08. 2011 | 12:12

hordubal napsal(a):

Je tu nějaký človíček více znalý práva???

Lze podat trestní oznámení na premiéra za schvalování a adoraci zločinu?
17. 08. 2011 | 12:13

vazeni krasoduchove napsal(a):

(s dovolenim zopakuju)

Mašínové bolševikům pěkně nakopali p...l,
na bolševiky nic jiného neplatí

Bolševici svoje lumpárny nazývají revoluční činy, nebo použijí přísloví " Když se kácí les létají třísky".
Když jim někdo šlápne na kuří oko, tak se umí šťourat v občanském právu, sem tam zabrousí do válečného.
17. 08. 2011 | 12:14

Béda napsal(a):

Vandal,

ještě dovětek. Klidně udělejte ze Ctirada Mašína národního hrdinu. V jeho CV bude stát loupil, vraždil, podřezával běžné občany ve jménu osvobození od totality. To bude vzor pro mladou generaci.

Děsím se toho, že mezi mládeží s mediálně vymytou palicí najde své následníky.
17. 08. 2011 | 12:16

slavwin napsal(a):

Vandal
Neříkejte poctivému zaměstnání pohůnek tím nahráváte jiným. Já si myslím že Mašíni situaci zvažovali, mne nenapadá jiná situace jak se dostat k prostředkům, aby mohli dosáhnout cíle. Zkreslování situace i to že vše bylo v mírových podmínkách, nastala přece studená válka. Mašíni se narodili do doby, kdy šlo svobodně z republiky vycestovat, že se se situací většina lidí smířila není znevážením jejich odbojové činnosti. Úmyslem přece nebylo uloupit schovat se a užívat si. Třeba znárodnění za odpovídající úhradu není zločin.
17. 08. 2011 | 12:17

ali napsal(a):

zdenekb
ještě mi to nedá, neboť vaše reakce na mě jsou toliko hloupé a zbytečné, že to musím trochu rozpitvat..napsala jsem:
komunisti byli a stále jsou vrazi..zavraždili na světě víc lidí, než celá válka..kdo se snaží očisťovat komouše a bolševiky, sám má pokřivenou páteř a myšlení..každý totalitní režim nese nevinné oběti, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Odsoudit bratry jako vrahy a následně opěvovat komunisty je odporné...
načež vy jste odepsal:
Pokud někdo odmítá oslavovat Mašíny, neoslavuje komunismus a neomlouvá jeho zločiny. Skutečnost je složitější, ale asi vám jednoduché rovnice vyhovují.
Co to znamená? V podstatě to, že musíte nějakým způsobem dát najevo, že jsem pravičáský blb, takže si vytváříte (a nejen vy) na některé mé příspěvky hloupé a nesmyslné argumenty, jen abyste mě zesměšnil. Že tak činíte sám sobě, si neuvědomujete. Viz, vaše trapná, hloupá a nicneříkající poznámka "Ali, ráčíte být prdolízek nebo zlá paní?!? Nebo snad bezpáteřní...."
na mé letmé a příspěvky těm, jenž s nimi souhlasím (vám vůbec), jen proto, abyste si vyblil frustraci a hloupost, bo co ještě v sobě máte a druhým demonstroval mojí debilitu..
Víte, mnohdy byste se mnou souhlasil, tak jako já s vámi. Jenže už byly vytaseny imaginární nože a tak se nesluší, abychom ani vy ani já spolu souhlasili. Takže se vašim příspěvkům vyhýbám, což se o vás říct nedá a dál máváte pomyslným nožem. Je to smutné i komické zároveň. Podat si imaginárně pravicí je asi už nemožné. Přesto vám odpouštím i když vím, že se budete nadále o mě otírat..pokud ne, tak vám děkuji a bylo by mně ctí. Mějte se hezky :o)
17. 08. 2011 | 12:22

Rumcajs napsal(a):

šlapka:

Pinochet bojoval proti komunistickým zločincům, kteří se chystali udělat z Chile bolševickou zemi po vzoru SSSR a Kuby.
Zrovna jako mělo lidstvo právo bojovot proti fašismu, mělo právo bojovat proti komunismu, což jsou nejzrůdnější ideologie postavené na levicových myšlenkách.

Chile byla ekonomicky na dně a bez potravinové pomoci by nevydržela... to je fakt.
Po likvidaci komunistických zločinců a liberalizaci trhu šla ekonomicky nahoru... to je tak fakt.

A ty tvoje Jasánkovské bláboly, ty jsou opravdu jenom k smíchu.Je vidět, že pro rozumy si chodíš ke Grebeníčkovi.
17. 08. 2011 | 12:23

Viola napsal(a):

hordubal - mohlo by se to pojmenovat vlastizrada. Mašínové zradili svou vlast zběhnutím k nepřátelům napřed Němcům a potom Američanům.
17. 08. 2011 | 12:24

Karel Mueller napsal(a):

historie:

Příspěvky jsou čím dál víc nenávistnější a hysteričtější.

Jedním z možných důvodů je to, co jste napsal, si přispěvatelé
uvědomují.

Dnes se i v renomovaných finančních kruzích mluví o tom, že Marx se "častečně nemýlil" ...
17. 08. 2011 | 12:27

Béda napsal(a):

K.Mueller,

jak říkával Béďa Engelsů, holt to je ta dialektika. Kája má pravdu, má úplnou pravdu, Kája ani náhodou nemá pravdu, Kája má částečnou pravdu...

PS: a přitom ty procesy běží podle šablony kterou Kája detailně popsal již v 19. století.
17. 08. 2011 | 12:33

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajsi,

Chile je jiná kapitola. Tam to nutně spělo k občanské válce, kterou by levice stajně prohrála, z důvodů mezinárodně-politických i vnitropolitických. A při mentalitě lidí v JA by ta válka stála za to - v tomto smyslu Pinochet Chile opravdu zachránil. Tentýž Pinochet ovšem poslal blahopřání Jaruzelskému k záchraně národa ...

Ale kdyby jste JA navštívil, tak by jste viděl zcela jiný svět, který neznáte ani z Husákova.
17. 08. 2011 | 12:34

F6 napsal(a):

nejen
dedek 17. 08. 2011 | 07:35
pane, naifko, co hulite za matros ?

politicky rezim ČR od 05/1945 do unora byla pekna TRAGIKOMICKÁ FRAŠKA, parodie, ze 100% v rezii moskvy
průjem na kvadrat,
dovzdelejte se,
17. 08. 2011 | 12:36

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Ano, Marx se částečně nemýlil. Asi jako "...hodiny které nejdou, ukazují 2x za den přesný čas"...
Nicméně dovolávat se Marxe, když se lítá na Měsíc ? Parní stroj taky ušetřil lidem spoustu dřiny a dnes je překonán.
S Tvým příspěvkem (tudíž samozřejmě i s "historie") souhlasím.
17. 08. 2011 | 12:41

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Že má Kája v kritice pravdu si myslely mnohé nejbrilantnější mozky až do poloviny dvacátého století. Pak se po vzniku sociálních států začli domnívat, že je kapitalismus natolik pružný, že se s kritikou dokáže vypořádat ...

Tenkrát ano ... existoval smrtelně nebezpečný konkurent a západ nechtěl pohrát. To ale patří minulosti. Dnes nad tou Kájovou jasnozřivostí zase kroutí hlavou.
17. 08. 2011 | 12:44

Vlkodav napsal(a):

Ali:

Se zdenekb se dá diskutovat, doporučuji vyzkoušet smír. Je sice ostřejší, ale je schopen i sebereflefe a uznat Vaši prvdu, pokud se vy budete chovat stejně.
17. 08. 2011 | 12:44

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller:

Zachránil ji i ekonomicky. To nemůžete popřít.
17. 08. 2011 | 12:47

Karel Mueller napsal(a):

SuPe,

on toho napsal trochu víc a závažnějšího, než aby to bylo možné jen tak lehce bagatelizovat.

I dnes platí geometrie antických Řeků stará přes dva tisíce let... pokud bych šel do extrému.
17. 08. 2011 | 12:47

jozka napsal(a):

Teda Rumcajs, takova kudla do zad kamaradu SuPovi (ad slapka), to se jen tak nevidi :-)
17. 08. 2011 | 12:48

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajsi,

nepopírám, nejen ekonomicky. Napsal jsem to jasně.
17. 08. 2011 | 12:50

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
S tou geometrií mě to taky napadlo. Všechno se ale vyvíjí. Škoro škoda, že téma je o něčem jiném. Stejně ale mi přijde zábavné, když se Karla začnou dovolávat finanční kruhy dneška (jak jsi podotkl), které mají na svědomí ty největší zásahy k nefunkčnosti.
17. 08. 2011 | 12:52

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller:

Které mozky ?
Nemáte na mysli Vám blízké lidé jako byl Openheimer ?

Při vší úctě k těmto lidem a k Vám... ti lidé povětšinou nejsou schopni realistického pohledu na svět. Život tráví ve zcela jiném světě. Uznávám, že o hodně hezčíM, než je ten náš, ale přeci jenom jiném, než je ten reálný.
17. 08. 2011 | 12:52

Rumcajs napsal(a):

Jozka:

Co tím myslíš ?
17. 08. 2011 | 12:54

Karel Mueller napsal(a):

Těch bylo Rucajsi daleko víc a z jiných oborů ... :-).

Víte, Vy si obvykle představíte lidi jako Openheimer jako nějaké pošuky zahrabané ve své oboru. To je omyl, tihle lidé z absolutní špičky bývají nesmírně všestranně vzdělaní a vidí dál.

Kdybych měl vybrat největšího matematika všech dob, tak bych asi váhal mezi Gaussem a Eulerem. Euler byl jak bytost z jiné planety, asi nejgeniálnější mozek všech dob. V hlavě tisíce knih a nic nezapomínal. Kompletní znalosti snad ze všech oborů od cizích jazyků a antické literatury po botaniku.

To bych byl jinde, chtěl jsem tím říct, že se mýlíte.
17. 08. 2011 | 13:05

jozka napsal(a):

Zkus si tu diskusi precist .-)
17. 08. 2011 | 13:05

krajan napsal(a):

Ahoj Rumcajsi,
zase jsi mne dojal i v tak vážné diskuzi.A proto se ptám: Máš nějakou myšlenku z vlastní hlavy, anebo všechno opisuješ s Mladé fronty (pardon: iDnes, MFDnes a jiný škvár)? Kolik ti bylo let,když mladí Mašíni hrdině zašlapávali pověst svý rodiny a bezpochyby skvělýho otce?
17. 08. 2011 | 13:10

Marcus Agrippa napsal(a):

Mašínové budou asi lidi zajímat ještě dlouho - především proto, že je tam dost podivností. Ale spíš mě zaujalo, že do Ameriky jede jako jeden z mála A.Vondra. Čekal bych spíš zástupce tzv.třetího odboje. Právě A.Vondra - politik kterého korupce přímo zbožňuje?! Pokud teda někdo vnímá Mašíny jako hrdiny - není to spíš ostuda, aby je oceňoval někdo jako je právě A.Vondra?
17. 08. 2011 | 13:13

jozka napsal(a):

MA:

Proc? Svuj k svemu. Vondra akorat nikomu nerve z ruky kver a castka je v nasobcich, jinak jsou si rovni.
17. 08. 2011 | 13:16

Pereira napsal(a):

Zeptám se znovu:
prosím jak konkrétně Mašínové bojovali proti režimu?
Je tu hodně jejich příznivců takže zkuste uvést nějaké konkrétní příklady jejich odboje.
17. 08. 2011 | 13:21

Pereira napsal(a):

Marcus Agrippa:
přesně.
1) kolem Mašínů je opravdu mnoho nejasností
2) Mašín označil Chartisty jako prorežimní strukturu, takže když tam jede Vondra, který je navíc zapleten do rozkrádaček, je to dvojnásob vtipné
17. 08. 2011 | 13:32

demagog napsal(a):

Pereira
Já si dovolím špitnout, že vlastně před svým útěkem nebojovali. Jen si opatřili zbraně a šli. Všechen ten boj proti komunismu jim vlastně přišili komunisti a estébáci až dodatečně, po jejich svobodném odchodu.
Divné je mi jen to, že to Mašínové komunistům odsouhlasili. Jak už tu někdo prohlásil, jsou kolem jejich života divné okolnosti.
17. 08. 2011 | 13:32

Olda napsal(a):

HAWK

Pan Pehe přeci ve svém textu, ani jinde, nekritizuje, že si Mašínové chtěli Mašínové obstarat zbraně, nebo dokonce, že chtěli bojovat s komunistickým režimem. On pouze kritizuje, pokud tomu správně rozumím, že přitom zabíjeli, když vůbec nemuseli. Svázaného člověka určitě podřezávat nemuseli, a nejspíš ani nemuseli zastřelit účetního. Nebyla to žádná přestřelka mezi ozborjenýmimuži, oni ty dva prostě popravili.
17. 08. 2011 | 13:47

Rumcajs napsal(a):

krajan:

Všechno je z mé hlavy krajane.
Jsem na ní pyšný.

K.M.

Na tom se neshodneme. Představa, že člověk s praxí ve vedoucí funkci dokáže
jen na chvíli uvěřit blábolení K.M., je pro mě naprosto nepochopitelná a nepředstavitelná.
Pár lidí se "Super" mozky znám a tito lidé jsou v běžné praxi a komunikaci s kolektivem většinou totálně mimo mísu. U těch bych to dokázal pochopit.
17. 08. 2011 | 13:47

Rumcajs napsal(a):

K.M.

Není K.M jako K.M.

Abyste se náhodou neurazil.
17. 08. 2011 | 13:49

šlapka napsal(a):

SuP napsal(a):
šlapka -
..."Pojmy jako " Chile je na tom zase dobře díky Pinochetovi "..." jste vyčetla kde? Jedna taková už tady je, co si upravuje cizí výroky, aby odpovídaly jejímu intelektuálnímu hodnocení.
17. 08. 2011 | 12:10
--------------
O tobě - SuPe je přeci známo že máš děravou hlavu.
Ale proč to ventiluješ na veřejnsoti to nechápu.

Apropo - proč ses vůbec ozval ty ?

---------------
Rumcajs napsal(a):
Mě se skrze Mašíny vybavil generál Pimochet.

V Chile těsně vyhrál volby marxista Allende. Během jeho řádění (zestátňování soukromých podniků, daň z nadměrného zisku,násilné zabírání půdy státem... nepřipomíná vám to žvatlání místních levounů ?)se tato země stala závislá na potravinové pomoci a ekonomiku postihla silná inflace. Z celkem prosperující země udělali levičáci (Jak je je jejich dobrým zvykem) zemi chudáků, kde byla většina obyvatel ohrožena hladomorem.
Odborné odhady hovoří o statisícových obětí hladomoru, pokud by řádění marxisty Allendeho pokračovalo a kdyby ho nezastavil Pinochet.

Co se dělo během puče všichni víme. Jenže během své vlády měl Pinochet až 70% podporu obyvatelstva a na jeho pohřeb se přišli rozloučit desetitísíce lidí.
I on jednal nekompromisně jako Mašíni. Akorát, že jemu se podařilo zemi zachránit.

Čest jeho památce !
16. 08. 2011 | 16:46
------------------------------------------

Zeptej se teda svého kámoše - jakk to myslel.
A příště mě nezdržuj svými přihlouplými dotazy.
Apropo - když fouká silný vítr - jak to děláš ? To si ty díry ucpeš vatou ...nebo co ? Dyť ti tam může vletět třeba listí, nebo papír...co když pak někde začne hořet ?

Karel Mueller
Váš problém je, že se na historii díváte stejně jako Rumcajs. S tím jeho "Kdyby".
Historie jsou fakta. Fakta někdo stvořil a stvořil je v procesu prosazování svých zájmů. Blog je mj. o legalitě a efektivitě použitých prostředků. I Hitler pozvedl Německo z bídy hyperinflace a hypernezaměstnanosti. Například.
KLdyž někdo dialektiku nezvládá, protože je to hlupák (Rumcajs) - to nevadí. S tím se stejně nedá nic udělat.
Horší je, když ji nezvládá člověk, který na to má.

Maucta a howgh.
17. 08. 2011 | 13:50

demagog napsal(a):

Hele Rumcajs,
kdyby na tebe Einstein vyblábolil všeobecnou teorii relativity, taky by byl se svým Super mozkem mimo mísu? Jenom proto, žes ho nepochopil?
17. 08. 2011 | 13:53

dedek napsal(a):

To F6. Obávám se, že nejsem ten, kdo se potřebuje dovzdělat, že naifko!!! ( vzdělanější píší naivko)A pokud vím, tak na státní správu poradci z KGB v té době ještě nedosáhli a KSČ stále ještě takový vliv neměla na rozdíl od konce roku 1947 kdy se vše eskalovalo. Ale v roce 1946?
17. 08. 2011 | 13:56

Rumcajs napsal(a):

demagog:

Jak jsi na tohle přišel ?
17. 08. 2011 | 13:56

Rumcajs napsal(a):

Šlapka:

Neučilas ty ML na VŠ ?
Tam se to dialiktikou jenom hemžilo. A chytrý ty holky byly asi jako ty.
17. 08. 2011 | 13:58

zdenekb napsal(a):

ali:

Nechci to tu zatěžovat osobními spory a výčitkami, co kdy kdo komu. Ale věc se měla následovně:

Včera:
Ukázkový snob honolulu hezky světácky (je přeci emigrant v jůesej, nikoliv pouhý Čech!) "ocitoval" mj. názor, že "Češi byli vždy prdolízci nebo zlí páni. Nebo bezpáteřní prostituti". Vy jste nadšeně reagovala: "Krásně napsáno". A tak jsem se osmělil zeptat: "Ali, ráčíte být prdolízek nebo zlá paní?!? Nebo snad bezpáteřní...."

Dnes jste napsala:
"kdo se snaží očisťovat komouše a bolševiky, sám má pokřivenou páteř a myšlení..každý totalitní režim nese nevinné oběti, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Odsoudit bratry jako vrahy a následně opěvovat komunisty je odporné..."
Protože tu komunistické zločiny nikdo neomlouvá ani neopěvuje, měl jsem za to, že to bylo určeno už lidem, kteří mají Mašiny za vrahy. Pokud ne, omlouvám se.

Jsem rád, že jste mi "odpustila", na morální nože jste tedy jednoznačný vítěz. Já už se o vás dál otírat "hloupými, zbytečnými a frustrovanými" reakcemi nebudu, slibuju.
17. 08. 2011 | 14:04

demagog napsal(a):

Rumcajs,
jen jsem vycházel z tvého tvrzení ve 13:47
"Pár lidí se "Super" mozky znám a tito lidé jsou v běžné praxi a komunikaci s kolektivem většinou totálně mimo mísu."
Takže Einstein asi nepatří mezi těch pár supermozků, co znáš. Sorry!
17. 08. 2011 | 14:10

JC napsal(a):

Ale no tak,
Špioni celého světa jsou svými vládami považování za elitu a sklízejí vyznamenání.
Přitom mnohdy používají podobných metod jako Mašínové.
Vzpomeňme kapitána Minaříka a jeho bombový útok na Radio Svobodná Evropa.
17. 08. 2011 | 14:11

SuP napsal(a):

šlapka -
..."Apropo - proč ses vůbec ozval ty ?.."
Hledej šmudlo!
17. 08. 2011 | 14:11

dedek napsal(a):

Hawku. V té době nebyl žádný problém se zaopatřením zbraní, protože po válce jich bylo u lidí naprostý dostatek. Takže vaše přiblblé dotazy na pana Pehe jsou opravdu ubohé. A to, že je lidé mají do dnes je také pravdou. Stačí se podívat na dvě amnestie od revoluce, které se týkali zbraní. Podívejte se do statistik, kolik jich bylo odevzdáno, a věřím, že jich tu ještě kupa zůstala natož dva roky po válce, kdy v roce 1946 udělali kvůli nim první krádež. To svědčí o tom, jak jim kdo věřil. A věřte, že ani za komančů nebylo tžké něco sehnat.
17. 08. 2011 | 14:15

SuP napsal(a):

demagog -
Co je k nepochopení na Einsteinově teorii relativity? To zná každé malé dítě - Když hodíš klacek potmě, je kratší, čím rychlejc letí. Mimochodem, ani já jsem ho neviděl při práci s kolektivem .....
17. 08. 2011 | 14:18

demagog napsal(a):

SuP
Fakticky? Já myslel, že je to o té holi, co do vody ponořená, jeví se relativně nalomená!
No to jsou věci.
17. 08. 2011 | 14:24

Rumcajs napsal(a):

demagog:

Máš zajímavou logiku. Pokud vím, tak proti OTR jsem nic neřekl. A pokud vím, i o Einsteinovi koluje lecos. Například, že byl autista.
17. 08. 2011 | 14:30

demagog napsal(a):

Rumcajs
To nic, jen jsem si spletl Einsteina s Alzheimerem. Kdo se má v těch Vídeňácích vyznat.
Budu si muset koupit nový diplom jaderného inženýra. Možná to pomůže.
17. 08. 2011 | 14:47

SuP napsal(a):

demagog -
S tou holí to bylo ve sbírce zákonů už když se narodil.

Ale zpátky na stromy! Jak se zdejší kritici a š´tourači v odbojové činnosti Mašínů srovnávají s počtem skutečně bezbranných civilů, které zastřelili hrdinní ozbrojení pohraničníci, dnes se státním důchodem a mnozí i s vyznamenáním?
6:600 ? Jasně pohraničníci stříleli 40 let, Mašíni jen několik měsíců. Tak tohle neberu.
17. 08. 2011 | 14:50

Rumcajs napsal(a):

demagog:

No jestli jsi jaderný inženýr, tak za nic nemůžeš. S dvěma jsem byl na vojně.
1 si vzal o 20 let starší ženskou a druhý mi tvrdil, že do 5 let budou ve městech topit malými jadernými reaktory.

Už je to 20 let, co mi to tvrdil.
Vidíš - normalní "magoři" !!!
17. 08. 2011 | 14:58

JanaH napsal(a):

Dobrý den všem diskutujícím, přes množství příspěvků mi tady chybí jedno téma a to omluva. Nikdy, ani náznakem nedali Mašínovi najevo že je jim líto že zabíjeli, líto lidských životů. Naopak, zarytě stáli na svém, všechno udělali dobře a zabíjet museli. Přece je možné, po tak dlouhém čase, nahlédnout na své jednání a zhodnotit co bylo nutné udělat a co ne. A pokud došli k názoru že všechno udělali dobře tak proč neprojevit lítost nad mrtvými. Ale to ne! To by v nich musela být troška pokory a z toho je opravdu nikdo nemůže podezírat. Oni byli ti jediní spravedliví, všichni ostatní byli přisluhovači režimu.
Podotýkám že komunisté mi z politických důvodů zavřeli tátu a zničili celou moji rodinu a mě dětství, nemám jediný důvod se na ně dívat s pochopením. Ale dokonce už i oni se omluvili za padesátá léta. Kvůli té pýše a zatvrzelosti mi nepřijde vhodné nějakým způsobem Mašíny vyznamenávat, přijímat jejich způsob myšlení.
17. 08. 2011 | 15:10

zdenekb napsal(a):

JanaH:

Děkuji.
17. 08. 2011 | 15:13

Vlkodav napsal(a):

JanaH:

No já mám pocit, že Mašínové nebyli "normální" jako zbytek populace. proto by taky jejich čin nebyl osamocen. Takže jejich povaha, tak jako povaha každého "revolucionáře, teroristy, disidenta, apod.." je jiná.

Proto je jejich čin na jednu stranu posuzován jako odboj a na druhou stranu jako zbatečné násilí na nevinných lidech.

Takže docela chápu, že se neomluvili ze dvou důvodů:
1/ Omluvou by vlastně nepřímo přiznali vinu
2/ Oni nemají povahu na omluvu, kdyby ji měli, nikdy by to neudělali
17. 08. 2011 | 15:22

demagog napsal(a):

JanaH
Taky děkuji, že jste odhalila pravdu.
Všichni tu nenávidí jak komunisty tak i Mašíny a někteří navíc i polistopadové demokratické zloděje.
Inu, co naděláš?
17. 08. 2011 | 15:24

Zbyněk napsal(a):

Skupina bratří Mašínů jsou hrdinové, jaké tato země nikdy neměla a také hodně dlouho mýti nebude. Zvítězili nad armádami a policejními sbory Československa, Německa i armádou Rudou v Německu usídlenou.To nedokáží ani americká speciální komanda, perfektně vycvičená. Mašínové byli samouci a proto všechna čest.Je nejvyšší čas, aby nějaký schopný režisér toto hrdinství přivedl na filmové plátno. Mašínové, bylo komando patřící k naprosté špičce, tak proč se snimi nepochlubit.
17. 08. 2011 | 15:30

pgjed napsal(a):

To Veverka a Béda:

No hlavně že SNB chránila všechno možné hlavně proti těm, kteří naprosto nic neprovedli a zabíjela sice naprosto nevinné a nezůčastněné, ale naprosto humánními prostředky, třeba umlácením k smrti. Je bezva, že se najdou tak stateční neideologičtí obhájci, této hrdiné a humání činnosti SNB a ostatních orgánů lidově demokratické ČSR.

Víte hoši, vy jste oba zřejmě velmi mladí a o té době nevíte ani prd! Myslím, že by úplně stačilo, kdyby si pro vás v noci taková SNB v noci přišla, naložila vás jen z nejnutnějšími osobními věcmi na erenu a zavezla vás dio nějaké rozbořené paluše v pohraničí, se zákazem opustit nové bydliště a tam vás nechali bez prostředků beze všeho a vaše hospodářství věci, mayjetek, důmsi rozebrali souzí z OV KSČ. To byste se na to dívali úplně jinak. To mně věřte!
17. 08. 2011 | 15:34

žena napsal(a):

JanaH

Souhlasím s Vámi. Jen pro dokreslení sem dávám odkaz z blogu pana Komárka na rozhovor s C.Mašínem.

http://zpravy.idnes.cz/ctirad-masin-komunisty-jsme-zabijet-chteli-na-co-bychom-meli-zbrane-1f4-/domaci.aspx?c=A110815_144259_domaci_js
SuP
"Jak se zdejší kritici a š´tourači v odbojové činnosti Mašínů srovnávají s počtem skutečně bezbranných civilů, které zastřelili hrdinní ozbrojení pohraničníci, dnes se státním důchodem a mnozí i s vyznamenáním?"

Srovnávám či spíš nesrovnávám se s tím stejně. Zemřeli lidé.
Mašíni byli už taky vyznamenáni - od Topolánka dostali Plaketu předsedy vlády České republiky.
17. 08. 2011 | 15:34

zdenekb napsal(a):

Zbyněk:

Žádný strach, film, pokud vím, už se chystá...

A Michal David už má určitě v šupleti muzikál. Možná dojde i na staré hity. Při podpalování stohu tak Dan Hůlka možná zanotuje "Když se podaří, co se dařit má" a ve finále zapěje Pepíček Laufer "Díky Vám, chlapíci stateční"...
17. 08. 2011 | 15:35

Béda napsal(a):

Zbyněk,

(příspěvek Bédovi u A.Alvarové):
"Oba synové se chtěli stát vojáky z povolání. Po válce se proto starší Ctirad dobrovolně přihlásil do tehdy vznikajícího 1. čs. praporu Jiřího z Poděbrad. Mladšímu Josefovi se dostat do armády povedlo až po roce. Během letních prázdnin byl přijat do 1. dělostřeleckého pluku v Ruzyni.

Ctiradova žádost v roce 1948 o přijetí na vojenskou akademii byla pro jeho buržoazní původ zamítnuta. Naštěstí se však, i když s obtížemi, dostal na pražskou techniku. Josefovi nebylo dovoleno dokončit střední školu a stal se řidičem u správy státních lesů v Jeseníku. Se svým snem o kariéře vojenského pilota se musel rozloučit.

V tomto období se odehrála důležitá událost, který měla pro další vývoj velký význam. Ctirad, díky svému zaměření a z něho plynoucímu členství ve Svazu brannosti (předchůdce Svazarmu), byl vyzván k účasti na kurzu , který byl pořádán touto organizaci spolu se ČSM v Poděbradech.

Vybrané dělnické kádry a on, jako jediný středoškolák, zde byli školeni v záškodnických dovednostech. Přepadávání vlaků, kladení náloží, vyhazování tratě, boj muže proti muži, usmrcení protivníka, přepad hlídek apod. Vysloveně teroristický kurz, vedený partyzánem - členem KSČ.

Ctirad Mašín tak získal oprávnění pro funkci instruktora partyzánského výcviku. Tehdy již tušil, jak se mu nabyté vědomosti mohou v budoucnu hodit."

Nezdá se vám to poněkud podivné?
- v r.1946 ukradnou zbraně, bůhví proč?
- pak jdou do armády, jeden chce na vyšší armádní školu v r. 1948!!! (proč chtěl jít na takovýto typ školy po převzetí vlády komunisty?)
- matka vstupuje do KSČ, kluk jde na vejšku - co buržoasní původ?
- pak jde do specializovaného kurzu pro záškodníky (co buržoasní původ?)...
17. 08. 2011 | 15:38

Zbyněk napsal(a):

zdenekb
Děkuji pěkně, nějak mi to uniklo.Budu se na něj těšit.
17. 08. 2011 | 15:45

zdenekb napsal(a):

http://www.lidovky.cz/chysta-se-film-o-bratrech-masinovych-dv1-/ln_kultura.asp?c=A110813_165716_ln_kultura_mc
17. 08. 2011 | 15:48

Zbyněk napsal(a):

Bédo
Děkuji, ani to jsem nevěděl, přiznávám, že mé vědomosti jsou poměrně mělké. Mám radost že jste je tak dobře vycvičili.
17. 08. 2011 | 15:53

pv napsal(a):

Béda, Marcus Agrippa, Karel Mueller

Pánové, vy se snažíte dokazovat, že stalinistický režim v 50. letech byl režimem legitimním. To je na stejné úrovni jako popírání holocaustu. Je to obhajování ideologie zaměřené na potlačování práv a svobod občanů. Nic vám sice nehrozí, ale zkuste si jen teoreticky představit, že by s vámi dnešní demokraticky zvolení představitelé uspořádali monstrproces jako s Miladou Horákovou a pověsili vás. Považovali byste takový režim za legitimní?

Také nacisté se holedbali, že se v Německu dostali k moci zákonnou cestou.
17. 08. 2011 | 16:07

Béda napsal(a):

pv,

mohl byste konkretizovat? - nejlépe citátem. Předem Ď..
17. 08. 2011 | 16:11

Ivan napsal(a):

Táži se stále, co to za lidi sedí ve vládě. Jak může být slušný člověk ve vládě vedené neschopným premiérem ? Odpověď je jednoznačná, když jde o peníze, hanba nezná hranic. Fuj!.
17. 08. 2011 | 16:26

Vandal napsal(a):

jak napsal výše Zbyněk, skupina bratrů Mašínů jsou naprosto výjimečný fenomén. To, co dokázali, že se prostříleli do amerického sektoru v Německu, bylo něco naprosto nevídaného. V Německu po nich šlo 20 tisíc policistů. Ohledně jejich činů při opatřování peněz a zbraní - nevěřím tomu, co "vyšetřila" STB.
Bolševici zatím jako jediní v historii dovedli vyšetřování k úplné "dokonalosti", dokázali "přesvědčit" naprosto nevinného člověka, aby se přiznal k těm nejhorším zločinům, a pak ještě sám pro sebe požadoval trest smrti! Tak to nedokázali ani němečtí nacisté, a to byli nějací kabrňáci. A ještě bych rád dodal, že je pro pochopení jejich činů, jakkoli kontroverzních, nutno vždy respektovat kontext doby, ten, kdo tady nastolil teror, byli bolševici. Ty události nelze hodnotit dnešníma očima. Musí zůstat v kontextu doby.
17. 08. 2011 | 16:27

žena napsal(a):

Vandal
"Ty události nelze hodnotit dnešníma očima. Musí zůstat v kontextu doby."

Nebýt návrhů na vyznamenání Mašínů, asi málokdo by si na ně vzpomněl. Už dostali Plaketu od Topolánka, takže to by mělo být až dost.
17. 08. 2011 | 16:38

Brinda, Boskovštejn napsal(a):

Měli by být svatořečeni a nebo aspoň pokropeni svěcenou vodou.
17. 08. 2011 | 16:41

Béda napsal(a):

Vandal,

obávám se, že zajatci na Guantanámu patří v tomto smyslu ke stejné sortě lidí. Vůbec bych se nedivil, kdyby se někteří z nich po demokratickém výslechu přiznali i k osobnímu ukřižování Ježíše Krista, atentátu na Františka Ferdinanda DÉste, atentátu na Pavla 6., k zastřelení Kennedyho i jeho bratra.

Pokrok nezastavíš.
17. 08. 2011 | 16:45

Dáša napsal(a):

Takový Komenský, když na protest opouštěl Čechy, nic neukrad, nikoho nezabil a zemi opustil bez střelby. Formát. To tihle, to byli skřeti.
17. 08. 2011 | 16:51

Vlkodav napsal(a):

Dáša:

jo jo, naši hrdinové jsou ti co stáhli ocas, ti co ukázali koule to být nemůžou. Proč asi?
17. 08. 2011 | 16:59

zdenekb napsal(a):

Vandal:

Člověk prodstupující mučení se doznal k čemukoliv vždycky.
Od středověku dodnes.
Že jde o nějakou specialitu komunistů je čistokrevné plácání.
17. 08. 2011 | 17:04

Dáša napsal(a):

Vlkodav
To je zkrátka filozofie. To byste nepochopil.
17. 08. 2011 | 17:07

Vlkodav napsal(a):

Dáša:

"Vlkodav
To je zkrátka filozofie. To byste nepochopil."

Děkuju za Vaše hodnocení mé osoby. K tématu by něco nebylo? Asi ne :(
17. 08. 2011 | 17:09

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

Nedivte se, že na téma stažení ocasu či ukazování koulí s vámi slušné dámy diskutovat nebudou... :o).
17. 08. 2011 | 17:25

Vlkodav napsal(a):

zdenekb:

No myslíte že tyto termíny nejsou vhodné? Pokud nebylo pochopeno, že jde o expresivní výraz který s erotikou nemá co společného, pak se omlouvám.
17. 08. 2011 | 17:28

Karel Mueller napsal(a):

Šlapka:

Ale jděte :-). Dívat se na dějiny dialekticky znamená především ve vzájemných souvislostech.

Nemyslím si, že bych proti tomu hřešil.
17. 08. 2011 | 17:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy