Zbytečná hysterie kolem přímé volby prezidenta

10. 02. 2012 | 08:16
Přečteno 6820 krát
Doufejme, že schválení přímé volby prezidenta Senátem udělalo tečku za vlnou silných emocí, které diskusi o přímé volbě obklopovaly. Svým způsobem to totiž bylo zástupné téma, odvádějící pozornost od diskusí pro budoucnost země mnohem důležitějších.

Když už čeští zákonodárci přímou volbu nakonec skutečně zavedli, možná je načase přestat tento způsob volby démonizovat a podívat se na ní realisticky. Některá téměř apokalypticky znějící varování odborníků a politiků v posledních měsících se zdála být dost přemrštěná.

Prezidenta volí v Evropské unii přímo ve dvanácti (a nyní s Českou republikou ve třinácti) zemích, v sedmi je volen nepřímo, a sedm zemí jsou monarchie, přičemž naprostá většina zemí v nichž je volen přímo, funguje jako standardní parlamentní demokracie, kde má hlavní slovo premiér. Je sice pravda, že český prezident zůstává nadále ústavně „neodpovědný“, což je chyba. Navíc má některé pravomoci, které ve spojení se silnějším mandátem, daným přímou volbou, z něj mohou udělat mimořádně silného hráče na politické scéně. Jenže hodně bude záležet na osobě prezidenta.

Zdá se, že mnoho politických analytiků je traumatizováno způsobem, jakým si počínal v úřadu prezidenta Václav Klaus. Předpokládají, že i každý další prezident bude hledat cesty, jak expandovat svoje pravomoci i za cenu ohýbání ústavy. Což o to, Klaus se současnými pravomocemi, a navíc zvolený přímo, by byl pro standardní parlamentní demokracii noční můrou. Jenže mezi možnými kandidáty není nikdo, kdo by se Klausovi podobal a přitom by mohl být skutečně zvolen.

Proti varováním, že si lidé zvolí neodpovědného populistu, argumentovali zastánci přímé volby často tím, že není jasné, proč se jaksi automaticky předpokládá, že si občasné za prezidenta zvolí někoho výrazně horšího, než je například průměrný senátor. Prezident bude totiž volen v podstatě stejným způsobem jako senátoři, přičemž Senát není plný ani nebezpečných populistů, ani extremistů, ani hvězd zábavního průmyslu.

Naopak, dvoukolový většinový systém má poměrně silné brzdy proti zvolení někoho takového, protože ve druhém kole se obvykle většina sjednotí za umírněnějším kandidátem. Navíc to musí být většinou kandidát, který neoslovuje jen pravicové nebo jen levicové voliče.

Když už byla přímá volba schválena, pokusme se využít její pozitiva. Především vtahuje lidi do demokratického procesu v podobě celostátního plebiscitu, přičemž nepůjde jen o osobnost kandidáta, ale také o jeho program, což je příležitost k celostátní diskusi například o důležitých zahraničně-politických prioritách, jako je budoucnost země v Evropské unii. Odblokuje také parlamentní politiku, která byla v případě dvou posledních voleb prezidenta na měsíce paralyzována hádkami a pošpiněná dohady o zákulisní korupci i nátlaku.

Je sice přirozené, že při dosavadních zkušenostech očekává část laické i odborné veřejnosti spíše to horší, co může přímá volba přinést, ale není vůbec vyloučeno, že naopak pomůže do úřadu široce respektovanému, umírněnému a vskutku nadstranickému prezidentovi, který nebude společnost rozdělovat jako prezident současný a nebude se snažit rozšiřovat své pravomoci až na hranu ústavnosti.

Právo, 10.2.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Autro,

jenom malá připomínka. Ještě by to chtělo přesně vymezit pravidla volební prezidentské reklamy a omezit všemocný vliv peněz a mainstreamového Mádlování. V tom vidím zásadní slabinu této volební formy.
10. 02. 2012 | 08:23

vasja napsal(a):

A 700 000 000 Kaček na prezidencký volby veme Kalousek kde?
10. 02. 2012 | 08:30

Drzá zrzka napsal(a):

Pochopí voliči rozdíl mezi politikem a státníkem?
10. 02. 2012 | 08:44

RA napsal(a):

bude to nějaká šedá myš, která nic nemůže ovlivnit a do ničeho nebude strkat čumáček. Ten plat si tam vysedí. A tak to bude pro všechny asi nejlepší, si myslí pan Pehe. Pak je otázkou, jestli ta šedá myš je tam vůbec potřebná....
10. 02. 2012 | 08:51

Jane napsal(a):

Pane Pehe,
děkuji za potvrzení svého názoru, že technika volby prezidente je pouze zástupný problém překrývající věci pro veřejnost mnohem, mnohem důležitější. Například církevní restituce.
10. 02. 2012 | 08:51

Ládik!!! napsal(a):

Pane Pehe,
tak proč pořád tu hysterii rozmýcháváte?
10. 02. 2012 | 08:53

Oslýk chytač módy napsal(a):

Pane Pehe,
ano, máte pravdu, ale klušete za dobou; tohle už je hotové a uzavřené. Otevírá se daleko napínavější kapitola výběru kandidátů. Zkuste dát svůj tip.
10. 02. 2012 | 08:58

Pája napsal(a):

Drzá zrzka:
Až po druhé či třetí volbě :-(
Někteří nikdy:-)
10. 02. 2012 | 08:59

Jane napsal(a):

Drzá zrzka napsal(a):
Pochopí voliči rozdíl mezi politikem a státníkem?

Jasně.To chápou u každých voleb. Ale vážně. Co zmůže jeden státník mezi 281 politiky? Na výraz "politik" je navíc třeba v našich poměrech nahlížet jako na silný eufemismus.
10. 02. 2012 | 08:59

rejpal napsal(a):

Drzá zrzka
Myslíte, že na naší scéně je dost příkladů těch druhých, aby se to dalo názorně vysvětlit?
10. 02. 2012 | 09:00

scallop napsal(a):

Autor

Jsem zveday, jestli dostanete obvykly kartac od svych mistnich fanousku i za tento blog. Pocitam, ze ano - jmeno Pehe je proste rozbuska.

Mate naprostou pravdu, je to mnoho povyku pro nic. Nejsem priznivcem prime volby, ale co tak (slovy nynejsiho strihace metru) "fatalniho" stalo ? Primo voleny prezident muze byt tezko silnejsi (aktivnejsi, aktivistictejsi) nez ten soucasny nebo minuly. Prima volbe je drazsi, ale zase prinese (doufejme) otevrenejsi debatu kandidatu. Velka zmena to neni.
10. 02. 2012 | 09:09

Koplkop napsal(a):

Autor
"Jenže mezi možnými kandidáty není nikdo, kdo by se Klausovi podobal a přitom by mohl být skutečně zvolen."
Mám strach, že to bude konec Vaší kariéry pane Pehe. Přece jen největší část Vaší práce byla zcela nekritická kritika pana Klause.
"že naopak pomůže do úřadu široce respektovanému, umírněnému a vskutku nadstranickému prezidentovi,"
A ještě ke všemu jsem takový optimista.
10. 02. 2012 | 09:12

rejpal napsal(a):

Autor:
"Zdá se, že mnoho politických analytiků je traumatizováno způsobem, jakým si počínal v úřadu prezidenta Václav Klaus. Předpokládají, že i každý další prezident bude hledat cesty, jak expandovat svoje pravomoci i za cenu ohýbání ústavy. Což o to, Klaus se současnými pravomocemi, a navíc zvolený přímo, by byl pro standardní parlamentní demokracii noční můrou. Jenže mezi možnými kandidáty není nikdo, kdo by se Klausovi podobal a přitom by mohl být skutečně zvolen."
Tohle se vám opravdu nepovedlo. Argumentovat tím, že něco se sice stát může, ale momentálně to nikdo udělat neumí, to je hodně slabé (abyste se nespletl, v leckom se při získání postavení probudí všelijaké sklony).
Nejsem odpůrce přímé volby, ani náhodou. Ale není myslím dobré řešení (i když u nás je dost běžné), že se provede nějaká dílčí změna a neřeší se souvislosti. To, že mandát získaný přímou volbou, je silnou psychologickou zbraní, je úplně jasné každému, kdo se někdy setkal s myšlením politiků. Když je spojen s neodpovědností prezidenta a vágní formulací povinností z úřadu vyplývajících, může velmi snadno vyústit v interpretaci: já toho ministra neodvolám, protože je populární, a já jsem odpovědný lidu, který mě volil. Tu smlouvu nepodepíšu, lid ji nechce.
Svět se nezboří, ale asi by bylo moudřejší celou věc řešit koncepčněji. I kdyby to mělo znamenat ještě pět let postaru.
10. 02. 2012 | 09:13

Koplkop napsal(a):

Oprava:
Chtěl jsem napsat, že Vy jste pane Pehe optimista, ale ostatně já jsem také optimista. Věřím, že nebude zvolen nikdoze současných politiků. kteří jsou nám předkládáni, jako možní straničtí kandidáti. N I K D O !!!
10. 02. 2012 | 09:16

Desiderius napsal(a):

Z právního hlediska není jedno,jak bude prezident volen,neboť přímo volený prezident by měl být odvolatelný,což u nás není.Je zde rozpor neslučitelný s principy ústavního práva.Z politického hlediska by se mohlo zdát,že je to jedno,ale i zde je možno vést různé typy úvah.Typu, že např. námi zvolení zástupci se zříkají odpovědnosti za zvolení slušného, demokraticky jednajícího člověka a přehazují tuto odpovědnost na nás. Jinak je výsledek přímé volby velkou neznámou,může zvítězit osoba mající nečestné úmysly s touto zemí,která naváže na intriky Klause, ale i varianta,že zvítězí skutečně relativně slušný a demokraticky smýšlející člověk.V každém případě bude volba drahá "sranda" plná intrik,výhrůžek,podlostí a možná i násilí, jak je tomu v tomto státě zvykem a jak tomu bylo u volby poslední.
10. 02. 2012 | 09:22

Koplkop napsal(a):

Desiderius
"V každém případě bude volba drahá "sranda" plná ..................a možná i násilí"
Že by? Že by se ti naši politici mezi sebou pomlátili? To by bylo fajnový. :-)
10. 02. 2012 | 09:31

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
"Doufejme, že schválení přímé volby prezidenta Senátem udělalo tečku za vlnou silných emocí"
No hned první věta, a taková supernadbejkárna.
V mém okolí jsem si v poslední době nevšiml výrazných emocí s výjimkou manželčiných, neb jsem zapomněl koupit pečivo k večeři.
Naopak, je potřeba zase vymyslet nějaký pseudoproblém, a ten co možná nejkomplikovaněji pseudořešit, aby se nedej bože ovčané začali zamýšlet nad problémy podstatnými.
10. 02. 2012 | 09:33

ali napsal(a):

Ládik!!!
Pehe musí hysterii rozmýchávat..to je jeho poslání.
Navíc má radost ze svého vynálezu prezidentoměřiče.
Nebudu se už ani ptát, proč emigroval :o)

Drzá zrzka
to nepochopí někdy ani samotní politici či státníci :o)
10. 02. 2012 | 09:41

JC napsal(a):

Jistě, že se nic podstatného neděje, ale pan Pehe mi trochu připomíná Paroubka, který shodil vládu a nevěděl co dál.

"Zdá se, že mnoho politických analytiků je traumatizováno způsobem, jakým si počínal v úřadu prezidenta Václav Klaus. Předpokládají, že i každý další prezident bude hledat cesty, jak expandovat svoje pravomoci i za cenu ohýbání ústavy. Což o to, Klaus se současnými pravomocemi, a navíc zvolený přímo, by byl pro standardní parlamentní demokracii noční můrou. Jenže mezi možnými kandidáty není nikdo, kdo by se Klausovi podobal a přitom by mohl být skutečně zvolen."

To hovoří za vše, všichni předpokládají že nový president bude a la "milovaný" Klaus, ale pan Pehe to předem vylučuje. :-))
"
Nebo "přičemž nepůjde jen o osobnost kandidáta, ale také o jeho program,"
Pane Pehe domníval jsem se, že v našem systému programy před volbami nabízejí politické strany a vládne vláda.
President podle vašich představ má být přece nadstranický, čili teoreticky řečeno jako "svorník", který chce být se všemi za dobře mi musí ze všech programů politických stran vybrat co nejvíc.

Mno a nakonec nejen vaše iluzorní představa, že to bude dozajista president který bude za všech okolností vyhovovat všem a bude k tomu stačit, že to není Klaus...:-))), ještě si vzpomenete na klausovu 70% podporu obyvatelstva.

P.S. Nemáte strach, že za rok nebudete mít do čeho píchnout ?
10. 02. 2012 | 09:45

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Ještě štěstí, že Vovka už v Nově dořediteloval! Jinak by byl vážným kandidátem s mnoha preferencemi. Jeho mazaný synek je naštěstí příliš mlád, ale jednou možná tatíčka zastoupí.
Stejně si myslím, že rozvod manželů Železných byl fingovaný, aby zachránili rodinný majetek
10. 02. 2012 | 09:49

Jura z Beskyd napsal(a):

At bude volba takova ci onaka,tak mi vychazi,ze zvolen nakonec bude urednik Jan Fischer.Je to opatrny slusnak,nic nepokazil nez sel na premiera, a tam nepokazil taky nic, nemel uz co. A proto naivni,duverivy a oddany cesky clovicek jej zvoli.Ja ne!! Pokud budu moci volit, tak jedine knizete Karla Schvanzerberka. Je to umirneny, chytry starsi pan,zadny fanatik, respektuje vsecky.Ostatni, jako pan Okamura,Bobosikova,Zeman,pripadne dalsi, nemaji zadnou sanci.
10. 02. 2012 | 10:12

Karel (taky) napsal(a):

vasja napsal(a):

"A 700 000 000 Kaček na prezidencký volby veme Kalousek kde?"
vasjo, to je pro Kalouska ten nejmeší problém - vrátí zálohované láhve.
10. 02. 2012 | 10:17

Ládik!!! napsal(a):

Jura z Beskyd -
až bude volba, zajedu do Beskyd a zvolím nějakou dobrou stopu - z Bílé trasu 7A, 7D a 7B = 33km. Doufám, že bude sníh.
10. 02. 2012 | 10:30

Pompeius Magnus napsal(a):

Píšete: "Jenže mezi možnými kandidáty není nikdo, kdo by se Klausovi podobal a přitom by mohl být skutečně zvolen"

Ha, a to Vy jste pane Pehe neviděl Bobo v akci? Trocha soběstředné hysterie, nekritického sebevědomí, a je to? Myslím, že se v odhadu kandidátů pekelně pletete.

Taky jste ráčil připodotknout, že: "...očekává část laické i odborné veřejnosti spíše to horší, co může přímá volba přinést.."

Tak to já jsem z té části laické veřejnosti, která si myslí, že už bylo dost zavírání poslanců do vězení, či schůzek v hotelu Savoy před prezidentskými volbami. Všelidové a transparentní- to bych prosím rád. Jestli zvítězí Tomio Okamura, nebo protikandidát Van Tiep Nguyen, či Oksana Vasilčenková je mi jedno.
A ještě: "....pomůže do úřadu široce respektovanému, umírněnému a vskutku nadstranickému prezidentovi.."
No já vím, že byste rád, aby byl préza nicnedělající šedivý, zbabělý a průměrný Fišer, nebo americký profesor "vyhovím Všem".
Ale řekněte mi pane Pehe, o komu Vy budete psát ty své jeduplné články, až Kikina skončí?
10. 02. 2012 | 10:34

Ben napsal(a):

Jura z Beskyd
je vidět, že Beskydy jsou vysoké hory a hluboká údolí.Některé info se tam nedostávají.Pan K.Trautenberk šel do politiky kvůli získání t.zv.rodového majetku, který byl zřejmě získán po Bílé Hoře, bez ohledu např. na své příbuzné. Za takového prezidenta předem děkuji.
10. 02. 2012 | 10:42

Smíšek napsal(a):

Předmět: Strahovský tunel

Přátelé, vzhledem k tomu, že přejmenování letiště Praha-Ruzyně na
Letiště Václava Havla je na spadnutí a bude tak učiněno na důkaz jeho
světovosti, měli bychom se zasadit o to, aby Strahovský tunel byl
přejmenován na Tunel Václava Klause na důkaz jeho zásluh o naši
ekonomickou situaci.

Kdo souhlasí, ať šíří dál!!!
10. 02. 2012 | 10:43

Grandmaster napsal(a):

Pro me je zajimave, ze se obcas pise o nejakem obcanu jako o 'slusnemu(?!)' clovekovi.
Podle Jury z Beskyd je Fisher slusny. Ve zpravach o nahlem umrti jednoho prislusnika Sparty se o nem mluvi jako o slusnem clovekovi. Proc proboha ten pridavek 'slusny'. Je to tak vzacne, ze se to musi k nekterym osobam pridavat? Jsou vsichni ostatni obcane neslusni?
Zase nic nechapu... Ja predpokladam, ze vsichni lide jsou slusni.
Melo by to byt obracene - treba - nevolte Fishera, je to neslusny(?) clovek.
A nechapu, proc ma prezident v CR tolik pravomoci, je to jen jak znamo jen na obtiz. Jakakoliv diskuze na toto tema se zda byt vyloucena. Nevim proc.
10. 02. 2012 | 10:43

vico napsal(a):

Slováci přešli na přímou volbu prezidenta již dávno a přežili to. Jak tu před týdnem napsala paní S.Š. jsou to všechno jen "české žvásty". Vemte si třeba odésáky, kteří při vyslovení lidového referenda se křižovali a inkontinencí poztrácenou močí se kropili jako svěcenou vodou, se teď domáhají lidového referenda.

Symbol připosranosti Nečas, který ve svém úřadu zaměstnává udřené koně mele od rána do večera místo otčenáše : " Rozpočtová odpovědnosti jež jsi na nebesích...", jako jediný z pravicových lídrů nepodepíše smlouvu o fiskální odpovědnosti. "Český žvást".

Narodnici, kteří už vidí eurohujera v každém, kdo nechce s nimi kráčet do Asie a kteří mají plnou hubu vlastenectví, se děsí, cože jsme těm "vlastencům" dali za pravomoce. Co když zvolí nějakého blázna??

Hov.o se stane, povídám! Klausovinou promořený Hrad se vyvětrá. Voliči totálně otrávení ze stranických mluvících hlav si už pohlídají, aby na Hrad neusedla ta, která sama sebe nazvala modrou Šmoulinkou/Němcová/ nebo alter ego Václava Klause Miloš Zeman.

Příštím prezidentem bude někdo obyčejný, jehož jméno nebude v Evropě nikdo znát až na pár profesionálních diplomatů...tak jak se sluší na doufejme šťastně nezajímavou zemi, kde se nic mimořádného neděje.
10. 02. 2012 | 10:46

Baba Jaga napsal(a):

Nu, pokud bude mezi kandidáty na presidenta někdo, kdo se mi bude zamlouvat, tak i volit půjdu. Z kolika lidiček se v prvním kole asi bude volit? Aby nebylo zcela nepřehledno...
Ale těch peněz za zbytečnou přímou volbu mi líto být nikdy nepřestane.
10. 02. 2012 | 11:02

Koplkop napsal(a):

Jura z Beskyd
"Pokud budu moci volit, tak jedine knizete Karla Schvanzerberka"
Já bych pana Schvanzerberka nevolil z několika důvodů.
1) věk
Vím o čem mluvím. Nechci tvrdit, že se stářím přichází senilita. Jsem už také postarší a s přibývajícím věkem sleduji jak se mění i mé osobní vlastnosti. Přibývají zážitky a poznatky ze života, ale současně ubývá elán, pracovní tempo, rozhodnost, rychlá reakce, odvaha v myšlení. Také s věkem roste nerozhodnost, krátí se čas kdy je člověk plně soustředěn na dané téma. Z těchto důvodů, by starý, chytrý člověk, typu třeba pana Schvanzerberka, mohl být dobrým poradcem, ale rozhodně ne prazidentem.
2) řeč
Očekávám, že prezident bude hovořit česky. Nezlobte se na mě, ale při poslechu pana Schvanzerberka, ať napínám uši jak chci, rozumím mu každé druhé slovo.
3) stařecký spánek
Nelžeme si, pan Schvanzerberk prostě usíná všude a za každé situace.
10. 02. 2012 | 11:06

resl napsal(a):

těžko se objeví podobné monstrum, jako je náš hradní zloděj, takže horší to být nemůže. aspoň co se týče mezinárodní ostudy.
10. 02. 2012 | 11:06

český maloměšťák napsal(a):

Smíšek
A co tak ode dneška nazývat všecky tunely slovem "klausek"?
Lepšího zvěčnění si nemohl přáti ani Masaryk.

Řodinka jede vlakem , synáček se přitiskne k otěckovi a skuhrá " Bojím, bojím - blíží se klausek." Otěcko se k němu nakloní a říká " Neboj, těch pár metrů bude sice tma - ale pak se zase objeví sluníčko a všecko bude zase v pořádku..."

Fischer nebo Dyba ?
Bobošíková nebo Němcová ?
Sobotka Přemek nebo Sobotka Bohuš ?
Remek nebo Loprais ?

Lidi - když už si z vás střílí média - nedělejte blbce ze sebe sami.

Buď si zvolte za prezidenta člověka formátu pana Koukolíka - anebo to už fakt radši hoďte tomu Ozákovi či Saxaně. Nebo někomu z Ordinace v růžové zahradě....
Ať je aspoň ta sranda autentická.
10. 02. 2012 | 11:07

Fučida napsal(a):

Koplkop:
4) nejdůležitější - knížepán nekope za zájmy České republiky, ale za zájmy Bilderbergu. Kde je koneckonců namočené i Pehe.
10. 02. 2012 | 11:18

zdenekb napsal(a):

V souvislosti se jmény případných kandidátů, která se vynořují jenom přemýšlím, jestli je mi milejší, když se někdo přihlásí sám... (netřese se na tu funkci přehnaně a neslintá z představy být na poštovních známkách příliš? nejsou to přehnané ambice? Přemku, Fishere, Bobino...) nebo se nechává okázale dlouze přemlouvat (...nechce si připadat důležitější než je? nechce si vylepšit image tím, že bude tvrdit, že o funkce vůůůbec nestojí? ani nebudu jmenovat, jenom zdravím na Vysočinu...).

Takže bych uvítal někoho věrohodného, kdo se na Hrad necpe, ale nechá se krátce a svižně ukecat někým rovněž věrohodným, komu z toho nic nekápne.
10. 02. 2012 | 11:21

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
Maloměšťáku, stále a stále se odvoláváte na pana Koukolíka. Je to jistě Váš velký ideál. I já jsem sledoval několik jeho rozhovorů a v tomto Vám dávám plně za pravdu. Chytrý a velmi vzdělaný člověk. Jen nejsem přesvědčen, že by vstoupil do politiky, tak jak byste si Vy představoval.
I když s Vámi v mnohém nesouhlasím, je zase mnoho stejných pohledů. Pojďme zkusit oslovit třeba prostřednictvím aktuálně.cz některé opravdu silné osobnosti a pokusme se jejich prostřednictvím dozvědět něco o těchto možná příštích kandidátech. Přece jen se mě nechce vybírat si mezi těmi co nám nabídnou profláknuté politické strany.
Takové interpelace by byly také výborným prostředkem. Co na to říkáte pane Stejskale?
10. 02. 2012 | 11:23

S.Š. napsal(a):

Amen, pane vico. Já bych volila nejraději nějakého právníka, to v naději právní kultivaci zdejšího prostředí (Rychetský, Wagnerová), vidím ale, že P.R. má v průzkumech něco kolem 0,5pct (navíc kandidovat nechce) a E.W. nic, neb v žádných průzkumech nefiguruje. Další můj preferent, Vladimír Špidla, je také někde kolem 1pcta, holt jsem někde úplně, ale úplně mimo ... :-)
K dosavadní nabídce jsem spíše skeptická. V anketách povětšinou vede Jan Fischer, což mě poněkud znepokokuje. V rozhovoru vedeném Sabinou Slonkovou kupř. neodpověděl na otázky, týkající se fiskální úmluvy a vztahu k Německu (odpovědi prý dodá později, zřejmě až si problémy ujasní, haha), totiž na jediné dva dotazy, z nichž by mu případně mohly poplynout negativní hlasy, na zbylé, banální, o ničem zásadním nevypovídající, odpověděl celkem ochotně. Jan Fischer nemá konfklikty rád a snaží se jim zřejmě vždycky vyhnout (to i v době minulé), nejsem si úplně jista, zda je tato osobnostní vlastnost vlastností právě vhodnou pro prezidenta, občas se stává, že je třeba mít jasný názor a také za ním stát, to i když zrovna neodpovídá hlavnímu názorovému mainstreamu. Lid se může mýlit, a také, jak dobře, víme, se docela často mýlí.
Pan Pehe má pravdu v tom, že mnoho politických analytiků je traumatizováno způsobem, jakým si počínal v úřadu prezidenta Václav Klaus. Nejsou to ale jen političtí analytikové, viz kupř. Petr Pithart. No nic, je hotovo a zbytečné plakat nad rozlitým mlékem. Připomínám nicméně se zdviženým prstíkem, že odsouhlasená verze novely ústavy fakticky znemožňuje přímo voleného prezidenta odvolat.
10. 02. 2012 | 11:31

český maloměšťák napsal(a):

Koplkop
Píši " někdo formátu pana Koukolíka".
On sám podle mě nemá takové ambice. Musel by ho asi někdo přesvědčit.
Já jej ale osobně neznám - a aby ho přesvědčoval mu neznámý člověk - to mně samému připadá žinantní a interpentinentní.

Jsem skeptický vůči vašim návrhům /zde se nikdy žádná akce nezorganizuje - kromě toho, že se zde utvoří nějaká sebranka o složení Silvie, honolulu, Maximus, Pepa Řepa ...se záměrem někoho zde pomluvit a znevěrohodnit (což je ale tak infantilní - v anonymní diskuzi - no ale vem jim tu hračku, že....)/.
To samé interpelace - i když tam jde o mnohem vyšší úroveň výměny názorů.

Standardní je když vzniknou výbory za zvolení toho či onoho.

Apropo - ty mafijní už vznikají.
Je řada na těch občanských.

Mimochodem sebranky se ale utvoří i na té úrovni volby prezidenta.
10. 02. 2012 | 11:33

Pepan z Vysočiny napsal(a):

Lepší přímá volba - vzopmeňte si na ten bordel, nátlaky a uplácení jen proto, aby se tatíček Klaus stal podruhé prezidentem. Horší to přece nemůže být a stejně tak nemůže být horší žádný z dosavadních kandidátů - snad až na dva kované straníky modré squadry paní Němcovou a pana Př. Sobotku - byli by to opět slouhové modré strany a jejího vedení. A peníze na volby? Víte,že ročně se ukradne na clech za dovoz nafty a benzinu za 30 mld. Kč a celkem to prochází????
10. 02. 2012 | 11:36

JC napsal(a):

Koplkop,
Sorry, vy budete dobrý politický naiva.
Co jsem zaznamenal, tak presidentská kampań bude stát každého kandidáta cca 15 mega.
To znamená kdo neuspěje tak vyhodí onu částku oknem.
Z toho by se dalo usuzovat, kdo se zřejmě na kandidátkách objeví. Žádný poctivý, ale nemajetný Franta z Horní -Dolní to asi nebude.

P.S. Hodláte na kandidáta z Aktuálně také vybírat do kasičky ??
10. 02. 2012 | 11:51

Koplkop napsal(a):

český maloměšťák
Já vím, že píšete " někdo formátu pana Koukolíka".
Zkusím si přečíst nějakou jeho knihu, i když nevím, zda to zvládnu. Právě jeho rozbor osobnosti politika, odpovídá i na naši otázku. On by to nepřijal. A podle našeho měřítka to nepřijme žádný slušný člověk. Vždy to musí být člověk, možná sice svým způsobem slušný, ale s nějakou úchylkou :-) Právě proto třeba Klaus, jako prezident, tak tvrdě rozděluje národ na jeho příznivce a jeho zarputilé odpůrce.
10. 02. 2012 | 11:52

resl napsal(a):

S.Š.
Ten popis Fišera vidím stejně, je to příliš velký alibista, bývalý komunista a hraje hru nezávislého, slušného dobráka. Než dostane žezlo. Ten úprk do Bruselu, ta nicneříkající funkce v nicneříkajícím statistickém ústavu, kde je naprosto jedno kdo stojí v čele /nejlépe komouš, že/, to není nic, co by člověka mohlo zaujmout. Nebrat !
10. 02. 2012 | 11:56

Pompeius Magnus napsal(a):

To Pepa z Vysočiny:

A Vy na oplátku vzpomeňte na zavřeného poslance Sládka, aby se tatíček Havel stal prezidentem. Tehdy to tak nevypadalo, Sládek byl vskutku mimořádně nesympatický, ale retrospektivně viděno, to bylo taková prasárna.....
10. 02. 2012 | 11:59

Koplkop napsal(a):

JC
Já se na Vás nezlobím. Asi budu opravdu naiva. I když na začátek takový rozjezd na aktuálně.cz by byl určitě zadarmo. A pokud by se k tomu přihlásil opravdu někdo dobrý (o čemž od začátku pochybuji), tak já a rozhodně mnoho dalších, by ho rádo propagovalo a pomohlo mu se sběrem potřebných podpisů ke kandidatuře. A pak už by ta kampaň nemusela stát takové peníze. Já si myslím, že v první přímé volbě lidi neomráčí bilboardy, volební štáby a já nevím co. Pro mne bude chytrý kandidát, byť ho uvidím třeba jen v televizní debatě daleko volitelnější než bl. z bilbordů. Já být kandidátem, tak zvolím právě takovou taktiku.
10. 02. 2012 | 12:03

ghándí napsal(a):

soudruh pehe opět prokázal, že ničemu nerozumí. nikdy nezklame.
10. 02. 2012 | 12:16

vico napsal(a):

S.Š. : Na Fischera mám stejný názor. Za prezidenta si ho nepřeji. Je to solidní karierní vysoký úředník s potřebnou dávkou loajality/u státního úředníka veskrze kladná vlastnost/, který po sprosťáku Topolánkovi a alfa-samci Paroubkovi bodoval svou vnějškovou slušností. Bohužel jsme v situaci/my čeští voliči/ kurtizány z doby velké recese.Ta také poskytovala své "služby" alespoň za to, aby měla na chvilku něco teplého v těle.

Fischer je po exotu Klausovi ono "něco teplého v těle". Tak špatně ale na tom ještě nejsme.

Zdravím :-)
10. 02. 2012 | 12:31

ghándí napsal(a):

doufám, že lidi zvolí bobošíkovou. bude to protiváha a pojistka před eurohujerskou vládou sláveček - chemický alí.
10. 02. 2012 | 12:41

Terry napsal(a):

Přímá volba prezidenta přinese - když už nic jiného - to, že se ČR nebude ZTRAPŇOVAT před celým světem (v přímém přenosu) chováním "demokratických" politiků (kteří sami sebe považují za "elitu národa") při "slavnostní" volbě prezidenta, jako tomu bylo při posledních volbách.

Naši poslanci se (i při volbě prezidenta) "rozhodují svobodně, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí", až tak svobodně, že někteří z toho svého "svědomí" při poslední volbě kolabovali, a celkové chování volitelů=zákonodárců komentoval tehdejší premiér (jinak amorální buran a hulvát) Mirek Topolánek (kamerami a mikrofony zaznamenaným) výrokem

"Ať jdou do prdele všichni!"

Hulvát Topolánek to sice adresoval do řad opozice, ale ten jeho výrok má - bohužel, vzhledem ke stále upadající politické kultuře i etické a morální úrovni politiků - obecnou platnost.

Od těch "slavnostních" chvil se na chování a úrovni našich politických špiček příliš mnoho nezměnilo; jejich aktuální "úroveň" čestnosti, myšlení, komunikace a vyjadřování dokládá i včera zveřejněný zachycený rozhovor vysokých představitelů ODS a TOP 09 (Stanjura + Laudát) - http://www.lidovky.cz/poslechnete-si-nahravku-0wr-/ln_domov.asp?c=A120208_190207_ln_domov_ogo:

Laudát: Jaktože ne, vole, přece ten Bárta tam shání...víš, co se děje na dopravě. Dyť to tam pokračuje, ten bordel a von tlačí na Dobeše a vydírá ho a vyhrožuje mu, aby...prostě..tam chtěj napakovat se prachama, proto tam pokračuje ten bordel dál. Takže hele, já...prostě...o von se někde snaží urvat ty prachy...a už neví kde, žejo. Dyť se zeptej, co děje, a ten Dobeš je zatlačenej do kouta, nechce se pod to podepsat.
(konec citace)

Werich: "A jede se dál močálem černým kolem bílých skal."

Neboť tací jsou možní budoucí kandidáti svých stran na vysoké státní a vládní funkce; jak vidno - "kvalifikaci" na to mají!

Hlavně že

"Máme demokracii, ne, vole? Tak si můžeme dělat, co chceme!"
10. 02. 2012 | 12:59

resl napsal(a):

včera tlačil Zaorálek na Nečase s přijetím fis.smlouvy s tím, že ho o to požádá ve sněmovně ještě topka. to ale náš min. financí Kalousek odmítl, neboť chce to samé, ale jen od nátlaku vládních ministrů. ne společně. takže opět jako Nečas. jeden cíl, přesto dva názory, jak jej dosáhnout. Celá top i s kalouskem a schwar. ať si strčí tu "svou upřímnost", víte kam. neumí-li zasáhnout jejich předseda, ať si nedělá nárok na Hrad. nepatří tam, je to slaboch, který ve svém věku a finančním postavení, by si mohl dovolit být přímý. nedovolí, není to prostě v česku možné umět říct jasně svůj názor a obhájit ho.
10. 02. 2012 | 13:06

PK napsal(a):

Přicházejí těžké časy a my budeme potřebovat prezidenta který bude mít velké charisma který bude lidi spojovat abychom se s těch sr...k vůbec dostali.A ktomu přímá volba určitě přispěje víc nežty poslední šaškárny.
10. 02. 2012 | 13:30

zdenekb napsal(a):

ghándí napsal(a):

"doufám, že lidi zvolí bobošíkovou. bude to protiváha a pojistka před eurohujerskou vládou sláveček - chemický alí."

Nikdy bych nevěřil, že něco takového napíšu... ale než Bobina, to snad raději umožnit Klausovi třetí funkční období. Přece jen už mu ubývají síly, a Bobo má nebezpečně exhibičně-populisticky-demagogicky-národovecký drajv. A taky bezbřehý ideoprostituční potenciál.
10. 02. 2012 | 13:42

dl napsal(a):

Já si myslím že to bude stejné panoptikum jako při volbě parlamentem a návíc dan.poplatníkama setsakramensky zaplacené ! V česku totiž nepanuje jednota ani v těch sebemenších prokotinách ! Nedovedu si představit tu hrůzu co tahle drahá akce splodí ! V každem případě nás nic dobrého nečeká ! Češi by potřebovali nad sebou takovou perzonu jako je p. Putin v rusku ! Stopro.tam bude zase prezidentem ! O takové autoritě si můžem v česku nechat jen zdát ! Koho zde budeme prosím vás volit ? Máme na vybranou ? Co chcete lidé ,herce komedianty nebo nějakého zasloužilého zpěváka ? Nebo dokonce takového jízlivce jako je třeba p. Svěrák ? No potěž nás všechny chudé lidi ALÁH ! S takového lidstva jako je v téhle české kotlině níc kloudného nevypadne tečka ! Dl.
10. 02. 2012 | 13:50

člověk napsal(a):

Cituji: "Odblokuje také parlamentní politiku, která byla v případě dvou posledních voleb prezidenta na měsíce paralyzována hádkami a pošpiněná dohady o zákulisní korupci i nátlaku."
Pouhé zbožné přání. Dovoluji si podotknout, že Jan Fischer si do volebního týmu vpustil bývalého šéfa úřadu vlády Jana Nováka, jehož role v kauze Promopro nebyla dosud zcela objasněna, nehledě na skutečnost, že Novák je stále v blízkém kontaktu s Markem Dalíkem.
Přímá volba prezidenta je jen hra pro lid. S přímou demokracií nemá společného vůbec, ale opravdu vůbec nic.
Mimochodem, z jakých zdrojů budou kampaně jednotlivých kandidátů financovány? Na tuto otázku, předpokládám, odpověď nikdy nedostanu.
10. 02. 2012 | 13:52

PK napsal(a):

p. Bobošíková-vždyť je to taková Iveta Bartošová naší politiky-ať radši dál dělá jen to "křoví".
10. 02. 2012 | 13:55

Známy napsal(a):

A ghándí zase prokázal, že zůstane Hovenem napořád. Až dokud jej nenakopou do pr.....e.
10. 02. 2012 | 14:10

Viola napsal(a):

zdenekb

bezbřehý ideoprostituční potenciál - co to je?
10. 02. 2012 | 14:11

Viola napsal(a):

PK

Bobošíková a Bartošová mají společné akorát to první písmenko ve jménu, jinak nic. Bartošová je blondýna.
10. 02. 2012 | 14:12

RA napsal(a):

a když už bude přímá volba, tak by bylo nejlépe nezvolit žádného politika, kterého nabízejí současné strany. Stejně jsou to samé zasloužilé ojetiny.
10. 02. 2012 | 14:20

zdenekb napsal(a):

Viola:

To je pouť z rudého SSM přes modře angažovanou žurnalistiku, k poradcování papá Klausovi, k nahnědlému huránacionalismu a zpět k rudé kandidatuře.

Ale máte pravdu v tom, že k takové pouti stačí u nás stačí leckomu stát na místě a ani se nehnout. Je to maglajz všech barev v jediné, ambicemi zmítané hlavě.
10. 02. 2012 | 14:28

JF napsal(a):

ještě jste zapomněl dodat že přímou volbou by snad mohl či měl být zvolen Fischer nebo Švejnar.

Bude to rozhodně nervák který z nich opravdu vyhraje! Fischer dostane svižnější mediální profil a asi trochu upozadit to cifršpionství a bankovní struk.

Ovšem Fischer má nejedno eso v rukávu - vedle vkladní knížky ČS i tu z KSČ. Ani na jedné sice už nějakou dobu nespoří ale vybírat z obou kupodivu ještě pořád lze. Kdo by to býval řekl co vše může mít v tom kapitálismu svou cenu a nejen tu nominální.

Potom by se mohlo i zdát že Švejnar jde z toho ÚSA do takové volby jak chudej příbuznej. Jó trh už bude vědět co se cení.

O Klausovi preference rozhodně nepůjde.

ps: ... a pan Fischer i to USA přebije tím Londonem. Tak to je sázka na jistotu. Švejnar by to měl vzít, ví přec do čeho jde. I to je svým způsobem jistota. ;-)
10. 02. 2012 | 14:30

Návnada napsal(a):

Tak hysterie?

Přímá volba bude stát obrovské peníze. V Rakousku v 80.letech zvolili přímou volbou Kurta Walheima, který zamlčel že za války byl nasazený ve wermachtu a účasnil se masakrů v Jugoslávii. V jedné z pobalstkých zemí zas zvolili prezidenta o kterém později vyšlo najevo že spolupracuje z Ruskou rozvětkou. Skutečně velmi skvělé vyhlídky koho si zvolí Češi? Extrémistku Bobošíkovou? Hysterii z toho dělá jeden nafoukaný, arogantní politolog, který si nedokáže připustit značné nevýhody tohoto systému. Člověk který jako většina přívrženců naší levice se snaží namluvit že přímá volba prezidentsa má jenom klady. Stejně kandidáty budou vybírat strany a představa že lidi budou mít nějaký vliv je jen iluze. Strany vyberou kandidáta za kterého stejně budou tahat jedna či druhá velká politická strana. A i kdyby vyhrál nestraník například Fisher tak stejně bude se muset k jedné straně přikloní k vládě nebo opozici a ti opět budou tahat za provázky
10. 02. 2012 | 14:42

JF napsal(a):

oprava a doplnění: O Klausovy (jako tvrdé;-) preference rozhodně nepůjde ...

Nyní je období kdy i revolucionáři se vyjadřují bolševicky (např. primátor Svoboda)

Politika se odehráva v rituálech a toto je rituál který jasně řekne o co šlo v roce 1989. I to bude odkaz prezidentství V. Klause.

Předpokládám že úkolem je aby byl zvolen Fischer (jako loutka) a poFischerovi se už bude pokračovat v tvrdším neobolševickém módu - co takhle např. V.Klaus jr. To je oblast snů protože si myslím že není mediální ksicht. Ale z rodiny židobolševické už se toho prezidentského údělu někdo ujme ...

Přímá volba takto schválená je tímto přímo gravidní.(místo odvolání Klause)

ps: jako možnost do pozitivna bych čekal nominaci přes občanské hlasy s novou stranou. Co půjde přes poslance a senátory tak to bude dost přebrané.
10. 02. 2012 | 14:50

G.Orwell napsal(a):

Návnada
Hysterie a ted jeste do toho vase tajemne tahani za provazky. Vas vycet lze doplnit neprimym systemem zvoleneho Hitlera, nekdo zase povazuje za katastrofu neprimo voleneho Klause. Zadny system neplodi automaticky dobro. I male deti se musi ucit chodit.
10. 02. 2012 | 14:55

Naštvaný napsal(a):

"Zbytečná hysterie..." Pehe, a vy si fakt neuvědomujete, že jste to byl vy, kdo na to zadělal?
10. 02. 2012 | 14:58

Naštvaný napsal(a):

Volím Klause! Nadávejte si, buďte sprostí, jak to dovedete, ale nikdo, nikdo v naší moderní historii, nebyl pro tuto zemi a Evropu tak prospěšný, jako Václav Klaus. Že jeden závistivec na něho shodil všechen ten svinčík, na který tu on zadělal, to musí odkrýt až historie.
10. 02. 2012 | 15:00

G.Orwell napsal(a):

Bobosikova prokazala ze se hned tak nepotento, dokonce ani kdyz ji huste onalepkuji. Neni z kadlubu hlavniho proudu politickych stran a snad s nimi nechodi ani do klubu. Do uvahy prichazi i mlady Shogun
10. 02. 2012 | 15:04

Koplkop napsal(a):

Naštvaný
Nemůžeš volit Klause, po druhém funkčním období již nemůže kandidovat.
Ale popravdě řečeno, kdyby to šlo a já měl volit z těch kandidátů co tady včera nabídlo aktuálně.cz tak bych ho volil také :-)
10. 02. 2012 | 15:17

Meňous napsal(a):

Souhlasím s nadpisem článku pana Pehe(ho).
Tu zbytečnou histérii roztočili "borci" z našich médií. Podobně jako histërii z extrémních mrazů (ve středních Čechách čekáme dvacítky,a né TŘICÍTKY, vy mudrci ! Podívejte se na solidní komořanskou předpověď státního ústavu s tradicí 50 a víc let).
Beztrestné šíření poplašné zprávy je výsměchem právu v naší zemi. Nikoliv však "na věčné časy", jak se konejšili komunisti. Stejný myšlení bude brzy na smetišti !
Zdraví M.
10. 02. 2012 | 15:36

ld napsal(a):

Koplkop,

to samé se říkalo o Havlovi také a dotáhl to na prezidenta 3 států, byť měl být toliko do svobodných voleb.

Nepodceňujte Klause. Situace se může ještě natolik vysmolit a zamíchat, že ji prostě bude obstrukcemi brzdit, a spoléhat, že změny v ligislativě budou natolik razantní, že prostě z volby udělají úplně novou soutěž, které se prostě bude moci zúčastnit.
10. 02. 2012 | 16:25

blue jay napsal(a):

Navrhne Lidovej Dum sveho poradce Jiriho Pehe jako kandidata na presidenta? Ne! Pehe naruzive plni ulohu uzitecneho idiota. Zatim. Az prestane socialisty bavit, tak dopadne jako Dimun ci Tvrdik. Ale at si to zatim ten dvojnik Lenina uziva.
10. 02. 2012 | 16:49

scallop napsal(a):

S.S, vico

Kandidatura Jana Fischera na prezidenta mi pripomina nekdejsi kandidaturu Vaclava Fischera do senatu. Oba maji takovou usmavavou nekonfliktni vizaz ...
10. 02. 2012 | 17:13

Bock napsal(a):

Současní kandidáti? Ti zveřejnění, kteří s kandidaturou souhlasí, jsou jeden ambiciózní chudák vedle druhého. Ne snad úplné nuly, ale koho zajímají? Snad se vyloupne osobnost, pro kterou se lidé opravdu nadchnou. A ještě dodatek: Parlament najednou dělá věci (imunita, přímá volba...), které dlouho nešly. Hoši začali vnímat agresivní atmošku ve společnosti, neradi by asi dostali přes držku.
10. 02. 2012 | 17:20

sull napsal(a):

Ona situace je podobná té,v níž byli komunisté kdysi dávno před volbou presidenta A.Novotného:Dva jejich největší hity-Gottwald a Zápotocky,kde byli jednomyslní před volbou ,ne po ní,už nežili a tak vybírali z "průměru".A ten průměrabyl celkově daleko nejlepší,jak se ukázalo.Vůbec dodnes.Tak i dnes připadají do úvahy dva tucty lidí:proč by třeba nemohl být mezi nimi i Václav Žák,dále dnešní předseda lidové strany,lidovec Hovorka,Halík,Remek,Jiří Havel,Jiří Dolejš,Pehe,...?
Záleží podle jakého kritéria chcete vybírat?
Chcete-li aby to byl úplně normální člověk,pak jsou jen dva kandidáti:Bobošíková a dnešní předseda lidovců
Chcete-li ekonoma:pak Jiří Dolejš,J.Havel,Švejnar
Chcete-li symbol,pak Remek
Chcete-li někoho kdo umí se vcítit a promluvit do duše lidí pak Halík a lidovec Hovorka,
chcete-li něco na způsob Gottwalda,který ale asi neobrátí neoliberalismus na správnou cestu -pak Štěch nebo M.Zeman,...
Chcete -li personu pro stategický trojůhelník budoucí světové války-Británie-USA-Rusko,pak Švejnar
chcete-li li ala G.Husák něco pak předseda socdem Sobotka nebo Rychetský,...
Masy budou volit cestu z neoliberalismu zpět,protože 2/3 z nich vědí,že během 40 let socialismu se jim žilo s větší jistotou a materiálně daleko lépe než v součtu 20 let Masaryka+20 let Klause.Ekonomická prohra kursu Klause v očích prostých lidí,jakkoliv byla nečekaná skoro pro všechny z nás je svým rozměrem šokující,ohromující.Ani největší fanatici komunismu si mizérii v konci Klausovlády nedokázali kdysi představit.Je to krajní utrpení většiny.Vysilující,abnormálně nuzný,fádní,prostý radosti a života, nelákavý po žádné stránce téměř nikoho život,plný strastí,odříkání,bez svědomí.
10. 02. 2012 | 17:24

S.Š. napsal(a):

resl, 10. 02. 2012 | 13:06
Nerada, ale po vývoji posledních měsíců s Vámi musím spíše souhlasit. Karel Schwarzenberg má lepší dobu, bohužel, zřejmě už za sebou. Udělal toho pro nás v minulosti hodně, nezapomínám na to, někdejší zásluhy ale ne nepodstatně překrývají současné děje. Na tom, co se odehrálo v minulých dnech, a zde mám na mysli především dění v PS, má nepochybně zásluhu především M. Kalousek (společný postup s ČSSD volit nechce, smlouvu chce vybojovat "v rámci vlády, nikoliv v rámci opoziční exhibice, sic /!/, to je skoro úsměvné). Předseda, který nemá vliv na zásadní postoj strany, kterou vede, by prezidentem být zřejmě skutečně neměl. Uvidíme, co přinesou příští týdny. Politické rozdělení sil je nicméně známé : Prezident, ODS v čele se slabým Nečasem, KSČM, VV plus neparlamentní populisté na straně jedné, na straně druhé ČSSD, TOP09, neparlamentní SZ a (snad) i lidovci. Řekla bych, že prvně jmenovanou skupinu, jíž právě teď výrazně napomáhá pan Kalousek, momentálně překonat nelze. Vláda, která ale rezignovala na naše budoucí bezpečí a prosperitu, ztrácí právo na existenci. Co tedy s tím ?
Nepomůže-li TOP09 sociální demokracii (a zdá se, že nepomůže), počkáme si na řádné volby, do nichž už ODS vůbec nemusí vést Petr Nečas. Euroskeptické nálady v české veřejnosti sílí, to je zcela bez debaty, a podobný vývoj se dá pozorovat i jinde v Evropě. Nárůst voličských preferencí pro ODS dnes potvrdil po CVVM i SANEP. Obě průzkumné společnosti zaznamenaly, že zatímco preference ODS stoupají, jedinou stranou, která tratí, jsou komunisté (pozoruhodná výměna hlasů). Pokud ale vývoj v národních státech ovládnou nacionalistické tendence, bude to znamenat nejen konec evropské integrace, ale také zásadní, drtivou prohru sociální demokracie. Cosi mně říká, že bát bychom se měli už dnes.
10. 02. 2012 | 18:28

G.Orwell napsal(a):

Na prezidenta bude treba navrhnout nejakeho neznameho nekonfliktniho netrestaneho sirotka bez pribuznych, nejlepe z nejake samoty na ktereho nikdo nic nevi.
10. 02. 2012 | 18:36

G.Orwell napsal(a):

S.Š.
Jeto pekne jak to pisete. Z posledni vety se lze dokonce dohadovat ze mate primy kontakt na prozretelnost Bozi
10. 02. 2012 | 18:41

S.Š. napsal(a):

scallop :
Jan Fischer by se eliminovat nejspíš dal, totiž při výběru vhodnějšího kandidáta. Čtu, že soc. dem. zvažuje J. Dienstbiera, momentálně nejpopulárnějšího politika v zemi. Myslím, že lidé by ho masově volit mohli. Ano, J. Dienstbier by se mohl stát odpovědí. To ale berte jen jako návrh taktický, nejde o moji osobní volbu ... :-) Domnívám se totiž, že J.D. má ještě čas a že v mezidobí by měl také ještě něco předvést. Jednou by ale možná mohl být kvalitním kandidátem. Z hlediska preferencí lidí, pokud se lze spolehnout na sociology, by nicméně takovým kandidátem zřejmě mohl být již dnes.
Čtu, že veřejnost preferuje nestranického kandidáta. Tím bych si vůbec nebyla jista při vědomí, že například na "novinkách", v anketě, jíž se zúčastnilo na šest desítek tisíc hlasujících, zaujal nakonec straník Schwarzenberg těsně první místo právě před Fischerem.
10. 02. 2012 | 18:51

sull napsal(a):

to SŠ:
volba presidenta,tedy určitě ta přímá,není volba stran.Ale osobnosti.Proto před dvěmi léty v 5 nekomunistických zemích Evropy (s výjimkou komunistického Kypru tedy) bylo 5 presidentů-komunistů.
Řekl bych z poznatku,že vítězství TOP09 v internetových volbách před posledními parlamentními se potvrdilo pouze v Praze:takže vs Fischerem,Schwarzenbergem a Dienstbierem to může být obdobné-jsou to preference Pražanů.Z osobní zkušenosti z cestování se mi zdá,že Schwarzenberg je na vesnicích a městečkách nepopulární.Protože až na Prahu je plošně republika hodně stále "normalizační"(protože Husák přispěl k jejich vkusu-jsou proti pragocentrismu)-tak řekl bych Dientsbier tím též zatím není horký favorit.Fischer to je otevřená otázka.Tím,že byl v KSČ kdysi bude velkému počtu voličů vyhovovat.Ale zdá se málomluvný a málo lidový.Tak nevím.
10. 02. 2012 | 19:51

Velex napsal(a):

Hlavni je omezit prezidentovi pravomoci - aby nemluvil do politiky !
S tim mame opravdu u ceskych prezidentu hrozne zkusenosti !
10. 02. 2012 | 20:01

Václav Pokorný napsal(a):

Přímá volba presidenta je asi upečena, no dobrá, kandidáti zatím vesměs nic moc( možná spíš moc nic), tedy potencionální známí kandidáti. Nepochopím, že v těch anketách může být na čele Schwarzenberg, to je tedy dílo! I když i potom, co nám předvádí tato vládnoucí sebranka, podporuje její figuru procentuálně tolik lidí! Nechce se mi tomu ani věřit. A kandidáti ODS? Zatím jen odpad.
10. 02. 2012 | 20:04

JF napsal(a):

S.Š.: spíše předpokládat že anketeta (obzvláště na novinkach) je mediální manipulace.

Logika přímé volby bez řešení aktuálního faktického stavu protiústavnosti a protidemokratičnosti současného prezidenta a nebo případné úpravy na straně prezidentských pravomoci (jakákoliv úprava která naznačí omyl současného prezidenta) jde především přes jisté vystužení nastavení prezidentské funkce jako funkčně odpovědného tedy prezidentského systému (bez ohledu na text ústavy - živá a plastická je realita - slova jsou spíše jen symboly že něco nastalo - píše to i pan Pithart)

Pokud vezmu senát a jeho představitele předsedu Štěcha a místopředsedu Pitharta tak se kloním na stranu pana Pitharta. Rozdíl v nich je i ten v jakém různém období byli oba v KSČ.

Pan Štěch předpokládám volil pro přímou volbu a byl v KSČ do listopadu 1989 a nepřímo podpořil postup prezidenta ve věci vyjímky z LS (tedy jako jistá pojistka proti prolomení Benešovým dekretů - viz blog na aktualne)

Pan Pithart oproti tomu argumentuje proti přímé volbě např. posudkem nějaké části právníků a např. zvláštně že se Senát zbavuje pravomoci volby prezidenta (ale to potom ignoruje minulý průběh volby a to že asi 4 roky nikdo na to nereaguje konkrétními kroky)

Tedy přikláním se k pan Pithartovi ale beru na vědomí že oba se upsaly zločinecké organizaci KSČ pokud nejsou zcela idealističtí. (což není zcela praktické)

Facit: společnost ani jednotlivci se nevyrovnali ani nemají zájem se vyrovnat s faktickou bolševickou minulostí. (vyjímka pan Rychetský minulý rok nějakým způsobem toto osobně otevřel)

Situace si myslím je o to vážnější či odrazem toho čím prochází Západ i USA - krize identity a iniciativy. Ona i ta společná identita v KSČ přináší pocit sounáležitosti což je normální lidská potřeba. Klaus opět jen ideologizuje a mlží svým prezentovaným individualismem "foukání proti větru"
10. 02. 2012 | 20:07

ondra napsal(a):

Nenechme si vnutit prezidenta nejakou stranou, nenechme se uplatit volebni kampani. Zvolme Ing. Jana Hauberta http://www.facebook.com/groups/324294600955926/

PS: Chudak o tom ani nevi ;)
10. 02. 2012 | 20:15

mb napsal(a):

Jan Fischer nemá konfklikty rád a snaží se jim zřejmě vždycky vyhnout (to i v době minulé), nejsem si úplně jista, zda je tato osobnostní vlastnost vlastností právě vhodnou pro prezidenta, občas se stává, že je třeba mít jasný názor a také za ním stát, to i když zrovna neodpovídá hlavnímu názorovému mainstreamu. Lid se může mýlit, a také, jak dobře, víme, se docela často mýlí.

napsala sš ...

to je pravda ... ještě že nejste předsedkyně strany... kdybyste to řekla jako předsedkyně, tak byste mela po předsednictví ...

(viz. topolanek a jeho charakterizovani fischera ... )

Oldu Kužílka mi asi nikdo nezvolí ...

Dienstbier dobrej ... ale než jako reprezentativní panák bych jej raději viděl u moci ( i když i tam by třeba fungoval jen jako reprezentativní panák)

kdokoli mravní a morální a normální, na nějž však i alespon část obyvatel(stva) bude slyšet

/ pokud to není contradictio in adjecto /

hezky večer všem
10. 02. 2012 | 21:09

mb napsal(a):

opr.: reprezentativního panáka ...
10. 02. 2012 | 21:10

džordž napsal(a):

Tohleto nechápu. Tolik rozruchu okolo naprosto bezvýznamné funkce, co se týče výkonné moci, okolo naprosto zbytečného úřadu, který nás všechny stojí stovky miliónů! Ale daleko závažnější věci, které se týkají nás všech, se neřeší nebo se zahrají do autu. Vzbuďte se už konečně!!!
10. 02. 2012 | 23:15

Jednoduche ! napsal(a):

Hlavne aby ten novy prezident nebyl byvaly komunista, STBak, nebo KGBak !
A musi mluvit bezvadne anglicky !
11. 02. 2012 | 00:43

G.Orwell napsal(a):

Hlavne je dulezite aby se prezident libil politickym analytikum a take ondrovi vyse
11. 02. 2012 | 03:50

resl napsal(a):

mb
měl jsem na mysli taky O. Kužílka, který jim aspoň pije krev svými dotazy na tzv. utajované informace a pod. Dostává se mu ale málo popularity /naši "politici" vědí proč/, takže ho zná pár lidí. Jó, kdyby se zmazal becherovkou, nebo něco ukrad, to by bylo jiný kafe. Aspoň od zlodějů a ochlastů by nějaký ten hlas ulovil.
S.Š.
Stačí, aby novináři "zaryli" do Schwarzenberga a označili ho za zbabělce, právě kvůli Kalouskově hadí kličce. Párkrát to opakovat a v knížeti se pohne svědomí. Zatlačí na Kalouska a ten se lekne, ví dobře, že na koni sedí jen díky němu. Jen aby se ten starej lesník nebál. Nemá k tomu vůbec žádný důvod. Už jsem mu psal, ale neodpovídá. Asi si drbe hlavu.
11. 02. 2012 | 06:33

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pan Pehe mne opět nezklamal a napsal rozumný článek.
Je s podivem, kolik čistoústavních demagogů nevidí nebo nechce vidět, v jakém stavu je naše demokracie. Drobná změna by patrně mohla ohrozit zaběhnuté pořádky, které jim vyhovují a to, že se nelíbí 80 % národa je nezajímá. Pokud se nám podaří angažovat a vybrat dobrého kandidáta, tak to může odstartovat pozitivní změny.

Naše demokracie je v takovém stavu, že by potřebovala spíše revoluci a ne sametovou, ale takovou, kterou by si různí političtí kmotři nějakou dobu pamatovali.

Nejvíce by současné kmotry asi vyděsila revoluce s heslem: co bylo ukradeno, tak musí být vráceno. Viktor na Bahamách by asi získal nové sousedy.
11. 02. 2012 | 06:53

Admirál napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude - "Pokud se nám podaří angažovat a vybrat dobrého kandidáta, tak to může odstartovat pozitivní změny."

Přesně tak, pan Žák na svém blogu sice píše, že přímá volba prezidenta vnese do ústavního pořádku zmatek. Je to ale jejich pořádek (20%). Z pohledu 80% není nutno tento pořádek hájit.

Při poslední volbě prezidenta bylo hlavní kritérium pro výběr protikandidáta VK, aby co nejméně "vadil".

Myslím si, že při přímé volbě by kritérium mělo být opačné, "aby vadil estabilshmentu co nejvíce".
11. 02. 2012 | 09:16

zemedelec napsal(a):

Pane Admirál.09:16
Velice dobré.
Také tak podobně uvažuji,skutečně touto volbou by mělo vzniknout něco pozitivního,povzbudit naději v důstojnější život,hlavně ti co jsou odkázání na pomoc jak od státu,tak okolí.
11. 02. 2012 | 10:06

Jitka napsal(a):

Bude kampaň objektivní??

Zatímco se poslanci a senátoři snaží vypracovat prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta a přijmout tak závazná pravidla pro správný průběh cesty kandidátů na Hrad, média řeší hlavně finanční prostředky na kampaň – kde je kdo vezme, kolik se smí na kampaň vydat , jak zajistit transparentnost sponzorů. Také naše veřejnoprávní televize informuje o dalších krocích zákonodárců v přímé volbě a zároveň zahajuje kampaň.
V každém zpravodajském vstupu ČT24 ,při každé zmínce o prezidentské volbě sledují diváci na obrazovce K.Schwarzenberga , J.Fischera , J.Švejnara, M.Němcovou a P.Sobotku. Oficiálně svou kandidaturu oznámili dva prvně jmenovaní a Jana Bobošíková. Ta se však v příspěvku neobjeví ani jednou. Náhoda? Nepodezírám naši televizi z účelovosti zveřejněných záběrů, ale i tato zdánlivá maličkost by měla mít svá pravidla. Podprahová reklama totiž stejně tak jako průzkumy ovlivňuje voliče.
Veřejnoprávní televize podsouvá občanům zdarma za naše peníze některé kandidáty už od samého počátku. Toto zřejmě nebude prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta řešit.
Věřím, že pro voliče bude nakonec rozhodující , co který kandidát může pro ČR znamenat, kam může jeho případné zvolení ČR posunout a jak bude hájit zájmy naší země a našich občanů.
Ale přesto by bylo spravedlivé, aby ve zpravodajství existovala alespoň elementární objektivita . Preferovat vybrané a tvářit se, jakoby další neexistovali, není prostě fér.
11. 02. 2012 | 15:25

bim napsal(a):

A proč tedy nebyla uzákoněna i přímá volbu starostů? Na radnicích většina korupce začíná. Přímé volby starostů už veřejně sliboval starosta Benda. A jeho syn je zatlouká... Pěkně si ho teda táta vychoval... Jak v nějaké sociálně slabé rodině...
11. 02. 2012 | 15:44

bim napsal(a):

A proč tedy nebyla uzákoněna i přímá volbu starostů? Na radnicích většina korupce začíná. Přímé volby starostů už veřejně sliboval starosta Benda. A jeho syn je zatlouká... Pěkně si ho teda táta vychoval... Jak v nějaké sociálně slabé rodině...
11. 02. 2012 | 15:45

bim napsal(a):

A proč tedy nebyla uzákoněna i přímá volbu starostů? Na radnicích většina korupce začíná. Přímé volby starostů už veřejně sliboval starosta Benda. A jeho syn je zatlouká... Pěkně si ho teda táta vychoval... Jak v nějaké sociálně slabé rodině...
11. 02. 2012 | 15:46

bim napsal(a):

Hlavně ať se o prezidentském kandátovi dozvím: kdo je jeho otec, matka, tchán, tchyně, sourozenci, švakři, atd., a to jmenně, a v matrikách ověřitelně. Jeho majetkové poměry. O současném to není známo, klidně mohl být/je bratránkem Al Caponeho, a tak dál. Jestli krade tužky, nebo je jinak kleptoman. A podobně.
O Obamovi každý ví, že babička mu žila Keni. Kde žila babička toho současného? Vidíte ten rozdíl???
11. 02. 2012 | 15:57

haiku napsal(a):

[11.02.2012, 16:04]
Okolo pádí
historie – její stín
s ní: hysterie.
11. 02. 2012 | 16:15

Ing. Ada napsal(a):

Vážení, pokud do tohoto úřadu budeme volit MY, my všichni, prosím, aby jste se zamysleli !!! To není laciná výzva, to je pátý pád, a pátým pádem VOLÁME ! Zvolme člověka, který se nebojí říci pravdu nyní, říkal ji před 10, 20 ti roky a slib, který dá, splní beze zbytku a bez výmluv na jakési absence společné vůle, jiné okolnosti ap. Ti předchozí dva, OBA DVA !!!, lhali národu a ten druhý lže doposud. Lidi, konečně se vschopte, je to první vážná příležitost po roce 1989 !!!
11. 02. 2012 | 18:07

resl napsal(a):

ing. Ada
ne, ten první nelhal, ale o člověku, který si dá před nick titul, bych pochyboval.
11. 02. 2012 | 18:16

Ing. Ada napsal(a):

Abych lidičky dokončil první větu: z doposud uvažovaných "kandidátů" nemá ani jeden čistý "štít". Ten, který se Vám nyní podle průzkumů nejvíce zamlouvá, ten všude spí, nenaučil se doposud spisovnou češtinu, a s poza límce mu kouká "čunkiáda" - lhal nám proto, že nebyla politická vůle. Pan Fišer ? Ano slušný pán: přišel, viděl, odešel - nic víc, nic míň ! Nic nepokazil, nic nedokázal - to je móc málo na úřad prezidenta ! Pan Švejnar ? Chytrý, vzdělaný, rozumný, vždy si řekne podle svého - snad jen až moc hodný a laskavý. Měl by umět praštit pěstí do stolu ! Pak má šanci ! Paní Němcová ? Chytrá až moc, slizská jako had a tím příliš nebezpečná. Moc sebestředná osůbka! Šelma, které jde o kořist !
11. 02. 2012 | 18:16

Ing. Ada napsal(a):

resl napsal: já dodávám, že pochybovat je lidské !

A k tomu prvnímu: zeptejme se paní Pajerové, zeptáme se pana Vaculíka ?, projedeme se v dokumentech před cca 20ti léty ? Sliby - chyby ! ANO, vyslovil mnoho krásných myšlenek, dal si mnoho předsevzetí (např. o opakování prezidentování ap.), kolikpak se z toho splnilo ? pro sliby se necinkalo klíči. Ty chvíle mám stále před očima, to už jsem byl po VŠ, lidé naletěli na modré s nebe, na zázrak jménem kapitalismus, na volnomyšlenkářství a vzletná slovíčka. To se to křičelo ! A výsledek ??? Zdevastovaný průmysl, vyrabované zemědělství, zdraví za prašule, škola také, nezaměstnanost těsně pod 10%, ale máme pomeranče a můžeme volně cestovat ! A dost !!!
11. 02. 2012 | 18:25

S.Š. napsal(a):

resl :
Ale odpověděl Vám, pane resle, odpověděl souhrnnou odpovědí pro všechny, které to zajímá, jinak by se asi upsal. Nápad poslat mailík je ale dobrý, tuhle formu je třeba využívat, nechám se Vámi asi inspirovat ... :-)
Dnešní rozhovor z Práva bude v archivu až za 14 dnů, tady je jeho podstatná část.
...
Oldřich Danda : Neodstoupíte z vlády kvůli tomu, že vláda nepřijme fiskální unii ?
Karel Schwarzenberg : Teď nastanou dlouhá jednání, ale je jasné, že do března už to nestihneme.
Oldřich Danda : Proč ?
Karel Schwarzenberg : Když jsem dneska (ve čtvrtek – pozn.red.) poslouchal projev premiéra, tak to bylo přesně, jak to Kalousek popsal – že premiér řekl čitelné a principiální možná.
Oldřich Danda : Souhlasíte s premiérovými důvody, nebo jsou to jen výmluvy, jak jste tento týden prohlásili ?
Karel Schwarzenberg : Já jsem panu premiérovi slíbil, že už se nebudeme navzájem osočovat.
Oldřich Danda : Podle premiéra smlouva posílí Německo a Francii, a hlavně Evropskou komisi. Oni potom budou mít na kterýkoliv z unijních států páku a budou moci určovat jeho fiskální politiku. Třeba výši daní.
Karel Schwarzenberg : Když si to podrobně přečtete, tak je to jenom v případě, kdybychom dělali nezodpovědnou rozpočtovou politiku. Anžto vláda – jak nechvalně známo – velmi omezuje výdaje, tak nám z tohoto kouta nic nehrozí.
Oldřich Danda : Co když nezodpovědnou politiku bude dělat Francie nebo Německo ? Podle premiéra to zase dopadne jako před časem, když pravidla porušilo Portugalsko, byly sankce, když Francie, nebylo nic.
Karel Schwarzenberg : To je pravda. A právě z tohoto důvodu obě hlavy států si samy přitahují uzdu.
Oldřich Danda : Nesouhlasíte, že posílá hlavně velké státy a Evropská komise ?
Karel Schwarzenberg : Ne. Posílí Evropa.
Oldřich Danda : Můžete říct konkrétní důvody, proč bychom měli fiskální dohodu podepsat ?
Karel Schwarzenberg : Abychom už neměli případy jako Řecko nebo Maďarsko, abychom už neměli státy, které nezodpovědně hospodaří. Je pravda, že nemůžete mít společnou měnu bez společné fiskální politiky. To očividně vede do škarpy.
Oldřich Danda : Čím chcete přesvědčit k podpisu premiéra ?
Karel Schwarzenberg : Myslím, že se domluvíme, ale nebudu vám vykládat, jakými argumenty.
Oldřich Danda : Nekývnete na referendum k přijetí eura, jak to chce ODS ? Stejně by to bylo nejdřív za pět let nebo vůbec.
Karel Schwarzenberg : Jde o ústavní zákon, jehož přijetí by potom bylo velice těžké. Sociální demokracie si musí uvědomit, že kdyby kývla na referendum, sama si nasadí ohlávku.
Oldřich Danda : Referendum k euru chystají i Švédsko a Dánsko.
Karel Schwarzenberg : Dánsko i Švédsko to předem sdělily. My jsme o nějakém referendu nic neřekli a teď najednou to vytahujeme. Víte, mně to připomíná, jako kdyby byli snoubenci, kteří si zařizují byt. Snoubenec koupí byt, vybaví ho nábytkem, nádobím, pak přijde den svatby a nevěsta mu před svatební nocí řekne : „Tak poslouchej. Za prvé se mi už tak nelíbíš jako v době zásnub, a tudíž jestli se s tebou vyspím, se musím nejprve poradit s rodinou“. Je to jako z Dobrého vojáka Švejka – on jim to měl odpřisáhnout a pak se na to vysrat.
Oldřich Danda : Lubomír Zaorálek z ČSSD vám i premiérovi vmetl do očí, že zahraniční politiku nedělá vláda, ale Klaus.
Karel Schwarzenberg : Zajisté pan prezident má velký vliv. Ale klíčový je názor velké části ODS, a to je hlavní problém.
Oldřich Danda : Když nepodepíšeme tu smlouvu, je to první krok mimo Evropskou unii ?
Karel Schwarzenberg : Ještě ne mimo, ale dostaneme se na okraj. Nesmíme zapomenout, jak jsme závislí na různých fondech a na tom, co dostaneme z Bruselu. A je tudíž účelnější být při vyjednávání, a ne stát na okraji a muset se stejně výsledky řídit, aniž bychom v tom měli slovo.
pokr.
11. 02. 2012 | 20:06

S.Š. napsal(a):

pokr.
Oldřich Danda : Když podepíšeme, budeme muset do Bruselu přesunout některé pravomoci ?
Karel Schwarzenberg : Teď ne, ale myslím, že časem ano. Jedna věc se tady zapomíná, že Unie není pouze hospodářský projekt, jak to vidí např. pan prezident, ale hlavně politický.
Oldřich Danda : Dokdy budete čekat, než se ODS rozhoupá ?
Karel Schwarzenberg : To vám neřeknu, teď budeme jednat.
Oldřich Danda : Dobře, ale platí to, že byste nechtěli být ve vládě, která smlouvu odmítne ?
Karel Schwarzenberg : Ano, vláda, která by vedla Českou republiku na okraj Evropské unie nebo nedej bože mimo ni, je pro mě nepřijatelná.
Oldřich Danda : V této věci souzníte se sociálními demokraty, neuděláte s nimi vládu, pokud by po odchodu TOP09 padla ?
Karel Schwarzenberg : Teď jsme vázáni do voleb, což jsme si slíbili, a velmi nerad bych to porušil. A také soc. demokraté uvedli, že do žádné vlády bez nových voleb nevstoupí. A po volbách. Čort znájet. O tom nepřemýšlím. Sice máme k sobě blízko v evropské politice, ale jinak se naše koncepce docela protiví.
Oldřich Danda : Ale zásadní odpor, který jste měli k ČSSD v čele s Jiřím paroubkem, již nemáte ?
Karel Schwarzenberg : Vždy jsem říkal, že mohu být u jednoho stolu s každou demokratickou stranou, jen ten Jiří Paroubek se mi nepozdával, což nám sám již dokázal.
Oldřich Danda : Co říkáte na názor premiéra a ODS, že argument, že bychom měli podepsat proto, že to podepsali jiní, připomíná nátlak Sovětů v roce 1968 ?
Karel Schwarzenberg : To je tak nehorázné přirovnání, že o tom nechci ani diskutovat. Srovnat RVHP s Evropskou unií je opravdu nehoráznost. Opovržení demokracie. Celá Evropská unie je společnost svobodných demokratických států na rozdíl od doby minulé.
Oldřich Danda : Jak chcete najít shodu s člověkem, který o vás veřejně řekne, když to lidově přeložím, že jste prostořeký stařík, který lítá po světě za státní peníze a nehledí si svého úřadu ?
Karel Schwarzenberg : Podívejte, já jsem v politice dosti dlouho a už jsem si zvykl na takové šplechty a osočení. Mě nezajímá, co různí lidé o mně říkají, dokud mám dobré svědomí, že činím to, co považuji pro republiku za prospěšné.
Koncem listopadu, začátkem prosince mě v jednom článku nějakého serveru osočili, že jsem kolaborant a nový Hácha. Když se deset dní nato objevil druhý článek, že jsem sionisticko-zednářský agent, tak se postavil před zrcadlo, obdivoval jsem sám sebe. Protože ještě se nikdy nikomu nestalo, aby byl osočen z takovýchto věcí naráz. To je přece krása – být zároveň nový Hácha a zednářský agent.
...
(Pramen : Právo, 11. 2. 2012)
11. 02. 2012 | 20:08

JF napsal(a):

S.Š.: dobré

pan Pehe je namočenej v politice - není to politolog za kterého se vydává - je totiž příliš nalepenej na ČSSD a nemá odstup.

Pak jen zopakovat že předseda Senátu Štěch (ČSSD) jest komunistou asi nejhrubšího zrna a ještě hloupým (dle data vystoupení) - tedy do listopadu 1989.(!!!)

Pan Pehe zde jen na základě nadpisu článku ukolébává. Myslím že na základě hlasování o tomto zákonu je poznat kdo je kdo. (vyjímky samozřejmě na obou stranách)

Tedy jako u všeho je věcí jak s přímou volbou naložit. Řekl bych že pozitivní linie této volby je i potenciální možnost společnosti se vyrovnat se svou KSČ minulosti. (prakticky trochu nepopulárně řečeno s bolševickou minulostí - tedy výtznamově vlády většiny)

Pan Pehe, v nedávném blogu prosazoval Fischera a Švejnara. Tedy asi prezidenta všech nezávislých politologů. (které ho z nich měl na mysli je a bude záhada)

Má rada/otázka pro pana Fishera nad pivem by asi byla,aby mu nepropadla ani jedna rudá knížka.

Je, jakou přímou otázka položí společnost budoucímu prezidentovi ...
12. 02. 2012 | 17:53

JF napsal(a):

oprava:

Otázkou je jakou přímou otázku položí společnost budoucímu prezidentovi ...

ps: samozřejmě lze položit asi elegantněji aby se jeden do toho nezapletl
12. 02. 2012 | 17:57

Stáňa napsal(a):

Smíšek

u nás máme psychiatrickou léčebnu a chceme ji nějak pojmenovat, tápali jsme co ji dát za název. Teď už víme, pojmenujeme ji po tobě, to bude výstižné.

Ing Ada,
jestli je v naší zemi něco vyrabované, tak to může být jedině tvoje hlava, nic jiného mně nenapadá.

resl,

stále stejný gauner, který tady píše a používá několik nicků, ale on je na všech diskusích, hraje si na novináře a politologa, zřejmě je za to placený, protože je zde od rána do večera a myslí, že některé té straně co ho platí, zvýší preference. Na to je však příliš jednoduchý a to jeho IQ bude tak kolem 40 bodů, to mají voliči zelených.

Pompeisus Magnus,

ta Kikina o které se v příspěvku zmiňuješ, to bude asi tvoje stará, že ? Já vím, že ji ostatní ženy záviději co má doma, viď ? Několik příspěvků je tady hodně primitivních / vico, Pepan z Vysočiny, bim, /. Také ta proletářka S.Š., ta je úplně vedle, neví která bije, měla by se učit raděj vařit, Pajerová z ní nebude a také není moc chytrá. Normální mně tady připadá jen ghándí a v některých příspěvcích JF. a Naštvaný.
13. 02. 2012 | 15:30

Stáňa napsal(a):

Když si domyslím, že prezidenta mají možnost volit lidé, které vidím v televizi v pořadu Krampola " Nikdo není dokonalý ", tak mně polévá studený pot. Lidé doufám budou trochu přemýšlet koho volí, něco si o svém favoritu přečtou a pak se rozhodnou. Aby nezvolili někoho, kdo ve svém životopisu lže, jako minule Švejnar, když uvedl že je v komisi která navrhuje kandidáty na Nobelovu cenu, což členka Královské akademie věd A. Pantikisová vyvrátila. Všichni členové jsou Švédové, dodala, žádného Švejnara neznám. PakŠvejnar přiznal, že skutečně nepatří mezi členy komise. Ale skutečně byl předsedou dozorčí rady ČSOB, která patří belgické finanční skupině KBC, ta uloupila za " bílého dne " IPB a se státem se soudila o miliardové částky. Jeho problém byl v minulosti. V r. 1970 vyjel na výjezdní doložku / ! / za rodiči do Švýcarska / ? /. Posléze se přestěhovali do USA, kde Švejnar začal hned studovat / v 18 letech /. Mnozí emigranti mu záviděli snadnou a podivnou cestu ke studiu. Zvláštní je, že se Švejnar úzkostlivě vyhýbal jakékoliv zmínce o rodičích. Pamatuji, jaké podpásovky používal při kampani vůči V.K. Švejnar se stále dychtivě sápe při každé příležitosti dostat se ke korytu. Podporují ho Zelení, ČSSD a pravdoláskovci. Doporučuji učiteli Švejnarovi vrátit se do USA a tam na gymplu nadále vyučovat to co dříve - politické směry, zaměřující se na vých. Evropu. On totiž ekonomii moc nerozumí, pouze papouškuje, nebo opisuje ekon. články.
13. 02. 2012 | 16:00

taugmaigqueve napsal(a):

[url=http://buycialisonlinenowrx.com/#18122]cialis 40 mg[/url] - <a href=http://buycialisonlinenowrx.com/#14727>cialis without prescription</a> , http://buycialisonlinenowrx.com/#3769 cialis without prescription
10. 05. 2012 | 21:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy