Až naplno vybuchne lisabonská bomba...

30. 09. 2009 | 12:32
Přečteno 7064 krát
Začátkem října vybuchne v české kotlině politická meganálož, pokud Irové schválí v druhém referendu Lisabonskou smlouvu a polský prezident Kaczynski ji vzápětí, jak slíbil, podepíše. Česká republika tak zůstane poslední zemí Unie, v níž nebude proces ratifikace dokončen.

K menšímu výbuchu, který předznamenává věci příští, došlo již 29. září, když expremiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek prohlásil po setkání s šéfem Evropské komise José Barrosem, že Česku kvůli průtahům s LS hrozí ztráta eurokomisaře, a spojil s dokončením ratifikace svoji politickou budoucnost. Jakkoliv to může být jen další krok v Topolánkově možná již naplánovaném odchodu z politiky, není mu proč nevěřit, že nechce nést odpovědnost za izolaci, do které se řítíme.

EU se na Čechy zlobí právem. Prezident Václav Klaus už několik měsíců odmítá ratifikovat dokument, který mu ústavními většinami doporučily k ratifikaci obě komory českého parlamentu. Zablokování LS prezidentem desetimiliónové země poté, co bude dokument schválen v šestadvaceti zemích, čítajících dohromady téměř půlmiliardy obyvatel, nemůže zůstat bez odezvy. Tlak, aby Česko v takovém případě nemělo eurokomisaře, bude ještě tou nejméně nepříjemnou sankcí.

Klausovo jednání je ovšem neúnosné nejen z pohledu EU, ale i z hlediska české ústavnosti. Prezident, jenž neustále mluví o suverenitě, nejenže veřejnosti tajil, že se na něj v létě obrátil s prosbou o zdržování ratifikace předák britských konzervativců David Cameron, ale oficiálně zdůvodňuje své otálení i čekáním na rozhodnutí v jiné zemi (Irsku). Též chce prý počkat, až Ústavní soud rozhodne o žádosti skupinky senátorů za ODS, zda je Lisabon v souladu s ústavou. Senátoři o svém záměru ovšem celé měsíce jen mluvili, přičemž nebylo jasné, zda žádost o přezkum vůbec dokáží řádně zformulovat poté, co ÚS už vloni rozhodl poměrem 15:0, že relevantní části LS neodporují ústavě.

Topolánek se na poslední chvíli pokusil rebely v ODS od jejich úmyslu odradit, ale ti ho nevyslyšeli a žádost podali jen několik hodin po jeho apelu. Jelikož máme co do činění s cílenou obstrukcí, která si bere celou EU jako rukojmí, parlament by měl jednat.

Tím nejmenším by mělo být přijetí usnesení vyzývajícího prezidenta ke slibu, že smlouvu okamžitě ratifikuje, pokud ÚS opět neshledá rozpory mezi LS a ústavou. Pokud odmítne, měl by být vyzván, aby zvážil svojí abdikaci, zůstane-li samojediný v rozporu s vůlí zbytku Unie i českého parlamentu. Naneštěstí Klaus není Václav Havel, který v roce 1992 abdikoval na funkci československého prezidenta, neboť nechtěl nést odpovědnost za rozpad federace, jemuž nedokázal zabránit.

Pokud si parlament nebude schopen vynutit ratifikaci (v nejkrajnějším případě třeba i s pomocí ústavního řízení o velezradě, jak už navrhli někteří zákonodárci), měli bychom začít vážně zvažovat vystoupení z EU. Země, jež nedokáže respektovat konsensus a pravidla téměř půlmiliardového demokratického společenství, nemá v takovém společenství co dělat. Se všemi důsledky, které to pro ní může mít.

Právo, 30.9.2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

První "Lisabonská bomba" bouchne až přejede hranice naší země kolona autobusů s černými immigranty. Pak si lidi uvědomí, že je čas udělat něco, co tu nesmím napsat.
30. 09. 2009 | 12:41

leo napsal(a):

Doufam ze ma klaus pro naas alternativu. Uvidime, az nas EU kopne do zadku. Coz se postupne i deje.
30. 09. 2009 | 12:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky (cosi o "věšení na lucerny" a "vyhazování z oken na ostré kůly"), které byly dle mého soudu v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 09. 2009 | 12:47

RRR napsal(a):

Právo, toť media pro vás.
30. 09. 2009 | 12:49

Čochtan napsal(a):

Rozpad federace je něco, zač musíme být Václavu Klausovi vděčni. Velice inteligentně nechal Mečiara "naběhnout na vlastní nůž".
Kdyby jen tohle Václav Klaus dokázal, pak budiž mu věčná sláva.
30. 09. 2009 | 12:50

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale, s velezradou začal Pehe, a není za velezradu běžně smrt ?
30. 09. 2009 | 12:52

stejskal napsal(a):

Víte, pane Čochtane,

jeden sní o věšení na lucerny, druhý zase vzápětí o vyhazování prezidenta a jeho tajemníka z okna na ostré kůly.

A já zase chci, aby si své násilnické sny šli vyprávet někam jinam. Ne na těchto stránkách.

Libor Stejskal
30. 09. 2009 | 13:00

Ládik napsal(a):

Až naplno vybuchne lisabonská bomba,
až Pehemu vypadne poslední plomba,
až odkvetou oranžové růže,
vyletí socani z kůže.
30. 09. 2009 | 13:03

MS napsal(a):

Pane Pehe,
zase nelogičnosti. Jak chcete z EU vystupovat, když nebude přijata LS. Takový její zastánce, a neví, co je v LS navíc oproti jiným smlouvám?

Bohužel neví, když může napsat takové nesmysly, včetně nesmyslu o usnesení vlády. Jak Vám mám cokoliv věřit, když nic nevíte? A nebo ještě hůře víte, ale záměrně říkáte špatně!
30. 09. 2009 | 13:05

Čochtan napsal(a):

Stejkale,
varování před budoucností, a sny o věšení, to jsou dvě různé věci.
Ale to vy nepochopíte.
30. 09. 2009 | 13:06

Ignác z Toyoty napsal(a):

Autor: Škoda, že má označení, že prezident porušil pravidla hry a překročil ústavu, tak patetický (hysterický) název "velezrada". Přitom jde o obyčejný formální akt a nástroj dodržení ústavnosti.

Takto si jej leckdo (i politologové!) plete s VLASTIZRADOU a přikládá tomu extrémní nebo magický význam, který tomuto aktu rozhodně nepřísluší.

Kdyby tohoto přehnaného názvu nebylo, už by Klaus zřejmě dávno nemusel být prezidentem. Možná by to stálo za delší rozbor v samostatném blogu(?).
30. 09. 2009 | 13:07

Čochtan napsal(a):

Ládíku !
Voni sou básník ! Kde se to v nich bere ?
PERFEKTNÍ !!!! Tohle musí do čítánek !
30. 09. 2009 | 13:10

Ládik napsal(a):

To samo.
30. 09. 2009 | 13:12

Frante napsal(a):

Myslím že většina lidí ani neví co ta smlouva obsahuje, jaké výhody a povinnosti z ní pro nás vyplývají. Zajímalo by mne kdo jí celou četl z těch co o ní mají rozhodnout, nebo se zasvěceně vyjadřují k jejímu schválení. To bychom se možná divili
30. 09. 2009 | 13:18

janek napsal(a):

to: Ignác z Toyoty
Máte naprostou pravdu a já docela zírám, jak samo slovo "velezrada" na lidi podprahově působí a vyvolává v nich až hysterické proti-reakce...
30. 09. 2009 | 13:18

radek napsal(a):

ano, tohle chce ODS... a volit klause přes mrtvoly..., ať se třeba stát zhroutí, hlavně že soudruzi z ODS prosadí svou...

P.S. ještě je třeba před odchodem z EU pořádně zabrat dotace na různé welnes atd. (viz. Polívka)...
30. 09. 2009 | 13:26

Carlos V. napsal(a):

radek ¨: kez by ODS chtela vystoupit z EU a budovat stat.

ODS chce co nejlepsi pristup ke korytkum a kseftum, ktere si do korytek prihraje.

Zadny minimalni stat, mene byrokracie atd. Rozhodovat o vsem, z ceho muze kapnout.

Lidovci to maji slozitejsi, tam musi kapat jeste k papezovi.

A socani - ti se maji dobre, maji rizeni kseftiku primo v programu, jen musi nechat ukapnout volici luze.
30. 09. 2009 | 13:35

myrta napsal(a):

Frante:oni obyčejní mravenečci LS číst nemusí.Instinkt jim praví,že pro nás to může být jedině k dobru.Protože to co předvádí naši představitelé-jediným zájmem je jen jejich osobní prospěch a výhody-to už horší být nemůže.Tak o co jde?20 let tu předvádí včetně klauna z Hradu jen podrazy.Referendum by dopadlo jednoznačně,to mi věř. ANO LISABONSKÉ SMLOUVĚ.Zdar.
30. 09. 2009 | 13:40

vico napsal(a):

S Klausem rozhodně v následujících týdnech nuda nebude. V souvislosti s prezidentskými volbami jsem jeho druhé volební období přirovnal k podzimu patriarchy ve stylu magického realismu, kde je fantazii skoro vše dovoleno. Nicméně extrémy měly přijít až v závěrečné fázi.

Holt skutečnost někdy překoná i nejbujnější fantazii.

To, co se děje na Hradě, snad nemá obdobu v moderní české historii. V roce 2013 to tam bude vypadat jak na karpatském hradě knížete Vlada III.
30. 09. 2009 | 14:26

jarpor napsal(a):

Tak prej cosi vybuchne.... politická meganálož...

No, pro někoho meganálož,
pro někoho pouze fakt, že v České republice fungují demokratické instituce, které právem činí co činí.
Vše v souladu s ústavou ČR, byť to může být "inženýrům" z Bruselu proti mysli...

Je každého politika věc, s čím chce spojit svůj "politický život"... to na margo Topolánka.

"Země, jež nedokáže respektovat konsensus a pravidla téměř půlmiliardového demokratického společenství, nemá v takovém společenství co dělat. Se všemi důsledky, které to pro ní může mít."
Tak píše pan Pehe.

Společenství, jež nedokáže respektovat své vlastní pravidla, jež nedokáže bez výhrůžek vyčkat rozhodnutí ústavních činitelů dle ústavy té které členské země, jež vyvíjí nátlak na opětovné referendum v zemi, jež již v platném referendu odmítlo dokument zvaný LS, není společenstvím, o němž bychom se měli ucházet. Toto společenství nelze označit jako společenství demokratické. Se všemi důsledky, které to pro ni může mít.

To si dovolím napsat za sebe já.

Hezký den
30. 09. 2009 | 14:31

jarpor napsal(a):

oprava... sorry :
konec příspěvku :
...Se všemi důsledky, které to pro něj může mít.
30. 09. 2009 | 14:35

Jeník napsal(a):

Toto, o čem se zde polemizuje je pouze důsledek toho, že po roce 89 vylezly z děr síly, které se postupně koncentrovaly ve společenství, které si dalo odpudivý název ODS. Toto společenství zdevastovalo, rozkradlo celé hospodářství a zdevastovalo veškerou slušnost v naší společnosti. Mají i přisluhovače (rétory) typu Kalouska, který opět při zločinném okrádání většiny národa ve čtvrtek minulý týden požadoval, aby se celá ta ostudná sestav opatření odhlasovala jako celek. I když byl celkově indisponován (hrozně rád bych napsal - totálně ožralý - ale sem na tyto stránky takové výrazivo nepatří), že si svoji šviháckou hůlku zapoměl tu i onde a zapomínal, co chtěl říci, stačil být ještě sprostý a sprostě nadával. Toto je produkt doby, kde jako rakovina do všech stránek života společnosti nalezlo toto.

Možná, že to sem nepatří (panu Stejskalovi se nelíbí vzívání staré dobré české taškařice - defenestrace a osvědčená metoda vypořádání se se zločiny v Miláně v roce 1945), ale bylo by vhodné se zamyslet na zlínskou metodou. Protože páni "podnikatelé" na český způsob typu Bakala a jiní, kteří vypučeli z lůna ODS si zaslouží adekvátní reakci na jejich činy. Nemíním se rozepisovat o tom bezcharakterním člověku z Ostravy (zajímavé, že se tam odtud rekrutuje většina čekatelů na spravedlivé ocenění), ale myslím si, že čas nazrál a je tady.

Ve filmu Terminátor 3 je pěkná reprika : Hněv je lepší než beznaděj. Pět slov, ale plně vystihují současnou situaci u nás.

Pan Pehe pěkně popisuje celou tu mizérii, ale zapoměl na zásadní věc - i když se nám nemusí všem líbit LS, i když v ní může být schováno pro nás Čechy něco nepříjemného z minulosti, ale to rozhodující o co jde velkému bojovníkovi za klimatolgii ve světě a jeho pohůnkům a podporovatelům je to, že po přijetí LS by zase dál pokročil pořádek do společnosti (a především mezi ty, co nám stále chtějí vládnout) a nemohli by dál tak beztrestně na našem zasmrádlém dvorku krást, lhát a podvádět.

Zdravím pana Stejskala a pevně věřím, že v mém spisku neshledá nějaké nevhodné a falešné slovíčko.

Blog pana Pehe vždy vyvolá u modré společnosti velký ohlas, tak jsem si dovolil trochu více pustit prsty po klávesnici.
30. 09. 2009 | 14:38

jepice napsal(a):

Možná by neuškodilo zklidnit vášně a vyčkat verdiktu ústavního soudu a samozřejmě i výsledku irského referenda.
Pokud Irové řeknou ano a soudci potvrdí, že je všechno v pořádku, v ten moment obraťme oči se k Hradu, zdali hradní pán hodlá konat. A teprve bude-li chtít dělat obstrukce i potom, přijde čas na vzrušené vyzývání.
30. 09. 2009 | 15:19

JC napsal(a):

Jarpor,
Souhlas, vidím to podobně. Kromě toho, když Irčani řeknou NO a nebo Kaczynski nedodrží slib tak se žádná megadetonace nekoná.
A navíc možná kromě Anglánů se budou snažit vyhodit záchranou kotvu i Němci v novém složení.
30. 09. 2009 | 15:20

F. Adamec napsal(a):

Udrzitelny rozvoj samospravnych regionu v EU:
30. 9. 1989 a 1999 Uz nebylo otazkou, zda zelezna opona padne na Zemi, ale kdy padne.

Lidska prava > rozvijet rozmanitou kulturu, uctu a lasku k zivotu, chranit prirodu, svebytnost a jedinecnost regionu, rodiny a cloveka, aby neznicil sam sebe, prijmout Chartu zakladnich prav EU, odsoudit zlociny dosavadniho komunistickeho rezimu, ex/komunisticke struktury a jejich aktery, zkorumpovane politiky, militantni nadlidi a nadinteligenty, rasisty, bolsheviky a nacionalni socialisty, odstranit monopol jejich moci a spinavych penez, nadrazenost, naroda, statu, podniku a straniku nad obyvateli EU, nediskriminovat obyvatele EU podle DNA, etnika, rasy, slechtickeho stavu a kasty, politicke a financni tridy, narodnosti a obcanstvi, kultury a viry, jazyka a dialektu, veku a zdravi, bydliste a mista obzivy. Navratit zcizene kulturni pamatky, vodni a energeticke zdroje do samospravnych regionu podle povodi, na uzemi Moravy v povodi reky Moravy a Slezska v povodi reky Odry zajistit bez obstrukci spravedlnost, navratit rodinam a cirkvi zcizeny majetek, odskodnit vlastniky a uhradit jim financni ztratu z CNB, rust cen zivotnich potreb a uroky ve vysi prumerne urokove sazby CNB 5%/r, v Euru z ceny zcizeneho, kontaminovaneho a poskozeneho majetku.

Samosprava > Obnovit mistnim referendem samospravne evropske regiony, European regions (http://www.wikipedia.org), Bohemia, Moravia a Silesia, ratifikovat Lisabonskou smlouvu bez obstrukci komunisticke soudni a justicni mafie, aktualizovat a zjednodusit Ustavu EU, prijmout Chartu zakladnich prav EU a Evropskou sociální chartu, drzet mzdy statnich zamestnancu v tempu rustu duchodu, prijmout Euro bez odkladu. Hajit neutralitu, uzemni samospravu a kulturni svebytnost Moravy a Slezska v EU, bez ex/komunisticke ustavni, soudni, policejni, vladni a poslanecke mafie. Zrusit okupacni zakladny, letiste a veznice, ceske komunisticke zakony a tunely, statni, polostatni a podnikove monopoly.

Regionalni rozvoj > Resit verejne schvalovani planovanych projektu, umoznit regionalni rozvoj, ktery bude vyuzivat s vyssi ucinnosti regionalni energeticke a prirodni zdroje, respektovat cely proces hodnoceni, schvalovani a rizeni projektu EIA v ramci cilu EU, kontrolovat kvalitu analyzy vlivu projektu na zivotni prostredi (EIA), prubezne a soubezne provadet financni a environmentani audit v ramci rizeni projektu v celem zivotnim cyklu dila, pri jeho planovani, vyrobe, vystavbe, provozu a likvidaci, pripadne pri jeho obnove, modernizaci a rekonstrukci. Obyvatele maji pravo se soudne v EU domahat zruseni urednich rozhodnuti v CR vcetne naroku na odskodneni, ktere porusuji Chartu zakladnich prav EU, zejmena pokud neni vcas dostupne hodnoceni projektu EIA na internetovych strankach bank, ktere projekt spolufinancuji, bezodkladne zverejneni nebezpecnych poruch a havarii stroju, mobilnich a stabilnich zarizeni, na internetovych strankach jejich provozovatelu.

Zivotni prostredi > Chranit zivot a zivotni prostredi na Morave a ve Slezsku podle aktualizovanych cilu EU. Chranit zivot od poceti, zrusit eutanazii a snizit potratovost, zajistit peci o zdravi, zivotni prostredi, prirodni zdroje, lesy, vodni zdroje a toky. Snizit emise do ovzdusi a kontaminaci zemedelske a lesni pudy, vodnich zdroju a toku, zejmena toxickymi a radioatlivnimi latkami, umelymi hnojivy, ceskymi herbicidy a pesticidy. Hlavnim producentum, zejmena podnikum, uctovat emise a odpady, kontaminaci ovzdusi, vody a pudy. Umoznit domacnostem vyuziti domacich cistiren odpadnich vod, obnovitelnych zdroju energie, slunce, vzduchu a vody, energeticky uspornou technologii pro bydleni a podnikani, fotovoltaiku, vetrne elektrarny do 5m prumeru, tepelna cerpadla, kompresory a turbiny bez dani, pro cistsi produkci, energeticky usporne domy, objekty, zarizeni, stroje, dopravni prostredky a systemy.

Energetika > Zvysit energetickou ucinnost a podil vyuziti obnovitelnych zdroju energie, podle cilu EU a mistnich prirodnich podminek. Demonopolizovat komunisticky CEZ, demonopolizovat vyrobu, akumulaci, rekuperaci, prenos a distribuci elektricke energie, zvysit energetickou ucinnost a sobestacnost v regionech, na Morave a ve Slezsku. Zvysit spolehlivost, bezpecnost a pohotovost obnovitelnych zdroju energie. Zajistit mirove vyuziti energie pod verejnou kontrolou mezinarodnich organizaci. Zverejnit jaderne podniky, ktere maji resp. nemaji financne a technicky zajistenu ekologickou likvidaci jadernych zarizeni po ukonceni jejich provozu, dekontaminaci, technickou a biologickou rekultivaci uzemi jadernych a energetickych zarizeni, dekontaminaci povrchovych a podzemnich vodnich toku a zdroju, recyklaci nevyhoreleho jaderneho paliva, bezpecne nakladani s radioaktivnini a toxickymi odpady.
30. 09. 2009 | 15:25

Jiří napsal(a):

Jste jako kolovrátek, pane Pehe. To už nemyslíte na nic jiného, že se tu pomalu obden objevuje váš článek na téma LS? Já myslím, že váš názor už všichni známe a není ho třeba opakovat na tisíc a jeden způsob stále dokola.
30. 09. 2009 | 15:38

Tupelo napsal(a):

Pane Pehe, dosel jsem k podobnemu zaveru, totiz ne primo o vystoupeni z EU, ale k rezignaci na dalsi integraci - aspon do te doby nez bude Klaus na Hrade a z ODS se nestane marginalni nacionalisticka strana (doufam ze cast jejich volicu neprejde ke KSCM, to bychom se klidne mohli dockat i tretiho prezidentskeho obdobi Klause :)). Tato iniciativa by mela kazdopadne prijit z nasi strany, driv nez se k podobnemu kroku rozhopou evropske zeme. Ovsem nejvic bych uvital kdyby se nasla cesta jak vyprovodit z hradu soucasneho prezidenta, zvoleneho v nedustojne taskarici (nevo volbe, v tomto pripade to vyjde nastejno).
30. 09. 2009 | 15:41

Olda napsal(a):

@JIŘÍ

Dobře, že p. Pehe věci opakuje a nenechá se znechutit. Senátor Oberfalzer se též opakuje jako kolovrtátek, v jeho případě jsou to ovšem jen lži. Prý mu jde o demokracii, přitom jí svým pohrdáním jak rozhodnutím parlamentu, tak loňského rozhodnutí ÚS podvrací. Jde jen o vnitrostranický boj v ODS.

Když p. Pehe varuje, že příští týden vypukne pěkný šrumec, pokud Irové LS schválí a Kaczynski splní svůj slib podepsat, stačí jen počkat několik dní, abychom věděli, jestli má pravdu. Bohužel obvykle se ve svých předpovědích přesně trefí.
30. 09. 2009 | 15:59

Pípa napsal(a):

Já se přimlouvám za defenestraci. Je to osvědčené.
30. 09. 2009 | 16:11

blue jay napsal(a):

Lisbon Treaty On The Rocks.

A new opinion poll shows that there has been a massive surge in support for the No side, which, if it holds till voting day would result in the Lisbon Treaty being heavily defeated by a margin of 59% NO vs. 41% YES.

In one of the largest polls of its kind ever carried out: Gael Poll polled 1,500 respondents in Dublin, Cork, Limerick, Waterford, Kilkenny, Galway, Athlone, Tralee, Dundalk and Letterkenny over the course of six days last week.

Mon, 21/09/2009
30. 09. 2009 | 16:15

jirka napsal(a):

ano
30. 09. 2009 | 16:25

blue jay napsal(a):

Jak to bylo v 2008,

The last Gael Poll which was published in the Irish Sun (June 4th 2008) accurately predicted that the Lisbon Treaty would be defeated by a margin of 54 % for the No side versus 46% for Yes campaigners. On the day of the count -which took place nine days later- the actual result was 53.4% No and 46.6 % Yes. The uncanny poll prediction which was out by only a half a percent was the most accurate poll in the country.


Takze klid Pehe. Irsko rekne Ne. A nic nevybouchne, lol.
30. 09. 2009 | 16:27

já napsal(a):

pryč s Klausem !
30. 09. 2009 | 16:29

jirka napsal(a):

Pan Pehe má bohužel pravdu.
Pan Pehe není můj typ, ale pokud jsme realisté, tak musíme souhlasit.
30. 09. 2009 | 16:32

JC napsal(a):

blue jay,
Když Irčani řeknou No, stejně to bude vina Klause, protože jim to nakukal ?-))
30. 09. 2009 | 16:35

JC napsal(a):

blue jay,
Oprava na konci ne ?-))
Ale :-))
30. 09. 2009 | 16:36

Holubář napsal(a):

Tak to už snad fakt raději toho Adamce než to Pehe. Obsese Klausem, to je vážná choroba.
:-)
30. 09. 2009 | 16:46

Rejpal napsal(a):

Co to tu píšete, pane Pehe? Jaká "zloba EU"? My jako nejsme, coby člen, EU? Vy tedy máte vnímání světa značně podivně otočené!!!
1. jakým právem se "opakuje" referendum v Irsku? Jestliže tedy první referendum v Irsku není platné, jaká logika říká, že ratifikace v ostatních zemích platná je? Proč se nekoná "opravné" hlasování rovněž v jiných zemích? Jakým právem má NE jinou váhu než ANO?
2. Nikde v Ústavě není psáno nic o tom, že prezident ratifikovat Lisabonskou smlouvu musí. Vaše argumentace ústavností je tedy zcela irelevantní a úmyslně matoucí. Z jakého úmyslu vychází?
3. pokud JE ČR ještě stále členem a součástí EU, jak se domnívám, je naprosto nepřípustné vyvozovat jakékoli sankce vůči ČR ostatními vládami zemí EU (Vy píšete EU - to jako konkrétně KDO?) za to, že má ke smlouvě, která zásadním způsobem mění fungování EU, nějaké (JAKÉKOLI!!!) stanovisko. Je to stejné, jako byste v 6členné rodině rodině sankcionoval někoho za to, že se nechce stěhovat jako ostatní do Hodonína, ale do Hodkoviček. V takové situaci je rovněž na místě sankce? To toho člena rodiny budete bít, nutit klečet na hrachu dokud nebude souhlasit nebo jej rovnou vyhodíte z okna?
4. senátoři jsou rebelové? Co si pod tímto slovem představíte? Podle mého je POVINNOSTÍ senátora řešit, zda jím navrhovaný akt je v souladu s ústavou ČR. Vy tedy pojmy REBELIE a POVINNOST řadíte mezi synonyma? Já tedy NE! Opět - jaký účel má toto úmyslné matení?
5. Vaše doporučení, aby Václav Klaus abdikoval, plně chápu. Evidentně ho nemáte rád a patříte k pravdoláskovému křídlu naší politické scény. jenomže Václav Klaus byl zvolen v souladu s Ústavou České republiky prezidentnem ČR. Chcete-li demokratické principy této země zpochybňovat, je to Vaše věc. Nicméně dokud soud nevyřkne jinak, JE právoplatným prezidentem této země.
Pokud jste přesvědčen, že nějaké právo prezident porušil, konkretizujte. Pokud ne, máte samozřejmě právo podobnými bláboly vyžadovat jeho abdikaci či psát o tom, jak moc Vám stoupl na bebíčko, ale nedivte se, pokud se Vám vysměje!
30. 09. 2009 | 16:49

blue jay napsal(a):

Samozrejme JC,

ze to bude vina Klause. Uz se tesim jak nam to tu Pehe odborne vysvetli.
Pehe, the well known truth-seeker,

Jumping out of his bath, cried "Eureka!"

He ran half a mile,

Wearing only a smile,

And became the very first streaker.
30. 09. 2009 | 16:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem opakovaně publikovanou pozvánku na jakési shromáždění, která dle mého odpovídala definici spamu. Jejich publikování je v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 09. 2009 | 17:03

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, bouchání už začalo, a nejsou to jen žárovky...
Veselé krizování...
http://www.ateo.cz/f/images...
30. 09. 2009 | 17:04

blue jay napsal(a):

A ted neco Irskeho o Klausovi a Pehe,


A bear taking a dump asked a rabbit
"Does shit stick to your fur as a habit?"
"Of course not," said the hare,
"It's really quite rare!"
So the bear wiped his ass with the rabbit.

Pro ty co neznaji Irstinu, ;-) , Klaus je v Irstine bear a Pehe rabbit.
30. 09. 2009 | 17:12

Taoiseach napsal(a):

jarpor:

"fakt, že v České republice fungují demokratické instituce, které právem činí co činí"

Problém bych neviděl v tom, "co činí", leč právě naopak v NEČINNOSTI. President Klaus přes čtyři měsíce nechával ležet LS, přestože byly splněny všechny ústavní podmínky její ratifikace. Vyjadřoval se vůči ní kriticky, ale nepodal ÚS stížnost, přestože během prvního řízení před ÚS ve věci (jehož byl sám účastníkem) se tvářil, že má LS bezvadně nastudovanou.

Místo toho se schovává za skupinu senátorů, kterým ovšem trvalo přes 10 měsíců (!) - od prvního nálezu ÚS ve věci - než podali svou stížnost.

To bych nehodnotil jako "fungování", leč jako "mezinárodně srozumitelný výraz pro nevěstinec".
30. 09. 2009 | 17:19

vlaďa napsal(a):

Klaus je "kůl v plotě" a Rus, a tak také v Rusku(doma) nakonec skončí...on s emigrací přímo počítá :) ...mně i mnohým se uleví.
30. 09. 2009 | 17:19

babča napsal(a):

Tak nadšený pan Pehe je ve svém živlu, aby vůbec mohl usnout.
30. 09. 2009 | 17:21

babča napsal(a):

Tak nadšený pan Pehe je ve svém živlu, aby vůbec mohl usnout.
30. 09. 2009 | 17:22

Taoiseach napsal(a):

blue jay

Póg mo thoin!

Umím sice jen pár slov, ale vy jste sem nenapsal ani jedno, tak raději o irštině nemluvte.
30. 09. 2009 | 17:22

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vládíku ať prskáš, jak prskáš, na to prostě nemáš...
Veselé krizování a vepřové chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
30. 09. 2009 | 17:24

vlaďa napsal(a):

@wbgarden:
...a pak ti dojdou prachy za tu špínu co vyrábíš a nebudeš ani blekotat,jako doteď :)
30. 09. 2009 | 17:33

blue jay napsal(a):

Taoiseach

Bless your little Irish heart and every other Irish part.
30. 09. 2009 | 17:41

Radys napsal(a):

vsadím metr piv, že to VK podepíše. Je jen důležitý, nic víc nic míň.
30. 09. 2009 | 17:50

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pehe,

je celkem putna jestli "ztratíme post pro eurokomisaře", páč by to byl k naší "smůle" komisař, třeba pro rybolov. Maximálně by se nám nořili do zadku Noři. Nám teda ne, ale tomu eurokorytáři.

Děláte si iluze o EU. Já vůbec ne.

Už vůbec si nedělám iluze o tom dobytku co se mi fláká doma na dvorku.
V jednom Vám, ale, dám za pravdu. Jsou to tu zajímavě vyčůrané snahy, jak z něčím pomocí zákonů vyjebat, pak jsou tu snahy, jak vyjebat se zákony. Řekl bych, že u nás se vyjebává se vším. V tom aby se prase vyznalo. Asi to tak bude, v tomhle se opravdu vyznají jen svině?

Všechno se tu kolem politiky šíleně komplikuje. Nemůže být ta medializovaná hysterie vlastně krycí palbou a za bukem se hoduje ze státního.
Samé partičky proti jiným partičkám. Novodobá Knoflíková válka, dal bych těm politukanům do pracek kalachy, ať si mezi sebou zahrají na vybíjenou.
30. 09. 2009 | 17:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad vládík. Prosím tě pěkně, vládíku, srovnej si jenom mé věty s větami vlastními a tobě zde podobnejch růžiček a pak se slušně zeptej maminky, ať ti vysvětlí už konečně, co je to špína..
Veselé krizování...
30. 09. 2009 | 17:56

Kimp Ngho napsal(a):

Lisabon: Prohra jak vyšitá
http://www.narmyslenka.cz/v...
30. 09. 2009 | 18:10

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Dvakrát měř - jednou řež... jistě znáte. Takto já spatřuji to, co Vy nazýváte nečinností.

Vede-li jej k tomu schovávání se..., může být, do mozku mu nevidíme. Hraje prostě "svou hru", jako ji hrají všichni politikové - u nás i ti evropští... Důležité je, že zatím všichni hrají tu hru podle pravidel...

Nejsem si jist, že ""mezinárodně srozumitelný výraz pro nevěstinec" je pouze u nás.
Demokracie je holt taková... vypadá jako b....l.
Jistě - někomu by vyhovovala totalita - jaký to krásný pořádek, že !
Hezký večer
30. 09. 2009 | 18:42

stoppa napsal(a):

Myslím, že pan Pehe ví, ale neříká pravdu. Lze poznat z pasáže o údajné abdikaci V. Havla v r. 1992. Havel nebyl opakovaně zvolen. TZakže mu funkční období skončilo a dle ústavy převza část výkonu funkce prezidenta tehdejší federální premiér (vybraný, aby se stal hrobnéíkem čs. federace)- Havel, který v září prohlásil, že jakživ nebude kandidovatz na českého pe¨rezidenta, protože by to bylo přiznáním krachu jako prezident federální, za kratičkou dobu na to na českého prezidenat kandidoval. Je to jen jeden z příkladů nepokrytých lží tohoto nešťastníka.

Pokud jde o eurokomisaře, pranic mi nebude vadit, když Topolánek tuto trafiku nedostane. A co má být??

Je-li ČR v tak zouifalém postavení, jak Pehe tzvrdí, pak ji nějaká ornamentální role komisaře nevytrhne.

Zato by stál za zvážení jeho návrh na vystoupení z protižárovkové unie.

Peheho gradující akce, mající přinutit Klause k podpisu "teď hned", mají charakter hysterické křeče a neodbytně vyvolávají dojem, že Pehemu uplývá čas uložený ke splnění nějakého úkolu.
30. 09. 2009 | 20:48

Al Jouda napsal(a):

Někdo musí být ten poslední, který LS podepíše. Že to chce být právě náš prezident, by nikoho nemělo překvapovat.
30. 09. 2009 | 21:02

vlaďa napsal(a):

Maminku mou neber ve svou špinavou mordu,buď tak laskav,jsi špína...a vůbec nic víc...ani náhodou tě nelze brátc :) Končím :)
30. 09. 2009 | 21:27

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, umíš česky vládíku ???
Veselé krizování...
30. 09. 2009 | 21:57

arlon napsal(a):

Pane Pehe, už to vybuchlo dávno, bohužel ve vaší hlavě a následky jsou trvalé a neměnné.
Prostě lepší to už nebude ani s invalidním důchodem.
Pehování se tomu říká nebo to je špehování formou výzkumu veřejného mínění?
Pehe, Pehe, takhle se světovosti nedopracujete, zkuste vajíčkovou dietu.....
30. 09. 2009 | 22:11

Josef K. napsal(a):

Většina příspěvků pod blogem prozrazuje, že jejich pisatelé prostě odmítají, ale žádný p l á n nemají. Bohužel , celý konstrukt českého národa a jeho sociální pozadí se odhaluje naplno po nějakých dvoustech letech. Prostě část obyvatel českých zemí si přála získat ekonomickou převahu a vezla se na vlně nově vytvořené národní myšlenky až se jí podařilo zbavit všech spoluobyvatel. Teď už se potčřebuje zbavit jen sama sebe. Hoja hoj...
30. 09. 2009 | 22:50

znalec napsal(a):

Také mám pocit, že pan Pehe svou existenci propojil s potlačením vlivu Václava Klauze. A protože jako moudrý Achítofel vidí, že jeho rady nebyly vyslyšeny, ztrácí rozvahu a jedná emotivně. Jen aby si nevzal život. Proboha!
30. 09. 2009 | 23:10

Milan napsal(a):

Pane Pehe, napsal jste to pěkně podle pravdy a potrefení Modrodesácí zase kejhají a taky prskají. Jejich vtělení božstva na zemi se nesmí nikdo dotknout ani slovem, ono totiž jeho Ignorantsvo myslí za ně. Škoda, že si nikdo nevšiml, že V.K. je mistr destrukce - rozbití OF, pak československa, likvidace ekonomiky za cca 2000000000000 Kč, destrukce ODS, zavedení Blbé nálady u lidí co se necítí být ovcemi a třešnička na Vašíkově dortíku by mohlo být likvidace Lisabonské smlouvy a následně návrat ČR do lůna Klausovy matičky Rusi (po rodičích). Snad se bodří čechové a moraváci vzpamatují a nedefestračním způsobem se zbaví zatím mocného i nemocného vrtošivého páníčka.
30. 09. 2009 | 23:11

Milan napsal(a):

Pane Pehe,
není Vám trapné pořád se opakovat? Ve Vás musí být hodně zlosti a nevraživosti.
01. 10. 2009 | 00:27

Pivonka napsal(a):

Jsem prumerne informovany obcan CR, ktery se naprosto prumerne zajima o deni v politice a ve spolecnosti, prumerne sleduji sdelovaci prostredky.

Proc mam tedy naprosto mizive znalosti o Lisabonske smlouve? Proc nevim, co to je, k cemu to je dobre, jaky to bude mit dopad na vsedni zivot jednotlivce (muj) a jaky na budoucnost EU?

Odpoved zni jednoduse: protoze se nikdo z politiku, kteri tolik horuji pro jeji prijeti, nenamahal vysvetlit, co to Lisabonska smlouva je a proc bychom meli byt pro jeji prijeti (s vyjimkou argumentu, ze uz to vsichni ostatni odsouhlasili).

V zadnem pripade nejsem priznivce Vaclava Klause, dokonce si myslim, ze tento clovek je svym zpusobem nemocny a dela svymi pozoruhodnymi nazory nasi zemi ostudu. Musim ale priznat, ze nyni stoji spolu s britskymi toryi jako jedina prekazka proti francouzsko-nemeckemu mocenskemu komplotu v EU.
01. 10. 2009 | 01:43

helí napsal(a):

Díky pane(-ní)Stoppo už jsem si nepamatovala jak to bylo s tou abdikací.
Pane Pehe,chci Vám říci ,že takový jako Vy akorát štvete lidi proti sobě. Čímpak to asi je, když jste měl tak slibně našlápnutou kariéru?
01. 10. 2009 | 01:51

Luboš napsal(a):

Topolánek: "Radar je výnos, Lisabon je náklad". Přeci nás teď pan Topolánek nebude silou nutit do nákladů, když nebudou výnosy? :-)))
01. 10. 2009 | 04:45

noblesse_oblige napsal(a):

Jakkoliv s prezidentem Klausem povětšinou upřímně nesouhlasím, nyní mu musím dát skoro bezvýhradně zapravdu.
1. Lisabonská smlouva je de facto Ústava EU s jiným obalem, tedy textem, jejž odmítli v referendu Francouzi i Nizozemci.
2. Euroelity se poté dohodly, že dokument už nikdy nepředloží k lidovému hlasování - jen v Irsku prostě musely.
3. Klaus čeká na to, až v Británii zvítězí Cameron, který, doufám, vypíše referendum, které, doufám, smlouvu smete. Bylo by ale skvělé, kdyby Irsko smlouvu odmítlo i podruhé.
4. A protože EU je údajně demokratická instituce, irské odmítnutí jí nevadí, ale britské (velká země a navíc zakládající stát) samozřejmě vadit bude. Proto to ten Klaus dělá a proto je pod takovým tlakem EU.
5. Pokud Lisabon neprojde, nic závažného vzhledem k fungování unie se nestane. Pouze jí nebude vládnout triumvirát Francie-Německo-Británie v čele s panem Sarkozym v čele.
01. 10. 2009 | 06:45

typro napsal(a):

Až naplno vybuchne lisabonská bomba, tak se konečně vrátíte za velkou louži. To se přeci tady nebude dát vydržet!!!
01. 10. 2009 | 06:47

typro napsal(a):

Nemohu se svobodně vyjádřit v referendu. Můj poslanec šel proti mě!!
Mohu je zvolat, NE LISABONSKÉ SMLOUVĚ !!!
01. 10. 2009 | 06:54

Jozef napsal(a):

"Nanestesti Klaus neni V.Havel,ktery v roce 1992 abdikoval...,nebot nechtel nest odpovednost za rozpad federace."

V.Havel nesie zdaleka najvacsiu zodpovednost za rozpad federacie.
V.Havel ma na Slovensku dnes rovnaku autoritu,ako pri nastupe k moci.Bol favoritom tribun /dnes je oslavovany bratislavskymi mediami/,ale nebol favoritom obyvatelstva.
Ako prezident rychlo stratil podporu slovenskej politickej reprezentacie,zostala mu len podpora madarskych ultranacionalistov.
V.H. /rovnako ako media/ podporoval separatistov a sovinistov vo federacii prezidenta Gorbacova,chvalil sa zasluhami o jej /bezreferendovy/ rozpad - a zaroven verejne sa modlil /"modlim se"/ za zachovanie federacie vlastnej....
Mravne zakony platia pre kazdeho,zlyhania vladcov platia poddani.

Ekonomicka koncepcia V.Klausa bola na Slovensku tvrdo oponovana,slovenski ekonomovia i slovenske obyvatelstvo malo velmi blizko k V.Komarkovi.
V slovenskej politickej reprezentacii bol V.Klaus vnimany ako mimoriadne tvrdy,ale seriozny partner.Dnes je pre Slovensko mimoriadne serioznym partnerom.
V.H. pre Slovakov bol a zostal partnerom nekvalifikovanym,neserioznym,nedoveryhodnym.
Aj ked je oslavovany mediami,politicku autoritu ma len v madarskej separatistickej reprezentacii.
01. 10. 2009 | 07:16

Pepan napsal(a):

Jsem opravdu otřesen. Představa, že by ČR neměla svého eurokomisaře, že by se za práva našeho státu přestali do krve bít lidé jako Vladimír Špidla, kteří dobře pochopili, že nejvlastnějším národním zájmem je rozdávání opalovacích krémů, mě naplňuje hrůzou.
Nedivím se, že proti tomu jde pan Topolánek bojovat až do těch hrdel a statků. Je to skutečný národní mučedník, takový český William Wallace či Miloš Obilič.
01. 10. 2009 | 07:59

xrb napsal(a):

to autor: srovnání s V.Havlem je nekorektní. Rozpad federace tento pán nepřímo vyvolal - jeho jednání vůči Slovensku bylo naprosto nekompetentní (praktická likvidace zbrojovek ze dne na den způsobila katastrofální ekonomické problémy o které se nezajímal). Korektnější by bylo srovnání s E.Benešem - nepodepsal v r.48 novou ústavu a abdikoval.
01. 10. 2009 | 08:07

No... napsal(a):

1. Británie nic ? No jo, Pehe,TO PEHE.....první referendum řeklo NE a tím to skončilo, oživování mrtvoly je poněkud morbidní, ale tady jde o kšeft tisíciletí a ovládnout celou Evropu a vše řídit z Francie a Německa, to hned tak znovu nenastane, takže na každého vytáhneme co víme a oni nám to už odkývají, že ? Ubohé PEHE. Už vidím tu žalobu na neplatnost, protože jedno referenduv jediné zemi, ktará ho povolila (!!!), ukončilo vše,další je protiprávní...nicméně doufám, že nsr. irové zopakují své rozumné stanovisko a VB také vyhlásí referendum a TAKÉ tam to odkliknou.Ubohé PEHE, co na tebe někdo ví ????
01. 10. 2009 | 08:11

StandaT napsal(a):

3...2...1...0... Prááááásk!

Hoši, hoši. Velzrada, defenestrace, nemocný člověk... To doposud nevíte, že demokracie většiny je něco úplně jiného, než diktatura většiny (nota bene vedené/ovládané menšinou)?
01. 10. 2009 | 09:17

JH napsal(a):

Udělejte Ing. Klause prezidentem EU a uvidíte jak v rámci "konzistence" svých názorů otočí o 180 stupňů :-)
01. 10. 2009 | 09:42

Ivan napsal(a):

Ale..., ale..., ale... pan Pehe...,
to predsa NIE JE PRAVDA... (ak nieco nie je pravdive, moze ist aj o vedomu LOZ)...!!!

Citujem pana Pehe: "Pokud si parlament nebude schopen vynutit ratifikaci (v nejkrajnějším případě třeba i s pomocí ústavního řízení o velezradě, jak už navrhli někteří zákonodárci), měli bychom začít vážně zvažovat vystoupení z EU. Země, jež nedokáže respektovat konsensus a pravidla téměř půlmiliardového demokratického společenství, nemá v takovém společenství co dělat. Se všemi důsledky, které to pro ní může mít."

Nech pocitam ako pocitam, stale nemozem dojst k tej polmiliarde euroreichu chtivych obcanov... Iri sa sice slobodne vyslovili, ale vacsina bola proti..., no ak k tomu pripocitam za kazdy dalsi stat euroreichu chtivych niekolko stoviek politikov..., tak je to ZANEDBATELNA NENSINA z tej polmiliardy...!!!
Co chcu ostatni obcania z tej polmiliardy, to vas nezaujima, pan Pehe...?!!!
01. 10. 2009 | 10:02

skogen napsal(a):

Nevím,proč se zde "čílíte" vy mistři slovních urážek a výpadů na všechny strany.Jste stále stejní "čecháčci"malicherní,soustřední jen na své EGO,prostě tací "staro a mladočeši" jak byli za Rakouska,nic nového pod sluncem,jděte do pr....!Nebojte,tyto srandičky vás během tak cca 10 -20 ročků přejdou.Z pozadí a nenápadně se rodí nová rozhodující celosvětová síla jež bude diktovat "i naše" další dějiny a tam na tyto srandičky nebude zcela žedné pochopení. - pomalu a nenápadně nastupují a formují se k převzetí moci - ASIATÉ vedení Čínou a ti? Ti i tu nepatrnou světovou nicku jako je Česko dokáží "srovnat do latě!!!Pozor!!Čas běží!!!
01. 10. 2009 | 10:03

buldatra napsal(a):

Skutečnost, že možná nebudeme mít eurošpidlu, ni jiného komisaře mě sama o sobě dohání k pláči.
A teď navíc hrozí výbuch té bomby, aby toho nebylo dost.
Pane Pehe, myslíte, že bude dostatečně bezpečné, když se chovám ve sklepě?
01. 10. 2009 | 10:56

Evropan napsal(a):

Je dobré, když si uvědomujeme souvislosti uvedené v článku.Měli by si ho přečíst především senátoři, ukrývající se pod hlavičkou Oberpfalzer a jejichž jména a partajní příslušnost by si každý volič měl dobře zapamatovat.Neboť zrušení termínu voleb neznamená, že se již konat nebudou.Status quo bude trvat ještě zhruba osm měsíců,ale co po tom, pánové Klausi,Zahradile,Oberpfalzere a spol.,Paroubku,Zemane,Filipe?Uklízet se začne již zítra v Irsku.Na to si nebudu brát žádné průzkumy veřejného mínění(blue jay).Věřím v lidský rozum.Na rozdíl od pana Klause a větší části ODS si myslím, že LS není mrtvá, ale představuje potřebná pravidla pro evropskou integraci, která přinese prospěch všem.Zhora jmenovaní politici budou na jaře zklamáni.Dojde k ozdravění naší politické scény,protože stále více lidí si uvědomuje, že i pro české politiky musí platit demokratická pravidla,tak jako všude na světě.A kdo to nepochopí,půjde od válu.
01. 10. 2009 | 11:26

Alik napsal(a):

Pane Pehe, stepovat umíte?
V kterem kabaretu vystupujete vecer? Pane šiditeli, to zase byla švanda. Červený nos, ještě chybí klaunovský kopanec do zadku.Ale zasmáli jsme se, děkujeme.
01. 10. 2009 | 13:00

Alik napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

Že jste to vy, Mr. Cellophane?
01. 10. 2009 | 13:07

Taoiseach napsal(a):

jarpor

Především nevěřím tomu, že máme na výběr jen bo...l a totalitu. Některé demokracie fungují velmi dobře - od velkých (Německo) přes malé (Finsko, Irsko) po nejmenší (Lucembursko).

"Dvakrát měř - jednou řež" - to zajisté znám, ale na náš případ nelze uplatnit. Ústavní činitelé jsou povinni vykonávat své ústavní funkce, jsou za to placeni (nikoli špatně) a mají k tomu týmy spolupracovníků placených rovněž z veřejných peněz. Pokud na to nestačí, neměli se o funkci ucházet a mají se jí vzdát.

Nesouhlasím ani s tvrzením, "že zatím všichni hrají tu hru podle pravidel...". Podle pravidel (ústavy) - jestliže není stanovena lhůta pro ratifikaci, má president jednat neprodleně. Čtyřměsíční nečinnost je neodůvodněná, takže president neplní své ústavní povinnosti. Zkuste si to v práci: dostanete úkol, strčíte ho na čtyři měsíce do šuplete s tím, že počkáte, zda proti němu někdo nepodá stížnost.
01. 10. 2009 | 14:31

Taoiseach napsal(a):

noblesse_oblige:

1. Smlouva u ústavě měla nahradit všechny zakládající smlouvy, jejich změny a přístupové smlouvy, do LS byly převzaty jen nejnutnější reformy institucí, které umožní fungování v počtu 27 a více.
2. Podmínky ratifikace jsou vnitřní věcí každého státu; kterýkoli mohl vypsat referendum; žádné "euroelity" na to nemohly mít sebemenší vliv.
3. "Klaus čeká na to, až v Británii zvítězí Cameron" - a tedy podřizuje svrchované rozhodnutí ČR a jejích ústavních institucí cizí mocnosti.
4. Velká Británie NENÍ zakládajícím státem, EU není "institucí" ani ji nelze personifikovat řečmi o tom, že jí něco "vadí" nebo "nevadí".
5. "Pokud Lisabon neprojde, nic závažného vzhledem k fungování unie se nestane." - jasně nestane se nic - fungovat prostě nebude.
01. 10. 2009 | 14:54

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Nečtete mne. Napsal jsem : "Demokracie je holt taková... vypadá jako b....l."
Vypadá... nikoliv že je.
Mám pocit, že širší výběr se nenabízí - demokracie nebo totalita. Čemu věříte... to ponechám na Vás.

Že má jednat neprodleně... to je Váš výklad... Kdyby to tak zákonodárce chtěl, bylo by to v ústavě ...
Já Vám rozumím - jste pro LS a tedy ať podepíše, pokud možno už včera. Já ne, tak mě jeho postup vyhovuje.
Trvám si na tom, že jedná podle pravidel... byť se Vám to nelíbí, jakoby se to nelíbilo mě, kdybychom si role vyměnili...

A příklad z práce... Když zadávám úkol, říkám do kdy bude hotov... ale dovedu si představit, že tak, jak opisujete Vy, že se tak může dít...
Hezký den
01. 10. 2009 | 14:59

Taoiseach napsal(a):

Kolegům, kteří mají obavy z dominance Francie a Německa, bych rád řekl, že v "lisabonské" EU budeme mít vliv o něco větší, než by odpovídalo počtu obyvatel, bude se jednat podle jasně daných pravidel (mimo jiné se naši zástupci budou účastnit jednání o každé otázce od začátku) a k prosazení svých zájmů budeme moct tvořit koalice s dalšími členskými státy.

Pokud by se Evropa změnila v jakési volné společenství států, bude náš vliv úměrný hospodářské síle (tj. nula, nula, nic), nikdo s námi nebude (povinen) o ničem diskutovat a staneme se zadním dvorkem Německa.
01. 10. 2009 | 15:06

Taoiseach napsal(a):

jarpor

Trvám na tom, že vyspělé demokracie fungují mnohem lépe než naše, která nefunguje vinou nečinnosti "nečinitelů".

To, že není-li určena lhůta, má činitel jednat neprodleně, je obecná zásada, proto se slovo "neprodleně" nepoužívá (v ústavě je jen jednou, a to v jiné souvislosti). A ústavodárce v daném případě lhůtu nestanovil, protože nechtěl - žádnou lhůtu nepovažoval za potřebnou.

Rozdíl mezi námi není jen v názoru na LS. Já respektuji demokratické rozhodnutí parlamentu, i když s ním třeba nesouhlasím. Respektuji i využití pravomocí presidentem. Ale jeho obstrukce by mi "nevyhovovaly" ani v případě aktu, se kterým bych sebevíc nesouhlasil.

Součástí pravidel demokracie je i respektování demokraticky přijatého rozhodnutí.
01. 10. 2009 | 15:33

Alibernet napsal(a):

V zákoně o Ústavním soudu je pak velezrada definována jako „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Jak chcete, Pehe, dokázat, že VK proti tomuto konal? To se Vám a Vám podobným nepodaří a jestli ano, je čas se odstěhovat.
01. 10. 2009 | 15:57

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Pokud bych měl rozumět Vaší replice tak, že zatímco Vy píšete, že : "Já respektuji demokratické rozhodnutí parlamentu, i když s ním třeba nesouhlasím. Respektuji i využití pravomocí presidentem."
a
"Součástí pravidel demokracie je i respektování demokraticky přijatého rozhodnutí."
zatímco já mám s tímto "respektování" problém, pak se dovolím ohradit.

Mě např. velmi vadí reakce prezidenta na rozhodnutí ÚS stran voleb, ale tvrdím, že ani zde, ani v případě LS prezident "nevykročil" mimo rámec ústavy.

S větou, že vyspělé demkracie fungují lépe..., naprosto souhlasím.
Dosud však šla řeč o demokracii, lépe o demokratických postupech ( k nim i obstrukce patří - mohu říci bohužel ) což navenek může vypadat jako b...l vůči totalitě.
V té si nikdo "kecy" proti totalitáři dovolit beztrestně nemůže. Takže navenek - krásný pořádek...

Hezký den
01. 10. 2009 | 18:02

blue jay napsal(a):

Taoiseach,
ziji v CR jen 5 let a to me stacilo k pochopeni ze Cesi jsou jen hrackou Nemcu, Francouzu a dalsich vyznamnych statu Evropy. Cesi nic neznamenaji. EU jim treba naridila zavrit historicke cukrovary a Cesi to za par babek provedli. Dokonce i ochotne. Si nedovedu predstavit ze by neco podobneho nekdo narizoval. To me pripada jako by Canade USA naridilo at prestanou pestovat psenici. Za zadnou cenu by na to Canada nepristoupila. Ale Cesi si dobrovelne znici tradicni cukrovarnivky prumysl za par gresli z EU. Me je to k smichu a take k placi.
01. 10. 2009 | 18:31

blue jay napsal(a):

co rikaji Irove Pehe!
"The Irish people are not going to be taken for fools, and as pro-Europeans, we'll vote this thing down."
A ted se treba podelej Pehacku. Irove rozhodnou i za obcany CR. Verim ze by i pres ty tve socialisticke blitky dopadlo referendum u tebe doma stejne. NE! Male zeme by si nemeli nechat ubirat pravomoci na ukor tech vetsich. Pokud to nechapes Pehe tak ty jsi vlatizradce!
01. 10. 2009 | 18:46

mate napsal(a):

Až naplno vybuchne lisabonská bomba, tak se konečně vrátíte za velkou louži. To se přeci tady nebude dát vydržet!!!
01. 10. 2009 | 21:01

zdenek napsal(a):

Pane Cochtane do prd...e,vy snad nejste ani hloupy ani nijak totalne neuspesny clovek , tak proc vas ti cizinci tak irituji coz vas nuti tento problem videt primarne???
01. 10. 2009 | 21:31

Taoiseach napsal(a):

blue jay

Vzal jste to téma opravdu hodně zeširoka, ale budiž. Jak (svinsky) se tady chovají zahraniční hospodářské skupiny, ANI TROCHU nesouvisí s EU. Např. maloobchodní řetězce tu byly dávno před asociační dohodou a nedá se tvrdit, že by se třeba americké chovaly lépe než francouzské.

Podstatné je to, že FIRMY si tu dělají, co jim náš stát toleruje; ostatní státy s tím nemají nic moc společného - jednoduše je to nezajímá.

S cukrovary to bylo podstatně horší, než píšete. Zavření nenařídila EU. Náš stát naivně prodal cukrovary cizím firmám, které inkasovaly prémie za uzavření provozů a omezování nadprodukce. "Češi" z toho neměli ani těch "pár babek".

Podle mého je volba jasná:
BUĎ budeme mít v rámci EU možnost politicky spolurozhodovat (i když nebudeme patřit mezi velké hráče),
NEBO budeme zcela "samostatní", tj. spolurozhodování nebude, nikdo se nás na nic ptát nebude a německé firmy si tu budou dělat, co se jim zlíbí.
01. 10. 2009 | 23:19

schlimbach napsal(a):

noblesse_oblige
souhlasím s vámi.
Já jsem pro referendum k LS. Pokud referendum řekne ANO, budu to respektovat i když osobně řeknu NE. Na LS mi vadí mnoho věcí a i kdybych je všechny pominul jako maličkosti, výstrahou pro mne zůstane reálné jednání špiček EU v nátlaku na Irsko ( opakování referenda ), sliby Irsku, které nemohou mít žádnou právní sílu a pokud by měly mít, potom schvalovací proces ve všech zemích, kde byl dokončen by musel začít znovu, protože by to znamenalo, že se změnily podmínky LS. Klause v mnoha věcech nemusím, ale nelze mu upřít zásadovost a buldočí urputnost s jakou hájí svoje přesvědčení a ve věci LS mu držím pěsti, aby vytrval až do doby, kdy proběhne v Anglii referendum. Podorbněji o LS jsem psal pod jiným blogem. Do dnes jsem nedostal žádnou kladnou odpověď, že by někdo z blogerů a podblogerů četl LS. Nevěřím, že ji četli Poslanci a Senátoři a že ten text pochopili. Pokud by to četli a pochopili, potom by se museli zamýšlet i nad tím, zda by se neměl pojem velezrady týkat i jich samotných.
02. 10. 2009 | 06:23

Dan napsal(a):

Ať si myslíme o Lisabonské smlouvě co chceme, prezident Klaus se nechová jako demokratický státník. Podle ústavy není prezident "čtvrtou mocí" v našem ústavním systému. Máme moc zákonodárnou, soudní a exekutivu (vládu). Jeden člověk (třeba i prezident) nemůže bránit vůli vlády, soudu, i obou komorám parlamentu.
Pokud tak vehementně bojuje proti Lisabonu a pokud tento boj bere upřímně, nechť odstoupí, pokud se s ní nemůže ztotožnit! Svůj boj už prohrál (pokud samozřejmě ÚS neshledá námitky platné) a nepodepisováním by podupal demokracii u nás a byl věrný "české" taktice hledání kliček, obstrukcí a děr v zákonech.
Ještě k článku pana Pehe: myslím si, že v pohledu na prezidenta není podstatné jak se chová celá Evropa, ale právě to jak se Klaus chová k právnímu řádu u nás.
02. 10. 2009 | 11:13

slovo bozi napsal(a):

Dan:

podle ustavy je prezident instanci, ktera by mela dokazat vyvazovat kratkodobe zajmy ruznych individui.

ze se pan prezident chova jako plne demokraticky a ustavni statnik je videt napr. dle kviceni postrelenych husicek.
02. 10. 2009 | 11:21

Dan napsal(a):

Slovo bozi: Vaši reakci jsem nepochopil, buďte prosím věcnější.
02. 10. 2009 | 11:27

Martin napsal(a):

autorovi: Uskupeni zeni , ktere nesrepektuji svobodne pravo jednotlivych zemi na rozhodovani (byt zdlouhave) by jsme nemeli byt cleny se...vsemi dusledky.
02. 10. 2009 | 13:08

Mokres napsal(a):

Už máme té domokracie plné zuby. Nějaká dělby moci, svědomí, odpovědnost... Před 30 lety byly volby a každý měl svobodné právo říci ano. I Ïrsko by mělo svobodně říci ano a jiná varianta neexistuje! A pan prezident, vděčné téma Peheho (i když tvrdí, že o něm nechce psát...) by také měl jasně říci ano. Pokud budeme využívat zákonného práva, tak s námi EU pěkně zatočí.
02. 10. 2009 | 13:19

Jenda napsal(a):

Vůbec mě nenapadlo, že bychom po vstupu do EU měli zůstat suverením státem. Bud bude suverenem EU nebo budeme suverení my.

Václav Klaus se chce oženit a přitom zůstat svobodný.
02. 10. 2009 | 15:49

slovo bozi napsal(a):

Dan:

vecneji uz to nejde, chyba bude na strane prijimace.
02. 10. 2009 | 16:04

wq napsal(a):

Jenda:

presnejsi analogie je:
cela ulice vyzenila hysterky, proto se ostatnim zda klaus jako svobodny - skoro jako v tom prislovi dakotskych Indianu:
When you discover you are riding a dead horse, the best strategy is to dismount.

zatimco spravne chovani je prece:
- Buying a stronger whip.
- Changing riders.
- Saying things like "This is the way we always have ridden this horse."
jak potvrdi kazdy soused z ulice...

http://www.tysknews.com/Lit...
02. 10. 2009 | 16:22

Jaroslav napsal(a):

Superstát koho?Naprosto odlišných zemí?To nemůže dopadnout dobře.Pane Pehe,s velezradou opatrně..
03. 10. 2009 | 22:38

lincoln napsal(a):

pane Peha, vzdyt Vy prezijete vsechny rezimy. Jste votresnej zjev. Uvedomte si, ze ty Vase nesmysly ctou i dospeli lide....
04. 10. 2009 | 01:15

jupiter napsal(a):

07. 10. 2009 | 10:12

Cheap Uggs napsal(a):

Our greatest glory uggs boots consists not in never falling but in rising every ugg lo pro button time we fall.It is not enough ugg boots to be industrious, so are the ants. What are you industrious about ugg knightsbridge? You have to believe in yourself. That's the ugg bailey button secret of sucess. A wise man never loses anything if he has himself. To be without some of the things you want is an indispensable part of happiness. http://www.ezugg.com/
23. 10. 2009 | 09:20

LoganAdrienne napsal(a):

If you are in the corner and have got no money to get out from that, you will require to receive the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">mortgage loans</a>. Just because it should aid you for sure. I get auto loan every year and feel fine because of this.
28. 05. 2010 | 07:51

five finger shoes napsal(a):

our mall sale all kinds of: <a href="http://www.five-finger-shoes-sale.com">Five finger shoes</a>,cheap <a href="http://www.five-finger-shoes-sale.com/">vibram five fingers</a> and <a href="http://www.five-finger-shoes-sale.com/">vibram five fingers sale</a>,many good shoes for example <a href="http://www.five-finger-shoes-sale.com/">five fingers shoes</a>,<a href="http://www.five-finger-shoes-sale.com/">vibram five fingers shoes</a> discount price and free shipping to usa,best <a href="http://www.chiflatironcheap.com/">chi flat iron</a>,<a href="http://www.chiflatironcheap.com/">chi hair straightener</a>,<a href="http://www.chiflatironcheap.com/">chi flat irons</a> help you have a good hair styler and builty hair help you have self-confident,<a href="http://www.beats-dr-dre-headphones.com/">Dr Dre headphones</a> is very good, <a href="http://www.beats-dr-dre-headphones.com/">Beats by Dre</a> help you hear all music,<a href="http://www.beats-dr-dre-headphones.com/">Dr Dre beats</a>,<a href="http://www.beats-by-dre-headphones.com/">beats by dre</a>,<a href="http://www.beats-by-dre-headphones.com/">beats by dr dre</a>,<a href="http://www.beats-by-dre-headphones.com/">monster beats</a>,<a href="http://www.beats-by-dre-headphones.com/">dre beats</a>
22. 03. 2011 | 06:53

pharmacy viagra napsal(a):

M. f. suppos. No. i. Tal. Dos. viii. http://orderonlineviagra.org viagra dosages Acidum Carbolicum. See Phenol. and worthless in the presence of oxidizing, http://cialis-generic-online.net non-prescription cialis cipitated, like other alkaloidal salts, by, S. To be used on scalp night and morning. <a href=http://orderonlineviagra.org#3,62204E+74>viagra online pharmacy</a>, potassium bicarbonate may delay reaction for, glycerophosphates are the mineral acids, which, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,61548E+49>daily cialis</a>, diminished so it is generally held by contact, ferrous arsenite is also formed gradually. The, <a href="http://orderonlineviagra.org#33031">viagra online pharmacy</a>, the menthol with the phenol in a mortar and added, formed. This is also true of other compounds, <a href="http://cialis-generic-online.net#86692">cialis prescription</a>, ferric salts.
15. 01. 2013 | 17:44

cialis viagra napsal(a):

hauteur dans tous les climats, http://viagrapfizerpascher.com viagra pfizer france voisines des tropiques dans les deux Ameriques, Despues de una discusion en la que tomaron parte, http://cialis-diario-precio.net precio de cialis k los cuales siguen una fauna rica en http://www.buy-avodart-online.org avodart side effects des lois plus capricieuses encore que les cmirbes, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#7,79857E+21>viagra france</a>, les sarcoslemma et les ceropegia. constituyen en nuestro ejemplar <a href=http://cialis-diario-precio.net#2,36769E+87>cialis viagra</a>, calizas bayocicas y oxfordicas, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#4,26142E+90> avodart price</a> il faut au moins un certain degre de temperature <a href="http://viagrapfizerpascher.com#92894">vente viagra en pharmacie</a>, froides ou les hautes altitudes. por mas que se advierta que ha sido introducida, <a href="http://cialis-diario-precio.net#36082">cialis tadalafil</a>, que se ocupa de interesantes trabajos relativos, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#13041"> dutasteride avodart</a>
21. 02. 2013 | 01:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy