Názorový teror úředníků, aneb Slabost politiky

26. 08. 2011 | 09:13
Přečteno 6547 krát
Skutečnost, že v České republice už několik měsíců veřejný prostor ovládají často skandální vyjádření vysokých státních úředníků, zatímco politici se nad výroky úředníků neproduktivně hádají či jsou dokonce ochotni bojkotovat jednání vlády, potvrzuje, že politika, jako odpovědná artikulace veřejných zájmů, v čemž mají hlavní roli hrát politické strany, je v České republice v rozvalu.

O tom, jak je politika u nás slabá, svědčí už prostý fakt, že od vzniku České republiky, tedy za posledních zhruba 18 let, strávila země třetinu času v zajetí různých nepolitických aranžmá, která skutečnou politiku postavila za postranní čáru. Řeč je o čtyřech letech opoziční smlouvy a úřednických vládách Josefa Tošovského a Jana Fischera.

Ač jsou skandály okolo výroků úředníků, jako je Ladislav Bátora na ministerstvu školství či Petr Hájek a Ladislav Jakl v prezidentské kanceláři, částečně nafouklé absencí hlubších politických debat během letních dovolených, problémem je i slabost politických elit.

Příčin tohoto jevu lze najít celou řadu, včetně komplikované národní historie, nebo postupné privatizace slabých, neduživých politických stran do rukou zákulisních ekonomických zájmů.

V konkrétnější rovině sehrává negativní roli i prezident, jenž, jak před časem upozornil Nejvyšší správní soud ve sporu Václava Klause se soudním čekatelem Petrem Langerem, je vlastně především nejvyšším státním úředníkem, a podle toho by se měl chovat.

Jenže slabost stranické politiky katapultovala ústavně neodpovědného, parlamentem voleného prezidenta do role jakéhosi „superpolitika“, který nejen ovládá veřejnou debatu, ale také, obrazně řečeno, zachází s vládou a jejím premiérem jako s neposlušnými žáčky. Politici se i v situacích, kdy se prezident pohybuje na hraně ústavnosti a dobrých mravů, vzmůžou jen na občasné brblání, halené ovšem do jakési„povinné“ úcty k prezidentskému majestátu.

Jestliže může beztrestně „dělat politiku“ nejvyšší státní úředník, nelze se divit, že politiku dělají i úředníci na nižších patrech, zejména ti s prezidentem spojení. Jestliže se prezident nebojí pronášet často skandální výroky, které vzbuzují pohoršení i v zahraničí, a vládní i parlamentní politika to dovolí, proč by se ve skandálních výrocích a „kreativních“ výkladech svých rolí, nepředháněli i úředníci, o kterých sice někteří politici pohrdlivě mluví jako „subalterních“, ale zároveň nejsou schopni rázného činu, který by tento stav ukončil?

Paradoxní je, že problém přitom souvisí i se snahami politických stran státní správu kontrolovat, takže odkládají přijetí zákona o státní službě, který by nastavil pro úředníky jasnější pravidla.

Především jde ale o to, že pokud nebudou „dělat politiku“ politické strany, budou ji dělat třeba z řetězu utržení státní úředníci, anebo uvolněný prostor obsadí „občanská“ sdružení, jako to nyní vidíme třeba v případě Bátorovy iniciativy D.O.S.T. Přitom občanská společnost by neměla v normální demokratické zemi politiku přímo dělat, ale politice jenom nabízet korektivy a inspiraci.

Rehabilitovat politiku ovšem nebude bohužel v České republice snadné, protože by se musela především změnit samotná politická kultura. A to je běh na dlouhou trať. Jenom doufejme, že české demokracii přitom nedojde dech.

Právo, 26.8.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RA napsal(a):

Pehe,ty jsi se už dočista pomátl, prezident je" nejvyšší úředník" a má dělat, co chceš ty a tví pravdoláskoví soudruzi ? Nesaháš mu po kotníky a ta vaše strategie s jeho umlčením , ta vám očividně nevyšla právě proto, že iteligencí jste někde o dvě patra pod ním. Nehodí se vám jeho názory na Evropskou unii, oteplování, protože vše, na co poukazoval, je pravda a ukázalo se, že jste všichni, a ty obvzlášt, Pehe,lhali a lhát chcete i nadále tak,jak to máte vy, Havlobolševici ve zvyku.
26. 08. 2011 | 09:26

ghándí napsal(a):

politika je v české republice v rozvalu asi 15 let. je to především díky tomu, václav havel a jeho kamarádi v ustavnim soudu zablokovali většinový volební system, který by generoval alespon trochu stabilní vlády. vzpomenme si na rozval české politiky za vlády čssd, kdy se premieři střídali jako na běžícím pásu a socani vládli jenom díky zkorumpovaném alkoholikovi kottovi. tahle vláda má zatím dobré výsledky, schvaluje reformní zákony, české republika dostala o dva stupně vyšší rating.
26. 08. 2011 | 09:27

David napsal(a):

Vážení přátelé - POZOR! POZOR!

Je s námi sprostě manipulováno!!!

Co se může stát?

Schválně, už na konci prázdnin 30. srpna začíná účelově a psychologicky velmi promyšlená akce.

„Mimořádná“ 22. schůze Poslanecké sněmovny.

Na programu toho má velmi mnoho, zejména i definitivní schválení řady důležitých zákonů, týkající se daňové, zdravotní a důchodové reformy.

Výsledkem bude, že do konce září budou tyto šílené zákony schváleny. Opozice převálcována silou.

Přitom v září se budeme všichni ještě veselit a užívat si posledního pěkného počasí, prostě chléb a hry. Efektivita případných demonstrací v září je z toho důvodu minimální.

V říjnu, když bude vše schválené, žádné demonstrace odborů už nebudou mít smysl, a to i kdyby jejich výsledkem byl pád vlády.

Než se odbory a opozice prostě rozhoupou k nějaké protestní akci, tak bude vymalováno.

Jednou schválené zákony už nikdo nezruší.

Špinavá práce bude odvedena!

Nesmíme zapomenout i na zpropadené VeVerky, které za všechno ponesou největší díl odpovědnosti, protože ony byly tím jazýčkem na vahách, který vše rozhodl.

VeVerky přitom právě v září budou v pěkných troskách, v době tak důležitého schvalování zákonů.

Jejich guru a hlavně schizofrenní „tvrdo-měkký“ vyjednávač bude vydán k trestnímu stíhání, čímž mu bude pozastaveno i členství ve straně. Zlobivé dítě - VeVerky - budou konečně s definitivní platností paralyzovány.

Geniální a současně i šílený chemik se bude chechtat, až se za břicho bude popadat, jak s obyčejnými lidmi vyčůral a nám zbudou jen oči pro pláč.

Šílený chemik a spol. dál nebudou muset chodit ani na jednání vlády, protože vláda už bude moci klidně padnout.

I kdyby se po nových volbách TOP 09 do sněmovny nedostala, tak za tu špinavou práci má šílený chemik se svým drábem jistou dividendu od podnikatelské sféry v podobě klidného a bezstarostného stáří na Bahamách.

Kauza Bátora byl od šíleného chemika přímo geniální šachový tah, jak odvést pozornost od toho podstatného a ještě k tomu se vyhnout přímé odpovědnosti.

Navíc se i v budoucnu bude moci vymluvit, že on návrhy na vládě vlastně neschvaloval, a že za to vše špatné ani nemůže. On pouze navrhoval, kdežto ODS a VV schvalovaly, a tudíž mají tu rozhodující přímou odpovědnost.

Prostě ODS a VV skočily zkušenému dinosaurovi a šílenému chemikovi pěkně na špek.

No, není ten šílený chemik vlastně génius?

Takovou šachovou partii mohl rozehrát snad jen samotný ďábel.
26. 08. 2011 | 09:27

Olda napsal(a):

RA
Pan Pehe pouze cituje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který ve svém rozsudku vyložil i postavení prezidenta. Panu prezidentovi nikdo nebre jeho názory na cokoliv, ale p. Pehe má bohužel pravdu: dokud je prezidentem,ať si svoje názory nechá pro sebe, a hájí názory, které schválí vláda. Tak by to mělo být podle ústavy.
26. 08. 2011 | 09:31

neo napsal(a):

David,

můžete být prosím konkrétní? Jaké šílené zákony budou schváleny?
26. 08. 2011 | 09:42

dalimír napsal(a):

Pane Pehe o žádné demogracii u nás nevím natož tak aby ji došel dech ! Tenhle stát již od formálního konce kom.totality ovládají jeji bývale kádrové rezervy ! Co chcete více ? Dl.
26. 08. 2011 | 09:45

zdenekb napsal(a):

Služební zákon? To jako že by se po každých volbách na ministerstva ke žlabům nedostaly party nejlepších kamarádíčků té které strany?!? Něco takového, to pan Čistý nikdy nepřipustí...

http://www.novinky.cz/domaci/210303-statni-urednici-se-zakona-o-sluzbe-nedockaji-vlada-ho-chce-zrusit.html

Pravda, ze zemí EU nemá služební zákon pouze ČR, ale my jsme byli vždycky chytřejší...
26. 08. 2011 | 09:48

Miflonides napsal(a):

Zakládá se nová strana, vy to ještě nevíte? Ta už to všechno vyřeší. Viz:
http://sedlak008.blog.cz/1108/vy-to-jeste-nevite
26. 08. 2011 | 09:55

kde je lumpík? napsal(a):

Agresivitou nadupané odbory jsou také občanská sdružení a korektivy a jiné inspirace nabízejí společně s ochromením země a chaosu.

Pehe běžte k šípku se svými antidemokratickými vývody. Zase používáte dvojí metr - jedni mohou z občanské společnosti dělat politiku rozvratu (odbory a jak se už na to teď na podzim urputně těší) a jiným to zakazujete (D.O.S.T. apod.).
26. 08. 2011 | 09:56

Občan napsal(a):

Pehe, než Vás pošlu do míst, kam slunce nesvítí, tak Vám ještě doporučím, abyste se ráčil zabývat jedním Bavorákem, co nám mmomentálně dělá "ministra" zahraničí.

Tohle podřimující individuum, které se za celý svůj život nebylo schopno naučit pořádně česky, které se poflakuje po sudeťáckých slezinách, které postupuje při své činnosti zásadně PROTI zájmům republiky a PŘEDEVŠÍM - které neustále někoho kolem sebe uráží, ponižuje, zesměšňuje, a to individuálně i skupinově. "Blbec", "prdel", "pako", "pitomec" a další vulgarity jsou běžnou součástí jeho "diplomatického" slovníku a pohazuje je zcela veřejně i na mezinárodní úrovni.

Dále nám panoptikum nabízí jednoho kybernetického Dráb(k)a, který už s jedním šíleným chemikem stihli pozurážet a na...(zakázané slovo) zaměstnance, zaměstnavatele (tedy podnikatele), odbory a část investorů. jejich výroky jsou ze stejné žumpy jako Knížovy a kupodivu to s novináři ani politiky ani nehne. Stejně jako s nimi nehne ani to, že se tahle parta chystá ožebračit většinu národa a zničit ekonomiku.

Tak, Pehe - starejte se KONEČNĚ o ty, kdo nám OPRAVDU škodí.
26. 08. 2011 | 10:05

Puck napsal(a):

Pro Davida :
Souhlasím, vše je připraveno, teď panu Kalouskovi docela slušně přihrála i agentura S&P zvýšením ratingu ČR o dva stupně.
Docela zajímavý úkaz a na Aktuálně nějaký Red Eko okamžitě využil situaci tak, že "Zvýšení ratingu vychází také z očekávaného schválení důchodové reformy." :-)
Nějak mi nevychází, že důchodová reforma sníží rozpočtový deficit, spíše naopak.
Vůbec to musí být se světovým hospodářstvím dost nahnuté, když jsme tak dobře hodnoceni přesto, že deficit vypadá hrozivě a jeho snížení bude jen zbožným přáním. Když hospodářský růst v Německu klesá a náš je přémo závislý na něm.
26. 08. 2011 | 10:08

RA napsal(a):

největší zločin Havla proti tomuto státu je zachování kontinuity komunistického práva a zakonzervování komunistických soudců na soudech jejich doživotním jmenováním. V tomto mají bohužel Mašíni pravdu a historie odkáže Havla do jednoho šuplíku s bolševickými kkreaturami.
26. 08. 2011 | 10:09

RA napsal(a):

Olda........a co s tím chceš Oldo dělat, dát prezidentovi roubík ? Přece jen byl do funkce prezidenta zvolen, takže to asi nepůjde,že. O tom správním soudu platí to,co jsem už napsal, je infiltrován komunisty a jeho rozhodnutí jsou komunismu poplatná. Nebo snad chceš, Oldo, aby prezident se podepisoval i pod věci, s kterými nesouhlasí ? Proč by to dělal ? Chceš mu snad nasadit palečnice ? Ano, to je "demokracie" , která se teď, v socialistické EU prosazuje.
26. 08. 2011 | 10:16

Občan napsal(a):

A zatímco se tady tupé pseudonovinářské stádo zástupně vyslintává k Bátorovi, vláda v tichosti schvaluje likvidaci ekonomiky i humánní společnosti jak na běžícím pásu.
Zrušeny daňové úlevy - samozřejmě v NEPROSPĚCH zaměstnanců, zrušeno zvýhodnění hypoték, připraveno zrušení kojeneckých ústavů, opět sníženy odvody podvodnikatelům a příživnostníkům na zdravotní a sociální pojištění, zvýšeny povinné odvody zaměstnancům, zrušeno danění dividend, zvýšena DPH.
Plus cikánský teror v Severních Čechách, neklesající nezaměstnanost, nepřibývající pracovní místa.

A další a další svinstva, od nichž mediální stádo odklání pozornost Bátorou. A někteří z vás jim to žerou i s navijákem...
26. 08. 2011 | 10:20

Úradníčka napsal(a):

Naivkové, co si slibujete od zákona o státní službě - Jediný výsledek bude to že u úřednického koryta nebude kamarádíček kterého si tam dovedou po volbách noví mocipáni, ale kamarádíček který tam sedí už dnes a po zákonu bude nesestřelitelný. Rozdíl nevidím. Řešení je už dnes dosažitelné - za prokázané chyby zaplatit 4 násobek hrubého platu a vyhazov pro neschopnost a prokázané chyby

Stejně blbé je žvanění o volebních systémech. Poslanecká sněmovna má co nejvěrněji odpovídat obyvatelstvu a oni se mají dohodnout a ne že budeme vymýšlet magořiny aby se někomu pohodlně vládlo, i když ho většina nechce.5% hranice je nesmysl, když někoho volí 1 % lidí, bude mít 1% hlasů ve sněmovně. Senát je úplně zbytečný. 2. komora má význam ve federacích nestejně velkých států,případně aby konzervovala moc šlechty jako v Británii. to u nás není
26. 08. 2011 | 10:29

Tupelo napsal(a):

Puck, David: muzete mi rict co by se styalo kdyby zadna kauza Batora nebyla? Kdyby se o tzv. reformach a jejich dopadech mluvilo od rana do vecera? Kdo ma podle Vas moznost zvratit reformy? Obcane? Odbory? Opozice? Vsichni najednou? Jsem pro, ale zkusili jste ty, kterych se dopady pseudoreforem (pouhe zdrazovani, podle me, ktere umi kdekdo) tykaji, dostat do ulic (moje zkusenost byla prozatim velmi spatna)? Nevim, ale asi si musi obyvatele opravdu sahnout na dno aby zvedli zadky a sli do ulic. Pokud se jim bude opravdu spatne zit, tak jejich odhodlani nezmeni ani deset batoro-kauz - akorat ze uz muze byt pozde.
26. 08. 2011 | 10:35

Jee napsal(a):

Proboha, jaképak dělení na úředníky a politiky. Vždyť je to jeden zprivatizovaný propletenec. Přece v této zemi nestojí slabí politici proti úředníkům, ale naopak si je kupují. Kauza Bátora je pouhou výjimkou potvrzující pravidlo.

Spíše můžeme mluvit o "subalterních ministrech". Když se podíváme na odměny úředníků, začínáme pochybovat o tom, kdo zde komu velí a kdo je defacto komu podřízen. Mnohdy jde o faktickou podřízenost "neschopného" politika danou jeho závislostí na úředníkovi.

Obecně se ale dá tvrdit, že zde máme komplot politiků a úředniků svázaný stranickými zájmy a korupcí.
26. 08. 2011 | 10:38

zdenekb napsal(a):

RA:

Presidentovi bych roubík rozhodně nedával.
Kdo jiný by pak dělal mluvčího Petru Hájkovi?
26. 08. 2011 | 10:38

zemedelec napsal(a):

Pane David.
Dobré a zajímavé.
Jakmile to ale bezproblémově poslanci za TOP s chválí,tak opravdu věřím že je za tím nějaká kamufláž.S těma V.V.máte pravdu,ale je smutné,že se nechají držet nad vodou Klausem.Pak může jít také o to aby všechna špína zůstala na ODS a V.V.Co když Kalousek hraje dvoji hru s V.Klausem.
Nečekat na překvapení,ať nejsme překvapeni a pak zírat s otevřenou pusou.
26. 08. 2011 | 10:45

Ládik!!! napsal(a):

Chybí definice politika a definice úředníka ve státní správě. Každý poskok na magistrátu si myslí, že je politik a z Boží vůle nadčlověk.
Státní úředník a politik ale v podstatě splývá, protože vzešel z komunistického lůna. Samozřejmě, že prošel nejlépe ze všech uchazečů obtížným a nestranným výběrovým řízením. Jsou to nejkvalitnější lidé v této zemi. Bohužel je musí někdo živit. Armáda blbců.
26. 08. 2011 | 10:46

Ondra napsal(a):

RA:
jste trapný, bez znalosti slušného chování a pravidel ČJ..
26. 08. 2011 | 10:48

Puck napsal(a):

Pro Tupelo :
Jistě, ochota něco změnit je přímo závislá na životní úrovni. Padl by minulý režim, kdyby lidé v prohnilém kapitalismu, na západ od nás, živořili ?
Pražany nezvedla ani velká koalice. Ne, že by jim nevadila, vadí, ale na jejich životní úrovni zatím nic nezmění.

Jsme soustavně masírování v tom smyslu, že individuální prospěch má přednost před prospěchem celku a bude to také platit tak dlouho, než lidé pochopí, že jedno je závislé na druhém.
26. 08. 2011 | 11:02

RA napsal(a):

Ondra.... děkuji za argumentaci a ponaučení..... to ,že někdo napíše přímo, to ještě není nedostatek slušnosti, všechny činy Havla, co popisuji, jsou pravdivé, a ví to všichni, že se s bolševiky paktoval a kvůli majetku i s STBáky (Junkem).
26. 08. 2011 | 11:22

michal napsal(a):

Jo, pane Pehe,
ta svoboda slova se vám začíná zajídat, co? Když si někdo dovolí svobodně vyjádřit názor nekompatibilní se sektou pravdy a lásky a ono ho nejde zavřít, vyhodit, ani ta ostrakizace se nedaří.

ad Občan a ostatní fňukalové,
soudný, slušný a pracovitý člověk podporuje program pana Drábka, už proto, že je to jeden z mála schopných ministrů našich vlád. Nelze žít nad poměry a z peněz druhých, přátelé.
26. 08. 2011 | 11:24

Paterik napsal(a):

Klaus je prostě Klaus. Toho do formičky nikdo nedotlačí. On a jeho duchovní dvojčata nám budou svá moudra přinášet neustále, bez ohledu na cokoliv. Nemá smysl to moc řešit, protože on se stejně nikdy nezmění.
26. 08. 2011 | 11:30

Jee napsal(a):

Proč se při analýzách či kritice současného stavu neustále personifikuje? Ani p.Pehe, ani diskutující se tomuto nešvaru nedokáží vyhnout.

Přitom se empiricky za minulých X let ukázalo, že zde kupodivu exituje jakási forma rovnosti. Takřka všechny vlády si byli rovné svým diletanstvím, korumpovatelností, zadlužováním státu a neřešením neodkladných problémů.
Jinými slovy, až dosud bylo jedno, zda někde seděl Petr nebo Pavel.

Mnozí již pochopili, že Bátora (opět personifikace) je pouze zástupný problém. Bohužel nepochopili že frekventace jmen (Klaus, Kalousek, Drábek) je totéž.
26. 08. 2011 | 11:31

Béda napsal(a):

p. Pehe,

obvyjkle dobré zahájení, horší střed a účelová antiklausovská koncovka ve které absentuje širší pohled. Ne jenom Klaus má svého Bátoru ale i jiní politici mají své Bartáky, Knetigy a jiné delegované politické "úředníky".
26. 08. 2011 | 11:34

zdenekb napsal(a):

Ládik!!!

"Státní úředník a politik ale v podstatě splývá, protože vzešel z komunistického lůna."

Často chyběl, nebo v dějepise nedával pozor?
Nebo virtuální antikomunismus zatemnil i zbytky rozumu?
26. 08. 2011 | 11:35

jozka napsal(a):

Fajn michale, tak za ne nezijte :-)
26. 08. 2011 | 11:46

Ládik!!! napsal(a):

zdenekb -
nebyl jsem absentér. Na dobře placená místa nefachčenků se dostanete jen po známosti (normální člověk ani neví, že takové místo je volné nebo vedoucí vytvořil nové). Od 1948 byla místa ve státní správě obsazována "spolehlivými" lidmi - po 2 generace do roku 1989. Potom žádná čistka nebyla - ti lidé tam kontinuálně sedí; pokud odešli do důchodu, na jejich místa nastoupili příbuzní a známí. Přece by si nenasadili "veš do kožichu".
Nevím, co je na tom virtuálně antikomunistického - jde o normální popis skutečného stavu. Samozřejmě neznám všechny lidi na všech úřadech, ale o těch, co znám, to platí. Existuje i "rotace kádrů" - třeba bývalý bachař dělá na investičním oddělení (nebudu psát kde a jméno).
Nevím, proč si hrajete na pštrosa - strkáte hlavu do písku. Zastávám názor, že pravda se má říkat vždy a problémy se mají řešit ihned (nejlépe je jim předcházet). V našem státě se problémy uměle vytváří. Kdo na tom má zájem, víte?
26. 08. 2011 | 11:58

michal napsal(a):

I'll do my best, Jožko :)
26. 08. 2011 | 12:13

Miroslav Profant napsal(a):

Vážený pane Pehe, rozhodně v blogu máte pravdu. V závěru, píšete jak je těžké tomu čelit, tím uvádíte čitatele do oddanosti a apatie.
Musíte dát jasný návod jak postupovat, jak čelit, výzvy směřovat do veřejnosti. Většina intelektuálů se chová příliš bojácně. Svolejte mítinky , neb pomocí sociální sítě facebook dejte jasně najevo svůj postoj a odhodlání s tím něco dělat.
26. 08. 2011 | 12:14

NevericiTomas napsal(a):

Hele lidi, tak me napadlo, co udelat politicky system, kde by 4 roky vladla "urednicka" udrzovaci vlada (napr. s povinnosti vytvaret mirne prebytkovy rozpocet) a 4 roky vlada politicka, delajici zmeny. Ubylo by voleb, kdyz by nekdo neco zmenil, 8 let by bylo dost, aby se projevilo, jak to funguje v praxi (pod spravou te technicke vlady)...Politici by museli v politice najekou dobu pusobit, nejspis by se vce rekrutovali z komunalni.
26. 08. 2011 | 12:24

Balcar napsal(a):

Komunisticky stereotypni teror se nezmnenil a nezmneni se.
26. 08. 2011 | 12:57

Hulu napsal(a):

trochu vás lituju, až VK jednoho dne skončí, tak jste bez práce (bez témat)
26. 08. 2011 | 13:33

toska napsal(a):

Skutečně skandálních výroků si naši žumpalisti vůbec nevšímají:
Kdo z nich nějak alespoň okomentoval protiústavní výroky prezidentky exekutorů Tvrdkové, natož že by se dožadoval nápravy?!

Kdo z nich alespoň informoval o existenci politických vězňů teď a v tomto státě, natož požadoval nápravu?!

Kdo z nich někdy alespoň popsal, že česká justice je naprosto paralyzovaná, nefunkční, prostě zadarmo drahá, natož že by zveřejnil, že občané již sbírají podpisy za přímou volbu soudů na časově omezený mandát...

Takže paní a páni novináři, začněte dělat novinařinu hodnou toho jména a nějaký skandálek Bátora pak ani nevznikne, protože nebude mít smysl...
26. 08. 2011 | 13:34

Hotdog napsal(a):

Hulu

Kdepak, pan Pehe bude VK vychovávat a dávat lekce i po jeho odchodu z Hradu. Těšíme se marně.
26. 08. 2011 | 13:40

jarsa napsal(a):

Vážený pane Pehe,
máte, samozřejmě, pravdu ve svém názoru na působení a existenci jakéhosi Klauna Václava. Jsem příznivcem slušnosti a pokory, tedy odpúrce klausoláskařů. Pravdoláskař jsem, protože na rozdíl od kriminálníků a nacistů, alias klausistů, pravda a láska nikomu ještě neublížila. Klausismus od klausoláskařů je pohromou pro každou společnost. Ať už lidskou či zvířecí. Za dva roky budou všichcni klausobijci a hlavně ti, jimž nečouhají ani paty z oné části onoho primáta.
Držím Vám palce. Vydržte a nenechte se neslušnými primitivy zastrašit a znechutit. Slušný člověk Vám dobře rozumí a v zásadě souhlasí. Ti druzí za to nemohou.
S úctou
Jarsa
26. 08. 2011 | 14:56

Standa napsal(a):

Už stárnu. Přečíst si celý blábol pana Pehe už je pro mně náročné. Leč dočetl jsem a jsem spokojen, Pehe se nezměnil a je svůj. Už jetady zase ocese z Klause. Choroba trvá.
26. 08. 2011 | 15:18

Milé Pehe napsal(a):

Je až děsivé, jak se naráz (jako) na povel aktivizují všichni havlovi čertíci z krabičky, všechny kádry v taktické záloze, připomíná mi to mrazivě atributy štvanic padesátých let.
26. 08. 2011 | 15:42

ivos napsal(a):

S Pehem prakticky neustále nesouhlasím (naivní levicovost, nedůvěra v trh, víra v opatrovnický stát), ale tady dělám vyjímku. Trefil tentkrát přesně pokud jdeo Klause i pokud jde o Bátorua jeho vidlácko-fašismus.
26. 08. 2011 | 15:51

ODS - zabij bábu napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=aq4yVPw190Y
:-)
26. 08. 2011 | 15:53

Honza napsal(a):

Emigranti jako Jiří Pehe, by nás tady neměli poučovat, jak a o kom si máme co myslet. Zbaběle před problémy za Husáka utekli a ani nevěděli, jak se z Jugoslávie utíká. Stačilo si totiž v Pule koupit lístek na loď do Benátek a né se smažit v kufru nějakého auta s nebezpečně nedorkvenýma nohama. Názory takovéhoto emigrantského niavky nemohu už nikdy brát vážně.
Přesto bych prosil, aby tento zbabělý emigrant přestal urážet našeho prezidenta. Přes všechny výhrady ho dvakrát zvolil náš náš parlament prezidentem. A pokud se s tím Pehe nemůže stále srovat, tak si může zase vlézt do kufru nějakého autoa a jet znova do Itálie. Nikomu jeho urážky nebudou u nás chybět, tak jako nechyběly nikomu ani za totality.
26. 08. 2011 | 16:09

Emigrant napsal(a):

Nadavat do emigrantu to je typicka a prirozena natura komunistu kterych je dnes v Cechach jeste vice nez pred 20 lety, prevlekate kabaty vsude kde se da tak jako po valce v roce 1945 12 let s Nacisty a 50 let s Komunisty.

Vase nostalgie po diktatorske spolecnosti se k Vam brzy navrati nebojte se, bude zase dobre jako drive az bratr Rus prijede navstivit sveho bratra v Praze.
26. 08. 2011 | 17:50

popleta napsal(a):

Emigranti-"intelektuálové",kteří místo toho,aby kritizovali na domácí půdě v 80-tých letech Husáka a spol.a dnes kritizují-uráží Pana presidenta Klause,nevadí jim komanči v parlamentu ať jdou do...za oceán
...a vezmou s sebou sociallisty a jejich mazli-cikány.
26. 08. 2011 | 18:20

skeptický napsal(a):

Jaká úcta vůči ministrům se dá čekat od úředníků,když si každá existence troufne na presidenta.
26. 08. 2011 | 19:19

ivan tomek napsal(a):

popleta, skepticky:

Vas vztah k funkci prezidenta pripomina vztah k Bohem vybranemu cisari nebo batuskovi carovi. Z jakeho duvodu by mel byt president - at uz je to kdokoliv - byt chranen pred kritikou? je neomylny jako papez? (A i ten je neomylny jen v presne vymezenych otazkach.) A srovnavat kritiku presidenta s urazkou ceskeho naroda nebo neco na podobne urovni? Hmm.
26. 08. 2011 | 19:42

skeptický napsal(a):

Ivane

Nesrovnávám urážení presidenta s urážením národa.Na to jsou tu zase jiní specialisté.Kdyby jim někdo oplatil stejnou mincí lítaly by paragrafy.

Přečtěte si to ještě jednou.Ministři jsou snad Bohem vybraní?
26. 08. 2011 | 20:12

Brdelen napsal(a):

toska

"Takže paní a páni novináři, začněte dělat novinařinu hodnou toho jména a nějaký skandálek Bátora pak ani nevznikne, protože nebude mít smysl..."

Tosko, pohybujete se v oblasti SF. To byste ty noviny musel koupit.
Pak budou zpívat vaši píseň.

Honza
"Emigranti jako Jiří Pehe, by nás tady neměli poučovat, jak a o kom si máme co myslet. Zbaběle před problémy za Husáka utekli ..."

Zatímco Honzo ty srágorky co neumějí ani jeden jazyk a nedokončili žádnou školu, ti zde hrdinně zůstali, a spoluprací s komunisty se snažili, aby zde nebylo ještě hůř :)).

Milý Honzo, kdyby všichni dokázali emigrovat jak Pehe, museli by se Jakeš, Fojtík, Hruškovič, Kempný, Šalgovič a další chopit lopaty
anebo se přestěhovat do SSSR - na věčné časy.
26. 08. 2011 | 20:17

ivan tomek napsal(a):

Skepticky:

Mate pravdu, to jste nerekl. Trochu neporadne jsem shrnul dohromady nekolik komentaru, ktere mi pripadaly v podobnem duchu.
26. 08. 2011 | 20:52

Kritik napsal(a):

Autor článku vyslovil na závěr toto přání:

"Jenom doufejme, že české demokracii přitom nedojde dech."

Nevšiml si snad autor, že česká demokracie je již dlouho bez dechu?

P.S. Nechci se autora dotknout, proto jen doplním, že zde pouze sníme o demokracii, přičemž většina netuší, jak má ta demokracie vlastně vypadat. Takže každý si sní ten svůj soukromý demokratický sen a pak jen nadává, že jeho sen se nestal skutečností. Jedni sní o tom, jak se pomstí těm jinobarevným, jiní sní o tom, jak to natřou státnímu úředníkovi, jiní sní o tom, jak se budou spravedlivě rozdělovat státní zakázky a šetřit peníze poplatníků, jiní sní o tom, jak by bylo krásné, kdyby byl prezidentem někdo jiný.

Ale nemylme se a řekněme to přímo a optimisticky: Bude to ještě horší.
26. 08. 2011 | 21:19

jan napsal(a):

nemám komentář,nemám názor,jen se mi chce z této formy demokracie zvracet!Je to forma slovní sračky!
26. 08. 2011 | 21:20

Emigrant napsal(a):

Komunismus je Vase rakovina a exploduje vsude kam se podivame. Komunismus Vas vychoval k tomu aby jste byly to co jste, Post-Komuniste.
26. 08. 2011 | 21:22

kenyh napsal(a):

RA+ghándí to co jste napsali je hodno lidí,kteří nežijí v reálném světě a svou zaslepeností uráží lidi kterým nesahají ani po kotníky. Kdybyste nebyli srabové tak uvedete své jméno a neskrýváte se za značky.
26. 08. 2011 | 21:23

Theodor napsal(a):

Pane Pehe - bravurní komentář.

Příjemný víkend!
26. 08. 2011 | 21:35

Klara napsal(a):

Vynikající článek.Děkuji.
26. 08. 2011 | 22:01

VN63 napsal(a):

Pane, vzpamatujte se! Svým štvavým článkem a hlavně nadpisem lejete jed mezi lidi. Jako za komančů. Úředník je ten špatný člověk! Rozlišujte mezi úředníky, kteří se musí striktně držet (třeba i špatného) zákona, jinak budou potrestáni a politiky a jejich podržtaškami, kteří si mohou dělat relativně co chtějí!
26. 08. 2011 | 22:35

mogula napsal(a):

Pehe,
pokud ne svém blogu někoho nazvu chudáčkem, po tom, co mě nazval něčím podobným, mi nepřipadá nijak zločinné. Pokud vím, žádný zákon to úředníkovi nezakazuje a úředník není nevolník, který musí snášet urážky pana velkomožného.
26. 08. 2011 | 23:12

Buvol napsal(a):

Pane Pehe, čemu se divíte, když politiku u nás dělají de me nti, kteří ve sněmovně ch rápou a na veřejnosti mluví jako dlaždiči?!
26. 08. 2011 | 23:19

Buvol napsal(a):

Omlouvám se dlaždičům, ti aspoň dělaj potřebnou práci ..
26. 08. 2011 | 23:27

ijn napsal(a):

kdy si ty své zločiny politici odsedí???

1. Plné ulice a generální stávku

2. §330 tr.z.č.40/2009 Sb. a zákaz činnosti stávajícím politikům

3. nové volby a přímou demokracii bez zprivatizovaných stran zločinem

4. Novou ústavu a vysoké nároky na zákonodárce

5. majetková přiznání všech, neprokázané zabavit i v zahraníčí konta!!!

7. smyslupné reformy schválené referendem

Tato vláda vznikla po Velkém Volebním Podvodu a nemá legitimitu více než 15% voličů
27. 08. 2011 | 01:33

Jindrich napsal(a):

Pane Pehe - dobry clanek !
Musim vam ale prozradit, proc cesti politikove a vysoci urednici pripominaji veprin.

Normalne kazdy narod ma svoji moralni sedlinu. My jsme ji take kdysi meli. Lidi - na ktere kultura a civilizace nezanechala zadne stopy. Zkratka lumpenproletariat. Ti vzdycky zivorili na dne.
V kazdem chytrem narode s tou sedlinou nikdo nehyba.
Kdyz ale prisli komuniste k moci tak tento lumpenploretariat zacali povysovat. Do politiky, do bezpecnosti, na vysoke skoly - bez ohledu jak blby material to byl. Hlavne ze kvuli svemu kadrovemu puvodu budou vzdy verni strane a vlade!
Tak se nam ta moralne handicapovana, a nenadana, sedlina dostala ode dna - do nejvyssich pater zivota. To ale nezmenilo jaci byli. Stale zlodeji, stale lhari, stale lenosi.Jenom vykrikovali jak jsou duleziti a verni.
Tak ted ten bezcharakterni puvodni lumpenploretariat sedi ve vlade, v parlamente, jsou z nich asistenti a docenti na vysokych skolach.
Jaky div ze vlada a ministerstva jsou plna neschopnych lumpu. Veda naprosto sterilni, pod stalou vladou tech nenadanych - ale vernych.
Krast ale stale dovedou velmi dobre !
Necekejte zadne zlepseni !
27. 08. 2011 | 03:49

žumpa M. Novák napsal(a):

Pane Pehe, Klaus by měl být prohlášen jako škůdce národa, poněvadž za tímto člověkem je jen spoušt´. Co je třeba uznat, je, že má alespoń svoje vlastní názory. Z Nečase si udělal trapného pohůnka a to je k zaplakání.
27. 08. 2011 | 04:55

Paměť napsal(a):

Emigrante, komunisti tu napáchali dost, ale
- tahle republika byla ubohá i před nimi, už za Rakouska Uherska na našich hranicích začínala špína bordel a zlodějina. Holce co šla dělat ficku do rakouska všichni záviděly že ji někdo zbouchne a už tam zůstane, Z rakouska k nám by žádná nešla
-Mnohem VĚTŠÍ škody než komanči tu nadělal hurá antikomunismus - když jsme šli do druhého pankejtu a rozbili a rozkradli to positivní co tu po nich bylo a když začaly být jasné zlodějiny nové mafie, kritiku vždy umlčeli tím že zase nějaký STB vylézá a narušuje.
A mimochodem, když řeknete emigrant tak si většina spíš vybaví Koženého a jiné zlodějiny tak moc neraďte
27. 08. 2011 | 07:00

anti politik napsal(a):

Člověk by čekal rozbor politologa, když už si tak říká, ale vyleze z toho jen ubohý "ideolog" Pehe. Pehe se jednou z té své ideologie pos...!!
27. 08. 2011 | 08:07

Em napsal(a):

Pehe zase okopává nesnášenému Klausovi kotníky, o nic jiného nejde. Ale jinak - asi bude lepší místo nasazování psí hlavy nějakému Bátorovi o problémech s cikány a přistěhovalci mluvit nahlas. Člověk je potěšen, když čte, že se v Rumburku dalo na pochod dva tisíce nespokojenců. Až se jednou dají do pohybu všichni nespokojenci, tu si Pehe a další uvědomí, kam politika pokrytecké korektnosti a prosazování multikulturalismu vede.
27. 08. 2011 | 08:43

JH napsal(a):

Pan Pehe je velice hloupý člověk
a tak není divu, že problémy současné situace háže na jednotlivé (a jiné) aktéry. Pricipiální problém je v dosud neplatícím a asi 10 let připraveném zákoně o úřednictvu. Pak by poblitologové přišli o část svojí práce (=kecání)
27. 08. 2011 | 09:04

Starý napsal(a):

Mezi základní lidská práva patří svoboda vyjadřování vlastního názoru.
Pokud své osobní názory úředník prezentuje ve svém volném čase a nepodepisuje se pod ně jak úředník, tak má na to stejné právo jako kdokoliv jiný.
Divím se, že takový lidskoprávkník jako vy, to odmítá akceptovat.
Asi si myslíte, že svoboda vyjadřování platí jen pro levicové "pokrokové" názory.
27. 08. 2011 | 09:06

Ládik!!! napsal(a):

o Pehem i zde:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/usa-velikan-reagan-a-maly-cesky-politolog-f1p-/p_zahranici.asp?c=A110826_101942_p_zahranici_wag
27. 08. 2011 | 10:22

Terry napsal(a):

to autor:
"Skutečnost, že v České republice už několik měsíců veřejný prostor ovládají často skandální vyjádření vysokých státních úředníků, zatímco politici se nad výroky úředníků neproduktivně hádají či jsou dokonce ochotni bojkotovat jednání vlády, potvrzuje, že politika, jako odpovědná artikulace veřejných zájmů, v čemž mají hlavní roli hrát politické strany, je v České republice v rozvalu."

Politika je v České republice v rozvalu (výstižněji: v sakrajtu) už hodně dlouho.

Premiér Miloš Zeman byl za to, jak si pouštěl hubu na špacír (i když s bonmoty) premiérem, nejčastěji, nejhojněji souzeným premiérem na světě.

Nad výroky a chováním amorálního (s nemanželským bastardem) burana a hulváta, vrcholného představitele (FUJ !!) státu a národa, nejlepšího v ODS, premiéra Mirka Topolánka, které díky internetu oběhly svět, se nám tento svět udiveně vysmíval: proboha, co to je v čele ČR?

Nijak zvlášť to nikoho nepobuřovalo, ani "čistého" Nečase, nikdo nevolal po Topolánkově odstoupení.

Nějak jsme si ZVYKLI na to, jaké svoloč (a říká si hrdě "demokraté") nám vládne.¨

A najednou je stejný Petr Nečas "pobouřen" nějakým ministerským úředníkem, jehož vyjádření jsou proti výrokům Mirka Topolánka

"Tak co tady vymýšlíte za píčoviny?" (při návštěvě poslaneckého klubu ODS)

"Ať jdou do prdele všichni!" (při "slavnostní" volbě preziádenta ČR)

Gesto zdviženým prostředníkem vůči opozičním poslancům, vysvětleným jako "Kalousku, jsi jednička!" (při jednání poslanecké sněmovky)

(a mnoho jiných, stejného "ražení")

tedy jehož (Bátorova) vyjádření jsou proti výrokům Mirka Topolánka slovníkem dívčího lycea.

Co je dovoleno Jobovi, není dovoleno volovi.

A za voly je v naší pseudodemokracii hlavně hloupý plebs. Už dlouho...
27. 08. 2011 | 11:12

Camponotus napsal(a):

"Jaký pán, takový krám" - staré české přísloví, jako ušité na současnou politickou kavalérii, která se řítí k "mysu Horn". Ti úředníci, na rozdíl od politiků, jsou skoro všichni vysokoškolsky vzdělaní a kvalifikovaní a když vidí, co se v tomto státě děje, tak už asi nejsou schopni k tomu mlčet a nečinně přihlížet. Proč takové úřednické reptání nebylo tak zřejmé za předchozích vlád? A trestat takové úředníky za to, že se vlastně stali signatáři nepsané Charty 2011? Pošleme je kopat kanály, nebo aby dělali pacholky na panství nějakého senilního knížete? Jako to bylo po Chartě 1977??
27. 08. 2011 | 13:20

hanah napsal(a):

Pehe

Vy, přední pravdoláskař a Havlův poskok, píšete o občanské společnosti: "Přitom občanská společnost by neměla v normální demokratické zemi politiku přímo dělat, ale politice jenom nabízet korektivy a inspiraci"?
Vždyť toto tvrdí prezident Klaus od samého začátku (nikým nevolení....) a Havel i vy naopak prosazujete (nepolitická politika). Říká vám něco konzistentnost názorů, vy "politologu"?
27. 08. 2011 | 14:14

Selský rozum napsal(a):

Pane Pehe,proč Vy a ostatní pravdoláskaři neprotestujete proti tomu,že Česká televize musela zastavit pořad 168 hodin,který kritizoval naše politiky?Co byste poradil občanům v Severních Čechách,kteří jsou napadáni cikánskými hordami?Nebo si stále myslíte,že ti občané jsou nesnášenliví,xenofobní atd. rasisté jako byla Řápková nebo původní obyvatelé Matiční ulice?Takže ono to nálepkování lidí s "fašistickými" názory(Bátora,...) je hrozně jednoduchý,jen ta řešení problémů jsou složitější.
27. 08. 2011 | 15:06

Emigrant napsal(a):

Slabost politiky spociva v post-komunistickem fasismu. Ja jsem emigrant z roku 1968 a Kozeny je Navratilec a osobni pritel prezidenta CR. tak mmne s Kozenym nehazejte do stejneho pytle. Preji Hezky den.
27. 08. 2011 | 18:23

David - 1.část napsal(a):

V návaznosti k 26. 08. 2011 | 09:27

------------

ČRo6:

29. srpna  2011

Petr Holub: Je to ještě demokracie?

V tuzemské politice se rozšířil pozoruhodný nešvar. I ty nejdůležitější zákony se schvalují značně nedůstojným způsobem. Užívá se často, a tak jde shrnout, jak všechno zpravidla probíhá.

Vláda Petra Nečase přestala využívat možnost, aby pro důležité zákony připravila nejdříve věcný záměr. Nedočkala se toho žádná z důležitých reforem, důchodová, daňová ani zdravotnická.

Reformátoři nechají své nápady úředníky zapsat rovnou do řeči paragrafů a tak vznikne roforní zákon. Takto připravený materiál se nepošle do vládní legislativní rady, i když to předepisují legislativní pravidla. Pravidla se však mohou obejít, když šéf legislativní rady vyjádří s navrženým zákonem obecný souhlas. Tak učinil dřívější předseda rady Jiří Pospíšil v případě penzijní reformy, u daňové reformy ho následovala Karolína Peake.
 
Pak návrh zákona zamíří do sněmovny, kde se schválí v prvním čtení. Pak má reformní zákon projednat příslušný výbor. Poslanci zároveň předkládají desítky pozměňovacích návrhů a korunu obvykle všemu nasadí odpovědný ministr, když předloží komplexní pozměňovací návrh, který původní materiál úplně mění.
 
Pak návrh reformního zákona zamíří do druhého čtení ve sněmovně a tam ho upraví další baterie pozměňovacích návrhů. Poslanci vládní koalice pak zákon během týdne definitivně schválí a posléze jsou mnozí z nich překvapeni, co vlastně odhlasovali.
 
Když pak v zákonech najdou nějakou velkou chybu, připraví další pozměňovací návrh a připnou ho k dalšímu reformnímu zákonu, který se týká třeba něčeho úplně jiného.
 
Zmíněný postup má dva význačné rysy. Reformní zákony se připravují ve velkém spěchu a prakticky bez kontroly. Kdo se příslušnými oblastmi veřejného života zabývá, ten je obvykle překvapen jako sami poslanci, co se všechno a jakým způsobem mění.
 
Pochopitelně se nabízí otázka, proč vládní koalice zvolila takový postup. Ministři určitě spěchají. Příští rok jsou krajské volby, před nimiž se žádné zákony nedají schvalovat. Navíc si koalice nevěří, že přežije delší dobu.
 
Chtějí tedy uskutečnit reformy, kvůli kterým sestavili vládu, a nemohou se přitom zdržovat prázdnými formalitami. Zřejmě jim ani není proti mysli, když veřejnost schvalovaným zákonům nerozumí.

Tomu ostatně přizpůsobují svou mediální strategii.

Například při daňové reformě se veřejně diskutuje o dvou okrajových záležitostech, které nemají velký význam pro daňový systém, konkrétně o dani z hazardu a o zrušení stravenek. 
Stranou se nechávají mnohem důležitější změny, jakými jsou zrušení daně z dividend, další snížení horní sazby daně z příjmu občanů, snížení sociálního pojistného pro živnostníky a zvýšení zdravotního pojistného pro zaměstnance.

Tím se významně mění celý daňový systém a zmíněné úpravy zasahují do základních ekonomických pravidel fungování společnosti.
 
30. 08. 2011 | 07:39

David - 2.část napsal(a):

---

Skrytých změn,

které zasáhnou do života všech občanů, se najde v zákonech celá řada.

Stačí si povšimnout pozměňovacího návrhu z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, který předepisuje, aby všechny sociální dávky s výjimkou důchodů čerpali občané jen pomocí tzv. karty sociálních systémů.

Další pozměňovací návrh poslance Marka Šnajdra navrhuje, ať pojišťovny proplácejí pouze jediný lék z každé referenční skupiny. Pokud bude pacient pojišťovnami vybraný lék špatně snášet, tak si může pořídit jiný, ale za své.

Důchodová reforma předpokládá, že penzijní fondy budou moci investovat stovky miliard z penzijního připojištění na finančních trzích úplně libovolně a riziko ponesou klienti do té míry, že mohou přijít třeba o všechno.

Zmíněné skryté změny uvnitř nepřehledných reforem mají jedno společné.

Vždy jdou na ruku silným ekonomickým subjektům,

ať to jsou velké akciové společnosti typu ČEZ, silné farmaceutické firmy, oligopolní banky nebo penzijní fondy.

Reformy Nečasovy vlády jsou taženy liberální ideologií, která prosazuje co největší úspory, aby se odstranil rozpočtový deficit a přitom se nemusely zvyšovat přímé daně. Tento politický směr je možné vysledovat v reformních krocích, které vláda prosazuje na veřejnosti.

Pak jsou ale skryté reformy a tam se prosazují zájmy mocných korporací.

Nabízí se tedy otázka, jestli se dá současný systém vládnutí nazvat demokracií.

Zájmy občanů se přinejmenším ve skryté části reforem úplně vytrácejí.

Reformy neprocházejí seriózní debatou ve sněmovně ani v rámci vnitrostranické demokracie.

Zájmy silných firem se prosazují bez ohledu na to, že urychlené jednání způsobuje chyby v zákonech, které mohou komplikovat chod státu či poškodit celé sociální skupiny.

Demokracií se dá stávající systém nazvat pouze v tom ohledu, že koaliční poslanci byli skutečně zvoleni a že se dají veřejně kritizovat. Nic víc demokratického na současném způsobu vládnutí není.

Autor: Petr Holub
30. 08. 2011 | 07:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy