Kdo je aktivistický: Ústavní soud nebo Václav Klaus?

04. 09. 2009 | 10:46
Přečteno 5324 krát
O rozhodnutí Ústavního soudu pozastavit konání předčasných voleb, jímž si dal čas rozhodnout o ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka na ústavní zákon o zkrácení volebního období (který prý porušuje jeho právo být volen na celé volební období), bylo v českých médiích řečeno experty, komentátory i politiky téměř vše podstatné, pokud jde o možné výklady ústavy. Další diskuse budou jistě následovat, až Ústavní soud projedná samotnou Melčákovu stížnost ve veřejném slyšení 10. září.

Ústavně-právní spory budou nejspíš pokračovat i v případě, že se politikům podaří, tak jak si předsevzali, bleskurychle připravit ústavní zákon, který by trvale zakotvil v ústavě takovou možnost předčasného rozpuštění Poslanecké sněmovny, jež by byla schůdnější než tři možnosti v ústavě již existující. Právní zástupce Melčáka Jan Kalvoda totiž hrozí, že napadne i takový ústavní dodatek, neboť závratná rychlost, s níž ho politici chtějí přijmout, zpochybňuje ústavu stejně, jako Melčákem již napadený jednorázový ústavní zákon o zkrácení volebního období.

Jelikož rozhodnutí Ústavního soudu nelze předjímat, zaměřme se na jiný závažný aspekt politické krize, který je již zřejmý. Je jím poměrně nízká demokratická kultura české politické reprezentace, která—když se cítí rozhodnutím Ústavního soudu znejistěna—neváhá rozhodnutí této instituce zpochybňovat a agresivně napadat. Přitom Ústavní soud zatím neudělal nic jiného, než že si vzal do 10. září čas na rozmyšlenou, což je vzhledem k podané stížnosti—pokud by ji soud šmahem neodmítnul jako neopodstatněnou—jeho právo. To, že toto rozhodnutí může zpozdit konání voleb, je nepříjemné, ale Ústavní soud má jistě právo přinejmenším důkladně prostudovat argumenty vznesené v Melčákově stížnosti.

Nejagresivněji se na adresu Ústavního soudu vyjádřil prezident Václav Klaus, který ho označil za bezprecedentní a aktivistické. Někteří další politici—z obou stran politického spektra--prezidentovu vyjádření přizvukovali.

Je to zajímavá ilustrace toho, jak politici měří sobě a ústavnímu soudu dvojím metrem. Když se Ústavní soud v minulosti postavil proti prezidentovi ve sporu s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, Klaus Ústavní soud také napadl, ale někteří politici, kteří s ním teď v kauze předčasných voleb souhlasí, tehdy chválili nezávislost Ústavního soudu.

Vraťme se ale k prezidentovým slovům o tom, že rozhodnutí Ústavního soudu je aktivistické a bezprecedentní. Tato slova totiž na adresu Ústavního soudu řekl politik, který už několik měsíců odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu, přičemž se do určité míry zaštiťuje autoritou právě Ústavního soudu.

Ačkoliv Lisabonskou smlouvu doporučily prezidentovi k ratifikaci ústavní většinou obě komory parlamentu, Klaus údajně čeká nejen na výsledky opakovaného irského referenda, ale také na rozhodnutí Ústavního soudu o podání skupiny senátorů z Občanské demokratické strany, jež ovšem ještě nebylo ani zformulováno!

Když předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský před časem naznačil, že prezidentovo odkládání rozhodnutí o ratifikaci Lisabonské smlouvy odporuje duchu ústavy, neboť tam kde ústava nezmiňuje lhůty pro prezidentovo konání, má se zato, že prezident má konat bez zbytečného prodlení, lidé z prezidentova okolí reagovali tak, že prezident je v této věci suverén, který si může v podstatě dělat, co chce. Včetně toho, že Lisabonskou smlouvu—navzdory vůli projevené ústavní většinou v parlamentu—ratifikovat odmítne.

V našem systému parlamentní demokracie je přitom pozice prezidenta definována tak, že je prezident ústavně neodpovědný, tedy vlastně—jak už deklaroval Nejvyšší správní soud—jakýsi nejvyšší státní úředník, který by neměl do běhu systému, v němž je nejvyšším suverénem parlament, aktivisticky zasahovat. Jak jinak ovšem definovat prezidentovo počínání v případě Lisabonské smlouvy, než jako aktivistické a, ano, bezprecedentní?

Možná by nebylo třeba všechny tyto souvislosti připomínat, kdyby právě prezident ve své kritice ústavního soudu neměřil tak očividně dvojím metrem. Označit totiž za aktivistické a bezprecedentní rozhodnutí Ústavního soudu, který zatím neudělal nic jiného, než že shledal Melčákovu stížnost hodnou projednání a dal si čas na rozmyšlenou, je poněkud paradoxní právě ve světle prezidentova vlastního postupu v otázce Lisabonské smlouvy.

Zatímco Ústavní soud si vzal na rozmyšlenou pouhých deset dní, aby posoudil již existující a řádně podanou stížnost poslance Melčáka, prezident již několik měsíců čeká na dosud nezformulované podání skupiny senátorů za ODS, kteří údajně chtějí, aby Ústavní soud posoudil, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou.

Prezident a další politici napadají Ústavní soud, že může zdržet konání předčasných voleb v České republice, ale málokdo se pozastavuje na skutečností, že prezident, spolu se skupinkou senátorů, aktivně zdržují ratifikaci Lisabonské smlouvy, na níž závisí nikoliv to, zda se volby v malé evropské zemi budou konat o něco později, ale budoucí vývoj celé Evropy, přičemž k tomuto zdržování používají právě onen Ústavní soud, který za jiných okolností prezident označuje za součást jakési soudcovské tyranie, nebo ho napadá jako aktivistický.

Politici by si prostě měli nejprve měli zamést před vlastním prahem a naučit se většímu respektu vůči soudcovskému stavu, včetně Ústavního soudu. Je přinejmenším licoměrné na jedné straně tuto instituci kritizovat za jakési údajné zdržování voleb s nedozírnými následky a, na straně druhé, ji aktivně využívat ke zdržování procesu další evropské integrace. Stejně licoměrné je od některých politiků, když Ústavní soud chválí za rozhodnutí, která jim hrají do not, ale nenechají na soudu nitku suchou, když učiní rozhodnutí, jež se jim nelíbí.

ČRo 6, 3.9.2009


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jo napsal(a):

Melčákovi jde stejně o těch pát platů a co nejvíce uškodit čssd, protože má docela slušné volební preference a volby může vyhrát. Jeho další blábolení je jen na okrasu. Je to zločinec.
04. 09. 2009 | 11:03

MerryMan napsal(a):

Autor se bohužel nezmiňuje o pověsti soudů a soudců. S důvěryhodnosti na tom nejsou lépe než politici, spíše hůře. Když např. projde když soudce zfalšuje rozsudek u procesu, který se nekonal a není za to okamžitě vyhozen tak se o "kvalitě" soudů a soudců nedá vůbec hovořit.

U ÚS jsou pozoruhodná rozhodnutí 8:7. Znamená to, že při konkrétním soudním jednání je občan závislý na tom, jakého soudce dostane. A to je ten největší malér. Nesjednocení výkladu zákonů, ústavou počínaje.
04. 09. 2009 | 11:20

Gren napsal(a):

Podání stížnosti na poslední chvíli byla od Melčáka vypočítavost,aby vyhrotil situaci.Ústavní soud mu skočil na špek a nyní tu máme Kocourkov.Volby nebudou,protože jeden poslanec trucuje,aby nepřišel o peníze za několik měsíců.
04. 09. 2009 | 11:21

Targus napsal(a):

To jo:

Myslím, že charakteristika morálního profilu pana Melčáka příliš nevybočuje z řady, pokud bereme v úvahu pouze množinu smečky dvou set dacanů, v níž by měl teoreticky pracovat.
Zajisté není žádným Mirkem Dušínem, jak se nám tady snaží usilovně nakukat, ale určitě bychom našli podstatně větší darebáky, kteří s ním sdílejí poslanecká štokrlátka.
Měřil-li byste tímto metrem, z PSČR by zbyla možná tak nějaká uklízečka či svačinářka. Čímž rozhodně těchto 200 individuí neobhajuji, právě naopak.
04. 09. 2009 | 11:29

Jiří napsal(a):

Ano, kultura politiky a politicka kultura je v upadku. Pragmatismus az cynismus tady dominuje. viz tady http://www.perspektivy.com Predvolebni poznamka
04. 09. 2009 | 11:40

Vilém napsal(a):

Význam incidentu s ústavním soudem se přeceňuje, protože volby budou tak jako tak v dohledné době.

Ovšem různí samozvaní moralisté se svými hloupými a skandálními komentáři demaskovali.

Ukazuje se, že v naší společnosti se stále ještě nevžila samozřejmá úcta k rozhodování občanů ve volbách a nová tzv. elita podléhá tendenci obhajovat celkem svévolný výklad ústavního soudu s cílem eliminovat vliv zvolené politické reprezentace, protože jí zvolení politikové nekonvenují. Občané bohužel vybírají politiky, kteří postrádají i elementární předpoklady pro kvalitní výkon veřejných funkcí, ale to lze změnit právě jen ve volbách, a i ti nejhorší zvolení politikové mají stokrát větší mandát rozhodovat než horda pomatených starců z ústavního soudu a nikým neautorizovaní komentátoři z politických kuloárů.
04. 09. 2009 | 11:44

ali napsal(a):

tedy soudruh Melčák pěkně zamíchal karty.. je jen otázkou, jestli dobře, či špatně.
Na LS závisí budoucí vývoj celé Evropy? Ale to snad ne. Jako když se nepodepíše, tak je Evropa bez budoucnosti? Nepřehánějte to. Nestrašte lidi. LS je opakem Varšavské smlouvy, v bledě modrém. Každý extrém je k ničemu a LS je extrémem. Ještě mě nikdo nepřesvědčil, že ne.
04. 09. 2009 | 11:51

Admirál napsal(a):

Důležité je ptát se "cui bono" a popřípadě se zajímat kdo je v tomto případě "loutkář" a kdo "loutka". Zatím se nejvíc snaží na této kauze zviditelnit Lidovci (viz. aktivita blogrů zde).


Nebo, že by se jednalo o odlákání pozornosti médií od jiných věcí?

Nevidím žádný zájem médíí a státní správy o konto podnikatele Romana Janouška. Nebo se zdá 2.000.0000.000 Kč málo na to, aby se stát zajímal minimálně zajímal, zda byly peníze zdaněny? Až mi někdo na tuto otázku odpoví, bude mne zajímat, zda to co 2/3 odhlasovali poslanci je nebo není ústavní zákon.
04. 09. 2009 | 12:06

Peha na pize napsal(a):

Kdo je aktivistický: Ústavní soud nebo PEHE?

Hloupému napověz, Pehehohoho kopni
04. 09. 2009 | 12:08

Hexenschlus napsal(a):

Musím se připojit k MarryManovi, neboť neobjektivní obhajoba soudů jako takových, je na vodě.. Těch soudních fauxpas je až příliš na to, abychom mohli obhajovat čistotu a odpovědnou práci soudů, jedno zda ÚS či jiných, u všech se najde dost kauz, které jejich reputaci značně poškozuje. Poslední viz kauza Mlynář! Takže ono to s tím soudnictvím je opravdu někdy na pováženou!Někdy dokonce se zdviženým ukazováčkem!
04. 09. 2009 | 12:10

Pípa napsal(a):

Tak se mi zdá, že ti, co se nejvíce obávají o naši politickou a právní suverenitu v souvislosti s přijetím LS se ve skutečnosti nejvíce přičiňují o její narušování. Život v Absurdistánu jim prostě vyhovuje.
04. 09. 2009 | 12:23

Rumcajs napsal(a):

Volby být musí, protože Paroubková otěhotněla kůli volbám a porod jak známo nelze tak dlouho natahovat. A znovu otěhotnět asi už nestihne.

Fakticky, říkal to Motejl.
04. 09. 2009 | 12:24

ukolo napsal(a):

Jistý užitek by tato situace mohla přinést kdyby se tímto probuzená ze snu aktivita Ústavního soudu později přenesla dolů,snesla ze střechy aspoň na půdu.Vyšla by tak vstříc všem kdo hlásali před nynějšími volbami postihy korupce,kontrolu výdajové a příjmové stránky státního rozppočtu,kontrolu příjmů z privatizace,kontroly hospodářských soutěží,kontroly daňových úniků apod.
04. 09. 2009 | 12:32

MerryMan napsal(a):

Souhlas s Vilémem. Vypisování voleb, referend a hlasování obecně by mělo být omezeno pouze praktickou úvahou že je nesmyslné chodit k volbám např. 100x za rok. Všechna další omezení jsou zbytečná.
K námitkám typu "to by si mohli odhlasovat doživotní mandát". To je možné i "řádnou" změnou ústavy, pokud někdo ví co to je. Jediná garance proti tomu je, že demokratický režim byl nastolen ozbrojeným povstáním, které pokračovalo obdobím teroru, občanské války atd. Vzpomínka na mnoho mrtvých, konfiskované majetky, vyhnance, vysídlence a vystěhovalce brdí vládce, kteří si uvědomí "co se stalo jednou, může se stát i podruhé" a ovládaným "jsme ochotní zaplatit cenu". Mrtví jsou totiž na obou stranách
04. 09. 2009 | 12:39

ukolo napsal(a):

V principu lze dost jednoduše rozlišit kdy potravinový řetězec táhnoucí se od rozpočtu byl znehodnocené peníze.Když nekončil do žádného plus v HDP něčím.Když představoval řetězec samoúčelných institucí,končil platem poslední instituce-nevýrobní a dál nic.
U peněz EU-menší poměrná část-je situace složitější,protože soutěže EU připouštějí mnoho účastí ,které nekončí v HDP.Typu zlepšení civilizace,římský klub,projekty intelektuálně-humanitní.Proslavit město Benátky apod.Zde si ovšem stát může sám říci,zda dá svou užitkovou "clonu".Odmítat vše slovy multikulturalismus (jako Kk),je vyloučit se z Evropy.
04. 09. 2009 | 13:19

Občan napsal(a):

Kdy už konečně národ pochopí, že za vše, co se nyní děje je odpovědný J.Paroubek!!!!
04. 09. 2009 | 13:38

Pepa Řepa napsal(a):

A už jsme zase doma.
Po oslím ústavním můstku přeběhneme ke zloduchovi Klausovi. Může za všechno.
04. 09. 2009 | 13:42

MA-FU napsal(a):

Pane Pehe,
dobře jste napsal,p.Ing.Klaus má dvojí metr a to už hodně dlouho. Také JUDr Sokol vysvětlil a to se musí přečíst jedním dechem.Už z blogu p.Urbana dobrý postřeh a popis má Monika a i ve vedljším blogu p.Sokola také.No někdo už to napadnout musel,vím jen,že před léty už při prvních pčedčasných volbách o této problematice psal p.Pithart.Tady se vše spravuje,až když teče do bot...
04. 09. 2009 | 13:44

Ignác z Toyoty napsal(a):

Legrační také je, že Klaus, opakovaně prohlásil, že v době KRIZE země potřebuje akceschopnou vládu, protože jí hrozí velké ztráty.

To tvrdí chlap, který ještě nedávno označil krizi za chřipku, která přejde sama...

K čemu je pak ta akceschopná vláda, kdo ví. Krize přece nejrychleji přejde sama, bez zbytečných zásahů vlády :-)
04. 09. 2009 | 14:05

Ignác z Toyoty napsal(a):

P.S. Povšimněte si, jak Klaus rychle využívá nastalého zmatku, aby posílil své pravomoci. A hned to spolu s Pospíšilem zavedli do návrhu zákona. Možná už tak víme, odkud Melčákův vítr vane...
04. 09. 2009 | 14:08

jarpor napsal(a):

Pane Pehe,

musí se přiznat, že vyjádření prezidenta směrem k ÚS stran stížnosti a následného konání ÚS Vám přišlo mimořádně vhod.

Tak si toho užívejte, a až se nabažíte, zkuste se rozpomenout kdo a jakými kroky první dějství divadelního kusu "Jistota nových voleb a nové vlády" zinscenoval...
No moudrost sama, že ?

Hezký den
04. 09. 2009 | 14:09

ukolo napsal(a):

ideální politikou bych viděl tu,která přitáhne záhy k práci ekonomy,ti dále motivují podnikatele,ti inženýry a pracující.Dokud bude nahoře doktrina,že ekonomie není věcí vládnutí,dotud se želví tempo nezmění
04. 09. 2009 | 14:23

arlon napsal(a):

Pehe
Číst možná, komentovat v žádném případě.
LS /Libor Stejskal, nikoliv Lisabonská smlouva/
Nemohl byste zase přetisknout něco od paní PP? To mělo alespoň skutečný "upřímný" náboj a alespoň v nějakém procentu.
Ale to Pehe už nás tu snad pronásleduje, vás ne pane Stejskal?
Pro odlišení od Lisabonské smlouvy vám navrhuji pro rozumné odlišení tyto akronymy.
Libor Stejskal - List.
Lisabonská smlouva - Lis.
List - jde vám list nebo jste v tlaku pod Lisem?
04. 09. 2009 | 14:26

veverka napsal(a):

Peheho posedlost Klausem je už v podstatě duševní choroba.
04. 09. 2009 | 14:46

PetrK napsal(a):

Kdo je aktivistický, nevím, ale vám, kdo je střelený - pan Pehe.
04. 09. 2009 | 15:04

PetrK napsal(a):

omlouvám se - vím
04. 09. 2009 | 15:05

Hehe napsal(a):

Jste monomaniakální , zapruzelé Pehe a vaše posedlost Klausem už hraničí s duševní chorobou.
04. 09. 2009 | 15:07

Lspeedy napsal(a):

Dobrý článek, bohužel většina čtenářů nemá dostatečný rozhled, aby "ustála" diskuzi k jádru věci...
04. 09. 2009 | 15:12

ali napsal(a):

Rumcajs
no, Motejl říkal, že Paroubková otěhotněla kvůli-vá volbám, ale zase podotkli, že otěhotněla ještě než vláda padla a nikdo nemohl tušit, že volby budou pak v říjnu. Ale opravdu nikdo? Scénografie politického bytí může být dlouhodobě připravovaná...
04. 09. 2009 | 15:27

MJ napsal(a):

Zajímalo by mě proč je velká část diskutujících tak ostře vyhraněna pro jeden nebo druhý směr, ochotna napadat ostatní kolem. Vždyť zase tak o moc nejde. Jde jen o MOC. Jestli vyhrají jedni nebo druzí, zajímá jen lobistické skupiny kolem stran. Pro všechny ostatní se toho moc nezmění. V den vyhlášení volebních výsledků, zhruba polovina lidí spokojenější než druhá, ale co všechny další dny? Proč nám všem spíš nevadí, že sociální demokracie (tentokrát je to o ní) už za předvolební kampaň utratila 100 mil. Kč. Jak se jí ty peníze vrátí?
04. 09. 2009 | 15:41

kormoran napsal(a):

...Tak kdy budou TY "volby"? v rijnu , nebo listopadu?????0)))))https://www.youtube.com/watc...
04. 09. 2009 | 15:42

MJ napsal(a):

bude zhruba ...
04. 09. 2009 | 15:44

kolo napsal(a):

to ukolo (jeho poslední příspěvek):

Ten myšlenkový pochod lze obrátit na příčinný: kde není inženýr (pravý tvůrčí) není možný ani pravý podnikatel (leda kupčík,kramář,čachrář) a pak není možný ani pravý ekonom nad nimi.
A tak vzniká následně epileptický záchvat demokracie.Přijde i v budoucnu.
Jenže inženýrské kádry nevychováš za méně jak desítky let tradic:viz Němci okolo r.1880 -spalovací motor,diesel apod.
04. 09. 2009 | 15:57

kolo napsal(a):

A navíc: epilepsie je lehčí než šíza,ale v mnoha případech smrtelná.Udušením.
04. 09. 2009 | 15:59

pierre napsal(a):

sdilim naprosto autorovu analysu, jakkoliv jsem na druhou stranu osobne presvedcen, ze melcak nejednal ze staroslivosti o ustavnost, ale z cisteho egoismu a prachobycejne vypocitavosti...
.
ps :
recaptcha => cheating
04. 09. 2009 | 16:18

hovorka11 napsal(a):

Pepa Řepa:
Napadání ÚS je od Klause jako prezidenta záludné a neodpovídající jeho funkci.
Co vím, tak napadal soud i kvůli žalobám, které byly vedeny proti němu. Za to by normální občan dostal pokutu. Pravděpodobně i to přispělo k jeho podepsání "náhubkového zákona", aby nemohly být rozebírány jeho prohry vůči neprávem obsazenému bytu a účelového nerozhodování ve věci soudního čekatele.
To by mělo stačit na vypískání tohoto narcise v rozvinutém státě !
Václav Klaus skutečně může za velmi mnoho negativního i z poslední doby jako prezident. Fakticky rozleptává smysl práva, porušuje soustavně přísahu a všemožná prohlášení.
V tomto kontextu jde říci:
na hrubý pytel, hrubá záplata.
Politická nekultura je právě excelována jednáním VK. Není to člověk který dokáže být vůdcem a stmelit zájmy ale přesný opak, rozděluje a rozeštvává
Bohužel, to je úděl málo schopných politiků, nemají totiž co nabídnout, proto bude opruzovat, štvát, prodávat své nesmyslné knížky a pod...
04. 09. 2009 | 16:21

Pavel Krajtl napsal(a):

Ústavní soud je banda podplacených šejdířů kteří spolu s melčákem a spol. potřebují odložit volby, protože je nabíledni že potom nová sněmovna zavede progresivní daň - a to už od Ledna 2010. A patřičně se tím ošetří rozpočet, takže i janotův "balíček by spadl pod stůl. Ti "chudáci" kteří jezdí do Toskánska na dovolenou jistě "zainvestují" nějaký ten úplateček - Každý měsíc se jim investice vracejí v podobě ušetřených daní.
04. 09. 2009 | 16:24

ali napsal(a):

MJ
vyhraněnost je třídním bojem, kterýžto byl nastaven již v minulém století bolševikem a pořád funguje..až jednou změní člověk kontra člověk myšlení k dobru a nebude závidět, bude to Nirvána :o). Komunizmus a fašizmus je zlo, které má být vyloučeno ze společnosti
04. 09. 2009 | 16:35

Pavel Krajtl napsal(a):

Sněmovna vydala ústavní zákon. Tečka. Soud, včetně ústavního, respektuje zákony - (co se posuzování zákonů týče, je tu hlavně od toho aby se "obyčejné" zákony nepříčily s ústavou - což se u poplatků nepovedlo).

Ústavní zákon - už z principu - nemůže být v rozporu s ústavou (prostě Ústavu mění nebo doplňuje) a Ústavní soud nemá co kecat do ústavního zákona, ale řídit se jím. Zákon o rozpuštění sněmovny je ústavní zákon. Tečka.

V ústavě NENÍ nic o zaručených čtyřech letech pro poslance, ani nic o tom že ústavní zákony nesmí být na jedno použití.

To co teď Ústavní soud provádí je vměšování se do moci zákonodárné i výkonné! Pilíř soudní moci podkopává pilíř zákonodárný a pilíř výkonný.
04. 09. 2009 | 16:47

Carlos V. napsal(a):

To je tady ale znalcu ustavniho prava....

Osobne se mi odklad voleb nezda vhodny, Melcak je samo s sebou pochopitelny, jde mu o penize, jinak to vsechno je hra, kterou hraje spousta pravniku.

O pravu nevim az tolik, abych mohl vecne argumentovat. Spis me fascinuje, kolik chztrolinu, vcetne Pehe apod. ma tak znala a fundovana stanoviska.

Holt rozumi vsemu. Priste mu zavolam, jestli mi vyleci tchyni.
04. 09. 2009 | 16:58

kytka napsal(a):

Zcela vyjímečně Vám pane Pehe dávám za pravdu. Melčák a jeho pohnutky jsou nezajímavé. Důležitá jsou fakta. Zajímavé je, že se politici chovají jako osoby, pro něž je ústava cár papíru. Je to velmi, velmi smutné. O to smutnější, že v čele těch, kteří si myslí, že jsou nad zákon stojí pan prezident. V zájmu občanů této země je, aby se dodržoval její nejdůležitější zákon-ústava. Protože kdyby o tom, co je věcí zájmu lidí této země rozhodovali politici, octli bychom se rázem tam, kde jsme už jednou před 20 lety byli. Úplně mimo mísu je potom ten, který všechno zná, všechno ví a všem ukáže (ÚS nevyjímaje) - pan Paroubek.
04. 09. 2009 | 16:59

Rex napsal(a):

Mě fascinuje, jak se každý ohání ústavou, jak posvátnou krávou. Co parlament, jako nejvyšší volený zástupce občanů schválil, může také lechce odvolat. Nebo tady máme nějakou monarchii, kde pár lidí, kteří nejsou voleni občany může suverenně rozhodovat naprosto o všem, včetně toho, který zákon je ústavní a který není? Arogance, jak u Klause. Jestli parlament schválí, že v úterý bude neděle, tak to musí v právním státě platit. A morálka soudců? Kde je větší kriminalita vzhledem k celkovému počtu, než u justiční mafie a policie?
04. 09. 2009 | 17:32

Ivo Řezníček napsal(a):

V zájmu rovnováhy by bylo vhodné bleskurychle připravit ústavní zákon, který by trvale zakotvil v ústavě i možnost předčasného rozpuštění aktivistického prezidenta.
04. 09. 2009 | 17:37

Valaška napsal(a):

Nebudu podrobně rozebírat Vaše úvahy, jen se zmíním o Lisabonské smlouvě, kdy ji pan prezident nepotvrdil a učinil dobře. Obdobná situace se projevila i v Německu, kdy byla soudně projednávána a soud ji nepotvrdil
Od této chvíle EU mlčí a celé dění kolem ní - naráz utichlo.
04. 09. 2009 | 17:57

Rysavy napsal(a):

Nedemokratičnost a hloupost našich "demokratických" politiků mě tak trochu děsí. Co by tito lidé dělali v nějaké skutečně krizové situaci si raději nechci představit. Jsou téměř všichni zralí na obměnu.
04. 09. 2009 | 19:07

Meňo napsal(a):

Ano. Pehe to tentokrát trefil. "Demokracie jsem já", říká svým chováním Klaus, a tak se blíží o 300 let zpátky známému francouzskému panovníkovi, který prohlásil, že "stát jsem já".
04. 09. 2009 | 19:21

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrý večer pane Pehe, už jsem myslel, že na toho Klause zapomínáte....
Jen drobnost. Když se projednávala causa píBrožové, tak někteří soudci Ústavního soudu, kteří jsou jejími osobními přáteli neměli ani tolik slušnosti, aby se vyloučili z projednávání pro podjatost. Také obrázek jejich objektivnosti.
Nicméně mně by vyhovovaly volby v řádném termínu, protože každá z rozhodujících politických stran slibuje horší řešení krize než současná "úřednická" vláda.
04. 09. 2009 | 19:36

Pepa Řepa napsal(a):

To hovorka
Napadání ÚS je od Klause jako prezidenta záludné a neodpovídající jeho funkci.
Co vím, tak napadal soud i kvůli žalobám, které byly vedeny proti němu. Za to by normální občan dostal pokutu.
-----------------
neřekl bych. Pokud ještě máte svobodu slova, můžete jako nornální občan vykřikovat, že ústavní soud je sešlost senilů. Dostanete pokutu?

Jistě, Klausovi můžete vyčítat spoustu věcí, nemám potřebu ho hájit.
Problém je v tom, že se radio Pehe stalo Klausovým stínem. Obscese jako řemen.Začne u počasí, skončí u Klause.

Cato starší končil každý projev větou: „Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.“

Doporučuji knihu Haruki Murakamiho Wonderland. Tam uměli odlupovat stíny. Kdo o stín přišel, přišel o duši.
Tragedie by byla, kdyby pan Pehe přežil Klause.
Co by si počal?
04. 09. 2009 | 20:23

Pehemodkecaný napsal(a):

Pehe!
04. 09. 2009 | 21:00

Udivený napsal(a):

Pepovi Řepovi:
A já si fakt myslel, že přes ústavu nejede vlak. Natož Ústavní soud. Jen mě těší, že nejsem sám, kdo si to myslí.
04. 09. 2009 | 21:03

Udivený napsal(a):

Že je ten Ivo Řez. ňákej chytrej?
Už jak Pehe.
04. 09. 2009 | 21:06

hotentot napsal(a):

Pane Pehe, jako vždy výstižné, vážím si Vás.
Prosil bych o zhodnocení role pana Kalvody.
(falešného JUDr.) Byl spolutvůrcem ústavy po sametové revoluci ?
04. 09. 2009 | 22:41

hotentot napsal(a):

v zásadě jsou možné v přístupu ke krizi dva scénáře: objektivní :výrobní síly zvítězily nad vynucenou přestávkou nebo subjektivní:Paraziti všech zemí,spojte se! Hoďme na papír plus HDP.Dohrávka je vždy možná:1933 vs.1939.? Kolik která země má únikových neziskovek -úvaha o jejich množství se mi nezdá schopná-i málo i moc může vésti k témuž.
05. 09. 2009 | 07:42

pardon napsal(a):

to Hotentot: Německá a světová krize třicátých let končí r.1933,ale ČR 1934.
Německo po skončení krize šlo touto cestou: 1933-likvidace neziskovek (jedna polovina "judebolshevism).Propouštění z universit právě proto,že tam se utvořilo zřídlo ryzího fašismu. 1937-2.fáze -převládl marxistický názor,že viníci jsou podnikatelé.Znárodňování,zabavení majetku"židů"-2.polovina "judebolshevism". Ani dvě exekuce nezabrzdily pád Schachtovy banky státu-1939-vyráží Německo za lupem.
05. 09. 2009 | 08:52

hovorka11 napsal(a):

To: Pepa Řepa
Máte pravdu s tím stínem i já tomu propadám, kam se podívám, tak tam vidím Klause a můžu se tomu vyhýbat jek chci. Naposledy o tomto víkendu:
Víte proč se Klaus nemůže zůčastnit tuto neděli jednání politických špiček o konání voleb, kvůli kterým napadl ústavní soud? Protože v Itálii v pátek 4. září 2009 ve večerních hodinách vystoupil s projevem v panelu věnovaném tématu jeho knihy „Modrá, nikoli zelená planeta – co je ohroženo: klima, nebo svoboda?“, která vyšla letos v březnu v italštině. Od včerejška má už na webu anglický překlad svého příspěvku, který končí slovy:

"I have to repeat my question: Cosa è in pericolo? My answer is: La libertà! E la prosperità!"

Václav Klaus, Ambrosetti Forum, Villa d´Este, Cernobbio, Italy, September 4th, 2009

Kromě řady jiných významných osobností se prezident na konferenci měl setkat s izraelským prezidentem Šimonem Perésem, s prezidentem Palestinské národní správy Mahmúdem Abbásem, s francouzským premiérem Françoisem Fillonem a se členy italské vlády.
Myslíte, že má na srdci řešení nějaké krize, pro kterou napadl ústavní soud? To ho netrápí a když tak, tak až po prezentaci své knihy.
Setkal se vůbec s izraelským prezidentem a ostatními? Proč o tom nepíše. Nejezdí jen jako knihkupec po světě?
Mezi politickými stranami si můžeme vybírat, ale tento prezident nám byl vnucen zákulisními intriky politických stran. Nikde v televizi ani v rozhlese jsem nezaslechl, že tam jede prezentovat svoji knihu,žijeme snad v Klausově diktatuře ?
Já to chápu jako melouchaření za peníze nás všech "závistivých a neúspěšných"
Za tuhle "lenost a lajdáctví" by se v demokracii neuživil
http://www.klaus.cz/klaus2/...
06. 09. 2009 | 21:44

hovorka11 napsal(a):

Doplněk:
Další Klausovo putovní knihkupectví bylo otevřeno dnes na jeho návštěvě v Pardubicích i s jeho osobním podpisem na zakoupené knize "Modrá, nikoli zelená planeta"
07. 09. 2009 | 19:11

hovorka11 napsal(a):

Prezident republiky Václav Klaus odcestoval v úterý dne 15. září 2009 na jednodenní pracovní návštěvu Republiky Slovinsko. Na rektorátu Univerzity v Lublani představil své slovinské vydání knihy „Modrá, nikoli zelená planeta“, které vydalo nakladatelství Mladinska Knjiga Založba D.D.
--------------------------
Další přizpůsobení prezidentské jednodení návštěvy termínu překladu jeho knihy.
Jsem velmi zneklidněn posledním vývojem situace. Nyní je nutné dát české veřejnosti jasné sdělení, jak bude nadále knižní knihkupectví VK postupovat dál a jestli i jeho další návštěvy hlav států a zvaní politických stran na hrad tomuto "otvíracímu datu" putovnímu knihkupectví i nadále za peníze daňových poplatníků přizpůsobovány.
16. 09. 2009 | 08:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy