Opravdu nemocný evropský kus

31. 01. 2012 | 16:20
Přečteno 13339 krát
Petr Nečas rozděluje země EU na zdravé kusy, a na nemocné kusy. Místo povýšeného mudrování by si měl uvědomit, že Česká republika je vážně nemocný kus, ať už ji posuzujeme téměř podle jakýchkoliv kritérií, kromě těch účetnických.

Premiér Petr Nečas nedávno rozdělil pomyslné „evropské stádo“ na zdravé a nemocné kusy. Přesněji řečeno, Nečas s pomocí tohoto příměru vysvětlil, že se vláda rozhodla půjčit na pomoc eurozóně 1,5 miliardy eur, aby ukázala, že jí jednak záleží na stabilitě eurozóny, jednak že „v 27hlavém stádu zvaném Evropská unie“ patří ČR mezi zdravé kusy.

Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard.

Navíc se nedá vyloučit, že Česká republika bude v budoucnosti sama nějakou další pomoc potřebovat, ač se nyní tváří jako „zdravý kus“, který blahosklonně nabízí pomoc například nemocnému Řecku. Naše země má totiž ke „zdravému kusu“ dost daleko.

Protože opakování je matkou moudrosti, neuškodí znovu připomenout některá základní fakta.

Například, že žijeme v zemi, která se v pravidelných průzkumech Transparency International o vnímání korupce momentálně umisťuje na místech, která naznačují, že se jedná o notně nemocný kus ve stádu nejen evropském, ale přímo světovém.

Abychom byli přesní, na stupnici 0 – 10, kde deset označuje zemi téměř bez korupce a nula znamená vysokou míru korupce, získala Česká republika hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.– 59. místo na světě. Trend je negativní, ČR se v rámci Evropy a vyspělých zemí propadá na úplné dno.

V pravidelné studii konkurenceschopnosti, kterou provádí Světové ekonomické fórum, skončila Česká republika v žebříčku posuzování kvality vládních institucí až na 72. místě ze 139 zkoumaných zemí, přičemž se před ní umístily země, jako je Egypt nebo Indie. Možná i proto hlava těchto katastrofálně hodnocených vládních institucí u nás, tedy premiér Nečas, tak nestoudně blábolí.

Pokud jde o důvěru veřejnosti v politiky, obsadila Česká republika 121. místo, a pokud jde o „klientelismus“ v rozhodování vládních úředníků, 107. místo! V kategorii „transparentnost tvorby vládní politiky“ je naše země na 102. místě na světě a v plýtvání veřejnými prostředky na 95. místě na světě.

Z loňského hodnocení konkurenceschopnosti zahraničními komorami Německa pro změnu vyplývá, že konkurenceschopnost České republiky postupně ničí nekompetence a úplatkářství. Z dvanácti hodnocených zemi ve východní Evropě skončila Česká republika jako poslední při hodnocení průběhu státních zakázek, před ní se umístilo i korupcí prolezlé Rumunsko. Tuto zemi Česká republika naopak předstihla, a umístila se tak na pěkném předposledním místě, při hodnocení „korupce“ a „kriminality“. Třetina německých investorů v České republice říká, že kdyby se rozhodovali znovu, do ČR by už nešli.

V jiném celoevropském průzkumu byla Česká republika vyhodnocena opakovaně jako země, kde se v celé Evropě nejvíce krade v obchodech a supermarketech. Země má také jednu z nejvyšších měr nehodovosti na silnicích a k absolutní evropské špičce patří také v konzumaci alkoholu a marihuany. Žebříčkům vévodí i v počtu infarktů, mozkových příhod a různých druhů rakovin, což má úzkou souvislost se životním stylem a celkovým zdravím společnosti.

V jiném nedávném průzkumu, provedeném vědci z univerzity v Essexu, byla česká společnost zařazena v rámci Evropy mezi ty nejméně poctivé. Horší výsledek má pouze Rusko. Na špici žebříčku se ocitlo Portugalsko, následované dvěma skandinávskými zeměmi. Právě Portugalsko by premiér Nečas zařadil mezi „nemocné kusy“ Evropy. Evidentně záleží na tom, podle čeho zdraví „kusu“ posuzujeme.

Kdybychom vzali jako měřítko například různé studie, které ukazují, že se s pomocí systémové korupce, tedy manipulace státních zakázek, v České republice ročně rozkradou stovky miliard korun, rozhodně naše země jako „zdravý kus“ nevypadá. O této nemoci přitom každý ví, ale vláda stráví více času propíráním svých evropských mindráků, než léčbou korupce.

Kdyby strávila stejné množství času, které stráví mudrováním o tom, zda se například připojit k nové evropské smlouvě o rozpočtové unii, hledáním opatření proti korupci (například v podobě omezení anonymních akcií, které má ve srovnatelné podobě, nahrávající korupci všeho druhu, už jen tichomořský ostrov Nauru), bylo nám o mnoho lépe.

Rozkrádají se přitom nejenom peníze „naše“, ale i ty evropské. A pokud se nekradou, má Česká republika, ona „zdravá kráva“ v evropském stádě, velké problémy vůbec čerpat peníze, které jí zbytek EU nabízí. Zejména nejlepší ministr školství, kterého jsme kdy měli, je na nejlepší cestě, aby se také stal nejdražším ministrem, kterého jsme kdy měli.

Nekrade se a nekompetentností se nehýří ovšem jen úrovni nejvyšší. Jen v Praze, onom srdci zdravého evropského kusu jménem Česká republika, peníze padají do černých děr korupce jak voda ve vodopádu. Stačí jmenovat Opencard, tunel Blanka, Dopravní podniky Praha. Dalo by se říci, že Praha zdravím přímo hýří. Záleží ovšem na tom, jestli jste v té správné partě.

Mohli bychom pokračovat. Možná ale bude stačit připomenout staré přísloví, že pýcha předchází pád. Leckdo si ostatně možná ještě vzpomene na nechutné rádoby premiantství, kterým se kdysi oháněl ve vztahu k ostatním zemím střední Evropy jiný český premiér, Václav Klaus. Vydrželo mu to téměř do chvíle, než v roce 1997 dovedla jeho „neomylnost“ zemi až k hluboké recesi.

Není tudíž možná od věci dodat, že premiér Nečas by se měl místo dělení Evropy podle dosti nejapných měřítek spíše soustředit na to, co je zřejmé: Česká republika je vážně nemocný kus, ať už ji posuzujeme téměř podle jakýchkoliv kritérií, kromě těch účetnických, v nichž naši politici vynikají.

A pokud s tím česká politika a společnost rychle něco neudělají, dá se dosti spolehlivě předpovědět, že se v nedaleké budoucnosti budeme závistivě dívat na vzdalující se evropský vlak, v němž bude sedět celá řada z těch zemí, které Nečas teď povýšeně řadí mezi nemocné kusy.

Proč? Protože momentální fiskální „zdraví“ té které země je pojem relativní. A vyhrabat se z problémů dokáží nakonec docela jistě spíše ty země, které mají relativně slušné vládní instituce, fungující státní správu a nízkou míru korupce.

Mají totiž tím pádem i mnohem větší rezervoáry sociálního kapitálu i slušné politické kultury, který se nakonec ukáží být mnohem důležitější při překonávání krize, než je zdánlivé ekonomické zdraví země, která je jinak prolezlá šlendriánem korupcí.

*****
Po posledním vystoupení Nečase na summitu EU, kde se jednalo o nové smlouvě, s jejíž pomocí má vzniknout evropská rozpočtová unie, ovšem lze konstatovat, že pokud by se zdraví zemí posuzovalo nikoliv účetnickou optikou našeho premiéra, ale s pomocí kritérií takříkajíc psychiatrických, nejvíce nemocným kusem je v evropském stádě je i v tomto pohledu bezpochyby Česká republika.

Je to země, jejíž premiér jedná zmateně a nevypočitatelně. Na prosincovém summitu EU se vyznamenal tím, že údajně nemohl o ničem rozhodovat, protože k rozhodování neměl mandát.

Na posledním summitu pro změnu ohromil evropské partnery tím, že si není jistý ratifikačním procesem u nás, a proto se ke smlouvě nemůže Česká republika připojit.

Proč ale proboha na summity s takovou rozhodovací výbavou jezdí? Každému normálnímu člověku by přeci bylo jasné, že nemá co dělat na jednání, kde už dopředu ví, že není schopen o ničem rozhodnout.

A proč zatahuje celou Evropu do svého komplikovaného vztahu s prezidentem Klausem, jemuž se neodváží v čemkoliv vzdorovat? Neměli by si čeští politici ze všech politických stran napřed ujasnit, co vlastně od EU a v EU chceme tak, aby čeští politici nejezdili na summity dělat ze sebe i z naší země šašky?

Rozšířená verze článku, která vyšla v Deníku Referendum, 31.1.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

No jestli jsem to neříkal. Nemocný, méněcenný kus. Ještě že tu jsou dokonalé a zdravé země a národy, které je možno mít rád bez výhrad, jinak by ten svět už nestál ani za tu globalizaci.
31. 01. 2012 | 16:25

ghándí napsal(a):

zaorálek, roko a máme tu dalšího komsomolce, začneme si dělat čárky. potrefení soudruzi hýkají jako o život.
31. 01. 2012 | 16:26

Botičky od Diora napsal(a):

Pehe, kdyby se konala celoevropská soutěž o nejhloupějšího kecálka politologa, tak bys skončil druhej.

Jsi takovej "genius" že bys to nedokázal ani vyhrát.
31. 01. 2012 | 16:28

ghándí napsal(a):

pokud předáme provomoci ohledně rozpočtu do bruselu, potom navrhuju zrušit senát, počet poslanců v parlamentu snížit na 20 a počet členů vlády na 5. na co tolik vyžírek na krmíku, když už nám bude vládnout evropská komise?
31. 01. 2012 | 16:30

martinka napsal(a):

zdravý nebo nemocný?! takoví Drábe, Dboeš, Nečas by měli jet nejkratší cestou do Bohnic!
31. 01. 2012 | 16:32

Ondra napsal(a):

Skvělý článek, s jeho vyzněním souhlasím..
31. 01. 2012 | 16:32

RA napsal(a):

škoda, že ty všemožné průzkumy, výzkumy a názory nejsou měřitelnou veličinou, ale dá se o nich jen hloupě kecat v nějaké přitroublém článečku.
Nepochybuji, soudruhu Pehe, že ty bys vlezl Szarkozymu někam až po podrážky, a to bez ohledu na to, co by ti nabídl...
31. 01. 2012 | 16:38

mb napsal(a):

Mají totiž tím pádem i mnohem větší rezervoáry sociálního kapitálu i slušné politické kultury, který se nakonec ukáží být mnohem důležitější při překonávání krize, než je zdánlivé ekonomické zdraví země, která je jinak prolezlá šlendriánem korupcí.

na to ani Nečas ani ostatní vládní strany neslyší a bohužel na to pravděpodobně neslyší ani čssd ani ksčm, o prezidentovi republiky nemluvě ...
31. 01. 2012 | 16:39

Viola napsal(a):

ghándí,

aha, tak tak to bude. Když některá země nebude plnit to, co má - vyrovnaný rozpočet, zruší se jí parlament a vláda a cele se poddá EU. Děkuji za vysvětlení.
31. 01. 2012 | 16:42

RA napsal(a):

.......zdravé kusy mohou býti býci a též voli....
31. 01. 2012 | 16:44

Michal Macek napsal(a):

to je argumantece ve stylu "...a vy zase mlatite cernochy" pane pehe....
31. 01. 2012 | 16:48

ghándí napsal(a):

viola,
ne, tak to nebude. těch vyžírek ještě přibude. v bruselu i u nás. to je totiž smysl evropské unie.
31. 01. 2012 | 16:52

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Tak tentokrát s Vámi musím souhlasit do písmene...
31. 01. 2012 | 16:53

Koleda napsal(a):

Bohužel se opět autor uchýlil k socialistickému eurohujerství neboť co EU (Merkozy) činí dobře činí. Dovoluji si sem okopírovat svůj příspěvek pod stejně eurohujerským blogem páně Zaorálkovým.
Celá dohoda je stejně validní jako svého času Lisabonská smlouva. Od ní uplynulo více jak 10 let a "skutek utek". Byla to jen halda žvásty popsaného papíru(např. "Do deseti let doženeme USA). A současná dohoda? Především ji nebude nikdo plnit, protože nejsou k dispozici skutečné sankce a první, kdo si s ní vytře zadek budou její největší zastánci - Německo a Francie. Ostatně byly to tyto státy, které flagrantně a bez uzardění porušovaly maastrichtská kriteria. A stalo se jim něco? Cítím se také především Evropanem, ale to neznamená, že padnu na zadek před bruselskými byrokraty a politiky, kteří za rok dva ve vedení států nebudou (Sarkozy, Merkelová), protože jich jejich domácí mají plné zuby.
To jen, aby si to pan autor přečetl.
31. 01. 2012 | 17:02

Sladký napsal(a):

Botičky od Diora.Změň si nick, svou inteligencí děláš botičkám ostudu.
31. 01. 2012 | 17:06

Sladký napsal(a):

Koleda nepadne na zadek před bruselskými byrokraty. Jaký to hrdina! Hrdě jim plivni do tváře! Škoda, že takových Koledů nebyly statisíce, mohli jsme předejít 2.světové a rozdrtit Hitlera, znemožnit únorový puč komunistů, nebo odrazit srpnovou invazi Varšavské smlouvy.
31. 01. 2012 | 17:09

pepa napsal(a):

ČR Echt wunder Land, jiných zemích po zločincích pátrají, v ČR je volíme a ukazujeme v televizi celému národu!!! Mnohé necháme tlachat na blogu.
31. 01. 2012 | 17:09

prak napsal(a):

Prosím o odpověď na dotaz. Co vlastně máme zachraňovat. Nadměrně zadlužené státy EU, či banky, které jim bezhlavě půjčovaly peníze a teď se o ně bojí?
31. 01. 2012 | 17:14

Kar.T. napsal(a):

tito pisálci
mají za úkol ubrzdit paniku,
která by vznikla přesně v den,
kdy by všichni jasně řekli datum,
k němuž např. .................Řecko končí.

Ne že bych byl pamětníkem,
ale prý v roce 1953 ještě den před měnovou reformou vysoký politický představitel ujišťoval,
že nic takového se nechystá. :-)))
31. 01. 2012 | 17:16

Sladký napsal(a):

Kar je cikánsky kokot.Nic ve zlém.
31. 01. 2012 | 17:19

vlk napsal(a):

Já myslím, že se ten příměr Nečasovi obzvláště povedl.
Zřejmě ho vybral podle sebe. Už mu totiž došlo , sna d že je no prostě ,no..... A když čtu repliky Mouchy, hovena, RA, pak je chápu, jak vznikl rým, jdeme všichni sborem za tím .....
Tak jo hoši - šťatsnou cestu. Ale netahejte nás do toho.
Já vaše stádní choutky ani přirovnání , nesdílím.Ostatně - jsem vlk.
31. 01. 2012 | 17:33

Sladký napsal(a):

Nezbývá mi,než poděkovat bohu za existenci našich voličů pravice.Stačí zajít na "aktualně" blogy a ihned je k dispozici nevyčerpatelný pramen zábavy i poučení.
31. 01. 2012 | 17:34

Sladký napsal(a):

Vlku, zdravím.Škoda, že zde nejste častěji.Ale nedivím se vám.:o))
31. 01. 2012 | 17:35

Drzá zrzka napsal(a):

Sladký

Jak málo stačí k sladké radosti :o)
31. 01. 2012 | 17:36

Sladký napsal(a):

Zrzečko, moudrý je ten, kdo se spokojuje s málem! Protože málo vůbec není málo, ale strašně moc.Rád Tě vidím (aj oblečenú).:o))) ♥
31. 01. 2012 | 17:42

Game napsal(a):

Situace není vážná, pouze beznadějná.
Vládnutí není obtížné, toliko zbytečné. :-))

teď to britší vědci fakt zabili ;-))
http://ona.idnes.cz/zeny-parkuji-podle-vedcu-lepe-nez-muzi-dh5-/spolecnost.aspx?c=A120131_135219_spolecnost_sck
31. 01. 2012 | 17:43

Vlkodav napsal(a):

"ať už ji posuzujeme téměř podle jakýchkoliv kritérií, kromě těch účetnických."

Milý pane Pehe, škoda že jste si nevšiml, že pan premiér hovořil právě o účetnických kritériích. Takže je vaše argumentace sice pěkná a mnohdy pravdivá, ale úplně mimo.
31. 01. 2012 | 17:45

ghándí napsal(a):

jako nemocný kus bysme neměli MMF posílat žádných 39 miliard.
31. 01. 2012 | 17:53

antiovce napsal(a):

pan Pehe má bohužel ve všem pravdu. Někteří diskutující mi svým nekritickým postojem k pravicovým politikům (kteří mají největší díl viny ze tento stav) připomínají ty, kteří do poslední chvíle hájili komunisty. Při své tuposti si neuvědomují, že oni svým postojem můžou za to co se u nás děje.
31. 01. 2012 | 17:57

panj napsal(a):

Pan Pehe zde sklízí podobné ovace jak sedláci po roce 48.
Nic se zde nezměnilo, jen je to jaksi v obráceném gardu.
31. 01. 2012 | 18:07

Josef K. napsal(a):

Česko nejspíš nesleduje evropské tradice a bude si muset po husákovské rusifikující normalizaci projít ještě érou národního socialismu. Pokud přestaneme švejkovat, pak to, že člověk tak nízkých kvalit jako Nečas (pomiňme ostatní včertně panoptikálního prezidenta) je v čele země je přeci obdivuhodné. Jaká země si může dovolit mít premiérem tak prázdný pytlík, jako Česko? Žádná, zdá se.
Jistě, země se propadá zcela do bezvýznamnosti a jeví se spíš teritoriem Volkswagen a Huyndai/Kia, Toyota/PSA, jakousi specifickou průmyslovou zónou. Starostové nemají žádnou odpovědnost, automobilky a navazující výroba dá chleba, a tak se boj o hlasy může rozhořet, neboť na ničem nezáleží.
Je zde jakási naděje, a toiž, že Nečřasové to natolik přešvihnou, zže i ti, kdo volí národovolecké mýty a jednoduchá hesla dojdou k poznání, že tudy cesta nevede. Jiná věc je, jak hluboko se tato země ještě propadne.
Zatím je takovou podivnou gubernií nad kterou se vznáší Husákův Duch, občas mu vzhledem ke stáří pomůže Klausův poloduch a nyní i Nečasové. Snad jejich fundament tvoří ta vexlácká elita.
Nicméně takové blogy jsou nutné, aspoň se nezapomene na to, so je skutečně normalita.
31. 01. 2012 | 18:09

krupa vaclav napsal(a):

Vlku, jsem rád, že jste se sem opět vrátil. Musím Vás však opravit. Nečas není nemocný kus, nemocný může být občas každý, kdežto zbabělost respektivě připosranost je vlastnost a toho se člověk asi zbavit nemůže.
31. 01. 2012 | 18:10

kelt napsal(a):

Osobně si myslím,že Nečas je sice postižene nespecifikovanou formou poruchy osobnosti,/jakýsi poddruh stádního symptomu/ale alespoň mu plastičtí chirugové vylepšují vzhled.
Mohli to ale vzít z jedny vody načisto včetně druhého podbradku a asi deseti kilo břišního sádla.
Nicméně jeho silný vnitří blog-že není schopen mluvy ano,ano,ne,ne a pouští se do stádních teorií svědčí pouze o tom,že by si měl hledat uplatnění v nějakém méně náročném povolání-bylo by to ku proschěchu této země,ale i jeho samého.
31. 01. 2012 | 18:11

Sláma napsal(a):

Tentokrát zaslouží pan Pehe jedničku s hvězdičkou. Skvělý, jasný a vtipný příspěvek, ke kterému nelze nic dodat.
Snad jen to, že by se měly Veverky pochlapit a tuhle zrůdnou vládu potopit. Nejpozději na podzim by měly být nové parlamentní volby!
31. 01. 2012 | 18:20

ghándí napsal(a):

koukám, že vlk už sve příspěvky zkrátil na pět pitomých vět, aby se zase moc neztrapnil.
31. 01. 2012 | 18:23

Sláma napsal(a):

To Kelt:
Nečas vystudoval fyziku plazmatu a v praxi dokazuje, že politici bez předchozí přípravy, jaká je běžná na Západě, nemají už ve vrcholové politice co pohledávat.
31. 01. 2012 | 18:23

ya basta napsal(a):

Pan Pöhe se opírá o výzkumy VNÍMÁNÍ korupce, v kterých notoricky přecitlivělí a k šeptandě vnímaví Češi samozřejmě dosahují vysokého obodování.
Pamatuji, jak před textilní revolucí měli neustále nějaké připomínky k mléku z pytlíků a tunelům pod Stromovkou. Dnes pijí z tetrapaku směs rostlinných tuků s emulgátory a jsou spokojeni. Tunely se do Stromovky několikrát propadly a přesto všichni s napětím čekáme, kdy to z Malovanky budeme moct vzít rovnou na Prosek.

Za pár let budou Češi říkat že ta korupce je hezká a naše.
Co se konkurenceschopnosti týče, to je myslím hlavní Anlegen těch, co pana Pehe na banketech Bilderbergu hostí. Pracovní síla v Protektorátu je stále ještě příliš drahá. Dokud nám nahá pr.el nebude koukat z gatí a nebudeme investorům k dispozici 15 hodin denně, jako dětští otroci v Anglii první třetiny 19. století, do té doby bude Pehe agitovat.

Jinak bych řekl, že smyslem všech těch výzkumů a žebříčků je to, co již v roce 1939 zformuloval něžný Heini ve svém šestistránkovém memorandu Ádovi.
Dezorganizovat a roztříštit tyto východní národy tak, aby již nikdy nebyly s to klást odpor.
31. 01. 2012 | 18:28

Sláma napsal(a):

Koleda napsal: "Byla to jen halda žvásty popsaného papíru(např. "Do deseti let doženeme USA)"
Měl byste, Koledo, přestat číst bulvár typu Blesku nebo MF Dnes a občas si sehnat nějaká fakta. Pak byste také přišel na to, že už v roce 2009 EU předehnala USA a stala se největší ekonomikou světa.
Můžete oprávněně namítnout, že to nebylo ani tak zásluhou Evropy, jako zásluhou Bušíka, který přivedl svoji zemi do krize, ze které se dosud nevyhrabala, ale na faktu samém to nic nemění.
31. 01. 2012 | 18:29

Sláma napsal(a):

Měli bychom si uvědomit, že i postoj Velké Británie je hlavně motivován národovectvím. Britové se stále nemůžou smířit se ztrátou postavení velmoci. Bohužel jsou dnes už v situaci, že skoro nic neprodukují, jen hudbu a finanční transakce.
(Kontrolní otázka: kdy jste si naposledi koupili nějaký britský výrobek?)
Až se burzy a finanční instituce odstěhují na Východ, už toho Británii moc nezbude. A proto teď kope kolem sebe. Pro Evropu by bylo nejlepší Británii vyhodit ze svého spolku, ať si kope na svém hřišti.
31. 01. 2012 | 18:33

jarpor napsal(a):

Z dálky to vypadá takhle :
1.
Nečasovo vyjádření o nemocných a zdravých kusech, čímž myslel státy, nepovažuji za šťastný. Především kvůli těm státům samotným... ale i proto, že dal do ruky klacek "kusům" /jedno zda zdravým či nemocným/ podobným autorovi /a nejen jemu/.
2.
Nad postupem Nečase na sumitu se štěpí názor pravice i levice, stěpí se názory ekonomických expertů... Už to svědčí o tom, že "věc asi nebude tak "kříšťálově čistá".
3.
Kdo se houfuje do stáda je zřejmé z pořadí blogů... možná také podle toho přísloví : Poďme všichni sborem, za největším.... Taky nemám chuť být zatažen zatažen do tohoto stáda... ač nejsem Vlk.

Z výše uvedeného považuji postup Nečase za rozvážný a moudrý, lepší než kdyby tam cestoval pan politolog Pehe a s vážností jemu vlastní vyjadřoval nadšený souhlas se vším, co mu podstrčí...
A pro nedočkavce naší účasti u zkomírajícího stolu EU snad sdělení - podepisovat se má nejdříve za měsíc... Dvakrát měř a jednou řež, myslím.
Díky pane Nečasi, že nejste předposranej a hned hotovej souhlasit s tím, co je rozporuplné...více-méně deklaratorní... a když za smluvní strany se k podpisu nadšeně shlukují ti, jež podepisovali Pakt stability, ze kterého titíž udělali cár papíru.

Hezký den
31. 01. 2012 | 18:33

kelt napsal(a):

To Sláma,
pokud historické prameny nelžou,tak Nečas absolvoval politickou přípravku coby předseda SSM v Tesle F/R/sorry/.
Teď si nejsem jist,zda personalista ABL a vězeňský psycholog je dobrý předpoklad na MŠ,anebo gumárenský technolog na MF.
Nejistota je hrozná.
31. 01. 2012 | 18:35

Kritik napsal(a):

Je to smutné, pane Pehe, že se zde vyskytlo tolik pomatenců. Vystihl jste to přesně:

"...ovšem lze konstatovat, že pokud by se zdraví zemí posuzovalo nikoliv účetnickou optikou našeho premiéra, ale s pomocí kritérií takříkajíc psychiatrických, nejvíce nemocným kusem je v evropském stádě je i v tomto pohledu bezpochyby Česká republika."
31. 01. 2012 | 18:41

antiovce napsal(a):

ya basta
co když se opírá o tohle: http://www.amsp.cz/uploads/soubory/pruzkum4_web_final.pdf
31. 01. 2012 | 18:46

Xman napsal(a):

Nemci a Francuzi by mali teraz uplne stopnut penezovod z Bruselu do Ceska, aby sa p.Necasovi lahsie rozmyslalo, ako dalej.
31. 01. 2012 | 18:53

Abe Normalni napsal(a):

To jednani ze vseho nejvic pripomina reklamni akci typu Zajezd zdarma, vcetne natlakovych metod (vsichni uz podepsali, chcete se jen zadarmo vezt, lepe to neporidite, je to jen formalita atd.)Ted uz je mi jasne, jak je mozne, ze vsechny ty Zeptery, firmy na prodej anialergickych prikryvek a jiny nesmysly porad funguji.
Tady se da vcelku dobre rozlisit, kdo je jak schopen se v zivote orientovat a myslim, ze by se z odpovedi pro/proti smlouve dalo i odhadnout, kdo se cim zivi.
Normalni clovek, ktery byl nekdy posteven pred odpovednost uzavirat smlouvy (v praci, podnikani) musi byt zakonite proti. Uz jen kvuli zpusobu, jakym je smlouva pripravovana a ratifikovana.
31. 01. 2012 | 19:02

Marcus Agrippa napsal(a):

Osobně vůbec nechápu, co si Nečas s tím zapšklým starcem na Hradě dokazují ( předem se omluvám starším, ale rozumným diskutujícím ).
31. 01. 2012 | 19:05

Abe Normalni napsal(a):

Xman Ze prej penezovod :-D
Za posledni rok to bylo 30mld, coz je 2,5% rozpoctu a cca 1,1% HDP...
Jen at to udelaji, my usetrima za odvody do EU, za nesmysly z EU fondu stavene a spolufinancovane, rovnou vystoupime z Energeticke burzy, utneme neplacene transfery nemecke energie pres CR (jen za minuly rok 7mld Kc ztrata), poresime Eu orezane zemedelstvi...
Ve vysledku by minmalne nula od nuly posla.
31. 01. 2012 | 19:06

Ryba napsal(a):

CR neni zdrava ani ucetne. V 2011 hospodarstvi rostlo 2x pomaleji nez nemecke (1.6 x 3%), polske (4.4%) nebo slovenske (4.1%). Proc rosteme pomaleji s nasi slavnou korunou? Protoze kvuli menovym carry trades je koruna umele soustavne nadhodnocovana a podkopava tak konkurenceschopnost ceskeho exportu. Ovsem tomu nikdo nerozumi, tak se o tom nepise. Tristni pohled.
31. 01. 2012 | 19:07

Tomáš Fuk. napsal(a):

Pehe už zůstane navždy pouze nohsledem a lokajíčkem Havla, nic víc.
31. 01. 2012 | 19:08

Ladin napsal(a):

Xmane.Jen ať si ty prachy nechají stejně polovina skončí v jejich firmách.
Evropská unie pod vedením Francie a Německa je jenom naše nevolnictví.
31. 01. 2012 | 19:09

Vít napsal(a):

Je směšné se srovnávat s V.Británii (viz "zvláštní a nadstandartní" vztahy s USA), ani ne s Irskem (i dnes 70% Irů má své příbuzné v USA), což teď už ani neděláme, vzhledem k jejich ekon situaci. V optimistickém případě se můžeme srovnávat s Portugalskoem, spíše však s Pobaltskými státy.

Do EU jsme vstupovali s velkou slávou, teď EU opět "chytře" zatracujeme, mimo EU však nemůžeme existovat. Takže jak dlouho se necháme ještě vodit za nos našimi předáky, kteří nás do EU dostali a nyní zase nás táhaji ven. Cožpak tito předáci mohou o tom opět rozhodovat ? Oni jsou si vědomi, že přivedli ČR do katastrofální situace, bojí se odpovědnosti, no a teď samozřejmě by si přáli, aby došlo k ještě větší katastrofě (rozpad EU), která by překryla jejich vlastní chyby.

V dnešním globalisovaném světě však EU bude, resp. musí existovat. Kdyby nebylo, museli bychom ho znova vytvořit.
31. 01. 2012 | 19:10

Marcus Agrippa napsal(a):

Vít:
přístupovou dohodu podepisoval kupodivu Klaus. Ale jeho názorové veletoče, asi nemá smysl komentovat.
31. 01. 2012 | 19:13

papa napsal(a):

na začátku eura, to bylo všem do zpěvu a budoucnost skvělá. Nyní se stále hovoří o záchraně. Kde byli tak dlouhou dobu Merk. a Sark. a ostatní: Všichni normální kromě nich a pana Pehe a jemu podobných nic nepozorovali a nyní opět rozdávají moudré rady. Ale ty jsou opět stejně hloupé jako tehdy. My jsme skutečně nemocní, nezdraví na tyhlety mudrlanty. Díky Nečasům a Klausovi. Ne že by byli skvělí , ale v porovnání s těmi dotyčnými jsou géniové.
31. 01. 2012 | 19:22

Marcus Agrippa napsal(a):

papa:
no právě - jakmile Čína chtěla přejít na stabilní EUR, tak začaly problémy. To taky napovídá postoje Anglie, ale co k tomu vede Nečase a Klause??!! Ochrana vlastního hnojníčku?!
31. 01. 2012 | 19:28

Kanalnik napsal(a):

rekneme si to jednoduse - z teto zeme se stal Balkan, Vychod, Rusko (nazveme si to jakkoli) a navrat do Evropy bude trvat dlouho

vsechna ta negativa zminena v clanku znamenaji jen jedno - tato zeme se bude dal posunovat na vychod, protoze spolecnost je nemocna a tudiz neni moznosti obraceni smeru... to prijde az po vystrizliveni a vnitrnim vybuchu
31. 01. 2012 | 19:29

pepan napsal(a):

Jsem rád,že jsem se dověděl,kde žiji.Jeětě pár takových "vyblitin" a nebudu si jist,že zde vůbec žiji.Pan P. by se měl vrátit tam, odkud se objevil.Co je to za zaměstnání"Politolog"?
31. 01. 2012 | 19:31

leon napsal(a):

v tom jsem se probudil. Já moc nepamatuji, ale mám dojem, že pan Pehe dělal kdysi poradce prezidenta republiky a tehdy takové uvahy nepsal, všechno bylo o.k
31. 01. 2012 | 19:35

Glude napsal(a):

No většina z Vás by si měla uvědomit ze krach EU je nevyhnutelny a tento odklad naopak nahrava mocnym politkum, kteri se nestydate plni JEN sve kapsy a na oko se snazi zachranovat ztrouchnivele srdce EU . Anglie to moc dobre vidi a zaplat panbuh i nase zdravejsi politicka cast. Ono zachranovat nekoho nebo neco co se svym vlastnim nekolikaletym pricinenim dostalo do tak hluboke ekonomicke, mrzke krize, opravdu nema smysl a dojedou na to postupne vsechny staty EU, protoze line staty prevazne z jihu k praci neprinutime ani timto nadmiru vstricnym krokem. Je potreba nechat tyto staty padnout na dno a pak se jim az snazit ekonomicky, mravne, kulturne pomoci. Dost to pripomina to co se u nas delo po 89. (Kdy zapadoevrospke staty tezily ci stale tezi z exportu do byvalych zotrocenych zemi, kde jsme my neumeli a nemeli nic.) Jsem zvedav co budete pane PEHE placat, az se za nekolik let ukaze miliardove bohatstvi lidi, kteri aktualne ridi EU nebo az nam zadluzene staty budou urcovat kolik jim mame pujcit zase letos... Solidarita se v dnesni dobe (kdy vychodni ekonomiky maji obrovsky boom) opravdu nenosi a je potreba koukat v prve rade na sebe a pote pomahat druhym ale jen tem schopnym ! Myslim, ze kdybyste mel vlastni firmu (vybudovanou od zakladu), nebudete marnit cas psanim techto nesmyslu a uz davno budete chapat, ze nekoho vytahovat z bryndy je prinejmensim hloupost a v pripade pomoci od statu i protizakonne. Celosvetovy trh funguje na principech neviditelne ruky a proto se cas od casu musi nejaky subjekt sesypat aby uvolnil misto silnejsimu a schopnejsimu...
31. 01. 2012 | 19:37

mik napsal(a):

Pred casem byla mezinarodni ostuda kdyz 26 statu nakonec podepsalo LS a Klaus se stavel na zadni,,vymohl si nesmyslnou vyjimku ktera by stejne zacala platit az v okamziku dalsiho pristupujiciho statu kterym budou tedy Chorvate a to uz Klaus prezidentem v te dobe nastesti nebude a doufejme ze pristi prezident nebude vyjimku pozadovat Necas se chce zavdecit Klausovi ze ho udelal premierem i kdyz vyhrala jina politicka strana a premierem se stat nemel..je to naprosto neschopny premier stejne jako Klaus nema dnes na Hrade po vsech tech ostudach hledat znovu se ukazuje jake nestesti byly zkorumpovane a intrikami a kupcenim s hlasy volby prezidenta,,, ale mohou za to vsichni zucastneni a dalo se delat i neco dal pri zminovanem nechteni podepsani LS mohl byt Klaus snadno odvolan a sesazen z Hradu predcasne,, Dneska ministr zahranici kritizuje Necese Paroubek pise blog Zaoralek taky Kalousek rika ze bude CR na okraji zajmu,,ale proc tedy tito lide nezacnou neco delat,, do brezna je cas do brezna je mozne zmenit stupidni stanovisko Necase pripojit se ke smlouve a Klaus stejne nema zadnou sanci nepodepsat to co schvali vlada parlament a senat,, muze jen rict svuj nazo muze puzit veto ktere bude nasledne prehlasovano a pak uz si Hradni vseveda muze balit kufry,,, Volici dali sve hlasy politikum proto aby neco delali a ne proto aby pracovali 2 hodiny denne brali 100000 a jeste vyrabeli zmetky jako Drabek a spol tak prestante kritizovat vyvolejte hlasovani o duvere vlade a odstavte Necase dokud je cas,,,pak az budev CR pozdraveni po ranu zdes charaso tak bude pozde,,,nebo si snad nekdo mysli ze se stane CR neutralnim statem jako je Svycarsko ? to neslo ani v 68 a to byla uplne jina ekonomicka situace a zaroven vysoka podpora zapadu,,,dneska je CR jen pro ostudu,,, a takto je i vnimana,,
31. 01. 2012 | 19:38

Cestovatel napsal(a):

Levičáci hrají stále stejnou lživou a ohranou písničku a vytahují nevalné výzkumy Transparency internacionál. Pehe kdyby jste měl v hlavě mozek tak by jste pochopil že tyto ptákoviny co vymýšlí Transparency internacional jsou VNÍMÁNÍ KORUPCE, které je důsledkem masmediální masáže o tom jak je ČR zkorumpovan, kůli senzachtivosti (noviny kterí by deně nehlásili nějaký skandál by si nikdo nepřečetl. Né nararmo je v ČR nejčnšnější Blesk).

Vaše hloupé poukazování na to že jsme v tomto žebříčku na úrovni Saudské Arábie a Namíbie má jednu chybu v Saudské Arábii ani v Namíbie kde je autoritářská diktatura a je tam tvrdá cenzura tisku. V Saudské Arábii ani Namíbii si o korupci nic nepřečteš protože by každý kdo by to zveřejnil by byl zastřelený nebo by mu usekli ruku. Proto žebříček TA nemá žádnou hodnotu.

Řeknete že nejsme dobří v žádném kritériu dobřý a výjmenuje te tu jen jedno korupce. To je taková hloupá arogance. Pokud by jste poměřoval napříkal míru zadlužení tak tu máme jednu z nejnišších v EU. Nezaměstnanost je také nižší než ve většině států a nekrachují zde banky a nemáme problémy jako Řecko,Španělsko nebo Itálie.

Takže jsme zdraví kus i přes demagogické lži soudruha Peha, který se tu snaží vykreslit současnou ČR jako bývalý Sovětský Svaz USA. Ještě nám řekněte o mandelince bramborové
31. 01. 2012 | 19:41

Eko-nom napsal(a):

Lépe bych to asi vyjádřit nesvedl :-)

eko-nom.blog.cz
31. 01. 2012 | 19:43

Desiderius napsal(a):

Je třeba jít do ulic a jasně se vyjádřit proti agentu KGB Klausovi a jeho podržtažce Nečasovi. Stydím se za to, že zde žiji.Je to odporné.Pokud zdejší obyvatelé si přejí návat do lůna Ruska budiž,ať si tam s Klausem jdou a opustí tuto zemi.
31. 01. 2012 | 19:47

Jemnický napsal(a):

Péhe
Když jsem si přečetl ten váš blog, tak bych snad měl emigrovat, tady se nedá žít.
Tak my už jsme v konkurenceschopnosti za Egyptem, pane Péhe, nesmíte všemu věřit. Jak rozumíte takovém slovu konkurenceschopnost? Byl jste kdy v Egyptě?
Tuhle jsem vás potkal na Václaváku, jste docela urostlý chlapík, vy byste se mohl živit i prací.
31. 01. 2012 | 19:50

test napsal(a):

"Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard. "

A hle, socialismus je zpet!
31. 01. 2012 | 19:52

fiml napsal(a):

Pehe do Izraele!
31. 01. 2012 | 19:54

Michal C napsal(a):

To Glude -> Podepisuju v plném rozsahu. Lépe dnešní situaci v EU ani vykreslit nejde. Je to svinstvo, které bohužel odskáčeme my všichni...
31. 01. 2012 | 19:55

Zuzana napsal(a):

Pane Pehe, souhlasím a jsem z toho Nečase smutná, nevidím to dobře, vykašlat se na EU,,,,,.Dotace jsme čerpali jak o život a když se po nás něco chce, tak se odkloníme!!!!!! Pan Nečas zklamal
31. 01. 2012 | 20:01

Jiří Lupínek napsal(a):

Nemyslím, že by ze sebe dělali šašky, protože už šašci jsou. Tahle vláda - pokud jde o její složení - mi silně připomíná jistou školní třídu, v níž se ztratila třídní kniha.
31. 01. 2012 | 20:02

silspok napsal(a):

To jsou neuveritelny keci tady v te diskusi. Myslim, ze se v ni vyznamne odrazi to, co pan Pehe celkem vystizne popsal, sic velmi kratce. My sice mame plny zuby tech nasich polovzdelanejch papalasu, ale kdyz jde o EU, tak se s nima sjednotime a jejich nazor je nas nazor, byt o fungovani EU nemame ani paru. To je jako by mi Ferda z vedlejsi vesnice vykradl byt, ja ho u toho chytnul, on by mi rekl, ze mu to naridila jeho stara a ja s nim sel na pivo. Pokecame, jaky jsou nase stary svine, odsouhlasime si to, on odejde s mejma vecma a ja jsem spokojenej, ze ma nazor jako ja ... (BTW: Moje pritelkyne je fajn zenska :))
31. 01. 2012 | 20:02

ya basta napsal(a):

antiovce
Takže 9% českých firem to někdy udělalo. A 30% by to udělalo, kdyby nebylo jiného zbytí.
Jsme národ čirých idealistů.

Jen mě mate ten odpor k požitkům. I nejlepší ministr financí (soutěžilo se mezi Somálskem, Haiti, Sudánem a ČR?) říká, že za stravenky ne a nepude.

Vzpomínáte si na Helmuta Kohla. Jednu dobu mu německá média podkuřovala že je státnickou moudrostí málem roven Bismarckovi. (I Bismarck si vydržoval "svoje" novináře.)
A pak se ukázalo, že je mu kvůli financování politiky nutno udělit generální pardon, aby nemusel za katr.

Tam někde se naši hoši vyučili.
A pak tu samozřejmě byly BAE a Steyr a nevímkolik dalších, kteří je nenechali se svými nabídkami v klidu. (Z Peheho podání bych rozuměl, že to BAE a Steyr dělají speciálně a jen v Česku, aby nám udělali radost. Vysoký menežment VW si také nechává sexuální služby poskytovat jen od českých hereček, jiným by nevěřil.)
Teprve Vítek Bárta ovšem přišel na geniální ideu, že zamázne všechny zakázky a bude čekat, kdo co nabídne.
Naiva malá.

V Itálii o tomhle všem čtyřicet let točili filmy. Svědky zalévali do betonu a prokurátory vyhazovali do povětří. Za Silvia (který měl monopol na informace) to nějak utichlo. Taky že mafie své prachy nalila do pražského starého města. Běda, jak se začne betonovat.
31. 01. 2012 | 20:02

Botičky od Diora napsal(a):

Sladký: nick si nezměnim. A jediný kdo uráží nás levičáky jsi ty a to svou hloupou závistí a ještě hloupějšími příspěvky. My levičáci jsme možná jednodušší a nemáme vysoké školy, ale zato jsme šikovní s lopatou nebo u pásu či za kasou. To není ostuda. Ostuda je závidět pravičákům inteligenci a vzdělání. Každý přece nemůže být chytrý vysokoškolák. Tak se laskavě uklidni. I manuální práce je důležitá.
31. 01. 2012 | 20:02

Ota Veverka napsal(a):

Jen slepý a hluchý idiot může nevidět, co se v Česku děje. Jsem jen zvědavý, jak dlouho bude tupé české stádo poslušně následovat své vůdce na cestě k jateční porážce. Ale nechci být přehnaně pesimistický. V hospodách se určitě stále statečně nadává. Tak jen houšť a větší kapky milý český skote.
31. 01. 2012 | 20:03

mamut napsal(a):

Já nevím co tu řešíte.......
Máme vztek,když nám něco EU diktuje,spousta lidí má vztek,že nalítli při podepisování jakékoli smlouvy podvodníkům - a nejenom těm českým!
Nadruhou stranu moc dobře víme,že máme plný parlament amatérů,
protože to před minulými předčasnými volbami sami vykřikovali.
Kdo nepamatuje - "Chceme vládu odborníků do předčasných voleb".
Asi bychom měli požadovat vzdělané odborníky do vlády po každých
volbách,tak aby kulturu nedělal zubař,někdejšího ministra financí výběrčí daní za psy z Brna,premiéra bývalý lampasák....atd.
Němcům se díky evropské unii podařilo to,co nadokázali válkou.
Ale mírová cesta je poněkud drahá obzvlášť,když si někteří ze členů myslí,že přijetím eura nastane blahobyt..........
31. 01. 2012 | 20:09

TudyPehecestička napsal(a):

Pod maoistou Barrosem a marxistkou Ashtonovou by nám bylo líp. Bolševici všech partají by konečně přestali kejhat a nechali se obírat bez reptání. Všichni jezeďáci by si mohli dát nohy na stůl a žrali bychom jen dotované francouzské nebo polské humajzly. No jen hlouběji do Evropy, nejlépe po hlavě...
31. 01. 2012 | 20:11

Martin napsal(a):

Vždycky jsem přemýšlel co to musí být za osobu co od Peheho bere jeho články, že to snad není možné. Dal jsem si tu práci a za Deníkem Referendum stojí Vydavatelství Referendum IČ 283 55 547 s výhradním majitelem Jakubem Patočkou, známou to těžkou váhou v oboru zeleného aktivismu a tím se hodně vysvětluje :-D
31. 01. 2012 | 20:14

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Je nepochybné, že jsme výjimeční, že velmi pravděpodobné, že v negativním slova smyslu.
31. 01. 2012 | 20:16

Yosif K napsal(a):

Pane docente - s tou korupci by se melo vazne neco delat. Nejak s ni poradne zatocit. Vsichni jsou hrozne vdecni, jak denik Reperendum proti korupci neunavne bojuje.

Akorat je mi tyrosicku divne, ze tito referendovi asketicti pratele proletariatu nejak zapomneli poradne okomentovat celkem dobre zdsokumentovane rozkradani clenu CSSD ve vychodoceskem kraji a dale cinnost oranzoveho skudce naroda Michala Haly CSSD - evidentne jednohoz hlavnich kap pri rozkradani penez na vystavbu dalnic?

Vite pane Pehe - ono mne tak NAPADA JESTLI TO NEMUZE BYT TIM, ZE OBETAVCI Z DENIKU REPERENDUM JSOU PLACENE HLASNE TROUBY cssd - kryjici rozkradacky vypasenych oranzovych poslancu a eurpoposlancu a rozestvavajici proletariat aby je ku sve skode zase do jejich kresel vynesl. Ono to tak skoro vypada, nemyslite?
31. 01. 2012 | 20:21

Abe Normalni napsal(a):

Mile Pehe, po ctvrthodince vaseho lhani realny pohled za hranice:
http://www.welt.de/politik/ausland/article13844273/Tschechien-begibt-sich-in-die-Europa-Isolation.html
Doporucuji vsem procist si komentare pod clankem. Pokud nevladnete nemecky, pouzijte Google tranlsator, funguje obstojne.
Zjistite, ze Necas ma mezi ctenari Die Welt az prekvapivou podporu a Nemci nam gratuluji k odpovende vlade.
Takze kdo se izoluje Pehe?! A KDO JE TU LHAR?!
31. 01. 2012 | 20:21

Mario napsal(a):

Mně osobně taky vadí nejvíce korupce a rozkrádání státních zakázek,byl jsem vždy proti komunistům,nadšeně jsem cinkal klíčema,ale za těch 22let jsem opravdu prozřel.Myslel jsem si,že dobrý dělník se bude mít za 20let tak dobře,jak v Německu,ale my jsme se dostali na ůroven 1.republiky,neexistuje žádná střední vrstva,jen bohatí a chudí.LItuju toho,že jsem byl tak naivní a neemigroval,když jsem měl možnost.Nakonec budeme rádi,když emigrujeme na Kubu,hanba všem vládám,kreté tuto republiku prodali
31. 01. 2012 | 20:25

resl napsal(a):

asi by bylo dobré, kdyby zdejší komunisti rázně vyvrátili to, co chtěl jejich úhlavní nepřítel říct. nejlépe konkrétně.
31. 01. 2012 | 20:33

kp napsal(a):

Je to s podivem, kolik vášně se objeví v diskuzi, která ale připomíná trochu tanec v kruhu. ČR ohlásila, že zatím(!) nepodepíše dohodu. 25 zemí ohlásilo, že podepíše. A hned je tu vlnobití, nadávaní na Nečase (jeden i znectil jeho vysokoškolské vzdělání-co může takový fyzik vědět o světě v porovnání s politologem). Nějak se zapomnělo, že Merkelová je také fyzik (nebo lépe fyzička) a přitom ji unikalo, že Německo (zářný vzor prosperity) si také půjčuje a dokonce porušuje dohodnutá pravidla. Naskýtá se potom otázka, zda jeden vzpurný stát (či snad státeček) nemůže být nakažlivý a nějaký další stát si to třeba do března nerozmyslí. A argumentace o stovkách miliard, které nám přitékají z Bruselu jsou skutečně vrchol. On přece zahradník nemůže mít jiný názor než pán u kterého slouží.Musí každé ráno poděkovat za dobrodiní a hned potom přestat dumat. Jak demokratické. A přitom nejde vůbec(!!) o řešení dluhové krize, ale o slib, že příště už to neuděláme.
A nakonec k tomu účetnictví. Vždyť v Bruselu chyběl právě jeden schopný centrální účetní, který by už před cca 5 lety viděl, že dluhy jsou nezvládnutelné. A jenom by to pěkně nahlas řekl.
31. 01. 2012 | 20:36

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro Abe Normalni.
Podle GALLUPa má Merkelová důvěru 52 % Němců, její vláda 45 %,
česká vláda je s důvěrou 18 % na úrovní Řecka a na samé periférii EU.

Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx
31. 01. 2012 | 20:36

slavwin napsal(a):

Může někdo objasnit proč svoboda pro čechy je svobodou pro zloděje. Ten Pehe má dost pravdy, jedině v čem se mýlí, že záchranou je ČSSD. Klaus je ochránce zlodějů ze státního rozpčtu, a pojistks euroasiatů tu zavést bývalé pořádky pokud budou mít zájem, myslím že dříve přijde na něj demence nebo odchod na věčnost. Myslím že VV pro rozbití klausimu - zlodějny ze státního rozpočtu udělaly VV i když jsou pod ochranou Klause. Politika je prý umění dělat nemožné věci, položme si otázku bylo by vnímaní korupce stejné bez VV. Šíří se tu informace že Němci jsou více zadlužení než Řekové proč asi. Proto že bez Němců jsme ruskou gubernii se zadrátovanými hranicemi.
31. 01. 2012 | 20:37

Lada napsal(a):

Vy jste vazne nemocny kus
31. 01. 2012 | 20:38

silspok napsal(a):

Takovy priklad ... predstavte si, ze vam vas soused nabidne nezistne 10 mio korun na nastartovani vasi zivnosti, hobby, aktivity ... da vam termin, abyste mu predlozili na co to chcete do 1.cervna ... vase manzelka o tom vi, ale mlci, protoze duveruje, ze nececo supr vymyslite a familie bude mit na fajn veci ... Nicmene vy nedelate nic, cumite na televizi, chodite na tu osmicku do prace ... je tu 30.dubna a ani carka ... co s vami udela manzelka, kdyz to zjisti? Kdyz zjisti, ze vasi lenosti a aroganci cela rodina prisla o tolik penez?
31. 01. 2012 | 20:40

babka napsal(a):

Já se fakt nestačím divit, kolik z vás tady kňučí o tom, kolik jsme do EU dali a co z toho máme. Proč se, proboha, neptáte, kolik jsme naší šílené krávě dali na daních a co z toho máme?
31. 01. 2012 | 20:41

Abe Normalni napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal Jo a 80% Nmecu si preje navrat marky... Na to, jestli chteji platit Euro mejdan se jich radsi ani moc neptaji.
Mimochodem, opravdu se tolik v Nemecku zmenilo od srpna 2011?
http://www.euroskop.cz/8953/19469/clanek/krize-eura-nici-reputaci-merkelove-v-nemecku/
31. 01. 2012 | 20:43

Abe Normalni napsal(a):

silspok Nechcete to poslat na ONAdnes? Tady to nejak nedava smysl.
31. 01. 2012 | 20:44

silspok napsal(a):

Ostatne k tomu se mi taky libi ten nas ceskej sovinismus ... my jsme poslali podle nas sofistikovanej text vo portalech, a voni nerozumej ty genialite toho, takze vona to rozkradacka neni, ale to v tom proste akorat nevidej ty joudove ... tak to poslem este jednou s P.S: To neni rozkradacka a snad to vyjde ,,,
31. 01. 2012 | 20:45

silspok napsal(a):

Abe normalni: Ne, z emigrace pisu jenom tam kam si vyberu ... ona nejak ta konfrontace s jinou metalitou, prostredim a nazorem zafunguje ... proste nejsme tak dobry, jak si myslime ... to je to ...
31. 01. 2012 | 20:51

Abe Normalni napsal(a):

silspok Chlape vy kodujete jak Enigma. Asi mirite na Baumorkovo vzdelavaic akci?
Kde jste zil do ted? Ve vezi ze slonoviny? Takovych kravin se z EU dotaci financuji hromady. Vohuzel s ceskou spluucasti... A ciul je jediny, proprat penize pres spratelene "poradenske firmy" To je system, ktery sem prisel s EU. Je to jejich dite.
31. 01. 2012 | 20:53

Abe Normalni napsal(a):

silspok Me jde o to, ze to vubec nedava smysl. EU dotace nefunguji tak, ze nam nekdo poslal penize a delejte si s tim co chcete. Existuji dotacni programy, ktere jasne vymezuji, co se za to smi udelat, kdo to smi delat a jak je mozno penize ziskat. Zhusta se za to dela nejaka kravina, kterou si sama EU vymyslela. Krasnym prikladem jsou dotace na koseni podhorskych luk, ktere zdecimovaly cele biotopy zivocichu. Protoze louky musi by poseceny k urcitemu datu (aby se to ouradum dobre kontrolovalo) a taky jsou. A zvirata hynou protoze jim pres noc zmizi zivotni prostredi v celem sirem okoli.
31. 01. 2012 | 20:57

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
31. 01. 2012 | 20:57

slavwin napsal(a):

KP
Nečasův krok nemusí být špatný, pokud to nevytváří úkryt nebo zákop pro bolševického zloděje. Důvěra ve VV je trvale ohrožena, možná nějakým nedůmyslným pojišťováním. Lidičky kterým bylo v roce 1989 10 dnes máte 30 měli by jste něco dělat, nenechávejte to na Babišovi, když si lidé všimnou, že máte čestné úmysly, jsem přesvědčen že peníze se najdou. Samozřejmě je nutno počítat s útokem převlečených i nepřevlečených bolševických zlodějů, zkuste vymyslet něco lepšího než Bárta.
31. 01. 2012 | 20:58

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Jak je to s německou markou?
„Většina Němců by uvítala návrat staré měny, silné německé marky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnili ve středu. Návrat "symbolu německého poválečného ekonomického zázraku", chce 54 procent dotázaných,

z nich dvě třetiny jsou obyvatelé bývalého východního Německa. Podobný průzkum z roku 2010 ukázal těsnou většinu ve prospěch německé…“

…...
„Průzkum ukázal, že 18 procent Němců by volilo politickou stranu, která by měla v politickém programu návrat k německé marce, na východě země by to bylo 23 procent. „

http://www.i15.cz/vetsina-nemcu-si-preje-navrat-marky/
31. 01. 2012 | 20:58

Kanalnik napsal(a):

silpok - preji Vam hodne trpelivosti v teto diskuzi :)
31. 01. 2012 | 20:58

silspok napsal(a):

Abe Normalni: No asi ten cil neni tak jediny, kdyz nam nase cile permanetne mydlej vo hubu za netransparentnost ...
31. 01. 2012 | 20:59

honolulu napsal(a):

Myslim si, ze pan Pehe je agentem nepratelske mocnosti, ktera usiluje o zniceni Ceske politicke samostatnosti a take protezuje bandity, kteri se budou divat do penezenky sv. Kolouskovi.
Ten je z toho tak nestastny, ze si leci deprese fratanama a fackuje se s hloupakem na ulici.

Cesi, mate to vyposerovano na vsech stranach.

Jedina vase nadeje je vas president, a lide kolem neho, kteri rozumi tomu nejvetsimu nebezpeci, ktere ohrozuje zivotnost vasi zeme, a to je integrace kultur vam nepratelskych prosazovana Bruselem. Jednou dopadnete tak, jako jsem dopadl ja, na Hillbrow v Johannesburgu. UMITE VY VUBEC UTIKAT ?? S vasim astmatickym kozim dychanim asi moc ne...
Proto nedejte se Cesi a bojujte !
31. 01. 2012 | 21:11

Glosator napsal(a):

Tak vlastně nevím, proč pan premiér ten nesmysl nepodepsal. Neumím si totiž představit, jak státy, neschopné plnit Maastrichtská kritéria (deficit 3% HDP) budou z ničeho nic mít téměř vyrovnaný rozpočet. Takže je to zatím, pokud není něco tajeno, deklarace o ničem. A navíc se to na nás ani nevztahuje, nejsme v eurozóně.
Řecko, kde si myslí, že peníze se vydělávají upalováním těhotných žen nejen že není schopno splácet staré dluhy, ono by se sesypalo i kdyby "pouze" nemohlo své zadlužení dále zvětšovat.
31. 01. 2012 | 21:16

silspok napsal(a):

No tak jenom doufam, ze si nasi udernici pred revolucni akci dojdou doplnit vitaminy z ovoce prodaneho "vietnamci"(relativne za levno), aby se nasledne utvrdili ve sve narodovecke a anti-multikulti akci ....
31. 01. 2012 | 21:19

Glosator napsal(a):

Pane Honolulu, tleskám. Jste skoro jediný, kdo neztratil zdravý rozum, ač Vám Vaši zkušenost nezávidím. Co soudíte o Arthuru Kempovi?
31. 01. 2012 | 21:20

ujo napsal(a):

Jak uvedl glosátor, jeden podpis sem, druhý tam a navíc: o nic nejde.
To by ale nesměl být Nečas, ten, který jak kdysi prohlásil, se buď udělá nebo.....
Měli bychom se raději zajímat o to jak bude vypadat prodej automobilů v r. 12 ( sice nám žádná automobilka nepatří ,ale přece jen nás živí) a výhled je prý pokles o 5%
31. 01. 2012 | 21:25

Darius napsal(a):

No a právě proto, že jsme nemocný kus, nebudeme přistupovat na pakt o rozpočtové odpovědnosti už letos, ale až v roce 2014. Jak by mohl nemocný kus splácet takový balík?
31. 01. 2012 | 21:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
31. 01. 2012 | 21:39

UmKab napsal(a):

Jsem pro aby se platilo jen ze slušnosti ta komedie s placenim za práci je už neunosná. Sedneme si všichni pod lípu ze slušnosti se navzájem zaplatíme a nakoupíme za to pečený holuby.
31. 01. 2012 | 21:41

Nesoudruh napsal(a):

Pane Stejskale, věcná debata o stádu obsahuje i ovce a voly. Co myslíte? Smazáním mojí glosy se ubohost páně Peheových kidů nevyřeší. Zdravému rozumu Zdar!
31. 01. 2012 | 21:45

UmKab napsal(a):

To silspok
A tu o těch korálkách pro indiany znáš?

P.S. mimo jiné si vystihnul hlavní důvod proč se ženskejm upíralo volební právo po drtivou většinu lidkých dějin.
31. 01. 2012 | 21:50

JF napsal(a):

velmi vystižné, jen bych nehoroval pro podúčetní v záloze ´ Švejnara a prvního cifršpióna Fischera.(zastupoval Klause při neústavním postupu s ratifikací LS a pak s ním šel na pivo) Jinak bych si blog schoval na pozdější recyklaci.
31. 01. 2012 | 21:56

pozorovatel napsal(a):

...aby jste se Pehe z tý EU nepo...l...čtu tady vaše "vyblitky", tak rok ...,ale jste nějak čím dál tím víc mimo mísu ...estli by jste neměl jít ke Klausovi do učení ...zatím si s tím vašim "politologickým fantasknem" vytírá zadel...a má pravdu ..a to ho moc nemusim...jste, jako ten "ekonom" Sedláček ...když budu koukat do skleněný koule nebo číst vaše úvahy jsem na tom stejně ....vím v podstatě kulový...jenom se snažíte lidi nasr..t a nebo rozeštvat...pěkný večer
31. 01. 2012 | 22:01

Fialenka napsal(a):

Vypadá to, že v prostředí ČR se opravdu daří zlodějským partám a mafii.

Tady to se stalo mým známým …. Němec přijel do Prahy, zaparkoval auto a jak je jeho zvykem, jen zabouchl dveře a nepoužil ani žádné jiné zabezpečení. Ráno zjistil, že auto je pryč. Zavolali policii a ta jeho auto večer našla. Už mělo českou spz. Policajti to auto našli náhodně, protože při obchůzce si všimli auta s českou spz, ale s cizími dálničními známkami, tak jim to bylo podezřelé.
Prý v Německu nechtějí pojišťovny pojišťovat auta na krádež v těchto jediných zemích: v Čechách a v Polsku.
31. 01. 2012 | 22:20

Mard napsal(a):

Ještě že máme toho Peheho, jinak by si člověk mohl myslet že Češi jsou chytří a slušní lidé :-)
31. 01. 2012 | 22:37

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Nesoudruhu,

to je nedorozumění. Já s Vámi neřeším "kydy" (od slovesa "kydat") kohokoliv. Já se zde jen snažím udržet prostor pro elementárně slušnou výměnu názorů. A do ní úsloví "být za vola" dle mého nepatří (zejména když třířádková glosa žádnou jinou myšlenku prakticky neobsahuje).

Přeji zajímavou, korektní a pokud možno slušně vedenou diskusi.

Libor Stejskal
31. 01. 2012 | 22:39

chichi napsal(a):

Ti signatáři fiskálního paktu,
kteří dosud neplatí eurem, by totiž nebyli v dostatečné míře zváni na summity eurozóny. :-)))))))))))))
31. 01. 2012 | 22:45

xx napsal(a):

" Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard. "

V tomhle odstavci je tolik absurdity. Tak především ty stovky miliard se po odečtení odvodů do Evropské unie smrskávají na jednu a kousíček a to za celé období, nikoli ročně. Část z toho se navíc vyplýtvá na zcela zbytečných potěmkinových vesnicích a soukromých luxusních choutkách ( před nedávnem mi jeden známej ukazoval, jakej si za peníze z dotací na rozvoj venkova postavil krásnej soukromej rybník, plot si kolem postavil už za svoje ).

Ale teď k těm absurditám, samotné evropské dotace jsou vlastně dvojitým přerozdělováním peněz ! Stát vybere od daňových poplatníků peníze a část jich přerozdělí do Bruselu, odkud se zase přerozdělují zpět k nám.

Další absurditu odhalil sám Pehe tím argumentem, tak my dostáváme od EU dotace, tedy peníze navíc. Od té EU, které musíme půjčovat přes IMF peníze aby nezkrachovala ?

Komu tohle připadá jako docela normální situace, ať zvedne ruku. Podle mne by tohle nevymysleli v Kocourkově ani po týdenním zasedání obecní rady.
31. 01. 2012 | 22:47

haui1 napsal(a):

No, možná jsme nemocný kus, ale aspoň na tom nejsme tak špatně jako Řecko a pár dalších států. A pokud nebudeme házet peníze do bezedné díry, kterou se stává EU, tak snad přežijeme bez větších problémů. Ovšem to EU asi nerozdýchá, protože pak by nás nemohla tak snadno ovládat.
31. 01. 2012 | 22:54

opt out napsal(a):

A není to třeba takhle?

Penelopa vlastní bar. Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici, a jako takoví si již nemohou dovolit její bar podporovat. Aby tento problém vyřešila, přichází s novým reklamním trikem, který jejím zákazníkům umožňuje pít nyní a platit později. Zaznamenává si vypité nápoje v knize (čímž poskytuje zákazníkům úvěr). Reklamní strategie „pij nyní, plať později“ se rozkřikne a v důsledku toho proudí do jejího baru stále větší počet zákazníků. Brzy má největší prodeje ze všech široko, daleko. Tím, že umožňuje svým zákazníkům neplatit okamžitě, nesetkává se Penelopa s odporem, když v pravidelných intervalech zvyšuje ceny vína a piva, nejvíce konzumovaných nápojů. Následně se její hrubý prodej zvýší obrovsky. Mladý a dynamický bankéř v místní bance pochopí, že tyto dluhy zákazníků představují „cenná budoucí aktiva“ a zvyšuje Penelopě úvěrový limit. Nevidí žádný důvod k nepřiměřeným obavám, protože má jako kolaterál dluhy nezaměstnaných alkoholiků.

V sídle banky experti na obchodování s dluhy najdou způsob, jak vydělat obrovské provize a roční bonusy, a jak přeměnit tyto zákaznické úvěry na CHLASTACÍ DLUHOPISY. Tyto „cenné papíry“ jsou zabaleny a zobchodovány na mezinárodních trzích s cennými papíry. Naivní investoři opravdu nechápou, že cenné papíry, které jsou jim prodávány jako „zajištěné dluhopisy“ AAA, jsou ve skutečnosti dluhy nezaměstnaných alkoholiků. Nicméně ceny dluhopisů na "finančním trhu" neustále rostou a tyto „cenné papíry“ se brzy stanou nejprodávanějšími instrumenty všech předních brokerských domů.

Jednoho dne, ačkoliv ceny dluhopisů stále rostou, manažer rizik v původní místní bance rozhodne, že je čas požadovat zaplacení dluhů vytvořených pijáky v baru u Penelopy. Penelopa požaduje zaplacení po svých notorických kunšaftech, ale protože jsou to nezaměstnaní alkoholici, nemohou své chlastací dluhy splatit. Penelopa nemůže dostát svým úvěrovým závazkům a je nucena zbankrotovat. Bar zavírá a 11 zaměstnanců přichází o práci. Ceny chlastacích dluhopisů přes noc spadnou o 90%. Zkolabovaná hodnota dluhopisových aktiv zničí likviditu banky a zabrání jí vydat nové úvěry, čímž dochází k zmrazení úvěrů a ekonomické aktivity. Dodavatelé baru Penelopě poskytli štědré prodloužení termínů splatnosti a investovali do dluhopisů penzijní fondy svých firem. Nyní zjišťují, že čelí odpisům špatných dluhů a ztrátě více než 90% předjímané hodnoty dluhopisů. Její dodavatel vína také vyhlašuje bankrot a zavírá rodinnou firmu, která přetrvala mnoho generací a dvě války. Její dodavatel piva je převzat nadnárodní korporací, která okamžitě uzavírá místní pivovar a propouští 150 lidí. Naštěstí však banka, brokerské domy i jejich šéfové jsou zachráněni a nouzově vyplaceni miliardami od lídrů vlády, bez jakýchkoliv podmínek (lídři přece nenechají padnout systém, který je tak dobře živí, že…).

Zdroje, potřebné pro toto nouzové vyplacení, jsou zaplácnuty vládními dluhy z vůle lídrů vlády a postupně kryty novými daněmi, uvalenými na zaměstnané, střední třídu, abstinenty, kteří nikdy v baru u Penelopy nebyli, nikdy nebyli bankstery a nikdy nebyli ani nebudou vládními lídry.

Obdobně se o kousek dál vedlo a vede bankám, vládám a barům u Inéz, u Manuely, u Lindy, u Giny. Jen v báru u Gertrudy, u Amálie a v hospodě 5.cenové skupiny „Manneken Pis“ se ještě tancuje… Jak dlouho???

Kdo seje vítr, sklízí bouři.
Podle dlouhodobých indicií to vypadá, že snad právě o to J/elitám, které ztratily soudnost i pud sebezáchovy, jde.
31. 01. 2012 | 22:54

Tomas napsal(a):

Vas komentar musim uznat jako pravdivy. Ale musi nekdo ten VIRUS v podobe Recka nekdo zastavit. Nikdo na to nezna recept. Hazime mi tu horky ne kamen, ale balvan jednomu statu za druhym. Recko by melo odejit z EUR, devalvovat, probrat se samo. EU zazije sok, ale verim, ze se to Italie, Portugalska atd. dotkne minimalne.Ero sice klesne, ale zvysi se odbyt...
31. 01. 2012 | 22:54

kp napsal(a):

to Fialenka
Mám dost známých v Německu ale že by nezamykali auto jsem si za ty roky nevšiml. Snad někdy velmi dávno. Nebyli to spíš sklerotici?
31. 01. 2012 | 22:56

222 napsal(a):

předmětná smlouva následky ani příznaky neléčí

Rozeberme si to hlasování
25 zemí pro. Z nich 17 jsou obligátní členové Evropské měnové unie samé – jedni dluhy napáchali, druzí se bojí, aby v jejich solidárním sanování nezůstali sami. Nechtějí přiznat jediné možné řešení – to je vyčlenit dlužníky z měnové unie a ponechat řešení vyzkoušeným klasickým modelům.

Šest zemí – bývalých členů RVHP (už tam patřily mezi problémové země, krizi zadluženosti integrace způsobily v 80. letech) – rádo kývlo na rituální úlitbu bohům bruselského Olympu. Sami budou brzy „bratrskou“ pomoc možná potřebovat. Česko do této skupiny svými hospodářskými přístupy nepatřilo ani v 80. letech ani dnes.

Dvě skandinávské monarchie se svými dobře nastavenými státními mechanismy a suverénní měnou včetně opt outu zvážily své vnitřní plusy a minusy, zapojení do hospodářství integrace, geografickou polohu a přihlásily se.

Komentátor Financial Times Wolfgang Münchau jasně říká, že by tento přístup k ozdravení budoucích financí eurozony mohl vést k dluhové explozi a hlubokému ekonomickému propadu jejího jižního křídla a k sebedestrukci eurozóny samé.
„Skutečně ničivý potenciál“ smlouvy nutí budoucí členy eurozóny k politice extrémně posilující hospodářský cyklus. Jako malicherné označuje všechny ty zástupné aktivity a říká mimo jiné: „Kdyby se mělo Španělsko propadnout černou dírou, pak by jej žádný záchranný fond, jedno jak velký, už vytáhnout nedokázal.“ I Spojené království bude poškozeno existencí této nové smlouvy, nikoliv však v takovém rozsahu jako eurozóna sama.
31. 01. 2012 | 22:57

Captcha napsal(a):

Jde o
zneužití dnešní vážné situace v eurozóně k protlačení něčeho,
co by ještě před několika lety,
např. v období schvalování Lisabonské smlouvy,
nemělo šanci na úspěch.
Jde o další krok v likvidaci suverenity jednotlivých evropských zemí přechodem k fiskální unii,
v možná srozumitelnější terminologii,
k zbavení jednotlivých zemí zodpovědnosti za své státní rozpočty."
31. 01. 2012 | 23:08

xx napsal(a):

Teď mne napadá, nepatří náhodou někteří z kritiků Nečasových kroků mezi horlivé zastánce stimulace ekonomiky dluhem ? Nepotácí se nám tihle experti tak trochu ode zdi ke zdi ?

Neslýchali jsme tu před dvěma lety nadávky na to, když se ČR neúčastnila navýšení dluhu státního rozpočtu šrotovným ? A teď ti samí experti zase nadávají že se ČR nechce účastnit na šetřícím paktu ?

Ach jo.
31. 01. 2012 | 23:15

Cestovatel napsal(a):

S korupcí v ČR se to má asi tak jako ve Francii v roce 2004 s přistěhovalci a kriminalitou, kdy z toho Sarkózy udělal velké téma. Ve skutečnosti žádna větší kriminalita ve Francii v té době nebyla to z toho Sarkózy akorát udělal nafouknutou bublinu.

Stejné je to v ČR s korupcí, která není tak velká akorát se to různí demagogové a novinářští pisálci snaží nafouknou to obřích rozměrů a pak v žebříčích TA vychází takové blbosti jako že jsme s korupcí na úrovni Saudské Arábie a Namíbie. Korupce je tu obdobná jako ve Francii,Německu,Británii nebo Rakousku akorát naprosto NETRANSPARENTÍ ŽEBŘÍČKY TRANSPARENCY INTERNATIONAL jsou naprosto mimo realitu.
31. 01. 2012 | 23:22

Zahradník napsal(a):

Voni jsou hroznej pindal, pane Pehe. :-)
31. 01. 2012 | 23:25

Cestovatel napsal(a):

To akorát Pehe a přívrženci ČSSD vidí vše černě protože nikdy moc nepřemýšleli nad opravdovou realitou a protože neumí se vyvázat z ideologického vidění světa
31. 01. 2012 | 23:27

Holubář napsal(a):

Captcha:
Vidím to stejně jako vy. Je to sice věc dlouhodobého plánu, ale teď se tak šikovně sešly okolnosti, že jich integrátoři Evropy chtějí využít a učinit nevrtné kroky.
Kdybych byl ůpříznivcem teorií o spiknutí (což nejsem) musel bychj se domnívat, že do těch současných potíží dostali euro a EU záměrně.
Ale že nejsem paranoik ještě neznamená, že po mně nejdou....
:-)
31. 01. 2012 | 23:53

Jard napsal(a):

Pehe je jako Frankie Dlouhán ... kde jen chvíli, každý se pak (mu) jen dlouho smál
01. 02. 2012 | 00:04

xx napsal(a):

Holubář: Euro nemá žádné potíže, potíže mají země Eurozóny ;)
01. 02. 2012 | 00:21

sepp napsal(a):

Pane Pehe, skvělý blok.
Cestovateli, Vy tomu dáte vždycky korunu. Je vidět, že Vaše ideologické vidění na na té "správné" straně.
Nejsmutnější na to je, že jsme kdysi byli výkladní skříní východu, dnes jsme jeho latrínou. I přes naší zeměpisnou polohu zřejmě do Evropy nepatříme.
01. 02. 2012 | 00:43

Hurá napsal(a):

Pehe zase pehuje ! (Cenzor mě asi opět smaže). Dostáváme z Unie prý stovky miliard. Zřejmě neumí počítat, protože my do Unie také dáváme a ten rozdíl v + zase tak velký není. Tuším nějakých miliard třicet. Stačilo by v podstatě jenom nekrást a bylo docela slušně "vymalováno".
01. 02. 2012 | 01:20

Abe Normalni napsal(a):

Fialenka To bude tim, ze vas znamy je d*bil. Povinnost zajistit automobil proti kradezi je myslim stejna jak u nas tak v Nemecku. A je zakladni podminkou vyplaceni pojistky. Zkuste tu karu takhle odstavit v Chmnitzu nebo treba Berline a uvidite, jestli bude uplne v bezpeci....
01. 02. 2012 | 03:16

Abe Normalni napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude A videl jste ten dil Jiste pane premiere, kde Sir Humphrey vysvetloval princip vzniku pruzkumu verejneho mineni?:-D Zeptjete se Nemcu, zda chteji aby jejich vlada zachranila Euro. Reknou ANO!, zeptejte se jich zda souhlasi s fiskalnimi transfery do jiznich zemi, reknou NE! Ja dal odkaz na stranky Die Welt, kde byly konkretni nazory ctenaru.
01. 02. 2012 | 03:23

hasta siempre napsal(a):

opt out
sám bych to nenapsl líp.
01. 02. 2012 | 03:29

sen a realita napsal(a):

Český pokus o přechod od socialismu ke kapitalismu se pomalu,ale jistě blíží ke svému hořkému konci.Vítězi se stali všichni ti tuneláři pod vedením presidenta Klause,kteří nyní odrazili pokus EU o zavedení pořádku v zemi.Tito lidé nikdy nedopustí,aby někdo zjišťoval, jak přišli ke svým majetkům.Nikdy nedovolí přechod na euro,protože by se při výměně korun přišlo na jejich černé fondy a nezdaněné peníze.
01. 02. 2012 | 05:45

Fialenka napsal(a):

kp
Moc ho neznám je to známý mé známé. Sklerotik není, ale mimoň možná trochu, je totiž programátor. Auto si nezamyká, na krádeže není zvyklý … předloni na dovolené v Africe ho dvakrát okradli černoši, a když mu nepoučeného batoh s posledními penězi do třetice ukradla opice, tak se rozbrečel.

Abe Normalni
Nikdo netvrdí, že uzamčení není podmínkou pojistky.
Normální je nekrást.
01. 02. 2012 | 06:31

Pepa Řepa napsal(a):

opt out
pozoruhodný příspěvek. Mnohem zajímavější než blog.
01. 02. 2012 | 07:19

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Už mě fakt dožírá to opakování, kolik že to čerpáme peněz z EU, protože by mě zajímalo vyčíslení ztrát vzniklých vstupem do EU, dodržování směrnic EU, které na jedné straně pod různými (zčásti správnými)důvody, a prapodivným systémem dotací paralyzuje výrobu v ČR (viz zemědělství a související obory), a na druhé straně dostatečně nebrání dovozům zboží, na něž se tyto parametry nevztahují. Takže ekonomika stagnuje, nebo klesá, a my dostáváme z EU inflační dotace.
Jak dlouho to takhle ještě může fungovat nevím, nejsem makroekonom, ale že to krachne, o tom jsem přesvědčen.
01. 02. 2012 | 07:32

Terry napsal(a):

Kalousek: Pro EU jsme nečitelní, s takovými se nepočítá
(http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=731216)

Pane Kalousku, "nejlepší ministře financí", Evropské unii by mělo stačit, že když jste (vláda ČR) PŮJČILI Mezinárodnímu měnovému fondu 38 miliard korun (i když "požadovaných" (!!) bylo 98 miliard !), i když stát na to neměl a musel si na půjčku půjčit od ČNB, tak že obyvatelé ČR za tu půjčku budou každoročně DOPLÁCET cca 200 miliónů korun (úrok placený státem věřiteli, tedy ČNB).

Evropa je skutečně nezdravá, když platí, že ten, kdo půjčuje (i na "záchranu" podvodníka), na tu půjčku ještě doplácí.

"Kalousku, jsi jednička!"

Schwarzenbergu, jsi Kalousek!

Hlavně, že EU je "čitelná"...

Proč všechny státy EU (kromě Švédska a Estonska, tedy včetně Francie a Německa !!!) dlouhodobě (!) nedodržovaly závazná pravidla (Konvergenční kriteria a Pakt stability a růstu) přijaté už v roce 1997 ?!!

Nebo se některá "závazná" pravidla dodržovat nemusí ?
A ta nová rozpočtová se už dodržovat budou ?
A kontrolovat to budou ti stejní (úředníci, komisaři, instituce EU), kteří porušování předchozích pravidel tolerovali, přehlíželi ?

EU je čitelná....
01. 02. 2012 | 08:05

paprika napsal(a):

Jsou to smutné konce velkých iluzí a nadějí! Myslím, že opravdu kráčíme do pekel, ale tentokrát se nemůžeme vymlouvat na nikoho, sami předvádíme neschopnost si vládnout.Chybí elity-zvolili jsme si na Hrad zločince a divíme se, že tu bují nekontrolovatelný zločin. On nám ten maloměšťák tak nějak vyhovuje.
01. 02. 2012 | 08:08

paprika napsal(a):

Jsou to smutné konce velkých iluzí a nadějí! Myslím, že opravdu kráčíme do pekel, ale tentokrát se nemůžeme vymlouvat na nikoho, sami předvádíme neschopnost si vládnout.Chybí elity-zvolili jsme si na Hrad zločince a divíme se, že tu bují nekontrolovatelný zločin. On nám ten maloměšťák tak nějak vyhovuje.
01. 02. 2012 | 08:11

PK napsal(a):

opt out

je to na první pohled takové absurdní a úsměvné ale potom z toho člověka trochu mrazí že to asi v reálu skutečně je...
01. 02. 2012 | 09:14

PEheNE napsal(a):

Víš co Pehe? Táhni si do vyspělejších západních zemí, kde všechno přeci vědí lépe než my. Osobní komplex malosti a nevýznamnosti nahrazuješ lokajskou grafomanií.
Vážení přítomní, projděte si Peheovy články a uvidíte. Vždy je EU+, i když se jedná o Eurokrávovinu. (šrotovné, CO2, přistěhovalectví, biopaliva, cikáni.atd...)

Ať řeknou cokoliv, Pehe bude vlajkonošem této myšlenky a chrabře bude brojit proti každému, kdo byť jen zauvažuje kriticky. Peheova AntiKlausovost je též trapná. Klaus asi nikdy nemůže odčinit giga chyby po sametu, kdy podělal co šlo, ( a Pehe mu možná tehdy fandil),ale nyní je to jeden z mála státníků na kterého je možno (pravda odhlédneme-li od narcistních prvků osobnosti) být hrdý.
01. 02. 2012 | 09:19

PK napsal(a):

oprava 9:14

za ...asi v reálu-přijde "tak"
01. 02. 2012 | 09:21

smile napsal(a):

Pane Pehe, díky za článek - v podstatě souhlas. V diskusi jsou tradičně příšerné kusy, které jen dokazují, že jste uhodil hřebík na hlavičku. :-)
01. 02. 2012 | 09:32

Tojeco? napsal(a):

Copak Klaus uz ma v Moskve pripraveny byt a ve Svycarsku penize - tomu bude hej.
Ale ten hloupy Necas brusli na tenkem lede a nemysli na zadni kolecka !
01. 02. 2012 | 09:51

Abe Normalni napsal(a):

Bylo to tady nebo v jine hospode, kde nekdo pripomel, ze fiskalni pakt prosazuje stejna Merkelova, ktera prosazovala srotovne a fiskalni stimuly? Pehe to zrejme nevadi, tyhle veletoce...
01. 02. 2012 | 10:18

PK napsal(a):

to Abe

Dyť to říkám že se jim to už dávno vymklo z rukou a ty jejich "sumity" jsou jedna velká komedie-zvláště mě zaujme ta jejich skvělá nálada co vidím v TV.
01. 02. 2012 | 10:48

časolog napsal(a):

opt out
Popsal barvitě podstatu problému současných "vyspělých ekonomik" , ale zapoměl problém datovat. Penelopa nepřišla se svým reklamním trikem dnes ani včera, ale ještě za dob konkurenčního socíku. Mělo to přesvědčit bečící ovce, že se mají dobře, a že stojí na správném břehu řeky. Nyní akokorát problém naboptnal do gigantických rozměrů.
Z toho tedy plyne ponaučení, že ta (j)elita , včetně Penelopy, jednala vlastně správně.
01. 02. 2012 | 11:16

Mirek napsal(a):

A co hodinky a holinky, ty si taky pletete, Pehe? To ,že se v téhle zemi notně krade a korumpuje, je fakt. Způsobil to váš nyní již mrtvý zrzavý guru, který pod heslem "nejsme jako oni" ponechal zlodějům funkce v podnicích, nakradený majetek a možnost přejít do polistopadové politiky v jiných kabátech. Blbosti o stamiliardách z hodné EU si nechte na další sraz Fóra 2000 pro dalajlámu a Rupnika. Ostatní už vědí, že evropský projekt musí nejprve český stát v plném rozsahu zaplatit (i když ho často vůbec nepotřebuje a nemá na to peníze) a pak teprve loudit o proplacení v Bruselu. Ano, jaksi se to nedaří, čím to asi bude? Jednak se Bruselu nechce platit, jednak se vašim pravdaláskovým kamarádům nechce dokazovat, za co to utratili. A ani nemusí, peníze už leží na jejich účtech a daňový poplatník ať zapláče. Ale to jsme pořád u vašeho finančního diletanství, ne u důvodu proč předlužené EU rychle ukázat záda jako Británie. Ten spočívá v tom, že jinak nás bude nutit do eura (=sdílení nákladů na jeho záchranu). Nějak se zapomíná, že vlastně pro euro nejsme dost dobří, neplníme kritéria. Tedy výhody eurozóny sdílet nesmíme, zato náklady samozřejmě ano. Zajímalo by mně vy Evhopane jestli jste někdy slyšel mluvit o nás Němce nebo Francouze. Třeba byste pochopil, že oni nás za žádné Evropany nepovažují, jen za lacinou pracovní sílu a zloděje.
01. 02. 2012 | 12:11

smile ?! napsal(a):

Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, ať si kdo chce myslí co chce (zeptejte se těch, co "přežili svou smrt" nebo si přečtěte něco od lidí jako Frankl). Nevím proč tady někteří mají osypky (a asi tedy strach) z Evropské unie, jejímž jsme dobrovolným plnoprávným členem? Z čeho bychom měli mít opravdu teď obavy, je naše vlastní ignorance, malichernost a krátkozrakost - jinými slovy naše vlastní vychytralá blbost, která nás dovedla k Bílé Hoře, Mnichovu, osmašedesátému a dnešní korupci a mizernému stavu státního aparátu. Koledujeme si o další průser. :-'
01. 02. 2012 | 12:25

JARLE HALSNES napsal(a):

Až, Nečasovi uvěřím, že je Česko "zdravý kus", budu mu i věřit, že se vlastím jménem jmenuje Miluška Voborníková.
01. 02. 2012 | 12:56

ali napsal(a):

Sladký napsal(a):
Kar je cikánsky kokot.Nic ve zlém.
31. 01. 2012 | 17:19

Jděte se vycpat, Sladký, fakt musíte urážet každýho, kdo nemá vaše myšlení? Dělá vám to dobře? Už jste trapnej..
01. 02. 2012 | 14:42

NVS napsal(a):

Naprostý souhlas se Smilem.
01. 02. 2012 | 14:44

Yosif K napsal(a):

Opt out - mate castecne pravdu - proc vsak pouzivate jako podkladove aktivum derivatu "pohledavky za nezamestnanymi alkoholiky"?

Skutecnost je jeste zajmavejsi. Podkladove aktivum velke casti CDOs jsou "hypotecni pujcky polozamestnanych proletaru z chudinskych cvrti" - mene barvite a technicteji popisovane jako "subprime mortgage loans".

Zajimave jeste je, ze raketovy narust hyposek do chudinskych cvrti je dilo milosrdne smyslejicich aktivistu z Chicaga z politickeho okoli maldickeho pana Obamy. Kteri si 15 let trvajici agitaci vynutili na demokratickem congressu "cammunity banking act". Dobre umysly se nejak zvrtly, nejak se to cele rozes...lo a brutalne to prikrmilo nedavnou krizi......
01. 02. 2012 | 15:06

Ambra napsal(a):

Tolik nenávisti kvůli jednomu "ne" priemiéra Nečase, to přece není normální.
Jestli ono to nebude úplně jinak. Všichni měli přimět Nečase k podpisu. A pak by Klaus smlouvu nepodepsal anebo by ji referendum odmítlo a konečně by Nečas vypadal před celou Evropou jako podvodník a hlupá k tomu. - To byl patrně hlavní cíl našich dosud neumřelých emigrantů, kteří se sem po roce 1989 nahrnuli. A on jim to teď někdo prokoukl.
Jinak mi ale celkově je nejasná jedna věc. Proč si tak spolehlivá instituce jako MMF musí půjčovat peníze i od zadlužených států, proč si je nepůjčí přímo od bank. Vždyť jako takováto nejspolehlivější organizace by musela míti úrok nižší než kdokoliv jiný. A proč tedy musíme ze státního rozpočtu platit Národní bance rozdíl ve výši úroku, protože MMF nesmyslně půjčujeme na velmi nízký úrok? Snad by nám to J.Pehe mohl někdy vysvětlit. Stačí jen, aby se zeptal svých soudruhů lichvářů, proč tomu tak je.
A proč si přihlouplí Čecháčkové vůbec uvažují takto neuvědoměle myslet. Takto by se přece ve státě demokraticky vyspělém nikdo ani neodvážil přemýšlet a každý by slepě podporoval všechny finančí transakce vymyšlené skutečně velkými státnickými lichváři. A my čeští pitomci jim i s přičiněním svého prezidenta nechce vše věřit. Snad by nás už měla konečně Evropa poslat někem na převýchovu, když se ani s pomocí disidentů a emigrantů za dvacet let nepodařilo vygumovat lidem normální myšlení. - Ale třeba si už J.Pehe na celý český národ někam stěoval. Stači jen nás přijet zase pomocí tanků správně poučit.
01. 02. 2012 | 17:58

Fialenka napsal(a):

Oprava (6:31) mělo být …….. uzamčení není podmínkou vyplacení pojistky
01. 02. 2012 | 18:47

Raif napsal(a):

Co
dotoho furt rejete s nějakou aritmetikou a připomínáním kdovíčeho ? :-)
Jediné co se řeší je zametení problémů pod koberec tak hluboko,
aby se znovu nevyvalily dokud budou současní politici (a spříznění) ve funkcích,
a něco ta politika stačila “kopnout”, né?

Přitom s každým dalším průserem Vám rádi přitáhnem integrační šrouby,
a pak taky nás musí být vidět vTV v BOJI o zachranu dobra, a to nejlíp akčně z Brusele, zachráníme vás, at chcete nebo nechcete.
Jo, a slíbili jsme vám modré z nebe. Tak si ho zaplaťte
01. 02. 2012 | 19:51

Pavel Bela napsal(a):

Tuším, kde je zakopán pes..Zdravé stádo přece nepovede vůl..
01. 02. 2012 | 20:20

slavekvor napsal(a):

K Vaším několika posledním odstavcům komentáře na blogu....právě proto,že v této souvislosti panuje již delší dobu zásadní neshoda na politické scéně,nemůže na samitu předstoupit a říct "Vaše(naše) řeč budiž ano ano ne ne".To by pak jedni nebo druzí z něj pak doma udělali trhací kalendář.Jsme členy EU už dlouho,takže bychom měli vědět,že je to primární problém Eurozony a ne EU celku a že je tu snaha zatáhnout do dluhové účasti i jiné státy bezohledu na to,jestli se zavázali platit v budoucnu eurem nebo ne.Každá smlouva se dá změnit nebo anulovat podle vážnosti situace.Vždyt toto právě na tomto summitu udělali a z Lisabonské smlouvy je téměř cár papíru.Proč by Česká republika podle okolností měla jednat jinak?Tím jsem se dostal k tomu,že vypsání referenda k přijetí společné měny je víc na místě než pro nás v této situaci méně nutná nebo méně nalehavá smlouva o přístupu k fiskálnímu paktu,už jenom proto,že si to přeje 40-50 procent občanů a bude jednou pro vždy klid a politici mohou začít s čistým stolem.
01. 02. 2012 | 20:22

katalyzátor napsal(a):

Už se blíží chvíle, kdy bude Evropa nucena zlikvidovat český vřed, aby se nešířil dál. Asi bude muset položit na Čechy betonový sargofák, jako kdysi Rusové na Černobylskou elektrárnu. Český kus není nemocný, je šílený. On není ani tak nebezpečný Evropě, jako spíše sobě.
01. 02. 2012 | 23:11

PeheneheNe napsal(a):

Souhlas Pane Pehe.
02. 02. 2012 | 00:11

Odklonovac napsal(a):

Ano krade se a odklonuje ale co je alternativa? Panove jako Pehe? Nebo rovnou Paroubek & Sobotka s podporou bolseviku?!?! A Moravisti se pry take vraceji na scenu, no jo, to je jsme jeste potrebovali. Vsichni tu brecite nad korupci ale kdo si myslite ze to dela? Cesi, lidi jako vy! A ty penize se pak stejne vraceji do ekonomiky! Cesko funguje lepe nez Recko nebo pulka Evropy a vy to vite!
Kdo nekrade at hodi kamenem...a bude tu ticho po pesine, lol :-)
02. 02. 2012 | 01:36

Yosif K napsal(a):

Pane ODKLONOVAC - mate pravdu - kradou vsichni - vcetne politickych kamarady pana Pehe. Ten krast nemusi - zije pohodlne z penez zaplacenych studenty na soukrome skole UNYP - bezpochyby okolo 10 tisic US$ za semestr za poslech docentu - nekterych lepsich nekterych horsich.
Cituji Dozenta Pehe:
"Kdybychom vzali jako měřítko například různé studie, které ukazují, že se s pomocí systémové korupce, tedy manipulace státních zakázek, v České republice ročně rozkradou stovky miliard korun, rozhodně naše země jako „zdravý kus“ nevypadá."

V Cesku se nepochybne krade. V Cesku se nepochybne krade vice nez ve Svedsku nebo Finsku. Tak tomu bylo i za Rakouska, za prvni republiky i za komancu. KUPODIVU - pokud se v Cesku rozkrade nekolik set miliard rocne (treba 300 miliard????) za vlady "chamtive pravice" a pokud vladla levicova vlada v CR 8 let (1998-2006?) kde je usterenych 8krate 300 miliard Kc? Kde je tech 2400 miliard Kc? Ze by je mel Mladek a Jansta ulozeny u sve firmy Taluda ve Fribourgu? Nebo ze by je Paroubak stosoval u byvalych STB-aku ve Vidni?

Chte nechte musime prijmout dva fakty:
1) v Cesku se krade i za vlady politickych pratel pana Pehe - za socialnich demokratu. Krade se - jak ukazuje vyvoj na RSD (Michal Hala CSSD) ve velkem, ruku v ruce s exponanty dalsich politickych stran. Delna spoluprace "naporic politickym spektrem". Ovsem docent pehe je "socialne citlivy", drzi palce extremne vysokemu rozhozu socialnich davek mezi proletariat, proto zlodejny oranzovych spolukrakoralu z deniku referendum prehlizi. Nebo o nich alespon nemluvi - prece jde o "dobrou vec".
2) V Cesku se nerozkrada radove "ve stamiliardach Kc rocne" - ani za socdem ani za ODS. Realna cifra je radove mensi. Samozrejme 0 i tak je otresne vysoka. Nejvetsi rozkradani je patrne u vojenskych a zdravotnickych zakazek - ty jsou z principu veci slozite - prilezitost k rozkradani je vetsi. Viz Pandury apod. Avsak pokud by se prestaly kupovat Pandury a zdravotni technika uplne, ku Svedske zivotni urovni by Cesku stale jeste hodne schazelo.

Udajne "Stalimiardove rozkradacky" je ted oblibene heslo socdemackych socialnich populistu, ktere mrzi, ze jsou z rozkradaciho procesu uz 5 rok (castecne) odstaveny. Vsimnete si vsak docenta Havla. Ani on nerika ze s vladou CSSD prijde raj na zemi. Takovy jaky by musel prijit, kdyby socdemaci dokazali usetrit bojem proti korupci "nejakych slabych 300-400 miliard rocne". Jezkovy oci!!! Krast se bude dal, Sobotka s Havlem vsak budou zvysovat zadluzeni aby mohli proletarum koupit pastelky nebo odpustit 30 Kc u doktora (normalni poplatek v EU je 10-20 EUR u doktora - na jihu Evropy).

Takze priste pane docente:
1) pustte se s bojem proti korupci i do socdemaku - i oni kradou jako straky....
2) zkuste si overit realna cisla - zkuste se privatne poptat iu stavebnich firem, kolik se skutecne na statnich zakazkach rozkrade...... neni to malo, ale neni to tolik, aby z usetrenycch penez sel ustanovit nejaky utopicky socialismus ve stylu socdemackych slibu......
02. 02. 2012 | 08:16

Yosif K napsal(a):

Pokud se nekdo divi absurdite "prerozdelovani" v EU - vicemene spravne. EU by mela prerozdelovani na financovani nejruznejsich ptakovin silne omezit.

To by se vsak vykukove rozkradajici evropske fondy treba v usteckem kraji (ze pane poslance CSSD Tancosi???) nemeli cim zivit.......

Cesko dostane od Bruselo jen o malo vice, nez samo do Bruselu zaplati. Prinos EU je evidentne vice ve spolecnem trhu, nez v tom ze dotace (patrne zbytecne) na podporu koz a ovci na kopaninach maji bruselske razitko.
02. 02. 2012 | 08:25

jo napsal(a):

Jen doplním....Oni (EU) se bez nás přece neobejdou...
02. 02. 2012 | 08:26

Jokles napsal(a):

Mám dojem, že se u této diskuse sešli najatí pravičáci, kteří soptí všemi otvory. V bohaté produkci žvástů o nějakém dílčím kroku v rámci celkového pochodu do Bruselu nikdo nepoložil pár základních otázek. Jako třeba proč tam "všichni chceme" (?) To, o co usiloval Hitler hrubou válečnou silou, realizuje jakýsi nikým nevolený samozvanec Barosso s úsměvem pomoci mezinárodní korupce. O co tady jde ? Mají se snad mít občané takto spojených evropských zemí lépe, než dosud ? Odpověď zní: Určitě ano, ale jen nekteří ! Demagogie o tom, že se dostaneme na "EU" životní úroveň je hrubě nesmyslná a odporuje základnímu kapitalistickému pojetí. Neboť Merkelová, Sarkozy i Cammeron budou vždy usilovat o to, abych jejich země byla na tom o poznání lépe, než ty . zbylé. Jinak by je totiž domáci lidé nevolili. EU ovšem i takové případy pojišťuje a má pro "zasloužilé" protagonisty EU vždy připravena lukrativní místěčka. Viz třeba osud Topolánka, rozeného to bankstera... Představa o tom, že se všichni budeme mít "evropsky", vlastně "EUropsky" dobře, však by mohla vést horizontům komunismu, nebo ne ? Ale chceme se mít všichni stejně ? Rozuměj stejné životní podmínky, příjmy, kvalitní potraviny a zdravotnictví ? Většina nepochybně ano, avšak část nikoliv. Ta se chce mít lépe a to je možné jenom tehda, když těm ostatním něco (většinou hodně) odebere ve svůj prospěch. To platí jak v rámci státu, tak i, a to zejména, mezi státy ! Proto ty opatrné řeči o "vícerychlostní" Evropě. Tak to bylo, je, a bude ! Jinak řečeno cesta násilného "sjednocování" takového kulturně a historicky utvořeného útvaru jakým je Evropa, do nějakého jednotného státu (je lhostějno, jak mu budeme říkat) je pro většinu států cestou do otroctví !
02. 02. 2012 | 09:04

Franta napsal(a):

S Pehem musím souhlasit. Tvářit se jako šéf "zdravého kusu stáda" a dělat, že od Evropy nedostáváme dotace, když opak je pravdou - to je nablblost hodná svého nositele. To půjdeme spolu s narcisem na Hradě zpátky do Ruska, nebo kam vlastně ? Co čekat od bývalého referenta a komsomolce z Tesly Rožnov ?
A celá ODS - to je tragická sebranka lumpů, kteří ale dobře tuší, že v Evropě soudy a policie fungují (viz MUS ve Švýcarsku) a proto se k jakémukoli bližšímu kontaktu s ní chovají jak čert ke svěcené vodě !
02. 02. 2012 | 10:06

luk napsal(a):

Naprosto až na drobnosti s tímto článkem souhlasím, zejména s tím, že u nás jde o korupci systémovou, kterou politická garnitura kryje nebo přímo organizuje. Zčal to rozkraením státu při divoké privatizaci a končí dnes třeba u Ředitelství dálnic a bude pokračovat penzijními fondy a podle mě"podílem na církevních restitucích" pro ty, kteří je vehementně prosazují. Vy,co s panem Pehem nesouhlasíte, napište, prosím, co není pravda. (Opencard, tunel Blanka, ŘSD, lístky MHD,ProMoPro,Pandury, letadla Casa, Tatra a Baták ...)
02. 02. 2012 | 14:33

eda vobtáhlo napsal(a):

Dnes mně debata opravdu baví.Čtu reakce pisatelů a hned si představuji , jak asi pisatelé vypadají a to v momentě kdy se jim zvedne adrenalin při čtení dle jejich názoru naprosté blbosti.Jak vypadá Jiří Pehe to ví každý a to , že má spíše levicovější názory to snad také vědí všichni co tady diskutují.
Ještě bych k Jiřímu Pehe dodal, že Češi jsou na posledním místě v kultivované a věcné diskusi. Většinou to jsou takové úlevné štěky typu teď jsem jim to nandal.Proč se páni a dámy nesnažíte být lepší ? Myšleno v diskusi .To je totiž celý problém Čechů .Zařvat a schovat se. Češi si vystačili celá léta jen tak něco šolíchat a nenést za nic zodpovědnost.Čekat jak se říká za bukem.To je postoj i tohodle nešťasného Nečase , který má snad jenom na to aby šéfoval skansenu v Rožnově. Ale on je jenom odrazem každého z nás.
Zkuste někdo zareagovat a napsat mi zda ČR měla kdy premiéra za kterého se národ nestyděl

Eda Vobtáhlo
02. 02. 2012 | 15:46

Jméno napsal(a):

co dodat
jmeno autora spolu s titulkem clanku vypovida o vsem:
Jiri Pehe, opravdu nemocny evropsky kus (ONEK)
02. 02. 2012 | 17:08

Robin napsal(a):

Absence kvalitních evropských politiků je sice to, co našemu vrtošivému presidentovi dává všechny trumfy do rukou. Bohužel od premiéra Nečase není možné očekávat, že se vzepře většinové "linii" ODS, která je úporně formována z Hradu. Dnes musím ale s panem Pehem souhlasit. To co náš stát předvádí poslední dobou to není hara-kiri, to je přímo kastrace v přímém přenosu. A bude hůř, snad jen do doby, než náš největší myslitel opůstí presidentský úřad.
02. 02. 2012 | 18:12

Bauer napsal(a):

Jediny spravny a nutny postup je ted hlasovani o duvere vlade !
02. 02. 2012 | 19:35

Jiří Novák napsal(a):

Vážení, půjčil by někdo firmě v úpadku? Z hlediska banky by to byl téměř trestný čin. Pí Merkelová a p. Sarkozy již 2 roky řeší každý týden Řecko a potřebu mu půjčit a to stejně zbankrotuje! Pouze do něj napumpujeme stovky miliard Euro! Přestávám mít pocit, stejně jako polovina občanů Německa, že Evropu vedou zralí a zkušení ekonomové. Pokud si pamatuji, kdysi premiér Klaus navrhoval zákon / myslim tak kolem r. 95/ o povinnosti vyrovnaného rozpočtu. Nestalo se tak, a začalo se u nás slibovat občanům nesmyslné "pastelkovné" různého druhu.
02. 02. 2012 | 21:50

Jarin napsal(a):

Jiří Novák:
Takže zas má ten Klaus pravdu? Ne, opět ji nemá. Česko je v horší situaci, žež EU, ba i než "periferní země" Eurozóny. I než to Řecko: spočítejte si, jak by to vypadalo, kdyby v Řecku byly mzdy jen na české úrovni - to by byli rázem v přebytku. Takže jim hrozí bankrot a dost možná nastane, ale my Češi jsme na tom hůř, jako by už u nás dávno proběhl. Měli bychom se víc zabývat otázkou, proč to u nás nejde, než donekonečna omílat problémy druhých. Ostatně, ani do té Unie Česko nikdo nenutil...
Ale stát se členem a pak začít prudit, to je podstata členství ČR v EU. A to v čele s tím .... z Hradu.
03. 02. 2012 | 09:39

Vladimír napsal(a):

Dobrý den pane Pehe,
rád čtu Vaše komentáře, a přestože s Vámi někdy nesouhlasím, tak si Vás a Vašich názorů vážím. Články mají hlavu a patu, jsou logicky vystavěné a podložený věcnými argumenty. Chápu, že s Vámi mohou lidé nesouhlasit, ale je mi líto, že obvykle nereagují věcnou diskuzí a logickou argumentací, ale pouhými nesouvislými či dokonce nenávistnými výkřiky. Prosím, pište i nadále.
03. 02. 2012 | 11:06

prduch napsal(a):

Pane Pehe, jetak !!!!!
Ať zhyne ČMVRR Česká M. Velkor. Republika. Prosím ať někdo doplní. Děkuji.
03. 02. 2012 | 20:45

pašek napsal(a):

Cituji Frantu:
A celá ODS - to je tragická sebranka lumpů, kteří ale dobře tuší, že v Evropě soudy a policie fungují (viz MUS ve Švýcarsku) a proto se k jakémukoli bližšímu kontaktu s ní chovají jak čert ke svěcené vodě !
A dodávám: Výše uvedené bylo SPERMÍKOVI implantováno do mozku.
03. 02. 2012 | 20:54

Vladimír napsal(a):

Eurohujer Pehe = opravdu kvalitní emetikum
04. 02. 2012 | 18:41

hujer nehujer napsal(a):

Kontraverzní přístup Česka k EU a neustálé balancování mezi vlivem západu a Moskvou je dáno naší polohou v Evropě.Původem jsme slované z východu,kteří v průběhu staletí částečně splynuli s germánským okolím a ve kterém náš národ tvoří jakýsi klín.Pan Schwarcenberk jako příslušník starého rakouského rodu,tíhne k západu a pan president,jehož předci pocházejí z východu zase k Moskvě.A nebo jinak.Aby u nás bylo dobře,tak západ po nás vyžaduje poslušnost,disciplínu a pořádek a za porušení pravidel hrozí sankcemi.A spousta lidí u nás tuší,že to první nejsme schopni dodržet a že nás v Evropě místo srovnání životní úrovně třeba s Rakouskem čekají spíše ty sankce.
07. 02. 2012 | 08:11

Terry napsal(a):

Autor pan Pehe píše:
"Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard."

Možná by bylo dobré, aby si nejen on, ale všichni (a hlavně "nejlepší ministr financí" Kalousek!) přečetli, k čemu se dopočítala Ivana Haslingerová, když svůj článek nazvala "Necítím se nemravně, když nechci platit 38 miliard na eurozónu" (http://haslingerova.blog.idnes.cz/c/243636/Necitim-se-nemravne-kdyz-nechci-platit-38-miliard-na-eurozonu.html).
Z obsáhlého článku vyjímám:

Již jen selským rozumem musí být ale jasné, že členské země musejí do Bruselu dávat víc než získají, neboť nákladný provoz evropských institucí a obrovských platů jejích úředníků a politiků je hrazen z rozpočtu EU, který vzniká tak, že se jednotlivé členské země na něj každoročně skládají. Členské státy tedy musejí nutně zaplatit víc, než od EU dostanou. Nemá proto pravdu pan Kalousek, že by pokládal za nemorální a nemravné se na pomoci EU nepodílet. Na její činnosti se podílíme stejně jako ostatní členské státy. Jiná otázka je, proč přispívat nad původně dohodnutý rámec jen proto, že některé její státy se chovají rozhazovačně a EU si neumí zjednat pořádek. Pan Kalousek se snaží zapůsobit na útlocitné občany konstatováním, že "Česko čerpá z fondů Unie od roku 2004 čistých 175 miliard". Jen nedodává další informaci, kolik již do členství v EU zaplatilo. Je to jedna z tzv. polopravd, které jsem vždy nenáviděla za komunismu a nesnáším je ani nyní. Proto jsem se podívala na některá čísla uvedená v účtech jeho ministerstva.

Členské země platí do EU přibližně 1 % ze svých HDP, neboli 2-3 % z vybraných daní. I když je to na pohled malé procento, států je 27, mnohé jsou bohaté, proto rozpočet EU je značný. V loňském roce činil téměř 142 miliard eur. EU tyto vybrané peníze rozděluje tak, že téměř polovinu dává na zemědělské dotace, zejména "chudé" Francii, a dalších téměř 40 % na tzv. "strukturální" dotace chudším oblastem a 10 % si nechává na svůj provoz. Kromě těchto peněz z HDP se každý rok členské země navíc skládají na "slevu", kterou vyjednala Britům v roce 1984 premiérka Margaret Thatcherová tím, že pohrozila vystoupením z Evropských společenství v případě, že její zemi nebudou kompenzovány dosavadní vysoké platby do evropského rozpočtu používané např. na zmíněné obří zemědělské dotace Francii. Na slevu Britům měla podle přístupové smlouvy naše republika v roce 2007 platit 63 mil. € , v roce 2008 97 mil. € a v roce 2009 103 mil. €. Kromě těchto odvodů platíme i do Evropské investiční banky (EIB), dále do Evropské centrální banky (ECB) na tzv. rozpočtové kompenzace. Peníze ECB musíme platit, ať už měnu euro používáme, či nikoliv. Jak plyne z rozhodnutí ECB, Česká republika musela zaplatit již při vstupu do EU 1. května 2004 první splátku kapitálu ECB ve výši 5 680 860 €. Do EIB musela ČR vložit splatný kapitál 62,9 milionů € a rezervy 158 milionů € v osmi splátkách do roku 2009. Do této byrokratické instituce, kde jen plat zástupce české vlády v představenstvu EIB Ivana Pilipa obnáší měsíčně přes 500 tisíc korun, vložila podle smlouvy o přistoupení k EU v letech 2004-2006 880 mil. Kč, v letech 2007-2008 dvojnásobek, tedy 1760 mil. Kč, a v roce 2009 opět 880 mil. Kč. Rovněž jsme platili podle této smlouvy na Výzkumný fond uhlí a oceli v letech 2006 -2009 celkem 186+248+371+433= 1 238 mil. Kč. Rozdíly v tom, jak informuje vláda a jaké jsou skutečné vklady a výdaje do EU, je především založen v tom, že vláda nezapočítává kromě plateb do ECB a EIB také cla placená do rozpočtu EU.

Takže, i když by se na první pohled mohlo zdát, že např. po vstupu do EU v roce 2004, kdy jsme platili z HDP 14 414 mil. Kč a z fondů jsme získali 24 728 mil. Kč, vydělali jsme na tom. Tak to interpretuje vláda. Ve skutečnosti jsme celkově platili kromě 14 414 mil. Kč ještě 880 mil. na platbu do EIB, 176 mil. na platbu do ECB, 10 466 mil. na rozpočtové kompenzace a 1639 milionů Kč na kompenzace VB. Celkem tedy 25 109 mil. Kč. Namísto zisku jsme nakonec prodělali 25 109-24 728 =381 mil. Kč. Po započtení všech uvedených plateb je zjevné, že Česká republika na členství v EU nevydělala dokonce ani v prvním roce členství.
(konec citace)
10. 02. 2012 | 08:22

Terry napsal(a):

K "Autor pan Pehe píše" - pokračování:

Není nyní potřebné pro eurozónu a EU přijímat nějaká nová (!! a nyní už konečně závazná??!) pravidla ekonomického chování (tvorby rozpočtů) jednotlivých členů eurozóny; již v roce 1997 se přece ZAVÁZALI (!!!) dodržovat

Konvergenční kritéria (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_63_cs.htm):

K zajištění udržitelné směnitelnosti nutné pro dosažení hospodářské měnové unie (HMU) stanovuje smlouva pět konvergenčních kritérií, která musí být splněna každým členským státem předtím, než může vstoupit do třetí fáze HMU. O tom, zda jsou kritéria splněna, rozhodují ve svých zprávách Komise a Evropská centrální banka (ECB). Konvergenční kritéria jsou:

■ poměr schodku veřejných financí a hrubého domácího produktu nesmí překročit 3 %;
■ poměr veřejného dluhu a hrubého domácího produktu nesmí překročit 60 %;
■ musí být zajištěn udržitelný stupeň cenové stability a průměrné míry inflace, která po dobu jednoho roku před posuzováním nepřekročí míru inflace tří členských států s největší cenovou stabilitou o více než 1,5 %;
■ dlouhodobé nominální úrokové míry nesmí o více než dva procentní body přesáhnout úrokové míry tří členských států s nejlepší cenovou stabilitou;
■ po dobu posledních dvou let musí být bez vážného napětí dodržováno stanovené fluktuační pásmo dané měny v Evropském měnovém systému.
Konvergenční kritéria mají tudíž zajistit, aby hospodářský rozvoj v rámci hospodářské a měnové unie (HMU) byl vyvážený a nezpůsobil vznik jakéhokoli napětí mezi členskými státy. První dvě kritéria vztahující se k rozpočtovému schodku a veřejnému dluhu musí být dodržována i po vstupu do třetí fáze HMU (u zemí současné eurozóny od 1. ledna 1999). Pakt stability s tímto cílem byl přijat na zasedání Evropské rady v Amsterodamu v červnu 1997.

a hlavně

Pakt stability a růstu (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_83_cs.htm):

Pakt stability a růstu bezprostředně souvisí s třetí etapou hospodářské a měnové unie, která byla zahájena 1. ledna 1999. Pakt má zajistit, aby členské státy dodržovaly rozpočtovou disciplínu i po zavedení jednotné měny.

V praxi se Pakt skládá z rezoluce Evropské rady přijaté 17. června 1997 v Amsterodamu a dvou nařízení Rady ze 7. července 1997, která stanoví základní technická opatření (jedno o kontrole rozpočtové disciplíny a koordinaci hospodářských politik a druhé o zavádění postupu snižování nadměrného schodku).

Ve střednědobé perspektivě se členské státy zavázaly, že dosáhnou vyrovnaného nebo téměř vyrovnaného rozpočtu a že Komisi a Radě do 1. března 1999 předloží program stability (který je každoročně aktualizován). Stejně tak státy, které se neúčastní třetí etapy HMU, se musí podrobit konvergenčnímu programu.

Pakt stability a růstu umožňuje Radě potrestat ty zúčastněné státy, které nejsou schopné přijmout odpovídající opatření pro snížení nadměrného schodku. Zpočátku bude mít trest podobu bezúročného depozitu u institucí Společenství, ale pokud nadměrný schodek nebude odstraněn během dvou let, změní se v pokutu.
(konec citací)

která ovšem nedodržovala (výrazným způsobem porušovala) naprostá většina států eurozóny (tedy nejen nyní "problematické" Itálie, Portugalsko, Španělsko, Belgie.., ale i Německo a Francie ! Řecko je kapitola sama pro sebe: Řecko falšovalo (!!!) své ekonomické ukazatele již při přijímání do eurozóny, a pak i dlouhodobě následně, a přišlo si tak i k dotacím, na které by jinak nárok nemělo. Ale podvodníkovi se přece musí pomáhat...), aniž by Rada přistoupila

"potrestat ty zúčastněné státy, které nejsou schopné přijmout odpovídající opatření pro snížení nadměrného schodku. Zpočátku bude mít trest podobu bezúročného depozitu u institucí Společenství, ale pokud nadměrný schodek nebude odstraněn během dvou let, změní se v pokutu."

Takže:

1) ČR krizi v eurozóně nezpůsobila, ani se na ní v průběhu jejího vzniku nijak nenabalila (jak např. "očekávali" nenasytné francouzské a německé banky, které čekajé největší ztráty

2) "Výhodnost" našeho členství v EU je rovněž diskutabilní, zvláště když máme tak "kvalifikované" ministerské a vládní představitele, že čerpáme zlomek (!!!) toho, co by ČR čerpat mohla (a měla !), že přes ně "prochází" nekvalitně připravené žádosti o dotace, které EU nakonec neakceptuje k uhrazení, když se i z toho mála část peněz "ztrácí" v našem skvěle fungujícím korupčním systému (vybudovaném "demokratickými" politiky).
10. 02. 2012 | 08:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy