Liberální levice bez politického domova

10. 08. 2013 | 08:56
Přečteno 7964 krát
Vývoj na české politické scéně v posledních dnech učinil z voličů liberální levice politické bezdomovce. Sociální demokracii, k níž se mnozí tito voliči v posledních letech přiklonili, protože v ní probíhaly modernizační pokusy, těžko mohou po úspěšném dobyvatelském nájezdu prezidenta Miloše Zemana a jeho spojenců na ČSSD volit.

I kdyby předseda Bohuslav Sobotka a jeho spojenci stokrát opakovali, že jejich podpora pro vládu Jiřího Rusnoka byl jen taktický manévr, který se jim vyplatil, protože vedl k předčasným volbám, které nyní dávají „sobotkovcům“ jistou naději na udržení vlivu ve straně, těžko zakryjí, kam se reálně posunulo stranické těžiště moci. A těžko zakryjí odér oportunismu, který stál ČSSD už jednou, v roce 1948, její samotnou existenci.

Kdyby šli už před časem do otevřeného střetu, možná by teď sice nebyli v ČSSD, kde už tak jako tak nemají budoucnost, ale možná ne úplně malá část středo-levého voličstva by nyní mohla volit novou levicově-liberální stranu, i s těmito lidmi v čele. Teď tato část voličů nemá nikoho, a jejich hlasy nejspíš propadnou.

Pro velkou skupinu levicových voličů samozřejmě zůstane docela přirozenou volbou i zemanovská ČSSD, zejména coby protipól otřesné pravicové koalice z minulých let. Mocná populistická levicová strana, která se po období nereálných pokusů o modernizaci opět obuje do „postkomunistických“ bot a bude krýt záda vládě silné ruky na Hradě, může dokonce přilákat zpět ty voliče, kteří se od ČSSD odvrátili v časech jejích pokusů přiblížit se ideově i stylem svým sestrám v severní Evropě.

Jenže, jak už jsem napsal v textu „Tahle ČSSD není pro mladý“ (Právo, 18.3.2013), po sjezdu ČSSD v březnu tohoto roku, na kterém nastupující zemanovci „vyřídili“ symbol stranické modernizace Jiřího Dienstbiera , zůstalo pro mladou generaci a liberální střed v takové straně málo, co by je přitahovalo. A teď už nezbývá nic.

Pokusy o modernizaci ČSSD, včetně Dienstbierovy protikorupční rétoriky, přitom nebyly jen účelovým bojem o moc. Vycházely ze snahy rehabilitovat s pomocí idejí a jasného odklonu od kmotrovských praktik stranickou politiku, která se u nás dostala do vážné krize.

Zemanovský skluz v ČSSD zpátky k technologii moci, tvrzený rádoby osvíceným autoritářstvím na Hradě, sice dočasně nepochybně uspěje v kontrastu s katastrofálním působením pravicových vlád. Jenže vážně hrozí, že až i tato vypočítavá politika ztroskotá na mělčinách klientelismu, kam se při pohledu na první kroky Zemanových mužů v Rusnokově vládě a dosavadní politiku „pragmatických“ hejtmanů ČSSD, neodvratně řítí, bude liberální demokracie u nás už definitivně v troskách.

Problém středových a levicových voličů, které zemanovský obrat v ČSSD nechal bez politického domova, je, že se nemohou přiklonit k asociální, pravicové TOP 09, i kdyby tisíckrát správně varovala před ohrožením parlamentní demokracie u nás. Mnoho z nich by jistě volilo zelené, jenže stranu nadále vedou politici, kteří se zkompromitovali účastí v Topolánkově vládě.

Lidovci budou pro některé tyto voliče možná východiskem z nouze, ale to by museli ubrat ze své účelové antikomunistické hysterie a prvoplánového nadšení pro církevní restituce. A coby strana s letitou tradicí a zakotvením ve srozumitelných hodnotách by se museli jasně nabídnout jako středová protiváha k autoritářským a neústavním tendencím zemanovské levice i k dosavadním asociálním praktikám pravice. Bohužel není jisté, že se svým současným, nevýrazným vedením lidovci něco podobného mohou dokázat.

Právo, 10.8.2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Arpád Schwarzvald napsal(a):

Problém ČSSD je již od první masarykovské republiky stejný. Chtěla by liberálně sedět na dvou židlích - pravé a levé a za příslib moci je ochotna prodat sociální stát, spojit se s asociální pravicí a přikrýt násilné loupežné války. Je to problém starší než ČSSD. Výměna zisku, v tomto případě politického zisku za programové zásady, principy.

ČSSD by měla povinné shlédnout film "Vyšší princip a zopakovat si hlavní myšlenku, t.j. že existují nepřekročitelné zásady, které nelze za žádné výhody politicky zobchodovat. To by ji přivedlo k tomu, že každého, kdo podrazí své voliče nekompromisně vyobcuje ze svých řad, zavede seberegulační mechanismy vůči klientelistům a vždy za všech okolností bude u ní na prvním místě sociální stát, nikoliv zisk a handl. Takovýto přístup ji spolehlivě oprostí politického bahna a přinese ji širokou voličskou podporu. Masy ožebračovaných musejí vidět, že mají někde zastání.

Druhou podmínkou je jasný a transparentní propracovaný program sociálního, obecně akceptovatelného státu, kde je akcentována myšlenka, že individuální egoismus není cesta k budování státu ale džungle s lidskými predátory a supy a že pouze určitá míra solidarity a vzájemné kooperace tvoří lidskou SPOLEČNOST.
10. 08. 2013 | 09:18

Papouch napsal(a):

žádní strach těch 5% libleft tradičné volí Karla, ať už si jeho aktuální strana říká jakkoli:

http://vtipy.netroof.eu/item/9810/schwarzenberg-najdi-5-rozdilu/
10. 08. 2013 | 09:27

tony napsal(a):

Je to přesně tak. Už po vyřazení Dienstbiera z čela soc dem jsem si uvědomil, že právě kvůli němu jsem chtěl poprvé levicovou ČSSD volit, ale po sjezdu mi ten předsednický tým s odpornými zemanovci a zachráněným duem Sobotka a Zaorálek připadal tak neskutečně pustý, a tak jsem sem napsal, že nezbývají než zelení či lidovci. Ale opravdu nevím. Kéž by se zformovala nějaká moderní sociální strana pro kterou by stálo jít za to k volbám. Ale ty jsou zatraceně blízko, tak snad až v příštích volbách, snad do té doby vznikne nějaká aliance řekněme dienstbierovců, zelených a lidovců proti těm lupičům nalevo i napravo.
10. 08. 2013 | 09:35

jogín napsal(a):

Problém socdem je jinde. Kavárenská levice vidí než sociálno a z palce vycucané ideály, zatím co jde o ekonomiku a způsoby, jak potlačit negativní stránky tržního mechanizmu jako monopoly a oligopoly (výhoda z rozsahu), neúměrné zisky finančního sektoru a korupci (obchod s politikou).
10. 08. 2013 | 09:37

dennis napsal(a):

Volici socialni demokracie nemaji koho volit, lidovci na tom nejsou ruzove, Top 09, ac tisickrat hajila (koalicni) parlamentni demokracii, nema na ruzich ustlano... Co muzeme ocekavat?

Novy usvit ceka na ODS. Za situace, jak ji lici pan Pehe, nelze cekat nic jineho, nez ze se cesky obcan, ktery je odhodlan dostavit k volbam, pri absolutni desiluzi ze Zemana, z predcasnych voleb a z intrikareni Bohuslava Sobotky, bude volit ODS. Aspon jsem v tomto blogu nepostrehl jediny skepticky pohled do budoucnosti ODS.

Jestlize liberalni levice se nachazi na pokraji utlumu, pak liberalni pravice hledi s nadeji do nove rodiciho se dne. (A nebo se mylim, a takovy usudek ani v nejmensim z uvahy pana Pehe nevyplyva?)

Asi se nemylim, kdyz usuzuju, ze predcasne volby je to nejhorsi co Sobotkovu socdem mohlo potkat. Posledni poznamka na zaver: O predcasnych volbach se teprve bude jednat. Nebyloli snadne udrzet stojednickovou vetsinu, bude o to snadnejsi ziskat 120 hlasu v rozhadanem parlamentu (kde vic nez polovina poslancu nevi, jak splati pujcky bez poslaneckych prijmu).

To nejhorsi, co ceka ceskou republiku, jsou stare komunisticke boty. Jeste s nostalgii budeme vzpominat na hvezdny par Nagyova - Necas. Znovu si musim pripomenout moudra a starostliva slova pevneho vudce TOP 09, ktereho neporucnikuje prvni mistopredseda, tak jak jsme toho svedky v CSSD, Karla Schwarzenberga o novem Unoru.

Ano, pane Pehe, jsme svedky Unora jednadvacateho stoleti. A pozadavek, aby platil zakon o nabytem majetku pro lidi ve vlivnych funkcich je primy utok na liberalni pojeti svobody a na vydobytky sametove revoluce.
10. 08. 2013 | 09:38

Admirál napsal(a):

Co si představit pod pojmem liberální levice?

Pořadatele homosexuálních 1. májů?

Člověka v tísni?

Levici, co se jako levice jen tváří?

To, že zrovna po tomto levicoví voliči zrovna prahnou je jen zbožné přání pana Pehe.
10. 08. 2013 | 09:41

Důchodce68r napsal(a):

Takže co já chudák obyčejný občan, důchodce, teď a do voleb?
Cením si velice toho co a jak nyní prezident dělá.
Zdá se mi neobyčejně nezávislou osobou, individualitou. V delší perspektivě na něj samotného nelze spoléhat. Rozhodující politickou stranu nenahradí, pokud to neskončí plně prezidentským systémem. SPOZ - nevím, nevím, co se z toho vyvine.
Jedno je jisté. Z důvěry v ODS (vč. TOP), ale i ČSSD (!!!), mi po těch """20 letech""" cesty ke zdevastované politické a morální kultuře nezbylo zhola nic.
Zamýšlet se, hledat, zkoušet novou stranu, třeba i znovu a znovu, a znovu. A hned, protože za podpory globalizace (nikoliv sami) směřujeme do komplexního krachu.
10. 08. 2013 | 09:44

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

pro normálního člověka je čssd nevolitelná, at už jí vede kdokoliv. to není politická strana, spíš spolek bývalých komunistů, politických turistů a karieristů, kteří rádi kradou. normální člověk, kterému záleží na budoucnosti republiky a nechce ekonomický rozvrat, vládu odborářských primitivů , dluhy jako v řecku, nebo chudobu a nezaměstnanost jako ve ficovském slovensku, tak volí ODS.
10. 08. 2013 | 09:49

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

zajimavejsi nez Pehe-ův článek mi přijde diskusní příspěvek dennise, ať už se za ním skrývá či neskrývá cokoliv.
i jogín občas trefuje hřebíček do hlavičky, ale je příliš akademický.
máme se na co těšit - jak už tady napsal někdo další, nevím teď kdo.
10. 08. 2013 | 09:52

reppop napsal(a):

To tony

Vážený pane,

rozumím Vám, ale myslím, že byste měl být trochu více trpělivý. Chcete-li skutečně socdem. s těmi lidmi jak píšete, nejpravděpodobněji ji můžete podpořit tím, že ji budete volit v době kdy přece jen jejím předsedou je Sobotka, který má blíž k Dienstbierovi než ke Škromachovi. Právě na výraznosti volební výhry ČSSD pod vedením Sobotky bude záviset zda si Sobotka bude moci složit vládu dle svých představ, tj. i s J. Dienstbierem jako ministrem významného ministerstva. Volebně-mocenská aritmetika není zase tak složitá: chcete-li pomoct Dienstbierovi v rámci ČSSD, volte ČSSD v době kdy ji vede jeho spojenec a pomozte jeho křídlu posílit v rámci strany. Nevolbou ČSSD v současnosti naopak lidi typu JD spolehlivě politicky pohřbíte.
10. 08. 2013 | 09:53

Občan napsal(a):

Pane Pehe,
Arpád Schwarzwald Vám to napsal dostatečně polopaticky. Já k tomu jen dodám, že "liberální levice" je totéž jako "demokratická teokracie". Tedy nemysl, kočkopes a oblbování voličů.

"Liberální levice" nemá absolutně co nabídnout ani mladým, ani starým. Je to jen utahaná vykonavatelka mocenských struktur, jež si nepřejí být viděny a jež jí za funkci bederní roušky poskytují pocit, že snad něco může ovlivnit.

Průser, v němž se nachází celý "demokratický systém" a celá "vyspělá euroatlantická civilizace", už je tak velký, že buď bude voličům nabídnut jasný a konkrétní volební program s jasnými a konkrétními způsoby dosažení cílů, nebo se může celá "liberální levice" rovnou spláchnout do septiku.

Počet EVIDOVANÝCH nezaměstnaných už se OPĚT blíží 600 000, počet údajně volných míst naopak klesl na SOTVA 40 000. Dalších skoro 100 000 lidí je "podzaměstnaných a cca 300 000 lidí sice nemá práci, ale nejsou evidováni ÚP.
To je cca 1 000 000 lidí bezprostřeně existenčně ohrožených - 10% CELÉ české populace!!!
A všem těmto lidem nemá "liberální levice" vůbec co nabídnout. Karel IV. nechal stavět dopravní infrastrukturu, zpevňovat svahy a zplavňovat řeky, aby se ekonomika rozpohybovala. A bral si na to sakra progresivně via daně od vysoké šlechty a církve, přes všelijaké zemany až po svobodníky. "Liberální levice" není schopna ZAJISTIT ani ty progresivní daně a stavbu "hladových zdí".

Příštím favoritem voleb bude proto nejspíš DSSS nebo jiný podobně radikální subjekt. Pokud ovšem ještě před nimi nedojde k nějakému ošklivému sociálnímu výbuchu.
10. 08. 2013 | 09:53

jogín napsal(a):

http://news.e-republika.cz/article1968-Pro-eske-aktivisty-Je-na-ase-jednat-v-afe-e-Offshore-Leaks
10. 08. 2013 | 09:56

TomášL napsal(a):

Tak nám nakonec ČSSD skončí jako ODS... :-)
10. 08. 2013 | 09:57

Důchodce68r napsal(a):

dennis: "Aspon jsem v tomto blogu nepostrehl jediny skepticky pohled do budoucnosti ODS."
--- proboha, o ODS normální smrtelník už neuvažuje vůbec.
10. 08. 2013 | 09:59

Petr napsal(a):

Docela mě překvapuje, že člověk, který má bohatou zkušenost s životem v zemích s velmi stabilním a funkčním stranickým systémem (USA, Německo), doporučuje momentálně poraženému křídlu v ČSSD hned založení vlastní strany. Tak jednou prohráli, no a co, to se v partajích stává, ne? Jen ať ve straně zůstanou a snaží se příště vyhrát. Tak to funguje v normálních zemích směrem na západ. To co pan Pehe doporučuje, je hysterická reakce typická pro divoký nekulturní východ.
Co na to volič je věc druhá. Já osobně jako středový, spíše konzervativní volič vybírám KDU, hodil jsem jim to ostatně už minule (Paroubka jsem opravdu nemusel). Na rozdíl od autora nepokládám jejich vedení za nevýrazné, Bělobrádek je sympatický pracovitý kluk, který nekrade - co víc si v politice dneska přát.
10. 08. 2013 | 10:01

vorwick napsal(a):

ĆSSD zpravidla má více problémů sama se sebou než s touto společností.Jí -jako každé sociální demokracii-již tradičně celé století nedochází,že každá změna politického postavení dělníků má obrovský dopad na průmyslovou společnost v mnoha směrech.Politické postavení obsahuje řadu indikátorů,třeba i IQ person dozorčích rad,sociální a politický rozhled inženýrů včetně jejich schopnosti empatií a komunikabilty vertikálně in horizontálně ,notabene odborný...a manažerské koncepce.Nesrovnával bych "odchod" průmyslu z reality v Česku (neskutečně obrovský)za poslední dvacetiletí s obdobným fenoménem na dnešní Sibiři,kde prakticky zůstává už jen panenská příroda bez lidí,sovchozy jsou zničeny,obživa je lovem a rybolovem ala kmenově-rodinná až prvotně pospolná společenství ,moderní bytové jednotky stojí ve stovkách opuštěny okolo břehů překrásnáých řek.Tam zůstane trumf v rukou-kvalita panenské přírody,trumf,který si již dávno vyrazily z rukou USA,Anglie,Francie a Německo,s viditelně neuroticky tím zatíženými a poznamenanými geneticky nadlouho jedinci.
O ČSSD můžeme říci,že o co více prostoru a poslaneckých lavic zabírá,o to méně je společnost řízena hlavou.ODS zřejmě ještě hůře v tom smyslu.Nehledě na herezi představovanou Paroubkem a Zemanem.
10. 08. 2013 | 10:03

dennis napsal(a):

Na Zemanovi je nejnebezpecnejsi jeden rys jeho politiky. Je to jeho pragmatismus a politika mozneho.

Kazdemu z nas mohou byt ukradeny Zemanovy pozadavky na zakony o prokazani legalniho nabyti majetku pro politiky ve vysokych funkcich, o sluzebnim zakonu, pozadavky na investicni nikoli spotrebitelsky charakter rozpoctu, na seriozni tripartitni jednani a realnou politiku socialniho smiru atd. atd...

Co skutecne desi vsechny ochrance parlamentni demokracie, je Zemanova cilevedoma politika, ktera tak snadno poráží "parlamentni vetsiny", protoze jen odhaluje naheho krale "jednoty", "rozpoctove zodpovednosti" a "boje proti korupci" pravicovych stran.

Neni divu, ze se politikum typu Schwarzenberga hruzou rozsiruji panenky a varuji pred fasismem.

Jestlize je neotresitelnou pravdou, ze vsechny Zemanovy argumenty o fungovani statu, vlady, tripartity, socialnim smiru atd. jsou jenom zaludne politicke triky, pak je az s podivem, jak snadno dovede vyradit ze hry ty politiky, kteri tak opravdicky zerou svou definici parlamentni demokracie, prosperitu, porazku korupce atd. Pro vsechny, kteri povazuji Zemana za intrikana a nic vic, musi jeho lacina politicka vitezstvi pripominat cernou magii. Jinak se neda ani vysvetlit Zemanova popularita mezi lidmi.
10. 08. 2013 | 10:08

Maximus napsal(a):

Autorův název liberální levice
zní asi tak jako počestná prostitutka....

Ale stejně je tady s panem Pehe sranda!
10. 08. 2013 | 10:08

K.M. napsal(a):

Ano pane Pehe, tak tomu je!

Téměř navazujete na můj včerejší sen k Vašemu poslednímu článku 22:00...

Naplnění tohoto snu by se dalo nyní rozvinout v širší diskuzi všech čtenářů..., nejen dalším sněním...

Vyjimečné sobnosti jako Dienstbier, Špidla, Wagnerová, Žák (současný ministr dopravy) a další... by měli být z mého pohledu ve studentské straně vřele vítáni bez přezkoumávání jejich minulosti a bez čekací doby...,neboť denně prokazují, že zůstali mladí...

Jediní (!) kdo by nyní mohli jít do současného politického boje,zaštítěni čistým štítem..., jsou nyní... - zatím špinavým politickým kšeftem v království českém a knížectví velkomoravském, ještě neposkvrnění studenti, kteří se po víkendech v různých částech země přirozeně denně setkávají na akademícké půdě (půdě nesrovnatelně čistší, než je půda dnešní současné sněmovny ČR, posvěcené dokonce nedávno Nejvyšším soudem ČR pro podvody všeho druhu...!)

a jistě kriticky rozebírají nešťastnou politickou situaci země a jistě hledají řešení... Je to poslední voj, poslední rezerva tohoto voje, která může být ještě vyslána do boje za záchranu demokracie v království českém a knížectví velkomoravském...

Studenti nyní nemají žádnou šanci, bránit nadále "jejich sladký studentský život", nemají jinou šanci, než do politiky okamžitě a účinně vstoupit...!

Přesila nemorálních koruptních politiků a stejně tak nemorálních a koruptních státních úředníků je sice značná, ale s pokřikem "nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte..." by se ten vskutku nadlidský ůkol měl dát s přispěním všech, kteří to míní se zemí dobře..., měl by se dát zvládnout...

Studenti se nemohou jejich odpovědnosti nyní vyhnout..., je to především jejich budoucnost!

Čas letí!

K.M.
P.S.: Sněmovna, ve které byla demokracie v ČR zásadním způsobem znesvěcena... , se musí zbourat... a nová by se měla varovně nazvat "kaplí betlémskou..."
10. 08. 2013 | 10:12

dennis napsal(a):

Pane Duchodče 68,
kdyz si pozorne ctu tento blog, v nemz kazda pol. strana si vyslouzila nejaky posudek, pak mi selekce ODS pripada jako projev uznani. Mohu se mylit, a skutecne panu Pehe nestoji ODS za zminku. Prece jen v diskusi o liberalni levici si myslim, ze bez ohledu na vysledky pristich voleb, je idea ODS porad hracem na poli liberalniho pojeti politiky, byd' na druhem brehu. Jiste pusobim dojmem, ze chci do debaty zatahnout neexistujici cast blogu. Bohuzel mezi vsemi posudky, ktere pan Pehe na soucasne pol. strany v tomto blogu vznesl, poznamka o ODS mi chybi...
10. 08. 2013 | 10:13

Analytik napsal(a):

Levice i pravice budou v podzimních volbách silně poškozeny tím, že je o nich známo, že jejich zástupci bez výjimky lžou a kradou.
To ostatně potvrdí, až nás budou v předvolební agitaci masírovat tvrzením, že oni nikdy, to všichni ostatní.
Nenašla by se nějaká strana, nemusí být levá ani pravá, která by jenom poctivě vládla?
Ale to je v oboru politiky asi jen sci-fi, že?
10. 08. 2013 | 10:16

Kelt napsal(a):

Starosti o českou levici-potažmo ČSSD jsou dojemné.
Kdybych vycházel jenom z toho,co p.Pehe píše,tak bych musel dojít k závěru,že ČSSD se potácí na hraně volitelnosti.
Zatím všechny předpovědi "renomovaných politologů"ukázaly na prostý fakt,že jsou jenom jak se říká přání otcem myšlenky.
Jediný "politolog", jehož předpověď"politického počasí"se vyplnila bezezbytku je M.Zeman.
Přepověděl pád vlády Nečase a konec 101 a to v řádu několika týdnů.
Včera ODS vyloučila poslance,kteří hlasovali v duchu Ústavy,ale dle Kuby porušili demokratický centralismus.
Pikantní na tom je skutečnost,že "věrchuška"zavázala poslance za ODS nepodpořit vládu Rusnoka,což oni splnili odchodem z PS,ale potvrdili to,že podpisy,kterými mávala babkademokratka měly hodnotu toho toaletního papíru.
Tonoucí se i stébla chytá-pravdivost tohoto přísloví potvrdil Kuba výzvou ke Klausovi ve smyslu"co jsme si,to jsme si,vrať se".
Hrubě Klause podcenil-ten se nemíní potápět spolu s ODS a dal ji košem.
ODS je po krk ve sračkách a teď bude záležet jenom na Kalouskovi,zda si vyhodnotí situaci tak,že by TOPka mohla posílit o nemalou část frustrovaných členů ODS v předčasných volbách,nebo odmítnout předčasné volby a nechat ODS "time out"deseti měsíců k nadechnutí.
To poznáme 20.08.13 ,45 let poté,co jsme pocítili "bratskou pomoc"za záchranu socialismu,teď Kalousek bojuje za záchranu demokracie,ale především o vlastní kůži.
Ale jelikož v jeho případě je bližší košile než kabát,tak mám obavu,že k rozpuštění neprojde.
ODS rozpuštění jistě nepodpoří.
10. 08. 2013 | 10:17

Petr Jihlava napsal(a):

Souhlasím s článkem Jiřího Pehe.

Jako levicový volič sympatizuji s proudem uvnitř ČSSD,která představuje moderní levici(Dienstbier,Zaorálek,Špidla).Zemanovci moje levicové přesvědčení nenaplňují.Sdílím argumenty autora blogu JP.

Liberálně levicový volič má dvě možnosti volby:

Volit rozumem.Zavedenou středo-levicovou politickou stranu.Která má jistou šanci uspět ve volbách např.ČSSD.Doufat,že se jejímu modernímu proudu podaří některé věci programově více prosazovat.Nebo KDU-ČSL.

Volit srdcem:Nové politické hnutí zatím s malou možností překročit 5% hranici na vstup do parlamentu.Např.Klíčové hnutí Táňi Fischerové. KH má akcenty moderní levice.Je nejvíce otevřena občanské společnosti na společném hledání alternativ. Klade důraz na prvky přímé a ekonomické demokracie.
10. 08. 2013 | 10:20

Fialenka napsal(a):

„... přiblížit se ideově i stylem svým sestrám v severní Evropě.“

Takovou stranu chci volit. A aby její kroky a program nemohli pravicoví novináři a voliči zaměňovat za komunistické a bolševické způsoby, měla by taková strana říct, kde a jak zákony, které navrhuje, fungují.
10. 08. 2013 | 10:24

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro ČSSD bude nepochybně lépe, když ji budou různí Šláfenbergovi propagandisté pomlouvat, než když ji budou „modernizovat“.

Kdy ji budou pomlouvat, tak jde z pohledu levice zřejmě o dobrou volbu, když ji zreformují, tak bude volitelná je pro své vlastní politiky, politologické příživy a hloupou omladinu, která bude volit podle obalu, na kterém budou napsána hezká slova moderní, liberální, apod.

Tento příznivec Schwarzenberga by udělal stejně nejlépe, kdyby šel modernizovat Schwarzenbergovu TOPku.
10. 08. 2013 | 10:28

Lop napsal(a):

Pane Pehe,
v příštím blogu prosím jasně nadefinujte, co se konkrétně pod pojmem "liberální a moderní levice" skrývá (hlavně z programového hlediska).Jestli to mají být čeští pravicoví Zelení po bursíkovsku nebo KDU, tzn. strany, které se nakonec rozhodnou pro pravicovou koalici, pak nevím, co to může levicovému voliči přinést, protože se pak v praxi vždy realizuje striktně pravicový program.
Naopak, levicový volič očekává, že už se program ČSSD prosadí, a proto je ji nutné volit a hlasy nedrobit.
10. 08. 2013 | 10:28

Al Jouda napsal(a):

To Petr Jihlava :
Nechme už konečně levičáctví i parvičáctví na smetišti politických dějin a vykročme na novou cestu politické korektnosti a hlavně na cestu přímé demokracie ! To je lék na všechny neduhy současné společnosti, kdy nikdo není pro své neetické politické čachry odvolatelný a zákony umožňují legální rozkrádání státního rozpočtu. Přímou demokracii nám nabízí hnutí Úsvit přímé demokracie vedené senátorem Okamurou, a proto budou chytří občané volit jeho kandidáty. Volební heslo zní : Na zloděje samuraje !
10. 08. 2013 | 10:35

Důchodce68r napsal(a):

dennis
uvažuji takto: nic nemám proti existenci silné pravicové strany, ale nemám ani stopy důvěry ke konkretní straně nebo stranám, prolezlým zkrznaskrz a nenapravitelně lidmi, kteří ... zbytečné opakovat.

A ještě jinak. Dilema "pravice versus levice" se mi pro tuto dobu zdá lichý, prázdný, neaktuální, stačí se mu věnovat opět později. Akutní je problém "zloději versus poctivci" v politice a státní správě.
10. 08. 2013 | 10:37

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pokud chce být ČSSD čitelná a důvěryhodná pro své voliče, tak se musí zbavit politiků, jako jsou Sobotka nebo Dienstbier.

Dienstbier se odepsal u prezidentské volby, Sobotka v minulých dnech. Kdo nepochopil, co prováděl Sobotka kolem sestavování nové vlády, tak mu to vysvětlí pravice ve volební kampani.
10. 08. 2013 | 10:38

dennis napsal(a):

Velice se tesim na pristi blogy, ktere nam prinesou zamysleni nad novou vzpruhou, kterou dava Schwarzenbergovi pocit opozice vuci Zemanovi. O tom, jak predseda TOP 09 vyuziva nejen plachych rad sveho prvniho mistopredsedy, ale i o tom, jak sam knize vyuziva sytematicky, programově a s nemalym efektem sveho imidže mezi mladymi. Rad si poctu o sirokanske clenske zakladne a samostatne se rozvijejiciho se mladeznickem hnuti pod praporem TOP 09.

Prave tak s chuti si prectu zamysleni nad tim, jak ODS vyjde do ulic s mladym a neohrozenym Pospisilem. Jak uz dnes se ODS pripravuje na prezidentske volby nikoli s vyzkousenou figurou Premysla Sobotky, ale prave s Pospisilem v cele. Rad si prectu o mlade generaci volicu ODS a o tom, co jim gremium odhodlanim mladych ve vedeni ODS nabizi.

Pri pomysleni, v jak zoufale situaci se CSSD ocitla, kdyz podlehla Zemanovu vabeni ke spolecnemu kroku na ceste k predcasnym volbam, je budoucnost CSSD zahalena temnym mrakem. Pri predstave, ze si liberalni kridlo CSSD obuje pred volbami komunisticke boty, je evidentni totalni propad levicovych sil v pristim parlamentu. S tim ocekavam vic nez 118hlavou vetsinu pravice.

Omlouvam se za svuj naivne provokativni ton. Uvedomuji si, ze zbytecne podleham vasnim. Musim uznat, ze z temat, ktera si pan Pehe vybral, se asi nic jineho neda vytezit, nez to, co rika. I tak si myslim, ze situace na levici i na pravici je komplexnejsi a ze jediny vypreparovany problem vetsim dilem pozornost od vyvoje v nasi spolecnosti vic odvadi, nez by osvetloval to, co se deje a co se bude dit.
10. 08. 2013 | 10:38

honza napsal(a):

Jediný, kdo v politice v poslední době něco fakticky dokázal, je M.Zeman. Slíbil stop Nečasově vládě a provedl to tak elegantně, že se celá "pravice" odkopala, ODS je v klinické smrti, upocený Kalousek se jeden den stylizuje do zachránce parlamentní demokracie a druhý den se domlouvá s ČSSD na předčasných volbách.. A to jsem od Vás a dalších četl blogy, jak Zeman drtí ČSSD. Jak dlouho ještě hodláte psát tyhle "moudra"?
10. 08. 2013 | 10:40

Yosif K napsal(a):

Lop napsal(a):
Pane Pehe,
v příštím blogu prosím jasně nadefinujte, co se konkrétně pod pojmem "liberální a moderní levice" skrývá (hlavně z programového hlediska).
10. 08. 2013 | 10:28
Liberální levice je utopický spolek který se snaží se střídavými úspěchy a neúspchy spojit dynamiku liberálního kapitalismu se sociálním komfortem skandinávského socíku a reprezentuje tak 3% voličů.

Narpostá většina levicových voličů má jiné zájmy, na liberální kapitalismus kašle a je zvědavá jenom na to jak přerozdělit JAKÝMKOLIV ZPŮSOBEM ku své sociální vrstvě co nejvíce, od jakoby "parazitů" a nad náslEdky prostě nepřemýslí. Většinou také věří oblíbenám socalistickým bludům že
1) vše lze řešit rozhozem pučených peněz mezi proletáře
2) že státní dluhu se nemusí splácet nidkdz ergo kladívko mohou růst beztrestně donekonečna
3) podnikatelé jsou paraziti - v případě neúspěchu samozřejmě to existenčně odskáčí to je jejich riziko - v případě úspěchu by měli žít z průměrných dělnických mezd.

Toto se jasně vyjevilo když se redaktoři ptali v Hostivicích co si myslí o Rathovi:
"ano kradl ale kradou všichni a on kradl taky pro nás!".

Toto jest PRAVDIVÁ esence ideOlogie CSSD, KSCM a též zemanistů.

"ON KRADL ALE KRADL TAKy TROCHU PRO NÁS!"

Takto bude vypadat nadvláda socalistů nedejbože pro příštích 5 let co bude alkoš Bimbo vládnout českem jako gosudar.
Rvačka o dotace a státní zakázky mezi sponzory SPOZu a rvačka o koryta mezi korytáři CSSD - co jim Bimbo milostivě pustí až uspokojí sponzory SPOZ.
10. 08. 2013 | 10:48

Lop napsal(a):

To Duchodce 68:
Omyl, v této chvíli jde o souboj levice a pravice. Poctivec, který realizuje neoliberální program, je jen "menší zlo" než neoliberální zloděj. Výsledek je ale nadále neutěšený.
Toto je už nepochopitelná klasika u nás. Lidé dávají najevo, jak je štvou strany pravicové vládní koalice, ale ČSSD to stejně nedají, čímž to nepřímo dávají zas té stejné pravici (jednak přes pidistrany, které se pak najednou chovají "zodpovědně), jednak neúčastí ve volbách, nebo zvolením pravice s těžkým srdcem, ale s tím, že "za ČSSD by to bylo ještě horší".)
10. 08. 2013 | 10:50

dennis napsal(a):

Pane Petře Jihlavo,
vidim dve moznosti liberalniho volice jinde nez vami uvedenymi CSSD a KDU. Po mem soudu pro skutecne liberalni demokraty se silnym socialnim citenim temi dvema alternativami jsou:

LEV 21 nebo LIDEM !

Co rikate pane Petre? Je-li CSSD dnes ztracena pro liberalni levicove volice, pak po mem puvodnim doporuceni by prichazela dalsi alternativa: Babiš a nebo Okamura. Co rikate na tento vyber? Vrhne se na ne liberalni levicovy volic?
10. 08. 2013 | 10:53

honza napsal(a):

Yosife, myslíte, že ty vaše bláboly o proletářích, velkoburžoazii (slovník bolševiků z minulého století), Lukoilu apod. bere někdo vážně? Slavná 101 se ukázala jako velká prpagandistická lež, důležité je, že prošly církevní restituce v neskutečném objemu peněz, že za vlády Kalouska jdou všechny ekonomické parametry státu do kolen a vy tady cintáte o proletářích a Rathovi, od kterého dala ČSSD ruce pryč, zato pravicoví soudruzi bodou vyštěkávat na státní zástupce, a upocený Kalousek se dnes již ani nevyprázdní, jak má stažený půlky.
10. 08. 2013 | 11:02

Petr Jihlava napsal(a):

Al Jouda.
S panem Okamurou bych byl raději opatrný.Mám obavy,že jeho Úsvit přímé demokracie populisticky PD pouze zneužívá.Přímá volba není PD. Senátor Okamura za dobu svého senátorství žádný návrh zákona nebo debatu na půdě senátu na posílení práv občanů(např.obecné referendum apod)zatím nepředložil.
Jeho rasistické a xenofóbní názory zde nebudu raději ani uvádět.
Autor blogu Jiří Pehe zde nedávno správně přirovnal program Úsvit přímé demokracie(T.Okamura) k romantické formě fašismu.
10. 08. 2013 | 11:05

Lop napsal(a):

to honza:
Přesně
10. 08. 2013 | 11:07

Yosif K napsal(a):

Lop napsal(a):
Toto je už nepochopitelná klasika u nás. Lidé dávají najevo, jak je štvou strany pravicové vládní koalice, ale ČSSD to stejně nedají......
10. 08. 2013 | 10:50
No pro mně je zase hůře pochopitelná kalsika že lidi jako vy si myslíte že za CSSD může být cokoliv lepší.
A) Kradou všichni političtí šíbři - viz Rath - kradou všichni hejtmani - ale opatrněji a o něco méně než Rath takže je ještě nechytli... Hašek jen sbírá funkce, falešný tituly a zasítovaný pozemky, to bude obránce chudiny jako víno....
B) přerozdělování od podnikatelů k nekvalifikovaným zaměstnancům vede k zániku lepších dělnických jobů, jediný co pak SPOZ nabízí je stavba hladových zdí a kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Zlepšení "údělu chudiny" na dluh vede k tomu že o generaci později to odskáčou děti té generace která nerozvážně volila socany.
Kde v tomhle vidíte jakou štastnou budoucnost? Lepší je žít s méně dluhy, méně přerozdělování, pak se více podniká a vynikne více pracovních míst.

Morální je žít z toho na co mám, ne z toho na cio nemám a na co si stát musí pučovat.
10. 08. 2013 | 11:07

Yosif K napsal(a):

No pane Honza CSSD dala FORMÁLNĚ od Ratha ruce prYč (proč potom CSSD tvrdí že Rath nezpůsobil středočeskému kraji ani za haléř škody?????) ale nikolIv voliči CSSD. Pro ně je Rath něco jako nový Ježíš Kristus.

Zde se pan LOP ptal po čem většina socalistických voličů touží - touží po někom jako Rath. Bude sice krást pro sebe, ale bude krást i "pro občany našeho kraje". Konec konců hlavním tahounem socalistické ideologie je přerozdělovaání a to co dělal rath bylo přerozělování v čiročiré krzstalickz čisté podobě. "Vzít jiným a dát našim".
10. 08. 2013 | 11:12

Lop napsal(a):

To Yosif K:
Jen velmi stručně. Stačí se podívat, jak vypadala naše země za vlády ČSSD a jak za vlád pravice. Za vlády pravice to šlo vždycky do krachu. Žádná vláda ČSSD neudělala takový dluh jak poslední pravicová vláda "rozpočtové odpovědnosti".
O žádné šťastné budoucnosti s ČSSD si iluzi nedělám, ale dosavadní zkušenosti jsou jasné.
10. 08. 2013 | 11:16

honza napsal(a):

Yosif: vám už není pomoci,vy melete dokola pořád stejné nesmysly. Mimochodem čímpak se živíte vy? Zaměstnáváte nějaké ty proletáře, nebo jste jeden z nich?
10. 08. 2013 | 11:23

Kelt napsal(a):

Lop,
argumenovat Yožinovi z bažin,jak já ho vidím je naprostá ztráta času.
On není diskutér,on je dle mého názoru mírně retardovaný placený propagandista,jehož úkolem je rozbíjení věcných diskusí.
On na tyto stránky vstoupil tvrzením,že všechny problémy dejme tomu EU jsou zapřičiněny rozhazováním peněz proletariátu z helikoptér.
Jeho vylhaná tvrzení lze jen obtížně vyvracet-viz moje předchozí věta.
10. 08. 2013 | 11:33

kočka šklíba napsal(a):

Dennisovy příspěvky jsou jediným přínosem Peheho textu. Pehe jako vždy radí tak, jako kdyby mu na nějaké levici záleželo. Je to přesně naopak, předvolební agitka pro TOP09. A nejlépe se to může zvládnout rozdrobením levice, znechucením levicových voličů, manipulací a propagandou.

Stále se tu opakuje, že nemáme dělit na pravici a levici. No dobře, ale můžeme konstatovat, že člověk má volit podle svých zájmů. A pro 90 % občanů jistě není přijatelné, aby těch zbylých 10%, které zastupuje TOP a ODS a Pehe je jejich fanda, kradlo a současně dusilo těch 90% asociálními zákony, rozdáváním miliard kamarádíčkům a sobě a církvím případně těm tzv. "pražským elitám z kulturní fronty".

To je důležité a pokud se podle tohoto člověka bude levice dále štěpit, Kalouska a spol. tam budeme mít stále.
Mimochodem Bělobrádek slušný??????. Vtip dne.
10. 08. 2013 | 11:41

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

honza,
vládu neshodila alkoholická bolševická kraetura zeman, ale soudruh ištván. jediné, co nevíme je, kolik králíků za to dostal. ( socanská kodovaná řeč)
10. 08. 2013 | 11:45

Petr Jihlava napsal(a):

Bakalův nezvaný host:
Kandidát ČSSD na prezidenta Jiří Dienstbier byl ve volbách úspěšný.Volby nevyhrál,ale získal přes 800-tisíc voličských hlasů.To bylo více než dokázala získat celá ČSSD v krajských volbách na podzim 2012. Zemanovci uvnitř ČSSD(Benešová,Škromach)kandidáta své strany JD oslabili,když v prvním kole veřejně deklarovali,že budou raději volit kandidáta SPOZ M.Zemana. Jiří Pehe a řada dalších komentátorů mimo jiné dobře uvádí,že Miloš Zeman a jeho příznivci je největší brzdou pro moderní levici v ČSSD.
10. 08. 2013 | 11:52

Yosif K napsal(a):

Lop napsal(a):
To Yosif K:
Jen velmi stručně. Stačí se podívat, jak vypadala naše země za vlády ČSSD a jak za vlád pravice. Za vlády pravice to šlo vždycky do krachu. Žádná vláda ČSSD neudělala takový dluh jak poslední pravicová vláda "rozpočtové odpovědnosti".
O žádné šťastné budoucnosti s ČSSD si iluzi nedělám, ale dosavadní zkušenosti jsou jasné.
10. 08. 2013 | 11:16
Jen velmi stručně
Klaus vládl za transformační krize, začal dělat dluhy.
Zeman vládl za konjunktury, dělal dluhy.
Gross a Paroubek vládli za konjuntkury dělali dluhy ještě větší než Zeman.
Topol vládl za konjunktury dělal dluhy.
Nečas a Kalousek vládli za krize a dělali dluhy ale menší než by dělali socani.

Kdy se do p...e mají ty dluhy splácet?

Řečeno po zemanovsku, i naprostý idiot (POKUD NA TO NEPŘIJDE SÁM, U FALEŠNÝCH PŘÁTEL PROLETOŠŮ však TOTO LZE TĚŽKO ČEKAT) si může otevřít Johna Maynarda Keynese a zjistit že DLUHY SE MAJÍ SPLÁCET ZA KoNJUNKTURY.

Jinými slovy dluhy se měly splácet za Zemana, za Grosse za Paroubka a za Topola.

Splácely se? Nesplácely se. Dluhy rostly.

Jak říkají socalisti, státní dluhy se splácet nemusí (ergo kladívko mohou růst domnekomnečna, všechno dobře dopadne, soudruzi proletáři....)

Avanti o Popolo!

PS proč jsou řecko a španělsko po 23 letech vlád socalistů a po prudkém nárůstu proletářských mezd v takových sr...čkách? Opravdu se státní dluhy nemusí splácet? A dopadne to dobře když se státní dluhy nesplácejí? Proč švýcarsko a švédsko své zadlužení zmenšuje?
10. 08. 2013 | 11:54

Al Jouda napsal(a):

To Petr Jihlava :
Všechno se vyvíjí a mladé politické hnutí zvláště ! Záleží hodně na tom, jací lidé se připojí k tomuto hnutí a jakými metodami budou uskutečňovat proklamované cíle, které jsou dobré ! Pokud se budou v hnutí uplatňovat demokratické metody rozhodování, tak se o fašizmu nedá mluvit.
10. 08. 2013 | 11:58

dennis napsal(a):

Zlá Matičko,
nebudete daleko od pravdy, kdyz reknete, ze ty kraliky Zeman nevytahoval z kloubuku, ale z fondu na prezidentskou kampan. Uz tehdy konspirace vedela, jak prezidentske volby dopadnou a kde je treba Nagyovou skripnout.

Mel byste nam prozradit vic ze zakulisi zalobcu, kteri se prave tak snadno nechaji koupit pravici pri stihani levicoveho politika a priste zas levici pri pronasledovani radove urednice v premierove kancelari.
10. 08. 2013 | 11:58

Yosif K napsal(a):

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):
honza,
vládu neshodila alkoholická bolševická kraetura zeman, ale soudruh ištván. jediné, co nevíme je, kolik králíků za to dostal. ( socanská kodovaná řeč)
10. 08. 2013 | 11:45
"Králičina" přijde na řadu možná později. Zatím Ištván dostal mazáckou pochvalu před nastoupenou jednotkou od vrchního alkoholika a instrukce co je a co není trestné trafikaření.

Takže nyní dobře ví že vyšetřovat trafikaření mezi obchodními partnery z KOPRETINY p. Mynářem a p. Oulehlou by nebyl dobrý tah pro jeho další karieru.
10. 08. 2013 | 11:58

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

mě by jenom zajímalo, co si soudrh pehe představuje pod pojmem "moderní levice". ale typnul bych si, že je to synonymum proevropská. čili taková levice, která podporuje globální postdemokratickou vládu nevolených elit, čili korporátní fašismus, jak o něm snil vaclav havel. vybudovat spojené sovětské socialistické státy evropské, ve kterých bude zakázán kapitalismus, liberální obchod a národní volby budou mít jen formální charakter. moc národních parlamentů bude omezena. bude se vše řídit a plánovat z centra jako v sssr. na vše se zavedou kvoty. v každem managementu každe firmy bude muset být 50% žen, 20% homosexuálů , 10% muslimů , 5% cikánů, 5% afrických imigrantů a 5% odborářů. lide jako je neokomunista pehe se budou sjíždět do bildebergu, kde budou stejně jako soudruzi v sssr debatovat jak dohnat a předehnat USA. evropa bude chudnout, platit drahou zelenou energii a schopní lidé začnou z evropy utíkat.
10. 08. 2013 | 12:00

pehe bez honoráře? napsal(a):

ČSD nikdy jiný odér než Oportunismu (nejvýš tak ještě Opposumu) nepoužívala.
Vzpomínám si, jak přišli v září 38 za Bechyněm a ten na ně ječel ať dou pryč, ať mu nevrtaj do břicha, že nikam válčit nepude.

Pokud byste chtěli volit sociálního demokrata, dejte si kartářkou vyložit kdy, v čem a za kolik vás zradí.
Při jaké příležitosti vám Pan Vajíčko zas řekne své "To bysme museli být blbí".
Jediná liberální strana nalevo od deklu latríny je KSČM.

Yosife
To s tim kanálem ste už jednou řikal, ne?
Pokud stát nenechá lidi masově upadnout do bídy, budou možná ty děti, o kterých mluvíte mít nějaké hygienické návyky, dochodí základní školu a nebudou od dvanácti pašovat cigarety.
Na čemž vám houby sejde, já vím.
10. 08. 2013 | 12:07

skura napsal(a):

Jiří Pehe:

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem od vás četl, že nevolit je mnohem horší než volit se skřípěním zubů. Už to neplatí?

Na vašem místě bych si počkal až na skutečnou programovou zradu ČSSD a nedělal definitivní závěry z důvodu osobní animozity.

Jestli se ČSSD bude chovat devótně prozemanovsky i po vítězných volbách, ať si to od voličů zaslouženě schytá, ale nedat jí šanci jen proto, že nemůžete prezidentovi přijít na jméno mi řipadá velmi unáhlené.

Zkuste po vychladnutí emocí znovu zvážit své rozhodnutí.

S pozdravem

Marek Sekula
10. 08. 2013 | 12:08

Rosťa napsal(a):

Nejvíc radí socanům ti, kteří je nemohou vystát a nikdy by je nevolili. A hlavně jim doporučují posadit co nejvýše mladého Dienstbiera, blízkého to přítele knížepána. Rady k nezaplacení.
Pan Pehe by se měl zaměřit na pomoc servisní organizaci pro kmotry, pracující pod krycím názvem ODS. Tam je totální rozklad. Pokud socani nepřipustí do hry Dienstbiera, Špidlu a s otazníkem Sobotku, nemusí se o budoucnost starat, pokud samozřejmě navymyslí podobný nesmysl jako Nečas se svou matrací, co ho dřela jako kůň.
10. 08. 2013 | 12:11

Yosif K napsal(a):

Mimochodem, trafikaření je odporné ale stíhání poslanců za trag´fikařerní je směšné.

Poslanec je odpovbdný jen svému svědomí, má zákonné právo hlasovat jak chce i proti vlastní straně, i proti tomu co včera tvrdil.

Pokud se poslanec přikloní na stranu která začíná vzhrávat nelze mu to vyčítat. Fiala a Oulehla prostě usoudili že silnější pes m.dá všchny a že je zbytečné jít proti silnějšímu psovi, že by to suma sumárum stejně nic neřešilo. Stíhat je za to? Ne....

Proletoši se zase musí po pár letech přčesvědčit o falešnosti slibů že socalistická vláda zajistí zŕohozem pučených openěz věčnou prosperitu.

A dále rozhoz peněz, ale komu? Upřimní socalisti MOŽNÁ chtějí rozházet peníze mezi proletoše, SPOZisti plánují rozházet peníze mezi majitele sponzorských firem - Třineckých žeklezáren, Agrotrade a Sigmy.

Já si myslím že pokud Ratha pustí pro nedostatek důkazů (CSSD na tom tvrdě maká, noévý hejtam necvhal vypracovat spoustu posudků pro soud že Rath kraj vůbec nepoškodil....) že si jej možná proletoši zvolí za předsedu CSSD. Je lepší řečník než pišišvoři Sobotka a Hašek. A proletoši chtějí věřit, že že vůdce sebere všedm jiným a přeprzdělí zrovna pro ně a Rath je schopnej todle všm proletošům slíbit a oni mu budou věřit.
10. 08. 2013 | 12:16

zk napsal(a):

ČSSD může být jen taková, jací jsou její voliči. Pokud je typickému českému příznivci levice bližší styl Zemanův než styl Dienstbierův či Sobotkův, těžko se s tím dá něco dělat, určitě ne v řádu let. Potíž je i v tom, že právě ten typ lidí, kteří na Západě volí levici, má u nás vůči levici těžké předsudky, takže ČSSD zřejmě ani nemá pragmatický důvod se tomuto elektorátu nabízet. Rozhodně ne jakožto svému voličskému jádru.

V každém případě bych varoval před tím, aby modernizace ČSSD byla chápána jako její přiblížení se k tomu, jak dnes vypadá západní levice. Co ta může nabídnout? Je možné chápat ji jako ideovou inspiraci? Dnes z ní už nezbylo nic jiného než multikulturalismus, hysterická politická korektnost a obhajoba práv nejrůznějších menšin (proti tomu poslednímu nic nemám, ale "dějinotvorná" levice se musí opřít především o to, co lidi spojuje, musí přijít s nějakým univerzálním sdělením).

Občan:
Zdá se mi, že pojmu "liberální levice" rozumíte jako proudu napravo od socdem mainstreamu. Je tomu opravdu tak? Jediný, kdo byl v poslední době schopný přijít s jakous takous reformou systému exekucí byl Dienstbier, naopak jednoho exekutorského šíbra nyní zaměstnává Zeman jako hradního šaška. Sobotkovské křídlo má vazby na přední levicové teoretiky (kolem ProAltu nebo Ilony Švihlíkové, ty snad nepovažujete za zakuklené pravičáky). Ostatně přímo k liberální levici se explicitně hlásí třeba i Václav Bělohradský, řekl bych, že to není tak jednoduché, jak se domníváte.
10. 08. 2013 | 12:18

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Pane Pehe,
1) Arpád Schwarzwald Vám to napsal dostatečně polopaticky. Já k tomu jen dodám, že "liberální levice" je totéž jako "demokratická teokracie". Tedy nemysl, kočkopes a oblbování voličů.

2) "Liberální levice" nemá absolutně co nabídnout ani mladým, ani starým. Je to jen utahaná vykonavatelka mocenských struktur, jež si nepřejí být viděny a jež jí za funkci bederní roušky poskytují pocit, že snad něco může ovlivnit.

KONEC CITATU.

ad 1) jasný pryč s liberalismem. Stát určí kolik lidí má kdo zaměstnávat, kolik mají dostávat měsíčně a to by musel čert na praseti jezdit aby se nepodařilo vyřešit nezaměstnanost. Všichni budou zaměstnaní jako za totáče, všichni budou štastni, akorát se musí postavit železná opona aby se k nám nenahrnulo moc chudáků z kapitalistických zemí.
ad 2) přesněji řečeno, liberalismus opravdu nemůže nabídnout plnou zaměstnanost. Tu může nabídnout solvinákům jen opravdu silně neliberální, silně přerozdělovací a silně represivní režim.

Avanti o Popolo, alla riscosa!
Bandiera rosa!
10. 08. 2013 | 12:25

Richard napsal(a):

nezbývá tedy než čekat na nového krále, který bude jednotit směrem ke středu....

tak jako jsme přečkali kralování V. Klause, nezbývá než přečkat kralování M. Zemana s doufáním, že ho přežijeme ve zdraví ....

dobrý text pane autore, máte nadhled
10. 08. 2013 | 12:39

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...pane Dennisi, .... Vy umíte vskutku napsat zábavný skeč,....to v 9.38,....ODS "šlape vodu z posledních sil",.....ale v příštích volbách už se jí to nepodaří udržet se nad vodou,....dobře jí tak. Pan Václav Klaus ji rovněž odepsal,....ostatně, kdyby jí chtěl pomoci, tak díky své amnestii by ji dal poslední ránu z milosti, takže je dobře, že se do ODS už "netanguje".

Ten paradox,...LIDEM, má asi dvěstě členů a byla ve vládě,....tak ta už dopěla svou labutí píseň. A jsou na řadě další vládní "bývalky",...dobře jim tak.

Ovšem, svého oře kovají už Zemanovci,....a vyorají v příštích volbách hlubokou a významnou brázdu,...prezidenta Zemana volilo přes dva miliony voličů,.....moc jich neodpadne,....možná i přibudou,....a ještě se vyloupnou dvětři nové strany,.....a bude vymalováno.

Tak chystejte ODS temně modrý věnec na povolební funus.
Tužka.
10. 08. 2013 | 12:46

Kelt napsal(a):

Jen na okraj,
vyznavač ideologie Alfreda Rosenberga popraveného na základě rozsudku v Norimberském procesu-HOVEN,zde tituluje presidenta republiky ALKOHOLICKOU BOLŠEVICKOU KREATUROU a notuje si s Yosifem K.
Neonacistické býlí začíná pučet a jak to začalo v Německu po roce 1933 tak první na ráně jsou představitelé levicových stran,které je nejlépe poslat do plynu.
Také cílem fašistů první republiky koncem třicátých let minulého století se stal především president Beneš a levicoví intelektuálové v čele s K.Čapkem.
Neonacisté jejichž základnou v BRD je SDL pod vedením B.Posselta mají své příznivce také v ČR.
Jejich guru by poslal presidenta Beneše do Haagu.
Je bezpochyb na čase,aby tomu justice věnovala pozornost dříve,než bude pozdě. Čas ještě je.
10. 08. 2013 | 12:51

Ferenc Flaška napsal(a):

ČSSD doposud byla účastna pouze v samých pravolevých koalicích. Zjednodušeně lze říct, že politika ČR po listopadovém puči byla doposud vždy buďto výlučně pravicová anebo pravolevá (včetně oposmluvní vlády M. Zemana). S těmi výsledky, které dnes máme na ekonomickém a politickém talíři. Po listopadu v ČR nebylo levicové vlády. ČSSD se z tohoto pohledu profilovala víceméně jako pravostředá strana (plnící pravolevé a nikoliv levicové koaliční programy)

Snad již nastal čas na LEVICOVOU vládu. Doufám, že ČSSD s KSČM ustojí agresivní tlak pravicových médií a získají nadpoloviční anebo ústavní většinu a budou nuceny vytvořit vládní koalici.
10. 08. 2013 | 12:56

Lop napsal(a):

Bez přispění Zemana by se ta trojkolka takto nezesypala. Zároveň je Sobotka ve vedení strany a rozhodně svým rozhodnutím podpořit Rusnoka svou pozici neoslabil. Levicový volič by měl tuto situaci vítat.
Pokd někdo tvrdí, že je levicový liberál a zvolí stranu mimo levé spektrum, tak to v současné situaci nedává smysl, protože to znemožňuje jakékoli levicové straně prosadit svůj program.
10. 08. 2013 | 13:08

modrý edvard napsal(a):

Bylo nebylo. Byla v Česku liberální strana, evropští demokrati. Zamáznul ji ministr financí, nějakej Sobotka, když jí odmítnul vyplatit volební příspěvky. Od té doby už v Česku liberálové nejsou.
PS: Už jsem to napsal jednou, ale někam to zmizelo. Pokud se to vrátí z mimoprostoru, holt to bude 2x.
10. 08. 2013 | 13:08

au napsal(a):

Jojo, tak dlouho inteligentní čeští novináři píší o sporech v ČSSD, až se...
...začne ODS rozpadat.
10. 08. 2013 | 13:20

Petr z Tábora napsal(a):

Pane autore, stačilo napsat "nemám rád Zemana".Jenže to by vypadalo bez omáčky jaksi málo politologicky.
O ČSSD ani KSČM bych obavy neměl, oni si poradí. O existenci jde ODS a TOP09. Bohužel krátká předvolební kampaň je nevýhodná pro nové politické tváře na pravici i levici. Takže od předčasných voleb nic kladného neočekávám. Jen se vymění vládnoucí party.
10. 08. 2013 | 13:21

ari napsal(a):

Tohle je o Pehem:
"K Miloši Zemanovi nelze být nekritický. Nelze mu ale upřít, že oproti svým konkurentům v české maloměšťácké politice hraje i v relativně pozdním věku úplně jinou ligu. Spojená fronta české mediální (zdůrazňuju slovo mediální) intelektuality mu tyto přednosti nepřizná, neboť mu nemůže zapomenout, že se právě jí navzdory stal prezidentem. Tak velké ponížení, ztráta pocitu důležitosti a tedy i nechtěný otřes pracně budovaného sebevědomí se samozřejmě neodpouštějí." - See more at: http://www.blisty.cz/art/69622.html#sthash.I94df7B7.dpuf
10. 08. 2013 | 13:29

veverka napsal(a):

To je opravdu dojemný,jakou má Pehe kterej sám volil Karla a TOP 09 starost o ČSSD.

Pehe starej se o svýho Kárla s Kalouskem a levici nech levicovým voličům.
10. 08. 2013 | 13:31

Yosif K napsal(a):

Ferenc Flaška napsal(a):
Snad již nastal čas na LEVICOVOU vládu. Doufám, že ČSSD s KSČM ustojí agresivní tlak pravicových médií a získají nadpoloviční anebo ústavní většinu a budou nuceny vytvořit vládní koalici.
10. 08. 2013 | 12:56
Koalici socanu a komančů měli 4 roky ve Francii. Výsledkem byl hospodářský chaos, totální rozklad pracovní morálky, vlna divokých stávek, atentáty na ředitele státních fabrik ketří se snažili (většinou marně) udržet pracovní morálku, rozpad komunistické strany, přeběhnutí většiny činitelů zkrachovalé FKS do socalistické strany, odstěhování velké části kapitálu do švýcarska, střelba po lidech pašujících peníze z Francie ven na hranicích, následná nákladná re-privatizace znárodněných bank a petrochemických podniků socialistickou vládou bez komunistů a tvalý pokles hospodářského vlivu Francie.

řečeno jemně Zemanisticky, "jenom totální idiot si může přát takový chaos". Snad jediný klad na levičáckém chaosu ve Francii bylo to že se totálně rozložila a zdiskreditovala komunistická strana od který byl až do ted pokoj.

Ve Fracvii nyní vládne levicová většina v dolní i horní komoře, přijímají se "levicová opatření" a HOSPODÁŘSTVÍ JDE DO KOPRU. Toto jest předobraz vlády levice v česku.
10. 08. 2013 | 13:40

dennis napsal(a):

Paním Kočce a Tužce,
dekuji za prizen i za jeji projev. At uz se tvarime, ze nas politika, jak ji muzeme sledovat, nakrkla, a nebo uprimne hledame smysl ceskych modernich dejin v pribehu zhave soucasnosti, nakonec jedine cas ukaze, kdo je kdo. Pan Cisty skoncil na smetisti politickych dejin, a prece by nebylo moudre tvrdit, ze je to jeho definitivni konec ve verejne politice. Tak jako ani predcasne volby parlament jeste neodkyval.

Prave tak bych nerekl, ze Klaus hodil ODS pres palubu. Jasne rekl jenom to, ze ted by tam "nelez'". Take rekl, ze vylucovani clenu z ODS se mu nelibi. Uvedu jednu konspirativni domnenku. Jestlize lobisticka Hrdlicka ukecala dva poslance, aby nepotirali Rusnokovu vladu, pak to mozna bylo Klausovo prani. On si mohl myslet, ze predcasnym volbam se da predejit schvalenim Rusnokovy vlady. Bez predcasnych voleb se velka cast nejruznejsich skraloupu muze z ODS splachnout nebo zasunout do zapomneni, zaroven se da kopat do vsech levicove se tvaricich politickych stran za to, jak hrozne vladne ta docasne levicova, a dale bez casove tisne pripravovat predvolebni kampan, a taky trosku pospinit Kalouska za pronasledovani Nemcove jako nove predsedkyne vlady. Predcasne volby v rijnu celou ODS nevynesou. Proc tedy kopat do Rusnoka?

Resume Klausova postoje je: Dokud budou vedeni ODS ovladat tak kratkozraci, jesitni a uzkoprsi politici, kteri nepochopili, ze ti dva "cestni" poslanci za ODS chteli pro ODS "to nejlepsi", co si ODS mohla prat (termin normalnich voleb), pak se s nimi neni ochoten spolcit.

Od okamziku, kdy byl zvolen Zeman prezidentem, figuruje na politicke scene osamocen jediny veliky Manipulator. Kdysi to byli Klaus a Zeman, v posledni dobe to byli Kalousek a Klaus. Dnes jsou Kalousek a Klaus velikymi kormidelniky, ale bez vesla. To se muze zmenit. (Jestlize statni zalobci posramoti vaznym zpusobem Kalouskovu pocestnost, nezbude z TOPky nic a Klausova hvezda mozna znovu vyjde.)
Kalousek navic pusobi dojmem, ze ma silene nahnano. Klaus nema duvod spechat. Do predcasnych voleb chybi 120 hlasu a mnoho nesplacenych pujcek. :-)
10. 08. 2013 | 13:46

Kelt napsal(a):

Yosif K.,
nesmírná škoda,že Klaus odmítl tak lukrativní nabídku anesteziologa Kuby k šéfování ODS.
O vítězi předčasných voleb by nemohlo být pochyb.
Klaus for premiér,do roka a do dne by ČR zažila nebývalý rozkvět,do dvou let jako v roce 1996 by Klaus vyhlásil ČR tygrem Evropy a do roka jako v roce 1997 by to vše šlo do KOPRU.
Takže Klaus to vyhodnotil správně a dal ODS košem,neb do prohraných bitev on nechodí.
Modlete se,aby ODS přeskočila 5%,ale vezměte raději na pomoc DUKU-jinak nevím,nevím.
10. 08. 2013 | 13:50

Fernc Flaška napsal(a):

Yosif K,

Jenom žádnou utopii. Opřeme se o fakta. Pravicové vlády nasekaly v ČR takové dluhy a zavedly vládu odpovědné korupční "mafie", kterou povýšily na systém. Pravicové vlády podvázaly ekonomiku, likvidují stát, zcizují a vzdalují občanům předplacené veřejné služby a končí zpravidla debaklem a provizorním vládním řešením.

Pravicové vlády v ČR se ukázaly v praxi jako mor a cholera pro ekonomiku i pro občana v jednom. Nástup neoliberální pravice ve světě znamená stejnou pohromu jako nástup asociálních neolibderálů stavějících na virtuální ekonomice v Česku. Takže zanechte prázdné utopie a věnujte se laskavě české realitě.
10. 08. 2013 | 13:51

Reveil napsal(a):

Tento stát je neuvěřitelně ve vleku osobních motivací zhrzených jedinců. Jak Schwarzenberg, tak Dienstbier nemohou zvládnou zklamání z prohry v prezidentské volbě a vycházejí z přesvědčení, že celá společnost je jaksi povinna jim při jejich revanší asistovat.
Obzvláště smutný je případ mladého Dienstbiera. Už nesoudnost, s níž vůbec kandidoval na takovou funkci, je zarážející. Dosazenec, přivedený do vysoké politiky za ručičku tatínkem. Nemá za sebou žádné výsledky, v příápadě dotazů z publika či konfrontace uhne, urazí se, apod., tento "dědičný dizident", který staví na jakémsi "plebejském dynastismu", si bere za rukojmí neagilního předsedu ČSSD. Velmi rychle se dají po prohrané prezidentuře vysledovat v Dienstbierových, Sobotkových (a taky v Peheho) výrocích vysledovat Kalouskovy prvky. A tak je dnes Dienstbier pro Kalouska v Lidovém domě tím, čím byl pro Gottwalda Fierlinger.
Nicméně, i přes konečný obrat k jednotnému racionálnímu postupu zůstává nad ČSSD otazník, protože kaz, který nyní zakrývá, se v jejím středu reálně objevil a chvíli se projevoval. Nevím tudíž, je-li správné riskovat svěření politické moci do blízkosti lidí jako je Dienstbier. Nedokážu si představit, co by s ní tento infantilní, nezralý egoista dělal, kdyby se jí zmocnil. Určitě by od ní měl naopak být držen co nejdál.
10. 08. 2013 | 13:58

Jáchym napsal(a):

Dennisi,
netušil jsem, že dokážete být tak sžíravě ironický a sarkastický.
Bohužel se obávám že část zdejších čtenářů bude zmatena.

Míchání Peheho karet má jediný cíl: Odstranit ze ČESKÉ STRANY SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ cokoli Sociálního, cokoli Demokratického a HLAVNĚ cokoli,s odpuštěním, (tfujtfujtfuj, snad mi čtenáři odpustí to sprosté slovo) ČESKÉHO.

Prosazování jakýchkoli zájmů momentálních obyvatel této země,( tzv. čecháčků) je nacionalistické.
To ví přece každý modrokrevný ZEMSKÝ vlastenec i bojovník pod jeho knížecí korouhví:

Tady by bylo tak krásně - KDYBYCHOM TADY NEBYLI MY, Češi.
(S ostatními národnostmi by nebyl takový problém!)Jó, to takový Pehe, ten to dneska rozštíp.
Já nedovedu pochopit,kdo mu občas píše ty inteligentnější blogy.
10. 08. 2013 | 14:01

Míla napsal(a):

Pane Pehe
ani se Vám nedivím s propagací osoby p.Diensbiera.Při neúspěšné účasti v prezidentských volbách otevřeně podpořil Karla,přesto že to byl kandidát TOPky.A podpora byla na úkor perfektního pošpinění levicového kandidáta.Jeho uražená ješitnost dominovala.Prostě pane Pehe je dobře,že Váš kůň byl v soc.dem.mírně přibržděn.
10. 08. 2013 | 14:02

Reveil napsal(a):

Na patologickou nenávist k Zemanovi, jak ji propaguje Schwarzenberg a vyžadují někteří "intelektuálové", slyší Dienstbier velmi rád, protože se Zemanem má své účty. On totiž považuje Zemana za zloděje, který mu "ukradl" jeho křeslo na Hradě, protože to mu, Dienstbierovi, právem patřilo. Ke Schwarzenbergovi zášť nepociťuje, protože to byl "přirozený" konkurent, stojící na pravici. Ale levicový nárok na křeslo měl přece on.
Pomstu vůči Zemanopvi sledoval už při trapné "žalobě" na Klause, zcela zbytečné, protože bylo jasné, že ji ÚS nemůže, vzhledem ke lhůtě, projednat. Ale DIenstbier řekl, že mu jde hlavně o "omezení kompetencí" pro dalšího prezidenta - ačkoliv ten již před zvolením prohlásil amnestii za feudální relikt, kterého se vzdává.
Nechápu, jak se mohla sociální demokracie několik měsíců dát vláčet motivy jednoho jediného zhrzeného jedince.
10. 08. 2013 | 14:12

Míla napsal(a):

Yozif
kdepak nezklamal,už jsme zase ve Francii.A dokonce střílejí po pašerácích přenášející miliardy za hranice.Ale klad to má,byť je ve Francii levicová vláda,tak levicoví komunisti si ani neškrtli.Jen jsem zvědav na volební výsledky zdejší,českých komunistů a pozor při pohledu na ty výsledky na oční zánět spojivek.Kdo by nám tady potom dělal odborné politické rozbory.To byl i ohrožen plánovaný kanál.
10. 08. 2013 | 14:12

fafnir napsal(a):

Ferenc Flaška
pravicové vlády musí každoročně platit jen za obsluhu dluhu,který nasekaly levicové vlády 80 miliard,a za OZE zejména fotovoltaiku,které odhlasovala levice a zabetonovala na 20 let dodatkem poslankyně ČSSD,dalších 40 miliard ročně.Celkem nás bude stát tato levicová ekologistická taškařice cca 1 bilion,tedy jeden roční rozpočet.Takže ,kdyby nebylo levoicového prožírání na dluh,nebyly by nutné škrty.
10. 08. 2013 | 14:15

Jáchym napsal(a):

Pan Pehe usilovně radí ČSSD a bojuje za ni jako lev.

Má jen tři skromná přání :
1) Aby nevyhrála volby
2) pokud by vyhrála volby, aby nesestavila vládu.

3) Když už by nedejpánbu sestavila vládu, ať je v koalici nějaký kalouskoidní klon.
Je vpodstatě jedno, jak se jeho strana bude momentálně jmenovat - zda lidovci, toptop či nějak nověji a čistěji.

(Důležité je, aby slyšel hlas svého pána - a aby tento hlas nemluvil tou odpornou češtinou.)
10. 08. 2013 | 14:21

Aleš napsal(a):

Rozdíl mezi pravicí a levicí:
Zatímco kradoucí a zkorumpovaný levicový politik hrubě porušuje svá ideová východiska, kradoucí a zkorumpovaný pravicový politik ta svá důsledně naplňuje.
Rozdíl mezi liberální a konzervativní levicí:
Zatímco liberální levice se snaží vytvářet zaměstnanecké příležitosti, konzervativní levice se snaží, aby zaměstnancům bylo nejlépe, akorát jí ubývají zaměstnanecké příležitosti.
Problém liberální levice:
Je jako pánbůh - spousta lidí na ni věří, nikdo ji nikdy neviděl.
10. 08. 2013 | 14:22

Gru napsal(a):

Jáchym
Možná jste si nevšiml drobného posunu v agendě pana Pehe: on nenápadně doporučuje voličům lidovce...
Není to tak nelogické. Neboť TOP není, jak o ní mnozí zcela lživě tvrdí, "béčkem ODS", nýbrž derivátem lidovců. Možná lehce skrytě, zato o to tvrději klerikální jádro (Kalousek a jeho maňásek) o tom svědčí.
Já za mnohem pravděpodobnější než "sloučení KSČ a ČSSD v SPOZ", jak propaguje Kalousek, vidím fúzi TOP a KDU.
10. 08. 2013 | 14:35

Ferenc Flaška napsal(a):

fafnir,

gro dluhů nasekaly (zastřeně v Konsolidační agentuře, tunelováním důchodových fondů etc) již pravicové vlády geniálního taťky Tunela. Tyto převzaly pravolevé vlády s účastí ČSSD po debaklu taťky s Jánosem a Rádhivem.

Jen se pravolevé vlády ujaly otěží, ekonomická bilance se zpeůhlednila - kamuflovaný dluh byl zveřejněn a byla v rámci možností nastartována ekonomika. Jen po Kubiceho konspiraci přavzaly otěže opět pravicové vlády a začaly zavádět své daňové experimenty začala jít ekonomika prudce ke dnu a dluh začal s malým zpožděním intenzivně narůstat.

OZE je především záležitostí vlády taťky Fischera, která včas nezareagovala (bůhví jaké úmysly je vedly k liknavosti).

Církevní tunel proválcovala odpovědně hospodařící vláda asociálních anti-korupčníků.
10. 08. 2013 | 14:46

Ferenc Flaška napsal(a):

Jenom drobnost. P. Pehe byla zaměstnancem hradu za kralování taťky Havla. Tam navázal čilé styky s K. Schwarzenbergem, který je tak jako p. Pahe účastníkem setkání Bilderbergských globalizátorů. P. Pehe učí na N.Y. University.

V určitém momentě své profesní kariéry v sobě objevil prvky levičáctví a spolu s vedením ČSSD se podílí na diskusních setkáních levicových alternativ na fóru s názvem Cesty.
10. 08. 2013 | 14:52

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Petr Jihlava.
Podivná argumentace na obhajobu JD.
Když již srovnáváte jeho výsledek, tak byste měl srovnávat s parlamentními volbami, kde je podobná účast, jako v prezidentských volbách, ale o hlasy mi stejně nešlo, navíc jsem JD sám volil, jako kandidáta socdem.
Vadila mi jeho argumentace, jeho chování. Takové to primitivní, já jsem jediný kandidát levice, volte mne, hloupé vyhrazování proti Zemanovi a podobně.
10. 08. 2013 | 14:53

Eddard Stark napsal(a):

Samozřejmně , že budu volit ČSSD a nějaké bláboly nějakého bezvyznamného tzv zvanila do politky mě neovlivní
10. 08. 2013 | 14:58

Eddard Stark napsal(a):

fafnir napsal(a):
Ferenc Flaška
pravicové vlády musí každoročně platit jen za obsluhu dluhu,který nasekaly levicové vlády 80 miliard,a za OZE zejména fotovoltaiku,které odhlasovala levice a zabetonovala na 20 let dodatkem poslankyně ČSSD,dalších 40 miliard ročně.Celkem nás bude stát tato levicová ekologistická taškařice cca 1 bilion,tedy jeden roční rozpočet.Takže ,kdyby nebylo levoicového prožírání na dluh,nebyly by nutné škrty
--------------
Ty pravicovej ZMRDE za ty tvé lži se ty od huby práší Ty zmrde i levicoví vlády platily dluhy z Klausovy ery.
10. 08. 2013 | 15:08

Gru napsal(a):

Petr Jihalav

Váhám, proč spolu s autorem označujete Dienstbiera za "moderního". Možná narážíte na to, že v moderní době je nápadně vyšší výskyt nezralých jedinců mezi mladými adolescenty?
Dienstbier je neúspěšný (poslední úspěch byl zisk senátorskéího křesla), a kroě toho se ani o moc nesnaží. Když vystupuje veřejně, vyzývá k dotazům, ovšem když je dostane, tak se vytáčí, vymlouvá, nepamatuji si, že by něco konkrétního odpověděl (u Jílkové, apod.). Vystupuje jako primadona - je poznat, že se u rodičů prosazoval tak, že se urážel, trucoval, apod. U čtyřicetiletého jedince je to divná vlastnost.
10. 08. 2013 | 15:10

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Gru

já mám z Dienstbiera po tom, co předvedl za posledního půl roku, bohužel stejný dojem, a nesdílím optimismus těch, kteří jej považují za spasitele sociální demokracie.
10. 08. 2013 | 15:18

Petr Jihlava napsal(a):

Pro Bakalův nezvaný host.
Je mi líto,že vás Jiří Dienstbier jeho argumentaci a chováním nějak zklamal. JD jsem považoval v době přímé volby prezidenta za jediného autentického kandidáta levice. Jako levicový nestranický volič jsem zvažoval i volbu mezi JD a Táňou Fischerovou.Můj hlas nakonec dostal JD. Moji důvěru JD jako představitel moderní stranické levice má stále stejnou.To stejné platí o TF. Vzešlá z prostředí sociálního hnutí a občanských iniciativ.
10. 08. 2013 | 15:25

Jáchym napsal(a):

Gru 14:35 :
Bodejť že jsem si všiml !

Jen jsem se asi nedostatečně obšírně vyjádřil.
Pehe plní podle mého názoru dlouhodobý cíl:

Poškodit kteroukoli stranu, uskupení či politickou sílu, která by bránila faktickému zrušení českého státu (a nesmířila se se zachováním jeho kompetencí jen v rozsahu spolku baráčníků, resp. někdejší protektorátní vlády.)

Původní Klausova modroptáčnická strana se snažila o rychlé vytvoření národní oligarchie pomocí "zhasni ukradni co můžeš".
Klaus se nažil vyrobit "vlastenecký kapitalismus", k čemu nejprve potřeboval vyrobit kapitalisty.

Ty získal legalizací programového rozkradení.
Problém je v tom, že kdo je dobrý zloděj, nemusí být dobrý ekonom, podnikatel, kapitalista - a dokonce o to ani nemá většinou zájem.

A pokud o to nemá zájem, nemá zájem ani o to, nechat uloupené prostředky zde: Lup rychle prodá za babku do zahraničních rukou, a zahraniční kapitál podnik zlikviduje - nestojí o konkurenci.

Čímž se nevytvořila příliš široká vrstva loajálních národních, chcete-li státumilovných kapitalistů a vlastníků.
V tom spočíval Klausův omyl: Snažil se vytvořit panství zlodějů, ale ČESKÝCH zlodějů.

Toť problém PŮVODNÍCH Klausových modroptáků, "národní" pravice.
Vznikli, ale je jich málo - a vznikli ze značné části nečistým způsobem.
************************************************************
Pehe nebojuje proti Klausovi ani z morálních důvodů, ani z levicových pozic.
Vadí mu Klausova snaha o zachování zbytků (omezeně)suverénního národního státu.
Což od počátku zcela odporuje záměrům, které má jak Pehe, tak loutkovodiči lidovců, tak vedení TOP O9.

Fandění lidovcům ? Jde o přesun voličské základny od socdemáků k lidovcům - a zároveň o posílení přirozeného spojence Schwarzenberga a Kalouska.
10. 08. 2013 | 15:26

kočka šklíba napsal(a):

Jáchyme ano, myslím, že jste vystihl dost přesně :).
10. 08. 2013 | 15:37

Gru napsal(a):

Jáchym

Samozřejmě, plně souhlasím.
Na p. Pehe je význačné, že mu nevadí nacionalismus jako takový, ale vadí mu nacionalismus český (reprezentovaný symbolickou figurou "Herr Péénesch").
Výmluvný je rozpor mezi demokratickou útlocitností, s níž hledá skryté, leč zásadní vady na Zemanovi a všem co řekne i neřekne na jedné - a drsnou rétorikou Schwarzenberga. Nikde jsem nezaznamenal, že by se p. Pehe pozastavil nad tím, že člověk, který kandidoval na prezidenta republiky, označí jednoho prezidenta za následovníka Hitlera a Gottwalda (všimněme si rovnítka, které neonacisté mezi tyto dva humanisty tak rádi umísťují) a druhého - Herr Peenesche - by rovnou doporučil do Haagu.
10. 08. 2013 | 15:48

Jáchym napsal(a):

Ještě k Diensbierovi:

Nemám na něj hotový názor.
Domnívám se - ale mohu se mýlit - že je špatný politik.
Což v dnešní zdejší politické žumpě není v žádném případě jen odsouzení.

Problém je, že pokud se rozhodnu vstoupit do tuzemské politiky, musím si předem zodpovědět otázku, nakolik jsem schopen a ochoten plavat v kejdě - a nakolik jsem schopen a ochoten v ní občas podržet někomu jinému hlavu.

Sám nejsem schopen ani ochoten, takže do politiky nelezu, ale někdo to dělat musí, takže se snažím, často marně :-( , nesoudit příliš přísně.

Domnívám se ale, že Diensbier má perspektivu se vypracovat - pokud dostane příležitost a nezkaňhá ji - a pokud nezapškne.

Zatím bych ho na saka nepúšťal. Připadá mi manipulovatelný, což byl nejspíš důvod, proč byl připuštěn coby kandidát na prezidenta.

Vážný problém je jeho podpora Schwarzenberga v druhém kole.
Obávám se, zda zde mohou mít něco pravdy šprochy Pepy Řepy.
Nebo je naivní - což by bylo ještě horší.
Nebo byl vychytralý a já na něj nemám, což by bylo fajn.

V tomhle má jistě jasno pan Pehe, ale ten nám nic neřekne, anžtož nejsme spřátelení netuzemští politologové, politomanipulátoři ani spindoktoři.
10. 08. 2013 | 16:44

Petr Jihlava napsal(a):

Kritické myšlení a věcné argumenty je základ pro kvalitní práci každého politologa.Politolog Jiří Pehe tyto parametry ve svých textech a komentářích správně naplňuje.Pokud se texty blogu JP některým diskutujícím čtenářům nelíbí,měli by raději číst něco pro ně více stravitelného.
10. 08. 2013 | 16:58

Gru napsal(a):

Jáchym
Já mám zase na Dienstbiera názor víceméně hotový - už jen proto, že v současné situaci není na přešlapování zrovna čas...
Myslím si, že v zásadcě jde o intelektuální nedostatečnost. Trpí tímtéž, čím Němcová - on VĚŘÍ, že by vybrán jakožto uznání svých kvalit!!
Malý nadhled, respektive zúžřený perimetr projevoval už tím, jak v kandidátských debatách vystupovbal jako horlicý našprtaný žáček, který ještě honem musí uplatnit před panem učitelem naučený odstaveček, ašččkoliv ho už nikdo neposlouichá. Že jeho momentální spolustraníci /předpokládám, že Dienstbier brzy změní základnu) ho vcelku dobře zhodnotili, což se prejevilo více než vlažnou podporou jeho kandidatury.
Prominentní synáčkové jsou zlovětsní především pro společnost, protože to, že je jejich tatínkové nesvědomité dosadí na klíčové místo v politice, nejen zastaví jejich osobní vývoj, ale bohužel ohrožuje i celou společnost (srv. Benda...)
10. 08. 2013 | 17:00

Gru napsal(a):

Petr Jihlava

"Jiří Pehe tyto parametry ve svých textech a komentářích správně naplňuje"

Nikdo přece nepochybuje o snaze, s jakou pan Pehe plní zadání.
10. 08. 2013 | 17:02

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Petr Jihlava.
Jste bohužel podobně trapný jako JD, hlavně že věci onálepkujete a vysvětlíte nám to.
Pro mne, jako příznivce levicových myšlenek, je politik, který musí stále zdůrazňovat, že je levicový politik, minimálně podezřelý. Nechci volit politika, který o sobě prohlašuje, že je levicový, musí se chovat tak, abych to sám poznal. JD to asi musí říkat, protože jinak by na to málokdo přišel a mohl by si myslet něco jiného. U JD bylo ubohé ještě to, že prohlašoval, že je jediný levicový kandidát a přitom asi většina lidí vůbec váhala nad tím, zda jej lze označit za levičáka. Viděl jsem několik TV debat, měl JD jako kandidáta SD v úmyslu volit, ale hodně jsem trpěl a styděl se za něj.
10. 08. 2013 | 17:08

Jáchym napsal(a):

Petr Jihlava napsal(a):
Kritické myšlení a věcné argumenty je základ pro kvalitní práci každého politologa.Politolog Jiří Pehe tyto parametry ve svých textech a komentářích správně naplňuje.Pokud se texty blogu JP některým diskutujícím čtenářům nelíbí,měli by raději číst něco pro ně více stravitelného.
10. 08. 2013 | 16:58
****************************************
Někteří čtenáři tak činí a čtou i jiné autory.

Nicméně je zapotřebí číst politické texty nejen jako zdroj předžvýkaných směrodatných informací, ale - jako v tomto případě - jako avízo toho, co si která strana přeje, abychom si my - coby její potenciální stádo - mysleli.

V tom,, že jsou některé texty a politická scéna v tuzemsku obtížně stravitelné s Vámi bohužel souhlasím. Často toužím po kachním žaludku.
10. 08. 2013 | 17:12

Arpád Schwarzvald napsal(a):

To, že JD prý jako levicový politik v prezidentské volbě podpořil kandidáta NWO a neoliberální antisociální pravice proti expředsedovi ČSSD jej v mých očích jako levicového politika naprosto znevěrohodňuje.

Otázkou je, jestli věděl, že tím ubírá část hlasů MZ a jestli si dovedl představit (i pro ČSSD a její politiku) důsledky volby KS na hrad. Ať již to byl záměr anebo hloupost nevědoucího politického novice, jako politik se znevěrohodnil a u části levicových voličů (i u mne) definitivně odepsal.
10. 08. 2013 | 17:17

Dumpling napsal(a):

Už toho bylo dost"

JD neuspěl jako kandidát na prezidenta.
JD neuspěl se svou "ústavní stížností" na Klause.
JD neuspěl v kandidatuře do předsednictva partaje.
JD neuspěl ve snaze vydat ČSSD do Kalouskova područí.

Za necelý rok dost blamáže.
10. 08. 2013 | 17:23

Jáchym napsal(a):

Arpáde,
vadí mi slovo "definitivně".
On jeho otec taky docela pěkně naběhl na vidle - a nebyl to nejspíš ani darebák, ani naiva.
Ale pravda, já se jako "amatérský politolog" ve svých vlastních očích také odepsal, protože jsem kdysi věřil, pánbu mi odpusť, Váslavu Havlovi.
Takže Vás chápu, i když nesouhlasím.:-)
10. 08. 2013 | 17:32

skura napsal(a):

dennis:

Dnes hrajete mnohem vyšší politologickou ligu než Jiří Pehe. Panu Pehemu mlží zrak nenávist k Zemanovi, jinak ale většinou taky nestřílí příliš vedle..
10. 08. 2013 | 17:33

slavwin napsal(a):

Hledání levice, pravice v postbolševických troskách je zbytečná práce. Kmotři přebráno z nějakých sicilských tradic. To, že některým se podaří enormně zbohatnout věděli jsme všichni i my, kteří jsme v socialismu neviděli žádnou budoucnost. Problém je že všichni začínali z nuly, potřebovali nějaký kapitál pro rozjetí byznysu. Napadá mne třeba skupování pozemků na kterých něco mělo být jako zástavba nebo dálnice. Pak se asi rozdělili, třeba jihočeský Dlouhy vyrábí prodává pivo, pražský Hrdlička obchoduje s ropu a ropnými výrobky - tento typ už politiky tolik nepotřebuje, pak zůstávají ti co stále potřebují mít dohled komu se přidělí státní zakázka, tady je politik nezbytný. Mám dojem že něco takového naznačoval tady Pitr nebo Pitra. Ti co musí něco prodat široké veřejnosti si vykoledovali práci možná dobře honorovanou, ale i riziko že všechno ztratí, pro ně už naplňování nenasytných chřtánů jsou zbytečné náklady s těma se smiřme ať se jejich představitel jmenuje Zeman nebo Babiš. Hledání spravedlnosti přes Dienstbiera je hledání toho prvního článku, kdy kradli všichni.
10. 08. 2013 | 17:35

Jáchym napsal(a):

"JD neuspěl ve snaze vydat ČSSD do Kalouskova područí.
Za necelý rok dost blamáže."
10. 08. 2013 | 17:23
*******************************************
Tu poslední blamáž mu rád odpustím :-)
Jen doufám, že stejně "neuspěje" i Sobotka pod starostlivými pehecími radami.
10. 08. 2013 | 17:36

Tazatel napsal(a):

Jáchym,

p. Pehe radil Havlovi a dle mého mínění nyní radí skrytě svému příteli Schwarzenbergovi. Pehecí analýzy politiky ČSSD mi připadají jako hraběcí rady člověka, který chce objektu svých rad poskytnout dobrodiní polibku politické smrti. Kterého politika mi to jenom připomíná?
10. 08. 2013 | 17:44

Dumpling napsal(a):

Jáchym
"On jeho otec taky docela pěkně naběhl na vidle"

Tedy, v případě kariéry Dienstbiera staršího sice vidle figurovaly, ale on se dlouhou dobu vyskytoval na straně držadla. Pamatuji si ho velmi dobře z jeho období rozhlasových reportáží z USA. Těžký bolševický sekyrář. Pak se omylem přidal ke špatné frakci, která nakonec prohrála Ale pořád to byla komunistická frakce.
Havlovi, tomu jsem po krátkých rozpacích chvíli věřil, přesně do doby 2 dny před "svobodnými" volbami 1990, kdy porušil volební zákon denunciací Bartoníčka (o kterém věděl dávno, že je agent StB, ale zveřejnil to až v chráněné době). Tím okamžikem taky skončil v této zemi sen o "demokracii" - od té chvíle tomu nikdo jen trochu pozorný nemohl věřit.
10. 08. 2013 | 17:49

JD jako právník napsal(a):

prý nevěděl, že má dvojí - české a americké - občanství. Je to vůbec možné?
10. 08. 2013 | 18:05

arbitr napsal(a):

Pane Pehe, Vaše sterosti o blaho levice bych chtěl mít a nestarat se, jak příští měsíc zaplatím nájem a inkaso.
Je příliš mnoho právníků, ti méně schopní se vedrali do pozic soudců, tam jim nic nehrozí a za ignorantský rozsudek je nic nepostihne, nanejvýš to poopraví nadřízená instance. A pak jsou právníci, kteří se nehodí vůbec k ničemu a tak nalezou do politických funkcí, protože jako právníci umějí hrabat, tak jim to jde i v politice. Už chápu, proč komouši poslali tyto experty na stavbu mostu inteligence a kopat kanály. Schválně si spočítejte, kolik zákonů těchto expertů bylo krátce po schválení znovu měněno a upravováno a jaké škody to občas napáchalo. A mají imunitu a za renoncy je nelze zavřít.
10. 08. 2013 | 18:06

Desiderius napsal(a):

Texty politologa Jiřího Pehe vystihují podstatu věci, jsou zpracovány velmi profesionálně a lze s nimi v drtivé většina případů souhlasit. Fakt, že je v mnoha případech autor vystaven sprostým a dehonestujícím komentářům, je v českých postbolševických poměrech zcela normální a je třeba s tímto úkazem počítat. Konečně naše politická scéna je obrazem této neblahé společenské situace.
10. 08. 2013 | 18:07

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

soudruh dienstbier nepochopil, že voličům levice nevadí korupce, ale to, že musí pracovat a nemohou žít na dluh. takže když začal kritizovat podivne financování zemanovo kampaně, tak tvrdě u levicových voličů narazil.
10. 08. 2013 | 18:35

Reveil napsal(a):

Hovene

jak je to s tím Waldemarem? Jste příbuzní?
10. 08. 2013 | 18:46

Taťulda napsal(a):

pan matička s hovenem,

voličům levice vadí ne to že by museli pracovat ale spíš že se možnosti pracovat, zejména pak pracovat za důstojný plat, který jim umožní žít a ne živořit, rychle vypařuje. A ruka v ruce s tím jde snižování poptávky na trhu, bankroty firem a živnostníků... To ale vy (jak s oblibou říkáte) "socky" (modré) nechápete.
10. 08. 2013 | 19:27

vinca napsal(a):

Příští volby vyhraje ČSSD, většinu nesloží, bude opět v opozici) vládní koalici bude dělat TOP09 s malými stranami včetně Lidovců...VV vypadnou, Lidem, ani nebude kandidovat. vinca
10. 08. 2013 | 20:00

honza napsal(a):

Vinco, v příštích volbách budou mít bolševici kolem 20% a to je číslo, se kterým bude nutné počítat. To je vizitka vládnutí demokratických stran od roku 89.
10. 08. 2013 | 20:06

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

tatulda,
voliči levice bohužel nechápou, že soukromník jim může dát jenom takovej plat, aby sám přežil a podnikání se mu vyplatilo. nicmeně v podstatě se na ty lidi nezlobím, oni se prostě nechali zblbnout podvodníkama typu soudruha špidli -zdoje jsou, jistota a prosperita, důstojný život pro všechny...jenom jaksi si oranžoví soudruzi nikdy nelámali hlavu s tím, kdo to zaplatí. neska máte relativně vysoké platy kolem 25 tisíc hrubýho pouze ve státní správě. tam si to ti odboráři vydupou, stát se jenom více zadkluží, ale to je samozřejmě netrápí. podnikatel se ale nemuže dovolit bezhlavě zadlužovat, protože on to bude, na rozdíl od politiků, splácet. takže když se podíváte na volná místa na úřadu práce, tak naprostá většina má nabízený plat 15 tisíc a méně. takže začínáme opravdu připomínat řecko, zástupy státních zaměstnaců, kteří se v práci nepřetrhnou za relativně slušný plat a zástupy těžce pracujích lidí za pár šupů, kteří ten státní sektor nemužou uživit i kdyby na hubu padali.
10. 08. 2013 | 20:15

Taťulda napsal(a):

Jto zoufalá situace. Zaměstnavatelé jsou na tom již tak špatně, že neodvádějí daně a jsou jim vypláceny daňové vratky z daní odvedených povinně zaměstnanci (soukromými i státními (učiteli, lékaři, policisty, hasiči..). Zaměstnanci budou za chvíli jedinou sociální skupinou, která odvádí v ČR daně. Globální podnikatelé mají daňové úlevy a prázdniny a provádějí účetní zázraky, velcí podnikatelé přenášejí sídla do daňových rájů, malí podnikatelé jsou dotováni vratkama, zaměstnanci přicházejí o práci a ten zbytek má nahradit daňové výpadky na provoz státu a všech jeho systémů.

Př. Nadnárodní obchodní řetězce nutí dodavatele dodávat "za hubičku" a ještě jim kolikrát platit za možnost dodávat do jejich sítě. Jejich zisk je tak nepatrný, že nutí své zaměstnance (managementu se to netýká) pracovat taky za hubičku. Jaképak asi odvádějí v ČR daně?
10. 08. 2013 | 20:30

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

tatulda,
podnikatelé daně platí. dan z příjmu zaměstnanců v soukromem sektoru také platí ten podnikatel, to jsou jeho náklady. vy si to akorát neumíte dát v hlavě dopořádku. co se týká odpouštění daní, tak akorát vím, že sláveček sobotka odpustil paroubkovo kamarádovi 12 milionů. no, ale to není nic pro soudruha ištvána, ten loví pouze odeesáky. státní zaměstnanci na daních vrátí státu část toho, co jim stát poslal na účet. nedává to smysl. já bych státním zaměstancum daně odpustil a o tu dan bych jim krátil hrubou mzdu. ušetřilo by se za nesmyslné pževody peněz. no, především, bych polovinu státních zaměstnaců propustil, pokud nechcem zbankrotovat. ekonomiku vytváří a táhne soukromý sektor. evropský socialismus na dluh skončí jako sssr. brzo.
10. 08. 2013 | 20:51

Taťulda napsal(a):

Matička s hovenem,

nevíte kolik z daní odpustil odpovědný rozpočtář Kalousek svému podpředsedovi Schwarzenbergovi?

Řekl bych, že státní zástupci neloví pouze v ODS. Když lapali Rátha ODS vrněla blahem. Jak hrozilo obvinění Parkanové, bratr Kalousek se málem po... a Lessy musel z MV, když lovili Nagyovou, která dřela jak kůň málem se po... vedení ODS v čele s Nečasem a charismatickou šedou myší Němcovou. A některým ministrům začalo cvakat pozadí, že by přeštíplo vodovodní potrubí.
10. 08. 2013 | 21:07

rosclays napsal(a):

"Neonacisté jejichž základnou v BRD je SDL pod vedením B.Posselta..."

Tak tohle je opravdu perla (Kelt).
10. 08. 2013 | 21:19

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

tatulda,
rath byl chycen při činu. v případě tří poslanců ods si soudruh ištvan vytáhl absurdní a vykonstrované obvinění ze sveho socbolševickeho zadku, které zrušil nejvyšší soud. pokud je politická trafika korupce, proč nesedí ve vazbě bruselský trafikant soudruh špidla? čsa trafikant podrždeštník tvrdík? bruselský trafikant estebak táta falbr? milicionář štěch?
10. 08. 2013 | 21:30

Taťulda napsal(a):

hoven s matičkou,

jestliže Rath byl chycen při činu, tak proč byl ve vazbě déle než 14 měsíců?

Ištván má určitě telefonní odposlechy toho spolku. Nejvyšší soud skonstatoval, že na půdě parlamentu je možné páchat beztrestně trestné činyx, které jsou za zdmi parlamentu trestné.

Soudruh Špidla ani soudruh Tvrdík, nebo Štěch pokud vím neprováděli VÝMĚNNÉ OBCHODY - něco za svůj mandát, alespoň jim nikdo nic takového neprokázal. Takže zachovejte klid.
10. 08. 2013 | 21:36

Jáchym napsal(a):

Přátelé,
pokud se stane, že někdo z diskutérů vysoce převýší úroveň autora samotného blogu (jako se to nesporně tentokrát podařili dennisovi),
je tu vždycky Hoven, aby srovnal skóre v neprospěch diskutujících.
Vedle Hovena i Resl vypadá jako titán ducha.

Nebijte ho, bude flustrovanej.
Užijte si všichni zaslouženého pocitu intelektuální převahy - a hlavně s ním proboha nediskutujte!
Už jsem zde mnohokrát říkal, že diskutovat s hovenem je jako bušit hrablem na sníh do kravince:
Zacáká vás to, ale neuspokojí.
10. 08. 2013 | 21:36

zle matičko zle, hoven už je opět zde napsal(a):

tatulda,
bruselský trafikant soudruh špidla uvolnil premierské křeslo zloději grossovi za velice solidní koryto v bruselu, které z něho udělalo nejbohatšího duchodce v česku. docela slušnej výměnnej obchod, ne? já tomu říkám, že soudruh špidla po té, co přivedl čssd na 10% podporu veřejnosti, byl superarbitrován pro chytrost do brusele. tam, bez znalosti cizího jazyka, se zabýval směrnicema na křivost mrkve. nic jiného mu nesvěřili. no, němcum a francouzum v EK nevadilo, že špidla nemluví, byli rádi, že do ničeho nekecá. pul milionu měsíčně za autismus, to je sakra dobrá trafika. v EU je to možné. pak se nedivte, že jde ke dnu.
10. 08. 2013 | 22:07

kormoran napsal(a):

Nejvetsi psina je , jak se soudruzi tepou mezi sebou.

Boris vzkutku zatnul do levicoveho pobryndaneho stolu srp . Kladivem doklepava nytky.
10. 08. 2013 | 22:07

kormoran napsal(a):

Zle maticko , 22.07 .))))))

Vsak Spidla nemusi umet cizi jazyky , ma dobre placene sekretare . Jinak si vystaci s 'Yes' , 'No' a 'I'm Hungry' a kouzelne dokaze sve pocity vyjadrit mimikou.))

Tam jsou umelci!)))

Dalsim postupem techto virtuozu bude trafika ve 'svetovlade' - jen co bude zrizena. - Uhliri! Mas zaplacene dane?))))
10. 08. 2013 | 22:26

Taťulda napsal(a):

p. matičkou s hovenem bohorodičkou,

Zdá se, že chybička se vloudila: Wiki/ "Po Špidlově demisi prezident České republiky Václav Klaus 2. července 2004 pověřil Grosse sestavením nové vlády a 26. července ho jmenoval premiérem jakožto nejmladším (34 let) v historii země..." Takže Taťka Klaus prováděl výměnné obchody s premiérskou seslí?
10. 08. 2013 | 22:36

Dotaz napsal(a):

p. matička s p. hovenem,

dotaz: nevybírá si Brusel vždy z několika kandidátů na eurokomisaře? Že by ČSSD zkorumpovala bruselskou komisi?
10. 08. 2013 | 22:47

pavel v napsal(a):

Pane Pehe,

píšete cosi o otřesné vládě pravice. Chtěl byste radši "vynikající" vládu levice, jakou mělo Řecko a Španělsko? Chtěl byste jejich 3x vyšší nezaměstnanost, než má Česko? Chtěl byste jejich 50% nezaměstnanost mládeže?

Víte vůbec, že socialisty obdivované Švédsko má ve skutečnosti pravicovou vládu?
10. 08. 2013 | 23:24

To jsou věci! napsal(a):

pavel v,

co to tady melete o Řecku a Španělsku? Nikdo ČR nepřiblížil tomuto scénáři více než odborník Kalousek a pravicové vlády odpovědných antikorupčních neumětelů.

Proč všechny pravicové vlády v ČR končí totálním fiaskem?
10. 08. 2013 | 23:31

Antroid napsal(a):

Po pravdě řečeno je možné, že jde o plané obavy z totální zemanizace socanů. MZ si zdevastoval svou tělesnou a duševní schránku tak, že vůbec není vyloučena abdikace ze zdravotních důvodů či podobný konec jeho politického angažmá. Znám lidi s "lehkou cukrovkou", a ti zdaleka nemají podobně závažné potíže, jako on. V jeho případě jednoznačně jde o kombinaci závažných onemocnění (nejen diabetes), s jeho disciplinou blížící se nule je - obávám se - další vývoj poměrně jednoznačný a rychlý.
10. 08. 2013 | 23:46

evix napsal(a):

http://vtipy.netroof.eu/item/8142/postovni-znamka-2/
http://vtipy.netroof.eu/item/11894/kalouskova-dan-ze-vzduchu-zaplav-tunelovani-uzdraveni-postizenych-ze-3-na-2stupen/
11. 08. 2013 | 00:08

Chechtal napsal(a):

Antroid,

Miloši Zemanovi přeji pevné zdraví - alespoň 10 let. Prezidentskou kariéru začal velice slibně tím, že bravurně a velice zkušeně smetl obecně nenáviděnou vládu diletantů je reálná naděje, že v propadlišti dějin zmizí i podstatná část poslanecké galerky. Kéž mu to dlouho vydrží. Sympatický začátek.
11. 08. 2013 | 00:09

queribus napsal(a):

ad Android: stejně jako Vy důvodně pochybuji o tom, že M.Z. ve funkci dokončí plné presidentské období. Ne, že by nechtěl, ale zdravotní stav mu to prostě nedovolí.
ad "to jsou věci": Kalouska by celá levice (a všichni chudí) měla velebit: v tak dobrém stavu, jak zanechává státní finance on (přes ekonomickou stagnaci) by to žádný z levičáckých populistů nedokázal: vývoj úrokového zatížení státního dluhu a zastavení série arbitrážních proher je jednoznačným úspěchem jím vedeného MF. V případě budoucí levicové vlády budou moci Špidla se Sobotkou a Zaorálkem opět ujišťovat "obyčejného člověka", že "zdroje tady jsou". No ale třeba k tomu nedojde..
11. 08. 2013 | 00:18

Chechtal napsal(a):

queribus,

ano máte pravdu. Po Kalouskovi zde máme církevní tunel a zušlechtění informačních databází na MPSV. Jsem zvědav kolik dalších kostlivců ještě vyplave navrch. Kalousek je znám tím, že vždy a všude v politice kde se vyskytl zanechal po sobě pečlivě a odpovědně vymeteno.
11. 08. 2013 | 05:39

Maximus napsal(a):

Čumím na politickou přímku a globus a netušíce,
kde je ta zmíněná liberální levice?
Totiž zatím jsem si myslel, že za slůvkem liberál,
je vždycky tunel, tendr, zakázka jak trám či grál!
Ba ba i socani někteří přemísťovaly občas leccos,
ale v porovnání s pravými liberály to bylo jen směšné pesos.
Takže si nechám svoji představu že vždy liberál,
je pojem jen pro pravouna co ukradne ti třeba i na housle futrál!
Spíše si myslím, že Pehe chce všechno umazat nejvíce,
aby se zamazala v očích voličů i ta levice.
To bude jejich taktika nyní u voleb,
aby jim uasedli voliči i na tento lep!

Ať žije Bilderberg!
11. 08. 2013 | 06:56

reppop napsal(a):

Pane Pehe,

přestože obvykle s Vašimi názory docela souhlasím, tohle jste silně převalil. Jako protiváhu Vašemu zdejšímu tvrzení nabízím článek J. Patočky v DR, který vidí realitu zcela jinak, viz: http://www.denikreferendum.cz/clanek/16156-predcasne-volby-jsou-vitezstvim-cssd-vyhral-sobotka-zeman-prohral

Osobně se domnívám, že skutečnost je někde uprostřed: v ČSSD nezvítězili ani Sobotkovci, ale ani ne Zemanovci (=Haškovci). Je to čistá remiza. ZATÍM.

Proto je PODSTATNÉ: právě při nadcházejících volbách se ukáže, které křídlo v ČSSD zvítězí. Logika toho je velmi jednoduchá: předsedou ČSSD je Sobotka, tj. vyhraje-li nyní ČSSD pod Sobotkovým vedením výrazně, Sobotkovce to samozřejmě velmi posílí i uvnitř strany. Nevyhraje-li dostatečně, naopak je to smete.

Čili, Vaše tvrzení, že liberálně-levicový volič nemá nyní vlastně volbu, je totální nesmysl. Naopak, jedinou strategicky smysluplnou jeho volbou je podpoření ČSSD dokud je Sobotka v jeho čele.

Jednoduše také proto, že vyhraje-li ČSSD se Sobotkou ve volbách dostatečně výrazně, posílí to jeho křídlo ve straně natolik, že si bude moci do vlády vzít i liberálně-levicové představitele Dienstbiera, Špidlu, Zaorálka. A žádný Zeman tomu nezabrání. Nezvítězí-li dostatečně, teprve pak se naplní Vaše tvrzení, že ČSSD je Zemanovo.

Tudíž znova opakuji co z toho logicky vychází: liberálně-levicový volič nyní nemá z hlediska strategie jinou volbu, než ČSSD. Vy ale tvrdíte přesný opak. Proto s Vámi dnes zásadně nesouhlasím.

Bohužel Váš článek je pitomě návodný a je typickým sebenaplňujícím se NEGATIVNÍM proroctvím. Takže pro dnešek jednoznačně palec dolů!
11. 08. 2013 | 10:14

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Kalouska musí všichni milovat
Státní dluh během několika let téměř zdvojnásobil
uvrhl zemi do dlouhé hluboké recese, sousední státy mají růst
z ekonomického premianta v regionu udělal toho beznadějně posledního
lidem zvýšil DPH na základní potřeby z 5 % na 15 %, základní sazbu zvedl na 21 %
zavedl poplatky ve zdravotnictví a další
Kalousek není schopen ani zajistit čerpání dotací z Bruselu a ze 700 miliard na roky 2007 – 2013 propadnou ne desítky ale spíše stovka a více miliard
a další a další
11. 08. 2013 | 10:29

reppop napsal(a):

Ještě naváži na svůj vstup výše:

Nejen, že liberálně-levicový volič nemá jinou strategicky-smysluplnou volbu než ČSSD, ale totéž platí o autenticky liberálně-PRAVICOVÉM voliči.
Liberálně-pravicová strana, která by současně měla šaci se dostat do parlamentu, u nás nyní neexistuje.
TOP09, která si na ni hraje, jí není ani náhodou. Žádná skutečně LIBERÁLNÍ strana by neprotlačovala - navíc často v rozporu s ústavou - fundamentální zákony ke spravování státu proti vůli 80-90% občanů.

Jak ODS, tak TOP09 jsou strany skrytě totalitní, které pouze používají demokratickou rétoriku k propagandě, ale jejich chování je TOTALITNÍ, sloužící pouze zájmu jejich VRCHNOSTI, nikoliv občanům země. Tj. jak Kalousek, tak Schwarzenberg jsou stejní totalitáři jako normalizační komunisti před rokem 1989. Mohli by si směle podat ruku s Husákem a Jakešem (a podobají se jim přesně v tom pořadí, jak jsem jejich jména uvedl).
11. 08. 2013 | 10:48

Jáchym napsal(a):

Reppop:
Jste dobrý a nezáludný člověk a proto jste podle mého názoru schopen nevnímet mnohaletý tah na branku pana Pehe.
Já jej se zájmem čtu a snažím se odlišovat jeho zcela nepochybně správné úvahy, kterými si z taktických důvodů zajišťuje posluchače a sympatizanty, od článků návodných.

Neocenitelnou službu mu zde poskytovali někteří vřešťani z pravicového tábora, kteří jej obviňovali z neokomunismu.
Nelze posuzovat jeho články jednotlivě.

Tento článek jej odhaluje poměrně přesně.
Jde mu o co největší rozval v táboře socdemáků.

Rozděl a panuj !
Socdemáci ano - ale maximálně oslabení, krotcí a pod nenápadným loutkovodičstvím strany kalouskovského typu - ať už se bude jmenovat Topácci, Lidovci nebo jinak.

Peheho království není z tohoto (tuzemského)světa.
Slyšeli jsme kázání na hoře Bilderbergské. :-(
11. 08. 2013 | 11:10

dennis napsal(a):

Pane Skuro,
dekuju za lichotku. Doplnil bych svuj soukromy nazor. Pan Pehe je profesional. On tou politikou zije, studuje kde co. Jiste pro nej pracuje cely tym a on sam je v kontaktu s mnoha zasvecenymi lidmi. Jiste toho vi o soucasne situaci v Cesku i ve svete mnohem, mnohem vic, nez obcas napise ve svych uvahach. Moc jeho veci jsem necetl, ale cetl jsem asi tri ci ctyri romany, ktere o znalostech a kontaktech pana Pehe leccos napovi. Jsem jeho fanousek a uznavam jeho vedomosti a tusim, ze soucasti stylu jeho prace je zpusob, jakym si z techto diskusi nechava delat reserse. (Jenom hlupak by cetl vsechno a jenom hlupak by vsechno, co se v diskusich objevi, ignoroval.) Nikdy bych praci pana Pehe nechtel zesmesnit. Pravda je, ze nekdy se mi zda, ze leckdy dusledne vyuziva autorske licence nepsat o tom, o cem psat nechce.
11. 08. 2013 | 11:19

Jáchym napsal(a):

Reppop - ale i ostatní:

11.8.2013
Zásadní ideový střet v sociální demokracii?

V souvislosti s hlasováním o „úřednické“ Rusnokově vládě probíhal velký boj uvnitř naší nejsilnější levicové strany o to, jak se má zachovat. Většina médií radila ČSSD, aby odmítla „diktát Hradu“, zachovala si „nezávislost na Hradu“, někteří autoři dokonce psali o „novém únoru 1948“, pokud sociální demokraté podpoří „Zemanem vnucenou“ Rusnokovu vládu. Autoři okolo Deníku Referendum, politologové Jiří Pehe či Lukáš Jelínek a další hovoří o „zemanizaci ČSSD“, protože sociální demokraté se nakonec rozhodli podpořit vládu pana Rusnoka. A že prý je to cesta zpátky a odklon od cesty k moderní levici.
(pokračování: http://blisty.cz/art/69637.html
11. 08. 2013 | 11:24

Jáchym napsal(a):

dennisi,
přesvědčil jste mne, že by bylo dobré půjčit si některou z Peheho beletristických knih.
Už dlouho se k tomu odhodlávám, ale člověk nestíhá všechno, co by měl.
11. 08. 2013 | 11:30

Sláma napsal(a):

Pehe mě rozesmálo, když napsalo toto:"Lidovci budou pro některé tyto voliče možná východiskem z nouze, ale to by museli ubrat ze své účelové antikomunistické hysterie a prvoplánového nadšení pro církevní restituce. A coby strana s letitou tradicí a zakotvením ve srozumitelných hodnotách by se museli jasně nabídnout jako středová protiváha k autoritářským a neústavním tendencím zemanovské levice i k dosavadním asociálním praktikám pravice."
Každý přece ví, Pehe, že Kalousek prožil většinu svého politického života v řadách lidovců. Dále že "had na 3" (=LUX) byl jedním z otců zakladatelů klientských systémů u nás, který dovedně vydíral své koaliční partnery, aby měl více, než kolik by mu příslušelo podle výsledků voleb.
11. 08. 2013 | 11:41

dennis napsal(a):

Jo pane Jáchyme, cetl jsem to s chuti. Prvni polovina dvacateho stoleti ve stredni a vychodni Evrope byla epochou bourlivych dejin a osobnich pribehu v pestre smesici etnik. D
11. 08. 2013 | 11:54

franky napsal(a):

Co znamená pojem „liberální levice?“ Existují-li jiné, než liberální levice, pak na které příčce pomyslného žebříčku „levicovosti“ se nachází liberální levice? Představuje tedy liberální levice jinou formu demokracie, než ostatní levice? Existuje pak levicová či pravicová demokracie?Jakou demokracii má na mysli například pan Kalousek, když hovoří o jejím ohrožení? Je snad ohrožena Kalouskova demokracie? Není dnes bez politického domova ve skutečnosti jak levice tak pravice? Nesnaží se být levice co nejvíce vpravo a tedy co nejblíže k prostřenému stolu, jako ze stejných důvodů pravice co nejblíže vlevo od prostřeného stolu? Jejich vzájemná zaujatost jeden vůči druhému je příčinou malé obezřetnosti vůči zezadu se blížímu Babišovi a Okamurovi, kteří jsou sice rovněž bez politického domova, ale jsou pro voliče alespoň příslibem změny rétoriky a změnou režie divadelního představení. Je-li demokracie souborem ideologií a tedy různých idejí bylo by dobré, kdyby každý kdo se chce zúčastnit soutěže o přízeň voličů jednoznačně definoval soubor idejí, které zastává. To, že o sobě říkám, že jsem „levičák“ či „pravičák“ ještě nic neříká o tom jaký soubor idejí jsem ochoten prosazovat.
11. 08. 2013 | 12:56

reppop napsal(a):

Jáchym napsal(a):
Tento článek jej (Pehe) odhaluje poměrně přesně.
Jde mu o co největší rozval v táboře socdemáků.
xxxxxxxxxx

Bohužel Vám musím dát za pravdu. Tenhle Peheho článek mne přesvědčil, že Váš pohled na něj je v jádru správný a já se zřejmě mýlil. Usvědčuje ho i to koketování s lidovci. To co předvádí lidovci, např. jistý pan Heller (i na aktuálně.cz) nemá s liberalismem taktéž nic společného.
Najednou Pehe vypadá jen jako "Kalousek s lidskou tváří". A z toho vskutku mrazí.

Závěr: buď musím odmítnout tato Peheho nábožná kázání a nebo musím rezignovat na zdravý rozum. Jako spíše ateista samozřejmě volím to první.
11. 08. 2013 | 13:10

Jáchym napsal(a):

Franky:
"Je-li demokracie souborem ideologií a tedy různých idejí bylo by dobré, kdyby každý kdo se chce zúčastnit soutěže o přízeň voličů jednoznačně definoval soubor idejí, které zastává. To, že o sobě říkám, že jsem „levičák“ či „pravičák“ ještě nic neříká o tom jaký soubor idejí jsem ochoten prosazovat."
11. 08. 2013 | 12:56
********************************************
No, mně by zajímalo mimo jiné i to, jakými PROSTŘEDKY chce ten či onen ony soubory idejí prosazovat.
*******************************
A víte, co by mě zajímá úplně nejvíc ?
Jak si ta či ona politická síla představuje osud lidí, kteří by chtěli prosazovat ideje úplně jiné.

Já bych volil i s ohledem na předpokládané ovlivnění kvality života TÉ části národa (v našem českém prostředí tradičně VĚTŠINĚ !), kteří mnou volenou stranu momentálně nvolit nebudou.
Tady se už dá vycházet z jakés takés zkušenosti.

Proč tak složitě ?
Protože jsou mezi námi i tací, kteří mají před sebou víc než čtyři roky života - do příštích voleb.
11. 08. 2013 | 13:14

reppop napsal(a):

To Jáchym (11. 08. 2013 | 11:24):

Rusnok (i jeho loutkovodič Zeman) a jeho kluci z vlády jsou taktéž pro mne krajně nedůvěryhodá stvořeníčka. Avšak mám-li volit mezi pehehovským klerikálně-proknížecím štěpením současné ČSSD (tj. ČSSD se Sobotkou v čele) a sobotkovským politickým pragmatismem, jehož cílem je udržet ČSSD pohromadě jako účinnou sílu, není důvod váhat. Za kulisou pehehovských frází o demokracii nápadně vykukuje orwellovský svět.
11. 08. 2013 | 13:26

Bavor napsal(a):

dennis napsal(a)10. 08. 2013 | 09:38:
Ano, pane Pehe, jsme svedky Unora jednadvacateho stoleti. A pozadavek, aby platil zakon o nabytem majetku pro lidi ve vlivnych funkcich je primy utok na liberalni pojeti svobody a na vydobytky sametove revoluce.KONEC CITÁTU.
Byl li únor o tom, aby "lidi ve vlivnych funkcich" museli prokazovat, že POCTIVĚ nabyli svůj majetek, pak už aby nastal. A je li podmínkou pro "liberální pojetí svobody" to, že "lidi ve vlivnych funkcich" nemusejí prokazovat, že svůj majetek nabyli POCTIVĚ, pak takovéto pojetí "svobody" odmítám. To je potom spíše svoboda rozkrádání a je potřeba takovou "svobodu" trestat.
11. 08. 2013 | 13:51

modrý edvard napsal(a):

dotaz. Nikoliv. Fleky eurokomisařů jsou v podstatě rozdělovány podle členských států. Za každý stát jeden komisař. (nelze omezit, kvůli nacionalistickým vášním - jak to, že my eurokomisaře nemáme, když ho mají Maďaři?)
11. 08. 2013 | 14:04

Bavor napsal(a):

reppop napsal(a)11. 08. 2013 | 10:48:
Jak ODS, tak TOP09 jsou strany skrytě totalitní, které pouze používají demokratickou rétoriku k propagandě, ale jejich chování je TOTALITNÍ, sloužící pouze zájmu jejich VRCHNOSTI, nikoliv občanům země. Tj. jak Kalousek, tak Schwarzenberg jsou stejní totalitáři jako normalizační komunisti před rokem 1989. Mohli by si směle podat ruku s Husákem a Jakešem (a podobají se jim přesně v tom pořadí, jak jsem jejich jména uvedl). KONEC CITÁTU.
Jak můžete srovnávat Kalouska a Schwarzenberga s Husákem a Jakešem? Těm prvním dvěma jde evidentně o majetky. Husák s Jakešem byli možná dogmatici, ale nikdy jim o majetek nešlo. Šlo jim vždy o ideu. Zatím, co Kalousek s Schwarzenbergem "přihrávají" největším hromadám kapitálu, Husák s Jakešem bránili těmto hromadám kapitálu v okrádání lidí. Dělali to možná tak, že ti, které bránili jim nevěřili, ale dnes už každé malé dítě ví, že Husák s Jakešem měli pravdu. Ta Kalouskova "svoboda a demokracie" je svobodou mocných tohoto světa využívat a zneužívat "plebs" pro vlastní prospěch. Pokud TOTO nedokážete rozeznat, pak vám pomoz pánbůh.
11. 08. 2013 | 14:18

reoppop napsal(a):

To Bavor

Možná je ten příměr v detailu nepřesný, ale v jádru pravdivý. KSČ v době normalizace kolaborovala proti obyvatelstvu, stejně jako dnešní pravice. Vrchnost těchto kolaborantů sice byla odlišná, princip však totožný. Někdo nepotřebuje k ukojení svého ega majetky, stačí mu moc. Jsem přesvědčen, že kdyby tehdy existovaly nezávislé průzkumy veřejného mínění, tak by se to co tu nyní tvrdím projevilo ve velmi podobném procentu podpory obavatelstvem. I moje rodina zažila ponižování od normalizátorů dostatek. Nyní v tom pokračuje pravice. Nemám důvod nasazovat si růžové brýle ani při pohledu na současnost, ani na minulost.
11. 08. 2013 | 14:38

Jáchym napsal(a):

Bavor: 14:18
"Dělali to možná tak, že ti, které bránili jim nevěřili, ale dnes už každé malé dítě ví, že Husák s Jakešem měli pravdu."
*******************************************************
Ještě jsem nečetl práci JAKÉHOKOLI politika jakéhokoli politického směru, kde bych občas nenarazil na pravdu, na myšlenku, s níž by se nedalo souhlasit.
Husák, Havel, Stalin, Mao, Tatcherová,Áda,Masaryk,Jakeš,Obama,Kalousek,Dubček Schwarzenberg, Machiavelli,...kdokoli.
A stejně tak jsem u těch samých autorů nenašel nikoho, u koho bych hned či s odstupem času nenacházel koniny či myšlenky zcestné.
Nebo účelové a vědomě nepravdivé.

Politik - jakýkoli - občas lže.
Lež a polopravda je jedním ze základních "výrobních nástrojů" politiky.
**************
Jde jednak o poměr oněch PRAVD ke lžím, omylům a demagogickým manipulacím - a pak ještě o to kdy,v jaké souvislosti a s jakým úmyslem ony PRAVDY vyřkneme, JSME -LI POLITIKEM.

To je zásadní rozdíl mezi pozicí "intelektuála" a politika.
Pokud je mícháme, dopadneme jako Havel a jeho příznivci.(Dejte na mně - já jsem taky jeho BÝVALÝ příznivec).
***********************************
Takže - ano,leckteré (ne každé !) malé dítě má jasno, že ti dva pánové, o kterých píšete,měli pravdu.

My trochu odrostlejší to tak jasné nemáme.

Se studem sice přiznáváme, že OBČAS měli k pravdě blíž, než jsme si původně mysleli, nicméně neslušně často prokazatelně kecali a mýlili se.
11. 08. 2013 | 15:14

reppop napsal(a):

Bavor napsal(a):
Ta Kalouskova "svoboda a demokracie" je svobodou mocných tohoto světa využívat a zneužívat "plebs" pro vlastní prospěch.
xxxxxxxxx

Naprostý souhlas.
Kdyby G. Orwell znal Kalouska, patrně by ho inspiroval k dalšímu heslu v jeho románu "1984":

"nadvláda oligarchie je demokracie"

(vedle "svoboda je otroctví", "válka je mír" a "nevědomost je síla").

Je pozoruhodné, že i Pehe v tomto svém blogu s tímto orwellovským světem splynul.
11. 08. 2013 | 15:23

Joe Ratata napsal(a):

Bavor
Nedávno jsem si po dlouhé době poslechl legendární projev Milouše Jakeše a kupodivu už jsem se zasmál jen při těch boilerech.Bohužel,po necelém čtvrtstoletí se ukázalo,že ten komický nejvyšší komanč měl skoro ve všem pravdu.
Komunisti dojeli na ztrátu důvěry,protože se stali stranou prospěchářů a nikdo už jim nevěřil,přestože vlastně měli pravdu.
Pokud mají voliči uvěřit ČSSD,tak se musí začít chovat skutečně levicově a ne liberálně levicově.
11. 08. 2013 | 15:32

MMN napsal(a):

Liberální levice domov má. Těžko říci, kam zařadit Zelené, ale Piráti dle mého do pojmu „liberální levice“ zcela zapadají.
Co jí však chybí, jsou peníze a podpora médií. Teď je na Piráty tak trochu mediální embargo (přitom relevantní témata – například šmírovací aféry – tu jsou; jenže místo toho, aby do diskuse přizvali někoho z Pirátů, spíš přizvou mluvčího KDU-ČSL).
11. 08. 2013 | 15:42

reppop napsal(a):

To Joe Ratata

Normalizační komunisti sice nekradli v té míře jako dnešní pravice, avšak rozkastovali společnost velmi podobně. Dnes "má pravdu" ten kdo má prachy, tehdy "měl pravdu" ten kdo byl v prosovětské KSČ.

V obou případech nezávisle na pravdě reálné.

Právě toto vždy vytváří nestabilitu společnosti (tj. hrubý pocit nespokojenosti většiny, která nemá chuť ze sebe nechat dělat hlupáky arogantní mocí) a dříve nebo později to krachne.

Před rokem 1989 ten nestabilní stav udržovala STB, dnes prachy. Demokracie (skutečná, nikoliv ta marketingově-kalouskovská) má sloužit k tomu aby nestabilita nevzrostla neúnosně.

Demokracie je spojena s liberalismem. Liberalismus však nemá nic společného s neoliberalismem jak se nám snaží namluvit naše pravice. Neoliberalismus (založený na "laissez-faire") je ve svém fundamentu jednoznačně proti liberalismu protože vede k obřím příjmovým nerovnostem. A tyto nerovnosti jsou s demokracií neslučitelné:

"Můžeme mít bohatství soustředěno v rukou malého procenta lidí nebo můžeme mít demokracii. Nemůžeme mít však obojí" (Luis Brandeis).

Tuto hlubokou pravdu by měl Kalousek psát povinně 500x denně a krasopisně. Pehe asi taky.
11. 08. 2013 | 15:56

Antroid napsal(a):

Chechtal

http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-ministrem-martinem-holcatem-o-zdravi-milose-zemana-p7e-/domaci.aspx?c=A130809_1962061_domaci_jav
11. 08. 2013 | 16:47

Vincent napsal(a):

je to opravdu tak, od té doby co Kárl podpořil pro příště Dienstbiera není tento politik (Diesntbier) hoden důvěry. liberální levice je totálně neviditelná. snad jen to klíčové hnutí
11. 08. 2013 | 16:51

pavel v napsal(a):

reppop

Demokracie je velmi nespravedlivá vůči lidem s vysokými příjmy. Ti totiž odvádějí do státní pokladny mnohem více peněz, než lidé snízkými příjmy, ale ve volbách mají hlasovací právo všichni stejné. V našem daňovém systému je tato nespravedlnost ještě palčivější kvůli daňové progresi (daňová progrese je dána různými slevami na dani, takže někteří lidé neplatí žádnou daň nebo dokonce ještě od státu dostávají příspěvek). To je příčinou, že občané volí takové strany, které slibují co nejvíce zvýšit daně z příjmu a tyto peníze pak rozdat těm, co mají příjem nižší, až situace dospěje do stadia Řecka a Španělska. Pak si voliči konečně uvědomí, že "bohaté" podnikatele potřebují, aby dali hospodářství do pořádku. Poté, co se tak stane,občané znovu zvolí levici a tento scénář se pak notoricky opakuje.

Vy si možná myslíte, že bohatí mají větší podíl na vládě díky tomu, že si mohou dovolit nákladnější volební kampaň. To však pravda není. Barack obama měl nepoměrně vyšší volební fond než McCain díky velkému množství malých příspěvků od relativně chudých.
11. 08. 2013 | 17:11

reppop napsal(a):

pavel v napsal(a):
Demokracie je velmi nespravedlivá vůči lidem s vysokými příjmy.
xxxxxxxxxx
Z jejich pohledu máte pravdu, protože většina z nich (ne všichni - viz třeba W. Buffett, který neztatil úplně soudnost) jsou mimo realitu normálního fungování lidské společnosti. Jde-li nám o demokracii a svodobu pro celou společnost a ne jen pro tuto úzkou skupinu, není jiné cesty než návrat od nesouměřitelnosti k pouhé nerovnosti (viz J. Keller a jeho oceňovaná kniha Tři sociální světy). Má-li reálně existovat skutečně demokratický a liberální systém musí vzniku skupiny lidí s extrémně vysokými příjmy zabránit. Proto jsou nutné výrazně progresivní daně jak je obvyklé v zemích s vyšší kvalitou života než u nás (naše daně nejsou progresivní, např. neustále se zvyšující DPH je daň degresivní). Jinak tato skupina eliminuje demokracii a ta je nahrazena feudalismem, který je zase nespravedlivý k drtivé většině obyvatel. Nikoliv jen z jejich zkresleného pohledu, ale REÁLNĚ.
A když se odvoláváte na USA, tak ty jsou (i za Obamy) právě tím odstrašujícím příkladem zanikání demokracie v přímém přenosu, který by nás měl velmi varovat.
Doporučuji film Ch. Fergusona "Inside Job", s českým překladem např. zde: http://www.zlo.cz/inside-job.php (Aneb: "Jak neoliberalismus zničil demokracii").
11. 08. 2013 | 17:59

Joe Ratata napsal(a):

reppop
Já jen čekám,kdy někdo z prava konečně řekne,že rovná daň není rovná,protože ten kdo má 100tisíc platí 5x víc,než ten co má 20tisíc.Rovná by byla,kdyby platili oba stejně.
Proto také TOP&spol.prosadily zvýšení DPH (prý nechtějí zdaňovat práci,ale spotřebu) protože na bohaté zvýšení dopadne mnohem méně (když někdo dá za jídlo 5% příjmů,vydá na DPH o 0,5% více,zatímco ten,kdo dá za jídlo 50% příjmů,vydá víc o 5%).Navíc se ta daň jen obtížně vrací zpět,neboť případné slevnění si ponechají obchodníci.

pavel v
Ještě začněte s tím,že progresivní daní jsou lidé trestáni za úspěch a jsem doma.
11. 08. 2013 | 18:37

reppop napsal(a):

Joe Ratata napsal(a):
reppop
Já jen čekám,kdy někdo z prava konečně řekne,že rovná daň není rovná,protože ten kdo má 100tisíc platí 5x víc,než ten co má 20tisíc.Rovná by byla,kdyby platili oba stejně.
xxxxxxxx
Zvláště pikantní jsou ta pravicová moudra v zemi, kde pravicoví prezidenti amnestují i megazloděje, kteří jsou zlodějemi dokonce i "de jure" a ne pouze "de facto".

Ukraněte sousedovi dům a zaplaťte si amnestii. Vy budete mít domy 2, on se stane bezdomovcem. Ale můžete ho milosrdně zachránit před umrznutím a jeho dům mu pronajmout za vámi stanovený nájem (= odpovídající zhruba jeho příjmu).
Pak přijde kazatel "pavel v" a spravedlivě od Vás obou vybere rovnou daň.
Tak toto je náplň pojmu "spravedlnost" v pravicovém pojetí.
11. 08. 2013 | 18:59

Bavor napsal(a):

Joe Ratata napsal(a)11. 08. 2013 | 15:32:
Komunisti dojeli na ztrátu důvěry,protože se stali stranou prospěchářů a nikdo už jim nevěřil,přestože vlastně měli pravdu. KONEC CITÁTU.
Nikdo z vyšších komunistických funkcionářů nemůže být označován za prospěcháře, protože "si nenahrabal" tak jako to dělají funkcionáři dnešní. Poslanci tehdejšího parlamentu dělali svoji profesní práci a poslanecká funkce byla ČESTNÁ - NEPLACENÁ. To, že "nikdo už jim nevěřil,přestože vlastně měli pravdu" dokazuje jediné - že většina národa byla řečmi osvobodě a demokracii podvedena "sametovými revolucionáři a disidenty. Prostě lidi jim "naletěli". Ostatně sám průběh "předání moci" svědčí o jediném - komunisti prostě nemohli jít proti lidem v ulicích, jejichž zájmy vždy zastávali a které "sametoví revolucionáři" zmátli. Čí zájmy zastávají "sametoví revolucionáři" je dnes již docela zřejmé.
11. 08. 2013 | 20:33

yyy napsal(a):

Lidovci?
Nemohou: nejsou "ve středu" jako za Luxe, jsou "vpravo". Ani odchod "ušaté sovy" a dalších topinkovských "výtečníků" jim nesrovnal hlavy a krok.
Ztratili se lidovci, zůstali jen křesťanští demokraté. Bohužel!
11. 08. 2013 | 21:09

queribus napsal(a):

ad yyy: ??? Čeští lidovci napravo ...? Tak tento dojem opravdu nemám, i když,pravda, zase tak podrobně jejich "programové proklamace" nesleduji. Pokud by se zde zkonstituovali křesťanští demokraté (což považuji za skoro vyloučené s ohledem na ateistské smýšlení převážné části české populace), bylo by to docela "v normálu" (jako třeba v Německu nebo Rakousku, byť tam jsou názvem "lidovci"). Některá prohlášení současných lidovců konkurují (v podbízení se lidem a "sociálnosti") i komunistům, takže to vidím spíš jako přetlačování se na "populistické levici". S ohledem na poněkud omezený intelekt jejich současného předsedy (o dvě třídy níž, než třeba u Luxe nebo Kasala) to ale zase takový údiv nevyvolává... Českých křesťanských demokratů bude tak počtem sotva několik tuctů (a rozhodně spíše kolem Kalouska než v KDU-ČSL...)
11. 08. 2013 | 22:14

šašek z Jihlavy napsal(a):

Bavore, komunisti, tak, jak jsem je sledoval po celý svůj život, byli přímo modelovým příkladem prospěchářů. Ti nejschopnější z nich se po převratu rozptýlili do podnikatelské sféry, ti méně schopní se infiltrovali do tzv. demokratických stran.
On to pod jiným blogem přesně popsal nick Aleš, není co dodat.
P.S.: A ti úplně neschopní se chytají posledního stébla v současné KSČM s nadějí, že Vojta nebo Dolejš ocení jejich loajalitu a něco jim milostivě přihraje.
Ba ne, odtud se spásy nedočkáme, bude to ještě trochu bolet, ale nakonec se slušní lidé dohodnou a tu sebranku nalevo i napravo vypráskají z mocenských pozic. Jestli se to vystříbří už po těchto volbách nevím, ale snad se dožiji lepších časů.
11. 08. 2013 | 22:17

resl napsal(a):

Není levicových voličů, jsou jen ti, co vzpomínají na minulost v čele s KSČ a ti, co je nemohou ani cejtit. Zatím vedou bolševici společně s lůzou, vojáky z povolání, policajty a zbytkem těžších českých primitivů. Až dostaneme opět od bratra "přes hubu", budou mít chvíli navrch antikomunisti a lidi vyznávající západní filosofii. Pak se zase najde pár lhářů /Zeman/ a pár zlodějů /Klaus/, kteří zjistí, že jejich rozum stačí tak akorát na poslušné klanění před bolševikem a začne české trápení znovu. Nová generace to zatím nevyhrála, má doma zářné příklady normalizačních rodičů a lidí kříslí bolševikem tak, že už se jim angažovat nevyplatí. Levice ani pravice tady neexistuje, jen ti, co jsem napsal nahoře. Chce snad někdo říct, že zloděj a bolševickej slouha Klaus je pravičák ? Ne, ani se s ním západ nemíní bavit, není o čem a druhý rozežraný bambula, lže na potkání, chlastá a má rozum asi jako desetilété dítě. Co byste s takovou sestavou dvou posledních hlupáků na Hradě chtěli podnikat. Nic, jen čekat jak se naparujou a mlátěj prázdnou slámu.
12. 08. 2013 | 13:25

Bavor napsal(a):

šašek z Jihlavy napsal(a)11. 08. 2013 | 22:17 :
Bavore, komunisti, tak, jak jsem je sledoval po celý svůj život, byli přímo modelovým příkladem prospěchářů. Ti nejschopnější z nich se po převratu rozptýlili do podnikatelské sféry, ti méně schopní se infiltrovali do tzv. demokratických stran.
A ti úplně neschopní se chytají posledního stébla v současné KSČM s nadějí, že Vojta nebo Dolejš ocení jejich loajalitu a něco jim milostivě přihraje. KONEC CITÁTU.
Lidé jsou různí. A komunisté byli a jsou lidé. Schopní i všeho schopní, prospěcháři i nezištní. Napsat, že VŠICHNI komunisté byli prospěcháři, je hloupost. Asi jste k těm špatným podvědomě tíhnul, protože jste z toho měl prospěch. Já jsem naopak poznal množství komunistů, kteří ze svého člensví nikdy žádný prospěch neměli. A znám hodně takových i dnes. I těch schopných. Znám také příklady těch všeho schopných a máte pravdu, že řada z nich jsou BÝVALÍ komunisté. A další hloupostí je to, co jste napsal, že "ti úplně neschopní se chytají posledního stébla v současné KSČM s nadějí, že Vojta nebo Dolejš ocení jejich loajalitu a něco jim milostivě přihraje". Co by jim asi v současné době Vojta, nebo Dolejš mohl přihrát? Podstata dnešní mizerie je v něčem jiném. Ti "všeho schopní" si uzurpovali moc a SYSTÉM nastavili pomocí prodejných poslanců tak, aby JIM to přinášelo prospěch. Postavili ho na základních hodnotách osobního prospěchu, sobectví, chamtivosti a jako základní hledisko stanovili ZISK. To jim zákony v minulém režimu nedovolovaly a PROTO podvedli občany v listopadu 1989 falešnými sliby o svobodě a demokracii a tyto (jim nevyhovující) zákony změnili ve SVŮJ OSOBNÍ PROSPĚCH. Kdo TOHLE dnes nevidí, je slepý na obě oči.
12. 08. 2013 | 13:46

Parabellum napsal(a):

Bavor

Komunističtí funkcionáři samozřejmě nehrabali vůbec, protože jim patřila celá země včetně obyvatelstva. Ani se s tím moc netajili. Akorát, že komunistické funkcionáře ve vztahu k vlastnictví označovali kodovým označením "lid".

Projevovalo se to tak, že nad vším včetně obyvatelstva vykonávali vlastnické právo. Takže bylo by zjevným nesmyslem krást něco, co jim stejně tak jako tak patřilo.
12. 08. 2013 | 14:02

reppop napsal(a):

To resl

V Klausovi se zatraceně pletete, to je pravicový politik jedna radost. Přímo esence pravicovosti, neoliberalismu a thatcherismu. Anglosasky neoliberalni svět se svými zbožštělými deregulacemi a nenáviděným státem je jeho Alláh. Však je těmi hochy z USA velmi ceněn jako jediný evropský politik, který ještě neuhnul z echt pravicové cesty (viz Respekr a Lindnerův článek "Náš boj nekončí"). Kam to tito borci v USA dovedli, viz film Ch. Fergusona "Inside Job" (viz třeba zde: http://www.zlo.cz/inside-job.php). Proti nim je česká mafiánská pravice jen partou kluků, kteří kradou žvejkačky. Navíc se teď bojej jistýho Ištvana. Ale snad bude zas líp a své velké vzory z Aááámeriky (kteří už s Ištvany dávno zatočili a kradou přímo prostřednictvím establishmentu a výbornou metodou "privatizace zisků a socializace nákladů") si zas budou moct nalepit do svých pokojíčků.
12. 08. 2013 | 17:29

bobš napsal(a):

Bavore je to bohužel přesně tak jak píšete. Po převratu Ti co nalezli do KSČ jenom z prospěchu ihned změnili kabáty a stranu a nasoukali se do tzv. demokratických (většinou jenom v názvu) stran. ČSSD,ODS,ODA, KDU a pod.A ještě k ČSSD, ta se chová přesně tak jak nám bylo vykládáno v marxáku. Tj. jednoduše řečeno kam vítr tam plášť a hlavně si to s nikým moc nerozházet.
12. 08. 2013 | 23:28

bbcc napsal(a):

To autor:
Co to je, ta "liberální levice"? Neznám: kdysi existovala strana, která se
nazývala LSU: zanikla. "Přes.ali" ji stejní byvestebáčtí kmotři, jako českou "pravici".
Mě stači "obyčejná" levice a la Špidla, Sobotka, Hašek, Dienstbier. Křeček, Škromach, Urban mnohem méně.
13. 08. 2013 | 10:49

dd napsal(a):

To reppop/17:29/:
Margaret Thatcher, Praha, 1999: "česká "privatizace" bez institucionálního rámce byla osudovým omylem". Zatrackanej komouš, ta Thatcherová!
13. 08. 2013 | 10:53

yyy napsal(a):

To queribus/22:14/:
Topinky, a "křesťanští demokraté"? Kristova noho! Srandisto! Topolova ODS B, složená z "pravicových" "křesťanů" typu Korteho,Kalouska, Lukše a Severy a "sbírky" liberálů z ODA a la Parkanová a "šmoulích odpadlíků", okořeněné "zelenourbanovoduhovým" knížetem.
A "lidovci" nalevo? Odkud jste spadl? Z Prahy? Tak to ano! Ale TO NENÍ ČR!
13. 08. 2013 | 11:06

Martin napsal(a):

O jaké modernizaci to Pehe mluví? To myslí ten přesun socanů směrem k marxismu-leninismu, který předvádí ČSSD od dob Jiříjo Paroubka i s Diensbierem a jeho podporou od bolševíků v prezidentské volbě? Co je to liberální levice??? Něco takového neexistuje, protože socdemácká ideologie je protikladem toho, co hlásí liberalismus. Možná se Pehe a Diensbier můžou nazývat jakkoli, ale liberálové určitě nejsou.
13. 08. 2013 | 16:28

Sagner napsal(a):

Vymazat lidem komunisticko-fasistickou a nacistickou ideologii z jejich fanatickych mozku je nemozne.
13. 08. 2013 | 17:28

QEntity napsal(a):

Liberální levice nepoužívá v každé druhé větě klišé o asociální pravicové vládě !!!
17. 08. 2013 | 23:45

von kulak napsal(a):

Ale no tak milé Pehe - oni to rozchodí a prostě tam ty starobolševiky ze SPOZ, KSČM a ZČSSD nakonec hodí, protože koryto je bližší než kabát.
18. 08. 2013 | 12:47

Milan napsal(a):

"Vývoj na české politické scéně v posledních dnech učinil z voličů liberální levice politické bezdomovce. "
No, já bych jen podotkl, že totéž se stalo i voličům pravice :-(
19. 08. 2013 | 12:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy