Kde chybí Havel nejvíc?

17. 12. 2012 | 10:31
Přečteno 9292 krát
I kvůli vzedmutí emocí, které následovaly po jeho skonu minulý rok, se stal Václav Havel spíše mýtickou než historickou postavou. Někteří obdivovatelé mu přisuzují kvality, které z něj činí téměř svatého, zatímco nejhlasitější odpůrci se o něj cynicky otírají jako o údajného „služebníka Satana.“ Než se vrátí z říše mýtů do historie, kde bude jeho odkaz možné realisticky zhodnotit, bude tento typ „havlologie“ kvést i proto, že se na tom dá vydělat.

Nicméně Havlova roční nepřítomnost už umožňuje pod nánosem kýčovitého balastu lépe rozeznat, kde jeho hlas skutečně chybí. Jeho nejvýraznější kvalitou totiž byla schopnost, i během pobytu v politice, zpochybňovat „samozřejmost“ politického i civilizačního provozu a stavět proti němu odpovědnost.

Havel se ve všech svých rolích—dramatika, nejznámějšího disidenta i politika—pozastavoval nad tím, s jakou samozřejmostí přijímá „racionalistická“ západní civilizace, ať už ve své demokratické nebo totalitní podobě, jistý typ odlidštěného provozu, který může být sebezničující. Už jako začínající dramatik útočil na absurdní jazyk i některé „samozřejmé“ lži, které pomáhaly udržovat zbyrokratizovaný provoz komunistického režimu. Po celý život vytrvale připomínal potřebu úžasu a pokory před Bytím.

Mezi obhájci údajně „standardní“ politiky a neviditelné ruky trhu, v něž se po roce 1989 nadšeně a nekriticky proměnila většina nových politiků i mediálních komentátorů, bylo populární pod nálepkou „nepolitická politika“ zesměšňovat Havlovy „nepraktické“ otázky po roli politických stran, významu občanské společnosti, úloze morálky v politice, nebo nebezpečích tupého a potenciálně sebezničujícího samopohybu industriální civilizace. Zejména „velké“ otázky smyslu a morálky jsme měli po fiasku s komunistickou utopií nechat být a přijmout politiku jako pragmatické kolbiště zájmů.

Dnes je Západ v hluboké krizi. Národní demokracie i stále více zprivatizované státy přestávají fungovat ve střetu s globálním trhem, který, teď už v planetárním měřítku, drancuje přírodu a pod praporem růstu přeměňuje lidi v recyklovatelné zdroje práce a konzumu. Intelektuálové a nejrůznější hnutí „rozhořčených“ proti tomu sice rebelují, ale politické elity, závislé na velkých penězích, jedou ve vyjetých kolejích technologie moci. Otázky po „smyslu“ si v politice nikdo neklade, vize skoro nikdo nenastoluje.

Jeden český komentátor kdysi popsal Havlovy výzvy ke globální odpovědnosti jako „večerníčky“ pro znuděný Západ. Pravda, Havel se ve svých výzvách občas neubránil laciným generalizacím a ve svém chování rozporům, když na jedné straně vystupoval jako kritik bezmyšlenkovitého provozu a na straně druhé v roli politika participoval v jeho často kýčovitých rituálech.

Zároveň je ale zřejmé, že byl nejen u nás, ale na Západě obecně, hlasem, který dnes chybí. Možná si budeme muset prožít rostoucí krizi naší civilizace až na dřeň, než pochopíme, před čím jasnozřivě varoval dávno před nástupem „standardní“ demokracie u nás, například v eseji Politika a svědomí. Začíná být totiž zřejmé, že vyčerpaná „politika provozu“, v níž se na globální úrovni, v Evropské unii, nebo ve stále více zkorumpované stranické politice národních demokracií vážné problémy flikují jen dalšími „provozními opatřeními“ a expertním rozumem, je slepou uličkou.

Právo, 17.12.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David napsal(a):

Naprostý souhlas!
17. 12. 2012 | 10:39

Vlkodav napsal(a):

" ..globálním trhem, který ... drancuje přírodu .."

A vy budete říkat že: " .. Havel se ... neubránil laciným generalizacím ..".
17. 12. 2012 | 10:41

Maximus napsal(a):

Nějak jsem si nevšiml, že by Havel zabránil vlastním tělem programovému rozkradení České země a jejímu zaprodání cizákům, kdy nyní občané státu pracují za mrzský peníz, kvůli kterému by Němec nebo třeba Holanďan ani nevstali z postele. Možná by zamumlal něco o blbé náladě apod. Autore píši vám pěknou 4- z Havlovědy...... Dnes jsem se dozvěděl, že radní Prahy chystají přejmenování některého mostu a i nábřeží po starém Veškrnovi. (-:
17. 12. 2012 | 10:45

seriózní chlapík napsal(a):

Jako vždy, výstižné. Obavy jsou z toho, že všechny solidní analýzi vedou bohužel ke stejnému závěru.
17. 12. 2012 | 10:48

seriózní chlapík napsal(a):

re:analýzy
17. 12. 2012 | 10:49

cesky podnikatel napsal(a):

Maximusi?
Kdo do CR natahal ty cizaky? Kdo jim dal nejvice investicnich pobidek?
17. 12. 2012 | 10:52

Daňový poplatník napsal(a):

No možná by byl lepší nadpis "Komu chybí Havel nejvíc", což není slovní hříčka, neboť slova jsou důležitá, ale řádově důležitější jsou činy, a v tomto mám na Havla ještě kritičzější názor, než Maximus.
17. 12. 2012 | 10:53

aga napsal(a):

seriózní chlapík

Už se těším, až tu 22.12. najdeme pana Pehe solidní analýzu příčin a průběhu konce světa, ze které bude mezi řádky patrné, že on to přece věděl už dávno před Máji...
17. 12. 2012 | 10:54

Realista napsal(a):

Nedavno jsem sledoval klipy z vejednavani o sestaveni vlady mezi Havlem (v roli prezidenta) a Klause (v roli predsedy ODS) a musim rict, ze mi to dalo dost velky vhled do toho, proc Klaus v CR ziskal takovou moc a vliv. Havel se mu proste neumel postavit - naprosta mekota. A abych Havlovi nekrivdil, to stejne plati i ostatnich ceskych politicich - jsou to poseroutkove a loseri. A to plati zvlast o Socdem - to je takova particka moulu, ze by clovek zaplakal. Klaus si s nimi vytiral zadek a nekteri mu za to jeste temer dekovali.
17. 12. 2012 | 10:56

aga napsal(a):

ceský podnikatel

Vlastizrádci ze všech stran.
17. 12. 2012 | 10:59

Maximus napsal(a):

cesky podnikatel napsal(a):
Maximusi?
Kdo do CR natahal ty cizaky? Kdo jim dal nejvice investicnich pobidek?

Ježišmarjá, no já jsem to přece nebyl!
17. 12. 2012 | 11:00

cesky podnikatel napsal(a):

Maximusi,

A kdo to tedy byl?
17. 12. 2012 | 11:04

aga napsal(a):

aga,

Muzete to rozepsat? Z jakych stran a kolik pobidek? Abych Vam usnadnil praci, staci zacit u ODS a CSSD.
17. 12. 2012 | 11:07

nak tak napsal(a):

Realisto,
Ja si myslim ze si Klaus utira zadek clanky Pehe. Pehe kazde rano na zachode roztrhano. A nebo nak tak.
17. 12. 2012 | 11:13

Drzá zrzka napsal(a):

aga
:-)))

Už jen kvůli tomu abychom si onu analýzu mohli přečíst snad ani konec světa nemůže nastat.

Konec světa 20.12.2012 ve 20.12 by dával větší smysl...

Takhle to vypadá že se máyové sekli o sto let

21.12.2112 si povíme :-)
17. 12. 2012 | 11:13

Maximus napsal(a):

cesky podnikatel napsal(a):
A kdo to tedy byl?

Neřeknu, zjisti si to sám. (-: Ale ti největší zloději pardon odkloňovači byli ovšem české provenience, teda, alespoň většina!
Pěkný den!
17. 12. 2012 | 11:17

uwe napsal(a):

me nechybi vubec, takovych jako byl on, je v cesku 12 do tuctu, ne podle slov, ale podle cinu poznate je.. mozna, ze schyzoidni mysl je nutnym predpokladem pro umeleckou tvorbu, clovek musi umet skutecne prozit nejen dobro, ale i zlo, aby jeho dilo bylo zive, ovsem takova mysl rozhodne nepatri do politiky, se zmenou kostymu prichazi zmena mysleni, byl velky rozdil mezi havlem v parkeru a havlem v obleku s kravatou, ten v parkeru by nikdy nevypustil z ust takovou zhovadilost, jako je humanitarni bombardovani, dramatik byl ovsem excelentni a jeho absurdni dramata vystihuji co bylo(a je) spatne, u toho mel zustat, protoze co je dobre bud nevedel nebo mu to bylo jedno..
17. 12. 2012 | 11:19

cesky podnikatel napsal(a):

Maximusi,

takze CSSD. Dekuji za odpoved.
17. 12. 2012 | 11:23

aga napsal(a):

cesky podnikatel

Proč bych to rozepisoval? Jasně jsem napsal, ze VŠECH stran. A dokonce tím nemyslím jen politické strany. Důraz byl na těch zrádcích, ne na těch stranách. Takovej zrádce vám klidně vleze všude a strašně se množí.
17. 12. 2012 | 11:30

evix napsal(a):

Nebýt některých pobídek, tak jsme na tom jako země Balkánu, bylo by tu úplné houvno, práce naprosto žádná.....Vyjeďte si v létě na Balkán a když už Chorvatsko, tak mimo hlavní trasy a uvidíte co tu naštěstí není.
Za tohle nemůže v ČR nikdo, je to Globální rozkradení novodobými kolonizátory.
Souhlasím s názorem, že byl Havel slabý a nejen on. Polovina občanů před Klausem by se plazila, jak ho obdivovali.
17. 12. 2012 | 11:37

evix napsal(a):

Tohle napsal na Cosa nostra zostra Jihočech:
Představme si, že by v 89 někdo tvrdil, že tak za 20 let u nás
-Nebudeme mít jedinou českou banku, téměř žádný průmysl,
dluh na 1 obyv (i kojence nenarozeného) přes Kč 200 tis., ale dostatek ministrů, které si můžeme měnit každý kvartál
- nedostatek čes. brambor, češneku, atd
- u lyž. vleku grog s českým rumem jen na vlastní riziko
- EU to osladíme (ale ne českým cukrem)
- Arcikněz Duka nám sebere dukáty, za bílého dne, a ani odpustky nedá
- v Chile se budeme jako turisti čile vydávat za Poláky, Albánce, atd.,
Tak tenkrát by to byla kachna, takového člověka bychom považovali za blázna, tedy za “crazy”.
Kéž bych se ráno probudil, hoaxy tady nebyly a skutečnost by byla jiná.
17. 12. 2012 | 11:45

Maximus napsal(a):

cesky podnikatel napsal(a):
Maximusi,

takze CSSD. Dekuji za odpoved.

Tak teď si mě nadzvedl. Pokud vím tak kupónovku neorganizovala ČSSD, předsedou vlády a šéfem ODS nebyl nikdo z ČSSD. Tak ti tady okopíruji něco z vedlejšího blogu od nicka Saltzmana o tom, jak se tady rozkrádalo začátkem 90-tých let. Možná, že v tom trochu Zeman byl také namočen, ale pkud vím tak se od spousty věcí distancoval a o kupónovce říkal, že to je zlodějna!

Tady máš zmíněné copy:

ČT 1 včera odpoledne po 16.30 hodině, pořad AZ kvíz. Soutěžní otázka: Jakým slovem
označujeme vysávání finančních prostředků z podniků, institucí a bank? Soutěžící neví.
Správná odpověď zní: Tunelování.
"Tak děti, teď si pěkně sedněte a tiše poslouchejte.
Pojem "tunelování" vznikl takto: Ve V.B. Lady Margaret Thatcherová privatizovala velké
státní podniky. V ČSFR ministr financí Václav Klaus privatizoval velké státní podniky.
Potud shoda.
Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc.
A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému
zájemci.
A s odkladem platby.
Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu a vybrala zájemce.
Tomu předala podklady.
1. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně
převyšovala částku prodejní.
2. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr
přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou,
zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.
3. Podnikatel "zlatokop" si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl
aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít
zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga,
prostě mu "nevyšel podnikatelský záměr!"
4. A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením
majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem "tunelování." A takto se nám tady
"narodili" noví kapitalisté.
5. Abych nezapomněl: Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu
přezkumu. Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon!
Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí
tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z "Prognosťáku"to vyřešili tím, že založili
Konsolidační banku.
Vznikl tak světový unikát - banka, která spravovala jen samá pasiva. Když už to bylo příliš
nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím
bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily
pouhých deset procent původní výše dluhu. Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si
koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto
dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel.
Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun. Tato částka se objevila jako záporná
položka ve státním rozpočtu a ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován.
Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně!
Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž."
A já jen dodávám: Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké "socky." Z těch
někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez
rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři.
A jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou. Politici jsou ve skutečnosti jen
loutky, vykonavatelé jejich vůle.
.................................................................

Takže myslíš si ještě, že výše uvedené zlodějny organizovali lidé z ČSSD? Jo, pár bych jich možná našel, ale 90% výše uvedený "rádoby podnikatelů" bylo usídleno a přisáto na jiné strany!
Zkus používat k myšlení hlavu resp. mozek!
Pěřji ti pěkný den!
17. 12. 2012 | 11:55

Maximus napsal(a):

cesky podnikatel
Jo ještě jedna poznámečka, Maximus se neskloňuje podle vzoru trolejbus nebo orgasmus. Spíše bych řekl, že místo Maximusi by si měl napsat Maxime. Tak se mi to zdá lépější.....
17. 12. 2012 | 11:59

Admirál napsal(a):

Václav Havel = průkopník slepé cesty.

Kde chybý Havel nejvíc?

Mně nechybí. Mám zamotanou hlavu (a nebudu sám)z toho, jak se ze slepé cety dostat. Krysařů je tady i bez Havla dost.
17. 12. 2012 | 11:59

Viola napsal(a):

Maxime

abych vám pomohla, tak cizáky už za vlády KSČ tu tahal právě Václav Havel, jen díky nim bylo s ním zacházeno opatrněji, než s jinými.
17. 12. 2012 | 12:04

dalimír napsal(a):

Dobrý den pane Pehe víme všichni že Vám bylo na hradě s V Havlem a paní Dášenkou dobře ! Ano byly to tehdá pro Vás zlaté časy ! Zato druhému Vaškovi nemůžete zapomenout že si Vás tam nenechal jako hlavního poradce ! Jste pokrytec pane ! Většina lidí v česku viděla Havla zcela jinak nežli Vy ! Jasné chápeme to všichni ,čí chleba se jí toho písen se spívá ! Bylo tomu tak vždy tak proč se divím že ano ! Václav Havel otevřel dravčí americké ekonomice do česka dveře ! Amíci to náležitě ocenili potleskem před nastoupeným senátem ale jinak měli našeho českého Václava za Kašpárka ! Plně se to časem potvrdilo ! V inkriminované době ale disidenti v česku exelovali a blbli pracujícím brylantně hlavy ! To jich určitě naučili jestřábi v pentagonu ,líhni západní pohromy ! Co bude v téhle vyrabované republice následovat dále již většina české inteligence určitě ví ! Církevní hodnostáři si mnou ruce a mafiánské bratrské spolky přímo jásají jaký to byl ten Váša pašák ! V důsledku jeho naivní představy o pravdě a lásce budou mít tito ráj v česku již za pozemského života takže nebudou muset čekat co bude po smrti jako ostatní chudáci pracující lidé ! Dl
17. 12. 2012 | 12:05

Al Jouda napsal(a):

Já si myslím, že nejvíc chybí Václav Havel v OSN.
17. 12. 2012 | 12:12

bobš napsal(a):

Já tedy nevím komu chybí? Kdyby pan Pehe zašel občas na pivo, tak tam takových teoretiků a žvanilů najde tucty. Ono je hezké o tom teoretizovat, ale jednat v zájmu věci umí málokdo. A mám dojem, že v případě Havla takových jednání ve prospěch věci moc nebylo. Vždyť i při rozpadu republiky od toho utek jako kluk, kterému vzali kačenku.
17. 12. 2012 | 12:14

zemedelec napsal(a):

Pane Pehe.
V hodný námět k zamyšlení.
Byly do Havla vkládaný veliké naděje,jenže ta režie celého procesu byla jinde.Už při nástupu nebyl zdráv a ta operace v Rakousku ho hodně srazila k zemi a pak už jenom lavíroval a vládnul někdo jiný.Těžko říci jestli neměl raději dřív odstoupit,ale určitě by to nepomohlo republice,protože,to kam to nasměroval Klaus,už to nešlo zastavit.
17. 12. 2012 | 12:18

Tomáš Kocour napsal(a):

dalimír: Já vím, že to nebude tak docela k tématu, ale nmůžu si pomoct... Vy jste srandovní!!! Nechtěl byste přijít k nám do firmy, nám vybouchl program na vánoční večírek :o)))
17. 12. 2012 | 12:20

veverka napsal(a):

Humanitární bombardér Havel se především zasloužil o totální rozkradení tohoto státu. České už není v Česku skoro nic. Obrovské zisky nezůstávají tady,ale plynou do zahraničí. Nyní naše vlastizrádná vláda už i těch pár posledních zbytků darovala Vatikánu. To je jeho největší zásluha. Rozkradení země vexláky a cizáky. A pak samozřejmě odporné podporování všelijakých okupačních válek USA.

Kdyby Havel v 89 tém vyřvával na náměstí,že za 20 let nebude v Česku patřit Čechům skoro nic a budeme mít státní dluh 1 589 898 700 000( a stále stoupá) a veřejný ještě mnohem vyšší,nezaměstnanost jak kráva (skutečnou,ne jen tu registrovanou),exekuční mafii atd. tak by klíčema nikdo necinkal.

Teda kromě Havlových a Klausových kámošů vexláků a zahraničních "investorů",kteří už se nedočkavě třásli na divoké rozkrádání českého Klondajku.
17. 12. 2012 | 12:24

Bavor napsal(a):

Pochybuji,že byl nejen u nás, ale na Západě obecně, hlasem, který dnes chybí. Na západě možná, protože jeho obliba tam byla podstatně vyšší a iluze o něm, které tamní veřejnost čerpala z médií, byly značné. Ale u nás? Dnes pouze slepý nevidí, že Havel byl pseudointelektuál a snob, který sám sebe považoval za elitu a nalhával občanům věci, které se neuskutečnily a NEMOHLY uskutečnit. Na západě je považován za humanistu, u nás ale ne. To jeho "humanitární bombardování", jeho podpora kosovské mafii,jeho sliby, že ČR už nikdy nepůjde do žádného vojenského paktu a následný úprk do NATO a podpora válce v Iráku. To vše stačí k tomu, aby si soudný člověk o něm udělal správný obraz. A Pehe? To je pseudolevičák a působí v žoldu nadnárodního kapitálu.
17. 12. 2012 | 12:32

Neudržitelný napsal(a):

Pro mne byli Havlové dva. Jeden s Dagmar a ten druhý s Dášou. Ten první mmně v politice schází, ten druhý už zas tolik ne. Vy jste tam pane Pehe neviděl rozdíl? Ale abych byl spravedlivý, který z dnešních kandidátů se mu může vyrovnat?
17. 12. 2012 | 12:34

Joachym Brezina napsal(a):

Mě osobně Václav Havel nechybí. Je jen další z mnoha postradatelných na tomto světě. Pane Pehe, rád jsem čítával Vaše blogy, ale poslední dobou jste jak slon v porcelánu, nechápu co se s Vámi děje. Tak mimo jsem Vás již dlouho nečetl.
17. 12. 2012 | 12:37

Jihočech napsal(a):

Evix 11:45, můžete mi upřesnit, co jsem a kam napsal? Víte, ná si nejsem vědom něčeho takového... Obávám se, že tam někdo přispěl pod mým nickem.
17. 12. 2012 | 12:39

Neudržitelný napsal(a):

veverka
" tak by klíčema nikdo necinkal. "
Stýská se Vám po ČSSR? Ale ta by bez SSSR nemohla stejně existovat. A pokud by se tady ten totalitní režim udržel tak dnes bychom se měli jak? No podívejte se třeba do KLRD.
17. 12. 2012 | 12:41

Petr z Tábora napsal(a):

Přál bych panu V.Havlovi delší život, ale jako politik mi nechybí ani v nejmenším.

Bývá spojován s disentem. Je mi líto lidí persekuovaných v padesátých letech či v disentu po roce 1969,a to především těch, po kterých po roce 1989 "ani pes neštěkl". Morální a hmotné satisfakce se dočkali jen někteří.
17. 12. 2012 | 12:42

JenTak napsal(a):

Hloupí lidé mohou Havla nekriticky obdivovat, nebo ho naopak nekriticky nenávidět. Jako omluvu pro svoji nenávist mu přičítají činy kterých se nedopustil či které nemohl ovlivnit a které nijak neinicioval.
Na Havla není možné pohlížet černobíle. Dopustil se, jako každý z nás, i jistých nemravností (vždyť to byl jen pouhý člověk), které ale bohatě vyváží jeho klady.
Položte na misku vah jeho klady a zápory, uvažujte nezaujatě a budete mít jasno.
17. 12. 2012 | 12:44

resl napsal(a):

vím komu nechybí a to komoušům a Klausovi.
17. 12. 2012 | 12:55

Záškodník napsal(a):

Mně Havel nikterak nechybí. Zítra poznáte ozajstné pablby podle jednoduchého klíče-budou mít vykasané nohavice(i když, zase taková invaze krátkých kalhot to asi nebude a když,tak maximálně ve vymaštěné Praze).

Toto je zajímavý článek Hvížďaly(docela objektivní pohled).

"Západ, který se v situaci ve východním bloku moc nevyznal, zájmu o Václava Havla využil a ověnčil ho v posledních letech vládnoucí nenormality ve střední Evropě řadou významných cen (mj. cenou Erasma Rotterdamského, Mírovou cenou německých knihkupců, Cenou Svobody skandinávských deníků Politiken a Dagens Nyheter atd.), přiřadil ho rychle k papeži a dělnickému vůdci, a tím se snažil učinit náš prostor snadno srozumitelný pro starou Evropu.

Jenže, jak už jsem řekl, tím živou postavu Václava Havla zkreslil podobně jako nadvláda dnešní mediality, jen s tím rozdílem, že ikonizace ho líčila jako intelektuála-hrdinu, zatímco medialita se z něj snaží udělat šaška či nástroj cizí vůle. Za oběma posuny se skutečná, často rozporuplná, ale živá tvář Václava Havla, která, jak sám o sobě vždy tvrdil, byla plná paradoxů, zcela ztrácí, a snad i proto on sám chápal svůj osud „jako takový menší omyl dějin".
Symbolicky zdánlivé Havlovy paradoxy možná dobře charakterizuje jeho obraz v prvních dnech prezidentství: Oči a postoj hlavy hovoří o ctižádostivém a trochu ješitném malém muži, ale potící se dlaně, které si často otírá do kalhot, svědčí o jeho vnitřní nejistotě. Jeho nejistota ale nebyla nejspíš dána vnitřní bezradností, ale neochotou uskutečňovat jiné sny než své vlastní, které jsou mnohem ambicióznější, a tím se lišil od všech současných politiků.

I v těchto projevech se zrcadlil jeden z jeho dalších paradoxů: Byl uctívaný státník, ale zároveň zůstal i autorem absurdních dramat, který miloval grotesknost, pitvornost a bláznivé bohémství. Martin C. Putna napsal: „Václav Havel proměnil Hrad v jakési zvláštní divadlo, na kterém se hraje pro celý stát a celý svět. Hraje se zcela vážně - ale přitom si sami organizátoři představení užívají velkou legraci."
Chyby, které se vymstily

„Úkolem spisovatele není pouze aranžovat bytí podle vlastního rozmyslu, ale zároveň mu sloužit jako médium, otevřené jeho leckdy nevyzpytatelnému diktátu. Jen díky tomu může dílo přesahovat svého tvůrce a významově vyzařovat dál, než jen kam on sám dohlédne." Připomínám tato jeho slova hlavně proto, že podobný přístup měl Havel jako prezident v těch nejlepších chvílích i k politice, bral ji jako službu a snažil se být médiem politiky, dbát na dodržování pravidel. Kdykoliv se proti tomuto krédu prohřešil a politiku režíroval jako divadlo, vymstilo se mu to.
17. 12. 2012 | 13:04

Záškodník napsal(a):

Připomeňme si alespoň stručně některé domácí prohřešky z doby jeho prezidentování (nepočítám tedy výtku jeho velkého učitele, filozofa Josefa Šafaříka, že Havel přesedlal z literatury na politiku a udělal z toho věc cti a necti pro ostatní literáty), které se Havlovi dají vyčíst a které již od počátku spoluvytvářely to, proti čemu později sám vystoupil a co pojmenoval „blbou náladou".

Prohřešky lidé většinou pochopili se zpožděním, nebo je cítili jen intuitivně, ale způsobily pokles jeho popularity. (Za třináct let klesla popularita VH doma podle agentury STEM z původních 88 procent v únoru roku 1990 na 45 procent v září 2002.)

Zaprvé je to jistě sametový průběh revoluce: Nedojde-li při ní ke katarzi, tedy k pojmenování zla a k potrestání viníků, zlo zvítězí už minimálně tím, že rozostří kontury, což je zřejmě prapůvod současného rozčarování z politiky i z nástupu komunistů. Lidé při změně hierarchie hodnot ztratí orientaci a ti, co se ve světě kvůli nižšímu vzdělání a velkým sociálním problémům neorientují, se vracejí ke starým a prošlým receptům (nic jiného neznají), což Václav Havel umožnil již tím, že bývalý aktivní komunista stál v čele první vlády, kterou jmenoval. Přičteme-li k tomu soudržnost starých pytláckých družin, otevřeli jsme jim kvůli této chybě a starým vazbám jak na policii, tak justici možnosti snáze pod novou vlajkou dobývat starý prostor zcela nevybíravými prostředky.

Druhý problém spojený s Havlem se týká prvních svobodných voleb, v kterých sám porušil spolu s Janem Rumlem volební zákon, když v době, kdy už byla kampaň zakázána, zveřejnil, že jeden z kandidátů, Josef Bartončík, byl spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Jinými slovy, ten, kdo měl přísně dbát na dodržování zákona v nové společnosti a jít příkladem, hned na samém počátku „nové politiky" předvedl, že se zákony mohou beztrestně porušovat.

etí chybou bylo zbrklé zavření zbrojařských továren na Slovensku, čímž proti sobě i Čechům popudil Slováky. I to mimo jiné vedlo k eskalaci vzájemného napětí a nakonec i k rozpadu státu. I když hlavní chybou bylo, že předem Václav Havel a jeho tým nepočítali s odstředivými snahami Slovenska, které se daly odečíst z historie společného státu od samého počátku.

Za čtvrtou chybu lze považovat nezvládnutí averze vůči Václavu Klausovi, která vyvrcholila v roce 1997 a přispěla k pádu vlády. A tím trpěl do konce života: i pro konečnou verzi "druhé nejduchovnější Havlovy knihy" (M. C. Putna) Prosím stručně musel kritické pasáže o Václavu Klausovi silně zredukovat.

Pátou chybou byl zbytečný konflikt s Milošem Zemanem kvůli jmenování guvernéra Tošovského bez konzultace s premiérem, jenž narušil definitivně jejich vztah. Zřejmě si moc nevěděl rady s šaramantností psychopatů, a proto se mu vyhýbal.

Za šestou chybu lze označit malý veřejný zájem o reálný ekonomický a sociální vývoj, způsobený nejspíš tím, že vyrostl a, pokud byl na svobodě, pohyboval se výhradně v exkluzivním prostředí. Celý život byl fascinován význačnými osobnostmi včetně popových celebrit.

Zasedmé bychom museli zkoumat i to, o čem psali řečtí dramatikové, když varovali, že moc mocných vyvolává nadměrnou sebedůvěru a nesoudnost. Je třeba ale dodat, že třináct let ve funkci prezidenta je doba, která poznamená nedobře nutně každého, a zvlášť když ten člověk sedí na Hradě, který byl od půle XVIII. století prázdný či obsazený lidmi, kteří kromě Masaryka neuznávali svébytnou existenci českého národa a státu a on se snaží začít pro svůj národ budovat zapomenutou státnost".

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=765956
17. 12. 2012 | 13:08

oranžáda obecná napsal(a):

a kde chybí soudruh Stalin nejvíc ?...........Pehe se zbláznil...
17. 12. 2012 | 13:12

Záškodník napsal(a):

Resl
Přečtěte si ten článek od Hvížďaly(pokud ho tedy nepokládáte taky za komunarda),celý je na Centru. Zajímavé je,že kritizuje úplně stejné věci,jako já,ale mě jste za ně sepsul pomalu jako stalinistu.
Troufám si říci,že je jedním z nejvýstižnějších hodnocení Havla a navíc od člověka,který ho docela dobře znal.

Jen by mě zajímalo,zda ty funebrácké orgie budou před vánoci celý týden až do mé smrti smrťoucí??? Pokud tedy nepřijdou k lizu soudruzi-to vytáhneme zase Julka Fučíka a Pehe se jenom převexluje na jinou vlnu.
17. 12. 2012 | 13:17

Vlado napsal(a):

Bývalý president V.Havel se zasloužil o stát. O stát vyprodaný, rozkradený a zadlužený o tom se samozřejmě nezmiňuje ani p.Pehe ani P.Hvížďala. Ale jako památku na jeho Bytí máme "Havlovo letiště". Snad ho ti antihospodáři neprodají, ale kdyby se tak stalo, národe zezoufej oni ho neodstěhují jen nebude naše.
Odkaz však máme:" nevěřte komunistům budou vás strašit nezaměstnaností!" A nezapomenutelný výrok o Humanitárním bombardování. Díky za ty moudra a absurdity.
17. 12. 2012 | 13:19

P. napsal(a):

ad "Někteří obdivovatelé mu přisuzují kvality, které z něj činí téměř svatého, zatímco nejhlasitější odpůrci se o něj cynicky otírají jako o údajného „služebníka Satana."

Jenže lidé z pravdoláskařských kruhů opravdu inklinovali k elitářským korporativistickým skupinám typu Bilderberg nebo Římský klub. A když vidíte, že pánové Vondra, Schwarzenberg nebo Pehe jsou tam skoro jako doma, tak to zanechává stín i na jménu Václava Havla.
17. 12. 2012 | 13:24

oranžáda obecná napsal(a):

mně osobně nechybí Havel ani v nejmenším, protože jeho slova o "Pravdě a lásce" se totálně rozcházela s jeho činy a jeho životem.......
17. 12. 2012 | 13:27

D. napsal(a):

Kdyby Havel zůstal u své kultury a filozofování, jsem přesvědčen, že by si to "zbožštění" spíš zasloužil. V politice nadělal víc škody než užitku.
A abych nebyl tak zamítavý, výhrad k němu je dost, ale mnohem, násobně horší než on byla jeho parta, která v něm vzbudila pocit, že je nej, nej, nej. A to je škoda, protože si myslím, že by uměl i přiznat (možná) chybu. Nevím.
Ovšem ty štěnice kolem něj, přilepené na něm, které se tak přiživovaly na jeho jménu, mu dělají medvědí službu.

Dělají z něj modlu, a tak je to tu jako u Kima v Koreji. Tím tlačením na pilu si partička havlofanatiků vysloužila jen hluboké pohrdání. A Havel je dnes srovnáván málem jako Stalin a podobné figury.

A to opěvování Havla, jak byl po světě známý a uznávaný.. Allbrightová. Nebýt jí, tak by ho jako prezidenta znal málokdo. V kultuže asi dost lidí, ale jeho věhlas byl vytvořený propagandou Allbrightové.

A ten kult osobnosti ta partička nedělá pro něj, ale pro sebe, aby se zviditelnili..
17. 12. 2012 | 13:35

paprika napsal(a):

Všichni zdejší zbabělci a kolaboranti s okupačním režimem Havlovi nikdy neodpustí, že dokázal zbabělcem a kolaborantem nebýt i za cenu značných osobních obětí. To je základní motiv všech výkřiků o něm.
17. 12. 2012 | 13:45

Ives napsal(a):

Paprika, ale oni nerozporují tento fakt. I já uznávám jeho zásluhy, i když znám lidi mnohem hůře postižené za své názory bývalým režimem. Ale jako většinu diskutujících i mě štve ta vlna nekritického zbožštění. Moje matka to nedávno přirovnala k tomu, co se dělo po úmrtí Gottwalda a jeho guru Stalina, včetně přejmenovávací mánie. Navíc se nějak nemohu zbavit dojmu, že v čele těchto orgií nevkusu jsou v mnoha případech lidé, se kterými by V.H. určitě názorově nesouzněl. A výsledek? Taxikáři říkají letišti Havlyně nebo Chrchlov a znechucení lidé zase vyprávějí vtipy...
17. 12. 2012 | 14:03

resl napsal(a):

To byste rádi soudruzi, aby zůstal u kultury, aby byl min. kultury, žejo. Ne, soudruzi, Havel je pro svět pan Někdo a má na to potvrzení svého života. Vy ne, vám zůstal komplex ze zbabělosti, z prověrek, kde jste se podělali a tak vás "chrání" vrchní zloděj, který rozhodl, že disidentem neohroženým bude on a vy, co jste jezdili na chalupy, protože se z vás bolševik podělal. Každý víkend volal Husák o pomoc, neboť Klaus a bolševici odjížděli na chaty, kde tajně svrhávali režim. Proč vás pár komoušů má pravdu v osobě Havla a celý svět ne ? Proč lidé, kteří ho neznali brečeli, když umřel ? Byli podvedeni ? Kým, jedině vámi bolševici, za vás a za hradního zloděje nikdo slzu neuroní, leda tak bouřlivé oslavy až ta kreatura z Hradu vypadne. A on to ví a trpí, užírá se a vy s ním. Jen ať svět ukáže, jak si váží Havla a vy se můžete zalykat a čekat na Klause až vás z toho další lží vysvobodí.
17. 12. 2012 | 14:14

resl napsal(a):

záškodnk,
cejtíte nějaký rozdíl mezi mými slovy a tím, co tapetujete ?
Tak to je tím, že každý máme jiný pohled a jiné zkušenosti. Vy si vyberte ty, které vám pasují a já si vyberu ty, které jsem viděl, zažil. Něco se vám nezdá ?
17. 12. 2012 | 14:21

Vašek I. Lazar napsal(a):

Číst názory havlofilů, tak to je skutečný humus.

Podle našich médií byl Václav Havel mýtickou postavou už za svého života. Ve skutečnosti ale zdradil všechno co mohl. Co po něm vlastně zůstalo: rozbitý a rozkradený stát, politická kultura na úrovni rozvojové země, neschopná justice, policie v rozvalu...
17. 12. 2012 | 14:23

skeptický napsal(a):

Humanismus byl zbožštěním existence člověka.V česku si z toho udělali zbožštění člověka existencemi,nebo tak nějak.

V něčem soudruzi udělali chybu.

Vidím,že docházejí náměty.
Tisíce lidí budou zase lítat po ouřadech a měnit si občanky.
17. 12. 2012 | 14:24

Záškodník napsal(a):

Resl
Vy jste mimoňů futrál!
Brečet budou dozajista i na funuse Klause. Plačky kameře nikdy neodolají-vydávat ten zástup pražských čumilů za milovníky Havla, to je docela troufalost. Tyto týpky obráží veškeré funusy,kde je pravděpodobnost potkat nějakou významou osobnost nebo hérečku či se ocitnout ,byť jen na zlomek sekundy, v televizním šotu.

Skutečný význam osobnosti se pozná až pár let po její smrti.Po někom ani pes neštěkne. Bude-li se naše "demokracie" dále ubírat daným směrem, těch příznivců asi ještě ubude.

Havlovu "masovou" oblibu docela jasně odráží i diskuse na všech možných fórech, přestože ten kult osobnosti média zdatně podporují.
Jste tady ,tuším, asi dva milovníci V.H.

Havel je pro západ" někdo" jen do chvíle,nežli se si tamní snobští intelektuálové najdou jinou hračku, vy naivo.
Obama dostal Nobelovku jen za to,že ho zvolili,a že má správnou barvu-pokládat tedy myšlení "západních intelektuálů" za nějak věrohodné a směrodatné, je pošetilost sama.

Kdeže loňské sněhy jsou.
Zítra se třeba zblázní do Cháveze.
17. 12. 2012 | 14:32

Sláma napsal(a):

Záškodník to shrnul naprosto správně. Havel byl člověk plný rozporů a svými činy (a absencí činů) po roce 1990 zcela smazat předchozí dobrý dojem.
U mne bude navždy spojen s termínem "humanitární bombardování", který vymyslel a zavedl do slovníku světové politiky a s malými ohledy na národní zájmy Čechů a Slováků.
S velkými otázníky je spojena otázka jeho motivace. Do jaké míry byla jeho motivací restituce majetku po strýci Milošovi, který mu byl, jako kolaborantu s nacisty, zabaven před rozhodným datem? Opravdu existuje fotografie, kde Václava Havla na kolenou chová K.H.Frank?
Dalším otazníkem je, jak to bylo s jeho vztahy s StB a zahraničními službami?
A otázka jeho bratra Ivana, který za komunistického režimu studoval v zahraničí a získal titul CSc., tedy evidentně mu disidentská dráha nebránila v profesní kariéře, což je velice zvláštní. Zatím jsem slyšel spíše o opačných případech ...
17. 12. 2012 | 14:37

Záškodník napsal(a):

Resl
Vy se mi zdáte!

Hvížďala prostě vystihnul skvěle všechna zásadní Havlova negativa a ta lehce přebijí jeho pozitiva. Mimo to,moc těch pozitiv v tom článku nebylo.
Asi máte problém podívat se na svého idola kriticky. Z toho si nic nedělejte, to už máte v krvi z doby Stalina.
To víte, nám "svazáčkům" je to vaše třeštění směšné!
17. 12. 2012 | 14:37

Záškodník napsal(a):

Sláma
Jo, na Havlovy kontakty s STB a jeho studia (pozor-studoval i sám V.H.- r.52 také ČVUT,pro neschopnost odešel v 1.semestru)se tady ptám jeho milovníka Resla už hodně dlouho.
Zatím mi ani on, ani Josef K. neodpověděl.
Jen jsem se dozvěděl,že jsem mirgorodský komouš.

Podle Wiki taky redigoval časopis v 60 letech a byl členem Sv.spisovatelů.Dokonce snad někdy hráli jednu z těch jeho nekoukatelných her.
To byl disident asi jako soudružka Šiklová demokratka.
17. 12. 2012 | 14:44

Bestia triumphans napsal(a):

Sláma napsal(a):
..."Do jaké míry byla jeho motivací restituce majetku po strýci Milošovi, který mu byl, jako kolaborantu s nacisty, zabaven před rozhodným datem?"
!
Další myslitel na scéně!
Slámo, na Havlovy restituce je odborník Záškodník, zkuste se ho zeptat.
:-)
17. 12. 2012 | 14:44

paprika napsal(a):

Sláma, Záškodník- zkuste si,sodruzi, ty mindráky léčit nějakým civilizovaným způsobem, třeba něco pořádného udělat, tohle plivání a prskání je trapné.
17. 12. 2012 | 14:46

Alice napsal(a):

Čím více je republika v pr..eli, tím více oslavných článků na Havla a více antikomunistických blábolů.

Ale udělat v zemi pořádek aby to bylo lepší než za komančů a před Ruzyněm-Veškrnou se nějak nedaří
Skutek nám nějak utek.
17. 12. 2012 | 14:51

Bestia triumphans napsal(a):

Sláma napsal(a):
..."Opravdu existuje fotografie, kde Václava Havla na kolenou chová K.H.Frank?"
!

Nepochybně!
Jen bloud by o tom pochyboval.
A nejen to!

Rádio Jerevan hlásilo objev těchto dalších fotografií:
1. Heydrich chová na kolenou Václava Havla.
2. Hitler chová na kolenou Václava Havla.
3. Eva Braunová chová na kolenou Václava Havla.
4. Himmler chová na kolenou Václava Havla.
5. Goring chová na kolenou Václava Havla.
6. Goebbels chová na kolenou Václava Havla.

Po dalších fotografiích pátrá tým reportérů rádia Jerevan.
Zůstaňte na příjmu.
17. 12. 2012 | 14:52

Záškodník napsal(a):

Bestie
Nebudu psát o restitucích,jsou pro mně neprůhledné.

Ale zamýšlím se nad jiným faktem.
Proč měli Havlovci, jako bohatí židé, takové štěstí s nacisty i s bolševiky?
Nešli do plynu,ani v 50.letech do lochu.

Mí příbuzní byli souzeni jako "kulaci" . Dokumenty bych mohl klidně doložit, zrovna nedávno jsem se jimi probíral.Vždycky se našel nějaký udavač a pak to třeba zachránil jeden slušný člověk(kupodivu třeba i komouš).
17. 12. 2012 | 14:56

Záškodník napsal(a):

Paprika

Já pouze rozvádím myšlenky páně Hvížďaly.
Tak tady neprskejte, papriko starej, nežijeme za Stalina-Havel snad není nedotknutelný.
Za vašich časů se tomu říkávlo "konstruktivní kritika",ne?
Závtra vyrolujte nohavice a můžete se svobodně realizovat.
17. 12. 2012 | 14:59

nestranný napsal(a):

Kdo to bylHavel?Ano,už si vzpomínám.Byl to spolupachatel rozkradení majetku republiky,prosazení neoprávněných restitucí,tím kdo propustil z kriminálu spousty gaunerů,kteří se do půl roku museli vrátit a dalších nepravostí včetně rozvratu morálky,práva a zakladatel kmotrovství a klientelismu.Jen nechápu,proč se někdo
tak nemorálním člověkem zabývá.Spíše by měl skončit v propadlišti zapomnění.
17. 12. 2012 | 15:00

Srařeček napsal(a):

pane Pehe, chce-li někdo kázat morálku, musí být sám morální. Kodo by to ale měl být, když u nás ani církev morální není.
17. 12. 2012 | 15:05

paprika napsal(a):

B.t.-ještě jste zapomněl 7. Havel chová na kolenou Hitlera.
17. 12. 2012 | 15:20

Ládik!!! napsal(a):

Nejvíce Havel chybí lihovarům a pivovarům. Ten slabší obrat nebude metylem, ale menší spotřebou na hradě a hrádečku.
17. 12. 2012 | 15:23

Pepa Řepa napsal(a):

Bestia triumphans
taky žasnu. Kolik se zase urodilo soudruhů vypatlanců.
Jednou je to Klaus, podruhé Havel.

Vzpomínám na ty časy,
kdy houpal Vaška na klíně
bydleli jsme toho času
u Domažlic v Merklíně.....

Kdo? No přece Karl Hermann.
Říkala Máňa, která to slyšela od Božky jejíž strejda byl dozorce na Pankráci.
Je to ložený. Doložený.

Asi jsem sedmiosminovej polohavloid, ale potřebu chodit blít na Olšana nemusím.
Zvláště když máme hrobku kousek od něj.
Ještě bych se netrefil.
17. 12. 2012 | 15:30

renša napsal(a):

Mně tedy nechybí.Pro"obyčejné lidi"neudělal vůbec nic.CHybí těm příživníkům kteří se kolem něj točili a bez práce měli koláče...
17. 12. 2012 | 15:32

bohorodičko napsal(a):

havel se po roce 89 postupně stal jedním z hromosvodů, na kterém si lůza vybíjela sve flustrace a neschopnost. druhým hromosvodem je klaus. role politiků je v česku soustavně přecenována. češi se narvou knedlíkama a pivem, sedí u televize a rozčilují se nad politikou. tahle idiotká kultura má u nás dlouhou tradici, plýne z české malosti, národních komplexů a pocitu historického ukřivdění. nikde se lidé tak nezabývají politikou, jako u nás.
17. 12. 2012 | 15:33

neo napsal(a):

Sláma:

ne neexistuje. Existuje fotografie, kde je asi 4 nebo 5 letý Havel na klíně Heydricha. Asi stejný fakt, jako že se balíky slámy válí na polích. Nedej bože, kdyby někdo udělal fotku kojence s balíkem slámy na kterém poskakuje Adolf, to by znamenalo, že je kojenec kolaborant, nebo by kolaborovala ta sláma?
17. 12. 2012 | 15:37

resl napsal(a):

Můžete přátelé, knedlíci dál blouznit, ale svět a většina obyvatel se od vás obalamutit nedá. Svědomí, nevzdělanost a vzpomínky na SSM a KSČ, to vám už zůstane. Proč jen toho Havla zavírali, naháněli komunisti ? Vy komunisti nejste, jak říkáte, vy jste se těšili až jim padne článek v Ústavě, vy jste se vzhlíželi v západu, v jejich zboží, autech a najednou co to ? No co to. Vy jste totiž bolševiky nikdy nepřestali být, jen vám otrnulo, ale je pozdě. Už se vám májové průvody s masovými vrahy nevrátí, Evropa si vydobude místo bez vás a vy zůstanete s podělanýma kalhotama bez svého bolševického guru. Prokouknete až bude pozdě a budete mít život za sebou. Ech, nechtěl bych být ve vaší kůži a obhajovat sraba, lháře a zbytek komunistických bambulů.
17. 12. 2012 | 15:39

Pepa Řepa napsal(a):

paprika napsal(a):
B.t.-ještě jste zapomněl 7. Havel chová na kolenou Hitlera.
---------------
Asi tak
:-)!!!!!!!!
Asi dědci záviděj, že Havel choval na klíně nejednu krasavici.
Komínář Toník by mohl vyprávět. Kdyby byla Liduš Baarová mladší, taky by se pohoupala.
Lojza z Hornídolní závidí. Nenarodil se se stříbrnou lžičkou, nestal prasidentem a dala mu jen Božka od sousedů.
Jsme jen lidi, hříšné nádoby.
Závistivé.
17. 12. 2012 | 15:39

Pepa Řepa napsal(a):

Á už je tady, obyčejný člověk
renša
.....aneb Příběh obyčejného člověka
----------------------------------------------
renča se zřítil z traktoru, když jel z hospody a doplazil se sám vlastní vůlí do úřadovny MNV a Havel nepomoh'.
Pražák jeden!
17. 12. 2012 | 15:47

Bestia triumphans napsal(a):

Sláma napsal(a):
..."Opravdu existuje fotografie, kde Václava Havla na kolenou chová K.H.Frank?"
!
Slámo, s radostí vám sděluji nové objevy!
Reportér Paprika objevil šokující zjištění - existuje sedmá fotografie!
7. Václav Havel chová na kolenou Adolfa Hitlera.

Naši reportéři nyní na základě anonymních udání pátrají po těchto dvou dalších fotografiích:
8. Libor Stejskal chová na kolenou Václava Havla.
9.Václav Havel chová na kolenou Libora Stejskala.

Více snad objasní Pepa Řepa.
Zůstaňte na příjmu.
17. 12. 2012 | 15:49

Pepa Řepa napsal(a):

Copak já.
Maxík s Občanem dodají informaci, že z fotky je patrné, že Vašek i Dolfik jsou obřezáni.Jsou všude.

Za pětikilo Vám ve Photoshopu udělám fotku, jak Stejskal houpe Adinu Mandlovou.
Doma s nim nebudou mluvit ani kamna.
17. 12. 2012 | 15:56

ld napsal(a):

Cože, Havel se už smaží v Pekle? Aspoň tedy něco funguje jak má!
17. 12. 2012 | 15:56

dříve čtenář napsal(a):

Já blbec jsem si hned v 89-tém devátém objednal Lidové noviny. Uvěřil jsem, že v samizdatových vydání se psalo "novinářsky poctivě". Po půl roce jsem byl nucen Lidové noviny odhlásit. Tak jsem skončil s disentem...
17. 12. 2012 | 15:58

dalimír napsal(a):

Tomáši kocoure pozvěte si na ten váš slavný firemní tiátr vdovu po Havlovi Dášu ! Je to herečka takže s ní se určitě nudit nebudete ! Také se může váš šéf jednou prásknout přez kapcu ne ? Jaké byly letos odměny ? Dl
17. 12. 2012 | 16:01

kokoshka napsal(a):

Pepa:
Co maš za problem,kamo?
Bestie:
A ten frajer co s tebou tady sedel,zlato,až se vratim at' už tam nesedi:-)!
17. 12. 2012 | 16:03

Pepa Řepa napsal(a):

Srařeček
dědo, nevypadlo vám písmenko "L"?
Nebo žuby?
Pozor na kšandy na záchodě.
:-)
já vím. Jsem drzej mladík.
Nic ve zlým, dědo. Kouzlo nechtěného., řekl bych.
17. 12. 2012 | 16:04

neo napsal(a):

Pepa Řepa:

:D

na koníčkovi?
17. 12. 2012 | 16:05

stejskal napsal(a):

To s tou Adinou M. jste tedy nemusel prozrazovat, pane Pepo Řepo. Doteď o tom nikdo (tedy kromě asi dvou tisícovek lidé) nevěděl, originál fotografie byl skartován ilumináty.

No, horší pověst už asi stejně mít nemohu, tak co...

Hezký den všem.

Libor Stejskal

P.S. Nebo že by mi to pověst vylepšilo?
17. 12. 2012 | 16:08

Pepa Řepa napsal(a):

kokoshka
já?
Žádnej maršále.
Josífku přej a bude ti přáno, říkala babička.
Nezávidím, nestěžuju si, jen zase neplivu na asfaltové holuby.
To víte, každej není Meresjev.
17. 12. 2012 | 16:08

kokoshka napsal(a):

Pepa Řepa:
To je spravna odpoved(schovava boxera do kapsy),pojd dame si panaka...
17. 12. 2012 | 16:13

Pepa Řepa napsal(a):

stejskal
proč ne, někdo je na zajíce, jiný na babičky.
Každej jsme ňákej.

Možná se někde ve vesmíru baví duše Havla, Jirouse a Fišera nad magory českými.
Kdepak, tady se hrdina CCCP Alexej Petrovič Meresjev, který zabije bez nohou medvěda a vyleze zpátky na traktor nenajde.
17. 12. 2012 | 16:20

ld napsal(a):

Jenom škoda, že Veškrna nevydržel do března. To by se začátkem toho měsíce příštího roku konala v České republice mohutná pitka. Tento hepening by se mohl jmenoval Splachování Jidášů.
Kdoví, zda by vůbec stačily všechny zásoby chlastu na území tohoto státu.

Snad má Putin dost plynu, aby hořák pod Havlovým kotlem měl tu správnou forsáž.

A zajisté vzpomínají i pozůstalí po Havlových amnestiích. Dle neoficiálních statistik má totiž na rukou stejně krve jako komanč.
17. 12. 2012 | 16:22

Pepa Řepa napsal(a):

Kde chybí Havel nejvíc?
ptá se mudrc.

třeba se ozve Irenka Obermannová a další....
Josífku, o mrtvých jen dobře, říkala ještě babička.
Slámo-přijde Vás-jeho duch- strašit. Nezahrávejte si!
Já toho raději nechám, nebo po mně vyjede Spolek milců piety.
Havlovi by se-možná-ty kecy líbily, suchar nebyl.
17. 12. 2012 | 16:27

Midori napsal(a):

Měl se držet svých slibů, že si nezačne s politikou.
Bořit uměl, stavět ne.
Krásně mluvil, lživě.
Jestliže konal, hromada mrtvol za ním.
Mně rozhodně nechybí, jestliže někomu ano, takovému se budu snažit vyhnout.
JM, Slušovice
17. 12. 2012 | 16:28

Bestia triumphans napsal(a):

Když už jsme nakousli toho Hitlera, tak na odlehčení jedno video
https://www.youtube.com/watch?v=646z7GDMKVY
Jsou jich sice už stovky, ale tohle je celkem povedené...
17. 12. 2012 | 16:31

mik napsal(a):

Nikdo neni dokonaly a tak nebyl dokonaly ani Vaclav Havel ovsem kdyz zemrel tak se mu prijelo poklonit a vzdat mu pietu tolik vyznamnych lidi ze jakekoliv osocovani jeho osoby vyjadruje jen ubohost toho kdo se snazi z nej udelat satana Podle meho nazoru jeho dve hlavni a podstatne chyby spocivaly v tom ze kandidoval potreti kdy uz nemel CR co noveho dat toto lze ale jeste ospravedlnit tim ze nebyl nikdo vhodnejsi asi mozna byl tezko rict no ale fatalni chyba spocivala v tom ze vcas neodhadl a ve sve humannosti nedokazal zabranit Klausovi a jeho kamaradum v nastupu k moci tato fatalni chyba stala CR kdyz uz ne 10 ale zcela jiste 5 let cesty dopredu Lide se pred 5 lety meli vzeprit zmanipulobvane a intrikami a kupcenim vyhrane volbe Kde mohla dnes CR byt kdyz by byl na Hrad prisel Svejnar skoda rozebirat nebyl spasitel ale CR by byla kracela k Bruselu a ne do Moskvy Dneska si CR haraje s holym zadkem na mistra sveta vsechny chyby svaluje na EU je nehorsim potizistou v EU neopodepsala jako jedina ( UK nelze pocitat ) fiskalni dohodu odmita uvazovat o prijeti eura ( Polaci uz zvazuji 2016 ) ale ono je to logicke kdyz v 89 prakticky ti vyznamni z velke casti otocili kabaty naruby a jen cekali na prilezitost za par dnu ( i kdyz bude volba prezidenta nejspis odlozena ) ceka lidi CR dalsi rozhodnuti kam pujdou dle meho subjektivniho nazoru je jedinym kandidatem ktery by CR aleson trosku vratil dustojnost a vedl zpet k plnohodnotnemu clenstvi v EU je knize Swarzenberg neni opet zachrancem je jen mezi slepymi jednookym kralem ale obavam se ze pro mnoho lidi bude zase dulezitejsi jeho horsi vyslovnost spani a nejake ty chyby s kanaradsoftu s Kalouskem nez to ze preci jen jako ministr zahranici a hajici prece jen alespon trosku Brusel je vhodnejsi nez ti ostatni Proc byl odstaven Dlouhy a Okamura lze jen spekulovat zcela jiste ne pro jejich pripadne vitezstvi nemaji sanci ale v zakulisnim boji zuri boj o hlasy pro dvojici Fischera- Zeman a pro Klause a jeho kamarady je nebezpecne aby jeden s teto dvojice vypadl a byl tam treba Swanzenberg Franc nebo i treba Dinsbier onen kandidat by najednou mel totiz vyhodu vsech hlasu tech kteri se do druheho kola nedostanou a Klaus a jeho kamaradi by mohli emigrovat ,,,jak prohlasil Klaus
17. 12. 2012 | 16:34

Pepa Řepa napsal(a):

Bestia triumphans
není jedna z těch věštkyň slavná paní Bastlová?
17. 12. 2012 | 16:37

Ládik!!! napsal(a):

ld -
co bude v březnu 2013? A bez Havla pitka nebude? Nějak jsem dneska mimo, ujíždí mi rychlík.
17. 12. 2012 | 16:46

Bestia triumphans napsal(a):

Řepa:
Nemám tucha, kdo je to?
17. 12. 2012 | 16:48

Pepa Řepa napsal(a):

Maxík ví.
Nějaká vědma a věštkyně, která pokročila nejdál v odhalování tátů iluminátů. Nedávno tady odkazovala na svá moudra.
17. 12. 2012 | 16:55

ld napsal(a):

Ládík,

v 3/2013 bude Klaus v prdeli, a Havel -1 v bleděčerném.
Tak jsem si říkal, že když Píková slučuje rezorty, že by i oslavy mohly splynout v jeden očistný mejdan.
17. 12. 2012 | 16:57

Bestia triumphans napsal(a):

Řepa:
Aha. Tak to nevím.
Ale ten Vlastík Plamínek, to by moh bejt Maximův syn.
Aspoň nevlastní, minimálně.
:-)
17. 12. 2012 | 16:57

JardaV napsal(a):

Pro Maximus

Někdo tu vymyslel hezké pojmenování :Venca Ruzyně - je to takové české,něco jako
"starej Procházka" (podle fotky císaře pána na mostě s názvem : Procházka na mostě).

Za dob minulého režimu se moje babka jednou zeptala : Co vlastně dělá ten Havel jako disident?O ničem jsem neslyšela,jenom ho občas zavřou.To jiní - profesor Patočka,to byli jiní disidenti.
Druhá poznámka : V roce 1987 se na celé straně Rudého práva objevil životopis Havlovy rodiny i V.Ruzyně.I mě,malého kluka,překvapilo,jaký prostor dali komouši
třídnímu nepříteli - to bylo opravdu překvapivé,a ani komouši,kterých jsem se zeptal,to nachápali.Ale dnes je to pochopitelné - představili národu toho,kdo jim
poslouží více než Internacionála s Leninem dohromady.Kdo svojí ??autoritou?? zaštítí jejich pokračování v období přebírání státního majetku do osobního vlastnictví.Vždyť by přeci bylo naprosto pochopitelné,kdyby všichni bývalí vysoce postavení komouši byli alespoň na čas internováni,aby přerod v "demokracii" proběhl
bez problémů.Rumunský postup je daleko důvěryhodnější.Taky fakt,že Havlova rodina
neměla v průběhu války jediný problém,mě už za minulého režimu zaujal.A je s podivem,že ostatní "disidenti" o tom nepřemýšleli.
17. 12. 2012 | 17:07

ld napsal(a):

Ládík,

s vlaky nezoufejte. Včera děl Leo-fýra, že budou jezdit až do Ostravy.
Hned mě popadla blbá nálada, proč já bloud si nekoupil pár vlaků taky ve 25 letech. Dnes jsem mohl být velkoburžoust, přesně takový, jak je nám oba velebení dohazovali.
Vždyť, jak může někdo v těch králikárnách bydlet?, řekl Havel na sídlišti.
17. 12. 2012 | 17:14

Meňo napsal(a):

Souhlasím s PEHEm a dodávám k všeob. krizi :

Prvního ledna 2012 konec světa nenastal. Ovšem vážná celosvětová krize, která má globální všeobecný charakter, tu je se vším všudy. Že by na těch proroctvích starých Mayů či Nostradama bylo zrnko pravdy ? Dokonce i seriózní věda (studie EU 2010) se zabývá problémem přelidnění (už je nás 7 miliard, zatímco 1950 to bylo 3 mld.obyv. a výhled do 2060 odhaduje DESET mld.obyv.) a od toho se odvíjejícího zvýšeného čerpání zdrojů, na prvním místě vody; dále ropy atd.atd.
Takže tendence k nárůstu krizových jevů tu je, kdo trochu sleduje dění kolem,nebo kdo je trochu citlivější, cítí jak je vše už dnes "rozhoupané" (vztahy mezi lidmi a národy atd.) včetně počasí a podnebí (globální oteplování). Tento kvantitativní nárůst krizových jevů s sebou přináší logicky RIZIKO kvalitativního skoku, jak už mnohokrát v milióny let trvající historii planety.
Že ten rok 2012 je dalším v řadě, je nabíledni. A je klidně možné, že řešení některé části krize (totální snad ne) se prosadí nebo začne prosazovat právě v tomto období.
Přejme si tedy, abychom ve zdraví a dobré vůli vkročili na tu "rozhoupanou půdu" s cílem opravdového řešení nahromaděných problémů z pozice Homo Sapiens na Zemi v etapě globálně technické civilizace.
17. 12. 2012 | 17:20

petrof napsal(a):

mno, jako spisovatel byl pro legraci, jako dramatika jej nikde stejně nehráli...takže nejvíce bude asi chybět na Hrádečku.
Sousedé a sestry Boromejky si mohou oči vyplakat. Přesto si zítra ty kalhoty ustřihnu.....
17. 12. 2012 | 17:25

Záškodník napsal(a):

Resl
A vy už tolik nehulte!
Mám dojem,že v něčem permanentně jedete.
17. 12. 2012 | 17:31

Ládik!!! napsal(a):

ld -
já byl dneska na poště podat dobírku za 4000, chtěli po mě cca 250Kč. To už je levnější si vozit poštu sám. Nějak se ten stát celý posral.
17. 12. 2012 | 17:37

Záškodník napsal(a):

Tuto pasáž z Hvížďaly pokládám za stěžejní.
... "Zaprvé je to jistě sametový průběh revoluce: Nedojde-li při ní ke katarzi, tedy k pojmenování zla a k potrestání viníků, zlo zvítězí už minimálně tím, že rozostří kontury, což je zřejmě prapůvod současného rozčarování z politiky i z nástupu komunistů.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Lidé při změně hierarchie hodnot ztratí orientaci a ti, co se ve světě kvůli nižšímu vzdělání a velkým sociálním problémům neorientují, se vracejí ke starým a prošlým receptům (nic jiného neznají), což Václav Havel umožnil již tím, že bývalý aktivní komunista stál v čele první vlády, kterou jmenoval.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Přičteme-li k tomu soudržnost starých pytláckých družin, otevřeli jsme jim kvůli této chybě a starým vazbám jak na policii, tak justici možnosti snáze pod novou vlajkou dobývat starý prostor zcela nevybíravými prostředky."
17. 12. 2012 | 17:41

MA-FU napsal(a):

Autore:

Václav Havel-prezident a člověk-chybí všade !!!!
17. 12. 2012 | 17:50

Petr Bureš napsal(a):

Pane Pehe, děkuji Vám za výstižný článek obsahující podstatné argumenty.
17. 12. 2012 | 17:50

reppop napsal(a):

Pane Pehe,

v jádru s Vámi mohu souhlasit. Leč pro vyváženost a větší objektivitu si dovolím zde něco doplnit.

Při vší úctě k již nežijícímu člověku V. Havlovi, dovolím si tu napsat naopak "Kde chybí Havel nejmíň".

Řekl bych, že nejmíň chybí jeho kázání o Americe jako vzorové zemi demokracie a svobody.
Ilustruje to myslím dobře tento klip z filmu Diktátor:
https://www.youtube.com/watch?v=c89GeHFp4xE

Píšete:
"Dnes je Západ v hluboké krizi. Národní demokracie i stále více zprivatizované státy přestávají fungovat ve střetu s globálním trhem, který, teď už v planetárním měřítku, drancuje přírodu a pod praporem růstu přeměňuje lidi v recyklovatelné zdroje práce a konzumu."

Nevznikla náhodou tato situace především v důsledku ideologie, která se zrodila právě v oné tolik opěvované Americe?

Není stupidní a/nebo pokrytecké jednou půlkou úst pět oslavné ódy na subjekt, který zapříčinil to, co druhou půlkou úst tvrdě kritizuji?
17. 12. 2012 | 17:52

Drak napsal(a):

Ach jo, to je zase blábolů o V.H. navrhuji hitparádu těch "nejpovedenějších".
1.) "Havel byl žid"
2.) "restituce majetku po strýci Milošovi, který mu byl, jako kolaborantu s nacisty, zabaven před rozhodným datem"
3.) "Byl to spolupachatel rozkradení majetku republiky,prosazení neoprávněných restitucí"
4.)"Havlovy kontakty s STB a jeho studia (pozor-studoval i sám V.H.- r.52 také ČVUT,pro neschopnost odešel v 1.semestru)"
5.) "vymyslel termín "humanitární bombardování""
17. 12. 2012 | 18:03

Jehova napsal(a):

Přátelé obřezaných jak tady skotačí a vyvádí a cenzor si s nima notuje, tak to je paráda, že? To máte dnes nějaký šábes či co?
Copak jste zase udělali za lumpárnu, že máte takovou náladu? Bylo něco odkloněno nebo vlastně co bylo ukradeno má být vráceno, jak se nechali modří soudruzi slyšet u církevních restitucí? Co takhle vrátit rozkradené finance a majetek z první dekády budování vyspělého kapitalismu a imperialismu české verze? To se nebude vracet?
17. 12. 2012 | 18:09

prdel napsal(a):

Poštovní za 250.-? Pakatel. A proč si Ládik stěžuje? On na to nemá, nebo co? Asi musí více makat a makat, no a zase jenom makat, že jó, Ládiku. Pečený holuby samy od sebe do huby nepadají. Co tak, zaměstnat se v EU? Ale asi by o něj neměly zájem, umí vůbec něco?
17. 12. 2012 | 18:24

šašek z Jihlavy napsal(a):

Polovina občanů před Klausem by se plazila, jak ho obdivovali.
17. 12. 2012 | 11:37
Spíš bych řekl, že mu sedla na lep. V jihlavské kulturáku při jeho prvním mítingu se mu odvážil oponovat jen Pavel Novák, jeden ze zakladatelů polistopadové Soc.dem. Tenkrát ho publikum málem poplivalo. Měl jsem ten večer vypůjčenou videokameru a celý průběh natočil. Bohužel jsem to nedopatřením smazal. Škoda, bylo by to průkazné svěděctví o atmosféře té doby. Za čas tady exceloval Vladimír Dlouhý a dav opět blahem mručel. Oba tito proroci trhu vystupovali velmi asertivně a publikum obdivně tleskalo. Při návštěvě V.H. byli lidé spíše rozpačití, Václav Havel též. Lid má rád suverény, filosof je podezřelý. Dnes vím, že občané toužili po konzumu a otevřených hranicích. Ideály byly spíš pro smích. A tak za to musíme zaplatit.
Že Václav Havel nebyl dobře připraven na roli vůdce národa je evidentní. Nadělal spoustu chyb a jistě to nejvíc mrzelo jeho samotného. V historii tento typ lidí v souboji s pragmatickými technology moci musí zákonitě podlehnout. Ale na soudy je brzy, až naši vnuci budou schopni vše posoudit s odstupem a objektivněji.
xxxxxxx
Maximus
Ten výklad privatizace od nicka Saltzmana je dokonalý, mělo by se to dostat do učebnic středních škol.
17. 12. 2012 | 18:27

Ládik!!! napsal(a):

šašku -
ne do učebnic, mělo by se to vysílat jako znělka televizních novin.
17. 12. 2012 | 18:31

reppop napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a):
V historii tento typ lidí v souboji s pragmatickými technology moci musí zákonitě podlehnout.
xxxxx
Kladu si vždy otázku: Jak to, že se nám zdá, že takto nepodlehl TGM?
Idealizujeme si ho nebo skutečně byl natolik moudrý (měl takový nadhled), že dokázal lidi přesvědčit o primitivismu pragmatických technologů moci a lidé mu uvěřili?
Jak by obstál dnes? Byl by považován za levičáka?
17. 12. 2012 | 18:41

Petr Havelka napsal(a):

Víte co, já jsem měl a mám Havla za to nejlepší co mohlo naši republiku potkat. Měl jsem ho rád i za ty jeho chyby, které udělal poněvadž, jak by řekla tetka Kateřina "Kdo nic nedělá nemůže nic pokazit"

Na chyby druhých se snadno poukazuje protože "Ať se stane cokoliv vždycky se najde někdo kdo to řikal"

Ono se totiž každé lidské konání neobejde bez chyb, důležitá je sebereflexe. No a porevoluční časy s nástupem demokracie jaksi rozmlžily tu hranici mezi dobrem a zlem. Ten kdo si tu z Havla touží dělat neomylný pomník mi připadá stejně pomýlený jako ten, který Havlovi jeho nepochybné zásluhy v tom lepším co se po sametu odehrálo upírá.

Plujete tady na člověka, který se držel svých zásad i v době kdy se to nevyplácelo, v době kdy změna režimu byla z oblasti sci-fi.

Přizdisráči z totalitních časů si teď díky Havlovi mohou svobodně kydat na něj špínu jako z úvodníků Rudého Práva.

Dobrou chuť.
17. 12. 2012 | 18:57

Jiří V napsal(a):

Reppope.kdy už pochopíte že Masaryk je stejně umělá legenda jako Havel-Ruzyně. Prostě pár chlapců co drží v ruce média to donekonečna opakuje, ale obyvatelé si to nemyslí ani omylem.
Přečtěte si pár dokumentů jak to doopravdy bylo v letech 1918-38, ekonomicky krize a bída, politická nestabilita - 20 vlád. Jedině se to dá omluvit tím , že za Hitlera lidi potřebovali českou pohádku
17. 12. 2012 | 18:59

Záškodník napsal(a):

Drak
Tak si laskavě najděte ve Wikipedii životopis Havla.
Děláte z druhých blbce a přitom je všeobecně známo a nikdo si to nikdy nedovolil zpochybnit- že oba Havlové byli v 50.letech přijati na ČVUT(Havel na ekonomii,jež byla tehdy součástí ČVUT),ale studia dokončil jen Ivan(má titul ing.). Havel se vyjádřil v tom smyslu,že jako "pronásledovaný" režimem nemohl studovat humanitní vědy. No, to si asi dělal pr... z těch,které v té době poslali soudruzi do uranových dolů nebo na šibenici.

Účastnil se také slezin svazu spisovatelů na Dobříši,redigoval svůj časopis a jeho hra byla hrána oficiálě v divadle(60.léta).

V 50.letech ,milý Draku, vystudovali v pohodě dva synci z velkoburžoazní rodiny a pravaláskám to vůbec nepřijde podivné.

Archivy STB byli z části zlikvidovány za Sachera a zmizely právě spisy vedené na Havla.

Takže jděte s Vencou konečně do......
17. 12. 2012 | 19:00

hanah napsal(a):

Kde chybí Václav Havel nejvíc?
Přemýšlím o tom celý den. Těžká otázka.
Zdánlivě.
Po roce se ukázalo, že Václav Havel nechybí nikde.
Smutné? Trochu.
17. 12. 2012 | 19:02

Záškodník napsal(a):

Jiří V.
Sice mě taky irituje adorace "tatíčka Masaryka",ale něco bych mu přece jen přiznal.
Byl to chlap,který vzal kvér a díky jeho legiím máme dnes autonomní republiku.
Monarchisté můžou namítnout,že by jim za c.k.mocnářství bylo lépe,ale já si toho cením.

A taky se snad nikdy nezpronevěřil svým zásadám(milenky bych mu prominul,manželka byla v jednom kuse v depce),nekázal tzv.vodu a nepil víno!
Asketický,vysoce mravný a charakterní člověk-s rozporuplným Havlem bych to nesrovnával.
Určitě bych TGM nepodsouval nějaké "střílení do dělníků",což mu troubelíni občas vyčítají. Tento citlivý sociolog(své vzdělání prokázal vlastním dílem, na rozdíl od Havla) nebyl elitář a nepohrdal "obyčejným lidem".
Patrný rozdíl lze vidět také k postoji k národu-byl na něj hrdý a miloval ho, kdežto Havel jím pohrdal a znevažoval ho("čecháčkové"). Spojené státy a EU pro něho znamenaly víc a pokládal je za svůj nedostižný vzor.
17. 12. 2012 | 19:12

Pepa Řepa napsal(a):

Ten kdo si tu z Havla touží dělat neomylný pomník mi připadá stejně pomýlený jako ten, který Havlovi jeho nepochybné zásluhy v tom lepším co se po sametu odehrálo upírá.
---------------------------
Tak, tak, Havelko.
Ať jeho duše- nepokojná a hříšná, ostatně jako každá jiná-odpočívá v pokoji.
17. 12. 2012 | 19:14

šašek z Jihlavy napsal(a):

Ládiku, jenže každý se na TV noviny nedívá (měls´na mysli ty z ČT nebo Novy?). Do školy však musí každý s výjimkou těch, co s bídou dokončí základní vzdělání. A tam je každá osvěta marná.
17. 12. 2012 | 19:18

oranžáda obecná napsal(a):

už ve chvíli, kdy Havel kšeftoval s STBákem Junkem, ohledně prodeje Lucerny na účet státu, se mohlo každému, kdo nemá vlčí havlovskou mlhu, rozsvítit..... ty řeči o pravdě a lásce, k smíchu... divím se , že mu to dodnes někteří žerou, asi jen ti, kteří z něho měli plné koryto, Pehe, a t.d.
17. 12. 2012 | 19:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

reppop
Jak by se zachoval TGM v dnešním Klausistánu, to netuším. Ale kdyby tady byl major Terazky, tak by asi řekl, že keby na to pozeral sůdruh prezident, asi by sa poblil.
17. 12. 2012 | 19:21

hanah napsal(a):

Pepa Řepa

Nepochybné zásluhy. Třeba které ?
17. 12. 2012 | 19:24

Záškodník napsal(a):

oranžáda
Jestli to nebude tím,že peníze jsou až v první řadě-pro Klause i pro Havla.
A velkohubé žvásty o svobodě,demokracii a antibolševismu si nechávají pro "plebs".
Oba vlastně vykšeftovali svá koryta s bolševiky, oba byli jimi voleni.
Ale jen jednomu z nich se to přičítá k tíži.
17. 12. 2012 | 19:31

reppop napsal(a):

Jiří V napsal(a):

Reppope.kdy už pochopíte že Masaryk je stejně umělá legenda jako Havel-Ruzyně. Prostě pár chlapců co drží v ruce média to donekonečna opakuje, ale obyvatelé si to nemyslí ani omylem.
Přečtěte si pár dokumentů jak to doopravdy bylo v letech 1918-38, ekonomicky krize a bída, politická nestabilita - 20 vlád. Jedině se to dá omluvit tím , že za Hitlera lidi potřebovali českou pohádku
xxxx
No já si nejsem jistý ani tím co jsem napsal já (proto jsem dal ten otazník), ale ani tím co píšete Vy.
V mládí jsem ale mluvil s lidma z venkova, kteří dobu Masaryka pamatovali a většina k němu pociťovala úctu. Když ale dnes mluvíte s lidmi z venkova a řeknete jim Havel, většina naznačí něco ve smyslu: to byl člověk, kterému jsme věřili, ale on nás hodil přes palubu.
Takže se tážu: Byli mimo ti venkovani co hodnotili Masaryka nebo ti co hodnotí dnes Havla?
17. 12. 2012 | 19:36

Luba napsal(a):

Kde chybí Havel nejvíc?

Dle soudruha katolíka Hájka v Nebi, neboť se prý posmrtně chopil obvyklého disidentského džobu: Topí pod kotli.

Dle mého chybí ve Vizi 97, Výboru dobré vůle, Fórech 2000, a v jiných platformách, které inicioval, a kde se diskutuje o nových formách mezinárodního a celoplanetárního soužití.

Dle Irči Obermannové, nejkrásnější české spisovatelky, Havel chybí nejvíc v jejím podolku, kde podle bleskových legend prý někdy byl a něco tam zanechal. Myšlenkový odkaz to nebude, neboť u ní neměl ku svému vzklíčení potřebný neokortexní substrát.

Chybět pan prezident bude i na prknech a plátně, ač nikdy nebyl jachtařem. V takeláži větry ševelí: "Prosím, stručně!"

A proto volám: "Jedině jachting!"
17. 12. 2012 | 19:51

Stašek napsal(a):

někteří občané si pamatují dobu, kdy se vztyčovaly sochy Stalina, pojmenovávaly Stalinovy ulice, vydávaly Stalinovy knihy a zvýrazňovaly Stalinovy zásluhy. V současné době se změnilo jen to, že místo Stalina se jedná o Havla. Havlovo letiště, Havlova ulice, Havlovy ..... Jaký je v tom rozdíl. Uvědomují si to ti co jej prosazují a oslavují? Kult osobnosti Havla. Je mi na bli tí
17. 12. 2012 | 19:53

Pepa Řepa napsal(a):

Luba napsal(a):
Kde chybí Havel nejvíc?
Dle soudruha katolíka Hájka v Nebi, neboť se prý posmrtně chopil obvyklého disidentského džobu: Topí pod kotli.
---------------
...sím v nebi kotle nejsou.
Jsou níže,značky Dante,
hlásáme my, soudzi papeženci, zednáři, ilumináti a další drobná havěť.
17. 12. 2012 | 19:57

Záškodník napsal(a):

reppop

Svatou pravdu díte.
Jako bych slyšel vlastní babičku - o "tatíčkovi Masarykovi" jsem slýchal od dětství, asi na tom něco bude.

Ale i TGM má na triku jeden škraloupek,kdy se nezachoval úplně čestně-nutno dodat pro zachování objektivity.
17. 12. 2012 | 19:57

Lila napsal(a):

Draku,

té hitparádě blábolů se nedivte. Jak sami inzerují, už jako "malí kluci" četli Rudé právo, a evidentně to na nich zanechalo trvalé následky. Ale jako komici jsou dobrý, akorát že oni sami to netuší.

Zdravím.
17. 12. 2012 | 19:59

reppop napsal(a):

Záškodník napsal(a):
Ale i TGM má na triku jeden škraloupek,kdy se nezachoval úplně čestně-nutno dodat pro zachování objektivity.
xxxxxxx
No to se mi ulevilo, už jsem chtěl psát Erichovi von Dänikenovi, že....

Jinak díky za podporu mého dojmu :-)
17. 12. 2012 | 20:07

Luba napsal(a):

Stašku,
vzpamatujte se!

Jaký "kult osobnosti?"
Mně spíš připadá, že si někdo dělá z Václava Havla ukrutnou srandu!

Holky po něm pojmenovaly letiště, kluci účes, hňácači sochu, Pšonci výpadovku, pražané volný trh ...

Jen se třeba podívejte na tu skulpturu:

http://i.idnes.cz/11/073/cl6/ALT357d74_PLZ.JPG
http://cms.parlamentnilisty.cz/content/images/0/12965861.jpg

To bych taky bych blil ...

Takhle se sochají vůdci národa:

http://1.bp.blogspot.com/-5AgdUebYhIk/TdmX5mcDAeI/AAAAAAAAAC8/V0XGcT4RgQA/s1600/michelangelo_david_retro.jpg
17. 12. 2012 | 20:08

Záškodník napsal(a):

Stašek

Koukám na Novu a tam už řeší,že po Havlovi ještě pojmenují trojský most, ještě nemají adorace dost. Už odhalili i další pomník, zář z osrdí se rozklenula na unií a všechny Evropany zalila vlna všeobjímajícího dobra.
Kultík jako vyšitý.

A při erupci vší té trapnosti(ještě rolování gatí) se ani nerdí studem.
Naprostému nedostatku soudnosti se jednou budou nové generace smát jako my se posmíváme kultům minulým.
17. 12. 2012 | 20:09

záškodník napsal(a):

kaji se za chyby a interpunkci
17. 12. 2012 | 20:14

Petr Havelka napsal(a):

Paní hanah,

nepochybné zásluhy? Ta otázka bude spíše na mne poněvadž o nich píšu já. Tak nějak nás ukotvil v demokratických strukturách bych řekl, nebo ne? Také díky Havlovi získala naše země větší ohlas ve světě, nebo ne? Nebo jsme ho získali až potom díky takovým pojmům jako tunel nebo Kožený.

Víte, ty zásluhy byly na jednoho člověka velké, mohly být i větší, ale také menší.

Pak tu máme odpovědnost, kterou na něj jiní nakladli a nakladli si na něj víc než mohl udělat, dokonce odpovědnost i za to, za co zcela určitě odpovídali jiní, poněvadž nebyl jen Havel, nebo ne? Prezident byla funkce reprezentativní a v mnoha ohledech formální. Pak tu byla moc na vládní úrovni tu dlouho třímal Václav Klaus. Tenkrát nebyly žárovky, poněvadž se zhaslo nebo co.
Jenom na Hradě svítilo červené neonové srdce :)
17. 12. 2012 | 20:21

Luba napsal(a):

Oprava: To srdíčko v Bruseli má být špičkou nahoru:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/207715-vsechny-podoby-vaclava-havla/
17. 12. 2012 | 20:22

Pepa Řepa napsal(a):

hanah
jak říká Luba
máte jen dvě možnosti
vzadu "na Havla" nebo "do ztracena".
Vy ženský máte možností nepočítaně.

Jinak zásluh by bylo. Těch předlistopadových asi víc.Od-ve své době-naprosto skvělé Zahradní slavnosti až po čtyři roky sezení v kriminále.
Můžete se tím taky pochlubit? Já ne.
Za sešupem bych hledal cosi jiného.
Cherchez la femme, říká žabožrout. A pak lidi okolo. Jeden na čtyři především. Nebyl sám.
17. 12. 2012 | 20:26

Záškodník napsal(a):

Zde je odpověď na otázku, jaký byl Havlův strýc Miloš. Kopíruji pouze jeho část týkající se domnělé kolaborace. Ale článek je i jinak velmi zajímavé-některé charakterové rysy jako by V.H. zdědil po strýci.

"Na hraně kolaborace
Havel musel jednat s Němci, pokud si chtěl svou pozici udržet, ač si byl jako Čech vědom svého rizika. Stal se z něho obratný tanečník mezi vejci nesnadné protektorátní situace. Na jedné straně pomohl desítkám lidí svými intervencemi a osobní aktivitou, na straně druhé se přátelil s exponenty okupační moci. To mu dával pocítit i domácí odboj, který neúnavně informoval londýnský exil o Havlově kolaboraci a přirovnával ho k ministru Emanuelu Moravcovi. Pro Havla to bylo tím tíživější, že sám londýnské vysílání poslouchal.

Nejproblematičtější byly večírky,které pravidelně pořádal a jichž se účastnili kromě českých filmařů, především hereček Gollové, Mandlové či Kabátové, i zaměstnanci Úřadu říšského protektora a významní členové SD a gestapa, jako Horst Böhme či Werner Dress. V prostředí, kde se seznamovali Češi s významnými okupanty,podle Nataši Gollové Havel vše aranžoval tak, aby byli "rafinovaně ostatní do německé společnosti vtahováni" .Němci si přítomnost českých hereček přáli a ty se podle všeho nijak nevzpouzely.

Miloš Havel byl na podobný způsob živo ta zvyklý už z předválečných let. Řada svědků dokládá jeho tvrzení, že vše dělal kvůli českému filmu. Styky s Němci mu měly umožnit pokračovat v práci, získávat informace o plánovaných opatřeních v české kinematografii, která mohl ještě včas zvrátit. Havel se pokoušel dosáhnout od opilých Němců pozitivních rozhodnutí, když se mu to nedařilo na úřadech. Podle něj bylo zastavení filmové výroby cílem okupantů, ale český film pokládal za natolik významný projev české kultury, že musel přetrvat za každou cenu. "A toho nebylo lze docílit jinak než vhodnou taktikou a stykem s Němci, jelikož český film byl přímo podřízen Němcům. S jinými Němci než filmovými jsem za války nepromluvil." Výjimkou byly jeho styky s německou zpravodajskou službou. V roce 1939 se seznámil s informátorem československé zpravodajské služby a agentem SD Paulem Thümmelem, který prosazoval Havlovy zájmy při prodeji ateliérů. Agentovo zatčení v březnu 1942 nahnalo Havlovi hodně strachu. Předtím mu totiž půjčoval kromě peněz i svůj vůz se řidičem, z něhož Thümmel vysílal tajné zprávy do Londýna. Za to agent vymohl například propuštění Jaroslava Kvapila z vězení a Josefa Scheinera z koncentračního tábora. Další nepříjemnost čekala Havla v roce 1944, kdy vypukla novinová kampaň týkající se okolností natáčení filmu Jarní píseň. Novináři se podivovali, jak mohla být režie svěřena nezkušenému Rudolfu Hrušínskému. Stejnými invektivami jako kolaborantští žurnalisté častovali Havla členové disciplinární rady Svazu českých filmových pracovníků i po osvobození. Lucerna byla podle nich "rejdiště pro zvrácené choutky".

Havel jako " všeobecně známý homosexuál shromáždil kolem sebe morálně zkažené mladé muže a potom je činil povolnými k svým činům. V poslední době zejména Rudolf Hrušínský ml., kterému dal za jeho povolnost ,udělat si film`, ačkoliv jmenovaný o filmové práci nemá ani ponětí. Na všech exteriérech měli tito homosexuálové skandály,takže Lucerna byla všeobecně známa jako semeniště pohlavně úchylných lidí." Pod obviněním je podepsán režisér komunistických propagandistických filmů nejhrubšího zrna (včetně snímku Vítězný lid z roku 1978) a předtím pracovník německého Pragfilmu Vojtěch Trapl. Havel vysvětlil obsazení Hrušínského tím, že ateliérový termín se uděloval na poslední chvíli a všichni jeho režiséři měli jiné závazky. "

Lukáš Kašpar, Reflex
http://www.czsk.net/svet/clanky/osobnosti/havelmilos.html
17. 12. 2012 | 20:30

Pepa Řepa napsal(a):

Záškodník
Nějakej Franta Babinský měl zase strejdu loupežníka.

Myslíte, že by mohl kandidovat?
17. 12. 2012 | 20:49

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

„Mše se zúčastnily desítky lidí včetně známých osobností. O obřad požádala kardinála Duku vdova Dagmar Havlová. V publiku bylo možné zahlédnout například dlouholetého Havlova přítele a jeho bývalého tiskového mluvčího Ladislava Špačka, bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába, herce Jiřího Lábuse nebo fyzioterapeuta Pavla Koláře.“
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mse-za-zesnuleho-vaclava-havla-dev-/domaci.aspx?c=A121217_182607_domaci_hro

Tak já vám nevím, proč tam nebyly alespoň stovky, asi slabá reklama.
17. 12. 2012 | 20:52

Drak napsal(a):

Záškodník:
"Blbce" ze sebe děláte sám, přečtěte si ten vámi zmiňovaný životopis pořádně ještě jednou. Dočtete se tam např. že tu techniku V.H. studoval nikoli v r. 1952 (to mu bylo teprv šestnáct), ale v r. 1955 a jelikož se hlásil z "dělnické profese" a dostal doporučení od podniku, byl na ČVUT přijat na rozdíl od humanitně zaměřených škol. Také se tam dočtete proč toto studium nedokončil. A jeho bratr Ivan začal studovat ČVUT až v v roce 1961, kdy už byly trochu lepší podmínky. Navíc Havlovi až tak velcí "buržousti nebyli, např. ani neplatili tzv. milionářskou daň a léta spláceli hypotéku za opravu domu na Rašínově nábřeží, ač o něj po roce 1948 přišli.
17. 12. 2012 | 20:53

Pepa Řepa napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude
mudrci: zkušební otázka.
Kolik si myslíte, že se tam vejde?
Slabá reklama nebo slabý mozek?
17. 12. 2012 | 20:58

Záškodník napsal(a):

Pepa


Máte snad výhrady k tomu článku? Mně přijde docela objektivní.
Ty vlastnosti-ješitnost, narcismus, sebestřednost ,které jsem měl na mysli, jsou popsány v jiné části.

Vypadá to tak,že i Miloš byl poněkud kontroverzní osobnost a ne žádný anděl spásy, jak ho líčí Havlovci.
17. 12. 2012 | 20:58

Silvie napsal(a):

Drak

Tak tímhle oblbujte někoho jiného-vím,jak komouši v 50.letech zatočili s obyčejnými zemědělci.
Myslíte,že byl nějaký významný rozdíl mezi 52. a 55.rokem?
Vy si holt potřebujete skutečnost kašírovat-jsou to prostě bezchybní světci.
17. 12. 2012 | 21:01

Bestia triumphans napsal(a):

hanah napsal(a):
"Kde chybí Václav Havel nejvíc? Přemýšlím o tom celý den."
!
To je od vás hezké, Hannah.
17. 12. 2012 | 21:17

Sláma napsal(a):

Termín humanitární bombardování Havel možná nevymyslel, ale rozhodně byl první, kdo jej na mezinárodní scéně použil, a to v rozhovoru, který byl otištěn v časopise Le Monde, vydaném dne 29. dubna 1999. Samozřejmě se toho hned chytila média a na věky Havla zpopularizovala.
17. 12. 2012 | 21:44

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

Pro Pepa Řepa.
Pepíno ne zkušební ale koneční odpověď.
Cituji tvoje moudro:
„mudrci: zkušební otázka.Kolik si myslíte, že se tam vejde? „

Pepíno od Jordánu,
pro tvou „rodinu“ jsou stavěny mešity pro pár možná desítky lidí, ale v české kotlině je tomu trochu jinak a normálně se mše konají pro stovky lidí.

Chápu, že mafiánské „rodiny“ tím mohou být trochu zaskočeny, ale je tomu tak.
17. 12. 2012 | 21:57

babočka napsal(a):

Doufám, že alespoň na Havla vzpomínají v dobrém kreminálníci, které propustil z basy. Havel nebyl politik. Neměl za sebou milion komoušů , tisíce špiclů a jejich lezdoprdelků. Ti všichni jsou dnes nasraní, že s nimi zatočil kulisák. A udělal dobře.
17. 12. 2012 | 22:38

vuk napsal(a):

Připomeňme si všechny oběti humanitárního bombardování.
17. 12. 2012 | 22:41

bohorodičko napsal(a):

s bombardováním srbska souhlasila v NATO i naše vláda vedená čssd.
17. 12. 2012 | 22:52

skeptický napsal(a):

Pan Pepa

S tím obřazenectvím se to má takto.

Před potopou se to pelešilo každý s každým,jak nám to zase dnes zavádějí.Z potopy si každý dělal srandu,ale voda tačala stoupat.Tak si stříhali kalhoty.Když už měli kalhoty jak u Hitlerjugendu,stávalo se,že si střihli do živého.
Holkám se to líbilo,nelezlo to do zubů,a tak vznikla móda.

Dnes je to symbolické pro smlouvu s Hospodinem,že už potopa nebude,a aby se vyznavači poznali.Krom toho mají i jiná poznávací hesla tajné symboly,prstoklady,a rukotřasy.
Pochopitelnš na veřejnosti nebudou tlouci oháňkami o stůl.

V Hitlerjugendu to se stříháním kalhot přehnali,ale ona ta evropská ráce na tom není zas tak dobře,čím dál od Afriky,znáte to,tak si to mohli dovolit.

Chci říci,že všechno jde v cyklech,vracíme se,kde už jsme jednou byli,nic nového pod sluncem.
17. 12. 2012 | 23:30

vuk napsal(a):

bohorodičko:

Ano, bohužel. Jedině komunisti byli proti napadení Jugoslávie.
17. 12. 2012 | 23:38

Sláma napsal(a):

Bohorodička napsala: "s bombardováním srbska souhlasila v NATO i naše vláda vedená čssd."
Máte pravdu, to bylo v době skryté koaliční smlouvy, kdy spolu vládla ČSSD a ODS. Je to jeden z mnoha důvodů, proč nemám rád Zemana.
Ovšem nešlo o náš souhlas s bombardování, nýbrž o náš souhlas s přelety amerických bombardérů přes náš vzdušný prostor. Přeci jenom to je o dost mírnější, než dělat tomu bombardování propagaci.
17. 12. 2012 | 23:39

Sláma napsal(a):

Je málo pravděpodobné, že se malý Václav osobně setkal s Hitlerem, ale je více než pravděpodobné, že se setkával jak s Heydrichem, tak i K.H.Frankem. Nacisté podporovali plány Miloše Havla udělat z Barandovských ateliérů podobné ateliéry, jako byly v Německu a Mnichově, a tak zde v období od roku 1941 až po zimní měsíce roku 1945 zde vyrostly tři velké propojené ateliéry, o celkové výměře větší než 3400 m2.
Miloš Havel si byl dobře vědom své kolaborace s Němci, proto již v květnu 1945 emigroval do americké okupační zóny v Německu.
17. 12. 2012 | 23:46

Luba napsal(a):

Slámo,
vynálezcem termínu "humanitární bombardování" vskutku není VH, anóbrž RF.

Bruselskému tátovi pracujícího lidu bývá toto prvenství začasté neprávem upíráno. Richard Falbr je na tento svůj přínos k lidové slovesnosti natolik hrd, že ho připomíná i na svém webu:

http://www.falbr.cz/tisk/2004/25052004.htm
17. 12. 2012 | 23:57

Luba napsal(a):

Přátelé,
a teď nastal čas k načetí zábavy z jiného soudku. Ze soudku umění. Václav Havel, Rudým Právem oslavený jako "Vaněk", přikuloval a přikuloval, až se dostal na opačnou stranu své Audience, z Hrádečku na Hrad. Zeptám se vás: Kdo to má?
Americký sen stal se Českým snem!

Venepunkce temných žilek vedla málem až k exitu pacienta, nevšímavost k svérázu olejářství ke vzniku nynějších jelit a svoboda napravovaců ze zamřížovaných kotců k nesvobodě chatařů a chalupářů. Ale nikdo není prorokem ve vlasti!
Našinec může být rád, že je aspoň ve Vlastě.

Tak tedy:

Našeho prvního českého prezidenta první České respubliky nejlépe oslavíme, když veselí budeme, dobrou vůli pospolu projevíme, a srbskou lidovou ze rtů svých zpustlých spustíme:

https://www.youtube.com/watch?v=JlNQlZIKj0U

P.S.: Jóóó, když se spojí český technický fištrón s darem přítele Koroljova, jsou toho velké povšechné ztráty pro nejednoho vývozce demokracie. Ramóna, Tamara a Věra, ty skvělý český holky exportérům připomněly, že i "tank", napatlaný na růžovo, může obrátit technologický sen o převaze a morální odůvodněnost v iluzi.

Kdepak demokracie - ta se vyvážet nedá ...
Národní bohatství a svéráz národních lovů má zůstat doma!
18. 12. 2012 | 00:50

český maloměšťák napsal(a):

Bude zajímavé vědět, komu bude po roce - až natáhne brka...chybět třeba taková hanah.
Kosmetičce ? Nebo bábě kartářce snad ?

Hezké brzké ráno všem !
--------------
Jak hyeny....
18. 12. 2012 | 02:01

honolulu napsal(a):

Malomestaku, me chybi pani Hanah hned jak prestane psat. Ty take chybis, cely rok na psychiatrii. Dnes Te vsak hladat nebudou.
Dnes je prvni svatek Saturnalii 17. December.

To je den blaznu a vubec mentalne postizenych. Dnes by se take definitivne nemela slouzit mse za Havla kvuli tomu datumu... Copak kardinal Duka vubec nerozumi astrologii ? To je nizka kvalifikace.

Panove t.j. zajimave Havel se narodil 5. rijna a vite co dostal do vinku z konstelace Libra (vahy).

Ze bude uspesny socialni COMPAIGNER, (propagator).
Ze se vzdy bude rad obetovat pro ideu a pro druhe.
Ze se neboji mluvit, i kdyz mu to moc nejde.
Ze bude nadanym hercem.
Ze vynikne v entertimentu a umeni. (Asi divadlo nebo politicke divadlo.)
Ze bude milovat hudbu.
Ze bude dobrym politikem s inklinaci k humanitarian causes. (K lidskosti.)
Ze bude planovat socialni reformy.
Ze bude mit vrele srdce.
Ze bude prehlizet svoje partnery ve snaze jit za svym cilem.
Nebude mit problem nadchnout nasledovniky a udelat si hodne pratel, ktere vsak pozdej bude ignorovat.
On byl vlastne rozeny pruvodce. (Jako ten Hierophant).
Byl take netrpelivy.
Mel rad extrimy a blaznoviny, atd, atd.
Nebude zapomenut, ale hvezdu ne nebesich nedostane
Kdyby nosil Opal, nebo Malachite Crystal, tak by dodnes zil.

5.rijna se narodila take BIANCA (Herlinde Grobe)v Hausenu u Offenbachu.
Ta bude mit hvezdu na nebesich a titul andela. Poslechnete si ji na Youtube napr. (Schweigender Don.)

(Cesky malomestak po odchodu z teto planety hvezdu mit bude, ale vypalenou ohnem na riti na pamatku dne, kdy se certi snazili pri pohledu na neho vyemigrovat z pekla.)
18. 12. 2012 | 02:58

Pavel Rychetsky napsal(a):

Jojo, taktak. Havluv hlas chybi a Peheho hlas prebyva.

Havel vyzyvaval k budovani obcanske spolecnosti. To sice mohlo podnecovat cosi velice uzitecneho, tedy vstup mnoha lidi do politickych stran, cimz by se omezila vseznicujici korupce (tedy za nejisteho predpokladu, ze vetsina lidi neni sama zkorumpovana) nebo to ale taky mohlo znamenat vytvareni lobbystickych skupin. Takoveto skupiny by v prostredi korupce jen ruznymi tlaky akurat prispivaly k jeste vetsi zkorumpovanosti. Havel to videl tak, ze nad OF budou vladnout nezkorumpovatelni disidenti, kteri tuto vlastnost projevili svym odporem k bolsevikum. Takze misto demokracie zezdola spis osvicena vlada osvicenych disidentu. Prosty lid byl neduveryhodny a k vykonu demokracie nevhodny, jelikoz ukazal nachylnost ke korumpovatelnosti behem bolsevismu. Obcanskou spolecnosti by se tak dalo chapat cosi velice mistniho a do opravdicke politiky nekafrajiciho. To je ale ted jedno, strany tu diky Klausovi nastesti jsou, i kdyz bohuzel dute a proto take korumpovatelne.

A v tom je prave ten smutny prispevek pana Pehe. Ten se vice zaobira tridnim bojem mezi “pravici” a “CSSD”. Pravice = satan, CSSD = andel. Protoze pravice je dabel, tak i komentatori, ktere si Pehe k pravici priradil, jsou hodni posmechu. A kdyz tedy dabel tvrdi, ze zaplata na problemy ceske politiky je hlavne mnohem vetsi ucast radovych lidi v politickych stranach (“prace drobna” nebo dokonce snad “obcanska spolecnost”?) tak Pehe se jim posmiva a vyzyva je at radsi drzi hubu, jelikoz patri k “pravicovemu” spolku korupcniku a rozkradacu a tim se pripravuji o hlas k naprave spolecnosti.

A dalsi odklon od poradne funkcni demokracie podnecuje Pehe tim, ze rika (jako treba opet zde), ze globalnici kapitalnici nam jdou po krku, tak je treba se jim postavit, a to nam zaridi svetovlada. Nebo v prechodnem obdobi asi eurovlada. Tedy v podstate analogie tomu nesmyslnemu upsporadani zamyslenemu Havlem. Havluv navrh: disidenti nahore; Obcanske forum jako podporujici mlha lehce manipulovatelnych mas pod nimi. Peheho navrh: svetovladni urednik krotici kapital nahore; proletar nenavidejici bohate, levicak nenavidejici pravicaka a vyprdenec tresouci se pred vlivem globalniho kapitalu dole, a tak poskytujici legitimitu Peheho svetovlade.

Pehe si na sebe vzal dve hlavni funcke. Ta prvni je pruhledna a jasna. Ve sve funkci hlavniho slehace nenavisti je jako rotvajler, ktery svym vyvinutym cichem a ostrymi zuby upozornuje majitele na zaskodnickou zkorumpovanou pravici motajici se pred poklidnym, sporadanym a slusnym domkem CSSD. Ta druha je zamotanejsi a Pehe ji sice strasne chce ale stale sam nevi, jak k ni intelektualne prispet – svetovladu by rad nejak zaridil a asi se ji i nejak zucastnil, konkretni navod jak se na nas snese ale zatim (bohudik) nedodava. Nejbliz svetovlade asi je (tedy krome uplne smesne OSN) nadnarodni vlada evropske unie, tak Pehe zboznuje ji. A zbaveny smyslu zarputile hryze do Klause, ktery se stavi do role hlavniho odpurce teto eurovlady.

Peheho psani je blbe v tom, ze je naprosto nekriticke. Havluv prispevek byl tezce pozitivni ale Pehe jako nekriticky nemyslitel neni schopen analyzovat negativa jeho koncepce. Klausuv prispevek je casto negativni ale nemyslitel Pehe neni schopen priznat pozitiva, jako kdyz predvida problemy Eurozony a vyzyva k opatrnosti budovani celku zalozenych na neexistujicim sentimentu evropanstvi. CSSD je prosakla zkorumpovanym smejdem stejne jako ODS, ale to Pehe nevidi - znicit “pravici” je prednejsi.
18. 12. 2012 | 03:45

Pavel Rychetsky napsal(a):

...pokracovani...

Je balzamem pro dusi cist analyzy Bohumila Dolezala. Sam byl poradcem Klause, ale to mu neubralo naprosto nic v jeho totalne strizlive kriticnosti. Naproti tomu Pehe byl poradcem Havla, a vsechno okolo nej je tedy posvatne. A Havlova ideoveho nepritele Klause je treba take proto nenavidet k smrti. A kdyz chvili nepise o Klausovi, tak ukazuje jak strasne prohnila je pravice (jako dilo Klausovo) a jaky bude raj na zemi az konecne nastoupi bozska alternativa (kdo to je, to nikdo nevi, mozna CSSD, ale to kdyby se rikalo moc primo, tak by se ztratil respektovany punc politologa s kterym prichazi dojem objektivni nezavislosti a tim i vetsi presvedcivosti).

Peheho clanky jsou tristni a ceske demokracii ublizujici. A zrovna v dobe vanocni je jasne proc. Vyrabet nenavist je jednoduche, odpoustet nepriteli by znamenalo nemoderne, nelevicove, neprogresivne a neintelektualsky se pripojit k tomu, jehoz narozeniny naposled oslavime, nez je svetovladni EUnie zakaze aby se neurazil mochametan.

A nakonec jeden postreh. Je strasne zabavne pozorovat jak Peheho mysleni se podoba Klausovu. Klaus taky, misto aby prispel ke kultivaci ceske politicke sceny, tak resi globalni antioteplovani. Pehe zase hodla vyresit jiny udajny svetovy problem, tedy ovladnuti narodnich vlad zlym kapitalem. Ikdyz v Peheho pripade vzdy radsi budu studovat podnetne svetovladni navrhy. Kdyby se totiz vytrojcil na nich, tak mu nezbyde energie na posilovani pozice bozsky ciste CSSD skrzeva budovani uprimne nenavisti k cemukoli “pravicovemu”. Coz mi pripomina dalsi zabavnou analogii – Klaus si ulitle libuje v oznacovani i neboheho snowboardu za levicovy, pro Peheho naopak zase kdokoli pise jinam nez do rudeho Prava tak je komentator pravicovy (tedy zly). Klaus skonci a Pehe asi ani netusi, ze vlastne striha metr sobe.
18. 12. 2012 | 03:46

Pepa Řepa napsal(a):

ten, kdo se-sám se sebou- hádat nebude
má to jeden háček. Přímý přenos v TV, při kterém si soudný člověk, mohl o kapacitě udělat obrázek, zvláště, když polovinu zabral dětský pěvecký sbor.
Ale nevadí, plivejte dál, moudrý muži.I zastydlý bolševik má právo na moudro.
Ve slabé reklamě to-zřejmě-nebude, platí druhá možnost.

Připojuji se k blahopřání českému maloměšťákovi, nechám mu na radiu Blaník zahrát oslí serenádu a přidám další arabské mudrosloví.

Kull himár bi nahíqh mu žab
KAŽDÝ OSEL JE OKOUZLEN SVÝM HÝKÁNÍM

Rychetský
české zase říká, že
NARÁŽEJÍ NA SEBE JEN TI,KTEŘÍ JDOU STEJNOU CESTOU i to ŽE PES SE PODOBÁ SVÉMU PÁNU a tak není divu, že když autor zasvětil půl života sledováním a popisováním každého prdu VK, leckterá vlastnosti -jako umanutost-převzal.

Tady bych změnu neočekával, což opět vystihuje mudrosloví arabské.
La tuhdi al aqra must
PLEŠATÉMU HŘEBEN NEPODÁVEJ je to zbytečné.

Pokud jde o nedemokratické balancování pana Pehe mezi světovládou či eurovládou vystihl jste to přesně, s demokracii-byť nyní selhávající-to nemá nic společného, nicméně přes "osvícené ilumináty" bez mandátu-ať již disidentské, či jiné, je tady odborníkem Maxík.
Myslím, že cesta vede pouze přes změny v systému voleb,tedy demokracii zezdola, jinak to už o demokracii není.
Jak na to netuším, jsem jen řepa. Možná model kanadský, kde je větší možnost ovlivńovat a komunikovat se svým-voleným-zastupitelem.
Mějte se.
Hezké Vánoce.
18. 12. 2012 | 06:18

Pepa Řepa napsal(a):

Rychetský
pokud jde o volbu alfa-samců vidím jistý rozdíl.
V USA je to spíše o show, kandidát plácne nějakou kravinu, jeho klaka mává mávátky, kamery pečlivě snímají pozadí, musí dělat spořádaného taťku.No podiu křepčí mamka i smradi. Jakmile show skončí, podají si všichni ruku a jedou dál.
Je to jejich prezident.

Tady je spíš skeptický přístup, podezíravý, nikdo není happy-což je dobře- čím větší nevěrník, tím lepší samec, rodinné poměry či rozvody nikdo neřeší.
Jakmile show skončí, spíš se nevraživost rozjede.
Vonásku nejste můj prezident.

Přirozeně jsou společné rysy.Mediální masáž, uplacené agentury dělající průzkum, jde o to, jaké máte finanční zázemí. Vnutíte 2-3 kandidáty, když to hodíte jinému, hlas propadne.

Klaus má po sezoně, přirozeně se bude snažit dění ovlivnit, stejně jako to dělal Havel-což je v pořádku-ale vliv bude slábnout. Pehe bude muset-chca nechca-přeskočit do jiného kožichu.
Obávám se přílišného a slepého hujerství nového prezidenta, ať to bude kdokoliv. To byla silná Klausova stránka, že EU jde špatným směrem vidí čím díl, tím víc levounů i pravounů, jen je jim žinantní souhlasit s Klausem.
Vydala ne cestu kolchozů, bankovnictvím to začíná.
Klaus ale skepticismus nevymyslel, na to jsou jiné hlavy jako třeba Roger Scruton.

Pravdou ale je, že mnoha idiotskými instrumenty jako džendrováním, PC nebo AA zaplevelily celou západní civilizaci USA a zahraniční politika demokratů na Balkáně a BV je ještě horší, než byla ta republikánská.
Bohužel.
To nahrává postbolševikům, vylézají z děr jako červi.
Když se dva perou.....když se pere demokratický levoun s demokratickým pravounem......směje se jiný.
18. 12. 2012 | 07:12

Pavel Rychetsky napsal(a):

Re: Pepa Řepa

Vsechna vase prislovi perfektne sedi na me, vcetne toho plesounskeho. A stejne jako Pehe ke Klausovi i ja jsem k Peheho clankum pritahovan fanaticky a fascinovane jako moucha k cerstvemu vytvoru. Taky bych si nejradsi poridil nejake casovatko pro skonceni ale Pehe bohuzel neoznamil kdy konci na stejskal.cz a nastupuje ve svetovlade.

Bohuzel pro same pehy nestacim sledovat vsechny mistni konspiratory, ale myslim, ze pro zpresneni diskuse nikdy neskodi vystrelit odlakavaci raketu-vejicku a zminit bilderberg. Ruzne maxiky to pak rychle vysyti.

S ceskou demogracii - ja bych pro zacatek vyhlasil stanne pravo a nahnal vsechny do stran. Masaryk to uz vymyslel, Dolezal oprasil, a Svycar ci ten vas Kanadan nacvicil. Pak by se videlo, jestli si tu korupci umime ohlidat. Kdyby se zjistilo, ze ojebavaci a zlodeji jsme skoro vsichni, tak do kostelu a junaku, stejne jako driv do 1. maje. Hezky demokraticky - vsichni povinne.

Taky preju hezke Vanoce a dekuju za darek v podobe celorocnich mimoradne zabavnych komentaru tutady. Kdyz uz se do nejakeho blogu zakousnu, Ctrl + f pepa je moje standardni sekvence kterou vymlatickuju do klavesnice. Jsem pepohujer.
18. 12. 2012 | 07:23

Pepa Řepa napsal(a):

vuk napsal(a):
není tomu tak. Odsuzovali to -naprosto veřejně- dva.
Klaus a hlavně Dientsbier, což nelibě snášel Havel. Dientsbier coby zmocněnec OSN pro Jugoslavii byl v obraze.Viděl to na vlastní oči.

Opět: KAŽDÉMU CO JEHO JEST a ne na internetu tradované desinformace, žijící svým životem ........viz výrok táty pracujících.
18. 12. 2012 | 07:23

Jiří V napsal(a):

Asi to je s ekonomikou republiky hrozně špatné. Podívejte sae kolik blogů místo adventního rozjímání potřebuje vysvětlovat jak říci fuj komunistům,vyzdvihnout Pravdu a lásku, dokonce nám studentíci drží hladovku.
A to komanči nenasadili vlastního presidenta. Remek by asi vyhrál, zvlášť když Okamuru nesmíme volit
18. 12. 2012 | 07:25

hovorka11 napsal(a):

Kde chybí Havel nejvíc?
---------------
Na opileckých tazích za ženskýma s Landovským, který se o těch tazích zmiňoval ve své knížce.
Zajímavé svědectví disidenta Jiřího Wolfa dokládá, že peníze vězněným za "protistátní činnost" ze západu končily u Havlů a mezi některými "kamarádíčky" z Charty. Proto za falšovaný podpis Chadimové při restituci cizího majetku Havel napadal vyšetřovatele !!!
Tomu, kterému jsem věřil, dnes nemůžu přijít na jméno. Stali jsme se obětí nového, odporného, totalitního kultu osobnosti a "humanitárního" bombardování pro nadvládu islamistů nejen na BV, ale i v Kosovu a výhledově v Evropě.
Olga Havlová byla oproti Václavu vzor morálky a zodpovědnosti.

http://afinabul.blog.cz/1212/alkoholik-vaclav-havel-byl-na-chlapecky
18. 12. 2012 | 07:27

hovorka11 napsal(a):

Havlův hlas by chyběl, pokud by nepodváděl společnost. Říkal to, co lidi chtěli slyšet a v co doufali. Dokázal to výborně formulovat a dát tomu svatozář demokracie.
Dosáhl tak obdobné uměle implantované svatozáře pro věřící jako Lenin, Stalin, Mussoliny, Churchil, Reagan atd...
18. 12. 2012 | 07:35

Pavel Rychetsky napsal(a):

Re: Pepa Řepa

Ta politicka koreknost je vskutku notne otravna, ale i v amoske uz obcas dostanu od firmy ne prani k jakesi sezone ale k Vanocum a Hanukkah. To driv skoro nebejvalo, tak mozna se kyvadlo zase hrne zpatky. Treba tomu pomuze i propagace ruznych zoofilu, jako zrovinka popsali na Psu:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-po-homosexualech-zcela-logicky-i-zoofilove-pgj-/p_spolecnost.asp?c=A121216_205034_p_spolecnost_wag
Tolerance je hezka vec, ale kdyz ji zacnou ty dzendertety prikazovat a vase konicky jako krestanstvi zakazovat, tak zaskoci v krku.

Jinak o amoske (a samozrejme i o Pehe) jsem si i poskruhaval nedavno u Stejskala. Zjevil se tam i Hochmann a to mi pripomnelo krasny drevni casy duseni zabavneho Horejsiho.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=18295&from=300#nucleus_cf

Ten cesky skepticismus je mily a ja jsem jim oproti amikum prolezly skrz naskrz, skoda jen ze zrovna v postbolsevismu bysme potrebovali byt vice idealisticky naivni a do tech mistnich pobocek stran dochazet a Bemy a Rathy si hlidat i zezdola.

Majte sa a caute.
18. 12. 2012 | 07:46

honolulu - svetlonos napsal(a):

Pane Pepa Repa, (06:18)
Vy jste tak brzi vstaval jen proto, poblahoprat malomestakovi k svatku ? Svym gentlemanskym chovanim se ho snazite polidstit ? ? ?
(Snaha marna pro toto stoleti.)
18.12. - dnes je svatek EPONA. T.J. svatek koni a oslu, ktery byl Rimem (nasimi predky) prisne dodrzovan...Tak vse nejlepsi oslu nicku malomestakovi.
Mate-li NEoblibeneho politika, tak dnes je povoleno v ramci Saturnalii mu poslat ovoce, ktere zerou oslove....

Na ohlaseny konec sveta 21.12 pripada festival - DIVA ANGERONA, t.j. svatek Bohyne tajemstvi. My co "carujem" nesmime mluvit, proto vam vsem radej reknu predem, ze stary KLAUS je MLADY a at se Pehe a jeho kamosi netesi, ze uz o nem neuslysi.

On bude mit plnou hlavu napadu, inspiraci a strategii a bude mnohym mocnym -bolehlavem, receno slovy rimske ulice, zarazenou osinou v zadku.
Pane Pepa Repa, nevim, kde jste, ale nechodte k mori 21.12...

25.12. je posledni den, kdy nad nami vsemi konci vliv konstelace Pisces. Lidstvo emocionalne blblo pod tim vlivem prakticky od zniceni Kartaga 149 B.C...(2 161 let)
Aquarius bude lepsi, privitejte ho oslavou.
18. 12. 2012 | 07:48

Pepa Řepa napsal(a):

Pavel Rychetsky
nechci brát panu Pehe iluze, ale mám pocit, že to s jeho nástupem coby generálního rádce GLOBAL GOVERNANCE nebude tak horké, musí se držet své sesle na NYU, kde za několik set tisíc školného rozdává diplomy synáčkům a dcerkám zbohatlíků, které na UK nevzali.

Touha ovládnout celou zeměkouli je prastará, ale nedosažitelná, o tom se přesvědčilo množství vojevůdců od Alexandra po -snílky- Bilderbergy.
Ne, že by touha neexistovala. ale ta existovala už u Peršanů, chalífů, či Tatarů.

Zvláště v dnešním světě není už pouze moc i kapitál pejzatý, ale i bradatý, leckterý šejk by si zítra mohl koupit celý Jeruzalém, stejně jako kupuje fotbalové kluby jen pro zábavu, dále kapitál šikmooký, který je nejrazantnější.

To uniklo zastydlým bolševikům i neonacistům, kteří na to jdou podle starého evropského klíče:
hurá na Žida, tím se problém vyřeší, sebereme mu chechtáky a pošleme ho do pogromu.Ta změna v myšlení je patrná.

Nevyřeší. Svět je multipolární, stejně jako kapitál.

Jiným milovníkům konspirace uniklo, že zednářství- které bylo mnohdy pouze pózou-je v příkrém rozporu s vírou a´t již judaistickou, či křesťanskou, tady si to kucí popletli, papež či rabín nebo i ulamá nemohou být zednáři, je to hnutí založené na něčem jiném.

Ale určitě to své kladné stránky má, holky na to určitě leti.
18. 12. 2012 | 08:00

Pepa Řepa napsal(a):

honolulu
světlonoši, čvachtání v moři nehrozí, včera jsem se 4 hodiny nemohl dostat domů, skončil jsem na dálnici, 15 nabouraných na ledovce přede mnou, nafta docházela.
Co je konstelace píčes netuším, ale vodnáře oslavím.
neděste nás!
https://www.youtube.com/watch?v=YQQnN5liEAw
myslíte, že Karthágo nemělo být zničeno?
Zatracenej Cato
18. 12. 2012 | 08:14

Lila napsal(a):

Sláma

Mohl byste uvést zdroje svých tvrzení? Např. jak Miloš Havel v pětačtyřicátém emigroval?

Miloš Havel, nařčený později z kolaborace, byl jedním z mála lidí, kteří věděli o spolupráci příslušníka NSDAP a pracovníka Abwehru Paula Thümmela s československými zpravodajskými službami, konkrétně s plk. Františkem Moravcem. Skutečnost, že M. Havel půjčoval Thümmelovi své auto, z něhož vysílal zprávy do Londýna, o něčem podstatném vypovídá... Za takové věci se dával trest smrti.

Díky této spolupráci se podařilo M. Havlovi zachránit před totálním nasazením kolem stovky čs. spisovatelů, scénáristů, herců a filmových pracovníků a v Lucernafilmu během okupace natočit 35 českých filmů, např. Babička, Noční motýl, Hotel Modrá hvězda, Kristián, Muži nestárnou... tedy filmy, které se uvádějí dodnes.

Paul Thümmel byl dvakrát zatčen Gestapem, když ho esesáci vyváděli v Terezíně před popravčí četu, stačil požádat spoluvězně, aby vyřídil plk. F. Moravcovi jeho srdečný pozdrav a vzkaz: "Bylo mi opravdovým potěšením spolupracovat s československými zpravodajskými službami. Lituji, že to muselo takhle skončit. Utěšuji se vědomím, že naše práce snad nebyla marná."
(Podle plukovníka Moravce byl A-54 nejlepší vyzvědač druhé světové války).

Z kolaborace Miloše Havla nařkl především Vojtěch Trapl (za okupace pracoval v německém Pragfilmu (!), který byl od května 1945 předsedou podnikové rady Čs. státního filmu, což mj. dokládá, že jestliže filmové ateliéry Barrandov byly v květnu 1945 zestátněny, těžko se na ně mohly vztahovat Benešovy dekrety.
Na obranu M. Havla se tehdy postavili Jiří Frejka, Jan Drda, Václav Vydra, František Götz, Frank Tetauer a další osobnosti čsl. kultury včetně závodní rady Lucernafilmu. (Tyto dokumenty existují.) Miloš Havel byl v r. 1947 zproštěn všech obvinění! Naopak jméno Vojtěcha Trapla se v 70. letech stalo symbolem té nejpokleslejší normalizační dramatiky.

Poprvé se Miloš Havel pokusil emigrovat v březnu 1949, hranici do Rakouska přešel u Staňkovského rybníka a dostal se sovětské zóny, kde jej Rusové zatkli a předali zpět státní bezpečnosti. Byl odsouzen (v jeho prospěch statečně svědčil např. Vítězslav Nezval) ke dvěma letům vězení a ztrátě veškerého majetku. Po vypršení dvouletého trestu byl ještě v pracovním táboře ve Všebořicích u Ústí nad Labem. Podruhé, tentokrát už úspěšně, emigroval v srpnu 1952. Rodina Havlových musela vyklidit byt ve vlastním domě, kde otec budoucího prezidenta bydlel 47 let, a hodlala se přestěhovat na Havlov ve Žďárci na Moravě, kde našla azyl za války, ale ten jim StB zapečetila, protože se mylně domnívala, že Miloš je jeho spolumajitelem. Díky tomu se rodině podařilo uchytit v pražském domě, v garsoniéře po zesnulém Hugo Vavrečkovi, dědečkovi Václava a Ivana Havlových.

Miloš Havel byl nepochybně homosexuál. No a co?
18. 12. 2012 | 08:14

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, ctihodní občané - jistě víte, kteří z Vás to jsou. Vaše hrdinství, s jakým mluvíte o člověku, o kterém si myslíte, že jste ho dobře znali - stejně jako znáte Karla Gotta nebo Ivetu Bartošovou - je obdivuhodné. V anonymitě tady plivete své soudy, neberete si servítky a zcela bez rozpaků dokážete vytáhnout argument jakéhokoliv kalibru. Toto je totiž dnes důležité. Jaký doopravdy byl a říct konečně tu pravdu, mí hrdinové všedního dne, zalezlí ve svých pokojíčcích. Vedle na blogu o Janouškovi byste sice mohli neúnavně diskutovat na téma morálka dneška, ale tady je to mnohem bezpečnější, s Havlem tváří v tvář už se tady nikdo nepotká. Tak vzhůru do toho, ctihodní občané...
18. 12. 2012 | 08:34

Lila napsal(a):

Díky, Anuszko!

Vaše příspěvky do těchto diskuzí vždy potěší zjištěním, že slušní lidé ještě nevymřeli.
18. 12. 2012 | 08:58

Záškodník napsal(a):

Lila
Jestliže byl homosexuál(jakože byl-viz článek z Reflexu), prudérní soudruzi to pokládali za zvrácenost a sodomii. Tito lidé pak byli dotlačeni zpravidla k udávání(znám takové osobně).
Jestliže Miloš Havel "tančil svůj tanec mezi vejci"(Reflex uvádí konkrétní jména nacistů, s nimiž se čile soukromně! stýkal a čerpá přitom z historických dokumentů!) s fašouny, proč by ho nemohl tančit s komouši? To je snad logická otázka.
Jeho povahové vlastnosti svědčí o tom,že pro slávu a film byl ochoten podstoupit cokoliv. Trochu mi to připomíná skvělý román Mefisto.
18. 12. 2012 | 09:05

Záškodník napsal(a):

Jen bych dodal, Miloš Havel nebyl žádný Mirek Dušín a vždy sledoval své vlastní zájmy a cíle. Zároveň asi nejde říci,že by vědomě někomu ublížil.
Složitý charakter a složité okolnosti.
Pro Václava Havla platí totéž-ten celý život bojoval(marně)se svým přebujelým egem.
18. 12. 2012 | 09:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Anuszko,

chci Vás jen pozdravit, nic víc.

Libor Stejskal
18. 12. 2012 | 09:21

reppop napsal(a):

To Anuszka

Já jsem si V. Havla velmi vážil a velmi jsem ho podporoval (a to přesto, že jsem ho osobně neznal) v roce 1989 i několik let poté. A velmi svou autoritou ovlivňoval mé názory. Postupně jsem však začal cítit, že v jeho chování jako veřejného činitele existují rozpory, které pro mne bylo stále obtížnější ignorovat. Největší problém jsem měl s jeho amerikanofilstvím v konfrontaci s jeho krédem "pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí". Po blamáži se zbraněmi hromadného ničení ve válce proti Iráku (kterou jsem i já pod vlivem autority V. Havla nejprve podporoval) jsem dost vystřízlivěl: realite se dostala do rozporu s mým tehdejším viděním světa. To už nešlo přejít, musel jsem své vidění světa upravit do souladu s realitou.

Upřímně si také kladu otázku, proč většina obyvatel ČR dnes V. Havla vnímá jako někoho, "kdo jim dal naději, ale pak je hodil přes palubu". Zejména tzv. "obyčejní lidé" takto V. Havla vnímají.
Jsou v zásadě 2 základní možnosti:
a) ti lidé jsou mimo a nechápou souvislosti (vzhledem k tomu, že většina z nich čte hlavně Blesk, může na tom něco být :-))
b) ti lidé mají alespoň zčásti pravdu a jejich vnímání reality je v jádru správné - pokud jsem to správně pochopil, nejvíc jim vždy vadí když někdo "káže vodu a pije víno".

Neumím jednoznačně odpovědět, zda je správně spíše a nebo b, ale tato otázka je při hodnocení odkazu V. Havla dost zásadní a je třeba se jí zabývat bez předsudků. Tady nejde o hodnocení člověka V. Havla (který již nežije a nemůže se bránit, člověka, který byl nesporně statečnější než většina z nás), tady jde o objektivní hodnocení státníka V. Havla.
18. 12. 2012 | 10:11

Záškodník napsal(a):

reppop

B je správně.

Servilní uctívači V.H. se snaží všem namluvit, že národ opovrhuje Havlem proto,že se nemůže smířit s vlastní zbabělostí.
To ale opravdu nekoresponduje s jeho obrovskou počáteční popularitou.

Pokud budu mluvit za sebe, tak u mně a celé mé rodiny to projel beztrestností komunistů a kámošem Čalfou. Pak už se na to jen nabalovaly další a další věci,které byly v zásadním rozporu s jeho pravdoláskovým poselstvím(slavomam, elitářství, neskromnost, pohrdání národem, fascinace zahraničím, nezájem o sociální problémy řadových lidí, intrikánství, podvádění vlastní manželky...).

A dnes to paradoxně schytává i za věci, které už ovlivnit nemohl.
"Revoluce" požírá své děti.
18. 12. 2012 | 10:32

Gudka napsal(a):

On ten Havel zas tak moc v cizině prožívaný nebyl. To se jen tak říká v dotyčných "kruzích". Když byl na státní návštěvě ve Francii, tak v TV5 byl ve zprávách na předposledním místě, ani fotku tam nedali.
Ale vaření vývaru z Havla je legrační věc. To je skutečně český folklór, sotva který jiný evropský národ má takové sklony. Plačící lidé v Praze (místní choroba) je jev, který začal už za Franze Josefa, pokračoval přes Masaryka, Heydricha a Gottwalda až k tomu Havlovi. Až povezou na dělové lafetě Klause, budou desetitisíce Pražáků lomit za rakví rukama...
Jeho literární činnost je úsměvná. Prostě další píšící prezident, podobně jako třeba Zápotocký (jeho Barunka je hezčí než cokoliv od Havla, ale bohužel to asi nepsal on sám, jen se pod to podepsal. Uvítal bych, kdyby Havel postupoval obdobně.)
Mnozí mu tu vytýkají postoj k bombardování civilistů. Já bych spíš připomněl jeho chorobnou fascinaci pompou a "slávou" - šíleně, přímo nezřízeně toužil, aby dostal Nobelovu cenu. Proto se taky vlísával do přízně lidí, kteří již Nobelovku měli - doporučení těchto laureátů má dle Nobelova statutu největší váhu. Tím je vysvětleno jeho podlézání např. Arafatovi.
18. 12. 2012 | 10:43

Anuszka napsal(a):

reppop: v mé poznámce ale vůbec nešlo o kritiku Václava Havla, jeho adorace je stejně pochybná jako adorace jakéhokoliv člověka...V každé době potřebujeme člověka, který nás nadchne a posune někam dál, i když jeho osobnostní vlastnosti vlastně neodráží náš posun...pak přichází určitě zklamání...není to ale vlastně zklamání nad námi samými?- proč k vlastnímu růstu potřebujeme stavět člověka na podstavec a pak mu ještě vyčítat jeho vlastní ego? Václav Havel pro mě nebyl nadčlověk, ani morální vzor, byl pro mě člověkem, který se pro mě dokázal dívat na svět jinýma očima, viděl věci mnohdy jinak a dokázal zformulovat o čem přemýšlí. V roce 89 dokázal strhnout davy a ukázat jim, že se nemusí bát - mohlo by být něco jiného v jeho životě důležitější? - pitvat se teď v tom, jaké pro to měl pohnutky je naše malost a možná strach, který v nás bují a my nemáme nikoho, koho bychom postavili na podstavec...
18. 12. 2012 | 10:49

stoppa napsal(a):

To s nobelovkou je asi správné. Proto vlastně zatáhl zemi do koketování s dalajlámou protože ten nobelovku už dávno měl. Ale posmrtně se to nedává a tak ti co se tím havlováním živí teď budou přejmenovávat kde co. Dobře že se Slovensko odtrhlo to by z Gerlachovky byl asi Havlův štít. Sněžku se jim taky asi nepodaří protože je zčásti polská. Tak co třeba Kunětickou horu?
18. 12. 2012 | 10:51

resl napsal(a):

Id : A zajisté vzpomínají i pozůstalí po Havlových amnestiích. Dle neoficiálních statistik má totiž na rukou stejně krve jako komanč.

tady máte člověka prorostlého bolševikem, jak vyšitého. Lži, primitivismus, absence citu. Může se někdo k tomuto výblitku přidat ? Nestyďte se záškodníku, pamětníku a další. Váš velitel s krvavejma rukama a tupým pohledem nevzdělance už na vás čeká. Přidejte se, nenechte ho v tom samotného.
18. 12. 2012 | 10:52

reppop napsal(a):

To Záškodník

Z toho co píšete, já jako největší problém vnímám:
"nezájem o sociální problémy řadových lidí"
Tam se mi zdá, že se nejvíc odchýlil od TGM a to, domnívám se, je jeden z hlavních důvodů proč ho "řadoví lidé" hodnotí jinak než hodnotili TGM (viz můj vstup výše).

Váš následující postřeh vnímám jako důležitý:
"Servilní uctívači V.H. se snaží všem namluvit, že národ opovrhuje Havlem proto,že se nemůže smířit s vlastní zbabělostí.
To ale opravdu nekoresponduje s jeho obrovskou počáteční popularitou."

Postavení státníka V. Havla podobně vnímal i makroekonom Miloš Pick, člověk dle mého soudu také statečný a současně velmi vzdělaný, navíc s nadhledem pramenícím z nejednoduchých životních peripetií (prošel i Osvětimí), viz:
http://www.blisty.cz/art/59946.html
Vybírám podstatné:
Po více než dvaceti letech i největší optimisté zírají, co se u nás děje. Morální pokleslost je hlubší, než před listopadem. Kde dřív ředitel podniku postavil za podnikové peníze luxusní vilu pro své využití, dnes se tunelují celé podniky a stovky miliard. Natož si můžeme jenom nechat zdát o morálce dnes hanobeného Pražského jara, kdy lidé dávali své šperky na zlatý poklad republiky a v srpnu šedesát osm dokonce ostravské kriminální podsvětí dalo slib, že přestávají loupit. Dnes naopak morálka podsvětí prosakuje do normálního života, „modernizuje“ i Masaryka a platí: nebát se a krást - po promarnění ochoty lidí k obětem, kterou vyjadřovali v listopadu.

Polistopadoví hlavní političtí představitelé, kteří usilovali o návrat kapitalismu - triumvirát Čalfa, Havel, Klaus, se k tomu přihlásili až nedávno, ale tehdy se neodvážili o něm mluvit otevřeně a snažili se ho „propašovat“ pod názvem „čistě“ tržní ekonomiky proti vůli uvedené většiny lidí, přestože jim slibovali svobodu. O obnovení kapitalismu nebylo v devadesátém roce rozhodnuto svobodnými volbami, ale až po nich parlamentem, který k tomu neměl mandát voličů. Volební program Občanského fóra nic takového neobsahoval.

Uvedení představitelé zvolili ze svého hlediska i velmi racionální postup. S předlistopadovými vládci po listopadu již o moc zápasit nemuseli, tu oni nechali ležet na ulici. Tak měli, obdobně jako oni, hlavní starost, nepustit k tomu osmašedesátníky a hanobit třetí cestu Pražského jara, založenou na souhře státu a trhu ve svobodné společnosti. Kouzlem nechtěného navázali v tom spíše na potlačení této cesty. Možná by bylo přiměřenější, hodnotit tento vývoj spíše k srpnovým než listopadovým výročím.

Zase rozhodly především zahraniční vlivy, byť bez tanků, nenásilně, vznešenými slovy a v glazé rukavičkách. Kdo čím zachází, tím schází. Jaký div že uvedený průzkum sice ukazuje, že převážná většina - 60- 70 procent lidí - pociťuje ve srovnání s minulým režimem větší možnost svobodně žít a otevřeně říkat své názory, ale jen méně než třetina větší možnost ovlivňovat politický život. Potvrzují tak charakteristiku profesora Bělohradského, že dříve se nesmělo nic říci, zatímco teď všechno, ale nikdo toho nedbá. A velká část voličů o tom ani neví, smět říci ještě zdaleka neznamená, mít možnost publikovat. Máme kapitalismus, který jsme nechtěli a to bez svobody, kterou jsme chtěli. „Nekřivděme“ však uvedeným „otcům“ našeho obnoveného kapitalismu, není to jen u nás. Omezená svoboda je přirozeným důsledkem soudobého globálního kapitalismu a jeho divoké, neregulované formy. Vyjádřil to i Günther Grass: „Demokracie zdegenerovala na vyprázdněný volební rituál“. Za zády volených parlamentů a vlád vládne světu několik stovek nadnárodních společností. Co tedy zbylo ze svobody, po které isme volali? „Zimmer frei, jak mne tehdy všude praštilo do očí, když jsem byl poprvé po dvaceti letech v Praze“, odpovídá z USA můj přítel Jirka Hochman, historik, (emeritní profesor University státu OHIO).
18. 12. 2012 | 11:03

Záškodník napsal(a):

resl

Nebudu se tady přít s fanatikem,cok svému životu potřebuje neposkvrěnou ikonu.
Takto široce pojatá amnestie byla zhůvěřilostí-poplkejte si o tom s těmi pozůstalými po obětech,já se k tomu necítím povolán.

Ale tu amnestii bych mu vyčítal nejmíň. Udělal to ve svatém nadšení,protože v té době nešlo dobře rozlišit,kdo sedí z politických, a kdo z kriminálních důvodů.

Vy mě Resle nemáte šanci pobrat.Na vás je to moc komplikované, že jo?

Anuszka

Souhlasím s tím,že jsme teď jako národ bez "lodivoda",ale na druhou stranu si nejsem jistý,jestli nás V.H. nenavedl přímo na útesy těsně pod hladinou, o nichž on sám nemusel mít ani tušení.

Poučen historií, se velkých gest a idolů spíš obávám. Skepse působila na tento národ v moderních dějinách spíš blahodárně.
Nežli uctívat falešné proroky, je lepší žádné nemít. Protože jedním jsem si určitě jistý,žádné skutečné momentálně nemáme.
18. 12. 2012 | 11:09

reppop napsal(a):

To Anuszka

Děkuji za odpověď, nemám s ní žádný zásadní problém.
18. 12. 2012 | 11:16

ld napsal(a):

resle,

nechce se mi moc s vámi mazat a zdržovat, tak vám zasílám jen odkaz, z kterého by mělo být i pro vás leccos patrné. Je mi líto, že jsem vám kopl do bábovek. Nicméně to příště ve stejné věci udělám zase.
A ty vaše invektivy neřeším.
http://referaty.portik.cz/rubrika/pravo/problem-trestu-smrti-0/
Čtení ad hoc je konec odstavce 6.
18. 12. 2012 | 11:25

Gudka napsal(a):

V r. 1993 pozval Havel Arafata do Prahy. Na jeho počest vymyslel, že při procházení po nádvoří budou stát v oknech trubači se stuhami na svých nástrojích...
A skutečně - 2 dny kolovaly v TV záběry, jak Havel objímá v chůzi Arafata kolem ramen a ukazuje mu ty trubače v oknech. A ten člověk s utěrkou na hlavě, sám šašek na mezinárodní scéně, měl z Havla a jeho trubačů neskrývanou legraci.
18. 12. 2012 | 11:30

reppop napsal(a):

Záškodník napsal(a):

Nežli uctívat falešné proroky, je lepší žádné nemít. Protože jedním jsem si určitě jistý,žádné skutečné momentálně nemáme.
xxxxx
Nebyl bych tak kategorický v tomto tvrzení jako Vy.

J. Dienstbier se svým (na pohled možná obyčejným a fádním) heslem "spravedlivý stát je možný" mne osobně velmi oslovuje. Právě proto, že většina "řadových lidí" má s dnešním zřízením problém zejména proto, že současný stát za spravedlivý nepovažují ani náhodou. Avšak jsou země, zejména severské, kde většina obyvatel na tuto kardinální otázku odpovídá jinak.
Buď tedy (téměř) spravedlivý stát opravdu je možný nebo jsou seveřané mimo.

Bohužel v dnešním marketingovém světě nezabírají tato jednoduchá, ale fundamentální společenská sdělení, nýbrž bonmoty o "spálené zemi", o "potřebě jít vládě po krku", o "vázání průkazek do kůže členů ODS". Co na tom, že se s těmi, kteří zemi spálili, kterým jsem šel po krku (atd.) pak oportunisticky spojím když je to pro mne výhodné.
18. 12. 2012 | 11:53

resl napsal(a):

Id
nic neposílejte, čtu jen to co chci sám. jedině, že byste se omluvil za to, že lžete. čekám, komunisto.
18. 12. 2012 | 12:13

JardaV napsal(a):

Pro Lila

Je s podivem,že v době okupace,kdy celkem obyčejným lidem je připlácnuta hvězda a jsou vyexpedováni do koncentráků,Havlova rodina - nejspíš majetná,tedy ideální ke stejnému postupu - žije netknutá v centru Prahy kousek od gestapa.To je hlavní
podstata dnešní nedůvěry.Jeden známý člověk se ve své knize podivil nad jinou osobou,
která taky existovala na výsluní za každého režimu netknutá,neohrožovaná,prostě
v pohodě.Čím to ???A kolik z obyvatel země to čím zaplatilo???Nedotknutelní by měli být preventivně zastřeleni........
18. 12. 2012 | 12:44

ld napsal(a):

resl,

tady si jenom léčíte komplexy, za zdravím musíte k lékaři. To evidentně flákáte.
Jestli vám to však pomůže s chorobou, klidně mě nazývejte komunistou; vy svou nízkoformátovostí nedokážete urazit.
Že už na vás ale nebudu reagovat je víceméně nasnadě, neb jste jednoduchý ignorant; dalších perel vám házet netřeba.

P.S. A nezapomeňte si vyhrnout kalhoty!
:-)
18. 12. 2012 | 12:48

Záškodník napsal(a):

Id

Pro Resla jste komouš, jako všichni,kteří neadorují jeho guru. Ale z toho si nic nedělejte, Resl za to nestojí.
reppop

Jelikož si pamatuju dobře i jeho věčne zhulákaného fotra , který mě rozhodně ničím neoslovil, tak nějak nevím. Synáček je ještě ke všemu nemastný neslaný a to jeho heslo mě spíš irituje. V politice se nikterak nevyznamenal-proč tedy kandiduje na úřad nejvyšší? Ale takto bych se mohl zeptat téměř všech kandidátů. Samé nuly a jeden samolibý nadsamec.
18. 12. 2012 | 13:58

ld napsal(a):

Záškodník,

:-)
18. 12. 2012 | 14:01

Vladimír napsal(a):

Začíná to být jak za starých časů. Leninovy spisy nikdo nečetl, ale kdo nekřičel Ať žije Lenin, na věčné časy a nikdy jinak, nedostal koryto kde byly požitky.
Jen se změní jména- dnes Václav Ruzyně, a kdo chce koryto a nehodlá makat, nemusí ani měnit zvyky
18. 12. 2012 | 14:28

skeptický napsal(a):

Pan Pepa

Jste si opravdu jistý,že Vatikán je Satanistenfrei?

Nebylo Vám divné jak se na předposledním papínem tisk rozplýval,na tomhle posledním nenechal nit suchou?

To je obvyklé,když se podaří někam nasadit unser Mentsch.
U umělců to máte taky. Každá hrůza nebo literární brak se vychvaluje do nebes.

I starej Kisingr prohlásil:Tak,teď co skončil komunismus,máme posledního nepřítele,katolíky.

Ti byli odjakživa na kordy s machometány,takže ...
Zatím se to drží na uzdě,než se doplní počty.
18. 12. 2012 | 14:29

Havel nejvíc chybí u Syrie napsal(a):

Kdyby byl na světě už by volal po bombardování. U Lybie to ještě stihl.
18. 12. 2012 | 15:38

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
Až tak?
fakt je, že v pohádce Tři sestry a prsten (ne od Čechova-Josefe K.) doporučují jednomu nešťastníkovi, aby volal Ó běda hříchu, nechal se zvolit svatým Otcem a pak vystoupil z církve, čímž ji dá největší ránu.
A ve filmu Máme papeže se zase kandidáti v konkláve modlí: pane Bože, jen ne já.
Že by něco věděli?

Že by to bylo tak rafinované spiknutí pejzatých?
Nechyt' jste Maxíkův bacil?
Co lutheráni? Po těch nikdo nejde? Dyť to byl největší antisemita po Adolfkovi.
Ale dík za upozornění, jdu pustit psa, co kdyby šel někdo i po mně.
18. 12. 2012 | 17:00

reppop napsal(a):

Záškodník napsal(a):
(K J. Dienstbierovi)
Jelikož si pamatuju dobře i jeho věčne zhulákaného fotra , který mě rozhodně ničím neoslovil, tak nějak nevím. Synáček je ještě ke všemu nemastný neslaný a to jeho heslo mě spíš irituje. V politice se nikterak nevyznamenal-proč tedy kandiduje na úřad nejvyšší? Ale takto bych se mohl zeptat téměř všech kandidátů. Samé nuly a jeden samolibý nadsamec.
xxxxxxxxxx
Začínám mít pocit, že Vám se skutečně žádný politik nezavděčí, nezbude než jít do politiky sám, i když s Vašim jménem nevím jestli Vás budou lidi volit, je takové dost antimarketingové :-)
Já těm "nemastným-neslaným " (= necharismatickým) politikům věřím podstatně víc než alfa samcům sypajícím bonmoty. Většina severských politiků působí tím dojmem a nemám dojem, že by to tam tak drhlo jako u nás. Charismatický Berlusconi to opravdu není můj kandidát.
Taky mi není moc jasné jak se musí politik vyznamenat aby mohl kandidovat na prezidenta? Nemyslím, že ta funkce je za odměnu, naopak pokud by ji dotyčný dělal jao službu lidem, tak je to spíš zatrest. Mně docela stačí když daný kandidát má rozumné názory a je svými postoji konzistentní (tj. není to oportunistický kariérista). Dienstbier se v roce 89 stavěl proti devastátorům společnosti a dnes dělá totéž. A že je ochotný se spojit se s komunisty? To mu přičítám jen k dobru. Za prvé to nejsou titíž komunisti jako v roce 89, proti kterým pořádal studentské demonstrace, za druhé dnes je třeba se postavit onačejšímu nepříteli (klerikálně-fašistickým stranám) a všechny síly je nutno sjednotit. (Churchill, který komunismus nemohl vystát, správně pochopil, že proti fašistům je nutno se spojit i se Stalinem). Tj. vlastně to co jsem postrádal u státníka Havla (schopnost nadhledu), to u Dienstbiera nacházím.
18. 12. 2012 | 19:28

Záškodník napsal(a):

Reppop
Měl jsem na mysli,že mladý Dientsbier je v politice velice krátce a není za ním nic, čím by se mohl chlubit. Nebo snad ano?

Máte pravdu, k politikům obecně chovám despekt(myslím,že naprosto oprávněně).
Naše vláda a náš parlament sestává s té nějvětší a nejnestydatější lůzy,jakou nenajdete ani o půlnoci v Praze na hlavním nádraží.
Víte snad o jediném poslanci,který by nesouhlasil se zvýšením vlastního platu,přestože velká část národa žije v extrémně těžkých existenčních podmínkách(a to z velké části vinou našich politiků-šlendriánské zákony, posílení pravomocí zločinných exekutorů, rozkrádání eráru ve velkém, futrování miliard do EU a neschopnost čerpat dotace z EU).

Věříte-li tomu,že socialisti přinesou pozitivní změnu, tak se hluboce mýlíte.
S TÍMHLE materiálem se prostě nic dělat nedá. Jedině mezi ně hodit granát a pak začít od píky.
Po 23 letech neskutečného bordelu a absurdistánu fakt nejsem ochoten věřit tomu,že to vyřeší opětné střídání stráží a nějaký další kašpar na hradě.
Leda by to byl Superman.
18. 12. 2012 | 22:22

skeptický napsal(a):

Pan Pepa

To je právě ten omyl,kterého se všichni dopouštějí,že si pletou satanisty s pejzatými.

Dneska je to strašně komplikovanej svět.Vládnout světu chtějí všichni,kdo mají peníze.To je předpoklad.Pak chtějí mít moc.To už je víc.Ideál pro těleso je dostat se do nejnižšího stavu kinetické energie,a dělat musejí ostatní.

Satanisti a různé zednářské tajné spolky jsou lidé,kteří už roupama nevědí co dělat a hrají si na zasvěcence mystérií.
Je to dobré na získávání stoupenců,a kontrolu nad nimi,a jejich prostřednictvím širší kontrolu.Je to vlastně takynáboženství,navíc mají pocit elitního sboru,a že jsou víc než ten dobytek tam venku.
Dávají si mezi sebou různé stupně zasvěcení,a vědí prd.
V nejvyšším stupni zasvěcení se dozvědí,že Bůh není.

Vlastně kdysi věděli,že Vyšší bůh ducha a dobra existuje,ale na světě vládne nižší bůh těla a zla.A tomu se klaněli.
Řád Templářů.Z bojovníků církve,rytířů chrámu Šalamounova se stali tajným nepřítelem církve.
Spousta sekt byla během staletí vytvořena jako protiváha křesťanství,na jehož rozvrácení se pracuje dodnes.

Kdysi zkorumpovali původně křesťanský řád Templářů,a udělali z nich satanisty,a nejvyšší stupeň zasvěcení byl,že bůh není,vlastně že je to Satan.Zavedli si tajné rituály,sodomismus,lidské oběti,kálení na kříž,rouhání,přijímání podobojí,líbání řiti Velmistra.Prostě jak z Kladiva na čarodějnice.

Existují díry v našem vědění,a směry,kterými se vědě zakazuje šťourat.Říká se tomu metafysika.
To jsou díry v přírodních zákonech,které věda hledá,ale neví co.

Jeden dárek na cestu od Egypťanů byla znalost hmoty,a umělá výroba zlata.Počinek na půjčování peněz ideál.Dnes už to není zapotřebí.
Důkaz máte v Joffrem.Po středověku to zhaslo,a chemik,který dnes prozradí v práci,že ho to zajímá má posměch a padáka.

V Americe před válkou dokonce muselo občanstvo zlato odevzdat.
A ono aby si někdo uvařil atomovku v kuchyni na plotně taky dnes není moc žádoucí.

Do středověku se mezi lidmi udrželo dost pověr i znalostí o čarodějnictví.Určitě by se nějaké opravdové čarodějnice mezi těmi miliony co má inkvizice na svědomí našly.

Mezi dítky Abrahámovými ve světě bylo dost pověr.Celá východní Evropa až do války bláznila po Kabale.Tradice.Taková suma vědění.Jenomže ta veřejná,a ústní jsou dvě různé věci.Ta veřejná je tak pro Madonu,co taky neví coby roupama,aby byla zajímavá.

Vaši oblíbení pejzatí mají alespoň náznak starých vědomostí.
Ty paruky,a pejzy se v Egyptě nosily z měděných drátů(doly krále Šalamouna),a jako indukční cívka působily coby anténa pro komunikaci s vyššími étery.
Chvalněznámá šábesdečka má být také měděná,konkávní parabolická antena.Jestli mluvili s Bohem,nebo to byl tehdejší mobil netuším.

Bohužel dnes jim nic nezbylo,než ty jogurtky,a vědění,že jsou lepší.Reb nám to říkal.Ono je o moc lepší vědět,než si to myslet.Myslí si to každej.
Jenomže ti co si to jen myslí to občas říkají hloupě nahlas,a ti,co to vědí to neříkají nahlas,ale ušili jim na to PC a paragrafy.
Žádné bacily.Žádné předsudky,nenávidím každého.K luteránům?
Nevím.Taky plod manichejců.Ke kališníkům se nedávejte,tam už mají přeběhlíků moc.
A vládne tomu ženská,nic pro Vás ,nadkolego.
Jen do toho malounko vidím.
18. 12. 2012 | 23:05

Jaromír napsal(a):

Vzývání svatého Havla má jen zakrýt duševní prázdnotu společnosti.
Víc o tom netřeba mluvit, není co dodat
19. 12. 2012 | 06:25

Pepa Řepa napsal(a):

A víte, že jste to vystihl přesně.
Zednářství je v protikladu s jakoukoliv vírou a ti, kteří vidí ilumináta i pod postelí jsou sami hledači nového náboženství, které má vyplnit mezeru v jejich duši.

Zkuste nějakému nabídnout účast v nějaké obskurním rádoby mystickém spolku vyznavačů svítícího pařezu a utrhnou Vám ruce. Jsou nervozní, že je nikdo do lože nechce a život utíká.

V nejvyšším stupni zasvěcení se dozvědí,že Bůh není.
Asi tak :-) Inu zavěcenci
A jsme zpátky u fjodora. pak je dovoleno všechno.

žena je reformovaná, občas jsme zašli ke Karáskovi, tam to šlo dalo se dejchat, ale znám Koháka i Dorotheu, ten je chodící přísnost a bigotnost-i k sobě- jako z May Flower,asi mu v USA šlápli na kuří oko, není s nim k vydržení. Zůstanu u těch papeženců, člověk nemá měnit víru předků jako košile.
Budete se divit, ale největší míru tolerance najdete-dneska- u nich. Což se dá dokladovat na tom, že mě ještě nevyobcovali.
19. 12. 2012 | 07:13

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
včera byl v TV Ivan Havel. Střízlivý vědecký mozek, možná až moc. Ale jeden ze závěrů byl ten, že problémem Václava Havla byla ta sešlost okolo něj.Má pravdu.
Jedna herečka to pak dorazila, dodal bych já.
Stejně jako IH vítám název letiště, ale pojmenovat každou králíkárnu po něm už je komické.
V závěru došel k tomu, že Češi- a zřejmě nejen oni- potřebují adoraci posmrtnou. Asi nejsme sami, možná byl sv. Patrik taky pěkný vejlupek.Ostatně TGM a ženský byl podobný příběh.
19. 12. 2012 | 07:31

reppop napsal(a):

To Záškodník
Já nejsem nihilista jako Vy, vždy vybírám z reálných možností tu nejméně špatnou. To je život.
19. 12. 2012 | 08:18

Lila napsal(a):

Pepa Řepa

Na Ivana Havla jsem se včera dívala a mám z něj úplně stejné pocity.
Přesto ve své knize Dopisy Olgy vystřihnul půvabnou story o tom, jak na doporučení Václava poskytnul ve svém bytě azyl Jiřímu Dienstbierovi po jeho návratu z vězení, kdy neměl kam jít. Dienstbier se Ivanovi odvděčil tím, že mu rozvrátil rodinu, připravil ho o manželku a ještě ho nemohli ze svého bytu vystrnadit. Vyřešilo se až tím, že Olga s Václavem přenechali Dienstbierovi svůj družstevní byt U Dejvického rybníčku a přestěhovali k Ivanovi do bytu na dnešním Rašínově náměstí.
19. 12. 2012 | 08:18

Lila napsal(a):

JardaV

Opravdu nevíte, proč Němci Havlovům nepřilípli hvězdu a nevyexpedovali je do koncentráku?
Nejspíš proto, že k tomu neměli žádný zákonný důvod. Havlovi nebyli židé (dokládá to mj. fakt, že od 18. století měli hrobku na Košířském hřbitově a jak asi víte, židé měli své vlastní hřbitovy) a zřejmě se neprovinili ničím, za co by bylo možné je zatknout a uveznit. Havlovi zdaleka nebyli v Praze nejbohatší rodinou. Určitě by bývalo bylo pro Němce jednodušší se nehandrkovat s Milošem Havlem o Barrandovské ateliéry a rovnou celou rodinu poslat do plynu a jejich majetku se zmocnit, ale Němci i za války na civilním území dodržovali své zákony. Na rozdíl od sovětských bolševiků v době stalinských čistek ve 30. letech a československých komunistů v 50. letech.

Například to dokládá osud Jana Filípka, tajemníka protektorátního ministra zemědělství a bývalého šéfa Kooperativy L. K. Feierabenda, souzeného za pomoc svému šéfovi při jeho útěku z protektorátu v roce 1940 do Francie. Filípek byl převezen do Německa, kde absolvoval řádný soud, který - světe div se - při vynesení rozsudku přihlédl k jeho obhajobě. Přečtěte si Filípkovy vzpomínky, nejspíš budete hodně překvapený...
19. 12. 2012 | 08:37

Záškodník napsal(a):

Lila
Havlova rodina byla samozřejmě velkoburžoazní židovskou(zednářskou)! rodinou. Havel se k tomu ale nijak oficiálně nehlásil(stejně jako Klaus).
Slyšela jste někdy o konverzi židů ke křesťanství, poněmčování či počeš´tování jmen?
19. 12. 2012 | 11:22

hanah napsal(a):

OK, jsem na řadě.

Pepa Řepa, Petr

pro mě se Havel nezasloužil o nic pěkného, ani užitečného. Havel nebyl osobnost, coby on sám, Havla utvořili lidi kolem něho k obrazu svému. nebyl to člověk s jasným názorem, který by konfrontoval s jinými, nebyl osobnost s jasným názorem, on jej tvořil z názorů jiných. Ale to nechť vezme čert. Na přechodné období to bylo asi namístě.
Zpočátku jsem byla nadšená, později rozpačitá a nakonec, eufemisticky řečeno - rozladěná.
Jmenoval vládu v čele s Čalfou, ministrem obrany Václavíka, kompromis, jasný, ale proč nepřiznat barvu. První velká chyba. První vlna zklamání.
Nemám to nijak zpracované, ani zesinchronizované, píši, jak mi postupně Havel začal prostě vadit.
Prosazoval nepolitickou politiku v době, kdy bylo potřeba nějak společnost ukotvit, dát jí řád , teprve pak , možná otvírat občanské společnosti. Podle mě - druhá fatální chyba.

v době rozdělování ČSR, vyzval občany, aby vyšli do ulic a prosadili si rozpuštění parlamentu. V čerstvě nastolené demokracii naprosto nepřijatelné doporučení od hlavy státu. V mém případě od této doby nedůvěra a pochybnost o demokratickém smýšlení hlavy státu.

Po přijetí volebního zákona, podal ústavní stížnost, která na věky zablokovala sestavení stabilní vlády.

Je toho mnohem víc, co Havlovi vyčítám (např. jeho role v době tzv. TV krize - on prostě nevěděl...., radil se , až se poradil se svými kámoši napojenými na penězovod z TV, prodej Lucerny, podvod s paní Dagmar, posléze podvod s paní Irenou O.), ale nechci psát dlouhé příspěvky.
Takže - ve vězení jsem zatím nebyla, což mě nečiní méněcennou, znám mnoho pěšáků, kteří ve vězení byli, třeli bídu s nouzí, zásluhy žádné.
V. Havel byl osoba vytvořená a vpasovaná do určité role, která byla mediálně, geniálně, vytvářená, taková Sirael :-)
Toť vše.
hj.
19. 12. 2012 | 14:04

hanah napsal(a):

Ještě doplním - veřejnost nepřijímá přejmenování letiště. Možná tak o dvě generace později......
19. 12. 2012 | 14:07

JardaV napsal(a):

Pro Lila

Znám člověka,který tvrdí,že měl s Václavem Havlem společnou babičku.A konstatoval,
že je žid.Že by to Němci nedokázali zjistit - nevím - nebyli to žádní blbci.
Dokonce mi ten člověk řekl něco o původu příjmení,nejen svém,ale i V.H.Nemůžu být
antisemita.Ale některé děje prostě generují otázky samy.A odpovědi snad raději ani ne.
20. 12. 2012 | 21:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy